RunnerspaceNewsView

2011 Results - Missouri Class 3 Sectional 2 Track and Field Championships

Published by Shane
May 21 2011, 07:26 AM | 56906 views
PrintReport
Social
Images
Missouri Class 3 Sectional 2 Track and Field Championships - May 21, 2011
MO, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Watkins, Lonell 12 McCluer South-Be 10.87 nwi 1 10
2 Jenning, Shauron 12 Jennings 11.04 nwi 1 8
3 Elliott, Ezekiel 10 John Burroughs 11.10 nwi 1 6
4 Pease, Zach 12 Bowling Green 11.12 nwi 1 5
5 Kuehner, Dan 12 Trinity Catholic 11.20 nwi 1 4
6 Dollins, Harrison 11 Kirksville 11.37 nwi 1 3
7 Udeh, Samuel 11 Missouri Militar 11.39 nwi 1 2
8 Ray, Devin 10 Warrenton 11.40 nwi 1 1
 
Mens 200m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Watkins, Lonell 12 McCluer South-Be 22.49 nwi 1 10
2 Cletus Hatten, Jr. 12 Lutheran North 22.76 nwi 1 8
3 Hampton, Camron 12 McCluer South-Be 22.82 nwi 1 6
4 Hutton, Jacob 11 Kirksville 23.21 nwi 1 5
5 Pease, Zach 12 Bowling Green 23.24 nwi 1 4
6 Krafft, David 12 Trinity Catholic 23.34 nwi 1 3
7 Ray, Devin 10 Warrenton 24.03 nwi 1 2
8 Hall, Jerel 10 Winfield 24.04 nwi 1 1
 
Mens 400m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Larry, Alfred 11 Jennings 49.84 1 10
2 Wood, Jordan 12 McCluer South-Be 50.71 1 8
3 Cletus Hatten, Jr. 12 Lutheran North 50.89 1 6
4 Heyde, Micheal 12 Moberly 51.56 1 5
5 Busche, Jake 12 Duchesne 52.54 1 4
6 Schnabel, Sam 11 John Burroughs 52.94 1 3
7 Pickering, Ryan 12 Mexico 53.13 1 2
-- Dollins, Harrison 11 Kirksville NT 1  
 
Mens 800m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bartelsmeyer, Amos 10 Mary Institute-C 1:57.53 1 10
2 Everett, Daniel 12 Westminster Chri 1:58.08 1 8
3 Williams, Coty 12 McCluer South-Be 1:58.43 1 6
4 Groeper, Bryan 12 Warrenton 2:00.05 1 5
5 DeSplinter, Adam 11 St Charles West 2:00.48 1 4
6 Tarrant, Nixon 12 Kirksville 2:03.75 1 3
7 Moffitt, James 12 Hannibal 2:05.94 1 2
 
Mens 1600m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Everett, Daniel 12 Westminster Chri 4:27.79 1 10
2 Everett, David 12 Westminster Chri 4:28.07 1 8
3 Dickerson, Sam 12 Moberly 4:28.30 1 6
4 Bartelsmeyer, Amos 10 Mary Institute-C 4:28.82 1 5
5 Meier, Nick 12 St Dominic 4:29.91 1 4
6 Novak, Brady 11 Hannibal 4:39.33 1 3
7 Stitzer, Tanner 10 Moberly 4:55.73 1 2
8 Floyd, Christopher 12 Lutheran North 4:59.84 1 1
 
Mens 3200m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mann, Jordan 12 Mary Institute-C 9:41.19 1 10
2 Everett, David 12 Westminster Chri 9:54.63 1 8
3 Everett, Daniel 12 Westminster Chri 9:55.18 1 6
4 Meier, Nick 12 St Dominic 10:09.87 1 5
5 Cole, John 12 St Louis Priory 10:14.75 1 4
6 Novak, Brady 11 Hannibal 10:42.56 1 3
7 Dickerson, Sam 12 Moberly 10:44.67 1 2
8 Davis, Brett 11 Kirksville 11:01.59 1 1
 
