RunnerspaceNewsView

2010 Results - Oregon OSAA Outdoor State Championships

Published by Shane
May 26th 2010, 11:51pm | 374393 views
PrintReport
Social
Images
Oregon OSAA Outdoor State Championships
Oregon OSAA Outdoor State Championships
May 21, 2010 to May 29, 2010
Monmouth / Eugene, OR, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Mixed: 200m Wheelchair

Team Scores
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Burgess, Wesley 12 Imbler 11.35 -0.7 1 10
2 Baeza, Jordan 10 Life Christian 11.41 -0.7 1 8
3 Say, Darryn 11 Hosanna Christia 11.46 -0.7 1 6
4 Puhl, Greg 12 Pacific 11.52 -0.7 1 5
5 Grubb, Shelby 11 Portland Luthera 11.61 -0.7 1 4
6 Martin, Andre 10 Portland Luthera 11.64 -0.7 1 3
7 Ovgard, Jake 12 Triad Christian 11.73 -0.7 1 2
8 Coe, Caleb 10 Damascus Christi 12.79 -0.7 1 1
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Baeza, Jordan 10 Life Christian 11.52 -2.2 3  
1 Grubb, Shelby 11 Portland Luthera 11.53 -2.2 2  
2 Burgess, Wesley 12 Imbler 11.65 -2.2 3  
2 Say, Darryn 11 Hosanna Christia 11.69 -2.2 2  
3 Ovgard, Jake 12 Triad Christian 11.71 -2.2 2  
1 Martin, Andre 10 Portland Luthera 11.77 -2.0 1  
2 Puhl, Greg 12 Pacific 11.79 -2.0 1  
3 Coe, Caleb 10 Damascus Christi 11.80 -2.2 3  
3 Ellis, Chase 12 Spencer Butte Mi 11.82 -2.0 1  
4 Kovalchuck, Denis 12 Open Door Christ 11.92 -2.2 2  
4 Schreiber, Tyson 12 Alsea 11.94 -2.0 1  
4 Earl, Nathan 11 Sherman 11.96 -2.2 3  
5 Johnston, Jeremy 11 Pacific 11.96 -2.2 2  
6 Twyman, Bradley 11 Harper 12.00 -2.2 2  
5 Nelson, Erik 10 Open Door Christ 12.02 -2.0 1  
5 Reese, Kendell 10 McKenzie 12.14 -2.2 3  
6 Stephens, Anthony 10 New Hope Christi 12.18 -2.2 3  
6 Higgins, Brian 11 Wheeler 12.34 -2.0 1  
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 11.18 -0.4 1 10
2 Sellers, David 12 Portland Christi 11.41 -0.4 1 8
3 LaCoste, Scott 11 Central Linn 11.41 -0.4 1 6
4 Angel, Danny 11 Stanfield 11.60 -0.4 1 5
5 Reeder, Jeff 12 St Mary's 11.65 -0.4 1 4
6 Baek, Chang 10 Faith Bible 11.69 -0.4 1 3
7 Cook, Bryson 12 Irrigon 11.79 -0.4 1 2
8 Koos, Austin 11 East Linn Christ 11.82 -0.4 1 1
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 11.28 -1.3 1  
2 LaCoste, Scott 11 Central Linn 11.59 -1.3 1  
3 Baek, Chang 10 Faith Bible 11.78 -1.3 1  
1 Sellers, David 12 Portland Christi 11.81 -3.2 2  
2 Reeder, Jeff 12 St Mary's 11.82 -3.2 2  
4 Koos, Austin 11 East Linn Christ 11.84 -1.3 1  
3 Angel, Danny 11 Stanfield 11.87 -3.2 2  
5 Cook, Bryson 12 Irrigon 12.09 -1.3 1  
4 Mainini, Ben 9 Lakeview 12.14 -3.2 2  
5 Moore, Chris 12 Oakridge 12.60 -3.2 2  
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wenger, Seth 11 Sheridan 11.33 -0.2 1 10
2 Harris, Joseph 11 Coquille 11.35 -0.2 1 8
3 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 11.42 -0.2 1 6
4 Rich, Ben 12 Bandon 11.42 -0.2 1 5
5 Cabrera, Cristian 12 Amity 11.53 -0.2 1 4
6 Gideonese, Max 12 Catlin Gabel 11.67 -0.2 1 3
7 Teufel, Jeff 12 Oregon Episcopal 11.75 -0.2 1 2
8 Oleman, Kyle 12 Toledo 11.97 -0.2 1 1
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Wenger, Seth 11 Sheridan 11.48 -1.4 2  
1 Rich, Ben 12 Bandon 11.49 -1.4 1  
2 Harris, Joseph 11 Coquille 11.57 -1.4 2  
2 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 11.69 -1.4 1  
3 Cabrera, Cristian 12 Amity 11.77 -1.4 1  
3 Gideonese, Max 12 Catlin Gabel 11.89 -1.4 2  
4 Teufel, Jeff 12 Oregon Episcopal 11.92 -1.4 1  
5 Oleman, Kyle 12 Toledo 11.97 -1.4 1  
4 Brown, Josiah 12 Glide 12.35 -1.4 2  
5 Ramos, Marcellus 10 Nyssa 12.43 -1.4 2  
6 Underwood, William 10 Waldport 12.47 -1.4 2  
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Anthony, Matt 12 Ontario 10.72w +2.3 1  
2 Siscoe, Adonis 11 Scappoose 10.82w +2.3 1  
3 Hedrick, Grant 12 Central 10.97w +2.3 1  
4 Walcott, Taylor 10 Marist 11.04w +2.3 1  
5 Kaupel, Ray 12 North Valley 11.10w +2.3 1  
6 Williams, Tyrell 12 Cascade 11.10w +2.3 1  
7 Leedham, Bryce 10 Molalla 11.21w +2.3 1  
8 Norgren, Linus 11 Banks 11.22w +2.3 1  
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Anthony, Matt 12 Ontario 11.13 +0.2 1  
2 Hedrick, Grant 12 Central 11.18 +0.2 1  
1 Siscoe, Adonis 11 Scappoose 11.26 -1.5 2  
3 Kaupel, Ray 12 North Valley 11.28 +0.2 1  
4 Leedham, Bryce 10 Molalla 11.30 +0.2 1  
2 Walcott, Taylor 10 Marist 11.34 -1.5 2  
3 Williams, Tyrell 12 Cascade 11.37 -1.5 2  
4 Norgren, Linus 11 Banks 11.44 -1.5 2  
5 Wilson, Mitchel 12 Marist 11.55 +0.2 1  
5 Anspach, Cameron 12 Sutherlin 11.70 -1.5 2  
6 Harris, Jon 10 North Bend 11.79 -1.5 2  
6 Brown, Kendall 12 McLoughlin 11.94 +0.2 1  
7 Silwones, Ryan 11 Newport 11.97 +0.2 1  
7 Nelson, Kyle 12 Hidden Valley 12.19 -1.5 2  
 
Mens 100m 5A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McFadden, Donovan 12 Madison 10.93 +0.9 1  
2 McLaughlin, Deon 12 Klamath Union 11.05 +0.9 1  
3 LaCoste, Anthony 12 West Albany 11.10 +0.9 1  
4 Lao, Howard 12 Cleveland 11.17 +0.9 1  
5 Scoville, Ryan 11 Marshfield 11.18 +0.9 1  
6 Peay, T J 10 Summit 11.26 +0.9 1  
7 Davis, Jaden 10 Woodburn 11.32 +0.9 1  
8 Ray, Keith 12 Hillsboro 11.35 +0.9 1  
 
Mens 100m 5A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 McLaughlin, Deon 12 Klamath Union 11.09 +0.1 1  
2 Scoville, Ryan 11 Marshfield 11.18 +0.1 1  
1 McFadden, Donovan 12 Madison 11.19 +0.6 2  
2 Lao, Howard 12 Cleveland 11.25 +0.6 2  
3 LaCoste, Anthony 12 West Albany 11.35 +0.6 2  
4 Peay, T J 10 Summit 11.39 +0.6 2  
3 Ray, Keith 12 Hillsboro 11.40 +0.1 1  
4 Davis, Jaden 10 Woodburn 11.40 +0.1 1  
5 Thomas, Cole 10 Summit 11.47 +0.1 1  
6 Jones, Nieko 12 St Helens 11.50 +0.1 1  
5 Livingston, Michael 12 Thurston 11.51 +0.6 2  
6 Ziegler, Jacob 12 Crater 11.62 +0.6 2  
 
Mens 100m 6A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Delaney, Arthur 11 Barlow 10.42w +3.0 1  
2 Tyner, Thomas 9 Aloha 10.54w +3.0 1  
3 Lowe, Keanon 12 Jesuit 10.78w +3.0 1  
4 Springfield, Terik 11 Grant 10.84w +3.0 1  
5 Kubisiak, Michael (K.C 11 Newberg 10.87w +3.0 1  
6 Cervantes, Dalton 11 Grants Pass 10.92w +3.0 1  
7 Baker, Antwan 11 David Douglas 10.98w +3.0 1  
8 Silbernagel, Ian 11 McKay 11.24w +3.0 1  
 
Mens 100m 6A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Delaney, Arthur 11 Barlow 10.71 +0.7 2  
1 Tyner, Thomas 9 Aloha 10.83 +0.2 1  
2 Kubisiak, Michael (K.C.) 11 Newberg 10.94 +0.2 1  
2 Lowe, Keanon 12 Jesuit 10.96 +0.7 2  
3 Springfield, Terik 11 Grant 11.01 +0.2 1  
3 Baker, Antwan 11 David Douglas 11.05 +0.7 2  
4 Cervantes, Dalton 11 Grants Pass 11.07 +0.2 1  
5 Silbernagel, Ian 11 McKay 11.25 +0.2 1  
4 Wright, Darby 10 Sheldon 11.28 +0.7 2  
5 Wells, Booker 12 Grant 11.29 +0.7 2  
6 Shannon, Will 10 Lake Oswego 11.35 +0.7 2  
7 Altringer, Taylor 11 Tualatin 11.36 +0.7 2  
6 Hedman, Keaton 11 West Linn 11.39 +0.2 1  
7 Kelly, Jacob 10 North Salem 11.51 +0.2 1  
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Puhl, Greg 12 Pacific 22.99 -1.4 1 10
2 Ellis, Chase 12 Spencer Butte Mi 23.40 -1.4 1 8
3 Burgess, Wesley 12 Imbler 23.41 -1.4 1 6
4 Baeza, Jordan 10 Life Christian 23.61 -1.4 1 5
5 Say, Darryn 11 Hosanna Christia 23.75 -1.4 1 4
6 Grubb, Shelby 11 Portland Luthera 23.77 -1.4 1 3
7 Kovalchuck, Denis 12 Open Door Christ 23.93 -1.4 1 2
8 Martin, Andre 10 Portland Luthera 23.98 -1.4 1 1
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Baeza, Jordan 10 Life Christian 23.26 -2.0 1  
1 Burgess, Wesley 12 Imbler 23.33 -2.3 2  
2 Say, Darryn 11 Hosanna Christia 23.55 -2.0 1  
2 Puhl, Greg 12 Pacific 23.76 -2.3 2  
3 Ellis, Chase 12 Spencer Butte Mi 23.86 -2.3 2  
3 Grubb, Shelby 11 Portland Luthera 23.90 -2.0 1  
4 Martin, Andre 10 Portland Luthera 24.07 -2.3 2  
4 Kovalchuck, Denis 12 Open Door Christ 24.08 -2.0 1  
5 Johnston, Jeremy 11 Pacific 24.23 -2.0 1  
5 Earl, Nathan 11 Sherman 24.81 -2.3 2  
6 Reese, Kendell 10 McKenzie 24.86 -2.0 1  
6 Stahly, Joshua 11 Jewell 24.87 -2.3 2  
7 Higgins, Brian 11 Wheeler 24.88 -2.0 1  
7 Twyman, Bradley 11 Harper 25.08 -2.3 2  
8 Totten, Will 10 McKenzie 25.62 -2.3 2  
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 22.81 -2.3 1 10
2 LaCoste, Scott 11 Central Linn 23.35 -2.3 1 8
3 Baek, Chang 10 Faith Bible 23.70 -2.3 1 6
4 Angel, Danny 11 Stanfield 23.72 -2.3 1 5
5 Mainini, Ben 9 Lakeview 23.83 -2.3 1 4
6 Kafoa, Tony 12 Salem Academy 23.89 -2.3 1 3
7 Estrada, Ivan 12 Irrigon 23.99 -2.3 1 2
8 Cook, Bryson 12 Irrigon 24.05 -2.3 1 1
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 23.38 -1.6 1  
1 Baek, Chang 10 Faith Bible 23.78 -1.2 2  
2 Angel, Danny 11 Stanfield 23.85 -1.2 2  
2 Kafoa, Tony 12 Salem Academy 23.88 -1.6 1  
3 Estrada, Ivan 12 Irrigon 23.88 -1.2 2  
3 LaCoste, Scott 11 Central Linn 23.90 -1.6 1  
4 Mainini, Ben 9 Lakeview 23.96 -1.2 2  
4 Cook, Bryson 12 Irrigon 24.09 -1.6 1  
5 Hegdal, Corban 12 Weston-McEwen 24.50 -1.2 2  
5 Lopez, Alejandro 12 Bonanza 24.57 -1.6 1  
6 Cicerich, Alex 10 Corbett 24.95 -1.6 1  
6 Wyne, Jeremiah 10 Central Linn 27.58 -1.2 2  
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harris, Joseph 11 Coquille 23.13 -1.0 1 10
2 Gideonese, Max 12 Catlin Gabel 23.18 -1.0 1 8
3 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 23.27 -1.0 1 6
4 Rich, Ben 12 Bandon 23.30 -1.0 1 5
5 Wenger, Seth 11 Sheridan 23.42 -1.0 1 4
6 Alire, Anthony 10 Santiam Christia 24.01 -1.0 1 3
7 Combs, Jake 12 Grant Union 24.20 -1.0 1 2
8 Oleman, Kyle 12 Toledo 24.69 -1.0 1 1
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Harris, Joseph 11 Coquille 23.43 -2.1 1  
1 Wenger, Seth 11 Sheridan 23.54 -1.7 2  
2 Gideonese, Max 12 Catlin Gabel 23.69 -1.7 2  
3 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 23.69 -1.7 2  
2 Rich, Ben 12 Bandon 23.81 -2.1 1  
4 Alire, Anthony 10 Santiam Christia 24.25 -1.7 2  
3 Oleman, Kyle 12 Toledo 24.31 -2.1 1  
4 Combs, Jake 12 Grant Union 24.39 -2.1 1  
5 Childers, Jason 12 Clatskanie 24.42 -2.1 1  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Anthony, Matt 12 Ontario 21.90 +1.1 1  
2 Williams, Tyrell 12 Cascade 22.24 +1.1 1  
3 Kaupel, Ray 12 North Valley 22.38 +1.1 1  
4 Hedrick, Grant 12 Central 22.44 +1.1 1  
5 Swain, Michael 12 La Salle 22.66 +1.1 1  
6 Walcott, Taylor 10 Marist 22.74 +1.1 1  
7 Smith, Zeke 12 Seaside 22.86 +1.1 1  
8 Seyferth, Colby 11 Banks 23.15 +1.1 1  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Williams, Tyrell 12 Cascade 22.49 +0.7 1  
2 Anthony, Matt 12 Ontario 22.59 +0.7 1  
3 Kaupel, Ray 12 North Valley 22.72 +0.7 1  
1 Hedrick, Grant 12 Central 22.73 -1.8 2  
2 Seyferth, Colby 11 Banks 22.86 -1.8 2  
4 Walcott, Taylor 10 Marist 23.04 +0.7 1  
3 Swain, Michael 12 La Salle 23.19 -1.8 2  
4 Smith, Zeke 12 Seaside 23.37 -1.8 2  
5 Hurd, Dustin 11 Cottage Grove 23.45 +0.7 1  
6 Kennaley, David 12 Phoenix 23.69 +0.7 1  
5 Anspach, Cameron 12 Sutherlin 23.74 -1.8 2  
7 Phillips, Ty 11 Central 23.79 +0.7 1  
6 Harris, Jon 10 North Bend 24.18 -1.8 2  
7 Poston, Dax 9 Ontario 24.19 -1.8 2  
 
Mens 200m 5A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Galpin, Jack 11 Crater 21.87w +2.4 1  
2 James, Garrett 12 Churchill 22.20w +2.4 1  
3 LaCoste, Anthony 12 West Albany 22.43w +2.4 1  
4 Beck, Kelley 12 Crater 22.46w +2.4 1  
5 Scoville, Ryan 11 Marshfield 22.86w +2.4 1  
6 Sanderson, Jesse 11 Summit 22.86w +2.4 1  
7 Ajibade, Ibrahim 12 Madison 23.48w +2.4 1  
-- Steelhammer, Tom 10 Bend DNF +2.4 1  
 
