RunnerspaceNewsView

2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 6 2012, 01:51 AM | 727415 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 27, 2012 to May 5, 2012
UNF Hodges Stadium, 1 UNF Dr., Jacksonville, FL, US, 32224
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 200m Wheelchair
 
Mens Triple Jump Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Agama, Aklesso 12 Dade Christian 47-04.50(14.44m) +3.8 1 10
2 Williams, Lee 12 Maclay 46-10.50(14.29m) +1.4 1 8
3 Warren, Austin 11 Mt Dora 45-07.75(13.91m) +2.2 1 6
4 Anyaegbunam, Alex 12 Montverde Academ 44-05.50(13.55m) +1.9 1 5
5 Samson, Gary 11 Dade Christian 44-03.50(13.50m) +1.9 1 4
6 Golden, Jeffrey 12 Northside Christ 43-08.50(13.32m) +1.8 1 3
7 Saintil, Jonathan 10 Dade Christian 43-06.00(13.26m) +1.9 1 2
8 Gandy, Jake 10 McKeel 43-05.00(13.23m) +3.6 1 1
10 Rivers, J'Varzeia 12 Mt Dora 42-03.75(12.90m) +1.3 1  
9 Barnes, Derek 11 Calvary Christia 42-04.00(12.90m) +1.6 1  
11 Pommels, Charles 12 Coral Springs Ch 41-05.50(12.64m) +0.5 1  
12 Cabrera, Luke 10 Lakeland Christi 41-05.00(12.62m) +0.4 1  
13 Marlowe, Alex 11 Liberty County 41-03.25(12.58m) +2.9 1  
14 Boyette, Joe 12 Cardinal Mooney 41-02.50(12.56m) +0.7 1  
15 Brigham, Vakie 10 Blountstown 40-04.50(12.31m) +3.7 1  
16 Alexander, Sharavi 11 Jefferson County 39-07.50(12.08m) +2.7 1  
 
Mens Triple Jump Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Griffin, Shaquem 11 Lakewood 48-04.50(14.74m) +0.3 1 10
2 Butler, Ashton 10 The Bolles 47-02.50(14.39m) +1.4 1 8
3 Lindo, Shazz 12 Astronaut 47-01.00(14.35m) +3.4 1 6
4 Griffin, Shaquill 11 Lakewood 46-11.25(14.31m) +2.8 1 5
5 Georges, Clive 12 Key West 46-09.50(14.26m) +0.4 1 4
6 Anderson, Joshua 10 Ribault 46-05.75(14.17m) +2.3 1 3
7 Owens, Leroy 12 Palatka 45-06.00(13.87m) +1.3 1 2
8 Hudson, Christoper 11 Tenoroc Senior 45-03.50(13.80m) +3.9 1 1
9 Carter, Quenten 12 Rockledge 45-02.00(13.77m) +3.2 1  
10 Smith, Jonathan 12 Suncoast Communi 43-04.00(13.21m) +2.5 1  
11 Granger, Abiade 12 Suncoast Communi 43-01.50(13.14m) +0.7 1  
12 Hardy, Jeffrey 10 Lake Wales 42-11.00(13.08m) +2.2 1  
13 Taylor, Tyrian 11 Jones 42-08.00(13.00m) +2.4 1  
14 Knighten, Daniel 11 Frostproof 41-05.00(12.62m) +0.4 1  
-- Boone, Michael 10 Baker County FOUL(--) nwi 1  
-- Williams-Hall, Chr 11 Miami Jackson DNS(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Green, Jeremiah 11 Hillsborough 50-03.50(15.33m) +0.6 1 10
2 Greene, Chris 12 Ponte Vedra 47-11.00(14.61m) +2.7 1 8
3 Ghent, Marcus 12 Miami Northweste 47-09.75(14.57m) +0.6 1 6
4 Mastin, Ryean 12 Ridgeview 46-11.00(14.30m) +0.8 1 5
5 jahleel, lilly 12 Miami Central 46-07.50(14.21m) +0.9 1 4
