RunnerspaceNewsView

2012 Entries - New York NYSPHSAA Indoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Mar 2 2012, 10:18 PM | 326536 views
PrintReport
Social
Images

Entries as of March 1 at 2:00 pm.

All changes & updates must go through Sectional Coordinators.

Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
                                                          HY-TEK's Meet Manager
                                New York State                                 
                      Indoor Track & Field Championships                       
                  Barton Hall, Cornell University  - 3/3/2012                  
                               Performance List                                
 
Event 2  Girls 55 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    803 Valencia Hannon               12 Elmont                 7.11 
  2   1211 Monique Green                 12 Campus Magnet          7.17 
  2    123 Robbi Rogers                  11 Mount Vernon           7.17 
  4   1241 Kimberly Bailey               11 Taft                   7.19 
  5    639 Kailyn Arcury                 12 Will. South            7.23 
  6   1237 Khadijah Cudjoe               12 Sheepshead Bay         7.25 
  6    305 Ashley Winn                   11 Cazenovia              7.25 
  8    518 Demonica Stanley               9 Edison Tech            7.27 
  8    630 Kala Allen                    12 Will. East             7.27 
  8    516 Tanisha Love                  11 Edison Tech            7.27 
 11    207 Natasia Brown                 11 Albany                 7.28 
 12   1132 Sara Ronde                    12 Northport              7.29 
 13   1113 Janel Francis                 12 Copiague               7.30 
 14   1327 Chynna-Monica Chung           12 St. Anthony's          7.36 
 15    541 Madeline Kopp                 11 Spencerport            7.37 
 16    622 Lauren Sullivan               11 Lancaster              7.38 
 17    328 Ke'arra Allen                  9 Nottingham             7.43 
 17    138 Jillan Berger                 12 Sleepy Hollow          7.43 
 19    234 Ellery Bianco                  9 Saratoga               7.44 
 19   1111 Mallory Dugan                 10 Commack                7.44 
 19    139 Emily Polvere                 10 Somers                 7.44 
 19   1304 Lauren Lyons                   9 Card. Spellman         7.44 
 23    929 Kalissa Caesar                11 Port Jervis            7.46 
 24   1412 Zoe Jacobs                    11 Trinity                7.48 
 25    911 Destiny Johnson               12 Kingston               7.51 
 26    419 Taylor Pierson                12 Elmira                 7.53 
 27    806 Shekinah Pettway              10 Friends Academy        7.54 
 28    423 Brittany Schutrum             11 Elmira Notre Dam       7.64 
 28    723 Nicky Trudeau                 12 Saranac Lake           7.64 
 30   1017 Maddie Dreschel                9 Potsdam                7.74 
 31    718 Selena Baillargeon             9 Saranac Lake           7.94 
 32   1404 Charlotte Diamond             10 Nightingale Bmfd       7.98 
 
Event 3  Girls 300 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1   1223 Kadecia Baird                 11 Medgar Evers          38.57 
  2    222 Kyle Plante                   12 Colonie               38.63 
  3   1212 Shenika King                  12 Canarsie Campus       39.59 
  4    124 Tanaya Yarde                  12 Mount Vernon          39.90 
  5    630 Kala Allen                    12 Will. East            40.03 
  6   1331 Olicia Williams               12 St. Anthony's         40.18 
  7   1213 Simone Grant                  12 Columbus              40.27 
  8    211 Blessing Uzoeshi              11 Albany                40.34 
  9    840 Shanice Johnson               12 Valley Str North      40.57 
 10    501 Camaria Long                  12 Aquinas               40.62 
 11    541 Madeline Kopp                 11 Spencerport           40.70 
 12    305 Ashley Winn                   11 Cazenovia             41.04 
 13    818 Noveka McKay                  12 Hempstead             41.12 
 14   1115 Kerri Graber                  11 HHH West              41.17 
 15    909 Sara Flores                   11 Kingston              41.42 
 16   1304 Lauren Lyons                   9 Card. Spellman        41.52 
 17    115 Tiffany Vera                  12 Lakeland/Panas        41.53 
 17    301 Gina Carnovale                12 Baldwinsville         41.53 
 19   1412 Zoe Jacobs                    11 Trinity               41.69 
 20    333 Emma Ford                     11 Skaneateles           41.77 
 21    925 D'Yanna McCaskill             11 Newburgh              41.82 
 22    420 Saige Thomas                  12 Elmira                42.11 
 23   1120 Alyssa Barthelmes             11 Lindenhurst           42.31 
 24    433 Sydney Chaffee                10 Norwich               42.84 
 24    613 Chelsea Grupp                 10 Holland               42.84 
 26   1003 Jaleigh Pier                  12 Canton                44.64 
 27    723 Nicky Trudeau                 12 Saranac Lake          44.74 
 28   1410 Jania Walker-Anderson         11 Poly Prep             45.02 
 29    707 Ryanna Canet                  11 Plattsburgh           46.84 
 
