RunnerspaceNewsView

2012 Live Results - Oregon Twilight

Published by RunnerSpace.com/College
May 5 2012, 07:14 PM | 90490 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Oregon Twilight
Oregon Twilight - May 5, 2012
University of Oregon, Hayward Field, Eugene, OR, US, 97403
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | Mile | 3k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | Mile | 3k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hamilton, Ryan 12 Washington 10.51w +5.4 2  
2 Wheaton, Markus 11 Oregon State 10.58w +5.4 2  
3 Thomas, De'Anthony 9 Oregon 10.65w +5.4 2  
4 Mathis, Dior 10 Oregon 10.70w +5.4 2  
5 Helms, Branden 9 Lane (OR) 10.79w +3.0 1  
6 Strong, Micah 12 George Fox 10.89w +5.4 2  
7 Carpenter, Kevin 12 Lewis & Clark 10.94w +3.0 1  
8 Donovan, Gage 9 Everett Communit 10.96w +5.4 2  
9 Roetcisoender, Mark 9 Portland 11.03w +3.0 1  
10 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 11.04w +5.4 2  
11 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 11.06w +3.0 1  
12 Marable, Malcolm 10 Oregon State 11.12w +3.0 1  
13 Green, Devonte 9 Everett Communit 11.43w +3.0 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Berry, Michael 10 Oregon 21.24 +1.9 2  
2 Thomas, De'Anthony 9 Oregon 21.60 +1.9 2  
3 Helms, Branden 9 Lane (OR) 21.78 +1.9 2  
4 Latt, Jordan 9 Unattached 22.08 +2.0 1  
5 Roetcisoender, Mark 9 Portland 22.18 +1.9 2  
6 Brown, Korey 11 Oregon 22.29 +1.9 2  
7 Carpenter, Kevin 12 Lewis & Clark 22.44 +1.9 2  
8 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 22.75 +1.9 2  
9 Adams, Ryan 9 Clackamas 22.90 +2.0 1  
10 Sloan, Emanuell 9 Pacific Lutheran 23.25 +2.0 1  
11 Avants, LT 9 Mt Hood 23.31 +2.0 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Drakeford, Antione 12 Unattached 46.87 2  
2 McNeal, Maurice 10 Washington 48.11 2  
3 Harper, Bryan 12 Oregon 48.48 2  
4 Burningham, Landon 12 Western Oregon 49.10 2  
5 Latt, Jordan 9 Unattached 49.20 1  
6 Allen, Ben 9 Spokane CC 49.64 1  
7 Brown, Korey 11 Oregon 49.74 2  
8 Bland, Josh 10 Spokane CC 49.90 2  
9 Mcnaughton, Ian 9 Lane (OR) 50.01 1  
10 Vuksich, Kyle 10 Clackamas 50.14 1  
11 Medrano, Elias 10 Spokane CC 50.85 1  
12 Avants, LT 9 Mt Hood 52.31 1  
 
Mixed 400m Masters Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Beller, Byrke   Oregon TC Master 54.81 1  
2 McCartin, Sean   Eugene RC 57.38 1  
3 Hasan, Naim   Portland Masters 1:00.27 1  
4 Clark, Richard   Oregon TC Master 1:00.66 1  
5 Martin, Galen   Oregon TC Master 1:06.68 1  
6 Hunt, Glen   Unattached 1:08.63 1  
7 Mitchell, Rebecca   Oregon TC Master 1:29.67 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mulder, Tyler   OTC Elite 1:46.44 2  
2 Renshaw, Lachlan   OTC Elite 1:46.91 2  
3 Wieczorek, Mark   Unattached 1:47.12 2  
4 Guyota, Boru 10 Oregon 1:50.48 2  
5 Noelle, Chad 9 Oregon 1:50.64 2  
1 Blume, Kyle 10 Washington 1:51.61 1  
6 Stanford, Travis 12 Oregon 1:51.64 2  
2 Collins, Austin 9 Clackamas 1:51.67 1  
7 Williams, Charlie 12 Washington 1:52.07 2  
8 Gauson, Kristopher 12 Unattached 1:52.15 2  
9 Klein, Dusty 12 Boise State 1:52.18 2  
3 Whitley, Bradley 10 Washington 1:52.54 1  
4 Petrocci, Matt 6 Runners Roost 1:52.60 1  
5 Sultessa, Badane 9 Clackamas 1:52.75 1  
6 Price, Travis 11 Great Falls 1:52.75 1  
7 Sherier, Brandon 10 Clackamas 1:52.83 1  
8 Ovett, Freddy 9 Unattached 1:53.21 1  
9 Warren, Trent 9 UO Running Club 1:53.56 1  
10 Olsen, Chris 11 Western Oregon 1:53.95 1  
11 Hornung, Andrew 11 Great Falls 1:53.99 1  
12 Rivera, Bobby   Bowerman Athleti 1:54.63 1  
13 Torrellas, Patrick 12 Portland 1:54.72 1  
10 Daigre, Derrick 9 Washington 1:55.77 2  
