RunnerspaceNewsView

2012 Results - Texas UIL 4A Region 3 Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Apr 28 2012, 07:02 PM | 208244 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Texas UIL 4A Region 3 Championships
Texas UIL 4A Region 3 Championships
Apr 27, 2012 to Apr 28, 2012
Sam Houston State University, Bowers Stadium, Huntsville, TX, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 10.61 +1.8 1 10
2 sezer, alex 11 OR LI CY Mau 10.80 +1.8 1 8
3 Phillips, Alex 11 Caney Creek 10.84 +1.8 1 6
4 Bellfield, John 12 Humble Summer Cr 10.96 +1.8 1 4
5 Bernard, Roderick 10 Houston Sharpsto 11.04 +1.8 1 2
6 Leonard, Keshon 11 Rosenberg Lamar 11.12 +1.8 1 1
7 Jordan, Jeremy 11 Magnolia West 11.14 +1.8 1  
8 Jackson, William   Phillis Wheatley 11.19 +1.8 1  
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 sezer, alex 11 OR LI CY Mau 10.65w +2.8 1  
2 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 10.65 +1.6 2  
3 Bernard, Roderick 10 Houston Sharpsto 10.81 +2.0 3  
4 Phillips, Alex 11 Caney Creek 10.82 +1.6 2  
5 Bellfield, John 12 Humble Summer Cr 10.83w +2.8 1  
6 Jordan, Jeremy 11 Magnolia West 10.85 +2.0 3  
7 Leonard, Keshon 11 Rosenberg Lamar 10.86w +2.8 1  
8 Jackson, William   Phillis Wheatley 10.97 +1.6 2  
9 Allsteadt, Matt 11 Richmond George 10.97 +1.6 2  
10 Wilson, Malik 10 Brenham 10.98 +1.6 2  
11 McClain, Easton 10 Livingston 11.02w +2.8 1  
12 Adams, Daniel 12 Houston Waltrip 11.04 +1.6 2  
13 Cooper, Allan 09 La Marque 11.12 +2.0 3  
14 Smih, Carlos   C E King 11.13w +2.8 1  
15 Evans, Johnny 12 Humble Summer Cr 11.19 +2.0 3  
16 Hill, Hardy 12 Houston Reagan 11.20w +2.8 1  
17 Skulski, Brian 12 Houston Stratfor 11.22 +2.0 3  
18 Johns, Xavier 11 Beaumont Ozen 11.25w +2.8 1  
19 Williams, Aaron 12 Goose Creek Memo 11.28w +2.8 1  
20 Smith, Treyvon 12 Houston Washingt 11.38 +1.6 2  
21 Burrell, Josh 10 Fort Bend Ridge 11.41 +1.6 2  
22 Walters, Austin 10 Crosby 11.43 +2.0 3  
23 Shakir, Zyris 12 Houston Washingt 11.53 +2.0 3  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 sezer, alex 11 OR LI CY Mau 21.49w +2.1 1 10
2 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 21.51w +2.1 1 8
3 Holt, Nicholas 12 Manvel 21.86w +2.1 1 6
4 Shaver, Alex 09 Richmond George 22.05w +2.1 1 4
5 Adams, Daniel 12 Houston Waltrip 22.13w +2.1 1 2
6 Bernard, Roderick 10 Houston Sharpsto 22.52w +2.1 1 1
7 Baldwin, Nick 12 Humble 23.97w +2.1 1  
-- Phillips, Alex 11 Caney Creek DQ +2.1 1  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 21.45 +1.4 2  
4 Holt, Nicholas 12 Manvel 21.53 +1.4 2  
2 Baldwin, Nick 12 Humble 21.82 +1.5 1  
3 sezer, alex 11 OR LI CY Mau 21.93w +2.5 3  
5 Phillips, Alex 11 Caney Creek 22.10w +2.5 3  
6 Shaver, Alex 09 Richmond George 22.16 +1.5 1  
7 Adams, Daniel 12 Houston Waltrip 22.18 +1.4 2  
8 Bernard, Roderick 10 Houston Sharpsto 22.18w +2.5 3  
9 McClain, Easton 10 Livingston 22.51 +1.4 2  
10 Mathis, Marcus 12 Brenham 22.52 +1.4 2  
11 Okonye, Joshua 11 Richmond George 22.61 +1.5 1  
12 Fleming, Isaiah 12 North Forest 22.72w +2.5 3  
13 Adams, Nehemiah   Phillis Wheatley 22.87 +1.5 1  
14 Keller, Sean 12 Magnolia 22.93 +1.5 1  
15 Phillips, Matthew 12 Galena Park 22.96 +1.5 1  
16 Whaley, Bryce 11 Nederland 23.26w +2.5 3  
17 Braham, Kamarley 12 Houston Sharpsto 23.26w +2.5 3  
18 Hayward, Brandon   LC Clear Falls 23.52 +1.5 1  
-- Busby, Minor   Jesse H Jones Sr FS +2.5 3  
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Richards, Joseph 12 Beaumont Ozen 47.01 1 10
2 Platt, Chris 10 Willis 48.07 1 8
3 Lecense, Aaron 12 Humble Summer Cr 48.90 1 6
4 Ikegbunam, Stanley 11 Richmond George 49.26 1 4
5 Williams, Chance 11 Richmond Foster 49.27 1 2
6 Holt, Nicholas 12 Manvel 54.49 1 1
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Platt, Chris 10 Willis 47.81 3  
2 Richards, Joseph 12 Beaumont Ozen 48.63 2  
4 Lecense, Aaron 12 Humble Summer Cr 49.50 3  
5 Williams, Chance 11 Richmond Foster 49.63 2  
6 Ikegbunam, Stanley 11 Richmond George 49.77 3  
3 Tanner, Jonathan 12 Barbers Hill 50.06 1  
7 Stacy, Bryson 12 Barbers Hill 50.39 2  
8 Holt, Nicholas 12 Manvel 50.42 1  
10 Milburn, Austin 11 Pearland Dawson 50.57 2  
9 Padgett, Tyler 11 Barbers Hill 50.57 2  
11 Pierre, Demarcus 12 Houston Washingt 50.70 1  
12 Babino, Brenden 10 Nederland 51.70 3  
13 Callens, Tyler 12 Humble Kingwood 52.03 3  
14 Brillon, Andrew 11 Houston Stratfor 52.64 2  
15 Herfurth, Kyle 12 OR LI CY Mau 52.78 3  
16 Brown, Isaac 09 Houston Washingt 52.87 1  
17 Walker, Julian 12 Manvel 52.90 1  
18 Simmons, Joshua 11 Jack Yates 53.36 2  
19 Smith, Treyvon 12 Houston Washingt 53.60 3  
20 Miller, Trey 12 Houston Stratfor 53.90 2  
21 Chavez, Adrian 09 Houston Reagan 55.13 1  
22 Wolcott, Aaron 12 HO Austin 55.14 1  
-- Kerr, Joshua 10 Rosenberg Lamar FS 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, Nathaniel 12 Brenham 1:56.12 1 10
2 Goodlander, Zach 12 Willis 1:56.23 1 8
3 Gaskamp, Ryan 12 Brenham 1:56.90 1 6
4 Parham, Matthew 10 Richmond Foster 1:59.69 1 4
5 Mcgee, Michael 12 Humble 1:59.84 1 2
6 Owens, Ryan   Dayton 2:00.16 1 1
7 Tatum, Chris 11 Humble Kingwood 2:01.71 1  
8 Luce, Ricky 11 Barbers Hill 2:05.15 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Mcgee, Michael 12 Humble 1:59.30 1  
2 Taylor, Nathaniel 12 Brenham 2:00.17 1  
4 Parham, Matthew 10 Richmond Foster 2:00.34 1  
5 Tatum, Chris 11 Humble Kingwood 2:00.44 1  
6 Owens, Ryan   Dayton 2:00.88 1  
3 Goodlander, Zach 12 Willis 2:01.16 1  
7 Luce, Ricky 11 Barbers Hill 2:01.37 1  
8 Gaskamp, Ryan 12 Brenham 2:02.05 1  
9 Reagan, Hunter 12 Pearland Dawson 2:02.51 1  
10 Smith, Layne 11 Nederland 2:03.94 1  
11 Schoener, Cullen 12 El Campo 2:04.31 1  
12 Franklin, Dayshawn 09 Angleton 2:07.05 1  
13 Solano, Hector   Dayton 2:08.08 1  
14 Swindler, Nelson 10 Friendswood 2:09.31 1  
