RunnerspaceNewsView

2011 Results - Oregon Relays

Published by Shane
Apr 24 2011, 04:25 AM | 431385 views
PrintReport
Social
Images
2011 Results - Oregon Relays
Oregon Relays - OregonRelays.com
Apr 22, 2011 to Apr 23, 2011
Eugene, OR, US, 97403
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3000m | 5000m | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | Hammer | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair | 1500m Wheelchair
 
Mens 5000m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Flores, DJ 10 Eastern Oregon 14:32.25 1  
2 Sartin, Paul 12 College of Idaho 14:32.94 1  
3 Hunt, Mitchell 10 Unattached 14:34.64 1  
4 Burgess, Bryce 10 Oregon 14:34.70 1  
5 Kazuta, Kerry 12 Point Grey TFC 14:34.76 1  
6 Boyle, Chris 10 Gonzaga 14:35.93 1  
7 Barkhaus, Erik 11 Unattached 14:37.68 1  
8 Quackenbush, Cameron 11 Washington 14:37.75 1  
9 Ebding, Bowe 11 Eastern Washingt 14:38.41 1  
10 McDonald, Charlie 10 Portland 14:38.98 1  
11 Walker, Andrew 10 Gonzaga 14:41.05 1  
12 Thistlewood, Ben   Point Grey TFC 14:43.47 1  
13 Bejar, Matthew 12 Gonzaga 14:48.03 1  
14 Campbell, Casey 9 UO Running Club 14:55.45 1  
15 Kelly, Tate 10 Gonzaga 14:55.99 1  
16 Smith , Jordan 11 British Columbia 14:58.20 1  
17 Hunt, Theo 11 British Columbia 14:59.00 1  
18 Walgren, Robert 9 Gonzaga 15:03.63 1  
19 Hammer, Christopher   Unattached 15:09.79 1  
20 Salg, Andrew 12 Portland State 15:09.93 1  
21 Johnsen, Terry 12 Eastern Oregon 15:15.15 1  
22 Gesell, Nate 9 Gonzaga 15:17.61 1  
23 Carpenter, Zachary 9 Portland State 15:18.26 1  
24 Heitzinger, Hans 12 Seattle Universi 15:23.44 1  
25 Berkner, Jacob 9 Lane (OR) 15:25.53 1  
26 Kollgaard, Adam 12 Seattle Universi 15:30.66 1  
27 Perez, Cesar 10 Lane (OR) 15:31.86 1  
28 Kinzel-Grubbs, Graham 9 Seattle Universi 15:38.35 1  
29 McLauchlan, Robert 10 UO Running Club 15:44.99 1  
30 Jones, Alex 11 Unattached 16:14.83 1  
 
Mens 5000m McChesney Jr Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Karoki, Bedan   S&B 13:38.57 1  
2 Wykes, Dylan   Prairie Inn 13:43.43 1  
3 Hasegawa, Yusuke   S&B 13:45.97 1  
4 Sato, Yuki 12 Nissin Foods 13:46.76 1  
5 Ugachi, Tsuyoshi   Konica-Minolta 13:47.29 1  
6 Morita, Tomoyuki   Kanebo 13:53.75 1  
7 Takabayashi, Yusuke   Toyota Welln 13:54.52 1  
8 Shimizu, Daisuke   Kanebo 13:55.54 1  
9 Unknown Athlete   OTC Elite 13:57.59 1  
10 Matsumiya, Takayuki   Konica-Minolta 14:01.21 1  
11 Kawakami, Ryouhei   Kanebo 14:06.27 1  
12 Matsumoto, Ryo   Shikoku Elec 14:08.37 1  
13 Iwasaki, Takaya   Shikoku Elec 14:22.49 1  
14 Hamaguchi, Takayuki   Shikoku Elec 14:30.88 1  
15 Bosch, Sawyer 11 Boise State 14:33.45 1  
16 Howard, Jeff 10 Boise State 14:37.19 1  
17 Dejarnette, Ben 10 Unattached 14:47.89 1  
18 Pierre, Brian 11 Boise State 15:10.48 1  
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Felnagle, Brie   adidas 15:43.87 1  
2 Franek, Bridget   OTC Elite 15:52.81 1  
3 Ihara, Miho   Shikoku Elec 16:06.86 1  
4 Ogura, Kumi   Shikoku Elec 16:13.08 1  
5 Crossman, Bronwyn 11 Oregon 16:43.00 1  
6 Coffey, Karlee 10 Eastern Oregon 17:00.81 1  
7 Phillips, Amanda   Run Portland 17:10.57 1  
8 Ponce, Alison 11 Washington 17:17.45 1  
9 Botti, Audrey 9 Oregon State 17:19.85 1  
10 Thomas, Emily 9 Gonzaga 17:22.97 1  
11 Houser, Kellie 10 Portland 17:23.95 1  
12 Taylor, Alice 12 Concordia-Portla 17:25.96 1  
13 O'Regan, Brittany 12 Gonzaga 17:27.57 1  
14 Volcheff, Laura 12 Gonzaga 17:30.34 1  
15 Patrick, Kenna 12 Washington 17:33.23 1  
16 Jones, Erin 9 Oregon State 17:39.40 1  
17 Plunkett, Natty 12 Seattle Pacific 17:43.53 1  
18 Lampi, Marsha 11 Oregon State 17:47.28 1  
-- Lucas, Julia   OTC Elite DNF 1  
-- Woodward, Maggie 9 British Columbia DNF 1  
-- Blood, Nicole   OTC Elite DNF 1  
-- Painter, Emily 10 Unattached DNF 1  
 
