RunnerspaceNewsView

2012 Entries - California CIF State Track and Field Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 28 2012, 05:13 PM | 365922 views
PrintReport
Social
Images
2012 Entries - California CIF State Track and Field Championships
Licensed to CIF Southern Section - B                      HY-TEK's Meet Manager
        CIF State Track and Field Championships - 6/1/2012 to 6/2/2012         
                             Presented by Farmers                              
                         Buchanan High School - Clovis                         
                               Performance List                                
 
Event 1  Girls 4x100 Meter Relay Prelims
===============================================================================
    National:  44.50  4/23/2004   Poly, Long Beach CA                          
                      Shana Woods, J. Lee, C. Picott, Shalonda Solomon  
  State Meet:  44.70  6/7/1997    St. Bernard, Playa del Rey                   
                      R Caruthers, Ma Edmonson, Mi Edmonson, M Withers  
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Poly (Lb) /ss          SS                              45.72 
     1) Tori Myers 12                   2) Traci Hicks 12                 
     3) Diamond Thomas 11               4) Ariana Washington 10           
     5) Erika Foster 10                 6) Hollie Harris 10               
  2  Serra /ss              SS                              46.21 
     1) Jade Pavajeau 11                2) Chimere Ezumah 12              
     3) Maya Brown 12                   4) Alexis Faulknor 12             
     5) Kayah Agudo 12                  6) Renetia James 12               
  3  Los Osos /ss           SS                              46.78 
     1) Aminat Iriasen 10               2) Brianna Wilson 12              
     3) Kelly Rhines 12                 4) Ifeoma Oeumuno 12              
     5) Kianna Butler 09                6) Tori Bolden 10                 
  4  St. Mary's Academy/ss       SS                         47.09 
     1) Allanah Hughes 10               2) Sierra Peterson 10             
     3) Rachel Tolliver 11              4) Aliyah Hale 9                  
     5) Ashley Haynes 11                6) Bailey Mason 11                
  5  Oaks Christian/ss      SS                              47.24 
     1) Schuyler Moore 09               2) Sarah Johnson 09               
     3) Asha Culhane 10                 4) Danni Alakija 11               
     5) Ayzha Aupiu 11                  6) Abby King 10                   
  6  Torrey Pines /sd       SD                              47.31 
     1) Nikki Larch-Miller 12           2) Taylor Larch-Miller 12         
     3) Aly Carter 12                   4) Christina Ellis 9              
     5) Julia Skyhar 10                 6) Alayna Tomlinson 9             
  7  Vista Murrieta/ss           SS                         47.44 
     1) Laura Stokes 12                 2) Dahni-Symone Shakir 10         
     3) Michelle Norman 10              4) Jasmyne Graham 9               
  8  Taft /la               LA                              47.48 
     1) Essence Foreman 12              2) Tatiana McCoy 12               
     3) Kaneshia Lee 12                 4) Lexis Lambert 12               
     5) Jessica Grossfeld 11            6) Patrice Wells 12               
  9  MontereyTrail /sj          SJ                          47.56 
     1) Ciara Levy 10                   2) A'Jah Love 12                  
     3) Phoenisha Schuhmeier 12         4) Esther Higgwe 12               
     5) Amber Cook                      6) Brelaun Douglas 12             
 10  Westlake /ss           SS                              47.72 
 11  San Pasqual /sd        SD                              47.73 
     1) Hayley Leonard 9                2) Jazzy Rivera 12                
     3) Niia Dimry 11                   4) Morgan Rehm 11                 
     5) Tatyanna Lewis 10               6) Danyell Robbins 12             
 12  Piedmont Hills/cc      CC                              47.76 
     1) Alexandra Diaz 11               2) Ellisa Bryant 11               
     3) Timarya Baynard 9               4) Bianca Bryant 9                
     5) Amber Kim                       6) Rebecca Llorin                 
 13  Edison /ce             CE                              47.99 
     1) Jazmine Louis 12                2) Njeri Omawahleh 11             
     3) Melese Crozier 10               4) CaNisha Lewis 10               
     5) Nailah Harris-Murillo 11        6) Tia Edwards 11                 
 14  Clovis North/ce             CE                         48.06 
     1) Alesia Francis 12               2) Nicole Ballestero 11           
     3) Emmeline Rivera 10              4) Kiah Sumler 9                  
     5) Mikaela Smith 9                 6)                                
 15  Independence /ce            CE                         48.09 
     1) Brena Andrews 11                2) Jade Gridiron 12               
     3) Kennedy Sweet 11                4) Kyra Saunders 10               
 16  Bishop O'Dowd /nc      NC                              48.14 
     1) Randi Jackson 12                2) Keisha May 11                  
     3) Ariell Bostick 11               4) Navah Evans 9                  
     5) Gabriella Cantrell 10           6) Ryan Daniel 11                 
 17  Carson /la             LA                              48.15 
     1) Dierra Haven 11                 2) Dayna Hurd 11                  
     3) Mylia Gray 9                    4) Kierra Miller 12               
     5) Tashonna Roberson 12            6) Danasia Richard 11             
 18  Olympian/sd                 SD                         48.28 
     1) Nicole Johnson 10               2) Ralaina LiDrazzah 9            
     3) Nirelle Davis 12                4) Sydney Magdalena 10            
     5) Kristina Brown 12               6) Australia Rowlings 12          
 19  Hercules /nc           NC                              48.38 
     1) Sanita McNeally 12              2) Ariel Pacini 10                
     3) Gabrielle Edwards 11            4) Marie Veale 12                 
     5) Lourdes Onwuemeka 9             6) Daniela Pacini 12              
 20  Cosumnes Oaks/sj            SJ                         48.43 
     1) Natsumi Mcgee 9                 2) Fiyin Olusola 11               
     3) Ciarra Jones 12                 4) Ericka Banford 12              
     5) Lexii Becker 11                 6) Evy Banales 9                  
 21  Dorsey /la             LA                              48.55 
     1) Breanna Clark 12                2) Tigest Nealy 11                
     3) Susanna Usher 12                4) Tyrana Beasley 11              
     5) Kaelin Olivera 11               6)                                
 22  Fairfield /sj          SJ                              48.67 
     1) Dominique Roan 12               2) Daje Pugh 12                   
     3) Ashley Stanford 12              4) Alysia Robinson 10             
     5) Kaila Tyson-Fairley 10          6)                                
 23  Valley Christian Sjose/Cc CC                           48.78 
     1) Mary Ellen Bradley 11           2) Shelby Smallwood 10            
     3) Kristin Sato 12                 4) Robriana Johnson 11            
     5) Alyssa Weldon 9                 6) Andrea Harris 12               
 24  Santa Tersa /cc        CC                              48.86 
     1) Elaine Poon 12                  2) Laniesha Ross 12               
     3) Taylor Griffin 11               4) Tegan McGrady 9                
 25  Skyline /ok            OK                              48.88 
     1) Destiny Smith-Barnett 10        2) Deona Johnson 10               
     3) Tran Ngo 10                     4) Janaa Evans 11                 
     5) Hyidea' Burgess 10              6)                                
 26  Monte Vista /nc        NC                              48.88 
     1) Chloe Winn 10                   2) Nina Rondoni 11                
     3) Nicole Alexander 10             4) Mackenzie Johnson 12           
     5) Erika Perez 10                  6) Ashley Yock 12                 
 27  Pinole Valley/nc       NC                              48.95 
     1) Nikoya Mason 12                 2) Mariama Hilburn 9              
     3) Jamela Payton 10                4) Janice Bussey 11               
     5) Sidney Vidal 10                 6) Ishara Youngblood 10           
 28  Pleasant Vlly/no       NO                              50.49 
     1) Brooke Whitburn 11              2) Michelle Guilbault 12          
     3) Gabrielle Finley-Vaquera 12     4) Lindsey Lundberg 10            
     5) Natalie Makel 10                6)                                
 
Event 2  Boys 4x100 Meter Relay Prelims
===============================================================================
    National:  39.76  5/16/1998   Wyatt, Ft. Worth  TX                         
                      M. Wesley, M. Clopton, M. Franklin, De Wesley     
  State Meet:  40.24  6/2/1989    Hawthorne, Hawthorne                         
                      Alexander, Smith, Allen & Curtis Conway           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Rio Mesa /ss           SS                              40.95 
     1) Roderick White 12               2) Blake Selig 12                 
     3) Darion Zimmerman 12             4) Cameron Roach 12               
     5) Anthony Teart 11                6) Drew Weisenberger 11           
  2  Notre Dame(SO)/ss      SS                              41.01 
     1) Koa Farmer 10                   2) Eric McDaniel 12               
     3) Nick Holland 11                 4) Khalfani Muhammad 11           
     5) Max Leon 10                     6) Matt McNab 11                  
  3  Serra /ss              SS                              41.27 
     1) Malik Roberson 09               2) Darrell Fuery 11               
     3) Lloyd Siscard 11                4) Adoree Jackson 10              
     5) Marques Rodgers 11              6) Raymond Ford 12                
  4  Oaks Christian/ss      SS                              41.39 
     1) Terry Johnson 11                2) Francis Owusu 11               
     3) Ishmael Adams 12                4) Vinnie Saucer 11               
  5  Palo Alto /cc          CC                              41.56 
     1) Tremaine Kirkman 12             2) Jayshawn Gates-Mouton 11       
     3) Morris Gates-Mouton 12          4) EJ Floreal 11                  
     5) Matthew Tolbert 11              6) Malcolm Davis 10               
  6  Dorsey /la             LA                              41.64 
     1) Courtland Owens 12              2) Brandon James 10               
     3) Jaydon Mickens 12               4) Rashard Clark 12               
     5) Jermale Jefferson 10            6) Lee Lawson 11                  
  7  Loyola /ss             SS                              41.66 
     1) Morgan Simon 11                 2) Dee Duncan 11                  
     3) Mekai Sheffie 11                4) David Tassone 12               
     5) Calvin Yi 11                    6) Alvin Gomez 10                 
  8  Poly (Lb) /ss          SS                              41.67 
     1) Gerard Wicks 11                 2) Jalen Washington 10            
     3) Tiller Easton 12                4) Richard Smith 12               
     5) Austin Gunter 11                6) Malik Dennis 10                
  9  Taft /la               LA                              41.73 
     1) Patrick Wells 12                2) Anthony Fowler 12              
     3) Dejaun Butler 12                4) Ben Duncan 11                  
     5) Venzel Rucker 12                6) Zack Stern 12                  
 10  Chaminade /ss          SS                              41.81 
     1) Elijah Dunston 11               2) Harry Brockington 11           
     3) Terrell Newby 11                4) Isaiah Bernard 11              
     5) Daniel Tehier 11                6)                                
 11  Edison /ce             CE                              42.02 
     1) Terrell Green 12                2) Vadal McDonald 12              
     3) Kevin Nutt 10                   4) Sidney Ezenwugo 9              
     5) Sean Ezenwugo 9                 6) Khai Williams 9                
 12  Kennedy-Richmond/nc         NC                         42.07 
     1) Tom Jacobs                      2) Kenneth Walker 12              
     3) Lovell Stewart                  4) Takkarist McKinley 11          
     5) Raysean Walker                  6)                                
 13  Jesuit /sj             SJ                              42.18 
     1) Jacy Necczypor 10               2) Loren Pilorin 12               
     3) Zane Westmoreland 12            4) Austin Mitsch 11               
     5) Kaba Alkebulan 11               6) Denzel Perkins 9               
 14  Patterson /sj          SJ                              42.29 
     1) Rajheem Carrie 12               2) Rodney Lawson 12               
     3) Matthew East 12                 4) Rajaee Delane 12               
 15  Vallejo /sj            SJ                              42.31 
     1) Elmo Caldwell 12                2) Kenneth Smith 12               
     3) Daveon Overton 12               4) Devante Blanson 12             
     5) Jason Holland 11                6) Kit Flores 12                  
 16  San Leandro /nc        NC                              42.37 
     1) Stephen Johnson 9               2) Andre McBride 12               
     3) Christian Carter 11             4) Jermaine Berry 12              
     5) Javon Tillman 12                6) Robert Aleto 11                
 17  Carson /la             LA                              42.38 
     1) Kymoni Bellamy 12               2) Lorne Abby 12                  
     3) Renzo Salvador 11               4) Eli'sha Toler 12               
     5) Joseph Jones 10                 6) Jaccari Marshall 12            
 18  El Camino /sd          SD                              42.42 
     1) Cameron Hill 9                  2) Dylan McCloskey 12             
     3) LeRon Cooks 12                  4) Isiah Jackson 12               
     5) Corey Bogans 11                 6) Brandon Washington 11          
 19  Buchanan /ce           CE                              42.43 
     1) Jared Cape 12                   2) Karunveer Chohan 11            
     3) Hunter Sasso 11                 4) Tyler Wonnell 12               
     5) Cedric Castro 11                6) Makynzee Balucas 12            
 20  Cathedral Catholic/sd      SD                          42.45 
     1) Luke Whitmarsh 12               2) Grant Zebold 11                
     3) Lucas Lawson 11                 4) Tanner Carter 10               
     5) Kameron Santos 9                6)                                
 21  Poway /sd              SD                              42.51 
     1) Lance Mudd 10                   2) Neamiah Gross 11               
     3) Chris French 11                 4) Evan Gray 12                   
     5) Sam Ozenbaugh 11                6) Derek Babiash 11               
 22  Amador Valley /nc      NC                              42.53 
     1) Terrance Chang 12               2) Jeff Chen 12                   
     3) Josh Slaton 11                  4) Darnell Roberson 11            
     5) Michael White 10                6) JaMaun Charles 9               
 23  McClymonds /ok         OK                              42.70 
     1) Otis Andrews 10                 2) Lavon Washington 10            
     3) Shaquan Washington 9            4) Daishawn Shannon 9             
     5) Lavance Warren 9                6) Bomanii Bassett 9              
 24  Central                                                42.78 
     1) Savion Simms 9                  2) Nick Wilson 10                 
     3) Javonte Mckenzie 12             4) Willie Alexander 12            
     5) Andrew Benson 12                6) Shaq Barbel 12                 
 25  Deer Valley                                            43.00 
     1) Darius Cooper 12                2) LaValle Hamlin 11              
     3) Shawn Simms 12                  4) Tajae Smith White 11           
     5) Adonis Johnson 10               6) Isaiah Reed 12                 
 26  St. Francis/cc              CC                         43.14 
     1) Cameron Meszaros 09             2) Landon Baty 10                 
     3) Cole Cassady 09                 4) Abu Tratter 12                 
     5) Khalid Johnson 11               6) Green Kahshon 11               
 27  Orland /no             NO                              43.18 
     1) Javone Bradford 12              2) Andrew Hutchens 12             
     3) Jordan Butterfield 12           4) Zac Garzoli 11                 
     5) Austin Schmeltzer 12            6) Arthur Flynn 9                 
 28  Wilcox /cc             CC                              43.21 
     1) Christopher Nguyen 12           2) James Edwards 11               
     3) Ricky Strehlow 12               4) Ti'Andre Luckey 12             
     5) Delshawn Mitchell 10            6)                                
 29  Lincoln /sf            SF                              43.78 
     1) Steven Burks 12                 2) Jayvon Fields 12               
     3) Remfel Ganal 12                 4) Cameron Chu 12                 
     5) Adrian Mei 11                   6) Kawan Dickerson 12             
 
