RunnerspaceNewsView

2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 6 2012, 01:51 AM | 725901 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 27, 2012 to May 5, 2012
UNF Hodges Stadium, 1 UNF Dr., Jacksonville, FL, US, 32224
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 200m Wheelchair
 
Mens 4x100m Relay Varsity 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Davis, Sands,
Reynolds, Hewitt
  Trinity Prep 42.28 1 10
2 Cohens, Hallback,
Cohen, James
  Moore Haven 42.50 1 8
3 Grove, Roy,
Fraga, Machiela
  Kings Academy 42.50 1 6
4 Agama, Alls,
Gonzalez, Batten
  Dade Christian 42.70 1 5
5 Goodloe, Garnett,
Brown, Walker
  Clearwater Centr 43.00 1 4
6 Britten, Sims,
Burgman, Simon
  Holy Trinity (Me 43.18 1 3
7 Corbijn, Pettinge,
Brown, Mabin
  Calvary Christia 43.25 1 2
8 Culkin, Capobian,
Christen, Cavonis
  Indian Rocks Chr 43.36 1 1
9 Hylton, Acree,
Wiggins, Plante
  First Academy 43.56 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Davis, Sands,
Reynolds, Hewitt
  Trinity Prep 42.78 1  
3 Janvion, Alls,
Gonzalez, Batten
  Dade Christian 42.98 1  
2 Grove, Roy,
Fraga, Machiela
  Kings Academy 43.13 2  
5 Goodloe, Garnett,
Brown, Walker
  Clearwater Centr 43.14 1  
4 Cohens, Hallback,
Cohen, James
  Moore Haven 43.20 2  
6 Britten, Burgman,
Sims, Simon
  Holy Trinity (Me 43.43 2  
7 Hylton, Acree,
Wiggins, Plante
  First Academy 43.54 2  
8 Corbijn, Pettinge,
Brown, Mabin
  Calvary Christia 43.62 1  
9 Culkin, Capobian,
Christen, Cavonis
  Indian Rocks Chr 43.96 1  
10 Santiago, Raices,
Cooper, Lee
  Bishop Snyder 43.97 2  
11 Booth, Alexis,
Georges, Henry
  Archbishop Curle 44.04 2  
12 Barnes, Moffit,
Benjamin, Leonard
  Calvary Christia 44.14 1  
13 Bonfield, Macon,
White, Green
  St Petersburg Ca 44.26 1  
14 Laster, Myrick,
Davis, Campbell
  Graceville High 44.32 2  
15 Tolliver, Gordon,
Alexande, Barr
  Trinity Christia 44.48 1  
16 Rolfe, Clark,
Philpott, Williams
  North Florida Ch 44.82 2  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 McKenzie, Gibson,
Michel, Smith
  American Heritag 40.90 1 10
2 Patten, Hopkins,
McPhee, Norris
  Booker T. Washin 41.43 1 8
3 McPhee, Myrtil,
Taylor, Whitfiel
  Jones 41.44 1 6
4 Jonas, Hill,
Jamison, Dinkins
  Bradford 42.17 1 5
5 Folston, Pratt,
Jackson, Dean
  Cocoa 42.48 1 4
6 Singleto, Wadley,
Quinn, Perriman
  Miami Jackson 42.62 1 3
7 Omah, Holmes,
Flemings, Butler
  James S Rickards 42.80 1 2
8 Brieda, Rawlins,
Kincade, Villita
  Nature Coast Tec 42.90 1 1
9 Middleto, Walker,
Boyd, Carter
  Eastside 43.17 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 McKenzie, Gibson,
Michel, Smith
  American Heritag 41.61 1  
2 Patten, Hopkins,
McPhee, Norris
  Booker T. Washin 41.63 2  
3 McPhee, Myrtil,
Taylor, Whitfiel
  Jones 42.02 2  
4 Dinkins, Hill,
Jonas, Jamison
  Bradford 42.14 1  
5 Folston, Pratt,
Jackson, Dean
  Cocoa 42.37 1  
