RunnerspaceNewsView

2006 Results - Nevada NIAA Outdoor State Championships

Published by John Dixon of RS/NV
May 20th 2006, 6:04pm | 51266 views
PrintReport
Social
Images
Nevada NIAA Outdoor State Championships
May 19, 2006 to May 20, 2006
Del Sol HS, 3100 E Patrick Lane, Las Vegas, NV, US, 89120
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pullens, Jesse   Spring Mountain 11.65 -3.1 1 10
2 Langley, Gene   Indian Springs 11.91 -3.1 1 8
3 Vea, George   Pahranagat Valle 12.05 -3.1 1 6
4 Moody, Shane   Eureka 12.28 -3.1 1 5
5 Walker, Matt   Sage Ridge 12.50 -3.1 1 4
6 Werner, Axel   Smith Valley 12.59 -3.1 1 3
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Loper, Justin   Independence 11.46 -2.5 1 10
2 Wilson, Rashad   Rite of Passage 11.72 -2.5 1 8
3 Kopp, Kyle   White Pine 12.05 -2.5 1 6
4 Rogers, Ian   The Meadows 12.14 -2.5 1 5
5 Bailey, Justin   Independence 12.33 -2.5 1 4
6 Bolden, Marcus   Independence 12.34 -2.5 1 3
7 Pyeatt, Thomas   White Pine 12.37 -2.5 1 2
8 Henroid, Adam   White Pine 12.41 -2.5 1 1
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Richardson, Shaka   Boulder City 11.06 +1.8 1 10
2 Peterson, Brandon   Tahoe-Truckee 11.16 +1.8 1 8
3 Martin, Mike   Dayton 11.61 +1.8 1 6
4 Spencer, Rocky   Pahrump Valley 11.72 +1.8 1 5
5 Sullivan, Jim   Faith Lutheran 11.76 +1.8 1 4
6 Lynch, Austin   Tahoe-Truckee 11.77 +1.8 1 3
7 Storrs, Bill   Dayton 11.85 +1.8 1 2
8 Villacorta, Gabe   Sparks 12.13 +1.8 1 1
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guy, Dell 12 Western 10.90 -4.8 1 10
2 Igeleke, Ekundayo 12 Liberty 10.99 -4.8 1 8
3 Johnson, Andre 11 Canyon Springs 11.27 -4.8 1 6
4 Robertson, Paris 10 Cheyenne 11.40 -4.8 1 5
5 Rowe, Royce 12 Hug 11.42 -4.8 1 4
6 Krueger, Ryan 12 Galena 11.45 -4.8 1 3
7 Ngongoske, Styker 10 McQueen 11.65 -4.8 1 2
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harris, Easton   Smith Valley 22.94 -2.0 1 10
2 Deyampert, Theo   Laughlin 23.61 -2.0 1 8
3 Lennon, Christopher   Spring Mountain 24.16 -2.0 1 6
4 Petersen, Mykal   Round Mountain 24.18 -2.0 1 5
5 Stoner, Zach   Gabbs 24.44 -2.0 1 4
6 Langley, Gene   Indian Springs 24.84 -2.0 1 3
7 Martinez, Jorge   Jackpot 25.14 -2.0 1 2
8 Werner, Axel   Smith Valley 25.38 -2.0 1 1
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Rashad   Rite of Passage 23.21 -0.4 1 10
2 Loper, Justin   Independence 23.24 -0.4 1 8
3 Kopp, Kyle   White Pine 23.87 -0.4 1 6
4 Bolden, Marcus   Independence 24.19 -0.4 1 5
5 Rogers, Ian   The Meadows 24.34 -0.4 1 4
6 Milburn, Derrick   Rite of Passage 24.41 -0.4 1 3
7 Pyeatt, Thomas   White Pine 24.81 -0.4 1 2
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Richardson, Shaka   Boulder City 22.44 -3.1 1 10
2 Peterson, Brandon   Tahoe-Truckee 22.88 -3.1 1 8
3 Spencer, Rocky   Pahrump Valley 23.52 -3.1 1 6
4 Storrs, Bill   Dayton 23.68 -3.1 1 5
5 Feemster, Trace   Dayton 23.71 -3.1 1 4
6 Lynch, Austin   Tahoe-Truckee 23.83 -3.1 1 3
7 Martin, Mike   Dayton 23.95 -3.1 1 2
8 Hansen, Luke   Faith Lutheran 24.33 -3.1 1 1
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guy, Dell 12 Western 21.63 -1.7 1 10
2 Gray, Jeremy 12 Carson 22.56 -1.7 1 8
3 Gordon, Chris 12 Canyon Springs 22.58 -1.7 1 6
4 Duncan, Calvin 12 Mojave 22.67 -1.7 1 5
5 Krueger, Ryan 12 Galena 22.89 -1.7 1 4
6 St. Germain, Michael 12 Fallon 22.91 -1.7 1 3
7 Martinez, Keith 10 Arbor View 23.23 -1.7 1 2
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stoner, Zach   Gabbs 52.40 1 10
2 Gleason, Casey   Smith Valley 53.00 1 8
3 Akers, Tyrell   Round Mountain 53.09 1 6
4 Lennon, Christopher   Spring Mountain 53.96 1 5
5 Chellman, Nathan   Sage Ridge 54.29 1 4
6 Bailey, Joey   Laughlin 55.71 1 3
7 Edwards, Kaleb   Carlin 56.03 1 2
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hernandez, Javier   Silver Stage 53.41 1 10
2 Russell, Logan   Rite of Passage 53.90 1 8
3 Taylor, Glen   White Pine 56.39 1 6
4 Riley, Sean   The Meadows 57.14 1 5
5 Griffin, Scott   White Pine 57.68 1 4
6 Robinson, Lazaro   Independence 58.53 1 3
7 Beck, Marc   The Meadows 1:11.03c 1 2
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sullivan, Jim   Faith Lutheran 51.16 1 10
2 Martin, Mike   Dayton 51.22 1 8
3 Eleogram, Bryan   Pahrump Valley 52.15 1 6
4 Lynch, Austin   Tahoe-Truckee 52.40 1 5
5 Rollins, Jarid   Faith Lutheran 53.08 1 4
6 LaVoie, Jake   Fernley 53.67 1 3
7 Yeater, James   Dayton 54.14 1 2
8 Patterson, Jacob   Spring Creek 54.33 1 1
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rincon, Jordan 10 Spring Valley 48.84 1 10
2 Hill, Austin 12 Bonanza 49.15 1 8
3 Massey, Jovan 11 Las Vegas 49.52 1 6
4 Proby, Deshawn 11 Cheyenne 50.18 1 5
5 Green, Lewis 12 Reno 50.34 1 4
6 Shannon, Zack 12 Galena 51.63 1 3
7 Larry, Admiral 12 Green Valley 51.69 1 2
8 Leon, Joe 11 Fallon 53.43 1 1
 
Mens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vipham, Michael   Owyhee 1:59.51 1 10
2 Gleason, Casey   Smith Valley 1:59.65 1 8
3 Akers, Tyrell   Round Mountain 2:02.90 1 6
4 Chellman, Nathan   Sage Ridge 2:04.39 1 5
5 Webster, Brett   Sage Ridge 2:11.65 1 4
6 Malden, Corey   Indian Springs 2:12.86 1 3
7 Fajardo, Derek   Laughlin 2:19.10 1 2
8 Bailey, Joey   Laughlin 2:23.56 1 1
 
Mens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baughman, Owen   White Pine 2:03.91 1 10
2 Russell, Logan   Rite of Passage 2:05.25 1 8
3 Guajardo, Tyson   Whittell 2:07.59 1 6
4 Worley, Jeremy   Whittell 2:10.01 1 5
5 Guiza, Juan   West Wendover 2:10.99 1 4
6 Arias, Antonis   Independence 2:17.61 1 3
7 Wadsworth, Cory   Lincoln County 2:24.76 1 2
8 Riley, Sean   The Meadows 2:28.28 1 1
 
Mens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Routson, Jon   Lowry 2:01.31 1 10
2 Peterson, Jon   Spring Creek 2:02.59 1 8
3 Rollins, Jarid   Faith Lutheran 2:03.10 1 6
4 Satterthwaite, Colby   Spring Creek 2:04.10 1 5
5 Smelser, Scott   North Tahoe 2:07.06 1 4
6 Kato, Nathan   Dayton 2:07.09 1 3
7 Castro, Sergio   Pahrump Valley 2:09.99 1 2
8 Sullivan, Jim   Faith Lutheran 2:15.19 1 1
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zurko, Sean 11 Silverado 1:55.55 1 10
2 Hill, Austin 12 Bonanza 1:57.84 1 8
3 Delaplain, Pat 12 McQueen 1:58.70 1 6
4 Moyer, Mat 10 Damonte Ranch 1:59.97 1 5
5 Makeley, Tim 10 Hug 2:02.25 1 4
6 Green, Leopold 11 Cheyenne 2:03.02 1 3
7 Wilmore, Ernest 12 Cimarron-Memoria 2:07.20 1 2
 
Mens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chellman, Nathan   Sage Ridge 4:33.63 1 10
2 Vipham, Michael   Owyhee 4:34.16 1 8
3 Messerly, Garrett   Round Mountain 4:52.59 1 6
4 Winston, Taylor   Round Mountain 4:55.98 1 5
5 Marshek, Aaron   Smith Valley 5:01.10 1 4
6 Carpenter, Alex   Sage Ridge 5:01.43 1 3
7 Ramirez, Vicente   Round Mountain 5:04.84 1 2
8 Fajardo, Derek   Laughlin 5:13.15 1 1
 
Mens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baughman, Owen   White Pine 4:45.15 1 10
2 Guajardo, Tyson   Whittell 4:46.75 1 8
3 Guizar, Doro   Battle Mountain 4:50.00 1 6
4 LeBaron, Tyler   Lincoln County 4:56.23 1 5
5 Worley, Jeremy   Whittell 5:02.41 1 4
6 Guiza, Juan   West Wendover 5:08.75 1 3
7 Hansen, Kurtis   White Pine 5:09.80 1 2
8 Heberlein, Stevie   Battle Mountain 5:25.41 1 1
 
Mens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Routson, Jon   Lowry 4:35.98 1 10
2 Yori, Tony   Fernley 4:44.25 1 8
3 Silver, Micah   Tahoe-Truckee 4:49.25 1 6
4 Calandra, Troy   Tahoe-Truckee 4:50.76 1 5
5 Flanders, Philip   Incline 4:57.46 1 4
6 Phillips, Jake   Boulder City 5:01.80 1 3
7 Dannenberger, Kevin   Pahrump Valley 5:06.16 1 2
8 Martin, Jeff   Boulder City 5:21.20 1 1
 
Mens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Geib, Dan 12 Galena 4:25.50 1 10
2 Bennett, Solomon 11 Silverado 4:25.73 1 8
3 Zurko, Sean 11 Silverado 4:29.32 1 6
4 Stokes, Tucker 12 Coronado 4:32.28 1 5
5 Parker, Joe 12 Reno 4:38.88 1 4
6 Chuan, Bryan 11 Reno 4:40.87 1 3
7 Evans, Colby 10 Mojave 4:43.72 1 2
8 Scott, Bryan 10 Spring Valley 4:58.91 1 1
 
Mens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carpenter, Alex   Sage Ridge 10:36.80 1 10
2 Marshek, Aaron   Smith Valley 10:45.16 1 8
3 Vipham, Michael   Owyhee 10:49.20 1 6
4 Matheson, Luke   Lund 11:19.16 1 5
5 Fajardo, Derek   Laughlin 11:25.25 1 4
6 Martinez, Ricardo   Beatty 11:27.30 1 3
7 Luna, Yunior   Smith Valley 11:47.47 1 2
8 Alvarez, Luis   Spring Mountain 12:18.47 1 1
 
