RunnerspaceNewsView

2012 Results - Wisconsin WIAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Jun 2 2012, 11:28 PM | 1002906 views
PrintReport
Social
Images
WIAA Wisconsin Results 2012
Wisconsin WIAA Outdoor State Championships
Jun 1, 2012 to Jun 2, 2012
UW-La Crosse, Veterans Memorial Stadium, La Crosse, WI, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair
 
Mens High Jump Division 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ellenson, Wally 12 Rice Lake 6-10.00(2.08m) 1 10
2 Smith, Sawyer 11 La Crosse Centra 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Hovie, Logan 12 Neenah 6-04.00(1.93m) 1 5.50
3 Schobert, Joe 12 Waukesha West 6-04.00(1.93m) 1 5.50
5 Pozolinski, Brett 12 Kimberly 6-04.00(1.93m) 1 4
6 Kilpin, Max 12 Wauwatosa East 6-04.00(1.93m) 1 3
10 Starnes, Robert 10 Green Bay Preble 6-02.00(1.88m) 1  
11 Mortensen, Brandon 12 Arrowhead 6-02.00(1.88m) 1  
11 Dietlin, Matt 11 Verona Area 6-02.00(1.88m) 1  
13 McConville, Kyle 11 Sauk Prairie 6-02.00(1.88m) 1  
14 Henneberry, Carson 12 Watertown 6-02.00(1.88m) 1  
15 Flores, Jacob 11 Cudahy 6-02.00(1.88m) 1  
15 Nytes, Trent 10 Kaukauna 6-02.00(1.88m) 1  
7 Nagorsen, Alex 12 Monona Grove 6-02.00(1.88m) 1 1
7 Andrews, Bryon 11 Lakeland 6-02.00(1.88m) 1 1
7 Bloom, Alex 10 Seymour 6-02.00(1.88m) 1 1
17 Logan, Luke 10 Stoughton 6-00.00(1.83m) 1  
18 Martinez, Dillon 10 Holmen 6-00.00(1.83m) 1  
18 VanHelden, Sean 10 Stevens Point 6-00.00(1.83m) 1  
-- Werner, Cole 10 Menomonie NH(--) 1  
-- Gray, Rhashad 10 Whitefish Bay NH(--) 1  
-- Overland, Reymond 12 Oak Creek NH(--) 1  
-- Brookins, Jordan 10 Mukwonago NH(--) 1  
-- Cournia, Michael 10 Waukesha South NH(--) 1  
-- Bland, Londell 10 Beloit Memorial NH(--) 1  
 
Mens High Jump Division 2 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davisson, Ben 11 Parkview 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Tyler, Brandon 12 Omro 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Reader, Michael 11 Xavier 6-05.00(1.96m) 1 6
4 Lampe, Luke 12 McFarland 6-04.00(1.93m) 1 5
5 Imel, Eric 10 St. John's NW Mi 6-04.00(1.93m) 1 4
6 Campbell, Alex 11 Ellsworth 6-02.00(1.88m) 1 2.50
6 Dodge, Nate 11 East Troy 6-02.00(1.88m) 1 2.50
8 Addyman, Zach 12 Baldwin-Woodvill 6-02.00(1.88m) 1 1
11 Hatlestad, Max 12 Medford Area 6-00.00(1.83m) 1  
12 DeValk, DJ 10 Little Chute 6-00.00(1.83m) 1  
13 Lara, Blake 12 Gale-Ettrick-Tre 6-00.00(1.83m) 1  
9 Hirsbrunner, Jake 10 Monroe 6-00.00(1.83m) 1  
9 McCarthy, Trevor 11 Marshall 6-00.00(1.83m) 1  
14 Popanz, Randy 10 Clinton 5-10.00(1.78m) 1  
14 Mansur, Isaac 12 Marinette 5-10.00(1.78m) 1  
14 Antoniewicz, Ryan 11 Prairie Du Chien 5-10.00(1.78m) 1  
17 Chenal, Adam 11 Frederic 5-10.00(1.78m) 1  
-- Foster, Alex 11 Kenosha St. Jose NH(--) 1  
 
Mens High Jump Division 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Magee, Cameron 12 Ithaca 6-07.00(2.01m) 1 10
2 Fisher, Drew 12 Seneca 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Petersilka, Nathan 12 Algoma 6-03.00(1.91m) 1 6
10 Cox, Greg 12 Benton/Scales Mo 6-00.00(1.83m) 1  
11 Gabriel, Marcus 10 Newman Catholic 6-00.00(1.83m) 1  