Womens 5000m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Winger, Jena 12 Run Portland 17:39.54 1  
2 Drake, Lindsey   Unattached 17:40.21 1  
3 Crossman, Gylany 9 Lane (OR) 17:42.70 1  
4 Wheeler, Emily 9 Oregon State 17:44.20 1  
5 Kelly, Slaine 9 Portland 17:45.16 1  
6 Croft, Ruth 11 Portland 17:48.61 1  
7 Verma, Natasha 9 Portland 17:49.61 1  
8 Bergam, Lauren 10 Gonzaga 17:49.75 1  
9 Baker, Lindsay 11 Portland 17:49.94 1  
10 Dye, Stephanie 11 Eastern Washingt 17:55.26 1  
11 Smith, Kristine 12 College of Idaho 17:55.48 1  
12 Fog, Lauren 12 Bradley 18:01.35 1  
13 Talty, Cara 9 Seattle Universi 18:03.02 1  
14 Pitman, Whitney 10 Oregon State 18:03.32 1  
15 Nes, Rachel Van 9 Portland 18:07.81 1  
16 Klopfenstein, Sora 9 College of Idaho 18:09.66 1  
17 Keaveny, Elizabeth 11 Portland 18:11.83 1  
18 Auer, Sarah 11 Portland 18:13.10 1  
19 Knigge, Nicole 12 Unattached 18:39.68 1  
20 Corredor, Joslynn 10 Oregon State 19:02.92 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Combined Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Kentwood KWOD 116.5 2 Richland RICH 111 3 Kent Meridian KMER 89.6 4 Sheldon SHS 82.6 5 Eagle EAGL 81 6 Oregon City OC 80 6 Southridge SRIG 80 8 Roseburg ROSE 77.6 9 Tigard TIGR 75 10 Bellarmine Prep BLMN 70 11 Camas CAMA 66 12 Sandy SNDY 52 13 Westview WSTV 51 14 South Eugene SEUG 43 15 Beaverton BEAV 40 16 Central Catholic CCAT 36 17 North Medford NMED 32 18 North Eugene NEUG 29 19 Crater CRTR 28 20 Thomas Jefferson TJEF 27.5 21 North Salem NSHS 25 22 McKay MKAY 20 23 Auburn Mountainview AMHS 19 24 Sherwood SHRW 18 25 Pitman PTMN 16.5 26 Springfield SPRI 16 27 Elma ELMA 15 28 Walnut Grove WAGR 14.5 29 Glacier Peak GLPE 13 29 Phoenix PHNX 13 31 Capital CAPL 11 32 St Mary's SMAR 10.6 33 Catlin Gabel CAGA 10 33 North Marion HS NMHS 10 35 Horizon Christian HCHR 8 35 Crow CROW 8 37 Ashland ASHL 4 37 Churchill CHUR 4 39 Watsonville WATS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version