Event 3  Girls 1600 Meter Run Prelims
===============================================================================
    National:  4:33.82  5/31/2008   Christine Babcock, Woodbridge  CA          
  State Meet:  4:33.82  5/31/2008   Christine Babcock, Woodbridge              
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Cami Chapus                   12 Harv-Wst/ss         4:43.90 
  2  Rebecca Mehra                 12 Palos Verdes        4:49.46 
  3  Xochitl Navarrete             12 Colony /ss          4:50.13 
  4  Erika Reddish                 12 Vis. Murrieta       4:51.12 
  5  Adriana Olivas                12 Cent.-Cor/ss        4:51.35 
  6  Nikki Hiltz                   11 Aptos/cc            4:51.89 
  7  Molly Babcock                 12 Woodbridg/ss        4:52.99 
  8  Megan Huebner                 10 La Quinta(LQ        4:53.99 
  9  Ashlyn Dadkhah                12 Torrey Pn/sd        4:55.13 
 10  Anne Charles                  10 Canyon Cr. Acad.    4:55.72 
 11  Caitlin Krol                  12 Cath. Cath./sd      4:56.18 
 12  Brianna Miller                11 Carlsbad/sd         4:57.51 
 13  Julia Yang                    12 Westview/sd         4:58.11 
 14  Bethan Knights                10 Northwood/ss        4:58.14 
 15  Brianna Simmons               12 Bev. Hlls/ss        4:58.31 
 16  Cara Ulizio                   11 Redondo /ss         4:58.64 
 17  Kylie Nishisaka               11 Marina/ss           4:58.66 
 18  Ali Teliha                    11 Bullard/ce          4:59.45 
 19  Bridget Blum                  12 Unvsty-SF/sf        5:00.66 
 20  Jennie Callan                 11 Unvsty-SF/sf        5:01.23 
 21  Carina Novell                 12 Granada/nc          5:02.01 
 22  nicole lane                   12 El Molino/nc        5:02.41 
 23  Maddy Nikkel                  10 Buchanan/ce         5:04.24 
 24  Marrisa Williams               9 Palisades/la        5:07.02 
 25  Evelyn Gonzalez               12 San Pedro/la        5:07.20 
 26  Clare Peabody                 10 Aptos/cc            5:09.24 
 27  Catherine Lowdon              11 Burlingm/ cc        5:10.11 
 28  Faith Makau                   11 Enochs              5:12.74 
 29  Maxine Goyette                12 Oak Ridge/sj        5:13.65 
 30  Christine Redor               11 Ponderosa/sj        5:14.09 
 31  Lorena Garcia                 11 San Pedro/la        5:14.35 
 32  Jenna Storms                  09 West Vlly/no        5:27.22 
 
Event 4  Boys 1600 Meter Run Prelims
===============================================================================
    National:  3:59.51  4/14/2001   Alan Webb, South Lakes  VA                 
  State Meet:  4:00.29  5/31/2008   German Fernandez, Riverbank                
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Cody Brazeal                  11 Buchanan/ce         4:07.72 
  2  Luis Gutierrez                12 Rnch Cucm/ss        4:08.68 
  3  Juan Gonzalez                 11 El Toro /ss         4:11.28 
  4  Nicholas Woolf                12 Roos. Eleanor       4:11.57 
  5  Nick Rivera                   12 Rowland/ss          4:11.84 
  6  Evan Malone-White             11 Redondo /ss         4:12.12 
  7  Blake Haney                   10 Stockdale/ce        4:12.71 
  8  Daniel De La Torre            11 La Salle/ss         4:12.84 
  9  Trevor Fuhriman               12 Monte Vst/nc        4:13.09 
 10  Cameron Miller                12 Stockdale/ce        4:13.10 
 11  Aaron Potts                   12 Roos. Eleanor       4:13.17 
 12  Austin O'Neil                 12 Hart/ss             4:13.39 
 13  Sam Kane                      12 B. O'Dowd/Nc        4:13.84 
 14  Sam Cartwright                12 Chadwick/ss         4:14.39 
 15  Porter Reddish                11 Vis. Murrieta       4:14.82 
 16  Parker Deuel                  12 San Ramon/nc        4:15.02 
 17  Jamie Fehrnstrom              12 Miramonte/nc        4:15.65 
 18  Steve Correa                  10 San Pedro/la        4:17.30 
 19  Jordan Rushing                12 Del Campo/sj        4:17.47 
 20  Darren Fahy                   12 La Costa/sd         4:18.04 
 21  Eric Hayen                    12 Poway/sd            4:19.27 
 22  Dominic Castro-Wehr           12 Nevada Union        4:20.26 
 23  Steven Grolle                 10 Sonora/sj           4:20.31 
 24  Chris Tansey                  12 Poway/sd            4:20.45 
 25  George Baier                  11 Mnlo Ath/cc         4:20.77 
 26  Eric Neill                    12 Yreka/no            4:21.05 
 27  Adrian Hinojosa               12 Bellarmine/cc       4:21.36 
 28  Francisco Salvador            12 Alisal/ cc          4:21.40 
 29  Oscar Contreras               12 Hntngt Pk/la        4:21.46 
 30  Warsame Ahmed                 12 Venice/la           4:23.83 
 31  Max Niehaus                   11 Lowell/sf           4:28.34 
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
    National:  13.03  6/2/2007    Vashti Thomas, Mt. Pleasant CA               
  State Meet:  13.03  6/2/2007    Vashti Thomas, Mt. Pleasant                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Traci Hicks                   12 Poly (Lb)/Ss          13.66 
  2  Jordie Munford                11 Rnch Cucm/ss          13.80 
  3  Daje Pugh                     12 Fairfield/sj          13.95 
  4  Jasmyne Graham                 9 Vis. Murrieta         14.05 
  5  Taylor Larch-Miller           12 Torrey Pn/sd          14.09 
  6  Ebony Crear                   10 Maranatha/ss          14.09 
  7  Daria Cook                    10 Vacaville/sj          14.17 
  8  Iris Chijioke                 12 Roos. Eleanor         14.18 
  9  Sasha Wallace                 11 Hly Nms/nc            14.23 
 10  Brie Simmons                  12 Del Oro/sj            14.25 
 11  Kymber Payne                  10 Poly (Lb)/Ss          14.25 
 12  Micha Auzenne                 11 St. Francis (Mou      14.26 
 13  Pattriana Perry               10 Vacaville/sj          14.27 
 14  Syrea Hicks                   11 Bakrsfld/ce           14.28 
 15  Devin Collins                 12 Granite H/Sd          14.33 
 16  Kassidy Ellis                 12 Frontier              14.52 
 17  Taylor Craft                  11 Newark M/Nc           14.65 
 18  Hillary Hill                  12 Birmghm/la            14.76 
 19  Alyssa Chang                  11 Otay Ranch/sd         14.76 
 20  Kortni Smyers-Jones           11 San Lndro/nc          14.81 
 21  Jamara Scott                  12 Golden Valley         15.00 
 22  Dayna Hurd                    11 Carson/la             15.26 
 23  Lauren Johnson                10 St. Francis (Mou      15.40 
 24  Jessica Mills                 11 El Camino Re          15.42 
 25  Kennedy Jones                  9 Castro Vy/nc          15.43 
 26  Jessica Davis                 11 King City/cc          15.51 
 27  Felicity Serena               12 Lincoln/sf            15.62 
 28  Jenavieve Turner              10 Yreka/no              16.10 
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
    National:  13.30  5/26/1990   Chris Nelloms, Dunbar, Dayton OH             
  State Meet:  13.39  6/5/2004    Kevin Craddock, James Logan                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kenneth Walker                12 Richmond/ nc          14.01 
  2  Isiah Jackson                 12 El Camino/sd          14.28 
  3  Austin Cramer                 12 Argonault/sj          14.30 
  4  Julian Todd-Borden            12 La Costa/sd           14.31 
  5  Devin Hickey                  12 Vista/sd              14.37 
  6  Kamara Biawogi                11 Prospect/ cc          14.42 
  7  Keane Bland                   12 Johansen/sj           14.48 
  8  Lloyd Siscard                 11 Serra/ss              14.49 
  9  Casey Wheeler                 12 Del Oro/sj            14.50 
 10  Cameron Akins                 11 Cathedral/ss          14.51 
 11  Darion Williams               12 Vis. Murrieta         14.52 
 12  Cody Smith                    12 S Torrance            14.60 
 13  Reggie Bell                   11 Dorsey/la             14.69 
 14  Grant Weiss                   12 Oxnard /ss            14.69 
 15  Marquis Morris                10 DeLaSalle/nc          14.76 
 16  Te'von Mitchell               12 Dorsey/la             14.76 
 17  Stephen Dorsey                12 Monterey/cc           14.76 
 18  Cameron Vaca                  12 Archbishop Mitty      14.78 
 19  Karunveer Chohan              11 Buchanan/ce           14.92 
 20  Jacob Sertich                 12 Exeter/ce             14.94 
 21  Markeen Scott                 12 Skyline/ok            14.95 
 22  Ross Stribbling               12 Dorsey/la             14.98 
 23  Adam Lundquist                12 Casa Grnd/nc          14.99 
 24  Derrick Vickers               10 Bakrsfld/ce           14.99 
 25  Luke Wright                   12 West Vlly/no          15.08 
 26  Andrew Fitzhugh               11 Enterpris/no          15.16 
 27  James Traylor                 11 Berkeley/nc           15.18 
 28  Cameron Chu                   12 Lincoln/sf            15.81 
 
