RunnerspaceNewsView

2011 Results - Boise State Bronco Invitational

Published by Shane
Jan 22 2011, 08:32 PM | 13362 views
PrintReport
Social
Images
2011 Results - Boise State Bronco Invitational
Licensed to Boise State University     HY-TEK's Meet Manager 1/22/2011 04:53 PM
                        Bronco Invitational - 1/22/2011                        
                                   Nampa, ID                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 La Tijera Avery              Nevada                 1.75m      1.70m    5-07.00  10   
  2 Naima Goodwin                Sacramento S           1.70m      1.65m    5-05.00   8   
  3 Annett Fleming               Unattached             1.78m     J1.65m    5-05.00   6   
  4 Makira Kuan                  Utah Valley            1.70m      1.60m    5-03.00   5   
  5 Amanda Vink-Johnston         Idaho State            1.63m     J1.60m    5-03.00   3.50
  5 Cortney Beasley              Nevada                 1.68m     J1.60m    5-03.00   3.50
  7 Panagiota Louka              Unattached -           1.63m     J1.60m    5-03.00   2   
  8 Sasha Buylova                Idaho State            1.58m      1.55m    5-01.00   0.33
  8 Jessica Butler               North Dakota           1.58m      1.55m    5-01.00   0.33
  8 Alexis Morton                Boise State            1.60m      1.55m    5-01.00   0.33
 11 Shannon Marshall             Nevada                 1.63m     J1.55m    5-01.00 
 12 Hannah Daggett               North Dakota           1.55m     J1.55m    5-01.00 
 13 Amanda Gentry                Nevada                 1.58m     J1.55m    5-01.00 
 14 Samantha Berryman            Idaho State            1.56m     J1.55m    5-01.00 
 14 Britta Rhodehouse            Idaho State            1.56m     J1.55m    5-01.00 
 16 Jill Bennett                 Northwest Na           1.55m      1.50m    4-11.00 
 16 Baiba Celma                  Sacramento S           1.57m      1.50m    4-11.00 
 18 Jasmyn Jewitt                Northwest Na           1.57m     J1.50m    4-11.00 
 -- McKinzie Anderson            Idaho State                          NH            
 -- Nancy Romer                  Utah Valley            1.50m         NH            
 -- Alexa Anderson               Nevada                 1.44m         NH            
 -- Alli Shields                 Utah Valley            1.49m         NH            
 -- Marie Smith                  Northwest Na           1.50m         NH            
 -- Andrea Vicic                 Idaho State            1.56m         NH            
 
Event 2  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mele Vaisima                 Boise State           18.93m     18.70m   61-04.25  10   
  2 Alyssa Osai                  Boise State           16.71m     16.73m   54-10.75   8   
  3 Nadine Russell               Boise State           15.84m     16.26m   53-04.25   6   
  4 Jessica Bonner               Sacramento S          15.42m     15.52m   50-11.00   5   
  5 Anne Barnett                 Unattached            14.63m     15.26m   50-00.75   4   
  6 Becky Reeves                 Utah Valley           15.07m     14.98m   49-01.75   3   
  7 Christine Weinrich           North Dakota          15.37m     14.97m   49-01.50   2   
  8 Shayna Shute                 Northwest Na          15.06m     14.85m   48-08.75   1   
  9 Joy Warrington               Northwest Na          15.20m     14.63m   48-00.00 
 10 Sadi Hoyt                    Utah Valley           13.28m     14.34m   47-00.75 
 11 Maryn Pincock                Utah Valley           13.31m     14.00m   45-11.25 
 12 Carly Dranginis              Northwest Na          14.12m     13.49m   44-03.25 
 13 Cheyanne Andrade             Unattached            13.10m     13.47m   44-02.50 
 14 Kady Stafford                Boise State           13.65m     13.45m   44-01.50 
 15 Mercedes Crouch              Idaho State           13.28m     13.13m   43-01.00 
 16 Alicia Hedrick               Northwest Na          11.95m     12.88m   42-03.25 
 17 Candice Talbot               Idaho State           13.35m     12.76m   41-10.50 
 18 Erinn Jones                  Sacramento S          13.13m     12.42m   40-09.00 
 19 Samantha Underhill           North Dakota          13.56m     12.31m   40-04.75 
 20 Ashlee Michelson             Unattached            12.21m     12.10m   39-08.50 
 21 Wendy Thornton               Idaho State           12.12m     11.76m   38-07.00 
 22 Marie Smith                  Northwest Na          12.50m      9.30m   30-06.25 
 -- Becca Hutton                 Utah Valley           14.31m       FOUL            
 -- Markita Hinton               Sacramento S          12.11m       FOUL            
 
Event 3  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sam Pierson                  Idaho State            5.30m      5.30m   17-04.50  10   
  2 Michael Arnold               Idaho State            5.25m      5.15m   16-10.75   8   
  3 Daniel Thompson              Boise State            4.78m      4.85m   15-11.00   6   
  4 Matt Williams                Utah Valley            4.55m      4.70m   15-05.00   5   
  5 Joseph Silvers               Pocatello Tr           4.70m     J4.70m   15-05.00   4   
  6 Thomas Thiel                 Idaho State            4.40m     J4.70m   15-05.00   3   
  7 Clint Gossack                Idaho State            4.75m      4.55m   14-11.00   2   
  8 Andrew Lohse                 Sacramento S           4.62m      4.40m   14-05.25   0.50
  8 Connor Pate                  Idaho State            4.55m      4.40m   14-05.25   0.50
 10 Harley Goedhart              Idaho State            4.45m     J4.40m   14-05.25 
 11 Brett Thompson               Sacramento S           4.42m     J4.40m   14-05.25 
 12 Brandon Graef                Idaho State            4.40m      4.25m   13-11.25 
 -- Jacob Hull                   Utah Valley            4.25m         NH            
 -- Kurt Felix                   Boise State            4.20m         NH            
 -- Sam Schur                    Sacramento S           4.26m         NH            
 -- Landon Blanchard             Unattached -                         NH            
 
Event 4  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Deborah Amoah                Nevada                 5.62m      5.64m   18-06.00  10   
  2 Cyntrail Pierce              Unattached -           5.96m      5.55m   18-02.50   8   
  3 Racquel Jones                Boise State            5.79m      5.54m   18-02.25   6   
  4 Naima Goodwin                Sacramento S           5.66m      5.50m   18-00.50   5   
  5 La Tijera Avery              Nevada                 5.93m      5.39m   17-08.25   4   
  6 Kimberly Miller              Boise State            5.60m      5.37m   17-07.50   3   
  7 Shannon Jacobs               Boise State            5.50m      5.23m   17-02.00   2   
  8 Samantha Berryman            Idaho State            5.25m      5.21m   17-01.25   0.50
  8 Molly Reid                   Northwest Na           5.33m      5.21m   17-01.25   0.50
 10 Katelyn Choukalos            Nevada                 5.34m      5.17m   16-11.50 
 11 Amanda Vink-Johnston         Idaho State            5.22m      5.15m   16-10.75 
 12 Mikaela Hirst                North Dakota           5.15m      5.13m   16-10.00 
 13 Nicole McGlory               Sacramento S           5.61m      5.12m   16-09.75 
 14 Alexa Anderson               Nevada                 5.27m      5.09m   16-08.50 
 15 Sarah Nichols                Nevada                 5.31m      5.06m   16-07.25 
 16 Aplington Becca              Idaho State            5.05m      5.05m   16-07.00 
 17 Sarah Fegley                 North Dakota           5.23m      5.04m   16-06.50 
 18 McKinzie Anderson            Idaho State                       4.99m   16-04.50 
 19 Sasha Buylova                Idaho State            5.49m      4.96m   16-03.25 
 20 Andrea Vicic                 Idaho State            4.94m      4.91m   16-01.50 
 21 Brekka Johnson               Unattached             4.81m      4.88m   16-00.25 
 22 Caitlin Maulin               Idaho State            4.66m      4.85m   15-11.00 
 23 Jasmyn Jewitt                Northwest Na           5.00m      4.83m   15-10.25 
 23 Annie Larlee                 Northwest Na           4.95m      4.83m   15-10.25 
 25 Maycee Bekkedahl             Northwest Na           5.09m      4.63m   15-02.25 
 26 Carine Fontenord             Idaho State            4.20m      4.62m   15-02.00 
 27 Alison Holyoak               Utah Valley            4.65m      4.57m   15-00.00 
 28 Jessica Case                 Northwest Na           4.39m      4.14m   13-07.00 
 29 Britta Rhodehouse            Idaho State            3.98m      4.03m   13-02.75 
 -- Natalia Wright               Sacramento S           5.63m       FOUL            
 
