RunnerspaceNewsView

2012 Results - Illinois IHSA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 27 2012, 01:24 AM | 863101 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Illinois IHSA Outdoor State Championships
Illinois IHSA Outdoor State Championships
May 17, 2012 to May 26, 2012
Eastern Illinois University, O'Brien Stadium, Charleston, IL, US, 61920
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pryor, Dontae 12 Kewanee 10.61w +2.2 1  
2 Ketelson, Myles 12 Flora 10.75w +2.2 1  
3 Hutchison, Jonatha 12 Peoria Christian 10.76w +2.2 1  
4 Harris, Keith 12 Chicago Leo 10.81w +2.2 1  
5 Albertson, Brent 11 Flanagan-Cor 10.83w +2.2 1  
6 Hopkins, Theodore 10 Chicago Leo 10.84w +2.2 1  
7 Walter, Cameron 11 Greenville 10.91w +2.2 1  
8 Farmer, Dan 12 Johnston Cit 11.00w +2.2 1  
9 Dixon, Carvel 11 Madison 11.12w +2.2 1  
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Pryor, Dontae 12 Kewanee 10.59w +5.3 3  
2 Ketelson, Myles 12 Flora 10.71w +5.2 1  
3 Hopkins, Theodore 10 Chicago Leo 10.73w +4.3 4  
5 Albertson, Brent 11 Flanagan-Cor 10.75w +4.3 4  
6 Walter, Cameron 11 Greenville 10.79w +5.3 3  
7 Harris, Keith 12 Chicago Leo 10.79w +4.3 4  
8 Farmer, Dan 12 Johnston Cit 10.81w +4.3 4  
4 Hutchison, Jonatha 12 Peoria Christian 10.83w +4.2 2  
9 Dixon, Carvel 11 Madison 10.94w +5.3 3  
10 Cardenas, Jesse 11 Princeville 10.95w +5.2 1  
11 Smith, Broc 10 Tuscola 10.97w +4.3 4  
12 Ballard, Cameron 12 Meridian 11.02w +4.3 4  
13 Dagen, Kris 12 Momence HS 11.04w +4.2 2  
14 Garza, Michael 12 Port Byron River 11.06w +4.2 2  
15 Picton, Austin 10 Lewistown 11.06w +5.3 3  
16 Kalita, Nealay 11 Urbana Universit 11.16w +4.3 4  
17 Butler, Dillon 12 Pittsfield 11.17w +5.2 1  
18 Vangsness, Kyle 12 Rockford Luthera 11.19w +5.2 1  
19 Haas, Quinn 12 Lena (L.-Winslow 11.21w +4.2 2  
20 Sellers, Tevin 11 Lena (L.-Winslow 11.22w +4.2 2  
21 Mogged, Matt 12 Cullom (Tri- 11.33w +5.2 1  
22 Guymon, Kayden 12 Carthage Illini 11.37w +5.3 3  
23 Beachler, Josh 12 Elgin Westminste 11.44w +5.2 1  
24 Tracy, Ben 12 Colfax (Ridg 11.45w +5.3 3  
25 Overshiner, Shane 11 Westville 11.94w +4.2 2  
26 Strohm, Andre 12 Marshall HS 25.52w +5.3 3  
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bratton, Reggie 11 Jacksonville 10.63w +2.2 1  
2 McNeeley, Jamal 11 Chicago Kelvyn P 10.65w +2.2 1  
3 Carter, Brian 12 Chicago Kelvyn P 10.69w +2.2 1  
4 Schippel, Nick 12 Jacksonville 10.78w +2.2 1  
5 Sanders, Wesley 12 Glen Ellyn Glenb 10.95w +2.2 1  
6 Story, Trey 11 Cahokia 10.96w +2.2 1  
7 Penrod, Brandon 12 Troy Triad 10.98w +2.2 1  
8 Boey, Johnathan 11 Douglas MacArthu 11.04w +2.2 1  
9 Hooker, Dion 9 Sycamore 11.17w +2.2 1  
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bratton, Reggie 11 Jacksonville 10.85 +0.3 3  
4 Schippel, Nick 12 Jacksonville 10.93 +0.3 3  
2 Boey, Johnathan 11 Douglas MacArthu 10.97 +0.4 1  
