RunnerspaceNewsView

2010 Results - New York NYSPHSAA Outdoor State Championships

Published by Shane
Jun 12 2010, 11:51 PM | 435147 views
PrintReport
Social
Images
New York NYSPHSAA Outdoor State Championships
New York NYSPHSAA Outdoor State Championships
Jun 11, 2010 to Jun 12, 2010
Vestal, NY, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 1600m | 3000m | 3200m | 2k Steeple | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | Outdoor Pentathlon
 
Mens High Jump Championship Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 sandiford, oneil 11 Paul Robeson for 6-10.00(2.08m) 1 10
2 LEWIS, KEMAR 12 George W Wingate 6-08.00(2.03m) 1 8
3 English, Tyrek 12 Wg Oconnell-Copi 6-08.00(2.03m) 1 6
4 Joyce, Brandon 10 Niagara Falls 6-07.00(2.01m) 1 4
5 Lane, Brandon 12 Cooperstown 6-06.00(1.98m) 1 2
6 Wilson, Justin 11 Floral Park 6-06.00(1.98m) 1 1
7 Williams, Justin 12 Longwood 6-06.00(1.98m) 1  
11 Postwaite, Joe 11 Gates Chili 6-04.00(1.93m) 1  
8 Constantine, Tryee 12 Binghamton 6-04.00(1.93m) 1  
8 Kelly, Colin 11 Voorheesville Ce 6-04.00(1.93m) 1  
8 Brickhouse, Daquan 12 Peekskill 6-04.00(1.93m) 1  
12 Kane, Brian 12 Baldwinsville Ce 6-02.00(1.88m) 1  
12 Lutz, Kevin 12 Griffith Institu 6-02.00(1.88m) 1  
12 Gay, Chris 12 Mt Saint Michael 6-02.00(1.88m) 1  
15 McLeod, Grantley 12 Shenendehowa Cen 6-02.00(1.88m) 1  
16 Currie, Jelani 10 Albany Academy-G 6-02.00(1.88m) 1  
17 Dure', Laurent 10 Susquehanna Vall 6-02.00(1.88m) 1  
18 Ashlaw, Damien 12 Canton Central ( 6-02.00(1.88m) 1  
19 King, Jon 11 Union-Endicott 6-02.00(1.88m) 1  
20 Sutherland, Matt 12 Penfield Central 6-00.00(1.83m) 1  
20 Strother, Malcolm 12 Liberty Central 6-00.00(1.83m) 1  
20 Lobdell, Marcus 10 Kenmore West 6-00.00(1.83m) 1  
20 Nwaigwe, Obinna 12 Valley Stream So 6-00.00(1.83m) 1  
20 Coombes, Dave 11 Dansville 6-00.00(1.83m) 1  
20 Hueston, Rob 12 Middletown 6-00.00(1.83m) 1  
26 Longo, Phil 11 Dansville 6-00.00(1.83m) 1  
27 Gooden, Kha'lee 12 Glens Falls 6-00.00(1.83m) 1  
27 Minton, Devon 11 Arlington 6-00.00(1.83m) 1  
29 Anyek, Polich 12 Nottingham-1 5-08.00(1.73m) 1  
29 Kerner, Ryan 10 Saranac Central 5-08.00(1.73m) 1  
29 Cole, Derek 12 Mineola-2 5-08.00(1.73m) 1  
29 Kress, Kevin 10 Town Of Webb 5-08.00(1.73m) 1  
29 Campbell, Jaquan 11 Kellenberg Memor 5-08.00(1.73m) 1  
29 Hall, Eric 12 Seneca 5-08.00(1.73m) 1  
35 Granville, Mark 12 Kellenberg Memor 5-08.00(1.73m) 1  
35 Pitt, Troy 12 St John The Bapt 5-08.00(1.73m) 1  
-- Zimmerman, Harry 10 Briarcliff NH(--) 1  
-- Randle, Tucker 11 Trumansburg NH(--) 1  
-- D'Orazio, Nicola 10 Polytechnic Prep NH(--) 1  
-- Velasquez, Jestin 11 Ellenville Centr NH(--) 1  
 
Womens High Jump Championship Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Imbert, Joanne 11 Valley Stream Ce 5-08.00(1.73m) 1 10
2 Palmer, Sarah 11 Schuylerville 5-07.00(1.70m) 1 8
3 Kennedy, Theresa 12 Academy Of The H 5-06.00(1.68m) 1 6
