RunnerspaceNewsView

2012 Heat Sheets - Summit League Outdoor Championships

Published by RunnerSpace.com/College
May 10 2012, 08:41 PM | 34888 views
PrintReport
Social
Images
Licensed to North Dakota State University
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/9/2012 10:20 PM
         Summit League Outdoor Championships - 5/10/2012 to 5/12/2012          
                  Schlanser Track in the Ellig Sports Complex                  
                         North Dakota State University                         
                                 Meet Program                                  
 
Event 8  Women 10000 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 7:00 PM
        Meet:  35:32.98  2008        Faithy Kamanglia, Oral Roberts            
   '11 Champ:  37:25.02              Diana Medina, Southern Utah               
     Stadium:  35:33.10  2004        Jessica Neva, UND                         
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    282 Medina, Diana                    Southern Uta       34:07.67 
  2    332 Meiners, Sara                    UMKC               35:52.69 
  3     51 Peterson, Heidi                  No. Dak State      35:57.44 
  4    362 Cottone-Gibb, Carianna           Western Illi       36:03.37 
  5     95 Hutton, Brittni                  Oakland            36:51.84 
  6     14 Tomecek, Jordan                  IPFW               36:51.88 
  7    231 Neubert, Courtney                So. Dak State      37:28.02 
  8     43 Krahn, Jordan                    No. Dak State      37:28.65 
  9    376 Thurston, Alycia                 Western Illi       37:52.21 
 10     18 Downs, Rebecca                   Iupui              37:52.25 
 11      9 Jacobs, Rebecca                  IPFW               38:21.05 
 12      8 Hutchings, Sarah                 IPFW               38:22.11 
 13    160 Brandli, Jessica                 South Dakota       39:15.87 
 14     34 Aspengren, Abigail               No. Dak State            NT 
 15    181 Waller, Britni                   South Dakota             NT 
 16    279 Jones, Madalyn                   Southern Uta             NT 
 17    293 VanArsdol, Dayna                 Southern Uta             NT 
 18    232 Oakland, Josie                   So. Dak State            NT 
 19    271 Bedford, Sylvia                  Southern Uta             NT 
 20    128 Hagan, Tiffany                   Oral Roberts             NT 
 
Event 6  Women Pole Vault
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 4:00 PM
 Starting height is 3.08, progression is 15cm to 3.98,
 then 10cm to 4.28, then 5cm
        Meet:     4.10m  2010        Leslie Brost, North Dakota State          
   '11 Champ:     3.95m              Leslie Brost, ND State                    
     Stadium:  13-09.25  2011        Leslie Brost, NDSU                        
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    185 Whisonant, Betsey                South Dakota          3.57m 
  2     47 Marquardt, Amy                   No. Dak State         3.72m 
  3    131 McFarland, Lauren                Oral Roberts          3.92m 
  4    161 Buell, Bethany                   South Dakota          4.36m 
  5    129 Lai, Linhchi                     Oral Roberts          3.50m 
  6     46 Mack, Caitlin                    No. Dak State         3.80m 
  7    369 Manning, Nichole                 Western Illi          3.75m 
  8    168 Grove, Emily                     South Dakota          4.20m 
  9    380 Woodruff, Tyra                   Western Illi          3.35m 
 10    171 Meyer, Megan                     South Dakota          3.92m 
 11    269 Atkinson, Chelsea                Southern Uta          3.45m 
 12    280 Kinkade, Lesli                   Southern Uta          3.20m 
 13    227 Leiferman, Amy                   So. Dak State         3.01m 
 
Event 3  Women Hammer Throw
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 12:00 PM
 Open Height 7.4
        Meet:  59.41m  2006        Jennifer Gilson, Western Illonois           
   '11 Champ:  56.14m              Brooke Garner, SD State                     
     Stadium:  184-01  2012        Emily Lesser, UNAT                          
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     99 Lotan, Kara                      Oakland              43.26m 
  2    374 Przyby, Jessica                  Western Illi         38.35m 
  3    241 Sumption, Trisha                 So. Dak State        43.14m 
  4    166 Georgas, Christena               South Dakota         47.11m 
  5    272 Beukers, Janelle                 Southern Uta         47.41m 
  6    220 Fischer, Becca                   So. Dak State        42.99m 
  7     92 Getchen, Shannon                 Oakland              44.31m 
  8    236 Paulzine, Amy                    So. Dak State        44.93m 
  9    329 Hariott, Kimoya                  UMKC                 46.76m 
 10    377 Verity, Jenna                    Western Illi         43.19m 
 11     17 Zink, Kayla                      IPFW                 40.83m 
 12    224 Johnson, McKenzie                So. Dak State        42.60m 
 13    322 Brueggeman, Susan                UMKC                 45.99m 
Flight 2  Finals
  1     45 Lesser, Emily                    No. Dak State        56.10m 
  2    179 Schwartz, Darci                  South Dakota         51.29m 
  3    373 Ortega, Jessica                  Western Illi         52.42m 
  4    278 Hoyt, Sadi                       Southern Uta         51.47m 
  5    321 Banda, Denise                    UMKC                 52.18m 
  6    216 Assmus, Shelby                   So. Dak State        48.40m 
  7     40 Johnson, Kathryn                 No. Dak State        51.21m 
  8    366 Jones, Lizzy                     Western Illi         52.40m 
  9    367 LaRue, Dana                      Western Illi         50.52m 
 10    184 Wellensiek, Kate                 South Dakota         50.19m 
 11    222 Garner, Brooke                   So. Dak State        60.28m 
 12    281 Kovar, Kayla                     Southern Uta         58.24m 
 13    173 Mosley, Jasmine                  South Dakota         54.49m 
 