5 Carter, Brian 12 Chicago Kelvyn P 10.99 +0.4 1  
3 McNeeley, Jamal 11 Chicago Kelvyn P 11.02 -1.2 2  
6 Story, Trey 11 Cahokia 11.08 +0.3 3  
7 Penrod, Brandon 12 Troy Triad 11.09 +0.4 1  
8 Sanders, Wesley 12 Glen Ellyn Glenb 11.12 +0.3 3  
9 Hooker, Dion 9 Sycamore 11.16 +0.3 3  
10 Fese, Joseph 11 Aurora Central C 11.20 +0.4 1  
11 Lucas, Shavell 12 Chicago (Fen 11.21 -1.2 2  
12 Idachaba, Josh 10 Warrensburg- 11.22 +0.4 1  
13 Sheppard, Troy 12 New Lenox Provid 11.22 -1.2 2  
14 Shelton, Demetrius 11 Midlothian Breme 11.22 -1.2 2  
15 Beutlich, Shaun 11 Lake Villa Lakes 11.27 +0.3 3  
16 Taylor, Anthony 12 Lombard Montini 11.28 -1.2 2  
17 Graham, Marshall 12 Mahomet M.-Seymo 11.28 +0.3 3  
18 Jennings, Davonta 11 Grayslake Centra 11.40 -1.2 2  
19 Jones, Joe 12 Plano 11.41 +0.4 1  
20 Wilkerson, Seth 11 Morton 11.43 +0.4 1  
21 Cottier, Brandon 11 Maple Park Kanel 11.46 -1.2 2  
22 Washington, Lonnie 11 Chicago Perspect 11.46 +0.4 1  
23 Johnson, Greg 11 Peoria Manual 11.68 +0.3 3  
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Binion, Tavaris 11 Darien Hinsdale 10.53w +3.7 1  
2 Edwards, Calvin 12 Joliet Townshiph 10.62w +3.7 1  
3 Gray, Bennett 11 Edwardsville 10.65w +3.7 1  
4 Timm, Dalton 12 Springfield 10.72w +3.7 1  
5 Simmons, Jordan 12 Carol Stream Gle 10.74w +3.7 1  
6 Banks, Jalen 11 Harvey Thornton 10.78w +3.7 1  
7 Smith, Demitri 12 Harvey Thornton 10.86w +3.7 1  
8 Hylton, Julian 10 Frankfort Lincol 10.87w +3.7 1  
9 Mayweather, Kenned 11 Collinsville 10.96w +3.7 1  
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gray, Bennett 11 Edwardsville 10.93 -1.0 3  
5 Smith, Demitri 12 Harvey Thornton 10.97 -1.0 3  
6 Hylton, Julian 10 Frankfort Lincol 10.98 -1.0 3  
2 Binion, Tavaris 11 Darien Hinsdale 11.00 -1.9 2  
7 Edwards, Calvin 12 Joliet Townshiph 11.02 -1.9 2  
8 Banks, Jalen 11 Harvey Thornton 11.06 -1.9 2  
3 Timm, Dalton 12 Springfield 11.09 -1.5 1  
4 Mayweather, Kenned 11 Collinsville 11.10 -2.5 4  
9 Simmons, Jordan 12 Carol Stream Gle 11.10 -2.5 4  
10 Wiggins, Chris 11 O'Fallon 11.11 -1.5 1  
11 Booth, Zach 11 Oak Park O.P.-Ri 11.14 -1.9 2  
12 Echols, Tyrone 12 Collinsville 11.15 -1.9 2  
13 Murphy, Reggie 9 Evanston Twp. 11.16 -1.0 3  
14 Foster, Kendrick 11 Peoria Richwoods 11.16 -2.5 4  
15 Nicholson, Jeremy 12 East St. Louis S 11.18 -1.5 1  
16 Everson, Aaron 11 Bartlett 11.19 -1.5 1  
16 Williams, Dion 12 Chicago Dunbar 11.19 -2.5 4  
18 Levy, Xavier 12 Evanston Twp. 11.21 -1.5 1  
19 Vestuto, James 12 Lincolnshire Ste 11.21 -1.0 3  
20 Williams, Keontay 11 Zion Z.-Benton 11.23 -1.5 1  
21 Sharp, Patrick 11 Wheaton North 11.24 -1.9 2  
22 Kerns, James 12 Naperville North 11.28 -1.0 3  
23 Martin, Alex 10 Rockton Hononega 11.29 -1.0 3  
24 Taylor, Tariq 11 Oak Park O.P.-Ri 11.30 -1.9 2  
25 Witcik, Kevin 11 Machesney Park H 11.39 -2.5 4  
