RunnerspaceNewsView

2011 Results - WNCAC Championship

Published by David Pickett
May 1 2011, 05:52 PM | 846 views
PrintReport
Social
Images
Licensed to Slipstream Timing & Meet Management - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/28/2011 08:17 PM
                            WNC Athletic Conference                            
                          Track & Field Championships                          
            Western Carolina University, Cullowhee, NC  - 4/28/2011            
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Burris, Stephanie            Tuscola                  12.92   2  10   
  2 Emrick, Genevieve            Franklin                 13.03   2   8   
  3 McCall, Lydia                West Henders             13.20   2   6   
  4 Blalock, Sabrina             Tuscola                  13.63   2   5   
  5 Dollar, Caitlyn              West Henders             13.65   2   4   
  6 White, Melissa               West Henders             13.82   2   3   
  7 McClure, Morgan              Tuscola                  13.87   2   2   
  8 Suber, Charity               East Henders             13.99   2   1   
  9 Rock, Natalie                East Henders             14.03   1 
 10 Hudson, Kaitlyn              Smoky Mounta             14.07   1 
 11 Francis, Paris               North Hender             14.14   1 
 12 Underwood, Najah             North Hender             14.20   1 
 13 Anglin, Alyssa               Franklin                 14.30   1 
 14 Alston, Makala               East Henders             14.43   1 
 15 Hopkins, Nikki               Franklin                 14.82   1 
 -- Morrow, Savannah             North Hender               DNS   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Burris, Stephanie            Tuscola                  26.42   3  10   
  2 Blalock, Sabrina             Tuscola                  27.58   3   8   
  3 Hopper, Jazzmine             East Henders             28.23   3   6   
  4 Vanhorn, Julia               Brevard                  28.90   3   5   
  5 Francis, Paris               North Hender             29.06   2   4   
  6 Kiesling, Summer             East Henders             29.13   2   3   
  7 Dollar, Caitlyn              West Henders             29.18   3   2   
  8 Rock, Natalie                East Henders             29.53   2   1   
  9 Stewart, Imani               Brevard                  29.57   3 
 10 Hudson, Kaitlyn              Smoky Mounta             29.80   3 
 11 Holden, Amber                Brevard                  29.81   3 
 12 Brown, Danielle              Franklin                 29.98   2 
 13 McGuire, Emily               Tuscola                  30.16   2 
 14 Pritikin, Charis             Franklin                 30.36   2 
 15 Dillin, Kathryn              North Hender             30.53   1 
 16 Turk, Lindsey                Smoky Mounta             31.17   2 
 17 Ridenour, Maris              Smoky Mounta             31.75   2 
 18 Palmer, Jesse                Franklin                 32.30   1 
 19 Day, Katelyn                 West Henders             33.08   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emrick, Genevieve            Franklin                 59.55   3  10   
  2 Burris, Stephanie            Tuscola                1:01.44   3   8   
  3 Stewart, Imani               Brevard                1:04.32   3   6   
  4 Hampton, Kendall             East Henders           1:05.41   2   5   
  5 Morris, Sydney               Tuscola                1:05.52   3   4   
  6 Culbertson, Ashley           East Henders           1:06.00   3   3   
  7 Vidak, Alexis                West Henders           1:06.41   3   2   
  8 Oslund, Elena                North Hender           1:06.55   2   1   
  9 Lewis, Mariah                Pisgah                 1:07.72   3 
 10 Stewart, Kelli               Brevard                1:07.94   3 
 11 Rogers, Katie                Franklin               1:08.23   2 
 12 Pritikin, Charis             Franklin               1:08.82   2 
 13 Heywood, Ashey               West Henders           1:09.00   2 
 14 Burrows, Brooke              Brevard                1:09.03   2 
 15 Waitt, Leann                 Pisgah                 1:09.06   1 
 16 Ellsworth, Sierra            West Henders           1:09.46   2 
 17 Dillin, Kathryn              North Hender           1:10.29   1 
 18 Green, Madeline              Tuscola                1:10.40   2 
 19 Turk, Lindsey                Smoky Mounta           1:10.95   1 
 20 Mathis, Lenora               North Hender           1:13.64   1 
 21 LeClair, Samantha            Smoky Mounta           1:14.37   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ford, Nancy                  Smoky Mounta           2:26.15   10   
  2 Vaughn, Kelsey               West Henders           2:28.95    8   
  3 Oslund, Elena                North Hender           2:34.01    6   
  4 Warren, Hannah               Pisgah                 2:34.80    5   
  5 Cremer, Caiti                West Henders           2:37.46    4   
  6 Byrd, Catie                  North Hender           2:38.10    3   
  7 Heywood, Ashey               West Henders           2:41.88    2   
  8 Bryson, Michaelle            Brevard                2:44.21    1   
  9 Skelton, Jean                Tuscola                2:48.28  
