RunnerspaceNewsView

2010 LIVE Results - Oregon Relays - OregonRelays.com

Published by ross
May 1 2010, 03:46 PM | 255729 views
PrintReport
Social
Images
Oregon Relays
Oregon Relays - OregonRelays.com
Apr 30, 2010 to May 1, 2010
Eugene, OR, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3000m | 5000m | 10000m | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | Hammer | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair | 1500m Wheelchair
 
Mens 1500m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wike, Jake 9 Wichita State 3:55.46 1  
2 Merkling, Kevin 12 Idaho 3:55.96 1  
3 Augustyniak, Walker 9 Oregon 3:56.39 1  
4 Cisneros, Cordero 11 Concordia-Portla 3:56.97 1  
5 Bondi, David 11 Oregon 3:57.43 1  
6 Flores, DJ 9 Unattached 3:57.46 1  
7 Guyota, Boru   Unattached 3:58.00 1  
8 Sears, Kelton 9 Seattle Universi 3:58.50 1  
9 Costin, Tim 9 Oregon 3:58.96 1  
10 Boosinger, John   UO Running Club 3:59.58 1  
11 Kutsch, Steven 9 Unattached 4:02.80 1  
12 Bragg, Brian 11 Eastern Oregon 4:05.31 1  
13 Quick, Michael   Calgary Spartan 4:21.29 1  
 
Mens 1500m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moskowitz, Shane 12 Central Kitsap 3:57.97 3  
2 Kingstad, Kit 12 Beaverton 3:59.58 3 10
3 Elliott, Josh 12 Crater 4:04.08 3 8
4 Kavanaugh, Kevin 9 Beaverton 4:04.42 3 6
1 Melancon, Matthew 11 Sheldon 4:08.09 2 5
5 Runia, Max 11 Crater 4:08.86 3 4
6 Berkner, Jacob 12 Siuslaw 4:10.83 3 3
2 Campbell, Joe 12 Siuslaw 4:11.03 2 2
7 Gravel, Christian 10 St. George's 4:12.10 3 1
8 Reiter, Josh 12 Camas 4:12.15 3  
3 Holvey, Joe 10 South Eugene 4:13.33 2  
9 Patrick, Caleb 12 Sheldon 4:13.70 3  
10 Walch, Ian 12 Tigard 4:14.14 3  
4 Obeso, Jon 10 Crater 4:14.86 2  
5 Rocereto, Justin 10 Southridge 4:15.13 2  
6 Stash, Chris 11 Sheridan 4:15.67 2  
7 Harker, Tim 12 Roseburg 4:15.94 2  
1 Kiene, Jake 12 Southridge 4:17.31 1  
11 Bradley, Tom 9 Blaine 4:19.10 3  
2 Temple, Alec 10 Capital 4:19.71 1  
8 Oekerman, Dan 9 Beaverton 4:19.88 2  
9 McCaslin, David 10 Jesuit 4:20.02 2  
10 Gaddini, Mario 11 South Eugene 4:21.17 2  
3 Palladino, Nic 10 Southridge 4:22.40 1  
4 Raimondi, Steven 11 Jesuit 4:23.42 1  
5 Carroll, Jordan 11 Tigard 4:23.68 1  
6 Mohamed, Hussein 10 Beaverton 4:24.20 1  
12 Crock, Andrew 12 South Kitsap 4:24.27 3  
7 Valencia, Salvador 11 Roseburg 4:24.39 1  
8 Juarez, Jorge Gil 12 Phoenix 4:25.66 1  
9 Siqueiros, Rene 11 Watsonville 4:25.96 1  
10 Nkemontoh, Paul 12 Southridge 4:28.17 1  
13 Bailey, Matt 11 Kent Meridian 4:29.89 3  
11 Schulte, Dan 10 South Kitsap 4:31.50 2  
11 Cliff, Will 11 St. George's 4:33.04 1  
12 Brown, Dennis 11 St. George's 4:34.45 1  
14 Ponticello, Anthony 11 Faith Lutheran 4:40.04 3  
13 Bates, Collin 10 Sandy 4:44.07 1  
-- Bernhisel, Andrew 12 McMinnville DNF 1  
 