26 Magee, Terry 10 Chicago North La 11.41 -2.5 4  
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Dynes, Erica 12 Kewanee Wethersf 12.57 -1.5 1  
1 Coklow, Camille 12 Chicago Latin 12.59 -2.9 4  
2 Ballard, Rachel 12 St. Joseph S.J.- 12.62 -1.5 1  
1 Crawley, Danielle 10 Sherrard 12.69 -0.3 3  
2 Glueck, Amelia 10 Tremont 12.72 -0.3 3  
3 Desrosiers, Briyan 9 Moweaqua Central 12.81 -1.5 1  
1 Jump, Jessica 11 Edwardsville Met 12.83 -2.0 2  
3 Gibbs, Ariel 11 Momence HS 12.83 -0.3 3  
2 Terry, Dejanae 12 South Holland Se 12.88 -2.9 4  
4 Miller, Chelsea 11 Sesser (S.-V 12.91 -1.5 1  
5 Adams, Mykel 11 South Holland Se 12.98 -1.5 1  
3 Gatley, Hannah 10 Elmwood 13.00 -2.9 4  
2 Giordani, Jade 11 Chicago Francis 13.01 -2.0 2  
6 Neuhauser, Paige 12 Sullivan 13.05 -1.5 1  
3 Dambacher, Anna 12 Auburn 13.06 -2.0 2  
4 Bullock, Jenny 11 Windsor 13.08 -0.3 3  
5 Cortese, Cara 12 Byron 13.09 -0.3 3  
4 Adcock, Taylor 11 Moweaqua Central 13.10 -2.0 2  
4 Gold, Kalla 12 Eureka 13.11 -2.9 4  
6 Bass, Mary 10 Bismarck B.-Henn 13.12 -0.3 3  
5 Harris, Kristina 12 Chicago Latin 13.19 -2.9 4  
6 Hoffert, Lindsey 9 Manlius Bureau V 13.20 -2.9 4  
5 Neuhauser, Emily 9 Sullivan 13.30 -2.0 2  
7 Freed, Sydney 12 Lexington 13.30 -0.3 3  
7 Bachman, Emma 11 Carmi C.-White C 13.32 -1.5 1  
6 Basler, Emma 12 Anna A.-Jonesbor 13.34 -2.0 2  
7 Muniania, Josie 12 Rushville R.-Ind 13.37 -2.9 4  
8 Richards, Paige 11 Breese Mater Dei 13.38 -0.3 3  
8 Reece, Samantha 10 Arcola Women 13.38 -2.9 4  
8 Johnson, Ellie 11 Virden (North Ma 13.44 -1.5 1  
9 McGraw, Katie 12 Pleasant Plains 13.47 -0.3 3  
7 Nesbit, DeNa 11 Chester 13.55 -2.0 2  
8 Block, Jennie 10 Flora 13.56 -2.0 2  
9 Adkins, Elyse 11 Byron 13.59 -2.0 2  
9 Grieve, Lauren 12 Athens 13.62 -2.9 4  
9 Litzelman, Hannah 9 Newton 13.65 -1.5 1  
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Crawford, Charday 11 Springfield Sout 12.13 -2.6 4  
2 Kwaza, Lake 12 Sycamore 12.14 -2.6 4  
1 McClendon, Ebony 10 Chicago Brooks 12.28 -2.2 3  
2 Steen Yates, Ladai 10 Peoria 12.43 -2.2 3  
1 Preacely, Ryan 10 Noble Street Col 12.50 -2.4 2  
3 Paul, Megan 12 Mundelein Carmel 12.54 -2.6 4  
1 Bollinger, Mackenz 11 Aurora A. Christ 12.57 -1.2 1  
2 Jackson, Jazmin 11 Chatham Glenwood 12.67 -1.2 1  
3 Eason, Tyjuana 9 Kankakee HS 12.72 -1.2 1  
2 Kirksy, MaShayla 11 Melrose Park Wal 12.76 -2.4 2  
4 Bodeen, Rayne 10 Geneseo 12.79 -1.2 1  
4 Weis, Aryn 12 Highland 12.82 -2.6 4  
3 Crites, Krysten 11 Marion 12.83 -2.2 3  
4 Eisenberg, Kait 12 New Lenox Provid 12.84 -2.2 3  
5 Gardner, Briana 12 Bartonville Lime 12.85 -2.2 3  
3 Simmons, Ashley 10 Freeport 12.86 -2.4 2  
5 Greene, Avona 10 Champaign Centen 12.87 -1.2 1  
5 Johnson, Dominique 12 Urbana 12.90 -2.6 4  
6 Rosignol, Alex 10 Mt Carmel 12.93 -2.6 4  
4 Alston, Brittany 12 Elmhurst Timothy 12.99 -2.4 2  
5 Rodriguez, Lisa 11 Aurora Central C 13.01 -2.4 2  
