RunnerspaceNewsView

2011 Results - Kentucky KHSAA Cross Country State Championships

Published by Shane
Nov 12 2011, 09:56 PM | 36618 views
PrintReport
Social
Images
2011 Results - Kentucky KHSAA Cross Country State Championships

Website:Click here

 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 1A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC CLASS 1A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Maddox Patterson          09 Sayre                 18:58.53    1             
  2 Lindsey Hinken            12 St. Henry District    19:18.88    2             
  3 Olivia Nienaber           08 Bishop Brossart       19:35.87    3             
  4 Sarah Bode                12 Louisville Colle      19:49.04    4             
  5 Kaitlin Snapp             12 Danville              19:50.68                  
  6 Karly Gawarecki           09 Lou. Holy Cross       19:55.02    5             
  7 Philippine Couturier      09 Sayre                 20:00.01    6             
  8 Gabrielle Bergman         10 Cov. Holy Cross       20:24.53                  
  9 Baylee Shofner            12 Green County          20:38.02    7             
 10 Ashley Svec               12 St. Henry District    20:46.48    8             
 11 Olivia Cason              09 Owensboro Catholic    20:47.68                  
 12 Madison Peace             11 Walton Verona         20:48.81                  
 13 Morgan Lautner            10 Sayre                 20:49.58    9             
 14 Byni Dugan                08 Ludlow                20:50.44   10             
 15 Lyndsey Burke             08 Fairview              20:57.13   11             
 16 Sam Hentz                 09 St. Henry District    20:57.60   12             
 17 Brooklyn Bowen            11 Fairview              21:01.32   13             
 18 Sara Sticklen             12 Bracken County        21:02.20   14             
 19 Amber Victor              08 Ludlow                21:12.96   15             
 20 Chesie Dugan              08 Ludlow                21:13.94   16             
 21 Sydney Hill               09 Fort Knox             21:17.99                  
 22 Courtney Gram             07 Villa Madonna         21:20.95   17             
 23 Katie Richard             08 Fairview              21:21.74   18             
 24 Katlyn Biggs              09 Green County          21:24.67   19             
 25 Katie Lever               08 Fort Campbell         21:27.41   20             
 26 Sydney Berry              10 Lexington Christian   21:28.46                  
 27 Olivia Johnston           10 Bishop Brossart       21:29.04   21             
 28 Janie Ward                10 Model                 21:30.12                  
 29 Kylie Wilberding          09 Trimble County        21:30.37   22             
 30 Meredith Brown            11 Kentucky Country      21:31.79   23             
 31 Sydney Young              08 Hancock County        21:33.35   24             
 32 Kirsten Baird             08 Trimble County        21:34.82   25             
 33 Kate Zoppoth              12 Kentucky Country      21:37.41   26             
 34 Molly Frank               11 Green County          21:41.31   27             
 35 Kirsten Johnson           07 Hancock County        21:41.55   28             
 36 Audrey Sizemore           12 Fairview              21:48.78   29             
 37 Marisa Moore              10 Glasgow               21:52.18                  
 38 Melissa Cunha             11 Villa Madonna         21:58.11   30             
 39 Amanda Schleper           09 Villa Madonna         22:01.54   31             
 40 Bella Levine              10 Louisville Colle      22:04.75   32             
 41 Morgan McIntyre           10 Fairview              22:06.23   33             
 42 Jenna Johnston            10 Lou. Holy Cross       22:06.87   34             
 43 Mallory Tyler             12 Louisville Colle      22:09.43   35             
 44 Elizabeth Clements        11 Covington Latin       22:11.72                  
 45 Katelynn Williams         07 Green County          22:11.97   36             
 46 Hannah Nnoromele          11 Model                 22:13.26                  
 47 Chynna Bloyd              08 Green County          22:13.56   37             
 48 Reagan Cole               08 Model                 22:16.64                  
 49 Katie Mauntel             12 St. Henry District    22:17.42   38             
 50 Katherine Gruniesen       12 Louisville Colle      22:18.45   39             
 51 Jackie Gedney             12 St. Henry District    22:21.07   40             
 52 Shannon Donnelly          11 Bishop Brossart       22:26.74   41             
 53 Malorie Eisenbrei         11 Kentucky Country      22:27.07   42             
 54 Amber Genseal             12 Dawson Springs        22:28.10   43             
 55 Amanda Werner             09 Villa Madonna         22:29.55   44             
 56 Erin Gonterman            10 Trimble County        22:29.88   45             
 57 Celeste Bergman           08 Cov. Holy Cross       22:30.11                  
 58 Alexis Austin             09 Louisville Colle      22:30.73   46             
 59 Katie Miller              12 Villa Madonna         22:31.39   47             
 60 Sarah Sandfoss            09 Bishop Brossart       22:31.74   48             
 61 Kirsti Ryan               12 St. Henry District    22:34.06   49             
 62 Jasmine Laws              12 Ludlow                22:36.99   50             
 63 Elizabeth Cason           10 Owensboro Catholic    22:39.67                  
 64 Allysa Brady              12 St. Henry District    22:40.44   51             
 65 Myrle Shelton             12 Calvary Christian     22:41.15                  
 66 Maddie Humphries          09 Sayre                 22:42.37   52             
 67 Baylee Shepherd           10 Green County          22:43.00   53             
 68 Shelly Neiser             11 Bishop Brossart       22:43.61   54             
 69 Maddy Rymer               10 Fairview              22:45.44   55             
 70 Molly Speth               07 Louisville Colle      22:48.59   56             
 71 Melissa Howard            11 St. Mary              22:49.15                  
 72 Haley Layne               09 Fairview              22:50.22   57             
 73 Drema Johnson             12 Hancock County        22:51.25   58             
 74 Morgan Chappell           08 Trimble County        22:56.15   59             
 75 Rachel Cowles             10 Whitefield Academy    22:58.19                  
 76 Natalie Shields           12 Glasgow               22:58.40                  
 77 Sarah Zappone             10 Kentucky Country      23:00.11   60             
 78 Allison Laber             10 Villa Madonna         23:07.45   61             
 79 Savanna Noe               10 Lee County            23:10.23                  
 80 Jordan Wills              10 Bracken County        23:12.65   62             
 81 Natalie Nassar            10 Louisville Colle      23:17.86   63             
 82 Amanda Wurth              09 St. Mary              23:19.23                  
 83 Sara Ross                 11 Lee County            23:19.42                  
 84 Linda Arakelyan           08 Murray                23:20.13   64             
 85 Bethany Vogt              09 Murray                23:20.75   65             
 86 Paige Updike              08 Fort Campbell         23:23.05   66             
 87 Alli Lever                09 Fort Campbell         23:23.76   67             
 88 Emily Tingle              09 Trimble County        23:24.45   68             
 89 Erika Maglasang           07 St. Mary              23:27.23                  
 90 Tiffany Victor            07 Ludlow                23:28.91   69             
 91 Tori Lelbach              12 Lexington Christian   23:31.42                  
 92 Kensey Estes              12 Hancock County        23:33.84   70             
 93 Emma Baker                07 Kentucky Country      23:34.08   71             
 94 Eileen Sullivan           11 Fort Campbell         23:36.05   72             
 95 Cynthia Maglasang         12 St. Mary              23:37.19                  
 96 Maria Blom                10 Villa Madonna         23:40.54   73             
 97 Sarah Perkins             11 Williamsburg          23:43.66                  
 98 Alyssa Nichelson          08 Gallatin County       23:49.35                  
 99 Jessi Glover              08 Hancock County        23:49.74   74             
100 Emily Thomson             09 Lou. Holy Cross       23:52.83   75             
101 Sydney Vogt               09 Murray                23:54.49   76             
102 Carmen Shworles           10 Ludlow                24:02.33   77             
103 Heatherly Paschall        12 Murray                24:03.54   78             
104 Claire Wilson             08 Murray                24:08.63   79             
105 Bailey Kennedy            09 Murray                24:08.93   80             
106 Ashby Eggers              09 Lou. Holy Cross       24:10.35   81             
107 Hannah Densmore           08 Dawson Springs        24:15.26   82             
108 Ally Brutscher            09 Lou. Holy Cross       24:17.76   83             
109 Ashley Weaver             09 Bracken County        24:31.84   84             
110 Bailey Lowery             07 Fort Knox             24:39.31                  
111 Ashton Mitchell           07 Dawson Springs        24:42.63   85             
112 Kassidy Edwards           10 Metcalfe County       24:45.99                  
113 Paige Hall                11 Shelby Valley         24:48.06                  
114 Laken Campbell            12 Owsley County         24:50.15   86             
115 Haley Boggs               07 Raceland              24:54.25   87             
116 Genson Bayless            09 Green County          24:55.47   88             
117 Lydia Myers               10 Bracken County        24:56.23   89             
118 Merrick Melear            10 Sayre                 24:57.91   90             
119 Jessie McCallum           11 Lexington Christian   24:59.24                  
120 Bailey Rosenbarker        09 Berea                 25:03.36                  
121 Alex Woods                07 Carlisle County       25:04.00                  
122 Olivia Cooley             10 Trimble County        25:05.30   91             
123 Taylor Stephenson         07 Fort Knox             25:08.39                  
124 Heather Wilson            12 Fort Campbell         25:08.78   92             
125 Shantel Calbreath         10 Fort Campbell         25:10.80   93             
126 Jessica Dysert            08 Ludlow                25:13.74   94             
127 Cali Klink                12 Kentucky Country      25:18.04   95             
128 Elisabeth Dawahare        09 Sayre                 25:23.50   96             
129 Kaitlin Haddix            09 Riverside Christian   25:30.75                  
130 Hannah Cassady            11 Elliott County        25:31.18                  
131 Gretchen Trumbo           10 Bishop Brossart       25:32.23   97             
132 Roxzann Bennett           11 Owsley County         25:33.29   98             
133 Jeana Denton              11 Raceland              25:50.58   99             
134 Megan Harper              12 Raceland              25:59.75  100             
135 Makenzi Speaks            10 Raceland              26:01.45  101             
136 Jenna Caraccilo           12 Fort Campbell         26:05.12  102             
137 Rachel Barth              10 Bishop Brossart       26:05.53  103             
138 Taylor McHargue           07 Harlan                26:05.83  104             
139 Heather Padilla           10 Harlan                26:12.88  105             
140 Katie Sidebottom          09 Bardstown             26:16.05                  
141 Abigail Paschall          09 Murray                26:21.07  106             
142 LaLa Zheng                07 Harlan                26:21.41  107             
143 Gracie Chapman            07 Raceland              26:24.25  108             
144 Brittany Schade           11 Owsley County         26:40.13  109             
145 Andie Mills               08 Dawson Springs        26:45.46  110             
146 Shelby Loney              10 Dawson Springs        26:59.52  111             
147 Hannah Davis              12 Trimble County        27:06.87  112             
148 Caylin McHargue           07 Harlan                27:07.23  113             
149 Destiny Duff              10 Owsley County         27:18.04  114             
150 Allie Mills               08 Dawson Springs        27:18.64  115             
151 Emily Nantz               12 Harlan                27:19.59  116             
152 Kari Baker                10 Owsley County         27:31.49  117             
153 Hannah Richardson         07 Owsley County         27:47.39  118             
154 Kamryn Sticklen           09 Bracken County        28:10.68  119             
155 Mallory Bell              10 Bracken County        28:30.85  120             
156 Renee Bell                12 Monticello            28:55.56  121             
157 Shadera Upchurch          11 Monticello            29:36.86  122             
158 Shawnna Aaron             09 Monticello            32:12.83  123             
159 Machaela Sexton           11 Monticello            32:57.04  124             
160 Emily Bertram             09 Monticello            33:47.39  125             
161 Kelsey Caudill            11 Owsley County         35:39.21  126             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St. Henry District          100    2    8   12   38   40   49   51          
      Total Time:  1:45:41.45                                                    
         Average:    21:08.29                                                    
   2 Fairview                    104   11   13   18   29   33   55   57          
      Total Time:  1:47:15.20                                                    
         Average:    21:27.04                                                    
   3 Green County                126    7   19   27   36   37   53   88          
      Total Time:  1:48:09.53                                                    
         Average:    21:37.91                                                    
   4 Louisville Collegiate       156    4   32   35   39   46   56   63          
      Total Time:  1:48:52.40                                                    
         Average:    21:46.48                                                    
   5 Sayre                       158    1    6    9   52   90   96               
      Total Time:  1:47:28.40                                                    
         Average:    21:29.68                                                    
   6 Ludlow                      160   10   15   16   50   69   77   94          
      Total Time:  1:49:23.24                                                    
         Average:    21:52.65                                                    
   7 Bishop Brossart             167    3   21   41   48   54   97  103          
      Total Time:  1:48:47.00                                                    
         Average:    21:45.40                                                    
   8 Villa Madonna               169   17   30   31   44   47   61   73          
      Total Time:  1:50:21.55                                                    
         Average:    22:04.31                                                    
   9 Trimble County              219   22   25   45   59   68   91  112          
      Total Time:  1:51:55.67                                                    
         Average:    22:23.14                                                    
  10 Kentucky Country Day        222   23   26   42   60   71   95               
      Total Time:  1:52:10.46                                                    
         Average:    22:26.10                                                    
  11 Hancock County              254   24   28   58   70   74                    
      Total Time:  1:53:29.73                                                    
         Average:    22:41.95                                                    
  12 Holy Cross (Louisville)     278    5   34   75   81   83                    
      Total Time:  1:54:22.83                                                    
         Average:    22:52.57                                                    
  13 Fort Campbell               317   20   66   67   72   92   93  102          
      Total Time:  1:56:59.05                                                    
         Average:    23:23.81                                                    
  14 Murray                      362   64   65   76   78   79   80  106          
      Total Time:  1:58:47.54                                                    
         Average:    23:45.51                                                    
  15 Bracken County              368   14   62   84   89  119  120               
      Total Time:  2:01:53.60                                                    
         Average:    24:22.72                                                    
  16 Dawson Springs              431   43   82   85  110  111  115               
      Total Time:  2:05:10.97                                                    
         Average:    25:02.20                                                    
  17 Raceland                    495   87   99  100  101  108                    
      Total Time:  2:09:10.28                                                    
         Average:    25:50.06                                                    
  18 Owsley County               524   86   98  109  114  117  118  126          
      Total Time:  2:11:53.10                                                    
         Average:    26:22.62                                                    
  19 Harlan                      545  104  105  107  113  116                    
      Total Time:  2:13:06.94                                                    
         Average:    26:37.39                                                    
