RunnerspaceNewsView

2012 Results - NWAACC Outdoor Championships

Published by RunnerSpace.com/College
May 22 2012, 10:25 PM | 37749 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - NWAACC Outdoor Championships
NWAACC Outdoor Championships
May 21, 2012 to May 22, 2012
Spokane, WA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Dec | Dec: 100m | Dec: 110h | Dec: 1500m | Dec: 400m | Dec: Discus | Dec: HJ | Dec: Javelin | Dec: LJ | Dec: PV | Dec: Shot

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Hep | Hep: 100h | Hep: 200m | Hep: 800m | Hep: HJ | Hep: Javelin | Hep: LJ | Hep: Shot

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Helms, Branden 9 Lane (OR) 11.17 -1.1 1 10
2 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 11.18 -1.1 1 8
3 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 11.27 -1.1 1 6
4 Donovan, Gage 9 Everett Communit 11.29 -1.1 1 5
5 Adams, Ryan 9 Clackamas 11.37 -1.1 1 4
6 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 11.43 -1.1 1 3
7 Allen, Joey 9 Clackamas 11.45 -1.1 1 2
8 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 11.53 -1.1 1 1
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 10.96 -0.2 2  
2 Helms, Branden 9 Lane (OR) 10.97 -0.2 2  
1 Donovan, Gage 9 Everett Communit 11.07 -0.5 1  
3 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 11.09 -0.2 2  
4 Adams, Ryan 9 Clackamas 11.12 -0.2 2  
2 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 11.17 -0.5 1  
5 Allen, Joey 9 Clackamas 11.28 -0.2 2  
6 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 11.30 -0.2 2  
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 11.32 -0.5 1  
4 Scovile, Ryan 9 Southwestern Ore 11.34 -0.5 1  
7 Hennricks, Joe 9 Lane (OR) 11.37 -0.2 2  
5 Green, Devonte 9 Everett Communit 11.40 -0.5 1  
6 Say, Darryn 9 Southwestern Ore 11.54 -0.5 1  
8 Rodriguez, Timmy 9 Clackamas 11.62 -0.2 2  
7 Rodriguez, Israel 10 Treasure Valley 12.93 -0.5 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 22.06 -1.7 1 10
2 Helms, Branden 9 Lane (OR) 22.07 -1.7 1 8
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 22.47 -1.7 1 6
4 Allen, Ben 9 Spokane CC 22.70 -1.7 1 5
5 Bland, Josh 10 Spokane CC 22.84 -1.7 1 4
6 Adams, Ryan 9 Clackamas 22.91 -1.7 1 3
7 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 23.05 -1.7 1 2
-- lujan, Zach 9 Treasure Valley DNF -1.7 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Helms, Branden 9 Lane (OR) 21.90 -1.4 1  
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 21.94 -1.7 2  
2 Adams, Ryan 9 Clackamas 22.47 -1.4 1  
2 Allen, Ben 9 Spokane CC 22.56 -1.7 2  
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 22.59 -1.4 1  
4 Bland, Josh 10 Spokane CC 22.61 -1.4 1  
3 lujan, Zach 9 Treasure Valley 22.66 -1.7 2  
4 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 22.69 -1.7 2  
5 Donovan, Gage 9 Everett Communit 22.78 -1.4 1  
5 Allen, Joey 9 Clackamas 22.88 -1.7 2  
6 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 22.93 -1.7 2  
6 Hennricks, Joe 9 Lane (OR) 22.94 -1.4 1  
7 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 22.96 -1.4 1  
8 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 23.11 -1.4 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bland, Josh 10 Spokane CC 48.28 1 10
2 Allen, Ben 9 Spokane CC 48.63 1 8
3 Gilje, Cody 10 Green River Comm 48.94 1 6
4 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 49.29 1 5
5 Vuksich, Kyle 10 Clackamas 49.33 1 4
6 Avants, LT 9 Mt Hood 49.92 1 3
7 Medrano, Elias 10 Spokane CC 50.37 1 2
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Bland, Josh 10 Spokane CC 48.28 2  
2 lujan, Zach 9 Treasure Valley 48.39 2  
1 Allen, Ben 9 Spokane CC 48.56 1  
2 Gilje, Cody 10 Green River Comm 49.04 1  
3 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 49.12 2  
3 Vuksich, Kyle 10 Clackamas 49.51 1  
4 Medrano, Elias 10 Spokane CC 49.52 1  
4 Avants, LT 9 Mt Hood 50.46 2  
5 Mcnaughton, Ian 9 Lane (OR) 50.47 1  
5 Davis, Gary 9 Everett Communit 51.68 2  
6 Weeks, Kale 9 Treasure Valley 52.78 2  
6 Hust, Matt 9 Skagit Valley 52.92 1  
7 Schubert, Wilson 9 Everett Communit 1:03.69c 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sultessa, Badane 9 Clackamas 1:54.12 1 10
2 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 1:54.23 1 8
3 Cottrell, Jeff 9 Spokane CC 1:54.23 1 6
4 Sherier, Brandon 10 Clackamas 1:54.54 1 5
5 Smith, Stetson 9 Lane (OR) 1:54.83 1 4
6 Crain, Andrew 9 Olympic College 1:57.29 1 3
7 Collins, Austin 9 Clackamas 1:59.94 1 2
8 Stash, Chris 9 Clackamas 2:06.52 1 1
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cottrell, Jeff 9 Spokane CC 1:53.79 1  
2 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 1:55.95 1  
3 Sherier, Brandon 10 Clackamas 1:57.30 1  
1 Smith, Stetson 9 Lane (OR) 1:57.31 2  
2 Collins, Austin 9 Clackamas 1:57.85 2  
3 Sultessa, Badane 9 Clackamas 1:57.88 2  
4 Crain, Andrew 9 Olympic College 1:57.98 1  
5 Stash, Chris 9 Clackamas 1:59.70 1  
4 Craig, Corey 9 Treasure Valley 1:59.80 2  
6 Feiring, Jacob 10 Olympic College 2:00.66 1  
5 Tafere, Bruk 9 Everett Communit 2:02.36 2  
6 Davis, Gary 9 Everett Communit 2:06.09 2  
7 Schubert, Wilson 9 Everett Communit 2:09.66 1  
7 Omar, Qadar 10 Everett Communit 2:11.96 2  
8 Weeks, Kale 9 Treasure Valley 2:17.06 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 3:58.07 1 10
2 Sultessa, Badane 9 Clackamas 4:00.64 1 8
3 Van de Velde, Sam 9 Lane (OR) 4:01.92 1 6
4 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 4:03.61 1 5
5 Collins, Austin 9 Clackamas 4:03.91 1 4
6 Yoke, Justin 9 Spokane CC 4:04.96 1 3
7 Holden, Justin 9 Spokane CC 4:05.63 1 2
8 Robinson, John 9 Treasure Valley 4:06.60 1 1
9 Len, Roman 9 Clark College 4:08.14 1  
10 Medgin, Mark 9 Clackamas 4:10.69 1  
11 Craig, Corey 9 Treasure Valley 4:12.40 1  
12 Shippy, Alex 10 Treasure Valley 4:19.52 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 15:23.46 1 10
2 Smith, Jon 9 Spokane CC 15:27.41 1 8
3 Berkner, Jacob 10 Lane (OR) 15:28.89 1 6
4 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 15:31.83 1 5
5 Bennett, Jon 9 Spokane CC 15:52.30 1 4
6 Maisonville, Micha 9 Lane (OR) 15:57.11 1 3
7 Van de Velde, Sam 9 Lane (OR) 15:58.06 1 2
8 Colliton, Tim 9 Spokane CC 15:58.61 1 1
9 Bucko, Christian 9 Spokane CC 16:14.66 1  
10 Brenton, Aaron 9 Spokane CC 16:21.68 1  
11 Castillo, Juan 10 Everett Communit 16:22.40 1  
12 Holden, Justin 9 Spokane CC 16:22.53 1  
13 Hanson, Keefe 9 Everett Communit 16:23.58 1  
14 Sams, Jason 10 Spokane CC 16:28.18 1  
15 Richards, Nathan 9 Clark College 16:29.37 1  
16 Ishenin, Vladislav 9 Mt Hood 16:33.30 1  
17 Tekle, Abiel 9 Everett Communit 16:47.85 1  
18 Hibbs, Zach 9 Clackamas 17:05.75 1  
-- Campbell, Aaron 9 Everett Communit DNF 1  
 