15 Christian, Edmund 12 Jack Yates 2:09.75 1  
16 Brown, Isaac 09 Houston Washingt 2:10.52 1  
17 Wei, Deng 11 Houston Lee 2:10.53 1  
18 Westra, Kevin 09 LC Clear Falls 2:10.81 1  
19 Stanley, Levi 12 Livingston 2:11.48 1  
20 Kaba, Mory 12 Houston Sharpsto 2:14.71 1  
21 Viator, Casey 11 OR LI CY Mau 2:15.31 1  
22 Byers, Jordan 12 Houston Washingt 2:19.82 1  
23 Tyrone, Damarius   Phillis Wheatley 2:25.10 1  
 
Mens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Teel, Ryan 11 Friendswood 4:17.29 1 10
2 Lindberg, Michael 11 Humble Kingwood 4:17.34 1 8
3 Smith, Layne 11 Nederland 4:33.15 1 6
4 Kessler, Levi 11 Friendswood 4:34.78 1 4
5 Quinlan, Brian 10 Houston Stratfor 4:36.19 1 2
6 Goodlander, Zach 12 Willis 4:36.19 1 1
7 Fulk, Trenton 12 Nederland 4:38.91 1  
8 Rodriguez, Pete 11 Barbers Hill 4:39.54 1  
9 Barton, Taylor 11 Magnolia 4:40.00 1  
10 Lilly, Aaron 11 OR LI CY Mau 4:40.83 1  
11 Lee, Josh 11 Manvel 4:41.96 1  
12 Cash, Pearce 10 Houston Stratfor 4:44.85 1  
13 Christine, Adam   Dayton 4:47.03 1  
14 Anders, Tyler 11 Barbers Hill 4:47.95 1  
15 Heikkila, Chandler 10 Richmond George 4:50.14 1  
16 Wei, Deng 11 Houston Lee 4:51.03 1  
17 Mitchell, Jonathan 09 Richmond Foster 4:51.21 1  
18 Parham, Matthew 10 Richmond Foster 4:55.69 1  
19 Mcgee, Michael 12 Humble 5:02.36 1  
20 McDaniel, Brendon 12 Jack Yates 5:03.30 1  
21 Wilson, Thomas 12 Houston Washingt 5:05.60 1  
22 Cuevas, Kenny 12 Houston Reagan 5:06.65 1  
23 Basabose, Simmon   Phillis Wheatley 5:12.12 1  
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Teel, Ryan 11 Friendswood 9:18.93 1 10
2 Lindberg, Michael 11 Humble Kingwood 9:18.99 1 8
3 Broussard, James 12 Houston Stratfor 9:53.54 1 6
4 Kessler, Levi 11 Friendswood 9:56.71 1 4
5 Mendez, Fred 12 Barbers Hill 10:05.44 1 2
6 Bootz, Jake 10 Humble Summer Cr 10:07.01 1 1
7 Barton, Taylor 11 Magnolia 10:07.76 1  
8 Bounds, John 12 Humble Kingwood 10:09.61 1  
9 Rodriguez, Pete 11 Barbers Hill 10:10.02 1  
10 Fulk, Trenton 12 Nederland 10:10.59 1  
11 Cash, Pearce 10 Houston Stratfor 10:16.24 1  
12 Heikkila, Chandler 10 Richmond George 10:16.51 1  
13 Price, Gabriel 10 Fort Bend Ridge 10:26.52 1  
14 Christine, Adam   Dayton 10:26.54 1  
15 Roebuck, Ryan 10 Nederland 10:41.28 1  
16 Janise, Blaine 09 Rosenberg Lamar 10:43.98 1  
17 McDaniel, Brendon 12 Jack Yates 11:25.23 1  
18 Cuevas, Kenny 12 Houston Reagan 11:32.98 1  
19 Basabose, Simmon   Phillis Wheatley 11:57.57 1  
20 Neal, Jerrime   Houston Davis 11:57.94 1  
21 Abdulkalir, Abde   Phillis Wheatley 13:52.13 1  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stark, Will 12 Texas City 14.07 1 10
2 Morris, Xavier 12 Jack Yates 14.17 1 8
3 Duke, Wade 12 Barbers Hill 14.76 1 6
4 Davis, Jamaal 12 Waller 14.93 1 4
5 Gerbrecht, Justin 10 Fort Bend Ridge 15.09 1 2
6 Tullos, Dalton 11 Waller 15.20 1 1
7 Watkins, Tyrone 12 Beaumont Ozen 16.20 1  
-- Brown, Tony 10 Beaumont Ozen FS 1  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Morris, Xavier 12 Jack Yates 14.22 3  
2 Brown, Tony 10 Beaumont Ozen 14.23 1  
3 Stark, Will 12 Texas City 14.40 2  
4 Davis, Jamaal 12 Waller 14.48 1  
5 Watkins, Tyrone 12 Beaumont Ozen 14.85 3  
6 Gerbrecht, Justin 10 Fort Bend Ridge 14.91 3  
7 Duke, Wade 12 Barbers Hill 14.93 2  
8 Tullos, Dalton 11 Waller 14.95 1  
9 Nelson, Edwin 12 Nederland 15.08 2  
10 Layssard, Jonathan 12 Manvel 15.45 2  
11 Font, Jonah 11 Richmond George 15.46 1  
12 Madden, Cameron 12 Waller 15.47 1  
13 West, Quan 12 Willis 15.49 1  
14 Bryant, Gerald 10 Humble 15.72 3  
15 Hilliard, Presley 11 Barbers Hill 15.76 3  
16 Davis, Jackson 11 Richmond George 15.87 2  
17 Carter, Cutter 11 Willis 16.38 1  
18 Boje, Rodney 12 Richmond Foster 16.68 3  
19 Manuel, Darrien 11 Crosby 17.13 2  
20 Jackson, Onsha   Phillis Wheatley 17.14 2  
21 Loud, Marcus   Phillis Wheatley 18.50 3  
-- Mouton, Jalen 12 Jack Yates DQ 3  
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Tony 10 Beaumont Ozen 37.32 1 10
2 Morris, Xavier 12 Jack Yates 37.32 1 8
3 Stark, Will 12 Texas City 38.05 1 6
4 Tullos, Dalton 11 Waller 38.51 1 4
5 Howard, Xavier   Phillis Wheatley 39.62 1 2
6 Font, Jonah 11 Richmond George 39.97 1 1
7 Davis, Jamaal 12 Waller 40.92 1  
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Stark, Will 12 Texas City 38.36 1  
2 Howard, Xavier   Phillis Wheatley 38.83 2  
3 Morris, Xavier 12 Jack Yates 39.14 3  
4 Davis, Jamaal 12 Waller 39.27 2  
5 Brown, Tony 10 Beaumont Ozen 39.42 2  
6 Font, Jonah 11 Richmond George 39.43 2  
7 Tullos, Dalton 11 Waller 39.49 1  
8 Gibbs, John 12 Houston Washingt 39.54 3  
9 Watkins, Tyrone 12 Beaumont Ozen 39.92 3  
10 Gibbs, William 11 Houston Washingt 40.24 1  
11 Davis, Jackson 11 Richmond George 40.32 2  
12 Gerbrecht, Justin 10 Fort Bend Ridge 40.54 1  
13 Madden, Cameron 12 Waller 40.84 3  
14 Duke, Wade 12 Barbers Hill 40.90 2  
15 Bogues, Matthew 12 Pearland Dawson 40.95 3  
16 Sherrard, Fletcher 09 Galena Park 41.05 1  
17 Stroud, Devin 11 Humble Summer Cr 41.60 3  
18 Mouton, Jalen 12 Jack Yates 41.97 1  
19 Nelson, Jeremy 11 Barbers Hill 42.27 2  
20 Carter, Cutter 11 Willis 42.30 1  
21 Parker, Logan 10 Humble Kingwood 42.55 3  
22 Bourque, Garrett 11 Lumberton 42.63 1  
23 Thomas, Alex 11 Richmond George 43.01 3  
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Humble 41.87 2 20
2 Relay Team   Brenham 42.06 2 16
3 Relay Team   Humble Summer Cr 42.09 2 12
4 Relay Team   Fort Bend Ridge 42.53 2 8
5 Relay Team   Rosenberg Lamar 42.64 2 4
6 Relay Team   Pearland Dawson 42.66 2 2
7 Relay Team   Houston Washingt 42.82 1  
8 Relay Team   Texas City 42.83 1  
9 Relay Team   Houston Sharpsto 43.23 1  
10 Relay Team   Goose Creek Memo 43.45 1  
11 Relay Team   Crosby 43.52 1  
-- Relay Team   Phillis Wheatley DNF 1  
-- Relay Team   Angleton DQ 2 3
