RunnerspaceNewsView

2013 Results - Golden West Invitational

Published by DyeStatCAL
Jun 10 2013, 12:49 AM | 17195 views
PrintReport
Social
Images
2013 Results - Golden West Invitational

Website:Click here

Results by: Record Timing

RecordTiming.com - Contractor License                          6/9/2013
                        54th Annual Golden West Invitational
                   University of California, Berkeley  - 6/9/2013
  
Event 29  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
     National: N 44.50  4/23/2004   Poly, Long Beach, CA
                        Shana Solomon, J. Lee, C. Picott, Shalonda Solomon
     School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
   1 New Era TC  'A'                                       45.12   10
      1) Mikiah Brisco 11                2) Nicole Henderson 11
      3) Aleia Hobbs 11                  4) Shannon Ray 11
   2 Westlake High Track Atl Ga  'A'                       46.07    8
      1) Alexandria Johnson 10           2) Shekara Martin 12
      3) Jenee' Nichols 9                4) Justice Reeves 10
   3 Eoydc TC  'A'                                         46.73    6
      1) Gabriella Cantrell 11           2) Alanna Epps 10
      3) Nijae Jones 12                  4) Kortni Smyers-Jones 12
   4 Valley Vipers AC  'A'                                 48.54    5
      1) Lyndsey Lopes 10                2) Mia Lopes 7
      3) Mikaela Smith 10                4) Hannah Waller 9
   5 Foothill HS  'A'                                      49.86    4
      1) Haley Lukas 11                  2) Natalie Reichenbach 10
      3) Adria Revell 11                 4) Emily Topielski 10
   6 Team Velocity  'A'                                    50.12    3
      1) Najon Devereaux 9               2) Jazmine Jenkins 10
      3) Camille Jones 9                 4) Niesha Pierce 10
  -- Pitman HS  'A'                                           DQ   zone 3 violation
      1) Lauren Cariaso 10               2) Kiana Clay 9
      3) Cerah Moren 8                   4) Lindsey Phillips 10


Event 26  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
     National: N 9:48.59  5/24/1996   Kim Mortensen, Thousand Oaks, CA
     GWI Meet: M 9:58.51  2004        Caitlin Chock, Granite Bay, CA
     Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
   1 Claire MacMillan          11 Unattached            10:58.93   10
   2 Skyler Flora              10 Unattached            11:17.72    8
   3 Kyra Meko                 11 Unattached            11:18.03    6
   4 Kristen Leung              9 Unattached            11:29.35    5
   5 Lindsey Adams             11 Unattached            11:31.74    4
   6 Jamie Busby                9 Unattached            11:39.87    3
   7 Ellie Lemco               12 Unattached            11:40.68    2
   8 Kat Chinn                 12 Unattached            11:48.62    1
   9 Emily Hubert              10 Unattached            12:14.25
  10 Mackenzie Mora             8 Valley Vipers AC      12:21.22
  11 Summer Wallen             12 Unattached            12:27.84


Event 46  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
     National: N 8:34.23  5/31/2008   German Fernandez, Riverbank, CA
     GWI Meet: M 8:41.0h  1978        Alan Scharsu, Austintown, OH
     Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
   1 Kai Benedict              10 Mcqueen                9:26.09   10
   2 Phillip Rocha              9 Arcadia TC             9:26.61    8
   3 Ryan Hodgens              12 Unattached             9:41.96    6
   4 Paul Zeiss                10 Unattached             9:50.03    5
   5 Logan Marshall            11 Unattached             9:50.83    4
   6 Swarnjit Boyal            12 Unattached             9:54.36    3
   7 Raj Bhargava              11 Sunnyvale Phoenix     10:06.31    2
   8 Matt Rouse                12 Unattached            10:14.31    1
   9 Gabriel Silveira          11 Unattached            10:17.20
  10 Hank Bingham              11 Unattached            10:20.91
  11 Owen Lee                  10 Unattached            10:28.68
  12 Michael Kinoshita         12 Unattached            10:38.61
  13 Christopher Jacobson      11 Unattached            10:52.93


Event 61  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Joy Upshaw                   Unattached               13.10   2.3
   2 Samantha Young               Evo TC                   14.34   2.3


Event 1  Girls 100 Meter Dash Frosh/Soph
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Justice Reeves            10 Westlake Hig             12.50   1.7
   2 Alexandria Johnson        10 Westlake Hig             12.52   1.7
   3 Kiana Clay                 9 Pitman HS                12.68   1.7
   4 Lauren Cariaso            10 Pitman HS                13.44   1.7
   5 Jaclyn Warwick            10 Unattached               13.50   1.7
   6 Nadyne Vargas              9 Watsonville HS           13.54   1.7
   7 Cerah Moren                8 Pitman HS                13.76   1.7


Event 21  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
     National: N 11.14  6/6/1992    Marion Jones, Thousand Oaks, CA
     GWI Meet: M 11.31  1993        Marion Jones, Thousand Oaks, CA
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Mikiah Brisco             11 New Era TC               11.69  +0.0  3  10
   2 Shekara Martin            12 Westlake Hig             11.73  +0.0  3   8
   3 Aleia Hobbs               11 New Era TC               11.74  +0.0  3   6
   4 Micha Auzenne             12 Unattached               11.90  +0.0  3   5
   5 Hannah Waller              9 Valley Vipers AC         12.20   2.3  1   4
   6 Nicole Henderson          11 New Era TC               12.21  +0.0  3   3
   7 Shannon Ray               11 New Era TC               12.41  +0.0  3   2
   8 Taylor Griffin            12 Unattached               12.51   2.7  2   1
   9 Pamela White               9 Unattached               12.92   2.7  2
  10 Sonya Cervantes           12 Watsonville HS           12.96   2.7  2
  11 Niesha Pierce             10 Team Velocity            12.97   2.7  2
  12 Jazmine Jenkins           10 Team Velocity            13.12   2.7  2
  13 Stantasia Dossman-Bishop  12 Unattached               13.13   2.3  1
  14 Camille Jones              9 Team Velocity            13.21   2.7  2
  15 Anna Boer                 12 Unattached               13.21   2.7  2
  16 Grace Reckers             11 Athenian HS              14.17   2.3  1


Event 81  Men 100 Meter Dash
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Rubin Williams               Heritage Elite           10.53   1.1
   2 Marquel Neal                 Unattached               10.96   1.1
   3 Joseph Ruffaine              Evo Sports Training      11.00   1.1
   4 Simon Sahi                   Unattached               11.99   1.1


Event 11  Boys 100 Meter Dash Frosh/Soph
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Ivan Burnham               9 Unattached               11.57   2.3
   2 Donovan Jordan             7 Phenom Elite             12.31   2.3


Event 41  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
     National: N 10.15  5/12/1990   Henry Neal, Greenville, TX
     GWI Meet: M 10.20  2002        Brendan Christian, Austin, TX
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Tatum Taylor              12 Seattl Speed             10.36   1.5  2  10
   2 Devon Allen               12 Elite Athletics          10.59   1.5  2   8
   3 Eli Penick                12 Unattached               10.87   1.5  2   6
   4 Alex Morris               11 Unattached               11.15   1.5  2   5
   5 John Turks                12 Unattached               11.19   1.5  2   4
   6 Tyler Brendel             10 Unattached               11.30   1.5  2   3
   7 Trenton Toney             12 Unattached               11.31   1.5  2   2
   8 Willem VanEck             12 Unattached               11.44   2.7  1   1
   9 Josh Valenzuela            9 Unattached               11.51   2.7  1
  10 Shelton Wynder            10 Unattached               12.37   2.7  1


Event 67  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Briana Stewart               Unattached               13.15   1.4
   2 Lauren Smith                 Unattached               17.61   1.4