Mens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Jon 9 Spokane CC 33:05.24c 1 10
2 Bennett, Jon 9 Spokane CC 33:10.94c 1 8
3 Berkner, Jacob 10 Lane (OR) 33:21.24c 1 6
4 Maisonville, Micha 9 Lane (OR) 33:23.94c 1 5
5 Sams, Jason 10 Spokane CC 33:27.54c 1 4
6 Tekle, Abiel 9 Everett Communit 34:34.24c 1 3
7 Richards, Nathan 9 Clark College 35:00.54c 1 2
8 Cherberg, Darion 9 Skagit Valley 35:00.64c 1 1
9 Lawrence, Nic 9 Everett Communit 35:23.54c 1  
10 Fry, Kramer 10 Everett Communit 35:29.14c 1  
11 Fullen, Jacob 10 Green River Comm 35:33.04c 1  
12 Horner, Houston 9 Treasure Valley 35:41.44c 1  
13 Celestino, Reynald 10 Treasure Valley 35:53.64c 1  
14 Hibbs, Zach 9 Clackamas 36:25.04c 1  
-- Brenton, Aaron 9 Spokane CC DNF 1  
-- Castillo, Juan 10 Everett Communit DQ 1  
-- Antush, Maximilian 10 Everett Communit DQ 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 9:44.09 1 10
2 Yoke, Justin 9 Spokane CC 9:44.63 1 8
3 Colliton, Tim 9 Spokane CC 9:54.52 1 6
4 Sultessa, Badane 9 Clackamas 10:00.12 1 5
5 Shippy, Alex 10 Treasure Valley 10:01.60 1 4
6 Medgin, Mark 9 Clackamas 10:05.16 1 3
7 Hanson, Keefe 9 Everett Communit 10:07.35 1 2
8 Bucko, Christian 9 Spokane CC 10:07.83 1 1
9 Cherberg, Darion 9 Skagit Valley 10:27.69 1  
10 Snook, Colton 9 Clackamas 10:30.13 1  
11 Fure, Jacob 9 Skagit Valley 10:32.41 1  
12 Tafere, Bruk 9 Everett Communit 10:51.22 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Packard, Logan 9 Spokane CC 14.98 1 10
2 Sternen, Nari 9 Everett Communit 15.43 1 8
3 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 15.47 1 6
4 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 15.69 1 5
5 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 15.71 1 4
6 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 15.92 1 3
7 Paz, Saril 9 Clackamas 16.01 1 2
8 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 16.38 1 1
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Packard, Logan 9 Spokane CC 14.91 2  
1 Sternen, Nari 9 Everett Communit 14.98 1  
2 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 15.26 1  
2 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 15.39 2  
3 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 15.49 2  
4 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 15.91 2  
3 Paz, Saril 9 Clackamas 15.97 1  
5 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 16.20 2  
4 Hanke, Robert 10 Mt Hood 17.03 1  
6 Oman, Michael 9 Clark College 17.03 2  
5 Mejlaender, Sten 9 Skagit Valley 17.25 1  
6 Grubb, Shelby 9 Clackamas 18.05 1  
7 Rau, Ryan 10 Clackamas 18.19 2  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hanke, Robert 10 Mt Hood 53.68 1 10
2 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 53.99 1 8
3 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 54.28 1 6
4 Packard, Logan 9 Spokane CC 56.62 1 5
5 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 56.96 1 4
6 Lundgren, Justin 10 Clackamas 57.25 1 3
7 Rau, Ryan 10 Clackamas 58.39 1 2
8 Williams, Jon 9 Spokane CC 58.47 1 1
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Hanke, Robert 10 Mt Hood 55.76 2  
1 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 55.84 1  
2 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 56.96 2  
3 Packard, Logan 9 Spokane CC 57.70 2  
2 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 57.80 1  
3 Lundgren, Justin 10 Clackamas 58.06 1  
4 Rau, Ryan 10 Clackamas 58.33 1  
4 Williams, Jon 9 Spokane CC 58.77 2  
5 Arroyo, Sergio 9 Green River Comm 58.87 1  
6 Paz, Saril 9 Clackamas 58.96 1  
5 Thompson, Brandon 9 Clackamas 1:00.62c 2  
6 Mejlaender, Sten 9 Skagit Valley 1:01.26c 2  
7 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 1:02.39c 2  
7 Von Linsowe, Clint 9 Southwestern Ore 1:02.41c 1  
8 Choun, Junior 9 Green River Comm 1:04.71c 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lowery, Hart,
Hennrick, Helms
  Lane (OR) 41.61 1 10
2 Allen, Arceneau,
Bland, Cottrell
  Spokane CC 42.04 1 8
3 Grubb, Adams,
Dickson, Allen
  Clackamas 42.12 1 6
4 Hanke, Sudberry,
Avants, Troupe
  Mt Hood 42.46 1 5
5 Wilcher, Henton,
Melu, Abrams
  Green River Comm 42.72 1 4
6 Donovan, Green,
Sternen, Davis
  Everett Communit 42.85 1 3
7 Gill, Hatley,
Say, Scovile
  Southwestern Ore 43.17 1 2
8 Spaude, Knittle,
Resiga, Nymeyer
  Clark College 45.03 1 1
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Allen, Bland,
Cottrell, Medrano
  Spokane CC 3:15.12 1 10
2 Mcnaught, Hennrick,
Robinson, Smith
  Lane (OR) 3:15.84 1 8
3 Thompson, Sherier,
Collins, Vuksich
  Clackamas 3:18.41 1 6
4 Arroyo, Melu,
Abrams, Gilje
  Green River Comm 3:24.90 1 5
5 Hanke, Avants,
Troupe, Sudberry
  Mt Hood 3:28.25 1 4
6 Weeks, Craig,
Shippy, Robinson
  Treasure Valley 3:32.19 1 3
7 Crain, Harvey-T,
Hansen, Enis
  Olympic College 3:36.44 1 2
-- Campbell, Schubert,
Davis, Tafere
  Everett Communit DQ 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lehr, James 9 Spokane CC 15.94m(52'3.5) 2 10
2 Henderson, Robert 10 Spokane CC 14.00m(45'11) 2 8
1 Short, Schuyler 10 Lane (OR) 13.65m(44'9.25) 1 6
3 Parks, Danny 10 Lane (OR) 13.62m(44'8) 2 5
4 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 13.48m(44'2.5) 2 3
4 Jordan, Jeff 9 Olympic College 13.48m(44'2.5) 2 4
6 Lemafa, Shaun 10 Clackamas 13.42m(44'0.25) 2 2
7 Stanley, Kevin 9 Spokane CC 13.01m(42'8) 2 1
2 Sudbeck, Charles 9 Clark College 12.40m(40'8) 1  
3 Starr, Jason 9 Clackamas 12.32m(40'5) 1  
4 Hammer, Hunter 9 Everett Communit 12.26m(40'2.5) 1  
5 Gomez, Brandon 9 Mt Hood 12.19m(39'11.75) 1  
6 Brown, Matt 9 Clackamas 11.76m(38'6.75) 1  
-- Rowell, Billy 9 Spokane CC FOUL(--) 2  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lehr, James 9 Spokane CC 50.63m(166'1.25) 2 10
2 Henderson, Robert 10 Spokane CC 49.05m(160'11) 2 8
3 Parks, Danny 10 Lane (OR) 48.27m(158'4.25) 2 6
4 Kunkle, William 9 Lane (OR) 46.27m(151'9.5) 2 5
5 Starr, Jason 9 Clackamas 44.07m(144'7) 2 4
6 Hammer, Hunter 9 Everett Communit 43.29m(142'0.25) 2 3
7 Stanley, Kevin 9 Spokane CC 41.48m(136'1) 2 2
1 Clark, Mitch 9 Mt Hood 39.58m(129'10.25) 1 1
2 Rowell, Billy 9 Spokane CC 39.40m(129'3) 1  
8 Lemafa, Shaun 10 Clackamas 38.94m(127'9) 2  
3 Short, Schuyler 10 Lane (OR) 38.60m(126'7.5) 1  
4 Walker, Dexter 9 Olympic College 36.07m(118'4) 1  
5 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 35.87m(117'8) 1  
6 Sudbeck, Charles 9 Clark College 34.91m(114'6.25) 1  
7 Lepinski, Kory 9 Clackamas 33.74m(110'8.25) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Scherer, Lukas 10 Spokane CC 63.45m(208'2) 2 10
2 Seanoa, Malaki 10 Everett Communit 60.41m(198'2.25) 2 8
3 Bates, Kenny 10 Everett Communit 60.30m(197'10) 2 6
4 Kennedy, Kyle 9 Olympic College 58.43m(191'8.25) 2 5
1 Parks, Danny 10 Lane (OR) 57.83m(189'8.75) 1 4
5 Titherington, Shan 9 Clackamas 57.33m(188'1) 2 3
6 Gonzalez, Ernesto 10 Spokane CC 57.02m(187'0.75) 2 2
7 Miller, Cory 9 Lane (OR) 52.80m(173'2.5) 2 1
8 Starr, Jason 9 Clackamas 51.76m(169'9.75) 2  
2 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 51.10m(167'7.75) 1  
3 Williams, Jon 9 Spokane CC 49.33m(161'10) 1  
4 Perdue, Lucas 9 Olympic College 48.99m(160'8.5) 1  
5 Lepinski, Kory 9 Clackamas 46.92m(153'11) 1  
-- Cranor, Thomas 9 Lane (OR) FOUL(--) 1  
 