Mens 200m 5A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Galpin, Jack 11 Crater 22.13 +0.1 1  
1 James, Garrett 12 Churchill 22.58 +1.1 2  
2 LaCoste, Anthony 12 West Albany 22.70 +0.1 1  
2 Beck, Kelley 12 Crater 22.74 +1.1 2  
3 Scoville, Ryan 11 Marshfield 22.81 +0.1 1  
4 Steelhammer, Tom 10 Bend 22.92 +0.1 1  
3 Sanderson, Jesse 11 Summit 22.97 +1.1 2  
4 Ajibade, Ibrahim 12 Madison 23.17 +1.1 2  
5 Abdoul, Jamal 11 Corvallis 23.30 +1.1 2  
5 Koford, Aaron 12 Wilsonville 23.34 +0.1 1  
6 Lawrence, Will 10 St Helens 23.34 +1.1 2  
6 Perry, Jovantae 12 Roosevelt 23.99 +0.1 1  
 
Mens 200m 6A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Delaney, Arthur 11 Barlow 21.28 +1.5 1  
2 Lowe, Keanon 12 Jesuit 21.93 +1.5 1  
3 Helms, Branden 11 Sunset 22.01 +1.5 1  
4 Bergstrom, Jordan 11 Clackamas 22.06 +1.5 1  
5 Schlachter, Zachary 12 Tigard 22.40 +1.5 1  
6 Kubisiak, Michael (K.C 11 Newberg 22.50 +1.5 1  
7 Silbernagel, Ian 11 McKay 22.58 +1.5 1  
8 Springfield, Terik 11 Grant 22.60 +1.5 1  
 
Mens 200m 6A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Delaney, Arthur 11 Barlow 21.95 +0.2 1  
1 Lowe, Keanon 12 Jesuit 22.08 +1.2 2  
2 Schlachter, Zachary 12 Tigard 22.23 +1.2 2  
2 Helms, Branden 11 Sunset 22.27 +0.2 1  
3 Bergstrom, Jordan 11 Clackamas 22.29 +1.2 2  
3 Silbernagel, Ian 11 McKay 22.58 +0.2 1  
4 Kubisiak, Michael (K.C.) 11 Newberg 22.64 +0.2 1  
5 Springfield, Terik 11 Grant 22.69 +0.2 1  
6 Cervantes, Dalton 11 Grants Pass 22.80 +0.2 1  
4 Shannon, Will 10 Lake Oswego 22.81 +1.2 2  
5 Olander, Jonz 12 Grants Pass 22.91 +1.2 2  
6 Wells, Booker 12 Grant 23.00 +1.2 2  
7 Gorman, Miles 12 West Salem 23.05 +1.2 2  
7 Halirou, Ibrahim 11 Centennial 23.22 +0.2 1  
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 50.48 1 10
2 Puhl, Greg 12 Pacific 50.57 1 8
3 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 51.45 1 6
4 Coe, Caleb 10 Damascus Christi 51.60 1 5
5 Rozinek, Zachary 11 Jewell 52.96 1 4
6 Hams, Matt 12 Ione 54.25 1 3
7 Williams, Chris 12 Siletz Valley 54.52 1 2
8 DelCurto, Scott 11 Cove 54.56 1 1
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 52.44 2  
2 Coe, Caleb 10 Damascus Christi 52.98 2  
1 Rozinek, Zachary 11 Jewell 53.22 1  
2 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 53.46 1  
3 Puhl, Greg 12 Pacific 54.09 1  
3 Hams, Matt 12 Ione 54.26 2  
4 Williams, Chris 12 Siletz Valley 54.33 2  
4 DelCurto, Scott 11 Cove 55.48 1  
5 McDaniel, Dalton 12 Imbler 55.78 2  
5 Thoms, Ethan 12 Crow 55.84 1  
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 49.22 1 10
2 Reeder, Jeff 12 St Mary's 50.93 1 8
3 Koos, Austin 11 East Linn Christ 50.96 1 6
4 Hoy, Alex 11 Blanchet Catholi 51.95 1 5
5 Micka, Jacob 12 Enterprise 52.50 1 4
6 Estrada, Ivan 12 Irrigon 52.94 1 3
7 Kotler, Noah 10 St Mary's 53.35 1 2
8 Stearns, Brent 12 Oakland 53.72 1 1
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 50.80 1  
2 Reeder, Jeff 12 St Mary's 51.61 1  
3 Micka, Jacob 12 Enterprise 52.12 1  
1 Koos, Austin 11 East Linn Christ 52.60 2  
2 Hoy, Alex 11 Blanchet Catholi 52.61 2  
3 Estrada, Ivan 12 Irrigon 52.79 2  
4 Stearns, Brent 12 Oakland 52.94 1  
4 Kotler, Noah 10 St Mary's 53.20 2  
5 Hegdal, Corban 12 Weston-McEwen 53.57 2  
5 Urena-Hernandez, Jesus 12 La Salle 54.21 1  
6 Weedall, Scott 12 Riverdale 55.01 2  
6 Sandrali, Joshua 12 Canyonville Chri 55.70 1  
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pennington, Jon 12 Amity 50.27 1 10
2 Collins, Austin 11 Colton 51.12 1 8
3 Freestone, Kole 12 Reedsport 51.58 1 6
4 Taylor, Isaac 12 Bandon 51.81 1 5
5 Marshall, Devon 9 Rainier 53.40 1 4
6 Carey, James 12 Warrenton 53.44 1 3
7 Curtis, Andrew 12 Westside Christi 53.53 1 2
8 McMillan, Elty 11 Harrisburg 55.21 1 1
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Pennington, Jon 12 Amity 52.43 2  
1 Collins, Austin 11 Colton 52.80 1  
2 Taylor, Isaac 12 Bandon 52.81 1  
3 Carey, James 12 Warrenton 52.84 1  
4 Curtis, Andrew 12 Westside Christi 53.07 1  
2 Freestone, Kole 12 Reedsport 53.20 2  
3 Marshall, Devon 9 Rainier 53.51 2  
4 McMillan, Elty 11 Harrisburg 53.77 2  
5 Maag, Ryan 10 Nyssa 53.91 1  
5 Prunk, Dane 11 Jefferson 53.95 2  
6 Roy, Jon 11 Grant Union 55.29 2  
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Norgren, Linus 11 Banks 49.66 1  
2 Seyferth, Colby 11 Banks 50.39 1  
3 Baker, Austin 10 Douglas 51.22 1  
4 Smalley, Alex 12 Astoria 51.56 1  
5 Kennaley, David 12 Phoenix 51.73 1  
6 Hall, Nick 10 Sweet Home 51.83 1  
7 Stewart, Anthony 12 La Salle 51.97 1  
8 Bartells, Brad 11 Molalla 52.47 1  
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Norgren, Linus 11 Banks 50.28 1  
1 Seyferth, Colby 11 Banks 51.01 2  
2 Smalley, Alex 12 Astoria 51.10 1  
3 Hall, Nick 10 Sweet Home 51.49 1  
2 Baker, Austin 10 Douglas 51.67 2  
4 Stewart, Anthony 12 La Salle 51.71 1  
3 Kennaley, David 12 Phoenix 51.85 2  
4 Bartells, Brad 11 Molalla 52.04 2  
5 Bellenbaum, Nick 12 Hidden Valley 52.24 1  
5 Wilder, Jeff 12 Sisters 52.24 2  
6 Guthrie, David 10 Douglas 52.38 1  
6 Hackney, Nick 12 La Grande 52.55 2  
7 Brown, Kendall 12 McLoughlin 52.58 2  
8 Trask, Matt 10 Philomath 53.14 2  
7 Briggs, Connell 11 Marist 53.57 1  
 
Mens 400m 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Galpin, Jack 11 Crater 49.21 1  
2 Sinn, Jordan 12 Silverton 49.97 1  
3 Steelhammer, Tom 10 Bend 50.39 1  
4 Lawrence, Will 10 St Helens 50.48 1  
5 Beck, Kelley 12 Crater 50.63 1  
6 Sanderson, Jesse 11 Summit 51.65 1  
7 Garcia, Ruben 12 Liberty 51.74 1  
8 James, Garrett 12 Churchill 52.61 1  
 
Mens 400m 5A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Galpin, Jack 11 Crater 48.93 1  
2 Sinn, Jordan 12 Silverton 49.34 1  
3 Steelhammer, Tom 10 Bend 49.97 1  
1 Beck, Kelley 12 Crater 50.30 2  
2 Garcia, Ruben 12 Liberty 50.94 2  
4 Sanderson, Jesse 11 Summit 51.13 1  
3 James, Garrett 12 Churchill 51.48 2  
4 Lawrence, Will 10 St Helens 51.62 2  
5 Ries, Alex 12 Cleveland 52.10 1  
5 Stutzman, Brycen 11 South Albany 52.50 2  
6 Cooper, Callen 12 Marshfield 52.55 1  
6 Ajibade, Ibrahim 12 Madison 52.86 2  
 
Mens 400m 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Monson, Seth 12 Westview 48.47 1  
2 Bergstrom, Jordan 11 Clackamas 48.69 1  
3 Latt, Jordan 12 Tigard 49.11 1  
4 Jagelski, Tyrell 12 Sheldon 49.30 1  
5 Olander, Jonz 12 Grants Pass 49.34 1  
6 Latu, Siotame 11 South Eugene 49.81 1  
7 Rial, Zach 12 Putnam 50.00 1  
8 Altringer, Taylor 11 Tualatin 50.69 1  
 
Mens 400m 6A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Monson, Seth 12 Westview 48.39 1  
2 Bergstrom, Jordan 11 Clackamas 48.57 1  
1 Olander, Jonz 12 Grants Pass 49.11 2  
2 Jagelski, Tyrell 12 Sheldon 49.24 2  
3 Latt, Jordan 12 Tigard 49.35 1  
4 Altringer, Taylor 11 Tualatin 49.69 1  
3 Rial, Zach 12 Putnam 49.83 2  
4 Latu, Siotame 11 South Eugene 50.07 2  
5 Gaines, Eric 12 Sandy 50.24 2  
6 Johnson, Paul 12 Benson 50.96 2  
5 McNaughton, Ian 11 Hood River Valle 51.12 1  
6 Cardona, Troy 11 Aloha 51.31 1  
7 Dean, Marvin 11 Grant 51.57 2  
8 McDowell, Tim 11 McNary 52.16 2  
-- Miller, Jason 12 Sprague DQ 1  
 
Mixed 400m Wheelchair WH Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Villa, Jose   North Marion 56.95 1  
-- Howard, Matt   Oregon 1:00.71 1  
2 Sesser, Kanya   Tualatin 1:07.14 1  
-- Canaday, Ming 13 Oregon 1:29.85 1  
3 Dewald, Carleigh 9 Canby 1:34.44 1  
4 Hardin, Brady 10 Mountain View OR 3:01.50 1  
 
Mens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lile, Reese 11 Southwest Christ 2:01.57 1 10
2 Madison, David 11 North Clackamas 2:03.77 1 8
3 Martin, Nick 9 Southwest Christ 2:05.16 1 6
4 O'Leary, Jack 10 Paisley 2:06.45 1 5
5 Lewis, Trevor 10 Joseph 2:06.77 1 4
6 Johnson, David 9 New Hope Christi 2:07.10 1 3
7 Burnett, Kyle 10 Sherman 2:10.05 1 2
8 Miller, Levi 10 Crane 2:10.89 1 1
9 Bouchet, Brandon 11 Crow 2:14.33 1  
10 Reed, Braden 12 Arlington 2:16.38 1  
 
Mens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holmberg, Eric 12 Scio 2:01.33 1 10
2 Delgado, Joe 12 St Mary's 2:02.35 1 8
3 Massari, Micah 11 Scio 2:03.35 1 6
4 Roberts, Dylan 11 Oakridge 2:03.36 1 5
5 Urena-Hernandez, Jesus 12 La Salle 2:04.97 1 4
6 Weedall, Scott 12 Riverdale 2:07.14 1 3
7 Stangel, Kyle 11 Enterprise 2:07.92 1 2
8 O'Reilly, Gabriel 12 Union 2:08.67 1 1
9 Holloway, Zach 10 Central Linn 2:09.97 1  
10 Westland, Loren 11 St Mary's 2:10.34 1  
 
Mens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Collins, Austin 11 Colton 1:56.86 1 10
2 Powell, Larry 12 Creswell 1:57.92 1 8
3 Maag, Ryan 10 Nyssa 1:59.92 1 6
4 Krogel, Keith 12 Glide 2:01.09 1 5
5 Minich, Randy 12 Dayton 2:01.11 1 4
6 Labhart, Brent 11 Grant Union 2:01.62 1 3
7 Gupta, Aaron 11 Oregon Episcopal 2:02.78 1 2
8 Porter, Scott 10 Neah-Kah-Nie 2:03.56 1 1
9 Blanco, Mat 10 Rogue River 2:04.09 1  
10 Petewon, Weston 11 Harrisburg 2:15.78 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schreiner-McGraw, Jeff 11 Philomath 1:56.37 1  
2 Willyard, Brett 9 Seaside 1:57.96 1  
3 Holaday, Brant 12 Marist 1:59.02 1  
4 Finnell, Brad 12 Siuslaw 2:00.19 1  
5 Place, Austin 10 Cottage Grove 2:00.60 1  
6 Hamilton, Max 10 Phoenix 2:01.31 1  
7 Mock, Chris 11 Sutherlin 2:02.07 1  
8 Rice, Cory 12 Seaside 2:07.55 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Willyard, Brett 9 Seaside 1:59.23 2  
2 Finnell, Brad 12 Siuslaw 2:00.95 2  
3 Hamilton, Max 10 Phoenix 2:00.97 2  
4 Holaday, Brant 12 Marist 2:01.01 2  
1 Schreiner-McGraw, Jeff 11 Philomath 2:01.60 1  
2 Place, Austin 10 Cottage Grove 2:02.04 1  
3 Mock, Chris 11 Sutherlin 2:02.09 1  
4 Rice, Cory 12 Seaside 2:02.26 1  
5 Lindley, Quinn 11 Central 2:02.60 1  
5 Henderson, Cortland 12 Henley 2:04.91 2  
6 Topete, Isidro 10 Stayton 2:05.54 2  
7 Taylor, Kaleb 11 McLoughlin 2:05.71 2  
6 Slate, Josh 12 Cascade 2:05.85 1  
7 Anderson, Joe 12 Baker 2:20.93 1  
 
Mens 800m 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jackson, Sam 10 Ashland 1:57.16 1  
2 Maxwell, Jacob 12 Thurston 1:57.91 1  
3 Coy, Jamin 12 St Helens 1:58.23 1  
4 Strahl, Will 10 Crescent Valley 1:58.47 1  
5 Zyph, Tyler 11 Pendleton 1:58.51 1  
6 Iremonger, Ben 12 The Dalles-Wahto 1:58.81 1  
7 McMahon, Joey 12 Churchill 1:59.45 1  
8 Sanders, Hunter 11 Crater 1:59.99 1  
9 Morrison, Jason 11 Cleveland 2:00.69 1  
10 Steeves, Dane 12 Lebanon 2:02.17 1  
11 Lull, Alex 10 St Helens 2:06.58 1  
12 Marquette, Matt 12 Cleveland 2:07.07 1  
 
Mens 800m 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sultessa, Badane 11 Centennial 1:57.04 1  
2 Ebeling, Sam 12 Grant 1:57.26 1  
3 Sherier, Brandon 12 Putnam 1:57.53 1  
4 Smith, Stetson 11 North Medford 1:58.43 1  
5 Rhodes, Demetrius 10 Benson 1:58.48 1  
6 Bellissimo, Daniel 11 South Eugene 1:59.79 1  
7 Boileau, Matt 12 Jesuit 2:01.14 1  
8 Robbins, Nick 12 Forest Grove 2:01.97 1  
 
Mens 800m 6A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Sultessa, Badane 11 Centennial 1:58.75 1  
2 Rhodes, Demetrius 10 Benson 1:58.99 1  
3 Boileau, Matt 12 Jesuit 1:59.02 1  
4 Bellissimo, Daniel 11 South Eugene 1:59.03 1  
5 Robbins, Nick 12 Forest Grove 1:59.14 1  
6 Boyd-Helm, Zach 11 West Linn 1:59.50 1  
1 Sherier, Brandon 12 Putnam 2:00.02 2  
2 Smith, Stetson 11 North Medford 2:00.08 2  
3 Ebeling, Sam 12 Grant 2:00.30 2  
4 Willis, Ciaran 12 Jesuit 2:00.44 2  
5 Long, Matt 12 South Salem 2:00.63 2  
6 Walker, Michael 9 Canby 2:01.79 2  
7 Hanson, Dylan 10 Gresham 2:02.11 1  
7 McHugh, Dylan 10 McNary 2:04.95 2  
 
