RunnerspaceNewsView

Womens Entries - NCAA Division III Indoor Championships 2012

Published by Coach Matt
Mar 5 2012, 04:50 PM | 584 views
PrintReport
Social
Images

 

Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/5/2012 09:10 AM
                               NCAA Division III                               
                    2012 Indoor Track & Field Championships                    
                     Grinnell, IA  - 3/9/2012 to 3/10/2012                     
                               Performance List   

*************************************************************
**                    
**                  REVISED 3/5 9:10am CST
**						
*************************************************************					   
 
Event 1  Women 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1     30 Erica Johnson                 SR Buffalo Stat           7.55 
  2     78 Ashlynn Chavis                JR Methodist              7.60 
  3     80 Bria Wilson                   FR Methodist              7.65 
  4     29 Sasha Henry                   JR Buffalo Stat           7.65 
  5     72 Tobi Alli                     SO Lehman                 7.68 
  6    159 Faith Burt                    SR Wartburg               7.71 
  7    220 Brittni Wirtz                 FR Wis.-Oshkosh           7.71 
  8    125 Anita Rogers                  JR Ramapo                 7.72 
  9      8 Ashley Carney                 JR Augsburg               7.74 
 10     86 Ariel Robinson                SO Millikin               7.76 
 11      1 Kelsea Sellers                SR Adrian                 7.76 
 12     17 Tiarra Goode                  SO Birmingham-S           7.77 
 13    232 Brianna Wise                  JR Worcester St           7.78 
 14    158 Briana Bivins                 FR Wartburg               7.78 
 15    199 Jordanne Greenup              SR Wis.-Eau Cla           7.78 
 
Event 3  Women 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1     92 Portia Jones                  SR MIT                   55.58 
  2     24 Elsa Millett                  SR Bowdoin               56.08 
  3    168 Nevada Morrison               SR Wartburg              56.19 
  4     56 Lauren Alpert                 SR Illinois Wes          56.21 
  5    169 Skye Morrison                 SR Wartburg              56.32 
  6     61 Lauren Rock                   JR Illinois Wes          56.32 
  7    106 Mary Mahoney                  JR Mount Union           56.51 
  8    233 Noelle Richard                JR WPI                   56.78 
  9     95 Jamie Simmons                 SR MIT                   56.78 
 10    197 Talisa Emberts                SR Wis.-Eau Cla          57.03 
 11    166 Kendra Kregel                 JR Wartburg              57.07 
 12    184 Ashante Little                SO Wheaton (Mas          57.09 
 13    101 Heather Gearity               JR Montclair St          57.10 
 14    136 Hannah Wiley                  FR Southern Mai          57.27 
 15    225 Alyssa Rasmussen              JR Wis.-River F          57.29 
 
Event 5  Women 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    211 Christy Cazzola               JR Wis.-Oshkosh        2:09.80 
  2     37 Keelie Finnel                 JR Coe                 2:10.24 
  3    126 Carmen Graves                 JR Roanoke             2:10.37 
  4    223 Ann Tank                      SR Wis.-Plattev        2:11.28 
  5     60 Tara Clemens                  JR Illinois Wes        2:11.57 
  6     18 Jessica Thornton              JR Birmingham-S        2:12.60 
  7     36 Dira Hansen                   SR Christopher         2:12.77 
  8     51 Cailin Kowalewski             JR Geneseo St.         2:13.07 
  9     69 Kirkley Doyle                 JR Kenyon              2:13.59 
 10    139 Emily Schudrowitz             SR St. Norbert         2:13.70 
 11    123 Amy McCasland                 SR Plattsburgh         2:14.27 
 12    117 Katie Reid                    FR Ohio Wesleya        2:14.95 
 13    119 Lauren Brunetto               SR Oneonta             2:15.25 
 14    107 Emily Mazzaferri              SO Mount Union         2:15.31 
 15    234 Rebecca Hammond               JR Swarthmore          2:15.50 
 