Event 27  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
     National: N 13.03  6/2/2007    Vashti Thomas, San Jose, CA
     GWI Meet: M 13.21  1996        Dominique Calloway, Denver, CO
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Sasha Wallace             12 Eoydc TC                 13.70   1.9  3  10
   2 Kortni Smyers-Jones       12 Eoydc TC                 14.00   1.9  3   8
   3 Pattriana Perry           11 Unattached               14.09   1.9  3   6
   4 Micha Auzenne             12 Unattached               14.31   1.9  3   5
   5 Rachel Johns              12 Elite Athletics          14.56   0.6  2   4
   6 Martiesha Caines          12 Unattached               14.70   0.6  2   3
   7 Bryiana Richardson        11 New Era TC               14.75   1.9  3   2
   8 Resa Foster                9 Unattached               14.81   1.9  3   1
   9 Jurnee Woodward            8 Full Stride TC           15.00   0.6  2
  10 Mikaela Sawyer            10 Bishop Kelly HS          15.20   0.6  2
  11 Lexi Tubbs                11 Unattached               15.35   0.6  2
  12 Sarah Harvey              11 Unattached               16.53   0.6  2
  13 Savanna Kiefer            12 Unattached               16.82   1.4  1
  14 Courtney Bland            12 Unattached               17.40   1.4  1
  15 Melanie Keegan            12 Sunnyvale Phoenix        18.23   1.4  1
  -- Ashlee Moore              11 Elite Athletics             FS   1.9  3


Event 87  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Tyler Creswell               Unattached               14.47   2.8
   2 Chris Mamon                  Unattached               14.65   2.8


Event 47  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
     National: N 13.30  5/26/1990   Chris Nelloms, Dayton, OH
     GWI Meet: M 13.40  1985        Michael Timpson, Miami, FL
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Devon Allen               12 Elite Athletics          13.48  -0.1  2  10
   2 Connor Celeri             11 Unattached               14.55   1.3  1   8
   3 James Warwick             12 Modesto Christian        14.55  -0.1  2   6
   4 Afari La-Anyane           11 Unattached               14.84  -0.1  2   5
   5 Ja'Vion Robinson          11 Unattached               14.85  -0.1  2   4
   6 Nick Putman               11 Unattached               14.86  -0.1  2   3
   7 Muhammad Oliver           11 Nx Level TC              15.13  -0.1  2   2
   8 Greg Maggioncalda         12 Unattached               16.15   1.3  1   1
   9 Taiki Chiba               11 Unattached               16.16   1.3  1


Event 63  Women 400 Meter Dash
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Sarah Mayfield               Unattached             1:01.01


Event 3  Girls 400 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Anaya Alexander            9 Isc International        58.90
   2 Nicole Warwick             8 Unattached             1:00.92
   3 Meagan Warwick             8 Unattached             1:01.48
   4 Natalie Drucker            9 Unattached             1:02.40


Event 23  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
     National: N 50.74  6/3/2000    Monique Henderson, San Diego, CA
     GWI Meet: M 52.07  2007        Jessica Beard, Euclid, OH
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Hannah Waller              9 Valley Vipers AC         56.21   3  10
   2 Marcquita Stalbert        11 New Era TC               56.26   3   8
   3 Nijae Jones               12 Eoydc TC                 57.49   3   6
   4 Kayleigh Carrillo         11 Unattached               57.72   3   5
   5 Joy Weems                 12 Del Campo HS             58.27   3   4
   6 Quinn Parker              11 Unattached               58.34   2   3
   7 Sarah Johnson             10 Oaks Christian HS        58.55   3   2
   8 Kyra White                11 Unattached               59.19   3   1
   9 Mariama Hilburn           10 Hilltop Speed            59.51   3
  10 Taylor Brown              11 Unattached             1:01.99   2
  11 Lorrynn Dozier            12 Unattached             1:03.40   2
  12 Samiyah Shabazz           10 Team Velocity          1:04.20   2
  13 Grace Reckers             11 Athenian HS            1:07.31   1
  14 Amurie Pittman             9 Team Velocity          1:07.70   2
  15 Melise Knowles            11 Athenian HS            1:08.15   1
  16 Morgan Strohschein        12 Pendola Project        1:10.11   1


Event 83  Men 400 Meter Dash
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Ben Mullen                   Unattached               49.40
   2 Anthony Kriakin              Evo TC                   50.98
   3 Rosevelt Payne               Evo TC                   51.26
   4 Mike Albinto                 Ifast                    59.33


Event 13  Boys 400 Meter Dash Frosh/Soph
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Ashanti McFarland          9 Unattached               54.56
   2 D'Angelo Burnham          10 Unattached               54.65
   3 Edgar Hernandez            9 Unattached               56.26
   4 Pearson McIntire          10 Unattached               56.72


Event 43  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
     National: N 45.19  4/28/2012   Aldrich Bailey, Arlington, TX
     GWI Meet: M 45.47  1993        Calvin Harrison, Salinas, CA
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Alexis Robinson           11 Unattached               47.24   4  10
   2 Nick Sullivan             11 Unattached               48.28   4   8
   3 Bryce Houston             12 Unattached               48.34   4   6
   4 Christian Carter          12 Unattached               48.35   4   5
   5 Herbie Polk               12 Unattached               48.62   4   4
   6 Darnell Roberson          12 Amador Valley HS         48.78   3   3
   7 Sebastian Feyersinger     11 Mcqueen                  49.23   4   2
   8 Theodore Foster           12 Spire Elite              50.08   4   1
   9 Rufus Wollo               11 Mission Vall             50.66   3
  10 Blake Lopes               12 Unattached               50.80   3
  11 Aurellio Valenzuela       11 Unattached               51.39   3
  12 Robert Britschgi          11 Del Campo HS             52.13   3
  13 Javier Sanchez            11 Unattached               52.41   2
  14 Nick Powel                11 Bishop Manogue TC        52.70   2
  15 Tommy Yath                12 Unattached               52.75   3
  16 Nicolas Falabella         10 Athenian Athletics       53.16   2
  17 KC Meyer                  11 Bishop Manogue TC        53.35   2
  18 Andrew Weis               12 Unattached               54.05   3
  19 Andrew Falabella          12 Athenian Athletics       54.72   2
  20 Ibrahima Mobley           10 Team Velocity            55.31   1
  21 Shelton Wynder            10 Unattached               55.48   2
  22 Aaron Mayfield            11 Pitman HS                55.88   1
  23 Xavier Sanders             9 Team Velocity          1:04.97   1


Event 24  Girls 800 Meter Run
==========================================================================
     National: N 2:02.04  6/4/2011    Amy Weissenbach, Studio City, CA
     GWI Meet: M 2:05.38  1996        Tamieka Grizzle, New York, NY
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Mikaela Smith             10 Valley Vipers AC       2:08.74   2  10
   2 Alimatu-Sadia Ibrahim     12 Unattached             2:11.91   2   8
   3 Gabrielle Rinne           10 Unattached             2:12.85   2   6
   4 Ali Teliha                12 Unattached             2:14.55   2   5
   5 Elizabeth Heyde           10 Central Coas           2:14.62   2   4
   6 Jenna Hinkle              11 Unattached             2:16.14   2   3
   7 Han-ah Sumner             11 Unattached             2:18.98   2   2
   8 Lindsey Adams             11 Unattached             2:19.40   2   1
   9 J.J. Escalera              9 Sunnyvale Phoenix      2:20.15   2
  10 Gabriella Nathan-Funk     11 Unattached             2:22.01   2
  11 Priscilla Lee              9 Unattached             2:22.54   2
  12 Angela Gemignani           9 Central Coas           2:24.60   2
  13 Olivia Yale                9 Unattached             2:28.50   1
  14 Allyson Bricker           12 Rincon Valle           2:29.01   1
  15 Haley Ellis               10 Whitney HS             2:30.18   1
  16 Gio Casazza                9 Pendola Project        2:30.48   1
  17 Premila Rowles            10 Unattached             2:38.21   1
  18 Jazmin Orozco             11 Pendola Project        2:38.85   1
  19 Rebecca Elliott            9 Athenian HS            2:40.99   1
  20 Melise Knowles            11 Athenian HS            2:45.15   1
  21 Morgan Strohschein        12 Pendola Project        2:51.80   1


