RunnerspaceNewsView

2010 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by Carmen Jackson
May 8 2010, 01:05 AM | 185792 views
PrintReport
Social
Images
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 30, 2010 to May 8, 2010
Winter Park, FL, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 3200m Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kent, Emanual 11 Upperroom Christ 9:54.06 1 10
2 Castagnaro, Joey 10 Holy Trinity (Me 9:55.55 1 8
3 Swain, Patrick 11 Maclay 9:56.01 1 6
4 Chase, Franklin 11 Trinity Prep 9:59.18 1 5
5 Unknown Athlete 11 Trinity Prep 10:06.27 1 4
6 Stevens, Austin 11 Maclay 10:09.51 1 3
7 Moore, Daniel 10 Holy Trinity (Me 10:11.27 1 2
8 Mutz, Mark 10 Lakeland Christi 10:11.62 1 1
9 Montgomery, Alex 10 Community School 10:14.49 1  
10 Miller, Michael 11 Berean Christian 10:22.12 1  
11 Simpson, Scott 09 Kings Academy 10:23.80 1  
12 Nadsady, Dylan 9 Jay 10:38.95 1  
13 Montanari, Matthew 10 Northside Christ 10:40.46 1  
14 Scott, Brent 10 Community School 10:44.94 1  
15 Kennedy, Drew 12 Jay 10:51.68 1  
16 Cardonne, Kevin 11 Coral Springs Ch 10:56.62 1  
 
Mens 3200m Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barker, Colin 12 Bishop Kenny 9:24.85 1 10
2 montoya, eric   Estero 9:29.90 1 8
3 Cruz, Argeo   Immokalee 9:39.52 1 6
4 Hendricks, Tim 11 North Broward Pr 9:47.04 1 5
5 Stern, James 12 Satellite 9:49.40 1 4
6 Mulder, Ed 12 St Andrews 9:58.09 1 3
7 Duclos, Dieumy 11 Godby 10:02.77 1 2
8 Sullivan, Anthony 12 Matanzas 10:09.04 1 1
9 MacRae, James 12 The Bolles 10:12.34 1  
10 Reynolds, Mac 10 Nease 10:13.43 1  
11 Drumm, David 10 Matanzas 10:15.39 1  
12 Diener, Brian 11 St Andrews 10:23.91 1  
13 Mundy, Corey 11 Clay 10:28.06 1  
14 Unknown Athlete 10 Ransom-Everglade 10:34.69 1  
-- Davidson, Tyler 12 Cocoa Beach DQ 1  
-- Wallace, Michael 12 Bishop Kenny DNS 1  
 
Mens 3200m Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mizereck, Matt 12 Leon 9:18.76 1 10
2 Clark, Jimmy 11 Creekside 9:22.91 1 8
3 Clemente, Elliot 10 Belen Jesuit Pre 9:25.73 1 6
4 Koroso, Kamal 09 Terry Parker 9:28.43 1 5
5 Doherty, Riley 11 Leon 9:28.98 1 4
6 Bridges, Will 11 Edgewater 9:38.23 1 3
7 Tomchinsky, David 12 Lemon Bay 9:46.11 1 2
8 Stafford, Ryan 11 Fort Myers 9:48.84 1 1
9 Schwartz, Matt 12 Land O Lakes 9:51.28 1  
10 Pulsifer, Ryan 11 Wiregrass Ranch 9:53.29 1  
11 Miranda, Carlos 09 Palmetto Ridge 10:01.88 1  
12 Brennalt, Tyler 11 South Fork 10:02.05 1  
13 Gates, Herbert 09 Naples 10:08.75 1  
14 Lindsay, Joe 11 Belen Jesuit Pre 10:11.42 1  
15 Salomon, Gary 11 Lake Region 10:20.33 1  
-- Torke, Harsha 11 Viera (Melbourne DNF 1  
 
Mens 3200m Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Del Valle, Armando 11 Christopher Colu 9:07.98 1 10
2 Atkinson, Brian 12 Melbourne 9:14.99 1 8
