RunnerspaceNewsView

2012 Results - Wisconsin WTFA Indoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Apr 9 2012, 02:40 PM | 180854 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Wisconsin WTFA Indoor State Championships
Wisconsin WIAA Indoor State Championships - Apr 7, 2012
Whitewater, WI, US
 
| 55m | 400m | 800m | 1600m | 55m Hurdles | 4x200m Relay | 4x400m Relay | Shot Put | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Diffee, Chandler   Madison La Folle 4:19.53 1 10
2 McKenna, Joe   Madison Edgewood 4:19.68 1 8
3 Woodford, Brad   Waukesha South 4:20.77 1 6
4 Selner, Brady   Ashwaubenon 4:22.22 1 5
5 Cooper, Matt   Ashwaubenon 4:22.22 1 4
6 Miehe, Tyson   Darlington 4:27.33 1 3
7 Brusky, Weston   Oconto Falls 4:29.54 1 2
8 Clarke, Jacob   Racine Park 4:29.55 1 1
9 Frederickson, James   Racine Case 4:29.61 1  
10 Kitchen, AJ   Beaver Dam 4:29.81 1  
11 Yenter, Jordan   Rosholt 4:30.31 1  
12 Short, Josh   Cedarburg 4:32.07 1  
13 Bruni, Gerrit   Baraboo 4:32.15 1  
14 Quesnell, Michael   Kimberly 4:32.27 1  
15 Leichtle, Connor   Saint Mary's Spr 4:34.21 1  
16 Morris, Peter   Shorewood 4:34.22 1  
17 Sayles, Alex   Waukesha South 4:35.17 1  
18 Fischer, David   Appleton East 4:35.43 1  
19 Davis, Grey   Lakeside Luthera 4:36.57 1  
20 Wunnicke, Trevor   Dodgeville/Miner 4:38.72 1  
21 Harris, Steven   Middleton 4:39.53 1  
22 Piakowski, Vince   Waukesha South 4:40.10 1  
23 Henry, Joel   Monroe 4:40.58 1  
24 Hibshman, Matt   Onalaska 4:40.77 1  
25 Laluzerne, Daniel   Green Bay Preble 4:41.00 1  
26 Mindham, Ryan   Boscobel 4:41.83 1  
27 Harms, Brett   Whitewater 4:42.01 1  
28 Cano Telles, Alejandro   Wisconsin Luther 4:42.14 1  
29 Welsch, Adian   Sheboygan North 4:42.33 1  
30 Leverence, Josh   Wisconsin Luther 4:42.55 1  
31 Paucek, Brendon   Jefferson 4:42.94 1  
32 Wallace, Kyle   Rosholt 4:43.22 1  
33 Oudinot, Cody   Monroe 4:43.55 1  
34 Holle, Alex   Cedar Grove-Belg 4:44.09 1  
35 Wolf, Matt   Verona Area 4:44.51 1  
36 Peterson, Luke   Monroe 4:45.35 1  
37 Dausey, Jon   Oconto Falls 4:46.12 1  
38 Marten, Seth   Monona Grove 4:46.41 1  
39 Nelson, Stephen   Kenosha St. Jose 4:47.24 1  
40 Merrill, Casey   Westosha Central 4:47.65 1  
41 Plumb, Gregory   Middleton 4:47.77 1  
42 Zuelke, Jacob   Stratford 4:48.36 1  
43 Leisses, Chris   Fond Du Lac 4:48.46 1  
44 Palmer, Alec   Appleton East 4:48.53 1  
45 Orlowski, Michael   Lakeland 4:48.54 1  
46 Roets, Sam   Watertown 4:50.49 1  
47 Emerrich, AJ   West Bend West 4:50.89 1  
48 Moses, Tyler   Madison Memorial 4:51.48 1  
49 Boutelle, Billy   Wisconsin Height 4:51.51 1  
50 Greenburg, Josh   Nicolet 4:53.78 1  
51 Scharping, Nicholas   Milwaukee King 4:54.59 1  
52 Sokolowski, Marek   Baraboo 4:54.85 1  
53 Trotter, Sam   Baraboo 4:55.01 1  