 10 Sifuentes, Lucero            East Henders           2:50.09  
 11 Cook, Alexa                  Pisgah                 2:50.32  
 12 Seago, Elayna                Smoky Mounta           2:51.32  
 13 Hill, Amber                  East Henders           2:51.94  
 14 Field, Hanna                 Brevard                2:54.21  
 15 Ly, Vanessa                  Tuscola                2:55.02  
 16 Altman, Megan                Tuscola                2:56.20  
 17 Graham, Rose Helen           Smoky Mounta           2:57.38  
 18 Mathis, Lenora               North Hender           2:58.57  
 19 Roberts, Courtney            Pisgah                 2:59.32  
 20 Carter, Ali                  Brevard                3:01.05  
 -- Moore, Candace               Franklin                   DNS  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellsworth, Kiersten          West Henders           5:41.32   10   
  2 Gross, Angela                West Henders           5:56.34    8   
  3 Byrd, Catie                  North Hender           5:57.54    6   
  4 Spiro, Sarah                 Smoky Mounta           5:57.86    5   
  5 Owen, Hannah                 West Henders           6:08.04    4   
  6 Cook, Alexa                  Pisgah                 6:13.64    3   
  7 Field, Hanna                 Brevard                6:20.22    2   
  8 Ly, Vanessa                  Tuscola                6:26.89    1   
  9 Henson, Melissa              Smoky Mounta           6:34.59  
 10 Carter, Ali                  Brevard                6:41.20  
 11 Mangold, Deanna              Franklin               6:44.88  
 12 McLeod, Hannah               Tuscola                6:50.10  
 13 Starnes, Emily               Smoky Mounta           6:56.01  
 14 Biddix, Raign                North Hender           7:13.18  
 15 Freeman, Laura               Franklin               7:45.29  
 16 Paris, Chandler              Pisgah                 8:06.62  
 -- Hill, Amber                  East Henders                DQ   Broke Early
 -- Sifuentes, Lucero            East Henders               DNS  
 -- Bryson, Michaelle            Brevard                    DNS  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellsworth, Kiersten          West Henders          12:12.09   10   
  2 Galyean, Mackenzie           Pisgah                12:29.22    8   
  3 Gross, Angela                West Henders          12:46.07    6   
  4 Allmond, Kaylee              West Henders          13:21.00    5   
  5 McLeod, Hannah               Tuscola               14:25.62    4   
  6 Field, Hanna                 Brevard               14:32.17    3   
  7 Starnes, Emily               Smoky Mounta          14:41.41    2   
  8 Mangold, Deanna              Franklin              15:14.93    1   
  9 Seago, Elayna                Smoky Mounta          15:24.22  
 10 Biddix, Raign                North Hender          16:09.80  
 11 Case, Brittany               North Hender          16:58.34  
 12 Freeman, Laura               Franklin              17:51.00  
 -- Sifuentes, Lucero            East Henders               DNS  
 -- Hill, Amber                  East Henders               DNS  
 -- Provost, Michelle            Smoky Mounta               DNS  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jay, Rikki                   Franklin                 16.45   2  10   
  2 White, Melissa               West Henders             17.34   2   8   
  3 Ridenour, Maris              Smoky Mounta             18.19   2   6   
  4 Pruitt, Emily                North Hender             18.32   2   5   
  5 McLane, Kayla                Franklin                 18.65   2   4   
  6 Rogers, Maggie               Tuscola                  19.23   1   3   
  7 Thiery, Micaela              East Henders             19.32   1   2   
  8 Capps, Larissa               East Henders             19.43   1   1   
  9 Hines, Caitlin               Tuscola                  19.50   2 
 10 Hill, Daphne                 North Hender             19.75   2 
 11 McCarson, Olivia             West Henders             20.10   1 
 12 Carland, Savannah            West Henders             20.21   1 
 13 Singleton, Paige             Tuscola                  21.09   2 
 14 Dillin, Candace              North Hender             21.17   1 
 15 Arrington, McKenzie          Smoky Mounta             22.45   1 
 -- Pritikin, Charis             Franklin                    FS   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jay, Rikki                   Franklin                 47.76   2  10   
  2 Hines, Caitlin               Tuscola                  50.02   2   8   
  3 Hill, Daphne                 North Hender             52.09   2   6   
  4 Hill, Bailey                 Tuscola                  52.35   2   5   
  5 Ridenour, Maris              Smoky Mounta             53.18   2   4   
  6 Duncan, Jasmine              Tuscola                  53.40   2   3   
  7 Pruitt, Emily                North Hender             53.55   2   2   
  8 Dillin, Candace              North Hender             56.67   1   1   
  9 Landgrover, Morgan           Franklin                 56.87   2 
 10 McCarson, Olivia             West Henders             57.32   1 
 11 Carland, Savannah            West Henders             58.28   1 