Mixed 800m Wheelchair WH Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Villa, Jose   North Marion 2:09.18 1  
1 Villa, Jose   North Marion 2:09.18 1  
2 Sesser, Kanya   Tualatin 2:27.39 1  
2 Sesser, Kanya   Tualatin 2:27.39 1  
-- Canaday, Ming 13 Oregon 3:03.27 1  
-- Canaday, Ming 13 Oregon 3:03.27 1  
3 Dewald, Carleigh 9 Canby 3:08.80 1  
3 Dewald, Carleigh 9 Canby 3:08.80 1  
-- Howard, Matt   Oregon -- 1  
-- Howard, Matt   Oregon -- 1  
 
Mens 1500m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Madison, David 11 North Clackamas 4:13.06 1 10
2 O'Leary, Jack 10 Paisley 4:15.32 1 8
3 Bruns, Ben 12 Southwest Christ 4:16.02 1 6
4 Dillard, Alex 10 Dufur 4:16.12 1 5
5 Webb, Dan 11 Southwest Christ 4:22.54 1 4
6 Bouchet, Brandon 11 Crow 4:27.68 1 3
7 Siebert, Ben 11 Mitchell 4:35.25 1 2
8 Titus, Tanner 10 Crane 4:35.87 1 1
9 Park, Tyler 12 New Hope Christi 4:39.51 1  
10 O'Crowley, Dan 10 Crane 4:49.07 1  
11 Wilson, Travis 11 Crow 4:52.25 1  
 
Mens 1500m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sheehy, Tom 12 Union 4:13.11 1 10
2 Holmberg, Eric 12 Scio 4:14.43 1 8
3 Landstrom, Andrew 12 Portland Christi 4:18.67 1 6
4 O'Reilly, Gabriel 12 Union 4:19.73 1 5
5 Vega, Joel 12 Culver 4:20.45 1 4
6 Baldovino, Devyn 9 Lakeview 4:21.02 1 3
7 Leep, Harrison 10 St Mary's 4:21.38 1 2
8 Hybl, Taylor 9 Portland Christi 4:24.05 1 1
9 Ewers, Joseph 10 Central Linn 4:33.81 1  
10 Pinto, Noah 9 Oakridge 4:42.93 1  
 
Mens 1500m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watson, Cole 12 Rogue River 3:55.76 1 10
2 Collins, Austin 11 Colton 4:07.27 1 8
3 Maag, Ryan 10 Nyssa 4:09.97 1 6
4 Helt, Corbin 10 Creswell 4:15.46 1 5
5 Nelson, Brian 12 Nyssa 4:16.41 1 4
6 Stash, Chris 11 Sheridan 4:18.40 1 3
7 Labhart, Brent 11 Grant Union 4:19.04 1 2
8 Nichols, Jared 12 Cascade Christia 4:19.23 1 1
9 Siltala, Adam 10 Clatskanie 4:19.40 1  
10 Nelson, Dan 10 Toledo 4:24.76 1  
11 Sleutel, Justin 10 Warrenton 4:35.15 1  
 
Mens 1500m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tolbert, Jed 12 Henley 4:05.31 1  
2 Steele, Taylor 11 Sisters 4:08.06 1  
3 Seekatz, Josh 11 Philomath 4:08.22 1  
4 Berkner, Jacob 12 Siuslaw 4:08.48 1  
5 Prettyman, Brad 12 Estacada 4:09.05 1  
6 Bennett, Parker 12 Sisters 4:10.01 1  
7 Campbell, Joe 12 Siuslaw 4:10.93 1  
8 Beagley, Brady 12 North Valley 4:11.67 1  
9 Elder, Parker 12 Scappoose 4:15.94 1  
10 Willyard, Cole 12 Seaside 4:20.16 1  
11 Puentes, Theo 10 Newport 4:24.98 1  
12 Zaragosa, Christian 10 McLoughlin 4:25.27 1  
13 Topete, Isidro 10 Stayton 4:28.98 1  
14 Robertson, Erik 12 Baker 4:30.28 1  
 
Mens 1500m 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Winn, Daniel 12 Cleveland 4:01.39 1  
2 Elliott, Josh 12 Crater 4:01.67 1  
3 Shogren, Michael 12 West Albany 4:04.46 1  
4 Booth, Andrew 12 Wilsonville 4:05.31 1  
5 Runia, Max 11 Crater 4:05.82 1  
6 Olsen, Mack 12 Century 4:08.00 1  
7 Neuman, Travis 9 Summit 4:08.26 1  
8 Arana, Dylan 12 Springfield 4:08.60 1  
9 Sheridan, Mark 11 Churchill 4:10.82 1  
10 Madden, Pat 12 Summit 4:11.89 1  
11 Zemstov, Max 11 Woodburn 4:19.04 1  
12 Sharrer, Cody 12 Cleveland 4:22.46 1  
 
Mens 1500m 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jordan, Drew 12 North Medford 3:58.72 1  
2 Kingstad, Kit 12 Beaverton 4:00.13 1  
3 Jacobson, Mars 12 South Salem 4:02.27 1  
4 Burgess, Ian 11 Franklin 4:02.64 1  
5 Perry, Ryan 11 South Medford 4:02.70 1  
6 Sultessa, Badane 11 Centennial 4:03.16 1  
7 Demaree, Ben 12 Jesuit 4:05.27 1  
8 Robbins, Nick 12 Forest Grove 4:06.23 1  
9 Walch, Ian 12 Tigard 4:08.73 1  
10 Ahmed, Wasil 11 Central Catholic 4:10.96 1  
11 Rodriguez, Josue 12 Sprague 4:11.30 1  
12 West, Talyor 11 West Linn 4:11.76 1  
13 Wannarka, Cullen 11 West Linn 4:12.83 1  
14 Edmonds, Chris 12 Grant 4:14.49 1  
 
Mens 1500m Gleukos Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pifer, Stephen   OTC Elite 3:39.58 1  
2 Martinson, Geoff   Athletics Canada 3:41.03 1  
3 True, Ben   OTC Elite 3:42.47 1  
4 Chelimo, Kevin   OTC Elite 3:42.48 1  
5 Nelson, Tim   Nike 3:42.73 1  
6 Dobson, Ian   OTC Elite 3:43.08 1  
7 Symmonds, Nick   OTC Elite 3:45.04 1  
8 Biwott, Shadrack   OTC Elite 3:46.25 1  
9 Dejarnette, Ben   Unattached 3:50.92 1  
-- Brown, Russell   OTC Elite DNF 1  
 
Mens 3000m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dillard, Alex 10 Dufur 9:02.73 1 10
2 Bruns, Ben 12 Southwest Christ 9:15.25 1 8
3 Coons, Chris 12 Southwest Christ 9:33.60 1 6
4 Whiting, Lewis 11 Crane 9:39.63 1 5
5 Titus, Gus 12 Crane 9:42.27 1 4
6 Webb, Dan 11 Southwest Christ 9:42.30 1 3
7 Johnson, David 9 New Hope Christi 10:02.52 1 2
8 Aguiar, Jared 11 Triad Christian 10:06.99 1 1
9 Foster, Eric 11 Arlington 10:19.88 1  
10 Wilson, Travis 11 Crow 10:41.49 1  
11 Chapman, Parker 10 Alsea 11:00.14 1  
 
Mens 3000m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sheehy, Tom 12 Union 9:06.66 1 10
2 Landstrom, Andrew 12 Portland Christi 9:10.70 1 8
3 Vega, Joel 12 Culver 9:16.82 1 6
4 Roberts, Dylan 11 Oakridge 9:26.87 1 5
5 Ewers, Joseph 10 Central Linn 9:39.77 1 4
6 Aalsma, Cody 10 Nestucca 9:41.82 1 3
7 Jacobson, Tate 10 St Mary's 9:44.95 1 2
8 Silva, Julio 11 St Mary's 9:45.40 1 1
9 Christopher, Jacob 11 Weston-McEwen 9:53.21 1  
10 Becker, Taylor 9 East Linn Christ 9:56.40 1  
 
Mens 3000m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watson, Cole 12 Rogue River 8:47.55 1 10
2 Nelson, Brian 12 Nyssa 9:08.86 1 8
3 Helt, Corbin 10 Creswell 9:16.01 1 6
4 Holstrom, Andy 10 Valley Catholic 9:17.83 1 5
5 Bingham, Craig 12 Westside Christi 9:21.49 1 4
6 Siltala, Adam 10 Clatskanie 9:27.44 1 3
7 Perston, Steven 12 Rogue River 9:37.29 1 2
8 Harriman, Obi 11 Umatilla 9:37.82 1 1
9 Nelson, Dan 10 Toledo 9:54.97 1  
10 Obletz, Nicholas 9 Oregon Episcopal 9:58.05 1  
 
Mens 3000m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tolbert, Jed 12 Henley 8:44.13 1  
2 Berkner, Jacob 12 Siuslaw 8:50.07 1  
3 Steele, Taylor 11 Sisters 8:53.91 1  
4 Campbell, Joe 12 Siuslaw 8:55.82 1  
5 Beagley, Brady 12 North Valley 8:55.92 1  
6 Seekatz, Josh 11 Philomath 8:58.34 1  
7 Bennett, Parker 12 Sisters 9:07.86 1  
8 Prettyman, Brad 12 Estacada 9:15.62 1  
9 Elder, Parker 12 Scappoose 9:32.55 1  
10 O'Hollearn, Sean 11 La Salle 9:38.01 1  
11 McCoy-Crisp, Boone 10 Philomath 9:42.25 1  
12 Zaragosa, Christian 10 McLoughlin 9:43.67 1  
13 Marin, Gael 10 Astoria 9:46.28 1  
14 Unknown Athlete 9 Baker 10:23.60 1  
 
Mens 3000m 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Winn, Daniel 12 Cleveland 9:03.35 1  
2 Runia, Max 11 Crater 9:04.18 1  
3 Elliott, Josh 12 Crater 9:04.77 1  
4 Booth, Andrew 12 Wilsonville 9:06.08 1  
5 Neuman, Travis 9 Summit 9:06.69 1  
6 Green, Crosby 12 Thurston 9:09.91 1  
7 Sheridan, Mark 11 Churchill 9:13.96 1  
8 Madden, Pat 12 Summit 9:14.60 1  
9 Olsen, Mack 12 Century 9:14.63 1  
10 Dodson, Thor 11 Corvallis 9:22.18 1  
11 Sharrer, Cody 12 Cleveland 9:24.70 1  
-- Gorchels, Max 12 Corvallis DQ 1  
 
Mens 3000m 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jordan, Drew 12 North Medford 8:40.37 1  
2 Kavanaugh, Kevin 9 Beaverton 8:44.92 1  
3 Burgess, Ian 11 Franklin 8:45.78 1  
4 Melancon, Matthew 11 Sheldon 8:46.65 1  
5 Milam, Willie 12 Jesuit 8:50.38 1  
6 Jaldi, Bekama 11 Reynolds 8:54.40 1  
7 Foubert, Ben 12 Barlow 8:57.71 1  
8 Wannarka, Cullen 11 West Linn 8:59.84 1  
9 Roche, Nick 11 Tigard 9:00.66 1  
10 West, Talyor 11 West Linn 9:09.83 1  
11 Clark, David 10 West Salem 9:14.04 1  
12 Beranek, Marshall 12 South Salem 9:14.12 1  
13 Smith, Aidan 12 Grant 9:26.11 1  
14 Fahy, Robin 12 McMinnville 9:33.83 1  
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierson, Ryan 12 St Paul 15.68 1 10
2 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 16.20 1 8
3 Phillips, Joel 12 Hosanna Christia 16.27 1 6
4 Steeves, Blake 11 Crane 16.50 1 5
5 Lyons, Ben 11 Southwest Christ 16.61 1 4
6 Dixon, Trenton 11 Powder Valley 16.67 1 3
7 Urbach, Tyler 12 Wheeler 18.00 1 2
8 Dunn, Kasey 11 Days Creek 18.08 1 1
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 16.22 1  
1 Phillips, Joel 12 Hosanna Christia 16.41 2  
2 Pierson, Ryan 12 St Paul 16.76 2  
3 Lyons, Ben 11 Southwest Christ 16.83 2  
2 Steeves, Blake 11 Crane 16.91 1  
3 Dixon, Trenton 11 Powder Valley 17.68 1  
4 Urbach, Tyler 12 Wheeler 17.90 1  
4 Dunn, Kasey 11 Days Creek 18.04 2  
5 Ott, Joe 12 Crow 18.44 2  
6 Nelson, Jesse 11 Mapleton 18.87 2  
5 Shane, Tory 11 Arlington 19.06 1  
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dace, Preston 12 Portland Christi 15.86 1 10
2 Morrissey, Alex 12 Kennedy 16.06 1 8
3 Hatfield, Jordan 12 Heppner 16.11 1 6
4 Cone, Tyler 12 Central Linn 16.39 1 5
5 Surber, Brian 12 Stanfield 16.40 1 4
6 Sellers, David 12 Portland Christi 16.61 1 3
7 Brown, Eric 11 Blanchet Catholi 16.62 1 2
8 Hamilton, Payton 11 Lakeview 17.95 1 1
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Dace, Preston 12 Portland Christi 16.01 2  
2 Hatfield, Jordan 12 Heppner 16.05 2  
1 Sellers, David 12 Portland Christi 16.36 1  
2 Morrissey, Alex 12 Kennedy 16.43 1  
3 Brown, Eric 11 Blanchet Catholi 16.60 1  
4 Surber, Brian 12 Stanfield 16.78 1  
3 Cone, Tyler 12 Central Linn 17.26 2  
4 Hamilton, Payton 11 Lakeview 17.30 2  
5 LaCoste, Mark 9 Central Linn 17.53 1  
5 Piper, Andy 11 St Mary's 17.75 2  
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dubenko, Tony 11 Horizon Christia 15.68 1 10
2 Angove, Justin 9 Bandon 16.20 1 8
3 Ghorashian, Nauvin 12 Catlin Gabel 16.32 1 6
4 Williamson, Leo 10 Toledo 16.37 1 5
5 Hart, Connor 11 Horizon Christia 16.43 1 4
6 Johnson, Chrystian 12 Rogue River 16.46 1 3
7 Ferrell, Nathan 10 Warrenton 16.75 1 2
8 Moreno, Baldomar 12 Jefferson 16.82 1 1
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ghorashian, Nauvin 12 Catlin Gabel 16.43 1  
1 Dubenko, Tony 11 Horizon Christia 16.44 2  
2 Angove, Justin 9 Bandon 16.44 1  
2 Williamson, Leo 10 Toledo 16.71 2  
3 Johnson, Chrystian 12 Rogue River 16.73 2  
3 Ferrell, Nathan 10 Warrenton 16.90 1  
4 Hart, Connor 11 Horizon Christia 16.98 1  
5 Moreno, Baldomar 12 Jefferson 17.38 1  
4 Hulegaard, Tyler 12 Clatskanie 17.77 2  
5 Villegas, Noel 11 Riverside-OR 18.52 2  
6 Boster, Spencer 9 Nyssa 19.57 2  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Keys, Dakotah 12 Sweet Home 14.54 1  
2 Comstock, Jake 12 Sweet Home 15.19 1  
3 Close, Trevor 12 Cottage Grove 15.30 1  
4 Delgado, Joe 9 Ontario 15.33 1  
5 Lucero, Jake 11 North Bend 15.53 1  
6 Boord, Jesse 11 Astoria 15.63 1  
7 Accinelli, Kevin 11 North Bend 15.64 1  
8 Sofe, Nur 12 La Grande 15.91 1  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Keys, Dakotah 12 Sweet Home 14.79 2  
1 Close, Trevor 12 Cottage Grove 15.28 1  
2 Comstock, Jake 12 Sweet Home 15.68 1  
2 Sofe, Nur 12 La Grande 15.93 2  
3 Accinelli, Kevin 11 North Bend 15.97 1  
4 Delgado, Joe 9 Ontario 15.98 1  
3 Lucero, Jake 11 North Bend 16.02 2  
4 Boord, Jesse 11 Astoria 16.06 2  
5 George, Colton 9 La Pine 16.19 2  
5 Best, Cody 12 Estacada 16.21 1  
6 Shorb, Ian 11 North Valley 16.59 1  
6 Abbott, Thomas 10 North Valley 16.86 2  
7 Mayo, David 11 Scappoose 17.07 1  
7 Martin, Nathan 9 Cascade 17.87 2  
 