Event 5  Women Javelin Throw
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 4:00 PM
        Meet:  45.19m  2001        Karyn McCready, Youngstown State            
   '11 Champ:  43.92m              Kimoya Hariott, UMKC                        
     Stadium:  146-10  2004        Katie Wilson, St. Cloud State               
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    243 Wirth, Mary                      So. Dak State        31.02m 
  2    360 Bevins, Amy                      Western Illi         35.77m 
  3    322 Brueggeman, Susan                UMKC                 33.30m 
  4     42 Knuth, Chrissy                   No. Dak State        37.30m 
  5     99 Lotan, Kara                      Oakland              32.67m 
  6    220 Fischer, Becca                   So. Dak State        32.60m 
  7      3 Bacyznski, Madelaine             IPFW                 28.07m 
  8    381 Wyffels, Megan                   Western Illi         33.29m 
Flight 2  Finals
  1    329 Hariott, Kimoya                  UMKC                 48.43m 
  2    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts         44.30m 
  3    276 Fairbanks, Whitney               Southern Uta         42.57m 
  4    236 Paulzine, Amy                    So. Dak State        45.64m 
  5     50 Nash, Paige                      No. Dak State        38.60m 
  6    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta         39.56m 
  7     11 McHugh, Theresa                  IPFW                 40.25m 
  8    290 Swalberg, Sarah                  Southern Uta         38.15m 
  9    184 Wellensiek, Kate                 South Dakota         45.17m 
 
Event 2  Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             NT 
  2     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            NT 
  3     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            NT 
  4     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            NT 
  5     49 Moser, Twila                     No. Dak State            NT 
  6    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             NT 
  7     93 Herron, Krystal                  Oakland                  NT 
  8    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             NT 
 
Event 2  Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 11:30 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             NT 
  2     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            NT 
  3     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            NT 
  4     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            NT 
  5     93 Herron, Krystal                  Oakland                  NT 
  6     49 Moser, Twila                     No. Dak State            NT 
  7    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             NT 
  8    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             NT 
 
Event 2  Heptathlon: #2 Women High Jump
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     93 Herron, Krystal                  Oakland                  NH 
  2     49 Moser, Twila                     No. Dak State            NH 
  3     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            NH 
  4    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             NH 
  5     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            NH 
  6     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            NH 
  7    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             NH 
  8    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             NH 
 
Event 2  Heptathlon: #3 Women Shot Put
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            ND 
  2     93 Herron, Krystal                  Oakland                  ND 
  3     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            ND 
  4    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             ND 
  5     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            ND 
  6    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             ND 
  7    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             ND 
  8     49 Moser, Twila                     No. Dak State            ND 
 
Event 9  Men 10000 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 7:45 PM
        Meet:  30:09.90  1985        Chris Leonard, Northern Iowa              
   '11 Champ:  32:43.87              cosmas Ayabei, UMKC                       
     Stadium:  30:30.10  1997        Jesse Westrup, NDSU                       
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    308 Levins, Cameron                  Southern Uta       27:27.96 
  2    341 Ayabei, cosmas                   UMKC               29:13.50 
  3    257 Lusignan, Trent                  So. Dak State      30:25.46 
  4    200 Marquardt, Ethan                 South Dakota       30:36.62 
  5    262 Schmidt, Kyle                    So. Dak State      31:07.42 
  6    122 Wall, Kenny                      Oakland            31:17.06 
  7    107 Cassady, Pat                     Oakland            31:42.85 
  8     33 Young, Austin                    Iupui              31:49.81 
  9    110 Griffin, Brandon                 Oakland            31:59.26 
 10     30 Ragains, Pryce                   Iupui              32:29.19 
 11     27 Farkas, Matt                     Iupui              33:08.15 
 12    298 Barrus, Ryan                     Southern Uta             NT 
 13     76 Joyce, Martin                    No. Dak State            NT 
 14    151 Masey, Ryan                      Oral Roberts             NT 
 15    316 Sharp, Nigel                     Southern Uta             NT 
 16    382 Castel, Michael                  Western Illi             NT 
 17    199 Langat, Benson                   South Dakota             NT 
 18    154 Peterson, Leif                   Oral Roberts             NT 
 19    353 Leibold, Brandon                 UMKC                     NT 
 
Event 4  Men Hammer Throw
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 2:00 PM
        Meet:  64.49m  1992        Braidy Miller, Eastern Illonois             
   '11 Champ:  58.99m              Casey Orgon, ND State                       
     Stadium:  215-05  2001        A.G. Kruger, UNAT                           
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    212 Stephens, Denton                 South Dakota         51.87m 
  2    313 Renaud, Phillipe                 Southern Uta         50.25m 
  3    258 Mack, Cullen                     So. Dak State        46.21m 
  4    109 Gallegos, Anthony                Oakland              45.77m 
  5    385 Elston, Tyler                    Western Illi         44.88m 
  6    393 Lippert, Tyler                   Western Illi         51.73m 
  7    304 Johnson, Chris                   Southern Uta         47.97m 
  8     67 Eiler, Josh                      No. Dak State        51.98m 
Flight 2  Finals
  1     86 Orgon, Casey                     No. Dak State        60.22m 
  2     68 Elsen, Blake                     No. Dak State        54.37m 
  3    394 Marshall, Nathaniel              Western Illi         58.57m 
  4    354 Leverette, Kris                  UMKC                 52.68m 
  5    244 Ackman, Ryan                     So. Dak State        52.71m 
  6    389 Hames, Paul                      Western Illi         55.31m 
  7    248 Brinkmann, Jake                  So. Dak State        59.46m 
  8    358 Nelson, Ramon                    UMKC                 53.22m 
 
