RunnerspaceNewsView

2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 6 2012, 01:51 AM | 737627 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 27, 2012 to May 5, 2012
UNF Hodges Stadium, 1 UNF Dr., Jacksonville, FL, US, 32224
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 200m Wheelchair
 
Mens 110m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lunsford, John 12 Evangelical Chri 14.75 1 10
2 Reynolds, Grant 12 Trinity Prep 14.87 1 8
3 Davis, Ryan 11 Highlands Christ 14.91 1 6
4 Critcher, Bentlee 11 Warner Christian 15.18 1 5
5 James, Draeland 11 Providence 15.30 1 4
6 Thorp, Peter 12 Father Lopez 15.39 1 3
7 garcia, ulises 12 Calvary Christia 15.43 1 2
8 Mcgee, Dontae 9 Admiral Farragut 15.44 1 1
9 Ragone, Brian 12 Out-of-Door Acad 15.77 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Lunsford, John 12 Evangelical Chri 14.92 1  
3 Davis, Ryan 11 Highlands Christ 14.93 1  
2 Critcher, Bentlee 11 Warner Christian 15.20 2  
4 Reynolds, Grant 12 Trinity Prep 15.22 2  
5 garcia, ulises 12 Calvary Christia 15.25 2  
7 Mcgee, Dontae 9 Admiral Farragut 15.28 2  
6 James, Draeland 11 Providence 15.45 1  
8 Thorp, Peter 12 Father Lopez 15.48 1  
9 Ragone, Brian 12 Out-of-Door Acad 15.58 1  
10 Audet, Kyle 11 Highlands Christ 15.60 2  
11 Plante, Colton 11 First Academy 16.09 2  
12 Erwin, Michael 11 Florida Christia 16.23 2  
13 Patrick, Brandon 12 Trinity Christia 16.33 2  
14 Jones, Stuart 12 Trinity Christia 16.35 1  
15 Jekel, Jacob 12 Pensacola Christ 16.92 1  
-- Ford, Arliss 11 Moore Haven FS 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tucker, Walter 11 American Heritag 14.07 1 10
2 Colimon, Davison 12 Suncoast Communi 14.30 1 8
3 Johnson, Darious 12 East Gadsden HS 14.33 1 6
4 Davis, Thurston 12 Godby 14.34 1 5
5 Friel, Nick 12 Merritt Island 14.64 1 4
6 Williams, Montavio 12 Godby 14.83 1 3
7 Jackson, Kenneth 12 Miami Jackson 14.89 1 2
8 Emile, Francy 12 Clay 14.97 1 1
9 Carr, Marquis 12 Golden Gate 15.03 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Friel, Nick 12 Merritt Island 14.54 2  
3 Johnson, Darious 12 East Gadsden HS 14.56 2  
2 Davis, Thurston 12 Godby 14.63 1  
5 Tucker, Walter 11 American Heritag 14.74 2  
4 Colimon, Davison 12 Suncoast Communi 14.90 1  
7 Williams, Montavio 12 Godby 15.00 2  
6 Carr, Marquis 12 Golden Gate 15.08 1  
8 Emile, Francy 12 Clay 15.10 1  
9 Jackson, Kenneth 12 Miami Jackson 15.20 1  
10 Aird, Gabriel 12 Suncoast Communi 15.32 2  
11 Gibson, Evan 12 Rockledge 15.39 1  
12 Gonzalez, Yaron 11 Lake Nona 15.50 1  
13 Richardson, Xavier 11 Immokalee 15.51 2  
14 Campobasso, Michae 12 Atlantic 15.69 1  
15 Charite, Keplet 11 Lake Placid 16.05 2  
16 Roosa, Josh 12 The Villages 16.36 2  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burns, Artie 11 Miami Northweste 13.71 1 10
2 Moore, Samson -- Gaither 14.29 1 8
3 Bocio, Benjamin 12 Ida S. Baker 14.44 1 6
4 Jennings, Evan 12 Hillsborough 14.59 1 5
5 Battle, John 10 Hallandale 14.79 1 4
6 Donald, Larry 11 Bartram Trail 14.84 1 3
7 Cromartie, Justin 10 Lawton Chiles 15.11 1 2