-- Relay Team   Beaumont Ozen DQ 2 3
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Humble 41.88 1  
4 Relay Team   Fort Bend Ridge 41.98 1  
2 Relay Team   Beaumont Ozen 42.01 3  
5 Relay Team   Rosenberg Lamar 42.40 1  
6 Relay Team   Texas City 42.61 1  
7 Relay Team   Angleton 42.68 3  
8 Relay Team   Goose Creek Memo 42.74 1  
9 Relay Team   Houston Washingt 42.80 1  
10 Relay Team   Phillis Wheatley 42.82 3  
11 Relay Team   Richmond George 42.96 3  
12 Relay Team   North Forest 43.07 3  
13 Relay Team   Beaumont Central 43.31 3  
14 Relay Team   Magnolia 43.46 3  
15 Relay Team   Humble Kingwood 43.84 1  
16 Relay Team   Magnolia West 43.97 3  
17 Relay Team   Furr 44.18 1  
3 Relay Team   Humble Summer Cr 14:12.70c 2  
18 Relay Team   Brenham 14:12.72c 2  
19 Relay Team   Pearland Dawson 14:13.13c 2  
20 Relay Team   Houston Sharpsto 14:13.59c 2  
21 Relay Team   Crosby 14:14.04c 2  
22 Relay Team   Nederland 14:14.34c 2  
23 Relay Team   Jack Yates 14:14.94c 2  
24 Relay Team   Houston Reagan 14:16.25c 2  
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Humble 1:26.81 1 20
2 Relay Team   Humble Summer Cr 1:26.99 1 16
3 Relay Team   Brenham 1:27.94 1 12
4 Relay Team   Houston Washingt 1:28.62 1 8
5 Relay Team   Beaumont Ozen 1:29.38 1 4
6 Relay Team   Richmond George 1:29.42 1 2
7 Relay Team   Texas City 1:29.68 1  
8 Relay Team   El Campo 1:31.58 1  
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Humble 1:26.97 3  
2 Relay Team   Humble Summer Cr 1:27.53 2  
4 Relay Team   Houston Washingt 1:27.98 2  
5 Relay Team   Texas City 1:28.27 3  
3 Relay Team   Brenham 1:28.28 1  
6 Relay Team   Richmond George 1:28.76 3  
7 Relay Team   El Campo 1:29.23 2  
8 Relay Team   Beaumont Ozen 1:30.02 1  
9 Relay Team   Goose Creek Memo 1:30.21 3  
10 Relay Team   Fort Bend Ridge 1:30.26 1  
11 Relay Team   Angleton 1:30.32 1  
12 Relay Team   Houston Waltrip 1:30.44 3  
13 Relay Team   North Forest 1:30.47 1  
14 Relay Team   Furr 1:30.57 3  
15 Relay Team   Crosby 1:30.71 2  
16 Relay Team   Magnolia 1:30.74 3  
17 Relay Team   Huntsville 1:30.87 1  
18 Relay Team   Ball 1:32.11 3  
19 Relay Team   Houston Stratfor 1:32.32 2  
20 Relay Team   Livingston 1:33.33 2  
21 Relay Team   Kashmere Senior 1:33.51 2  
22 Relay Team   Houston Sharpsto 1:33.65 1  
23 Relay Team   Beaumont Central 1:34.87 2  
-- Relay Team   Houston Reagan DNF 1  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Houston Washingt 3:20.11 1 20
2 Relay Team   Humble Summer Cr 3:20.74 1 16
3 Relay Team   Angleton 3:22.84 1 12
4 Relay Team   Brenham 3:24.35 1 8
5 Relay Team   Rosenberg Lamar 3:25.05 1 4
6 Relay Team   Richmond Foster 3:28.14 1 2
-- Relay Team   Barbers Hill DNF 1  
-- Relay Team   Pearland Dawson DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Houston Washingt 3:21.38 1  
2 Relay Team   Humble Summer Cr 3:23.01 3  
4 Relay Team   Richmond Foster 3:23.79 1  
5 Relay Team   Brenham 3:23.95 1  
3 Relay Team   Rosenberg Lamar 3:24.78 2  
6 Relay Team   Angleton 3:24.89 3  
7 Relay Team   Barbers Hill 3:25.27 1  
8 Relay Team   Pearland Dawson 3:25.29 2  
9 Relay Team   Fort Bend Ridge 3:27.78 2  
10 Relay Team   Waller 3:28.87 3  
11 Relay Team   Beaumont Central 3:29.22 2  
12 Relay Team   Humble Kingwood 3:31.47 3  
13 Relay Team   Phillis Wheatley 3:32.15 1  
14 Relay Team   Baytown Lee 3:32.70 2  
15 Relay Team   Houston Stratfor 3:34.15 1  
16 Relay Team   Willis 3:34.98 2  
17 Relay Team   Goose Creek Memo 3:35.54 3  
18 Relay Team   Furr 3:37.10 2  
19 Relay Team   LC Clear Falls 3:38.10 1  
20 Relay Team   Little Cypress M 3:40.17 3  
21 Relay Team   Houston Reagan 3:42.87 2  
22 Relay Team   Houston Sharpsto 3:45.39 3  
23 Relay Team   Nederland 3:45.59 3  
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Reed, Hayden 12 OR LI CY Mau 62-06.00(19.05m) 1 10
2 Estelle, Kennedy 12 Pearland Dawson 60-01.50(18.33m) 1 8
3 Rodriguez, Roman 12 Houston Spring W 54-07.50(16.65m) 1 6
4 Oubre, Matthew   Dayton 54-01.50(16.50m) 1 4
5 Hilliard, Gerrod 12 Livingston 53-09.25(16.39m) 1 2
6 Bloom, Josh 12 Humble Kingwood 53-04.75(16.28m) 1 1
7 Payne, Thalan 12 Beaumont Ozen 52-07.00(16.03m) 1  
8 Burrell, Josh 10 Fort Bend Ridge 50-05.00(15.37m) 1  
9 Young, Cameron 12 Barbers Hill 47-03.50(14.41m) 1  
10 Blount, Bridge 12 Huntsville 46-11.00(14.30m) 1  
11 Loud, Marcus   Phillis Wheatley 45-07.75(13.91m) 1  
12 Davis, Colton 12 Magnolia West 45-05.00(13.84m) 1  
13 Kaplani, Blaine 10 Fort Bend Ridge 45-02.50(13.78m) 1  
14 Stewart, Daylon   Freeport Brazosp 44-10.00(13.67m) 1  
15 Johnson, Clyde 12 Caney Creek 44-09.50(13.65m) 1  
16 Sharp, Kristin 12 Baytown Lee 44-06.50(13.58m) 1  
17 Scott, Tresmond   Bay City 42-11.50(13.09m) 1  
18 Nguyen, Thang 12 Montgomery 42-07.75(13.00m) 1  
19 Ketchum, DeMarcus 12 Rosenberg Lamar 42-01.50(12.84m) 1  
20 Cooper, Nasheed   Houston Davis 39-11.00(12.17m) 1  
21 Crayton, Chavez 11 Houston Worthing 39-08.75(12.11m) 1  
22 Pineda, Kevin   Houston Davis 37-02.00(11.33m) 1  
23 Reyes, George   Houston Davis 36-05.50(11.11m) 1  
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Reed, Hayden 12 OR LI CY Mau 194-06.50(59.30m) 1 10
2 Rodriguez, Roman 12 Houston Spring W 168-09.50(51.45m) 1 8
3 Oubre, Matthew   Dayton 159-02(48.51m) 1 6
4 Hilliard, Gerrod 12 Livingston 157-07(48.03m) 1 4
5 Teague, Treylan 12 Freeport Brazosp 151-04.50(46.14m) 1 2
6 Estelle, Kennedy 12 Pearland Dawson 146-09(44.73m) 1 1
7 York, Steve 12 Huntsville 144-06.50(44.06m) 1  
8 zorrell, Ezell 12 Humble 144-02(43.94m) 1  
9 Nash, Tyrone   C E King 143-01(43.61m) 1  
10 Montegut, Lawerence 11 La Marque 138-04(42.16m) 1  
11 Bloom, Josh 12 Humble Kingwood 136-07.50(41.64m) 1  
12 Sylvester, Anthony 10 Beaumont Ozen 135-07(41.33m) 1  
13 Hallenbeck, Brian 12 Houston Stratfor 135-06.50(41.31m) 1  