6 Benton, Nicholas 11 Navarre 46-02.50(14.08m) +1.9 1 3
7 Stevens, Toney 11 Maynard Evans 46-01.50(14.06m) +1.0 1 2
8 Brown, Marion 10 Liberty 46-00.00(14.02m) +0.4 1 1
9 Williams, Maurice 12 Fort Walton Beac 45-08.00(13.92m) +0.1 1  
10 Wyche, Joshua -- Thomas Jefferson 45-01.00(13.74m) +2.8 1  
11 Dornevil, Jules 11 Naples 44-00.50(13.42m) +0.9 1  
12 Maurice, Rene 12 Miami Northweste 43-11.50(13.40m) +0.7 1  
13 Simmons, Justin 12 Martin County 43-10.75(13.38m) +3.0 1  
14 Evans, Tommy 12 Gibbs 43-10.00(13.36m) +1.7 1  
15 Wilson, Tyree 10 Armwood 41-07.50(12.69m) +5.6 1  
16 Williams, Devin 11 Fort Myers 41-04.50(12.61m) +0.9 1  
 
Mens Triple Jump Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Friday, JP 12 Colonial 47-11.00(14.61m) +1.4 1 10
2 Clark, Davon 11 Coral Reef Senio 47-04.00(14.43m) +2.1 1 8
3 Samuels, Micheal 12 Miami Southridge 46-07.00(14.20m) +0.0 1 6
4 Tatham, Jeremy 12 St Thomas Aquina 45-11.00(14.00m) +4.1 1 5
5 McCullough, Tremai 12 Royal Palm Beach 45-09.75(13.96m) +3.7 1 4
6 Knott, Derek 12 Colonial 45-00.00(13.72m) +1.2 1 3
7 St. Hubert, Jethro 12 Dwyer 44-11.00(13.69m) +2.7 1 2
8 Harvey, Termaine 12 South Dade 44-08.25(13.62m) +1.3 1 1
9 Jones, David 12 St Petersburg Ca 44-05.25(13.54m) +0.0 1  
10 Scott, Artavis 10 East Lake 43-09.50(13.35m) +2.2 1  
11 Badet, Jeff 11 Freedom (Orlando 43-07.75(13.30m) +2.9 1  
12 Davis, Jordan 12 Alonso 43-03.00(13.18m) +0.5 1  
13 Patton, Ryan 12 Spruce Creek 42-08.50(13.02m) +2.6 1  
14 Mullings, Rohan 11 Royal Palm Beach 42-07.00(12.98m) +2.7 1  
15 Guest, Jordan 11 Christopher Colu 41-10.00(12.75m) +0.6 1  
16 Robinson, Brandon 10 Alonso 40-09.50(12.43m) +1.6 1  
 
Womens Triple Jump Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mcqueen, Darrielle 10 North Florida Ch 38-04.50(11.70m) +0.3 1 10
2 McCorvey, Imoni 12 Maclay 37-01.50(11.32m) +3.4 1 8
3 Reiner, Carly 11 Tampa Preparator 36-10.50(11.24m) +1.5 1 6
4 Pauls, Caroline 12 Calvary Christia 36-08.50(11.19m) +3.9 1 5
5 Goodwin, Victoria 12 Northside Christ 34-08.00(10.57m) +2.9 1 4
6 Kelly, Dominique 12 Calvary Christia 34-06.75(10.53m) +1.7 1 3
7 Schultz, Sarah 12 Northside Christ 33-11.75(10.36m) +2.4 1 2
8 Sieradzan, Rachel 10 Calvary Christia 33-01.00(10.08m) +2.5 1 1
9 Cogsil, Taylor 12 Benjamin 32-07.00(9.93m) +0.1 1  
10 Stewart, Jess 10 Calvary Christia 32-05.50(9.89m) +1.0 1  
11 Coogan, Charly 10 St Francis Catho 32-03.00(9.83m) +2.3 1  
12 Broaderick, Ashley -- Keswick Christia 32-01.50(9.79m) +1.8 1  
13 Pigott, Haley 10 Evangelical Chri 31-10.50(9.72m) +1.5 1  
14 Miele, Tiana 11 Seven Rivers Chr 31-10.00(9.70m) +2.0 1  