6 Wille, Lindsey 12 Metamora 13.08 -2.4 2  
6 Hill, Katelyn 10 Glen Ellyn Glenb 13.11 -2.2 3  
7 Carr, Janina 11 Chicago Westingh 13.12 -2.2 3  
7 Owens, Aarion 11 Centralia 13.13 -2.6 4  
6 Edwards, Ninaa 10 Richton Park Ric 13.14 -1.2 1  
7 Howard, Demara 12 Chicago (Crane) 13.17 -1.2 1  
7 Dove, Lateshia 12 Urbana 13.25 -2.4 2  
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Jones, Cessily 12 Plainfield North 11.66w +2.3 3  
1 Brown, Aaliyah 11 Frankfort Lincol 11.70 +0.9 4  
1 Akinosun, Morolake 12 Aurora Waubonsie 11.71 +1.7 2  
2 Azie, Kim 12 Bolingbrook 11.82w +2.3 3  
1 Porter, Cherise 12 Villa Park Willo 11.85 nwi 1  
2 Carson, Savannah 11 Naperville Neuqu 11.97 nwi 1  
3 Thompson, Mystique 10 Rock Island 11.99 nwi 1  
3 Saffa, Anita 11 Aurora West 12.08w +2.3 3  
2 Whittler, Tayler 12 Crete C.-Monee 12.12 +1.7 2  
2 Everson, Aliyah 12 Oswego East 12.15 +0.9 4  
3 Ryan, Sarah 12 Cary C.-Grove 12.23 +1.7 2  
4 Kieger, Claire 12 Chicago Whitney 12.27w +2.3 3  
3 Hyshaw, Alexis 10 Naperville North 12.28 +0.9 4  
5 Cowan, Emily 10 Aurora Metea Val 12.30w +2.3 3  
4 Fairley, Elexis 11 Chicago Morgan P 12.32 +0.9 4  
4 Nwokenkwo, Shayna 11 Flossmoor Homewo 12.33 nwi 1  
4 Swift, Denesha 10 O'Fallon 12.34 +1.7 2  
5 Lane, Nyjah 10 Highland Park 12.38 +1.7 2  
5 Taylor, Kym 12 Bolingbrook 12.39 nwi 1  
6 Smith, Ebony 11 Waukegan 12.41 nwi 1  
5 Santos, Autumn 9 Gurnee Warren 12.43 +0.9 4  
6 Herrmann, Angela 12 Hoffman Estates 12.45 +0.9 4  
6 Moody, Jenna 11 Plainfield North 12.48w +2.3 3  
7 Cochran, Asia 11 Belleville West 12.50 nwi 1  
7 Seals, Amanda 12 Maywood Proviso 12.53 +0.9 4  
8 Hawkins, Kyvierra 12 Peoria Richwoods 12.59 +0.9 4  
6 Mokeleba, Debbie 12 Willmette Loyola 12.65 +1.7 2  
7 Hopson, Abrea 9 Belleville West 12.67 +1.7 2  
7 Kreikemeier, Sarah 11 LaGrange Lyons 12.75w +2.3 3  
8 Farley, Taylor 12 Flossmoor Homewo 12.79w +2.3 3  
8 Ayers, Jessica 12 Prairie Ridge 12.80 nwi 1  
9 Gentry, Kelsey 12 St. Charles East 12.82 +0.9 4  
8 Jackson, Jalea 12 Rock Island 15.00 +1.7 2  
 
Womens 100m Class 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dynes, Erica 12 Kewanee Wethersf 12.10 nwi 1  
2 Crawley, Danielle 10 Sherrard 12.15 nwi 1  
3 Coklow, Camille 12 Chicago Latin 12.20 nwi 1  
4 Ballard, Rachel 12 St. Joseph S.J.- 12.26 nwi 1  
5 Jump, Jessica 11 Edwardsville Met 12.30 nwi 1  
6 Terry, Dejanae 12 South Holland Se 12.32 nwi 1  
7 Desrosiers, Briyanna 9 Chicago (CICS/Lo 12.35 nwi 1  
8 Glueck, Amelia 10 Tremont 12.48 nwi 1  
9 Gibbs, Ariel 11 Momence HS 12.53 nwi 1  
 
Womens 100m Class 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Crawford, Charday 11 Springfield Sout 11.48 nwi 1  
2 Kwaza, Lake 12 Sycamore 11.62 nwi 1  
3 Preacely, Ryan 10 Noble Street Col 12.03 nwi 1  
4 Paul, Megan 12 Mundelein Carmel 12.05 nwi 1  
5 McClendon, Ebony 10 Chicago Brooks 12.08 nwi 1  