 12 Ball, Gabrielle              West Henders             59.82   1 
 13 Arrington, McKenzie          Smoky Mounta           1:02.00   1 
 14 Thiery, Micaela              East Henders           1:02.01   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Franklin  'A'                                         52.64   10   
  2 Tuscola  'A'                                          52.80    8   
  3 West Henderson  'A'                                   53.32    6   
  4 East Henderson  'A'                                   55.87    5   
  5 North Henderson  'A'                                  56.65    4   
  6 Pisgah  'A'                                         1:12.51    3   
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Tuscola  'A'                                        1:51.87   10   
  2 West Henderson  'A'                                 1:52.61    8   
  3 East Henderson  'A'                                 1:53.78    6   
  4 Brevard  'A'                                        1:55.20    5   
  5 Franklin  'A'                                       1:59.95    4   
  6 Pisgah  'A'                                         2:29.38    3   
 -- North Henderson  'A'                                     DQ   DNF with baton
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Franklin  'A'                                       4:17.34   10   
  2 Tuscola  'A'                                        4:18.05    8   
  3 East Henderson  'A'                                 4:19.62    6   
  4 West Henderson  'A'                                 4:24.87    5   
  5 Brevard  'A'                                        4:27.25    4   
  6 North Henderson  'A'                                4:30.58    3   
  7 Pisgah  'A'                                         4:34.57    2   
  8 Smoky Mountain  'A'                                 4:46.97    1   
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Henderson  'A'                                10:14.21   10   
  2 Pisgah  'A'                                        10:37.58    8   
  3 Smoky Mountain  'A'                                10:38.79    6   
  4 North Henderson  'A'                               10:43.62    5   
  5 Brevard  'A'                                       10:46.96    4   
  6 Tuscola  'A'                                       11:41.98    3   
  7 Franklin  'A'                                      13:34.51    2   
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Raby, Caitlin                Franklin               5-00.00   10   
  2 McCracken, Taylor            Pisgah                 4-10.00    8   
  3 Gibson, Taylor               Tuscola                4-08.00    6   
  4 Culbertson, Ashley           East Henders          J4-08.00    5   
  5 Hopper, Jazzmine             East Henders           4-06.00    3.50
  5 Holden, Rebbeca              East Henders           4-06.00    3.50
  7 Thomas, Courtney             West Henders          J4-06.00    2   
  8 Hines, Caitlin               Tuscola               J4-06.00    1   
 -- Austin, Mackenzie            West Henders                NH  
 -- Ellsworth, Sierra            West Henders                NH  
 -- Culpepper, Ashleigh          Franklin                    NH  
 -- Gibbs, Miranda               North Hender                NH  
 -- May, Candra                  North Hender                NH  
 -- Singleton, Paige             Tuscola                    DNS  
 -- Morton, Erika                North Hender               DNS  
 -- Jesse, Heather               Pisgah                     DNS  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Danielle              Franklin              10-06.00   10   
  2 Culpepper, Ashleigh          Franklin             J10-06.00    8   
  3 Thomas, Courtney             West Henders           9-06.00    6   
  4 Barber, Jessica              East Henders           8-06.00    5   
  5 Gorgas, Kathryn              West Henders           8-00.00    4   
  6 Ciaramitaro, Nicole          West Henders          J8-00.00    3   
  7 Sain, Nicole                 East Henders           7-06.00    2   
  8 Samotis, Mackenzie           East Henders           6-06.00    1   
 -- Moss, Julie Beth             Pisgah                     DNS  
 -- Maslow, Casey                North Hender               DNS  
 -- Pruitt, Emily                North Hender               DNS  
 -- Maddox, Kaity                North Hender               DNS  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McCall, Lydia                West Henders          16-01.75   10   
  2 Rock, Mariah                 East Henders          15-03.75    8   
  3 Hines, Caitlin               Tuscola               14-05.75    6   
  4 Gibbs, Miranda               North Hender          14-05.50    5   
  5 McLane, Kayla                Franklin              14-02.75    4   
  6 Caffrey, Anna                Tuscola               14-02.00    3   
  7 Landgrover, Morgan           Franklin              14-01.00    2   
  8 Raby, Caitlin                Franklin              14-00.75    1   
  9 Capps, Larena                East Henders          13-09.75  
 10 Rogers, Maggie               Tuscola               13-06.50  
 11 Ciaramitaro, Nicole          West Henders          13-03.75  
 12 Suber, Charity               East Henders          13-03.50  