Event 7  Girls 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  50.74  6/3/2000    Monique Henderson, Morse San Diego CA        
  State Meet:  50.74  6/3/2000    Monique Henderson, Morse, San Diego          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Renetia James                 12 Serra/ss              54.41 
  2  Khala Taylor                  12 Great Oak             54.96 
  3  Nia Dorner                    11 Rosemont              55.07 
  4  Mikaela Smith                  9 Clovis North          55.34 
  5  Njeri Omawahleh               11 Edison/ce             55.37 
  6  Danni Alakija                 11 Oaks Chr /ss          55.47 
  7  Alexis Hernandez              11 Mt Carmel/sd          55.79 
  8  Melissa Mongiovi               9 West Hlls/sd          56.09 
  9  Karly Zlatic                  11 La Jolla/sd           56.16 
 10  Kayah Agudo                   12 Serra/ss              56.20 
 11  Timarya Baynard                9 Piedmnt H/Cc          56.27 
 12  Tatiana McCoy                 12 Taft/la               56.37 
 13  Tylnn Carter                  10 Alemany/ss            56.58 
 14  Ellisa Bryant                 11 Piedmnt H/Cc          56.62 
 15  Rochelle Nadreau              11 El Camino Re          56.64 
 16  Madeline Price                10 Menlo/cc              56.68 
 17  Chloe Carlson                 11 Centnnl/ce            56.80 
 18  Chloe Winn                    10 Monte Vst/nc          57.07 
 19  Joy Weems                     11 Del Campo/sj          57.18 
 20  A'Jah Love                    12 Mont. Trail           57.20 
 21  Tigest Nealy                  11 Dorsey/la             57.23 
 22  Lauren Remer                  11 Piedmont/nc           57.36 
 23  Nina Rondoni                  11 Monte Vst/nc          57.74 
 24  Darci Whyte                   10 Santa Rsa/nc          57.80 
 25  Sofia Evanoff                  9 Winters /no           58.99 
 26  Mandy Che                     12 Lowell/sf             59.51 
 
Event 8  Boys 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  45.25  6/19/1993   Calvin Harrison, North Salinas CA            
  State Meet:  45.25  6/19/1993   Calvin Harrison, North Salinas               
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Rashard Clark                 12 Dorsey/la             47.54 
  2  Isaiah Cantu                  12 Hanford/ce            47.81 
  3  Alex Rohani                   11 Bev. Hlls/ss          47.87 
  4  Anthony Fowler                12 Taft/la               47.97 
  5  Corey Mason                   12 St Mary's/sj          48.12 
  6  Eli'sha Toler                 12 Carson/la             48.13 
  7  Daveon Overton                12 Vallejo/sj            48.38 
  8  Michael Rogers                12 St. John Bos          48.45 
  9  Alex McElwee                  12 Arcadia/ss            48.48 
 10  Willie Latin                  12 James Logan           48.57 
 11  Jose Prieto                   12 Palo Verde/sd         48.59 
 12  Kyle Ezold                    12 San Marino            48.60 
 13  German Fabela                 12 La Serna /ss          48.69 
 14  Marcel Harrell                12 Mt Miguel/sd          48.85 
 15  Joe Herrera                   10 Tulare Wt/ce          48.89 
 16  Khari Dobbins                 12 Bear Crk/ sj          48.91 
 17  Christian Carter              11 San Lndro/nc          48.93 
 18  Elliot Surovell               12 Carlmont/cc           48.98 
 19  Geoffrey Westerfield          12 Overfelt /cc          49.07 
 20  Adrian Perez                  12 Freedom /nc           49.10 
 21  Bryan Nunez                   12 Cdnl Nwmn/nc          49.13 
 22  Edward Lampkin                11 Sacred Ht.CC          49.46 
 23  Suavea Zackiewicz             11 Serra/sd              49.49 
 24  Michael Taylor                12 Reedley/ce            49.54 
 25  Isaiah King                   10 Skyline/ok            49.70 
 26  Steven Burks                  12 Lincoln/sf            50.44 
 27  Brad Cox                      11 Pleasnt V/No          50.46 
 
Event 9  Girls 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  11.14  6/6/1992    Marion Jones, Thousand Oaks CA               
  State Meet:  11.14  6/6/1992    Marion Jones, Thousand Oaks                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ariana Washington             10 Poly (Lb)/Ss          11.61 
  2  Jasmine Gibbs                 12 El Camino/sd          11.71 
  3  Alexis Faulknor               12 Serra/ss              11.73 
  4  La Troya Franklin             11 Jordan/ss             11.74 
  5  Sydney Lewis                  12 Oak Park/ss           11.83 
  6  Brena Andrews                 11 Independn/cc          11.87 
  7  Ashlie Curenton               12 Silverado/ss          11.89 
  8  Mishe Scott                   12 El Camino/sd          11.98 
  9  Lexis Lambert                 12 Taft/la               12.03 
 10  Destiny Smith-Barnett         10 Skyline/ok            12.04 
 11  Micha Auzenne                 11 St. Francis (Mou      12.08 
 12  Jazmen Bunch                  10 Central               12.09 
 13  Dakota Dockett                11 Tulare Wt/ce          12.10 
 14  Suzie Acolatse                 9 Mission Hills         12.21 
 15  Felicity Serena               12 Lincoln/sf            12.22 
 16  Nashay Shaw                   12 Washingtn/la          12.24 
 17  Destinee Brown                11 Westchstr/la          12.28 
 18  Esther Higgwe                 12 Mont. Trail           12.32 
 19  Jayla Scholis                 11 Seaside/cc            12.37 
 20  Brie Simmons                  12 Del Oro/sj            12.43 
 21  Alexandra Diaz                11 Piedmnt H/Cc          12.47 
 22  Lilla McMillan                12 Tamalpais/nc          12.47 
 23  Atiya Harvey                  12 James Logan           12.48 
 24  Lily Brose                    11 Red Bluff/no          12.55 
 25  Shakira Lewis                 12 Sierra/sj             12.57 
 26  Marie Veale                   12 Hercules/nc           12.67 
 27  Gabriella Cantrell            10 B. O'Dowd/Nc          12.75 
 
Event 10  Boys 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  10.15  5/12/1990   Henry Neal, Greenville TX                    
  State Meet:  10.30  6/6/1992    Riley Washington, Southwest, San Diego       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Dylan McCloskey               12 El Camino/sd          10.49 
  2  Khalfani Muhammad             11 N Dame(SO)ss          10.51 
  3  Herbert Gamboa                12 San Clmnt/ss          10.59 
  4  Evan Gray                     12 Poway/sd              10.61 
  5  Blake Selig                   12 Rio Mesa/ss           10.65 
  6  Eric McDaniel                 12 N Dame(SO)ss          10.70 
  7  Ronnie Bourguignon            12 Vally Cnt/sd          10.72 
  8  Morgan Simon                  11 Loyola/ss             10.73 
  9  Terrell Green                 12 Edison/ce             10.80 
 10  EJ Floreal                    11 Palo Alto/cc          10.81 
 11  Ramiro Barraza                12 Bakrsfld/ce           10.84 
 12  Luis Matos                    11 Golden Valley         10.87 
 13  Sam Marshall                  11 Granada H/La          10.88 
 14  Devonte O'Connor              12 Locke/la              10.89 
 15  Joey Sanfilippo               11 Bellarmine/cc         10.93 
 16  Lorne Abby                    12 Carson/la             10.96 
 17  Jourdan Soares                12 Gilroy/cc             10.97 
 18  Adeeb Nasir                   12 Hayward/nc            11.02 
 19  Keith Lewis                   12 Oakld Tch/ok          11.04 
 20  Andre McBride                 12 San Lndro/nc          11.07 
 21  Takkarist McKinley            11 Richmond/ nc          11.07 
 22  Austin Mitsch                 11 Jesuit/sj             11.08 
 23  Jordan Butterfield            12 Orland/no             11.12 
 24  Myles Speegle                 11 Castro Vy/nc          11.13 
 25  Rajaee Delane                 12 Patterson/sj          11.25 
 26  Loren Pilorin                 12 Jesuit/sj             11.32 
 