Event 44  Boys 800 Meter Run
==========================================================================
     National: N 1:46.45  5/31/1996   Michael Granville, Bell Gardens, CA
     GWI Meet: M 1:46.58  1987        George Kersh, Pearl, MS
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Trent Brendel             12 Unattached             1:53.81   2  10
   2 Connor Ross               10 Mcqueen                1:55.26   2   8
   3 Brandon Sutton            11 Unattached             1:55.46   2   6
   4 Austin Gunnarson          12 Unattached             1:55.97   2   5
   5 Jonathon Moore               Unattached             1:56.41   2   4
   6 Robby Hixson              12 Hixson Inc             1:56.42   2   3
   7 Dustin Herold             11 Unattached             1:56.62   2   2
   8 Jackson Carter            11 Unattached             1:58.51   2   1
   9 Owen Ljung                11 Unattached             2:00.19   2
  10 Cristian Monsalud         10 Mission Vall           2:01.84   2
  11 Mathew Livingood          11 Isc International      2:02.15   1
  12 Johain Ounadjela          10 Unattached             2:02.17   1
  13 Amaris Clay               11 Mission Vall           2:02.33   2
  14 Daryon Baynard            10 Isc International      2:02.76   1
  15 Taylor Huynh              12 Unattached             2:02.80   1
  16 John Dewald               12 Pendola Project        2:03.88   2
  17 Everet Lucero             11 Unattached             2:06.45   1
  18 Aaron Mayfield            11 Pitman HS              2:06.52   1
  19 Ebon Turner                9 Unattached             2:08.45   1
  20 Adam Huynh                12 Unattached             2:09.10   2
  21 Adam Miranda              12 Sunnyvale Phoenix      2:09.45   1
  22 Chris Tose                12 Unattached             2:10.75   1
  23 Hank Bingham              11 Pendola Project        2:11.71   1
  24 Jordan Gutierrez          11 Unattached             2:12.33   1
  25 Justin Carrancho          12 Watsonville HS         2:21.26   2


Event 68  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Lauren Smith                 Unattached               58.35


Event 88  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Kenneth Medwood              Evo TC                   52.40
   2 Bruce Giron                  Old Man AC               57.23


Event 28  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
     National: N 39.98  5/19/2001   Lashinda Demus, Long Beach, CA
     GWI Meet: M 40.81  1995        Joanna Hayes, Riverside, CA
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Jade Miller               12 Unattached               41.87   2  10
   2 Bryiana Richardson        11 New Era TC               42.98   2   8
   3 Pattriana Perry           11 Unattached               44.04   2   6
   4 Ariel Terrell             11 Westlake Hig             44.99   2   5
   5 Jurnee Woodward            8 Full Stride TC           45.38   1   4
   6 Hannah Davis               9 Unattached               45.88   2   3
   7 Mikaela Sawyer            10 Bishop Kelly HS          45.94   2   2
   8 Damaris Hamilton          10 Unattached               47.00   1   1
   9 Abby Taussig              10 Unattached               47.34   1
  10 Sarah Harvey              11 Unattached               47.47   1
  11 Melanie Keegan            12 Sunnyvale Phoenix        52.24   1
  12 Courtney Bland            12 Unattached               53.70   1


Event 48  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
     National: N 35.02  6/5/2009    Reggie Wyatt, Riverside, CA
     GWI Meet: M 35.66  2002        Bershawn Jackson, Miami, FL
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Bobby Grant               11 Elite Athletics          37.88   3  10
   2 Marquis Morris            11 Tri-Valley F             38.46   3   8
   3 John Turks                12 Unattached               38.82   3   6
   4 Nick Putman               11 Unattached               39.70   3   5
   5 Daniel Yeager             12 Unattached               39.78   3   4
   6 Muhammad Oliver           11 Nx Level TC              40.25   3   3
   7 Afari La-Anyane           11 Unattached               40.68   2   2
   8 Greg Maggioncalda         12 Unattached               41.30   2   1
   9 Darren Myers              11 Del Campo HS             41.39   1
  10 Louis Mowers              12 Unattached               41.44   2
  11 Jack Weeks                11 Isc International        41.56   2
  12 Damien Williams           12 Unattached               41.75   2
  13 Taiki Chiba               11 Unattached               42.39   1
  14 Ben Hibbert                9 Unattached               44.15   1


Event 62  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
   1 Joy Upshaw                   Unattached               27.03   1.1
  -- Aareon Payne                 Unattached                 DNF   1.1
  -- Lauren Smith                 Unattached                 DNF   1.1
  -- Vashti Thomas                Unattached                 DNF   1.1


Event 22  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
     National: N 22.52  6/7/2003    Allyson Felix, North Hills, CA
     GWI Meet: M 23.01  1993        Marion Jones, Thousand Oaks, CA
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Marcquita Stalbert        11 New Era TC               24.02   1.1  3  10
   2 Shekara Martin            12 Westlake Hig             24.29   1.1  3   8
   3 Gabriella Cantrell        11 Eoydc TC                 24.33   1.7  1   6
   4 Mikiah Brisco             11 New Era TC               24.53   1.1  3   5
   5 Aleia Hobbs               11 New Era TC               24.96   1.1  3   4
   6 Jenee' Nichols             9 Westlake Hig             25.23   1.1  3   3
   7 Mariama Hilburn           10 Hilltop Speed            25.31   1.1  3   2
   8 Shannon Ray               11 New Era TC               25.33   1.1  3   1
   9 Sarah Johnson             10 Oaks Christian HS        25.55   1.1  3
  10 Taylor Griffin            12 Unattached               25.55   2.0  2
  11 Pamela White               9 Unattached               25.92   2.0  2
  12 Kayleigh Carrillo         11 Unattached               26.09   2.0  2
  13 Quinn Parker              11 Unattached               26.47   2.0  2
  14 Pauline Reiley            12 Bishop Manogue TC        27.48   2.0  2
  15 Samiyah Shabazz           10 Team Velocity            27.49   1.7  1
  16 Camille Jones              9 Team Velocity            27.57   1.7  1
  17 Ariana Larson             11 Unattached               27.58   1.7  1
  18 Gianna Cassinerio         10 Unattached               27.82   2.0  2
  19 Najon Devereaux            9 Team Velocity            27.97   1.7  1
  20 Niesha Pierce             10 Team Velocity            28.55   2.0  2
  21 Jazmine Jenkins           10 Team Velocity            28.92   1.7  1


Event 82  Men 200 Meter Dash
========================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
   1 Rubin Williams               Heritage Elite           21.05   0.3  2
   2 Gregory Turner               Uc Berkeley              21.41  +0.0  1
   3 Kenneth Medwood              Evo TC                   22.27   0.3  2
   4 Rosevelt Payne               Evo TC                   22.38  +0.0  1
   5 Anthony Kriakin              Evo TC                   22.47  +0.0  1
   6 Brian Maldonado              Unattached               22.74   0.3  2
   7 Thomas Mullen                Unattached               29.99   0.3  2


Event 42  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
     National: N 20.13  5/11/1985   Roy Martin, Dallas, TX
     National: N 20.13  6/16/1985   Roy Martin, Dallas, TX
     GWI Meet: M 20.52  1993        Charles Mitchell, Waco, TX
     Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
   1 Devon Allen               12 Elite Athletics          21.40   2.0  3  10
   2 Alexis Robinson           11 Unattached               21.85   2.0  3   8
   3 Herbie Polk               12 Unattached               21.98   2.0  3   6
   4 Bobby Grant               11 Elite Athletics          22.08   2.0  3   5
   5 Matthew Moreno            12 Unattached               22.42   0.7  2   4
   6 Tyler Brendel             10 Unattached               22.48   0.7  2   3
   7 Alex Morris               11 Unattached               22.59   2.0  3   2
   8 Aurellio Valenzuela       11 Unattached               22.62   0.7  2   1
   9 Willem VanEck             12 Unattached               22.85   0.7  2
  10 Blake Lopes               12 Unattached               23.16   0.7  2
  11 Josh Valenzuela            9 Unattached               23.41   0.7  2
  12 KC Meyer                  11 Bishop Manogue TC        23.95   0.7  2
  13 Nick Powel                11 Bishop Manogue TC        24.15   0.7  1
  14 Terrance Smith            10 Phoenix Glid             24.73   0.7  1
  15 Shelton Wynder            10 Unattached               24.93   0.7  1
  16 Ibrahima Mobley           10 Team Velocity            25.03   0.7  1
  17 Xavier Sanders             9 Team Velocity            29.22   0.7  1


