RunnerspaceNewsView

2012 Results - Mt Rose League

Published by John Dixon of RS/NV
Apr 29 2012, 01:25 PM | 973 views
PrintReport
Social
Images

RaceTab 3 by MileSplit                              Registered to: Coach Nelson, STHS

              Mt. Rose League Meet #2 (Make Up) - 4/26/2012 1:26:55 AM              
                   South Tahoe Middle School, South Lake Tahoe, CA                  

                     Varsity Girls 100 Meter Hurdles                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Sierra Forvilly              WHIT                          17.71     8
  2 De'Ja Diemby                 STHS                          18.30     6

                      Varsity Boys 110 Meter Hurdles                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Brandon Cramer               STHS                          16.84     8
  2 David Casaday                STHS                          19.65     6
  3 Zack Welch                   WHIT                          21.11     4
  4 Jack Sugliam                 STHS                          23.27     2

               Varsity Boys 4x800 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 WHIT                                       9:07.27     8
  2 NTHS                                       9:08.20     6
  3 INLC                                       9:29.71     4

                         Varsity Boys 100 Meter Dash                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Zack Welch                   WHIT                          12.49  1     8
  2 Will Corey                   INLC                          12.55  2     6
  3 Max Primo                    WHIT                          12.93  2     4
  4 Chris Hoffman                NTHS                          13.23  2     2
  5 Rodney Asceirre              WHIT                          13.27  2     1
  6 John Barnett                 STHS                          14.34  2     
  7 Jack Sugliam                 STHS                          16.11  2     
  8 Alan Manzano                 WHIT                          18.21  2     

                        Varsity Girls 100 Meter Dash                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Brooke King                  STHS                          14.08  1     7
  1 Allie Doyle                  NTHS                          14.08  1     7
  3 Sierra Forvilly              WHIT                          14.17  1     4
  4 De'Ja Diemby                 STHS                          14.42  1     2
  5 Natasha Johnson              STHS                          14.55  1     1
  6 Angela Angela                NTHS                          14.68  2     
  7 Emma Sower                   STHS                          14.83  2     
  8 Emily Acker                  STHS                          15.11  2     
  9 Molly Takaki                 STHS                          15.18  2     
 10 Gisselle Benitez             WHIT                          15.34  2     
 11 Tara Lincoln                 INLC                          15.37  2     
 12 Dianna Gomez                 STHS                          15.38  3     
 12 Mia Harbaugh                 INLC                          15.38  2     
 14 Karla Lizaraga               STHS                          15.40  3     
 15 Sophie Breider               INLC                          15.58  2     
 16 Riley Chapman                STHS                          16.08  3     
 17 Alexis Villanueva            STHS                          16.14  3     
 18 Iran Manzano                 WHIT                          16.30  3     
 19 Casidee McDonough            STHS                          16.78  1     
 20 Alexa Cooper                 WHIT                          17.21  3     
 21 Emily Dawes                  STHS                          17.71  3     
 22 Sine Panyanonwat             INLC                          19.02  3     

               Varsity Boys 4x200 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 WHIT                                       1:56.71     8
  2 STHS                                       1:59.62     6

              Varsity Girls 4x200 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 STHS                                       2:21.08     8

                         Varsity Boys 1600 Meter Run                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Cass Chichowicz              Sugar Bowl Acadamy               NT  1     8
  2 Noah McDeroitt               NTHS                        5:04.05  1     6
  3 Mark Waite                   WHIT                        5:10.78  1     4
  4 Eric Dunn                    STHS                        5:12.84  1     2
  5 Mikey George                 WHIT                        5:17.00  2     1
  6 Peter Holmes                 NTHS                        5:20.08  2     
  7 Patrick McElravey            NTHS                        5:23.71  2     
  8 Dylan Maxwell                STHS                        5:42.58  1     
  9 Josh Welch                   WHIT                        5:47.05  1     
 10 Dominic Antanaai             NTHS                        5:50.05  2     
 11 Isaac Mrizagedan             STHS                        5:52.04  2     
 12 Ross Kovac                   STHS                        5:58.11  2     
 13 Skyler Smith                 NTHS                        6:14.24  2     
 14 Danika Reyes                 STHS                        6:24.49  2     

                       Varsity Girls 1600 Meter Run                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kira Smith                   STHS                        6:00.52     8
  2 Cara Filce                   STHS                        6:06.58     6
  3 Tara Galant                  NTHS                        6:08.18     4
  4 Cassidy Cichowicz            Sugar Bowl Acadamy          6:14.62     2
  5 Kate Ballan                  INLC                        6:48.90     1
  6 Molly Dant                   STHS                        6:49.24     
  7 Ingrid Roske                 NTHS                        7:28.48     

