RunnerspaceNewsView

2013 Heat Sheets - NCAA D1 East Outdoor Preliminary Round

Published by RunnerSpace.com/College
May 21 2013, 07:08 PM | 329504 views
PrintReport
Social
Images
2013 Prelim Heat Sheets - NCAA D1 East Outdoor Preliminary Round


Licensed to RecordTiming.com - Contractor License         HY-TEK's Meet Manager
                         NCAA Division I 2013 Outdoor                          
                 Track & Field Championships -East Preliminary                 
      North Carolina A&T State -Greensboro, NC  - 5/23/2013 to 5/25/2013       
                                 Meet Program                                  
 
Event 21  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1036 Jellisa Westney               SO Michigan Sta          11.58 
  2   1604 Aurieyall Scott               JR UCF                   11.27 
  3    979 Diona Graves                  SR Miami (Ohio)          11.54 
  4   1547 Kia Jackson                   SR Tennessee             11.42 
  5   1243 Ashlee Abraham                JR Ohio State            11.47 
  6    733 Alicia Whittle                FR Kennesaw Sta          11.65 
  7     12 Rachel Christian              SO Akron                 11.61 
  8    437 Darshay Davis                 JR Florida               11.52 
Heat 2  Prelims
  1   1625 Maleena Reid                  JR UNC-Wilmingt          11.59 
  2    866 Kimberlyn Duncan              SR LSU                   11.06 
  3    773 Tamyah Pipkin                 SO Kentucky              11.65 
  4   1598 Alexis Faulknor               FR UCF                   11.54 
  5   1128 Ashley McCoy                  SR N.C. Central          11.52 
  6   1251 Adenike Pedro                 JR Ohio State            11.47 
  7    179 Gabrielle Houston             SR Charleston S          11.47 
  8   1425 Tylia Gillon                  JR Rutgers               11.60 
Heat 3  Prelims
  1     73 Breanna Alston                JR Appalachian           11.66 
  2    479 Nakia Linson                  JR Florida A&M           11.47 
  3    107 Tristie Johnson               FR Bethune-Cook          11.60 
  4    849 Margret Harris                SR Louisville            11.52 
  5    567 Myasia Jacobs                 FR Georgia               11.59 
  6   1123 Alexis Love                   SR Murray State          11.47 
  7   1599 Octavious Freeman             SO UCF                   11.02 
  8   1732 Tayla Carter                  FR Western Caro          11.52 
Heat 4  Prelims
  1   1618 Mercedes Jackson              SO UMBC                  11.51 
  2   1115 Teyanna Green                 JR Morgan State          11.64 
  3    213 Dezerea Bryant                SO Clemson               11.36 
  4    498 Marecia Pemberton             JR Florida Stat          11.64 
  5   1229 Aijah Urssery                 JR Notre Dame            11.56 
  6   1146 Torie Cunningham              SO Norfolk Stat          11.50 
  7    578 Briana Vaughn                 FR Georgia               11.37 
  8    217 Stormy Kendrick               SR Clemson               11.57 
Heat 5  Prelims
  1     93 Kai Selvon                    SR Auburn                11.62 
  2    565 Tynia Gaither                 FR Georgia               11.51 
  3    734 Hannah Wood                   FR Kennesaw Sta          11.64 
  4   1295 Mahagony Jones                JR Penn State            11.32 
  5   1490 Aireonna Bailey               SR South Florid          11.48 
  6    882 Toshika Sylvester             JR LSU                   11.58 
  7    926 Gayon Evans                   SO Maryland-Eas          11.55 
  8    690 Katie Wise                    FR Indiana Stat          11.41 
Heat 6  Prelims
  1   1148 Brittany McCants              FR Norfolk Stat          11.51 
  2    775 Keilah Tyson                  SO Kentucky              11.50 
  3   1491 Dariel Jackson                SR South Florid          11.55 
  4   1446 Asia Stinson                  SO Savannah Sta          11.64 
  5   1080 Asia Cooper                   FR Mississippi           11.62 
  6    940 Jasmine Webb                  JR McNeese Stat          11.36 
  7    876 Takeia Pinckney               SR LSU                   11.41 
  8    969 Alyssa McClure                JR Miami                 11.58 
 
Event 22  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     73 Breanna Alston                JR Appalachian           23.52 
  2   1026 Alicia Evans                  SO Michigan Sta          23.87 
  3    979 Diona Graves                  SR Miami (Ohio)          23.75 
  4   1128 Ashley McCoy                  SR N.C. Central          23.38 
  5    927 Lenora Guion-Firmin           SR Maryland-Eas          23.02 
  6    773 Tamyah Pipkin                 SO Kentucky              23.67 
  7    213 Dezerea Bryant                SO Clemson               23.17 
  8   1123 Alexis Love                   SR Murray State          23.81 
Heat 2  Prelims
  1    261 Marvellous Iheukwumere        JR Columbia              23.54 
  2    394 Tiffany Harris                SR East Carolin          23.77 
  3   1542 Felicia Brown                 FR Tennessee             23.19 
  4    260 Sharay Hale                   SR Columbia              23.80 
  5    940 Jasmine Webb                  JR McNeese Stat          23.35 
  6    481 Jasmine Smith                 SO Florida A&M           23.65 
  7   1417 La'tazah Coleman              FR Rider                 23.87 
  8   1604 Aurieyall Scott               JR UCF                   22.73 
Heat 3  Prelims
  1   1732 Tayla Carter                  FR Western Caro          23.70 
  2    665 La Toya Williams              FR Indiana               23.82 
  3    242 Erica Peake                   SR Coastal Caro          23.09 
  4   1251 Adenike Pedro                 JR Ohio State            23.46 
  5    616 Le'Quisha Parker              SO Hampton               23.15 
  6    295 Melissa Caddle                SO Coppin State          23.75 
  7    730 Cynthia Davis                 SR Kennesaw Sta          23.87 
  8    479 Nakia Linson                  JR Florida A&M           23.40 
Heat 4  Prelims
  1    107 Tristie Johnson               FR Bethune-Cook          23.21 
  2    534 Aneesha Scott                 SO George Mason          23.91 
  3    926 Gayon Evans                   SO Maryland-Eas          23.34 
  4   1245 Aisha Cavin                   JR Ohio State            23.58 
  5   1673 Jordan Lavender               SO Virginia              23.79 
  6   1772 Ciara Jarrett                 JR Youngstown S          23.78 
  7   1599 Octavious Freeman             SO UCF                   22.57 
  8   1036 Jellisa Westney               SO Michigan Sta          23.64 
Heat 5  Prelims
  1    754 Shanequa Williams             JR Kent State            23.84 
  2   1295 Mahagony Jones                JR Penn State            23.15 
  3   1490 Aireonna Bailey               SR South Florid          23.40 
  4   1243 Ashlee Abraham                JR Ohio State            23.70 
  5    179 Gabrielle Houston             SR Charleston S          23.45 
  6     12 Rachel Christian              SO Akron                 23.74 
  7     93 Kai Selvon                    SR Auburn                23.12 
  8    437 Darshay Davis                 JR Florida               23.85 
Heat 6  Prelims
  1   1428 Asha Ruth                     JR Rutgers               23.79 
  2    565 Tynia Gaither                 FR Georgia               23.21 
  3    725 Courtney Walker               SO Jacksonville          23.59 
  4    866 Kimberlyn Duncan              SR LSU                   22.35 
  5    733 Alicia Whittle                FR Kennesaw Sta          23.79 
  6    440 Destinee Gause                FR Florida               23.28 
  7   1618 Mercedes Jackson              SO UMBC                  23.58 
  8    690 Katie Wise                    FR Indiana Stat          23.92 
 
Event 23  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1645 Kiara Porter                  SO VCU                   53.11 
  2    772 Morganne Phillips             FR Kentucky              52.66 
  3    186 T'Sheila Mungo                SO Charlotte             53.26 
  4    880 Montene' Speight              SO LSU                   53.70 
  5   1254 Sonikqua Walker               FR Ohio State            53.86 
  6    439 Ebony Eutsey                  JR Florida               52.55 
  7   1750 Andrea Arnold                 JR Western Mich          54.32 
  8    368 Elizabeth Kerpon              SO Duke                  54.18 
Heat 2  Prelims
  1    952 Keyona Neal                   SR Memphis               54.06 
  2     66 Allison Rogers                SR Albany                53.92 
  3    493 Elizabeth Ichite              JR Florida Stat          53.07 
  4    295 Melissa Caddle                SO Coppin State          53.38 
  5    105 Breigh Jones                  FR Austin Peay           54.44 
  6   1221 Michelle Brown                JR Notre Dame            52.19 
  7   1673 Jordan Lavender               SO Virginia              52.95 
  8   1245 Aisha Cavin                   JR Ohio State            53.62 
Heat 3  Prelims
  1    308 Zena Kolliesuah               SO Cornell               54.19 
  2   1736 Gelela Cooley                 JR Western Kent          53.78 
  3   1334 Jonnique Lawrence             SR Pittsburgh            52.64 
  4    949 Kala Funderburk               SO Memphis               52.61 
  5   1067 Jody-Ann Muir                 SR Miss State            53.17 
  6    526 Daianna Barron                JR George Mason          53.81 
  7    394 Tiffany Harris                SR East Carolin          53.16 
  8    414 Bianca Forbes                 SR Eastern Kent          54.24 
Heat 4  Prelims
  1    453 Lanie Whittaker               JR Florida               53.33 
  2    476 Dynasty Jones                 SR Florida A&M           53.63 
  3    108 Jessica Hennig                SR Binghamton            54.35 
  4   1596 Afia Charles                  JR UCF                   52.49 
  5   1117 Ekundayo Sogbesan             JR Morgan State          53.87 
  6    449 Robin Reynolds                FR Florida               53.09 
  7     19 Shauniece Steele              JR Akron                 54.11 
  8   1478 Erika Rucker                  SO South Caroli          52.76 
Heat 5  Prelims
  1    754 Shanequa Williams             JR Kent State            54.35 
  2   1330 Arielle Fonrose               SR Pittsburgh            53.63 
  3    219 Brittany Pringley             SR Clemson               53.92 
  4    279 Celina Emerson                JR Connecticut           53.08 
  5   1515 Molly Ellis                   SR St. John's            52.77 
  6    872 Siedda Herbert                SR LSU                   54.10 
  7   1219 Margaret Bamgbose             FR Notre Dame            52.25 
  8    214 Nia Fluker                    SO Clemson               53.37 
Heat 6  Prelims
  1   1686 Yvonne Amegashie              SR Virginia Tec          53.96 
  2   1542 Felicia Brown                 FR Tennessee             53.01 
  3    633 Gabrielle Scott               SO Harvard               54.49 
  4    574 Shaunae Miller                FR Georgia               53.04 
  5    530 Cierra McGee                  SR George Mason          53.40 
  6    927 Lenora Guion-Firmin           SR Maryland-Eas          52.13 
  7   1492 Rachael James                 SR South Florid          53.57 
  8   1530 Rebecca Robinson              FR Syracuse              53.94 
 
Event 24  Women 800 Meter Run
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    925 Emilie Ducados                SR Maryland-Eas        2:08.25 
  2    618 Benita Taylor                 SR Hampton             2:06.76 
  3    372 Cydney Ross                   SR Duke                2:05.54 
  4    917 Myah Hicks                    SO Maryland            2:07.45 
  5     36 Kimberley Ficenec             FR Alabama             2:07.89 
  6   1733 Jocelyn Keen                  JR Western Caro        2:06.46 
  7    874 Charlene Lipsey               SR LSU                 2:03.13 
  8   1655 Kelsey Margey                 FR Villanova           2:06.03 
Heat 2  Prelims
  1    545 Chelsea Cox                   JR Georgetown          2:04.41 
  2    724 Joane Pierre                  SR Jacksonville        2:06.38 
  3   1250 Janel Olberding               SO Ohio State          2:08.01 
  4   1549 Nijgia Snapp                  SR Tennessee           2:05.00 
  5   1602 Ne'Ausha Logan                JR UCF                 2:06.37 
  6    921 Julie Sinkovitz               JR Maryland            2:07.15 
  7   1753 Aisha Hodge                   JR Western Mich        2:08.00 
  8    104 Chantelle Grey                SR Austin Peay         2:07.17 
Heat 3  Prelims
  1    282 Brigitte Mania                JR Connecticut         2:04.40 
  2    361 Anima Banks                   SO Duke                2:07.12 
  3   1691 Katarina Smiljanec            SO Virginia Tec        2:07.20 
  4   1381 Vanessa McLeod                FR Purdue              2:06.36 
  5   1164 Elizabeth Whelan              FR North Caroli        2:05.13 
  6   1218 Danielle Aragon               FR Notre Dame          2:06.40 
  7     65 Sherez Mohamed                SR Albany              2:07.98 
  8   1765 Alyssa Burkert                JR Wofford             2:08.03 
Heat 4  Prelims
  1    548 Andrea Keklak                 SO Georgetown          2:06.73 
  2    353 Ketsia Dornevil               JR Delaware Sta        2:08.29 
  3    635 Erika Veidis                  SO Harvard             2:05.92 
  4    752 Melinda Sawnor                SR Kent State          2:07.47 
  5    868 Natoya Goule                  JR LSU                 2:00.76 
  6    658 Jordan Gray                   SR Indiana             2:07.60 
  7    971 Alaine Tate                   JR Miami               2:06.58 
  8   1692 Amanda Smith                  SO Virginia Tec        2:05.59 
Heat 5  Prelims
  1    965 Taneisha Cordell              SO Miami               2:06.89 
  2    685 Leeann Michl                  SR Indiana Stat        2:07.91 
  3    187 Maraya Slatter                JR Charlotte           2:08.22 
  4    722 Bienna Freeman                SR Jacksonville        2:04.08 
  5   1648 Yolanda Ngarambe              JR Vermont             2:06.44 
  6    256 Trina Bills                   JR Columbia            2:07.21 
  7   1347 Cecilia Barowski              SO Princeton           2:06.26 
  8   1657 Angel Piccirillo              FR Villanova           2:05.31 
Heat 6  Prelims
  1     40 Yanique Malcolm               JR Alabama             2:05.32 
  2    992 Meg Bellino                   JR Michigan            2:07.91 
  3    138 Meghan Manley                 SO Buffalo             2:07.41 
  4   1244 Katie Borchers                SO Ohio State          2:06.84 
  5   1670 Vanessa Fabrizio              SO Virginia            2:06.45 
  6    573 Megan Malasarte               JR Georgia             2:03.23 
  7   1548 Kianna Ruff                   JR Tennessee           2:06.08 
  8   1353 Kacie O'Neil                  JR Princeton           2:08.22 
 
Event 25  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
 4 Heats.  Advance top 5 from each ht. plus next 4 times to qtr.
 Advance top 5 from each qtr. plus next 2 best times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1635 Sara Barron                   FR Vanderbilt          4:20.36 
  2    259 Erin Gillingham               SR Columbia            4:20.87 
  3    497 Georgia Peel                  FR Florida Stat        4:14.40 
  4    112 Jillian King                  SR Boston Colle        4:21.51 
  5   1523 Olivia Burne                  JR Stony Brook         4:22.90 
  6    999 Shannon Osika                 FR Michigan            4:19.00 
  7   1160 Annie LeHardy                 SO North Caroli        4:21.67 
  8   1638 Hannah Jumper                 SO Vanderbilt          4:24.78 
  9   1525 Molly Malone                  SO Syracuse            4:23.79 
 10    448 Mandy Perkins                 SR Florida             4:22.55 
 11    995 Amanda Eccleston              SR Michigan            4:17.49 
 12    451 Agata Strausa                 JR Florida             4:11.27 
Heat 2  Prelims
  1    492 Linden Hall                   SO Florida Stat        4:19.47 
  2    990 Rebecca Addison               SR Michigan            4:17.41 
  3   1650 Nicky Akande                  JR Villanova           4:20.95 
  4   1493 Yasmin Smith                  SR South Florid        4:23.72 
  5    503 Amanda Winslow                SR Florida Stat        4:10.79 
  6   1348 Greta Feldman                 SR Princeton           4:21.43 
  7    634 Sammy Silva                   SR Harvard             4:24.98 
  8   1656 Ariann Neutts                 SR Villanova           4:23.09 
  9    996 Brook Handler                 SO Michigan            4:22.55 
 10   1155 Lianne Farber                 JR North Caroli        4:14.56 
 11   1654 Emily Lipari                  JR Villanova           4:20.08 
 12   1003 Jillian Smith                 JR Michigan            4:21.78 
Heat 3  Prelims
  1   1223 Kelly Curran                  JR Notre Dame          4:21.57 
  2    771 Allison Peare                 JR Kentucky            4:18.88 
  3     63 Kathryn Fanning               JR Albany              4:22.83 
  4    288 Julia Zrinyi                  FR Connecticut         4:23.86 
  5   1637 Kristen Findley               SR Vanderbilt          4:17.98 
  6   1589 Sarah Hudak                   SR UAB                 4:20.58 
  7    544 Katrina Coogan                SO Georgetown          4:13.63 
  8   1688 Shannon Morton                FR Virginia Tec        4:20.58 
  9   1297 Marta Klebe                   JR Penn State          4:21.51 
 10    566 Carly Hamilton                SO Georgia             4:12.15 
 11    747 Hannah Fleck                  FR Kent State          4:24.22 
 12   1415 Alyson McGonigle              SO Richmond            4:22.64 
Heat 4  Prelims
  1   1068 Chloe Phillips                JR Miss State          4:23.37 
  2   1644 Lily Williams                 FR Vanderbilt          4:22.48 
  3    704 Kirsten Stewart               JR Iona                4:22.05 
  4   1228 Rebecca Tracy                 SR Notre Dame          4:17.12 
  5   1380 Katie Hoevet                  FR Purdue              4:25.10 
  6    443 Cory McGee                    JR Florida             4:10.55 
  7     42 Meropi Panagiotou             FR Alabama             4:23.28 
  8    655 Kelsey Duerksen               SR Indiana             4:21.04 
  9   1350 Alexis Mikaelian              SR Princeton           4:19.71 
 10   1658 Stephanie Schappert           SO Villanova           4:21.20 
 11    442 Shelby Hayes                  JR Florida             4:19.89 
 12   1671 Vicky Fouhy                   SR Virginia            4:14.96 
 
