RunnerspaceNewsView

2012 Results - North Carolina NCHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 20 2012, 01:53 AM | 1148390 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - North Carolina NCHSAA Outdoor State Championships
North Carolina NCHSAA Outdoor State Championships
May 11, 2012 to May 19, 2012
NC A&T State University, Greensboro, NC, US
 
| 100y | 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rolles, Levi   NC Science & 9:53.87 1  
2 King, Brandon   Mitchell 10:02.21 1  
3 Hendrick, Justin   NC Science & 10:02.81 1  
4 Jaeger, Chris   Chatham Central 10:16.97 1  
5 Mulherin, Stephen   NC Science & 10:33.10 1  
6 Westbay, Michael   Lake Norman 10:33.10 1  
7 Lozada, Cuauthli   Elkin 10:41.90 1  
8 Evans, Zak   Hayesville 10:42.86 1  
9 Millsaps, Zach   Elkin 10:44.46 1  
10 Tatham, Trent   Andrews 10:56.84 1  
11 Logan, Abram   East Wilkes 10:59.31 1  
12 Meador, Mitch   Pamlico County 10:59.39 1  
13 Robertson, Chris   Manteo 11:12.86 1  
14 Mclamb, Michael   Midway 11:18.76 1  
15 Lockey, Caleb   Southwest-Onslow 11:25.01 1  
16 Pope, Adam   KIPP Pride 12:13.44 1  
 
Mens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boyles, Corbin 9 Maiden 9:45.18 1  
2 Tucker, A. J. 11 Cedar Ridge 9:51.62 1  
3 Shannon, Ryan 10 North Lincoln 9:54.30 1  
4 Barber, Jason 11 West Stokes 9:56.57 1  
5 Boyle, Chris 11 North Lincoln 9:58.57 1  
6 Buddington, Jared 10 Cedar Ridge 10:00.94 1  
7 Chavis, Derek 10 Central Davidson 10:06.58 1  
8 Fea, Andrew 10 North Lincoln 10:13.09 1  
9 Bailey, Glenn 12 Ashe County 10:14.39 1  
10 Witcher, Andrew 12 Carrboro 10:20.04 1  
11 Stanovsek, Mick 9 First Flight 10:25.59 1  
12 Parker, Aaron 11 First Flight 10:28.65 1  
13 Tyndall, Paul 12 South Lenoir 10:39.95 1  
14 Collichio, Dominic 11 Carrboro 10:40.06 1  
15 Rees-Jones, Josh 10 Ashe County 10:47.55 1  
-- Jefferson, Denzel 12 St. Pauls DNF 1  
 
Mens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McLeod, Mitch   Chapel Hill 9:38.13 1  
2 Bivens, Jonathan   Weddington 9:39.38 1  
3 Clevenger, Eli   North Buncombe 9:45.56 1  
4 Phillips, Steven   Cardinal Gibbons 9:51.22 1  
5 Green, Noah   Patton 9:58.59 1  
6 Buck, Clifford   Jay M. Robinson 10:00.21 1  
7 Patel, Nepolian   Southern Nash 10:00.55 1  
8 Baldwin, Tanis   East Henderson 10:04.68 1  
9 Navarette, Jose   A.L. Brown 10:06.69 1  
10 Viles, Bradley   Chapel Hill 10:11.76 1  
11 Hughes, Anthony   Ledford Senior 10:18.93 1  
12 Leppi, Travis   North Buncombe 10:19.41 1  
13 Georges, Evan   Charlotte Cathol 10:22.21 1  
14 Holt, Mason   Rocky Mount 10:34.88 1  
15 Council, James   West Carteret 10:43.50 1  
16 Lilley, Paul   Rocky Mount 10:52.62 1  
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roberson, Sam 12 Needham Broughto 9:20.73 1  
2 Gower, Jeremy 10 West Johnston 9:26.38 1  
3 Marsh, Jordan 12 Ronald W. Reagan 9:27.36 1  
4 Ellis, Michael 12 Mt Tabor 9:31.53 1  
5 Tecle, Abel 11 Cary 9:40.95 1  
6 Rains, Cole 12 T C Roberson 9:41.22 1  
7 Souder, Madison 12 Ardrey Kell 9:41.91 1  
8 Roberson, William 10 Needham Broughto 9:42.66 1  
9 Oliver, George 12 Mt Tabor 9:43.54 1  
10 Smith-Rose, Asher 10 Needham Broughto 9:43.62 1  
11 Crawford, Josh 12 South View 9:48.49 1  
12 Cabean, Perry 12 Ronald W. Reagan 9:53.80 1  
13 Vandenberg, Andrew 12 Watauga 10:05.32 1  
14 Sheehan, Patrick 10 Lake Norman 10:08.34 1  
15 Webb, George 11 New Hanover 10:13.93 1  
16 Betancourt, Jake 11 West Johnston 10:17.92 1  
 