Mens 110m Hurdles Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Ezekiel 10 John Burroughs 14.53 1 10
2 Hudson, DeAngelo 12 North County Tec 15.61 1 8
3 Prenger, Conner 12 Bowling Green 15.63 1 6
4 Pryor, Carson 12 Mary Institute-C 15.66 1 5
5 Wallace, Nicholas 10 Warrenton 16.66 1 4
6 Curtis, Brent 10 Hannibal 17.06 1 3
7 Cafazza, Sam 12 St Dominic 17.48 1 2
8 Price, Emmanuel 11 University City 20.43 1 1
 
Mens 300m Hurdles Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Ezekiel 10 John Burroughs 40.26 1 10
2 Pryor, Carson 12 Mary Institute-C 40.65 1 8
3 Price, Emmanuel 11 University City 41.45 1 6
4 Hutton, Jacob 11 Kirksville 41.55 1 5
5 Kilper, Nick 12 St Dominic 42.88 1 4
6 Cafazza, Sam 12 St Dominic 46.47 1 3
7 Webb, Delk 12 Orchard Farm 52.37 1 2
-- Prenger, Conner 12 Bowling Green NT 1  
 
Mens 4x100m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Blakley, Watkins,
Jones, Miller-H
  McCluer South-Be 42.22 1 10
2 brown, howell,
Jenning, Williams
  Jennings 43.35 1 8
3 Camp, Walker,
May, Stewart
  Clayton 43.87 1 6
4 Kuehner, Krafft,
Barnes, Walters
  Trinity Catholic 43.95 1 5
5 Pease, McClain,
Lathrop, Roan
  Bowling Green 44.10 1 4
6 Bieniek, Clark,
Nichols, Voss
  Hannibal 44.62 1 3
7 Blanks, Blanks,
Bradshaw, Davis
  Wright City 44.87 1 2
8 Huddlest, Illy,
McCrum, Mosley
  St Charles West 45.14 1 1
 
Mens 4x200m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Blakley, Hampton,
Watkins, Robinson
  McCluer South-Be 1:28.75 1 10
2 Cardin, SR,
Alphonso, Payne
  Lutheran North 1:30.40 1 8
3 Pease, Pease,
Lathrop, McClain
  Bowling Green 1:30.68 1 6
4 howell, Jenning,
naylor, Williams
  Jennings 1:30.75 1 5
5 Bieniek, Clark,
Nichols, Stratton
  Hannibal 1:31.48 1 4
6 Krafft, Barnes,
Kuehner, Walters
  Trinity Catholic 1:32.55 1 3
7 Blanks, Blanks,
Bradshaw, Davis
  Wright City 1:34.09 1 2
8 Ault, Buck,
Dollins, Hutton
  Kirksville 1:34.69 1 1
 
Mens 4x400m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 blocker, Boyd,
SO, Larry
  Jennings 3:24.54 1 10
2 SR, Alphonso,
SR, Payne
  Lutheran North 3:26.02 1 8
3 Hampton, Jones,
Williams, Wood
  McCluer South-Be 3:26.51 1 6
4 Ault, Dollins,
Hutton, Tarrant
  Kirksville 3:26.62 1 5
5 Walker, Stewart,
May, Millett
  Clayton 3:26.64 1 4
6 Burton, Curtis,
Moffitt, Voss
  Hannibal 3:36.48 1 3
7 Hitchcoc, Jensen,
McKEOWN, Pickerin
  Mexico 3:37.47 1 2
8 Holland, Birkes,
Mueller, Hill
  Southern Boone C 3:48.69 1 1
 