Mens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baughman, Owen   White Pine 10:02.60 1 10
2 LeBaron, Tyler   Lincoln County 10:44.12 1 8
3 Guajardo, Tyson   Whittell 10:48.44 1 6
4 Worley, Jeremy   Whittell 10:53.35 1 5
5 Guiza, Juan   West Wendover 11:15.31 1 4
6 King, David   Whittell 11:24.96 1 3
7 Hansen, Kurtis   White Pine 11:49.25 1 2
8 Hughes, Willis   Whittell 11:51.48 1 1
 
Mens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Yori, Tony   Fernley 10:21.38 1 10
2 Calandra, Troy   Tahoe-Truckee 10:33.80 1 8
3 Flanders, Philip   Incline 10:46.38 1 6
4 Pike, Matt   Lowry 10:53.36 1 5
5 McCready, Josh   North Tahoe 11:20.97 1 4
6 Sheeler, Chris   Boulder City 11:28.56 1 3
7 Raddant, Danny   Boulder City 11:41.28 1 2
8 Sylvester, Sam   Virgin Valley 11:48.05 1 1
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Geib, Dan 12 Galena 9:31.47 1 10
2 Parker, Joe 12 Reno 10:00.75 1 8
3 Tibaduiza, Bryan 9 Galena 10:02.52 1 6
4 Bennett, Solomon 11 Silverado 10:02.74 1 5
5 Stokes, Tucker 12 Coronado 10:43.78 1 4
6 Rivera, Gabriel 11 Foothill 10:47.34 1 3
7 Evans, Colby 10 Mojave 10:52.50 1 2
8 Foreman, Michael 12 Clark 11:11.70 1 1
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Easton   Smith Valley 14.57 1 10
2 Pullens, Jesse   Spring Mountain 15.91 1 8
3 Brown, Christopher   Spring Mountain 17.69 1 6
4 Walker, Terrell   Spring Mountain 18.77 1 5
5 McFate, Tyler   Indian Springs 19.38 1 4
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hodge, Robert   Independence 16.74 1 10
2 Henroid, Adam   White Pine 17.64 1 8
3 Hoover, Gordan   Independence 17.80 1 6
4 Morton, Boyce   Rite of Passage 18.08 1 5
5 Pinkham, Zach   Lincoln County 18.89 1 4
6 Nardi, Joe   White Pine 19.08 1 3
7 Nebeker, Matt   Battle Mountain 19.41 1 2
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Calvo, Christian   Boulder City 14.98 1 10
2 Wagoner, Josh   Dayton 15.35 1 8
3 Baird, Matt   Boulder City 16.06 1 6
4 Matthews, Dave   Faith Lutheran 16.21 1 5
5 Meade, Bevan   Spring Creek 16.60 1 4
6 Dufurrena, Riley   Spring Creek 17.42 1 3
7 Means, Jeremy   Yerington 17.78 1 2
8 Perry, Tom   Fernley 18.02 1 1
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tom, Erik 12 Reed 14.80 1 10
2 Shannon, Nick 12 Galena 15.18 1 8
3 Floriel, Shedontae 12 Las Vegas 15.42 1 6
4 Gaines, Jashaad 12 Las Vegas 15.51 1 5
5 Liles, Randy 12 Silverado 15.69 1 4
6 Bozarth, Cameron 10 Bishop Manogue 16.15 1 3
7 Manning, Ron 11 Centennial 16.17 1 2
8 Jones, Chris 10 Shadow Ridge 16.18 1 1
 
Mens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Easton   Smith Valley 40.08 1 10
2 Pullens, Jesse   Spring Mountain 40.73 1 8
3 Nelson, Tim   Smith Valley 44.35 1 6
4 Walker, Terrell   Spring Mountain 45.95 1 5
5 Brown, Christopher   Spring Mountain 47.75 1 4
6 Carnell, Steven   Tonopah 48.48 1 3
7 Hughes, Trevor   Carlin 49.66 1 2
 
Mens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henroid, Adam   White Pine 43.25 1 10
2 Hoover, Gordan   Independence 43.91 1 8
3 Hodge, Robert   Independence 43.98 1 6
4 Hanssen, De-Jay   Silver Stage 45.53 1 5
5 Garcia, Byron   Independence 46.77 1 4
6 Hunt, Tanher   Lincoln County 47.04 1 3
7 Nardi, Joe   White Pine 47.52 1 2
8 Pinkham, Zach   Lincoln County 47.64 1 1
 
Mens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baird, Matt   Boulder City 41.44 1 10
2 Calvo, Christian   Boulder City 41.60 1 8
3 Wagoner, Josh   Dayton 41.91 1 6
4 Perry, Tom   Fernley 43.19 1 5
5 Matthews, Dave   Faith Lutheran 43.38 1 4
6 Gonzalez, Jamie   Fernley 43.66 1 3
7 Royer, Michael   Spring Creek 44.31 1 2
8 Dufurrena, Riley   Spring Creek 44.54 1 1
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haswell, Tobi 12 Galena 39.13 1 10
2 Gaines, Jashaad 12 Las Vegas 39.51 1 8
3 Floriel, Shedontae 12 Las Vegas 39.59 1 6
4 Castel, John 11 Reno 40.10 1 5
5 Freeborn, Dan 9 Reno 41.48 1 4
6 Huestis, Matt 11 Chaparral 41.62 1 3
7 Garcia, Adam 11 Cimarron-Memoria 43.98 1 2
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 McFate, Olmstead,
Langley, Langley
  Indian Springs 47.69 1 10
2 Hodson, Bond,
Brower, Moody
  Eureka 48.27 1 8
3 Leavitt, Nay,
Strong, Vea
  Pahranagat Valle 48.75 1 6
4 Bailey, Ailstock,
Fajardo, Layno
  Laughlin 49.34 1 5
5 Wahl, Thuringe,
Edwards, Thuringe
  Carlin 50.39 1 4
6 Werner, Michelso,
Bozsik, Marshek
  Smith Valley 50.88 1 3
7 Matheson, Niman,
Nergui, Porter
  Lund 51.65 1 2
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bailey, Bolden,
Robinson, Loper
  Independence 44.91 1 10
2 Spencer, VonLinso,
Hernande, Shortt
  Silver Stage 46.01 1 8
3 Mecham, Milburn,
Terrell, Wilson
  Rite of Passage 46.64 1 6
4 Henroid, Taylor,
Jones, Pyeatt
  White Pine 46.87 1 5
5 O'Malley, Mockeivi,
Sabistin, Witt
  Whittell 47.87 1 4
6 Mauldin, Ayala,
Nebeker, Tuckett
  Battle Mountain 49.40 1 3
7 Awad, Griffith,
Liu, Beck
  The Meadows 52.98 1 2
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Baird, Calvo,
Misuraca, Richards
  Boulder City 44.71 1 10
2 Patterso, Checkett,
Hogan, Cox
  Spring Creek 45.31 1 8
3 Spencer, Booth,
Floyd, Eleogram
  Pahrump Valley 45.41 1 6
4 Cantwell, Vickers,
Hopper, Feemster
  Dayton 45.55 1 5
5 Frehner, Zarate,
Tolentin, Frehner
  Virgin Valley 46.46 1 4
6 Ainswort, Hansen,
LaVoie, Jones
  Fernley 46.55 1 3
7 Marple, Whittemo,
Erman, Basile
  North Tahoe 47.14 1 2
8 Stewart, Haynes,
Wilson, Silver
  Tahoe-Truckee 47.55 1 1
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Johnson, Gordon,
Douglas, Rankin
  Canyon Springs 42.16 1 10
2 Rowe, Ross--Ga,
Pahulu, Rowe
  Hug 42.70 1 8
3 Green, Kahan,
Burchom, Simons
  Reno 43.10 1 6
4 Landrum, Ibarguen,
Wide, Mauldin
  Cimarron-Memoria 43.35 1 5
5 Krueger, Fritsche,
Markaria, Shannon
  Galena 43.40 1 4
6 Banks, Cole,
Washingt, Taylor
  Desert Pines 44.86 1 3
 
Mens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bailey, Ailstock,
Deyamper, Cook
  Laughlin 1:34.17 1 10
2 Arnold, Scott,
Lennon, Lea
  Spring Mountain 1:35.38 1 8
3 Beltran, Wahl,
Thuringe, Edwards
  Carlin 1:44.53 1 6
4 Matheson, Nergui,
Carter, Porter
  Lund 1:46.86 1 5
5 Langley, Wright,
Pierce, Malden
  Indian Springs 1:48.01 1 4
6 Nuti, Yerena,
Pineda, Michelso
  Smith Valley 2:02.36 1 3
 
Mens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bailey, Bolden,
Robinson, Loper
  Independence 1:34.44 1 10
2 Hanssen, Spencer,
VonLinso, Shortt
  Silver Stage 1:38.48 1 8
3 O'Malley, Kaleta,
Mockeivi, Witt
  Whittell 1:38.97 1 6
4 Ortiz, Ayala,
Harris, Gunter
  Battle Mountain 1:41.34 1 5
5 Barclay, Shinkle,
Pinkham, Hunt
  Lincoln County 1:42.08 1 4
6 Rogers, Beck,
Awad, Beck
  The Meadows 1:43.34 1 3
7 Guiza, Juaregui,
Sottiyot, Guttierr
  West Wendover 1:46.55 1 2
 
Mens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lynch, Stewart,
Silver, Peterson
  Tahoe-Truckee 1:32.68 1 10
2 Spencer, Booth,
Floyd, Eleogram
  Pahrump Valley 1:33.84 1 8
3 Stell, Osborne,
Thompson, Hansen
  Faith Lutheran 1:34.09 1 6
4 Patterso, Checkett,
Hogan, Pitts
  Spring Creek 1:34.49 1 5
5 Cantwell, Vickers,
Hopper, Feemster
  Dayton 1:35.86 1 4
6 Guthrie, Tolentin,
Zarate, Frehner
  Virgin Valley 1:36.61 1 3
7 Marple, Erman,
Ketcham, Rienstra
  North Tahoe 1:37.37 1 2
8 Hansen, Henderso,
Wilson, Jones
  Fernley 1:38.41 1 1
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bolden, Walker,
Fussell, Duncan
  Mojave 1:28.65 1 10
2 Johnson, Joseph,
Gordon, Rankin
  Canyon Springs 1:28.69 1 8
3 Tom, McHenry,
Cotter, Banniste
  Reed 1:29.85 1 6
4 Ibarguen, Garcia,
Mauldin, Wilmore
  Cimarron-Memoria 1:30.02 1 5
5 Krueger, Markaria,
Shannon, Haswell
  Galena 1:30.25 1 4
6 Cormier, VanNieke,
Gaines, Floriel
  Las Vegas 1:31.43 1 3
7 Ferguson, Rowe,
Pahulu, Rowe
  Hug 1:32.32 1 2
8 Banks, Taylor,
Washingt, Cole
  Desert Pines 1:32.89 1 1
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Winston, Akers,
Messerly, Redman
  Round Mountain 3:34.66 1 10
2 Arnold, Lennon,
Scott, Lea
  Spring Mountain 3:39.54 1 8
3 Thompson, Britton,
Deniz, Britton
  Beatty 3:59.05 1 6
4 Lotspeic, Howell,
Howell, Moore
  Wells 4:01.92 1 5
5 Walker, Prenderg,
Ramierez, Webster
  Sage Ridge 4:03.86 1 4
6 Roemer, Strong,
Stirling, Nay
  Pahranagat Valle 4:05.74 1 3
7 Luna, Nuti,
Michelso, Bozsik
  Smith Valley 4:11.45 1 2
8 Aguilar, Martinez,
Bautista, Aguilar
  Jackpot 4:48.30 1 1
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Gunter, Tuckett,
Newgard, Guizar
  Battle Mountain 3:42.15 1 10
2 Geddes, Shortt,
Fassett, Hernande
  Silver Stage 3:44.95 1 8
3 Kaleta, Witt,
O'Malley, Mockeivi
  Whittell 3:51.37 1 6
4 Wilson, Mecham,
Guardado, Russell
  Rite of Passage 3:51.44 1 5
5 Riley, Rogers,
Beck, Awad
  The Meadows 3:52.33 1 4
6 Taylor, Tracy,
Griffin, Perez
  White Pine 3:53.13 1 3
7 Robinson, Garcia,
Peoples, Arias
  Independence 3:57.03 1 2
8 Frehner, Escobedo,
Burton, Hunt
  Lincoln County 4:14.14 1 1
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Simon, Sullivan,
Hansen, Rollins
  Faith Lutheran 3:32.03 1 10
2 Castro, Floyd,
Dannenbe, Eleogram
  Pahrump Valley 3:37.28 1 8
3 Stott, Patterso,
Hogan, Satterth
  Spring Creek 3:38.95 1 6
4 Vickers, Yeater,
Kato, Martin
  Dayton 3:40.96 1 5
5 Erman, Ketcham,
Rienstra, Smelser
  North Tahoe 3:44.33 1 4
6 Henderso, Perry,
Gonzalez, LaVoie
  Fernley 3:46.42 1 3
7 Baird, Barr,
Phillips, Beach
  Boulder City 3:48.88 1 2
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Brown, Summers,
Summers, Guy
  Western 3:21.21 1 10
2 Cormier, Gaines,
Massey, Floriel
  Las Vegas 3:23.56 1 8
3 Dowty, Shannon,
Abbott, Haswell
  Galena 3:25.68 1 6
4 Green, Kahan,
Kahan, Caverhil
  Reno 3:26.08 1 5
5 Larry, Jackson,
Wrinkle, Satterfi
  Green Valley 3:27.45 1 4
6 Makeley, Ferguson,
Pahulu, Ross--Ga
  Hug 3:30.94 1 3
7 Harris, Robinson,
Green, Proby
  Cheyenne 3:32.18 1 2
8 Ibarguen, Wide,
Mauldin, Garcia
  Cimarron-Memoria 3:34.74 1 1
 
