RunnerspaceNewsView

2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 6 2012, 01:51 AM | 710329 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 27, 2012 to May 5, 2012
UNF Hodges Stadium, 1 UNF Dr., Jacksonville, FL, US, 32224
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 200m Wheelchair
 
Mens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Ryan 11 Highlands Christ 37.54 1 10
2 garcia, ulises 12 Calvary Christia 38.18 1 8
3 Brown, Jared 12 Clearwater Centr 38.27 1 6
4 Critcher, Bentlee 11 Warner Christian 39.02 1 5
5 James, Draeland 11 Providence 39.23 1 4
6 Reynolds, Grant 12 Trinity Prep 39.38 1 3
7 Lunsford, John 12 Evangelical Chri 39.72 1 2
8 Audet, Kyle 11 Highlands Christ 39.74 1 1
9 Burgman, Marquis 11 Holy Trinity (Me 40.63 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 garcia, ulises 12 Calvary Christia 38.63 2  
3 Brown, Jared 12 Clearwater Centr 38.97 2  
2 Davis, Ryan 11 Highlands Christ 39.00 1  
5 Audet, Kyle 11 Highlands Christ 39.51 2  
4 James, Draeland 11 Providence 39.62 1  
7 Lunsford, John 12 Evangelical Chri 39.66 2  
6 Critcher, Bentlee 11 Warner Christian 39.68 1  
8 Burgman, Marquis 11 Holy Trinity (Me 39.71 1  
9 Reynolds, Grant 12 Trinity Prep 39.72 1  
10 Ragone, Brian 12 Out-of-Door Acad 39.91 2  
11 Schatz, Austin 12 Father Lopez 40.87 2  
12 Erwin, Michael 11 Florida Christia 41.45 2  
13 Antworth, Matthew 12 Maclay 41.90 1  
14 Jekel, Jacob 12 Pensacola Christ 43.24 2  
15 Wadsworth, Dylan 11 Baker 43.51 1  
16 Acree, Tyler 12 First Academy 46.68 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Aird, Gabriel 12 Suncoast Communi 37.89 1 10
2 Neal, Keanu 11 South Sumter 37.94 1 8
3 Johnson, Darious 12 East Gadsden HS 38.20 1 6
4 Friel, Nick 12 Merritt Island 38.59 1 5
5 Taylor, Tyrian 11 Jones 39.10 1 4
6 Holmes, Tim 11 Lakewood 39.46 1 3
7 Williams, Montavio 12 Godby 39.55 1 2
8 Colimon, Davison 12 Suncoast Communi 39.64 1 1
9 Tucker, Walter 11 American Heritag 39.91 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Johnson, Darious 12 East Gadsden HS 38.41 2  
2 Friel, Nick 12 Merritt Island 38.82 1  
3 Neal, Keanu 11 South Sumter 38.82 2  
4 Taylor, Tyrian 11 Jones 38.95 1  
5 Colimon, Davison 12 Suncoast Communi 39.09 2  
7 Holmes, Tim 11 Lakewood 39.20 2  
6 Aird, Gabriel 12 Suncoast Communi 39.23 1  
8 Tucker, Walter 11 American Heritag 40.15 1  
9 Williams, Montavio 12 Godby 40.19 1  
10 Small, Vaquan 09 Booker T. Washin 40.28 2  
11 Jackson, Sir 11 Eastside 40.34 2  
12 Lord, Travis 12 Ridgewood 40.36 2  
13 Kallschmidt, Luke 10 Taylor County 40.81 2  
14 Wright, Brandon 10 Astronaut 40.83 1  
15 Smith, Kenny 12 Rockledge 41.44 1  
16 Mcateer, John 11 Crystal River 41.59 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barrett, Paul 12 Gaither 37.29 1 10
2 Sumler, Jarvis 12 Pensacola 37.54 1 8
3 Duncan, Antonio 12 Hallandale 38.58 1 6