Mens 1500m Section 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wheating, Andrew 12 Oregon 3:37.83 1  
2 Leer, Will   OTC Elite 3:38.68 1  
3 Emanuel, Lee   New Mexico 3:38.79 1  
4 Acosta, A.J. 11 Oregon 3:39.44 1  
5 Mickowski, John   Army 3:39.90 1  
6 Pifer, Stephen   OTC Elite 3:40.63 1  
7 Smith, Christian 12 OTC Elite 3:42.64 1  
8 Dobson, Ian   OTC Elite 3:43.39 1  
9 Mays, Jermaine   Great Britain 3:43.57 1  
10 True, Ben   OTC Elite 3:43.61 1  
11 Miller, Kyle   Team Rogue 3:45.54 1  
-- Brown, Russell   OTC Elite DNF 1  
-- Stanford, Travis 11 Unattached DNF 1  
 
Mens 1500m Section 2 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Benson, Doug 12 Unattached 3:50.41 1  
2 Watson, Cole 12 Unattached 3:50.84 1  
3 Bogatay, Rick 12 Metropolitan-Den 3:50.95 1  
4 Tomsich, Anthony 12 Western Washingt 3:51.83 1  
5 Luna, Anthony 12 Metropolitan-Den 3:52.31 1  
6 Parry, Trey 9 Portland 3:52.86 1  
7 Sorenson, Simon 9 Eastern Washingt 3:54.33 1  
8 Brown, Jessy 12 Concordia-Portla 3:55.77 1  
9 Scoggin, Ken 11 Oregon 3:56.14 1  
10 Lucas, Shawn   Club Northwest 3:57.83 1  
11 Wells, Cody 9 Portland 4:02.04 1  
12 Dettman, Eric 11 Oregon 4:04.64 1  
 
Womens 1500m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martinez, Olivia 12 Wichita State 4:34.74 1  
2 Miller, Maggie 11 College of Idaho 4:35.19 1  
3 Schoch, Teegan 10 Idaho 4:35.29 1  
4 Smith, Jordyn   Unattached 4:35.32 1  
5 Harline, Kate 12 Seattle Pacific 4:35.47 1  
6 Kalbrener, Anna 10 Idaho 4:37.93 1  
7 Digby, Erica 11 Idaho 4:38.34 1  
8 Rice, Paige   Portland AC 4:38.62 1  
9 Sparks, Stephanie 12 College of Idaho 4:42.84 1  
10 Miller, Ashley 12 College of Idaho 4:43.27 1  
11 Keaveny, Elizabeth 10 Portland 4:43.50 1  
1 Henderson, Brittany 9 Clark College 4:44.12 2  
2 Mayfield, Ashley 9 Oregon State 4:46.52 2  
3 Cruz, Lorine 9 Oregon State 4:50.61 2  
4 Clark, Ariel 9 Oregon State 4:53.22 2  
5 Graebner, Lauren 9 Oregon State 4:53.80 2  
6 Gruber, Andrea 10 Lane (OR) 4:56.23 2  
7 Claver, MaCayla 9 Lane (OR) 4:57.50 2  
8 Krantz, Rita 9 Lane (OR) 5:00.17 2  
12 Knettles, Hailey 10 Portland 5:00.75 1  
9 Oleksa, Alayna 10 Lane (OR) 5:03.80 2  
10 Hagy, Anne 10 Lane (OR) 5:06.29 2  
 