14 Romey, Matt 12 George Fox 1:56.68 1  
15 Adams, Patrick 9 Unattached 1:58.94 1  
-- Cottrell, Jeff 9 Spokane CC DNS 1  
-- Greer, Elijah 11 Oregon DNF 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wheating, Andrew   OTC Elite 3:44.97 2  
2 Ulrey, Dorian   Nike 3:45.30 2  
3 Gauson, Kristopher 12 Unattached 3:45.98 2  
4 Alexander, Colby 9 Oregon 3:46.44 2  
5 Chelanga, Sam   OTC Elite 3:46.72 2  
6 Cronin, Ian   Brooks 3:47.37 2  
7 Kwiatkowski, Chris 12 Oregon 3:49.49 2  
8 Shrader, Brian 10 Oregon 3:49.95 2  
9 Nipperess, James   NSWIS Sydney 3:50.90 2  
1 Nicks, Michael   Run Portland 3:52.30 1  
10 Mickowski, John   Army 3:53.11 2  
2 Nicol, Scott 12 Unattached 3:53.31 1  
3 Osborn, Jeff 11 Idaho 3:54.85 1  
4 Carley, John   Unattached 3:55.16 1  
11 Winn, Daniel 10 Oregon 3:55.56 2  
12 Colle, Stephane 12 Idaho 3:55.65 2  
5 Kingstad, Kit 10 Willamette 3:55.79 1  
6 Lawrence, John 12 Portland State 3:56.36 1  
7 Larson, Drew 11 Western Oregon 3:56.43 1  
8 Campbell, Casey 10 UO Running Club 3:56.66 1  
9 Young, Stephen   Run Portland 3:57.94 1  
10 Morrison, Hank 11 Oregon 3:58.46 1  
11 Wilson, Zeke 10 Spokane CC 3:58.54 1  
12 Hastings, Colton 9 Idaho 3:59.13 1  
13 larson, kyle 12 Unattached 3:59.87 1  
14 Weinbender, Eric 12 Linfield 4:00.14 1  
15 Velde, Sam Van de 9 Lane (OR) 4:00.95 1  
16 Adrian, Taylor 11 Unattached 4:01.14 1  
17 Pia, Joseph 10 George Fox 4:01.92 1  
18 Cottrell, Jeff 9 Spokane CC 4:02.31 1  
-- Stinson, Parker 10 Oregon DNS 1  
-- Britt, Barry   Unattached DNS 1  
-- Prettyman, Brad 10 Unattached DNS 1  
-- Brooks, Thomas   Unattached DNS 1  
-- Brown, Russell   OTC Elite DNF 2  
-- Dunbar, Trevor 10 Oregon DNF 2  
-- Greer, Elijah 11 Oregon DNS 2  
 
Mens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Scott, Hayden 7 Bowerman Athleti 4:43.21 1  
2 Hoffman, Caleb 8 High Desert MS 4:44.98 1  
3 Phillips, Logan 7 St Anthony MS 4:56.48 1  
4 Thompson, Daniel 8 Cedar Park MS 4:59.66 1  
5 Lukens, Leo 8 Cascade 5:00.16 1  
6 Lavier, Zach 8 Stoller MS 5:02.40 1  
7 O'Donnell, Tyler 8 Holy Trinity MS 5:04.90 1  
8 Januik, Jackson 7 Broadway MS 5:06.27 1  
9 Mestler, Jackson 8 Monroe MS 5:06.65 1  
10 Pickhardt, Liam 8 Crook County MS 5:07.08 1  
11 Meyer, Juneau 7 Broadway MS 5:12.13 1  
12 Fetrow, Dyut 8 Sisters MS 5:15.00 1  
13 Quinton, Philip 6 The Madeleine Sc 5:15.97 1  
14 Thompson, Hunter 7 Broadway MS 5:17.18 1  
15 Thompson, Cameron 6 Cedar Park MS 5:18.40 1  
16 Hicken, Jason 6 Laurel Ridge MS 5:18.58 1  
17 Kanzig, Izaak 8 Sisters MS 5:20.43 1  
18 Garvin, Will 7 Broadway MS 5:21.32 1  
19 Miller, Justin 8 Waluga MS 5:21.50 1  
20 Tsai, Michael 7 Spencer Butte MS 5:21.81 1  
21 Higgins, Jenner 7 Cal Young MS 5:23.01 1  
22 Sibony, Rafael 6 Broadway MS 5:26.23 1  
23 Hillman, Jacob 8 Cedar Park MS 5:28.29 1  
24 Thompson, Caleb 8 Whidbey Island R 5:28.31 1  
25 Lance, Brady 7 Portland AC 5:31.31 1  
26 Smith-Nilsen, Gabriel 7 Portland AC 5:33.60 1  
27 Humble, Deklan 6 Sherwood 5:33.95 1  
28 Rzewnicki, Bradley 7 Broadway MS 5:35.66 1  
29 Kuffel, Peyton 6 Fowler MS 5:38.58 1  
30 Rene, Cole 6 Hazelbrook 5:39.21 1  
31 Guzman, Miguel 7 Whidbey Island R 5:39.59 1  
32 Vasileff, Ryan 6 Whidbey Island R 5:41.00 1  
33 Pauley, Wyatt 7 Whidbey Island R 5:44.73 1  
34 Grant, Connor 7 Sherwood 5:49.53 1  
35 Gonzalez, Arturo 8 Cascade 5:49.98 1  
36 Mazziotti, Grayson 6 Monroe MS 5:53.20 1  
37 Frerichs, Andrew 8 Sherwood 5:55.34 1  
 
Mens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McNamara, Jordan   OTC Elite 8:03.68 1  
2 Clowes, Matthew 9 Unattached 8:04.54 1  
3 Elkaim, Jeramy 9 Unattached 8:05.47 1  
4 Dobson, Ian   OTC Elite 8:06.09 1  
