RunnerspaceNewsView

2012 Results - Michigan MHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 26 2012, 11:55 PM | 1164359 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Michigan MHSAA Outdoor State Championships

Website:Click here

Boys 110 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Drake Johnson             SR Ann Arbor Pionee         15.61  1
  2 Charlie Maurer            12 Lake Orion               16.01  1
  3 Shawn Severs              11 Fraser                   16.01  1
  4 Ilia Panev                11 Waterford Mott           16.10  1
  5 Diop Harris               12 Battle Creek Cen         16.17  1
  6 Zak O'Brien                  Grand Haven              16.21  1
  7 Cesar Trevino             12 Saginaw Heritage           DNF  1
  1 Freddie Crittenden        11 Utica                    15.25  2
  2 Jacorey Lipsey            11 Portage Northern         15.25  2
  3 Alex Liggett               9 Traverse City Ce         15.78  2
  4 Tyler Wagner              SR Pinckney                 15.81  2
  5 Alex Roberts              12 Lake Orion               16.10  2
  6 Dominick Lemonious        11 Oak Park                 17.17  2
  7 Chris Hamilton            11 Grosse Pointe No           DNF  2
  1 Ross Williams             10 Birmingham Grove         15.13  3
  2 James Dewitt                 Grand Haven              15.20  3
  3 Kabine Diane              12 Ypsilanti                15.38  3
  4 Elijah Simkins            12 Dearborn                 15.99  3
  5 Jose Amado                12 Salem                    16.22  3
  6 Taiwan Wiggins            11 Grosse Pointe No         16.26  3
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Ross Williams             10 Birmingham Grove         14.79  1
  2 Alex Roberts              12 Lake Orion               14.93  1
  3 Ilia Panev                11 Waterford Mott           15.24  1
  4 Jacorey Lipsey            11 Portage Northern         15.27  1
  5 Shawn Severs              11 Fraser                   15.69  1
  6 Zak O'Brien                  Grand Haven              15.99  1
  7 Taiwan Wiggins            11 Grosse Pointe No         17.37  1
  8 James Dewitt                 Grand Haven              18.18  1
  9 Alex Liggett               9 Traverse City Ce           DNF  1
  1 Freddie Crittenden        11 Utica                    14.41  2
  2 Drake Johnson             SR Ann Arbor Pionee         14.67  2
  3 Tyler Wagner              SR Pinckney                 15.10  2
  4 Jose Amado                12 Salem                    15.19  2
  5 Diop Harris               12 Battle Creek Cen         15.20  2
  6 Kabine Diane              12 Ypsilanti                15.29  2
  7 Charlie Maurer            12 Lake Orion               15.44  2
  8 Dominick Lemonious        11 Oak Park                 15.46  2
  9 Elijah Simkins            12 Dearborn                 15.59  2
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Drake Johnson             SR Ann Arbor Pionee         14.24  
  2 Ross Williams             10 Birmingham Grove         14.62  
  3 Freddie Crittenden        11 Utica                    14.93  
  4 Alex Roberts              12 Lake Orion               14.96  
  5 Jacorey Lipsey            11 Portage Northern         15.06  
  6 Jose Amado                12 Salem                    15.07  
  7 Tyler Wagner              SR Pinckney                 15.12  
  8 Diop Harris               12 Battle Creek Cen         15.13  
  9 Ilia Panev                11 Waterford Mott           15.20  
 
Boys 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Ryan Jones                12 Canton                   11.16  1
  2 Cedric Hill               12 Southfield               11.17  1
  3 Austin Sanders            12 Ypsilanti                11.27  1
  4 Kenyon Bell                  Detroit Cody             11.47  1
  5 Aeriss Hargrow            11 Flint Northern           11.57  1
  6 Dan Montgomery            11 Traverse City We         11.73  1
  7 Derek Thornton            12 Warren DeLaSalle         11.74  1
  8 Chris Norris              12 Detroit Renaissa           DNF  1
  1 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          11.25  2
  2 Jalen Cureton             12 Grand Blanc              11.39  2
  3 Justin Flynn              11 Birmingham Broth         11.39  2
  4 Darrell Williams          12 Walled Lake Cent         11.49  2
  5 Neil Pippen               11 Detroit Southeas         11.50  2
  6 Nelson Hansen             12 Ann Arbor Skylin         11.54  2
  7 Demetrius Brown           11 Muskegon                 11.60  2
  8 Marvin Antwih             12 Monroe                   11.95  2
  1 Corey Ester               10 Lake Orion               11.31  3
  2 Devin Reed                12 Walled Lake West         11.33  3
  3 Jamaal Thomas             JR Kalamazoo Centra         11.37  3
  4 Alton Yarbrough           11 Grand Blanc              11.37  3
  5 Chris Eggenberger         12 Rockford                 11.45  3
  6 Malik Peascock            11 Ypsilanti                11.60  3
  7 Brandon Kaip              11 Sterling Heights         11.62  3
  8 Duane Boyd                10 Ann Arbor Huron          11.96  3
 
Boys 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Ryan Jones                12 Canton                   11.29  1
  2 Cedric Hill               12 Southfield               11.35  1
  3 Devin Reed                12 Walled Lake West         11.38  1
  4 Justin Flynn              11 Birmingham Broth         11.39  1
  5 Darrell Williams          12 Walled Lake Cent         11.39  1
  6 Chris Eggenberger         12 Rockford                 11.40  1
  7 Malik Peascock            11 Ypsilanti                11.51  1
  8 Nelson Hansen             12 Ann Arbor Skylin         11.69  1
  9 Jamaal Thomas             JR Kalamazoo Centra           DNF  1
  1 Austin Sanders            12 Ypsilanti                11.06  2
  2 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          11.07  2
  3 Corey Ester               10 Lake Orion               11.28  2
  4 Alton Yarbrough           11 Grand Blanc              11.30  2
  5 Jalen Cureton             12 Grand Blanc              11.36  2
  6 Neil Pippen               11 Detroit Southeas         11.39  2
  7 Kenyon Bell                  Detroit Cody             11.57  2
  8 Aeriss Hargrow            11 Flint Northern           11.58  2
  9 Dan Montgomery            11 Traverse City We         11.80  2
 
Boys 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Austin Sanders            12 Ypsilanti                10.92  
  2 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          10.96  
  3 Alton Yarbrough           11 Grand Blanc              11.14  
  4 Corey Ester               10 Lake Orion               11.15  
  5 Cedric Hill               12 Southfield               11.18  
  6 Justin Flynn              11 Birmingham Broth         11.20  
  7 Ryan Jones                12 Canton                   11.27  
  8 Jalen Cureton             12 Grand Blanc              11.29  
  9 Devin Reed                12 Walled Lake West         11.36  
 
Boys 1600 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 David Diaz                10 Lake Orion             4:23.68 
  2 Ben Griessmann            12 West Bloomfield        4:23.73 
  3 Thomas Girardot           12 Birmingham Broth       4:26.46 
  4 Will Yau                  12 Troy                   4:28.19 
  5 Carson Truesdell          11 Grand Blanc            4:28.21 
  6 Austin Benoit             11 Rockford               4:29.45 
  7 Chris Scott               12 Utica                  4:29.50 
  8 Jonathan Malone           11 Detroit Catholic       4:30.08 
  9 Grant Fisher              09 Grand Blanc            4:30.23 
 10 Grant Praschan            11 Saline                 4:30.49 
 11 Tyler Partridge           12 Brighton               4:30.67 
 12 Isaac Piepszowski         12 Detroit U-D Jesu       4:30.97 
 13 Derek Gielarowski         12 Plymouth               4:33.54 
 14 Tommy Osika               10 Waterford Mott         4:34.66 
 15 Zineabladeen Nassr        11 Dearborn Edsel F       4:35.93 
 16 Esrom Woldemichael           Grand Rapids Nor       4:37.13 
 17 Adam Cichon               11 East Kentwood          4:40.98 
 18 Benny Richardson          10 Mattawan               4:42.87 
 19 Dan Ciaravino             11 Grosse Pointe No       5:02.12 
 20 Zachary Kughn             12 Grand Blanc                DNF  
Section 2
  1 Brian Kettle              10 Highland-Milford       4:20.22 
  2 Shawn Welch               12 Highland-Milford       4:22.71 
  3 Drew Woznick              11 Rockford               4:23.07 
  4 Paul Ausum                12 Highland-Milford       4:23.99 
  5 Ian Mcginn                SR Hartland               4:24.47 
  6 Mitch Dennis              10 Walled Lake West       4:24.81 
  7 Eric Fegan                SR Pinckney               4:25.50 
  8 Nick Costello             12 Brighton               4:27.81 
  9 Dan Sims                  10 Northville             4:27.97 
 10 Taylor Neely              12 Dexter                 4:29.79 
 11 Nathan Vorwerck           11 Bay City Western       4:32.90 
 12 Taylor Tafelsky           11 Hudsonville            4:33.55 
 13 Kyle Dotterrer            10 Traverse City Ce       4:33.62 
 14 Brandon Scharich          11 Saginaw Heritage       4:33.72 
 15 Matt Gilbert              12 Fenton                 4:38.22 
 16 Logan Wetzel               9 Saline                     DNF  
  
Boys 400 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Joe Riggins               11 East Kentwood            50.15  
  2 Eric Peoples              12 Lincoln Park             50.33  
  3 Zach Joyce                11 New Baltimore An         50.73  
  4 Nick Balavich             12 Lake Orion               50.82  
  5 TJ Schwannecke            11 Traverse City Ce         51.27  
  6 Austin Pederson           12 Howell                   51.63  
  7 Louis Zingas              10 Warren DeLaSalle         51.87  
  8 Michael Gibbs-Reeder      12 East Detroit             54.57  
Section 2
  1 Josh Miles                12 Brownstown Woodh         49.64  
  2 Brett Ambs                11 Battle Creek Lak         49.67  
  3 Anderson Van Eck          11 Grandville               50.02  
  4 Aaron Chatman             11 Midland                  50.30  
  5 Jonathon Sutherlan        12 Detroit Renaissa         50.42  
  6 Ryan Smitt                12 Walled Lake Nort         50.48  
  7 Zaid Shareef              11 Livonia Stevenso         50.78  
  8 Lucas Bunting             11 Plymouth                 51.54  
  9 Jason Ervin               12 North Farmington         53.53  
Section 3
  1 Shane Barron              12 Flint Carman-Ain         48.10  
  2 Tony Boyd                 12 Flint Northern           48.13  
  3 Phillip Johnson           11 Birmingham Grove         48.31  
  4 Garrick Roemer            12 Saline                   49.37  
  5 Tre Walton                11 Southfield               49.49  
  6 Drake Gauthier            09 Grand Blanc              49.75  
  7 Marques Mondy             12 Jackson                  49.95  
  8 Nils Eastburg             12 Grand Rapids For         50.03  
  9 Jared Motley              12 Okemos                   50.70  
  
Boys 300 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Kyle Kirkland             12 Detroit U-D Jesu         41.62  
  2 Andrew Crechiolo          12 Livonia Franklin         41.74  
  3 Jhamonte Melton           12 Muskegon                 41.88  
  4 Alec Waiter               10 New Baltimore An         43.34  
Section 2 
  1 Ilia Panev                11 Waterford Mott           39.91  
  2 Mike Kwasnik              12 Utica Eisenhower         39.91 
  3 Elijah Hamilton-Wray      12 East Lansing             40.17  
  4 Taiwan Wiggins            11 Grosse Pointe No         40.33  
  5 Lukas Smillie             12 Midland                  40.41  
  6 Jordan Banks              12 Birmingham Grove         40.54  
  7 Rare Williams             12 Ypsilanti Lincol         40.59  
  8 John Dade                 10 Walled Lake Nort         41.63  
  9 Andrew Mudd               11 Bay City Western         43.94  
Section 3
  1 Jacorey Lipsey            11 Portage Northern         38.83  
  2 James Dewitt                 Grand Haven              39.26  
  3 Jordan Shive              10 Rochester Adams          39.29  
  4 Alex Roberts              12 Lake Orion               39.51  
  5 Ross Williams             10 Birmingham Grove         39.71  
  6 Jose Amado                12 Salem                    39.96  
  7 Michael Roberts           12 Lake Orion               39.97  
  8 Tyler Wagner              SR Pinckney                 40.97  
  9 Freddie Crittenden        11 Utica                      DNF 
 
Boys 800 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Nathan Flores             12 Bay City Western       1:56.49 
  2 Glen Scott                12 Utica                  1:58.59 
  3 Adam Bruderick            12 Clarkston              1:58.77 
  4 Miles Felton              12 Canton                 1:59.27 
  5 Scott Neff                12 White Lake Lakel       1:59.30 
  6 Kyle Braun                12 Berkley                1:59.31 
  7 Gabe Lundgren                Muskegon Mona Sh       1:59.32 
  8 Max Rogowski              10 Plymouth               2:00.06 
  9 Torin Wile                11 Birmingham Broth       2:00.54 
 10 Nicholas Finley           12 Grosse Pointe No       2:10.67 
 11 Tim Hoffman               10 Detroit U-D Jesu       2:16.28 
 12 Nick Costello             12 Brighton                   DNF  
Section 2
  1 Brandon Wallace           12 Highland-Milford       1:54.12 
  2 Scott Bradley             12 Battle Creek Lak       1:54.31 
  3 Drake Gauthier            09 Grand Blanc            1:55.62 
  4 Luke Schwerin             11 Holly                  1:55.94 
  5 Austin Kirk               12 Sterling Heights       1:55.99 
  6 Joshua Carolin            1  Detroit Catholic       1:56.36 
  7 Nathan Megge              10 Grand Ledge            1:56.52 
  8 Matt Elms                 11 Saline                 1:56.65 
  9 Spencer Bishop            12 Saline                 1:57.62 
 10 Jared Labarge             12 Alpena                 1:57.82 
 11 Gerald Henderson          12 Davison                1:58.61 
 12 Luke Rabe                 12 Portage Northern       1:58.70 
 13 Zach Mayfield             11 Brighton               1:59.05 
 14 David Jensen              12 Saginaw Heritage       1:59.28 
 15 Schalk Vanniekerk            Grand Haven            2:00.40 
 16 Eric Fegan                SR Pinckney               2:02.73 
 
Boys 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Austin Sanders            12 Ypsilanti                22.73  1
  2 Tony Boyd                 12 Flint Northern           22.77  1
  3 Justin Flynn              11 Birmingham Broth         23.13  1
  4 Jon Strong                12 Sterling Heights         23.18  1
  5 Brandon Love              12 Northville               23.27  1
  6 Chiduo Kanu               12 Grand Rapids For         23.81  1
  1 Jason Ervin               12 North Farmington         22.95  2
  2 Phillip Johnson           11 Birmingham Grove         22.98  2
  3 Brandon Watkins           12 Southfield               23.08  2
  4 Kevin Smith                9 East Kentwood            23.27  2
  5 Zach Arnold               10 Lake Orion               23.52  2
  6 Aeriss Hargrow            11 Flint Northern           24.23  2
  7 Brian Harris              11 Walled Lake West           DNF  2
  1 Harris Edwards            12 Grand Ledge              22.91  3
  2 Alton Yarbrough           11 Grand Blanc              22.93  3
  3 Ben Seppa                 11 Jackson                  22.96  3
  4 David Basirico            10 Macomb Dakota            22.97  3
  5 Josh Gardner              12 Howell                   23.13  3
  6 Malik Peascock            11 Ypsilanti                23.79  3
  1 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          22.78  4
  2 Semin Ibranovic           12 Fraser                   23.16  4
  3 Damonta' Madden           12 Grand Blanc              23.38  4
  4 Kyle Schopa               10 South Lyon               23.56  4
  5 Aaron Davis               11 Detroit Renaissa         23.68  4
  6 Josh Miles                12 Brownstown Woodh         24.21  4
  7 Devon Thompson            12 Ypsilanti                24.81  4
  1 Neil Pippen               11 Detroit Southeas         23.04  5
  2 Chris Eggenberger         12 Rockford                 23.23  5
  3 Mark Chapman              11 Port Huron               23.28  5
  4 Keshawn Walker            12 Dearborn                 23.33  5
  5 Damian Johnson            12 Battle Creek Cen         23.47  5
  6 Thomas Crawford           12 Salem                    23.73  5
 
Boys 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Phillip Johnson           11 Birmingham Grove         22.38  1
  2 Austin Sanders            12 Ypsilanti                22.39  1
  3 Jason Ervin               12 North Farmington         22.41  1
  4 Brandon Watkins           12 Southfield               22.73  1
  5 David Basirico            10 Macomb Dakota            22.79  1
  6 Neil Pippen               11 Detroit Southeas         22.90  1
  7 Justin Flynn              11 Birmingham Broth         22.92  1
  8 Josh Gardner              12 Howell                   22.93  1
  9 Semin Ibranovic           12 Fraser                   22.99  1
  1 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          22.24  2
  2 Tony Boyd                 12 Flint Northern           22.33  2
  3 Ben Seppa                 11 Jackson                  22.40  2
  4 Harris Edwards            12 Grand Ledge              22.42  2
  5 Chris Eggenberger         12 Rockford                 22.55  2
  6 Mark Chapman              11 Port Huron               22.72  2
  7 Damonta' Madden           12 Grand Blanc              22.92  2
  8 Jon Strong                12 Sterling Heights         23.19  2
  9 Alton Yarbrough           11 Grand Blanc              23.25  2
 
Boys 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Austin Sanders            12 Ypsilanti                21.94  
  2 Jeff Aririguzo            12 West Bloomfield          22.10  
  3 Phillip Johnson           11 Birmingham Grove         22.17  
  4 Harris Edwards            12 Grand Ledge              22.24  
  5 Ben Seppa                 11 Jackson                  22.29  
  6 Jason Ervin               12 North Farmington         22.45  
  7 Chris Eggenberger         12 Rockford                 22.56  
  8 Brandon Watkins           12 Southfield               22.93  
  9 Tony Boyd                 12 Flint Northern           26.14  
 
Boys 3200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Garret Zuk                12 White Lake Lakel       9:04.35 
  2 Evan Chiplock             12 Saginaw Heritage       9:10.49 
  3 Ben Hill                   9 Royal Oak              9:20.38 
  4 Nathan Burnand            11 Waterford Mott         9:22.52 
  5 T.J. Carey                11 Lake Orion             9:23.70 
  6 Zachary Kughn             12 Grand Blanc            9:26.32 
  7 Nick Reneberg             12 Saline                 9:28.24 
  8 Blake Pozolo              11 Rochester              9:29.70 
  9 Jeff Bajema               11 Grand Rapids Ken       9:34.76 
 10 Stephen Biebelhausen      11 Rochester Adams        9:36.28 
 11 Mickey Davey               9 Warren DeLaSalle       9:37.09 
 12 Sean Pengelly             JR Hartland               9:37.87 
 13 Grant Fisher              09 Grand Blanc            9:40.07 
 14 Ryan Duff                    Grand Haven            9:40.47 
 15 Brandon Carson            12 Waterford Mott         9:40.57 
 16 Taylor Neely              12 Dexter                 9:41.22 
 17 Jareb Duggan              SO Hartland               9:41.64 
 18 Brian Kettle              10 Highland-Milford       9:44.22 
 19 Michael Cox               SR Pinckney               9:44.40 
 20 Eddie Komph               12 New Baltimore An       9:44.96 
 21 Joe Wendorf               11 Dexter                 9:45.57 
 22 Nico Lanzetta             11 Detroit Catholic       9:46.47 
 23 Matt Moss                 12 Traverse City Ce       9:48.19 
 24 Carson Truesdell          11 Grand Blanc            9:48.65 
 25 Johnathon Derry           11 Grand Blanc            9:49.65 
 26 Jacob Higle-Ralbovsky        Ann Arbor Huron        9:49.95 
 27 Mike Hauke                11 Dexter                 9:50.99 
 28 Grayson Thomas            11 White Lake Lakel       9:51.74 
 29 Matt Greve                11 Dexter                 9:55.30 
 30 Jason Saliga              11 Romeo                  9:55.60 
 31 Ian Mcginn                SR Hartland               9:57.16 
 32 Costa Willets             SO Ann Arbor Pionee       9:58.52 
 33 Devin Kimberlin           10 Walled Lake Nort       9:58.67 
 34 Max Benoit                11 Royal Oak             10:00.13 
 35 Thomas Meeker             12 Mattawan              10:00.83 
 36 John Holmes               12 Walled Lake Cent      10:01.08 
 37 Cody Snavely              11 Highland-Milford      10:05.07 
 38 Alec Smith                12 Oxford                10:09.28 
 39 Andrew Nelson             11 Romeo                 10:09.97 
 40 Stephen Fenech            10 Livonia Stevenso      10:11.33 
 41 Dane Falberg              11 Waterford Mott        10:17.11 
 42 Steven Fabian             12 Detroit U-D Jesu      10:18.77 
 43 Tommy Fabian              10 Detroit U-D Jesu      10:21.51 
 44 Micheal Buffin            10 Grand Ledge           10:28.03 
 45 Max Kryza                 11 Fenton                     DNF  
 46 Dan Sims                  10 Northville                 DNF  
 47 Derek Gielarowski         12 Plymouth                   DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          15.01  1
  2 Bria Williams             12 Ypsilanti Lincol         15.41  1
  3 Lameeka Davis             12 East Kentwood            15.52  1
  4 Kalen Glover              11 Detroit Martin L         15.82  1
  5 Lauren Rodriguez           9 Northville               15.84  1
  6 Lariah Simpson            SR Flint Carman-Ain         16.46  1
  7 Sydney Tucker             11 Walled Lake Cent         16.55  1
  1 Quenee' Dale              10 Saline                   15.09  2
  2 Sarah Moen                11 St. Clair Shores         15.60  2
  3 Aaron Howell              11 Farmington               15.76  2
  4 Molly Borgman                Holland West Ott         16.16  2
  5 Abby Downs                10 Novi                     16.24  2
  6 Kelly O'Brien             11 Livonia Franklin         16.37  2
  7 Amanda Stuckey            11 Warren Mott              16.44  2
  1 Laticia Sims              12 Farmington Hills         14.73  3
  2 Allie Gast                11 Grandville               15.70  3
  3 Kirsten Smith             11 Westland John Gl         15.76  3
  4 Sophia Kunselman          12 Ann Arbor Pionee         15.82  3
  5 Christina Kollien         11 Alpena                   16.19  3
  6 Natalie Peterson          11 Romeo                    16.23  3
  7 Laura Johnston            11 Rochester Hills          17.28  3
  1 Ashlynn Schiro            10 Okemos                   15.72  4
  2 Tierra Williams           12 Ypsilanti Lincol         15.89  4
  3 Ashley Koprin             12 St. Clair Shores         16.03  4
  4 Destiny Fortune           10 Brownstown Woodh         16.25  4
  5 Janese Honeycutt          12 Ann Arbor Pionee         16.66  4
  6 Andria Fowler             12 Jackson                  16.91  4
  7 Caitlyn Vermiglio         12 Fraser                   17.62  4
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Laticia Sims              12 Farmington Hills         14.34  1
  2 Tierra Williams           12 Ypsilanti Lincol         14.98  1
  3 Bria Williams             12 Ypsilanti Lincol         15.12  1
  4 Lameeka Davis             12 East Kentwood            15.13  1
  5 Ashlynn Schiro            10 Okemos                   15.36  1
  6 Lauren Rodriguez           9 Northville               15.60  1
  7 Destiny Fortune           10 Brownstown Woodh         15.60  1
  8 Ashley Koprin             12 St. Clair Shores         15.63  1
  9 Kalen Glover              11 Detroit Martin L         15.69  1
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          14.26  2
  2 Quenee' Dale              10 Saline                   14.41  2
  3 Sophia Kunselman          12 Ann Arbor Pionee         15.38  2
  4 Allie Gast                11 Grandville               15.42  2
  5 Sarah Moen                11 St. Clair Shores         15.45  2
  6 Kirsten Smith             11 Westland John Gl         15.66  2
  7 Aaron Howell              11 Farmington               16.06  2
  8 Molly Borgman                Holland West Ott         16.36  2
  9 Christina Kollien         11 Alpena                   16.60  2
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          13.78  
  2 Laticia Sims              12 Farmington Hills         14.10  
  3 Quenee' Dale              10 Saline                   14.54  
  4 Tierra Williams           12 Ypsilanti Lincol         14.71  
  5 Bria Williams             12 Ypsilanti Lincol         14.93  
  6 Lameeka Davis             12 East Kentwood            15.07  
  7 Allie Gast                11 Grandville               15.11  
  8 Sophia Kunselman          12 Ann Arbor Pionee         15.16  
  9 Ashlynn Schiro            10 Okemos                   15.29  
 
Girls 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          12.35  1
  2 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         12.68  1
  3 Ahna Buffa                10 Hartland                 12.70  1
  4 Courtney Klawieter           Rockford                 12.74  1
  5 Amanda Luurtsema          11 Saline                   12.76  1
  6 Alexis Dubreveil          09 Ann Arbor Pionee         12.96  1
  7 Kierra Johnson            11 Ortonville-Brand         13.07  1
  8 Kailey Warner             09 Midland                  13.46  1
  9 Shekinah Johnson          09 Westland John Gl         13.68  1
  1 Tiffany Owens             12 Ortonville-Brand         12.56  2
  2 Briauna Stewart           11 Muskegon                 12.70  2
  3 Sharnae Smith                Muskegon Mona Sh         12.90  2
  4 Berrion Berry             12 Rochester Hills          12.91  2
  5 Tina Davis                12 Inkster                  12.99  2
  6 Sydni Davis               11 West Bloomfield          13.03  2
  7 Paris Parnell             11 Detroit Renaissa         13.03  2
  8 Jamaika Jones             12 Ypsilanti Lincol         13.04  2
  9 D'Maya Davis              12 Novi                     13.26  2
  1 Taylor Hopp               FR Jenison                  12.50  3
  2 Endia Francois            10 Ypsilanti                12.67  3
  3 Bri Jackson               10 Oxford                   12.81  3
  4 Gabbi Ellis                  Troy                     12.89  3
  5 Sarah Utchel              09 Pinckney                 12.91  3
  6 April Micheaux            10 Taylor Truman            12.91  3
  7 Mercedes Lee              12 East Lansing             13.25  3
  8 Jasmine Mata              10 Monroe                   13.29  3
 
Girls 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          12.12  1
  2 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         12.54  1
  3 Endia Francois            10 Ypsilanti                12.66  1
  4 Amanda Luurtsema          11 Saline                   12.71  1
  5 Sharnae Smith                Muskegon Mona Sh         12.79  1
  6 Berrion Berry             12 Rochester Hills          12.82  1
  7 Bri Jackson               10 Oxford                   12.84  1
  8 Alexis Dubreveil          09 Ann Arbor Pionee         12.94  1
  9 April Micheaux            10 Taylor Truman            13.11  1
  1 Tiffany Owens             12 Ortonville-Brand         12.30  2
  2 Taylor Hopp               FR Jenison                  12.41  2
  3 Ahna Buffa                10 Hartland                 12.48  2
  4 Courtney Klawieter           Rockford                 12.64  2
  5 Briauna Stewart           11 Muskegon                 12.64  2
  6 Gabbi Ellis                  Troy                     12.65  2
  7 Sarah Utchel              09 Pinckney                 12.88  2
  8 Sydni Davis               11 West Bloomfield          12.94  2
  9 Tina Davis                12 Inkster                  12.94  2
 
Girls 100 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          11.97  
  2 Tiffany Owens             12 Ortonville-Brand         12.14  
  3 Taylor Hopp               FR Jenison                  12.40  
  4 Briauna Stewart           11 Muskegon                 12.42  
  5 Ahna Buffa                10 Hartland                 12.43  
  6 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         12.60  
  7 Courtney Klawieter           Rockford                 12.62  
  8 Amanda Luurtsema          11 Saline                   12.70  
  9 Endia Francois            10 Ypsilanti                12.85  
 
Girls 1600 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Hannah Meier              11 Grosse Pointe So       4:43.05 
  2 Haley Meier               11 Grosse Pointe So       4:52.53 
  3 Ersula Farrow             09 Grosse Pointe So       4:56.42 
  4 Taylor Manett                Rockford               4:58.67 
  5 Katie Hoevet              12 Ann Arbor Pionee       4:59.26 
  6 Kelsie Schwartz           10 Grosse Pointe So       5:03.63 
  7 Kayla Kavulich            10 Salem                  5:04.41 
  8 Rachel Barrett            10 Highland-Milford       5:05.23 
  9 Kali Dent                 10 Midland Dow            5:06.75 
 10 Miranda Haas              12 Pinckney               5:08.60 
 11 Ellie Leonard             SO Jenison                5:08.79 
 12 Rachel Coleman            10 Northville             5:13.22 
 13 Jordann McDermitt         10 Davison                5:13.70 
 14 Audrey Belf               09 Birmingham Seaho       5:13.78 
 15 Jackie Mullins            11 Novi                   5:14.61 
 16 Kristen Muir              12 Canton                 5:19.78 
 17 Hannah Schroder           11 Caledonia              5:19.87 
 18 Allie Knoll               10 Warren Mott            5:21.74 
 19 Olivia Bordewyk            9 Caledonia              5:23.18 
 20 Abby Rentschler           09 Saline                     DNF  
 21 Elianna Shwayder          10 Saline                     DNF  
 22 Tess Wilberding           11 Birmingham Seaho           DNF  
 23 Sammy Mondry              11 Grandville                 DNF  
 24 Marah Pugh                10 Macomb Dakota              DNF  
 
Girls 400 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Alexa Abbott              11 Northville             1:00.77 
  2 Rachael Webb              10 Grandville             1:00.78 
  3 Natalie Renkes            12 Hudsonville            1:00.82 
  4 Victoria Grimes            9 East Detroit           1:01.32 
  5 Gabriella Ovesen          10 Sterling Heights       1:01.40 
  6 Anita Vander Meulen       10 Ann Arbor Skylin       1:01.52 
  7 Sydney Anderson           11 Livonia Churchil       1:01.72 
  8 Morgan Burke              12 Walled Lake West       1:01.82 
  9 Domaniqwa Hatter          12 Pontiac                    DNF  
Section 2
  1 Nicole Rightnowar          9 Temperance-Bedfo         57.76  
  2 Katie Dehaan                 Rockford                 58.34  
  3 Ayda Alavi                10 Okemos                   58.80  
  4 Leah Ellis                11 Battle Creek Cen         59.09  
  5 Alani Letang              12 Ann Arbor Pionee         59.23  
  6 Khalidha Davis            JR Kalamazoo Centra         59.70  
  7 Rachael Walters           10 Lowell                   59.72  
  8 Somonae Dismuke            9 Detroit Cass Tec         59.76  
  9 London Renfroe            10 Ann Arbor Pionee       1:00.39 
Section 3
  1 Maya Long                 12 Ann Arbor Huron          54.80  
  2 Latipha Cross             12 Southfield               55.12  
  3 Ola Hendler               12 Grand Ledge              57.14  
  4 Tere Cooley                  Grand Blanc              57.41  
  5 Brittany Terry            12 East Kentwood            57.54  
  6 Emily McAnsh              12 Alpena                   57.63  
  7 Lauren Burnett            11 Macomb Dakota            57.97  
  8 Aubrey Wilberding         11 Birmingham Seaho         58.43  
  9 Asaundra Dalton           11 Detroit Renaissa       1:11.56 
 
Girls 300 Meter Hurdles LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Molly Jarvis              11 Livonia Churchil         47.10  
  2 Paige Stepanski           12 Alpena                   47.31  
  3 Emily Schaefer            12 Grand Ledge              47.65  
  4 Ashley Koprin             12 St. Clair Shores         48.14  
  5 Lina Davis                11 Novi                     48.34  
  6 Christina Micale          11 Macomb Dakota            48.40  
  7 Emily Leppek              12 Rochester                48.49  
  8 Tracey Lo                 12 Troy Athens              50.31  
Section 2
  1 Madison Arnouts           10 Grand Ledge              46.01  
  2 Lameeka Davis             12 East Kentwood            46.61  
  3 Heather Johnson           10 Rochester Adams          46.75  
  4 Kirsten Smith             11 Westland John Gl         47.06  
  5 Jennifer Jarema           12 Midland                  47.18  
  6 Rosalyn Wyse                 Greenville               47.71  
  7 Lauren Rodriguez           9 Northville               48.22  
  8 Destiny Fortune           10 Brownstown Woodh         49.20  
  9 Allie Gast                11 Grandville               51.02  
Section 3
  1 Cindy Ofili               12 Ann Arbor Huron          45.02  
  2 Chinonye Uche             10 Ann Arbor Pionee         45.67  
  3 Sarah Moen                11 St. Clair Shores         46.20  
  4 Sophia Kunselman          12 Ann Arbor Pionee         46.46  
  5 Kelly McCloskey           12 Novi                     46.73  
  6 Ashlynn Schiro            10 Okemos                   46.99  
  7 Rebecca Quaintance        12 Walled Lake Nort         47.43  
  8 Aaron Howell              11 Farmington               47.96  
  9 Sabrina Kunselman         12 Ann Arbor Pionee         51.94  
 
Girls 800 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Kennedy Beazley           10 Ann Arbor Huron        2:16.57 
  2 Erin Billette                Clarkston              2:18.34 
  3 Lauren Green              09 Saline                 2:18.67 
  4 Mado Glew                 10 East Lansing           2:20.18 
  5 Lauren Deshaw                Holland West Ott       2:21.19 
  6 Melissa Bott              12 Holly                  2:22.38 
  7 Kelsey Lewis              11 Alpena                 2:23.85 
  8 Karlie Gallagher          11 Livonia Stevenso       2:24.51 
  9 Carla Jones               11 East Lansing           2:25.50 
 10 Taylor Stepanski          12 Alpena                 2:26.57 
 11 Katie Shaheen                Troy                   2:27.10 
 12 Michelle Azar             11 Livonia Churchil       2:32.67 
 13 Gina Mcnamara             12 Northville                 DNF  
 14 Tere Cooley                  Grand Blanc                DNF  
Section 2
  1 Hannah Meier              11 Grosse Pointe So       2:08.57 
  2 Jamie Morrissey           11 Rochester Adams        2:10.80 
  3 Haley Meier               11 Grosse Pointe So       2:11.55 
  4 Ersula Farrow             09 Grosse Pointe So       2:13.53 
  5 Jackie Fiest              10 Birmingham Grove       2:13.91 
  6 Brittany Johnson          12 Oxford                 2:15.04 
  7 Rachel DaDamio            09 Birmingham Seaho       2:15.36 
  8 Reighan Fisher            11 White Lake Lakel       2:16.21 
  9 Katelyn Cliff             12 Walled Lake Nort       2:17.09 
 10 Lauren Burnett            11 Macomb Dakota          2:18.49 
 11 Karli Keur                12 Hudsonville            2:18.56 
 12 Courtney Munley           11 Waterford Mott         2:18.57 
 13 Ally Fulton               12 Walled Lake Cent       2:20.03 
 14 Taylor Grace              10 Howell                 2:20.23 
 15 Morgan Bridgewater        12 White Lake Lakel       2:22.75 
 16 Kelsie Schwartz           10 Grosse Pointe So           DNF  
  
Girls 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Kyra Jefferson            12 Detroit Cass Tec         25.51  1
  2 Sammy Cuneo                  Rockford                 26.27  1
  3 Tina Davis                12 Inkster                  26.53  1
  4 Cadeisha Browning-Watte      Harrison Townshi         26.87  1
  5 Paris Parnell             11 Detroit Renaissa         26.96  1
  6 Elizabeth Jones            9 East Lansing             26.97  1
  7 Courtney Cadotte          10 Traverse City Ce         27.03  1
  8 Berrion Berry             12 Rochester Hills          27.10  1
  1 Maya Long                 12 Ann Arbor Huron          25.80  2
  2 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         26.05  2
  3 Erica Hobson              12 Detroit Cass Tec         26.55  2
  4 Cierra Pryor              11 Jackson                  26.64  2
  5 Jazmine Brown             12 Port Huron               26.77  2
  6 Davonne Bolden            10 Rochester                27.06  2
  7 Jalesia Johnson           SR Flint Carman-Ain         27.36  2
  8 Latipha Cross             12 Southfield                 DNF  2
  1 Endia Francois            10 Ypsilanti                25.27  3
  2 Jessica Howell            11 Rochester Adams          26.19  3
  3 Caitlin Moore             12 Grosse Pointe So         26.25  3
  4 Jasmine Ward              12 Novi                     26.36  3
  5 Shaleen Williams          12 Holt                     26.41  3
  6 Sarah Utchel              09 Pinckney                 26.65  3
  7 Alexa Ross                10 Saline                   27.53  3
  8 Alexa Abbott              11 Northville               30.14  3
 
Girls 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Endia Francois            10 Ypsilanti                25.84  1
  2 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         25.95  1
  3 Jessica Howell            11 Rochester Adams          25.98  1
  4 Erica Hobson              12 Detroit Cass Tec         26.22  1
  5 Cadeisha Browning-Watte      Harrison Townshi         26.91  1
  6 Tina Davis                12 Inkster                  27.02  1
  7 Elizabeth Jones            9 East Lansing             27.17  1
  8 Sarah Utchel              09 Pinckney                 27.32  1
  9 Shaleen Williams          12 Holt                     27.39  1
  1 Kyra Jefferson            12 Detroit Cass Tec         24.27  2
  2 Maya Long                 12 Ann Arbor Huron          25.38  2
  3 Cierra Pryor              11 Jackson                  25.99  2
  4 Caitlin Moore             12 Grosse Pointe So         26.12  2
  5 Paris Parnell             11 Detroit Renaissa         26.22  2
  6 Sammy Cuneo                  Rockford                 26.23  2
  7 Jasmine Ward              12 Novi                     26.25  2
  8 Jazmine Brown             12 Port Huron               27.05  2
  9 Davonne Bolden            10 Rochester                27.13  2
 
Girls 200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kyra Jefferson            12 Detroit Cass Tec         23.83  
  2 Maya Long                 12 Ann Arbor Huron          24.93  
  3 Endia Francois            10 Ypsilanti                25.44  
  4 Sarita Dotson             11 Battle Creek Lak         25.52  
  5 Caitlin Moore             12 Grosse Pointe So         25.62  
  6 Jessica Howell            11 Rochester Adams          25.66  
  7 Cierra Pryor              11 Jackson                  25.82  
  8 Paris Parnell             11 Detroit Renaissa         25.92  
  9 Erica Hobson              12 Detroit Cass Tec         26.56  
 
Girls 3200 Meter LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Erin Finn                 11 West Bloomfield       10:17.86 
  2 Gabrielle Thivierge       11 Rochester Adams       10:41.10 
  3 Abby Rentschler           09 Saline                10:42.08 
  4 Brooke Kovacic            11 Oxford                10:44.20 
  5 Elianna Shwayder          10 Saline                10:46.53 
  6 Taylor Manett                Rockford              10:46.65 
  7 Kelsie Schwartz           10 Grosse Pointe So      10:46.66 
  8 Bailey Parmelee              Greenville            10:52.54 
  9 Shelby Jackson            12 Romeo                 10:55.71 
 10 Julia Valencia            12 Walled Lake West      11:00.16 
 11 Kali Dent                 10 Midland Dow           11:00.91 
 12 Avery Evenson             11 Hartland              11:03.35 
 13 Amy Creutz                12 Saline                11:05.43 
 14 Tess Wilberding           11 Birmingham Seaho      11:06.83 
 15 Natalie Smith                Clarkston             11:10.40 
 16 Allison Lunau             11 Brighton              11:12.20 
 17 Miranda Haas              12 Pinckney              11:12.23 
 18 Sammy Mondry              11 Grandville            11:12.98 
 19 Jessica Goethals          10 Rochester             11:15.58 
 20 Addie May                 fr Flushing              11:19.52 
 21 Jackie Mullins            11 Novi                  11:19.72 
 22 Sarah Goble                9 East Lansing          11:24.03 
 23 Alexandria Cell           10 Ann Arbor Huron       11:24.88 
 24 Hannah Schroder           11 Caledonia             11:25.23 
 25 Marah Pugh                10 Macomb Dakota         11:26.67 
 26 Bethany Pilat             12 Livonia Churchil      11:27.73 
 27 Gloria Park               10 Saline                11:30.78 
 28 Julia Stock                  Grand Haven           11:32.13 
 29 Kelli Jackson              9 Hudsonville           11:38.30 
 30 Kelsey Calhoun            12 Temperance-Bedfo      11:40.85 
 31 Ashlei Baumann             9 Sterling Heights      11:41.24 
 32 Allison Francis           11 Grosse Pointe No      11:42.03 
 33 Daya Wagh                 11 Waterford Mott        11:47.65 
 34 Kayla Kavulich            10 Salem                      DNF  
 
Boys 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Kyle Redwine              12 Auburn Hills Avo         10.94  1
  2 Desmond Lowe              12 New Boston Huron         11.01  1
  3 Berkely Edwards           11 Chelsea                  11.03  1
  4 Raeshawn Campbell         10 Hazel Park               11.29  1
  5 Ryan Mackinen             12 DeWitt                   11.36  1
  6 Janelle Poydrus           10 Warren Lincoln           11.40  1
  7 Skye Roy                  11 Edwardsburg              11.74  1
  1 Jake Romeo                12 Pontiac Notre Da         11.15  2
  2 Bryce Richards            12 Eaton Rapids             11.30  2
  3 Richard Byrd              12 Flint Northweste         11.32  2
  4 Josh Simmons              12 Saginaw Swan Val         11.47  2
  5 Josh Perez                11 Adrian                   11.51  2
  6 Grant Markel              12 Ogemaw Heights           11.75  2
  7 Caprice Thomas            12 South Haven              12.65  2
  1 Kassius Kelly             12 Clarenceville            11.08  3
  2 Kavon Frazier             12 Grand Rapids Chr         11.13  3
  3 Darrien Stephens          11 Dearborn Heights         11.22  3
  4 Johnathon Grace           12 Saginaw Swan Val         11.28  3
  5 Tyrease Lewis             11 Wyoming Rogers           11.41  3
  6 Sean Wilson               11 Bloomfield Hills         11.49  3
  7 Austin Coleman            10 Alma                     11.66  3
  1 Connor Vanderhyde            Howard City Tri-         11.31  4
  2 Jared Emerson             11 Remus Chippewa H         11.37  4
  3 Cory Brown                11 Three Rivers             11.40  4
  4 Albert Logwood               Grand Rapids Ott         11.56  4
  5 Drew Grimm                11 Tecumseh                 11.61  4
  6 Cicone Palmore            12 Niles                    11.78  4
  7 Deonte Hill               12 Clawson                  11.80  4
  1 Ted Parcher               10 Linden                   10.93  5
  2 Daizoun Oliver            JR Melvindale               10.95  5
  3 Teyland Avery             11 Grand Rapids Ott         11.13  5
  4 Dontell Highsmith         11 Dowagiac                 11.14  5
  5 Brad Parsons              11 DeWitt                   11.36  5
  6 Trae Hill                 11 Gaylord                  11.39  5
  7 Brett Schemansky          11 Yale                     11.47  5
  8 Isaiah Fountaine          12 Marshall                 11.50  5
 
Boys 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Ted Parcher               10 Linden                   10.80  1
  2 Teyland Avery             11 Grand Rapids Ott         10.98  1
  3 Jake Romeo                12 Pontiac Notre Da         10.99  1
  4 Connor Vanderhyde            Howard City Tri-         11.07  1
  5 Kavon Frazier             12 Grand Rapids Chr         11.15  1
  6 Darrien Stephens          11 Dearborn Heights         11.19  1
  7 Dontell Highsmith         11 Dowagiac                 11.27  1
  8 Bryce Richards            12 Eaton Rapids             11.28  1
  1 Kyle Redwine              12 Auburn Hills Avo         10.74  2
  2 Berkely Edwards           11 Chelsea                  10.86  2
  3 Daizoun Oliver            JR Melvindale               10.90  2
  4 Kassius Kelly             12 Clarenceville            10.91  2
  5 Desmond Lowe              12 New Boston Huron         11.00  2
  6 Richard Byrd              12 Flint Northweste         11.01  2
  7 Cory Brown                11 Three Rivers             11.20  2
  8 Jared Emerson             11 Remus Chippewa H         11.38  2
 
Boys 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kyle Redwine              12 Auburn Hills Avo         10.53  
  2 Ted Parcher               10 Linden                   10.67  
  3 Kassius Kelly             12 Clarenceville            10.79  
  4 Daizoun Oliver            JR Melvindale               10.90  
  5 Berkely Edwards           11 Chelsea                  10.92  
  6 Teyland Avery             11 Grand Rapids Ott         11.02  
  7 Jake Romeo                12 Pontiac Notre Da         11.06  
  8 Connor Vanderhyde            Howard City Tri-         11.14  
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Chaz Bradshaw             12 Alma                     15.19  1
  2 Brandon Partee            12 Niles                    15.29  1
  3 Austin Hornik             11 Hamilton                 15.30  1
  4 Kyle Mikolowski           12 Algonac                  15.56  1
  5 Cole Hostetler            12 Vicksburg                15.60  1
  6 Brian Weissen             11 Mt. Pleasant             15.99  1
  1 Fred Boyd                 10 Dearborn Divine          14.99  2
  2 David Washington          12 Lansing Sexton           15.39  2
  3 Sherard Jackson           SR Melvindale               15.44  2
  4 T.J. Burrnett             11 Wyoming Kelloggs         15.61  2
  5 Joey Davis                12 Algonac                  15.71  2
  6 Scotty Foote              12 Belding                  15.81  2
  7 Austin Kraska             11 Standish-Sterlin         15.82  2
  1 Austin Loewen             11 Williamston              14.97  3
  2 Jacob Comer                  Hastings                 15.23  3
  3 Galen Neuroth             11 Fowlerville              15.31  3
  4 Greg Hall                 12 Edwardsburg              15.38  3
  5 Huel Jared Perkins        12 Detroit Country          15.43  3
  6 Zach Whatcott             12 Lapeer East              15.49  3
  7 Kalyn Mitchell            JR Melvindale               15.58  3
  1 Justin Hunter-Smith       11 Muskegon Orchard         15.32  4
  2 Raheem Franklin           12 Benton Harbor            15.48  4
  3 Tommy White                  Ionia                    15.49  4
  4 Kris Krach                12 Riverview                15.64  4
  5 Drew Porrett              11 Yale                     15.68  4
  6 Taha Suhrawardy           12 Bloomfield Hills         18.50  4
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Austin Loewen             11 Williamston              14.77  1
  2 Raheem Franklin           12 Benton Harbor            15.00  1
  3 Jacob Comer                  Hastings                 15.06  1
  4 Austin Hornik             11 Hamilton                 15.09  1
  5 Justin Hunter-Smith       11 Muskegon Orchard         15.15  1
  6 Tommy White                  Ionia                    15.31  1
  7 Greg Hall                 12 Edwardsburg              15.54  1
  8 Kris Krach                12 Riverview                15.66  1
  1 Chaz Bradshaw             12 Alma                     14.68  2
  2 Brandon Partee            12 Niles                    14.84  2
  3 David Washington          12 Lansing Sexton           15.08  2
  4 Galen Neuroth             11 Fowlerville              15.36  2
  5 T.J. Burrnett             11 Wyoming Kelloggs         15.42  2
  6 Sherard Jackson           SR Melvindale               15.54  2
  7 Kyle Mikolowski           12 Algonac                  15.56  2
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Austin Loewen             11 Williamston              14.46  
  2 Chaz Bradshaw             12 Alma                     14.48  
  3 Austin Hornik             11 Hamilton                 14.55  
  4 Brandon Partee            12 Niles                    14.65  
  5 Galen Neuroth             11 Fowlerville              14.85  
  6 David Washington          12 Lansing Sexton           14.97  
  7 Raheem Franklin           12 Benton Harbor            14.98  
  8 Jacob Comer                  Hastings                 14.99  
 
