RunnerspaceNewsView

2012 Results - Bay of Quinte Championships

Published by RunnerSpace.com/OFSAA
May 16 2012, 04:08 PM | 21297 views
PrintReport
Social
Images
Bay of Quinte Championships - May 16, 2012
Belleville, ON, CA
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 2k Steeple | 100h | 110h | 300h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 1500m Steeple | 80h | 100h | 300h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Ambulatory Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Meredith, Brandon   Moira 14.27 nwi 1  
2 Winter, Don   Quinte 14.86 nwi 1  
3 Mackinnon, Mike   Centre Hastings 16.40 nwi 1  
4 Marvin, Cory   Quinte 17.27 nwi 1  
5 Cuddy, Lucas   Centre Hastings 57.99 nwi 1  
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Du-Pere, Marc-Andre   ES Marc Garneau 12.32 nwi 1  
2 Thiessen, Miles   Bayside 12.42 nwi 1  
2 Martin, Josh   St Paul's - Tren 12.42 nwi 1  
4 Korotki, Tyler   East Northumberl 12.65 nwi 1  
5 Dunkley, Devon   Centre Hastings 12.66 nwi 1  
6 Gilmore, Brennan   East Northumberl 12.73 nwi 1  
7 Morris, Brody   St Theresa - Bel 12.75 nwi 1  
8 Chapman, Curtis   ES Marc Garneau 14.03 nwi 1  
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Thiessen, Miles   Bayside 12.13 nwi 1  
1 Martin, Josh   St Paul's - Tren 12.13 nwi 1  
3 Du-Pere, Marc-Andre   ES Marc Garneau 12.16 nwi 2  
4 Chapman, Curtis   ES Marc Garneau 12.23 nwi 3  
5 Dunkley, Devon   Centre Hastings 12.27 nwi 2  
6 Gilmore, Brennan   East Northumberl 12.46 nwi 2  
7 Korotki, Tyler   East Northumberl 12.48 nwi 3  
8 Morris, Brody   St Theresa - Bel 12.50 nwi 3  
9 Perry, Daniel   Quinte Christian 12.57 nwi 1  
10 Fry, Grant   St Theresa - Bel 12.59 nwi 1  
11 Gliddon, Nick   St Theresa - Bel 12.60 nwi 3  
12 Molloy, Shane   St Theresa - Bel 12.61 nwi 2  
13 McGale, Ryan   East Northumberl 12.62 nwi 1  
14 Robbins, Jeremiah   North Hastings 12.65 nwi 2  
15 Goodfellow, Cole   Quinte 12.80 nwi 1  
16 Wolters, Todd   Quinte Christian 12.85 nwi 3  
17 Zimmerman, Jake   Quinte Christian 13.09 nwi 2  
18 Sharpe, Jacob   Moira 15.08 nwi 1  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Norton, Cole   Prince Edward Co 11.76 nwi 1  
2 Ebbers, Ryan   St Theresa - Bel 12.41 nwi 1  
3 Larouche, Dimitri   Bayside 12.67 nwi 1  
4 Uens, Aiden   Centennial Secon 12.71 nwi 1  
5 Hinks, Avery   Centennial Secon 12.86 nwi 1  
6 Sager, Noah   Moira 12.88 nwi 1  
7 Dibbits, Quin   East Northumberl 13.52 nwi 1  
8 Chen, Bo   Moira 13.67 nwi 1  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Norton, Cole   Prince Edward Co 11.74 nwi 2  
2 Ebbers, Ryan   St Theresa - Bel 12.19 nwi 1  
3 Larouche, Dimitri   Bayside 12.32 nwi 1  
5 Uens, Aiden   Centennial Secon 12.41 nwi 1  
4 Hinks, Avery   Centennial Secon 12.61 nwi 2  
6 Sager, Noah   Moira 12.67 nwi 2  
7 Chen, Bo   Moira 12.93 nwi 1  
8 Dibbits, Quin   East Northumberl 12.97 nwi 1  
9 Parcels, Brady   Centennial Secon 13.08 nwi 2  
10 Scaletta, Joel   East Northumberl 13.26 nwi 2  
11 Martin, Jesse   Centennial Secon 13.55 nwi 1  
12 Blouin, Steven   ES Marc Garneau 13.70 nwi 2  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Vos, Tyler   Quinte 11.94 nwi 1  
2 Maracle, John   St Theresa - Bel 12.06 nwi 1  
3 Zimmerman, Gabe   Quinte Christian 12.32 nwi 1  
4 Morgan, Darrin   East Northumberl 12.36 nwi 1  
5 Pope, Peter   Moira 12.41 nwi 1  
6 Leclerc, Alex   St Paul's - Tren 12.50 nwi 1  
7 Paul, Andy   ES Marc Garneau 12.51 nwi 1  
8 Johnston, Tylor   East Northumberl 12.52 nwi 1  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Vos, Tyler   Quinte 11.70 nwi 2  
1 Maracle, John   St Theresa - Bel 11.70 nwi 3  
4 Zimmerman, Gabe   Quinte Christian 11.83 nwi 3  
3 Morgan, Darrin   East Northumberl 11.96 nwi 1  
5 Leclerc, Alex   St Paul's - Tren 12.00 nwi 1  
6 Paul, Andy   ES Marc Garneau 12.01 nwi 3  
7 Pope, Peter   Moira 12.02 nwi 1  
8 Johnston, Tylor   East Northumberl 12.05 nwi 2  
9 Comrie, Alex   North Hastings 12.11 nwi 3  
10 Patrick, Justin   St Theresa - Bel 12.20 nwi 2  
11 Mayer, Derry   Nicholson 12.22 nwi 1  
12 Bateman, Zach   East Northumberl 12.29 nwi 3  
13 Boulerice, Cole   Nicholson 12.36 nwi 2  
13 Hoftyser, Ben   Quinte Christian 12.36 nwi 1  
15 Lopez, Daniel   St Theresa - Bel 12.39 nwi 3  
16 Barsley, Garnet   Prince Edward Co 12.40 nwi 1  
17 Toshakovski, Matt   East Northumberl 12.80 nwi 2  
18 Leblanc, Nic   Trenton 12.97 nwi 1  
19 Elliott, Ben   St Theresa - Bel 13.36 nwi 1  
 
Mens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reid, Mitch   Prince Edward Co 24.42 nwi 1  
2 Thiessen, Miles   Bayside 24.69 nwi 1  
3 Du-Pere, Marc-Andre   ES Marc Garneau 25.19 nwi 1  
4 Michaud, Trent   East Northumberl 25.35 nwi 1  
5 Gilmore, Brennan   East Northumberl 25.61 nwi 1  
6 Perry, Daniel   Quinte Christian 25.70 nwi 1  
7 Martin, Josh   St Paul's - Tren 25.74 nwi 1  
8 Fry, Grant   St Theresa - Bel 25.82 nwi 1  
 
Mens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Reid, Mitch   Prince Edward Co 24.18 nwi 3  
2 Martin, Josh   St Paul's - Tren 24.97 nwi 1  
4 Du-Pere, Marc-Andre   ES Marc Garneau 25.23 nwi 3  
5 Fry, Grant   St Theresa - Bel 25.42 nwi 3  
6 Michaud, Trent   East Northumberl 25.44 nwi 1  
3 Thiessen, Miles   Bayside 25.47 nwi 2  
7 Perry, Daniel   Quinte Christian 25.66 nwi 1  
8 Gilmore, Brennan   East Northumberl 26.11 nwi 2  
9 Bilker, Gerald   Quinte Christian 26.23 nwi 3  
10 McGale, Ryan   East Northumberl 26.26 nwi 3  
11 Morris, Brody   St Theresa - Bel 26.33 nwi 1  
12 Gliddon, Nick   St Theresa - Bel 26.43 nwi 2  
13 Kuschnik, Lance   East Northumberl 26.58 nwi 2  
14 Molloy, Shane   St Theresa - Bel 26.66 nwi 2  
15 Wolters, Todd   Quinte Christian 27.39 nwi 1  
16 Zimmerman, Jake   Quinte Christian 27.51 nwi 2  
17 Tripp, Stig   Trenton 32.62 nwi 3  
 
Mens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ebbers, Ryan   St Theresa - Bel 24.72 nwi 1  
2 Kim, Andy   East Northumberl 25.20 nwi 1  
3 Larouche, Dimitri   Bayside 25.36 nwi 1  
4 Carey, Riley   Trenton 25.89 nwi 1  
5 Belej, James   East Northumberl 25.92 nwi 1  
6 Barink, Ethan   East Northumberl 26.48 nwi 1  
7 Parcels, Brady   Centennial Secon 26.51 nwi 1  
8 Sim, Brayden   East Northumberl 27.35 nwi 1  
 
Mens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Kim, Andy   East Northumberl 25.15 nwi 2  
3 Ebbers, Ryan   St Theresa - Bel 25.18 nwi 2  
2 Carey, Riley   Trenton 25.47 nwi 1  
4 Larouche, Dimitri   Bayside 26.12 nwi 1  
5 Barink, Ethan   East Northumberl 26.28 nwi 1  
6 Belej, James   East Northumberl 26.44 nwi 1  
7 Sim, Brayden   East Northumberl 26.82 nwi 2  
8 Parcels, Brady   Centennial Secon 26.86 nwi 2  
9 Roach, Kristofer   Nicholson 27.14 nwi 1  
10 Gilmour, Jeremy   Centre Hastings 27.71 nwi 2  
11 Martin, Jesse   Centennial Secon 28.62 nwi 1  
12 McCormack, Liam   Nicholson 29.68 nwi 2  
 