5 Pickering, Ryan 9 Unattached 8:11.98 1  
6 Jablonski, Matt 9 Unattached 8:16.57 1  
7 Melancon, Matthew 9 Unattached 8:18.93 1  
8 Brewer, Chris 9 Unattached 8:25.46 1  
9 Toomey, Ben   Unattached 8:26.67 1  
10 Hunt, Mitchell 10 Oregon 8:30.13 1  
11 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 8:30.65 1  
12 Berkner, Jacob 10 Lane (OR) 8:44.65 1  
13 Ingalls, Matt   Unattached 8:44.78 1  
14 McLauchlan, Robert 11 UO Running Club 8:44.84 1  
-- Leon, Craig   Team Run Eugene DNF 1  
-- Wheating, Andrew   OTC Elite DNF 1  
-- Leak, Gregory   Army DNF 1  
 
Mixed 3000m Masters Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kreuzpeintner, Thomas   Oregon TC Master 9:15.70 1  
2 Godwin, Craig   Oregon TC Master 9:17.18 1  
3 Hartmann, Eric   Bowerman Athleti 9:31.99 1  
4 Cannon, David   Club Northwest 9:32.75 1  
5 Thomas, Matthew   Bowerman Athleti 9:42.39 1  
6 Dudman, Joe   Red Lizard TC 9:47.14 1  
7 Zweifel, Patrick   Tillamook Dist P 9:56.95 1  
8 Kollars, Steve   Golden West Athl 10:32.88 1  
9 Harding, David   Bowerman Athleti 10:55.30 1  
10 Hunter, Ted   Three Rivers RR 11:04.91 1  
11 Reitmann, Tom   Oregon TC Master 11:19.10 1  
12 Hall, Gary   Oregon TC Master 11:44.33 1  
13 Kluge, Trisha   Oregon TC Master 11:47.13 1  
14 Kruell, Kelly   Club Northwest 11:57.97 1  
15 Hodge, Charles   So Oregon Runner 12:11.51 1  
16 Schafer, Bob   Portland Masters 12:31.86 1  
17 Don, McLean   Oregon TC Master 12:44.42 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 King, Max   Unattached 8:42.90 1  
2 Bassett, Jared 11 Portland 8:47.09 1  
3 Brooks, Thomas   Unattached 8:54.47 1  
4 Lynass, Spenser   Unattached 8:57.55 1  
5 Ahonen, Loren   Brc/Adidas 8:58.27 1  
6 Costin, Tim 10 Oregon 9:00.29 1  
7 Wiles, Zach 10 Boise State 9:05.25 1  
8 Sprinkle, Dan 12 Western Oregon 9:11.19 1  
9 Perry, Kyle 4 Unattached 9:12.07 1  
10 Watson, Cole 10 Oregon 9:12.21 1  
11 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 9:16.14 1  
12 Irish, Aiden 11 Portland 9:24.44 1  
13 Donovan, Ben 12 Willamette 9:27.34 1  
14 Schippers, Nick   Unattached 9:31.38 1  
15 Dudley, Tyler 12 Whitworth 9:36.23 1  
16 VanSlyke, Alex 12 Linfield 9:39.56 1  
17 Unknown Athlete 9 Unattached 9:41.85 1  
18 Brekke, Alex 12 Idaho 9:46.80 1  
19 Rae, Kyle   Unattached 10:11.28 1  
-- Dreibelbis, Kyle 10 George Fox DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Eaton, Ashton   OTC Elite 13.57 1  
2 Cabral, Johnathan 9 Oregon 13.64 1  
3 Hersey, Eric 12 Oregon 14.26 1  
4 Ferguson, Trevor 9 Oregon 14.66 1  
5 Rhodes, Kody 10 Western Oregon 15.08 1  
6 Sternen, Nari 9 Everett Communit 15.15 1  
7 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 15.32 1  
8 Kemp, Blake 9 Unattached 15.70 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 54.57 1  
2 Timpe, Miles 12 Washington 54.70 1  
3 Rhodes, Kody 10 Western Oregon 55.15 1  
4 Hanke, Robert 10 Mt Hood 55.41 1  
5 McCurdy, Kevin 10 Western Oregon 56.66 1  
6 Campbell, Brett 10 Western Oregon 59.07 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mathis, Delaney,
Hotchkin, Thomas
  Oregon 40.79 1  
2 Lowery, Hart,
Hennrick, Helms
  Lane (OR) 41.89 1  
3 Taylor, Smith,
Mitchell, Strong
  George Fox 42.92 1  
4 LaMeres, Roetciso,
Fekete, Dumas
  Portland 43.56 1  
-- Allen, Arceneau,
Bland, Cottrell
  Spokane CC DNF 1  
-- Grubb, Adams,
Rodrigue, Allen
  Clackamas DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Greek Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Saccarec, Lubash,
Wortth, Hur
  Delta Tau Delta 46.79 1  
2 Coyle, Wixted,
Beck, Schindle
  Lamda Chi Alpha 48.71 1  
3 Ahrens, Smith,
Carrier, Dietz
  Sigma Nu 49.15 1  