Boys 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Roger Krum                12 Sparta                   22.87  1
  2 Eric Wilson               12 Redford Thurston         22.92  1
  3 Isaac Gradless            11 Adrian                   22.98  1
  4 A.J. Caldwell             12 Imlay City               23.11  1
  5 Joshuwa Holloman           9 Auburn Hills Avo         23.40  1
  1 Andrew Ellis              12 Benton Harbor            22.64  2
  2 Sam Freeman               11 Grand Rapids Cre         23.07  2
  3 Anthony Goodman           12 Lansing Sexton           23.15  2
  4 Marquis Gray              12 Battle Creek Pen         23.47  2
  5 Ronnie Jones              12 Niles                    23.59  2
  6 Danny Bauder              10 Zeeland West             23.94  2
  1 Daizoun Oliver            JR Melvindale               22.05  3
  2 Gary Jones                11 Allegan                  22.52  3
  3 Brad Parsons              11 DeWitt                   22.69  3
  4 Kendell Jackson           12 Lansing Sexton           22.70  3
  5 Trey Griese               12 Midland Bullock          24.07  3
  1 Kassius Kelly             12 Clarenceville            22.50  4
  2 Janelle Poydrus           10 Warren Lincoln           22.85  4
  3 Ted Parcher               10 Linden                   22.86  4
  4 Zak Haines                12 Vicksburg                22.97  4
  5 Trent Karcher             11 Remus Chippewa H         23.17  4
  6 Brad Palmer               11 Charlotte                23.97  4
 
Boys 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Gary Jones                11 Allegan                  22.12  1
  2 Daizoun Oliver            JR Melvindale               22.14  1
  3 Roger Krum                12 Sparta                   22.16  1
  4 Sam Freeman               11 Grand Rapids Cre         22.45  1
  5 Anthony Goodman           12 Lansing Sexton           22.46  1
  6 Brad Parsons              11 DeWitt                   22.47  1
  7 Kendell Jackson           12 Lansing Sexton           22.57  1
  8 Marquis Gray              12 Battle Creek Pen         23.28  1
  1 Andrew Ellis              12 Benton Harbor            22.13  2
  2 Kassius Kelly             12 Clarenceville            22.25  2
  3 Ted Parcher               10 Linden                   22.38  2
  4 Janelle Poydrus           10 Warren Lincoln           22.66  2
  5 Eric Wilson               12 Redford Thurston         22.70  2
  6 Isaac Gradless            11 Adrian                   22.88  2
  7 Zak Haines                12 Vicksburg                22.91  2
  8 A.J. Caldwell             12 Imlay City               23.56  2
 
Boys 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kassius Kelly             12 Clarenceville            21.36  
  2 Gary Jones                11 Allegan                  21.61  
  3 Ted Parcher               10 Linden                   21.64  
  4 Andrew Ellis              12 Benton Harbor            21.73  
  5 Daizoun Oliver            JR Melvindale               22.08  
  6 Roger Krum                12 Sparta                   22.24  
  7 Janelle Poydrus           10 Warren Lincoln           22.46  
  8 Sam Freeman               11 Grand Rapids Cre         23.01  
 
Boys 300 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Jared Emerson             11 Remus Chippewa H         41.09  
  2 Ma Sambou Jatta           11 Clarenceville            41.24  
  3 Kyle Mikolowski           12 Algonac                  41.53  
  4 Jaylin Harris             11 St. Clair Shores         42.25  
  5 Sam Brown                 12 Clarenceville            42.44  
  6 Elijah Scott              12 Detroit Osborn           45.75  
Section 2
  1 Nick Robbins              11 Grand Rapids For         39.23  
  2 Chaz Bradshaw             12 Alma                     39.61  
  3 Anthony Scarcelli         12 Marine City              40.84  
  4 Scotty Foote              12 Belding                  42.18  
  5 Terrrell Gray             12 Redford Thurston         42.30  
  6 Timothy Davis             11 Benton Harbor            42.61  
  7 Tommy White                  Ionia                    42.93  
  8 Zack Shoemaker            12 Coopersville             44.13  
Section 3
  1 David Washington          12 Lansing Sexton           38.18  
  2 Raheem Franklin           12 Benton Harbor            39.02  
  3 Austin Hornik             11 Hamilton                 39.71  
  4 Kris Krach                12 Riverview                40.12  
  5 Justin Hunter-Smith       11 Muskegon Orchard         40.24  
  6 Galen Neuroth             11 Fowlerville              40.45  
  7 Jacob Comer                  Hastings                 40.49  
  8 Nate Couturier             9 Allendale                40.68  
  
Boys 400 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Colton Wirgau             12 Algonac                  51.30  
  2 Freddie DeWitt            12 St. Joseph               51.36  
  3 Colin McCaw               11 Vicksburg                52.64  
  4 A.J. Kneeland             SR Grand Rapids Ott         52.65  
  5 Eric Perez                11 Detroit Southwes         53.00  
  6 David Stalker             12 Cadillac                 53.61  
  7 Jesse Bouwens             11 Marshall                 54.84  
  8 Quention Irby             12 Niles                  1:01.87 
Section 3
  1 Mike Carey                12 Coopersville             50.66  
  2 Josh Schomack             11 Dearborn Heights         50.81  
  3 Josh Schoeplein           12 St. Joseph               51.06  
  4 Austin Syrek              12 Williamston              51.17  
  5 Angelo Johnson            11 Dearborn Divine          52.39  
  6 Hunter Woods              12 Edwardsburg              52.46  
  7 Mitchell Kiel             11 Otsego                   52.62  
  8 Jeff Lofton               11 Adrian                   52.99  
Section 3
  1 Nathan Chapman            12 Auburn Hills Avo         48.71  
  2 Jibril Mims               12 Detroit Country          49.10  
  3 T.J. Burrnett             11 Wyoming Kelloggs         49.23  
  4 Marcel Wyckoff            11 Detroit Crockett         49.28  
  5 Aaron Mays                12 Lansing Waverly          49.67  
  6 Colby Clark               10 Stevensville Lak         49.94  
  7 Luke Oliver               12 Chelsea                  49.95  
  8 Kendell Jackson           12 Lansing Sexton           50.04  
 
Boys 800 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Nathan Chapman            12 Auburn Hills Avo       1:58.07 
  2 Tom Willet                12 Sparta                 1:59.19 
  3 Dakota Brasseur           10 Owosso                 1:59.78 
  4 Graham Hoppstock          11 Niles                  2:00.02 
  5 Kennedy Fells             SR Melvindale             2:00.34 
  6 Ben Thoenes               10 Williamston            2:01.09 
  7 Geoffery Williston        11 Auburn Hills Avo       2:01.20 
  8 David Vanderzee           12 Grand Rapids Cat       2:01.86 
  9 Andrew OConnor            10 Croswell-Lexingt       2:02.16 
 10 Mitch Tietoff             12 Zeeland East           2:02.39 
 11 David Regan               12 East Grand Rapid       2:02.41 
 12 Ben Yagiela               09 Essexville Garbe       2:02.93 
 13 Matt Garn                 12 Charlotte              2:03.57 
 14 Ben Lentz                 10 Standish-Sterlin       2:05.86 
 15 Keegan Brewster              Howard City Tri-       2:06.34 
 16 Cody Powers               12 Grand Rapids Chr       2:07.66 
 17 Jeremy Griffin-Jackson       Redford Thurston       2:08.86 
 18 Christain Martain         11 Dearborn Divine        2:10.10 
 19 Desmond King              11 Detroit Crockett       2:16.43 
 20 Thomas Nunley             10 Otsego                 2:19.85 
Section 2
  1 Connor Mora               11 Cedar Springs          1:56.41 
  2 Adam Sanchez              12 Alma                   1:57.28 
  3 Brain Dregne              12 Battle Creek Pen       1:57.80 
  4 Brad Mesbergen            12 Zeeland West           1:57.89 
  5 Josh Belt                 12 Cadillac               1:58.28 
  6 Nate Fischer              11 Gaylord                1:58.96 
  7 Connor Bauserman             Battle Creek Har       1:59.05 
  8 Nicholas Soter            12 Dearborn Divine        1:59.56 
  9 Nathan Jones              10 Mason                  2:00.23 
 10 Tom Zahrt                 12 Richland Gull La       2:01.08 
 11 Nick Wharry                  Ionia                  2:01.83 
 12 Eric Veldkamp             12 Grand Rapids Chr       2:03.39 
 13 Will Trice                SR Grand Rapids For       2:04.03 
 14 Charlie Felton            10 St. Joseph             2:09.65 

Boys 1600 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Ike Fink                  12 Milan                  4:26.90 
  2 Ben Ruff                  12 Goodrich               4:31.03 
  3 Graham Elliott            11 Linden                 4:32.22 
  4 Charlie Felton            10 St. Joseph             4:34.79 
  5 John Sattler              10 Byron Center           4:37.19 
  6 Randy Gottler             12 St. Clair              4:44.32 
  7 Matt Lennon               11 Grand Rapids Cat       4:44.75 
  8 Jarred Bratley            12 Bloomfield Hills       4:47.85 
  9 Jake Morey                10 Alma                   4:50.09 
 10 James Sirr                12 St. Clair Shores       5:01.03 
 11 Matthew Stetter           11 St. Clair Shores       5:02.20 
Section 2
  1 Connor Mora               11 Cedar Springs          4:13.97 
  2 Bryce Bradley             12 Chelsea                4:15.28 
  3 Luke Johnson              11 Ludington              4:19.99 
  4 Ben Deuling               12 Muskegon Orchard       4:20.04 
  5 Nicholas Soter            12 Dearborn Divine        4:20.88 
  6 Mowgli Crosby             11 Grand Rapids For       4:23.66 
  7 Josh Clark                12 Edwardsburg            4:26.15 
  8 Dustin Brummel            12 Middleville Thor       4:27.44 
  9 Chris Gantt               12 Dowagiac               4:28.43 
 10 Clark Ruiz                   Big Rapids             4:28.88 
 11 Kenny Wherry              11 Eaton Rapids           4:29.14 
 12 Brad Hoekstra             10 Allendale              4:29.36 
 13 Kyle Richardson           12 Paw Paw                4:29.63 
 14 George OConnor            12 Croswell-Lexingt       4:31.13 
 15 Freddy Liederbach            Petoskey               4:31.32 
 16 Alex Whitmer              11 Mason                  4:36.04 
 
Boys 3200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Bryce Bradley             12 Chelsea                9:24.41 
  2 Tanner Hinkle             11 Mason                  9:27.30 
  3 Mason Vandyke             10 Mason                  9:32.12 
  4 Ryan Beyea                12 Haslett                9:37.11 
  5 Dallas Sprat-Shields      11 Hazel Park             9:37.84 
  6 Joe Cecil                 12 Mason                  9:43.44 
  7 Brandon Winter               Ionia                  9:43.55 
  8 Aaron Baumgarten          11 Williamston            9:45.44 
  9 Jacob Towne               SR Grand Rapids For       9:46.20 
 10 Ruben Cardenas               Ionia                  9:47.14 
 11 Adam Birkeland            12 Sparta                 9:48.67 
 12 Clark Ruiz                   Big Rapids             9:52.51 
 13 Luke Johnson              11 Ludington              9:53.13 
 14 Cody Smith                10 St. Clair              9:57.32 
 15 Griffin Miller            11 Dearborn Divine        9:58.35 
 16 Aaron Brooks              12 Cedar Springs          9:58.84 
 17 Jacob Hanson              10 Mason                  9:59.18 
 18 Drew Hyatt                10 St. Johns              9:59.59 
 19 Roger Phillips            11 Linden                10:00.79 
 20 Graham Elliott            11 Linden                10:05.53 
 21 Luke Corder               10 Haslett               10:10.48 
 22 Steven Griffith           11 Sturgis               10:10.81 
 23 Brian Harvey              12 Otsego                10:12.52 
 24 Michael Gawlik            11 Bloomfield Hills      10:18.45 
 25 Ryan Leahy                11 St. Joseph            10:19.39 
 26 Matthew Stetter           11 St. Clair Shores      10:44.73 
 27 Brandon George            12 Sparta                10:48.36 
 28 Zach Nicholson            09 St. Clair Shores      11:24.87 
 
Girls 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Sydney Cureton            12 Detroit Country          12.49  1
  2 Sierra Castleberry        10 East Grand Rapid         13.06  1
  3 Katie Walker              12 Cadillac                 13.08  1
  4 Lindsey DeFrain           09 Mt. Pleasant             13.12  1
  5 Samantha Rajewski         12 Petoskey                 13.33  1
  6 Mydrisha Brown               Big Rapids               13.72  1
  7 DaRhonda Turner           10 Saginaw                    DNF  1
  1 Keondra Griffin           12 Flint Kearsley           12.64  2
  2 Janae Hill                12 Detroit Pershing         12.67  2
  3 Ashlee Moran              10 Grand Rapids For         12.77  2
  4 Kirsten Taylor            09 Richland Gull La         12.87  2
  5 Jonshequa Mickie          11 Benton Harbor            13.07  2
  6 Camari Jordan                Harper Woods Cha         13.21  2
  7 Britta Ebels              11 Zeeland East               DNF  2
  1 Raven Blaser              12 Wyoming Godwin H         12.48  3
  2 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         12.75  3
  3 Aly Hamilton              10 Cedar Springs            12.79  3
  4 Patsy Thompson            12 Auburn Hills Avo         12.80  3
  5 Jealissa Kitchen          12 Milan                    12.85  3
  6 Alexis Thorton            10 Three Rivers             12.95  3
  7 Armonni Hicks              9 Yale                     12.99  3
  1 Ashley White              10 Warren Regina            12.62  4
  2 Domonique Smith           12 Redford Thurston         12.77  4
  3 Fiona Shea                10 Middleville Thor         12.88  4
  4 Heidi Klinger             10 Fruitport                12.94  4
  5 Jonell Nwabueze           11 Detroit Country          12.96  4
  6 Taylor Terpening          10 Yale                     13.69  4
  7 Amber Sanders             12 Dearborn Heights           DNF  4
 
Girls 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Raven Blaser              12 Wyoming Godwin H         12.46  1
  2 Janae Hill                12 Detroit Pershing         12.50  1
  3 Ashlee Moran              10 Grand Rapids For         12.71  1
  4 Keondra Griffin           12 Flint Kearsley           12.85  1
  5 Patsy Thompson            12 Auburn Hills Avo         12.98  1
  6 Sierra Castleberry        10 East Grand Rapid         13.02  1
  7 Katie Walker              12 Cadillac                 13.03  1
  8 Lindsey DeFrain           09 Mt. Pleasant             13.05  1
  1 Sydney Cureton            12 Detroit Country          12.09  2
  2 Ashley White              10 Warren Regina            12.65  2
  3 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         12.68  2
  4 Domonique Smith           12 Redford Thurston         12.69  2
  5 Aly Hamilton              10 Cedar Springs            12.89  2
  6 Kirsten Taylor            09 Richland Gull La         12.98  2
  7 Heidi Klinger             10 Fruitport                13.01  2
  8 Fiona Shea                10 Middleville Thor         13.03  2
 
Girls 100 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sydney Cureton            12 Detroit Country          11.90  
  2 Raven Blaser              12 Wyoming Godwin H         12.21  
  3 Janae Hill                12 Detroit Pershing         12.23  
  4 Ashley White              10 Warren Regina            12.47  
  5 Keondra Griffin           12 Flint Kearsley           12.51  
  6 Ashlee Moran              10 Grand Rapids For         12.54  
  7 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         12.56  
  8 Domonique Smith           12 Redford Thurston         12.57  
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Tori Desira               12 DeWitt                   15.22  1
  2 Paige Anderson            11 Berrien Springs          15.56  1
  3 Samantha Zakalowski       11 Algonac                  15.58  1
  4 Anna Newhof               11 Grand Rapids Sou         15.76  1
  5 Annemarie Byl             12 Grand Rapids Chr         16.68  1
  6 Alia Rice                 12 Ferndale                 17.24  1
  7 Braeden Gosma                Big Rapids               19.96  1
  1 Elizabeth Dutcher         12 Williamston              15.51  2
  2 Mallory Myler             11 Dearborn Divine          15.58  2
  3 Hayley MacDonald          12 Zeeland East             15.83  2
  4 Dillan Smith              12 St. Joseph               15.84  2
  5 Brianna Harmsen           11 Clinton Township         16.17  2
  6 Takiyah Smith             11 Auburn Hills Avo         16.50  2
  7 Alexi Schnur              11 Tecumseh                   DNF  2
  1 Kayla Gandy               09 Dearborn Divine          15.87  3
  2 Kally Verkaik             12 Holland Christia         16.08  3
  3 Sabhin Butto              11 Grosse Ile               16.20  3
  4 Sidney Bischer            12 Yale                     16.30  3
  5 Emily Charboneau             Cheboygan                17.61  3
  6 Alana Ballyntyne          12 Warren Regina            17.70  3
  7 Corinne Roller            12 Richland Gull La         20.67  3
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Tori Desira               12 DeWitt                   15.10  1
  2 Mallory Myler             11 Dearborn Divine          15.40  1
  3 Paige Anderson            11 Berrien Springs          15.68  1
  4 Sidney Bischer            12 Yale                     15.71  1
  5 Hayley MacDonald          12 Zeeland East             15.72  1
  6 Sabhin Butto              11 Grosse Ile               15.98  1
  7 Brianna Harmsen           11 Clinton Township         16.00  1
  8 Takiyah Smith             11 Auburn Hills Avo         16.55  1
  1 Elizabeth Dutcher         12 Williamston              15.51  2
  2 Samantha Zakalowski       11 Algonac                  15.57  2
  3 Kayla Gandy               09 Dearborn Divine          15.64  2
  4 Anna Newhof               11 Grand Rapids Sou         15.69  2
  5 Kally Verkaik             12 Holland Christia         16.17  2
  6 Dillan Smith              12 St. Joseph               16.19  2
  7 Annemarie Byl             12 Grand Rapids Chr         16.54  2
  8 Emily Charboneau             Cheboygan                17.06  2
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tori Desira               12 DeWitt                   14.52  
  2 Elizabeth Dutcher         12 Williamston              14.96  
  3 Anna Newhof               11 Grand Rapids Sou         15.30  
  4 Samantha Zakalowski       11 Algonac                  15.50  
  5 Sidney Bischer            12 Yale                     15.58  
  6 Paige Anderson            11 Berrien Springs          15.85  
  7 Kayla Gandy               09 Dearborn Divine          16.04  
  8 Mallory Myler             11 Dearborn Divine            DNF  
 
Girls 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Paige Patterson           11 Dearborn Divine          25.99  1
  2 Danielle Hawthorne        11 Ferndale                 26.52  1
  3 Heidi Klinger             10 Fruitport                26.61  1
  4 Fiona Shea                10 Middleville Thor         26.69  1
  5 Camari Jordan                Harper Woods Cha         27.03  1
  6 Jonshequa Mickie          11 Benton Harbor            27.31  1
  7 Micah Ridder              10 Lake Odessa Lake         31.29  1
  1 Karen Blake               11 Bloomfield Hills         26.12  2
  2 Catrina Cornelius         10 Coopersville             26.36  2
  3 Ayanna Buckley            10 Clarenceville            26.81  2
  4 Amber Sanders             12 Dearborn Heights         26.96  2
  5 Samantha Rajewski         12 Petoskey                 27.15  2
  6 Kelsey Wroble             12 Ludington                27.53  2
  7 Lauren Raiford            11 Sturgis                  27.70  2
  8 Emily Wells               10 Caro                     27.87  2
  1 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         26.02  3
  2 Domonique Smith           12 Redford Thurston         26.27  3
  3 Keondra Griffin           12 Flint Kearsley           26.38  3
  4 Lexi Mielke               12 Mt. Pleasant             26.58  3
  5 Maggie Dobberstein        10 Grand Rapids For         27.00  3
  6 Mckenzie Breimayer        10 Belding                  27.25  3
  7 Nicole Macker             11 Yale                     27.38  3
  8 Ashley White              10 Warren Regina              DNF  3
 
Girls 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Paige Patterson           11 Dearborn Divine          25.71  1
  2 Catrina Cornelius         10 Coopersville             26.26  1
  3 Domonique Smith           12 Redford Thurston         26.44  1
  4 Amber Sanders             12 Dearborn Heights         26.45  1
  5 Heidi Klinger             10 Fruitport                26.65  1
  6 Maggie Dobberstein        10 Grand Rapids For         26.95  1
  7 Ayanna Buckley            10 Clarenceville            26.96  1
  8 Mckenzie Breimayer        10 Belding                    DNF  1
  1 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         25.67  2
  2 Karen Blake               11 Bloomfield Hills         25.77  2
  3 Danielle Hawthorne        11 Ferndale                 26.13  2
  4 Lexi Mielke               12 Mt. Pleasant             26.16  2
  5 Fiona Shea                10 Middleville Thor         26.24  2
  6 Keondra Griffin           12 Flint Kearsley           26.97  2
  7 Camari Jordan                Harper Woods Cha         27.17  2
  8 Samantha Rajewski         12 Petoskey                 27.38  2
 
Girls 200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Paige Patterson           11 Dearborn Divine          24.91  
  2 Karen Blake               11 Bloomfield Hills         25.35  
  3 Domonique Smith           12 Redford Thurston         25.80  
  4 Yanisha Edwards           SR Flint Northweste         26.10  
  5 Catrina Cornelius         10 Coopersville             26.15  
  6 Danielle Hawthorne        11 Ferndale                 26.20  
  7 Amber Sanders             12 Dearborn Heights         26.43  
  8 Lexi Mielke               12 Mt. Pleasant             26.56  
 
Girls 300 Meter Hurdles LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Alana Ballyntyne          12 Warren Regina            48.98  
  2 Alia Rice                 12 Ferndale                 53.20  
  3 Catera Watts                 Detroit Denby              DNF  
Section 2
  1 Alison Rich               10 Haslett                  47.42  
  2 Angela Ciaravino          10 Lapeer East              47.55  
  3 Sylvia Maxwell            12 Lansing Waverly          47.72  
  4 Nikki Redman                 Hastings                 48.07  
  5 Amber Koenigsknecht       09 DeWitt                   49.14  
  6 Megan Carlson             12 Gaylord                  49.18  
  7 Corinne Roller            12 Richland Gull La         49.63  
  8 Kasey Blank               12 Grand Rapids For         50.51  
Section 3
  1 Paige Wells               11 Allendale                45.90  
  2 Anna Haritos              10 Auburn Hills Avo         46.43  
  3 Candace Krause            12 Benton Harbor            46.49  
  4 Gabrielle Collins         09 Caro                     46.84  
  5 Anna Newhof               11 Grand Rapids Sou         47.03  
  6 Kayla Gandy               09 Dearborn Divine          47.19  
  7 Dillan Smith              12 St. Joseph               47.31  
  8 Kally Verkaik             12 Holland Christia         48.60  
Section 4
  1 Tori Desira               12 DeWitt                   45.25  
  2 Elizabeth Dutcher         12 Williamston              46.13  
  3 Rosanna Reynolds          12 Dearborn Divine          46.84  
  4 Mallory Myler             11 Dearborn Divine          46.85  
  5 Paige Anderson            11 Berrien Springs          47.19  
  6 Sidney Bischer            12 Yale                     47.58  
  7 Samantha Zakalowski       11 Algonac                  47.84  
  8 Samantha Rajewski         12 Petoskey                 48.32  
 
Girls 400 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Taryn Sauline                Comstock Park          1:00.40 
  2 Haley Ritsema              9 Grand Rapids Sou       1:00.56 
  3 Elizabeth Bloch           10 Warren Regina          1:01.31 
  4 Mary Konsoer-Rose         12 Grand Rapids For       1:01.64 
  5 Lindsey O'Leary           12 Eaton Rapids           1:01.68 
  6 Emily Wells               10 Caro                   1:02.34 
  7 Dachaela Williams          9 Clinton Township       1:05.32 
Section 2
  1 Whitney Johnson           11 Paw Paw                  59.65  
  2 Candice Mack              12 Pontiac Notre Da       1:00.30 
  3 Jocelyn Sansom            12 Romulus                1:00.39 
  4 Goldie Bruehan            10 St. Clair              1:01.28 
  5 Ashlee Moran              10 Grand Rapids For       1:01.38 
  6 Emily Oren                12 Hamilton               1:02.85 
  7 Megan Kraker              12 Zeeland West               DNF  
  8 Brandstatter Taylor       12 Niles                      DNF  
Section 3
  1 Lexi Mielke               12 Mt. Pleasant             59.57  
  2 Emily Prins               11 Grand Rapids Cat       1:00.30 
  3 Kenzie Haley              11 Grand Rapids For       1:01.21 
  4 Carlyn Arteaga             9 Spring Lake            1:01.32 
  5 Erika Novar               12 Battle Creek Har       1:01.71 
  6 Kelsey Wroble             12 Ludington              1:03.34 
  7 Ava Nasrollahzadeh        12 Detroit Country            DNF  
  8 Lily Clifford             12 East Grand Rapid           DNF  
Section 4
  1 Kendall Baisden           11 Detroit Country          54.58  
  2 Chante Roberts            10 Lansing Waverly          56.34  
  3 Paige Patterson           11 Dearborn Divine          56.46  
  4 Lily Clifford             12 East Grand Rapid         58.15  
  5 Audrey Koenigsknecht      12 DeWitt                   59.49  
  6 Brianna Pekel             11 Fruitport                59.52  
  7 Karen Blake               11 Bloomfield Hills       1:00.03 
  8 Danielle Hawthorne        11 Ferndale               1:00.95 
  9 Taylor Timko              10 Pontiac Notre Da           DNF  
 
Girls 800 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Makenzie Evers            SO Plainwell              2:22.94 
  2 Jordan Lee                09 DeWitt                 2:24.51 
  3 Claire Golladay            9 East Grand Rapid       2:24.75 
  4 Becca Solberg              9 East Grand Rapid       2:25.04 
  5 Tess Odegard              11 Milan                  2:25.72 
  6 Micheala Bundy            12 Mt. Pleasant           2:26.68 
  7 Tevy Wheatley             12 Marshall               2:26.96 
  8 Alana O'Mara              11 Bloomfield Hills       2:26.99 
  9 Brooke Bremer             11 Corunna                2:27.36 
 10 Katie Heisler             10 Armada                 2:27.58 
 11 Mackenzie Kellar          10 Parma Western          2:27.78 
 12 Sami Humphrey             11 Alma                   2:27.96 
 13 Amanda Valliere              Midland Bullock        2:28.01 
 14 Jessica Tippie            12 St. Clair              2:28.98 
 15 Lindsay Kriefeldt          9 Bay City John Gl       2:30.58 
 16 Kaitlyn Arnold            11 Jackson Northwes       2:31.23 
 17 Brynna Hilton             10 Coopersville           2:31.63 
 18 Aubrey Ritchey            09 Edwardsburg            2:32.30 
 19 Hailey Lynch              09 St. Clair Shores       2:39.53 
 20 Claire Gilbert            11 Owosso                     DNF  
 21 Amy Gaylor                12 Lapeer East                DNF  
Section 2
  1 Sara Barron               12 Pontiac Notre Da       2:13.83 
  2 Jessie Baloga             12 East Grand Rapid       2:15.82 
  3 Megan O'Neil              10 Remus Chippewa H       2:17.40 
  4 Rachele Schulist          12 Zeeland West           2:17.55 
  5 Rachel Durbin             11 Armada                 2:18.23 
  6 Cassie Bloch              10 Warren Regina          2:18.59 
  7 Mckenzie Diemer           12 Grand Rapids Sou       2:18.61 
  8 Cory Cook                 12 Spring Lake            2:21.51 
  9 Cathy Coryell             11 Hamilton               2:21.96 
 10 Addie Johnson             12 Grand Rapids Cat       2:23.55 
 11 Dillon McClintock          9 Owosso                 2:24.36 
 12 Mckayley Gourley          10 East Grand Rapid       2:25.12 
 13 Trinity Hulst             12 Byron Center           2:26.15 
 14 Clara Cullen              11 Grand Rapids For       2:26.38 
 15 Amy Gaylor                12 Lapeer East            2:27.33 
 16 Monica Baylis              9 Belding                2:27.71 
 17 Leah Coonrod              11 Richland Gull La       2:30.44 
 
Girls 1600 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Mary Kostielney           10 Grand Rapids For       5:18.25 
  2 Brittany Beeler           11 Spring Lake            5:22.60 
  3 Jessica Shaw              11 Allegan                5:34.78 
  4 Michelle Kerr             12 Dearborn Divine        5:34.87 
  5 Gabrielle Perrin           9 Vicksburg              5:35.19 
  6 Chloe Kinnally            09 Big Rapids             5:38.44 
  7 Kayla Balfour             12 St. Clair              5:43.31 
  8 Ashley Orlando            12 Warren Regina          6:10.53 
Section 2
  1 Sara Barron               12 Pontiac Notre Da       4:51.67 
  2 Ali Wiersma               12 Allendale              4:53.01 
  3 Rachele Schulist          12 Zeeland West           4:56.59 
  4 Megan O'Neil              10 Remus Chippewa H       5:05.38 
  5 Elena Miller              11 Bloomfield Hills       5:06.02 
  6 Trinity Hulst             12 Byron Center           5:06.63 
  7 Mckenzie Diemer           12 Grand Rapids Sou       5:09.24 
  8 Kassidy Clark             12 East Grand Rapid       5:10.39 
  9 Rachel Durbin             11 Armada                 5:11.12 
 10 Karrigan Smith             9 St. Johns              5:11.68 
 11 Alana O'Mara              11 Bloomfield Hills       5:12.25 
 12 Kayla Hanses              12 DeWitt                 5:14.20 
 13 Brooke Johnson            12 New Boston Huron       5:18.36 
 14 Kayla DePierre            11 Paw Paw                5:28.81 
 15 Aubrey Ritchey            09 Edwardsburg            5:38.46 
 16 Claudia Vredveld          11 Grand Rapids For       5:43.59 
 17 Julia Bos                 11 Grand Rapids Chr           DNF  
 
Girls 3200 Meter LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ali Wiersma               12 Allendale             10:40.22 
  2 Julia Bos                 11 Grand Rapids Chr      10:40.95 
  3 Kenzie Weiler              9 Cedar Springs         10:52.88 
  4 Elena Miller              11 Bloomfield Hills      10:53.67 
  5 Meg Darmofal               9  Mason                11:03.21 
  6 Molly Oren                11 Hamilton              11:04.53 
  7 Katie Weiler              11 Cedar Springs         11:04.54 
  8 Kayla Hanses              12 DeWitt                11:05.50 
  9 Jackie Bredenberg         09 Bloomfield Hills      11:06.01 
 10 Becca Schott              11 Coldwater             11:19.11 
 11 Brittany Beeler           11 Spring Lake           11:23.06 
 12 Mackenzie Gammons         10 Bloomfield Hills      11:23.59 
 13 Karrigan Smith             9 St. Johns             11:28.61 
 14 Alexis Miller              9 Grand Rapids Sou      11:29.84 
 15 Shelby Waterson           09 DeWitt                11:31.27 
 16 Kaela Theut                9 East Grand Rapid      11:40.77 
 17 Hannah Van Rees           11 Holland Christia      11:41.23 
 18 Casey Hadaway             09 Caro                  11:45.32 
 19 Lauren Rademacher         12 DeWitt                11:46.24 
 20 Artemis Eyster             9 Chelsea               11:46.49 
 21 Kayla DePierre            11 Paw Paw               11:47.60 
 22 Sydney Elmer              10 Linden                11:50.25 
 23 Devon Sutton              11 Ludington             11:50.82 
 24 Allison Dorr              10 Birch Run             11:51.21 
 25 Abigail Bringard          10 Croswell-Lexingt      11:52.11 
 26 Lindsey Fox                9 Grand Rapids Chr      11:52.42 
 27 Kayla Kraft               10 St. Johns             11:54.29 
 28 Erin Bachler              12 Monroe Jefferson      11:54.64 
 29 Gabrielle Perrin           9 Vicksburg             12:04.04 
 30 Rachel Durbin             11 Armada                12:06.95 
 31 Jessica Shaw              11 Allegan               12:07.31 
 32 Jenny Ponkowski           10 Warren Regina         12:23.51 
 33 Christina Ridella         10 Warren Regina         12:34.82 
 34 Megan O'Neil              10 Remus Chippewa H           DNF  
 
Boys 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Chris Maye                12 Union City               11.25  1
  2 Evan Slawinski            11 Manistee                 11.35  1
  3 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         11.49  1
  4 Rob Kesler                12 Lake Fenton              11.58  1
  5 Geovante Weston           11 Kalamazoo Hacket         11.80  1
  6 Jshmoz Perry              11 River Rouge              11.96  1
  1 Darrius Tolbert           12 Detroit PEC Prep         11.34  2
  2 Jalen Hodgson             12 Parchment                11.39  2
  3 Alize Champoin               Southfield Bradf         11.61  2
  4 Jordan Bylsma             12 Grandville Calvi         11.67  2
  5 Darius Taylor             12 Saginaw Valley L         11.70  2
  6 Aaron Watson              09 Union City               11.89  2
  1 Jacob Bergey              12 St. Louis                11.30  3
  2 Thais Grays               SO Elk Rapids               11.35  3
  3 Garrett Reid              12 Vermontville Map         11.62  3
  4 Tyrone Southward          11 Flint Beecher            11.63  3
  5 Tristan Eickenroth        11 Kingsley                 11.87  3
  6 De'vere Pipkins           11 Ypsilanti Willow         12.04  3
  1 Nardarrion Paige          SR Detroit Communit         11.53  4
  2 Gabe Sanders                 Warren Michigan          11.62  4
  3 Jonathan Fife             09 Flint Southweste         11.65  4
  4 Nick Dorn                 12 Grayling                 11.67  4
  5 Nathan Lentz              11 Shelby                   11.82  4
  6 Ryan Miller               11 Marlette                 12.12  4
 
Boys 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Chris Maye                12 Union City               11.00  1
  2 Evan Slawinski            11 Manistee                 11.12  1
  3 Gabe Sanders                 Warren Michigan          11.22  1
  4 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         11.25  1
  5 Nardarrion Paige          SR Detroit Communit         11.40  1
  6 Rob Kesler                12 Lake Fenton              11.42  1
  7 Nick Dorn                 12 Grayling                 11.44  1
  8 Jonathan Fife             09 Flint Southweste         11.45  1
  1 Jacob Bergey              12 St. Louis                11.07  2
  2 Darrius Tolbert           12 Detroit PEC Prep         11.10  2
  3 Thais Grays               SO Elk Rapids               11.22  2
  4 Alize Champoin               Southfield Bradf         11.32  2
  5 Jalen Hodgson             12 Parchment                11.39  2
  6 Jordan Bylsma             12 Grandville Calvi         11.64  2
  7 Tyrone Southward          11 Flint Beecher            11.72  2
  8 Garrett Reid              12 Vermontville Map         11.73  2
 
Boys 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Chris Maye                12 Union City               10.87  
  2 Jacob Bergey              12 St. Louis                10.97  
  3 Evan Slawinski            11 Manistee                 11.16  
  4 Thais Grays               SO Elk Rapids               11.17  
  5 Darrius Tolbert           12 Detroit PEC Prep         11.18  
  6 Gabe Sanders                 Warren Michigan          11.26  
  7 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         11.52  
  8 Alize Champoin               Southfield Bradf         11.87  
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Jake McFadden             12 Clare                    15.83  1
  2 Tony Wirth                11 Pewamo-Westphali         15.93  1
  3 Steve O'Rourke            12 Grand Rapids Wes         15.99  1
  4 Ricky Butler               9 Saginaw Valley L         16.06  1
  5 Nick Gordon               12 Elkton-Pigeon-Ba         16.08  1
  6 Matt Fales                   Bangor                   16.51  1
  1 Dylan Fichtner            12 Erie-Mason               15.76  2
  2 Whitman Ross              11 Monroe St. Mary          15.99  2
  3 Gunner Faber              12 Ida                      16.09  2
  4 David Ridgell             12 Detroit Communic         16.14  2
  5 Brandon Robbins           11 Delton Kellogg           16.39  2
  6 Dustin Ecker              11 Leroy Pine River         16.49  2
  1 Jesse Ring                11 Galesburg-August         15.60  3
  2 Cameron Jowers            12 Muskegon Oakridg         15.89  3
  3 Teo Redding                  Warren Michigan          15.90  3
  4 Lane Matthews             11 Whittemore-Presc         16.07  3
  5 Steven Lowe               12 Hanover-Horton           16.27  3
  6 Couturier Mitchell        11 Monroe St. Mary          16.42  3
  1 Travis McCuaig            11 Morley-Stanwood          15.93  4
  2 Brian Stearns             10 Frankenmuth              15.96  4
  3 Patrick Rudd              12 Onsted                   15.98  4
  4 Kyle Jickling             12 Marlette                 16.08  4
  5 Ronnie Nash               12 Benzie Central           16.30  4
  6 Dean Hague                12 Boyne City               16.76  4
  7 Jared Evers               11 Ithaca                   17.16  4
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Jesse Ring                11 Galesburg-August         15.21  1
  2 Teo Redding                  Warren Michigan          15.26  1
  3 Whitman Ross              11 Monroe St. Mary          15.31  1
  4 Cameron Jowers            12 Muskegon Oakridg         15.41  1
  5 David Ridgell             12 Detroit Communic         15.46  1
  6 Travis McCuaig            11 Morley-Stanwood          15.61  1
  7 Ricky Butler               9 Saginaw Valley L         15.76  1
  8 Gunner Faber              12 Ida                      15.89  1
  1 Jake McFadden             12 Clare                    15.31  2
  2 Dylan Fichtner            12 Erie-Mason               15.54  2
  3 Brian Stearns             10 Frankenmuth              15.61  2
  4 Patrick Rudd              12 Onsted                   15.77  2
  5 Steve O'Rourke            12 Grand Rapids Wes         15.86  2
  6 Lane Matthews             11 Whittemore-Presc         16.11  2
  7 Tony Wirth                11 Pewamo-Westphali         16.22  2
  8 Kyle Jickling             12 Marlette                 17.24  2
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jake McFadden             12 Clare                    14.71  
  2 Teo Redding                  Warren Michigan          15.12  
  3 Brian Stearns             10 Frankenmuth              15.37  
  4 Jesse Ring                11 Galesburg-August         15.38  
  5 Cameron Jowers            12 Muskegon Oakridg         15.43  
  6 Dylan Fichtner            12 Erie-Mason               15.50  
  7 Patrick Rudd              12 Onsted                   15.70  
  8 Whitman Ross              11 Monroe St. Mary          15.83  
 
Boys 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Mike Emig                 12 Parchment                22.60  1
  2 Chris Maye                12 Union City               22.84  1
  3 Eric Reed                 12 Reed City                22.99  1
  4 Jacob Bergey              12 St. Louis                23.22  1
  5 Cody Foreman              12 Whittemore-Presc         23.45  1
  1 Evan Slawinski            11 Manistee                 22.73  2
  2 Brock Thumm                  Watervliet               23.21  2
  3 Gabe Sanders                 Warren Michigan          23.23  2
  4 Deon Harrison             12 Kingsley                 23.31  2
  5 Aaron Watson              09 Union City               23.46  2
  6 Jacob Micka               11 Ovid-Elsie               24.45  2
  1 Tyler Hanks               12 Morley-Stanwood          23.21  3
  2 Jshmoz Perry              11 River Rouge              23.23  3
  3 Michael Jones             Jr Ecorse                   23.24  3
  4 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         23.25  3
  5 Sean Whiter               12 Macomb Lutheran          23.86  3
  1 Dillion Brooks            10 Perry                    22.62  4
  2 Zack Seddons              11 Bath                     22.99  4
  3 Joseph Harmon             12 Grand Rapids Wes         23.07  4
  4 Tevin Larmond             12 Boyne City               23.68  4
  5 Jordan Hudson             10 Millington               24.13  4
 
Boys 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Mike Emig                 12 Parchment                22.02  1
  2 Chris Maye                12 Union City               22.42  1
  3 Tyler Hanks               12 Morley-Stanwood          22.44  1
  4 Eric Reed                 12 Reed City                22.72  1
  5 Jacob Bergey              12 St. Louis                23.02  1
  6 Michael Jones             Jr Ecorse                   23.11  1
  7 Tevin Larmond             12 Boyne City               23.18  1
  8 Jshmoz Perry              11 River Rouge              23.19  1
  1 Dillion Brooks            10 Perry                    22.36  2
  2 Evan Slawinski            11 Manistee                 22.62  2
  3 Brock Thumm                  Watervliet               22.71  2
  4 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         22.72  2
  5 Zack Seddons              11 Bath                     22.77  2
  6 Joseph Harmon             12 Grand Rapids Wes         22.84  2
  7 Gabe Sanders                 Warren Michigan          23.36  2
  8 Deon Harrison             12 Kingsley                 23.39  2
 
Boys 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Chris Maye                12 Union City               21.85  
  2 Mike Emig                 12 Parchment                21.95  
  3 Dillion Brooks            10 Perry                    22.24  
  4 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch         22.29  
  5 Evan Slawinski            11 Manistee                 22.52  
  6 Tyler Hanks               12 Morley-Stanwood          22.55  
  7 Brock Thumm                  Watervliet               22.59  
  8 Eric Reed                 12 Reed City                22.74  
 
Boys 300 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 A.J. Glumm                12 Saginaw Valley L         42.21  
  2 Zac Zielinski             11 Lake Fenton              42.51  
  3 Kyle Jickling             12 Marlette                 42.56  
  4 Eric Rice                 11 Mt. Clemens              43.86  
  5 Andrew Sura               10 Shepherd                   DNF  
Section 2
  1 Dillon Wood               12 Lakeview                 40.37  
  2 David Ridgell             12 Detroit Communic         41.14  
  3 Dayvion Freeman           Sr Ecorse                   41.25  
  4 Dean Hague                12 Boyne City               41.72  
  5 Brian Stearns             10 Frankenmuth              41.86  
  6 Andy Slomski              12 Grand Rapids Wes         42.24  
  7 Marcus Prigge             11 Stockbridge              42.25  
  8 Seth Harmon               11 Erie-Mason               42.69  
Section 3
  1 Jake McFadden             12 Clare                    38.88  
  2 A.J. Srmek                12 Niles Brandywine         40.05  
  3 Cameron Jowers            12 Muskegon Oakridg         40.32  
  4 Jesse Ring                11 Galesburg-August         41.02  
  5 Ben Simpson               12 Kingsley                 41.77  
  6 Tyler Maiville            12 Manistee                 41.95  
  7 Reece Klebba              11 Onsted                   41.97  
  8 Jesse Anderson            11 Union City               43.74  
 
Boys 400 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Daizon Earl                  Detroit Universi         53.94  
  2 Philo Jones               11 Mt. Clemens              54.52  
Section 2
  1 Alex Thelen               12 Pewamo-Westphali         50.29  
  2 Eric Rowland              12 Roscommon                51.37  
  3 Connor Studer             12 Bad Axe                  51.66  
  4 Shane Sampson             11 Ida                      52.16  
  5 Kevin Morris              12 Freeland                 52.36  
  6 Peter Kuhl                11 Jackson Lumen Ch         52.58  
  7 Justus Griffith           12 Saranac                  52.64  
  8 Mike Norwood                 Southfield Bradf         53.39  
Section 3
  1 Malik Vasquez             11 Carrollton               50.39  
  2 Zack Seddons              11 Bath                     50.56  
  3 Tyler Hanks               12 Morley-Stanwood          50.74  
  4 Josh Holton               11 Union City               51.01  
  5 Josh Klebba               12 Almont                   51.19  
  6 Zach Dunsmore             11 Manchester               51.24  
  7 Nick Kiessel              12 Suttons Bay              51.31  
  8 Devin Diem                11 Montrose                  DNF  
Section 4
  1 Seth Brotherton           12 Hillsdale                50.51  
  2 Conner Caporale           12 Lansing Catholic         50.68  
  3 Cal Cummins               12 Comstock                 51.21  
  4 Isaac Pringle             11 Hanover-Horton           51.35  
  5 Joseph Harmon             12 Grand Rapids Wes         51.46  
  6 Hunter Winans             12 Ovid-Elsie               51.53  
  7 Dominic Vandeventer       11 Brooklyn Columbi         51.93  
  8 Tanner Touchtone          10 Farwell                  52.85  
 
Boys 800 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Michael Braswell          12 Bloomingdale           1:59.59 
  2 Beau Niezguski            12 Harrison               2:00.49 
  3 Tim Pfund                 12 Macomb Lutheran        2:00.54 
  4 Matt Lopez                12 Newaygo                2:02.86 
  5 Evan Upshur               11 Stockbridge            2:02.87 
  6 Ryan Watson               12 Delton Kellogg         2:03.36 
  7 Joel Pennell              11 Pewamo-Westphali       2:04.06 
  8 Mitchell Hoffman          11 Hemlock                2:04.89 
  9 Boris Radloff             12 Mason County Cen       2:05.28 
 10 Jonathan Harper           12 Clare                  2:05.29 
 11 Cal Cummins               12 Comstock               2:06.56 
 12 Austin Wright             10 Muskegon Oakridg       2:07.11 
 13 Nicholas Jansen           12 Leslie                 2:07.34 
 14 Justin King               11 Freeland               2:07.59 
 15 Tony Pineda               11 Lawton                 2:11.25 
 16 Craigen Oster             11 Madison Heights        2:12.03 
 17 Andrew Rylaarsdam         11 Grandville Calvi           DNF  
Section 2
  1 Zach Zingsheim            12 Lansing Catholic       1:55.97 
  2 Joe Oehrli                12 Reed City              1:56.29 
  3 Alex Wesche               12 Brooklyn Columbi       1:56.40 
  4 Jake Hall                 11 Frankenmuth            1:58.31 
  5 Matt Parrish              12 Morley-Stanwood        1:58.32 
  6 Dominic Muessig           11 Clinton                1:58.91 
  7 Gerrit Buist              11 Benzie Central         1:59.52 
  8 Bradley Briner            12 Jonesville             2:00.42 
  9 Austin Winter             12 Lansing Catholic       2:01.54 
 10 Chase Barnett             10 Mason County Cen       2:01.58 
 11 Kaleb Coston              11 Ithaca                 2:01.66 
 12 Josh Klebba               12 Almont                 2:02.24 
 13 Nick Thomas               11 Bath                   2:02.64 
 14 Trevor Cragg              12 Montrose               2:03.38 
 15 Luke Hawley               12 East Jordan            2:03.83 
 16 Justus Pinckney           12 Grandville Calvi       2:07.08 
 