8 Foshee, Daniel 12 Harmony 15.14 1 1
9 Williams, Shamon 12 Gainesville 15.33 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Burns, Artie 11 Miami Northweste 14.10 1  
3 Bocio, Benjamin 12 Ida S. Baker 14.70 1  
2 Moore, Samson -- Gaither 14.77 2  
4 Battle, John 10 Hallandale 14.83 2  
5 Donald, Larry 11 Bartram Trail 14.91 2  
6 Williams, Shamon 12 Gainesville 14.94 1  
7 Cromartie, Justin 10 Lawton Chiles 14.95 1  
8 Jennings, Evan 12 Hillsborough 14.96 2  
10 Mcfarquhar, Josh 12 Kathleen 15.08 1  
9 Foshee, Daniel 12 Harmony 15.08 1  
11 Neptune, Daniel 10 Belen Jesuit Pre 15.09 2  
12 Hayden, Jonathan 10 Palm Beach Lakes 15.14 2  
13 Daniels, Damien 10 Gibbs 15.37 1  
14 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 15.38 2  
15 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 15.45 2  
16 Mayo, Deonte 10 Forest 15.93 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dillon, Kimlon 12 Apopka 13.93 1 10
2 Pitt, Moriel 12 Dwyer 13.94 1 8
3 McClary, Joseph 12 St Thomas Aquina 14.08 1 6
4 Grinley, Christoph 11 Park Vista Commu 14.20 1 5
5 Taylor-Haynes, Wil 11 Alonso 14.43 1 4
6 Barclay, Bruce 12 Boyd Anderson 14.45 1 3
7 Anderson, Nicholas 11 Wekiva 14.50 1 2
8 Prophet, Chris 11 Miami Southridge 14.53 1 1
-- Square, Alonzo 12 First Coast DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 McClary, Joseph 12 St Thomas Aquina 13.98 2  
2 Pitt, Moriel 12 Dwyer 14.05 1  
3 Dillon, Kimlon 12 Apopka 14.15 2  
4 Grinley, Christoph 11 Park Vista Commu 14.25 1  
5 Anderson, Nicholas 11 Wekiva 14.29 1  
6 Taylor-Haynes, Wil 11 Alonso 14.39 2  
7 Prophet, Chris 11 Miami Southridge 14.55 2  
8 Barclay, Bruce 12 Boyd Anderson 14.64 1  
9 Square, Alonzo 12 First Coast 14.72 2  
10 Spears, Ro'derick 11 North Port 14.77 1  
11 Chambliss, Calab 11 Tampa Bay Tech 14.88 1  
12 Dawkins-Williams,, 12 South Dade 15.06 2  
13 Joseph, Travis 12 Freedom (Orlando 15.07 2  
14 Fuller, Kristopher 12 Coral Gables 15.28 2  
15 Toussaint, Yveneld 11 Vero Beach Senio 15.32 1  
16 Shannon, Ronald 12 South Dade 15.80 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Calvary Christian (Ft. Lau 69.50 2) Holy Trinity Academy 53 3) Northside Christian 52 4) Maclay 51 5) Lake Mary Prep 40 6) Calvary Christian (Clearw 29 7) Providence (Jacksonville) 26 8) King's Academy 23 9) Baker 20 10) Seacrest Country Day Scho 19 11) Admiral Farragut Academy 18 12) Evangelical Christian Sch 17 12) Port St. Joe HS 17 14) Westminster Academy 16.50 15) Jefferson County 16 15) Upperroom Christian (Laud 16 15) North florida Christian 16 18) Tampa Prep 13 18) Oak Hall (Gainesville) 13 20) Trinity Prep 12 20) Branford HS 12 22) Dade Christian 11 22) Mount Dora Bible School 11 22) Circle Christian School 11 25) Wildwood HS 10 26) Northwest Christian Acade 8 27) Community School of Naples 7 28) John Carroll 6 28) St. Johns Country Day (Ora 6 28) Clearwater Central Cathol 6 31) Cambridge (Christian) Scho 5 31) Seven Rivers Christian (L 5 33) St. John Neumann 4.50 34) Southwest Florida Christi 4 34) Cardinal