Event 11  Girls 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
    National:  2:02.04  6/4/2011    Amy Weissenbach, Harvard Westlake CA       
  State Meet:  2:02.04  6/4/2011    Amy Weissenbach, Harvard-Westlake          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Amy Weissenbach               12 Harv-Wst/ss         2:05.55 
  2  Madison Ricks                 10 Calfrnia/nc         2:09.52 
  3  Charlotte Kuzminsky           12 Canyon Cr. Acad.    2:10.16 
  4  Savannah Camacho              12 Templeton/ss        2:10.26 
  5  Chelsea Kruthers              12 San Juan Hills      2:10.41 
  6  Nijae Jones                   11 San Lndro/nc        2:10.90 
  7  Carina Gillespie              11 Otay Ranch/sd       2:11.00 
  8  Caitlin Turner                12 Thsnd Oak/ss        2:11.95 
  9  Holly Neshat                  10 Scripps R/Sd        2:12.61 
 10  Kylie Goo                     11 Westmoor/cc         2:12.62 
 11  Natalie Neshat                10 Scripps R/Sd        2:12.77 
 12  Ashley Welker                 12 West Ranch /ss      2:13.05 
 13  Danielle Katz                 11 Los Gatos/cc        2:13.33 
 14  Kiara McIntosh                11 Paloma Vlly         2:13.55 
 15  Sadia Ibrahim                 11 Santa Rsa/nc        2:13.92 
 16  Brittany Anselmo              10 Ponderosa/sj        2:14.29 
 17  Ashley Kittle                 10 Woodcreek/sj        2:14.34 
 18  Marisa Carino                 10 Oakmont/sj          2:15.45 
 19  Sami Ikuma                    10 Clvs East/ce        2:15.57 
 20  Claire Bowie                  11 Los Altos/cc        2:16.00 
 21  Kylee Strausser                9 Bullard/ce          2:16.19 
 22  Kody Atkins                   12 Chico/no            2:16.43 
 23  Maria Barragan                11 Healdsbrg/nc        2:16.87 
 24  Liz Castaneda                 12 El Diamante         2:17.06 
 25  Danielle Nunez                 9 San Pedro/la        2:19.86 
 26  Mackenize Gray                10 Palisades/la        2:21.05 
 27  Giselle Masedo                 9 Chatswrth/la        2:21.78 
 28  Prudence Sax                  10 Lowell/sf           2:26.88 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
    National:  1:46.45  5/31/1996   Michael Granville, Bell Gargens CA         
  State Meet:  1:46.45  5/31/1996   Michael Granville, Bell Gardens            
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Brett Moulton                 11 Santiago(Co)        1:52.58 
  2  Edgar Cobian                  12 La Sierra/ss        1:52.93 
  3  Dragan Simic                  12 Woodbridg/ss        1:52.97 
  4  Omar Solis                    11 Vis. Murrieta       1:53.16 
  5  Kevin Gonzalez                12 Vis. Murrieta       1:53.21 
  6  Alexander Monsivaiz           12 Army&Navy/sd        1:53.45 
  7  Cody Johnson                  11 S Lrnz V/Cc         1:53.49 
  8  Darrell Jackson               12 Fairfield/sj        1:53.83 
  9  Nick Ratto                    12 StJsph Nd/Nc        1:53.93 
 10  Eugene Hamilton III           11 B. O'Dowd/Nc        1:54.06 
 11  Ivan Gonzalez                 11 Ridgeview/ce        1:54.26 
 12  Jesus Morales                 12 Hntngt Pk/la        1:54.37 
 13  Sean Davis                    12 Valley Christian    1:54.41 
 14  Nikolai Solgaard              12 Palo Alto/cc        1:54.51 
 15  Conner McKinnon               10 Amador Va/nc        1:54.86 
 16  Treyvon Manning               12 Stagg/sj            1:54.99 
 17  Edixon Puglisi                12 Oakmont/sj          1:55.14 
 18  Jared Senese                  11 Mt Carmel/sd        1:55.15 
 19  Joel Schmierer                12 Livermore/nc        1:55.33 
 20  Brandon Towns                 11 San Pedro/la        1:55.51 
 21  Michael Bradley               12 Grossmont/sd        1:55.59 
 22  Tony Guzman                   12 Corcoran /ce        1:55.92 
 23  Dylan Chamberlen              12 Paradise/no         1:56.04 
 24  Joseph Scott                  12 Southeast           1:57.48 
 25  William Chen                  12 Lowell/sf           1:59.61 
 
Event 13  Girls 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
    National:  39.98  5/19/2001   Lashinda Demus, Long Beach Wilson CA         
  State Meet:  40.10  6/4/2005    Ebony Collins                                
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jordie Munford                11 Rnch Cucm/ss          41.86 
  2  Daje Pugh                     12 Fairfield/sj          42.02 
  3  Jade Miller                   11 Great Oak             42.67 
  4  Daria Cook                    10 Vacaville/sj          42.89 
  5  Brie Simmons                  12 Del Oro/sj            42.90 
  6  Pattriana Perry               10 Vacaville/sj          42.96 
  7  Tayler Fleming                11 King, ML /ss          43.03 
  8  Kaulyn Lee McNeill            12 Liberty /ce           43.07 
  9  ShebanetTe Terry              11 Irvine/ss             43.24 
 10  Kelli Hancock                 11 La Jolla/sd           43.44 
 11  Kymber Payne                  10 Poly (Lb)/Ss          43.45 
 12  Aliyah Hale                    9 St. Mary's Acad.      43.70 
 13  Kyra Johnson                  12 Piner/nc              44.00 
 14  Joniece Ervin                 12 Oceanside/sd          44.12 
 15  Taylor Larch-Miller           12 Torrey Pn/sd          44.46 
 16  Morganne Hill                  9 Liberty /ce           44.67 
 17  Tori Edwards                  12 Calfrnia/nc           44.72 
 18  Dayna Hurd                    11 Carson/la             44.89 
 19  Carly Schulz                  10 St Mary's/nc          45.00 
 20  Rhea Jayachandran             12 Campolndo/nc          45.06 
 21  Jessica Davis                 11 King City/cc          45.19 
 22  Eleni Fkiaras                 12 Leland/cc             45.68 
 23  Greer Chrisman                10 Burlingm/ cc          45.75 
 24  Paris Turner                  12 Clovis W/Ce           45.93 
 25  Kendall Gustafson             11 Palisades/la          46.20 
 26  Liliana Lopez                 11 Sylmar/la             46.75 
 27  Bailey Moss                   12 Orland/no             46.97 
 28  Robin Yee                     10 Lowell/sf             46.98 
 