Event 5  Girls 1 Mile Run Frosh/Soph
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 Talley Hill                9 San Luis Dis           5:18.00
   2 Melissa Menghini           9 Unattached             5:18.08
   3 J.J. Escalera              9 Sunnyvale Phoenix      5:23.93
   4 Lindsay Allen              8 Silver Bullets TC      5:25.58
   5 Mackenzie Mora             8 Valley Vipers AC       5:35.09
   6 Kayla Renner               7 Qwik Athleti           5:38.29
   7 Gio Casazza                9 Pendola Project        5:42.72
   8 Priscilla Lee              9 Unattached             5:50.28
   9 Hannah Dinsdale            9 Willow Glen HS         5:52.79
  10 Zoe Blankenship            9 Willow Glen HS         6:05.49


Event 15  Boys 1 Mile Run Frosh/Soph
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
   1 A.J. Sommers               9 Unattached             4:38.24
   2 Zachary Katzman            9 Unattached             4:44.11
   3 Nolan Dozier               9 Sobrato HS             4:45.42
   4 Joey Gronovius            10 Unattached             4:50.42
   5 Hassen Hassen             10 Willow Glen HS         4:51.08
   6 Manuel Martinez            9 Calistoga HS           4:54.05
   7 Brian Reyes                9 Willow Glen HS         4:55.00
   8 Max Sawyer                 8 Silver Bullets TC      4:58.02
   9 Rohan Saini               10 Unattached             4:58.49
  10 Erik Valencia             10 Calistoga HS           4:58.67
  11 Alec Woodson               9 Unattached             5:01.40
  12 Chad Nathanson             8 Unattached             5:01.77
  13 Kamil Jones                8 Phenom Elite           5:08.06
  14 Mark Go                   10 Unattached             5:09.66
  15 Jay Singh                  9 Unattached             5:17.05
  16 Julian Buccat              9 Unattached             5:28.65


Event 25  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
     National: N 4:35.24  5/16/1982   Polly Plumer, Irvine, CA
     GWI Meet: M 4:42.21  2006        Jordan Hasay, San Luis Obispo, CA
     Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
   1 Yesenia Silva             12 Unattached             5:02.72   10
   2 Ali Teliha                12 Unattached             5:04.84    8
   3 Spencer Moore             11 Unattached             5:05.93    6
   4 Melissa Reed              11 Unattached             5:07.39    5
   5 Emily Fieberling          11 Unattached             5:09.85    4
   6 Elizabeth Heyde           10 Central Coas           5:11.49    3
   7 Clara MacLeod             12 Albany HS              5:12.01    2
   8 Amy Lynch                 10 Unattached             5:12.58    1
   9 Hannah Allen              10 Silver Bullets TC      5:14.16
  10 Kyra Meko                 11 Unattached             5:15.11
  11 Skyler Flora              10 Unattached             5:17.87
  12 Jocelyn Reynolds          10 Central Coas           5:17.90
  13 Mikayla Florez            11 Riverbank HS           5:21.32
  14 Jamie Busby                9 Unattached             5:24.56
  15 Annie Hetzel               9 Unattached             5:26.99
  16 Ellie Lemco               12 Unattached             5:27.47
  17 Kylee Kiesow              11 Willow Glen HS         5:36.52
  18 Jazmin Orozco             11 Pendola Project        6:10.96


Event 45  Boys 1 Mile Run
==========================================================================
     National: N 3:58.3h  5/15/1965   Jim Ryun, Wichita, KS
     GWI Meet: M 4:03.85  1980        John Zishka, Lancaster, OH
     Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
   1 Miguel Vasquez            12 Andrew Hill            4:15.13   2  10
   2 Eduardo Garibay           12 Yerba Buena HS         4:18.44   2   8
   3 Liam Meirow               11 Eliterunning           4:18.76   2   6
   4 Ivan Gonzalez             12 Ridgeview              4:19.81   2   5
   5 Trent Brendel             12 Unattached             4:21.27   2   4
   6 Reed Horton               11 Unattached             4:21.81   2   3
   7 Daniel Bereket            12 Unattached             4:22.40   2   2
   8 Niko Pappas               11 Unattached             4:22.84   2   1
   9 John McAndrews            11 Unattached             4:25.96   2
  10 Maxwell Niehaus           12 Unattached             4:28.87   2
  11 Peter Hetzel              11 Unattached             4:30.27   1
  12 Ivan Pina                 12 Unattached             4:30.41   2
  13 Patrick Leary             12 Unattached             4:31.90   2
  14 Aric Strohmeyer           11 Unattached             4:32.58   1
  15 Joey Rodgers              10 Unattached             4:33.24   1
  16 Cody Forman               12 Pendola Project        4:33.26   2
  17 Swarnjit Boyal            12 Unattached             4:33.49   2
  18 Aidan Schraer             12 Unattached             4:34.70   2
  19 Justin MacDonald          12 Unattached             4:35.76   2
  20 Christian Ricketts         8 Central Coas           4:36.49   1
  21 Jackson Crose             10 Unattached             4:37.14   1
  22 Isaac Cohen               11 Unattached             4:37.65   1
  23 Andrew Sutton             11 Unattached             4:38.09   2
  24 Evan Malone-White         12 Unattached             4:39.47   2
  25 John Miles                11 Unattached             4:39.67   1
  26 John Nichols              11 Unattached             4:41.61   2
  27 Abdinur Hussein           11 Willow Glen HS         4:42.52   1
  28 Chance Weston             10 Unattached             4:44.48   1
  29 Julian Frost              12 Unattached             4:47.77   2
  30 Dawson Reckers             9 Athenian HS            4:50.07   1
  31 Caleb Rounsavall          12 Unattached             4:51.16   1
  32 Raul Moreno               11 Heritage TC            4:51.59   1
  33 David Moreno              11 Heritage TC            4:53.00   1
  34 Hank Bingham              11 Pendola Project        4:55.01   1
  35 Chris Tose                12 Unattached             4:55.18   1
  36 Charles Thimesch          12 Athenian HS            4:56.10   1
  37 Sam Reese                 11 Unattached             4:56.74   1
  38 John Dewald               12 Pendola Project        5:02.92   2
  39 David Hodges              10 Unattached             5:04.32   1

Event 39  Girls Hammer Throw
=================================================================================
     National: N 214-04  6/15/2010   Shelby Ashe, Atlanta, GA
     GWI Meet: M 187-02  1998        Maureen Griffin, Pocatello, ID
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Lena Giger                11 Unattached              44.95m     147-06  10
       FOUL  44.95m  43.72m  FOUL  44.79m  44.59m
   2 Kayla O'Brine             11 Unattached              42.92m     140-10   8
       41.17m  41.76m  FOUL  FOUL  41.73m  42.92m
   3 Katelynn Homb             12 Page1                   38.99m     127-11   6
       FOUL  FOUL  35.13m  38.99m  36.65m  37.54m
   4 Ashley Doherty            11 Unattached              36.35m     119-03   5
       36.35m  36.04m  31.67m  36.07m  FOUL  34.41m
   5 Kylie Coleman             11 Golden State            34.26m     112-05   4
       30.14m  FOUL  28.52m  FOUL  FOUL  34.26m
   6 Victoria Minor            11 Golden State            32.16m     105-06   3
       29.85m  FOUL  28.96m  31.11m  FOUL  32.16m
   7 Caitlin McClain            9 Unattached              31.78m     104-03   2
       29.53m  FOUL  FOUL  29.50m  FOUL  31.78m
   8 Erika Contreras           11 Golden State            31.15m     102-02   1
       30.42m  28.87m  27.77m  28.69m  31.15m  FOUL
   9 Maddy Mott                10 Unattached              30.82m     101-01
       26.15m  30.82m  26.47m  FOUL  22.73m  FOUL
  10 Austin Steed               9 Unattached              27.64m      90-08
       27.64m  10.45m  26.66m
  11 Cerah Moren                8 Pitman HS               25.96m      85-02
       25.96m  FOUL  24.12m
  12 Haley Brock               10 Pitman HS               13.06m      42-10
       FOUL  FOUL  13.06m
  -- Tara Park                 12 Golden State              FOUL
       FOUL  FOUL  FOUL


