RunnerspaceNewsView

2012 Results - Puma Henderson Invitational

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 5 2012, 04:29 PM | 210793 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Puma Henderson Invitational
Puma Henderson Invitational - May 4, 2012
Henderson High School, 400 Montgomery Avenue, West Chester, PA, US, 19380
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 800m HS Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Willig, Ned   Great Valley 1:52.16 1  
2 Stone, Andrew   Lasalle College 1:52.54 1  
3 Jenkins, Alex   Downingtown West 1:54.39 1  
4 Damiani, Tom   Tunkhannock Area 1:54.62 1  
5 O'Such, Joseph   Spring Ford 1:55.38 1  
6 Garton, Dave   Perkiomen Valley 1:55.58 1  
7 Dickson, Ryan   Central Bucks So 1:56.48 1  
8 Sankey, Matthew   Daniel Boone 1:57.29 1  
9 Wolffe, Billy   Great Valley 1:57.47 1  
10 Rinker, Josh   Muhlenberg Senio 1:57.63 1  
11 Peterson, David   Conrad Weiser 1:57.65 1  
12 Snyder, Colton   Northeast Bradfo 1:58.02 1  
13 Nole, Alex   Tunkhannock Area 1:58.38 1  
14 Hartsough, John   Abington 1:58.39 1  
15 Miller, Robert   West Chester Hen 1:58.66 1  
16 Huang-Hobbs, Max   Germantown Acade 1:58.97 1  
17 Parsons, Sam   The Tatnall 1:59.23 1  
18 Johnson, Andrew   Christopher Dock 1:59.26 1  
19 Casini, Joseph   Salesianum 1:59.33 1  
20 Willis, Nathan   Friends' Cen 1:59.45 1  
21 Markle, Ryan   Downingtown West 1:59.63 1  
22 D'Antonio, Michael   Avon Grove 1:59.65 1  
23 Linse, Connor   Souderton Area 1:59.69 1  
24 Grab, Charlie   West Chester Hen 1:59.69 1  
25 Smart, Nick   Garnet Valley 1:59.75 1  
26 Musto, Kyle   Germantown Frien 2:00.07 1  
27 Marks, Ryan   Phoenixville Are 2:00.34 1  
28 Felt, Jack   Council Rock Nor 2:00.36 1  
29 Headland, Phillip   Warwick 2:00.37 1  
30 Hall, Jason   West Chester Hen 2:00.71 1  
31 Godshall, Derek   Christopher Dock 2:01.04 1  
32 McCary, Demetrius   Great Valley 2:01.20 1  
33 Graybill, Phillip   Owen J Roberts 2:01.24 1  
34 Wade, Andrew   Salesianum 2:01.45 1  
35 Oconnell, Liam   Pennsbury 2:01.76 1  
36 Kligman, Ben   Conestoga 2:01.96 1  
37 MUSETTI, ADAM   Spring Ford 2:02.08 1  
38 Jones, Evan   Kennett 2:02.08 1  
39 finney, james   Germantown Frien 2:02.19 1  
40 Hughes, Ryan   Salesianum 2:02.19 1  
41 Pettit, Nick   Central Bucks So 2:02.30 1  
41 Gutnajer, Christopher   Avon Grove 2:02.30 1  
43 Duffy, Tom   Methacton 2:02.44 1  
44 Hodgins, Sean   Perkiomen Valley 2:02.65 1  
45 Gaus, Isa   Solanco 2:02.74 1  
46 Ferraiolo, Dan   Malvern Prep 2:02.84 1  
47 Paul, Henry   The Tatnall 2:02.92 1  
48 Turner, Jordan   West Chester Eas 2:03.14 1  
49 Kilgore, Nathan   Conestoga Valley 2:03.18 1  
50 Jenkins, Peter   Springfield Town 2:03.20 1  
51 Devonshire, Brandon   Northeast Bradfo 2:03.37 1  
52 McLaughlin, Liam   Downingtown East 2:03.40 1  
53 Mendrzycki, Greg   Souderton Area 2:03.63 1  
54 Goldblatt, Ben   Abington 2:03.98 1  
55 Carcella, Adam   Downingtown East 2:04.07 1  
56 Schulz, Matt   Methacton 2:04.15 1  
57 Molloy, Jonathan   Pennsbury 2:04.30 1  
58 Dougherty, Sean   West Chester Eas 2:04.34 1  
59 Allen, Graham   Chestnut Hil 2:04.59 1  
60 Porter, Larry   Washington Towns 2:04.59 1  
61 Roberts, Kareem   Bay Shore 2:05.22 1  
62 Gulley, Pernell   Bay Shore 2:05.62 1  
63 Payne, Taylor   The Tatnall 2:05.63 1  
64 Good, Christian   Abington 2:05.65 1  
65 Doughty, Mike   Milford 2:05.97 1  
66 Weikert, Tyler   Gettysburg Area 2:06.05 1  
67 Chiappetta, Matt   Phoenixville Are 2:06.11 1  
68 Powers, Andrew   Malvern Prep 2:06.21 1  
69 Mendoza, Brandon   Shamokin Area Se 2:06.24 1  
70 Torok, Zack   Washington Towns 2:06.32 1  
71 Sewell, Tyler   West Chester Eas 2:06.40 1  
72 McFarland, Torin   Owen J Roberts 2:06.58 1  
73 Phalen, Henry   Milford 2:06.84 1  
74 Schmitz, Joseph   Gettysburg Area 2:06.90 1  
75 Ruth, Jake   Abington 2:06.97 1  
76 Dickson, Connor   Conestoga Valley 2:08.25 1  
77 Seykora, Tom   Devon Preparator 2:08.51 1  
78 Pinamont, Billy   Unionville 2:09.14 1  
79 Urbani, Evan   Unionville 2:09.15 1  
80 Endter, Zac   Springfield Town 2:09.50 1  
81 Drake, Harley   Troy Area 2:14.89 1  
82 Westerfer, Chris   Troy Area 2:16.76 1  
 
