RunnerspaceNewsView

2012 Results - Illinois IHSA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 27th 2012, 1:24am | 1244958 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Illinois IHSA Outdoor State Championships

Watch LIVE

Website:Click here

Girls: May 17-19, 2012
Boys: May 24-26, 2012

Event 1  Boys Long Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 24-02  5/23/1996   Babatunde Ridley, Carlinville               
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S          23-00.75q  2.6 
  2   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]          22-07.75q  2.5 
  3   746 Baumgarten, Alex    Sr Strasburg (S          22-04.50q  2.6 
  4   127 Landon, Kyle        Jr Chester               21-08.50q  3.2 
  5    24 Wenskunas, Austin   So Argenta (A.-          21-08.25q  1.6 
  6   607 Geary, Michael      Sr Polo [Coop]           21-07.50q  4.9 
  7   887 Cornett, Josh       Sr Pleasant Pla          21-06.00q  3.7 
  8   573 Segrest, Jacob      Jr Piasa (South          21-05.00q  5.4 
  9   882 Shanklin, Tay       Jr Winnebago             21-04.00q  3.1 
 10   479 Roy, Tj             Sr Neoga                 21-03.25q  5.5 
 11   245 Johnson, Devin      Jr Erie [Coop]           21-02.75q  1.9 
 12   494 Wyatt, Peyton       Sr Newton                21-00.00q  4.3 
 13   426 Glenn, Shizzel      Sr Momence               20-11.75   4.5 
 14   461 Abdulahi, Oumaru    Jr Mooseheart            20-11.00   2.5 
 15   717 Arteaga, Alex       Sr St. Joseph (          20-10.25   1.9 
 16   563 Fox, Philip         Fr Peoria (P. C          20-10.00   3.8 
 17   187 McDonald, Matt      Jr Dupo                  20-09.50   3.9 
 18   122 Williams, Malik     Sr Champaign (J          20-09.25   4.2 
 19   837 Young, Tyler        Jr Virden (Nort          20-07.25   3.5 
 20   429 Thomas, Eric        Sr Momence               20-06.75   1.9 
 21   169 Powell, Bryce       Sr Colfax (Ridg          20-04.00   2.5 
 22    93 Bollman, Zach       Sr Carterville           20-03.00   3.9 
 23   363 Peter, Mason        Sr Liberty [Coo          19-07.50   2.7 
 24   712 Aimone, Collin      So Spring Valle          19-05.50   5.3 
 25   557 Rubarts, Tyler      So Paxton (P.-B          19-03.00   5.1 
 26   844 Williams, Gage      Jr West Frankfo          19-02.00   4.9 
 27   657 Powell, Cory        Sr Rushville (R          18-11.50   3.3 
 28   696 Lawrence, Shaquil   Sr South Hollan          18-09.25   4.7 
 29   156 Wright, Joshua      Jr Chicago (Leo          18-07.25   2.6 
 
Event 2  Boys Pole Vault 1A
================================================================
      RECORD: R 16-02  5/23/1989   Jamie Marek, Clifton (Cenral)               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1    76 Denby, Jack         So Carlinville           13-06.00q 
  2   529 McCourt, Austin     Sr Oregon               J13-06.00q 
  3   493 Tolliver-Goode, Br  So Newton               J13-06.00q 
  4   656 Plumer, Dalton      Sr Rushville (R         J13-06.00q 
  5   534 Schmidt, Mark       Jr Oregon               J13-06.00q 
  6   869 Priester, Paul      Sr Williamsvill         J13-06.00q 
  7   261 Merritt, Kolton     Jr Eureka               J13-06.00q 
  8   352 McCoy, Matt         So Lewistown            J13-06.00q 
  9   675 Hatfield, Luke      Jr Shelbyville          J13-06.00q 
 10   760 McWhorter, Alex     Sr Teutopolis           J13-06.00q 
 11   116 Blome, Josh         Jr Casey (C.-We         J13-06.00q 
 12   488 Mammoser, Mitch     Sr Newton               J13-06.00q 
 13    60 McMullen, Matt      Jr Byron                J13-06.00q 
 14   119 Smith, Riley        Fr Casey (C.-We         J13-06.00q 
 15   874 Bradfield, Max      Sr Winnebago             13-00.00  
 15   194 Sweetin, Haeden     Jr DuQuoin (H.S          13-00.00  
 15    39 Howorth, Billy      Sr Aurora (A. C          13-00.00  
 15   369 Behme, Caleb        Sr Litchfield            13-00.00  
 19    97 Culp, Chris         Sr Carterville           12-06.00  
 19   325 Wager, Nick         Sr Kewanee (Wet          12-06.00  
 19   875 Finley, Alex        Jr Winnebago             12-06.00  
 19   551 Kile, Allen         Sr Pana (H.S.)           12-06.00  
 19   670 Ward, Cameron       Jr Seneca                12-06.00  
 24   250 Pannier, Kyle       So Erie [Coop]           12-00.00  
 24   777 Wenzel, David       So Tolono (Unit          12-00.00  
 24    51 Groutage, Koty      So Bushnell (B.          12-00.00  
 
Event 3  Boys High Jump 1A
================================================================
      RECORD: R 7-03.50  5/23/1985   Tom Smith, Heyworth                       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1   127 Landon, Kyle        Jr Chester                6-03.00q 
  2   458 Welling, Daniel     So Monticello            J6-03.00q 
  3   472 Postin, Kolten      Sr Moweaqua (Ce          J6-01.00q 
  4   461 Abdulahi, Oumaru    Jr Mooseheart            J6-03.00q 
  5   418 Blickhan, Alex      So Mendon (Unit          J6-01.00q 
  6   640 Christiansen, Just  Sr Rockford (Ch          J6-03.00q 
  7   231 Ingersoll, Nathan   Sr Elmwood [Coo          J6-03.00q 
  8   105 Kidd, Travis        Jr Carterville           J6-03.00q 
  9   304 Weissinger, Bill    Jr Hinckley (H.          J6-03.00q 
 10   219 Vatch, Daniel       Sr Elmhurst (Im          J6-01.00q 
 11   780 Brent, Matthew      So Tremont               J6-01.00q 
 12   752 Heath, Bryan        Fr Taylor Ridge          J6-01.00q 
 13   473 Mueller, Matt       Sr Mt. Olive             J6-03.00q 
 14   484 Ebeling, Blake      Jr Newton                J6-01.00q 
 15   187 McDonald, Matt      Jr Dupo                  J6-01.00q 
 16   505 Rentschler, Dan     Sr Niantic (San          J6-01.00q 
 17   603 Wayda, George       Sr Pleasant Pla           5-11.00  
 17   762 Green, Jackson      Sr Toledo (Cumb           5-11.00  
 17   838 Miller, Kaleb       Sr Virginia [Co           5-11.00  
 17   256 Hardy, Kyle         So Eureka                 5-11.00  
 17   357 Algar, Jordan       Jr Lexington              5-11.00  
 17   207 Goekner, John       So Effingham (S           5-11.00  
 17   184 Tagala, Aaron       So Downs (Tri-V           5-11.00  
 17   571 Langham, Mike       Sr Peru (St. Be           5-11.00  
 17   376 Steffens, Mason     Jr Litchfield             5-11.00  
 
Event 4  Boys Shot Put 1A
================================================================
      RECORD: R 63-06  5/23/1997   Matt Maddox, Girard                         
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1   411 Weidner, Adam       Sr Manlius (Bur          57-10.75q 
  2   829 Pearce, Ryan        Jr Villa Grove           57-00.50q 
  3   195 Williams, Brandon   Sr DuQuoin (H.S          56-03.25q 
  4   348 Smith, O'Shay       Jr Lena (L.-Win          56-01.00q 
  5   730 Mahin, Jake         Sr Staunton              54-01.00q 
  6   370 Bergman, Nic        Sr Litchfield            50-06.50q 
  7   330 Geitner, Matt       Sr Knoxville             50-03.75q 
  8   248 Oleson, Ethan       Jr Erie [Coop]           49-08.25q 
  9   674 Griesemer, Brice    Sr Shelbyville           49-03.00q 
 10   295 Stinauer, Jay       Jr Havana                49-01.00q 
 11   864 Manning, Gabe       Sr Williamsvill          49-00.00q 
 12    45 Walker, Jonah       So Aurora (A. C          48-11.00q 
 13   857 Woods, Nick         Jr Westville             48-01.50  
 14   120 Dutton, Alec        Jr Catlin [Coop          47-11.25  
 15   630 Iovanic, Nic        Jr Robinson              47-04.00  
 16   754 Simmons, Eli        Sr Taylor Ridge          47-02.00  
 17   475 Gooding, Austin     Sr Mt. Sterling          47-00.00  
 18   748 Fry, Jason          So Strasburg (S          46-08.50  
 19   210 Wiseman, Justin     So Eldorado [Co          46-06.00  
 20   152 Owens, Eric         Sr Chicago (Leo          46-04.75  
 21   417 Jamerson, Daniel    Jr McLeansboro           45-10.25  
 22   876 Furseth, Mitchell   Jr Winnebago             45-06.25  
 23   285 Gardner, J.J.       Sr Gibson City           45-03.25  
 24   197 Rieke, Gus          So Dwight [Coop          45-02.75  
 25   476 Bergmann, Chris     Sr Nashville             45-02.50  
 26   886 Akainyah, Sam       Sr Winnetka (No          44-01.00  
 27   858 Fulton, Sean        So White Hall (          42-09.00  
 28   555 Jamison, Reno       Jr Paxton (P.-B          42-07.50  
 29   290 Burton, Taylor      Jr Greenville            41-11.75  
 30   512 Rowcliff, Zack      Sr Odin [Coop]           39-09.50  
 
Event 5  Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 50-09  5/23/1981   Mike Conley, Chicago (Luther South)         
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
  1   327 Byom, Heath         Sr Knoxville             43-10.75q  3.0 
  2   127 Landon, Kyle        Jr Chester               43-09.25q  3.4 
  3   289 McEvers, Mason      Jr Greenfield [          43-02.50q  4.9 
  4    75 Walter, Alex        Sr Camp Point (          43-00.00q  3.9 
  5   573 Segrest, Jacob      Jr Piasa (South          42-08.75q  4.4 
  6    80 Kleeman, Kyle       Jr Carlinville           42-08.25q  1.5 
  7   737 McGinn, Nolan       Fr Sterling (Ne          42-08.00q  5.5 
  7   427 Hundley, Nick       Jr Momence               42-08.00q  2.6 
  9   169 Powell, Bryce       Sr Colfax (Ridg          42-06.25q  2.5 
 10   502 McCall, Jordan      Sr Niantic (San          42-05.25q  4.6 
 10   713 Piccatto, Landon    Jr Spring Valle          42-05.25q  2.8 
 12   440 Willett, Bryce      Sr Monmouth (M.          42-03.00q  2.9 
 13   121 Weaver, Kaleb       Sr Catlin [Coop          42-01.00   2.3 
 14   887 Cornett, Josh       Sr Pleasant Pla          42-00.00   4.3 
 15   717 Arteaga, Alex       Sr St. Joseph (          41-09.75   1.3 
 16   567 Pequette, Michael   Jr Peoria (P. C          41-09.25   1.6 
 17   873 Pfeiffer, Jacob     Jr Windsor               41-08.25   2.1 
 18   478 Kersey, Corey       Fr Neoga                 41-05.50   4.4 
 19    42 Schutt, C.J.        Sr Aurora (A. C          41-04.00   2.4 
 20   483 Davidson, Dylan     Jr Newton                41-03.50   2.0 
 21    11 Harvel, Derek       Fr Anna (A.-Jon          41-01.00   2.4 
 22   179 Gulley, Zach        Sr Downs (Tri-V          40-10.75   3.2 
 23   187 McDonald, Matt      Jr Dupo                  40-10.50   3.6 
 24   885 Wallin, Myles       Jr Winnebago             40-09.00   2.2 
 25   854 Pierce, Kristofer   Jr Westmont              40-04.25   3.6 
 25   132 Wolff, Noah         So Chicago (F.W          40-04.25   2.2 
 27     7 Barger, Jacob       So Anna (A.-Jon          40-01.00   3.6 
 28    58 Ketcham, Keith      Sr Byron                 39-08.50   4.9 
 29   657 Powell, Cory        Sr Rushville (R          38-08.00   3.4 
 30   638 Weck, Austin        Jr Robinson              35-02.50   2.1 
 
Event 6  Boys Discus Throw 1A
================================================================
      RECORD: R 193-02  5/23/2010   Alex Thompsom, Winnebago                   
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1   829 Pearce, Ryan        Jr Villa Grove             166-11q 
  2   730 Mahin, Jake         Sr Staunton                163-07q 
  3   411 Weidner, Adam       Sr Manlius (Bur            154-01q 
  4   120 Dutton, Alec        Jr Catlin [Coop            153-00q 
  5   878 Jack, Michael       Sr Winnebago               152-11q 
  6   748 Fry, Jason          So Strasburg (S            152-02q 
  7    89 Aschemann, Chris    Sr Carterville             150-11q 
  8   195 Williams, Brandon   Sr DuQuoin (H.S            147-04q 
  9   118 McCown, Pat         Sr Casey (C.-We            146-08q 
 10   723 Gilly, Sam          Sr St. Joseph (            145-11q 
 11   864 Manning, Gabe       Sr Williamsvill            144-09q 
 12    42 Schutt, C.J.        Sr Aurora (A. C            144-05q 
 13    86 Hillis, Dawson      So Carrollton              143-08  
 14   883 Smith, Chris        So Winnebago               143-07  
 15   145 Chatman, Hakeem     Sr Chicago (Leo            141-00  
 16   439 Smith, Trayvon      So Monmouth (M.            139-10  
 17   477 Hagene, Chase       So Nashville               139-08  
 18   555 Jamison, Reno       Jr Paxton (P.-B            137-11  
 19   821 Morse, Steven       Sr Urbana (Univ            137-10  
 20     3 Hendricks, Mark     Sr Altamont                137-01  
 21   584 Pease, Coltyn       Sr Pittsfield [            136-04  
 22    36 Boston, Quienten    Sr Aurora (A. C            136-00  
 23   271 Matthews, Zach      Jr Fairfield [C            134-11  
 24   254 Carroll, Clay       Jr Eureka                  134-06  
 25   850 McDermott, David    Jr Westmont                132-02  
 26   833 Ryan, Daniel        So Virden (Nort            131-01  
 27   442 Benson, Drew        Sr Monticello              128-04  
 28   689 Steele, Nate        Sr Sherrard                127-02  
 29   415 Harman, Zach        Sr Mason City (            125-04  
 30   206 Bradshaw, Zach      Sr Effingham (S            121-03  
 31   610 Imel, Brandon       Sr Polo [Coop]             119-09  
 32   474 Carr, Jacob         Sr Mt. Sterling            110-08  
 
Event 10  Boys 110 Meter Hurdles 1A
========================================================================
      RECORD: R 13.93  5/23/1997   Phil Sikkenga, Elmhurst (Timothy Christ     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1   117 Carver, Colin       Sr Casey (C.-We             14.54Q  3.6  3 
  2   136 Morrow, Joe         Jr Chicago (Hal             14.89Q  4.0  4 
  3   468 Yarngo, Noel        Sr Mooseheart               14.91Q  4.8  1 
  4   143 Britton, Marlon     Jr Chicago (Leo             14.93Q  2.6  2 
  5   603 Wayda, George       Sr Pleasant Pla             14.58q  3.6  3 
  6   823 Austin, Quenten     Sr Vandalia                 15.38q  3.6  3 
  7     1 Holmes, Payton      Jr Aledo (Merce             15.50q  4.0  4 
  8   457 Strack, Vinny       Jr Monticello               15.64q  3.6  3 
  9   761 Vahling, Dominic    Sr Teutopolis               15.66q  2.6  2 
 10   456 Scott, Tyler        Jr Monticello               15.72   4.8  1 
 11    48 Genuit, Corentin    Sr Bunker Hill              15.79   4.0  4 
 12   522 Barton, Braden      Sr Oregon                   15.85   4.0  4 
 13   794 Bliven, Jason       Jr Trenton (Wes             15.88   4.8  1 
 14   222 Hooker, Jake        Jr Elmhurst (Ti             15.91   4.8  1 
 15   669 Lovett, Tommy       So Seneca                   15.94   4.8  1 
 16   879 Kleindl, Zach       Sr Winnebago                16.02   2.6  2 
 17   358 Bakaitis, Ben       Sr Lexington                16.05   4.0  4 
 18   650 Crane, Brady        So Rushville (R             16.09   3.6  3 
 19   270 Matthews, Nick      Fr Fairfield [C             16.14   2.6  2 
 20   291 Leitschuh, Devon    So Greenville               16.18   4.8  1 
 21    49 Cooper, Spencer     So Bushnell (B.             16.20   2.6  2 
 22   424 Cook, Allan         So Momence                  16.26   4.0  4 
 23   282 Holesinger, Bryce   So Fulton (H.S.             16.30   3.6  3 
 24    47 Theising, Jacob     Sr Breese (Mate             16.43   3.6  3 
 25   577 Barton, Mitchell    Jr Pittsfield [             16.59   4.0  4 
 26    33 Brown, Lucas        Sr Athens                   16.61   2.6  2 
 27   321 Farmer, Ben         Jr Johnston Cit             16.64   3.6  3 
 28   553 Gentzler, Vaughn    So Paxton (P.-B             16.79   2.6  2 
 29   570 Knauf, Neal         Jr Peru (St. Be             16.82   4.8  1 
 30   747 Becker, Jaon        Jr Strasburg (S             17.40   4.0  4 
 
Event 11  Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
      RECORD: R 10.47  5/23/1990   Lubeech Graves, Cairo                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S             10.59Q  5.3  3 
  2   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]             10.71Q  5.2  1 
  3   148 Hopkins, Theodore   So Chicago (Leo             10.73Q  4.3  4 
  4   564 Hutchison, Jonatha  Sr Peoria (P. C             10.83Q  4.2  2 
  5   276 Albertson, Brent    Jr Flanagan (F.             10.75q  4.3  4 
  6   293 Walter, Cameron     Jr Greenville               10.79q  5.3  3 
  7   147 Harris, Keith       Sr Chicago (Leo             10.79q  4.3  4 
  8   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             10.81q  4.3  4 
  9   396 Dixon, Carvel       Jr Madison                  10.94q  5.3  3 
 10   617 Cardenas, Jesse     Jr Princeville              10.95   5.2  1 
 11   817 Smith, Broc         So Tuscola                  10.97   4.3  4 
 12   471 Ballard, Cameron    Sr Mounds (Meri             11.02   4.3  4 
 13   425 Dagen, Kris         Sr Momence                  11.04   4.2  2 
 14   615 Garza, Michael      Sr Port Byron (             11.06   4.2  2 
 15   353 Picton, Austin      So Lewistown                11.06   5.3  3 
 16   820 Kalita, Nealay      Jr Urbana (Univ             11.16   4.3  4 
 17   578 Butler, Dillon      Sr Pittsfield [             11.17   5.2  1 
 18   648 Vangsness, Kyle     Sr Rockford (Lu             11.19   5.2  1 
 19   342 Haas, Quinn         Sr Lena (L.-Win             11.21   4.2  2 
 20   347 Sellers, Tevin      Jr Lena (L.-Win             11.22   4.2  2 
 21   175 Mogged, Matt        Sr Cullom (Tri-             11.33   5.2  1 
 22   109 Guymon, Kayden      Sr Carthage (Il             11.37   5.3  3 
 23   218 Beachler, Josh      Sr Elgin (Westm             11.44   5.2  1 
 24   170 Tracy, Ben          Sr Colfax (Ridg             11.45   5.3  3 
 25   856 Overshiner, Shane   Jr Westville                11.94   4.2  2 
 26   414 Strohm, Andre       Sr Marshall                 25.52   5.3  3 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 1:51.22  5/23/2009   Peter Callahan, Winnetka (North Shore Co  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1    84 Brown, Michael      So Carmi (C.-Wh           1:56.56Q 
  2   499 Leonard, Eric       Sr Niantic (San           1:57.70Q 
  3   722 Elkins, Zeke        Sr St. Joseph (           1:59.54Q 
  4   628 Hale, Blake         Jr Robinson               1:57.76q 
  5   140 Henderson, Britt    Sr Chicago (Lat           1:57.86q 
  6   827 Crutchley, Adam     Sr Villa Grove            1:58.15q 
  7   526 Jones, Nick         Sr Oregon                 1:59.73q 
  8    35 Conrad, Dakota      Sr Auburn                 2:00.07q 
  9   405 Johnson, Derrick    Sr Manlius (Bur           2:00.27q 
 10   819 Gunter, George      So Urbana (Univ           2:00.41q 
 11   284 Avenatti, Wyatt     So Georgetown (           2:00.48q 
 12    50 Curtis, Lance       Sr Bushnell (B.           2:00.67q 
 13   324 Cook, Michael       Fr Kewanee (Wet           2:00.83  
 14   340 Fox, Tristan        So Lena (L.-Win           2:00.99  
 15    37 Gehman, Jake        Jr Aurora (A. C           2:01.22  
 16   373 Grosenheider, Cole  So Litchfield             2:01.68  
 17   613 Kennedy, Armon      Sr Poplar Grove           2:02.07  
 18   131 Flack, Caleb        Sr Chicago (F.W           2:03.22  
 19   715 Page, Jackson       So Springfield            2:03.56  
 20   558 Thompson, Andy      Sr Paxton (P.-B           2:03.97  
 21   470 Sipes, Evan         Sr Morrison               2:04.71  
 22   824 Cowger, Wade        Jr Vandalia               2:04.87  
 23    55 Halsmer, Jackson    Jr Byron                  2:04.99  
 24   668 Barnett, Ben        So Seneca                 2:05.89  
 25   867 Owens, Mitch        Fr Williamsvill           2:06.48  
 26   574 Hall, Zach          Jr Pinckneyvill           2:06.96  
 27   107 Gold, Alex          Sr Carthage (Il           2:07.37  
 28   286 Ricks, David        So Gibson City            2:08.40  
 29   582 Mallinckrodt, Jere  Jr Pittsfield [           2:10.01  
 30    87 Adams, Kyle         Sr Carterville            2:15.99  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================
      RECORD: R 46.76  5/23/2002   Ryan Shields, Chicago (Leo)                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             48.97Q  3 
  2   245 Johnson, Devin      Jr Erie [Coop]              50.34Q  1 
  3   848 Doll, Tim           So Westmont                 50.38Q  4 
  4   347 Sellers, Tevin      Jr Lena (L.-Win             50.47Q  2 
  5   298 Crum, Trevor        Sr Heyworth                 50.46q  4 
  6   722 Elkins, Zeke        Sr St. Joseph (             50.57q  1 
  7   671 Gullstrand, Jake    Jr Shabbona (In             50.87q  1 
  8   515 Lawrence, John      So Oneida (ROWV             50.87q  4 
  9   258 Hunt, Alex          Jr Eureka                   50.96q  4 
 10   528 McCormick, Tommy    Jr Oregon                   51.03   1 
 11   422 Wittler, Aaron      Sr Mendon (Unit             51.17   3 
 12   757 Stevens, Nyle       Sr Taylor Ridge             51.23   4 
 13   692 Confer, Reggie      Sr South Hollan             51.30   2 
 14   759 Blievernicht, Kyle  So Teutopolis               51.58   2 
 15    92 Bigelow, Matt       So Carterville              51.68   4 
 16   391 Stanley, Drake      Sr Macon (Merid             51.77   3 
 17   141 Lee, Ethan          Sr Chicago (Lat             51.87   3 
 18   724 Johnson, Cole       Jr St. Joseph (             51.99   3 
 19   585 Petty, Seth         Sr Pittsfield [             52.40   4 
 20   714 Hennig, Joshua      So Springfield              52.55   3 
 21   822 Ambuehl, Ryan       Jr Vandalia                 52.63   4 
 22   288 Snell, Zeke         So Goreville                52.84   2 
 23   307 Irvin, Robbie       Sr Hoopeston (H             52.99   1 
 24   382 Pogioli, Zach       Jr Mackinaw (De             53.15   3 
 25   129 White, Verne        Sr Chester                  53.18   2 
 26   177 Soderstrom, Ronnie  Sr Danville (Sc             54.15   2 
 27   729 Allison, Samuel     Jr Staunton                 54.23   3 
 28   841 Smith, Luke         Jr Waverly [Coo             54.89   2 
 29    41 Jensen, Nate        Sr Aurora (A. C             55.07   1 
 30   575 Hamilton, Ky        So Pinckneyvill             57.97   1 
 31   750 Frakes, Connor      Sr Taylor Ridge             59.46   3 
 
Event 15  Boys 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
      RECORD: R 37.33  5/23/2006   Cody Wisslead, Scotia (West Prairie)        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1   117 Carver, Colin       Sr Casey (C.-We             38.35Q  4 
  2   468 Yarngo, Noel        Sr Mooseheart               39.48Q  2 
  3   603 Wayda, George       Sr Pleasant Pla             40.17Q  3 
  4    47 Theising, Jacob     Sr Breese (Mate             41.21Q  1 
  5   717 Arteaga, Alex       Sr St. Joseph (             40.67q  2 
  6   522 Barton, Braden      Sr Oregon                   40.77q  4 
  7   336 Brenton, Seth       Sr Lawrencevill             40.96q  2 
  8   794 Bliven, Jason       Jr Trenton (Wes             40.98q  3 
  9   404 Hoffert, Logan      Jr Manlius (Bur             41.11q  2 
 10   496 Craig, Nick         Sr Niantic (San             41.29   3 
 11   823 Austin, Quenten     Sr Vandalia                 41.32   4 
 12   341 Gahm, Dylan         Sr Lena (L.-Win             41.51   4 
 13   237 Stockman, Luke      Sr Elmwood [Coo             41.53   2 
 14     1 Holmes, Payton      Jr Aledo (Merce             41.57   3 
 15   572 Nunley, Mitchell    Jr Piasa (South             41.96   4 
 16   201 Fanshier, Jacob     Sr Edwardsville             42.00   1 
 17   282 Holesinger, Bryce   So Fulton (H.S.             42.22   3 
 18   352 McCoy, Matt         So Lewistown                42.33   1 
 19   270 Matthews, Nick      Fr Fairfield [C             42.64   4 
 20   650 Crane, Brady        So Rushville (R             42.81   1 
 21   412 Ahlers, Shaun       Jr Marshall                 42.87   3 
 22   539 Jewett, Isaac       Jr Ottawa (Marq             43.16   3 
 23   166 Wainwright, Zach    Sr Clifton (Cen             43.31   4 
 24   222 Hooker, Jake        Jr Elmhurst (Ti             43.72   1 
 25   855 Robertson, Mikey    So Westmont                 44.36   1 
 26   358 Bakaitis, Ben       Sr Lexington                53.28   2 
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 4:09.33  5/23/2006   Dorian Ulrey, Port Byron (Riverdale)      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1   455 Schroeder, Steve    Sr Monticello             4:21.28Q 
  2   782 Dill, Cole          Sr Tremont                4:27.02Q 
  3   783 Ehnle, Connor       So Tremont                4:29.12Q 
  4    46 Nykaza, Grant       Jr Beecher                4:22.55q 
  5   705 Hill, Jon           Sr Sparta                 4:29.03q 
  6   779 Woodard, Scott      Sr Tolono (Unit           4:30.32q 
  7   827 Crutchley, Adam     Sr Villa Grove            4:30.74q 
  8   176 Hahne, Jesse        Jr Danville (Sc           4:31.00q 
  9     2 Whan, Sam           Sr Aledo (Merce           4:31.09q 
 10   542 Weissensel, James   Sr Ottawa (Marq           4:32.22q 
 11    84 Brown, Michael      So Carmi (C.-Wh           4:33.31q 
 12   296 Mangold, Collin     Sr Henry (H.-Se           4:34.60q 
 13     4 Sharp, Andrew       So Altamont               4:35.08  
 14   701 Bradshaw, Wesley    Sr Sparta                 4:36.20  
 15   324 Cook, Michael       Fr Kewanee (Wet           4:37.01  
 16   283 Avenatti, Matt      Sr Georgetown (           4:39.36  
 17   301 Martens, Cade       So Heyworth               4:39.86  
 18   834 Sidener, Newt       Jr Virden (Nort           4:40.05  
 19   269 Kakac, Corbin       Fr Fairfield [C           4:41.01  
 20   196 Hoffman, Lane       Jr Dwight [Coop           4:41.24  
 21   559 Degner, Jeremy      So Pecatonica [           4:41.36  
 22   208 Keller, Peter       Fr Effingham (S           4:41.38  
 23     5 Shaw, Colton        Sr Amboy [Coop]           4:42.45  
 24   776 Walsten, Doran      Sr Tolono (Unit           4:43.53  
 25   749 Harvey, Cameron     Sr Sullivan [Co           4:44.37  
 26   226 Sweatman, Alex      Sr Elmhurst (Ti           4:44.71  
 27   302 Quinn, Zach         Sr Heyworth               4:45.05  
 28   601 Vermeersch, Matt    Sr Pleasant Pla           4:45.05  
 29   405 Johnson, Derrick    Sr Manlius (Bur           4:46.11  
 30    34 Arenz, Andy         So Auburn                 4:47.23  
 31   445 Easton, Tim         Sr Monticello             4:48.72  
 32   840 Grow, Jon           So Warsaw [Coop           4:52.45  
 33   413 Scamihorn, Ben      So Marshall               4:55.52  
 34   725 Knipfer, Drew       Jr St. Joseph (           4:57.84  
 35   140 Henderson, Britt    Sr Chicago (Lat           4:58.43  
 
Event 17  Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
      RECORD: R 21.36  5/23/1984   David Washington, Melrsoe Park (Walther Lu  
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             22.46Q -2.4  1 
  2   740 Rude, Nick          Jr Sterling (Ne             22.50Q -2.5  3 
  3   147 Harris, Keith       Sr Chicago (Leo             22.73Q -3.2  4 
  4   148 Hopkins, Theodore   So Chicago (Leo             22.86Q -5.7  2 
  5   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]             22.55q -2.5  3 
  6   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S             22.70q -2.4  1 
  7   564 Hutchison, Jonatha  Sr Peoria (P. C             22.74q -3.2  4 
  8   136 Morrow, Joe         Jr Chicago (Hal             22.85q -2.5  3 
  9   293 Walter, Cameron     Jr Greenville               22.87q -2.4  1 
 10   817 Smith, Broc         So Tuscola                  22.92  -5.7  2 
 11   607 Geary, Michael      Sr Polo [Coop]              23.12  -2.4  1 
 12   617 Cardenas, Jesse     Jr Princeville              23.35  -5.7  2 
 13   808 Broch, Jeff         Sr Tuscola                  23.35  -3.2  4 
 14   578 Butler, Dillon      Sr Pittsfield [             23.51  -2.5  3 
 15   820 Kalita, Nealay      Jr Urbana (Univ             23.57  -3.2  4 
 16   314 Esper, Dwayne       Jr Jacksonville             23.58  -5.7  2 
 17   648 Vangsness, Kyle     Sr Rockford (Lu             23.68  -3.2  4 
 18    88 Aldridge, Jeff      Sr Carterville              23.76  -3.2  4 
 19   287 Tucker, Cameron     Sr Gillespie                23.89  -2.4  1 
 20   427 Hundley, Nick       Jr Momence                  23.93  -5.7  2 
 21   469 Belt, Brandon       Sr Morrison                 23.96  -3.2  4 
 22   182 Martinez, Austin    Sr Downs (Tri-V             24.10  -2.4  1 
 23   275 Coy, Justin         Sr Fisher                   24.13  -2.5  3 
 24   796 Deterding, Eric     Sr Trenton (Wes             24.31  -3.2  4 
 25   552 Moeller, Taylor     Fr Pana (H.S.)              24.32  -2.5  3 
 26   595 McNamara, Jake      Sr Pleasant Pla             24.35  -5.7  2 
 27   298 Crum, Trevor        Sr Heyworth                 24.42  -5.7  2 

Event 19  Boys Long Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 23-06.25  5/23/2010   Jamison Wilson, Country Club Hillo (Hill 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1  1799 Diggins, Travon     Jr Galesburg (H          22-03.00q  0.9 
  2  2005 Chatmon, Glynn      Sr Melrose Park          22-02.00q  1.7 
  3  1992 Underwood, Jaren    Sr Mascoutah             22-01.50q  0.7 
  4  1574 Moore, Chris        Jr Cahokia (H.S          22-00.25q  1.2 
  5  1884 Samuels, Delano     Sr Kankakee (Mc          21-08.50q +0.0 
  6  1720 Leach, Cody         Sr Chicago (St.          21-08.25q +0.0 
  7  2093 House, Pierre       Sr Murphysboro           21-04.75q  0.6 
  8  2232 Shaabneh, Malek     Sr Rochelle              21-04.00q  1.6 
  9  1569 Hickman, Gary       So Cahokia (H.S          21-01.75q  0.9 
 10  1878 Kimble, Mitch       Jr Jerseyville           21-01.50q +0.0 
 11  1795 Valentine, Devin    So Freeport (H.          21-00.75q  0.8 
 12  2132 Morris, Kyle        Sr Normal (Univ          21-00.00q +0.0 
 13  2090 Eldridge, Steven    So Murphysboro           20-11.25  +0.0 
 14  2040 Starnes, Dion       Sr Midlothian (          20-11.00  +0.0 
 15  2059 Allen, Spencer      Sr Mt. Vernon (          20-07.25  +0.0 
 16  1771 Worley, John        Jr Dixon (H.S.)          20-05.25   0.9 
 17  2088 Zawaski, Brendan    Sr Mundelein (C          20-04.00  +0.0 
 18  1649 Tate, Justin        Jr Chicago (De           20-03.50  +0.0 
 19  2196 Tribley, Matt       Jr Pontiac               20-03.00   1.6 
 20  1763 Goad, Scott         Sr Dixon (H.S.)          20-00.50   0.4 
 21  2309 Hartz, Cornell      Jr Sterling (H.          20-00.25   0.1 
 22  2244 Ferguson, Ian       Sr Rock Island           19-09.00   1.5 
 23  1755 Harris, Carlos      Sr Decatur (Mac          19-08.00  +0.0 
 24  1679 Taylor, Victor      Jr Chicago (Kin          19-05.50   0.3 
 25  2354 Bednarski, Chris    Jr Wauconda              19-05.00  +0.0 
 26  2310 Mikan, Doug         Sr Sterling (H.          19-04.50   0.1 
 26  2236 White, Evan         So Rochelle              19-04.50   1.2 
 28  1689 Williams, Josh      Sr Chicago (Nor          19-02.75   1.6 
 29  1888 Manual, Zachary     Jr LaGrange Par          17-01.50   0.6 
 
Event 20  Boys Pole Vault 2A
================================================================
      RECORD: R 17-01  5/23/2010   Logan Pfibsen, Streator (Twp)               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  2020 Fenner, Charles     Sr Metamora              14-03.00q 
  2  2293 Ginger, Tyler       Jr Stanford (Ol         J14-03.00q 
  3  1953 Roney, Andrew       Jr Mahomet (M.-         J14-03.00q 
  4  2193 Panno, Mark         Sr Pontiac              J14-03.00q 
  5  2239 Pasley, Blake       Jr Rochester            J14-03.00q 
  6  1923 Barrett, Pat        Sr Lombard (Mon         J14-00.00q 
  7  2374 Walsh, Jon          Sr Woodstock (N         J14-00.00q 
  8  2345 Carrel, Brandon     Sr Urbana (H.S.         J14-03.00q 
  9  2200 Dove, James         Sr Princeton            J14-03.00q 
 10  2069 Turner, Trace       Sr Mt. Vernon (         J14-03.00q 
 11  1603 Black, Chase        So Charleston           J14-03.00q 
 12  2120 Weaver, Chad        Jr New Lenox (P         J14-03.00q 
 13  1939 Armetta, Austin     Sr Mahomet (M.-         J14-03.00q 
 14  2084 Kadowaki, Brian     Sr Mundelein (C          13-06.00  
 14  1858 McGee, Brock        Sr Herrin (H.S.          13-06.00  
 14  2314 Schneiderbauer, Mi  Sr Sterling (H.          13-06.00  
 14  1829 Wallerstedt, Austi  Sr Glen Ellyn (          13-06.00  
 18  1788 Starr, David        Sr Elmwood Park          13-00.00  
 18  1791 Cabbage, Dakota     Jr Fairbury (Pr          13-00.00  
 18  1541 Dwyer, Matt         Jr Burbank (St.          13-00.00  
 18  1552 Ingraham, Kyle      Sr Burlington (          13-00.00  
 18  1969 Harner, Kory        Jr Maple Park (          13-00.00  
 18  2183 DeMattia, Eric      Jr Pontiac               13-00.00  
 18  1870 Calvert, Noah       So Hillsboro             13-00.00  
 
Event 21  Boys High Jump 2A
================================================================
      RECORD: R  6-09  5/23/2010   Nick Sinon, Maple Park (Kaneland)           
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  2114 Monroe, Mike        So New Lenox (P           6-02.00q 
  2  2034 King, Alex          So Metropolis (          J6-02.00q 
  3  2351 Kretchmer, Justin   Jr Waterloo (H.          J6-02.00q 
  4  1910 Zeman, Logan        So LaSalle (L.-          J6-02.00q 
  5  1577 Pierce, Antonio     Jr Cahokia (H.S          J6-02.00q 
  6  1873 Clark, Devante      So Jacksonville          J6-02.00q 
  7  1746 Snowden, Dwight     Sr Country Club          J6-02.00q 
  8  2237 Williams, Chris     Sr Rochelle              J6-02.00q 
  9  1763 Goad, Scott         Sr Dixon (H.S.)          J6-02.00q 
 10  2327 Weber, Chris        Jr Sycamore (H.          J6-02.00q 
 11  2347 Huggins, Cody       Sr Warrensburg           J6-02.00q 
 12  1899 Swindel, Troy       Jr Lake Villa (          J6-02.00q 
 13  2335 Wallace, Robert     Jr Tinley Park           J6-02.00q 
 14  2155 Flemming, Derrick   Sr Park Forest            6-01.00  
 14  2023 Inman, Erik         So Metamora               6-01.00  
 14  1748 Walker, Tony        Jr Country Club           6-01.00  
 14  1782 Maskery, Justin     Sr Dunlap                 6-01.00  
 14  2149 Storer, Blaine      Jr Olney (East            6-01.00  
 19  2378 Randolph, Christop  Jr Chicago (Per           5-11.00  
 19  2265 Rush, Donte         So Salem                  5-11.00  
 19  2217 Huffhines, Alex     Sr Riverside (R           5-11.00  
 19  2283 Lewis, Tra Mond     So Springfield            5-11.00  
 
Event 22  Boys Shot Put 2A
================================================================
      RECORD: R 62-04.50  5/24/2011   Kevin Farley, Springfield (Lanphier)     
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  2161 Augusta, Josh       Jr Peoria (H.S.          57-06.50q 
  2  2344 Roche, Tyler        Sr Troy (Triad)          56-06.50q 
  3  1845 Valdivia, Joel      Sr Grayslake (C          56-01.50q 
  4  1813 Boesso, Nick        Sr Glen Ellyn (          54-09.00q 
  5  1787 Boggs, Nate         Sr Effingham (H          54-00.00q 
  6  2350 Duncan, Brendan     Jr Waterloo (H.          53-05.00q 
  7  1941 Bunch, Derek        Sr Mahomet (M.-          53-00.00q 
  8  1595 Vaughn, Luke        Jr Champaign (C          52-06.00q 
  8  2203 Hensley, Charles    Sr Rantoul               52-06.00q 
 10  2016 Armbrust, Jake      Sr Metamora              52-05.25q 
 11  2253 Bortoli, Mark       Sr Rockford (Bo          51-06.25q 
 12  1898 Summers, Ty         Jr Lake Villa (          51-02.00q 
 13  1814 Fobbs, Torey        Sr Glen Ellyn (          51-01.00  
 14  1584 Campbell, Rashad    Jr Centralia (H          50-08.00  
 15  1954 Roush, Luke         Sr Mahomet (M.-          50-07.00  
 16  1542 Hyc, Mike           Jr Burbank (St.          50-04.50  
 17  2201 Staton, Ben         Sr Princeton             50-03.25  
 18  1859 Long, Patrick       Sr Herscher              50-02.00  
 19  1968 Dyer, Nate          So Maple Park (          50-01.50  
 20  2264 Hahn, Matt          Jr Salem                 49-10.50  
 21  2021 Friedrich, Jack     Jr Metamora              49-09.75  
 22  2151 Pointer, Travis     Jr Ottawa (Twp.          49-07.25  
 23  1769 Shippert, Jon       Sr Dixon (H.S.)          49-06.25  
 24  2250 Schilb, Scott       Jr Rock Island           48-09.50  
 25  1583 Koester, Kaid       Sr Carbondale (          47-09.00  
 26  2113 Long, Jesse         Sr New Lenox (P          47-05.25  
 27  2134 Schumacher, Carson  Jr Normal (Univ          46-01.50  
 28  2077 Stewart, Nathan     Sr Mt. Zion              45-11.50  
 29  1658 Ortiz, Javier       Jr Chicago (Gor          45-05.75  
 30  2329 Norville, Darian    Jr Taylorville           45-01.75  
 31  1725 Spells, Shakir      Sr Chicago (St.          42-06.00  
 32  1639 Catchings, Demetri  Sr Chicago (De           42-05.50  
 33  2376 Fort, Micheal       Sr Chicago (Per          41-10.25  
 
Event 23  Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 48-07.25  5/23/2010   Vernon Carter, Cahokia (HS)              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
  1  1795 Valentine, Devin    So Freeport (H.          46-08.00q +0.0 
  2  1574 Moore, Chris        Jr Cahokia (H.S          46-02.50q  1.3 
  3  1903 Gardner, Ernest     Sr Lansing (Ill          44-11.00q  0.9 
  4  2197 Wiedmann, Trey      Sr Pontiac               44-10.25q  2.8 
  5  1739 Lee, D'armond       Sr Country Club          44-09.50q  2.1 
  6  1720 Leach, Cody         Sr Chicago (St.          44-06.25q +0.0 
  7  2178 McDermott, Jon      So Plano                 44-01.75q  0.3 
  8  2167 Rankin-Shields, Te  Sr Peoria (H.S.          44-01.00q  1.0 
  9  2208 Hughes, Marshawn    Sr Richton Park          43-09.75q  0.1 
 10  2283 Lewis, Tra Mond     So Springfield           43-08.00q  1.6 
 11  1572 Monigan, Jalon      So Cahokia (H.S          43-04.25q +0.0 
 12  1992 Underwood, Jaren    Sr Mascoutah             43-04.00q  1.1 
 13  2237 Williams, Chris     Sr Rochelle              43-00.75   0.2 
 14  2357 Arnold, Donte       Sr Woodstock (H          42-06.25   0.9 
 15  2139 Zintambila, Chiko   Sr Normal (Univ          42-00.75   1.4 
 16  2090 Eldridge, Steven    So Murphysboro           41-08.75  +0.0 
 17  1755 Harris, Carlos      Sr Decatur (Mac          41-06.00  +0.0 
 18  2349 Livesay, Nick       Sr Warrensburg           40-10.50   0.3 
 19  1636 Auger, Zach         Sr Chicago (CIC          40-06.50  +0.0 
 20  2013 Walker, Jeff        Sr Melrose Park          40-05.50  +0.0 
 21  1811 Anderson, Kenny     Sr Glen Ellyn (          40-05.25   1.3 
 22  2378 Randolph, Christop  Jr Chicago (Per          37-08.00  +0.0 
 
Event 24  Boys Discus Throw 2A
================================================================
      RECORD: R 170-09  5/23/2011   Brendan Duncan, Waterloo (HS)              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  2175 Fricke, Caleb       Sr Petersburg (          R 188-02q 
  2  2016 Armbrust, Jake      Sr Metamora              R 173-02q 
  3  2350 Duncan, Brendan     Jr Waterloo (H.          R 171-10q 
  4  2250 Schilb, Scott       Jr Rock Island             170-05q 
  5  2263 Nelson, Coleman     Jr Rockford (R.            167-01q 
  6  2270 Njegovan, Ryan      Jr Sandwich                166-06q 
  7  1595 Vaughn, Luke        Jr Champaign (C            165-08q 
  8  1808 Marmion, A.J.       So Geneseo                 157-04q 
  8  1859 Long, Patrick       Sr Herscher                157-04q 
 10  1787 Boggs, Nate         Sr Effingham (H            156-03q 
 11  2252 Arnold, Nick        Sr Rockford (Bo            154-04q 
 12  1769 Shippert, Jon       Sr Dixon (H.S.)            152-11q 
 13  1792 Fienhold, Zach      Jr Fairbury (Pr            151-03  
 14  1732 CMadu, Chuk         Sr Country Club            148-00  
 15  1584 Campbell, Rashad    Jr Centralia (H            147-05  
 16  1996 Jean, Michael       Jr Mattoon                 143-04  
 17  2311 Neal, Jordan        Sr Sterling (H.            141-01  
 18  2113 Long, Jesse         Sr New Lenox (P            140-06  
 19  1813 Boesso, Nick        Sr Glen Ellyn (            139-03  
 20  1593 Williams, Adrian    Sr Centralia (H            139-01  
 21  2362 Krueger, Phil       Jr Woodstock (H            137-01  
 22  2053 Sherwood, Austin    Sr Morton                  134-02  
 23  2275 Janes, Matt         Sr Springfield             130-02  
 24  1753 Cassidy, Alexander  Sr Decatur (Mac            127-05  
 25  1657 Headtke, Ian        Sr Chicago (Gor            112-06  
 26  2376 Fort, Micheal       Sr Chicago (Per            109-10  
 27  1655 Augustin, Anthony   Sr Chicago (Gor            102-04  
 28  1716 Donovan, Jake       Jr Chicago (St.             98-00  
 
Event 28  Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
      RECORD: R 14.27  5/24/2011   Taylor Andrews, Maple Park (Kaneland)       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  2059 Allen, Spencer      Sr Mt. Vernon (             14.44Q -0.5  2 
  2  1851 Duncan, D J         Jr Harrisburg               14.74Q -1.2  1 
  3  2314 Schneiderbauer, Mi  Sr Sterling (H.             14.86Q  0.4  3 
  4  2040 Starnes, Dion       Sr Midlothian (             14.57q -0.5  2 
  5  2109 Helmin, Andrew      Jr New Lenox (P             14.78q -1.2  1 
  6  1828 Walker, Elven       Sr Glen Ellyn (             14.80q -1.2  1 
  7  2010 McGrady, Justin     Sr Melrose Park             14.91q  0.4  3 
  8  2166 Lindley, Brandon    Sr Peoria (H.S.             14.95q  0.4  3 
  9  2251 Arnold, Dan         Jr Rockford (Bo             15.10q -1.2  1 
 10  1594 Briscoe, David      Sr Champaign (C             15.20  -0.5  2 
 11  2365 Parsons, Tyler      Jr Woodstock (H             15.27  -0.5  2 
 12  1789 Cheatham, Chris     Sr Evergreen Pa             15.60  -0.5  2 
 13  2293 Ginger, Tyler       Jr Stanford (Ol             15.63  -1.2  1 
 14  2202 Suarez, Evan        Sr Princeton                15.70   0.4  3 
 15  1540 Billington, Michae  So Bloomington              15.77  -0.5  2 
 16  1690 Brown, Jovan        Sr Chicago (Orr             15.82  -1.2  1 
 17  2231 Rodriguez, Kane     Sr Rochelle                 15.97  -1.2  1 
 18  1707 Stirgus, Brian      Jr Chicago (Rob             16.00   0.4  3 
 19  2285 Sims, Jamal         Sr Springfield              16.10  -0.5  2 
 20  2283 Lewis, Tra Mond     So Springfield              16.60   0.4  3 
 
Event 29  Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
      RECORD: R 10.70  5/23/2009   J. Smith(09) D Whitelow (11), Sprgfd (Lam), 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  1872 Bratton, Reggie     Jr Jacksonville             10.85Q  0.3  3 
  2  1752 Boey, Johnathan     Jr Decatur (Mac             10.97Q  0.4  1 
  3  1678 McNeeley, Jamal     Jr Chicago (Kel             11.02Q -1.2  2 
  4  1877 Schippel, Nick      Sr Jacksonville             10.93q  0.3  3 
  5  1674 Carter, Brian       Sr Chicago (Kel             10.99q  0.4  1 
  6  1579 Story, Trey         Jr Cahokia (H.S             11.08q  0.3  3 
  7  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             11.09q  0.4  1 
  8  1822 Sanders, Wesley     Sr Glen Ellyn (             11.12q  0.3  3 
  9  2320 Hooker, Dion        Fr Sycamore (H.             11.16q  0.3  3 
 10  1524 Fese, Joseph        Jr Aurora (Cent             11.20   0.4  1 
 11  1653 Lucas, Shavell      Sr Chicago (Fen             11.21  -1.2  2 
 12  2348 Idachaba, Josh      So Warrensburg              11.22   0.4  1 
 13  2117 Sheppard, Troy      Sr New Lenox (P             11.22  -1.2  2 
 14  2039 Shelton, Demetrius  Jr Midlothian (             11.22  -1.2  2 
 15  1890 Beutlich, Shaun     Jr Lake Villa (             11.27   0.3  3 
 16  1928 Taylor, Anthony     Sr Lombard (Mon             11.28  -1.2  2 
 17  1945 Graham, Marshall    Sr Mahomet (M.-             11.28   0.3  3 
 18  1838 Jennings, Davonta   Jr Grayslake (C             11.40  -1.2  2 
 19  2177 Jones, Joe          Sr Plano                    11.41   0.4  1 
 20  2058 Wilkerson, Seth     Jr Morton                   11.43   0.4  1 
 21  1967 Cottier, Brandon    Jr Maple Park (             11.46  -1.2  2 
 22  2382 Washington, Lonnie  Jr Chicago (Per             11.46   0.4  1 
 23  2170 Johnson, Greg       Jr Peoria (Manu             11.68   0.3  3 
 
Event 30  Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 1:55.82  5/24/2011   Michael Simon, Springfield (HS)           
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  1576 Payton, Darren      Jr Cahokia (H.S         R 1:54.85Q 
  2  1937 Thomas, Darius      Jr Macomb                 1:56.53Q 
  3  2173 Inskeep, Grant      Jr Peoria (Notr           1:57.46Q 
  4  2105 Pedziwiatr, Mark    Sr New Lenox (L         R 1:54.94q 
  5  1847 Zygmunt, Luke       Sr Grayslake (C           1:55.94q 
  6  1981 Hoffmeyer, Torben   Sr Marengo                1:56.20q 
  7  1556 Kliem, Clint        Sr Burlington (           1:56.58q 
  8  1796 Lange, Adam         Jr Galena (H.S.           1:56.97q 
  9  2224 Trevizo, Travis     Sr Riverside (R           1:57.06q 
 10  2176 DeBolt, Andrew      Sr Plano                  1:57.53q 
 11  1629 Lee, Malik          Jr Chicago (Bro           1:57.71q 
 12  1710 Rector, Jeffrey     Sr Chicago (Roo           1:57.80q 
 13  1830 Wold, John          So Glen Ellyn (           1:57.82  
 14  1960 Andrewson, Alec     Sr Manteno                1:58.21  
 15  1551 Gulik, Mike         Sr Burlington (           1:58.23  
 16  1949 McCormick, Cale     Sr Mahomet (M.-           1:58.28  
 17  1751 Allyn, Nathan       Jr Decatur (Mac           1:58.50  
 18  2189 Justus, Zac         So Pontiac                1:58.70  
 19  1853 Horton, Luke        So Harrisburg             1:59.05  
 20  1794 Grimshaw, Grant     Sr Freeburg               1:59.32  
 21  2356 Van Dyke, Noah      Fr West Chicago           1:59.89  
 22  2172 Coyer, Ben          Sr Peoria (Notr           2:02.86  
 23  1599 Helfrich, Jacob     Jr Champaign (S           2:04.23  
 24  1703 Gatewood, Darryl    Jr Chicago (Rob           2:06.17  
 25  2064 Hahn, Karson        Jr Mt. Vernon (           2:08.86  
 
Event 32  Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
      RECORD: R 47.31  5/24/2011   Garret Payne, Glen Ellyn (Glen South)       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             48.81Q  4 
  2  1803 Law, Deandre        Sr Galesburg (H             49.17Q  2 
  3  2119 Ward, Kevin         Jr New Lenox (P             49.31Q  1 
  4  1564 Brady, Marlin       So Cahokia (H.S             49.37Q  3 
  5  1793 Sommer, Stirling    Sr Fairbury (Pr             49.53q  4 
  6  2334 Wallace, Greg       Sr Tinley Park              49.71q  3 
  7  1896 Ray, Trevor         Jr Lake Villa (             49.82q  1 
  8  1761 Williams, Aquintis  Jr Decatur (Mac             49.95q  1 
  9  2028 Parr, Adam          Sr Metamora                 50.06q  1 
 10  2036 Jideonwo, Charles   Sr Midlothian (             50.07   2 
 11  1628 Kelley, Byron       Jr Chicago (Bro             50.15   4 
 12  1503 Chapman, Leroy      Jr Antioch                  50.15   3 
 13  1909 Allen, Damion       So LaSalle (L.-             50.32   3 
 14  2313 Rivera, Alejando    Sr Sterling (H.             50.32   4 
 15  2384 Williams, Spencer   Sr Chicago (Per             50.32   3 
 16  1727 Watson, Jeremiah    So Chicago (Urb             50.62   4 
 17  1858 McGee, Brock        Sr Herrin (H.S.             50.64   1 
 18  1763 Goad, Scott         Sr Dixon (H.S.)             50.68   2 
 19  2171 Shipp, Derrick      Sr Peoria (Manu             50.82   2 
 20  1602 Tuell, Pierre       Sr Champaign (S             50.86   3 
 21  2083 Horcher, Christian  Sr Mundelein (C             51.05   4 
 22  2373 Smith, Sidney       Jr Woodstock (N             51.05   2 
 23  2355 Ruff, Matt          So West Chicago             51.14   1 
 24  2261 Warren, Jim         Sr Rockford (Bo             51.61   4 
 25  1680 Middlebrooks, LaZy  Jr Chicago (Nob             51.95   3 
 26  1871 Webster, Jay        Sr Hillsboro                52.69   4 
 27  2039 Shelton, Demetrius  Jr Midlothian (             53.02   1 
 28  2221 McKenzie, Marvin    Fr Riverside (R             53.68   3 
 
Event 33  Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
      RECORD: R 37.89  5/23/2010   Wana Wauna, Oak Forest                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1  2109 Helmin, Andrew      Jr New Lenox (P             38.65Q  4 
  2  1828 Walker, Elven       Sr Glen Ellyn (             38.78Q  2 
  3  2357 Arnold, Donte       Sr Woodstock (H             38.97Q  3 
  4  1569 Hickman, Gary       So Cahokia (H.S             39.01Q  1 
  5  1805 Walker, Demario     Jr Galesburg (H             38.95q  4 
  6  2166 Lindley, Brandon    Sr Peoria (H.S.             38.98q  2 
  7  1789 Cheatham, Chris     Sr Evergreen Pa             39.12q  1 
  8  2332 McCullough, Mike    Sr Tinley Park              39.49q  2 
  9  1975 Nauert, Dylan       So Maple Park (             39.67q  3 
 10  1632 Medrano, Daniel     Jr Chicago (Bro             39.68   3 
 11  1851 Duncan, D J         Jr Harrisburg               39.85   3 
 12  2353 Parsons, Caleb      Sr Watseka [Coo             40.14   4 
 13  1906 Ooms, Joel          Sr Lansing (Ill             40.22   1 
 14  1539 Ing, Drew           Sr Benton                   40.27   3 
 15  2314 Schneiderbauer, Mi  Sr Sterling (H.             40.55   3 
 16  1504 Gantz, Travis       Sr Antioch                  40.75   2 
 17  2267 Brinegar, Wyatt     Sr Sandwich                 40.94   3 
 18  1540 Billington, Michae  So Bloomington              41.05   4 
 19  2059 Allen, Spencer      Sr Mt. Vernon (             41.27   2 
 20  2238 Gleason, Connor     Jr Rochester                41.51   4 
 21  2251 Arnold, Dan         Jr Rockford (Bo             41.73   2 
 22  2202 Suarez, Evan        Sr Princeton                42.32   4 
 23  2040 Starnes, Dion       Sr Midlothian (             42.65   1 
 24  2020 Fenner, Charles     Sr Metamora                 42.79   4 
 25  2285 Sims, Jamal         Sr Springfield              42.84   1 
 26  1594 Briscoe, David      Sr Champaign (C             43.12   1 
 27  1690 Brown, Jovan        Sr Chicago (Orr             44.25   1 
 
Event 34  Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 4:18.28  5/23/2010   John Crain, Dunlap                        
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  1660 Dale, Jamison       Jr Chicago (Jon         R 4:15.97Q 
  2  1608 McInerney, Riley    Jr Charleston             4:19.25Q 
  3  1754 Clevenger, Michael  Sr Decatur (Mac           4:19.77Q 
  4  1836 Brewster, Will      Sr Grayslake (C         R 4:18.13q 
  5  1618 Maton, Marc         Jr Chatham (Gle           4:21.42q 
  6  1537 Morse, Tyler        Sr Bartonville            4:21.46q 
  7  1847 Zygmunt, Luke       Sr Grayslake (C           4:22.71q 
  8  1990 Affolder, Murphy    So Mascoutah              4:22.71q 
  9  2240 Adlfinger, Ethan    Jr Rock Island            4:22.93q 
 10  1831 Wurtz, Scott        Sr Glen Ellyn (           4:24.31q 
 11  1879 Welbourne, Samuel   Jr Jerseyville            4:24.40q 
 12  2308 Harkness, Dylan     Sr Sterling (H.           4:26.09q 
 13  1600 Hess, Nick          So Champaign (S           4:28.07  
 14  1532 Meyers, Matt        Jr Aurora (Cent           4:28.76  
 15  2245 Graham, Will        Jr Rock Island            4:30.51  
 16  1710 Rector, Jeffrey     Sr Chicago (Roo           4:31.42  
 17  2352 Rodenberg, Josh     Jr Waterloo (H.           4:34.12  
 18  2066 Modert, David       So Mt. Vernon (           4:34.50  
 19  1809 Reiling, Kyle       Sr Geneseo                4:34.56  
 20  1908 Wondaal, Tony       So Lansing (Ill           4:38.08  
 21  1723 Schaible, Pete      So Chicago (St.           4:39.24  
 22  2192 Milhauser, Shawn    Jr Pontiac                4:40.11  
 23  2131 LaFayette, J.D.     So Normal (Univ           4:42.50  
 24  2233 Smith, Kevin        Sr Rochelle               4:42.59  
 25  1601 Koerner, Jarred     Sr Champaign (S           4:47.32  
 26  1711 Alfano, Albert      Sr Chicago (St.           4:49.22  
 
Event 35  Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
      RECORD: R 21.46  5/24/2011   DeVantre Whitelow, Centralia (HS)           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  1678 McNeeley, Jamal     Jr Chicago (Kel             21.73Q -1.1  3 
  2  1674 Carter, Brian       Sr Chicago (Kel             22.00Q  0.7  1 
  3  1752 Boey, Johnathan     Jr Decatur (Mac             22.08Q +0.0  2 
  4  1877 Schippel, Nick      Sr Jacksonville             21.96q -1.1  3 
  5  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             22.07q  0.7  1 
  6  1874 Jackson, James      Jr Jacksonville             22.13q +0.0  2 
  7  1966 Carter, Sean        Sr Maple Park (             22.23q  0.7  1 
  8  1615 Giovannelli, Joey   Sr Chatham (Gle             22.30q +0.0  2 
  9  1590 Moore, Stephonta    Sr Centralia (H             22.31q  0.7  1 
 10  2177 Jones, Joe          Sr Plano                    22.39   0.7  1 
 11  1579 Story, Trey         Jr Cahokia (H.S             22.46  -1.1  3 
 12  2346 Cotton, Gabe        Jr Vernon Hills             22.51  -1.1  3 
 13  2273 Strope, Dale        Sr Sandwich                 22.54  +0.0  2 
 14  2152 Daugherty, Damon    Sr Paris                    22.64  -1.1  3 
 15  1824 Shannon, Jarius     Jr Glen Ellyn (             22.64  +0.0  2 
 16  2058 Wilkerson, Seth     Jr Morton                   22.65  +0.0  2 
 17  1718 Forbes, Treston     So Chicago (St.             22.69   0.7  1 
 18  1822 Sanders, Wesley     Sr Glen Ellyn (             22.82   0.7  1 
 19  1597 Nimy, Prince        Sr Champaign (C             22.83  -1.1  3 
 20  1653 Lucas, Shavell      Sr Chicago (Fen             22.85  +0.0  2 
 21  2100 Bello, B.J.         Sr New Lenox (L             22.93  +0.0  2 
 22  2117 Sheppard, Troy      Sr New Lenox (P             23.00  -1.1  3 
 23  1505 Lonski, Dan         So Antioch                  23.31   0.7  1 