Event 26  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
 One round. 3 heats. Single waterfall, random draw
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    656 Caitlin Engel                 SR Indiana            10:20.69 
  2   1372 Shelby Greany                 JR Providence         10:16.07 
  3    262 Leila Mantilla                FR Columbia           10:28.99 
  4   1526 Brianna Nerud                 FR Syracuse           10:09.08 
  5    257 Chelsea Carrick               JR Columbia           10:26.14 
  6    928 Petra Kubesova                FR Maryland-Eas       10:32.96 
  7   1185 Samantha Norman               JR North Caroli       10:22.51 
  8    499 Colleen Quigley               SO Florida Stat        9:52.19 
  9    450 Stephanie Strasser            JR Florida            10:19.30 
 10   1510 Krista Moylan                 SR Southern Mis       10:34.77 
 11    660 Brianna Johnson               FR Indiana            10:30.44 
 12   1726 Jordan Hamric                 SR West Virgini       10:11.06 
 13    304 Genna Hartung                 SR Cornell            10:13.70 
 14   1728 Aubrey Moskal                 SR West Virgini       10:30.11 
 15    392 Amber Valimont                JR Duquesne           10:33.74 
 16   1288 Abbie Benson                  SO Penn State         10:26.44 
Heat 2  Prelims
  1   1006 Megan Weschler                JR Michigan           10:26.30 
  2    113 Morgan Mueller                JR Boston Colle       10:13.14 
  3    809 Madelin Talbert               FR Lipscomb           10:31.12 
  4   1290 Natalie Bower                 SR Penn State         10:12.42 
  5   1531 Brenna Symoniak               SO Syracuse           10:29.48 
  6   1293 Tori Gerlach                  FR Penn State         10:32.69 
  7   1081 Haley Cutright                SO Mississippi        10:21.60 
  8    284 Shauna McNiff                 SR Connecticut        10:16.18 
  9    562 Leslie Boozer                 SR Georgia            10:02.02 
 10   1351 Melissa Newbery               SR Princeton          10:18.66 
 11   1727 Sarah Martinelli              JR West Virgini       10:34.28 
 12    255 Mallory Anderson              SR Columbia           10:22.19 
 13    170 Madeline Ribant               SR Central Mich       10:34.61 
 14    337 Katie Sullivan                SR Dartmouth          10:26.17 
 15   1032 Leah O'Connor                 SO Michigan Sta        9:53.53 
 16    703 Regina Neumeyer               SO Iona               10:29.47 
Heat 3  Prelims
  1   1767 Kira Garry                    SO Yale               10:27.83 
  2   1065 Cornelia Griesche             FR Miss State         10:30.43 
  3    997 Alex Leptich                  JR Michigan           10:20.54 
  4   1030 Katie Landwehr                FR Michigan Sta       10:33.40 
  5    300 Claire DeVoe                  FR Cornell            10:22.78 
  6    657 Samantha Ginther              JR Indiana            10:19.98 
  7    846 Benadate Cheruiyot            SO Louisville         10:33.12 
  8    374 Esther Vermeer                SR Duke               10:30.37 
  9    423 Victoria Voronko              SO Eastern Mich       10:15.74 
 10   1217 Alexa Aragon                  JR Notre Dame         10:10.18 
 11    312 Rachel Sorna                  JR Cornell             9:50.39 
 12    110 Bridget Dahlberg              JR Boston Colle       10:09.34 
 13   1184 Erin Mercer                   JR North Caroli       10:15.19 
 14    391 Danica Snyder                 SO Duquesne           10:28.14 
 15    335 Sarah Delozier                SO Dartmouth          10:25.54 
 16    432 Caroline McCaslin             FR Elon               10:34.87 
 
Event 27  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
 One round. 2 heats
 Advance top 5 from each ht. plus next best 2 times to Eugene
 Double waterfall start. 2/3 on main start line. Random draw
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    158 Mara Olson                    SO Butler             16:08.08 
  2    728 Katie Harman                  SR James Madiso       16:29.28 
  3    769 Chelsea Oswald                JR Kentucky           15:49.57 
  4    157 Katie Clark                   JR Butler             15:43.51 
  5    373 Jessie Rubin                  SO Duke               16:30.42 
  6   1675 Barbara Strehler              JR Virginia           16:26.64 
  7   1182 Andie Cozzarelli              SR North Caroli       16:03.82 
  8   1756 Meghan McGovern               FR William and        16:34.10 
  9   1374 Laura Nagel                   SO Providence         15:50.36 
 10    159 Olivia Pratt                  FR Butler             16:30.24 
 11    550 Samantha Nadel                FR Georgetown         16:14.97 
 12   1529 Jessie Petersen               SO Syracuse           16:25.92 
 13    547 Kirsten Kasper                JR Georgetown         16:23.55 
 14   1589 Sarah Hudak                   SR UAB                16:20.79 
 15   1373 Erin Murphy                   SR Providence         16:32.06 
 16   1184 Erin Mercer                   JR North Caroli       16:31.71 
 17    631 Morgan Kelly                  JR Harvard            16:27.98 
 18   1276 Juli Accurso                  SO Ohio U.            16:21.56 
 19   1715 Samantha Jones                FR Wake Forest        16:33.21 
 20    263 Waverly Neer                  SO Columbia           16:01.36 
 21   1591 Elinor Kirk                   JR UAB                16:07.13 
 22   1190 Joanna Thompson               SO North Caroli       16:13.31 
 23    306 Caroline Kellner              FR Cornell            16:23.62 
 24   1375 Emily Sisson                  JR Providence         15:39.80 
Heat 2  Prelims
  1    451 Agata Strausa                 JR Florida            16:09.41 
  2   1029 Sara Kroll                    SO Michigan Sta       16:22.15 
  3    114 Liv Westphal                  SO Boston Colle       16:22.69 
  4   1674 Kathleen Stevens              JR Virginia           16:32.73 
  5   1371 Sarah Collins                 FR Providence         16:19.80 
  6   1544 Hannah Davidson               SR Tennessee          16:29.64 
  7   1651 Summer Cook                   SR Villanova          16:17.15 
  8   1031 Rachel McFarlane              SR Michigan Sta       16:29.74 
  9    768 Cally Macumber                JR Kentucky           16:04.24 
 10    334 Abbey D'Agostino              JR Dartmouth          15:11.35 
 11   1757 Emily Stites                  FR William and        15:45.31 
 12    543 Madeline Chambers             SO Georgetown         16:25.43 
 13    210 Natalie Anthony               SO Clemson            16:25.05 
 14    266 Caroline Williams             JR Columbia           16:27.87 
 15    664 Erica Ridderman               JR Indiana            16:30.79 
 16   1590 Rhiannon Johns                SR UAB                16:01.24 
 17    413 Ann Eason                     SO Eastern Kent       16:06.98 
 18   1768 Nihal Kayali                  SR Yale               16:30.63 
 19    863 Laura Carleton                SR LSU                15:44.41 
 20   1305 Brooklyne Ridder              SR Penn State         16:11.93 
 21   1528 Lauren Penney                 SR Syracuse           15:56.80 
 22   1416 Jill Prentice                 SO Richmond           16:34.94 
 23   1441 Lauren D'Alessio              JR Samford            16:27.94 
 24   1299 Caitlin Lane                  SR Penn State         16:32.85 
 
Event 28  Women 10000 Meter Run
===============================================================================
 One round. 1 heat. Advance top 12 to Eugene
 Double waterfall start.Random lanes.Top 18 in front row on main
 Next 9 in front on staggered. Next 18 in 2nd row of main
 Remainder on second stagger
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1634 Elizabeth Anderson            SO Vanderbilt         33:51.35 
  2    157 Katie Clark                   JR Butler             33:36.36 
  3   1676 Catherine White               SR Virginia           33:07.36 
  4   1276 Juli Accurso                  SO Ohio U.            33:52.33 
  5   1590 Rhiannon Johns                SR UAB                33:29.99 
  6    117 Katie Matthews                SR Boston U.          33:36.68 
  7    769 Chelsea Oswald                JR Kentucky           33:38.35 
  8    903 Corey Conner                  SR Maine              33:34.13 
  9    285 Lauren Sara                   SO Connecticut        33:48.48 
 10    307 Katie Kellner                 SR Cornell            33:29.64 
 11   1182 Andie Cozzarelli              SR North Caroli       33:47.46 
 12    500 Kayleigh Tyerman              JR Florida Stat       34:17.53 
 13    447 Florence Ngetich              JR Florida            33:56.13 
 14    309 Devin McMahon                 JR Cornell            34:04.20 
 15   1190 Joanna Thompson               SO North Caroli       33:52.62 
 16   1754 Elaina Balouris               JR William and        34:20.40 
 17   1025 Melanie Brender               SO Michigan Sta       34:20.35 
 18    281 Allison Lasnicki              SO Connecticut        34:11.82 
 19    702 Marion Joly-Testault          SR Iona               34:32.40 
 20   1509 Stephanie Ledgerwood          SR Southern Mis       34:21.82 
 21     64 Brittney Lane                 JR Albany             34:26.47 
 22   1527 Sarah Pagano                  JR Syracuse           34:33.05 
 23    311 Kate Rosettie                 SR Cornell            34:25.57 
 24   1474 Kayla Lampe                   SO South Caroli       34:26.99 
 25   1349 Abby Levene                   SR Princeton          34:21.08 
 26    533 Bethany Sachtleben            SO George Mason       34:30.32 
 27     37 Katelyn Greenleaf             FR Alabama            34:52.13 
 28   1139 Keely Maguire                 SR New Hampshir       34:50.21 
 29   1675 Barbara Strehler              JR Virginia           34:39.31 
 30   1253 Michelle Thomas               SO Ohio State         34:56.27 
 31   1294 Emily Giannotti               JR Penn State         34:54.26 
 32    577 Morgan Van Gorder             SR Georgia            34:57.90 
 33    788 Meghan McGlinchey             JR La Salle           34:39.94 
 34     75 Amanda Hamilton               SR Appalachian        34:52.76 
 35   1640 Allie Scalf                   SR Vanderbilt         34:50.53 
 36    980 Anna Lamb                     SO Miami (Ohio)       34:35.39 
 37    727 Jenna Flickinger              FR James Madiso       34:40.33 
 38   1776 Katie Townsend                SO Georgia Tech       35:01.75 
 39   1755 Dylan Hassett                 SO William and        34:54.89 
 40   1001 Taylor Pogue                  JR Michigan           34:48.15 
 41   1087 Kayleigh Skinner              JR Mississippi        34:59.20 
 42   1724 Sarah-Anne Brault             SR West Virgini       34:56.70 
 43   1714 Nicole Irving                 SO Wake Forest        34:36.63 
 44   1639 Grace Orders                  SO Vanderbilt         34:48.05 
 45   1241 Brittni Hutton                SR Oakland            34:56.38 
 46   1438 Alyssa Selmquist              SR Sacred Heart       34:58.98 
 47   1647 Alicia Clark                  FR Vermont            35:00.02 
 48    364 Megan Deakins                 SR Duke               34:57.44 
 
Event 29  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    418 Vanessa Clerveaux             FR Eastern Mich          13.67 
  2   1470 Kierre Beckles                SR South Caroli          13.09 
  3   1575 Jasmine Patton                SR Troy                  13.55 
  4    912 Vanessa Jules                 SR Marshall              13.67 
  5    865 Chanice Chase                 SO LSU                   13.39 
  6   1247 Alexandria Johnson            SO Ohio State            13.40 
  7    504 Anne Zagre                    JR Florida Stat          13.12 
  8    830 Bianca Jackson                FR Louisiana Te          13.56 
Heat 2  Prelims
  1   1220 Jade Barber                   SO Notre Dame            13.08 
  2   1291 Evonne Britton                SR Penn State            13.13 
  3    528 Shavon Briscoe                SO George Mason          13.35 
  4   1541 Bianca Blair                  SR Tennessee             13.43 
  5   1186 Alexis Perry                  FR North Caroli          13.60 
  6    116 Nikko Brady                   SR Boston U.             13.55 
  7   1659 Emerald Walden                SO Villanova             13.66 
  8   1383 Ciana Tabb                    JR Purdue                13.67 
Heat 3  Prelims
  1    770 Kayla Parker                  JR Kentucky              13.19 
  2   1279 Gabrielle Piper               JR Penn                  13.74 
  3   1246 Alexis Franklin               FR Ohio State            13.62 
  4   1002 Amber Smith                   JR Michigan              13.64 
  5    216 Kendra Harrison               SO Clemson               12.87 
  6    397 Erin Tucker                   JR East Carolin          13.50 
  7   1082 Taryn Hartfield               SO Mississippi           13.53 
  8    978 Layne Baggett                 SR Miami (Ohio)          13.31 
Heat 4  Prelims
  1    881 Jasmin Stowers                JR LSU                   12.88 
  2    143 Brooklyn Ventura              SR Buffalo               13.65 
  3    628 Autumne Franklin              FR Harvard               13.50 
  4    726 Shanique Walker               SO Jacksonville          13.16 
  5    611 Casaundra Bouldin             SR Hampton               13.74 
  6   1607 Kacey Elphage                 SR UL-Lafayette          13.31 
  7   1122 Sharda Bettis                 JR Murray State          13.53 
  8    352 Latoya James                  JR Delaware              13.60 
Heat 5  Prelims
  1    180 Mulern Jean                   SO Charleston S          13.32 
  2    446 Ugonna Ndu                    SR Florida               13.14 
  3    403 Demeteria Edgecombe           SO East Tenn. S          13.60 
  4    828 Kim Francis                   JR Louisiana Te          12.95 
  5    615 Breana Norman                 JR Hampton               13.54 
  6    869 Shanekia Hall                 SR LSU                   13.49 
  7    745 Ann Marie Duffus              JR Kent State            13.68 
  8   1731 Chene Townsend                JR West Virgini          13.65 
Heat 6  Prelims
  1    221 Brianna Rollins               JR Clemson               12.54 
  2   1524 Sa'De Lewis                   JR Syracuse              13.53 
  3    998 Cindy Ofili                   FR Michigan              13.30 
  4   1689 Leah Nugent                   SO Virginia Tec          13.63 
  5   1227 Nevada Sorenson               SR Notre Dame            13.29 
  6    238 Christina Davis               SO Coastal Caro          13.78 
  7    441 Lorraine Graham               JR Florida               13.63 
  8   1636 Jennifer Cannon               FR Vanderbilt            13.51 
 