Mooney HS 4 36) Benjamin 3 36) Father Lopez Catholic HS 3 38) Indian Rocks Christian 2.50 39) Island Christian 2 39) Highlands Christian 2 41) Lakeland Christian School 1 41) First Academy (Orlando) 1 41) St. Stephens Episcopal Sch 1 Men - Adaptive - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) Trenton HS 10 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Holy Trinity Academy 59 2) Dade Christian 57 3) Trinity Prep 50 4) Maclay 41 5) Circle Christian School 30 6) Northside Christian 25 7) Moore Haven HS 24 7) Baker 24 9) Highlands Christian 22 10) Calvary Christian (Ft. La 20 11) St. John Neumann 19 11) King's Academy 19 13) Clearwater Central Catholi 18.25 14) Mount Dora Bible School 16.25 15) P.K. Yonge (Gainesville) 15 15) Sneads HS 15 17) Benjamin 14 18) Trinity Christian (Jackso 12 18) Evangelical Christian Scho 12 18) St. Petersburg Catholic H 12 21) Community School of Naples 11 22) Lakeland Christian School 10 22) Orlando Christian Prep 10 22) Warner Christian Academy 10 25) Freeport 8 25) Providence (Jacksonville) 8 25) Lake Mary Prep 8 28) John Carroll 7 28) Westminster Academy 7 30) Liberty County 6.25 30) Coral Springs Christian 6.25 32) Trenton HS 6 32) West Gadsden 6 34) Montverde Academy 5 34) Indian Rocks Christian 5 34) Jefferson County 5 34) Community Christian (Stuar 5 38) Graceville HS 4 38) Palmer Trinity 4 38) Tampa Prep 4 41) Father Lopez Catholic HS 3 41) Calvary Christian (Clearw 3 41) Seffner Christian Academy 3 41) Out of Door Academy 3 45) First Coast Christian (Jac 2 45) North florida Christian 2 45) Bishop McLaughlin Catholic 2 45) South Florida HEAT 2 49) McKeel Academy 1 49) Admiral Farragut Academy 1 49) St. Joseph (St. Augustine) 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 87 2) Miami Jackson 52 3) Rockledge 34 3) Cocoa Beach 34 5) Episcopal School of Jackso 29.50 6) Jones HS 28 7) Lake Wales HS 27 7) Bolles HS 27 9) Universtiy School Ft. Laud 21 10) Cocoa 19 11) Lake Highland Prep HS 18.50 12) Raines (Jacksonville) 18 13) Dunbar 15 13) Ransom Everglades 15 15) Wesley Chapel 14 15) Gulliver Prep 14 15) Pine Crest 14 18) Bay HS 13 18) West Shore 13 20) Suncoast 10 20) Ribault (Jacksonville) 10 22) Holy Names 9 23) Tampa Catholic 8 23) Satellite 8 23) Crescent City 8 23) Taylor County 8 27) Lincoln Park 7 28) South Walton HS 6.50 29) Andrew Jackson HS 6 29) Bishop Moore HS 6 29) Pahokee 6 29) Wakulla 6 29) Lakewood (St. Petersburg) 6 34) Bishop Kenny HS 5 34) Fort White 5 34) Villages 5 34) Booker (Sarasota) 5 38) Santa Fe 4 38) Marianna 4 38) Lemon Bay 4 38) Monsignor Pace 4 42) Glades Central 3 42) Gulf HS 3 42) Astronaut 3 42) Florida High 3 46) Titusville 2 46) Tenoroc HS 2 46) Berkeley Prep 2 46) Crystal River 2 46) Frostproof HS 2 51) Merritt Island 1.50 51) Dreyfoos 1.50 51) East Gadsden 1.50 54) Godby 1 54) Key West 1 54) West Florida Tech HS 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Jones HS 42 3) Astronaut 40 3) Washington (Miami) 40 5) Lakewood (St. Petersburg) 38 6) Suncoast 29 7) Miami Jackson 27 8) Bolles HS 24 8) Key