14 Meador, Braden 12 Montgomery 131-02.50(39.99m) 1  
15 Woods, Travis 11 El Campo 122-02.50(37.25m) 1  
16 Brown, Jerry 12 Houston Waltrip 104-08.50(31.92m) 1  
17 Wyley, Raylon   Phillis Wheatley 102-03(31.17m) 1  
18 Pineda, Kevin   Houston Davis 100-04(30.58m) 1  
19 Provost, Royal 11 Houston Washingt 98-10(30.12m) 1  
20 Martinez, Marc   Houston Davis 88-10(27.08m) 1  
-- Grayden, Billy 12 Rosenberg Terry FOUL(--) 1  
-- Burrell, Josh 10 Fort Bend Ridge FOUL(--) 1  
-- Loud, Marcus   Phillis Wheatley FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parker, David 12 Pearland Dawson 6-10.00(2.08m) 1 10
2 Tripplett, Alex 12 Livingston 6-08.00(2.03m) 1 8
3 Lorimier, Jared 11 Nederland 6-06.00(1.98m) 1 6
4 Henderson, Dakari 12 Pearland Dawson 6-04.00(1.93m) 1 4
5 Ikegbunam, Stanley 11 Richmond George 6-04.00(1.93m) 1 2
6 Massey, Joseph 12 New Caney 6-02.00(1.88m) 1 0.50
6 Everett, Alex   Richmond George 6-02.00(1.88m) 1 0.50
8 Ponteau, J'Wuan 11 Waller 6-02.00(1.88m) 1  
9 Dunbar, Louis 11 LC Clear Falls 6-02.00(1.88m) 1  
10 Sanders, Myron 12 Huntsville 6-00.00(1.83m) 1  
11 Graves, Gairy 10 Humble Summer Cr 6-00.00(1.83m) 1  
11 Jackson, Jacobie 12 North Forest 6-00.00(1.83m) 1  
13 Weiss, Kevin 12 Brenham 6-00.00(1.83m) 1  
14 Allen, Will   Angleton 6-00.00(1.83m) 1  
14 Gragert, Chase 12 Magnolia 6-00.00(1.83m) 1  
-- Keener, Jacarious   Dayton NH(--) 1  
-- Hilliard, Presley 11 Barbers Hill NH(--) 1  
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 23-00.50(7.02m) +3.4 1 10
2 Polk, Chris 12 Goose Creek Memo 23-00.00(7.01m) +4.7 1 8
3 Jones, Jakobi 11 Beaumont Ozen 22-09.50(6.95m) +3.2 1 6
4 Rainey, Kelvin 12 Houston Stratfor 22-04.50(6.82m) +6.0 1 4
5 Phillips, Alex 11 Caney Creek 22-03.50(6.79m) +4.2 1 2
6 Schmidt, Hunter 12 Waller 22-01.75(6.75m) +5.1 1 1
7 Platt, Chris 10 Willis 22-00.75(6.72m) +3.0 1  
8 Morris, Xavier 12 Jack Yates 21-10.50(6.67m) +4.0 1  
9 Kelly, Anthula 10 Galena Park 21-10.00(6.65m) +2.0 1  
10 Gibbs, William 11 Houston Washingt 21-06.75(6.57m) +3.0 1  
11 Gragert, Chase 12 Magnolia 21-04.75(6.52m) +6.7 1  
12 Richard, Adam 09 Nederland 21-01.50(6.44m) +4.2 1  
13 Davis, Victor 11 Rosenberg Terry 20-10.00(6.35m) +4.4 1  
14 Littleton, Jimmarl 12 Ball 20-08.50(6.31m) +5.1 1  
15 Francis, Byron 10 Humble Summer Cr 20-07.75(6.29m) +3.7 1  
16 Guillory, Damon 12 Goose Creek Memo 20-01.50(6.13m) +3.8 1  
17 Taylor, Courtland   Bay City 19-04.25(5.90m) +1.0 1  
18 Simmons, Joshua 11 Jack Yates 19-03.50(5.88m) +5.5 1  
19 Jackson, Ryan 12 Angleton 18-07.50(5.68m) +4.9 1  
20 Carter, Darryl 12 Houston Washingt 18-06.75(5.66m) +2.5 1  
-- Wolcott, Aaron 12 HO Austin FOUL(--) nwi 1  
-- Seals, Denzel 12 Pearland Dawson FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Davis, Victor 11 Rosenberg Terry 46-10.75(14.29m) +3.1 1 10
2 Randle, Curtis 12 Baytown Lee 46-06.50(14.19m) +2.2 1 8
3 Jones, Jakobi 11 Beaumont Ozen 45-09.50(13.96m) +3.1 1 6
4 Landry, Darrion 12 Baytown Lee 45-04.25(13.82m) +4.0 1 4
5 Sellers, Kaylon 10 Beaumont Ozen 44-10.75(13.68m) +1.7 1 2
6 Kunz, Chase 12 Magnolia West 44-04.50(13.53m) +3.0 1 1
7 Taylor, Courtland   Bay City 43-00.50(13.12m) +2.5 1  
8 Graves, Gairy 10 Humble Summer Cr 42-11.50(13.09m) +1.8 1  
9 Darby, Kamon 10 Beaumont Central 42-11.00(13.08m) +2.1 1  
10 McClain, Kishawn 10 Rosenberg Terry 42-09.75(13.05m) +2.3 1  
11 Buckner, Lyle 11 Crosby 42-09.00(13.03m) +2.1 1  
12 Abgasi, Kodilinna 12 Houston Stratfor 41-07.50(12.69m) +2.7 1  
12 Pichon, Alvin 12 Pearland Dawson 41-07.50(12.69m) +1.9 1  
14 Burrell, Cameron 11 Fort Bend Ridge 41-02.00(12.55m) +1.5 1  
15 Roman, Mark 11 Fort Bend Ridge 41-00.00(12.50m) +3.0 1  
16 McBride, Sydney 12 Houston Spring W 40-01.25(12.22m) +4.4 1  
17 Bass, Jaydriun 12 Houston Reagan 39-05.75(12.03m) +3.4 1  
18 Simmons, Joshua 11 Jack Yates 39-03.00(11.96m) +2.3 1  
19 ALEXANDER, JOSH 12 Houston Sharpsto 38-08.50(11.80m) +4.3 1  
-- Hobley, Adrian 10 Humble Summer Cr FOUL(--) nwi 1  
-- Suggs, Noah 10 Humble Kingwood FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barber, Shawn 12 Humble Kingwood 16-06.00(5.03m) 1 10
2 Favor, Everette 12 Houston Stratfor 16-00.00(4.88m) 1 8
3 Crane, Xavier 12 Freeport Brazosp 15-06.00(4.72m) 1 6
4 Larson, Garrett 11 Brenham 14-06.00(4.42m) 1 4
5 Oneal, Riley 12 Magnolia 14-00.00(4.27m) 1 2
6 Williams, Cody 12 Rosenberg Terry 13-06.00(4.11m) 1 0.33
6 Williams, Cory 12 Rosenberg Terry 13-06.00(4.11m) 1 0.33
6 Shirley, Cameron 12 Huntsville 13-06.00(4.11m) 1 0.33
9 Breaux, Dakota 11 Pearland Dawson 13-06.00(4.11m) 1  
10 Garcia, Santiago 12 Baytown Lee 13-00.00(3.96m) 1  
11 Burgess, Anthony 12 New Caney 12-00.00(3.66m) 1  
12 Schults, Logan 12 Livingston 12-00.00(3.66m) 1  
13 Perkins, Monte 12 Manvel 12-00.00(3.66m) 1  
14 Brooks, Caleb   Dayton 11-00.00(3.35m) 1  
15 Mabrey, Erin   Dayton 11-00.00(3.35m) 1  
-- Dorsey, Jacob   Port Neches Grov NH(--) 1  
-- Manchaca, Clayton 11 Friendswood NH(--) 1  
-- Miller, Hunter 10 Port Neches Grov NH(--) 1  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Bealoved 11 Beaumont Ozen 11.84w +2.7 1 10
2 Roberts, Asia 12 Humble Summer Cr 12.06w +2.7 1 8
3 Smith, Melicha 09 Texas City 12.10w +2.7 1 6
4 Hatchett, Jessica 12 Montgomery 12.11w +2.7 1 4
5 Gibbs, Shaquita 10 Angleton 12.12w +2.7 1 2
6 Hawkins, Special 09 Beaumont Central 12.13w +2.7 1 1
7 Conner, Tracy 10 Houston Reagan 12.43w +2.7 1  
8 Everett, Mikala 10 Richmond George 12.72w +2.7 1  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Brown, Bealoved 11 Beaumont Ozen 11.80w +2.6 3  
4 Hatchett, Jessica 12 Montgomery 11.88w +2.6 3  
2 Smith, Melicha 09 Texas City 11.98w +2.6 2  
5 Gibbs, Shaquita 10 Angleton 12.09w +2.6 2  
6 Roberts, Asia 12 Humble Summer Cr 12.14w +2.6 2  
3 Everett, Mikala 10 Richmond George 12.26w +3.1 1  