12 Koxlien, Connor 11 Eleva-Strum 6-00.00(1.83m) 1  
4 Untiedt, Caden 11 Edgar 6-00.00(1.83m) 1 4.50
4 Stahl, Noah 12 Ozaukee 6-00.00(1.83m) 1 4.50
6 Matthews, Brian 11 Whitehall 6-00.00(1.83m) 1 3
7 Lemmer, Zachary 12 Athens 6-00.00(1.83m) 1 2
8 Wesner, Jordan 9 Princeton 6-00.00(1.83m) 1 0.50
8 Kosmala, Jared 12 Lutheran 6-00.00(1.83m) 1 0.50
13 Fischer, Ben 10 Crivitz 5-10.00(1.78m) 1  
14 Moen, Nathan 9 Praire Farm 5-10.00(1.78m) 1  
15 Foote, Collin 12 Catholic Central 5-10.00(1.78m) 1  
-- Tienor, Jay 11 Suring NH(--) 1  
-- Heinz, Taylor 12 Webster NH(--) 1  
-- Sauer, Eric 10 South Shore NH(--) 1  
 
Womens High Jump Division 1 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ineichen, Lauren 12 Westosha Central 5-06.00(1.68m) 1 10
2 Brinker, Emily 11 Baraboo 5-05.00(1.65m) 1 8
3 Ederer, Kasey 12 Kaukauna 5-05.00(1.65m) 1 6
4 McKeever, Alexis 10 Mukwonago 5-04.00(1.63m) 1 5
5 DePerry, Taylor 12 Shawano Communit 5-04.00(1.63m) 1 4
6 Wissbrocker, Taylor 11 Rhinelander 5-04.00(1.63m) 1 3
10 Miller, Jessie 12 Oshkosh West 5-02.00(1.57m) 1  
11 Grange, Sara 11 Grafton 5-02.00(1.57m) 1  
11 Cecka, Rachael 11 Plymouth 5-02.00(1.57m) 1  
13 Hiedeman, Natisha 9 Green Bay Southw 5-02.00(1.57m) 1  
7 Lindner, Tierney 9 Sun Prairie 5-02.00(1.57m) 1 2
8 Friedenfels, Stefani 11 Menomonie 5-02.00(1.57m) 1 0.50
8 Valentine, Hailey 11 Green Bay Preble 5-02.00(1.57m) 1 0.50
14 Ziolkowski, Brianna 11 D. C. Everest 5-00.00(1.52m) 1  
14 Kath, Morgan 9 Muskego 5-00.00(1.52m) 1  
16 Neubauer, Holly 11 Waterford 5-00.00(1.52m) 1  
16 O'Brien, Lauren 12 Verona Area 5-00.00(1.52m) 1  
18 Mickschl, Aly 10 Onalaska 5-00.00(1.52m) 1  
19 Brunette, Cathy 11 Grafton 5-00.00(1.52m) 1  
19 Kranz, Lissa 12 Mukwonago 5-00.00(1.52m) 1  
21 Gottschalk, Natalie 10 Waukesha South 5-00.00(1.52m) 1  
22 Brunner, Elizabeth 9 West Allis Hale 4-10.00(1.47m) 1  
22 Leach, Sami 10 Divine Savior Ho 4-10.00(1.47m) 1  
22 Poole, Alex 12 Menomonee Falls 4-10.00(1.47m) 1  
 
Womens High Jump Division 2 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Niemann, Meghan 12 Kettle Moraine L 5-06.00(1.68m) 1 10
2 Welch, Jessie 12 West Salem 5-04.00(1.63m) 1 8
3 Motkowski, Nicole 10 Peshtigo 5-04.00(1.63m) 1 6
4 Nyman, Bryton 10 Lake Mills 5-04.00(1.63m) 1 5
5 Krig, Sarah 11 Somerset 5-04.00(1.63m) 1 4
6 Flynn, Kellan 12 Tomahawk 5-04.00(1.63m) 1 3
10 Hanson, Mara 11 Baldwin-Woodvill 5-02.00(1.57m) 1  
7 Davis, Greta 12 Catholic Memoria 5-02.00(1.57m) 1 2
8 Johnson, Abbey 10 Black River Fall 5-02.00(1.57m) 1 0.50
8 Sinnen, Delaney 10 Random Lake 5-02.00(1.57m) 1 0.50
11 Carlson, Laura 12 Notre Dame 5-00.00(1.52m) 1  
11 Stanek, Taylor 9 Dodgeville/Miner 5-00.00(1.52m) 1  
13 Ruff, Kayla 11 Bloomer 5-00.00(1.52m) 1  
14 Wachowski, Caitlin 12 Two Rivers 4-10.00(1.47m) 1  
14 Backes, Grace 10 Arcadia 4-10.00(1.47m) 1  
14 Calnin, Elise 12 Chilton 4-10.00(1.47m) 1  
17 Johnson, Reagan 10 Columbus 4-10.00(1.47m) 1  
 
Womens High Jump Division 3 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Winter, Audra 12 Manitowoc Luther 5-04.00(1.63m) 1 10