West 24 10) Immokalee 23 10) Merritt Island 23 10) Godby 23 13) Anclote 22 14) North Broward Prep 18 15) Rockledge 17 16) East Gadsden 16 17) Ransom Everglades 14 18) Bishop Kenny HS 13 19) Bradford 12 20) South Sumter 11 21) Lake Nona HS 10 21) Monsignor Pace 10 21) Ridgewood HS 10 21) Pasco 10 21) Tenoroc HS 10 26) Walton HS 8 26) West Florida Tech HS 8 26) Robinson 8 26) Pahokee 8 26) Lincoln Park 8 31) Tampa Catholic 6 32) Universtiy School Ft. Lau 5 32) Pensacola Catholic HS 5 34) Clay High School 4 34) Satellite 4 34) Cocoa 4 34) Doral 4 34) Menendez (St. Augustine) 4 34) Marianna 4 40) Pine Crest 3 40) Ribault (Jacksonville) 3 40) Episcopal School of Jacks 3 40) Booker (Sarasota) 3 44) Cocoa Beach 2 44) Rutherford HS (Springfield 2 44) Wakulla 2 44) Rickards 2 44) Lake Wales HS 2 44) Eastside 2 44) Palatka 2 51) Raines (Jacksonville) 1 51) Santa Fe 1 51) Nature Coast 1 51) Fivay 1 51) Southeast (Bradenton) 1 51) Lehigh (Lehigh Acres) 1 Women - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 2) Zephyrhills 8 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Miami Northwestern 76 2) Chiles (Tallahassee) 44 3) Evans HS 35.50 4) Dillard 32 5) Pine Forest HS 29 6) Lake Weir (Ocala) 23 7) Hallandale 21 8) Ed White (Jacksonville) 20 8) Lakewood Ranch HS 20 10) Blanche Ely 18.50 11) Osceola HS (Seminole) 18 12) Gainesville HS 17 13) Bellview 16 13) Stanton (Jacksonville) 16 15) Miami Central 14 16) Estero HS 13 17) Hillsborough HS 11 17) Naples HS 11 19) George Jenkins HS 10 19) Pensacola HS 10 19) Ponte Vedra HS 10 19) Miami Carol City 10 19) Lecanto 10 24) Melbourne HS 9 24) Gulf Coast HS 9 24) Wiregrass Ranch 9 24) Palm Beach Lakes 9 28) Miami Norland 8 28) George M. Steinbrenner HS 8 28) King HS 8 31) East Ridge HS 7 31) Barron Collier HS 7 31) Winter Springs HS 7 34) Palm Bay (Melbourne) 6 34) Boca Ciega HS 6 34) St. Cloud HS 6 34) East Lee County HS 6 38) Atlantic Coast HS 5.50 38) Lake Worth 5.50 40) Oak Ridge HS 5 40) Kathleen HS 5 40) Bartram Trail HS 5 43) Sebastian River (Sebastian 4.50 44) Palmetto Ridge HS 4 44) Lely HS 4 44) St. Augustine HS 4 44) Charlotte HS 4 48) Ridgeview 3 48) Sebring HS 3 48) Fort Myers HS 3 48) Land O Lakes 3 48) Chamberlain HS 3 53) Lake Gibson HS 2.50 54) Archbishop McCarthy 2 54) Creekside HS 2 56) Fort Lauderdale 1 56) Middleburg HS 1 56) Paxon (Jacksonville) 1 56) Haines City HS 1 56) Wolfson (Jacksonville) 1 Men - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Lecanto 30 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Bartram Trail HS 37 2) Miami Northwestern 31 3) Gainesville HS 29 4) Belen Jesuit 28 4) Hallandale 28 6) Lincoln (Tallahassee) 25.50 7) Charlotte HS 25 8) Miami Carol City 24 9) Hillsborough HS 23 10) Nease 21 11) Gulf Breeze HS 20 11) Stanton (Jacksonville) 20 13) Gaither HS 18 14) Miami Central 16.50 15) Chamberlain HS 16 16) Sebring HS 14.50 17) East Lee County HS 14 17) Armwood HS 14 19) Gibbs HS 13 19) Ridgeview 13 21) Niceville HS 12 22) Ida S. Baker HS 11 23) Martin County 10 23) Miami Norland 10 23) Lakeland HS 