Event 7  Men Javelin Throw
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 6:00 PM
        Meet:  67.22m  1992        Jeff Vojtko, Akron                          
   '11 Champ:  62.29m              Cody Olsen, Southern Utah                   
     Stadium:  238-02  2012        Riley Dolezal, TEAM NODAK                   
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    392 Liles, Jordan                    Western Illi         58.62m 
  2    109 Gallegos, Anthony                Oakland              43.88m 
  3     79 Larson, Brock                    No. Dak State        51.56m 
  4     64 Coykendall, Adam                 No. Dak State        57.37m 
  5     31 Smith, J.D.                      Iupui                48.01m 
  6    201 Maxwell, Tyler                   South Dakota         59.30m 
  7    106 Butler, John                     Oakland              57.64m 
  8    105 Balzer, Ryan                     Oakland              47.11m 
  9    312 Olsen, Cody                      Southern Uta         65.65m 
 10    253 Davis, Arran                     So. Dak State        57.50m 
 11     84 Mijailovic, Nikola               No. Dak State        55.17m 
 12    304 Johnson, Chris                   Southern Uta         53.68m 
 
Event 1  Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 11:00 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NT 
  3     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NT 
  4     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NT 
  5    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NT 
  6     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NT 
Section 2  Timed Finals
  2     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NT 
  3    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NT 
  4    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NT 
  5    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NT 
  6     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NT 
  7    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NT 
 
Event 1  Decathlon: #5 Men 400 Meter Run
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NT 
  4    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NT 
  5    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NT 
  6    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NT 
  7     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NT 
Section 2  Timed Finals
  2     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NT 
  3     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NT 
  4    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NT 
  5    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NT 
  6    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NT 
  7     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NT 
 
Event 1  Decathlon: #4 Men High Jump
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NH 
  2     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NH 
  3     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NH 
  4    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NH 
  5    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NH 
  6     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NH 
  7    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NH 
  8    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NH 
  9     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NH 
 10    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NH 
 11     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NH 
 
Event 1  Decathlon: #2 Men Long Jump
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    198 Landeen, Madison                 South Dakota             ND 
  2     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            ND 
  3     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            ND 
  4     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            ND 
  5    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  ND 
  6     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            ND 
  7    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             ND 
  8    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             ND 
  9     79 Larson, Brock                    No. Dak State            ND 
 10    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             ND 
 11    215 Willard, Tanner                  South Dakota             ND 
 
Event 1  Decathlon: #3 Men Shot Put
===============================================================================
Thursday 5/10/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             ND 
  2    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  ND 
  3     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            ND 
  4     79 Larson, Brock                    No. Dak State            ND 
  5    198 Landeen, Madison                 South Dakota             ND 
  6     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            ND 
  7    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             ND 
  8    215 Willard, Tanner                  South Dakota             ND 
  9     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            ND 
 10     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            ND 
 11    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             ND 

Event 20  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/11/2012 - 5:10 PM
        Meet:  11.63  2009        Sharae Hill, Southern Utah                   
   '11 Champ:  11.76              Antoinette Goodman, ND State                 
     Stadium:  11.34  2000        Trinity Davis, UNAT                          
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1      7 Hodgen, Courtney                 IPFW                  13.80 
  2    333 Momo, Michelle                   UMKC                  12.14 
  3    186 Williams, Gabriel                South Dakota          12.06 
  4    177 Roberts, Christina               South Dakota          12.43 
  5    365 Gunn, Danielle                   Western Illi          12.34 
  6    101 Roberts, Shaunte                 Oakland               12.86 
  7     37 Goodman, Antoinette              No. Dak State         11.71 
Heat 2  Prelims
  2    233 Odegaard, Ashley                 So. Dak State         12.05 
  3     13 Taylor, Kaylin                   IPFW                  12.79 
  4    291 Terry, Lindsay                   Southern Uta          12.15 
  5    169 Huschle, Analisa                 South Dakota          11.75 
  6    277 Franco, Mayra                    Southern Uta          12.43 
  7    221 Fritz, Gina                      So. Dak State         12.27 
Heat 3  Prelims
  1    284 Mullins, Jasmine                 Southern Uta          11.96 
  2    324 Cooper, Jazmine                  UMKC                  12.16 
  3    140 Wilkerson, Cornisha              Oral Roberts          11.75 
  4    234 Olson, Amber                     So. Dak State         12.54 
  5    135 Reynolds, Vicotria               Oral Roberts          12.66 
  6    335 Richardson, Chelsea              UMKC                  12.24 
 
Event 26  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/11/2012 - 6:25 PM
        Meet:  23.87  2003        Marsha Dawkins, Oral Roberts                 
   '11 Champ:  24.14              Antoinette Goodman, ND State                 
     Stadium:  23.54  2000        Trinity Davis, UNAT                          
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     57 Stratioti, Paige                 No. Dak State         24.98 
  2    165 Ervin, Molly                     South Dakota          25.88 
  3     37 Goodman, Antoinette              No. Dak State         24.00 
  4    234 Olson, Amber                     So. Dak State         26.03 
  5    335 Richardson, Chelsea              UMKC                     NT 
  6     15 Trimble, Olivia                  IPFW                  28.59 
  7    323 Carter, Briana                   UMKC                  25.33 
  8    221 Fritz, Gina                      So. Dak State         24.92 
  9    277 Franco, Mayra                    Southern Uta          25.47 
Heat 2  Prelims
  2    100 Ogonowski, Meaghan               Oakland               26.08 
  3    333 Momo, Michelle                   UMKC                  25.48 
  4    291 Terry, Lindsay                   Southern Uta          25.24 
  5    218 Bren, Megan                      So. Dak State         24.90 
  6    334 Olive, Danielle                  UMKC                  25.88 
  7    139 Whitfield, TK                    Oral Roberts          24.07 
  8    372 Moore, Breanna                   Western Illi          26.45 
  9    233 Odegaard, Ashley                 So. Dak State         25.17 
Heat 3  Prelims
  1    135 Reynolds, Vicotria               Oral Roberts          26.22 
  2    140 Wilkerson, Cornisha              Oral Roberts          24.24 
  3    177 Roberts, Christina               South Dakota          25.86 
  4    229 McDonald, Jessica                So. Dak State         25.61 
  5    324 Cooper, Jazmine                  UMKC                  25.22 
  6    361 Bryant, Kirsten                  Western Illi          25.18 
  7    101 Roberts, Shaunte                 Oakland               26.45 
  8    169 Huschle, Analisa                 South Dakota          24.27 
 