Mens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fallaise, Lucas   Centennial Secon 23.05 nwi 1  
2 Vos, Tyler   Quinte 23.48 nwi 1  
3 Zimmerman, Gabe   Quinte Christian 23.93 nwi 1  
4 Maracle, John   St Theresa - Bel 24.13 nwi 1  
5 Comrie, Alex   North Hastings 24.71 nwi 1  
6 Mayer, Derry   Nicholson 24.77 nwi 1  
7 Paul, Andy   ES Marc Garneau 24.83 nwi 1  
8 Patrick, Justin   St Theresa - Bel 25.90 nwi 1  
 
Mens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Fallaise, Lucas   Centennial Secon 23.28 nwi 2  
2 Vos, Tyler   Quinte 23.69 nwi 1  
5 Maracle, John   St Theresa - Bel 24.40 nwi 1  
3 Zimmerman, Gabe   Quinte Christian 24.62 nwi 4  
6 Mayer, Derry   Nicholson 24.96 nwi 4  
7 Paul, Andy   ES Marc Garneau 25.12 nwi 2  
8 Comrie, Alex   North Hastings 25.14 nwi 4  
9 Leclerc, Alex   St Paul's - Tren 25.22 nwi 1  
10 Terpstra, Jordan   St Theresa - Bel 25.40 nwi 2  
11 Boulerice, Cole   Nicholson 25.67 nwi 2  
4 Patrick, Justin   St Theresa - Bel 25.81 nwi 3  
12 Bateman, Zach   East Northumberl 26.20 nwi 4  
13 Lopez, Daniel   St Theresa - Bel 26.27 nwi 4  
14 Therien-Lav, Maxime   ES Marc Garneau 26.64 nwi 1  
15 Leblanc, Nic   Trenton 27.04 nwi 2  
16 Moreau, Felix   ES Marc Garneau 27.22 nwi 3  
17 Wannamaker, Anthony   Trenton 27.51 nwi 4  
18 Clarke, Jaret   Centennial Secon 27.84 nwi 3  
19 Norton, Matt   Trenton 27.92 nwi 1  
 
Mens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Redka, Noah   Centennial Secon 55.03 2  
2 Thiessen, Miles   Bayside 55.36 2  
3 Schmidt, Jacob   East Northumberl 57.85 2  
4 Goodfellow, Cole   Quinte 58.38 1  
5 Murray, Curtis   St Theresa - Bel 58.52 2  
6 Sears, Wyatt   North Hastings 58.54 2  
7 Bilker, Gerald   Quinte Christian 59.51 2  
8 Kuschnik, Lance   East Northumberl 59.52 1  
9 Howard, Chris   East Northumberl 1:00.76 2  
10 Moore, Morgan   North Hastings 1:11.83 1  
 
Mens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carey, Riley   Trenton 58.99 1  
2 Pierre, Graysen St   Prince Edward Co 59.48 1  
3 Goodyear, Taylor   East Northumberl 59.58 1  
4 Frenken, Cameron   Nicholson 1:01.13 1  
5 Scaletta, Joel   East Northumberl 1:02.68 1  
6 Roach, Kristofer   Nicholson 1:02.69 1  
 
Mens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Weatherall, Evan   Quinte 51.89 2  
2 Nicholas, Jamie   Bayside 53.58 2  
3 Patrick, Justin   St Theresa - Bel 56.68 2  
4 Terpstra, Jordan   St Theresa - Bel 57.38 2  
5 Larson, Brandon   Trenton 57.76 2  
6 Bateman, Zach   East Northumberl 58.28 2  
7 Therien-Lav, Maxime   ES Marc Garneau 59.66 1  
8 Norton, Matt   Trenton 1:03.01 2  
9 Leeman, Harrison   Quinte Christian 1:04.35 1  
10 Morgan, Mike   Trenton 1:04.85 1  
11 Clarke, Jaret   Centennial Secon 1:04.88 1  
 
Mens 800m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vachon, Nick   East Northumberl 2:13.46 1  
2 Schmidt, Jacob   East Northumberl 2:16.30 1  
3 Jenkins, Adam   Bayside 2:20.08 1  
4 Fellows, Ben   Trenton 2:20.52 1  
5 Wryghte, Andrew   Quinte Christian 2:22.22 1  
6 Murray, Curtis   St Theresa - Bel 2:22.66 1  
7 Mailhot, Nicolas   ES Marc Garneau 2:35.26 1  
8 McDonald, Andrew   Bayside 2:36.84 1  
 
Mens 800m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Marecak, Liam   Bayside 2:05.80 1  
2 Goodyear, Taylor   East Northumberl 2:16.90 1  
3 Lamothe, Andrew   ES Marc Garneau 2:24.90 1  
4 Thurston, Logan   Trenton 2:27.04 1  
5 Moher, Jack   Nicholson 2:46.64 1  
 
Mens 800m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holden, Nick   Quinte 1:55.45 1  
2 Weatherall, Evan   Quinte 2:04.24 1  
3 Reid, Trevor   Nicholson 2:05.23 1  
4 Nicholas, Jamie   Bayside 2:11.18 1  
5 Dagg, Riley   East Northumberl 2:12.19 1  
6 Roth, Shawn   East Northumberl 2:13.64 1  
7 Terpstra, Jordan   St Theresa - Bel 2:16.68 1  
8 Ostroskie, Dylan   Prince Edward Co 2:16.72 1  
9 Sidhu, Chandan   Trenton 2:16.75 1  
10 Larson, Brandon   Trenton 2:22.11 1  
11 Nadeau, Brandon   East Northumberl 2:23.34 1  
12 Pierr, Johnathan St   Prince Edward Co 2:39.37 1  
13 Morgan, Mike   Trenton 2:40.77 1  
14 Clarke, Jaret   Centennial Secon 2:48.44 1  
 
Mens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vachon, Nick   East Northumberl 4:40.46 1  
2 Schmidt, Jacob   East Northumberl 4:45.40 1  
3 Babcock, Joeb   Quinte 4:50.40 1  
4 Jenkins, Adam   Bayside 4:55.36 1  
5 Wryghte, Andrew   Quinte Christian 4:55.51 1  
6 Fellows, Ben   Trenton 4:58.16 1  
7 Stakes, Wesley   Prince Edward Co 5:01.69 1  
8 Barnett-Hope, Jacob   Quinte 5:08.30 1  
9 Cannons, Jordan   St Theresa - Bel 5:12.43 1  
10 McDonald, Andrew   Bayside 5:28.04 1  
11 Wryghte, Michael   Quinte Christian 5:28.25 1  
12 deHaan, Joshua   Quinte Christian 5:34.31 1  
13 McCrum, Logan   St Paul's - Tren 5:35.97 1  
 
Mens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Marecak, Liam   Bayside 4:36.26 1  
2 Lamothe, Andrew   ES Marc Garneau 4:53.40 1  
3 Thurston, Logan   Trenton 4:54.22 1  
4 Garvin, Liam   Nicholson 4:54.52 1  
5 White, Chance   East Northumberl 4:57.29 1  
6 Larry, Jakob   East Northumberl 5:04.12 1  
7 Jordan, Austin   St Paul's - Tren 5:06.30 1  
8 Lupenette, Bryan   Bayside 5:30.87 1  
9 Booth, Logan   Centre Hastings 5:44.16 1  
10 Sweet, Darion   East Northumberl 5:48.03 1  
11 Moher, Jack   Nicholson 5:50.09 1  
12 Day, Jake   East Northumberl 6:15.82 1  
13 Daley, Liam   ES Marc Garneau 7:12.16 1  
 
Mens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holden, Nick   Quinte 4:10.49 1  
2 Reid, Trevor   Nicholson 4:25.05 1  
3 Doxtator, Adam   Bayside 4:26.25 1  
4 Roth, Shawn   East Northumberl 4:41.00 1  
5 Nadeau, Brandon   East Northumberl 4:41.28 1  
6 Sidhu, Chandan   Trenton 4:47.53 1  
7 Ostroskie, Dylan   Prince Edward Co 4:59.52 1  
8 Stanzel, Nathan   Quinte 5:07.36 1  
9 Wearle, Pascal   Quinte 5:07.81 1  
10 Pierr, Johnathan St   Prince Edward Co 5:15.30 1  
11 Abram, Quinn   Prince Edward Co 5:18.72 1  
 
Mens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vachon, Nick   East Northumberl 9:11.56 1  
2 Stakes, Wesley   Prince Edward Co 10:01.36 1  
3 Cannons, Jordan   St Theresa - Bel 10:02.85 1  
 
Mens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Larry, Jakob   East Northumberl 10:53.19 1  
2 Garvin, Liam   Nicholson 10:53.41 1  
3 White, Chance   East Northumberl 10:53.77 1  
4 Royer, Mitchell   ES Marc Garneau 10:58.87 1  
5 Jarvis, Liam   Nicholson 11:09.64 1  
6 Hatt, Andrew   Centennial Secon 11:24.05 1  
7 Lupenette, Bryan   Bayside 11:42.93 1  
8 Sweet, Darion   East Northumberl 11:48.04 1  
9 Preston, Lyle   Centennial Secon 12:36.94 1  
10 Day, Jake   East Northumberl 13:27.85 1  
11 Daley, Liam   ES Marc Garneau 15:37.37 1  
 
Mens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holden, Nick   Quinte 9:08.99 1  
2 Doxtator, Adam   Bayside 9:43.06 1  
3 Ostroskie, Dylan   Prince Edward Co 10:55.80 1  
4 Wearle, Pascal   Quinte 11:32.44 1  
5 Flatman, Rhys   Bayside 11:34.57 1  
6 Abram, Quinn   Prince Edward Co 12:15.50 1  
 