3 parrish, mark 12 Chamberlain 9:19.22 1 6
4 Pickering, Ryan 11 John I Leonard 9:23.14 1 5
5 Fagan, Erik 12 Melbourne 9:33.24 1 4
6 Millay, Daniel 11 Dr Phillips 9:34.79 1 3
7 Cabrera, Dominick 12 Christopher Colu 9:36.48 1 2
8 Duncan, Phil 11 Boone 9:40.62 1 1
9 sutton, chase 11 Seminole 9:40.83 1  
10 middleton, novian 12 Dr Phillips 9:51.21 1  
11 Estrada, Joshua 12 John A Ferguson 9:52.05 1  
12 Robeson, Brad 12 Majory Stoneman 9:52.09 1  
13 Cook, Dylan 11 Coral Reef Senio 10:01.07 1  
14 Mund, Alex 12 Dr Phillips 10:04.82 1  
15 Zerda, Santiago 11 Coral Glades 10:08.57 1  
16 Payne, Sanders 12 West Broward 10:39.17 1  
 
Womens 3200m Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fluehr, Kathryn 11 Community School 10:25.48 1 10
2 Fluehr, Erika 11 Community School 10:29.09 1 8
3 Stolting, Jana 12 Maclay 10:44.38 1 6
4 Greenleaf, Katelyn 10 Northside Christ 11:07.93 1 5
5 Wollrath, Julie 7 Holy Trinity (Me 11:15.21 1 4
6 Olinger, Brittney 8 Oak Hall 11:26.10 1 3
7 Drummer, McKenzie 9 Holy Trinity (Me 11:41.66 1 2
8 Anderson, Meredith 10 Benjamin 11:44.75 1 1
9 Figueroa, Michelle 11 Florida Christia 11:52.05 1  
10 Ristow, Teresa 11 Holy Trinity (Me 11:53.89 1  
11 Edwards, Emily 8 Canterbury 11:58.48 1  
12 Salimone, Shelby 12 Maclay 12:23.32 1  
13 Ridenour, Allison 09 Calvary Christia 12:36.37 1  
14 Reback, Ashley 7 Benjamin 12:39.08 1  
15 Unknown Athlete 7 St Johns Country 12:39.96 1  
16 Horn, Ashley 7 Branford 12:52.16 1  
 
Womens 3200m Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fay, Olivia 12 John Paul II Cat 10:59.25 1 10
2 McCoy, Joanna 10 Coral Shores 11:10.99 1 8
3 Smith, Kacy 9 Estero 11:12.83 1 6
4 Davis, Sarah 12 Bishop Kenny 11:12.89 1 5
5 Unknown Athlete 11 The Bolles 11:23.14 1 4
6 Davidson, Shelby 09 Cocoa Beach 11:28.36 1 3
7 Carpio, Nicole 10 Ransom-Everglade 11:35.26 1 2
8 Bradley, Savannah 11 Cocoa Beach 11:43.05 1 1
9 Vitucci, Eva 11 Titusville 11:44.70 1  
10 Blackshear, Leslie 12 Episcopal (Jacks 11:49.43 1  
11 Schneider, Sydney 10 University (Orla 11:54.18 1  
12 Unknown Athlete 8 The Bolles 12:04.67 1  
13 Marcano, Christine 9 Matanzas 12:06.80 1  
14 Prendergast, Jessica 12 Lake Highland Pr 12:09.69 1  
15 O`neill, Casey 11 Lake Highland Pr 12:22.34 1  
16 Duncan, Allie 12 Lake Highland Pr 12:24.37 1  
 
Womens 3200m Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Lily 10 Lawton Chiles 11:11.46 1 10
2 Blaney, Anne-Marie 10 Belleview 11:14.25 1 8
3 Spann, Sarah 11 Fort Myers 11:17.48 1 6
4 Stanton, Holly 12 Fort Walton Beac 11:18.99 1 5
5 Thomas, Carly 10 Lawton Chiles 11:22.77 1 4
6 Zarrella, Kristen 09 Lakewood Ranch 11:29.50 1 3
7 Ortiz, Olivia 09 Lakewood Ranch 11:31.64 1 2
8 McGuff, Jodie 11 Lawton Chiles 11:32.03 1 1
9 VanDeGrift, Grace 12 Durant 11:35.64 1  
10 Shah, Nikita 9 Wiregrass Ranch 11:47.54 1  