Event 5  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Eetu Viitala                 Boise State            7.53m      7.72m   25-04.00  10   
  2 Zacharias Arnos              Unattached -           7.52m      7.63m   25-00.50   8   
  3 Ronald Brookins              Sacramento S           7.41m      7.27m   23-10.25   6   
  4 Emilio Hernandez             Sacramento S           6.78m      6.88m   22-07.00   5   
  5 Rolando Trammel              Boise State            7.08m      6.87m   22-06.50   4   
  6 Tysun Gunter                 Idaho State            6.20m      6.73m   22-01.00   3   
  7 Preston Beatty               Utah Valley            6.42m      6.65m   21-10.00   2   
  8 Greg Mayo                    Sacramento S           6.85m      6.56m   21-06.25   1   
  9 Greg Stewart                 Sacramento S           6.75m      6.53m   21-05.25 
 10 Justin Malishan              Boise State            6.70m      6.33m   20-09.25 
 11 Matt Harris                  North Dakota           6.32m      6.15m   20-02.25 
 12 Stephen Larlee               Northwest Na           6.33m      6.05m   19-10.25 
 13 Bryan Beaty                  Northwest Na           5.86m      5.71m   18-09.00 
 14 Tim Greene                   Northwest Na           5.91m      5.54m   18-02.25 
 15 Ben Heidegger                Northwest Na           5.82m      5.40m   17-08.75 
 16 Stuart Montgomery            Northwest Na           5.80m      5.38m   17-08.00 
 17 Mark Wade                    Northwest Na           5.27m      4.73m   15-06.25 
 18 Sam Schur                    Sacramento S           6.85m      4.05m   13-03.50 
 
Event 6  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Chase Sexton                 Boise State           16.87m     16.37m   53-08.50  10   
  2 Brandon Quesenberry          North Dakota          16.81m     15.70m   51-06.25   8   
  3 Mike O Farrell               Idaho State           14.67m     15.55m   51-00.25   6   
  4 Will Lohman                  Unattached -          15.69m     15.53m   50-11.50   4.50
  4 Taylor Weldon                Sacramento S          16.10m     15.53m   50-11.50   4.50
  6 Jason Wacker                 Sacramento S          15.64m     15.35m   50-04.50   3   
  7 Grant Miller                 Northwest Na          15.43m     15.24m   50-00.00   2   
  8 Alberto Millan               Sacramento S          15.95m     14.64m   48-00.50   1   
  9 Matt O Farrell               Idaho State           14.15m     14.29m   46-10.75 
 10 Shawn Johnson                North Dakota          12.89m     14.14m   46-04.75 
 11 J.D. Riener                  Idaho State           14.54m     13.77m   45-02.25 
 12 Blake VanEtten               Idaho State           14.20m     13.41m   44-00.00 
 13 Kurt Felix                   Boise State           13.60m     13.35m   43-09.75 
 14 Cody Jenkins                 Idaho State           12.72m     13.27m   43-06.50 
 15 Eric Zwiefelhofer            Unat-Northwe                     12.58m   41-03.25 
 16 Andrew Titherington          Sacramento S          14.29m     12.51m   41-00.50 
 17 Diego Estrada                Northwest Na          13.00m     12.33m   40-05.50 
 18 Chase Kallas                 Utah Valley           12.82m     12.30m   40-04.25 
 19 Andy Munsey                  Unattached            13.71m     12.23m   40-01.50 
 20 Jesse Korb                   Northwest Na          13.00m     11.94m   39-02.25 
 21 Kevin Rima                   Northwest Na          13.00m     11.58m   38-00.00 
 22 Reid White                   Northwest Na          12.80m     11.41m   37-05.25 
 23 William Phillips             Idaho State           11.97m     11.27m   36-11.75 
 24 Greyson Kilgore              Northwest Na          11.49m     10.40m   34-01.50 
 -- Aaron Best                   Utah Valley           15.44m       FOUL            
 -- Jordan Fenters               Unat-Northwe          15.05m       FOUL            
 -- Mark Wade                    Northwest Na          10.90m       FOUL            
 
Event 7  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Nicole McGlory               Sacramento S          12.01m     12.11m   39-08.75  10   
  2 Naima Goodwin                Sacramento S          11.81m     11.41m   37-05.25   8   
  3 Jasmyn Jewitt                Northwest Na          11.29m     11.15m   36-07.00   6   
  4 Baiba Celma                  Sacramento S          11.50m     11.05m   36-03.00   5   
  5 Sarah Fegley                 North Dakota          11.63m    J11.05m   36-03.00   4   
  6 Molly Reid                   Northwest Na          11.03m     10.69m   35-01.00   3   
  7 Annie Larlee                 Northwest Na          10.83m     10.68m   35-00.50   2   
  8 Mikaela Hirst                North Dakota          11.40m     10.61m   34-09.75   1   
  9 Maycee Bekkedahl             Northwest Na          10.98m     10.57m   34-08.25 
 10 Alli Shields                 Utah Valley           10.45m     10.50m   34-05.50 
 -- Abigail Greene               Idaho State            9.39m       FOUL            
 
Event 8  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Elizabeth Norvell            Sacramento S           4.10m      3.80m   12-05.50  10   
  2 BreAnna Craig                Boise State            3.85m     J3.80m   12-05.50   8   
  3 Emmy Korth                   Pocatello Tr           3.81m     J3.80m   12-05.50   6   
  4 Gayle Greenough              Unattached             3.70m      3.65m   11-11.75   4.50
  4 Caitlin Maulin               Idaho State            3.65m      3.65m   11-11.75   4.50
  6 Kylee Gleason                Idaho State            3.97m     J3.65m   11-11.75   3   
  7 Alicia Echaverria            Nevada                 3.77m     J3.65m   11-11.75   2   
  8 Danielle Valentine           Boise State            3.65m      3.50m   11-05.75   1   
  9 Samantha Berryman            Idaho State            3.65m     J3.50m   11-05.75 
 10 Kaitlynne Moore              Sacramento S           3.80m     J3.50m   11-05.75 
 11 Vanessa Bawden               Idaho State            3.35m      3.35m   10-11.75 
 12 Dylann Swisley               Sacramento S           3.50m     J3.35m   10-11.75 
 13 Gioia Ibrahim                Idaho State            3.05m      3.20m   10-06.00 
 14 Haley Hathhorn               Idaho State            3.20m     J3.20m   10-06.00 
 14 Caitlin Owen                 Nevada                 3.35m     J3.20m   10-06.00 
 16 Amanda Konzal                Northwest Na           2.90m     J3.20m   10-06.00 
 17 Ashley Egger                 Northwest Na           3.06m      3.05m   10-00.00 
 18 Alison Holyoak               Utah Valley            3.10m     J3.05m   10-00.00 
 