4 Borders, Devon 12 Choctawhatchee 39.07 1 5
5 Donald, Larry 11 Bartram Trail 39.34 1 4
6 Jennings, Evan 12 Hillsborough 39.37 1 3
7 Foshee, Daniel 12 Harmony 40.01 1 2
8 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 41.20 1 1
-- Burns, Artie 11 Miami Northweste DQ 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Sumler, Jarvis 12 Pensacola 38.50 2  
3 Burns, Artie 11 Miami Northweste 38.66 2  
2 Barrett, Paul 12 Gaither 38.79 1  
4 Foshee, Daniel 12 Harmony 38.92 1  
5 Duncan, Antonio 12 Hallandale 38.94 1  
7 Borders, Devon 12 Choctawhatchee 39.14 1  
6 Donald, Larry 11 Bartram Trail 39.30 2  
8 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 39.62 2  
9 Jennings, Evan 12 Hillsborough 39.82 1  
10 Humphrey, Skyler 11 Ridgeview 39.92 2  
11 Booth, Charles 12 Thomas Jefferson 40.02 2  
12 Hodges, Darius 11 Palm Beach Lakes 40.45 1  
13 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 40.72 2  
14 Berry, Ah'jhzae 11 Gibbs 40.97 1  
15 Hart, Desmond 11 Miami Northweste 42.47 1  
-- McQuay III, Leon 11 Armwood DNF 2  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dillon, Kimlon 12 Apopka 36.88 1 10
2 Dix, Maurice 11 St Thomas Aquina 37.03 1 8
3 Grinley, Christoph 11 Park Vista Commu 37.33 1 6
4 Prophet, Chris 11 Miami Southridge 37.93 1 5
5 Pitt, Moriel 12 Dwyer 38.65 1 4
6 Williams, Kadeem 11 Flagler Palm Coa 38.70 1 3
7 Fuller, Kristopher 12 Coral Gables 40.01 1 2
8 WILLIAMS, KENO 12 Sandalwood 42.41 1 1
9 Gordon, Deron 10 Boyd Anderson 43.03 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Dillon, Kimlon 12 Apopka 37.16 2  
3 Prophet, Chris 11 Miami Southridge 37.35 2  
2 Grinley, Christoph 11 Park Vista Commu 37.40 1  
4 Williams, Kadeem 11 Flagler Palm Coa 37.56 1  
5 Dix, Maurice 11 St Thomas Aquina 37.57 1  
7 Fuller, Kristopher 12 Coral Gables 38.65 1  
6 Gordon, Deron 10 Boyd Anderson 38.85 2  
8 Pitt, Moriel 12 Dwyer 38.89 2  
9 WILLIAMS, KENO 12 Sandalwood 38.97 2  
10 Joseph, Travis 12 Freedom (Orlando 39.14 1  
11 Dawkins-Williams,, 12 South Dade 39.36 2  
12 Domond, Ketio 11 South Dade 39.43 1  
13 Taylor-Haynes, Wil 11 Alonso 39.77 1  
14 Chambliss, Calab 11 Tampa Bay Tech 40.00 1  
15 Spears, Ro'derick 11 North Port 40.02 2  
16 Lewis, Britton 12 Wharton 40.50 2  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Adanaca 11 Upperroom Christ 44.78 1 10
2 Rodriguez, Winter 11 Dade Christian 45.56 1 8
3 Shanahan, Kelly 11 Clearwater Centr 45.88 1 6
4 Goodwin, Victoria 12 Northside Christ 46.75 1 5
5 Huxley, Mackenzie 12 Southwest Florid 46.99 1 4
6 Boone, Lauren 10 Circle Christian 47.41 1 3
7 Pansky, Yekaterina 11 Island Christian 47.56 1 2
8 Howell, Hannah 11 St Stephens Epis 47.58 1 1
9 Dougherty, Elizabe 12 Calvary Christia 47.60 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Rodriguez, Winter 11 Dade Christian 45.22 2  
2 Brown, Adanaca 11 Upperroom Christ 45.95 1  