 13 Carter, Ali                  Brevard               12-03.00  
 14 Clark, Ashley                Brevard               11-00.00  
 -- Harris, Tybrea               West Henders               DNS  
 -- Dalton, Bailey               North Hender               DNS  
 -- Maddox, Kaity                North Hender               DNS  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rock, Mariah                 East Henders          32-10.50   10   
  2 Anglin, Alyssa               Franklin              31-08.50    8   
  3 Underwood, Najah             North Hender          30-01.00    6   
  4 Capps, Larena                East Henders          29-11.50    5   
  5 Carland, Savannah            West Henders          29-11.00    4   
  6 Landgrover, Morgan           Franklin              29-09.50    3   
  7 Gibson, Taylor               Tuscola               29-08.00    2   
  8 Hill, Bailey                 Tuscola               29-07.00    1   
  9 Austin, Mackenzie            West Henders          29-05.50  
 10 McLane, Kayla                Franklin              29-01.00  
 11 Rogers, Maggie               Tuscola               28-10.00  
 12 Pruitt, Emily                North Hender          28-09.00  
 13 Maddox, Kaity                North Hender          26-00.00  
 14 Capps, Larissa               East Henders          25-06.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Russell, Jessie              East Henders          34-08.50   10   
  2 Sprouse, Carly               Tuscola               32-07.00    8   
  3 Brickhouse, Heidi            West Henders          32-03.00    6   
  4 Parker, April                Smoky Mounta          30-02.00    5    2nd  28-2
  5 Golden, Sarah                Tuscola              J30-02.00    4    No 2nd
  6 Gentry, Briona               Pisgah                27-07.50    3   
  7 Valley, Nikki                Franklin              25-02.00    2   
  8 Underwood, Najah             North Hender          24-04.00    1   
  9 Lynch, Tiffany               West Henders          24-00.00  
 10 Haney, Bethaney              Pisgah                22-08.00  
 11 Jamison, Sydney              Franklin              22-05.00  
 12 Williams, Taylor             North Hender          22-00.00  
 13 Lee, Kaylene                 North Hender          21-10.75  
 14 Tipton, Kady                 West Henders          20-10.50  
 15 Capps, Cassidy               East Henders          19-10.00  
 16 Robb, Heather                Pisgah                19-00.50  
 17 Lopez, Cynthia               Smoky Mounta          15-10.50  
 -- Esponisa, Sylvia             Tuscola                   FOUL  
 -- Beddingfield, Heather        East Henders               DNS  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sprouse, Carly               Tuscola                  98-11   10   
  2 Williams, Maranda            East Henders             97-04    8   
  3 Golden, Sarah                Tuscola                  91-11    6   
  4 Dalton, Bailey               North Hender             84-01    5   
  5 Parker, April                Smoky Mounta             81-06    4   
  6 McDonald, Kasey              North Hender             78-08    3   
  7 Brickhouse, Heidi            West Henders             75-02    2   
  8 Esponisa, Sylvia             Tuscola                  74-05    1   
  9 Lynch, Tiffany               West Henders             73-05  
 10 Valley, Nikki                Franklin                 66-02  
 11 Haney, Bethaney              Pisgah                   65-08  
 12 Jamison, Sydney              Franklin                 65-07  
 13 Capps, Cassidy               East Henders             65-02  
 14 Lee, Kaylene                 North Hender             62-05  
 15 Watkins, Samantha            West Henders             54-10  
 16 Lopez, Cynthia               Smoky Mounta             38-03  
 -- Arenallo, Amy                Pisgah                     DNS  
 -- Beddingfield, Heather        East Henders               DNS  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Davis, Shaqiel               East Henders             11.09   3  10   
  2 Impagliatelli, Matt          Franklin                 11.37   3   8   
  3 Hill, Trenton                East Henders             11.59   3   6   
  4 Dillard, Tyler               Smoky Mounta             11.74   3   5   
  5 Raby, Nathan                 Franklin                 11.81   3   4   
  6 Carter, Tre                  North Hender             11.83   3   3   
  7 Martin, Jacob                Franklin                 11.90   2   2   
  8 Haskell, Josh                East Henders             12.17   3   1   
  9 Andreotta, Aaron             North Hender             12.20   2 
 10 Becket, Taylor               Smoky Mounta             12.21   2 
 11 Minogue, Mike                North Hender             12.24   2 
 12 Fisher, Corey                West Henders             12.55   2 
 13 Smith, Chris                 Tuscola                  12.61   2 
 14 Chambers, Brent              Tuscola                  12.65   1 
 15 Heacht, Brian                West Henders             12.65   2 
 16 Bryson, Jesse                Smoky Mounta             12.68   1 
 17 Johnson, Tyler               West Henders             12.69   1 
 18 Wike, Austin                 Pisgah                   13.03   1 