Event 79  Women Hammer Throw
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Amy Haapanen                 Unattached              65.42m     214-07
       63.71m  FOUL  64.95m  65.42m  FOUL  64.45m
   2 Linda Oseso                  Unattached              60.24m     197-08
       58.55m  60.24m  FOUL  60.15m  57.65m  57.89m
   3 Lindsay McKee                Unattached              53.18m     174-06
       FOUL  53.18m  FOUL  FOUL  FOUL  42.07m

Event 59  Boys Hammer Throw
=================================================================================
     National: N 260-00  6/28/2008   Conor McCullough, West Hills, CA
     GWI Meet: M 258-01  1999        Dylan Armstrong, Kamloops, BC
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Dustin Samms              11 Unattached              52.62m     172-08  10
       FOUL  FOUL  27.04m  52.62m  51.63m  FOUL
   2 Austin Sahs               12 Golden State            51.49m     168-11   8
       41.66m  50.60m  51.49m  FOUL  47.72m  FOUL
   3 Nicholas Cabuco           12 Unattached              47.57m     156-01   6
       FOUL  FOUL  FOUL  44.57m  FOUL  47.57m
   4 Cody Holt                 10 Golden State            41.86m     137-04   5
       FOUL  39.41m  41.86m  41.84m  FOUL  FOUL
   5 Steven Tofanelli          10 Unattached              36.28m     119-00   4
       FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  30.30m  36.28m
   6 Nathan Swisley               Unattached              36.16m     118-08   3
       FOUL  36.16m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
   7 Jacob White                9 Golden State            33.97m     111-05   2
       31.84m  33.70m  33.97m  FOUL  32.21m  FOUL
   8 Josh Makieve              12 Golden State            32.67m     107-02   1
       FOUL  28.82m  FOUL  28.86m  32.67m  FOUL
   9 Trevor Reinwald            9 Golden State            29.04m      95-03
       25.65m  FOUL  23.80m  FOUL  28.75m  29.04m
  10 Rylan Boutelle             9 Pitman HS               22.48m      73-09
       20.90m  17.43m  20.67m  21.00m  22.41m  22.48m


Event 99  Men Hammer Throw
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Zechariah Whittington        Weight City             66.95m     219-08
       64.24m  66.95m  65.04m  63.58m  59.86m  62.19m
   2 Zachary Hazen                W8city                  64.79m     212-07
       FOUL  64.79m  FOUL  63.00m  60.42m  FOUL
   3 Taylor Berliant              Mos Kids-Lat            61.13m     200-07
       60.10m  FOUL  FOUL  61.13m  FOUL  FOUL
   4 Jake Taylor                  Unattached              48.02m     157-06
       FOUL  45.47m  46.37m  47.42m  48.02m  FOUL
   5 Ryan Hale                    Unattached              44.88m     147-03
       44.17m  FOUL  FOUL  FOUL  42.79m  44.88m

Event 38  Girls Discus Throw
=================================================================================
     National: N 198-09  6/15/2012   Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
     GWI Meet: M 193-11  2012        Shelbi Vaughan, Mansfield, TX
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Valarie Allman            12 Unattached              50.02m     164-01  10
       47.87m  49.10m  FOUL  FOUL  FOUL  50.02m
   2 Katelynn Homb             12 Page1                   42.92m     140-10   8
       41.35m  FOUL  42.17m  42.77m  42.92m  40.65m
   3 Hannah Chappell            9 Unattached              41.52m     136-03   6
       38.61m  40.35m  37.64m  41.52m  38.74m  40.78m
   4 Brianna Cueva             12 Watsonville HS          41.08m     134-09   5
       34.40m  41.08m  FOUL  37.85m  FOUL  FOUL
   5 Kayla Hopkins             11 Unattached              39.01m     128-00   4
       FOUL  FOUL  33.42m  39.01m  36.70m  36.35m
   6 Kayla O'Brine             11 Unattached              36.31m     119-01   3
       36.31m  FOUL  FOUL  FOUL  35.10m  FOUL
   7 Andrea Meislin            12 Unattached              32.43m     106-05   2
       30.50m  29.50m  FOUL  28.90m  32.43m  29.49m
   8 Kira Collins              12 Unattached              32.00m     105-00   1
       30.69m  FOUL  29.01m  31.54m  29.99m  32.00m
   9 Cerah Moren                8 Pitman HS               30.87m     101-03
       FOUL  30.29m  30.87m  FOUL  FOUL  28.97m
  10 Selina Haefke             11 Unattached              29.01m      95-02
       27.39m  29.01m  28.58m
  11 Alexis Hill               10 Team Velocity           23.64m      77-07
       FOUL  FOUL  23.64m
  12 Austin Steed               9 Unattached              22.12m      72-07
       FOUL  22.12m  19.16m
  13 Brandi Geegan             11 Team Velocity           17.76m      58-03
       17.55m  17.76m  FOUL


Event 78  Women Discus Throw
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Summer Pierson               Unattached              52.59m     172-06
       48.95m  FOUL  FOUL  50.55m  52.59m  51.19m


Event 58  Boys Discus Throw
=================================================================================
     National: N 237-06  7/9/2011    Ryan Crouser, Gresham, OR
     GWI Meet: M 225-02  1987        Kamy Keshmiri, Reno, NV
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Marty Taylor              12 Unattached              53.92m     176-11  10
       50.31m  FOUL  53.50m  51.55m  53.92m  52.38m
   2 Matt Thomas               11 Unattached              47.13m     154-07   8
       44.44m  47.13m  47.05m  46.97m  FOUL  FOUL
   3 Nick Denton               12 Davis Sr HS             46.20m     151-07   6
       43.11m  46.20m  44.49m  FOUL  FOUL  FOUL
   4 Luis Maciel               11 Willow Glen HS          45.17m     148-02   5
       45.17m  FOUL  FOUL  39.00m  FOUL  44.82m
   5 Amir Mostafavi            11 Unattached              39.67m     130-02   4
       FOUL  37.77m  39.09m  39.19m  39.67m  FOUL
   6 David Sharpe              12 Unattached              38.90m     127-07   3
       38.90m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
   7 McKay Johnson              9 Unattached              35.22m     115-07   2
       35.22m  FOUL  31.59m  FOUL  PASS  PASS
   8 Griffin DeFlores          10 Unattached              34.85m     114-04   1
       FOUL  34.85m  FOUL  FOUL  33.38m  30.10m
   9 Rylan Boutelle             9 Pitman HS               25.93m      85-01
       FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  25.93m


Event 98  Men Discus Throw
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Ethan Cochran                Unattached              56.25m     184-06
       FOUL  53.88m  56.25m  FOUL  FOUL  FOUL
   2 Derek White                  Unattached              55.71m     182-09
       52.52m  52.85m  53.58m  54.68m  54.82m  55.71m
   3 Bo Taylor                    Unattached              55.57m     182-04
       54.83m  55.57m  55.18m  53.40m  53.33m  53.41m
   4 Cody Bickham                 Unattached              50.13m     164-06
       49.68m  48.75m  49.32m  48.34m  50.13m  FOUL

Event 37  Girls Shot Put
=================================================================================
     National: N 54-10.75  5/10/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX
     GWI Meet: M    53-00  2002        Michelle Carter, Dallas, TX
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Stamatia Scarvelis        11 Unattached              15.48m   50-09.50  10
       15.33m  FOUL  15.15m  15.28m  FOUL  15.48m
   2 Lena Giger                11 Unattached              13.79m   45-03.00   8
       13.39m  9.86m  13.46m  FOUL  13.79m  FOUL
   3 Megan Dulaney             10 Hilltop Speed           12.66m   41-06.50   6
       11.42m  FOUL  11.48m  12.66m  FOUL  12.24m
   4 Melissa Garcia            12 Riverbank HS            11.68m   38-04.00   5
       10.91m  10.76m  11.62m  FOUL  11.68m  FOUL
   5 Brianna Cueva             12 Watsonville HS          11.30m   37-01.00   4
       11.08m  10.60m  11.30m  11.13m  FOUL  FOUL
   6 Samantha Ruggles          11 Unattached              10.57m   34-08.25   3
       9.61m  9.86m  10.14m  9.65m  10.10m  10.57m
   7 Kayla Hopkins             11 Unattached               9.61m   31-06.50   2
       9.61m  FOUL  9.19m  9.30m  FOUL  FOUL
   8 Alexis Hill               10 Team Velocity            8.45m   27-08.75   1
       7.75m  8.12m  8.45m  7.95m  6.74m  7.75m
   9 Haley Brock               10 Pitman HS                7.56m   24-09.75
       7.31m  7.56m  7.36m
  10 Brandi Geegan             11 Team Velocity            6.95m   22-09.75
       6.76m  6.49m  6.81m  6.95m  5.65m  6.48m