Womens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parries, Kirsten   Mt Airy 12:10.51 1  
2 Brooks, Erin   Hendersonville 12:11.89 1  
3 Zaino, Stephanie   Lake Norman 12:24.47 1  
4 Amos, Jordan   North Stokes 12:29.62 1  
5 McBride, Hannah   North Stokes 12:34.23 1  
6 Lackey, Elizabeth   Hendersonville 12:34.97 1  
7 Carter, Madeline   Elkin 12:47.83 1  
8 Crouson, Haleigh   Southwest-Onslow 12:55.57 1  
9 Wales, Lorin   Lejeune 12:58.40 1  
10 Cook, Emily   Murphy 13:05.83 1  
11 Putnam, Marlee   Manteo 13:16.39 1  
12 Manning, Ann Marie   Riverside (1a) 13:33.36 1  
13 Orlowski, Lindsey   NC Science & 13:43.57 1  
14 Ruggiero, Julianna   NC Science & 14:27.99 1  
15 Elliott, Kasie   Rosewood 15:11.96 1  
 
Womens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Castro, Allie 10 North Lincoln 11:18.62 1  
2 Vessie, Arden 9 Corinth-Holders 11:24.93 1  
3 Morken, Helen 9 Carrboro 11:34.78 1  
4 Galyean, Mackenzie 11 Pisgah 11:58.52 1  
5 Wynn, Callie 10 West Davidson 12:00.49 1  
6 Dohlman, Camilla 11 Carrboro 12:04.93 1  
7 Grass, Brenna Kate 11 Swansboro 12:05.70 1  
8 Boles, Erica 12 West Stokes 12:17.28 1  
9 Fornshell, Savannah 12 North Lincoln 12:19.60 1  
10 Pugh, Savannah 10 Croatan 12:26.08 1  
11 Whitley, Allie 12 East Lincoln 12:28.71 1  
12 Hamon, Laura 12 Carrboro 12:45.85 1  
13 Cuddington, Heather 11 Beddingfield 12:49.15 1  
14 Bruff, Olivia 10 Central Davidson 12:53.55 1  
15 Williams, L -- Forbush 13:02.33 1  
 
Womens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Doggett, Mary Grace   Cardinal Gibbons 11:21.84 1  
2 Ord, Tristin Van   Chapel Hill 11:25.85 1  
3 Price, Mallary   Weddington 11:28.01 1  
4 Bartolomeo, Rachel   Cardinal Gibbons 11:34.76 1  
5 Ruehl, Katarina   North Buncombe 11:40.38 1  
6 Colo, Caitlyn   Marvin Ridge 11:46.98 1  
7 Hilliard, Carmen   South Brunswick 11:49.96 1  
8 Andrejchak, Natalie   Jay M. Robinson 11:51.91 1  
9 Rosenquest, Krista   Cardinal Gibbons 12:08.72 1  
10 Callison, Patricia   North Buncombe 12:09.01 1  
11 Williams, Michaela   Nash Central 12:22.23 1  
12 Rayfield, Kaitlyn   Fred T Foard 12:27.01 1  
13 Milosh, Cassidy   West Carteret 12:28.36 1  
14 Gross, Angela   West Henderson 12:40.95 1  
15 Tresslar, Natalie   A.L. Brown 12:46.71 1  
16 Helms, Marykate   White Oak 13:03.37 1  
 