4 Godfrey, Dales,
Wilcox, Stone
  Beta Theta Pi 50.66 1  
5 Winkler, Spear,
Shepanek, Meyers
  Sigma Chi 51.13 1  
6 Sedeh, Dubov,
Burr, Smith
  Sigma Phi Epsilo 54.72 1  
7 Bronstei, Ostrow,
Cohen, Lerman
  Alpha Epsilon Pi 54.97 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Doren, Mike Van   Unattached 16.23m(53'2.75) 1  
2 Horn, Randall 12 Oregon 15.76m(51'8.25) 1  
3 Lehr, James 9 Spokane CC 15.60m(51'2) 1  
4 Rowell, Billy 9 Spokane CC 15.37m(50'5) 1  
5 Rockenbach, Jaret 12 Portland State 14.76m(48'5) 1  
6 Vavricka, Mike 12 Pacific Lutheran 14.48m(47'6) 1  
7 Walk, Miles 11 Oregon 14.45m(47'4.75) 1  
8 Perkins, Ron 9 Oregon 14.42m(47'3.5) 1  
9 Peterson, Brendan 9 Pacific Lutheran 13.94m(45'8.75) 1  
10 Contreras, Noe 9 Oregon 13.89m(45'6.75) 1  
11 Anderson, Brett 10 Unattached 12.98m(42'7) 1  
-- Peart, Kyle 10 Pacific Lutheran FOUL(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dixon, Jason   Dark Horse 56.26m(184'6.75) 1  
2 Horn, Randall 12 Oregon 49.40m(162'0.75) 1  
3 Lehr, James 9 Spokane CC 48.49m(159'1) 1  
4 Walk, Miles 11 Oregon 46.87m(153'9.25) 1  
5 Parks, Danny 10 Lane (OR) 46.82m(153'7.25) 1  
6 Kunkle, William 9 Lane (OR) 46.19m(151'6.5) 1  
7 Contreras, Noe 9 Oregon 44.55m(146'1.75) 1  
8 Henderson, Robert 10 Spokane CC 44.45m(145'10) 1  
9 Ransavage, Ryan 11 Pacific Lutheran 41.46m(136'0.25) 1  
10 Doren, Mike Van   Unattached 39.77m(130'5.75) 1  
-- Perkins, Ron 9 Oregon FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brandel, Ryan 4 Team Reddaway 73.16m(240'0.25) 1  
2 Borjas, Aris 4 LYONS 71.14m(233'4.75) 1  
3 Mackelvie, Sean 12 Portland State 66.87m(219'4.5) 1  
4 Kirkwood, Chris   FR Performan 65.59m(215'2.25) 1  
5 Roach, Kerrick 9 Unattached 65.08m(213'6) 1  
6 Weidman, Ryan   Bas Athletics 63.08m(206'11.25) 1  
7 Scherer, Cole 11 Unattached 61.07m(200'4.25) 1  
8 Acosta, Cameron 12 Unattached 59.91m(196'6.5) 1  
9 Scherer, Lukas 10 Spokane CC 57.22m(187'8.75) 1  
10 Heidegger, Josh 12 Oregon 56.20m(184'4.5) 1  
11 Morrill, Westin   Unattached 52.10m(170'11) 1  
 
Mens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 MacKay, Lucais   OTC 66.16m(217'0.5) 1  
2 Kolacz, Bryan   Greater Boston T 63.39m(207'11.5) 1  
3 Milakovic, Mike 9 Team Elite A 61.73m(202'6.25) 1  
4 stray, Jordan   Unattached 61.72m(202'5.75) 1  
5 Harris, Tanner 10 Oregon 58.56m(192'1.5) 1  
6 Walk, Miles 11 Oregon 55.87m(183'3.5) 1  
7 Henderson, Robert 10 Spokane CC 54.46m(178'8) 1  
8 Ransavage, Ryan 11 Pacific Lutheran 51.51m(168'11.75) 1  
9 Lemafa, Shaun 10 Clackamas 47.73m(156'7) 1  
10 Peart, Kyle 10 Pacific Lutheran 46.32m(151'11.5) 1  
11 Moe, Spencer 12 Portland State 42.25m(138'7.25) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frick, Justin   Shore Athletic C 2.21m(7'3) 1  
2 Gwacham, Obum 12 Oregon State 2.13m(6'11.75) 1  
3 Nash, Brandon 9 Lane (OR) 2.03m(6'7.75) 1  
4 Johnson, Kyley 12 Bowerman Athleti 2.03m(6'7.75) 1  
5 Ojala, Kai 12 George Fox 1.98m(6'5.75) 1  
5 Marconi, Danny 12 Oregon 1.98m(6'5.75) 1  
7 Olson, Damian   Unattached 1.98m(6'5.75) 1  
-- Walker, Chase 9 Washington NH(--) 1  
-- Troupe, Jacob 9 Mt Hood NH(--) 1  
-- Burns, Tyler 11 Great Falls NH(--) 1  
-- Kawai, Kelson 10 Pacific NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bardwell, Julian 11 Washington 7.18m(23'6.5) +1.2 1  
2 Butts, Ryan 12 Seattle Spee 7.12m w(23'4.25) +2.6 1  
3 Hart, Joseph 9 Lane (OR) 6.95m w(22'9.5) +3.9 1  
4 Hardie, Matson 10 Western Oregon 6.91m w(22'8) +4.6 1  
5 Kemp, Blake 9 Unattached 6.73m w(22'0.75) +3.1 1  
6 Donovan, Gage 9 Everett Communit 6.70m w(21'11.75) +2.4 1  
7 Makupson, Marqui 9 Pacific Lutheran 6.42m(21'0.75) +2.0 1  