2 Hazlett, Haley 11 Wild Rose 5-03.00(1.60m) 1 8
3 Lichtfuss, Teenie 12 Oshkosh Lourdes 5-03.00(1.60m) 1 6
4 Iserman, Alyssa 12 Southwestern 5-02.00(1.57m) 1 5
5 Bierd, Terissa 12 Deerfield 5-01.00(1.55m) 1 4
6 Muth, Monica 9 Cambridge 5-00.00(1.52m) 1 3
12 Batchelor, Kenadi 11 Owen-Withee 4-10.00(1.47m) 1  
13 Reiche, Rebecca 12 Marathon 4-10.00(1.47m) 1  
13 Weekly, Isabella 9 Tri-County 4-10.00(1.47m) 1  
13 Merriam, Abigail 11 Darlington 4-10.00(1.47m) 1  
16 Pospyhalla, Elizabeth 11 Edgar 4-10.00(1.47m) 1  
16 Siverling, Lexi 10 Cadott 4-10.00(1.47m) 1  
18 Bresina, Hayley 12 McDonell Central 4-10.00(1.47m) 1  
7 Homann, Michelle 9 Chequamegon-Park 4-10.00(1.47m) 1 0.60
7 Weekly, Gabrielle 11 Tri-County 4-10.00(1.47m) 1 0.60
7 Esveld, Marianna 11 Fall River 4-10.00(1.47m) 1 0.60
7 George, Lillian 12 Lake Country Lut 4-10.00(1.47m) 1 0.60
7 Gerndt, Stormy 11 Suring 4-10.00(1.47m) 1 0.60
19 Gannon, Lydia 10 Kickapoo/La Farg 4-08.00(1.42m) 1  
19 Taylor, Hillary 12 River Ridge 4-08.00(1.42m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Division 1 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Milw. Riverside University 37 2) Plymouth 34 3) Milw. Bradley Technical 30 4) La Crosse Logan 29 5) Neenah 24 6) Arrowhead 21 7) Wisconsin Lutheran 20 7) Fond du Lac 20 7) Shawano Community 20 10) Waukesha West 19 10) New Richmond 19 10) Verona Area 19 13) Waunakee 18 14) Divine Savior Holy Angels 17 15) Milw. King 16 16) Hamilton 15 16) Wauwatosa East 15 18) Madison La Follette 14 19) D.C. Everest 13 19) West Bend West 13 21) Lakeland Union 12 22) Monona Grove 11 22) Union Grove 11 22) Madison Memorial 11 25) Menomonie 10.50 26) Ashwaubenon 10 26) Kenosha Tremper 10 26) Westosha Central 10 26) Greenfield 10 26) Madison West 10 31) Wausau West 9 31) Grafton 9 33) Middleton 8 33) Brookfield East 8 33) Baraboo 8 36) Hudson 7 36) Mukwonago 7 36) Bay Port 7 36) Seymour 7 36) Sauk Prairie 7 41) Racine Case 6 41) Kaukauna 6 41) Menomonee Falls 6 44) Pius XI 5 44) Slinger 5 44) Janesville Craig 5 44) West Allis Central 5 44) Brookfield Central 5 44) Oconomowoc 5 50) Milwaukee Hamilton 4 50) Watertown 4 50) Muskego 4 50) Wausau East 4 50) Nicolet 4 50) Kimberly 4 56) Green Bay Southwest 3 56) Burlington 3 56) Holmen 3 56) Rhinelander 3 56) Sun Prairie 3 56) Manitowoc Lincoln 3 62) Hortonville 2 62) Beaver Dam 2 62) Merrill 2 62) Waterford 2 62) Madison East 2 67) Waukesha South 1 67) Homestead 1 67) Superior 1 67) Waupaca 1 67) Whitefish Bay 1 67) South Milwaukee 1 73) Green Bay Preble 0.50 Women - Division 2 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Aquinas 31.50 2) Platteville 28 3) Dodgeville/Min Point 27 3) Gale-Ettrick-Trempealeau 27 5) Wrightstown 26 5) Osceola 26 7) Whitewater 25 8) Xavier 23 9) Lake Mills 22 10) Dominican 20 11) Shorewood 19 11) Catholic Memorial 19 13) Columbus 18 13) Notre Dame 18 15) Chilton 17 16) Somerset 15 17) Northwestern 14.50 18) Freedom 14 18) Ellsworth 14 18) McFarland 14 18) East Troy 14 22) Bloomer 13 23) Sturgeon Bay 12 24) Kettle Moraine Lutheran 11 25) Marinette 10 25) Brodhead/Juda 10 25) Ladysmith 10 