RunnerspaceNewsView

2012 Results - OFSAA East Regional Track Championships

Published by RunnerSpace.com/OFSAA
Jun 1 2012, 12:49 PM | 196237 views
PrintReport
Social
Images
OFSAA East Regional Track Championships
May 31, 2012 to Jun 1, 2012
Thousand Islands Secondary School, Brockville, ON, CA
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3000m | 1500m Steeple | 2k Steeple | 80m Hurdles | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 1500m Wheelchair
 
Mens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howard, Brendon   AY Jackson - Kan 9:09.40 1 10
2 Serviss, Sam   General Panet 9:19.29 1 8
3 Bates, Kevin   Regiopolis-Notre 9:28.01 1 6
4 Taylor, Gavin   Fenelon Falls 9:29.76 1 5
5 Colwell, Declan   Thousand Islands 9:35.56 1 4
6 Vachon, Nick   East Northumberl 9:38.96 1 3
7 Agnew, Sam   Renfrew 9:41.41 1 2
8 Horvath, Adian   Sacred Heart - S 9:43.19 1 1
9 Morris, Rowan   Arnprior 9:49.40 1  
10 Dysart, Robert   South Carleton 9:57.01 1  
11 Dobsi, Landen   Fenelon Falls 10:04.34 1  
12 Lewis, Sean   South Carleton 10:08.98 1  
13 Smith, Nathan   General Panet 10:33.83 1  
14 Stakes, Wesley   Prince Edward Co 11:03.43 1  
15 Murphy, Owen   St Peter's - Pet 11:15.30 1  
-- Abdulkarim, Farah   Gloucester DNS 1  
 
Mens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 L'Abbe, Kieran   Kingston 9:15.03 1 10
2 Workman, Ben   Kingston 9:17.95 1 8
3 Pettigrew, John   Renfrew 9:27.79 1 6
4 Walia, Arjun   Sir Robert Borde 9:31.19 1 5
5 Besselink, Jonathan   Holy Cross Cath 9:33.25 1 4
6 King, Tayler   Lindsay 9:42.72 1 3
7 Paquette, Adam   Fellowes 9:42.94 1 2
8 Kinahan, Sam   Lisgar 9:50.68 1 1
9 Andjelic, Stefan   Sir Robert Borde 9:51.97 1  
10 Favero, Jonathan   L’Escale 9:58.57 1  
11 Beingessner, Ted   Sacred Heart - S 10:06.43 1  
12 Jamnicky, Jacob   Cobourg West 10:11.27 1  
13 Laroque, Devin   South Carleton 10:20.54 1  
14 Garvin, Liam   Nicholson 10:22.61 1  
15 Coburn, Carlos   Thousand Islands 10:29.63 1  
16 White, Chance   East Northumberl 10:43.79 1  
-- Larry, Jakob   East Northumberl DNF 1  
 
Mens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Coughler, Jeremy   Port Hope 8:20.92 1 10
2 Sikubwabo, Yves   Glebe CI 8:21.61 1 8
3 Berhe, Alex   Woodroffe 8:38.96 1 6
4 Donald, Scott   Nepean 8:39.91 1 5
5 Wilkie, Alex   Notre Dame Cath 8:46.70 1 4
6 MacPherson, Stuart   Fellowes 9:02.19 1 3
7 Richardson, Adam   Colonel By 9:04.28 1 2
8 Belore, Nick   Sydenham 9:13.07 1 1
9 Marshall, Phil   Glebe CI 9:14.85 1  
10 Commodore, Josh   St Joseph's - Co 9:15.45 1  
11 Bolton, Connor   Lakefield Dist - 9:15.83 1  
12 Wynands, Eric   Thousand Islands 9:17.26 1  
13 Doxtator, Adam   Bayside 9:19.96 1  
14 Parsons, David   Arnprior 9:29.54 1  
15 Daley, Patrick   St Peter's - Pet 9:36.90 1  
16 Heney, Ryan   St Peter's - Pet 10:17.72 1  
 
Womens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Serson, Courtney   Thousand Islands 10:52.41 1 10
2 Grimes, Kelsey   Hillcrest - Otta 11:09.17 1 8
3 Ferguson, Chelsea   Thousand Islands 11:09.67 1 6
4 Prystupa, Emily   Sir Robert Borde 11:10.29 1 5
5 Cassibo, Kayla   Centennial Secon 11:14.90 1 4
6 Niemi, Kiera   Earl of March 11:21.51 1 3
7 Drummond, Elizabeth   Quinte 11:30.25 1 2
8 Kish, Courtney   Ernestown 11:38.71 1 1
9 Wilson, Mariah   Cobourg East 11:41.60 1  
10 Amson, Noa   Kingston 12:01.07 1  
11 Eve, Augusta   Hillcrest - Otta 12:09.55 1  
12 Birchard, Elizabeth   Nicholson 12:22.76 1  
13 Greenfield, Toe   Mackenzie 12:26.84 1  
14 Papoulias, Maria   John McCrae 12:28.74 1  
15 Desasio, Megan   Regiopolis-Notre 12:31.76 1  
-- Hatt, Laura   Moira DNS 1  
 
Womens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Claire   Glebe CI 10:34.14 1 10
2 Whitley, Natasha   Bayside 10:37.51 1 8
3 Adams, Meagan   St Joseph's - Ne 10:38.51 1 6
4 Livingstone, Alexa   Glebe CI 10:40.31 1 5
5 Jossinet, Danielle   St Mary's - Cobo 10:45.48 1 4
6 Codrington, Lia   Canterbury 10:49.27 1 3
7 Morin, Paige   Thousand Islands 11:07.93 1 2
8 Wiltse, Joah   Thousand Islands 11:22.30 1 1
9 Murtha-anderson, Judith   East Northumberl 11:31.53 1  
10 Hickey, Jenna   Notre Dame Cath 11:35.50 1  
11 Simpson, Teagan   Carleton Place 11:39.45 1  
12 Wong, Natasha   Gloucester 11:40.70 1  
13 Starke, Emma   Port Hope 11:48.33 1  
14 Corkery, Melissa   Holy Cross - Pet 11:56.88 1  
15 Papadakis, Christina   Holy Cross Cath 12:31.35 1  
16 Hibberd, Dana   North Grenville 12:59.54 1  
 
Womens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Faulds, Rachel   Trenton 9:57.01 1 10
2 Gaensler, Hannah   Smiths Falls 10:13.80 1 8
3 O'Higgins, Erin   Bell 10:14.45 1 6
4 Kary, Lindsay   St Matthew 10:19.05 1 5
5 Rhead, Charlene   Glebe CI 10:20.66 1 4
6 Cassidy, Carlee   St Thomas Aquina 10:23.13 1 3
7 Bradley, Brianna   Frontenac 10:29.57 1 2
8 Morgan, Adrienne   Ernestown 10:49.10 1 1
9 Williams, Morgan   Lisgar 11:00.41 1  
10 Morris, Caitlyn   Colonel By 11:02.33 1  
11 Serviss, Kelsey   General Panet 11:12.03 1  
12 Steer, Molly   Mackenzie 11:14.86 1  
13 Barnes, Mikaela   Renfrew 11:29.00 1  
14 Daley, Stephaney   St Peter's - Pet 12:02.18 1  
15 Falla, Jill   East Northumberl 12:09.77 1  
16 Kingston, Nicole   Port Hope 12:16.40 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 



Post to:  
Post as: 
Hashtags: #ofsaa
 
 
 
Switch to Full Version