11 Gethin, Haley 10 Viera (Melbourne 11:59.22 1  
12 Blaney, Catherine 9 Belleview 11:59.86 1  
13 Ardon, Madeline 12 Fort Lauderdale 12:09.00 1  
14 Blaes, Shelby 11 Vanguard 12:11.81 1  
15 Brodie, Chantelle 10 Martin County 12:45.88 1  
-- Gelzinis, Lauren 12 South Fork DNF 1  
 
Womens 3200m Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hayes, Shelby 12 Winter Park 10:54.67 1 10
2 Blake, Bridget 9 Freedom (Orlando 11:08.87 1 8
3 Thomas, Grace 11 Vero Beach Senio 11:09.19 1 6
4 Demsky, Dana 9 Dr Phillips 11:29.77 1 5
5 Ahrens, Emily 11 Vero Beach Senio 11:31.96 1 4
6 Ross, Lauren 11 Majory Stoneman 11:33.60 1 3
7 Ponder, Mary Kate 10 Mandarin 11:34.73 1 2
8 Valdes, Alessandra 11 Our Lady Of Lour 11:45.71 1 1
9 gibson, caroline 9 H B Plant 11:51.40 1  
10 Brennan, Laurel 9 Park Vista Commu 11:59.20 1  
11 Ritter, Abby 11 Wharton 11:59.25 1  
12 Villarnovo, Victoria 10 Our Lady Of Lour 12:03.79 1  
13 Licea, Rachel 09 John A Ferguson 12:06.49 1  
14 Unknown Athlete 10 St Thomas Aquina 12:07.61 1  
-- Ingram, Sofi 11 Santaluces Commu DNF 1  
-- Jackson, Kayla 09 Homestead Senior DQ 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Port St. Joe 94.50 2) Holy Trinity (Melbourne) 61 3) Community School of Naples 50 4) Maclay 44.50 5) Westminster Academy 36 6) First Academy (Orlando) 32 6) P.K. Yonge School 32 8) Florida Air (Melbourne) 24 9) North Florida Christian 21 10) Graceville High School 18 11) Calvary Christian (FtL) 17 12) Parkway Academy 15 12) Benjamin School 15 14) Lakeland Christian School 13.50 15) Lake Mary Preparatory 13 15) Canterbury (Ft. Myers) 13 17) Keswick Christian (St Pete 12.50 18) Trinity Prep (Winter Park 11 18) Northside Christian (St Pe 11 20) Paxton 10 20) Archbishop Curley 10 20) St Stephen`s Episcopal (B 10 23) Coral Springs Christian 9 23) Providence 9 25) Fort Meade HS 8 26) Crescent City High School 6 26) Admiral Farragut Academy 6 28) Dade Christian 5 28) Branford 5 28) Baker 5 28) Wildwood 5 32) Mount Dora Bible School 4.50 32) Highlands Christian 4.50 34) King's Academy 4 34) Evangelical Christian (Ft 4 34) Oak Hall School 4 37) St. Johns Country Day 3 37) Shorecrest Prep (St Peter 3 37) Warner Christian (South Da 3 37) Moore Haven 3 41) Northwest Christian 2 41) Bishop McLaughlin (Spring 2 43) Jefferson County 1 43) Circle Christian School 1 43) St. Joseph 1 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Maclay 64 2) Holy Trinity (Melbourne) 52.50 3) Trinity Prep (Winter Park) 50 4) Upperroom Christian 42 5) King's Academy 36 5) Admiral Farragut Academy 36 7) Mount Dora Bible School 35 8) Sneads High School 26 9) Dade Christian 22 9) Providence 22 11) FAMU 21 12) John Carroll 16 13) St. Joseph 13 14) Northside Christian (St P 12 14) Melbourne Central Catholic 12 16) Santa Fe Catholic Lakelan 11 16) Coral