Womens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McBride, Anna 11 Davie County 10:47.82 1  
2 George, Samantha 12 Millbrook 10:53.28 1  
3 Sullivan, Megan 10 Needham Broughto 10:55.31 1  
4 Foreman, Sydney 10 Ardrey Kell 11:00.90 1  
5 Kamrani, Pegah 11 East Chapel Hill 11:09.59 1  
6 Harman, Madison 11 Watauga 11:16.41 1  
7 Enright, Theresa 9 Green Hope 11:16.83 1  
8 Foskey, Dakota 10 West Johnston 11:18.23 1  
9 Churchill, Tori 10 Grimsley 11:25.52 1  
10 Kramer, Kaitlyn 12 Ardrey Kell 11:30.77 1  
11 Beamon, Scarlett 12 West Johnston 11:33.99 1  
12 Montgomery, Kayla 10 Mt Tabor 11:35.10 1  
13 Grimes, Emily 11 Ronald W. Reagan 11:43.21 1  
14 Pollard, Lauren 10 West Johnston 11:56.22 1  
15 Pressley, Sarah 11 Pinecrest 12:22.24 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
1A Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Monroe 101 2) Hendersonville 54 3) North Stokes 42 4) North Rowan 41 5) West Wilkes 40 6) Winston-Salem Prep Academ 37 7) Robbinsville 30 8) Gray Stone Day School 29 9) Mount Airy 28 10) Bishop McGuinness 23.50 11) Lejeune 20 12) NC School of Science & Ma 18 12) Swain County 18 14) Highland Tech 17 14) South Stokes 17 16) Andrews 16.50 17) Mitchell 13 18) Cherokee 12 18) North Wilkes 12 18) Avery County 12 21) Southwest Onslow 11 21) Jones 11 23) Elkin 10 24) Hobbton 8 25) Union 7 25) Trask, Heide 7 25) North Edgecombe 7 25) Red Springs 7 25) Murphy 7 30) Albemarle 6 30) Lake Norman Charter School 6 30) Riverside (1A) 6 33) South Davidson 5 33) Pamlico 5 35) South Creek 4 36) Rosewood 3 36) Perquimans County 3 38) Lincoln Charter 2 38) Northampton East 2 40) Hayesville 1 40) Kenan, James 1 40) Weldon 1 1A Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) North Rowan 79 2) NC School of Science & Ma 75 3) Monroe 52 4) Pamlico 43.33 5) Mount Airy 27 6) East Columbus 26 7) Red Springs 22 7) Hendersonville 22 9) Cherryville 21 9) Lake Norman Charter Schoo 21 9) Mitchell 21 12) South Stokes 20 13) West Montgomery 18 14) Thomas Jefferson Classica 16 14) Avery County 16 14) Hayesville 16 17) Chatham Central 15 18) Union 14 19) Elkin 13 19) North Edgecombe 13 21) Andrews 10 22) Southwest Onslow 9 23) Princeton 8.33 24) Murphy 8 25) Midway High School 7 25) Camden County 7 25) Southside High School 7 28) Rosewood 6.33 29) Bishop McGuinness 6 29) Lejeune 6 29) Northampton West 6 29) Jones 6 33) North Wilkes 5 33) Union Academy 5 33) Dixon 5 33) West Wilkes 5 33) South Stanly 5 38) East Surry 4 38) North Stokes 4 38) Swain County 4 38) Winston-Salem Prep Academy 4 38) Central Academy of Techno 4 38) Trask, Heide 4 38) Robbinsville 4 45) South Creek 3 46) Wallace-Rose Hill 2 46) Pender 2 46) Southeast Halifax 2 46) Lakewood 2 2A Women - Team Rankings - 22 Events Scored =============================================================================== 1) Carrboro 67 2) Cummings, Hugh M. 52 3) Cuthbertson High School 49 3) Bunn 49 5) T.W. Andrews 40 6) Beddingfield, E.T. 35 7) St. Pauls 29 8) Swansboro 28 9) Cedar Ridge 22 10) Salisbury 20 11) First Flight 16 12) North Pitt 15 12) East Burke 15 14) Starmount 14 14) Pisgah 14 16) South Granville 13 16) Pasquotank County 13 18) Bandys 12 