Mens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Akers, Winston,
Redman, Messerly
  Round Mountain 8:26.15 1 10
2 Marshek, Michelso,
Nuti, Gleason
  Smith Valley 9:21.67 1 8
3 Clark, Roemer,
Leavitt, Poulsen
  Pahranagat Valle 9:38.71 1 6
4 Thuringe, Thuringe,
Hughes, Beltran
  Carlin 9:49.54 1 5
5 Paradise, Smith,
Bottomle, Vipham
  Owyhee 10:00.24 1 4
6 Thompson, Britton,
Deniz, Martinez
  Beatty 10:01.52 1 3
 
Mens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hanssen, Geddes,
Hernande, Fassett
  Silver Stage 8:50.83 1 10
2 Wilson, Espinoza,
Mecham, Russell
  Rite of Passage 8:51.19 1 8
3 Guajardo, O'Malley,
Hughes, Worley
  Whittell 8:51.98 1 6
4 Heberlei, Tuckett,
Newgard, Guizar
  Battle Mountain 8:53.63 1 5
5 Perez, Rhea,
Baughman, Kopp
  White Pine 9:23.61 1 4
6 Garcia, Flores,
Gaylor, Arias
  Independence 9:29.16 1 3
7 Frehner, Wadswort,
Escobedo, Hansen
  Lincoln County 9:41.67 1 2
8 Riley, Eisinger,
Knodabak, Jia
  The Meadows 11:00.85 1 1
 
Mens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Stott, Peterson,
Morris, Satterth
  Spring Creek 8:26.25 1 10
2 Silver, Calandra,
Wilson, Britto
  Tahoe-Truckee 8:28.09 1 8
3 Matthews, Makinson,
Pfeiffer, Rollins
  Faith Lutheran 8:35.82 1 6
4 Martin, Phillips,
Barr, Beach
  Boulder City 8:40.56 1 5
5 Armendar, Floyd,
Dannenbe, Castro
  Pahrump Valley 8:48.24 1 4
6 Manzo, Casale,
Belanger, Orr
  Lowry 8:54.13 1 3
7 Erman, Becker,
Miltner, Smelser
  North Tahoe 8:55.29 1 2
8 Lindberg, Gonzalez,
Martinez, Ryan
  Fernley 9:01.90 1 1
 
Mens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Zurko, Bennett,
Rodrigue, Whitesit
  Silverado 8:00.36 1 10
2 Robinson, Green,
Fanter, Proby
  Cheyenne 8:05.74 1 8
3 Dowty, Williams,
Abbott, Geib
  Galena 8:09.39 1 6
4 Burns, Brush,
Matthews, Moyer
  Damonte Ranch 8:14.65 1 5
5 Tackes, Dolan,
Besso, Ballinge
  Bishop Manogue 8:15.14 1 4
6 Massey, Amaya,
Adkins, Wallace
  Las Vegas 8:20.43 1 3
7 Pardee, Jensen,
Caballer, Cvijanov
  Durango 8:23.14 1 2
8 Clark, Fosdick,
Bernau, Gilman
  Palo Verde 8:32.40 1 1
 
Mens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Millner, Chasz   Spring Mountain 44-04.00(13.51m) 1 10
2 Bozsik, David   Smith Valley 43-11.75(13.40m) 1 8
3 Yerena, Leo   Smith Valley 43-01.25(13.14m) 1 6
4 Vea, George   Pahranagat Valle 42-00.50(12.81m) 1 5
5 Ouimette, Robert   Spring Mountain 39-04.50(12.00m) 1 4
6 Haney, Jordy   Carlin 38-07.75(11.78m) 1 3
7 Kelly, Forrest   Indian Springs 38-03.75(11.68m) 1 2
8 Barlese, Louis   Pyramid Lake 36-01.00(11.00m) 1 1
 
Mens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Allred, John   Silver Stage 44-08.50(13.63m) 1 10
2 Tuavao, Aisea   Independence 44-06.50(13.58m) 1 8
3 Huggins, Jeremiah   Independence 43-09.00(13.34m) 1 6
4 Bernal, Eric   Lincoln County 42-05.00(12.93m) 1 5
5 McDonald, Chris   Independence 38-09.00(11.81m) 1 4
6 Beck, Thomas   The Meadows 34-10.50(10.63m) 1 3
7 Nardi, Joe   White Pine 34-10.50(10.63m) 1 2
8 Morasko, Mike   White Pine 34-08.25(10.57m) 1 1
 
Mens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Russin, Curtis   Sparks 51-09.00(15.77m) 1 10
2 Carter, Joe   Fernley 49-09.50(15.18m) 1 8
3 Tiske, Mat   Lowry 48-06.00(14.78m) 1 6
4 Breeden, Chad   Faith Lutheran 48-00.25(14.64m) 1 5
5 Sylva, Jason   Pahrump Valley 45-10.50(13.98m) 1 4
6 Hayes, Chuck   Lowry 43-06.00(13.26m) 1 3
7 Meyers, Jeremy   North Tahoe 42-07.00(12.98m) 1 2
8 Denman, Matt   Boulder City 41-06.50(12.66m) 1 1
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bartlett, Joe 10 Bishop Manogue 54-05.00(16.59m) 1 10
2 Heinrich, Cody 11 Del Sol 51-01.00(15.57m) 1 8
3 Winn, William 11 Las Vegas 50-08.75(15.46m) 1 6
4 Spencer, Neil 11 Cimarron-Memoria 50-05.50(15.38m) 1 5
5 Walther, Eric 12 Carson 50-00.25(15.25m) 1 4
6 Jacobs, Ben 12 Silverado 49-03.00(15.01m) 1 3
7 Manumaleuna, Theo 12 Cimarron-Memoria 47-07.00(14.50m) 1 2
8 Hinkey, Chris 11 Fallon 47-02.75(14.40m) 1 1
 
Mens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bozsik, David   Smith Valley 134-03(40.92m) 1 10
2 Kelly, Forrest   Indian Springs 121-00(36.88m) 1 8
3 Haney, Jordy   Carlin 120-00(36.58m) 1 6
4 Ouimette, Robert   Spring Mountain 114-11(35.03m) 1 5
5 Chiaratti, Gene   Gabbs 108-00(32.92m) 1 4
6 Stark, Matt   Indian Springs 99-03(30.25m) 1 3
7 Barlese, Louis   Pyramid Lake 99-01(30.20m) 1 2
8 Swartz, Trevor   Laughlin 99-00(30.18m) 1 1
 
Mens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gunter, Ben   Battle Mountain 122-01(37.21m) 1 10
2 Allred, John   Silver Stage 115-08(35.26m) 1 8
3 Morasko, Mike   White Pine 114-08(34.95m) 1 6
4 Tuavao, Aisea   Independence 110-09(33.76m) 1 5
5 McDonald, Chris   Independence 110-00(33.53m) 1 4
6 Bernal, Eric   Lincoln County 102-06(31.24m) 1 3
7 Markman, Evan   The Meadows 101-06(30.94m) 1 2
8 Beck, Thomas   The Meadows 101-04(30.89m) 1 1
 
Mens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cox, Paul   Dayton 158-03(48.23m) 1 10
2 Seymour, Brandon   Dayton 144-11(44.17m) 1 8
3 Carter, Joe   Fernley 138-09(42.29m) 1 6
4 Veloz, Reynaldo   Pahrump Valley 136-08(41.66m) 1 5
5 Maile, Mike   Sparks 135-11(41.43m) 1 4
6 Wiley, Sean   North Tahoe 135-10(41.40m) 1 3
7 Denman, Matt   Boulder City 129-10(39.57m) 1 2
8 Cummings, Steven   Pahrump Valley 127-05(38.84m) 1 1
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jacobs, Ben 12 Silverado 160-01(48.79m) 1 10
2 Bartlett, Joe 10 Bishop Manogue 159-05(48.59m) 1 8
3 Winn, William 11 Las Vegas 158-07(48.34m) 1 6
4 Johnson, Tyler 10 Bishop Gorman 146-00(44.50m) 1 5
5 Walther, Eric 12 Carson 145-09(44.42m) 1 4
6 Niko, Malakai 12 Hug 141-04(43.08m) 1 3
7 Spencer, Neil 11 Cimarron-Memoria 140-01(42.70m) 1 2
8 Huihui, Pono 10 Del Sol 136-04(41.55m) 1 1
9 Manumaleuna, Theo 12 Cimarron-Memoria 134-06(41.00m) 1  
 
Mens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elordi, Thomas   McDermitt 6-04.00(1.93m) 1 10
2 Pullens, Jesse   Spring Mountain 6-02.00(1.88m) 1 8
3 Cook, Darion   Laughlin 6-00.00(1.83m) 1 6
4 Gogan, Ronny   Indian Springs 5-08.00(1.73m) 1 5
5 Moore, Gary   Wells 5-08.00(1.73m) 1 4
6 Hodson, Tayler   Eureka 5-06.00(1.68m) 1 3
7 Redman, Eli   Round Mountain 5-06.00(1.68m) 1 2
8 Kinney, Cameron   Carlin 5-02.00(1.57m) 1 1
 
Mens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Peoples, Alton   Independence 6-00.00(1.83m) 1 10
2 Newgard, Jordan   Battle Mountain 5-10.00(1.78m) 1 8
3 Nebeker, Matt   Battle Mountain 5-08.00(1.73m) 1 6
4 Ayala, Miguel   Battle Mountain 5-08.00(1.73m) 1 5
5 Hunt, Tanher   Lincoln County 5-04.00(1.63m) 1 4
6 Awad, Jason   The Meadows 5-02.00(1.57m) 1 3
7 Manzonie, Russ   White Pine 5-02.00(1.57m) 1 2
 