               Varsity Boys 4x100 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 NTHS                                         50.43     8
  2 Sugar Bowl Acadamy                           51.68     6
  3 WHIT                                         52.14     4
  4 STHS                                         56.67     2

              Varsity Girls 4x100 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 NTHS                                         57.00     8

                         Varsity Boys 400 Meter Dash                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Josh Johnson                 STHS                          55.12  1     8
  2 Alec Niven                   STHS                          56.78  1     6
  3 Oakley Keeler                NTHS                          57.68  1     4
  4 Ivan Parra                   STHS                          59.05  1     2
  5 Will Corey                   INLC                          59.43  2     1
  6 Marc Talbott                 Sugar Bowl Acadamy          1:00.01  2     
  7 James Palacis                NTHS                        1:00.65  2     
  8 Brandon Arreola              STHS                        1:00.96  2     
  9 Brandon Hackett              NTHS                        1:01.24  2     
 10 Fredy Betanzos               STHS                        1:02.37  2     
 11 Spencer Wilson               INLC                        1:03.71  2     
 12 Nicholas Corrio              WHIT                        1:11.78  2     

                       Varsity Girls 400 Meter Dash                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Katie Cochran                INLC                        1:02.21     8
  2 Valeri Nix                   INLC                        1:06.27     6
  3 Shelby McIntyre              STHS                        1:07.27     4
  4 Cassidy Cichowicz            Sugar Bowl Acadamy          1:09.05     2
  5 Lizzie Ryan                  Sugar Bowl Acadamy          1:15.34     1
  6 Kate Ballan                  INLC                        1:18.14     
  7 Alexa Cooper                 WHIT                        1:26.99     

                      Varsity Boys 300 Meter Hurdles                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Brandon Cramer               STHS                             NT     8
  2 David Casaday                STHS                          47.67     6
  3 Sean McDermott               NTHS                          50.15     4
  4 Zack Welch                   WHIT                          52.11     2
  5 John Serenio                 STHS                          55.43     1
  6 Jack Sugliam                 STHS                          58.62     

                     Varsity Girls 300 Meter Hurdles                     
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Sophie Breider               INLC                        1:00.96     8
  2 Madeline Dant                STHS                        1:04.99     6

                         Varsity Boys 800 Meter Run                         
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Conor Henderson              STHS                        2:10.52  1     8
  2 Tyler Myers                  STHS                        2:15.40  1     6
  3 Mark Waite                   WHIT                        2:18.90  1     4
  4 Mikey George                 WHIT                        2:19.37  1     2
  5 Harley Norton                STHS                        2:19.83  1     1
  6 Tommy Mancuso                INLC                        2:20.27  2     
  7 Marcelino Parra              STHS                        2:21.24  2     
  8 Ulises Caro                  STHS                        2:31.11  2     
  9 Jenner Ferts                 WHIT                        2:31.40  2     
 10 Matt Hanna                   WHIT                        2:33.84  1     
 11 Brandon Arreola              STHS                        2:36.87  1     
 12 Fredy Betanzos               STHS                        2:38.45  1     
 13 Rudy Mata                    WHIT                        2:51.46  2     
 14 Connor Rettig                STHS                        2:58.56  2     
 15 John Serenio                 STHS                        3:02.21  2     
 16 Forest Smith                 NTHS                        3:10.78  2     

                         Varsity Girls 800 Meter Run                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Karley Martinez              STHS                        2:42.68  1     8
  2 Lauren Marshall              WHIT                        2:53.93  2     6
  3 Tara Galant                  NTHS                        2:56.14  2     4
  4 Madeline Dant                STHS                        2:57.43  2     2
  5 Sophia Marelatos             INLC                        3:05.11  1     1
  6 Bridgette Moffat             STHS                        3:11.43  2     
  7 Emily Treat                  STHS                        3:13.68  2     
  8 Erin Moffat                  STHS                        3:16.83  2     
  9 Kate Ballan                  INLC                        3:17.87  2     
 10 Ingrid Roske                 NTHS                        3:26.77  2     

                         Varsity Boys 200 Meter Dash                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Oakley Keeler                NTHS                          26.31  1     8
  2 Chcuk Klein                  Sugar Bowl Acadamy            28.52  2     6
  3 Brandon Hackett              NTHS                          29.14  2     4
  4 Rodney Asceirre              WHIT                          29.27  1     2
  5 Max Primo                    WHIT                          29.96  2     1
  6 Rudy Mata                    WHIT                          30.02  2     
  7 Brian Francis                Sugar Bowl Acadamy            30.90  2     
  8 Gabriel Aguilar              WHIT                          33.02  2     
  9 Nicholas Corrio              WHIT                          34.40  2     
 10 Alan Manzano                 WHIT                          39.62  2     

