RunnerspaceNewsView

2013 Recaps - Texas UIL Outdoor State Championships

Published by DyeStat
May 11 2013, 10:10 AM | 133186 views
PrintReport
Social
Images
Texas UIL Outdoor State Championships Robert Domanic nips Trevor Gilley in the 5A 1600. Photo by Bert Richardson. Desiree Freier celebrates her state record 13-9 PV in 5A. Photo by Bert Richardson. The Garland girls hit a US#1 45.64 in winning the 5A 4x100. Photo by Bert Richardson. Eli Hall-Thompson had a terrific 100-200 double in 5A. Photo by Bert Richardson. Killeen Shoemaker blasted a US#1 1:24.21 in 5A. Photo by Bert Richardson.

scroll down for Friday highlights

 

4 US#1s, 3 stellar doubles top 5A!

5A HIGHLIGHTS (Saturday)

  • US#1 1:24.21 boys 4x200 for Killeen Shoemaker (#13 all-time), topping Ft Bend Bush 1:25.22 with 2 more under 1:26
  • US#1 45.64 girls 4x100 for Garland, beating DeSoto US#3 45.79
  • US#1 20.60(+1.0w) 200/10.26w(+2.7) 100 boys double for Morton Ranch's Eli Hall-Thompson (Kyle Fulks 10.29, Jerome Gatewood US#3 20.85)
  • US#1 41.24 300H/13.52w(+2.5) 100H girls double by Spring's Alyash'A Johnson, nipping Ariel Jones 13.56/41.56
  • US#2 4:07.49 1600/8:57.95 3200 double for Hebron's Robert Domanic (Trevor Gilley US#3 4:07.87, Joe Sansone 9:03.05)
  • US#3 13-9 girls PV state meet record for Northwest's Desiree Freier, topping US#1 Annie Rhodes 13-6 with 3 more over 13'
  • US#4 13.70(+2.0w) boys 110H for Alief Elsik's Ishmael Zamora, with three more at 14.00 or better
  • US#4 46.80 boys 400 by Nimitz's DreVian Young
  • US#4 36.71 boys 300H by Donna soph Vince Castillo
  • US#5 10:13.81 girls 3200 state meet record for Kingwood's Sandie Raines
  • US#5 1:51.32 boys 800 for Kingwood's Myles Marshall, nipping Brandon Moore and Robert Ford (both 1:51.50)
  • US#5 40.66 boys 4x100 for Klein Oak
  • US#7 3:44.83 girls 4x400 by Clear Springs
  • US#7 2:09.32 girls 800 for The Woodlands' Katie Willard
  • US#8 160-6 girls DT by Shoemaker's Cion Hicks
  • US#10 16-6 boys PV by Tyler Lee's Jay Roberson
  • 11.57w(+2.4) 100/23.58w(+2.3) 200 girls double by Ft Bend Bush's Rushell Harvey
  • 20-1.75w(+3.0) girls LJ for Skyline's Bre'Yana Wash (also US#5 20-0 w/1.9w) over Anna Robinson 20-1w(+3.4)
  • 23-10.5w(+3.6) boys LJ for Pt Arthur Memorial's Jammil Peeples

 

Other Saturday Highlights (1A-2A-3A)

  • US#6 41.86 300H/US#10 13.84(-0.1w) 100H 2A meet record double for Rogers' Lauren Bedrich
  • US#6 36.85 boys 300H by Celina's Ben Thiel in 3A (also anchored 3:16.15 4x4 win)
  • US#7 23-11.5(+0.6w) boys LJ for Splendora's Jay Bradford in 3A
  • US#8 46.38 girls 4x100 3A meet record for Kennedale (boys also win in 41.24)
  • US#9 11.57(+1.8w) 100/23.34w(+2.6) 200 girls double for West Oso's Akeyla Mitchell in 3A
  • US#9 10.49(+1.3w) boys 100 by Splendora's Jay Bradford in 3A
  • 1:25.82 boys 4x200 3A meet record for Paris
  • 1:52.21 800/4:20.79 1600 boys double for US#3 (1:50.30 PR) Atlanta's Chris Ibarra in 3A
  • US#12 1:52.24 boys 800 1A meet record for Axtell's Dallas Rushing
  • 11.52w(+3.6) 100/23.94 200(+1.5w) girls double for Italy's Kortnei Johnson in 1A-D1
  • 21.14w(+3.1) boys 200 for Karnes City's Dontrell Lyons in 2A
  • 37.78 boys 300H for Munday's De'Metrius Paul in D1-1A, completing LJ/300H double
  • 14.33 100H(+1.6w)/43.71 300H girls double for Albany's Kami Norton in 1A-D1