15 Boss, Logan 10 Branford 30-02.25(9.20m) +0.9 1  
-- Welch, Dantasia 10 Port Saint Joe FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Phillips, Danielle 10 Rockledge 38-03.00(11.66m) +1.0 1 10
2 Giacomucci, Ashley 11 Taylor County 38-02.50(11.65m) +0.8 1 8
3 Denard, Charrie 12 Dunbar 37-01.00(11.30m) +1.4 1 6
4 Gray, Kortney 11 Raines 36-11.25(11.26m) +3.7 1 5
5 Willis, Lateshia 12 Cocoa 36-06.50(11.14m) -0.5 1 4
6 Wilson, Jasmine 12 University Schoo 36-03.75(11.07m) +1.6 1 3
7 Smith, Tia 11 Rockledge 36-01.50(11.01m) +1.0 1 2
8 Vandervelde, Nikki 10 Episcopal (Jacks 36-00.75(10.99m) +2.9 1 1
9 Nation, Fabrianna 10 Glades Central 35-10.25(10.93m) +1.3 1  
10 Sheffield, Tiana 10 Bradford 35-03.50(10.76m) -0.8 1  
11 Smith, Cassidy 10 Jones 34-11.00(10.64m) +1.3 1  
12 Brooks, Yanique 9 Suncoast Communi 33-05.25(10.19m) -0.1 1  
13 Stewart, Santiya 12 Pasco 33-02.50(10.12m) +1.7 1  
14 HOLMES, AMY 12 Nature Coast Tec 33-01.50(10.10m) +1.2 1  
15 Medler, Mackenzie 12 Nature Coast Tec 33-00.00(10.06m) +0.8 1  
16 Joseph, Bianca 10 Suncoast Communi 32-09.00(9.98m) +0.4 1  
 
Womens Triple Jump Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hamilton, Shemael 12 Lake Weir 39-04.00(11.99m) +2.2 1 10
2 Alyn, Elesha 12 Miami Northweste 38-09.00(11.81m) +0.8 1 8
3 Cook-Martin, Chais 11 Boca Ciega 38-05.00(11.71m) +0.6 1 6
4 Williams, Pershawn 12 Pensacola 38-04.00(11.68m) +1.6 1 5
5 Wright, Alexis 12 George Steinbren 38-04.00(11.68m) +0.1 1 4
6 Quince, Shamaz 12 Palm Beach Lakes 37-09.50(11.52m) +3.1 1 3
7 McDonald, Janeil 12 Hallandale 37-08.00(11.48m) +2.0 1 2
8 Hillman, Deja 11 Haines City 37-07.25(11.46m) +1.2 1 1
9 Glades, Jamika 12 Dillard 37-06.00(11.43m) +1.1 1  
10 Edwards, Ajanai 12 St Augustine 36-08.00(11.18m) +1.4 1  
11 St Jean, Liciane 12 Lely 36-00.25(10.98m) +0.3 1  
12 Bowald, Brittany 9 Atlantic Coast 35-09.25(10.90m) +0.8 1  
13 Brown, Daisha 10 Largo 35-08.50(10.88m) +0.6 1  
14 Chase, Arielle 11 Port Charlotte 35-05.75(10.81m) +0.9 1  
15 Williams, MyEsha 12 Kathleen 35-05.00(10.80m) +1.1 1  
16 Chambers, Kirsten 10 St Cloud 33-10.75(10.33m) +0.9 1  
 
Womens Triple Jump Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Foster, Laila 12 Apopka 38-01.00(11.61m) +1.4 1 10
2 McCoo, Dishondria 11 Miami Southridge 37-10.00(11.53m) +1.9 1 8
3 Wood, Alexa 12 Park Vista Commu 37-06.00(11.43m) +2.0 1 6
4 Vilson, Barbra 11 South Dade 37-05.00(11.40m) +3.0 1 5
5 Fantroy, Quatasia 11 Alonso 37-02.00(11.33m) +1.7 1 4
6 Mckenzie, Ionna 10 Olympia 36-06.00(11.13m) +2.8 1 3
7 Brandon, Kelsey 11 Olympia 36-05.25(11.11m) +1.4 1 2
8 Smith, Nastolgia 09 St Thomas Aquina 36-01.00(11.00m) +1.6 1 1