6 Singleto, Wadley,
Quinn, Perriman
  Miami Jackson 42.51 2  
7 Omah, Holmes,
Flemings, Butler
  James S Rickards 42.53 2  
8 Middleto, Walker,
Boyd, Carter
  Eastside 42.77 1  
9 Kincade, Suarez,
Rawlins, Brieda
  Nature Coast Tec 42.92 1  
10 Marcellu, Alexande,
Doly, Jackson
  Immokalee 42.93 1  
11 Carter, Crapps,
World, Smith
  Rockledge 43.08 2  
12 Ceaser, Williams,
Williams, Threatt
  Rutherford 43.56 2  
13 Hadley, Young,
Balil, Henderso
  Lake Wales 43.98 2  
14 Avalos, Wilson,
Graham, Grant
  Pasco 44.20 1  
15 Little, Griffin,
Griffin, Mitchell
  Lakewood 47.13 2  
-- Brown, Baker,
Likely, Tillman
  Glades Central DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Abnar, Davis,
Williams, Williams
  Lincoln 41.06 1 10
2 Edwards , Edwards,
McQuay I, Bailey
  Armwood 41.15 1 8
3 Suggs, Earley,
Lee, Moorer
  Pine Forest 41.80 1 6
4 Thompson, Tirado,
Bocio, Hollimon
  Ida S. Baker 42.02 1 5
5 Bruce, Johnson,
Thomas, Harrison
  Kathleen 42.28 1 4
6 McCall, Smith,
Davey, Attley
  Miami Norland 42.33 1 3
7 Fyne, Burrows,
Battle, Johnson
  Martin County 42.41 1 2
8 Roberts, williams,
McBride, Nelson
  Dillard 42.73 1 1
-- Pfeifer, Reus,
Jandrew, Williams
  St Cloud DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Abnar, Davis,
Williams, Williams
  Lincoln 41.55 1  
2 Edwards , Edwards,
McQuay I, Bailey
  Armwood 41.60 2  
3 Thompson, Tirado,
Bocio, Hollimon
  Ida S. Baker 42.02 1  
4 Suggs, Earley,
Lee, Moorer
  Pine Forest 42.04 2  
5 Bruce, Johnson,
Thomas, Harrison
  Kathleen 42.23 1  
7 Fyne, Burrows,
Battle, Johnson
  Martin County 42.37 1  
8 Pfeifer, Reus,
Jandrew, Williams
  St Cloud 42.42 1  
6 Davey, McCall,
Attley, Smith
  Miami Norland 42.48 2  
9 Roberts, williams,
McBride, Nelson
  Dillard 42.54 1  
10 Burston, Hicks,
Jackson, Smith
  Palmetto 42.66 2  
11 Head, Fleming,
Jackson, Reddick
  Terry Parker 42.97 2  
12 Green, Zamor,
Thoorton, Johnson
  Island Coast 43.04 1  
13 Battle, Montgome,
Woods, Marshall
  Columbia (Lake C 43.59 2  
14 Carter, James,
Gaines, Bythewoo
  Blake 43.82 2  
-- Bridges, Mills,
Glanton, Wesley
  Winter Haven DNF 2  
-- Williams, Howard,
Robinson, Oliver
  Miami Carol City DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Blocker, Barnes,
Fields, Lilly
  Apopka 40.69 1 10
2 Williams, Tillman,
James, Smith
  Buchholz 40.72 1 8
3 Sinclair, Collier,
Coppet, McClary
  St Thomas Aquina 40.86 1 6
4 Dean, Souiten,
Beasley, Goodluck
  South Dade 41.38 1 5
5 Jacques, Jackson,
Henderso, Henderso
  South Broward 41.48 1 4
6 Wallace, Colebroo,
Dobson, Boothe
  Northeast (Oakla 41.90 1 3
7 Martin, Cash,
Burns, Moore
  Seminole 41.91 1 2
8 Holmes, Pollock,
Agurs, Carnes
  Manatee 42.11 1 1
-- Jones, Ates,
Minto, Williams
  Flanagan DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Williams, Tillman,
James, Smith
  Buchholz 41.45 1  
2 Sinclair, Collier,
Coppet, McClary