28) Two Rivers 9 28) Fox Valley Lutheran 9 28) Kiel 9 28) Omro 9 32) Little Chute 8 32) Big Foot 8 32) Arcadia 8 32) West Salem 8 32) Richland Center 8 32) Oconto 8 38) Mauston 7 38) Madison Edgewood 7 40) Milw. Lutheran 6 40) Tomahawk 6 40) Lakeside Lutheran 6 40) Wittenberg-Birnamwood 6 40) Sparta 6 40) Peshtigo 6 40) Mishicot 6 47) Berlin 5 47) Altoona 5 47) Jefferson 5 47) Spooner 5 51) Random Lake 4.50 52) Mosinee 4 52) Belleville/New Glarus 4 52) Lodi 4 55) Medford Area 3 55) Colby 3 55) Mount Horeb 3 58) New Holstein 2 58) Adams-Friendship 2 58) Wisconsin Dells 2 58) Marshall 2 58) Clintonville 2 58) Brown Deer 2 58) Sheboygan Falls 2 58) Viroqua 2 66) Prescott 1 67) Black River Falls 0.50 67) St. Thomas More 0.50 67) Elk Mound 0.50 Women - Division 3 - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Edgar 112 2) Manitowoc Lutheran 51 3) Algoma 35 4) University Lake School 28 4) Shell Lake 28 6) Wild Rose 25 7) Spring Valley 22 7) Saint Mary's Springs 22 9) Cambridge 19 9) Newman Catholic 19 11) Oshkosh Lourdes 18 12) Reedsville 16 12) Belmont 16 14) Assumption 15 14) Black Hawk 15 14) Brookfield Academy 15 17) Blair-Taylor 14 18) Elmwood/Plum City 13 18) Lena/St. Thomas Academy 13 18) Kickapoo/La Farge 13 21) Darlington 12 21) Amherst 12 23) Cashton 9 24) McDonell Central 8 24) Pittsville 8 24) Markesan 8 24) Southwestern 8 28) Catholic Central 7 28) Sheboygan Area Lutheran 7 28) Regis 7 31) Flambeau 6 31) Marathon 6 31) Webster 6 31) Marion 6 31) Boyceville 6 36) North Crawford 5 36) Columbus Catholic 5 36) Albany 5 36) Ozaukee 5 40) Manawa 4 40) Spencer 4 40) Clear Lake 4 40) Pecatonica/Argyle 4 40) Fennimore 4 40) Owen-Withee 4 40) Deerfield 4 47) Fall River 3.60 48) Auburndale 3 48) Alma/Pepin 3 48) Living Word Lutheran 3 48) Pardeeville 3 48) Cuba City 3 53) Hilbert 2 53) Augusta 2 55) Princeton/Green Lake 1 55) Cassville 1 55) Benton/Scales Mound 1 55) Rio 1 59) Suring 0.60 59) Lake Country Lutheran 0.60 59) Tri-County 0.60 59) Chequamegon 0.60 Women - Wheelchair - Team Rankings - 5 Events Scored =============================================================================== 1) Fort Atkinson 38 2) Oconomowoc 36 3) Franklin 27 4) Janesville Craig 16 5) Royall 5 6) Waukesha South 3 Men - Division 1 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Brookfield East 35 2) Brookfield Central 30 3) Janesville Craig 28 4) West De Pere 27 5) Pius XI 26 6) La Crosse Central 25 7) Arrowhead 24 8) Grafton 21 9) Lakeland Union 20 10) Monona Grove 19 11) Milw. Riverside University 18 12) Mukwonago 17 13) Cedarburg 16 13) Hudson 16 13) Rice Lake 16 16) Green Bay Preble 15.50 17) Nicolet 15 18) Whitefish Bay 14 18) Kimberly 14 18) Marshfield 14 21) Kettle Moraine 13 21) Oconomowoc 13 23) Beaver Dam 12 24) Homestead 11 24) Waterford 11 26) Wauwatosa West 10 26) Madison La Follette 10 26) Germantown 10 29) Waukesha South 9 29) Racine Park 9 31) Marquette University 8 31) Wisconsin Rapids Lincoln 8 31) Kenosha Bradford 8 31) Wisconsin Lutheran 8 35) Seymour 7 35) Madison West 7 35) Sheboygan North 7 38) Madison Memorial 6 38) Milton 6 