Mens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henderson, Robert 10 Spokane CC 55.80m(183'0.75) 2 10
2 Stanley, Kevin 9 Spokane CC 49.55m(162'6.75) 2 8
3 Lemafa, Shaun 10 Clackamas 48.19m(158'1) 2 6
4 Seanoa, Malaki 10 Everett Communit 45.06m(147'10) 2 5
5 Short, Schuyler 10 Lane (OR) 44.49m(145'11.5) 2 4
6 Kunkle, William 9 Lane (OR) 43.96m(144'2.5) 2 3
1 Brown, Matt 9 Clackamas 43.54m(142'10) 1 2
7 Sudbeck, Charles 9 Clark College 40.65m(133'4.25) 2 1
2 Starr, Jason 9 Clackamas 38.28m(125'7) 1  
3 Hammer, Hunter 9 Everett Communit 36.82m(120'9.5) 1  
4 Bates, Kenny 10 Everett Communit 34.90m(114'6) 1  
5 White, Derrik 9 Clark College 33.70m(110'6.75) 1  
6 Parks, Danny 10 Lane (OR) 33.61m(110'3) 1  
7 Lepinski, Kory 9 Clackamas 33.48m(109'10) 1  
-- Rowell, Billy 9 Spokane CC FOUL(--) 1  
-- Lehr, James 9 Spokane CC FOUL(--) 2  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nash, Brandon 9 Lane (OR) 2.03m(6'7.75) 1 10
2 Troupe, Jacob 9 Mt Hood 1.98m(6'5.75) 1 8
3 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 1.93m(6'3.75) 1 6
4 Bennett, Tyson 9 Clark College 1.88m(6'2) 1 5
5 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 1.83m(6'0) 1 3
5 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 1.83m(6'0) 1 3
5 Hart, Joseph 9 Lane (OR) 1.83m(6'0) 1 3
8 Helm, Luke 9 Everett Communit 1.78m(5'10) 1 1
8 Thompson, Brandon 9 Clackamas 1.78m(5'10) 1  
10 Dickson, AJ 9 Clackamas 1.73m(5'8) 1  
10 Zimbrick, Andy 9 Lane (OR) 1.73m(5'8) 1  
-- Gill, Chris 9 Southwestern Ore NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hart, Joseph 9 Lane (OR) 7.10m w(23'3.5) +2.8 2 10
2 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 7.09m(23'3) +1.8 2 8
3 Donovan, Gage 9 Everett Communit 7.03m(23'0.75) +0.0 2 6
4 Melu, Josh 10 Green River Comm 6.91m(22'8) +0.0 2 5
5 Dickson, AJ 9 Clackamas 6.69m(21'11.25) +1.4 2 4
6 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 6.65m(21'9.75) +0.2 2 3
7 Troupe, Jacob 9 Mt Hood 6.58m w(21'7) +2.2 2 2
8 Acree, Trent 10 Clackamas 6.45m(21'1.75) +0.9 2 1
1 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 6.32m(20'8.75) +0.8 1  
2 Maxwell, Turner 9 Lane (OR) 6.28m(20'7) +0.0 1  
3 Say, Darryn 9 Southwestern Ore 6.23m(20'5.25) +0.0 1  
4 Scovile, Ryan 9 Southwestern Ore 6.21m(20'4.25) +0.0 1  
5 Shek Hang, Felim S 9 Everett Communit 6.11m(20'0.5) -0.5 1  
6 Green, Devonte 9 Everett Communit 6.04m(19'9.75) +0.0 1  
7 Un, Chris 9 Mt Hood 5.80m(19'0.25) +0.0 1  
8 Bennett, Tyson 9 Clark College 5.77m(18'11) -0.5 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Melu, Josh 10 Green River Comm 14.56m(47'9) -1.2 2 10
2 Heldreth, Drae 9 Treasure Valley 13.86m(45'5.5) +0.1 2 8
3 Hart, Joseph 9 Lane (OR) 13.44m(44'1) +0.7 2 6
4 Un, Chris 9 Mt Hood 13.31m w(43'8) +3.0 2 5
1 Dickson, AJ 9 Clackamas 13.25m(43'5.5) -0.9 1 4
5 Shek Hang, Felim S 9 Everett Communit 13.02m(42'8.5) +0.1 2 3
2 Maxwell, Turner 9 Lane (OR) 12.89m(42'3.25) -0.3 1 2
3 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 12.63m(41'5) -0.3 1 1
6 Bennett, Tyson 9 Clark College 12.49m(40'11.5) -0.5 2  
4 Donovan, Gage 9 Everett Communit 12.40m(40'8) +0.1 1  
7 Zimbrick, Andy 9 Lane (OR) 12.40m(40'8) -1.3 2  
5 Helm, Luke 9 Everett Communit 11.72m(38'5.25) -1.1 1  
6 Hatley, Brandon 9 Southwestern Ore 11.52m(37'9.5) +1.3 1  
-- Lemire, Bryson 9 Clark College FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jorgensen, Erik 9 Lane (OR) 4.64m(15'2.5) 1 10
2 Goncharuk, Bogdan 9 Clark College 4.54m(14'10.5) 1 8
3 White, Conner 9 Lane (OR) 4.44m(14'6.75) 1 6
4 Formolo, David 10 Lane (OR) 4.34m(14'2.75) 1 5
5 Stapleton, Zaine 10 Lane (OR) 4.19m(13'8.75) 1 3.50
5 Stone, Kyle 10 Spokane CC 4.19m(13'8.75) 1 3.50
7 Crumbaker, Jeffery 9 Clark College 4.04m(13'3) 1 2
-- Anderson, Steven 10 Clark College NH(--) 1  
-- Edens, Josh 9 Clackamas NH(--) 1  
-- Cameron, Paul 9 Everett Communit NH(--) 1  
-- Ladd, MacKenzie 9 Clark College NH(--) 1  
 