18) North Lincoln 12 20) Charles D. Owen 11 20) South Iredell 11 20) Croatan 11 20) Greene Central 11 24) Polk County 10 24) Louisburg 10 24) Smoky Mountain 10 27) West Davidson 9 28) Jimmy C. Draughn 8 28) North Henderson 8 28) Corinth Holders 8 28) West Caldwell 8 32) Newton-Conover 7 32) Franklinton 7 32) Tarboro 7 35) Northwood 6 35) North Surry 6 37) Thomasville 5 38) Southwest Edgecombe 4 38) Ashe County 4 38) Surry Central 4 38) Kinston 4 42) Wilkes Central 3 42) Bertie 3 42) East Lincoln 3 45) Forest Hills 2 45) Durham School of the Arts 2 45) Piedmont 2 45) Reidsville 2 45) Bunker Hill 2 50) West Stokes 1 50) Maiden 1 2A Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Cedar Ridge 67 2) Cummings, Hugh M. 59 3) Carrboro 38 4) Beddingfield, E.T. 33 4) Northside (2A) 33 4) Jimmy C. Draughn 33 7) Kinston 27 8) Roanoke Rapids 26 9) Shelby 22.50 10) Forest Hills 22 10) Bunn 22 10) North Lincoln 22 13) South Lenoir 21 14) Topsail 18 14) East Lincoln 18 16) Maiden 17 16) West Stokes 17 16) Forbush 17 19) Jordan-Matthews 13 20) St. Pauls 12 21) Swansboro 11.50 22) Thomasville 11 23) Greene Central 10.50 24) Granville Central 10 24) Randleman 10 24) Durham School of the Arts 10 27) North Brunswick 9 27) North Pitt 9 29) Polk County 8 29) Cuthbertson High School 8 29) Lexington 8 29) Salisbury 8 29) Wilkes Central 8 34) South Iredell 7 35) North Surry 5 36) Mountain Heritage 4 36) East Bladen 4 38) Newton-Conover 3 38) First Flight 3 40) North Johnston 2 40) West Caldwell 2 40) Bunker Hill 2 40) Tarboro 2 40) Charles D. Owen 2 40) Central Davidson 2 40) Lincolnton 2 47) East Duplin 1 47) East Burke 1 47) Chase 1 50) North Henderson 0.50 3A Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) North Buncombe 34 2) Westover 30 3) Fike 29 3) Cardinal Gibbons 29 3) Marvin Ridge 29 6) Charlotte Catholic 28 6) Chapel Hill 28 8) Hickory Ridge 26 8) Northern Guilford 26 10) West Carteret 25 11) West Rowan 23 12) West Craven 20 13) Douglas Byrd 19 13) South Central 19 13) McMichael, Dalton 19 16) Jacksonville 18.50 17) South Brunswick 18 17) Cox Mill 18 19) North Gaston 17 20) Williams, Walter M 16 21) Rocky Mount 14.50 22) Robinson, Jay M 14 22) Harding University 14 24) Southern Guilford 13 24) Western Alamance 13 24) Ledford 13 27) Berry Academy 11 27) Weddington 11 27) Hickory 11 30) South Johnston 10 31) Southern Nash 8 31) South Rowan 8 33) Franklin 7 33) White Oak 7 35) Washington 6 35) Currituk 6 35) A.L. Brown 6 35) Forestview 6 35) Overhills 6 40) Havelock 5 40) Southern Lee 5 40) Asheboro 5 43) Union Pines 4 44) Hibriten 3 44) East Rowan 3 44) DHC 3 44) Fred T. Foard 3 44) Morehead 3 44) Eastern Guilford 3 50) Tuscola 2.50 51) Asheville 2 51) Patton 2 53) Ashbrook 1 53) Southern Vance 1 55) Nash Central 0.50 3A Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Berry Academy 65 2) Northern Guilford 47 3) White Oak 41 4) Douglas Byrd 38 5) Fike 32 6) Southern Guilford 29.75 7) Jacksonville 27 8) Weddington 23 9) Chapel Hill 21 10) East Rowan 20 10) Hickory 20 12) South Point 17 12) Northwest Cabarrus 17 14) Carson, Jesse C 16 15) Hickory Ridge 15 16) Cox Mill 14 17) A.L. Brown 13.75 18) Hunt 13 19) Rocky Mount 12 