Womens 1500m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Imbrie, Jessica 9 Sherwood 4:50.01 2 10
2 Fristoe, Megan 10 Summit 4:51.64 2 8
3 Cohen, Eirann 12 Summit 4:53.38 2 6
4 Moskowitz, Shannon 12 Central Kitsap 4:53.41 2  
5 Bergmann, Erin 11 St Mary's Academ 4:55.30 2 5
6 Lewis, Caitlyn 11 Sandy 4:56.68 2 4
7 Seeley, Mimi 12 Bend 4:59.03 2 3
8 Bennion, Mary 12 St Mary's 4:59.37 2 2
9 Dalton, Amanda 12 Crater 4:59.41 2 1
10 Andrews, Jasmyn 10 Crater 4:59.95 2  
11 Thalhofer, Kylie 10 Sherwood 5:02.69 2  
12 Vig, Jessica 11 Crater 5:04.16 2  
13 Holmes, Caitlynn 12 Springfield 5:04.41 2  
1 Grenier, Nicole 12 Bend 5:06.93 1  
14 Pummer, Samantha 12 Siuslaw 5:08.58 2  
2 Beard, Netanya 11 St Mary's Academ 5:10.83 1  
15 Kearns, Alexa 12 St Mary's Academ 5:10.94 2  
16 Mattox, Jenna 9 Bend 5:12.79 2  
17 Copeland, Erica 12 South Kitsap 5:13.16 2  
3 Hollins, Keikoanne 11 Sherwood 5:13.67 1  
4 Larsen, Carry 9 Capital 5:14.68 1  
5 Costin, Rhonda 10 Springfield 5:14.81 1  
6 Swarthout, Kailyn 12 Capital 5:15.31 1  
7 Holterhoff, Aly 11 Oregon City 5:20.48 1  
8 Dowdy, Calli 11 North Eugene 5:22.24 1  
9 Al-Tamimi, Noor 11 Capital 5:26.06 1  
10 Derlacki, Avalon 10 Churchill 5:29.80 1  
11 Huey, Lydia 11 Churchill 5:32.46 1  
12 Helfand, Nora 10 St Mary's Academ 5:33.63 1  
13 Horton, Colette 9 McMinnville 5:38.24 1  
14 Joobbani, Shawdy 10 Catlin Gabel 5:39.32 1  
15 Burger, Ashley 10 McNary 5:42.13 1  
 
Womens 1500m Section 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Simpson, Jemma   OTC Elite 4:12.72 1  
2 Bowman, Sarah   New Balance 4:13.02 1  
3 Hasay, Jordan 9 Oregon 4:17.37 1  
4 Friday, Becca 9 Oregon 4:24.58 1  
5 Moore, Cori 11 Portland 4:27.85 1  
6 Masterson, Casey 10 Oregon State 4:28.49 1  
7 Wallace, Taylor 9 Oregon 4:29.72 1  
8 Ferguson, Molly 9 Oklahoma 4:31.38 1  
9 Anderson-Gregg, Briann   Eugene Heath & P 4:33.65 1  
10 Walker, Danielle 10 Wichita State 4:33.75 1  
11 Larson, Jane 12 Seattle Pacific 4:35.75 1  
12 Veal, Sylvia 12 Oregon State 4:37.56 1  
-- Steinbeck, Chloe 9 Oregon DNF 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Combined Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Camas CAMA 130.5 2 Kent Meridian KMER 108.5 3 Summit SUMM 103.7 4 Jesuit JHS 94 5 Oregon City OC 82.2 6 South Eugene SEUG 82 7 Sheldon SHEL 81.5 8 Sandy SNDY 68.5 9 Tigard TIGR 64.8333 10 Crater CRTR 64.7 11 Westview WSTV 64 12 Southridge SRIG 54 13 Central Catholic CCAT 53.3333 14 South Kitsap SKIT 50 15 North Eugene NEUG 47 16 Capital CAPL 44.8333 17 Beaverton BEAV 42 18 Faith Lutheran FALU 38 19 Roseburg ROSE 36 20 Siuslaw SIUS 35 21 St Marys SMAR 31 21 North Salem NSHS 31 23 Blaine BLAN 30 24 Sherwood SHRW 26.2 25 McNary MCN 26 26 Crow CROW 25 27 Bend BEND 21.5 28 Sheridan SHER 21 29 McKay MKAY 19 30 Churchill CHUR 17 30 McMinnville MCMI 17 30 St Marys Academy SMA 17 33 Horizon Christian HCHR 12 34 Henry Jackson JACK 10 35 Ashland ASHL 9.5 36 St. George's STGE 9 37 Springfield SPRI 6.5 37 Catlin Gabel CAGA 6.5 39 Pleasant Hill HS PHHS 5 40 Hoquiam HOQM 4 41 Elma ELMA 2

 



Post to:  
Post as: 
3 comment(s)  
awise1
This IS great....allows folks to follow their kids and teams if they cannot be there in person! Great job!
lkurtz

That is an awesome use of technology - thank you for your service to our country. I hope your daughter does really well.

SFC Moore
looking forward to the live results, this ia a great program for me because I am deployed in Afghanistan and I have a freshman daughter running . SFC Moore
 
 
Switch to Full Version