3 Goodwin, Victoria 12 Northside Christ 46.66 2  
4 Shanahan, Kelly 11 Clearwater Centr 46.93 1  
5 Dougherty, Elizabe 12 Calvary Christia 46.94 2  
7 Huxley, Mackenzie 12 Southwest Florid 47.02 2  
6 Pansky, Yekaterina 11 Island Christian 47.04 1  
8 Boone, Lauren 10 Circle Christian 47.22 2  
9 Howell, Hannah 11 St Stephens Epis 47.76 1  
10 Green, Dannielle 12 Providence 47.81 1  
11 Volk, Heather 11 St Joseph Academ 48.16 2  
12 Golterman, Emma 9 Tampa Preparator 50.14 2  
13 Beauchamp, Caitlyn 12 Oak Hall 50.55 1  
14 Aiosa, Nikki 9 St Johns Country 50.78 1  
15 Phillips, Jordan 12 Master's Academy 50.79 2  
16 Phillips, Caisea 9 Pensacola Christ 51.44 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dooling, Khadeeja 11 American Heritag 43.30 1 10
2 Wilson, Jasmine 12 University Schoo 43.73 1 8
3 Kerrison, Stefani 10 Jones 44.09 1 6
4 Martinez, Sitia 11 Fort White 44.22 1 5
5 Pulido, Briana 12 Gulliver Prep 44.62 1 4
6 Smith, Cassidy 10 Jones 45.14 1 3
7 Tafoya, Martina 12 Crystal River 45.52 1 2
8 Funderburk, Ashlee 11 Lakewood 46.08 1 1
9 Burke, Kayla 11 North Broward Pr 46.45 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Pulido, Briana 12 Gulliver Prep 44.29 2  
2 Dooling, Khadeeja 11 American Heritag 44.31 1  
3 Kerrison, Stefani 10 Jones 44.46 2  
4 Martinez, Sitia 11 Fort White 44.57 1  
5 Wilson, Jasmine 12 University Schoo 44.90 2  
6 Smith, Cassidy 10 Jones 45.24 1  
7 Tafoya, Martina 12 Crystal River 45.25 2  
8 Burke, Kayla 11 North Broward Pr 45.55 2  
9 Funderburk, Ashlee 11 Lakewood 45.69 1  
10 McEnany, Ryann 11 Academy Of The H 46.48 2  
11 Edwards, Terra 11 Rockledge 46.89 2  
12 Acree, Alexandria 10 The Bolles 47.86 1  
13 Jackson, Camiesha 11 Cocoa 48.09 1  
14 Andrews, Lilliann 9 Godby 48.24 1  
15 Rodriguez, Ashley 12 Ridgewood 49.64 1  
-- Corbett, Brittany 10 Florida State Un DNF 2  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Glades, Jamika 12 Dillard 41.79 1 10
2 austin-reese, kima 10 Miami Central 42.31 1 8
3 Whitaker, Johna' 11 Pine Forest 42.45 1 6
4 Springer, Yolanda 11 Miami Northweste 44.72 1 5
5 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 45.07 1 4
6 Abnathy, Victoria 12 George Jenkins 45.19 1 3
7 Bartley, Shakira 11 Lake Worth Commu 45.31 1 2
8 Wilkerson, Jazzmin 12 Maynard Evans 45.36 1 1
9 Atwell, Kamesha 12 Maynard Evans 45.76 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 austin-reese, kima 10 Miami Central 42.61 2  
2 Glades, Jamika 12 Dillard 42.62 1  
3 Whitaker, Johna' 11 Pine Forest 43.27 2  
4 Springer, Yolanda 11 Miami Northweste 44.26 1  
5 Abnathy, Victoria 12 George Jenkins 44.45 2  
6 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 44.50 1  
7 Atwell, Kamesha 12 Maynard Evans 44.95 1  
8 Wilkerson, Jazzmin 12 Maynard Evans 45.14 2  
9 Bartley, Shakira 11 Lake Worth Commu 45.45 1  
10 Wright, Alexis 12 George Steinbren 46.32 2  
11 Howard, Monica 11 Pine Forest 46.61 1  