Event 4  Girls 600 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1   1104 Jessica Gelibert              12 Bay Shore           1:32.99 
  2    809 Emma Gallagher                 9 Garden City         1:33.74 
  3   1331 Olicia Williams               12 St. Anthony's       1:34.04 
  4    143 Erin Jaskot                   10 Tappan Zee          1:34.94 
  5    922 Christina Zelenoy             11 Monroe-Woodbury     1:35.09 
  6    135 Gabby Cuccia                  12 RC Ketcham          1:35.61 
  7   1215 Brittney Adams                12 Dewitt Clinton      1:35.78 
  8   1236 Yazmin Wilsonjones            10 Port Richmond       1:35.87 
  9   1320 Pariis Garcia                 12 Notre Dame Acad.    1:36.26 
 10    941 Kerry Connors                 12 Washingtonville     1:36.44 
 11    811 Taylor Hennig                 12 Garden City         1:36.86 
 12   1142 Shannon McDonnell             12 Shoreham W.R.       1:36.98 
 13   1210 Jhanee Sterrett               11 Boys and Girls      1:36.99 
 14    902 Jillian Decker                 9 Cornwall            1:37.21 
 15    802 Jillian Lee                   11 Cold Spring Harb    1:37.32 
 16    128 Selena Marshall               12 New Rochelle        1:37.80 
 17   1336 Chelsea Penn                  12 St. John The Bap    1:38.30 
 18    525 Maggie Pryslak                11 Mercy               1:38.34 
 19    321 Oreoluwa Akinpelu              9 Liverpool           1:38.35 
 20    201 Kaitlin Close                  9 Holy Names          1:38.49 
 21    442 Kaylee Uhl                     9 Waverly             1:39.27 
 22    602 Emily Irish-Ryan              11 Amherst             1:39.71 
 23    243 Kayleigh Lavender             11 Shaker              1:39.74 
 24    528 Ilana Schnaufer               11 Penfield            1:39.75 
 25    314 Olivia Ryan                    9 Fay.-Manlius        1:40.07 
 26   1405 Sarah Van der Elst            12 Nightingale Bmfd    1:40.70 
 27    612 Amanda Murray                 12 Hamburg             1:41.14 
 28    422 Mary Pelkowski                11 Elmira Notre Dam    1:41.31 
 29    704 Ashley Leta                   10 Peru                1:42.04 
 30   1001 Rebecca DelRossi              10 Canton              1:42.84 
 31    728 Melissa Whyman                10 Seton Catholic      1:46.34 
 32   1014 Brianna Hayes                 10 Norwood-Norfolk     1:50.34 
 
Event 5  Girls 1000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    116 Anima Banks                   12 Mamaroneck          2:53.50 
  2    235 Taylor Driscoll               11 Saratoga            2:53.57 
  3   1137 Rachel Paul                   12 Sachem East         2:53.58 
  4    105 Meredith Rizzo                11 Bronxville          2:55.64 
  5    814 Emily O'Neill                 10 Garden City         2:56.52 
  6   1214 Corinne Birchard              11 Curtis              2:57.32 
  7    132 Alexis Hatcher                12 North Rockland      2:58.24 
  8    914 Amber Goodspeed               12 Middletown          2:59.20 
  9    937 Katie FitzGerald              11 Warwick Valley      2:59.49 
 10    938 Darby Ginley                  10 Warwick Valley      2:59.55 
 11   1119 Kathleen Naeher               11 Kings Park          2:59.71 
 12   1148 Jessica Ball                  11 West Islip          2:59.87 
 13    534 Alana MacDonald               11 Rush Henrietta      2:59.91 
 14    204 Leah Triller                  10 Holy Names          3:00.27 
 15    213 Danika Jensen                 10 Bethlehem           3:00.61 
 16    317 Hannah Smith                  11 Fay.-Manlius        3:01.21 
 17    327 Rachel Garn                   10 Marcellus           3:01.39 
 18    545 Eileen O'Hara                 11 Webster Thomas      3:02.30 
 19    609 Emily Krasinski               12 Frontier            3:02.78 
 20    825 Shannon McBrien               12 Massapequa          3:03.08 
 21   1209 Omawattie Singh               11 Boys and Girls      3:05.09 
 22   1313 Jazmine Fray                   9 Kellenberg          3:05.30 
 23   1330 Sloane Russ                   12 St. Anthony's       3:05.79 
 24    413 Rachel Hutchinson             11 Dryden              3:06.27 
 25    440 Kristine Reed                 12 Walton              3:06.66 
 26    626 Sharae Smith                  12 Niagara Falls       3:09.20 
 27   1221 Meredith Hansalik             11 McKee/SI Tech       3:09.73 
 28   1018 Christina Firl                11 Potsdam             3:10.84 
 29   1413 Haley Keyko                   12 Trinity             3:12.08 
 30    704 Ashley Leta                   10 Peru                3:14.34 
 31   1409 Jessica Tregidgo              10 Poly Prep           3:15.24 
 32    714 Lexi Blockson                  9 Saranac             3:21.04 
 