4 Cushman, Mary 12 Irondequoit (Wes 5-05.00(1.65m) 1 4
5 Grant, Ashley 12 Monroe-Woodbury 5-05.00(1.65m) 1 2
6 O'Connor, Christie 11 Oneonta 5-04.00(1.63m) 1 1
7 Gale, Sally 11 Nyack 5-04.00(1.63m) 1  
8 Anderson, Danielle 11 Jamestown 5-04.00(1.63m) 1  
15 Brooks, Julie 11 Holley 5-02.00(1.57m) 1  
15 Shaffer, Victoria 10 Rush Henrietta S 5-02.00(1.57m) 1  
15 Johnson, Nacia 11 Paul Robeson for 5-02.00(1.57m) 1  
18 Fieldman, Ariel 10 Wheatley 5-02.00(1.57m) 1  
18 Gunter-Droney, Molly 12 Romulus 5-02.00(1.57m) 1  
18 Short, Alexis 8 Weedsport-2 5-02.00(1.57m) 1  
21 Rowland, Madison 9 Shaker 5-02.00(1.57m) 1  
22 Giddins, Marley 10 Irvington 5-02.00(1.57m) 1  
23 Barker, Kendra 12 Sullivan West 5-02.00(1.57m) 1  
9 Profit, Victoria 12 St Anthony's 5-02.00(1.57m) 1  
9 Bell, Eliza 11 Clinton 5-02.00(1.57m) 1  
9 Yeiser, Amira 11 New Rochelle 5-02.00(1.57m) 1  
9 Petersen, Ashley 10 Allegany-Limesto 5-02.00(1.57m) 1  
9 Morse, Kaylea 11 Mexico 5-02.00(1.57m) 1  
9 Brown, Alex 9 Grand Island Cen 5-02.00(1.57m) 1  
24 Vickers, Emerald 10 Babylon-2 5-00.00(1.52m) 1  
24 Fuller, Margaret 10 Jamesville De Wi 5-00.00(1.52m) 1  
24 Hallahan, Cara 12 Smithtown East 5-00.00(1.52m) 1  
26 Budd, Alex 12 Riverhead 5-00.00(1.52m) 1  
27 Klossner, Hannah 9 Tupper Lake 5-00.00(1.52m) 1  
27 Olafson, Shelby 11 Watkins Glen 5-00.00(1.52m) 1  
30 Adams, Tara 12 Millbrook Prep 4-09.00(1.45m) 1  
31 Gruol, Bernadette 11 Calhoun 4-09.00(1.45m) 1  
31 Gallagher, Katie 11 St Anthony's 4-09.00(1.45m) 1  
31 Kamate, Aichatou 12 Campus Magnet Sc 4-09.00(1.45m) 1  
34 Drake, Rebecca 10 Wallkill 4-09.00(1.45m) 1  
34 Able, Jasmine 12 Pawling 4-09.00(1.45m) 1  
-- Bellamy, Tyquasha 11 Maine-Endwell NH(--) 1  
-- McIntosh, Katie 12 Saranac Central NH(--) 1  
-- Pearce, Mikayla 10 Maryvale NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Female Team Rankings Place School Points =================================================================== 1 Garden City-1 GCIT 32 2 Academy of Holy Names-2 AOHN 28 3 Newburgh-1 NEW$ 22 3 Cornwall-1 COR$ 22 5 Lancaster-1 LANC 18 5 Brentwood-1 BRT 18 5 Roslyn-1 ROSL 18 5 North Babylon-1 NB 18 5 Amherst-1 AMH 18 5 Elmont-1 ELMO 18 11 Saratoga-1 STGA 16 11 Williamsville East-1 WE 16 13 Kellenberg-1 KELL 12 13 Mount Vernon-1 MV 12 15 Elmira Southside-1 ESS 11 16 Warwick Valley-1 WARW 10 16 Pine Bush-1 PB 10 16 Ward Melville-1 WM 10 16 Midwood-1 MDW 10 16 Spring Valley-1 SV 10 16 St. Anthony's-1 STA 10 16 Lakeland/Panas-1 LAKP 10 16 Valley Stream Central-1 VSC 10 24 Fayetteville-Manlius-1 FM 9 24 Longwood-1 LONG 9 26 Westbury-1 WESB 8 26 Geneseo-2 GSEO 8 26 Mount Sinai-1 MS 8 26 Alden-2 ALD 8 26 Commack-1 COMK 8 26 Schuylerville-2 SCHU 8 26 Cleveland Hill-2 CLEV 8 33 Oxford-2 OXFD 7 33 Proctor-1 PRT 7 35 Orchard Park-1 OP 6 35 St. John the Baptist-1 STJB 6 35 Maryvale-2 MARY 6 35 Clarkstown South-1 CLKS 6 35 Bayside-1 BAY 6 35 Shenendehowa-1 SHEN 6 35 