Mens 2k Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Doxtator, Adam   Bayside 6:42.65 1  
2 Dagg, Riley   East Northumberl 7:10.65 1  
3 Bueckert, Dane   Quinte 7:18.04 1  
4 Babcock, Joeb   Quinte 7:18.43 1  
5 Barnett-Hope, Jacob   Quinte 7:33.95 1  
6 Baehre, David   North Hastings 7:50.46 1  
7 Mayer, Derry   Nicholson 7:59.03 1  
8 Flatman, Rhys   Bayside 8:12.57 1  
9 Bhateley, Nathan   North Hastings 8:45.98 1  
 
Mens 100m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Peck, Chase   Centennial Secon 15.50 1  
2 Korotki, Tyler   East Northumberl 16.90 1  
3 Michaud, Trent   East Northumberl 16.97 1  
4 Bandy, Brad   North Hastings 17.39 1  
4 Crawford, Logan   St Theresa - Bel 17.39 1  
 
Mens 100m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dibbits, Quin   East Northumberl 16.49 1  
2 Kennelly, Calum   St Theresa - Bel 17.25 1  
3 Belej, James   East Northumberl 17.28 1  
 
Mens 110m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cleave, Evan   Moira 15.95 1  
2 Borger, Kevin   Quinte Christian 18.97 1  
3 Metzger, Greg   North Hastings 21.54 1  
 
Mens 300m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Michaud, Trent   East Northumberl 44.35 1  
2 Murray, Curtis   St Theresa - Bel 47.58 1  
3 Bandy, Brad   North Hastings 50.55 1  
 
Mens 300m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Belej, James   East Northumberl 45.23 1  
2 Frenken, Cameron   Nicholson 48.35 1  
3 Scaletta, Joel   East Northumberl 51.41 1  
4 Dibbits, Quin   East Northumberl 51.85 1  
 
Mens 400m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bueckert, Dane   Quinte 1:03.89 1  
2 Borger, Kevin   Quinte Christian 1:06.62 1  
3 Morgan, Darrin   East Northumberl 1:06.63 1  
 
Mens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   East Northumberl 47.99 2  
2 Relay Team   Trenton 49.11 1  
3 Relay Team   St Theresa - Bel 49.52 2  
4 Relay Team   East Northumberl 49.75 2  
5 Relay Team   Quinte Christian 50.68 2  
6 Relay Team   St Theresa - Bel 50.97 2  
7 Relay Team   North Hastings 53.59 2  
8 Relay Team   ES Marc Garneau 53.83 1  
 
Mens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   East Northumberl 49.89 1  
2 Relay Team   East Northumberl 54.35 1  
 
Mens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Moira 47.26 1  
2 Relay Team   ES Marc Garneau 47.33 2  
3 Relay Team   East Northumberl 47.65 2  
4 Relay Team   St Theresa - Bel 47.98 2  
5 Relay Team   ES Marc Garneau 50.72 1  
6 Relay Team   Quinte Christian 51.08 2  
7 Relay Team   Trenton 51.34 2  
8 Relay Team   North Hastings 51.67 2  
 
Mens 4x400m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Quinte 3:43.21 1  
2 Relay Team   Bayside 3:48.58 1  
3 Relay Team   East Northumberl 3:59.77 2  
4 Relay Team   St Theresa - Bel 4:01.26 2  
5 Relay Team   Quinte Christian 4:04.33 2  
6 Relay Team   East Northumberl 4:04.73 2  
7 Relay Team   Trenton 4:16.13 2  
8 Relay Team   North Hastings 4:19.17 2  
 
Mens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Radford, Jeff   Moira 14.41m(47'3.25) 1  
2 Atkin, Tom   East Northumberl 11.81m(38'8.75) 1  
3 Sharpe, Jacob   Moira 10.81m(35'5.5) 1  
4 Way, Dekoda   Prince Edward Co 10.11m(33'2) 1  
5 Bardt, Trey   Moira 9.51m(31'2.25) 1  
6 Tripp, Stig   Trenton 7.88m(25'10) 1  
7 Dayton, Andrew   Prince Edward Co 7.66m(25'1.5) 1  
8 Alvarez-Mol, Daniel   St Theresa - Bel 1.22m(4'0) 1  
 
Mens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Easton, Jordon   North Hastings 11.86m(38'10.75) 1  
2 Kennelly, Calum   St Theresa - Bel 11.65m(38'2.5) 1  
3 Taylor, David   Quinte 11.57m(37'11.5) 1  
4 Clare, Eric   Bayside 10.73m(35'2.25) 1  
5 Verheyen, Chris   St Paul's - Tren 10.53m(34'6.5) 1  
6 VanDerKamp, Francis   ES Marc Garneau 10.13m(33'2.75) 1  
7 Logan, Brad   East Northumberl 9.75m(31'11.75) 1  
8 Koche, Savio Cryril   Nicholson 9.11m(29'10.5) 1  
9 McCaw, Curtis   Centre Hastings 9.07m(29'9) 1  
10 Whaley, Noah   East Northumberl 8.07m(26'5.5) 1  
 
Mens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Donnelly, Tyler   Centre Hastings 13.48m(44'2.5) 1  
2 Johnston, Tylor   East Northumberl 10.85m(35'7) 1  
3 Hiratsuka, Masaki   Quinte 10.22m(33'6.25) 1  
4 Franks, Jordan   Centre Hastings 10.13m(33'2.75) 1  
5 Murray, Alex   Moira 10.03m(32'10.75) 1  
6 Wilson, Chad   North Hastings 9.80m(32'1.75) 1  
7 Windsor, Matt   East Northumberl 9.77m(32'0.5) 1  
8 Hoftyser, Ben   Quinte Christian 9.76m(32'0.25) 1  
9 Howran, Josh   North Hastings 9.44m(30'11.5) 1  
10 Davis, Richard   North Addington 9.41m(30'10.25) 1  
11 Ridgeway-Snid, Raee   Bayfield School 8.76m(28'8.75) 1  
12 Eyers, Dean   Bayside 8.55m(28'0.5) 1  
 
Mens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Radford, Jeff   Moira 48.97m(160'7.75) 1  
2 Albert, Brandon   Centre Hastings 38.44m(126'1.25) 1  
3 Blom, Nathaniel   East Northumberl 35.64m(116'11) 1  
4 Fleguel, Cameron   Quinte 32.85m(107'9.25) 1  
5 Sears, Wyatt   North Hastings 32.58m(106'10.5) 1  
6 Craftchick, Cole   Centre Hastings 32.27m(105'10.25) 1  
7 Goodfellow, Cole   Quinte 29.51m(96'9.75) 1  
8 Freymond, Carson   North Hastings 27.79m(91'2) 1  
9 Alvarez-Mol, Daniel   St Theresa - Bel 27.70m(90'10.5) 1  
10 Bardt, Trey   Moira 26.64m(87'4.75) 1  
11 Sharpe, Jacob   Moira 26.48m(86'10.5) 1  
12 Moore, Morgan   North Hastings 26.38m(86'6.5) 1  
13 Whyte, Andrew   North Hastings 23.27m(76'4) 1  
14 Tripp, Stig   Trenton 18.05m(59'2.5) 1  
15 Dayton, Andrew   Prince Edward Co 17.92m(58'9.5) 1  
16 Way, Dekoda   Prince Edward Co 16.94m(55'6.75) 1  
 
Mens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, David   Quinte 36.94m(121'2.25) 1  
2 Easton, Jordon   North Hastings 33.36m(109'5.25) 1  
3 Pierre, Graysen St   Prince Edward Co 31.65m(103'10) 1  
4 Wilson, Ben   Prince Edward Co 30.27m(99'3.5) 1  
5 Logan, Brad   East Northumberl 30.26m(99'3.25) 1  
6 McCaw, Curtis   Centre Hastings 27.02m(88'7.75) 1  
7 VanDerKamp, Francis   ES Marc Garneau 25.59m(83'11.25) 1  
8 Whaley, Noah   East Northumberl 24.30m(79'8.5) 1  
9 Clare, Eric   Bayside 23.58m(77'4.25) 1  
10 Swackhammer, Blaine   Prince Edward Co 21.89m(71'9.75) 1  
 
Mens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Donnelly, Tyler   Centre Hastings 42.57m(139'7.75) 1  
2 Hoftyser, Ben   Quinte Christian 35.52m(116'6.25) 1  
3 Green, Kyle   Quinte 32.79m(107'6.75) 1  
4 Murray, Alex   Moira 30.78m(100'11.75) 1  
5 Howran, Josh   North Hastings 30.04m(98'6.5) 1  
6 Metzger, Greg   North Hastings 29.59m(97'0.75) 1  
7 Johnson, Morgan   Prince Edward Co 28.84m(94'7.25) 1  
8 McDougall, Matt   Moira 28.26m(92'8.5) 1  
9 Philip, Tyler   Prince Edward Co 26.29m(86'3) 1  
10 Hiratsuka, Masaki   Quinte 25.86m(84'10) 1  
11 Bonham-Carte, Aaron   Prince Edward Co 25.75m(84'5.75) 1  
12 Ridgeway-Snid, Raee   Bayfield School 23.27m(76'4) 1  
13 Ferreira, Jesse   Prince Edward Co 22.76m(74'8) 1  
14 Thompson, Brycen   Quinte 21.74m(71'3.75) 1  
15 Wilson, Chad   North Hastings 21.64m(70'11.75) 1  
16 Windsor, Matt   East Northumberl 20.26m(66'5.5) 1  
17 Austin, Justin   St Theresa - Bel 19.18m(62'11) 1  
18 Franks, Jordan   Centre Hastings 17.73m(58'2) 1  
 