Mens 110m Hurdles 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lao, Howard 12 Cleveland 14.32 1  
2 Campbell, Brett 12 Summit 14.71 1  
3 Kemp, Blake 11 Marshfield 14.74 1  
4 Rhodes, Dakota 12 Wilsonville 15.23 1  
5 Reeher, Jordan 11 Crook County 15.49 1  
6 Verdieck, Danny 10 Bend 15.70 1  
7 Richards, Brendon 12 Lebanon 16.08 1  
8 Dalton, Josh 12 Crater 16.11 1  
 
Mens 110m Hurdles 5A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kemp, Blake 11 Marshfield 15.04 2  
2 Lao, Howard 12 Cleveland 15.10 2  
1 Campbell, Brett 12 Summit 15.26 1  
2 Rhodes, Dakota 12 Wilsonville 15.49 1  
3 Verdieck, Danny 10 Bend 15.84 1  
3 Reeher, Jordan 11 Crook County 15.98 2  
4 Richards, Brendon 12 Lebanon 15.98 1  
4 Dalton, Josh 12 Crater 16.22 2  
5 Hatley, Brandon 12 Marshfield 16.39 1  
5 Canda, Julian 10 Silverton 16.44 2  
6 Malone, Evan 12 Mountain View OR 16.55 2  
6 Lujano, Jose 12 St Helens 16.91 1  
7 Baker, Forrest 11 Cleveland 18.67 1  
 
Mens 110m Hurdles 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Leddige, Luke 12 Southridge 14.41 1  
2 McGetrick, Ian 12 Tigard 14.44 1  
3 McUne, Jonathan 11 North Medford 14.86 1  
4 Ferguson, Trevor 12 Oregon City 15.08 1  
5 Noling, Lucas 12 Central Catholic 15.20 1  
6 Petrie, Jacob 10 Newberg 15.22 1  
7 Hill, Jack 11 South Salem 15.26 1  
8 Hooper, Brandon 11 South Medford 16.13 1  
 
Mens 110m Hurdles 6A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Leddige, Luke 12 Southridge 14.70 1  
1 McGetrick, Ian 12 Tigard 14.72 2  
2 McUne, Jonathan 11 North Medford 14.91 2  
3 Ferguson, Trevor 12 Oregon City 15.13 2  
4 Hill, Jack 11 South Salem 15.15 2  
2 Noling, Lucas 12 Central Catholic 15.25 1  
3 Hooper, Brandon 11 South Medford 15.28 1  
4 Petrie, Jacob 10 Newberg 15.33 1  
5 Tavarres, Myke 11 Lakeridge 15.36 2  
5 Johnson, Justin 12 Benson 15.38 1  
6 McGetrick, Sean 10 Tigard 15.55 1  
6 Paxton, Joe 12 Reynolds 15.64 2  
7 Cope, Ryan 10 Jesuit 15.65 1  
8 Walker, Rory 10 South Salem 15.79 1  
-- Hayes, Gabe 12 Grant DQ 2  
 
Mens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 40.33 1 10
2 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 40.74 1 8
3 Pierson, Ryan 12 St Paul 40.75 1 6
4 Swenson, Peter 11 Pacific 41.58 1 5
5 Noonan, Elliot 11 Portland Luthera 43.05 1 4
6 Dunn, Kasey 11 Days Creek 43.10 1 3
7 Shane, Tory 11 Arlington 44.51 1 2
8 Witzel, Wilson 10 Crane 44.73 1 1
 
Mens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cunningham, Eli 12 New Hope Christi 41.73 2  
1 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 42.45 1  
2 Swenson, Peter 11 Pacific 43.64 1  
2 Dunn, Kasey 11 Days Creek 43.65 2  
3 Noonan, Elliot 11 Portland Luthera 44.29 2  
3 Pierson, Ryan 12 St Paul 44.33 1  
4 Shane, Tory 11 Arlington 45.98 1  
5 Witzel, Wilson 10 Crane 46.26 1  
4 Thoms, Ethan 12 Crow 46.34 2  
5 Chapman, Parker 10 Alsea 47.59 2  
-- Potter, TJ 11 Crane FS 2  
 
Mens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 38.45 1 10
2 Hatfield, Jordan 12 Heppner 41.37 1 8
3 Sellers, David 12 Portland Christi 41.91 1 6
4 LaCoste, Mark 9 Central Linn 42.77 1 5
5 Funk, Tyler 11 Culver 42.81 1 4
6 Hamilton, Payton 11 Lakeview 42.95 1 3
7 Kolenski, Matt 10 Portland Christi 44.55 1 2
8 Pena, Felipe 12 Stanfield 44.80 1 1
 
Mens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Mastenbroek, Coulter 12 Scio 40.88 1  
1 Hatfield, Jordan 12 Heppner 42.05 2  
2 Hamilton, Payton 11 Lakeview 43.03 2  
2 Sellers, David 12 Portland Christi 43.56 1  
3 Funk, Tyler 11 Culver 43.70 2  
3 LaCoste, Mark 9 Central Linn 43.89 1  
4 Pena, Felipe 12 Stanfield 45.15 1  
4 Kolenski, Matt 10 Portland Christi 45.16 2  
5 Smith, Gabe 10 Lakeview 45.46 1  
5 Cone, Tyler 12 Central Linn 45.54 2  
 
Mens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Christoffersen, Cory 12 Reedsport 41.45 1 10
2 Angove, Justin 9 Bandon 41.45 1 8
3 Dubenko, Tony 11 Horizon Christia 41.50 1 6
4 Pennington, Jon 12 Amity 41.84 1 5
5 Sutfin, Erik 10 Rainier 42.11 1 4
6 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 42.17 1 3
7 Mitchell, Patrick 12 Sheridan 42.39 1 2
8 Ghorashian, Nauvin 12 Catlin Gabel 43.35 1 1
 
Mens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Angove, Justin 9 Bandon 41.78 1  
2 Sutfin, Erik 10 Rainier 42.00 1  
1 Dubenko, Tony 11 Horizon Christia 42.31 2  
3 Mitchell, Patrick 12 Sheridan 42.34 1  
4 Ghorashian, Nauvin 12 Catlin Gabel 42.47 1  
2 Carranza, Erik 10 Riverside-OR 42.63 2  
3 Christoffersen, Cory 12 Reedsport 42.64 2  
4 Pennington, Jon 12 Amity 43.52 2  
5 McGehee, Chris 12 Jefferson 43.54 1  
5 Ferrell, Nathan 10 Warrenton 43.56 2  
6 Waldner, Jake 11 Grant Union 44.07 1  
6 Moreno, Baldomar 12 Jefferson 45.29 2  
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Delgado, Joe 9 Ontario 39.47 1  
2 Lucero, Jake 11 North Bend 39.88 1  
3 Best, Cody 12 Estacada 40.34 1  
4 Hall, Nick 10 Sweet Home 40.81 1  
5 Sofe, Nur 12 La Grande 41.94 1  
6 Boord, Jesse 11 Astoria 42.14 1  
7 Comstock, Jake 12 Sweet Home 42.36 1  
-- Lynass, Sam 12 North Bend DQ 1  
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Best, Cody 12 Estacada 40.88 1  
1 Lynass, Sam 12 North Bend 41.22 2  
2 Delgado, Joe 9 Ontario 41.24 2  
2 Sofe, Nur 12 La Grande 41.67 1  
3 Boord, Jesse 11 Astoria 41.86 2  
3 Lucero, Jake 11 North Bend 41.89 1  
4 Hall, Nick 10 Sweet Home 41.96 2  
4 Comstock, Jake 12 Sweet Home 42.15 1  
5 Close, Trevor 12 Cottage Grove 42.32 1  
5 Joyner, Tyler 12 Philomath 42.69 2  
6 Wilder, Jeff 12 Sisters 42.96 2  
6 Hawkins, Caleb 11 Cascade 43.47 1  
7 Campbell, Keith 11 Hidden Valley 44.22 2  
7 Markham, Brock 12 Banks 44.42 1  
8 Mortensen, Travis 11 Henley 45.03 2  
 
Mens 300m Hurdles 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kemp, Blake 11 Marshfield 39.43 1  
2 Reeher, Jordan 11 Crook County 39.56 1  
3 Campbell, Brett 12 Summit 39.79 1  
4 Ziegler, Jacob 12 Crater 40.61 1  
5 Lao, Howard 12 Cleveland 40.69 1  
6 Torresdal, Wesley 12 Silverton 41.49 1  
7 Buckley-Ardoi, Carring 12 Century 42.07 1  
-- Rhodes, Dakota 12 Wilsonville DQ 1  
 
Mens 300m Hurdles 5A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kemp, Blake 11 Marshfield 40.24 2  
1 Campbell, Brett 12 Summit 40.45 1  
2 Lao, Howard 12 Cleveland 41.08 2  
3 Ziegler, Jacob 12 Crater 41.09 2  
4 Reeher, Jordan 11 Crook County 41.25 2  
2 Buckley-Ardoi, Carringto 12 Century 41.41 1  
5 Torresdal, Wesley 12 Silverton 41.84 2  
3 Rhodes, Dakota 12 Wilsonville 41.96 1  
4 Wilson, Josh 12 Eagle Point 42.16 1  
5 Canda, Julian 10 Silverton 43.34 1  
6 Hatley, Brandon 12 Marshfield 44.00 1  
6 Alas-Canales, Alex 10 Madison 47.52 2  
 
Mens 300m Hurdles 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Monson, Seth 12 Westview 37.72 1  
2 McGetrick, Ian 12 Tigard 37.93 1  
3 Leddige, Luke 12 Southridge 39.03 1  
4 Franks, Nathanael 11 Barlow 39.25 1  
5 Smith, Korey 10 Roseburg 39.85 1  
6 Kozak, Kody 11 Oregon City 40.07 1  
7 Johnson, Justin 12 Benson 40.23 1  
8 Hill, Jack 11 South Salem 40.76 1  
 
Mens 300m Hurdles 6A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Leddige, Luke 12 Southridge 39.27 2  
1 Monson, Seth 12 Westview 39.33 1  
2 McGetrick, Ian 12 Tigard 39.77 1  
2 Franks, Nathanael 11 Barlow 39.89 2  
3 Smith, Korey 10 Roseburg 39.91 1  
3 Kozak, Kody 11 Oregon City 40.12 2  
4 Johnson, Justin 12 Benson 40.23 2  
4 Hill, Jack 11 South Salem 40.30 1  
5 Lifungula, Jeanna 12 Clackamas 40.96 1  
5 McUne, Jonathan 11 North Medford 41.23 2  
6 Paxton, Joe 12 Reynolds 41.44 1  
7 Villa, Jacob 12 Redmond 41.69 1  
6 Petrie, Jacob 10 Newberg 41.83 2  
7 VanDomelen, Nathan 11 Lincoln 42.28 2  
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Damascus Christi 45.64 1 10
2 Relay Team   Triad Christian 45.81 1 8
3 Relay Team   Portland Luthera 45.82 1 6
4 Relay Team   Sherman 46.14 1 5
5 Relay Team   Ione 46.55 1 4
6 Relay Team   Mohawk 47.46 1 3
7 Relay Team   Crow 48.61 1 2
8 Relay Team   Prairie City 48.86 1 1
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Triad Christian 45.68 2  
1 Relay Team   Portland Luthera 45.93 1  
2 Relay Team   Damascus Christi 46.01 2  
2 Relay Team   Sherman 46.34 1  
3 Relay Team   Ione 46.58 2  
3 Relay Team   Mohawk 47.42 1  
4 Relay Team   Crow 48.33 2  
5 Relay Team   Prairie City 49.17 2  
-- Relay Team   Hosanna Christia FS 1  
-- Relay Team   Crane DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Salem Academy 44.68 1 10
2 Relay Team   St Mary's 44.96 1 8
3 Relay Team   Lakeview 45.25 1 6
4 Relay Team   Irrigon 45.63 1 5
5 Relay Team   Central Linn 45.94 1 4
6 Relay Team   Enterprise 46.56 1 3
7 Relay Team   Canyonville Chri 47.43 1 2
8 Relay Team   La Salle 47.72 1 1
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   St Mary's 44.73 1  
1 Relay Team   Salem Academy 44.96 2  
2 Relay Team   Lakeview 45.18 1  
2 Relay Team   Central Linn 45.66 2  
3 Relay Team   Irrigon 45.67 2  
3 Relay Team   La Salle 46.07 1  
4 Relay Team   Enterprise 46.43 1  
4 Relay Team   Canyonville Chri 47.55 2  
5 Relay Team   Portland Christi 47.75 1  
-- Relay Team   Kennedy DQ 2  
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Westside Christi 44.79 1 10
2 Relay Team   Cascade Christia 44.92 1 8
3 Relay Team   Neah-Kah-Nie 44.92 1 6
4 Relay Team   Horizon Christia 45.06 1 5
5 Relay Team   Bandon 45.39 1 4
6 Relay Team   Clatskanie 45.65 1 3
7 Relay Team   Toledo 45.73 1 2
8 Relay Team   Grant Union 46.36 1 1
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Cascade Christia 44.40 1  
2 Relay Team   Westside Christi 44.48 1  
1 Relay Team   Neah-Kah-Nie 44.66 2  
3 Relay Team   Bandon 45.02 1  
2 Relay Team   Clatskanie 45.38 2  
3 Relay Team   Toledo 46.05 2  
4 Relay Team   Grant Union 46.29 1  
4 Relay Team   Horizon Christia 46.48 2  
5 Relay Team   Waldport 47.77 2  
-- Relay Team   Riverside-OR DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Cutone, Turner,
Seyferth, Norgren
  Banks 42.73 1  
2 Akles, Swain,
Leslie, Jones
  La Salle 43.01 1  
3 Carrillo, Phillips,
Myrie, Hedrick
  Central 43.29 1  
4 Hill, Leedham,
Schoenfe, Bartells
  Molalla 44.24 1  
5 Baker, Knutson,
Guthrie, McKay
  Douglas 44.33 1  
6 Bailey, Bellenba,
Andrease, Nelson
  Hidden Valley 44.48 1  
7 Lueckfel, Blozinsk,
Roberts, Paradis
  Brookings-Harbor 44.67 1  
-- Walcott, Wilson,
Post, Holaday
  Marist DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Cutone, Turner,
Seyferth, Norgren
  Banks 43.03 1  
1 Walcott, Wilson,
Post, Holaday
  Marist 43.44 2  
2 Akles, Swain,
Leslie, Jones
  La Salle 43.55 1  
2 Carrillo, Phillips,
Myrie, Hedrick
  Central 43.72 2  
3 Hill, Leedham,
Schoenfe, Bartells
  Molalla 44.03 2  
3 Baker, Knutson,
Guthrie, McKay
  Douglas 44.47 1  
4 Lueckfel, Blozinsk,
Roberts, Paradis
  Brookings-Harbor 44.50 1  
5 Bailey, Bellenba,
Andrease, Nelson
  Hidden Valley 44.58 1  
4 Hannah, Neill,
Dellsite, Kaupel
  North Valley 44.88 2  
5 Desrosie, Logan,
Swayze, Kimmel
  La Pine 44.92 2  
6 Coakley, Carpente,
Hall, Martin
  Sweet Home 45.45 2  
6 Haynes, Smith,
Sofe, Hackney
  La Grande 45.49 1  
-- Seaholm, Hanson,
Dickerso, Fountain
  Tillamook DNF 1  
-- Jost, Poston,
Hamman, Horn
  Ontario DQ 2  
 
Mens 4x100m Relay 5A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Baker, Galpin,
Ziegler, Beck
  Crater 42.77 1  
2 Cooper, Hatley,
Scoville, Kemp
  Marshfield 42.90 1  
3 Vazquez, Davis,
Grasso, Hernande
  Woodburn 43.33 1  
4 Warren, Langford,
Davis, LaCoste
  West Albany 43.36 1  
5 Campbell, Sanderso,
Thomas, Peay
  Summit 43.47 1  
6 MacKelvi, Laschobe,
Rhodes, Koford
  Wilsonville 43.98 1  
7 Bell, Graham,
James, Hahn
  Churchill 44.08 1  
-- Boyd, Crebbin,
Fonseca-, McLaughl
  Klamath Union DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 5A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Cooper, Hatley,
Scoville, Kemp
  Marshfield 43.03 2  
2 Vazquez, Davis,
Grasso, Hernande
  Woodburn 43.30 2  
1 Campbell, Sanderso,
Thomas, Peay
  Summit 43.59 1  
2 Warren, Langford,
Davis, LaCoste
  West Albany 43.84 1  
3 MacKelvi, Laschobe,
Rhodes, Koford
  Wilsonville 43.90 1  
4 Baker, Galpin,
Ziegler, Beck
  Crater 43.91 1  
3 Boyd, Crebbin,
Fonseca-, McLaughl
  Klamath Union 44.15 2  
4 Bell, Graham,
James, Hahn
  Churchill 44.31 2  
5 Fowlds, Steelham,
Brown, Buzzas
  Bend 44.90 2  
-- Henry, Price,
Harris, Polk
  Jefferson DQ 1  
-- Osborn, Hamm,
Lawrence, Jones
  St Helens DQ 1  
-- Rodrigue, Mcfadden,
Ajibade, Scorse
  Madison DQ 2  
 