                        Varsity Girls 200 Meter Dash                        
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time H#   Pts
=============================================================================
  1 Valeri Nix                   INLC                          28.97  1     8
  2 Sierra Forvilly              WHIT                          29.43  2     6
  3 Cassidy Cichowicz            Sugar Bowl Acadamy            30.11  2     4
  4 Emily Acker                  STHS                          32.36  2     2
  5 Sabrina Swoges               WHIT                          32.96  2     1
  6 Sophie Breider               INLC                          33.49  2     
  7 Gisselle Benitez             WHIT                          33.78  2     
  8 Iran Manzano                 WHIT                          36.30  2     
  9 Maya Crosby                  Sugar Bowl Acadamy            36.84  1     
 10 Sine Panyanonwat             INLC                          45.05  2     

                       Varsity Boys 3200 Meter Run                       
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Sean McDermott               NTHS                       11:58.56     8
  2 Spencer Wilson               INLC                       12:10.62     6
  3 James Palacis                NTHS                       13:53.52     4
  4 Dominic Antanaai             NTHS                       13:58.09     2

                       Varsity Girls 3200 Meter Run                      
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Katie Cochran                INLC                       13:52.78     8
  2 Tara Galant                  NTHS                       14:45.38     6
  3 Sophia Marelatos             INLC                       14:54.91     4

              Varsity Girls 4x400 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 WHIT                                       5:09.88     8
  2 STHS                                       5:11.02     6

               Varsity Boys 4x400 Meter Relay              
============================================================
    Team                                          Time   Pts
============================================================
  1 INLC                                       3:52.03     8
  2 STHS                                       4:01.53     6
  3 Sugar Bowl Acadamy                         5:04.31     4

                            Varsity Boys Triple Jump                           
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Chris Hoffman                NTHS                       31-07.00   NWI     8
  2 Brandon Hayakawa             NTHS                       30-11.00   NWI     6
  3 Jeremie Peart                NTHS                       30-01.00   NWI     4

                           Varsity Girls Triple Jump                           
================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind   Pts
================================================================================
  1 Tara Lincoln                 INLC                       28-00.00   NWI     8
  2 Mia Harbaugh                 INLC                       26-09.50   NWI     6
  3 Ingrid Roske                 NTHS                       25-03.25   NWI     4

                              Varsity Boys Long Jump                              
===================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind H#   Pts
===================================================================================
  1 Greg Baghdikian              STHS                       18-01.00   NWI  1     8
  2 Alec Niven                   STHS                       16-10.50   NWI  1     6
  3 Sean McDermott               NTHS                       16-07.50   NWI  1     4
  4 Jeremie Peart                NTHS                       15-10.50   NWI  1     2
  5 Brandon                      Sugar Bowl Acadamy         15-09.50   NWI  1     1
  6 Conor Henderson              STHS                       15-01.50   NWI  1     
  7 Chuck                        Sugar Bowl Acadamy         15-00.00   NWI  2     
  8 Brian                        Sugar Bowl Acadamy         13-05.00   NWI  2     
  9 Cieter Waite                 Sugar Bowl Acadamy         13-00.00   NWI  2     
 10 Howard Tim                   NTHS                       12-07.00   NWI  2     
 11 Goody Walowit                STHS                       12-00.00   NWI  2     
 12 John Serenio                 STHS                        8-07.00   NWI  2     

                              Varsity Girls Long Jump                             
===================================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind H#   Pts
===================================================================================
  1 De'Ja Diemby                 STHS                        14-0.50   NWI  1     8
  2 Angela Wood                  NTHS                       13-11.50   NWI  1     6
  3 Brooke King                  STHS                       12-11.50   NWI  2     4
  4 Tara Lincoln                 INLC                       12-06.25   NWI  2     2
  5 Mia Harbaugh                 INLC                       12-05.75   NWI  2     1
  6 Natasha Johnson              STHS                       11-10.00   NWI  2     
  7 Tammi Tu                     STHS                       11-05.25   NWI  2     
  8 Emily Acker                  STHS                       11-03.00   NWI  2     
  9 Molly Takaki                 STHS                       10-10.75   NWI  2     
 10 Shelby McIntyre              STHS                        9-05.50   NWI  2     

                          Varsity Boys High Jump                         
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Jenner Ferts                 WHIT                        5-04.00     8
  2 Sean McDermott               NTHS                        5-04.00     6
  3 Mark Waite                   WHIT                        5-00.00     4
  4 Mikey George                 WHIT                        4-08.00     2
  5 Chuck                        Sugar Bowl Acadamy          4-06.00     1
  6 Patrick McElravey            NTHS                        4-02.00     