Event 9  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Emilio Hernandez             Sacramento S          14.52m     14.59m   47-10.50  10   
  2 Stephen Larlee               Northwest Na          13.70m     14.14m   46-04.75   8   
  3 Greg Mayo                    Sacramento S          14.42m     14.07m   46-02.00   6   
  4 Nick Taylor                  Sacramento S          14.14m     13.90m   45-07.25   5   
  5 Justin Malishan              Boise State           15.00m     13.82m   45-04.25   4   
 -- Trevor White                 Idaho State           12.54m       FOUL            
 -- Harley Goedhart              Idaho State           11.98m       FOUL            
 
Event 10  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Andrea Behring               Sacramento S          14.34m     15.00m   49-02.50  10   
  2 Joy Warrington               Northwest Na          13.95m     13.18m   43-03.00   8   
  3 Markita Hinton               Sacramento S          13.43m     13.16m   43-02.25   6   
  4 Mele Vaisima                 Boise State           13.01m     13.15m   43-01.75   5   
  5 Annett Fleming               Unattached            14.11m     13.09m   42-11.50   4   
  6 Holly Lohse                  Sacramento S          13.39m     12.98m   42-07.00   3   
  7 Maryn Pincock                Utah Valley           13.07m     12.91m   42-04.25   2   
  8 Ashlee Michelson             Unattached            12.64m     12.54m   41-01.75   1   
  9 Anne Barnett                 Unattached            13.10m     12.48m   40-11.50 
 10 Christine Weinrich           North Dakota          11.25m     12.28m   40-03.50 
 11 Becky Reeves                 Utah Valley           12.11m     12.06m   39-07.00 
 12 Erinn Jones                  Sacramento S          12.97m     11.97m   39-03.25 
 13 Sadi Hoyt                    Utah Valley           12.01m     11.85m   38-10.50 
 14 Jessica Bonner               Sacramento S          13.04m     11.83m   38-09.75 
 15 Becca Hutton                 Utah Valley           12.02m     11.52m   37-09.50 
 16 April Pate                   Nevada                10.34m     11.43m   37-06.00 
 17 Mesa Middleton               Unattached -          11.88m     11.15m   36-07.00 
 18 Candice Talbot               Idaho State           11.54m     11.09m   36-04.75 
 19 Alexa Anderson               Nevada                10.91m     10.89m   35-08.75 
 19 Katelyn Choukalos            Nevada                10.87m     10.89m   35-08.75 
 21 Amanda Vink-Johnston         Idaho State           10.75m     10.82m   35-06.00 
 22 Shayna Shute                 Northwest Na          12.18m     10.25m   33-07.50 
 23 Mercedes Crouch              Idaho State           11.11m     10.10m   33-01.75 
 24 Samantha Underhill           North Dakota          10.11m     10.09m   33-01.25 
 25 Wendy Thornton               Idaho State            9.75m      9.98m   32-09.00 
 26 Marie Smith                  Northwest Na          11.00m      9.93m   32-07.00 
 27 Jasmyn Olshen                Westminster            8.90m      8.10m   26-07.00 
 -- Nadine Russell               Boise State           12.27m       FOUL            
 
Event 11  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kyley Johnson                Bowerman ath           2.10m      2.15m    7-00.50  10   
  2 Tysun Gunter                 Idaho State            2.00m      2.04m    6-08.25   8   
  3 Emilio Hernandez             Sacramento S           2.05m      1.99m    6-06.25   6   
  4 Sam Schur                    Sacramento S           1.95m     J1.99m    6-06.25   5   
  5 Joshua Butler                Boise State            2.06m      1.94m    6-04.25   4   
  6 Justin Critser               Idaho State            2.01m     J1.94m    6-04.25   3   
  7 Sam Pierson                  Idaho State            1.92m     J1.94m    6-04.25   2   
  8 Sterling Clegg               Utah Valley            2.00m     J1.94m    6-04.25   1   
  9 Nick Taylor                  Sacramento S           1.95m     J1.94m    6-04.25 
 10 Mario Giovanni               Sacramento S           1.95m      1.89m    6-02.25 
 11 Bryan Beaty                  Northwest Na           1.80m      1.84m    6-00.50 
 -- Andrew Blaser                Unattached             2.05m         NH            
 
Event 12  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Trevor Kraychir              Boise State           20.01m     19.68m   64-07.00  10   
  2 Alex Nelson                  Boise State           18.41m     18.24m   59-10.25   8   
  3 Dirk Bortz                   Unattached            15.24m     16.18m   53-01.00   6   
  4 Grant Miller                 Northwest Na          17.27m     15.85m   52-00.00   5   
  5 Alberto Millan               Sacramento S          16.07m     15.78m   51-09.25   4   
  6 Callan Duffy                 Sacramento S          16.00m     15.67m   51-05.00   3   
  7 Taylor Weldon                Sacramento S          16.33m     15.29m   50-02.00   2   
  8 Andrew Titherington          Sacramento S          15.31m     15.08m   49-05.75   1   
  9 Brandon Quesenberry          North Dakota          15.84m     14.80m   48-06.75 
 10 Cody Jenkins                 Idaho State           15.73m     13.78m   45-02.50 
 11 Matt O Farrell               Idaho State           15.16m     13.77m   45-02.25 
 12 Blake VanEtten               Idaho State           13.03m     13.73m   45-00.50 
 13 Andy Munsey                  Unattached            15.84m     13.53m   44-04.75 
 14 Mike O Farrell               Idaho State           13.79m     13.40m   43-11.75 
 15 Diego Estrada                Northwest Na          12.63m     13.36m   43-10.00 
 16 J.D. Riener                  Idaho State           13.47m     13.22m   43-04.50 
 17 Elmer Williams               Northwest Na          12.95m     13.12m   43-00.50 
 18 Chase Kallas                 Utah Valley           11.56m     11.96m   39-03.00 
 19 Jesse Korb                   Northwest Na          13.96m     11.77m   38-07.50 
 19 Shawn Johnson                North Dakota          12.94m     11.77m   38-07.50 
 21 Aaron Best                   Utah Valley           13.15m     11.67m   38-03.50 
 -- Reid White                   Northwest Na          13.00m       FOUL            
 