Mens 4x800m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mann, Noda,
Brown, Bartelsm
  Mary Institute-C 7:58.11 1 10
2 Duell, Everett,
Everett, Keith
  Westminster Chri 7:58.48 1 8
3 Banze, Everman,
Greene, Groeper
  Warrenton 8:11.41 1 6
4 Lamb, Mathew,
Ross, Smith
  John Burroughs 8:17.67 1 5
5 Downing, Dickerso,
Heyde, Stitzer
  Moberly 8:29.23 1 4
6 blocker, SO,
Larry, naylor
  Jennings 8:33.13 1 3
7 Hitchcoc, Kelly,
McKEOWN, Ward
  Mexico 8:37.72 1 2
8 Davis, Farley,
Gordon, Holte
  Kirksville 8:41.04 1 1
 
Mens Shot Put Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Linkul, Colin 12 St Louis Priory 51-11.50(15.84m) 1 10
2 Sinclair, Dylan 12 Orchard Farm 49-03.50(15.02m) 1 8
3 Valentine, John 12 Mary Institute-C 49-02.50(15.00m) 1 6
4 Berry, Reece 12 Warrenton 47-08.00(14.53m) 1 5
5 Scherer, Michael 11 Mary Institute-C 45-11.00(14.00m) 1 4
6 Crenshaw, Jacob 11 Hannibal 45-06.00(13.87m) 1 3
7 Johnson, Drennan 10 Kirksville 43-03.00(13.18m) 1 2
8 Taganeca, Sam 12 Hannibal 41-07.00(12.67m) 1 1
 
Mens Discus Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crenshaw, Jacob 11 Hannibal 159-03(48.54m) 1 10
2 Berry, Reece 12 Warrenton 146-10(44.75m) 1 8
3 Oluokun, Fade 12 John Burroughs 146-00(44.50m) 1 6
4 Brown, Connor 11 Hannibal 140-03(42.75m) 1 5
5 Bohanan, Ahren 11 St Charles West 136-06(41.61m) 1 4
6 McKnought, Daniel 12 Lutheran North 128-03(39.09m) 1 3
7 Valentine, John 12 Mary Institute-C 128-02(39.07m) 1 2
8 Datema, Adam 12 John Burroughs 123-02(37.54m) 1 1
 
Mens High Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Huddleston, Shane 12 St Charles West 6-04.00(1.93m) 1 10
2 Voss, Nathan 9 Hannibal 6-03.00(1.91m) 1 8
3 Greene, Justin 12 Warrenton 6-00.00(1.83m) 1 6
4 Bledsoe, Xavier 10 John Burroughs 6-00.00(1.83m) 1 5
5 Ivie, Harrison 12 Mary Institute-C 5-10.00(1.78m) 1 3.50
5 Robinson, Mark 11 McCluer South-Be 5-10.00(1.78m) 1 3.50
7 Williams, Travis 12 Hannibal 5-10.00(1.78m) 1 2
8 Webb, Delk 12 Orchard Farm 5-08.00(1.73m) 1 1
 
Mens Long Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bradshaw, Deon 12 Wright City 21-06.00(6.55m) nwi 1 10
2 Boure, Darion 12 University City 21-03.00(6.48m) nwi 1 8
3 Price, Emmanuel 11 University City 21-02.00(6.45m) nwi 1 6
4 Burruss, Richard 12 Lutheran North 20-08.00(6.30m) nwi 1 5
5 Pease, Jeff 12 Bowling Green 19-08.50(6.01m) nwi 1 4
6 Ivie, Harrison 12 Mary Institute-C 19-07.50(5.98m) nwi 1 3
7 Clark, Lenny 12 Hannibal 19-03.00(5.87m) nwi 1 2
-- Huddleston, Shane 12 St Charles West ND(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bradshaw, Deon 12 Wright City 46-10.00(14.27m) nwi 1 10
2 Boure, Darion 12 University City 45-03.00(13.79m) nwi 1 8
3 Price, Emmanuel 11 University City 44-03.00(13.49m) nwi 1 6
4 Hackett, Billy 11 Moberly 43-00.00(13.11m) nwi 1 5
5 John, Basha St. 12 McCluer South-Be 41-06.00(12.65m) nwi 1 4
6 Burruss, Richard 12 Lutheran North 41-03.25(12.58m) nwi 1 3
7 Pease, Jeff 12 Bowling Green 40-11.00(12.47m) nwi 1 2
8 Musgrove, Derek 12 Fulton 40-06.00(12.34m) nwi 1 1
 