Mens 4x100m Relay 6A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lewis, Echevarr,
Talley, Lowe
  Jesuit 41.92 1  
2 Wells, Acker,
Halverso, Springfi
  Grant 42.45 1  
3 Dume, Franks,
Peters, Delaney
  Barlow 42.72 1  
4 McGetric, Schlacht,
Hansen, Hart
  Tigard 42.81 1  
5 Dean, Olander,
Tardieu, Cervante
  Grants Pass 42.99 1  
6 Johnson, Campbell,
Juilfs, Jagelski
  Sheldon 43.14 1  
7 Mahoney, Hunter-B,
Votaw, Kubisiak
  Newberg 43.28 1  
8 Dodier, Gray,
Jackson, Johnson
  Benson 43.29 1  
 
Mens 4x100m Relay 6A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Lewis, Echevarr,
Talley, Lowe
  Jesuit 42.61 2  
1 McGetric, Schlacht,
Hansen, Hart
  Tigard 42.68 1  
2 Dume, Franks,
Peters, Delaney
  Barlow 42.70 2  
2 Dodier, Gray,
Jackson, Johnson
  Benson 43.00 1  
3 Wells, Acker,
Halverso, Springfi
  Grant 43.02 2  
3 Mahoney, Hunter-B,
Votaw, Kubisiak
  Newberg 43.15 1  
4 Johnson, Wright,
Juilfs, Campbell
  Sheldon 43.26 2  
4 Dean, Olander,
Tardieu, Cervante
  Grants Pass 43.37 1  
5 Lane, Beard,
Finn, Eyle Jr.
  Reynolds 43.39 1  
5 Dyke, Lifungul,
Andy, Bergstro
  Clackamas 43.58 2  
6 Manning, Gorman,
Smith, Rabago
  West Salem 43.59 1  
6 Warnock, McCurdy,
Brooks, Silberna
  McKay 45.42 2  
7 Gianuzzi, Finnerty,
Hays, Hedman
  West Linn 49.17 2  
-- Cardona, Tyner,
Russo, Gutierre
  Aloha DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   New Hope Christi 3:30.46 1 10
2 Relay Team   Damascus Christi 3:34.79 1 8
3 Relay Team   Southwest Christ 3:35.30 1 6
4 Relay Team   Gilchrist 3:39.56 1 5
5 Relay Team   Crane 3:40.25 1 4
6 Relay Team   Crow 3:42.72 1 3
7 Relay Team   Joseph 3:43.27 1 2
8 Relay Team   Ione 3:43.96 1 1
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Southwest Christ 3:38.45 2  
2 Relay Team   New Hope Christi 3:39.01 2  
1 Relay Team   Damascus Christi 3:41.59 1  
3 Relay Team   Joseph 3:44.36 2  
2 Relay Team   Crane 3:44.40 1  
4 Relay Team   Ione 3:44.76 2  
3 Relay Team   Gilchrist 3:45.06 1  
4 Relay Team   Crow 3:45.71 1  
5 Relay Team   Spray 3:50.61 1  
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Mary's 3:27.80 1 10
2 Relay Team   Enterprise 3:29.53 1 8
3 Relay Team   Scio 3:32.12 1 6
4 Relay Team   Portland Christi 3:34.02 1 5
5 Relay Team   Culver 3:38.69 1 4
6 Relay Team   Irrigon 3:39.29 1 3
7 Relay Team   Bonanza 3:41.73 1 2
8 Relay Team   Oakland 3:42.01 1 1
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   St Mary's 3:27.54c 1  
1 Relay Team   Enterprise 3:32.86 2  
2 Relay Team   Scio 3:38.31 2  
3 Relay Team   Irrigon 3:39.54 2  
2 Relay Team   Culver 3:42.05 1  
3 Relay Team   Bonanza 3:42.09 1  
4 Relay Team   Portland Christi 3:43.72 2  
4 Relay Team   Oakland 3:44.49 1  
5 Relay Team   La Salle 4:00.54 1  
-- Relay Team   Central Linn DQ 2  
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Westside Christi 3:28.79 1 10
2 Relay Team   Glide 3:29.64 1 8
3 Relay Team   Neah-Kah-Nie 3:32.44 1 6
4 Relay Team   Nyssa 3:32.63 1 5
5 Relay Team   Colton 3:32.64 1 4
6 Relay Team   Grant Union 3:34.14 1 3
7 Relay Team   Catlin Gabel 3:36.75 1 2
8 Relay Team   Santiam Christia 3:36.95 1 1
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Westside Christi 3:31.46 2  
2 Relay Team   Neah-Kah-Nie 3:31.61 2  
1 Relay Team   Glide 3:34.85 1  
2 Relay Team   Grant Union 3:35.44 1  
3 Relay Team   Colton 3:35.84 1  
4 Relay Team   Santiam Christia 3:37.09 1  
5 Relay Team   Nyssa 3:37.63 1  
3 Relay Team   Catlin Gabel 3:37.67 2  
4 Relay Team   Cascade Christia 3:37.85 2  
5 Relay Team   Jefferson 3:44.33 2  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Willyard, Rice,
Broderic, Smith
  Seaside 3:26.53 1  
2 Trask, Trask,
Alvarado, Schreine
  Philomath 3:27.60 1  
3 Wilder, Harrison,
Cowan, Curtis
  Sisters 3:27.72 1  
4 Stewart, Chattert,
Holenste, Jones
  La Salle 3:27.75 1  
5 Seyferth, Underhil,
DeCarlo, Norgren
  Banks 3:30.41 1  
6 Wilson, Johnson,
Hurd, Place
  Cottage Grove 3:30.44 1  
7 Haynes, Smith,
Hackney, Sofe
  La Grande 3:32.40 1  
8 Chassain, Prettyma,
Prettyma, Best
  Estacada 3:35.52 1  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Willyard, Rice,
Broderic, Smith
  Seaside 3:27.18 2  
2 Trask, Trask,
Alvarado, Schreine
  Philomath 3:28.26 2  
1 Seyferth, Underhil,
DeCarlo, Norgren
  Banks 3:28.35 1  
2 Wilder, Harrison,
Curtis, Cowan
  Sisters 3:28.73 1  
3 Wilson, Johnson,
Hurd, Place
  Cottage Grove 3:29.37 2  
4 Chassain, Prettyma,
Prettyma, Best
  Estacada 3:29.50 2  
5 Haynes, Smith,
Hackney, Sofe
  La Grande 3:30.09 2  
3 Stewart, Chattert,
Holenste, Jones
  La Salle 3:32.51 1  
4 Comstock, Potter,
Martin, Hall
  Sweet Home 3:35.55 1  
5 Murphy, Jones,
Campbell, Bellenba
  Hidden Valley 3:38.92 1  
6 Larson, Fandrey,
Alletson, Finnell
  Siuslaw 3:40.25 2  
7 Toth, Hamman,
Poston, Horn
  Ontario 3:40.68 2  
6 Guest, Mortense,
Henderso, Henderso
  Henley 3:46.34 1  
-- Carse, Dold,
Anspach, Mock
  Sutherlin DNF 1  
 
Mens 4x400m Relay 5A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ziegler, Elliott,
Galpin, Beck
  Crater 3:22.72 1  
2 Sanderso, Hill,
Wilson, Campbell
  Summit 3:24.79 1  
3 Lawrence, Lujano,
Coy, Jones
  St Helens 3:24.83 1  
4 Amezquit, Torresda,
Rogness, Sinn
  Silverton 3:27.87 1  
5 Hoffhein, Butler,
Ramos, Crebbin
  Klamath Union 3:29.56 1  
6 Grensbec, McMahon,
Hahn, James
  Churchill 3:34.26 1  
7 Selby, Skora,
Reyes, Garcia
  Liberty 3:35.65 1  
8 Fowlds, Verdieck,
Blake, Platsman
  Bend 3:36.84 1  
 
Mens 4x400m Relay 5A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Baker, Ziegler,
Sanders, Beck
  Crater 3:26.86 1  
2 Wilson, Needham,
Hill, Sanderso
  Summit 3:27.81 1  
3 Rogness, Torresda,
Amezquit, Sinn
  Silverton 3:28.69 1  
1 Skora, Nield,
Reyes, Garcia
  Liberty 3:29.06 2  
4 Hoffhein, Butler,
Ramos, Crebbin
  Klamath Union 3:30.08 1  
2 Grensbec, McMahon,
Hahn, James
  Churchill 3:31.30 2  
3 Platsman, Verdieck,
Blake, Steelham
  Bend 3:31.33 2  
4 Lujano, Lull,
Lawrence, Coy
  St Helens 3:32.56 2  
5 Zuber, Vazquez,
Davis, Hernande
  Woodburn 3:32.80 2  
5 Mcfadden, Rodrigue,
Scorse, Ajibade
  Madison 3:32.99 1  
6 Livingst, Roberts,
LaMeres, Wells
  Thurston 3:35.24 2  
6 Linscott, Marquett,
Morrison, Ries
  Cleveland 3:37.43 1  
 
Mens 4x400m Relay 6A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Fekete, McGetric,
Schlacht, Latt
  Tigard 3:22.39 1  
2 Lifungul, Feist,
Dyke, Bergstro
  Clackamas 3:24.75 1  
3 Poppen, Kozak,
Wilson, Driver
  Oregon City 3:24.85 1  
4 Watson, Hill,
Jacobson, Long
  South Salem 3:25.01 1  
5 Johnson, Gray,
Johnson, Rhodes
  Benson 3:26.22 1  
6 Artner, Shanklin,
Milholli, Perry
  South Medford 3:26.46 1  
7 Bates, Forrest,
Allen, Gaines
  Sandy 3:27.16 1  
8 Raimondi, Seedall,
Echevarr, Lowe
  Jesuit 3:27.83 1  
 
Mens 4x400m Relay 6A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Fekete, Jean,
Schlacht, Latt
  Tigard 3:23.37 2  
1 Johnson, Jackson,
Johnson, Rhodes
  Benson 3:24.17 1  
2 Raimondi, Seedall,
Echevarr, Lowe
  Jesuit 3:24.59 2  
2 Watson, Hill,
Jacobson, Long
  South Salem 3:24.60 1  
3 Artner, Shanklin,
Milholli, Perry
  South Medford 3:24.61 2  
4 Poppen, Kozak,
Wilson, Driver
  Oregon City 3:25.34 2  
5 Lifungul, Feist,
Dyke, Bergstro
  Clackamas 3:25.98 2  
3 Bates, Forrest,
Allen, Gaines
  Sandy 3:26.05 1  
4 Cossette, Jordan,
Formolo, Smith
  North Medford 3:26.60 1  
5 Engle, Landon,
Hickey, Bacon
  Westview 3:26.79 1  
6 Bittner, Chang,
Lofgran, Stern
  Lincoln 3:29.41 1  
7 Girton, Gomez,
Stevenso, Hoecker
  Gresham 3:30.16 1  
6 Hampton, Smith,
Harrell, Gorman
  West Salem 3:33.58 2  
-- Taylor, Fronius,
Williams, Altringe
  Tualatin DQ 2  
 
Mens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Starr, Jason 12 Spray 48-05.00(14.76m) 1 10
2 Peterson, Skylar 12 Triad Christian 46-11.00(14.30m) 1 8
3 Trumbull, Logan 12 Triad Christian 46-00.75(14.04m) 1 6
4 Stockwell, Ben 11 Willamette Valle 44-09.50(13.65m) 1 5
5 Smith, Austin 12 St Paul 44-01.50(13.45m) 1 4
6 Kanoho, Henry 12 Imbler 42-01.50(12.84m) 1 3
7 Thiessen, Jacob 10 Triangle Lake 41-06.00(12.65m) 1 2
8 Schreiber, Tyson 12 Alsea 40-09.50(12.43m) 1 1
9 Lepinski, Kory 11 Dufur 39-00.00(11.89m) 1  
10 Hicks, Dustyne 10 Harper 37-08.00(11.48m) 1  
 
Mens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hammock, Anthony 12 Oakridge 47-09.50(14.57m) 1 10
2 Warren, Austin 12 East Linn Christ 45-09.50(13.96m) 1 8
3 Koenig, Kellen 12 Bonanza 44-10.75(13.68m) 1 6
4 Ellingson, Jeff 12 Kennedy 43-10.75(13.38m) 1 5
5 Baros, Logan 11 Stanfield 42-08.25(13.01m) 1 4
6 Hanson, Mark 12 Portland Christi 42-00.75(12.82m) 1 3
7 McCabe, Mark 12 Heppner 42-00.00(12.80m) 1 2
8 Marchbanks, Will 12 Central Linn 41-02.25(12.55m) 1 1
9 Parkhurst, Zac 12 Corbett 39-09.50(12.13m) 1  
 
Mens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Osorio, Ismael 12 Reedsport 53-05.00(16.28m) 1 10
2 Benson, Chris 12 Riverside-OR 52-01.25(15.88m) 1 8
3 Hendricks, Jason 12 Riverside-OR 49-07.00(15.11m) 1 6
4 Craw, David 12 Rogue River 48-07.25(14.81m) 1 5
5 Colahan, Carraig 12 Burns 47-10.25(14.59m) 1 4
6 Friedman, Eddie 12 Catlin Gabel 42-03.00(12.88m) 1 3
7 Hulegaard, Conner 11 Clatskanie 42-02.00(12.85m) 1 2
8 Moore, Jonathan 11 Regis 40-03.00(12.27m) 1 1
9 Webb, Jef 12 Regis 40-01.00(12.22m) 1  
10 Barto, Dominic 12 Valley Catholic 39-04.25(12.00m) 1  
11 Bero, Chris 12 Valley Catholic 38-09.50(11.82m) 1  
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jarvis, Jefferson 10 Hidden Valley 54-07.00(16.64m) 2  
2 Toller, Levi 12 North Valley 50-08.75(15.46m) 2  
3 Bishop, Steven 12 Cascade 49-06.25(15.09m) 2  
4 Atkinson, John 12 La Salle 48-04.75(14.75m) 2  
5 Hudkins, Walker 11 La Grande 47-07.50(14.52m) 2  
6 Conlee, Zach 12 McLoughlin 47-07.00(14.50m) 2  
7 Peters, Jesse 12 Central 46-04.75(14.14m) 2  
1 Gammie, Nick 12 Marist 45-11.25(14.00m) 1  
2 Stumpenhaus, Cody 11 Brookings-Harbor 44-10.25(13.67m) 1  
3 Calhoon, Erik 12 Scappoose 44-05.25(13.54m) 1  
4 Richardson, Cole 12 Marist 44-03.50(13.50m) 1  
5 Miller, Allan 12 Central 42-07.50(12.99m) 1  
6 Mayo, David 11 Scappoose 41-07.00(12.67m) 1  
7 McFarland, Kaden 12 South Umpqua 41-02.25(12.55m) 1  
 
Mens Shot Put 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Atoe, James 12 The Dalles-Wahto 54-03.75(16.55m) 2  
2 Ena, Faafiaula 12 Hermiston 53-00.25(16.16m) 2  
3 Gray, Javan 11 Thurston 52-02.75(15.92m) 2  
4 King, Taylor 11 Parkrose 51-07.75(15.74m) 2  
1 Peck, Josh 12 Mazama 49-11.75(15.23m) 1  
2 Southwell, Scott 12 Sherwood 49-10.25(15.20m) 1  
5 Bibbee, Michael 12 North Eugene 49-00.75(14.95m) 2  
6 Olson, Josiah 12 Lebanon 48-01.75(14.67m) 2  
3 Rick, Cody 12 Klamath Union 47-02.25(14.38m) 1  
4 Esquivel, Phillip 12 Jefferson 44-05.50(13.55m) 1  
5 Avgi, Andy 11 Woodburn 40-08.75(12.41m) 1  
6 McBride, Ian 11 Cleveland 39-11.50(12.18m) 1  
 