Mens Javelin Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Atkin, Tom   East Northumberl 46.62m(152'11.25) 1  
2 Peck, Chase   Centennial Secon 43.37m(142'3.25) 1  
3 Korotki, Tyler   East Northumberl 41.17m(135'0.75) 1  
4 Blom, Nathaniel   East Northumberl 40.69m(133'5.75) 1  
5 Sears, Wyatt   North Hastings 39.40m(129'3) 1  
6 Fleguel, Cameron   Quinte 36.37m(119'3.75) 1  
7 Albert, Brandon   Centre Hastings 32.96m(108'1.5) 1  
8 Whyte, Andrew   North Hastings 32.69m(107'3) 1  
9 Wolters, Todd   Quinte Christian 28.95m(94'11.75) 1  
10 Way, Dekoda   Prince Edward Co 28.16m(92'4.5) 1  
11 McCrum, Logan   St Paul's - Tren 28.08m(92'1.5) 1  
12 Abdul, Ali   Centre Hastings 26.73m(87'8.25) 1  
13 Tapp, Daniel   Quinte Christian 22.78m(74'8.75) 1  
14 Moore, Morgan   North Hastings 22.52m(73'10.5) 1  
15 Robbins, Jeremiah   North Hastings 21.95m(72'0) 1  
16 deHaan, Joshua   Quinte Christian 19.80m(64'11.5) 1  
-- Dayton, Andrew   Prince Edward Co FOUL(--) 1  
-- Crawford, Logan   St Theresa - Bel FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierre, Graysen St   Prince Edward Co 34.91m(114'6.25) 1  
2 Kennelly, Calum   St Theresa - Bel 33.67m(110'5.5) 1  
3 Easton, Jordon   North Hastings 32.47m(106'6.25) 1  
4 Wolters, Nick   Quinte Christian 31.66m(103'10.25) 1  
5 Swackhammer, Blaine   Prince Edward Co 29.40m(96'5.25) 1  
6 Sim, Brayden   East Northumberl 28.47m(93'4.75) 1  
7 Wilson, Ben   Prince Edward Co 28.40m(93'2) 1  
8 Taylor, David   Quinte 28.08m(92'1.5) 1  
9 Blackwell, Josh   North Addington 24.41m(80'1) 1  
10 Jarvis, Liam   Nicholson 23.12m(75'10) 1  
11 Martin, Jesse   Centennial Secon 22.47m(73'8.5) 1  
12 Scaletta, Zac   East Northumberl 22.40m(73'5.75) 1  
13 Preston, Lyle   Centennial Secon 21.40m(70'2.5) 1  
14 Boretski, Alexi   Nicholson 20.60m(67'7) 1  
15 Koche, Savio Cryril   Nicholson 20.14m(66'0.75) 1  
16 Clare, Eric   Bayside 18.57m(60'11) 1  
17 Rhebergen, John   Quinte Christian 18.23m(59'9.5) 1  
18 Siegner, Cole   Centennial Secon 16.99m(55'8.75) 1  
-- McCaw, Curtis   Centre Hastings FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Donnelly, Tyler   Centre Hastings 41.44m(135'11.5) 1  
2 Spencer, Mitch   Prince Edward Co 40.74m(133'7.75) 1  
3 McDougall, Matt   Moira 39.06m(128'1.75) 1  
4 Rorabeck, Braedon   Moira 38.14m(125'1.5) 1  
5 Johnson, Morgan   Prince Edward Co 37.04m(121'6.25) 1  
6 Leavitt, Tyler   East Northumberl 35.00m(114'9.75) 1  
7 Austin, Justin   St Theresa - Bel 33.61m(110'3) 1  
8 Franks, Jordan   Centre Hastings 30.26m(99'3.25) 1  
9 Ferreira, Jesse   Prince Edward Co 29.60m(97'1.25) 1  
10 Rae, Michael   Quinte 27.99m(91'9.75) 1  
11 Davis, Richard   North Addington 27.12m(88'11.5) 1  
12 Metcalfe, Evan   Bayside 26.81m(87'11.5) 1  
13 Wilson, Chad   North Hastings 25.76m(84'6) 1  
14 Norton, Matt   Trenton 24.59m(80'8) 1  
15 Eyers, Dean   Bayside 22.76m(74'8) 1  
-- Seamons, Cody   North Addington FOUL(--) 1  
-- Bonham-Carte, Aaron   Prince Edward Co FOUL(--) 1  
-- Tajik, Behrooz   Quinte FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fray, Leaugen   Trenton 1.85m(6'0.75) 1  
2 Reid, Mitch   Prince Edward Co 1.70m(5'6.75) 1  
3 Dunkley, Devon   Centre Hastings 1.50m(4'11) 1  
-- Gilmore, Brennan   East Northumberl --(--) 1  
-- Mailhot, Nicolas   ES Marc Garneau DNF(--) 1  
 
Mens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Kyle   St Paul's - Tren 1.60m(5'2.75) 1  
2 Uens, Aiden   Centennial Secon 1.60m(5'2.75) 1  
3 VanDerKamp, Francis   ES Marc Garneau 1.45m(4'9) 1  
4 Sim, Brayden   East Northumberl 1.45m(4'9) 1  
5 Booth, Logan   Centre Hastings 1.40m(4'7) 1  
 
Mens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kelly, Simon   St Paul's - Tren 1.88m(6'2) 1  
2 Fallaise, Lucas   Centennial Secon 1.75m(5'8.75) 1  
3 Scheerhoorn, Blake   Quinte Christian 1.75m(5'8.75) 1  
4 Shannon, Erik   St Paul's - Tren 1.70m(5'6.75) 1  
4 Sutherland-T, Steve   Prince Edward Co 1.70m(5'6.75) 1  
6 Smith, Shane   Prince Edward Co 1.70m(5'6.75) 1  
7 Reid, Brad   Prince Edward Co 1.65m(5'4.75) 1  
7 McDougall, Matt   Moira 1.65m(5'4.75) 1  
9 Comrie, Alex   North Hastings 1.65m(5'4.75) 1  
 
Mens Long Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fray, Leaugen   Trenton 6.06m(19'10.5) nwi 1  
2 Reid, Mitch   Prince Edward Co 5.53m(18'1.5) nwi 1  
3 Morris, Brody   St Theresa - Bel 5.10m(16'8.75) nwi 1  
4 Stapley, Robert   Prince Edward Co 4.91m(16'1.25) nwi 1  
5 Wryghte, Michael   Quinte Christian 4.80m(15'8.75) nwi 1  
6 Craftchick, Cole   Centre Hastings 4.77m(15'7.75) nwi 1  
7 Abdul, Ali   Centre Hastings 4.64m(15'2.5) nwi 1  
8 McGale, Ryan   East Northumberl 4.64m(15'2.5) nwi 1  
9 Robbins, Jeremiah   North Hastings 4.47m(14'7.75) nwi 1  
10 Molloy, Shane   St Theresa - Bel 4.44m(14'6.75) nwi 1  
11 Kuschnik, Lance   East Northumberl 4.43m(14'6.25) nwi 1  
12 Howard, Chris   East Northumberl 4.35m(14'3.25) nwi 1  
13 Cannons, Jordan   St Theresa - Bel 4.21m(13'9.75) nwi 1  
14 Whyte, Andrew   North Hastings 3.99m(13'1) nwi 1  
-- Mailhot, Nicolas   ES Marc Garneau FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Long Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Norton, Cole   Prince Edward Co 5.78m(18'11.5) nwi 1  
2 Ebbers, Ryan   St Theresa - Bel 5.27m(17'3.25) nwi 1  
3 Barink, Ethan   East Northumberl 5.15m(16'10.75) nwi 1  
4 Uens, Aiden   Centennial Secon 5.09m(16'8.25) nwi 1  
5 Kim, Andy   East Northumberl 5.05m(16'6.75) nwi 1  
6 Baehre, David   North Hastings 4.95m(16'2.75) nwi 1  
7 West, Liam   Moira 4.49m(14'8.75) nwi 1  
8 Mountenay, Tristan   East Northumberl 4.43m(14'6.25) nwi 1  
9 Swackhammer, Blaine   Prince Edward Co 4.32m(14'2) nwi 1  
10 Blackwell, Josh   North Addington 4.22m(13'10) nwi 1  
11 Guilherme, Sterling   Centre Hastings 4.11m(13'5.75) nwi 1  
12 McCormack, Liam   Nicholson 4.08m(13'4.5) nwi 1  
13 Parcels, Brady   Centennial Secon 3.97m(13'0.25) nwi 1  
14 Siegner, Cole   Centennial Secon 3.96m(12'11.75) nwi 1  
 
