RunnerspaceNewsView

2012 Results - North Carolina NCHSAA Indoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Feb 11 2012, 08:37 PM | 513268 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - North Carolina NCHSAA Indoor State Championships
North Carolina NCHSAA Indoor State Championships - Feb 11, 2012
Eddie Smith Indoor Arena, UNC-Chapel Hill, Chapel Hill, NC, US
 
| 55m | 300m | 500m | 1000m | 1600m | 3200m | 55m Hurdles | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 500m 1A-2A-3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lordman, Kris 11 Asheville 1:07.36 5 10
2 Gibson, Larry 12 Berry Academy Of 1:07.42 4 8
3 Russell, Matt 12 Cuthbertson 1:07.46 4 6
4 Owens, Patrick 12 Beddingfield 1:07.55 5 5
5 Quarles, Frank 11 Douglas Byrd 1:07.93 4 4
6 Helton, Chase 12 Douglas Byrd 1:07.93 5 3
7 McLendon, Kyle 12 Southern Guilfor 1:08.18 4 2
8 Conner, Andy 12 Polk County 1:08.26 3 1
9 Shambley, Rodie 12 Rocky Mount 1:08.34 4  
10 Griffis, Jeremy 9 Hugh Cummings (B 1:09.26 2  
11 Elwood, John 12 Northern Guildfo 1:09.30 5  
12 Drayton-Ferguson, Traevi 11 Berry Academy Of 1:09.31 2  
13 Harned, Ian 12 North Johnston 1:09.63 3  
14 Nelson, Sean 11 Overhills 1:09.75 3  
15 Ovendorf, Peter 12 Weddington 1:09.88 2  
16 Ridley, Quentin 11 Overhills 1:10.53 2  
17 Bates, Ryan 12 Cardinal Gibbons 1:10.63 5  
18 Stevens, Chase 11 Mitchell 1:11.28 2  
19 Johnson, Sam 12 South Brunswick 1:11.70 2  
20 Bishop, Ishmael 12 Ralph L Fike 1:11.73 5  
21 Garner, Thomas 12 Western Harnett 1:11.95 1  
22 Hall, Timmy 11 A.L. Brown 1:12.15 4  
23 Proctor, Dylan 12 Southern Nash 1:13.26 1  
24 Patterson, Gene 12 Ashbrook 1:13.39 3  
25 Bryant, Zach 12 West Henderson 1:14.81 3  
26 Adams, Xavier 12 Jacksonville 1:16.38 1  
-- Knight, Jon 10 Northern Guildfo DNF 3  
 
Mens 500m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Brian 12 Fuquay-Varina 1:05.21 5 10
2 Harris, Barry 11 Southeast Guilfo 1:05.77 4 8
3 Ward, Hezekiah 12 Southeast Guilfo 1:07.08 5 6
4 Elliott, Josiah 11 Parkland 1:07.22 5 5
5 Parkins, Michael 10 North Mecklenbur 1:07.29 4 4
6 Kiedy, Henry 10 Knightdale 1:07.42 5 3
7 Branch, James 11 Southeast Raleig 1:07.48 4 2
8 Tedder, Ramel 12 Southeast Raleig 1:07.71 4 1
9 Collins-Hall, Jamar 12 Jack Britt 1:07.81 2  
10 Webster, Kenneth 12 West Mecklenburg 1:07.93 3  
11 Murray, Jamaree 10 Southeast Raleig 1:07.95 4  
12 Blount, Justice 12 Jack Britt 1:07.96 3  
13 Powell, Khalid 12 Knightdale 1:08.13 5  
14 Rupinski, Michael 12 Lake Norman 1:08.23 4  
15 Johnson, Marquavious 10 Knightdale 1:08.36 5  
16 Donald, Nigel 12 Olympic 1:09.04 2  
17 Wadelington, Terrance 12 Page 1:09.06 3  
18 Gibbons, Collin 12 Apex 1:09.37 2  
19 Baker, Jeremiah 12 Wakefield 1:09.44 3  
20 Jarvis, Tristin 12 Davie County 1:09.68 2  
21 Arrington, Davidson 11 Western Guilford 1:09.82 2  
22 Lawson, Nicholas 9 North Mecklenbur 1:09.85 2  
23 Hawkins, Eugene 12 Clayton 1:10.06 3  
24 Ortado, Dante 12 B.L. Smith 1:10.38 1  
25 Ramos, Matthew 11 West Charlotte 1:12.16 1  
26 Threatt, Dominic 11 West Charlotte 1:12.40 1  
27 Rasin, Quincy 10 New Bern 1:12.62 1  
-- White, Patrick 10 Wakefield DNF 3  
 