Event 13  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Samantha Diaz                Nevada               4:55.00    4:54.14   10   
  2 Bradi Hutchingson            Idaho State          5:05.00    5:01.87    8   
  3 Kerynn Davis                 Idaho State          5:16.86    5:05.70    6   
  4 Jaclyn Puga                  Northwest Na         5:05.00    5:07.23    5   
  5 Emily Emerson                North Dakota         5:10.00    5:08.90    4   
  6 Jessica Wilding              Utah Valley          5:12.41    5:15.62    3   
  7 Cydney Jacobsen              Idaho State          5:18.83    5:15.85    2   
  8 Kalina Zuefelt-Clegg         Utah Valley          5:20.00    5:17.41    1   
  9 Jenifer McEntire             Nevada               5:08.00    5:17.71  
 10 Ivie Gonsalves               Utah Valley          5:14.54    5:19.69  
 11 Meghan Enabnit               North Dakota         5:21.50    5:20.47  
 12 Nicole Peterson              Idaho State          5:18.00    5:22.70  
 13 Rici Morill                  Boise State          5:22.00    5:23.42  
 14 Piper Delaney                Boise State          5:20.00    5:24.49  
 15 Lauren Lucas                 Boise State          5:23.00    5:25.07  
 16 Kahla Erickson               North Dakota         5:25.00    5:26.18  
 17 Kate Jette                   Boise State          5:22.00    5:27.06  
 18 Marissa VanderMalle          Boise State          5:13.00    5:34.99  
 19 Ashley Rendahl               Northwest Na         5:38.66    5:38.73  
 20 Meagan Swenson               Northwest Na         5:35.00    5:43.03  
 21 Chelsey Fraser               Westminster          5:40.00    5:52.20  
 22 Ellie Layman                 Westminster          5:40.00    6:00.45  
 23 Marie Miller                 Northwest Na                    6:12.50  
 
Event 14  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brian Pierre                 Boise State          4:14.50    4:15.25   10   
  2 Barak Watson                 Northwest Na         4:15.44    4:15.98    8   
  3 Nathaniel Litwiller          Sacramento S         4:13.01    4:17.30    6   
  4 Scott Foley                  Boise State          4:19.00    4:17.97    5   
  5 Josh LaBlanc                 North Dakota         4:21.58    4:18.67    4   
  6 Drew O'Donoghue McDonald     Boise State          4:18.20    4:19.27    3   
  7 Cole Younger                 Sacramento S         4:15.12    4:19.35    2   
  8 Kevin Higgs                  Boise State          4:17.70    4:20.01    1   
  9 Austin Edwards               Boise State          4:16.90    4:24.08  
 10 Cliff Nielson                Utah Valley          4:23.35    4:27.02  
 11 Steven Kutsch                Sacramento S         4:14.42    4:27.79  
 12 Ethan Slight                 Boise State          4:18.30    4:28.01  
 13 Bryce Jenkins                Idaho State          4:29.00    4:28.35  
 14 Tyler Rose                   North Dakota         4:23.00    4:29.18  
 15 James Dean                   North Dakota         4:32.62    4:31.01  
 16 Stanley Bown                 Utah Valley          4:34.49    4:31.80  
 17 Neil Easter                  Northwest Na         4:29.00    4:34.10  
 18 Allan Schroeder              Boise State          4:25.20    4:34.49  
 19 Jef Marsicola                Westminster          4:32.00    4:36.08  
 20 Mike Felix                   Utah Valley          4:25.79    4:36.81  
 21 Jesse Baggenstos             Northwest Na         4:35.00    4:39.34  
 22 Dwight Mandimika             North Dakota         4:43.50    4:41.59  
 23 Luke Hetrick                 Northwest Na         4:37.27    4:45.68  
 24 Reymaldo Celestino           Treasure Val                    4:47.34  
 25 Logan Petty                  Utah Valley          4:27.50    4:50.77  
 26 Tyler Towner                 Bronco Track                    4:53.06  
 27 Michael Seven                Bronco Track                    4:53.72  
 28 David Perales                Westminster          4:55.00    5:08.19  
 -- Galen Rupp                   Nike                 4:00.00        DNF  
 -- Nick Robbins                 Unattached -         4:00.00        DNF  
 
Event 15  Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Gina Deckard                 Nevada                  8.55       8.76q  1 
  1 Nicole McGlory               Sacramento S            8.74       8.76q  3 
  3 Jessica Butler               North Dakota            8.98       9.06q  5 
  4 Annett Fleming               Unattached              8.95       9.08q  6 
  5 Sasha Buylova                Idaho State             9.10       9.18q  3 
  6 Alexis Morton                Boise State             9.10       9.20q  4 
  7 Kereiona Johnson             Nevada                  8.73       9.24q  2 
  8 Naima Goodwin                Sacramento S            8.93       9.25q  6 
  9 Marie Smith                  Northwest Na                       9.31q  2 
 10 Samantha Berryman            Idaho State             9.31       9.35q  1 
 11 Emily Funkhouser             Boise State             9.38       9.37q  2 
 12 Hayli Worthington            Idaho State             9.55       9.40q  5 
 13 Alli Shields                 Utah Valley             9.69       9.57q  2 
 14 Kate Holman                  Boise State             9.50       9.58q  6 
 15 Kirsten Haas                 North Dakota            9.40       9.60q  3 
 16 Tajanee Simmons              Boise State             9.20       9.63q  2 
 17 Sarah Nichols                Nevada                  9.70       9.69   1 
 18 Andrea Vicic                 Idaho State                        9.73   1 
 19 Megan Gray                   North Dakota            9.51       9.74   6 
 20 Alexa Anderson               Nevada                  9.96       9.87   2 
 21 Amanda Vink-Johnston         Idaho State             9.50       9.96   4 
 22 Baiba Celma                  Sacramento S            9.57       9.99   4 
 23 McKinzie Anderson            Idaho State                       10.01   1 
 24 Laura Pridgen                Northwest Na            9.50      10.02   5 
 25 Katelyn Choukalos            Nevada                 10.56      10.08   5 
 26 Nancy Romer                  Utah Valley            10.07      10.14   4 
 27 Britta Rhodehouse            Idaho State                       10.25   2 
 28 Tanisa Wilson                Westminster            10.10      10.30   5 
 29 Brekka Johnson               Unattached                        10.42   3 
 30 Amy Ciaccio                  Northwest Na                      11.01   3 
 31 Aplington Becca              Idaho State                       11.02   5 
 32 Tiera Zaugg-Hansen           Unattached              9.27      11.06   1 
 33 Alison Holyoak               Utah Valley            12.03      11.53   4 
 34 Carine Fontenord             Idaho State                       11.69   4 
 35 Timery Mueller               Nevada                 10.14      11.70   6 
 -- Holly Burr                   Utah Valley            10.05         FS   3 
 -- Marjani Maldonado            Unattached -            8.90         FS   5 
 
Event 15  Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Nicole McGlory               Sacramento S            8.76       8.67   1  10   
  2 Gina Deckard                 Nevada                  8.76       8.67   1   8   
  3 Jessica Butler               North Dakota            9.06       8.97   1   6   
  4 Annett Fleming               Unattached              9.08       9.01   1   5   
  5 Alexis Morton                Boise State             9.20       9.04   1   4   
  6 Naima Goodwin                Sacramento S            9.25       9.07   1   3   
  7 Sasha Buylova                Idaho State             9.18       9.15   1   2   
  8 Samantha Berryman            Idaho State             9.35       9.28   2   1   
  9 Kereiona Johnson             Nevada                  9.24       9.32   1 
 10 Marie Smith                  Northwest Na            9.31       9.34   2 
 11 Emily Funkhouser             Boise State             9.37       9.34   2 
 12 Hayli Worthington            Idaho State             9.40       9.36   2 
 13 Alli Shields                 Utah Valley             9.57       9.37   2 
 14 Tajanee Simmons              Boise State             9.63       9.39   2 
 15 Kirsten Haas                 North Dakota            9.60       9.42   2 
 16 Kate Holman                  Boise State             9.58       9.73   2 
 