Mens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wright, Vernell   Pahrump Valley 6-02.00(1.88m) 1 10
2 Vickers, Jesse   Dayton 6-00.00(1.83m) 1 8
3 Calvo, Christian   Boulder City 6-00.00(1.83m) 1 6
4 Peterson, Brandon   Tahoe-Truckee 6-00.00(1.83m) 1 5
5 Checketts, Taylor   Spring Creek 6-00.00(1.83m) 1 4
6 Ward, Jeremiah   Pahrump Valley 5-10.00(1.78m) 1 2.50
6 Yeater, James   Dayton 5-10.00(1.78m) 1 2.50
8 Hopper, Erik   Dayton 5-10.00(1.78m) 1 1
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bertucci, Ryan 12 Douglas 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Cole, Reindell 12 Desert Pines 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Hunter, Averian 12 Hug 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Shannon, Nick 12 Galena 6-04.00(1.93m) 1 5
5 Coleman, Jesse 12 Silverado 6-02.00(1.88m) 1 4
6 Johnson, Ramone 12 Bonanza 6-02.00(1.88m) 1 3
7 Campbell, DJ 11 Cheyenne 6-00.00(1.83m) 1 2
8 Grema, Adlin 12 Durango 5-10.00(1.78m) 1 1
9 Courvette, A.J. 12 Chaparral 5-08.00(1.73m) 1  
 
Mens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cook, Darion   Laughlin 21-09.00(6.63m) +3.1 1 10
2 Arnold, Khelbey   Spring Mountain 20-00.00(6.10m) nwi 1 8
3 Vea, George   Pahranagat Valle 18-08.50(5.70m) nwi 1 6
4 Moody, Shane   Eureka 18-08.00(5.69m) nwi 1 5
5 Tams, Garrett   Excel Christian 18-01.75(5.53m) nwi 1 4
6 Deyampert, Theo   Laughlin 17-09.00(5.41m) nwi 1 3
7 Martinez, Jorge   Jackpot 17-08.25(5.39m) nwi 1 2
8 Thuringer, Kyle   Carlin 17-02.75(5.25m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kopp, Kyle   White Pine 20-07.75(6.29m) +1.0 1 10
2 Hodge, Robert   Independence 19-10.00(6.05m) nwi 1 8
3 Lucchesi, DJ   Lincoln County 19-03.00(5.87m) nwi 1 6
4 Hanssen, De-Jay   Silver Stage 18-10.25(5.75m) nwi 1 5
5 Ayala, Miguel   Battle Mountain 18-09.00(5.72m) nwi 1 4
6 Florence, Eric   Lincoln County 18-05.75(5.63m) nwi 1 3
7 Pyeatt, Thomas   White Pine 17-11.00(5.46m) nwi 1 2
8 Cairo, Mario   Rite of Passage 17-04.25(5.29m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Feemster, Trace   Dayton 21-00.00(6.40m) nwi 1 10
2 Wright, Vernell   Pahrump Valley 20-07.25(6.28m) nwi 1 8
3 Richardson, Shaka   Boulder City 20-03.50(6.18m) nwi 1 6
4 Villacorta, Gabe   Sparks 20-01.50(6.13m) nwi 1 5
5 Wagoner, Josh   Dayton 19-03.25(5.87m) nwi 1 4
6 Gray, Troy   Dayton 19-01.25(5.82m) nwi 1 3
7 Ainsworth, Colt   Fernley 18-10.00(5.74m) nwi 1 2
8 Mills, Kyle   Pahrump Valley 18-08.00(5.69m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cole, Reindell 12 Desert Pines 23-07.00(7.19m) +0.7 1 10
2 Joseph, K 11 Canyon Springs 21-11.50(6.69m) nwi 1 8
3 Baker, Brandon 12 Foothill 21-03.50(6.49m) nwi 1 6
4 Burchom, Dan 11 Reno 21-01.75(6.45m) nwi 1 5
5 Hunter, Averian 12 Hug 21-01.50(6.44m) nwi 1 4
6 Campbell, DJ 11 Cheyenne 20-09.50(6.34m) nwi 1 3
7 Hockenberry, Brandon 12 Fallon 20-07.00(6.27m) nwi 1 2
8 Walters, Jarrod 12 Shadow Ridge 20-01.50(6.13m) nwi 1 1
9 Stewart, Kemontre 10 Western 20-00.00(6.10m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cook, Darion   Laughlin 42-09.50(13.04m) nwi 1 10
2 Gogan, Ronny   Indian Springs 42-02.50(12.87m) nwi 1 8
3 Martinez, Jorge   Jackpot 38-00.75(11.60m) nwi 1 6
4 Nergui, Erka   Lund 37-11.25(11.56m) nwi 1 5
5 Poulsen, Taylor   Pahranagat Valle 37-02.25(11.33m) nwi 1 4
6 Hughes, Trevor   Carlin 35-08.00(10.87m) nwi 1 3
7 Nelson, Tim   Smith Valley 35-02.50(10.73m) nwi 1 2
8 Brower, Shane   Eureka 34-05.00(10.49m) nwi 1 1
 
Mens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kopp, Kyle   White Pine 41-11.75(12.80m) nwi 1 10
2 Newgard, Jordan   Battle Mountain 40-01.00(12.22m) nwi 1 8
3 Florence, Eric   Lincoln County 39-04.75(12.01m) nwi 1 6
4 Hoover, Gordan   Independence 38-10.25(11.84m) nwi 1 5
5 Hodge, Robert   Independence 38-09.50(11.82m) nwi 1 4
6 Nebeker, Matt   Battle Mountain 37-10.00(11.53m) nwi 1 3
7 Wadsworth, Cory   Lincoln County 37-09.25(11.51m) nwi 1 2
8 Escobedo, Julio   Lincoln County 36-09.00(11.20m) nwi 1 1
 
Mens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wright, Vernell   Pahrump Valley 43-11.00(13.39m) nwi 1 10
2 Mills, Kyle   Pahrump Valley 42-03.75(12.90m) nwi 1 8
3 Wagoner, Josh   Dayton 41-09.75(12.74m) nwi 1 6
4 Ainsworth, Colt   Fernley 41-00.75(12.52m) nwi 1 5
5 Zembayashi, Junta   Faith Lutheran 40-05.75(12.34m) nwi 1 4
6 Allen, Chaz   Spring Creek 40-05.75(12.34m) nwi 1 3
7 Laffoon, Patrick   Spring Creek 39-10.50(12.15m) nwi 1 2
8 Gonzalez, Jamie   Fernley 38-09.00(11.81m) nwi 1 1
 
Mens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Vanyo, Chad 12 Palo Verde 45-03.75(13.81m) nwi 1 10
2 Williams, Michael 9 Hug 45-01.50(13.75m) nwi 1 8
3 Hockenberry, Brandon 12 Fallon 44-08.25(13.62m) nwi 1 6
4 Shakir, Jahhi 10 Valley 44-07.50(13.60m) nwi 1 5
5 Butler, Josh 9 Damonte Ranch 44-02.50(13.47m) nwi 1 4
6 Baker, Brandon 12 Foothill 43-09.75(13.35m) nwi 1 3
7 Johnson, Ramone 12 Bonanza 43-02.50(13.17m) nwi 1 2
8 Gray, Matthew 12 Las Vegas 43-00.50(13.12m) nwi 1 1
9 Pringle, Ryan 11 Spring Valley 37-08.75(11.50m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Easton   Smith Valley 14-07.00(4.45m) 1 10
2 Nelson, Tim   Smith Valley 11-06.00(3.51m) 1 8
3 Gleason, Casey   Smith Valley 10-06.00(3.20m) 1 6
4 Olmstead, Charlie   Indian Springs 9-06.00(2.90m) 1 5
5 Britton, David   Beatty 8-06.00(2.59m) 1 4
6 Payton, Chris   Beatty 8-00.00(2.44m) 1 3
 
Mens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, Glen   White Pine 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Holt, Chauncey   Lincoln County 10-00.00(3.05m) 1 7
2 Hoover, Gordan   Independence 10-00.00(3.05m) 1 7
4 Hsiao, Otto   Whittell 10-00.00(3.05m) 1 5
5 Fredericks, Karl   Pershing County 9-06.00(2.90m) 1 4
6 Jordan, Justin   Whittell 9-06.00(2.90m) 1 3
7 Gunter, Ben   Battle Mountain 8-06.00(2.59m) 1 2
8 Burggraff, Codey   White Pine 7-06.00(2.29m) 1 1
 
Mens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frehner, Bram   Virgin Valley 12-06.00(3.81m) 1 10
2 Chapman, James   Pahrump Valley 12-03.00(3.73m) 1 8
3 Roberts, James   Yerington 12-00.00(3.66m) 1 6
4 Madsen, Erik   Pahrump Valley 12-00.00(3.66m) 1 5
5 Storrs, Bill   Dayton 11-06.00(3.51m) 1 4
6 Martinez, Kevin   Fernley 11-06.00(3.51m) 1 3
7 Satterthwaite, Colby   Spring Creek 11-00.00(3.35m) 1 1.50
7 Henriod, Terrence   Lowry 11-00.00(3.35m) 1 1.50
 
Mens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kroll, Cameron 11 Reno 15-00.00(4.57m) 1 10
2 Fritsche, Tony 12 Galena 14-06.00(4.42m) 1 8
3 Cercek, Jeff 12 Bishop Manogue 14-00.00(4.27m) 1 6
4 Dunfield, Chris 12 Del Sol 13-06.00(4.11m) 1 5
5 Ologue, Jose 10 Chaparral 12-00.00(3.66m) 1 4
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 13.14 -0.1 1 10
2 Whipple, Kalee   Pahranagat Valle 13.32 -0.1 1 8
3 Spratling, Millie   Wells 13.33 -0.1 1 6
4 Hardy, Ariana   Laughlin 13.50 -0.1 1 5
5 Young, Chelsea   Austin 13.53 -0.1 1 4
6 Deyampert, Alysia   Laughlin 13.86 -0.1 1 3
7 Gnadt, Jessica   Laughlin 13.89 -0.1 1 2
8 DeLappe, Eva   Sage Ridge 14.08 -0.1 1 1
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brumbach, Casey   Whittell 13.44 -0.1 1 10
2 Sellers, Amber   Mineral County 13.57 -0.1 1 8
3 Peterson, Erica   Silver Stage 13.72 -0.1 1 6
4 Chiappini, Heather   White Pine 13.72 -0.1 1 5
5 Avery, Amber   Lincoln County 13.97 -0.1 1 4
6 Humbird, Mara   Whittell 14.01 -0.1 1 3
7 Blackman, Ranae   Lincoln County 14.13 -0.1 1 2
8 Bodenheimer, Amber   White Pine 15.15 -0.1 1 1
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique   Pahrump Valley 12.29 -0.3 1 10
2 Lightbourne, Genesis   Faith Lutheran 13.42 -0.3 1 8
3 Ross, Kiara   Yerington 13.50 -0.3 1 6
4 Weeks, Maria   Dayton 13.56 -0.3 1 5
5 O'Conner, Charlene   Incline 13.59 -0.3 1 4
6 Musick, Carrie   Pahrump Valley 13.61 -0.3 1 3
7 Rosales, Jenny   Sparks 13.69 -0.3 1 2
8 DeAngelo, Tiffani   Spring Creek 13.75 -0.3 1 1
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanchez, Kayla 10 Carson 12.16 -0.3 1 10
2 Hatcher, Tia 11 Western 12.27 -0.3 1 8
3 Marshall, Sharonte 10 Cheyenne 12.53 -0.3 1 6
4 Brown, Ebony 11 Cheyenne 12.69 -0.3 1 5
5 Rush, Denicia 09 Foothill 12.71 -0.3 1 4
6 Johnson, Ericka 11 Valley 12.71 -0.3 1 3
7 Keirstead, Andrea 11 Carson 12.99 -0.3 1 2
8 Johnson, Hazel 11 Bishop Manogue 13.01 -0.3 1 1
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 26.43 -0.3 1 10
2 Spratling, Millie   Wells 27.37 -0.3 1 8
3 DeLappe, Eva   Sage Ridge 28.48 -0.3 1 6
4 Deyampert, Alysia   Laughlin 28.70 -0.3 1 5
5 Speranzella, Jenna   Indian Springs 29.02 -0.3 1 4
6 Porte, Jennifer   Beatty 29.58 -0.3 1 3
7 DeLappe, Sarah   Sage Ridge 29.62 -0.3 1 2
8 Dix, Vicenza   Laughlin 30.91 -0.3 1 1
 