Womens 500m 1A-2A-3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Proffitt, Sage 12 North Buncombe 1:17.53 3 10
2 Evans, Francesca 12 Hugh Cummings (B 1:17.97 3 8
3 Evans, Maya 11 Ralph L Fike 1:19.14 3 6
4 Whitman, Sarah 12 Triton 1:19.19 3 5
5 Hurrinus, Nikolete 10 Cuthbertson 1:19.58 3 4
6 Elliott, Rebecca 12 Polk County 1:20.33 3 3
7 Bost, Abigail 12 Walter Williams 1:21.19 2 2
8 Dunkley, Delaney 10 Marvin Ridge 1:21.66 2 1
9 Owens, Tanazia 11 Harding Universi 1:21.96 2  
10 Maher, Kathleen 10 Marvin Ridge 1:21.99 2  
11 Fox, Allison 12 North Buncombe 1:22.44 2  
12 Greeley, Phylissa 10 Charlotte Cathol 1:23.77 1  
13 Berry, Taylor 12 Marvin Ridge 1:23.83 1  
14 Allawos, Kestrel 9 Asheville 1:25.04 1  
15 Walker, Valerie 10 Burns 1:25.47 1  
16 Stewart, Imani 11 Charles D Owen 1:25.53 1  
17 Gaines, Holly 12 Chatham Central 1:25.80 2  
18 Dale, Morgan 10 Charles D Owen 1:26.95 1  
 