 19 Sluter, Hunter               Pisgah                   13.08   1 
 20 Wynn, Domonique              Brevard                  13.48   3 
 21 Deeter, Dakota               Pisgah                   17.26   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Davis, Shaqiel               East Henders             22.52   3  10   
  2 Impagliatelli, Matt          Franklin                 23.18   3   8   
  3 Carmean, Christian           North Hender             23.82   3   6   
  4 Martin, Jacob                Franklin                 23.83   2   5   
  5 Smith, Brandon               East Henders             23.96   3   4   
  6 Carter, Tre                  North Hender             24.18   3   3   
  7 Minogue, Mike                North Hender             24.33   2   2   
  8 Becket, Taylor               Smoky Mounta             24.59   2   1   
  9 Raby, Nathan                 Franklin                 24.85   3 
 10 Hill, Trenton                East Henders             24.86   2 
 11 Dillard, Tyler               Smoky Mounta             24.99   3 
 12 Williams, Evan               West Henders             25.14   2 
 13 Earwood, Luke                West Henders             25.21   2 
 14 Vale, Kyle                   West Henders             25.23   2 
 15 Smith, Chris                 Tuscola                  25.41   1 
 16 Grey, Jacob                  Pisgah                   25.74   1 
 17 Deane, Aaron                 Tuscola                  25.78   1 
 18 Berry, Brent                 Pisgah                   26.24   2 
 19 Shuler, Dayne                Pisgah                   28.51   1 
 -- Wynn, Domonique              Brevard                    DNS   3 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barner, Caleb                North Hender             52.20   3  10   
  2 Bryant, Zack                 West Henders             52.95   3   8   
  3 Creasman, Jacob              West Henders             54.12   3   6   
  4 Earwood, Luke                West Henders             54.14   3   5   
  5 Washington, Brandon          North Hender             55.48   2   4   
  6 Hampton, Anthony             East Henders             55.94   3   3   
  7 Hall, Quintan                East Henders             56.08   2   2   
  8 Stanfield, JD                Franklin                 56.48   3   1   
  9 Chance, Tyler                Smoky Mounta             56.83   1 
 10 Mathis, Matt                 Franklin                 56.89   2 
 11 Inman, Matthew               Pisgah                   56.96   3 
 12 Johnson, Austin              Pisgah                   57.17   3 
 13 Hollan, Wesley               Brevard                  57.22   2 
 14 Poore, Carter                Tuscola                  58.14   2 
 15 Higdon, Nathan               Pisgah                   58.45   1 
 16 Bridges, Benjer              Brevard                  58.67   2 
 17 Hightower, Tamozz            North Hender             59.42   1 
 18 Posey, Brent                 Franklin                 59.70   1 
 19 Herberson, Aaron             Tuscola                1:00.20   2 
 20 Frizzell, Zack               Smoky Mounta           1:00.69   1 
 21 Wing, Andrew                 Brevard                1:03.65   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rhodes, Seth                 Pisgah                 2:01.96   10   
  2 Mills, Billy                 Pisgah                 2:03.66    8   
  3 Bryant, Zack                 West Henders           2:06.88    6   
  4 Connell, Tommy               Brevard                2:07.26    5   
  5 Hara, Mike                   East Henders           2:08.36    4   
  6 kreigsman, Wesley            Brevard                2:08.62    3   
  7 McKintley, Mike              Franklin               2:08.85    2   
  8 Kennedy, Conor               West Henders           2:11.40    1   
  9 Chapman, Joe                 West Henders           2:13.20  
 10 Goden, Alex                  Brevard                2:16.01  
 11 Watson, Ben                  Franklin               2:17.18  
 12 Hubbard, James               North Hender           2:17.68  
 13 Cowart, Dakota               East Henders           2:19.48  
 14 Marcie, Shawn                Franklin               2:20.75  
 15 Lopez, Sam                   Smoky Mounta           2:20.81  
 16 Baer, Marcus                 North Hender           2:20.95  
 17 Rodriguez, Cele              Tuscola                2:21.17  
 18 Smith, Grant                 East Henders           2:25.84  
 19 White, Tyler                 Smoky Mounta           2:32.49  
 20 Deane, Dylan                 Tuscola                2:38.12  
 -- Anderson, Jesse              Pisgah                     DNS  
 -- Holbert, Taylor              North Hender               DNS  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goden, Alex                  Brevard                4:52.02   10   
  2 Garren, Brandon              East Henders           4:53.93    8   
  3 Marcie, Shawn                Franklin               4:55.97    6   
  4 Baer, Marcus                 North Hender           4:57.06    5   
  5 Sewell, Logan                West Henders           5:01.40    4   
  6 Tang, Michael                West Henders           5:06.02    3   
  7 Tourtolotte, Josh            Brevard                5:06.11    2   