  St Thomas Aquina 41.53 1  
3 Dean, Souiten,
Beasley, Goodluck
  South Dade 41.53 1  
2 Lilly, Barnes,
Fields, Blocker
  Apopka 41.60 2  
7 Jacques, Jackson,
Henderso, Henderso
  South Broward 41.71 1  
5 Jones, Ates,
Minto, Williams
  Flanagan 41.91 2  
6 Wallace, Colebroo,
Dobson, Boothe
  Northeast (Oakla 42.13 2  
8 Holmes, Pollock,
Agurs, Carnes
  Manatee 42.15 1  
9 Martin, Cash,
Burns, Moore
  Seminole 42.36 2  
10 King, Ivory,
Wright, Paul
  Vero Beach Senio 42.40 2  
11 Hepburn, Royal,
Carter, Williams
  American 42.43 1  
12 Cortese, Joseph,
Rodrigue, Timpson
  Freedom (Orlando 42.66 2  
13 Scott, Price,
Stevens, Hunter
  Fort Pierce Cent 42.90 1  
14 Folkes, Romp,
Hendrix, Godwin
  Freedom (Tampa) 43.20 2  
15 Mayes, Durante,
Murray, Henderso
  Dr. Michael M. K 43.23 2  
16 Revere, James,
Harris, Benjamin
  Miami Killian 43.98 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Gayles, Gayles,
Adams, Pound
  Holy Trinity (Me 48.00 1 10
2 Francavi, Collins,
Wentz, Ruch
  Kings Academy 48.56 1 8
3 Gale, Brown,
Gale, McDuffie
  Calvary Christia 49.86 1 6
4 Stewart, Brunnick,
Marino, Howard
  Calvary Christia 50.42 1 5
5 Sims, Green,
Tillman, Denham
  Providence 50.51 1 4
6 Mosley, Alexande,
Bryant, Reiner
  Tampa Preparator 50.78 1 3
7 McCorvey, Pye,
Simpkins, Miller
  Maclay 51.02 1 2
8 Sesler, James,
Bryant, Smith
  Wildwood 51.16 1 1
9 Myland, Agama,
Ponce, Vandesan
  Dade Christian 51.54 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Gayles, Gayles,
Adams, Pound
  Holy Trinity (Me 47.92 1  
2 Francavi, Collins,
Wentz, Ruch
  Kings Academy 48.60 2  
3 Sesler, James,
Bryant, Smith
  Wildwood 50.26 1  
4 Sims, Green,
Tillman, Denham
  Providence 50.36 2  
5 Gale, Brown,
Gale, McDuffie
  Calvary Christia 50.36 1  
6 Stewart, Brunnick,
Marino, Howard
  Calvary Christia 50.67 2  
7 Mosley, Alexande,
Bryant, Reiner
  Tampa Preparator 50.77 2  
8 McCorvey, Pye,
Simpkins, Miller
  Maclay 51.01 2  
9 Myland, Agama,
Ponce, Vandesan
  Dade Christian 51.44 1  
10 Kanaskie, Lee,
Smith, Waler
  Bishop Snyder 51.46 2  
11 Nichols, Pierre,
Nava, Laurent
  Westminster Acad 51.51 1  
12 Fennel, Welch,
McNair, Robbins
  Port Saint Joe 51.62 1  
13 Murrell, Sedillo,
Woodruff, Lindsay
  St Stephens Epis 52.13 2  
14 Tsaffara, Meehan,
Steinbau, Taylor
  Northside Christ 52.22 1  
15 Evenhuis, Martin,
Stucko, Kornek
  St. John Neumann 52.33 2  
16 Cast, Bratcher,
Hurbanis, Velez
  First Academy 52.70 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Neavins, Monts,
Smith, Cannon
  Ribault 47.29 1 10
2 Tucker, Hadley,
Coleman, Jones
  Lake Wales 47.57 1 8
3 Evora, Gray,
Green, Gray
  Raines 47.63 1 6
4 Jackson, Folston,
Glasco, Willis
  Cocoa 47.82 1 5
5 Allen, Davis,
Reese, Keys
  Lakewood 48.33 1 4
6 Carnisha, Nation,
Lawrence, Boldon
  Glades Central 49.50 1 3
7 Scales, Thomas,
Lovett, Bellot
  Miami Jackson 49.54 1 2
