RunnerspaceNewsView

2010 Results - Minnesota True Team State Championships

Published by Shane
May 21 2010, 10:35 PM | 51046 views
PrintReport
Social
Images
2010 Results - Minnesota True Team State Championships
Minnesota True Team State Championships - May 21, 2010
MN, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 100m A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mattson, Nate 12 Hawley 11.45 nwi 2 18
2 Friedrich, Seth 12 Pine Island 11.72 nwi 2 17
3 Akason, Trevor 10 Pine Island 12.12 nwi 1 16
4 Nohl, Cory 12 Morris Area 12.13 nwi 2 15
5 Evans, Tyler 11 Pipestone Area 12.26 nwi 1 14
6 Kozlowski, Aaron 10 Pipestone Area 12.30 nwi 2 13
7 Bjorndahl, Nick 10 Hawley 12.32 nwi 1 12
8 Marty, Josh 12 Rush City 12.36 nwi 2 11
9 Hamm, Jarvis 12 Roseau 12.46 nwi 2 10
10 Brademan, Dain 11 Esko 12.48 nwi 2 9
11 Wilcox, Tony 12 Esko 12.48 nwi 1 8
12 Tvedten, Zach 11 Blue Earth Area 12.52 nwi 2 7
13 Salzwedel, Steven 11 Jackson County C 12.59 nwi 1 6
14 Roe, JT 9 Blue Earth Area 12.65 nwi 1 5
15 Roske, Tyler 11 Morris Area 12.72 nwi 1 4
16 Nelson, Josh 10 Rush City 12.73 nwi 1 3
17 Vongsavanh, Jason 9 Jackson County C 12.87 nwi 2 2
18 Olson, Jordan 10 Roseau 12.89 nwi 1 1
 
Mens 100m AA Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Schroeder, Matt 12 Totino Grace 11.71 nwi 2 18
2 Darling, Henry 12 Austin 11.73 nwi 2 17
3 Westerlund, Ethan 11 Grand Rapids 11.74 nwi 1 16
4 Schauer, Jacob 11 Totino Grace 11.82 nwi 1 15
5 Koester, Tyler   St Croix Luthera 11.84 nwi 1 14
6 Orndorff, Brent 12 St Stephen-Sarte 11.90 nwi 1 13
7 Dubose, Jeffrey 12 St Croix Luthera 11.91 nwi 2 12
8 Moore, James 12 Mankato East 11.91 nwi 1 11
9 Hirsch, Michael 12 Austin 11.91 nwi 1 10
10 Enter, Tanner   Mankato East 11.93 nwi 2 9
11 Schow, Brandon 11 Willmar 12.08 nwi 2 8
12 Kremer, Josh 12 St Stephen-Sarte 12.13 nwi 2 7
13 McGuire, Daniel 10 Grand Rapids 12.16 nwi 2 6
14 Clark, Jeremy 11 Worthington 12.18 nwi 1 5
15 Perry, Jordan 12 Orono 12.22 nwi 2 4
16 Myhran, Chase 11 Orono 12.24 nwi 1 3
17 Collin, Will 11 Worthington 12.43 nwi 2 2
18 Liimatta, James 11 Willmar 12.45 nwi 1 1
 