12 Mount, Kadijah 12 Fort Walton Beac 46.81 2  
13 Welsh, Hannah 11 Dunedin 47.46 2  
14 Hooper, Charlotte 12 Gainesville 48.19 1  
15 Santiago, Alexis 10 Palmetto Ridge 48.88 2  
16 Smart, Danae 12 Cape Coral 49.35 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lowe Chin, Rayeish 12 Apopka 42.55 1 10
2 Dameus, Clariwin 12 Santaluces Commu 43.46 1 8
3 Gordon, Daeshon 10 Boyd Anderson 43.95 1 6
4 Barber, Mikayla 11 Wharton 44.50 1 5
5 Levy, Toria 11 St Thomas Aquina 44.63 1 4
6 McCall, Chenique 12 South Dade 44.66 1 3
7 Clark, Brianna 12 Freedom (Orlando 44.72 1 2
8 Watson, Tyler 11 Wharton 45.79 1 1
-- Anu, Oriel 12 Colonial DNF 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Lowe Chin, Rayeish 12 Apopka 42.53 1  
2 Gordon, Daeshon 10 Boyd Anderson 43.73 2  
3 Dameus, Clariwin 12 Santaluces Commu 43.86 2  
5 Barber, Mikayla 11 Wharton 43.96 2  
7 McCall, Chenique 12 South Dade 44.00 2  
8 Anu, Oriel 12 Colonial 44.18 2  
4 Clark, Brianna 12 Freedom (Orlando 44.75 1  
6 Levy, Toria 11 St Thomas Aquina 44.79 1  
9 Watson, Tyler 11 Wharton 44.84 1  
10 Valentin, Jayland 9 Vero Beach Senio 45.42 1  
11 Noel, Gaina 11 Boyd Anderson 46.17 1  
12 McCrary, Jade 12 Spruce Creek 46.40 2  
13 Jacobs, Natalie 11 Our Lady Of Lour 46.49 2  
14 Culpepper, Angie 12 Miami Southridge 46.78 2  
15 Simpson, Ruth 10 H B Plant 51.47 1  
-- Payne, Brianna 09 South Dade FS 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Calvary Christian (Ft. Lau 69.50 2) Holy Trinity Academy 53 3) Northside Christian 52 4) Maclay 51 5) Lake Mary Prep 40 6) Calvary Christian (Clearw 29 7) Providence (Jacksonville) 26 8) King's Academy 23 9) Baker 20 10) Seacrest Country Day Scho 19 11) Admiral Farragut Academy 18 12) Evangelical Christian Sch 17 12) Port St. Joe HS 17 14) Westminster Academy 16.50 15) Jefferson County 16 15) Upperroom Christian (Laud 16 15) North florida Christian 16 18) Tampa Prep 13 18) Oak Hall (Gainesville) 13 20) Trinity Prep 12 20) Branford HS 12 22) Dade Christian 11 22) Mount Dora Bible School 11 22) Circle Christian School 11 25) Wildwood HS 10 26) Northwest Christian Acade 8 27) Community School of Naples 7 28) John Carroll 6 28) St. Johns Country Day (Ora 6 28) Clearwater Central Cathol 6 31) Cambridge (Christian) Scho 5 31) Seven Rivers Christian (L 5 33) St. John Neumann 4.50 34) Southwest Florida Christi 4 34) Cardinal Mooney HS 4 36) Benjamin 3 36) Father Lopez Catholic HS 3 38) Indian Rocks Christian 2.50 39) Island Christian 2 39) Highlands Christian 2 41) Lakeland Christian School 1 41) First Academy (Orlando) 1 41) St. Stephens Episcopal Sch 1 Men - Adaptive - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) Trenton HS 10 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Holy Trinity Academy 59 2) Dade Christian 57 3) Trinity Prep 50 4) Maclay 41 5) Circle Christian School 30 6) Northside Christian 