Carle Place-2 CLPL 6 35 Williamsville South-1 WS 6 35 Colonie-1 COLO 6 35 Holy Trinity-1 HOLT 6 45 Binghamton-1 BING 5 45 Waverly-2 WAVE 5 47 W. Irondequoit-1 WIRO 4 47 Suffern-1 SUFF 4 47 Cardozo-1 BJC 4 47 School of the Holy Child-2 SHOL 4 47 Honeoye Falls-Lima-1 HFL 4 47 Pittsford Mendon-1 PMEN 4 47 Mamaroneck-1 MAM 4 47 Sweet Home-1 SH 4 47 Manhasset-1 MANH 4 47 Christ The King-1 CHRI 4 47 Freeport-1 FREE 4 58 Hudson Falls-2 HUDF 3 59 Monroe-Woodbury-1 MW 2 59 Vestal-1 VEST 2 59 Northport-1 NPT 2 59 North Rockland-1 NR 2 59 Bishop Loughlin-1 BLOU 2 59 East Aurora-2 EA 2 59 Attica-2 ATTI 2 59 Riverhead-1 RIV 2 67 Hewlett-1 HEW 1 67 Pawling-2 PAWL 1 67 Oneonta-2 ONTA 1 67 Sidney-2 SIDN 1 67 Uniondale-1 UNIO 1 67 Cicero-North Syracuse-1 CNS 1 67 Sachem East-1 SACE 1 67 John Glenn-1 JG 1 67 Gates-Chili-1 GC 1 Male Team Rankings Place School Points =================================================================== 1 Longwood-1 LONG 22 2 Liverpool-1 LIV 20 3 Midwood-1 MDW 19 4 Burnt Hills-Ballston Lake-1 BHBL 18 4 Fonda-Fultonville-2 FFCS 18 4 Newburgh-1 NEW$ 18 7 Greene-2 GREE 16 7 Middletown-1 MIDD 16 9 Boys & Girls-1 BG 14 9 Warwick Valley-1 WARW 14 9 North Babylon-1 NB 14 12 Mount Vernon-1 MV 12 12 Webster Schroeder-1 SCHR 12 12 Sheepshead Bay-1 SBAY 12 15 Westbury-1 WESB 11 15 Arlington-1 ARL 11 17 Baldwinsville-1 BVIL 10 17 Fayetteville-Manlius-1 FM 10 17 Millbrook-2 MILL 10 17 West Babylon-1 WB 10 17 Riverhead-1 RIV 10 17 Monroe-Woodbury-1 MW 10 17 Alexander Hamilton-2 HAM 10 17 Marcellus-2 MARC 10 17 Amityville-1 AMTY 10 17 Newark-2 NEW 10 17 Bayport-Bluepoint-2 BPT 10 17 Paul Robeson-1 PROB 10 17 Half Hollow Hills West-1 HHHW 10 30 Albany-1 ALBY 9 30 Oneida-2 ONDA 9 32 Elmira Southside-1 ESS 8 32 Cooperstown-2 COOP 8 32 Washingtonville-1 WASH 8 32 Hackley-2 HACK 8 32 Wingate Educational Campus-1 GWIN 8 32 Shaker-1 SHAK 8 32 South Glens Falls-1 SGLF 8 32 Webster Thomas-1 THOM 8 32 Bay Shore-1 BS 8 32 St. John the Baptist-1 STJB 8 42 Honeoye Falls-Lima-1 HFL 7 43 North Rockland-1 NR 6 43 Copiague-1 COP 6 43 Farmingdale-1 FARM 6 43 Erasmus Hall-1 EH 6 43 Union-Endicott-1 UE 6 43 New Rochelle-1 NEWR 6 43 Beacon-1 BEAC 6 50 Wheatley-2 WHEA 4 50 Gates-Chili-1 GC 4 50 Kingston-1 KING 4 50 Msgr. Farrell-1 FARR 4 50 Fox Lane-1 FOXL 4 50 Locust Valley-2 LV 4 50 Holy Trinity-1 HOLT 4 50 Niagara Falls-1 NF 4 50 Saratoga-1 STGA 4 59 Jamesville-Dewitt-1 JD 2 59 Clarence-1 CLAR 2 59 Ward Melville-1 WM 2 59 St. Joseph By The Sea-1 SBTS 2 59 School of the Arts-2 SOTA 2 59 East-1 EAST 2 59 Waverly-2 WAVE 2 59 Indian River-1 IR 2 67 Baldwin-1 BALD 1 67 Packer Collegiate-2 PACK 1 67 Port Washington-1 POR$ 1 67 Dewitt Clinton-1 DWC 1 67 Vestal-1 VEST 1 67 Francis Lewis-1 FL 1 67 Woodlands-2 WOOD 1 67 Ramapo-1 RAM 1 67 Floral Park-1 FPAR 1 67 MacArthur-1 MAC 1 67 Edison Tech-1 EDIS 1 67 Clarkstown South-1 CLKS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version