8 Andrews, Crump,
Hollifil, Wilson
  Godby 50.50 1 1
-- Frazier, Barber,
Brown, Williams
  Eastside FS 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Neavins, Monts,
Smith, Cannon
  Ribault 47.63 1  
3 Tucker, Hadley,
Coleman, Jones
  Lake Wales 47.69 1  
2 Evora, Gray,
Green, Gray
  Raines 48.01 2  
5 Jackson, Folston,
Glasco, Willis
  Cocoa 48.07 1  
4 Allen, Davis,
Reese, Keys
  Lakewood 48.29 2  
7 Carnisha, Nation,
Lawrence, Boldon
  Glades Central 49.02 1  
6 Frazier, Barber,
Brown, Williams
  Eastside 49.12 2  
8 Scales, Thomas,
Lovett, Bellot
  Miami Jackson 50.02 2  
9 Andrews, Crump,
Hollifil, Wilson
  Godby 50.58 1  
10 Miller, Hill,
Atkins, Kinglock
  Pahokee 50.73 2  
11 Rukes, Lindo,
Martin, Penderga
  Pine Crest (Ft. 51.12 2  
12 Baugher, Gentz,
Chevalie, Mccants
  Nature Coast Tec 51.28 2  
13 Nathe, Stewart,
Roberts, Roberts
  Pasco 51.48 1  
14 Martin, Fuller,
Glover, Whitfiel
  Lehigh Senior 58.41 1  
-- Sanon, Romelus,
Lasane, Jocelin
  Immokalee DNF 1  
-- Cabello, Bryant,
Campbell, Bravo
  Lake Nona DNF 2  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Middleto, Byrd,
Gage, Julmiste
  Miami Northweste 46.33 1 10
2 Whitehea, Heard,
Washingt, Heard
  Stanton College 47.51 1 8
3 John Bap, Hawkins,
Bennie, Burnes
  Miami Norland 47.74 1 6
4 Thompson, Jackson,
Chatman, Hopkins
  Gainesville 47.78 1 5
5 Moss, Ballard,
Jones, Gordon
  Blanche Ely 47.92 1 4
6 Sims, Williams,
Edmond, Wilson
  Kathleen 48.21 1 3
7 Harrison, Jones,
Franics, Cabell
  Atlantic Coast 48.32 1 2
8 Jones, Hamilton,
Evans, Fray
  Lake Weir 48.53 1 1
9 Newton, Woodard,
Lindsey, Matthews
  Maynard Evans 48.72 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Middleto, Byrd,
Gage, Julmiste
  Miami Northweste 47.26 2  
3 Jones, Harrison,
Franics, Cabell
  Atlantic Coast 47.55 2  
2 Thompson, Jackson,
Chatman, Hopkins
  Gainesville 47.80 1  
5 John Bap, Hawkins,
Bennie, Burnes
  Miami Norland 47.87 2  
4 Whitehea, Heard,
Washingt, Heard
  Stanton College 48.29 1  
6 Sims, Williams,
Edmond, Wilson
  Kathleen 48.58 1  
7 Jones, Hamilton,
Evans, Fray
  Lake Weir 48.61 1  
8 Moss, Ballard,
Jones, Gordon
  Blanche Ely 48.72 2  
9 Newton, Woodard,
Lindsey, Matthews
  Maynard Evans 48.79 1  
10 Allen, Shivers,
Gordon, nesbitt
  Dillard 48.86 2  
11 Buchanan, Williams,
Martin, Higdon
  Sarasota 49.06 2  
12 Gardiner, Keys,
Williams, Barber
  Strawberry Crest 49.07 1  
13 St Jean, Nicolas,
Williams, Wilson
  Lely 49.15 1  
14 Toledo, Powell,
Brown, Naules
  Liberty 49.20 1  
15 Norgaiss, Muzeka,
Brown, Crooks
  Kissimmee-Osceol 50.09 2  
-- Thomas, Grooms,
Jones, Grooms
  Palmetto DNF 2  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Fernande, Davis-Wh,
White, Sanders
  Boyd Anderson 45.71 1 10
2 knott, Anu,
Greene, Johnson
  Colonial 46.61 1 8
3 Woodard, McCoo,
Bellamy, Faison
  Miami Southridge 47.40 1 6
4 Brand, Phillip,