Event 7  Women 1 Mile Run Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1     81 Margo Cramer                  SR Middlebury          4:51.93 
  2    211 Christy Cazzola               JR Wis.-Oshkosh        4:52.77 
  3    176 Liz Phillips                  SR Washington U        4:54.15 
  4    175 Erica Jackey                  SR Washington U        4:54.16 
  5     50 Sheena Crawley                JR Franklin & M        4:54.66 
  6    179 Randelle Boots                JR Wellesley           4:55.92 
  7    112 Krista Cota                   JR North Centra        4:56.86 
  8    192 Brianne Mirecki               SO Williams            4:57.09 
  9    114 Molly Martorella              SO Oberlin             4:57.63 
 10     45 Jordyn Naylon                 JR Cortland St.        4:57.98 
 11    226 Kelly Haen                    SR Wis.-Stevens        4:58.44 
 12     21 Chantal Croteau               SR Bowdoin             4:58.69 
 13     64 Jennifer Randall              JR Ithaca              4:59.41 
 14    181 Jaime Orewiler                SO Wheaton (Ill        4:59.53 
 15    135 Molly Carl                    JR Southern Mai        5:00.42 
 
Event 9  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    171 Laura Sigmund                 SR Wartburg           16:59.18 
  2     67 Hannah Eckstein               FR Johns Hopkin       17:03.18 
  3     27 Kate Warwick                  SR Brandeis           17:06.74 
  4    113 Maeve Evans                   SR NYU                17:10.19 
  5    163 Alana Enabnit                 FR Wartburg           17:10.95 
  6     44 Alyson Dalton                 SR Cortland St.       17:14.32 
  7    116 Alison Steinbrunner           JR Ohio Norther       17:14.92 
  8    129 Jena Peacock                  SR Rowan              17:15.27 
  9     46 Catherine Campbell            SR Dickinson          17:15.75 
 10     31 Simone Childs-Walker          SR Carleton           17:15.91 
 11     66 Holly Clarke                  SO Johns Hopkin       17:18.35 
 12     68 Paige Mills                   JR Keene State        17:20.27 
 13     94 Elaine McVay                  FR MIT                17:20.73 
 14    172 Lucy Cheadle                  FR Washington U       17:22.79 
 15    122 Stefanie Braun                JR Plattsburgh        17:26.70 
 
Event 11  Women 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1    164 Camesha Goods                 SO Wartburg               8.68 
  2     32 Jacqueline Guevel             SO Carnegie Mel           8.77 
  3     79 Brittanie Morris              SO Methodist              8.78 
  4     17 Tiarra Goode                  SO Birmingham-S           8.78 
  5     28 Jazmin Dunham                 SO Buffalo Stat           8.80 
  6    227 Erin Kline                    JR Wis.-Stevens           8.81 
  7     92 Portia Jones                  SR MIT                    8.82 
  8     55 Melissa Norville              JR Illinois Col           8.82 
  9    183 Didi Jusme                    SR Wheaton (Mas           8.86 
 10     49 Jasmine McCullough            SR Emory                  8.86 
 11    191 Tanasia Hoffler               JR Williams               8.86 
 12    105 Taylor Kring                  SO Mount Union            8.88 
 13     88 Jacqueline Brew               SO MIT                    8.88 
 14    167 Tashina McAllister            SO Wartburg               8.88 
 15     71 Johanna Walker                SR Lebanon Vall           8.92 
 