Event 18  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 5/11/2012 - 4:50 PM
        Meet:  53.87  2003        Marsha Dawkins, Oral Roberts                 
   '11 Champ:  55.83              Christina Day, Southern Utah                 
     Stadium:  53.43  2001        Tamara Brudy, NDSU                           
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    334 Olive, Danielle                  UMKC                  59.39 
  2    180 Sveum, Ashley                    South Dakota          56.10 
  3    162 Chambers, Brittany               South Dakota          57.89 
  4    136 Sapp, Sarah                      Oral Roberts        1:03.16 
  5    331 Kleiser, viola                   UMKC                  56.62 
  6    223 Gruenwald, Ashley                So. Dak State         59.35 
  7    286 Pullum, Jamila                   Southern Uta          57.54 
  8     57 Stratioti, Paige                 No. Dak State         54.07 
Heat 2  Prelims
  1    336 Rollins, Veronica                UMKC                  57.93 
  2    229 McDonald, Jessica                So. Dak State         58.17 
  3     41 Kitching, Melissa                No. Dak State         56.06 
  4    323 Carter, Briana                   UMKC                  57.46 
  5    139 Whitfield, TK                    Oral Roberts          55.25 
  6      6 Craig, Emily                     IPFW                1:02.83 
  7    218 Bren, Megan                      So. Dak State         56.88 
  8    363 Ehredt, Danyelle                 Western Illi        1:01.06 
 
Event 22  Women 800 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
Friday 5/11/2012 - 5:30 PM
        Meet:  2:11.46  2003        Kelly Richards, Southern Utah              
   '11 Champ:  2:15.66              Christine Schmaltz, ND State               
     Stadium:  2:04.96  2008        Laura Roesler, UNA                         
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    237 Peterson, Brooke                 So. Dak State       2:23.47 
  2    183 Weinandt, Rachel                 South Dakota        2:15.25 
  3    274 Coates, Kaylee                   Southern Uta        2:13.17 
  4     44 Kruchowski, Faith                No. Dak State       2:09.33 
  5    328 Gannon, Angel                    UMKC                2:15.62 
  6     90 Cleverley, Autumn                Oakland             2:16.93 
  7    226 Lawton, Laura                    So. Dak State       2:16.23 
  8    225 Kopfmann, Molly                  So. Dak State       2:20.51 
  9    137 Thomas, Marrisa                  Oral Roberts        2:18.80 
 10    337 Scott, Autumn                    UMKC                2:18.73 
 11     53 Schanandore, Brittany            No. Dak State       2:07.17 
Heat 2  Prelims
  1    219 Creager, Krista                  So. Dak State       2:14.72 
  2    174 Mullen, Kristie                  South Dakota        2:15.62 
  3    170 Ladwig, Emma                     South Dakota        2:07.70 
  4    294 West, Danielle                   Southern Uta        2:14.89 
  5     54 Simon, Ashlynn                   No. Dak State       2:08.23 
  6    230 Meyer, Erica                     So. Dak State       2:20.12 
  7    132 Patterson, Erin                  Oral Roberts        2:17.11 
  8    175 Newman, Natalie                  South Dakota        2:16.02 
  9     10 Jeszensky, Julie                 IPFW                2:19.69 
 10    223 Gruenwald, Ashley                So. Dak State       2:24.08 
 11    273 Butler, Lizzy                    Southern Uta        2:17.46 
 
Event 16  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 5/11/2012 - 4:30 PM
        Meet:  13.50  2009        Autumn Hubbard, Oral Roberts                 
   '11 Champ:  13.63              Whitney Carlson, ND State                    
     Stadium:  14.03  1997        Jane Loskot-Wick, NDSU                       
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    378 Watson, Talisa                   Western Illi          15.40 
  2     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State         14.80 
  3    239 Shearer, Lora                    So. Dak State         14.39 
  4     49 Moser, Twila                     No. Dak State         14.44 
  5    182 Watson, Tricia                   South Dakota          15.40 
  6    163 Clarke, Tansha                   South Dakota          14.73 
  7    284 Mullins, Jasmine                 Southern Uta          13.78 
Heat 2  Prelims
  2     39 John, Deborah                    No. Dak State         14.22 
  3    340 Williams, Shanelle               UMKC                  14.47 
  4    288 Russell, Sasha                   Southern Uta          15.90 
  5    165 Ervin, Molly                     South Dakota          15.22 
  6     16 Urdahl, Nicole                   IPFW                  17.15 
  7     93 Herron, Krystal                  Oakland               15.16 
  8    103 SanCartier, Serena               Oakland               14.49 
  9    164 Duling, Alexa                    South Dakota          14.18 
 