Event 77  Women Shot Put
===============================================================
     Name                    Year School                  Finals
===============================================================
Finals
  -- Torie Owers                  Uc Berkeley               FOUL
       FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL


Event 57  Boys Shot Put
=================================================================================
     National: N 81-03.50  6/16/1979   Michael Carter, Dallas, TX
     GWI Meet: M 81-03.50  1979        Michael Carter, Dallas, TX
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Nick Denton               12 Davis Sr HS             17.90m   58-08.75  10
       16.41m  16.47m  17.08m  16.62m  FOUL  17.90m
   2 Marty Taylor              12 Unattached              17.73m   58-02.00   8
       15.91m  16.86m  17.37m  17.57m  17.73m  FOUL
   3 Joe Munoz                 12 Shafter HS              15.56m   51-00.75   6
       FOUL  FOUL  15.01m  15.56m  FOUL  FOUL
   4 Luis Maciel               11 Willow Glen HS          15.40m   50-06.25   5
       14.46m  14.26m  13.65m  14.48m  14.19m  15.40m
   5 Matt Thomas               11 Unattached              14.71m   48-03.25   4
       14.03m  14.71m  FOUL  FOUL  FOUL  14.48m
   6 Amir Mostafavi            11 Unattached              13.85m   45-05.25   3
       FOUL  FOUL  11.44m  13.83m  FOUL  13.85m
   7 Tanner Terrell            12 Casa Roble HS           13.20m   43-03.75   2
       11.07m  12.74m  13.20m  10.38m  12.16m  11.41m
   8 Justin Townsend           10 Unattached              11.82m   38-09.50   1
       11.53m  11.55m  11.82m  11.38m  11.16m  FOUL
   9 Griffin DeFlores          10 Unattached              11.70m   38-04.75
       11.56m  FOUL  10.41m  FOUL  11.70m  11.62m
  10 Rylan Boutelle             9 Pitman HS               10.60m   34-09.50
       10.60m  FOUL  9.84m


Event 97  Men Shot Put
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Arthur Harris                Ifast                   12.40m   40-08.25
       11.67m  12.40m  10.96m  12.06m  FOUL  FOUL


Event 35  Girls Long Jump
======================================================================================
     National: N 22-01.75  4/24/1976   Kathy McMillan, Raeford, NC
     GWI Meet: M    20-09  1993        Marion Jones, Thousand Oaks,CA
     Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
   1 Rhesa Foster               9 Unattached               5.83m   2.1  19-01.50  10
      FOUL(-0.2) 5.66m(1.5) 5.25m(2.1) FOUL(1.0) 5.83m(2.1) 5.68m(1.4)
   2 Ashlee Moore              11 Elite Athletics          5.71m  -0.2  18-09.00   8
      5.39m(1.2) 5.68m(0.1) 5.71m(-0.2) FOUL(1.9) PASS      PASS
   3 Pauline Reiley            12 Bishop Manogue TC        5.08m   1.0  16-08.00   6
      5.05m(4.8) 4.88m(1.1) 4.84m(0.5) 5.08m(1.0) 4.94m(0.9) 4.99m(2.3)
   4 Sonya Cervantes           12 Watsonville HS           4.95m   3.6  16-03.00   5
      4.53m(2.9) 4.74m(1.0) 4.89m(1.7) FOUL      FOUL(0.5) 4.95m(3.6)
   5 Damaris Hamilton          10 Unattached               4.91m   2.1  16-01.50   3.50 2nd...4.89
      FOUL      FOUL(2.3) FOUL(-0.4) FOUL(4.6) 4.91m(2.1) 4.89m(2.5)
   6 Gianna Cassinerio         10 Unattached              J4.91m   2.0  16-01.50   3.50 2nd...4.72
      4.72m(1.5) 4.56m(0.2) FOUL(1.3) 4.91m(2.0) FOUL(2.0) FOUL(2.6)
   7 Rachel Reichenbach        11 Foothill HS              4.74m   2.0  15-06.75   2
      FOUL(0.7) FOUL(1.6) FOUL(1.4) 4.73m(2.8) 4.74m(2.0) FOUL(3.3)


Event 75  Women Long Jump
===============================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
===============================================================================
Finals
   1 Vashti Thomas                Unattached               6.38m   2.5  20-11.25
      6.20m(3.4) 6.38m(2.5) 6.18m(2.8) 6.15m(1.0) 6.16m(1.7) 6.24m(2.5)


Event 55  Boys Long Jump
======================================================================================
     National: N    26-06  6/9/1979    Carl Lewis, Willingboro, NJ
     GWI Meet: M 26-02.25  1972        Ken Duncan, Sacramento, CA
     Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
   1 Karsten Wethington        11 Mission Vall             6.97m   6.7  22-10.50  10
      6.97m(6.7) FOUL(3.5) 6.70m(0.6) 6.48m(2.1) FOUL(2.1) FOUL
   2 Arturo Basurto            12 Isc International        6.80m   2.8  22-03.75   8
      6.73m(+0.0) 6.80m(2.8) 6.32m(3.6) 6.51m(0.9) 6.48m(1.9) 6.35m(3.0)
   3 Jake Pacheco              12 Unattached               6.67m   1.4  21-10.75   6
      6.67m(1.4) 6.57m(-0.1) FOUL(2.2) FOUL(0.7) 6.42m(1.1) 6.61m(0.1)
   4 Muhammad Oliver           11 Nx Level TC              6.35m   1.5  20-10.00   5
      FOUL(1.2) FOUL(2.8) 6.35m(1.5) 6.28m(1.5) 6.16m(0.6) FOUL(0.7)
   5 Zach Holback              12 Willow Glen HS           6.07m   0.7  19-11.00   4
      6.05m(1.9) 6.07m(0.7) 5.78m(-0.9) 5.94m(0.5) FOUL(0.4) 5.75m(+0.0)
   6 Luke Gregoris             12 Unattached               5.99m   0.3  19-08.00   3
      5.99m(0.3) 5.90m(0.4) 5.96m(1.2) 5.77m(1.0) 5.65m(2.8) 5.45m(-0.1)
   7 Michael Obrien            10 Isc International        5.74m   1.0  18-10.00   2
      5.74m(1.0) 5.73m(1.8) 5.70m(1.7) 5.62m(-0.9) 5.74m(+0.0) 5.66m(1.3)
   8 Milo Knowles              10 Isc International        5.52m   1.4  18-01.50   1
      5.44m(1.6) 5.47m(2.2) 5.48m(2.2) FOUL(+0.0) 5.44m(0.3) 5.52m(1.4)
   9 Joe Thompson              10 Isc International        5.48m   2.4  17-11.75
      5.48m(2.4) 5.27m(-0.1) 5.21m(1.8)
  10 Jack Reardon              10 Isc International        5.17m   3.5  16-11.50
      5.13m(-0.2) 5.04m(2.4) 5.17m(3.5)


