RunnerspaceNewsView

2012 Results - Wisconsin WIAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Jun 2 2012, 11:28 PM | 748147 views
PrintReport
Social
Images
WIAA Wisconsin Results 2012
Wisconsin WIAA Outdoor State Championships
Jun 1, 2012 to Jun 2, 2012
UW-La Crosse, Veterans Memorial Stadium, La Crosse, WI, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair
 
Mens Shot Put Division 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baumann, Theron 12 Monona Grove 60-09.25(18.52m) 1 10
2 Zahn, Jason 12 Grafton 56-04.50(17.18m) 1 8
3 Poker, Zach 11 Oconomowoc 56-04.00(17.17m) 1 6
4 Caffin, Bryan 11 Hudson 55-00.00(16.76m) 1 5
5 Budde, Riley 11 Beaver Dam 54-10.25(16.72m) 1 4
6 Steinke, Trever 12 Janesville Parke 54-04.50(16.57m) 1 3
7 Runnoe, David 12 Kimberly 53-05.00(16.28m) 1 2
8 Evans, Craig 10 Sun Prairie 53-04.25(16.26m) 1 1
9 Chmura, Dylan 11 Waukesha West 52-07.00(16.03m) 1  
10 Pulizos, Matt 12 Greendale 52-05.00(15.98m) 1  
11 Roberts, Gabe 12 New London 52-03.00(15.93m) 1  
12 Pupungatoa, Tiano 11 River Falls 52-02.25(15.91m) 1  
13 Robinson, Sam 12 Muskego 51-09.25(15.78m) 1  
14 Boockmeier, Brad 12 Green Bay Preble 51-06.75(15.72m) 1  
15 Blatnik, Todd 12 Arrowhead 50-10.00(15.49m) 1  
16 Jeske, Tanner 10 Appleton West 49-09.25(15.17m) 1  
17 Whaley, Kyle 11 Tomah 49-06.25(15.09m) 1  
18 Luedke, Brandon 12 Wausau East 48-08.50(14.85m) 1  
19 Myers, Levon 12 Franklin 48-06.50(14.80m) 1  
20 Felix, Brion 12 Wauwatosa West 47-07.25(14.51m) 1  
21 Hartjes, Zach 12 Verona Area 47-05.25(14.46m) 1  
22 Cordell, Austin 12 Hartford Union 47-03.25(14.41m) 1  
23 Cranfill, Alex 12 New Berlin West 46-08.50(14.24m) 1  
24 Bullmore, Graham 11 Kenosha Bradford 46-05.25(14.15m) 1  
 
Mens Shot Put Division 2 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walski, Brad 11 Gale-Ettrick-Tre 55-11.25(17.05m) 1 10
2 Weber, Rhett 12 Platteville 54-05.00(16.59m) 1 8
3 Mess, Alex 12 Lake Mills 54-04.25(16.57m) 1 6
4 Watt, Trent 11 Pewaukee 53-03.50(16.24m) 1 5
5 Dodge, Nate 11 East Troy 51-03.25(15.63m) 1 4
6 Johnson, Ryan 12 Amery 49-11.00(15.21m) 1 3
7 Evans, Zack 12 Mauston 49-02.25(14.99m) 1 2
8 Valind, Dustin 11 Marinette 49-01.25(14.97m) 1 1
9 Bichanich, Marco 12 Ashland 48-11.00(14.91m) 1  
10 Petermann, Kyle 11 Clintonville 48-06.50(14.80m) 1  
11 Jaeger, Brad 12 Kiel 48-01.50(14.67m) 1  
12 Bauer, Justin 12 Catholic Memoria 47-03.50(14.41m) 1  
13 Peters, Luke 12 Somerset 46-11.25(14.31m) 1  
14 Smith, Tye 12 Sparta 45-04.50(13.83m) 1  
15 Wood, Lauden 12 Saint Croix Cent 45-00.00(13.72m) 1  
16 Schultz, Levi 12 Berlin 43-03.25(13.19m) 1  
 