Event 13  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Wartburg                                             3:45.82 
     1) 169 Skye Morrison SR            2) 159 Faith Burt SR              
     3) 166 Kendra Kregel JR            4) 168 Nevada Morrison SR         
  2  MIT                                                  3:50.88 
     1) 95 Jamie Simmons SR             2) 88 Jacqueline Brew SO          
     3) 89 Martha Gross SR              4) 92 Portia Jones SR             
  3  Mount Union                                          3:51.43 
     1) 106 Mary Mahoney JR             2) 103 Daryn Herman JR            
     3) 107 Emily Mazzaferri SO         4) 105 Taylor Kring SO            
  4  Illinois Wesleyan                                    3:52.54 
     1) 56 Lauren Alpert SR             2) 61 Lauren Rock JR              
     3) 59 Jessica Christy SR           4) 60 Tara Clemens JR             
  5  Wis.-La Crosse                                       3:52.56 
     1) 209 Caitlin Wippermann SR       2) 206 Jenna Halvorson SO         
     3) 204 Claire Elliot FR            4) 208 Rebecca Scheuermann JR     
  6  Coe                                                  3:54.28 
     1) 38 Sara Heizer JR               2) 40 Stefani Wright JR           
     3) 39 kelli springer SO            4) 37 Keelie Finnel JR            
  7  Bowdoin                                              3:54.52 
     1) 20 Emily Clark FR               2) 19 Emily Barr SR               
     3) 26 Alee Wade JR                 4) 24 Elsa Millett SR             
  8  Williams                                             3:54.84 
     1) 189 Maya Harakawa SR            2) 194 Haley Stewart FR           
     3) 188 Rebecca Fine JR             4) 190 Hillary Higgs SR           
  9  Wis.-Platteville                                     3:54.92 
     1) 221 Deidre Dillman JR           2) 223 Ann Tank SR                
     3) 224 Stephanie Wyss SO           4) 222 Carshella Porter SR        
 10  Wis.-Eau Claire                                      3:55.09 
     1) 197 Talisa Emberts SR           2) 201 Steph Rouse FR             
     3) 202 Erin Schoenfelder JR        4) 199 Jordanne Greenup SR        
 
Event 15  Women Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Middlebury                                          11:39.56 
     1) 85 Addie Tousley JR             2) 82 Rebecca Fanning SR          
     3) 84 Juliet Ryan-Davis JR         4) 81 Margo Cramer SR             
  2  Washington U.                                       11:46.38 
     1) 174 Shannon Howell SO           2) 175 Erica Jackey SR            
     3) 176 Liz Phillips SR             4) 172 Lucy Cheadle FR            
  3  Wis.-Oshkosh                                        11:50.22 
     1) 217 Jennifer Piskor SR          2) 213 Lisha Hanson SR            
     3) 214 McKenzie Kelly JR           4) 211 Christy Cazzola JR         
  4  Rowan                                               11:51.65 
     1) 129 Jena Peacock SR             2) 131 Tashay Wilson FR           
     3) 130 Melirah Searcy FR           4) 132 Vanessa Wright JR          
  5  Bates                                               11:52.07 
     1) 15 Kallie Nixon SO              2) 16 Kristina Tobin SR           
     3) 14 Sarah Fusco FR               4) 12 Elizabeth Arens JR          
  6  Wartburg                                            11:52.27 
     1) 162 Emily Eimers SR             2) 166 Kendra Kregel JR           
     3) 168 Nevada Morrison SR          4) 171 Laura Sigmund SR           
  7  MIT                                                 11:53.83 
     1) 90 Cindy Huang FR               2) 89 Martha Gross SR             
     3) 95 Jamie Simmons SR             4) 96 Louise van den Heuvel SO    
  8  Amherst                                             11:54.62 
     1) 3 Lauren Almeida JR             2) 4 Naomi Bates SO               
     3) 7 Melissa Sullivan SR           4) 6 Keri Lambert JR              
  9  St. Thomas (Minn.)                                  11:58.71 
     1) 143 Kayla Goeman FR             2) 146 Emily Van Heel SO          
     3) 144 Larissa Peyton SR           4) 142 Taylor Berg JR             
 10  U. of Chicago                                       11:59.64 
     1) 157 Michaela Whitelaw SO        2) 153 Jaleesa Akuoko SR          
     3) 154 Kayla McDonald JR           4) 156 Julia Sizek JR             
 