Springs Christian 11 18) Berean Christian 10 19) Indian Rocks Christian (La 9 19) Glades Day 9 21) Evangelical Christian (Ft 8 21) Seven Rivers Christian (L 8 21) Calvary Christian (FtL) 8 21) Parkway Academy 8 21) Hamilton County 8 21) Benjamin School 8 27) P.K. Yonge School 7 28) Crescent City High School 6 28) Graceville High School 6 28) Wildwood 6 28) Lighthouse Christian (DeLa 6 32) Florida Air (Melbourne) 5.50 33) American Heritage (DB) 5 33) Branford 5 33) St. Edward's 5 33) Seacrest Country Day (Nap 5 33) Baker 5 38) Eagle's View 4 38) Hilliard 4 38) Community School of Naple 4 41) Jay 3.50 41) Circle Christian School 3.50 43) North Florida Christian 3 43) Tampa Prep 3 43) Wewahitchka High School 3 43) Faith Christian (Orlando) 3 47) South Florida HEAT 2 47) Out of Door Academy (Sara 2 47) Hawthorne 2 50) Lakeland Christian School 1 50) Bishop John J. Snyder HS 1 50) Shorecrest Prep (St Peter 1 50) Westminster Academy 1 50) Warner Christian (South D 1 50) Florida Deaf 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Raines 44 3) Dunbar 38 4) Florida High School 36 5) Pope John Paul II 34 6) Lake Wales HS 32 7) Bishop Kenny 30 8) Bolles 24 9) Archbishop McCarthy (Ft. L 23 10) Episcopal 22 11) Rickards High School 20 11) Hallandale 20 13) Titusville 19 14) Jones HS (Orlando) 17 15) Godby HS 16 16) Archbishop Carroll 13.50 17) Rockledge 13 18) Pine Crest (Ft. Lauderdal 11 18) Estero 11 20) South Walton HS 10.50 21) Andrew Jackson 10 21) Boynton Beach 10 21) Tavares High School 10 21) Yulee 10 21) Pahokee 10 26) Coral Shores HS 9 27) Cocoa Beach 8.50 28) Gulliver Prep HS 8 28) Cardinal Gibbons 8 28) West Florida Tech HS 8 28) Key West HS 8 32) Pensacola Catholic HS 7 32) Lely 7 34) Clearwater Central Cathol 6 34) Lincoln Park 6 36) Monsignor Pace (Miami) 5 36) St. Brendan HS 5 36) Ransom Everglades HS 5 36) Baker County (Glen St Mary 5 36) University (Ft. Lauderdal 5 41) Tampa Catholic 4.50 42) Crystal River 4 42) Hialeah Gardens 4 42) Booker 4 45) Middleton HS 3 45) Wesley Chapel HS 3 45) Glades Central 3 45) Academy of Holy Names HS 3 49) Pompano Beach 2 50) Astronaut 1 50) Ponte Vedra HS 1 50) George M. Steinbrenner Hi 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Godby HS 61 2) Jones HS (Orlando) 28 3) Astronaut 26 4) North Broward Prep 25 5) Andrew Jackson 24 5) Bishop Kenny 24 7) Key West HS 22 7) Cocoa 22 9) Archbishop McCarthy (Ft. L 21 10) Estero 20 11) Monsignor Pace (Miami) 18 12) Bay HS 17 12) Suncoast 17 12) Episcopal 17 15) South Sumter 15 15) Trinity Catholic 15 15) Bishop Moore 15 15) Golden Gate 15 19) Tampa Jesuit HS 14 20) Pine Crest (Ft. Lauderdal 13 20) Berkeley Prep 13 22) Ponte Vedra HS 12 22) American Heritage (Plantat 12 24) Middleton HS 11 24) Lake Highland Prep (Orland 11 26) Tampa Catholic 10 26) Wakulla HS 