RunnerspaceNewsView

2012 Results - Saint Anthonys Invitational

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 5 2012, 10:36 PM | 274635 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Saint Anthonys Invitational
Saint Anthonys Invitational
May 4, 2012 to May 5, 2012
St Anthony's High School, Huntington, NY, US, 11747
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 1600m | 3000m | 3200m | 2k Steeple | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | 4x1600m Relay | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 correa, travis 12 Bellport 1:53.94 1 10
2 Keresztes, Andrew 12 Port Jefferson ( 1:54.15 1 8
3 McDonald, Alex 12 Collegiate 1:54.94 1 6
4 Kreider, Kevin 12 St Anthony's 1:55.30 1 4
5 Ferguson, Sean 12 St John The Bapt 1:56.46 1 2
6 Ferguson, Jamil 12 Benjamin Cardozo 1:57.18 1 1
7 McDuffie, Will 12 Collegiate 1:57.47 1  
8 DuPlessis, Thomas 12 St John The Bapt 1:57.66 1  
9 Louro, Thomas 10 St Anthony's 1:57.87 1  
10 Benfield, Gerard 12 St John The Bapt 1:58.18 1  
11 Morra, Andrew 11 Garden City 1:58.30 1  
12 DeLuna, Danny 11 Massapequa 1:58.60 1  
13 Greenwood, Jonathan 11 Freeport 1:58.61 1  
14 McGee, Raul 12 Kellenberg 1:58.64 1  
15 Patrick, McGuire 11 Smithtown West 1:58.73 1  
16 Schneider, Jeremy 11 St John The Bapt 1:58.84 1  
17 Vanega, Oriel 12 All Hallows 1:58.85 1  
18 Thomas, Justin 12 William Floyd 1:59.17 1  
19 Santelli, Louis 10 St Anthony's 1:59.24 1  
20 Garcia, Will 12 Collegiate 1:59.50 1  
21 Segreto, Frank 12 St Anthony's 1:59.93 1  
22 Grant, Christopher 11 Chaminade 1:59.95 1  
23 Capozzoli, Tyler 12 Kellenberg 2:00.51 1  
24 Keys, Tyler 12 Shoreham-Wading 2:00.57 1  
25 Barker, Chad 11 Elmont 2:00.71 1  
26 Burger, Travis 12 Manhasset 2:01.42 1  
27 Robinson, Brandon 10 Brentwood 2:01.51 1  
28 Harrison, Brent 12 Chaminade 2:01.95 1  
29 Welch, Christian 11 Ward Melville 2:02.22 1  
30 Ackerman, Ryan 12 Huntington 2:02.39 1  
31 19, Not Listed   Unknown 2:02.43 1  
32 2, Not Listed   Unknown 2:02.71 1  
32 Wright, Caleb 10 Bishop Loughlin 2:02.71 1  
34 Grant, Justin 11 Freeport 2:03.04 1  
35 Sommer, Samuel 11 Great Neck South 2:03.22 1  
36 Ryu, Daniel 12 Collegiate 2:03.54 1  
37 Moberg, Andrew 12 Harborfields 2:03.72 1  
38 Matera, Matthew 12 Collegiate 2:03.78 1  
39 Grant, Tim 12 Northport 2:04.02 1  
40 Weber, Doug 11 Sachem East 2:04.10 1  
40 Wheeler, Tommy 12 Rocky Point 2:04.10 1  
42 Cowen, Alex 10 Great Neck South 2:04.11 1  
43 Cicale, Vincent 11 Ward Melville 2:04.12 1  
44 Fergus, Devin 12 Freeport 2:04.23 1  
45 Anzai, Isao 11 Collegiate 2:04.82 1  
46 Sperl, Austin 9 Comsewogue 2:04.97 1  
47 Hamilton, Jimmy 11 St John The Bapt 2:05.02 1  
48 Petrucci, Jesse 11 Kings Park 2:05.45 1  
49 santana, brandon 12 Bellport 2:05.50 1  
50 Gaspand, Chris 10 Bishop Loughlin 2:05.81 1  
51 Rock, Andrew 11 Bronx Of Science 2:05.97 1  
 
Mens 800m Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Romero, Wilbur 12 W T Clarke 1:59.90 1  
2 Cooney, Ryan 11 Massapequa 2:01.18 1  
3 Esposito, Dominic 12 Massapequa 2:03.31 1  
4 Agostino, Fred 12 Port Jefferson ( 2:03.94 1  
5 Sullivan, Devin 10 Northport 2:04.25 1  