7 Hawkins, Special 09 Beaumont Central 12.27w +3.1 1  
8 Conner, Tracy 10 Houston Reagan 12.37w +2.6 3  
9 Hardy, Tramesha 10 C E King 12.38w +3.1 1  
10 Fontenot, Jameka 12 Beaumont Ozen 12.40w +3.1 1  
11 Young, Taylor 10 Furr 12.45w +3.1 1  
12 Taylor, Jovonne 12 Rosenberg Lamar 12.53w +2.6 3  
13 Harbison, Jerica 10 Willis 12.58w +2.6 2  
14 Jones, Dai'jah 10 Waller 12.65w +2.6 3  
14 Parker, Nia 11 Huntsville 12.65w +2.6 2  
16 Hudgins, Macenzie 12 Barbers Hill 12.72w +3.1 1  
17 Jacobs, Lashae 11 Sterling 12.78w +2.6 3  
18 Arnold, Ashlin 11 Manvel 12.80w +2.6 3  
19 Evans, Tia 12 Jack Yates 12.84w +2.6 3  
20 White, Carmen 09 Texas City 12.90w +3.1 1  
21 Darcus, Angelica 09 Brenham 12.94w +2.6 2  
22 Emily, Gunderson 10 Barbers Hill 13.06w +3.1 1  
23 Howard, Ashely 11 Phillis Wheatley 13.26w +2.6 2  
24 DeQuier, Alveena 11 Houston Washingt 13.80w +2.6 2  
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Bealoved 11 Beaumont Ozen 23.89 +2.0 1 10
2 Roberts, Asia 12 Humble Summer Cr 24.43 +2.0 1 8
3 Leonard, Bri Antreya 12 Rosenberg Lamar 24.78 +2.0 1 5
3 Roberson, Daye Shon 11 Phillis Wheatley 24.78 +2.0 1 5
5 Davis, Erica 10 Pearland Dawson 25.49 +2.0 1 2
6 Ball, Kirsten 10 Fort Bend Ridge 25.50 +2.0 1 1
7 Worthy, Rebecca 11 Brownsville Port 25.73 +2.0 1  
8 Obiozor, Cybil 11 Pearland Dawson 25.84 +2.0 1  
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Brown, Bealoved 11 Beaumont Ozen 23.79w +3.1 1  
2 Roberson, Daye Shon 11 Phillis Wheatley 24.60 +1.5 2  
4 Roberts, Asia 12 Humble Summer Cr 24.63 +1.5 2  
5 Obiozor, Cybil 11 Pearland Dawson 25.17 +1.5 2  
6 Ball, Kirsten 10 Fort Bend Ridge 25.22 +1.5 2  
7 Davis, Erica 10 Pearland Dawson 25.25w +3.1 1  
3 Worthy, Rebecca 11 Brownsville Port 25.29 +0.6 3  
8 Leonard, Bri Antreya 12 Rosenberg Lamar 25.47 +0.6 3  
9 Everett, Mikala 10 Richmond George 25.61w +3.1 1  
10 Williams, Jasmine 11 Huntsville 25.74 +0.6 3  
11 Harris, Victoria 11 Jack Yates 25.91w +3.1 1  
12 Crockett, Shamaujae 11 Houston Stratfor 25.91 +0.6 3  
13 Hancock, Robyn 12 Beaumont Ozen 26.04 +0.6 3  
14 Conner, Tracy 10 Houston Reagan 26.05 +0.6 3  
15 Grant, Adrianna 11 El Campo 26.28w +3.1 1  
16 Montgomery, Brittani 12 Beaumont Central 26.31 +1.5 2  
17 Young, Taylor 10 Furr 26.33w +3.1 1  
18 Young, Sch'Cara 10 Goose Creek Memo 26.86 +1.5 2  
19 Walker, Taylor 11 Waller 26.92w +3.1 1  
20 Small, Jasmine 12 Houston Sharpsto 27.06 +0.6 3  
21 Jackson, Walicia 10 North Forest 27.15w +3.1 1  
22 Shelton, Alyce 11 Brenham 27.24 +1.5 2  
23 Griffin, Lexus 11 Houston Worthing 27.81 +1.5 2  
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roberson, Daye Shon 11 Phillis Wheatley 56.59 1 10
2 Hatchett, Jessica 12 Montgomery 56.64 1 8
3 Williams, Kristyn 09 Richmond Foster 58.45 1 6
4 Brewer, Lorna 12 Barbers Hill 59.46 1 4
5 Parker, Kaitlyn 09 Humble Kingwood 59.69 1 2
6 Yelder, Geordann 09 Richmond George 1:00.37 1 1
7 Ogbonna, Chigozie 09 Richmond George 1:00.57 1  
8 MOSLEY, DAVONTRANIQUA 10 Jack Yates 1:01.24 1  
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Hatchett, Jessica 12 Montgomery 57.52 3  
2 Roberson, Daye Shon 11 Phillis Wheatley 57.57 1  
3 Williams, Kristyn 09 Richmond Foster 58.30 2  
4 Brewer, Lorna 12 Barbers Hill 59.62 1  
5 Parker, Kaitlyn 09 Humble Kingwood 1:00.06 2  
6 Ogbonna, Chigozie 09 Richmond George 1:00.20 3  
7 Yelder, Geordann 09 Richmond George 1:00.31 1  
8 MOSLEY, DAVONTRANIQUA 10 Jack Yates 1:00.70 1  
9 Leonard, Leah 10 Barbers Hill 1:00.91 3  
10 Chilton, Madison 09 Vidor 1:00.96 2  
11 Rideaux, Bryanah 09 Humble Summer Cr 1:01.03 3  
12 Wagner, Sierra 11 Huntsville 1:01.05 2  
13 Jamerson, Kayla 11 Pearland Dawson 1:01.23 2  
14 Smith, Markimmbra 11 Beaumont Central 1:01.99 3  
15 Greer, Cherish 10 Beaumont Central 1:03.45 2  
16 Flowers, Tyler 12 North Forest 1:03.51 1  
17 Bell, Alexia 10 Jack Yates 1:03.62 1  
18 Gosby, Chanta 11 Phillis Wheatley 1:03.82 2  
19 Johnson, Gene 11 LC Clear Falls 1:04.10 3  
20 Shephard, Rani 09 Houston Worthing 1:04.55 3  
21 Bonner, Brianna 11 Houston Spring W 1:04.70 1  
-- Wood, Kathryn 12 Houston Stratfor DNF 3  
-- Murphy, Skylar 11 Friendswood DNF 1  
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gills, Meschelle 10 Manvel 2:13.43 1 10
2 Santana, Kierstin 11 Barbers Hill 2:17.82 1 8
3 Wood, Kathryn 12 Houston Stratfor 2:19.54 1 6
4 Burns, Payton 12 OR LI CY Mau 2:23.41 1 4
5 Ragland, Makayla 11 Willis 2:24.64 1 2
6 Jacobs, Angelica 09 Humble Summer Cr 2:25.28 1 1
7 Decker-Williams, Yolonda 10 Manvel 2:26.59 1  
8 Flourney, Ashley 11 Richmond George 2:27.46 1  
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Gills, Meschelle 10 Manvel 2:19.16 1  
2 Ragland, Makayla 11 Willis 2:20.91 1  
4 Santana, Kierstin 11 Barbers Hill 2:21.17 1  
3 Wood, Kathryn 12 Houston Stratfor 2:21.88 1  
5 Decker-Williams, Yolonda 10 Manvel 2:23.59 1  
6 Burns, Payton 12 OR LI CY Mau 2:23.79 1  
7 Flourney, Ashley 11 Richmond George 2:25.68 1  
8 Jacobs, Angelica 09 Humble Summer Cr 2:28.03 1  
9 Hinchley, Elizabeth 12 Magnolia West 2:28.88 1  
10 Sullivan, Breanna 09 Fort Bend Ridge 2:28.99 1  
11 Spraggins, Fallon 09 Humble Kingwood 2:30.03 1  
12 Randermann, Reagan 09 Brenham 2:31.92 1  
13 Emanuel, Zandra 10 C E King 2:33.32 1  
14 Haig, Heather 10 Richmond George 2:33.61 1  
15 Elizondo, Rahnee 10 Barbers Hill 2:34.75 1  
16 Perryman, Bailey 11 Nederland 2:34.89 1  
17 Gosby, Chanta 11 Phillis Wheatley 2:35.78 1  
18 Pieper, Elyse 11 Richmond George 2:36.78 1  
19 Dellahoussaye, kaylyn 11 Beaumont Central 2:42.82 1  
20 Chenier, Shavon 12 Furr 2:44.53 1  
 
Womens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gills, Meschelle 10 Manvel 5:16.22 1 10
2 Welborn, Jordan 09 Lumberton 5:16.69 1 8
3 Samarneh, Lara 12 Houston Stratfor 5:18.27 1 6
4 Chavez, Evelyn 10 Brownsville Port 5:19.45 1 4