Mens Pole Vault Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Potter, Kyle 11 St Charles West 14-09.00(4.50m) 1 10
2 Locke, Christian 11 Hannibal 14-06.00(4.42m) 1 8
3 Ivie, Harrison 12 Mary Institute-C 13-03.00(4.04m) 1 6
4 Jones-Richerson, David 11 Duchesne 13-00.00(3.96m) 1 5
5 Mcmahon, Tyler 11 Orchard Farm 12-06.00(3.81m) 1 4
6 Henry, Matt 10 Bowling Green 12-00.00(3.66m) 1 3
7 Bartnett, Andrew 10 John Burroughs 12-00.00(3.66m) 1 2
8 Schultz, Robert 10 Mary Institute-C 11-00.00(3.35m) 1 1
 
Womens 100m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Howard, Jenny 12 Duchesne 12.25 nwi 1 10
2 Heidelberg, Kayla 11 University City 12.32 nwi 1 8
3 Cousins, Heather 11 Mary Institute-C 12.41 nwi 1 6
4 Ferrell, Tiffani 12 John Burroughs 12.42 nwi 1 5
5 Olson, Julia 10 Mary Institute-C 12.72 nwi 1 4
6 Lindsey, Aisha 11 North Callaway 12.74 nwi 1 3
7 Avery, Julia 12 St Charles West 12.77 nwi 1 2
8 Simmons, Maddie 11 Kirksville 13.01 nwi 1 1
 
Womens 200m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Waterbury, Lauren 12 Mary Institute-C 25.24 nwi 1 10
2 Howard, Jenny 12 Duchesne 25.85 nwi 1 8
3 Murphy, Erika 10 University City 26.29 nwi 1 6
4 Cole, Charity 12 McCluer South-Be 26.52 nwi 1 5
5 Wichmann, Chloe 12 Kirksville 26.77 nwi 1 4
6 Johnson, Leah 12 Clayton 27.11 nwi 1 3
7 Fowler, Kai-Lyn 10 Mexico 27.64 nwi 1 2
8 Bliss, Aryssa 9 Bowling Green 27.79 nwi 1 1
 
Womens 400m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Waterbury, Lauren 12 Mary Institute-C 56.45 1 10
2 Bohlen, Lydia 12 University City 58.57 1 8
3 Wichmann, Chloe 12 Kirksville 58.64 1 6
4 Moore, CeCe 10 Mary Institute-C 59.29 1 5
5 Johnson, Janelle 10 McCluer South-Be 1:00.25 1 4
6 Allen, Liticia 11 Moberly 1:00.62 1 3
7 Zumwalt, Brianna 11 Wright City 1:03.61 1 2
8 Holman, Zori 9 Mexico 1:04.19 1 1
 
Womens 800m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hamilton, Corri 11 Fulton 2:23.34 1 10
2 Schmidt, Anna 9 Duchesne 2:24.75 1 8
3 Goetges, Sarah 11 Duchesne 2:25.29 1 6
4 Johnson, Janelle 10 McCluer South-Be 2:25.40 1 5
5 Imbs, Audrey 11 Mary Institute-C 2:26.56 1 4
6 Jeffries, Abbey 10 Hannibal 2:27.13 1 3
7 Palmer, Rin 12 Mary Institute-C 2:28.02 1 2
8 Powell, Courtney 11 Westminster Chri 2:36.80 1 1
 