Mens Long Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reid, Brad   Prince Edward Co 5.75m(18'10.25) nwi 1  
2 Metcalfe, Evan   Bayside 5.67m(18'7) nwi 1  
3 Gaudreault, Kanoa   ES Marc Garneau 5.45m(17'10.5) nwi 1  
4 Shannon, Erik   St Paul's - Tren 5.39m(17'8) nwi 1  
5 Paul, Andy   ES Marc Garneau 5.36m(17'7) nwi 1  
6 Rorabeck, Braedon   Moira 5.33m(17'5.75) nwi 1  
7 Ventress, Justin   Bayside 5.30m(17'4.5) nwi 1  
8 Thompson, Brycen   Quinte 5.18m(16'11.75) nwi 1  
9 Elliott, Ben   St Theresa - Bel 5.13m(16'9.75) nwi 1  
9 Barsley, Garnet   Prince Edward Co 5.13m(16'9.75) nwi 1  
11 Sutherland-T, Steve   Prince Edward Co 5.11m(16'9) nwi 1  
12 Quinn, Greg   East Northumberl 5.03m(16'6) nwi 1  
13 Dick, Stephen   East Northumberl 4.90m(16'0.75) nwi 1  
14 Smith, Shane   Prince Edward Co 4.85m(15'10.75) nwi 1  
15 Du-Pere-Le, Mathieu   ES Marc Garneau 4.82m(15'9.75) nwi 1  
16 Wannamaker, Anthony   Trenton 4.55m(14'11) nwi 1  
17 Seamons, Cody   North Addington 4.18m(13'8.5) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fray, Leaugen   Trenton 13.12m(43'0.5) nwi 1  
2 Stapley, Robert   Prince Edward Co 10.56m(34'7.75) nwi 1  
3 Craftchick, Cole   Centre Hastings 10.02m(32'10.25) nwi 1  
4 Abdul, Ali   Centre Hastings 9.66m(31'8.25) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Norton, Cole   Prince Edward Co 11.18m(36'8) nwi 1  
2 Kim, Andy   East Northumberl 10.83m(35'6.25) nwi 1  
3 Baehre, David   North Hastings 10.63m(34'10.5) nwi 1  
4 Barink, Ethan   East Northumberl 10.23m(33'6.75) nwi 1  
5 Boretski, Alexi   Nicholson 9.80m(32'1.75) nwi 1  
6 Guilherme, Sterling   Centre Hastings 9.53m(31'3) nwi 1  
7 Wolters, Nick   Quinte Christian 9.31m(30'6.5) nwi 1  
8 Gilmour, Jeremy   Centre Hastings 9.17m(30'1) nwi 1  
9 Mountenay, Tristan   East Northumberl 8.62m(28'3.25) nwi 1  
10 Rhebergen, John   Quinte Christian 8.49m(27'10.25) nwi 1  
11 Preston, Lyle   Centennial Secon 7.84m(25'8.5) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gaudreault, Kanoa   ES Marc Garneau 12.19m(39'11.75) nwi 1  
2 Metcalfe, Evan   Bayside 12.08m(39'7.5) nwi 1  
3 Rorabeck, Braedon   Moira 11.64m(38'2.25) nwi 1  
4 Quinn, Greg   East Northumberl 11.40m(37'4.75) nwi 1  
5 Ventress, Justin   Bayside 10.93m(35'10.25) nwi 1  
6 Sutherland-T, Steve   Prince Edward Co 10.41m(34'1.75) nwi 1  
7 Dick, Stephen   East Northumberl 10.34m(33'11) nwi 1  
8 Barsley, Garnet   Prince Edward Co 10.21m(33'5.75) nwi 1  
9 Leavitt, Tyler   East Northumberl 9.82m(32'2.5) nwi 1  
10 Wannamaker, Anthony   Trenton 9.31m(30'6.5) nwi 1  
-- Smith, Shane   Prince Edward Co FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davison, Alex   Moira 1.90m(6'2.75) 1  
 
Mens Pole Vault Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bailey-McDade, Liam   Moira 2.15m(7'0.5) 1  
 
Mens Pole Vault Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pope, Peter   Moira 3.15m(10'4) 1  
2 Scrymgeour, Scott   Moira 2.85m(9'4) 1  
 
Womens 100m Ambulatory Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Aide, Jessica   Centre Hastings 22.10 nwi 1  
2 Woods, Kate   Quinte Christian 23.68 nwi 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hall, Rebekkah   East Northumberl 13.55 nwi 1  
2 Ostrander, Amanda   Prince Edward Co 13.99 nwi 1  
3 Wells, Jayme   St Theresa - Bel 14.33 nwi 1  
4 Vance, Heidi   St Theresa - Bel 14.35 nwi 1  
5 Bertelink, Taylor   Quinte Christian 14.38 nwi 1  
6 Cole, Abbie   Centre Hastings 14.89 nwi 1  
7 Allison, Jessica   North Hastings 15.49 nwi 1  
8 Israel, Alex   Moira 15.89 nwi 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Hall, Rebekkah   East Northumberl 13.40 nwi 2  
2 Ostrander, Amanda   Prince Edward Co 13.91 nwi 1  
3 Bertelink, Taylor   Quinte Christian 13.99 nwi 2  
4 Vance, Heidi   St Theresa - Bel 14.15 nwi 1  
5 Wells, Jayme   St Theresa - Bel 14.21 nwi 2  
6 Israel, Alex   Moira 14.53 nwi 1  
7 Cole, Abbie   Centre Hastings 14.68 nwi 2  
8 Allison, Jessica   North Hastings 15.14 nwi 1  
9 Patenaud, Gabrielle   ES Marc Garneau 15.38 nwi 1  
10 VanSlyke, Taylerlee   Bayside 15.74 nwi 2  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Simons, Caroline   Centennial Secon 13.23 nwi 1  
2 Struthers, Leigha   St Theresa - Bel 13.33 nwi 1  
3 Hall, Eliza   East Northumberl 13.67 nwi 1  
4 Melynk, Olivia   St Theresa - Bel 13.93 nwi 1  
5 Reid, Karly   Centre Hastings 14.18 nwi 1  
6 Bellamy, Claudia   East Northumberl 14.28 nwi 1  
7 Davies, Melanie   Moira 14.37 nwi 1  
8 Willis, Danielle   Prince Edward Co 14.68 nwi 1  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Simons, Caroline   Centennial Secon 13.09 nwi 1  
2 Struthers, Leigha   St Theresa - Bel 13.12 nwi 2  
3 Hall, Eliza   East Northumberl 13.47 nwi 2  
4 Melynk, Olivia   St Theresa - Bel 13.88 nwi 1  
5 Bellamy, Claudia   East Northumberl 13.92 nwi 1  
6 Davies, Melanie   Moira 14.20 nwi 2  
7 Reid, Karly   Centre Hastings 14.21 nwi 1  
8 Willis, Danielle   Prince Edward Co 14.23 nwi 2  
9 Sylla, Tatyana   Centennial Secon 14.40 nwi 2  
10 Bateman, Madison   Centre Hastings 14.54 nwi 2  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Helm, Skylar   St Theresa - Bel 13.16 nwi 1  
2 Dickson, Katie   St Theresa - Bel 13.47 nwi 1  
3 Ferguson, Rebecca   Bayside 13.78 nwi 1  
4 Robinson, Danielle   North Hastings 14.62 nwi 1  
5 Reinhardt, Hannah   North Hastings 14.65 nwi 1  
6 Brett, Kelly   East Northumberl 14.71 nwi 1  
7 McKinney, Christi   Moira 14.73 nwi 1  
8 Farrell, Colleen   St Theresa - Bel 15.12 nwi 1  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Helm, Skylar   St Theresa - Bel 13.03 nwi 1  
2 Dickson, Katie   St Theresa - Bel 13.18 nwi 2  
3 Ferguson, Rebecca   Bayside 13.43 nwi 1  
4 Robinson, Danielle   North Hastings 13.89 nwi 2  
5 Reinhardt, Hannah   North Hastings 14.05 nwi 1  
6 Brett, Kelly   East Northumberl 14.20 nwi 1  
7 McKinney, Christi   Moira 14.37 nwi 2  
8 Farrell, Colleen   St Theresa - Bel 14.39 nwi 1  
9 Koch, Holly   Centre Hastings 14.50 nwi 2  
10 Clement, Michaela   St Theresa - Bel 14.72 nwi 1  
11 Willemsen, Angie   Moira 14.82 nwi 1  
12 Mitchell, Lindy   East Northumberl 14.96 nwi 2  
 
Womens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hall, Rebekkah   East Northumberl 27.05 nwi 1  
2 Turcotte, Laura   East Northumberl 27.12 nwi 1  
3 McGarvey, Emma   Nicholson 28.70 nwi 1  
4 Ostrander, Amanda   Prince Edward Co 28.88 nwi 1  
5 King, Mickayla   East Northumberl 29.97 nwi 1  
6 Lajoie, Amanda   Trenton 30.05 nwi 1  
7 Walsh, Ebony   St Theresa - Bel 30.32 nwi 1  
8 Press, Jenna   Centennial Secon 30.86 nwi 1  
 
Womens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Hall, Rebekkah   East Northumberl 28.71 nwi 1  
3 Ostrander, Amanda   Prince Edward Co 28.82 nwi 1  
2 Turcotte, Laura   East Northumberl 29.20 nwi 2  
4 McGarvey, Emma   Nicholson 29.81 nwi 2  
5 Lajoie, Amanda   Trenton 30.71 nwi 2  
6 King, Mickayla   East Northumberl 30.91 nwi 1  
7 Walsh, Ebony   St Theresa - Bel 30.98 nwi 2  
8 Press, Jenna   Centennial Secon 31.46 nwi 1  
9 Patenaud, Gabrielle   ES Marc Garneau 34.02 nwi 2  
 
Womens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Simons, Caroline   Centennial Secon 26.84 nwi 1  
2 Struthers, Leigha   St Theresa - Bel 27.97 nwi 1  
3 Falla, Katie   East Northumberl 28.61 nwi 1  
4 Bellamy, Claudia   East Northumberl 28.78 nwi 1  
5 Crowe, Kirsten   East Northumberl 28.92 nwi 1  
6 Swarzman, Cheyenne   North Hastings 29.02 nwi 1  
7 Davies, Melanie   Moira 29.92 nwi 1  
8 Schmidt, Briana   East Northumberl 30.48 nwi 1  
 