Boys 1600 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Joe Oehrli                12 Reed City              4:19.14 
  2 Chase Barnett             10 Mason County Cen       4:19.82 
  3 Bryce Stroede             11 Hanover-Horton         4:20.64 
  4 Nick Raymond              11 Erie-Mason             4:21.84 
  5 Jimmy Hicks               12 Lansing Catholic       4:22.39 
  6 Jacob Bowman              11 Marlette               4:23.14 
  7 Devon Dawson              12 Grayling               4:23.44 
  8 William Huddleston        12 Benzie Central         4:24.66 
  9 Ron Milbocker             12 Whitmore Lake          4:27.36 
 10 Luke Hawley               12 East Jordan            4:27.43 
 11 Ben Hemstreet             11 Pinconning             4:31.97 
 12 Simon Reidsma             12 Grandville Calvi       4:33.00 
 13 Jonathan Harper           12 Clare                  4:34.35 
 14 David Burkland            12 Almont                 4:36.61 
 15 Jake Keena                 9 Kingsley               4:37.17 
 16 Jarret Deisch             11 Manistee               4:38.92 
 17 Collin Shaw               10 St. Louis              4:39.52 
 18 Andrew Rylaarsdam         11 Grandville Calvi       4:45.73 
 19 Craigen Oster             11 Madison Heights        4:50.55 
 20 Tanner Vida               12 Clare                  4:52.07 
 21 Jonah Taykowski           10 Macomb Lutheran        4:57.46 
 
Boys 3200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Bryce Stroede             11 Hanover-Horton         9:36.96 
  2 Eric Edmonds              12 Frankenmuth            9:39.81 
  3 Josh Kersjes              12 Grandville Calvi       9:40.13 
  4 Jacob Bowman              11 Marlette               9:41.93 
  5 Keenan Rebera              9 Lansing Catholic       9:43.13 
  6 Andy Bowman               11 Marlette               9:43.80 
  7 Nick Raymond              11 Erie-Mason             9:44.91 
  8 William Huddleston        12 Benzie Central         9:45.16 
 
Girls 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Paige Berg                 9 Parchment                13.08  1
  2 Mildrenae Young            9 Flint Southweste         13.10  1
  3 Olivia Shelton            12 Frankenmuth              13.13  1
  4 Octavia Myles             09 Bridgeport               13.33  1
  5 Stanna Dorn               11 Grayling                 13.38  1
  6 Julie Repke               12 Galesburg-August         13.39  1
  7 Tabriel Cooks                Harper Woods             13.51  1
  8 Hannah Cudney             12 Montague                 13.61  1
  1 Mariah Roberts            10 Bronson                  12.92  2
  2 Breanna Coleman           11 Cassopolis               13.02  2
  3 Alikay Hamilton           10 Benzie Central           13.08  2
  4 Micaila Rice              12 Schoolcraft              13.20  2
  5 Rachel Schmitt            12 Pewamo-Westphali         13.32  2
  6 Salix Sampson             09 Harbor Springs           13.37  2
  7 Mary Mitchell                Detroit Universi         13.42  2
  8 Octavia Myles             09 Bridgeport               13.73  2
  1 Brooke Johnson            11 Union City               12.95  3
  2 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 13.01  3
  3 Hayley Walkowski          10 Olivet                   13.08  3
  4 Emily Matkin               9 Macomb Lutheran          13.11  3
  5 Nicole Pavlak              9 Hopkins                  13.12  3
  6 Grace Gardner             11 Ann Arbor Greenh         13.16  3
  7 Gala Shively              12 Elkton-Pigeon-Ba         13.70  3
  8 Kailey Flint              12 Manton                   13.73  3
  1 Jessica Gustad             9 Manistee                 12.84  4
  2 Kimberly Balls            12 Bridgeport               12.85  4
  3 Nikki King                12 Mason County Cen         12.95  4
  4 Kenzie Wieber             10 Pewamo-Westphali         13.14  4
  5 Rachel Dolphin            11 Grand Rapids Wes         13.20  4
  6 Katherine Jones            9 Mt. Clemens              13.22  4
  7 Accacia Enriquez          10 Adrian Madison           13.82  4
 
Girls 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Kimberly Balls            12 Bridgeport               12.60  1
  2 Olivia Shelton            12 Frankenmuth              12.67  1
  3 Paige Berg                 9 Parchment                12.80  1
  4 Nikki King                12 Mason County Cen         12.88  1
  5 Jessica Gustad             9 Manistee                 12.92  1
  6 Mildrenae Young            9 Flint Southweste         12.93  1
  7 Emily Matkin               9 Macomb Lutheran          13.49  1
  8 Octavia Myles             09 Bridgeport               14.92  1
  1 Mariah Roberts            10 Bronson                  12.80  2
  2 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 12.90  2
  3 Brooke Johnson            11 Union City               12.95  2
  4 Kenzie Wieber             10 Pewamo-Westphali         13.00  2
  5 Breanna Coleman           11 Cassopolis               13.07  2
  6 Micaila Rice              12 Schoolcraft              13.14  2
  7 Hayley Walkowski          10 Olivet                   13.29  2
  8 Alikay Hamilton           10 Benzie Central           13.32  2
 
Girls 100 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kimberly Balls            12 Bridgeport               12.48  
  2 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 12.58  
  3 Mariah Roberts            10 Bronson                  12.61  
  4 Olivia Shelton            12 Frankenmuth              12.69  
  5 Paige Berg                 9 Parchment                12.84  
  6 Nikki King                12 Mason County Cen         12.88  
  7 Brooke Johnson            11 Union City               12.89  
  8 Kenzie Wieber             10 Pewamo-Westphali         13.11  
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Sami Michell              11 Reed City                15.70  1
  2 Asha Lewis                SR Detroit Communic         16.93  1
  3 Andrea Polley             12 Delton Kellogg           17.23  1
  4 Paige Lipowski            12 Erie-Mason               17.43  1
  5 Kelly Bindon              11 Ann Arbor Gabrie         20.10  1
  6 Sydney Bronner             9 Frankenmuth              22.79  1
  1 Emily Wee                 12 Frankenmuth              16.24  2
  2 Erica Halick               9 Laingsburg               16.75  2
  3 Morgan Allen              11 Saranac                  16.85  2
  4 Emily Dunckel             11 Vandercook Lake          16.94  2
  5 Tiffany Sexton            11 Watervliet               17.07  2
  6 Mariah Holmes             11 Leroy Pine River         17.14  2
  7 Grabrielle Baade          12 New Haven                17.24  2
  1 Kylie Hicks               10 Boyne City               15.41  3
  2 Libby Schichtel           12 Grand Rapids Wes         16.57  3
  3 Sarah Lueck               11 Kingsley                 16.97  3
  4 Alyssa Martin             12 Lake Fenton              17.10  3
  5 Hannah Shellenbarger      11 Perry                    17.11  3
  6 Julianna Weir             10 Macomb Lutheran          17.20  3
  7 Jasmine Mcintosh          11 Union City               17.43  3
  8 Katelyn Cameron           11 Gladwin                  18.13  3
  1 Alex King                    Lakeview                 16.15  4
  2 Addy Kleinhardt           12 Clare                    16.20  4
  3 La-Shae Wright            11 Stanton Central          16.65  4
  4 Samantha Shafer           11 Saginaw Valley L         16.80  4
  5 Drew Findlay              11 Reese                    17.30  4
  6 Mallory Davis             12 Parchment                17.37  4
  7 Danielle Horton            9 Flint Southweste           DNF  4
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Kylie Hicks               10 Boyne City               15.53  1
  2 La-Shae Wright            11 Stanton Central          15.94  1
  3 Emily Wee                 12 Frankenmuth              15.99  1
  4 Addy Kleinhardt           12 Clare                    16.19  1
  5 Asha Lewis                SR Detroit Communic         17.21  1
  6 Andrea Polley             12 Delton Kellogg           17.51  1
  7 Paige Lipowski            12 Erie-Mason               17.68  1
  8 Samantha Shafer           11 Saginaw Valley L         17.85  1
  1 Sami Michell              11 Reed City                15.59  2
  2 Libby Schichtel           12 Grand Rapids Wes         16.00  2
  3 Alex King                    Lakeview                 16.01  2
  4 Morgan Allen              11 Saranac                  16.55  2
  5 Sarah Lueck               11 Kingsley                 16.78  2
  6 Emily Dunckel             11 Vandercook Lake          16.96  2
  7 Erica Halick               9 Laingsburg               17.30  2
  8 Alyssa Martin             12 Lake Fenton              17.33  2
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sami Michell              11 Reed City                13.84  
  2 Kylie Hicks               10 Boyne City               14.98  
  3 Alex King                    Lakeview                 15.26  
  4 La-Shae Wright            11 Stanton Central          15.34  
  5 Emily Wee                 12 Frankenmuth              15.41  
  6 Libby Schichtel           12 Grand Rapids Wes         16.09  
  7 Morgan Allen              11 Saranac                  16.58  
  8 Addy Kleinhardt           12 Clare                    20.45  
 
Girls 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Angela Ritter             10 Frankenmuth              25.89  1
  2 Grace Gardner             11 Ann Arbor Greenh         26.49  1
  3 Kimberly Balls            12 Bridgeport               26.74  1
  4 Paige Berg                 9 Parchment                27.17  1
  5 Shanley Dorn              11 Grayling                 27.86  1
  6 Katherine Jones            9 Mt. Clemens              27.86  1
  7 Jenna Hamming             11 Farwell                  28.42  1
  1 Sami Michell              11 Reed City                26.14  2
  2 Breanna Coleman           11 Cassopolis               26.74  2
  3 Kaitlyn Bronkema          12 McBain                   27.26  2
  4 Andrea Ferrin             10 Quincy                   27.48  2
  5 Jasmine Wildmo            12 Durand                   27.96  2
  6 Haley Wynn                12 Cass City                28.01  2
  1 Jessica Gustad             9 Manistee                 26.69  3
  2 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 26.86  3
  3 Alikay Hamilton           10 Benzie Central           26.91  3
  4 Andrea Finkbiener         12 Freeland                 26.93  3
  5 Jordan Baker               9 Comstock                 27.36  3
  6 Alexis Johnson            11 Onsted                   27.38  3
  1 Brooke Johnson            11 Union City               26.46  4
  2 Brogan Holmes             10 St. Louis                26.56  4
  3 Nicole Pavlak              9 Hopkins                  27.10  4
  4 Mary Mitchell                Detroit Universi         27.24  4
  5 Amanda Decker             11 Sanford-Meridian         27.27  4
  6 Gala Shively              12 Elkton-Pigeon-Ba         28.19  4
 
Girls 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Kimberly Balls            12 Bridgeport               26.23  1
  2 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 26.38  1
  3 Jessica Gustad             9 Manistee                 26.55  1
  4 Angela Ritter             10 Frankenmuth              26.63  1
  5 Kaitlyn Bronkema          12 McBain                   27.25  1
  6 Andrea Finkbiener         12 Freeland                 27.58  1
  7 Grace Gardner             11 Ann Arbor Greenh         27.75  1
  8 Andrea Ferrin             10 Quincy                   28.05  1
  1 Sami Michell              11 Reed City                25.95  2
  2 Paige Berg                 9 Parchment                26.24  2
  3 Brogan Holmes             10 St. Louis                26.35  2
  4 Brooke Johnson            11 Union City               26.39  2
  5 Alikay Hamilton           10 Benzie Central           26.65  2
  6 Mary Mitchell                Detroit Universi         26.77  2
  7 Breanna Coleman           11 Cassopolis               26.84  2
  8 Nicole Pavlak              9 Hopkins                  27.17  2
 
Girls 200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sami Michell              11 Reed City                25.28  
  2 Kimberly Balls            12 Bridgeport               25.56  
  3 Brianna Dinneen           11 Buchanan                 25.95  
  4 Paige Berg                 9 Parchment                26.25  
  5 Angela Ritter             10 Frankenmuth              26.26  
  6 Jessica Gustad             9 Manistee                 26.66  
  7 Brogan Holmes             10 St. Louis                26.75  
  8 Brooke Johnson            11 Union City               26.78  
 
Girls 300 Meter Hurdles LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Carrie Freeman            12 Macomb Lutheran          49.17  
  2 Shayla Villarreal         10 Adrian Madison           49.32  
  3 Julianna Weir             10 Macomb Lutheran          49.73  
Section 2
  1 Courtney Gavitt           11 Millington               49.06  
  2 Maddie Eves               11 Hillsdale                50.21  
  3 Kylie Smith               12 Constantine              50.38  
  4 Morgan Allen              11 Saranac                  50.53  
  5 Samantha Shafer           11 Saginaw Valley L         50.79  
  6 Courtney Stenfanski       11 Manistee                 50.86  
  7 Mariah Roberts            10 Bronson                  51.06  
  8 Makenzi Kage              12 Charlevoix               52.58  
Section 3
  1 Andrea Polley             12 Delton Kellogg           47.61  
  2 Drew Findlay              11 Reese                    48.11  
  3 Sydney Bronner             9 Frankenmuth              48.72  
  4 Kayla Richmond            10 Chesaning                48.89  
  5 Krista Kinsey             11 Bath                     48.90  
  6 Brooke Colville           11 Harrison                 49.36  
  7 Jessica Gustad             9 Manistee                 49.81  
  8 Katie Pinkerton           12 Hanover-Horton           51.08  
Section 4
  1 Sami Michell              11 Reed City                42.23  
  2 Emily Wee                 12 Frankenmuth              45.01  
  3 Kylie Hicks               10 Boyne City               45.06  
  4 Ce'Aira Richardson        10 Bridgeport               46.47  
  5 Hannah Reynard            10 Napoleon                 48.10  
  6 Addy Kleinhardt           12 Clare                    48.20  
  7 Hannah Shellenbarger      11 Perry                    48.43  
  8 Amanda Glass              12 Byron                    51.70  
 
Girls 400 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Sadie Buday                9 Kalamazoo Hacket       1:02.62 
  2 Jasmine Washington           Southfield Bradf       1:02.95 
  3 Emma Wonsil               11 Madison Heights        1:03.25 
  4 Sarah Chandler            10 Manistee               1:03.47 
  5 Chelsea Day                9 Gladwin                1:07.17 
Section 2
  1 Kendyl Hinton             10 Parchment              1:01.38 
  2 Emily Godfrey             10 Ovid-Elsie             1:01.53 
  3 Casey Lyons                9 Riverview Gabrie       1:02.03 
  4 Jasmine Jackson              Muskegon Heights       1:02.48 
  5 Taylor Ovadek             10 Flint Powers           1:02.77 
  6 Charlotte Henry           10 Whitmore Lake          1:03.22 
  7 Samantha Campbell          9 Hanover-Horton         1:04.00 
  8 Henrietta Pracht          12 Manchester             1:04.25 
Section 3
  1 Amy Parmalee              JR Wyoming Lee            1:00.34 
  2 Marissa Wirth              9 Pewamo-Westphali       1:00.59 
  3 Aurelie McCarus           12 Lansing Catholic       1:01.04 
  4 Brianna Dinneen           11 Buchanan               1:01.54 
  5 Brittany Slinker          12 Dundee                 1:02.26 
  6 Anna Rushing              10 Hillsdale              1:02.52 
  7 Ashten LeVan              10 Millington             1:02.61 
  8 Hope Hill                    Hartford               1:02.71 
Section 4
  1 Devyn Powell              10 Leroy Pine River         57.77  
  2 Angela Ritter             10 Frankenmuth              58.15  
  3 Jordan Baker               9 Comstock                 58.34  
  4 Nicole Pavlak              9 Hopkins                  59.14  
  5 Rhi Cullip                11 Harbor Springs           59.65  
  6 Kaitlyn Bronkema          12 McBain                   59.87  
  7 Amanda Decker             11 Sanford-Meridian         59.96  
  8 Jaydn Fuerst               9 Reese                  1:00.32 
  
Girls 800 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Carly Hammond             10 Frankenmuth            2:24.34 
  2 Betsy Arens               10 Pewamo-Westphali       2:25.04 
  3 Kaylie Rhynard            10 Shepherd               2:25.40 
  4 Alyssa Bennett            10 Benzie Central         2:25.75 
  5 Amy Littlefield           11 Dundee                 2:26.40 
  6 Jessica Rushford          11 Vermontville Map       2:26.55 
  7 Laura Nordquist           12 Parchment              2:27.38 
  8 Jolene Drum               12 Delton Kellogg         2:27.80 
  9 Kasey Caulkins            11 Hillsdale              2:27.83 
 10 Mckenzie Mahlmeister      12 Grass Lake             2:28.82 
 11 Jamie Madrigal            11 Durand                 2:29.48 
 12 Emily McKay               11 Grass Lake             2:29.65 
 13 Hannah Rainey             10 Newaygo                2:31.35 
 14 Jenna Chandler            12 Manchester             2:32.40 
 15 Brandy Deem               11 Jonesville             2:33.09 
 16 Taylor Reed               10 Millington             2:33.29 
 17 Madeline Hartlieb         12 Schoolcraft            2:34.15 
 18 Marian Catalan            12 Madison Heights        2:35.06 
 19 Jenna Briney               9 Macomb Lutheran        2:35.07 
 20 Paige Albert              12 Napoleon               2:35.46 
Section 2
  1 Annie Fuller               9 Manistee               2:13.03 
  2 Kelsey Ross               11 Onsted                 2:14.03 
  3 Theresa Warsecke          12 Benzie Central         2:16.75 
  4 Emma Doorn                 9 Grandville Calvi       2:16.85 
  5 Jennie Gottardo            9 Hart                   2:17.55 
  6 Annie Fanta                9 Bath                   2:18.09 
  7 Ashley Russo              10 Kent City              2:18.44 
  8 Bryce Cutler              10 Benzie Central         2:18.76 
  9 Jasmine Holloway          12 Stockbridge            2:19.26 
 10 Ashley Jourdan            11 Grandville Calvi       2:20.36 
 11 Reagan Moffit             09 Roscommon              2:23.34 
 12 Katy Schauer              12 Laingsburg             2:23.48 
 13 Crystal Schaible          12 Bad Axe                2:24.45 
 14 Sarah Subject             11 Leslie                 2:27.80 
 15 Molly Jeakle              12 Charlevoix             2:29.55 
 16 Amanda Reagle             10 Homer                  3:17.62 
 
Girls 1600 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Theresa Warsecke          12 Benzie Central         4:57.59 
  2 Annie Fuller               9 Manistee               5:01.80 
  3 Lindsey Burdette          12 Hanover-Horton         5:03.85 
  4 Jenna Klynstra            11 Saranac                5:10.82 
  5 Bryce Cutler              10 Benzie Central         5:11.76 
  6 Raquel Serna              11 St. Louis              5:12.69 
  7 Alyssa Bennett            10 Benzie Central         5:13.63 
  8 Lauren Cody               12 Lawton                 5:14.91 
  9 Jennie Gottardo            9 Hart                   5:20.05 
 10 Crystal Schaible          12 Bad Axe                5:23.27 
 11 Emily Haynes              12 Napoleon               5:24.20 
 12 Megan Hubbard             11 Hanover-Horton         5:24.32 
 13 Kaitlin Truman            12 Kent City              5:24.52 
 14 Audrey Tremaine           12 Leslie                 5:26.46 
 15 Jessica Rushford          11 Vermontville Map       5:27.37 
 16 Erin Zdrojewski            9 Cass City              5:27.89 
 17 Kayla Keane               09 East Jordan            5:28.51 
 18 Jordan Powell             10 Allen Park Cabri       5:29.51 
 19 Andrea LaVigne            11 Mason County Cen       5:29.69 
 20 Madeline Hartlieb         12 Schoolcraft            5:29.81 
 21 Heidi Wobrock             12 Onsted                 5:30.51 
 22 Annie Dipert              12 Charlevoix             5:31.84 
 23 Lindsay Larsen            10 Mason County Cen       5:36.38 
 
Girls 3200 Meter LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Andrea Bodary             10 Ann Arbor Gabrie      11:42.50 
  2 Hannah Davis              10 St. Louis             11:56.93 
  3 Jenny Frantz              12 Ovid-Elsie            11:59.38 
  4 Lauren Cody               12 Lawton                12:03.47 
  5 Ashley Antles             11 Saranac               12:10.51 
  6 Hannah Schilling          12 Macomb Lutheran       12:14.55 
  7 Kaitlin Beyer              9 Carson City-Crys      12:19.53 
  8 Brittany Williams         11 Newaygo               12:22.49 
  9 Jeanne Wilson             12 Kent City             12:24.69 
 10 Leanna Schafer             9 Pewamo-Westphali      12:26.62 
 11 Jessica Reagle            09 Homer                 12:26.78 
 12 Mallory Munderloh         09 St. Louis             12:26.91 
 13 Gabi Labioda              11 Bath                  12:31.61 
 14 Brooke Bengel              9 Pewamo-Westphali      12:32.41 
 15 Aubrey Penn                9 Jackson Lumen Ch      12:33.13 
 16 Makayla Huddleston        10 Benzie Central        12:34.22 
 17 Elizabeth McCrackin       10 Carson City-Crys      12:45.33 
 18 Kaylie Milne              11 Flint Powers          12:48.90 
 19 Taylor Hillard             9 Parchment             12:51.33 
 20 Raechel Broek             11 Grandville Calvi      12:53.39 
 21 Hannah Thayer              9 Ithaca                13:04.81 
 22 Erin Zdrojewski            9 Cass City                  DNF  
 23 Annie Fuller               9 Manistee                   DNF  
Section 2
  1 Lindsey Burdette          12 Hanover-Horton        11:01.29 
  2 Amber Way                 09 Charlevoix            11:07.63 
  3 Jenna Klynstra            11 Saranac               11:21.84 
  4 Megan Hubbard             11 Hanover-Horton        11:26.03 
  5 Gina Patterson             9 Macomb Lutheran       11:28.71 
  6 Ashley Sorge               9 Ida                   11:30.28 
  7 Emma Frost                11 Lansing Catholic      11:33.27 
  8 Jessica Disselkoen        12 Grandville Calvi      11:34.17 
  9 Mickey Ludlow             12 Jackson Lumen Ch      11:48.34 
 10 Olivia Certa              11 Charlevoix            11:50.02 
 11 Rachael Weber              9 Hopkins               11:58.46 
 12 Raquel Serna              11 St. Louis             12:05.50 
 13 Amanda Reagle             10 Homer                 12:09.87 
 14 Lindsay Poll              11 Stockbridge           12:13.16 
 15 Sadie Ringer              12 Kent City             12:42.88 
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Josh Jenkins              12 Reading                  15.45  1
  2 Andy Houser               11 Pittsford                15.91  1
  3 Tannon Perry              11 Saugatuck                16.42  1
  4 Jake Fairbairn            12 Lutheran Westlan         16.48  1
  5 Cody Tarbell              12 Traverse City Gr         16.60  1
  6 Robert Massie              9 Genesee                  16.67  1
  7 Erick Layton              11 Flint Hamady             17.40  1
  8 Josh Taggart              12 Burton Bentley           17.59  1
  1 Deon Fox                  12 Muskegon Western         15.76  2
  2 Hunter Steinbarger        10 Mendon                   15.89  2
  3 Stephen Sykes             12 Litchfield               15.96  2
  4 Clayton Meldrum           10 Kalamazoo Christ         16.66  2
  5 Isaac Hawkins             12 Sand Creek               16.97  2
  6 Devon Dean                12 Hillman                  17.40  2
  7 Glenn Estelle             11 Albion                   17.52  2
  1 Deonta Wrathell           10 Centreville              16.17  3
  2 Andrew Cilley             11 Petersburg-Summe         16.19  3
  3 Austin Rodriguez          12 Akron-Fairgrove          16.20  3
  4 Sam Mehan                 12 Sand Creek               16.54  3
  5 Joshua Eising             12 Fairview                 17.15  3
  6 Reno Fike                 11 Coleman                  17.17  3
  7 Patrick Stewart           12 Fruitport Calvar         22.26  3
  1 Jacob Berends             11 North Muskegon           16.18  4
  2 Zach Weber                12 Eau Claire               16.27  4
  3 Corey Hewitt               9 Detroit Loyola           16.54  4
  4 Ryan Walton               12 Coleman                  16.71  4
  5 Jeremy Richards           10 Fife Lake Forest         16.99  4
  6 Cody Henckel              12 Mendon                   17.32  4
  7 Logan Ladner              12 Dryden                   17.56  4
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Josh Jenkins              12 Reading                  15.20  1
  2 Zach Weber                12 Eau Claire               15.64  1
  3 Stephen Sykes             12 Litchfield               15.65  1
  4 Jacob Berends             11 North Muskegon           15.67  1
  5 Hunter Steinbarger        10 Mendon                   15.79  1
  6 Corey Hewitt               9 Detroit Loyola           16.27  1
  7 Jake Fairbairn            12 Lutheran Westlan         16.44  1
  8 Ryan Walton               12 Coleman                  16.45  1
  1 Deon Fox                  12 Muskegon Western         15.28  2
  2 Deonta Wrathell           10 Centreville              15.66  2
  3 Andrew Cilley             11 Petersburg-Summe         15.67  2
  4 Andy Houser               11 Pittsford                15.74  2
  5 Sam Mehan                 12 Sand Creek               15.83  2
  6 Austin Rodriguez          12 Akron-Fairgrove          16.03  2
  7 Clayton Meldrum           10 Kalamazoo Christ         16.38  2
  8 Tannon Perry              11 Saugatuck                16.58  2
 
Boys 110 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Josh Jenkins              12 Reading                  14.82  
  2 Deon Fox                  12 Muskegon Western         15.36  
  3 Zach Weber                12 Eau Claire               15.52  
  4 Stephen Sykes             12 Litchfield               15.59  
  5 Deonta Wrathell           10 Centreville              15.84  
  6 Jacob Berends             11 North Muskegon           15.86  
  7 Andy Houser               11 Pittsford                15.88  
  8 Andrew Cilley             11 Petersburg-Summe         15.89  
 
Boys 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 John Waller               12 Muskegon Western         11.24  1
  2 Amari Coleman             10 New Lothrop              11.53  1
  3 Normen Braddock           12 Saginaw Arts & S         11.59  1
  4 Austin Sandusky            9 Morenci                  11.75  1
  5 Tony Evans                11 Frankfort                11.86  1
  6 Mike Riojas               12 Mesick                   11.88  1
  7 Austin Church             10 Camden-Frontier          11.90  1
  1 Mark Wajda                12 Addison                  11.60  2
  2 Jacob Budde               12 Muskegon Catholi         11.75  2
  3 Josh Golkiewicz           10 Petersburg-Summe         11.76  2
  4 Peter Grohs               12 Climax-Scotts            11.92  2
  5 Collin Spencer            12 Genesee                  11.94  2
  6 Andon Ware                11 Baldwin                  12.00  2
  7 Mitchel Coler              9 Mendon                   12.07  2
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            11.54  3
  2 Saul Williams             11 Flint Hamady             11.58  3
  3 Adam Bess                 12 Onaway                   11.74  3
  4 Dametrius Nelson          10 Genesee                  11.83  3
  5 Paul Blye                 12 Detroit Loyola           11.88  3
  6 Hunter Redman             11 White Cloud              12.05  3
  7 Maurice Price             12 Morrice                  12.28  3
  8 Jake Sydow                12 Pellston                 12.35  3
 
Boys 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 John Waller               12 Muskegon Western         11.25  1
  2 Saul Williams             11 Flint Hamady             11.47  1
  3 Amari Coleman             10 New Lothrop              11.55  1
  4 Josh Golkiewicz           10 Petersburg-Summe         11.61  1
  5 Adam Bess                 12 Onaway                   11.64  1
  6 Mike Riojas               12 Mesick                   11.67  1
  7 Peter Grohs               12 Climax-Scotts            11.75  1
  8 Tony Evans                11 Frankfort                11.84  1 
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            11.49  2
  2 Normen Braddock           12 Saginaw Arts & S         11.55  2
  3 Austin Sandusky            9 Morenci                  11.60  2
  4 Mark Wajda                12 Addison                  11.64  2
  5 Jacob Budde               12 Muskegon Catholi         11.66  2
  6 Paul Blye                 12 Detroit Loyola           11.89  2
  7 Collin Spencer            12 Genesee                  11.91  2
  8 Dametrius Nelson          10 Genesee                  12.12  2
 
Boys 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            11.14  
  2 John Waller               12 Muskegon Western         11.17  
  3 Amari Coleman             10 New Lothrop              11.27  
  4 Austin Sandusky            9 Morenci                  11.40  
  5 Saul Williams             11 Flint Hamady             11.46  
  6 Mark Wajda                12 Addison                  11.49  
  7 Josh Golkiewicz           10 Petersburg-Summe         11.56  
  8 Normen Braddock           12 Saginaw Arts & S         11.68  
 
Boys 1600 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 David Dantuma             12 Big Rapids Cross       4:25.92 
  2 Nick Vander Kooi          11 Fremont Providen       4:27.93 
  3 David Zinger              11 Evart                  4:29.83 
  4 Stephan Biggs             12 Addison                4:31.94 
  5 Joey Southgate             9 Unionville-Sebew       4:32.54 
  6 Trevor Adams              12 Carsonville-Port       4:34.18 
  7 Doug Hollett               9 Kalamazoo Christ       4:36.23 
  8 Grant Feldpausch          11 Fowler                 4:38.80 
  9 Jacob Chovaz              11 North Muskegon         4:39.03 
 10 Max Hodges                10 Evart                  4:42.05 
 11 Kameran English           10 New Buffalo            4:45.56 
 12 Alex Woerdehoff           10 New Buffalo            4:47.09 
 13 Casey Voisin              12 Mt. Pleasant Sac       4:47.47 
 14 Matt Sutton               12 Royal Oak Shrine       4:51.22 
 15 Cameron Santangelo        10 Rochester Hills        4:52.50 
 16 David Haskin              11 Fairview               4:57.27 
 
Boys 400 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Zachary Beckman           12 Central Lake             52.91  
  2 Zach Reiber               12 Breckenridge             53.01  
  3 Jimmy Parks               11 Plymouth Christi         53.33  
  4 Kasey Poel                12 Bellaire                 53.37  
  5 Mike Mortimore            11 Morrice                  54.97  
  6 Brandon Gochis            12 Dansville                55.25  
  7 Devon Riley               12 Flint Hamady             56.62  
Section 2
  1 Nolen Mitchell            10 Albion                   50.92  
  2 Andy Duddles               9 Big Rapids Cross         52.42  
  3 Dakota Fike               11 Coleman                  52.58  
  4 Nick Howard               12 Sand Creek               52.70  
  5 Jeff Rumsey               10 Hesperia                 52.81  
  6 Tyler Floering            11 Traverse City Gr         53.23  
  7 Caleb Kempf               12 Lutheran Westlan         53.52  
  8 Alex Toben                12 Saugatuck                54.04  
Section 3
  1 Austin Sandusky            9 Morenci                  50.92  
  2 Jason Marzette            12 Detroit Loyola           50.94  
  3 Zack McGowen              11 White Cloud              51.16  
  4 Jason Jackson             12 Muskegon Western         51.90  
  5 Josh Gendron              12 Lawrence                 52.08  
  6 Dakota Walker             10 Mayville                 52.50  
  7 Nick Fox                  11 Mayville                 52.64  
  8 Zac Rummery               11 North Muskegon           52.78  
 
Boys 300 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Cody Henckel              12 Mendon                   42.78  
  2 Devin Ryan                12 Portland St. Pat         42.84  
  3 Erick Layton              11 Flint Hamady             43.16  
  4 Jacob Burger              12 Hillman                  43.59  
  5 Drew Dutcher              11 Unionville-Sebew         44.73  
  6 Chris Krieg               11 Auburn Hills Oak         45.46  
  7 Corey Hewitt               9 Detroit Loyola           49.17  
Section 2
  1 Austin Rodriguez          12 Akron-Fairgrove          41.40  
  2 Reno Fike                 11 Coleman                  42.30  
  3 Tannon Perry              11 Saugatuck                42.94  
  4 Darrin Williams           12 Big Rapids Cross         43.09  
  5 Gunnar Fink               12 Camden-Frontier          43.80  
  6 Harim Kim                 12 McBain Northern          44.19  
  7 Maxwell Ketterer          12 Pellston                 44.68  
Section 3
  1 Josh Jenkins              12 Reading                  40.16  
  2 Jake Fairbairn            12 Lutheran Westlan         40.46  
  3 Deonta Wrathell           10 Centreville              41.63  
  4 Ethan Russell             10 Marion                   41.96  
  5 Sam Mehan                 12 Sand Creek               42.07  
  6 Jacob Berends             11 North Muskegon           42.18  
  7 Deon Fox                  12 Muskegon Western         42.23  
  8 Patrick Stewart           12 Fruitport Calvar         43.10  
 
Boys 800 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Nick Rubley               12 Reading                2:04.76 
  2 Connor Lockman            11 Royal Oak Shrine       2:05.35 
  3 Zach Reiber               12 Breckenridge           2:07.06 
  4 Nick Butts                10 Maple City Glen        2:07.16 
  5 Josh Peterson             12 Auburn Hills Oak       2:07.47 
  6 Kyle Moreau               12 Onaway                 2:07.83 
  7 Bryce DeGrammont          10 Mio-AuSable            2:08.60 
  8 John McGahey              12 Morrice                2:08.63 
  9 Kelly Simmons             12 Holton                 2:08.97 
 10 Max Hodges                10 Evart                  2:09.01 
 11 Heath Welch               12 Pellston               2:09.33 
 12 Alex Brown                12 Coleman                2:11.88 
 13 Michael Roebke            10 Newport Lutheran       2:12.80 
 14 Kyle Hardy                12 Potterville            2:16.26 
Section 2
  1 David Dantuma             12 Big Rapids Cross       1:59.91 
  2 Cameron Jones             11 Holland Black Ri       2:00.18 
  3 Grant Harris              11 Unionville-Sebew       2:00.52 
  4 Travess Smith             10 Hesperia               2:00.89 
  5 Austin Wigent             12 Reading                2:01.04 
  6 Joel Calvert              12 Hillsdale Academ       2:01.53 
  7 Evan Kotschevar           11 Centreville            2:02.71 
  8 Brant McCollum            11 Muskegon Catholi       2:03.55 
  9 Zach Kerr                 11 Saugatuck              2:04.10 
 10 Nick Vander Kooi          11 Fremont Providen       2:05.81 
 11 Parker Cupp                9 Mendon                 2:06.98 
 12 Ben Katterman             12 Hale                   2:07.98 
 13 Jordan Grimm              10 Ravenna                2:09.10 
 14 Ken Goldman               11 Fowler                 2:09.53 
 15 Trevor Adams              12 Carsonville-Port       2:09.70 
 
Boys 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 John Waller               12 Muskegon Western         23.40  1
  2 Jason Marzette            12 Detroit Loyola           23.83  1
  3 Adam Bess                 12 Onaway                   23.97  1
  4 Alexander Newton          11 Evart                    24.20  1
  5 Connor Pendred            12 Au Gres-Sims             24.32  1
  6 Corey Schafer             12 Fowler                   24.56  1
  7 Gunnar Fink               12 Camden-Frontier          25.59  1
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            23.68  2
  2 Deonta Wrathell           10 Centreville              23.79  2
  3 Solomon Gant              12 Big Rapids Cross         23.95  2
  4 Mark Wajda                12 Addison                  23.97  2
  5 Garrett Mueller           12 Fowler                   24.10  2
  6 Nick Fox                  11 Mayville                 24.12  2
  7 Devin Rockett             12 Saginaw Buena Vi         24.21  2
  8 Matt Gapski               12 Rochester Hills          24.74  2
  1 Saul Williams             11 Flint Hamady             23.67  3
  2 Zach Campbell             11 Muskegon Catholi         23.71  3
  3 Bryer McGinn              12 Onaway                   24.20  3
  4 Adam Abbott               12 Detroit Cristo R         24.21  3
  5 Dakota Walker             10 Mayville                 24.29  3
  6 Mike Riojas               12 Mesick                   24.31  3
 
Boys 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 John Waller               12 Muskegon Western         22.88  1
  2 Zach Campbell             11 Muskegon Catholi         23.38  1
  3 Adam Bess                 12 Onaway                   23.56  1
  4 Adam Abbott               12 Detroit Cristo R         23.75  1
  5 Nick Fox                  11 Mayville                 23.89  1
  6 Bryer McGinn              12 Onaway                   23.96  1
  7 Deonta Wrathell           10 Centreville              24.02  1
  8 Garrett Mueller           12 Fowler                   24.31  1
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            23.52  2
  2 Jason Marzette            12 Detroit Loyola           23.69  2
  3 Saul Williams             11 Flint Hamady             23.72  2
  4 Solomon Gant              12 Big Rapids Cross         23.86  2
  5 Connor Pendred            12 Au Gres-Sims             23.88  2
  6 Alexander Newton          11 Evart                    24.15  2
  7 Dakota Walker             10 Mayville                 24.71  2
 
Boys 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Alex Lodes                11 Climax-Scotts            22.79  
  2 Jason Marzette            12 Detroit Loyola           22.99  
  3 John Waller               12 Muskegon Western         23.02  
  4 Saul Williams             11 Flint Hamady             23.35  
  5 Zach Campbell             11 Muskegon Catholi         23.40  
  6 Solomon Gant              12 Big Rapids Cross         23.44  
  7 Adam Bess                 12 Onaway                   23.49  
  8 Adam Abbott               12 Detroit Cristo R         24.14  
 
Boys 3200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sean Kelly                11 Saugatuck              9:40.51 
  2 Spencer Nousain           12 Concord                9:48.95 
  3 Jeff Cherry               12 Hesperia               9:55.11 
  4 Casey Voisin              12 Mt. Pleasant Sac       9:57.03 
  5 Jesse Hersha               9 Concord                9:59.91 
  6 Evan Carter               11 Southfield Chris      10:02.46 
  7 Bohdan Hartman             9 Fulton-Middleton      10:05.96 
  8 Jacob Hall                 9 Concord               10:08.45 
  9 Stephan Biggs             12 Addison               10:09.37 
 10 Norman Emineth            11 Potterville           10:13.89 
 11 Ryan Sullivan             11 Waterford Our La      10:20.10 
 12 Logan Hammer              11 Evart                 10:27.28 
 13 Joseph Newcomb            11 Tekonsha              10:31.03 
 14 Winter Romeyn              9 Ellsworth             10:31.74 
 15 Ian Daugherty             10 Jackson Christia      10:32.67 
 16 Doug Hollett               9 Kalamazoo Christ      10:36.71 
 17 Grant Feldpausch          11 Fowler                10:37.61 
 18 Sam Comden                11 Concord               10:37.67 
 19 Harrison Clark            12 Holland Black Ri      10:39.84 
 20 Nick Pung                  9 Beal City             10:41.97 
 21 Ben Spencer               12 St. Joseph Lake       10:43.97 
 22 Ben Kendell               10 Royal Oak Shrine      10:46.60 
 23 Matt Sutton               12 Royal Oak Shrine      10:53.55 
 24 Hunter Reed               11 Eau Claire            10:58.06 
 25 Andrew Morehouse          10 Johannesburg-Lew      11:00.11 
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Andrea Vermeersh          12 Unionville-Sebew         17.15  1
  2 Stephanie Marquardt       12 Kingston                 17.21  1
  3 Nicole Kubacki            12 Ubly                     17.25  1
  4 Melissa Francis           11 Saugatuck                17.30  1
  5 McKaely Ludka             12 Traverse City St         17.39  1
  6 Kelly McConnachie         12 Deckerville              17.43  1
  7 Mandy Wallstead           12 Holton                   17.99  1
  8 Clare Romano               9 Royal Oak Shrine         18.78  1
  1 Chantel Davenport         11 Athens                   15.98  2
  2 Brooke Bovee              11 Morenci                  16.63  2
  3 Nandi Taylor              12 Flint Hamady             16.87  2
  4 Mallory Hall              12 Saginaw Michigan         17.18  2
  5 Jane Pearson              12 McBain Northern          17.39  2
  6 Madeline Sweeney          12 Battle Creek St.         17.47  2
  7 Valerie Mangei            12 Posen                    17.52  2
  8 Katlin Johnson            12 Fife Lake Forest         17.53  2
  1 Briana Ratchford          12 Birmingham Roepe         15.87  3
  2 Savanah Feldpausch        10 Fowler                   16.52  3
  3 Grace Leighton            10 Mendon                   16.80  3
  4 Kelsey Butcher            12 Morrice                  16.82  3
  5 Jessica Jones             12 Litchfield               17.11  3
  6 Tori Reichelderfer         9 Mancelona                17.38  3
  7 Kristin Belcher           11 Pittsford                17.86  3
  8 Amanda Terranella         12 Lutheran Westlan         18.47  3
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Briana Ratchford          12 Birmingham Roepe         15.82  1
  2 Brooke Bovee              11 Morenci                  15.92  1
  3 Savanah Feldpausch        10 Fowler                   16.39  1
  4 Nandi Taylor              12 Flint Hamady             16.74  1
  5 Nicole Kubacki            12 Ubly                     16.76  1
  6 Jessica Jones             12 Litchfield               16.82  1
  7 Tori Reichelderfer         9 Mancelona                17.60  1
  8 Melissa Francis           11 Saugatuck                17.65  1
  1 Chantel Davenport         11 Athens                   15.80  2
  2 Stephanie Marquardt       12 Kingston                 16.37  2
  3 Andrea Vermeersh          12 Unionville-Sebew         16.39  2
  4 Grace Leighton            10 Mendon                   16.42  2
  5 Mallory Hall              12 Saginaw Michigan         16.52  2
  6 Jane Pearson              12 McBain Northern          16.98  2
  7 Kelsey Butcher            12 Morrice                  17.09  2
  8 McKaely Ludka             12 Traverse City St         17.38  2
 
Girls 100 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Chantel Davenport         11 Athens                   15.37  
  2 Briana Ratchford          12 Birmingham Roepe         15.49  
  3 Brooke Bovee              11 Morenci                  15.58  
  4 Andrea Vermeersh          12 Unionville-Sebew         15.83  
  5 Stephanie Marquardt       12 Kingston                 15.85  
  6 Grace Leighton            10 Mendon                   16.07  
  7 Savanah Feldpausch        10 Fowler                   16.37  
  8 Nandi Taylor              12 Flint Hamady             16.61  
 
Girls 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Miranda Johnson           10 Ottawa Lake-Whit         13.31  1
  2 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         13.37  1
  3 Julia Liggett              9 Royal Oak Shrine         13.56  1
  4 Sarah Street              12 Kalamazoo Christ         13.58  1
  5 Elizabeth Ladd            11 Hudson                   13.61  1
  6 Rakeisha Jackson          10 Benton Harbor Co         13.64  1
  7 Stephanie Marquardt       12 Kingston                 13.72  1
  1 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         13.30  2
  2 Cortazia Wilson            9 Albion                   13.32  2
  3 Grace Meachum              9 Traverse City St         13.34  2
  4 Chassidy Donaldson         9 Saginaw Arts & S         13.38  2
  5 Paige Fuller              11 Mesick                   13.58  2
  6 Summer Lewis              12 Detroit Cristo R         13.66  2
  7 Qianna Parham             12 Royal Oak Shrine         13.74  2
  8 Ja'Mesh Mahan             11 Flint Hamady             13.81  2
  1 Amber Arndt               12 Beal City                13.34  3
  2 Alonda Williams           10 Centreville              13.54  3
  3 Aaliah Hill                9 Flint Hamady             13.64  3
  4 Kim Wolfe                 12 Fulton-Middleton         13.66  3
  5 Jazmene Floyd             11 Detroit Cristo R         13.68  3
  6 Tori Reichelderfer         9 Mancelona                13.72  3
  7 Arionna Childress-Colli      Genesee                  13.77  3
  8 Chelsea Ellerholz         11 Sand Creek               13.86  3
 
Girls 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         13.25  1
  2 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         13.28  1
  3 Cortazia Wilson            9 Albion                   13.29  1
  4 Kim Wolfe                 12 Fulton-Middleton         13.41  1
  5 Paige Fuller              11 Mesick                   13.44  1
  6 Julia Liggett              9 Royal Oak Shrine         13.47  1
  7 Rakeisha Jackson          10 Benton Harbor Co         13.68  1
  8 Aaliah Hill                9 Flint Hamady             13.71  1
  1 Amber Arndt               12 Beal City                13.16  2
  2 Alonda Williams           10 Centreville              13.41  2
  3 Miranda Johnson           10 Ottawa Lake-Whit         13.42  2
  4 Grace Meachum              9 Traverse City St         13.51  2
  5 Jazmene Floyd             11 Detroit Cristo R         13.53  2
  6 Chassidy Donaldson         9 Saginaw Arts & S         13.57  2
  7 Sarah Street              12 Kalamazoo Christ         13.62  2
  8 Elizabeth Ladd            11 Hudson                   13.75  2
 
Girls 100 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         12.74  
  2 Amber Arndt               12 Beal City                12.86  
  3 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         13.14  
  4 Miranda Johnson           10 Ottawa Lake-Whit         13.21  
  5 Alonda Williams           10 Centreville              13.26  
  6 Grace Meachum              9 Traverse City St         13.32  
  7 Cortazia Wilson            9 Albion                   13.34  
  8 Kim Wolfe                 12 Fulton-Middleton         13.50  
 
Girls 1600 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Nicole Zeinstra           12 Holland Black Ri       4:59.91 
  2 Kirsten Olling            10 Breckenridge           5:07.02 
  3 Lauren Dietrich           12 Gobles                 5:11.89 
  4 Alexa Rumsey              12 Hesperia               5:17.71 
  5 Courtney Clark            12 Concord                5:18.45 
  6 Meridith DeLuca           12 Johannesburg-Lew       5:22.31 
  7 Natalie Perry             11 Sand Creek             5:22.57 
  8 Kieren Becker             11 Fowler                 5:26.49 
  9 Dominique Adams           10 Breckenridge           5:32.62 
 10 Gabbie Bates              12 Hesperia               5:33.32 
 11 Leah Desimplear            9 Unionville-Sebew       5:36.00 
 12 Genna Gilroy              12 Athens                 5:38.11 
 13 Kendra Colesa             10 Deckerville            5:39.89 
 14 Caitlin Wilk               9 White Cloud            5:41.81 
 15 Alysia Campos             11 Traverse City Gr       5:42.30 
 16 Meredith Predum            9 Mt. Pleasant Sac       5:42.81 
 17 Ainslie Schenk            10 Hudsonville Free       5:46.35 
 18 Tatyana Pless             10 Morenci                5:46.74 
 19 Gabi May                  10 Decatur                5:49.05 
 20 Catey Fix                 12 Waldron                5:49.90 
 21 Terra Crown               10 Plymouth Christi       5:57.17 
 22 Lauren Samson             10 Mendon                 6:07.96 
 23 Maria Froman               9 Huron Valley Lut       6:10.06 
 24 Ashley Stombaugh          12 Morrice                6:18.79 
 