9 McCall, Chenique 12 South Dade 36-00.75(10.99m) +0.8 1  
10 Biver, Alexandra 12 Alonso 35-08.00(10.87m) +1.1 1  
11 Desmangles, Darlen 11 Dr. Michael M. K 35-07.50(10.86m) +1.6 1  
12 Campbell, Morgan 11 Wellington Commu 34-06.50(10.53m) nwi 1  
13 Jackson, Amber 11 Gateway 34-00.75(10.38m) +2.0 1  
14 Jackson, Victoria 11 Countryside Seni 33-10.00(10.31m) +0.9 1  
15 Watson, Tyler 11 Wharton 31-10.00(9.70m) +1.3 1  
-- Brown, Markeria 10 Palm Beach Centr DNS(--) nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Calvary Christian (Ft. Lau 69.50 2) Holy Trinity Academy 53 3) Northside Christian 52 4) Maclay 51 5) Lake Mary Prep 40 6) Calvary Christian (Clearw 29 7) Providence (Jacksonville) 26 8) King's Academy 23 9) Baker 20 10) Seacrest Country Day Scho 19 11) Admiral Farragut Academy 18 12) Evangelical Christian Sch 17 12) Port St. Joe HS 17 14) Westminster Academy 16.50 15) Jefferson County 16 15) Upperroom Christian (Laud 16 15) North florida Christian 16 18) Tampa Prep 13 18) Oak Hall (Gainesville) 13 20) Trinity Prep 12 20) Branford HS 12 22) Dade Christian 11 22) Mount Dora Bible School 11 22) Circle Christian School 11 25) Wildwood HS 10 26) Northwest Christian Acade 8 27) Community School of Naples 7 28) John Carroll 6 28) St. Johns Country Day (Ora 6 28) Clearwater Central Cathol 6 31) Cambridge (Christian) Scho 5 31) Seven Rivers Christian (L 5 33) St. John Neumann 4.50 34) Southwest Florida Christi 4 34) Cardinal Mooney HS 4 36) Benjamin 3 36) Father Lopez Catholic HS 3 38) Indian Rocks Christian 2.50 39) Island Christian 2 39) Highlands Christian 2 41) Lakeland Christian School 1 41) First Academy (Orlando) 1 41) St. Stephens Episcopal Sch 1 Men - Adaptive - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) Trenton HS 10 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Holy Trinity Academy 59 2) Dade Christian 57 3) Trinity Prep 50 4) Maclay 41 5) Circle Christian School 30 6) Northside Christian 25 7) Moore Haven HS 24 7) Baker 24 9) Highlands Christian 22 10) Calvary Christian (Ft. La 20 11) St. John Neumann 19 11) King's Academy 19 13) Clearwater Central Catholi 18.25 14) Mount Dora Bible School 16.25 15) P.K. Yonge (Gainesville) 15 15) Sneads HS 15 17) Benjamin 14 18) Trinity Christian (Jackso 12 18) Evangelical Christian Scho 12 18) St. Petersburg Catholic H 12 21) Community School of Naples 11 22) Lakeland Christian School 10 22) Orlando Christian Prep 10 22) Warner Christian Academy 10 25) Freeport 8 25) Providence (Jacksonville) 8 25) Lake Mary Prep 8 28) John Carroll 7 28) Westminster Academy 7 30) Liberty County 6.25 30) Coral Springs Christian 6.25 32) Trenton HS 6 32) West Gadsden 6 