Womens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Simons, Caroline   Centennial Secon 28.48 nwi 1  
2 Struthers, Leigha   St Theresa - Bel 28.54 nwi 2  
3 Falla, Katie   East Northumberl 28.78 nwi 1  
4 Bellamy, Claudia   East Northumberl 29.09 nwi 2  
5 Crowe, Kirsten   East Northumberl 29.15 nwi 2  
6 Swarzman, Cheyenne   North Hastings 29.52 nwi 1  
7 Davies, Melanie   Moira 30.01 nwi 1  
8 Schmidt, Briana   East Northumberl 30.38 nwi 2  
9 Vinkle, Cassidy   St Theresa - Bel 31.02 nwi 1  
10 Vanderveen, Sydney   Centennial Secon 33.72 nwi 2  
 
Womens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Svoboda, Katie   Centennial Secon 27.18 nwi 1  
2 Dickson, Katie   St Theresa - Bel 28.09 nwi 1  
3 Ferguson, Rebecca   Bayside 28.45 nwi 1  
4 Bunton, Hanna   St Theresa - Bel 28.56 nwi 1  
5 Reinhardt, Hannah   North Hastings 29.72 nwi 1  
6 Farrell, Colleen   St Theresa - Bel 30.15 nwi 1  
7 Robinson, Danielle   North Hastings 30.26 nwi 1  
8 Donaldson, Carly   Bayside 30.59 nwi 1  
 
Womens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Svoboda, Katie   Centennial Secon 26.85 nwi 1  
2 Dickson, Katie   St Theresa - Bel 27.62 nwi 2  
3 Ferguson, Rebecca   Bayside 28.09 nwi 1  
4 Bunton, Hanna   St Theresa - Bel 28.16 nwi 2  
5 Reinhardt, Hannah   North Hastings 29.57 nwi 2  
6 Donaldson, Carly   Bayside 30.15 nwi 2  
7 Farrell, Colleen   St Theresa - Bel 30.39 nwi 1  
8 Robinson, Danielle   North Hastings 30.44 nwi 1  
9 Mitchell, Lindy   East Northumberl 30.79 nwi 2  
10 Clement, Michaela   St Theresa - Bel 30.92 nwi 2  
11 Rosa, Leigha   St Theresa - Bel 30.98 nwi 2  
12 Brett, Kelly   East Northumberl 31.11 nwi 1  
13 Jarvis, Cailey   Nicholson 31.46 nwi 2  
14 Koch, Holly   Centre Hastings 31.91 nwi 1  
 
Womens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sharpe, Tori   East Northumberl 1:05.63 1  
2 McGarvey, Emma   Nicholson 1:06.04 1  
3 Hynes, Kiana   East Northumberl 1:07.29 1  
4 Voskamp, Karli   East Northumberl 1:08.68 1  
5 Jones, Cailey   Prince Edward Co 1:09.87 1  
6 Callahan, Brittany   St Theresa - Bel 1:10.97 1  
7 Goodman, Rachel   Moira 1:15.00 1  
 
Womens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Falla, Katie   East Northumberl 1:05.66 1  
2 Crowe, Kirsten   East Northumberl 1:06.74 1  
3 Schmidt, Briana   East Northumberl 1:09.24 1  
 
Womens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Svoboda, Katie   Centennial Secon 1:01.46 2  
2 Svoboda, Sara   Centennial Secon 1:02.88 2  
3 Patton, Olivia   East Northumberl 1:04.13 2  
4 Laura, Horwood   St Theresa - Bel 1:04.21 2  
5 Bunton, Hanna   St Theresa - Bel 1:04.87 2  
6 Douglas-Naje, Naomi   Moira 1:08.75 1  
7 Blair, Amanda   Bayside 1:09.27 1  
8 Rosa, Leigha   St Theresa - Bel 1:10.54 1  
9 Mitchell, Lindy   East Northumberl 1:11.89 2  
10 Jarvis, Cailey   Nicholson 1:13.49 2  
 
Womens 800m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Quinn, Megan   St Theresa - Bel 2:40.42 1  
2 Sharpe, Tori   East Northumberl 2:43.65 1  
3 Jones, Cailey   Prince Edward Co 2:44.34 1  
4 Hynes, Kiana   East Northumberl 2:47.22 1  
5 Lagace, Elsa   ES Marc Garneau 2:54.22 1  
6 Moher, Melissa   Nicholson 2:58.60 1  
7 Griffith, Heidi   East Northumberl 3:11.72 1  
 
Womens 800m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bevaart, Marlisa   Quinte Christian 2:33.86 1  
2 Smith, Hannah   Prince Edward Co 2:37.80 1  
3 Dow, Georgia   Bayside 2:39.46 1  
4 Guneau, Isabella   Moira 2:42.57 1  
5 Murtha-Ande, Judith   East Northumberl 2:45.15 1  
6 Loveys, Nicole   Moira 2:45.38 1  
7 Becker, Sylvie   East Northumberl 2:55.93 1  
8 Yap, Jovana   East Northumberl 2:55.98 1  
9 Amant, Julia St.   ES Marc Garneau 3:01.86 1  
10 Moore, Megan   Centennial Secon 3:13.20 1  
 
Womens 800m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Faulds, Rachel   Trenton 2:22.24 1  
2 Patton, Olivia   East Northumberl 2:24.42 1  
3 Svoboda, Sara   Centennial Secon 2:30.50 1  
4 Riley, Emma   Nicholson 2:31.97 1  
5 Laura, Horwood   St Theresa - Bel 2:42.89 1  
6 Arendt, Sarah   St Theresa - Bel 2:44.29 1  
7 Merilainen, Sophia   Trenton 2:52.52 1  
8 Blair, Amanda   Bayside 2:52.94 1  
9 Dibbits, Taylor   East Northumberl 3:07.81 1  
10 Dracup, Brianna   St Theresa - Bel 3:29.37 1  
 
Womens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Drummond, Elizabeth   Quinte 5:16.87 1  
2 Quinn, Megan   St Theresa - Bel 5:28.77 1  
3 Hatt, Laura   Moira 5:36.36 1  
4 Birchard, Elizabeth   Nicholson 5:48.38 1  
5 Betson, Kendra   North Hastings 6:08.64 1  
6 Kavanagh, Emily   North Hastings 6:21.61 1  
7 Chesher, Ali   Bayside 6:27.79 1  
8 Griffith, Heidi   East Northumberl 6:29.07 1  
 
Womens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitley, Natasha   Bayside 5:12.63 1  
2 Bevaart, Marlisa   Quinte Christian 5:21.57 1  
3 Murtha-Ande, Judith   East Northumberl 5:25.51 1  
4 Dow, Georgia   Bayside 5:26.57 1  
5 Smith, Hannah   Prince Edward Co 5:31.21 1  
6 Becker, Sylvie   East Northumberl 6:02.93 1  
7 Yap, Jovana   East Northumberl 6:09.05 1  
8 Cassibo, Erin   Centennial Secon 6:10.31 1  
9 Moore, Megan   Centennial Secon 6:32.67 1  
10 Robinson, Lauren   North Hastings 6:46.79 1  
 
Womens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Faulds, Rachel   Trenton 4:50.02 1  
2 Falla, Jill   East Northumberl 5:41.12 1  
3 Alexander, Regina   Centre Hastings 5:42.35 1  
4 Merilainen, Sophia   Trenton 5:44.19 1  
5 Arendt, Sarah   St Theresa - Bel 5:55.41 1  
6 Lawrence, Kelsey   Bayside 5:59.56 1  
7 McKinney, Christi   Moira 6:01.99 1  
8 Wood, Chelsie   Prince Edward Co 6:34.88 1  
9 Yearwood, Maddi   Moira 6:56.40 1  
10 Dracup, Brianna   St Theresa - Bel 7:03.77 1  
11 Barrett, Jessica   Quinte Christian 7:49.63 1  
 
Womens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cassibo, Kayla   Centennial Secon 11:36.53 1  
2 Drummond, Elizabeth   Quinte 12:08.14 1  
3 Hatt, Laura   Moira 12:17.56 1  
4 Birchard, Elizabeth   Nicholson 12:42.80 1  
5 Betson, Kendra   North Hastings 13:31.99 1  
6 Kavanagh, Emily   North Hastings 13:55.93 1  
 
Womens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitley, Natasha   Bayside 11:02.77 1  
2 Murtha-Ande, Judith   East Northumberl 12:33.57 1  
3 Cassibo, Erin   Centennial Secon 13:50.73 1  
 
Womens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Faulds, Rachel   Trenton 10:04.40 1  
2 Falla, Jill   East Northumberl 12:54.12 1  
3 Alexander, Regina   Centre Hastings 13:01.90 1  
4 Dano, Kelsey   North Hastings 13:25.90 1  
5 Cleave, Sarah   Bayside 13:27.85 1  
6 Lawrence, Kelsey   Bayside 13:32.16 1  
7 Yearwood, Maddi   Moira 15:13.05 1  
 
Womens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Riley, Emma   Nicholson 5:39.71 1  
2 Cassibo, Kayla   Centennial Secon 5:45.74 1  
3 Christophe, Brianna   Bayside 5:51.61 1  
4 Cleave, Sarah   Bayside 6:33.08 1  
5 Dano, Kelsey   North Hastings 6:43.44 1  
6 Wood, Chelsie   Prince Edward Co 6:55.37 1  
7 Dibbits, Taylor   East Northumberl 6:59.07 1  
 