Event 30  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    446 Ugonna Ndu                    SR Florida               56.12 
  2    422 Asia Rawls                    SR Eastern Mich          58.32 
  3     35 Shani Chandler                JR Alabama               59.29 
  4    484 Danielle Aromashodu           JR Florida Atla          58.33 
  5    535 Taylor Wheaton                JR George Mason          58.62 
  6    128 Alexandra Stanton             SO Brown                 59.84 
  7   1652 Faith Dismuke                 SO Villanova             59.31 
  8   1230 Megan Yanik                   JR Notre Dame            58.65 
Heat 2  Prelims
  1   1473 Tamera Harris                 SO South Caroli          58.25 
  2   1306 Kiah Seymour                  FR Penn State            58.41 
  3   1242 Breanna Peabody               SR Oakland               59.29 
  4    883 Nikita Tracey                 JR LSU                   56.51 
  5    388 Nicole Cherok                 SR Duquesne              58.62 
  6   1059 Ocian Archer                  SO Miss State            59.82 
  7     67 Tynelle Taylor-Chase          JR Albany                59.32 
  8   1107 Rachel Watkins                SR Monmouth              58.67 
Heat 3  Prelims
  1   1751 Iris Campbell                 SR Western Mich          58.44 
  2    865 Chanice Chase                 SO LSU                   58.72 
  3   1291 Evonne Britton                SR Penn State            58.56 
  4   1033 Jaelynn Pryor                 JR Michigan Sta          59.13 
  5     21 Skyler Willis                 SO Akron                 59.44 
  6   1246 Alexis Franklin               FR Ohio State            57.46 
  7    549 Deseree King                  SO Georgetown            58.19 
  8    137 Donna Jeanty                  JR Buffalo               59.75 
Heat 4  Prelims
  1    501 Sage Watson                   FR Florida Stat          58.20 
  2    723 Latonya Payne                 SR Jacksonville          59.20 
  3   1636 Jennifer Cannon               FR Vanderbilt            58.60 
  4   1083 Sofia Hellberg-Jonsen         SR Mississippi           59.76 
  5    650 Monica Todd                   JR Howard                59.33 
  6    336 Megan Krumpoch                JR Dartmouth             58.42 
  7    216 Kendra Harrison               SO Clemson               56.58 
  8    628 Autumne Franklin              FR Harvard               58.70 
Heat 5  Prelims
  1    185 LeAnna Morrison               SO Charlotte             58.99 
  2   1601 Sandy Jean-Claude             SO UCF                   57.59 
  3    435 Amani Bryant                  SR Florida               57.91 
  4   1455 Alicia Noel                   JR SE Louisiana          59.47 
  5   1642 Faith Washington              FR Vanderbilt            58.44 
  6    884 Shana-Gaye Tracey             JR LSU                   58.72 
  7   1519 Shayna Presley                JR St. John's            59.64 
  8   1471 Tyler Brockington             FR South Caroli          58.52 
Heat 6  Prelims
  1    689 Stacia Weatherford            SR Indiana Stat          57.62 
  2   1588 Rachel Harley                 SR UAB                   58.80 
  3   1289 Shelley Black                 FR Penn State            59.63 
  4   1689 Leah Nugent                   SO Virginia Tec          58.47 
  5    953 Maya Williamson               SO Memphis               58.45 
  6    240 Jessica Gelibert              FR Coastal Caro          57.86 
  7   1338 Evann Thompson                FR Pittsburgh            58.89 
  8    390 Anna Simone                   SO Duquesne              59.56 
 
Event 31  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 One round. 3 heats. Random lanes
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Drake
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Michigan                                               45.26 
  2  Georgia                                                44.25 
  3  Morgan State                                           45.17 
  4  Coastal Carolina                                       44.90 
  5  LSU                                                    43.70 
  6  Indiana State                                          45.16 
  7  McNeese State                                          44.94 
  8  Rutgers                                                45.27 
Heat 2  Prelims
  1  UCF                                                    43.32 
  2  Miami                                                  45.05 
  3  Kentucky                                               44.44 
  4  South Carolina                                         45.01 
  5  Tennessee St.                                          45.20 
  6  Kennesaw State                                         44.63 
  7  UAB                                                    45.21 
  8  East Tenn. St.                                         45.29 
Heat 3  Prelims
  1  Florida A&M                                            45.24 
  2  Notre Dame                                             45.19 
  3  Clemson                                                43.59 
  4  Ohio State                                             44.39 
  5  Louisiana Tech                                         44.99 
  6  Mississippi                                            45.27 
  7  Pittsburgh                                             44.68 
  8  Norfolk State                                          45.12 
 
Event 32  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 One round. 3 heats. Random lanes
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Drake
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Michigan State                                       3:38.63 
  2  Miss State                                           3:34.88 
  3  Memphis                                              3:35.36 
  4  Marshall                                             3:37.58 
  5  LSU                                                  3:31.94 
  6  St. John's                                           3:36.41 
  7  Duke                                                 3:37.75 
  8  Coastal Carolina                                     3:34.23 
Heat 2  Prelims
  1  Rutgers                                              3:35.77 
  2  Connecticut                                          3:37.61 
  3  Florida                                              3:27.43 
  4  Notre Dame                                           3:34.39 
  5  Pittsburgh                                           3:37.70 
  6  UCF                                                  3:36.37 
  7  Ohio State                                           3:38.64 
  8  Clemson  'C'                                         3:34.87 
Heat 3  Prelims
  1  Florida State                                        3:38.42 
  2  South Carolina                                       3:35.19 
  3  Harvard                                              3:37.90 
  4  George Mason                                         3:33.72 
  5  Georgetown                                           3:37.11 
  6  Penn State                                           3:33.47 
  7  Hampton                                              3:35.17 
  8  Louisiana Tech                                       3:37.44 
 
Event 33  Women High Jump
===============================================================================
 Progression:  1.67 - 1.72 - 1.77 - 1.81 - 1.84 -then 3cm
 Random draw for pit and order. Simultaneous bar raise
 5-alive until fewer than 9 at a given height
 Advance top 12 overall placers to Eugene. Jump off # 12
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    851 Michelle Kinsella             JR Louisville            1.86m 
  2     86 Monica Carney                 SR Auburn                1.80m 
  3    919 Amber Melville                SO Maryland              1.85m 
  4    912 Vanessa Jules                 SR Marshall              1.82m 
  5    277 Ilva Bikanova                 JR Connecticut           1.85m 
  6   1181 Danielle Adams                SR North Caroli          1.81m 
  7    630 Mary Hirst                    SR Harvard               1.80m 
  8    283 Natasha McLaren               SO Connecticut           1.80m 
  9    570 Leontia Kallenou              FR Georgia               1.83m 
 10   1479 Jeannelle Scheper             JR South Caroli          1.88m 
 11   1643 Brionne Williams              JR Vanderbilt            1.80m 
 12   1188 Lacey Shuman                  JR North Caroli          1.80m 
 13   1641 Ellie Tidman                  SO Vanderbilt            1.76m 
 14    141 Emma Siuciak                  SO Buffalo               1.83m 
 15    918 Thea LaFond                   SO Maryland              1.82m 
 16     91 Maya Pressley                 SR Auburn                1.88m 
 17   1668 Pearl Bickersteth             SR Virginia              1.79m 
 18    561 Saniel Atkinson Grier         SR Georgia               1.85m 
 19    744 Dior Delophont                FR Kent State            1.83m 
 20   1303 Erika Morgan                  SR Penn State            1.80m 
 21   1049 Ann Dudley                    SR Mid. Tenn. S          1.84m 
 22    202 Erika Hurd                    FR Cincinnati            1.78m 
 23   1669 Moira Cronin                  SO Virginia              1.83m 
 24    922 Amina Smith                   JR Maryland              1.79m 
Flight 2  Prelims
  1   1159 Tory Kemp                     FR North Caroli          1.75m 
  2    661 Emma Kimoto                   SR Indiana               1.83m 
  3    218 Mimi Land                     FR Clemson               1.78m 
  4    870 Shanice Hall                  FR LSU                   1.75m 
  5   1162 Ariel Roberts                 SR North Caroli          1.76m 
  6    338 Kaitlin Whitehorn             FR Dartmouth             1.76m 
  7   1713 Nyki Caldwell                 SO Wake Forest           1.77m 
  8   1774 Courtney Anderson             SR South Florid          1.83m 
  9    767 Joanne Imbert                 SO Kentucky              1.76m 
 10   1725 Sydney Cummings               SR West Virgini          1.78m 
 11    436 Taylor Burke                  SO Florida               1.81m 
 12    420 Tatijana Jacobson             SR Eastern Mich          1.76m 
 13   1124 Nakita Gray                   FR N. Carolina           1.75m 
 14    662 Sarah Maxson                  FR Indiana               1.75m 
 15   1608 Lindsey Harmond               FR UL-Lafayette          1.79m 
 16     20 Gabriela Szkolnicka           SO Akron                 1.79m 
 17    367 Karli Johonnot                FR Duke                  1.79m 
 18   1442 Chenelle Terry                SR Samford               1.75m 
 19    303 Ailish Hanly                  SR Cornell               1.78m 
 20     43 Krystle Schade                SR Alabama               1.85m 
 21    832 Pamela Lee                    SO Louisiana Te          1.75m 
 22   1661 Samantha Yeats                JR Villanova             1.79m 
 23    877 Lynnika Pitts                 JR LSU                   1.78m 
 24    812 Kyaira Wright-Harmon          FR LIU Brooklyn          1.77m 
 
Event 34  Women Pole Vault
===============================================================================
 Progression:  3.70 - 3.85 - 4.00 - 4.10 -4.15 -then 5cm
 Random draw for pit and order. Simultaneous bar raise
 5-alive until fewer than 9 at a given height
 Advance top 12 overall placers to Eugene. Jump off # 12
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    487 Hannah Acton                  FR Florida Stat          3.92m 
  2     22 Alexandra Wood                SR Akron                 3.91m 
  3    765 Michelle Canterna             SO Kentucky              3.96m 
  4    947 Clara Amat-Fernandez          FR Memphis               3.95m 
  5     88 Jessie Johnson                FR Auburn                4.10m 
  6    211 Caroline Bond                 SO Clemson               3.92m 
  7   1456 Brittany Phantz               SR SE Louisiana          3.95m 
  8    531 Jasmine Moser                 FR George Mason          3.96m 
  9   1355 Tory Worthen                  SR Princeton             3.91m 
 10   1440 Ashley Cope                   JR Samford               3.92m 
 11   1584 Merrit Van Meter              SO Tulane                4.11m 
 12     15 Chelsey Detwiler              SR Akron                 4.01m 
 13    215 Christy Gasparino             SO Clemson               4.00m 
 14    879 Lacey Sanchez                 SR LSU                   4.01m 
 15   1545 Linda Hadfield                JR Tennessee             4.00m 
 16    950 Sabrina Hochreuther           SO Memphis               3.92m 
 17     18 Claire Lucas                  SO Akron                 3.92m 
 18    301 Claire Dishong                SR Cornell               3.97m 
 19     10 Ariane Beaumont-Courteau      JR Akron                 4.11m 
 20   1543 Erin Champion                 SO Tennessee             4.00m 
 21    142 Kelly Truppo                  SO Buffalo               3.91m 
 22   1583 Joanna Lapucha                JR Tulane                3.92m 
 23   1660 Alexandra Wasik               SO Villanova             3.91m 
 24    222 Lauren Terstappen             JR Clemson               4.12m 
Flight 2  Prelims
  1   1685 Leigh Allin                   JR Virginia Tec          3.90m 
  2   1738 Karleigh Parker               SO Western Kent          4.05m 
  3     41 Alexis Paine                  SR Alabama               4.45m 
  4    204 Alyssa McBride                FR Cincinnati            4.00m 
  5   1161 Cameron Overstreet            SO North Caroli          4.10m 
  6    686 Kimyanna Rudolph              FR Indiana Stat          4.10m 
  7    363 Megan Clark                   FR Duke                  4.15m 
  8   1690 Martina Schultze              SO Virginia Tec          4.37m 
  9    201 MacKenzie Fields              SR Cincinnati            4.35m 
 10    421 Alysha Newman                 FR Eastern Mich          4.20m 
 11    654 Sydney Clute                  FR Indiana               4.07m 
 12   1730 Katlyn Shelar                 JR West Virgini          4.10m 
 13     74 Cassandra Crawford            JR Appalachian           3.90m 
 14    751 Domenica Rossi                SR Kent State            4.01m 
 15   1004 Kiley Tobel                   JR Michigan              4.07m 
 16   1023 Sarah Birkmeier               SO Michigan Sta          4.02m 
 17   1711 Katie Adair                   FR Wake Forest           4.02m 
 18    571 Morgann Leleux                SO Georgia               4.32m 
 19    683 Richelle Kimble               SR Indiana Stat          3.97m 
 20    659 Sophie Gutermuth              FR Indiana               3.92m 
 21   1028 Amanda Impellizzeri           SR Michigan Sta          4.02m 
 22    369 Emily Mattoon                 SR Duke                  4.10m 
 23    681 Nicole Hope                   SR Indiana Stat          4.20m 
 24   1476 Petra Olsen                   JR South Caroli          4.12m 
 
Event 35  Women Long Jump
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random jump order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single pit final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1447 Jaymi White                   SO Savannah Sta          6.07m 
  2   1202 Nia Howard                    SR Northeastern          6.05m 
  3   1064 Sojourner Ewing               JR Miss State            6.08m 
  4   1775 Alexis Geiger                 SR Ohio U.               6.05m 
  5   1035 Ashley Stacey                 JR Michigan Sta          6.07m 
  6   1495 Natasha Stewart               SO South Florid          6.08m 
  7    212 Jasmine Brunson               SR Clemson               6.08m 
  8    612 Teiara Denmark                JR Hampton               6.07m 
  9    826 Charla Craddock               SO Louisiana Te          6.07m 
 10   1086 Shari Russell                 SO Mississippi           6.09m 
 11    595 Donjhae Jones                 FR Georgia Tech          6.07m 
 12    745 Ann Marie Duffus              JR Kent State            6.06m 
Flight 2  Prelims
  1   1573 Kiah Douglas                  SR Toledo                6.09m 
  2    878 Brittany Porter               SR LSU                   6.13m 
  3    993 Erin Busbee                   JR Michigan              6.13m 
  4    912 Vanessa Jules                 SR Marshall              6.10m 
  5   1567 Ashontae Jackson              SO Tennessee St          6.14m 
  6    598 Jhanelle McLeod               SR Georgia Tech          6.12m 
  7    489 Maryke Brits                  FR Florida Stat          6.13m 
  8   1429 Ekene Ugboaja                 JR Rutgers               6.10m 
  9   1547 Kia Jackson                   SR Tennessee             6.11m 
 10    596 Jasmine Kent                  SR Georgia Tech          6.12m 
 11   1566 Clairwin Dameus               FR Tennessee St          6.14m 
 12   1609 Tia Mitchell                  SO UL-Lafayette          6.15m 
Flight 3  Prelims
  1   1145 Champagne Bell                JR Norfolk Stat          6.21m 
  2    218 Mimi Land                     FR Clemson               6.20m 
  3    575 Chanice Porter                FR Georgia               6.21m 
  4    491 Der'Renae Freeman             FR Florida Stat          6.17m 
  5   1605 Sonnisha Williams             SR UCF                   6.15m 
  6    441 Lorraine Graham               JR Florida               6.23m 
  7   1428 Asha Ruth                     JR Rutgers               6.17m 
  8   1498 Monique Williams              SR South Florid          6.18m 
  9    746 Roseanne Erickson             SO Kent State            6.20m 
 10   1464 Shayna McCarver               SR South Alabam          6.16m 
 11     11 Brittany Cheese               SR Akron                 6.18m 
 12   1088 Allegra Wells                 JR Mississippi           6.22m 
Flight 4  Prelims
  1    867 Keri Emanuel                  JR LSU                   6.27m 
  2   1154 Jacinda Evans                 SR North Caroli          6.43m 
  3     39 Callie Ives                   FR Alabama               6.30m 
  4   1597 Jen Clayton                   JR UCF                   6.49m 
  5   1382 Nikki Nunn                    JR Purdue                6.32m 
  6   1060 Erica Bougard                 SO Miss State            6.39m 
  7   1740 Sharika Smith                 SR Western Kent          6.35m 
  8   1165 Chrishawn Williams            SR North Caroli          6.31m 
  9    916 Crystal Walker                SR Marshall              6.35m 
 10   1598 Alexis Faulknor               FR UCF                   6.56m 
 11    597 Julienne McKee                JR Georgia Tech          6.32m 
 12   1187 Karimah Shepherd              SR North Caroli          6.28m 
 