Womens 1600m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burditt, Emma 12 Hannibal 5:16.71 1 10
2 Wagner, Annalise 9 John Burroughs 5:21.24 1 8
3 Jeffries, Abbey 10 Hannibal 5:22.23 1 6
4 Hamilton, Corri 11 Fulton 5:24.11 1 5
5 Imbs, Audrey 11 Mary Institute-C 5:27.05 1 4
6 Brown, Rebecca 12 Wright City 5:32.69 1 3
7 Kaup, Adrienne 11 Westminster Chri 5:39.10 1 2
8 Haake, Andrea 11 St Charles 5:42.42 1 1
 
Womens 3200m Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burditt, Emma 12 Hannibal 11:40.93 1 10
2 Bridwell, Grace 12 Mary Institute-C 11:49.34 1 8
3 Wells, Katie 12 Marshall 12:06.09 1 6
4 McCarty, Jenny 10 Fulton 12:10.46 1 5
5 Stock, Cece 9 Villa Duchesne 12:19.92 1 4
6 Hartnett, Samantha 11 St Dominic 12:21.80 1 3
7 Wagner, Annalise 9 John Burroughs 12:35.33 1 2
-- Tarantino, Laura 10 Westminster Chri DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rucker, Akelia 12 Moberly 15.44 1 10
2 Heard, Hannah 12 John Burroughs 15.73 1 8
3 Heidelberg, Kayla 11 University City 15.84 1 6
4 Nemes, Addy 12 Hannibal 15.89 1 5
5 Tabora, Anne 10 St Dominic 16.03 1 4
6 Covington, Joselyn 10 St Charles West 16.33 1 3
7 Mann, Madison 11 Mary Institute-C 16.79 1 2
8 Price, Annie 9 Villa Duchesne 17.05 1 1
 
Womens 300m Hurdles Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tabora, Anne 10 St Dominic 45.99 1 10
2 Mann, Madison 11 Mary Institute-C 46.73 1 8
3 Covington, Joselyn 10 St Charles West 47.68 1 6
4 Price, Annie 9 Villa Duchesne 48.23 1 5
5 Curtis, Miranda 10 McCluer South-Be 48.46 1 4
6 Nemes, Addy 12 Hannibal 48.95 1 3
7 Wiley, Gabbie 9 Hannibal 49.10 1 2
8 Jackson, Cameron 10 Mary Institute-C 50.43 1 1
 
Womens 4x100m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bohlen, Heidelbe,
Howard, Laden
  University City 49.30 1 10
2 Cousins, Olson,
Pflager, Jackson
  Mary Institute-C 50.03 1 8
3 Williams, Curtis,
Carter, Cole
  McCluer South-Be 50.28 1 6
4 Blase, Dawson,
Clair, Williams
  Hannibal 50.72 1 5
5 Thurman, West,
Penn, Lindsey
  North Callaway 51.30 1 4
6 Ferrell, Johnson,
Heard, Yamada
  John Burroughs 51.97 1 3
7 Bliss, Conrow,
Kadlec, Horner
  Bowling Green 52.53 1 2
8 Humfeld, Clinton,
Poock, Taylor
  Boonville 52.56 1 1
 
Womens 4x200m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Cousins, Jackson,
Moore, Waterbur
  Mary Institute-C 1:42.87 1 10
2 Bohlen, Heidelbe,
Murphy, Laden
  University City 1:44.64 1 8
3 Johnson, Curtis,
Carter, Cole
  McCluer South-Be 1:45.52 1 6
4 Brown, Gund,
Hutchins, Johnson
  Clayton 1:47.81 1 5
5 Blase, Dawson,
Clair, Wiley
  Hannibal 1:48.94 1 4
6 Thurman, West,
Penn, Lindsey
  North Callaway 1:49.56 1 3
7 Baumgart, Kerlin,
Sands, Simmons
  Kirksville 1:50.43 1 2
8 Bliss, Conrow,
Kadlec, Horner
  Bowling Green 1:50.48 1 1
 
