RunnerspaceNewsView

2012 Results - Bloomsday Run 12k

Published by RunnerSpace.com/RoadRacing
May 6 2012, 10:46 PM | 28028 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Bloomsday Run 12k

Website:Click here

All Finishers

(Results unofficial until verified)

MALE

Place Name Home Time Award
1. Allan Kiprono Kenya 34:29

$7,000

2. Robert Letting Kenya 34:47

4,500

3. MacDonard Ondara Kenya 34:48 3,000
4.

John Korir

Kenya 34:57 2,500
5. Lani Kiplagat Kenya 34:58 1,800
6. Josphat Boit Kenya 35:00 1,350
7. Tesfaye Sendeku Ethiopia 35:03 1,000
8. Linus Chumba Kenya 35:08 900
9. Emmanual Bor Kenya 35:41 700
10. Carlos Trujillo Middleton, ID 35:42 5,600*
11. Mike Sayenko Bellevue, WA 35:45 3,000*
12. Erick Monyenye Kenya 35:58 400
13. Ryan Bak Bend, OR 35:58 1,550*
14. Shadrack Biwott Kenya 36:00 250
15. Josh Moen Eden Prairier, MN 36:03 950*
16. Gilbert Okari Kenya 36:04 --
17. Dereje Tadesse Ethiopia 36:13 --
18. Aissa Dghoughi Vancouver, WA 36:14 --
19. Abdelaziz Atmani Indianapolis, IN 36:17 --
20. Craig Curley Tucson, AZ 36:19 --
21. Stephan Shay Huntington Beach, CA 36:21 --
22. Michael Reneau St. Paul, MN 36:29 --
23. Tommy Greenless Walnut Creek, CA 36:48 --
24. Kevin Castille Nicholasville, KY 37:09 1,500-m
25. Uli Steidl Seattle, WA 37:10 1,000-m
-- Mbarak Hussein Albuquerque, NM 37:16 500-m
         
*Includes U.S. citizen prize money 
w-Washington state resident
m-Masters runner
         

FEMALE

Place Name Home Time Award
1. Mamitu Daska Ethiopia 38:26 $7,000
2. Janet Cherobon-Bawcom Rome, GA 39:23 9,500*
3. Jelliah Tinega Kenya 39:50 3,000
4. Genoveva Kigen Kenya 39:55 2,500
5. Diane Nukuri-Johnson Burundi 40:01 1,800
6. Lindsey Scherf Durham, NC 40:41 3,850*
7. Stephanie Rothstein Flagstaff, AZ 40:51 2,250*
8. Allie Kieffer Tempe, AZ 41:15 1,650*
9. Misiker Mekonnin Ethiopia 42:08 700
10. Emily Brown Minnetonka, MN 42:08 1,100*
11. Claudia Copeland Olympia, WA 42:13 1,000-w
12. Mattie Suver Lake Tapps, WA 42:38 750-w
13. Dorota Gruca Poland 42:50 1,500-m
14. Atalelech Asfaw Albuquerque, NM 43:11 500*
15. Tatyana Byelovol Ukraine 43:14 1,000-m
16. Marilyn Arsenault Canada 43:23 500-m
17. Liubov Denisova Russia 43:29 400
18. Andrija Barker-McCurry Caldwell, ID 43:45 300*
19. Priscilla Schultz Peoria, AZ 44:31 250*
20. Rebecca Mishler Boise, ID 44:33 200*
21. Dani Shahan Bozeman, MT 45:01 --
22. Janet Collar Spokane, WA 45:05 500-w
23. Trisha Miller Missoula, MT 45:09 --
24. Makena Morley Bigfork, MT 45:25 --
25. Nicole Hunt Deer Lodge, MT 45:46 --
         
*Includes U.S. citizen prize money
w-Washington state resident
m-Masters runner

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version