Mens 100m AAA Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sandle, Michael 11 Eden Prairie 11.15 nwi 2  
2 Vraa, Zach 12 Rosemount 11.29 nwi 3  
3 Riegel, Blair 12 Lakeville South 11.34 nwi 3  
4 Olson, Ryan   White Bear Lake 11.39 nwi 2  
5 McCoy, John   White Bear Lake 11.45 nwi 3  
6 Bertamus, Trent 10 Lakeville South 11.46 nwi 2  
7 Mendin, Patrick   Blaine 11.49 nwi 3  
8 Glasgow, Matt   White Bear Lake 11.52 nwi 1  
10 Anderson, Andrew 12 Rosemount 11.55 nwi 2  
9 Wilson, Derek   Blaine 11.55 nwi 2  
11 Harris, Rumeal 11 Eden Prairie 11.56 nwi 1  
12 Mugarura, Jordan 11 Eden Prairie 11.56 nwi 3  
13 Geraghty, Nick 11 Moorhead Senior 11.58 nwi 1  
14 Troop, Casey 11 Lakeville South 11.64 nwi 1  
15 Krause, Mitchell 11 Mounds View 11.70 nwi 2  
16 Kalan, Mishay 12 Mounds View 11.71 nwi 3  
17 Day, Makao 9 Stillwater Area 11.72 nwi 1  
18 Williams, BenJay 10 Andover 11.73 nwi 1  
19 Guild, Mike 12 Stillwater Area 11.77 nwi 3  
20 Nelson, Zach 12 Andover 11.79 nwi 3  
21 Hengstler, Tony 12 Mounds View 11.80 nwi 1  
22 Ricci, Nate 9 Stillwater Area 11.83 nwi 2  
23 Deveaux, Marcel   Blaine 11.86 nwi 1  
24 Duginski, Matthew 11 Moorhead Senior 11.90 nwi 2  
25 Phillips, Myles 11 Rosemount 11.95 nwi 1  
26 Thompkins, Levi 09 Moorhead Senior 12.05 nwi 3  
-- Koester, Mitch 10 Andover DQ nwi 2  
 
Womens 100m A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stegenga, Alyssa 12 Luverne 13.67 nwi 1 18
2 Pearson, Delany 10 Esko 13.73 nwi 1 17
3 Ting, Shannon 8 Lake City 13.85 nwi 1 16
4 Mittelstadt, Meghan 12 Blue Earth Area 13.92 nwi 1 15
5 Hilgers, Heidi 12 Mayer Lutheran 14.06 nwi 2 14
6 Glumac, Alyson 11 Esko 14.06 nwi 2 12.50
6 Vaudrin, Mady 8 Park Rapids Area 14.06 nwi 2 12.50
8 Ogden, Kailee 11 Warroad 14.17 nwi 1 11
9 Holland, Lexi 11 Blue Earth Area 14.18 nwi 2 10
10 Welter, Carley 8 Crookston 14.22 nwi 1 9
11 Schreiner, Josie 10 Mayer Lutheran 14.22 nwi 1 8
12 Taylor, Shannon 12 Park Rapids Area 14.31 nwi 1 7
13 Hahn, Deidre 9 Warroad 14.34 nwi 2 6
14 Kincade, Whitney 9 Paynesville Area 14.36 nwi 1 5
15 Vaith, Jennifer 12 Lake City 14.38 nwi 2 4
16 Dyer, Britton 12 Luverne 14.67 nwi 2 3
17 Bowden, Briquelle 9 Paynesville Area 14.94 nwi 2 2
-- Larson, Danielle 11 Crookston DQ nwi 2  
 
Womens 100m AA Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Trentor, Rachel   Totino Grace 12.92 nwi 1 18
2 Borgeson, Becca   Totino Grace 12.98 nwi 2 17
3 Mattson, Lindsy 11 Grand Rapids 12.99 nwi 2 16
4 Seberson, Kaitlyn 11 Waseca 13.07 nwi 1 15
5 Koss, Brittany 10 Grand Rapids 13.16 nwi 1 14
6 Shuchard, Hayley 10 St Stephen-Sarte 13.27 nwi 2 13
7 Neigebauer, Ellie 12 Waseca 13.27 nwi 2 12
8 Boldt, Lauren 11 Red Wing 13.48 nwi 2 11
9 Christensen, Kayla 10 Waconia 13.52 nwi 2 10
10 Schneider, Shelby-Lyn 7 Willmar 13.53 nwi 2 9
11 Vallafskey, Karley 9 Waconia 13.53 nwi 1 8
12 Steinkamp, Brianna 12 St Stephen-Sarte 13.58 nwi 1 7
13 Busch, Ally 9 New Prague 13.61 nwi 1 6
14 Jendersee, Natasha 10 New Prague 13.66 nwi 2 5
15 Bierbuam, Samantha 11 Willmar 13.98 nwi 1 4
16 Scheibner, Aileen 11 East Ridge 14.05 nwi 2 3
17 Stegora, Katie 10 Red Wing 14.16 nwi 1 2
18 Bygrave, Anna 10 East Ridge 14.27 nwi 1 1
 