Womens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Johnson, Meri Alys   Whittell 26.96w +3.2 1 10
2 Sellers, Amber   Mineral County 27.79w +3.2 1 8
3 Brumbach, Casey   Whittell 27.85w +3.2 1 6
4 Chiappini, Heather   White Pine 27.88w +3.2 1 5
5 Humbird, Mara   Whittell 28.59w +3.2 1 4
6 Blackman, Ranae   Lincoln County 29.27w +3.2 1 3
7 Bodenheimer, Amber   White Pine 31.45w +3.2 1 2
8 Obara, Dorotka   The Meadows 31.46w +3.2 1 1
 
Womens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique   Pahrump Valley 24.50w +4.2 1 10
2 O'Conner, Charlene   Incline 27.47w +4.2 1 8
3 Burtenshaw, Casey   Pahrump Valley 27.94w +4.2 1 6
4 Holt, Lindsay   Tahoe-Truckee 28.00w +4.2 1 5
5 Smith, Meghann   Faith Lutheran 28.25w +4.2 1 4
6 Thacker, Morgan   Lowry 28.26w +4.2 1 3
7 Rosales, Jenny   Sparks 28.37w +4.2 1 2
8 Botsford, Sam   Spring Creek 28.78w +4.2 1 1
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanchez, Kayla 10 Carson 24.62w +4.5 1 10
2 Hatcher, Tia 11 Western 25.04w +4.5 1 8
3 Marshall, Sharonte 10 Cheyenne 25.45w +4.5 1 6
4 Osazuwa, Uhunama 12 Clark 25.54w +4.5 1 5
5 Rush, Denicia 09 Foothill 26.08w +4.5 1 4
6 Keirstead, Andrea 11 Carson 26.32w +4.5 1 3
7 Johnson, Ericka 11 Valley 26.44w +4.5 1 2
8 Hartley, Sarah 10 Douglas 26.48w +4.5 1 1
 
Womens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 57.92 1 10
2 Smith, Arianne   Smith Valley 1:02.47c 1 8
3 Deyampert, Alysia   Laughlin 1:02.62c 1 6
4 Meyer, Cynthia   Jackpot 1:04.02c 1 5
5 Redman, Katie   Round Mountain 1:04.15c 1 4
6 DeLappe, Sarah   Sage Ridge 1:05.60c 1 3
7 Stewart, Megan   Lund 1:06.83c 1 2
8 Brody, Jeri   Laughlin 1:07.87c 1 1
 
Womens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sellers, Amber   Mineral County 1:00.59c 1 10
2 Johnson, Meri Alys   Whittell 1:01.36c 1 8
3 Heberlein, Erica   Battle Mountain 1:02.72c 1 6
4 Chiappini, Heather   White Pine 1:04.14c 1 5
5 Daly, Natalie   Whittell 1:05.00c 1 4
6 Bodenheimer, Amber   White Pine 1:10.95c 1 3
7 Karabachev, Anna   The Meadows 1:12.65c 1 2
8 Hamilton, Heather   White Pine 1:13.81c 1 1
 
Womens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maloy, Dominique   Pahrump Valley 55.19 1 10
2 O'Conner, Charlene   Incline 1:01.79c 1 8
3 Patton, Albany   Spring Creek 1:02.26c 1 6
4 Thacker, Morgan   Lowry 1:02.82c 1 5
5 Stack, Shannon   North Tahoe 1:03.08c 1 4
6 Szelagowski, Erin   Pahrump Valley 1:03.61c 1 3
7 Spoon, Jordan   Faith Lutheran 1:03.74c 1 2
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Conner, Unique 09 Western 57.91 1 10
2 Day, Christina 11 Silverado 58.10 1 8
3 Works, Christy 10 Carson 58.70 1 6
4 Pitts, Shirley 09 Durango 58.90 1 5
5 Scott, Amber 09 Canyon Springs 59.30 1 4
6 Banks, Vironica 12 Bonanza 59.86 1 3
7 Young, Skylar 11 Douglas 59.90 1 2
8 Owens, Sierra 11 Reed 1:01.60c 1 1
 
Womens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Wendy   Lund 2:20.34 1 10
2 Stewart, Megan   Lund 2:32.13 1 8
3 DeLappe, Sarah   Sage Ridge 2:33.08 1 6
4 Stewart, Keisha   Lund 2:35.90 1 5
5 Bily, Rachel   Wells 2:36.65 1 4
6 Meyer, Cynthia   Jackpot 2:38.30 1 3
7 Ramirez, Blanca   Round Mountain 2:45.91 1 2
8 Brown, Kimber   Pyramid Lake 2:58.72 1 1
 
Womens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sellers, Amber   Mineral County 2:24.38 1 10
2 Rupp, Sasha   Whittell 2:36.34 1 8
3 Highsmith, Arielle   Silver Stage 2:41.37 1 6
4 Shirley, Jaimie   Silver Stage 2:44.21 1 5
5 Carrasco, Lani   White Pine 2:46.82 1 4
6 Clark, Kaleigh   West Wendover 2:47.50 1 3
7 Lopez, Karina   West Wendover 2:48.42 1 2
8 Dunn, Kayla   White Pine 2:49.13 1 1
 
Womens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie   Boulder City 2:18.78 1 10
2 Dean, McKenzie   Pahrump Valley 2:23.99 1 8
3 Rhodes, Gioia   Faith Lutheran 2:24.07 1 6
4 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 2:25.41 1 5
5 Ceragioli, Monica   Incline 2:25.92 1 4
6 Skytte, Emily   Tahoe-Truckee 2:33.38 1 3
7 Diaz, Yezenia   Lowry 2:33.46 1 2
8 Harrington, Courtney   Lowry 2:38.34 1 1
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 11 Reno 2:11.39 1 10
2 Abbott, Alyssa 12 Galena 2:14.94 1 8
3 Slater, Joelle 10 Reno 2:21.14 1 6
4 Page, Pilar 11 Cimarron-Memoria 2:21.19 1 5
5 Washington, Brittney 10 Cheyenne 2:23.18 1 4
6 Washington, Dymon 11 Shadow Ridge 2:24.94 1 3
7 Turnbull, Stephanie 12 Silverado 2:29.08 1 2
8 Kupoglu, Suhan 11 Green Valley 2:44.45 1 1
 
Womens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Wendy   Lund 5:13.22 1 10
2 Bily, Rachel   Wells 5:57.02 1 8
3 Trachok, Keri   Sage Ridge 6:01.89 1 6
4 Christensen, Lesley   Smith Valley 6:02.78 1 5
5 Cortez, Brenda   Laughlin 6:14.21 1 4
6 Meyer, Cynthia   Jackpot 6:25.27 1 3
7 Berg, Tana   Round Mountain 6:29.44 1 2
8 Ivins, Janelle   Lund 6:37.49 1 1
 
Womens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rupp, Sasha   Whittell 5:46.99 1 10
2 Castro, Krista   Whittell 5:59.36 1 8
3 Lopez, Karina   West Wendover 6:00.94 1 6
4 Culverwell, Salem   Lincoln County 6:14.74 1 5
5 Mills, Daphnee   Pershing County 6:21.52 1 4
6 Shirley, Jaimie   Silver Stage 6:22.27 1 3
7 Carrasco, Lani   White Pine 6:33.45 1 2
8 Sharp, Stormy   West Wendover 6:33.53 1 1
 
Womens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie   Boulder City 5:17.98 1 10
2 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 5:32.96 1 8
3 Dean, McKenzie   Pahrump Valley 5:32.97 1 6
4 Ceragioli, Monica   Incline 5:33.83 1 5
5 Bauer, Swayze   Yerington 5:44.03 1 4
6 Harrington, Courtney   Lowry 5:57.81 1 3
7 Bakken, Keely   Faith Lutheran 6:02.11 1 2
8 Yadon, Hailey   Lowry 6:09.42 1 1
 
Womens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 11 Reno 4:52.93 1 10
2 Abbott, Alyssa 12 Galena 5:14.61 1 8
3 McClurg, Kelsey 11 Tahoe-Truckee 5:29.60 1 6
4 Holmstrom, Heather 11 Foothill 5:39.29 1 5
5 Laurent, Michaelanne 09 Coronado 5:43.13 1 4
6 Hutton, Tiffany 10 Cimarron-Memoria 5:48.91 1 3
7 Taylor, Michelle 11 Basic 5:56.63 1 2
 
Womens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Wendy   Lund 11:24.26 1 10
2 Trachok, Keri   Sage Ridge 14:03.69 1 8
3 Condry, Alexandra   Laughlin 14:25.19 1 6
4 Meyer, Cynthia   Jackpot 14:46.44 1 5
5 Hansen, Kelsey   Laughlin 15:12.90 1 4
6 Ivins, Janelle   Lund 16:12.19 1 3
7 Knudsen, Shelleen   Wells 18:03.28 1 2
 
Womens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rupp, Sasha   Whittell 12:53.46 1 10
2 Brumbach, Holly   Whittell 13:40.00 1 8
3 Reeder, Jordan   Whittell 13:56.58 1 6
4 Mills, Daphnee   Pershing County 14:10.67 1 5
5 Sharp, Stormy   West Wendover 14:14.09 1 4
6 Culverwell, Salem   Lincoln County 14:53.11 1 3
7 Obara, Dorotka   The Meadows 15:11.51 1 2
 
Womens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dean, McKenzie   Pahrump Valley 12:16.60 1 10
2 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 12:39.30 1 8
3 McCready, Carly   North Tahoe 12:51.02 1 6
4 Yadon, Hailey   Lowry 12:51.07 1 5
5 Ceragioli, Monica   Incline 13:10.56 1 4
6 Szelagowski, Erin   Pahrump Valley 13:15.28 1 3
7 Brixey, Whitney   Tahoe-Truckee 13:30.13 1 2
8 Murzl, Cassandra   Faith Lutheran 14:33.91 1 1
 
Womens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 11 Reno 10:49.67 1 10
2 Abbott, Alyssa 12 Galena 11:42.29 1 8
3 Lajeunesse, Nicole 11 Reno 11:59.87 1 6
4 Holmstrom, Heather 11 Foothill 12:12.39 1 5
5 Arvizu, Samantha 11 Green Valley 12:27.63 1 4
6 Ballard, Leah 10 Clark 12:29.14 1 3
7 Taylor, Michelle 11 Basic 12:35.91 1 2
 
Womens 100m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Arianne   Smith Valley 16.62 1 10
2 Young, Chelsea   Austin 17.09 1 8
3 Rust, Karli   Beatty 18.62 1 6
4 Gnadt, Jessica   Laughlin 18.72 1 5
5 Turley, Chrisanne   Pahranagat Valle 19.11 1 4
6 Porte, Jennifer   Beatty 19.84 1 3
7 Anderson, Ayla   Carlin 21.64 1 2
 
Womens 100m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woods, Jessica   Whittell 17.65 1 10
2 Avery, Amber   Lincoln County 18.08 1 8
3 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 18.41 1 6
4 Yee, Diana   The Meadows 18.91 1 5
5 Peterson, Erica   Silver Stage 19.29 1 4
6 McGuiness, Slobahn   Pershing County 20.40 1 3
7 Hamilton, Heather   White Pine 20.81 1 2
8 Welty, Devin   White Pine 21.18 1 1
 