Event 36  Women Triple Jump
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random jump order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single pit final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    218 Mimi Land                     FR Clemson              12.56m 
  2    929 Geranda Williams              JR Maryland-Eas         12.53m 
  3    351 Amira Idris                   SO Delaware             12.52m 
  4   1157 Briana Hudson                 JR North Caroli         12.53m 
  5     87 Siobhan Ford-Holland          SO Auburn               12.52m 
  6    389 Brittney Edwards              JR Duquesne             12.50m 
  7   1464 Shayna McCarver               SR South Alabam         12.54m 
  8    687 Shalesa Smith                 SR Indiana Stat         12.56m 
  9   1329 Ashley Corum                  JR Pittsburgh           12.53m 
 10   1005 Ada Unachukwu                 SR Michigan             12.54m 
 11   1735 Ana Camargo                   JR Western Kent         12.51m 
 12    494 Izehi Ileso                   JR Florida Stat         12.52m 
Flight 2  Prelims
  1    264 Queen Okeke                   SR Columbia             12.63m 
  2   1378 Cierra Brown                  FR Purdue               12.62m 
  3   1582 Estefany Cruz                 SO Tulane               12.56m 
  4   1085 Marci Morman                  SR Mississippi          12.71m 
  5    877 Lynnika Pitts                 JR LSU                  12.69m 
  6    744 Dior Delophont                FR Kent State           12.70m 
  7    612 Teiara Denmark                JR Hampton              12.60m 
  8   1597 Jen Clayton                   JR UCF                  12.58m 
  9    916 Crystal Walker                SR Marshall             12.71m 
 10   1462 Briana Aiken                  SR South Alabam         12.70m 
 11   1187 Karimah Shepherd              SR North Caroli         12.62m 
 12   1304 Marlene Ricketts              JR Penn State           12.73m 
Flight 3  Prelims
  1   1606 Tarvia Conway                 JR UL-Lafayette         12.76m 
  2   1158 Tristine Johnson              JR North Caroli         12.84m 
  3    867 Keri Emanuel                  JR LSU                  12.85m 
  4   1494 Marqueshia Stallworth         JR South Florid         12.85m 
  5   1729 Stormy Nesbit                 JR West Virgini         12.81m 
  6   1712 Erin Brooks                   SR Wake Forest          12.80m 
  7   1616 Rebecca Stoyle                SO UMass Amhers         12.88m 
  8   1352 Imani Oliver                  JR Princeton            12.87m 
  9   1183 Jazueline Daniels             SR North Caroli         12.75m 
 10   1035 Ashley Stacey                 JR Michigan Sta         12.77m 
 11    972 Samantha Williams             SR Miami                12.74m 
 12   1061 Ebony Brinker                 SO Miss State           12.74m 
Flight 4  Prelims
  1   1740 Sharika Smith                 SR Western Kent         13.24m 
  2   1050 France Makabu                 JR Mid. Tenn. S         13.20m 
  3    918 Thea LaFond                   SO Maryland             13.10m 
  4   1498 Monique Williams              SR South Florid         13.02m 
  5    212 Jasmine Brunson               SR Clemson              13.03m 
  6   1027 Tori Franklin                 SO Michigan Sta         13.41m 
  7    915 Jasia Richardson              JR Marshall             12.92m 
  8    597 Julienne McKee                JR Georgia Tech         12.90m 
  9    258 Nadia Eke                     SO Columbia             13.22m 
 10   1333 Julia Koloski                 JR Pittsburgh           12.90m 
 11    434 Ciarra Brewer                 SO Florida              13.85m 
 12    598 Jhanelle McLeod               SR Georgia Tech         13.39m 
 
Event 37  Women Shot Put
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single ring final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    948 Vivian Brandhoff              FR Memphis              14.91m 
  2    982 Amelia Strickler              FR Miami (Ohio)         14.81m 
  3   1617 Amanda Deller                 SR UMBC                 14.84m 
  4   1437 Lindsay Aponte                JR Sacred Heart         14.75m 
  5   1603 Precious Ogunleye             SO UCF                  14.66m 
  6   1147 Kiara Howell                  FR Norfolk Stat         14.70m 
  7   1103 Rachel Aliotta                JR Monmouth             14.97m 
  8    495 Lakitta Johnson               JR Florida Stat         14.99m 
  9   1783 Britta Jaarats                JR Memphis              14.66m 
 10   1752 Andrea Hiler                  JR Western Mich         14.79m 
 11    824 Sabrittany Angelle            SO Louisiana Te         14.85m 
 12    305 Victoria Imbesi               SR Cornell              14.96m 
Flight 2  Prelims
  1    145 Kristy Woods                  SR Buffalo              15.45m 
  2     38 Wilamena Hopkins              JR Alabama              15.35m 
  3    796 Mychelle Cumings              SO Liberty              15.48m 
  4    852 Liberty Slinden               JR Louisville           15.09m 
  5   1226 Emily Morris                  SO Notre Dame           15.21m 
  6   1292 Rachel Fatherly               FR Penn State           15.12m 
  7    496 Kellion Knibb                 FR Florida Stat         15.10m 
  8    199 Frida Akerstrom               JR Cincinnati           15.13m 
  9   1497 Atasha Warren                 SR South Florid         15.08m 
 10    920 Chioma Onyekwere              FR Maryland             15.31m 
 11    711 Rachel Dincoff                FR IPFW                 15.09m 
 12    396 Kayla Padgett                 SO East Carolin         15.16m 
Flight 3  Prelims
  1    140 Rachel Roberts                JR Buffalo              15.53m 
  2    749 Joh'vonnie Mosley             JR Kent State           16.08m 
  3     13 Alexis Cooks                  SO Akron                15.64m 
  4   1739 Jessica Ramsey                JR Western Kent         15.96m 
  5    923 Moriah Young                  SR Maryland             15.64m 
  6    924 Imani Cox                     SR Maryland-Eas         15.84m 
  7   1307 Jane Swenson                  SR Penn State           15.50m 
  8    753 Danniel Thomas                FR Kent State           15.61m 
  9    831 Marcella Leblanc              SR Louisiana Te         15.94m 
 10    833 Micara Vassell                SR Louisiana Te         15.51m 
 11   1116 Ranita Mealer                 JR Morgan State         15.50m 
 12   1156 Sarah Howard                  FR North Caroli         16.17m 
Flight 4  Prelims
  1   1477 Breanna Radford               SR South Caroli         16.56m 
  2    280 Victoria Flowers              SR Connecticut          16.59m 
  3   1550 Cassie Wertman                FR Tennessee            16.21m 
  4   1379 Dani Bunch                    JR Purdue               17.13m 
  5    502 Chelsea Whalen                JR Florida Stat         16.45m 
  6    568 Hilenn James                  JR Georgia              16.18m 
  7    653 Kyla Buckley                  JR Indiana              17.28m 
  8   1189 Tremanisha Taylor             SO North Caroli         16.45m 
  9    850 Amashi-Ali Kendall            SR Louisville           16.45m 
 10    862 Tori Bliss                    SO LSU                  17.04m 
 11     90 Valentina Muzaric             SO Auburn               17.11m 
 12    682 Felisha Johnson               SR Indiana Stat         18.16m 
 
Event 38  Women Discus Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1646 Jaleesa Williams              JR VCU                  49.40m 
  2    862 Tori Bliss                    SO LSU                  49.63m 
  3   1292 Rachel Fatherly               FR Penn State           48.97m 
  4    171 Kyla Walworth                 SO Central Mich         49.03m 
  5    205 Jessica Molyet                JR Cincinnati           49.91m 
  6    188 Katrina Wright                JR Charlotte            49.90m 
  7    970 Amber Monroe                  SO Miami                49.92m 
  8   1752 Andrea Hiler                  JR Western Mich         49.26m 
  9   1739 Jessica Ramsey                JR Western Kent         49.08m 
 10    478 Sasha-Ann Lebert              SO Florida A&M          49.47m 
 11   1130 Lauren Allam                  JR Navy                 49.46m 
 12    798 Jennifer Nicholson            SO Liberty              49.29m 
 13    124 Victoria Buhr                 JR Brown                49.33m 
 14   1546 Aslynn Halvorson              JR Tennessee            49.16m 
 15   1737 Satrina Oliveira              JR Western Kent         49.68m 
 16    845 Hannah Baker                  JR Louisville           49.71m 
Flight 2  Prelims
  1   1207 Rechelle Bessard              FR Northwestern         50.73m 
  2    111 Kelsey Huckins                SR Boston Colle         50.13m 
  3    799 Jocelyn Williams              JR Liberty              49.95m 
  4    721 Kree Clark                    FR Jacksonville         51.06m 
  5    126 Kebbeh Darpolor               FR Brown                50.26m 
  6   1106 Taylor Johnson                SO Monmouth             51.15m 
  7   1550 Cassie Wertman                FR Tennessee            50.08m 
  8    125 Lacey Craker                  SR Brown                51.34m 
  9   1222 Madeline Casanova             SR Notre Dame           50.04m 
 10    444 Ashley Miller                 SR Florida              50.60m 
 11    223 Brittney Waller               SR Clemson              51.55m 
 12   1206 Janae Allen                   SR Northwestern         50.37m 
 13   1405 Genevieve Rybicki             JR Rhode Island         50.94m 
 14   1298 Melissa Kurzdorfer            JR Penn State           50.82m 
 15    438 Kaitlin Davis                 SR Florida              50.12m 
 16    796 Mychelle Cumings              SO Liberty              50.89m 
Flight 3  Prelims
  1    496 Kellion Knibb                 FR Florida Stat         55.68m 
  2   1191 Sequoia Watkins               SO North Caroli         52.65m 
  3   1131 Maressa Guynn                 JR Navy                 51.97m 
  4    663 Taja Moore                    SO Indiana              52.83m 
  5   1034 Beth Rohl                     SR Michigan Sta         57.10m 
  6    396 Kayla Padgett                 SO East Carolin         51.78m 
  7    682 Felisha Johnson               SR Indiana Stat         53.28m 
  8   1189 Tremanisha Taylor             SO North Caroli         51.56m 
  9     13 Alexis Cooks                  SO Akron                53.80m 
 10    850 Amashi-Ali Kendall            SR Louisville           53.01m 
 11    766 Becky Famurewa                FR Kentucky             57.09m 
 12    200 Mary Bridges                  JR Cincinnati           51.88m 
 13    753 Danniel Thomas                FR Kent State           52.62m 
 14    362 Erica Brand                   JR Duke                 54.17m 
 15    169 Devene Brown                  FR Central Mich         53.97m 
 16   1000 Erin Pendleton                SR Michigan             52.03m 
 
Event 39  Women Hammer Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    939 La'Shantena Rounds            SR McNeese Stat         56.43m 
  2   1224 Vivien Devaney                JR Notre Dame           55.43m 
  3    164 Jessica Dunston               SR Campbell             55.53m 
  4   1163 Avana Story                   FR North Caroli         54.82m 
  5    799 Jocelyn Williams              JR Liberty              54.56m 
  6     44 Lee Stowers                   SR Alabama              54.72m 
  7    923 Moriah Young                  SR Maryland             56.69m 
  8   1723 Heather Adams                 SR West Virgini         56.96m 
  9    485 Kimberlee Dekrey              SR Florida Int'         54.70m 
 10     13 Alexis Cooks                  SO Akron                55.12m 
 11   1603 Precious Ogunleye             SO UCF                  56.13m 
 12    181 Daisy Whitaker                JR Charleston S         56.46m 
 13    265 Nnenna Okwara                 SR Columbia             54.80m 
 14     34 Nia Barnes                    SO Alabama              54.57m 
 15   1600 Kalen Hambrick                FR UCF                  54.60m 
 16    967 Lea Johnson                   FR Miami                56.21m 
Flight 2  Prelims
  1    396 Kayla Padgett                 SO East Carolin         58.07m 
  2   1105 Symmone Fisher                SR Monmouth             57.20m 
  3     16 Megan Dornisch                FR Akron                57.04m 
  4    682 Felisha Johnson               SR Indiana Stat         59.53m 
  5    433 Jayla Bostic                  FR Florida              59.09m 
  6    139 Erin Miller                   SR Buffalo              58.68m 
  7    847 Patrice Gates                 JR Louisville           59.51m 
  8    792 E'Lana Lemon                  SR Lehigh               57.19m 
  9    905 Lydia Wehrli                  SO Manhattan            58.33m 
 10    223 Brittney Waller               SR Clemson              57.38m 
 11    791 Jimil Ataman                  JR Lehigh               57.33m 
 12    419 Lydia Gomez-Diaz              SO Eastern Mich         57.48m 
 13   1465 Bobbie Williamson             JR South Alabam         57.18m 
 14    627 Adabelle Ekechukwu            JR Harvard              58.49m 
 15    904 Robyn McFetters               SO Maine                57.22m 
 16   1379 Dani Bunch                    JR Purdue               57.97m 
Flight 3  Prelims
  1     89 Daina Levy                    FR Auburn               60.92m 
  2   1034 Beth Rohl                     SR Michigan Sta         60.25m 
  3   1354 Julia Ratcliffe               FR Princeton            68.80m 
  4    748 Jackie Leppelmeier            SO Kent State           60.79m 
  5   1298 Melissa Kurzdorfer            JR Penn State           60.96m 
  6    790 Rachel Pena                   JR Lafayette            61.17m 
  7    576 Elizabeth Tepe                JR Georgia              61.98m 
  8    123 Brooke Pleger                 SO Bowling Gree         66.99m 
  9    125 Lacey Craker                  SR Brown                61.07m 
 10     17 Brittany Funk                 JR Akron                66.08m 
 11    873 Denise Hinton                 JR LSU                  61.58m 
 12   1252 Alexis Thomas                 SR Ohio State           65.48m 
 13   1693 Annjulie Vester               SO Virginia Tec         61.93m 
 14    280 Victoria Flowers              SR Connecticut          64.78m 
 15    144 Shant'e White                 SR Buffalo              60.46m 
 16    871 Karen Henning                 JR LSU                  61.27m 
 
Event 40  Women Javelin Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1300 Melanie Leszcynski            SO Penn State           43.87m 
  2    712 Theresa McHugh                JR IPFW                 45.82m 
  3   1404 Kelly McCabe                  JR Rhode Island         44.46m 
  4    864 Kelsey Carlsen                FR LSU                  44.24m 
  5   1453 Jenna Baker                   JR SE Louisiana         44.84m 
  6   1496 Casey Wagner                  SR South Florid         45.59m 
  7    310 Felicia Reid                  SO Cornell              43.89m 
  8   1132 Alix Membreno                 JR Navy                 45.64m 
  9    406 Verena Tobis                  FR East Tenn. S         44.81m 
 10   1653 Jamie Klein                   SO Villanova            45.40m 
 11   1454 Jermisha Frazier              FR SE Louisiana         44.73m 
 12   1143 Aja Scott                     SR Nicholls Sta         44.03m 
 13   1120 Heather Juhring               SO Mount St. Ma         44.55m 
 14     14 Jessica Delic                 SO Akron                43.85m 
 15    302 Brittany Dombrowski           SR Cornell              44.56m 
 16   1419 Rachel Kotula                 JR Robert Morri         45.46m 
Flight 2  Prelims
  1   1574 Elizabeth Clough              SR Troy                 47.28m 
  2   1144 Jaimee Springer               JR Nicholls Sta         47.39m 
  3   1336 Taylor Slaney                 SO Pittsburgh           47.35m 
  4   1687 Sarah Kadelka                 SO Virginia Tec         46.65m 
  5   1280 Morgan Wheeler                SR Penn                 46.26m 
  6   1104 Faith Blamon                  FR Monmouth             45.87m 
  7   1615 Rachelle Bourque              SR UMass Amhers         45.86m 
  8    743 Cheryl Carlisle               JR Kent State           47.53m 
  9    172 Kyleigh Young                 FR Central Mich         46.51m 
 10    366 Andrea Hopkins                SR Duke                 46.95m 
 11   1278 Kaci Jones                    FR Penn                 46.07m 
 12    797 Christina Mitchell            SR Liberty              46.57m 
 13    750 Sara Oczypok                  SR Kent State           47.68m 
 14    885 Doren Welch                   FR LSU                  46.70m 
 15   1463 Leah Hixon                    JR South Alabam         46.90m 
 16   1277 Kelsey Hay                    FR Penn                 47.37m 
Flight 3  Prelims
  1   1672 Abbey Karin                   JR Virginia             52.60m 
  2    645 Christine Rickert             FR High Point           47.78m 
  3    981 Victoria Paterra              JR Miami (Ohio)         50.51m 
  4    502 Chelsea Whalen                JR Florida Stat         48.85m 
  5    203 Emelie Larsson                SO Cincinnati           52.79m 
  6   1296 Lauren Kenney                 SO Penn State           53.93m 
  7    445 Fawn Miller                   SO Florida              52.67m 
  8   1649 Nika Ouellette                JR Vermont              48.20m 
  9   1301 Laura Loht                    JR Penn State           51.44m 
 10   1427 Alexandra Kelly               SR Rutgers              48.21m 
 11    305 Victoria Imbesi               SR Cornell              48.41m 
 12    913 Amanda Kennedy                SR Marshall             48.23m 
 13   1208 Jessica Talley                SO Northwestern         48.08m 
 14    569 Freya Jones                   FR Georgia              52.95m 
 15    395 Lauren Lubarski               FR East Carolin         48.32m 
 16    452 Marija Vucenovic              FR Florida              55.43m 