Mens Shot Put Division 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bernarde, Brad 12 Marathon 55-09.25(17.00m) 1 10
2 Ganter, Greg 11 Cuba City 52-05.75(16.00m) 1 8
3 Eide, Garrett 12 Blair-Taylor 51-06.00(15.70m) 1 6
4 Pillath, CJ 9 Coleman 49-07.75(15.13m) 1 5
5 Huberty, Craig 12 Lena/Saint Thoma 49-05.75(15.08m) 1 4
6 Anderson, Gio 12 Saint Mary's Spr 49-00.00(14.94m) 1 3
7 Habermann, Paul 12 Manitowoc Luther 49-00.00(14.94m) 1 2
8 Stelter, Viktor 12 Edgar 47-03.75(14.42m) 1 1
9 Siverling, Michael 12 Cadott 46-05.00(14.15m) 1  
10 Franke, Mitch 11 Marathon 46-03.00(14.10m) 1  
11 Verhagen, John 12 Gillett 46-02.50(14.08m) 1  
12 Prusinski, Patrick 12 Rib Lake 43-10.25(13.37m) 1  
13 Boynton, Brandon 12 Cochrane-Fountai 43-07.75(13.30m) 1  
14 Davison, Josh 12 Waterloo 43-06.75(13.28m) 1  
15 Lohenry, Quin 10 Algoma 42-08.25(13.01m) 1  
16 Innes, Grant 11 Hurley 42-07.25(12.99m) 1  
17 Pehler, Nick 12 Cochrane-Fountai 41-01.00(12.52m) 1  
18 Walker, Tanner 11 Augusta 39-09.25(12.12m) 1  
 
Mens Shot Put Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Giemza, Zak 12 Greendale 24-11.50(7.61m) 1 10
2 Russell, Luke 12 Verona Area 19-04.00(5.89m) 1 8
3 Roy, Trey 12 West Bend East 18-07.50(5.68m) 1 6
4 Whitrock, Nathan 11 Cedarburg 16-08.75(5.10m) 1 5
 
Womens Shot Put Division 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Talbert, Shavana 12 Fond Du Lac 44-00.00(13.41m) 1 10
2 Clark, Jamie 12 Shawano Communit 43-00.50(13.12m) 1 8
3 Brown, Kayla 12 La Crosse Logan 42-04.75(12.92m) 1 6
4 Riese, Emily 12 Fond Du Lac 40-02.75(12.26m) 1 5
5 Sabin, Kiley 10 Slinger 40-01.75(12.24m) 1 4
6 Day, Paige 11 D. C. Everest 39-05.25(12.02m) 1 3
7 Steffen, Taylor 11 Hudson 38-11.75(11.88m) 1 2
8 Trautmann, Mandy 12 Seymour 38-11.75(11.88m) 1 1
9 Sladek, Renee 10 Merrill 38-01.75(11.63m) 1  
10 Long, Kaitlyn 10 Monona Grove 37-04.00(11.38m) 1  
11 Gipson, Kamry 11 Sun Prairie 37-00.25(11.28m) 1  
12 Thiel, Amanda 12 Oak Creek 36-01.75(11.02m) 1  
13 Wichman, Melanie 12 Seymour 35-10.25(10.93m) 1  
14 LeNeair, Chy'enne 11 Racine Horlick 35-08.50(10.88m) 1  
15 Peck, Devon 11 Nicolet 35-08.00(10.87m) 1  
16 Price, Taylar 12 Beloit Memorial 35-05.25(10.80m) 1  
17 Turner, Katelyn 11 Germantown 35-05.25(10.80m) 1  
18 Houser, Haley 11 Stoughton 35-04.50(10.78m) 1  
19 Weis, Kaitlyn 11 Waukesha North 35-02.00(10.72m) 1  
20 Entzminger, Debbie 11 Brookfield Centr 35-00.25(10.67m) 1  
21 Blair, Alayshea 12 Racine Case 34-05.75(10.51m) 1  
22 Funk, Kaylyn 12 Janesville Craig 34-01.50(10.40m) 1  
23 Chaney, Courtney 10 Milwaukee King 34-01.00(10.39m) 1  
24 Lalk, Zaina 10 Wauwatosa West 33-04.75(10.18m) 1  
 
Womens Shot Put Division 2 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Griep, Molly 12 Whitewater 42-07.75(13.00m) 1 10
2 Lueck, Alyssa 12 Big Foot 40-07.00(12.37m) 1 8
3 Koeppel, Emma 12 Lake Mills 38-05.50(11.72m) 1 6
4 Belonga, Kali 11 Altoona 38-02.25(11.64m) 1 5
5 Lamke, Annalese 9 Gale-Ettrick-Tre 37-07.25(11.46m) 1 4
6 Bender, LeAnna 12 Gale-Ettrick-Tre 37-01.00(11.30m) 1 3
7 Rose, Amanda 12 New Holstein 35-01.50(10.71m) 1 2
8 Tatum, Karli 12 Milwaukee Luther 34-09.00(10.59m) 1 1
9 Snell, Tessa 12 Edgerton 34-05.00(10.49m) 1  
10 Miller, Shelby 10 Osceola 34-04.00(10.46m) 1  
11 Noel, Jasmine 10 Sturgeon Bay 33-04.25(10.17m) 1  
12 Lattos, Anna 10 West Salem 33-00.75(10.08m) 1  
13 Westphal, Markiesa 12 Clintonville 33-00.00(10.06m) 1  
14 Gross, Emily 10 Unity 32-08.25(9.96m) 1  
15 Buros, Alyssa 10 Elk Mound 32-00.00(9.75m) 1  
16 VanDinter, Ashley 12 Freedom 31-09.25(9.68m) 1  
 
