RunnerspaceNewsView

2012 Results - North Carolina NCHSAA Indoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Feb 11 2012, 08:37 PM | 498233 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - North Carolina NCHSAA Indoor State Championships
North Carolina NCHSAA Indoor State Championships - Feb 11, 2012
Eddie Smith Indoor Arena, UNC-Chapel Hill, Chapel Hill, NC, US
 
| 55m | 300m | 500m | 1000m | 1600m | 3200m | 55m Hurdles | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 4x400m Relay 1A-2A-3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Polanco, Oneal,
King, Owens
  Beddingfield 3:29.75 4 10
2 Brown, Jefferso,
Glover, Henderso
  St. Pauls 3:33.34 3 8
3 Ridley, Moton,
Reed, Nelson
  Overhills 3:34.10 4 6
4 Boyle, Schotzin,
Pietryka, Bates
  Cardinal Gibbons 3:37.32 3 5
5 Spitler, Cottrell,
Futia, Lane
  Marvin Ridge 3:37.98 3 4
6 Davidson, Habbal,
Finch, Ovendorf
  Weddington 3:38.02 3 3
7 Williams, Williams,
Taylor, Williams
  Nash Central 3:38.67 4 2
8 Williams, Adams,
Dickerso, Tucker
  Jacksonville 3:38.94 4 1
9 Anding, Fender,
Williams, Tamboro
  White Oak 3:39.13 1  
10 Vincent, Mitchell,
McLendon, Colvin
  Southern Guilfor 3:39.65 3  
11 Littlejo, Whitson,
Collins, Conner
  Polk County 3:40.18 2  
12 Good, Duchatea,
Mabarak, Russell
  Cuthbertson 3:40.71 2  
13 Cunliffe, Frye,
Phillips, Johnson
  South Brunswick 3:42.63 2  
14 Drayton-, Jackson,
Harris, Gibson
  Berry Academy Of 3:42.72 4  
15 Vale, Kennedy,
Pederson, Bryant
  West Henderson 3:43.00 2  
16 Pinkston, Hodge,
Chandler, Hall
  A.L. Brown 3:44.26 1  
17 Shambley, Miller,
Gorham, Wiggins
  Rocky Mount 3:44.69 3  
-- Helton, Lerner,
Boykin, Quarles
  Douglas Byrd DQ 4  
-- Parker, Knight,
Klopp, Elwood
  Northern Guildfo DQ 2  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kiedy, Johnson,
Powell, Smalls
  Knightdale 3:25.64 4 10
2 Collins-, Butler,
Saldana, Blount
  Jack Britt 3:28.05 4 8
3 Ward, Unanka,
Harris, Coward
  Southeast Guilfo 3:28.43 4 6
4 Proctor, Crawford,
Wilson, Crawford
  South View 3:31.77 3 5
5 Tedder, Williams,
Chapman, Branch
  Southeast Raleig 3:31.82 4 4
6 Tillman, White,
Buxton, Baker
  Wakefield 3:34.28 2 3
7 Walker, Wadeling,
Simon, Lovejoy
  Page 3:35.00 3 2
8 Hutchens, Boyd,
Ortado, Foust
  B.L. Smith 3:35.30 3 1
9 Klemons, McLean,
White, Jarrett
  Ardrey Kell 3:35.59 2  
10 Gamble, Williams,
Britt, Cloud
  Mt Tabor 3:35.80 4  
11 Burkhalt, Nunn,
Crowder, Mathis
  Rocky River 3:38.21 2  
12 Brown, Arias,
Saad, Jordan
  Green Hope 3:38.82 1  
13 House, Crosby,
Sheppard, Lane
  Cary 3:39.39 2  
14 Fullmore, Jones,
Popek, Fernando
  Ragsdale 3:39.63 2  
15 Edwards, Davis,
Spellman, Wallace
  J H Rose 3:40.07 1  
16 Smith, Marsland,
Jordan, Hawkins
  Clayton 3:41.51 1  
17 Elliott, Green,
Dula, Jordan
  Parkland 3:41.76 3  
18 Littmann, Littman,
Russ, Rogers
  Garner Senior 3:41.90 2  
19 Perkins, Jones,
Davis, Perine
  Fuquay-Varina 3:42.57 4  
20 Tindall, Everhart,
Donald, Thompson
  Olympic 3:49.66 1  
-- Mcginty, Ware,
Fredenbu, Gibbons
  Apex DNF 3  
-- Jenkins, Deaton,
Scales, Angelo
  T C Roberson DNF 3  
 
Womens 4x400m Relay 1A-2A-3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Seibert, Pfaff,