Event 6  Girls 1500 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    805 Kelsey Margey                 12 Friends Academy     4:27.64 
  2    831 Brianna Nerud                 12 North Shore         4:28.65 
  3    104 Mary Cain                     10 Bronxville          4:29.64 
  4    923 Gianna Frontera               10 Newburgh            4:38.46 
  5    926 Emily Waligurski              11 Onteora             4:40.24 
  6    101 Delphi Cleveland              11 Arlington           4:41.53 
  7    933 Holly Cavalluzzo              11 Valley Central      4:42.56 
  7    527 Leila Mantilla                12 Penfield            4:42.56 
  9   1208 Sabrina Southerland           11 Benjamin Cardozo    4:42.78 
 10    202 Catherine Maloy               11 Holy Names          4:42.82 
 11   1124 Tiana Guevara                 10 Miller Place        4:43.33 
 12    126 Megan Young                   11 Nanuet              4:44.20 
 13   1239 Christina Melian              12 Susan Wagner        4:45.00 
 14    203 Kaylee Scott                   9 Holy Names          4:46.52 
 15    309 Annika Avery                   9 Fay.-Manlius        4:46.56 
 16    239 Estela Smith                   9 Saratoga            4:47.84 
 17   1318 Kerri Butler                  12 Notre Dame Acad.    4:48.43 
 18   1146 Juliana Marcucci              12 Ward Melville       4:50.16 
 19   1123 Talia Guevara                 10 Miller Place        4:50.54 
 20    544 Valerie Palermo               11 Web. Schroeder      4:50.58 
 21    336 Betsy Black                   12 Westhill-Ludden     4:55.45 
 22   1326 Paige Duca                     9 Sacred Heart        4:57.63 
 23   1402 Isabeaux Mitton               11 Friends             4:57.91 
 24    431 Elizabeth Jewiss              11 Marathon            4:59.49 
 25    607 Katelyn Tresino               12 Clarence            5:00.21 
 26    405 Katie Butler                   9 Corning             5:00.24 
 27   1406 Sasha Whittle                 11 Nightingale Bmfd    5:00.62 
 28    609 Emily Krasinski               12 Frontier            5:00.97 
 29   1005 Maria Ricalton                 9 Canton              5:02.84 
 30    708 Emma Deshaies                 12 Plattsburgh         5:06.04 
 31    703 Taylor Durocher               10 Peru                5:28.14 
 
Event 8  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    236 Keelin Hollowood              11 Saratoga            9:52.25 
  2    313 Christie Rutledge             12 Fay.-Manlius        9:52.92 
  3   1207 Alexis Panisse                12 Benjamin Cardozo   10:03.32 
  4    827 Elizabeth Caldwell            11 North Shore        10:04.43 
  5    828 Jessica Donohue               11 North Shore        10:04.73 
  6    923 Gianna Frontera               10 Newburgh           10:06.75 
  7    142 Kate Zendell                   9 Suffern            10:09.04 
  8    240 Katie Treichel                12 Saratoga           10:09.67 
  9    228 Madeline Montague             11 Greenwich          10:10.29 
 10   1130 Brigid Brennan                10 Northport          10:13.99 
 11   1239 Christina Melian              12 Susan Wagner       10:14.50 
 12    606 Kaitlin McCadden              12 Clarence           10:14.84 
 13    512 Meghan McCormick              12 Canandaigua        10:15.40 
 14    103 Ariana Bottalico              11 Brewster           10:16.74 
 15    114 Claire Gomba                   9 John Jay E.F.      10:16.94 
 16    810 Stephanie Gerland              8 Garden City        10:18.14 
 17   1147 Caroline O'Hea                12 Ward Melville      10:19.76 
 18    526 Katie Lembo                   10 Penfield           10:19.91 
 19   1004 Laura Pierce                  10 Canton             10:24.44 
 20    907 Ashley Wallace                 9 Cornwall           10:25.87 
 21    337 Jessica Curry                 12 Westhill-Ludden    10:27.74 
 22    511 Kathleen McCormick            12 Canandaigua        10:34.14 
 23   1311 Ashlin Conroy                 12 Kellenberg         10:37.17 
 24   1402 Isabeaux Mitton               11 Friends            10:46.00 
 25   1329 Kerri-Anne Flynn              11 St. Anthony's      10:46.60 
 26    603 Emily Garrett                 10 Clarence           10:52.28 
 27    438 Kaitlin Shippy                12 Trumansburg        10:59.45 
 28    436 Taylor Hitchcock               8 Oneonta            11:01.31 
 29   1401 Caroline Wagner               10 Conv. of the SH    11:02.70 
 30    724 Margaret Champagne             8 Seton Catholic     11:14.94 
 31    702 Cheyenne Dobozy                9 Peru               11:24.54 
 32   1016 Madi Dow                       9 Potsdam            11:29.44 
 