Womens 100m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie   Boulder City 16.24 1 10
2 Echevarria, Alicia   Lowry 16.38 1 8
3 Anderson, Katie   Faith Lutheran 17.29 1 6
4 Francis, Sam   Lowry 17.37 1 5
5 Kamps, Brooke   Spring Creek 17.40 1 4
6 Hansen, Hannah   Yerington 17.75 1 3
7 Doeller, Jessica   Pahrump Valley 18.60 1 2
8 Johnson, Ally   North Tahoe 18.65 1 1
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Keirstead, Andrea 11 Carson 15.15 1 10
2 Liefert, Monique 12 Centennial 15.31 1 8
3 Sanchez, Kayla 10 Carson 15.84 1 6
4 Watson, A'Shanti 11 Desert Pines 15.88 1 5
5 Mailander, Lydia 12 Galena 16.11 1 4
6 Poole, Erica 12 Valley 16.46 1 3
7 Coleman, Iissha 10 Centennial 16.82 1 2
8 Andre, Charlene 12 Valley 18.82 1 1
 
Womens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Arianne   Smith Valley 47.03 1 10
2 Christensen, Lesley   Smith Valley 52.13 1 8
3 Immenschuh, Vanna   Carlin 52.38 1 6
4 Gnadt, Jessica   Laughlin 52.97 1 5
5 Rust, Karli   Beatty 54.35 1 4
6 Watt, Kimberly   Gerlach 55.70 1 3
7 Sargent, Kiara   Indian Springs 57.27 1 2
8 Turley, Chrisanne   Pahranagat Valle 59.72 1 1
 
Womens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Peterson, Erica   Silver Stage 49.47 1 10
2 Shirley, Jessie   Silver Stage 52.59 1 8
3 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 53.55 1 6
4 Yee, Diana   The Meadows 55.35 1 5
5 McGuiness, Slobahn   Pershing County 57.86 1 4
6 Hamilton, Heather   White Pine 1:02.57c 1 3
7 Reynoso, Irene   White Pine 1:03.70c 1 2
8 Welty, Devin   White Pine 1:05.87c 1 1
 
Womens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie   Boulder City 44.09 1 10
2 Anderson, Katie   Faith Lutheran 48.57 1 8
3 Thompson, Blythe   Moapa Valley 50.05 1 6
4 Botsford, Sam   Spring Creek 50.35 1 5
5 O'Connor, Holly   Incline 51.30 1 4
6 Kamps, Brooke   Spring Creek 51.59 1 3
7 Cofre, Kalei   Tahoe-Truckee 52.52 1 2
8 Johnson, Ally   North Tahoe 52.59 1 1
 
Womens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sanchez, Kayla 10 Carson 44.44 1 10
2 Watson, A'Shanti 11 Desert Pines 46.32 1 8
3 Keirstead, Andrea 11 Carson 46.66 1 6
4 Battle, Lenette 11 Shadow Ridge 46.73 1 5
5 Smrt, Lexi 12 Galena 47.13 1 4
6 Liefert, Monique 12 Centennial 47.52 1 3
7 McCants, Shariyelle 10 Canyon Springs 47.75 1 2
8 Lee, Talisha 11 Rancho 59.01 1 1
 
Womens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Arbogast, Deyamper,
Dix, Gitter
  Laughlin 55.07 1 10
2 Dobrin, Rhynard,
McClary, Speranze
  Indian Springs 55.79 1 8
3 Turley, Barker,
Hansen, Whipple
  Pahranagat Valle 56.15 1 6
4 Andersen, Cox,
Young, Young
  Austin 56.69 1 5
5 Immensch, Cardona,
Anderson, Howe
  Carlin 57.03 1 4
6 Akers, Thunstro,
Ramirez, Redman
  Round Mountain 57.53 1 3
7 Mendez, Cortes,
Hoffman, Plascenc
  Jackpot 59.28 1 2
8 Moffitt, Romero,
Souza, Howell
  Wells 59.78 1 1
 
Womens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Woods, Johnson,
Brumbach, Kacirek
  Whittell 52.28 1 10
2 Tremayne, Bunch,
Fernande, Heberlei
  Battle Mountain 54.81 1 8
3 Brinkerh, McGuines,
Gibson, Luna
  Pershing County 55.64 1 6
4 Shirley, Davis,
Silva, Peterson
  Silver Stage 56.02 1 5
5 Bleak, Blackman,
Avery, Mix
  Lincoln County 58.36 1 4
6 Poulsen, Ruesch,
Jones, Welty
  White Pine 59.68 1 3
7 Capanna, Sela,
Radomsky, Noenemey
  The Meadows 1:02.39c 1 2
 
Womens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Morris, Horn,
Gutierre, Weeks
  Dayton 52.31 1 10
2 Hatcher, Musick,
Jackson, Burtensh
  Pahrump Valley 52.56 1 8
3 DeAngelo, Kamps,
Wurth, Torrise
  Spring Creek 52.99 1 6
4 Mackley, Smith,
Correale, Albin
  Boulder City 53.01 1 5
5 Bibbins, Stinson,
Patrick, Smith
  Faith Lutheran 53.87 1 4
6 Cofre, Vincent,
Holt, Holt
  Tahoe-Truckee 54.09 1 3
7 Hamilton, Maguin,
Duback, Murphy
  Fernley 55.71 1 2
8 Moyle, Bauer,
Malarche, Hansen
  Yerington 56.71 1 1
 
Womens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Jones, Hatcher,
Conner, Smith
  Western 48.56 1 10
2 Neil, Agee,
Dowty, Neil
  Galena 49.38 1 8
3 Ashley, Nelson,
Knox, Johnson
  Smith Valley 49.63 1 6
4 Donnell, Herron,
Haywood, Turner
  Mojave 50.21 1 5
5 McAviney, Monger,
Johnson, Wilson
  Churchill County 50.84 1 4
6 Hansen, Menges,
Rovetti, Henson
  Reno 50.94 1 3
 
Womens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Brody, Hardy,
Dix, Gitter
  Laughlin 1:54.47 1 10
2 Turley, Smallwoo,
Hansen, Whipple
  Pahranagat Valle 2:00.56 1 8
3 Moffitt, Souza,
Romero, Howell
  Wells 2:06.88 1 6
4 Sargent, Traster,
Speranze, Dobrin
  Indian Springs 2:07.26 1 5
5 Mendez, Plascenc,
Hoffman, Ruiz
  Jackpot 2:09.43 1 4
6 Gansberg, Pineda,
Gansberg, Smith
  Smith Valley 2:12.06 1 3
7 Bailey, Waalkens,
Buckles, Anderson
  Carlin 2:17.32 1 2
 
Womens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mackelvi, Humbird,
Daly, Brumbach
  Whittell 1:52.96 1 10
2 Tremayne, Fernande,
Webb, Heberlei
  Battle Mountain 1:56.20 1 8
3 Gibson, Aboytes,
Brinkerh, McGuines
  Pershing County 1:57.93 1 6
4 Yee, Karabach,
Obara, Capanna
  The Meadows 1:59.78 1 5
5 Avery, Culverwe,
Blackman, Mix
  Lincoln County 1:59.85 1 4
6 Davis, Highsmit,
Silva, Smith
  Silver Stage 2:01.44 1 3
7 Dunn, Poulsen,
Collins, Bodenhei
  White Pine 2:01.80 1 2
8 Clark, Macedo,
Clark, Sottiyot
  West Wendover 2:06.17 1 1
 
Womens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 DeAngelo, Botsford,
Wurth, Torrise
  Spring Creek 1:52.16 1 10
2 Morris, Karges,
Gutierre, Weeks
  Dayton 1:52.55 1 8
3 Anderson, Bugbee,
Spoon, Smith
  Faith Lutheran 1:53.40 1 6
4 Stack, McKenney,
Paulson, Robinson
  North Tahoe 1:53.99 1 5
5 Mackley, Knight,
Albin, Smith
  Boulder City 1:55.16 1 4
6 Hatcher, Musick,
Jackson, Burtensh
  Pahrump Valley 1:55.16 1 3
7 Cofre, Vincent,
Holt, Holt
  Tahoe-Truckee 1:55.81 1 2
 
Womens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Brown,
Roberts, Marshall
  Cheyenne 1:40.49 1 10
2 Smith, Hatcher,
Conner, Jones
  Western 1:42.01 1 8
3 Neil, Agee,
Bullock, Dowty
  Galena 1:44.96 1 6
4 Dixon, Hollett,
McSweene, Works
  Carson 1:46.56 1 5
5 Knox, Nelson,
Poole, Johnson
  Smith Valley 1:46.97 1 4
6 Glenn, Rovetti,
Hansen, Menges
  Reno 1:48.50 1 3
7 Collins, Johnson,
Anderson, Lee
  Rancho 1:50.22 1 2
 
Womens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 DeLappe, Trachok,
Norman, DeLappe
  Sage Ridge 4:32.73 1 10
2 Stewart, Hamilton,
Rimingto, Stewart
  Lund 4:33.28 1 8
3 Christen, Gansberg,
Smith, Smith
  Smith Valley 4:39.14 1 6
4 Brough, McQueen,
Jarman, Howell
  Wells 5:02.85 1 5
5 Rhynard, Speranze,
McClary, Sargent
  Indian Springs 5:06.59 1 4
6 Lili, Clymens,
Alvardad, Ruiz
  Jackpot 5:38.15 1 3
 
Womens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mackelvi, Castro,
Humbird, Daly
  Whittell 4:27.68 1 10
2 Davis, Shirley,
Silva, Highsmit
  Silver Stage 4:41.08 1 8
3 Kinchloe, Luna,
Aboytes, McGuines
  Pershing County 4:44.10 1 6
4 Carrasco, Dunn,
Hamilton, Reynoso
  White Pine 4:48.82 1 5
5 Noenemey, Iqbal,
Fox, Radomsky
  The Meadows 5:36.08 1 4
 
Womens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Patton, Yates,
Hudson, Botsford
  Spring Creek 4:15.04 1 10
2 Echevarr, Kristof,
Diaz, Thacker
  Lowry 4:16.92 1 8
3 Albin, Mackley,
Knight, Smith
  Boulder City 4:19.44 1 6
4 Wood, Bell,
O'Connor, O'Conner
  Incline 4:19.62 1 5
5 Bugbee, Anderson,
Rhodes, Spoon
  Faith Lutheran 4:25.93 1 4
6 Skytte, Hines,
Goodpast, Lashbroo
  Tahoe-Truckee 4:26.15 1 3
7 Cordes, Keel,
Leavitt, Thompson
  Moapa Valley 4:28.33 1 2
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Marshall,
Devine, Roberts
  Cheyenne 3:53.75 1 10
2 Dixon, McSweene,
Sosa, Works
  Carson 4:01.71 1 8
3 Brown, Battle,
McBurney, Hensey
  Shadow Ridge 4:02.24 1 6
4 Jackson, Skrinjar,
Turner, Osteen
  Mojave 4:02.46 1 5
5 Bullock, Smrt,
Agee, Dowty
  Galena 4:02.88 1 4
6 Sturgess, Dantin,
Hartley, Young
  Douglas 4:03.97 1 3
7 Washingt, Yancy,
McCants, Scott
  Canyon Springs 4:08.41 1 2
8 Weeks, Diaz,
Day, Turnbull
  Silverado 4:08.79 1 1
 
Womens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Harris, Stewart,
Stewart, Rimingto
  Lund 10:22.10 1 10
2 Condry, Cortez,
Gnadt, Groves
  Laughlin 11:51.69 1 8
3 Hoffman, Cortes,
Mendez, Lili
  Jackpot 12:41.07 1 6
4 Jarman, Moffitt,
Taylor, Howell
  Wells 14:11.83 1 5
 