Covingto, Hurrinus
  Cuthbertson 4:09.24 4 10
2 Fox, Jewks,
Sparrow, Proffitt
  North Buncombe 4:09.96 4 8
3 Schultz, Branche,
Cease, Dodge
  West Carteret 4:11.84 4 6
4 Faucette, Stephens,
Martinez, Evans
  Hugh Cummings (B 4:12.18 4 5
5 Christia, Miller,
McDowell, Elliott
  Polk County 4:12.47 4 4
6 Collins, Gainey,
Thomas, Collins
  Monroe 4:13.33 3 3
7 Hicks, Dwyer,
Maher, Dunkley
  Marvin Ridge 4:13.83 4 2
8 Burke, Patterso,
Spivey, Alston
  Douglas Byrd 4:16.54 3 1
9 Johnson, Fanney,
Wright, Bost
  Walter Williams 4:19.29 3  
10 Whitman, Elmore,
Kesling, Matthews
  Triton 4:22.06 3  
11 Grier, Williams,
Cordray, McMillon
  Berry Academy Of 4:22.44 1  
12 Hamilton, Walden,
Crumby, Mcmillan
  Southern Guilfor 4:23.85 2  
13 Torres, Smith,
Donato, Wilson
  Cardinal Gibbons 4:24.05 3  
14 Moffitt, Saulsgiv,
Butchko, Bennett
  Swansboro 4:24.38 2  
15 Davidson, Donelson,
Livingst, Garrett
  Weddington 4:26.64 3  
16 Taylor, Feathers,
Jones, Latimer
  Gray Stone Day 4:29.30 1  
17 Skelton, Hill,
Hines, Morris
  Tuscola 4:29.74 1  
18 Nunemake, Ford,
Reed, Newton
  Overhills 4:30.45 1  
19 Downs, O'Connor,
Brown, Glasgow
  Jacksonville 4:32.03 2  
20 Dale, Chaplain,
Box, Stewart
  Charles D Owen 4:32.83 2  
21 Morgan, Byrd,
Johnson, Phillips
  Northern Guildfo 4:33.67 2  
22 Davis, Breathwa,
Latimer, Clarke
  Currituck County 4:35.64 2  
23 Kreuger, Green,
Bennett, Lenhardt
  White Oak 4:37.84 1  
24 Bean, Mays,
McLennon, Deberry
  Havelock 4:40.29 1  
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Patillo, Jones,
Sharp, Graham
  Wakefield 3:51.74 3 10
2 Spigner, Morrison,
Williams, Mitchell
  Parkland 4:01.35 3 8
3 Laughlin, Williams,
Blakney, Tapper
  West Mecklenburg 4:06.75 2 6
4 White, Brocking,
Ejindu, Brice
  Dudley Senior 4:10.33 3 5
5 Gray, Tchume,
Lackey, Howell
  Southeast Raleig 4:10.39 3 4
6 Mars, Williams,
Mcfarlan, Thorne
  Clayton 4:11.13 2 3
7 Lang, Colberg,
Massey, McDonnel
  Green Hope 4:13.90 3 2
8 Cook, Soule,
Whitesid, Mcdonald
  T C Roberson 4:15.50 2 1
9 Robinson, Hill,
Baylor, Ervin
  Southeast Guilfo 4:15.51 2  
10 Logan, Tyson,
Preston, Oliver
  Mt Tabor 4:15.95 1  
11 Roberts, Middlebr,
Drummond, Shultz-C
  Watauga 4:16.78 2  
12 Johnson, Thomas,
Parker, Helms
  North Mecklenbur 4:16.92 1  
13 Daniel, Adamson,
Agandi, Mattachi
  Providence 4:17.85 2  
14 Rea, Snyder,
Cunningh, Hensley
  Pinecrest 4:18.60 3  
15 Watson, Culbreat,
Brubaker, Brinson
  Ronald W. Reagan 4:21.07 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
1A-2A-3A Women - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) Cummings, Hugh M. 53 2) North Buncombe 49 3) Monroe 46 4) Cuthbertson High School 37 5) West Carteret 36 6) Marvin Ridge 26 7) Cardinal Gibbons 22 8) Granville Central 18 9) Overhills 15 9) Beddingfield, E.T. 15 11) North Rowan 13 12) Hendersonville 11 12) Andrews, TW 11 12) South Johnston 11 15) North Lincoln 10 15) West Wilkes 10 15) McMichael, Dalton 10 15) Fike 10 19) Northern Guilford 8 19) Owen, Charles D. 8 19) South Brunswick 8 22) Polk County 7 22) Weddington 7 22) South Granville 7 25) Southern Nash 6 25) Jacksonville 6 25) Robinson, Jay M 6 28) Corinth Holders 5 28) North Pitt 5 28) Havelock 