  8 LaBree, Alex                 Tuscola                5:10.39    1   
  9 Rapp, Sean                   West Henders           5:13.31  
 10 Dillard, Luke                Pisgah                 5:14.08  
 11 Vanhorn, Jack                Brevard                5:14.52  
 12 Stamey, Tanner               Franklin               5:19.57  
 13 Fox, Drew                    Smoky Mounta           5:22.10  
 14 Byrd, Parker                 Franklin               5:25.21  
 15 Holbert, Taylor              North Hender           5:28.32  
 16 Gunter, Clayton              Smoky Mounta           5:29.99  
 17 Hara, Mike                   East Henders           5:30.14  
 18 McConnel, Nathan             East Henders           5:34.83  
 19 Griffin, Mitchell            Tuscola                5:38.13  
 20 Butcher, Neil                Smoky Mounta           5:56.58  
 21 Bolden, Matthew              Tuscola                6:06.52  
 -- Sawyer, Duke                 Pisgah                     DNS  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goden, Alex                  Brevard               10:37.16   10   
  2 Garren, Brandon              East Henders          11:01.83    8   
  3 Smith, Grant                 East Henders          11:07.72    6   
  4 Rapp, Sean                   West Henders          11:10.06    5   
  5 Tourtolotte, Josh            Brevard               11:17.78    4   
  6 Sewell, Logan                West Henders          11:24.97    3   
  7 Holden, Tyler                Brevard               11:25.83    2   
  8 Dillard, Luke                Pisgah                11:38.51    1   
  9 Gunter, Clayton              Smoky Mounta          11:41.51  
 10 Byrd, Parker                 Franklin              11:47.26  
 11 Marcie, Shawn                Franklin              11:51.12  
 12 Bayless, William             West Henders          12:01.29  
 13 Lemay, Duncan                Smoky Mounta          12:10.27  
 14 Griffin, Mitchell            Tuscola               12:11.21  
 15 Mease, Carson                Pisgah                12:24.22  
 16 Lenski, Martin               Franklin              12:26.69  
 17 LaBree, Alex                 Tuscola               12:38.73  
 18 Bolden, Matthew              Tuscola               13:17.95  
 19 Parham, Sidney               Smoky Mounta          14:57.33  
 -- Martinez, Henery             East Henders               DNS  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McAllister, Tim              Franklin                 16.64   2  10   
  2 Wright, Zach                 Smoky Mounta             17.01   2   8   
  3 Emrick, James                Franklin                 17.29   2   6   
  4 Siske, Landon                West Henders             17.76   2   5   
  5 Pederson, Tyler              West Henders             17.87   2   4   
  6 Marr, John                   Franklin                 17.98   2   3   
  7 Green, Cori                  Smoky Mounta             18.31   2   2   
  8 Briggs, Cody                 Smoky Mounta             18.39   2   1   
  9 Stiles, Dylan                West Henders             18.94   1 
 10 Messer, Eric                 Tuscola                  19.05   1 
 11 Riley, Montana               East Henders             19.28   1 
 12 Herberson, Michael           Tuscola                  21.74   1 
 13 Stevens, Heath               Pisgah                   22.20   1 
 14 Parks, Zack                  Tuscola                  22.22   1 
 -- Martinez, Omar               East Henders               DNS   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McAllister, Tim              Franklin                 41.58   3  10   
  2 Emrick, James                Franklin                 43.52   3   8   
  3 Marr, John                   Franklin                 43.82   3   6   
  4 Pederson, Tyler              West Henders             44.11   3   5   
  5 Livengood, Jacob             East Henders             45.17   3   4   
  6 Wright, Zach                 Smoky Mounta             45.21   2   3   
  7 Messer, Eric                 Tuscola                  46.62   3   2   
  8 Siske, Landon                West Henders             47.26   3   1   
  9 Overstreeet, Will            East Henders             47.29   1 
 10 Green, Cori                  Smoky Mounta             47.43   1 
 11 Mills, Dion                  North Hender             47.47   2 
 12 Briggs, Cody                 Smoky Mounta             47.69   2 
 13 Stiles, Dylan                West Henders             47.76   3 
 14 Martinez, Omar               East Henders             50.88   2 
 15 Herberson, Michael           Tuscola                  54.80   2 
 16 Parks, Zack                  Tuscola                  55.43   1 
 17 Moody, Dakota                Pisgah                   57.40   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Henderson  'A'                                   44.06   10   
  2 Franklin  'A'                                         44.15    8   
  3 North Henderson  'A'                                  46.05    6   
  4 West Henderson  'A'                                   47.09    5   
  5 Smoky Mountain  'A'                                   47.97    4   
  6 Tuscola  'A'                                          48.61    3   
  7 Pisgah  'A'                                           48.62    2   