Womens 4x400m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Olson, Mann,
Cousins, Moore
  Mary Institute-C 4:02.51 1 10
2 Johnson, Curtis,
McAllist, Cole
  McCluer South-Be 4:03.87 1 8
3 Bethune, Bohlen,
Porter, Simpson
  University City 4:05.98 1 6
4 Jeffries, Nemes,
Clair, Watson
  Hannibal 4:08.82 1 5
5 Gund, Hutchins,
Johnson, Sams
  Clayton 4:11.89 1 4
6 Groff, SR,
Thurman, Covingto
  St Charles West 4:12.11 1 3
7 Allen, Breusch,
Godwin, Meyer
  Moberly 4:17.26 1 2
8 Howard, SR,
Schmidt, Goetges
  Duchesne 4:17.83 1 1
 
Womens 4x800m Relay Class 3 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Burditt, Davis,
Jeffries, Sante
  Hannibal 9:47.41 1 10
2 Colbert, Sheahan,
Wattles, Stock
  Villa Duchesne 10:02.13 1 8
3 Imbs, Rouse,
Donovan, Palmer
  Mary Institute-C 10:03.18 1 6
4 Broker, Heggeman,
Keene, Mauch
  Warrenton 10:04.11 1 5
5 Kaup, Gruneise,
Powell, Roberts
  Westminster Chri 10:09.58 1 4
6 Flowers, Kaser,
Noellsch, Schucken
  Bowling Green 10:12.99 1 3
7 Bethune, Howard,
Jackson, Porter
  University City 10:22.38 1 2
8 Dollins, Skogsber,
Hayes, Steele
  Kirksville 10:23.28 1 1
 
Womens Shot Put Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cooks, Sherrell 12 Mexico 39-01.50(11.93m) 1 10
2 Davis, Meghan 12 Fulton 35-11.00(10.95m) 1 8
3 Frazer, Phoebe 9 Mexico 35-02.00(10.72m) 1 6
4 Hudson, Carrie 12 Kirksville 33-09.50(10.30m) 1 5
5 Musaddiq, Yasmin 12 Mary Institute-C 32-11.50(10.05m) 1 4
6 Smith, Josalynn 11 Mary Institute-C 30-01.00(9.17m) 1 3
7 Nelson, Alexis 12 University City 30-00.50(9.16m) 1 2
8 Arms, Briah 11 Clayton 29-05.50(8.98m) 1 1
 
Womens Discus Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Lea 12 John Burroughs 123-06(37.64m) 1 10
2 Musaddiq, Yasmin 12 Mary Institute-C 120-01(36.60m) 1 8
3 Hudson, Carrie 12 Kirksville 118-10(36.22m) 1 6
4 Stubblefield, Amelia 10 Clayton 113-06(34.59m) 1 5
5 Raterman, Melanie 10 Warrenton 111-03(33.91m) 1 4
6 Ward, Cassey 10 Orchard Farm 110-07(33.71m) 1 3
7 Davis, Meghan 12 Fulton 105-08(32.21m) 1 2
8 Thurman, Yazmene 11 St Charles West 93-11(28.63m) 1 1
 
Womens High Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sutherland, Shelby 12 Moberly 5-02.00(1.57m) 1 10
2 Wiley, Gabbie 9 Hannibal 5-02.00(1.57m) 1 8
3 Olson, Julia 10 Mary Institute-C 5-01.00(1.55m) 1 6
4 Kroner, Brittany 9 Moberly 5-01.00(1.55m) 1 5
5 Wichmann, Chloe 12 Kirksville 5-00.00(1.52m) 1 4
6 Pflager, Kate 12 Mary Institute-C 4-10.00(1.47m) 1 3
7 Fenemor, Kylie 12 St Charles 4-10.00(1.47m) 1 2
8 Cella, Katharine 12 Mary Institute-C 4-08.00(1.42m) 1 1
 