Womens 500m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Patillo, Tiana 11 Wakefield 1:17.29 3 10
2 Jones, Dejah 10 Wakefield 1:17.80 3 8
3 Brice, Achsah 12 Dudley Senior 1:18.35 3 6
4 Culbreath, Jocelyn 10 Ronald W. Reagan 1:18.39 2 5
5 Reid, Rickell 12 Sun Valley 1:18.92 2 4
6 Morrison, Erin 9 Parkland 1:19.18 3 3
7 Price, Allison 10 West Forsyth 1:19.60 2 2
8 McDonald, Megan 12 T C Roberson 1:19.62 3 1
9 Little, Emani 11 Jack Britt 1:19.76 2  
10 Smith, Kaila 11 Ardrey Kell 1:20.07 2  
11 Ward, JeMay 9 Wakefield 1:20.31 3  
12 Williams, Michaela 12 West Mecklenburg 1:20.57 1  
13 Helms, Melissa 12 North Mecklenbur 1:21.11 1  
14 Barnes, Kaitlyn 12 Western Guilford 1:21.65 2  
15 Dunston, Hannah 9 Knightdale 1:21.85 1  
16 Robinson, Daisia 11 Ragsdale 1:22.23 1  
17 Johnson, Trikeria 12 North Mecklenbur 1:22.32 1  
18 Hutchins, Kaitlyn 12 Davie County 1:23.33 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
1A-2A-3A Women - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) Cummings, Hugh M. 53 2) North Buncombe 49 3) Monroe 46 4) Cuthbertson High School 37 5) West Carteret 36 6) Marvin Ridge 26 7) Cardinal Gibbons 22 8) Granville Central 18 9) Overhills 15 9) Beddingfield, E.T. 15 11) North Rowan 13 12) Hendersonville 11 12) Andrews, TW 11 12) South Johnston 11 15) North Lincoln 10 15) West Wilkes 10 15) McMichael, Dalton 10 15) Fike 10 19) Northern Guilford 8 19) Owen, Charles D. 8 19) South Brunswick 8 22) Polk County 7 22) Weddington 7 22) South Granville 7 25) Southern Nash 6 25) Jacksonville 6 25) Robinson, Jay M 6 28) Corinth Holders 5 28) North Pitt 5 28) Havelock 5 28) Wilkes Central 5 28) North Stokes 5 28) Triton 5 28) Cedar Ridge 5 35) Cox Mill 4 35) Williams, Walter M 4 35) NC School of Science & Mat 4 35) A.L. Brown 4 35) Ledford 4 35) Hickory Ridge 4 35) Kinston 4 42) Winston-Salem Prep Academ 3 42) Douglas Byrd 3 44) Southwest Edgecombe 2 44) Swansboro 2 44) North Lenoir 2 44) West Davidson 2 48) Asheville 1 48) West Henderson 1 48) Westover 1 48) Statesville 1 48) Rocky Mount 1 1A-2A-3A Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Cardinal Gibbons 42 2) NC School of Science & Ma 39 3) Marvin Ridge 37 4) Cummings, Hugh M. 31 5) Berry Academy 28 6) Southern Guilford 21 7) St. Pauls 20 8) Weddington 19 8) Asheville 19 10) Beddingfield, E.T. 18 11) Lexington 16 12) Granville Central 15 12) Northside (2A) 15 14) Rocky Mount 14 15) North Buncombe 10 15) Salisbury 10 15) Douglas Byrd 10 15) Cedar Ridge 10 15) South Brunswick 10 15) Eastern Alamance 10 21) North Forsyth 8 21) Overhills 8 21) Kinston 8 21) Jacksonville 8 25) Carson, Jesse C 6 25) North Pitt 6 25) Cuthbertson High School 6 25) Union Pines 6 25) West Henderson 6 30) Hickory Ridge 5 30) Currituck County 5 30) Freedom 5 30) Monroe 5 30) White Oak 5 30) Robinson, Jay M 5 30) Pamlico 5 30) West Wilkes 5 38) Polk County 4 38) Triton 4 38) Mount Pleasant 4 38) South Granville 4 38) East Rowan 4 38) Northwest Cabarrus 4 44) Southern Nash 3 44) Piedmont 3 44) Andrews, TW 3 44) Carver 3 48) South Johnston 2 48) Nash Central 2 50) Webb, J. F. 1.50 50) Avery County 1.50 52) Northern Guilford 1 52) Patton 1 52) Fike 1 52) A.L. Brown 1 4A Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Wakefield 88 2) Dudley 43 3) Green Hope 42 4) Jordan 37 5) Watauga 32 6) Southwest Guilford 23 7) Pinecrest 22 8) Apex 20 9) T.C. Roberson 18 10) Broughton 17 11) Reagan, Ronald W 16 11) Western Guilford 16 13) Davie County 15 14) Parkland 14 15) Southern Durham 13 16) East Forsyth 11 16) South View 11 18) Providence 10 19) High Point Central 9 19) Southeast Raleigh 9 21) West Mecklenburg 8 22) Millbrook 7 22) Mount Tabor 7 24) North Mecklenburg 6 24) Wake Forest-Rolesville 6 24) Clayton 6 27) Alexander Central 5 27) Mallard Creek 5 29) Sun Valley 4 29) Mooresville 4 29) West Johnston 4 29) Panther Creek 4 29) Rose, J.H. 4 34) R.J. Reynolds 3 35) West Forsyth 2 35) Olympic 2 37) South Mecklenburg 1 37) Butler 1 4A Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Southeast Guilford 46 1) Knightdale 46 3) Southeast Raleigh 42 4) Enloe 36 5) Mount Tabor 34 6) Reagan, Ronald W 31 7) South View 28 8) Cary 17 8) Fuquay-Varina 17 10) Broughton 16 11) East Forsyth 15 11) East Chapel Hill 15 13) Britt, Jack 14 13) T.C. Roberson 14 15) Ragsdale 13 16) Watauga 12 17) Smith, Ben L 11 18) Terry Sanford 10 18) West Forsyth 10 18) Ardrey Kell 10 21) Page 8 21) Southern Durham 8 21) Riverside (4A) 8 21) Millbrook 8 25) Mooresville 7.50 26) Wakefield 7 26) Providence 7 26) North Mecklenburg 7 29) Olympic 6 29) Panther Creek 6 29) Garner 6 29) Parkland 6 33) Rose, J.H. 5 33) Butler 5 35) Harnett Central 4.50 36) Rocky River 3 37) Pinecrest 2 37) Scotland 2 37) Sanderson 2 40) Northwest Guilford 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version