Mens Shot Put 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crouser, Sam 12 Gresham 60-07.50(18.48m) 2  
2 Skipper, Greg 11 Oregon City 54-06.00(16.61m) 2  
3 Killgore, Zach 11 Canby 52-07.00(16.03m) 2  
4 Calhoun, Kohl 12 Putnam 51-02.00(15.60m) 2  
1 Whiteney, Joshua 11 West Salem 50-03.00(15.32m) 1  
2 Perkins, Ron 12 Redmond 49-10.50(15.20m) 1  
3 Wilfong, Travis 12 Newberg 48-11.00(14.91m) 1  
5 Nielsen, Derek 12 Sheldon 48-09.25(14.87m) 2  
6 Desoto, Mychal 12 North Medford 48-01.75(14.67m) 2  
7 Euscher, James 11 Aloha 47-08.75(14.55m) 2  
4 Kayfes, Ricky 12 Sunset 47-03.00(14.40m) 1  
5 Richard, Eldrin 12 Lincoln 46-11.75(14.32m) 1  
6 Hawley, Lanny 11 Reynolds 43-00.50(13.12m) 1  
-- Quartuccio, Steven 11 Wilson FOUL(--) 1  
 
Mens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Starr, Jason 12 Spray 147-04(44.91m) 2 10
2 Sweeten, Keith 11 North Clackamas 140-09(42.90m) 2 8
3 Ferguson, David 12 St Paul 137-11(42.04m) 2 6
1 Kanoho, Henry 12 Imbler 131-07(40.11m) 1 5
2 Eastlick, Tanner 9 Crow 131-05(40.06m) 1 4
4 Trumbull, Logan 12 Triad Christian 129-06(39.47m) 2 3
5 Vanier, Justin 12 Southwest Christ 128-05(39.14m) 2 2
3 Peterson, Skylar 12 Triad Christian 124-11(38.07m) 1 1
6 Waldie, Bobby 11 Damascus Christi 122-06(37.34m) 2  
4 Prechtl, James 12 Adrian 107-11(32.89m) 1  
5 Fischer, Nolan 12 Spray 107-10(32.87m) 1  
6 McGuire, Chris 12 Eddyville Chart. 104-07(31.88m) 1  
 
Mens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ellingson, Jeff 12 Kennedy 153-04(46.74m) 1 10
2 Hammock, Anthony 12 Oakridge 149-11(45.69m) 1 8
3 Warren, Austin 12 East Linn Christ 148-05(45.24m) 1 6
4 Butterfield, Jaymes 12 Enterprise 138-01(42.09m) 1 5
5 Capek, Elliot 10 Riverdale 133-03(40.61m) 1 4
6 Lowrie, Owen 11 Lost River 122-11(37.47m) 1 3
7 Hayden, Jordan 11 Stanfield 121-00(36.88m) 1 2
8 Shidner, Kevin 12 Portland Christi 119-09(36.50m) 1 1
9 Koenig, Kellen 12 Bonanza 118-10(36.22m) 1  
10 Goodman, Scott 11 Oakland 104-06(31.85m) 1  
 
Mens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Colahan, Carraig 12 Burns 168-06(51.36m) 2 10
2 Osorio, Ismael 12 Reedsport 149-03(45.49m) 2 8
3 Benson, Chris 12 Riverside-OR 148-08(45.31m) 2 6
4 Hendricks, Jason 12 Riverside-OR 140-00(42.67m) 2 5
5 Hedgecock, A.J. 10 Dayton 137-00(41.76m) 2 4
6 Kowing, Ethan 12 Grant Union 127-03(38.79m) 2 3
1 Hulegaard, Conner 11 Clatskanie 126-07(38.58m) 1 2
2 Tobert, Dylan 10 Toledo 121-00(36.88m) 1 1
3 Linhart, Loren 9 Jefferson 120-02(36.63m) 1  
4 Timmerman, Levi 12 Vernonia 109-06(33.38m) 1  
5 Weimar, Landon 11 Glide 109-02(33.27m) 1  
6 Leon, Carlos 12 Gervais 107-11(32.89m) 1  
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dunmore, Oshay 10 Newport 166-07(50.77m) 2  
2 Jarvis, Jefferson 10 Hidden Valley 165-10(50.55m) 2  
3 Slater, Ty 12 La Pine 161-07(49.25m) 2  
4 Gregory, Justin 12 Cascade 150-06(45.87m) 2  
1 George, Travis 12 North Valley 145-11(44.48m) 1  
5 Burbee, Brett 12 Pleasant Hill 144-03(43.97m) 2  
2 McFarland, Kaden 12 South Umpqua 141-10(43.23m) 1  
6 Calhoon, Erik 12 Scappoose 139-07(42.55m) 2  
3 Kay, Dallas 12 Newport 139-05(42.49m) 1  
4 McCord, Tryg 12 Astoria 138-00(42.06m) 1  
7 Bishop, Steven 12 Cascade 133-10(40.79m) 2  
5 Lucero, Jake 11 North Bend 131-09(40.16m) 1  
6 Marines, Marcus 12 Ontario 125-04(38.20m) 1  
-- Osborn, Jorden 9 Baker FOUL(--) 1  
 
Mens Discus 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Peck, Josh 12 Mazama 185-07(56.57m) 2  
2 Milburn, Dalton 10 Marshfield 166-10(50.85m) 2  
3 Atoe, James 12 The Dalles-Wahto 159-05(48.59m) 2  
4 Gray, Javan 11 Thurston 145-04(44.30m) 2  
1 Koford, Aaron 12 Wilsonville 142-08(43.48m) 1  
5 Rick, Cody 12 Klamath Union 139-09(42.60m) 2  
2 Avgi, Andy 11 Woodburn 138-01(42.09m) 1  
3 Jackson, Spencer 11 Hillsboro 137-05(41.88m) 1  
4 Garcia, Kyler 12 Lebanon 137-01(41.78m) 1  
6 Barrett, Trevor 12 Madras 128-02(39.07m) 2  
5 Hartney, Tre 12 Madison 124-06(37.95m) 1  
-- Morris, Mike 12 Madison FOUL(--) 1  
 
Mens Discus 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crouser, Sam 12 Gresham 194-03(59.21m) 2  
2 Hawley, Lanny 11 Reynolds 156-06(47.70m) 2  
1 Powell, Chad 11 McKay 155-11(47.52m) 1  
3 Tardieu, John 12 Grants Pass 154-11(47.22m) 2  
4 Kunkle, Will 11 North Medford 151-04(46.13m) 2  
2 Christiansen, Duel 12 Redmond 145-09(44.42m) 1  
3 Middleton, Curtis 12 Tigard 143-03(43.66m) 1  
5 Kayfes, Ricky 12 Sunset 143-03(43.66m) 2  
6 Kindred, Patrick 12 Milwaukie 137-02(41.81m) 2  
4 Wilfong, Travis 12 Newberg 130-05(39.75m) 1  
5 Toothacker, Andrew 11 Franklin 125-05(38.23m) 1  
6 Leddige, Luke 12 Southridge 101-05(30.91m) 1  
-- Quartuccio, Steven 11 Wilson FOUL(--) 1  
-- Clay, Cameron 11 Milwaukie FOUL(--) 2  
 
Mens Javelin 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Witty, Jered 12 Cove 173-08.50(52.95m) 2 10
2 Trumbull, Logan 12 Triad Christian 172-01(52.45m) 2 8
1 Lofthouse, Ryan 12 South Wasco Coun 171-08(52.32m) 1 6
3 Starr, Jason 12 Spray 166-07(50.77m) 2 5
4 Doty, Brady 10 Prairie City 160-07.50(48.96m) 2 4
5 Swenson, Peter 11 Pacific 159-08(48.67m) 2 3
2 Conaway, Jeran 11 Crane 158-08(48.36m) 1 2
3 Waldie, Bobby 11 Damascus Christi 157-08(48.06m) 1 1
4 Little, Calvin 10 Eddyville Chart. 154-02(46.99m) 1  
6 Meeker, Loren 12 Triad Christian 149-01(45.44m) 2  
5 Woods, Jeremiah 10 Damascus Christi 141-10(43.23m) 1  
6 Nelson, Jesse 11 Mapleton 132-11(40.51m) 1  
 
Mens Javelin 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hanson, Mark 12 Portland Christi 178-08(54.46m) 2 10
2 Mancilla, Salvador 12 Stanfield 167-11(51.18m) 2 8
3 Miller, Kyle 12 Elgin 166-04(50.70m) 2 6
4 Peters, James 12 Salem Academy 165-07(50.47m) 2 5
5 Traeger, Derek 11 Kennedy 161-07(49.25m) 2 4
1 Springer, Connor 12 Chiloquin 160-03(48.84m) 1 3
2 Parkhurst, Zac 12 Corbett 155-06(47.40m) 1 2
3 GrosJacques, Jason 9 Pilot Rock 150-11(46.00m) 1 1
4 Baldwin, Bryce 12 Central Linn 145-06(44.35m) 1  
5 Roberts, Dylan 11 Oakridge 138-02(42.11m) 1  
6 Roepke, Eric 10 Enterprise 137-00(41.76m) 2  
6 Case, Liston 12 Chiloquin 136-10(41.71m) 1  
 
Mens Javelin 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hale-Edmerson, Tre 11 Sheridan 170-10(52.07m) 1 10
2 Kowing, Ethan 12 Grant Union 160-06(48.92m) 1 8
3 Sherman, Zach 10 Regis 159-00(48.46m) 1 6
4 Weimar, Landon 11 Glide 157-01(47.88m) 1 5
5 Hedgecock, A.J. 10 Dayton 156-02(47.60m) 1 4
6 Adams, Cameron 11 Gold Beach 153-09(46.86m) 1 3
7 Walter, Steven 10 Harrisburg 150-11(46.00m) 1 2
8 Timmerman, Levi 12 Vernonia 148-11.50(45.40m) 1 1
9 Hoard, Trevor 12 Rainier 146-07(44.68m) 1  
10 Jensen, Eric 12 Nyssa 139-03(42.44m) 1  
 
Mens Javelin 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Callahan, Tyler 12 Estacada 204-09(62.41m) 2  
2 Nasalroad, Adam 12 Marist 197-07(60.22m) 2  
3 Slater, Ty 12 La Pine 189-07(57.79m) 2  
4 Breding, Brett 12 Elmira 189-00(57.61m) 2  
5 Brooks, A.J. 12 Pleasant Hill 181-10(55.42m) 2  
6 Roach, Kerrick 11 Philomath 179-11(54.84m) 2  
1 Sandstrom, TJ 11 Banks 169-05(51.64m) 1  
2 Mateski, Aaron 10 North Bend 169-04(51.61m) 1  
7 Jackson, Zach 11 Sweet Home 164-04(50.09m) 2  
3 Bellenbaum, Nick 12 Hidden Valley 162-05(49.50m) 1  
8 Smith, Bryan 12 La Salle 157-07(48.03m) 2  
4 King, Jeremy 12 Henley 150-02(45.77m) 1  
5 Saldana, Pancho 10 McLoughlin 147-09(45.03m) 1  
6 Phillips, D.C. 12 South Umpqua 145-03(44.27m) 1  
7 Oblack, Jesse 12 Scappoose 145-01(44.22m) 1  
8 Eastland, Jake 12 Baker 144-06(44.04m) 1  
 
Mens Javelin 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Plinke, Hayden 11 Glencoe 183-04(55.88m) 2  
2 Gray, Javan 11 Thurston 178-10(54.51m) 2  
1 Snow, Garret 10 Eagle Point 172-10(52.68m) 1  
3 LaCoste, Jarret 11 West Albany 166-04(50.70m) 2  
4 Milburn, Dallas 11 Marshfield 164-05(50.11m) 2  
2 Sweet, Ethan 12 Klamath Union 162-02(49.43m) 1  
3 Potter, Aaron 10 West Albany 159-03(48.54m) 1  
5 Barrett, Trevor 12 Madras 143-11(43.87m) 2  
6 Akina, Dominic 10 Century 142-01(43.31m) 2  
4 Abbett, Devin 12 Madison 141-04(43.08m) 1  
5 Smiley, Sam 11 Cleveland 141-01(43.00m) 1  
6 Conklin, Luke 10 The Dalles-Wahto 129-10(39.57m) 1  
 
Mens Javelin 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crouser, Sam 12 Gresham 224-09(68.50m) 2  
2 III, Selmar Hutchins 10 Roseburg 182-02(55.52m) 2  
3 Milhollin, Josh 12 South Medford 177-09(54.18m) 2  
4 Lane, Kyle 12 Reynolds 175-02(53.39m) 2  
5 Manselle, Tanner 10 Redmond 169-10(51.77m) 2  
1 Blasdell, Lucas 12 Sunset 169-05(51.64m) 1  
6 Weisenhaus, Jeff 12 Sprague 167-06(51.05m) 2  
2 Lowe, Dave 11 Beaverton 165-01(50.32m) 1  
3 McKee, Justin 11 West Linn 161-06(49.23m) 1  
4 Slaughter, Daniel 10 Grant 159-07(48.64m) 1  
7 Brennan, Scott 11 Tigard 159-03(48.54m) 2  
5 Ferguson, Tyler 12 Oregon City 152-00(46.33m) 1  
6 Fekete, Shane 11 Tigard 149-00(45.42m) 1  
7 Haneberg, Patrick 11 Lincoln 147-07(44.98m) 1  
 
Mens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jensen, Charlie 10 Pacific 5-10.00(1.78m) 1 10
1 Urbach, Tyler 12 Wheeler 5-10.00(1.78m) 1 8
1 Conaway, Jeran 11 Crane 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Stahly, Joshua 11 Jewell 5-08.00(1.73m) 1 2
4 Dixon, Trenton 11 Powder Valley 5-08.00(1.73m) 1 1
4 Mueller, Braden 12 Columbia Christi 5-08.00(1.73m) 1 4.50
4 Noonan, Elliot 11 Portland Luthera 5-08.00(1.73m) 1  
4 Humphreys, Brandon 12 Triangle Lake 5-08.00(1.73m) 1 4.50
4 Hoberg, Cole 9 Prairie City 5-08.00(1.73m) 1 3
10 Sciranka, Ondrej 12 Huntington 5-06.00(1.68m) 1  
10 Ferren, Robert 11 Elkton 5-06.00(1.68m) 1  
10 Shaffer, Nick 9 Wheeler 5-06.00(1.68m) 1  
10 DelCurto, Scott 11 Cove 5-06.00(1.68m) 1  
-- Wiley, Jordan 10 McKenzie NH(--) 1  
 
Mens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barth, Derek 12 Kennedy 6-00.00(1.83m) 1 10
1 Thurmond, David 11 Pilot Rock 6-00.00(1.83m) 1 8
3 Perren, Matt 11 Enterprise 5-11.00(1.80m) 1 6
4 Traeger, Derek 11 Kennedy 5-10.00(1.78m) 1 4
4 Nightengale, Blake 11 Central Linn 5-10.00(1.78m) 1 5
6 Morgan, Pat 10 Knappa 5-08.00(1.73m) 1 1.50
6 Swingle, Zack 10 Lost River 5-08.00(1.73m) 1 3
6 Dickson, Zach 11 Oakland 5-08.00(1.73m) 1 1.50
-- Davis, Bryce 10 Lakeview NH(--) 1  
-- Curry, Royshad 12 La Salle NH(--) 1  
 
Mens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hedgecock, A.J. 10 Dayton 6-00.00(1.83m) 1 10
2 Migas, Luke 12 Horizon Christia 5-10.00(1.78m) 1 7
2 McMillan, Elty 11 Harrisburg 5-10.00(1.78m) 1 7
4 Brown, Justin 12 Rogue River 5-08.00(1.73m) 1 5
4 Prunk, Dane 11 Jefferson 5-08.00(1.73m) 1 3
4 Jensen, Eric 12 Nyssa 5-08.00(1.73m) 1 4
7 Ulrey, Cole 11 Gold Beach 5-06.00(1.68m) 1 1.50
7 Childers, Jason 12 Clatskanie 5-06.00(1.68m) 1 1.50
-- Eddy, Tyson 10 Vale NH(--) 1  
-- Patterson, Cody 12 Warrenton NH(--) 1  
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Keys, Dakotah 12 Sweet Home 6-03.00(1.91m) 1  
2 Nash, Brandon 11 Junction City 6-02.00(1.88m) 1  
3 McKay, Jacob 11 Gladstone 6-01.00(1.85m) 1  
4 Gotfried, Singeon 12 Hidden Valley 6-00.00(1.83m) 1  
4 Hopper, Ian 10 Pleasant Hill 6-00.00(1.83m) 1  
4 Greene, Tanner 12 La Grande 6-00.00(1.83m) 1  
4 Powell, Brandon 12 La Grande 6-00.00(1.83m) 1  
4 Ross, James 12 Hidden Valley 6-00.00(1.83m) 1  
9 Markham, Brock 12 Banks 5-11.00(1.80m) 1  
10 Thompson, Marco 12 Gladstone 5-10.00(1.78m) 1  
10 Foumal, Mason 10 Scappoose 5-10.00(1.78m) 1  
10 Crowell, Chris 12 Philomath 5-10.00(1.78m) 1  
13 Huling, David 11 South Umpqua 5-08.00(1.73m) 1  
-- Fisher, Chris   Sutherlin NH(--) 1  
 