Freeman, Bell
  West Orange 47.59 1 5
5 Odom, Mcgee,
Poole, Ainsley
  Lake Brantley 48.32 1 4
6 Payne, Boynton,
Davis, Guillon
  South Dade 48.65 1 3
7 Tutson, Boyles,
Contave, harris
  American 48.91 1 2
8 ligeon, powers,
joseph, messam
  Everglades 57.90 1 1
-- Sparling, Bell,
Golden, Perrodin
  St Thomas Aquina DQ 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Sparling, Bell,
Golden, Perrodin
  St Thomas Aquina 46.44 1  
2 Fernande, Davis-Wh,
White, Sanders
  Boyd Anderson 46.57 2  
3 knott, Anu,
Greene, Johnson
  Colonial 46.71 1  
5 Woodard, McCoo,
Bellamy, Faison
  Miami Southridge 47.48 1  
4 Louis, Brand,
Phillip, Freeman
  West Orange 48.38 2  
6 Odom, Mcgee,
Poole, Ainsley
  Lake Brantley 48.45 2  
7 Payne, Davis,
Guillon, Boynton
  South Dade 48.71 2  
8 ligeon, powers,
joseph, messam
  Everglades 48.85 1  
9 Boyles, Thompson,
harris, Contave
  American 49.03 1  
10 Edwards, Brews,
Jordan, Joseph
  Fort Pierce Cent 49.18 2  
11 Bundrage, Davis,
Rodgers, Hahn
  Manatee 49.31 2  
12 Candy, Bully,
Hedgemon, Hughes
  Coral Reef Senio 49.58 1  
13 Newkirk, Pettigre,
Richards, Jackson
  Dwyer 50.33 1  
14 Speicher, Fleming,
Benjamin, Haywood
  Riverview 50.34 2  
15 IM, Mouton,
Skryd, Aldrich
  Palm Harbor Univ 54.00 1  
-- Cox, McKnight,
Clark, McCoy
  Wekiva DNF 2  
-- fields, Bentley,
Brasseur, Black
  St Petersburg DQ 2  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Calvary Christian (Ft. Lau 69.50 2) Holy Trinity Academy 53 3) Northside Christian 52 4) Maclay 51 5) Lake Mary Prep 40 6) Calvary Christian (Clearw 29 7) Providence (Jacksonville) 26 8) King's Academy 23 9) Baker 20 10) Seacrest Country Day Scho 19 11) Admiral Farragut Academy 18 12) Evangelical Christian Sch 17 12) Port St. Joe HS 17 14) Westminster Academy 16.50 15) Jefferson County 16 15) Upperroom Christian (Laud 16 15) North florida Christian 16 18) Tampa Prep 13 18) Oak Hall (Gainesville) 13 20) Trinity Prep 12 20) Branford HS 12 22) Dade Christian 11 22) Mount Dora Bible School 11 22) Circle Christian School 11 25) Wildwood HS 10 26) Northwest Christian Acade 8 27) Community School of Naples 7 28) John Carroll 6 28) St. Johns Country Day (Ora 6 28) Clearwater Central Cathol 6 31) Cambridge (Christian) Scho 5 31) Seven Rivers Christian (L 5 33) St. John Neumann 4.50 34) Southwest Florida Christi 4 34) Cardinal Mooney HS 4 36) Benjamin 3 36) Father Lopez Catholic HS 3 38) Indian Rocks Christian 2.50 39) Island Christian 2 39) Highlands Christian 2 41) Lakeland Christian School 1 41) First Academy (Orlando) 1 41) St. Stephens Episcopal Sch 1 Men - Adaptive - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) Trenton HS 10 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Holy Trinity Academy 59 2) Dade Christian 57 3) Trinity Prep 50 4) Maclay 41 5) Circle Christian School 30 6) Northside Christian 25 7) Moore Haven HS 24 7) Baker 