6 Yates, Ladaisha Steen 10 Peoria 12.27 nwi 1  
7 Eason, Tyjuana 9 Kankakee HS 12.37 nwi 1  
8 Jackson, Jazmin 11 Chatham Glenwood 12.66 nwi 1  
-- Bollinger, MacKenzie 11 Aurora A. Christ DNF nwi 1  
 
Womens 100m Class 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Akinosun, Morolake 12 Aurora Waubonsie 11.41 nwi 1  
2 Brown, Aaliyah 11 Frankfort Lincol 11.67 nwi 1  
3 Jones, Cessily 12 Plainfield North 11.73 nwi 1  
4 Azie, Kim 12 Bolingbrook 11.94 nwi 1  
5 Thompson, Mystique 10 Rock Island 11.95 nwi 1  
6 Porter, Cherise 12 Villa Park Willo 11.99 nwi 1  
7 Carson, Savannah 11 Naperville Neuqu 12.09 nwi 1  
8 Whittler, Tayler 12 Crete C.-Monee 12.16 nwi 1  
9 Saffa, Anita 11 Aurora West 12.28 nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Class 1A Boys Track and Field Results Team Scoring 1 Chicago (Leo) 35 2 Newton 34 3 Monticello 31 4 St. Joseph (S.J.-Ogden) 30 5 Villa Grove 28 5 Casey (C.-Westfield) [Coop] 28 7 Kewanee (H.S.) 27 8 Manlius (Bureau Valley) 26 9 Chester 24 10 Johnston City 22 10 Mooseheart 22 12 Flora [Coop] 21 13 Niantic (Sangamon Valley) 20 14 Sparta 19 15 Lena (L.-Winslow) 18 15 Pleasant Plains 18 17 Tremont 17 18 Sterling (Newman Central Catholic) 16 19 Erie [Coop] 15 19 Peoria (P. Christian) 15 21 Tuscola 14 21 Tolono (Unity) 14 21 Chicago (Hales Franciscan) 14 24 Knoxville 13 24 Staunton 13 26 Oregon 11 27 Beecher 10 27 Ottawa (Marquette) 10 27 Aurora (A. Christian) 10 27 Carlinville 10 31 Piasa (Southwestern) 9 31 Strasburg (Stewardson-S.) 9 33 Monmouth (M.-Roseville) 8 33 Chicago (Latin) 8 33 Westmont 8 33 Momence 8 33 Elmwood [Coop] 8 38 Eureka 7 38 Greenfield [Coop] 7 38 DuQuoin (H.S.) 7 38 Robinson 7 38 Polo [Coop] 7 38 Rushville (R.-Industry) 7 38 Mt. Olive 7 38 Carterville 7 38 Teutopolis 7 47 Rockford (Lutheran) 6 47 Aledo (Mercer County) 6 47 Camp Point (Central) [Coop] 6 47 Rockford (Christian Life) 6 47 Heyworth 6 47 Trenton (Wesclin) 6 53 Dupo 5 53 Argenta (A.-Oreana) 5 53 Flanagan (F.-Cornell) [Coop] 5 53 Greenville 5 53 Port Byron (Riverdale) 5 58 Litchfield 4 58 Catlin [Coop] 4 58 Lewistown 4 58 Vandalia 4 58 Shelbyville 4 58 Carmi (C.-White County) 4 58 Breese (Mater Dei) 4 58 Moweaqua (Central A & M) 4 66 Effingham (St. Anthony) 3 66 Shabbona (Indian Creek) 3 66 Winnebago 3 66 Macon (Meridian) 3 66 Byron 3 71 Mendon (Unity) 2 71 Auburn 2 71 Oneida (ROWVA) 2 74 Colfax (Ridgeview) 1 74 Lawrenceville 1 74 Madison 1 74 Urbana (University) 1 74 Williamsville 1 74 Hinckley (H.-Big Rock) 1 74 Cambridge [Coop] 1 Class 2A Boys Track and Field Results Team Scoring 1 Cahokia (H.S.) 67 2 Glen Ellyn (Glenbard South) 56 3 Jacksonville (H.S.) 44 4 Grayslake (Central) 43 5 Decatur (MacArthur) 35 6 Chicago (Kelvyn Park) 33 6 New Lenox (Providence Catholic) 33 8 Galesburg (H.S.) 25 9 Troy (Triad) 24 10 Burlington (Central) 22 11 Maple Park (Kaneland) 19 12 Waterloo (H.S.) 18 12 Mascoutah 18 14 Metamora 17.50 15 Melrose Park (Walther Lutheran) 16 15 Midlothian (Bremen) 16 15 Charleston 16 18 Chicago (Jones) 15 19 Tinley Park (H.S.) 14 19 Peoria (H.S.) 14 21 Country Club Hills (Hillcrest) 12 22 Mahomet (M.