Womens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mackelvi, Reeder,
Rupp, Castro
  Whittell 10:50.98 1 10
2 Highsmit, Shirley,
Shirley, Silva
  Silver Stage 11:13.72 1 8
3 Mills, Luna,
Kinchloe, Aboytes
  Pershing County 11:42.13 1 6
4 Reynoso, Dunn,
Wooldrid, Carrasco
  White Pine 11:59.72 1 5
5 Dadouria, Iqbal,
Fox, Noenemey
  The Meadows 13:36.19 1 4
6 Mayes, Foster,
Kelley, Webb
  Battle Mountain 13:38.67 1 3
 
Womens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Yates, Patton,
Empey, Blanthor
  Spring Creek 10:22.34 1 10
2 Rhodes, Uhrinak,
Hatchell, Bakken
  Faith Lutheran 10:24.45 1 8
3 Brixey, Goodpast,
Skytte, Lashbroo
  Tahoe-Truckee 10:31.54 1 6
4 Yadon, Diaz,
Kristof, Harringt
  Lowry 10:31.69 1 5
5 McCready, Kimmey,
Madding, Altick
  North Tahoe 10:40.86 1 4
6 Peet, Sposato,
Szelagow, Dean
  Pahrump Valley 10:44.18 1 3
7 Bell, Hooper,
Mancuso, Ceragiol
  Incline 10:44.26 1 2
8 Cota, Albin,
Stanton, Richner
  Boulder City 11:04.65 1 1
 
Womens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Glenn, Slater,
Lajeunes, Lawrence
  Reno 9:27.59 1 10
2 Rich, Hutton,
Allen, Page
  Cimarron-Memoria 9:42.40 1 8
3 Newman, Arroues,
Noll, McClurg
  South Tahoe 9:46.85 1 6
4 Perry, Izatt,
Casagran, Hernande
  Elko 9:48.65 1 5
5 Davis, Clark,
McBurney, Washingt
  Shadow Ridge 10:08.95 1 4
6 Leedy, Holmstro,
Ogden, Nelson
  Foothill 10:17.37 1 3
7 Topham, Pearce,
Scott, Bland
  Palo Verde 10:33.23 1 2
8 Melson, Taylor,
Jones, Diaz
  Basic 11:00.50 1 1
 
Womens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Chelsea   Pahranagat Valle 33-09.75(10.31m) 1 10
2 Barr, Heather   Laughlin 33-03.25(10.14m) 1 8
3 Kelly, Jessica   Owyhee 30-04.50(9.26m) 1 6
4 Dixey, Christa   Owyhee 28-04.50(8.65m) 1 5
5 Dearmore, Lasaundra   Pyramid Lake 28-01.50(8.57m) 1 4
6 Speranzella, Jenna   Indian Springs 27-09.50(8.47m) 1 3
7 Barker, Mandy   Pahranagat Valle 26-05.25(8.06m) 1 2
8 McKinney, Pricilla   Owyhee 26-02.50(7.99m) 1 1
 
Womens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mahon, Jessica   Battle Mountain 35-03.25(10.75m) 1 10
2 Lusk, Jennifer   Mineral County 34-08.00(10.57m) 1 8
3 Karmann, Kelly   Whittell 32-08.50(9.97m) 1 6
4 Coble, Lacy   White Pine 31-04.50(9.56m) 1 5
5 Collins, Starr   White Pine 27-10.75(8.50m) 1 4
6 Reynoso, Irene   White Pine 27-05.75(8.38m) 1 3
7 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 27-03.75(8.32m) 1 2
8 Wooldridge, Meagan   White Pine 24-09.75(7.56m) 1 1
 
Womens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Monzello, Rebecca   Dayton 33-09.75(10.31m) 1 10
2 Rogers, Ashley   Boulder City 32-08.25(9.96m) 1 8
3 Lommori, Kayla   Yerington 32-06.75(9.93m) 1 6
4 Brackins, Beth   Faith Lutheran 32-06.50(9.92m) 1 5
5 Adams, Kendra   Moapa Valley 32-02.75(9.82m) 1 4
6 Geurts, Ashley   Fernley 31-09.50(9.69m) 1 3
7 LeFevers, Kelly   North Tahoe 31-05.25(9.58m) 1 2
8 Roach, Cassie   Spring Creek 30-11.00(9.42m) 1 1
 
Womens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McAlman, Alex 12 Carson 41-06.00(12.65m) 1 10
2 Zermano, Nancy 11 Reed 37-05.50(11.42m) 1 8
3 Nua, Tawny 11 Liberty 37-01.00(11.30m) 1 6
4 Pasina, Prisca 10 McQueen 36-02.00(11.02m) 1 5
5 Bingson, Amanda 10 Silverado 35-02.25(10.73m) 1 4
6 Lynch, Elizabeth 09 Cimarron-Memoria 33-01.50(10.10m) 1 3
7 Lee, Christie 12 Canyon Springs 32-10.00(10.01m) 1 2
8 Long, Sha'Rissa 12 Cimarron-Memoria 32-01.00(9.78m) 1 1
9 Manumaleuna, Devyn 12 Cimarron-Memoria 30-04.75(9.26m) 1  
 
Womens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barr, Heather   Laughlin 106-03(32.39m) 1 10
2 Kelly, Jessica   Owyhee 102-11(31.37m) 1 8
3 McClary, Katelynd   Indian Springs 92-00(28.04m) 1 6
4 Cortes, Cristina   Jackpot 82-03(25.07m) 1 5
5 Blackwell, Cassy   Laughlin 82-03(25.07m) 1 4
6 Speranzella, Jenna   Indian Springs 82-02(25.04m) 1 3
7 Souza, Stephanie   Wells 74-09(22.78m) 1 2
8 Dearmore, Lasaundra   Pyramid Lake 65-09(20.04m) 1 1
 
Womens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Karmann, Kelly   Whittell 109-00(33.22m) 1 10
2 Lusk, Jennifer   Mineral County 107-00(32.61m) 1 8
3 Coble, Lacy   White Pine 104-00(31.70m) 1 6
4 Mahon, Jessica   Battle Mountain 100-05(30.61m) 1 5
5 Fredericks, Karlee   Pershing County 88-09(27.05m) 1 4
6 Collins, Starr   White Pine 76-05(23.29m) 1 3
7 Lewis, Nicole   West Wendover 63-01(19.23m) 1 2
8 Sharp, Chantelle   West Wendover 55-02(16.81m) 1 1
 
Womens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lommori, Kayla   Yerington 111-00(33.83m) 1 10
2 Monzello, Rebecca   Dayton 108-02(32.97m) 1 8
3 Henry, Kindra   North Tahoe 103-06(31.55m) 1 6
4 LeFevers, Kelly   North Tahoe 101-10(31.04m) 1 5
5 Adams, Kendra   Moapa Valley 93-07(28.52m) 1 4
6 Koch, Emily   Faith Lutheran 93-01(28.37m) 1 3
7 McNair, Heather   North Tahoe 88-03(26.90m) 1 2
 
Womens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McAlman, Alex 12 Carson 139-06(42.52m) 1 10
2 Bingson, Amanda 10 Silverado 128-03(39.09m) 1 8
3 Zermano, Nancy 11 Reed 115-09(35.28m) 1 6
4 Johnson, Carolyn 12 Silverado 115-09(35.28m) 1 5
5 Lee, Christie 12 Canyon Springs 114-02(34.80m) 1 4
6 Rowins, Randi 12 Centennial 107-05(32.74m) 1 3
7 Britt, Malisa 12 Durango 94-10(28.91m) 1 2
8 Motu'apuaka, Lucia 12 Durango 90-07(27.61m) 1 1
9 Burroughs, Amber 11 Wooster 88-10(27.08m) 1  
 
Womens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hardy, Ariana   Laughlin 5-01.00(1.55m) 1 10
2 Whipple, Kalee   Pahranagat Valle 5-00.00(1.52m) 1 8
3 Ramirez, Blanca   Round Mountain 4-08.00(1.42m) 1 6
4 Owens, Hailey   Carlin 4-08.00(1.42m) 1 5
5 Redman, Katie   Round Mountain 4-06.00(1.37m) 1 4
6 Immenschuh, Vanna   Carlin 4-06.00(1.37m) 1 3
7 Cox, Katrina   Austin 4-06.00(1.37m) 1 2
 
Womens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Karmann, Kelly   Whittell 4-08.00(1.42m) 1 10
2 Karabachev, Anna   The Meadows 4-06.00(1.37m) 1 8
3 Tremayne, Alyssa   Battle Mountain 4-05.00(1.35m) 1 6
4 Coble, Lacy   White Pine 4-05.00(1.35m) 1 5
5 Daly, Natalie   Whittell 4-02.00(1.27m) 1 4
6 Brumbach, Holly   Whittell 4-02.00(1.27m) 1 3
7 Avery, Tiffany   Lincoln County 4-00.00(1.22m) 1 1.50
7 Welty, Devin   White Pine 4-00.00(1.22m) 1 1.50
 
Womens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lightbourne, Genesis   Faith Lutheran 5-02.00(1.57m) 1 10
2 Stemmer, Chelsea   Boulder City 5-00.00(1.52m) 1 7
2 Jones, Nicole   Sparks 5-00.00(1.52m) 1 7
4 Morris, Shaelynn   Dayton 4-10.00(1.47m) 1 5
5 Kamps, Brooke   Spring Creek 4-08.00(1.42m) 1 3
5 Hester, Kelly   North Tahoe 4-08.00(1.42m) 1 3
5 Patrick, Nina   Faith Lutheran 4-08.00(1.42m) 1 3
8 Kloeppel, Trina   Lowry 4-06.00(1.37m) 1 1
9 Lazzareschi, J   North Tahoe 4-06.00(1.37m) 1  
 
Womens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Iverson, Langley 10 Galena 5-06.50(1.69m) 1 10
2 Mailander, Julia 12 Galena 5-04.00(1.63m) 1 8
3 Mailander, Lydia 12 Galena 5-04.00(1.63m) 1 6
4 Osazuwa, Uhunama 12 Clark 5-02.00(1.57m) 1 5
5 Sweeper Muniz, Ebony 11 Chaparral 5-02.00(1.57m) 1 4
6 Beasley, Courtney 11 Durango 5-02.00(1.57m) 1 3
7 Daniels, Ria 10 Cimarron-Memoria 5-00.00(1.52m) 1 2
 
Womens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Spratling, Millie   Wells 15-07.50(4.76m) -1.2 1 10
2 McClary, Katelynd   Indian Springs 14-03.50(4.36m) nwi 1 8
3 Ramirez, Blanca   Round Mountain 14-00.00(4.27m) nwi 1 6
4 Cox, Katrina   Austin 13-06.50(4.13m) nwi 1 5
5 Porte, Jennifer   Beatty 13-05.50(4.10m) nwi 1 4
6 Pete, Bethany   Owyhee 13-01.00(3.99m) nwi 1 3
7 Brody, Jeri   Laughlin 12-11.50(3.95m) nwi 1 2
8 Young, Chelsea   Austin 12-00.00(3.66m) nwi 1 1
 
Womens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kacirek, Katrina   Whittell 16-01.50(4.91m) -2.1 1 10
2 Woods, Jessica   Whittell 15-10.00(4.83m) nwi 1 8
3 Avery, Amber   Lincoln County 15-07.50(4.76m) nwi 1 6
4 Gibson, Heather   Pershing County 14-11.25(4.55m) nwi 1 5
5 Bunch, Emeral   Battle Mountain 14-09.00(4.50m) nwi 1 4
6 Chiappini, Heather   White Pine 14-03.75(4.36m) nwi 1 3
7 Avery, Tiffany   Lincoln County 13-07.00(4.14m) nwi 1 2
8 Karabachev, Anna   The Meadows 13-03.25(4.04m) nwi 1 1
 