19) South Brunswick 12 19) Marvin Ridge 12 19) Asheville 12 19) Southern Nash 12 24) Overhills 11 24) North Forsyth 11 24) Robinson, Jay M 11 27) West Carteret 10 28) Cardinal Gibbons 9 29) Havelock 8 30) North Buncombe 7 30) North Lenoir 7 32) Ashbrook 6 32) Westover 6 32) Union Pines 6 32) Asheboro 6 32) Parkwood 6 32) South Central 6 32) Nash Central 6 39) Western Harnett 5 39) Rockingham County 5 39) Enka 5 39) East Henderson 5 43) Franklin 4 43) Cleveland 4 43) Williams, Walter M 4 43) Patton 4 43) Northeast Guilford 4 48) West Henderson 3 48) Statesville 3 50) Southwestern Randolph 2.75 51) Western Alamance 2 51) Eastern Alamance 2 53) Concord 1 53) Mount Pleasant 1 55) Fred T. Foard 0.75 4A Women - Team Rankings - 20 Events Scored =============================================================================== 1) Wakefield 60 2) West Mecklenburg 35 3) Jordan 34 4) Dudley 32 4) Western Guilford 32 6) Apex 31 6) Southeast Raleigh 31 8) Millbrook 28 9) Parkland 27 10) Southern Durham 23 11) Southwest Guilford 22 12) Broughton 19 12) East Forsyth 19 12) Green Hope 19 15) Ardrey Kell 16.50 16) Watauga 16 17) Pinecrest 15.50 17) Myers Park 15.50 19) Cary 15 19) Clayton 15 21) Enloe 13 21) West Johnston 13 23) South View 12 24) New Hanover 11.50 25) Reagan, Ronald W 11 26) Grimsley 10 26) North Mecklenburg 10 26) Davie County 10 29) Mount Tabor 9.50 30) T.C. Roberson 9 30) Hopewell 9 30) East Chapel Hill 9 33) Rose, J.H. 8 33) South Mecklenburg 8 33) Garner 8 36) Mallard Creek 6.50 37) Lumberton Senior 6 37) Butler 6 37) Pine Forest 6 40) Providence 5 41) Z.B. Vance 4 42) Mooresville 3 43) High Point Central 2 43) East Wake 2 45) Harnett Central 1 45) Sanderson 1 45) Alexander Central 1 45) Hoggard 1 45) New Bern 1 45) East Mecklenburg 1 45) Northern Durham 1 4A Men - Team Rankings - 22 Events Scored =============================================================================== 1) Knightdale 67 2) Reagan, Ronald W 48 3) Enloe 37 4) Scotland 31 5) Broughton 28 6) Southeast Raleigh 26 7) Terry Sanford 24 8) Mount Tabor 23 8) East Chapel Hill 23 10) Fuquay-Varina 21 11) Britt, Jack 19 12) Olympic 18 12) Ragsdale 18 14) Millbrook 16 15) Z.B. Vance 14 16) Holly Springs 12.50 17) Providence 12 17) Cary 12 17) Ardrey Kell 12 17) Riverside (4A) 12 21) Myers Park 11 22) Watauga 10.50 23) Hoggard 10 24) Mallard Creek 9 24) Northwest Guilford 9 24) West Mecklenburg 9 24) Grimsley 9 28) East Forsyth 8.50 29) West Johnston 8 29) Athens Drive 8 29) Southern Durham 8 29) Mooresville 8 29) Laney 8 29) A.C. Reynolds 8 35) Wake Forest-Rolesville 6 35) Sun Valley 6 35) Independence 6 35) Hoke County 6 35) Panther Creek 6 40) New Bern 5 40) Hopewell 5 40) Southeast Guilford 5 40) Jordan 5 40) Smith, Ben L 5 40) T.C. Roberson 5 40) Porter Ridge 5 47) Pinecrest 4.50 48) Sanderson 4 48) Richmond Senior 4 48) Apex 4 51) Page 3 51) Rocky River 3 51) Harnett Central 3 51) Northern Durham 3 51) Butler 3 56) Green Hope 2 56) Smith, E.E. 2 56) Clayton 2 56) Lake Norman 2 60) Hillside 1 60) South View 1 60) Garinger 1 60) Parkland 1 60) Wakefield 1 60) Leesville Road 1

 



Post to:  
Post as: 
1 comment(s)  
ross
test
 
 
Switch to Full Version