10 26) Tampa Jefferson HS 9 27) Pensacola HS 8 27) Cardinal Gibbons 8 27) Ponte Vedra HS 8 27) Orange Park 8 31) Palmetto Ridge HS 7.50 32) Kathleen HS 7 32) New Smyrna Beach HS 7 32) Springstead 7 32) George M. Steinbrenner HS 7 36) Navarre HS 6.50 37) Island Coast 6 37) River Ridge 6 37) Deltona HS 6 37) Pine Forest HS 6 41) Choctawhatchee HS 5 41) Mosley HS 5 41) Seabreeze (Daytona Beach) 5 41) Chiles (Tallahassee) 5 45) Land O Lakes 4.50 46) Leon (Tallahassee 4 46) Bartow HS 4 46) Fort Myers HS 4 46) Atlantic Coast HS 4 46) Liberty HS 4 51) West Port (Ocala) 3 51) Dillard 3 51) Winter Haven HS 3 51) Harmony HS 3 51) Fort Lauderdale 3 56) Naples HS 2 56) Archbishop McCarthy 2 56) Blanche Ely 2 56) Evans HS 2 60) Osceola HS (Seminole) 1 60) Pembroke Pines Charter 1 60) Jensen Beach 1 60) Gulf Coast HS 1 60) Oak Ridge HS 1 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Boyd Anderson 78 2) St. Thomas Aquinas 58 3) South Dade 30 3) Ferguson (Miami) 30 3) Nova 30 6) Apopka HS 28 6) Santaluces 28 8) Colonial HS 27.20 9) Dr. Phillips HS 26 10) Miami Southridge 23 11) Winter Park HS 21 12) West Orange HS 20 12) Mandarin HS 20 14) Dr. Krop 18 15) HB Plant HS 16.20 16) Flanagan 14.20 17) Freedom HS (Tampa) 13 17) Riverview (Riverview) 13 19) Hagerty 12 19) Lourdes (Miami) 12 19) Pinellas Park HS 12 19) Lake Mary 12 23) Olympia HS 11 23) Alonso HS 11 25) Wharton HS 10 26) Park Vista 8 26) Miramar 8 28) Seminole Ridge 7 29) Clearwater HS 6 30) Coral Springs 5 30) Royal Palm Beach 5 30) Miami Killian 5 33) Boone HS 4 33) Riverview (Sarasota) 4 33) Lake Brantley 4 33) Manatee HS 4 33) Spruce Creek 4 33) Lyman 4 39) Countryside HS 3 39) Cypress Bay 3 39) South Plantation 3 42) Jupiter 2 42) American 2 42) Douglas (Parkland) 2 42) Freedom HS (Orlando) 2 46) Viera 1 46) Oviedo HS 1 46) Everglades 1 46) Cypress Creek HS 1 50) Coral Reef 0.20 50) Timber Creek HS 0.20 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) St. Thomas Aquinas 79 2) Colonial HS 66.50 3) Apopka HS 43 4) Lake Brantley 40 5) Park Vista 38 6) Buchholz HS 26 7) Flanagan 25 8) Manatee HS 23 9) Dwyer 22 10) Royal Palm Beach 18 11) Miami Southridge 16 11) South Plantation 16 13) HB Plant HS 15 13) Winter Park HS 15 15) John I Leonard 14 16) Boyd Anderson 13 16) Olympia HS 13 16) Alonso HS 13 19) South Broward 12 20) American 11.50 21) Miami Coral Park 11 22) Freedom HS (Orlando) 10 22) Boone HS 10 24) Viera 9.50 25) Coral Reef 9 26) Mandarin HS 7.50 26) South Dade 7.50 28) Varela 7 28) Columbus 7 30) North Port HS 6.50 31) East River HS 6 32) Atlantic (Delray Beach) 5 32) West Orange HS 5 32) Miami Sunset 5 35) Miami Killian 4 35) Ferguson (Miami) 4 37) Tampa Bay Tech HS 3 37) Northeast (Oakland Park) 3 37) Wekiva HS 3 37) Flagler Palm Coast HS 3 41) Plant City HS 2 41) Riverview (Riverview) 2 41) Newsome HS 2 41) Coral Gables 2 41) Seminole (Sanford) 2 41) Palm Beach Central 2 41) Bloomingdale HS 2 41) St. Petersburg HS 2 49) Spanish River (Boca Raton) 1 49) Sandalwood HS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version