Event 37  Boys Long Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 24-04.75  5/23/1989   Steve Battle, Chicago (Gordon Tech)      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
  1  4030 Gordon, Zach        Jr Wheaton (Nor          24-00.50q  0.1 
  2  3567 Harris, Matt        Jr LaGrange (Ly          23-08.50q  2.0 
  3  3890 Ellis, Derrick      Sr Rock Island           23-03.50q  1.4 
  4  3635 Cane, Ethan         Jr Minooka               22-06.25q  1.7 
  5  3787 Dixon, Alain        Jr Oswego (H.S.          22-04.00q  2.2 
  6  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak          22-03.75q  0.1 
  7  3466 Rogers, Ben         Sr Geneva                22-01.50q  0.3 
  8  3530 Hinspeter, Dan      Sr Hinsdale (Ce          21-11.50q  2.0 
  9  3925 Jegede, Marcus      So Roselle (Lak          21-11.25q  1.6 
 10  3900 Jefferson, Corey    Jr Rockford (Au          21-09.50q  2.1 
 11  3239 Cross, Calvin       Sr Chicago Heig         J21-09.50q  1.3 
 12  3526 Payton, Jamaal      Jr Hillside (Pr         J21-09.50q  1.9 
 13  3914 Martin, Alex        So Rockton (Hon          21-07.75   1.0 
 14  3613 James, Antwon       Sr Lombard (Gle          21-06.50   1.4 
 15  3520 Taylor, Thomas      Sr Harvey (Thor          21-06.25   2.0 
 15  3209 Brown, Cywettnie    Sr Chicago (Sim          21-06.25   1.4 
 17  3260 Simmons, Matthew    Sr Chicago Heig          21-05.50   1.7 
 18  3439 Hill, Demonte       Jr Evanston (Tw          21-05.25   2.4 
 19  3867 Ivey, Caleb         Sr Plainfield (          21-04.75   2.2 
 19  3723 Franklin, Tae'mon   So O'Fallon (H.          21-04.75   0.7 
 21  3125 Lamothe, LaKeith    Sr Berwyn-Cicer          21-04.50   2.0 
 22  3512 Buchanan, Maurice   Jr Harvey (Thor          21-01.50   0.3 
 23  3021 Ruddy, Jake         Jr Aurora (Marm          21-00.25   1.5 
 24  3714 Midani, Kareem      Sr Naperville (          20-11.00   1.5 
 25  3201 Dean, Kerry         Sr Chicago (Mt.          20-10.00   0.9 
 26  4093 Williams, Kendall   Jr Zion (Z.-Ben          20-08.00  +0.0 
 27  3141 Garrett, Claude     Sr Calumet City          20-06.00   1.6 
 28  3794 Pfister, Connor     Sr Palatine (Fr          20-05.00   1.6 
 29  3245 Rogers, Shijuan     Sr Chicago Heig          20-02.50   1.5 
 
Event 38  Boys Pole Vault 3A
================================================================
      RECORD: R 17-00.50  5/23/1992   Daren McDonough, Edwardswille (Sr)       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  3317 Clark, Cirron       Sr Danville (H.          14-09.00q 
  2  3436 Sgarbossa, Nick     Sr Elmhurst (Yo         J14-09.00q 
  3  3409 Schuette, Tom       Sr Edwardsville         J14-09.00q 
  4  3936 Smith, Derrick      Jr Roselle (Lak         J14-09.00q 
  5  3850 Winder, Luke        So Plainfield (         J14-09.00q 
  6  3912 Ward, Joe           Sr Rockford (Je         J14-09.00q 
  7  3718 Gordon, Eric        Sr Normal (Comm         J14-09.00q 
  8  3631 Richartz, Nate      Jr McHenry              J14-09.00q 
  9  3923 Ehrhardt, Tim       Jr Roselle (Lak         J14-09.00q 
 10  3651 Wielbik, Alex       Sr Minooka              J14-09.00q 
 11  3717 Swanberg, Joel      Jr New Lenox (L         J14-09.00q 
 12  3788 Bednarek, Nick      Sr Palatine (Fr         J14-09.00q 
 13  3915 Cagwin, Kody        Jr Rolling Mead         J14-09.00q 
 14  3080 Clabough, Brandon   Sr Batavia               14-06.00  
 14  3793 Mellado, Davy       Sr Palatine (Fr          14-06.00  
 14  4034 Hollinger, Dale     Jr Wheaton (Nor          14-06.00  
 14  4048 Brazeau, Alec       Sr Wheaton (W.           14-06.00  
 18  3429 John, Shawn         Jr Elmhurst (Yo          14-00.00  
 18  3341 Polovchak, Alec     Sr Des Plaines           14-00.00  
 18  3942 Selep, Andrew       Sr Schaumburg (          14-00.00  
 18  4040 Rudman, David       Sr Wheaton (Nor          14-00.00  
 18  3824 Yonkoff, Joey       Jr Park Ridge (          14-00.00  
 23  3713 Lyon, Nick          Sr Naperville (          13-06.00  
 23  3605 Fisch, Patrick      Jr Lockport (Tw          13-06.00  
 23  3680 Juretschke, Mike    Sr Naperville (          13-06.00  
 23  3703 Peterson, Andrew    Sr Naperville (          13-06.00  
 23  3246 Shepherd, Jonathan  Sr Chicago Heig          13-06.00  
 23  3725 Klopfenstein, Jack  Jr O'Fallon (H.          13-06.00  
 23  3549 Sheehan, Ryan       Sr Huntley               13-06.00  
 
Event 39  Boys High Jump 3A
================================================================
      RECORD: R 7-03.25  5/23/1977   Gail Olson, Sycamore                      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  3022 Stefanski, Peter    Sr Aurora (Marm           6-05.00q 
  2  3937 Spejcher, Kevin     Sr Roselle (Lak          J6-05.00q 
  3  4009 Hodges, Oshay       Sr St. Charles           J6-05.00q 
  4  3538 Bowers, Ben         Sr Hoffman Esta          J6-05.00q 
  5  3749 Heinz, Carl         Sr Oak Park (O.          J6-05.00q 
  6  3653 Zumbalen, Kurtis    Jr Minooka               J6-05.00q 
  7  3132 Perkins, Xavier     Sr Bolingbrook           J6-05.00q 
  8  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak          J6-05.00q 
  9  3971 Bolton, Patrick     Jr South Hollan          J6-05.00q 
 10  3402 Harvey, Julian      Jr Edwardsville          J6-05.00q 
 11  3459 Wells, Jonathan     So Fox Lake (Gr          J6-05.00q 
 12  3160 Jones, Kevin        Sr Chicago (Bro          J6-05.00q 
 13  3081 Pollack, Jake       Jr Batavia                6-04.00  
 13  3595 Deloye, Parker      So Lincolnshire           6-04.00  
 13  3293 Eikum, C.J.         Sr Crystal Lake           6-04.00  
 16  3488 Wilson, Matt        Sr Granite City           6-02.00  
 16  3321 James, Dijon        Sr Darien (Hins           6-02.00  
 16  3610 Baker, Trinity      Sr Lombard (Gle           6-02.00  
 16  3632 Andreano, Peter     Fr Minooka                6-02.00  
 16  3577 Stolzman, Chris     Sr Lake Forest            6-02.00  
 
Event 40  Boys Shot Put 3A
================================================================
      RECORD: R 66-05.75  5/24/2011   Jermaine Kline, Roselle (Lake Park)      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  3151 Freeman, Josh       Sr Cary (C.-Gro          63-09.25q 
  2  3010 Balmes, Mark        Sr Arlington He          58-00.50q 
  3  3411 Valentine, Vincent  Sr Edwardsville          56-11.50q 
  4  3590 Dziedzic, Matt      Jr Libertyville          56-04.75q 
  5  3527 Callen, Ryan        Sr Hinsdale (Ce          55-08.25q 
  6  3063 Bauers, Kevin       Sr Bartlett              54-10.00q 
  7  4043 Spaulding, Mack     Sr Wheaton (Nor          54-08.75q 
  8  3719 Tucker, Kyrin       So Normal (Comm          54-06.50q 
  9  3040 Kittridge, Riley    Jr Aurora (Waub          53-11.00q 
 10  3427 Golen, Paul         Sr Elmhurst (Yo          53-07.50q 
 11  3158 Cheatom, Marcus     Jr Chicago (Bro          53-04.00q 
 12  3954 Bramlett, Terrance  Sr Skokie (Nile          53-02.00q 
 13  4086 Smith, Ethan        Sr Winnetka (Ne          53-00.50  
 14  4033 Hollinger, Christi  Sr Wheaton (Nor          53-00.00  
 15  3035 Bearden, Jamaal     Sr Aurora (Waub          52-09.50  
 16  3832 Brown, Tyler        Jr Peoria (Rich          52-09.00  
 17  3901 Kimbrough, Xavier   Sr Rockford (Au          51-08.25  
 18  3104 Johnson, Taron      Jr Belleville (          51-05.00  
 19  3172 Martin, Phillip     Sr Chicago (Ken          50-10.00  
 20  3997 Torgerson, James    Jr Springfield           49-11.25  
 21  3755 Peterson, Nick      Sr Oak Park (O.          49-09.50  
 22  3517 Myles, Jeff         Sr Harvey (Thor          48-07.50  
 23  3122 Booth, Danny        Sr Berwyn-Cicer          48-07.25  
 24  3939 Duhs, Lee           Jr Schaumburg (          48-04.00  
 25  3916 Ford, Perez         Sr Romeoville (          48-03.75  
 26  3715 Allpow, Brett       Jr New Lenox (L          47-01.25  
 
Event 41  Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 51-00.50  5/23/1997   Chris Hercules, Palatine (HS)            
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
  1  3059 Scarbrough, A J     Sr Barrington            47-04.50q  1.5 
  2  3520 Taylor, Thomas      Sr Harvey (Thor          47-00.75q  1.2 
  3  3106 Nash, Jamion        Jr Belleville (          46-07.00q  1.6 
  4  3412 White, Josh         Sr Edwardsville          46-06.50q  1.7 
  5  3809 Shields, James      Sr Park Ridge (          46-02.50q  1.1 
  5  3466 Rogers, Ben         Sr Geneva                46-02.50q  1.6 
  7  3930 Koch, Shawn         Jr Roselle (Lak          46-02.25q  1.0 
  8  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak          46-01.25q  1.6 
  9  3749 Heinz, Carl         Sr Oak Park (O.          45-08.00q  1.5 
 10  3589 Woods, Jalen        Sr Lansing (Tho          45-06.50q  1.2 
 11  4009 Hodges, Oshay       Sr St. Charles           45-05.50q  1.6 
 12  3900 Jefferson, Corey    Jr Rockford (Au          45-01.75q  2.4 
 13  3842 Perry, Aaron        Sr Peoria (Rich          45-00.25   1.8 
 14  3750 Holmes, Johnel      Sr Oak Park (O.          44-11.50   2.0 
 15  3978 Osisanya, Femi      Sr South Hollan          44-10.75   1.9 
 16  3525 Jamison, Kevin      Sr Hillside (Pr          43-11.50   1.3 
 17  3441 Jones, Adonis       Sr Evanston (Tw          43-09.75   2.7 
 18  3233 Toye, Joseph        Fr Chicago (Whi          43-08.75   0.9 
 19  3375 Overton, Damon      Sr East Moline           43-07.50   2.0 
 20  3131 Banks, Jordan       Sr Bolingbrook           43-01.00   1.4 
 21  3044 Travis, James       So Aurora (Waub          43-00.50   2.4 
 22  3209 Brown, Cywettnie    Sr Chicago (Sim          43-00.25   2.2 
 23  3534 Nwosu, Nkemjika     So Hinsdale (Ce          42-10.00   1.3 
 24  3804 Kuksa, Cam          Jr Palatine (H.          42-09.25   4.6 
 25  3399 Covington, Garret   Jr Edwardsville          42-03.00   1.7 
 26  3049 Kennebrew, Aaron    Jr Aurora (West          41-11.50   1.5 
 
Event 42  Boys Discus Throw 3A
================================================================
      RECORD: R 205-08  5/23/2009   Dan Block, Roselle (Lake Park)             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  3151 Freeman, Josh       Sr Cary (C.-Gro            171-02q 
  2  3405 Jensen, Garrett     Sr Edwardsville            168-05q 
  3  3458 Lombardino, Brando  Jr Fox Lake (Gr            168-03q 
  4  3483 Leonard, Max        Sr Glenview (Gl            165-10q 
  5  3710 Varela-Hernande, C  Jr Naperville (            161-06q 
  6  3720 Barrett, Nick       Sr O'Fallon (H.            160-07q 
  7  3063 Bauers, Kevin       Sr Bartlett                159-07q 
  8  3369 Ulrich, Jeremy      Sr Downers Grov            158-03q 
  9  4033 Hollinger, Christi  Sr Wheaton (Nor            158-00q 
 10  3158 Cheatom, Marcus     Jr Chicago (Bro            156-10q 
 11  3926 Johnson, Per        Jr Roselle (Lak            156-09q 
 12  3010 Balmes, Mark        Sr Arlington He            156-06q 
 13  3928 Karlis, Scott       Sr Roselle (Lak            155-06  
 14  3733 Hansen, Alex        Sr Oak Forest              155-01  
 15  3427 Golen, Paul         Sr Elmhurst (Yo            150-03  
 15  3861 Donaldson, Caleb    Sr Plainfield (            150-03  
 17  3035 Bearden, Jamaal     Sr Aurora (Waub            149-07  
 18  3662 Krumpolz, Nick      Sr Mt. Prospect            149-04  
 19  3604 Brenner, Crist      Sr Lockport (Tw            147-05  
 20  4043 Spaulding, Mack     Sr Wheaton (Nor            146-07  
 21  3677 Goodalis, David     Sr Naperville (            145-05  
 22  3954 Bramlett, Terrance  Sr Skokie (Nile            142-01  
 23  3161 Stull, Cody         Sr Chicago (Bro            142-00  
 24  3273 Ogunlana, Ola       Sr Crete (C.-Mo            141-04  
 25  3465 McNeil, Kyle        Jr Geneva                  141-03  
 26  3596 Dolan, Michael      Jr Lincolnshire            137-11  
 27  3122 Booth, Danny        Sr Berwyn-Cicer            134-11  
 28  3570 Mitchell, Jimmy     Jr LaGrange (Ly            129-07  
 29  4020 Calungcaguin, Mann  Sr Tinley Park             129-03  
 30  3040 Kittridge, Riley    Jr Aurora (Waub            126-10  
 
Event 46  Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================
      RECORD: R 13.79  5/23/2002   A.J. Harris, Wheaton (North)                
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  3271 Hulbert, Rashad     Sr Crete (C.-Mo             14.25Q -1.4  3 
  2  3896 Willies, Derrick    Jr Rock Island              14.31Q -0.8  2 
  3  3538 Bowers, Ben         Sr Hoffman Esta             14.42Q -2.2  1 
  4  3460 Wells, Sean         Sr Fox Lake (Gr             14.40q -0.8  2 
  5  3510 Anderson, Jonathon  Sr Harvey (Thor             14.48q -2.2  1 
  6  3606 Goins, Jonathan     Sr Lockport (Tw             14.48q -1.4  3 
  7  3085 Herring, Christian  Sr Belleville (             14.57q -2.2  1 
  8  3383 Greer, Marcus       Jr East St. Lou             14.59q -2.2  1 
  9  3608 Reed, Billy         Sr Lockport (Tw             14.84q -2.2  1 
 10  3329 Katz, Danny         Sr Deerfield                14.90  -1.4  3 
 11  3127 Dix, Devaughn       Jr Bloomington              14.90  -1.4  3 
 12  3567 Harris, Matt        Jr LaGrange (Ly             14.91  -0.8  2 
 13  3764 Redmond, Jourdon    Sr Olympia Fiel             14.96  -1.4  3 
 14  3126 Lopez, Omar         Sr Berwyn-Cicer             15.02  -1.4  3 
 15  3094 Bell, Miercoles     Jr Belleville (             15.07  -0.8  2 
 16  3661 Kendziera, Dave     Jr Mt. Prospect             15.09  -0.8  2 
 17  3541 Vaughan, James      Sr Hoffman Esta             15.16  -0.8  2 
 18  3594 Barnes, Tommy       Sr Lincolnshire             15.20  -2.2  1 
 19  3793 Mellado, Davy       Sr Palatine (Fr             15.28  -1.4  3 
 20  3856 Manson, Jalil       Jr Plainfield (             15.32  -0.8  2 
 21  3868 Mason, Zion         Jr Plainfield (             15.47  -2.2  1 
 22  3212 Dunham, Conor       So Chicago (St.             15.54  -0.8  2 
 23  3628 Matias, Gilbert     Jr McHenry                  15.63  -0.8  2 
 24  3062 Bailey, Alex        Jr Bartlett                 15.75  -1.4  3 
 25  3421 Lozano, Fernando    Sr Elk Grove Vi             16.08  -2.2  1 
 26  3207 Payton, Imani       So Chicago (Nor             16.10  -1.4  3 
 
Event 47  Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
      RECORD: R 10.37  5/23/1986   Steve Thomas, Chicago (Kenwood)             
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  3401 Gray, Bennett       Jr Edwardsville             10.93Q -1.0  3 
  2  3320 Binion, Tavaris     Jr Darien (Hins             11.00Q -1.9  2 
  3  3996 Timm, Dalton        Sr Springfield              11.09Q -1.5  1 
  4  3267 Mayweather, Kenned  Jr Collinsville             11.10Q -2.5  4 
  5  3518 Smith, Demitri      Sr Harvey (Thor             10.97q -1.0  3 
  6  3462 Hylton, Julian      So Frankfort (L             10.98q -1.0  3 
  7  3562 Edwards, Calvin     Sr Joliet (West             11.02q -1.9  2 
  8  3511 Banks, Jalen        Jr Harvey (Thor             11.06q -1.9  2 
  9  3148 Simmons, Jordan     Sr Carol Stream             11.10q -2.5  4 
 10  3732 Wiggins, Chris      Jr O'Fallon (H.             11.11  -1.5  1 
 11  3740 Booth, Zach         Jr Oak Park (O.             11.14  -1.9  2 
 12  3264 Echols, Tyrone      Sr Collinsville             11.15  -1.9  2 
 13  3449 Murphy, Reggie      Fr Evanston (Tw             11.16  -1.0  3 
 14  3836 Foster, Kendrick    Jr Peoria (Rich             11.16  -2.5  4 
 15  3392 Nicholson, Jeremy   Sr East St. Lou             11.18  -1.5  1 
 16  3067 Everson, Aaron      Jr Bartlett                 11.19  -1.5  1 
 16  3169 Williams, Dion      Sr Chicago (Dun             11.19  -2.5  4 
 18  3444 Levy, Xavier        Sr Evanston (Tw             11.21  -1.5  1 
 19  3602 Vestuto, James      Sr Lincolnshire             11.21  -1.0  3 
 20  4094 Williams, Keontay   Jr Zion (Z.-Ben             11.23  -1.5  1 
 21  4042 Sharp, Patrick      Jr Wheaton (Nor             11.24  -1.9  2 
 22  3712 Kerns, James        Sr Naperville (             11.28  -1.0  3 
 23  3914 Martin, Alex        So Rockton (Hon             11.29  -1.0  3 
 24  3760 Taylor, Tariq       Jr Oak Park (O.             11.30  -1.9  2 
 25  3626 Witcik, Kevin       Jr Machesney Pa             11.39  -2.5  4 
 26  3206 Magee, Terry        So Chicago (Nor             11.41  -2.5  4 
 
Event 48  Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 1:49.71  5/23/1998   Jason Van Swol, New Lenox (Lincoln-Way)   
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  3813 Filipczak, Michal   Sr Park Ridge (           1:51.93Q 
  2  3463 Archibald, Peter    Sr Geneva                 1:52.16Q 
  3  3282 Alvarez, Chris      Sr Crystal Lake           1:53.38Q 
  4  4004 Mazanke, Jake       Sr St. Charles            1:53.14q 
  5  3115 Crocker, Will       Sr Belvidere (N           1:53.40q 
  6  3960 Omar, Neal          Sr Skokie (Nile           1:54.11q 
  7  3612 Fahey, Mike         Sr Lombard (Gle           1:54.44q 
  8  3391 Moore, Johnnie      Sr East St. Lou           1:54.68q 
  9  3242 Hernandez, Jacob    Sr Chicago Heig           1:54.73q 
 10  3745 Fisher, Evan        Sr Oak Park (O.           1:54.92q 
 11  3645 Popek, Dan          Sr Minooka                1:54.97q 
 12  3487 Stanek, Sam         Sr Glenview (Gl           1:56.19q 
 13  3607 Razo, Thomas        Sr Lockport (Tw           1:56.73  
 14  3783 Skenandore, Chase   Jr Oswego (East           1:57.03  
 15  3540 Weaver, James       Sr Hoffman Esta           1:57.14  
 16  3225 Means, Logan        Jr Chicago (Whi           1:57.33  
 17  3569 Lima, Alex          Fr LaGrange (Ly           1:58.11  
 18  3452 Anyiwo, Matt        So Flossmoor (H           1:59.95  
 19  3597 Gardiner, Danny     Jr Lincolnshire           2:00.07  
 20  4022 Garcia, Alex        Sr Waukegan (H.           2:00.15  
 21  3197 Rose, Robert        Sr Chicago (Lin           2:00.23  
 22  3322 Bowering, Makoto    Sr Deerfield              2:04.10  
 23  3390 Moore, Devorio      Sr East St. Lou           2:07.78  
 
Event 50  Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
      RECORD: R 46.51  5/23/1985   Harold Leonard, Chhicago (Mt Carmel)        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1  3938 Farley, Antonio     Sr Round Lake               47.95Q  1 
  2  3988 Harrison, Malik     Jr Springfield              48.73Q  2 
  3  3858 Thelemaque, Stepfa  Sr Plainfield (             48.79Q  3 
  4  3254 Williams, Kaleb     Sr Chicago Heig             48.82q  3 
  5  3156 Rohn, Tommy         Sr Cary (C.-Gro             49.02q  2 
  6  3223 Howard, Dakarai     Sr Chicago (Whi             49.08q  1 
  7  3965 Broger, Jeff        Jr South Elgin              49.11q  1 
  8  3153 Gleeson, Michael    Jr Cary (C.-Gro             49.30q  1 
  9  3970 Allen, Kenneth      Jr South Hollan             49.34q  1 
 10  3205 Jordan, Deshuan     Jr Chicago (Nor             49.44   3 
 11  3996 Timm, Dalton        Sr Springfield              49.55   2 
 12  3840 Moredock, Ryan      Sr Peoria (Rich             49.63   3 
 13  4012 Kirby, Zach         Jr St. Charles              49.69   1 
 14  3420 Ifianayi, Paul      Fr Elk Grove Vi             49.80   2 
 15  3464 Davis, Justin       Jr Geneva                   49.83   3 
 16  3800 Cornelius, Kendric  Sr Palatine (H.             49.91   2 
 17  3200 Foster, Stedman     Sr Chicago (Mor             50.03   1 
 18  3129 Bouie, Ben          Sr Blue Island              50.27   2 
 19  3296 Kohlbacher, Kerry   Sr Crystal Lake             50.56   3 
 20  3524 Kasemir, Alex       Sr Highland Par             50.57   3 
 21  3734 Carter, Deion       Jr Oak Lawn (Ri             50.89   3 
 22  3586 Rantis, Michael     Sr Lake Zurich              50.98   3 
 23  3219 Gulan, Michael      Sr Chicago (Von             51.66   1 
 24  3746 Fountain, Miles     Sr Oak Park (O.             51.86   1 
 25  4019 Conley, Joshua      Sr Summit (Argo             52.51   2 
 26  4050 Clark, Phabian      Sr Wheaton (W.              54.27   2 
 
Event 51  Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
      RECORD: R 36.77  5/23/1999   Jon Schweighardt, Wheaton (W Warrenville S  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1  3896 Willies, Derrick    Jr Rock Island              37.16Q  4 
  2  3271 Hulbert, Rashad     Sr Crete (C.-Mo             37.40Q  3 
  3  3460 Wells, Sean         Sr Fox Lake (Gr             38.09Q  2 
  4  3001 Blake, Dom          Sr Algonquin (J             38.89Q  1 
  5  3043 Schafer, Kyle       Sr Aurora (Waub             38.11q  2 
  6  3085 Herring, Christian  Sr Belleville (             38.88q  3 
  7  4035 Kohler, Brett       Sr Wheaton (Nor             38.90q  1 
  8  3127 Dix, Devaughn       Jr Bloomington              38.93q  3 
  9  3571 Mogorovic, Lino     Jr LaGrange (Ly             38.94q  2 
 10  3510 Anderson, Jonathon  Sr Harvey (Thor             38.98   2 
 11  3538 Bowers, Ben         Sr Hoffman Esta             39.00   4 
 12  3212 Dunham, Conor       So Chicago (St.             39.07   3 
 13  3593 Wilson, A J         Sr Libertyville             39.08   4 
 14  3126 Lopez, Omar         Sr Berwyn-Cicer             39.09   3 
 15  3128 Lewis, Bryant       Sr Bloomington              39.30   1 
 16  3333 Rabushka, Adam      Sr Deerfield                39.44   1 
 17  3383 Greer, Marcus       Jr East St. Lou             39.45   4 
 18  3998 Devor, Nick         Sr St. Charles              39.54   4 
 19  3785 Stokes, Kalmon      Sr Oswego (East             39.56   2 
 20  3606 Goins, Jonathan     Sr Lockport (Tw             39.70   1 
 21  3207 Payton, Imani       So Chicago (Nor             39.86   2 
 22  3748 Gay, Harrison       Sr Oak Park (O.             39.98   3 
 23  3357 Chang, Charles      Sr Downers Grov             40.17   4 
 24  3856 Manson, Jalil       Jr Plainfield (             40.19   3 
 25  3345 DeLoach, Terrell    Sr Dolton (Thor             40.24   4 
 26  3084 Gray, Brandon       Jr Belleville (             40.37   2 
 27  3486 Pilliod, Luke       So Glenview (Gl             40.42   4 
 28  3057 Pajich, James       Sr Barrington               40.54   3 
 29  3661 Kendziera, Dave     Jr Mt. Prospect             40.94   2 
 
Event 52  Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 4:05.17  5/23/2009   Jeff Thode, Hoffman Estates (Conant)      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1  4079 Later, Leland       Sr Winnetka (Ne           4:12.60Q 
  2  3471 Lederhouse, Mike    Sr Glen Ellyn (           4:12.65Q 
  3  3214 Keelan, Jack        Jr Chicago (St.           4:13.63Q 
  4  3758 Schrobilgen, Malac  Sr Oak Park (O.           4:13.11q 
  5  3579 Juras, Patrick      Sr Lake Zurich            4:14.23q 
  6  4064 Ford, Todd          Sr Wilmette (Lo           4:15.09q 
  7  3727 Perrier, Patrick    So O'Fallon (H.           4:15.12q 
  8  3576 Bund, Billy         Jr Lake Forest            4:15.25q 
  9  3199 Hauser, Kyle        Jr Chicago (Mar           4:16.05q 
 10  3591 Huch, Easton        Sr Libertyville           4:16.21q 
 11  3117 Lee, Garrett        Jr Belvidere (N           4:16.32q 
 12  3729 Riba, Alex          Jr O'Fallon (H.           4:16.45q 
 13  4024 Askin, Aidan        Sr Wheaton (Nor           4:19.01  
 14  3539 Schneider, Tyler    Sr Hoffman Esta           4:20.60  
 15  3592 Reilly, Shane       Sr Libertyville           4:21.25  
 16  3629 Quarterman, Calvin  Jr McHenry                4:21.25  
 17  3461 Rotondi, Tom        Sr Frankfort (L           4:21.81  
 18  3136 Roe, Dan            Sr Buffalo Grov           4:21.83  
 19  3377 Sands, Keith        Sr East Moline            4:22.86  
 20  3005 Hennessy, William   Sr Algonquin (J           4:24.74  
 21  3431 May, Chris          Jr Elmhurst (Yo           4:25.60  
 22  3060 Wojtowicz, Nolan    Sr Barrington             4:25.69  
 23  3285 Baker, Alex         Jr Crystal Lake           4:26.67  
 24  3319 Leverenz, Johnny    So Danville (H.           4:27.61  
 25  3803 Johnson, Tim        Sr Palatine (H.           4:27.72  
 26  4047 Anderson, Derek     Sr Wheaton (W.            4:28.02  
 27  3033 Yorke, Colin        Jr Aurora (Mete           4:28.79  
 28  3822 Taylor, Robert      Jr Park Ridge (           4:31.06  
 29  3012 Somary, Robert      Jr Arlington He           4:31.99  
 30  4018 Lino, Jhoan         Sr Streamwood             4:35.96  
 31  3425 Clink Jr., Billy    Sr Elmhurst (Yo           4:36.64  
 32  3215 Korabik, Chris      So Chicago (St.           4:37.90  
 33  3376 Rasso, Tyler        So East Moline            4:41.37  
 34  4089 Kellogg, Chris      Sr Yorkville              4:43.12  
 
Event 53  Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
      RECORD: R 20.89  5/23/1997   Anthony Moorman, Roselle (Lake Park)        
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1  3164 Harris, Darvell     Sr Chicago (Dun             21.34Q -0.9  4 
  2  3562 Edwards, Calvin     Sr Joliet (West             21.76Q -1.8  2 
  3  3267 Mayweather, Kenned  Jr Collinsville             21.90Q -1.9  3 
  4  3320 Binion, Tavaris     Jr Darien (Hins             22.03Q -2.0  1 
  5  3462 Hylton, Julian      So Frankfort (L             21.98q -0.9  4 
  6  3349 Munar, Jordan       Sr Downers Grov             22.06q -1.8  2 
  7  4030 Gordon, Zach        Jr Wheaton (Nor             22.25q -0.9  4 
  8  3916 Ford, Perez         Sr Romeoville (             22.26q -1.9  3 
  9  3518 Smith, Demitri      Sr Harvey (Thor             22.30q -2.0  1 
 10  3264 Echols, Tyrone      Sr Collinsville             22.34  -2.0  1 
 11  3363 McFarland, Odell    Jr Downers Grov             22.35  -2.0  1 
 12  3169 Williams, Dion      Sr Chicago (Dun             22.36  -1.9  3 
 13  3888 Wright, Dantrell    Sr Plainfield (             22.37  -1.9  3 
 14  4094 Williams, Keontay   Jr Zion (Z.-Ben             22.37  -1.8  2 
 15  3067 Everson, Aaron      Jr Bartlett                 22.39  -1.9  3 
 16  3890 Ellis, Derrick      Sr Rock Island              22.45  -1.8  2 
 17  3827 Henderson, Cole     So Pekin                    22.51  -0.9  4 
 18  4067 Hunter, Martin      Sr Wilmette (Lo             22.52  -1.8  2 
 19  3712 Kerns, James        Sr Naperville (             22.58  -0.9  4 
 20  3760 Taylor, Tariq       Jr Oak Park (O.             22.64  -1.8  2 
 21  3740 Booth, Zach         Jr Oak Park (O.             22.66  -0.9  4 
 22  3941 Richard, Juwaan     Jr Schaumburg (             22.68  -2.0  1 
 23  3444 Levy, Xavier        Sr Evanston (Tw             22.69  -1.8  2 
 24  3602 Vestuto, James      Sr Lincolnshire             22.70  -1.9  3 
 25  3305 Boettcher, Zane     Sr Crystal Lake             22.71  -0.9  4 
 26  3911 Tibble, Josh        So Rockford (Je             23.23  -2.0  1 
 27  3611 Brackett, Markel    Sr Lombard (Gle             23.55  -2.0  1 

Event 1  Boys Long Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 24-02  5/23/1996   Babatunde Ridley, Carlinville               
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S          23-03.75   2.1 
  2   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]          22-07.75   2.5 
  3   746 Baumgarten, Alex    Sr Strasburg (S          22-04.50   2.6 
  4   127 Landon, Kyle        Jr Chester               21-10.50   2.0 
  5    24 Wenskunas, Austin   So Argenta (A.-          21-09.00   2.0 
  6   573 Segrest, Jacob      Jr Piasa (South          21-08.00   1.9 
  7   607 Geary, Michael      Sr Polo [Coop]           21-07.50   4.9 
  8   245 Johnson, Devin      Jr Erie [Coop]           21-06.50   1.0 
  9   887 Cornett, Josh       Sr Pleasant Pla          21-06.00   3.6 
 10   882 Shanklin, Tay       Jr Winnebago             21-04.00   3.1 
 11   479 Roy, Tj             Sr Neoga                 21-03.25   5.5 
 12   494 Wyatt, Peyton       Sr Newton                21-02.25   0.9 
 
Event 2  Boys Pole Vault 1A
================================================================
      RECORD: R 16-02  5/23/1989   Jamie Marek, Clifton (Cenral)               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   488 Mammoser, Mitch     Sr Newton                15-11.00  
  2   116 Blome, Josh         Jr Casey (C.-We          14-09.00  
  3   656 Plumer, Dalton      Sr Rushville (R          14-06.00  
  4    76 Denby, Jack         So Carlinville           14-00.00  
  5   760 McWhorter, Alex     Sr Teutopolis            13-09.00  
  5   493 Tolliver-Goode, Br  So Newton                13-09.00  
  5   352 McCoy, Matt         So Lewistown             13-09.00  
  8    60 McMullen, Matt      Jr Byron                J13-09.00  
  9   675 Hatfield, Luke      Jr Shelbyville           13-06.00  
 10   119 Smith, Riley        Fr Casey (C.-We         J13-06.00  
 11   534 Schmidt, Mark       Jr Oregon               J13-06.00  
 12   869 Priester, Paul      Sr Williamsvill         J13-06.00  
 12   529 McCourt, Austin     Sr Oregon               J13-06.00  
 
Event 3  Boys High Jump 1A
================================================================
      RECORD: R 7-03.50  5/23/1985   Tom Smith, Heyworth                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   127 Landon, Kyle        Jr Chester                6-10.00  
  2   461 Abdulahi, Oumaru    Jr Mooseheart            J6-10.00  
  3   473 Mueller, Matt       Sr Mt. Olive              6-05.00  
  4   640 Christiansen, Just  Sr Rockford (Ch          J6-05.00  
  5   187 McDonald, Matt      Jr Dupo                   6-04.00  
  6   472 Postin, Kolten      Sr Moweaqua (Ce          J6-04.00  
  7   458 Welling, Daniel     So Monticello             6-03.00  
  8   418 Blickhan, Alex      So Mendon (Unit          J6-03.00  
  9   304 Weissinger, Bill    Jr Hinckley (H.          J6-03.00  
 10   231 Ingersoll, Nathan   Sr Elmwood [Coo          J6-03.00  
 11   752 Heath, Bryan        Fr Taylor Ridge           6-01.00  
 11   219 Vatch, Daniel       Sr Elmhurst (Im           6-01.00  
 13   780 Brent, Matthew      So Tremont               J6-01.00  
 13   893 Kidd, Travis        Jr Carterville           J6-01.00  
 15   484 Ebeling, Blake      Jr Newton                J6-01.00  
 
Event 4  Boys Shot Put 1A
================================================================
      RECORD: R 63-06  5/23/1997   Matt Maddox, Girard                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   411 Weidner, Adam       Sr Manlius (Bur          57-10.75  
  2   829 Pearce, Ryan        Jr Villa Grove           57-00.50  
  3   195 Williams, Brandon   Sr DuQuoin (H.S          56-03.25  
  4   348 Smith, O'Shay       Jr Lena (L.-Win          56-01.00  
  5   730 Mahin, Jake         Sr Staunton              54-05.75  
  6   370 Bergman, Nic        Sr Litchfield            51-02.00  
  7   330 Geitner, Matt       Sr Knoxville             50-03.75  
  8   248 Oleson, Ethan       Jr Erie [Coop]           49-08.25  
  9   674 Griesemer, Brice    Sr Shelbyville           49-03.00  
 10   295 Stinauer, Jay       Jr Havana                49-01.00  
 11   889 Manning, Gabe       Sr Williamsvill          49-00.00  
 12    45 Walker, Jonah       So Aurora (A. C          48-11.00  
 
Event 5  Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 50-09  5/23/1981   Mike Conley, Chicago (Luther South)         
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   327 Byom, Heath         Sr Knoxville             43-10.75   3.0 
  2   127 Landon, Kyle        Jr Chester               43-09.25   3.4 
  3   289 McEvers, Mason      Jr Greenfield [          43-02.50   4.9 
  4    75 Walter, Alex        Sr Camp Point (          43-00.50   2.4 
  5   573 Segrest, Jacob      Jr Piasa (South          42-08.75   4.4 
  6    80 Kleeman, Kyle       Jr Carlinville           42-08.25   1.5 
  7   737 McGinn, Nolan       Fr Sterling (Ne          42-08.00   5.5 
  8   427 Hundley, Nick       Jr Momence              J42-08.00   2.6 
  9   169 Powell, Bryce       Sr Colfax (Ridg          42-06.25   2.9 
 10   502 McCall, Jordan      Sr Niantic (San          42-05.25   4.6 
 11   713 Piccatto, Landon    Jr Spring Valle         J42-05.25   2.8 
 12   440 Willett, Bryce      Sr Monmouth (M.          42-04.50   1.9 
 
Event 6  Boys Discus Throw 1A
================================================================
      RECORD: R 193-02  5/23/2010   Alex Thompsom, Winnebago                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   829 Pearce, Ryan        Jr Villa Grove             166-11  
  2   730 Mahin, Jake         Sr Staunton                165-08  
  3    89 Aschemann, Chris    Sr Carterville             156-08  
  4   411 Weidner, Adam       Sr Manlius (Bur            154-01  
  5   723 Gilly, Sam          Sr St. Joseph (            153-06  
  6   120 Dutton, Alec        Jr Catlin [Coop            153-00  
  7   878 Jack, Michael       Sr Winnebago               152-11  
  8   748 Fry, Jason          So Strasburg (S            152-02  
  9   889 Manning, Gabe       Sr Williamsvill            150-08  
 10   195 Williams, Brandon   Sr DuQuoin (H.S            147-04  
 11   118 McCown, Pat         Sr Casey (C.-We            146-08  
 12    42 Schutt, C.J.        Sr Aurora (A. C            144-03  
 
Event 9  Boys 3200 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 9:10.56  5/23/2006   Jeremy Stevens, Winnebago                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   455 Schroeder, Steve    Sr Monticello             9:39.10  
  2   779 Woodard, Scott      Sr Tolono (Unit           9:48.27  
  3   405 Johnson, Derrick    Sr Manlius (Bur           9:58.65  
  4   538 Hill, Luke          Jr Ottawa (Marq           9:58.90  
  5   614 Claus, Kevin        Jr Port Byron (           9:59.81  
  6     2 Whan, Sam           Sr Aledo (Merce          10:01.84  
  7   891 Keller, Peter       Fr Effingham (S          10:02.87  
  8   596 Plunkett, Dan       So Pleasant Pla          10:03.18  
  9   301 Martens, Cade       So Heyworth              10:09.18  
 10   176 Hahne, Jesse        Jr Danville (Sc          10:11.84  
 11    63 Pitcock, T.J.       So Byron                 10:13.62  
 12   294 Ackman, Austin      Jr Havana                10:17.00  
 13   142 Nadler, Andrew      Jr Chicago (Lat          10:21.25  
 14     5 Shaw, Colton        Sr Amboy [Coop]          10:21.34  
 15   704 Heaton, Kenny       So Sparta                10:28.49  
 16   852 Novota, Nate        Jr Westmont              10:29.18  
 17   209 McWhorter, Mack     Fr Effingham (S          10:29.80  
 18   449 Hanselman, Andrew   Jr Monticello            10:38.27  
 19   269 Kakac, Corbin       Fr Fairfield [C          10:40.07  
 20   706 Huether, Dylan      Fr Sparta                10:42.61  
 21   174 Boyer, Aaron        Sr Crystal Lake          10:44.43  
 22   433 Clark, Devin        Jr Monmouth (M.          10:47.71  
 23   839 Crozier, Kevin      Sr Warsaw [Coop          10:58.74  
 24   362 Peter, Jonah        So Liberty [Coo          11:06.81  
 25   292 Rinella, Reid       So Greenville            11:14.11  
 26   892 Dumont, Jace        So Edwardsville          11:21.13  
 27   299 Crump, Tim          Sr Heyworth              11:27.59  
 28   416 Butler, Michael     Jr McLeansboro           11:58.55  
 
Event 10  Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
      RECORD: R 13.93  5/23/1997   Phil Sikkenga, Elmhurst (Timothy Christ     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   117 Carver, Colin       Sr Casey (C.-We             14.65   4.6 
  2   143 Britton, Marlon     Jr Chicago (Leo             14.69   4.6 
  3   136 Morrow, Joe         Jr Chicago (Hal             14.73   4.6 
  4   468 Yarngo, Noel        Sr Mooseheart               14.75   4.6 
  5   603 Wayda, George       Sr Pleasant Pla             15.22   4.6 
  6   823 Austin, Quenten     Sr Vandalia                 15.38   4.6 
  7   761 Vahling, Dominic    Sr Teutopolis               15.56   4.6 
  8     1 Holmes, Payton      Jr Aledo (Merce             24.09   4.6 
 
Event 11  Boys 100 Meter Dash 1A
=====================================================================
      RECORD: R 10.47  5/23/1990   Lubeech Graves, Cairo                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S             10.61   2.2 
  2   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]             10.75   2.2 
  3   564 Hutchison, Jonatha  Sr Peoria (P. C             10.76   2.2 
  4   147 Harris, Keith       Sr Chicago (Leo             10.81   2.2 
  5   276 Albertson, Brent    Jr Flanagan (F.             10.83   2.2 
  6   148 Hopkins, Theodore   So Chicago (Leo             10.84   2.2 
  7   293 Walter, Cameron     Jr Greenville               10.91   2.2 
  8   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             11.00   2.2 
  9   888 Dixon, Carvel       Jr Madison                  11.12   2.2 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 1:51.22  5/23/2009   Peter Callahan, Winnetka (North Shore Co  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   499 Leonard, Eric       Sr Niantic (San           1:54.61  
  2   140 Henderson, Britt    Sr Chicago (Lat           1:54.74  
  3   628 Hale, Blake         Jr Robinson               1:55.73  
  4   722 Elkins, Zeke        Sr St. Joseph (           1:57.20  
  5   526 Jones, Nick         Sr Oregon                 1:57.25  
  6   827 Crutchley, Adam     Sr Villa Grove            1:57.32  
  7    84 Brown, Michael      So Carmi (C.-Wh           1:57.80  
  8    35 Conrad, Dakota      Sr Auburn                 1:57.84  
  9   819 Gunter, George      So Urbana (Univ           1:58.24  
 10   284 Avenatti, Wyatt     So Georgetown (           2:00.48  
 11    50 Curtis, Lance       Sr Bushnell (B.           2:01.40  
 12   405 Johnson, Derrick    Sr Manlius (Bur           2:05.28  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================
      RECORD: R 46.76  5/23/2002   Ryan Shields, Chicago (Leo)                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             49.25  
  2   848 Doll, Tim           So Westmont                 49.99  
  3   722 Elkins, Zeke        Sr St. Joseph (             50.01  
  4   347 Sellers, Tevin      Jr Lena (L.-Win             50.09  
  5   298 Crum, Trevor        Sr Heyworth                 50.50  
  6   245 Johnson, Devin      Jr Erie [Coop]              50.92  
  7   671 Gullstrand, Jake    Jr Shabbona (In             51.01  
  8   515 Lawrence, John      So Oneida (ROWV             51.04  
  9   258 Hunt, Alex          Jr Eureka                   51.05  
 
Event 15  Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
      RECORD: R 37.33  5/23/2006   Cody Wisslead, Scotia (West Prairie)        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   117 Carver, Colin       Sr Casey (C.-We             38.71  
  2   468 Yarngo, Noel        Sr Mooseheart               39.32  
  3   603 Wayda, George       Sr Pleasant Pla             39.37  
  4   794 Bliven, Jason       Jr Trenton (Wes             40.26  
  5   717 Arteaga, Alex       Sr St. Joseph (             40.64  
  6    47 Theising, Jacob     Sr Breese (Mate             40.91  
  7   404 Hoffert, Logan      Jr Manlius (Bur             41.07  
  8   522 Barton, Braden      Sr Oregon                   41.17  
  9   336 Brenton, Seth       Sr Lawrencevill             41.49  
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 4:09.33  5/23/2006   Dorian Ulrey, Port Byron (Riverdale)      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1    46 Nykaza, Grant       Jr Beecher                4:18.34  
  2   455 Schroeder, Steve    Sr Monticello             4:22.22  
  3   782 Dill, Cole          Sr Tremont                4:25.02  
  4   827 Crutchley, Adam     Sr Villa Grove            4:26.40  
  5   783 Ehnle, Connor       So Tremont                4:26.99  
  6   542 Weissensel, James   Sr Ottawa (Marq           4:29.66  
  7   705 Hill, Jon           Sr Sparta                 4:30.36  
  8   779 Woodard, Scott      Sr Tolono (Unit           4:31.45  
  9    84 Brown, Michael      So Carmi (C.-Wh           4:33.44  
 10   296 Mangold, Collin     Sr Henry (H.-Se           4:35.59  
 11     2 Whan, Sam           Sr Aledo (Merce           4:36.51  
 12   176 Hahne, Jesse        Jr Danville (Sc           4:55.12  
 
Event 17  Boys 200 Meter Dash 1A
=====================================================================
      RECORD: R 21.36  5/23/1984   David Washington, Melrsoe Park (Walther Lu  
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   322 Farmer, Dan         Sr Johnston Cit             22.37  -1.9 
  2   564 Hutchison, Jonatha  Sr Peoria (P. C             22.42  -1.9 
  3   323 Pryor, Dontae       Sr Kewanee (H.S             22.45  -1.9 
  4   740 Rude, Nick          Jr Sterling (Ne             22.47  -1.9 
  5   281 Ketelson, Myles     Sr Flora [Coop]             22.50  -1.9 
  6   148 Hopkins, Theodore   So Chicago (Leo             22.62  -1.9 
  7   147 Harris, Keith       Sr Chicago (Leo             22.64  -1.9 
  8   293 Walter, Cameron     Jr Greenville               22.73  -1.9 
  9   136 Morrow, Joe         Jr Chicago (Hal             22.85  -1.9 
 
Event 19  Boys Long Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 23-06.25  5/23/2010   Jamison Wilson, Country Club Hillo (Hill 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1799 Diggins, Travon     Jr Galesburg (H          22-03.00   0.9 
  2  2005 Chatmon, Glynn      Sr Melrose Park          22-02.00   1.7 
  3  1992 Underwood, Jaren    Sr Mascoutah             22-01.50   0.7 
  4  2093 House, Pierre       Sr Murphysboro           22-00.25   2.2 
  5  1574 Moore, Chris        Jr Cahokia (H.S         J22-00.25   1.2 
  6  1884 Samuels, Delano     Sr Kankakee (Mc          21-11.50   1.4 
  7  1720 Leach, Cody         Sr Chicago (St.          21-09.75   1.5 
  8  2232 Shaabneh, Malek     Sr Rochelle              21-06.75   2.8 
  9  1569 Hickman, Gary       So Cahokia (H.S          21-01.75   0.9 
 10  1878 Kimble, Mitch       Jr Jerseyville           21-01.50  +0.0 
 11  1795 Valentine, Devin    So Freeport (H.          21-00.75   0.8 
 12  2132 Morris, Kyle        Sr Normal (Univ          21-00.00  +0.0 
 
Event 20  Boys Pole Vault 2A
================================================================
      RECORD: R 17-01  5/23/2010   Logan Pfibsen, Streator (Twp)               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2374 Walsh, Jon          Sr Woodstock (N          15-06.00  
  2  2293 Ginger, Tyler       Jr Stanford (Ol          15-03.00  
  3  2120 Weaver, Chad        Jr New Lenox (P          15-00.00  
  4  1603 Black, Chase        So Charleston            14-09.00  
  5  2020 Fenner, Charles     Sr Metamora             J14-09.00  
  5  2200 Dove, James         Sr Princeton            J14-09.00  
  7  1939 Armetta, Austin     Sr Mahomet (M.-         J14-09.00  
  8  1953 Roney, Andrew       Jr Mahomet (M.-         J14-09.00  
  9  2069 Turner, Trace       Sr Mt. Vernon (          14-00.00  
 10  2239 Pasley, Blake       Jr Rochester            J14-00.00  
 11  2193 Panno, Mark         Sr Pontiac              J14-00.00  
 12  1923 Barrett, Pat        Sr Lombard (Mon          13-00.00  
 
Event 21  Boys High Jump 2A
================================================================
      RECORD: R  6-09  5/23/2010   Nick Sinon, Maple Park (Kaneland)           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2351 Kretchmer, Justin   Jr Waterloo (H.           6-08.00  
  2  2034 King, Alex          So Metropolis (           6-07.00  
  3  2114 Monroe, Mike        So New Lenox (P          J6-07.00  
  4  1577 Pierce, Antonio     Jr Cahokia (H.S           6-06.00  
  5  1873 Clark, Devante      So Jacksonville           6-05.00  
  6  2327 Weber, Chris        Jr Sycamore (H.          J6-05.00  
  7  1763 Goad, Scott         Sr Dixon (H.S.)           6-04.00  
  8  1746 Snowden, Dwight     Sr Country Club           6-03.00  
  9  1910 Zeman, Logan        So LaSalle (L.-          J6-03.00  
 10  2237 Williams, Chris     Sr Rochelle              J6-03.00  
 11  2347 Huggins, Cody       Sr Warrensburg           J6-03.00  
 12  1899 Swindel, Troy       Jr Lake Villa (           6-01.00  
 13  2335 Wallace, Robert     Jr Tinley Park           J6-01.00  
 
Event 22  Boys Shot Put 2A
================================================================
      RECORD: R 62-04.50  5/24/2011   Kevin Farley, Springfield (Lanphier)     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2161 Augusta, Josh       Jr Peoria (H.S.          61-05.75  
  2  2344 Roche, Tyler        Sr Troy (Triad)          56-06.50  
  3  1845 Valdivia, Joel      Sr Grayslake (C          56-01.50  
  4  1813 Boesso, Nick        Sr Glen Ellyn (          54-09.00  
  5  2203 Hensley, Charles    Sr Rantoul               54-07.50  
  6  1941 Bunch, Derek        Sr Mahomet (M.-          54-05.50  
  7  1787 Boggs, Nate         Sr Effingham (H          54-00.50  
  8  2350 Duncan, Brendan     Jr Waterloo (H.         J54-00.50  
  9  2016 Armbrust, Jake      Sr Metamora              53-08.75  
 10  1898 Summers, Ty         Jr Lake Villa (          52-06.00  
 11  1595 Vaughn, Luke        Jr Champaign (C         J52-06.00  
 12  2253 Bortoli, Mark       Sr Rockford (Bo          51-06.25  
 
Event 23  Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 48-07.25  5/23/2010   Vernon Carter, Cahokia (HS)              
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1795 Valentine, Devin    So Freeport (H.          48-05.25   1.9 
  2  1574 Moore, Chris        Jr Cahokia (H.S          47-04.00   1.9 
  3  1720 Leach, Cody         Sr Chicago (St.          46-05.75   2.4 
  4  2197 Wiedmann, Trey      Sr Pontiac               45-11.25   2.4 
  5  1992 Underwood, Jaren    Sr Mascoutah             45-10.00   1.9 
  6  1739 Lee, D'armond       Sr Country Club          45-00.25   2.1 
  7  1903 Gardner, Ernest     Sr Lansing (Ill          44-11.00   0.9 
  8  2283 Lewis, Tra Mond     So Springfield           44-10.00   2.8 
  9  2208 Hughes, Marshawn    Sr Richton Park          44-04.50   2.0 
 10  2178 McDermott, Jon      So Plano                 44-01.25  +0.0 
 11  2167 Rankin-Shields, Te  Sr Peoria (H.S.          44-01.00   1.0 
 12  1572 Monigan, Jalon      So Cahokia (H.S          43-04.25  +0.0 
 
Event 24  Boys Discus Throw 2A
================================================================
      RECORD: R 188-02  5/25/2012   Caleb Fricke, Petersburg (                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  2175 Fricke, Caleb       Sr Petersburg (            188-02R 
  2  2016 Armbrust, Jake      Sr Metamora                179-07  
  3  1859 Long, Patrick       Sr Herscher                175-01  
  4  2350 Duncan, Brendan     Jr Waterloo (H.            174-05  
  5  2250 Schilb, Scott       Jr Rock Island             172-05  
  6  2270 Njegovan, Ryan      Jr Sandwich                169-01  
  7  2263 Nelson, Coleman     Jr Rockford (R.            167-01  
  8  1595 Vaughn, Luke        Jr Champaign (C            165-08  
  9  1808 Marmion, A.J.       So Geneseo                 157-04  
 10  1787 Boggs, Nate         Sr Effingham (H            156-03  
 11  2252 Arnold, Nick        Sr Rockford (Bo            154-04  
 12  1769 Shippert, Jon       Sr Dixon (H.S.)            152-11  
 
Event 27  Boys 3200 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 9:14.39  5/24/2011   Michael Clevenger, Decatur (MacArthur)    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1754 Clevenger, Michael  Sr Decatur (Mac           9:18.01  
  2  1836 Brewster, Will      Sr Grayslake (C           9:19.45  
  3  1660 Dale, Jamison       Jr Chicago (Jon           9:22.29  
  4  1618 Maton, Marc         Jr Chatham (Gle           9:23.74  
  5  1666 O'Connor, Luke      Jr Chicago (Jon           9:33.34  
  6  1608 McInerney, Riley    Jr Charleston             9:34.37  
  7  2072 Brown, Jake         Jr Mt. Zion               9:36.43  
  8  2073 Fritzsche, Joe      Sr Mt. Zion               9:36.82  
  9  1991 Martin, Chris       Fr Mascoutah              9:38.04  
 10  1880 Fox, Daniel         Sr Johnsburg              9:38.11  
 11  1537 Morse, Tyler        Sr Bartonville            9:40.72  
 12  2240 Adlfinger, Ethan    Jr Rock Island            9:45.09  
 13  1810 Starkey, Jordan     Jr Geneseo                9:46.76  
 14  2140 Clardy, Ryan        Sr Oak Park (Fe           9:47.28  
 15  1905 Hall, Matt          Sr Lansing (Ill           9:48.35  
 16  2138 Ward, Wesley        Jr Normal (Univ           9:51.54  
 17  1922 Vershay, Anton      Jr Lisle (Benet           9:55.32  
 18  2141 Yerkes, Patrick     Jr Oak Park (Fe           9:55.64  
 19  2174 Kouri, Michael      Sr Peoria (Notr           9:55.77  
 20  1723 Schaible, Pete      So Chicago (St.           9:55.82  
 21  1767 Mitchell, Skyler    So Dixon (H.S.)          10:03.24  
 22  1825 Singleton, Joe      So Glen Ellyn (          10:05.46  
 23  1784 Plank, Zach         Jr Dunlap                10:05.95  
 24  2326 Stice, Mark         So Sycamore (H.          10:08.94  
 25  2387 Schaap, Jonathan    Jr Mahomet (M.-          10:20.19  
 26  1902 Fiene, Nick         Fr Lansing (Ill          10:22.33  
 27  2386 Prather, Lucas      Sr Mahomet (M.-          10:25.77  
 28  1538 Hartley, Dylan      Sr Benton                10:38.05  
 
Event 28  Boys 110 Meter Hurdles 2A
=====================================================================
      RECORD: R 14.27  5/24/2011   Taylor Andrews, Maple Park (Kaneland)       
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  2059 Allen, Spencer      Sr Mt. Vernon (             13.97   2.8 
  2  2040 Starnes, Dion       Sr Midlothian (             14.69   2.8 
  3  1828 Walker, Elven       Sr Glen Ellyn (             14.70   2.8 
  4  2109 Helmin, Andrew      Jr New Lenox (P             14.77   2.8 
  5  2314 Schneiderbauer, Mi  Sr Sterling (H.             14.78   2.8 
  6  1851 Duncan, D J         Jr Harrisburg               14.83   2.8 
  7  2166 Lindley, Brandon    Sr Peoria (H.S.             14.93   2.8 
  8  2010 McGrady, Justin     Sr Melrose Park             15.00   2.8 
  9  2251 Arnold, Dan         Jr Rockford (Bo             15.42   2.8 
 
Event 29  Boys 100 Meter Dash 2A
=====================================================================
      RECORD: R 10.70  5/23/2009   J. Smith(09) D Whitelow (11), Sprgfd (Lam), 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1872 Bratton, Reggie     Jr Jacksonville             10.63   2.2 
  2  1678 McNeeley, Jamal     Jr Chicago (Kel             10.65   2.2 
  3  1674 Carter, Brian       Sr Chicago (Kel             10.69   2.2 
  4  1877 Schippel, Nick      Sr Jacksonville             10.78   2.2 
  5  1822 Sanders, Wesley     Sr Glen Ellyn (             10.95   2.2 
  6  1579 Story, Trey         Jr Cahokia (H.S             10.96   2.2 
  7  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             10.98   2.2 
  8  1752 Boey, Johnathan     Jr Decatur (Mac             11.04   2.2 
  9  2320 Hooker, Dion        Fr Sycamore (H.             11.17   2.2 
 
Event 30  Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 1:54.85  5/25/2012   Darren Payton, Cahokia (H.S               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1847 Zygmunt, Luke       Sr Grayslake (C           1:55.24  
  2  1937 Thomas, Darius      Jr Macomb                 1:55.81  
  3  2105 Pedziwiatr, Mark    Sr New Lenox (L           1:56.22  
  4  2224 Trevizo, Travis     Sr Riverside (R           1:56.33  
  5  1576 Payton, Darren      Jr Cahokia (H.S           1:56.73  
  6  1556 Kliem, Clint        Sr Burlington (           1:56.92  
  7  1981 Hoffmeyer, Torben   Sr Marengo                1:57.20  
  8  1710 Rector, Jeffrey     Sr Chicago (Roo           1:57.25  
  9  1629 Lee, Malik          Jr Chicago (Bro           1:57.83  
 10  1796 Lange, Adam         Jr Galena (H.S.           1:57.88  
 11  2173 Inskeep, Grant      Jr Peoria (Notr           1:57.97  
 12  2176 DeBolt, Andrew      Sr Plano                  1:59.05  
 
Event 32  Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================
      RECORD: R 47.31  5/24/2011   Garret Payne, Glen Ellyn (Glen South)       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1564 Brady, Marlin       So Cahokia (H.S             48.67  
  2  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             48.78  
  3  2334 Wallace, Greg       Sr Tinley Park              49.03  
  4  1803 Law, Deandre        Sr Galesburg (H             49.05  
  5  2119 Ward, Kevin         Jr New Lenox (P             49.76  
  6  1761 Williams, Aquintis  Jr Decatur (Mac             50.04  
  7  1793 Sommer, Stirling    Sr Fairbury (Pr             50.16  
  8  1896 Ray, Trevor         Jr Lake Villa (             50.45  
  9  2028 Parr, Adam          Sr Metamora                 50.85  
 
Event 33  Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
      RECORD: R 37.89  5/23/2010   Wana Wauna, Oak Forest                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1828 Walker, Elven       Sr Glen Ellyn (             38.41  
  2  1789 Cheatham, Chris     Sr Evergreen Pa             38.79  
  3  2332 McCullough, Mike    Sr Tinley Park              39.10  
  4  2109 Helmin, Andrew      Jr New Lenox (P             39.18  
  5  2357 Arnold, Donte       Sr Woodstock (H             39.19  
  6  1975 Nauert, Dylan       So Maple Park (             39.34  
  7  1805 Walker, Demario     Jr Galesburg (H             39.44  
  8  1569 Hickman, Gary       So Cahokia (H.S             39.55  
  9  2166 Lindley, Brandon    Sr Peoria (H.S.             43.67  
 
Event 34  Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 4:15.97  5/25/2012   Jamison Dale, Chicago (Jon                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  1754 Clevenger, Michael  Sr Decatur (Mac           4:18.55  
  2  1836 Brewster, Will      Sr Grayslake (C           4:20.40  
  3  1847 Zygmunt, Luke       Sr Grayslake (C           4:21.87  
  4  1608 McInerney, Riley    Jr Charleston             4:22.16  
  5  1990 Affolder, Murphy    So Mascoutah              4:22.66  
  6  1831 Wurtz, Scott        Sr Glen Ellyn (           4:23.28  
  7  1660 Dale, Jamison       Jr Chicago (Jon           4:23.45  
  8  1618 Maton, Marc         Jr Chatham (Gle           4:24.36  
  9  2240 Adlfinger, Ethan    Jr Rock Island            4:24.75  
 10  1879 Welbourne, Samuel   Jr Jerseyville            4:25.93  
 11  2308 Harkness, Dylan     Sr Sterling (H.           4:30.39  
 12  1537 Morse, Tyler        Sr Bartonville            4:31.69  
 
Event 35  Boys 200 Meter Dash 2A
=====================================================================
      RECORD: R 21.46  5/24/2011   DeVantre Whitelow, Centralia (HS)           
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  1678 McNeeley, Jamal     Jr Chicago (Kel             22.00  -1.9 
  2  1674 Carter, Brian       Sr Chicago (Kel             22.33  -1.9 
  3  1874 Jackson, James      Jr Jacksonville             22.33  -1.9 
  4  1877 Schippel, Nick      Sr Jacksonville             22.34  -1.9 
  5  2342 Penrod, Brandon     Sr Troy (Triad)             22.38  -1.9 
  6  1752 Boey, Johnathan     Jr Decatur (Mac             22.59  -1.9 
  7  1966 Carter, Sean        Sr Maple Park (             22.80  -1.9 
  8  1590 Moore, Stephonta    Sr Centralia (H             23.10  -1.9 
  9  1615 Giovannelli, Joey   Sr Chatham (Gle             23.30  -1.9 
 