  20 Monticello                  615  121  122  123  124  125                    
      Total Time:  2:37:29.68                                                    
         Average:    31:29.94                                                    



 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 1A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC CLASS 1A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jacob Thomson             11 Lou. Holy Cross       15:55.83    1             
  2 Nicholas Waltman          10 Sayre                 16:18.77    2             
  3 Jonathan Taylor           10 Portland Christian    16:48.42                  
  4 Daniel Wolfer             11 St. Henry District    16:48.85    3             
  5 Austin Adams              12 Somerset              17:00.38    4             
  6 Michael Caldwell          10 Bishop Brossart       17:08.93    5             
  7 Aaron Stevens             12 Elliott County        17:11.84    6             
  8 Hunter Trenary            10 Owen County           17:12.89                  
  9 Brendan Dooley            12 St. Henry District    17:17.04    7             
 10 Tyler Soward              12 Ludlow                17:17.87    8             
 11 Nathan Riggs              10 Campbellsville        17:19.56                  
 12 Eric Baugh                09 Villa Madonna         17:20.38    9             
 13 Alex Beckerson            11 Burgin                17:20.87   10             
 14 Peter Rodgers             11 Covington Latin       17:21.06                  
 15 Tim Woeste                10 Cov. Holy Cross       17:24.79                  
 16 Connor Bartels            11 Newport Catholic      17:29.90   11             
 17 Evan Staviski             11 Bath County           17:31.98   12             
 18 Lucas Boatwright          12 Louisville Colle      17:35.08   13             
 19 Tucker Kirven             12 Louisville Colle      17:35.25   14             
 20 Matt Bode                 09 Louisville Colle      17:37.64   15             
 21 Jed Ball                  12 Sayre                 17:39.56   16             
 22 Nathan Mark               12 St. Henry District    17:39.93   17             
 23 Joshua Ceasar             12 Bardstown             17:41.01   18             
 24 Nathan Ellis              12 St. Mary              17:45.13   19             
 25 Brandon Price             10 Bardstown             17:45.36   20             
 26 Kevin Bailey              12 Trimble County        17:51.82   21             
 27 Myles Grothaus            12 Newport Catholic      17:53.91   22             
 28 Patrick Allen             11 Newport Catholic      17:54.24   23             
 29 Parker Head               11 Kentucky Country      17:54.92                  
 30 Cameron Rohmann           12 St. Henry District    17:56.87   24             
 31 Michael Polio             12 Owensboro Catholic    18:02.16   25             
 32 Cody Roach                11 Hancock County        18:02.82   26             
 33 Daniel DeNeve             10 St. Mary              18:08.75   27             
 34 Levi Gibson               11 Fort Campbell         18:09.92   28             
 35 Josh Jones                12 Bath County           18:10.21   29             
 36 Christian Apel            10 Trimble County        18:10.71   30             
 37 Zach Haacke               12 St. Henry District    18:11.39   31             
 38 Fitz Mullins              12 Louisville Colle      18:11.72   32             
 39 Paul West                 09 St. Mary              18:11.98   33             
 40 Alex Taylor               11 Lynn Camp             18:14.46                  
 41 Brent Lamping             12 Villa Madonna         18:15.85   34             
 42 Michael Goedde            11 Owensboro Catholic    18:16.54   35             
 43 Steven Cummins            10 Bracken County        18:16.72   36             
 44 Orry Madden               11 Calvary Christian     18:16.96                  
 45 John Higgins              10 St. Mary              18:17.21   37             
 46 Brian Neltner             12 Bishop Brossart       18:17.70   38             
 47 Derek Willet              12 St. Mary              18:18.10   39             
 48 Jack Frisbie              10 Model                 18:18.62                  
 49 Frank Bruni               12 St. Henry District    18:21.97   40             
 50 Calvin Steber             11 Danville              18:23.00                  
 51 Chris Johnson             10 Dayton                18:23.79                  
 52 Frankie Wiley             12 Louisville Colle      18:25.73   41             
 53 Grant Crawford            11 Bracken County        18:26.58   42             
 54 Quentyn Parmley           10 Monticello            18:26.87                  
 55 Forest Dearing            11 Walden                18:27.25                  
 56 Austin Spees              12 St. Mary              18:27.66   43             
 57 Josh Hannon               08 St. Henry District    18:28.07   44             
 58 Logan Campbell            09 Owsley County         18:30.36                  
 59 Tommy Hollon              12 Wolfe County          18:30.70   45             
 60 Matt Ousterhaus           11 St. Mary              18:31.25   46             
 61 Zachary Hudspeth          11 Heath                 18:31.70   47             
 62 Nick Krampe               12 Owensboro Catholic    18:33.57   48             
 63 Daniel Hillenmeyer        11 Villa Madonna         18:34.09   49             
 64 Nico Casper               11 DeSales               18:34.31   50             
 65 Justin Welty              12 Lou. Holy Cross       18:34.60   51             
 66 Steven Speed              12 Murray                18:35.02                  
 67 Parker Bettag             10 DeSales               18:35.48   52             
 68 Eric Grant                08 Oneida Baptist        18:35.97                  
 69 Chase Berry               12 Danville              18:38.00                  
 70 Griffin Jordan            10 Newport Catholic      18:40.86   53             
 71 Connor Ball               10 Trimble County        18:41.41   54             
 72 Cody Johnson              10 Lee County            18:43.47   55             
 73 Garrett Faulkner          09 Williamsburg          18:44.10   56             
 74 Chase McCauley            10 Lou. Holy Cross       18:44.72   57             
 75 Chris Loos                09 Bishop Brossart       18:46.06   58             
 76 Leighton Lavey            11 Community Christian   18:48.19                  
 77 Bradley Baker             10 Heath                 18:49.69   59             
 78 Cody McMillen             12 Ludlow                18:56.14   60             
 79 Cody Inman                11 Hancock County        18:58.88   61             
 80 Derek Gaiser              10 Ludlow                19:02.26   62             
 81 Jonathan Mattingly        10 DeSales               19:04.30   63             
 82 Collin Schell             11 Walton Verona         19:04.53                  
 83 Andrew Kramer             10 Bishop Brossart       19:09.21   64             
 84 Quinnen Taylor            10 Murray                19:10.64                  
 85 Kyle Puckett              11 Trimble County        19:11.28   65             
 86 Houston Bertsch           10 Newport Catholic      19:12.63   66             
 87 Tray Robbins              10 Trimble County        19:13.65   67             
 88 Lucus Judd                08 Green County          19:14.00                  
 89 Ryan Carlisle             11 Owensboro Catholic    19:14.69   68             
 90 Joe Davis                 09 Clinton County        19:15.78   69             
 91 Charlie Brand             12 Wolfe County          19:15.99   70             
 92 Marty Crowe               10 Owensboro Catholic    19:16.98   71             
 93 Adam Huff                 07 Lexington Christian   19:18.04                  
 94 Brett Hecklinger          11 Heath                 19:19.00   72             
 95 Patrick Coyne             09 DeSales               19:19.57   73             
 96 Trevor McReynolds         11 Heath                 19:20.01   74             
 97 Bannon Seiter             09 Newport Catholic      19:21.70   75             
 98 Marcus Schwarting         10 Villa Madonna         19:22.56   76             
 99 Jordan Gibbs-Francis      11 Fort Campbell         19:23.54   77             
100 Colton Chapple            11 Dawson Springs        19:25.44   78             
101 Robby Martin              12 Bishop Brossart       19:25.98   79             
102 Tyler McCauley            09 Lou. Holy Cross       19:26.23   80             
103 Ben Jones                 09 Harlan                19:27.30                  
104 Cody Schroader            09 Hancock County        19:28.15   81             
105 Charlie Schubert          11 Louisville Colle      19:29.17   82             
106 Nick Boucher              09 Villa Madonna         19:29.49   83             
107 Jarrod Wesley             12 Somerset              19:29.79   84             
108 Matthew Tedla             11 Oneida Baptist        19:30.36                  
109 Ryne Bruch                09 Dawson Springs        19:30.84   85             
110 Matt Graven               11 DeSales               19:31.55   86             
111 Chris O'Dell              12 Williamsburg          19:35.99   87             
112 Travis McEachern          12 Burgin                19:36.52   88             
113 Nick Ware                 10 Bracken County        19:37.19   89             
114 Ethan Schreck             09 DeSales               19:37.39   90             
115 Logan Downs               08 Bardstown             19:37.66   91             
116 Austin Schadler           08 Hancock County        19:41.37   92             
117 Caleb Lay                 12 Heath                 19:45.15   93             
118 Austin Taylor             10 Whitefield Academy    19:45.90                  
119 Karl Hempel               12 Danville              19:48.56                  
120 Evan Trauth               12 Newport Catholic      19:50.67   94             
121 Blaine Roberts            11 Raceland              19:51.43                  
122 Michael Ray               12 Bracken County        19:51.93   95             
123 Redmond Johnson           10 Fort Knox             19:52.45                  
124 Scott Berger              12 Lou. Holy Cross       19:53.88   96             
125 Mason Hill                11 Sayre                 19:55.21   97             
126 Raymond McKinney          09 Berea                 19:59.37   98             
127 Seth Christopher          10 Bath County           19:59.69   99             
128 Devin Gearlds             09 Monroe County         20:00.12                  
129 Seth Pence                10 Ludlow                20:02.29  100             
130 Dylan Johnson             09 Hancock County        20:02.72  101             
131 Trevor Wright             09 Green County          20:02.96                  
132 Donavan McCuiston         08 Heath                 20:03.19  102             
133 Dakota Skaggs             10 Bardstown             20:03.44  103             
134 Jordan Robinson           12 Shelby Valley         20:03.68                  
135 Nick Beckerson            10 Burgin                20:04.45  104             
136 Charles Holsinger         11 Burgin                20:04.85  105             
137 Tristan Krause            09 Somerset              20:05.71  106             
138 Cameron Van Huss          08 Ludlow                20:07.37  107             
139 Isaiah Griffith           09 Elliott County        20:08.17  108             
140 John Davis                07 Clinton County        20:08.43  109             
141 Matt Obrien               12 DeSales               20:08.73  110             
142 Reese True                11 Trimble County        20:09.25  111             
143 Eliot Gardner             11 Berea                 20:10.38  112             
144 Wesley Nevitt             08 Hancock County        20:14.36  113             
145 Sam Waltman               08 Sayre                 20:17.84  114             
146 Mason Miller              07 Harlan                20:18.05                  
147 Bryce Rosenbarker         11 Berea                 20:18.25  115             
148 Chad Behbehani            11 Heath                 20:21.27  116             
149 Ryan Hobbs                09 Carlisle County       20:21.48                  
150 Criag Wagner              09 Villa Madonna         20:22.60  117             
151 Alec Bauscher             11 Villa Madonna         20:23.36  118             
152 Cullen McLamb             09 Sayre                 20:23.57  119             
153 Douglas Patrick           10 Wolfe County          20:24.77  120             
154 Frank England             11 Clinton County        20:26.28  121             
155 Adam Bryan                09 Ludlow                20:27.09  122             
156 Christian Adams           12 Somerset              20:29.01  123             
157 Chad Stephenson           11 Bracken County        20:30.10  124             
158 Coty Shouse               12 Owsley County         20:31.25                  
159 Conner Holleran           11 Bracken County        20:31.63  125             
160 Spenser Weiss             12 Bracken County        20:32.33  126             
161 Cassidy Busbin            12 Fort Campbell         20:32.55  127             
162 Brian Gross               11 Owensboro Catholic    20:32.87  128             
163 Kevin Jones               09 Bath County           20:34.73  129             
164 Andre Mills               12 Somerset              20:35.04  130             
165 Ronny Smith               09 Bishop Brossart       20:35.77  131             
166 Steven Adkins             12 Shelby Valley         20:35.95                  
167 Jordan Wright             08 Green County          20:37.69                  
168 Sage Evans                12 Clinton County        20:39.10  132             
169 Brian Clift               11 Bishop Brossart       20:40.19  133             
170 Luis Loza                 10 Elliott County        20:44.37  134             
171 Jeffrey Bird              12 Williamsburg          20:45.70  135             
172 Lincoln Satterthwaite     10 Berea                 20:50.76  136             
173 Kenneth Epperson          12 Fort Campbell         20:52.13  137             
174 Jadeon Page               09 Clinton County        20:54.25  138             
175 Josip Petri               12 Lou. Holy Cross       20:54.47  139             
176 Tyler Evans               11 Lee County            20:55.15  140             
177 Travis Lussier            09 Dawson Springs        20:55.74  141             
178 Austin Shewmaker          12 Burgin                20:59.41  142             
179 Philliph Spencer          10 Wolfe County          21:00.44  143             
180 Glen England              09 Clinton County        21:03.78  144             
181 Darrell Corn              07 Ludlow                21:05.24  145             
182 Bryce Margle              07 Murray                21:09.79                  
183 Nick Deans                12 Fort Campbell         21:13.98  146             
184 Austin Haaff              10 Hancock County        21:20.42  147             
185 Michael Crowhurst         12 Somerset              21:20.68  148             
186 Gabe Sharlin              12 Louisville Colle      21:29.19  149             
187 Ben Robinson              10 Berea                 21:34.26  150             
188 Hunter Duplessis          08 Fort Campbell         21:37.44  151             
189 Cody Spencer              11 Lee County            21:39.19  152             
190 Jacob Cross               09 Clinton County        21:41.07  153             
191 Brennan Kunkel            08 Trimble County        21:41.50  154             
192 Tad Scyphers              07 Bardstown             21:43.65  155             
193 Grant Gover               10 Somerset              21:45.59  156             
194 Isiah Abbott              07 Dawson Springs        21:58.42  157             
195 Zachary Curtsinger        08 Burgin                22:06.36  158             
196 Michael Crowe             12 Owensboro Catholic    22:06.77  159             
197 Brian Craven              08 Sayre                 22:14.43  160             
198 Chris Stamper             11 Lee County            22:19.42  161             
199 Logan McNabb              08 Bath County           22:20.71  162             
200 Preston Spade             12 Fort Campbell         22:38.35  163             
201 Dylan Simpson             07 Dawson Springs        22:45.82  164             
202 Bobby Estes               12 Lee County            22:50.84  165             
203 Camron Huff               09 Bath County           23:00.41  166             
204 Jonathon Sloas            09 Elliott County        23:08.84  167             
205 Sebastian Brown           12 Berea                 23:11.34  168             
206 Brandon White             07 Elliott County        23:20.24  169             
207 John Haddix               10 Wolfe County          23:38.49  170             
208 Hunter Williams           12 Williamsburg          23:39.18  171             
209 Jared Powell              11 Burgin                23:39.90  172             
210 Haden Harper              07 Elliott County        23:44.33  173             
211 Jacob Chen                09 Harlan                23:53.53                  
212 Cody Jones                10 Berea                 23:55.72  174             
213 Kevin Baker               12 Williamsburg          23:58.59  175             
214 Cody Morgan               08 Harlan                24:24.25                  
215 Nathan Bearden            07 Dawson Springs        34:48.95  176             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St. Henry District           82    3    7   17   24   31   40   44          
      Total Time:  1:27:54.08                                                    
         Average:    17:34.82                                                    