Girls 400 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Mackenzie Treiber         11 Unionville-Sebew       1:03.60 
  2 Korynn Hincka             10 Posen                  1:05.12 
  3 Melanie Anderson          12 Newport Lutheran       1:06.52 
  4 Jaelynn Handrich          12 Fairview               1:09.42 
  5 Rachel Smith              10 Plymouth Christi       1:11.51 
Section 2
  1 Katie Stowe               10 Maple City Glen        1:02.33 
  2 Jessica Tea-Hui           10 Evart                  1:02.56 
  3 Rita Morris               12 Gobles                 1:03.49 
  4 Sarah Rievert              9 Unionville-Sebew       1:04.02 
  5 Morgan Lennox             12 Pittsford              1:04.45 
  6 Lindsey Wood               9 Auburn Hills Oak       1:04.87 
  7 Kristy Mapes              12 Camden-Frontier        1:04.95 
  8 Brooke Howard             10 Mendon                 1:04.99 
Section 3
  1 Katelyne VanMourik        12 Evart                  1:00.58 
  2 Lizzy Rouce                9 Rochester Hills        1:00.62 
  3 Kaitlyn Hegewald          11 Traverse City St       1:01.01 
  4 Elizabeth Thelen          12 Fowler                 1:01.49 
  5 Jennifer Davis             9 Reading                1:01.90 
  6 Elyse Ray                 12 Muskegon Western       1:02.10 
  7 Maria Dechant             10 Battle Creek St.       1:02.16 
  8 Dora Miller               12 Centreville            1:02.23 
Section 4
  1 Lauren Buckel             11 Traverse City St         59.93  
  2 Shaley Albaugh            11 Hillsdale Academ       1:01.73 
  3 Jane Pearson              12 McBain Northern        1:02.07 
  4 Megan Quick               10 Lincoln-Alcona         1:02.62 
  5 Leo Plaisir               11 Athens                 1:02.99 
  6 Nicole Gross               9 Beal City              1:03.47 
  7 Britney Simcox            12 Decatur                1:04.19 
  8 Brianna Grimm              9 Ravenna                1:04.41 
  
Girls 300 Meter Hurdles LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Melissa Francis           11 Saugatuck                52.66  
  2 Alissa Flury              11 Lutheran Westlan         53.11  
  3 Amanda Terranella         12 Lutheran Westlan         53.54  
  4 Jaylee Brown              12 Onekama                  53.65  
  5 Mckenzie Ciganick         10 Bellaire                 53.74  
  6 Breanna Workman           11 New Buffalo              53.90  
  7 Ainslee Maclean            9 Pellston                 54.29  
Section 2
  1 Madeline Sweeney          12 Battle Creek St.         49.26  
  2 Grace Leighton            10 Mendon                   49.68  
  3 Madi Gleckler              9 Morenci                  50.10  
  4 Brittany Severn           11 New Lothrop              50.42  
  5 Monique Langston          12 Albion                   51.07  
  6 McKaely Ludka             12 Traverse City St         51.42  
  7 Erika Wendling            10 Breckenridge             51.73  
  8 Korinna Corbin            10 Addison                  51.77  
Section 3
  1 Brooke Bovee              11 Morenci                  47.55  
  2 Savanah Feldpausch        10 Fowler                   48.42  
  3 Kelsey Butcher            12 Morrice                  48.92  
  4 Stephanie Marquardt       12 Kingston                 49.39  
  5 Andrea Vermeersh          12 Unionville-Sebew         49.61  
  6 Nandi Taylor              12 Flint Hamady             49.80  
  7 Allison Hufnagel           9 Fowler                   50.28  
  8 Mikele Drummond           12 Ravenna                  51.92  
 
Girls 800 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
Section 1
  1 Erin McDonnell            10 Traverse City St       2:30.95 
  2 Dora Miller               12 Centreville            2:32.03 
  3 Rachel Clark              10 Concord                2:32.27 
  4 Karina Cole               10 Lincoln-Alcona         2:36.06 
  5 Molly Ritsema             10 Traverse City Gr       2:36.82 
  6 Courtney Yee              11 Auburn Hills Oak       2:38.30 
  7 Lauren Samson             10 Mendon                 2:40.78 
  8 Jess Rice                 12 Lutheran Westlan       2:42.08 
  9 Lindsey White             11 Traverse City Gr       2:46.74 
Section 2
  1 Shaley Albaugh            11 Hillsdale Academ       2:17.09 
  2 Adri Sigafoose            10 McBain Northern        2:22.50 
  3 Nicole Zeinstra           12 Holland Black Ri       2:22.86 
  4 Mallory Hall              12 Saginaw Michigan       2:23.89 
  5 Heather Price             12 Saugatuck              2:24.03 
  6 Dana Neumann              12 Ellsworth              2:24.07 
  7 Megan Quick               10 Lincoln-Alcona         2:24.29 
  8 Maddy Danz                11 Traverse City St       2:24.33 
  9 Michaella Stone           11 Dansville              2:24.39 
 10 Haley Morairty            12 Buckley                2:25.52 
 11 Brianna Feldpausch        10 Fowler                 2:25.91 
 12 Lindsey Friend            12 Maple City Glen        2:28.19 
 13 Kaitlin Grigg              9 Maple City Glen        2:28.90 
 14 Lauren Coffman            11 Potterville            2:32.24 
 15 Genna Gilroy              12 Athens                 2:32.71 
 16 Lauren Zeerip             10 Hesperia               2:32.73 
 17 Karen Windle              11 Plymouth Christi       2:35.81 
 18 Taylor Seigle              9 Sterling Heights       2:40.60 
 
Girls 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                 Prelims H# 
==========================================================================================
  1 Andrea Vermeersh          12 Unionville-Sebew         27.16  1
  2 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         27.30  1
  3 Lauren Buckel             11 Traverse City St         27.34  1
  4 Sarah Street              12 Kalamazoo Christ         27.72  1
  5 Loring Beckom             10 Saginaw Arts & S         27.97  1
  6 Allison Hufnagel           9 Fowler                   28.56  1
  7 Nicole Gross               9 Beal City                28.83  1
  1 Akwia Tilton               8 Novi Franklin Ro         27.21  2
  2 Keyocia Murphy            11 Flint Hamady             27.44  2
  3 Jazmene Floyd             11 Detroit Cristo R         28.12  2
  4 Alycia Peterson            9 Onekama                  28.39  2
  5 Jacklyn Yates             12 Hesperia                 28.41  2
  6 Taylor Kilgore            10 Royal Oak Shrine         28.44  2
  7 Hannah Connor             11 Sand Creek               28.63  2
  8 Rakeisha Jackson          10 Benton Harbor Co         29.61  2
  1 Jane Pearson              12 McBain Northern          27.24  3
  2 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         27.32  3
  3 Breann Klein              11 Fowler                   27.37  3
  4 Dejha Love                11 Flint Hamady             27.39  3
  5 Shannon Kievit            10 Johannesburg-Lew         27.58  3
  6 Paige Fuller              11 Mesick                   27.64  3
  7 Jordanne Kovach           10 Gobles                   27.81  3
  8 Arionna Childress-Colli      Genesee                  28.58  3
 
Girls 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Semis H# 
==========================================================================================
Semi-Finals
  1 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         27.24  1
  2 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         27.56  1
  3 Breann Klein              11 Fowler                   27.61  1
  4 Jazmene Floyd             11 Detroit Cristo R         27.74  1
  5 Paige Fuller              11 Mesick                   28.31  1
  6 Alycia Peterson            9 Onekama                  28.33  1
  7 Shannon Kievit            10 Johannesburg-Lew         28.34  1
  1 Keyocia Murphy            11 Flint Hamady             26.68  2
  2 Lauren Buckel             11 Traverse City St         26.72  2
  3 Akwia Tilton               8 Novi Franklin Ro         27.29  2
  4 Jane Pearson              12 McBain Northern          27.37  2
  5 Sarah Street              12 Kalamazoo Christ         27.42  2
  6 Jacklyn Yates             12 Hesperia                 28.10  2
  7 Loring Beckom             10 Saginaw Arts & S         28.23  2
  8 Dejha Love                11 Flint Hamady             28.64  2
  
Girls 200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Lauren Buckel             11 Traverse City St         26.49  
  2 Keyocia Murphy            11 Flint Hamady             26.55  
  3 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest         26.77  
  4 Akwia Tilton               8 Novi Franklin Ro         26.95  
  5 Lyvia Deaver              10 Jackson Christia         27.10  
  6 Jazmene Floyd             11 Detroit Cristo R         27.62  
  7 Breann Klein              11 Fowler                   27.82  
  8 Jane Pearson              12 McBain Northern          27.90  
 
Girls 3200 Meter LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kirsten Olling            10 Breckenridge          11:00.67 
  2 Nicole Zeinstra           12 Holland Black Ri      11:49.66 
  3 Leah Desimplear            9 Unionville-Sebew      11:54.11 
  4 Isabella Tremonti         10 Mancelona             11:55.78 
  5 Keena Gilbert              9 Onekama               11:56.21 
  6 Kieren Becker             11 Fowler                11:56.71 
  7 Dominique Adams           10 Breckenridge          11:59.61 
  8 Heather Price             12 Saugatuck             12:04.61 
  9 Gabbie Bates              12 Hesperia              12:10.14 
 10 Donna Aslakson            12 Hesperia              12:16.48 
 11 Kendra Colesa             10 Deckerville           12:16.73 
 12 Lauren Jenkins            10 Saugatuck             12:20.00 
 13 Meridith DeLuca           12 Johannesburg-Lew      12:23.29 
 14 Avery Lowe                 9 North Muskegon        12:29.45 
 15 Natalie Perry             11 Sand Creek            12:30.49 
 16 Ruth Letherer              9 Pittsford             12:31.45 
 17 Grace Hamilton            10 Evart                 12:37.11 
 18 Skyler Harvey             10 Colon                 12:42.87 
 19 Hannah Meier              11 North Muskegon        12:43.75 
 20 Lanie Nerli                9 Ravenna               12:46.49 
 21 Sydnee Hubbard            11 Concord               12:55.41 
 22 Kate McLain               10 Kalamazoo Christ      12:58.22 
 23 Terra Crown               10 Plymouth Christi      13:11.40 
 24 Adrienne Aardema          10 Muskegon Western      13:16.63 
 25 Elyssa Kafer               9 Pittsford             13:19.89 
 26 Lucido Isabella            9 Auburn Hills Oak      13:36.72 
 27 Autumn Odom               12 Centreville           13:38.47 
 28 Gabby Schmidt              9 Royal Oak Shrine      14:07.07 
 29 Ashley Stombaugh          12 Morrice               14:32.23 
 
Boys Discus LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Matt Costello             12 Bay City Western     178-06.00 
  2 Cullen Prena              11 Walled Lake Cent     173-06.00 
  3 Vinny Gjokaj              12 Walled Lake West     169-00.00 
  4 Kyle Ready                12 Gibraltar Carlso     165-05.00 
  5 Mark Becker               12 Detroit Catholic     164-07.00 
  6 Pete Cender               11 Howell               164-01.00 
  7 John Costello             12 Bay City Western     160-05.00 
  8 Trevor Vanasselt          11 South Lyon           158-09.00 
  9 Gino Vitella              12 Warren Cousino       158-00.00 
 10 Nick Richardson           12 Traverse City We     153-03.00 
 11 Colin Banes               12 Holly                143-02.00 
 12 Kyle Coggins              12 Highland-Milford     143-01.00 
 13 Chris Roberts             12 Holt                 142-09.00 
 14 Ben Morrow                12 Davison              142-02.00 
 15 Tyler Forton              11 Fraser               141-09.00 
 16 Jarrod Bloch              12 Battle Creek Lak     141-03.00 
 17 Sawyer Dmoch              11 Walled Lake Cent     139-10.00 
 18 Josh Glick                12 Muskegon Reeths-     139-04.00 
 19 Makai Polk                10 Grosse Pointe No     136-10.00 
 20 Ivy Johnson               12 Rockford             135-09.00 
 21 Michael Eldridge          12 Rochester Hills      135-05.00 
 22 Cleandre Robinson         11 Flint Carman-Ain     132-00.00 
 23 Troy Hanson               12 Dearborn Edsel F     131-01.00 
 24 Brian Williams            11 Fraser               130-09.00 
 25 Anthony Brilla            12 Allen Park           129-06.00 
 26 Mike Bloom                JR Pinckney             126-06.00 
 27 Karim Hachem                 Dearborn Fordson     126-02.00 
 28 Connor Ferguson           12 Farmington           125-11.00 
 29 Jalen Storks              12 Grosse Pointe No     125-08.00 
 30 Justin Shelton            11 North Farmington     119-00.00 
 
Boys Shot Put LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kevin Weiler              10 Swartz Creek          55-10.50 
  2 Matt Costello             12 Bay City Western      55-08.00 
  3 Cullen Prena              11 Walled Lake Cent      54-06.50 
  4 Nate Jeppesen             10 Portage Central       53-10.00 
  5 Adam Martin               12 East Kentwood         53-00.50 
  6 Travis Campbell           11 Swartz Creek          52-06.75 
  7 Jeremy Nastaj             11 Grand Rapids Ken      52-06.50 
  8 Joe Engel                 12 Utica                 52-05.50 
  9 John Costello             12 Bay City Western      52-05.00 
 10 Mark Becker               12 Detroit Catholic      51-10.00 
 11 Kyle Ready                12 Gibraltar Carlso      49-09.50 
 12 Ian Horne                 12 Okemos                49-06.00 
 13 Devyn Bogert              11 Walled Lake Cent      49-05.00 
 14 Buddy Becker              12 Romeo                 49-03.75 
 15 Steve Elmer               11 Midland               49-03.00 
 16 Dylan Roney               10 Detroit Catholic      48-07.00 
 17 Taylor Moton              12 Okemos                48-02.75 
 18 Adam Clay                 12 Livonia Franklin      48-00.00 
 19 Gino Vitella              12 Warren Cousino        47-11.00 
 20 Mike Lewis                12 Ann Arbor Huron       47-09.50 
 21 Bryan Bartig              12 Livonia Churchil      47-04.75 
 22 Austin Echols             12 Birmingham Broth      47-03.75 
 23 Dustin Cole               11 Hudsonville           47-01.00 
 24 Darius Durrett            12 Southfield            44-01.00 
 25 Ryan Kenney               12 Grosse Pointe No      40-03.75 
 
Boys High Jump LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tre Goynes                12 Redford Union          6-06.01 
  2 Harris Edwards            12 Grand Ledge            6-06.00 
  3 Jordan Fields             12 Grand Blanc            6-05.01 
  4 Zach Waldron                 Grand Rapids Nor       6-05.00 
  5 Jared Mcneir              12 Detroit U-D Jesu       6-03.04 
  6 Ato Condelee              11 Holland West Ott       6-03.03 
  7 Amaad Moody               12 Battle Creek Cen       6-03.02 
  8 Clarence Turner Jr.       12 Grand Blanc            6-03.01 
  9 Charles Laster            12 Sterling Heights       6-00.00 
 10 Zach Murray               12 Utica Ford             6-00.00 
 11 Brady Watson              12 Saginaw Heritage       6-00.00 
 12 Zach Hauk                 JR Hartland               6-00.00 
 13 CJ Gozdor                 12 Clarkston              6-00.00 
 14 Alex Samborski            12 Walled Lake Nort       6-00.00 
 15 Matthew Schacht           12 Canton                 6-00.00 
 16 Jake Scheffler            12 Gibraltar Carlso       6-00.00 
 17 Brent Kimbrel              9 East Kentwood          6-00.00 
 18 Melvin Harris             12 East Kentwood          6-00.00 
 19 Quinn Culbertson          12 Farmington Hills       6-00.00 
 20 Chris Phillips            12 Southfield             6-00.00 
  
Boys Pole Vault  LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dan Emery                 12 Battle Creek Lak      15-04.00 
  2 Steven Bastien            12 Saline                14-10.00 
  3 Tyler Leach               JR Ann Arbor Pionee      14-07.01 
  4 Justin Williams           12 East Kentwood         14-07.00 
  5 Dylan Kole                11 Grand Rapids Ken      14-01.01 
  6 Connor Westphal           12 Walled Lake West      14-01.00 
  7 Ryan Gemmell              12 Traverse City Ce      13-10.02 
  8 Josh Ortiz                11 Temperance-Bedfo      13-10.01 
  9 Cody Westmoreland         12 Oxford                13-10.00 
 10 Jake Jurkowski            11 Utica Ford            13-04.00 
 11 Austin Corder             12 Southgate Anders      13-04.00 
 12 Tyler Patterson           12 Caledonia             13-04.00 
 13 Tom Andreano              12 Caledonia             13-04.00 
 14 Michael Samborn           12 Bay City Western      13-04.00 
 15 Alex Babits                9 Howell                13-04.00 
 16 Noah Gary                 10 Dexter                13-04.00 
 17 Ayrton Fineout            12 Okemos                13-04.00 
 18 Parin Kothari             12 Walled Lake West      13-04.00 
 19 Jeremy Blauser            12 Rockford              13-04.00 
 20 Jason Fisk                12 Walled Lake Nort      13-04.00 
 21 Jacob Janke               12 Walled Lake West      13-04.00 
 22 David Alt                 12 Grand Rapids Ken      12-10.00 
 23 Alex Ryktarsyk            12 Livonia Churchil      12-10.00 
 24 Riley Andridge            12 Midland               12-04.00 
 25 Collin Berenguer          11 Novi                  11-10.00 
 26 Dan Kendra                12 Warren Cousino        11-10.00 
 27 Erik Culberson            12 Utica                 11-10.00 
 28 Cody Haragos              11 Ortonville-Brand      11-10.00 
 29 Jacob Hage                10 Livonia Churchil      11-10.00 
 
Boys Long Jump LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Steven Bastien            12 Saline                23-05.00 
  2 Tyree Waller              11 Ypsilanti Lincol      23-03.25 
  3 Houston Glass             11 East Kentwood         22-06.75 
  4 Reginald Ferrell          11 Detroit Cass Tec      22-03.50 
  5 Branden Vandentoorn       21 East Kentwood         22-00.75 
  6 Ato Condelee              11 Holland West Ott      21-08.50 
  7 Andrew Mudd               11 Bay City Western      21-06.75 
  8 Shawn Severs              11 Fraser                21-05.00 
  9 Devin Reed                12 Walled Lake West      21-03.50 
 10 Nick Podulka              12 Livonia Stevenso      21-03.25 
 11 Tony Wilson               12 Livonia Stevenso      21-00.25 
 12 Jared Motley              12 Okemos                20-11.00 
 13 CJ Brathwaite             12 West Bloomfield       20-10.75 
 14 Derrick Sanders           12 Portage Northern      20-10.75 
 15 Jacqwese Williams         11 Lansing Everett       20-10.00 
 16 Paul Brown                10 Grand Rapids Uni      20-09.00 
 17 Alex Roberts              12 Lake Orion            20-06.50 
 18 Ali Taha                  10 Novi                  20-05.25 
 19 Peter Barry               SR Pinckney              20-05.00 
 20 Tyler Debuf               11 Port Huron            20-03.50 
 21 DeAnte Williams           12 Fraser                20-03.25 
 22 Jaylen Randle             11 Flint Carman-Ain      20-03.00 
 23 Kymontae Payne            12 Taylor Kennedy        20-02.25 
 24 Michael Andreas           12 Saline                18-09.00 
 
Girls Discus LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jae'vyn Wortham           10 Harrison Townshi     136-06.00 
  2 Anna Brunsman             12 Fraser               119-03.00 
  3 Emily Norscia             11 Livonia Churchil     118-04.00 
  4 Sam Pavlika               12 Novi                 117-03.00 
  5 Taylor Pavlika            10 Novi                 115-07.00 
  6 Leah McDaniel             11 East Kentwood        114-08.00 
  7 Emily Ferguson            11 Alpena               113-03.00 
  8 Rachel Raab                  Rockford             112-07.00 
  9 Carly D'Almeida           11 Harrison Townshi     112-03.00 
 10 Randi Bennett             11 Saline               110-00.00 
 11 Kira Rentschler              Fenton               109-03.00 
 12 Brita Pietila             12 Brighton             107-11.00 
 13 Chyna Williams            12 Plymouth             107-05.00 
 14 Alexsys Pullen               Troy                 106-10.00 
 15 Justice Craft             10 East Kentwood        106-01.00 
 16 Jackie Jones-Washingto       Ann Arbor Pionee     105-03.00 
 17 Emily Jackman             12 Grosse Pointe So     104-03.00 
 18 Kotomi Obayashi           12 Troy Athens          100-06.00 
 19 Megan Mccarthy               Rockford              98-10.00 
 20 Brittany Williams         12 Grosse Pointe No      96-03.00 
 21 Molly Walker              12 Traverse City Ce      95-11.00 
 22 Sarah Dewealsche          12 Holly                 90-02.00 
 
Girls Shot Put LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sam Pavlika               12 Novi                  40-00.00 
  2 Josephine Jackson         11 Walled Lake Cent      39-06.00 
  3 Rachel Raab                  Rockford              38-11.00 
  4 Chelsea Savage             9 Farmington Hills      38-11.00 
  5 Audra Delamar             12 Hudsonville           38-10.00 
  6 April Micheaux            10 Taylor Truman         37-02.50 
  7 Molly Walker              12 Traverse City Ce      37-00.00 
  8 Brandi Thomas             09 Bay City Central      36-04.00 
  9 Carly D'Almeida           11 Harrison Townshi      36-03.25 
 10 Sloane Brunner            11 Romeo                 36-02.50 
 11 Stephanie Pajot           10 Bay City Western      36-02.00 
 12 Mariah Davis              11 East Kentwood         36-01.25 
 13 Randi Bennett             11 Saline                35-08.25 
 14 Erika Perry               12 Romeo                 35-03.25 
 15 Dorah Carter              10 Saginaw Heritage      34-10.75 
 16 Stephanie Dunham          12 Lansing Everett       34-07.75 
 17 Margaret Goettsch         12 Utica                 34-05.50 
 18 Taylor Pavlika            10 Novi                  34-03.00 
 19 Brittany Williams         12 Grosse Pointe No      34-00.75 
 20 Bailey Hart               11 Wayne Memorial        33-08.25 
 21 Maria Meienburg           12 Walled Lake West      32-07.00 
 22 Hailey Hurt               11 Farmington            31-11.75 
 23 Oly Nwankwo               09 Livonia Stevenso      31-01.00 
 
Girls High Jump LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Keianna Ingram            11 Southfield Lathr       5-09.00 
  2 Victoria Blake            11 Midland                5-07.01 
  3 Senclair McDonnell        12 Livonia Churchil       5-07.00 
  4 Alexandra Moynes          12 Northville             5-04.06 
  5 Brady Covert              10 South Lyon             5-04.05 
  6 Sinclaire Russell         12 Troy Athens            5-04.04 
  7 Aubryn Samaroo            11 Grosse Pointe So       5-04.03 
  8 Anna Fochesato            12 Ortonville-Brand       5-04.02 
  9 Kerri McMahan             10 Novi                   5-04.02 
 10 Samantha Saikalis         10 Waterford Mott         5-04.00 
 11 Elizabeth Vermoesen       12 Birmingham Seaho       5-02.00 
 12 Katie Yenor               09 Pinckney               5-02.00 
 13 Meg Stando                12 Highland-Milford       5-02.00 
 14 Amber Koprin              12 St. Clair Shores       5-02.00 
 15 Ashley Cochran            11 Livonia Churchil       5-02.00 
 16 Cara Easley               11 Ypsilanti              5-02.00 
 17 Aaron Howell              11 Farmington             5-02.00 
 18 Makeda Debardalaben       12 Saginaw Arthur H       5-02.00 
 19 Endia Francois            10 Ypsilanti              5-02.00 
 20 Sarah Chmielewski            Troy                   4-11.00 
 21 Karlie Lambie             10 Grand Ledge            4-11.00 
 22 Alyssa Sherman            12 Walled Lake Nort       4-11.00 
 23 Jennifer Gerlach          11 Rochester Adams        4-11.00 
 24 Mariah Owens              11 Pontiac                4-11.00 
 25 Ashley Koprin             12 St. Clair Shores       4-11.00 
 26 La'Shanay Mack            10 Grosse Pointe No       4-11.00 
 27 Rachel Paxton             12 Saline                 4-11.00 
 28 Jiaxin Zheng              12 Okemos                 4-11.00 
 29 Whitney Mergens           09 Highland-Milford       4-11.00 
 30 Samantha Waltz            12 Monroe                 4-11.00 
 31 Kelsey Olah               12 Gibraltar Carlso       4-11.00 
 32 Kaeding Skelton              Grand Haven            4-11.00 
 
Girls Pole Vault LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Katie Rancourt            12 East Kentwood         12-06.00 
  2 Jordan Keefe                 Grand Haven           12-00.00 
  3 Micaela Conter            12 Dexter                11-09.01 
  4 Taylor Tepper             12 Grandville            11-09.00 
  5 Nicole Ferguson           12 Dexter                11-03.04 
  6 Elizabeth Carpenter       12 Grand Rapids Ken      11-03.03 
  7 Katie Dehaan                 Rockford              11-03.02 
  8 Monica Fusee              11 Port Huron North      11-03.01 
  9 Grace Kendra                 Grand Haven           11-03.00 
 10 Alex Kitz                 12 Livonia Stevenso      11-03.00 
 11 Reagan Engstrom           12 Plymouth              11-03.00 
 12 Audrey Wyse                  Greenville            10-09.00 
 13 Claire Tewksbury          12 Dexter                10-09.00 
 14 Taylor Slivik             10 Macomb Dakota         10-03.00 
 15 Hannah Scruggs            12 Macomb Dakota         10-03.00 
 16 Morgan Jacobs             11 East Kentwood         10-03.00 
 17 Sarah Hillebrand          12 Oxford                10-03.00 
 18 Lindsey Bartz             11 Macomb Dakota         10-03.00 
 19 Katie Callaghan           12 Dexter                10-03.00 
 20 Wendy Szuminski           10 Saline                10-03.00 
 21 Kamie Powell              10 Dexter                10-03.00 
 22 Rachel Domagalski         12 Holly                 10-03.00 
 23 Taylor Rieckhoff          11 Plymouth              10-03.00 
 24 Jane McCurry              11 Plymouth              10-03.00 
 25 McKenna Burr              11 Novi                   9-09.00 
 26 Madeleine Martindale      10 Lake Orion             9-09.00 
 27 Katie Cornelius              Rockford               9-09.00 
 28 Megan Siemiantkowski         Highland-Milford       9-09.00 
 29 Dana Tessmer               9 Dexter                 9-09.00 
 30 Hannah Emery              09 Battle Creek Lak       9-09.00 
 31 Olivia Parry              10 Ortonville-Brand       9-09.00 
 32 Sherry Wan                12 Ann Arbor Pionee       9-09.00 
 33 Michele Klien             12 Dexter                 9-09.00 
 34 Emily Lang                11 Canton                 9-09.00 
 35 Molly Miller              10 Farmington Hills       9-03.00 
 36 Madi Kaiser               12 Grosse Pointe So       9-03.00 
 37 Olivia Dixon              12 Sterling Heights       9-03.00 
 38 Samantha Szuminski        12 Saline                 9-03.00 
 39 Jennica Lurie             11 East Lansing           9-03.00 
 40 Caitlin Hughes            12 Caledonia              9-03.00 
 41 Emma Lee                  11 Grand Ledge            9-03.00 
 42 Cathy Kim                 11 East Kentwood          9-03.00 
 43 Nancy Krutty              11 Salem                  9-03.00 
 
Girls Long Jump LP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Cierra Pryor              11 Jackson               19-00.00 
  2 Aaron Howell              11 Farmington            18-08.25 
  3 Christy Schultz           11 Muskegon Reeths-      18-00.50 
  4 Jessica Howell            11 Rochester Adams       17-09.50 
  5 Makeda Debardalaben       12 Saginaw Arthur H      17-09.25 
  6 Grace Kendra                 Grand Haven           17-08.75 
  7 Hailey French             09 Grand Ledge           17-08.50 
  8 Ashlynn Schiro            10 Okemos                17-06.25 
  9 Jaqueline Marchildon      11 Saline                17-05.25 
 10 Malyha Cotton             12 Detroit Martin L      17-01.00 
 11 Alex Dubach               11 Brighton              16-11.25 
 12 Brianna Jed               10 Livonia Stevenso      16-10.75 
 13 Taryn Holliday               Troy                  16-10.50 
 14 Maddie Pierce              9 Ortonville-Brand      16-09.00 
 15 Valerie Johnson           10 West Bloomfield       16-08.75 
 16 Shelby Allen              10 Berkley               16-07.25 
 17 Alex Kitz                 12 Livonia Stevenso      16-05.50 
 18 Rachel Kloski             10 Fraser                16-01.00 
 19 Endia Francois            10 Ypsilanti             15-10.00 
 20 Whitney Mergens           09 Highland-Milford      15-08.00 
 21 Taylor Robertson          11 Midland               15-07.50 
 22 Ashley Koprin             12 St. Clair Shores      14-07.50 
 
Boys Discus LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 T.J. Beelen               12 Zeeland East         189-08.00 
  2 Dylan Banagis             12 Grand Rapids For     171-11.00 
  3 Kellen Sorenson           12 Carleton Airport     162-00.00 
  4 Keith Rodgers             11 Allendale            160-03.00 
  5 Clay Walderzak            10 Standish-Sterlin     159-11.00 
  6 Cole Woods                12 Alma                 159-08.00 
  7 Michael Mahon             12 Middleville Thor     159-03.00 
  8 Drake Miller              12 Sturgis              157-10.00 
  9 Quincy Byrd               11 Zeeland East         157-09.00 
 10 Michael Jorde             12 Croswell-Lexingt     155-07.00 
 11 Jordan VanDort            10 Zeeland West         151-10.00 
 12 Derek Ash                 12 Cedar Springs        149-05.00 
 13 Edgar Gonzalez            SR Melvindale           140-08.00 
 14 Alex Rutherford           11 St. Joseph           140-04.00 
 15 Riley Norman              11 Cadillac             140-02.00 
 15 Devin Smith               11 St. Johns            140-02.00 
 17 Matt Guyski               11 Owosso               139-00.00 
 18 JJ Russell                12 Marine City          135-09.00 
 19 Shawn Cummings            12 Clarenceville        135-00.30 
 20 Justin Irwin              12 Flint Kearsley       131-11.00 
 21 Adrian Foster             12 Middleville Thor     130-00.00 
 22 Ruairi McGreevy           12 Pontiac Notre Da     129-07.00 
 23 Jake Lange                12 DeWitt               125-10.00 
 24 Raylan Hill               10 St. Clair Shores     123-06.00 
 
Boys Shot Put LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Riley Norman              11 Cadillac              61-02.50 
  2 T.J. Beelen               12 Zeeland East          57-02.50 
  3 Robert Kelly                 Harper Woods Cha      55-05.00 
  4 Jeff Roe                  12 Birch Run             54-06.00 
  5 Drake Miller              12 Sturgis               53-07.00 
  6 Adam Coon                 11 Fowlerville           52-04.00 
  7 Kyren Kemp                12 Lansing Sexton        52-01.00 
  8 Clay Weidenhamer          12 Sparta                51-10.50 
  9 Josh Bass                    Battle Creek Har      50-10.00 
 10 Clay Walderzak            10 Standish-Sterlin      50-03.00 
 11 Robert Cuba               12 Grand Rapids Chr      49-11.00 
 12 Devin Ryles               12 Redford Thurston      49-09.00 
 13 Adel Cothron              12 Redford Thurston      49-06.50 
 14 Johnathan Williams        10 Berrien Springs       49-00.00 
 15 Kelby Latta                  Battle Creek Har      48-10.00 
 16 Tom Cramer                12 Zeeland East          48-08.00 
 17 Ruairi McGreevy           12 Pontiac Notre Da      46-10.00 
 18 Cortez McSwain            10 Wyoming Kelloggs      46-09.50 
 19 Chase Deback              12 Charlotte             45-09.50 
 20 Michael Jorde             12 Croswell-Lexingt      45-09.00 
 21 Matt Kolean               11 Hamilton              45-06.00 
 22 Collin Davey              12 Algonac               45-03.00 
 23 Edgar Gonzalez            SR Melvindale            44-08.00 
 24 Shawn Cummings            12 Clarenceville         43-08.50 
 
Boys High Jump LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Louis Lamberti               Petoskey               6-08.00 
  2 Demarcus Leak             11 Paw Paw                6-06.00 
  3 Matt VanDyk               12 Imlay City             6-04.02 
  4 Jeiel Burrell             11 Grand Rapids Chr       6-04.01 
  5 Jon Cok                   12 Grand Rapids Chr       6-04.00 
  6 John Mrosewske            11 Three Rivers           6-02.02 
  7 Kameron Ferguson          10 South Haven            6-02.01 
  7 Jalen Ford                12 Warren Lincoln         6-02.01 
  9 Michael Kiel              11 Otsego                 6-02.00 
 10 Zach Whatcott             12 Lapeer East            6-02.00 
 11 Tanin Eckhoff             11 Middleville Thor       6-02.00 
 12 Kyle Kujawa               12 Zeeland West           5-11.00 
 13 Kyle Steigenga            10 Holland Christia       5-11.00 
 14 Jordan Ross               12 Clawson                5-11.00 
 15 Terrell Lee               11 Algonac                5-11.00 
 16 Josh Brand                JR Grand Rapids For       5-11.00 
 17 Grant Veach               12 Dearborn Divine        5-11.00 
 18 Mike Denny                11 St. Clair              5-11.00 
 19 Walker Bradley            10 Williamston            5-11.00 
 20 Bryce Pruden              11 Charlotte              5-11.00 
 
Boys Pole Vault LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jaime Salisbury           12 Marine City           16-01.00 
  2 Micheal Hovater           11 Chelsea               14-04.00 
  3 Travis Weiss              11 Chelsea               14-01.00 
  4 Cody Ball                 12 Williamston           13-10.01 
  5 Zack Sutton               12 Muskegon Orchard      13-10.00 
  6 Colton Arnett             12 Adrian                13-04.01 
  7 Connor Wood               12 Goodrich              13-04.00 
  8 Justin Spisz              12 Fowlerville           12-10.01 
  9 Mike Denny                11 St. Clair             12-10.00 
 10 Gabe Stepanovich          SR Grand Rapids For      12-10.00 
 11 Nathan Mcumber            11 Parma Western         12-10.00 
 12 Skye Roy                  11 Edwardsburg           12-10.00 
 13 Austin Alexander          11 Belding               12-10.00 
 14 Jordan Sullivan           11 Coopersville          12-10.00 
 15 Noah Tibbitts             12 Allendale             12-10.00 
 16 Patrick Hagerty           12 Haslett               12-10.00 
 17 Bobby Flowers             11 Sturgis               12-04.00 
 18 Eric Morren               12 Allendale             12-04.00 
 19 Chris Slamp               12 East Grand Rapid      12-04.00 
 20 Jared Kimmitt             11 Tecumseh              12-04.00 
 21 Celab Merrifield             Ionia                 11-10.00 
 
Boys Long Jump LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Eric Wilson               12 Redford Thurston      22-07.50 
  2 Demarcus Leak             11 Paw Paw               22-05.50 
  3 Dontell Highsmith         11 Dowagiac              22-02.25 
  4 Sam Lohman                12 Hamilton              22-01.00 
  5 Zachary Sand              11 Armada                21-07.50 
  6 Austin Otterbridge        11 Grand Rapids Chr      21-04.76 
  7 Jordan Berning               Battle Creek Har      21-04.75 
  8 Isaiah Fountaine          12 Marshall              21-04.25 
  9 Tyler Lamar                9 Williamston           21-03.50 
 10 Sage Miller               12 Eaton Rapids          21-00.50 
 11 Chad Sterk                11 Grand Rapids Sou      20-11.75 
 12 David Drummond            12 East Grand Rapid      20-09.00 
 13 Nick DeCouto              11 Whitehall             20-08.50 
 14 Josh Schomack             11 Dearborn Heights      20-08.00 
 15 Ghay'len Hammons          11 St. Clair Shores      20-06.50 
 16 Herman Mason              12 Lansing Sexton        20-03.50 
 16 Collin Smith              12 Wyoming Park          20-03.50 
 18 Tyler Sander              11 Grand Rapids Cat      20-01.50 
 18 Andrew Hammond            11 Grand Rapids For      20-01.50 
 20 Viet Nguyen               12 Wyoming Park          20-01.25 
 21 Juarrezz Smith            12 Bloomfield Hills      20-00.75 
 22 Trent Karcher             11 Remus Chippewa H      19-07.75 
 23 Brandon Bicknell          12 Yale                  19-04.25 
 24 Montrel Hill              12 Detroit Southwes      19-02.00 
 25 Joseph McKinley           09 Hazel Park            19-00.75 
 
Girls Discus LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brittany Mann             12 Detroit Country      156-08.00 
  2 Ashley Jemison            12 Lake Odessa Lake     123-09.00 
  3 Ashley O'Neill            11 Dearborn Divine      122-02.00 
  4 Erin Ellinger             12 Middleville Thor     119-08.00 
  5 Brogan McMahon            10 Hamilton             115-02.00 
  6 Julie Angell              12 Byron Center         113-09.00 
  7 Rhiannon Pavlinac         11 South Lyon East      113-02.00 
  8 Breeanne Frost            12 Marine City          112-07.00 
  9 Desirae Gouine            12 Algonac              110-04.00 
 10 Megan Dietz               11 Monroe Jefferson     109-09.00 
 11 Olivia Schipper           12 Holland Christia     108-00.00 
 12 Odessa Hambric            12 Detroit Country      107-03.00 
 13 Brittany DeJong           11 Zeeland West         107-03.00 
 14 Corey Robison             11 Remus Chippewa H     103-09.00 
 15 Megan Hoekzema            12 Grand Rapids Chr     101-09.00 
 16 Bryce Miller              11 Paw Paw              100-05.00 
 17 A'Shionna Herndon         10 St. Clair Shores      98-06.00 
 18 Morgan Cnudde             12 Corunna               98-04.00 
 19 Tori Freeman              12 Williamston           92-10.00 
 20 Brittany Casey            10 Zeeland East          89-07.00 
 21 Tyler Curley              12 Stevensville Lak      88-02.00 
 22 Alycia Webster            SR Melvindale            85-04.00 
 23 Kirkbride Clare           12 Grand Rapids For      85-03.00 
 24 Mary Mar Baker               Cadillac                   DNF 
 25 Bailey Baker              10 Eaton Rapids               DNF 
 
Girls Shot Put LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brittany Mann             12 Detroit Country       41-11.00 
  2 Brittany Casey            10 Zeeland East          39-07.50 
  3 Tori Freeman              12 Williamston           38-08.50 
  4 Ashley Powell-Rhodes      12 Detroit Northwes      38-00.50 
  5 Erin Ellinger             12 Middleville Thor      38-00.00 
  6 Natalie Kmet              12 Paw Paw               37-06.50 
  7 Heather Smallegan         11 Zeeland East          37-04.00 
  8 Dee Brassard              12 Zeeland East          37-00.50 
  9 Cali McLean               09 Coloma                37-00.00 
 10 Kilyn Bulluck             11 Bloomfield Hills      36-10.00 
 11 Brandy Thomas             09 Ludington             36-09.00 
 12 Ashley O'neill            11 Dearborn Divine       36-05.00 
 13 Erin O'Brien                 Big Rapids            35-09.00 
 14 Merle Grunwald            10 Monroe Jefferson      35-09.00 
 15 Rachael Tolsma            10 Hamilton              35-05.00 
 16 Janelle Zielinski         11 Bay City John Gl      34-08.00 
 17 Desirae Gouine            12 Algonac               34-07.50 
 18 Mary Mar Baker               Cadillac              34-07.50 
 19 Victoria Milton           11 Lansing Waverly       34-05.00 
 20 Maycee Robinson           11 Mason                 34-04.50 
 21 Mackenzie Sievers         11 Byron Center          33-10.50 
 22 Alycia Webster            SR Melvindale            32-10.50 
 23 Emily Donnellon           11 Yale                  32-01.50 
 24 Alexis Smith              12 Grand Rapids For      30-02.00 
 
Girls High Jump
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kathryn Mills             10 Eaton Rapids           5-06.00 
  2 Mycah Hulst               12 Grand Rapids Sou       5-04.00 
  3 Lydia Suchecki            10 Spring Lake            5-02.00 
  3 Sarah Schultz              9 Williamston            5-02.00 
  3 Kelsey Darling            12 Marshall               5-02.00 
  6 Andrea Pangori             9 Pontiac Notre Da       5-02.00 
  7 Emily Prins               11 Grand Rapids Cat       5-02.00 
  7 Anna VanSyckle             9 Ionia                  5-02.00 
  7 Miranda Baker             10 Niles                  5-02.00 
 10 Ebony Stringer            11 Adrian                 5-02.00 
 11 Jordan Moore-Willis       10 Detroit Country        5-02.00 
 12 Janae Janca               11 Corunna                5-02.00 
 13 Angela Ciaravino          10 Lapeer East            5-02.00 
 14 Alanna Johnston           11 Gaylord                5-00.00 
 15 Megan Immink              12 Zeeland East           5-00.00 
 16 Grace Peterson            10 Spring Lake            5-00.00 
 17 Jessica Walton            10 Imlay City             5-00.00 
 18 Toni Parker               12 Fruitport              5-00.00 
 19 Tess Odegard              11 Milan                  5-00.00 
 20 Creona Rodgers            10 Dowagiac               5-00.00 
 21 Kendra Zaucha             09 Essexville Garbe       4-09.00 
 22 Alexis Gaiser             10 Zeeland West           4-09.00 
 23 Stephanie Johnston         9 Hamilton               4-09.00 
 24 Sophia Wierenga           10 Coopersville           4-09.00 
 25 Katelyn Holston           12 Armada                 4-09.00 
 26 Jessica Lycos              9 Williamston            4-09.00 
 27 Mary MacLean              12 Detroit Country        4-09.00 
 28 Emily Helfrich            09 Charlotte              4-09.00 
 29 Holly Toliver             10 Berrien Springs        4-09.00 
 30 Victoria Breiling         11 Richmond               4-09.00 
 31 Rachel Quillen               Hastings               4-09.00 
 32 Gabby Buscemi             10 Warren Regina              DNF 
 33 Samychia Pratt            12 Clinton Township           DNF 
 34 Jordan Pikaart             9 Hamilton                   DNF 
 35 Kaleigh Lound             12 Mason                      DNF 
 36 Hannah Dejong             12 Lake Odessa Lake           DNF 
 
Girls Pole Vault LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Janina Pollatz            11 Grand Rapids Chr      11-06.00 
  2 Alex Whitford             11 Grand Rapids Sou      11-03.00 
  3 Sam Smith                 11 Allendale             11-00.00 
  4 Erin Drouillard           10 Remus Chippewa H      10-09.00 
  5 Samantha Ferqueron        12 Marine City           10-09.00 
  5 Ashley Stanley            12 Fowlerville           10-09.00 
  7 Gabby Reams               11 Grand Rapids For      10-09.00 
  8 Maddy Moldenhauer         11 Marysville            10-03.00 
  9 Brinslea VanKampen        12 Holland Christia      10-03.00 
 10 Lydia Steenhoek           12 Wayland Union          9-09.00 
 10 Elisa Herrman             11 Stevensville Lak       9-09.00 
 12 Casey Garcia              12 Edwardsburg            9-09.00 
 13 Clarice Hibbard           10 Fowlerville            9-09.00 
 14 Katie Rehberger           11 Haslett                9-03.00 
 14 Sydney Bonifer            12 Battle Creek Har       9-03.00 
 16 Tasha Schnyders           11 Hudsonville Unit       9-03.00 
 17 Hannah Simon              12 South Haven            9-03.00 
 18 Jordan Rose               10 St. Joseph             9-03.00 
 19 Lydia Huisken              9 Coopersville           9-03.00 
 20 Kayla DePierre            11 Paw Paw                8-09.00 
 21 Lauren Easton             12 Parma Western          8-09.00 
 21 Ellie Ohm                 10 Coldwater              8-09.00 
 23 Tavione Allen             12 Clinton Township           DNF 
 24 Marissa Vargas            12 Adrian                     DNF 
 25 AmyGrace Shoop            10 Ludington                  DNF 
 26 Meggie Wren               12 Mason                      DNF 
 27 Ashley Strange            10 Williamston                DNF 
 28 Emily Medendorp           10 Zeeland West               DNF 
 29 Jamie Bulthuis            12 Holland Christia           DNF 
 30 Danielle Lynch            12 Marine City                DNF 
 31 Elaine Johnson            12 Chelsea                    DNF 
 32 Michaila Lawcock          12 Corunna                    DNF 
 33 Allie LeRoux              10 Spring Lake                DNF 
 
Girls Long Jump LP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sidney Bischer            12 Yale                  18-01.75 
  2 Kirsten Taylor            09 Richland Gull La      17-06.50 
  3 Elizabeth Dutcher         12 Williamston           17-05.25 
  4 Janina Pollatz            11 Grand Rapids Chr      17-02.75 
  5 Alysia Little             11 Haslett               17-01.75 
  6 Tori Desira               12 DeWitt                17-01.50 
  7 Molly Oren                11 Hamilton              16-11.00 
  8 Raven Blaser              12 Wyoming Godwin H      16-10.75 
  9 Bri Clonan                11 Grand Rapids For      16-08.00 
 10 Paige Anderson            11 Berrien Springs       16-06.00 
 11 Ayren Parrish             10 Charlotte             16-05.00 
 12 Britta Ebels              11 Zeeland East          16-03.50 
 13 Sam Reno                  11 Grand Rapids For      16-02.00 
 14 Paige Dutcher              9 Williamston           16-00.00 
 15 Abby Stocker              11 Warren Regina         15-11.25 
 16 Goldie Bruehan            10 St. Clair             15-10.00 
 17 Megan Blaylock            11 Williamston           15-09.50 
 18 Laurin Masnari            12 Three Rivers          15-06.50 
 19 Micheala Bundy            12 Mt. Pleasant          15-05.00 
 20 Sabhin Butto              11 Grosse Ile            15-04.00 
 21 Marina Eddy               10 Haslett               14-11.00 
 22 Megan Konopacke           10 Owosso                14-09.50 
 23 Lauren Thackeray          11 Trenton               14-07.00 
 24 Christine Palazzolo       11 Warren Regina         14-03.00 
 25 Taylor Pitts              11 Warren Fitzgeral      14-02.75 
 26 Gina Semaan                9 Bloomfield Hills      14-02.00 
 27 Grace Sanders             09 Gaylord                    DNF 
 
Boys Discus LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Evan Hartman              11 Niles Brandywine     167-07.00 
  2 Jordan Simon              12 Napoleon             158-07.00 
  3 Dylan Henderson           12 Kalkaska             156-08.00 
  4 Paul Evans                11 New Haven            156-05.00 
  5 Tim Howard                   Bangor               154-04.00 
  6 Levi Drumm                11 Quincy               153-08.00 
  7 Drew Douglas              12 Schoolcraft          152-02.00 
  8 Wyatt Mathews             11 East Jackson         148-08.00 
  9 Kevin Bouchard            10 Whitmore Lake        148-02.00 
 10 Casey Blades              11 Beaverton            147-03.00 
 11 Joey Warren               11 Muskegon Oakridg     146-01.00 
 12 Keegan Yost               11 Vermontville Map     143-02.00 
 13 Jeremy Schlumm            12 Homer                141-09.00 
 14 Jesse Micho               11 Frankenmuth          141-08.00 
 15 Bobby Barry               12 Newaygo              141-02.00 
 16 Eddie Niecko              11 Michigan Center      138-10.00 
 17 Gavin Smith               12 Pewamo-Westphali     138-07.00 
 18 Eric Schian               11 Reese                136-05.00 
 19 Logan Gray                12 Benzie Central       136-00.00 
 20 Cody Wininger             12 Hopkins              135-01.00 
 21 Dan Liesman               12 Lansing Catholic     132-04.00 
 22 Jordan Covey              12 Shelby               131-09.00 
 23 Jordan Willson            11 Blissfield           130-05.00 
 24 Jotham Micho              11 Frankenmuth          129-00.00 
 25 Kyle Giallonardo          12 Saginaw Nouvel       128-04.00 
 26 Jordan Tuuk               12 Grandville Calvi     125-03.00 
 27 Evan Vanfleteren          11 Macomb Lutheran      123-06.00 
 28 Matt Morley               12 Roscommon                  DNF 
 