34) Montverde Academy 5 34) Indian Rocks Christian 5 34) Jefferson County 5 34) Community Christian (Stuar 5 38) Graceville HS 4 38) Palmer Trinity 4 38) Tampa Prep 4 41) Father Lopez Catholic HS 3 41) Calvary Christian (Clearw 3 41) Seffner Christian Academy 3 41) Out of Door Academy 3 45) First Coast Christian (Jac 2 45) North florida Christian 2 45) Bishop McLaughlin Catholic 2 45) South Florida HEAT 2 49) McKeel Academy 1 49) Admiral Farragut Academy 1 49) St. Joseph (St. Augustine) 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 87 2) Miami Jackson 52 3) Rockledge 34 3) Cocoa Beach 34 5) Episcopal School of Jackso 29.50 6) Jones HS 28 7) Lake Wales HS 27 7) Bolles HS 27 9) Universtiy School Ft. Laud 21 10) Cocoa 19 11) Lake Highland Prep HS 18.50 12) Raines (Jacksonville) 18 13) Dunbar 15 13) Ransom Everglades 15 15) Wesley Chapel 14 15) Gulliver Prep 14 15) Pine Crest 14 18) Bay HS 13 18) West Shore 13 20) Suncoast 10 20) Ribault (Jacksonville) 10 22) Holy Names 9 23) Tampa Catholic 8 23) Satellite 8 23) Crescent City 8 23) Taylor County 8 27) Lincoln Park 7 28) South Walton HS 6.50 29) Andrew Jackson HS 6 29) Bishop Moore HS 6 29) Pahokee 6 29) Wakulla 6 29) Lakewood (St. Petersburg) 6 34) Bishop Kenny HS 5 34) Fort White 5 34) Villages 5 34) Booker (Sarasota) 5 38) Santa Fe 4 38) Marianna 4 38) Lemon Bay 4 38) Monsignor Pace 4 42) Glades Central 3 42) Gulf HS 3 42) Astronaut 3 42) Florida High 3 46) Titusville 2 46) Tenoroc HS 2 46) Berkeley Prep 2 46) Crystal River 2 46) Frostproof HS 2 51) Merritt Island 1.50 51) Dreyfoos 1.50 51) East Gadsden 1.50 54) Godby 1 54) Key West 1 54) West Florida Tech HS 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Jones HS 42 3) Astronaut 40 3) Washington (Miami) 40 5) Lakewood (St. Petersburg) 38 6) Suncoast 29 7) Miami Jackson 27 8) Bolles HS 24 8) Key West 24 10) Immokalee 23 10) Merritt Island 23 10) Godby 23 13) Anclote 22 14) North Broward Prep 18 15) Rockledge 17 16) East Gadsden 16 17) Ransom Everglades 14 18) Bishop Kenny HS 13 19) Bradford 12 20) South Sumter 11 21) Lake Nona HS 10 21) Monsignor Pace 10 21) Ridgewood HS 10 21) Pasco 10 21) Tenoroc HS 10 26) Walton HS 8 26) West Florida Tech HS 8 26) Robinson 8 26) Pahokee 8 26) Lincoln Park 8 31) Tampa Catholic 6 32) Universtiy School Ft. Lau 5 32) Pensacola Catholic HS 5 34) Clay High School 4 34) Satellite 4 34) Cocoa 4 34) Doral 4 34) Menendez (St. Augustine) 4 34) Marianna 4 40) Pine Crest 3 40) Ribault (Jacksonville) 3 40) Episcopal School of Jacks 3 40) Booker (Sarasota) 3 44) Cocoa Beach 2 44) Rutherford HS (Springfield 2 44) Wakulla 2 44) Rickards 2 44) Lake Wales HS 2 44) Eastside 