Event 1  Girls 55 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1   1202 Akayla Anderson               11 Benjamin Cardozo       7.99 
  2    639 Kailyn Arcury                 12 Will. South            8.00 
  3   1203 Sandreka Bancroft              9 Benjamin Cardozo       8.18 
  4    122 Lexus Harney                  12 Mount Vernon           8.22 
  5    140 Sarah Bowens                  12 Suffern                8.25 
  6    839 Brittney Webley               12 Uniondale              8.28 
  7   1309 Odrine Belot                  12 Kellenberg             8.32 
  8   1310 Katie Cavanaugh               12 Kellenberg             8.35 
  9    837 Adrionna Powell-Lawrence      12 Uniondale              8.42 
 10    822 Kristina Romano               12 MacArthur              8.50 
 11    131 Ashley Wiggins                10 New Rochelle           8.51 
 12   1237 Khadijah Cudjoe               12 Sheepshead Bay         8.58 
 13    510 Christine Lyttle              11 Canandaigua            8.61 
 14    924 Aliyah Matta                  10 Newburgh               8.65 
 15    913 Courtney Warden               10 Marlboro               8.71 
 16    229 Dejana Harris                 12 Guilderland            8.74 
 16    614 Cienna Simon                  11 Jamestown              8.74 
 18    215 Jaleah Owens                   9 Burnt Hills            8.75 
 19    307 Katie Osborne                 12 Cicero-NS              8.76 
 19   1118 Kayla Koelbel                 12 Kings Park             8.76 
 21    214 Jackie Kearney                12 Bethlehem              8.78 
 22    302 Paige Biviano                 12 Cazenovia              8.83 
 23   1145 Jeana Esernio                 12 Ward Melville          8.86 
 23    532 Samantha Turner               12 Red Jacket             8.86 
 25   1403 Alyza Ngbokoli                11 Hackley                9.05 
 26    401 Julia Knapp                    9 BGA                    9.08 
 27    429 Arianna Scaptura              11 Horseheads             9.17 
 28   1010 Kylie Disotelle               12 Franklin Academy       9.54 
 29    729 Courtney Shaner               12 Ticonderoga           10.14 
 30   1411 Virginia Cook                 10 Trinity               10.32 
 31    715 Sabrina Bruno                  9 Saranac               10.64 
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay Prelims
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Medgar Evers                                         1:40.26 
     1) 1225 Janai Cameron 9            2) 1224 Martina Brown 9           
     3) 1232 Ashley Tasher 10           4) 1226 Kimberly Campbell 11      
     5) 1230 Imani McDaniels-James 9    6) 1228 Sabrina Joseph 11         
  2  Mount Vernon                                         1:40.56 
     1) 124 Tanaya Yarde 12             2) 123 Robbi Rogers 11            
     3) 120 Shanice Cameron 12          4) 122 Lexus Harney 12            
     5) 121 Alezandria Elliott 11       6)                                
  3  Albany                                               1:43.90 
     1) 211 Blessing Uzoeshi 11         2) 208 Quimoni Chandler 11        
     3) 210 Kyniqua Marable 12          4) 207 Natasia Brown 11           
     5) 209 Tiaria Gaines 9             6) 206 Demonae Brown 9            
  4  Uniondale                                            1:44.83 
     1) 834 Timaya Forehand 11          2) 836 Crystal Green 9            
     3) 839 Brittney Webley 12          4) 837 Adrionna Powell-Lawrence 12
     5) 838 Kadesha Roberts 11          6) 835 Tawanda Francis 12         
  5  North Babylon                                        1:45.56 
     1) 1125 Alena Gannon 11            2) 1126 Shiloe Gardner 9          
     3) 1128 Ashley Mandat 11           4) 1129 Tori Thompson 12          
     5) 1127 Nailah Jones 9             6)                                
  6  Edison Tech                                          1:46.39 
     1) 516 Tanisha Love 11             2) 517 Nyasia Mercado 10          
     3) 515 Chyna Harris 11             4) 518 Demonica Stanley 9         
     5) 514 Billie Carroll 12           6) 513 Shaniece Blair 10          
  7  Cornwall                                             1:46.73 
     1) 901 Brittany Bryant 12          2) 902 Jillian Decker 9           
     3) 903 Olivia Jebb 12              4) 905 Elena Rudy 11              
     5) 906 Christa Sidoti 9            6) 907 Ashley Wallace 9           
  8  Liverpool                                            1:47.17 
     1) 321 Oreoluwa Akinpelu 9         2) 322 Tammy Brodie 11            
     3) 325 Catherine Rowell 11         4) 326 Connie Torres 12           
     5) 323 Yasmeen Griffin 9           6) 324 Jasmine Herbert 11         
  9  Elmira                                               1:49.52 
     1) 419 Taylor Pierson 12           2) 418 Meg Knuth 10               
     3) 417 Amari Hadlock 9             4) 420 Saige Thomas 12            
     5) 415 Jalasia Demember 8          6) 416 Ally Dimon 9               
 10  Kellenberg Memorial                                  1:49.86 
     1) 1310 Katie Cavanaugh 12         2) 1306 Kelcey Batzer 12          
     3) 1312 Danielle Correia 10        4) 1317 Carly Montgomery 11       
     5) 1307 Jasmine Belcher 12         6) 1305 Lisa Abramski 12          
 11  Lancaster                                            1:50.08 
     1) 622 Lauren Sullivan 11          2) 619 Ashley Grazen 8            
     3) 617 Tiffany Cycon 9             4) 621 Allie Mazur 9              
     5) 624 Emily Young 10              6) 618 Emily DeAngelis 10         
 12  Saranac Lake                                         1:54.34 
     1) 723 Nicky Trudeau 12            2) 722 Vanessa Salamy 11          
     3) 718 Selena Baillargeon 9        4) 719 Chelsea LaFountain 12      
     5) 721 Jacinda Riggs 9             6) 720 Christina Rabideau 9       
 13  Potsdam                                              1:54.64 
     1) 1017 Maddie Dreschel 9          2) 1018 Christina Firl 11         
     3) 1016 Madi Dow 9                 4) 1015 Kalli Bartlett 9          
     5) 1019 Abbie Grunieson 9          6)                                
 