5 Fite, Katrina 12 Waller 5:24.90 1 2
6 Moreno, Ana 12 Magnolia West 5:26.40 1 1
7 Miller, Kinsey 10 Nederland 5:26.67 1  
8 Lindberg, Destilynn 11 Humble Kingwood 5:28.44 1  
9 Erica, Clifford 09 Friendswood 5:33.12 1  
10 Johnston, Kirsten 09 Barbers Hill 5:36.33 1  
11 Flourney, Ashley 11 Richmond George 5:39.68 1  
12 Brielle, Eskridge 10 Barbers Hill 5:41.82 1  
13 Mulholland, Maggy 11 LC Clear Falls 5:49.31 1  
14 Perez, Carolina 09 Richmond George 5:49.95 1  
15 Mata, Abby 09 Nederland 5:51.05 1  
16 Campbell, Jessica 10 Willis 5:52.57 1  
17 Montoya, Frida 09 Galena Park 5:52.65 1  
18 Crouch, Amber 12 Angleton 5:53.28 1  
19 Humphrey, Mary 10 Angleton 6:02.17 1  
20 Garcia, Blanca 12 HO Austin 6:36.81 1  
21 Cisneros, Alicia 09 Furr 6:54.33 1  
-- Salinas, Anna 11 Houston Washingt DNF 1  
 
Womens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roper, Cali 12 Willis 10:49.87 1 10
2 Moreno, Ana 12 Magnolia West 11:25.81 1 8
3 Traverse, Brittany 09 Willis 11:36.88 1 6
4 Welborn, Jordan 09 Lumberton 11:38.92 1 4
5 Bishoff, Jordan 11 Magnolia 11:55.63 1 2
6 Johnston, Kirsten 09 Barbers Hill 12:01.19 1 1
7 Erica, Clifford 09 Friendswood 12:03.79 1  
8 Chavez, Evelyn 10 Brownsville Port 12:09.21 1  
9 Bustos, Feliza 11 Manvel 12:13.61 1  
10 Samarneh, Lara 12 Houston Stratfor 12:17.62 1  
11 Luster, Mary 11 Pearland Dawson 12:18.19 1  
12 Brielle, Eskridge 10 Barbers Hill 12:22.41 1  
13 Montoya, Frida 09 Galena Park 12:48.40 1  
14 Mata, Abby 09 Nederland 12:54.58 1  
15 Humphrey, Mary 10 Angleton 12:57.58 1  
16 Martinez, Ester 11 Houston Davis 13:14.16 1  
17 Tondre, Shelby 09 Richmond George 13:14.52 1  
18 Crouch, Amber 12 Angleton 13:22.36 1  
19 Lee, Korbyn 09 Vidor 13:58.01 1  
20 Cisneros, Alicia 09 Furr 14:42.13 1  
21 Garcia, Blanca 12 HO Austin 14:46.33 1  
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Coroiescu, Denise 12 Caney Creek 14.76 1 10
2 Mann, Meredith 11 Humble Summer Cr 14.90 1 8
3 Brooks, Lydia 12 Waller 14.96 1 6
4 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 15.12 1 4
5 Fobbs, Jalisa 11 Rosenberg Terry 15.20 1 2
6 Amadu, Friddaus 09 Humble Kingwood 15.64 1 1
7 Symone, Suarez 12 Rosenberg Lamar 16.05 1  
8 Abshier, Christa 11 Barbers Hill 16.43 1  
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Coroiescu, Denise 12 Caney Creek 14.84 3  
2 Mann, Meredith 11 Humble Summer Cr 14.85 1  
3 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 14.90 2  
4 Brooks, Lydia 12 Waller 15.18 2  
5 Fobbs, Jalisa 11 Rosenberg Terry 15.29 1  
6 Amadu, Friddaus 09 Humble Kingwood 15.47 3  
7 Symone, Suarez 12 Rosenberg Lamar 15.95 2  
8 Abshier, Christa 11 Barbers Hill 15.96 2  
9 Smith, Aerial 09 Texas City 15.96 1  
10 Cherry, Bethany 11 Nederland 16.14 3  
10 Washington, Alexandra 10 Pearland Dawson 16.14 1  
12 Jones, La'Tasha   Freeport Brazosp 16.59 2  
13 Carter, Kristin 11 C E King 16.86 1  
14 Giles, Erin 11 Magnolia West 17.12 3  
15 Howard, Morgan 11 Friendswood 17.14 2  
16 Jureczki, Jalynn 10 Barbers Hill 17.15 1  
17 Schobel, Jessica 11 Magnolia West 17.60 3  
18 Nolley, Destiny 09 Houston Waltrip 19.31 3  
19 Williams, Tiffany 12 Jack Yates 19.65 2  
20 Villegas, Xochilt 12 Houston Davis 20.13 1  
 
Womens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Amadu, Friddaus 09 Humble Kingwood 44.26 1 10
2 Wilson, Brook 11 Pearland Dawson 44.33 1 8
3 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 45.13 1 6
4 Dobbin, Brandi 11 C E King 46.62 1 4
5 Clement, Marissa 10 Nederland 47.01 1 2
6 McKinney, Neka 09 Huntsville 47.43 1 1
7 Brooks, Lydia 12 Waller 48.94 1  
 
Womens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 44.83 2  
2 Amadu, Friddaus 09 Humble Kingwood 45.55 3  
3 Brooks, Lydia 12 Waller 46.22 1  
4 Wilson, Brook 11 Pearland Dawson 46.59 2  
5 Dobbin, Brandi 11 C E King 46.60 2  
6 McKinney, Neka 09 Huntsville 46.77 1  
7 Clement, Marissa 10 Nederland 47.33 2  
8 Soto, Ivanna 09 Humble Kingwood 47.89 3  
9 Davis, Disiray 12 Phillis Wheatley 48.49 3  
10 Gabriel, Jourdan 11 Richmond Foster 48.92 1  
11 Wafer, Elanah 10 Fort Bend Ridge 49.26 3  
12 Espinoza, Melissa 09 Barbers Hill 49.45 2  
13 Walker, Shaela 12 Rosenberg Lamar 49.85 1  
14 Armstrong, Paizley 09 Beaumont Central 49.93 2  
15 Suero, Xulia 12 Houston Stratfor 50.23 3  
16 Flores, Angelica 12 Rosenberg Terry 50.38 3  
17 Giles, Erin 11 Magnolia West 50.53 1  
18 Smith, Aerial 09 Texas City 51.80 1  
19 Williams, Stephaqnie 10 North Forest 54.65 1  
20 Livingston, Victoria 12 Phillis Wheatley 54.69 3  
21 Reyes, Natalie 12 Houston Davis 56.87 1  
22 mcgruder, chayonna 11 Houston Washingt 1:03.65 2  
 
Womens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Beaumont Ozen 46.92 1 20
2 Relay Team   Pearland Dawson 47.48 1 16
3 Relay Team   Texas City 47.62 1 12
4 Relay Team   Angleton 48.36 1 8
5 Relay Team   Rosenberg Lamar 48.54 1 4
6 Relay Team   Beaumont Central 48.77 1 2
7 Relay Team   Brownsville Port 49.44 1  
8 Relay Team   Waller 49.86 1  
 
Womens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Beaumont Ozen 47.04 3  
2 Relay Team   Pearland Dawson 47.63 1  
4 Relay Team   Angleton 48.16 3  
3 Relay Team   Texas City 48.19 2  
5 Relay Team   Beaumont Central 48.67 1  
6 Relay Team   Rosenberg Lamar 48.90 2  
7 Relay Team   Waller 49.14 1  
8 Relay Team   Brownsville Port 49.31 1  
9 Relay Team   Phillis Wheatley 49.54 1  
10 Relay Team   Huntsville 49.65 1  
11 Relay Team   Richmond George 49.68 2  
12 Relay Team   Jack Yates 50.05 2  
13 Relay Team   Manvel 50.06 2  
14 Relay Team   Goose Creek Memo 50.14 3  
15 Relay Team   North Forest 50.23 3  
16 Relay Team   Barbers Hill 50.53 1  
17 Relay Team   Houston Washingt 50.63 3  
18 Relay Team   Houston Stratfor 50.99 3  
19 Relay Team   Brenham 51.29 2  
20 Relay Team   Vidor 52.15 2  