-Seymour) 11 22 Mt. Vernon (H.S.) 11 22 New Lenox (Lincoln-Way West) 11 25 Chatham (Glenwood) 10 25 Petersburg (PORTA) [Coop] 10 25 Freeport (H.S.) 10 25 Chicago (St. Rita) 10 25 Woodstock (North) 10 25 Sycamore (H.S.) 10 25 Dixon (H.S.) 10 32 Chicago (Fenger) 9 33 Metropolis (Massac County) 8 33 Evergreen Park 8 33 Macomb 8 33 Stanford (Olympia) 8 33 Sterling (H.S.) 8 38 Herscher 7 39 Chicago (Brooks) 6 39 Aurora (Central Catholic) 6 39 Riverside (R.-Brookfield) 6 39 Murphysboro 6 39 Rock Island (Alleman) 6 39 Pontiac 6 45 Rantoul 5 45 Woodstock (H.S.) 5 45 Mt. Zion 5 45 Dunlap 5 49 Princeton 4.50 50 Harrisburg 4 50 Kankakee (McNamara) 4 50 Sandwich 4 50 Chicago (De La Salle) 4 54 Fairbury (Prairie Central) 3 54 Effingham (H.S.) 3 54 Marengo 3 54 Lansing (Illiana Christian) 3 54 Rockford (R. Christian) 3 59 Mundelein (Carmel) 2 59 Lake Villa (Lakes) 2 59 Mattoon 2 59 Springfield (Southeast) 2 59 Champaign (Centennial) 2 59 Rochelle 2 59 Centralia (H.S.) 2 59 Chicago (Roosevelt) 2 67 Rockford (Boylan Catholic) 1 67 LaSalle (L.-Peru) 1 67 Geneseo 1 67 Richton Park (Rich South) 1 Class 3A Boys Track and Field Results Team Scoring 1 Roselle (Lake Park) 48 2 Edwardsville (H.S.) 42 3 Oak Park (O.P.-River Forest) 41 4 Chicago (Dunbar) 30 5 Cary (C.-Grove) 26 6 Belleville (West) 25 6 Rock Island (H.S.) 25 8 Fox Lake (Grant) 24 8 Springfield (H.S.) 24 10 Crete (C.-Monee) 23 11 Wheaton (North) 22 11 Minooka 22 13 Geneva 18 13 Harvey (Thornton) 18 15 Joliet (West) 17 16 Belvidere (North) 16 17 Darien (Hinsdale South) 15 17 Collinsville 15 17 Chicago Heights (Bloom Twp.) 15 20 South Holland (Thornwood) 13 20 LaGrange (Lyons) 13 20 Barrington 13 23 Chicago (St. Ignatius College Prep) 11 23 Lockport (Twp.) 11 23 St. Charles (East) 11 23 Arlington Heights (Hersey) 11 27 Winnetka (New Trier) 10 27 Round Lake 10 27 Park Ridge (Maine South) 10 27 Elmhurst (York) 10 27 Naperville (Neuqua Valley) 10 27 Skokie (Niles West) 10 27 Chicago (Lane) 10 34 Lake Zurich 8 34 Frankfort (Lincoln-Way North) 8 34 Libertyville 8 34 Aurora (Marmion Academy) 8 34 Glenview (Glenbrook South) 8 34 Normal (Community West) 8 34 Skokie (Niles North) 8 41 Algonquin (Jacobs) 7 41 Hoffman Estates (Conant) 7 41 Bloomington (H.S.) 7 41 Mt. Prospect (Prospect) 7 41 Plainfield (Central) 7 41 Aurora (Waubonsie Valley) 7 47 Downers Grove (South) 6 47 Wilmette (Loyola Academy) 6 47 East St. Louis (Sr.) 6 47 Danville (H.S.) 6 47 Orland Park (Sandburg) 6 52 Carol Stream (Glenbard North) 5 52 Hinsdale (Central) 5 52 Plainfield (East) 5 52 Plainfield (North) 5 56 McHenry 4 56 Downers Grove (North) 4 56 Belleville (East) 