Womens 800m HS Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sullivan, Holly   Owen J Roberts 2:11.53 1  
2 Bolles, Olivia   Villa Maria Acad 2:14.72 1  
3 Towell, Devon   West Chester Eas 2:15.08 1  
4 Tracy, Michelle   West Chester Hen 2:15.22 1  
5 Rowe, Danielle   Bay Shore 2:15.23 1  
6 Celata, Carey   Germantown Frien 2:17.31 1  
7 Carr, Rachel   Phoenixville Are 2:18.21 1  
8 Huffman, Erika   Wyalusing Valley 2:18.79 1  
9 Kwapinski, Alexa   Central Bucks So 2:19.42 1  
10 Berneski, Samantha   Central Bucks So 2:19.97 1  
11 Berneski, Marissa   Central Bucks So 2:20.04 1  
12 Hajnik, Nicole   Great Valley 2:20.20 1  
13 Winkler, Becca   Lower Merion 2:20.37 1  
14 Doggett, Tess   Germantown Frien 2:20.42 1  
15 Farrell, Abbey   Downingtown West 2:20.43 1  
16 Barrett, Megan   West Chester Eas 2:20.84 1  
17 Krause, Gretchen   Central Bucks We 2:20.98 1  
18 O'Connell, Erin   Pennsbury 2:21.03 1  
19 Haering, Samantha   Central Bucks So 2:21.15 1  
20 Young, Olivia   Unionville 2:21.19 1  
21 Gehman, Carrie   Christopher Dock 2:21.30 1  
22 gray, erica   Pennsbury 2:21.32 1  
23 Bliss, Molly   Milford 2:21.74 1  
24 Anderson, Jacqueline   Bay Shore 2:21.98 1  
25 Moy, Marielle   West Chester Hen 2:22.36 1  
26 Matthews, Jordan   Abington 2:22.45 1  
27 Tredway, Amanda   Downingtown West 2:22.47 1  
28 Key, Heather   Daniel Boone 2:22.50 1  
29 Moore, Colleen   Boyertown Area 2:22.61 1  
30 McCaslin, Nia   Bay Shore 2:22.80 1  
31 Myer, Lauren   Wilson 2:23.10 1  
32 Kochinsky, Sarah   Great Valley 2:23.11 1  
33 Andrade, Cesia   Bay Shore 2:23.21 1  
34 Starr, Emma   Kennett 2:23.37 1  
35 Concannon, Rita   Conestoga 2:23.74 1  
36 Karsch, Nicole   Methacton 2:23.82 1  
37 Mueller, Rachel   Warwick 2:23.86 1  
38 Eberly, Jillian   Solanco 2:24.07 1  
39 Peattie, Regina   Bay Shore 2:24.50 1  
40 Allport, Carly   Solanco 2:24.53 1  
41 Sherman, Elexa   Methacton 2:24.82 1  
42 Hastings, Kate   The Tatnall 2:25.11 1  
43 Sherman, Olivia   Gettysburg Area 2:25.15 1  
44 Fox, Moira   Central Bucks We 2:25.22 1  
45 Berry, Olivia   Central Bucks We 2:25.59 1  
46 Duguid, Elizabeth   West Chester Eas 2:26.28 1  
47 Seymour, Michelle   Boyertown Area 2:26.55 1  
48 Vile, Alex   Conrad Weiser 2:27.92 1  
49 Fulton, Rachel   Villa Maria Acad 2:27.93 1  
50 White, Kelsey   Perkiomen Valley 2:28.12 1  
51 Strother, Rachel   Abington 2:28.27 1  
52 McDevitt, Molly   Shamokin Area Se 2:28.45 1  
53 Lawlor, Bridie   Germantown Acade 2:28.81 1  
54 HEERE, EMILY   Muhlenberg Senio 2:29.47 1  
55 Matthews, Victoria   Abington 2:31.23 1  
56 Coy, Shelby   Twin Valley 2:31.76 1  
57 Lenzi, Val   Owen J Roberts 2:32.04 1  
58 Bonsall, Allie   Perkiomen Valley 2:32.31 1  
59 Reese, Mara   Lower Merion 2:32.65 1  
60 Jean, Rebecca   Abington 2:33.64 1  
61 Pinamont, Julia   Unionville 2:33.87 1  
62 Stoltzfus, Rebekah   Conestoga Valley 2:34.92 1  
63 Ross, Natalie   Souderton Area 2:35.25 1  
64 Reed, Kelsey   Conestoga Valley 2:35.87 1  
65 Uebele, Hannah   Milford 2:44.88 1  
66 Liberto, Brooke   Washington Towns 2:45.92 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version