10 26) Lincoln Park 10 26) Lennard 10 30) Immokalee 9 30) Satellite 9 30) Bolles 9 33) Crystal River 8.20 34) Washington (Miam) 8 34) Clay 8 34) Hallandale 8 37) South Ft. Myers 7 37) Cocoa Beach 7 39) Matanzas HS 6.50 40) Rickards High School 6 40) South Walton HS 6 42) Booker 5.20 43) Inlet Grove 5 43) West Florida Tech HS 5 43) Lely 5 46) Ransom Everglades HS 4 46) Raines 4 48) St. Andrew's 3 49) Island Coast 2 49) Umatilla HS 2 49) LaSalle 2 49) University (Ft. Lauderdal 2 49) Rockledge 2 54) Tavares High School 1.50 55) Frostproof 0.20 55) Dunbar 0.20 55) Fort White 0.20 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Pine Forest 92 2) Fort Lauderdale 42 3) Miami Jackson 41 4) Chiles 38 5) Oak Ridge HS 31 6) Ft. Myers 29.75 7) Gainesville 27 8) Lakewood HS 25 9) Lakewood Ranch 22 10) Miami Central 20 11) Milton 18.75 12) Brooksville Central HS 18 12) Sebastian River 18 14) Wolfson 16 15) Ridgewood 14 16) Edgewater (Orlando) 13.75 17) Forrest (Jacksonville) 13 17) Bellview 13 19) Winter Haven HS 11 20) Niceville 10.75 21) Viera 10 21) South Fork 10 23) Zepherhills 8 23) Escambia 8 25) St. Cloud HS 7 25) Barron Collier 7 25) Fort Walton Beach 7 28) Menendez 6.50 29) Naples 6 29) Gulf Breeze 6 29) Plant City 6 32) Springstead HS 5 32) Hillsborough HS (Tampa) 5 32) Navarre 5 32) Miami Norland 5 36) Eastside (Gainesville) 4 36) Charlotte 4 36) Celebration HS 4 36) Durant High School 4 40) Mitchell HS 3 40) Leesburg 3 40) Boca Ciega HS 3 40) Dillard (Fort Lauderdale) 3 40) Bartram Trail 3 45) Lecanto 2.50 46) Palm Beach Lakes 2 46) East Bay (Gibsonton) 2 46) Palmetto 2 46) Lemon Bay 2 50) Lake Region HS 1 50) King HS (Tampa) 1 50) Pensacola 1 50) George Jenkins HS 1 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Charlotte 48.50 2) Fort Walton Beach 38 3) Palm Beach Lakes 37 4) Belen Jesuit 35 5) Leon 29 6) Hillsborough HS (Tampa) 28 7) Miami Norland 25 8) Miami Jackson 22 8) Niceville 22 10) Lincoln 21 11) Lakewood HS 17 12) Creekside 16 12) Dwyer 16 14) Mariner 15 15) Pine Forest 14 16) Washington (Pensacola) 13.33 17) Gibbs HS 13 17) Edgewater (Orlando) 13 19) Miami Central 12 20) Chiles 11 21) Lakeland HS 10 21) Crestview 10 21) Harmony HS 10 21) Nature Coast Tech 10 21) Wiregrass Ranch 10 21) Bartow HS 10 27) Viera 9 27) Pensacola 9 29) Largo HS 8 29) George Jenkins HS 8 29) Bellview 8 29) Barron Collier 8 33) Forrest (Jacksonville) 7 33) Celebration HS 7 35) Seabreeze 6.33 35) Hollywood Hills (Hollywoo 6.33 37) Lemon Bay 6 37) Lake Weir 6 37) Wolfson 6 40) Terry Parker 5 40) Manatee 5 40) Fort Pierce Central 5 40) Plant City 5 40) Choctawhatchee 5 45) Sebastian River 4.50 46) Bayshore 4 47) Kathleen 3 47) Armwood High School 3 47) Gulf Breeze 3 47) Gainesville 3 51) Dunedin HS 2.50 52) Milton 2 52) Baker (Cape Coral) 2 52) Sebring HS 