25 7) Moore Haven HS 24 7) Baker 24 9) Highlands Christian 22 10) Calvary Christian (Ft. La 20 11) St. John Neumann 19 11) King's Academy 19 13) Clearwater Central Catholi 18.25 14) Mount Dora Bible School 16.25 15) P.K. Yonge (Gainesville) 15 15) Sneads HS 15 17) Benjamin 14 18) Trinity Christian (Jackso 12 18) Evangelical Christian Scho 12 18) St. Petersburg Catholic H 12 21) Community School of Naples 11 22) Lakeland Christian School 10 22) Orlando Christian Prep 10 22) Warner Christian Academy 10 25) Freeport 8 25) Providence (Jacksonville) 8 25) Lake Mary Prep 8 28) John Carroll 7 28) Westminster Academy 7 30) Liberty County 6.25 30) Coral Springs Christian 6.25 32) Trenton HS 6 32) West Gadsden 6 34) Montverde Academy 5 34) Indian Rocks Christian 5 34) Jefferson County 5 34) Community Christian (Stuar 5 38) Graceville HS 4 38) Palmer Trinity 4 38) Tampa Prep 4 41) Father Lopez Catholic HS 3 41) Calvary Christian (Clearw 3 41) Seffner Christian Academy 3 41) Out of Door Academy 3 45) First Coast Christian (Jac 2 45) North florida Christian 2 45) Bishop McLaughlin Catholic 2 45) South Florida HEAT 2 49) McKeel Academy 1 49) Admiral Farragut Academy 1 49) St. Joseph (St. Augustine) 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 87 2) Miami Jackson 52 3) Rockledge 34 3) Cocoa Beach 34 5) Episcopal School of Jackso 29.50 6) Jones HS 28 7) Lake Wales HS 27 7) Bolles HS 27 9) Universtiy School Ft. Laud 21 10) Cocoa 19 11) Lake Highland Prep HS 18.50 12) Raines (Jacksonville) 18 13) Dunbar 15 13) Ransom Everglades 15 15) Wesley Chapel 14 15) Gulliver Prep 14 15) Pine Crest 14 18) Bay HS 13 18) West Shore 13 20) Suncoast 10 20) Ribault (Jacksonville) 10 22) Holy Names 9 23) Tampa Catholic 8 23) Satellite 8 23) Crescent City 8 23) Taylor County 8 27) Lincoln Park 7 28) South Walton HS 6.50 29) Andrew Jackson HS 6 29) Bishop Moore HS 6 29) Pahokee 6 29) Wakulla 6 29) Lakewood (St. Petersburg) 6 34) Bishop Kenny HS 5 34) Fort White 5 34) Villages 5 34) Booker (Sarasota) 5 38) Santa Fe 4 38) Marianna 4 38) Lemon Bay 4 38) Monsignor Pace 4 42) Glades Central 3 42) Gulf HS 3 42) Astronaut 3 42) Florida High 3 46) Titusville 2 46) Tenoroc HS 2 46) Berkeley Prep 2 46) Crystal River 2 46) Frostproof HS 2 51) Merritt Island 1.50 51) Dreyfoos 1.50 51) East Gadsden 1.50 54) Godby 1 54) Key West 1 54) West Florida Tech HS 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Jones HS 42 3) Astronaut 40 3) Washington (Miami) 40 5) Lakewood (St. Petersburg) 38 6) Suncoast 29 7) Miami Jackson 27 8) Bolles HS 24 8) Key West 24 10) Immokalee 23 10) Merritt Island 23 10) Godby 23 13) Anclote 22 14) North Broward Prep 18 15) Rockledge 17 16) East Gadsden 16 17) Ransom Everglades 14 18) Bishop Kenny HS 13 19) Bradford 12 20) South Sumter 11 21) Lake Nona HS 10 21) Monsignor Pace 10 21) Ridgewood HS 10 21) Pasco 10 21) Tenoroc HS 10 26) Walton HS 8 