Boys Shot Put LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dan Liesman               12 Lansing Catholic      54-05.00 
  2 Ryan Inman                11 Hanover-Horton        53-03.00 
  3 Alex Helpap               11 Frankenmuth           52-05.50 
  4 John Hammell Nelson       12 Harrison              52-00.50 
  5 Logan Gray                12 Benzie Central        51-03.25 
  6 Jake Hamblin              12 Stockbridge           50-07.75 
  7 Dylan Henderson           12 Kalkaska              50-02.00 
  8 Mitch Gilmore             12 Reese                 49-06.00 
  9 Keegan Yost               11 Vermontville Map      48-05.00 
 10 Sean Donnellon            11 Ann Arbor Gabrie      47-08.00 
 11 Charles Edick             12 Schoolcraft           47-05.50 
 12 Nate Kailing              12 Reed City             47-00.00 
 13 Tristan Eickenroth        11 Kingsley              46-09.50 
 14 Eddie Niecko              11 Michigan Center       46-02.25 
 15 Nathan Smith              12 McBain                45-11.50 
 16 Evan Howard               11 Saginaw Valley L      45-09.00 
 17 Tyrus Conley              12 Homer                 45-06.00 
 18 Noah Anderson             11 Saranac               45-03.50 
 19 Chris Deneen              11 Saginaw Valley L      45-01.25 
 20 Zech Bostick              11 Blissfield            41-00.00 
 21 Xavier Bolton                Detroit Universi      40-00.00 
 22 Tim Howard                   Bangor                39-00.50 
 23 Paul Evans                11 New Haven                  DNF 
 24 Jacob Bailey              12 Union City                 DNF 
 25 Kyle Scholl               11 Hanover-Horton             DNF 
 
Boys High Jump LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Travis McCuaig            11 Morley-Stanwood        6-08.02 
  2 Lucas Landis              12 Shelby                 6-08.01 
  3 Aaron Benton              12 Almont                 6-08.00 
  4 Teo Redding                  Warren Michigan        6-07.00 
  5 Tim Malcomson             12 Houghton Lake          6-06.00 
  6 Darius Taylor             12 Saginaw Valley L       6-04.02 
  7 Kendrick Davis            11 Comstock               6-04.01 
  8 Mark Mayo                 12 Detroit Communic       6-04.01 
 
Boys Pole Vault LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Scott Watson              12 Stockbridge           14-06.00 
  2 Matt Harris               12 Almont                14-03.00 
  3 Jeff Dempsey              11 Bath                  13-09.00 
  4 Austin Felske             11 Reese                 13-06.01 
  5 Trevor Staley             11 Farwell               13-06.00 
  6 Ryan Vincent              11 Lake City             13-00.01 
  6 Justin Taylor             11 Kent City             13-00.01 
  8 Matthew Randall           12 McBain                13-00.00 
 
Boys Long Jump LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dillon Wood               12 Lakeview              22-04.50 
  2 Chris Maye                12 Union City            21-10.50 
  3 Eric Cooper               11 Flint Beecher         20-10.00 
  4 Zach Smith                12 Union City            20-08.75 
  5 Andy Pung                 11 Pewamo-Westphali      20-07.50 
  6 Alize Champoin               Southfield Bradf      20-07.00 
  7 Nick Girodat              11 Jackson Lumen Ch      20-06.00 
  8 Aaron Benton              12 Almont                20-03.50 
  9 Matt Macksood             12 Lansing Catholic      20-02.25 
 10 Chad Brown                10 Kent City             20-00.75 
 11 Mark Mayo                 12 Detroit Communic      19-10.00 
 12 Matt Schauman             11 Freeland              19-09.75 
 13 Ryan Schroeder            12 Chesaning             19-09.25 
 14 Blake Reyes               10 Ithaca                19-08.00 
 15 Geovante Weston           11 Kalamazoo Hacket      19-05.50 
 16 Nathan Lentz              11 Shelby                19-04.00 
 17 Michael Pantangco         11 East Jackson          19-03.25 
 18 Ryan Williams             12 Quincy                19-01.00 
 19 Josh Holton               11 Union City            19-00.00 
 20 Tim Malcomson             12 Houghton Lake         18-11.00 
 21 Jacob Micka               11 Ovid-Elsie            18-10.75 
 22 AJ Glumm                  12 Saginaw Valley L      18-09.75 
 23 Matthew Glynn             12 Sanford-Meridian      18-07.00 
 24 Garrett Reid              12 Vermontville Map      18-06.50 
 25 Corey Bock                11 Benzie Central        18-04.00 
 26 Deionte Bruton            jr Ecorse                18-03.75 
 27 Ryder Jeff                11 Monroe St. Mary       18-02.75 
 28 Travis McCuaig            11 Morley-Stanwood       18-02.50 
 29 Robert Saxton             10 Cassopolis            16-11.00 
 30 Johnathan Williams        12 Mt. Clemens                DNF 
 31 Deon Harrison             12 Kingsley                   DNF 
 
Girls Discus LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Rebecca Cousineau         12 Leslie               124-08.00 
  2 Megan Strait              12 Gladwin              122-11.00 
  3 Joscilyn Crain            12 Flat Rock            120-00.00 
  4 Cassandra Willis          12 Lawton               119-09.00 
  5 Ashley Frahm              11 Frankenmuth          119-08.00 
  6 Darcie Marion             10 Adrian Madison       115-10.00 
  7 Kendra Meyers             12 Grand Rapids Wes     115-08.00 
  8 Porshea Monte             12 Watervliet           114-08.00 
  9 Kayla Deering             10 Elkton-Pigeon-Ba     111-06.00 
 10 Olivia Freehling             Hartford             110-02.00 
 11 Ashley Bussing            11 Adrian Madison       109-09.00 
 12 Taylor Krauss             12 Clinton              109-00.00 
 13 Amy Syrocki               12 Benzie Central       106-08.00 
 14 Samantha Davis            12 Adrian Madison       105-07.00 
 15 Nicole Ignasiak            9 Macomb Lutheran      105-06.00 
 16 Mckenna Thayer            11 Hillsdale            103-02.00 
 17 Harley Brugger            12 Clare                103-00.00 
 18 Becca Kiser-Rowlson       11 Grass Lake           101-01.00 
 19 Melisa Bazuin             12 McBain               101-00.00 
 20 Madison Diehl             11 Saginaw Valley L     100-00.00 
 21 Kendra Dreyer             10 Kent City             99-03.00 
 22 Elyse Starck              12 Morley-Stanwood       97-01.00 
 23 Jenna Selewski            11 Macomb Lutheran       86-01.00 
 24 Britney White             09 Perry                 78-01.00 
 
Girls Shot Put LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kayla Deering             10 Elkton-Pigeon-Ba      41-08.25 
  2 Ashley Bussing            11 Adrian Madison        40-04.00 
  3 Ashley Frahm              11 Frankenmuth           39-04.75 
  4 Olivia Freehling             Hartford              39-04.00 
  5 Rebecca Cousineau         12 Leslie                38-11.50 
  6 Kendra Dreyer             10 Kent City             38-02.00 
  7 Darcie Marion             10 Adrian Madison        37-09.25 
  8 Kendra Meyers             12 Grand Rapids Wes      36-07.50 
  9 Kelsey Koenigsknecht      12 Pewamo-Westphali      36-04.00 
 10 Megan Strait              12 Gladwin               35-11.50 
 11 Taylor Krauss             12 Clinton               35-10.00 
 12 Haley Hudson              10 Adrian Madison        35-07.25 
 13 Molly Franke              10 Kingsley              35-04.00 
 14 Madison Lutzke            11 Benzie Central        34-11.50 
 15 Cassandra Willis          12 Lawton                34-10.00 
 16 Emily Kuhaneck            12 Dundee                34-08.75 
 17 Kora Dreffs               10 Ann Arbor Gabrie      33-11.00 
 18 Kaitlyn Janson            11 Frankenmuth           33-04.00 
 19 Kayla Baxter              11 St. Louis             32-04.00 
 20 Kaitlyn Mitchell           9 Union City            31-11.00 
 21 Erika Hocevar             12 Macomb Lutheran       31-02.50 
 22 Bailey Rose               10 Farwell               30-08.00 
 23 Nicole Ignasiak            9 Macomb Lutheran       30-06.50 
 24 Becca Kiser-Rowlson       11 Grass Lake            29-07.25 
 25 Sheena Vokes              12 Leroy Pine River      28-06.00 
 26 Shelby Sawyer             11 Saginaw Nouvel             DNF 
 
Girls High Jump LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kara Craig                11 Schoolcraft            5-06.00 
  2 Rachelle Sandbrook        12 Ovid-Elsie             5-05.00 
  3 Brooke Johnson            11 Union City             5-04.00 
  4 Marissa Johnson           11 Durand                 5-04.00 
  5 Emilie Gaberdiel          12 Roscommon              5-03.00 
  6 Amore' Brown              10 Flint Southweste       5-02.00 
  6 Samantha Shafer           11 Saginaw Valley L       5-02.00 
  8 Sarah Mackenzie           12 Charlevoix             5-00.00 
  8 Morgan Berry              12 Napoleon               5-00.00 
 10 Callie Brower             11 Hopkins                5-00.00 
 11 Alex King                    Lakeview               5-00.00 
 12 Amber Warren              11 Adrian Madison         5-00.00 
 13 Casey Clark               11 Watervliet             5-00.00 
 14 Elena Ongaro              12 Harbor Springs         5-00.00 
 15 Haley Waddell             12 Kalkaska               5-00.00 
 16 Alexa Brososky            10 Ida                    4-09.00 
 17 Michelle Kelsey           10 Leroy Pine River       4-09.00 
 18 Betsy Simpson             11 Saranac                4-09.00 
 19 Julianna Weir             10 Macomb Lutheran        4-09.00 
 20 Becca Bennett             12 Beaverton              4-09.00 
 21 Erin Fields               10 Lansing Catholic       4-09.00 
 22 Emily Dunckel             11 Vandercook Lake        4-09.00 
 23 Reyna Frost                9 Reese                  4-09.00 
 24 Sarah Treiber             12 Saginaw Valley L       4-09.00 
 25 Monica Naida              12 Monroe St. Mary            DNF 
 26 Lexi Merchant             10 Laingsburg                 DNF 
 
Girls Pole Vault LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kirstie Wieber            12 Pewamo-Westphali      11-07.00 
  2 Hannah Sailar             12 Lansing Catholic      11-07.00 
  3 Libby Schichtel           12 Grand Rapids Wes      11-01.00 
  4 Jordan Devenney           11 Schoolcraft           11-01.00 
  5 Kenzie Wieber             10 Pewamo-Westphali      10-10.00 
  6 Brianne Schafer           11 Pewamo-Westphali      10-10.00 
  7 Hannah Saul               11 Erie-Mason            10-04.00 
  8 Brittany Slinker          12 Dundee                 9-10.00 
  8 Stephanie Leeson          12 Cass City              9-10.00 
  8 Latonya Wilson            10 Vassar                 9-10.00 
  8 Sasha Platte              10 Pewamo-Westphali       9-10.00 
 12 Morgan Taylor             12 Grass Lake             9-10.00 
 13 Mariah Holmes             11 Leroy Pine River       9-04.00 
 14 Sara Goetz                10 Blissfield             9-04.00 
 15 Taylor Brooks             10 Sanford-Meridian       9-04.00 
 16 Andie Paulson             11 Morley-Stanwood        9-04.00 
 17 Jacquelyn Willford        11 Gladwin                9-04.00 
 18 Liz Tecca                 12 Parchment              8-10.00 
 19 Taylor Cole               11 Shepherd               8-10.00 
 20 Abby Wirth                 9 Pewamo-Westphali       8-10.00 
 21 Angel Noworyta            11 Dundee                 8-10.00 
 22 Lexi Bowe                 11 Grand Rapids Wes       8-10.00 
 23 Sophie Booms              11 Lake City              8-04.00 
 24 Jadelyn Stewart            9 Vermontville Map       8-04.00 
 25 Suzy Gehle                10 Macomb Lutheran            DNF 
 26 Samantha Beck              9 Macomb Lutheran            DNF 
 27 Sarah Mattix                 Lakeview                   DNF 
 28 Val Steele                11 Beaverton                  DNF 
 29 Kassidy Blough             9 East Jackson               DNF 
 30 Crystal Richter           12 Roscommon                  DNF 
 
Girls Long Jump LP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sami Michell              11 Reed City             18-06.50 
  2 Shelby Niedzwiecki        12 Freeland              16-06.75 
  3 Makayla Cook               9 Grand Rapids Nor      16-06.50 
  4 Rachel Schmitt            12 Pewamo-Westphali      16-06.50 
  5 Callie Brower             11 Hopkins               16-05.25 
  6 Hayley Walkowski          10 Olivet                16-04.75 
  7 Jordan Nye                11 Benzie Central        16-04.00 
  8 Gala Shively              12 Elkton-Pigeon-Ba      16-00.75 
  9 Jenna Hamming             11 Farwell               16-00.50 
 10 Madison Traver               Hartford              15-11.50 
 11 Andrea Finkbiener         12 Freeland              15-10.75 
 12 Andrea Spitzley            9 Pewamo-Westphali      15-10.75 
 13 Haley Wehner               9 Saginaw Valley L      15-06.00 
 14 Arrielle Hall             12 Madison Heights       15-05.75 
 15 Samantha Shafer           11 Saginaw Valley L      15-05.25 
 16 Jenna Hirsch              11 Marlette              15-05.00 
 17 Hailey Willett            12 Leslie                15-04.50 
 18 Chasity Sizemore          12 Kalkaska              15-03.50 
 19 Maggie Fisk               12 Olivet                15-02.75 
 20 Julie Repke               12 Galesburg-August      15-02.50 
 21 Madeline Boss             09 Charlevoix            15-02.00 
 22 Katie Jo. Hedrick         12 Montague              14-11.50 
 23 Tara Rule                 10 Hanover-Horton        14-11.00 
 24 Aly Klein                 12 Pewamo-Westphali      14-10.50 
 25 Stanna Dorn               11 Grayling              14-09.75 
 26 Ryleigh Richett           11 Ida                   14-09.50 
 27 Maggie Hammond            12 Bath                  14-09.00 
 28 Kaniya Weatherspoon        9 Napoleon              14-08.00 
 29 Emily Matkin               9 Macomb Lutheran       13-10.00 
 30 Kailey Flint              12 Manton                11-11.50 
 31 Charlotte Henry           10 Whitmore Lake              DNF 
  
Boys Discus LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jacob Patrick             11 Litchfield           190-00.00 
  2 Jake Millyard             12 Addison              157-09.00 
  3 Robbie Gibson             11 White Pigeon         152-04.00 
  4 Nolin Livingston          12 Sand Creek           147-02.00 
  5 Grant Price               12 Mio-AuSable          144-01.00 
  6 Tomas Smith               12 Au Gres-Sims         143-06.00 
  7 Austin Mays               12 Colon                142-10.00 
  8 Devin Hartnagle           12 Breckenridge         138-09.00 
  9 Mike Bednarski            12 Unionville-Sebew     138-07.00 
 10 Bruce Madry               11 Bellevue             133-00.00 
 11 Korey Moomey              11 Fulton-Middleton     132-03.00 
 12 Cari Campbell             11 Muskegon Catholi     130-11.00 
 13 Cole Younger              10 Mt. Pleasant Sac     130-02.00 
 14 Dawson Davenport          12 Lutheran Westlan     128-07.00 
 15 Tyler Smith               12 White Cloud          128-00.00 
 16 Jeremy Richards           10 Fife Lake Forest     126-08.00 
 17 Riley Hirn                12 Indian River-Inl     126-06.00 
 18 Eric Jipping              12 Plymouth Christi     123-10.00 
 19 Keegan Richardson         10 Mancelona            122-09.00 
 20 Josh Jenkins              12 Reading              119-08.00 
 21 Joel Parker               12 Mt. Pleasant Sac     119-07.00 
 22 Kasey Poel                12 Bellaire             118-11.00 
 23 Donovan Benavides         12 Decatur              116-10.00 
 24 Mackenzie Norconk         11 Traverse City St     114-11.00 
 25 Eric Koglin               11 Port Hope            111-01.00 
 26 Trevor Gaby               11 Burton Bentley       110-02.00 
 27 Kyle Dowbenko             11 Waterford Our La      96-04.00 
 
Boys Shot Put LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tomas Smith               12 Au Gres-Sims          51-05.25 
  2 Marc Stid                 10 Dansville             51-03.00 
  3 Austin Buckner            11 Pittsford             49-09.50 
  4 Dawson Davenport          12 Lutheran Westlan      48-08.50 
  5 Matt Timberman            12 Pittsford             48-03.00 
  6 Brett Dankenbring         12 Peck                  48-00.25 
  7 Robbie Gibson             11 White Pigeon          47-00.50 
  8 Brian Ladner              12 Dryden                45-10.25 
  9 Tyler Crenshaw            10 Brown City            45-05.00 
 10 Austin Spires             12 Mancelona             44-05.25 
 11 Dakota Francoeur          11 Sand Creek            43-10.50 
 12 Willie Boykins            12 Detroit Loyola        43-07.25 
 13 Jacob Patrick             11 Litchfield            43-06.25 
 14 Cari Campbell             11 Muskegon Catholi      43-00.25 
 15 Caleb Baker               10 Pittsford             42-07.25 
 16 Devin Hartnagle           12 Breckenridge          42-06.75 
 17 Dean Marsh                10 Evart                 42-03.75 
 18 Andrew Ruchames           11 Hillsdale Academ      42-02.75 
 19 Bruce Madry               11 Bellevue              42-01.25 
 20 Nick Larsen               12 Frankfort             41-03.75 
 21 Zak Schaedler             12 Pittsford             41-00.50 
 22 Spencer Wiley             12 Saugatuck             40-11.00 
 23 Aaron Hochstetler         11 White Pigeon          40-07.50 
 24 Grant Price               12 Mio-AuSable           40-04.00 
 25 Sean Aisthorpe            12 Johannesburg-Lew      39-09.50 
 26 Jason Fusco               11 Novi Franklin Ro      38-04.75 
 27 Matt Elkins               10 Webberville           38-03.25 
 
Boys Long Jump LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Adam Abbott               12 Detroit Cristo R      22-03.75 
  2 Austin Rodriguez          12 Akron-Fairgrove       21-08.75 
  3 Caleb Kempf               12 Lutheran Westlan      21-03.50 
  4 Lucas Jenkins             11 Athens                21-02.50 
  5 Andy Duddles               9 Big Rapids Cross      21-00.75 
  6 Alex Lodes                11 Climax-Scotts         20-11.25 
  7 Drew Perrin               12 Auburn Hills Oak      20-10.75 
  8 Dametrius Nelson          10 Genesee               20-07.50 
  9 Jermaine Nix              12 Fife Lake Forest      20-06.00 
 10 Marc Strehle              12 Muskegon Catholi      20-00.00 
 11 Seth Kintigh              12 Jackson Christia      19-11.75 
 12 Todd Brown                11 Ravenna               19-11.25 
 13 Karlos Perez              12 Baldwin               19-10.50 
 14 Brandon Blodgett          11 Gobles                19-10.50 
 15 Cahil Krajiniak           10 White Pigeon          19-09.50 
 16 Connor Pendred            12 Au Gres-Sims          19-09.25 
 17 Zach Nabozny              11 Climax-Scotts         19-08.00 
 18 Travis Fletcher           11 Petersburg-Summe      19-07.25 
 19 Wes Towne                 12 Saginaw Michigan      19-07.00 
 19 John King                 10 Mesick                19-07.00 
 21 Adam Bess                 12 Onaway                19-05.75 
 22 Mike Li                   12 Decatur               19-04.75 
 22 Dalen Cage                11 Albion                19-04.75 
 24 Sean Murphy               12 Dryden                19-03.75 
 25 Andrew Lindsay            10 Brown City            19-03.25 
 26 Travis Oblerlin           12 Bellevue              19-02.50 
 27 Terrance Byrd             11 Albion                19-01.25 
 27 Zach Weber                12 Eau Claire            19-01.25 
 29 Travis Badour             11 Mayville              18-08.00 
 30 John Cullar               12 Brethren              18-05.25 
 31 Jake Seaney               12 Ellsworth             16-09.75 
 
Boys High Jump LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Todd Brassow              12 Saginaw Michigan       6-05.00 
  2 Stephen Sykes             12 Litchfield             6-04.00 
  3 Sean Murphy               12 Dryden                 6-02.00 
  3 Luke Meyer                10 Addison                6-02.00 
  5 Markus Jenema             12 Marion                 6-02.00 
  6 Jacob Kipp                11 Coleman                6-01.00 
  7 Adam Vosburg              11 Gobles                 5-11.00 
  7 Ryan Walton               12 Coleman                5-11.00 
  9 Austin Hamilton           12 Dansville              5-11.00 
 10 Mick Noel                 11 Plymouth Christi       5-11.00 
 11 Alex Bartle               10 Brown City             5-11.00 
 12 Joshua Eising             12 Fairview               5-11.00 
 13 Jim Mullen                12 New Buffalo            5-08.00 
 14 Trevor Gernaat            11 McBain Northern        5-08.00 
 15 Joe O'Bradovich           10 Onaway                 5-08.00 
 16 Steven Snyder             12 Three Oaks-River       5-08.00 
 17 Gunnar Fink               12 Camden-Frontier        5-08.00 
 18 Dewayne McKinney          10 Vestaburg              5-08.00 
 19 Amari Coleman             10 New Lothrop            5-08.00 
 
Boys Pole Vault LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tyler Fogarty             12 Onekama               13-05.00 
  2 Christopher Tom           12 Colon                 13-05.00 
  3 Maxwell Ketterer          12 Pellston              13-05.00 
  4 Isaac Hawkins             12 Sand Creek            13-02.00 
  5 Jake Walton               10 North Muskegon        13-02.00 
  6 Dan Hall                  12 Sand Creek            12-11.00 
  7 Brett Postema             11 Ravenna               12-11.00 
  8 Kyle McNicholas           12 Saugatuck             12-08.00 
  9 John Tullos               12 White Pigeon          12-08.00 
 10 Parker Saenz              11 Concord               12-02.00 
 11 Shawn Roach               12 Saugatuck             12-02.00 
 12 Rick Miller               11 Evart                 12-02.00 
 13 Gavin Bennett             11 New Lothrop           12-02.00 
 14 Steven Koehler            12 Carsonville-Port      12-02.00 
 15 Curtis Bell               10 Coleman               12-02.00 
 16 Adam Schafer              12 Beal City             12-02.00 
 17 Jacob Berends             11 North Muskegon        12-02.00 
 18 Dominic Curtis            11 Potterville           11-08.00 
 19 Chase Gardiner            10 Gobles                11-08.00 
 20 Aaron Schaedler           10 Pittsford             11-08.00 
 21 Jonny Durham              10 Blanchard-Montab      11-08.00 
 22 Hayden Adams              12 Carsonville-Port      11-08.00 
 23 Kenny Burnette            10 Mancelona             11-08.00 
 24 Kris Iott                 11 Britton-Macon De      11-02.00 
 25 Jake Wiggens              11 Traverse City Gry     11-02.00 
 26 Chapman Long              11 Evart                 10-08.00 
 27 Mason Thomas               9 Reading               10-08.00 
 
Girls Discus LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Alexander Ferguson        12 Albion               124-03.00 
  2 Cora Okkema               12 Blanchard-Montab     123-08.00 
  3 Brooke Martin             12 Hesperia             116-07.00 
  4 Alissa Jones              12 Muskegon Catholi     115-07.00 
  5 Jessica Knapp             12 Marcellus            109-05.00 
  6 Jaya Smith                12 Albion               104-11.00 
  7 Alexa Long                12 Ottawa Lake-Whit     102-03.00 
  8 Sabrina Diederich         12 Webberville          100-03.00 
  9 Jessica Appledorn         12 Mason County Eas      99-06.00 
 10 Elizabeth Herriman        11 Sand Creek            99-04.00 
 11 Jade Madison              10 New Buffalo           96-03.00 
 12 Meghan Makranyi           12 Johannesburg-Lew      95-09.00 
 13 Sage Pence                11 Centreville           92-01.00 
 13 Kasey Renshaw             12 Litchfield            92-01.00 
 15 Abby Pierce               12 Rochester Hills       92-00.00 
 16 Crystal Cole              12 Harbor Beach          89-06.00 
 17 Rebecca Irani             12 Blanchard-Montab      88-05.00 
 18 Leah Refenes              10 Lutheran Westlan      85-03.00 
 19 Samantha Eisengruber      12 Unionville-Sebew      83-09.00 
 20 Samantha Coats            12 Marion                80-09.00 
 21 Megan Lemieux             11 Plymouth Christi      80-03.00 
 
Girls Shot Put LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Elizabeth Herriman        11 Sand Creek            39-00.00 
  2 Briana Ratchford          12 Birmingham Roepe      38-08.75 
  3 Jade Madison              10 New Buffalo           37-10.25 
  4 Brooke Martin             12 Hesperia              37-08.50 
  5 Cora Okkema               12 Blanchard-Montab      37-00.00 
  6 Gabrielle Herriman        11 Sand Creek            36-04.25 
  7 Lena Madison              12 New Buffalo           35-10.50 
  8 Janae Langs               11 Climax-Scotts         35-10.50 
  9 Kayla Sommers             11 Bellevue              35-05.75 
 10 Kasey Renshaw             12 Litchfield            34-05.75 
 11 Kristi Tuer               11 Martin                34-00.25 
 12 Jaya Smith                12 Albion                33-11.25 
 13 Kyra Horne                11 Flint Hamady          33-10.00 
 14 Alexander Ferguson        12 Albion                33-05.50 
 15 Kristi Smrcka             10 Newport Lutheran      33-05.00 
 16 Samantha Coats            12 Marion                32-08.50 
 17 Kelli Kundinger           11 Unionville-Sebew      32-03.00 
 18 Alexa Long                12 Ottawa Lake-Whit      32-00.25 
 19 Julie Winslow             12 Bellaire              31-09.00 
 20 Kirsten Parsons           10 Evart                 31-07.50 
 21 Meghan Makranyi           12 Johannesburg-Lew      30-06.50 
 22 Brandi Johnson            12 Albion                30-00.25 
 23 Rachel Sorenson           11 Ubly                  29-08.50 
 24 Nicole Ganong             12 Mt. Pleasant Sac      27-07.75 
 
Girls Long Jump LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Miranda Johnson           10 Ottawa Lake-Whit      17-08.75 
  2 Amber Arndt               12 Beal City             17-06.75 
  3 Rita Morris               12 Gobles                17-02.00 
  4 Sarah Rievert              9 Unionville-Sebew      17-01.00 
  5 Amanda Lovell             11 Mendon                16-11.50 
  6 Dejha Love                11 Flint Hamady          16-05.25 
  7 Marissa Ingersoll         12 Fife Lake Forest      16-05.00 
  8 Summer Lewis              12 Detroit Cristo R      16-04.25 
  9 Ashton Morris             12 Morrice               16-02.50 
 10 Kaitlyn Hegewald          11 Traverse City St      16-00.50 
 10 Cortazia Wilson            9 Albion                16-00.50 
 12 Mandy Wallstead           12 Holton                16-00.25 
 13 McKaely Ludka             12 Traverse City St      15-11.75 
 14 Nisha Collins             10 Onekama               15-11.50 
 15 Kaila Fidler              11 Waldron               15-07.50 
 16 Valerie Mangei            12 Posen                 15-06.25 
 17 Mary London               11 Morrice               15-06.00 
 18 Akwia Tilton               8 Novi Franklin Ro      15-04.50 
 19 Cheyenne Sliter            9 Camden-Frontier       15-03.75 
 20 Stephanie Lerchenfeldt       Brown City            15-02.25 
 21 Britney Weber             11 Fowler                15-01.50 
 22 Alex Torres               12 Baldwin               14-11.00 
 22 Melanie Anderson          12 Newport Lutheran      14-11.00 
 22 Otyllia Abraham           10 Port Hope             14-11.00 
 25 Shannon Kievit            10 Johannesburg-Lew      14-06.50 
 26 Grace Meachum              9 Traverse City St      14-06.00 
 27 Ashley Courterier         10 Johannesburg-Lew      14-04.75 
 28 Emily Brady               12 Hillsdale Academ      14-03.75 
 
Girls High Jump LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Addie Schumacher          10 Beal City              5-05.00 
  2 Tayler Friend             12 Pellston               5-05.00 
  3 Amanda Lovell             11 Mendon                 5-03.00 
  4 Korynn Hincka             10 Posen                  5-02.00 
  5 Abby Schlicher            11 Johannesburg-Lew       5-02.00 
  6 Taylor Kilgore            10 Royal Oak Shrine       4-11.00 
  6 Jennifer Susalla          12 Ubly                   4-11.00 
  6 Rachel Weaver             10 White Cloud            4-11.00 
  9 Elyse Ray                 12 Muskegon Western       4-11.00 
 10 Ashley Courterier         10 Johannesburg-Lew       4-11.00 
 11 Jessica Tea-Hui           10 Evart                  4-11.00 
 12 Faith Moerdyk             10 Onekama                4-08.00 
 13 Shelby Frank              11 Sand Creek             4-08.00 
 14 Allison Hufnagel           9 Fowler                 4-08.00 
 15 Chantel Davenport         11 Athens                 4-08.00 
 16 Clare Romano               9 Royal Oak Shrine       4-08.00 
 17 Sophie Klingbeil           9 Saginaw Michigan       4-08.00 
 18 Tara Throop               12 Mt. Pleasant Sac       4-08.00 
 19 Sarah Rievert              9 Unionville-Sebew       4-08.00 
 20 Amy Leszinske             12 Ravenna                4-08.00 
 21 Jenna DeLu                10 Morrice                4-08.00 
 22 Rachel Bruinsma           11 Muskegon Western       4-08.00 
 23 Morgan Kulwicki           11 Ottawa Lake-Whit       4-08.00 
 
Girls Pole Vault LP Div 4
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jaylee Brown              12 Onekama               10-00.00 
  2 Taylor Vanputten          12 Martin                10-00.00 
  3 Bethany Kuenzer           10 Pittsford              9-09.00 
  4 Alexis Pylman              9 Evart                  9-09.00 
  5 Lauren Hallett            11 Sand Creek             9-03.00 
  6 Melanie Schafer           10 Beal City              9-03.00 
  7 Kelly McConnachie         12 Deckerville            9-03.00 
  8 Lindsey Hogg              11 Potterville            8-09.00 
  8 Gabbie Bates              12 Hesperia               8-09.00 
  8 Taylor Wrozek             11 Reading                8-09.00 
 11 Cece Brady                10 Hillsdale Academ       8-09.00 
 12 Sydney Lorenz              9 Beal City              8-09.00 
 13 Teddy Thayer              11 Deckerville            8-09.00 
 14 Amanda MacDonald          10 Coleman                8-09.00 
 15 Audrey Oswalt             10 Athens                 8-09.00 
 16 Jenna Davis               12 Mancelona              8-09.00 
 17 Kristin Belcher           11 Pittsford              8-09.00 
 18 Savanah Baker             11 Fowler                 8-03.00 
 19 Alissa Flury              11 Lutheran Westlan       7-09.00 
 
Boys 4x800 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Utica                                                 7:57.49  1
     1) Chris Scott 12                  2) Zac Freeland 12
     3) James Abbey 12                  4) Glen Scott 12 
  2 Plymouth                                              8:05.96  1
  3 East Kentwood                                         8:06.67  1
     1) Joe Riggins 11                  2) Anwar Munye 12
     3) Quayle Cobbs 12                 4) Adam Cichon 11 
  4 Grand Rapids Kenowa Hills                             8:09.48  1
     1) Russ Werra 12                   2) Adam Bundy 9 
     3) Donavan Brazier 9               4) Jeff Bajema 11 
  5 Grand Haven                                           8:10.29  1
  6 Detroit U-D Jesuit                                    8:11.24  1
     1) Jack Dolan 11                   2) Isaac Piepszowski 12
     3) Ray Bauer 11                    4) Tim Hoffman 10 
  7 Royal Oak                                             8:12.30  1
     1) Ben Hill 9                      2) Max Benoit 11
     3) Dan Dobras                      4) Adam Quinn  
  8 Battle Creek Lakeview                                 8:12.35  1
     1) Corey Washington-Sain 12        2) Blake Wilson 11
     3) Jalen Evans 10                  4) Scott Bradley 12 
  9 Birmingham Seaholm                                    8:14.65  1
     1) Jack Howard 12                  2) Max Gomez 11
     3) Stephen Young 10                4) Zack Demko 12 
 10 Livonia Stevenson                                     8:18.15  1
 11 Hartland                                              8:21.25  1
     1) Brendan Gavitt 12               2) Jareb Duggan SO
     3) Jesse Neal 11                   4) Bryan Condra 11 
 12 Grosse Pointe North                                   8:21.98  1
     1) Edward Surmont 12               2) Nicholas Finley 12
     3) Jordan Radke 11                 4) Leo Smith-Butler 12 
 13 Dearborn                                              8:24.64  1
 14 Rochester Hills Stoney Creek                          8:26.07  1
 15 Sterling Heights Stevenson                            8:38.06  1
     1) Josh Rzeppa 10                  2) Lukasz Walilko 12
     3) Dennis Nguyen 11                4) Austin Kirk 12 
  1 Highland-Milford                                      7:43.42  2
  2 Lake Orion                                            7:51.84  2
     1) David Arenz 11                  2) George Modrak 12 
     3) T.J. Carey 11                   4) David Diaz 10  
  3 White Lake Lakeland                                   7:52.26  2
     1) Craig Dudley 12                 2) James Probstfeld 12
     3) Scott Neff 12                   4) Garret Zuk 12 
  4 Saline                                                7:52.48  2
     1) Terrell McGee 12                2) Jonathan Parker 12
     3) Spencer Bishop 12               4) Matt Elms 11 
  5 Brighton                                              7:53.16  2
     1) Timmy Jurick 12                 2) Tyler Partridge 12
     3) Zach Mayfield 11                4) Nick Costello 12 
  6 Davison                                               7:54.35  2
     1) Spencer Holland                 2) Patrick Rooker 
     3) Troy Simpson                    4) Gerald Henderson 12 
  7 Rockford                                              7:55.14  2
     1) Austin Benoit 11                2) Casey Aman 11
     3) Chris Coles 11                  4) Drew Woznick 11 
  8 Saginaw Heritage                                      7:58.08  2
     1) Nate Cruz 11                    2) Bobby Leddy 12
     3) Brandon Scharich 11             4) David Jensen 12 
  9 Grandville                                            7:58.29  2
 10 Traverse City Central                                 8:01.23  2
     1) Matt Moss 12                    2) Johnny Ackley 11
     3) Chris Brower 9                  4) Kevin Leahy 12 
 11 Clarkston                                             8:03.58  2
     1) Sam Tanielian 11                2) Ian Brennan 12
     3) Spenser Pawlik 12               4) Adam Bruderick 12 
 12 Detroit Catholic Central                              8:05.30  2
     1) Joshua Carolin                  2) Jonathan Malone 11
     3) Danny Savard 12                 4) Colin Fifer 12 
 13 Ann Arbor Pioneer                                     8:10.44  2
     1) Nick Bertoia 12                 2) Max Shpilband 11
     3) Costa Willets SO                4) Lucas Arrivo 9  
 14 Rochester Adams                                       8:12.89  2
     1) Adam Boike 12                   2) Conner Stevons 11
     3) Dylan Oppenheiser 12            4) Stephen Biebelhausen 11   
 15 Grand Blanc                                           8:15.15  2
     1) Brandon Carr                    2) Dillyn Foy 
     3) Brian Matthew                   4) Drake Gauthier 09 
 16 Midland                                               8:21.26  2
     1) Lex Hollenbeck 12               2) Miles Kilbreath 12
     3) Aaron Chatman 11                4) Christian Coronado 12 
 
Boys 4x200 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Sterling Heights Stevenson                            1:31.33  1
     1) Brandon Kaip 11                 2) Sultan Faronbi 10
     3) Jeremy Goodson 10               4) Jon Strong 12 
  2 Livonia Franklin                                      1:31.85  1
     1) Andrew McGaughey 12             2) Brett Gutowski 11
     3) Alex Perelli 10                 4) Andrew Crechiolo 12 
  3 Detroit Martin Luther King                            1:32.11  1
  4 Salem                                                 1:32.25  1
     1) Drake Jordan 10                 2) I'van Rhodes 11
     3) Thomas Crawford 12              4) Chris Dierker 11 
  5 Davison                                               1:32.34  1
     1) Jestin Tigue                    2) Patrick Rooker 
     3) Spencer Holland                 4) Gabe Hodge  
  6 Warren DeLaSalle                                      1:32.56  1
     1) Colin Cote 10                   2) Louis Zingas 10
     3) Marc Wouters 12                 4) Derek Thornton 12 
  7 Rockford                                              1:32.73  1
     1) Scott Kaula 11                  2) Jeremy Blauser 12
     3) Tim Gilbert 12                  4) Chris Eggenberger 12 
  1 Saline                                                1:28.71  2
     1) Matt Goeman 11                  2) Garrick Roemer 12
     3) Steven Bastien 12               4) Tom Eby 12 
  2 East Lansing                                          1:29.63  2
     1) Elijah Hamilton-Wray 12         2) Nicolas Pridnia 
     3) Antonio Clarke                  4) Ronnie Russell  
  3 Pontiac                                               1:30.56  2
  4 Farmington Hills Harrison                             1:30.57  2
     1) Chris Massey 12                 2) Trae Parker 12
     3) Ken Russ 12                     4) Dorian Fields 11 
  5 Walled Lake Northern                                  1:31.31  2
     1) Matt Kosmalski 11               2) Todd Watzke 11
     3) Chris Cliff 9                   4) Tyler Watzke 12 
  6 Lansing Everett                                       1:31.81  2
     1) Anthony White 11                2) Jaleel Canty 11
     3) Javon Moore 11                  4) Anthony Zarwea 12 
  7 Grand Rapids Forest Hills Central                     1:31.86  2
     1) Colin Martin 12                 2) John Dwyer 11
     3) Nils Eastburg 12                4) Jamal Kanu 12 
  8 Oak Park                                                  DNF  2
  9 East Kentwood                                             DNF  2
     1) Dominick McElwee 11             2) Kewon Getter 11
     3) Ernie Morton 12                 4) Kevin Smith 9  
  1 Grand Blanc                                           1:28.21  3
     1) Stefon White                    2) Jalen Cureton 12
     3) Damonta' Madden 12              4) Alton Yarbrough 11 
  2 Lake Orion                                            1:28.44  3
     1) Corey Ester 10                  2) Joe Deneau 11
     3) Zach Arnold 10                  4) Nick Balavich 12 
  3 Flint Carman-Ainsworth                                1:29.12  3
  4 Southfield                                            1:29.22  3
  5 Grand Ledge                                           1:29.23  3
     1) Luke Vasilion 11                2) Connor Anderson 11
     3) Marq Adams 10                   4) Harris Edwards 12 
  6 Ypsilanti                                             1:29.35  3
     1) Malik Peascock 11               2) Kabine Diane 12
     3) Devon Thompson 12               4) Austin Sanders 12 
  7 Walled Lake Western                                   1:30.37  3
     1) Jake Neracher 11                2) Brian Harris 11
     3) Alex Watzke 10                  4) Devin Reed 12 
  8 Battle Creek Central                                  1:30.62  3
  9 Detroit Renaissance                                   1:30.91  3
     1) Chris Norris 12                 2) Joshua Harris 11
     3) Jonathon Sutherlan 12           4) Aaron Davis 11 
  
Boys 4x100 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Grand Blanc                                             42.13  
     1) Jamil Banks                     2) Jalen Cureton 12
     3) Damonta' Madden 12              4) Alton Yarbrough 11 
  2 Battle Creek Central                                    42.73 
  3 Walled Lake Western                                     42.93  
     1) Brian Harris 11                 2) Jake Neracher 11
     3) Donald Dawkins 12               4) Devin Reed 12 
  4 West Bloomfield                                         43.07  
  5 Lansing Everett                                         43.10  
     1) Jaleel Canty 11                 2) Javon Moore 11
     3) DiQuan Hunt 11                  4) Anthony White 11 
  6 Pontiac                                                 43.11  
  7 Ypsilanti                                               43.14  
     1) Tyrone Coleman 10               2) Malik Peascock 11
     3) Devon Thompson 12               4) Austin Sanders 12 
  8 Portage Northern                                        43.39  
     1) Derrick Sanders 12              2) Chris Liebert 12
     3) Taylor Holland 12               4) Odi Norell 11 
  9 Saline                                                  43.46  
     1) Roel Galinato 12                2) Matt Goeman 11
     3) Tom Eby 12                      4) Garrick Roemer 12 
 10 Oak Park                                                43.49  
 11 Jenison                                                 43.52  
     1) Tristan Matthews 10             2) Scott Jirtle 12
     3) Mitch Kwantes 11                4) Steven Meekhof 12 
 12 Waterford Kettering                                     43.56  
     1) Danotiss Smith 9                2) Josh Cody 12
     3) Justin Santana 12               4) Joe Okaiye 11 
 13 East Kentwood                                           43.58  
     1) Onerous Carter 10               2) Kewon Getter 11
     3) Ernie Morton 12                 4) Kevin Smith 9  
 14 Sterling Heights Stevenson                              43.61  
     1) Brandon Kaip 11                 2) Sultan Faronbi 10
     3) Janon Daniels 11                4) Trevon Bauch 11 
 15 Birmingham Groves                                       43.62  
     1) Ross Williams 10                2) Keon Collier 12
     3) Jordan Banks 12                 4) Blake Jackson 12 
 16 Rockford                                                43.65  
     1) Jeremy Blauser 12               2) Nick Simms 11
     3) Chris Eggenberger 12            4) Tim Gilbert 12 
 17 Lake Orion                                              43.69  
     1) Corey Ester 10                  2) Chris Leigh 10
     3) Zach Arnold 10                  4) Nick Balavich 12 
 18 Flint Carman-Ainsworth                                  43.86  
 19 Detroit Cody                                            44.05  
     1) Brandon Rutland 10              2) Eli-Kevin Phillips 11
     3) Kenyon Bell                     4) Eddie Fluker 11 
 20 Birmingham Brother Rice                                 44.06  
     1) Zach Lowe 12                    2) Marty Bulger 11
     3) Justin Flynn 11                 4) Blake Washington 9  
 21 Midland                                                 44.07  
     1) Travis Keel 12                  2) Avery Chatman 12
     3) David Walter 12                 4) Travis Patten 12 
 22 East Lansing                                            44.26  
     1) Elijah Hamilton-Wray 12         2) Ronnie Russell 
     3) Ahmad Newsome                   4) Antonio Clarke  
 23 Hartland                                                44.28  
     1) Josh Duggan 11                  2) Jason Allsworth 11
     3) Mark Boratynski 12              4) Brandon Gigliotti 11 
 24 Walled Lake Northern                                    44.42  
     1) Matt Kosmalski 11               2) Todd Watzke 11
     3) Deonte Connors 12               4) Tyler Watzke 12 
 25 Livonia Franklin                                        44.73  
     1) Joe McRobb 11                   2) Alex Perelli 10
     3) Andrew McGaughey 12             4) Jordan Bickham 11 
 26 Canton                                                  44.74  
     1) Colby Morris 11                 2) Zach Smilo 12
     3) Demetre Lopez 12                4) Ryan Jones 12 
 27 Warren Mott                                             45.15  
     1) Jamel Lockett 12                2) Nick Bondy 12
     3) Deshawn Burley 10               4) Anthony Brooks 12 
 28 Grosse Pointe North                                     45.51  
     1) Tod Long 10                     2) Kyle Moton 10
     3) Steve Mitchell 11               4) Taiwan Wiggins 11 
 
Boys 4x400 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Holt                                                  3:24.13  2
  2 Battle Creek Lakeview                                 3:24.87  2
     1) Brett Ambs 11                   2) Corey Washington-Sain 12
     3) Mike Ambs 11                    4) Scott Bradley 12 
  3 Grandville                                            3:25.68  2
  4 Rochester Adams                                       3:26.37  2
     1) Avery Taylor 11                 2) Brant Santana 10
     3) Jordan Shive 10                 4) Adam Boike 12 
  5 Clarkston                                             3:28.51  2
     1) Blake Sutherland 11             2) Ian Brennan 12
     3) Mike Schwartz 12                4) Adam Bruderick 12 
  6 Detroit Catholic Central                              3:30.39  2
     1) Thomas Hool 11                  2) Jonathan Malone 11
     3) Joshua Carolin                  4) Jack Malinowski 11 
  7 Livonia Franklin                                      3:33.90  2
     1) Andrew Crechiolo 12             2) Andrew McGaughey 12
     3) Jordan Bickham 11               4) Brett Gutowski 11 
  8 Warren Woods-Tower                                    3:41.19  2
     1) Brendan Fitzpatrick 11          2) Donte Hedgespeth 9 
     3) LaDonte Richard 09              4) Charles Voorhees 11
  1 East Kentwood                                         3:21.91  3
     1) Dominick McElwee 11             2) Ernie Morton 12
     3) Anwar Munye 12                  4) Joe Riggins 11 
  2 Portage Northern                                      3:22.46  3
     1) Alec Blue 11                    2) Jacorey Lipsey 11
     3) Chris Liebert 12                4) Luke Rabe 12 
  3 Grand Blanc                                           3:24.66  3
     1) Parker Wheatley                 2) Stefon White 
     3) Alton Yarbrough 11              4) Drake Gauthier 09 
  4 Walled Lake Northern                                  3:25.51  3
     1) Chris Cliff 9                   2) Evan Bahs 10
     3) Ryan Towns 12                   4) Ryan Smitt 12 
  5 East Lansing                                          3:25.94  3
     1) Elijah Hamilton-Wray 12         2) Ronnie Russell 
     3) Ahmad Newsome                   4) Antonio Clarke  
  6 Sterling Heights Stevenson                            3:27.69  3
     1) Jon Strong 12                   2) Drake Watson 10
     3) Jeremy Goodson 10               4) Austin Kirk 12 
  7 Grand Haven                                           3:29.09  3
  8 Highland-Milford                                      3:30.96  3
  9 Ann Arbor Pioneer                                     3:31.96  3
     1) Cole Taylor 11                  2) Nick Bertoia 12
     3) Tre Brown 11                    4) Drake Johnson SR 
  1 Lake Orion                                            3:21.42  4
     1) Corey Ester 10                  2) Zach Arnold 10
     3) David Diaz 10                   4) Nick Balavich 12 
  2 Birmingham Groves                                     3:21.43  4
     1) Ross Williams 10                2) Blake Jackson 12
     3) Jordan Banks 12                 4) Phillip Johnson 11 
  3 Saline                                                3:21.87  4
     1) Garrick Roemer 12               2) Matt Elms 11
     3) Ryan Guache 10                  4) Steven Bastien 12 
  4 Davison                                               3:22.32  4
     1) Jestin Tigue                    2) Patrick Rooker 
     3) Gabe Hodge                      4) Gerald Henderson 12 
  5 Bay City Western                                      3:22.99  4
     1) Austin Lorasch                  2) Nathan Vorwerck 11
     3) Nathan Flores 12                4) Andrew Mudd 11 
  6 Southfield                                            3:28.83  4
  7 Midland                                               3:29.80  4
     1) Lukas Smillie 12                2) Travis Keel 12
     3) Knute Hoffman 12                4) Aaron Chatman 11 
  8 Grand Ledge                                           3:31.23  4
     1) Marq Adams 10                   2) Luke Vasilion 11
     3) Nathan Megge 10                 4) Harris Edwards 12 
  9 Flint Carman-Ainsworth                                3:33.09  4
 