Mens Decathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Formolo, David 10 Lane (OR) 6,177 1 10
2 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 6,046 1 8
3 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 5,736 1 6
4 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 5,578 1 5
5 Acree, Trent 10 Clackamas 5,541 1 4
6 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 5,507 1 3
7 Williams, Jon 9 Spokane CC 5,370 1 2
8 Titherington, Shan 9 Clackamas 5,169 1 1
 
Mens Decathlon: 100m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Formolo, David 10 Lane (OR) 11.64 1 723
2 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 11.66 1 719
3 Acree, Trent 10 Clackamas 11.71 1 709
4 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 11.86 1 679
5 Titherington, Shan 9 Clackamas 11.96 1 659
6 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 12.03 1 645
7 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 12.18 1 616
8 Williams, Jon 9 Spokane CC 12.24 1 605
 
Mens Decathlon: 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 16.61 1 666
2 Formolo, David 10 Lane (OR) 16.66 1 660
3 Acree, Trent 10 Clackamas 17.07 1 617
4 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 17.34 1 589
5 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 17.52 1 571
6 Williams, Jon 9 Spokane CC 17.93 1 531
7 Titherington, Shan 9 Clackamas 18.93 1 439
8 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 19.94 1 354
 
Mens Decathlon: 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Jon 9 Spokane CC 4:32.08 1 731
2 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 4:48.98 1 625
3 Formolo, David 10 Lane (OR) 4:51.83 1 608
4 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 4:58.88 1 566
5 Titherington, Shan 9 Clackamas 5:04.14 1 536
6 Acree, Trent 10 Clackamas 5:04.57 1 534
7 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 5:07.73 1 516
8 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 5:16.54 1 468
 
Mens Decathlon: 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Formolo, David 10 Lane (OR) 52.77 1 691
2 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 53.09 1 678
3 Williams, Jon 9 Spokane CC 54.45 1 621
4 Titherington, Shan 9 Clackamas 55.26 1 588
5 Acree, Trent 10 Clackamas 55.38 1 584
6 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 55.86 1 565
7 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 56.79 1 529
8 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 57.92 1 487
 
Mens Decathlon: Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 36.87m(120'11.5) 1 601
2 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 36.80m(120'8.75) 1 600
3 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 35.85m(117'7.25) 1 581
4 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 33.42m(109'7.75) 1 532
5 Williams, Jon 9 Spokane CC 30.48m(100'0) 1 474
6 Titherington, Shan 9 Clackamas 27.91m(91'6.75) 1 423
7 Formolo, David 10 Lane (OR) 27.28m(89'6) 1 411
8 Acree, Trent 10 Clackamas 21.31m(69'10.75) 1 297
 
Mens Decathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 1.94m(6'4.25) 1 749
2 Formolo, David 10 Lane (OR) 1.88m(6'2) 1 696
2 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 1.88m(6'2) 1 696
2 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 1.88m(6'2) 1 696
5 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 1.76m(5'9.25) 1 593
6 Acree, Trent 10 Clackamas 1.73m(5'8) 1 569
7 Williams, Jon 9 Spokane CC 1.70m(5'6.75) 1 544
8 Titherington, Shan 9 Clackamas 1.58m(5'2) 1 449
 
Mens Decathlon: Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Titherington, Shan 9 Clackamas 54.73m(179'6.5) 1 659
2 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 51.56m(169'1.75) 1 612
3 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 49.99m(164'0) 1 588
4 Acree, Trent 10 Clackamas 49.41m(162'1.25) 1 580
5 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 45.13m(148'0.75) 1 517
6 Williams, Jon 9 Spokane CC 45.01m(147'8) 1 515
7 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 44.46m(145'10.25) 1 507
8 Formolo, David 10 Lane (OR) 42.95m(140'10.75) 1 485
 
Mens Decathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 6.76m(22'2) 1 757
2 Formolo, David 10 Lane (OR) 6.54m(21'5.25) 1 707
3 Acree, Trent 10 Clackamas 6.47m(21'2.5) 1 691
4 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 6.45m(21'1.75) 1 686
5 Williams, Jon 9 Spokane CC 5.94m(19'5.75) 1 574
6 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 5.84m(19'1.75) 1 552
7 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 5.69m(18'8) 1 521
8 Titherington, Shan 9 Clackamas 5.44m(17'10) 1 469
 