Event 28  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 6:45 PM
        Meet:  10:42.84  2010        Nicole Davis, South Dakota State          
   '11 Champ:  10:55.40              Kristen Radcliff, Oral Roberts            
     Stadium:  10:35.75  2012        Maddie McClellan, ND State                
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    134 Radcliff, Kristen                Oral Roberts       10:23.94 
  2     48 McClellan, Maddie                No. Dak State      10:24.87 
  3     58 Thorne, Amy Jo                   No. Dak State      10:28.48 
  4      8 Hutchings, Sarah                 IPFW               10:39.99 
  5    238 Potts, Tera                      So. Dak State      10:50.27 
  6    138 Watson, Samantha                 Oral Roberts       11:04.06 
  7    228 McCann, Danielle                 So. Dak State      11:10.25 
  8    178 Robish, Kelsey                   South Dakota       11:44.79 
  9    172 Miller, Carol                    South Dakota       11:51.41 
 10     22 Paez, Ana                        Iupui              12:05.35 
 11     21 Mattingly, Amy                   Iupui              12:13.60 
 12     24 Vetor, Emily                     Iupui              12:51.30 
 
Event 11  Women High Jump
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 3:00 PM
 Starting height 1.49, progression 5cm to 1.74, then 3cm
        Meet:    1.73m  2001        Traci Marsik, Western Illonois             
   '11 Champ:    1.70m              Mary Wirth, SD State                       
     Stadium:  5-08.50  2001        Tonya Kneifl, USD                          
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    239 Shearer, Lora                    So. Dak State         1.65m 
  2     59 Tollefson, Toni                  No. Dak State         1.75m 
  3    269 Atkinson, Chelsea                Southern Uta          1.60m 
  4    378 Watson, Talisa                   Western Illi          1.64m 
  5     97 Jones, Micah                     Oakland               1.70m 
  6     60 Zietz, Greta                     No. Dak State         1.68m 
  7    235 Olson, Kali                      So. Dak State         1.60m 
  8    242 Wagner, Ashley                   So. Dak State         1.55m 
  9     98 Lane, Jennifer                   Oakland               1.65m 
 10     12 Moore, Katy                      IPFW                  1.60m 
 11    243 Wirth, Mary                      So. Dak State         1.74m 
 12    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta          1.60m 
 13     49 Moser, Twila                     No. Dak State         1.67m 
 14    240 Stephens, Jenna                  So. Dak State         1.53m 
 15     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State         1.63m 
 
Event 13  Women Long Jump
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 5:30 PM
        Meet:     6.43m  2009        Whitney Carlson, North Dakota State       
   '11 Champ:     6.07m              Whitney Carlson, ND State                 
     Stadium:  21-01.25  2001        Meredith Davis, Morningside               
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    100 Ogonowski, Meaghan               Oakland               5.10m 
  2    130 Leffall, Jasmine                 Oral Roberts             ND 
  3    335 Richardson, Chelsea              UMKC                  5.39m 
  4    320 Bain, Jordan                     UMKC                  5.02m 
  5    370 McGlone, Megan                   Western Illi          5.29m 
  6    379 Williams, Chanelle               Western Illi          4.91m 
  7    177 Roberts, Christina               South Dakota          5.39m 
  8    365 Gunn, Danielle                   Western Illi          5.24m 
Flight 2  Finals
  1     36 Dockter, Katie                   No. Dak State         5.56m 
  2    324 Cooper, Jazmine                  UMKC                  5.80m 
  3     37 Goodman, Antoinette              No. Dak State         5.90m 
  4    333 Momo, Michelle                   UMKC                  5.70m 
  5    239 Shearer, Lora                    So. Dak State         5.48m 
  6    233 Odegaard, Ashley                 So. Dak State         5.77m 
  7    169 Huschle, Analisa                 South Dakota          5.85m 
  8    187 Wolter, Kenna                    South Dakota          5.63m 
  9     97 Jones, Micah                     Oakland               5.75m 
 
Event 14  Women Shot Put
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 5:30 PM
        Meet:    16.86m  2004        Aubrey Martin, Western Illonois           
   '11 Champ:    14.28m              Dana LaRue, Western Illinois              
     Stadium:  51-01.50  2000        Julia Karst-Gray, NDSU                    
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    216 Assmus, Shelby                   So. Dak State        12.86m 
  2    272 Beukers, Janelle                 Southern Uta         12.84m 
  3    321 Banda, Denise                    UMKC                 12.19m 
  4    295 Wright, Jennika                  Southern Uta         13.20m 
  5    322 Brueggeman, Susan                UMKC                 13.12m 
  6     91 Dong-Dobson, Michelle            Oakland               9.79m 
  7    283 Mulitalo, Rylee                  Southern Uta         13.40m 
  8    329 Hariott, Kimoya                  UMKC                 11.81m 
  9    166 Georgas, Christena               South Dakota         12.56m 
 10     17 Zink, Kayla                      IPFW                 12.67m 
Flight 2  Finals
  1    224 Johnson, McKenzie                So. Dak State        14.34m 
  2     40 Johnson, Kathryn                 No. Dak State        14.24m 
  3     55 Simpson, Kayla                   No. Dak State        13.95m 
  4     45 Lesser, Emily                    No. Dak State        14.12m 
  5    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts         13.50m 
  6    281 Kovar, Kayla                     Southern Uta         15.73m 
  7    173 Mosley, Jasmine                  South Dakota         15.33m 
  8    367 LaRue, Dana                      Western Illi         14.68m 
  9    373 Ortega, Jessica                  Western Illi         13.88m 
 10    179 Schwartz, Darci                  South Dakota         13.56m 
 
Event 2  Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 PM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            NT 
  2     93 Herron, Krystal                  Oakland                  NT 
  3     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            NT 
  4    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             NT 
  5     49 Moser, Twila                     No. Dak State            NT 
  6    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             NT 
  7    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             NT 
  8     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            NT 
 
Event 2  Heptathlon: #5 Women Long Jump
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 12:00 PM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            ND 
  2    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             ND 
  3     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            ND 
  4     49 Moser, Twila                     No. Dak State            ND 
  5     93 Herron, Krystal                  Oakland                  ND 
  6    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             ND 
  7    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             ND 
  8     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            ND 
 