6 Abazis, Matt 10 Mercy (LI)-2 2:04.92 1  
7 Leopold, Justin 10 Northport 2:05.81 1  
8 Cavaliere, Ronny 11 Hauppauge 2:05.96 1  
9 Sherretts, Jamison 10 North Babylon 2:06.06 1  
10 Waldeck, Matthew 12 Comsewogue 2:06.31 1  
11 Haussmann, Matt 12 North Babylon 2:06.45 1  
12 Flores-Bonilla, Manuel 12 Uniondale 2:06.50 1  
13 Termine, Nick 10 Northport 2:06.69 1  
14 Acosta, RJ 10 Northport 2:06.81 1  
15 Homeyer, Liam 11 Kings Park 2:07.13 1  
16 Walsh, Dennis 11 Port Jefferson ( 2:07.69 1  
17 MacAvoy, Jake 11 Massapequa 2:08.00 1  
18 Gallagher, Brian 11 St Anthony's 2:08.01 1  
19 Bossung, Blane 12 Westhampton 2:08.03 1  
19 Hayes, Thomas 10 Chaminade 2:08.03 1  
21 Lopes, Kyle 10 St Anthony's 2:08.43 1  
22 Beesley, Matthew 12 Comsewogue 2:08.52 1  
23 Mayer, Evan 10 Comsewogue 2:08.54 1  
24 Gorton, Kevin 10 Chaminade 2:08.64 1  
25 Carrasco, Joe 10 Riverhead 2:08.73 1  
26 Ludemann, Kevin 10 Northport 2:08.99 1  
27 Franks, Mike 10 Rocky Point 2:09.78 1  
28 Jacobsen, Patrick 10 Northport 2:10.12 1  
29 Singh, Arman 10 W T Clarke 2:10.14 1  
30 O'Hara, Patrick 11 Holy Trinity 2:10.15 1  
31 Coltrain, Shea 11 North Babylon 2:10.50 1  
32 Patrizio, Christian 11 Comsewogue 2:10.55 1  
33 Terry, Matt 12 Westhampton 2:10.73 1  
34 Tesoriero, Anthony 10 Massapequa 2:11.35 1  
34 Ludemann, Brian 10 Northport 2:11.35 1  
36 1, Not Listed   Unknown 2:11.71 1  
37 Lepore, Nick 9 Comsewogue 2:12.11 1  
38 Eybergen, Christian 12 St Anthony's 2:12.17 1  
39 Derenze, Patrick 11 Mercy (LI)-2 2:12.55 1  
40 Dale, Liam 12 Sachem East 2:13.44 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Margey, Kelsey 12 Friends Academy 2:09.89 1 10
2 Gallagher, Emma 9 Garden City 2:11.01 1 8
3 Amarosa, Kelsey 12 Smithtown East 2:15.51 1 6
4 Coiro, Kristina 12 General Douglas 2:15.73 1 4
5 McBrien, Shannon 12 Massapequa 2:16.05 1 2
6 Hensley, Victoria 12 Northport 2:18.47 1 1
7 Bourgal, Andrea 12 Massapequa 2:18.85 1  
8 Penn, Chelsea 12 St John The Bapt 2:21.37 1  
9 Caracciolo, Rosalie 11 Sacred Heart Aca 2:21.56 1  
10 Gerdes, Kelly 10 General Douglas 2:22.31 1  
11 Souffrant, Ashley 10 Uniondale 2:23.37 1  
12 Reynolds, Faith 9 Ward Melville 2:24.40 1  
13 Baldinger, Rebecca 12 Massapequa 2:24.50 1  
14 Conti, Rachel 10 Riverhead 2:24.95 1  
15 Thorne, Jackie 8 Northport 2:25.61 1  
16 Auciello, Delina 10 Mercy (LI)-2 2:25.85 1  
17 Rubino, Sarah 10 Garden City 2:25.92 1  
18 Duffy, Becca 12 Sachem North 2:27.53 1  
19 Cunningham, Nicole 12 St John The Bapt 2:28.58 1  
20 DiMartino, Kaitlin 10 Sachem East 2:28.67 1  
21 Race, Jennifer 10 General Douglas 2:29.08 1  
22 McGannon, Katherine 10 Garden City 2:29.12 1  
23 Okorn, Kristen 10 Hauppauge 2:29.16 1  
24 Figalora, Allyson 11 Sachem East 2:29.60 1  
25 Rashba, Margot 10 The Stony Brook 2:29.82 1  
26 Balestrieri, Marisa 12 Connetquot 2:30.05 1  
27 Campoli, Michelle 10 Garden City 2:30.84 1  
28 Rivera, Lauren 11 St John The Bapt 2:31.81 1  
29 Martello, Cristina 11 Mary Louis Acade 2:32.68 1  
30 Johnson, Kymberly 12 Mary Louis Acade 2:34.54 1  
31 Foltmann, Brooke 11 Sachem North 2:36.99 1  
 
Womens 800m Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Montoya, Marissa 10 Ward Melville 2:22.18 1  