Event 14  Boys 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
    National:  35.02  6/5/2009    Reggie Wyatt, La Sierra Riverside CA         
  State Meet:  35.02  6/5/2009    Reggie Wyatt, La Sierra                      
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Corey Hammond                 12 Mater Dei/ss          37.35 
  2  Lloyd Siscard                 11 Serra/ss              37.36 
  3  Kenneth Walker                12 Richmond/ nc          37.38 
  4  Zach Lewis                    12 Ramona/ss             37.49 
  5  Jarrett Gonzales              12 Damien/ss             37.61 
  6  Andrew Fischer                12 Diamond R/Ss          37.79 
  7  Grant Zebold                  11 Cath. Cath./sd        37.85 
  8  Duane Solomon                 12 Great Oak             37.87 
  9  Cody Smith                    12 S Torrance            37.94 
 10  Donte Deayon                  12 Summit                37.96 
 11  Cameron Vaca                  12 Archbishop Mitty      37.96 
 12  Victor Bolden                 11 Los Osos ss          38.10 
 13  Chase Peterson                11 Canyon Cr. Acad.      38.12 
 14  Casey Wheeler                 12 Del Oro/sj            38.17 
 15  Kamara Biawogi                11 Prospect/ cc          38.33 
 16  Strat Stavrioundakis          12 Modesto/sj            38.47 
 17  Kevin Kutchera                12 Granada/nc            38.65 
 18  Ryan Colebrooke               12 Liberty Madera        38.69 
 19  Jacob James                   11 Granite H/Sd          38.80 
 20  Karunveer Chohan              11 Buchanan/ce           38.86 
 21  Dallas Hoofard                11 Atwater/sj            38.88 
 22  Shane Thulin                  12 Frontier              39.02 
 23  Te'von Mitchell               12 Dorsey/la             39.13 
 24  James Traylor                 11 Berkeley/nc           39.19 
 25  Andrew Fitzhugh               11 Enterpris/no          39.25 
 26  LaValle Hamlin                11 Deer Valley           39.41 
 27  Stephen Dorsey                12 Monterey/cc           39.66 
 28  Irvin Ruano                   11 Bell/la               39.87 
 29  Jaccari Marshall              12 Carson/la             39.88 
 30  Markeen Scott                 12 Skyline/ok            40.31 
 31  Cameron Chu                   12 Lincoln/sf            40.59 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  22.52  6/7/2003    Allyson Felix, Los Angeles Baptist CA        
  State Meet:  22.52  6/7/2003    Allyson Felix, Los Angeles Baptist           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ariana Washington             10 Poly (Lb)/Ss          23.55 
  2  Sierra Peterson               10 St. Mary's Acad.      23.79 
  3  La Troya Franklin             11 Jordan/ss             24.05 
  4  Jasmine Gibbs                 12 El Camino/sd          24.11 
  5  Alexis Faulknor               12 Serra/ss              24.15 
  6  Kelly Rhines                  12 Los Osos ss          24.19 
  7  Diamond Thomas                11 Poly (Lb)/Ss          24.30 
  8  Alexis Hernandez              11 Mt Carmel/sd          24.41 
  9  Brena Andrews                 11 Independn/cc          24.44 
 10  Njeri Omawahleh               11 Edison/ce             24.49 
 11  Karly Zlatic                  11 La Jolla/sd           24.54 
 12  Dakota Dockett                11 Tulare Wt/ce          24.67 
 13  Destiny Smith-Barnett         10 Skyline/ok            24.83 
 14  Lilla McMillan                12 Tamalpais/nc          25.01 
 15  Lexis Lambert                 12 Taft/la               25.09 
 16  Jayla Scholis                 11 Seaside/cc            25.23 
 17  Nashay Shaw                   12 Washingtn/la          25.32 
 18  Alexandria Stewart            12 El Camino Re          25.37 
 19  A'Jah Love                    12 Mont. Trail           25.40 
 20  Sarah Cline                   12 Leigh/cc              25.44 
 21  Brandy Coward                  9 Buch. Col/sj          25.46 
 22  Marie Veale                   12 Hercules/nc           25.60 
 23  Alanna Epps                   09 Rodriguez/sj          25.62 
 24  Gabriella Cantrell            10 B. O'Dowd/Nc          25.69 
 25  Noria Mitchell                12 Dublin /nc            25.72 
 26  Melanie Speech                12 Lowell/sf             25.75 
 27  Tegan McGrady                  9 SantaTrs/ cc          25.83 
 28  Lily Brose                    11 Red Bluff/no          25.93 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
    National:  20.13  5/11/1985   Roy Martin, Roosevelt, Dallas TX             
  State Meet:  20.43  6/2/2007    Bryshon Nellum, Long Beach Poly              
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Khalfani Muhammad             11 N Dame(SO)ss          21.10 
  2  Dylan McCloskey               12 El Camino/sd          21.24 
  3  Evan Gray                     12 Poway/sd              21.45 
  4  Morgan Simon                  11 Loyola/ss             21.47 
  5  Antony Ardis                  11 La Costa/sd           21.50 
  6  Chad Smith                    12 El Capitn/sd          21.52 
  7  Ronnie Bourguignon            12 Vally Cnt/sd          21.53 
  8  Michael Davis                 11 Glendale /ss          21.61 
  9  Elijah Mitchell               11 Roos. Eleanor         21.62 
 10  Kyree King                    12 Colony /ss            21.64 
 11  Devonte O'Connor              12 Locke/la              21.84 
 12  EJ Floreal                    11 Palo Alto/cc          21.84 
 13  Sam Marshall                  11 Granada H/La          21.93 
 14  Terrell Green                 12 Edison/ce             21.96 
 15  Robert Ellis                  11 Antelope              22.01 
 16  Jourdan Soares                12 Gilroy/cc             22.07 
 17  Thomas Grimes                 12 Centnnl/ce            22.07 
 18  Lawrence Shepard                 Westchstr/la          22.15 
 19  Keith Lewis                   12 Oakld Tch/ok          22.16 
 20  Takkarist McKinley            11 Richmond/ nc          22.23 
 21  Vadal McDonald                12 Edison/ce             22.24 
 22  Daniel Fortenko               12 Terra Lnd/nc          22.28 
 23  Jordan Monteiro-Williams      12 McClatchy/sj          22.41 
 24  Ersell Williams               12 Cordova/sj            22.42 
 25  Myles Holmes                  12 Jefferson/cc          22.48 
 26  Andre McBride                 12 San Lndro/nc          22.56 
 27  Tyler Halverson               12 Foothill/no           22.67 
 28  Adrian Perez                  12 Freedom /nc           22.74 
 29  Steven Burks                  12 Lincoln/sf            22.92 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
    National:  3:35.49  6/5/2004    Poly, Long Beach CA                        
                        S Woods55.7 De Harris55.6 J Lee52.6 S Solomon51.6 
  State Meet:  3:35.49  6/5/2004    Long Beach Poly, Long Beach Poly           
                        S Woods55.7 D Harris55.6 J Lee52.6 S Solomon51.6  
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Serra /ss              SS                            3:46.83 
     1) Magan George 11                 2) Kayah Agudo 12                 
     3) Maya Brown 12                   4) Renetia James 12               
     5) Alexis Faulknor 12              6) Chimere Ezumah 12              
  2  Harvard Westlake /ss      SS                         3:47.19 
     1) Shea Copeland 09                2) Cami Chapus 12                 
     3) Imani Cook-Gist 09              4) Amy Weissenbach 12             
     5) Rebecca Armstrong 09            6) Alex Florent 9                 
  3  Poly (Lb) /ss          SS                            3:48.76 
     1) Jaylynn Branch 12               2) Kymber Payne 10                
     3) Diamond Thomas 11               4) Hollie Harris 10               
     5) Ratanya Washington 11           6) Ariana Washington 10           
  4  St. Mary's Academy/ss       SS                       3:48.93 
     1) Summer Buckley 10               2) Rachel Tolliver 11             
     3) Sierra Peterson 10              4) Zuri Henderson 09              
     5) Aliyah Hale 9                   6) Ravyn Miller 11                
  5  Piedmont Hills/cc      CC                            3:48.98 
     1) Alexandra Diaz 11               2) Ellisa Bryant 11               
     3) Timarya Baynard 9               4) Bianca Bryant 9                
     5) Sophia Zhou                     6) Stacy Ma 12                    
  6  Edison /ce             CE                            3:50.17 
     1) Tia Edwards 11                  2) Njeri Omawahleh 11             
     3) Nailah Harris-Murillo 11        4) Melese Crozier 10              
     5) Tara Edwards 11                 6) Korey Jones 10                 
  7  Great Oak/ss                SS                       3:50.52 
     1) Ronke Odubela 12                2) Jade Miller 11                 
     3) Martiesha Caines 11             4) Khala Taylor 12                
     5) Hailey Strode 20                6) Erica Norris 10                
  8  Torrey Pines /sd       SD                            3:50.66 
     1) Nikki Larch-Miller 12           2) Taylor Larch-Miller 12         
     3) Aly Carter 12                   4) Taylor Seamans 9               
     5) Julia Wildenthaler 12           6) Kelsey O'Connell 11            
  9  Oaks Christian/ss      SS                            3:51.11 
     1) Sarah Johnson 09                2) Schuyler Moore 09              
     3) Megan Huning 12                 4) Danni Alakija 11               
     5) Asha Culhane 10                 6) Abby King 10                   
 10  Roosevelt, E/Ss           SS                         3:51.14 
     1) Chasity Ducre 10                2) Iris Chijioke 12               
     3) Alcia Armstong 11               4) April Sutton 10                
     5) Leslie Graciano 11              6)                                
 11  El Camino Real /la          LA                       3:53.65 
     1) Peyton Cline 10                 2) Alexis Stewart 12              
     3) Alexandria Stewart 12           4) Rochelle Nadreau 11            
     5) Chynna Council 11               6)                                
 12  Dorsey /la             LA                            3:55.10 
     1) Breanna Clark 12                2) Tyrana Beasley 11              
     3) Tisian Nealy 11                 4) Tigest Nealy 11                
     5) Kaelin Olivera 11               6)                                
 13  Bishop O'Dowd /nc      NC                            3:55.28 
     1) Alison Heywood 9                2) Gabriella Cantrell 10          
     3) Ryan Daniel 11                  4) Bianca Lowe 11                 
     5) Keisha May 11                   6) Navah Evans 9                  
 14  Carlsbad /sd           SD                            3:55.46 
     1) Emily Oetting 11                2) Lauren Lopez 11                
     3) Lilian Lopez 11                 4) Brianna Wood 12                
     5) Shelby Lee 9                    6) Khyla Freeman 10               
 15  La Jolla /sd           SD                            3:55.91 
     1) Jenna Harmeyer 9                2) Vanora Guerard 12              
     3) Karly Zlatic 11                 4) Kelli Hancock 11               
     5) Katie Harmeyer 11               6) Megan Carroll 11               
 16  Miramonte /nc          NC                            3:56.03 
     1) Devon McDonald 12               2) Rebekah Ent 11                 
     3) Tina Romak 11                   4) Kera Deakins 11                
     5) Hannah Li 10                    6) Georgia Roden 9                
 17  Taft /la               LA                            3:56.03 
     1) Beckie Alch 9                   2) Tatiana McCoy 12               
     3) Kaneshia Lee 12                 4) Lexis Lambert 12               
     5) Jessica Grossfeld 11            6) Narges Motamedi 11             
 18  Monte Vista /nc        NC                            3:56.31 
     1) Chloe Winn 10                   2) Nina Rondoni 11                
     3) Mattingly Gebhart 9             4) Amy Ingram 11                  
     5) Sophia Tomei 9                  6)                                
 19  St. Mary's  /nc        NC                            3:56.44 
     1) Zoie Campbell 9                 2) Carly Schulz 10                
     3) Spencer Moore 10                4) Chloe Jenkins 9                
     5) Evelyn Slater 10                6) Alex O'Sullivan                
 20  Leland /cc             CC                            3:56.84 
     1) Lauren Kuechle 12               2) Samantha D'Acchioli 10         
     3) Gio Raffin 9                    4) Eleni Fkiaras 12               
     5) Mary Klajbor 10                 6) Angela Morales 11              
 21  Los Gatos /cc          CC                            3:57.25 
     1) Hannah Chen 10                  2) Greta Wagner 10                
     3) Danielle Katz 11                4) Madeline Fagan 10              
     5) Rachel Staab 11                 6)                                
 22  Davis /sj               SJ                           3:57.28 
     1) Hannah Krovetz 12               2) Laney Teaford 11               
     3) Han-ah Sumner 10                4) Ellie Eaton 11                 
     5) Anna Park 9                     6) Emily Luffburrow 9             
 23  Del Oro /sj            SJ                            3:57.81 
     1) Amy Heyn 10                     2) Dominique Tristant 11          
     3) Sydney Proiette 11              4) Kristen Schumacher 9           
 24  Vacaville /sj          SJ                            3:57.89 
     1) Jordan Guerrero 11              2) Katie Gomez 11                 
     3) Daria Cook 10                   4) Breanna Sewell 10              
     5) Pattriana Perry 10              6)                                
 25  Tulare West/ce      CE                               3:58.63 
     1) Maria Carrillo 12               2) Alexis Verissimo 12            
     3) Cyinna Booker 10                4) Dakota Dockett 11              
     5) Marisa Moraza 12                6) Tieshma Morgan 12              
 26  Centennial /ce         CE                            3:59.61 
     1) Carissa Pope 11                 2) Madison Parks 9                
     3) Shelby Rothberg 11              4) Chloe Carlson 11               
     5) Emme Schoenborn 10              6)                                
 27  Red Bluff /no          NO                            4:06.29 
     1) Lily Brose 11                   2) Joanna Smith-Conrad 11         
     3) Adrienne Hinkston 10            4) Berenice Rivera 11             
     5) Allison Winning 9               6) Alara Hinkston 12              
 28  Lowell /sf             SF                            4:08.87 
     1) Karina Garzon 09                2) Prudence Sax 10                
     3) Robin Yee 10                    4) Mandy Che 12                   
     5) Cecilia Fang 11                 6) Caroline Chan 12               
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
    National:  3:07.40  4/6/1985    Hawthorne, Hawthorne CA                    
                        M Graham48.1 M March47.7 S Kelly46.1 H Thomas44.5 
  State Meet:  3:08.42  6/4/2010    Serra, Gardena                             
                        Olloqui, Lauderdale, Spann, Woods                 
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Chaminade /ss          SS                            3:15.28 
     1) Jared Dunowitz 12               2) Isaiah Bernard 11              
     3) Elijah Dunston 11               4) Terrell Newby 11               
  2  Vista Murrieta/ss           SS                       3:15.95 
     1) Kyle Garner 11                  2) Deandre Brooks 11              
     3) Larry Parish 12                 4) Kevin Gonzalez 12              
     5) Oji Grigsby 12                  6) Tyler Dain 11                  
  3  Rio Mesa /ss           SS                            3:16.37 
     1) Darion Zimmerman 12             2) Cameron Roach 12               
     3) Anthony Teart 11                4) Blake Selig 12                 
     5) Drew Weisenberger 11            6) David Thompson 09              
  4  Serra /ss              SS                            3:17.05 
     1) Randall Bennette 11             2) Ronny Hall 10                  
     3) Adoree Jackson 10               4) Darrell Fuery 11               
     5) Lloyd Siscard 11                6) Reuben Guy 11                  
  5  Dorsey /la             LA                            3:17.21 
     1) Jermale Jefferson 10            2) Daniel Lawson 10               
     3) Brandon James 10                4) Rashard Clark 12               
     5) Te'von Mitchell 12              6) Lee Lawson 11                  
  6  St. John Bosco/ss      SS                            3:17.75 
     1) Bryce Treggs 12                 2) Lenneir Keyes-Clark 12         
     3) Jordan Pitts 10                 4) Michael Rogers 12              
     5) Tyus Lopez 12                   6) Sabastian Cruz 12              
  7  Carson /la             LA                            3:18.01 
     1) Kymoni Bellamy 12               2) Eli'sha Toler 12               
     3) Lorne Abby 12                   4) Jaccari Marshall 12            
     5) Mackenzie Rickman 11            6) Tywon White 12                 
  8  Amador Valley /nc      NC                            3:18.91 
     1) Jaime Vickroy                   2) Scott Olivera                  
     3) Brandon Kan                     4) Anoop Gala                     
     5) TJ Tamura 10                    6) Soroush Aboutalebi             
  9  James Logan /nc        NC                            3:18.92 
     1) Willie Latin 12                 2) Rufus Wollo 10                 
     3) Amaris Clay                     4) Jeffery Prothro 11             
     5) Talat Aleem 12                  6) Kareem Dupree 10               
 10  Poway /sd              SD                            3:19.04 
     1) Sam Ozenbaugh 11                2) Derek Babiash 11               
     3) Chris Tansey 12                 4) Evan Gray 12                   
     5) Chris French 11                 6) Eric Hayen 12                  
 11  El Camino /sd          SD                            3:19.44 
     1) Corey Bogans 11                 2) Brandon Washington 11          
     3) Isiah Jackson 12                4) Dylan McCloskey 12             
     5) LeRon Cooks 12                  6) Max McCloskey 9                
 12  Taft /la               LA                            3:19.66 
     1) Zack Stern 12                   2) Dejaun Butler 12               
     3) Venzel Rucker 12                4) Anthony Fowler 12              
     5) Milton Arguello 11              6) Patrick Wells 12               
 13  Del Oro /sj            SJ                            3:19.71 
     1) Casey Wheeler 12                2) Blake Covey 12                 
     3) Johnathon Tuttle 10             4) Austin Smith 10                
 14  El Capitan /sd         SD                            3:19.90 
     1) Nestor Ramirez 12               2) Kris Duperron 12               
     3) Ryan Maize 12                   4) Bobby Myers 12                 
     5) Chad Smith 12                   6) Nick Draimmissi 11             
 15  Edison /ce             CE                            3:20.63 
     1) Vadal McDonald 12               2) Terrell Green 12               
     3) Kevin Nutt 10                   4) Sidney Ezenwugo 9              
     5) Chris Allison 9                 6) Sean Ezenwugo 9                
 16  San Leandro /nc        NC                            3:20.83 
     1) Jermaine Berry 12               2) Javon Tillman 12               
     3) Stephen Greer 12                4) Christian Carter 11            
     5) Robert Aleto 11                 6) Andre McBride 12               
 17  Deer Valley                                          3:21.10 
     1) Isaiah Reed 12                  2) Shawn Simms 12                 
     3) LaValle Hamlin 11               4) Tajae Smith White 11           
     5) Deonta Johnson 11               6) Adonis Johnson 10              
 18  Buchanan /ce           CE                            3:21.11 
     1) Hunter Sasso 11                 2) Tyler Wonnell 12               
     3) Karunveer Chohan 11             4) Makynzee Balucas 12            
     5) Jacob Williams 10               6) Carlos Rios 10                 
 19  Palo Alto /cc          CC                            3:21.16 
     1) Morris Gates-Mouton 12          2) Nikolai Solgaard 12            
     3) Jonathan Alee 11                4) Nick Sullivan 10               
     5) Michael Johnson 11              6) Victor Du 11                   
 20  San Lorenzo Vl/cc      CC                            3:21.41 
     1) Jonny Cooper 12                 2) Lucas Sinnott 11               
     3) Billy Mullins 11                4) Cody Johnson 11                
     5) Sid Chi 11                      6) Landis MacMillan 12            
 21  Vacaville /sj          SJ                            3:21.52 
     1) Mykal Walker 9                  2) Demetrious Ward 9              
     3) David Mewborn 10                4) Daniel Mewborn 10              
     5) Tanner Mahoney 12               6) Ime Edokpayi 12                
 22  Clovis /ce             CE                            3:21.86 
     1) Patrick Walker 12               2) Jason Black 11                 
     3) Greg Porter 10                  4) Connor Morello 9               
     5) James Gilmore 11                6) Jesus Castneda 11              
 23  Rocklin /sj            SJ                            3:22.86 
     1) Marvin Gardner 12               2) Ryan Jones 12                  
     3) Leandro Praseli 12              4) Alex Devereux 12               
     5) Teddy Flanagan 12               6) Jon Thomits 11                 
 24  Overfelt /cc           CC                            3:23.88 
     1) Salvador Zarate 12              2) Ricardo Romero 9               
     3) Eric Morales 12                 4) Geoffrey Westerfield 12        
 25  Pleasant Vlly/no       NO                            3:27.97 
     1) Brad Cox 11                     2) Daniel Celis 10                
     3) Sam Castillo 12                 4) Koll Roberts 11                
     5) Ryan Troudy 11                  6)                                
 26  Lowell /sf             SF                            3:31.90 
     1) Nick Balestrieri 12             2) Adan Marrufo 11                
     3) Max Niehaus 11                  4) Noah Stier 12                  
     5) John Hogan 10                   6) Samuel Wang 12                 
 