Event 37  Boys Long Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 24-04.75  5/23/1989   Steve Battle, Chicago (Gordon Tech)      
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  4030 Gordon, Zach        Jr Wheaton (Nor          24-00.50   0.1 
  2  3567 Harris, Matt        Jr LaGrange (Ly          23-08.50   2.0 
  3  3890 Ellis, Derrick      Sr Rock Island           23-03.50   1.4 
  4  3925 Jegede, Marcus      So Roselle (Lak          23-00.25   2.1 
  5  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak          22-11.25   1.9 
  6  3466 Rogers, Ben         Sr Geneva                22-10.00   1.1 
  7  3635 Cane, Ethan         Jr Minooka               22-06.25   1.7 
  8  3787 Dixon, Alain        Jr Oswego (H.S.          22-04.00   2.2 
  9  3900 Jefferson, Corey    Jr Rockford (Au          22-00.50   1.7 
 10  3530 Hinspeter, Dan      Sr Hinsdale (Ce          21-11.50   2.0 
 11  3526 Payton, Jamaal      Jr Hillside (Pr          21-10.75   1.5 
 12  3239 Cross, Calvin       Sr Chicago Heig          21-09.50   1.3 
 
Event 38  Boys Pole Vault 3A
================================================================
      RECORD: R 17-00.50  5/23/1992   Daren McDonough, Edwardswille (Sr)       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3436 Sgarbossa, Nick     Sr Elmhurst (Yo          16-03.00  
  2  3718 Gordon, Eric        Sr Normal (Comm          16-00.00  
  3  3850 Winder, Luke        So Plainfield (          15-06.00  
  4  3317 Clark, Cirron       Sr Danville (H.         J15-06.00  
  5  3923 Ehrhardt, Tim       Jr Roselle (Lak          15-03.00  
  6  3631 Richartz, Nate      Jr McHenry               15-00.00  
  7  3936 Smith, Derrick      Jr Roselle (Lak         J15-00.00  
  8  3915 Cagwin, Kody        Jr Rolling Mead         J15-00.00  
  9  3788 Bednarek, Nick      Sr Palatine (Fr          14-09.00  
 10  3409 Schuette, Tom       Sr Edwardsville          14-06.00  
 11  3912 Ward, Joe           Sr Rockford (Je          14-00.00  
 12  3651 Wielbik, Alex       Sr Minooka              J14-00.00  
 13  3717 Swanberg, Joel      Jr New Lenox (L         J14-00.00  
 
Event 39  Boys High Jump 3A
================================================================
      RECORD: R 7-03.25  5/23/1977   Gail Olson, Sycamore                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3749 Heinz, Carl         Sr Oak Park (O.           7-01.00  
  2  3022 Stefanski, Peter    Sr Aurora (Marm           6-10.00  
  3  3538 Bowers, Ben         Sr Hoffman Esta          J6-10.00  
  4  3937 Spejcher, Kevin     Sr Roselle (Lak           6-09.00  
  5  3459 Wells, Jonathan     So Fox Lake (Gr          J6-09.00  
  6  4009 Hodges, Oshay       Sr St. Charles            6-08.00  
  7  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak           6-07.00  
  8  3402 Harvey, Julian      Jr Edwardsville           6-06.00  
  9  3653 Zumbalen, Kurtis    Jr Minooka               J6-06.00  
 10  3160 Jones, Kevin        Sr Chicago (Bro           6-04.00  
 11  3132 Perkins, Xavier     Sr Bolingbrook            6-02.00  
 12  3971 Bolton, Patrick     Jr South Hollan          J6-02.00  
 
Event 40  Boys Shot Put 3A
================================================================
      RECORD: R 66-05.75  5/24/2011   Jermaine Kline, Roselle (Lake Park)      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3151 Freeman, Josh       Sr Cary (C.-Gro          66-00.00  
  2  3590 Dziedzic, Matt      Jr Libertyville          59-01.50  
  3  3010 Balmes, Mark        Sr Arlington He          58-00.50  
  4  3411 Valentine, Vincent  Sr Edwardsville          56-11.50  
  5  3527 Callen, Ryan        Sr Hinsdale (Ce          56-09.75  
  6  3954 Bramlett, Terrance  Sr Skokie (Nile          55-08.00  
  7  3040 Kittridge, Riley    Jr Aurora (Waub          55-01.00  
  8  3063 Bauers, Kevin       Sr Bartlett              54-10.00  
  9  4043 Spaulding, Mack     Sr Wheaton (Nor          54-08.75  
 10  3719 Tucker, Kyrin       So Normal (Comm          54-06.50  
 11  3427 Golen, Paul         Sr Elmhurst (Yo          53-07.50  
 12  3158 Cheatom, Marcus     Jr Chicago (Bro          53-04.00  
 
Event 41  Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 51-00.50  5/23/1997   Chris Hercules, Palatine (HS)            
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  3059 Scarbrough, A J     Sr Barrington            49-04.75   3.1 
  2  3930 Koch, Shawn         Jr Roselle (Lak          48-02.50   3.1 
  3  3520 Taylor, Thomas      Sr Harvey (Thor          47-11.25   2.4 
  4  3466 Rogers, Ben         Sr Geneva                46-09.00   4.1 
  5  3749 Heinz, Carl         Sr Oak Park (O.          46-08.50   3.0 
  6  3809 Shields, James      Sr Park Ridge (          46-08.00   1.7 
  7  3924 Filip, Scott        Jr Roselle (Lak          46-07.25   2.7 
  8  3106 Nash, Jamion        Jr Belleville (          46-07.00   1.6 
  9  3412 White, Josh         Sr Edwardsville          46-06.50   1.7 
 10  3900 Jefferson, Corey    Jr Rockford (Au          46-06.00   2.8 
 11  3589 Woods, Jalen        Sr Lansing (Tho          45-06.50   1.2 
 12  4009 Hodges, Oshay       Sr St. Charles           45-05.50   1.6 
 
Event 42  Boys Discus Throw 3A
================================================================
      RECORD: R 205-08  5/23/2009   Dan Block, Roselle (Lake Park)             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3151 Freeman, Josh       Sr Cary (C.-Gro            181-03  
  2  3458 Lombardino, Brando  Jr Fox Lake (Gr            170-04  
  3  3405 Jensen, Garrett     Sr Edwardsville            168-05  
  4  3369 Ulrich, Jeremy      Sr Downers Grov            167-04  
  5  3483 Leonard, Max        Sr Glenview (Gl            165-10  
  6  3010 Balmes, Mark        Sr Arlington He           J165-10  
  7  3926 Johnson, Per        Jr Roselle (Lak            164-07  
  8  3710 Varela-Hernande, C  Jr Naperville (            161-06  
  9  3720 Barrett, Nick       Sr O'Fallon (H.            160-07  
 10  3063 Bauers, Kevin       Sr Bartlett                159-07  
 11  4033 Hollinger, Christi  Sr Wheaton (Nor            158-00  
 12  3158 Cheatom, Marcus     Jr Chicago (Bro            156-10  
 
Event 45  Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 8:42.89  5/23/2000   Donald Sage, Elmhusrt (York)              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3758 Schrobilgen, Malac  Sr Oak Park (O.           9:03.42  
  2  4097 Keelan, Jack        Jr Chicago (St.           9:08.48  
  3  3694 Derrick, Mark       Sr Naperville (           9:08.62  
  4  3410 Sweatt, Garrett     Sr Edwardsville           9:09.21  
  5  3120 Yunk, Tyler         Jr Belvidere (N           9:15.36  
  6  3029 Stewart, Joseph     Sr Aurora (Mete           9:16.46  
  7  3058 Peterson, Erik      Sr Barrington             9:19.00  
  8  3807 Tomkiewicz, Peter   Sr Palatine (H.           9:19.84  
  9  3708 Soltys, Taylor      Sr Naperville (           9:25.98  
 10  3011 Philipose, Andrew   So Arlington He           9:26.40  
 11  3940 Prizy, Evan         Jr Schaumburg (           9:27.58  
 12  3539 Schneider, Tyler    Sr Hoffman Esta           9:28.69  
 13  3300 Wilkins, Mitch      Sr Crystal Lake           9:30.24  
 14  3801 Garcia, Marcus      Sr Palatine (H.           9:30.35  
 15  3507 Martinez, Martin    Jr Gurnee (Warr           9:30.75  
 16  4021 Niyork, Pat         Sr Villa Park (           9:33.78  
 17  3030 Stewart, Matthew    Sr Aurora (Mete           9:35.36  
 18  3378 Webster, Austin     So East Moline            9:36.10  
 19  4066 Hague, William      Sr Wilmette (Lo           9:36.16  
 20  3433 Mroz, Nathan        So Elmhurst (Yo           9:36.24  
 21  4057 McKenna, Nolan      So Wheaton (W.            9:36.33  
 22  3630 Reiser, Jesse       Fr McHenry                9:36.66  
 23  3669 Shaffer, Quentin    Jr Mt. Prospect           9:39.25  
 24  3823 Vaccaro, Jon        Jr Park Ridge (           9:39.71  
 25  3432 Milling, Scott      Jr Elmhurst (Yo           9:43.67  
 26  3361 Kirk, Nick          Sr Downers Grov           9:45.72  
 27  3133 Atchison, Jereme    Sr Buffalo Grov           9:47.10  
 28  3198 Haberkorn, Cody     Sr Chicago (Mar           9:48.49  
 29  3812 Eckhart, Zach       Sr Park Ridge (           9:52.55  
 30  3523 Hanig, Jonah        Jr Highland Par           9:53.57  
 31  3134 Didenko, Taras      Sr Buffalo Grov           9:54.69  
 32  3056 Burgoon, Ryan       Jr Barrington             9:57.87  
 33  3231 Shan, Eric          Sr Chicago (Whi           9:59.39  
 34  3292 Cowlin, Joe         Jr Crystal Lake           9:59.42  
 35  3325 Gold, Alex          Jr Deerfield             10:02.48  
 36  3716 Kaminski, Chris     So New Lenox (L          10:07.51  
 37  3123 Deguevara, Eric     Sr Berwyn-Cicer          10:09.76  
 38  3318 Hummer, Caleb       Fr Danville (H.          10:52.94  
 
Event 46  Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
      RECORD: R 13.79  5/23/2002   A.J. Harris, Wheaton (North)                
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  3896 Willies, Derrick    Jr Rock Island              14.02   2.8 
  2  3271 Hulbert, Rashad     Sr Crete (C.-Mo             14.02   2.8 
  3  3606 Goins, Jonathan     Sr Lockport (Tw             14.25   2.8 
  4  3383 Greer, Marcus       Jr East St. Lou             14.44   2.8 
  5  3460 Wells, Sean         Sr Fox Lake (Gr             14.46   2.8 
  6  3608 Reed, Billy         Sr Lockport (Tw             14.50   2.8 
  7  3085 Herring, Christian  Sr Belleville (             14.57   2.8 
  8  3510 Anderson, Jonathon  Sr Harvey (Thor             18.16   2.8 
 
Event 47  Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
      RECORD: R 10.37  5/23/1986   Steve Thomas, Chicago (Kenwood)             
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  3320 Binion, Tavaris     Jr Darien (Hins             10.53   3.7 
  2  3562 Edwards, Calvin     Sr Joliet (West             10.62   3.7 
  3  3401 Gray, Bennett       Jr Edwardsville             10.65   3.7 
  4  3996 Timm, Dalton        Sr Springfield              10.72   3.7 
  5  3148 Simmons, Jordan     Sr Carol Stream             10.74   3.7 
  6  3511 Banks, Jalen        Jr Harvey (Thor             10.78   3.7 
  7  3518 Smith, Demitri      Sr Harvey (Thor             10.86   3.7 
  8  3462 Hylton, Julian      So Frankfort (L             10.87   3.7 
  9  3267 Mayweather, Kenned  Jr Collinsville             10.96   3.7 
 
Event 48  Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 1:49.71  5/23/1998   Jason Van Swol, New Lenox (Lincoln-Way)   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3813 Filipczak, Michal   Sr Park Ridge (           1:52.01  
  2  3463 Archibald, Peter    Sr Geneva                 1:52.60  
  3  4004 Mazanke, Jake       Sr St. Charles            1:54.25  
  4  3115 Crocker, Will       Sr Belvidere (N           1:54.28  
  5  3645 Popek, Dan          Sr Minooka                1:54.46  
  6  3282 Alvarez, Chris      Sr Crystal Lake           1:55.40  
  7  3960 Omar, Neal          Sr Skokie (Nile           1:55.57  
  8  3612 Fahey, Mike         Sr Lombard (Gle           1:55.58  
  9  3745 Fisher, Evan        Sr Oak Park (O.           1:55.98  
 10  3391 Moore, Johnnie      Sr East St. Lou           1:56.35  
 11  3242 Hernandez, Jacob    Sr Chicago Heig           1:56.74  
 12  3487 Stanek, Sam         Sr Glenview (Gl           1:58.00  
 
Event 50  Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
      RECORD: R 46.51  5/23/1985   Harold Leonard, Chhicago (Mt Carmel)        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3938 Farley, Antonio     Sr Round Lake               48.29  
  2  3970 Allen, Kenneth      Jr South Hollan             48.33  
  3  3254 Williams, Kaleb     Sr Chicago Heig             48.43  
  4  3988 Harrison, Malik     Jr Springfield              48.50  
  5  3858 Thelemaque, Stepfa  Sr Plainfield (             48.74  
  6  3156 Rohn, Tommy         Sr Cary (C.-Gro             49.15  
  7  3223 Howard, Dakarai     Sr Chicago (Whi             49.38  
  8  3153 Gleeson, Michael    Jr Cary (C.-Gro             49.43  
  9  3965 Broger, Jeff        Jr South Elgin              49.67  
 
Event 51  Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
      RECORD: R 36.77  5/23/1999   Jon Schweighardt, Wheaton (W Warrenville S  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  3271 Hulbert, Rashad     Sr Crete (C.-Mo             36.91  
  2  3896 Willies, Derrick    Jr Rock Island              37.75  
  3  3127 Dix, Devaughn       Jr Bloomington              38.76  
  4  3460 Wells, Sean         Sr Fox Lake (Gr             39.14  
  5  3571 Mogorovic, Lino     Jr LaGrange (Ly             39.37  
  6  3043 Schafer, Kyle       Sr Aurora (Waub             39.54  
  7  3001 Blake, Dom          Sr Algonquin (J             40.30  
  8  4035 Kohler, Brett       Sr Wheaton (Nor             40.50  
  9  3085 Herring, Christian  Sr Belleville (             41.93  
 
Event 52  Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 4:05.17  5/23/2009   Jeff Thode, Hoffman Estates (Conant)      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1  4079 Later, Leland       Sr Winnetka (Ne           4:09.95  
  2  3579 Juras, Patrick      Sr Lake Zurich            4:13.99  
  3  3758 Schrobilgen, Malac  Sr Oak Park (O.           4:14.17  
  4  4064 Ford, Todd          Sr Wilmette (Lo           4:14.20  
  5  3117 Lee, Garrett        Jr Belvidere (N           4:15.19  
  6  3471 Lederhouse, Mike    Sr Glen Ellyn (           4:15.36  
  7  4097 Keelan, Jack        Jr Chicago (St.           4:15.77  
  8  3727 Perrier, Patrick    So O'Fallon (H.           4:15.83  
  9  3199 Hauser, Kyle        Jr Chicago (Mar           4:15.87  
 10  3576 Bund, Billy         Jr Lake Forest            4:16.11  
 11  3591 Huch, Easton        Sr Libertyville           4:21.19  
 12  3729 Riba, Alex          Jr O'Fallon (H.           4:22.90  
 
Event 53  Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
      RECORD: R 20.89  5/23/1997   Anthony Moorman, Roselle (Lake Park)        
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1  3164 Harris, Darvell     Sr Chicago (Dun             21.44  -1.7 
  2  3562 Edwards, Calvin     Sr Joliet (West             21.61  -1.7 
  3  3267 Mayweather, Kenned  Jr Collinsville             22.02  -1.7 
  4  3462 Hylton, Julian      So Frankfort (L             22.30  -1.7 
  5  3320 Binion, Tavaris     Jr Darien (Hins             22.32  -1.7 
  6  3916 Ford, Perez         Sr Romeoville (             22.40  -1.7 
  7  4030 Gordon, Zach        Jr Wheaton (Nor             22.48  -1.7 
  8  3518 Smith, Demitri      Sr Harvey (Thor             22.55  -1.7 
  9  3349 Munar, Jordan       Sr Downers Grov             22.76  -1.7 

Event 8  Boys 4x100 Meter Relay 1A
===================================================================
      RECORD: R 42.13  5/23/2010   Herrin (HS), Herrin (HS)                    
                       D. Harris, M. Anderson, B Pankey, Z Riley         
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Chicago (Leo)                                         42.67Q  3 
     1) 147 Harris, Keith               2) 148 Hopkins, Theodore          
     3) 153 Pryor, Corey                4) 143 Britton, Marlon            
  2 Newton                                                43.02Q  1 
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 494 Wyatt, Peyton              
     3) 486 Johnson, Dylan              4) 491 Stone, Jake                
  3 Erie [Coop]                                           43.60Q  4 
     1) 249 Owens, Darius               2) 243 Cobert, Rob                
     3) 240 Bauer, Chris                4) 245 Johnson, Devin             
  4 Rockford (Lutheran)                                   43.67Q  2 
     1) 642 Esparza, Brandon            2) 646 Oates, Alex                
     3) 644 Johnson, D J                4) 648 Vangsness, Kyle            
  5 Eureka                                                44.40Q  5 
     1) 264 Vance, Carter               2) 260 McKee, Austin              
     3) 262 Schmidgall, Phil            4) 258 Hunt, Alex                 
  6 Momence                                               43.34q  1 
     1) 431 Wright, Deandre             2) 429 Thomas, Eric               
     3) 425 Dagen, Kris                 4) 427 Hundley, Nick              
  7 Oregon                                                43.42q  3 
     1) 532 Osborne, Jacob              2) 521 Adams, Jacob               
     3) 528 McCormick, Tommy            4) 531 Newman, Nick               
  8 Tuscola                                               43.58q  1 
     1) 808 Broch, Jeff                 2) 817 Smith, Broc                
     3) 812 Mills, Brandon              4) 810 Kemp, Alex                 
  9 Sparta                                                43.61q  3 
     1) 711 Weber, Mikey                2) 710 Oliver, Orlando            
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 697 Austin, Sharvell           
 10 Chicago (Hales Franciscan                             43.69   3 
     1) 136 Morrow, Joe                 2) 137 Nelson, Patrick            
     3) 135 Johnson, Dale               4) 134 Hall, Joshua               
 11 Elmhurst (Timothy Christi                             43.75   2 
     1) 227 Washington, Luke            2) 222 Hooker, Jake               
     3) 223 Medina, Rich                4) 221 Brouwer, Joel              
 12 Lena (L.-Winslow)                                     43.77   4 
     1) 344 Oakley, Tyler               2) 342 Haas, Quinn                
     3) 340 Fox, Tristan                4) 347 Sellers, Tevin             
 13 Mooseheart                                            43.82   1 
     1) 467 Tucker, Daniel              2) 468 Yarngo, Noel               
     3) 464 Mahoney, Sahr               4) 462 Anifowshe, Farook          
 14 Madison                                               44.02   4 
     1) 395 Burton, Lamont              2) 396 Dixon, Carvel              
     3) 392 Berry, Andre                4) 397 McGill, Andre              
 15 Sterling (Newman Central                              44.10   4 
     1) 731 Bahrs, Brian                2) 732 Bittner, Masion            
     3) 739 Rockwood, Tyler             4) 740 Rude, Nick                 
 16 Tolono (Unity)                                        44.16   2 
     1) 767 Finn, Nate                  2) 772 Lafenhagen, Michael        
     3) 764 Deters, Justin              4) 773 Lindsey, Tyler             
 17 Princeville                                           44.23   1 
     1) 619 Gonzales, Devin             2) 620 Heinz, Blake               
     3) 616 Abel, Damien                4) 617 Cardenas, Jesse            
 18 Monmouth (M.-Roseville)                               44.43   3 
     1) 437 Perry, Isaiah               2) 440 Willett, Bryce             
     3) 435 Hale, Ryan                  4) 436 Hunter, Martel             
 19 Peoria (P. Christian)                                 44.45   5 
     1) 566 Kirby, Josh                 2) 561 Allen, Corey               
     3) 565 Johnson, Tavis              4) 564 Hutchison, Jonathan        
 20 Jacksonville (Illinois Sc                             44.54   2 
     1) 317 Manges, Jordan              2) 314 Esper, Dwayne              
     3) 320 Wright, Jimel               4) 312 Bizarro, Adam              
 21 Monticello                                            44.60   5 
     1) 446 Eckerty, Austin             2) 459 Woodruff, Bobby            
     3) 444 Donohue, Ryan               4) 457 Strack, Vinny              
 22 Carthage (Illini West)                                44.62   5 
     1) 109 Guymon, Kayden              2) 112 Miller, Kyle               
     3) 110 Kirkenslager, Spencer       4) 113 Sholl, Jacob               
 23 Winnebago                                             44.83   5 
     1) 880 Mosby, Fred                 2) 881 Peterson, Nolan            
     3) 884 Swanson, Jeff               4) 882 Shanklin, Tay              
 24 Downs (Tri-Valley)                                    45.00   3 
     1) 185 Vock, Patrick               2) 184 Tagala, Aaron              
     3) 183 Saulcy, Nick                4) 179 Gulley, Zach               
 25 Rushville (R.-Industry)                               45.07   4 
     1) 650 Crane, Brady                2) 659 President, Alek            
     3) 654 Onion, Austin               4) 657 Powell, Cory               
 26 Williamsville                                         45.07   1 
     1) 859 Flynn, Morgan               2) 870 Strocher, Dalton           
     3) 868 Pensabene, Sam              4) 872 Watson, J J                
 27 Byron                                                 45.34   4 
     1) 62 Pattat, Zack                 2) 56 Hill, Hunter                
     3) 61 Mulberry, Abe                4) 60 McMullen, Matt              
 28 Villa Grove                                           45.45   2 
     1) 825 Arnold, Travis              2) 828 Miller, Steven             
     3) 826 Bishop, Riley               4) 829 Pearce, Ryan               
 29 Aurora (A. Christian)                                 45.46   2 
     1) 39 Howorth, Billy               2) 37 Gehman, Jake                
     3) 41 Jensen, Nate                 4) 44 Slamans, Cody               
 30 Pleasant Plains                                       45.58   2 
     1) 597 Ray, Taylor                 2) 595 McNamara, Jake             
     3) 887 Cornett, Josh               4) 587 Anderson, Bryce            
 31 Hoopeston (H. Area)                                   45.83   4 
     1) 308 Poke, Terrence              2) 305 Baum, Robert               
     3) 306 Drollinger, Zach            4) 307 Irvin, Robbie              
 32 Carterville                                           46.17   4 
     1) 95 Bundren, Tyler               2) 103 Helton, Jd                 
     3) 94 Brown, Dalton                4) 92 Bigelow, Matt               
 33 Anna (A.-Jonesboro)                                   46.46   5 
     1) 16 Reed, Damian                 2) 11 Harvel, Derek               
     3) 13 Kemp, Jay                    4) 7 Barger, Jacob                

Event 13  Boys 4x200 Meter Relay 1A
===================================================================
      RECORD: R 1:27.94  5/23/2005   Lombard(Montini), Lombard (Montini)       
                         J. Farnell, D. Lisauskas, M. Mucha, C. Hilding    
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Tuscola                                           R 1:27.93Q  4 
     1) 808 Broch, Jeff                 2) 817 Smith, Broc                
     3) 818 West, Chris                 4) 810 Kemp, Alex                 
  2 Sterling (Newman Central                            1:30.10Q  2 
     1) 732 Bittner, Masion             2) 737 McGinn, Nolan              
     3) 739 Rockwood, Tyler             4) 740 Rude, Nick                 
  3 Newton                                              1:30.22Q  3 
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 494 Wyatt, Peyton              
     3) 486 Johnson, Dylan              4) 491 Stone, Jake                
  4 Momence                                             1:31.08Q  1 
     1) 431 Wright, Deandre             2) 429 Thomas, Eric               
     3) 425 Dagen, Kris                 4) 427 Hundley, Nick              
  5 Sparta                                              1:30.69q  2 
     1) 711 Weber, Mikey                2) 710 Oliver, Orlando            
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 697 Austin, Sharvell           
  6 Pleasant Plains                                     1:30.82q  4 
     1) 595 McNamara, Jake              2) 597 Ray, Taylor                
     3) 887 Cornett, Josh               4) 603 Wayda, George              
  7 Chicago (Hales Franciscan                           1:30.82q  2 
     1) 137 Nelson, Patrick             2) 136 Morrow, Joe                
     3) 134 Hall, Joshua                4) 135 Johnson, Dale              
  8 Polo [Coop]                                         1:31.13q  3 
     1) 607 Geary, Michael              2) 612 Whitehead, Cody            
     3) 604 Barkalow, Max               4) 608 Geary, Shane               
  9 Oregon                                              1:31.29q  4 
     1) 536 Smith, Tim                  2) 521 Adams, Jacob               
     3) 535 Smith, Jacob                4) 531 Newman, Nick               
 10 Jacksonville (Illinois Sc                           1:31.37   4 
     1) 317 Manges, Jordan              2) 314 Esper, Dwayne              
     3) 320 Wright, Jimel               4) 313 Blackert, Alec             
 11 Monmouth (M.-Roseville)                             1:31.78   1 
     1) 437 Perry, Isaiah               2) 441 Wollbrink, Braeden         
     3) 440 Willett, Bryce              4) 434 Gillen, Connor             
 12 Winnebago                                           1:32.16   3 
     1) 880 Mosby, Fred                 2) 881 Peterson, Nolan            
     3) 884 Swanson, Jeff               4) 879 Kleindl, Zach              
 13 Rockford (Lutheran)                                 1:32.27   1 
     1) 642 Esparza, Brandon            2) 646 Oates, Alex                
     3) 644 Johnson, D J                4) 648 Vangsness, Kyle            
 14 Eureka                                              1:32.47   3 
     1) 264 Vance, Carter               2) 262 Schmidgall, Phil           
     3) 255 Charlton, Brett             4) 260 McKee, Austin              
 15 Williamsville                                       1:32.60   2 
     1) 859 Flynn, Morgan               2) 868 Pensabene, Sam             
     3) 872 Watson, J J                 4) 871 Walter, Calvin             
 16 Monticello                                          1:32.80   1 
     1) 446 Eckerty, Austin             2) 443 Burton, Josh               
     3) 444 Donohue, Ryan               4) 457 Strack, Vinny              
 17 Knoxville                                           1:33.19   4 
     1) 332 Larson, Grant               2) 333 Palmer, Colton             
     3) 335 Schragal, Josh              4) 326 Brennan, Ryan              
 18 Madison                                             1:33.43   1 
     1) 398 Patton, Landis              2) 395 Burton, Lamont             
     3) 396 Dixon, Carvel               4) 392 Berry, Andre               
 19 Lewistown                                           1:33.44   2 
     1) 351 Kruzan, Brian               2) 352 McCoy, Matt                
     3) 356 Vaughn, Blake               4) 353 Picton, Austin             
 20 Aurora (A. Christian)                               1:34.12   3 
     1) 39 Howorth, Billy               2) 40 Howorth, Dillon             
     3) 41 Jensen, Nate                 4) 43 Schweisthal, Grant          
 21 Niantic (Sangamon Valley)                           1:34.25   4 
     1) 498 Embrey, Jesse               2) 495 Blair, Jesse               
     3) 502 McCall, Jordan              4) 505 Rentschler, Dan            
 22 Princeville                                         1:34.47   2 
     1) 616 Abel, Damien                2) 618 Fry, Dallas                
     3) 619 Gonzales, Devin             4) 620 Heinz, Blake               
 23 Savanna (West Carroll)                              1:34.67   1 
     1) 667 Saunders, Austin            2) 660 Bracero, Jason             
     3) 664 Klein, Jacob                4) 666 Quintana, Sam              
 24 Byron                                               1:34.85   3 
     1) 62 Pattat, Zack                 2) 61 Mulberry, Abe               
     3) 56 Hill, Hunter                 4) 60 McMullen, Matt              
 25 Arcola                                              1:34.86   1 
     1) 17 Galvan, Luis                 2) 18 Moutria, Zach               
     3) 20 Roberts, Corey               4) 22 Salinas, Hector             
 26 Chicago (Leo)                                       1:34.94   4 
     1) 148 Hopkins, Theodore           2) 150 McClendon, Riley           
     3) 153 Pryor, Corey                4) 147 Harris, Keith              
 27 Downs (Tri-Valley)                                  1:35.25   2 
     1) 184 Tagala, Aaron               2) 183 Saulcy, Nick               
     3) 182 Martinez, Austin            4) 180 Herman, Braden             
 28 Robinson                                            1:35.63   4 
     1) 623 Beard, Austin               2) 632 Knust, Billy               
     3) 634 Schulte, Alex               4) 638 Weck, Austin               
 29 Rushville (R.-Industry)                             1:35.75   3 
     1) 652 Mutela, Joel                2) 654 Onion, Austin              
     3) 657 Powell, Cory                4) 659 President, Alek            
 30 Trenton (Wesclin)                                   1:35.77   4 
     1) 803 Schaeffer, Matt             2) 797 Goff, Justin               
     3) 800 Neely, Jake                 4) 796 Deterding, Eric            
 31 Anna (A.-Jonesboro)                                 1:36.32   3 
     1) 16 Reed, Damian                 2) 11 Harvel, Derek               
     3) 13 Kemp, Jay                    4) 7 Barger, Jacob                

Event 18  Boys 4x400 Meter Relay 1A
===================================================================
      RECORD: R 3:19.95  5/23/2010   Rochester, Rochester                      
                         A. Alvey, Z. Barnett, S. Ryan, B. Eandi           
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Lena (L.-Winslow)                                   3:26.80Q  2 
     1) 344 Oakley, Tyler               2) 338 Diaz, Zack                 
     3) 340 Fox, Tristan                4) 347 Sellers, Tevin             
  2 Monmouth (M.-Roseville)                             3:27.16Q  3 
     1) 437 Perry, Isaiah               2) 432 Bertelsen, Matt            
     3) 439 Smith, Trayvon              4) 438 Rogers, James              
  3 Niantic (Sangamon Valley)                           3:27.42Q  1 
     1) 509 Shartzer, Kyle              2) 501 Martin, Glyd               
     3) 502 McCall, Jordan              4) 499 Leonard, Eric              
  4 Aurora (A. Christian)                               3:27.81Q  4 
     1) 39 Howorth, Billy               2) 37 Gehman, Jake                
     3) 41 Jensen, Nate                 4) 40 Howorth, Dillon             
  5 Sparta                                              3:27.61q  3 
     1) 711 Weber, Mikey                2) 709 Morgan, Trevor             
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 710 Oliver, Orlando            
  6 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             3:27.83q  1 
     1) 720 Cox, Chas                   2) 724 Johnson, Cole              
     3) 717 Arteaga, Alex               4) 722 Elkins, Zeke               
  7 Newton                                              3:28.09q  2 
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 492 Stone, Luke                
     3) 480 Angel, Austin               4) 486 Johnson, Dylan             
  8 Eureka                                              3:28.34q  4 
     1) 262 Schmidgall, Phil            2) 260 McKee, Austin              
     3) 255 Charlton, Brett             4) 258 Hunt, Alex                 
  9 Cambridge [Coop]                                    3:29.25q  1 
     1) 68 Leander, Aaron               2) 69 McCreary, Elisha            
     3) 70 Miller, Kevin                4) 74 Welch, Matt                 
 10 Williamsville                                       3:29.36   2 
     1) 859 Flynn, Morgan               2) 860 Freschi, Alex              
     3) 868 Pensabene, Sam              4) 872 Watson, J J                
 11 Mackinaw (Deer Creek-M.)                            3:29.95   1 
     1) 379 Cemenska, Brian             2) 381 Mickna, Alex               
     3) 380 Lowery, Jake                4) 382 Pogioli, Zach              
 12 Oneida (ROWVA)                                      3:30.97   4 
     1) 516 Nyman, Dean                 2) 519 Wheeler, Jason             
     3) 520 Woodside, Kyle              4) 515 Lawrence, John             
 13 Erie [Coop]                                         3:31.06   2 
     1) 249 Owens, Darius               2) 250 Pannier, Kyle              
     3) 243 Cobert, Rob                 4) 245 Johnson, Devin             
 14 Taylor Ridge (Rockridge)                            3:31.14   4 
     1) 755 Southwell, Darren           2) 753 Henry, T J                 
     3) 751 Gosney, Lucas               4) 757 Stevens, Nyle              
 15 Macon (Meridian)                                    3:31.24   1 
     1) 389 Scott, Ethan                2) 390 Snarski, Brock             
     3) 384 Clark, Jonah                4) 391 Stanley, Drake             
 16 Sterling (Newman Central                            3:31.45   4 
     1) 739 Rockwood, Tyler             2) 732 Bittner, Masion            
     3) 742 Trancoso, Micah             4) 737 McGinn, Nolan              
 17 Tremont                                             3:32.52   4 
     1) 789 Schweigert, Isaac           2) 787 Pflederer, Caleb           
     3) 790 Sinn, Drake                 4) 786 Mathis, Eli                
 18 Oregon                                              3:32.55   3 
     1) 536 Smith, Tim                  2) 525 Dhaese, Pierce             
     3) 530 Newman, Garrett             4) 528 McCormick, Tommy           
 19 Mendon (Unity)                                      3:32.97   4 
     1) 418 Blickhan, Alex              2) 419 Jansen, Mark               
     3) 421 Vandermaiden, Kyle          4) 422 Wittler, Aaron             
 20 Chicago (Leo)                                       3:32.98   3 
     1) 153 Pryor, Corey                2) 150 McClendon, Riley           
     3) 151 Miller, Carl                4) 144 Brough, Davonte            
 21 Litchfield                                          3:33.80   1 
     1) 374 Nickerson, Brett            2) 377 Thackrey, David            
     3) 368 Atteberry, Dusty            4) 373 Grosenheider, Cole         
 22 Arthur (H.S.)                                       3:33.83   3 
     1) 30 Schrock, Caleb               2) 28 Plank, Curtis               
     3) 26 Hendrickson, Thomas          4) 31 Schuring, Tyler             
 23 Monticello                                          3:33.98   2 
     1) 443 Burton, Josh                2) 457 Strack, Vinny              
     3) 449 Hanselman, Andrew           4) 455 Schroeder, Steve           
 24 Manlius (Bureau Valley)                             3:34.13   3 
     1) 410 Trone, Daniel               2) 408 Neuhalfen, Parker          
     3) 404 Hoffert, Logan              4) 406 Johnson, Ryan              
 25 Robinson                                            3:35.39   3 
     1) 639 Wright, Eli                 2) 632 Knust, Billy               
     3) 626 Dugan, Chase                4) 628 Hale, Blake                
 26 South Holland (Seton Acad                           3:35.41   4 
     1) 695 Jones, Shaqil               2) 694 Johnson, Joe               
     3) 691 Caffey, Darius              4) 692 Confer, Reggie             
 27 Mooseheart                                          3:36.12   2 
     1) 467 Tucker, Daniel              2) 462 Anifowshe, Farook          
     3) 466 Sanni, Olawale              4) 465 Odunsi, J J                
 28 Byron                                               3:36.80   2 
     1) 62 Pattat, Zack                 2) 55 Halsmer, Jackson            
     3) 53 Fore, Nate                   4) 58 Ketcham, Keith              
 29 Rushville (R.-Industry)                             3:37.01   4 
     1) 659 President, Alek             2) 650 Crane, Brady               
     3) 651 Demy, John                  4) 652 Mutela, Joel               
 30 Hoopeston (H. Area)                                 3:37.20   3 
     1) 308 Poke, Terrence              2) 309 Seidel, Hayden             
     3) 305 Baum, Robert                4) 307 Irvin, Robbie              
 31 Clifton (Central)                                   3:37.25   1 
     1) 161 Munoz, Jose                 2) 163 Trobaugh, Seth             
     3) 166 Wainwright, Zach            4) 160 McCreery, Troy             
 32 Chester                                             3:39.90   1 
     1) 125 Frazer, Andrew              2) 130 Wingerter, Issiac          
     3) 129 White, Verne                4) 127 Landon, Kyle               
 33 Madison                                             3:41.18   2 
     1) 400 Thorpe, Keith               2) 392 Berry, Andre               
     3) 393 Brown, Trevion              4) 398 Patton, Landis             
 34 Carterville                                         3:44.51   2 
     1) 96 Burk, Blaine                 2) 99 Frangello, Phillip          
     3) 87 Adams, Kyle                  4) 92 Bigelow, Matt               
 35 Anna (A.-Jonesboro)                                 3:48.76   3 
     1) 16 Reed, Damian                 2) 13 Kemp, Jay                   
     3) 9 Fuller, Noah                  4) 7 Barger, Jacob                

Event 25  Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 7:47.92  5/23/2010   Springfield (HS), Springfield (HS)        
                         N. Moore, M. Havey, M. Simon, J. Lee              
    School                                              Prelims 
================================================================
  1 Cahokia (H.S.)                                      7:49.76Q 
     1) 1564 Brady, Marlin              2) 1572 Monigan, Jalon            
     3) 1573 Monigan, Mike              4) 1576 Payton, Darren            
  2 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           7:53.71Q 
     1) 1825 Singleton, Joe             2) 1818 Jaeger, Peter             
     3) 1831 Wurtz, Scott               4) 1830 Wold, John                
  3 Maple Park (Kaneland)                               7:59.97Q 
     1) 1971 Johnson, Conor             2) 1973 Kucera, Nathaniel         
     3) 1964 Brundige, Clayton          4) 1965 Carter, Kyle              
  4 Burlington (Central)                                7:55.45q 
     1) 1560 O'Connor, Matt             2) 1551 Gulik, Mike               
     3) 1550 Gannon, Joe                4) 1556 Kliem, Clint              
  5 Galesburg (H.S.)                                    7:55.98q 
     1) 1804 Salsman, Beau              2) 1798 Boydstun, Grant           
     3) 1802 Hostens, Shay              4) 1803 Law, Deandre              
  6 Sycamore (H.S.)                                     7:56.42q 
     1) 2324 Ruud, Eric                 2) 2317 Emmert, David             
     3) 2325 Schmidt, Dylan             4) 2316 Aase, Zack                
  7 Mahomet (M.-Seymour)                                7:56.65q 
     1) 1949 McCormick, Cale            2) 1944 Chupp, Matthew            
     3) 1942 Butcher, John              4) 1948 Johnson, Elijah           
  8 Highland                                            7:58.52q 
     1) 1866 Gray, Kody                 2) 1860 Abert, A J                
     3) 1869 White, Trevor              4) 1868 Riggs, Grant              
  9 Aurora (Central Catholic)                           7:59.44q 
     1) 1521 Duncan, Alex               2) 1530 Marter, Matt              
     3) 1525 Flint, Zack                4) 1532 Meyers, Matt              
 10 Dunlap                                              8:00.18q 
     1) 1781 Lepp, Everett              2) 1784 Plank, Zach               
     3) 1775 Crespo, Evan               4) 1785 Rohman, Camren            
 11 Pontiac                                             8:00.42q 
     1) 2182 Decker, Brendan            2) 2192 Milhauser, Shawn          
     3) 2186 Hodges, Charles            4) 2189 Justus, Zac               
 12 Sterling (H.S.)                                     8:01.02q 
     1) 2308 Harkness, Dylan            2) 2305 Brenner, Aaron            
     3) 2312 Petrosky, Patrick          4) 2313 Rivera, Alejando          
 13 Stanford (Olympia)                                  8:02.22  
     1) 2304 Van Dyke, Ryan             2) 2302 Stine, Connor             
     3) 2303 Thurman, Chase             4) 2298 Litwiller, Noah           
 14 Normal (University)                                 8:03.73  
     1) 2122 Bruno, Adam                2) 2131 LaFayette, J.D.           
     3) 2128 Hoskins, Brendan           4) 2125 Emmerson, Brent           
 15 Lansing (Illiana Christia                           8:05.62  
     1) 1900 Dekker, Jordan             2) 1907 Vroegh, Kevin             
     3) 1904 Gibson, Austin             4) 1901 Dixon, Mylo               
 16 Morton                                              8:06.40  
     1) 2045 Bradford, Austin           2) 2046 Brown, Hayden             
     3) 2050 Lyons, Matt                4) 2054 Steffen, Nick             
 17 Lisle (Benet Academy)                               8:07.54  
     1) 1915 Krouse, Ryan               2) 1920 Parisi, Phil              
     3) 1911 Berg, Tom                  4) 1921 Svoboda, Bobby            
 18 Riverside (R.-Brookfield)                           8:08.24  
     1) 2219 Kingzette, John            2) 2218 Keen, John                
     3) 2215 Dziagwa, Chris             4) 2224 Trevizo, Travis           
 19 Chicago (Jones)                                     8:10.68  
     1) 1664 Maloney, Kyle              2) 1667 Olver, Joseph             
     3) 1665 Mason, Josh                4) 1669 Rodriguez, Armando        
 20 Mt. Vernon (H.S.)                                   8:12.61  
     1) 2064 Hahn, Karson               2) 2066 Modert, David             
     3) 2067 Patton, Brykell            4) 2068 Tinsley, Clayton          
 21 Olney (East Richland) [Co                           8:14.04  
     1) 2144 Dobbs, Nick                2) 2143 DeVenecia, Matthew        
     3) 2145 Eagleson, Joel             4) 2146 Newman, Shane             
 22 Rochelle                                            8:14.27  
     1) 2227 Lodico, Trey               2) 2226 Huftalin, Frank           
     3) 2233 Smith, Kevin               4) 2230 Rivera, Tyler             
 23 Chicago (Northside)                                 8:18.57  
     1) 1685 Graham, Dan                2) 1682 Brennan, Patrick          
     3) 1683 Duffy, Pat                 4) 1684 Edgerton, Ezra            
 24 Arlington Heights (St. Vi                           8:19.26  
     1) 1512 Hilgert, Elliot            2) 1513 Jr, Will Biersdo          
     3) 1511 Henry, Ryan                4) 1516 Ziolkowski, Jason         
 25 Marion (H.S.)                                       8:19.77  
     1) 1988 Taylor, Traxton            2) 1983 Brown, Justin             
     3) 1985 Reed, Dustin               4) 1986 Robison, Dalton           
 26 Mt. Zion                                            8:22.25  
     1) 2075 Moore, Sean                2) 2076 Reed, Curtis              
     3) 2079 Toothman, Nick             4) 2078 Tharp, Patrick            
 27 Grayslake (Central)                                 8:28.70  
     1) 1835 Boyle, Kevin               2) 1843 Orozco, Kevin             
     3) 1833 Anderson, Steven           4) 1840 Lefebvre, Jamie           
 28 Country Club Hills (Hillc                           8:30.31  
     1) 1730 Alsup, Darien              2) 1744 Shumate, Hakeem           
     3) 1731 Brewer, Devonte            4) 1741 Manson, Alin              
 29 Metamora                                            8:31.50  
     1) 2014 Anglin, Joel               2) 2019 Danner, Nick              
     3) 2025 McMorrow, Ryan             4) 2033 Thill, Sean               
 30 Chicago (St. Rita)                                  8:51.38  
     1) 1711 Alfano, Albert             2) 1719 Golding, Jake             
     3) 1722 Rafferty, Brendan          4) 1724 Schmitt, Brendan          
 31 Chicago (Perspectives Cha                           9:27.92  
     1) 2383 White, Robert              2) 2377 Hubbard, Alex             
     3) 2379 Sawyer, David              4) 2380 Smith, Immanuel           
 
Event 26  Boys 4x100 Meter Relay 2A
===================================================================
      RECORD: R 42.27  5/23/2010   Rock Island (HS), Rock Island (HS)          
                       B. Richardson, D. Ellis, C. Glover, T. Brooks     
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Jacksonville (H.S.)                                 R 41.91Q  4 
     1) 1874 Jackson, James             2) 1872 Bratton, Reggie           
     3) 1876 Nieves, Ricky              4) 1877 Schippel, Nick            
  2 Decatur (MacArthur)                                   42.46Q  3 
     1) 1752 Boey, Johnathan            2) 1760 Neal, Palise              
     3) 1761 Williams, Aquintis         4) 1758 Johnson, Iyonzi           
  3 Glen Ellyn (Glenbard Sout                             42.56Q  1 
     1) 1811 Anderson, Kenny            2) 1824 Shannon, Jarius           
     3) 1828 Walker, Elven              4) 1822 Sanders, Wesley           
  4 Melrose Park (Walther Lut                             42.71Q  2 
     1) 2013 Walker, Jeff               2) 2005 Chatmon, Glynn            
     3) 2008 Evans, Cole                4) 2012 Toomer, Najee             
  5 Maple Park (Kaneland)                                 42.46q  3 
     1) 1962 Bishop, Brandon            2) 1967 Cottier, Brandon          
     3) 1975 Nauert, Dylan              4) 1966 Carter, Sean              
  6 Midlothian (Bremen)                                   42.54q  3 
     1) 2037 Parks, Torian              2) 2039 Shelton, Demetrius        
     3) 2036 Jideonwo, Charles          4) 2040 Starnes, Dion             
  7 Country Club Hills (Hillc                             42.75q  2 
     1) 1738 James, Andrew              2) 1728 Adeyemo, Moshood          
     3) 1734 Doyle, Dequan              4) 1743 Pierce, Irvin             
  8 Chicago (Fenger)                                      42.94q  1 
     1) 1651 Cephus, Joshua             2) 1654 Marshall, Avion           
     3) 1652 Jones, Darius              4) 1653 Lucas, Shavell            
  9 New Lenox (Providence Cat                             42.95q  3 
     1) 2117 Sheppard, Troy             2) 2116 Pfiefer, Nick             
     3) 2119 Ward, Kevin                4) 2120 Weaver, Chad              
 10 Cahokia (H.S.)                                        43.01   4 
     1) 1569 Hickman, Gary              2) 1563 Ball, Kenny               
     3) 1579 Story, Trey                4) 1581 Thomas, Jalen             
 11 Chicago (St. Rita)                                    43.13   4 
     1) 1721 Price, Ryan                2) 1717 Dwyer, Dan                
     3) 1718 Forbes, Treston            4) 1714 Crum, Julian              
 12 Charleston                                            43.13   4 
     1) 1611 Winnett, Truston           2) 1605 Cazley, Josh              
     3) 1610 Welsh, L.J.                4) 1604 Cazley, Dillan            
 13 Lombard (Montini)                                     43.26   3 
     1) 1929 Taylor, Dmitri             2) 1927 Spangler, Michael         
     3) 1924 Goss, Logan                4) 1928 Taylor, Anthony           
 14 Mattoon                                               43.42   2 
     1) 1999 Sowers, Aaron              2) 2003 Trepanier, Gary           
     3) 1995 Gates, Jake                4) 1997 Moss, Tyrus               
 15 Murphysboro                                           43.45   1 
     1) 2091 Gaines, Devian             2) 2094 Kellum, Donald            
     3) 2090 Eldridge, Steven           4) 2093 House, Pierre             
 16 Chicago (De La Salle)                                 43.45   1 
     1) 1637 Benson, Joseph             2) 1647 Patrick, Marcus           
     3) 1649 Tate, Justin               4) 1645 Owens, Carneal            
 17 Chicago (Brooks)                                      43.66   2 
     1) 1630 Lloyd, Clifton             2) 1625 Crosby, Kenneth           
     3) 1626 Gatewood, Warren           4) 1624 Bradshaw, Ahmad           
 18 Harrisburg                                            43.69   1 
     1) 1857 Yates, Dylan               2) 1856 Williams, Patrick         
     3) 1851 Duncan, D J                4) 1855 Rightnowar, Dalton        
 19 Morton                                                43.75   4 
     1) 2057 Taphorn, Drew              2) 2058 Wilkerson, Seth           
     3) 2051 Miller, Brett              4) 2055 Swinford, Beck            
 20 Grayslake (Central)                                   43.83   1 
     1) 1844 Swopes, Jourdan            2) 1846 Weatherhead, Matt         
     3) 1832 Adams, Kacey               4) 1838 Jennings, Davonta         
 21 Springfield (Southeast)                               43.86   2 
     1) 2281 Johnson, Devante           2) 2278 Barham, Duane             
     3) 2286 White, Antoine             4) 2287 White, Jaron              
 22 Mahomet (M.-Seymour)                                  43.88   4 
     1) 1956 Schaap, Matthew            2) 1945 Graham, Marshall          
     3) 1952 Rock, Jordan               4) 1950 Pavesic, Ryan             
 23 Pontiac                                               43.89   4 
     1) 2196 Tribley, Matt              2) 2184 Eppel, Max                
     3) 2194 Serna, Humberto            4) 2197 Wiedmann, Trey            
 24 Metamora                                              43.93   2 
     1) 2028 Parr, Adam                 2) 2020 Fenner, Charles           
     3) 2027 Nowotnik, Charles          4) 2029 Patton, Gage              
 25 Burlington (Central)                                  43.94   3 
     1) 1545 Damisch, Ben               2) 1547 DeMoss, Parker            
     3) 1561 Olsen, Ryan                4) 1554 Johnson, Alex             
 26 Rock Island (Alleman)                                 44.10   4 
     1) 2248 Hubbell, Matt              2) 2242 Dorsey, Kylee             
     3) 2246 Hoogerwerf, Adam           4) 2244 Ferguson, Ian             
 27 Centralia (H.S.)                                      44.14   3 
     1) 1589 Lee, Travondis             2) 1590 Moore, Stephonta          
     3) 1587 Hill, Adonis               4) 1591 Panega, Andrew            
 28 Park Forest (Rich East)                               44.16   1 
     1) 2153 Causey, Berwyn             2) 2160 Willingham, Rondell       
     3) 2158 White, Richard             4) 2156 Gilmore, Darius           
 29 Chicago (Robeson)                                     44.27   3 
     1) 1708 Wells, Juwan               2) 1709 Wright, Jarvis            
     3) 1701 Brown, Lywyone             4) 1706 Sanders, Devon            
 30 Woodstock (H.S.)                                      44.46   1 
     1) 2359 Benjamin, Keeondae         2) 2361 Hams, Nate                
     3) 2366 Walton, Mike               4) 2357 Arnold, Donte             
 31 Aurora (Central Catholic)                             44.57   2 
     1) 1528 Lefevre, Patrick           2) 1529 Liz, Javier               
     3) 1535 Robinson, Connor           4) 1524 Fese, Joseph              
 32 Chicago (Kelvyn Park)                                 45.27   3 
     1) 1676 Davis, Devan               2) 1678 McNeeley, Jamal           
     3) 1673 Cabrera, Gerardo           4) 1674 Carter, Brian             

Event 31  Boys 4x200 Meter Relay 2A
===================================================================
      RECORD: R 1:27.29  5/24/2011   Chatham (Glenview), Chatham (Glenview)    
                         J. Jackson, T. Giovannelli, R. Harris, J. Giovannl
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           1:29.09Q  1 
     1) 1816 Henderson, Sean            2) 1824 Shannon, Jarius           
     3) 1820 Padera, Tyler              4) 1822 Sanders, Wesley           
  2 Cahokia (H.S.)                                      1:29.19Q  2 
     1) 1581 Thomas, Jalen              2) 1572 Monigan, Jalon            
     3) 1563 Ball, Kenny                4) 1579 Story, Trey               
  3 Country Club Hills (Hillc                           1:29.47Q  3 
     1) 1738 James, Andrew              2) 1728 Adeyemo, Moshood          
     3) 1734 Doyle, Dequan              4) 1743 Pierce, Irvin             
  4 Maple Park (Kaneland)                               1:29.43q  1 
     1) 1976 Pennington, Dylan          2) 1962 Bishop, Brandon           
     3) 1967 Cottier, Brandon           4) 1966 Carter, Sean              
  5 Chicago (Fenger)                                    1:29.62q  3 
     1) 1651 Cephus, Joshua             2) 1654 Marshall, Avion           
     3) 1652 Jones, Darius              4) 1653 Lucas, Shavell            
  6 Mattoon                                             1:29.74q  2 
     1) 1999 Sowers, Aaron              2) 2003 Trepanier, Gary           
     3) 1995 Gates, Jake                4) 1997 Moss, Tyrus               
  7 Chatham (Glenwood)                                  1:29.89q  2 
     1) 1621 Roberts, Greg              2) 1616 Giovannelli, Michael      
     3) 1619 McNair, Quamir             4) 1615 Giovannelli, Joey         
  8 Grayslake (Central)                                 1:30.15q  3 
     1) 1844 Swopes, Jourdan            2) 1846 Weatherhead, Matt         
     3) 1832 Adams, Kacey               4) 1838 Jennings, Davonta         
  9 Chicago (De La Salle)                               1:30.39q  2 
     1) 1647 Patrick, Marcus            2) 1637 Benson, Joseph            
     3) 1649 Tate, Justin               4) 1645 Owens, Carneal            
 10 Murphysboro                                         1:30.69   2 
     1) 2091 Gaines, Devian             2) 2094 Kellum, Donald            
     3) 2090 Eldridge, Steven           4) 2093 House, Pierre             
 11 Chicago (Kelvyn Park)                               1:30.83   1 
     1) 1678 McNeeley, Jamal            2) 1676 Davis, Devan              
     3) 1675 Coleman, Carlton           4) 1674 Carter, Brian             
 12 Melrose Park (Walther Lut                           1:31.04   3 
     1) 2005 Chatmon, Glynn             2) 2013 Walker, Jeff              
     3) 2010 McGrady, Justin            4) 2012 Toomer, Najee             
 13 Burlington (Central)                                1:31.20   1 
     1) 1545 Damisch, Ben               2) 1547 DeMoss, Parker            
     3) 1561 Olsen, Ryan                4) 1554 Johnson, Alex             
 14 Troy (Triad)                                        1:31.30   1 
     1) 2340 Harrington, Trevor         2) 2339 Grapperhaus, Clay         
     3) 2338 Clifton, Max               4) 2337 Cain, Tyler               
 15 Chicago (Robeson)                                   1:31.35   2 
     1) 1708 Wells, Juwan               2) 1701 Brown, Lywyone            
     3) 1709 Wright, Jarvis             4) 1706 Sanders, Devon            
 16 Kankakee (McNamara)                                 1:31.40   3 
     1) 1884 Samuels, Delano            2) 1882 Major, Dalton             
     3) 1881 Decker, Korey              4) 1886 Sinise, Pete              
 17 New Lenox (Providence Cat                           1:31.42   1 
     1) 2117 Sheppard, Troy             2) 2116 Pfiefer, Nick             
     3) 2118 Tucker, Matt               4) 2110 Hopkins, Jake             
 18 Woodstock (H.S.)                                    1:32.12   3 
     1) 2359 Benjamin, Keeondae         2) 2361 Hams, Nate                
     3) 2358 Baier, Jake                4) 2366 Walton, Mike              
 19 Sandwich                                            1:32.32   2 
     1) 2266 Breunig, Austin            2) 2268 Lidinsky, Alec            
     3) 2274 Webber, Trent              4) 2273 Strope, Dale              
 20 Springfield (Southeast)                             1:32.54   3 
     1) 2281 Johnson, Devante           2) 2276 Akuoko, Kwadjo            
     3) 2288 Wilson, Antoine            4) 2287 White, Jaron              
 21 Rockford (Boylan Catholic                           1:32.72   1 
     1) 2257 Johnson, Matt              2) 2256 Hanserd, Brian            
     3) 2254 Goldsmith, Jermaine        4) 2259 Moore, Ryan               
 22 Normal (University)                                 1:32.88   3 
     1) 2136 Sykes, Jalen               2) 2132 Morris, Kyle              
     3) 2139 Zintambila, Chiko          4) 2135 Styczynski, Mitchell      
 23 Peoria (H.S.)                                       1:34.61   3 
     1) 2164 Hale, Harrison             2) 2169 Walker, Rob               
     3) 2165 Harris, Benjamin           4) 2163 Cox, Martez               
 24 Mahomet (M.-Seymour)                                1:41.47   1 
     1) 1958 Shroyer, Andrew            2) 1945 Graham, Marshall          
     3) 1947 Hohlfelder, Sam            4) 1950 Pavesic, Ryan             

Event 36  Boys 4x400 Meter Relay 2A
===================================================================
      RECORD: R 3:18.20  5/24/2011   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                
                         L. Ward, K. Ball, D. Payton, M. Brady             
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Cahokia (H.S.)                                      3:20.15Q  4 
     1) 1564 Brady, Marlin              2) 1563 Ball, Kenny               
     3) 1572 Monigan, Jalon             4) 1576 Payton, Darren            
  2 Burlington (Central)                                3:22.26Q  3 
     1) 1545 Damisch, Ben               2) 1561 Olsen, Ryan               
     3) 1556 Kliem, Clint               4) 1551 Gulik, Mike               
  3 Dixon (H.S.)                                        3:22.64Q  2 
     1) 1766 LaMendola, Alex            2) 1771 Worley, John              
     3) 1764 Henkel, Zach               4) 1763 Goad, Scott               
  4 New Lenox (Lincoln-Way We                           3:24.15Q  1 
     1) 2098 Allen, Patrick             2) 2099 Bax, Jake                 
     3) 2105 Pedziwiatr, Mark           4) 2100 Bello, B.J.               
  5 Chicago (Brooks)                                    3:22.75q  4 
     1) 1629 Lee, Malik                 2) 1628 Kelley, Byron             
     3) 1635 Williams, Derrick          4) 1632 Medrano, Daniel           
  6 Metamora                                            3:23.73q  4 
     1) 2028 Parr, Adam                 2) 2019 Danner, Nick              
     3) 2030 Ryan, Sam                  4) 2020 Fenner, Charles           
  7 Galesburg (H.S.)                                    3:24.25q  2 
     1) 1801 Holloway, Ben              2) 1805 Walker, Demario           
     3) 1799 Diggins, Travon            4) 1803 Law, Deandre              
  8 Mundelein (Carmel)                                  3:24.43q  2 
     1) 2083 Horcher, Christian         2) 2086 Schoen, Jack              
     3) 2087 Yancey, Jordan             4) 2082 Blaida, J.P.              
  9 Sycamore (H.S.)                                     3:24.70q  4 
     1) 2320 Hooker, Dion               2) 2324 Ruud, Eric                
     3) 2319 Handel, Alex               4) 2316 Aase, Zack                
 10 Mahomet (M.-Seymour)                                3:24.94   2 
     1) 1944 Chupp, Matthew             2) 1950 Pavesic, Ryan             
     3) 1948 Johnson, Elijah            4) 1952 Rock, Jordan              
 11 Antioch                                             3:25.21   3 
     1) 1504 Gantz, Travis              2) 1507 Patrick, Kyle             
     3) 1502 Brito, Nick                4) 1503 Chapman, Leroy            
 12 Lisle (Benet Academy)                               3:25.46   1 
     1) 1919 Moline, Eddie              2) 1914 Dzik, Austin              
     3) 1916 Lang, Michael              4) 1913 Durkin, Brian             
 13 Macomb                                              3:25.49   4 
     1) 1934 Durant, Aron               2) 1935 Ford, Max                 
     3) 1933 Cavett, Jack               4) 1937 Thomas, Darius            
 14 Mt. Vernon (H.S.)                                   3:25.51   1 
     1) 2068 Tinsley, Clayton           2) 2063 Grider, Robert            
     3) 2065 Miller, DeMontez           4) 2061 Boss, Steve               
 15 Woodstock (H.S.)                                    3:26.35   4 
     1) 2357 Arnold, Donte              2) 2359 Benjamin, Keeondae        
     3) 2364 Martys, Alec               4) 2365 Parsons, Tyler            
 16 Country Club Hills (Hillc                           3:26.55   1 
     1) 1731 Brewer, Devonte            2) 1734 Doyle, Dequan             
     3) 1741 Manson, Alin               4) 1728 Adeyemo, Moshood          
 17 Normal (University)                                 3:26.63   3 
     1) 2133 Rohman, K.J.               2) 2125 Emmerson, Brent           
     3) 2132 Morris, Kyle               4) 2136 Sykes, Jalen              
 18 Woodstock (North)                                   3:28.07   3 
     1) 2371 Markison, Ben              2) 2368 Kempf, Jordan             
     3) 2367 Grover, Trey               4) 2373 Smith, Sidney             
 19 Lake Villa (Lakes)                                  3:28.29   2 
     1) 1897 Reffat, Ayman              2) 1893 DeGrave, Jake             
     3) 1895 Prais, Ryan                4) 1896 Ray, Trevor               
 20 Tinley Park (H.S.)                                  3:28.62   3 
     1) 2330 Crawford, Aaron            2) 2331 Lewis, Wesley             
     3) 2335 Wallace, Robert            4) 2334 Wallace, Greg             
 21 Harrisburg                                          3:29.16   1 
     1) 1853 Horton, Luke               2) 1852 Hartley, Logan            
     3) 1854 Milligan, Matt             4) 1851 Duncan, D J               
 22 Chatham (Glenwood)                                  3:29.54   2 
     1) 1616 Giovannelli, Michael       2) 1617 Koe, Nathaniel            
     3) 1612 Brinkman, Tyler            4) 1615 Giovannelli, Joey         
 23 Chicago (De La Salle)                               3:29.59   2 
     1) 1644 Jones, Joe                 2) 1637 Benson, Joseph            
     3) 1650 Torres, Johnny             4) 1642 Holiday, Jalen            
 24 New Lenox (Providence Cat                           3:30.34   3 
     1) 2118 Tucker, Matt               2) 2110 Hopkins, Jake             
     3) 2106 Beller, Nick               4) 2108 Fitzgerald, Sean          
 25 Highland                                            3:30.40   4 
     1) 1868 Riggs, Grant               2) 1860 Abert, A J                
     3) 1869 White, Trevor              4) 1866 Gray, Kody                
 26 Dunlap                                              3:31.46   3 
     1) 1783 McManis, Davion            2) 1780 Koko, Bailey              
     3) 1773 Cheema, Vik                4) 1785 Rohman, Camren            
 27 Riverside (R.-Brookfield)                           3:31.61   1 
     1) 2221 McKenzie, Marvin           2) 2223 Rogers, Lewis             
     3) 2211 Bell, Andrew               4) 2215 Dziagwa, Chris            
 28 Chicago (Robeson)                                   3:33.56   4 
     1) 1703 Gatewood, Darryl           2) 1706 Sanders, Devon            
     3) 1709 Wright, Jarvis             4) 1701 Brown, Lywyone            
 29 Pontiac                                             3:34.87   1 
     1) 2198 Worby, Bryan               2) 2181 Cain, Brayden             
     3) 2191 Metcalf, Aaron             4) 2187 Hones, Michael            
 30 Aurora (Central Catholic)                           3:38.03   2 
     1) 1520 Bustas, Ricardo            2) 1522 Ekstrom, Cody             
     3) 1518 Aquino, Daniel             4) 1531 McCue, Jeremiah           
 31 Chicago (Jones)                                     3:38.25   1 
     1) 1665 Mason, Josh                2) 1667 Olver, Joseph             
     3) 1662 Johnson, Kevin             4) 1661 Gonzalez, Tony            
 32 Mattoon                                             3:42.55   3 
     1) 2003 Trepanier, Gary            2) 2000 Sowers, Adam              
     3) 1998 Righter, Ben               4) 1997 Moss, Tyrus               