24 9) Highlands Christian 22 10) Calvary Christian (Ft. La 20 11) St. John Neumann 19 11) King's Academy 19 13) Clearwater Central Catholi 18.25 14) Mount Dora Bible School 16.25 15) P.K. Yonge (Gainesville) 15 15) Sneads HS 15 17) Benjamin 14 18) Trinity Christian (Jackso 12 18) Evangelical Christian Scho 12 18) St. Petersburg Catholic H 12 21) Community School of Naples 11 22) Lakeland Christian School 10 22) Orlando Christian Prep 10 22) Warner Christian Academy 10 25) Freeport 8 25) Providence (Jacksonville) 8 25) Lake Mary Prep 8 28) John Carroll 7 28) Westminster Academy 7 30) Liberty County 6.25 30) Coral Springs Christian 6.25 32) Trenton HS 6 32) West Gadsden 6 34) Montverde Academy 5 34) Indian Rocks Christian 5 34) Jefferson County 5 34) Community Christian (Stuar 5 38) Graceville HS 4 38) Palmer Trinity 4 38) Tampa Prep 4 41) Father Lopez Catholic HS 3 41) Calvary Christian (Clearw 3 41) Seffner Christian Academy 3 41) Out of Door Academy 3 45) First Coast Christian (Jac 2 45) North florida Christian 2 45) Bishop McLaughlin Catholic 2 45) South Florida HEAT 2 49) McKeel Academy 1 49) Admiral Farragut Academy 1 49) St. Joseph (St. Augustine) 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 87 2) Miami Jackson 52 3) Rockledge 34 3) Cocoa Beach 34 5) Episcopal School of Jackso 29.50 6) Jones HS 28 7) Lake Wales HS 27 7) Bolles HS 27 9) Universtiy School Ft. Laud 21 10) Cocoa 19 11) Lake Highland Prep HS 18.50 12) Raines (Jacksonville) 18 13) Dunbar 15 13) Ransom Everglades 15 15) Wesley Chapel 14 15) Gulliver Prep 14 15) Pine Crest 14 18) Bay HS 13 18) West Shore 13 20) Suncoast 10 20) Ribault (Jacksonville) 10 22) Holy Names 9 23) Tampa Catholic 8 23) Satellite 8 23) Crescent City 8 23) Taylor County 8 27) Lincoln Park 7 28) South Walton HS 6.50 29) Andrew Jackson HS 6 29) Bishop Moore HS 6 29) Pahokee 6 29) Wakulla 6 29) Lakewood (St. Petersburg) 6 34) Bishop Kenny HS 5 34) Fort White 5 34) Villages 5 34) Booker (Sarasota) 5 38) Santa Fe 4 38) Marianna 4 38) Lemon Bay 4 38) Monsignor Pace 4 42) Glades Central 3 42) Gulf HS 3 42) Astronaut 3 42) Florida High 3 46) Titusville 2 46) Tenoroc HS 2 46) Berkeley Prep 2 46) Crystal River 2 46) Frostproof HS 2 51) Merritt Island 1.50 51) Dreyfoos 1.50 51) East Gadsden 1.50 54) Godby 1 54) Key West 1 54) West Florida Tech HS 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Jones HS 42 3) Astronaut 40 3) Washington (Miami) 40 5) Lakewood (St. Petersburg) 38 6) Suncoast 29 7) Miami Jackson 27 8) Bolles HS 24 8) Key West 24 10) Immokalee 23 10) Merritt Island 23 10) Godby 23 13) Anclote 22 14) North Broward Prep 18 15) Rockledge 17 16) East Gadsden 16 17) Ransom Everglades 14 18) Bishop Kenny HS 13 19) Bradford 12 20) South Sumter 11 21) Lake Nona HS 10 21) Monsignor Pace 10 21) Ridgewood HS 10 21) Pasco 10 21) Tenoroc HS 10 26) Walton HS 8 26) West Florida Tech