Licensed to RecordTiming.com - Contractor License         HY-TEK's Meet Manager
                         NCAA Division I 2013 Outdoor                          
                 Track & Field Championships -East Preliminary                 
      North Carolina A&T State -Greensboro, NC  - 5/23/2013 to 5/25/2013       
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    197 Khyran Shank                  SO Charlotte             10.32 
  2    230 Reggie Lewis                  SO Clemson               10.37 
  3    166 Marcus Thompson               JR Campbell              10.42 
  4    408 Ifrish Alberg                 SR East Tenn. S          10.29 
  5    893 Aaron Ernest                  SO LSU                   10.04 
  6     54 Akeem Haynes                  JR Alabama               10.37 
  7   1126 Desmond Lawrence              JR N. Carolina           10.42 
  8   1486 Kendall Kee                   FR South Caroli          10.47 
Heat 2  Prelims
  1   1450 Kenshard Hamilton             FR Savannah Sta          10.47 
  2   1213 Justin Walker                 JR Northwestern          10.25 
  3   1558 Jamol James                   SO Tennessee             10.38 
  4    842 Dennis Richardson             JR Louisiana Te          10.32 
  5   1581 Benjamin Martin               SO Troy                  10.44 
  6    189 Anthony Bynum                 FR Charlotte             10.41 
  7     45 Diondre Batson                JR Alabama               10.06 
  8    131 John Spooney                  JR Brown                 10.37 
Heat 3  Prelims
  1    608 Kameron Cowan                 SO Grambling             10.42 
  2    606 Broderick Snoddy              FR Georgia Tech          10.32 
  3   1102 Isiah Young                   SR Mississippi           10.05 
  4    151 Miles Lewis                   JR Buffalo               10.37 
  5     49 Dushane Farrier               SR Alabama               10.47 
  6    228 Warren Fraser                 SR Clemson               10.29 
  7   1508 Devin Jenkins                 FR Southern              10.38 
  8   1561 Jarael Nelvis                 JR Tennessee             10.42 
Heat 4  Prelims
  1   1487 Chris Royster                 JR South Caroli          10.32 
  2    810 Tucker Peabody                JR Lipscomb              10.36 
  3    898 Nethaneel Mitchell-Blake      FR LSU                   10.40 
  4   1058 Tahir Walsh                   FR Mid. Tenn. S          10.46 
  5   1448 Darrius Baker                 SR Savannah Sta          10.39 
  6    513 Dentarius Locke               JR Florida Stat          10.08 
  7    229 Tevin Hester                  FR Clemson               10.22 
  8    290 Jesse Drinks                  SR Connecticut           10.44 
Heat 5  Prelims
  1    677 Cornelius Strickland          FR Indiana               10.35 
  2    313 Jedidiah Adarquah-Yiadom      SR Cornell               10.45 
  3     94 Harry Adams                   SR Auburn                10.17 
  4   1710 Darrell Wesh                  JR Virginia Tec          10.14 
  5   1619 Dennison Long                 JR UMBC                  10.39 
  6     99 Jeremy Hardy                  SR Auburn                10.34 
  7    946 Diontae Spencer               SO McNeese Stat          10.45 
  8    886 Shermund Allsop               JR LSU                   10.39 
Heat 6  Prelims
  1   1534 Jaquan Holland                JR Syracuse              10.39 
  2    717 Brent Lee                     SR Jackson Stat          10.33 
  3     58 Alex Sanders                  JR Alabama               10.46 
  4    589 Johnathan Smith               JR Georgia               10.20 
  5    714 Anaso Jobodwana               SO Jackson Stat          10.13 
  6   1261 Timothy Faust                 SO Ohio State            10.44 
  7     95 Keenan Brock                  JR Auburn                10.35 
  8   1578 Neko Freeman                  SR Troy                  10.40 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    120 R.J. Page                     SR Boston U.             21.07 
  2   1392 Eric Harris                   JR Purdue                20.97 
  3    589 Johnathan Smith               JR Georgia               20.87 
  4   1448 Darrius Baker                 SR Savannah Sta          20.73 
  5   1102 Isiah Young                   SR Mississippi           20.20 
  6    677 Cornelius Strickland          FR Indiana               20.96 
  7    131 John Spooney                  JR Brown                 20.85 
  8   1710 Darrell Wesh                  JR Virginia Tec          20.70 
Heat 2  Prelims
  1    714 Anaso Jobodwana               SO Jackson Stat          20.75 
  2    839 Trey Hadnot                   JR Louisiana Te          20.49 
  3    886 Shermund Allsop               JR LSU                   20.91 
  4    184 Rozzie Johnson                JR Charleston S          21.03 
  5   1487 Chris Royster                 JR South Caroli          20.98 
  6    540 Adrian Vaughn                 JR George Mason          20.82 
  7    608 Kameron Cowan                 SO Grambling             20.89 
  8    189 Anthony Bynum                 FR Charlotte             20.67 
Heat 3  Prelims
  1    738 Sadio Diallo                  JR Kennesaw Sta          21.07 
  2   1342 Carvin Nkanata                JR Pittsburgh            20.32 
  3    646 Evan Emery                    JR High Point            20.84 
  4    609 Akeem Williams                SR Grambling             20.98 
  5   1704 Jonathan McCants              SR Virginia Tec          20.87 
  6    810 Tucker Peabody                JR Lipscomb              20.68 
  7   1410 Tyler Oliveira                SO Rhode Island          20.95 
  8    469 Leonardo Seymore              SR Florida               20.74 
Heat 4  Prelims
  1     94 Harry Adams                   SR Auburn                20.90 
  2    893 Aaron Ernest                  SO LSU                   20.78 
  3   1401 Joseph Betts                  SO Radford               20.99 
  4   1261 Timothy Faust                 SO Ohio State            20.80 
  5    228 Warren Fraser                 SR Clemson               20.99 
  6    821 Brendon Rodney                SO LIU Brooklyn          20.60 
  7    356 Ryan Carter                   SR Delaware Sta          20.54 
  8    229 Tevin Hester                  FR Clemson               20.90 
Heat 5  Prelims
  1   1153 James Taylor                  SO Norfolk Stat          20.78 
  2    843 Niko Richey                   SR Louisiana Te          20.89 
  3    166 Marcus Thompson               JR Campbell              20.91 
  4    758 Wayne Gordon                  FR Kent State            21.00 
  5    898 Nethaneel Mitchell-Blake      FR LSU                   20.98 
  6    513 Dentarius Locke               JR Florida Stat          20.63 
  7     45 Diondre Batson                JR Alabama               20.52 
  8   1052 Noah Akwu                     SR Mid. Tenn. S          20.80 
Heat 6  Prelims
  1    230 Reggie Lewis                  SO Clemson               20.84 
  2   1508 Devin Jenkins                 FR Southern              20.92 
  3    457 Dedric Dukes                  SO Florida               20.38 
  4    624 Chidi Okezie                  SO Hampton               21.06 
  5   1209 Hanoj Carter                  FR Northwestern          20.67 
  6    783 Kadeem Kushimo                SO Kentucky              20.88 
  7   1534 Jaquan Holland                JR Syracuse              20.98 
  8    322 Bruno Hortelano-Roig          JR Cornell               20.75 
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1057 Emmanuel Tugumisirize         JR Mid. Tenn. S          45.90 
  2    620 Je'von Hutchison              JR Hampton               46.38 
  3   1560 Terrance Livingston           JR Tennessee             47.04 
  4    233 Brunson Miller                SR Clemson               45.88 
  5   1407 Anthony Davidson              JR Rhode Island          47.27 
  6   1071 Daundre Barnaby               SR Miss State            46.32 
  7   1151 Damian Smith                  FR Norfolk Stat          47.28 
  8   1323 Aaron Nadolsky                JR Penn State            47.09 
Heat 2  Prelims
  1   1233 Patrick Feeney                JR Notre Dame            46.23 
  2     69 Taariq Jones                  FR Albany                47.35 
  3   1414 Jalen Young                   SO Rhode Island          47.17 
  4   1309 Bernard Bennett-Green         JR Penn State            47.24 
  5    458 Najee Glass                   FR Florida               45.71 
  6   1361 Tom Hopkins                   JR Princeton             46.66 
  7    518 Alonzo Russell                JR Florida Stat          46.14 
  8   1232 Brendan Dougherty             SR Notre Dame            47.00 
Heat 3  Prelims
  1    482 Troy Pollard                  JR Florida A&M           46.78 
  2   1310 Brandon Bennett-Green         JR Penn State            46.78 
  3    736 Reagan Beal                   JR Kennesaw Sta          47.22 
  4   1734 Brandon Hairston              SR Western Caro          47.40 
  5    511 James Harris                  JR Florida Stat          45.25 
  6   1741 Elvyonn Bailey                JR Western Kent          46.17 
  7   1680 Payton Hazzard                SO Virginia              46.18 
  8    755 Brandon Bailey                SR Kent State            47.21 
Heat 4  Prelims
  1    356 Ryan Carter                   SR Delaware Sta          46.20 
  2    737 Zac Davis                     FR Kennesaw Sta          47.39 
  3   1078 Tavaris Tate                  SR Miss State            46.95 
  4    795 Devin Monroe                  SR Lehigh                47.17 
  5    460 Arman Hall                    FR Florida               45.57 
  6     60 Quincy Smith                  FR Alabama               46.72 
  7    888 Darrell Bush                  FR LSU                   46.15 
  8   1742 Christopher Chamness          JR Western Kent          47.23 
Heat 5  Prelims
  1   1341 Micah Murray                  JR Pittsburgh            47.18 
  2    609 Akeem Williams                SR Grambling             46.19 
  3    541 David Verburg                 SR George Mason          45.34 
  4   1268 Champ Page                    FR Ohio State            46.94 
  5    985 Jahquil Hargrove              JR Miami (Ohio)          47.23 
  6    678 Chris Vaughn                  SR Indiana               46.75 
  7    119 Tewado Latty                  SR Boston U.             46.15 
  8    354 Stephen Bowe                  JR Delaware Sta          47.39 
Heat 6  Prelims
  1    624 Chidi Okezie                  SO Hampton               47.02 
  2   1345 Brycen Spratling              SR Pittsburgh            45.94 
  3    890 Quincy Downing                SO LSU                   46.27 
  4    297 Rosen Daniel                  FR Coppin State          47.25 
  5   1580 Jordan Landburg               JR Troy                  47.16 
  6    459 Hugh Graham, Jr               SO Florida               45.86 
  7   1511 Derrick Johnson               FR Southern Mis          47.32 
  8   1173 Clayton Parros                SR North Caroli          46.58 
 
Event 4  Men 800 Meter Run
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    464 Sean Obinwa                   JR Florida             1:47.66 
  2   1055 Eliud Rutto                   FR Mid. Tenn. S        1:49.13 
  3   1444 Brandon Hazouri               FR Samford             1:49.00 
  4   1666 Dusty Solis                   SO Villanova           1:50.03 
  5    380 Michael Filipczak             FR Duke                1:49.74 
  6    468 Ryan Schnulle                 FR Florida             1:49.50 
  7    275 Harry McFann                  JR Columbia            1:48.22 
  8   1135 Joshua Kingsland              SO Navy                1:50.10 
Heat 2  Prelims
  1    348 Andrew Lantz                  JR Davidson            1:50.23 
  2   1180 O'Neal Wanliss                SO North Caroli        1:48.28 
  3   1048 Austin Wissler                SO Michigan Sta        1:49.89 
  4    621 Edose Ibadin                  SO Hampton             1:49.44 
  5   1747 David Mokone                  JR Western Kent        1:47.51 
  6   1434 Monroe Kearns                 SR Rutgers             1:49.80 
  7   1037 Joe Banyai                    SR Michigan Sta        1:49.25 
  8    267 Connor Claflin                SO Columbia            1:48.68 
Heat 3  Prelims
  1   1320 Casimir Loxsom                SR Penn State          1:46.77 
  2   1663 Samuel Ellison                JR Villanova           1:49.29 
  3   1631 Cameron Thomas                SR USC Upstate         1:49.29 
  4    333 Will Weinlandt                JR Cornell             1:48.43 
  5   1328 Ricky West                    SR Penn State          1:48.49 
  6    651 Giovani Mowatt                SO Howard              1:50.26 
  7   1716 Thomas Bojanowski             JR Wake Forest         1:49.81 
  8     27 Gabriel Genovesi              JR Akron               1:49.82 
Heat 4  Prelims
  1   1391 Kevin Griffith                JR Purdue              1:50.06 
  2    557 Billy Ledder                  SO Georgetown          1:48.14 
  3   1327 Za'Von Watkins                FR Penn State          1:49.50 
  4   1282 Mato Bekelja                  SO Penn                1:49.62 
  5   1700 Tihut Degfae                  SR Virginia Tec        1:49.05 
  6   1681 Anthony Kostelac              JR Virginia            1:48.13 
  7    509 Darrin Gibson                 SR Florida Stat        1:49.03 
  8    590 Kisean Smith                  FR Georgia             1:50.05 
Heat 5  Prelims
  1    604 Brandon Lasater               SO Georgia Tech        1:48.34 
  2   1311 Ryan Brennan                  SO Penn State          1:49.28 
  3     85 Clyde Wilson                  SO Army                1:49.81 
  4    603 Cole Jackob                   JR Georgia Tech        1:49.36 
  5     61 Ken Taylor                    JR Alabama             1:49.87 
  6   1318 Brannon Kidder                FR Penn State          1:47.23 
  7   1370 Michael Williams              JR Princeton           1:50.24 
  8    272 Brendon Fish                  SO Columbia            1:48.64 
Heat 6  Prelims
  1   1358 Russell Dinkins               SR Princeton           1:48.24 
  2   1125 Christian Harrison            SO N. Carolina         1:49.74 
  3    600 Zack Fanelty                  SO Georgia Tech        1:48.75 
  4    584 Charles Grethen               SO Georgia             1:47.56 
  5    763 Jacob Swords                  SO Kent State          1:49.93 
  6    583 Daniel Grass                  SR Georgia             1:49.46 
  7   1075 Brandon McBride               FR Miss State          1:50.17 
  8   1367 Bradley Paternostro           SO Princeton           1:49.20 
 
Event 5  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
 4 Heats.  Advance top 5 from each ht. plus next 4 times to qtr.
 Advance top 5 from each qtr. plus next best 2 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    667 Adam Behnke                   SR Indiana             3:45.66 
  2    602 Jeremy Greenwald              SO Georgia Tech        3:45.84 
  3   1722 Alexander Rose                JR Wake Forest         3:47.00 
  4    109 Jesse Garn                    SO Binghamton          3:44.76 
  5   1193 Graham Crawford               FR North Caroli        3:43.30 
  6   1439 Patrick Peterson              JR Sacred Heart        3:44.39 
  7    558 Bobby Peavey                  JR Georgetown          3:44.92 
  8     80 Alex Taylor                   SR Appalachian         3:46.69 
  9    384 Nate McClafferty              SO Duke                3:46.06 
 10   1313 Robby Creese                  SO Penn State          3:41.32 
 11   1662 Robert Denault                FR Villanova           3:42.08 
 12   1762 John Muller                   SR William and         3:46.22 
Heat 2  Prelims
  1   1665 Sam McEntee                   SO Villanova           3:44.53 
  2   1040 Josh McAlary                  SR Michigan Sta        3:42.25 
  3    347 Silas Talbot                  SO Dartmouth           3:47.35 
  4   1312 Tyler Corkedale               SR Penn State          3:45.93 
  5     48 Robbie Farnham-Rose           FR Alabama             3:45.47 
  6    780 Matt Hillenbrand              JR Kentucky            3:44.66 
  7    271 Mark Feigen                   SR Columbia            3:45.42 
  8    121 Rich Peters                   SR Boston U.           3:40.05 
  9   1697 Juan Campos                   SO Virginia Tec        3:46.24 
 10   1632 Andrey Dmitriev               JR Va. Military        3:46.25 
 11    781 Adam Kahleifeh                JR Kentucky            3:45.99 
 12   1174 Isaac Presson                 JR North Caroli        3:42.28 
Heat 3  Prelims
  1    165 Chris Schulist                JR Campbell            3:45.92 
  2    343 Steve Mangan                  JR Dartmouth           3:46.32 
  3   1194 Ryan Hill                     SR North Caroli        3:42.24 
  4   1701 Ryan Hagen                    SR Virginia Tec        3:45.12 
  5   1260 Christopher Fallon            SR Ohio State          3:41.13 
  6    129 Erik Berg                     SR Brown               3:47.05 
  7    945 Jarrett LeBlanc               SR McNeese Stat        3:46.23 
  8    784 Keffri Neal                   SO Kentucky            3:44.68 
  9   1201 John Spencer Wolfe            SO North Caroli        3:46.06 
 10     96 Niklas Buhner                 JR Auburn              3:45.50 
 11   1667 Jordan Williamsz              FR Villanova           3:44.43 
 12    162 Tom Curr                      SO Butler              3:42.79 
Heat 4  Prelims
  1    428 Grzegorz Kalinowski           JR Eastern Mich        3:46.10 
  2    671 Rorey Hunter                  SO Indiana             3:46.94 
  3   1239 Jeremy Rae                    SR Notre Dame          3:41.45 
  4   1111 Ford Palmer                   SR Monmouth            3:44.90 
  5    984 Jarrod Eick                   SR Miami (Ohio)        3:46.07 
  6    807 Isaac Wendland                SR Liberty             3:46.79 
  7   1706 Grant Pollock                 JR Virginia Tec        3:43.54 
  8   1679 Taylor Gilland                SR Virginia            3:45.79 
  9   1771 James Shirvell                JR Yale                3:44.84 
 10   1718 Kyle Graves                   SO Wake Forest         3:45.77 
 11    161 Ross Clarke                   JR Butler              3:43.94 
 12    666 Andrew Bayer                  SR Indiana             3:41.52 
 