Girls 4x800 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Ann Arbor Huron                                       9:21.63  1
     1) Josie Granner                   2) Alexandria Cell 10
     3) Danielle Howard                 4) Kennedy Beazley 10 
  2 Macomb Dakota                                         9:25.71  1
  3 East Lansing                                          9:31.28  1
     1) Mado Glew 10                    2) Sarah Goble 9 
     3) Maddi Booth 11                  4) Carla Jones 11 
  4 Clarkston                                             9:33.55  1
     1) Natalie Smith                   2) Erin Billette 
     3) Jill Harris 12                  4) Molly Jeffers 11 
  5 Brighton                                              9:41.96  1
     1) Allison Lunau 11                2) Hayley Williamson 11
     3)  Elizabeteh Kingshott 12        4) Allison Spring 11 
  6 Plymouth                                              9:43.12  1
  7 Hudsonville                                           9:43.39  1
     1) Alex Berends 10                 2) Jewel Ro 9 
     3) Madeline Smith 11               4) Karli Keur 12 
  8 Temperance-Bedford                                    9:43.76  1
     1) Katie Beules 9                  2) Lauren Beules 11
     3) Kaitlyn Leits 10                4) Anne Redd 12 
  9 Troy                                                  9:47.17  1
 10 Grand Rapids Kenowa Hills                             9:49.42  1
     1) Allison VanPatton 12            2) Megan Versen 11
     3) Allie Ludge 9                   4) Olivia Coretti 9  
 11 Caledonia                                             9:51.52  1
     1) Olivia Bordewyk 9               2) Allie Donalson 10
     3) Hannah Schroder 11              4) Maggie De Jong 10 
 12 Rochester Hills Stoney Creek                          9:51.58  1
 13 Farmington Hills Mercy                                9:51.94  1
     1) Heather Smith 12                2) Teagan Dillon 10
     3) Allysen Eads 9                  4) Katelyn Toloff 9  
 14 Davison                                              10:00.88  1
     1) Jordann McDermitt 10            2) Amanda George 9 
     3) Shelby Roesner 9                4) Kristina Button 9  
 15 Grosse Pointe North                                  10:12.72  1
  1 Grosse Pointe South                                   8:48.29  2
     1) Kelsie Schwartz 10              2) Ersula Farrow 09
     3) Haley Meier 11                  4) Hannah Meier 11 
  2 Birmingham Seaholm                                    9:06.62  2
     1) Rachel DaDamio 09               2) Tess Wilberding 11
     3) Brooke Callaghan 10             4) Aubrey Wilberding 11 
  3 Saline                                                9:12.25  2
     1) Abby Rentschler 09              2) Lauren Green 09
     3) Elianna Shwayder 10             4) Amy Creutz 12 
  4 Rockford                                              9:14.53  2
  5 Ann Arbor Pioneer                                     9:15.12  2
  6 Oxford                                                9:16.33  2
  7 Alpena                                                9:22.24  2
     1) Emily McAnsh 12                 2) Amanda Dort 
     3) Kelsey Lewis 11                 4) Taylor Stepanski 12 
  8 Walled Lake Northern                                  9:24.17  2
  9 Northville                                            9:27.79  2
     1) Rachel Coleman 10               2) Nicole Mosteller 10
     3) Taleen Shahrigian 10            4) Erin Zimmer 10 
 10 Grandville                                            9:29.16  2
     1) Rachael Webb 10                 2) Sammy Mondry 11
     3) Raychel Figurski 12             4) Mary Bogardus 12 
 11 Rochester Adams                                       9:33.72  2
     1) Jennifer Gerlach 11             2) Lydia Stanley 11
     3) Gabrielle Thivierge 11          4) Jamie Morrissey 11 
 12 Livonia Churchill                                     9:34.23  2
     1) Sydney Anderson 11              2) Kerigan Riley 
     3) Michelle Azar 11                4) Bethany Pilat 12 
 13 East Kentwood                                         9:34.60  2
     1) Erica Parks 12                  2) Brittany Terry 12
     3) Zijada Alic 12                  4) Page Vanderwall 9  
 14 Hartland                                              9:46.69  2
     1) Allison McGinn 12               2) Avery Evenson 11
     3) Megan Skinner 12                4) Emily Bell 10 
 15 Traverse City Central                                 9:53.18  2
     1) Katie Moses 10                  2) Kailey Mattarella 11
     3) Lila Dreves 11                  4) Lauren Marsh 10 
 16 Salem                                                10:03.77  2
 
Girls 4x200m Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 South Lyon                                            1:46.67  1
     1) Carlie Fernandez                2) Madison Swiatlowski 
     3) Melanie Sprinkle                4) Abby Sigler  
  2 Flint Carman-Ainsworth                                1:46.71  1
  3 White Lake Lakeland                                   1:47.54  1
     1) Reighan Fisher 11               2) Lena Tiedeman 9 
     3) Jessica Erikson 9               4) Mackenzie Gross 9  
  4 Rochester Adams                                       1:48.37  1
     1) Sabrina Saracino 10             2) Amber Jamison 9 
     3) Vanessa Kleino 10               4) Sydney Starwalt 10 
  5 Troy                                                  1:48.70  1
  6 Traverse City Central                                     DNF  1
     1) Taylor Olson 12                 2) Brianna Podsaid 12
     3) Makenna Beers 10                4) Courtney Cadotte 10 
  1 East Lansing                                          1:44.12  2
     1) Essence Whitaker 10             2) Pyper Tucker 11
     3) Elizabeth Jones 9               4) Mercedes Lee 12 
  2 Grosse Pointe South                                   1:44.65  2
     1) Mia Perkins 11                  2) Christy Ford 9 
     3) Andrea DiCresce 11              4) Caitlin Moore 12 
  3 Saline                                                1:44.79  2
     1) Amanda Luurtsema 11             2) Quenee' Dale 10
     3) Alexa Ross 10                   4) Samantha Richart 12 
  4 Muskegon Reeths-Puffer                                1:46.26  2
     1) Amber Jefferson 12              2) Tara Homfeld 12
     3) Shy Archer 11                   4) Christy Schultz 11 
  5 Farmington                                            1:46.40  2
     1) Raven Major 9                   2) Kara Gruney 11
     3) Aria Moore 9                    4) Sydney Sterling 11 
  6 North Farmington                                      1:46.90  2
     1) Morgan Gilliam 11               2) Asha McKinney 11
     3) Asha Freeman 11                 4) Ashley Phillips 10 
  7 Livonia Churchill                                     1:47.10  2
     1) Leah Heinzelman                 2) Sydney Anderson 11
     3) Molly Jarvis 11                 4) Elyssa Hofman  
  8 Westland John Glenn                                   1:52.17  2
  9 Jenison                                                   DNF  2
     1) Melissa Vu 12                   2) McKenna Mattson 10
     3) AJ Mazure 11                    4) Taylor Hopp FR 
  1 Ann Arbor Huron                                       1:41.12  3
     1) Maya Long 12                    2) Bria Johnson 
     3) Stevi Smith                     4) Cindy Ofili 12 
  2 East Kentwood                                         1:42.27  3
     1) Cheyanne Longoria 9             2) Justice Craft 10
     3) Brittany Terry 12               4) Lameeka Avis 12 
  3 Detroit Cass Tech                                     1:43.31  3
     1) Erica Hobson 12                 2) Jasmine Brathwaite 
     3) Somonae Dismuke 9               4) Kyra Jefferson 12 
  4 Rockford                                              1:43.55  3
     1) Courtney Klawieter              2) Katie Dehaan 
     3) Elise Schierbeek                4) Sammy Cuneo  
  5 Southfield                                            1:43.66  3
     1) Latipha Cross 12                2) Jewel Hampton 12
     3) Lacey Jones 12                  4) Crystal Abernathy 11 
  6 Jackson                                               1:43.80  3
     1) Kierra Moore 11                 2) Callie Fryt 10
     3) Keyanna Coffie 12               4) Cierra Pryor 11 
  7 Ann Arbor Pioneer                                     1:43.96  3
  8 Ypsilanti Lincoln                                     1:43.98  3
  9 Ortonville-Brandon                                    1:45.30  3
 
Girls 4x100 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Walled Lake Central                                     50.92  1
  2 Pontiac                                                 50.93  1
  3 Flint Carman-Ainsworth                                  52.06  1
  1 Midland                                                 50.52  2
     1) Kailey Warner 09                2) Katelyn Perry 9 
     3) Mikayla Russell 12              4) Jennifer Jarema 12 
  2 Hudsonville                                             50.92  2
     1) Sam Nelson 12                   2) Caity Sampson 12
     3) Stephanie Smith 9               4) Bethany Hop 10 
  3 Detroit Cass Tech                                       51.10  2
     1) Taylor Ester                    2) Jasmine Brathwaite 
     3) Janice Packnet                  4) Erica Hobson 12 
  4 Northville                                              51.14  2
     1) Leah Bedrosian                  2) Alexa Abbott 11
     3) Vanessa Cousino 11              4) Gracie Goble 9    
  5 Farmington                                              51.28  2
     1) Tyler Bland 9                   2) Aria Moore 9 
     3) Kara Gruney 11                  4) Sydney Sterling 11 
  6 Holt                                                    51.48  2
  7 Troy                                                    51.63  2
  8 Harrison Township L'Anse Creuse                         54.29  2
     1) Cadeisha Browning-Watter        2) Olivia Wyche 10 
     3) Emma Gallo 12                   4) Michaela Jones 10  
  9 Muskegon Mona Shores                                      DNF  2
     1) Jasmine Gulley 9                2) Kynihay Brown 9   
     3) Renee Tardani 11                4) Sharnae Smith  
  1 Southfield                                              49.54  3
     1) Jewel Hampton 12                2) Breanna Varner 9 
     3) Daijah Thomas 11                4) Krashawn Willis 11 
  2 Grosse Pointe South                                     49.57  3
     1) Mia Perkins 11                  2) Cierra Rice 9 
     3) Andrea DiCresce 11              4) Caitlin Moore 12 
  3 Muskegon Reeths-Puffer                                  49.77  3
     1) Shy Archer 11                   2) Briana Greinke 11
     3) Amber Jefferson 12              4) Christy Schultz 11 
  4 Livonia Churchill                                       50.04  3
     1) Demi Crossmann                  2) Leah Heinzelman 
     3) Molly Jarvis 11                 4) Elyssa Hofman  
  5 Ann Arbor Pioneer                                       50.20  3
  6 Monroe                                                  50.22  3
     1) Ashley Epps 11                  2) Alicia Gillean 12
     3) Erin Russell 12                 4) Jasmine Mata 10 
  7 Livonia Franklin                                        50.29  3
     1) Bryah White                     2) Jessica Thomas 
     3) Natalie Modes                   4) Madison Agnew  
  8 East Kentwood                                           50.31  3
     1) Cheyanne Longoria 9             2) Amber Applewhite 10
     3) Katie Rancourt 12               4) Justice Craft 10 
  9 Birmingham Groves                                       50.32  3
     1) Liz Kendall 11                  2) Alexandria Mason 10
     3) Shauntai Graham 11              4) Justice Echols 12 
  1 Saline                                                  48.45  4
     1) Amanda Luurtsema 11             2) Quenee' Dale 10
     3) Alana Hollis 10                 4) Samantha Richart 12 
  2 Jenison                                                 48.51  4
     1) Melissa Vu 12                   2) McKenna Mattson 10
     3) AJ Mazure 11                    4) Taylor Hopp FR 
  3 Novi                                                    48.66  4
     1) Mariah Smith                    2) D'Maya Davis 12
     3) Janee Hood                      4) Jasmine Ward 12 
  4 Jackson                                                 48.99  4
     1) Kierra Moore 11                 2) Callie Fryt 10
     3) Keyanna Coffie 12               4) Cierra Pryor 11 
  5 East Lansing                                            49.13  4
     1) Essence Whitaker 10             2) Mercedes Lee 12
     3) Makayla Pryor 11                4) Elizabeth Jones 9  
  6 Ypsilanti Lincoln                                       49.57  4
  7 North Farmington                                        49.61  4
     1) Karrington Seals 10             2) Asha McKinney 11
     3) Ashley Phillips 10              4) Asha Freeman 11 
  8 Ortonville-Brandon                                      49.73  4
  9 Rockford                                                51.03  4
     1) Courtney Klawieter              2) Elise Schierbeek 
     3) Allison Kelley                  4) Sammy Cuneo  
 
Girls 4x400 Meter Relay LP Div 1
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Saline                                                4:07.74  1
     1) Alexa Ross 10                   2) Samantha Richart 12
     3) Maria Romero 10                 4) Natalie Wysocki 11 
  2 Traverse City Central                                 4:11.34  1
     1) Taylor Olson 12                 2) Molly Tompkins 12
     3) Brianna Podsaid 12              4) Makenna Beers 10 
  3 Livonia Churchill                                     4:12.27  1
     1) Sydney Anderson 11              2) Leah Heinzelman 
     3) Julia Szuba                     4) Senclair McDonnell 12 
  4 Walled Lake Northern                                  4:14.91  1
  5 Salem                                                 4:15.39  1
  6 Sterling Heights Stevenson                            4:19.74  1
  1 Novi                                                  4:01.40  2
     1) Kelly McCloskey 12              2) Taylor Mosley 
     3) Kerri McMahan 10                4) Jasmine Ward 12 
  2 Grand Ledge                                           4:04.49  2
     1) Madison Arnouts 10              2) Hannah Orwat 10
     3) Courtney Laudick 10             4) Ola Hendler 12 
  3 Hudsonville                                           4:05.48  2
     1) Stephanie Smith 9               2) Sam Nelson 12
     3) Karli Keur 12                   4) Natalie Renkes 12 
  4 Howell                                                4:07.34  2
     1) Kaci Cunningham 9               2) Brianna Preiser 12
     3) Taylor Grace 10                 4) Natalie Stone 11 
  5 Highland-Milford                                      4:09.26  2
  6 Macomb Dakota                                         4:09.88  2
  7 East Lansing                                          4:12.16  2
     1) Makayla Pryor 11                2) Elizabeth Jones 9 
     3) Mercedes Lee 12                 4) Carla Jones 11 
  8 Detroit Renaissance                                   4:22.05  2
  1 Grosse Pointe South                                   3:53.90  3
     1) Caitlin Moore 12                2) Ersula Farrow 09
     3) Haley Meier 11                  4) Hannah Meier 11 
  2 Rochester Adams                                       3:58.45  3
     1) Jessica Howell 11               2) Sophie Smith 11
     3) Amber Jamison 9                 4) Jamie Morrissey 11 
  3 Rockford                                              3:59.08  3
     1) Sammy Cuneo                     2) Olivia Gilbert 
     3) Katie Dehaan                    4) Courtney Klawieter  
  4 Alpena                                                3:59.44  3
     1) Taylor Stepanski 12             2) Emily Duncan 
     3) Paige Stepanski 12              4) Emily McAnsh 12 
  5 Ann Arbor Huron                                       3:59.65  3
     1) Kennedy Beazley 10              2) Bria Johnson 
     3) Josie Granner                   4) Maya Long 12 
  6 Birmingham Seaholm                                    4:01.66  3
     1) Mallory Wilberding 11           2) Brooke Callaghan 10
     3)  Rachel DaDamio 09              4) Aubrey Wilberding 11
  7 Ann Arbor Pioneer                                     4:04.36  3
  8 East Kentwood                                         4:05.82  3
     1) Zijada Alic 12                  2) Brittany Terry 12
     3) Tiffany Applewhite 10           4) Lameeka Davis 12 
  9 Grand Blanc                                           4:10.53  3
     1) Selena Joyner 10                2) Claudia Smale 9   
     3) Kayla Ergen 11                  4) Tere Cooley  
 
Boys 4x100 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Auburn Hills Avondale                                   42.83  5
     1) Jeff Douglas                    2) Henry Paul 
     3) Kyle Redwine 12                 4) Myles Wright  
  2 Sparta                                                  43.37  5
     1) Terry Bulloch 12                2) Adrian Garza 
     3) Roger Krum 12                   4) Nate VanPatten  
  3 Saginaw Swan Valley                                     43.39  3
     1) Alex Grace                      2) Johnathon Grace 12
     3) Jake McLellan                   4) Josh Simmons 12 
  4 Linden                                                  43.40  5
     1) Connor O'Connell 11             2) Kevin Baker 
     3) Austin Buerkel                  4) Ted Parcher 10 
  5 Lansing Sexton                                          43.43  5
     1) Adrian Sanchez                  2) Justin Fugua 
     3) Anthony Goodman 12              4) David Washington 12 
  6 Adrian                                                  43.56  5
     1) Nick Amador                     2) Dan Smaw 
     3) Josh Perez 11                   4) Isaac Gradless 11 
  7 Grand Rapids Christian                                  43.71  4
     1) Austin Otterbridge 11           2) Sam Kuiper 
     3) Christian Benn                  4) Kavon Frazier 12 
  8 Three Rivers                                            43.77  5
     1) Marcus Palmer 12                2) Maurice Shanklin 
     3) Anderson Goff                   4) John Mrosewske 11 
  9 Chelsea                                                 43.79  3
 10 Vicksburg                                               43.89  3
 11 Benton Harbor                                           43.91  3
 12 Grand Rapids Forest Hills Eastern                       43.93  4
 13 Zeeland East                                            43.96  4
 14 East Grand Rapids                                       43.97  3
 15 Flint Northwestern                                      43.98  5
 16 Riverview                                               44.01  3
 17 Hamilton                                                44.06  4
 18 Midland Bullock Creek                                   44.10  2
 19 Ferndale                                                44.13  3
 19 Grand Rapids Creston                                    44.13  4
 21 Bloomfield Hills Andover                                44.17  4
 22 Grand Rapids Ottawa Hills                               44.18  2
 23 Clarenceville                                           44.31  3
 24 Melvindale                                              44.45  1
 25 Battle Creek Harper Creek                               44.55  2
 26 Allendale                                               44.58  1
 27 Remus Chippewa Hills                                    44.80  2
 28 Algonac                                                 44.81  2
 29 Detroit Crockett                                        44.89  1
 30 Yale                                                    45.17  2
 31 Charlotte                                               45.21  2
 32 Edwardsburg                                             45.35  4
 33 Owosso                                                  45.44  4
 34 Marine City                                             47.54  2
 
Boys 4x200 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Lansing Sexton                                        1:27.99  4
     1) Kendell Jackson 12              2) Adrian Sanchez 
     3) David Washington 12             4) Anthony Goodman 12 
  2 Grand Rapids Christian                                1:29.49  2
     1) Austin Otterbridge 11           2) Rietsma Mpindi 
     3) Christian Benn                  4) Kavon Frazier 12 
  3 Grand Rapids Ottawa Hills                             1:29.51  4
     1) Sam Beal                        2) Donte Carey 
     3) Teyland Avery 11                4) Teyland Avery 11 
  4 Auburn Hills Avondale                                 1:29.69  3
     1) Nathan Chapman 12               2) Jeff Douglas 
     3) Myles Wright                    4) Kyle Redwine 12 
  5 Niles                                                 1:30.06  4
     1) Quention Irby 12                2) Ronnie Jones 12
     3) Cicone Palmore 12               4) Brandon Partee 12 
  6 Adrian                                                1:30.33  4
     1) Dan Smaw                        2) Josh Perez 11
     3) Jeff Lofton 11                  4) Isaac Gradless 11 
  7 Hamilton                                              1:30.47  3
     1) Justin Kingdom                  2) Nathan Pando 
     3) Austin Hornik 11                4) Sam Lohman 12 
  8 Vicksburg                                             1:30.59  4
     1) Colin McCaw 11                  2) Keenan Boulnemour 
     3) Connor McCormick                4) Zak Haines 12 
  9 DeWitt                                                1:30.69  4
 10 Lansing Waverly                                       1:30.79  2
 11 Three Rivers                                          1:31.66  4
 12 Williamston                                           1:31.67  3
 13 Saginaw Swan Valley                                   1:31.73  4
 14 Grand Rapids Catholic Central                         1:31.99  2
 15 Bloomfield Hills Andover                              1:32.03  3
 16 Sparta                                                1:32.08  3
 17 Marine City                                           1:32.18  2
 18 St. Clair Shores South Lake                           1:32.34  1
 19 Alma                                                  1:32.38  2
 20 Midland Bullock Creek                                 1:32.54  2
 21 Wyoming Kelloggsville                                 1:32.86  3
 22 Grand Rapids Creston                                  1:32.91  2
 23 Detroit Crockett                                      1:33.15  3
 24 Flint Kearsley                                        1:33.19  2
 25 Hastings                                              1:33.70  1
 26 Yale                                                  1:33.85  1
 27 Battle Creek Harper Creek                             1:34.79  1
 28 Chelsea                                               1:37.58  1
 
Boys 4x400 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Lansing Sexton                                        3:23.94  5
     1) Herman Mason 12                 2) Adrian Sanchez 
     3) Anthony Goodman 12              4) Kendell Jackson 12 
  2 Auburn Hills Avondale                                 3:24.16  4
     1) Geoffery Williston 11           2) J.T. Ozerities 
     3) Nathan Chapman 12               4) Kyle Redwine 12  
  3 Zeeland West                                          3:24.76  5
     1) Derek Postma 12                 2) Sam Plaska 9   
     3) David Mora                      4) Braden Werley 11 
  4 Parma Western                                         3:26.50  4
     1) Payton Wheeler                  2) Devin Cole 
     3) Will Knickerbocker              4) Levert Franklin  
  5 Alma                                                  3:26.78  5
     1) Tim DeJong 11                   2) Vinny Costanzo 
     3) Chaz Bradshaw 12                4) Adam Sanchez 12 
  6 Lansing Waverly                                       3:27.13  5
     1) Dartanion Cook                  2) Devyn Manson 
     3) Martin Bennett                  4) Aaron Mays 12 
  7 Williamston                                           3:27.86  5
     1) Austin Loewen 11                2) Tyler Lamar 9   
     3) Kody Ware                       4) Austin Syrek 12 
  8 Algonac                                               3:29.21  4
     1) Tyler Banks                     2) Tyler Kristoff 
     3) Trace Petrovich                 4) Colton Wirgau 12 
  9 Vicksburg                                             3:29.22  5
 10 Stevensville Lakeshore                                3:29.86  4
 11 Battle Creek Harper Creek                             3:30.02  4
 12 Whitehall                                             3:30.23  3
 13 Mt. Pleasant                                          3:30.29  3
 14 Adrian                                                3:30.63  3
 15 Detroit Country Day                                   3:30.85  1
 16 Otsego                                                3:31.09  5
 17 Fruitport                                             3:31.50  2
 18 Croswell-Lexington                                    3:31.56  3
 19 Dearborn Heights Robichaud                            3:31.90  4
 19 Petoskey                                              3:31.90  5
 21 Sparta                                                3:31.98  2
 22 Gaylord                                               3:32.26  2
 23 Owosso                                                3:32.34  2
 24 Dearborn Divine Child                                 3:33.08  3
 25 Grand Rapids Ottawa Hills                             3:33.12  3
 26 Grand Rapids Catholic Central                         3:33.48  2
 27 Niles                                                 3:34.15  4
 28 Edwardsburg                                           3:34.68  4
 29 Wyoming Kelloggsville                                 3:35.04  3
 30 Richland Gull Lake                                    3:35.14  3
 31 Detroit Crockett                                      3:36.32  1
 32 Cadillac                                              3:37.51  2
 33 St. Clair Shores Lake Shore                           3:45.08  2
 
Boys 4x800 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Zeeland West                                          7:55.62  2
     1) Braden Werley 11                2) Sam Plaska 9 
     3) Jordan Lambert 10               4) Brad Mesbergen 12 
  2 Alma                                                  7:56.00  2
     1) Tim DeJong 11                   2) Jake Morey 10
     3) Broderic Bender                 4) Adam Sanchez 12 
  3 Grand Rapids Christian                                7:57.43  2
     1) Eric Veldkamp 12                2) Andre Otte 
     3) Cody Powers 12                  4) Wuoi Mach 11 
  4 Croswell-Lexington                                    8:03.11  1
     1) Andrew O’Connor 10              2) Garrison Schuettle
     3) George OConnor 12               4) Trevor Wilczynski
  5 Sparta                                                8:03.24  1
     1) Austin Jacobson                 2) Nick Hosmen 
     3) Adam Birkeland 12               4) Tom Willet 12 
  6 Dearborn Divine Child                                 8:05.34  2
     1) Nicholas Soter 12               2) Matthew Mangulabnan 
     3) Griffin Miller 11               4) Christain Martain 11 
  7 Cadillac                                              8:06.62  2
     1) Josh Belt 12                    2) Ryan Hearth 
     3) Jalen Brooks                    4) David Stalker 12 
  8 Ionia                                                 8:08.15  2
     1) Brandon Winter                  2) Brice Brown 
     3) Ruben Cardenas                  4) Nick Wharry  
  9 Adrian                                                8:11.11  2
 10 Richland Gull Lake                                    8:12.03  2
 11 Cedar Springs                                         8:16.58  1
 12 Williamston                                           8:17.03  1
 13 Haslett                                               8:17.81  3
 14 Three Rivers                                          8:18.35  3
 15 Grand Rapids Forest Hills Northern                    8:19.85  3
 16 Detroit Country Day                                   8:20.09  1
 17 Vicksburg                                             8:20.10  3
 18 Trenton                                               8:20.83  3
 19 St. Joseph                                            8:21.14  3
 20 East Grand Rapids                                     8:30.53  3
 21 Eaton Rapids                                          8:31.00  3
 22 Auburn Hills Avondale                                 8:33.84  1
 23 Grand Rapids Forest Hills Eastern                     8:36.13  1
 24 Melvindale                                            8:45.12  1
 25 Marine City                                           8:47.45  1
 26 St. Clair Shores Lake Shore                           9:02.76  1

Girls 4x100 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Detroit Country Day                                     49.14  4
     1) Jonell Nwabueze 11              2) Kendall Baisden 11
     3) Natasha Sood                    4) Sydney Cureton 12 
  2 Grand Rapids Forest Hills Eastern                       49.92  4
     1) Sam Reno 11                     2) Jaclyn Goble 
     3) Maggie Dobberstein 10           4) Kasey Blank 12 
  3 Dearborn Divine Child                                   49.98  4
     1) Kayla Gandy 09                  2) Liz. Mullen 
     3) Rosanna Reynolds 12             4) Mallory Myler 11  
  4 DeWitt                                                  50.26  4
     1) Josie Yesmunt                   2) Audrey Koenigsknecht 12  
     3) Erika Lotozinski                4) DeAnna Majors  
  5 Lansing Sexton                                          50.65  4
     1) Asia Jones                      2) Lawanda Jennings 
     3) Justice Randall                 4) Keliah Davis  
  6 Charlotte                                               50.84  3
     1) Madison Earl                    2) Johann Goeman 
     3) Maria Morgan                    4) Ayren Parrish 10 
  7 Chelsea                                                 51.09  2
     1) Rachel Yordanich 9              2) Megan Lowe 
     3) Laura McGrath                   4) Grace Sauers  
  8 Warren Regina                                           51.10  1
     1) Joi Reddick                     2) Abby Stocker 11
     3) Cathy Jaboro                    4) Ashley White 10 
  9 Berrien Springs                                         51.11  2
 10 Flint Northwestern                                      51.13  4
 11 Cedar Springs                                           51.21  3
 12 Lake Odessa Lakewood                                    51.29  3
 13 Wyoming Park                                            51.37  4
 14 Grand Rapids Christian                                  51.39  3
     1) Jayla Warfield                  2) Shannon Beeshold 
     3) Annaka VaanDrager               4) Ahmyere Hollingsworth  
 15 Bloomfield Hills Marian                                 51.52  2
 16 Williamston                                             51.55  3
 17 Benton Harbor                                           51.66  4
 18 East Grand Rapids                                       51.68  3
 19 Hamilton                                                51.72  3
 20 Big Rapids                                              51.79  2
 21 Mt. Pleasant                                            52.02  2
 22 Marine City                                             52.03  1
 23 Wyoming Godwin Heights                                  52.10  2
 24 Lansing Waverly                                         52.20  3
 25 Yale                                                    52.51  1
 26 Allendale                                               52.56  1
 27 Grand Rapids Catholic Central                           52.66  2
 28 Harper Woods Chandler Park Academy                        DNF  1
 29 Stevensville Lakeshore                                    DNF  2
 
Girls 4x200 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Detroit Country Day                                   1:42.24  4
     1) Jonell Nwabueze 11              2) Sydney Cureton 12
     3) Ava Nasrollahzadeh  12          4) Kendall Baisden 11 
  2 Dearborn Divine Child                                 1:42.42  4
     1) Rosanna Reynolds 12             2) Kayla Gandy 09
     3) Liz Mullen                      4) Paige Patterson 11 
  3 Chelsea                                               1:45.99  3
     1) Grace Sauers                    2) Victoria Collins 
     3) Laura McGrath                   4) Rachel Yordanich 9    
  4 Grand Rapids Forest Hills Eastern                     1:46.44  4
     1) Jaclyn Goble                    2) Alli Gutschow 
     3) Maggie Dobberstein 10           4) Kenzie Haley 11 
  5 Lansing Waverly                                       1:46.79  4
     1) Leandre Bennett                 2) Breanna Mobley 
     3) Erin Pete                       4) Chante Roberts 10 
  6 DeWitt                                                1:46.88  3
     1) Josie Yesmunt                   2) Audrey Koenigsknecht 12  
     3) Erika Lotozinski                4) DeAnna Majors  
  7 Coopersville                                          1:47.14  4
     1) Alana Layton                    2) Quiana Cornelius 
     3) Ashley Vronko                   4) Catrina Cornelius 10 
  8 Lake Odessa Lakewood                                  1:47.35  1
     1) Ellie Reynolds                  2) Madison McLean 
     3) Alexis Kosten                   4) Micah Ridder 10 
  9 Niles                                                 1:47.96  4
 10 Hamilton                                              1:48.09  3
 11 Milan                                                 1:48.29  3
 12 Flint Northwestern                                    1:48.64  3
 13 Pontiac Notre Dame Prep                               1:48.81  4
 14 Mt. Pleasant                                          1:48.89  2
 15 Williamston                                           1:49.22  3
 16 Benton Harbor                                         1:49.70  2
 17 Linden                                                1:49.85  2
 18 Fowlerville                                           1:49.87  2
 19 Warren Regina                                         1:49.88  2
 20 Battle Creek Harper Creek                             1:49.97  2
 21 Yale                                                  1:50.34  3
 22 Midland Bullock Creek                                 1:50.56  2
 23 Clinton Township Clintondale                          1:50.94  2
 24 St. Clair                                             1:52.92  1
 25 Wyoming Park                                          1:56.01  4
 26 Lansing Sexton                                            DNF  3
 
Girls 4x400 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Dearborn Divine Child                                 3:59.05  4
     1) Mallory Myler 11                2) Liz Mullen 
     3) Nicole Urbank                   4) Paige Patterson 11 
  2 East Grand Rapids                                     4:00.08  4
     1) Jessie Baloga 12                2) Mckayley Gourley 10
     3) Kassidy Clark 12                4) Lily Clifford 12 
  3 Pontiac Notre Dame Prep                               4:04.53  4
     1) Sarah LewAllen                  2) Candice Mack 12
     3) Sara Barron 12                  4) Taylor Timko 10 
  4 Zeeland West                                          4:06.96  4
     1) Lindsay Ross                    2) Megan Kraker 12
     3) Cassidy Proce                   4) Rachele Schulist 12 
  5 Chelsea                                               4:07.32  2
     1) Grace Sauers                    2) Victoria Collins 
     3) Rachel Yordanich 9              4) Danielle Dahl 12 
  6 Grand Rapids Forest Hills Eastern                     4:07.87  4
     1) Jaclyn Goble                    2) Mary Konsoer-Rose 12
     3) Anna Lee Konsoer-Rose           4) Olivia McLean  
  7 Mt. Pleasant                                          4:08.00  3
     1) Grace Horton                    2) Degen Gembarowski 
     3) Micheala Bundy 12               4) Lexi Mielke 12 
  8 Warren Regina                                         4:10.60  1
     1) Cassie Bloch 10                 2) Colette Chapp 
     3) Alana Ballyntyne 12             4) Elizabeth Bloch 10 
  9 Coopersville                                          4:10.84  4
     1) Ashley Vronko                   2) Quiana Cornelius 
     3) Alana Layton                    4) Catrina Cornelius 10 
 10 Detroit Country Day                                   4:11.12  3
 11 DeWitt                                                4:11.57  4
     1) Tori Desira 12                  2) Madison Slater 
     3) DeAnna Majors                   4) Audrey Koenigsknecht 12   
 12 Battle Creek Harper Creek                             4:12.02  3
 13 Hamilton                                              4:12.40  2
 14 Grand Rapids Catholic Central                         4:12.88  3
 15 Lake Odessa Lakewood                                  4:13.93  3
 16 Paw Paw                                               4:15.10  2
 17 Lansing Waverly                                       4:15.52  4
     1) Erin Pete                       2) Sylvia Maxwell 12 
     3) Alexis Smith                    4) Chante Roberts 10  
 18 Williamston                                           4:15.78  2
 19 St. Clair                                             4:15.90  3
 20 Ludington                                             4:16.14  2
 21 Grand Rapids South Christian                          4:16.19  2
 22 Niles                                                 4:16.36  3
 23 St. Joseph                                            4:16.89  2
 24 Lansing Sexton                                        4:17.53  2
 25 Corunna                                               4:22.37  3
 26 Caro                                                  4:22.94  1
 27 Detroit Osborn                                        4:45.97  1
 
Girls 4x800 Meter Relay LP Div 2
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Grand Rapids Christian                                9:56.76  1
     1) Lindsey Fox 9                   2) Kat Jonker 
     3) Carolyn Muyskens                4) Julia Bos 11 
  2 Corunna                                              10:01.23  1
     1) Lauren Bohac                    2) Elizabeth Watling 
     3) Kelsey Quinn                    4) Brooke Bremer 11 
  3 Allendale                                            10:06.03  1
     1) Layne Corner                    2) Hailey Ladner 
     3) Jozlyn Evans                    4) Jordan Arsemault  
  4 St. Joseph                                           10:07.43  1
     1) Rachel Bendewald                2) Lauren Brower 
     3) Katie Bergman                   4) Summer Lennartz  
  5 Alma                                                 10:09.44  1
     1) Hunter Gibbs                    2) Briana Devine 
     3) Sami Humphrey 11                4) Tori Humphrey  
  6 Pontiac Notre Dame Prep                              10:14.19  1
     1) Jamie Hanson                    2) Stephanie Rutila 
     3) Lauren McGrath                  4) Christina Casali  
  7 Charlotte                                            10:17.54  1
     1) Jen Hansen                      2) Michaela Miller 
     3) Mikayla Skowronski              4) Andrea Garza  
  8 Auburn Hills Avondale                                10:29.03  1
     1) Navica Colonna                  2) Jessie Creech 
     3) Allison Silverman               4) Anna Haritos 10 
  9 Warren Regina                                        10:57.26  1
     1) Christina Ridella 10            2) Brigette Louwers 
     3) Jennifer Reno                   4) Stephanie Latos  
 10 Detroit Osborn                                            DNF  1
     1) Claudette Brookins              2) Allysen Vany 
     3) Tianna Hubbard                  4) Parker Octaviea  
  1 East Grand Rapids                                     9:20.94  2
     1) Kassidy Clark 12                2) Becca Solberg 9 
     3) Mckayley Gourley 10             4) Jessie Baloga 12 
  2 Dearborn Divine Child                                 9:33.73  2
     1) Olivia. Hauser                  2) Liz Mullen 
     3) Ellayna. Iaquaniello            4) Nicole Urbank  
  3 Hamilton                                              9:34.44  2
     1) Cathy Coryell 11                2) Brandi Tidd 
     3) Emily Oren 12                   4) Molly Oren 11 
  4 Spring Lake                                           9:44.35  2
     1) Halle Billinghurst              2) Ashley Warner 
     3) Brittany Beeler 11              4) Cory Cook 12 
  5 DeWitt                                                9:44.76  2
     1) Lauren Rademacher 12            2) Jordan Lee 09
     3) Shelby Waterson 09              4) Kayla Hanses 12 
  6 Chelsea                                               9:46.49  2
     1) Elaine Johnson 12               2) Artemis Eyster 9   
     3) Maria Osentoski                 4) Danielle Dahl 12 
  7 Grand Rapids Forest Hills Eastern                     9:47.36  2
     1) Mary Kostielney 10              2) Angela Ottenwess 
     3) Taylor Sterenberg               4) Clara Cullen 11 
  8 Richland Gull Lake                                    9:50.59  2
     1) Kylee Chaffin                   2) Sierra Coay 
     3) Jovi Fell                       4) Leah Coonrod 11 
  9 St. Clair                                             9:53.19  2
     1) Goldie Bruehan 10               2) Lauren Zens 
     3) Kayla Balfour 12                4) Jessica Tippie 12 
 10 Remus Chippewa Hills                                  9:54.56  2
     1) Megan O'Neil 10                 2) Kylie Schafer 
     3) Larissa Umberlby                4) Emily Starck  
 11 Plainwell                                            10:00.46  2
     1) Mallory Comerford               2) Haley Betts 
     3) Rachel Buck                     4) Cara Minto  
 12 Croswell-Lexington                                   10:05.77  2
     1) Abigail Bringard 10             2) Sydney Catton 
     3) Chelsea Phillips                4) Taylor Regan  
 13 Zeeland East                                         10:07.49  2
     1) Heather Zeerip                  2) Taylor Dannenberg 
     3) McKenna VanDoornik              4) Danielle Groendyk  
 14 Otsego                                               10:07.88  2
     1) Carly Drobny                    2) Grace Nord 
     3) Paige Koshar                    4) Maggie Rickstad  
 15 Caro                                                 10:15.72  2
     1) Erika Roe                       2) Monica Ellicott 
     3) Andrea Messing                  4) Casey Hadaway 09 
 16 Cadillac                                             10:23.34  2
     1) Mikayla Cross                   2) Joleen Augustat 
     3) Haley Luduiksen                 4) Britta Patterson  
 
Boys 4x100 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Flint Southwestern Academy                              44.92  1
  2 Lake City                                               45.21  1
  3 Leroy Pine River                                        45.34  1
  4 Grand Rapids West Catholic                              45.61  1
  5 Pewamo-Westphalia                                       45.87  1
  1 River Rouge                                             45.08  2
  2 St. Louis                                               45.55  2
  3 Michigan Center                                         45.60  2
  4 Bridgeport                                              46.28  2
  5 Reed City                                               46.31  2
  6 Sanford-Meridian                                        46.48  2
  7 East Jackson                                            47.17  2
  8 Whittemore-Prescott                                       DNF  2
  1 Kingsley                                                44.61  3
     1) Connor Fitzpatrick 11           2) Deon Harrison 12
     3) Ben Simpson 12                  4) Tristan Eickenroth 11 
  2 Watervliet                                              44.71  3
     1) Juvauntae Thomas 10             2) Brett Thumm 12
     3) Bailey Blocker 9                4) Brock Thumm  
  3 Flint Beecher                                           44.82  3
  4 Lakeview                                                44.90  3
  5 Ecorse                                                  44.92  3
  6 Freeland                                                45.10  3
  7 Chesaning                                               45.42  3
  8 Farwell                                                 45.50  3
  1 Union City                                              43.64  4
     1) Aaron Watson 09                 2) Josh Holton 11
     3) Chris Maye 12                   4) Zach Smith 12 
  2 Muskegon Oakridge                                       43.75  4
     1) Dan Taylor 12                   2) Dan Shoop 10
     3) Dion Goliday 12                 4) Cameron Jowers 12 
  3 Lansing Catholic                                        43.79  4
     1) Dan Liesman 12                  2) Jack Swain 
     3) Matt Macksood 12                4) Cedric Lee 12 
  4 Lake Fenton                                             44.24  4
     1) Austrin Frank 11                2) Rob Kesler 12
     3) Matt Hommerf 11                 4) Max Watters 12 
  5 Detroit PEC Preparatory                                 44.54  4
     1) Darrius Tolbert 12              2) Kiambu Elodk 12
     3) Phillip Nichols 12              4) Michael Carson 11 
  6 Kent City                                               44.62  4
     1) Justin Taylor 11                2) Ben Celebek 10
     3) Shane Rodenberg 9               4) Chad Brown 10 
  7 Perry                                                   44.85  4
  8 Parchment                                               44.92  4
 
Boys 4x200 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Boyne City                                            1:34.60  1
  2 Suttons Bay                                           1:35.41  1
  3 Bridgeport                                            1:39.87  1
  1 Flint Beecher                                         1:32.14  2
     1) Kareem Blaylock 11              2) Kermit Craig 11
     3) Eric Cooper 11                  4) Tyrone Southward 11 
  2 Kent City                                             1:32.89  2
  3 Watervliet                                            1:33.59  2
  4 Muskegon Heights                                      1:33.71  2
  5 Delton Kellogg                                        1:33.81  2
  6 Macomb Lutheran North                                 1:34.24  2
  7 Ida                                                   1:35.41  2
  8 Frankenmuth                                           1:35.89  2
  1 Freeland                                              1:31.35  3
     1) Kyle Guster 10                  2) Kevin Morris 12
     3) Austin Hazen 12                 4) Matt Schauman 11 
  2 Muskegon Oakridge                                     1:31.67  3
     1) Jacob Barnard 12                2) Dan Shoop 10
     3) Dion Goliday 12                 4) Cameron Jowers 12 
  3 Lake Fenton                                           1:31.82  3
     1) Zac Zielinski 11                2) Rob Kesler 12
     3) Austrin Frank 11                4) Max Watters 12 
  4 Detroit PEC Preparatory                               1:32.60  3
     1) Darrius Tolbert 12              2) Phillip Nichols 12
     3) Kiambu Elodk 12                 4) Michael Carson 11 
  5 Warren Michigan Collegiate                            1:32.82  3
  6 Reed City                                             1:33.82  3
  7 River Rouge                                           1:33.97  3
  8 Parchment                                             1:35.59  3
  1 Lansing Catholic                                      1:29.73  4
     1) Conner Caporale 12              2) Zach Zingsheim 12
     3) Matt Macksood 12                4) Cedric Lee 12 
  2 Hillsdale                                             1:31.55  4
     1) Jimmy Felske 9                  2) Brandon McMullen 11
     3) Dustin Lewis 12                 4) Seth Brotherton 12 
  3 Grand Rapids West Catholic                            1:32.00  4
     1) Ben Serra 10                    2) Kyle O'Hearn 12
     3) Joseph Harmon 12                4) Josh Ford 11 
  4 Union City                                            1:32.73  4
  5 Manistee                                              1:32.76  4
  6 Morley-Stanwood                                       1:33.11  4
  7 Lakeview                                              1:33.81  4
  8 Ovid-Elsie                                            1:34.73  4
 
Boys 4x400 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Ida                                                   3:36.90  1
  2 Macomb Lutheran North                                 3:40.82  1
  3 Warren Michigan Collegiate                            3:42.15  1
  1 Freeland                                              3:32.41  2
     1) Kevin Morris 12                 2) Mitsch Noack 11
     3) Justin King 11                  4) Kyle Guster 10 
  3 Mason County Central                                  3:34.21  2
  4 Millington                                            3:34.83  2
  5 Charlevoix                                            3:35.19  2
  6 Clinton                                               3:37.65  2
  7 Ovid-Elsie                                            3:40.27  2
  8 Stockbridge                                           3:41.37  2
  1 Whittemore-Prescott                                   3:34.94  3
  2 Delton Kellogg                                        3:36.01  3
  3 Morley-Stanwood                                       3:36.31  3
  4 Frankenmuth                                           3:36.50  3
  5 Suttons Bay                                           3:37.45  3
  6 Hillsdale                                             3:37.61  3
  7 Lawton                                                3:40.37  3
  8 Grandville Calvin Christian                           3:41.33  3
  1 Lansing Catholic                                      3:24.63  4
     1) Matt Macksood 12                2) Jimmy Hicks 12
     3) Conner Caporale 12              4) Conner Caporale 12 
  2 Reed City                                             3:25.56  4
     1) Eric Reed 12                    2) Eric Bradford 11
     3) Michael Bradford 11             4) Joe Oehrli 12 
  3 Brooklyn Columbia Central                             3:27.91  4
     1) Dominic Vandeventer 11          2) Travis Turner 12
     3) Christian Reed 11               4) Alex Wesche 12 
  4 Grand Rapids West Catholic                            3:29.05  4
     1) Brody Heitsman 9                2) Ben Serra 10
     3) Kyle O'Hearn 12                 4) Joseph Harmon 12 
  5 Ithaca                                                3:29.16  4
     1) Alik Helms 11                   2) Kaleb Coston 11
     3) Layne Helms 11                  4) Tyler Gibson 11 
  6 Niles Brandywine                                      3:30.51  4
     1) Nathan Anders 10                2) Courtlan Gordon 11 
     3) Mike Shelton 11                 4) A.J. Srmek 12  
  7 Watervliet                                            3:31.98  4
     1) RJ Rudel 10                     2) Brett Thumm 12
     3) Bailey Blocker 9                4) Brock Thumm  
  8 Manistee                                              3:38.97  4
  