Mens Decathlon: Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Formolo, David 10 Lane (OR) 4.45m(14'7) 1 746
2 Acree, Trent 10 Clackamas 3.35m(10'11.75) 1 444
3 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 3.25m(10'7.75) 1 418
3 Titherington, Shan 9 Clackamas 3.25m(10'7.75) 1 418
5 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 3.15m(10'4) 1 393
6 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 3.05m(10'0) 1 369
7 Williams, Jon 9 Spokane CC 2.85m(9'4) 1 321
7 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 2.85m(9'4) 1 321
 
Mens Decathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kamstra, Mitch 10 Spokane CC 12.82m(42'0.5) 1 656
2 Lucero, Jake 9 Southwestern Ore 12.36m(40'6.5) 1 628
3 Robertson, Jacob 9 Lane (OR) 10.81m(35'5.5) 1 534
4 Titherington, Shan 9 Clackamas 10.72m(35'2) 1 529
5 Acree, Trent 10 Clackamas 10.50m(34'5.25) 1 516
6 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 10.03m(32'10.75) 1 487
7 Williams, Jon 9 Spokane CC 9.48m(31'1) 1 454
8 Formolo, David 10 Lane (OR) 9.41m(30'10.25) 1 450
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 10 Spokane CC 12.35 -1.2 1 10
2 Church, Allie 9 Lane (OR) 12.56 -1.2 1 8
3 Williams, Kelsie 9 Olympic College 12.60 -1.2 1 6
4 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 12.67 -1.2 1 5
5 Wayne, Nettie 9 Clackamas 12.97 -1.2 1 4
6 Mouser, Shawna 9 Southwestern Ore 13.13 -1.2 1 3
7 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 13.23 -1.2 1 2
8 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 13.25 -1.2 1 1
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Williams, Kelsie 9 Olympic College 12.27 -1.0 1  
1 Barnes, Ebony 10 Spokane CC 12.30 -0.7 2  
2 Church, Allie 9 Lane (OR) 12.44 -0.7 2  
2 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 12.63 -1.0 1  
3 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 12.82 -1.0 1  
3 Wayne, Nettie 9 Clackamas 12.82 -0.7 2  
4 Mouser, Shawna 9 Southwestern Ore 12.84 -1.0 1  
4 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 13.07 -0.7 2  
5 Sanchez, Zaira 9 Clackamas 13.08 -1.0 1  
5 Jackson, Kimberly 9 Southwestern Ore 13.66 -0.7 2  
6 Thompson, Grace 9 Green River Comm 13.74 -1.0 1  
7 Goode, rosie 9 Treasure Valley 13.92 -1.0 1  
8 Stein, Kylie 9 Southwestern Ore 14.26 -1.0 1  
6 Koth, Lacy 9 Lane (OR) 14.40 -0.7 2  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 10 Spokane CC 25.32 -2.3 1 10
2 Church, Allie 9 Lane (OR) 25.48 -2.3 1 8
3 Cummings, Stepheni 10 Spokane CC 25.89 -2.3 1 6
4 Scoles, Molly 9 Mt Hood 26.10 -2.3 1 5
5 Wayne, Nettie 9 Clackamas 26.52 -2.3 1 4
6 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 26.65 -2.3 1 3
7 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 27.39 -2.3 1 2
8 Williams, Kelsie 9 Olympic College 27.60 -2.3 1 1
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Church, Allie 9 Lane (OR) 25.32 +0.3 1  
1 Cummings, Stepheni 10 Spokane CC 25.37 +0.2 2  
2 Barnes, Ebony 10 Spokane CC 25.72 +0.2 2  
2 Wayne, Nettie 9 Clackamas 26.30 +0.3 1  
3 Williams, Kelsie 9 Olympic College 26.35 +0.3 1  
3 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 26.36 +0.2 2  
4 Crumpler, Mariah 10 Mt Hood 26.61 +0.3 1  
4 Scoles, Molly 9 Mt Hood 26.61 +0.2 2  
5 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 26.65 +0.3 1  
6 Garrett, Zhitaya 10 Spokane CC 26.77 +0.3 1  
5 Lindgren, Becca 9 Olympic College 27.01 +0.2 2  
6 Mouser, Shawna 9 Southwestern Ore 27.02 +0.2 2  
7 Sanchez, Zaira 9 Clackamas 27.05 +0.3 1  
7 Knudson, Laura 10 Mt Hood 27.14 +0.2 2  
8 Tims, Jalen 9 Clackamas 27.16 +0.2 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cummings, Stepheni 10 Spokane CC 56.58 1 10
2 Lindgren, Becca 9 Olympic College 59.07 1 8
3 Knudson, Laura 10 Mt Hood 1:00.03c 1 6
4 Johanningmeier, Ch 10 Lane (OR) 1:00.24c 1 5
5 Scoles, Molly 9 Mt Hood 1:00.54c 1 4
6 Tims, Jalen 9 Clackamas 1:02.23c 1 3
7 Garrett, Zhitaya 10 Spokane CC 1:03.26c 1 2
8 Haro, Rebeca 9 Lane (OR) 1:05.64c 1 1
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fisher, Kaitlin 9 Everett Communit 2:17.73 1 10
2 Collmer, Christa 9 Mt Hood 2:19.32 1 8
3 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 2:19.37 1 6
4 Hall, Veronica 9 Everett Communit 2:20.94 1 5
5 Jensen, Rachel 10 Lane (OR) 2:21.78 1 4
6 Botsford, Rachel 9 Clackamas 2:23.54 1 3
7 Feiring, Rachel 10 Olympic College 2:26.55 1 2
8 Diaz, Gabriela 10 Mt Hood 2:27.26 1 1
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Fisher, Kaitlin 9 Everett Communit 2:23.06 2  
1 Hall, Veronica 9 Everett Communit 2:23.28 1  
2 Feiring, Rachel 10 Olympic College 2:23.69 1  
2 Collmer, Christa 9 Mt Hood 2:24.76 2  
3 Jensen, Rachel 10 Lane (OR) 2:24.97 1  
4 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 2:26.53 1  
3 Diaz, Gabriela 10 Mt Hood 2:26.72 2  
5 Botsford, Rachel 9 Clackamas 2:27.77 1  
4 Giesman, Ashlee 10 Spokane CC 2:29.19 2  
6 James, Emily 10 Southwestern Ore 2:29.62 1  
5 Tina, Jennifer 10 Mt Hood 2:30.74 2  
6 Ratliff, Caroline 9 Treasure Valley 2:33.41 2  
7 Savenkova, Vera 10 Everett Communit 2:37.38 1  
7 Caballero, Nallely 9 Treasure Valley 2:42.46 2  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Mikel 10 Spokane CC 4:38.65 1 10
2 Crossman, Gylany 10 Lane (OR) 4:48.09 1 8
3 Jensen, Rachel 10 Lane (OR) 4:53.16 1 6
4 Viuhkola, Grace 9 Clackamas 5:02.06 1 5
5 Feiring, Rachel 10 Olympic College 5:03.33 1 4
6 Meler, Holly 9 Clark College 5:05.34 1 3
7 Diaz, Gabriela 10 Mt Hood 5:11.98 1 2
8 Lomakin, Christina 9 Everett Communit 5:29.64 1 1
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Mikel 10 Spokane CC 18:12.37 1 10
2 Crossman, Gylany 10 Lane (OR) 18:22.74 1 8
3 Strong, Katie 9 Everett Communit 18:44.44 1 6
4 Mueller, Katarina 9 Clark College 18:51.92 1 5
5 Bywater, Cia 9 Clackamas 19:08.03 1 4
6 Eldredge, Brenna 9 Everett Communit 19:11.92 1 3
7 Jones, Stephanie 10 Spokane CC 19:12.24 1 2
8 Fleming, Susanna 9 Treasure Valley 19:18.90 1 1
9 Jensen, Rachel 10 Lane (OR) 19:37.00 1  
10 McCabe, Megan 9 Everett Communit 19:47.75 1  
11 Lewis, Caitlyn 9 Clackamas 19:58.97 1  
12 Cordy, Kristina 9 Everett Communit 20:05.18 1  
13 Wade, Annie 9 Treasure Valley 20:41.32 1  
14 Blaire Nelson, Sha 9 Skagit Valley 20:56.09 1  
-- Gula, Angela 9 Clark College DNF 1  
 