Event 6  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
 One round. 3 heats. Single waterfall, random draw
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1   1682 Colin Mearns                  SO Virginia            9:00.36 
  2    465 Mark Parrish                  JR Florida             8:42.38 
  3    346 Henry Sterling                JR Dartmouth           8:56.29 
  4    387 Shaun Thompson                SO Duke                8:58.04 
  5    785 Luis Orta                     SR Kentucky            8:56.32 
  6     81 Mark Castelli                 SR Army                9:00.25 
  7    669 Nolan Fife                    SO Indiana             8:57.97 
  8    705 Matt Bayley                   SR Iona                8:53.61 
  9    524 Wilkerson Given               SR Furman              8:59.05 
 10    163 Kodi Mullins                  SO Butler              8:51.58 
 11    861 Mattias Wolter                JR Louisville          8:43.73 
 12   1758 Liam Anastasia-Murphy         SR William and         9:01.48 
 13   1766 Thomas Ohlman                 JR Xavier (Ohio        9:02.40 
 14   1014 Mason Ferlic                  FR Michigan            8:51.55 
 15    675 Robby Nierman                 JR Indiana             8:53.71 
 16    167 Brian Biekert                 SO Central Conn        8:59.11 
Heat 2  Prelims
  1   1195 Brian Himelright              SR North Caroli        8:38.96 
  2   1265 Jackson Neff                  SO Ohio State          9:00.82 
  3    555 Ryan Gil                      FR Georgetown          8:53.59 
  4    787 MacKay Wilson                 FR Kentucky            8:58.79 
  5    676 Joshua Roche                  FR Indiana             8:53.80 
  6    274 Joe Kotran                    JR Columbia            8:56.01 
  7    232 Ty McCormack                  JR Clemson             8:50.81 
  8     77 Josh Cox                      JR Appalachian         9:02.77 
  9    942 Alex Bruce-Littlewood         SR McNeese Stat        9:00.52 
 10   1363 Connor Martin                 SO Princeton           8:59.50 
 11    647 Dakota Peachee                SR High Point          8:46.69 
 12    559 Dylan Sorensen                JR Georgetown          8:52.29 
 13   1539 Matthew Kacyon                SO Temple              8:58.14 
 14   1171 Steve Magnuson                JR North Caroli        8:57.29 
 15    692 Dustin Betz                   SR Indiana Stat        8:56.49 
 16   1042 Ben Miller                    JR Michigan Sta        9:00.19 
Heat 3  Prelims
  1    317 Teddy Brinkofski              SR Cornell             8:57.07 
  2    804 Josh MacDonald                JR Liberty             8:49.14 
  3   1286 Brendan Smith                 FR Penn                9:00.58 
  4   1695 Jared Berman                  JR Virginia Tec        8:56.63 
  5    554 Max Darrah                    SO Georgetown          8:58.25 
  6    415 Ole Hesselbjerg               SO Eastern Kent        8:47.52 
  7   1521 Logan Mohn                    SO St. Joseph's        8:53.10 
  8    519 Zak Seddon                    FR Florida Stat        8:34.42 
  9    321 Connor Herr                   FR Cornell             8:55.41 
 10    173 Ethan Lievense                SO Central Mich        9:00.61 
 11    273 John Gregorek                 JR Columbia            8:52.85 
 12     78 Chris Moen                    SR Appalachian         8:59.67 
 13    178 Ben Wynsma                    SO Central Mich        9:02.84 
 14   1140 John Prizzi                   JR New Hampshir        8:59.99 
 15    115 Tyler King                    SR Boston Colle        8:58.48 
 16    649 Benji Szalai                  FR High Point          8:55.16 
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
 One round. 2 heats
 Advance top 5 from each ht. plus next best 2 times to Eugene
 Double waterfall start. 2/3 on main start line. Random draw
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    789 Alfredo Santana               JR La Salle           14:00.93 
  2    708 Matthew Gillespie             JR Iona               14:10.21 
  3   1314 Matt Fischer                  SO Penn State         14:01.23 
  4   1359 Michael Franklin              SR Princeton          14:10.85 
  5    643 Tom Purnell                   FR Harvard            14:12.90 
  6   1394 Matt McClintock               FR Purdue             14:06.25 
  7   1759 Radford Gunzenhauser          JR William and        14:13.56 
  8    640 James Leakos                  JR Harvard            13:57.24 
  9   1199 Matt Sonnenfeldt              JR North Caroli       13:59.10 
 10   1203 Brian Doyle                   JR Northeastern       14:05.55 
 11   1677 Mark Amirault                 SR Virginia           13:59.21 
 12   1761 Alex McGrath                  SR William and        13:55.37 
 13    709 Mitch Goose                   SR Iona               13:50.11 
 14   1047 Caleb Rhynard                 FR Michigan Sta       13:57.99 
 15    781 Adam Kahleifeh                JR Kentucky           14:12.84 
 16   1176 John Raneri                   JR North Caroli       14:07.22 
 17   1008 Bobby Aprill                  SR Michigan           13:49.67 
 18   1623 Paul Chelimo                  JR UNC-Greensbo       13:36.27 
 19   1533 Martin Hehir                  SO Syracuse           13:53.65 
 20   1192 Andrew Colley                 JR North Caroli       13:45.69 
 21    639 Maksim Korolev                JR Harvard            13:58.51 
 22   1321 Sam Masters                   SR Penn State         13:57.33 
 23   1281 Thomas Awad                   FR Penn               14:04.75 
 24   1722 Alexander Rose                JR Wake Forest        14:13.38 
Heat 2  Prelims
  1   1699 Leoule Degfae                 JR Virginia Tec       14:08.03 
  2    707 Daniel Clorley                JR Iona               14:03.98 
  3    383 James Kostelnik               SR Duke               13:59.02 
  4   1368 Sam Pons                      SO Princeton          14:14.55 
  5   1193 Graham Crawford               FR North Caroli       14:06.14 
  6    344 Phil Royer                    JR Dartmouth          14:09.94 
  7   1237 J.P. Malette                  SR Notre Dame         14:13.03 
  8   1204 Eric Jenkins                  JR Northeastern       13:18.57 
  9    341 Will Geoghegan                SO Dartmouth          13:55.92 
 10    377 Brian Atkinson                JR Duke               14:12.64 
 11    270 Daniel Everett                SO Columbia           13:57.72 
 12    560 Andrew Springer               JR Georgetown         13:46.05 
 13   1377 Shane Quinn                   SO Providence         13:48.90 
 14    706 Kieran Clements               FR Iona               14:11.44 
 15    339 John Bleday                   JR Dartmouth          14:13.01 
 16    271 Mark Feigen                   SR Columbia           14:00.63 
 17    801 Caleb Edmonds                 JR Liberty            13:57.09 
 18     71 Mark Allen                    SR American           14:05.64 
 19   1683 Thomas Porter                 JR Virginia           14:03.06 
 20   1357 Chris Bendtsen                JR Princeton          13:57.46 
 21   1376 Dominic Channon               SR Providence         14:00.89 
 22    416 Wade Meddles                  JR Eastern Kent       13:52.16 
 23   1698 Thomas Curtin                 SO Virginia Tec       13:58.77 
 24    232 Ty McCormack                  JR Clemson            13:52.59 
 
Event 8  Men 10000 Meter Run
===============================================================================
 One round. 1 heat. Advance top 12 to Eugene
 Double waterfall start.Random lanes.Top 18 in front row on main
 Next 9 in front on staggered. Next 18 in 2nd row of main
 Remainder on second stagger
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    639 Maksim Korolev                JR Harvard            29:13.80 
  2    516 Breandan O'Neill              SR Florida Stat       28:57.44 
  3   1629 Gilbert Kemboi                SR USC Upstate        29:15.69 
  4   1520 Kevin McDonnell               SR St. Joseph's       29:16.01 
  5    324 Brett Kelly                   SR Cornell            29:14.85 
  6    508 Michael Fout                  SR Florida Stat       28:52.77 
  7   1235 Martin Grady                  JR Notre Dame         29:14.21 
  8    673 Zachary Mayhew                SR Indiana            29:28.36 
  9   1743 Joseph Chebet                 SR Western Kent       29:01.44 
 10    560 Andrew Springer               JR Georgetown         29:28.64 
 11    697 John Mascari                  FR Indiana Stat       29:19.74 
 12    276 Mike Murphy                   SR Columbia           29:03.33 
 13   1760 Josh Hardin                   JR William and        29:29.37 
 14    461 Josh Izewski                  SR Florida            29:21.41 
 15   1359 Michael Franklin              SR Princeton          29:27.89 
 16   1624 Paul Katam                    JR UNC-Greensbo       29:21.87 
 17    454 Jimmy Clark                   FR Florida            29:08.32 
 18   1236 Jake Kildoo                   SO Notre Dame         29:26.20 
 19    160 Tom Anderson                  JR Butler             29:36.42 
 20   1357 Chris Bendtsen                JR Princeton          29:32.15 
 21     72 Mark Leininger                SR American           29:30.97 
 22   1384 Cale Allen                    SR Purdue             29:33.68 
 23    349 Demetrios Pagonis             SR Davidson           29:32.58 
 24   1134 Christopher Galvin            SR Navy               29:34.31 
 25    710 Andrew Kowalsky               SO Iona               29:35.04 
 26   1683 Thomas Porter                 JR Virginia           29:34.15 
 27   1010 Mark Beams                    JR Michigan           29:36.49 
 28    340 Jon Gault                     SR Dartmouth          29:43.35 
 29   1699 Leoule Degfae                 JR Virginia Tec       29:45.70 
 30   1203 Brian Doyle                   JR Northeastern       29:40.21 
 31    417 Thijs Nijhuis                 SO Eastern Kent       29:42.01 
 32   1179 Matt Valeriani                JR North Caroli       29:42.25 
 33    556 Brian King                    SO Georgetown         29:49.56 
 34   1664 Matthew Kane                  SR Villanova          29:45.83 
 35   1356 Alejandro Arroyo Yamin        JR Princeton          29:47.66 
 36    106 Matt Miller                   JR Belmont            29:44.51 
 37   1007 Scotty Albaugh                FR Michigan           29:48.77 
 38    385 Mike Moverman                 JR Duke               29:39.49 
 39    325 Matt McCullough               SR Cornell            29:46.41 
 40   1535 Reed Kamyszek                 SO Syracuse           29:45.90 
 41    254 Christopher Johnson           SR Colgate            29:37.80 
 42    945 Jarrett LeBlanc               SR McNeese Stat       29:46.26 
 43    855 Tyler Byrne                   SO Louisville         29:46.08 
 44    393 Alex Woodrow                  SO Duquesne           29:44.27 
 45   1369 Tyler Udland                  JR Princeton          29:44.86 
 46   1176 John Raneri                   JR North Caroli       29:48.19 
 47    268 Nico Composto                 JR Columbia           29:49.30 
 48   1536 Tito Medrano                  SR Syracuse           29:43.47 
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    122 Zachary Ray                   SR Boston U.             14.01 
  2    463 Eddie Lovett                  JR Florida               13.46 
  3   1577 Thaddeus Curtis               JR Troy                  14.09 
  4   1694 Jeff Artis-Gray               SR Virginia Tec          13.82 
  5   1418 David Hightower               SR Rider                 14.10 
  6   1015 Erick Gavin                   JR Michigan              14.13 
  7    619 Trey Holloway                 FR Hampton               13.85 
  8     83 Kyler Martin                  SR Army                  14.00 
Heat 2  Prelims
  1    652 Wallace Spencer               JR Howard                14.00 
  2   1482 Dondre Echols                 FR South Caroli          14.00 
  3   1167 Devon Carter                  JR North Caroli          14.09 
  4    542 Anthony Williams              SO George Mason          14.09 
  5    819 Brian Richards                SR LIU Brooklyn          14.16 
  6    696 Maurice Lyke                  JR Indiana Stat          13.83 
  7   1020 Herman Washington             JR Michigan              13.82 
  8    225 Spencer Adams                 SR Clemson               13.40 
Heat 3  Prelims
  1   1537 Donald Pollitt                SO Syracuse              13.64 
  2    174 Renaldo Powell                JR Central Mich          14.06 
  3    226 Elijah Britton                SO Clemson               14.06 
  4     76 Stanley Broaden               SO Appalachian           14.11 
  5   1512 Randy McCoy                   JR Southern Mis          13.94 
  6    974 Christian Cook                SO Miami                 13.94 
  7    779 Keith Hayes                   SR Kentucky              13.66 
  8   1627 David Lindsay                 SR UNC-Wilmingt          14.11 
Heat 4  Prelims
  1   1100 Robert Semien                 SO Mississippi           14.10 
  2   1400 Brandon Winters               JR Purdue                14.03 
  3    668 Derek Drouin                  SR Indiana               13.87 
  4   1258 Demoye Bogle                  JR Ohio State            14.06 
  5    931 Ackeem Smith                  SR Maryland-Eas          13.98 
  6    638 Jarvis Harris                 SO Harvard               14.13 
  7    209 Terrence Somerville           SR Cincinnati            13.48 
  8   1532 Amadou Gueye                  JR Syracuse              13.79 
Heat 5  Prelims
  1    718 Bentrell McGee                SO Jackson Stat          13.96 
  2    320 Max Hairston                  FR Cornell               14.10 
  3   1449 Cameron Hall                  SO Savannah Sta          13.90 
  4    426 Darrell Butler                SO Eastern Mich          14.13 
  5    207 Dailyn Moore                  SR Cincinnati            14.03 
  6    700 Greggmar Swift                JR Indiana Stat          13.52 
  7   1403 Vincent Wyatt                 SO Radford               13.79 
  8   1270 Donovan Robertson             FR Ohio State            14.06 
Heat 6  Prelims
  1    231 Marcus Maxey                  SR Clemson               13.67 
  2    147 Ryan Billian                  FR Buffalo               14.05 
  3    135 Christian Lupica              SO Bucknell              13.96 
  4    510 Tremaine Grant                JR Florida Stat          14.10 
  5   1150 Keith Nkrumah                 SR Norfolk Stat          13.60 
  6   1620 Trae Proctor                  JR UMBC                  14.12 
  7   1481 Jermaine Collier              FR South Caroli          14.06 
  8    294 Selwyn Maxwell                SO Connecticut           13.93 
 