8 Sloan, Emanuell 9 Pacific Lutheran 6.36m(20'10.25) +1.7 1  
9 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 6.15m(20'2) +1.8 1  
10 Lehman, Jacob 12 Portland State 6.11m(20'0.5) +1.4 1  
-- Dickson, AJ 9 Clackamas FOUL(--) nwi 1  
-- Olson, Damian   Unattached FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kmett, Thomas 11 Washington 14.44m(47'4.5) +1.7 1  
2 Johnson, Clayton 11 Washington 14.38m w(47'2) +4.8 1  
3 Pinkney, Tyler 11 Oregon 14.38m(47'2) +2.0 1  
4 Schexnayder, Mayan 9 Unattached 13.85m(45'5.25) +2.0 1  
5 Hart, Joseph 9 Lane (OR) 13.60m(44'7.25) +2.0 1  
6 Kruse, Caleb 10 Oregon 13.52m w(44'4.25) +3.1 1  
7 Acree, Trent 10 Clackamas 13.45m(44'1.5) +0.8 1  
8 Kawai, Kelson 10 Pacific 13.15m w(43'1.5) +3.1 1  
9 Un, Chris 9 Mt Hood 12.90m(42'3.75) +1.8 1  
-- Makupson, Marqui 9 Pacific Lutheran FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roth, Scott   Unattached 5.50m(18'0.5) 1  
2 Vu, Ryan 12 Unattached 5.20m(17'0.5) 1  
3 Ouderkirk, Austin 11 Oregon 5.00m(16'4.75) 1  
4 Manuele, Chris 10 Boise State 4.85m(15'10.75) 1  
4 Hidalgo, Matt 9 Unattached 4.85m(15'10.75) 1  
6 Formolo, David 10 Lane (OR) 4.70m(15'5) 1  
7 Hippler, Jared 12 Unattached 4.55m(14'11) 1  
8 Alviso, Jordan 11 Oregon 4.55m(14'11) 1  
8 Kemp, Blake 9 Unattached 4.55m(14'11) 1  
8 Burbank, Bruce 12 Oregon 4.55m(14'11) 1  
-- Neshyba, Alex 9 Washington NH(--) 1  
-- Quinn, Bryan   Willamette Strid NH(--) 1  
-- Keller, Levi 12 Unattached NH(--) 1  
-- Derby, Jon   Unattached NH(--) 1  
-- Skipper, Tommy   Unattached NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 White, Mandy   Unattached 11.68w +2.2 2  
2 Cunliffe, Hannah 10 Seattle Spee 11.98w +2.2 2  
3 McClung, Madison 10 Western Oregon 12.16w +2.2 2  
4 Dinsmore, Jaela 12 Willamette 12.17w +2.2 2  
5 Barnes, Ebony 10 Spokane CC 12.26w +2.2 2  
6 Crocker, Melany 11 Linfield 12.40 +1.2 1  
7 Stavig, Sarah 9 Seattle Spee 12.43 +1.2 1  
8 Church, Allie 9 Lane (OR) 12.52w +2.2 2  
9 Peek, Halsie 9 Linfield 12.52w +2.2 2  
10 Bain, Mimi 8 Seattle Spee 12.59 +1.2 1  
11 Nhim, Samantha 12 Willamette 12.78 +1.2 1  
12 Koth, Lacy 9 Lane (OR) 12.82 +1.2 1  
13 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 12.86 +1.2 1  
-- Kegler, Amy 10 Mt Hood DNF +1.2 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 White, Mandy   Unattached 24.00 +2.0 2  
2 Gosberry, Devin 11 Oregon 24.65 +2.0 2  
3 Cunliffe, Hannah 10 Seattle Spee 24.86 +2.0 2  
4 Dinsmore, Jaela 12 Willamette 24.93 +2.0 2  
5 McClung, Madison 10 Western Oregon 25.02 +2.0 2  
6 Church, Allie 9 Lane (OR) 25.33 +2.0 2  
7 Stavig, Sarah 9 Seattle Spee 25.61 +1.5 1  
8 Crocker, Melany 11 Linfield 25.69 +1.5 1  
9 Wayne, Nettie 9 Clackamas 26.35 +1.5 1  
10 Nhim, Samantha 12 Willamette 26.39 +1.5 1  
11 Knudson, Laura 10 Mt Hood 26.57 +1.5 1  
12 Scoles, Molly 9 Mt Hood 26.63 +1.5 1  
13 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 26.95 +1.5 1  
14 Bain, Mimi 8 Seattle Spee 27.02 +1.5 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dencer, Camilla 12 Oregon 57.33 1  
2 Leiken, Andrea 12 Puget Sound 58.13 1  
3 Cummings, Stephenie 10 Spokane CC 58.56 1  
4 Meis, Rachel 12 George Fox 1:00.30 1  
5 Scoles, Molly 9 Mt Hood 1:02.20 1  
6 Tims, Jalen 9 Clackamas 1:02.51 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gall, Geena   OTC Elite 2:05.31 2  
2 Johnson, Lauren   Nike 2:05.42 2  
3 Friday, Becca 11 Oregon 2:05.61 2  
4 Hasay, Jordan 11 Oregon 2:08.32 2  
5 McDowell, Kayleen   Oiselle 2:08.39 2  
6 Grunnagle, Dawn   Oregon Project 2:10.49 2  
7 curnow, eliza   Unattached 2:12.63 2  
1 Curtis, Chloe 9 Washington 2:12.65 1  
2 Everetts, Janelle 11 Western Oregon 2:13.89 1  