2 44) Palatka 2 51) Raines (Jacksonville) 1 51) Santa Fe 1 51) Nature Coast 1 51) Fivay 1 51) Southeast (Bradenton) 1 51) Lehigh (Lehigh Acres) 1 Women - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 2) Zephyrhills 8 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Miami Northwestern 76 2) Chiles (Tallahassee) 44 3) Evans HS 35.50 4) Dillard 32 5) Pine Forest HS 29 6) Lake Weir (Ocala) 23 7) Hallandale 21 8) Ed White (Jacksonville) 20 8) Lakewood Ranch HS 20 10) Blanche Ely 18.50 11) Osceola HS (Seminole) 18 12) Gainesville HS 17 13) Bellview 16 13) Stanton (Jacksonville) 16 15) Miami Central 14 16) Estero HS 13 17) Hillsborough HS 11 17) Naples HS 11 19) George Jenkins HS 10 19) Pensacola HS 10 19) Ponte Vedra HS 10 19) Miami Carol City 10 19) Lecanto 10 24) Melbourne HS 9 24) Gulf Coast HS 9 24) Wiregrass Ranch 9 24) Palm Beach Lakes 9 28) Miami Norland 8 28) George M. Steinbrenner HS 8 28) King HS 8 31) East Ridge HS 7 31) Barron Collier HS 7 31) Winter Springs HS 7 34) Palm Bay (Melbourne) 6 34) Boca Ciega HS 6 34) St. Cloud HS 6 34) East Lee County HS 6 38) Atlantic Coast HS 5.50 38) Lake Worth 5.50 40) Oak Ridge HS 5 40) Kathleen HS 5 40) Bartram Trail HS 5 43) Sebastian River (Sebastian 4.50 44) Palmetto Ridge HS 4 44) Lely HS 4 44) St. Augustine HS 4 44) Charlotte HS 4 48) Ridgeview 3 48) Sebring HS 3 48) Fort Myers HS 3 48) Land O Lakes 3 48) Chamberlain HS 3 53) Lake Gibson HS 2.50 54) Archbishop McCarthy 2 54) Creekside HS 2 56) Fort Lauderdale 1 56) Middleburg HS 1 56) Paxon (Jacksonville) 1 56) Haines City HS 1 56) Wolfson (Jacksonville) 1 Men - Adaptive 3A - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Lecanto 30 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Bartram Trail HS 37 2) Miami Northwestern 31 3) Gainesville HS 29 4) Belen Jesuit 28 4) Hallandale 28 6) Lincoln (Tallahassee) 25.50 7) Charlotte HS 25 8) Miami Carol City 24 9) Hillsborough HS 23 10) Nease 21 11) Gulf Breeze HS 20 11) Stanton (Jacksonville) 20 13) Gaither HS 18 14) Miami Central 16.50 15) Chamberlain HS 16 16) Sebring HS 14.50 17) East Lee County HS 14 17) Armwood HS 14 19) Gibbs HS 13 19) Ridgeview 13 21) Niceville HS 12 22) Ida S. Baker HS 11 23) Martin County 10 23) Miami Norland 10 23) Lakeland HS 10 26) Tampa Jefferson HS 9 27) Pensacola HS 8 27) Cardinal Gibbons 8 27) Ponte Vedra HS 8 27) Orange Park 8 31) Palmetto Ridge HS 7.50 32) Kathleen HS 7 32) New Smyrna Beach HS 7 32) Springstead 7 32) George M. Steinbrenner HS 7 36) Navarre HS 6.50 37) Island Coast 6 37) River Ridge 6 37) Deltona HS 6 37) Pine Forest HS 6 41) Choctawhatchee HS 5 41) Mosley HS 5 41) Seabreeze (Daytona Beach) 5 