Event 10  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 6 Heats. Advance top 3 from each heat plus next 6 times to qtr.
 Advance top 3 from each qtr. plus next best 3 times to Eugene
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    779 Keith Hayes                   SR Kentucky              52.55 
  2   1267 Luke Norris                   SO Ohio State            52.60 
  3    148 William Cole                  SR Buffalo               52.22 
  4   1397 Andre' Peart                  JR Purdue                50.78 
  5   1481 Jermaine Collier              FR South Caroli          51.91 
  6    853 Calvin Arsenault              SO Louisville            51.90 
  7    122 Zachary Ray                   SR Boston U.             51.16 
  8     76 Stanley Broaden               SO Appalachian           52.21 
Heat 2  Prelims
  1     32 Sean Weems                    FR Akron                 51.96 
  2    400 Quinton Harley                SR East Carolin          52.04 
  3    580 Drew Branch                   SO Georgia               50.60 
  4    699 Arqeil Shaw                   SO Indiana Stat          52.63 
  5   1018 Troy Sneller                  JR Michigan              52.45 
  6    467 Kadesh Roberts                FR Florida               52.35 
  7    231 Marcus Maxey                  SR Clemson               51.80 
  8   1041 Keenan Michael                SR Michigan Sta          51.44 
Heat 3  Prelims
  1   1720 Sean Lunkenheimer             SR Wake Forest           52.39 
  2    175 Parker Scott                  JR Central Mich          51.77 
  3   1009 Ali Arastu                    JR Michigan              50.27 
  4   1360 Austin Hollimon               SR Princeton             52.01 
  5    234 Michael Smith                 FR Clemson               52.65 
  6    962 Brandon Williams              JR Memphis               51.99 
  7   1175 Reynaldo Radlin               SR North Caroli          51.68 
  8    818 Mica-Jonathan Petit-Homme     FR LIU Brooklyn          52.43 
Heat 4  Prelims
  1   1613 Jamel Sams                    SO UL-Monroe             51.98 
  2    314 Andre Anderson                JR Cornell               52.35 
  3   1746 Kamohelo Mangojeane           FR Western Kent          52.03 
  4    357 Kevaughn Laviea               SR Delaware Sta          52.65 
  5    756 Miles Dunlap                  SO Kent State            52.43 
  6   1166 Rilwan Alowonle               FR North Caroli          51.48 
  7    695 Jonathan Jackson              SO Indiana Stat          51.78 
  8   1073 Scottie Hearns                FR Miss State            50.56 
Heat 5  Prelims
  1   1070 Nathan Arnett                 SR Miss State            51.19 
  2   1489 Barry Bethea                  JR South Caroli          51.84 
  3   1231 Jarrod Buchanon               JR Notre Dame            52.13 
  4   1287 Tom Timmins                   SO Penn                  52.23 
  5    974 Christian Cook                SO Miami                 52.51 
  6   1499 Paul Barrett                  FR South Florid          51.94 
  7    299 Jibri Victorian               SR Coppin State          50.77 
  8   1269 Jordan Rispress               JR Ohio State            52.61 
Heat 6  Prelims
  1    806 Andre Washington              SR Liberty               51.95 
  2    483 Dennis Pugh                   SO Florida A&M           52.63 
  3   1614 Martin Solomon                JR UL-Monroe             52.47 
  4    841 Yusuf Muhammad                JR Louisiana Te          50.75 
  5   1257 Antonio Blanks                SO Ohio State            51.44 
  6    701 Max Tuttle                    JR Indiana Stat          51.82 
  7    426 Darrell Butler                SO Eastern Mich          52.12 
  8   1678 Brandon Burton                SO Virginia              52.34 
 
Event 11  Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 One round. 3 heats. Random lanes
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Eugene
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Michigan                                               40.25 
  2  Norfolk State                                          40.48 
  3  Northwestern St.                                       40.08 
  4  Mississippi                                            39.69 
  5  Georgia                                                40.23 
  6  Virginia Tech                                          40.07 
  7  Alabama                                                38.97 
  8  Ohio State                                             39.72 
Heat 2  Prelims
  1  Florida                                                38.99 
  2  Louisiana Tech                                         39.87 
  3  Maryland-Eastern Shore                                 40.43 
  4  South Carolina                                         40.11 
  5  Florida State                                          39.32 
  6  Clemson                                                39.84 
  7  Kennesaw State                                         40.38 
  8  Savannah State                                         40.10 
Heat 3  Prelims
  1  Eastern Michigan                                       40.47 
  2  Tennessee                                              39.75 
  3  Auburn                                                 39.48 
  4  Charlotte                                              40.36 
  5  Jackson State                                          40.06 
  6  LSU                                                    38.98 
  7  Cornell                                                40.19 
  8  LIU Brooklyn                                           40.10 
 
Event 12  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 One round. 3 heats. Random lanes
 Advance top 3 from each ht. plus next best 3 times to Eugene
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jackson State                                        3:10.29 
  2  Mississippi                                          3:08.25 
  3  Notre Dame                                           3:05.87 
  4  Delaware State                                       3:07.39 
  5  Penn State                                           3:06.21 
  6  Hampton                                              3:08.42 
  7  Pittsburgh                                           3:04.16 
  8  Georgia                                              3:09.83 
Heat 2  Prelims
  1  Princeton                                            3:06.26 
  2  LSU                                                  3:05.27 
  3  Miss State                                           3:05.15 
  4  Mid. Tenn. State                                     3:06.68 
  5  Purdue                                               3:10.21 
  6  George Mason                                         3:08.28 
  7  South Carolina                                       3:08.37 
  8  Coastal Carolina                                     3:09.98 
Heat 3  Prelims
  1  Florida                                              3:02.65 
  2  Ohio State                                           3:07.92 
  3  North Carolina                                       3:08.99 
  4  Tennessee                                            3:08.20 
  5  Alabama                                              3:06.04 
  6  Grambling                                            3:10.65 
  7  LIU Brooklyn                                         3:09.33 
  8  Western Kentucky                                     3:06.09 
 
Event 13  Men High Jump
===============================================================================
 Progression: 2.00 - 2.05 - 2.10 - 2.14 -2.17 -then 3cm
 Random draw for pit and order. Simultaneous bar raise
 5-alive until fewer than 9 at a given height
 Advance top 12 overall placers to Eugene. Jump off # 12
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    599 Mykhail Chambers              SR Georgia Tech          2.13m 
  2    192 Trey McRae                    SO Charlotte             2.14m 
  3    760 Cody Jones                    FR Kent State            2.10m 
  4    808 Kyle Wheeler                  SO Liberty               2.10m 
  5    582 Maurice Freeman               FR Georgia               2.10m 
  6    155 Chris Reape                   SO Buffalo               2.14m 
  7    793 Adeolu Adesida                SO Lehigh                2.12m 
  8    252 Reggie Nelson                 SO Coastal Caro          2.09m 
  9    523 David Fajoyomi                JR Fordham               2.08m 
 10    794 Patrick Ciez                  JR Lehigh                2.08m 
 11    857 Chrisjaan Smith               FR Louisville            2.14m 
 12    814 Kemar Lewis                   SO LIU Brooklyn          2.09m 
 13   1430 Adam Bergo                    SR Rutgers               2.09m 
 14    891 Fitzroy Dunkley               FR LSU                   2.10m 
 15   1572 Daryl Rice                    SO Tennessee St          2.08m 
 16    987 Peter Stefanski               FR Miami (Ohio)          2.10m 
 17   1129 Willie Calvin                 SR N.C. Central          2.11m 
 18   1141 Brandon Knight                SR New Orleans           2.10m 
 19    906 Mohamed Koita                 JR Manhattan             2.20m 
 20   1443 Bob Elliott II                SO Samford               2.09m 
 21   1579 Larry Henry                   SR Troy                  2.10m 
 22    975 John-Patrick Friday           FR Miami                 2.08m 
 23   1612 Clint Broussard               SR UL-Monroe             2.13m 
 24   1745 Derrick Hill                  JR Western Kent          2.11m 
Flight 2  Prelims
  1    672 Darius King                   JR Indiana               2.18m 
  2     50 Justin Fondren                FR Alabama               2.19m 
  3     68 Alexander Bowen Jr.           SO Albany                2.22m 
  4    811 Gemikal Prude                 FR Lipscomb              2.15m 
  5    236 Torian Ware                   SO Clemson               2.16m 
  6    958 Darius Lynwood                JR Memphis               2.15m 
  7   1285 Maalik Reynolds               JR Penn                  2.20m 
  8    735 Bilal Abdullah                FR Kennesaw Sta          2.16m 
  9   1316 Jon Hendershot                JR Penn State            2.22m 
 10    511 James Harris                  JR Florida Stat          2.24m 
 11     26 Martel Durant                 SO Akron                 2.15m 
 12    376 Tanner Anderson               JR Duke                  2.19m 
 13    103 DJ Smith                      JR Auburn                2.21m 
 14    739 Andre Dorsey                  SO Kennesaw Sta          2.10m 
 15   1388 Geoff Davis                   SR Purdue                2.24m 
 16   1074 Marcus Jackson                JR Miss State            2.27m 
 17    668 Derek Drouin                  SR Indiana               2.33m 
 18    318 Tommy Butler                  JR Cornell               2.15m 
 19   1522 Isaiah Harris                 JR St. Peter's           2.15m 
 20   1324 Sean Reilly                   SR Penn State            2.19m 
 21    316 Montez Blair                  JR Cornell               2.24m 
 22   1503 Chase Meyers                  SO South Florid          2.15m 
 23   1196 Kris Kornegay-Gober           SR North Caroli          2.17m 
 24   1696 Ronnie Black                  SR Virginia Tec          2.23m 
 
Event 14  Men Pole Vault
===============================================================================
 Progression: 4.75 - 4.90 - 5.05 - 5.15 -5.20 -then 5cm
 Random draw for pit and order. Simultaneous bar raise
 5-alive until fewer than 9 at a given height
 Advance top 12 overall placers to Eugene. Jump off # 12
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    386 Ian Rock                      SO Duke                  5.00m 
  2    291 Cory Duggan                   JR Connecticut           5.15m 
  3    328 Steven Pawlak                 SO Cornell               4.95m 
  4   1045 Derik Peterman                SR Michigan Sta          5.08m 
  5    378 Curtis Beach                  JR Duke                  5.10m 
  6   1468 Connor Smith                  JR South Alabam          5.03m 
  7    473 Jared Watkins                 FR Florida               5.00m 
  8   1044 James Nixon                   SR Michigan Sta          5.11m 
  9    674 Derek Messmer                 SR Indiana               5.01m 
 10    956 Austin Crenshaw               JR Memphis               5.08m 
 11   1445 Owen Wagoner                  JR Samford               5.05m 
 12    954 Nate Arnold                   SR Memphis               4.98m 
 13   1562 Tyler Porter                  JR Tennessee             5.31m 
 14    670 Scott Houston                 SR Indiana               5.06m 
 15    329 Peter Roach                   JR Cornell               5.10m 
 16   1553 Chase Brannon                 JR Tennessee             5.41m 
 17    960 Pauls Pujats                  SO Memphis               5.18m 
 18    762 Jesse Oxley                   FR Kent State            5.10m 
 19   1436 Chris Wyckoff                 JR Rutgers               5.15m 
 20   1552 Jake Blankenship              FR Tennessee             5.61m 
 21   1466 Nick Farrell                  JR South Alabam          4.95m 
 22   1043 Cliff Miller                  SR Michigan Sta          5.10m 
 23    375 Justin Amezquita              JR Duke                  5.21m 
 24   1764 Austin Vegas                  FR William and           5.01m 
Flight 2  Prelims
  1     24 Shawn Barber                  FR Akron                 5.71m 
  2    607 Aaron Unterberger             SR Georgia Tech          5.35m 
  3     33 Joseph Wesley                 SR Akron                 5.25m 
  4     70 Alfonso Scannapieco           JR Albany                5.35m 
  5    892 Andreas Duplantis             SO LSU                   5.36m 
  6   1502 Wyatt Metzger                 JR South Florid          5.03m 
  7    424 Max Babits                    JR Eastern Mich          5.30m 
  8    800 Cody Bingham                  FR Liberty               5.00m 
  9   1709 Chris Uhle                    SO Virginia Tec          5.20m 
 10    896 Jaora Johnson                 JR LSU                   5.21m 
 11   1505 Drew Volz                     SO South Florid          5.21m 
 12    889 Joseph Caraway                SR LSU                   5.31m 
 13    514 Drew Marcello                 JR Florida Stat          5.21m 
 14     30 Shawn Light                   JR Akron                 5.31m 
 15    900 Thomas Reinecke               SR LSU                   5.41m 
 16    907 Brian McGovern                SR Manhattan             5.36m 
 17    206 Josh Dangel                   JR Cincinnati            5.35m 
 18   1095 Sam Kendricks                 SO Mississippi           5.81m 
 19   1266 Heath Nickles                 SR Ohio State            5.01m 
 20   1138 Mark Vetere                   SO Navy                  5.27m 
 21    512 Andrew LaHaye                 SR Florida Stat          5.31m 
 22    644 Nico Weiler                   SR Harvard               5.25m 
 23     31 Alex McCune                   SO Akron                 5.05m 
 24   1136 Ryan Kochert                  JR Navy                  5.10m 
 
Event 15  Men Long Jump
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random jump order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single pit final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1272 Korbin Smith                  SR Ohio State            7.38m 
  2     28 Bryan Jones                   JR Akron                 7.36m 
  3    411 Diego Lawrence                JR East Tenn. S          7.36m 
  4    134 Kevin Keller                  SO Bucknell              7.40m 
  5     62 Nathan Vardaman               FR Alabama               7.37m 
  6    739 Andre Dorsey                  SO Kennesaw Sta          7.40m 
  7    198 Elias Still                   JR Charlotte             7.38m 
  8    819 Brian Richards                SR LIU Brooklyn          7.35m 
  9   1053 Cordairo Golden               JR Mid. Tenn. S          7.36m 
 10    152 Donald McCann                 SO Buffalo               7.36m 
 11    802 Aaron Johnson                 SR Liberty               7.35m 
 12    176 Diavonte Smith                FR Central Mich          7.37m 
Flight 2  Prelims
  1   1770 Dana Lindberg                 JR Yale                  7.40m 
  2    741 Rasmus Rooks                  SO Kennesaw Sta          7.49m 
  3    146 Austin Ashby                  FR Buffalo               7.45m 
  4    332 Hercules Stancil              JR Cornell               7.42m 
  5   1460 Phillippe Moore               JR SE Louisiana          7.43m 
  6    605 Myles Mcdavid                 FR Georgia Tech          7.40m 
  7    696 Maurice Lyke                  JR Indiana Stat          7.46m 
  8    986 Sam Spallinger                SR Miami (Ohio)          7.43m 
  9   1571 Royce Dates                   JR Tennessee St          7.43m 
 10   1092 Malcolm Davis                 JR Mississippi           7.44m 
 11   1628 Cameron Walton                SO UNC-Wilmingt          7.46m 
 12    183 Braxton Drummond              SO Charleston S          7.47m 
Flight 3  Prelims
  1   1433 Corey Crawford                SO Rutgers               7.53m 
  2    957 Luis Hanssler                 FR Memphis               7.49m 
  3   1238 Keith Mesidor                 SO Notre Dame            7.53m 
  4    409 Ryan Beaver                   JR East Tenn. S          7.51m 
  5    378 Curtis Beach                  JR Duke                  7.57m 
  6    983 John Cantwell                 SR Miami (Ohio)          7.58m 
  7   1240 Logan Renwick                 JR Notre Dame            7.62m 
  8   1216 Emmanuel Williams             SO Northwestern          7.53m 
  9   1585 Devon Breaux                  FR Tulane                7.55m 
 10    401 Cameron Hudson                FR East Carolin          7.61m 
 11    315 Steven Bell                   JR Cornell               7.54m 
 12    976 Timonthy Richardson           SO Miami                 7.55m 
Flight 4  Prelims
  1    412 Tyler Stepp                   JR East Tenn. S          7.80m 
  2   1694 Jeff Artis-Gray               SR Virginia Tec          7.94m 
  3    456 Marquis Dendy                 SO Florida               8.29m 
  4    224 Jameel Abdul-Mateen           SO Clemson               7.67m 
  5   1500 Kevin Bell                    JR South Florid          7.63m 
  6     51 Kamal Fuller                  JR Alabama               7.65m 
  7   1484 Jarrod Hutchen                SR South Caroli          7.75m 
  8    182 Lavon Allen                   SR Charleston S          7.64m 
  9    506 Stefan Brits                  SO Florida Stat          8.05m 
 10    894 Damar Forbes                  SR LSU                   8.34m 
 11   1506 Neamen Wise                   SR South Florid          7.78m 
 12   1263 Mike Hartfield                SR Ohio State            8.15m 
 