4 56 Park Ridge (Maine East) 4 56 Crystal Lake (Central) 4 56 Calumet City (Thornton Fractional North) 4 56 Glen Ellyn (Glenbard West) 4 56 Aurora (Metea Valley) 4 56 St. Charles (North) 4 65 Chicago (Whitney Young) 3 65 O'Fallon (H.S.) 3 65 Palatine (H.S.) 3 68 Bartlett 2 68 Rolling Meadows 2 68 Oswego (H.S.) 2 68 Evanston (Twp.) 2 68 Lombard (Glenbard East) 2 73 Chicago (Marist) 1 73 Palatine (Fremd) 1 73 Romeoville (H.S.) 1 73 Rockford (Auburn) 1 73 South Elgin 1 Class 1A Girls Track and Field Results Team Scoring 1 Moweaqua (Central A & M) 59 2 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 48 3 St. Joseph (S.J.-Ogden) 46 4 South Holland (Seton Academy) 30 4 Sullivan [Coop] 30 6 Kewanee (Wethersfield) [Coop] 29 7 Tremont 26 8 Eureka 24 9 Sherrard 23 10 Edwardsville (Metro-East Lutheran) 22 10 Fisher 22 10 Breese (Mater Dei) 22 13 Decatur (St. Teresa) 21 14 Seneca 18 14 Manlius (Bureau Valley) 18 16 Rushville (R.-Industry) 17 17 Glasford (Illini Bluffs) 16 17 Byron 16 19 Ottawa (Marquette) 15 20 Taylor Ridge (Rockridge) 14 21 Braidwood (Reed-Custer) 13.50 22 Manito (Midwest Central) 13 22 Staunton 13 22 Chicago (Latin) 13 22 Erie [Coop] 13 26 Carthage (Illini West) 12 27 Clifton (Central) 10 27 Spring Valley (Hall) 10 27 Argenta (A.-Oreana) 10 30 Momence 9 30 Chicago (CICS/Longwood) 9 30 Bushnell (B.-Prairie City) [Coop] 9 30 Hoopeston (H. Area) 9 34 Williamsville 8 34 Port Byron (Riverdale) 8 34 Carterville 8 34 Springfield (Lutheran) 8 38 Pleasant Plains 7 38 Trenton (Wesclin) 7 38 Cambridge [Coop] 7 41 Havana 6 41 Athens 6 41 Teutopolis 6 41 Monmouth (M.-Roseville) 6 45 Monticello 5 45 Anna (A.-Jonesboro) 5 45 Neoga 5 45 Oregon 5 45 Belleville (Althoff Catholic) 5 45 El Paso (E.P.-Gridley) 5 45 Knoxville 5 52 Minonk (Fieldcrest) 4 52 Sesser (S.-Valier) [Coop] 4 52 Arcola 4 52 Dwight [Coop] 4 52 Stockton [Coop] 4 57 Auburn 3 57 Monmouth (United) 3 57 Lexington 3 57 St. Elmo [Coop] 3 57 Aledo (Mercer County) 3 57 Westmont 3 57 Winnebago 3 64 Cowden (C.-Herrick) [Coop] 2.50 65 Gillespie 2 65 Tolono (Unity) 2 65 Arthur (H.S.) 2 65 Windsor 2 69 Delavan [Coop] 1 69 Dakota 1 69 Mackinaw (Deer Creek-M.) 1 69 Shelbyville 1 Class 2A Girls Track and Field Results Team Scoring 1 Springfield (Southeast) 63 2 Melrose Park (Walther Lutheran) 46 3 Chicago (Lindblom) 38 4 Freeport (H.S.) 29 5 Freeburg 27 5 Marengo 27 7 Carbondale (H.S.) 24.50 8 Mundelein (Carmel) 23.50 9 Normal (University) 23 10 Richton Park (Rich South) 22 11 Champaign (Centennial) 21 11 Effingham (H.S.) 21 13 Vernon Hills 19 13 Urbana (H.S.) 19 15 Champaign (Central) 18 16 Petersburg (PORTA) [Coop] 16 16 Galesburg (H.S.) 16 16 Geneseo 16 19 Bloomington (Central Catholic) 15 19 Highland 15 21 Lake Villa (Lakes) 14 21 Aurora (A. Christian) 14 23 Oak Park (Fenwick) 13 24 New Lenox (Lincoln-Way West) 12.50 25 Mahomet (M.