Event 2  Heptathlon: #6 Women Javelin Throw
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 PM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     93 Herron, Krystal                  Oakland                  ND 
  2     38 Heinze, Ashley                   No. Dak State            ND 
  3     56 Stalpes, Emily                   No. Dak State            ND 
  4     49 Moser, Twila                     No. Dak State            ND 
  5    133 Pirelli, Camila                  Oral Roberts             ND 
  6    292 Thatcher, Cheyenne               Southern Uta             ND 
  7    163 Clarke, Tansha                   South Dakota             ND 
  8     52 Roesler, Emily                   No. Dak State            ND 
 
Event 21  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 5/11/2012 - 5:20 PM
        Meet:  10.19  1991        Dave Moore, Western Illonois                 
   '11 Champ:  10.26              Marvin Bonde, Oral Roberts                   
     Stadium:  10.44  2004        Allen Burrell, NDSU                          
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    197 Kovash, Brandon                  South Dakota          11.01 
  2    310 Myers, Preston                   Southern Uta          10.64 
  3    152 Matthews, Damian                 Oral Roberts          10.78 
  4    191 Brown, Tim                       South Dakota          10.98 
  5    384 Dorathy, Alec                    Western Illi          11.09 
  6     82 Mattson, Nathan                  No. Dak State         10.90 
  7    251 Colombe, Austin                  So. Dak State         11.28 
  8    349 Hinton, Charles                  UMKC                  11.30 
  9    192 Burrus, Michael                  South Dakota          10.80 
Heat 2  Prelims
  1    252 Curry, Chris                     So. Dak State         10.99 
  2     87 Smart, Donte                     No. Dak State         10.99 
  3    150 Lockett, Boyea                   Oral Roberts          10.66 
  4    193 Clement, Jared                   South Dakota          10.76 
  5    344 Butler, Josh                     UMKC                  10.88 
  6    111 Hill, Antoine                    Oakland               11.21 
  7    143 Bvekerwa, Zuva                   Oral Roberts          10.88 
  8    113 Lawrence, Darin                  Oakland               11.25 
 
Event 27  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/11/2012 - 6:35 PM
        Meet:    20.89  1999        Kofi Owusu-Ansah, Youngstown State         
   '11 Champ:    20.65              Marvin Bonde, Oral Roberts                 
     Stadium:  1:05.78  2012        Timothy McCue, Unattached                  
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    310 Myers, Preston                   Southern Uta          21.53 
  2    251 Colombe, Austin                  So. Dak State         22.40 
  3    390 Hemming, Mike                    Western Illi          22.34 
  4    143 Bvekerwa, Zuva                   Oral Roberts          21.77 
  5    108 Dixon, Jason                     Oakland               22.92 
  6     82 Mattson, Nathan                  No. Dak State         21.85 
  7    356 McDougald, Forika                UMKC                  22.89 
  8    159 Williams, Brandon                Oral Roberts             NT 
Heat 2  Prelims
  1    152 Matthews, Damian                 Oral Roberts             NT 
  2    191 Brown, Tim                       South Dakota          21.68 
  3    306 Kopp, Kyle                       Southern Uta          22.29 
  4     65 Dhein, Lee                       No. Dak State         22.05 
  5    344 Butler, Josh                     UMKC                  23.09 
  6    150 Lockett, Boyea                   Oral Roberts          21.72 
  7    197 Kovash, Brandon                  South Dakota          22.48 
  8    399 Thomas, Patrick                  Western Illi          22.86 
Heat 3  Prelims
  1    252 Curry, Chris                     So. Dak State         21.72 
  2    124 Wilson, Kyle                     Oakland                  NT 
  3    156 Roberts, Jeramy                  Oral Roberts          22.15 
  4    193 Clement, Jared                   South Dakota          21.70 
  5    113 Lawrence, Darin                  Oakland               23.34 
  6    383 Cheeks, Cedric                   Western Illi          22.83 
  7     87 Smart, Donte                     No. Dak State         22.22 
  8    142 Bradford, John                   Oral Roberts          22.50 
 
Event 19  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Friday 5/11/2012 - 5:00 PM
        Meet:    46.68  2004        Jonathan Rivers, Oral Roberts              
   '11 Champ:    47.45              Jeffery Gibson, Oral Roberts               
     Stadium:  2:01.05  2012        Timothy McCue, Unattached                  
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2    147 Gibson, Jeffery                  Oral Roberts          47.08 
  3    299 Bringhurst, Chris                Southern Uta          50.24 
  4    142 Bradford, John                   Oral Roberts          48.84 
  5    356 McDougald, Forika                UMKC                  51.69 
  6    156 Roberts, Jeramy                  Oral Roberts          49.11 
  7    153 Njelka, Mulando                  Oral Roberts          52.39 
  8    390 Hemming, Mike                    Western Illi          50.21 
Heat 2  Prelims
  2    157 Roberts, Michael                 Oral Roberts          49.19 
  3    301 Finn, Jarred                     Southern Uta          50.04 
  4    342 Barnett, Johnathon               UMKC                  50.26 
  5    124 Wilson, Kyle                     Oakland               48.29 
  6    159 Williams, Brandon                Oral Roberts          47.31 
  7    121 Travis, Marcus                   Oakland               51.34 
Heat 3  Prelims
  2    348 Hannah, Chandler                 UMKC                  49.25 
  3    213 Sternhagen, Tyler                South Dakota          49.76 
  4    268 Winkels, Levi                    So. Dak State         50.65 
  5    145 Davis, Jarrett                   Oral Roberts          51.20 
  6    209 Shade, Casey                     South Dakota          47.70 
  7     66 Duchscherer, Jason               No. Dak State         47.63 
 