5 28) Wilkes Central 5 28) North Stokes 5 28) Triton 5 28) Cedar Ridge 5 35) Cox Mill 4 35) Williams, Walter M 4 35) NC School of Science & Mat 4 35) A.L. Brown 4 35) Ledford 4 35) Hickory Ridge 4 35) Kinston 4 42) Winston-Salem Prep Academ 3 42) Douglas Byrd 3 44) Southwest Edgecombe 2 44) Swansboro 2 44) North Lenoir 2 44) West Davidson 2 48) Asheville 1 48) West Henderson 1 48) Westover 1 48) Statesville 1 48) Rocky Mount 1 1A-2A-3A Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Cardinal Gibbons 42 2) NC School of Science & Ma 39 3) Marvin Ridge 37 4) Cummings, Hugh M. 31 5) Berry Academy 28 6) Southern Guilford 21 7) St. Pauls 20 8) Weddington 19 8) Asheville 19 10) Beddingfield, E.T. 18 11) Lexington 16 12) Granville Central 15 12) Northside (2A) 15 14) Rocky Mount 14 15) North Buncombe 10 15) Salisbury 10 15) Douglas Byrd 10 15) Cedar Ridge 10 15) South Brunswick 10 15) Eastern Alamance 10 21) North Forsyth 8 21) Overhills 8 21) Kinston 8 21) Jacksonville 8 25) Carson, Jesse C 6 25) North Pitt 6 25) Cuthbertson High School 6 25) Union Pines 6 25) West Henderson 6 30) Hickory Ridge 5 30) Currituck County 5 30) Freedom 5 30) Monroe 5 30) White Oak 5 30) Robinson, Jay M 5 30) Pamlico 5 30) West Wilkes 5 38) Polk County 4 38) Triton 4 38) Mount Pleasant 4 38) South Granville 4 38) East Rowan 4 38) Northwest Cabarrus 4 44) Southern Nash 3 44) Piedmont 3 44) Andrews, TW 3 44) Carver 3 48) South Johnston 2 48) Nash Central 2 50) Webb, J. F. 1.50 50) Avery County 1.50 52) Northern Guilford 1 52) Patton 1 52) Fike 1 52) A.L. Brown 1 4A Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Wakefield 88 2) Dudley 43 3) Green Hope 42 4) Jordan 37 5) Watauga 32 6) Southwest Guilford 23 7) Pinecrest 22 8) Apex 20 9) T.C. Roberson 18 10) Broughton 17 11) Reagan, Ronald W 16 11) Western Guilford 16 13) Davie County 15 14) Parkland 14 15) Southern Durham 13 16) East Forsyth 11 16) South View 11 18) Providence 10 19) High Point Central 9 19) Southeast Raleigh 9 21) West Mecklenburg 8 22) Millbrook 7 22) Mount Tabor 7 24) North Mecklenburg 6 24) Wake Forest-Rolesville 6 24) Clayton 6 27) Alexander Central 5 27) Mallard Creek 5 29) Sun Valley 4 29) Mooresville 4 29) West Johnston 4 29) Panther Creek 4 29) Rose, J.H. 4 34) R.J. Reynolds 3 35) West Forsyth 2 35) Olympic 2 37) South Mecklenburg 1 37) Butler 1 4A Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Southeast Guilford 46 1) Knightdale 46 3) Southeast Raleigh 42 4) Enloe 36 5) Mount Tabor 34 6) Reagan, Ronald W 31 7) South View 28 8) Cary 17 8) Fuquay-Varina 17 10) Broughton 16 11) East Forsyth 15 11) East Chapel Hill 15 13) Britt, Jack 14 13) T.C. Roberson 14 15) Ragsdale 13 16) Watauga 12 17) Smith, Ben L 11 18) Terry Sanford 10 18) West Forsyth 10 18) Ardrey Kell 10 21) Page 8 21) Southern Durham 8 21) Riverside (4A) 8 21) Millbrook 8 25) Mooresville 7.50 26) Wakefield 7 26) Providence 7 26) North Mecklenburg 7 29) Olympic 6 29) Panther Creek 6 29) Garner 6 29) Parkland 6 33) Rose, J.H. 5 33) Butler 5 35) Harnett Central 4.50 36) Rocky River 3 37) Pinecrest 2 37) Scotland 2 37) Sanderson 2 40) Northwest Guilford 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version