Womens Shot Put Division 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Blahnik, Kennedy 10 Algoma 47-11.00(14.61m) 1 10
2 Kamps, Kailee 12 Belmont 45-07.25(13.90m) 1 8
3 Rutz, Katy 12 Amherst 40-04.25(12.30m) 1 6
4 LeCaptain, Karissa 12 Algoma 40-03.75(12.29m) 1 5
5 Theisen, JoHannah 10 Regis 37-03.75(11.37m) 1 4
6 Stone, Rachel 12 Regis 37-00.50(11.29m) 1 3
7 Detert, Cassidy 9 Marion 36-09.25(11.21m) 1 2
8 Henry, Kirsten 11 Fennimore 35-09.00(10.90m) 1 1
9 Antony, Kendra 11 Melrose-Mindoro 35-07.75(10.86m) 1  
10 Nowak, Emily 12 Edgar 34-06.75(10.53m) 1  
11 Pomeroy, Lydia 12 Hilbert 34-02.25(10.42m) 1  
12 Sikorski, Ellen 12 Cadott 33-03.25(10.14m) 1  
13 Laufenberg, Jordyn 11 River Ridge 33-02.25(10.12m) 1  
14 Rutz, Lindsay 10 Amherst 33-01.25(10.09m) 1  
15 Larson, Chelsea 12 Webster 33-00.50(10.07m) 1  
16 Petty, Megan 12 Rio/Fall River 32-11.25(10.04m) 1  
 
Womens Shot Put Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ebben, Dani 11 Fort Atkinson 12-07.50(3.85m) 1 10
2 Watson, Melanie 11 Oconomowoc 11-10.50(3.62m) 1 8
3 Avila, Jade 11 Franklin 11-10.25(3.61m) 1 6
4 Morin, Jessica 12 Royall 10-06.50(3.21m) 1 5
5 Minster, Andi 10 Franklin 6-03.00(1.91m) 1 4
6 Quadracci, Leah 12 Waukesha South 6-02.75(1.90m) 1 3