Event 95  Men Long Jump
===============================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
===============================================================================
Finals
   1 Bracin Skywalker             Unattached               7.43m   2.1  24-04.50
      FOUL(3.4) FOUL(1.0) 7.15m(1.7) FOUL(0.8) 7.25m(-0.7) 7.43m(2.1)
   2 Chris Mamon                  Unattached               7.02m   1.2  23-00.50
      FOUL(2.0) 6.93m(2.6) FOUL(1.4) 6.94m(0.1) FOUL(2.8) 7.02m(1.2)
   3 Kunhee Bang                  Evo TC                   6.72m   1.0  22-00.75
      6.72m(1.0) FOUL(2.8) FOUL(+0.0) FOUL(0.9) FOUL(0.6) FOUL(3.1)
   4 Roderick Townsend            Unattached               6.69m   0.7  21-11.50
      FOUL(1.0) 6.69m(0.7) FOUL(1.2) FOUL(0.6) FOUL(1.3) FOUL(1.9)
   5 Jacob Luis-Ramirez           Univ                     5.14m   4.4  16-10.50
      5.05m(1.5) 5.14m(4.4) 5.00m(0.5) FOUL      4.99m(-0.2) 5.00m(0.6)


Event 36  Girls Triple Jump
======================================================================================
     National: N 44-02.25  5/12/2001   Ychlindria Spears, Luling, TX
     GWI Meet: M 43-00.25  2001        Sheena Gordon, Erie, PA
     Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
   1 Jannell Hadnot            12 Unattached              12.02m   0.5  39-05.25  10
      12.00m(2.9) 12.02m(0.5) 12.00m(0.5) 11.93m(2.9) FOUL(0.3) 12.02m(0.9)
   2 Christina Chenault        10 Tri-Valley F            11.60m   1.4  38-00.75   8
      11.05m(-0.3) 11.60m(1.4) 11.45m(-0.1) 10.85m(2.1) FOUL(1.4) 11.53m(1.3)
   3 Kiare Tanner              12 Unattached              11.56m   0.2  37-11.25   6
      11.56m(0.2) FOUL(3.0) 11.19m(1.3) FOUL(1.7) 11.06m(-0.7) 11.11m(0.2)
   4 Gianna Cassinerio         10 Unattached              10.74m  +0.0  35-03.00   5
      FOUL(1.7) FOUL(0.5) 10.41m(0.6) 10.53m(0.4) FOUL(1.4) 10.74m(+0.0)
   5 Damaris Hamilton          10 Unattached              10.47m   0.9  34-04.25   4
      10.38m(0.9) 10.15m(1.1) FOUL(0.8) FOUL(2.4) 10.47m(0.9) 10.05m(1.2)
   6 Eliza Gillispie           10 T2 International TC     10.46m   0.5  34-04.00   3
      FOUL(2.3) 10.46m(0.5) FOUL(0.9) 10.17m(0.5) 10.41m(1.7) 10.36m(1.2)
   7 Dyani Jacobo              12 Unattached              10.41m   0.9  34-02.00   2
      FOUL(1.5) 10.41m(0.9) FOUL(1.5)
   8 Devron Martin             11 Unattached              10.32m   0.4  33-10.25   1
      9.91m(1.5) 10.32m(0.4) 9.94m(0.3) 10.03m(1.5) 10.19m(2.0) 10.04m(1.9)
   9 Allyson Bricker           12 Rincon Valle            10.29m   1.8  33-09.25
      10.29m(1.8) FOUL(0.5) 9.97m(1.7) 10.04m(0.7) 9.99m(1.5) 10.05m(0.3)
  10 Lauren Cariaso            10 Pitman HS               10.00m  -0.1  32-09.75
      10.00m(-0.1) FOUL(-0.1) 9.82m(0.3)
  -- Premila Rowles            10 Unattached                FOUL
      FOUL      FOUL      FOUL


Event 76  Women Triple Jump
===============================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
===============================================================================
Finals
   1 Lauren McGlory               Unattached              12.72m   1.0  41-08.75
      FOUL(-0.3) FOUL(2.0) 12.49m(0.5) 12.49m(1.0) 12.51m(1.1) 12.72m(1.0)
   2 Emily Reddish                Unattached              10.31m   3.5  33-10.00
      10.21m(1.9) 10.22m(2.3) FOUL(2.8) 10.31m(3.5) 9.93m(-0.5) FOUL(-0.6)


Event 56  Boys Triple Jump
======================================================================================
     National: N 54-10.25  7/29/2004   Kenny Hall, Baton Rouge, LA
     GWI Meet: M 53-06.25  1984        Joe Richardson, Pasadena, CA
     Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
Finals
   1 Karsten Wethington        11 Mission Vall            14.47m   0.1  47-05.75  10
      13.79m(1.6) 13.80m(0.1) 13.86m(-1.4) 14.21m(0.1) 13.92m(-0.8) 14.47m(0.1)
   2 Jeremy Kimmer             12 Canyon HS               13.64m  -0.7  44-09.00   8
      10.35m(1.6) 13.64m(-0.7) FOUL(-0.3) PASS      PASS      PASS
   3 Brian Yeager              10 Unattached              12.89m  +0.0  42-03.50   6
      12.89m(+0.0) 12.83m(-1.1) PASS      PASS      PASS      PASS
   4 Kasem Green               11 Watsonville HS          12.67m   0.8  41-07.00   5
      FOUL(-0.5) 12.67m(0.8) FOUL(-0.7) FOUL(0.3) FOUL(-0.4) 12.12m(1.9)
   5 Trenton Toney             12 Unattached              12.23m  -0.6  40-01.50   4
      10.86m(0.8) 11.07m(-0.5) 12.23m(-0.6) 10.66m(-0.9) 11.15m(0.1) 11.32m(-0.5)
   6 Michael Obrien            10 Isc International       11.98m   0.1  39-03.75   3
      11.98m(0.1) 11.87m(-1.1) 11.66m(-0.9) 10.92m(0.6) 11.55m(-0.3) PASS
   7 Nathan Meritt             12 Unattached              11.47m   0.1  37-07.75   2
      FOUL(4.2) 10.92m(0.9) 11.47m(0.1) PASS      PASS      PASS
   8 Luke Gregoris             12 Unattached              11.43m  -0.9  37-06.00   1
      11.42m(1.7) 11.37m(-0.8) 11.03m(-1.4) 11.35m(0.3) 11.43m(-0.9) PASS
   9 Milo Knowles              10 Isc International       11.22m  -1.1  36-09.75
      10.99m(1.4) 11.22m(-1.1) 11.20m(0.3)
  10 Joe Thompson              10 Isc International       10.82m  -2.3  35-06.00
      FOUL(1.7) 10.82m(-2.3) PASS      PASS      PASS      PASS
  -- Zach Holback              12 Willow Glen HS            FOUL
      FOUL(0.4) FOUL(0.6) FOUL(-0.7)


Event 96  Men Triple Jump
===============================================================================
     Name                    Year School                  Finals  Wind
===============================================================================
Finals
   1 Balumbu Nkosinza             Unattached              15.69m   0.5  51-05.75
      15.30m(-1.7) 15.30m(0.7) 15.41m(0.6) FOUL(+0.0) 15.69m(0.5) PASS
   2 Eric Sloan                   Unattached              15.34m   0.5  50-04.00
      15.34m(0.5) FOUL(0.5) PASS      FOUL(0.3) FOUL(1.3) 15.20m(-0.6)
   3 Michael Lewis                Unattached              14.05m  +0.0  46-01.25
      13.21m(1.0) 14.05m(+0.0) 13.58m(-0.4) FOUL(1.0) 14.03m(0.4) 14.00m(0.7)
   4 Ben Davis                    Unattached              13.96m   1.6  45-09.75
      FOUL(1.1) 13.96m(1.6) FOUL(-0.2) FOUL(-0.4) FOUL(+0.0) FOUL(-0.4)
  -- Konstantine Piterman         Unattached                FOUL
      FOUL(1.4) FOUL      PASS