Event 17  Women High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    230 Shelby Demos                  JR Wis.-Whitewa          1.80m 
  2    127 Elizabeth Evans               JR Rose-Hulman           1.78m 
  3    195 Julia Baranek                 SR Wis.-Eau Cla          1.72m 
  4    110 Katie Schoen                  SR Nebraska Wes          1.71m 
  5    140 Dani Larson                   FR St. Olaf              1.71m 
  6    118 Kacy Boburka                  JR Oneonta               1.70m 
  7    185 Jheri Gates                   SO Whitworth             1.69m 
  8     42 Chelsea Klemetson             FR Concordia-Mo          1.69m 
  9     62 Emma Dewart                   SR Ithaca                1.69m 
 10     34 Erin Hollinger                SR Case Western          1.69m 
 11    203 Kayla Ashland                 SO Wis.-La Cros          1.68m 
 12     65 Amanda Rissmeyer              JR Ithaca                1.68m 
 13     48 Theresa Ford                  JR Emory                 1.68m 
 14    177 Jasmine Williams              SO Washington U          1.68m 
 15    134 Kinsey Bak                    SR Simpson (Iow          1.68m 
 
Event 19  Women Pole Vault
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1     74 Catherine Street              SR Linfield              4.20m 
  2    124 Michelle Favre                JR Ramapo                4.01m 
  3    102 Abigail Schaffer              SR Moravian              4.01m 
  4    210 Danielle Carrigan             SR Wis.-Oshkosh          3.91m 
  5    173 Anna Etherington              SO Washington U          3.81m 
  6    111 Elizabeth Composto            FR North Centra          3.77m 
  7     57 Meridith Beird                FR Illinois Wes          3.74m 
  8    213 Lisha Hanson                  SR Wis.-Oshkosh          3.71m 
  9      2 Melissa Fellenbaum            JR Alvernia              3.70m 
 10    186 Jenna Adams                   SO Williams              3.68m 
 11    152 Heather Theiss                SR Tufts                 3.67m 
 12    115 Aubrie Stechschulte           SR Ohio Norther          3.67m 
 13     93 Lauren Kuntz                  JR MIT                   3.65m 
 14     25 Erin Silva                    FR Bowdoin               3.65m 
 15    147 Ligia Bolivar                 JR Texas Luther          3.65m 
 
Event 21  Women Long Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    169 Skye Morrison                 SR Wartburg              6.17m 
  2     55 Melissa Norville              JR Illinois Col          5.94m 
  3     78 Ashlynn Chavis                JR Methodist             5.85m 
  4     52 Penny Grant                   SR Greenville            5.85m 
  5     56 Lauren Alpert                 SR Illinois Wes          5.76m 
  6     76 Tiana Alexander               FR McMurry               5.74m 
  7    121 Kristen Bennett               JR Otterbein             5.72m 
  8    125 Anita Rogers                  JR Ramapo                5.68m 
  9     77 Shanita Coleman               SO McMurry               5.68m 
 10    231 Lexie Sondgeroth              FR Wis.-Whitewa          5.67m 
 11    191 Tanasia Hoffler               JR Williams              5.62m 
 12     75 Ashley Bault                  SR Marietta              5.62m 
 13     43 Sarah Bonnell                 SO Cortland St.          5.61m 
 14     98 MacKinsey Marquith            JR Monmouth (Il          5.57m 
 15     70 Allisha Farrell               JR Lebanon Vall          5.55m 
 
Event 23  Women Triple Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1     55 Melissa Norville              JR Illinois Col         12.33m 
  2    125 Anita Rogers                  JR Ramapo               12.16m 
  3    169 Skye Morrison                 SR Wartburg             12.16m 
  4    191 Tanasia Hoffler               JR Williams             12.13m 
  5     72 Tobi Alli                     SO Lehman               12.07m 
  6    182 Ashley Dell'Aira              SR Wheaton (Mas         12.00m 
  7     52 Penny Grant                   SR Greenville           11.98m 
  8     73 Jasmine Springer              JR Lehman               11.97m 
  9    151 Nakeisha Jones                SR Tufts                11.92m 
 10     47 Lauren Attiah                 SR Emory                11.89m 
 11     75 Ashley Bault                  SR Marietta             11.72m 
 12    148 Destiney Jones                SR Texas Luther         11.68m 
 13    229 Traelynn Lewis                JR Wis.-Superio         11.66m 
 14    136 Hannah Wiley                  FR Southern Mai         11.64m 
 15    146 Emily Van Heel                SO St. Thomas (         11.59m 
 