Womens 80m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hall, Rebekkah   East Northumberl 13.30 1  
2 Kehoe, Piper   St Theresa - Bel 13.45 1  
3 Vance, Heidi   St Theresa - Bel 15.74 1  
4 Allison, Jessica   North Hastings 15.95 1  
5 Bertelink, Taylor   Quinte Christian 18.22 1  
6 Molina, Alma   Moira 18.34 1  
 
Womens 80m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bertrand, Sierra   St Theresa - Bel 15.43 2  
2 Ervine, Riely   Bayside 15.91 1  
3 Reid, Karly   Centre Hastings 16.03 2  
4 Roach, Rachel   East Northumberl 16.16 2  
5 Robinson, Lauren   North Hastings 16.85 2  
6 Sylla, Tatyana   Centennial Secon 17.03 2  
7 Davies, Melanie   Moira 17.63 1  
8 Bateman, Madison   Centre Hastings 17.68 1  
9 Maracle, Kailyn   Moira 21.11 2  
 
Womens 100m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wright, Becky   Moira 16.92 1  
2 Baehre, Heather   North Hastings 17.02 1  
3 Robinson, Chelsea   St Theresa - Bel 18.60 1  
4 Murnik, Lea   Moira 18.78 1  
5 Vance, Hanna   St Theresa - Bel 18.87 1  
6 Christophe, Brianna   Bayside 19.57 1  
7 Watts, Laura   East Northumberl 21.07 1  
 
Womens 300m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Turcotte, Laura   East Northumberl 52.68 1  
2 Press, Jenna   Centennial Secon 56.41 1  
3 Moher, Melissa   Nicholson 56.79 1  
4 Vance, Heidi   St Theresa - Bel 57.35 1  
5 Stather, Amy   Centennial Secon 57.66 1  
6 Callahan, Brittany   St Theresa - Bel 58.27 1  
-- Israel, Alex   Moira DNF 1  
 
Womens 300m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crowe, Kirsten   East Northumberl 52.93 2  
2 Schmidt, Briana   East Northumberl 53.07 2  
3 Jianopoulos, Cassy   Bayside 54.14 2  
4 Loveys, Nicole   Moira 55.32 1  
5 Bertrand, Sierra   St Theresa - Bel 57.48 2  
6 Ervine, Riely   Bayside 57.52 1  
7 Demarsh, Rebecca   Centennial Secon 59.90 2  
8 Vanderveen, Sydney   Centennial Secon 1:00.40 2  
9 Amant, Julia St.   ES Marc Garneau 1:00.56 1  
 
Womens 400m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wright, Becky   Moira 1:11.79 1  
2 Baehre, Heather   North Hastings 1:19.30 1  
3 Christophe, Brianna   Bayside 1:20.68 1  
4 Robinson, Chelsea   St Theresa - Bel 1:23.06 1  
5 Vance, Hanna   St Theresa - Bel 1:24.34 1  
6 Watts, Laura   East Northumberl 1:31.28 1  
 
Womens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   East Northumberl 52.93 1  
2 Relay Team   Centennial Secon 54.85 1  
3 Relay Team   St Theresa - Bel 55.91 1  
4 Relay Team   Centre Hastings 56.81 1  
5 Relay Team   ES Marc Garneau 1:03.10 1  
6 Relay Team   North Hastings 1:07.99 1  
 
Womens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   East Northumberl 54.48 1  
2 Relay Team   St Theresa - Bel 55.06 1  
3 Relay Team   East Northumberl 56.12 1  
 
Womens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Quinte 54.12 1  
2 Relay Team   St Theresa - Bel 54.48 1  
3 Relay Team   North Hastings 55.51 1  
4 Relay Team   St Theresa - Bel 56.62 1  
5 Relay Team   East Northumberl 57.10 1  
6 Relay Team   Moira 58.78 1  
 
Womens 4x400m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Centennial Secon 4:22.83 1  
2 Relay Team   East Northumberl 4:35.34 1  
3 Relay Team   St Theresa - Bel 4:42.42 1  
4 Relay Team   East Northumberl 4:45.68 1  
5 Relay Team   Bayside 4:47.37 1  
6 Relay Team   North Hastings 5:03.56 1  
7 Relay Team   St Theresa - Bel 5:26.72 1  
 
Womens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bush, Shannon   Bayside 8.42m(27'7.5) 1  
2 Preece, Julene   Bayside 7.40m(24'3.25) 1  
3 Heathcock, Rachel   North Hastings 7.23m(23'8.5) 1  
4 Carr, Stephanie   St Paul's - Tren 6.58m(21'7) 1  
5 Harvey, Dayle   St Theresa - Bel 6.29m(20'7.5) 1  
6 Taylor, Cameron   Bayside 6.19m(20'3.5) 1  
7 Armstrong, Sarah   North Hastings 5.14m(16'10.25) 1  
 
Womens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barberstoc, Feather   Moira 9.07m(29'9) 1  
2 Scheerhoor, Breanne   Quinte Christian 7.56m(24'9.5) 1  
3 Kelly, Anna   East Northumberl 7.27m(23'10) 1  
4 McKinley, Katie   Prince Edward Co 7.21m(23'7.75) 1  
5 Vinkle, Cassidy   St Theresa - Bel 7.16m(23'5.75) 1  
6 Ricard, Catherine   Trenton 6.48m(21'3) 1  
7 Box, Rochelle   East Northumberl 6.43m(21'1) 1  
8 Hinch, Melissa   St Theresa - Bel 5.83m(19'1.5) 1  
 
Womens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Courtney   Prince Edward Co 9.99m(32'9.25) 1  
2 Whiting, Brittney   Trenton 8.90m(29'2.25) 1  
3 Chapman, Tori   Moira 8.01m(26'3.25) 1  
4 Hutchison, Bella   Bayside 7.51m(24'7.5) 1  
5 Prevost, Haleigh   Centre Hastings 6.94m(22'9) 1  
6 Pape, Elizabeth   Bayside 5.82m(19'1) 1  
 
Womens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Preece, Julene   Bayside 26.20m(85'11.5) 1  
2 Jones, Cailey   Prince Edward Co 20.66m(67'9.25) 1  
3 Carr, Stephanie   St Paul's - Tren 20.53m(67'4.25) 1  
4 Kennedy, Kim   Prince Edward Co 19.72m(64'8.25) 1  
5 Bush, Shannon   Bayside 19.64m(64'5) 1  
6 Heathcock, Rachel   North Hastings 18.65m(61'2.25) 1  
7 Callahan, Brittany   St Theresa - Bel 17.52m(57'5.75) 1  
8 Bryant, Jennifer   Centennial Secon 17.15m(56'3) 1  
9 Polmatee, Stephanie   Prince Edward Co 16.98m(55'8.5) 1  
10 Armstrong, Sarah   North Hastings 16.89m(55'4.75) 1  
11 Shalla, Gabe   St Theresa - Bel 14.79m(48'6.25) 1  
12 Taylor, Cameron   Bayside 14.67m(48'1.5) 1  
13 Walsh, Ebony   St Theresa - Bel 14.32m(46'11.75) 1  
 
Womens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Courtney   Prince Edward Co 32.71m(107'3.75) 1  
2 Whiting, Brittney   Trenton 26.39m(86'6.75) 1  
3 Warrener, Jessica   Centre Hastings 26.31m(86'3.75) 1  
4 Williams, Stacy   Prince Edward Co 25.87m(84'10.5) 1  
5 Chapman, Tori   Moira 24.82m(81'5) 1  
6 Prevost, Haleigh   Centre Hastings 23.10m(75'9.25) 1  
7 Robertson, Maddy   Moira 21.53m(70'7.5) 1  
8 Keating, Chanelle   North Hastings 21.20m(69'6.5) 1  
9 Spencer, Shannon   Prince Edward Co 19.22m(63'0.5) 1  
10 Hutchison, Bella   Bayside 17.73m(58'2) 1  
11 Pape, Elizabeth   Bayside 13.87m(45'6) 1  
12 Durocher, Harley   ES Marc Garneau 12.74m(41'9.5) 1  
 
Womens Javelin Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Preece, Julene   Bayside 30.45m(99'10.75) 1  
2 Bush, Shannon   Bayside 29.45m(96'7.25) 1  
3 Chapman, Katie   Quinte 25.18m(82'7.25) 1  
4 Heathcock, Rachel   North Hastings 22.86m(75'0) 1  
5 Shalla, Gabe   St Theresa - Bel 21.85m(71'8) 1  
6 Polmatee, Stephanie   Prince Edward Co 20.63m(67'8) 1  
7 Taylor, Cameron   Bayside 17.98m(58'11.75) 1  
8 Armstrong, Sarah   North Hastings 17.77m(58'3.5) 1  
9 Kennedy, Kim   Prince Edward Co 16.18m(53'1) 1  
10 Cole, Abbie   Centre Hastings 15.24m(50'0) 1  
11 Harvey, Dayle   St Theresa - Bel 15.20m(49'10.25) 1  
-- Carr, Stephanie   St Paul's - Tren FOUL(--) 1  
 
Womens Javelin Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCullou, Mackenzie   Bayside 23.50m(77'1) 1  
2 Feuerehardt, Kenzie   Centre Hastings 20.34m(66'8.75) 1  
3 Box, Rochelle   East Northumberl 17.91m(58'9) 1  
4 Moore, Megan   Centennial Secon 16.74m(54'11) 1  
5 Ricard, Catherine   Trenton 15.88m(52'1) 1  
6 Hails, Margaret   East Northumberl 15.75m(51'8) 1  
7 Kelly, Anna   East Northumberl 14.87m(48'9.25) 1  
8 McKinley, Katie   Prince Edward Co 14.20m(46'7) 1  
9 Morewood, Kelsey   East Northumberl 13.21m(43'4) 1  
10 Vinkle, Cassidy   St Theresa - Bel 12.09m(39'7.75) 1  
11 Hinch, Melissa   St Theresa - Bel 11.63m(38'1.75) 1  
 