Event 21  Girls High Jump Prelims
===============================================================================
    National:   6-04  4/25/2009   Toni Young, Del City OK                      
  State Meet:   6-02  6/1/1985    Latrese Johnson, Clovis                      
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Danielle Bryan                12 El Camino/sd        5-08.00 
  2  Alex Florent                   9 Harv-Wst/ss         5-07.00 
  3  Raegan Nizdil                 11 Rio Mesa/ss         5-07.00 
  4  Michellie McDonald-O'Brien    12 St Ignts/cc         5-07.00 
  5  Sarah Hill                    12 Bak. Chr./ce        5-06.50 
  6  Lawre'll Dobbins              12 Foothill/sj         5-05.00 
  7  Kealin Davis                  10 Wilson/LB/ss        5-05.00 
  8  Madeline Fagan                10 Los Gatos/cc        5-05.00 
  9  Morgan Bertsch                10 Santa Rsa/nc        5-05.00 
 10  Leah Carter                   11 Rocklin/sj          5-05.00 
 11  Claire Kieffer-Wright         10 S Pasadena          5-05.00 
 12  Taylor Saline                 10 Luth. (Or.) /ss     5-05.00 
 13  Becky Collier                 11 Woodcrest Ch        5-05.00 
 14  Erinn Beattie                  9 Buena /ss           5-05.00 
 15  Angelyn Caldwell              12 Thsnd Oak/ss        5-05.00 
 16  Kendall Gustafson             11 Palisades/la        5-04.00 
 17  Rachel Reichenbach            10 Foothill/nc         5-04.00 
 18  Katie Reeves                  11 El Diamante         5-03.00 
 19  Tiffany Tate                  12 Poway/sd            5-03.00 
 20  Mariah Slack                  11 Vista/sd            5-03.00 
 21  Nikki Miyashita               12 Aptos/cc            5-03.00 
 22  Hadley Swanson                11 Campolndo/nc        5-03.00 
 23  Taylor Getty                  11 Lincoln, Stoc/sj    5-03.00 
 24  Asia Chesley                  10 Stockdale/ce        5-03.00 
 25  Zoey Millington               10 Heritage            5-03.00 
 26  Ray'ven Sanders                9 Oakld Tch/ok        5-02.00 
 27  Julia Miranda                 11 Foothill/no         5-01.00 
 28  Dashawn Franks                10 Palisades/la        5-00.00 
 
Event 22  Girls Pole Vault Prelims
===============================================================================
    National:  14-01  6/2/2007    Tori Anthony, Castilleja CA                  
  State Meet:  14-01  6/2/2007    Tori Anthony, Castilleja                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Victoria Rische               12 Foothill/ss        12-11.00 
  2  McKenzie Johnson              12 Clairmont/sd       12-08.00 
  3  Kaitlyn Merritt                9 S Margrta/ss       12-08.00 
  4  Cimran Virdi                  12 Las Lomas/nc       12-05.00 
  5  Megan Gemar                   12 Las Lomas/nc       12-05.00 
  6  Rachel Bolton                 12 Homestead/cc       12-04.00 
  7  Taylore Jaques                10 Presnttn/ cc       12-00.00 
  8  Megan Benham                  12 St. Francis (Mou   12-00.00 
  9  Siobhan Anderson              12 Mra Crlo/nc        11-11.00 
 10  Ariel Cheng                   11 Msn Sn Js/nc       11-11.00 
 11  Casey Campos                  10 Clvs East/ce       11-08.00 
 12  Mechelle Negrete              12 Steele Canyon/sd   11-08.00 
 13  Mimi Lian                     11 Rncho Brn/sd       11-08.00 
 14  Kaitlin McCallum              12 LJ Cntry/sd        11-08.00 
 15  Karen Snapper                 12 Edison(HB)ss       11-08.00 
 16  Sydney Blakeley               12 Ponderosa/sj       11-08.00 
 17  Sara Greene                   12 Mater Dei/ss       11-08.00 
 18  Gardenia Centanaro            11 Roos. Eleanor      11-08.00 
 19  Greta Wagner                  10 Los Gatos/cc       11-08.00 
 20  Nicole Falkenstein            12 Buchanan/ce        11-08.00 
 21  Melissa Maneatis               9 Del Oro/sj         11-05.00 
 22  Shelby Crider                 11 Placer/sj          11-02.00 
 23  Beth Rossi                    10 Clovis North       10-11.00 
 24  Jamie Greenberg               12 Palisades/la       10-06.00 
 25  Kayla Vasquez                 12 West Vlly/no       10-06.00 
 26  Janelle Jaegel                11 Mt. Shast/no        9-00.00 
 
Event 23  Girls Long Jump Prelims
===============================================================================
    National:  22-01.75  5/24/1976   Kathy McMillan, Raeford NC                
  State Meet:  22-00.50  6/19/1993   Marion Jones, Thousand Oaks               
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jasmine Gibbs                 12 El Camino/sd       19-06.25 
  2  Margaux Jones                  9 Redlands /ss       19-04.50 
  3  Alexis Faulknor               12 Serra/ss           18-11.50 
  4  Shea Taylor                   12 Grace Davis        18-09.50 
  5  Mikaela Smith                  9 Clovis North       18-08.50 
  6  Mackenzie Arnold               9 River Valley       18-08.50 
  7  Mishe Scott                   12 El Camino/sd       18-08.50 
  8  Jasmine Guinn                 12 Berkeley/nc        18-08.00 
  9  Tamika Brazzel                12 El Camino/sd       18-06.00 
 10  Jamara Scott                  12 Golden Valley      18-06.00 
 11  Micha Auzenne                 11 St. Francis (Mou   18-05.50 
 12  Kristin Sato                  12 Valley Christian   18-05.50 
 13  Tiffini Stone                 12 Canyon-CC/ss       18-04.25 
 14  Phoenisha Schuhmeier          12 Mont. Trail        18-03.50 
 15  Traci Hicks                   12 Poly (Lb)/Ss       18-03.25 
 16  Ashley Black                  12 Clvs East/ce       18-03.00 
 17  Ronny Wright                  12 Coalinga /ce       18-03.00 
 18  Cydney Leath                  12 Mt Plsnt/cc        18-03.00 
 19  Hadley Swanson                11 Campolndo/nc       18-03.00 
 20  Ashlie Curenton               12 Silverado/ss       18-02.75 
 21  Kendal Nielsen                12 Bear Rvr/sj        18-02.50 
 22  Jannell Hadnot                11 Tokay/sj           18-02.00 
 23  Kierra Miller                 12 Carson/la          18-02.00 
 24  Kendall Gustafson             11 Palisades/la       18-00.00 
 25  Brooke Whitburn               11 Pleasnt V/No       18-00.00 
 26  Melanie Speech                12 Lowell/sf          17-10.50 
 27  Devon McDonald                12 Miramonte/nc       17-09.00 
 28  Rachel Reichenbach            10 Foothill/nc        17-08.75 
 29  Naomi Orisarayi                9 El Camino Re       17-05.50 
 30  Kanukai Chigamba              10 Oakld Tch/ok       16-00.00 
 
Event 24  Girls Triple Jump Prelims
===============================================================================
    National:  44-02.25  5/11/2001   Ychlindria Spears, Lubing TX              
  State Meet:  44-00.50  5/31/1991   Juliana Yendork, Walnut                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Sasha Wallace                 11 Hly Nms/nc         42-03.25 
  2  Tamika Brazzel                12 El Camino/sd       40-02.50 
  3  Jannell Hadnot                11 Tokay/sj           39-08.25 
  4  Kendal Nielsen                12 Bear Rvr/sj        39-04.50 
  5  Jazzelena Black               12 Pacifica(OX)       39-03.00 
  6  Kiare Tanner                  11 Stockdale/ce       39-01.50 
  7  Nia Vance                      9 Vacaville/sj       39-00.00 
  8  Cydney Leath                  12 Mt Plsnt/cc        38-11.50 
  9  Rachel Tolliver               11 St. Mary's Acad.   38-06.25 
 10  Brenna Barker                 11 Dana Hlls/ss       38-05.50 
 11  Dominique Wheatley            10 Bonita/ss          38-04.00 
 12  Monique Van                   11 Steele Canyon/sd   38-01.50 
 13  Rebecka Miranda               11 Cabrillo/ ss       38-00.25 
 14  Jamara Scott                  12 Golden Valley      37-10.50 
 15  Catherine Li                  12 Los Altos/cc       37-09.50 
 16  Vanora Guerard                12 La Jolla/sd        37-07.50 
 17  Taylor Craft                  11 Newark M/Nc        37-01.50 
 18  Kortni Smyers-Jones           11 San Lndro/nc       37-01.00 
 19  Ashley Anderson               10 Narbonne /la       37-00.00 
 20  Marisa Kwiatkowski            10 Wilcox/cc          37-00.00 
 21  Jasmine Rodriguez             11 Hly Nms/nc         36-11.75 
 22  Kierra Miller                 12 Carson/la          36-10.00 
 23  Brooke Whitburn               11 Pleasnt V/No       36-09.00 
 24  Kaneshia Lee                  12 Taft/la            36-03.50 
 25  Michelle Cai                  12 Lincoln/sf         34-07.50 
 