38) Green Bay Southwest 6 38) Stevens Point 6 42) Neenah 5.50 42) Waukesha West 5.50 44) Franklin 5 44) River Falls 5 46) Verona Area 4 46) Janesville Parker 4 46) Ashwaubenon 4 46) Waunakee 4 46) Madison East 4 46) Holmen 4 52) Burlington 3.50 52) D.C. Everest 3.50 54) Wauwatosa East 3 54) Appleton North 3 56) Merrill 2 56) Portage 2 58) Fond du Lac 1 58) Pulaski 1 58) Appleton East 1 58) Sun Prairie 1 58) Bay Port 1 63) Slinger 0.50 Men - Division 2 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Belleville/New Glarus 42 2) Dodgeville/Min Point 37 3) East Troy 31.50 4) Madison Edgewood 28 4) Aquinas 28 6) Gale-Ettrick-Trempealeau 27 7) Clintonville 26 8) Marinette 22 8) Monroe 22 10) Luxemburg-Casco 21 11) Shorewood 20 11) Wautoma/Faith Christian A 20 13) Platteville 18.50 14) Waupun 15 14) Black River Falls 15 16) Lake Mills 14 17) Milw. Lutheran 13 17) Catholic Memorial 13 17) Amery 13 17) Winneconne 13 21) Nekoosa 12 21) Brown Deer 12 21) Mount Horeb 12 24) Freedom 11 25) Parkview 10 25) Peshtigo 10 27) Somerset 9 28) Omro 8 28) Weyauwega-Fremont 8 28) Little Chute 8 31) Ashland 7 32) Ellsworth 6.50 33) Bloomer 6 33) Xavier 6 33) Barron 6 36) Neillsville 5.50 37) Wisconsin Heights/Barnevel 5 37) Kenosha St. Joseph 5 37) Pewaukee 5 37) Jefferson 5 37) McFarland 5 42) Medford Area 4 42) Shoreland Lutheran 4 42) Whitewater 4 42) Turner 4 42) Saint John's NW Military 4 42) Chilton 4 48) Northwestern 3 48) St. Croix Central 3 48) Southern Door 3 48) Ripon 3 48) Lodi 3 48) University School of Milw 3 54) Mauston 2 54) Hayward 2 54) Winnebago Lutheran Aca. 2 54) Prescott 2 54) Big Foot 2 54) Notre Dame 2 54) Northland Pines 2 54) Two Rivers 2 62) Oconto Falls 1 62) Mosinee 1 62) West Salem 1 62) Baldwin-Woodville 1 Men - Division 3 - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Edgar 44.50 2) Marathon 43 3) Rosholt 33 3) Brookfield Academy 33 5) Hilbert 31 6) Princeton/Green Lake 30.50 7) Saint Mary's Springs 30 8) The Prairie School 28 9) Whitehall 25 10) Southwestern 23 11) Cuba City 22 12) Wild Rose 21 13) Tri-County 20 13) Darlington 20 15) McDonell Central 16 15) Crivitz 16 15) Algoma 16 15) Ithaca 16 19) Regis 13 19) Stratford 13 19) Athens 13 22) Chequamegon 11 23) Lena/St. Thomas Academy 10 24) Webster 9 25) Ozaukee 8.50 26) Seneca 8 26) Melrose-Mindoro 8 26) River Ridge 8 29) Fall River 6 29) Pardeeville 6 29) Blair-Taylor 6 29) Bruce 6 33) Gillett 5 33) Catholic Central 5 33) Sevastopol 5 33) Coleman 5 33) Eleva-Strum 5 33) Newman Catholic 5 33) Shiocton 5 40) Reedsville 4 40) Rio 4 40) Colfax 4 43) Hillsboro 3 43) Manitowoc Lutheran 3 43) Wisconsin School for the D 3 46) Albany 2 46) Independence Gilmanton 2 46) Waterloo 2 46) Glenwood City 2 46) Assumption 2 51) Riverdale 1 51) Kohler 1 51) Shullsburg 1 54) Racine Lutheran 0.50 Men - Wheelchair - Team Rankings - 5 Events Scored =============================================================================== 1) West Bend East 36 2) Verona Area 32 3) Cedarburg 27 4) Greendale 26 5) Sun Prairie 13 6) Waupun Area 7

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version