Womens Javelin Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Warrener, Jessica   Centre Hastings 33.46m(109'9.25) 1  
2 Williams, Stacy   Prince Edward Co 27.84m(91'4) 1  
3 Whiting, Brittney   Trenton 22.86m(75'0) 1  
4 Robbins, Jessica   North Hastings 22.76m(74'8) 1  
5 Wilson, Courtney   Prince Edward Co 22.55m(73'11.75) 1  
6 Vandusen, Rachel   North Addington 22.22m(72'10.75) 1  
7 Keating, Chanelle   North Hastings 20.30m(66'7) 1  
8 Hutchison, Bella   Bayside 16.26m(53'4) 1  
9 Pape, Elizabeth   Bayside 13.89m(45'6.75) 1  
10 Cuddy, Kayla   North Addington 10.54m(34'6.75) 1  
-- Spencer, Shannon   Prince Edward Co FOUL(--) 1  
 
Womens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whalen, Amanda   Prince Edward Co 1.35m(4'5) 1  
2 Stather, Amy   Centennial Secon 1.35m(4'5) 1  
3 Arnold, Emily   Prince Edward Co 1.35m(4'5) 1  
4 Turcotte, Laura   East Northumberl 1.20m(3'11) 1  
 
Womens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sweeney, Jasmine   Quinte Christian 1.50m(4'11) 1  
2 McCullou, Mackenzie   Bayside 1.42m(4'7.75) 1  
3 Scheerhoor, Breanne   Quinte Christian 1.40m(4'7) 1  
4 Melynk, Olivia   St Theresa - Bel 1.40m(4'7) 1  
5 Swarzman, Cheyenne   North Hastings 1.30m(4'3) 1  
6 Moss, Riley   Prince Edward Co 1.25m(4'1) 1  
7 Maracle, Kailyn   Moira 1.20m(3'11) 1  
8 Willis, Danielle   Prince Edward Co 1.15m(3'9.25) 1  
 
Womens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gallant, Brooke   St Paul's - Tren 1.49m(4'10.5) 1  
2 Murnik, Lea   Moira 1.47m(4'9.75) 1  
 
Womens Long Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kehoe, Piper   St Theresa - Bel 4.46m(14'7.5) nwi 1  
2 Lajoie, Amanda   Trenton 4.30m(14'1.25) nwi 1  
3 Drummond, Roberta   Quinte 4.22m(13'10) nwi 1  
4 Arnold, Emily   Prince Edward Co 4.16m(13'7.75) nwi 1  
5 Davies, Ally   Prince Edward Co 4.10m(13'5.25) nwi 1  
6 King, Mickayla   East Northumberl 3.89m(12'9) nwi 1  
7 Wells, Jayme   St Theresa - Bel 3.85m(12'7.5) nwi 1  
8 Paradis, Melissa   Prince Edward Co 3.83m(12'6.75) nwi 1  
8 Whalen, Amanda   Prince Edward Co 3.83m(12'6.75) nwi 1  
10 Leonard-Free, Amber   Quinte 3.58m(11'8.75) nwi 1  
11 Harvey, Dayle   St Theresa - Bel 3.43m(11'3) nwi 1  
12 Woodward, Emma   Prince Edward Co 3.33m(10'11) nwi 1  
13 Hynes, Kiana   East Northumberl 2.91m(9'6.5) nwi 1  
-- Skadina, Alexandra   Moira FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Long Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stark, Cassey   Centre Hastings 4.10m(13'5.25) nwi 1  
2 Sweeney, Jasmine   Quinte Christian 4.06m(13'3.75) nwi 1  
3 Jianopoulos, Cassy   Bayside 3.93m(12'10.5) nwi 1  
4 Willis, Danielle   Prince Edward Co 3.88m(12'8.75) nwi 1  
5 Bertrand, Sierra   St Theresa - Bel 3.87m(12'8.25) nwi 1  
6 Simpson, Karen   East Northumberl 3.86m(12'7.75) nwi 1  
7 Douglas-Naje, Nadia   Moira 3.73m(12'2.75) nwi 1  
8 Moss, Riley   Prince Edward Co 3.68m(12'0.75) nwi 1  
9 Swarzman, Cheyenne   North Hastings 3.62m(11'10.5) nwi 1  
9 Roach, Rachel   East Northumberl 3.62m(11'10.5) nwi 1  
9 Miller, Amber   Prince Edward Co 3.62m(11'10.5) nwi 1  
9 Smith, Hannah   Prince Edward Co 3.62m(11'10.5) nwi 1  
13 Maracle, Kailyn   Moira 3.25m(10'7.75) nwi 1  
14 Molina, Alma   Moira 3.23m(10'7) nwi 1  
15 Demarsh, Rebecca   Centennial Secon 3.05m(10'0) nwi 1  
 
Womens Long Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Duncan, Leeann   Bayside 4.88m(16'0) nwi 1  
2 Dickson, Katie   St Theresa - Bel 4.81m(15'9.25) nwi 1  
3 Robbins, Jessica   North Hastings 4.52m(14'9.75) nwi 1  
4 Fitzgerald, Arielle   Bayside 4.44m(14'6.75) nwi 1  
5 Robertson, Maddy   Moira 4.20m(13'9.25) nwi 1  
5 Donaldson, Carly   Bayside 4.20m(13'9.25) nwi 1  
7 Kennedy, Sarah   Quinte Christian 4.07m(13'4) nwi 1  
8 Murnik, Lea   Moira 4.06m(13'3.75) nwi 1  
9 Koch, Holly   Centre Hastings 4.05m(13'3.25) nwi 1  
10 Douglas-Naje, Naomi   Moira 3.88m(12'8.75) nwi 1  
11 Brett, Kelly   East Northumberl 3.87m(12'8.25) nwi 1  
12 Vandusen, Rachel   North Addington 3.82m(12'6.25) nwi 1  
13 TeBrake, Tanisha   Quinte Christian 3.52m(11'6.5) nwi 1  
14 Farrell, Colleen   St Theresa - Bel 3.44m(11'3.25) nwi 1  
15 Cuddy, Kayla   North Addington 3.37m(11'0.5) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kehoe, Piper   St Theresa - Bel 10.15m(33'3.5) nwi 1  
2 Drummond, Roberta   Quinte 9.73m(31'11) nwi 1  
3 Stather, Amy   Centennial Secon 9.65m(31'7.75) nwi 1  
4 Lajoie, Amanda   Trenton 9.48m(31'1) nwi 1  
5 Davies, Ally   Prince Edward Co 9.32m(30'6.75) nwi 1  
6 Whalen, Amanda   Prince Edward Co 9.19m(30'1.75) nwi 1  
7 Wells, Jayme   St Theresa - Bel 9.13m(29'11.25) nwi 1  
8 King, Mickayla   East Northumberl 9.09m(29'9.75) nwi 1  
9 Paradis, Melissa   Prince Edward Co 8.83m(28'11.5) nwi 1  
10 Press, Jenna   Centennial Secon 8.53m(27'11.75) nwi 1  
11 Leonard-Free, Amber   Quinte 8.34m(27'4.25) nwi 1  
12 Chesher, Ali   Bayside 8.21m(26'11) nwi 1  
13 Woodward, Emma   Prince Edward Co 7.41m(24'3.5) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jianopoulos, Cassy   Bayside 10.12m(33'2.25) nwi 1  
2 Stark, Cassey   Centre Hastings 9.42m(30'10.75) nwi 1  
3 Miller, Amber   Prince Edward Co 9.39m(30'9.5) nwi 1  
4 Sweeney, Jasmine   Quinte Christian 9.37m(30'8.75) nwi 1  
5 Roach, Rachel   East Northumberl 9.07m(29'9) nwi 1  
6 Simpson, Karen   East Northumberl 8.82m(28'11) nwi 1  
7 Falla, Katie   East Northumberl 8.80m(28'10.25) nwi 1  
8 Douglas-Naje, Nadia   Moira 8.52m(27'11.25) nwi 1  
9 Moss, Riley   Prince Edward Co 8.27m(27'1.5) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Duncan, Leeann   Bayside 10.24m(33'7) nwi 1  
2 Fitzgerald, Arielle   Bayside 9.92m(32'6.5) nwi 1  
3 Bunton, Hanna   St Theresa - Bel 9.65m(31'7.75) nwi 1  
4 Kennedy, Sarah   Quinte Christian 9.20m(30'2) nwi 1  
5 TeBrake, Tanisha   Quinte Christian 9.15m(30'0) nwi 1  
6 Robertson, Maddy   Moira 8.68m(28'5.5) nwi 1  
7 Donaldson, Carly   Bayside 8.66m(28'4.75) nwi 1  
8 Watts, Laura   East Northumberl 7.58m(24'10.25) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Douglas-Naje, Nadia   Moira 1.90m(6'2.75) 1  
2 Molina, Alma   Moira 1.40m(4'7) 1  
 
Womens Pole Vault Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Douglas-Naje, Naomi   Moira 2.35m(7'8.5) 1  
2 Willemsen, Angie   Moira 2.15m(7'0.5) 1  
3 Chapman, Tori   Moira 2.00m(6'6.5) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 



Post to:  
Post as: 
Hashtags: #bay-of-quinte
 
 
 
Switch to Full Version