21 Relay Team   Furr 52.23 1  
22 Relay Team   Houston Davis 55.80 2  
-- Relay Team   Humble DNF 3  
 
Womens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Beaumont Ozen 1:41.18 1 20
2 Relay Team   Pearland Dawson 1:41.85 1 16
3 Relay Team   Humble Summer Cr 1:43.45 1 12
4 Relay Team   Fort Bend Ridge 1:43.87 1 8
5 Relay Team   Angleton 1:44.54 1 4
6 Relay Team   Rosenberg Lamar 1:44.63 1 2
7 Relay Team   Humble 1:45.52 1  
8 Relay Team   Manvel 1:48.61 1  
 
Womens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Pearland Dawson 1:42.00 2  
2 Relay Team   Beaumont Ozen 1:42.30 1  
3 Relay Team   Manvel 1:43.03 3  
4 Relay Team   Angleton 1:43.70 1  
5 Relay Team   Rosenberg Lamar 1:43.74 2  
6 Relay Team   Fort Bend Ridge 1:44.01 3  
7 Relay Team   Humble 1:44.91 2  
8 Relay Team   Humble Summer Cr 1:45.11 3  
9 Relay Team   Waller 1:45.29 1  
10 Relay Team   Jack Yates 1:45.53 3  
11 Relay Team   Brownsville Port 1:46.12 1  
12 Relay Team   C E King 1:46.17 2  
13 Relay Team   Brenham 1:47.89 3  
14 Relay Team   Goose Creek Memo 1:48.36 2  
15 Relay Team   Richmond Foster 1:48.45 3  
16 Relay Team   Port Neches Grov 1:49.01 1  
17 Relay Team   Houston Washingt 1:50.61 2  
18 Relay Team   Phillis Wheatley 1:52.08 1  
19 Relay Team   Vidor 1:52.37 3  
20 Relay Team   Houston Reagan 1:52.52 2  
21 Relay Team   Houston Stratfor 1:54.35 2  
22 Relay Team   Houston Worthing 1:58.26 3  
-- Relay Team   North Forest DQ 1  
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Manvel 3:55.79 1 20
2 Relay Team   C E King 4:00.86 1 16
3 Relay Team   Barbers Hill 4:02.86 1 12
4 Relay Team   Nederland 4:05.32 1 8
5 Relay Team   Humble Kingwood 4:05.42 1 4
6 Relay Team   Richmond George 4:05.63 1 2
7 Relay Team   Huntsville 4:08.01 1  
8 Relay Team   Montgomery 4:11.56 1  
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Manvel 3:55.99 1  
2 Relay Team   Humble Kingwood 4:01.54 2  
3 Relay Team   Huntsville 4:02.04 3  
4 Relay Team   C E King 4:02.58 1  
5 Relay Team   Barbers Hill 4:03.04 1  
6 Relay Team   Nederland 4:03.72 1  
7 Relay Team   Richmond George 4:03.89 3  
8 Relay Team   Montgomery 4:05.70 3  
9 Relay Team   Beaumont Central 4:06.75 1  
10 Relay Team   Pearland Dawson 4:07.38 3  
11 Relay Team   Angleton 4:08.35 3  
12 Relay Team   Houston Stratfor 4:08.40 2  
13 Relay Team   Texas City 4:09.72 2  
14 Relay Team   Vidor 4:12.04 2  
15 Relay Team   Humble 4:17.48 1  
16 Relay Team   Phillis Wheatley 4:19.98 3  
17 Relay Team   Brenham 4:21.04 3  
18 Relay Team   Richmond Foster 4:21.11 2  
19 Relay Team   Goose Creek Memo 4:24.69 2  
20 Relay Team   Houston Washingt 4:27.51 3  
21 Relay Team   Jack Yates 4:29.81 2  
22 Relay Team   Kashmere Senior 4:30.60 2  
23 Relay Team   Houston Davis 4:36.34 1  
 
Womens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Nekia 11 Beaumont Ozen 47-06.25(14.48m) 1 10
2 Daniel, Lauren 12 Houston Spring W 42-01.50(12.84m) 1 8
3 Turner, RaKira 12 Huntsville 41-08.00(12.70m) 1 6
4 Hanks, Kristine 11 Huntsville 41-02.50(12.56m) 1 4
5 Young, Tamela 11 Angleton 39-08.00(12.09m) 1 2
6 Farmer, Erin 11 LC Clear Falls 39-04.50(12.00m) 1 1
7 Antwi, Myah 11 Huntsville 38-07.75(11.78m) 1  
8 Sonson, Tara 10 Pearland Dawson 36-05.00(11.10m) 1  
9 Emanuel, Bria 12 Dayton 35-11.00(10.95m) 1  
10 Williams, Deandra 12 Rosenberg Lamar 35-05.00(10.80m) 1  
11 Dorsey, Bralin 11 Ball 34-11.00(10.64m) 1  
12 Hopes, Felicia 12 Bay City 34-10.00(10.62m) 1  
13 McCowan, Teaira 09 Brenham 34-07.75(10.56m) 1  
14 Felder, Georgeanna 12 Baytown Lee 33-08.00(10.26m) 1  
15 Ferguson, Blythe 09 OR LI CY Mau 33-05.50(10.20m) 1  
16 McGee, Megan 12 Beaumont Central 33-03.75(10.15m) 1  
17 Williams, Denishia 11 Jack Yates 33-03.00(10.13m) 1  
18 Irving, Tichina 11 HO Austin 32-03.50(9.84m) 1  
19 Payne, Whitney 12 Barbers Hill 31-05.75(9.59m) 1  
20 Pickney, Brittany 10 Houston Worthing 28-05.00(8.66m) 1  
21 OGuin, Denise 11 Houston Sharpsto 27-01.00(8.26m) 1  
22 Mcdonald, Shakiera   Jesse H Jones Sr 25-06.50(7.79m) 1  
 
Womens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Daniel, Lauren 12 Houston Spring W 151-03(46.10m) 1 10
2 Jones, Nekia 11 Beaumont Ozen 146-04(44.60m) 1 8
3 Felder, Georgeanna 12 Baytown Lee 142-10(43.54m) 1 6
4 Turner, RaKira 12 Huntsville 137-06(41.91m) 1 4
5 Antwi, Myah 11 Huntsville 124-05.50(37.93m) 1 2
6 Fatheree, Lexi 11 Richmond Foster 120-07(36.75m) 1 1
7 Criddle, Domonique 12 Pearland Dawson 120-01.50(36.61m) 1  
8 Thomlinson, Jemira 09 Pearland Dawson 111-03(33.91m) 1  
9 Emanuel, Bria 12 Dayton 107-06(32.77m) 1  
10 Gomes, Michelle 12 Pearland Dawson 105-05.50(32.14m) 1  
11 Williams, Deandra 12 Rosenberg Lamar 104-04(31.80m) 1  
12 Hanks, Kristine 11 Huntsville 103-01(31.42m) 1  
13 Hadnot, Keyshanna 10 Beaumont Central 101-02(30.84m) 1  
14 OGuin, Denise 11 Houston Sharpsto 100-04.50(30.59m) 1  
15 Thomas, Kayla 09 Lumberton 95-10(29.21m) 1  
16 Logston, Kaytryn 10 Magnolia West 93-03(28.42m) 1  
16 Payne, Whitney 12 Barbers Hill 93-03(28.42m) 1  
18 Hopes, Ashli 11 Bay City 92-11.50(28.33m) 1  
19 Williams, Denishia 11 Jack Yates 89-00(27.13m) 1  
20 Lane, Laney 12 Brenham 86-04(26.31m) 1  
21 Rider, Keyera 12 Jack Yates 81-09(24.92m) 1  
22 Gay, Keonna   Jesse H Jones Sr 73-03(22.33m) 1  
23 Mcdonald, Shakiera   Jesse H Jones Sr 70-11(21.62m) 1  
 
Womens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ellis, Shannon 11 Friendswood 5-06.00(1.68m) 1 10
2 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 5-06.00(1.68m) 1 8
3 Mitchell, Shaniya 09 Bay City 5-06.00(1.68m) 1 6
4 Brooks, Lydia 12 Waller 5-02.00(1.57m) 1 3
4 Walker, Hannah   Port Neches Grov 5-02.00(1.57m) 1 3
6 Randall, Kylie 11 Magnolia 5-02.00(1.57m) 1 1
7 Smajstrla, Makenzie 10 Manvel 5-02.00(1.57m) 1  
10 Dibbern, Haley 12 Bay City 5-00.00(1.52m) 1  