Event 43  Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 7:40.02  5/23/2006   Algonquin (Jacobs), Algonquin (Jacobs)    
                         D. Arndt, M. Connolly, E. Jager, A. Russo         
    School                                              Prelims 
================================================================
  1 Skokie (Niles North)                                7:45.13Q 
     1) 3945 Beller, Micah              2) 3947 Rangel, Carlitos          
     3) 3949 Vazquez, Tim               4) 3948 Sebhat, Aron              
  2 Minooka                                             7:47.42Q 
     1) 3644 Pierce, Alex               2) 3652 Wilson, Chris             
     3) 3646 Santillo, Joey             4) 3645 Popek, Dan                
  3 Wheaton (W. Warrenville S                           7:49.07Q 
     1) 4055 Krob, Dan                  2) 4056 Martz, Andrew             
     3) 4046 Anderson, Carl             4) 4058 Schroer, Luke             
  4 Orland Park (Sandburg)                              7:46.57q 
     1) 3773 O'Flaherty, Kevin          2) 3776 Rees, Mitch               
     3) 3768 Hevel, Derek               4) 3772 McMahon, Pat              
  5 Chicago (Lane)                                      7:46.92q 
     1) 3182 Burbano, Marcelo           2) 3189 Perez, Kevin              
     3) 3195 Timlin, David              4) 3181 Beltran, Lucas            
  6 Skokie (Niles West)                                 7:48.25q 
     1) 3959 Julien, Marc               2) 3957 Helton, Blake             
     3) 3955 Cardenas, Yandiel          4) 3960 Omar, Neal                
  7 Palatine (H.S.)                                     7:50.80q 
     1) 3800 Cornelius, Kendric         2) 3803 Johnson, Tim              
     3) 3808 Zambrano, Christian        4) 3799 Clingerman, Andrew        
  8 Mt. Prospect (Prospect)                             7:51.12q 
     1) 3671 Thill, Mike                2) 3658 Ford, Teddy               
     3) 3672 Troutman, Dan              4) 3655 Campos, Josh              
  9 Hinsdale (Central)                                  7:51.83q 
     1) 3535 Owens, Ted                 2) 3536 Pedersen, Neil            
     3) 3528 Feldman, Jack              4) 3532 Korompilas, Mike          
 10 Algonquin (Jacobs)                                  7:52.54q 
     1) 3007 Matysek, Nick              2) 3008 Nerja, Pat                
     3) 3009 Ross, Ryan                 4) 3005 Hennessy, William         
 11 Roselle (Lake Park)                                 7:53.38q 
     1) 3931 Lozano, Jeremy             2) 3922 Dade, Eric                
     3) 3932 Morales, Dakota            4) 3927 Jorgensen, Kevin          
 12 Crystal Lake (Central)                              7:53.85q 
     1) 3285 Baker, Alex                2) 3288 Davis, Garrett            
     3) 3290 Talarico, Mark             4) 3282 Alvarez, Chris            
 13 Winnetka (New Trier)                                7:54.24  
     1) 4084 O'Reilly, Patrick          2) 4085 Schaff, Chip              
     3) 4072 Cotsirilos, Peter          4) 4087 Underwood, Eric           
 14 Elmhurst (York)                                     7:55.38  
     1) 3425 Clink Jr., Billy           2) 3435 Plowman, Matt             
     3) 3422 Achen, Jack                4) 3426 Glaubke, Eric             
 15 Flossmoor (Homewood-F.)                             7:56.56  
     1) 3452 Anyiwo, Matt               2) 3456 Keller, Kendall           
     3) 3457 Warner, Rashaun            4) 3453 Cross, Cahron             
 16 Aurora (Marmion Academy)                            7:57.04  
     1) 3018 Grahovec, Kevin            2) 3014 Burrows, Chris            
     3) 3015 Choice, Matt               4) 3017 Dickson, Nolan            
 17 Gurnee (Warren)                                     7:57.15  
     1) 3500 Brady, Reese               2) 3506 Lara, Robert              
     3) 3502 Harland, Mike              4) 3501 Butler, Jacob             
 18 Belleville (West)                                   7:57.97  
     1) 3095 Cole, James                2) 3093 Alcorn, Evan              
     3) 3103 Jackson, Chris             4) 3098 Freivogel, Josh           
 19 Aurora (West)                                       7:58.44  
     1) 3053 Robinson, Calvin           2) 3055 Truckenbrod, Zach         
     3) 3048 Hawkins, Vontrel           4) 3051 McKay, Brandon            
 20 East St. Louis (Sr.)                                7:58.47  
     1) 3390 Moore, Devorio             2) 3393 Smith, Deante             
     3) 3388 Johnson, Tommie            4) 3391 Moore, Johnnie            
 21 Naperville (Neuqua Valley                           7:58.96  
     1) 3700 Martinez, Andy             2) 3707 Skrip, Kevin              
     3) 3699 Jacobson, Xander           4) 3695 Dewgard, Roland           
 22 Park Ridge (Maine South)                            7:59.70  
     1) 3821 Steinfels, Sam             2) 3812 Eckhart, Zach             
     3) 3811 Dolan, Kevin               4) 3819 Piecyk, Andy              
 23 Plainfield (Central)                                8:00.86  
     1) 3846 Kohon, Zane                2) 3845 Giocolo, Mike             
     3) 3848 Principato, John           4) 3843 Anderson, Brad            
 24 Des Plaines (Maine West)                            8:00.99  
     1) 3343 Schiavone, Nathan          2) 3339 Leon, Richard             
     3) 3338 Gasca, Alex                4) 3337 Garcia, Felipe            
 25 Plainfield (South)                                  8:01.51  
     1) 3876 Dyer, Cody                 2) 3881 Lathrop, Dan              
     3) 3877 Fitzgerald, Jake           4) 3886 Weis, Joey                
 26 Naperville (Central)                                8:02.69  
     1) 3681 Kouchoukos, Brad           2) 3675 Brodeur, Ethan            
     3) 3691 Thayer, Forrest            4) 3687 Schafer, Christian        
 27 Crystal Lake (South)                                8:02.77  
     1) 3311 Lenzini, David             2) 3308 Henderson, Duncan         
     3) 3310 Kophman, Drew              4) 3303 Awrey, Zach               
 28 Springfield (H.S.)                                  8:03.15  
     1) 3983 Cross, Sam                 2) 3989 Hoffman, Nathan           
     3) 3985 Fitzgibbon, Patrick        4) 3994 Sias, David               
 29 Bartlett                                            8:06.13  
     1) 3079 Zipparro, Vince            2) 3076 Smith, Brandon            
     3) 3073 Rachford, Connor           4) 3077 Sullivan, Mitch           
 30 Palatine (Fremd)                                    8:06.33  
     1) 3797 Winter, Harry              2) 3792 Macius, Nick              
     3) 3795 Vucovich, Nick             4) 3798 Winter, Jake              
 31 Belvidere (North)                                   8:06.42  
     1) 3119 Whitcomb, Josh             2) 3114 Considine, Cole           
     3) 3116 Howe, Jacob                4) 3121 Zeien, Logan              
 32 Chicago (St. Ignatius Col                           8:06.60  
     1) 3216 Santino, Patrick           2) 3213 Gibson, Elliot            
     3) 3211 Dugas, Taylor              4) 3217 Tonner, Mike              
 33 Oswego (East)                                       8:08.44  
     1) 3784 Skenandore, Dakoda         2) 3779 Holm, Andrew              
     3) 3782 Salinas, Rene              4) 3783 Skenandore, Chase         
 34 Oak Park (O.P.-River Fore                           8:10.31  
     1) 3757 Reyes, Nick                2) 3742 Decker, Jacob             
     3) 3745 Fisher, Evan               4) 3737 Bauer, Reuban             
 35 O'Fallon (H.S.)                                     8:10.81  
     1) 3722 Chorma, Steven             2) 3728 Phillips, Spencer         
     3) 3724 Gordon, Dorian             4) 3726 Lapp, Kevin               
 36 Wheaton (North)                                     8:11.26  
     1) 4041 Ryan, Alex                 2) 4044 Spivey, Sam               
     3) 4027 Currie, Josh               4) 4032 Hoffman, Sam              
 37 Wilmette (Loyola Academy)                           8:17.04  
     1) 4071 Podbielski, Logan          2) 4062 Ball, Jack                
     3) 4063 Donohue, Kevin             4) 4065 Grier, Jaquan             
 38 Chicago Heights (Bloom Tw                           8:18.27  
     1) 3252 Wiafe, Rexford             2) 3237 Byars, Anthony            
     3) 3247 Silva, Joaquin             4) 3235 Alfaro, Jose              
 39 Evanston (Twp.)                                     8:18.31  
     1) 3447 Montgomery, Josh           2) 3442 Klamm, Carl               
     3) 3443 Klamm, Pat                 4) 3445 Mann, Aaron               
 40 Lake Zurich                                         8:19.31  
     1) 3582 Llanos, William            2) 3587 Ripoli, Jared             
     3) 3581 Kuehr, Trevor              4) 3583 Milner, Alex              
 41 Chicago (Whitney Young)                             8:21.77  
     1) 3228 Perez, Michael             2) 3229 Salinas, Taro             
     3) 3230 Schmid-Querg, Jonas        4) 3220 Beltran, Nathan           

Event 44  Boys 4x100 Meter Relay 3A
===================================================================
      RECORD: R 41.42  5/23/2006   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                  
                       E. Winters, J. Williams, C. Young, G. Williams    
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Chicago (Dunbar)                                      41.77Q  2 
     1) 3162 Dawson, Claudis            2) 3166 Harris, Travon            
     3) 3169 Williams, Dion             4) 3164 Harris, Darvell           
  2 Oak Park (O.P.-River Fore                             41.92Q  3 
     1) 3736 Baggett, Jamal             2) 4096 Towns, Lionel             
     3) 3740 Booth, Zach                4) 3760 Taylor, Tariq             
  3 Joliet (West)                                         42.06Q  5 
     1) 3563 Fowler, Jonathan           2) 3564 Hargrove, Kameron         
     3) 3560 Austin, Steven             4) 3562 Edwards, Calvin           
  4 Springfield (H.S.)                                    42.09Q  4 
     1) 3990 Howell, Nick               2) 3981 Bremhorst, Peter          
     3) 3988 Harrison, Malik            4) 3996 Timm, Dalton              
  5 Roselle (Lake Park)                                   42.20Q  1 
     1) 3918 Amerlan, Mike              2) 3917 Alimissis, Dimitri        
     3) 3924 Filip, Scott               4) 3925 Jegede, Marcus            
  6 Edwardsville (H.S.)                                   42.11q  5 
     1) 3403 James, Cameron             2) 3401 Gray, Bennett             
     3) 3397 Andresen, Deonte           4) 3404 James, Craig              
  7 Wheaton (North)                                       42.18q  4 
     1) 4026 Charles, Marcus            2) 4035 Kohler, Brett             
     3) 4042 Sharp, Patrick             4) 4030 Gordon, Zach              
  8 Calumet City (Thornton                                42.21q  1 
     1) 3146 Stevenson, Devonte         2) 3137 Adebanjo, Ogomide         
     3) 3147 Thompson, Marvell          4) 3141 Garrett, Claude           
  9 Belleville (West)                                     42.21q  4 
     1) 3100 Hatter, Romello            2) 3113 Suggs, Tevin              
     3) 3109 Scott, Raymond             4) 3108 Randolph, Jeremy          
 10 Evanston (Twp.)                                       42.33   5 
     1) 3440 Johnson, Antonio           2) 3439 Hill, Demonte             
     3) 3449 Murphy, Reggie             4) 3444 Levy, Xavier              
 11 South Holland (Thornwood)                             42.35   5 
     1) 3980 Wilson, Tommy              2) 3974 Johnson, Dwight           
     3) 3977 Oshipitan, Abraham         4) 3970 Allen, Kenneth            
 12 Plainfield (North)                                    42.38   2 
     1) 3863 Flowers, Marquis           2) 3873 Young, Quest              
     3) 3860 Clayton, Jacob             4) 3872 Suss, Derick              
 13 Downers Grove (North)                                 42.41   2 
     1) 3347 Charrier, Jazz             2) 3350 Pospisil, Matt            
     3) 3352 Sloan, Nate                4) 3349 Munar, Jordan             
 14 Harvey (Thornton)                                     42.44   3 
     1) 3514 Hunt, Ti'fonte             2) 3521 Wesley, Jauan             
     3) 3511 Banks, Jalen               4) 3518 Smith, Demitri            
 15 Peoria (Richwoods)                                    42.46   1 
     1) 3833 Davis, Mikail              2) 3836 Foster, Kendrick          
     3) 3841 Parks, Nick                4) 3834 Durham, Cornelius         
 16 Pekin                                                 42.54   1 
     1) 3828 Leitner, Luke              2) 3827 Henderson, Cole           
     3) 3826 Dodson, Clage              4) 3830 Pogoloi, Anthony          
 17 Crete (C.-Monee)                                      42.59   1 
     1) 3279 Whittler, Tyler            2) 3271 Hulbert, Rashad           
     3) 3270 Hardaway, Quenton          4) 3280 Wiley, Jansen             
 18 Plainfield (South)                                    42.64   4 
     1) 3882 Ochoa, Jason               2) 3874 Bonner, Jalen             
     3) 3880 Kosirog, John              4) 3888 Wright, Dantrell          
 19 Naperville (Neuqua Valley                             42.65   4 
     1) 3706 Sampson, James             2) 3711 Younis, Joseph            
     3) 3709 Thurow, Dennis             4) 3701 Metoyer, Eric             
 20 Chicago Heights (Marian)                              42.72   3 
     1) 3260 Simmons, Matthew           2) 3255 Burns, Dillon             
     3) 3258 Oliver, John               4) 3262 Wells, Randall            
 21 Joliet (Central)                                      42.95   4 
     1) 3557 Moore, Kenwardo            2) 3553 Daniels, Tre              
     3) 3559 Worley, Jason              4) 3554 Hogue, Demetrius          
 22 Aurora (Waubonsie Valley)                             43.03   3 
     1) 3038 Durns, Tony                2) 3034 Ameri, Austin             
     3) 3045 Waldron, Dan               4) 3039 Gray, Demitrius           
 23 Chicago (North Lawndale C                             43.03   4 
     1) 3207 Payton, Imani              2) 3204 Gowdy, Tim                
     3) 3205 Jordan, Deshuan            4) 3206 Magee, Terry              
 24 Grayslake (North)                                     43.06   2 
     1) 3497 Uribe, Brandon             2) 3493 Rotter, Alex              
     3) 3496 Soulis, Andrew             4) 3490 Geary, Jake               
 25 Mt. Prospect (Prospect)                               43.10   3 
     1) 3659 Frasco, Sam                2) 3654 Anzalone, Vito            
     3) 3665 Meersmen, Chris            4) 3666 Meersmen, Nick            
 26 LaGrange (Lyons)                                      43.21   5 
     1) 3567 Harris, Matt               2) 3575 Young, Giovanni           
     3) 3572 Sanchez, Quentin           4) 3571 Mogorovic, Lino           
 27 Belleville (East)                                     43.23   5 
     1) 3087 Jenkins, Marcus            2) 3089 Mason, Brandon            
     3) 3086 Holmes, Lawrence           4) 3088 Lewis, Kendrick           
 28 Rockford (Auburn)                                     43.28   4 
     1) 3905 Russey, Keiven             2) 3902 Lopez, Christain          
     3) 3898 Day, Ulysses               4) 3900 Jefferson, Corey          
 29 Bartlett                                              43.30   5 
     1) 3078 Tran, Tony                 2) 3075 Simich, Nick              
     3) 3070 Karys, Zach                4) 3067 Everson, Aaron            
 30 Zion (Z.-Benton)                                      43.38   1 
     1) 4090 Gilmore, Eric              2) 4094 Williams, Keontay         
     3) 4093 Williams, Kendall          4) 4091 Roberts, Johnathan        
 31 Crystal Lake (South)                                  43.42   3 
     1) 3312 Madoni, Brandon            2) 3304 Balousek, Zach            
     3) 3306 Callahan, David            4) 3305 Boettcher, Zane           
 32 Elgin (H.S.)                                          43.60   1 
     1) 3413 Campbell, Terrell          2) 3415 King, Devante             
     3) 3417 Moorman, Derek             4) 3416 Moore, Dennis             
 33 Glen Ellyn (Glenbard West                             43.80   5 
     1) 3474 Selman, Paul               2) 3477 Watkins, Alex             
     3) 3475 Taylor, Justin             4) 3470 Hokenson, Nate            

Event 49  Boys 4x200 Meter Relay 3A
===================================================================
      RECORD: R 1:25.98  5/23/2007   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                
                         T. Devine, J. Williams, E. Winters, C. Young      
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Chicago (Dunbar)                                    1:26.11Q  2 
     1) 3162 Dawson, Claudis            2) 3166 Harris, Travon            
     3) 3169 Williams, Dion             4) 3164 Harris, Darvell           
  2 Belleville (West)                                   1:26.30Q  3 
     1) 3109 Scott, Raymond             2) 3111 Steding, Nick             
     3) 3108 Randolph, Jeremy           4) 3113 Suggs, Tevin              
  3 Collinsville                                        1:27.56Q  4 
     1) 3264 Echols, Tyrone             2) 3263 Dillon, Ja'Von            
     3) 3268 Wellmaker, Jaris           4) 3267 Mayweather, Kennedy       
  4 Edwardsville (H.S.)                                 1:27.99Q  1 
     1) 3403 James, Cameron             2) 3404 James, Craig              
     3) 3401 Gray, Bennett              4) 3397 Andresen, Deonte          
  5 Plainfield (North)                                  1:27.14q  3 
     1) 3863 Flowers, Marquis           2) 3873 Young, Quest              
     3) 3860 Clayton, Jacob             4) 3872 Suss, Derick              
  6 South Holland (Thornwood)                           1:27.23q  2 
     1) 3977 Oshipitan, Abraham         2) 3980 Wilson, Tommy             
     3) 3974 Johnson, Dwight            4) 3970 Allen, Kenneth            
  7 Wheaton (North)                                     1:27.53q  3 
     1) 4026 Charles, Marcus            2) 4025 Biegalski, Matt           
     3) 4042 Sharp, Patrick             4) 4030 Gordon, Zach              
  8 Calumet City (Thornton                              1:27.77q  4 
     1) 3139 Dyer, Nolan                2) 3146 Stevenson, Devonte        
     3) 3147 Thompson, Marvell          4) 3141 Garrett, Claude           
  9 Chicago Heights (Bloom Tw                           1:27.80q  4 
     1) 3241 Harriel, James             2) 3236 Banks, Justin             
     3) 3238 Cobbs-Lando, Deshaun       4) 3240 Frasier, Micah            
 10 Downers Grove (North)                               1:28.01   4 
     1) 3350 Pospisil, Matt             2) 3347 Charrier, Jazz            
     3) 3352 Sloan, Nate                4) 3349 Munar, Jordan             
 11 Evanston (Twp.)                                     1:28.17   2 
     1) 3440 Johnson, Antonio           2) 3444 Levy, Xavier              
     3) 3449 Murphy, Reggie             4) 3439 Hill, Demonte             
 12 Lincolnshire (Stevenson)                            1:28.31   4 
     1) 3599 Kim, Kihwan                2) 3595 Deloye, Parker            
     3) 3601 Miller, Carl               4) 3602 Vestuto, James            
 13 East St. Louis (Sr.)                                1:28.53   2 
     1) 3392 Nicholson, Jeremy          2) 3382 Doss, Isaiah              
     3) 3381 Donaby, Cameron            4) 3387 Jackson, Timiji           
 14 Grayslake (North)                                   1:28.84   4 
     1) 3497 Uribe, Brandon             2) 3496 Soulis, Andrew            
     3) 3493 Rotter, Alex               4) 3490 Geary, Jake               
 15 Elgin (H.S.)                                        1:28.91   1 
     1) 3413 Campbell, Terrell          2) 3417 Moorman, Derek            
     3) 3416 Moore, Dennis              4) 3415 King, Devante             
 16 Naperville (Neuqua Valley                           1:29.22   1 
     1) 3706 Sampson, James             2) 3711 Younis, Joseph            
     3) 3709 Thurow, Dennis             4) 3701 Metoyer, Eric             
 17 Oak Park (O.P.-River Fore                           1:29.29   3 
     1) 3736 Baggett, Jamal             2) 4096 Towns, Lionel             
     3) 3740 Booth, Zach                4) 3760 Taylor, Tariq             
 18 St. Charles (North)                                 1:29.56   2 
     1) 4008 Feeney, Jack               2) 4014 Loess, Grant              
     3) 4013 Larson, Connor             4) 4016 Phelan, Josh              
 19 Naperville (Central)                                1:29.68   3 
     1) 3683 Lau, Brandon               2) 3682 Kulling, Kevin            
     3) 3674 Bransby, Sam               4) 3678 Haines, Tyler             
 20 Mt. Prospect (Prospect)                             1:29.71   2 
     1) 3659 Frasco, Sam                2) 3654 Anzalone, Vito            
     3) 3665 Meersmen, Chris            4) 3666 Meersmen, Nick            
 21 Joliet (West)                                       1:29.97   4 
     1) 3565 Rogers, Korey              2) 3564 Hargrove, Kameron         
     3) 3560 Austin, Steven             4) 3562 Edwards, Calvin           
 22 Deerfield                                           1:30.07   2 
     1) 3335 Williams, Luke             2) 3326 Heiser, Geoff             
     3) 3331 Middlebrook, Donald        4) 3329 Katz, Danny               
 23 East Moline (United)                                1:30.28   1 
     1) 3370 Atwater, Jordan            2) 3374 Jackson, Ben              
     3) 3372 Flamer, Todd               4) 3375 Overton, Damon            
 24 Chicago (Lane)                                      1:30.29   2 
     1) 3191 Rowe, Matt                 2) 3179 Abreu, Antonio            
     3) 3190 Ramos, Celso               4) 3194 Tall, Mountaga            
 25 Rockford (Jefferson)                                1:31.02   3 
     1) 3907 Dotson, Louis              2) 3911 Tibble, Josh              
     3) 3910 Robinson, Jalen            4) 3909 Larkin, Kenyatter         
 26 St. Charles (East)                                  1:31.30   4 
     1) 4000 Jacquot, Alec              2) 3999 Fisher, Charlie           
     3) 4006 Reading, Carter            4) 4005 Newman, Danny             
 27 Machesney Park (Harlem)                             1:31.65   3 
     1) 3622 Cunningham, Scott          2) 3626 Witcik, Kevin             
     3) 3620 Baxter, Jordan             4) 3625 Martin, Tim               
 28 Downers Grove (South)                               1:32.63   1 
     1) 3356 Bailey, De'Maine           2) 3360 Jones, Kevin              
     3) 3359 Engo, Paul                 4) 3368 Turner, Javon             
 29 Belleville (East)                                   1:32.82   1 
     1) 3086 Holmes, Lawrence           2) 3089 Mason, Brandon            
     3) 3088 Lewis, Kendrick            4) 3083 Collins, Pierre           

Event 54  Boys 4x400 Meter Relay 3A
===================================================================
      RECORD: R 3:13.66  5/23/2007   East St Louis (SR), East St Louis (Sr)    
                         A. Kizer, M. McCottrell, E. Johnson, J. Tabbs     
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
  1 Chicago Heights (Bloom Tw                           3:17.47Q  3 
     1) 3241 Harriel, James             2) 3236 Banks, Justin             
     3) 3254 Williams, Kaleb            4) 3240 Frasier, Micah            
  2 Springfield (H.S.)                                  3:18.10Q  1 
     1) 3990 Howell, Nick               2) 3996 Timm, Dalton              
     3) 3981 Bremhorst, Peter           4) 3988 Harrison, Malik           
  3 Belleville (West)                                   3:19.53Q  4 
     1) 3109 Scott, Raymond             2) 3108 Randolph, Jeremy          
     3) 3095 Cole, James                4) 3113 Suggs, Tevin              
  4 Glenview (Glenbrook South                           3:20.13Q  2 
     1) 3478 Dickholtz, Austin          2) 3480 Engel, Malcolm            
     3) 3485 Pekosh, Kyle               4) 3486 Pilliod, Luke             
  5 Minooka                                             3:18.54q  1 
     1) 3648 Smith, Jake                2) 3639 Ingram, Daniel            
     3) 3638 Hopkins, Tevin             4) 3652 Wilson, Chris             
  6 Plainfield (North)                                  3:19.45q  1 
     1) 3863 Flowers, Marquis           2) 3873 Young, Quest              
     3) 3872 Suss, Derick               4) 3862 Flagg, Evan               
  7 Crete (C.-Monee)                                    3:20.14q  2 
     1) 3271 Hulbert, Rashad            2) 3275 Simmons, Taris            
     3) 3277 Terrell, Marcus            4) 3279 Whittler, Tyler           
  8 St. Charles (East)                                  3:20.17q  3 
     1) 4005 Newman, Danny              2) 4006 Reading, Carter           
     3) 3998 Devor, Nick                4) 4004 Mazanke, Jake             
  9 Evanston (Twp.)                                     3:20.78q  4 
     1) 3445 Mann, Aaron                2) 3439 Hill, Demonte             
     3) 3440 Johnson, Antonio           4) 3443 Klamm, Pat                
 10 Cary (C.-Grove)                                     3:20.89   2 
     1) 3149 Anderson, Max              2) 3150 Bussan, Alex              
     3) 3155 Pearl, John                4) 3156 Rohn, Tommy               
 11 Glen Ellyn (Glenbard West                           3:21.39   4 
     1) 3472 Odom, Justice              2) 3474 Selman, Paul              
     3) 3467 Dillon, Devonte            4) 3468 Hall, Nathan              
 12 Plainfield (East)                                   3:21.46   1 
     1) 3855 Lewis, Kenny               2) 3856 Manson, Jalil             
     3) 3851 Bandemer, Sam              4) 3858 Thelemaque, Stepfan       
 13 St. Charles (North)                                 3:21.87   2 
     1) 4012 Kirby, Zach                2) 4008 Feeney, Jack              
     3) 4013 Larson, Connor             4) 4009 Hodges, Oshay             
 14 Calumet City (Thornton                              3:21.91   3 
     1) 3147 Thompson, Marvell          2) 3139 Dyer, Nolan               
     3) 3140 Flores, Joel               4) 3141 Garrett, Claude           
 15 Wheaton (North)                                     3:22.14   3 
     1) 4045 Steele, Micaiah            2) 4041 Ryan, Alex                
     3) 4038 Papierski, Stephen         4) 4035 Kohler, Brett             
 16 Orland Park (Sandburg)                              3:22.46   2 
     1) 3775 Prajka, Nick               2) 3772 McMahon, Pat              
     3) 3770 Hollendonner, Ian          4) 3769 Hill, Jim                 
 17 Aurora (Metea Valley)                               3:22.64   4 
     1) 3026 Mackey, Tre'sean           2) 3032 Williams, Alan            
     3) 3025 Laskey, Aaron              4) 3024 King, William             
 18 Chicago (Whitney Young)                             3:22.70   3 
     1) 3220 Beltran, Nathan            2) 3225 Means, Logan              
     3) 3232 Snider, Gabe               4) 3223 Howard, Dakarai           
 19 Park Ridge (Maine South)                            3:23.05   3 
     1) 3814 Fritz, Tom                 2) 3815 Kasznia, Griffin          
     3) 3819 Piecyk, Andy               4) 3813 Filipczak, Michal         
 20 Naperville (Central)                                3:23.09   4 
     1) 3690 Spaccapaniccia, Daniel So  2) 3678 Haines, Tyler             
     3) 3681 Kouchoukos, Brad           4) 3674 Bransby, Sam              
 21 Lombard (Glenbard East)                             3:23.54   4 
     1) 3613 James, Antwon              2) 3617 Schiewe, Evan             
     3) 3614 McGee, Maurice             4) 3612 Fahey, Mike               
 22 Oak Park (O.P.-River Fore                           3:23.73   2 
     1) 4096 Towns, Lionel              2) 3735 Andoh, Frank              
     3) 3741 Burns, John                4) 3745 Fisher, Evan              
 23 Aurora (Waubonsie Valley)                           3:23.74   2 
     1) 3036 Burke, John                2) 3039 Gray, Demitrius           
     3) 3034 Ameri, Austin              4) 3043 Schafer, Kyle             
 24 Crystal Lake (Prairie Rid                           3:23.90   3 
     1) 3296 Kohlbacher, Kerry          2) 3297 Lindahl, Justin           
     3) 3299 Procknow, Adam             4) 3298 Nissen, Nick              
 25 Deerfield                                           3:24.29   1 
     1) 3335 Williams, Luke             2) 3332 Nunez, Tristan            
     3) 3331 Middlebrook, Donald        4) 3333 Rabushka, Adam            
 26 Chicago (Lane)                                      3:24.31   3 
     1) 3192 Schmieg, David             2) 3181 Beltran, Lucas            
     3) 3179 Abreu, Antonio             4) 3195 Timlin, David             
 27 Chicago (North Lawndale C                           3:24.97   4 
     1) 3204 Gowdy, Tim                 2) 3207 Payton, Imani             
     3) 3205 Jordan, Deshuan            4) 3206 Magee, Terry              
 28 Lake Zurich                                         3:25.22   1 
     1) 3586 Rantis, Michael            2) 3588 Smith, David              
     3) 3584 Ramirez, Jonathan          4) 3585 Rantis, Christopher       
 29 Wheaton (W. Warrenville S                           3:25.39   2 
     1) 4060 Tomes, Don                 2) 4052 Discher, Carson           
     3) 4049 Brocious, Matt             4) 4059 Sindewald, Travis         
 30 Huntley                                             3:25.95   3 
     1) 3548 Schwartz, Tyler            2) 3544 Dollar, Mike              
     3) 3543 Davis, James               4) 3550 Tharp, Ryan               
 31 Harvey (Thornton)                                   3:26.15   4 
     1) 3519 Smith, Jontrel             2) 3510 Anderson, Jonathon        
     3) 3512 Buchanan, Maurice          4) 3515 McLeod, Anthony           
 32 Downers Grove (South)                               3:26.21   2 
     1) 3367 Oury, Sam                  2) 3355 Amiri, Jacob              
     3) 3364 Miles, Harry               4) 3362 Lewis, Jalen              
 33 Belleville (East)                                   3:29.20   1 
     1) 3083 Collins, Pierre            2) 3088 Lewis, Kendrick           
     3) 3091 Shull, Bobby               4) 3085 Herring, Christian        
 34 Gurnee (Warren)                                     3:29.59   1 
     1) 3499 Biondo, Mike               2) 3500 Brady, Reese              
     3) 3503 Herman, Tyler              4) 3504 Hidrago, David            
 35 Bartlett                                            3:31.51   4 
     1) 3071 Mosley, Charles            2) 3076 Smith, Brandon            
     3) 3073 Rachford, Connor           4) 3070 Karys, Zach               
 36 Skokie (Niles West)                                 3:31.82   1 
     1) 3952 Aubain, Greg               2) 3962 Webb, George              
     3) 3953 Bard, Ben                  4) 3956 Denley, Jackson           

Event 7  Boys 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 7:53.69  5/23/2006   Monticello, Monticello                    
                         A Colbet, K Butler, B Rhodes, S Phelps            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Monticello                                          8:01.08  
     1) 445 Easton, Tim                 2) 449 Hanselman, Andrew          
     3) 448 Galaway, Jesse              4) 455 Schroeder, Steve           
  2 Elmwood [Coop]                                      8:04.14  
     1) 235 Reicheneker, Collin         2) 228 Adkins, Ben                
     3) 234 Ramsay, Isaac               4) 233 Osmulski, Jake             
  3 Niantic (Sangamon Valley)                           8:05.92  
     1) 509 Shartzer, Kyle              2) 508 Shartzer, Cole             
     3) 504 Ramsey, Tyler               4) 499 Leonard, Eric              
  4 Sparta                                              8:06.07  
     1) 709 Morgan, Trevor              2) 701 Bradshaw, Wesley           
     3) 699 Barnett, Derrick            4) 705 Hill, Jon                  
  5 Tremont                                             8:08.05  
     1) 783 Ehnle, Connor               2) 791 Stuber, Sam                
     3) 784 Imig, Caleb                 4) 782 Dill, Cole                 
  6 Tolono (Unity)                                      8:08.91  
     1) 766 Eckert, Kendall             2) 771 Kramer, Austin             
     3) 775 Purcell, Colby              4) 776 Walsten, Doran             
  7 Macon (Meridian)                                    8:09.61  
     1) 385 Collier, Wade               2) 894 Stanley, Drake             
     3) 386 Collins, Dalton             4) 390 Snarski, Brock             
  8 Shelbyville                                         8:10.01  
     1) 679 Powers, Cory                2) 677 Martin, Drennian           
     3) 678 Matlock, Alex               4) 673 Foor, Myles                
  9 Byron                                               8:12.04  
     1) 55 Halsmer, Jackson             2) 63 Pitcock, T.J.               
     3) 53 Fore, Nate                   4) 58 Ketcham, Keith              
 10 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             8:23.45  
     1) 724 Johnson, Cole               2) 725 Knipfer, Drew              
     3) 728 Vowels, Landon              4) 720 Cox, Chas                  
 11 Pittsfield [Coop]                                   8:23.75  
     1) 582 Mallinckrodt, Jeremy        2) 583 Mefford, Kit               
     3) 579 Kattelman, Kennedy          4) 585 Petty, Seth                
 12 Newton                                              8:26.44  
     1) 489 Newton, Levi                2) 482 Davidson, Corey            
     3) 481 Brooks, Evan                4) 492 Stone, Luke                
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 42.13  5/23/2010   Herrin (HS), Herrin (HS)                    
                       D. Harris, M. Anderson, B Pankey, Z Riley         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chicago (Leo)                                         42.76  
     1) 147 Harris, Keith               2) 148 Hopkins, Theodore          
     3) 153 Pryor, Corey                4) 143 Britton, Marlon            
  2 Newton                                                42.99  
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 494 Wyatt, Peyton              
     3) 486 Johnson, Dylan              4) 491 Stone, Jake                
  3 Erie [Coop]                                           43.20  
     1) 249 Owens, Darius               2) 243 Cobert, Rob                
     3) 240 Bauer, Chris                4) 245 Johnson, Devin             
  4 Rockford (Lutheran)                                   43.26  
     1) 642 Esparza, Brandon            2) 646 Oates, Alex                
     3) 644 Johnson, D J                4) 648 Vangsness, Kyle            
  5 Momence                                               43.54  
     1) 431 Wright, Deandre             2) 429 Thomas, Eric               
     3) 425 Dagen, Kris                 4) 427 Hundley, Nick              
  6 Tuscola                                               43.74  
     1) 808 Broch, Jeff                 2) 817 Smith, Broc                
     3) 812 Mills, Brandon              4) 810 Kemp, Alex                 
  7 Sparta                                                43.84  
     1) 711 Weber, Mikey                2) 710 Oliver, Orlando            
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 697 Austin, Sharvell           
  8 Oregon                                                43.99  
     1) 532 Osborne, Jacob              2) 521 Adams, Jacob               
     3) 528 McCormick, Tommy            4) 531 Newman, Nick               
  9 Eureka                                                44.09  
     1) 264 Vance, Carter               2) 260 McKee, Austin              
     3) 262 Schmidgall, Phil            4) 258 Hunt, Alex                 

Event 13  Boys 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 1:27.93  5/24/2012   Tuscola, Tuscola                          
                         J Broch, B Smith, C West, A Kemp                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Tuscola                                             1:28.79  
     1) 808 Broch, Jeff                 2) 817 Smith, Broc                
     3) 818 West, Chris                 4) 810 Kemp, Alex                 
  2 Newton                                              1:29.52  
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 494 Wyatt, Peyton              
     3) 486 Johnson, Dylan              4) 491 Stone, Jake                
  3 Sterling (Newman Central                            1:29.52  
     1) 732 Bittner, Masion             2) 737 McGinn, Nolan              
     3) 739 Rockwood, Tyler             4) 740 Rude, Nick                 
  4 Chicago (Hales Franciscan                           1:30.81  
     1) 134 Hall, Joshua                2) 135 Johnson, Dale              
     3) 137 Nelson, Patrick             4) 136 Morrow, Joe                
  5 Sparta                                              1:30.91  
     1) 711 Weber, Mikey                2) 710 Oliver, Orlando            
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 697 Austin, Sharvell           
  6 Polo [Coop]                                         1:31.35  
     1) 607 Geary, Michael              2) 612 Whitehead, Cody            
     3) 604 Barkalow, Max               4) 608 Geary, Shane               
  7 Pleasant Plains                                     1:31.35  
     1) 595 McNamara, Jake              2) 597 Ray, Taylor                
     3) 887 Cornett, Josh               4) 603 Wayda, George              
  8 Oregon                                              1:32.81  
     1) 536 Smith, Tim                  2) 521 Adams, Jacob               
     3) 535 Smith, Jacob                4) 531 Newman, Nick               
  9 Momence                                             1:43.80  
     1) 425 Dagen, Kris                 2) 429 Thomas, Eric               
     3) 426 Glenn, Shizzel              4) 427 Hundley, Nick              

Event 18  Boys 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 3:19.95  5/23/2010   Rochester, Rochester                      
                         A. Alvey, Z. Barnett, S. Ryan, B. Eandi           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Aurora (A. Christian)                               3:24.15  
     1) 39 Howorth, Billy               2) 37 Gehman, Jake                
     3) 41 Jensen, Nate                 4) 40 Howorth, Dillon             
  2 Monmouth (M.-Roseville)                             3:24.47  
     1) 437 Perry, Isaiah               2) 432 Bertelsen, Matt            
     3) 439 Smith, Trayvon              4) 440 Willett, Bryce             
  3 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             3:24.48  
     1) 724 Johnson, Cole               2) 717 Arteaga, Alex              
     3) 720 Cox, Chas                   4) 722 Elkins, Zeke               
  4 Lena (L.-Winslow)                                   3:24.73  
     1) 344 Oakley, Tyler               2) 338 Diaz, Zack                 
     3) 340 Fox, Tristan                4) 347 Sellers, Tevin             
  5 Eureka                                              3:24.85  
     1) 262 Schmidgall, Phil            2) 260 McKee, Austin              
     3) 255 Charlton, Brett             4) 258 Hunt, Alex                 
  6 Newton                                              3:25.33  
     1) 485 Finn, Ridge                 2) 492 Stone, Luke                
     3) 480 Angel, Austin               4) 486 Johnson, Dylan             
  7 Niantic (Sangamon Valley)                           3:25.37  
     1) 509 Shartzer, Kyle              2) 501 Martin, Glyd               
     3) 502 McCall, Jordan              4) 499 Leonard, Eric              
  8 Sparta                                              3:26.52  
     1) 711 Weber, Mikey                2) 709 Morgan, Trevor             
     3) 708 Michl, Isaiah               4) 710 Oliver, Orlando            
  9 Cambridge [Coop]                                    3:32.27  
     1) 68 Leander, Aaron               2) 69 McCreary, Elisha            
     3) 70 Miller, Kevin                4) 74 Welch, Matt                 

Event 25  Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 7:47.92  5/23/2010   Springfield (HS), Springfield (HS)        
                         N. Moore, M. Havey, M. Simon, J. Lee              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Burlington (Central)                                7:48.31  
     1) 1560 O'Connor, Matt             2) 1551 Gulik, Mike               
     3) 1550 Gannon, Joe                4) 1556 Kliem, Clint              
  2 Cahokia (H.S.)                                      7:51.28  
     1) 1564 Brady, Marlin              2) 1572 Monigan, Jalon            
     3) 1573 Monigan, Mike              4) 1576 Payton, Darren            
  3 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           7:52.95  
     1) 1825 Singleton, Joe             2) 1818 Jaeger, Peter             
     3) 1831 Wurtz, Scott               4) 1830 Wold, John                
  4 Aurora (Central Catholic)                           7:58.89  
     1) 1521 Duncan, Alex               2) 1530 Marter, Matt              
     3) 1525 Flint, Zack                4) 1532 Meyers, Matt              
  5 Dunlap                                              7:58.96  
     1) 1781 Lepp, Everett              2) 1786 Weber, Matt               
     3) 1775 Crespo, Evan               4) 1785 Rohman, Camren            
  6 Sycamore (H.S.)                                     8:00.55  
     1) 2324 Ruud, Eric                 2) 2317 Emmert, David             
     3) 2325 Schmidt, Dylan             4) 2316 Aase, Zack                
  7 Sterling (H.S.)                                     8:02.52  
     1) 2308 Harkness, Dylan            2) 2305 Brenner, Aaron            
     3) 2312 Petrosky, Patrick          4) 2313 Rivera, Alejando          
  8 Mahomet (M.-Seymour)                                8:02.67  
     1) 1949 McCormick, Cale            2) 1944 Chupp, Matthew            
     3) 1942 Butcher, John              4) 1948 Johnson, Elijah           
  9 Maple Park (Kaneland)                               8:02.68  
     1) 1971 Johnson, Conor             2) 1973 Kucera, Nathaniel         
     3) 1964 Brundige, Clayton          4) 1965 Carter, Kyle              
 10 Galesburg (H.S.)                                    8:02.69  
     1) 1804 Salsman, Beau              2) 1798 Boydstun, Grant           
     3) 1802 Hostens, Shay              4) 1803 Law, Deandre              
 11 Highland                                            8:06.24  
     1) 1866 Gray, Kody                 2) 1860 Abert, A J                
     3) 1869 White, Trevor              4) 1868 Riggs, Grant              
 12 Pontiac                                             8:09.60  
     1) 2190 McCoy, Joshua              2) 2189 Justus, Zac               
     3) 2182 Decker, Brendan            4) 2192 Milhauser, Shawn          
 
Event 26  Boys 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 41.67  5/26/2012   Jacksonville (H.S.), Jacksonville           
                       J Jackson, R Bratton, R Nieves, N Schippel        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Jacksonville (H.S.)                                   41.67R 
     1) 1874 Jackson, James             2) 1872 Bratton, Reggie           
     3) 1876 Nieves, Ricky              4) 1877 Schippel, Nick            
  2 Midlothian (Bremen)                                   42.28  
     1) 2037 Parks, Torian              2) 2039 Shelton, Demetrius        
     3) 2036 Jideonwo, Charles          4) 2040 Starnes, Dion             
  3 Glen Ellyn (Glenbard Sout                             42.62  
     1) 1811 Anderson, Kenny            2) 1824 Shannon, Jarius           
     3) 1828 Walker, Elven              4) 1822 Sanders, Wesley           
  4 Melrose Park (Walther Lut                             42.65  
     1) 2013 Walker, Jeff               2) 2005 Chatmon, Glynn            
     3) 2008 Evans, Cole                4) 2012 Toomer, Najee             
  5 Decatur (MacArthur)                                   42.69  
     1) 1758 Johnson, Iyonzi            2) 1761 Williams, Aquintis        
     3) 1760 Neal, Palise               4) 1752 Boey, Johnathan           
  6 Maple Park (Kaneland)                                 42.70  
     1) 1962 Bishop, Brandon            2) 1967 Cottier, Brandon          
     3) 1975 Nauert, Dylan              4) 1966 Carter, Sean              
  7 Chicago (Fenger)                                      42.79  
     1) 1651 Cephus, Joshua             2) 1654 Marshall, Avion           
     3) 1652 Jones, Darius              4) 1653 Lucas, Shavell            
  8 New Lenox (Providence Cat                             43.14  
     1) 2117 Sheppard, Troy             2) 2116 Pfiefer, Nick             
     3) 2119 Ward, Kevin                4) 2110 Hopkins, Jake             
  9 Country Club Hills (Hillc                             43.23  
     1) 1738 James, Andrew              2) 1728 Adeyemo, Moshood          
     3) 1734 Doyle, Dequan              4) 1735 Graham, Tevin             

Event 31  Boys 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 1:27.29  5/24/2011   Chatham (Glenview), Chatham (Glenview)    
                         J. Jackson, T. Giovannelli, R. Harris, J. Giovannl
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           1:29.38  
     1) 1816 Henderson, Sean            2) 1824 Shannon, Jarius           
     3) 1820 Padera, Tyler              4) 1822 Sanders, Wesley           
  2 Cahokia (H.S.)                                      1:29.68  
     1) 1581 Thomas, Jalen              2) 1572 Monigan, Jalon            
     3) 1563 Ball, Kenny                4) 1579 Story, Trey               
  3 Maple Park (Kaneland)                               1:29.89  
     1) 1976 Pennington, Dylan          2) 1962 Bishop, Brandon           
     3) 1967 Cottier, Brandon           4) 1966 Carter, Sean              
  4 Chicago (Fenger)                                    1:30.01  
     1) 1651 Cephus, Joshua             2) 1654 Marshall, Avion           
     3) 1652 Jones, Darius              4) 1653 Lucas, Shavell            
  5 Country Club Hills (Hillc                           1:30.73  
     1) 1738 James, Andrew              2) 1728 Adeyemo, Moshood          
     3) 1734 Doyle, Dequan              4) 1735 Graham, Tevin             
  6 Chicago (De La Salle)                               1:30.90  
     1) 1637 Benson, Joseph             2) 1647 Patrick, Marcus           
     3) 1649 Tate, Justin               4) 1645 Owens, Carneal            
  7 Grayslake (Central)                                 1:30.93  
     1) 1844 Swopes, Jourdan            2) 1846 Weatherhead, Matt         
     3) 1832 Adams, Kacey               4) 1838 Jennings, Davonta         
  8 Mattoon                                             1:30.93  
     1) 1999 Sowers, Aaron              2) 2003 Trepanier, Gary           
     3) 1995 Gates, Jake                4) 1997 Moss, Tyrus               
  9 Chatham (Glenwood)                                  1:31.74  
     1) 1621 Roberts, Greg              2) 1616 Giovannelli, Michael      
     3) 1619 McNair, Quamir             4) 1615 Giovannelli, Joey         

Event 36  Boys 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 3:18.20  5/24/2011   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                
                         L. Ward, K. Ball, D. Payton, M. Brady             
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Cahokia (H.S.)                                      3:19.09  
     1) 1564 Brady, Marlin              2) 1563 Ball, Kenny               
     3) 1572 Monigan, Jalon             4) 1576 Payton, Darren            
  2 Burlington (Central)                                3:20.13  
     1) 1545 Damisch, Ben               2) 1561 Olsen, Ryan               
     3) 1556 Kliem, Clint               4) 1551 Gulik, Mike               
  3 Dixon (H.S.)                                        3:22.35  
     1) 1766 LaMendola, Alex            2) 1771 Worley, John              
     3) 1764 Henkel, Zach               4) 1763 Goad, Scott               
  4 Galesburg (H.S.)                                    3:22.93  
     1) 1804 Salsman, Beau              2) 1805 Walker, Demario           
     3) 1799 Diggins, Travon            4) 1803 Law, Deandre              
  5 Chicago (Brooks)                                    3:23.00  
     1) 1629 Lee, Malik                 2) 1628 Kelley, Byron             
     3) 1635 Williams, Derrick          4) 1632 Medrano, Daniel           
  6 New Lenox (Lincoln-Way We                           3:24.06  
     1) 2098 Allen, Patrick             2) 2099 Bax, Jake                 
     3) 2105 Pedziwiatr, Mark           4) 2100 Bello, B.J.               
  7 Metamora                                            3:24.79  
     1) 2028 Parr, Adam                 2) 2019 Danner, Nick              
     3) 2030 Ryan, Sam                  4) 2020 Fenner, Charles           
  8 Mundelein (Carmel)                                  3:27.49  
     1) 2083 Horcher, Christian         2) 2086 Schoen, Jack              
     3) 2087 Yancey, Jordan             4) 2082 Blaida, J.P.              
  9 Sycamore (H.S.)                                     3:29.09  
     1) 2320 Hooker, Dion               2) 2316 Aase, Zack                
     3) 2319 Handel, Alex               4) 2323 Mathey, John              

Event 43  Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 7:40.02  5/23/2006   Algonquin (Jacobs), Algonquin (Jacobs)    
                         D. Arndt, M. Connolly, E. Jager, A. Russo         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chicago (Lane)                                      7:47.42  
     1) 3182 Burbano, Marcelo           2) 3189 Perez, Kevin              
     3) 3181 Beltran, Lucas             4) 3195 Timlin, David             
  2 Skokie (Niles North)                                7:47.96  
     1) 3945 Beller, Micah              2) 3947 Rangel, Carlitos          
     3) 3949 Vazquez, Tim               4) 3948 Sebhat, Aron              
  3 Mt. Prospect (Prospect)                             7:49.11  
     1) 3671 Thill, Mike                2) 3658 Ford, Teddy               
     3) 3672 Troutman, Dan              4) 3655 Campos, Josh              
  4 Orland Park (Sandburg)                              7:49.65  
     1) 3773 O'Flaherty, Kevin          2) 3775 Prajka, Nick              
     3) 3768 Hevel, Derek               4) 3772 McMahon, Pat              
  5 Minooka                                             7:49.88  
     1) 3644 Pierce, Alex               2) 3652 Wilson, Chris             
     3) 3646 Santillo, Joey             4) 3645 Popek, Dan                
  6 Algonquin (Jacobs)                                  7:51.66  
     1) 3007 Matysek, Nick              2) 3008 Nerja, Pat                
     3) 3009 Ross, Ryan                 4) 3005 Hennessy, William         
  7 Skokie (Niles West)                                 7:52.78  
     1) 3959 Julien, Marc               2) 3957 Helton, Blake             
     3) 3955 Cardenas, Yandiel          4) 3960 Omar, Neal                
  8 Roselle (Lake Park)                                 7:52.90  
     1) 3931 Lozano, Jeremy             2) 3922 Dade, Eric                
     3) 3932 Morales, Dakota            4) 3927 Jorgensen, Kevin          
  9 Palatine (H.S.)                                     7:53.46  
     1) 3800 Cornelius, Kendric         2) 3803 Johnson, Tim              
     3) 3808 Zambrano, Christian        4) 3799 Clingerman, Andrew        
 10 Wheaton (W. Warrenville S                           7:55.41  
     1) 4055 Krob, Dan                  2) 4056 Martz, Andrew             
     3) 4046 Anderson, Carl             4) 4058 Schroer, Luke             
 11 Hinsdale (Central)                                  7:55.41  
     1) 3535 Owens, Ted                 2) 3536 Pedersen, Neil            
     3) 3528 Feldman, Jack              4) 3532 Korompilas, Mike          
 12 Crystal Lake (Central)                              8:01.04  
     1) 3285 Baker, Alex                2) 3288 Davis, Garrett            
     3) 3290 Talarico, Mark             4) 3282 Alvarez, Chris            
 
Event 44  Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 41.42  5/23/2006   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                  
                       E. Winters, J. Williams, C. Young, G. Williams    
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chicago (Dunbar)                                      41.92  
     1) 3162 Dawson, Claudis            2) 3166 Harris, Travon            
     3) 3169 Williams, Dion             4) 3164 Harris, Darvell           
  2 Oak Park (O.P.-River Fore                             42.19  
     1) 3736 Baggett, Jamal             2) 4096 Towns, Lionel             
     3) 3740 Booth, Zach                4) 3760 Taylor, Tariq             
  3 Edwardsville (H.S.)                                   42.23  
     1) 3403 James, Cameron             2) 3401 Gray, Bennett             
     3) 3397 Andresen, Deonte           4) 3404 James, Craig              
  4 Springfield (H.S.)                                    42.33  
     1) 3990 Howell, Nick               2) 3981 Bremhorst, Peter          
     3) 3988 Harrison, Malik            4) 3996 Timm, Dalton              
  5 Belleville (West)                                     42.34  
     1) 3100 Hatter, Romello            2) 3113 Suggs, Tevin              
     3) 3109 Scott, Raymond             4) 3108 Randolph, Jeremy          
  6 Roselle (Lake Park)                                   42.66  
     1) 3918 Amerlan, Mike              2) 3917 Alimissis, Dimitri        
     3) 3924 Filip, Scott               4) 3925 Jegede, Marcus            
  7 Wheaton (North)                                       42.91  
     1) 4026 Charles, Marcus            2) 4035 Kohler, Brett             
     3) 4042 Sharp, Patrick             4) 4030 Gordon, Zach              
  8 Calumet City (Thornton                                43.15  
     1) 3146 Stevenson, Devonte         2) 3137 Adebanjo, Ogomide         
     3) 3147 Thompson, Marvell          4) 3141 Garrett, Claude           
  9 Joliet (West)                                         43.21  
     1) 3565 Rogers, Korey              2) 3564 Hargrove, Kameron         
     3) 3560 Austin, Steven             4) 3562 Edwards, Calvin           

Event 49  Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 1:25.98  5/23/2007   Cahokia (HS), Cahokia (HS)                
                         T. Devine, J. Williams, E. Winters, C. Young      
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chicago (Dunbar)                                    1:26.01  
     1) 3162 Dawson, Claudis            2) 3166 Harris, Travon            
     3) 3169 Williams, Dion             4) 3164 Harris, Darvell           
  2 Belleville (West)                                   1:26.61  
     1) 3109 Scott, Raymond             2) 3111 Steding, Nick             
     3) 3108 Randolph, Jeremy           4) 3113 Suggs, Tevin              
  3 Collinsville                                        1:27.52  
     1) 3264 Echols, Tyrone             2) 3263 Dillon, Ja'Von            
     3) 3268 Wellmaker, Jaris           4) 3267 Mayweather, Kennedy       
  4 Edwardsville (H.S.)                                 1:27.68  
     1) 3403 James, Cameron             2) 3404 James, Craig              
     3) 3401 Gray, Bennett              4) 3397 Andresen, Deonte          
  5 South Holland (Thornwood)                           1:27.83  
     1) 3977 Oshipitan, Abraham         2) 3980 Wilson, Tommy             
     3) 3974 Johnson, Dwight            4) 3970 Allen, Kenneth            
  6 Plainfield (North)                                  1:28.05  
     1) 3863 Flowers, Marquis           2) 3873 Young, Quest              
     3) 3860 Clayton, Jacob             4) 3872 Suss, Derick              
  7 Wheaton (North)                                     1:28.15  
     1) 4026 Charles, Marcus            2) 4025 Biegalski, Matt           
     3) 4042 Sharp, Patrick             4) 4030 Gordon, Zach              
  8 Calumet City (Thornton                              1:28.24  
     1) 3139 Dyer, Nolan                2) 3146 Stevenson, Devonte        
     3) 3147 Thompson, Marvell          4) 3141 Garrett, Claude           
  9 Chicago Heights (Bloom Tw                           1:28.75  
     1) 3241 Harriel, James             2) 3236 Banks, Justin             
     3) 3238 Cobbs-Lando, Deshaun       4) 3240 Frasier, Micah            

Event 54  Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 3:13.66  5/23/2007   East St Louis (SR), East St Louis (Sr)    
                         A. Kizer, M. McCottrell, E. Johnson, J. Tabbs     
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Belleville (West)                                   3:17.99  
     1) 3109 Scott, Raymond             2) 3108 Randolph, Jeremy          
     3) 3095 Cole, James                4) 3113 Suggs, Tevin              
  2 Minooka                                             3:18.63  
     1) 3648 Smith, Jake                2) 3639 Ingram, Daniel            
     3) 3638 Hopkins, Tevin             4) 3652 Wilson, Chris             
  3 Chicago Heights (Bloom Tw                           3:18.70  
     1) 3241 Harriel, James             2) 3236 Banks, Justin             
     3) 3254 Williams, Kaleb            4) 3240 Frasier, Micah            
  4 Springfield (H.S.)                                  3:19.91  
     1) 3990 Howell, Nick               2) 3996 Timm, Dalton              
     3) 3981 Bremhorst, Peter           4) 3988 Harrison, Malik           
  5 Crete (C.-Monee)                                    3:21.71  
     1) 3271 Hulbert, Rashad            2) 3275 Simmons, Taris            
     3) 3277 Terrell, Marcus            4) 3279 Whittler, Tyler           
  6 St. Charles (East)                                  3:21.85  
     1) 4005 Newman, Danny              2) 4006 Reading, Carter           
     3) 3998 Devor, Nick                4) 4004 Mazanke, Jake             
  7 Glenview (Glenbrook South                           3:22.03  
     1) 3478 Dickholtz, Austin          2) 3480 Engel, Malcolm            
     3) 3485 Pekosh, Kyle               4) 3486 Pilliod, Luke             
  8 Evanston (Twp.)                                     3:23.97  
     1) 3445 Mann, Aaron                2) 3439 Hill, Demonte             
     3) 3440 Johnson, Antonio           4) 3443 Klamm, Pat                
  9 Plainfield (North)                                  5:47.44  
     1) 3863 Flowers, Marquis           2) 3873 Young, Quest              
     3) 3872 Suss, Derick               4) 3862 Flagg, Evan               

Girls Long Jump Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Amelia Glueck             So Tremont               17-08.25
  2 Lindsey Hoffert           Fr Manlius (Bureau Val   17-08.00
  3 Carli Clifton             Jr Fisher                17-07.75
  4 Amanda McClain            Fr Sullivan [Coop]       17-05.75
  5 Liz Mosbach               Sr Spring Valley (Hall   17-03.50
  6 Rachel Ballard            Sr St. Joseph (S.J.-Og   17-03.50
  7 Ariel Gibbs               Jr Momence               17-03.25
  8 Jenny Bullock             Jr Windsor               17-02.50
  9 Chelsea Miller            Jr Sesser (S.-Valier)    17-02.25
 10 Jennie Block              So Flora [Coop]          16-08.75
 11 Courtney Croy             So Neoga                 16-08.50
 12 Dana Rubenacker           Fr McLeansboro (Hamilt   16-00.75

Girls Pole Vault Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Alyssa Applebee           Sr Seneca                11-09.00R
  2 Morgan Zacharias          Fr Braidwood (Reed-Cus   11-06.00
  3 Ashley Thomas             Sr Rushville (R.-Indus   11-00.00
  4 Zoe Gossmeyer             So Tremont               10-09.00
  5 Morgan Mahnesmith         Jr Kewanee (Wethersfie   10-06.00
  6 Kacy Murphy               Jr Dwight [Coop]         10-06.00
  7 Emily Christian           Sr Braidwood (Reed-Cus   10-03.00
  8 Bailey Reifsteck          So Tolono (Unity)        10-03.00
  9 Madisen Warning           Jr Seneca                10-03.00
 10 Charley Lett              Jr Pana (H.S.)           10-03.00
 11 Rachel Simpson            Jr Rushville (R.-Indus   10-00.00
 12 Rachel Westendorf         Fr Teutopolis             9-09.00
 13 Lauren Turner             Sr Waverly [Coop]         9-06.00
 14 Kali Unruh                Sr Erie [Coop]           J9-06.00
 15 Chelsea Munday            So Sherrard               9-00.00
 16 Jaymi Nettleton           Sr Gibson City (G.C.-M   J9-00.00
 -- Sarah Wortman             So Effingham (St. Anth         NH