-Seymour) 12 26 Burlington (Central) 11 27 Marion (H.S.) 10 27 Rockford (Boylan Catholic) 10 27 Morris 10 27 Lombard (Montini) 10 31 Peoria (Notre Dame) 9.50 32 Canton 9 32 Country Club Hills (Hillcrest) 9 32 Kankakee (Sr.) 9 32 Peoria (H.S.) 9 36 East Peoria 8 36 Washington 8 36 Sycamore (H.S.) 8 36 Chicago (Brooks) 8 40 Taylorville 7 40 Glen Ellyn (Glenbard South) 7 40 Midlothian (Bremen) 7 40 Rochelle 7 40 Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 7 40 Chatham (Glenwood) 7 40 Dunlap 7 47 Lincoln 6 47 Peotone 6 47 Jerseyville (Jersey) 6 47 Dixon (H.S.) 6 47 Belvidere (H.S.) 6 47 Hampshire 6 53 Champaign (St. Thomas More) 5 53 Plano 5 53 Peoria (Manual) 5 53 Woodstock (H.S.) 5 57 Mt. Carmel 4 57 Rockford (East) 4 59 Murphysboro 3 59 Rock Falls 3 61 Genoa (G.-Kingston) 2.50 62 Bartonville (Limestone) 2 62 Chillicothe (Illinois Valley Central) 2 62 Cahokia (H.S.) 2 62 Mattoon 2 62 Chicago (University) 2 67 Troy (Triad) 0.50 Class 3A Girls Track and Field Results Team Scoring 1 Edwardsville (H.S.) 51 2 Belleville (West) 48.50 3 Evanston (Twp.) 47 4 Frankfort (Lincoln-Way East) 35.50 5 Roselle (Lake Park) 27.50 6 East St. Louis (Sr.) 27 7 Naperville (Neuqua Valley) 25 8 Plainfield (North) 22 8 Bolingbrook 22 8 Belleville (East) 22 11 Winnetka (New Trier) 21 12 Oswego (East) 19 13 Olympia Fields (Rich Central) 18 13 Elmhurst (York) 18 13 Rock Island (H.S.) 18 16 Aurora (West) 17 16 Aurora (Waubonsie Valley) 17 18 Lake Forest (H.S.) 16 18 LaGrange (Lyons) 16 20 Gurnee (Warren) 15 20 Mt. Prospect (Prospect) 15 20 Wheaton (W. Warrenville South) 15 20 Lombard (Glenbard East) 15 24 Rolling Meadows 13 25 Flossmoor (Homewood-F.) 12 25 Rockton (Hononegah) 12 25 St. Charles (East) 12 28 Hoffman Estates (H.S.) 11 28 Harvey (Thornton) 11 30 Normal (Community) 10 30 Glen Ellyn (Glenbard West) 10 32 Fox Lake (Grant) 9.50 33 Huntley 9 33 Crete (C.-Monee) 9 33 Villa Park (Willowbrook) 9 33 Calumet City (Thornton Fractional North) 9 37 Chicago (Payton) 8 38 Oak Park (O.P.-River Forest) 7 38 Normal (Community West) 7 38 Algonquin (Jacobs) 7 38 Cary (C.-Grove) 7 38 Chicago (Kenwood) 7 38 Naperville (Central) 7 44 Palatine (H.S.) 6 44 DeKalb 6 46 Lockport (Twp.) 5 46 Hinsdale (Central) 5 46 Peoria (Richwoods) 5 46 Downers Grove (South) 5 50 Romeoville (H.S.) 4 50 Aurora (Metea Valley) 4 50 Plainfield (Central) 4 50 Crystal Lake (South) 4 50 Oswego (H.S.) 4 50 Waukegan (H.S.) 4 50 Downers Grove (North) 4 57 Darien (Hinsdale South) 3.50 58 Yorkville 3 58 Springfield (H.S.) 3 58 Naperville (North) 3 58 Lake Zurich 3 58 Minooka 3 63 Des Plaines (Maine West) 2 63 O'Fallon (H.S.) 2 63 Chicago (Dunbar) 2 63 Chicago (Whitney Young) 2 63 Chicago (St. Ignatius College Prep) 2 68 Lisle (Benet Academy) 1.50 69 Batavia 1 69 Crystal Lake (Central) 1 69 Chicago (Morgan Park) 1 69 Park Ridge (Maine South) 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version