HS 8 26) Robinson 8 26) Pahokee 8 26) Lincoln Park 8 31) Tampa Catholic 6 32) Universtiy School Ft. Lau 5 32) Pensacola Catholic HS 5 34) Clay High School 4 34) Satellite 4 34) Cocoa 4 34) Doral 4 34) Menendez (St. Augustine) 4 34) Marianna 4 40) Pine Crest 3 40) Ribault (Jacksonville) 3 40) Episcopal School of Jacks 3 40) Booker (Sarasota) 3 44) Cocoa Beach 2 44) Rutherford HS (Springfield 2 44) Wakulla 2 44) Rickards 2 44) Lake Wales HS 2 44) Eastside 2 44) Palatka 2 51) Raines (Jacksonville) 1 51) Santa Fe 1 51) Nature Coast 1 51) Fivay 1 51) Southeast (Bradenton) 1 51) Lehigh (Lehigh Acres) 1 Women - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 2) Zephyrhills 8 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Miami Northwestern 76 2) Chiles (Tallahassee) 44 3) Evans HS 35.50 4) Dillard 32 5) Pine Forest HS 29 6) Lake Weir (Ocala) 23 7) Hallandale 21 8) Ed White (Jacksonville) 20 8) Lakewood Ranch HS 20 10) Blanche Ely 18.50 11) Osceola HS (Seminole) 18 12) Gainesville HS 17 13) Bellview 16 13) Stanton (Jacksonville) 16 15) Miami Central 14 16) Estero HS 13 17) Hillsborough HS 11 17) Naples HS 11 19) George Jenkins HS 10 19) Pensacola HS 10 19) Ponte Vedra HS 10 19) Miami Carol City 10 19) Lecanto 10 24) Melbourne HS 9 24) Gulf Coast HS 9 24) Wiregrass Ranch 9 24) Palm Beach Lakes 9 28) Miami Norland 8 28) George M. Steinbrenner HS 8 28) King HS 8 31) East Ridge HS 7 31) Barron Collier HS 7 31) Winter Springs HS 7 34) Palm Bay (Melbourne) 6 34) Boca Ciega HS 6 34) St. Cloud HS 6 34) East Lee County HS 6 38) Atlantic Coast HS 5.50 38) Lake Worth 5.50 40) Oak Ridge HS 5 40) Kathleen HS 5 40) Bartram Trail HS 5 43) Sebastian River (Sebastian 4.50 44) Palmetto Ridge HS 4 44) Lely HS 4 44) St. Augustine HS 4 44) Charlotte HS 4 48) Ridgeview 3 48) Sebring HS 3 48) Fort Myers HS 3 48) Land O Lakes 3 48) Chamberlain HS 3 53) Lake Gibson HS 2.50 54) Archbishop McCarthy 2 54) Creekside HS 2 56) Fort Lauderdale 1 56) Middleburg HS 1 56) Paxon (Jacksonville) 1 56) Haines City HS 1 56) Wolfson (Jacksonville) 1 Men - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Lecanto 30 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Bartram Trail HS 37 2) Miami Northwestern 31 3) Gainesville HS 29 4) Belen Jesuit 28 4) Hallandale 28 6) Lincoln (Tallahassee) 25.50 7) Charlotte HS 25 8) Miami Carol City 24 9) Hillsborough HS 23 10) Nease 21 11) Gulf Breeze HS 20 11) Stanton (Jacksonville) 20 13) Gaither HS 18 14) Miami Central 16.50 15) Chamberlain HS 16 16) Sebring HS 14.50 17) East Lee County HS 14 17) Armwood HS 14 19) Gibbs HS 13 19) Ridgeview 13 21) Niceville HS 12 22) Ida S. Baker HS 11 23) Martin County 10 23) Miami Norland 10 23) Lakeland HS 10 26) Tampa Jefferson HS 9 27) Pensacola HS 8 27) Cardinal Gibbons 8 27) Ponte Vedra HS 8 27) Orange Park 8 31) Palmetto Ridge HS 7.50 32) Kathleen HS 7 32) New Smyrna Beach