   2 Louisville Collegiate       115   13   14   15   32   41   82  149          
      Total Time:  1:29:25.42                                                    
         Average:    17:53.09                                                    
   3 St. Mary                    155   19   27   33   37   39   43   46          
      Total Time:  1:30:41.17                                                    
         Average:    18:08.24                                                    
   4 Newport Central Catholic    175   11   22   23   53   66   75   94          
      Total Time:  1:31:11.54                                                    
         Average:    18:14.31                                                    
   5 Trimble County              237   21   30   54   65   67  111  154          
      Total Time:  1:33:08.87                                                    
         Average:    18:37.78                                                    
   6 Bishop Brossart             244    5   38   58   64   79  131  133          
      Total Time:  1:32:47.88                                                    
         Average:    18:33.58                                                    
   7 Owensboro Catholic          247   25   35   48   68   71  128  159          
      Total Time:  1:33:23.94                                                    
         Average:    18:40.79                                                    
   8 Villa Madonna               251    9   34   49   76   83  117  118          
      Total Time:  1:33:02.37                                                    
         Average:    18:36.48                                                    
   9 Holy Cross (Louisville)     285    1   51   57   80   96  139               
      Total Time:  1:32:35.26                                                    
         Average:    18:31.06                                                    
  10 DeSales                     324   50   52   63   73   86   90  110          
      Total Time:  1:35:05.21                                                    
         Average:    19:01.05                                                    
  11 Ludlow                      337    8   60   62  100  107  122  145          
      Total Time:  1:35:25.93                                                    
         Average:    19:05.19                                                    
  12 Heath                       345   47   59   72   74   93  102  116          
      Total Time:  1:35:45.55                                                    
         Average:    19:09.11                                                    
  13 Sayre                       348    2   16   97  114  119  160               
      Total Time:  1:34:34.95                                                    
         Average:    18:54.99                                                    
  14 Hancock County              361   26   61   81   92  101  113  147          
      Total Time:  1:36:13.94                                                    
         Average:    19:14.79                                                    
  15 Bracken County              386   36   42   89   95  124  125  126          
      Total Time:  1:36:42.52                                                    
         Average:    19:20.51                                                    
  16 Bardstown                   387   18   20   91  103  155                    
      Total Time:  1:36:51.12                                                    
         Average:    19:22.23                                                    
  17 Bath County                 431   12   29   99  129  162  166               
      Total Time:  1:38:37.32                                                    
         Average:    19:43.47                                                    
  18 Somerset                    447    4   84  106  123  130  148  156          
      Total Time:  1:37:39.93                                                    
         Average:    19:31.99                                                    
  19 Burgin                      449   10   88  104  105  142  158  172          
      Total Time:  1:38:06.10                                                    
         Average:    19:37.22                                                    
  20 Fort Campbell               515   28   77  127  137  146  151  163          
      Total Time:  1:40:12.12                                                    
         Average:    20:02.43                                                    
  21 Wolfe County                548   45   70  120  143  170                    
      Total Time:  1:42:50.39                                                    
         Average:    20:34.08                                                    
  22 Clinton County              569   69  109  121  132  138  144  153          
      Total Time:  1:41:23.84                                                    
         Average:    20:16.77                                                    
  23 Elliott County              584    6  108  134  167  169  173               
      Total Time:  1:44:33.46                                                    
         Average:    20:54.70                                                    
  24 Berea                       611   98  112  115  136  150  168  174          
      Total Time:  1:42:53.02                                                    
         Average:    20:34.61                                                    
  25 Williamsburg                624   56   87  135  171  175                    
      Total Time:  1:46:43.56                                                    
         Average:    21:20.72                                                    
  26 Dawson Springs              625   78   85  141  157  164  176               
      Total Time:  1:44:36.26                                                    
         Average:    20:55.26                                                    
  27 Lee County                  673   55  140  152  161  165                    
      Total Time:  1:46:28.07                                                    
         Average:    21:17.62                                                    



 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 2A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC CLASS 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gabriella Karas           07 Collins               18:30.31    1             
  2 Caterina Karas            12 Collins               18:46.20    2             
  3 Lauren Ossege             08 Highlands             19:40.37    3             
  4 Aleja Grant               09 Paducah Tilghman      19:49.03                  
  5 Abby Fearin               08 Fleming County        20:16.95    4             
  6 Grace Whitworth           11 South Oldham          20:18.21    5             
  7 Torey Duncan              12 Lloyd Memorial        20:26.80    6             
  8 Aunye Christian           10 Hopkinsville          20:32.91    7             
  9 Macy Dyer                 10 East Carter           20:33.18    8             
 10 Hannah Herd               09 Christian Acad.       20:33.90                  
 11 Kelly Brown               10 Bell County           20:35.34                  
 12 Taylor Webb               11 Shelby County         20:40.00                  
 13 Keightley Dudgeon         10 South Oldham          20:49.01    9             
 14 Sadie Martin              08 Wayne County          20:50.16   10             
 15 Alex Gilliland            10 South Oldham          20:54.09   11             
 16 Maria Cozzens             11 Collins               20:55.60   12             
 17 Emily Flaherty            10 Presentation          21:01.41   13             
 18 Abby Wicke                10 Mercy                 21:03.46                  
 19 Marissa Lowe              09 North Oldham          21:04.48   14             
 20 Courtney Carrico          09 Presentation          21:05.40   15             
 21 Jessica Smith             08 Edmonson County       21:07.54   16             
 22 Kami Orrender             12 South Oldham          21:08.44   17             
 23 Nikki Coffey              09 Boyle County          21:12.75   18             
 24 Ashley Zimmerman          07 Lone Oak              21:14.44   19             
 25 Maddy Kriz                12 Boyle County          21:17.85   20             
 26 Taylor Gray               09 Mercer County         21:18.24                  
 27 Sarah Duncan              10 Lloyd Memorial        21:20.66   21             
 28 Emma Brazeau              09 North Oldham          21:21.16   22             
 29 Brooke Simpson            08 South Warren          21:24.95   23             
 30 Morgan Belt               11 Union County          21:25.62   24             
 31 Shelby Adams              11 North Oldham          21:29.15   25             
 32 Caitlin Beyea             12 North Oldham          21:31.15   26             
 33 Christina Ausley          09 North Oldham          21:32.50   27             
 34 Lauren Eastwood           08 Calloway County       21:33.07   28             
 35 Casey Richardson          12 Presentation          21:33.44   29             
 36 Tristen Senn              10 Mercy                 21:33.89                  
 37 Kara Coldiron             09 Greenup County        21:34.52                  
 38 Caroline Haas             07 South Warren          21:35.29   30             
 39 Kayla Payne               12 Presentation          21:37.27   31             
 40 Taylor Kuklinski          09 Elizabethtown         21:39.86   32             
 41 Erin Wilson               09 South Oldham          21:42.50   33             
 42 Kassidy Orrender          09 South Oldham          21:42.88   34             
 43 Caroline Collins          07 Bullitt East          21:43.18                  
 44 Ashley Baker              12 Hopkinsville          21:43.57   35             
 45 Julia Woods               11 Mason County          21:45.56   36             
 46 Kristen Just              12 Franklin County       21:48.38   37             
 47 Katie Coldiron            12 Greenup County        21:55.01                  
 48 Shelby Courtney           12 East Jessamine        21:56.00   38             
 49 Rheagan Sizemore          07 Mason County          21:56.87   39             
 50 Christen Reid             08 Fleming County        22:00.49   40             
 51 Lataviya Felder           07 Hopkinsville          22:00.84   41             
 52 Cara Woods                09 Mason County          22:01.52   42             
 53 Rakhi Patel               09 Rockcastle County     22:05.12   43             
 54 Kelly Norton              08 Calloway County       22:07.66   44             
 55 Allison Lyon              10 West Jessamine        22:08.22                  
 56 Savannah Farmer           11 Franklin-Simpson      22:10.32                  
 57 Olivia Neighbors          08 Butler County         22:12.47                  
 58 Rebekah Henderson         12 East Jessamine        22:13.38   45             
 59 Julie Perkins             08 Fleming County        22:13.96   46             
 60 Micaela Marshall          08 Lloyd Memorial        22:14.71   47             
 61 Madelyn Kauffman          08 Lone Oak              22:15.27   48             
 62 Jennifer Smith            08 Edmonson County       22:15.59   49             
 63 Olivia Leet               07 Fleming County        22:15.98   50             
 64 Kim Miller                12 Harlan County         22:16.62   51             
 65 Kristina Durbin           09 Larue County          22:20.38                  
 66 McKenna Webb              09 South Oldham          22:22.31   52             
 67 Kelsey Dillon             12 Fleming County        22:28.49   53             
 68 Darian Steele             09 Boyd County           22:28.87                  
 69 Taylor Adams              10 North Oldham          22:30.21   54             
 70 Paige Dauer               10 Highlands             22:31.36   55             
 71 Brandi Pratt              09 Collins               22:31.61   56             
 72 Jodi Llanora              09 Lexington Catholic    22:31.92   57             
 73 Patsy Harrington          09 Highlands             22:32.22   58             
 74 Jennifer Sawyer           07 Wayne County          22:33.32   59             
 75 Courtney Grewelle         10 Lone Oak              22:34.12   60             
 76 Emily Tarr                12 Lexington Catholic    22:37.23   61             
 77 Rachel Cain               09 Rockcastle County     22:38.58   62             
 78 Lena Hutchins             11 Boyle County          22:39.72   63             
 79 Sarai McCallon            07 Calloway County       22:40.28   64             
 80 Valerie Rice              12 Mason County          22:41.29   65             
 81 Brittany Collins          12 Bell County           22:44.85                  
 82 Delissa Green             09 Calloway County       22:47.32   66             
 83 Sierra Mercer             07 Rockcastle County     22:47.88   67             
 84 Brittany Whitworth        12 Elizabethtown         22:51.25   68             
 85 Kaylyn Suitor             07 Lone Oak              22:51.88   69             
 86 Michaela Polley           07 Ashland Blazer        22:52.18                  
 87 Kelsey Clark              11 Highlands             22:52.71   70             
 88 Elena Raffay              12 Boyle County          22:53.84   71             
 89 Sabrine Elliott           10 Knox Central          22:54.74                  
 90 Megan Hailey              12 Lexington Catholic    22:55.15   72             
 91 Shelby Harp               12 Warren East           22:55.46   73             
 92 Kayla Nehus               07 Highlands             22:57.97   74             
 93 Madelyn Whitworth         11 Breckinridge County   22:59.30                  
 94 Kailey Dodd               09 Warren East           23:01.90   75             
 95 Maranda Pierson           08 Butler County         23:02.23                  
 96 Alliya Kautzman           10 Boyd County           23:02.93                  
 97 Emily Montgomery          12 East Jessamine        23:03.71   76             
 98 Courtney Davis            11 Lloyd Memorial        23:04.74   77             
 99 Alyssa Cox                09 Rockcastle County     23:05.55   78             
100 Jenny Hellmann            12 Franklin County       23:07.32   79             
101 Bryonna Cromer            11 Rockcastle County     23:07.79   80             
102 Dayana Gutierrez          07 Lloyd Memorial        23:08.09   81             
103 Vika Lawson               08 Elizabethtown         23:11.36   82             
104 Corrine Carnohan          08 Highlands             23:14.00   83             
105 Raylee Kirkland           11 Mason County          23:14.65   84             
106 Kerri Bochantin           11 Franklin County       23:14.96   85             
107 Montana Rowland           11 Calloway County       23:18.34   86             
108 Dove DeNigris             09 Western Hills         23:19.61                  
109 Madison Dyer              08 East Carter           23:19.93   87             
110 Anessa Brosman            12 Union County          23:20.24   88             
111 Sinead Maharrey           09 Collins               23:20.91   89             
112 Megan Skaggs              12 Edmonson County       23:22.48   90             
113 Sydney Doose              09 South Warren          23:23.03   91             
114 Savannah Stone            11 Warren East           23:24.02   92             
115 Chanler Cole              07 Webster County        23:26.20                  
116 Emma King                 10 Lexington Catholic    23:27.69   93             
117 Allison Holbrook          12 Leslie County         23:28.89                  
118 Delancey Morse            11 East Carter           23:30.65   94             
119 Frankie Mullen            11 Hopkinsville          23:31.14   95             
120 Sara Pennington           07 South Warren          23:31.80   96             
121 Kady Chaffin              11 East Carter           23:33.53   97             
122 Claire Ratliff            08 Elizabethtown         23:33.98   98             
123 Claire Hopkins            11 Logan County          23:39.29                  
124 Alexis Dixon              07 Wayne County          23:43.69   99             
125 Caroline Gosser           09 Presentation          23:44.08  100             
126 Celia Cusick              08 Elizabethtown         23:44.52  101             
127 Anne Elizabeth Mason      11 Elizabethtown         23:47.39  102             
128 Rebecca Snyder            11 Elizabethtown         23:49.32  103             
129 Keisha Balthis            10 Letcher Central       23:50.92  104             
130 Lynease Byers             12 Trigg County          23:52.33                  
131 Shelby Chobot             08 Warren East           23:53.19  105             
132 Freddi Adams              12 Letcher Central       23:53.96  106             
133 Baileigh McKenzie         08 Johnson Central       23:55.77  107             
134 Sierra Reinthaler         07 Johnson Central       23:56.16  108             
135 Elizabeth McGuire         09 Collins               23:57.97  109             
136 Leanna Bryant             10 Letcher Central       23:59.05  110             
137 Megan Meredith            11 Edmonson County       23:59.46  111             
138 Amanda Rogers             08 Lloyd Memorial        24:00.37  112             
139 Courtney Starling         08 South Warren          24:01.63  113             
140 Kristin Johnson           10 Lexington Catholic    24:02.03  114             
141 Miranda Epperson          11 Harlan County         24:02.44  115             
142 Brooke Barber             12 Franklin County       24:05.71  116             
143 Tabitha Potter            11 East Ridge            24:06.41                  
144 Elizabeth Sharber         11 Collins               24:07.38  117             