54 Rampetsreiter, Dan   Mauston 4:55.33 1  
55 Happel, Sean   Verona Area 4:55.34 1  
56 Puc, Ryan   Kenosha St. Jose 4:56.00 1  
57 Tobianski, Patrick   Grafton 4:57.16 1  
58 Hefty, Bryce   Madison Memorial 4:57.32 1  
59 Jandal, Omar   La Crosse Centra 4:57.53 1  
60 Osborne, Nick   Tomah 4:58.79 1  
61 Stoll, Zach   West Bend West 4:59.01 1  
62 Rodriguez, Javier   Kenosha St. Jose 5:00.14 1  
63 Wackett, Mitchell   Watertown 5:00.16 1  
64 Cimino, Alex   Madison La Folle 5:00.30 1  
65 Goodwin, Justin   Milwaukee Bradle 5:02.08 1  
66 Woloszyn, Henry   Madison Edgewood 5:04.79 1  
67 Bloedel, Brennan   Albany 5:17.27 1  
 
Mens 1600m Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitrock, Nathan   Cedarburg 5:29.91 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Seidel, Molly   University Lake 4:57.82 1  
2 Parker, Alison   Neenah 5:02.22 1  
3 Haupert, Madeline   Aquinas 5:03.76 1  
4 Greenwood, Kellie   Two Rivers 5:08.00 1  
5 Parker, Jessica   Neenah 5:10.26 1  
6 FitzPatrick, Delaney   Lakeland 5:13.27 1  
7 Owens, Hannah   Dodgeville/Miner 5:14.64 1  
8 McDowell, Taylor   Arrowhead 5:14.83 1  
9 Fahrenkrug, Lydia   Neenah 5:15.98 1  
10 Dubnick, Jackie   Arrowhead 5:19.31 1  
11 Eisenzimmer, Anna   Dodgeville/Miner 5:19.33 1  
12 Calder, Brenna   Beaver Dam 5:20.34 1  
13 Englebert, Jill   Green Bay Preble 5:22.58 1  
14 Christensen, McKaela   Baraboo 5:23.08 1  
15 Burant, Natalie   Arrowhead 5:23.47 1  
16 Meurer, Elaina   Saint Mary's Spr 5:23.65 1  
17 Rendflesh, Leah   South Milwaukee 5:24.65 1  
18 Busse, Abby   Saint Mary's Spr 5:25.21 1  
19 Williams, Katryna   Watertown 5:27.43 1  
20 McKenna, Kelli   Madison Edgewood 5:27.79 1  
21 Wanniarachchi, Gayana   Waukesha South 5:28.60 1  
22 Sinnen, Delaney   Random Lake 5:30.02 1  
23 Lee, Michele   Madison Edgewood 5:31.36 1  
24 Richardson, Sarah   Kimberly 5:31.91 1  
25 Felix, Lexi   La Crosse Logan 5:32.97 1  
26 Carper, McKenzie   Kimberly 5:34.19 1  
27 Jones, Maggie   Green Bay East 5:34.93 1  
28 Bathe, Nichole   Verona Area 5:35.70 1  
29 Depies, Kiera   Cedar Grove-Belg 5:36.19 1  
30 Higgins, Erica   Verona Area 5:36.57 1  
31 Orfield, Lauren   Green Bay Preble 5:37.61 1  
32 Fischer, Callie   Ashwaubenon 5:37.97 1  
33 Terp, Carly   Two Rivers 5:37.98 1  
34 Weide, Hannah   Wisconsin Luther 5:38.57 1  
35 Bosquez, Taryn   Omro 5:39.34 1  
36 Terp, Kristy   Two Rivers 5:43.56 1  
37 Heuer, Emma   Beaver Dam 5:43.98 1  
38 Braun, Sydnee   Neenah 5:45.00 1  
39 Wamsley, Christa   Darlington 5:45.27 1  
40 Wians, Rachel   Middleton 5:46.51 1  
41 Symons, Emily   Onalaska 5:46.61 1  
42 Mielke, Liz   Whitewater 5:48.23 1  
43 Leibham, Sara   Sheboygan North 5:48.56 1  
44 Salzburger, Kaitlyn   Franklin 5:49.85 1  
45 Dilley, Brittany   Middleton 5:50.32 1  