41) Chiles (Tallahassee) 5 45) Land O Lakes 4.50 46) Leon (Tallahassee 4 46) Bartow HS 4 46) Fort Myers HS 4 46) Atlantic Coast HS 4 46) Liberty HS 4 51) West Port (Ocala) 3 51) Dillard 3 51) Winter Haven HS 3 51) Harmony HS 3 51) Fort Lauderdale 3 56) Naples HS 2 56) Archbishop McCarthy 2 56) Blanche Ely 2 56) Evans HS 2 60) Osceola HS (Seminole) 1 60) Pembroke Pines Charter 1 60) Jensen Beach 1 60) Gulf Coast HS 1 60) Oak Ridge HS 1 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Boyd Anderson 78 2) St. Thomas Aquinas 58 3) South Dade 30 3) Ferguson (Miami) 30 3) Nova 30 6) Apopka HS 28 6) Santaluces 28 8) Colonial HS 27.20 9) Dr. Phillips HS 26 10) Miami Southridge 23 11) Winter Park HS 21 12) West Orange HS 20 12) Mandarin HS 20 14) Dr. Krop 18 15) HB Plant HS 16.20 16) Flanagan 14.20 17) Freedom HS (Tampa) 13 17) Riverview (Riverview) 13 19) Hagerty 12 19) Lourdes (Miami) 12 19) Pinellas Park HS 12 19) Lake Mary 12 23) Olympia HS 11 23) Alonso HS 11 25) Wharton HS 10 26) Park Vista 8 26) Miramar 8 28) Seminole Ridge 7 29) Clearwater HS 6 30) Coral Springs 5 30) Royal Palm Beach 5 30) Miami Killian 5 33) Boone HS 4 33) Riverview (Sarasota) 4 33) Lake Brantley 4 33) Manatee HS 4 33) Spruce Creek 4 33) Lyman 4 39) Countryside HS 3 39) Cypress Bay 3 39) South Plantation 3 42) Jupiter 2 42) American 2 42) Douglas (Parkland) 2 42) Freedom HS (Orlando) 2 46) Viera 1 46) Oviedo HS 1 46) Everglades 1 46) Cypress Creek HS 1 50) Coral Reef 0.20 50) Timber Creek HS 0.20 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) St. Thomas Aquinas 79 2) Colonial HS 66.50 3) Apopka HS 43 4) Lake Brantley 40 5) Park Vista 38 6) Buchholz HS 26 7) Flanagan 25 8) Manatee HS 23 9) Dwyer 22 10) Royal Palm Beach 18 11) Miami Southridge 16 11) South Plantation 16 13) HB Plant HS 15 13) Winter Park HS 15 15) John I Leonard 14 16) Boyd Anderson 13 16) Olympia HS 13 16) Alonso HS 13 19) South Broward 12 20) American 11.50 21) Miami Coral Park 11 22) Freedom HS (Orlando) 10 22) Boone HS 10 24) Viera 9.50 25) Coral Reef 9 26) Mandarin HS 7.50 26) South Dade 7.50 28) Varela 7 28) Columbus 7 30) North Port HS 6.50 31) East River HS 6 32) Atlantic (Delray Beach) 5 32) West Orange HS 5 32) Miami Sunset 5 35) Miami Killian 4 35) Ferguson (Miami) 4 37) Tampa Bay Tech HS 3 37) Northeast (Oakland Park) 3 37) Wekiva HS 3 37) Flagler Palm Coast HS 3 41) Plant City HS 2 41) Riverview (Riverview) 2 41) Newsome HS 2 41) Coral Gables 2 41) Seminole (Sanford) 2 41) Palm Beach Central 2 41) Bloomingdale HS 2 41) St. Petersburg HS 2 49) Spanish River (Boca Raton) 1 49) Sandalwood HS 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version