Mens High Jump 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Easterling, CJ 12 Madras 6-06.00(1.98m) 1  
2 Sharp, Ken 10 Marshfield 6-02.00(1.88m) 1  
2 Scorse, Joe 12 Madison 6-02.00(1.88m) 1  
4 Thompson, Chris 11 South Albany 6-01.00(1.85m) 1  
4 Buckley, Jayce 11 Century 6-01.00(1.85m) 1  
6 Wilson, Josh 12 Eagle Point 6-00.00(1.83m) 1  
6 Neal, Anthony 10 Crater 6-00.00(1.83m) 1  
6 Smiley, Sam 11 Cleveland 6-00.00(1.83m) 1  
6 Conklin, Luke 10 The Dalles-Wahto 6-00.00(1.83m) 1  
10 Malnasi, Demitri 10 St Helens 5-10.00(1.78m) 1  
10 Gable, Mitchell 9 South Albany 5-10.00(1.78m) 1  
10 Thurman, Colton 10 Marshfield 5-10.00(1.78m) 1  
 
Mens High Jump 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Franks, Nathanael 11 Barlow 6-07.00(2.01m) 1  
2 Myrvold, James 12 Sandy 6-05.00(1.96m) 1  
3 Milhollin, Josh 12 South Medford 6-04.00(1.93m) 1  
3 Kostol, Keith 12 Tigard 6-04.00(1.93m) 1  
5 Liggins, Rob 12 Beaverton 6-03.00(1.91m) 1  
6 Juilfs, JJ 11 Sheldon 6-02.00(1.88m) 1  
6 Smith, Brett 11 West Salem 6-02.00(1.88m) 1  
6 McDowell, Tim 11 McNary 6-02.00(1.88m) 1  
6 Kozak, Cody 11 Oregon City 6-02.00(1.88m) 1  
10 Sattley, Alex 10 Franklin 6-00.00(1.83m) 1  
10 Korsness, Jacob 12 Putnam 6-00.00(1.83m) 1  
12 Harold-Golden, Darren 11 Grant 5-10.00(1.78m) 1  
12 Anderson, Kevin 11 Canby 5-10.00(1.78m) 1  
12 Salsedo, Randy 10 Beaverton 5-10.00(1.78m) 1  
 
Mens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Schreiber, Tyson 12 Alsea 20-07.25(6.28m) +1.2 1 10
1 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 20-06.50(6.26m) +0.8 2 8
2 Burgess, Wesley 12 Imbler 19-10.50(6.06m) +1.0 2 6
3 Steeves, Blake 11 Crane 19-10.25(6.05m) +1.7 2 5
2 Phillips, Joel 12 Hosanna Christia 19-09.50(6.03m) +1.6 1 4
4 Grubb, Shelby 11 Portland Luthera 19-07.25(5.98m) +1.5 2 3
5 Mesterheide, Tieghlor 11 Imbler 18-11.75(5.78m) +1.1 2 2
3 Humphreys, Brandon 12 Triangle Lake 18-10.00(5.74m) -1.0 1 1
4 Say, Darryn 11 Hosanna Christia 18-09.25(5.72m) -1.7 1  
5 Dixon, Trenton 11 Powder Valley 18-08.75(5.71m) -0.3 1  
6 Young, Mathew 11 Damascus Christi 18-07.00(5.66m) nwi 1  
6 Graham, Lane 10 Spray 18-04.25(5.59m) +1.3 2  
 
Mens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barth, Derek 12 Kennedy 20-07.50(6.29m) -1.1 2 10
2 Parker, Trevor 12 Central Linn 20-01.25(6.13m) -1.6 2 8
3 Gruber, Jon 11 Lakeview 19-11.00(6.07m) +1.2 2 6
1 Dace, Preston 12 Portland Christi 19-06.50(5.96m) +0.7 1 5
2 Carroll, Tyler 12 Irrigon 19-04.50(5.91m) +1.7 1 3
4 Reznick, Josh 10 Portland Christi 19-04.50(5.91m) +0.0 2 4
5 Kafoa, Tony 12 Salem Academy 19-04.25(5.90m) +0.2 2 2
3 Davis, Bryce 10 Lakeview 19-03.75(5.89m) +2.4 1 1
4 Nightengale, Blake 11 Central Linn 19-01.75(5.84m) +2.0 1  
5 Pickles, Alex 11 Heppner 18-06.75(5.66m) +0.3 1  
6 Traeger, Derek 11 Kennedy 18-04.50(5.60m) +1.0 1  
 
Mens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ford, Adam 12 Horizon Christia 21-05.00(6.53m) +2.3 1 10
2 Brown, Justin 12 Rogue River 20-08.25(6.31m) +2.5 1 8
3 Patterson, Cody 12 Warrenton 20-04.25(6.20m) +2.8 1 6
4 Nahwahquaw, Isiah 11 Chemawa 20-01.50(6.13m) +2.9 1 5
5 McNeil, Jon 12 Horizon Christia 20-00.75(6.12m) +1.3 1 4
6 Wilson, Nick 10 Grant Union 19-08.75(6.01m) +2.9 1 3
7 McMillan, Elty 11 Harrisburg 19-07.50(5.98m) +2.8 1 2
8 Grissom, Brandon 12 Cascade Christia 19-05.00(5.92m) +0.3 1 1
9 Luck, Derek 9 Warrenton 18-11.75(5.78m) +0.4 1  
10 Harris, David 10 Westside Christi 18-06.00(5.64m) +1.4 1  
11 Smith, Michael 9 Nyssa 18-05.25(5.62m) +2.0 1  
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Keys, Dakotah 12 Sweet Home 22-07.00(6.88m) +1.0 2  
2 Dunmore, Oshay 10 Newport 22-06.25(6.86m) +2.4 2  
3 Breding, Brett 12 Elmira 21-00.00(6.40m) +3.0 2  
4 Delgado, Joe 9 Ontario 20-10.75(6.37m) +1.9 2  
5 LaMonica, Nic 12 Cascade 20-04.25(6.20m) +1.5 2  
5 Wilson, Mitchel 12 Marist 20-04.25(6.20m) +0.8 2  
7 Broadhead, Buck 11 Hidden Valley 20-00.50(6.11m) +2.1 2  
1 Childs, Jason 11 Douglas 19-11.50(6.08m) +0.0 1  
2 Holenstein, Mark 9 La Salle 19-10.25(6.05m) +0.0 1  
3 Greene, Tanner 12 La Grande 19-10.00(6.05m) +3.1 1  
4 Smith, Zeke 12 Seaside 19-04.50(5.91m) +1.0 1  
5 Turner, Nick 12 Banks 19-03.00(5.87m) +0.0 1  
6 Bodenhamer, Mike 11 Douglas 19-01.00(5.82m) +1.2 1  
7 Hannah, Jacob 10 North Valley 18-08.75(5.71m) +2.2 1  
 
Mens Long Jump 5A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McLaughlin, Deon 12 Klamath Union 23-09.50(7.25m) +2.4 2  
2 LaCoste, Anthony 12 West Albany 23-00.75(7.03m) +2.6 2  
1 George, Kyle 11 Springfield 22-00.25(6.71m) +3.0 1  
3 Reeher, Jordan 11 Crook County 21-11.50(6.69m) +1.6 2  
4 Schamp, Adam 11 South Albany 21-07.25(6.58m) +3.8 2  
2 Harris, Javari 12 Jefferson 21-00.00(6.40m) +0.0 1  
3 Neal, Anthony 10 Crater 20-09.25(6.33m) +2.9 1  
4 Malnasi, Demitri 10 St Helens 20-08.50(6.31m) +0.3 1  
5 Buzzas, Caleb 11 Bend 20-04.50(6.21m) +2.7 2  
5 Thurman, Colton 10 Marshfield 19-10.00(6.05m) +1.9 1  
6 McFadden, Donovan 12 Madison 19-00.75(5.81m) +1.6 1  
 
Mens Long Jump 6A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jagelski, Tyrell 12 Sheldon 22-11.25(6.99m) +1.0 2  
2 Cervantes, Dalton 11 Grants Pass 22-10.50(6.97m) +1.5 2  
3 Delaney, Arthur 11 Barlow 22-10.25(6.97m) +1.3 2  
4 Talley, Jordan 11 Jesuit 22-06.50(6.87m) +2.6 2  
5 Lane, Kyle 12 Reynolds 22-02.00(6.76m) +0.3 2  
6 Ferguson, Trevor 12 Oregon City 21-08.25(6.61m) +0.6 2  
1 Mahoney, Wyatt 10 Newberg 21-02.25(6.46m) +1.9 1  
2 Hunter-Brown, Cody 12 Newberg 20-11.50(6.39m) +0.0 1  
7 Isham, Nick 11 Wilson 20-11.25(6.38m) +1.5 2  
3 Wells, Booker 12 Grant 20-09.75(6.34m) +0.9 1  
4 Muessle, Peter 12 Jesuit 20-06.00(6.25m) +0.3 1  
5 Rabago, Kadin 11 West Salem 19-11.25(6.08m) +2.0 1  
6 Warnock, Kerry 12 McKay 19-05.50(5.93m) +1.3 1  
7 Delap, Peter 12 Putnam 18-11.50(5.78m) +0.0 1  
 
Mens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Larlee, Stephen 12 South Wasco Coun 46-00.00(14.02m) -2.5 1 10
2 Steeves, Blake 11 Crane 45-09.25(13.95m) -0.7 1 8
3 Burgess, Wesley 12 Imbler 42-03.00(12.88m) -1.2 1 6
4 Schreiber, Tyson 12 Alsea 42-02.50(12.87m) -1.9 1 5
5 Swenson, Peter 11 Pacific 41-02.50(12.56m) -1.4 1 4
6 Dunn, Kasey 11 Days Creek 41-01.75(12.54m) -1.7 1 3
7 Lyons, Ben 11 Southwest Christ 40-10.25(12.45m) -0.7 1 2
8 Buck, Seth 10 CS Lewis 40-09.00(12.42m) -1.6 1 1
9 Millard, Jesse 11 Mohawk 38-11.25(11.87m) -1.0 1  
10 Jessen, Gunner   Ione 37-11.00(11.56m) -1.0 1  
 
Mens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dace, Preston 12 Portland Christi 43-09.75(13.35m) -2.4 1 10
2 Curry, Royshad 12 La Salle 42-10.75(13.07m) -3.3 1 8
3 Hatfield, Jordan 12 Heppner 42-02.00(12.85m) -1.9 1 6
4 Gruber, Jon 11 Lakeview 41-09.00(12.73m) -2.4 1 5
5 Barth, Derek 12 Kennedy 40-08.75(12.41m) -1.7 1 4
6 Wu, Johnny 11 Canyonville Chri 39-05.00(12.01m) -1.1 1  
7 Johnston, Nick 12 Santiam 39-04.50(12.00m) -2.4 1 3
8 Moore, Chris 12 Oakridge 39-02.75(11.96m) -2.4 1 2
9 Harper, Logan 12 St Mary's 39-00.75(11.91m) -0.7 1 1
10 Connolly, Josh 11 Enterprise 38-04.00(11.68m) -1.5 1  
 
Mens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mitchell-Utton, C.J. 12 Horizon Christia 45-04.25(13.82m) -2.6 2 10
2 Ramos, Marcellus 10 Nyssa 43-00.00(13.11m) -3.2 2 8
3 Wilson, Nick 10 Grant Union 42-09.00(13.03m) -2.9 2 6
4 Nahwahquaw, Isiah 11 Chemawa 42-08.50(13.02m) -3.5 2 5
5 Teufel, Jeff 12 Oregon Episcopal 41-11.75(12.80m) -3.5 2 4
1 McNeil, Jon 12 Horizon Christia 41-11.25(12.78m) +0.1 1 3
2 Patterson, Cody 12 Warrenton 41-07.75(12.69m) -1.6 1 2
6 Marvin, Jesse 12 Clatskanie 40-11.50(12.48m) -1.1 2 1
7 Zimbrick, Andy 11 Willamina 40-08.75(12.41m) -1.4 2  
3 Montejano, Jorge 11 Jefferson 39-10.50(12.15m) +0.5 1  
4 Vickery, Drew 12 Glide 39-10.25(12.15m) -0.4 1  
5 Waldner, Jake 11 Grant Union 39-06.25(12.05m) +0.0 1  
6 Brown, Justin 12 Rogue River 38-10.00(11.84m) +1.0 1  
 
Mens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Breding, Brett 12 Elmira 44-04.00(13.51m) +3.3 2  
2 Wilson, Mitchel 12 Marist 43-10.50(13.37m) +2.2 2  
3 Bodenhamer, Mike 11 Douglas 42-11.00(13.08m) +3.3 2  
1 Tooke, Ryan 12 La Grande 42-03.00(12.88m) +2.4 1  
2 Lovejoy, Thomas 12 Taft 41-11.00(12.78m) nwi 1  
3 Delgado, Joe 9 Ontario 41-08.25(12.71m) -1.5 1  
4 Meyer, Jackson 12 Seaside 41-02.75(12.57m) -2.3 1  
5 Pursel, Alex 12 Estacada 41-01.00(12.52m) +1.1 1  
4 Leman, Nathan 12 North Bend 40-09.50(12.43m) +1.8 2  
5 Hannah, Jacob 10 North Valley 40-06.00(12.34m) +3.2 2  
6 Mendenhall, Gabriel 12 Central 40-01.75(12.24m) +0.9 1  
6 Andreasen, Blake 12 Hidden Valley 40-01.00(12.22m) -2.1 2  
7 Bletscher, Bren 12 Seaside 39-09.25(12.12m) +0.7 1  
7 Maurice, Muhammed 10 La Salle 39-03.00(11.96m) +1.6 2  
 
Mens Triple Jump 5A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McLaughlin, Deon 12 Klamath Union 46-02.50(14.08m) +2.0 2  
2 Kemp, Blake 11 Marshfield 44-06.50(13.58m) -1.2 2  
3 Jones, Nieko 12 St Helens 44-04.00(13.51m) +0.3 2  
4 George, Kyle 11 Springfield 43-09.75(13.35m) +0.0 2  
5 Bent, Kenny 12 Mountain View OR 43-06.00(13.26m) -2.2 2  
6 Barry, Brian 12 Pendleton 43-01.50(13.14m) -2.6 2  
1 Marlia, Austin 12 Eagle Point 42-04.25(12.91m) +0.0 1  
2 Schamp, Adam 11 South Albany 41-10.75(12.77m) -2.7 1  
3 Pai, Nicholas 12 Sherwood 41-07.75(12.69m) +1.0 1  
4 Kochenderfer, Taylor 12 Klamath Union 40-08.50(12.41m) -1.1 1  
5 Gibson, Trevor 11 South Albany 40-06.75(12.36m) +0.0 1  
6 Whitehill, Rocky 11 Cleveland 40-04.50(12.31m) -0.1 1  
7 Buzzas, Caleb 11 Bend 40-00.00(12.19m) -1.2 2  
7 Vacheresse, Zayne 11 Cleveland 39-09.75(12.13m) +0.0 1  
 
Mens Triple Jump 6A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ferguson, Trevor 12 Oregon City 46-06.50(14.19m) +0.2 2  
1 Gray, Wesley 11 Benson 45-07.25(13.90m) -1.5 1  
2 Lane, Kyle 12 Reynolds 45-02.00(13.77m) -1.3 2  
3 Sattley, Alex 10 Franklin 44-00.75(13.43m) +2.0 2  
4 Milhollin, Josh 12 South Medford 43-09.75(13.35m) -1.1 2  
5 Taggard, Connor 12 Westview 43-09.25(13.34m) -1.8 2  
2 Hart, Joseph 11 Tigard 43-06.50(13.27m) -0.9 1  
3 Myrvold, James 12 Sandy 42-06.75(12.97m) +2.4 1  
4 Delap, Peter 12 Putnam 42-04.50(12.92m) +0.0 1  
6 Hunter-Brown, Cody 12 Newberg 41-11.00(12.78m) -3.6 2  
7 Evans, Kelby 12 West Salem 41-02.00(12.55m) -2.2 2  
5 Arnett, Levi 11 North Salem 40-01.75(12.24m) -1.4 1  
6 Un, Chris 11 Aloha 39-00.00(11.89m) -1.3 1  
-- Jagelski, Tyrell 12 Sheldon FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Demarce, Kamren 11 Lowell 13-10.00(4.22m) 1 10
2 Conaway, Jeran 11 Crane 12-03.00(3.73m) 1 8
3 McKay, Luke 10 Paisley 12-00.00(3.66m) 1 6
4 Park, Tyler 12 New Hope Christi 10-00.00(3.05m) 1 4
4 Roach, Matthew 11 Damascus Christi 10-00.00(3.05m) 1 5
-- Staigle, Lucas 10 Joseph NH(--) 1  
-- Barajas, Juan 11 Crow NH(--) 1  
-- Stinson, Ryan 12 Gilchrist NH(--) 1  
-- Dejager, Bradley 9 Willamette Chris NH(--) 1  
-- Shane, Tory 11 Arlington NH(--) 1  
-- Reed, Braden 12 Arlington NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Funk, Tyler 11 Culver 13-06.00(4.11m) 1 10
2 Igelman, Sean 12 St Mary's 13-00.00(3.96m) 1 8
2 Clark, Bebo 11 Chiloquin 13-00.00(3.96m) 1 6
4 Morrissey, Alex 12 Kennedy 12-00.00(3.66m) 1 5
5 Davis, Bryce 10 Lakeview 11-06.00(3.51m) 1 3
5 Hegdal, Corban 12 Weston-McEwen 11-06.00(3.51m) 1 4
7 Kolenski, Matt 10 Portland Christi 10-06.00(3.20m) 1 1
7 Weaver, Justis 11 Elgin 10-06.00(3.20m) 1 2
9 Farmer, Curtis 9 Portland Christi 10-00.00(3.05m) 1  
10 Evans, Brenton 11 Glendale 9-06.00(2.90m) 1  
10 Bodnar, Steven 10 Glendale 9-06.00(2.90m) 1  
 