Event 25  Girls Shot Put Prelims
===============================================================================
    National:  54-10.75  5/9/2003    Michelle Carter, Red Oak TX               
  State Meet:     53-08  6/6/2009    Kristin Heaston, Ygnacio Valley           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Tanya Sapa                    11 La Sierra/ss       46-09.50 
  2  Stamaita Scarvelis            10 Dos Puebl/ss       46-04.75 
  3  Nia Britt                      9 Alemany/ss         44-11.00 
  4  Nwanneka (Nikki) Okwelogu     11 Clovis W/Ce        44-07.00 
  5  Jakayla Daniels               12 El Camino/sd       43-02.00 
  6  Destiny Parker                10 Summit             42-06.00 
  7  Mandy Coleman                 10 McNair             42-05.75 
  8  Urina Harrell                 12 Serra/ss           41-11.75 
  9  Lara Lewis                    12 Clovis W/Ce        41-11.00 
 10  Allison Ryan                  12 Ponderosa/sj       41-10.75 
 11  Cathy Cai                     12 Lincoln/sf         41-08.25 
 12  Madison Jacobs                11 A. Grande/ss       41-06.75 
 13  Jackie Ramos                  12 Golden Valley      41-03.75 
 14  Lovina Akauola                12 Vallejo/sj         40-11.25 
 15  Breana Jemison                12 Carlsbad/sd        40-10.25 
 16  Morgan Laney                  12 Dl Nrte/nc         40-02.00 
 17  Sabrina Mendoza               11 Mills/cc           40-00.75 
 18  Sarina Sandoval               12 Gilroy/cc          40-00.50 
 19  Rachel Alesi                  12 Christian/sd       39-11.75 
 20  Morgan Jones                   9 James Logan        39-08.00 
 21  Tyhana Cooper                 11 Sacred Ht.CC       39-06.25 
 22  Megan Rector                  12 Red Bluff/no       38-11.75 
 23  Jazzmine Ecker                11 Hayward/nc         37-02.00 
 24  Mariela Chavez                11 Reseda/la          36-08.00 
 25  Milika Funaki                 12 Hayward/nc         36-08.00 
 26  Talei Tongafoa                12 Washingtn/la       36-03.25 
 27  Elenoa Taulaki                10 Poly/la            36-02.50 
 28  Janaa Evans                   11 Skyline/ok         35-09.00 
 
Event 26  Girls Discus Throw Prelims
===============================================================================
    National:  190-03  5/9/2009    Anna Jelmini, Shafter CA                    
  State Meet:  186-09  6/6/2009    Anna Jelmini, Shafter                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Lissette Mendivil             12 Redwood/ce           155-05 
  2  Madison Jacobs                11 A. Grande/ss         150-01 
  3  Rachel Alesi                  12 Christian/sd         149-02 
  4  Breana Jemison                12 Carlsbad/sd          148-11 
  5  Jakayla Daniels               12 El Camino/sd         145-09 
  6  Praise Adesida                12 Alhambra /nc         141-00 
  7  Amarie Bremel                 11 Kingsburg/ce         139-00 
  8  Kara Caskey                   12 Mater Dei/ss         138-08 
  9  Nwanneka (Nikki) Okwelogu     11 Clovis W/Ce          138-04 
 10  Kendall Mader                  9 Newbury Park         137-10 
 11  Breanna Standifer             11 Elsinore /ss         136-10 
 12  Destiny Talalemotu            11 Millikan/ss          135-10 
 13  Kathleen Durand               11 Mra Crlo/nc          132-01 
 14  Brielle Rowe                  12 MountainV/cc         131-04 
 15  Monique Newton                10 Cordova/sj           131-01 
 16  Brianna Cueva                 11 Watsonvll/cc         128-05 
 17  Lovina Akauola                12 Vallejo/sj           126-10 
 18  Anya Tonga                    11 Sequoia/cc           126-00 
 19  Kayla O'Brine                 10 St Frncs/sj          125-04 
 20  Jaylyn Allston                11 Lincoln/sf           122-00 
 21  Tara Park                     11 Amador Va/nc         117-01 
 22  Monica Acton                  12 Amador Va/nc         114-07 
 23  Megan Rector                  12 Red Bluff/no         111-09 
 
Event 27  Boys High Jump Prelims
===============================================================================
    National:  7-05.75  4/22/2009   James White, Grandville MD                 
  State Meet:  7-03.25  6/2/1979    Lee Balkin, Glendale                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Crampton Cody                 12 Canyon-An/ss        6-10.25 
  2  Noel Frazier                  12 Calfrnia/nc         6-09.00 
  3  Manuel Hernandez              12 Oakdale/sj          6-09.00 
  4  Evan Eggenberg                12 Stockdale/ce        6-08.00 
  5  Darius Armstead               11 Mt Whtny/ce         6-07.00 
  6  Stephen Dorsey                12 Monterey/cc         6-07.00 
  7  Miles Poullard                12 Colony /ss          6-07.00 
  8  Dion Shattuck                 10 Santa Crz/cc        6-07.00 
  9  Spencer Curtis                12 Sweetwtr/sd         6-07.00 
 10  Londeen McCovery              12 Cosumnes Oaks       6-07.00 
 11  Jakell Randle                 12 Mira Monet          6-07.00 
 12  Taylor Smith                  11 Buchanan/ce         6-07.00 
 13  Clifford Obodo                12 Heritage            6-06.00 
 14  Malik Johnson                 12 El Camino Re        6-06.00 
 15  Kaden Culp                    10 Yreka/no            6-05.00 
 16  Montez Washington             12 El Camino/sd        6-05.00 
 17  Sam Hartinger                 12 San Psqul/sd        6-05.00 
 18  Daniel Yeager                 11 Los Altos/cc        6-05.00 
 19  Brandon Greene                12 Bnta Vsta/sd        6-05.00 
 20  Adam Aguirre                  12 Cantwell /ss        6-05.00 
 21  Vincent Calhoun               10 Poly (Lb)/Ss        6-05.00 
 22  Spencer Blanks                12 Clvs East/ce        6-05.00 
 23  Jacob Anthony                 12 Sanger/ce           6-05.00 
 24  Sage Stone                    11 M Viejo/ss          6-05.00 
 25  LJ Moore                      11 Central/ce          6-05.00 
 26  Gyle Becker                   12 Bullard/ce          6-05.00 
 27  Johnny Moore                  12 Independn/cc        6-05.00 
 28  Ross Stribbling               12 Dorsey/la           6-04.00 
 29  Matt Tyler                    11 Granada/nc          6-04.00 
 30  Marcus Stamps                 11 Jefferson/la        6-04.00 
 31  Brian Graber                   9 Granite B/Sj        6-03.00 
 32  Stanley Chen                  11 Galileo/sf          6-03.00 
 33  Ruthvik Sunil-Kumar           10 American/nc         6-02.00 
 34  Brian Pfaff                   11 Campolndo/nc        6-02.00 
 
Event 28  Boys Pole Vault Prelims
===============================================================================
    National:  18-02.25  5/14/1999   Eric Eshbach, Orangefield TX              
  State Meet:     17-03  5/31/2008   Nico Weiler, Los Gatos                    
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Marc Toney                    11 St. Francis (Mou   15-09.00 
  2  Connor Stark                  12 Oak Park/ss        15-09.00 
  3  Ryan Zacchilli                12 Rncho Brn/sd       15-09.00 
  4  Luigi Colella                 10 Westlake /ss       15-09.00 
  5  Peter Chapman                 12 Murrieta/ss        15-09.00 
  6  Kyser Anderson                12 Clovis W/Ce        15-09.00 
  7  Patrick Hughes                12 Los Gatos/cc       15-06.00 
  8  Oliver Delgado                12 Rncho Brn/sd       15-03.00 
  9  Brad Beekman                  11 Clvs East/ce       15-03.00 
 10  Ben Gaylord                   11 Harv-Wst/ss        15-03.00 
 11  Philippe Ueng                 12 Tmpl Cty/ss        15-03.00 
 12  Conner Rouse                  12 Vista/sd           15-03.00 
 13  Reed White                    12 Vacaville/sj       15-03.00 
 14  Steven Pust                   12 Gldn Vlly/sj       15-03.00 
 15  Colin Barber                  12 San Ramon/nc       15-00.00 
 16  Noah Julyk                    12 Las Lomas/nc       15-00.00 
 17  Jacob Ruiz                    12 Clvs East/ce       14-09.00 
 18  Austin Decker                 12 N. Mntry/cc        14-06.00 
 19  Adam Thomas                   11 Benicia/sj         14-06.00 
 20  Martin Lopez                  12 Grant/la           14-00.00 
 21  Kevin Tuckness                12 San Ramon/nc       14-00.00 
 22  Andy Nadig                    12 Etna /no           13-09.00 
 23  Andres Del Valle              12 Campolndo/nc       13-06.00 
 
Event 29  Boys Long Jump Prelims
===============================================================================
    National:  26-04.75  6/3/1989    James Stallworth, Tulare CA               
  State Meet:  26-04.75  6/3/1989    James Stallworth, Tulare                  
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Nathaniel Moore               10 B. O'Dowd/Nc       24-07.75 
  2  Chevy King                    12 Castle Pk/sd       24-06.00 
  3  Hakeem Fairweather            12 Warren /ss         23-08.00 
  4  Shawn Simms                   12 Deer Valley        23-06.50 
  5  Joey Souza                     9 Kingsburg/ce       23-06.25 
  6  Walter Jones                  11 Redlands /ss       23-06.25 
  7  Adoree Jackson                10 Serra/ss           23-06.00 
  8  Saladin Nasser                11 Sweetwtr/sd        23-05.50 
  9  Justin Schneider              12 El Toro /ss        23-02.50 
 10  Isiah Jackson                 12 El Camino/sd       23-02.25 
 11  Damariay Drew                 12 Livermore/nc       23-01.25 
 12  Karsten Wethington            10 James Logan        23-01.00 
 13  Devin Wieker                  12 Foothill/nc        23-00.25 
 14  Chris Bernal                  12 Fallbrook/sd       23-00.00 
 15  Jordan Monteiro-Williams      12 McClatchy/sj       22-10.25 
 16  Brycen Poarch                 11 Casa Grnd/nc       22-09.50 
 17  Miles Poullard                12 Colony /ss         22-09.00 
 18  Adeeb Nasir                   12 Hayward/nc         22-08.75 
 19  Connor Barla                  12 Golden Sierra      22-08.75 
 20  Willie Alexander              12 Central            22-08.50 
 21  Alexander Simpson             11 Univers C/Sd       22-07.50 
 22  Adam Ruggiero                 12 Desert Ch-La       22-07.00 
 23  Blake Glasgow                 12 Poly (Lb)/Ss       22-06.75 
 24  Marcus Rose                   11 Clovis North       22-06.75 
 25  Klyvens Delunay               12 Clremnt/ss         22-06.50 
 26  Isaiah Brown                  12 Fairfield/sj       22-04.00 
 27  Joshua Taylor                 11 Franklin /la       22-03.00 
 28  Marcus Eggleston              12 Dorsey/la          22-03.00 
 29  Tyler Halverson               12 Foothill/no        22-01.50 
 30  Marcus Washington             11 Palma/cc           21-07.25 
 31  Thomas Cheval                 11 Birmghm/la         21-05.00 
 32  Tyree Marzetta                10 Lincoln/sf         21-03.00 
 33  Matthew Wong                  11 Archbishop Mitty   21-03.00 
 34  Jireal Hipol                  12 Mt Plsnt/cc        21-02.50 
 