Event 16  Men Triple Jump
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random jump order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single pit final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1485 Dorian Johnson                SR South Caroli         15.26m 
  2    507 Owen Cain                     JR Florida Stat         15.27m 
  3    553 Eghosa Aghayere               JR Georgetown           15.21m 
  4    331 Dan Scott                     JR Cornell              15.27m 
  5    399 Miles Coats                   JR East Carolin         15.15m 
  6    486 Aubrey Smith                  SR Florida Int'         15.21m 
  7   1240 Logan Renwick                 JR Notre Dame           15.12m 
  8   1413 Ronald Woodley                SR Rhode Island         15.19m 
  9   1626 Aerial Chatman                JR UNC-Wilmingt         15.18m 
 10    398 Allen Bordley                 FR East Carolin         15.15m 
 11    891 Fitzroy Dunkley               FR LSU                  15.14m 
 12    227 Shai Carpenter                SO Clemson              15.18m 
Flight 2  Prelims
  1    539 Jimi Tele                     FR George Mason         15.33m 
  2   1540 Gabriel Pickett               JR Temple               15.36m 
  3   1038 Jarred Gambrell               SO Michigan Sta         15.34m 
  4    190 Anthony Campbell              FR Charlotte            15.36m 
  5    298 Shane Green                   SO Coppin State         15.30m 
  6   1366 Nana Owusu-Nyanteky           SO Princeton            15.29m 
  7    803 Chris Johnson                 SR Liberty              15.31m 
  8   1522 Isaiah Harris                 JR St. Peter's          15.33m 
  9   1215 Aaron Williams                SO Northwestern         15.35m 
 10   1684 Ryan Satchell                 SO Virginia             15.32m 
 11    840 Devin Henderson               SO Louisiana Te         15.30m 
 12     46 Imani Brown                   FR Alabama              15.35m 
Flight 3  Prelims
  1    963 Manuel Ziegler                SO Memphis              15.49m 
  2    154 Austin Price                  FR Buffalo              15.55m 
  3   1210 Reginald Douglas              SR Northwestern         15.40m 
  4    132 Kenneth Thompson              SR Brown                15.44m 
  5    208 Michael Nwankwo               SO Cincinnati           15.36m 
  6   1127 Keenan Smith                  JR N. Carolina          15.61m 
  7   1216 Emmanuel Williams             SO Northwestern         15.51m 
  8   1431 Kevin Bostick                 SR Rutgers              15.46m 
  9    410 Jason Johnson                 SR East Tenn. S         15.69m 
 10   1501 Shane Lewis                   JR South Florid         15.42m 
 11   1319 Brian Leap                    SO Penn State           15.37m 
 12     56 Jonathan Reid                 SO Alabama              15.63m 
Flight 4  Prelims
  1   1504 Matthew Oneal                 FR South Florid         16.10m 
  2    455 Omar Craddock                 SR Florida              16.46m 
  3   1053 Cordairo Golden               JR Mid. Tenn. S         15.77m 
  4   1263 Mike Hartfield                SR Ohio State           15.84m 
  5    601 Jonathan Gardner              JR Georgia Tech         15.79m 
  6    642 Malcolm Mason Rodriguez       SO Harvard              15.71m 
  7   1430 Adam Bergo                    SR Rutgers              15.73m 
  8   1365 Damon McLean                  JR Princeton            15.86m 
  9    456 Marquis Dendy                 SO Florida              16.03m 
 10    739 Andre Dorsey                  SO Kennesaw Sta         15.92m 
 11   1072 Jason Harper                  JR Miss State           15.92m 
 12   1096 Morris Kersh                  SR Mississippi          15.77m 
 
Event 17  Men Shot Put
===============================================================================
 Four seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up. Single ring final
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    168 Rashad Williams               SR Central Conn         17.15m 
  2   1422 Collin Ray                    SR Robert Morri         17.17m 
  3   1168 Chris DiLorenzo               JR North Caroli         17.31m 
  4    693 Derek Bunch                   FR Indiana Stat         17.33m 
  5   1283 Jacob Brenza                  JR Penn                 17.13m 
  6    761 Michael King                  FR Kent State           17.13m 
  7    293 Eric Masington                JR Connecticut          17.38m 
  8    587 Petr Novotny                  SR Georgia              17.18m 
  9    525 Alex Young                    FR Gardner-Webb         17.18m 
 10    943 Thomas Canchola               SR McNeese Stat         17.30m 
 11   1099 Afoaku Onyinyechukwu          FR Mississippi          17.34m 
 12    694 Chris Fields                  JR Indiana Stat         16.95m 
Flight 2  Prelims
  1    930 Dillon Simon                  SO Maryland-Eas         17.47m 
  2   1264 JC Murasky                    FR Ohio State           17.52m 
  3   1421 Stephen Mitchell              JR Robert Morri         17.43m 
  4   1389 Chukwuebuka Enekwechi         FR Purdue               17.68m 
  5    782 Isiah Kent                    JR Kentucky             17.63m 
  6   1610 Myles Melancon                SR UL-Lafayette         17.73m 
  7   1773 John Seaver                   JR Youngstown S         17.74m 
  8    961 Yannik Schaly                 FR Memphis              17.64m 
  9    379 Stephen Boals                 FR Duke                 17.61m 
 10    641 Igor Liokumovich              SO Harvard              17.56m 
 11   1399 Jordan Roos                   FR Purdue               17.38m 
 12    235 Cory Thalheimer               SR Clemson              17.51m 
Flight 3  Prelims
  1    636 Dustin Brode                  JR Harvard              18.20m 
  2   1386 Coy Blair                     FR Purdue               18.33m 
  3   1507 D'Wayne Houston               JR Southern             17.80m 
  4    637 Ben Glauser                   SO Harvard              17.87m 
  5     23 Nicholas Banke                SR Akron                17.88m 
  6    191 Jake Deaton                   SR Charlotte            18.05m 
  7    786 Brad Szypka                   SO Kentucky             18.15m 
  8    858 Brad Vivace                   SO Louisville           17.79m 
  9   1109 Errol Jeffrey                 JR Monmouth             18.10m 
 10   1039 Antonio James                 SO Michigan Sta         18.17m 
 11    522 Stargell Williams             JR Florida Stat         17.90m 
 12   1551 Tavis Bailey                  SO Tennessee            18.03m 
Flight 4  Prelims
  1    805 Ryan Smith                    SR Liberty              18.44m 
  2    591 Nick Vena                     SO Georgia              19.03m 
  3    101 Marcus Popenfoose             JR Auburn               18.95m 
  4    586 Ashinia Miller                FR Georgia              19.05m 
  5   1557 Matthew Hoty                  SO Tennessee            19.12m 
  6    326 Stephen Mozia                 SO Cornell              19.20m 
  7    593 Caleb Whitener                JR Georgia              19.09m 
  8    150 Jonathan Jones                SO Buffalo              19.09m 
  9   1390 Jakob Engel                   SR Purdue               18.69m 
 10   1017 Cody Riffle                   SO Michigan             18.80m 
 11   1317 Darrell Hill                  SO Penn State           19.13m 
 12    977 Isaiah Simmons                FR Miami                18.89m 
 
Event 18  Men Discus Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1   1198 Jule Rich                     SO North Caroli         52.64m 
  2   1721 Steve Michaelsen              FR Wake Forest          51.84m 
  3    641 Igor Liokumovich              SO Harvard              52.87m 
  4   1094 Hunter Harrison               FR Mississippi          51.83m 
  5    698 Brandon Pounds                SR Indiana Stat         52.00m 
  6    153 Evan Palmer                   JR Buffalo              51.89m 
  7   1398 Caleb Reiff                   FR Purdue               51.58m 
  8     79 Jared Stalling                SR Appalachian          52.73m 
  9    136 Luke Webster                  SR Bucknell             52.51m 
 10   1411 Andrew Piscitelli             SR Rhode Island         51.66m 
 11   1172 Dontrevious Ousley            FR North Caroli         52.71m 
 12    177 Cole Walderzak                FR Central Mich         52.31m 
 13   1586 Thomas Lynch                  SO Tulane               51.81m 
 14   1197 Grant Pearce                  SR North Caroli         51.75m 
 15    859 Steve Wade                    FR Louisville           52.50m 
 16   1170 AJ Hicks                      SO North Caroli         52.52m 
Flight 2  Prelims
  1    379 Stephen Boals                 FR Duke                 53.74m 
  2    517 Jeff Pelage                   SR Florida Stat         56.19m 
  3    977 Isaiah Simmons                FR Miami                54.41m 
  4   1109 Errol Jeffrey                 JR Monmouth             53.44m 
  5     23 Nicholas Banke                SR Akron                56.15m 
  6   1308 Will Barr                     JR Penn State           55.34m 
  7    988 Robert Stein                  JR Miami (Ohio)         55.79m 
  8   1099 Afoaku Onyinyechukwu          FR Mississippi          54.63m 
  9   1412 Sam Snyder                    SO Rhode Island         53.49m 
 10    759 Reginald Jagers               FR Kent State           55.99m 
 11    585 Burke McCarty                 JR Georgia              55.11m 
 12   1769 Michael Levine                SR Yale                 55.61m 
 13    930 Dillon Simon                  SO Maryland-Eas         53.65m 
 14    293 Eric Masington                JR Connecticut          56.46m 
 15   1346 Andrew Wells                  SO Pittsburgh           54.50m 
 16    782 Isiah Kent                    JR Kentucky             54.77m 
Flight 3  Prelims
  1   1435 James Plummer                 SR Rutgers              60.85m 
  2   1046 Lonnie Pugh                   SR Michigan Sta         56.65m 
  3   1284 Sam Mattis                    FR Penn                 58.34m 
  4    778 Andrew Evans                  JR Kentucky             60.12m 
  5    382 Austin Gamble                 JR Duke                 58.07m 
  6    326 Stephen Mozia                 SO Cornell              59.91m 
  7   1551 Tavis Bailey                  SO Tennessee            59.51m 
  8    130 Courtland Clavette            SO Brown                57.04m 
  9   1039 Antonio James                 SO Michigan Sta         59.78m 
 10    764 Matthias Tayala               SO Kent State           56.57m 
 11   1467 Jan-Louw Kotze                FR South Alabam         57.60m 
 12   1133 Zachary Duncavage             JR Navy                 58.74m 
 13   1459 Jeff Milliron                 JR SE Louisiana         57.08m 
 14    887 Rodney Brown                  SO LSU                  62.88m 
 15    191 Jake Deaton                   SR Charlotte            56.78m 
 16   1200 Nathaniel Williams            JR North Caroli         56.63m 
 
Event 19  Men Hammer Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1    856 Sebastian Lenz                FR Louisville           59.77m 
  2    118 Reuben Horace                 SO Boston U.            57.54m 
  3    520 Markindey Sineus              SO Florida Stat         59.07m 
  4    805 Ryan Smith                    SR Liberty              59.71m 
  5    637 Ben Glauser                   SO Harvard              59.77m 
  6    691 Justin Applegate              JR Indiana Stat         58.01m 
  7   1554 Cameron Brown                 FR Tennessee            57.31m 
  8    959 Andrew Miller                 SR Memphis              58.71m 
  9    381 Michael Foley                 FR Duke                 57.72m 
 10    269 Duncan Dickerson              SR Columbia             58.94m 
 11    345 Thomas Servino                SO Dartmouth            59.35m 
 12   1409 Thaddeus Kusiak               SR Rhode Island         59.27m 
 13   1622 Thor Serafenas                SO UMBC                 57.26m 
 14   1402 Curtis Hodge                  SR Radford              58.83m 
 15   1262 Bill Gehring                  SR Ohio State           60.10m 
 16    462 David Levin                   SO Florida              59.59m 
Flight 2  Prelims
  1    943 Thomas Canchola               SR McNeese Stat         60.14m 
  2   1564 Drew Thomas                   SR Tennessee            60.37m 
  3   1630 Kenneth Sugishita             SR USC Upstate          60.34m 
  4     57 Charodd Richardson            SO Alabama              60.40m 
  5    525 Alex Young                    FR Gardner-Webb         62.09m 
  6   1611 Justin Victor                 JR UL-Lafayette         60.73m 
  7    292 Joshua Faboyede               SR Connecticut          60.63m 
  8    901 Jeremy Tuttle                 SO LSU                  61.26m 
  9   1274 Joseph Velez                  FR Ohio State           62.07m 
 10     23 Nicholas Banke                SR Akron                62.11m 
 11    289 Chris Ackell                  SO Connecticut          60.73m 
 12    860 Nils Westrich                 FR Louisville           61.45m 
 13    472 David Triassi                 SR Florida              61.54m 
 14   1458 Jonathan Kinchen              SO SE Louisiana         62.00m 
 15    153 Evan Palmer                   JR Buffalo              60.10m 
 16   1408 William Janes                 SR Rhode Island         61.54m 
Flight 3  Prelims
  1     52 Elias Hakansson               FR Alabama              65.50m 
  2   1308 Will Barr                     JR Penn State           63.35m 
  3    742 Martynas Sedys                FR Kennesaw Sta         62.55m 
  4   1389 Chukwuebuka Enekwechi         FR Purdue               64.94m 
  5     84 Nicholas Snoad                SR Army                 62.80m 
  6   1205 Max Milder                    JR Northeastern         62.50m 
  7    470 Kyle Strawn                   SO Florida              66.90m 
  8    854 Sam Bombaugh                  JR Louisville           62.94m 
  9   1576 Nicolo Bolla                  SR Troy                 65.78m 
 10    698 Brandon Pounds                SR Indiana Stat         65.58m 
 11    764 Matthias Tayala               SO Kent State           66.37m 
 12   1703 Denis Mahmic                  SR Virginia Tec         63.46m 
 13    133 Leonard Joseph                SR Bucknell             63.98m 
 14    466 Jeremy Postin                 SR Florida              68.68m 
 15   1013 Ethan Dennis                  JR Michigan             64.98m 
 16   1702 Tomas Kruzliak                FR Virginia Tec         70.84m 
 
Event 20  Men Javelin Throw
===============================================================================
 Three seeded flights. Worst to best. Random throw order
 Advance top 16 to final for 3 more attempts. Reverse order
 30 minute flight specific warm-up
 Advance top 12 placers from final to Eugene. No ties
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1     59 Kevin Shannon                 FR Alabama              63.18m 
  2     29 Bryce Lemon                   SO Akron                64.80m 
  3    149 Casey Garbaty                 SR Buffalo              63.39m 
  4   1717 Patrick Donelan               SO Wake Forest          65.32m 
  5   1119 Keith Davis                   SO Morgan State         64.31m 
  6   1110 McLean Lipschutz              FR Monmouth             64.76m 
  7    989 Tyler Yee                     SO Miami (Ohio)         64.35m 
  8   1621 Vincent Rentzsch              FR UMBC                 65.40m 
  9   1121 Jon Fernandez                 SR Mount St. Ma         65.13m 
 10    955 Kyle Bynum                    SO Memphis              64.17m 
 11   1633 Jeremy Getz                   SO Valparaiso           63.48m 
 12    901 Jeremy Tuttle                 SO LSU                  63.80m 
 13    100 Tyler Kennedy                 SR Auburn               62.79m 
 14     25 Bryan Dowdell                 JR Akron                63.44m 
 15    897 Philip LeBlanc                JR LSU                  62.83m 
 16   1461 Casey Revere                  SR SE Louisiana         64.01m 
Flight 2  Prelims
  1    342 Brett Gilson                  SR Dartmouth            67.65m 
  2    247 Jordan Entwistle              FR Coastal Caro         65.78m 
  3    648 Christian Spaulding           SO High Point           66.65m 
  4   1513 Ethan Rich                    SO Southern Mis         66.48m 
  5    623 Stefano Nardini               SO Hampton              65.62m 
  6     82 Jacob Drozd                   SO Army                 67.93m 
  7   1108 Kevin Gilhuly                 JR Monmouth             66.16m 
  8   1137 Jay Stell                     FR Navy                 67.02m 
  9    944 Stephen Eccles                SO McNeese Stat         66.85m 
 10   1097 Ben Lapane                    JR Mississippi          66.78m 
 11   1177 Houston Summers               FR North Caroli         67.79m 
 12   1432 Thomas Carr                   FR Rutgers              65.71m 
 13    246 Jackson Corcoran              SO Coastal Caro         68.17m 
 14    757 Brian Florek                  SR Kent State           68.10m 
 15   1763 Robert Smutsky                FR William and          66.02m 
 16    156 Jacob Sunday                  JR Buffalo              67.96m 
Flight 3  Prelims
  1   1514 Kyle Smith                    SR Southern Mis         72.05m 
  2   1563 Kyle Quinn                    FR Tennessee            69.35m 
  3    515 Morne Moolman                 FR Florida Stat         73.83m 
  4    330 Rob Robbins                   SO Cornell              71.11m 
  5    777 Raymond Dykstra               SO Kentucky             71.68m 
  6   1420 Chris Carper                  JR Robert Morri         70.87m 
  7   1142 Matti Mortimore               FR New Orleans          70.66m 
  8   1719 Ben Lincoln                   SR Wake Forest          75.36m 
  9   1457 Derek Hampton                 SO SE Louisiana         68.67m 
 10   1340 Robert Millar                 JR Pittsburgh           69.31m 
 11   1708 Matthias Treff                SR Virginia Tec         75.92m 
 12   1273 Bill Stanley                  FR Ohio State           75.23m 
 13   1069 Piotr Antosik                 FR Miss State           68.29m 
 14   1744 Tomas Guerra                  FR Western Kent         70.33m 
 15    837 Joshua Cox                    SO Louisiana Te         68.26m 
 16   1326 Michael Shuey                 FR Penn State           69.47m 




Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version