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Henderson  'A'                                 1:31.91   10   
  2 North Henderson  'A'                                1:32.84    8   
  3 West Henderson  'A'                                 1:37.10    6   
  4 Tuscola  'A'                                        1:40.78    5   
  5 Smoky Mountain  'A'                                 1:40.98    4   
  6 Pisgah  'A'                                         1:42.08    3   
 -- Franklin  'A'                                            DQ   Past Zone 2
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pisgah  'A'                                         3:33.25   10   
  2 West Henderson  'A'                                 3:33.82    8   
  3 Franklin  'A'                                       3:43.86    6   
  4 East Henderson  'A'                                 3:48.13    5   
  5 Brevard  'A'                                        3:56.99    4   
  6 Tuscola  'A'                                        4:01.50    3   
 -- North Henderson  'A'                                     DQ   Illegal Exchange Z1
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Henderson  'A'                                 8:35.67   10   
  2 Pisgah  'A'                                         8:36.13    8   
  3 Brevard  'A'                                        8:40.60    6   
  4 Franklin  'A'                                       8:47.14    5   
  5 East Henderson  'A'                                 9:11.01    4   
  6 Tuscola  'A'                                        9:36.99    3   
  7 Smoky Mountain  'A'                                 9:44.95    2   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lyda, Caleb                  North Hender           6-00.00   10   
  2 Hill, steffon                East Henders           5-10.00    8   
  3 Canales-Turner, Malik        West Henders          J5-10.00    6   
  4 Smith, Brandon               East Henders           5-08.00    5   
  5 Nuw, Saban                   West Henders          J5-08.00    4   
  6 Hampton, Anthony             East Henders          J5-08.00    3   
  7 Anderson, Jesse              Pisgah                J5-08.00    2   
  8 Manzi, Joseph                West Henders           5-06.00    1   
  9 Simpson, Drew                Franklin               5-04.00  
 -- Roberts, Kenneth             North Hender                NH  
 -- Hilliard, Cody               Tuscola                     NH  
 -- Brewer, Jeb                  Franklin                    NH  
 -- Mau, Rusty                   Smoky Mounta                NH  
 -- Couch, Jarred                Smoky Mounta                NH  
 -- Gifford, Tyler               North Hender               DNS  
 -- Burrus, Colter               Pisgah                     DNS  
 -- Adams, Zach                  Tuscola                    DNS  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Samotis, Tyler               East Henders          14-00.00   10   
  2 Emrick, James                Franklin              12-06.00    8   
  3 Pohl, Matthew                East Henders          12-00.00    6   
  4 Kidd, Heath                  East Henders         J12-00.00    5   
  5 Younger, Zach                West Henders          10-00.00    4   
  6 Freeman, Shelton             Franklin             J10-00.00    3   
  7 Musser, Caleb                West Henders           9-06.00    2   
  8 Musser, Michael              West Henders          J9-06.00    1   
  9 Berry, Brent                 Pisgah                 9-00.00  
 -- Taylor, Zack                 Pisgah                      NH  
 -- Roger, Caleb                 North Hender               DNS  
 -- Dies, Jessie                 Pisgah                     DNS  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, steffon                East Henders          19-11.75   10   
  2 Nuw, Saban                   West Henders          19-03.75    8   
  3 Brewer, Jeb                  Franklin              19-02.00    6   
  4 Canales-Turner, Malik        West Henders          19-00.00    5   
  5 Hilliard, Cody               Tuscola               18-11.50    4   
  6 Simpson, Drew                Franklin              18-06.75    3   
  7 Bryson, Jesse                Smoky Mounta          18-04.75    2   
  8 Nuw, Sopheak                 West Henders          18-02.75    1   
  9 Berry, Brent                 Pisgah                17-09.50  
 10 Brookshire, Tanner           East Henders          17-08.50  
 11 Anderson, Jesse              Pisgah                17-06.75  
 12 Picone, Devon                Smoky Mounta          17-02.50  
 13 Riley, Montana               East Henders          16-06.75  
 14 Thompson, Richard            North Hender          16-03.75  
 15 Hightower, Tamozz            North Hender          16-03.50  
 16 Talley, Jordan               Franklin              16-01.00  
 17 Burrus, Colter               Pisgah                15-05.00  
 18 Mills, Dion                  North Hender          12-11.75  
 -- Bonaguro, James              Brevard                    DNS  
 -- Myers, Lucas                 Brevard                    DNS  
 -- Adams, Zach                  Tuscola                    DNS  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, steffon                East Henders          44-06.00   10   