145 Savannah Jones            07 Union County          24:09.21  118             
146 Amanda Lovell             10 Edmonson County       24:10.41  119             
147 Miranda Russell           08 Edmonson County       24:12.00  120             
148 Carleniia Gose            12 Letcher Central       24:13.23  121             
149 Ally Hall                 11 North Oldham          24:14.44  122             
150 Alexis Tolbert            09 Pendleton County      24:14.83                  
151 Danielle Finzer           09 Presentation          24:15.15  123             
152 Jessica Payne             12 Warren East           24:15.98  124             
153 Emilee Boggs              07 East Carter           24:18.31  125             
154 Rebecca Conn              09 Wayne County          24:18.90  126             
155 Shelby Moran              08 Fleming County        24:20.65  127             
156 Logen Leonard             09 East Ridge            24:23.91                  
157 Brenna Adams              09 Lone Oak              24:33.22  128             
158 Lanna Prewitt             07 Rockcastle County     24:35.49  129             
159 Danielle Hyman            11 Lloyd Memorial        24:38.54  130             
160 Erika Russ                12 Lexington Catholic    24:41.91  131             
161 Taylor Wilson             11 Webster County        24:43.60                  
162 Katie Sudd                10 Boyle County          24:46.29  132             
163 Jennifer Graham           11 Harlan County         24:46.65  133             
164 Nicole Martin             10 South Warren          24:49.88  134             
165 Kirstian Jordan           11 East Carter           24:55.70  135             
166 Halee Beazley             12 East Jessamine        24:57.43  136             
167 Brooke Frederick          09 Harrison County       24:59.60                  
168 Kathrine Gaiko            09 South Warren          25:00.23  137             
169 Jodie McCallister         12 Union County          25:04.31  138             
170 Hannah Koehler            10 Highlands             25:08.83  139             
171 Brittany Alley            09 Mason County          25:16.33  140             
172 Taylor Bochantin          09 Franklin County       25:21.97  141             
173 Katie McFarland           10 Wayne County          25:25.99  142             
174 Stephanie Rosado          10 Hopkinsville          25:29.82  143             
175 Jenna Perkins             10 Fleming County        25:34.76  144             
176 Olivia Burchett           08 Johnson Central       25:35.13  145             
177 Samantha Bustle           09 Rockcastle County     25:38.28  146             
178 Kater Riddle              09 Franklin County       25:39.48  147             
179 Rebecca Middleton         07 Harlan County         25:40.88  148             
180 Shelby Schaefer           12 Lone Oak              25:41.71  149             
181 Mindy Hassur              11 Lexington Catholic    25:48.59  150             
182 Micha Bowling             11 Johnson Central       25:49.57  151             
183 Emily Greene              09 Lone Oak              25:51.14  152             
184 Brittany Lunsford         09 Bourbon County        25:51.93                  
185 Lauren Osborne            09 East Jessamine        25:54.27  153             
186 Nicole Banks              12 Letcher Central       25:54.59  154             
187 Cassidy Ball              11 Harlan County         25:55.36  155             
188 Audrey Wheatley           10 Union County          26:07.71  156             
189 Casey Davis               08 Wayne County          26:10.78  157             
190 Brooke Moree              10 Powell County         26:14.90                  
191 Samantha Mullins          12 Letcher Central       26:21.17  158             
192 Brittany Hardin           10 Mason County          26:27.10  159             
193 Haley Wiggins             07 Pendleton County      26:32.25                  
194 Mallory Osborne           11 East Jessamine        26:37.30  160             
195 Sydney Hurst              10 East Jessamine        26:42.73  161             
196 Veronica Little           08 Johnson Central       26:43.14  162             
197 Jessica Stephens          08 Wayne County          26:55.74  163             
198 Courtney Fraley           10 Perry Central         27:07.85                  
199 Lexi Moore                11 Union County          27:12.06  164             
200 Shelby Wacker             12 Franklin County       27:17.81  165             
201 Lauren Conklin            12 Presentation          27:18.24  166             
202 Allyssa Roberson          09 Warren East           27:35.82  167             
203 Kaitlyn Cory              11 Calloway County       27:41.84  168             
204 Cassidy Neal              09 Calloway County       28:01.27  169             
205 Hannah Bradford           11 East Carter           29:14.51  170             
206 Holly Blackburn           11 Union County          29:32.87  171             
207 Alexia Plank              08 Johnson Central       30:56.96  172             
208 Rebeckah Fairchild        09 Johnson Central       31:46.01  173             
209 Kelly Monroe              12 Warren East           31:57.32  174             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 South Oldham                 75    5    9   11   17   33   34   52          
      Total Time:  1:44:52.25                                                    
         Average:    20:58.45                                                    
   2 North Oldham                114   14   22   25   26   27   54  122          
      Total Time:  1:46:58.44                                                    
         Average:    21:23.69                                                    
   3 Collins                     160    1    2   12   56   89  109  117          
      Total Time:  1:44:04.63                                                    
         Average:    20:48.93                                                    
   4 Presentation                188   13   15   29   31  100  123  166          
      Total Time:  1:49:01.60                                                    
         Average:    21:48.32                                                    
   5 Fleming County              193    4   40   46   50   53  127  144          
      Total Time:  1:49:15.87                                                    
         Average:    21:51.18                                                    
   6 Lloyd Memorial              232    6   21   47   77   81  112  130          
      Total Time:  1:50:15.00                                                    
         Average:    22:03.00                                                    
   7 Highlands                   260    3   55   58   70   74   83  139          
      Total Time:  1:50:34.63                                                    
         Average:    22:06.93                                                    
   8 Mason County                266   36   39   42   65   84  140  159          
      Total Time:  1:51:39.89                                                    
         Average:    22:19.98                                                    
   9 Calloway County             288   28   44   64   66   86  168  169          
      Total Time:  1:52:26.67                                                    
         Average:    22:29.34                                                    
  10 Boyle County                304   18   20   63   71  132                    
      Total Time:  1:52:50.45                                                    
         Average:    22:34.09                                                    
  11 Hopkinsville                321    7   35   41   95  143                    
      Total Time:  1:53:18.28                                                    
         Average:    22:39.66                                                    
  12 Lone Oak                    324   19   48   60   69  128  149  152          
      Total Time:  1:53:28.93                                                    
         Average:    22:41.79                                                    
  13 Rockcastle County           330   43   62   67   78   80  129  146          
      Total Time:  1:53:44.92                                                    
         Average:    22:44.99                                                    
  14 South Warren                353   23   30   91   96  113  134  137          
      Total Time:  1:53:56.70                                                    
         Average:    22:47.34                                                    
  15 Elizabethtown               381   32   68   82   98  101  102  103          
      Total Time:  1:55:00.97                                                    
         Average:    23:00.20                                                    
  16 Edmonson County             385   16   49   90  111  119  120               
      Total Time:  1:54:55.48                                                    
         Average:    22:59.10                                                    
  17 Lexington Catholic          397   57   61   72   93  114  131  150          
      Total Time:  1:55:34.02                                                    
         Average:    23:06.81                                                    
  18 East Carter                 411    8   87   94   97  125  135  170          
      Total Time:  1:55:15.60                                                    
         Average:    23:03.12                                                    
  19 Wayne County                436   10   59   99  126  142  157  163          
      Total Time:  1:56:52.06                                                    
         Average:    23:22.42                                                    
  20 East Jessamine              448   38   45   76  136  153  160  161          
      Total Time:  1:58:04.79                                                    
         Average:    23:36.96                                                    
  21 Franklin County             458   37   79   85  116  141  147  165          
      Total Time:  1:57:38.34                                                    
         Average:    23:31.67                                                    
  22 Warren East                 469   73   75   92  105  124  167  174          
      Total Time:  1:57:30.55                                                    
         Average:    23:30.11                                                    
  23 Union County                524   24   88  118  138  156  164  171          
      Total Time:  2:00:07.09                                                    
         Average:    24:01.42                                                    
  24 Letcher County Central      595  104  106  110  121  154  158               
      Total Time:  2:01:51.75                                                    
         Average:    24:22.35                                                    
  25 Harlan County               602   51  115  133  148  155                    
      Total Time:  2:02:41.95                                                    
         Average:    24:32.39                                                    
  26 Johnson Central             673  107  108  145  151  162  172  173          
      Total Time:  2:05:59.77                                                    
         Average:    25:11.96                                                    



 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 2A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC CLASS 2A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Taylor Sanders            12 North Oldham          16:20.40    1             
  2 Nicholas Laureano         11 Lexington Catholic    16:33.56    2             
  3 James Brown               12 Bell County           16:46.19    3             
  4 Tyler Thompson            10 North Oldham          16:55.44    4             
  5 Sye Head                  11 Logan County          16:55.72    5             
  6 Jon Ashby                 12 Webster County        17:04.04    6             
  7 Luke Tarvestad            10 North Oldham          17:05.41    7             
  8 Devon Fielding            11 Collins               17:06.22    8             
  9 Leonard Faul              11 South Oldham          17:08.66    9             
 10 Cody Parks                12 East Jessamine        17:10.45                  
 11 Caleb Chappell            12 South Oldham          17:11.93   10             
 12 Brennan Kizziar           12 Ashland Blazer        17:12.39   11             
 13 Trevor Shearer            10 Wayne County          17:17.87   12             
 14 Todd Yoder                12 West Jessamine        17:18.22   13             
 15 Cody Collins              12 East Jessamine        17:18.43                  
 16 Nolan Ruhs                10 North Oldham          17:19.79   14             
 17 Brian Menke               10 Covington Catholic    17:30.07   15             
 18 Camron Musk               11 Lloyd Memorial        17:33.82   16             
 19 Brayden Schlagbaum        12 Covington Catholic    17:34.86   17             
 20 Mark Ventura              10 Powell County         17:35.78   18             
 21 Nick Robinson             10 Mason County          17:37.22   19             
 22 Joe Richey                12 Lexington Catholic    17:37.77   20             
 23 Justin Downs              10 Collins               17:40.50   21             
 24 John Michael Griffith     10 Highlands             17:41.60   22             
 25 Cody Hymer                11 Edmonson County       17:43.06   23             
 26 Travis Nehus              12 Highlands             17:44.01   24             
 27 Tyler Wilkins             12 Edmonson County       17:45.15   25             
 28 Clayton Hall              12 South Warren          17:46.00   26             
 29 Josh Riley                10 Russell               17:49.09   27             
 30 Austin Childress          11 Hopkins Central       17:52.07                  
 31 David Lee                 12 Harlan County         17:53.20   28             
 32 Adam Sandidge             10 Larue County          17:54.21                  
 33 Micheal Dowell            12 North Bullitt         17:55.71                  
 34 Travis O'Dell             10 Spencer County        17:56.51                  
 35 Wade Harris               12 South Warren          17:56.84   29             
 36 Nolan Petty               11 Collins               17:57.35   30             
 37 Nathan Tanner             11 Bell County           17:58.34   31             
 38 Josh Stull                12 Garrard County        17:59.50                  
 39 Ricky Grewelle            12 Lone Oak              17:59.86                  
 40 Jacob Howell              12 Pendleton County      18:00.20   32             
 41 Ryan Strunk               11 McCreary Central      18:00.49   33             
 42 Scotty McIntyre           11 Bullitt East          18:00.81   34             
 43 Jacob Condon              12 Covington Catholic    18:01.34   35             
 44 Jacob Thien               10 Edmonson County       18:01.76   36             
 45 David Gardiner            10 North Oldham          18:01.98   37             
 46 Barrett Rogers            12 Logan County          18:02.31   38             
 47 Noah Thomas               11 Logan County          18:04.25   39             
 48 Thomas Smith              12 Collins               18:04.61   40             
 49 Dylan Ford                12 Taylor County         18:05.89                  
 50 Richard Martin            12 Edmonson County       18:06.99   41             
 51 Jacob Hanser              12 Pendleton County      18:08.36   42             
 52 Dylan Warmack             10 Calloway County       18:10.19                  
 53 Michael Montgomery        09 Bullitt East          18:11.86   43             
 54 Alec Horn                 12 North Oldham          18:12.36   44             
 55 Kenny Longstreath         10 Hopkinsville          18:13.47   45             
 56 Alex Henn                 12 Lloyd Memorial        18:14.64   46             
 57 Romaine Cunningham        11 Trigg County          18:14.99   47             
 58 Scott Waltrip             12 North Bullitt         18:15.66                  
 59 Gavin Knies               12 Lexington Catholic    18:16.12   48             
 60 Alex Flynn                12 Covington Catholic    18:16.61   49             
 61 Iszack Whitsell           10 Webster County        18:17.11   50             
 62 Matthew Folsom            12 Collins               18:18.15   51             
 63 Cody Gavre                10 Breckinridge County   18:22.37                  
 64 Taylor Bradley            11 Ashland Blazer        18:22.59   52             
 65 Evan Harris               12 Logan County          18:24.36   53             
 66 Cody Ross                 11 McCreary Central      18:26.07   54             
 67 Brandon Wiseheart         11 Bullitt East          18:27.04   55             
 68 Chas Warden               09 Elizabethtown         18:28.14   56             
 69 Chase Cates               10 Letcher Central       18:28.74   57             
 70 Christian Greenwell       11 Covington Catholic    18:29.82   58             
 71 Jonah Starling            10 South Warren          18:30.86   59             
 72 Chippy Frazier            10 Letcher Central       18:31.37   60             
 73 Bryant Qualls             11 Mercer County         18:31.80                  
 74 David Smith               12 West Jessamine        18:32.41   61             
 75 Jacob Speck               12 Logan County          18:32.63   62             
 76 Christopher Caudill       09 Perry Central         18:32.95   63             
 77 Sam Sheffer               12 Union County          18:33.64   64             
 78 Austin Reid               12 Boyle County          18:34.40   65             