Boys 4x800 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Ithaca                                                8:19.04  1
  2 Suttons Bay                                           8:19.71  1
  3 Hanover-Horton                                        8:21.13  1
  4 Harbor Springs                                        8:22.68  1
  5 Newaygo                                               8:25.52  1
  6 Lawton                                                8:29.25  1
  7 Hemlock                                               8:29.96  1
  8 Freeland                                              8:30.79  1
  9 Pewamo-Westphalia                                     8:31.17  1
 10 Farwell                                               8:34.18  1
 11 Bloomingdale                                          8:34.58  1
 12 Ida                                                   8:35.19  1
 13 Manistee                                              8:35.93  1
 14 Bronson                                               8:44.39  1
 15 Macomb Lutheran North                                 8:55.52  1
 16 Detroit University Prep                               9:56.18  1
  1 Lansing Catholic                                      8:01.27  2
     1) Joe Marrah 12                   2) Austin Winter 12
     3) Jimmy Hicks 12                  4) Zach Zingsheim 12 
  2 Benzie Central                                        8:10.62  2
     1) William Huddleston 12           2) Jared Fekete 11
     3) Travis Clous 12                 4) Gerrit Buist 11 
  3 Frankenmuth                                           8:12.07  2
     1) Nick Vietengruber 12            2) Matt Hinds 10
     3) Eric Edmonds 12                 4) Jake Hall 11 
  4 Charlevoix                                            8:12.57  2
     1) Nick Plude 9                    2) Will Jeakle 12
     3) Vinny Vonlan 12                 4) Andrew Plude 12 
  5 Grandville Calvin Christian                           8:13.09  2
     1) Andrew Rylaarsdam 11            2) Zac Nowicki 11
     3) Jacob Hop 11                    4) Justus Pinckney 12 
  6 Chesaning                                             8:13.94  2
     1) Tyler Corbin 12                 2) Rob Kovach 12
     3) John Forsyth 12                 4) Brandon Beckman 12 
  7 Marlette                                              8:17.02  2
     1) Kolby Lange 12                  2) Andy Bowman 11
     3) Jacob Bowman 11                 4) Mat Titus 11 
  8 Mason County Central                                  8:17.96  2
     1) Boris Radloff 12                2) Drew Griffes 9 
     3) Jordan Johnson 11               4) Chase Barnett 10 
  9 Jackson Lumen Christi                                 8:18.59  2
 10 Stockbridge                                           8:21.60  2
 11 Clinton                                               8:22.83  2
 12 Ann Arbor Gabriel Richard                             8:23.33  2
 13 Kalamazoo Hackett                                     8:23.43  2
 14 Monroe St. Mary Catholic Central                      8:25.52  2
 15 Saranac                                               8:26.50  2
 16 Muskegon Oakridge                                     8:36.66  2
  
Girls 4x100 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Ecorse                                                  52.28  1
  2 Lawton                                                  52.49  1
  3 Bangor                                                  52.50  1
  4 Leroy Pine River                                        52.66  1
  5 Kent City                                               52.84  1
  6 Madison Heights Bishop Foley                            54.01  1
  7 East Jackson                                            54.11  1
  1 Adrian Madison                                          51.40  2
  2 Grandville Calvin Christian                             51.48  2
  3 Millington                                              51.75  2
  4 Parchment                                               52.10  2
  5 Detroit University Prep                                 52.11  2
  6 Lansing Catholic                                        52.12  2
  7 Grass Lake                                              52.75  2
  8 Shepherd                                                53.02  2
  1 Flint Southwestern Academy                              51.14  3
  2 Grayling                                                51.68  3
  3 Grand Rapids West Catholic                              51.74  3
  4 Freeland                                                51.79  3
  5 Saranac                                                 51.96  3
  6 Montague                                                51.99  3
  7 Vandercook Lake                                         53.03  3
  8 Lakeview                                                53.54  3
  1 Bridgeport                                              50.22  4
  2 Benzie Central                                          50.54  4
  3 Pewamo-Westphalia                                       50.55  4
  4 Bronson                                                 51.07  4
  5 Frankenmuth                                             51.08  4
  6 Hillsdale                                               51.45  4
  7 Jackson Lumen Christi                                   51.59  4
  8 Napoleon                                                52.04  4
 
Girls 4x200 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Frankenmuth                                           1:44.61  4
     1) Sydney Bronner 9                2) Olivia Shelton 12
     3) Emily Wee 12                    4) Angela Ritter 10 
  2 Pewamo-Westphalia                                     1:46.51  4
     1) Rachel Schmitt 12               2) Cammie Noeker 10
     3) Sarah Barrett 9                 4) Kenzie Wieber 10 
  3 Flint Southwestern Academy                            1:47.55  2
     1) Taylor McClain 10               2) Sidney Johnson 10
     3) Danielle Horton 9               4) Mildrenae Young 9  
  4 Benzie Central                                        1:47.86  4
     1) Jordan Nye 11                   2) Jenna Smeltzer 12
     3) Abigail Secor 12                4) Alikay Hamilton 10 
  5 St. Louis                                             1:48.06  3
     1) Amanda Bajena 10                2) Victoria Metcalf 12
     3) Ryan Fagins 10                  4) Brogan Holmes 10 
  6 Grand Rapids West Catholic                            1:48.30  2
     1) Libby Schichtel 12              2) Kendra Meyers 12
     3) Cassidy Scarpino 10             4) Rachel Dolphin 11 
  7 Adrian Madison                                        1:48.41  4
     1) Accacia Enriquez 10             2) Desi Rosales 9 
     3) Haley Mellon 10                 4) Brittney Benschoter 12 
  8 Onsted                                                1:48.43  4
     1) Brianna Denkins 9               2) Alexis Johnson 11
     3) Brittany Powell 11              4) Kelsey Ross 11 
  9 Leroy Pine River                                      1:48.75  3
 10 Lansing Catholic                                      1:49.08  4
 11 Clare                                                 1:49.43  3
 12 Detroit University Prep                               1:49.60  4
 13 Mt. Clemens                                           1:49.73  3
 14 Millington                                            1:49.83  3
 15 Napoleon                                              1:49.97  4
 16 Parchment                                             1:49.98  2
 17 Union City                                            1:50.45  2
 18 Erie-Mason                                            1:50.64  3
 19 Vandercook Lake                                       1:50.71  3
 20 Reese                                                 1:50.74  1
 21 Olivet                                                1:51.04  1
 22 Saranac                                               1:51.07  2
 23 Bronson                                               1:51.12  1
 24 Shepherd                                              1:51.42  1
 25 Montague                                              1:51.55  2
 26 Ithaca                                                1:51.69  2
 27 Grayling                                              1:52.44  2
 28 Kent City                                             1:52.67  1
 29 Jackson Lumen Christi                                     DNF  3
 
Girls 4x400 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Frankenmuth                                           4:03.77  6
     1) Lauren Peterson 11              2) Olivia Shelton 12
     3) Angela Ritter 10                4) Emily Wee 12 
  2 Onsted                                                4:04.93  6
     1) Heidi Wobrock 12                2) Brittany Powell 11
     3) Alexis Johnson 11               4) Kelsey Ross 11 
  3 Benzie Central                                        4:08.12  6
     1) Alyssa Bennett 10               2) Jordan Nye 11
     3) Miranda Besey                   4) Theresa Warsecke 12 
  4 Pewamo-Westphalia                                     4:08.37  6
     1) Erica Nurenberg 11              2) Cammie Noeker 10
     3) Marissa Wirth 9                 4) Jenna Thelen 10 
  5 Hopkins                                               4:11.26  6
     1) Katie Stein 11                  2) Sammy Miedema 10
     3) Kennedy Miedema 9               4) Nicole Pavlak 9  
  6 Lansing Catholic                                      4:12.06  6
     1) Annie Fata                      2) Lena Minniti 
     3) Aurelie McCarus 12              4) Jamie Holthorn  
  7 Reese                                                 4:14.02  5
     1) Drew Findlay 11                 2) Morgan Fleischman 10
     3) Paige Gotham 10                 4) Jaydn Fuerst 9  
  8 Adrian Madison                                        4:14.03  5
     1) Desi Rosales 9                  2) Haley Mellon 10
     3) Rita DeHoyas 9                  4) Brittney Benschoter 12 
  9 Stockbridge                                           4:14.04  6
 10 Charlevoix                                            4:14.27  4
 11 Parchment                                             4:14.59  5
 12 McBain                                                4:15.17  5
 13 Freeland                                              4:15.53  6
 14 Bath                                                  4:16.24  5
 15 Bad Axe                                               4:17.19  3
 16 Hillsdale                                             4:18.04  4
 17 Perry                                                 4:19.56  5
 18 Durand                                                4:19.71  4
 19 Ovid-Elsie                                            4:20.50  3
 20 Shepherd                                              4:20.60  2
 21 Erie-Mason                                            4:20.67  4
 22 Leroy Pine River                                      4:21.03  5
 23 Napoleon                                              4:21.48  4
 24 Kent City                                             4:21.73  5
 25 Clare                                                 4:22.53  4
 26 Delton Kellogg                                        4:22.88  3
 27 Ithaca                                                4:24.00  3
 28 Macomb Lutheran North                                 4:24.09  2
 29 Pinconning                                            4:24.23  3
 30 Gladwin                                               4:24.90  4
 31 Hemlock                                               4:26.23  4
 32 Michigan Center                                       4:26.42  3
 33 Saranac                                               4:26.54  3
 34 Bangor                                                4:26.88  2
 35 Madison Heights Bishop Foley                          4:32.85  2
 36 Manistee                                                  DNF  3
 
Girls 4x800 Meter Relay LP Div 3
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Benzie Central                                        9:37.97  2
     1) Alyssa Bennett 10               2) Makayla Huddleston 10
     3) Bryce Cutler 10                 4) Theresa Warsecke 12 
  2 Onsted                                                9:41.17  2
     1) Heidi Wobrock 12                2) Alexis Johnson 11
     3) Brittany Powell 11              4) Kelsey Ross 11 
  3 Grandville Calvin Christian                           9:44.08  2
     1) Ashley Jourdan 11               2) Raechel Broek 11
     3) Jessica Disselkoen 12           4) Emma Doorn 9  
  4 Charlevoix                                            9:47.75  2
     1) Olivia Certa 11                 2) Kourtney Putman 9 
     3) Amber Way 09                    4) Molly Jeakle 12 
  5 Homer                                                 9:48.80  2
     1) A Mestdagh 11                   2) Jessica Reagle 09
     3) B Manis 9                       4) Amanda Reagle 10 
  6 Shepherd                                              9:51.13  2
     1) Abbie Moeggenberg 9             2) Taylor Thrush 9 
     3) Jordan Wentworth 12             4) Kaylie Rhynard 10 
  7 Kent City                                             9:57.66  2
     1) Kaitlin Truman 12               2) Jeanne Wilson 12
     3) Sadie Ringer 12                 4) Ashley Russo 10 
  8 Flint Powers                                          9:58.04  2
     1) Taylor Ovadek 10                2) Kayelin Mazur 10
     3) Lindsay Hall 11                 4) Sarah Waraniak 11 
  9 Macomb Lutheran North                                 9:59.11  1
 10 Lansing Catholic                                     10:06.30  2
 11 Ithaca                                               10:09.99  2
 12 Hopkins                                              10:12.99  2
 13 Bath                                                 10:16.09  1
 14 Stockbridge                                          10:17.78  2
 15 Harbor Springs                                       10:17.98  1
 16 Napoleon                                             10:19.15  1
 17 Pewamo-Westphalia                                    10:20.20  2
 18 Perry                                                10:20.88  2
 19 St. Louis                                            10:23.70  2
 20 Ida                                                  10:24.47  1
 21 Leslie                                               10:26.52  2
 22 Mason County Central                                 10:26.56  1
 23 Newaygo                                              10:28.14  1
 24 Grass Lake                                           10:30.79  1
 25 Lawton                                               10:32.18  1
 26 Jackson Lumen Christi                                10:33.11  1
 27 Schoolcraft                                          10:34.06  1
 28 Hemlock                                              10:35.33  1
 29 Michigan Center                                      10:35.88  1
 30 Marlette                                             10:40.40  1
 31 Hartford                                             10:42.74  1
 32 Manistee                                             10:44.74  1
 33 Blissfield                                           10:50.58  1
 34 Hanover-Horton                                       11:02.86  1
 35 Madison Heights Bishop Foley                         11:23.78  1
 
Boys 4x800 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Albion                                                8:11.92  2
     1) Bryan Peoples 11                2) Jamie Malcolm 12
     3) Lonelle Langston 10             4) Zach Hudson 10 
  2 Fowler                                                8:15.88  2
     1) Grant Feldpausch 11             2) Brice Thelen 10
     3) Adam Schafer 10                 4) Ken Goldman 11 
  3 Mt. Pleasant Sacred Heart                             8:16.63  2
     1) Heath Ahlers 12                 2) Cooper Terry 10
     3) Jim English 10                  4) Casey Voisin 12 
  4 Hesperia                                              8:16.98  2
     1) Alex Prado 11                   2) Dillon Cook 11
     3) Jeff Cherry 12                  4) Travess Smith 10 
  5 Evart                                                 8:19.57  2
     1) Jesse Lang 12                   2) Logan Hammer 11
     3) Antonio Militell 12             4) David Zinger 11 
  6 Saugatuck                                             8:19.83  2
     1) Joe Brown 9                     2) Sean Kelly 11
     3) Sam Freestone 11                4) Zach Kerr 11 
  7 Holland Black River                                   8:21.69  2
     1) Michael Young 12                2) Tyler Spencley 12
     3) Harrison Clark 12               4) Cameron Jones 11 
  8 Breckenridge                                          8:22.05  2
     1) Zach Reiber 12                  2) Jesse Corbat 11
     3) Kyle Gulick 11                  4) Nate Partee 11 
  9 Hillsdale Academy                                     8:24.52  2
     1) Bruce Cartwright 11             2) Thomas Dinkleman 10
     3) Brent Cartwright 11             4) Joel Calvert 12 
 10 Unionville-Sebewaing                                  8:26.22  1
     1) Tyler Harris 12                 2) Shaun Faber 12
     3) Joey Southgate 9                4) Grant Harris 11 
 11 Reading                                               8:27.73  2
     1) Dylan Ash 11                    2) Dylan Martin 10
     3) Nick Rubley 12                  4) Austin Wigent 12 
 12 Royal Oak Shrine                                      8:31.29  1
     1) Matt Sutton 12                  2) Ben Kendell 10
     3) Matt Arce 11                    4) Connor Lockman 11 
 13 Concord                                               8:31.89  2
     1) Jacob Hall 9                    2) Jesse Hersha 9 
     3) Sam Comden 11                   4) Spencer Nousain 12 
 14 Potterville                                           8:35.50  2
     1) Tyler Larson 12                 2) Norman Emineth 11
     3) AJ Schmiedekneckt  10           4) Kyle Hardy 12 
 15 Jackson Christian                                     8:36.65  2
     1) Josh Thomas 11                  2) Ian Daugherty 10
     3) Adam Vogel 11                   4) Derek Dekarske 12 
 16 Indian River-Inland Lakes                             8:39.63  1
     1) Duane Vizina 10                 2) Travis Jensen 10
     3) Josh Passino 12                 4) Cody Bonilla 11 
 17 Plymouth Christian                                    8:42.55  1
     1) Trevor Baloga 11                2) Ethan Levack 11
     3) Jimmy Parks 11                  4) Jacob Bailey 10 
 18 Mio-AuSable                                           8:43.00  1
     1) Chris Leach 12                  2) Robert Thomson 11
     3) Clarence Smith 12               4) Bryce DeGrammont 10 
 19 Traverse City Grand Traverse Academy                  8:43.27  2
     1) Max Boothryd 11                 2) Alex Houston 11
     3) Aaron Kostrzewa 10              4) Tyler Floering 11 
 20 Muskegon Catholic Central                             8:43.81  1
     1) Brandon Isom 9                  2) Erik VanFossen 9 
     3) Michael Trier 12                4) Brant McCollum 11 
 21 Waterford Our Lady                                    8:44.97  1
     1) Gabe Fenske 11                  2) Justin Grenn 11
     3) Elliott Fenske 9                4) Ian New 11 
 22 Eau Claire                                            8:44.99  1
     1) Hunter Reed 11                  2) Cory Young 11
     3) Michael Gichberg 9              4) Austin Carlson 11 
 23 Marcellus                                             8:47.63  1
     1) Marcus Pompey 11                2) Forrest McKenzie 11
     3) Spencer Day 10                  4) Cole Szeszulski 10 
 24 Mendon                                                8:50.90  2
     1) Tyler Britten 12                2) Hogan Jaskowlski 12
     3) Zac Darmofal 10                 4) Parker Cupp 9  
 25 Big Rapids Crossroads Academy                         8:59.94  1
     1) Ian Mclachlan 12                2) Peter Wissink 12
     3) Mark Brandly 12                 4) Nacho Pato 10 
 26 Carsonville-Port Sanilac                              9:02.26  1
     1) Thijs VanderHam 12              2) Josh Cahoon 12
     3) Hayden Adams 12                 4) Garrett Salsbury 12 
 27 Hillman                                               9:03.68  1
     1) Jacob Burger 12                 2) Mike Olschanski 11
     3) Devon Dean 12                   4) Ed Tucker 12 
 28 St. Joseph Lake Michigan Catholic                     9:03.82  2
     1) Patrick Brunner 12              2) Matt Sila 10
     3) Shane Gallagher 12              4) Ben Spencer 12 
 29 Morrice                                               9:05.51  1
     1) Andy Munro 12                   2) Ryan Thorne 12
     3) Neal Scheffer 12                4) John McGahey 12 
 
Boys 4x200 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Albion                                                1:32.18  1
     1) Gary Chambers 12                2) Carles Summerour 12
     3) Markeese Boyd 9                 4) Nolen Mitchell 10 
  2 Coleman                                               1:32.71  4
     1) Dakota Fike 11                  2) Reno Fike 11
     3) Cameron Haskell 12              4) Tim Anderson 11 
  3 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                    1:33.72  4
     1) Wes Towne 12                    2) Austin King 12
     3) Todd Brassow 12                 4) Jesse Lindloff 12 
  4 Muskegon Western Michigan Christian                   1:34.08  3
     1) Justin Kollar 11                2) David Carter 12
     3) Jason Jackson 12                4) John Waller 12 
  5 Mendon                                                1:34.31  4
     1) Hunter Steinbarger 10           2) Elijah Klepper 9 
     3) Cody Henckel 12                 4) Robbie Gonser 12 
  6 White Cloud                                           1:34.51  3
     1) David Dykstra 10                2) Tyler Foster 11
     3) Zack McGowen 11                 4) Hunter Redman 11 
  7 Eau Claire                                            1:34.86  3
     1) Dominique Johnson 11            2) Austin Carlson 11
     3) Zach Weber 12                   4) Ideary Johnson 12 
  8 Fowler                                                1:34.95  4
     1) Alex Price 11                   2) Garrett Mueller 12
     3) Corey Schafer 12                4) Mitch Thelen 12 
  9 Muskegon Catholic Central                             1:35.33  4
     1) Tommy Scott 9                   2) Jessie Anderson 11
     3) Marc Strehle 12                 4) Zach Campbell 11 
 10 Sand Creek                                            1:35.38  3
     1) Nathan Sutherland 12            2) Nick Howard 12
     3) Justin James 12                 4) Trevor McDormett 11 
 11 Maple City Glen Lake                                  1:35.92  3
     1) Michael Aylsworth 11            2) Spencer Query 9 
     3) Carter Lee 10                   4) Parker Kokowicz 11 
 12 North Muskegon                                        1:35.97  3
     1) Rocco Muzio 12                  2) Jacob Berends 11
     3) Andrew Shafer 9                 4) Zac Rummery 11 
 13 Flint Hamady                                          1:36.21  1
     1) Jomontae Wheeler 11             2) Willie Young 11
     3) Erick Layton 11                 4) Saul Williams 11 
 14 Lincoln-Alcona                                        1:36.24  2
     1) Aaron Ritchie 11                2) Brandon Gibson 12
     3) Eric Hampton 11                 4) Andrew Chamberlain 12 
 15 St. Joseph Lake Michigan Catholic                     1:36.48  4
     1) Trey Smithers 12                2) Patrick Brunner 12
     3) Michael Allen 10                4) Jack Hardman 11 
 16 Petersburg-Summerfield                                1:36.61  3
     1) Zach Ladd 12                    2) Travis Fletcher 11 
     3) A.J. VanKainen 12               4) Josh Golkiewicz 10  
 17 Onaway                                                1:36.65  2
     1) Bryer McGinn 12                 2) Adam Bess 12
     3) Kyle Moreau 12                  4) Dane Rasper 12 
 18 Ravenna                                               1:37.05  3
     1) Todd Brown 11                   2) Aquilino Lousa 11
     3) Josh Kohanski 10                4) Gabe Zimmer 9  
 19 Jackson Christian                                     1:37.12  2
     1) Andrew Tippin 10                2) Charlie Jones 11
     3) Caleb Spangler 12               4) Josh Morse 12 
 20 Evart                                                 1:37.17  2
     1) Alexander Newton 11             2) Jesse Lang 12
     3) Brady Hasse 12                  4) Antonio Militell 12 
 21 Royal Oak Shrine                                      1:37.22  2
     1) John Lee 10                     2) Matt Nadai 11
     3) Dan Tresnak 11                  4) Connor Lockman 11 
 22 Indian River-Inland Lakes                             1:37.91  2
     1) Cody Bonilla 11                 2) Travis Jensen 10
     3) Pablo Santos 9                  4) Duane Vizina 10 
 23 Genesee                                               1:38.03  2
     1) Justin Turner 11                2) Collin Spencer 12
     3) Dametrius Nelson 10             4) Gary Cardinal 11 
 24 Morrice                                               1:41.30  1
     1) Maurice Price 12                2) Tyler Proudfoot 10
     3) Kevin McWhirter 10              4) Mike Mortimore 11 
 
Boys 4x100 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Albion                                                  44.70  4
     1) Gary Chambers 12                2) Eliyah Yasha 11
     3) Carles Summerour 12             4) Nolen Mitchell 10 
  2 Muskegon Catholic Central                               45.06  4
     1) Jessie Anderson 11              2) Jacob Budde 12
     3) Zach Campbell 11                4) Tommy Scott 9  
  3 New Lothrop                                             45.07  4
     1) Zach LaBombard 12               2) Dominic Clolinger 11
     3) Trevor Beach 11                 4) Amari Coleman 10 
  4 Climax-Scotts                                           45.41  4
     1) Alex Lodes 11                   2) Zach Nabozny 11
     3) Peter Grohs 12                  4) Ben Ferri 12 
  5 Muskegon Western Michigan Christian                     45.43  4
     1) Jason Jackson 12                2) Deon Fox 12
     3) Justin Kollar 11                4) John Waller 12 
  6 Mesick                                                  45.50  4
     1) Mike Riojas 12                  2) John King 10
     3) Trevor May 12                   4) Billy Bardocz 10 
  7 Detroit Allen Academy                                   45.57  3
     1) Christopher Williams 11         2) Marquise Kirkpatrick 10
     3)  Randy Johnson 12               4) Lovell Walker 12 
  8 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                      45.67  3
     1) Austin Schneider 11             2) Austin King 12
     3) Todd Brassow 12                 4) Jesse Lindloff 12 
  9 Evart                                                   45.70  3
     1) Alexander Newton 11             2) Nathan Struble 11
     3) Brady Hasse 12                  4) Austin Grein 11 
 10 Centreville                                             45.78  2
     1) Jamie Kuhl 11                   2) Niko Monsivaes 11
     3) Joe Wilson 12                   4) Deonta Wrathell 10 
 11 Petersburg-Summerfield                                  45.87  3
     1) Zach Ladd 12                    2) Travis Fletcher 11
     3) AJ VanKainen 12                 4) Josh Golkiewicz 10 
 12 Eau Claire                                              45.98  3
     1) Dominique Johnson 11            2) Mark Goff 11
     3) Johnathon Scott 12              4) Zach Weber 12 
 13 Fowler                                                  46.03  2
     1) Alex Price 11                   2) Garrett Mueller 12
     3) Kohl Falor 12                   4) Mitch Thelen 12 
 14 Maple City Glen Lake                                    46.14  4
     1) Michael Aylsworth 11            2) Spencer Query 9 
     3) Parker Kokowicz 11              4) Carter Lee 10 
 15 Mendon                                                  46.20  3
     1) Hunter Steinbarger 10           2) Mitchel Coler 9 
     3) Cody Henckel 12                 4) Robbie Gonser 12 
 16 Lincoln-Alcona                                          46.22  2
     1) Aaron Ritchie 11                2) Brandon Gibson 12
     3) Eric Hampton 11                 4) Andrew Chamberlain 12 
 17 Ravenna                                                 46.54  3
     1) Calvin Vanderwal 12             2) Todd Brown 11
     3) Aquilino Lousa 11               4) Alberto Guerrero 10 
 18 Rochester Hills Lutheran Northwest                      46.56  2
     1) Ben Agosta 11                   2) Stephen Ennis 10
     3) Alex Irwin 12                   4) Matt Gapski 12 
 19 Flint Hamady                                            46.60  1
     1) Jomontae Wheeler 11             2) Willie Young 11
     3) Keyonte McGahee 10              4) Saul Williams 11 
 20 Jackson Christian                                       46.71  2
     1) Seth Kintigh 12                 2) Josh Morse 12
     3) Caleb Spangler 12               4) Charlie Jones 11 
 21 Onekama                                                 46.73  3
     1) Drew Slevin 12                  2) Tyler Fogarty 12
     3) Quinn Matthews 11               4) Justin Solis 12 
 22 Mancelona                                               46.74  1
     1) Nick Bevins 10                  2) Kenny Burnette 10
     3) Justin Spires 10                4) Austin Spires 12 
 23 St. Joseph Lake Michigan Catholic                       46.97  4
     1) Trey Smithers 12                2) Matt Sila 10
     3) Michael Allen 10                4) Jack Hardman 11 
 24 Mayville                                                47.13  2
     1) Francis Buggia 12               2) Brandon Raby 12
     3) Michael Shaver 10               4) Calob Saporsky 11 
 25 Addison                                                 47.26  2
     1) Mark Wajda 12                   2) Aaron Dear 12
     3) Justice Swarthout 12            4) David Horton 12 
 26 Onaway                                                  47.97  1
     1) Rasheed Porter 10               2) Dane Rasper 12
     3) Joe O'Bradovich 10              4) Bryer McGinn 12 
 27 Genesee                                                 58.46  2
     1) Justin Turner 11                2) Collin Spencer 12
     3) Dametrius Nelson 10             4) Gary Cardinal 11 
 
Boys 4x400 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Albion                                                3:29.94  3
     1) Gary Chambers 12                2) Nolen Mitchell 10
     3) Markeese Boyd 9                 4) Zach Hudson 10 
  2 Hesperia                                              3:33.20  3
     1) Alex Prado 11                   2) Elijah Olsen 10
     3) Travess Smith 10                4) Jeff Rumsey 10 
  3 Big Rapids Crossroads Academy                         3:33.62  2
     1) Solomon Gant 12                 2) Darrin Williams 12
     3) Andy Duddles 9                  4) David Dantuma 12 
  4 Sand Creek                                            3:34.03  2
     1) Sam Mehan 12                    2) Nick Howard 12
     3) Trevor McDormett 11             4) Justin James 12 
  5 Unionville-Sebewaing                                  3:34.87  1
     1) Jake Wiergowski 12              2) Brandon Harper 10
     3) Shaun Faber 12                  4) Grant Harris 11 
  6 Coleman                                               3:35.15  1
     1) Dakota Fike 11                  2) Tim Anderson 11
     3) Alex Brown 12                   4) Reno Fike 11 
  7 Fowler                                                3:35.41  3
     1) Mitch Thelen 12                 2) Corey Schafer 12
     3) Adam Schafer 10                 4) Ken Goldman 11 
  8 Mendon                                                3:35.84  2
     1) Parker Cupp 9                   2) Hunter Steinbarger 10
     3) Tyler Britten 12                4) Robbie Gonser 12 
  9 Mayville                                              3:36.18  3
     1) Francis Buggia 12               2) Brandon Raby 12
     3) Dakota Walker 10                4) Nick Fox 11 
 10 Muskegon Western Michigan Christian                   3:36.52  2
     1) Jason Jackson 12                2) David Gilson 9 
     3) Justin Kollar 11                4) Eli VanderVelde 9  
 11 White Cloud                                           3:37.10  3
     1) Taylor Rodriguez 9              2) Hunter Redman 11
     3) Tyler Foster 11                 4) Zack McGowen 11 
 12 Muskegon Catholic Central                             3:37.63  3
     1) Zach Campbell 11                2) Marc Strehle 12
     3) Brandon Isom 9                  4) Brant McCollum 11 
 13 Saugatuck                                             3:37.98  3
     1) Alex Toben 12                   2) Tannon Perry 11
     3) Joe Brown 9                     4) Zach Kerr 11 
 14 North Muskegon                                        3:38.39  3
     1) Jacob Chovaz 11                 2) Christian Ramirez 10
     3) Andrew Shafer 9                 4) Zac Rummery 11 
 15 Breckenridge                                          3:38.42  1
     1) Kevin Pioszak 11                2) Devin Hartnagle 12
     3) Jake Partee 10                  4) Zach Reiber 12 
 16 Lutheran Westland                                     3:38.47  1
     1) Caleb Kempf 12                  2) Bobby Miller 12
     3) Zach Foor 12                    4) Jake Fairbairn 12 
 17 Reading                                               3:40.08  2
     1) Kolin Michael 10                2) Josh Jenkins 12
     3) Nick Rubley 12                  4) Austin Wigent 12 
 18 Hillsdale Academy                                     3:40.61  1
     1) Bruce Cartwright 11             2) Thomas Dinkleman 10
     3) Brent Cartwright 11             4) Joel Calvert 12 
 19 Hillman                                               3:41.73  1
     1) Jacob Burger 12                 2) Brandon Baur 12
     3) Devon Dean 12                   4) Ed Tucker 12 
 20 Flint Hamady                                          3:41.97  2
     1) Devon Riley 12                  2) Willie Young 11
     3) Jomontae Wheeler 11             4) Erick Layton 11 
 21 Morrice                                               3:43.24  1
     1) Mike Mortimore 11               2) Kevin McWhirter 10
     3) Tyler Proudfoot 10              4) John McGahey 12 
 22 Maple City Glen Lake                                  3:43.38  1
     1) Kenyon Fatt 12                  2) Michael Aylsworth 11
     3) Parker Kokowicz 11              4) Nick Butts 10 
 23 Marcellus                                             3:44.17  1
     1) Matt Garcia 9                   2) Marcus Pompey 11
     3) Mason New 11                    4) Forrest McKenzie 11 
 24 St. Joseph Lake Michigan Catholic                     3:44.23  2
     1) Patrick Brunner 12              2) Michael Allen 10
     3) Matt Sila 10                    4) Jack Hardman 11 
 25 Indian River-Inland Lakes                             3:46.08  2
     1) Travis Jensen 10                2) Duane Vizina 10
     3) Zach Florek 10                  4) Cody Bonilla 11 
 26 Ravenna                                               3:46.81  2
     1) Justin Jones 9                  2) Josh Kohanski 10
     3) Alberto Guerrero 10             4) Jordan Grimm 10 
 
Girls 4x800 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Fowler                                                9:50.86  2
     1) Elizabeth Thelen 12             2) Rebecca Thelen 12
     3) Brianna Feldpausch 10           4) Kieren Becker 11 
  2 Hesperia                                              9:57.53  2
     1) Donna Aslakson 12               2) Gabbie Bates 12
     3) Lauren Zeerip 10                4) Alexa Rumsey 12 
  3 Saugatuck                                            10:05.80  2
     1) Melissa Francis 11              2) Cambria Garvelink 10
     3) Lauren Jenkins 10               4) Heather Price 12 
  4 Traverse City St. Francis                            10:06.49  2
     1) Maddy Danz 11                   2) Liza Erickson 11
     3) Krissi Dressler 11              4) Erin McDonnell 10 
  5 Hillsdale Academy                                    10:08.71  2
     1) Elyse Lisznyai 11               2) Victoria Heckenlively 10
     3) Chrissy Craig 11                4) Shaley Albaugh 11 
  6 Traverse City Grand Traverse Academy                 10:11.03  2
     1) Molly Ritsema 10                2) Alysia Campos 11
     3) Brianna Radionoff 10            4) Lindsey White 11 
  7 Indian River-Inland Lakes                            10:19.03  2
     1) Rebecca Step 11                 2) Sophia Passino 9 
     3) Hannah Passino 11               4) Sandy Bischoff 11 
  8 Lincoln-Alcona                                       10:19.50  2
     1) Megan Quick 10                  2) Karina Cole 10
     3) Nicole Smith 11                 4) Ashley Smith 12 
  9 McBain Northern Michigan Christian                   10:21.62  2
     1) Britt Hoekwater 9               2) Kylie Lanser 8 
     3) Sydney Dick 9                   4) Adri Sigafoose 10 
 10 Mt. Pleasant Sacred Heart                            10:23.29  2
     1) Meredith Predum 9               2) Katharine Janes 10
     3) Margo Predum 11                 4) Krista Holtgreive 11 
 11 Onekama                                              10:30.14  1
     1) Faith Moerdyk 10                2) Keena Gilbert 9 
     3) Kelly Babcock 10                4) Taylor Anderson 11 
 12 Unionville-Sebewaing                                 10:32.81  1
     1) Kennedy Hicks 11                2) Lexi Pitcher 11
     3) Cali Valentine 12               4) Leah Desimplear 9  
 13 Breckenridge                                         10:33.70  2
     1) Dominique Adams 10              2) Rachel Reiber 9 
     3) Lindsay Hoard 10                4) Kirsten Olling 10 
 14 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                   10:36.12  2
     1) Mallory Hall 12                 2) Jess Riggs 10
     3) Ashley Retberg 10               4) Valorie Brown 12 
 15 Dansville                                            10:37.14  1
     1) Michaella Stone 11              2) Amanda Arbuckle 10
     3) Ellen Launstein 10              4) Sonya Pratt 10 
 16 Concord                                              10:41.39  2
     1) Sydnee Hubbard 11               2) Tesha Nousain 9 
     3) Jessica Saldana 10              4) Rachel Clark 10 
 17 Johannesburg-Lewiston                                10:43.17  2
     1) Hailey Weaver 10                2) Nadine Peterson 11
     3) Chloe Johnston 10               4) Meridith DeLuca 12 
 18 Pittsford                                            10:48.30  2
     1) Ruth Letherer 9                 2) Elyssa Kafer 9 
     3) Amber Osborn 11                 4) Emily Poling 9  
 19 Mayville                                             10:50.66  1
     1) Ashley McMullen 10              2) Nicole Redfield 10
     3) Alex Diller 12                  4) Ruth Squires 11 
 20 Reading                                              10:53.19  1
     1) Taylor Wrozek 11                2) Jami Hubbard 9 
     3) Marie Weidmayer 9               4) Hayden Keegan 10 
 21 Addison                                              10:56.32  1
     1) Hannah Poling 10                2) Korinna Corbin 10
     3) Alyssa Rokita 9                 4) Abbey Flip 12 
 22 North Muskegon                                       11:02.07  1
     1) Ellie Wilson 9                  2) Hannah Meier 11
     3) Abby Clark 10                   4) Avery Lowe 9  
 23 Plymouth Christian                                   11:03.58  1
     1) Rachel Smith 10                 2) Sydney Carpenter 11
     3) Terra Crown 10                  4) Karen Windle 11 
 24 Mancelona                                            11:06.61  2
     1) Jahna Fritz 12                  2) Megan Morris 10
     3) Olivia Tremonti 9               4) Isabella Tremonti 10 
 25 Mendon                                               11:14.37  1
     1) Kylie Demink 11                 2) Jessica Scheffler 11
     3) Cierra Furlong 10               4) Lauren Samson 10 
 26 St. Joseph Lake Michigan Catholic                    11:17.92  1
     1) Katherine Nuter 10              2) Monique Allen 11
     3) Alisse Havlicek 10              4) Hayley Barker 11 
 27 Rochester Hills Lutheran Northwest                   11:27.68  1
     1) Emily Hollycross 10             2) Amy Rink 10
     3) Amanda Ennis 11                 4) Kristi Sienkiewicz 12 
 28 Royal Oak Shrine                                     11:33.20  1
     1) Teresa Wiencko 10               2) Betelhem Ashame 10
     3) Erin Butler 10                  4) Caitlin Snyder 12 
 29 Flint Hamady                                         12:36.87  1
     1) Dyman Webb 12                   2) Sydnee McDonald 9 
     3) Brittany Clenkley 9             4) Morgan Neeley 10 
 
Girls 4x200 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Fowler                                                1:47.26  3
     1) Savanah Feldpausch 10           2) Britney Weber 11
     3) Breann Klein 11                 4) Elizabeth Thelen 12 
  2 Flint Hamady                                          1:48.27  3
     1) Aaliah Hill 9                   2) Ja'Mesh Mahan 11
     3) Aleyah Kelly 12                 4) Keyocia Murphy 11 
  3 Traverse City St. Francis                             1:49.60  3
     1) McKaely Ludka 12                2) Liza Erickson 11
     3) Kaitlyn Hegewald 11             4) Lauren Buckel 11 
  4 Beal City                                             1:50.02  3
     1) Kaitlynn Frayre 10              2) Nicole Gross 9 
     3) Mikayla Jones 11                4) Amber Arndt 12 
  5 Onekama                                               1:50.22  3
     1) Meredith Hengy 9                2) Breanna Fink 11
     3) Nisha Collins 10                4) Alycia Peterson 9  
  6 Sand Creek                                            1:50.87  3
     1) Mikaela McCarty 10              2) Hannah Connor 11
     3) Ally Jackson 11                 4) Chelsea Ellerholz 11 
  7 Athens                                                1:52.60  2
     1) Sierra Stevens 12               2) Leo Plaisir 11
     3) Audrey Oswalt 10                4) Chantel Davenport 11 
  8 Centreville                                           1:52.63  3
     1) Emily DeLeo 11                  2) Lizzy Brothers 12
     3) Nellie Pence 9                  4) Rae Rae Deale 12 
  9 Reading                                               1:53.45  2
     1) Brittany Couch 12               2) Annemarie Brenner 10
     3) Sumer Rodgers 9                 4) Jennifer Davis 9  
 10 Royal Oak Shrine                                      1:53.95  2
     1) Qianna Parham 12                2) Melanie Shaw 12
     3) Tori Allen 10                   4) Taylor Kilgore 10 
 11 Albion                                                1:53.98  1
     1) Rhiki Swinton 12                2) Monique Langston 12
     3) Mercedes Pace 9                 4) Cortazia Wilson 9  
 12 Pittsford                                             1:54.20  2
     1) Libbie Kahl 9                   2) Emily Poling 9 
     3) Billie Kahl 11                  4) Morgan Lennox 12 
 13 Hillsdale Academy                                     1:54.22  3
     1) Cece Brady 10                   2) Allexys Oakley 10
     3) Meg Ryan 12                     4) Emily Brady 12 
 14 Morrice                                               1:55.08  2
     1) Chelsea Wesley 11               2) Courtney Wolf 9 
     3) Mary London 11                  4) Kelsey Butcher 12 
 15 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                    1:55.12  2
     1) Kate Naujock 10                 2) Marie Prange 12
     3) Charli Sayles 10                4) Chloe Berka 11 
 16 Johannesburg-Lewiston                                 1:56.40  1
     1) Ashley Courterier 10            2) Julia Nieman 10
     3) Kirsten Forro 9                 4) Shannon Kievit 10 
 17 Deckerville                                           1:56.77  1
     1) Kelly McConnachie 12            2) Kandice Rheaume 10
     3) Tess Schulz 9                   4) Elizabeth Ridley 9  
 18 Ravenna                                               1:57.68  1
     1) Amy Leszinske 12                2) Mikele Drummond 12
     3) Lindsey Jacobs 9                4) Rita French 11 
 19 North Muskegon                                        1:57.70  2
     1) Andrea Fairfield 10             2) Taylor Bluhm 12
     3) Laura Hardy 11                  4) Deziray Taylor 9  
 20 Onaway                                                1:59.16  1
     1) Elise Arkwood 9                 2) Shelby Wolgast 9 
     3) Ashley LeCureux 11              4) Kallie Shimel 11 
 21 Lutheran Westland                                     2:00.01  1
     1) Elizabeth Mathews 10            2) Allison Johnson 9 
     3) Lis Ivey 9                      4) Chelsea Kovacs 9  
 
Girls 4x100 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Onekama                                                 51.44  3
     1) Meredith Hengy 9                2) Nisha Collins 10
     3) Alyson Fink 9                   4) Breanna Fink 11 
  2 Beal City                                               51.69  3
     1) Nicole Gross 9                  2) Mikayla Jones 11
     3) Monica David 11                 4) Amber Arndt 12 
  3 Fowler                                                  52.24  3
     1) Britney Weber 11                2) Brooke VanElls 10
     3) McKenzie Boyd 10                4) Breann Klein 11 
  4 Evart                                                   52.31  3
     1) Tabitha Turley 9                2) Jessica Tea-Hui 10
     3) Cynthia Brown 9                 4) Katelyne VanMourik 12 
  5 Sand Creek                                              52.37  3
     1) Ally Jackson 11                 2) Mikaela McCarty 10
     3) Hannah Connor 11                4) Chelsea Ellerholz 11 
  6 Royal Oak Shrine                                        52.58  3
     1) Qianna Parham 12                2) Taylor Kilgore 10
     3) Tori Allen 10                   4) Julia Liggett 9  
  7 Albion                                                  53.17  3
     1) Rhiki Swinton 12                2) Monique Langston 12
     3) Mercedes Pace 9                 4) Cortazia Wilson 9  
  8 Ravenna                                                 53.25  2
     1) Amy Leszinske 12                2) Mikele Drummond 12
     3) Lindsey Jacobs 9                4) Rita French 11 
  9 Saginaw Arts & Sciences                                 53.37  2
     1) Loring Beckom 10                2) Chassidy Donaldson 9
     3) Jasmine Jenkins 10              4) CeErica Roland-Ferguson 11 
 10 Mt. Pleasant Sacred Heart                               53.46  2
     1) Kaylee Fermoyle 11              2) Kate Velguth 9 
     3) Modupe Obiri 9                  4) Tara Throop 12 
 11 Traverse City St. Francis                               53.92  2
     1) Madeline Zamarron 9             2) Krissi Dressler 11
     3) Liza Erickson 11                4) Grace Meachum 9  
 12 Fairview                                                54.06  1
     1) Julianna Gusler 10              2) Jaycee Tuttle 10
     3) Joanna Sarkozi 11               4) Johnna Wiedbrauk 9  
 13 Ubly                                                    54.35  1
     1) Nicole Kubacki 12               2) Ellie Shaw 11
     3) Jessica Wolschlager 9           4) Jennifer Susalla 12 
 13 Marion                                                  54.35  2
     1) Amber Gage 11                   2) Megan Gage 10
     3) Alyssa Akin 10                  4) Amber Gillespie 10 
 15 Eau Claire                                              54.48  1
     1) Bria Milcherski 10              2) Savannah Kugle 10
     3) Meayah Kugle 9                  4) Ashley Phifer 9  
 16 Detroit Cristo Rey                                      54.50  2
     1) Jazmene Floyd 11                2) Faith Hunt 10
     3) Anti'Shay Taylor 12             4) Summer Lewis 12 
 17 Brown City                                              54.82  1
     1) Kaila Ellis 10                  2) Kordan Jones 10
     3) Lauren Kalbfleisch 10           4) Stephanie Lerchenfeldt 11 
 18 Hillsdale Academy                                       55.18  2
     1) Cece Brady 10                   2) Mallory Erwin 10
     3) Meg Ryan 12                     4) Emily Brady 12 
 19 Morrice                                                 55.22  1
     1) Ashton Morris 12                2) Jaden Werner 11
     3) Barbie Broomfield 10            4) Mary London 11 
 20 Traverse City Grand Traverse Academy                    55.29  2
     1) Rowan Estenik 11                2) Molly Ritsema 10
     3) Claire Palmer 10                4) Lindsey White 11 
 21 Indian River-Inland Lakes                               55.34  1
     1) Emily Griffore 12               2) Alexis Michie 11
     3) Morgan Palmer 9                 4) Sarah Bruniquel 9  
 22 Benton Harbor Countryside Academy                       56.16  1
     1) Carly Harris 11                 2) Alexis Tober 10
     3) Christina Balkin 10             4) Rakeisha Jackson 10 
 
Girls 4x400 Meter Relay LP Div 4
==========================================================================================
    School                                                  Final H#  Points
==========================================================================================
  1 Traverse City St. Francis                             4:12.47  4
     1) Kaitlyn Hegewald 11             2) Maddy Danz 11
     3) Erin McDonnell 10               4) Lauren Buckel 11 
  2 Fowler                                                4:15.76  4
     1) Savanah Feldpausch 10           2) Allison Hufnagel 9 
     3)  Brianna Feldpausch 10          4) Elizabeth Thelen 12 
  3 McBain Northern Michigan Christian                    4:18.11  4
     1) Britt Hoekwater 9               2) Kylie Lanser 8 
     3) Adri Sigafoose 10               4) Jane Pearson 12 
  4 Athens                                                4:18.49  4
     1) Audrey Oswalt 10                2) Leo Plaisir 11
     3) Sierra Stevens 12               4) Genna Gilroy 12 
  5 Hesperia                                              4:19.08  4
     1) Jacklyn Yates 12                2) Haley Wiseman 12
     3) Lauren Zeerip 10                4) Shandaria Carter 12 
  6 Unionville-Sebewaing                                  4:21.56  3
     1) Sarah Rievert 9                 2) Lexi Pitcher 11
     3) Mackenzie Treiber 11            4) Andrea Vermeersh 12 
  7 Hillsdale Academy                                     4:21.68  4
     1) Emily Brady 12                  2) Victoria Heckenlively 10
     3) Elyse Lisznyai 11               4) Shaley Albaugh 11 
  8 Gobles                                                4:21.77  4
     1) Michaela DeKilder 10            2) Rita Morris 12
     3) Taylor Fifer 9                  4) Jordanne Kovach 10 
  9 Flint Hamady                                          4:26.38  3
     1) Dejha Love 11                   2) Morgan Neeley 10
     3) Aleyah Kelly 12                 4) Keyocia Murphy 11 
 10 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                    4:27.09  3
     1) Chloe Berka 11                  2) Valorie Brown 12
     3) Marie Prange 12                 4) Mallory Hall 12 
 11 Pittsford                                             4:27.48  2
     1) Emily Poling 9                  2) Bethany Kuenzer 10
     3) Libbie Kahl 9                   4) Morgan Lennox 12 
 12 Traverse City Grand Traverse Academy                  4:28.29  3
     1) Molly Ritsema 10                2) Alysia Campos 11
     3) Brianna Radionoff 10            4) Lindsey White 11 
 13 Morrice                                               4:28.33  3
     1) Ashton Morris 12                2) Courtney Wolf 9 
     3) Kelsey Butcher 12               4) Chelsea Wesley 11 
 14 Mayville                                              4:30.48  2
     1) Ruth Squires 11                 2) Nicole Redfield 10
     3) Alex Diller 12                  4) Freja Kvist 11 
 15 Mendon                                                4:31.14  2
     1) Grace Leighton 10               2) Kylie Demink 11
     3) Brooke Howard 10                4) Amanda Lovell 11 
 16 Sand Creek                                            4:31.30  4
     1) Mikaela McCarty 10              2) Ally Jackson 11
     3) Kayla Robertson 11              4) Chelsea Ellerholz 11 
 17 Mancelona                                             4:31.67  2
     1) Tori Reichelderfer 9            2) Olivia Tremonti 9 
     3) Jahna Fritz 12                  4) Isabella Tremonti 10 
 18 Concord                                               4:32.96  3
     1) Ali Shepherd 12                 2) Rachel Clark 10
     3) Jessica Saldana 10              4) Courtney Clark 12 
 19 North Muskegon                                        4:33.96  2
     1) Ellie Wilson 9                  2) Laura Hardy 11
     3) Deziray Taylor 9                4) Taylor Bluhm 12 
 20 Saugatuck                                             4:34.87  3
     1) Melissa Francis 11              2) Cambria Garvelink 10
     3) Lauren Jenkins 10               4) Heather Price 12 
 21 Mt. Pleasant Sacred Heart                             4:35.78  2
     1) Maggie Voisin 10                2) Tara Throop 12
     3) Meredith Predum 9               4) Kaylee Fermoyle 11 
 22 Onekama                                               4:36.70  2
     1) Jaylee Brown 12                 2) Alycia Peterson 9 
     3) Danielle Ward 12                4) Taylor Anderson 11 
 23 Lutheran Westland                                     4:37.74  1
     1) Chelsea Kovacs 9                2) Alissa Flury 11
     3) Jess Rice 12                    4) Amanda Terranella 12 
 24 Reading                                               4:37.82  3
     1) Brittany Couch 12               2) Annemarie Brenner 10
     3) Jami Hubbard 9                  4) Jennifer Davis 9  
 25 Indian River-Inland Lakes                             4:42.15  1
     1) Rebekah Drogowski 11            2) Emily Griffore 12
     3) Rebecca Hunt 11                 4) Sandy Bischoff 11 
 26 Decatur                                               4:45.58  2
     1) Arianna Wilder 9                2) Britney Simcox 12
     3) Stephanie Morales 10            4) Elizabeth Ritchie 11 
 27 Royal Oak Shrine                                      4:59.18  1
     1) Qianna Parham 12                2) Irene Peaslee 9 
     3) Clare Romano 9                  4) Caitlin Snyder 12 