Womens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crossman, Gylany 10 Lane (OR) 38:09.34c 1 10
2 Mueller, Katarina 9 Clark College 38:25.34c 1 8
3 Fleming, Susanna 9 Treasure Valley 39:27.24c 1 6
4 Gula, Angela 9 Clark College 40:42.64c 1 5
5 Bywater, Cia 9 Clackamas 40:54.84c 1 4
6 Cordy, Kristina 9 Everett Communit 41:05.54c 1 3
7 Wade, Annie 9 Treasure Valley 42:41.74c 1 2
8 Cole, Ariana 9 Spokane CC 44:27.34c 1 1
9 Janicki, Whitney 10 Green River Comm 45:23.84c 1  
10 Carbajal, Melissa 10 Treasure Valley 45:47.04c 1  
11 Wren, Mackenzie 9 Everett Communit 46:04.84c 1  
12 Helm, Nicole 9 Spokane CC 47:19.74c 1  
-- Strong, Katie 9 Everett Communit DNF 1  
 
Womens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Mikel 10 Spokane CC 11:13.10 1 10
2 Viuhkola, Grace 9 Clackamas 11:45.04 1 8
3 Eldredge, Brenna 9 Everett Communit 11:53.81 1 6
4 Jones, Stephanie 10 Spokane CC 12:08.56 1 5
5 Wagner, Lacey 9 Everett Communit 12:20.18 1 4
6 McCabe, Megan 9 Everett Communit 12:29.98 1 3
7 Lewis, Caitlyn 9 Clackamas 12:48.16 1 2
8 Grooms, Britnee 9 Everett Communit 13:02.87 1 1
9 Tina, Jennifer 10 Mt Hood 13:04.34 1  
10 Clark, Quincie 9 Spokane CC 13:11.68 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 14.68 1 10
2 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 14.85 1 8
3 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 14.98 1 6
4 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 15.39 1 5
5 Williams, Kelsie 9 Olympic College 15.61 1 4
6 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 15.84 1 3
7 Baldree, Meesha 9 Lane (OR) 16.32 1 2
8 Olivo, Irene 10 Treasure Valley 16.79 1 1
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 14.46 1  
1 Petersen, Lisa 9 Green River Comm 14.65 2  
2 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 14.73 1  
3 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 15.00 1  
2 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 15.21 2  
3 Williams, Kelsie 9 Olympic College 15.27 2  
4 Baldree, Meesha 9 Lane (OR) 15.73 1  
4 Olivo, Irene 10 Treasure Valley 16.36 2  
5 Olsen, Tiffany 9 Lane (OR) 17.09 1  
5 Delepierre, Mariah 9 Mt Hood 17.29 2  
6 Thompson, Grace 9 Green River Comm 17.46 1  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 1:03.03c 1 10
2 Olivo, Irene 10 Treasure Valley 1:03.86c 1 8
3 Moore, Irene 10 Olympic College 1:04.04c 1 6
4 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 1:04.98c 1 5
5 Johanningmeier, Ch 10 Lane (OR) 1:07.60c 1 4
6 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 1:07.80c 1 3
7 Hardgrove, Jessika 10 Spokane CC 1:08.46c 1 2
8 Knudson, Laura 10 Mt Hood 1:10.67c 1 1
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Moore, Irene 10 Olympic College 1:04.22c 2  
2 Knudson, Laura 10 Mt Hood 1:04.31c 2  
3 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 1:04.48c 2  
1 Olivo, Irene 10 Treasure Valley 1:06.18c 1  
2 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 1:06.34c 1  
4 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 1:07.09c 2  
3 Johanningmeier, Ch 10 Lane (OR) 1:07.29c 1  
5 Hardgrove, Jessika 10 Spokane CC 1:08.27c 2  
4 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 1:08.77c 1  
5 Baldree, Meesha 9 Lane (OR) 1:09.73c 1  
6 Pfaff, Holly 9 Southwestern Ore 1:09.92c 2  
6 Olsen, Tiffany 9 Lane (OR) 1:11.83c 1  
7 Thompson, Grace 9 Green River Comm 1:13.71c 2  
7 Hardy, Skyler 9 Skagit Valley 1:15.00c 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Scoles, Knudson,
Crumpler, Zodrow
  Mt Hood 47.61 1 10
2 Barnes, Cummings,
Dezellem, Hardgrov
  Spokane CC 48.46 1 8
3 Applegat, Koth,
Baldree, Church
  Lane (OR) 49.60 1 6
4 Sanchez, Tims,
Botsford, Wayne
  Clackamas 49.74 1 5
5 Jackson, Mouser,
Durham, Hossley
  Southwestern Ore 50.19 1 4
6 Moore, Lindgren,
Heiter, Williams
  Olympic College 50.54 1 3
7 Goode, Pack,
Caballer, Hemenway
  Treasure Valley 51.96 1 2
8 Andreass, Petersen,
Collins, Thompson
  Green River Comm 53.54 1 1
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Barnes, Cummings,
Dezellem, Elliott
  Spokane CC 3:55.42 1 10
2 Scoles, Collmer,
Zodrow, Knudson
  Mt Hood 3:57.01 1 8
3 McLaren, Haro,
Johannin, Church
  Lane (OR) 3:58.33 1 6
4 Tims, Wayne,
Sanchez, Botsford
  Clackamas 4:01.39 1 5
5 Williams, Feiring,
Moore, Lindgren
  Olympic College 4:06.95 1 4
6 Mouser, James,
Pfaff, Durham
  Southwestern Ore 4:08.48 1 3
7 Strong, Hall,
Grooms, Fisher
  Everett Communit 4:09.84 1 2
8 Caballer, Hemenway,
Ratliff, Olivo
  Treasure Valley 4:16.86 1 1
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dixson, Tori 9 Mt Hood 12.42m(40'8.75) 2 10
2 Zablan, Kaimi 10 Lane (OR) 11.77m(38'7.25) 2 8
3 Youngers, Amanda 9 Spokane CC 11.49m(37'8.25) 2 6
4 Sosnowski, Jessica 10 Spokane CC 11.47m(37'7.5) 2 5
5 Youmans, Melissa 10 Spokane CC 11.45m(37'6.75) 2 4
6 Lindseth, Alexa 10 Spokane CC 11.29m(37'0.25) 2 3
7 Doyle, Kaitlin 9 Mt Hood 11.04m(36'2.5) 2 2
1 Abbott, Emily 10 Spokane CC 10.71m(35'1.5) 1 1
8 Francis, Hannah 10 Southwestern Ore 10.54m(34'6.75) 2  
2 Higgins, Katie 10 Clackamas 10.36m(33'11.75) 1  
3 Guzman, Teresa 9 Treasure Valley 10.30m(33'9.5) 1  
4 Johnson, Kayla 9 Lane (OR) 9.78m(32'1) 1  
5 Hutchins, Courtney 10 Southwestern Ore 9.70m(31'9.75) 1  
6 Gordillo, Jazmine 9 Treasure Valley 9.69m(31'9.5) 1  
7 McCullough, Jessik 9 Lane (OR) 9.30m(30'6) 1  
8 Kau, Linsey 10 Lane (OR) 8.42m(27'7.5) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alyea, Janell 10 Everett Communit 43.50m(142'8.5) 2 10
2 Lindseth, Alexa 10 Spokane CC 41.74m(136'11.25) 2 8
3 Doyle, Kaitlin 9 Mt Hood 41.08m(134'9.25) 2 6
4 Sosnowski, Jessica 10 Spokane CC 40.68m(133'5.5) 2 5
5 Johnson, Kayla 9 Lane (OR) 39.21m(128'7.5) 2 4
6 Person, Hanna 9 Lane (OR) 37.89m(124'3.5) 2 3
7 Dixson, Tori 9 Mt Hood 37.63m(123'5.5) 2 2
8 Higgins, Katie 10 Clackamas 36.72m(120'5.5) 2 1
1 Kau, Linsey 10 Lane (OR) 36.62m(120'1.5) 1  
2 Gordillo, Jazmine 9 Treasure Valley 35.66m(116'11.75) 1  
3 Youmans, Melissa 10 Spokane CC 34.27m(112'5) 1  
4 Francis, Hannah 10 Southwestern Ore 34.06m(111'8.75) 1  
5 Zablan, Kaimi 10 Lane (OR) 33.57m(110'1.5) 1  
6 Engholm, Katheryn 9 Lane (OR) 33.12m(108'7.75) 1  
7 Abbott, Emily 10 Spokane CC 31.10m(102'0.25) 1  
-- Guzman, Teresa 9 Treasure Valley FOUL(--) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Buchholz, Emma 10 Clackamas 46.98m(154'1.5) 2 10
2 Hutchins, Courtney 10 Southwestern Ore 40.39m(132'6) 2 8
3 Anderson, Ashley 9 Clackamas 38.56m(126'6) 2 6
4 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 36.74m(120'6.25) 2 5
5 Webber, Monica 9 Everett Communit 36.47m(119'7.75) 2 4
1 Johnson, Kayla 9 Lane (OR) 35.38m(116'0.75) 1 3
6 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 34.78m(114'1.25) 2 2
7 Feary, Michelle 9 Olympic College 34.07m(111'9.25) 2 1
2 Heiter, Shannon 9 Olympic College 32.45m(106'5.5) 1  
3 Gordillo, Jazmine 9 Treasure Valley 32.36m(106'2) 1  
8 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 30.95m(101'6.5) 2  
4 Jackson, Shelby 9 Olympic College 30.41m(99'9) 1  
5 Francis, Hannah 10 Southwestern Ore 30.01m(98'5.5) 1  
6 Noga, Janelle 9 Lane (OR) 29.74m(97'6.75) 1  
-- Youngers, Amanda 9 Spokane CC FOUL(--) 1  
-- Lindseth, Alexa 10 Spokane CC FOUL(--) 1  
 