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Division 1 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Milw. Riverside University 37 2) Plymouth 34 3) Milw. Bradley Technical 30 4) La Crosse Logan 29 5) Neenah 24 6) Arrowhead 21 7) Wisconsin Lutheran 20 7) Fond du Lac 20 7) Shawano Community 20 10) Waukesha West 19 10) New Richmond 19 10) Verona Area 19 13) Waunakee 18 14) Divine Savior Holy Angels 17 15) Milw. King 16 16) Hamilton 15 16) Wauwatosa East 15 18) Madison La Follette 14 19) D.C. Everest 13 19) West Bend West 13 21) Lakeland Union 12 22) Monona Grove 11 22) Union Grove 11 22) Madison Memorial 11 25) Menomonie 10.50 26) Ashwaubenon 10 26) Kenosha Tremper 10 26) Westosha Central 10 26) Greenfield 10 26) Madison West 10 31) Wausau West 9 31) Grafton 9 33) Middleton 8 33) Brookfield East 8 33) Baraboo 8 36) Hudson 7 36) Mukwonago 7 36) Bay Port 7 36) Seymour 7 36) Sauk Prairie 7 41) Racine Case 6 41) Kaukauna 6 41) Menomonee Falls 6 44) Pius XI 5 44) Slinger 5 44) Janesville Craig 5 44) West Allis Central 5 44) Brookfield Central 5 44) Oconomowoc 5 50) Milwaukee Hamilton 4 50) Watertown 4 50) Muskego 4 50) Wausau East 4 50) Nicolet 4 50) Kimberly 4 56) Green Bay Southwest 3 56) Burlington 3 56) Holmen 3 56) Rhinelander 3 56) Sun Prairie 3 56) Manitowoc Lincoln 3 62) Hortonville 2 62) Beaver Dam 2 62) Merrill 2 62) Waterford 2 62) Madison East 2 67) Waukesha South 1 67) Homestead 1 67) Superior 1 67) Waupaca 1 67) Whitefish Bay 1 67) South Milwaukee 1 73) Green Bay Preble 0.50 Women - Division 2 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Aquinas 31.50 2) Platteville 28 3) Dodgeville/Min Point 27 3) Gale-Ettrick-Trempealeau 27 5) Wrightstown 26 5) Osceola 26 7) Whitewater 25 8) Xavier 23 9) Lake Mills 22 10) Dominican 20 11) Shorewood 19 11) Catholic Memorial 19 13) Columbus 18 13) Notre Dame 18 15) Chilton 17 16) Somerset 15 17) Northwestern 14.50 18) Freedom 14 18) Ellsworth 14 18) McFarland 14 18) East Troy 14 22) Bloomer 13 23) Sturgeon Bay 12 24) Kettle Moraine Lutheran 11 25) Marinette 10 25) Brodhead/Juda 10 25) Ladysmith 10 28) Two Rivers 9 28) Fox Valley Lutheran 9 28) Kiel 9 28) Omro 9 32) Little Chute 8 32) Big Foot 8 32) Arcadia 8 32) West Salem 8 32) Richland Center 8 32) Oconto 8 38) Mauston 7 38) Madison Edgewood 7 40) Milw. Lutheran 6 40) Tomahawk 6 40) Lakeside Lutheran 6 40) Wittenberg-Birnamwood 6 40) Sparta 6 40) Peshtigo 6 40) Mishicot 6 47) Berlin 5 47) Altoona 5 47) Jefferson 5 47) Spooner 5 51) Random Lake 4.50 52) Mosinee 4 52) Belleville/New Glarus 4 52) Lodi 4 55) Medford Area 3 55) Colby 3 55) Mount Horeb 3 58) New Holstein 2 58) Adams-Friendship 2 58) Wisconsin Dells 2 58) Marshall 2 58) Clintonville 2 58) Brown Deer 2 58) Sheboygan Falls 2 58) Viroqua 2 66) Prescott 1 67) Black River Falls 0.50 67) St. Thomas More 0.50 67) Elk Mound 0.50 Women - Division 3 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Edgar 112 2) Manitowoc Lutheran 51 3) Algoma 35 4) University Lake School 28 4) Shell Lake 28 6) Wild Rose 25 7) Spring Valley 22 7) Saint Mary's Springs 22 9) Cambridge 19 9) Newman Catholic 19 11) Oshkosh Lourdes 18 12) Reedsville 16 12) Belmont 16 14) Assumption 15 14) Black Hawk 15 14) Brookfield Academy 15 17) Blair-Taylor 14 18) Elmwood/Plum City 13 18) Lena/St. Thomas Academy 13 18) Kickapoo/La Farge 13 21) Darlington 12 21) Amherst 12 23) Cashton 9 24) McDonell Central 8 24) Pittsville 8 24) Markesan 8 24) Southwestern 8 28) Catholic Central 7 28) Sheboygan Area Lutheran 7 28) Regis 7 31) Flambeau 6 31) Marathon 6 31) Webster 6 31) Marion 6 31) Boyceville 6 36) North Crawford 5 36) Columbus Catholic 5 36) Albany 5 36) Ozaukee 5 40) Manawa 4 40) Spencer 4 40) Clear Lake 4 40) Pecatonica/Argyle 4 40) Fennimore 4 40) Owen-Withee 4 40) Deerfield 4 47) Fall River 3.60 48) Auburndale 3 48) Alma/Pepin 3 48) Living Word Lutheran 3 48) Pardeeville 3 48) Cuba City 3 53) Hilbert 2 53) Augusta 2 55) Princeton/Green Lake 1 55) Cassville 1 55) Benton/Scales Mound 1 55) Rio 1 59) Suring 0.60 59) Lake Country Lutheran 0.60 59) Tri-County 0.60 59) Chequamegon 0.60 Women - Wheelchair - Team Rankings - 5 Events