                         Varsity Girls High Jump                         
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark   Pts
==========================================================================
  1 Allie Doyle                  NTHS                        4-03.00     8
  2 Angela Wood                  NTHS                        4-01.00     6
  3 Emily Dawes                  STHS                        3-10.00     4
  4 Riley Chapman                STHS                        3-08.00     2

                          Varsity Boys Discus Throw                         
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark H#   Pts
=============================================================================
  1 Brandon Cramer               STHS                          94-09  1     8
  2 Rafa Gutierrez               STHS                          92-10  1     6
  3 Yordy Sven                   NTHS                          88-09  2     4
  4 Patric Stimac                STHS                          77-01  2     2
  5 Kris Hurwitz                 STHS                          73-03  2    --
  6 Trevor Burgess               STHS                          70-06  2     
  7 Howard Tim                   NTHS                          69-01  2     
  8 Cale Backinger               STHS                          63-06  2     
  9 Pieter Weemaes               Sugar Bowl Acadamy            63-06  2     
 10 Boat Tug                     NTHS                          59-05  2     

                            Varsity Boys Shot Put                           
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark H#   Pts
=============================================================================
  1 Cale Backinger               STHS                       38-06.75  1     8
  2 Kris Hurwitz                 STHS                       35-02.50  2     6
  3 Trevor Burgess               STHS                       33-11.25  2     4
  4 Oakley Keeler                NTHS                       30-10.50  2     2
  5 Jordan Halst                 NTHS                        30-0.25  2     1
  6 Rafa Gutierrez               STHS                       28-04.75  2     
  7 Patric Stimac                STHS                       27-07.00  2     
  8 TJ Cornwell                  STHS                       25-04.00  2     
  9 Howard Tim                   NTHS                       20-10.50  2     

                           Varsity Girls Shot Put                           
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark H#   Pts
=============================================================================
  1 Raquel Marcheassault         STHS                       25-05.00  1     8
  2 Angela Wood                  NTHS                       25-04.00  2     6
  3 Sage Chado                   NTHS                       23-02.50  2     4
  4 Grace Bronken                STHS                       22-03.25  2     2
  5 Tammi Tu                     STHS                       20-11.00  2     1
  6 Casidee McDonough            STHS                       20-00.00  2     
  7 Sara Trimm                   NTHS                       19-10.00  2     
  8 Gisselle Benitez             WHIT                       18-06.00  2     
  9 Emily Acker                  STHS                       18-06.00  2     
 10 Aide James                   STHS                       18-03.75  3     
 11 Cara Filce                   STHS                       18-03.50  3     
 12 Emma Sower                   STHS                       18-03.00  3     
 13 Jocelyn DeLeon               STHS                       17-08.75  3     
 14 Iran Manzano                 WHIT                       16-09.00  3     
 15 Karley Martinez              STHS                       16-06.50  3     
 16 Karen Ramos                  STHS                       14-02.00  3     
 17 Karla Lizaraga               STHS                       12-04.25  3     

                         Varsity Girls Discus Throw                         
=============================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark H#   Pts
=============================================================================
  1 Brooke King                  STHS                          69-08  2     8
  2 Sara Trimm                   NTHS                          68-08  1     6
  3 Raquel Marcheassault         STHS                          67-09  1     4
  4 Grace Bronken                STHS                          63-00  1     2
  5 Sage Chado                   NTHS                          62-10  1     1
  6 Casidee McDonough            STHS                          61-10  2     
  7 Tammi Tu                     STHS                          58-06  2     
  8 Jocelyn DeLeon               STHS                          57-04  2     
  9 Aide James                   STHS                          51-11  2     
 10 Karley Martinez              STHS                          35-11  2     
 11 Sine Panyanonwat             INLC                          34-10  2     
 12 Karen Ramos                  STHS                          32-08  2     



                Varsity Girls Team Scores (16 Events Scored)                
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth
=====================================================================
  1 STHS                        109    16   24   12   14   43    0 
  2 NTHS                        70      7   14    0    8   41    0 
  3 INLC                        61     22   14    8    0   17    0 
  4 WHIT                        33     11    6    8    8    0    0 
  5 Sugar Bowl Acadamy           9      7    2    0    0    0    0 


                 Varsity Boys Team Scores (17 Events Scored)                
=====================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Fld  Oth
=====================================================================
  1 STHS                        126    16   17   31   14   48    0 
  2 NTHS                        93     18   20    4   14   37    0 
  3 WHIT                        67     16   11    6   20   14    0 
  4 Sugar Bowl Acadamy          26      6    8    0   10    2    0 
  5 INLC                        25      7    6    0   12    0    0



Post to:  
Post as: 
Hashtags: None
 
 
 
Switch to Full Version