Womens Long Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Waterbury, Lauren 12 Mary Institute-C 17-07.50(5.37m) nwi 1 10
2 Snyder, Hannah 11 Lutheran North 16-07.00(5.05m) nwi 1 8
3 Williams, Rayanna 10 Hannibal 16-06.00(5.03m) nwi 1 6
4 Kadlec, Courney 10 Bowling Green 15-07.75(4.77m) nwi 1 5
5 Simmons, Maddie 11 Kirksville 15-07.00(4.75m) nwi 1 4
6 Conrow, Kylie 9 Bowling Green 15-00.00(4.57m) nwi 1 3
7 Stanley, Paris 9 Trinity Catholic 14-11.00(4.55m) nwi 1 2
8 Miller, Kathleen 9 John F Kennedy 14-07.50(4.46m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Baumgartner, Jordan 11 St Charles West 35-01.50(10.71m) nwi 1 10
2 Snyder, Hannah 11 Lutheran North 35-00.75(10.69m) nwi 1 8
3 Keene, Beth 11 Southern Boone C 34-10.00(10.62m) nwi 1 6
4 Conrow, Kylie 9 Bowling Green 33-10.25(10.32m) nwi 1 5
5 Mueller, Elizabeth 12 Mary Institute-C 33-09.00(10.29m) nwi 1 4
6 Shaw, Victoria 9 Mexico 33-07.00(10.24m) nwi 1 3
7 Lingard, Raven 9 Mary Institute-C 33-00.75(10.08m) nwi 1 2
8 Miller, Kathleen 9 John F Kennedy 32-06.75(9.93m) nwi 1 1
 
Womens Pole Vault Class 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pryor, Haley 11 Mary Institute-C 10-08.00(3.25m) 1 10
2 Akre, Hannah 11 Mary Institute-C 9-03.00(2.82m) 1 8
3 Poock, Melanie 11 Boonville 9-03.00(2.82m) 1 6
4 Browning, Allison 11 Bowling Green 9-00.00(2.74m) 1 5
5 Avery, Julia 12 St Charles West 9-00.00(2.74m) 1 4
6 McDonald, Rebecca 11 John Burroughs 8-06.00(2.59m) 1 3
7 Caiazzo, Frankie 10 John Burroughs 7-06.00(2.29m) 1 2
-- Rolston, Jessy 9 Kirksville NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Class 3 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) M.I.C.D.S. 157 2) Hannibal 77 3) University City 56 4) John Burroughs 41 5) McCluer South-Berkeley 38 6) Duchesne 33 6) Kirksville 33 8) Fulton 30 8) Moberly 30 10) St. Charles West 29 11) Bowling Green 25 12) Mexico 22 13) Clayton 18 13) Villa Duchesne 18 15) St. Dominic 17 16) Lutheran North 16 17) North Callaway 10 18) Warrenton 9 19) Boonville 7 19) Westminster Christian Aca 7 21) Marshall 6 21) Southern Boone County 6 23) Wright City 5 24) St. Charles 3 24) Orchard Farm 3 26) John F. Kennedy 2 26) Trinity Catholic 2 Men - Class 3 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) M.I.C.D.S. 73.50 1) McCluer South-Berkeley 73.50 3) Hannibal 60 4) John Burroughs 48 4) Westminster Christian Acad 48 6) Jennings 44 7) Lutheran North 42 8) Warrenton 37 9) University City 35 10) Bowling Green 34 11) St. Charles West 29 12) Kirksville 26 13) Moberly 24 13) Wright City 24 15) St. Dominic 18 16) Orchard Farm 15 16) Trinity Catholic 15 18) Priory 14 19) Clayton 10 20) Duchesne 9 21) North Techinical 8 22) Mexico 6 23) Missouri Military Academy 2 24) Southern Boone County 1 24) Fulton 1 24) Winfield 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version