8 McMahon, Emily   Spirit of Oregon 2:14.17 2  
3 Johnson, Sydnie   Spirit of Oregon 2:14.78 1  
4 London , Lacey 9 Oregon State 2:15.07 1  
5 Fisher, Kaitlin 9 Everett Communit 2:15.52 1  
6 Skordahl, Zoe 12 Western Oregon 2:18.14 1  
7 Jensen, Rachel 10 Lane (OR) 2:18.45 1  
8 Hunt, Taylor 11 Oregon State 2:18.55 1  
9 Codd, Nikki 12 Washington 2:20.78 1  
10 Hall, Veronica 9 Everett Communit 2:21.81 1  
11 Cook, Kylee 9 Oregon State 2:21.89 1  
-- Fonk, Julia 9 Portland DNF 1  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vaughn, Sara   Nike 4:17.92 2  
2 Simpson, Jemma   OTC Elite 4:18.20 2  
3 Delaney, Bridey   NSWIS Sydney 4:18.39 2  
4 Hasay, Jordan 11 Oregon 4:19.90 2  
5 Clarke, Georgie   Unattached 4:21.23 2  
6 Rohde, Kristen   Bowerman Athleti 4:25.05 2  
7 Digby, Erica 12 Idaho 4:25.07 2  
8 Allen, Lindsay   Oregon Project 4:25.53 2  
9 Kalbrener, Anna 11 Idaho 4:31.21 2  
1 Fonk, Julia 9 Portland 4:33.47 1  
2 Francis, Claudia 9 Oregon 4:35.08 1  
10 Hanchett, Sarah 11 Portland State 4:35.18 2  
3 Elliott, Mikel 10 Spokane CC 4:35.19 1  
4 Woodward, Allison 9 Oregon 4:35.69 1  
5 Hastings, Melissa 10 Portland 4:36.54 1  
6 Rozcicha, Amber 10 Portland State 4:40.11 1  
7 Spurling, Heather 11 Lewis & Clark 4:41.58 1  
8 SCHAER, KELSI 9 Unattached 4:42.11 1  
9 Keaveny, Elizabeth 12 Portland 4:42.35 1  
10 Spinney, Heather   Spirit of Oregon 4:46.85 1  
11 Tremblay, Maureen 9 Unattached 4:47.99 1  
12 Poblacion, Olivia 12 Oregon State 4:48.10 1  
13 Edwards, Theresa 11 Willamette 4:48.87 1  
14 Freiheit, Kate 11 George Fox 4:50.35 1  
15 Olson , Sarah 10 Oregon State 4:50.61 1  
16 Hunt , Haley 9 Oregon State 4:52.74 1  
17 Strong, Katie 9 Everett Communit 4:54.10 1  
18 Fagan, Emily 10 Lewis & Clark 4:59.73 1  
-- Everetts, Megan 11 Western Oregon DNS 1  
-- Kesselring, Anne 11 Oregon DNF 2  
-- Thompson, Melanie 10 Oregon DNS 2  
-- Grabill, Molly 9 Oregon DNS 2  
-- Smith, Jordyn   Team Run Eugene DNS 2  
-- Wallace, Taylor 11 Oregon DNS 2  
 
Womens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Donahgu, Ella 8 The Madeleine Sc 5:18.89 1  
2 Griffiths, Nicole 8 Cedar Park MS 5:21.35 1  
3 Conner, Lacy 8 The Madeleine Sc 5:25.84 1  
4 Khaw, Rachel 8 Holy Trinity MS 5:31.20 1  
5 Allen, Kennedy 8 Floyd Light MS 5:31.97 1  
6 Leapaldt, Madison 8 Skyview MS 5:35.81 1  
7 Kendrick, Rennie 8 Winterhaven MS 5:36.17 1  
8 Rodeheffer, Laura 7 Whidbey Island R 5:38.82 1  
9 Novak, Casey 6 St Paul MS 5:47.38 1  
10 Leavy, Katie 8 St. Francis MS 5:49.42 1  
11 Jones, Ciara 7 Skyview MS 5:51.70 1  
12 Wilhite, Ariel 7 Speed Unlimi 5:53.55 1  
13 Waller, Makayla 8 Oak Harbor CS 5:54.85 1  
14 Posovich, Isabella 6 The Madeleine Sc 5:55.94 1  
15 Leonard, Isabel 8 Portland AC 5:57.72 1  
16 Washenberger, Kelsey 6 Cascade 5:58.64 1  
17 Bloomer, Delaney 6 Spencer Butte MS 5:59.46 1  
18 Mazziotti, Jantzen 7 Monroe MS 5:59.96 1  
19 Mestler, Caramia 6 Monroe MS 6:01.34 1  
20 Martin, McKenna 7 Portland AC 6:02.21 1  
21 Roberts, Emery 8 Portland AC 6:02.52 1  
22 Smith, Josephine 7 Broadway MS 6:06.31 1  
23 Chelberg, Kaitlyn 7 Whidbey Island R 6:08.20 1  
24 Vaternick, Melissa 8 Sherwood TC 6:08.41 1  
25 Standley, Madelyn 7 Amity MS 6:11.01 1  
26 Osborn, Jennifer 8 Sherwood TC 6:21.74 1  
27 Keating, Megan 6 Whidbey Island R 6:24.29 1  
28 Boerste, Keihanna 7 Sherwood TC 6:30.45 1  
29 Briggs, Maggie 7 McKenzie MS 6:46.69 1  
 
Womens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lucas, Julia   OTC Elite 9:14.44 1  
2 Conlon, Katie 11 Oregon 9:42.24 1  
3 Evans, Kayla 11 Washington 9:46.28 1  
4 Crossman, Gylany 10 Lane (OR) 9:48.73 1  
5 Huschka, Breanna 10 Washington 9:52.68 1  