Event 34  Girls Pole Vault
=================================================================================
     National: N 14-02.75  4/27/2011   Morgann LeLeux, New Iberia, LA
     GWI Meet: M 14-01.25  2003        Tori Anthony, Palo Alto, CA
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Megan Mccabe              11 Unattached               3.70m   12-01.50  10
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85
         P    P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXO  XXX
   2 Ariel Cheng               12 Mission San Jose         3.55m   11-07.75   8
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70
         P    P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
   3 Erika Malaspina            9 Unattached               3.40m   11-01.75   6
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
         P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX
   4 Katherine Whiting         11 Unattached              J3.40m   11-01.75   5
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
         P    P    P    P    P    P    P   XO   XO  XXX
   5 Lindsey Phillips          10 Pitman HS                3.25m   10-08.00   4
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40
         P    P    P    P    P    P    O    O  XXX
   6 Ariana Cesare             12 Willow Glen HS           2.95m    9-08.00   3
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95 3.10
         P    P    P    P    P    O  XXX
   7 Amber Flores              11 Pitman HS                2.80m    9-02.25   2
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95
         P    P    P  XXO   XO  XXX
   8 Stephanie Diettinger      12 Unattached              J2.80m    9-02.25   1
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80 2.95
         P    P    P    P  XXO  XXX
   9 Hannah Green              12 Unattached               2.65m    8-08.25
      2.20 2.35 2.50 2.65 2.80
         P    P  XXO   OX  XXX
  10 Emily Meyer               11 Unattached               2.50m    8-02.50
      2.20 2.35 2.50 2.65
         P    O    O  XXX
  11 Mary Swinton              11 Unattached              J2.50m    8-02.50
      2.20 2.35 2.50 2.65
       XXO    O    O  XXX
  12 Katie Kern                 9 Unattached               2.35m    7-08.50
      2.20 2.35 2.50
        XO   XO  XXX
  13 Casey Mitchell            10 Unattached               2.20m    7-02.50
      2.20 2.35
         O  XXX


Event 74  Women Pole Vault
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 April Steiner Bennett        Asics                    4.25m   13-11.25
      3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
         P    P    P    P    P   XO    O  XXX
   2 Laura Cain                   Unattached               3.65m   11-11.75
      3.35 3.50 3.65 3.80
         P    P    O  XXX
   3 Karissa Bell                 Unattached               3.35m   10-11.75
      3.35 3.50
         O  XXX
  -- Aikaterini Stefanidi         Risen Performance           NH
      3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
        PP    P    P    P    P  XXX


Event 54  Boys Pole Vault
=================================================================================
     National: N 18-03.50  8/4/2012    Shawn Barber, Kingwood, TX
     GWI Meet: M    18-03  2003        Tommy Skipper, Sandy, OR
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Cole Walsh                12 Risen Performance        4.98m   16-04.00  10
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.27 4.42 4.57 4.72 4.88 4.98 5.22
         P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    P    O  XXO    O  XXX
   2 Grant Sisserson           12 Risen Performance        4.72m   15-05.75   8
      3.05 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.27 4.42 4.57 4.72 4.88
         P    P    P    P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX
   3 August Kiles              11 Unattached               4.57m   15-00.00   6
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.27 4.42 4.57 4.72
         P    P    P    P    P    P    P    P    P   XO    O  XXX
   4 Nathan Downey                Unattached               4.11m   13-05.75   5
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.27
         P    P    P    O   XO    O   XO   XO  XXX
   5 Corbett Ralstin           11 Unattached               3.80m   12-05.50   4
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
         P    P    P    P    P   XO  XXX
   6 Bryan Pipkin              11 Unattached              J3.80m   12-05.50   2.50
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
         P    P    P    P    O  XXO  XXX
   6 Jared Samsel              11 Unattached              J3.80m   12-05.50   2.50
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
         P    P    P    P    P  XXO  XXX
   8 JamesTyler Donegan        11 South San Fr             3.35m   10-11.75   1
      3.05 3.20 3.35 3.50
       XXO    O    O  XXX
   9 Jason McShane             10 Unattached              J3.35m   10-11.75
      3.05 3.20 3.35 3.50
         O    O   XO  XXX
  -- Chance Hagar              11 Pitman HS                   NH
      3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.11 4.27
         P    P    P    P    P    P    P    P  XXX
  -- Edgar Irizarry            10 Unattached                  NH
      3.05 3.20 3.35 3.50
         P    P    P  XXX


Event 94  Men Pole Vault
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Austin Decker                Unattached               4.88m   16-00.00
      3.81 3.96 4.11 4.27 4.42 4.57 4.72 4.88 4.98
         P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX
   2 Edwin Irizarry               Unattached               4.11m   13-05.75
      3.81 3.96 4.11 4.27
        XX   XO    O  XXX


Event 33  Girls High Jump
=================================================================================
     National: N    6-04  8/23/1993   Amy Acuff, Corpus Christi, TX
     National: N    6-04  4/24/2009   Toni Young, Del City, OK
     GWI Meet: M 6-02.25  1996        Erin Aldrich, Dallas, TX
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Ashlee Moore              11 Elite Athletics          1.68m    5-06.00  10
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.68 1.73
         P    P    P    P    P    P    O    O  XXX
   2 Madeline Fagan            11 Santa Cruz TC           J1.68m    5-06.00   8
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.68 1.73
         P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX
   3 Lyndsey Lopes             10 Valley Vipers AC        J1.68m    5-06.00   6
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.68 1.73
         P    P    P    P    P    P   XO   XO  XXX
   4 Devron Martin             11 Unattached               1.57m    5-01.75   5
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
         P    P    O    O    O   XO  XXX
   5 Kaitlyn Matthews          10 Unattached              J1.57m    5-01.75   4
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62
         P    P    P    O    O  XXO  XXX
   6 StellaRae Bradley          8 Unattached               1.52m    4-11.75   3
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
         P    P    O    O    O  XXX
   7 Petrice Beattie           12 V-Town                  J1.52m    4-11.75   2
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
         P    P    O   XO   XO  XXX
   8 Keri Leake                 8 Valley Vipers AC        J1.52m    4-11.75   1
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57
         P    P    P    P  XXO  XXX
   9 Premila Rowles            10 Unattached               1.37m    4-06.00
      1.32 1.37 1.42
         O    O  XXX
  -- Farideh Loveless          11 Unattached                  NH
      1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
         P    P    P    P  XXX


Event 53  Boys High Jump
=================================================================================
     National: N    7-06  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA
     GWI Meet: M 7-04.25  1984        Brad Speer, Wichita, KS
     Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
   1 Xavier Howell             12 Unattached               1.97m    6-05.50  10
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02
         P    P    P    P    P    P    P    O    P  XXO  XXX
   2 David Chukwu              11 American HS              1.92m    6-03.50   8
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02
         P    P    P    P    P   XO    O   XO  XXO  XXP    X
   3 Jeremy Kimmer             12 Canyon HS                1.87m    6-01.50   6
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
         P    P    P    P    P    P    P    O  XXX
   4 Dion Shattuck             11 Santa Cruz TC           J1.87m    6-01.50   5
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
         P    P    P    O    O   XO    O    O  XXX
   5 Jack Weeks                11 Isc International       J1.87m    6-01.50   4
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
         P    P    P    O    O    O    O   XO  XXX
   6 Raymond Silver            11 Watsonville HS          J1.87m    6-01.50   3
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92
         P    P    P    P    P    O  XXO   XO  XXX
   7 Milo Knowles              10 Isc International        1.77m    5-09.75   2
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72 1.77 1.82
         P    P    O   XO    O    O  XXX
   8 Michael Obrien            10 Isc International        1.67m    5-05.75   1
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72
         O    O    O    O  XXX
   9 Joe Thompson              10 Isc International       J1.67m    5-05.75
      1.52 1.57 1.62 1.67 1.72
         O  XXO  XXO   XO  XXX
  10 Jack Reardon              10 Isc International        1.57m    5-01.75
      1.52 1.57 1.62
         O    O  XXX


Event 93  Men High Jump
==========================================================================
     Name                    Year School                  Finals
==========================================================================
Finals
   1 Roderick Townsend            Unattached               2.02m    6-07.50
      2.02 2.07 2.12
        XO    P  XXX





Post to:  
Post as: 
5 comment(s)  
Scott Joerger
Jade Miller takes the 300H at Golden West in 41.87
Scott Joerger
Sasha Wallace wins 100h at Golden West in 13.70
Scott Joerger
Hannah Waller takes the 400 meters at Golden West in 56.21
Scott Joerger
Mikaela Smith takes Golden West 800 in 2:08.74
Shane
 
 
Switch to Full Version