Event 10  Girls 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Garden City                                          3:50.03 
     1) 809 Emma Gallagher 9            2) 811 Taylor Hennig 12           
     3) 815 Katie O'Neill 10            4) 812 Laura Jaeger 10            
     5) 816 Alexis Yeboah-Kodie 12      6) 808 Jenna DeAngelo 12          
  2  Medgar Evers                                         3:51.26 
     1) 1227 Odessa Fernandes 11        2) 1231 Kenisha Pugh 10           
     3) 1229 Julissa Lecky 11           4) 1233 Kenya Wright 10           
     5) 1223 Kadecia Baird 11           6) 1225 Janai Cameron 9           
  3  Fayetteville-Manlius                                 3:57.71 
     1) 315 Marri Ryu 11                2) 318 Natalie Zazzara 10         
     3) 310 Katie Brislin 11            4) 312 Heather Martin 12          
     5) 316 Katie Sischo 12             6) 314 Olivia Ryan 9              
  4  Colonie                                              3:58.52 
     1) 217 Alicia Bousa 11             2) 218 Andrea Guidarelli 12       
     3) 219 Kirsten Kaminski 9          4) 222 Kyle Plante 12             
     5) 221 Mikeisha Kelly 9            6) 224 Amanda Stankus 11          
  5  Bay Shore                                            3:59.97 
     1) 1101 Jacqueline Anderson 10     2) 1104 Jessica Gelibert 12       
     3) 1105 Nia McCaslin 9             4) 1102 Cesia Andrade 10          
     5) 1107 Danielle Rowe 12           6) 1103 Cynthia Del Core 11       
  6  Monroe-Woodbury                                      4:05.24 
     1) 919 Morgan Menzzasalma 9        2) 920 Spencer Pavia 9            
     3) 916 Jennifer Boyle 12           4) 922 Christina Zelenoy 11       
     5) 918 Alanah Hurse 10             6) 917 Dayzondra Gonzalez 11      
  7  Harrison                                             4:07.44 
     1) 109 Hannah Hochman 11           2) 112 Sam Shopovick 10           
     3) 108 Ashley DelliPaoli 11        4) 110 Rula Samad 10              
     5) 107 Olivia Caparelli 12         6) 111 Nina Sarmiento 12          
  8  Kellenberg Memorial                                  4:07.63 
     1) 1307 Jasmine Belcher 12         2) 1313 Jazmine Fray 9            
     3) 1308 Melany Belot 10            4) 1309 Odrine Belot 12           
     5) 1316 Bridget McNierney 9        6) 1315 Liz Magno 11              
  9  Rush Henrietta                                       4:10.33 
     1) 534 Alana MacDonald 11          2) 539 Ceara Watson 9             
     3) 535 Elvira Martinez 10          4) 536 Tatiana Quinn 11           
     5) 533 Zanah Francis 12            6) 540 Emily Zeafla 10            
 10  Williamsville North                                  4:10.96 
     1) 635 Sarah Loud 12               2) 631 Rachel Dorogi 12           
     3) 637 Joy Nyaanga 11              4) 632 Madeline Hammer 10         
     5) 634 Lisa Kuhn 12                6) 638 Maria Pollack 12           
 11  Horseheads                                           4:15.34 
     1) 430 Elizabeth Wall 11           2) 429 Arianna Scaptura 11        
     3) 426 Jasmine Green 12            4) 424 Rebecca Briggs 10          
     5) 427 Hannah Lundgren 10          6) 428 Mariah Robbins 11          
 12  Plattsburgh                                          4:37.54 
     1) 708 Emma Deshaies 12            2) 707 Ryanna Canet 11            
     3) 712 Aderienne Nye 10            4) 710 Brooke Knight 10           
     5) 709 Anna Hewitt 10              6) 706 Jamie Bedard 10            
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  North Shore                                          9:04.99 
     1) 827 Elizabeth Caldwell 11       2) 828 Jessica Donohue 11         
     3) 829 Lea Farrell 10              4) 830 Raquel Fossett 10          
     5) 831 Brianna Nerud 12            6) 832 Olivia Statile 10          
  2  Fayetteville-Manlius                                 9:10.12 
     1) 311 Jillian Fanning 11          2) 316 Katie Sischo 12            
     3) 312 Heather Martin 12           4) 310 Katie Brislin 11           
     5) 317 Hannah Smith 11             6) 314 Olivia Ryan 9              
  3  Mamaroneck                                           9:15.14 
     1) 116 Anima Banks 12              2) 118 Leonie Rauls 8             
     3) 117 Katie Devore 10             4) 119 Shari Rauls 8              
  4  Saratoga                                             9:15.50 
     1) 240 Katie Treichel 12           2) 237 Margaret MacDonald 12      
     3) 236 Keelin Hollowood 11         4) 239 Estela Smith 9             
     5) 235 Taylor Driscoll 11          6) 238 Amelia Mahoney 7           
  5  Sachem East                                          9:27.31 
     1) 1136 Melanie Notarstefano 12    2) 1134 Casey Gelderman 10        
     3) 1139 Nicole Silvestre 10        4) 1137 Rachel Paul 12            
     5) 1140 Jacqueline Wasilko 10      6) 1138 Laurie Semetsis 11        
  6  Notre Dame Academy                                   9:31.00 
     1) 1321 Katherine Henri 12         2) 1322 Alexa Roda 10             
     3) 1323 Stephanie Van Pelt 12      4) 1318 Kerri Butler 12           
     5) 1319 Sam Downing 10             6) 1320 Pariis Garcia 12          
  7  Warwick Valley                                       9:34.29 
     1) 936 Agnes Eigo 8                2) 935 Charlotte Brunjes 12       
     3) 937 Katie FitzGerald 11         4) 938 Darby Ginley 10            
     5) 939 Megan Reilly 8              6) 940 Emily Winslow 12           
  8  Canandaigua                                          9:35.74 
     1) 512 Meghan McCormick 12         2) 511 Kathleen McCormick 12      
     3) 509 Lauren D'Amore 11           4) 508 Kendall D'Amore 11         
     5) 506 Jessica Colmerauer 11       6) 507 Jamie Corbett 12           
  9  Benjamin Cardozo                                     9:36.57 
     1) 1207 Alexis Panisse 12          2) 1208 Sabrina Southerland 11    
     3) 1205 Yerin Kim 10               4) 1206 Kesha Medas King 11       
     5) 1204 Lisa Dazzell 10            6)                                
 10  Clarence                                             9:56.96 
     1) 606 Kaitlin McCadden 12         2) 605 Jacqueline Huben 12        
     3) 603 Emily Garrett 10            4) 607 Katelyn Tresino 12         
     5) 604 Kristin George 10           6)                                
 11  Corning                                              9:58.14 
     1) 408 Laura Demartino 12          2) 410 Liza Gerwig 12             
     3) 407 Michelle Crook 10           4) 405 Katie Butler 9             
     5) 409 Morgan Gallagher 10         6) 406 Laura Cooper 11            
 12  Franklin Academy                                    10:18.34 
     1) 1008 Morgan Bronner 10          2) 1012 Carrie Pomainville 10     
     3) 1007 Rebekkah Bond 10           4) 1009 Justina Cositore 12       
     5) 1011 Emily Hutchins 12          6) 1006 Brandy Allen 12           
 13  Seton Catholic                                      10:26.24 
     1) 728 Melissa Whyman 10           2) 724 Margaret Champagne 8       
     3) 726 Pheobe Christopher 8        4) 727 Maddy Munn 8               
     5) 725 Dana Chapman 11             6)                                
 