Event 30  Boys Triple Jump Prelims
===============================================================================
    National:  52-10.50  5/6/1980    Charles Mayfield, Muir, Pasadena CA       
  State Meet:  52-05.75  6/6/1986    Marcus Hooks, Lakewood                    
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Klyvens Delunay               12 Clremnt/ss         49-06.75 
  2  Willie Alexander              12 Central            49-02.75 
  3  Scotty Newton                 10 Bakrsfld/ce        49-00.00 
  4  Tim White                     12 Hart/ss            48-01.50 
  5  Deon Pinder                   12 M West/sj          47-11.25 
  6  Jeffery Prothro               11 James Logan        47-10.75 
  7  David Booker                  11 Tulare Wt/ce       47-05.75 
  8  Chris Bernal                  12 Fallbrook/sd       47-05.50 
  9  Matt Bowen                    10 Buchanan/ce        47-05.25 
 10  Basil Okoroike                12 Rio Amer/ sj       47-04.50 
 11  Donte McDaniel                11 Selma/ce           47-04.50 
 12  Darius Armstead               11 Mt Whtny/ce        47-04.25 
 13  Anthony Applequist            11 Burr(Rid)/ss       47-02.25 
 14  Walter Jones                  11 Redlands /ss       47-01.75 
 15  Karsten Wethington            10 James Logan        47-00.50 
 16  Ricky Carrigan                12 Cabrillo(LB)       46-10.25 
 17  Sam Hartinger                 12 San Psqul/sd       46-09.50 
 18  Jonathan Perez                12 Galt/ sj           46-08.50 
 19  Ricky Strehlow                12 Wilcox/cc          46-07.50 
 20  Craig Mauldin                 12 Murrieta Mesa      46-07.00 
 21  Jaelen Spencer                11 Sultana/ss         46-06.25 
 22  Chase Dariso                  12 Oceanside/sd       45-10.25 
 23  Josh Jenkins                  12 DeLaSalle/nc       45-09.75 
 24  Jack Champion                 12 Washngtn/nc        45-07.50 
 25  Matthew Wong                  11 Archbishop Mitty   45-06.50 
 26  Jerrod Moton                  12 Carson/la          45-05.50 
 27  De'Andre Miller               12 Los Angls/la       45-00.50 
 28  Dion Shattuck                 10 Santa Crz/cc       44-08.50 
 29  Marcus Eggleston              12 Dorsey/la          44-06.00 
 30  Marcus Simmons                10 West Vlly/no       43-05.25 
 31  Alex Dodon                    11 I.S. Acm./sf       42-11.00 
 
Event 31  Boys Shot Put Prelims
===============================================================================
    National:     77-00  5/5/1979    Michael Carter, Jefferson, Dallas TX      
  State Meet:  74-04.75  6/2/1990    Brent Noon, Fallbrook                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Garrett Weinreich             12 A. Grande/ss       61-08.00 
  2  Ethan Cochran                 12 Nwpt Hrbt/ss       61-07.25 
  3  Ryan Donnahoe                 12 Gridley/no         60-08.75 
  4  Nick Ponzio                   11 Great Oak          60-02.00 
  5  Nick Bultman                  12 West Ranch /ss     59-10.50 
  6  Jayson Kovar                  12 Burr(Rid)/ss       59-04.75 
  7  Amir Patterson                10 Crespi/ss          59-00.00 
  8  Connor Einck                  12 Servite/ss         58-06.50 
  9  Ryan Hunter-Simms             12 San Grgn/ss        58-04.50 
 10  Matthew Esparza               11 Amador Va/nc       58-00.00 
 11  Marty Taylor                  11 Nwpt Hrbt/ss       57-09.00 
 12  Stephen Leach                 12 Carmel/ cc         57-09.00 
 13  Jonathan Beering              11 J Serra/cc         56-09.50 
 14  Corey Whitaker                   Vis. Murrieta      56-05.00 
 15  Luke Longinotti               12 J Serra/cc         55-10.25 
 16  T.J. Brassil                  12 DeLaSalle/nc       55-09.00 
 17  Michael Coe                   12 Carlsbad/sd        55-07.50 
 18  Austin White                  11 Jesuit/sj          55-06.00 
 19  Javier Contreras              12 Madera/ce          53-09.75 
 20  Austin Hooper                 11 DeLaSalle/nc       53-04.50 
 21  Bobby Keenan                  12 Rio Amer/ sj       53-04.00 
 22  Kenny Coleman                 12 Woodland/sj        53-02.00 
 23  Kevin Palma                   11 Mission Oak        52-10.50 
 24  Zach Rosales                  12 Selma/ce           52-04.00 
 25  Gavin Quigley                 11 St Agstn/sd        51-06.75 
 26  Christopher Street Jr.        12 Hamilton/la        51-04.25 
 27  Billy Hamilton                12 El Capitn/sd       50-02.00 
 28  Jeremiah Allison              12 Dorsey/la          49-11.25 
 29  John Taufehema                12 Birmghm/la         49-10.50 
 30  Nolan Nagle                   11 Cdnl Nwmn/nc       49-03.00 
 31  Jerry Johnson                 10 Lincoln/sf         47-09.00 
 
Event 32  Boys Discus Throw Prelims
===============================================================================
    National:  236-06  4/26/2009   Mason Finley (Buena Vista, CO), Buena Vista 
  State Meet:  213-07  6/2/2006    Bo Taylor, Newport Harbor                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ethan Cochran                 12 Nwpt Hrbt/ss         197-10 
  2  Jayson Kovar                  12 Burr(Rid)/ss         190-09 
  3  Quaid Vuncannon               12 San Clmnt/ss         184-05 
  4  Brenden Song                  11 West Hlls/sd         180-10 
  5  Garrett Weinreich             12 A. Grande/ss         179-11 
  6  Steve Michaelsen              12 Nwpt Hrbt/ss         177-09 
  7  Sapule Ta'amilo               12 Vis. Murrieta        174-08 
  8  Brian Hamilton                12 Stagg/sj             174-06 
  9  Brandon Berguia               12 A. Grande/ss         174-04 
 10  Matthew Bender                12 Shafter/ce           173-04 
 11  Ryan Hunter-Simms             12 San Grgn/ss          171-11 
 12  Matthew Esparza               11 Amador Va/nc         170-05 
 13  Cody Bickham                  12 St. Francis (Mou     168-07 
 14  Drew Domres                   12 Mt Whtny/ce          168-04 
 15  Aldo Guzman                   12 Livingstn/sj         168-01 
 16  Curtis Bleasdale              12 Vacaville/sj         167-06 
 17  Kevin Sundberg                11 Fowler /ce           164-10 
 18  Kyle Thacker                  12 Heritage             163-02 
 19  Nick DeSoto                   12 Rnch Ctt/nc          162-07 
 20  Collin Luu                    12 Lincoln/sf           162-01 
 21  Eddie Medrano                 12 Mater Dei SD         159-10 
 22  Dotun Ogundeji                10 Madison /sd          159-08 
 23  Alex Rich                     12 Washngtn/nc          158-10 
 24  Ryan Kennedy                  12 Yreka/no             154-08 
 25  Joseph Ilaoa                  10 Homestead/cc         153-05 
 26  Ken Hampel                    12 MountainV/cc         152-09 



Event 17  Girls 3200 Meter Run
===============================================================================
    National:  9:48.59  5/24/1996   Kim Mortensen, Thousand Oaks CA            
  State Meet:  9:52.13  5/31/2008   Jordan Hasay, Mission College Prep         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Baxter                  10 Simi Vlly/ss       10:08.71 
  2  Laura Hollander               12 Marina/ss          10:17.28 
  3  Anna Maxwell                  10 S Lrnz V/Cc        10:21.04 
  4  Xochitl Navarrete             12 Colony /ss         10:26.84 
  5  Adeline Zerrenner             10 Dos Puebl/ss       10:28.01 
  6  Carrie Verdon                 12 Campolndo/nc       10:30.76 
  7  Paige Tennison                11 Nwpt Hrbt/ss       10:31.15 
  8  Karis Frankian                12 Saugus /ss         10:31.44 
  9  C. Hoffman                    12 S.L. Obsp/ss       10:31.73 
 10  Julia Maxwell                 10 Branson/ nc        10:32.81 
 11  Rachel Bush                   12 Redondo /ss        10:33.92 
 12  Adriana Olivas                12 Cent.-Cor/ss       10:34.73 
 13  Vanessa Estrada               11 S Bnto/cc          10:35.67 
 14  Emma Abrahamson               10 La Costa/sd        10:36.70 
 15  Hagen Reedy                   11 Buchanan/ce        10:37.16 
 16  Danica Wyson                  12 Aliso Ngl/ss       10:39.99 
 17  Jena Pianin                   11 Amador Va/nc       10:40.21 
 18  Madeleine Ankhelyi            11 Vista d. Lago      10:40.54 
 19  Mariel Mendoza                12 North Jw/Ss        10:41.07 
 20  Shanoah Souza                 12 La Costa/sd        10:42.13 
 21  Vanessa Fraser                11 Scotts V/ cc       10:43.73 
 22  Ashlyn Dadkhah                12 Torrey Pn/sd       10:49.22 
 23  Mackenzie Mills               11 Vintage/sj         10:50.27 
 24  Karlie Garcia                 11 Oakmont/sj         10:53.33 
 25  Leigh Moffett                 10 Clovis North       10:56.75 
 26  Diribe Abdo                    9 Berkeley/nc        10:57.10 
 27  Yesenia Silva                 11 Exeter/ce          11:16.79 
 28  Hannah Dorman                 11 West Vlly/no       11:21.38 
 29  Marrisa Williams               9 Palisades/la       11:22.08 
 30  Evelyn Gonzalez               12 San Pedro/la       11:23.25 
 31  Lorena Garcia                 11 San Pedro/la       11:24.18 
 
Event 18  Boys 3200 Meter Run
===============================================================================
    National:  8:34.23  5/31/2008   German Fernandez, Riverbank CA             
  State Meet:  8:34.23  5/31/2008   German Fernandez, Riverbank                
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Danny Martinez                12 St. John Bos        9:04.25 
  2  Omar Caro                     11 Norte Vista         9:05.87 
  3  Jonah Diaz                    12 Palos Verdes        9:05.95 
  4  Daniel De La Torre            11 La Salle/ss         9:06.13 
  5  Darren Fahy                   12 La Costa/sd         9:06.30 
  6  Bryan Guijarro                12 Knight/ss           9:06.42 
  7  Sergio Gonzalez               12 Arcadia/ss          9:06.88 
  8  Eric Causey                   12 La Costa/sd         9:07.99 
  9  Kevin Durham                  12 El Toro /ss         9:08.15 
 10  Kevin Bishop                  12 MontaVst/ cc        9:09.57 
 11  Christian Freeman             11 Carlsbad/sd         9:11.52 
 12  Blake Haney                   10 Stockdale/ce        9:12.18 
 13  Cameron Miller                12 Stockdale/ce        9:12.30 
 14  Yohaness Estifanos            11 Milpitas/cc         9:14.66 
 15  Luis Luna                     12 Piner/nc            9:16.97 
 16  Josh Orosco                   12 Buchanan/ce         9:17.15 
 17  William Reyes                 12 Mont. Trail         9:19.77 
 18  John Lawson                   11 Drake /nc           9:20.74 
 19  Thomas Joyce                  12 Campolndo/nc        9:22.59 
 20  Trent Brendel                 11 Granite B/Sj        9:23.98 
 21  Nick Hicks                    12 S Lrnz V/Cc         9:24.28 
 22  Tyler Mercado                 12 Del Campo/sj        9:25.30 
 23  Alex Conner                   12 Sonoma Vl/nc        9:25.42 
 24  Tony Meredith                 12 Foothill/no         9:27.47 
 25  Grant Stromberg               12 Palisades/la        9:28.03 
 26  Matthew Hammer                12 Palisades/la        9:34.08 
 27  Drake Johnston                11 Palisades/la        9:42.43 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version