Girls High Jump Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Kandie Bloch              Jr Argenta (A.-Oreana)    5-10.00
  2 Rachel Rhodes             So Williamsville          5-07.00
  3 Stephanie Cathcart        Sr Trenton (Wesclin)      5-04.00
  4 Tessa Holland             Fr Minonk (Fieldcrest)    5-03.00
  4 Amanda Baker              Sr Neoga                  5-03.00
  4 Brooke Holloway           Jr Byron                  5-03.00
  7 Brittney Blackwell        Fr New Berlin             5-02.00
  7 Ava Paruleski             Jr Cowden (C.-Herrick)    5-02.00
  7 Emily Christian           Sr Braidwood (Reed-Cus    5-02.00
  7 Eryn Johnson              Sr Dakota                 5-02.00
  7 Jenna Taylor              Sr Donovan                5-02.00
 12 Anna Auten                Fr Monticello             5-00.00
 12 Rylee Anderson            So Seneca                 5-00.00

Girls Shot Put Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Megan Lauzon              Jr Rushville (R.-Indus   43-09.50
  2 Whitney Walker            Sr Glasford (Illini Bl   43-06.00
  3 Anissa Razo               Sr Ottawa (Marquette)    40-01.75
  4 Abby Kachanuk             Sr Havana                39-08.00
  5 Janie Howse               Sr Moweaqua (Central A   39-00.50
  6 Cordy Murphy              Sr Ottawa (Marquette)    38-04.75
  7 Mattie Buchanan           Jr El Paso (E.P.-Gridl   37-11.25
  8 Karly Goodman             So Arthur (H.S.)         37-08.00
  9 Madison Benson            Jr Bushnell (B.-Prairi   37-07.00
 10 Shannon Cullen            So Oregon                37-03.25
 11 Olivia Herzog             Sr Sullivan [Coop]       37-01.75
 12 Jasmine Jefko             So Cambridge [Coop]      37-00.00

Girls Triple Jump Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Rachel Ballard            Sr St. Joseph (S.J.-Og   37-01.50
  2 Haley Calvert             Sr Bushnell (B.-Prairi   36-11.25
  3 Sophie Fairman            Jr Staunton              36-09.75
  4 Paige Rus                 Jr Erie [Coop]           35-07.25
  5 Haley Jones               Sr Knoxville             35-04.00
  6 Jacey Hartman             Sr Eureka                35-00.25
  7 Angel Gaesser             Sr Gibson City (G.C.-M   34-10.25
  8 Carli Clifton             Jr Fisher                34-07.75
  9 Ciara Marlow              Sr Monmouth (M.-Rosevi   34-03.50
 10 Jenny Bullock             Jr Windsor               34-03.25
 11 Emma Basler               Sr Anna (A.-Jonesboro)   34-01.25
 12 Heather Mabie             So Winnetka (North Sho   33-11.50

Girls Discus Throw Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Janie Howse               Sr Moweaqua (Central A     140-07
  2 Whitney Walker            Sr Glasford (Illini Bl     140-00
  3 Genny Rose Stringer       Jr Moweaqua (Central A     137-09
  4 Olivia Herzog             Sr Sullivan [Coop]         124-05
  5 Jessi Stone               Sr Anna (A.-Jonesboro)     119-07
  6 Jaci Lawfer               Sr Stockton [Coop]         118-00
  7 Molly Hill                So St. Elmo [Coop]         116-02
  8 Tasha Doerr               Sr Sesser (S.-Valier)      115-07
  9 Natalie Swanson           Sr Manlius (Bureau Val     113-04
 10 Alexis Schleper           Sr Breese (Mater Dei)      113-00
 11 Ariana Kuhn               Jr Marshall                112-05
 12 Megan Lauzon              Jr Rushville (R.-Indus     110-09

Girls 3200 Meter Run Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Chelsea Blaase            Sr St. Joseph (S.J.-Og   11:21.25
  2 Kristen Garwood           Sr Springfield (Luther   11:21.46
  3 Regan Weidner             Fr Manlius (Bureau Val   11:30.91
  4 Lauren Houmes             Sr Hoopeston (H. Area)   11:32.29
  5 Ellen Devereux            Sr Decatur (St. Teresa   11:33.84
  6 Rachel Devereux           So Decatur (St. Teresa   11:34.30
  7 Chloe Marshinski          Jr Westmont              11:36.59
  8 Dani Aurit                So Ottawa (Marquette)    11:39.38
  9 Katelyn Duckett           Sr Shelbyville           11:45.45
 10 Robbie Anne Hoye          So Sherrard              11:45.95
 11 Maria Baldwin             So Minonk (Fieldcrest)   11:49.37
 12 Kayla Barnes              Sr Milledgeville [Coop   11:58.32
 13 Megan Costanzo            Sr Somonauk              12:01.19
 14 Grace Ziegler             Sr Altamont              12:01.75
 15 Brittney Burmester        Jr Red Bud               12:02.83
 16 Rachel Sapp               Sr Macon (Meridian)      12:03.49
 17 Jess Clarke               So LeRoy                 12:04.33
 18 Haley Briggs              Sr Argenta (A.-Oreana)   12:06.85
 19 Joy Hittenmiller          So Rockford (Christian   12:08.53
 20 Skye Corken               Fr Sherrard              12:14.84
 21 Lea Viano                 So Carlinville           12:15.69
 22 Lisa Ponder               Sr Tuscola               12:23.24
 23 Victoria Bianco           So Chicago (Latin)       12:24.21
 24 Rachel Kingery            Sr Henry (H.-Senachwin   12:32.16
 25 Molly Yockey              Fr Shelbyville           12:35.43
 26 Mallory Bergbower         Jr Bluford (Webber)      12:37.60
 27 Mickey Shook              Jr Robinson              12:37.93
 28 Taylor Watson             Sr Eureka                12:38.37
 29 Leah Hutchison            Fr Toledo (Cumberland)   12:39.28
 30 Deanna Deterding          Fr Red Bud               12:43.72
 31 Allyson O'Neal            So Heyworth              12:57.39
 32 Jaimie Towle              Sr Somonauk              12:59.11
 33 Joanna Bean               Jr Carterville           13:04.14
 34 Savannah Baldauf          So Seneca                13:37.03
 35 Nikki Steinwart           Sr Pleasant Plains       13:39.08
 36 Meghan Obert              Jr Liberty [Coop]        14:26.25

Girls 100 Meter Hurdles Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Madison Renfro            Sr Moweaqua (Central A      14.55
  2 Miranda Meyer             So Carterville              15.41
  3 Alyssa Applebee           Sr Seneca                   15.45
  4 Devin Hasson              So Taylor Ridge (Rockr      15.71
  5 Olivia Ness               Fr Monticello               15.94
  6 Sara Fisher               Jr Kewanee (Wethersfie      16.10
  7 Kaitlyn Corzine           Jr Moweaqua (Central A      16.33
  8 Jordyn Nettleton          Sr Gibson City (G.C.-M      16.44
 -- Aubrie Carlisle           Fr Carthage (Illini We         DQ

Girls 100 Meter Dash Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Erica Dynes               Sr Kewanee (Wethersfie      12.10
  2 Danielle Crawley          So Sherrard                 12.15
  3 Camille Coklow            Sr Chicago (Latin)          12.20
  4 Rachel Ballard            Sr St. Joseph (S.J.-Og      12.26
  5 Jessica Jump              Jr Edwardsville (Metro      12.30
  6 DeJanae Terry             Sr South Holland (Seto      12.32
  7 Briyanna Desrosiers       Fr Chicago (CICS/Longw      12.35
  8 Amelia Glueck             So Tremont                  12.48
  9 Ariel Gibbs               Jr Momence                  12.53

Girls 800 Meter Run Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Sydni Meunier             Sr Gibson City (G.C.-M    2:11.30
  2 Angel Gaesser             Sr Gibson City (G.C.-M    2:14.25
  3 Kristen Paris             Sr Fisher                 2:14.32
  4 Cassie Mundekis           Fr Manito (Midwest Cen    2:14.99
  5 Ellen Toennies            Sr Breese (Mater Dei)     2:17.11
  6 Taylor Edwards            Fr Arcola                 2:18.21
  7 Mallory Tharp             So Monmouth (United)      2:18.26
  8 Julie James               Sr El Paso (E.P.-Gridl    2:18.27
  9 Maddison Zimmer           Jr Delavan [Coop]         2:18.51
 10 Kaley Ummel               Sr Lexington              2:19.31
 11 Stacie Hall               Sr Braidwood (Reed-Cus    2:19.33
 12 Robbie Anne Hoye          So Sherrard               2:24.86

Girls 400 Meter Dash Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Rayanne Wright            Jr Clifton (Central)        56.94
  2 Amanda McClain            Fr Sullivan [Coop]          57.63
  3 Jessica Jump              Jr Edwardsville (Metro      57.99
  4 Sophie Fairman            Jr Staunton                 58.34
  5 Liz Mosbach               Sr Spring Valley (Hall      58.75
  6 Kalla Gold                Sr Eureka                   59.08
  7 Mykel Adams               Jr South Holland (Seto      59.26
  8 Megan Weichman            Fr Teutopolis               59.78
  9 Lindsey Hoffert           Fr Manlius (Bureau Val    1:00.89

Girls 300 Meter Hurdles Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Taylor Adcock             Jr Moweaqua (Central A      44.46
  2 Devin Hasson              So Taylor Ridge (Rockr      45.04
  3 Molly Smith               Jr Cambridge [Coop]         45.07
  4 Sara Fisher               Jr Kewanee (Wethersfie      45.70
  5 Kaitlyn Corzine           Jr Moweaqua (Central A      46.05
  6 Jordyn Nettleton          Sr Gibson City (G.C.-M      46.54
  7 Megan Craven              So Pleasant Plains          46.73
  8 Tateum Rosentreter        So Gillespie                46.74
  9 Amelia Glueck             So Tremont                  47.29

Girls 1600 Meter Run Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Sydni Meunier             Sr Gibson City (G.C.-M    5:07.88
  2 Chelsea Blaase            Sr St. Joseph (S.J.-Og    5:13.53
  3 Cassie Mundekis           Fr Manito (Midwest Cen    5:14.20
  4 Kristen Paris             Sr Fisher                 5:16.87
  5 Savannah Ames             So Belleville (Althoff    5:17.53
  6 Ellen Devereux            Sr Decatur (St. Teresa    5:18.36
  7 Lauren Houmes             Sr Hoopeston (H. Area)    5:18.67
  8 Dani Aurit                So Ottawa (Marquette)     5:21.42
  9 Regan Weidner             Fr Manlius (Bureau Val    5:21.59
 10 Maria Baldwin             So Minonk (Fieldcrest)    5:21.66
 11 Kristen Garwood           Sr Springfield (Luther    5:29.47

Girls 200 Meter Dash Class 1A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Jessica Jump              Jr Edwardsville (Metro      25.43
  2 Danielle Crawley          So Sherrard                 25.68
  3 Rachel Ballard            Sr St. Joseph (S.J.-Og      25.85
  4 Briyanna Desrosiers       Fr Chicago (CICS/Longw      25.87
  5 DeJanae Terry             Sr South Holland (Seto      26.14
  6 Cara Cortese              Sr Byron                    26.18
  7 Anna Dambacher            Sr Auburn                   26.28
  8 Erica Dynes               Sr Kewanee (Wethersfie      26.40
  9 Chelsea Miller            Jr Sesser (S.-Valier)       26.46

Girls Long Jump Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 MaShayla Kirksy           Jr Melrose Park (Walth   19-03.00
  2 Krysten Crites            Jr Marion (H.S.)         18-00.50
  3 Shawnise Stelivan         Sr Springfield (Southe   17-10.50
  4 Lexy Duncan               So Dixon (H.S.)          17-10.00
  5 Mackenzie McClintock      Fr Chatham (Glenwood)    17-09.00
  6 Brion Portis              Jr Springfield (Southe   17-08.50
  7 Allison Tran              Jr Vernon Hills          17-06.75
  8 Peyton Bone               Sr Effingham (H.S.)      17-06.50
  9 Isimeme Edeko             Jr Melrose Park (Walth   17-05.00
 10 Samone' Thompson          Sr Champaign (Central)   17-04.50
 11 Sarah Goodale             Jr Carbondale (H.S.)     17-03.75
 12 Jasmine Johnson           Sr Midlothian (Bremen)   17-02.25

Girls Pole Vault Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Sarah Bell                Jr Bloomington (Centra   12-00.00
  2 Autumn Conn               Sr Burlington (Central   12-00.00
  3 Hannah Swift              Fr Canton                11-06.00
  4 Kaitlyn Neiheisel         Sr New Lenox (Lincoln-   11-03.00
  5 Chelsea Bingham           Sr Effingham (H.S.)      11-00.00
  6 Grace Shadid              Sr Peoria (Notre Dame)   11-00.00
  6 Jessi Dryden              Sr Carbondale (H.S.)     11-00.00
  8 Kristin Hammel            Jr Champaign (Central)   11-00.00
  9 Darrian Hartman           Sr Geneseo               10-09.00
 10 Lindsey Murray            So Harrisburg            10-09.00
 11 Taylor Knauf              Jr Aurora (A. Christia   10-06.00
 12 Jessica Melchi            Jr Mahomet (M.-Seymour   10-00.00
 13 Elizabeth Greenwalt       Sr Dixon (H.S.)          10-00.00

Girls High Jump Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Haleigh Knapp             So Morris                 5-07.00
  2 Stacey Sinclair           Sr Petersburg (PORTA)     5-06.00
  3 Jasmine Johnson           Sr Midlothian (Bremen)   J5-06.00
  4 Kaitlyn Neiheisel         Sr New Lenox (Lincoln-   J5-06.00
  5 Molly McGraw              So Bloomington (Centra    5-04.00
  6 Danielle Griesbaum        Fr Lake Villa (Lakes)    J5-04.00
  7 Danielle Neisendorf       Jr Genoa (G.-Kingston)    5-02.00
  7 Shannon Baucus            Sr Mundelein (Carmel)     5-02.00
  9 Abby Hedlin               Sr New Lenox (Lincoln-   J5-02.00
  9 Abi Sowash                Jr Troy (Triad)          J5-02.00
 11 Addison Ely               Fr Bloomington (Centra    5-00.00
 12 Sarah Goodale             Jr Carbondale (H.S.)     J5-00.00
 -- Demara Howard             Sr Chicago (Crane)             NH

Girls Shot Put Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Lena Giger                So Highland              43-05.00
  2 Gabi Jacobs               So Normal (University)   42-02.25
  3 Claire Nolan              Jr Taylorville           41-11.00
  4 Kourtnee Hall             Sr Jerseyville (Jersey   41-07.00
  5 Myra Diggins              Sr Galesburg (H.S.)      41-00.50
  6 Bryn Buckwalter           Jr Freeport (H.S.)       38-09.25
  7 Alyssa Sturgeon           Sr Murphysboro           38-08.50
  8 Lashonda Brewer           So Cahokia (H.S.)        38-04.75
  9 Abby Lealaimatafao        So Freeburg              38-04.50
 10 Christina Meinhardt       Fr Wauconda              38-01.25
 11 Abby Horn                 Jr Herrin (H.S.)         37-08.50
 12 Monica Voudrie            Fr Peoria (Notre Dame)   37-08.00

Girls Triple Jump Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Brion Portis              Jr Springfield (Southe   39-02.50
  2 Mackenzie Bollinger       Jr Aurora (A. Christia   38-07.25
  3 MaShayla Kirksy           Jr Melrose Park (Walth   37-08.00
  4 Annie Hodges              Sr Belvidere (H.S.)      37-00.25
  5 Isimeme Edeko             Jr Melrose Park (Walth   36-07.75
  6 Kayla Kitt                Jr Peoria (Manual)       36-06.00
  7 Allison Rogutich          Sr Marengo               36-05.75
  8 Mistiree Stanley          Sr Marion (H.S.)         36-03.25
  9 Shaneice Bufford          Jr Carbondale (H.S.)     36-02.25
 10 Claire Buck               Fr Troy (Triad)          36-01.00
 11 Roxanne Kelly             Jr Richmond (R.-Burton   36-01.00
 12 Jill Jachino              Sr Taylorville           35-05.00

Girls Discus Throw Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Lindsay Herra             Jr Rockford (Boylan Ca     135-01
  2 Bryn Buckwalter           Jr Freeport (H.S.)         133-04
  3 Gabi Jacobs               So Normal (University)     129-08
  4 Kayce Nagel               Sr Peotone                 124-09
  5 Lena Giger                So Highland                124-03
  6 Samantha Howard           Jr Glen Ellyn (Glenbar     121-11
  7 Lauren Haas               Sr Rock Falls              120-05
  8 Shaniera Wilson           So Springfield (Southe     119-02
  9 Emma Hoerr                Sr Chillicothe (Illino)    117-08
 10 Tashonna Williams         Sr Kankakee (Sr.)          116-07
 11 Alyssa Mussatto           Sr Ottawa (Twp.)           116-06
 12 Morgan Young              Jr Mahomet (M.-Seymour     114-03

Girls 3200 Meter Run Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Kristen Busch             Sr Freeburg              10:54.74
  2 Katie Adams               Jr Marengo               10:57.48
  3 Julia Williams            Sr Washington            11:00.02
  4 Ellie Willging            So Freeport (H.S.)       11:01.40
  5 Stephanie Saey            Jr Galesburg (H.S.)      11:03.74
  6 Olivia Ryan               Fr Oak Park (Fenwick)    11:13.81
  7 Briana Daley              So Oak Park (Fenwick)    11:13.82
  8 Sarah Curci               Jr Chicago (University   11:15.72
  9 Sydney Billingsley        So Normal (University)   11:18.35
 10 Christine Wigginton       Sr Stanford (Olympia)    11:34.24
 11 Jennifer Howland          Sr Maple Park (Kanelan   11:36.00
 12 Haley Thorpe              Sr Dixon (H.S.)          11:38.88
 13 Lindsay Rogers            Jr Chatham (Glenwood)    11:40.66
 14 Alex Van Hoof             Jr Bloomington (Centra   11:51.68
 15 Charlotte Walsh           Sr LaGrange Park (Naza   11:54.19
 16 Jenna DiValerio           Jr Wheaton (St. Franci   12:06.01
 17 Natalie Waters            Fr New Lenox (Lincoln-   12:07.34
 18 Ashley LaFayette          Fr Normal (University)   12:08.77
 19 Liz Walter                So Fairbury (Prairie C   12:16.74
 20 Kelsi Finan               Sr Peoria (Notre Dame)   12:19.69
 21 Kristen Whitney           Jr Vernon Hills          12:19.84
 22 Katelyn Suchyta           Sr Chicago (University   12:20.47
 23 Chloe Porter              Sr Lansing (Illiana Ch   12:23.19
 24 Emily Holtzclaw           So Highland              12:23.44
 25 Jenna Johnston            So Benton                12:23.85
 26 Madison Weatherly         Fr Chicago (Northside)   12:26.04
 27 Julia Heller              Jr Chicago (Jones)       12:26.46
 28 Whitney Maninfior         So Mattoon               12:27.71
 29 Mary Adlfinger            Sr Rock Island (Allema   12:28.86

Girls 100 Meter Hurdles Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Shamier Little            Jr Chicago (Lindblom)       14.02R
  2 Samone' Thompson          Sr Champaign (Central)      14.56
  3 Kaci Storm                Sr Geneseo                  14.76
  4 Erin McCoy                Sr Oak Park (Fenwick)       14.87
  5 Natasha Seymour           Jr Richton Park (Rich       15.08
  6 Sarah Goodale             Jr Carbondale (H.S.)        15.18
  7 Logan Tillmon             Jr Rockford (East)          15.19
  8 Shaneice Bufford          Jr Carbondale (H.S.)        15.47
  9 Allison Rogutich          Sr Marengo                  15.58

Girls 100 Meter Dash Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Charday Crawford          Jr Springfield (Southe      11.48
  2 Lake Kwaza                Sr Sycamore (H.S.)          11.62
  3 Ryan Preacely             So Chicago (Noble Stre      12.03
  4 Megan Paul                Sr Mundelein (Carmel)       12.05
  5 Ebony McClendon           So Chicago (Brooks)         12.08
  6 Ladaisha Steen Yates      So Peoria (H.S.)            12.27
  7 Tyjuana Eason             Fr Kankakee (Sr.)           12.37
  8 Jazmin Jackson            Jr Chatham (Glenwood)       12.66
 -- Mackenzie Bollinger       Jr Aurora (A. Christia        DNF

Girls 800 Meter Run Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Kelsey Cramsey            Sr Effingham (H.S.)       2:12.54
  2 Emma Preston              Sr East Peoria            2:13.33
  3 Michelle Dobbs            Jr Rochelle               2:14.33
  4 Nicole Choquette          Jr Urbana (H.S.)          2:14.38
  5 Allie Sprague             So Marengo                2:14.74
  6 Brittany Letts            Sr Country Club Hills     2:15.00
  7 Kayla Wolf                Jr Burlington (Central    2:15.38
  8 Isabella Kosier           So Canton                 2:15.86
  9 Amy Yeoman                Sr Petersburg (PORTA)     2:16.19
 10 Brittany Schwarz          Jr Dixon (H.S.)           2:18.49
 11 Sydney Strang             So Maple Park (Kanelan    2:20.12
 12 Caitlin Busch             Sr Freeburg               2:23.18

Girls 400 Meter Dash Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Shamier Little            Jr Chicago (Lindblom)       54.19R
  2 Megan Paul                Sr Mundelein (Carmel)       55.21
  3 Anna Strong               Jr Melrose Park (Walth      56.95
  4 Jessica Melchi            Jr Mahomet (M.-Seymour      57.67
  5 Chelsea Hill              So Freeburg                 57.91
  6 Cierra Garrett            Jr Richton Park (Rich       58.48
  7 DeAsia Garrett            Jr Richton Park (Rich       58.60
  8 Mercedes Young            Sr Country Club Hills       58.80
  9 Aubrey Allison            Sr Chillicothe (Illino    1:00.18

Girls 300 Meter Hurdles Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Shamier Little            Jr Chicago (Lindblom)       42.80R
  2 Samone' Thompson          Sr Champaign (Central       43.85
  3 Erin McCoy                Sr Oak Park (Fenwick)       44.50
  4 Amina Jackson             Sr Lincoln                  44.58
  5 Kaci Storm                Sr Geneseo                  45.37
  6 Tyra Buss                 So Mt. Carmel               45.49
  7 Sarah Goodale             Jr Carbondale (H.S.)        45.78
  8 Jessica Burke             Sr Mahomet (M.-Seymour      46.90
  9 Logan Tillmon             Jr Rockford (East)          49.09

Girls 1600 Meter Run Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Katie Adams               Jr Marengo                5:05.10
  2 Kristen Busch             Sr Freeburg               5:07.96
  3 Sydney Billingsley        So Normal (University)    5:11.85
  4 Ellie Willging            So Freeport (H.S.)        5:13.69
  5 Leah Brooks               Sr Dunlap                 5:14.00
  6 Maura Beattie             So Woodstock (H.S.)       5:14.48
  7 Stephanie Saey            Jr Galesburg (H.S.)       5:14.98
  8 Caitlin Busch             Sr Freeburg               5:16.44
  9 Ericka Laviste            Sr Lombard (Montini)      5:20.07
 10 Danielle Fiarito          Sr Vernon Hills           5:22.21
 11 Charlotte Walsh           Sr LaGrange Park (Naza    5:34.62
    Olivia Ryan               Fr Oak Park (Fenwick)          DQ

Girls 200 Meter Dash Class 2A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                     
  1 Charday Crawford          Jr Springfield (Southe      24.14
  2 Shamier Little            Jr Chicago (Lindblom)       24.48
  3 Megan Paul                Sr Mundelein (Carmel)       25.05
  4 Ashley Fouch              Jr Hampshire                25.62
  5 Ladaisha Steen Yates      So Peoria (H.S.)            25.95
  6 Tyjuana Eason             Fr Kankakee (Sr.)           25.99
  7 Mercedes Young            Sr Country Club Hills       26.00
  8 Briana Gardner            Sr Bartonville (Limest      26.17

Girls Long Jump Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                   
  1 Savannah Carson           Jr Naperville (Neuqua    19-04.50
  2 Aliyah Harmon             Jr Olympia Fields (Ric   19-02.50
  3 Maya Neal                 Fr Naperville (Neuqua    19-01.00
  4 Parker English            So Evanston (Twp.)       18-04.50
  5 Micayla Collins           Jr East St. Louis (Sr.   18-04.25
  6 Claudette Day             So Belleville (West)     18-02.50
  7 Emma Spagnola             So Aurora (West)         18-02.25
  8 Rashidah Williams         Sr Chicago (Dunbar)      18-02.00
  9 Kyla Price                Sr Oswego (East)         17-10.75
 10 Jasmine Brown             Jr DeKalb                17-10.25
 11 Trineisha Gray            Sr Rock Island (H.S.)    17-09.75
 12 Uzo Okoro                 Sr Darien (Hinsdale So   17-09.50

Girls Pole Vault Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Carolina Carmichael       Sr Lake Forest (H.S.)    12-06.00
  2 Brittany Hull             Jr Normal (Community)    12-03.00
  3 McKenzee Kroeschell       Jr Oak Park (O.P.-Rive   12-03.00
  4 Carly Schmidt             Jr Lake Forest (H.S.)    12-00.00
  5 Maya Golliday             Jr Roselle (Lake Park)   11-09.00
  6 Lexi Dahl                 Sr Crystal Lake (South   11-09.00
  7 Krista Nauseda            Sr Lockport (Twp.)       11-09.00
  8 Emily Schwartz            Sr Wheaton (W. Warrenv   11-06.00
  9 Hope Turner               Jr Naperville (North)    11-06.00
 10 Riley Vann                Sr Oswego (H.S.)         11-03.00
 11 Annemarie Reid            Sr Skokie (Niles North   11-03.00
 12 Julia Junkroski           Fr Frankfort (Lincoln-   11-03.00

Girls High Jump Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Emma Haugen               Fr LaGrange (Lyons)       5-07.00
  2 Omo Tseumah               Jr Huntley                5-06.00
  3 Jaclyn Aremka             Sr Plainfield (North)    J5-06.00
  4 Deborrah Blackburn        So Edwardsville (H.S.)   J5-06.00
  5 Kelsey Shannon            So Belleville (West)      5-05.00
  5 Tyshai Freeman            Jr Roselle (Lake Park)    5-05.00
  7 Kim Heersche              Sr Fox Lake (Grant)       5-03.00
  7 Julia Junkroski           Fr Frankfort (Lincoln-    5-03.00
  7 Bridget Bodee             Jr Darien (Hinsdale So    5-03.00
  7 Darcy Cadman              Sr Lisle (Benet Academ    5-03.00
 11 Chante Mosby              Sr Belleville (East)     J5-03.00
 12 Jackie Setina             So Lincolnshire (Steve   J5-03.00
 12 Rashidah Williams         Sr Chicago (Dunbar)      J5-03.00
 14 Haley Becker              Jr Libertyville          J5-03.00
 15 Kasey Gassensmith         Sr Wheaton (W. Warrenv   J5-03.00
 15 Alexandra Harrell         Sr Elmhurst (York)       J5-03.00
 17 Cameron Pettigrew         Jr Chicago (Payton)      J5-03.00
 18 Stephanie Uhrich          Sr Palatine (Fremd)       5-01.00
 19 Erin Svhela               Jr Oak Park (O.P.-Rive   J5-01.00

Girls Shot Put Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Emmonnie Henderson        Jr Edwardsville (H.S.)   48-02.50
  2 Banke Oginni              So Hoffman Estates (H.   44-01.25
  3 Morgan Keller             Jr Rolling Meadows       43-00.25
  4 Aaliyah Covington         So Edwardsville (H.S.)   42-06.25
  5 Sam Voegtle               Sr Belleville (West)     41-10.00
  6 Jasmine Davis             Sr Aurora (Metea Valle   40-10.75
  7 Shayna Clark              Sr Roselle (Lake Park)   40-08.00
  8 Alisha Barnaby            Sr Des Plaines (Maine    40-06.50
  9 Haleigh Theuerkauf        Sr Batavia               40-06.25
 10 Tina Norris               Jr Naperville (Central   39-11.25
 11 Erin Reese                So Mt. Prospect (Prosp   39-10.50
 12 Maya Marion               So Aurora (West)         39-10.50

Girls Triple Jump Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Chaz Duson                Sr Olympia Fields (Ric   40-06.25
  2 Chardae Greenlee          Jr Calumet City (Thorn   38-10.50
  3 Allie Virgilio            Sr Algonquin (Jacobs)    38-09.00
  4 Jasmine Brown             Jr DeKalb                38-02.00
  5 Kayla Bell                Sr Bolingbrook           38-01.00
  6 Ebony Smith               Jr Waukegan (H.S.)       38-00.00
  7 Kaeley Ferguson           Sr Lake Zurich           37-10.75
  8 Uzo Okoro                 Sr Darien (Hinsdale So   37-09.00
  9 Kate Kondry               Sr Naperville (Neuqua    37-07.25
 10 Meg Jump                  Jr Palatine (H.S.)       37-05.25
 11 Anne Yahiro               Sr Lisle (Benet Academ   37-00.25
 12 Janile Rogers             So Minooka               36-10.00

Girls Discus Throw Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Emmonnie Henderson        Jr Edwardsville (H.S.)     157-11R
  2 Melissa Dunham            Jr Fox Lake (Grant)        137-10
  3 Tia Robertson             So Normal (Community W     131-01
  4 Morgan Keller             Jr Rolling Meadows         128-02
  5 Shayna Clark              Sr Roselle (Lake Park)     127-07
  6 Aaliyah Covington         So Edwardsville (H.S.)     124-01
  7 Desirae Ranberg           Sr Wheaton (W. Warrenv     122-05
  8 Kayla Koenig              Sr Normal (Community)      121-11
  9 Markeya Taylor            Sr Calumet City (Thorn     120-10
 10 Holly Julifs              Fr Aurora (Metea Valle     120-06
 11 Hannah Helminiak          Sr Arlington Heights (     119-07
 12 Kerrie Spaven             Sr Lincolnshire (Steve     117-02

Girls 3200 Meter Run Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Kaylee Flanagan           Jr Roselle (Lake Park)   10:30.47
  2 Ariel Michalek            Sr Oswego (East)         10:33.53
  3 Amanda Fox                Sr Naperville (Central   10:35.17
  4 Jessica Ackerman          Jr Winnetka (New Trier   10:40.31
  5 Emma Fisher               Jr Elmhurst (York)       10:48.61
  6 Courtney Ackerman         Jr Winnetka (New Trier   10:50.64
  7 Kelsey Hjorth             Jr Oswego (H.S.)         10:51.29
  8 Megan O'Brien             Sr Lockport (Twp.)       10:52.48
  9 Sami Staples              Fr Crystal Lake (Centr   10:54.78
 10 Lisa Luczak               Fr Glen Ellyn (Glenbar   10:55.62
 11 Elly DeTurris             Fr Naperville (North)    10:56.40
 12 Emily Brelsfoard          Jr Normal (Community W   10:57.04
 13 Kimber Meyer              Jr Naperville (North)    11:01.18
 14 Kelly Breen               Jr Palatine (Fremd)      11:05.17
 15 Kelsey Schrader           So DeKalb                11:09.23
 16 Kelly McNeely             Sr Crystal Lake (Centr   11:14.37
 17 Danielle DeVito           Sr Glenview (Glenbrook   11:16.38
 18 Caroline Kurdej           Fr Schaumburg (H.S.)     11:22.42
 19 Haley Verbeke             Jr Moline (H.S.)         11:22.63
 20 Mallory Abel              Sr St. Charles (East)    11:25.70
 21 Nora Gawlik               Sr Arlington Heights (   11:26.00
 22 Karin Gorski              Sr Wheaton (W. Warrenv   11:28.96
 23 Kendall Cast              So Aurora (Metea Valle   11:29.65
 24 Katie Strelau             Jr Downers Grove (Sout   11:29.97
 25 Katie Born                Sr Glen Ellyn (Glenbar   11:36.05
 26 Valerie Bobart            Jr Northbrook (Glenbro   11:38.43
 27 Veronica Boswell          Jr Chicago (St. Ignati   11:39.67
 28 Ashleigh Kleinjan         Jr Barrington            11:52.87
 29 Lexy Rudofski             So LaGrange (Lyons)      11:57.87
 30 Emily Leonard             So Park Ridge (Maine S   12:01.65
 31 Hannah Gorin              Fr Oak Park (O.P.-Rive   12:07.14
 32 Alexis Jakubowski         Fr Chicago (St. Ignati   12:07.14
 33 Mallory Johnson           So New Lenox (Lincoln-   12:13.15
 34 Colleen Tesher            Fr Tinley Park (Andrew   13:01.10
 -- Amanda Sanchez            Sr Rolling Meadows            DNF

Girls 100 Meter Hurdles Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 LaDonna Caston            Sr Harvey (Thornton)        14.18
  2 Emma Spagnola             So Aurora (West)            14.26
  3 Jessica McCaskill         Sr Belleville (East)        14.30
  4 Margaret Bamgbose         Sr Evanston (Twp.)          14.34
  5 Jasmine Berry             So Belleville (West)        14.61
  6 Kristen Dowell            So Edwardsville (H.S.)      14.63
  7 Claudette Day             So Belleville (West)        14.72
  8 Madlen Karnatz            Jr Chicago (St. Ignati      16.72
  9 Ashley Johnson            Sr Chicago (Morgan Par      20.82

Girls 100 Meter Dash Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Morolake Akinosun         Sr Aurora (Waubonsie V      11.41R
  2 Aaliyah Brown             Jr Frankfort (Lincoln-      11.67
  3 Cessily Jones             Sr Plainfield (North)       11.73
  4 Kim Azie                  Sr Bolingbrook              11.94
  5 Mystique Thompson         So Rock Island (H.S.)       11.95
  6 Cherise Porter            Sr Villa Park (Willowb      11.99
  7 Savannah Carson           Jr Naperville (Neuqua       12.09
  8 Tayler Whittler           Sr Crete (C.-Monee)         12.16
  9 Anita Saffa               Jr Aurora (West)            12.28

Girls 800 Meter Run Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Courtney Clayton          Jr Rockton (Hononegah)    2:08.48
  2 Lindsey Rakosnik          Sr Lombard (Glenbard E    2:09.23
  3 Dhiaa Dean                Sr Chicago (Kenwood)      2:12.40
  4 Michelle Frigo            Sr Elmhurst (York)        2:12.55
  5 Rebecca Stearns           Sr Downers Grove (Sout    2:12.81
  6 Lauren Poplawski          Jr Mt. Prospect (Prosp    2:13.17
  7 Jessica Ackerman          Jr Winnetka (New Trier    2:13.53
  8 Kaylee Schmitz            Sr O'Fallon (H.S.)        2:13.85
  9 Torree Scull              Fr St. Charles (East)     2:14.80
 10 Jahnell Horton            Sr Evanston (Twp.)        2:14.86
 11 Shianne Baggett           Jr Chicago (Whitney Yo    2:16.18
 12 Emma Reifel               Jr Glen Ellyn (Glenbar    2:18.21

Girls 400 Meter Dash Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Brittny Ellis             Fr Gurnee (Warren)          54.08
  2 Cameron Pettigrew         Jr Chicago (Payton)         54.41
  3 Parker English            So Evanston (Twp.)          56.60
  4 Jessica Oranika           Sr Belleville (West)        56.61
  5 Brenna Detra              Jr Peoria (Richwoods)       57.25
  6 Jenna Moody               Jr Plainfield (Central      57.32
  7 Jordan Shead              So St. Charles (East)       57.51
  8 Courtney Clayton          Jr Rockton (Hononegah)      57.78
  9 Anthonia Moore            Jr Huntley                  58.19

Girls 300 Meter Hurdles Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Margaret Bamgbose         Sr Evanston (Twp.)          41.11
  2 Markita Rush              Jr East St. Louis (Sr.      42.43
  3 Kristen Dowell            So Edwardsville (H.S.)      42.77
  4 Kathie Wollney            Sr Cary (C.-Grove)          43.45
  5 Emma Spagnola             So Aurora (West)            43.94
  6 Lauren White              Jr Edwardsville (H.S.)      44.06
  7 Annie Martines            Sr St. Charles (East)       44.77
  8 Maya Neal                 Fr Naperville (Neuqua       45.90
  9 LaDonna Caston            Sr Harvey (Thornton)        47.99

Girls 1600 Meter Run Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Ariel Michalek            Sr Oswego (East)          4:53.37
  2 Courtney Ackerman         Jr Winnetka (New Trier    4:54.45
  3 Lindsey Rakosnik          Sr Lombard (Glenbard E    4:55.15
  4 Lisa Gordon               Sr LaGrange (Lyons)       4:55.99
  5 Jill Hardies              Jr Hinsdale (Central)     4:57.47
  6 Christina Santiago        So Mt. Prospect (Prosp    4:58.00
  7 Haley Goers               Sr Hoffman Estates (H.    4:58.68
  8 Madeline Perez            So Glen Ellyn (Glenbar    4:59.47
  9 Kelsey Hjorth             Jr Oswego (H.S.)          5:02.99
 10 Sami Staples              Fr Crystal Lake (Centr    5:06.74
 11 Emily Brelsfoard          Jr Normal (Community W    5:09.83
 12 Megan O'Brien             Sr Lockport (Twp.)        5:22.36

Girls 200 Meter Dash Class 3A
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Finals                                    
  1 Aaliyah Brown             Jr Frankfort (Lincoln-      24.18
  2 Margaret Bamgbose         Sr Evanston (Twp.)          24.32
  3 Morolake Akinosun         Sr Aurora (Waubonsie V      24.34
  4 Cessily Jones             Sr Plainfield (North)       24.47
  5 Cherise Porter            Sr Villa Park (Willowb      24.81
  6 Brittny Ellis             Fr Gurnee (Warren)          24.88
  7 Tayler Whittler           Sr Crete (C.-Monee)         25.09
  8 Claire Kieger             Sr Chicago (Whitney Yo      25.15
  9 Kim Azie                  Sr Bolingbrook              25.40

Event 7  Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 9:20.40  5/22/2010   Palos Heights (Chicago Ch, Palos Height   
                         K Harms, J Kamp, J VanDyk, S Kamp                 
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Breese (Mater Dei)                                  9:33.49
     1) Laura Schlueter                 2) Kourtney Huelskamp
     3) Madeline Lager                  4) Ellen Toennies
 2  Decatur (St. Teresa)                                9:38.84
     1) Ellen Devereux                  2) Kelsie Wujek
     3) Megan Burgener                  4) Ivy Handley
 3  Tremont                                             9:42.80
     1) Haley Miller                    2) Sam O'Connor
     3) Hannah Finnegan                 4) Haley Bolliger
 4  Erie [Coop]                                         9:44.98
     1) Corrie Reiley                   2) Brooke Remley
     3) Breanna Jensen                  4) Danielle Cooney
 5  Monmouth (M.-Roseville)                             9:48.26
     1) Ciara Marlow                    2) Brittany Daniel
     3) Maddie Dulin                    4) Megan Byrne
 6  Teutopolis                                          9:50.07
     1) Michelle Schmidt                2) Emily Waldhoff
     3) Elena Breer                     4) Megan Weichman
 7  Aledo (Mercer County)                               9:51.30
     1) Miranda Biddle                  2) Jenna Ortberg
     3) Christina McKnight              4) Sydney Brokaw
 8  Byron                                               9:54.85
     1) Brooke Holloway                 2) Ashley Dinges
     3) Erin McCarey                    4) Taylor Kuhnen
 9  St. Joseph (S.J.-Ogden)                             9:56.82
     1) Alyssa Pridemore                2) Abby Fisher
     3) Veronia Brooks                  4) Jolee Paden
10  Manlius (Bureau Valley)                             9:58.36
     1) Regan Weidner                   2) Katelin Johnson
     3) Sam Neahring                    4) Kimi Sanden
11  Monticello                                          9:59.78
     1) Emily Foley                     2) Maddie Tutich
     3) Emily Smith                     4) Hannah Houska
12  Eureka                                             10:06.34
     1) Valerie Knapp                   2) Kinsey Herrman
     3) Kelsey Young                    4) Quincy McSweeney

Event 8  Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 48.56  5/23/2005   Normal (University), Normal (University)    
                       S Dilbeck, C Golden, D Julious, N Neal            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  South Holland (Seton Academy)                         48.51R
     1) Jasmine Gardner                 2) Mykel Adams
     3) Nancy Jeanty                    4) DeJanae Terry
 2  Eureka                                                48.63
     1) Shelby Kupferschmid             2) Serena Meiss
     3) Jacey Hartman                   4) Kalla Gold
 3  Carthage (Illini West)                                49.82
     1) Halie Goetz                     2) Paige Bray
     3) Michaela Gronewold              4) Lauren Gronewold
 4  Chicago (Latin)                                       49.90
     1) Alessandra Foresti              2) Olivia Huzenis
     3) Kristina Harris                 4) Camille Coklow
 5  Momence                                               50.13
     1) Deidra Dockery                  2) Brianna Reynolds
     3) Brianna Williams                4) Ariel Gibbs
 6  Athens                                                50.47
     1) Kelsey Penrod                   2) Lauren Grieve
     3) Holly Crocher                   4) Morgan Wells
 7  Moweaqua (Central A & M)                              50.79
     1) Madison Renfro                  2) Kaitlyn Corzine
     3) Shelby Sloan                    4) Taylor Adcock
 8  Kewanee (Wethersfield) [Coop]                         51.54
     1) Sara Fisher                     2) Mary Debord
     3) Margaret Thomson                4) Erica Dynes
 9  Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)                      54.68
     1) Jess Meyer                      2) Lauren Nagle
     3) Jordyn Nettleton                4) Angel Gaesser

Event 13  Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 1:43.48  5/23/2000   Rochester, Rochester                      
                         K Heath, C Keller, A Laningham, S Kemp            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Sullivan [Coop]                                     1:42.82R
     1) Mollee Decesaro                 2) Amanda McClain
     3) Emily Neuhauser                 4) Paige Neuhauser
 2  South Holland (Seton Academy)                       1:44.87
     1) Jasmine Gardner                 2) Nancy Jeanty
     3) Kyla Mays                       4) DeJanae Terry
 3  Sherrard                                            1:44.98
     1) Rebekah Wollenburg              2) Chelsey Crippen
     3) Katie Kirwan                    4) Danielle Crawley
 4  Port Byron (Riverdale)                              1:45.65
     1) Amanda Brummet                  2) Hannah Arnold
     3) Liz Oltman                      4) Elle May
 5  Carthage (Illini West)                              1:45.68
     1) Halie Goetz                     2) Aubrie Carlisle
     3) Paige Bray                      4) Lauren Gronewold
 6  Byron                                               1:46.04
     1) Elyse Adkins                    2) Megan Headley
     3) Cara Cortese                    4) Jael Christensen
 7  Winnebago                                           1:47.14
     1) Jacquie Baker                   2) Abbey Carver
     3) Michele Polkowski               4) Lea Daly
 8  Athens                                              1:47.19
     1) Morgan Wells                    2) Holly Crocher
     3) Lauren Grieve                   4) Kelsey Penrod
 9  Erie [Coop]                                         1:48.08
     1) Corrie Reiley                   2) Heather Strike
     3) Paige Rus                       4) Courtney Cobert

Event 18  Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 3:45.14  5/23/2005   Freeburg, Freeburg                        
                         K Mense, A Alberts, K Weber, B Whitworth          
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)                    3:59.22
     1) Jordyn Nettleton                2) LaToya Baillie
     3) Sydni Meunier                   4) Angel Gaesser
 2  Eureka                                              4:01.27
     1) Shelby Kupferschmid             2) Quincy McSweeney
     3) Jacey Hartman                   4) Kalla Gold
 3  Breese (Mater Dei)                                  4:01.37
     1) Laura Schlueter                 2) Madeline Lager
     3) Ellen Toennies                  4) Paige Richards
 4  Moweaqua (Central A & M)                            4:02.22
     1) Mikaela Cole                    2) Madison Renfro
     3) Kaitlyn Corzine                 4) Taylor Adcock
 5  Oregon                                              4:03.21
     1) Maisie Mahoney                  2) Sam Judge
     3) Delaney Mahoney                 4) Kate Groenhagen
 6  Pleasant Plains                                     4:03.89
     1) Morgan Demczak                  2) Megan Craven
     3) Hannah Hergenrother             4) Ashley Race
 7  Lexington                                           4:04.41
     1) Taylor Winterland               2) Kaley Ummel
     3) Lexi Leake                      4) Sydney Freed
 8  Port Byron (Riverdale)                              4:05.18
     1) Amanda Brummet                  2) Hannah Arnold
     3) Liz Oltman                      4) Elle May
 9  Mackinaw (Deer Creek-M.)                            4:10.92
     1) Becca Johnson                   2) Sarah Lisanby
     3) Jessie Graham                   4) Calan Johnson

Event 25  Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 9:22.05  5/22/2010   Hampshire, Hampshire                      
                         P Membrano, T Phu, H Plichta, C Kruse             
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Lake Villa (Lakes)                                  9:24.02
     1) Hannah Wittman                  2) Grace Dean
     3) Brittani Griesbaum              4) Danielle Griesbaum
 2  Lombard (Montini)                                   9:32.09
     1) Brittany Fisher                 2) Ericka Laviste
     3) Catherine Kitz                  4) Theresa Connelly
 3  Petersburg (PORTA) [Coop]                           9:33.45
     1) Amy Yeoman                      2) Kylie McKinney
     3) Mackenzie Griffin               4) Kristen Rohrer
 4  Peoria (Notre Dame)                                 9:36.76
     1) Jessie Wynn                     2) Caitlin Evers
     3) Lauren Christianson             4) Maureen Lawless
 5  Champaign (St. Thomas More)                         9:36.99
     1) Gen Harrington                  2) Randa Harshbarger
     3) Regan Kelley                    4) Elizabeth Bristow
 6  Effingham (H.S.)                                    9:38.98
     1) Bethany Donaldson               2) Jenna Bingham
     3) Chelsea Bingham                 4) Kelsey Cramsey
 7  Vernon Hills                                        9:39.23
     1) Abbie Letts                     2) Tara Rooney
     3) Samantha Hershman               4) Danielle Fiarito
 8  Mattoon                                             9:39.85
     1) Victoria Drake                  2) Taylor Smith
     3) Cassy Shaffer                   4) Megan Shaffer
 9  Washington                                          9:44.08
     1) Alyssa Johnson                  2) Ashlee Knott
     3) Haley Willis                    4) Danielle Williams
10  Chatham (Glenwood)                                  9:45.97
     1) Rachel Crowley                  2) Kirsten Aydt
     3) Breianna Lowe                   4) Erica Rideout
11  Glen Ellyn (Glenbard South)                         9:50.62
     1) Monica Byrne                    2) Katie James
     3) Jayme Schlenker                 4) Shannon Cadagin
12  Lansing (Illiana Christian)                        10:05.50
     1) Kristen Brink                   2) Lauren Brink
     3) Monica Smits                    4) Alexa Beezhold

Event 26  Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 47.86  5/23/2009   Rock Island (H.S.), Rock Island             
                       C Turner, T Roberts, G Johnson, B Hart            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Springfield (Southeast)                               47.53R
     1) Yakira Washington               2) Shirley Jones
     3) Shawnise Stelivan               4) Charday Crawford
 2  Melrose Park (Walther Lutheran)                       48.01
     1) Anna Strong                     2) Melanie Ransom
     3) Arra Strong                     4) MaShayla Kirksy
 3  Champaign (Centennial)                                48.95
     1) Dominique Lewis                 2) Avona Greene
     3) LaToyah Mason                   4) Bertha Frazier
 4  Urbana (H.S.)                                         48.99
     1) Lateshia Dove                   2) Alyssa Wood
     3) Anisha Coleman                  4) Dominique Johnson
 5  Carbondale (H.S.)                                     49.01
     1) Shaneice Bufford                2) Iesha Croft
     3) Kaliyah Cobb                    4) Chrissa Harris
 6  Freeport (H.S.)                                       49.28
     1) Gabby Nickel                    2) Ashley Simmons
     3) Marisela Arana                  4) Lakonka Collins
 7  Chicago (Brooks)                                      49.72
     1) Sariaya Phillips                2) Ebony McClendon
     3) Tamara Jones                    4) Anisa Muhammad
 8  Aurora (A. Christian)                                 49.81
     1) Alyssa Andersen                 2) Maddie Saloga
     3) Natasha Brown                   4) Alyssa Henzel
 9  Peoria (Manual)                                       50.26
     1) Tatiana Hicks                   2) Kayla Kitt
     3) Raven Bailey                    4) Kiera Stuckey

Event 31  Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 1:40.28  5/22/2010   Springfield (Southeast), Springfield      
                         A Brown, M Davis, S Stelivan, A Harden            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Springfield (Southeast)                             1:40.38
     1) Brion Portis                    2) Shirley Jones
     3) Shawnise Stelivan               4) Charday Crawford
 2  Champaign (Centennial)                              1:41.87
     1) Avona Greene                    2) Olivia Knox
     3) LaToyah Mason                   4) Bertha Frazier
 3  Urbana (H.S.)                                       1:41.90
     1) Lateshia Dove                   2) Alyssa Wood
     3) Anisha Coleman                  4) Dominique Johnson
 4  Carbondale (H.S.)                                   1:42.78
     1) Shaneice Bufford                2) Iesha Croft
     3) Kaliyah Cobb                    4) Chrissa Harris
 5  Vernon Hills                                        1:43.12
     1) Taylor Krue                     2) Taylor Pearson
     3) Alison Peacock                  4) Allison Tran
 6  Aurora (A. Christian)                               1:43.72
     1) Alyssa Andersen                 2) Alyssa Henzel
     3) Peyton Wade                     4) Natasha Brown
 7  Geneseo                                             1:43.85
     1) Rayne Bodeen                    2) Samantha Mannon
     3) Hannah Waller                   4) Kaci Storm
 8  Kankakee                                            1:45.33
     1) Brittney Griffin                2) Kenyae Collins
     3) Kshonna Hubert                  4) Tyjuana Eason
 9  Melrose Park (Walther Lutheran)                     1:46.73
     1) Melanie Ransom                  2) Dana Turner
     3) Arra Strong                     4) Isimeme Edeko

Event 36  Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 3:54.53  5/23/2009   Glen Ellyn (Glenbard Sout, Glen Ellyn (   
                         E Gniatczyk, K Iacobazzi, V Wass, L O'Brien       
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Richton Park (Rich South)                           3:52.64R
     1) Cierra Garrett                  2) Ninaa Edwards
     3) Taylor Kriha                    4) DeAsia Garrett
 2  Vernon Hills                                        3:56.39
     1) Taylor Pearson                  2) Taylor Krue
     3) Alison Peacock                  4) Allison Tran
 3  Melrose Park (Walther Lutheran)                     3:57.05
     1) Anna Strong                     2) Isimeme Edeko
     3) Arra Strong                     4) Melanie Ransom
 4  Champaign (Centennial)                              3:58.97
     1) Olivia Knox                     2) Dominique Lewis
     3) LaToyah Mason                   4) Bertha Frazier
 5  Plano                                               3:59.61
     1) Lizy Urbina                     2) Ijeoma Agomo
     3) Natasha Green                   4) Zhate Jackson
 6  Mahomet (M.-Seymour)                                3:59.92
     1) Twinkle Mehta                   2) Jessica Burke
     3) Allie Melchi                    4) Jessica Melchi
 7  Glen Ellyn (Glenbard South)                         4:04.32
     1) Taylor Bivins                   2) Kasia Gnaitczyk
     3) Sarah Johnson                   4) Katelyn Hill
 8  Galesburg (H.S.)                                    4:04.67
     1) Becca Ladner                    2) Delaney Duncan
     3) Hanna Hawkins                   4) Markesha Harden
 9  Dunlap                                              4:07.26
     1) Damilola Taiwo                  2) Grace Xu
     3) Kiara Brown                     4) Muriel Unseth

Event 43  Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 9:04.14  5/24/2008   Barrington, Barrington                    
                         R Tracy, K Bingham, S Learch, M Glantz            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Wheaton (W. Warrenville South)                      8:59.03R
     1) Amy Yong                        2) Erin Herrmann
     3) Hope Schmelzle                  4) McKenna Kiple
 2  Glen Ellyn (Glenbard West)                          9:00.72R
     1) Maddie Nagle                    2) Julia Sakach
     3) Madeline Perez                  4) Emma Reifel
 3  Mt. Prospect (Prospect)                             9:06.18
     1) Christina Santiago              2) Brooke Wolfe
     3) Laura Maibuecher                4) Lauren Poplawski
 4  Palatine (H.S.)                                     9:15.36
     1) Cassidy McPherson               2) Tess Wasowicz
     3) Kara Burton                     4) Taylor Tenca
 5  Elmhurst (York)                                     9:17.27
     1) Kayla Spencer                   2) Shari Lund
     3) Hannah Wahlgren                 4) Michelle Frigo
 6  Downers Grove (North)                               9:17.71
     1) Gabrielle Hesslau               2) Meghan Bonfield
     3) Stephanie Urbancik              4) Jillian Kothanek
 7  Yorkville                                           9:18.68
     1) Esther Bell                     2) Casey Kramer
     3) Kelsey Leedy                    4) Ali Hester
 8  Naperville (North)                                  9:18.89
     1) Ellie Gschwendtner              2) Rachel Weathered
     3) Alex Moxon                      4) Maria McDaniel
 9  Park Ridge (Maine South)                            9:19.22
     1) Emma Ropski                     2) Austen Beaugureau
     3) Emily Leonard                   4) Megan Lemersal
10  Winnetka (New Trier)                                9:19.50
     1) Samantha Wade                   2) Anna Berglund
     3) Mimi Smith                      4) Julie Jackson
11  St. Charles (North)                                 9:21.98
     1) Sydney Stuenkel                 2) Megan Young
     3) Natalia Gawlik                  4) Jessica Scheets
12  LaGrange (Lyons)                                    9:22.95
     1) Kate Heinz                      2) Lisa Gordon
     3) Randie Speir                    4) Amy Bazzoni

Event 44  Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 46.23  5/24/2008   E St Louis Sr, East St Louis                
                       C Wilson, C Robinson, D McNeal, R Nash            
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Bolingbrook                                           46.58
     1) Rosemary Onyeguble              2) Jessica Watkins
     3) Kym Taylor                      4) Kim Azie
 2  Frankfort (Lincoln-Way East)                          47.66
     1) Sydney Barrera                  2) Maria Perozzi
     3) Dana O'Grady                    4) Aaliyah Brown
 3  Flossmoor (Homewood-F.)                               47.72
     1) Shayna Nwokenkwo                2) Taylor Farley
     3) Taylor Lynch                    4) Christin Salley
 4  Rock Island (H.S.)                                    47.72
     1) Mystique Thompson               2) LaCresha Linton
     3) Troy Jackson                    4) Trineisha Gray
 5  Belleville (West)                                     48.00
     1) Kristyon Tolliver               2) Tatyana Lewis
     3) Asia Cochran                    4) Abrea Hopson
 6  Belleville (East)                                     48.10
     1) Jessica McCaskill               2) Chante Mosby
     3) Sidne' Williamson               4) Aniecia Brewster
 7  Evanston (Twp.)                                       48.17
     1) Parker English                  2) Margaret Bamgbose
     3) Kaylyn Pryor                    4) Jahnell Horton
 8  Naperville (Neuqua Valley)                            48.43
     1) Alex Rozgony                    2) Maya Neal
     3) Savannah Carson                 4) Caitlin Blalock
 9  Gurnee (Warren)                                       48.66
     1) Marquesa Daniels                2) Aly Lowe
     3) Autumn Santos                   4) Brittny Ellis

Event 49  Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 1:37.97  5/23/2003   Evanston(Twp), Evanston (Twp)             
                         C Evans, M Edwards, D Hill, T henry               
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Belleville (East)                                   1:39.77
     1) Jessica McCaskill               2) Chante Mosby
     3) Sidne' Williamson               4) Aniecia Brewster
 2  East St. Louis                                1:39.81
     1) NiJia McNamee                   2) Markita Rush
     3) Brandy Griffin                  4) Daria Walker
 3  Rock Island (H.S.)                                  1:41.00
     1) Mystique Thompson               2) Trineisha Gray
     3) LaCresha Linton                 4) Troy Jackson
 4  Belleville (West)                                   1:41.52
     1) Kristyon Tolliver               2) Tatyana Lewis
     3) Camelia Nicholson               4) Abrea Hopson
 5  Flossmoor (Homewood-F.)                             1:41.88
     1) Christin Salley                 2) Kaiya Brown
     3) Taylor Lynch                    4) Taylor Farley
 6  Romeoville (H.S.)                                   1:42.32
     1) Colleen Lilly                   2) Angel Jones
     3) Latasha Fizer                   4) Kaitlyn Hammock
 7  Minooka                                             1:42.41
     1) Bethany Bachmann                2) Angelica Estrada
     3) Lauren Jonen                    4) Janile Rogers
 8  Plainfield (North)                                  1:43.59
     1) Khristian Jones                 2) Ashlee Ojediran
     3) Jaclyn Aremka                   4) Jazmine Frank
 9  Cary (C.-Grove)                                     1:43.88
     1) Annie McGarrigle                2) Kathie Wollney
     3) Jenni Maki                      4) Sarah Ryan

Event 54  Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 3:45.14  5/23/1984   E St Louis Lincoln, East St Louis Lincoln 
                         R Rucker, N Thompson, M Gilbert, M Byrd           
    School                                               Finals 
================================================================
 1  Belleville (West)                                   3:50.67
     1) Jasmine Berry                   2) Tatyana Lewis
     3) Camelia Nicholson               4) Jessica Oranika
 2  Frankfort (Lincoln-Way East)                        3:52.45
     1) Dana O'Grady                    2) Maria Perozzi
     3) Nicole Nepote                   4) Aaliyah Brown
 3  Evanston (Twp.)                                     3:53.22
     1) Parker English                  2) Kaylyn Pryor
     3) Joppa Banks                     4) Jahnell Horton
 4  East St. Louis                                3:55.05
     1) Markita Rush                    2) NiJia McNamee
     3) Rachel Campbell                 4) Rheyana Branch
 5  St. Charles (East)                                  3:55.91
     1) Kelsey Gentry                   2) Jordan Shead
     3) Allison Chmelik                 4) Britney Williams
 6  Crete (C.-Monee)                                    3:58.03
     1) Loucreasha Smith                2) Breanna Young
     3) Latris Daniels                  4) Tineja Foy
 7  Springfield (H.S.)                                  3:59.06
     1) Kirby Hale                      2) Christina Kropid
     3) Mady McCarty                    4) Miriam Agamah
 8  Elmhurst (York)                                     3:59.98
     1) Alexandra Harrell               2) Michelle Frigo
     3) Shante Dansby                   4) Josephine Jelinek
 9  Belleville (East)                                   4:01.24
     1) Keanna McIntyre                 2) Taylor Sunkett
     3) Jasmine Gilmore                 4) Aniecia Brewster