26) West Florida Tech HS 8 26) Robinson 8 26) Pahokee 8 26) Lincoln Park 8 31) Tampa Catholic 6 32) Universtiy School Ft. Lau 5 32) Pensacola Catholic HS 5 34) Clay High School 4 34) Satellite 4 34) Cocoa 4 34) Doral 4 34) Menendez (St. Augustine) 4 34) Marianna 4 40) Pine Crest 3 40) Ribault (Jacksonville) 3 40) Episcopal School of Jacks 3 40) Booker (Sarasota) 3 44) Cocoa Beach 2 44) Rutherford HS (Springfield 2 44) Wakulla 2 44) Rickards 2 44) Lake Wales HS 2 44) Eastside 2 44) Palatka 2 51) Raines (Jacksonville) 1 51) Santa Fe 1 51) Nature Coast 1 51) Fivay 1 51) Southeast (Bradenton) 1 51) Lehigh (Lehigh Acres) 1 Women - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 2) Zephyrhills 8 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Miami Northwestern 76 2) Chiles (Tallahassee) 44 3) Evans HS 35.50 4) Dillard 32 5) Pine Forest HS 29 6) Lake Weir (Ocala) 23 7) Hallandale 21 8) Ed White (Jacksonville) 20 8) Lakewood Ranch HS 20 10) Blanche Ely 18.50 11) Osceola HS (Seminole) 18 12) Gainesville HS 17 13) Bellview 16 13) Stanton (Jacksonville) 16 15) Miami Central 14 16) Estero HS 13 17) Hillsborough HS 11 17) Naples HS 11 19) George Jenkins HS 10 19) Pensacola HS 10 19) Ponte Vedra HS 10 19) Miami Carol City 10 19) Lecanto 10 24) Melbourne HS 9 24) Gulf Coast HS 9 24) Wiregrass Ranch 9 24) Palm Beach Lakes 9 28) Miami Norland 8 28) George M. Steinbrenner HS 8 28) King HS 8 31) East Ridge HS 7 31) Barron Collier HS 7 31) Winter Springs HS 7 34) Palm Bay (Melbourne) 6 34) Boca Ciega HS 6 34) St. Cloud HS 6 34) East Lee County HS 6 38) Atlantic Coast HS 5.50 38) Lake Worth 5.50 40) Oak Ridge HS 5 40) Kathleen HS 5 40) Bartram Trail HS 5 43) Sebastian River (Sebastian 4.50 44) Palmetto Ridge HS 4 44) Lely HS 4 44) St. Augustine HS 4 44) Charlotte HS 4 48) Ridgeview 3 48) Sebring HS 3 48) Fort Myers HS 3 48) Land O Lakes 3 48) Chamberlain HS 3 53) Lake Gibson HS 2.50 54) Archbishop McCarthy 2 54) Creekside HS 2 56) Fort Lauderdale 1 56) Middleburg HS 1 56) Paxon (Jacksonville) 1 56) Haines City HS 1 56) Wolfson (Jacksonville) 1 Men - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Lecanto 30 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Bartram Trail HS 37 2) Miami Northwestern 31 3) Gainesville HS 29 4) Belen Jesuit 28 4) Hallandale 28 6) Lincoln (Tallahassee) 25.50 7) Charlotte HS 25 8) Miami Carol City 24 9) Hillsborough HS 23 10) Nease 21 11) Gulf Breeze HS 20 11) Stanton (Jacksonville) 20 13) Gaither HS 18 14) Miami Central 16.50 15) Chamberlain HS 16 16) Sebring HS 14.50 17) East Lee County HS 14 17) Armwood HS 14 19) Gibbs HS 13 19) Ridgeview 13 21) Niceville HS 12 22) Ida S. Baker HS 11 23) Martin County 10 23) Miami Norland 10 23) Lakeland HS 10 26) Tampa Jefferson HS 9 27) Pensacola HS 8 27) Cardinal Gibbons 8 27) Ponte Vedra HS 8 27) Orange Park 8 31) Palmetto Ridge HS 7.50 32) Kathleen HS 7 32) New Smyrna