Event 12  Girls Intersectional Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Section 1                                           10:03.45 
     1) 125 Deana Felicissimo 12        2) 141 Kameron McIntosh 7         
     3) 145 Shannon Teevens 12          4) 136 Natalie Tanner 10          
     5) 134 Caitlin Lardaro 12          6)                                
  2  Section 9                                           10:14.69 
     1) 942 Lauren Hehir 12             2) 915 Jenn Peters 11             
     3) 910 Kayley Jansen 10            4) 921 Meaghan Ventarola 12       
     5) 927 Cynthia Gray 12             6) 932 Kristen Borriello 10       
  3  Section 2                                           10:17.17 
     1) 216 Schuyler Pruyn 11           2) 242 Kristen Hayes 12           
     3) 232 Kaleigh Higgins 12          4) 246 Caroline Hampton 11        
     5) 205 Jacqueline Willsey 11       6) 233 Kelsey Higgins 12          
  4  Section 8                                           10:17.46 
     1) 833 Kathleen Kennedy 12         2) 807 Candace Taylor 10          
     3) 820 Kristina Cioro 12           4) 826 Catherine Young 12         
     5) 828 Jessica Donohue 11          6) 822 Kristina Romano 12         
  5  PSAL                                                10:18.94 
     1) 1221 Meredith Hansalik 11       2) 1201 Josephine Watson 12       
     3) 1217 Marlena Wright 12          4) 1234 Amanda Delacruz 11        
  6  Section 5                                           10:22.71 
     1) 505 Autumn Albrecht 9           2) 546 Georgia Tuttle 11          
     3) 504 Miranda Gilbert-Smalt 8     4) 543 Breonica Smith 12          
     5) 526 Katie Lembo 10              6)                                
  7  Section 3                                           10:23.44 
     1) 303 Caroline Marshall 12        2) 304 Jillian Vogl 12            
     3) 335 Kelly Powell 12             4) 331 Madeline Adams 10          
     5) 319 Danielle Doss 12            6) 337 Jessica Curry 12           
  8  Section 11                                          10:30.00 
     1) 1123 Talia Guevara 10           2) 1114 Ashley West 12            
     3) 1116 Sarah Hardie 10            4) 1122 Sasa Vann 12              
  9  CHSAA                                               10:35.94 
     1) 1332 Delany Worth 10            2) 1328 Megan Fiedler 11          
     3) 1324 Bridget Krumholz 12        4) 1325 Rosalie Caracciolo 11     
 10  Section 4                                           10:40.43 
     1) 423 Brittany Schutrum 11        2) 434 Sarah Spittler 12          
     3) 403 Abbie Bideaux 11            4) 404 Nicole Madden 12           
 11  Section 6                                           10:41.42 
     1) 629 Brianna Colello 11          2) 627 Kelly Nichols 9            
     3) 615 Olivia Zabrodsky 11         4) 640 Carolyn Hopkins 10         
 
Event 13  Girls High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1   1117 Kaitlin Whitehorn             12 John Glenn          5-08.00 
  2    628 Stephanie Izard               12 Sweet Home          5-07.00 
  2    538 Victoria Shaffer              12 Rush Henrietta      5-07.00 
  2   1144 Jackie Crunden                11 Walt Whitman        5-07.00 
  5    329 Dana Husband                  11 Rome Free Acad.     5-06.00 
  5    320 Maggie Fuller                 12 Jamesville-Dew.     5-06.00 
  5    821 Kelly Clifford                12 MacArthur           5-06.00 
  8    524 Mackenzie Sturtz              11 Marion              5-05.00 
  8    934 Jessica Armand                10 Warwick Valley      5-05.00 
  8    633 Laura Hudson                  10 Will. North         5-05.00 
  8    307 Katie Osborne                 12 Cicero-NS           5-05.00 
  8    137 Lilliam Foote                 11 Scarsdale           5-05.00 
 13    241 Isabella Borini               11 Schalmont           5-04.00 
 13    113 Helene Hall                   10 Irvington           5-04.00 
 13    804 Christina Vargas              11 Farmingdale         5-04.00 
 13   1108 Erica Silhan                  10 Bay Shore           5-04.00 
 13    519 Amanda Burkey                 11 Fairport            5-04.00 
 18    601 Ashley Peterson               12 Al-Limestone        5-03.00 
 18    144 Jessica Grant                 12 Valhalla            5-03.00 
 20    928 Meredith Przybocki            11 Pine Bush           5-02.00 
 20   1220 Treasure Glymph               12 Harry S. Truman     5-02.00 
 20   1301 Ashley Mayer                  12 Arch. Molloy        5-02.00 
 20    212 Anna Bertrand                 11 Ballston Spa        5-02.00 
 20   1218 Zerah Theodore                12 Lane Campus         5-02.00 
 25   1021 Hannah Klossner               11 Tupper Lake         5-00.00 
 25   1334 Elizabeth Kalvoda             12 St. Francis Prep    5-00.00 
 25    842 Ariel Fieldman                12 Wheatley            5-00.00 
 28    425 Megan Casler                  11 Horseheads          4-10.00 
 28    435 Theresa DiMartin              12 Oneonta             4-10.00 
 30    705 Lea Perry                     10 Peru                4-08.00 
 31   1020 Tiffani Love                  11 Potsdam             4-06.00 
 31    701 Leann Cook                    12 Ausable Valley      4-06.00 
 