 

 

 


 

Storms delay, but don't stop Friday's stars

Friday 4A highlights

  • Titles to Humble Summer Creek boys (53 pts over Ft. Bend Marshall 40), Houston Wheatley and Lancaster girls (58 pts. each)
  • US#1 40.40 boys 4x100 by Texarkana (5 under 41.00)
  • 13-8 overall state meet record girls PV for US#2 (13-11 PR) FW Boswell's Lakan Taylor
  • 24-0.75w boys LJ(+2.1) for US#2 (24-6.5 PR) Tyler's Andre Jefferson in 4A, topping Cameron Burrell 23-10.5w(+2.6)
  • 13.40 boys 4A record 110H for US#1 (13.38 PR) by Ozen's Tony Brown (also 2nd in 100), topping US#5 13.85 by Kendall Sheffield
  • US#3 46.64 boys 400 for Willis' Chris Platt
  • US#4 10.36 boys 100(+0.5) for Ridge Point's Cameron Burrell (2nd in LJ)
  • US#5 4:48.16 4A record/2:12.99 girls double by Leander Rouse's Madie Boreman (Arin Rice 2nd US#8 4:49.08, plus 2:12.99 800 win). Boreman also 2nd in 3200
  • 9:14.58 3200/4:11.05 1600 boys double by Kingwood Park's Michael Lindberg
  • 1:39.15 4x200/3:46.59 4x400 girls double for Lancaster
  • 1:26.26 4x200/3:15.82 4x400 boys double for Summer Creek (Lancaster 3:15.92; Dallas Lincoln 1:26.29)
  • 13.99 100H(+1.3w)/42.73 300H girls double by Forney's Kiana Hawn (also 3rd in LJ)
  • 40-8.5w girls TJ(+2.4) by FB Marshall's Mylana Hearn
  • US#7 48-3.25 boys TJ(+1.7w) by Ozen's Jakobi Jones
  • US#9 48-3.25 girls SP by Gregory-Portland's Haley Teel over US#1 Nekia Jones (Jones upset Teel in DT, 149-9 to 143-1)
  • 10:26.91 girls 4A record 3200 for Burelson's Jessica Prickett
  • 54.50 girls 400 for Houston Wheatley's Daye Shon Roberson (also on US#10 46.66 4x100 champs, 4x400 runner-ups)
  • 19-3.5w girls LJ(+3.1) for W. Hills' Crystal Jones
  • 37.45 boys 300H by US#4 Trimble Tech's Darien Tennon (also 4th in 110H, 100)


Friday Other Highlights (1A-2A)

  • Titles to Gail Borden County girls (44 pts, over Calvert 42) and Lenorah Grady boys (62 pts over Throckmorton 48). 1A-D1 and 2A ongoing
  • US#3 42-2.25 girls 2A record TJ(+1.3w) by Tatum's Kenija Collier
  • US#6 19-6.75 girls LJ(+0.7w) by Pewitt's Chandee Knox in 2A
  • US#7 6-11 boys HJ by Hale Center's Dearius Poindexter in 1A-D1 (also 2nd in LJ)(Dayton Fisher 6-10)
  • US#8 23-10.5 boys LJ by Munday's De'Metrius Paul in D1-1A
  • 14.31 110H(+0.8w)/38.78 300H/6-3 HJ(2nd on misses) boys triple for Throckmorton's Gary Farquhar in 1A-D2
  • 42-10.25 SP/131-7 DT girls double by Lometa's Tricia Williams in 1A-D2
  • 59-8 SP/174-11 DT boys double by Overton's Austin Cook
  • 54-4.5 SP/162-0 DT boys double by Rocksprings' Hershel Burleson in 1A-D2


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version