 79 Kenny Stethen             11 Edmonson County       18:34.62   66             
 80 Brandon Yates             12 Russell               18:34.96   67             
 81 Aaron Osborne             09 Warren East           18:35.83   68             
 82 Sam Ruwe                  12 Covington Catholic    18:36.19   69             
 83 Jaylin Wilson             11 Holmes                18:36.43                  
 84 Cole Grecco               10 Garrard County        18:37.28                  
 85 Kyle Pursley              10 North Bullitt         18:37.61                  
 86 Jack Laureano             09 Lexington Catholic    18:37.87   70             
 87 Shelley Deharte           10 Rowan County          18:38.70   71             
 88 Tim Callihan              12 Ashland Blazer        18:39.12   72             
 89 Brian Babbage             12 Lexington Catholic    18:40.38   73             
 90 Taylor Jameson            11 Boyle County          18:43.30   74             
 91 Colton Spencer            11 Logan County          18:43.54   75             
 92 Cameron Sanders           07 Ashland Blazer        18:43.83   76             
 93 Cole Green                09 Bullitt East          18:44.15   77             
 94 Austin Craft              09 Ashland Blazer        18:44.78   78             
 95 Tim Clayton               12 Rowan County          18:45.24   79             
 96 Andrew Dobbs              09 Wayne County          18:47.25   80             
 97 Hunter Middleton          12 Harlan County         18:47.71   81             
 98 Brett Hatfield            12 Bullitt East          18:47.97   82             
 99 Grant Guenther            09 Covington Catholic    18:49.24   83             
100 Gavin Davis               10 West Jessamine        18:50.93   84             
101 Austin Bolling            11 Letcher Central       18:52.17   85             
102 Austin Anderson           09 Boyle County          18:52.91   86             
103 Clay Adkins               12 Rowan County          18:53.64   87             
104 Matt Powers               10 North Oldham          18:53.93   88             
105 Charlie Lovell            12 Lexington Catholic    18:56.53   89             
106 Jacob Heyerly             10 Russell               18:59.68   90             
107 Austin Shackleford        07 Bell County           19:00.96   91             
108 Ethan Jenkins             10 Butler County         19:01.46                  
109 Taylor Damron             11 Johnson Central       19:01.73                  
110 Tyler Hancock             11 Hopkinsville          19:02.15   92             
111 Thomas Baker              12 Lexington Catholic    19:02.49   93             
112 Grant Hughes              12 Western Hills         19:06.74                  
113 Brock Arnold              12 Warren East           19:07.12   94             
114 Ross Allen                10 South Warren          19:07.44   95             
115 Nick Boggs                11 Letcher Central       19:07.72   96             
116 Chris Cooper              09 Russell               19:09.00   97             
117 Matthew Liversedge        11 West Jessamine        19:09.20   98             
118 Brian Wyatt               11 Franklin County       19:09.85                  
119 Matthew Coomer            08 Wayne County          19:10.77   99             
120 Wesley Hartlage           12 Boyle County          19:11.52  100             
121 Cameron Kruse             11 Highlands             19:12.00  101             
122 Alan Royse                12 Bourbon County        19:16.30                  
123 Tanner Carson             09 McCreary Central      19:17.08  102             
124 Steven Saxey              11 South Oldham          19:19.06  103             
125 Trenton Whitaker          12 Letcher Central       19:19.28  104             
126 Christian Varney          11 Holmes                19:21.87                  
127 Seth Burnette             12 Union County          19:26.26  105             
128 Kirk Crithelow            11 Breckinridge County   19:27.64                  
129 Alex Robinson             10 Mason County          19:30.15  106             
130 Caleb Pryor               10 Christian Acad.       19:30.87                  
131 Alex Cooke                12 Bullitt East          19:31.90  107             
132 Trevor Cole               08 Webster County        19:32.68  108             
133 Tanner Kirkland           08 Mason County          19:33.49  109             
134 Levi Hamilton             12 Elizabethtown         19:35.02  110             
135 Dustin Friend             12 Powell County         19:35.51  111             
136 Jerod Guilkey             12 Highlands             19:38.18  112             
137 Steven Cheppo             09 Collins               19:38.92  113             
138 Alex Lovell               12 Edmonson County       19:39.62  114             
139 Taylor Toberg             12 East Carter           19:40.04                  
140 Jared Sanford             09 South Oldham          19:41.54  115             
141 Jacob Carroll             12 Harlan County         19:41.95  116             
142 Jackson Oxford            08 Webster County        19:42.37  117             
143 Cory Ford                 09 Logan County          19:42.63  118             
144 Joshua Brown              09 Pendleton County      19:43.39  119             
145 Peter Jenkins             09 Ashland Blazer        19:43.60  120             
146 Jordan Barbagallo         10 Bullitt East          19:45.06  121             
147 Jonathan Ratliff          10 Elizabethtown         19:45.39  122             
148 Clayton Cooper            09 Wayne County          19:45.72  123             
149 Cody Payne                12 Lawrence County       19:47.20                  
150 James Smith               09 Highlands             19:47.53  124             
151 Keith Menser              11 South Oldham          19:48.43  125             
152 Ian Umstead               11 Calloway County       19:49.17                  
153 Garrison Hurter           10 Union County          19:49.45  126             
154 Austin Bush               10 Elizabethtown         19:49.76  127             
155 Corey Hornsby             10 Harlan County         19:50.10  128             
156 Makoto Horie              09 Elizabethtown         19:50.55  129             
157 Sam Logan                 10 South Warren          19:50.92  130             
158 Abel Rodriguez            12 Hopkinsville          19:53.34  131             
159 Cameron Howard            08 Wayne County          19:54.13  132             
160 Tanner Campbell           11 Mason County          19:55.48  133             
161 Brice Whitworth           12 South Oldham          19:55.96  134             
162 Montgomery Franxman       09 Pendleton County      19:59.14  135             
163 Jacob Vance               11 Warren East           19:59.98  136             
164 Richard Brimmer           11 Bell County           20:00.21  137             
165 Kenton Hornbeck           09 Pendleton County      20:00.62  138             
166 Trey Drury                12 Webster County        20:01.04  139             
167 Cody Thompson             10 Collins               20:01.35  140             
168 Taylor Hunt               11 Fleming County        20:02.69                  
169 Nicholas Kidd             12 McCreary Central      20:04.78  141             
170 Josh Winter               12 Boyle County          20:05.06  142             
171 J.B. Hendricks            09 Trigg County          20:06.27  143             
172 Jonathon Shockley         11 Union County          20:08.40  144             
173 Joe Bandy                 09 West Jessamine        20:11.68  145             
174 Jesse Seales              09 West Jessamine        20:12.10  146             
175 James Law                 10 South Oldham          20:13.88  147             
176 Rury Eldridge             09 Leslie County         20:14.14                  
177 Cody Whittington          12 Trigg County          20:15.79  148             
178 Josh Wynn                 11 Harlan County         20:16.39  149             
179 Bobby Mosley              10 Perry Central         20:18.73  150             
180 Collie Crawford           10 Elizabethtown         20:19.07  151             
181 Ethan Dossett             08 Trigg County          20:19.42  152             
182 Braxton Whitney           09 Warren East           20:20.01  153             
183 Drew Brooks               10 Fleming County        20:20.26                  
184 Skyler Carson             12 McCreary Central      20:23.42  154             
185 Nick Anderson             07 Rowan County          20:24.97  155             
186 Taylor Herron             08 Warren East           20:26.04  156             
187 Jordan Vallance           09 Russell               20:26.89  157             
188 Brad Collier              12 Letcher Central       20:28.67  158             
189 Caleb Conley              08 Fleming County        20:29.23                  
190 Drew Henderson            12 Boyle County          20:30.51  159             
191 Christopher Williams      11 Perry Central         20:31.63  160             
192 Dylan Burton              10 Letcher Central       20:31.93  161             
193 Mathew Chinn              10 Trigg County          20:32.15  162             
194 Justin Leek               07 Hopkinsville          20:32.76  163             
195 Andy Burke                11 Johnson Central       20:33.13                  
196 Chris Cohron              11 South Warren          20:33.95  164             
197 Chris Mason               10 East Ridge            20:35.53                  
198 Donovan Napier            09 Bell County           20:36.55  165             
199 Cory Meade                12 Powell County         20:37.16  166             
200 Josh Hamlin               12 Harlan County         20:39.29  167             
201 Brent Jacob               12 Pendleton County      20:40.20  168             
202 Chris Larrington          12 Elizabethtown         20:41.57  169             
203 Nathaniel Grayson         12 Mason County          20:46.54  170             
204 Robert Entsminger         11 Hopkinsville          20:48.83  171             
205 Trey Marcum               11 Powell County         20:50.46  172             
206 Zack Clark                12 Hopkins Central       20:56.12                  
207 Jeremy Crabtree           10 Powell County         20:56.94  173             
208 Robert Daugherty          09 Webster County        20:57.73  174             
209 Cory Canter               12 Union County          20:58.17  175             
210 Parker Mefford            09 Warren East           20:58.56  176             
211 Ethan Gill                10 South Warren          20:58.96  177             
212 Tyler Toombs              09 Mason County          21:02.40  178             
213 Alex Adwell               11 Edmonson County       21:02.77  179             
214 Clark Adams               10 Trigg County          21:03.82  180             
215 James Lewis               11 West Jessamine        21:07.26  181             
216 Trent Harrison            11 McCreary Central      21:11.71  182             
217 Caleb Bailey              10 Harlan County         21:13.60  183             
218 Josh Gilliam              09 Rowan County          21:14.49  184             
219 Garrett Brown             11 Trigg County          21:17.98  185             
220 Lorne Musgrove            09 McCreary Central      21:18.98  186             
221 Bradley Colwell           09 Perry Central         21:20.14  187             
222 Logan Davis               11 Wayne County          21:22.18  188             
223 Garrett Spence            12 Pendleton County      21:25.61  189             
224 John Dashner              11 Lloyd Memorial        21:27.41  190             
225 Drew Bell                 08 Wayne County          21:34.11  191             
226 Zach Endicott             08 Ashland Blazer        21:36.70  192             
227 Trevor Marcum             07 Powell County         21:39.81  193             
228 Jacob Brandenburg         12 Powell County         21:40.59  194             
229 Andrew Frederick          10 Highlands             21:41.15  195             
230 Kyle Davis                08 Lloyd Memorial        21:42.10  196             
231 Nick Disbio               11 Lloyd Memorial        21:44.05  197             
232 Hunter Williams           09 Russell               21:48.26  198             
233 Stephen Russell           11 Russell               21:50.86  199             
234 Addison Bosley            09 Lloyd Memorial        21:55.81  200             
235 John Erni                 10 Rowan County          22:00.28  201             
236 Andrew Entsminger         07 Hopkinsville          22:02.55  202             
237 Daniel Appelman           12 Mason County          22:12.10  203             
238 Travis Curtis             09 Rowan County          22:22.27  204             
239 Alex Little               09 Leslie County         22:23.38                  
240 Gabriel Newsome           10 Perry Central         22:29.07  205             
241 Dustin Hudson             09 Warren East           22:39.09  206             
242 Sean Hargrove             11 Union County          22:45.34  207             
243 Jeremy Chisenhall         08 Lloyd Memorial        23:15.82  208             
244 Bradley Everidge          10 Perry Central         23:20.82  209             
245 Jack Lammy                11 Boyle County          23:35.82  210             
246 Jake Griffin              10 Bell County           24:11.63  211             
247 Darien Bauer              10 Perry Central         24:17.33  212             
248 Hayden Blackburn          08 Bell County           24:22.42  213             
249 Evan Seay                 09 Union County          24:34.85  214             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 North Oldham                 63    1    4    7   14   37   44   88          
      Total Time:  1:25:43.02                                                    
         Average:    17:08.61                                                    
   2 Collins                     150    8   21   30   40   51  113  140          
      Total Time:  1:29:06.83                                                    
         Average:    17:49.37                                                    
   3 Covington Catholic          174   15   17   35   49   58   69   83          
      Total Time:  1:29:52.70                                                    
         Average:    17:58.54                                                    
   4 Edmonson County             191   23   25   36   41   66  114  179          
      Total Time:  1:30:11.58                                                    
         Average:    18:02.32                                                    
   5 Logan County                197    5   38   39   53   62   75  118          
      Total Time:  1:29:59.27                                                    
         Average:    17:59.86                                                    
   6 Lexington Catholic          213    2   20   48   70   73   89   93          
      Total Time:  1:29:45.70                                                    
         Average:    17:57.14                                                    
   7 Ashland Blazer              289   11   52   72   76   78  120  192          
      Total Time:  1:31:42.71                                                    
         Average:    18:20.55                                                    
   8 Bullitt East                291   34   43   55   77   82  107  121          
      Total Time:  1:32:11.83                                                    
         Average:    18:26.37                                                    
   9 South Warren                339   26   29   59   95  130  164  177          
      Total Time:  1:33:12.06                                                    
         Average:    18:38.42                                                    
  10 South Oldham                362    9   10  103  115  125  134  147          
      Total Time:  1:33:09.63                                                    
         Average:    18:37.93                                                    
  11 Highlands                   383   22   24  101  112  124  195               
      Total Time:  1:34:03.32                                                    
         Average:    18:48.67                                                    
  12 West Jessamine              401   13   61   84   98  145  146  181          
      Total Time:  1:34:02.44                                                    
         Average:    18:48.49                                                    
  13 Letcher County Central      402   57   60   85   96  104  158  161          
      Total Time:  1:34:19.28                                                    
         Average:    18:51.86                                                    
  14 Webster County              420    6   50  108  117  139  174               
      Total Time:  1:34:37.24                                                    
         Average:    18:55.45                                                    
  15 Bell County                 427    3   31   91  137  165  211  213          
      Total Time:  1:34:22.25                                                    
         Average:    18:52.45                                                    
  16 Russell                     438   27   67   90   97  157  198  199          
      Total Time:  1:34:59.62                                                    
         Average:    18:59.93                                                    
  17 Wayne County                446   12   80   99  123  132  188  191          
      Total Time:  1:34:55.74                                                    
         Average:    18:59.15                                                    
  18 Pendleton County            466   32   42  119  135  138  168  189          