Event 7  Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 9:20.40  5/22/2010   Palos Heights (Chicago Ch, Palos Height   
                         K Harms, J Kamp, J VanDyk, S Kamp                 
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Erie [Coop]                                         9:54.77Q 
     1) 267 Reiley, Corrie              2) 268 Remley, Brooke             
     3) 264 Jensen, Breanna             4) 260 Cooney, Danielle           
  2 Eureka                                              9:55.51q 
     1) 281 Knapp, Valerie              2) 278 Herrman, Kinsey            
     3) 290 Young, Kelsey               4) 285 McSweeney, Quincy          
  3 Byron                                              10:01.83q 
     1) 94 Holloway, Brooke             2) 91 Dinges, Ashley              
     3) 97 McCarey, Erin                4) 95 Kuhnen, Taylor              
  4 Newton                                             10:03.88  
     1) 542 Michl, Jackie               2) 546 Woods, Katie               
     3) 536 Davidson, Lexie             4) 543 Michl, Jamie               
  5 Heyworth                                           10:10.51  
     1) 377 Reinthaler, Claire          2) 374 Moore, Gina                
     3) 375 O'Neal, Allyson             4) 378 Sinn, Hollie               
  6 Kewanee (Wethersfield) [C                          10:14.75  
     1) 396 Jackson, Maddie             2) 391 Cline, Kaitlyn             
     3) 399 Parsons, Kristen            4) 400 Roman, Karissa             
  7 Springfield (Lutheran)                             10:16.52  
     1) 691 Garwood, Kristen            2) 694 Kauffman, Jonna            
     3) 693 Hennig, Angela              4) 692 Heavisides, Jaelin         
  8 Downs (Tri-Valley)                                 10:21.56  
     1) 227 Peterson, Christine         2) 229 Symanski, Alex             
     3) 224 Holliday, Vanessa           4) 225 Kulb, Athena               
  9 Tolono (Unity)                                     10:23.74  
     1) 762 Seiler, Laura               2) 765 Walsten, Sonya             
     3) 764 Stumborg, Katilynn          4) 758 Daly, Annie                
 10 Chicago (Latin)                                    10:43.19  
     1) 168 Nadler, Abigail             2) 155 Baker, Michaella           
     3) 169 Orloff, Reba                4) 154 Andruzzi, Rebecca          
 11 Carthage (Illini West)                             10:50.99  
     1) 137 White, Lauren               2) 130 Fox, Jessica               
     3) 132 Gold, Emily                 4) 127 Campbell, Bradee           
Heat  2 Preliminaries
  1 Decatur (St. Teresa)                                9:43.75Q 
     1) 204 Devereux, Ellen             2) 215 Wujek, Kelsie              
     3) 202 Burgener, Megan             4) 207 Handley, Ivy               
  2 Tremont                                             9:46.65q 
     1) 773 Miller, Haley               2) 774 O'Connor, Sam              
     3) 768 Finnegan, Hannah            4) 766 Bolliger, Haley            
  3 Monmouth (M.-Roseville)                             9:47.79q 
     1) 483 Marlow, Ciara               2) 478 Daniel, Brittany           
     3) 479 Dulin, Maddie               4) 477 Byrne, Megan               
  4 Aledo (Mercer County)                               9:51.90q 
     1) 1 Biddle, Miranda               2) 7 Ortberg, Jenna               
     3) 5 McKnight, Christina           4) 2 Brokaw, Sydney               
  5 Gillespie                                          10:04.11  
     1) 339 Rosentreter, Tateum         2) 335 Goldasich, Allison         
     3) 340 Ross, Tyler                 4) 331 Burns, Alexis              
  6 Oregon                                             10:07.56  
     1) 558 Rogers, Jenn                2) 560 Sanders, McCahl            
     3) 556 Mahoney, Maisie             4) 550 Groenhagen, Kate           
  7 Henry (H.-Senachwine) [Co                          10:07.60  
     1) 368 Woodall, Nicole             2) 360 Kereta, Amber              
     3) 362 Martynowski, Alyssa         4) 361 Kingery, Rachel            
  8 Somonauk                                           10:21.16  
     1) 669 Towle, Jaimie               2) 666 Clark, Emily               
     3) 665 Bentley, Amanda             4) 670 Zaeske, Lauren             
  9 Seneca                                             10:25.85  
     1) 645 Vangelisti, Olivia          2) 644 Sapyta, Jessica            
     3) 639 Collet, Caroline            4) 636 Anderson, Rylee            
 10 Arcola                                             10:31.28  
     1) 30 Lindenmeyer, Erin            2) 25 Conlin, Alexis              
     3) 29 Karmazinas, Klaire           4) 26 Edwards, Taylor             
 11 Chester                                            10:45.46  
     1) 138 Atchison, Mikayla           2) 150 Yankey, Taylor             
     3) 142 Hartman, Holly              4) 146 Reid, Emily                
Heat  3 Preliminaries
  1 Breese (Mater Dei)                                  9:40.09Q 
     1) 71 Schlueter, Laura             2) 65 Huelskamp, Kourtney         
     3) 67 Lager, Madeline              4) 72 Toennies, Ellen             
  2 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             9:46.12q 
     1) 716 Pridemore, Alyssa           2) 715 Paden, Jolee               
     3) 704 Brooks, Veronia             4) 702 Blaase, Chelsea            
  3 Teutopolis                                          9:56.30q 
     1) 751 Schmidt, Michelle           2) 752 Waldhoff, Emily            
     3) 740 Breer, Elena                4) 753 Weichman, Megan            
  4 Manlius (Bureau Valley)                             9:59.54q 
     1) 443 Weidner, Regan              2) 438 Johnson, Katelin           
     3) 441 Sanden, Kimi                4) 444 Wilson, Tanner             
  5 Monticello                                         10:01.53q 
     1) 489 Foley, Emily                2) 495 Tutich, Maddie             
     3) 494 Smith, Emily                4) 491 Houska, Hannah             
  6 Westmont                                           10:03.85  
     1) 794 Arndt, Kate                 2) 798 Barry, Sara                
     3) 799 Cross, Alayne               4) 795 Arndt, Maggie              
  7 Pleasant Plains                                    10:23.01  
     1) 591 Demczak, Morgan             2) 601 Salvacion, Sabrina         
     3) 600 Rohr, Olivia                4) 599 Race, Ashley               
  8 Moweaqua (Central A & M)                           10:23.09  
     1) 501 Cole, Mikaela               2) 504 Heaton, Allie              
     3) 510 Zindel, Megan               4) 507 Seitz, Paige               
  9 Carterville                                        10:23.57  
     1) 110 Breedan, Aurora             2) 115 Hunt, Ashtyn               
     3) 120 Skinner, Jennifer           4) 121 Skinner, Nina              
 10 Ottawa (Marquette)                                 10:24.68  
     1) 572 Smith, Hannah               2) 565 Aurit, Dani                
     3) 566 Bugelholl, Katie            4) 568 Dyche, Elizabeth           
 11 Minonk (Fieldcrest)                                10:28.98  
     1) 461 Holland, Tessa              2) 465 Pongracz, Caitlin          
     3) 463 Kroeschen, Alivia           4) 464 McMullen, Addie            
 12 Fairfield [Coop]                                   11:08.23  
     1) 296 Simpson, Paige              2) 295 Pond, Annie                
     3) 291 Currier, Trystin            4) 294 Musgrave, Caelyn           
 
Event 8  Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 48.56  5/23/2005   Normal (University), Normal (University)    
                       S Dilbeck, C Golden, D Julious, N Neal            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Gibson City (G.C.-Melvin-                             50.07Q 
     1) 325 Meyer, Jess                 2) 326 Nagle, Lauren              
     3) 328 Nettleton, Jordyn           4) 322 Gaesser, Angel             
  2 Port Byron (Riverdale)                                50.88  
     1) 607 Brummet, Amanda             2) 613 Oltman, Liz                
     3) 609 Claus, Lauren               4) 612 May, Elle                  
  3 Sherrard                                              50.97  
     1) 663 Wollenburg, Rebekah         2) 660 Kirwan, Katie              
     3) 654 Adams, Stephanie            4) 656 Crawley, Danielle          
  4 Chester                                               51.52  
     1) 139 Bindel, Sarah               2) 143 Lawerence, Maribeth        
     3) 147 Rucker, McKenzi             4) 145 Nesbit, DeNa               
  5 St. Joseph (S.J.-Ogden)                               51.69  
     1) 714 Masters, Tori               2) 710 Hamer, Kristen             
     3) 705 Cheek, Kenzie               4) 708 Graham, Hannah             
  6 Pleasant Plains                                       51.73  
     1) 596 McGraw, Katie               2) 593 Hergenrother, Hannah       
     3) 604 Stouffe, Leeann             4) 590 Craven, Megan              
  7 Greenville                                            52.41  
     1) 346 Cohen, Ebony                2) 349 Moore, Alyssa              
     3) 347 Degler, Abby                4) 352 Weiss, Brooke              
  8 Bridgeport (Red Hill)                                 52.92  
     1) 79 Potts, Hailey                2) 81 Seitzinger, Shelby          
     3) 78 Perry, Heather               4) 76 Ellingsworth, Emilee        
Heat  2 Preliminaries
  1 Chicago (Latin)                                       50.05Q 
     1) 161 Foresti, Alessandra         2) 164 Huzenis, Olivia            
     3) 163 Harris, Kristina            4) 160 Coklow, Camille            
  2 Athens                                                50.37q 
     1) 44 Penrod, Kelsey               2) 40 Grieve, Lauren              
     3) 38 Crocher, Holly               4) 45 Wells, Morgan               
  3 Moweaqua (Central A & M)                              50.60q 
     1) 506 Renfro, Madison             2) 503 Corzine, Kaitlyn           
     3) 508 Sloan, Shelby               4) 499 Adcock, Taylor             
  4 Decatur (St. Teresa)                                  50.86  
     1) 210 Quehl, Shannen              2) 211 Raycraft, Claire           
     3) 212 Reedy, Emma                 4) 203 Dayson, Camila             
  5 Winnebago                                             51.24  
     1) 814 Baker, Jacquie              2) 815 Carver, Abbey              
     3) 822 Polkowski, Michele          4) 817 Daly, Lea                  
  6 Taylor Ridge (Rockridge)                              51.86  
     1) 734 Hasson, Devin               2) 735 Lape, Madi                 
     3) 732 Bower, Daisy                4) 736 Lawless, Bre               
  7 Teutopolis                                            52.20  
     1) 744 Drees, Morgan               2) 748 Hoene, Julie               
     3) 749 Jansen, Lauren              4) 746 Higgs, Molly               
  8 Elmhurst (Immaculate Conc                             52.64  
     1) 251 Mesnard, Marissa            2) 252 Spell, Demetra             
     3) 253 Stahl, Stephanie            4) 250 Horan, Cara                
Heat  3 Preliminaries
  1 Eureka                                                49.35Q 
     1) 283 Kupferschmid, Shelby        2) 286 Meiss, Serena              
     3) 277 Hartman, Jacey              4) 276 Gold, Kalla                
  2 Momence                                               50.37q 
     1) 467 Dockery, Deidra             2) 472 Reynolds, Brianna          
     3) 475 Williams, Brianna           4) 468 Gibbs, Ariel               
  3 Byron                                                 51.07  
     1) 85 Adkins, Elyse                2) 88 Cortese, Cara               
     3) 87 Christensen, Jael            4) 93 Headley, Megan              
  4 Spring Valley (Hall)                                  51.55  
     1) 681 Huffaker, Amber             2) 680 Hoffert, Katie             
     3) 678 Favero, Jordyn              4) 684 Mosbach, Liz               
  5 Christopher                                           51.60  
     1) 183 Barton, Nichole             2) 192 Rodgers, Paige             
     3) 185 Blain, Morgan               4) 189 Mifflin, Brandy            
  6 Kewanee (H.S.)                                        52.64  
     1) 389 Peed, Erin                  2) 386 Guerrero, Maria            
     3) 388 Jordan, Amber               4) 383 Chandler, Raeshonda        
  7 Dwight [Coop]                                         52.92  
     1) 235 Murphy, Kacy                2) 231 Bruner, Lisa               
     3) 237 Schultz, Chelsea            4) 236 Residori, Haley            
  8 Nashville                                             53.42  
     1) 514 Dalman, Courtney            2) 512 Brink, Jada                
     3) 515 Eickmeyer, Macee            4) 518 Kirchner, Allison          
Heat  4 Preliminaries
  1 South Holland (Seton Acad                             48.92Q 
     1) 672 Gardner, Jasmine            2) 671 Adams, Mykel               
     3) 673 Guy, Hunter                 4) 677 Terry, DeJanae             
  2 Carthage (Illini West)                                50.18q 
     1) 131 Goetz, Halie                2) 126 Bray, Paige                
     3) 134 Gronewold, Michaela         4) 133 Gronewold, Lauren          
  3 Kewanee (Wethersfield) [C                             50.71q 
     1) 395 Fisher, Sara                2) 393 Debord, Mary               
     3) 403 Thomson, Margaret           4) 394 Dynes, Erica               
  4 Oregon                                                51.59  
     1) 548 Absher, Devyn               2) 557 Nordman, Angela            
     3) 563 Wright, Emylyn              4) 554 Long, Cydney               
  5 Amboy [A.-LaMoille Coop]                              52.17  
     1) 17 Ely, Madeline                2) 15 Barrett, Avery              
     3) 20 Schultz, Whitney             4) 18 McCoy, Ashley               
  6 Carterville                                           52.38  
     1) 117 Meyer, Miranda              2) 112 Edwards, Mercedes          
     3) 118 Pilz, Amy                   4) 119 Rogers, Chey               
  7 Fithian (Oakwood) [Coop]                              52.45  
     1) 313 Bennett, Hailey             2) 318 Sadlik, Cheyenne           
     3) 317 Kitchens, Summer            4) 315 Elliott, Angela            
  8 Piasa (Southwestern)                                  59.41  
     1) 588 Roberts, Natalee            2) 582 Gillespie, Danielle        
     3) 585 Jenkins, Lauren             4) 587 Meierotto, Lizzie          

Event 13  Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 1:43.48  5/23/2000   Rochester, Rochester                      
                         K Heath, C Keller, A Laningham, S Kemp            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Carthage (Illini West)                              1:44.88Q 
     1) 131 Goetz, Halie                2) 128 Carlisle, Aubrie           
     3) 126 Bray, Paige                 4) 133 Gronewold, Lauren          
  2 Athens                                              1:46.06q 
     1) 45 Wells, Morgan                2) 38 Crocher, Holly              
     3) 40 Grieve, Lauren               4) 44 Penrod, Kelsey              
  3 Oregon                                              1:47.31  
     1) 554 Long, Cydney                2) 555 Mahoney, Delaney           
     3) 557 Nordman, Angela             4) 556 Mahoney, Maisie            
  4 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             1:48.53  
     1) 714 Masters, Tori               2) 710 Hamer, Kristen             
     3) 705 Cheek, Kenzie               4) 708 Graham, Hannah             
  5 Piasa (Southwestern)                                1:50.26  
     1) 588 Roberts, Natalee            2) 582 Gillespie, Danielle        
     3) 585 Jenkins, Lauren             4) 587 Meierotto, Lizzie          
  6 Gibson City (G.C.-Melvin-                           1:50.43  
     1) 320 Angelos, Chrissy            2) 326 Nagle, Lauren              
     3) 325 Meyer, Jess                 4) 327 Nettleton, Jaymi           
  7 Teutopolis                                          1:50.80  
     1) 754 Westendorf, Rachel          2) 748 Hoene, Julie               
     3) 749 Jansen, Lauren              4) 746 Higgs, Molly               
  8 Nashville                                           1:51.75  
     1) 513 Dalman, Cortney             2) 512 Brink, Jada                
     3) 515 Eickmeyer, Macee            4) 518 Kirchner, Allison          
Heat  2 Preliminaries
  1 Sherrard                                            1:46.01Q 
     1) 663 Wollenburg, Rebekah         2) 657 Crippen, Chelsey           
     3) 660 Kirwan, Katie               4) 656 Crawley, Danielle          
  2 Port Byron (Riverdale)                              1:46.10q 
     1) 607 Brummet, Amanda             2) 606 Arnold, Hannah             
     3) 613 Oltman, Liz                 4) 612 May, Elle                  
  3 Decatur (St. Teresa)                                1:47.60  
     1) 208 Layden, Jenna               2) 209 Niebrugge, Monica          
     3) 212 Reedy, Emma                 4) 203 Dayson, Camila             
  4 Henry (H.-Senachwine) [Co                           1:48.90  
     1) 369 Yanke, Melanie              2) 355 Cluskey, Emma              
     3) 360 Kereta, Amber               4) 359 Kereta, Amanda             
  5 Fisher                                              1:50.74  
     1) 306 Clifton, Carli              2) 309 Masko, Gina                
     3) 307 Heffernan, Olivia           4) 308 Marry, Miranda             
  6 Mackinaw (Deer Creek-M.)                            1:51.00  
     1) 429 Johnson, Becca              2) 432 Lisanby, Sarah             
     3) 431 Johnson, Rachel             4) 430 Johnson, Calan             
  7 Christopher                                         1:51.35  
     1) 183 Barton, Nichole             2) 192 Rodgers, Paige             
     3) 185 Blain, Morgan               4) 189 Mifflin, Brandy            
  8 Chester                                             1:54.14  
     1) 143 Lawerence, Maribeth         2) 138 Atchison, Mikayla          
     3) 147 Rucker, McKenzi             4) 145 Nesbit, DeNa               
Heat  3 Preliminaries
  1 South Holland (Seton Acad                           1:46.22Q 
     1) 672 Gardner, Jasmine            2) 674 Jeanty, Nancy              
     3) 673 Guy, Hunter                 4) 677 Terry, DeJanae             
  2 Byron                                               1:46.83q 
     1) 85 Adkins, Elyse                2) 93 Headley, Megan              
     3) 88 Cortese, Cara                4) 87 Christensen, Jael           
  3 Erie [Coop]                                         1:47.05q 
     1) 267 Reiley, Corrie              2) 270 Strike, Heather            
     3) 269 Rus, Paige                  4) 259 Cobert, Courtney           
  4 Neoga                                               1:49.63  
     1) 526 French, Kasey               2) 530 Ott, Olivia                
     3) 532 Walk, Erin                  4) 525 Croy, Courtney             
  5 Carterville                                         1:50.45  
     1) 119 Rogers, Chey                2) 115 Hunt, Ashtyn               
     3) 120 Skinner, Jennifer           4) 118 Pilz, Amy                  
  6 Momence                                             1:50.90  
     1) 467 Dockery, Deidra             2) 473 Somerville, Samantha       
     3) 475 Williams, Brianna           4) 472 Reynolds, Brianna          
  7 Altamont                                            1:51.39  
     1) 9 Goldstein, Leah               2) 10 Tillman, Renee              
     3) 12 York, Kelsey                 4) 13 Ziegler, Grace              
  8 Winnetka (North Shore Cou                           1:53.99  
     1) 828 Mabie, Rachel               2) 827 Mabie, Heather             
     3) 823 Deuble, Aleda               4) 824 Formolo, Cassi             
Heat  4 Preliminaries
  1 Sullivan [Coop]                                     1:43.93Q 
     1) 724 Decesaro, Mollee            2) 726 McClain, Amanda            
     3) 727 Neuhauser, Emily            4) 728 Neuhauser, Paige           
  2 Winnebago                                           1:46.79q 
     1) 814 Baker, Jacquie              2) 815 Carver, Abbey              
     3) 822 Polkowski, Michele          4) 817 Daly, Lea                  
  3 Williamsville                                       1:47.70  
     1) 808 Peterman, Paige             2) 807 McCain, Caitlin            
     3) 811 Stump, Regan                4) 809 Rhodes, Rachel             
  4 Rushville (R.-Industry)                             1:49.27  
     1) 631 Muniania, Josie             2) 634 Thomas, Ashley             
     3) 626 Collins, Allison            4) 632 Simpson, Rachel            
  5 Chicago (TEAM Englewood)                            1:50.49  
     1) 175 Brown, Kwanisha             2) 179 Green, Tatiana             
     3) 177 Finner, Tangie              4) 181 Jackson, Shaquilla         
  6 Gillespie                                           1:51.33  
     1) 338 Morris, Kayli               2) 337 Manalia, Loni              
     3) 331 Burns, Alexis               4) 335 Goldasich, Allison         
  7 Taylor Ridge (Rockridge)                            1:51.90  
     1) 738 Parker, Ellery              2) 735 Lape, Madi                 
     3) 736 Lawless, Bre                4) 734 Hasson, Devin              
  8 Elmhurst (Immaculate Conc                           1:52.02  
     1) 251 Mesnard, Marissa            2) 252 Spell, Demetra             
     3) 249 Hill, Rachel                4) 250 Horan, Cara                

Event 18  Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
      RECORD: R 3:45.14  5/23/2005   Freeburg, Freeburg                        
                         K Mense, A Alberts, K Weber, B Whitworth          
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Eureka                                              4:03.07Q 
     1) 283 Kupferschmid, Shelby        2) 285 McSweeney, Quincy          
     3) 277 Hartman, Jacey              4) 276 Gold, Kalla                
  2 Port Byron (Riverdale)                              4:03.87q 
     1) 607 Brummet, Amanda             2) 606 Arnold, Hannah             
     3) 613 Oltman, Liz                 4) 612 May, Elle                  
  3 Spring Valley (Hall)                                4:08.54  
     1) 682 Keegan, Ashley              2) 680 Hoffert, Katie             
     3) 681 Huffaker, Amber             4) 684 Mosbach, Liz               
  4 St. Joseph (S.J.-Ogden)                             4:09.52  
     1) 703 Brooks, Loren               2) 714 Masters, Tori              
     3) 716 Pridemore, Alyssa           4) 708 Graham, Hannah             
  5 Downs (Tri-Valley)                                  4:10.63  
     1) 227 Peterson, Christine         2) 221 Elder, Greta               
     3) 222 Harpest, Madison            4) 225 Kulb, Athena               
  6 Piasa (Southwestern)                                4:14.85  
     1) 587 Meierotto, Lizzie           2) 583 Hallows, Bailey            
     3) 585 Jenkins, Lauren             4) 582 Gillespie, Danielle        
  7 Carterville                                         4:18.44  
     1) 121 Skinner, Nina               2) 124 Valerius, Jordan           
     3) 120 Skinner, Jennifer           4) 125 Wilson, Elisabeth          
  8 Nashville                                           4:19.63  
     1) 514 Dalman, Courtney            2) 518 Kirchner, Allison          
     3) 519 Redman, Jamie               4) 512 Brink, Jada                
Heat  2 Preliminaries
  1 Breese (Mater Dei)                                  4:03.54Q 
     1) 71 Schlueter, Laura             2) 67 Lager, Madeline             
     3) 72 Toennies, Ellen              4) 69 Richards, Paige             
  2 Pleasant Plains                                     4:05.94q 
     1) 591 Demczak, Morgan             2) 590 Craven, Megan              
     3) 593 Hergenrother, Hannah        4) 599 Race, Ashley               
  3 Henry (H.-Senachwine) [Co                           4:08.43  
     1) 369 Yanke, Melanie              2) 360 Kereta, Amber              
     3) 368 Woodall, Nicole             4) 359 Kereta, Amanda             
  4 Erie [Coop]                                         4:08.75  
     1) 259 Cobert, Courtney            2) 270 Strike, Heather            
     3) 260 Cooney, Danielle            4) 267 Reiley, Corrie             
  5 Marshall                                            4:13.81  
     1) 453 Murphy, Brianna             2) 452 Kuhn, Erika                
     3) 448 Henry, Madison              4) 449 Jones, Hannah              
  6 Newton                                              4:15.63  
     1) 542 Michl, Jackie               2) 541 Litzelman, Hannah          
     3) 536 Davidson, Lexie             4) 543 Michl, Jamie               
  7 Monmouth (M.-Roseville)                             4:22.45  
     1) 481 Gillen, Alejandra           2) 482 Harrell, Erica             
     3) 477 Byrne, Megan                4) 483 Marlow, Ciara              
  8 West Frankfort (Frankfort                           4:25.93  
     1) 789 Riddle, Nicole              2) 790 Scheele, Taylor            
     3) 787 Piersol, Kayla              4) 792 Williams, Alyssa           
Heat  3 Preliminaries
  1 Gibson City (G.C.-Melvin-                           4:01.01Q 
     1) 328 Nettleton, Jordyn           2) 321 Baillie, LaToya            
     3) 324 Meunier, Sydni              4) 322 Gaesser, Angel             
  2 Oregon                                              4:04.37q 
     1) 556 Mahoney, Maisie             2) 552 Judge, Sam                 
     3) 555 Mahoney, Delaney            4) 550 Groenhagen, Kate           
  3 Lexington                                           4:06.01q 
     1) 421 Winterland, Taylor          2) 418 Ummel, Kaley               
     3) 417 Leake, Lexi                 4) 416 Freed, Sydney              
  4 Mackinaw (Deer Creek-M.)                            4:06.68q 
     1) 429 Johnson, Becca              2) 432 Lisanby, Sarah             
     3) 428 Graham, Jessie              4) 430 Johnson, Calan             
  5 Williamsville                                       4:08.20  
     1) 808 Peterman, Paige             2) 807 McCain, Caitlin            
     3) 811 Stump, Regan                4) 809 Rhodes, Rachel             
  6 Braidwood (Reed-Custer)                             4:13.24  
     1) 60 Rich, Michelle               2) 54 Christensen, Maddie         
     3) 61 Zacharias, Morgan            4) 58 Hall, Stacie                
  7 Gillespie                                           4:20.15  
     1) 339 Rosentreter, Tateum         2) 337 Manalia, Loni              
     3) 331 Burns, Alexis               4) 335 Goldasich, Allison         
  8 Monticello                                          4:21.26  
     1) 492 Ness, Olivia                2) 487 Docherty, Annie            
     3) 489 Foley, Emily                4) 491 Houska, Hannah             
  9 Chicago (Latin)                                     4:30.94  
     1) 164 Huzenis, Olivia             2) 159 Cato, Bridget              
     3) 154 Andruzzi, Rebecca           4) 161 Foresti, Alessandra        
Heat  4 Preliminaries
  1 Moweaqua (Central A & M)                            4:02.91Q 
     1) 501 Cole, Mikaela               2) 506 Renfro, Madison            
     3) 503 Corzine, Kaitlyn            4) 499 Adcock, Taylor             
  2 Carthage (Illini West)                              4:07.81  
     1) 134 Gronewold, Michaela         2) 128 Carlisle, Aubrie           
     3) 126 Bray, Paige                 4) 133 Gronewold, Lauren          
  3 Kewanee (Wethersfield) [C                           4:08.32  
     1) 395 Fisher, Sara                2) 405 Wager, Nicole              
     3) 396 Jackson, Maddie             4) 400 Roman, Karissa             
  4 Byron                                               4:12.00  
     1) 95 Kuhnen, Taylor               2) 89 Criscione, Rose             
     3) 93 Headley, Megan               4) 91 Dinges, Ashley              
  5 Teutopolis                                          4:13.11  
     1) 741 Breer, Morgan               2) 751 Schmidt, Michelle          
     3) 744 Drees, Morgan               4) 753 Weichman, Megan            
  6 Farmington                                          4:14.43  
     1) 300 Fletcher, Calli             2) 301 Pasley, Paige              
     3) 298 Camp, Allyx                 4) 297 Broadway, Julie            
  7 Sullivan [Coop]                                     4:15.34  
     1) 728 Neuhauser, Paige            2) 727 Neuhauser, Emily           
     3) 724 Decesaro, Mollee            4) 726 McClain, Amanda            
  8 South Holland (Seton Acad                           4:21.97  
     1) 671 Adams, Mykel                2) 675 Mays, Kyla                 
     3) 672 Gardner, Jasmine            4) 676 Parker, DeJa               
  9 Westmont                                            4:29.54  
     1) 795 Arndt, Maggie               2) 803 May, Emma                  
     3) 798 Barry, Sara                 4) 801 Klewinski, Elisa           

Event 25  Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 9:22.05  5/22/2010   Hampshire, Hampshire                      
                         P Membrano, T Phu, H Plichta, C Kruse             
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Petersburg (PORTA) [Coop]                           9:36.51Q 
     1) 2143 Yeoman, Amy                2) 2138 McKinney, Kylie           
     3) 2136 Griffin, Mackenzie         4) 2139 Rohrer, Kristen           
  2 Champaign (St. Thomas Mor                           9:38.43q 
     1) 1615 Harrington, Gen            2) 1617 Kelley, Regan             
     3) 1616 Harshbarger, Randa         4) 1612 Bristow, Elizabeth        
  3 Chatham (Glenwood)                                  9:44.90q 
     1) 1623 Crowley, Rachel            2) 1621 Aydt, Kirsten             
     3) 1627 Lowe, Breianna             4) 1631 Rideout, Erica            
  4 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           9:46.21q 
     1) 1895 Byrne, Monica              2) 1901 James, Katie              
     3) 1908 Schlenker, Jayme           4) 1896 Cadagin, Shannon          
  5 Springfield (Sacred Heart                           9:52.52  
     1) 2225 House, Alex                2) 2228 McClain, Meghan           
     3) 2227 McClain, Bridget           4) 2231 Pohlman, Taylor           
  6 Stanford (Olympia)                                  9:52.76  
     1) 2252 Morr, Lindsay              2) 2255 Wigginton, Danielle       
     3) 2251 Bauer, Bailey              4) 2253 Springer, Naomi           
  7 Sycamore (H.S.)                                     9:53.08  
     1) 2271 Lalowski, Maggie           2) 2277 Strack, Tessa             
     3) 2265 Cole, Stephanie            4) 2275 Schroeder, Ali            
  8 Arlington Heights (St. Vi                           9:57.02  
     1) 1502 Carroll, Meghan            2) 1509 Winter, Hanna             
     3) 1505 Malek, Katie               4) 1503 Cooney, Shannon           
  9 Galena (H.S.) [Coop]                               10:03.61  
     1) 1853 Hayes, Jennifer            2) 1856 Wandsnider, Tianna        
     3) 1851 Ertmer, Taegen             4) 1850 Einsweiler, Hayley        
 10 Maple Park (Kaneland)                              10:07.04  
     1) 2004 Lesak, Amanda              2) 2003 Kucera, Jessica           
     3) 1997 Brundige, Maggie           4) 2007 Strang, Sydney            
 11 Murphysboro                                        10:15.02  
     1) 2072 Lindsey, Meagan            2) 2077 Vaughn, Audrey            
     3) 2069 Ciganovich, Bria           4) 2074 Reiff, Lena               
 12 Burbank (Queen of Peace)                           11:00.81  
     1) 1556 Kingsley, Bethany          2) 1553 Farvela, Karina           
     3) 1557 Knapczyk, Kristen          4) 1552 Crotty, Lauren            
Heat  2 Preliminaries
  1 Effingham (H.S.)                                    9:35.66Q 
     1) 1796 Donaldson, Bethany         2) 1791 Bingham, Jenna            
     3) 1790 Bingham, Chelsea           4) 1794 Cramsey, Kelsey           
  2 Lombard (Montini)                                   9:37.22q 
     1) 1973 Fisher, Brittany           2) 1977 Laviste, Ericka           
     3) 1976 Kitz, Catherine            4) 1972 Connelly, Theresa         
  3 Peoria (Notre Dame)                                 9:40.46q 
     1) 2132 Wynn, Jessie               2) 2125 Evers, Caitlin            
     3) 2123 Christianson, Lauren       4) 2127 Lawless, Maureen          
  4 Joliet (Catholic Academy)                           9:53.06  
     1) 1933 Kennedy, Erin              2) 1934 McSteen, Moira            
     3) 1935 Sartori, Rachelle          4) 1936 Sikorski, Frankie         
  5 Macomb                                              9:53.55  
     1) 1982 Paisley, Karyn             2) 1979 Bufe, Sarah               
     3) 1980 Harrison, Race             4) 1984 Westen, Lauren            
  6 Rock Falls                                          9:57.92  
     1) 2201 Davis, Paige               2) 2199 Clevenger, Dallas         
     3) 2207 Johnson, Aubree            4) 2198 Anderson, Katie           
  7 Dixon (H.S.)                                        9:58.73  
     1) 1777 Sondgeroth, Tiara          2) 1774 Pitman, Kirsten           
     3) 1773 Pitman, Katie              4) 1764 Bushman, Maggie           
  8 Princeton                                           9:59.39  
     1) 2156 Rhodes, C.J.               2) 2152 Birch, Kara               
     3) 2160 Storm, Sierra              4) 2155 Mead, Zoe                 
  9 Sterling (H.S.)                                     9:59.56  
     1) 2262 Wolber, Sarah              2) 2261 Wike, Charli              
     3) 2260 Sanchez, Mercedes          4) 2258 Crossley, Emily           
 10 Richmond (R.-Burton)                               10:09.27  
     1) 2175 Wanagas, April             2) 2170 Nelson, Alexis            
     3) 2161 Bayer, Skylar              4) 2168 Lytle, Shannon            
 11 Country Club Hills (Hillc                          10:34.22  
     1) 1748 Roberts, Jarriesa          2) 1749 Rolland, Shamira          
     3) 1738 Atwood, Antonique          4) 1754 Weddington, Joann         
 12 Evergreen Park                                     11:12.50  
     1) 1814 Koronkiewicz, Rachel       2) 1815 Morrison, Colleen         
     3) 1817 Radgowski, Emily           4) 1809 Campbell, Leeza           
 13 Chicago (Northside)                                11:13.68  
     1) 1690 O'Conor, Elizabeth         2) 1686 Johnson, Rory             
     3) 1687 Kaplan, Golda              4) 1696 Wendt, Lisa               
Heat  3 Preliminaries
  1 Lake Villa (Lakes)                                  9:32.66Q 
     1) 1957 Wittman, Hannah            2) 1950 Dean, Grace               
     3) 1952 Griesbaum, Brittani        4) 1953 Griesbaum, Danielle       
  2 Mattoon                                             9:40.17q 
     1) 2020 Drake, Victoria            2) 2026 Smith, Taylor             
     3) 2024 Shaffer, Cassy             4) 2025 Shaffer, Megan            
  3 Vernon Hills                                        9:42.17q 
     1) 2301 Letts, Abbie               2) 2308 Rooney, Tara              
     3) 2298 Hershman, Samantha         4) 2296 Fiarito, Danielle         
  4 Washington                                          9:44.69q 
     1) 2313 Johnson, Alyssa            2) 2315 Knott, Ashlee             
     3) 2319 Willis, Haley              4) 2317 Williams, Danielle        
  5 Lansing (Illiana Christia                           9:51.19q 
     1) 1959 Brink, Kristen             2) 1960 Brink, Lauren             
     3) 1964 Porter, Chloe              4) 1958 Beezhold, Alexa           
  6 Geneseo                                             9:58.15  
     1) 1876 Ford, Emily                2) 1879 Kelly, Morgan             
     3) 1872 Adams, Kelcey              4) 1877 Gatter, Paige             
  7 New Lenox (Providence Cat                          10:03.18  
     1) 2083 Cleveland, Courtney        2) 2085 Griffiths, Emma           
     3) 2087 Schultz, Kirsten           4) 2086 O'Donnell, Clare          
  8 Rochester                                          10:07.72  
     1) 2196 Tabatabai, Nicole          2) 2195 Simpkins, Hayley          
     3) 2189 Finley, Krissy             4) 2191 Nelson, Amanda            
  9 Normal (University)                                10:10.82  
     1) 2095 Hulett, Christy            2) 2094 Herrman, Katie            
     3) 2102 Walch, Alexandra           4) 2092 Cross, Morgan             
 10 Freeburg                                           10:13.50  
     1) 1839 Von Bokel, Olivia          2) 1838 Statler, Paige            
     3) 1830 Knuckles, Taryne           4) 1835 Mense, Morgan             
 11 Bloomington (Central Cath                          10:15.55  
     1) 1544 Kelly, Keira               2) 1537 Allen, Sarah              
     3) 1551 Wieland, Faith             4) 1542 Garza, Tavish             
 12 Metamora                                           10:16.70  
     1) 2038 Gutierrez, Raven           2) 2041 Rulis, Ashlyn             
     3) 2039 Husted, Caitlin            4) 2037 Dragoo, Danica            
 13 Chicago (Jones)                                    10:51.13  
     1) 1671 Maas, Rebecca              2) 1667 Geary, Jennifer           
     3) 1672 Mora, Daisy                4) 1668 Gonzalez, Gaby            
 
Event 26  Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 47.86  5/23/2009   Rock Island (H.S.), Rock Island             
                       C Turner, T Roberts, G Johnson, B Hart            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Carbondale (H.S.)                                     48.91Q 
     1) 1578 Bufford, Shaneice          2) 1580 Croft, Iesha              
     3) 1579 Cobb, Kaliyah              4) 1584 Harris, Chrissa           
  2 Urbana (H.S.)                                         49.56q 
     1) 2288 Dove, Lateshia             2) 2294 Wood, Alyssa              
     3) 2287 Coleman, Anisha            4) 2290 Johnson, Dominique        
  3 Chatham (Glenwood)                                    49.70  
     1) 1630 Murphy, Malina             2) 1634 Weakly, Lexie             
     3) 1628 McClintock, Mackenzie      4) 1626 Lee, Crystal              
  4 Country Club Hills (Hillc                             49.71  
     1) 1737 Artis, Destini             2) 1746 Jamison, Alia             
     3) 1751 Sherrill, Zaire            4) 1755 Young, Mercedes           
  5 Geneseo                                               50.16  
     1) 1889 Waller, Hannah             2) 1882 Mannon, Samantha          
     3) 1880 Kempher, Ashley            4) 1874 Bodeen, Rayne             
  6 Rock Falls                                            51.13  
     1) 2203 Day, Shasta                2) 2211 Wade, Paige               
     3) 2209 Mammosser, Morgan          4) 2202 Davis, Savanah            
  7 Glen Ellyn (Glenbard Sout                             51.26  
     1) 1897 Curry, Jasmine             2) 1898 Gnaitczyk, Kasia          
     3) 1904 Markovic, Ivana            4) 1899 Hill, Katelyn             
  8 Bloomington (Central Cath                             51.43  
     1) 1543 Jenkins, Mackenzie         2) 1548 Shanks, Kayla             
     3) 1538 Bell, Sarah                4) 1540 Elias, Annie              
  9 Chicago (De La Salle)                                 51.66  
     1) 1654 Warfield, Kinnia           2) 1655 Wheatley, Brandice        
     3) 1652 Jones, Jewel               4) 1649 Carson, Amber             
Heat  2 Preliminaries
  1 Springfield (Southeast)                               48.57Q 
     1) 2247 Washington, Yakira         2) 2243 Jones, Shirley            
     3) 2246 Stelivan, Shawnise         4) 2237 Crawford, Charday         
  2 Champaign (Centennial)                                48.90q 
     1) 1598 Lewis, Dominique           2) 1595 Greene, Avona             
     3) 1599 Mason, LaToyah             4) 1593 Frazier, Bertha           
  3 Freeport (H.S.)                                       49.46q 
     1) 1845 Nickel, Gabby              2) 1848 Simmons, Ashley           
     3) 1840 Arana, Marisela            4) 1843 Collins, Lakonka          
  4 Vernon Hills                                          50.74  
     1) 2297 Healey, Shannon            2) 2305 Peacock, Alison           
     3) 2302 Lira, Rachel               4) 2309 Sage, Kara                
  5 Cahokia (H.S.)                                        51.13  
     1) 1567 Hill, Antonette            2) 1564 Blanks, Desiree           
     3) 1571 Scott, Mar'Shae            4) 1572 Shaw, Earlicia            
  6 Richmond (R.-Burton)                                  51.33  
     1) 2174 Sheedlo, Talia             2) 2164 Eisenberg, Jordan         
     3) 2167 Kelly, Roxanne             4) 2171 Olker, Tori               
  7 Evergreen Park                                        52.25  
     1) 1810 Carson, Rianna             2) 1818 Riley, Sierra             
     3) 1812 Falconer, Monica           4) 1813 Howard, Alex              
  8 Mundelein (Carmel)                                  1:00.74  
     1) 2060 Gauthier, Paige            2) 2062 Lyman, Bridgitte          
     3) 2067 Yacono, Karoline           4) 2064 Paul, Megan               
Heat  3 Preliminaries
  1 Melrose Park (Walther Lut                             48.21Q 
     1) 2033 Strong, Anna               2) 2031 Ransom, Melanie           
     3) 2034 Strong, Arra               4) 2030 Kirksy, MaShayla          
  2 Peoria (Manual)                                       49.59q 
     1) 2116 Hicks, Tatiana             2) 2118 Kitt, Kayla               
     3) 2115 Bailey, Raven              4) 2120 Stuckey, Kiera            
  3 Chicago (Brooks)                                      49.60q 
     1) 1644 Phillips, Sariaya          2) 1642 McClendon, Ebony          
     3) 1640 Jones, Tamara              4) 1643 Muhammad, Anisa           
  4 Aurora (A. Christian)                                 49.66q 
     1) 1510 Andersen, Alyssa           2) 1519 Saloga, Maddie            
     3) 1513 Brown, Natasha             4) 1516 Henzel, Alyssa            
  5 Kankakee (Sr.)                                        49.82  
     1) 1943 Griffin, Brittney          2) 1939 Brantley, Natisha         
     3) 1940 Collins, Kenyae            4) 1941 Corbett, Melody           
  6 Richton Park (Rich South)                             49.96  
     1) 2180 Garrett, Cierra            2) 2181 Garrett, DeAsia           
     3) 2178 Evans, Chasity             4) 2185 Troy, Candice             
  7 Chicago (Westinghouse Col                             50.50  
     1) 1717 Moore, Tychina             2) 1709 Carr, Janina              
     3) 1713 Love, Yakira               4) 1710 Dickens, Marielle         
  8 Galesburg (H.S.)                                      50.57  
     1) 1859 Camper, Emily              2) 1870 Sibley, Rainee            
     3) 1863 Harden, Markesha           4) 1862 Duncan, Delaney           

Event 31  Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 1:40.28  5/22/2010   Springfield (Southeast), Springfield      
                         A Brown, M Davis, S Stelivan, A Harden            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Carbondale (H.S.)                                   1:42.44Q 
     1) 1578 Bufford, Shaneice          2) 1580 Croft, Iesha              
     3) 1579 Cobb, Kaliyah              4) 1584 Harris, Chrissa           
  2 Aurora (A. Christian)                               1:42.93q 
     1) 1510 Andersen, Alyssa           2) 1516 Henzel, Alyssa            
     3) 1520 Wade, Peyton               4) 1511 Bollinger, Mackenzie      
  3 Geneseo                                             1:44.54q 
     1) 1874 Bodeen, Rayne              2) 1882 Mannon, Samantha          
     3) 1889 Waller, Hannah             4) 1887 Storm, Kaci               
  4 Melrose Park (Walther Lut                           1:44.57q 
     1) 2031 Ransom, Melanie            2) 2036 Turner, Dana              
     3) 2034 Strong, Arra               4) 2027 Edeko, Isimeme            
  5 Morton                                              1:46.52  
     1) 2047 Ellis, Lexi                2) 2052 Stamm, Brittany           
     3) 2048 Gilles, Chelsea            4) 2050 Kirk, Kelsey              
  6 Bloomington (Central Cath                           1:46.94  
     1) 1538 Bell, Sarah                2) 1543 Jenkins, Mackenzie        
     3) 1540 Elias, Annie               4) 1548 Shanks, Kayla             
  7 Marengo                                             1:48.72  
     1) 2011 Hammortree, Nikki          2) 2012 Heien, Maya               
     3) 2015 Rogutich, Allison          4) 2014 Reddersdorf, Megan        
Heat  2 Preliminaries
  1 Champaign (Centennial)                              1:42.40Q 
     1) 1595 Greene, Avona              2) 1597 Knox, Olivia              
     3) 1599 Mason, LaToyah             4) 1593 Frazier, Bertha           
  2 Vernon Hills                                        1:43.66q 
     1) 2300 Krue, Taylor               2) 2307 Pearson, Taylor           
     3) 2305 Peacock, Alison            4) 2311 Tran, Allison             
  3 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           1:45.61  
     1) 1898 Gnaitczyk, Kasia           2) 1899 Hill, Katelyn             
     3) 1904 Markovic, Ivana            4) 1892 Bivins, Taylor            
  4 Peoria (Manual)                                     1:45.63  
     1) 2116 Hicks, Tatiana             2) 2118 Kitt, Kayla               
     3) 2115 Bailey, Raven              4) 2120 Stuckey, Kiera            
  5 Chicago (Westinghouse Col                           1:45.95  
     1) 1716 Montgomery, Monica         2) 1711 Edwards, Tanika           
     3) 1713 Love, Yakira               4) 1710 Dickens, Marielle         
  6 Chatham (Glenwood)                                  1:47.00  
     1) 1630 Murphy, Malina             2) 1634 Weakly, Lexie             
     3) 1628 McClintock, Mackenzie      4) 1626 Lee, Crystal              
  7 Bartonville (Limestone)                             1:47.76  
     1) 1530 Netters, Kennedy           2) 1531 Smith, Morgan             
     3) 1527 Hoyle, Mandy               4) 1525 Gardner, Briana           
  8 Champaign (Central)                                 1:49.44  
     1) 1604 Hammel, Kristin            2) 1606 Simpson, Averi            
     3) 1602 Baker, Catlyn              4) 1603 Combs, Athena             
Heat  3 Preliminaries
  1 Urbana (H.S.)                                       1:42.46Q 
     1) 2288 Dove, Lateshia             2) 2294 Wood, Alyssa              
     3) 2287 Coleman, Anisha            4) 2290 Johnson, Dominique        
  2 Kankakee (Sr.)                                      1:44.35q 
     1) 1943 Griffin, Brittney          2) 1940 Collins, Kenyae           
     3) 1945 Hubert, Kshonna            4) 1942 Eason, Tyjuana            
  3 Chicago (Brooks)                                    1:45.84  
     1) 1644 Phillips, Sariaya          2) 1643 Muhammad, Anisa           
     3) 1639 Jones, Jeaneva             4) 1642 McClendon, Ebony          
  4 Galesburg (H.S.)                                    1:45.90  
     1) 1870 Sibley, Rainee             2) 1862 Duncan, Delaney           
     3) 1859 Camper, Emily              4) 1863 Harden, Markesha          
  5 Dixon (H.S.)                                        1:46.08  
     1) 1766 Cox, Catie                 2) 1763 Brown, Alicia             
     3) 1769 Hendley, Becca             4) 1767 Duncan, Lexy              
  6 Richton Park (Rich South)                           1:46.67  
     1) 2178 Evans, Chasity             2) 2177 Edwards, Ninaa            
     3) 2176 Allen, Aleayah             4) 2185 Troy, Candice             
  7 Rock Falls                                          1:46.74  
     1) 2203 Day, Shasta                2) 2209 Mammosser, Morgan         
     3) 2211 Wade, Paige                4) 2202 Davis, Savanah            
  8 Springfield (Sacred Heart                           1:47.58  
     1) 2233 Treat, Rachel              2) 2230 Montgomery, Dianna        
     3) 2234 Wiatrolik, Elizabeth       4) 2223 Gossard, Aly              
Heat  4 Preliminaries
  1 Springfield (Southeast)                             1:42.37Q 
     1) 2244 Portis, Brion              2) 2243 Jones, Shirley            
     3) 2246 Stelivan, Shawnise         4) 2237 Crawford, Charday         
  2 Decatur (MacArthur)                                 1:44.61  
     1) 1759 Lawson, Khalyia            2) 1761 Snowden-Bass, DeAsia      
     3) 1762 Taylor, Raijean            4) 1758 Gregory, Alex             
  3 Clinton                                             1:46.10  
     1) 1734 West, Erin                 2) 1733 Thomas, Jade              
     3) 1735 Witzke, Morgan             4) 1728 Anderson, Becca           
  4 Chicago (Harlan)                                    1:47.10  
     1) 1661 Lott, Jorian               2) 1658 Hampton, Angelica         
     3) 1663 Smith, Whitney             4) 1660 Jones, Nakia              
  5 Cahokia (H.S.)                                      1:47.79  
     1) 1567 Hill, Antonette            2) 1564 Blanks, Desiree           
     3) 1571 Scott, Mar'Shae            4) 1572 Shaw, Earlicia            
  6 Country Club Hills (Hillc                           1:51.95  
     1) 1737 Artis, Destini             2) 1746 Jamison, Alia             
     3) 1751 Sherrill, Zaire            4) 1747 Letts, Brittany           
  7 Chicago (Northside)                                 1:52.70  
     1) 1685 Jervier, Aliyah            2) 1688 Lindsey, Deja             
     3) 1682 Chojnacki, Michelle        4) 1697 Wojcik, Kristin           

Event 36  Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
      RECORD: R 3:54.53  5/23/2009   Glen Ellyn (Glenbard Sout, Glen Ellyn (   
                         E Gniatczyk, K Iacobazzi, V Wass, L O'Brien       
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Plano                                               3:58.09Q 
     1) 2150 Urbina, Lizy               2) 2144 Agomo, Ijeoma             
     3) 2146 Green, Natasha             4) 2148 Jackson, Zhate            
  2 Mahomet (M.-Seymour)                                4:00.24q 
     1) 1990 Mehta, Twinkle             2) 1986 Burke, Jessica            
     3) 1991 Melchi, Allie              4) 1992 Melchi, Jessica           
  3 Glen Ellyn (Glenbard Sout                           4:02.80q 
     1) 1892 Bivins, Taylor             2) 1898 Gnaitczyk, Kasia          
     3) 1902 Johnson, Sarah             4) 1899 Hill, Katelyn             
  4 Galesburg (H.S.)                                    4:05.00q 
     1) 1866 Ladner, Becca              2) 1862 Duncan, Delaney           
     3) 1864 Hawkins, Hanna             4) 1863 Harden, Markesha          
  5 Champaign (St. Thomas Mor                           4:09.46  
     1) 1615 Harrington, Gen            2) 1616 Harshbarger, Randa        
     3) 1612 Bristow, Elizabeth         4) 1611 Boyer, Kathryn            
  6 Chicago (Westinghouse Col                           4:09.93  
     1) 1715 Mondane, Imanne            2) 1710 Dickens, Marielle         
     3) 1708 Adams, Ashonna             4) 1718 Young, Nicole             
  7 Oak Park (Fenwick)                                  4:15.31  
     1) 2103 Cahill, Megan              2) 2111 Sophie, Hannah            
     3) 2109 Pezza, Sarah               4) 2107 Lawlor, Megan             
Heat  2 Preliminaries
  1 Melrose Park (Walther Lut                           3:58.36Q 
     1) 2033 Strong, Anna               2) 2027 Edeko, Isimeme            
     3) 2034 Strong, Arra               4) 2031 Ransom, Melanie           
  2 Vernon Hills                                        4:00.97q 
     1) 2307 Pearson, Taylor            2) 2300 Krue, Taylor              
     3) 2305 Peacock, Alison            4) 2311 Tran, Allison             
  3 Dunlap                                              4:03.18q 
     1) 1786 Taiwo, Damilola            2) 1788 Xu, Grace                 
     3) 1783 Brown, Kiara               4) 1787 Unseth, Muriel            
  4 Effingham (H.S.)                                    4:05.99  
     1) 1792 Bone, Peyton               2) 1804 Steppe, Jaclyn            
     3) 1790 Bingham, Chelsea           4) 1794 Cramsey, Kelsey           
  5 Geneseo                                             4:06.61  
     1) 1882 Mannon, Samantha           2) 1876 Ford, Emily               
     3) 1877 Gatter, Paige              4) 1887 Storm, Kaci               
  6 Springfield (Sacred Heart                           4:07.69  
     1) 2233 Treat, Rachel              2) 2230 Montgomery, Dianna        
     3) 2234 Wiatrolik, Elizabeth       4) 2223 Gossard, Aly              
  7 Chicago (University)                                4:18.12  
     1) 1701 Curci, Sarah               2) 1700 Chang, Alexandra          
     3) 1706 Thompson, Alex             4) 1707 Yunis, Catherine          
Heat  3 Preliminaries
  1 Champaign (Centennial)                              3:58.24Q 
     1) 1597 Knox, Olivia               2) 1598 Lewis, Dominique          
     3) 1599 Mason, LaToyah             4) 1593 Frazier, Bertha           
  2 Springfield (Southeast)                             4:05.28  
     1) 2235 Canaday, Liz               2) 2239 Emuze, Dami               
     3) 2238 Devoe, Halle               4) 2244 Portis, Brion             
  3 Freeburg                                            4:07.36  
     1) 1831 Lealaimatafao, Abby        2) 1834 Mense, Lauren             
     3) 1837 Otten, Olivia              4) 1829 Hill, Chelsea             
  4 Rock Falls                                          4:11.05  
     1) 2199 Clevenger, Dallas          2) 2209 Mammosser, Morgan         
     3) 2198 Anderson, Katie            4) 2211 Wade, Paige               
  5 Macomb                                              4:11.25  
     1) 1979 Bufe, Sarah                2) 1985 Wooldridge, Kara          
     3) 1982 Paisley, Karyn             4) 1984 Westen, Lauren            
  6 Cahokia (H.S.)                                      4:13.31  
     1) 1564 Blanks, Desiree            2) 1571 Scott, Mar'Shae           
     3) 1566 Golliday, Antwyneque       4) 1572 Shaw, Earlicia            
  7 Chicago (Julian)                                    4:22.63  
     1) 1676 Williams, Arianna          2) 1675 Handy, Nakiya             
     3) 1677 Wren, Alisha               4) 1674 Davis, DeMerria           
Heat  4 Preliminaries
  1 Richton Park (Rich South)                           3:59.24Q 
     1) 2180 Garrett, Cierra            2) 2177 Edwards, Ninaa            
     3) 2182 Kriha, Taylor              4) 2181 Garrett, DeAsia           
  2 Maple Park (Kaneland)                               4:05.53  
     1) 2004 Lesak, Amanda              2) 2001 Ismaili, Kaltrina         
     3) 2007 Strang, Sydney             4) 2008 Zick, Lauren              
  3 Aurora (A. Christian)                               4:06.15  
     1) 1510 Andersen, Alyssa           2) 1516 Henzel, Alyssa            
     3) 1515 Hagerty, Meghan            4) 1520 Wade, Peyton              
  4 Morton                                              4:07.31  
     1) 2054 Wright, Taylor             2) 2047 Ellis, Lexi               
     3) 2048 Gilles, Chelsea            4) 2050 Kirk, Kelsey              
  5 Chillicothe (Illinois Val                           4:07.65  
     1) 1720 Bartlett, Emily            2) 1721 Didesch, Taylor           
     3) 1722 Fenelon, Liz               4) 1719 Allison, Aubrey           
  6 Wauconda                                            4:08.29  
     1) 2324 Lichterman, Andrea         2) 2325 Maki, Karin               
     3) 2323 Dorolek, Emily             4) 2329 Schorr, Alex              
  7 New Lenox (Providence Cat                           4:09.51  
     1) 2081 Abbott, Megan              2) 2085 Griffiths, Emma           
     3) 2083 Cleveland, Courtney        4) 2084 Eisenberg, Kait           
  8 Chicago (Northside)                                 4:31.37  
     1) 1690 O'Conor, Elizabeth         2) 1692 Provax, Taylor            
     3) 1691 O'Rourke, Katie            4) 1697 Wojcik, Kristin           

Event 43  Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 9:04.14  5/24/2008   Barrington, Barrington                    
                         R Tracy, K Bingham, S Learch, M Glantz            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Elmhurst (York)                                     9:13.67Q 
     1) 3322 Spencer, Kayla             2) 3315 Lund, Shari               
     3) 3323 Wahlgren, Hannah           4) 3311 Frigo, Michelle           
  2 Mt. Prospect (Prospect)                             9:15.64q 
     1) 3556 Maibuecher, Laura          2) 3565 Wolfe, Brooke             
     3) 3549 Getschman, Hannah          4) 3560 Santiago, Christina       
  3 St. Charles (North)                                 9:22.74q 
     1) 3860 Stuenkel, Sydney           2) 3863 Young, Megan              
     3) 3856 Gawlik, Natalia            4) 3859 Scheets, Jessica          
  4 Machesney Park (Harlem)                             9:25.06  
     1) 3525 Raffety, Leah              2) 3521 Capovilla, Kelsey         
     3) 3522 Hartman, Allison           4) 3524 Palmer, Moriah            
  5 Naperville (Central)                                9:26.55  
     1) 3579 Sheehan, Katie             2) 3574 Hoffman, Rachel           
     3) 3576 Mikulec, Kailey            4) 3570 Finedore, Catherine       
  6 Roselle (Lake Park)                                 9:35.44  
     1) 3801 Murphy, Brianne            2) 3800 Montalbano, Sam           
     3) 3803 Wojciechowski, Andrea      4) 3796 Duggan, Meghan            
  7 Lake Forest (H.S.)                                  9:39.50  
     1) 3489 Schlachtenhaufe, Helen Jr  2) 3487 Marwede, Caroline         
     3) 3483 Bennatan, Lisa             4) 3486 Malles, Erin              
  8 O'Fallon (H.S.)                                     9:45.41  
     1) 3644 Klingelhoefer, Taylor      2) 3645 Lapp, Sam                 
     3) 3650 Mobley, Keleka             4) 3638 Cardenas, Tami            
  9 Plainfield (Central)                                9:48.44  
     1) 3738 Pease, Nicole              2) 3739 Vihnanek, Emily           
     3) 3732 Fleck, Elyse               4) 3735 Lawrence, Grace           
 10 Chicago (St. Ignatius Col                           9:49.58  
     1) 3196 Kohler, Kelly              2) 3197 McNulty, Mary             
     3) 3203 Zadeik, Cara               4) 3202 White, Jennifer           
 11 Aurora (Waubonsie Valley)                           9:58.27  
     1) 3040 Wilson, Allison            2) 3035 Chapman, Kristina         
     3) 3036 Dmitris, Courtney          4) 3037 Newmeyer, Lauren          
Heat  2 Preliminaries
  1 Glen Ellyn (Glenbard West                           9:14.78Q 
     1) 3377 Nagle, Maddie              2) 3381 Sakach, Julia             
     3) 3379 Perez, Madeline            4) 3380 Reifel, Emma              
  2 LaGrange (Lyons)                                    9:22.40q 
     1) 3469 Heinz, Kate                2) 3467 Gordon, Lisa              
     3) 3482 Speir, Randie              4) 3462 Bazzoni, Amy              
  3 Winnetka (New Trier)                                9:23.88q 
     1) 3923 Wade, Samantha             2) 3918 Berglund, Anna            
     3) 3922 Smith, Mimi                4) 3919 Jackson, Julie            
  4 Yorkville                                           9:24.42q 
     1) 3925 Bell, Esther               2) 3928 Kramer, Casey             
     3) 3929 Leedy, Kelsey              4) 3927 Hester, Ali               
  5 Chicago (Lane)                                      9:26.30  
     1) 3145 Bynes, Jackie              2) 3147 Coss, Carina              
     3) 3152 Podosek, Joanna            4) 3144 Bloom, Thea               
  6 Hoffman Estates (H.S.)                              9:32.24  
     1) 3447 Haile, Solome              2) 3450 Palmer, Tyra              
     3) 3448 Johnson, Katie             4) 3445 Goers, Haley              
  7 Naperville (Neuqua Valley                           9:36.93  
     1) 3597 Provost, Bobbi             2) 3594 O'Brien, Gina             
     3) 3589 Jackson, Stephanie         4) 3583 Alexander, Eryn           
  8 Schaumburg (H.S.)                                   9:38.86  
     1) 3806 Coombs, Hannah             2) 3808 Falsey, Erin              
     3) 3810 Gutt, Ali                  4) 3812 Kurdej, Caroline          
  9 Cary (C.-Grove)                                     9:46.28  
     1) 3126 McGarrigle, Annie          2) 3124 Lundin, Maddie            
     3) 3119 Freund, Paige              4) 3118 Duzey, Talia              
 10 Springfield (H.S.)                                  9:54.75  
     1) 3829 Kropid, Christina          2) 3828 Hamill, Ellie             
     3) 3834 Rolf, Christy              4) 3827 Hale, Kirby               
Heat  3 Preliminaries
  1 Wheaton (W. Warrenville S                           9:13.56Q 
     1) 3903 Yong, Amy                  2) 3891 Herrmann, Erin            
     3) 3899 Schmelzle, Hope            4) 3894 Kiple, McKenna            
  2 Palatine (H.S.)                                     9:18.35q 
     1) 3702 McPherson, Cassidy         2) 3707 Tenca, Taylor             
     3) 3698 Burton, Kara               4) 3708 Wasowicz, Tess            
  3 Downers Grove (North)                               9:21.55q 
     1) 3264 Hesslau, Gabrielle         2) 3273 Urbancik, Stephanie       
     3) 3267 Kothanek, Jillian          4) 3263 Bonfield, Meghan          
  4 Park Ridge (Maine South)                            9:21.69q 
     1) 3728 Ropski, Emma               2) 3719 Beaugureau, Austen        
     3) 3725 Leonard, Emily             4) 3724 Lemersal, Megan           
  5 Naperville (North)                                  9:24.10q 
     1) 3606 Gschwendtner, Ellie        2) 3608 McDaniel, Maria           
     3) 3610 Moxon, Alex                4) 3614 Weathered, Rachel         
  6 Barrington                                          9:29.88  
     1) 3061 Reynolds, Caroline         2) 3053 Bergren, Stephanie        
     3) 3054 Carley, Caroline           4) 3062 Tracy, Elizabeth          
  7 Orland Park (Sandburg)                              9:33.45  
     1) 3675 Krull, Carly               2) 3672 Demogerontas, Tina        
     3) 3677 Marks, Elyse               4) 3674 Kos, Lizzy                
  8 Downers Grove (South)                               9:34.92  
     1) 3282 Thate, Amanda              2) 3278 Mueller, Blake            
     3) 3275 Cahill, Maddie             4) 3283 Thate, Jacquelyn          
  9 Minooka                                             9:37.44  
     1) 3541 Rossi, Lucia               2) 3542 Saunders, Kiley           
     3) 3539 Renison, Haley             4) 3537 McAsey, Moira             
 10 Wilmette (Loyola Academy)                           9:38.08  
     1) 3911 McDonnell, Jackie          2) 3908 Kelly, Sarah              
     3) 3914 Thomas, Emma               4) 3915 Zaworski, Caroline        
 11 Crete (C.-Monee)                                   10:07.87  
     1) 3222 Powell, Chasity            2) 3217 Flowers, Grace            
     3) 3218 Foy, Teja                  4) 3216 Daniels, Latris           
 12 Chicago (Mother McAuley)                           10:22.42  
     1) 3162 Durkin, Susie              2) 3163 Dwyer, Shannon            
     3) 3159 Bonnett, Sydney            4) 3169 Leonardo, Alexia          
 