Event 14  Girls Pole Vault
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    223 Kara Snyder                    9 Colonie            12-01.00 
  2    542 Karmen Auble                  10 Warsaw             12-00.00 
  3    623 Jennifer Thill                11 Lancaster          11-07.00 
  4    402 Alexis Bartholomew            12 Binghamton         11-06.00 
  5   1335 Emma Cleary                   12 St. John The Bap   11-03.00 
  5    616 Taylor Bates                  12 Lake Shore         11-03.00 
  5    248 Maddesen Weekes               12 Shenendehowa       11-03.00 
  8    636 Ashley Materise               12 Will. North        11-00.00 
  9    908 Breanna Brucher               12 Eldred             10-06.00 
  9    522 Gabrielle Sherwood            12 Livonia            10-06.00 
  9    822 Kristina Romano               12 MacArthur          10-06.00 
  9    414 Alex Seymour                  12 Dryden             10-06.00 
 13    106 Sarah Haley                   11 Dover              10-04.00 
 14   1112 Brianna Cristiano             12 Connetquot         10-03.00 
 15    503 Ireland Armstrong             11 Bath-Haverling     10-00.00 
 15    230 Kendra Lizotte                11 Guilderland        10-00.00 
 15   1133 Stephanie Curtin               9 Sachem East        10-00.00 
 18    332 Kaela Fiutak                  12 Skaneateles         9-09.00 
 19    319 Danielle Doss                 12 Jamesville-Dew.     9-06.00 
 19    129 Johari Privott-Yeiser         11 New Rochelle        9-06.00 
 19    824 Julia Batista                 12 Massapequa          9-06.00 
 22    912 Amanda Bertholf               12 Liberty             9-03.00 
 23   1301 Ashley Mayer                  12 Arch. Molloy        9-00.00 
 24   1219 Dina Gutierrez                12 Grover Cleveland    8-03.00 
 25   1222 Jessica Szela                 10 McKee/SI Tech       7-06.00 
 
Event 15  Girls Long Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    625 Mikayla Pearce                12 Maryvale           19-08.00 
  2   1113 Janel Francis                 12 Copiague           18-09.50 
  3   1132 Sara Ronde                    12 Northport          18-05.00 
  4   1302 Niamani Morrison              10 Arch. Molloy       18-04.75 
  5    628 Stephanie Izard               12 Sweet Home         18-02.25 
  6    140 Sarah Bowens                  12 Suffern            18-01.75 
  7    903 Olivia Jebb                   12 Cornwall           18-01.25 
  8   1333 Jalilissa Marcus              11 St. Edmund's       18-01.00 
  9    244 Emma Torncello                12 Shaker             17-09.50 
 10    901 Brittany Bryant               12 Cornwall           17-09.00 
 10    226 Molly Shapiro                 12 Emma Willard       17-09.00 
 12    220 Cassidy Keane                 12 Colonie            17-07.75 
 13    307 Katie Osborne                 12 Cicero-NS          17-06.75 
 13    819 Carrie Feltkamp               12 Lynbrook           17-06.75 
 15    608 McKyla Brooks                  9 Frontier           17-06.50 
 16    801 Kaitlyn Kieser                12 Clarke             17-06.00 
 17    419 Taylor Pierson                12 Elmira             17-04.75 
 18   1143 Tristan Bevans                11 Smithtown East     17-03.75 
 19    521 Amanda Entress                12 Gates-Chili        17-02.00 
 20    334 Sarah Wiatr                   12 West Canada        17-00.25 
 21    520 Janessa Mathews               12 Fairport           17-00.00 
 22   1242 Jonelle Campbell              11 Taft               16-11.50 
 23    441 Sabrina Emms                  12 Waverly            16-11.00 
 24    138 Jillan Berger                 12 Sleepy Hollow      16-09.75 
 25   1232 Ashley Tasher                 10 Medgar Evers       16-07.00 
 26   1407 Annika Anderson                8 Poly Prep          15-05.75 
 27    710 Brooke Knight                 10 Plattsburgh        15-04.00 
 28    716 Kayla Byerley                  9 Saranac            14-09.00 
 