      Total Time:  1:35:51.71                                                    
         Average:    19:10.35                                                    
  19 Boyle County                467   65   74   86  100  142  159  210          
      Total Time:  1:35:27.19                                                    
         Average:    19:05.44                                                    
  20 McCreary Central            484   33   54  102  141  154  182  186          
      Total Time:  1:36:11.84                                                    
         Average:    19:14.37                                                    
  21 Harlan County               502   28   81  116  128  149  167  183          
      Total Time:  1:36:29.35                                                    
         Average:    19:17.87                                                    
  22 Mason County                537   19  106  109  133  170  178  203          
      Total Time:  1:37:22.88                                                    
         Average:    19:28.58                                                    
  23 Elizabethtown               544   56  110  122  127  129  151  169          
      Total Time:  1:37:28.86                                                    
         Average:    19:29.78                                                    
  24 Rowan County                576   71   79   87  155  184  201  204          
      Total Time:  1:37:57.04                                                    
         Average:    19:35.41                                                    
  25 Hopkinsville                602   45   92  131  163  171  202               
      Total Time:  1:38:30.55                                                    
         Average:    19:42.11                                                    
  26 Warren East                 607   68   94  136  153  156  176  206          
      Total Time:  1:38:28.98                                                    
         Average:    19:41.80                                                    
  27 Union County                614   64  105  126  144  175  207  214          
      Total Time:  1:38:55.92                                                    
         Average:    19:47.19                                                    
  28 Powell County               640   18  111  166  172  173  193  194          
      Total Time:  1:39:35.85                                                    
         Average:    19:55.17                                                    
  29 Lloyd Memorial              645   16   46  190  196  197  200  208          
      Total Time:  1:40:42.03                                                    
         Average:    20:08.41                                                    
  30 Trigg County                652   47  143  148  152  162  180  185          
      Total Time:  1:39:28.62                                                    
         Average:    19:53.73                                                    
  31 Perry County Central        765   63  150  160  187  205  209  212          
      Total Time:  1:43:12.52                                                    
         Average:    20:38.51                                                    



 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 3A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC CLASS 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Cassidy Hale              11 Dupont Manual         18:55.89    1             
  2 Bailey Davis              10 Assumption            19:02.53    2             
  3 Whitney O'Bryan           10 Daviess County        19:05.03    3             
  4 Katherine Receveur        10 Assumption            19:06.79    4             
  5 Kristen Hale              11 Dupont Manual         19:19.12    5             
  6 Katie Lever               12 John Hardin           19:24.00    6             
  7 Emily Bean                10 Assumption            19:34.42    7             
  8 Caroline McCaslin         12 Assumption            19:35.95    8             
  9 Caroline Grogan           10 Oldham County         19:38.18    9             
 10 Amelia Reynolds           10 Daviess County        19:42.57   10             
 11 Ciara Scott               10 Bowling Green         19:45.91   11             
 12 Claire Payne              11 Daviess County        19:50.86   12             
 13 Kenzley Defler            10 Assumption            19:57.09   13             
 14 Kate Crawford             10 Assumption            19:59.33   14             
 15 Mia Cornette              10 Lafayette             20:09.75   15             
 16 Aliah Fueller             11 Muhlenberg County     20:14.32   16             
 17 Amanda Vokoun             12 Assumption            20:17.07   17             
 18 Rose Jolly                10 Butler                20:20.89   18             
 19 Jacklyn Puopolo           12 Sacred Heart          20:21.24   19             
 20 Parker Shay               10 Sacred Heart          20:21.88   20             
 21 Samantha Simms            09 Sacred Heart          20:22.51   21             
 22 Ally Davis                11 Barren County         20:24.48   22             
 23 Emma Anderson             10 Tates Creek           20:25.23   23             
 24 Megan Bunch               12 Barren County         20:25.88   24             
 25 Van Games                 10 Bowling Green         20:26.68   25             
 26 Hannah Mullins            11 Oldham County         20:27.48   26             
 27 Carly Scheper             12 Notre Dame            20:30.10   27             
 28 Madisyn Peeples           07 Bowling Green         20:30.58   28             
 29 Brittney Hansen           08 Bowling Green         20:32.68   29             
 30 Lindsey Mathis            11 Muhlenberg County     20:36.49   30             
 31 Amy Hansen                11 Notre Dame            20:39.61   31             
 32 Jensen Bales              08 Ryle                  20:43.84   32             
 33 Rachel Effinger           12 Woodford County       20:45.25   33             
 34 Adira Jarman              10 Woodford County       20:45.69   34             
 35 Alyssa Hyden              07 Pulaski County        20:46.35   35             
 36 Ashley Dragan             08 Cooper                20:46.89   36             
 37 Morgan Stenger            12 Notre Dame            20:47.78   37             
 38 Alex Bunch                11 Lincoln County        20:48.53                  
 39 Gabriella Sabino          11 Madison Central       20:49.63   38             
 40 Haley Mullins             11 Oldham County         20:50.25   39             
 41 Tiffany Toler             12 George Rogers Clark   20:50.69   40             
 42 Chelsea Bear              10 Oldham County         20:51.89   41             
 43 Betsy Daly                10 Sacred Heart          20:53.98   42             
 44 Sydney Anderson           07 Graves County         20:54.80   43             
 45 Abby Florence             11 Paul Dunbar           20:57.99   44             
 46 Ivanna Sabino             08 Madison Central       20:58.37   45             
 47 Charliann Garcia          10 Eastern               20:58.97                  
 48 Cindy Kiefer              12 Bullitt Central       21:00.55   46             
 49 Meredith Davis            10 Woodford County       21:02.64   47             
 50 Kati Heil                 10 Oldham County         21:04.17   48             
 51 Sarah Barker              12 Dupont Manual         21:05.62   49             
 52 Lauren Guilfoil           11 Bryan Station         21:08.93                  
 53 Tori Wigginton            11 Eastern               21:10.13                  
 54 Makenzie Bolus            09 Butler                21:11.43   50             
 55 Maggie Allen              09 Sacred Heart          21:11.81   51             
 56 Lilly Moore               11 Dupont Manual         21:12.63   52             
 57 Cait Walker               12 Sacred Heart          21:13.61   53             
 58 Julia Borders             10 Madisonville          21:14.67                  
 59 Olivia Goessling          09 Cooper                21:15.12   54             
 60 Chaley Trail              10 Grayson County        21:15.85                  
 61 Haylee Rose               12 Campbell County       21:16.25   55             
 62 Marisa Derenzo            11 Owensboro             21:16.56   56             
 63 Brenna Schutzman          11 Notre Dame            21:17.82   57             
 64 Skyler Green              11 Notre Dame            21:18.36   58             
 65 Jennah Flairty            09 Campbell County       21:19.49   59             
 66 Katie Steinkamp           12 Notre Dame            21:20.37   60             
 67 Alex Girten               09 Owensboro             21:23.40   61             
 68 Lauren Wheeler            10 Bowling Green         21:26.60   62             
 69 Bailey Vincent            08 Muhlenberg County     21:27.05   63             
 70 Lorren Sales              10 Tates Creek           21:27.45   64             
 71 Christina Rucinski        10 Dupont Manual         21:28.91   65             
 72 Tiffany Russell           10 Southwestern          21:29.20   66             
 73 Peyton Ingram             08 Pulaski County        21:29.52   67             
 74 Jasmine Athanasakes       12 Dupont Manual         21:29.81   68             
 75 Rachel Keeley             10 Owensboro             21:32.65   69             
 76 Sarah Swartz              08 John Hardin           21:34.23   70             
 77 Abby Eades                10 Daviess County        21:35.13   71             
 78 Josie Lavey               11 Graves County         21:36.34   72             
 79 Alyssa Shifflett          11 Bullitt Central       21:36.83   73             
 80 Lisa Teems                08 Graves County         21:37.56   74             
 81 Julia Brewer              12 North Laurel          21:38.22                  
 82 Natalie Jehn              09 Scott                 21:39.22   75             
 83 Elizabeth Dunning         12 Paul Dunbar           21:40.31   76             
 84 Taylor Davis              08 Barren County         21:41.02   77             
 85 Emily Leach               10 Daviess County        21:42.59   78             
 86 Kylie Russ                09 Tates Creek           21:44.30   79             
 87 Lindsee Tippetts          11 Paul Dunbar           21:44.67   80             
 88 Maria Truitt              07 Ryle                  21:45.11   81             
 89 Mattie Gottbrath          10 Dupont Manual         21:45.47   82             
 90 Jacqueline Jones          09 Ryle                  21:48.48   83             
 91 Sophie Kisker             09 Ryle                  21:49.49   84             
 92 Erin Mogus                08 Cooper                21:49.82   85             
 93 Lena Hameidan             12 Boone County          21:51.01                  
 94 Sydney Lenhof             10 Notre Dame            21:51.74   86             
 95 Abbie Chandler            10 Central Hardin        21:52.36   87             
 96 Oliva Rodrigue            11 Lafayette             21:52.71   88             
 97 Mary Kate Powers          09 Meade County          21:53.29                  
 98 Lauren Bennett            10 Male                  21:54.37   89             
 99 Cayla Robinson            10 Ryle                  21:56.17   90             
100 Sydney New                08 Pulaski County        21:59.08   91             
101 Deleashia Reynolds        08 Barren County         21:59.79   92             
102 MaKayla Sidwell           12 Pulaski County        22:00.94   93             
103 Michaela Lieb             10 Central Hardin        22:01.53   94             
104 Abby Vandergriff          09 Campbell County       22:02.12   95             
105 Kara Weaver               10 Tates Creek           22:02.54   96             
106 Anna Marshall             09 Madison Central       22:02.87   97             
107 Mary Elizabeth Rumsey     09 Oldham County         22:03.98   98             
108 Lindsey Neutz             11 Eastern               22:05.15                  
109 Victoria Miller           10 North Laurel          22:06.48                  
110 Emily Belwood             11 Southwestern          22:06.89   99             
111 Erica Bluford             10 Dixie Heights         22:07.66                  
112 Atavia Scribner           08 Scott                 22:08.63  100             
113 Morgan Gourley            08 Lincoln County        22:09.10                  
114 Emily Gonzales            11 Ryle                  22:09.49  101             
115 Heidi Anderson            07 Ryle                  22:09.88  102             
116 Miranda Mullins           11 Lafayette             22:10.15  103             
117 Lexi Flynn                08 Scott                 22:10.52  104             
118 Lindsay Atkins            08 John Hardin           22:12.33  105             
119 Kelly Boling              10 Daviess County        22:13.26  106             
120 Kaylea Neal               10 Meade County          22:13.58                  
121 Katrina Hellman           09 Simon Kenton          22:13.95                  
122 Katie Gilbert             08 North Hardin          22:14.37                  
123 Michelle Navarro          11 Central Hardin        22:15.29  107             
124 Susan Parker              11 Owensboro             22:16.30  108             
125 Hannah Stanfield          12 Warren Central        22:17.43                  
126 Kate Duty                 10 Daviess County        22:17.68  109             
127 Sarah Osborne             11 Butler                22:17.93  110             
128 Daria Ochenkowski         09 Henry Clay            22:18.38                  
129 Macy Early                11 Henry Clay            22:18.65                  
130 Devin Welch               12 Bullitt Central       22:21.06  111             
131 Kelsey Jackson            10 Graves County         22:21.89  112             
132 Raeven Wilson             12 Male                  22:22.16  113             
133 Breana Conway             10 Male                  22:22.38  114             
134 Carly Kane                11 Cooper                22:23.20  115             
135 Cayla Johnson             11 Male                  22:24.27  116             
136 Karina Egger              10 Cooper                22:25.12  117             
137 Kristen Pendley           10 Muhlenberg County     22:25.47  118             
138 Liz Axtell                11 Muhlenberg County     22:26.27  119             
139 Lauren Redding            09 Bullitt Central       22:29.08  120             
140 Katherine Anderson        09 Tates Creek           22:29.94  121             
141 Deborah Flynn             11 Bowling Green         22:30.83  122             
142 Sabryn Wooton             08 Grant County          22:31.09                  
143 Kaitlyn Williamson        11 Lafayette             22:31.43  123             
144 Allyson Elliot            08 Henderson County      22:34.07                  
145 Rebecca Facktor           09 Ballard               22:34.43                  
146 Kelsey Hughes             07 Nelson County         22:34.84                  
147 Tori Briggs               08 Central Hardin        22:35.33  124             
148 Haley Ellison             07 Southwestern          22:35.72  125             
149 Hannah Lamb               08 Graves County         22:36.10  126             
150 McKenzie Blocker          11 Eastern               22:36.47                  
151 Lydia Gapp                09 George Rogers Clark   22:36.84  127             
152 Elise Shainfied           09 Lafayette             22:37.23  128             
153 Rachel Northcutt          09 Marshall County       22:38.37                  
154 Sara Correll              12 Scott County          22:39.11                  
155 Sydney Griswell           07 Central Hardin        22:39.81  129             
156 Kaitlyn Arel              09 John Hardin           22:40.30  130             
157 Sarah Suggs               10 Greenwood             22:42.58                  
158 Sydney Walsh              10 Butler                22:45.12  131             
159 Hannah Hughes             12 Owensboro             22:46.29  132             
160 Jillian Shufelt           09 North Hardin          22:48.30                  
161 Morgan Sweeney            08 Scott                 22:49.02  133             
162 Katie Goff                09 Southwestern          22:49.55  134             
163 Mary Grace Hill           09 Lafayette             22:50.06  135             
164 Madison Gaither           12 Tates Creek           22:50.43  136             
165 Nina Kersey               09 John Hardin           22:53.65  137             
166 Ashley Phelps             08 Southwestern          22:55.88  138             
167 Taylor Montgomery         11 Barren County         22:56.50  139             
168 Emily Johnson             11 Male                  22:57.69  140             
169 Julia Manning             08 Madison Central       22:58.15  141             
170 Alyssa Hamilton           08 South Laurel          23:00.96                  
171 Laura Grenfell            11 Woodford County       23:01.43  142             
172 Paige Ingram              11 Pulaski County        23:01.80  143             
173 Sarah Franklin            11 Madison Central       23:05.32  144             
174 Samantha Hommrich         12 Butler                23:06.23  145             
175 Gabby Prather             08 Cooper                23:07.40  146             
176 Autumn Estes              08 Muhlenberg County     23:08.10  147             
177 Molly Haebig              10 John Hardin           23:09.21  148             
178 Faith Stansbury           07 Nelson County         23:12.02                  
179 Olivia Houchens           08 Barren County         23:13.24  149             
180 Courtney Hammack          08 Campbell County       23:14.15  150             
181 Halie Fain                07 Scott County          23:17.17                  