Event 25  Women Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    219 Breanna Strupp                JR Wis.-Oshkosh         14.74m 
  2    216 Abby Martin                   SO Wis.-Oshkosh         14.26m 
  3    170 Britlyn Sieck                 JR Wartburg             14.14m 
  4    133 Chelsea Tavik                 JR Salisbury            14.04m 
  5     87 LeAnn Spesard                 JR Millikin             13.90m 
  6    212 Alexia Child                  SR Wis.-Oshkosh         13.86m 
  7    109 Deanna Dirkschneider          JR Nebraska Wes         13.84m 
  8     97 Allison Devor                 JR Monmouth (Il         13.81m 
  9    165 Sarah Hoffmann                SR Wartburg             13.78m 
 10    104 Aubree Jones                  SR Mount Union          13.62m 
 11     99 Raven Robinson                SO Monmouth (Il         13.51m 
 12     11 Danielle Torrence             FR Baldwin-Wall         13.42m 
 13      9 Leslie Pernell                SR Baldwin-Wall         13.36m 
 14    100 Amanda Streeter               SR Monmouth (Il         13.23m 
 15    149 Kelly Allen                   JR Tufts                13.20m 
 
Event 27  Women Weight Throw
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1    212 Alexia Child                  SR Wis.-Oshkosh         19.00m 
  2    120 Sarah Timmons                 SR Oneonta              18.40m 
  3     97 Allison Devor                 JR Monmouth (Il         18.32m 
  4    215 Samantha Loew                 JR Wis.-Oshkosh         18.27m 
  5    198 Brittany Frederick            SR Wis.-Eau Cla         18.15m 
  6    180 Amanda Gricus                 SR Westfield St         17.88m 
  7    187 Amina Avril                   SO Williams             17.61m 
  8     53 Brenna Coyle                  SR Hamline              17.58m 
  9    149 Kelly Allen                   JR Tufts                17.49m 
 10    141 Alec Seeley                   SR St. Scholast         17.27m 
 11    219 Breanna Strupp                JR Wis.-Oshkosh         17.11m 
 12     63 Jessica Hoeffner              SR Ithaca               17.03m 
 13     10 Cristina Perrine              JR Baldwin-Wall         17.01m 
 14    205 Nicole Flackey                JR Wis.-La Cros         17.01m 
 15    100 Amanda Streeter               SR Monmouth (Il         16.92m 
 
Event 29  Women Indoor Pentathlon
===============================================================================
           Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1     62 Emma Dewart                   SR Ithaca                 3578 
  2    140 Dani Larson                   FR St. Olaf               3421 
  3    164 Camesha Goods                 SO Wartburg               3393 
  4     33 Sarah Thompson                SR Carthage               3346 
  5     75 Ashley Bault                  SR Marietta               3327 
  6     41 Kaari Jensen                  JR Concordia-Mo           3314 
  7    137 Kelly Curtis                  SR Springfield            3286 
  8     54 Elizabeth Krug                FR Hendrix                3275 
  9     35 Caitlin Wilson                SR Central Coll           3266 
 10    228 Jessika Smith                 SO Wis.-Stout             3265 
 11    138 Clare Murn                    JR St. Benedict           3241 
 12    150 Jana Hieber                   SO Tufts                  3236 
 13    193 Karyn Moss                    SR Williams               3231 
 14     23 Annie Huyler                  SR Bowdoin                3219 
 15    196 Michelle Baranek              SR Wis.-Eau Cla           3193 


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version