Event 44  Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 46.23  5/24/2008   E St Louis Sr, East St Louis                
                       C Wilson, C Robinson, D McNeal, R Nash            
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Bolingbrook                                           47.17Q 
     1) 3102 Onyeguble, Rosemary        2) 3107 Watkins, Jessica          
     3) 3106 Wallace, Asha              4) 3096 Azie, Kim                 
  2 Naperville (Neuqua Valley                             48.23q 
     1) 3598 Rozgony, Alex              2) 3593 Neal, Maya                
     3) 3586 Carson, Savannah           4) 3584 Blalock, Caitlin          
  3 Plainfield (North)                                    48.53  
     1) 3744 Jones, Khristian           2) 3743 Jones, Cessily            
     3) 3745 Ojediran, Ashlee           4) 3742 Frank, Jazmine            
  4 Danville (H.S.)                                       48.77  
     1) 3246 Graham, Aariona            2) 3247 Jimson-Miller, Alexus Jr  
     3) 3244 Davis, Emone               4) 3245 Forman, Michaleen         
  5 Hillside (Proviso West)                               49.18  
     1) 3420 Greenwood, Paige           2) 3425 Williams, Shavon          
     3) 3424 Stainback, Jabria          4) 3422 Johnson, Emani            
  6 Villa Park (Willowbrook)                              49.43  
     1) 3869 Krawczykowski, Colleen Jr  2) 3867 Flood, Grace              
     3) 3868 Jones, Johari              4) 3872 Porter, Cherise           
  7 Palos Hills (Stagg)                                   49.44  
     1) 3715 Poskus, Nicole             2) 3714 Petrelli, Gianna          
     3) 3713 Petrelli, Gabby            4) 3712 Mussallem, Sarah          
  8 Highland Park                                         49.81  
     1) 3413 Thorpe, Kiera              2) 3407 Chilow, Lauren            
     3) 3406 Bartelstein, Courtney      4) 3410 Lane, Nyjah               
Heat  2 Preliminaries
  1 Rock Island (H.S.)                                    47.57Q 
     1) 3769 Thompson, Mystique         2) 3766 Linton, LaCresha          
     3) 3763 Jackson, Troy              4) 3762 Jackson, Jalea            
  2 Belleville (West)                                     47.91q 
     1) 3089 Tolliver, Kristyon         2) 3084 Lewis, Tatyana            
     3) 3081 Cochran, Asia              4) 3083 Hopson, Abrea             
  3 O'Fallon (H.S.)                                       48.64  
     1) 3648 McClenton, Tashia          2) 3656 Swift, Denesha            
     3) 3641 Hill, Jayda                4) 3642 Jones, Aleasha            
  4 Edwardsville (H.S.)                                   48.71  
     1) 3302 Rallo, Sierra              2) 3301 Huddleston, Meih          
     3) 3305 Sharpe, Morgan             4) 3299 Dowell, Kristen           
  5 Aurora (Metea Valley)                                 48.88  
     1) 3011 Butler, Crystal            2) 3023 Williams, Andre'z         
     3) 3021 Simmons, Natajah           4) 3015 Cowan, Emily              
  6 Harvey (Thornton)                                     49.89  
     1) 3403 Smith, Dreamalynn          2) 3395 Faust, Shavona            
     3) 3399 Joe, Moriah                4) 3394 Caston, LaDonna           
  7 Naperville (Central)                                  50.14  
     1) 3569 Erickson, Lauren           2) 3568 Erickson, Kelli           
     3) 3580 Skinner, Rachel            4) 3566 Blank, Mary Beth          
  8 Waukegan (H.S.)                                       50.99  
     1) 3877 Reams, Aliyah              2) 3873 Coleman, Nella            
     3) 3876 Pettis, Maria              4) 3874 Goodman, Cierra           
Heat  3 Preliminaries
  1 Evanston (Twp.)                                       47.33Q 
     1) 3327 English, Parker            2) 3325 Bamgbose, Margaret        
     3) 3330 Pryor, Kaylyn              4) 3328 Horton, Jahnell           
  2 Frankfort (Lincoln-Way Ea                             47.36q 
     1) 3356 Barrera, Sydney            2) 3366 Perozzi, Maria            
     3) 3365 O'Grady, Dana              4) 3357 Brown, Aaliyah            
  3 Aurora (West)                                         48.97  
     1) 3047 Smith, Cynthia             2) 3044 Neal, Tykia               
     3) 3049 Walton, Kyla               4) 3046 Saffa, Anita              
  4 Romeoville (H.S.)                                     49.00  
     1) 3790 Lilly, Colleen             2) 3785 Fizer, Latasha            
     3) 3789 Jones, Angel               4) 3786 Hammock, Kaitlyn          
  5 Oak Park (O.P.-River Fore                             49.02  
     1) 3661 Loud, Nicole               2) 3659 Jones, Chaundia           
     3) 3666 Svhela, Erin               4) 3662 Martin, Komiya            
  6 St. Charles (East)                                    49.07  
     1) 3849 Mende, Heather             2) 3851 Shead, Jordan             
     3) 3847 Gentry, Kelsey             4) 3854 Williams, Britney         
  7 LaGrange (Lyons)                                      49.18  
     1) 3476 Pavletic, Gabriella        2) 3474 Kreikemeier, Sarah        
     3) 3464 Cabanban, Olivia           4) 3472 Hoo, Melissa              
  8 Wheaton (W. Warrenville S                             49.20  
     1) 3902 Spera, Jessica             2) 3887 Fiola, Jennifer           
     3) 3895 Phillip, Emily             4) 3885 Dansdill, Margaret        
  9 Crystal Lake (Central)                                49.69  
     1) 3236 Roth, Grace                2) 3230 Dowell, Holly             
     3) 3232 Keppler, Dori              4) 3231 Idstein, Katie            
Heat  4 Preliminaries
  1 Flossmoor (Homewood-F.)                               47.13Q 
     1) 3348 Nwokenkwo, Shayna          2) 3341 Farley, Taylor            
     3) 3346 Lynch, Taylor              4) 3352 Stewart, Jayla            
  2 Belleville (East)                                     47.55q 
     1) 3073 McCaskill, Jessica         2) 3079 Williamson, Sidne'        
     3) 3075 Mosby, Chante              4) 3068 Brewster, Aniecia         
  3 Gurnee (Warren)                                       47.95q 
     1) 3387 Daniels, Marquesa          2) 3389 Lowe, Aly                 
     3) 3391 Santos, Autumn             4) 3388 Ellis, Brittny            
  4 East St. Louis (Sr.)                                  48.27  
     1) 3289 Griffin, Brandy            2) 3294 Rush, Markita             
     3) 3286 Branch, Rheyana            4) 3291 McNamee, NiJia            
  5 Cary (C.-Grove)                                       48.90  
     1) 3126 McGarrigle, Annie          2) 3125 Maki, Jenni               
     3) 3120 Furio, Faith               4) 3130 Ryan, Sarah               
  6 Chicago (North Lawndale C                             49.05  
     1) 3175 Perkins, Astaria           2) 3174 Lamb, Danial              
     3) 3172 Brown, Lashawntiann        4) 3177 West, Edquinette          
  7 Springfield (H.S.)                                    49.95  
     1) 3833 Pattie, Micheala           2) 3830 Macklin, Deonna           
     3) 3825 Agamah, Miriam             4) 3835 Sepanski, Sarah           
  8 Chicago (St. Ignatius Col                             51.24  
     1) 3190 Copeland, Lauren           2) 3186 Anderson, Cydney          
     3) 3191 Gross, Hallie              4) 3198 Oksas, Katie              

Event 49  Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 1:37.97  5/23/2003   Evanston(Twp), Evanston (Twp)             
                         C Evans, M Edwards, D Hill, T henry               
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Romeoville (H.S.)                                   1:42.71Q 
     1) 3790 Lilly, Colleen             2) 3789 Jones, Angel              
     3) 3785 Fizer, Latasha             4) 3786 Hammock, Kaitlyn          
  2 O'Fallon (H.S.)                                     1:42.73  
     1) 3648 McClenton, Tashia          2) 3647 Masching, Brea            
     3) 3641 Hill, Jayda                4) 3642 Jones, Aleasha            
  3 Oak Park (O.P.-River Fore                           1:43.50  
     1) 3661 Loud, Nicole               2) 3662 Martin, Komiya            
     3) 3666 Svhela, Erin               4) 3659 Jones, Chaundia           
  4 Plainfield (South)                                  1:43.75  
     1) 3752 Slaby, Marissa             2) 3750 Langys, Bri               
     3) 3751 Pleasant, Kiana            4) 3749 Everett, Tyler            
  5 Chicago (Whitney Young)                             1:43.92  
     1) 3209 Townsell, Lena             2) 3210 Williams, Alexus          
     3) 3212 Woodfolk, Asha             4) 3207 Kieger, Claire            
  6 Evanston (Twp.)                                     1:47.18  
     1) 3332 Shumaker, Kennedy          2) 3326 Banks, Joppa              
     3) 3324 Amarteifio, Remy           4) 3329 Lawrence, Latalee         
Heat  2 Preliminaries
  1 Minooka                                             1:41.71Q 
     1) 3530 Bachmann, Bethany          2) 3534 Estrada, Angelica         
     3) 3536 Jonen, Lauren              4) 3540 Rogers, Janile            
  2 Belleville (West)                                   1:41.75q 
     1) 3089 Tolliver, Kristyon         2) 3084 Lewis, Tatyana            
     3) 3085 Nicholson, Camelia         4) 3083 Hopson, Abrea             
  3 Hillside (Proviso West)                             1:43.05  
     1) 3420 Greenwood, Paige           2) 3425 Williams, Shavon          
     3) 3424 Stainback, Jabria          4) 3422 Johnson, Emani            
  4 Waukegan (H.S.)                                     1:44.08  
     1) 3877 Reams, Aliyah              2) 3879 Smith, Ebony              
     3) 3876 Pettis, Maria              4) 3874 Goodman, Cierra           
  5 Wheaton (W. Warrenville S                           1:44.22  
     1) 3902 Spera, Jessica             2) 3895 Phillip, Emily            
     3) 3887 Fiola, Jennifer            4) 3885 Dansdill, Margaret        
  6 Hinsdale (Central)                                  1:44.26  
     1) 3428 Culler, Laura              2) 3427 Bronowicki, Marisa        
     3) 3433 Paul, Lauren               4) 3432 Monyek, Haleigh           
  7 Highland Park                                       1:47.48  
     1) 3407 Chilow, Lauren             2) 3408 Fabbri, Angelina          
     3) 3412 Mintzer, Lauren            4) 3406 Bartelstein, Courtney So  
Heat  3 Preliminaries
  1 Rock Island (H.S.)                                  1:41.03Q 
     1) 3769 Thompson, Mystique         2) 3761 Gray, Trineisha           
     3) 3766 Linton, LaCresha           4) 3763 Jackson, Troy             
  2 Cary (C.-Grove)                                     1:41.09q 
     1) 3126 McGarrigle, Annie          2) 3132 Wollney, Kathie           
     3) 3125 Maki, Jenni                4) 3130 Ryan, Sarah               
  3 Flossmoor (Homewood-F.)                             1:42.12q 
     1) 3349 Salley, Christin           2) 3337 Brown, Kaiya              
     3) 3346 Lynch, Taylor              4) 3352 Stewart, Jayla            
  4 Villa Park (Willowbrook)                            1:43.49  
     1) 3869 Krawczykowski, Colleen Jr  2) 3867 Flood, Grace              
     3) 3866 Burton, Taylor             4) 3872 Porter, Cherise           
  5 Mt. Prospect (Prospect)                             1:44.24  
     1) 3546 Banna, Abby                2) 3554 Kennedy, Kathleen         
     3) 3551 Grossman, Christine        4) 3553 Jones, Melissa            
  6 Aurora (Rosary)                                     1:44.70  
     1) 3031 Zaragoza, Sydney           2) 3030 Stefanski, Molly          
     3) 3029 Petry, Grace               4) 3024 Conlin, Megan             
Heat  4 Preliminaries
  1 Belleville (East)                                   1:40.55Q 
     1) 3073 McCaskill, Jessica         2) 3075 Mosby, Chante             
     3) 3079 Williamson, Sidne'         4) 3068 Brewster, Aniecia         
  2 East St. Louis (Sr.)                                1:41.36q 
     1) 3291 McNamee, NiJia             2) 3294 Rush, Markita             
     3) 3288 Collins, Micayla           4) 3286 Branch, Rheyana           
  3 Plainfield (North)                                  1:41.50q 
     1) 3744 Jones, Khristian           2) 3743 Jones, Cessily            
     3) 3740 Aremka, Jaclyn             4) 3742 Frank, Jazmine            
  4 Bolingbrook                                         1:43.02  
     1) 3098 Brooks, Alexis             2) 3100 Karim, Annika             
     3) 3106 Wallace, Asha              4) 3107 Watkins, Jessica          
  5 Aurora (Metea Valley)                               1:44.07  
     1) 3011 Butler, Crystal            2) 3015 Cowan, Emily              
     3) 3022 Turner, Amira              4) 3023 Williams, Andre'z         
  6 Chicago (Mother McAuley)                            1:44.61  
     1) 3157 Allene, Aren               2) 3160 Brooks, Rachael           
     3) 3161 Driver, Brianna            4) 3166 Kingsbury, Katherine      
  7 Palatine (Fremd)                                    1:46.03  
     1) 3693 Mahoney, Anne              2) 3687 Ferguson, Leah            
     3) 3689 Hurwitz, Stephanie         4) 3686 Crawford, Ida             
  8 Crystal Lake (Central)                              1:46.12  
     1) 3236 Roth, Grace                2) 3230 Dowell, Holly             
     3) 3232 Keppler, Dori              4) 3231 Idstein, Katie            

Event 54  Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
      RECORD: R 3:45.14  5/23/1984   E St Louis Lincoln, East St Louis Lincoln 
                         R Rucker, N Thompson, M Gilbert, M Byrd           
    School                                              Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Frankfort (Lincoln-Way Ea                           3:53.72Q 
     1) 3365 O'Grady, Dana              2) 3356 Barrera, Sydney           
     3) 3366 Perozzi, Maria             4) 3357 Brown, Aaliyah            
  2 St. Charles (East)                                  3:54.35q 
     1) 3847 Gentry, Kelsey             2) 3851 Shead, Jordan             
     3) 3844 Chmelik, Allison           4) 3854 Williams, Britney         
  3 Elmhurst (York)                                     3:55.25q 
     1) 3312 Harrell, Alexandra         2) 3311 Frigo, Michelle           
     3) 3308 Dansby, Shante             4) 3314 Jelenik, Joshephine       
  4 Crete (C.-Monee)                                    3:57.96q 
     1) 3224 Smith, Loucreasha          2) 3228 Young, Breanna            
     3) 3216 Daniels, Latris            4) 3219 Foy, Tineja               
  5 Chicago (Kenwood)                                   3:58.38  
     1) 3141 Smith, Maiya               2) 3139 Scott, Joshlynn           
     3) 3140 Scott, Jusilya             4) 3136 Dean, Dhiaa               
  6 Barrington                                          4:00.63  
     1) 3054 Carley, Caroline           2) 3053 Bergren, Stephanie        
     3) 3059 Madden, Melissa            4) 3052 Babiuk, Samantha          
  7 Downers Grove (North)                               4:01.76  
     1) 3273 Urbancik, Stephanie        2) 3263 Bonfield, Meghan          
     3) 3271 Ridderhoff, Rebecca        4) 3267 Kothanek, Jillian         
  8 Naperville (North)                                  4:10.41  
     1) 3602 Adesanya, Lexley           2) 3603 Brinkman, Sarah           
     3) 3612 Smith, Kayla               4) 3606 Gschwendtner, Ellie       
Heat  2 Preliminaries
  1 East St. Louis (Sr.)                                3:52.12Q 
     1) 3294 Rush, Markita              2) 3291 McNamee, NiJia            
     3) 3287 Campbell, Rachel           4) 3286 Branch, Rheyana           
  2 Springfield (H.S.)                                  3:56.83q 
     1) 3827 Hale, Kirby                2) 3829 Kropid, Christina         
     3) 3831 McCarty, Mady              4) 3825 Agamah, Miriam            
  3 LaGrange (Lyons)                                    3:59.15  
     1) 3472 Hoo, Melissa               2) 3464 Cabanban, Olivia          
     3) 3469 Heinz, Kate                4) 3474 Kreikemeier, Sarah        
  4 Downers Grove (South)                               3:59.38  
     1) 3274 Baeten, Samantha           2) 3278 Mueller, Blake            
     3) 3284 Wilson, Raven              4) 3280 Stearns, Rebecca          
  5 Schaumburg (H.S.)                                   4:00.08  
     1) 3809 Grossman, Whitney          2) 3813 Lindgren, Lauren          
     3) 3805 Cappozziello, Tori         4) 3811 Kumamoto, Maika           
  6 Wheaton (W. Warrenville S                           4:00.29  
     1) 3903 Yong, Amy                  2) 3895 Phillip, Emily            
     3) 3894 Kiple, McKenna             4) 3899 Schmelzle, Hope           
  7 Chicago (Lane)                                      4:00.33  
     1) 3145 Bynes, Jackie              2) 3151 Mendoza, Sabrina          
     3) 3147 Coss, Carina               4) 3150 Martel, Alexandra         
  8 Cary (C.-Grove)                                     4:21.16  
     1) 3122 Klicker, Lizzy             2) 3119 Freund, Paige             
     3) 3127 Melcher, Iris              4) 3117 Barnes, Emily             
Heat  3 Preliminaries
  1 Evanston (Twp.)                                     3:55.62Q 
     1) 3327 English, Parker            2) 3330 Pryor, Kaylyn             
     3) 3326 Banks, Joppa               4) 3328 Horton, Jahnell           
  2 O'Fallon (H.S.)                                     3:58.89  
     1) 3642 Jones, Aleasha             2) 3639 Eccher, Athena            
     3) 3655 Sobrino, Elena             4) 3653 Schmitz, Kaylee           
  3 Minooka                                             4:01.31  
     1) 3530 Bachmann, Bethany          2) 3537 McAsey, Moira             
     3) 3534 Estrada, Angelica          4) 3536 Jonen, Lauren             
  4 Lombard (Glenbard East)                             4:07.68  
     1) 3512 Davis, Anitra              2) 3516 Laurenzana, Lisa          
     3) 3515 Jordan, Corinthia          4) 3513 Flores, Stephany          
  5 Park Ridge (Maine South)                            4:08.11  
     1) 3721 Dornik, Taylor             2) 3723 Kinell, Anna              
     3) 3722 Grandi, Kristina           4) 3728 Ropski, Emma              
  6 Glen Ellyn (Glenbard West                           4:08.23  
     1) 3374 Gambol, Emma               2) 3378 Nevins, Mary              
     3) 3373 Folan, Becca               4) 3376 Mote, Cynthia             
  7 Rockton (Hononegah)                                 4:08.52  
     1) 3773 Dal Santo, Amy             2) 3778 Revels, Macy              
     3) 3777 Pierson, Breanna           4) 3779 Van, Tracy                
  8 Rock Island (H.S.)                                  4:10.84  
     1) 3766 Linton, LaCresha           2) 3759 Clements, Kiah            
     3) 3758 Brooks, Olivia             4) 3763 Jackson, Troy             
Heat  4 Preliminaries
  1 Belleville (West)                                   3:56.45Q 
     1) 3080 Berry, Jasmine             2) 3088 Smith, Brianne            
     3) 3085 Nicholson, Camelia         4) 3086 Oranika, Jessica          
  2 Belleville (East)                                   3:57.65q 
     1) 3074 McIntyre, Keanna           2) 3078 Sunkett, Taylor           
     3) 3070 Gilmore, Jasmine           4) 3068 Brewster, Aniecia         
  3 Palatine (H.S.)                                     3:58.52  
     1) 3707 Tenca, Taylor              2) 3708 Wasowicz, Tess            
     3) 3705 Schweikert, Laura          4) 3701 Jump, Meg                 
  4 Edwardsville (H.S.)                                 3:58.53  
     1) 3301 Huddleston, Meih           2) 3299 Dowell, Kristen           
     3) 3307 Williams, Amelia           4) 3306 White, Lauren             
  5 Normal (Community)                                  4:01.94  
     1) 3624 Diaz, Emily                2) 3632 Read, Alexis              
     3) 3627 Hile-Broad, Rachel         4) 3622 Byrd, Dee                 
  6 Hinsdale (Central)                                  4:05.26  
     1) 3434 Sarros, Lily               2) 3432 Monyek, Haleigh           
     3) 3426 Anetsberger, Greta         4) 3433 Paul, Lauren              
  7 Huntley                                             4:07.73  
     1) 3454 Luebke, Katlyn             2) 3452 Driscoll, Tina            
     3) 3457 Scahu, Taylor              4) 3456 Moore, Anthonia           
  8 Chicago (Perspectives Cha                           4:14.05  
     1) 3179 Love, Willesha             2) 3180 Prear, Kelsie             
     3) 3184 Wallace, Darshay           4) 3183 Spears, Jovannie          

Event 1  Girls Long Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 19-04  5/23/2009   Jaimee Roy, Neoga                           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   769 Glueck, Amelia      So Tremont               17-08.25q  NWI 
  2   437 Hoffert, Lindsey    Fr Manlius (Bur          17-07.00q  NWI 
  3   726 McClain, Amanda     Fr Sullivan [Co          17-05.75q  NWI 
  4   306 Clifton, Carli      Jr Fisher                17-04.00q  NWI 
  5   701 Ballard, Rachel     Sr St. Joseph (          17-03.50q  NWI 
  6   684 Mosbach, Liz        Sr Spring Valle          17-02.50q  NWI 
  7   468 Gibbs, Ariel        Jr Momence               16-11.25q  NWI 
  8   456 Rubenacker, Dana    Fr McLeansboro           16-07.50q  NWI 
  9   720 Francis, Krystal    Sr Stockton [Co          16-05.50   NWI 
 10   421 Winterland, Taylor  Sr Lexington             16-03.00   NWI 
Flight  2 Preliminaries
  1   650 Miller, Chelsea     Jr Sesser (S.-V          17-02.25q  NWI 
  2   813 Bullock, Jenny      Jr Windsor               16-09.50q  NWI 
  3   319 Block, Jennie       So Flora [Coop]          16-08.75q  NWI 
  4   525 Croy, Courtney      So Neoga                 16-08.50q  NWI 
  5   160 Coklow, Camille     Sr Chicago (Lat          16-06.75   NWI 
  6   622 Farley, Erin        So Rockford (Ch          16-04.75   NWI 
  6    84 Calvert, Haley      Sr Bushnell (B.          16-04.75   NWI 
  8   791 Wilce, Kiahra       Fr West Frankfo          16-02.25   NWI 
  9   297 Broadway, Julie     So Farmington            16-01.00   NWI 
 10   171 Bushey, Kayla       Sr Chicago (Lut          15-11.00   NWI 
Flight  3 Preliminaries
  1   282 Krile, Taylor       Fr Eureka                15-10.25   1.5 
  2   784 Turner, Lauren      Sr Waverly [Coo          15-07.25   0.3 
  3   536 Davidson, Lexie     Fr Newton                15-06.00  +0.0 
  4   641 Helms, Cortney      Jr Seneca                15-05.75   1.7 
  5   535 Logsdon, Maddie     Jr New Berlin            15-04.50   1.9 
  6   410 Razma, Gabriele     So Lemont (Mt.           15-02.75   0.2 
 
Event 2  Girls Pole Vault 1A
================================================================
      RECORD: R 11-07  5/23/2006   Katherine Hendricks, Carterville            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   632 Simpson, Rachel     Jr Rushville (R          J9-09.00q 
  1   634 Thomas, Ashley      Sr Rushville (R          J9-09.00q 
  1   770 Gossmeyer, Zoe      So Tremont               J9-09.00q 
  1   784 Turner, Lauren      Sr Waverly [Coo          J9-09.00q 
  1   646 Warning, Madisen    Jr Seneca                J9-09.00q 
  1   761 Reifsteck, Bailey   So Tolono (Unit          J9-09.00q 
  1   637 Applebee, Alyssa    Sr Seneca                 9-09.00q 
  1    61 Zacharias, Morgan   Fr Braidwood (R          J9-09.00q 
  9   242 Wortman, Sarah      So Effingham (S          J9-06.00q 
  9   754 Westendorf, Rachel  Fr Teutopolis            J9-06.00q 
  9   235 Murphy, Kacy        Jr Dwight [Coop          J9-06.00q 
  9   574 Lett, Charley       Jr Pana (H.S.)           J9-06.00q 
 13   299 Campen, Amber       Fr Farmington             9-00.00  
Flight  2 Preliminaries
  1   327 Nettleton, Jaymi    Sr Gibson City           J9-06.00q 
  1   661 Munday, Chelsea     So Sherrard              J9-06.00q 
  1   397 Mahnesmith, Morgan  Jr Kewanee (Wet           9-06.00q 
  1    55 Christian, Emily    Sr Braidwood (R          J9-06.00q 
  5    12 York, Kelsey        Jr Altamont               9-00.00  
  5   743 Bueker, Hannah      Fr Teutopolis             9-00.00  
  5   577 Bybee, Laura        Sr Pecatonica [           9-00.00  
  5   331 Burns, Alexis       Jr Gillespie              9-00.00  
  9   501 Cole, Mikaela       So Moweaqua (Ce           8-06.00  
  9   703 Brooks, Loren       So St. Joseph (           8-06.00  
  9    47 Jessup, Abbie       Fr Auburn                 8-06.00  
Flight  3 Preliminaries
  1   271 Unruh, Kali         Sr Erie [Coop]           J9-06.00q 
  2   515 Eickmeyer, Macee    Sr Nashville              9-00.00  
  3   562 Starkey, Ryan       Jr Oregon                 8-06.00  
 
Event 3  Girls High Jump 1A
================================================================
      RECORD: R  5-11  5/23/1980   Melinda Morris, Buffalo (Tri-City)          
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   524 Baker, Amanda       Sr Neoga                 J5-02.00q 
  1    94 Holloway, Brooke    Jr Byron                 J5-02.00q 
  1   533 Blackwell, Brittne  Fr New Berlin            J5-02.00q 
  1   776 Cathcart, Stephani  Sr Trenton (Wes          J5-02.00q 
  1    55 Christian, Emily    Sr Braidwood (R          J5-02.00q 
  1    33 Bloch, Kandie       Jr Argenta (A.-           5-02.00q 
  1   461 Holland, Tessa      Fr Minonk (Fiel          J5-02.00q 
  8   269 Rus, Paige          Jr Erie [Coop]            5-00.00  
  8   470 Graf, Kathryn       Sr Momence                5-00.00  
  8   651 Kyler, Chantel      Fr Shabbona (In           5-00.00  
 11   400 Roman, Karissa      Fr Kewanee (Wet           4-10.00  
 11   409 Akers, Valerie      Sr Lawrencevill           4-10.00  
Flight  2 Preliminaries
  1   485 Auten, Anna         Fr Monticello            J5-02.00q 
  1   196 Paruleski, Ava      Jr Cowden (C.-H          J5-02.00q 
  1   809 Rhodes, Rachel      So Williamsvill          J5-02.00q 
  1   217 Taylor, Jenna       Sr Donovan               J5-02.00q 
  1   636 Anderson, Rylee     So Seneca                J5-02.00q 
  6   532 Walk, Erin          Jr Neoga                  5-00.00  
  6   780 Ruffner, Sierah     Jr Vandalia               5-00.00  
  6    64 Hempen, Holland     Jr Breese (Mate           5-00.00  
  6   413 LeGrande, Kristyn   Sr Lewistown              5-00.00  
  6   198 Thompson, Sarah     So Dakota                 5-00.00  
  6   454 Rawlins, Alix       Fr Mason City (           5-00.00  
  6   434 Mundekis, Cassie    Fr Manito (Midw           5-00.00  
 13   621 Compton, Abby       Jr Rockford (Ch           4-00.00  
Flight  3 Preliminaries
  1   197 Johnson, Eryn       Sr Dakota                J5-02.00q 
  2   381 Arendt, Darcy       Sr Jacksonville           5-00.00  
  2   579 MacDavitt, Kayla    Sr Peru (St. Be           5-00.00  
  4   732 Bower, Daisy        Sr Taylor Ridge           4-10.00  
  4    19 Rieker, Laura       So Amboy [A.-La           4-10.00  
  4   302 Verbeke, Tiffanie   Sr Farmington             4-10.00  
  4   633 Sullivan, Olivia    Fr Rushville (R           4-10.00  
  4   575 Cambre, Breanna     Sr Pawnee                 4-10.00  
 
Event 4  Girls Shot Put 1A
================================================================
      RECORD: R 48-09.75  5/22/2010   Kelsey Card, Carlinville                 
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   628 Lauzon, Megan       Jr Rushville (R          42-09.75q 
  2   342 Walker, Whitney     Sr Glasford (Il          42-02.00q 
  3   570 Razo, Anissa        Sr Ottawa (Marq          39-02.50q 
  4   505 Howse, Janie        Sr Moweaqua (Ce          38-11.00q 
  5   354 Kachanuk, Abby      Sr Havana                38-01.75q 
  6    37 Goodman, Karly      So Arthur (H.S.          37-00.25q 
  7   102 Jefko, Jasmine      So Cambridge [C          37-00.00q 
  8   721 Lawfer, Jaci        Sr Stockton [Co          36-08.50  
  9   382 Block, Freya        Jr Kewanee (H.S          36-02.00  
 10   534 Fore, Ashlyn        Sr New Berlin            35-05.25  
 11   685 Nett, Kelle         Sr Spring Valle          33-03.25  
Flight  2 Preliminaries
  1   569 Murphy, Cordy       Sr Ottawa (Marq          38-04.75q 
  2   243 Buchanan, Mattie    Jr El Paso (E.P          37-07.75q 
  3    83 Benson, Madison     Jr Bushnell (B.          37-07.00q 
  4   549 Cullen, Shannon     So Oregon                37-03.25q 
  5   725 Herzog, Olivia      Sr Sullivan [Co          37-01.75q 
  6   408 Putnam, Paige       So Knoxville             34-10.25  
  7   616 Brundage, Abbey     Sr Red Bud               34-02.25  
  8   442 Swanson, Natalie    Sr Manlius (Bur          33-07.25  
  9   648 Doerr, Tasha        Sr Sesser (S.-V          33-04.00  
 10   353 Weiss, Shani        Sr Greenville            32-05.50  
 11    49 Brooks, Cara        So Belleville (          31-07.50  
Flight  3 Preliminaries
  1   760 Graham, Paige       Sr Tolono (Unit          35-03.00  
  2   136 Tate, Francis       Jr Carthage (Il          34-06.00  
  3    23 Stone, Jessi        Sr Anna (A.-Jon          33-10.00  
  4    51 Hall, Jessica       Fr Bismarck (B.          32-11.75  
  5   469 Graf, Amanda        So Momence               32-06.00  
  6   172 Shumaker, Ariel     Fr Chicago (Lut          32-03.50  
  7   620 Williams, Faith     Sr Robinson              31-05.75  
  8   226 Masters, Alayna     So Downs (Tri-V          30-03.00  
  9   184 Beaver, Ashton      So Christopher           30-02.75  
 10   248 Cervone, Allie      Jr Elmhurst (Im          27-07.25  
 
Event 5  Girls Triple Jump 1A
=====================================================================
      RECORD: R 39-03.25  5/23/2009   Kendall Rush, Spring Valle               
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   813 Bullock, Jenny      Jr Windsor               33-11.00q  2.0 
  2   827 Mabie, Heather      So Winnetka (No          33-04.00q  2.3 
  3   649 lappin, Rae         Jr Sesser (S.-V          33-01.00   2.4 
  4   723 Bowman, Mollie      So Sullivan [Co          32-09.00   2.7 
  5   196 Paruleski, Ava      Jr Cowden (C.-H          32-08.00   2.1 
  6    94 Holloway, Brooke    Jr Byron                 32-06.75   2.1 
  7   751 Schmidt, Michelle   Fr Teutopolis            32-06.00   3.0 
  8   238 Edwards, Abby       Sr Edwardsville          31-03.50   2.0 
  9   812 Zlomie, Tori        Jr Wilmington            31-02.00   2.6 
Flight  2 Preliminaries
  1   269 Rus, Paige          Jr Erie [Coop]           35-03.25q  2.0 
  2   306 Clifton, Carli      Jr Fisher                33-05.00q  1.8 
  3    21 Basler, Emma        Sr Anna (A.-Jon          33-01.50q  1.0 
  3   277 Hartman, Jacey      Sr Eureka               J33-01.50q  2.5 
  5   457 Rush, Rachel        Sr Mendon (Unit          33-01.00   1.7 
  6   693 Hennig, Angela      Sr Springfield           32-09.00   1.2 
  7    22 Mitchell, Rebecca   Jr Anna (A.-Jon          32-08.00   1.8 
  8   403 Thomson, Margaret   Jr Kewanee (Wet          32-01.75   1.9 
  9   647 Wilkinson, Lexi     Fr Seneca                32-01.00   0.7 
 10   193 Frerichs, Emily     Sr Clifton (Cen          31-04.50   1.7 
Flight  3 Preliminaries
  1    84 Calvert, Haley      Sr Bushnell (B.          35-07.50q +0.0 
  2   719 Fairman, Sophie     Jr Staunton              35-05.25q  4.1 
  3   322 Gaesser, Angel      Sr Gibson City           34-00.50q  1.7 
  4   407 Jones, Haley        Sr Knoxville             33-08.25q  1.3 
  5   701 Ballard, Rachel     Sr St. Joseph (          33-07.50q  1.0 
  6   483 Marlow, Ciara       Sr Monmouth (M.          33-03.00q  0.9 
  7   283 Kupferschmid, Shel  Sr Eureka                32-10.75   1.5 
  8   171 Bushey, Kayla       Sr Chicago (Lut          32-05.50  +0.0 
  9   553 Lauer, Sarah        Fr Oregon                31-05.00   1.5 
 10     4 Krstic, Bailey      Sr Aledo (Merce          30-06.50   1.0 
 
Event 6  Girls Discus Throw 1A
================================================================
      RECORD: R 167-04  5/22/2010   Kelsey Card, Carlinville                   
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1   783 Timmons, Sydney     Jr Waverly [Coo            103-07  
  2   329 O'Neal, Kayla       Jr Gibson City             103-05  
  3   722 Vanderheyden, Shay  Sr Stockton [Co             99-01  
  4   779 Hoyer, Emma         Jr Urbana (Univ             98-01  
  5   545 Probst, Cassidy     Jr Newton                   96-08  
  6   243 Buchanan, Mattie    Jr El Paso (E.P             94-04  
  7   245 Payton, Alana       Jr El Paso (E.P             91-09  
  8   642 Henry, Rebecca      Jr Seneca                   90-07  
  9   199 Daily, Sarah        So Danville (Sc             90-04  
 10   424 Esposito, Tori      So Lisle (Sr.)              80-07  
 11   173 VanTilburg, Kate    Sr Chicago (Lut             78-11  
Flight  2 Preliminaries
  1   442 Swanson, Natalie    Sr Manlius (Bur            113-04q 
  2   648 Doerr, Tasha        Sr Sesser (S.-V            110-05q 
  3   451 Kuhn, Ariana        Jr Marshall                110-03q 
  4   628 Lauzon, Megan       Jr Rushville (R            107-01q 
  5     8 Riddell, Dylane     Sr Aledo (Merce            106-11  
  6   129 Duffy, Taylor       Sr Carthage (Il            106-02  
  7   685 Nett, Kelle         Sr Spring Valle            104-07  
  8   570 Razo, Anissa        Sr Ottawa (Marq            103-07  
  9   348 Kidd, Kylee         So Greenville              102-02  
 10   194 Rosenboom, Abby     Sr Clifton (Cen            101-08  
 11   498 Snyder, Kelsey      Sr Morrison                 97-02  
Flight  3 Preliminaries
  1   505 Howse, Janie        Sr Moweaqua (Ce            140-07q 
  2   509 Stringer, Genny Ro  Jr Moweaqua (Ce            135-02q 
  3   342 Walker, Whitney     Sr Glasford (Il            127-06q 
  4   725 Herzog, Olivia      Sr Sullivan [Co            124-05q 
  5    23 Stone, Jessi        Sr Anna (A.-Jon            119-07q 
  6   721 Lawfer, Jaci        Sr Stockton [Co            116-01q 
  7   699 Hill, Molly         So St. Elmo [Co            113-06q 
  8    70 Schleper, Alexis    Sr Breese (Mate            113-00q 
  9   382 Block, Freya        Jr Kewanee (H.S            104-10  
 10    53 Hathaway, Kami      Jr Bluford (Web            102-00  
 11   516 Hoepker, Easten     Fr Nashville                98-02  
 
Event 10  Girls 100 Meter Hurdles 1A
================================================================
      RECORD: R 14.42  5/23/2001   Chelsea Humphrey, Kewanee(Wethersfield)     
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.4
  1   734 Hasson, Devin       So Taylor Ridge             16.03Q 
  2   328 Nettleton, Jordyn   Sr Gibson City              16.14q 
  3   128 Carlisle, Aubrie    Fr Carthage (Il             16.28q 
  4    87 Christensen, Jael   Jr Byron                    16.50  
  5    79 Potts, Hailey       Sr Bridgeport (             16.78  
  6   554 Long, Cydney        So Oregon                   17.02  
  7   183 Barton, Nichole     Sr Christopher              18.02  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.2 
  1   503 Corzine, Kaitlyn    Jr Moweaqua (Ce             15.68Q 
  2   395 Fisher, Sara        Jr Kewanee (Wet             16.08q 
  3   492 Ness, Olivia        Fr Monticello               16.11q 
  4   139 Bindel, Sarah       So Chester                  16.29  
  5   578 McGinnis, Miranda   Sr Peoria (P. C             16.53  
  6   339 Rosentreter, Tateu  So Gillespie                16.71  
  7   161 Foresti, Alessandr  Sr Chicago (Lat             18.10  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.6
  1   637 Applebee, Alyssa    Sr Seneca                   16.12Q 
  2   470 Graf, Kathryn       Sr Momence                  16.32  
  3   590 Craven, Megan       So Pleasant Pla             16.59  
  4   777 Johnson, Erin       Fr Trenton (Wes             16.76  
  5   426 Bates, Qiana        Sr Litchfield               16.79  
  6   564 DeBaillie, Abigail  Fr Orion                    16.96  
  7   413 LeGrande, Kristyn   Sr Lewistown                17.09  
Heat  4 Preliminaries   Wind: -2.0
  1   506 Renfro, Madison     Sr Moweaqua (Ce             15.05Q 
  2   117 Meyer, Miranda      So Carterville              16.11q 
  3   613 Oltman, Liz         Jr Port Byron (             16.39  
  4   240 Dammerman, Kassy    Jr Effingham (S             16.57  
  5   330 Tabor, Erin         Fr Gibson City              17.06  
  6   425 Smith, Caroline     Sr Lisle (Sr.)              17.36  
  7   235 Murphy, Kacy        Jr Dwight [Coop             17.38  
  8   307 Heffernan, Olivia   So Fisher                   17.96  
 
Event 11  Girls 100 Meter Dash 1A
================================================================
      RECORD: R 12.13  5/23/2007   Kimberly Spencer, Pinckneyville             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.5
  1   394 Dynes, Erica        Sr Kewanee (Wet             12.57Q 
  2   701 Ballard, Rachel     Sr St. Joseph (             12.62q 
  3   151 Desrosiers, Briyan  Fr Chicago (CIC             12.81q 
  4   650 Miller, Chelsea     Jr Sesser (S.-V             12.91  
  5   671 Adams, Mykel        Jr South Hollan             12.98  
  6   728 Neuhauser, Paige    Sr Sullivan [Co             13.05  
  7   107 Bachman, Emma       Jr Carmi (C.-Wh             13.32  
  8   782 Johnson, Ellie      Jr Virden (Nort             13.44  
  9   541 Litzelman, Hannah   Fr Newton                   13.65  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.0
  1   239 Jump, Jessica       Jr Edwardsville             12.83Q 
  2   152 Giordani, Jade      Jr Chicago (F.W             13.01  
  3    46 Dambacher, Anna     Sr Auburn                   13.06  
  4   499 Adcock, Taylor      Jr Moweaqua (Ce             13.10  
  5   727 Neuhauser, Emily    Fr Sullivan [Co             13.30  
  6    21 Basler, Emma        Sr Anna (A.-Jon             13.34  
  7   145 Nesbit, DeNa        Jr Chester                  13.55  
  8   319 Block, Jennie       So Flora [Coop]             13.56  
  9    85 Adkins, Elyse       Jr Byron                    13.59  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.3
  1   656 Crawley, Danielle   So Sherrard                 12.69Q 
  2   769 Glueck, Amelia      So Tremont                  12.72q 
  3   468 Gibbs, Ariel        Jr Momence                  12.83q 
  4   813 Bullock, Jenny      Jr Windsor                  13.08  
  5    88 Cortese, Cara       Sr Byron                    13.09  
  6    50 Bass, Mary          So Bismarck (B.             13.12  
  7   416 Freed, Sydney       Sr Lexington                13.30  
  8    69 Richards, Paige     Jr Breese (Mate             13.38  
  9   596 McGraw, Katie       Sr Pleasant Pla             13.47  
Heat  4 Preliminaries   Wind: -2.9
  1   160 Coklow, Camille     Sr Chicago (Lat             12.59Q 
  2   677 Terry, DeJanae      Sr South Hollan             12.88q 
  3   255 Gatley, Hannah      So Elmwood [Coo             13.00  
  4   276 Gold, Kalla         Sr Eureka                   13.11  
  5   163 Harris, Kristina    Sr Chicago (Lat             13.19  
  6   437 Hoffert, Lindsey    Fr Manlius (Bur             13.20  
  7   631 Muniania, Josie     Sr Rushville (R             13.37  
  8    31 Reece, Samantha     So Arcola                   13.38  
  9    40 Grieve, Lauren      Sr Athens                   13.62  
 
Event 12  Girls 800 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 2:09.12  5/21/2009   Stephanie Brown, Downs (Tri-V             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   418 Ummel, Kaley        Sr Lexington              2:17.35Q 
  2   244 James, Julie        Sr El Paso (E.P           2:20.10q 
  3   484 Tharp, Mallory      So Monmouth (Un           2:21.06q 
  4   441 Sanden, Kimi        Sr Manlius (Bur           2:23.75  
  5   491 Houska, Hannah      So Monticello             2:27.43  
  6   202 Burgener, Megan     Jr Decatur (St.           2:29.06  
  7   422 Klingele, Taylor    Jr Liberty [Coo           2:31.57  
  8    97 McCarey, Erin       Sr Byron                  2:32.08  
  9    65 Huelskamp, Kourtne  Sr Breese (Mate           2:33.38  
 10   792 Williams, Alyssa    So West Frankfo           2:35.11  
 11   154 Andruzzi, Rebecca   So Chicago (Lat           2:41.60  
Heat  2 Preliminaries
  1   310 Paris, Kristen      Sr Fisher                 2:15.47Q 
  2   434 Mundekis, Cassie    Fr Manito (Midw           2:15.95q 
  3    72 Toennies, Ellen     Sr Breese (Mate           2:17.76q 
  4    58 Hall, Stacie        Sr Braidwood (R           2:19.46q 
  5   659 Hoye, Robbie Anne   So Sherrard               2:22.97q 
  6   629 McWhorter, Blake    Jr Rushville (R           2:28.35  
  7   753 Weichman, Megan     Fr Teutopolis             2:29.30  
  8   550 Groenhagen, Kate    Sr Oregon                 2:29.80  
  9   264 Jensen, Breanna     Fr Erie [Coop]            2:30.45  
 10   795 Arndt, Maggie       So Westmont               2:33.75  
 11   636 Anderson, Rylee     So Seneca                 2:40.34  
Heat  3 Preliminaries
  1   322 Gaesser, Angel      Sr Gibson City            2:11.85Q 
  2   324 Meunier, Sydni      Sr Gibson City            2:12.32q 
  3   216 Zimmer, Maddison    Jr Delavan [Coo           2:18.93q 
  4    26 Edwards, Taylor     Fr Arcola                 2:22.07q 
  5   477 Byrne, Megan        Sr Monmouth (M.           2:23.23  
  6   428 Graham, Jessie      Jr Mackinaw (De           2:24.14  
  7   715 Paden, Jolee        Sr St. Joseph (           2:25.76  
  8   427 Mullins, Shelby     So Litchfield             2:29.09  
  9   692 Heavisides, Jaelin  So Springfield            2:30.58  
 10   740 Breer, Elena        So Teutopolis             2:34.54  
 11   110 Breedan, Aurora     Fr Carterville            2:37.81  
 
Event 14  Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================
      RECORD: R 55.66  5/24/2008   Alisa Baron, Manlius (Bureau Valley)        
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   719 Fairman, Sophie     Jr Staunton                 58.55Q 
  2   684 Mosbach, Liz        Sr Spring Valle             59.13q 
  3    71 Schlueter, Laura    Sr Breese (Mate           1:00.67  
  4   153 Wiebe, Lauren       Sr Chicago (F.W           1:01.70  
  5    26 Edwards, Taylor     Fr Arcola                 1:01.81  
  6   297 Broadway, Julie     So Farmington             1:03.17  
  7   781 Walter, Desiree     So Vienna                 1:03.95  
Heat  2 Preliminaries
  1   753 Weichman, Megan     Fr Teutopolis               59.93Q 
  2   437 Hoffert, Lindsey    Fr Manlius (Bur             59.99q 
  3   605 Johnson, Megan      Jr Poplar Grove           1:00.17  
  4   720 Francis, Krystal    Sr Stockton [Co           1:01.58  
  5   568 Dyche, Elizabeth    Jr Ottawa (Marq           1:03.45  
  6   574 Lett, Charley       Jr Pana (H.S.)            1:03.98  
  7   809 Rhodes, Rachel      So Williamsvill           1:05.52  
Heat  3 Preliminaries
  1   276 Gold, Kalla         Sr Eureka                   58.36Q 
  2   239 Jump, Jessica       Jr Edwardsville             59.10q 
  3   671 Adams, Mykel        Jr South Hollan             59.52q 
  4   216 Zimmer, Maddison    Jr Delavan [Coo           1:01.56  
  5   341 Arends, Paige       Fr Gilman (Iroq           1:02.03  
  6   624 Wieting, Amy        Sr Rockford (Lu           1:02.35  
  7    35 Barclay, Vivian     So Arlington He           1:03.67  
Heat  4 Preliminaries
  1   195 Wright, Rayanne     Jr Clifton (Cen             58.05Q 
  2   461 Holland, Tessa      Fr Minonk (Fiel           1:00.33  
  3   379 Strohl, Cassidy     Sr Heyworth               1:00.58  
  4   763 Stone, Hannah       Fr Tolono (Unit           1:01.06  
  5    61 Zacharias, Morgan   Fr Braidwood (R           1:02.32  
  6   483 Marlow, Ciara       Sr Monmouth (M.           1:02.56  
  7    14 Wilson, Jordan      Fr Alton (Marqu           1:05.57  
Heat  5 Preliminaries
  1   726 McClain, Amanda     Fr Sullivan [Co             58.21Q 
  2   664 Plotner, Toria      Jr Sidell (Jama           1:00.41  
  3   782 Johnson, Ellie      Jr Virden (Nort           1:01.55  
  4   105 Rhea, Katlyn        So Camp Point (           1:01.57  
  5    69 Richards, Paige     Jr Breese (Mate           1:01.63  
  6   591 Demczak, Morgan     Jr Pleasant Pla           1:02.12  
  7   755 Beard, Tegan        So Toledo (Cumb           1:02.22  
  8   456 Rubenacker, Dana    Fr McLeansboro            1:04.63  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================
      RECORD: R 42.96  5/23/2003   Pam Wolf, Roseville                         
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   499 Adcock, Taylor      Jr Moweaqua (Ce             45.07Q 
  2   503 Corzine, Kaitlyn    Jr Moweaqua (Ce             46.37q 
  3   339 Rosentreter, Tateu  So Gillespie                47.05q 
  4   746 Higgs, Molly        Jr Teutopolis               47.35  
  5   104 Eilers, Melanie     Fr Camp Point (             49.03  
  6   400 Roman, Karissa      Fr Kewanee (Wet             50.09  
  7   108 Gowdy, Hannah       Jr Carmi (C.-Wh             50.19  
  8   117 Meyer, Miranda      So Carterville              52.07  
Heat  2 Preliminaries
  1   395 Fisher, Sara        Jr Kewanee (Wet             46.13Q 
  2   413 LeGrande, Kristyn   Sr Lewistown                47.69  
  3   139 Bindel, Sarah       So Chester                  48.43  
  4   241 Wortman, Liz        Sr Effingham (S             48.70  
  5   161 Foresti, Alessandr  Sr Chicago (Lat             48.81  
  6   343 Griffith, Paige     Fr Granville (P             48.99  
  7   337 Manalia, Loni       Sr Gillespie                49.76  
  8   253 Stahl, Stephanie    Sr Elmhurst (Im             51.09  
Heat  3 Preliminaries
  1   734 Hasson, Devin       So Taylor Ridge             45.30Q 
  2   328 Nettleton, Jordyn   Sr Gibson City              46.85q 
  3   769 Glueck, Amelia      So Tremont                  47.32q 
  4   714 Masters, Tori       Jr St. Joseph (             48.60  
  5   637 Applebee, Alyssa    Sr Seneca                   48.82  
  6   321 Baillie, LaToya     Jr Gibson City              49.28  
  7   237 Schultz, Chelsea    Jr Dwight [Coop             49.87  
  8   660 Kirwan, Katie       Sr Sherrard                 50.72  
Heat  4 Preliminaries
  1   103 Smith, Molly        Jr Cambridge [C             45.23Q 
  2   590 Craven, Megan       So Pleasant Pla             47.01q 
  3    87 Christensen, Jael   Jr Byron                    47.87  
  4   627 Haywood, Kattie     Jr Rushville (R             48.59  
  5   576 Albrecht, Erica     So Pearl City               49.74  
  6   578 McGinnis, Miranda   Sr Peoria (P. C             50.19  
  7   312 Baker, Makenzie     Sr Fithian (Oak             50.22  
  8   140 Clendenin, Rachel   Fr Chester                  53.16  
 
Event 16  Girls 1600 Meter Run 1A
================================================================
      RECORD: R 4:46.50  5/23/1984   Suzie Tuffy, Peoria (Bergan)              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1   204 Devereux, Ellen     Sr Decatur (St.           5:11.56Q 
  2   565 Aurit, Dani         So Ottawa (Marq           5:16.51q 
  3    67 Lager, Madeline     So Breese (Mate           5:20.61  
  4   254 Brune, Rachel       Sr Elmwood [Coo           5:22.34  
  5   484 Tharp, Mallory      So Monmouth (Un           5:22.62  
  6    13 Ziegler, Grace      Sr Altamont               5:22.85  
  7     1 Biddle, Miranda     Sr Aledo (Merce           5:25.00  
  8   489 Foley, Emily        So Monticello             5:29.70  
  9   106 Viano, Lea          So Carlinville            5:33.82  
 10   617 Burmester, Brittne  Jr Red Bud                5:35.56  
 11   157 Bianco, Victoria    So Chicago (Lat           5:38.69  
 12   109 Bean, Joanna        Jr Carterville            5:54.27  
 13   422 Klingele, Taylor    Jr Liberty [Coo           6:03.69  
Heat  2 Preliminaries
  1   434 Mundekis, Cassie    Fr Manito (Midw           5:09.20Q 
  2   380 Houmes, Lauren      Sr Hoopeston (H           5:12.12q 
  3   443 Weidner, Regan      Fr Manlius (Bur           5:13.79q 
  4   418 Ummel, Kaley        Sr Lexington              5:15.45q 
  5   691 Garwood, Kristen    Sr Springfield            5:18.09q 
  6    72 Toennies, Ellen     Sr Breese (Mate           5:21.91  
  7   412 Hibser, Ericka      Fr Lewistown              5:30.91  
  8   458 Barnes, Kayla       Sr Milledgevill           5:32.25  
  9   794 Arndt, Kate         Sr Westmont               5:37.55  
 10   752 Waldhoff, Emily     Sr Teutopolis             5:45.70  
 11   405 Wager, Nicole       Sr Kewanee (Wet           5:52.21  
 12   267 Reiley, Corrie      Fr Erie [Coop]            6:03.31  
 13   455 Rexing, Rachelle    Fr McLeansboro            6:04.48  
Heat  3 Preliminaries
  1   324 Meunier, Sydni      Sr Gibson City            4:50.75Q 
  2   702 Blaase, Chelsea     Sr St. Joseph (           5:04.96q 
  3   310 Paris, Kristen      Sr Fisher                 5:14.77q 
  4    48 Ames, Savannah      So Belleville (           5:16.50q 
  5   459 Baldwin, Maria      So Minonk (Fiel           5:19.65q 
  6   207 Handley, Ivy        Jr Decatur (St.           5:20.55  
  7   659 Hoye, Robbie Anne   So Sherrard               5:23.64  
  8   655 Corken, Skye        Fr Sherrard               5:26.53  
  9   773 Miller, Haley       So Tremont                5:26.66  
 10   667 Costanzo, Megan     Sr Somonauk               5:29.47  
 11   818 France, Rachel      So Winnebago              5:37.89  
 12    36 Chaires, Stephanie  Sr Arlington He           5:43.19  
 13   600 Rohr, Olivia        So Pleasant Pla           6:05.56  
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash 1A
================================================================
      RECORD: R 24.90  5/23/2001   S Smith (1992), J Hoffman, Kew(Weth), S Hol 
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.8 
  1   394 Dynes, Erica        Sr Kewanee (Wet             25.69Q 
  2   203 Dayson, Camila      Jr Decatur (St.             25.97  
  3   728 Neuhauser, Paige    Sr Sullivan [Co             26.07  
  4   468 Gibbs, Ariel        Jr Momence                  26.64  
  5   541 Litzelman, Hannah   Fr Newton                   27.40  
  6   596 McGraw, Katie       Sr Pleasant Pla             27.46  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.3
  1   656 Crawley, Danielle   So Sherrard                 25.45Q 
  2   650 Miller, Chelsea     Jr Sesser (S.-V             25.90q 
  3   727 Neuhauser, Emily    Fr Sullivan [Co             26.15  
  4   174 White, Lydia        So Chicago (Pro             26.36  
  5   195 Wright, Rayanne     Jr Clifton (Cen             26.75  
  6   746 Higgs, Molly        Jr Teutopolis               27.24  
  7    31 Reece, Samantha     So Arcola                   27.34  
  8   107 Bachman, Emma       Jr Carmi (C.-Wh             27.76  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.7 
  1   677 Terry, DeJanae      Sr South Hollan             25.77Q 
  2    88 Cortese, Cara       Sr Byron                    25.78q 
  3    46 Dambacher, Anna     Sr Auburn                   25.79q 
  4   769 Glueck, Amelia      So Tremont                  26.09  
  5   255 Gatley, Hannah      So Elmwood [Coo             26.21  
  6   152 Giordani, Jade      Jr Chicago (F.W             26.25  
  7   554 Long, Cydney        So Oregon                   27.35  
  8   791 Wilce, Kiahra       Fr West Frankfo             27.67  
Heat  4 Preliminaries   Wind: 2.0 
  1   239 Jump, Jessica       Jr Edwardsville             25.44Q 
  2   701 Ballard, Rachel     Sr St. Joseph (             25.64q 
  3   151 Desrosiers, Briyan  Fr Chicago (CIC             25.66q 
  4    50 Bass, Mary          So Bismarck (B.             26.59  
  5    18 McCoy, Ashley       Sr Amboy [A.-La             27.08  
  6   631 Muniania, Josie     Sr Rushville (R             27.10  
  7   719 Fairman, Sophie     Jr Staunton                 27.43  
  8    38 Crocher, Holly      Sr Athens                   27.45  

Event 19  Girls Long Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 19-03.25  5/22/2010   Alexandria Harden, Springfield           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  2030 Kirksy, MaShayla    Jr Melrose Park          19-03.00q  1.3 
  2  2017 Crites, Krysten     Jr Marion (H.S.          17-11.75q  1.6 
  3  1767 Duncan, Lexy        So Dixon (H.S.)          17-10.00q  0.1 
  4  2246 Stelivan, Shawnise  Sr Springfield           17-09.50q  1.7 
  5  2244 Portis, Brion       Jr Springfield           17-06.50q  2.2 
  6  2027 Edeko, Isimeme      Jr Melrose Park          17-05.00q  1.4 
  7  1608 Thompson, Samone'   Sr Champaign (C          17-04.50q  0.8 
  8  2114 Steen Yates, Ladai  So Peoria (H.S.          15-01.75   0.9 
Flight  2 Preliminaries
  1  1628 McClintock, Macken  Fr Chatham (Gle          17-09.00q +0.0 
  2  1792 Bone, Peyton        Sr Effingham (H         J17-06.50q  1.8 
  3  1583 Goodale, Sarah      Jr Carbondale (          17-03.75q  0.5 
  4  1532 Hodges, Annie       Sr Belvidere (H          16-10.75   0.5 
  5  1952 Griesbaum, Brittan  Fr Lake Villa (          16-10.50   0.3 
  6  2047 Ellis, Lexi         Sr Morton                16-07.00   0.9 
  7  2158 Smallwood, Phoenix  Jr Princeton             16-00.00  +0.0 
  8  2280 Jachino, Jill       Sr Taylorville           15-11.50  +0.0 
  9  2021 Harris, Michaela    Sr Mattoon               15-07.75   2.1 
Flight  3 Preliminaries
  1  2311 Tran, Allison       Jr Vernon Hills          17-06.75q  1.6 
  2  2043 Johnson, Jasmine    Sr Midlothian (          17-02.00q  2.1 
  3  1656 Taylor, Angela      Sr Chicago (Fen          16-09.00   1.4 
  4  2056 Rosignol, Alex      So Mt. Carmel            16-07.00   1.8 
  5  1763 Brown, Alicia       Sr Dixon (H.S.)          15-11.50   1.3 
  6  1818 Riley, Sierra       Fr Evergreen Pa          15-09.75   1.3 
  7  1712 Evans, Zaria        Fr Chicago (Wes          15-07.00   2.0 
  8  2184 Steward, India      Jr Richton Park          15-05.50   2.2 
  9  2335 O'Malley, Mikaela   Fr Wilmette (Re          14-09.25   2.2 
 
Event 20  Girls Pole Vault 2A
================================================================
      RECORD: R 12-06  5/22/2010   Emily Grove, Pontiac                        
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  1582 Dryden, Jessi       Sr Carbondale (         J10-09.00q 
  1  1878 Hartman, Darrian    Sr Geneseo              J10-09.00q 
  1  1577 Swift, Hannah       Fr Canton               J10-09.00q 
  1  1790 Bingham, Chelsea    Sr Effingham (H         J10-09.00q 
  1  2079 Neiheisel, Kaitlyn  Sr New Lenox (L         J10-09.00q 
  1  1992 Melchi, Jessica     Jr Mahomet (M.-         J10-09.00q 
  1  1924 Murray, Lindsey     So Harrisburg           J10-09.00q 
  1  1560 Conn, Autumn        Sr Burlington (         J10-09.00q 
  1  1538 Bell, Sarah         Jr Bloomington           10-09.00q 
 10  2130 Shadid, Grace       Sr Peoria (Notr          10-06.00q 
 11  1910 Sippel, Mary Kate   Sr Glen Ellyn (          10-00.00  
Flight  2 Preliminaries
  1  1604 Hammel, Kristin     Jr Champaign (C         J10-06.00q 
  1  1768 Greenwalt, Elizabe  Sr Dixon (H.S.)         J10-06.00q 
  1  1517 Knauf, Taylor       Jr Aurora (A. C         J10-06.00q 
  4  2194 Sapetti, Laryn      Fr Rochester             10-00.00  
  4  2088 Smoljan, Lindsay    Sr New Lenox (P          10-00.00  
  4  2166 Kaht, Elizabeth     Sr Richmond (R.          10-00.00  
  4  1620 Abolt, Kelsie       Jr Charleston            10-00.00  
  4  1800 Kinney, Alexa       Jr Effingham (H          10-00.00  
  4  1611 Boyer, Kathryn      Sr Champaign (S          10-00.00  
  4  1824 Oprondek, Sarah     Sr Fairbury (Pr          10-00.00  
 11  2250 Aldridge, Nicole    Fr Stanford (Ol           9-06.00  
 11  1501 Long, Catharine     Sr Antioch                9-06.00  
 11  2289 Hummel, Mary Cathe  Jr Urbana (H.S.           9-06.00  
 11  1905 Nelson, Melissa     Sr Glen Ellyn (           9-06.00  
 11  2192 Ostermeier, Taylor  So Rochester              9-06.00  
 
Event 21  Girls High Jump 2A
================================================================
      RECORD: R 5-09.50  5/22/2010   Sarah Maxson, Springfield                 
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  1953 Griesbaum, Daniell  Fr Lake Villa (          J5-02.00q 
  1  2043 Johnson, Jasmine    Sr Midlothian (          J5-02.00q 
  1  2142 Sinclair, Stacey    Sr Petersburg (          J5-02.00q 
  1  1890 Neisendorf, Daniel  Jr Genoa (G.-Ki          J5-02.00q 
  1  2078 Hedlin, Abby        Sr New Lenox (L          J5-02.00q 
  1  2079 Neiheisel, Kaitlyn  Sr New Lenox (L          J5-02.00q 
  1  2044 Knapp, Haleigh      So Morris                J5-02.00q 
  1  2059 Baucus, Shannon     Sr Mundelein (C          J5-02.00q 
  1  1583 Goodale, Sarah      Jr Carbondale (          J5-02.00q 
  1  1541 Ely, Addison        Fr Bloomington           J5-02.00q 
  1  1545 McGraw, Molly       So Bloomington            5-02.00q 
  1  2284 Sowash, Abi         Jr Troy (Triad)          J5-02.00q 
 13  1520 Wade, Peyton        So Aurora (A. C           5-00.00  
 14  1931 Davis, Mary Claire  So Jerseyville            4-10.00  
 14  2238 Devoe, Halle        Jr Springfield            4-10.00  
Flight  2 Preliminaries
  1  1646 Howard, Demara      Sr Chicago (Cra          J5-02.00q 
  2  2099 Peck, Tatyana       Sr Normal (Univ           5-00.00  
  2  1526 Hoerr, Ashley       Fr Bartonville            5-00.00  
  2  1948 McAuliffe, Katie    So LaGrange Par           5-00.00  
  5  1561 Thasavong, Brenda   Sr Burlington (           4-10.00  
  5  1698 Frangiamore, Ashle  Sr Chicago (Res           4-10.00  
 