182 Emily McKnight            09 Bullitt Central       23:17.50  151             
183 Emily Bryant              12 Male                  23:18.80  152             
184 Leanne Crowder            08 Southwestern          23:19.78  153             
185 Chasity Wilson            09 Bullitt Central       23:21.22  154             
186 Margaret Grogan           12 Oldham County         23:21.92  155             
187 Anna Knox                 10 Madison Central       23:22.41  156             
188 Sam Bosshammer            12 Cooper                23:22.82  157             
189 Alyssa Gaunce             07 George Rogers Clark   23:23.41  158             
190 Hayley Leach              08 Grant County          23:26.23                  
191 Allie Czack               12 Woodford County       23:29.35  159             
192 Hannah Jones              09 Graves County         23:30.86  160             
193 Taylor Beth Robards       07 Muhlenberg County     23:31.67  161             
194 Ayana Wheeler             12 Paul Dunbar           23:32.22  162             
195 Taeler Ware               12 Butler                23:33.11  163             
196 Daci Thomas               09 Graves County         23:35.24  164             
197 Leanne Dobias             11 Tates Creek           23:36.23  165             
198 Leslie Burns              09 Apollo                23:39.70                  
199 Shayna Billingsley        08 Barren County         23:40.91  166             
200 Jessica Stafford          10 John Hardin           23:42.57  167             
201 Abbey Smiley              12 Paul Dunbar           23:43.17  168             
202 Tasia Kinnaird            11 Butler                23:45.75  169             
203 Brandi Thomas             11 Pulaski County        23:46.86  170             
204 Kendall Johnson           09 Woodford County       23:49.59  171             
205 Rachel Thacker            12 Bullitt Central       23:53.80  172             
206 Sarah Flaherty            10 Owensboro             24:09.08  173             
207 Blaire Katinic            07 Scott                 24:12.18  174             
208 Lindy Darnell             12 George Rogers Clark   24:15.79  175             
209 Geneva Payne              11 Owensboro             24:24.34  176             
210 Melanie Manning           08 Madison Central       24:25.63  177             
211 Lorin Martin              11 Campbell County       24:31.62  178             
212 Molly Smith               08 Pulaski County        24:50.08  179             
213 Emily Ripberger           12 Campbell County       24:59.23  180             
214 Ashley Haddad             10 Woodford County       25:18.92  181             
215 Hailey Holzapfel          10 Paul Dunbar           25:20.55  182             
216 Jessica Holden            12 Campbell County       25:35.01  183             
217 Jessica Doran             10 Central Hardin        25:35.46  184             
218 Morgan Messina            10 Male                  25:38.61  185             
219 Addyson Draper            09 Paul Dunbar           25:41.83  186             
220 Genna Petrey              11 George Rogers Clark   25:44.30  187             
221 Destiny Hembree           09 George Rogers Clark   25:51.60  188             
222 Kristen Williamson        09 Lafayette             26:02.27  189             
223 Callie Miller             10 George Rogers Clark   26:12.97  190             
224 Chelsea Goff              12 Southwestern          26:17.10  191             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Assumption                   34    2    4    7    8   13   14   17          
      Total Time:  1:37:16.78                                                    
         Average:    19:27.36                                                    
   2 Sacred Heart                153   19   20   21   42   51   53               
      Total Time:  1:43:11.42                                                    
         Average:    20:38.29                                                    
   3 Bowling Green               155   11   25   28   29   62  122               
      Total Time:  1:42:42.45                                                    
         Average:    20:32.49                                                    
   4 Oldham County               163    9   26   39   41   48   98  155          
      Total Time:  1:42:51.97                                                    
         Average:    20:34.40                                                    
   5 Dupont Manual               172    1    5   49   52   65   68   82          
      Total Time:  1:42:02.17                                                    
         Average:    20:24.44                                                    
   6 Daviess County              174    3   10   12   71   78  106  109          
      Total Time:  1:41:56.18                                                    
         Average:    20:23.24                                                    
   7 Notre Dame                  210   27   31   37   57   58   60   86          
      Total Time:  1:44:33.67                                                    
         Average:    20:54.74                                                    
   8 Muhlenberg County           346   16   30   63  118  119  147  161          
      Total Time:  1:47:09.60                                                    
         Average:    21:25.92                                                    
   9 Barren County               354   22   24   77   92  139  149  166          
      Total Time:  1:47:27.67                                                    
         Average:    21:29.54                                                    
  10 Ryle                        370   32   81   83   84   90  101  102          
      Total Time:  1:48:03.09                                                    
         Average:    21:36.62                                                    
  11 Tates Creek                 383   23   64   79   96  121  136  165          
      Total Time:  1:48:09.46                                                    
         Average:    21:37.90                                                    
  12 Cooper                      407   36   54   85  115  117  146  157          
      Total Time:  1:48:40.15                                                    
         Average:    21:44.03                                                    
  13 Woodford County             415   33   34   47  142  159  171  181          
      Total Time:  1:49:04.36                                                    
         Average:    21:48.88                                                    
  14 Owensboro                   426   56   61   69  108  132  173  176          
      Total Time:  1:49:15.20                                                    
         Average:    21:51.04                                                    
  15 Graves County               427   43   72   74  112  126  160  164          
      Total Time:  1:49:06.69                                                    
         Average:    21:49.34                                                    
  16 Pulaski County              429   35   67   91   93  143  170  179          
      Total Time:  1:49:17.69                                                    
         Average:    21:51.54                                                    
  17 John Hardin                 448    6   70  105  130  137  148  167          
      Total Time:  1:48:44.51                                                    
         Average:    21:44.91                                                    
  18 Butler                      454   18   50  110  131  145  163  169          
      Total Time:  1:49:41.60                                                    
         Average:    21:56.32                                                    
  19 Lafayette                   457   15   88  103  123  128  135  189          
      Total Time:  1:49:21.27                                                    
         Average:    21:52.26                                                    
  20 Madison Central             465   38   45   97  141  144  156  177          
      Total Time:  1:49:54.34                                                    
         Average:    21:58.87                                                    
  21 Bullitt Central             501   46   73  111  120  151  154  172          
      Total Time:  1:50:45.02                                                    
         Average:    22:09.01                                                    
  22 Paul Dunbar                 530   44   76   80  162  168  182  186          
      Total Time:  1:51:38.36                                                    
         Average:    22:19.68                                                    
  23 Campbell County             537   55   59   95  150  178  180  183          
      Total Time:  1:52:23.63                                                    
         Average:    22:28.73                                                    
  24 Central Hardin              541   87   94  107  124  129  184               
      Total Time:  1:51:24.32                                                    
         Average:    22:16.87                                                    
  25 Southwestern                562   66   99  125  134  138  153  191          
      Total Time:  1:51:57.24                                                    
         Average:    22:23.45                                                    
  26 Male                        572   89  113  114  116  140  152  185          
      Total Time:  1:52:00.87                                                    
         Average:    22:24.18                                                    
  27 Scott                       586   75  100  104  133  174                    
      Total Time:  1:52:59.57                                                    
         Average:    22:35.92                                                    
  28 George Rogers Clark         687   40  127  158  175  187  188  190          
      Total Time:  1:56:51.03                                                    
         Average:    23:22.21                                                    



 KHSAA State Cross Country Championship - Organization License
            2011 KHSAA Class 3A State Cross Country Meet - 11/12/2011            
                       Kentucky Horse Park, Lexington, KY                        
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC CLASS 3A
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Connor Sheryak            11 St. Xavier            16:00.21    1             
  2 Sam Lewis                 11 St. Xavier            16:23.22    2             
  3 Kyle Covert               12 Eastern               16:25.73    3             
  4 Patrick Gregory           10 Butler                16:26.09    4             
  5 Luke Weishaar             12 Oldham County         16:29.51    5             
  6 Chase Geary               10 Muhlenberg County     16:34.41                  
  7 Austin Zachary            12 Eastern               16:38.81    6             
  8 Zack Beavin               12 St. Xavier            16:48.45    7             
  9 Tretez Kinnaird           11 Butler                16:48.79    8             
 10 Alex White                12 George Rogers Clark   16:51.20    9             
 11 Nick Reader               11 St. Xavier            16:52.51   10             
 12 Mark Johnson              11 St. Xavier            16:58.75   11             
 13 Brady Baker               09 Cooper                16:59.30   12             
 14 Tristan Durbin            10 Apollo                17:00.12   13             
 15 Ben Turner                12 Conner                17:00.47                  
 16 Keegan Raidt              11 Trinity               17:01.93   14             
 17 Jimmy Goldson             10 Pulaski County        17:03.83   15             
 18 Sam Meredith              12 Trinity               17:04.74   16             
 19 Daniel Southard           10 Daviess County        17:05.54   17             
 20 Brad Sikes                12 Daviess County        17:08.14   18             
 21 Dusty Johnson             10 Apollo                17:10.68   19             
 22 Kyle Barry                12 Marshall County       17:12.94   20             
 23 Allen Matthews            12 Butler                17:16.98   21             
 24 Charles Statler           11 Eastern               17:17.33   22             
 25 Cameron Quisenberry       11 Daviess County        17:21.23   23             
 26 Evan Hancock              11 Trinity               17:22.95   24             
 27 Keith Prive               10 Greenwood             17:25.46                  
 28 Michael Menkhaus          12 Dixie Heights         17:26.50   25             
 29 Adrian Lyttle             11 Tates Creek           17:27.33   26             
 30 James Easler              11 Apollo                17:28.20   27             
 31 Jack Grundy               12 Dupont Manual         17:29.12   28             
 32 Alex O'Bryan              11 Apollo                17:29.69   29             
 33 Nick Eckert               10 Trinity               17:30.82   30             
 34 Marcus Terrell            10 North Hardin          17:31.66   31             
 35 Zac Garrard               11 Owensboro             17:32.16   32             
 36 Will Strickland           11 Meade County          17:32.75   33             
 37 Jacob Waldecker           11 Meade County          17:34.40   34             
 38 Will Short                12 Dupont Manual         17:34.94   35             
 39 Thomas Albrektson         12 Trinity               17:35.39   36             
 40 Logan Hurd                10 Christian County      17:35.76                  
 41 Jeff Keeley               11 Owensboro             17:36.87   37             
 42 Luke Atherton             12 Daviess County        17:37.26   38             
 43 Alex Ozier                11 Eastern               17:38.09   39             
 44 Nathan Crowdus            12 John Hardin           17:38.74                  
 45 Sheldon Jones             10 Grayson County        17:39.59   40             
 46 Malik Mahmud              10 Paul Dunbar           17:39.97   41             
 47 Brian Rugg                10 Lafayette             17:41.52   42             
 48 Landon Meserve            11 Apollo                17:42.11   43             
 49 Max McGehee               11 Dixie Heights         17:43.02   44             
 50 Ben Rathbone              12 Woodford County       17:43.47                  
 51 Vincent Stephen           12 St. Xavier            17:44.59   45             
 52 Hunter Hood               12 Central Hardin        17:45.54   46             
 53 Kevin Ross                12 Bryan Station         17:46.81                  
 54 Trey Baker                11 Daviess County        17:47.72   47             
 55 Joey Hartlage             12 Butler                17:48.31   48             
 56 Layne Gaynor              11 North Laurel          17:48.92   49             
 57 Alex Van Camp             12 St. Xavier            17:49.36   50             
 58 Zach McDaniels            12 Madison Central       17:49.69   51             
 59 Brian Carlson             09 Lincoln County        17:50.03                  
 60 Nick Zambrano             11 Daviess County        17:50.50   52             
 61 Holden Wells              10 Eastern               17:50.74   53             
 62 Tyler Lega                10 Oldham County         17:50.98   54             
 63 Tyler Breeds              10 North Hardin          17:51.32   55             
 64 Cory Heslin               11 Eastern               17:52.26   56             
 65 Troy Lampkin              12 Marshall County       17:54.15   57             
 66 Mason Dunbar              11 Barren County         17:54.63                  
 67 Bret Crawford             09 Grayson County        17:57.17   58             
 68 Josh Price                11 Central Hardin        17:58.22   59             
 69 Johannes Boulware II      11 John Hardin           17:58.79                  
 70 Daniel Collins            11 Bowling Green         17:59.32   60             
 71 Alex Noel                 12 Trinity               17:59.71   61             
 72 Kyle Clark                12 Campbell County       17:59.99                  
 73 Scout Bundy               09 North Laurel          18:00.30   62             
 74 Kevin Montgomery          12 Oldham County         18:00.78   63             
 75 Nick Massie               12 Owensboro             18:01.89   64             
 76 Jacob Robertson           08 Meade County          18:02.53   65             
 77 James Cecil               10 Daviess County        18:02.94   66             
 78 Garrison Burchell         11 North Laurel          18:03.18   67             
 79 Zach Berry                12 Grayson County        18:03.77   68             
 80 Jonathan Howard           09 Meade County          18:04.00   69             
 81 Connor Laramore           12 Bowling Green         18:04.23   70             
 82 Austin Snider             10 Dupont Manual         18:04.43   71             
 83 Greg Randolph             12 North Laurel          18:04.70   72             
 84 Kyle Wilson               11 Henderson County      18:04.93                  
 85 Dakota Waldecker          12 Meade County          18:05.18   73             
 86 Mason Lambert             11 Apollo                18:05.45   74             
 87 Ben Hart                  10 Tates Creek           18:05.76   75             
 88 William Keplinger         11 Paul Dunbar           18:06.67   76             
 89 Kyle Johnson              09 Bowling Green         18:07.41   77             
 90 Rob Schrader              11 Henry Clay            18:08.13   78             
 91 Woody Higginbotham        12 Lafayette             18:08.85   79             
 92 Carter Cannon             12 Grayson County        18:09.26   80             