HS 7 32) Springstead 7 32) George M. Steinbrenner HS 7 36) Navarre HS 6.50 37) Island Coast 6 37) River Ridge 6 37) Deltona HS 6 37) Pine Forest HS 6 41) Choctawhatchee HS 5 41) Mosley HS 5 41) Seabreeze (Daytona Beach) 5 41) Chiles (Tallahassee) 5 45) Land O Lakes 4.50 46) Leon (Tallahassee 4 46) Bartow HS 4 46) Fort Myers HS 4 46) Atlantic Coast HS 4 46) Liberty HS 4 51) West Port (Ocala) 3 51) Dillard 3 51) Winter Haven HS 3 51) Harmony HS 3 51) Fort Lauderdale 3 56) Naples HS 2 56) Archbishop McCarthy 2 56) Blanche Ely 2 56) Evans HS 2 60) Osceola HS (Seminole) 1 60) Pembroke Pines Charter 1 60) Jensen Beach 1 60) Gulf Coast HS 1 60) Oak Ridge HS 1 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Boyd Anderson 78 2) St. Thomas Aquinas 58 3) South Dade 30 3) Ferguson (Miami) 30 3) Nova 30 6) Apopka HS 28 6) Santaluces 28 8) Colonial HS 27.20 9) Dr. Phillips HS 26 10) Miami Southridge 23 11) Winter Park HS 21 12) West Orange HS 20 12) Mandarin HS 20 14) Dr. Krop 18 15) HB Plant HS 16.20 16) Flanagan 14.20 17) Freedom HS (Tampa) 13 17) Riverview (Riverview) 13 19) Hagerty 12 19) Lourdes (Miami) 12 19) Pinellas Park HS 12 19) Lake Mary 12 23) Olympia HS 11 23) Alonso HS 11 25) Wharton HS 10 26) Park Vista 8 26) Miramar 8 28) Seminole Ridge 7 29) Clearwater HS 6 30) Coral Springs 5 30) Royal Palm Beach 5 30) Miami Killian 5 33) Boone HS 4 33) Riverview (Sarasota) 4 33) Lake Brantley 4 33) Manatee HS 4 33) Spruce Creek 4 33) Lyman 4 39) Countryside HS 3 39) Cypress Bay 3 39) South Plantation 3 42) Jupiter 2 42) American 2 42) Douglas (Parkland) 2 42) Freedom HS (Orlando) 2 46) Viera 1 46) Oviedo HS 1 46) Everglades 1 46) Cypress Creek HS 1 50) Coral Reef 0.20 50) Timber Creek HS 0.20 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) St. Thomas Aquinas 79 2) Colonial HS 66.50 3) Apopka HS 43 4) Lake Brantley 40 5) Park Vista 38 6) Buchholz HS 26 7) Flanagan 25 8) Manatee HS 23 9) Dwyer 22 10) Royal Palm Beach 18 11) Miami Southridge 16 11) South Plantation 16 13) HB Plant HS 15 13) Winter Park HS 15 15) John I Leonard 14 16) Boyd Anderson 13 16) Olympia HS 13 16) Alonso HS 13 19) South Broward 12 20) American 11.50 21) Miami Coral Park 11 22) Freedom HS (Orlando) 10 22) Boone HS 10 24) Viera 9.50 25) Coral Reef 9 26) Mandarin HS 7.50 26) South Dade 7.50 28) Varela 7 28) Columbus 7 30) North Port HS 6.50 31) East River HS 6 32) Atlantic (Delray Beach) 5 32) West Orange HS 5 32) Miami Sunset 5 35) Miami Killian 4 35) Ferguson (Miami) 4 37) Tampa Bay Tech HS 3 37) Northeast (Oakland Park) 3 37) Wekiva HS 3 37) Flagler Palm Coast HS 3 41) Plant City HS 2 41) Riverview (Riverview) 2 41) Newsome HS 2 41) Coral Gables 2 41) Seminole (Sanford) 2 41) Palm Beach Central 2 41) Bloomingdale HS 2 41) St. Petersburg HS 2 49) Spanish River (Boca Raton) 1 49) Sandalwood HS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version