Event 22  Girls Shot Put 2A
================================================================
      RECORD: R 49-10.50  5/23/2009   Daniella Bunch, Mahomet (M.-             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  1927 Giger, Lena         So Highland              41-07.50q 
  2  1932 Hall, Kourtnee      Sr Jerseyville           41-07.00q 
  3  1860 Diggins, Myra       Sr Galesburg (H          41-00.50q 
  4  2281 Nolan, Claire       Jr Taylorville           41-00.25q 
  5  1841 Buckwalter, Bryn    Jr Freeport (H.          38-09.25q 
  6  2076 Sturgeon, Alyssa    Sr Murphysboro           38-08.50q 
  7  1831 Lealaimatafao, Abb  So Freeburg              38-04.50q 
  8  1565 Brewer, Lashonda    So Cahokia (H.S          37-08.50q 
  8  1926 Horn, Abby          Jr Herrin (H.S.         J37-08.50q 
 10  2205 Haas, Lauren        Sr Rock Falls            37-07.25  
 11  2241 Gilliam, K'leesa    Sr Springfield           37-02.75  
Flight  2 Preliminaries
  1  2096 Jacobs, Gabi        So Normal (Univ          42-02.25q 
  2  2326 Meinhardt, Christi  Fr Wauconda              38-01.25q 
  3  2131 Voudrie, Monica     Fr Peoria (Notr          37-08.00q 
  4  2220 Banks, Lindsay      Jr Springfield           37-04.50  
  5  2216 Herra, Lindsay      Jr Rockford (Bo          37-02.25  
  6  2215 Murray, Hannah      Sr Rock Island           36-07.25  
  7  1576 Smith, Abbi         Jr Canton                35-06.00  
  8  2058 Palmer, Aaliyah     Jr Mt. Vernon (          35-03.75  
  9  1996 Irvin, Jordan       So Manteno               34-11.00  
 10  1510 Andersen, Alyssa    So Aurora (A. C          31-07.75  
Flight  3 Preliminaries
  1  1900 Howard, Samantha    Jr Glen Ellyn (          36-04.75  
  2  1995 Young, Morgan       Jr Mahomet (M.-          35-09.00  
  3  1609 Turner, Ranija      So Champaign (C          34-04.00  
  4  2321 Allhands, Emily     Fr Watseka [Coo          34-03.25  
  5  2338 Flynn, Danielle     Fr Woodstock (M          33-03.00  
  6  1903 Lawrence, Kenise    Sr Glen Ellyn (          31-05.25  
  7  1694 Schwartz, Veronica  Sr Chicago (Nor          29-08.25  
  8  1645 Riddle, Janel       Fr Chicago (Bro          29-03.00  
  9  1657 Armstrong, Tracey   Jr Chicago (Har          29-01.00  
 10  1647 Ray, Salese         Jr Chicago (Cra          27-08.00  
 
Event 23  Girls Triple Jump 2A
=====================================================================
      RECORD: R 39-10.75  5/23/2009   Jen Jenkins, Rochelle                    
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  2283 Buck, Claire        Fr Troy (Triad)          36-01.00q  1.8 
  2  2158 Smallwood, Phoenix  Jr Princeton             34-06.50   0.8 
  3  2141 Sidwell, Kristin    Sr Petersburg (          34-05.50   1.5 
  4  1925 Nelson, Bria        Sr Harvard               34-03.00   1.2 
  5  2219 Hooks, Audrey       Jr Rockford (R.          34-00.50   0.4 
  6  1712 Evans, Zaria        Fr Chicago (Wes          33-11.00   2.8 
  7  1878 Hartman, Darrian    Sr Geneseo               33-09.50   0.7 
  8  1640 Jones, Tamara       Jr Chicago (Bro          33-07.25  +0.0 
  9  1639 Jones, Jeaneva      Sr Chicago (Bro          33-05.00   2.1 
 10  1962 Dykstra, Emily      Sr Lansing (Ill          32-01.25   0.1 
 11  1714 McKay, Gabrielle    So Chicago (Wes          29-06.50   0.3 
Flight  2 Preliminaries
  1  2244 Portis, Brion       Jr Springfield           38-01.00q  1.7 
  2  2018 Stanley, Mistiree   Sr Marion (H.S.          36-03.25q  2.1 
  3  1578 Bufford, Shaneice   Jr Carbondale (          36-02.25q  1.8 
  4  2167 Kelly, Roxanne      Jr Richmond (R.         J36-01.00q  1.6 
  5  1756 Bass, Kanika        Jr Decatur (Mac          35-02.75   2.4 
  6  1792 Bone, Peyton        Sr Effingham (H          35-01.50   2.9 
  7  1628 McClintock, Macken  Fr Chatham (Gle          34-11.75   1.6 
  8  1929 Leitschuh, Bailey   Fr Highland              34-04.50   0.8 
  9  1910 Sippel, Mary Kate   Sr Glen Ellyn (          34-03.75   0.2 
 10  1545 McGraw, Molly       So Bloomington           34-02.50   1.7 
 11  2330 Tallman, Megan      Jr Wauconda              33-11.50   1.9 
Flight  3 Preliminaries
  1  2030 Kirksy, MaShayla    Jr Melrose Park          37-08.00q  1.1 
  2  1532 Hodges, Annie       Sr Belvidere (H          37-00.00q  0.5 
  3  1511 Bollinger, Mackenz  Jr Aurora (A. C          36-09.00q  1.8 
  4  2118 Kitt, Kayla         Jr Peoria (Manu          36-06.00q  2.5 
  5  2015 Rogutich, Allison   Sr Marengo               36-05.75q  1.7 
  6  2027 Edeko, Isimeme      Jr Melrose Park          35-11.00q  2.0 
  7  2280 Jachino, Jill       Sr Taylorville           35-05.00q  2.6 
  8  2174 Sheedlo, Talia      Sr Richmond (R.          35-01.00   1.4 
  9  2047 Ellis, Lexi         Sr Morton                33-10.00   0.3 
 
Event 24  Girls Discus Throw 2A
================================================================
      RECORD: R 143-09  5/23/2009   Hannah Baker, Marion (H.S.                 
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  1723 Hoerr, Emma         Sr Chillicothe             117-08q 
  2  1947 Williams, Tashonna  Sr Kankakee (Sr            116-07q 
  3  2326 Meinhardt, Christi  Fr Wauconda                104-06  
  4  2295 Abdallah, Maryam    Sr Vernon Hills             99-03  
  5  2281 Nolan, Claire       Jr Taylorville              93-02  
  6  1694 Schwartz, Veronica  Sr Chicago (Nor             80-08  
  7  1657 Armstrong, Tracey   Jr Chicago (Har             73-06  
  8  1821 Tillman, Taylor     So Evergreen Pa             73-00  
  9  1647 Ray, Salese         Jr Chicago (Cra             71-11  
Flight  2 Preliminaries
  1  2205 Haas, Lauren        Sr Rock Falls              120-05q 
  2  2249 Wilson, Shaniera    So Springfield             116-05q 
  3  1516 Henzel, Alyssa      Sr Aurora (A. C            112-02  
  3  1989 Joop, Mackenzie     So Mahomet (M.-            112-02  
  5  1573 Townsend, Daisha    So Cahokia (H.S            111-01  
  6  1771 Koch, Karly         Sr Dixon (H.S.)            107-07  
  7  1533 Catavu, Sierra      Sr Benton                  106-06  
  8  1860 Diggins, Myra       Sr Galesburg (H            106-05  
  9  2057 Meredith, Maleasha  Sr Mt. Vernon (             87-00  
Flight  3 Preliminaries
  1  2216 Herra, Lindsay      Jr Rockford (Bo            134-07q 
  2  2096 Jacobs, Gabi        So Normal (Univ            129-08q 
  3  1841 Buckwalter, Bryn    Jr Freeport (H.            124-10q 
  4  1927 Giger, Lena         So Highland                122-09q 
  5  2133 Nagel, Kayce        Sr Peotone                 120-03q 
  6  1900 Howard, Samantha    Jr Glen Ellyn (            118-06q 
  7  2112 Mussatto, Alyssa    Sr Ottawa (Twp.            115-08q 
  8  1995 Young, Morgan       Jr Mahomet (M.-            112-05q 
  9  1969 Tookes, Edraniel    Sr Lincoln                 107-10  
 10  1911 Wilson, Tierra      Jr Glen Ellyn (             93-07  
 
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles 2A
================================================================
      RECORD: R 14.16  5/18/2012   Shamier Little, Chicago (Lin                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.5
  1  1608 Thompson, Samone'   Sr Champaign (C             14.98Q 
  2  1578 Bufford, Shaneice   Jr Carbondale (             15.40q 
  3  2218 Tillmon, Logan      Jr Rockford (Ea             15.42q 
  4  2108 McCoy, Erin         Sr Oak Park (Fe             15.51q 
  5  2015 Rogutich, Allison   Sr Marengo                  15.74q 
  6  1988 Hocking, Elise      Fr Mahomet (M.-             16.32  
  7  1813 Howard, Alex        Jr Evergreen Pa             19.00  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.1
  1  1679 Little, Shamier     Jr Chicago (Lin           R 14.16Q 
  2  1583 Goodale, Sarah      Jr Carbondale (             15.45q 
  3  2236 Collins, Justice    Jr Springfield              15.74  
  4  1937 McCammon, Taylor    So Kankakee (Mc             16.03  
  5  2219 Hooks, Audrey       Jr Rockford (R.             16.08  
  6  1889 Waller, Hannah      Jr Geneseo                  16.60  
  7  2052 Stamm, Brittany     Jr Morton                   17.31  
  8  2334 Acacia, Barbara     Fr Wilmette (Re             18.99  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.2
  1  1887 Storm, Kaci         Sr Geneseo                  15.27Q 
  2  2183 Seymour, Natasha    Jr Richton Park             15.57q 
  3  2118 Kitt, Kayla         Jr Peoria (Manu             15.86  
  4  2059 Baucus, Shannon     Sr Mundelein (C             16.04  
  5  2174 Sheedlo, Talia      Sr Richmond (R.             16.21  
  6  2232 Ralph, Abby         Jr Springfield              17.18  
  7  2333 Nunley, Amanda      So Wheaton (St.             18.33  
  8  1682 Chojnacki, Michell  Fr Chicago (Nor             20.09  
 
Event 29  Girls 100 Meter Dash 2A
================================================================
      RECORD: R 11.76  5/22/2010   Dominique Kimpel, Kankakee (Sr              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.2
  1  1511 Bollinger, Mackenz  Jr Aurora (A. C             12.57Q 
  2  1624 Jackson, Jazmin     Jr Chatham (Gle             12.67q 
  3  1942 Eason, Tyjuana      Fr Kankakee (Sr             12.72q 
  4  1874 Bodeen, Rayne       So Geneseo                  12.79  
  5  1595 Greene, Avona       So Champaign (C             12.87  
  6  2177 Edwards, Ninaa      So Richton Park             13.14  
  7  1646 Howard, Demara      Sr Chicago (Cra             13.17  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.4
  1  1680 Preacely, Ryan      So Chicago (Nob             12.50Q 
  2  2030 Kirksy, MaShayla    Jr Melrose Park             12.76  
  3  1848 Simmons, Ashley     So Freeport (H.             12.86  
  4  1805 Alston, Brittany    Sr Elmhurst (Ti             12.99  
  5  1523 Rodriguez, Lisa     Jr Aurora (Cent             13.01  
  6  2042 Wille, Lindsey      Sr Metamora                 13.08  
  7  2288 Dove, Lateshia      Sr Urbana (H.S.             13.25  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.2
  1  1642 McClendon, Ebony    So Chicago (Bro             12.28Q 
  2  2114 Steen Yates, Ladai  So Peoria (H.S.             12.43q 
  3  2017 Crites, Krysten     Jr Marion (H.S.             12.83  
  4  2084 Eisenberg, Kait     Sr New Lenox (P             12.84  
  5  1525 Gardner, Briana     Sr Bartonville              12.85  
  6  1899 Hill, Katelyn       So Glen Ellyn (             13.11  
  7  1709 Carr, Janina        Jr Chicago (Wes             13.12  
Heat  4 Preliminaries   Wind: -2.6
  1  2237 Crawford, Charday   Jr Springfield              12.13Q 
  2  2270 Kwaza, Lake         Sr Sycamore (H.             12.14q 
  3  2064 Paul, Megan         Sr Mundelein (C             12.54q 
  4  1930 Weis, Aryn          Sr Highland                 12.82  
  5  2290 Johnson, Dominique  Sr Urbana (H.S.             12.90  
  6  2056 Rosignol, Alex      So Mt. Carmel               12.93  
  7  1587 Owens, Aarion       Jr Centralia (H             13.13  
 
Event 30  Girls 800 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 2:11.00  5/22/2010   Amanda Duvendack, Metamora                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  2286 Choquette, Nicole   Jr Urbana (H.S.           2:16.53Q 
  2  2143 Yeoman, Amy         Sr Petersburg (           2:16.66q 
  3  1775 Schwarz, Brittany   Jr Dixon (H.S.)           2:18.91q 
  4  2007 Strang, Sydney      So Maple Park (           2:19.29q 
  5  2301 Letts, Abbie        Sr Vernon Hills           2:21.32  
  6  1914 Gomez, Kia          So Grayslake (C           2:21.81  
  7  1984 Westen, Lauren      Sr Macomb                 2:22.06  
  8  1876 Ford, Emily         Jr Geneseo                2:23.60  
  9  2103 Cahill, Megan       Jr Oak Park (Fe           2:24.35  
 10  1558 Lipman, Hannah      Jr Burbank (Que           2:25.73  
 11  1678 Perez, Karla        Sr Chicago (Kel           2:34.86  
Heat  2 Preliminaries
  1  2187 Dobbs, Michelle     Jr Rochelle               2:16.11Q 
  2  2016 Sprague, Allie      So Marengo                2:16.16q 
  3  1575 Kosier, Isabella    So Canton                 2:18.65q 
  4  1826 Busch, Caitlin      Sr Freeburg               2:19.09q 
  5  1958 Beezhold, Alexa     So Lansing (Ill           2:19.52  
  6  1522 Koerner, Jenna      Jr Aurora (Cent           2:22.24  
  7  2113 Kamp, Julie         Sr Palos Height           2:22.64  
  8  2063 Myss, Sarah         Sr Mundelein (C           2:23.04  
  9  1806 Dykema, Abby        So Elmhurst (Ti           2:23.78  
 10  1518 Oleson, Sarina      Sr Aurora (A. C           2:24.09  
 11  2182 Kriha, Taylor       Sr Richton Park           2:25.04  
Heat  3 Preliminaries
  1  1794 Cramsey, Kelsey     Sr Effingham (H           2:14.56Q 
  2  1789 Preston, Emma       Sr East Peoria            2:15.56q 
  3  1563 Wolf, Kayla         Jr Burlington (           2:15.62q 
  4  1747 Letts, Brittany     Sr Country Club           2:18.96q 
  5  1535 Schutt, Kaitlyn     Jr Benton                 2:19.39  
  6  1521 Wert, Becca         Fr Aurora (A. C           2:21.90  
  7  2055 Buss, Tyra          So Mt. Carmel             2:22.52  
  8  2279 Boehme, Hannah      Fr Taylorville            2:23.09  
  9  2083 Cleveland, Courtne  Sr New Lenox (P           2:23.58  
 10  1915 Rehberg, Elsie      Jr Grayslake (C           2:25.87  
 11  1666 Foster-Gibbs, Bett  Jr Chicago (Jon           2:39.17  
 
Event 32  Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================
      RECORD: R 54.85  5/23/2009   Marissa Golliday, Oak Lawn (Ri              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  2181 Garrett, DeAsia     Jr Richton Park             58.00Q 
  2  2180 Garrett, Cierra     Jr Richton Park             58.06q 
  3  1829 Hill, Chelsea       So Freeburg                 58.39q 
  4  1646 Howard, Demara      Sr Chicago (Cra             58.57  
  5  1930 Weis, Aryn          Sr Highland                 58.61  
  6  2008 Zick, Lauren        So Maple Park (             59.36  
  7  2262 Wolber, Sarah       Sr Sterling (H.           1:00.31  
  8  2148 Jackson, Zhate      Jr Plano                  1:23.43  
Heat  2 Preliminaries
  1  1679 Little, Shamier     Jr Chicago (Lin             56.27Q 
  2  1719 Allison, Aubrey     Sr Chillicothe              58.49q 
  3  1624 Jackson, Jazmin     Jr Chatham (Gle             58.91  
  4  1985 Wooldridge, Kara    Jr Macomb                   59.40  
  5  1843 Collins, Lakonka    So Freeport (H.             59.40  
  6  1523 Rodriguez, Lisa     Jr Aurora (Cent           1:00.21  
  7  2193 Saccaro, Lyndi      So Rochester              1:01.00  
  8  1660 Jones, Nakia        So Chicago (Har           1:05.26  
Heat  3 Preliminaries
  1  1992 Melchi, Jessica     Jr Mahomet (M.-             58.17Q 
  2  1612 Bristow, Elizabeth  Fr Champaign (S             59.17  
  3  2221 Dentzman, Nicole    Jr Springfield              59.91  
  4  2072 Lindsey, Meagan     So Murphysboro            1:00.17  
  5  2286 Choquette, Nicole   Jr Urbana (H.S.           1:00.25  
  6  1586 Looman, Jordyn      Jr Centralia (H           1:01.06  
Heat  4 Preliminaries
  1  2064 Paul, Megan         Sr Mundelein (C             55.96Q 
  2  2033 Strong, Anna        Jr Melrose Park             56.83q 
  3  1755 Young, Mercedes     Sr Country Club             58.31q 
  4  2101 Simple, Erika       Jr Normal (Univ             59.10  
  5  2217 O'Neal, Jasmine     Fr Rockford (Ea           1:00.02  
  6  2109 Pezza, Sarah        Jr Oak Park (Fe           1:04.67  
 
Event 33  Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================
      RECORD: R 43.06  5/18/2012   Shamier Little, Chicago (Lin                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  2108 McCoy, Erin         Sr Oak Park (Fe             44.63Q 
  2  1583 Goodale, Sarah      Jr Carbondale (             45.55q 
  3  1986 Burke, Jessica      Sr Mahomet (M.-             46.11q 
  4  2324 Lichterman, Andrea  Jr Wauconda                 46.70  
  5  1720 Bartlett, Emily     Jr Chillicothe              46.82  
  6  2183 Seymour, Natasha    Jr Richton Park             47.55  
  7  1566 Golliday, Antwyneq  So Cahokia (H.S             49.05  
Heat  2 Preliminaries
  1  1608 Thompson, Samone'   Sr Champaign (C             44.37Q 
  2  1968 Jackson, Amina      Sr Lincoln                  44.82q 
  3  1887 Storm, Kaci         Sr Geneseo                  45.99q 
  4  2235 Canaday, Liz        Sr Springfield              47.08  
  5  1780 Akpan, Norris       Jr Dunlap                   47.68  
  6  1988 Hocking, Elise      Fr Mahomet (M.-             47.74  
  7  2174 Sheedlo, Talia      Sr Richmond (R.             48.73  
  8  1972 Connelly, Theresa   Jr Lombard (Mon             49.57  
  9  2334 Acacia, Barbara     Fr Wilmette (Re             57.58  
Heat  3 Preliminaries
  1  1679 Little, Shamier     Jr Chicago (Lin           R 43.06Q 
  2  2055 Buss, Tyra          So Mt. Carmel               45.72q 
  3  2218 Tillmon, Logan      Jr Rockford (Ea             45.73q 
  4  2191 Nelson, Amanda      So Rochester                46.92  
  5  1889 Waller, Hannah      Jr Geneseo                  47.72  
  6  1737 Artis, Destini      Jr Country Club             47.76  
  7  1562 Tovsen, Alexa       Sr Burlington (             48.66  
  8  1708 Adams, Ashonna      So Chicago (Wes             51.27  
  9  1707 Yunis, Catherine    Sr Chicago (Uni           1:00.95  
 
Event 34  Girls 1600 Meter Run 2A
================================================================
      RECORD: R 4:57.94  5/22/2010   Margo Richardson, Mt. Vernon (            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  2296 Fiarito, Danielle   Sr Vernon Hills           5:15.83Q 
  2  2189 Finley, Krissy      So Rochester              5:19.10  
  3  1775 Schwarz, Brittany   Jr Dixon (H.S.)           5:19.66  
  4  1789 Preston, Emma       Sr East Peoria            5:21.93  
  5  1521 Wert, Becca         Fr Aurora (A. C           5:21.99  
  6  2187 Dobbs, Michelle     Jr Rochelle               5:25.42  
  7  1596 Kaefring, Rebecca   Fr Champaign (C           5:28.64  
  8  1960 Brink, Lauren       Jr Lansing (Ill           5:32.37  
  9  1518 Oleson, Sarina      Sr Aurora (A. C           5:33.02  
 10  1705 Suchyta, Katelyn    Sr Chicago (Uni           5:39.60  
Heat  2 Preliminaries
  1  1827 Busch, Kristen      Sr Freeburg               4:59.10Q 
  2  2091 Billingsley, Sydne  So Normal (Univ           4:59.12q 
  3  2110 Ryan, Olivia        Fr Oak Park (Fe           5:05.47q 
  4  1849 Willging, Ellie     So Freeport (H.           5:05.92q 
  5  1869 Saey, Stephanie     Jr Galesburg (H           5:08.76q 
  6  1949 Walsh, Charlotte    Sr LaGrange Par           5:18.08q 
  7  1509 Winter, Hanna       Jr Arlington He           5:19.61  
  8  1895 Byrne, Monica       Jr Glen Ellyn (           5:21.78  
  9  1621 Aydt, Kirsten       So Chatham (Gle           5:23.08  
 10  1502 Carroll, Meghan     So Arlington He           5:27.93  
 11  1982 Paisley, Karyn      So Macomb                 5:30.06  
 12  2080 Waters, Natalie     Fr New Lenox (L           5:31.17  
 13  1695 Weatherly, Madison  Fr Chicago (Nor           5:34.92  
Heat  3 Preliminaries
  1  2009 Adams, Katie        Jr Marengo                5:03.06Q 
  2  2337 Beattie, Maura      So Woodstock (H           5:08.44q 
  3  1826 Busch, Caitlin      Sr Freeburg               5:09.53q 
  4  1782 Brooks, Leah        Sr Dunlap                 5:09.90q 
  5  1977 Laviste, Ericka     Sr Lombard (Mon           5:15.51q 
  6  1550 Van Hoof, Alex      Jr Bloomington            5:18.12  
  7  2105 Daley, Briana       So Oak Park (Fe           5:22.84  
  8  1877 Gatter, Paige       Sr Geneseo                5:29.13  
  9  2020 Drake, Victoria     So Mattoon                5:32.34  
 10  2132 Wynn, Jessie        Sr Peoria (Notr           5:34.00  
 11  1683 Coomes, Mary        So Chicago (Nor           5:41.29  
 12  2024 Shaffer, Cassy      Jr Mattoon                5:57.74  
 
Event 35  Girls 200 Meter Dash 2A
================================================================
      RECORD: R 24.08  5/22/2010   Dominique Kimpel, Kankakee (Sr              
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.2
  1  1679 Little, Shamier     Jr Chicago (Lin             24.57Q 
  2  1511 Bollinger, Mackenz  Jr Aurora (A. C             24.98q 
  3  2114 Steen Yates, Ladai  So Peoria (H.S.             25.26q 
  4  1525 Gardner, Briana     Sr Bartonville              25.48q 
  5  1930 Weis, Aryn          Sr Highland                 25.90  
  6  1584 Harris, Chrissa     Jr Carbondale (             26.02  
  7  2101 Simple, Erika       Jr Normal (Univ             26.91  
  8  1699 Kuykendall, Alexan  Sr Chicago (Res             27.58  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -3.1
  1  2064 Paul, Megan         Sr Mundelein (C             25.24Q 
  2  1919 Fouch, Ashley       Jr Hampshire                25.79q 
  3  1579 Cobb, Kaliyah       Jr Carbondale (             26.26  
  4  2186 Mason, Cynina       Sr Riverside (R             26.49  
  5  1523 Rodriguez, Lisa     Jr Aurora (Cent             26.59  
  6  2185 Troy, Candice       Sr Richton Park             27.08  
  7  2142 Sinclair, Stacey    Sr Petersburg (             27.11  
  8  1713 Love, Yakira        Fr Chicago (Wes             28.48  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.2
  1  2237 Crawford, Charday   Jr Springfield              24.53Q 
  2  1755 Young, Mercedes     Sr Country Club             25.84q 
  3  1942 Eason, Tyjuana      Fr Kankakee (Sr             25.85q 
  4  1848 Simmons, Ashley     So Freeport (H.             26.05  
  5  1680 Preacely, Ryan      So Chicago (Nob             26.10  
  6  1766 Cox, Catie          Sr Dixon (H.S.)             26.41  
  7  2084 Eisenberg, Kait     Sr New Lenox (P             26.48  
  8  2288 Dove, Lateshia      Sr Urbana (H.S.             26.91  
  9  1716 Montgomery, Monica  Fr Chicago (Wes             27.18  

Event 37  Girls Long Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 20-09  5/23/2005   Alexandria Anderson, Chicago(Morgan Park)   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3586 Carson, Savannah    Jr Naperville (          19-04.50q  2.0 
  2  3670 Harmon, Aliyah      Jr Olympia Fiel          19-02.50q  1.0 
  3  3327 English, Parker     So Evanston (Tw          18-04.50q  2.6 
  4  3288 Collins, Micayla    Jr East St. Lou          18-04.25q  2.1 
  5  3257 Brown, Jasmine      Jr DeKalb                17-10.25q  1.5 
  6  3253 Okoro, Uzo          Sr Darien (Hins          17-09.50q +0.0 
  7  3082 Day, Claudette      So Belleville (          17-09.25q  1.1 
  8  3879 Smith, Ebony        Jr Waukegan (H.          17-05.50   1.3 
  9  3730 Detra, Brenna       Jr Peoria (Rich          16-09.50   1.2 
 10  3266 Johnson, Tess       Sr Downers Grov          16-02.50   1.0 
Flight  2 Preliminaries
  1  3593 Neal, Maya          Fr Naperville (          19-01.00q  2.8 
  2  3048 Spagnola, Emma      So Aurora (West          18-02.25q  2.0 
  3  3135 Williams, Rashidah  Sr Chicago (Dun          18-02.00q  1.7 
  4  3761 Gray, Trineisha     Sr Rock Island           17-09.75q  0.7 
  4  3682 Price, Kyla         Sr Oswego (East         J17-09.75q +0.0 
  6  3097 Bell, Kayla         Sr Bolingbrook           17-07.50   2.2 
  7  3869 Krawczykowski, Col  Jr Villa Park (          16-08.75   1.7 
  8  3369 Briza, Kailie       Sr Geneva                15-10.50   2.2 
Flight  3 Preliminaries
  1  3115 Kruse, Brianna      Jr Carol Stream          17-04.75   3.2 
  2  3562 Sherwood, Catherin  Fr Mt. Prospect          17-01.50   2.3 
  3  3904 Bartley, Kennedy    Jr Wilmette (Lo          17-00.00   3.0 
  4  3876 Pettis, Maria       Jr Waukegan (H.          16-06.75   2.4 
  5  3153 Ward, Kim           So Chicago (Lin          16-06.25   1.7 
  6  3468 Haugen, Emma        Fr LaGrange (Ly          16-05.00   2.0 
  7  3750 Langys, Bri         So Plainfield (          16-03.25   0.7 
  8  3526 Seals, Amanda       Sr Maywood (Pro          15-11.25   2.1 
  9  3771 Edgeston, Sheontay  So Rockford (Gu          15-00.00   1.3 
 
Event 38  Girls Pole Vault 3A
================================================================
      RECORD: R 13-03  5/23/2004   Sarah Landau, Geneva                        
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3628 Hull, Brittany      Jr Normal (Comm         J11-00.00q 
  1  3819 Reid, Annemarie     Sr Skokie (Nile         J11-00.00q 
  1  3241 Dahl, Lexi          Sr Crystal Lake         J11-00.00q 
  1  3484 Carmichael, Caroli  Sr Lake Forest           11-00.00q 
  1  3490 Schmidt, Carly      Jr Lake Forest          J11-00.00q 
  1  3613 Turner, Hope        Jr Naperville (         J11-00.00q 
  1  3799 Golliday, Maya      Jr Roselle (Lak         J11-00.00q 
  1  3684 Vann, Riley         Sr Oswego (H.S.         J11-00.00q 
  1  3900 Schwartz, Emily     Sr Wheaton (W.          J11-00.00q 
  1  3660 Kroeschell, McKenz  Jr Oak Park (O.         J11-00.00q 
 11  3069 Gailius, Anna       Jr Belleville (          10-06.00  
 11  3696 Uhrich, Stephanie   Sr Palatine (Fr          10-06.00  
 13  3898 Saccucci, Christen  Sr Wheaton (W.           10-00.00  
Flight  2 Preliminaries
  1  3359 Junkroski, Julia    Fr Frankfort (L         J11-00.00q 
  2  3623 Catherine, Brooke   Fr Normal (Comm          10-06.00  
  2  3189 Boulger, Stephanie  So Chicago (St.          10-06.00  
  2  3256 Stitcher, Christin  Jr Deerfield             10-06.00  
  2  3009 Brandenburg, Nina   Jr Aurora (Mete          10-06.00  
  2  3477 Peters, Sarah       Sr LaGrange (Ly          10-06.00  
  7  3514 Gradishar, Jamie    Jr Lombard (Gle          10-00.00  
  7  3804 Wojciechowski, Dan  Fr Roselle (Lak          10-00.00  
  7  3104 Sulzen, Carolyn     Jr Bolingbrook           10-00.00  
  7  3619 Gallagher, Mackenz  Fr Normal (Comm          10-00.00  
  7  3303 Roderick, Kennedy   Jr Edwardsville          10-00.00  
 12  3008 Hill, Kelly         Fr Arlington He           9-06.00  
 12  3755 Rowand, Danielle    Sr Quincy (Sr.)           9-06.00  
Flight  3 Preliminaries
  1  3505 Nauseda, Krista     Sr Lockport (Tw         J11-00.00q 
  2  3092 Graff, Ashley       Sr Belvidere (N          10-06.00  
  3  3229 Dalman, Claire      So Crystal Lake          10-00.00  
  3  3824 Williams, Latreesh  Sr South Hollan          10-00.00  
  5  3455 Lyman, Delaney      FR Huntley                9-06.00  
 
Event 39  Girls High Jump 3A
================================================================
      RECORD: R 5-10.75  5/23/2003   Nicole Williams, Sterling(HS)             
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3135 Williams, Rashidah  Sr Chicago (Dun          J5-03.00q 
  1  3468 Haugen, Emma        Fr LaGrange (Ly          J5-03.00q 
  1  3497 Becker, Haley       Jr Libertyville          J5-03.00q 
  1  3297 Blackburn, Deborra  So Edwardsville          J5-03.00q 
  1  3460 Tseumah, Omo        Jr Huntley               J5-03.00q 
  1  3087 Shannon, Kelsey     So Belleville (          J5-03.00q 
  1  3740 Aremka, Jaclyn      Sr Plainfield (           5-03.00q 
  1  3889 Gassensmith, Kasey  Sr Wheaton (W.           J5-03.00q 
  1  3502 Cadman, Darcy       Sr Lisle (Benet          J5-03.00q 
  1  3696 Uhrich, Stephanie   Sr Palatine (Fr          J5-03.00q 
 11  3317 Nosek, Amy          So Elmhurst (Yo           5-02.00  
 11  3385 O'Keefe, Natalie    Jr Granite City           5-02.00  
 11  3094 Allen, Taylor       Sr Berwyn-Cicer           5-02.00  
 14  3154 Corrollo, Kelly     So Chicago (Mar           5-00.00  
Flight  2 Preliminaries
  1  3312 Harrell, Alexandra  Sr Elmhurst (Yo          J5-03.00q 
  1  3354 Heersche, Kim       Sr Fox Lake (Gr          J5-03.00q 
  1  3666 Svhela, Erin        Jr Oak Park (O.          J5-03.00q 
  1  3500 Setina, Jackie      So Lincolnshire          J5-03.00q 
  1  3251 Bodee, Bridget      Jr Darien (Hins          J5-03.00q 
  1  3075 Mosby, Chante       Sr Belleville (          J5-03.00q 
  1  3798 Freeman, Tyshai     Jr Roselle (Lak          J5-03.00q 
  8  3637 Cain, Erin          Sr O'Fallon (H.           5-00.00  
  8  3093 Patton, Tay-Tay     So Bensenville            5-00.00  
  8  3103 Staggers, Jhonae    So Bolingbrook            5-00.00  
  8  3495 Bitterman, Elissa   Sr Lemont (H.S.           5-00.00  
Flight  3 Preliminaries
  1  3359 Junkroski, Julia    Fr Frankfort (L          J5-03.00q 
  1  3178 Pettigrew, Cameron  Jr Chicago (Pay          J5-03.00q 
  1  3913 Pippen, Sierra      Jr Wilmette (Lo          J5-03.00q 
  1  3114 James, Kailey       Jr Carol Stream          J5-03.00q 
  5  3924 Augius, Rachel      Fr Yorkville              5-02.00  
  6  3617 Tomnitz, Bri        So New Lenox (L           5-00.00  
  6  3718 Slowek, Elanta      So Park Ridge (           5-00.00  
 
Event 40  Girls Shot Put 3A
================================================================
      RECORD: R 49-04.75  5/24/2008   Daniella Bunch, Mahomet(M-Seymour)       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3300 Henderson, Emmonni  Jr Edwardsville          46-05.25q 
  2  3449 Oginni, Banke       So Hoffman Esta          43-04.50q 
  3  3781 Keller, Morgan      Jr Rolling Mead          43-00.25q 
  4  3016 Davis, Jasmine      Sr Aurora (Mete          40-10.75q 
  5  3260 Barnaby, Alisha     Sr Des Plaines           40-06.50q 
  6  3043 Marion, Maya        So Aurora (West          39-10.50q 
  7  3090 Voegtle, Sam        Sr Belleville (          39-09.50q 
  8  3795 Clark, Shayna       Sr Roselle (Lak          38-10.25q 
  9  3473 Hubbard, Makayla    Jr LaGrange (Ly          38-08.50  
 10  3592 Maclin, Jasmine     Sr Naperville (          38-05.00  
 11  3440 Donnell, Jennifer   So Hoffman Esta          37-10.25  
 12  3822 Townsend, Jasmine   Jr Skokie (Nile          37-08.50  
 13  3353 Dunham, Melissa     Jr Fox Lake (Gr          37-05.00  
Flight  2 Preliminaries
  1  3559 Reese, Erin         So Mt. Prospect          39-04.00q 
  2  3578 Norris, Tina        Jr Naperville (          39-02.75q 
  3  3298 Covington, Aaliyah  So Edwardsville          39-01.50q 
  4  3064 Lauesen, Katherine  Sr Bartlett              38-05.50  
  5  3091 Dovenmuehle, Katie  Sr Belvidere (N          37-00.75  
  6  3261 Coffey, Kalia       Sr Des Plaines           37-00.25  
  7  3703 O'Brien, Megan      Jr Palatine (H.          36-10.75  
  8  3557 Nicolau, Alicia     So Mt. Prospect          36-04.50  
  9  3285 Gates, Danielle     Sr East Moline           34-11.50  
 10  3439 Bailey, Rasion      So Hoffman Esta          34-08.75  
 11  3729 Yeley, Lexie        So Pekin                 34-02.00  
Flight  3 Preliminaries
  1  3067 Theuerkauf, Haleig  Sr Batavia               40-06.25q 
  2  3111 Taylor, Markeya     Sr Calumet City          38-04.25  
  3  3787 Hensley, Shannon    Sr Romeoville (          37-10.25  
  4  3767 Mangrum, Shamell    Sr Rock Island           37-08.25  
  5  3109 Verduzco, Stephani  So Burbank (Rea          37-03.25  
  6  3368 Tulloch, Kylie      So Frankfort (L          37-01.00  
  7  3255 McIntyre, Katy      Sr Deerfield             37-00.25  
  8  3409 Grant-Shaffer, Shi  Sr Highland Par          36-11.25  
  9  3113 Collins, Tasia      So Carol Stream          36-06.00  
 10  3133 Miller, Kadeesha    Sr Chicago (Dun          34-02.00  
 11  3192 Harris, Mariah      Sr Chicago (St.          31-09.75  
 12  3005 Crost, Carolyn      Jr Arlington He          31-05.75  
 
Event 41  Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
      RECORD: R 41-05  5/23/1996   Deana Simmons, Decatur(MacArthur)           
    Name                    Year School                 Prelims  Wind
=====================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3493 Ferguson, Kaeley    Sr Lake Zurich           37-10.75q  3.0 
  2  3701 Jump, Meg           Jr Palatine (H.          36-11.75q  4.3 
  3  3386 Cook, Amber         Sr Gurnee (Warr          36-03.25   2.4 
  4  3682 Price, Kyla         Sr Oswego (East          36-01.50   3.1 
  5  3820 Sievers, Rosario    So Skokie (Nile          35-07.75   2.3 
  6  3185 Brooks, Vintiesha   Sr Chicago (Sim          35-05.50   1.8 
  7  3468 Haugen, Emma        Fr LaGrange (Ly          35-02.00   3.3 
  8  3564 Weis, Carissa       Jr Mt. Prospect          35-01.00   1.7 
  9  3858 Raucci, Kaylee      Sr St. Charles           35-00.25   3.4 
 10  3625 Ferguson, Bree      So Normal (Comm          34-10.75   1.8 
 11  3424 Stainback, Jabria   Jr Hillside (Pr          34-07.50  +0.0 
Flight  2 Preliminaries
  1  3253 Okoro, Uzo          Sr Darien (Hins          37-05.75q  2.8 
  2  3540 Rogers, Janile      So Minooka               36-10.00q  3.7 
  3  3128 Nicholson, Joslyn   Jr Cary (C.-Gro          36-06.25   1.9 
  4  3526 Seals, Amanda       Sr Maywood (Pro          36-06.00   2.3 
  4  3004 Jones, N'Kia        Jr Alton (Sr.)           36-06.00   1.4 
  6  3266 Johnson, Tess       Sr Downers Grov          36-03.00   0.8 
  7  3254 Gold, Devon         Sr Deerfield             36-01.00  +0.0 
  8  3643 Jones, Ciara        So O'Fallon (H.          35-08.25   1.8 
  9  3354 Heersche, Kim       Sr Fox Lake (Gr          35-07.50   1.1 
 10  3245 Forman, Michaleen   Sr Danville (H.          34-11.00   1.6 
 11  3624 Diaz, Emily         Jr Normal (Comm          34-00.75   1.6 
Flight  3 Preliminaries
  1  3669 Duson, Chaz         Sr Olympia Fiel          40-06.25q  2.1 
  2  3110 Greenlee, Chardae   Jr Calumet City          38-10.50q  1.4 
  3  3003 Virgilio, Allie     Sr Algonquin (J          38-09.00q  1.6 
  4  3097 Bell, Kayla         Sr Bolingbrook           38-01.00q  1.1 
  5  3879 Smith, Ebony        Jr Waukegan (H.          38-00.00q  1.9 
  6  3590 Kondry, Kate        Sr Naperville (          37-07.25q  2.6 
  7  3257 Brown, Jasmine      Jr DeKalb                37-04.50q  1.7 
  8  3504 Yahiro, Anne        Sr Lisle (Benet          37-00.25q  1.8 
  9  3277 Franklin, Jada      Jr Downers Grov          36-04.50   3.4 
  9  3396 Fuller, Naomi       Sr Harvey (Thor          36-04.50   2.3 
 11  3670 Harmon, Aliyah      Jr Olympia Fiel          36-04.00   1.2 
 12  3370 Davison, Hannah     Fr Geneva                35-10.50   2.3  
 
Event 42  Girls Discus Throw 3A
================================================================
      RECORD: R 157-08  5/24/2008   Bailey Wagner, Fox Lake (Grant)            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Flight  1 Preliminaries
  1  3111 Taylor, Markeya     Sr Calumet City            112-11q 
  2  3109 Verduzco, Stephani  So Burbank (Rea            107-08  
  3  3133 Miller, Kadeesha    Sr Chicago (Dun            107-03  
  4  3475 Krivicich, Laura    Jr LaGrange (Ly            103-05  
  5  3818 Edmond, Diana       Sr Skokie (Nile             96-11  
  6  3255 McIntyre, Katy      Sr Deerfield                96-10  
  7  3671 Anagnos, Faith      Sr Orland Park              93-03  
  8  3193 Hernandez, Cristin  Jr Chicago (St.             89-01  
  9  3397 Hollins, Katrina    Sr Harvey (Thor             87-00  
Flight  2 Preliminaries
  1  3621 Robertson, Tia      So Normal (Comm            130-03q 
  2  3298 Covington, Aaliyah  So Edwardsville            124-01q 
  3  3019 Julifs, Holly       Fr Aurora (Mete            119-00q 
  4  3501 Spaven, Kerrie      Sr Lincolnshire            117-02q 
  5  3703 O'Brien, Megan      Jr Palatine (H.            111-01  
  6  3242 Dahl, Nikayla       Jr Crystal Lake            109-08  
  7  3729 Yeley, Lexie        So Pekin                   107-06  
  8  3067 Theuerkauf, Haleig  Sr Batavia                 106-10  
  9  3787 Hensley, Shannon    Sr Romeoville (             97-08  
 10  3043 Marion, Maya        So Aurora (West             95-07  
Flight  3 Preliminaries
  1  3300 Henderson, Emmonni  Jr Edwardsville          R 157-11q 
  2  3353 Dunham, Melissa     Jr Fox Lake (Gr            137-10q 
  3  3795 Clark, Shayna       Sr Roselle (Lak            127-07q 
  4  3897 Ranberg, Desirae    Sr Wheaton (W.             122-05q 
  5  3007 Helminiak, Hannah   Sr Arlington He            119-06q 
  6  3781 Keller, Morgan      Jr Rolling Mead            115-02q 
  7  3629 Koenig, Kayla       Sr Normal (Comm            114-04q 
  8  3440 Donnell, Jennifer   So Hoffman Esta            109-04  
  9  3601 Thurman, Bria       Sr Naperville (             90-02  
 
Event 46  Girls 100 Meter Hurdles 3A
================================================================
      RECORD: R 13.54  5/23/2001   Dawn Harper, East St Louis                  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 2.0 
  1  3325 Bamgbose, Margaret  Sr Evanston (Tw             14.49Q 
  2  3082 Day, Claudette      So Belleville (             14.63q 
  3  3352 Stewart, Jayla      Fr Flossmoor (H             15.10  
  4  3902 Spera, Jessica      Jr Wheaton (W.              15.20  
  5  3459 Tramblay, Macy      Fr Huntley                  15.21  
  6  3657 Logwood, Chardonay  Sr Oak Lawn (Ri             15.77  
  7  3547 Devereux, Maggie    Jr Mt. Prospect             16.22  
  8  3247 Jimson-Miller, Ale  Jr Danville (H.             17.33  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.4 
  1  3048 Spagnola, Emma      So Aurora (West             14.20Q 
  2  3073 McCaskill, Jessica  Sr Belleville (             14.32q 
  3  3195 Karnatz, Madlen     Jr Chicago (St.             14.65q 
  4  3684 Vann, Riley         Sr Oswego (H.S.             15.03  
  5  3437 Tenerelli, Cara     Jr Hinsdale (Ce             15.55  
  6  3690 Kendzior, Kathryn   Sr Palatine (Fr             15.71  
  7  3484 Carmichael, Caroli  Sr Lake Forest              15.77  
  8  3668 Wilkerson, Amari    So Oak Park (O.             15.94  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.4 
  1  3394 Caston, LaDonna     Sr Harvey (Thor             14.17Q 
  2  3156 Johnson, Ashley     Sr Chicago (Mor             14.57q 
  3  3080 Berry, Jasmine      So Belleville (             14.73q 
  4  3299 Dowell, Kristen     So Edwardsville             14.85q 
  5  3817 Spann, Darneisha    So Schaumburg (             15.23  
  6  3821 Simon, Sunshine     Jr Skokie (Nile             15.86  
  7  3009 Brandenburg, Nina   Jr Aurora (Mete             16.00  
  8  3240 Beam, Charli        Fr Crystal Lake             17.73  
 
Event 47  Girls 100 Meter Dash 3A
================================================================
      RECORD: R 11.41  5/22/2004   Alexandria Anderson, Chicago (Morgan Park)  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1  3872 Porter, Cherise     Sr Villa Park (             11.85Q 
  2  3586 Carson, Savannah    Jr Naperville (             11.97q 
  3  3769 Thompson, Mystique  So Rock Island              11.99q 
  4  3348 Nwokenkwo, Shayna   Jr Flossmoor (H             12.33  
  5  3105 Taylor, Kym         Sr Bolingbrook              12.39  
  6  3879 Smith, Ebony        Jr Waukegan (H.             12.41  
  7  3081 Cochran, Asia       Jr Belleville (             12.50  
  8  3239 Ayers, Jessica      Sr Crystal Lake             12.80  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.7 
  1  3032 Akinosun, Morolake  Sr Aurora (Waub             11.71Q 
  2  3227 Whittler, Tayler    Sr Crete (C.-Mo             12.12q 
  3  3130 Ryan, Sarah         Sr Cary (C.-Gro             12.23  
  4  3656 Swift, Denesha      So O'Fallon (H.             12.34  
  5  3410 Lane, Nyjah         So Highland Par             12.38  
  6  3912 Mokeleba, Debbie    Sr Wilmette (Lo             12.65  
  7  3083 Hopson, Abrea       Fr Belleville (             12.67  
  8  3762 Jackson, Jalea      Sr Rock Island              15.00  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.3 
  1  3743 Jones, Cessily      Sr Plainfield (             11.66Q 
  2  3096 Azie, Kim           Sr Bolingbrook              11.82q 
  3  3046 Saffa, Anita        Jr Aurora (West             12.08q 
  4  3207 Kieger, Claire      Sr Chicago (Whi             12.27  
  5  3015 Cowan, Emily        So Aurora (Mete             12.30  
  6  3737 Moody, Jenna        Jr Plainfield (             12.48  
  7  3474 Kreikemeier, Sarah  Jr LaGrange (Ly             12.75  
  8  3341 Farley, Taylor      Sr Flossmoor (H             12.79  
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.9 
  1  3357 Brown, Aaliyah      Jr Frankfort (L             11.70Q 
  2  3680 Everson, Aliyah     Sr Oswego (East             12.15  
  3  3607 Hyshaw, Alexis      So Naperville (             12.28  
  4  3155 Fairley, Elexis     Jr Chicago (Mor             12.32  
  5  3391 Santos, Autumn      Fr Gurnee (Warr             12.43  
  6  3441 Herrmann, Angela    Sr Hoffman Esta             12.45  
  7  3526 Seals, Amanda       Sr Maywood (Pro             12.53  
  8  3731 Hawkins, Kyvierra   Sr Peoria (Rich             12.59  
  9  3847 Gentry, Kelsey      Sr St. Charles              12.82  
 
Event 48  Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 2:07.45  5/22/1984   Shelly McBride, Crete (C-Monee)           
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  3917 Ackerman, Jessica   Jr Winnetka (Ne           2:11.75Q 
  2  3280 Stearns, Rebecca    Sr Downers Grov           2:11.80q 
  3  3311 Frigo, Michelle     Sr Elmhurst (Yo           2:11.94q 
  4  3653 Schmitz, Kaylee     Sr O'Fallon (H.           2:11.98q 
  5  3894 Kiple, McKenna      Jr Wheaton (W.            2:16.56  
  6  3215 Mnk, Jackie         Sr Collinsville           2:16.69  
  7  3499 Stewart, Carly      Jr Libertyville           2:19.78  
  8  3398 Jeffers, Autum      Sr Harvey (Thor           2:22.79  
  9  3925 Bell, Esther        Sr Yorkville              2:27.52  
Heat  2 Preliminaries
  1  3772 Clayton, Courtney   Jr Rockton (Hon           2:11.03Q 
  2  3380 Reifel, Emma        Jr Glen Ellyn (           2:13.63q 
  3  3558 Poplawski, Lauren   Jr Mt. Prospect           2:15.69q 
  4  3850 Scull, Torree       Fr St. Charles            2:16.35q 
  5  3638 Cardenas, Tami      Fr O'Fallon (H.           2:17.01  
  6  3823 Tuin, Jordan        Sr South Elgin            2:18.67  
  7  3364 Nepote, Nicole      Sr Frankfort (L           2:20.02  
  8  3870 Krawczykowski, Mol  So Villa Park (           2:21.62  
  9  3852 Sheehan, Kristin    Sr St. Charles            2:25.73  
 10  3480 Schwabe, Rachel     Sr LaGrange (Ly           2:28.40  
Heat  3 Preliminaries
  1  3136 Dean, Dhiaa         Sr Chicago (Ken           2:13.01Q 
  2  3517 Rakosnik, Lindsey   Sr Lombard (Gle           2:13.24q 
  3  3328 Horton, Jahnell     Sr Evanston (Tw           2:13.62q 
  4  3205 Baggett, Shianne    Jr Chicago (Whi           2:14.21q 
  5  3002 Van Vlierbergen, L  Fr Algonquin (J           2:17.64  
  6  3503 Marchese, Nini      Sr Lisle (Benet           2:20.46  
  7  3579 Sheehan, Katie      Fr Naperville (           2:24.53  
  8  3757 Arteaga, Celeste    Sr Rock Island            2:25.04  
  9  3054 Carley, Caroline    Sr Barrington             2:27.58  
 10  3463 Bernstein, Madelin  Fr LaGrange (Ly           2:27.90  
 
Event 50  Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
      RECORD: R 52.63  5/23/2005   Alexandria Anderson, Chicago (Morgan Park)  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  3327 English, Parker     So Evanston (Tw             56.12Q 
  2  3851 Shead, Jordan       So St. Charles              56.66q 
  3  3046 Saffa, Anita        Jr Aurora (West             57.46  
  4  3413 Thorpe, Kiera       Fr Highland Par             58.43  
  5  3065 Seidl, Megan        Jr Bartlett                 58.52  
  6  3881 Valdivia, Lali      Sr West Chicago             58.86  
  7  3273 Urbancik, Stephani  So Downers Grov             59.01  
Heat  2 Preliminaries
  1  3730 Detra, Brenna       Jr Peoria (Rich             56.74Q 
  2  3737 Moody, Jenna        Jr Plainfield (             56.85q 
  3  3259 Slaughter, Jaylaan  Sr DeKalb                   57.01  
  4  3227 Whittler, Tayler    Sr Crete (C.-Mo             58.22  
  5  3528 D'Angelo, Laura     Jr McHenry                  58.34  
  6  3271 Ridderhoff, Rebecc  Jr Downers Grov             59.45  
  7  3074 McIntyre, Keanna    Sr Belleville (           1:00.43  
  8  3667 Wheat, Brianna      Jr Oak Park (O.           1:01.51  
  9  3291 McNamee, NiJia      Fr East St. Lou           1:06.19  
Heat  3 Preliminaries
  1  3772 Clayton, Courtney   Jr Rockton (Hon             55.71Q 
  2  3086 Oranika, Jessica    Sr Belleville (             56.09q 
  3  3456 Moore, Anthonia     Jr Huntley                  56.57q 
  4  3854 Williams, Britney   Jr St. Charles              57.32  
  5  3201 Shaw, Taylor        Sr Chicago (St.             57.63  
  6  3176 Treadwell, Caprish  Sr Chicago (Nor             58.22  
  7  3365 O'Grady, Dana       So Frankfort (L             58.65  
  8  3239 Ayers, Jessica      Sr Crystal Lake             59.83  
  9  3883 Grisanzio, Emma     Jr Wheaton (Nor           1:00.56  
Heat  4 Preliminaries
  1  3388 Ellis, Brittny      Fr Gurnee (Warr             54.66Q 
  2  3178 Pettigrew, Cameron  Jr Chicago (Pay             54.87q 
  3  3247 Jimson-Miller, Ale  Jr Danville (H.             57.44  
  4  3183 Spears, Jovannie    Sr Chicago (Per             58.50  
  5  3001 Giuliano, Kayla     So Algonquin (J             58.72  
  6  3705 Schweikert, Laura   Sr Palatine (H.             58.86  
  7  3780 Harper, Mia         So Rolling Mead             58.94  
  8  3112 Carr, Simone        So Carol Stream           1:01.79  
 
Event 51  Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
      RECORD: R 40.61  5/23/2005   Shalina Clark, Evanston (Twp)               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  3294 Rush, Markita       Jr East St. Lou             43.20Q 
  2  3132 Wollney, Kathie     Sr Cary (C.-Gro             44.60q 
  3  3684 Vann, Riley         Sr Oswego (H.S.             45.48  
  4  3114 James, Kailey       Jr Carol Stream             46.47  
  5  3760 Clements, Kira      Sr Rock Island              46.84  
  6  3014 Collins, Jessica    Jr Aurora (Mete             47.09  
  7  3668 Wilkerson, Amari    So Oak Park (O.             48.92  
Heat  2 Preliminaries
  1  3048 Spagnola, Emma      So Aurora (West             44.00Q 
  2  3848 Martines, Annie     Sr St. Charles              44.70q 
  3  3080 Berry, Jasmine      So Belleville (             44.98  
  4  3821 Simon, Sunshine     Jr Skokie (Nile             46.05  
  5  3553 Jones, Melissa      Sr Mt. Prospect             47.32  
  6  3709 Dalton, Courtney    So Palos Height             48.35  
  7  3355 Troemel, Emily      So Fox Lake (Gr             48.54  
  8  3720 Cattau, Olivia      So Park Ridge (             51.13  
Heat  3 Preliminaries
  1  3299 Dowell, Kristen     So Edwardsville             43.48Q 
  2  3394 Caston, LaDonna     Sr Harvey (Thor             44.20q 
  3  3306 White, Lauren       Jr Edwardsville             44.74q 
  4  3817 Spann, Darneisha    So Schaumburg (             45.35  
  5  3059 Madden, Melissa     Sr Barrington               45.87  
  6  3252 Darden, Nakiyah     Fr Darien (Hins             46.29  
  7  3214 Haynes, Imani       Jr Chicago Heig             48.00  
  8  3886 Enright, Alexandra  Fr Wheaton (W.              48.80  
Heat  4 Preliminaries
  1  3325 Bamgbose, Margaret  Sr Evanston (Tw             43.74Q 
  2  3593 Neal, Maya          Fr Naperville (             44.92q 
  3  3195 Karnatz, Madlen     Jr Chicago (St.             45.18  
  4  3082 Day, Claudette      So Belleville (             45.84  
  5  3764 Jensen-Anderson, A  Sr Rock Island              47.11  
  6  3470 Hernandez, Helena   Sr LaGrange (Ly             48.86  
  7  3156 Johnson, Ashley     Sr Chicago (Mor             48.93  
  8  3494 Papke, Amanda       So Lake Zurich              48.94  
 
Event 52  Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================
      RECORD: R 4:49.34  5/23/1985   Shelly McBride, Crete (C-Monee)           
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1  3681 Michalek, Ariel     Sr Oswego (East           4:54.21Q 
  2  3467 Gordon, Lisa        Sr LaGrange (Ly           4:55.68q 
  3  3237 Staples, Sami       Fr Crystal Lake           4:56.99q 
  4  3618 Brelsfoard, Emily   Jr Normal (Comm           4:59.74q 
  5  3614 Weathered, Rachel   Sr Naperville (           5:05.45  
  6  3258 Schrader, Kelsey    So DeKalb                 5:08.01  
  7  3315 Lund, Shari         Sr Elmhurst (Yo           5:08.83  
  8  3565 Wolfe, Brooke       Jr Mt. Prospect           5:10.47  
  9  3264 Hesslau, Gabrielle  Jr Downers Grov           5:20.18  
 10  3152 Podosek, Joanna     So Chicago (Lan           5:20.70  
 11  3508 Sanders, Stef       Sr Lockport (Tw           5:20.93  
 12  3608 McDaniel, Maria     So Naperville (           5:21.89  
 13  3188 Boswell, Veronica   Jr Chicago (St.           5:22.24  
 14  3688 Filosa, Katie       Jr Palatine (Fr           5:35.49  
Heat  2 Preliminaries
  1  3916 Ackerman, Courtney  Jr Winnetka (Ne           5:00.29Q 
  2  3683 Hjorth, Kelsey      Jr Oswego (H.S.           5:00.41q 
  3  3560 Santiago, Christin  So Mt. Prospect           5:00.52q 
  4  3506 O'Brien, Megan      Sr Lockport (Tw           5:00.97q 
  5  3899 Schmelzle, Hope     Jr Wheaton (W.            5:04.29  
  6  3375 Luczak, Lisa        Fr Glen Ellyn (           5:05.24  
  7  3322 Spencer, Kayla      Sr Elmhurst (Yo           5:08.67  
  8  3034 Bruner, Ashley      Jr Aurora (Waub           5:11.15  
  9  3282 Thate, Amanda       Fr Downers Grov           5:13.16  
 10  3620 Magnuson, Hannah    Sr Normal (Comm           5:14.91  
 11  3020 Lindholm, Lauren    Sr Aurora (Mete           5:15.90  
 12  3041 Cavender, Rachel    Jr Aurora (West           5:26.49  
 13  3362 McLawhorn, Kaley    Jr Frankfort (L           5:35.36  
Heat  3 Preliminaries
  1  3517 Rakosnik, Lindsey   Sr Lombard (Gle           4:57.49Q 
  2  3430 Hardies, Jill       Jr Hinsdale (Ce           4:58.06q 
  3  3379 Perez, Madeline     So Glen Ellyn (           4:59.80q 
  4  3445 Goers, Haley        Sr Hoffman Esta           5:00.91q 
  5  3708 Wasowicz, Tess      Jr Palatine (H.           5:02.10  
  6  3922 Smith, Mimi         Fr Winnetka (Ne           5:05.94  
  7  3927 Hester, Ali         Sr Yorkville              5:06.46  
  8  3860 Stuenkel, Sydney    Sr St. Charles            5:08.37  
  9  3525 Raffety, Leah       Sr Machesney Pa           5:09.25  
 10  3801 Murphy, Brianne     Jr Roselle (Lak           5:12.86  
 11  3631 Pederson, Carly     Jr Normal (Comm           5:16.99  
 12  3882 Gann, Laura         Sr Wheaton (Nor           5:26.33  
 13  3616 Robinson, J J       So New Lenox (L           5:45.27  
 14  3162 Durkin, Susie       Sr Chicago (Mot           5:51.38  
 
Event 53  Girls 200 Meter Dash 3A
================================================================
      RECORD: R 23.32  5/23/2005   Alexandria Anderson, Chicago (Morgan Park)  
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.8
  1  3357 Brown, Aaliyah      Jr Frankfort (L             24.24Q 
  2  3872 Porter, Cherise     Sr Villa Park (             24.33q 
  3  3207 Kieger, Claire      Sr Chicago (Whi             24.93q 
  4  3680 Everson, Aliyah     Sr Oswego (East             25.40  
  5  3084 Lewis, Tatyana      Fr Belleville (             25.60  
  6  3817 Spann, Darneisha    So Schaumburg (             25.71  
  7  3410 Lane, Nyjah         So Highland Par             25.80  
  8  3770 Woods, Sierra       Sr Rockford (Au             25.99  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.6
  1  3325 Bamgbose, Margaret  Sr Evanston (Tw             24.17Q 
  2  3388 Ellis, Brittny      Fr Gurnee (Warr             24.43q 
  3  3096 Azie, Kim           Sr Bolingbrook              24.62q 
  4  3068 Brewster, Aniecia   Jr Belleville (             25.24  
  5  3659 Jones, Chaundia     Jr Oak Park (O.             26.16  
  6  3134 Walker, Briana      Sr Chicago (Dun             26.17  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.4
  1  3743 Jones, Cessily      Sr Plainfield (             24.37Q 
  2  3769 Thompson, Mystique  So Rock Island              25.09  
  3  3607 Hyshaw, Alexis      So Naperville (             25.34  
  4  3102 Onyeguble, Rosemar  Sr Bolingbrook              25.40  
  5  3730 Detra, Brenna       Jr Peoria (Rich             25.44  
  6  3441 Herrmann, Angela    Sr Hoffman Esta             25.94  
  7  3015 Cowan, Emily        So Aurora (Mete             25.97  
  8  3496 Angster, Jen        Sr Libertyville             26.10  
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.7
  1  3032 Akinosun, Morolake  Sr Aurora (Waub             24.40Q 
  2  3227 Whittler, Tayler    Sr Crete (C.-Mo             24.87q 
  3  3130 Ryan, Sarah         Sr Cary (C.-Gro             25.85  
  4  3155 Fairley, Elexis     Jr Chicago (Mor             26.03  
  5  3586 Carson, Savannah    Jr Naperville (             26.32  
  6  3648 McClenton, Tashia   Jr O'Fallon (H.             26.34  
  7  3527 White, Ashante      Sr Maywood (Pro             27.46  



Post to:
Post as: 
 
 
Switch to Full Version