Event 16  Girls Triple Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    226 Molly Shapiro                 12 Emma Willard       39-08.25 
  2   1309 Odrine Belot                  12 Kellenberg         39-02.75 
  3    625 Mikayla Pearce                12 Maryvale           39-00.75 
  4    608 McKyla Brooks                  9 Frontier           38-08.25 
  5    903 Olivia Jebb                   12 Cornwall           37-09.00 
  6    140 Sarah Bowens                  12 Suffern            37-06.00 
  7    901 Brittany Bryant               12 Cornwall           37-05.25 
  8    835 Tawanda Francis               12 Uniondale          37-04.50 
  9    247 Sarah Osaheni                 11 Shenendehowa       37-00.00 
 10   1106 Kelsey Palomino               11 Bay Shore          36-11.75 
 11   1235 Katiana Hill                  11 Port Richmond      36-09.25 
 12   1302 Niamani Morrison              10 Arch. Molloy       36-09.00 
 13   1213 Simone Grant                  12 Columbus           36-08.75 
 14    138 Jillan Berger                 12 Sleepy Hollow      36-07.50 
 14    334 Sarah Wiatr                   12 West Canada        36-07.50 
 16    531 Eleonore Grant                12 Red Creek          36-06.00 
 17   1131 Hannah Helrich                11 Northport          36-03.50 
 18    514 Billie Carroll                12 Edison Tech        36-02.75 
 19   1109 Anisa Toppin                  10 Bay Shore          36-02.00 
 20    245 Emily VanDenburgh             12 Shaker             36-01.50 
 21    821 Kelly Clifford                12 MacArthur          35-09.25 
 22    432 Erica Carney                  11 Newfield           34-10.00 
 23    411 Hailey Smith                  12 Corning            34-05.50 
 24    306 Jade Jenkins                  11 Cicero-NS          34-03.75 
 25   1002 Jen Lomaki                    12 Canton             33-04.50 
 26   1403 Alyza Ngbokoli                11 Hackley            32-06.00 
 27   1408 Madeline Bell                 11 Poly Prep          32-02.50 
 27   1022 Samantha Ormsby               11 Tupper Lake        32-02.50 
 29    713 Khila Pecoraro                10 Plattsburgh        32-00.00 
 30    716 Kayla Byerley                  9 Saranac            30-08.00 
 
Event 17  Girls Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    502 Erica Williams                12 Batavia            42-08.00 
  2   1303 Adrienne Alexander            12 Bishop Loughlin    42-07.50 
  3    127 Briyah Brown                  11 New Rochelle       41-11.00 
  4   1121 Adaora Nwodili                12 Longwood           41-06.00 
  5   1110 Jordan Collins                12 Bayport/Blue Pt.   41-02.25 
  6    620 McKenzie Keuhlewind           10 Lancaster          41-00.00 
  7    817 Jocelyn Harris                12 Great Neck South   40-00.00 
  8    102 Domonique Peterson            12 Beacon             38-11.00 
  9    249 Caysie Capano                 12 Troy               38-10.25 
  9    823 Tara Belinsky                 10 Manhasset          38-10.25 
 11    904 Katherine Mollahan            11 Cornwall           37-10.00 
 12    931 Dominique Darby               12 Tri-Valley         37-04.00 
 13    537 Ayanna Sanchez-Jones          12 Rush Henrietta     37-02.00 
 14    227 Liz Hogan                     12 Gloversville       37-00.00 
 15   1216 Desiree Gordon                11 Dewitt Clinton     36-11.00 
 16    610 Brenda Perrella               10 Frontier           36-06.00 
 17    308 Mariah Thomson                12 Cicero-NS          36-04.00 
 18   1314 Natalie Jean                  11 Kellenberg         36-00.75 
 19    330 Mariah Mays                    9 Rome Free Acad.    35-06.00 
 20    439 Kanyon Merriwether            12 Vestal             35-03.75 
 21    717 Tori Phaneuf                  11 Saranac            35-01.00 
 22    437 Asia Revis                    12 Sidney             34-00.50 
 23   1240 Elaine Minew                  10 Susan Wagner       33-00.00 
 24    711 Jackie Moore                  12 Plattsburgh        29-11.00 
 25   1013 Beth Kolodgy                  11 Indian River       27-00.75 
 26   1023 Stacey Pavlus                 12 Tupper Lake        26-11.00 
 
Event 7  Girls 1500 Meter Race Walk
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    813 Molly Josephs                 12 Garden City         7:04.08 
  2   1135 Kelly Maranchuck              12 Sachem East         7:06.67 
  3   1243 JI Won Kang                   11 Townsend Harris     7:06.88 
  4   1141 Katie Michta                  10 Sachem North        7:07.69 
  5    523 Rebekah Champlin              11 Marcus Whitman      7:10.45 
  6    529 Melissa Tylock                 9 Penfield            7:15.35 
  7   1149 Annica Penn                   11 Westhampton         7:17.17 
  8    530 Elizabeth Wilkins             11 Penfield            7:18.48 
  9    133 Meghan Keetley                10 Pearl River         7:20.31 
 10   1238 Karen Zheng                   12 Stuyvesant          7:24.68 
 11   1244 Sophia Mahin                  10 Townsend Harris     7:27.26 
 12    134 Caitlin Lardaro               12 Pearl River         7:28.65 
 13    841 Allison McConville            10 Valley Str North    7:30.56 
 14    930 Rachel Deppa                  12 Sullivan West       7:35.24 
 15    943 Abi Roe                       10 Washingtonville     7:36.01 
 16    421 Alexis VanOsdol               11 Elmira              7:40.12 
 17    412 Jackie Vaughan                10 Corning             7:54.30 
 18    611 Maggie DeMarco                12 Grand Island        8:05.84 
 19    634 Lisa Kuhn                     12 Will. North         8:18.04 
 20    225 Bridget O'Malley              11 Emma Willard        9:21.75 
 21    231 Shaunna Simmons               12 Lansingburgh       10:18.86 
Read the full article at http://www.nysphsaa.org/championships/winter12/indoor_track.asp


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version