8 Edwards, Sydney 10 Sterling 5-00.00(1.52m) 1  
9 Cannon, Que'Lanni 12 Angleton 5-00.00(1.52m) 1  
11 Perry, Maya 11 Huntsville 4-10.00(1.47m) 1  
11 Speer, Shelbea 11 Barbers Hill 4-10.00(1.47m) 1  
13 Pruitt, Brittany 10 Dayton 4-10.00(1.47m) 1  
14 Duncan, Alia 10 Phillis Wheatley 4-08.00(1.42m) 1  
15 Jannise, Paige 12 Lumberton 4-08.00(1.42m) 1  
16 Merner, Kat 11 Magnolia West 4-08.00(1.42m) 1  
16 Isaac, Aisha 09 Baytown Lee 4-08.00(1.42m) 1  
16 Parker, Nia 11 Huntsville 4-08.00(1.42m) 1  
-- Reyes, Natalie 12 Houston Davis NH(--) 1  
-- Wade, Brittany 09 New Caney NH(--) 1  
 
Womens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Thomas, Porsha 12 Pearland Dawson 19-03.50(5.88m) +1.8 1 10
2 Roberson, Daye Shon 11 Phillis Wheatley 18-10.50(5.75m) +2.0 1 8
3 Lee, Ashley 11 Angleton 18-08.00(5.69m) +3.3 1 6
4 Roberts, Asia 12 Humble Summer Cr 18-07.00(5.66m) +2.5 1 4
5 Crockett, Shamaujae 11 Houston Stratfor 18-04.00(5.59m) +4.5 1 2
6 Hancock, Robyn 12 Beaumont Ozen 18-01.00(5.51m) +6.1 1 1
7 Thomas, Taylor 11 Waller 17-10.00(5.44m) +4.4 1  
8 Hatchett, Jessica 12 Montgomery 17-09.50(5.42m) +2.3 1  
9 Brown, Bealoved 11 Beaumont Ozen 17-08.00(5.38m) +1.1 1  
10 Heuwitt, Hailey 11 Pearland Dawson 17-06.50(5.35m) +4.0 1  
11 Mitchell, Shaniya 09 Bay City 17-01.50(5.22m) +2.7 1  
12 Fontenot, Jameka 12 Beaumont Ozen 16-11.00(5.16m) +3.9 1  
13 Grant, Adrianna 11 El Campo 16-07.50(5.07m) +2.2 1  
14 Garcia, Asa 09 Texas City 16-06.50(5.04m) +2.3 1  
15 Lewis, Garion 11 Jack Yates 16-05.00(5.00m) +2.1 1  
16 Harbison, Jerica 10 Willis 16-03.00(4.95m) +3.4 1  
17 Wilson, Ravin 09 Dayton 16-01.50(4.91m) +5.4 1  
18 Thomas, Shantel 11 Goose Creek Memo 15-11.50(4.86m) +4.5 1  
19 Harris, Victoria 11 Jack Yates 15-07.00(4.75m) +4.3 1  
20 Francis, Ch'ante' 09 C E King 15-01.00(4.60m) +4.3 1  
21 Livingston, Victoria 12 Phillis Wheatley 14-11.00(4.55m) +3.8 1  
-- Lott, Ravin 11 Humble Summer Cr FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Obiozor, Cybil 11 Pearland Dawson 38-05.50(11.72m) +4.5 1 10
2 Brannon, Dominique 11 Beaumont Ozen 38-03.50(11.67m) +4.3 1 8
3 Jones, La'Tasha   Freeport Brazosp 37-04.00(11.38m) +3.0 1 6
4 Thomas, Taylor 11 Waller 37-01.00(11.30m) +4.8 1 4
5 Grant, Adrianna 11 El Campo 36-10.00(11.23m) +3.0 1 2
6 Broussard, Heather 12 Houston Spring W 36-09.00(11.20m) +1.2 1 1
7 Garcia, Asa 09 Texas City 36-01.50(11.01m) +0.8 1  
8 Thomas, Shantel 11 Goose Creek Memo 36-00.00(10.97m) +3.8 1  
9 Randall, Kelly 11 Angleton 35-08.00(10.87m) +3.3 1  
10 Davis, Ambra 12 Magnolia 35-07.00(10.85m) +4.6 1  
11 Lott, Ravin 11 Humble Summer Cr 35-00.50(10.68m) +1.8 1  
12 Livingston, Victoria 12 Phillis Wheatley 33-09.00(10.29m) +2.2 1  
13 Davis, Kabria 12 Humble Summer Cr 33-05.00(10.19m) +2.0 1  
14 Merka, Christina 11 Crosby 33-02.50(10.12m) +2.4 1  
15 Blanchard, Trisha   Port Neches Grov 33-00.00(10.06m) +3.8 1  
16 Bell, Alexia 10 Jack Yates 31-03.50(9.54m) +3.1 1  
-- Fontenot, Jameka 12 Beaumont Ozen FOUL(--) nwi 1  
-- Emokhor, Sandra 09 Houston Lee FOUL(--) nwi 1  
-- Walls, Ivy 12 Pearland Dawson FOUL(--) nwi 1  
-- Warren, Samantha 11 Brownsville Port FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Emily, Gunderson 10 Barbers Hill 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Casteel, Zoe 11 OR LI CY Mau 11-00.00(3.35m) 1 8
3 Fojtik, Alexis 12 Bay City 10-00.00(3.05m) 1 6
4 Murfin, Pam 12 Humble Kingwood 10-00.00(3.05m) 1 4
5 Rodriguez, Meaghan 09 Brownsville Port 9-06.00(2.90m) 1 1.50
5 Arnold, Megan 10 New Caney 9-06.00(2.90m) 1 1.50
7 Chovanec, Lindsay 10 Brenham 9-06.00(2.90m) 1  
8 Brinson, Mikayla 10 Lumberton 9-00.00(2.74m) 1  
10 Little, Jessica 10 Waller 8-06.00(2.59m) 1  
10 Dibbern, Haley 12 Bay City 8-06.00(2.59m) 1  
12 Wrobleske, Rebekah 11 Waller 8-06.00(2.59m) 1  
13 Walker, Kerigan 09 Crosby 8-06.00(2.59m) 1  
9 Davidson, Avery 10 Pearland Dawson 8-06.00(2.59m) 1  
14 Carlin, Stephanie 10 Friendswood 8-00.00(2.44m) 1  
15 Shipley, Anna 10 Barbers Hill 8-00.00(2.44m) 1  
15 Gonzales, Ellie 10 Richmond George 8-00.00(2.44m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) BRENHAM 56 2) Summer Creek 55 3) HUMBLE 42 4) Orange Little Cypress-Mau 38 4) Beaumont Ozen 38 4) Fort Bend Ridge Point 38 7) HOUSTON WASHINGTON 28 7) FRIENDSWOOD 28 9) Kingwood Park 27 10) Pearland Dawson 23 11) HOUSTON STRATFORD 20 12) WILLIS 17 13) HOUSTON YATES 16 13) TEXAS CITY 16 15) LIVINGSTON 14 15) Houston Spring Woods 14 17) Richmond George Ranch 13.50 18) NEDERLAND 12 18) BAYTOWN LEE 12 18) ANGLETON 12 21) DAYTON 11 22) ROSENBERG TERRY 10.66 23) WALLER 10 24) Rosenberg Lamar Consolida 9 25) Freeport Brazosport 8 25) Richmond Foster 8 25) Mont Belvieu Barbers Hill 8 25) CONROE CANEY CREEK 8 25) Baytown Goose Creek 8 30) Manvel 7 31) Houston Sharpstown 3 32) MAGNOLIA 2 32) HOUSTON WALTRIP 2 32) Pearland Dawson 2 32) HOUSTON WHEATLEY 2 36) Magnolia West 1 37) NEW CANEY 0.50 38) HUNTSVILLE 0.33 Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Beaumont Ozen 105 2) Pearland Dawson 62 3) Summer Creek 41 4) Manvel 40 5) Mont Belvieu Barbers Hill 35 6) HOUSTON WHEATLEY 23 7) ANGLETON 22 8) Kingwood Park 21 9) HOUSTON KING 20 10) Houston Spring Woods 19 11) WILLIS 18 11) TEXAS CITY 18 13) HUNTSVILLE 17 14) WALLER 15 15) HOUSTON STRATFORD 14 16) LUMBERTON 12 16) MONTGOMERY 12 16) Orange Little Cypress-Mau 12 16) BAY CITY 12 20) Rosenberg Lamar Consolida 11 21) NEDERLAND 10 21) CONROE CANEY CREEK 10 21) FRIENDSWOOD 10 24) Magnolia West 9 24) Fort Bend Ridge Point 9 26) Richmond Foster 7 27) BAYTOWN LEE 6 27) Freeport Brazosport 6 29) Porter 5.50 30) PORT NECHES-GROVES 3 30) BEAUMONT CENTRAL 3 30) Richmond George Ranch 3 30) MAGNOLIA 3 34) El CAMPO 2 34) ROSENBERG TERRY 2 36) NEW CANEY 1.50 37) LC Clear Falls 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version