Womens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique   Pahrump Valley 17-07.50(5.37m) -1.8 1 10
2 Ross, Kiara   Yerington 15-05.75(4.72m) nwi 1 8
3 Lightbourne, Genesis   Faith Lutheran 15-05.25(4.71m) nwi 1 6
4 Murphy, Becky   Fernley 15-01.75(4.62m) nwi 1 5
5 Goodpaster, Malsia   Tahoe-Truckee 14-10.00(4.52m) nwi 1 4
6 Torrise, Katherine   Spring Creek 14-08.75(4.49m) nwi 1 3
7 Kamps, Brooke   Spring Creek 14-03.00(4.34m) nwi 1 2
8 Tobler, Katrisha   Virgin Valley 13-02.50(4.03m) nwi 1 1
 
Womens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mailander, Lydia 12 Galena 17-05.00(5.31m) -2.4 1 10
2 Mailander, Julia 12 Galena 16-08.25(5.09m) nwi 1 8
3 Knox, Capri Marie 11 Valley 16-08.00(5.08m) nwi 1 6
4 Houston, Aurelia 11 Cimarron-Memoria 16-00.25(4.88m) nwi 1 5
5 Neil, Lauren 10 Galena 15-11.75(4.87m) nwi 1 4
6 Nelson, Denitha 09 Valley 15-01.50(4.61m) nwi 1 3
7 Osazuwa, Uhunama 12 Clark 14-08.75(4.49m) nwi 1 2
8 Lee, Jazmine 10 Centennial 14-06.25(4.43m) nwi 1 1
9 Williams, Katie 12 Desert Pines 14-05.00(4.39m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Redman, Katie   Round Mountain 33-00.50(10.07m) +1.6 1 10
2 Smith, Sarah   Smith Valley 30-05.25(9.28m) nwi 1 8
3 Gitter, Shae   Laughlin 30-00.75(9.16m) nwi 1 6
4 Cross, Caitlin   Excel Christian 29-02.00(8.89m) nwi 1 5
5 Mendez, Jessica   Jackpot 28-09.00(8.76m) nwi 1 4
6 Norman, Krystin   Sage Ridge 28-07.00(8.71m) nwi 1 3
7 Dobrin, Britney   Indian Springs 28-04.00(8.64m) nwi 1 2
8 Ivins, Janelle   Lund 27-03.50(8.32m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Woods, Jessica   Whittell 33-06.25(10.22m) -0.4 1 10
2 Bunch, Emeral   Battle Mountain 33-04.50(10.17m) nwi 1 8
3 Avery, Amber   Lincoln County 32-02.75(9.82m) nwi 1 6
4 Gunter, Ashley   Battle Mountain 31-01.00(9.47m) nwi 1 5
5 Gibson, Heather   Pershing County 30-10.25(9.40m) nwi 1 4
6 Capanna, Gabriella   The Meadows 30-06.50(9.31m) nwi 1 3
7 Poulsen, Mandi   White Pine 27-11.25(8.52m) nwi 1 2
8 Yee, Diana   The Meadows 27-07.50(8.42m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lightbourne, Genesis   Faith Lutheran 34-08.25(10.57m) nwi 1 10
2 Echevarria, Alicia   Lowry 34-03.25(10.45m) nwi 1 8
3 Torrise, Katherine   Spring Creek 33-00.75(10.08m) nwi 1 6
4 Goodpaster, Malsia   Tahoe-Truckee 32-11.75(10.05m) nwi 1 5
5 Thacker, Morgan   Lowry 32-03.00(9.83m) nwi 1 4
6 Kamps, Bridget   Spring Creek 31-05.00(9.58m) nwi 1 3
7 Szelagowski, Erin   Pahrump Valley 31-00.50(9.46m) nwi 1 2
8 Adams, Kendra   Moapa Valley 29-06.75(9.01m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mailander, Lydia 12 Galena 37-08.75(11.50m) +1.9 1 10
2 Knox, Capri Marie 11 Valley 36-05.50(11.11m) nwi 1 8
3 Mailander, Julia 12 Galena 35-08.00(10.87m) nwi 1 6
4 Thompson, Stephanie 12 Cimarron-Memoria 35-05.50(10.81m) nwi 1 5
5 Hartley, Sarah 10 Douglas 35-01.50(10.71m) nwi 1 4
6 Hambly, Lisa 12 Cimarron-Memoria 34-07.00(10.54m) nwi 1 3
7 Tolliver, Brianna 10 Sierra Vista 34-05.00(10.49m) nwi 1 2
8 Haller, Amber 11 Green Valley 34-01.00(10.39m) nwi 1 1
9 Kilgore, Amanda 10 Canyon Springs 32-03.50(9.84m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 11-01.00(3.38m) 1 10
2 Gitter, Shae   Laughlin 8-03.00(2.51m) 1 8
3 Speranzella, Erica   Indian Springs 8-03.00(2.51m) 1 6
4 Smith, Sarah   Smith Valley 7-06.00(2.29m) 1 5
5 Traster, Ginny   Indian Springs 7-00.00(2.13m) 1 4
6 Christensen, Lesley   Smith Valley 7-00.00(2.13m) 1 3
7 Weber, Tami   Beatty 6-06.00(1.98m) 1 2
 
Womens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brinkerhoff, Kayla   Pershing County 8-06.00(2.59m) 1 10
2 Johnson, Meri Alys   Whittell 8-00.00(2.44m) 1 8
3 Obara, Dorotka   The Meadows 7-06.00(2.29m) 1 6
4 Tremayne, Tera   Battle Mountain 7-06.00(2.29m) 1 4.50
4 Capanna, Gabriella   The Meadows 7-06.00(2.29m) 1 4.50
6 Rastello, Natalie   Whittell 7-00.00(2.13m) 1 2
6 Poulsen, Mandi   White Pine 7-00.00(2.13m) 1 2
6 Gorsline, Aja   Pershing County 7-00.00(2.13m) 1 2
 
Womens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Echevarria, Alicia   Lowry 10-00.00(3.05m) 1 10
2 Devita, Kristi   Boulder City 8-09.00(2.67m) 1 8
3 Doucette, Catie   Spring Creek 8-06.00(2.59m) 1 6
4 Ross, Kiara   Yerington 8-06.00(2.59m) 1 5
5 Jensen, Analiese   Virgin Valley 8-00.00(2.44m) 1 4
6 Lindley, Sophie   Spring Creek 7-06.00(2.29m) 1 3
7 Patrick, Nina   Faith Lutheran 7-00.00(2.13m) 1 2
8 Lommori, Kayla   Yerington 7-00.00(2.13m) 1 1
 
Womens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cass, Kayla 12 McQueen 10-06.00(3.20m) 1 10
2 Pinjuv, Corinne 11 Bishop Manogue 9-09.00(2.97m) 1 7
2 Mariluch, Jane 12 Reed 9-09.00(2.97m) 1 7
4 Hamman, Shannon 11 Centennial 9-00.00(2.74m) 1 5
5 Wattles, Courtney 12 Bonanza 9-00.00(2.74m) 1 4
6 Walton, Julie 12 Green Valley 9-00.00(2.74m) 1 3
7 Rogers, Jessica 11 Bonanza 8-00.00(2.44m) 1 1.50
7 Rhodes, Stephanie 10 Coronado 8-00.00(2.44m) 1 1.50
9 Scott, Olivia 09 Green Valley 8-00.00(2.44m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Galena High School 112 2) Carson High School 96 3) Reno High School 58 4) Western High School 44 5) Cheyenne High School 41 6) Valley High School 36 7) Cimarron-Memorial High Sch 35 8) Silverado High School 28 9) Centennial High School 22 9) Reed High School 22 11) Foothill High School 21 12) Shadow Ridge High School 18 13) Clark High School 15 13) McQueen High School 15 15) Canyon Springs High School 14 16) Desert Pines High School 13 17) South Tahoe High School 12 18) Durango High School 11 19) Mojave HS 10 19) Douglas High School 10 21) Green Valley High School 9 22) Bonanza High School 8.50 23) Bishop Manogue High School 8 24) Liberty High School 6 25) Coronado HS 5.50 26) Elko High School 5 26) Basic High School 5 28) Chaparral HS 4 28) Churchill County HS 4 30) Rancho HS Girls 3 31) Palo Verde High School 2 31) Sierra Vista High School 2 Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Spring Creek High School 104 2) Faith Lutheran HS 98 3) Pahrump Valley HS 97 4) Boulder City HS 79 5) Lowry High School 69 6) Dayton High School 46 7) Incline High School 44 7) Yerington High School 44 9) North Tahoe High School 39 10) Tahoe/Truckee HS 35 11) Moapa Valley HS 17 12) Sparks High School 11 13) Fernley High School 10 14) Virgin Valley HS 5 Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Whittell High School 216 2) White Pine HS 88.50 3) Battle Mountain High Schoo 81.50 4) Silver Stage High School 66 5) Pershing County High Schoo 65 6) The Meadows School 53.50 7) Mineral County High School 52 8) Lincoln County HS 48.50 9) West Wendover HS 20 Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Laughlin HS 123 2) Smith Valley High School 106 3) Lund HS 68 4) Wells High School 57 5) Indian Springs HS 55 6) Pahranagat Valley HS 47 7) Sage Ridge School 45 8) Jackpot High School 40 9) Round Mountain HS 37 10) Austin High School 25 11) Owyhee High School 23 12) Carlin High School 22 12) Beatty HS 22 14) Pyramid Lake High School 6 15) Excel Christian 5 16) Gerlach High School 3 Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Galena High School 87 2) Silverado High School 60 3) Las Vegas High School 58 4) Reno High School 54 5) Hug High School 42 6) Canyon Springs High Schoo 38 7) Bishop Manogue High School 31 8) Western High School 30 9) Cheyenne High School 28 10) Cimarron-Memorial High Sc 24 11) Desert Pines High School 22 12) Bonanza High School 21 13) Mojave HS 19 14) Reed High School 16 14) Carson High School 16 16) Damonte Ranch High School 14 16) Del Sol HS 14 18) Churchill County HS 13 19) Foothill High School 12 20) Spring Valley High School 11 20) Palo Verde High School 11 22) Douglas High School 10 23) Coronado HS 9 24) Liberty High School 8 24) McQueen High School 8 26) Chaparral HS 7 27) Green Valley High School 6 28) Bishop Gorman H.S. 5 28) Valley High School 5 30) Durango High School 3 31) Shadow Ridge High School 2 31) Arbor View High School 2 31) Centennial High School 2 34) Clark High School 1 Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Dayton High School 116.50 2) Pahrump Valley HS 109.50 3) Boulder City HS 95 4) Tahoe/Truckee HS 70 5) Faith Lutheran HS 66 6) Spring Creek High School 63.50 7) Fernley High School 63 8) Lowry High School 38.50 9) North Tahoe High School 23 10) Sparks High School 20 11) Virgin Valley HS 18 12) Incline High School 10 13) Yerington High School 8 Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Independence High School 156 2) White Pine HS 140 3) Battle Mountain High Schoo 78 4) Silver Stage High School 72 5) Whittell High School 68 6) Lincoln County HS 67 7) Rite of Passage 62 8) The Meadows School 36 9) West Wendover HS 13 10) Pershing County High Scho 4 Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Smith Valley High School 136 2) Spring Mountain 109 3) Laughlin HS 64 4) Indian Springs HS 63 5) Round Mountain HS 52 6) Sage Ridge School 44 7) Pahranagat Valley HS 36 8) Carlin High School 33 9) Owyhee High School 28 10) Eureka High School 22 11) Beatty HS 19 12) Gabbs High School 18 13) Lund HS 17 14) Jackpot High School 11 15) McDermitt High School 10 16) Wells High School 9 17) Excel Christian 4 18) Pyramid Lake High School 3 18) Tonopah HS 3

 



Post to:
Post as: 
 
 
Switch to Full Version