 93 Clay Priddy               10 Grayson County        18:09.87   81             
 94 Mason Blevins             10 Pulaski County        18:10.62   82             
 95 Ben Hempfling             12 Paul Dunbar           18:11.59   83             
 96 Spencer Barrios           10 Male                  18:13.49                  
 97 Nick McGee                09 Tates Creek           18:13.80   84             
 98 Josh Conder               10 Butler                18:14.29   85             
 99 Evan Adams                11 Tates Creek           18:14.58   86             
100 Mason Crump               10 Madison Central       18:15.00   87             
101 Evan Anestis              11 Tates Creek           18:15.50   88             
102 Andrew Kirk               12 Henry Clay            18:16.55   89             
103 Christian Wright          08 Central Hardin        18:17.11   90             
104 Austin Dillow             12 Anderson County       18:17.37                  
105 Jerome Williams           12 Madison Central       18:17.59   91             
106 Matt Howard               11 Male                  18:17.91                  
107 Andre Rochet              10 Oldham County         18:18.51   92             
108 Austin Moran              09 Butler                18:19.28   93             
109 Alex Griesinger           12 Boone County          18:20.44                  
110 Andrew Hamm               11 Dupont Manual         18:21.63   94             
111 Lee Smith                 11 Lafayette             18:22.01   95             
112 Dillen Whitehouse         12 Muhlenberg County     18:22.48                  
113 Tyler Edmondson           12 Grant County          18:22.83   96             
114 Justin Estes              12 Apollo                18:23.72   97             
115 Danny Thoele              12 Eastern               18:24.34   98             
116 Zachary Stewart           09 Cooper                18:25.48   99             
117 William Atkins            09 Henry Clay            18:25.83  100             
118 Grayson Brookshire        10 George Rogers Clark   18:28.13  101             
119 Paul Adams                11 Trinity               18:28.97  102             
120 Nolan Gerlach             09 Conner                18:29.23                  
121 Eddie Weaver              10 North Hardin          18:29.53  103             
122 Austin Hyden              10 Pulaski County        18:30.02  104             
123 Josh Ortega               12 North Hardin          18:31.31  105             
124 Logan West                11 Bowling Green         18:32.10  106             
125 Matthew Crawford          09 Pulaski County        18:32.54  107             
126 Joseph Ash                10 Paul Dunbar           18:32.91  108             
127 Dalton Lovins             10 Pulaski County        18:33.22  109             
128 Jared Daugherty           12 Central Hardin        18:33.58  110             
129 Jordan Rose               08 Grant County          18:33.98  111             
130 Matthew Kabbes            12 Oldham County         18:34.37  112             
131 Charlie Bagley            10 Cooper                18:34.66  113             
132 Kamren Parker             11 John Hardin           18:35.66                  
133 Darius Payne              09 Dupont Manual         18:36.55  114             
134 Connor Greenhalgh         09 Cooper                18:36.82  115             
135 Braxton Hall              12 Oldham County         18:37.13  116             
136 Isaac Arroyo              10 North Hardin          18:37.59  117             
137 Matt Shuttleworth         12 Conner                18:37.98                  
138 Justin Chlebowy           11 Bryan Station         18:38.46                  
139 James Chute               12 Bowling Green         18:38.84  118             
140 Trevor Krolak             11 Paul Dunbar           18:39.18  119             
141 James Egbert              11 Owensboro             18:39.74  120             
142 Chris Gross               12 Henry Clay            18:40.74  121             
143 Mitchell Kilgore          10 Lafayette             18:41.17  122             
144 Tucker Stofer             11 Lafayette             18:41.46  123             
145 Austin Small              11 Male                  18:43.16                  
146 Trevon Williams           11 Pleasure Ridge Park   18:43.48                  
147 Mark Gallagher            12 Marshall County       18:44.99  124             
148 Dakota Wadswoth           12 North Hardin          18:45.99  125             
149 Hunter Hillmann           11 Marshall County       18:47.64  126             
150 Austin Althaver           10 Dixie Heights         18:48.02  127             
151 Daniel Myers              11 Paul Dunbar           18:48.92  128             
152 Tanner Schmoll            09 Cooper                18:49.54  129             
153 Bryan Smith               11 Fern Creek            18:51.64                  
154 Justin Reed               08 Ryle                  18:52.08  130             
155 Michael Price             11 Central Hardin        18:53.54  131             
156 Michael Ridilla           08 Ryle                  18:54.56  132             
157 Dylan O'Gara              12 Oldham County         18:55.13  133             
158 Dimitri Leggas            09 Lafayette             18:55.77  134             
159 Jordan Carrington         09 Southwestern          18:56.25  135             
160 Morgan Stevens            10 Pulaski County        18:56.67  136             
161 Ricky Foley               12 Lincoln County        18:57.05                  
162 Seth Anderson             10 Graves County         18:57.51                  
163 Austin Haubner            08 Grant County          18:57.88  137             
164 Aaron Clark               11 Owensboro             18:58.26  138             
165 Ben Fuson                 12 Meade County          18:58.58  139             
166 John Spencer              10 Lafayette             18:58.81  140             
167 Shane Glover              12 Seneca                18:59.23                  
168 Logan Parsons             10 Henry Clay            18:59.64  141             
169 Sean McKee                12 Woodford County       19:00.24                  
170 Jacob Gourley             11 Lincoln County        19:01.28                  
171 Alex Walz                 11 Dixie Heights         19:03.30  142             
172 Jarred Baker              11 Grant County          19:03.67  143             
173 Chad Adair                11 Pleasure Ridge Park   19:05.31                  
174 Jordan King               12 Meade County          19:05.79  144             
175 Mark Vonderporten         12 Cooper                19:06.38  145             
176 Jacob Shpilberg           11 Dupont Manual         19:06.64  146             
177 Ben Peterson              10 Bowling Green         19:06.93  147             
178 Patrick Lutz              12 Henry Clay            19:07.72  148             
179 Brent Logan               11 Whitley County        19:08.50                  
180 Nick Coffell              12 Central Hardin        19:08.89  149             
181 Owen Hanna                11 Bowling Green         19:10.19  150             
182 Ethan Brennan             10 Ryle                  19:10.63  151             
183 Michael Tounge            12 Southwestern          19:11.19  152             
184 Corbin Harris             09 Grayson County        19:11.53  153             
185 Jon Moore                 11 Butler                19:11.85  154             
186 Ben Petrey                10 George Rogers Clark   19:12.89  155             
187 Danny Hess                12 Grant County          19:14.46  156             
188 Caleb Barrett             09 Southern              19:14.84                  
189 Michael Edwards           11 Ryle                  19:15.41  157             
190 Griffin Kelley            12 Owensboro             19:15.81  158             
191 Garrett Napier            08 North Laurel          19:16.23  159             
192 Parker Kay                10 Ryle                  19:18.03  160             
193 Austin Kimmell            10 Owensboro             19:18.97  161             
194 Geo Kapalungan            10 North Hardin          19:19.70  162             
195 Zack Brinker              09 Grant County          19:20.46  163             
196 Marcus Browning           11 Pulaski County        19:21.12  164             
197 Jacob Jones               11 Southwestern          19:22.40  165             
198 Brandon Jones             12 Madison Central       19:23.68  166             
199 Jacob Hartman             11 Dixie Heights         19:25.87  167             
200 Jake Devore               12 Marshall County       19:27.32  168             
201 Dylan Petiprin            09 Ballard               19:28.04                  
202 Nathan Bratcher           11 Grayson County        19:28.84  169             
203 Jake Creech               12 North Laurel          19:29.43  170             
204 Benjamin Childress        10 Tates Creek           19:31.46  171             
205 Michael Connors           12 Dupont Manual         19:33.56  172             
206 Brandon Bailey            11 George Rogers Clark   19:34.17  173             
207 Evan Mack                 12 Ballard               19:35.25                  
208 Clay Dixon                12 George Rogers Clark   19:36.37  174             
209 Chris Goodman             12 Central Hardin        19:38.82  175             
210 Corey Owens               10 Southwestern          19:39.24  176             
211 Adam Childress            10 Tates Creek           19:40.96  177             
212 Howard Chenault           11 Madison Central       19:41.43  178             
213 Ethan Brennan             11 Cooper                19:41.71  179             
214 Spencer Brainard          09 Southwestern          19:42.13  180             
215 Tanner Hoogerheide        11 Henry Clay            19:46.53  181             
216 Nick Gibson               11 Marshall County       19:46.84  182             
217 Luke Simpson              11 Dixie Heights         19:47.24  183             
218 Parker Stanley            10 Madison Central       19:49.12  184             
219 Jordon Smith              10 Lincoln County        19:53.26                  
220 Ryan Abner                08 North Laurel          19:56.18  185             
221 James Banks               10 George Rogers Clark   19:56.64  186             
222 Cody Cox                  11 George Rogers Clark   20:02.62  187             
223 Andrew Daniels            08 Grant County          20:05.82  188             
224 Ben Kramer                12 Dixie Heights         20:08.51  189             
225 Bart Denham               12 Paul Dunbar           20:09.46  190             
226 AJ Baker                  12 Ryle                  20:16.13  191             
227 Dustin Mitchell           11 Ryle                  20:25.50  192             
228 Colton Holstead           11 Marshall County       20:38.70  193             
229 Jamie Sharp               12 Southwestern          21:24.01  194             
230 Lincoln Shade             12 Madison Central       22:27.24  195             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St. Xavier                   31    1    2    7   10   11   45   50          
      Total Time:  1:23:03.14                                                    
         Average:    16:36.63                                                    
   2 Trinity (Louisville)        120   14   16   24   30   36   61  102          
      Total Time:  1:26:35.83                                                    
         Average:    17:19.17                                                    
   3 Eastern                     123    3    6   22   39   53   56   98          
      Total Time:  1:25:50.70                                                    
         Average:    17:10.14                                                    
   4 Apollo                      131   13   19   27   29   43   74   97          
      Total Time:  1:26:50.80                                                    
         Average:    17:22.16                                                    
   5 Daviess County              143   17   18   23   38   47   52   66          
      Total Time:  1:26:59.89                                                    
         Average:    17:23.98                                                    
   6 Butler                      166    4    8   21   48   85   93  154          
      Total Time:  1:26:34.46                                                    
         Average:    17:18.90                                                    
   7 Meade County                274   33   34   65   69   73  139  144          
      Total Time:  1:29:18.86                                                    
         Average:    17:51.78                                                    
   8 Oldham County               326    5   54   63   92  112  116  133          
      Total Time:  1:29:14.15                                                    
         Average:    17:50.83                                                    
   9 Grayson County              327   40   58   68   80   81  153  169          
      Total Time:  1:29:59.66                                                    
         Average:    17:59.94                                                    
  10 Dupont Manual               342   28   35   71   94  114  146  172          
      Total Time:  1:30:06.67                                                    
         Average:    18:01.34                                                    
  11 Tates Creek                 359   26   75   84   86   88  171  177          
      Total Time:  1:30:16.97                                                    
         Average:    18:03.40                                                    
  12 Owensboro                   391   32   37   64  120  138  158  161          
      Total Time:  1:30:48.92                                                    
         Average:    18:09.79                                                    
  13 North Laurel                409   49   62   67   72  159  170  185          
      Total Time:  1:31:13.34                                                    
         Average:    18:14.67                                                    
  14 North Hardin                411   31   55  103  105  117  125  162          
      Total Time:  1:31:01.41                                                    
         Average:    18:12.29                                                    
  15 Pulaski County              417   15   82  104  107  109  136  164          
      Total Time:  1:30:50.23                                                    
         Average:    18:10.05                                                    
  16 Paul Dunbar                 427   41   76   83  108  119  128  190          
      Total Time:  1:31:10.32                                                    
         Average:    18:14.07                                                    
  17 Bowling Green               431   60   70   77  106  118  147  150          
      Total Time:  1:31:21.90                                                    
         Average:    18:16.38                                                    
  18 Central Hardin              436   46   59   90  110  131  149  175          
      Total Time:  1:31:27.99                                                    
         Average:    18:17.60                                                    
  19 Lafayette                   461   42   79   95  122  123  134  140          
      Total Time:  1:31:35.01                                                    
         Average:    18:19.01                                                    
  20 Cooper                      468   12   99  113  115  129  145  179          
      Total Time:  1:31:25.80                                                    
         Average:    18:17.16                                                    
  21 Marshall County             495   20   57  124  126  168  182  193          
      Total Time:  1:32:07.04                                                    
         Average:    18:25.41                                                    
  22 Dixie Heights               505   25   44  127  142  167  183  189          
      Total Time:  1:32:26.71                                                    
         Average:    18:29.35                                                    
  23 Henry Clay                  529   78   89  100  121  141  148  181          
      Total Time:  1:32:30.89                                                    
         Average:    18:30.18                                                    
  24 Madison Central             573   51   87   91  166  178  184  195          
      Total Time:  1:33:27.39                                                    
         Average:    18:41.48                                                    
  25 George Rogers Clark         612    9  101  155  173  174  186  187          
      Total Time:  1:33:42.76                                                    
         Average:    18:44.56                                                    
  26 Grant County                643   96  111  137  143  156  163  188          
      Total Time:  1:34:12.82                                                    
         Average:    18:50.57                                                    
  27 Ryle                        730  130  132  151  157  160  191  192          
      Total Time:  1:35:30.71                                                    
         Average:    19:06.15                                                    
  28 Southwestern                808  135  152  165  176  180  194               
      Total Time:  1:36:51.21                                                    
         Average:    19:22.25                                                    



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version