Womens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Higgins, Katie 10 Clackamas 46.98m(154'1.5) 2 10
2 Rodgers, Angel 9 Everett Communit 43.62m(143'1.25) 2 8
3 Alyea, Janell 10 Everett Communit 43.37m(142'3.25) 2 6
4 Youmans, Melissa 10 Spokane CC 43.17m(141'7.5) 2 5
5 Person, Hanna 9 Lane (OR) 43.15m(141'6.75) 2 4
1 Abbott, Emily 10 Spokane CC 40.81m(133'10.5) 1 3
6 Sosnowski, Jessica 10 Spokane CC 39.71m(130'3.25) 2 2
7 Engholm, Katheryn 9 Lane (OR) 39.28m(128'10.25) 2 1
2 Johnson, Kayla 9 Lane (OR) 36.34m(119'2.5) 1  
3 Zablan, Kaimi 10 Lane (OR) 34.87m(114'4.75) 1  
4 Wardsworth, Kelsey 10 Spokane CC 34.49m(113'1.75) 1  
5 Cleary, Heather 9 Clackamas 32.75m(107'5.25) 1  
6 McCullough, Jessik 9 Lane (OR) 32.07m(105'2.5) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hemenway, kyanne 9 Treasure Valley 1.64m(5'4.5) 1 10
2 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 1.54m(5'0.5) 1 6
2 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 1.54m(5'0.5) 1 8
4 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 1.49m(4'10.5) 1 5
5 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 1.44m(4'8.5) 1 2.50
5 Collins, Erin 10 Green River Comm 1.44m(4'8.5) 1 2.50
5 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 1.44m(4'8.5) 1 2.50
5 Buchanan, Leina 9 Clark College 1.44m(4'8.5) 1 2.50
5 Elmgren, Taylor 9 Southwestern Ore 1.44m(4'8.5) 1  
5 Brainard, Marissa 9 Clark College 1.44m(4'8.5) 1  
11 Pfaff, Holly 9 Southwestern Ore 1.39m(4'6.5) 1  
12 Jackson, Kimberly 9 Southwestern Ore 1.37m(4'5.75) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 5.36m(17'7) nwi 2 10
2 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 5.25m(17'2.5) nwi 2 8
3 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 5.21m(17'1) nwi 2 6
4 Williams, Kelsie 9 Olympic College 5.20m(17'0.5) nwi 2 5
1 Delepierre, Mariah 9 Mt Hood 4.98m(16'4) nwi 1 4
5 Hardgrove, Jessika 10 Spokane CC 4.90m(16'0.75) nwi 2 3
2 Head, Kasey 9 Everett Communit 4.87m(15'11.5) nwi 1 2
3 Mouser, Shawna 9 Southwestern Ore 4.84m(15'10.5) nwi 1  
3 Anthony, Stephanie 10 Mt Hood 4.84m(15'10.5) nwi 1 1
6 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 4.84m(15'10.5) nwi 2  
7 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 4.69m(15'4.5) nwi 2  
5 Elmgren, Taylor 9 Southwestern Ore 4.61m(15'1.5) nwi 1  
6 Moore, Becca 9 Southwestern Ore 4.59m(15'0.5) nwi 1  
8 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 4.56m(14'11.5) nwi 2  
7 Brainard, Marissa 9 Clark College 4.52m(14'9.75) nwi 1  
8 Buchanan, Leina 9 Clark College 4.17m(13'8) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Kelsie 9 Olympic College 10.58m(34'8.5) -0.3 1 10
1 Sharp, Ashley 9 Spokane CC 10.57m(34'8) -0.2 2 8
2 Hossley, Kristina 10 Southwestern Ore 10.41m(34'1.75) -2.5 2 6
3 Delepierre, Mariah 9 Mt Hood 10.38m(34'0.5) +0.1 2 5
4 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 10.29m(33'9) +0.0 2 4
5 Lohof, Cary Ann 10 Southwestern Ore 10.26m(33'7.75) +0.0 2 3
6 Hardgrove, Jessika 10 Spokane CC 9.93m(32'6.75) -0.3 2 2
2 Pack, Audrey 9 Treasure Valley 9.83m(32'3) +0.0 1 1
7 Brainard, Marissa 9 Clark College 9.75m(31'11.75) -1.3 2  
3 Jackson, Kimberly 9 Southwestern Ore 9.71m(31'10.25) +0.7 1  
8 Elmgren, Taylor 9 Southwestern Ore 9.63m(31'7) -1.7 2  
4 Moore, Becca 9 Southwestern Ore 9.52m(31'2.75) +0.6 1  
5 Winslow, Rachel 9 Southwestern Ore 9.13m(29'11.25) +0.9 1  
5 Wonnacott, Alexis 9 Clark College 9.13m(29'11.25) +0.8 1  
7 Nelson, Brooke 10 Southwestern Ore 8.98m(29'5.5) -1.2 1  
8 Buchanan, Leina 9 Clark College 8.93m(29'3.5) +0.0 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carlton, Tara 10 Lane (OR) 3.34m(10'11.5) 1 10
2 Noga, Janelle 9 Lane (OR) 3.14m(10'3.5) 1 7
2 Walsh, Colleen 9 Lane (OR) 3.14m(10'3.5) 1 7
2 Adams, Alexa 9 Spokane CC 3.14m(10'3.5) 1 5
5 Buchanan, McAliste 9 Spokane CC 2.99m(9'9.5) 1 3
5 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 2.99m(9'9.5) 1 4
7 Ballard, Taylor 9 Clackamas 2.69m(8'9.75) 1 2
7 Cole, Tonja 9 Clark College 2.69m(8'9.75) 1 1
-- Bergmann, Ingrid 9 Clackamas NH(--) 1  
-- Abbey, kaylene 9 Clark College NH(--) 1  
 