  2 Nuw, Saban                   West Henders          39-10.00    8   
  3 Emrick, James                Franklin              39-02.00    6   
  4 Washington, Brandon          North Hender          38-08.50    5   
  5 Canales-Turner, Malik        West Henders          38-07.00    4   
  6 Roberts, Kenneth             North Hender          38-03.00    3    2nd  37-8.5
  7 Hilliard, Cody               Tuscola              J38-03.00    2    2nd  35-8
  8 Brookshire, Tanner           East Henders         J38-03.00    1    No 2nd
  9 Nuw, Sopheak                 West Henders          37-10.00  
 10 Brewer, Jeb                  Franklin              37-09.00  
 11 Simpson, Drew                Franklin              37-04.00  
 12 Anderson, Jesse              Pisgah                36-08.50  
 13 Berry, Brent                 Pisgah                36-07.50  
 14 Riley, Montana               East Henders          35-07.00  
 15 Hightower, Tamozz            North Hender          35-01.00  
 16 Jackson, Andrew              Pisgah                31-00.50  
 -- Adams, Zach                  Tuscola                    DNS  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Thomas                Franklin              50-09.25   10   
  2 Hunt, Detwane                East Henders          45-04.00    8   
  3 Martin, Drew                 West Henders          45-01.50    6   
  4 Carrion, Ben                 Franklin              42-04.00    5   
  5 Carrol, Dylan                East Henders          42-03.50    4   
  6 Heath, Dylan                 North Hender          41-11.00    3   
  7 Kosnik, Noah                 Smoky Mounta          40-06.00    2   
  8 Hartbarger, Jay              Franklin              40-03.50    1   
  9 Malone, Kyle                 East Henders          39-06.50  
 10 Quisenberry, Gabe            West Henders          37-07.00  
 11 Robinson, Kevin              West Henders          37-00.50  
 12 Uptegraph, Mark              Brevard               36-11.00  
 13 Stepp, Larry                 North Hender          36-03.50  
 14 Stevens, Heath               Pisgah                35-10.00  
 15 Smathers, Dylan              Pisgah                35-02.75  
 16 Edwards, Andrew              North Hender          35-00.25  
 17 Blume, Kyle                  Pisgah                34-11.25  
 18 Gas, Hunter                  Smoky Mounta          34-06.50  
 19 Bucanan, Ben                 Tuscola               32-06.00  
 20 Rice, D'Andre                Brevard               31-06.50  
 21 Langston, Kyle               Tuscola               30-08.75  
 -- Carter, Dillon               Brevard                    DNS  
 -- Bowers, Alex                 Smoky Mounta               DNS  
 -- Hooper, Ben                  Tuscola                    DNS  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malone, Kyle                 East Henders            138-04   10   
  2 Vaughn, Stephen              East Henders            134-00    8   
  3 Andrews, Chase               West Henders            125-05    6   
  4 Anders, Jeffery              East Henders            123-08    5   
  5 Martin, Drew                 West Henders            115-06    4   
  6 Uptegraph, Mark              Brevard                 114-07    3   
  7 Carrion, Ben                 Franklin                114-06    2   
  8 Huntley, John                West Henders            110-02    1   
  9 Rhodes, Dalton               North Hender            104-09  
 10 Stepp, Larry                 North Hender            102-05   2nd  99-8
 11 Evans, Thomas                Franklin               J102-05   2nd  99-2
 12 Tice, Stephen                Franklin                102-04  
 13 Nelon, Brandon               Smoky Mounta            100-11  
 14 Foltz, Dylan                 North Hender             94-08  
 15 Stevens, Heath               Pisgah                   93-10  
 16 Blume, Kyle                  Pisgah                   91-05  
 17 Rice, D'Andre                Brevard                  88-00  
 18 Bucanan, Ben                 Tuscola                  86-07  
 19 Cagle, Evan                  Smoky Mounta             84-10  
 20 Langston, Kyle               Tuscola                  84-09  
 21 Shuler, Dayne                Pisgah                   83-01  
 22 Cope, Robert                 Smoky Mounta             77-07  
 -- Hooper, Ben                  Tuscola                    DNS  
 -- Carter, Dillon               Brevard                    DNS  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Tuscola                    148        1) West Henderson            148   
    3) Franklin                   117        4) East Henderson            100   
    5) North Henderson             66        6) Pisgah                     43   
    6) Smoky Mountain              43        8) Brevard                    30   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) East Henderson             188        2) West Henderson            146   
    3) Franklin                   142        4) North Henderson            68   
    5) Brevard                     49        6) Pisgah                     44   
    7) Smoky Mountain              34        8) Tuscola                    23   


Post to:  
Post as: 
Hashtags: None
 
 
 
Switch to Full Version