Event 16  Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Ronald Brookins              Sacramento S            7.84       7.89q  1 
  2 Justin Malnes                Boise State             8.29       8.30q  1 
  3 Andrew Blaser                Unattached                         8.39q  3 
  4 Sam Schur                    Sacramento S            8.20       8.51q  2 
  5 Tyler Creswell               Sacramento S            8.21       8.53q  3 
  6 Drew Clarke                  Utah Valley             8.62       8.56q  2 
  7 Maurus Hope                  Northwest Na            9.17       8.89q  2 
  8 Matt Williams                Utah Valley             9.05       8.91q  1 
  9 Chris Burr                   Utah Valley             8.86       9.03q  2 
 10 Kalon Weston                 Utah Valley             8.84       9.11q  3 
 11 Kent Luetzen                 North Dakota            9.15       9.22q  1 
 12 Anthony Belcher              Boise State             8.70       9.34q  3 
 13 Derek Puckett                Idaho State                        9.56q  1 
 14 Trevor White                 Idaho State             9.42       9.69q  3 
 15 Ben Heidegger                Northwest Na                      10.60q  2 
 -- Rolando Trammel              Boise State             8.24         FS   3 
 
Event 16  Men 60 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Ronald Brookins              Sacramento S            7.89       7.86   1  10   
  2 Justin Malnes                Boise State             8.30       8.27   1   8   
  3 Tyler Creswell               Sacramento S            8.53       8.33   1   6   
  4 Sam Schur                    Sacramento S            8.51       8.52   1   5   
  5 Drew Clarke                  Utah Valley             8.56       8.58   1   4   
  6 Maurus Hope                  Northwest Na            8.89       8.93   1   3   
  7 Chris Burr                   Utah Valley             9.03       8.94   2   2   
  8 Matt Williams                Utah Valley             8.91       8.97   1   1   
  9 Kalon Weston                 Utah Valley             9.11       9.02   2 
 10 Anthony Belcher              Boise State             9.34       9.07   2 
 11 Kent Luetzen                 North Dakota            9.22       9.20   2 
 12 Derek Puckett                Idaho State             9.56       9.36   2 
 13 Ben Heidegger                Northwest Na           10.60       9.60   2 
 14 Trevor White                 Idaho State             9.69       9.69   2 
 15 Andrew Blaser                Unattached              8.39      10.17   1 
 
Event 17  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lea Wallace                  Sacramento S           55.56      56.52   1  10   
  2 Zandria Nelson               Utah Valley            56.77      57.44   2   8   
  3 Chelsea Baker                Utah Valley            57.87      57.87   2   6   
  4 Kristie Sigloh               Idaho State            56.16      58.16   1   5   
  5 Brianna Nelson               Sacramento S           56.41      58.31   1   4   
  6 Renisha Robinson             Sacramento S           55.54      58.52   1   3   
  7 Taryn Campos                 Boise State            58.00      58.59   3   2   
  8 Arrielle Holzendorf          Sacramento S           57.32      58.74   2   1   
  9 Victoria Humphrey            Sacramento S           56.98      58.75   2 
 10 Emily Field                  Boise State            58.00      58.78   3 
 11 Deirdra Pettigrue            Nevada                 58.95      59.24   4 
 12 Sally Hansen                 Utah Valley            58.95      59.74   4 
 13 Nicole Jackson               Sacramento S           59.25      59.94   4 
 14 April Pate                   Nevada                 58.50      59.99   3 
 15 Rebecca Brown                Utah Valley            58.09    1:00.15   3 
 16 Tosha Hales                  Utah Valley          1:00.83    1:00.23   5 
 17 Elisa Decker                 Northwest Na           59.80    1:00.58   4 
 18 Holly Burr                   Utah Valley          1:02.50    1:00.95   6 
 19 Tajanee Simmons              Boise State            58.50    1:01.11   4 
 20 Shanee Martin                Nevada               1:00.25    1:01.27   5 
 21 Shanna Rippy                 Northwest Na         1:01.42    1:01.75   5 
 22 Megan Key                    Nevada                          1:03.68   6 
 23 Sam Alderman                 Boise State          1:02.55    1:05.00   6 
 24 Danielle Forest              Northwest Na                    1:05.43   6 
 
Event 18  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jeff Daw                     Boise State            48.39      48.01   1  10   
  2 Manoah Wesson                Boise State            48.58      48.17   1   8   
  3 Karrie Butler                Boise State            48.96      48.82   1   6   
  4 Paul Robertson               Boise State            49.00      49.23   1   5   
  5 Andrew Curtis                Northwest Na           50.50      49.59   4   4   
  6 Vance Anderson               Sacramento S           49.23      49.62   1   3   
  7 Justin Nesbitt               Sacramento S           49.38      49.66   2   2   
  8 Matt Williamson              Sacramento S           49.90      49.93   3   1   
  9 Tirrell Day                  Sacramento S           49.85      50.40   3 
 10 Chris Stoks                  North Dakota           49.51      50.86   2 
 11 Kalon Weston                 Utah Valley            51.77      50.90   5 
 12 Ben Heidegger                Northwest Na           50.68      50.94   4 
 13 Dan Hill                     Northwest Na           50.22      51.02   3 
 14 Terrell Kirtz                Sacramento S           49.53      51.10   2 
 15 Myko Lucas                   Sacramento S           49.50      51.17   2 
 16 Drew Clarke                  Utah Valley            52.22      51.19   5 
 17 Chris Benson                 North Dakota           51.65      51.42   5 
 18 Chris Burr                   Utah Valley            51.92      52.03   5 
 19 Matt McCreary                North Dakota           51.45      52.33   4 
 20 Trevor Skidmore              Treasure Val           50.77      52.34   4 
 21 Andrew Blaser                Unattached             51.50      52.76   4 
 22 Sam Romney                   Treasure Val                      53.31   6 
 23 Kent Luetzen                 North Dakota           55.00      54.55   5 
 24 Greg Stewart                 Sacramento S           49.91      55.43   3 
 25 Sam Winston                  Idaho State                       55.88   6 
 26 Brandon Humble               Northwest Na           55.56      56.34   6 
 -- Marc Lannon                  Northwest Na                        DNF   6 
 
Event 19  Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Angelica Earls               Nevada                  7.71       7.73q  3 
  2 Olivia Kyere-Boateng         Utah Valley             7.67       7.82q  1 
  3 Cyntrail Pierce              Unattached -            7.85       7.88q  4 
  4 Amanda Morse-Ballard         Utah Valley             7.76       7.90q  4 
  4 Destiny Gammage              Boise State             7.88       7.90q  3 
  6 Steffanie Jordan             Boise State             7.93       7.93q  2 
  6 Racquel Jones                Boise State             7.69       7.93q  2 
  8 Gina Deckard                 Nevada                  7.92       7.94q  1 
  9 Shannon Jacobs               Boise State             7.95       8.01q  3 
 10 Baylee Hearns                Nevada                             8.02q  2 
 11 Kristie Sigloh               Idaho State             8.03       8.04q  2 
 11 Deborah Amoah                Nevada                  8.04       8.04q  1 
 13 Percylla Nared               Sacramento S            7.90       8.08q  1 
 14 Melissa Grammer              Northwest Na            8.02       8.11q  4 
 14 Kelsi Latimore               Idaho State             8.03       8.11q  3 
 16 Olivia Morgan                Nevada                  7.90       8.14q  2 
 17 Christabel Leonce            Northwest Na            8.03       8.15   1 
 17 Paige Kuplic                 North Dakota            8.02       8.15   4 
 19 Brittney Bolstad             North Dakota            8.17       8.21   4 
 20 Yvonne Bennett               Unattached -            8.10       8.23   2 
 21 Hayli Worthington            Idaho State                        8.24   4 
 22 Kate Holman                  Boise State             8.30       8.33   3 
 22 Nicolette Bell               Utah Valley             8.22       8.33   4 
 24 Molly Reid                   Northwest Na            8.32       8.37   2 
 25 Andrea Wilson                Boise State             8.35       8.44   1 
 26 Ashley Jensen                Treasure Val                       8.68   3 
 27 Jessica Case                 Northwest Na            8.60       8.92   1 
 