Womens Heptathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 4,532 1 10
2 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 4,152 1 8
3 Moore, Irene 10 Olympic College 3,918 1 6
4 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 3,864 1 5
5 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 3,773 1 4
6 Buchholz, Emma 10 Clackamas 3,764 1 3
7 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 3,631 1 2
8 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 3,628 1 1
 
Womens Heptathlon: 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 15.35 1 796
2 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 15.68 1 754
3 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 15.90 1 727
4 Moore, Irene 10 Olympic College 16.56 1 647
5 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 17.11 1 584
6 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 17.59 1 532
7 Buchholz, Emma 10 Clackamas 17.68 1 522
8 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 17.90 1 499
 
Womens Heptathlon: 200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 26.59 1 746
2 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 27.44 1 676
3 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 27.75 1 651
4 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 27.91 1 638
5 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 27.95 1 635
6 Moore, Irene 10 Olympic College 28.04 1 628
7 Buchholz, Emma 10 Clackamas 28.18 1 617
8 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 28.38 1 601
 
Womens Heptathlon: 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 2:18.75 1 841
2 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 2:19.17 1 835
3 Moore, Irene 10 Olympic College 2:23.37 1 778
4 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 2:30.17 1 691
5 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 2:33.34 1 652
6 Buchholz, Emma 10 Clackamas 2:36.08 1 619
7 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 2:36.48 1 614
8 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 3:05.81 1 313
 
Womens Heptathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 1.51m(4'11.25) 1 632
1 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 1.51m(4'11.25) 1 632
3 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 1.48m(4'10.25) 1 599
4 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 1.39m(4'6.5) 1 502
4 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 1.39m(4'6.5) 1 502
6 Moore, Irene 10 Olympic College 1.36m(4'5.5) 1 470
7 Buchholz, Emma 10 Clackamas 1.30m(4'3) 1 409
7 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 1.30m(4'3) 1 409
 
Womens Heptathlon: Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Buchholz, Emma 10 Clackamas 47.15m(154'8.25) 1 805
2 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 39.90m(130'10.75) 1 665
3 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 34.36m(112'8.75) 1 559
4 Moore, Irene 10 Olympic College 32.82m(107'8) 1 530
5 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 31.68m(103'11) 1 508
6 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 27.64m(90'8) 1 432
7 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 27.32m(89'7.5) 1 426
8 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 24.62m(80'9.25) 1 375
 
Womens Heptathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 5.44m(17'10) 1 683
2 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 5.19m(17'0.25) 1 612
3 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 5.16m(16'11) 1 603
4 Moore, Irene 10 Olympic College 4.83m(15'10) 1 514
5 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 4.57m(14'11.75) 1 446
6 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 4.28m(14'0.5) 1 374
7 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 4.16m(13'7.75) 1 345
8 Buchholz, Emma 10 Clackamas 4.04m(13'3) 1 317
 
Womens Heptathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Durham, Jeanessa 10 Southwestern Ore 9.27m(30'4.75) 1 482
2 Buchholz, Emma 10 Clackamas 9.17m(30'1) 1 475
3 Dezellem, Shayle 10 Spokane CC 8.99m(29'5.75) 1 464
4 Applegate, Shay 9 Lane (OR) 8.16m(26'9.25) 1 410
5 Forbito, Tiffany 9 Clackamas 7.97m(26'1.75) 1 397
6 Zodrow, Terra 10 Mt Hood 7.77m(25'5.75) 1 385
7 Mclaren, Barry 10 Lane (OR) 7.28m(23'10.5) 1 353
8 Moore, Irene 10 Olympic College 7.25m(23'9.25) 1 351

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 201 2) Lane CC 168 3) Mt. Hood CC 106 4) Clackamas CC 86 5) Everett CC 74 6) Olympic College 60 7) SW Oregon CC 48 8) Treasure Valley CC 32 9) Clark College 24.50 10) Green River CC 19.50 Men - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 263.50 2) Lane CC 234.50 3) Clackamas CC 127 4) Everett CC 53 5) Mt. Hood CC 44 6) Green River CC 36 7) Clark College 19 8) Treasure Valley CC 16 9) Olympic College 14 10) SW Oregon CC 7 11) Skagit Valley 1 CCS Men win 8th title in a row, women win 9th in a row. CCS head coach Jason Cash wins Men's coach of the year in his first year as head coach. Lane's Grady O'Connor wins womens coach of the year.

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version