Mens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brooks, Chris 12 Rogue River 13-00.00(3.96m) 1 10
2 Fegles, Jason 1 Reedsport 12-09.00(3.89m) 1 8
3 Howe, Bradlee 12 Vale 12-06.00(3.81m) 1 6
4 Bentz, Paul 10 Regis 12-00.00(3.66m) 1 5
5 Pelly, Joe 9 Santiam Christia 11-06.00(3.51m) 1 4
6 Dilorenzo, Luke 11 Dayton 10-06.00(3.20m) 1 3
7 Points, Gary 12 Clatskanie 10-00.00(3.05m) 1 1.50
7 Levear, Duncan 11 Oregon Episcopal 10-00.00(3.05m) 1 1.50
-- Boster, Spencer 9 Nyssa NH(--) 1  
-- VanDomelen, Beto 11 Valley Catholic NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Keys, Dakotah 12 Sweet Home 15-00.00(4.57m) 1  
2 Renard, Devon 12 Gladstone 14-03.00(4.34m) 1  
3 Hawkins, Caleb 11 Cascade 14-00.00(4.27m) 1  
3 Hildago, Matt 11 Banks 14-00.00(4.27m) 1  
3 Clark, Jonnie 12 Scappoose 14-00.00(4.27m) 1  
6 Dunmore, Oshay 10 Newport 13-09.00(4.19m) 1  
7 Brown, Zach 10 Newport 13-06.00(4.11m) 1  
7 Mock, Deion 10 La Pine 13-06.00(4.11m) 1  
7 White, Connor 11 La Grande 13-06.00(4.11m) 1  
10 Logan, Jake 12 La Pine 13-00.00(3.96m) 1  
10 Eastland, Jake 12 Baker 13-00.00(3.96m) 1  
10 LaMonica, Nic 12 Cascade 13-00.00(3.96m) 1  
13 Balcita, Bruce 12 South Umpqua 11-06.00(3.51m) 1  
13 Fraude, David 12 Douglas 11-06.00(3.51m) 1  
13 Bowker, Brady 11 Henley 11-06.00(3.51m) 1  
-- Bailey, Patrick 11 Hidden Valley NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 5A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cramblit, Zach 11 Thurston 14-06.00(4.42m) 1  
1 Maxwell, Austin 12 Glencoe 14-06.00(4.42m) 1  
3 Brown, Justin 12 Madras 13-09.00(4.19m) 1  
3 Krajcir, Chris 12 Marshfield 13-09.00(4.19m) 1  
5 Bassford, Evan 11 Summit 13-06.00(4.11m) 1  
6 Vandehey, Dylan 11 Century 13-00.00(3.96m) 1  
6 Jacobson, Quinn 11 Mountain View OR 13-00.00(3.96m) 1  
6 Pentland, Doug 12 Crescent Valley 13-00.00(3.96m) 1  
9 Newbry, Joe 12 Crescent Valley 12-06.00(3.81m) 1  
10 Sweet, Nolan 12 Klamath Union 12-00.00(3.66m) 1  
11 Ramirez, Julian 10 Eagle Point 11-00.00(3.35m) 1  
12 Kellerman, Cole 11 Cleveland 10-06.00(3.20m) 1  
-- Linscott, Garth 11 Cleveland NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Juilfs, JJ 11 Sheldon 17-00.75(5.20m) 1  
2 Hooper, Brandon 11 South Medford 15-09.00(4.80m) 1  
3 Huffman, Anthony 11 Forest Grove 14-09.00(4.50m) 1  
4 Formolo, David 12 North Medford 14-06.00(4.42m) 1  
5 Olsen, Aegir 12 Lincoln 14-03.00(4.34m) 1  
6 DeLacy, Chris 12 Lincoln 13-09.00(4.19m) 1  
7 Seo, Irvin 12 Jesuit 13-06.00(4.11m) 1  
7 Miyamoto, Matt 11 Redmond 13-06.00(4.11m) 1  
9 Twenge, Jake 12 Newberg 13-00.00(3.96m) 1  
9 Rogers, Eric 11 Clackamas 13-00.00(3.96m) 1  
9 Vaughn, Cody 12 Barlow 13-00.00(3.96m) 1  
9 Youngblood, Jarom 10 Oregon City 13-00.00(3.96m) 1  
13 Bentz, Taylor 12 Hood River Valle 12-06.00(3.81m) 1  
-- Delfino, Brett 12 South Salem NH(--) 1  
-- Johnson, Dylan 10 Jesuit NH(--) 1  
 
Mixed 200m Wheelchair WH Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Villa, Jose   North Marion 31.62 1  
-- Howard, Matt   Oregon 33.23 1  
2 Sesser, Kanya   Tualatin 35.81 1  
-- Canaday, Ming 13 Oregon 46.74 1  
3 Dewald, Carleigh 9 Canby 49.71 1  
4 Hardin, Brady 10 Mountain View OR 1:28.64 1  
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Anthony, Stephanie 12 Imbler 13.21 -1.1 1 10
2 LeBrun, Lindsay 10 Portland Luthera 13.22 -1.1 1 8
3 Wood, Kristen 10 Damascus Christi 13.27 -1.1 1 6
4 Mobley, Karissa 12 Sherman 13.34 -1.1 1 5
5 O'Toole, Emilee 11 Crane 13.53 -1.1 1 4
6 McKay, Clare 11 Paisley 13.68 -1.1 1 3
7 McMillan, Amanda 9 Siletz Valley 13.76 -1.1 1 2
8 McKay, Anna Rose 10 Paisley 13.85 -1.1 1 1
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mobley, Karissa 12 Sherman 13.48 -2.1 2  
1 Anthony, Stephanie 12 Imbler 13.53 -2.5 1  
2 Wood, Kristen 10 Damascus Christi 13.54 -2.1 2  
2 O'Toole, Emilee 11 Crane 13.64 -2.5 1  
3 LeBrun, Lindsay 10 Portland Luthera 13.70 -2.5 1  
3 McKay, Clare 11 Paisley 14.00 -2.1 2  
4 McKay, Anna Rose 10 Paisley 14.12 -2.5 1  
5 McMillan, Amanda 9 Siletz Valley 14.23 -2.5 1  
4 Combe, Carla 10 Adrian 14.29 -2.1 2  
5 Kendrick, Shadow 9 Ione 14.40 -2.1 2  
6 Trumbull, Moriah 10 Triad Christian 14.44 -2.1 2  
6 Leclaire, Andrea 11 Mapleton 14.56 -2.5 1  
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Drake, Erica 12 Pilot Rock 12.68 -0.8 1 10
2 Arnold, Alexis 12 Portland Christi 12.94 -0.8 1 8
3 Krieser, Mackenzie 11 St Mary's 13.29 -0.8 1 6
4 Rostel, Rachel 11 St Mary's 13.49 -0.8 1 5
5 Stangel, Marta 9 Enterprise 13.59 -0.8 1 4
6 Warren, Whitney 10 East Linn Christ 13.62 -0.8 1 3
7 Helsing, Natasha 10 Nestucca 13.76 -0.8 1 2
8 Minnick, Larissa 12 Glendale 13.85 -0.8 1 1
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Drake, Erica 12 Pilot Rock 13.10 -4.0 1  
1 Krieser, Mackenzie 11 St Mary's 13.23 -2.5 2  
2 Arnold, Alexis 12 Portland Christi 13.38 -2.5 2  
3 Stangel, Marta 9 Enterprise 13.53 -2.5 2  
2 Rostel, Rachel 11 St Mary's 13.74 -4.0 1  
4 Helsing, Natasha 10 Nestucca 13.74 -2.5 2  
3 Warren, Whitney 10 East Linn Christ 13.75 -4.0 1  
4 Minnick, Larissa 12 Glendale 13.92 -4.0 1  
5 Lovato, Katie 12 Canyonville Chri 13.94 -4.0 1  
5 Martinez, Carmen 10 Blanchet Catholi 13.95 -2.5 2  
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dinsmore, Madeline 10 Burns 12.74 -0.5 1 10
2 Kegler, Amy 12 Riverside-OR 12.84 -0.5 1 8
3 Jones, Lacey 12 Nyssa 13.29 -0.5 1 6
4 Hummell, Payton 10 Warrenton 13.32 -0.5 1 5
5 Wright, Lindsey 10 Reedsport 13.36 -0.5 1 4
6 Bachmeier, Jade 11 Amity 13.37 -0.5 1 3
7 Moser, Chelsea 10 Willamina 13.52 -0.5 1 2
8 Ledig, Claire 9 Bandon 13.68 -0.5 1 1
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Dinsmore, Madeline 10 Burns 13.18 -2.6 1  
1 Kegler, Amy 12 Riverside-OR 13.35 -4.3 2  
2 Hummell, Payton 10 Warrenton 13.51 -2.6 1  
3 Jones, Lacey 12 Nyssa 13.55 -2.6 1  
2 Wright, Lindsey 10 Reedsport 13.61 -4.3 2  
3 Bachmeier, Jade 11 Amity 13.64 -4.3 2  
4 Ledig, Claire 9 Bandon 13.68 -4.3 2  
4 Moser, Chelsea 10 Willamina 13.77 -2.6 1  
5 Schmidt, Breanna 11 Creswell 13.82 -2.6 1  
5 Harkins, Sadie 12 Clatskanie 13.94 -4.3 2  
6 Schumacher, Tess 11 Regis 14.74 -4.3 2  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kropf, Maria 11 Sweet Home 12.29 +1.9 1  
2 Rowlee, Alisha 10 Newport 12.48 +1.9 1  
3 McClung, Madison 12 Cottage Grove 12.48 +1.9 1  
4 Settle, Genna 9 Estacada 12.67 +1.9 1  
5 Smith, Robin 12 Tillamook 12.71 +1.9 1  
6 Hinds, Christine 12 Marist 12.90 +1.9 1  
7 Norgren, Beatrix 10 Banks 12.90 +1.9 1  
8 Powell, Dana 11 Hidden Valley 13.19 +1.9 1  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Kropf, Maria 11 Sweet Home 12.56 +1.4 1  
1 Rowlee, Alisha 10 Newport 12.66 -0.2 2  
2 McClung, Madison 12 Cottage Grove 12.70 -0.2 2  
2 Smith, Robin 12 Tillamook 12.93 +1.4 1  
3 Settle, Genna 9 Estacada 12.93 -0.2 2  
4 Hinds, Christine 12 Marist 13.05 -0.2 2  
3 Powell, Dana 11 Hidden Valley 13.11 +1.4 1  
4 Norgren, Beatrix 10 Banks 13.15 +1.4 1  
5 Gunther, Molly 12 North Marion 13.16 +1.4 1  
5 Stevenson, Jenny 12 South Umpqua 13.24 -0.2 2  
6 Prince, Hannah 12 Baker 13.28 +1.4 1  
6 Jellison, Alex 9 Douglas 13.48 -0.2 2  
7 Rodgers, Ali 11 Hidden Valley 13.58 -0.2 2  
7 Rasmussen, Kayla 9 La Grande 13.74 +1.4 1  
 
Womens 100m 5A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Schueler, Kellie 12 Summit 12.25 +0.0 1  
2 Baller, Melissa 11 Glencoe 12.36 +0.0 1  
3 Edmiston, MaKaysia 10 Liberty 12.49 +0.0 1  
4 O'Neill, Cory 12 Pendleton 12.49 +0.0 1  
5 Church, Allie 11 Wilsonville 12.51 +0.0 1  
6 Rodriguez, Angelica 12 Hermiston 12.62 +0.0 1  
7 Koth, Lacy 11 North Eugene 12.87 +0.0 1  
8 Nelson, Elise 11 Thurston 13.08 +0.0 1  
 
Womens 100m 5A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Schueler, Kellie 12 Summit 12.36 -0.5 1  
2 Baller, Melissa 11 Glencoe 12.50 -0.5 1  
3 O'Neill, Cory 12 Pendleton 12.64 -0.5 1  
1 Church, Allie 11 Wilsonville 12.66 -0.9 2  
2 Edmiston, MaKaysia 10 Liberty 12.72 -0.9 2  
3 Rodriguez, Angelica 12 Hermiston 12.81 -0.9 2  
4 Koth, Lacy 11 North Eugene 12.85 -0.9 2  
4 Nelson, Elise 11 Thurston 12.89 -0.5 1  
5 Carrasco, Sara 11 West Albany 13.03 -0.5 1  
5 Fleshman, Gabby 12 Silverton 13.20 -0.9 2  
6 Garrard, Mikayla 12 Mazama 13.23 -0.5 1  
6 Boykin, Cassie 11 Eagle Point 13.24 -0.9 2  
7 Tims, Jalen 11 Cleveland 13.29 -0.9 2  
 
Womens 100m 6A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Keel, Dominique 10 Westview 12.06 +1.6 1  
2 Hearns, Baylee 12 North Medford 12.12 +1.6 1  
3 Moore, Sabrina 9 Southridge 12.22 +1.6 1  
4 Ratcliff, Jazmin 11 Benson 12.24 +1.6 1  
5 Onyima, Ify 10 Gresham 12.35 +1.6 1  
6 Paul, Margaret 9 Barlow 12.39 +1.6 1  
7 Leek, Madison 9 West Linn 12.51 +1.6 1  
8 Wood, Christy 10 Lake Oswego 12.54 +1.6 1  
 
Womens 100m 6A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Hearns, Baylee 12 North Medford 12.39 -0.9 2  
1 Keel, Dominique 10 Westview 12.45 nwi 1  
2 Moore, Sabrina 9 Southridge 12.48 -0.9 2  
3 Ratcliff, Jazmin 11 Benson 12.50 -0.9 2  
2 Onyima, Ify 10 Gresham 12.65 nwi 1  
3 Leek, Madison 9 West Linn 12.74 nwi 1  
4 Wood, Christy 10 Lake Oswego 12.75 nwi 1  
5 Paul, Margaret 9 Barlow 12.75 nwi 1  
4 Horsley, Ashante 10 McMinnville 12.77 -0.9 2  
6 Stewart, Haley 11 Lincoln 12.79 nwi 1  
7 Russo, Hannah 10 Roseburg 12.81 nwi 1  
5 Neal, Alyssa 10 North Salem 12.85 -0.9 2  
6 Ennis, Erin 12 Tualatin 12.96 -0.9 2  
7 Fast, Rachel 12 McNary 13.17 -0.9 2  
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 LeBrun, Lindsay 10 Portland Luthera 27.08 -1.8 1 10
2 Wood, Kristen 10 Damascus Christi 27.22 -1.8 1 8
3 Anthony, Stephanie 12 Imbler 27.68 -1.8 1 6
4 O'Toole, Emilee 11 Crane 28.19 -1.8 1 5
5 McMillan, Amanda 9 Siletz Valley 28.97 -1.8 1 4
6 Kirby, Hannah 12 Hosanna Christia 29.10 -1.8 1 3
7 Wetherell, Emily 10 Arlington 29.25 -1.8 1 2
8 Pulley, Kayla 12 Prospect 29.34 -1.8 1 1
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Wood, Kristen 10 Damascus Christi 27.79 -2.1 1  
1 Anthony, Stephanie 12 Imbler 28.18 -1.2 2  
2 O'Toole, Emilee 11 Crane 28.43 -2.1 1  
2 LeBrun, Lindsay 10 Portland Luthera 28.85 -1.2 2  
3