2 Carlin, Taylor 11 Cold Spring Harb 2:23.67 1  
3 Tuthill, Meg 8 Mercy (LI)-2 2:24.68 1  
4 Neville, Erin 10 Commack Dist 2:25.32 1  
5 Hroch, Chelsea 10 Farmingdale 2:27.47 1  
6 Gehring, Dani 11 Mercy (LI)-2 2:28.35 1  
7 1, Not Listed   Unknown 2:29.75 1  
8 Ricker, Taylor 11 Rocky Point 2:30.02 1  
9 Doller, Madison 9 Farmingdale 2:30.93 1  
10 Ringle, Brielle 11 Massapequa 2:32.46 1  
11 Incatasciato, Ashley 11 Hauppauge 2:33.64 1  
12 McElroy, Kelly 11 Sayville 2:34.99 1  
13 Corrigan, Catherine 9 Northport 2:35.25 1  
14 Murphy, Kayla 10 East Islip 2:35.46 1  
15 Walsh, Caitlyn 11 Mercy (LI)-2 2:35.72 1  
16 Giordano, Samantha 10 Farmingdale 2:35.90 1  
17 Skrypek, Kaitlin 11 St Anthony's 2:36.40 1  
18 Ward, Briana 10 Sayville 2:36.86 1  
19 Seedorf, Stephanie 9 Massapequa 2:37.04 1  
20 Cardno, Nicole 11 Ward Melville 2:37.05 1  
21 Zikha, Gabby 12 Herricks 2:37.49 1  
22 Ashe, Niamh 11 East Islip 2:38.25 1  
23 Hroch, Courtney 11 Farmingdale 2:38.41 1  
24 Thomson, Katrina 9 Mercy (LI)-2 2:38.54 1  
25 Moscarelli, Lauren 12 Ward Melville 2:38.91 1  
26 Paccione, Nicole 10 Ward Melville 2:39.13 1  
27 Kobel, Jordan 10 Sayville 2:40.26 1  
28 Molzon, Heather 10 Northport 2:40.75 1  
29 Bartolotta, Jessica 12 Sayville 2:42.01 1  
30 Henderson, Colleen 10 Sayville 2:42.64 1  
31 Weik, Kalle 7 Sayville 2:42.83 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Saint Anthony's 87.50 2) Chaminade 39 3) Huntington 36 4) Ward Melville 34 5) Uniondale 32 6) Smithtown West 30 7) William Floyd 24 8) West Islip 23 9) Walt Whitman 22 10) Stony Brook 21 10) North Babylon 21 12) Copiague 17 13) Amityville 16 14) Bellport 14 14) Port Jefferson 14 16) Massapequa HS 12 17) Plainedge 10 17) St. John the Baptist 10 17) Eastport/SouthMano 10 17) John Glenn 10 17) Freeport HS 10 22) Bayport/Bluepoint 8 22) MacArthur HS 8 22) Miller Place 8 22) Roslyn HS 8 26) Fordham Prep 6.50 27) Collegiate 6 27) Shoreham Wading River 6 27) Sachem East 6 27) Sachem North 6 31) Riverhead 4 31) Manhasset HS 4 31) Kellenberg 4 31) Long Beach HS 4 31) St. Dominic 4 36) Elmont HS 3 37) East Meadow HS 2 37) Westbury 2 37) Brentwood 2 40) Port Washington 1 40) Rocky Point 1 40) Benjamin Cardozo 1 40) Oceanside 1 40) Syosset 1 Women - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Uniondale 55 2) Garden City 49 3) Copiague 39 4) Northport 34 5) North Shore 30 6) Saint Anthony's 29 7) Sachem East 27 7) Massapequa HS 27 9) Benjamin Cardozo 26 9) Ward Melville 26 11) Riverhead 23 12) Friends Academy 18 13) Bayport/Bluepoint 16 13) North Babylon 16 15) Smithtown East 13 15) MacArthur HS 13 17) Brentwood 12 17) Connetquot 12 19) Great Neck South HS 10 19) John Glenn 10 21) St. John the Baptist 9 22) Miller Place 8 22) Mary Louis Academy 8 22) Kings Park 8 22) Walt Whitman 8 26) Mount Sinai 7 27) Long Island Lutheran 6 27) Harborfields 6 27) Smithtown West 6 27) Sayville 6 27) Sachem North 6 32) East Meadow HS 5 32) Manhasset HS 5 34) Campus Magnet 4 34) Farmingdale HS 4 36) Westbury 2 36) Stony Brook 2 36) Commack 2 39) Holy Trinity 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version