Event 19  Women 60 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Angelica Earls               Nevada                  7.73       7.62   2  10   
  2 Olivia Kyere-Boateng         Utah Valley             7.82       7.76   2   8   
  3 Amanda Morse-Ballard         Utah Valley             7.90       7.81   2   6   
  4 Cyntrail Pierce              Unattached -            7.88       7.90   2   5   
  5 Steffanie Jordan             Boise State             7.93       7.94   2   4   
  6 Racquel Jones                Boise State             7.93       7.95   2   3   
  7 Destiny Gammage              Boise State             7.90       7.96   2   2   
  8 Deborah Amoah                Nevada                  8.04       7.98   1   1   
  9 Baylee Hearns                Nevada                  8.02       8.00   1 
 10 Shannon Jacobs               Boise State             8.01       8.02   1 
 11 Gina Deckard                 Nevada                  7.94       8.04   2 
 12 Percylla Nared               Sacramento S            8.08       8.11   1 
 13 Kelsi Latimore               Idaho State             8.11       8.13   1 
 14 Olivia Morgan                Nevada                  8.14       8.16   1 
 15 Melissa Grammer              Northwest Na            8.11       8.19   1 
 
Event 20  Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Allah Laryea-Akrong          Utah Valley             6.78       7.04q  1 
  2 Eric Capelle                 Boise State             6.92       7.07q  3 
  3 Evan Meehan                  Sacramento S            7.01       7.10q  5 
  4 Jordan Archie                Sacramento S            7.13       7.12q  1 
  5 Akwasi Frimpong              Utah Valley             6.99       7.16q  5 
  6 Thomas Thiel                 Idaho State             7.03       7.17q  4 
  7 Andy Lish                    Idaho State             7.09       7.22q  3 
  8 Reilly Mathiason             North Dakota            7.39       7.26q  1 
  8 Rimar Christie               Unat-Northwe            7.20       7.26q  5 
 10 Jacob Brydson                Utah Valley             7.11       7.28q  2 
 10 Taigan Neibauer              Idaho State             7.27       7.28q  4 
 12 Jordan Fisk                  North Dakota            7.38       7.40q  2 
 13 Cameron Colby                Northwest Na            7.19       7.42q  3 
 14 Eric Zwiefelhofer            Unat-Northwe            7.42       7.43q  2 
 15 Cody Henderson               Northwest Na            7.47       7.44q  3 
 15 Zane Bourasa                 Treasure Val                       7.44q  2 
 17 Tell Murphy                  Idaho State             7.26       7.46   5 
 18 Tyler Creswell               Sacramento S            7.19       7.48   4 
 18 Greyson Kilgore              Northwest Na            7.51       7.48   4 
 20 Zach Christensen             Unattached -            7.15       7.50   1 
 21 Dan Hill                     Northwest Na            7.32       7.51   3 
 22 Trevor Teerlink              Utah Valley             7.18       7.54   2 
 23 Eric Lopez                   Treasure Val                       7.55   1 
 24 Danny Babb                   Treasure Val                       7.58   1 
 25 Tim Greene                   Northwest Na            7.60       7.74   5 
 26 Sam Winston                  Idaho State             7.88       7.96   4 
 27 Stuart Montgomery            Northwest Na            8.09       8.20   3 
 28 Mark Wade                    Northwest Na            8.56       8.53   2 
 -- William Phillips             Idaho State             7.69         FS   5 
 -- Ronald Brookins              Sacramento S            6.88         FS   2 
 
Event 20  Men 60 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Allah Laryea-Akrong          Utah Valley             7.04       6.89   2  10   
  2 Eric Capelle                 Boise State             7.07       6.96   2   8   
  3 Evan Meehan                  Sacramento S            7.10       7.07   2   5.50
  3 Rimar Christie               Unat-Northwe            7.26       7.07   1   5.50
  5 Jordan Archie                Sacramento S            7.12       7.11   2   4   
  6 Akwasi Frimpong              Utah Valley             7.16       7.15   2   3   
  7 Thomas Thiel                 Idaho State             7.17       7.17   2   1.50
  7 Taigan Neibauer              Idaho State             7.28       7.17   1   1.50
  9 Andy Lish                    Idaho State             7.22       7.19   2 
 10 Jacob Brydson                Utah Valley             7.28       7.26   1 
 11 Reilly Mathiason             North Dakota            7.26       7.31   2 
 12 Cameron Colby                Northwest Na            7.42       7.34   1 
 13 Cody Henderson               Northwest Na            7.44       7.37   1 
 14 Jordan Fisk                  North Dakota            7.40       7.44   1 
 15 Zane Bourasa                 Treasure Val            7.44       7.48   1 
 
Event 21  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Erica Richardson             Idaho State          2:16.74    2:15.21   10   
  2 Cloe Palakovich              Idaho State          2:17.81    2:16.49    8   
  3 Jaclyn Puga                  Northwest Na         2:14.99    2:18.20    6   
  4 Natalie Evans                Northwest Na         2:18.00    2:18.24    5   
  5 Callie Kettner               Idaho State          2:19.04    2:18.70    4   
  6 Lora Marchini                Sacramento S         2:14.21    2:18.76    3   
  7 Veronica Stinett             Sacramento S         2:12.95    2:19.46    2   
  8 Savana Weller                North Dakota         2:23.50    2:20.69    1   
  9 Paige Orcutt                 Boise State          2:16.00    2:20.88  
 10 Emily Emerson                North Dakota         2:19.00    2:22.01  
 11 Jamie Knapp                  Boise State          2:22.00    2:22.05  
 12 Jessica Wilding              Utah Valley          2:23.50    2:22.73  
 13 Christina Smith              Nevada               2:20.00    2:23.74  
 14 Brittnee Sanchez             Boise State          2:21.00    2:24.95  
 15 Kalina Zuefelt-Clegg         Utah Valley          2:17.50    2:25.06  
 16 Christine Harwood            Northwest Na         2:18.00    2:25.44  
 17 Meghan Enabnit               North Dakota         2:22.00    2:27.12  
 18 Mariah Gramolini             Nevada               2:17.00    2:27.21  
 19 Ivie Gonsalves               Utah Valley          2:20.00    2:27.93  
 20 Lisa Rasmusson               Nevada               2:23.00    2:27.99  
 21 Kahla Erickson               North Dakota         2:28.00    2:29.68  
 22 Melody Braden                Boise State          2:26.00    2:29.97  
 23 Chrystal Moore               Boise State          2:33.88    2:30.97  
 24 Alexandria Bell              Boise State          2:22.00    2:31.40  
 25 Kim Talford                  Treasure Val         2:27.52    2:34.53  
 26 Misha Trotter                Idaho State          2:24.18    2:35.80  
 27 Chelsea Layne                Northwest Na         2:25.00    2:37.07  
 28 Kailee Poetsch               Boise State          2:22.00    2:46.40  
 