6 Knapp, Renee 12 UO Running Club 10:17.33 1  
7 Cordy, Kristina 9 Everett Communit 10:57.76 1  
-- Crossman, Bronwyn 12 Oregon DNF 1  
 
Womens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Franek, Bridget   OTC Elite 9:39.77 1  
2 Pease, Sarah 12 Unattached 9:55.09 1  
3 Potratz-Lee, Allix   Vandal Track Clu 10:02.62 1  
4 Keller, Lois   Club Northwest 10:07.52 1  
5 Mattox, Kimber 12 Oregon 10:07.91 1  
6 Dimhoff, Carrie   Bowerman Athleti 10:10.53 1  
7 Butterworth, Alycia 10 Idaho 10:18.78 1  
8 Clark, Milly 3 Unattached 10:19.34 1  
9 Rolland, Megan   Oiselle 10:34.23 1  
10 Hanson, Shea 12 Boise State 10:43.45 1  
11 Nowlin, Taylor 10 Oregon State 10:51.14 1  
12 Freeby, Michaela 9 Willamette 11:03.58 1  
13 Jette, Kate 10 Boise State 11:07.88 1  
14 Venable, Sally 12 Willamette 11:34.12 1  
-- Wallace, Taylor 11 Oregon DNF 1  
-- Thompson, Melanie 10 Oregon DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rhodes, Rebecca 12 Oregon 14.08 2  
2 Pearson, Lyndsay 12 Oregon 14.09 2  
3 Latimer, Tate 9 Washington 14.46 1  
4 Smith, Naivasha Sophus 9 Washington 14.51 2  
5 Arnold, Alexis 10 George Fox 14.55 2  
6 Meulen, Janna Vander 12 Western Oregon 14.80 2  
7 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 15.06 1  
8 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 15.40 1  
9 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 15.64 2  
10 Baldree, Meesha 9 Lane (OR) 15.87 1  
11 Delepierre, Mariah 9 Mt Hood 17.42 1  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woodruff, Gianna 9 Washington 1:01.42 1  
2 Turner, Alyssa 11 George Fox 1:01.86 1  
3 Williams, Kiyah 11 Portland 1:03.92 1  
4 Skipper, Sarah   Unattached 1:04.16 1  
5 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 1:05.47 1  
6 Tran, Elaine 12 Washington 1:05.79 1  
-- Brown, Anetra 9 Oregon DNF 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Francis, Gardner,
Newson, Okodogbe
  Oregon 44.51 1  
2 Scoles, Knudson,
Crumpler, Zodrow
  Mt Hood 49.23 1  
3 Applegat, Koth,
Baldree, Church
  Lane (OR) 49.50 1  
4 Sanchez, Tims,
Botsford, Wayne
  Clackamas 49.80 1  
5 Dezellem, Sharp,
Hardgrov, Cummings
  Spokane CC 49.96 1  
6 Williams, Rompel,
Bestall, Baller
  Portland 50.25 1  
7 Jackson, Mouser,
Durham, Hossley
  Southwestern Ore 50.96 1  
 
Womens 4x100m Relay Greek Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Narum, Balmfort,
Hodges, Almy
  Pi Beta Phi 56.79 1  
2 Tempelis, Yeagar,
Mitro, Riddick
  Delta Gamma 59.67 1  
3 Davis, Liptak,
Coyne, Stark
  Delta Delta Delt 1:02.28 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bobek, Laura 10 Oregon 14.53m(47'8) 1  
2 Weir, Jillian   Unattached 14.30m(46'10.75) 1  
3 Johnson, Hanna 10 Portland State 14.08m(46'2.25) 1  
4 LaBeaume, Anna 10 Linfield 13.06m(42'10) 1  
5 Doyle, Kaitlin 9 Mt Hood 12.43m(40'9.25) 1  
6 Perry, Rachel 10 Oregon 12.22m(40'1) 1  
7 Zablan, Kaimi 10 Lane (OR) 12.20m(40'0.25) 1  
8 Lindseth, Alexa 10 Spokane CC 11.87m(38'11.25) 1  
9 Potter, Samantha 10 Pacific Lutheran 11.32m(37'1.5) 1  
10 Dixson, Tori 9 Mt Hood 11.09m(36'4.5) 1  
11 Henderson, McKenzie 10 Unattached 10.80m(35'5) 1  
12 Francis, Hannah 10 Southwestern Ore 10.66m(34'11.5) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Podominick, Liz   Run N'Fun 56.96m(186'10.5) 1  
2 Bobek, Laura 10 Oregon 48.99m(160'8.5) 1  
3 Weir, Jillian   Unattached 42.84m(140'6.5) 1  
4 Alyea, Janell 10 Everett Communit 42.72m(140'1.75) 1  
5 Doyle, Kaitlin 9 Mt Hood 42.64m(139'10.5) 1  
6 Carson, Shae 10 Portland State 41.01m(134'6.5) 1  
7 Lindseth, Alexa 10 Spokane CC 39.59m(129'10.5) 1  
8 Picknell, Hannah 10 Oregon 38.48m(126'2.75) 1  