2 52) Columbia 2 56) New Smyrna Beach 1 56) Ft. Myers 1 56) Venice 1 56) King HS (Tampa) 1 60) Citrus 0.50 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored ===================================================================================== 1) Miami Northwestern 85 2) Miami Southridge 60 3) Boyd Anderson 54 4) Winter Park High School 48 5) Wekiva HS (Apopka) 35 6) St. Thomas Aquanis 27.50 7) Vero Beach 26 8) South Dade 25 9) Osceola HS (Kissimmee) 20 10) Mandarin HS 17 10) Dr. Krop 17 10) Everglades 17 13) Freedom HS (Orlando) 16 14) Coral Reef 15 15) Boone High School 14 16) South Lake (Groveland) 12 17) Countryside (Clearwater) 10 17) Seminole Ridge 10 17) Dr. Phillips High School 10 17) Reagan/Doral 10 17) Wharton 10 22) Buchholz HS 9 23) Royal Palm Beach 8 23) Nova 8 23) East Ridge (Clermont) 8 23) Santaluces 8 27) Sarasota High School 7.50 28) Douglas (Parkland) 7 29) Evans High School 6 29) Blanche Ely 6 31) Colonial High School 5 31) West Orange (Winter Garde 5 33) Lourdes 4 33) Ferguson 4 33) Seminole HS (Sanford) 4 33) Tampa Bay Tech 4 37) Clearwater 3 37) Miami Carol City 3 37) Lake Mary High School 3 37) Ocala Forest HS 3 41) Riverview 2.50 41) Coral Springs 2.50 43) East Lake 2 43) West Broward 2 43) Orange Park 2 43) Apopka High School 2 43) Palm Bay 2 43) Hagerty HS (Oviedo) 2 49) Plantation 1 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored ===================================================================================== 1) St. Thomas Aquanis 65 2) Columbus 49 3) Miami Northwestern 38 4) South Dade 30 4) John I. Leonard 30 6) Boone High School 29 7) Blanche Ely 25 7) Dr. Phillips High School 25 9) Melbourne HS 21.50 10) Orange Park 20 10) Buchholz HS 20 12) South Broward 19 13) Miami Carol City 18 14) Deltona High School 17.50 15) Cypress Creek High School 16 15) Plant 16 17) Flagler Palm Coast HS 13 18) American (Hialeah) 12 19) Chamberlain HS 11 19) Countryside (Clearwater) 11 19) Olympia HS (Orlando) 11 22) Park Vista 10.50 23) Fleming Island HS 10 24) DeLand High School 9 25) Winter Park High School 8 25) Flanagan 8 25) Evans High School 8 28) Wekiva HS (Apopka) 6 28) Boyd Anderson 6 28) Deerfield Beach 6 28) Apopka High School 6 28) Lake Brantley (Altamonte 6 28) Seminole 6 28) Ferguson 6 28) Vero Beach 6 28) Miami Coral Park 6 28) Hialeah-Miami Lakes 6 38) West Orange (Winter Garde 5 39) Alonso 4.50 40) Goleman 4 40) Mandarin HS 4 40) Miami Southridge 4 40) Sarasota High School 4 40) Spruce Creek (Port Orange 4 40) Coral Springs 4 46) Timber Creek (Orlando) 3 46) Miramar 3 48) North Port High School 2.50 49) Cypress Bay 2 49) Lyman (Longwood) 2 49) Palm Bay 2 52) Coral Reef 1 52) Port Charlotte High School 1 52) Newsome 1 55) Royal Palm Beach 0.50

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version