Event 22  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tim Rowberry                 Utah Valley          1:53.21    1:52.11   10   
  2 Eric Strand                  Idaho State          1:53.25    1:52.53    8   
  3 Matthew Moyer                Boise State          1:53.90    1:55.01    6   
  4 Dusty Klein                  Boise State          1:53.70    1:55.36    5   
  5 Zac Barrett                  Idaho State          1:56.50    1:55.68    4   
  6 Jesse Fenstermacher          North Dakota         1:59.37    1:56.97    2.50
  6 Nick Robbins                 Unattached -         1:57.00    1:56.97    2.50
  8 Chaz Anestos                 Idaho State          1:55.44    1:58.30    1   
  9 Matt Stark                   Northwest Na         1:55.92    1:58.49  
 10 Nick Tatro                   Boise State          1:56.40    2:00.22  
 11 Justin Webb                  Northwest Na         1:56.49    2:00.62  
 12 Keane Shuler                 Idaho State          1:57.50    2:00.82  
 13 Tyler Rose                   North Dakota         1:59.95    2:00.93  
 14 James Dean                   North Dakota         2:02.00    2:02.76  
 15 Stanley Bown                 Utah Valley          1:58.75    2:02.94  
 16 Benard Ngeno                 Northwest Na         2:00.00    2:03.87  
 17 Dwight Mandimika             North Dakota         2:05.00    2:03.88  
 18 Josh Merioles                Northwest Na         2:01.00    2:05.25  
 19 Steven Kutsch                Sacramento S         1:54.51    2:05.46  
 20 Cliff Nielson                Utah Valley          1:55.33    2:09.20  
 21 Caleb Reynolds               Northwest Na         2:05.00    2:10.83  
 22 Bobby Mueller                Bronco Track                    2:23.02  
 
Event 23  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Angelica Earls               Nevada                 24.64      24.70   1  10   
  2 Destiny Gammage              Boise State            24.60      25.01   1   8   
  3 Olivia Kyere-Boateng         Utah Valley            25.14      25.22   2   6   
  4 Racquel Jones                Boise State            24.65      25.32   1   5   
  5 Chelsea Baker                Utah Valley            25.50      25.33   4   4   
  6 Taryn Campos                 Boise State            25.20      25.40   3   3   
  7 Amanda Morse-Ballard         Utah Valley            25.34      25.44   3   2   
  8 Brianna Nelson               Sacramento S           25.01      25.68   2   1   
  9 Tiera Zaugg-Hansen           Unattached             25.77      25.69   5 
 10 Baylee Hearns                Nevada                            25.87  11 
 10 Zandria Nelson               Utah Valley            26.10      25.87   6 
 12 Steffanie Jordan             Boise State            25.35      25.91   3 
 13 Kelsi Latimore               Idaho State            25.60      25.94   4 
 14 Shannon Jacobs               Boise State            25.35      25.97   3 
 15 Yvonne Bennett               Unattached -           25.60      26.10   4 
 16 Olivia Morgan                Nevada                 25.39      26.13   4 
 17 Percylla Nared               Sacramento S           25.84      26.16   6 
 18 Paige Kuplic                 North Dakota           26.75      26.22   7 
 19 Christabel Leonce            Northwest Na           25.70      26.49   5 
 20 Emily Field                  Boise State            25.80      26.49   5 
 21 Melissa Grammer              Northwest Na           26.41      26.70   7 
 22 Tosha Hales                  Utah Valley            27.09      26.73   8 
 23 Andrea Wilson                Boise State            26.51      26.77   7 
 24 Hayli Worthington            Idaho State                       26.79  10 
 25 Brittney Bolstad             North Dakota           26.89      26.88   8 
 26 Nicolette Bell               Utah Valley            26.85      27.07   8 
 27 Jenna Gillson                North Dakota           27.35      27.40   9 
 28 Shanna Rippy                 Northwest Na           27.26      27.46   8 
 29 Tanisa Wilson                Westminster            27.80      27.51   9 
 30 Marie Smith                  Northwest Na                      28.04  10 
 31 Sam Alderman                 Boise State            27.44      28.13   9 
 32 Ashley Jensen                Treasure Val                      28.45  10 
 33 Carine Fontenord             Idaho State                       28.83  11 
 34 Laura Pridgen                Northwest Na           27.80      29.03   9 
 35 Irene Olivo                  Treasure Val                      29.61  11 
 
Event 24  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allah Laryea-Akrong          Utah Valley            22.10      21.68   1  10   
  2 Justin Nesbitt               Sacramento S           21.81      21.93   1   8   
  3 Rolando Trammel              Boise State            21.92      22.21   1   6   
  4 Vance Anderson               Sacramento S           22.21      22.28   2   5   
  5 Akwasi Frimpong              Utah Valley            22.29      22.39   2   4   
  6 Jordan Archie                Sacramento S           22.82      22.42   5   3   
  7 Evan Meehan                  Sacramento S           22.46      22.67   2   2   
  8 Eric Capelle                 Boise State            21.87      22.70   1   0.50
  8 Anthony Belcher              Boise State            22.50      22.70   3   0.50
 10 Jacob Brydson                Utah Valley            22.77      22.72   4 
 11 Justin Malnes                Boise State            22.49      22.86   3 
 12 Andy Lish                    Idaho State            23.09      22.89   6 
 13 Taigan Neibauer              Idaho State            22.65      22.95   4 
 14 Tirrell Day                  Sacramento S           22.76      23.02   4 
 15 Matt Williamson              Sacramento S           23.19      23.07   6 
 16 Reilly Mathiason             North Dakota           23.63      23.16   7 
 17 Thomas Thiel                 Idaho State                       23.30   9 
 18 Trevor Teerlink              Utah Valley            22.87      23.47   5 
 19 Cody Henderson               Northwest Na           23.99      23.65   8 
 20 Matt Harris                  North Dakota           24.00      23.79   8 
 21 Jordan Fisk                  North Dakota           23.60      23.83   7 
 22 Zane Bourasa                 Treasure Val                      23.91   8 
 23 Cameron Colby                Northwest Na           23.19      23.97   6 
 24 Zach Christensen             Unattached -           22.80      24.04   5 
 25 Danny Babb                   Treasure Val                      24.06   9 
 26 Eric Zwiefelhofer            Unat-Northwe           23.34      24.11   7 
 27 Tyler Creswell               Sacramento S           23.11      24.13   6 
 28 Derek Puckett                Idaho State                       24.23   9 
 29 Tim Greene                   Northwest Na           23.90      24.54   7 
 30 Eric Lopez                   Treasure Val                      24.72   9 
 31 William Phillips             Idaho State                       24.95   9 
 32 Brandon Humble               Northwest Na           25.17      25.42   8 
 33 Trevor White                 Idaho State            24.62      25.56   8 
 