Event 23  Men 800 Meter Run
===============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
Friday 5/11/2012 - 5:40 PM
        Meet:  1:49.01  1987        Jim Maton, Eatern Illonois                 
   '11 Champ:  1:52.52              Eric Stroh, ND State                       
     Stadium:  1:49.72  2012        Moses Heppner, ND State                    
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    115 Magnotte, Dave                   Oakland             1:55.71 
  2    245 Ailts, Jared                     So. Dak State       1:52.45 
  3     71 Fitzke, Travis                   No. Dak State       1:51.57 
  4    388 Glenn, David                     Western Illi        1:57.09 
  5    141 Banks, Tyler                     Oral Roberts        1:52.62 
  6    259 Mattison, Lars                   So. Dak State       1:54.84 
  7    209 Shade, Casey                     South Dakota        1:49.64 
  8    120 Sterzick, Anthony                Oakland             1:56.47 
  9     69 Espeland, Alec                   No. Dak State       1:50.65 
 10    345 Cornell, Chris                   UMKC                2:00.90 
 11    112 Koponen, David                   Oakland             1:59.35 
Heat 2  Prelims
  1    190 Brenner, Travis                  South Dakota        1:52.05 
  2     75 Heppner, Moses                   No. Dak State       1:49.72 
  3    264 Thielen, Dominic                 So. Dak State       1:52.04 
  4    263 Schneller, Jake                  So. Dak State       1:50.11 
  5    346 Frazier, Redell                  UMKC                1:54.00 
  6    305 Keller, Daniel                   Southern Uta        1:53.34 
  7    307 Lee, Jon                         Southern Uta        1:56.34 
  8    205 Nielson, Stephen                 South Dakota        1:56.17 
  9     32 Westfall, Nathan                 Iupui               1:59.19 
 10    397 Summers, Jared                   Western Illi        1:58.89 
 11    308 Levins, Cameron                  Southern Uta             NT 
 12    194 Evenson, Jacob                   South Dakota        2:01.99 
 
Event 17  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 5/11/2012 - 4:40 PM
        Meet:  13.97  1985        Oliver Porter, Cleveland State               
   '11 Champ:  14.09              Matt Tetzlaff, Southern Utah                 
     Stadium:  14.18  1999        Luke Pfeifer, NDSU                           
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    118 Rippon, Niklas                   Oakland               14.87 
  2     83 McKittrick, Parker               No. Dak State         14.84 
  3    387 Glasebrook, Zach                 Western Illi          15.52 
  4    155 Reed, Jonathan                   Oral Roberts          15.16 
  5     88 Tetzlaff, Matt                   No. Dak State         14.03 
Heat 2  Prelims
  1    260 Priebe, Brandon                  So. Dak State         14.97 
  2     80 Leutz, Weston                    No. Dak State         14.47 
  3    247 Bredeson, Mike                   So. Dak State         15.72 
  4    195 Hill, Erik                       South Dakota          15.07 
  5     61 Begin, Jerome                    No. Dak State         14.62 
 
Event 25  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Friday 5/11/2012 - 6:15 PM
        Meet:  51.27  1990        Dan Steele, Eastern Illonois                 
   '11 Champ:  52.32              Jeffery Gibson, Oral Roberts                 
     Stadium:  52.27  2004        Nate Schmidt, NDSU                           
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2    392 Liles, Jordan                    Western Illi          55.04 
  3    309 Matlock, Jayson                  Southern Uta          56.82 
  4     88 Tetzlaff, Matt                   No. Dak State         53.18 
  5    352 Kenney, Xavier                   UMKC                  56.57 
  6    147 Gibson, Jeffery                  Oral Roberts          50.69 
  7    391 Liles, Jeff                      Western Illi          53.46 
  8    189 Bernard, Lukas                   South Dakota          55.18 
Heat 2  Prelims
  1    250 Carson, Justin                   So. Dak State         54.10 
  2    123 Williams, Derrek                 Oakland               56.57 
  3    402 Williams, Jonathan               Western Illi          58.21 
  4    317 VanArsdol, Kelly                 Southern Uta          56.31 
  5    315 Robinson, Julian                 Southern Uta          57.10 
  6    260 Priebe, Brandon                  So. Dak State         53.09 
  7     61 Begin, Jerome                    No. Dak State         52.73 
  8    195 Hill, Erik                       South Dakota          54.06 
 
Event 29  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 7:00 PM
        Meet:  9:05.19  1983        Tim Warneke, Eastern Illonois              
   '11 Champ:  9:26.80              Kevin Sandall, Southern Utah               
     Stadium:  9:00.54  2004        Chris Perleberg, NDSU                      
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    203 Mettler, Jeffrey                 South Dakota        8:58.95 
  2    297 Antzcak, Devan                   Southern Uta        9:08.02 
  3    267 Vollmer, Greg                    So. Dak State       9:17.08 
  4    116 Marcinkowski, Steven             Oakland             9:19.28 
  5     70 Fillmore, Andrew                 No. Dak State       9:25.64 
  6     77 Kelly, Brett                     No. Dak State       9:26.06 
  7    300 Eborn, Dallas                    Southern Uta        9:26.32 
  8    200 Marquardt, Ethan                 South Dakota        9:27.27 
  9    256 Kraft, Drew                      So. Dak State       9:31.87 
 10    265 Thies, Andrew                    So. Dak State       9:38.50 
 11    302 Hart, John                       Southern Uta        9:43.96 
 12    347 Guemmer, Brett                   UMKC                9:50.50 
 13    196 Hohenthaner, Alex                South Dakota        9:52.31 
 14    351 Humphreys, Griffin               UMKC               10:01.28 
 