46 Dawson, Victoria   Madison La Folle 5:50.57 1  
47 Kiekhaefer, Caitlyn   Beaver Dam 5:51.47 1  
48 Ludke, Megan   West Bend East 5:52.35 1  
49 Brabandt, Hailey   Ashwaubenon 5:52.82 1  
50 Lueck, Alex   Wisconsin Luther 5:53.17 1  
51 Schmelzer, Isabele   Baraboo 5:54.90 1  
52 Wardinski, Kate   West Allis Centr 5:55.32 1  
53 Fisher, Annie   Kenosha St. Jose 5:56.17 1  
54 Flegel, Emma   Watertown 5:58.02 1  
55 Falk, Brianna   Lomira 5:58.92 1  
56 Lubinski, Brittnay   Mauston 6:02.57 1  
57 Flanders, Heidi   Random Lake 6:03.06 1  
58 Repka, Katie   Tomah 6:03.47 1  
59 Bammel, Melanie   Milwaukee King 6:13.97 1  
60 Berry, Laura   Tomah 6:23.24 1  
-- Oettel, Bailey   La Crosse Logan DQ 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 12 Events Scored =============================================================================== 1) Green Bay Preble 64 2) Grafton 34 3) Kimberly 29 4) Marshfield 25 5) La Crosse Central 24 6) Cedarburg 20 7) Waukesha South 19 8) Beaver Dam 18 9) Monona Grove 16 10) Racine Park 15 11) Wisconsin Lutheran 12.50 12) Green Bay East 12 12) Lakeland Union 12 12) Ashwaubenon 12 15) Algoma High School 10 15) Merrill 10 15) Watertown 10 15) La Follette 10 15) Bay Port 10 20) Appleton East 9 20) Boscobel 9 22) Stoughton 8 22) Madison Edgewood 8 24) West Allis Central 7 24) Nicolet 7 26) Lake Mills 5 26) Shorewood 5 26) Jefferson 5 26) Parkview 5 30) Stratford 4.50 31) WI Heights/Barneveld 4 31) Southwestern 4 33) Darlington 3 33) Omro 3 33) LaCrosse Aquinas 3 33) West Bend West 3 33) Rufus King 3 38) Oconto Falls 2 38) West Bend East 2 38) Catholic Central 2 38) RIO 2 42) Middleton 1 42) Onalaska 1 Women - Team Rankings - 12 Events Scored =============================================================================== 1) Neenah 44 2) West Bend West 27 3) Wisconsin Lutheran 26.33 4) Bradley Tech HS 26 5) Verona 23.50 6) Grafton 23 7) Racine Case 22 8) Arrowhead 21 9) Franklin 17 10) South Milwaukee 16.50 11) Kimberly 15 12) Whitewater 12.50 13) LaCrosse Aquinas 12 14) Lakeland Union 11 15) Algoma High School 10 15) Dodgevlle-Mineral Po 10 15) University Lake -ULS 10 15) Watertown 10 15) Milwaukee King 10 20) Lake Mills 9 21) Ashwaubenon 8.33 22) Preble 8 22) Shorewood 8 22) Big Foot 8 25) Waukesha South 7.33 26) Two Rivers 7 27) La crosse Logan 5 27) Sheboygan North 5 27) Milwaukee Madison 5 27) Monroe 5 27) Madison LaFollette 5 27) Middleton 5 33) West Allis Central 4 33) Seymour 4 33) Catholic Central 4 36) Onalaska 3 36) Richland Center 3 36) Jefferson 3 36) Beaver Dam 3 40) Sheboygan Falls 2 40) Stoughton 2 40) JamesMadisonMemorial 2 43) Boscobel 1.50 44) Mauston 1 44) Random Lake Girls 1 44) RIO 1 44) Merrill 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version