Beach HS 7 32) Springstead 7 32) George M. Steinbrenner HS 7 36) Navarre HS 6.50 37) Island Coast 6 37) River Ridge 6 37) Deltona HS 6 37) Pine Forest HS 6 41) Choctawhatchee HS 5 41) Mosley HS 5 41) Seabreeze (Daytona Beach) 5 41) Chiles (Tallahassee) 5 45) Land O Lakes 4.50 46) Leon (Tallahassee 4 46) Bartow HS 4 46) Fort Myers HS 4 46) Atlantic Coast HS 4 46) Liberty HS 4 51) West Port (Ocala) 3 51) Dillard 3 51) Winter Haven HS 3 51) Harmony HS 3 51) Fort Lauderdale 3 56) Naples HS 2 56) Archbishop McCarthy 2 56) Blanche Ely 2 56) Evans HS 2 60) Osceola HS (Seminole) 1 60) Pembroke Pines Charter 1 60) Jensen Beach 1 60) Gulf Coast HS 1 60) Oak Ridge HS 1 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Boyd Anderson 78 2) St. Thomas Aquinas 58 3) South Dade 30 3) Ferguson (Miami) 30 3) Nova 30 6) Apopka HS 28 6) Santaluces 28 8) Colonial HS 27.20 9) Dr. Phillips HS 26 10) Miami Southridge 23 11) Winter Park HS 21 12) West Orange HS 20 12) Mandarin HS 20 14) Dr. Krop 18 15) HB Plant HS 16.20 16) Flanagan 14.20 17) Freedom HS (Tampa) 13 17) Riverview (Riverview) 13 19) Hagerty 12 19) Lourdes (Miami) 12 19) Pinellas Park HS 12 19) Lake Mary 12 23) Olympia HS 11 23) Alonso HS 11 25) Wharton HS 10 26) Park Vista 8 26) Miramar 8 28) Seminole Ridge 7 29) Clearwater HS 6 30) Coral Springs 5 30) Royal Palm Beach 5 30) Miami Killian 5 33) Boone HS 4 33) Riverview (Sarasota) 4 33) Lake Brantley 4 33) Manatee HS 4 33) Spruce Creek 4 33) Lyman 4 39) Countryside HS 3 39) Cypress Bay 3 39) South Plantation 3 42) Jupiter 2 42) American 2 42) Douglas (Parkland) 2 42) Freedom HS (Orlando) 2 46) Viera 1 46) Oviedo HS 1 46) Everglades 1 46) Cypress Creek HS 1 50) Coral Reef 0.20 50) Timber Creek HS 0.20 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) St. Thomas Aquinas 79 2) Colonial HS 66.50 3) Apopka HS 43 4) Lake Brantley 40 5) Park Vista 38 6) Buchholz HS 26 7) Flanagan 25 8) Manatee HS 23 9) Dwyer 22 10) Royal Palm Beach 18 11) Miami Southridge 16 11) South Plantation 16 13) HB Plant HS 15 13) Winter Park HS 15 15) John I Leonard 14 16) Boyd Anderson 13 16) Olympia HS 13 16) Alonso HS 13 19) South Broward 12 20) American 11.50 21) Miami Coral Park 11 22) Freedom HS (Orlando) 10 22) Boone HS 10 24) Viera 9.50 25) Coral Reef 9 26) Mandarin HS 7.50 26) South Dade 7.50 28) Varela 7 28) Columbus 7 30) North Port HS 6.50 31) East River HS 6 32) Atlantic (Delray Beach) 5 32) West Orange HS 5 32) Miami Sunset 5 35) Miami Killian 4 35) Ferguson (Miami) 4 37) Tampa Bay Tech HS 3 37) Northeast (Oakland Park) 3 37) Wekiva HS 3 37) Flagler Palm Coast HS 3 41) Plant City HS 2 41) Riverview (Riverview) 2 41) Newsome HS 2 41) Coral Gables 2 41) Seminole (Sanford) 2 41) Palm Beach Central 2 41) Bloomingdale HS 2 41) St. Petersburg HS 2 49) Spanish River (Boca Raton) 1 49) Sandalwood HS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version