Womens 100m AAA Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Anderson, Taylor 9 Hopkins 12.49 nwi 3  
2 Tanoe, Mary 11 Hopkins 12.51 nwi 2  
3 Detloff, Dani 10 Elk River 12.59 nwi 3  
4 Kaydea, Jewel 8 Hopkins 12.70 nwi 1  
5 Pierce, Velaina 10 Roseville 12.85 nwi 3  
6 Banham, Rachel 11 Lakeville North 12.85 nwi 3  
7 Anyaogu, Angelica 10 Lakeville North 12.88 nwi 2  
8 Mullin, Jenny 10 Mounds View 12.91 nwi 2  
9 Bannerman-Thompson, Mary 12 Roseville 12.95 nwi 2  
10 Sawtell, Kayla 12 Mounds View 13.12 nwi 3  
11 Reuer, Allison 12 Brainerd 13.21 nwi 3  
12 Allen, Molly 11 Stillwater Area 13.22 nwi 3  
13 Daulton, Logan Ann 8 Elk River 13.22 nwi 2  
14 Citrowske, Alex 11 Prior Lake 13.24 nwi 2  
15 Birkeland, Erika 11 Prior Lake 13.35 nwi 1  
16 Mason, Kai 10 Mounds View 13.37 nwi 1  
17 Kempenich, Kelcie 10 Stillwater Area 13.37 nwi 2  
18 Stein, Kara 11 Prior Lake 13.42 nwi 3  
19 Brett, Taylor   Forest Lake 13.47 nwi 2  
20 Ryan, Courtney 9 Brainerd 13.50 nwi 2  
21 Lundstrom, Hannah 8 Brainerd 13.51 nwi 1  
22 Nicholson, Katrina 12 Lakeville North 13.52 nwi 1  
23 Dickson, Danielle 11 Roseville 13.57 nwi 1  
24 Acosta, Adri   Forest Lake 13.58 nwi 3  
25 Edwards, Kelly 10 Elk River 13.64 nwi 1  
26 Larson, Annika 11 Stillwater Area 13.65 nwi 1  
27 Jandrich, Esther   Forest Lake 14.02 nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Luverne 428 2) Esko 422 3) Blue Earth Area 397 4) Mayer Lutheran 354 5) Park Rapids Area 313 6) Paynesville 275 7) Lake City 253 8) Crookston 247 9) Warroad 243 Women AA - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Totino Grace 478.50 2) Sartell-St. Stephen 416.50 3) Grand Rapids 370 4) Waseca 340 5) New Prague 290.50 6) Red Wing 270 7) Waconia 260.50 8) East Ridge 254 9) Willmar 250 Women AAA - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1 Mounds View MOVI 860 2 Hopkins HOPK 836 3 Prior Lake PRLA 789 4 Stillwater Area STIL 688.5 5 Elk River ELRI 642 6 Roseville Area ROSE 636 7 Lakeville North LAKN 619 8 Brainerd BRAI 471.5 9 Forest Lake FOLA 466 Men A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Pipestone 387.50 2) Morris 376 3) Blue Earth Area 352.50 4) Esko 341 5) Jackson County Central 326.50 6) Roseau 295 6) Hawley/Ulen-Hitterdal 295 8) Rush City 290.50 9) Pine Island 264 Men AA - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Mankato East 449.50 2) Totino Grace 375.50 3) Austin 373.50 4) Sartell-St. Stephen 368.50 5) Grand Rapids 296 6) Worthington 294 7) Willmar 271.50 8) Orono 265.50 9) St. Croix Lutheran 236 Men AAA - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1 Eden Prairie EDPR 903 2 Rosemount RSMT 838.5 3 Blaine BLAI 764 4 Stillwater Area STIL 715 5 White Bear Lake WBLA 667.5 6 Mounds View MOVI 566 7 Lakeville South LAKS 544 8 Moorhead MOOR 514 9 Andover ANDO 479

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version