9 Sens, Lauren 9 Oregon 35.18m(115'5) 1  
10 Potter, Samantha 10 Pacific Lutheran 34.04m(111'8) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Appanaitis, Inger   Unattached 45.14m(148'1) 1  
2 malone, sarah   Unattached 44.79m(146'11.25) 1  
3 Buchholz, Emma 10 Clackamas 43.99m(144'3.75) 1  
4 Pearson, Emily 12 Unattached 43.10m(141'4.75) 1  
5 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 40.14m(131'8.25) 1  
6 Super, Ali 11 Unattached 40.01m(131'3) 1  
7 McFarland, Stephanie 10 Pacific Lutheran 40.00m(131'2.75) 1  
8 Burkett, Allison 10 Portland State 39.92m(130'11.5) 1  
9 Odle, Felicia 10 Oregon 37.75m(123'10) 1  
10 Flynn, Bailey 9 Oregon 35.89m(117'8.75) 1  
11 Perry, Rachel 10 Oregon 35.32m(115'10.5) 1  
 
Womens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holt, Sarah   Unattached 66.42m(217'10.75) 1  
2 Henry, Britney   ASTF 66.35m(217'8) 1  
3 Smith, Loree 12 NYAC 65.77m(215'9.25) 1  
4 Sims, Caressa   Unattached 59.61m(195'6.75) 1  
5 Daly, Emily 12 Shore Athletic C 55.01m(180'5.75) 1  
6 Chambers, Daphne 9 Oregon 49.18m(161'4) 1  
7 Bobek, Laura 10 Oregon 48.93m(160'6.25) 1  
8 Higgins, Katie 10 Clackamas 46.44m(152'4.25) 1  
9 Sens, Lauren 9 Oregon 44.94m(147'5.25) 1  
10 Youmans, Melissa 10 Spokane CC 43.85m(143'10.25) 1  
11 Fisher, Hana 12 George Fox 43.52m(142'9.25) 1  
12 Fogelstrom, Jill 10 Oregon 43.41m(142'5) 1  
13 LaBeaume, Anna 10 Linfield 37.61m(123'4.5) 1  
-- Weir, Jillian   Unattached FOUL(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crockett, Lauren 9 Oregon 1.79m(5'10.25) 1  
2 Summers, Chancey 9 Oregon 1.76m(5'9.25) 1  
3 Brogdon, Jenny 12 Club Northwest 1.76m(5'9.25) 1  
4 Pelchar, Katie 10 Western Oregon 1.66m(5'5.25) 1  
5 Soules, Caroline 12 Washington 1.61m(5'3.25) 1  
6 Malone, Lindsey   Malone 1.56m(5'1.25) 1  
-- Sharp, Ashley 9 Spokane CC NH(--) 1  
-- Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Davison, Emily 11 George Fox 5.57m(18'3.25) +1.9 1  
2 Arnold, Alexis 10 George Fox 5.39m w(17'8) +2.2 1  
3 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 5.32m w(17'5.25) +2.8 1  
4 Mason, Kaitlyn 9 George Fox 5.24m w(17'2.25) +2.1 1  
5 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 5.17m w(16'11.5) +2.2 1  
6 Delepierre, Mariah 9 Mt Hood 4.76m w(15'7.25) +2.6 1  
7 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 4.67m(15'3.75) +1.5 1  
8 Hardgrove, Jessika 10 Spokane CC 4.58m w(15'0.25) +2.1 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Nichols, Taylor 12 Washington 12.11m w(39'8.75) +2.1 1  
2 Pietka, Maggie 11 Oregon 11.64m w(38'2.25) +2.4 1  
3 Adkins, Rachael 10 George Fox 11.10m(36'5) +0.0 1  
4 Woodke, Jordyn 11 Unattached 11.08m w(36'4) +3.1 1  
5 Alexander, Alana 11 Washington 11.04m(36'2.5) +1.5 1  
6 Ahern, Elisa 9 Willamette 10.89m(35'8.5) +1.6 1  
7 Daniel, Rebekah 9 Willamette 10.80m(35'5) +1.6 1  
-- Sharp, Ashley 9 Spokane CC FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dockendorf, Carly   Unattached 4.25m(13'11.25) 1  
2 Clark, Sammie 10 Oregon 3.98m(13'0.5) 1  
2 Ross, Kortney 10 Oregon 3.98m(13'0.5) 1  
4 Corwin, Misty 12 Linfield 3.83m(12'6.75) 1  
5 Reynolds, Georgia 9 Washington 3.83m(12'6.75) 1  
6 Schnapp, Ashley 11 Washington 3.53m(11'6.75) 1  
6 Carlton, Tara 10 Lane (OR) 3.53m(11'6.75) 1  
-- Buchanan, McAlister 9 Spokane CC NH(--) 1  
-- Monteverde, Anginae 9 Oregon NH(--) 1  
-- Martin, Dannah 9 George Fox NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 



Post to:  
Post as: 
1 comment(s)  
Gilert
Any body else have a problem of getting the Twighlight event to run ?
I did all the stuff to get on but never could, very disapointed.
 
 
Switch to Full Version