Event 15  Men High Jump
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 6:00 PM
 Starting Height 1.86, Progression 5cm to 2.11, then 3cm
        Meet:  2.22m  2002        Matt Voelker, UMKC                           
   '11 Champ:  2.06m              Ben Jasinski, SD State                       
     Stadium:   7-05  2012        Trevor Barry, Mizuno                         
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    204 Mikkelsen, Adam                  South Dakota          2.05m 
  2    395 Murray, Tynan                    Western Illi          1.95m 
  3    398 Taylor, Jamario                  Western Illi          2.15m 
  4    247 Bredeson, Mike                   So. Dak State         1.85m 
  5     73 Geditz, Jeramy                   No. Dak State         2.05m 
  6    207 Pinkelman, Chad                  South Dakota          1.86m 
  7     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State         1.92m 
  8    105 Balzer, Ryan                     Oakland               1.85m 
  9     80 Leutz, Weston                    No. Dak State         1.97m 
 10    261 Sanderson, Jake                  So. Dak State         1.80m 
 11    206 O'Connell, Jeff                  South Dakota          1.88m 
 12    266 Vlastuin, Jared                  So. Dak State         2.11m 
 13    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta          1.88m 
 14    311 Nielson, Wade                    Southern Uta          2.06m 
 
Event 10  Men Long Jump
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 3:00 PM
        Meet:     7.76m  1992        Nevin Govan, Eastern Illonois             
   '11 Champ:     7.67m              Jared Vlastuin, SD State                  
     Stadium:  24-04.50  2004        Paul Brozik, USD                          
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    149 Jones II, Tim                    Oral Roberts          6.96m 
  2    206 O'Connell, Jeff                  South Dakota          7.00m 
  3    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta          6.94m 
  4    349 Hinton, Charles                  UMKC                  6.67m 
  5    255 Jorgenson, Ryan                  So. Dak State         6.52m 
  6     65 Dhein, Lee                       No. Dak State         6.82m 
  7    383 Cheeks, Cedric                   Western Illi          6.82m 
Flight 2  Finals
  1    359 Taylor, Dontay                   UMKC                  7.44m 
  2    311 Nielson, Wade                    Southern Uta          7.07m 
  3    207 Pinkelman, Chad                  South Dakota          7.13m 
  4    296 Anderson, Alex                   Southern Uta          7.55m 
  5    144 Chafausipo, Clive                Oral Roberts          7.66m 
  6    266 Vlastuin, Jared                  So. Dak State         7.62m 
  7    306 Kopp, Kyle                       Southern Uta          7.30m 
  8    387 Glasebrook, Zach                 Western Illi          7.07m 
 
Event 12  Men Shot Put
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 3:30 PM
        Meet:  18.22m  2004        Tony Snider, Oral Roberts                   
   '11 Champ:  16.50m              Hector Perez, Southern Utah                 
     Stadium:   56-10  1997        John DeLay, SDSU                            
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    354 Leverette, Kris                  UMKC                 13.39m 
  2    393 Lippert, Tyler                   Western Illi         14.42m 
  3    389 Hames, Paul                      Western Illi         15.55m 
  4    358 Nelson, Ramon                    UMKC                 15.52m 
  5    210 Snyder, Cody                     South Dakota         16.74m 
  6    304 Johnson, Chris                   Southern Uta         16.20m 
  7    396 Sherrick, Brayden                Western Illi         14.99m 
  8     86 Orgon, Casey                     No. Dak State        15.59m 
  9    394 Marshall, Nathaniel              Western Illi         15.03m 
 10    202 McKelvey, Kyle                   South Dakota         17.95m 
 11    119 Stebbins, Andrew                 Oakland              16.87m 
 
Event 1  Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NT 
  2     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NT 
  3     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NT 
  4    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NT 
  5    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NT 
  6     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NT 
  7    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NT 
  8    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NT 
  9     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NT 
 10    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NT 
 11     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NT 
 
Event 1  Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 11:00 AM
           Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NT 
  4     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NT 
  5    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NT 
  6    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NT 
  7    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NT 
Section 2  Timed Finals
  2    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NT 
  3    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NT 
  4    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NT 
  5     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NT 
  6     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NT 
  7     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NT 
 
Event 1  Decathlon: #8 Men Pole Vault
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  NH 
  2    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             NH 
  3    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             NH 
  4     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            NH 
  5     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            NH 
  6    198 Landeen, Madison                 South Dakota             NH 
  7    215 Willard, Tanner                  South Dakota             NH 
  8     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            NH 
  9    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             NH 
 10     79 Larson, Brock                    No. Dak State            NH 
 11     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            NH 
 
Event 1  Decathlon: #7 Men Discus Throw
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            ND 
  2     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            ND 
  3    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             ND 
  4     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            ND 
  5    215 Willard, Tanner                  South Dakota             ND 
  6     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            ND 
  7     79 Larson, Brock                    No. Dak State            ND 
  8    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             ND 
  9    198 Landeen, Madison                 South Dakota             ND 
 10    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             ND 
 11    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  ND 
 
Event 1  Decathlon: #9 Men Javelin Throw
===============================================================================
Friday 5/11/2012 - 0:00 AM
           Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     79 Larson, Brock                    No. Dak State            ND 
  2    105 Balzer, Ryan                     Oakland                  ND 
  3    319 Wilson, Stephen                  Southern Uta             ND 
  4    211 Steinberg, Jason                 South Dakota             ND 
  5     78 Koppy, Alex                      No. Dak State            ND 
  6    311 Nielson, Wade                    Southern Uta             ND 
  7    198 Landeen, Madison                 South Dakota             ND 
  8     80 Leutz, Weston                    No. Dak State            ND 
  9     72 Gagnon, Beauregard               No. Dak State            ND 
 10    215 Willard, Tanner                  South Dakota             ND 
 11     74 Gorghuber, Dan                   No. Dak State            ND 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version