Event 25  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindsay Anderson             North Dakota        10:10.00   10:03.07   10   
  2 Brooke Hodson                Utah Valley         10:15.42   10:15.35    8   
  3 Jordan Burke                 Nevada              10:27.00   10:26.30    6   
  4 Rachel Mitchell              Sacramento S        10:05.14   10:27.27    5   
  5 Kody Kleven                  Utah Valley          9:47.25   10:30.28    4   
  6 Shea Hanson                  Boise State         10:30.00   10:37.23    3   
  7 Stephanie Christensen        Utah Valley         10:45.00   10:39.01    2   
  8 Krystal Harper               Utah Valley         10:31.40   10:39.48    1   
  9 Erin McLaughlin              Boise State         10:24.00   10:51.74  
 10 Carly Gerard                 Boise State         10:32.00   10:57.33  
 11 Taryn Treadway               Boise State         10:40.00   10:58.82  
 12 Katarina Ratkowiak           Nevada              10:40.00   11:11.71  
 13 Katherine Enabnit            North Dakota        10:40.65   11:25.15  
 14 Ashley Rendahl               Northwest Na        11:05.85   11:38.45  
 
Event 26  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barak Watson                 Northwest Na         8:36.99    8:50.73   10   
  2 Spencer Evenven              Utah Valley                     9:05.33    8   
  3 Kyle Economy                 North Dakota         9:15.00    9:07.23    6   
  4 Trevor Baker                 Utah Valley          9:16.82    9:10.42    5   
  5 Jesse Baggenstos             Northwest Na         9:05.00    9:11.47    4   
  6 Rush Mills                   Utah Valley         10:23.00    9:11.90    3   
  7 Oliver Lange                 Westminster          9:07.00    9:20.76    2   
  8 Adam Stainiger               North Dakota         9:20.00    9:24.93    1   
  9 Matt Rankin                  Northwest Na         9:32.68    9:26.13  
 10 Israel Shirk                 Bronco Track                    9:28.53  
 10 David Sondrup                Westminster          9:15.00    9:28.53  
 12 Logan Petty                  Utah Valley          9:08.11    9:45.14  
 13 Kolton Williams              Treasure Val                    9:48.13  
 14 Alex Crystal                 Northwest Na         9:39.83   10:05.06  
 
Event 27  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sacramento St.  'A'                               3:48.95    3:50.93   4  10   
     1) Lea Wallace                     2) Brianna Nelson                 
     3) Victoria Humphrey               4) Renisha Robinson               
  2 Idaho State  'A'                                  3:51.00    3:51.15   4   8   
     1) Kristie Sigloh                  2) Andrea Vicic                   
     3) Hayli Worthington               4) Kylee Gleason                  
  3 Utah Valley University  'A'                       3:52.26    3:53.06   4   6   
  4 Boise State  'A'                                  3:52.50    3:58.46   4   5   
     1) Emily Funkhouser                2) Mackenzie Flannigan            
     3) Emily Field                     4) Taryn Campos                   
  5 Nevada  'A'                                       3:50.45    4:01.03   4   4   
     1) Deirdra Pettigrue               2) April Pate                     
     3) Christina Smith                 4) Shanee Martin                  
  6 Idaho State  'B'                                  3:59.00    4:02.90   3   3   
     1) Kelsi Latimore                  2) Callie Kettner                 
     3) Sasha Buylova                   4) Cloe Palakovich                
  7 Utah Valley University  'B'                       3:59.44    4:04.30   3   2   
  8 Nevada  'E'                                       4:09.00    4:07.76   1   1   
     1) Olivia Morgan                   2) La Tijera Avery                
     3) Deborah Amoah                   4) Gina Deckard                   
  9 Boise State  'B'                                  3:59.00    4:08.27   3 
     1) Paige Orcutt                    2) Steffanie Jordan               
     3) Andrea Wilson                   4) Chrystal Moore                 
 10 Idaho State  'C'                                  4:04.00    4:09.22   2 
     1) Samantha Berryman               2) Aplington Becca                
     3) Brekka Johnson                  4) Amanda Vink-Johnston           
 11 Nevada  'C'                                       4:07.00    4:09.23   2 
     1) Sarah Nichols                   2) Lisa Rasmusson                 
     3) Samantha Diaz                   4) Jenifer McEntire               
 12 North Dakota  'A'                                 4:09.00    4:10.27   1 
     1) Brittney Bolstad                2) Kirsten Haas                   
     3) Paige Kuplic                    4) Savana Weller                  
 13 Idaho State  'D'                                             4:12.87   1 
 14 Northwest Nazarene  'A'                           4:05.00    4:13.40   2 
     1) Melissa Grammer                 2) Christabel Leonce              
     3) Laura Pridgen                   4) Shanna Rippy                   
 15 Northwest Nazarene  'B'                           4:06.00    4:13.48   2 
     1) Christine Harwood               2) Jaclyn Puga                    
     3) Natalie Evans                   4) Chelsea Layne                  
 16 Boise State  'D'                                  4:10.00    4:14.16   1 
     1) Shea Hanson                     2) Rici Morill                    
     3) Kate Jette                      4) Melody Braden                  
 17 Boise State  'C'                                  4:10.00    4:15.24   1 
     1) Alexandria Bell                 2) Jamie Knapp                    
     3) Kailee Poetsch                  4) Brittnee Sanchez               
 18 Nevada  'D'                                       4:08.00    4:21.41   1 
     1) Shannon Marshall                2) Alexa Anderson                 
     3) Timery Mueller                  4) Katelyn Choukalos              
 19 Nevada  'B'                                       4:02.00    4:26.38   2 
     1) Angelica Earls                  2) Megan Key                      
     3) Mariah Gramolini                4) Baylee Hearns                  
 -- Sacramento St.  'B'                               3:55.21        DNF   3 
     1) Lora Marchini                   2) Veronica Stinett               
     3) Naima Goodwin                   4) Nicole Jackson                 
 
Event 28  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Boise State  'A'                                  3:13.00    3:15.77   3  10   
     1) Jeff Daw                        2) Manoah Wesson                  
     3) Karrie Butler                   4) Rolando Trammel                
  2 Utah Valley University  'A'                       3:21.00    3:22.18   3   8   
  3 Northwest Nazarene  'A'                           3:21.40    3:22.47   3   6   
     1) Maurus Hope                     2) Andrew Curtis                  
     3) Greyson Kilgore                 4) Dan Hill                       
  4 North Dakota  'A'                                 3:26.77    3:24.42   1   5   
     1) Chris Benson                    2) Jesse Fenstermacher            
     3) Matt McCreary                   4) Chris Stoks                    
  5 Utah Valley University  'B'                       3:27.02    3:25.21   1   4   
  6 Boise State  'C'                                  3:25.50    3:32.38   1   3   
     1) Austin Edwards                  2) Kevin Higgs                    
     3) Ethan Slight                    4) Nick Tatro                     
 -- Sacramento St.  'B'                               3:25.00         NT   2 
     1) Terrell Kirtz                   2) Steven Kutsch                  
     3) Nathaniel Litwiller             4) Myko Lucas                     
 -- Idaho State  'A'                                  3:23.10         NT   2 
     1) Sam Pierson                     2) Eric Strand                    
     3) Tysun Gunter                    4) Justin Critser                 
 -- Boise State  'B'                                  3:18.20         NT   2 
     1) Dusty Klein                     2) Paul Robertson                 
     3) Matthew Moyer                   4) Anthony Belcher                
 -- Idaho State  'B'                                  3:25.00         NT   2 
     1) Taigan Neibauer                 2) Andy Lish                      
     3) Chaz Anestos                    4) Thomas Thiel                   




Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version