Scored =============================================================================== 1) Fort Atkinson 38 2) Oconomowoc 36 3) Franklin 27 4) Janesville Craig 16 5) Royall 5 6) Waukesha South 3 Men - Division 1 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Brookfield East 35 2) Brookfield Central 30 3) Janesville Craig 28 4) West De Pere 27 5) Pius XI 26 6) La Crosse Central 25 7) Arrowhead 24 8) Grafton 21 9) Lakeland Union 20 10) Monona Grove 19 11) Milw. Riverside University 18 12) Mukwonago 17 13) Cedarburg 16 13) Hudson 16 13) Rice Lake 16 16) Green Bay Preble 15.50 17) Nicolet 15 18) Whitefish Bay 14 18) Kimberly 14 18) Marshfield 14 21) Kettle Moraine 13 21) Oconomowoc 13 23) Beaver Dam 12 24) Homestead 11 24) Waterford 11 26) Wauwatosa West 10 26) Madison La Follette 10 26) Germantown 10 29) Waukesha South 9 29) Racine Park 9 31) Marquette University 8 31) Wisconsin Rapids Lincoln 8 31) Kenosha Bradford 8 31) Wisconsin Lutheran 8 35) Seymour 7 35) Madison West 7 35) Sheboygan North 7 38) Madison Memorial 6 38) Milton 6 38) Green Bay Southwest 6 38) Stevens Point 6 42) Neenah 5.50 42) Waukesha West 5.50 44) Franklin 5 44) River Falls 5 46) Verona Area 4 46) Janesville Parker 4 46) Ashwaubenon 4 46) Waunakee 4 46) Madison East 4 46) Holmen 4 52) Burlington 3.50 52) D.C. Everest 3.50 54) Wauwatosa East 3 54) Appleton North 3 56) Merrill 2 56) Portage 2 58) Fond du Lac 1 58) Pulaski 1 58) Appleton East 1 58) Sun Prairie 1 58) Bay Port 1 63) Slinger 0.50 Men - Division 2 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Belleville/New Glarus 42 2) Dodgeville/Min Point 37 3) East Troy 31.50 4) Madison Edgewood 28 4) Aquinas 28 6) Gale-Ettrick-Trempealeau 27 7) Clintonville 26 8) Marinette 22 8) Monroe 22 10) Luxemburg-Casco 21 11) Shorewood 20 11) Wautoma/Faith Christian A 20 13) Platteville 18.50 14) Waupun 15 14) Black River Falls 15 16) Lake Mills 14 17) Milw. Lutheran 13 17) Catholic Memorial 13 17) Amery 13 17) Winneconne 13 21) Nekoosa 12 21) Brown Deer 12 21) Mount Horeb 12 24) Freedom 11 25) Parkview 10 25) Peshtigo 10 27) Somerset 9 28) Omro 8 28) Weyauwega-Fremont 8 28) Little Chute 8 31) Ashland 7 32) Ellsworth 6.50 33) Bloomer 6 33) Xavier 6 33) Barron 6 36) Neillsville 5.50 37) Wisconsin Heights/Barnevel 5 37) Kenosha St. Joseph 5 37) Pewaukee 5 37) Jefferson 5 37) McFarland 5 42) Medford Area 4 42) Shoreland Lutheran 4 42) Whitewater 4 42) Turner 4 42) Saint John's NW Military 4 42) Chilton 4 48) Northwestern 3 48) St. Croix Central 3 48) Southern Door 3 48) Ripon 3 48) Lodi 3 48) University School of Milw 3 54) Mauston 2 54) Hayward 2 54) Winnebago Lutheran Aca. 2 54) Prescott 2 54) Big Foot 2 54) Notre Dame 2 54) Northland Pines 2 54) Two Rivers 2 62) Oconto Falls 1 62) Mosinee 1 62) West Salem 1 62) Baldwin-Woodville 1 Men - Division 3 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Edgar 44.50 2) Marathon 43 3) Rosholt 33 3) Brookfield Academy 33 5) Hilbert 31 6) Princeton/Green Lake 30.50 7) Saint Mary's Springs 30 8) The Prairie School 28 9) Whitehall 25 10) Southwestern 23 11) Cuba City 22 12) Wild Rose 21 13) Tri-County 20 13) Darlington 20 15) McDonell Central 16 15) Crivitz 16 15) Algoma 16 15) Ithaca 16 19) Regis 13 19) Stratford 13 19) Athens 13 22) Chequamegon 11 23) Lena/St. Thomas Academy 10 24) Webster 9 25) Ozaukee 8.50 26) Seneca 8 26) Melrose-Mindoro 8 26) River Ridge 8 29) Fall River 6 29) Pardeeville 6 29) Blair-Taylor 6 29) Bruce 6 33) Gillett 5 33) Catholic Central 5 33) Sevastopol 5 33) Coleman 5 33) Eleva-Strum 5 33) Newman Catholic 5 33) Shiocton 5 40) Reedsville 4 40) Rio 4 40) Colfax 4 43) Hillsboro 3 43) Manitowoc Lutheran 3 43) Wisconsin School for the D 3 46) Albany 2 46) Independence Gilmanton 2 46) Waterloo 2 46) Glenwood City 2 46) Assumption 2 51) Riverdale 1 51) Kohler 1 51) Shullsburg 1 54) Racine Lutheran 0.50 Men - Wheelchair - Team Rankings - 5 Events Scored =============================================================================== 1) West Bend East 36 2) Verona Area 32 3) Cedarburg 27 4) Greendale 26 5) Sun Prairie 13 6) Waupun Area 7

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version