Boys Discus UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Hilding Beaudoin             Kingsford               143-10
  2 Jared Vuksan                 Gladstone             143-7.50
  3 Nate Secinaro                Iron Mountain         128-9.75
  4 Nathan Perreault             Calumet               128-2.75
  5 Mattson Kyle                 Houghton              128-0.50
  6 Cody Malanowski              Gladstone                127-1

Boys Pole Vault UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Zach Sturdy                  Gladstone                 12-6
  2 Adam Nagy                    Manistique                12-0
  3 Jason Thompson               Gladstone                 12-0
  4 Jacob Mathieu                Menominee                 11-6
  5 Chase Gendron                Iron Mountain             11-0
  6 Ryan Camp                    Kingsford                 11-0

Boys Shot Put UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jared Vuksan                 Gladstone              51-3.75
  2 Knuckles Chuck               Houghton               47-1.25
  3 Johnson Damion               Houghton               45-8.25
  4 Cody Malanowski              Gladstone                 45-2
  5 Alex Dempsey                 Negaunee               43-1.50
  6 Josh Bullock                 Marquette              42-7.25

Boys High Jump UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Luke Zambon                  Iron Mountain             5-10
  2 Tanner Yurk                  Manistique                5-10
  2 Andrew Olesak                Gladstone                 5-10
  4 Justin Pederson              Gladstone                  5-8
  5 Ben Storm                    Calumet                    5-8
  6 Nick Maycunich               Kingsford                  5-8

Boys Long Jump UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Salmi Cole                   Houghton               20-2.50
  2 Kenner Broullire             Manistique                20-1
  3 Justin Pederson              Gladstone             19-10.50
  4 Bobby Olson                  Menominee                 19-9
  5 Paul Frantti                 Calumet                   19-8
  6 Jeff Gregory                 Kingsford                 19-0

Boys 4x800 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Manistique                                          8:25.57 
     1) John Rahm                       2) Bryson Lawerence
     3) Ryan Ramey                      4) Robert Ayotte
  2 Marquette                                           8:26.74
  3 Escanaba                                            8:28.85
  4 Gladstone                                           8:30.00
  5 Houghton                                            8:41.87
  6 Negaunee                                            8:43.29

Boys 110 Meter Hurdles UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Zach Taggart                 Marquette                15.59
  2 Brendan Jacques              Calumet                  15.96
  3 Bryan Hines                  Menominee                16.12
  4 Salmi Cole                   Houghton                 16.15
  5 Nick Maycunich               Kingsford                16.17
  6 Ian Houle                    Gladstone                16.44

Boys 100 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Paul Frantti                 Calumet                  11.11
  2 Garrett Pentecost            Marquette                11.26
  3 Cole Tengesdahl              Kingsford                11.38
  4 Jared Theisen                Menominee                11.44
  5 Alex Gagnon                  Marquette                11.47
  6 Justin Pederson              Gladstone                11.61

Boys 4x200 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Menominee                                           1:32.33 
     1) Elijah Mojzych                  2) Bobby Olson
     3) Saun Sullivan                   4) Leonard Briggs
  2 Marquette                                           1:33.52
  3 Gladstone                                           1:33.55
  4 Kingsford                                           1:33.67
  5 Houghton                                            1:35.91
  6 Sault Ste. Marie                                    1:36.20

Boys 1600 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Andrew Stenberg              Escanaba               4:45.14
  2 Kyle Arvan                   Gladstone              4:47.90
  3 Cole Rieboldt                Marquette              4:48.16
  4 Colling Jacob                Houghton               4:49.95
  5 Keenan Gantz                 Negaunee               4:49.97
  6 Jordan Ogren                 Escanaba               4:54.47

Boys 4x100 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Menominee                                             45.03 
     1) Chris Briar                     2) Jared Theisen
     3) Saun Sullivan                   4) Leonard Briggs
  2 Marquette                                             45.51
  3 Kingsford                                             45.58
  4 Calumet                                               45.86
  5 Gladstone                                             46.36
  6 Houghton                                              46.48

Boys 400 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kyle Lester                  Sault Ste. Marie         51.27
  2 Ryan Ramey                   Manistique               51.61
  3 Jeff Gregory                 Kingsford                53.12
  4 Chris Sedenquist             Gladstone                53.59
  5 Jared Theisen                Menominee                54.20
  6 Ben Rebertus                 Negaunee                 54.35

Boys 300 Meter Hurdles UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kenner Broullire             Manistique               39.74
  2 Brendan Jacques              Calumet                  40.80
  3 Bryan Hines                  Menominee                41.45
  4 Zach Taggart                 Marquette                41.50
  5 Salmi Cole                   Houghton                 41.93
  6 Max Diederich                Kingsford                42.03

Boys 800 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Andrew Bannitt               Marquette              2:03.10
  2 Leighton Locke               Marquette              2:03.85
  3 Jacob Walker                 Escanaba               2:05.11
  4 Fowler Brett                 Houghton               2:05.73
  5 Ben Rebertus                 Negaunee               2:09.09
  6 Bryson Lawerence             Manistique             2:10.14

Boys 200 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Paul Frantti                 Calumet                  22.77
  2 Alex Gagnon                  Marquette                23.20
  3 Jared Theisen                Menominee                23.54
  4 Kyle Lester                  Sault Ste. Marie         23.76
  5 Cole Peterson                Kingsford                23.97
  6 Connor Hetrick               Negaunee                 24.60

Boys 3200 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Devin Berg                   Calumet               10:19.36
  2 Sam Burtt                    Sault Ste. Marie      10:24.61
  3 Cole Rieboldt                Marquette             10:28.19
  4 Colling Jacob                Houghton              10:39.35
  5 Andrew Stenberg              Escanaba              10:42.07
  6 Daniel Kulas                 Iron Mountain         10:59.64

Boys 4x400 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Marquette                                           3:33.75 
     1) Alex Gagnon                     2) Tyler Balko
     3) Danny Brisson                   4) Zach Taggart
  2 Manistique                                          3:34.85
  3 Menominee                                           3:35.50
  4 Kingsford                                           3:37.55
  5 Escanaba                                            3:38.59
  6 Houghton                                            3:41.19

Girls Discus UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jessica Young                Gladstone             106-6.75
  2 Savannah Roush               Negaunee                 101-8
  3 Elisa Jurmu                  Houghton              101-6.75
  4 Morgan Mathieson             Escanaba                 99-11
  5 Kitti Molnar                 Negaunee                  97-6
  6 Eran Menard                  Sault Ste. Marie          91-3

Girls Shot Put UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Savannah Roush               Negaunee              31-10.50
  2 Kirsten Iwanski              Marquette              31-6.75
  3 Jessica Young                Gladstone                 31-5
  4 Monica Giles                 Manistique               30-11
  5 Shawna Symons                Negaunee                  30-1
  6 Martha Anderson              Calumet                   29-2

Girls High Jump UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Adeline Grier-Welch          Houghton                   5-4
  2 Olivia Nash                  Escanaba                   5-1
  3 Meredith Marlett             Escanaba                   5-1
  4 Hunter Viitala               Marquette                  5-0
  4 Elisa Jurmu                  Houghton                   5-0
  6 Carissa Pavolich             Calumet                   4-10

Girls Pole Vault UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Laura Alexander              Gladstone                  9-0
  2 Valerie Clevenger            Calumet                    8-0
  2 Taylor Lockwood              Manistique                 8-0
  4 Katelynn Johnson             Negaunee                   8-0
  5 Aubrey Nyman                 Negaunee                   8-0
  6 Jaime Snowaert               Gladstone                  8-0

Girls Long Jump UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Adeline Grier-Welch          Houghton               17-3.50
  2 Iris Robare                  Gladstone              15-8.25
  3 Jocelyn Clickner             Negaunee               15-5.75
  4 Carlee Benzie                Kingsford              15-4.50
  5 Dani Johnson                 Gladstone              15-3.25
  6 Destiny Beckwith             Marquette              15-0.50

Girls 4x800 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Marquette                                          10:03.70 
     1) Liana Storm                     2) Carleigh Hillier
     3) Abby Potts                      4) Jessica Fluette
  2 Calumet                                            10:08.93
  3 Houghton                                           10:13.08
  4 Escanaba                                           10:17.59
  5 Menominee                                          10:21.90
  6 Negaunee                                           10:27.76

Girls 100 Meter Hurdles UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ashley Veale                 Negaunee                 16.34
  2 Sarah Girard                 Iron Mountain            16.75
  3 Kira Fowler                  Houghton                 17.26
  4 Andrea Starr                 Gladstone                17.42
  5 Terra Erkkila                Calumet                  17.64
  6 Meredith Marlett             Escanaba                 18.16

Girls 100 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Chelsea Jacques              Calumet                  12.55
  2 Ashley Veale                 Negaunee                 13.21
  3 Kathleen Noblet              Marquette                13.22
  4 Allia Stewart                Menominee                13.38
  5 Jane Enderby                 Menominee                13.44
  6 Emma Williams                Kingsford                13.54

Girls 4x200 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Menominee                                           1:50.54 
     1) Jane Enderby                    2) Courtney Conery
     3) Lexi Christian                  4) Allia Stewart
  2 Escanaba                                            1:51.83
  3 Sault Ste. Marie                                    1:52.22
  4 Negaunee                                            1:53.13
  5 Houghton                                            1:53.38
  6 Kingsford                                           1:54.45

Girls 1600 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Stacey Mathieu               Menominee              5:31.76
  2 Julia Lean                   Calumet                5:32.01
  3 Jessica Fluette              Marquette              5:39.99
  4 Rachel Poyhonen              Calumet                5:40.49
  5 Calla Martysz                Marquette              5:42.12
  6 Wyleen Kniola                Negaunee               5:42.95

Girls 4x100 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Menominee                                             52.60 
     1) Jane Enderby                    2) Courtney Conery
     3) Lexi Christian                  4) Allia Stewart
  2 Manistique                                            52.64
  3 Calumet                                               53.37
  4 Negaunee                                              53.80
  5 Escanaba                                              53.83
  6 Marquette                                             54.19

Girls 400 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Shayla Huebner               Marquette              1:01.68
  2 Kathleen Noblet              Marquette              1:02.96
  3 Bree Swan                    Sault Ste. Marie       1:03.44
  4 Jocelyn Clickner             Negaunee               1:03.84
  5 Iris Robare                  Gladstone              1:03.88
  6 Kelsie Richards              Houghton               1:05.74

Girls 300 Meter Hurdles UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ashley Veale                 Negaunee                 48.49
  2 Hunter Viitala               Marquette                51.22
  3 Lynsey Collins               Escanaba                 53.33
  4 Sarah Girard                 Iron Mountain            53.60
  5 Tori Healy                   Marquette                53.76
  6 Natalie Datto                Houghton                 53.77

Girls 800 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jessica Fluette              Marquette              2:24.69
  2 Shayla Huebner               Marquette              2:27.27
  3 Tara Kiilunen                Calumet                2:27.73
  4 Clara Churchill              Negaunee               2:30.11
  5 Jayne Alexander              Negaunee               2:31.16
  6 Stacey Mathieu               Menominee              2:32.66

Girls 200 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Chelsea Jacques              Calumet                  26.69
  2 Kathleen Noblet              Marquette                27.08
  3 Ashley Veale                 Negaunee                 27.24
  4 Bree Swan                    Sault Ste. Marie         27.63
  5 Jane Enderby                 Menominee                27.73
  6 Jocelyn Clickner             Negaunee                 28.15

Girls 3200 Meter UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tara Kiilunen                Calumet               11:50.70
  2 Julia Lean                   Calumet               11:51.97
  3 Autumn McClure               Menominee             12:09.68
  4 Calla Martysz                Marquette             12:17.47
  5 Mariah Savolainen            Negaunee              12:28.53
  6 Abby Potts                   Marquette             12:37.47

Girls 4x400 Meter Relay UP Div 1
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Marquette                                           4:11.82 
     1) Ashton Guidebeck                2) Hunter Viitala
     3) Shayla Huebner                  4) Jessica Fluette
  2 Negaunee                                            4:15.57
  3 Menominee                                           4:21.97
  4 Houghton                                            4:25.00
  5 Escanaba                                            4:25.27
  6 Kingsford                                           4:25.80

Boys Discus UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ryan Marshall                St. Ignace            126-8.50
  2 Tyler Fountain               Rudyard              124-11.50
  3 Cody Kurta                   Ironwood              124-6.50
  4 Shane Rassio                 Hancock                  124-6
  5 James Young                  Newberry              112-6.50
  6 Jordan Windahl               Ishpeming               104-11

Boys Pole Vault UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Richard Bentley              St. Ignace                11-6
  2 Cole Stevens                 Ironwood                  11-0
  3 Jake Maki                    Stephenson                10-6
  4 Noah Olgren                  Ishpeming                 10-6
  5 Levi Weiss                   Stephenson                 9-6
  6 Colin Clausen                Ironwood                   9-0

Boys Shot Put UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Joey Ostman                  St. Ignace             45-1.50
  2 Dane Mortensen               St. Ignace             45-0.75
  3 Tyler Fountain               Rudyard                44-9.50
  4 Cody Kurta                   Ironwood               41-9.25
  5 Chasz Jonet                  Iron River West        40-3.50
  6 Gally Thurston               St. Ignace                39-9

Boys High Jump UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 James Sutton                 Newberry                6-3.50
  2 Ben Moore                    Ironwood                   6-2
  3 Parker Simmons               St. Ignace                5-10
  4 Wade Hanke                   Hancock                    5-7
  4 John Nolan                   Newberry                   5-7
  6 Shane Rassio                 Hancock                    5-5

Boys Long Jump UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Kane Rasner                  Stephenson                19-9
  2 Alex Smith                   Ironwood               19-5.50
  3 Tyler Stafford               Iron River West          18-10
  4 Ryan Antilla                 Ishpeming Westwo       18-4.50
  5 Adam Prisk                   Ishpeming              18-4.50
  6 Gally Thurston               St. Ignace                17-9

Boys 4x800 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Stephenson                                          9:06.50 
     1) Brandon Kau                     2) Ken Truitt
     3) Conner Cappaert                 4) Jono Newlin
  2 Rudyard                                             9:19.59
  3 St. Ignace                                          9:22.86
  4 Norway                                              9:33.74
  5 Ironwood                                            9:36.15
  6 Ishpeming Westwood                                  9:49.19

Boys 110 Meter Hurdles UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 James Sutton                 Newberry                 16.61
  2 Vincente Carlson             Ishpeming Westwo         16.62
  3 Shane Rassio                 Hancock                  16.99
  4 Jacob Jarvis                 Hancock                  17.23
  5 Josh Carlson                 Ironwood                 17.25
  6 Ben Decremer                 Norway                   18.26

Boys 100 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Parker Simmons               St. Ignace               11.45
  2 Tyler Stafford               Iron River West          11.58
  3 Pierce Legault               Newberry                 11.59
  4 Tyler Laduron                L'Anse                   11.71
  5 James Helms                  St. Ignace               11.81
  6 Jake Palomaki                Ishpeming Westwo         12.04

Boys 4x200 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Newberry                                            1:37.66 
     1) Taylor Weeks                    2) John Nolan
     3) Kyle Archer                     4) Pierce Legault
  2 Iron River West Iron County                         1:37.77
  3 St. Ignace                                          1:38.03
  4 L'Anse                                              1:40.75
  5 Ishpeming Westwood                                  1:42.65
  6 Stephenson                                          1:42.66

Boys 1600 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jono Newlin                  Stephenson             4:53.12
  2 Ken Truitt                   Stephenson             4:54.13
  3 Jared Joki                   Ironwood               4:56.80
  4 Conner Cappaert              Stephenson             5:03.16
  5 Dustin Seavoy                L'Anse                 5:07.03
  6 Steven Raboin                Norway                 5:07.43

Boys 4x100 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 St. Ignace                                            46.22 
     1) James Helms                     2) James Cruderman
     3) Gally Thurston                  4) Parker Simmons
  2 Iron River West Iron County                           46.86
  3 Ishpeming                                             47.29
  4 L'Anse                                                48.31
  5 Ishpeming Westwood                                    48.40
  6 Ironwood                                              48.67

Boys 400 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Nate Meyer                   Ishpeming                53.43
  2 Ben Damron                   St. Ignace               53.90
  3 Adam Prisk                   Ishpeming                54.88
  4 John Nolan                   Newberry                 55.08
  5 Colton Pangrazzi             Iron River West          56.42
  6 Ben Moore                    Ironwood                 58.72

Boys 300 Meter Hurdles UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Josh Carlson                 Ironwood                 44.21
  2 James Sutton                 Newberry                 44.22
  3 Jacob Jarvis                 Hancock                  45.28
  4 Ryan Leonard                 Ishpeming                45.54
  5 Vincente Carlson             Ishpeming Westwo         46.17
  6 Ben Decremer                 Norway                   47.71

Boys 800 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jono Newlin                  Stephenson             2:10.21
  2 Brandon Hughes               Rudyard                2:11.09
  3 Steven Raboin                Norway                 2:12.96
  4 Ben Damron                   St. Ignace             2:14.37
  5 Colton Pangrazzi             Iron River West        2:18.72
  6 Dustin Seavoy                L'Anse                 2:19.38

Boys 200 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Parker Simmons               St. Ignace               23.66
  2 Pierce Legault               Newberry                 24.07
  3 Nate Meyer                   Ishpeming                24.27
  4 Jake Palomaki                Ishpeming Westwo         24.53
  5 Kane Rasner                  Stephenson               24.81
  6 Riley Rogers                 Iron River West          24.95

Boys 3200 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Conner Cappaert              Stephenson            10:42.55
  2 Ken Truitt                   Stephenson            10:44.83
  3 Jared Joki                   Ironwood              11:13.50
  4 Michael Zygiel               Norway                11:40.92
  5 Andrew Sjogren               St. Ignace            11:48.60
  6 Skyler Dakota                Ishpeming Westwo      12:11.46

Boys 4x400 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ishpeming                                           3:39.04 
     1) Zach Kinnunen                   2) Ryan Leonard
     3) Adam Prisk                      4) Nate Meyer
  2 St. Ignace                                          3:39.95
  3 Iron River West Iron County                         3:53.35
  4 Stephenson                                          3:54.75
  5 Norway                                              3:56.76
  6 Hancock                                             3:56.93

Girls Discus UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Hunter Perry                 Rudyard              122-10.25
  2 Savannah Dugan               Rudyard               107-8.50
  3 Kelley Wright                St. Ignace               101-8
  4 Stephanie Raymond            L'Anse                    94-2
  5 Megan Miatech                Iron River West          92-10
  6 Lizzy VanBuren               Ishpeming Westwo          89-1

Girls Shot Put UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Savannah Dugan               Rudyard                   35-1
  2 Hunter Perry                 Rudyard                   34-3
  3 Kelley Wright                St. Ignace             32-8.50
  4 Sarah Smith                  St. Ignace                32-1
  5 Megan Miatech                Iron River West        30-6.50
  6 Lacey Pietro                 Ishpeming Westwo       27-7.50

Girls High Jump UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Nicole Vanderlin             Norway                     5-4
  2 Alexis Kallenbach            Norway                     5-0
  3 Cassilyn Pellizzer           Iron River West            4-9
  4 Emilie Christensen           Iron River West            4-8
  5 Alyssa Schwab                Ironwood                   4-6
  5 Ashley Boomer                Hancock                    4-6

Girls Pole Vault UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sarah Cullip                 St. Ignace                 8-6
  2 Victoria Cusick              Rudyard                    8-0
  3 Hannah Palmeter              Ironwood                   7-6
  4 Breanna Martin               Stephenson                 7-6
  5 Emily Carlson                Ishpeming Westwo           7-0
  6 Tehya Pepin                  Stephenson                 7-0

Girls Long Jump UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dani Gagne                   Norway                    15-9
  2 Autumn Orm                   St. Ignace                15-1
  3 Caitlin Nichols              Newberry               14-1.75
  4 Lizzy VanBuren               Ishpeming Westwo      13-11.75
  5 Victoria Cusick              Rudyard                13-4.75
  6 Sydnie Mazurek               Iron River West        13-3.25

Girls 4x800 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Iron River West Iron County                        10:40.86 
     1) Jaclyn Waara                    2) Madeline Waara
     3) Brianna Lambert                 4) Kylee Erickson
  2 St. Ignace                                         10:49.29
  3 Ironwood                                           10:57.84
  4 Newberry                                           11:13.18
  5 Rudyard                                            11:23.69
  6 L'Anse                                             11:23.90

Girls 100 Meter Hurdles UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Megan Kangas                 Norway                   16.55
  2 Haillee Brown                St. Ignace               17.40
  3 Joanna Pellizzer             Iron River West          17.63
  4 Aubrey Millimaki             Ishpeming                17.80
  5 Margo Brown                  St. Ignace               17.94
  6 Rachel Anderson              Ishpeming Westwo         18.40

Girls 100 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dani Gagne                   Norway                   12.62
  2 Kara Dale                    Ishpeming                12.80
  3 Rachel Hetherington          St. Ignace               12.88
  4 Lizzy VanBuren               Ishpeming Westwo         13.93
  5 Casey Harrington             Iron River West          14.02
  6 Gabby Hebert                 Ishpeming Westwo         14.20

Girls 4x200 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Ishpeming                                           1:52.39 
     1) Bella Stocker                   2) Jessica Spencer
     3) Aubrey Millimaki                4) Kara Dale
  2 Norway                                              1:54.58
  3 St. Ignace                                          1:54.89
  4 L'Anse                                              1:56.38
  5 Iron River West Iron County                         1:57.68
  6 Newberry                                            1:59.63

Girls 1600 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sarah Cullip                 St. Ignace             5:34.78
  2 Leah Jarvie                  Rudyard                5:48.40
  3 Jessica Gering               Ironwood               5:49.35
  4 Lillian Calcaterra           St. Ignace             5:50.15
  5 Kylee Erickson               Iron River West        5:58.95
  6 Bree Ranta                   Ishpeming              6:04.53

Girls 4x100 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 St. Ignace                                            55.42 
     1) Margo Brown                     2) Rebecca Brown
     3) Morgan Lavake                   4) Rachel Hetherington
  2 L'Anse                                                55.82
  3 Ishpeming                                             55.93
  4 Newberry                                              57.36
  5 Ishpeming Westwood                                    57.76
  6 Iron River West Iron County                           58.00

Girls 400 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dani Gagne                   Norway                 1:00.65
  2 Kara Dale                    Ishpeming              1:00.97
  3 Alexa Thibault               St. Ignace             1:02.37
  4 Alexis Kallenbach            Norway                 1:03.33
  5 Cassilyn Pellizzer           Iron River West        1:04.65
  6 Rebekah Serbinski            Iron River West        1:08.45

Girls 300 Meter Hurdles UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Alexa Thibault               St. Ignace               48.63
  2 Megan Kangas                 Norway                   48.81
  3 Kelly Larson                 L'Anse                   49.71
  4 Joanna Pellizzer             Iron River West          49.78
  5 Haillee Brown                St. Ignace               51.40
  6 Jessica Spencer              Ishpeming                52.57

Girls 800 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Hannah Palmeter              Ironwood               2:25.05
  2 Sarah Cullip                 St. Ignace             2:29.35
  3 Jaclyn Waara                 Iron River West        2:30.27
  4 Heather McCarthy             L'Anse                 2:35.63
  5 Leah Jarvie                  Rudyard                2:36.43
  6 Kylee Erickson               Iron River West        2:39.06

Girls 200 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dani Gagne                   Norway                   26.42
  2 Kara Dale                    Ishpeming                27.15
  3 Rachel Hetherington          St. Ignace               27.78
  4 Aubrey Millimaki             Ishpeming                28.12
  5 Joanna Pellizzer             Iron River West          28.28
  6 Alexis Reilley               L'Anse                   28.92

Girls 3200 Meter UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sarah Cullip                 St. Ignace            12:16.17
  2 Jaclyn Waara                 Iron River West       12:38.50
  3 Lillian Calcaterra           St. Ignace            12:45.53
  4 Jessica Gering               Ironwood              12:49.64
  5 Britini Symonds              Newberry              13:32.56
  6 Kaylee Hoolsema              Rudyard               13:34.20

Girls 4x400 Meter Relay UP Div 2
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Iron River West Iron County                         4:21.02 
     1) Jaclyn Waara                    2) Joanna Pellizzer
     3) Cassilyn Pellizzer              4) Kylee Erickson
  2 Norway                                              4:25.43
  3 St. Ignace                                          4:27.38
  4 Rudyard                                             4:38.14
  5 Newberry                                            4:39.42
  6 Ironwood                                            4:40.38

Boys Discus UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brett Branstrom              Rock Mid-Peninsu         154-8
  2 Mitch Narkooli               Rapid River           135-8.50
  3 Jacob Finegan                Republic Michiga         133-3
  4 Kyle Reidenga                Cooks Big Bay De      126-9.75
  5 Hayden Hardwick              Rapid River              125-7
  6 Martin Payment               Cedarville           121-11.50

Boys Pole Vault UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Robert Metter                Rapid River               12-6
  2 Ross Michaels                Chassell                  12-0
  3 Jacob Richard                Pickford                  12-0
  4 Cody Londo                   Bark River-Harri          11-6
  5 Art Rundell                  Bessemer                  10-6
  6 Taylor Ambuehl               Lake Linden-Hubb          10-0

Boys Shot Put UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jacob Pikka                  Wakefield-Mareni          47-5
  2 Brett Branstrom              Rock Mid-Peninsu       46-1.50
  3 Mitch Narkooli               Rapid River              45-11
  4 Hayden Hardwick              Rapid River            45-8.25
  5 Jake Pearson                 Rapid River            43-1.50
  6 Jacob Finegan                Republic Michiga       41-6.75

Boys High Jump UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Martin Payment               Cedarville                5-11
  2 Victor Guliato               Pickford                  5-11
  3 Chad Branstrom               Rock Mid-Peninsu          5-10
  4 Jordan Laplant               Ewen-Trout Creek           5-8
  5 Taylor Smith                 Bessemer                   5-8
  6 Dylan Fesnick                Iron Mountain No           5-8

Boys Long Jump UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jordan Lavigne               Pickford               20-8.50
  2 Jacob Kleiman                Bark River-Harri       20-7.50
  3 Jordan Laplant               Ewen-Trout Creek          19-7
  4 Cody Kumpula                 Lake Linden-Hubb       19-6.50
  5 Jared Hatfield               Pickford                  19-6
  6 Martin Payment               Cedarville                19-4

Boys 4x800 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Crystal Falls Forest Park                           8:40.77 
     1) Mark Hallmann                   2) Jon Curtis
     3) Derek Aberly                    4) Jake Divine
  2 Pickford                                            8:49.54
  3 Rapid River                                         9:00.59
  4 Lake Linden-Hubbell                                 9:00.76
  5 Eben Junction Superior Central                      9:14.77
  6 Ontonagon                                           9:17.33

Boys 110 Meter Hurdles UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Trevor Cochrane              Bark River-Harri         15.90
  2 Tim Hruska                   Iron Mountain No         16.50
  3 Dan Steward                  Eben Junction Su         16.65
  4 Jarred Lavigne               Pickford                 16.69
  5 Lamont Grigsby               Kinross Maplewoo         16.77
  6 Tyler Lovato                 Crystal Falls Fo         17.96

Boys 100 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dylan Kirkley                Ontonagon                11.45
  2 Jordan Lavigne               Pickford                 11.71
  3 Lamont Grigsby               Kinross Maplewoo         11.84
  4 Tim Hruska                   Iron Mountain No         11.92
  4 Jacob Siler                  Crystal Falls Fo         11.92
  6 Phillip Coullard             Pickford                 11.95

Boys 4x200 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Pickford                                            1:36.69 
     1) Jacob Richard                   2) Phillip Coullard
     3) Jarred Lavigne                  4) Jordan Lavigne
  2 Bark River-Harris                                   1:37.10
  3 Crystal Falls Forest Park                           1:37.86
  4 Lake Linden-Hubbell                                 1:39.96
  5 Rapid River                                         1:40.49
  6 Bessemer                                            1:40.70

Boys 1600 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Andrew Kelto                 Munising               4:51.14
  2 Jared Jarvi                  Chassell               4:57.39
  3 Jeffery Dishaw               Engadine               4:57.88
  4 Cole Potvin                  Cooks Big Bay De       4:59.08
  5 Jayson Aikens                Brimley                4:59.66
  6 Mark Hallmann                Crystal Falls Fo       5:04.79

Boys 4x100 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Bark River-Harris                                     47.01 
     1) Jacob Kleiman                   2) Hunter Messersmith
     3) Dane Messersmith                4) Scott Jorasz
  2 Crystal Falls Forest Park                             47.31
  3 Pickford                                              47.32
  4 Lake Linden-Hubbell                                   47.78
  5 Bessemer                                              48.08
  6 Rapid River                                           48.32

Boys 400 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dylan Kirkley                Ontonagon                52.73
  2 Cole Potvin                  Cooks Big Bay De         52.95
  3 Brett Bryant                 Rapid River              53.27
  4 Alex Takala                  Crystal Falls Fo         53.39
  5 Tom Aikens                   Brimley                  54.33
  6 Derek Wagner                 Iron Mountain No         54.66

Boys 300 Meter Hurdles UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Trevor Cochrane              Bark River-Harri         41.28
  2 Dan Steward                  Eben Junction Su         42.22
  3 Jarred Lavigne               Pickford                 43.25
  4 Lamont Grigsby               Kinross Maplewoo         44.21
  5 Taylor Smith                 Bessemer                 44.98
  6 Tim Hruska                   Iron Mountain No         45.26

Boys 800 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tyler Keinitz                Eben Junction Su       2:06.56
  2 Jake Divine                  Crystal Falls Fo       2:06.94
  3 Josh Granquist               Powers North Cen       2:10.35
  4 Austin Brunning              Pickford               2:10.38
  5 Alec Firack                  Pickford               2:10.54
  6 Andrew Kelto                 Munising               2:10.99

Boys 200 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Dylan Kirkley                Ontonagon                23.50
  2 Jordan Lavigne               Pickford                 24.16
  3 Alex Takala                  Crystal Falls Fo         24.17
  4 Sathya Wiltse                Detour                   24.30
  5 Cole Potvin                  Cooks Big Bay De         24.40
  6 Brett Bryant                 Rapid River              24.41

Boys 3200 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Andrew Kelto                 Munising              10:36.29
  2 Jared Jarvi                  Chassell              10:49.14
  3 Jayson Aikens                Brimley               11:02.76
  4 Donald Maynard               Lake Linden-Hubb      11:06.26
  5 Teddy Bowlby                 Cedarville            11:08.70
  6 Brett Houle                  Dollar Bay            11:09.69

Boys 4x400 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Crystal Falls Forest Park                           3:36.32 
     1) Alex Takala                     2) Mark Hallmann
     3) Jake Divine                     4) Derek Aberly
  2 Bark River-Harris                                   3:37.66
  3 Pickford                                            3:39.44
  4 Rapid River                                         3:43.19
  5 Brimley                                             3:50.72
  6 Iron Mountain North Dickinson                       3:51.66

Girls Discus UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Neena Brockway               Rapid River           105-7.50
  2 Sydni Petrie                 Bark River-Harri         105-3
  3 Hunter Maki                  Baraga                   103-8
  4 Gina Graff                   Crystal Falls Fo     102-11.50
  5 Krysta Vandamme              Rock Mid-Peninsu       99-3.50
  6 Brittni Kisul                Lake Linden-Hubb          99-0

Girls Pole Vault UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Sarah Audette                Lake Linden-Hubb           8-6
  2 Jennifer Stewart             Ontonagon                  8-0
  3 Deborah Starnes              Iron Mountain No           7-6
  4 Sonja Welch                  Baraga                     7-0
  5 Kaitlyn Hietala              Chassell                   7-0
  6 Mallory Petersen             Bark River-Harri           6-6
  6 Monica Krackowski            Cedarville                 6-6
  6 Nicki Lekies                 Bessemer                   6-6
  6 Brooke Corrigan              Lake Linden-Hubb           6-6

Girls Shot Put UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Avery Jackson                Bessemer                  30-9
  2 Brenna Bogaczyk              Bessemer               30-8.50
  3 Krysta Vandamme              Rock Mid-Peninsu       30-8.50
  4 Neena Brockway               Rapid River            30-1.50
  5 Sydni Petrie                 Bark River-Harri       30-0.25
  6 Anne Archambeau              Brimley               29-11.75

Girls High Jump UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Tabitha Graham               Brimley                    5-3
  2 Kelsey Shope                 Rock Mid-Peninsu           5-2
  3 Nicole Bouwma                Detour                     5-1
  4 Bethany Engel                Wakefield-Mareni           5-0
  5 Alex Parrotta                Bark River-Harri           5-0
  6 Rachel Leckson               Cooks Big Bay De          4-10

Girls Long Jump UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Olivia Soumis                Ontonagon              16-7.50
  2 Teslyn Tyner                 Eben Junction Su       16-0.75
  3 Kristen Cline                Pickford                  15-5
  4 Heather Sanderson            Rapid River            14-7.50
  5 Kelsey Bland                 Brimley                14-6.50
  6 Deborah Starnes              Iron Mountain No          14-3

Girls 4x800 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brimley                                            10:42.07 
     1) Taylor Mills                    2) Megan Parish
     3) Emily Chartrand                 4) Tabitha Graham
  2 Pickford                                           10:48.12
  3 Lake Linden-Hubbell                                10:57.92
  4 Eben Junction Superior Central                     11:02.84
  5 Bark River-Harris                                  11:07.55
  6 Carney-Nadeau                                      11:20.90

Girls 100 Meter Hurdles UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Heather Roell                Iron Mountain No         16.44
  2 Audrey Sholander             Crystal Falls Fo         16.60
  3 Shannon Fish                 Baraga                   17.51
  4 Georgie Dohl                 Crystal Falls Fo         17.70
  5 Kristi Gough                 Pickford                 18.06
  6 Nicole Bouwma                Detour                   18.40

Girls 100 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jamie Dompier                Chassell                 12.70
  2 Alexis Mason                 Brimley                  12.83
  3 Olivia Soumis                Ontonagon                13.00
  4 Teslyn Tyner                 Eben Junction Su         13.06
  5 Aspen Hood                   Engadine                 13.18
  6 Autumn Arseneau              Engadine                 13.29

Girls 4x200 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Crystal Falls Forest Park                           1:53.56 
     1) Audrey Sholander                2) Sierra Sholander
     3) Ana Cornelia                    4) Mary Grandahl
  2 Bark River-Harris                                   1:56.24
  3 Bessemer                                            1:56.50
  4 Eben Junction Superior Central                      1:56.98
  5 Pickford                                            1:58.14
  6 Brimley                                             1:58.65

Girls 1600 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brittany Richard             Cooks Big Bay De       5:51.65
  2 Casey Ponchaud               Crystal Falls Fo       5:56.35
  3 Ali Rittenger                Eben Junction Su       5:56.72
  4 Emily Chartrand              Brimley                6:02.74
  5 Taylor Granquist             Powers North Cen       6:04.47
  6 Clara Knight                 Lake Linden-Hubb       6:04.49

Girls 4x100 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Brimley                                               53.92 
     1) Mindy Wilson                    2) Alexis Mason
     3) Taylor Wilson                   4) Emily Lounds
  2 Crystal Falls Forest Park                             54.78
  3 Engadine                                              54.89
  4 Eben Junction Superior Central                        55.46
  5 Lake Linden-Hubbell                                   56.79
  6 Bessemer                                              57.12

Girls 400 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Lauren Spranger              Eben Junction Su         58.97
  2 Tabitha Graham               Brimley                1:02.79
  3 Alexis Mason                 Brimley                1:02.95
  4 Jamie Dompier                Chassell               1:03.05
  5 Hannah Hunter                Iron Mountain No       1:06.00
  6 Stacy Beard                  Pickford               1:06.28

Girls 300 Meter Hurdles UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Aspen Hood                   Engadine                 48.27
  2 Audrey Sholander             Crystal Falls Fo         50.88
  3 Shannon Fish                 Baraga                   52.27
  4 Kristi Gough                 Pickford                 52.31
  5 Valerie Rowe                 Bessemer                 52.97
  6 Kelsey Rambo                 Pickford                 54.09

Girls 800 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Lauren Spranger              Eben Junction Su       2:24.17
  2 Brittany Richard             Cooks Big Bay De       2:35.72
  3 Taylor Granquist             Powers North Cen       2:38.84
  4 Olivia Smith                 Pickford               2:43.42
  5 Clara Knight                 Lake Linden-Hubb       2:45.33
  6 Erin Currie                  Cedarville             2:45.95

Girls 200 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Jamie Dompier                Chassell                 26.36
  2 Alexis Mason                 Brimley                  27.03
  3 Autumn Arseneau              Engadine                 27.36
  4 Lauren Spranger              Eben Junction Su         27.38
  5 Olivia Soumis                Ontonagon                27.47
  6 Aspen Hood                   Engadine                 27.59

Girls 3200 Meter UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Emily Chartrand              Brimley               12:29.29
  2 Meeghan Randell              Painsedale-Jeffe      12:29.33
  3 Casey Ponchaud               Crystal Falls Fo      12:51.40
  4 Brittany Richard             Cooks Big Bay De      12:54.37
  5 Ali Rittenger                Eben Junction Su      13:08.60
  6 Justina Liss                 Bark River-Harri      13:25.51

Girls 4x400 Meter Relay UP Div 3
==========================================================================================
    Name                   Grade School                   Final   Points
==========================================================================================
  1 Eben Junction Superior Central                      4:20.68 
     1) Jamie Seppanen                  2) Vanessa Freberg
     3) Mikayla Barrows                 4) Lauren Spranger
  2 Crystal Falls Forest Park                           4:27.95
  3 Pickford                                            4:29.67
  4 Bessemer                                            4:34.05
  5 Carney-Nadeau                                       4:35.44
  6 Bark River-Harris                                   4:41.65


                                     *** Boys Division 1 *** 
 
   1. Lake Orion                         50.00    32. Holland West Ottawa                 6.00 
   2. Grand Blanc                        44.00    33. Rochester Adams                     6.00 
   3. Saline                             42.00    34. Grand Rapids Kenowa Hills           6.00 
   4. Highland-Milford                   41.00    35. Gibraltar Carlson                   5.00 
   5. Birmingham Groves                  32.00    36. Grand Rapids Northview              5.00 
   6. Bay City Western                   26.00    37. Detroit Cass Tech                   5.00 
   7. West Bloomfield                    25.00    38. Portage Central                     5.00 
   8. East Kentwood                      24.00    39. Holly                               5.00 
   9. Ypsilanti                          24.00    40. Salem                               4.00 
  10. Battle Creek Lakeview              20.00    41. Detroit U-D Jesuit                  4.00 
  11. Portage Northern                   18.00    42. Sterling Heights Stevenson          4.00 
  12. Grand Ledge                        17.00    43. Jackson                             4.00 
  13. White Lake Lakeland                16.00    44. Brighton                            4.00 
  14. Walled Lake Western                16.00    45. Lansing Everett                     4.00 
  15. Ann Arbor Pioneer                  16.00    46. Pontiac                             3.00 
  16. Flint Carman-Ainsworth             15.00    47. Brownstown Woodhaven                3.00 
  17. Walled Lake Central                14.00    48. Howell                              3.00 
  18. Southfield                         13.00    49. Birmingham Brother Rice             3.00 
  19. Swartz Creek                       13.00    50. North Farmington                    3.00 
  20. Battle Creek Central               11.00    51. Hartland                            2.00 
  21. Rockford                           10.00    52. Traverse City Central               2.00 
  22. Redford Union                      10.00    53. Canton                              2.00 
  23. Waterford Mott                      8.00    54. Utica Eisenhower                    2.00 
  24. Grand Haven                         8.00    55. Pinckney                            2.00 
  25. Flint Northern                      8.00    56. South Lyon                          1.00 
  26. Saginaw Heritage                    8.00    57. Rochester                           1.00 
  27. Utica                               8.00    58. East Lansing                        1.00 
  28. Ypsilanti Lincoln                   8.00    59. Temperance-Bedford                  1.00 
  29. Detriot Catholic Central            7.00    60. Holt                                1.00 
  30. Davison                             7.00    61. Fraser                              1.00 
  31. Royal Oak                           6.00 

                                     *** Girls Division 1 *** 
 
   1. Grosse Pointe South                77.50    30. Fraser                              8.00 
   2. Ann Arbor Huron                    64.00    31. Grandville                          7.00 
   3. Rockford                           35.00    32. Ypsilanti                           6.00 
   4. Rochester Adams                    33.00    33. Muskegon Reeths-Puffer              6.00 
   5. Saline                             33.00    34. Northville                          5.00 
   6. East Kentwood                      31.00    35. St. Clair Shores Lakeview           5.00 
   7. Novi                               30.00    36. Muskegon                            5.00 
   8. Ann Arbor Pioneer                  24.00    37. Grand Blanc                         5.00 
   9. Jackson                            20.00    38. East Lansing                        4.00 
  10. Detroit Cass Tech                  16.00    39. South Lyon                          4.00 
  11. Southfield                         15.00    40. Birmingham Groves                   4.00 
  12. Jenison                            14.00    41. Saginaw Arthur Hill                 4.00 
  13. Grand Ledge                        14.00    42. Hartland                            4.00 
  14. Farmington Hills Harrison          13.00    43. Hudsonville                         4.00 
  15. Livonia Churchill                  12.00    44. Taylor Truman                       3.00 
  16. Birmingham Seaholm                 12.00    45. Troy Athens                         3.00 
  17. Ypsilanti Lincoln                  11.50    46. Grand Rapids Kenowa Hills           3.00 
  18. Oxford                             11.00    47. Temperance-Bedford                  2.00 
  19. Grand Haven                        11.00    48. Salem                               2.00 
  20. Alpena                             11.00    49. Traverse City Central               2.00 
  21. Southfield Lathrup                 10.00    50. White Lake Lakeland                 1.00 
  22. Dexter                             10.00    51. Highland-Milford                    1.00 
  23. West Bloomfield                    10.00    52. Bay City Central                    1.00 
  24. Harrison Township L'Anse Creuse    10.00    53. Okemos                              1.00 
  25. Ortonville-Brandon                  9.00    54. Macomb Dakota                       1.00 
  26. Battle Creek Lakeview               8.00    55. Detroit Renaissance                 1.00 
  27. Midland                             8.00    56. Port Huron Northern                 1.00 
  28. Farmington                          8.00    57. Greenville                          1.00 
  29. Walled Lake Central                 8.00 

                                     *** Boys Division 2 *** 
 
   1. Auburn Hills Avondale              47.00    35. Saginaw Swan Valley                 6.00 
   2. Lansing Sexton                     40.00    36. Ludington                           6.00 
   3. Chelsea                            38.00    37. Wyoming Kelloggsville               6.00 
   4. Alma                               36.00    38. Imlay City                          6.00 
   5. Grand Rapids Christian             28.00    39. Battle Creek Pennfield              6.00 
   6. Zeeland West                       21.00    40. Birch Run                           5.00 
   7. Cedar Springs                      20.00    41. Detroit Crockett                    5.00 
   8. Linden                             19.00    42. Sturgis                             5.00 
   9. Zeeland East                       18.00    43. Allendale                           5.00 
  10. Williamston                        18.00    44. Croswell-Lexington                  5.00 
  11. Grand Rapids Forest Hills Eastern  17.00    45. Parma Western                       5.00 
  12. Hamilton                           17.00    46. Haslett                             5.00 
  13. Mason                              17.00    47. Hazel Park                          4.00 
  14. Clarenceville                      16.00    48. Standish-Sterling                   4.00 
  15. Paw Paw                            16.00    49. Armada                              4.00 
  16. Sparta                             16.00    50. Three Rivers                        4.00 
  17. Benton Harbor                      15.00    51. Warren Lincoln                      3.50 
  18. Cadillac                           15.00    52. Riverview                           3.00 
  19. Muskegon Orchard View              11.00    53. Stevensville Lakeshore              3.00 
  20. Petoskey                           10.00    54. Battle Creek Harper Creek           3.00 
  21. Redford Thurston                   10.00    55. Ionia                               3.00 
  22. Marine City                        10.00    56. Edwardsburg                         2.00 
  23. Melvindale                          9.00    57. Gaylord                             2.00 
  24. Grand Rapids Ottawa Hills           9.00    58. Pontiac Notre Dame Prep             2.00 
  25. Niles                               9.00    59. Goodrich                            2.00 
  26. Adrian                              9.00    60. Middleville Thornapple-Kellogg      2.00 
  27. Fowlerville                         9.00    61. South Haven                         1.50 
  28. Detroit Country Day                 8.00    62. Hastings                            1.00 
  29. Allegan                             8.00    63. Vicksburg                           1.00 
  30. Lansing Waverly                     7.00    64. Milan                               1.00 
  31. Dearborn Divine Child               7.00    65. Algonac                             1.00 
  32. Dowagiac                            6.00    66. Howard City Tri-County              1.00 
  33. Carleton Airport                    6.00    67. Grand Rapids Creston                1.00 
  34. Harper Woods Chandler Park Academ   6.00    68. Marshall                            1.00 

                                     *** Girls Division 2 *** 
 
   1. Dearborn Divine Child              60.00    30. Byron Center                        6.00 
   2. Detroit Country Day                60.00    31. Coopersville                        6.00 
   3. DeWitt                             40.00    32. Detroit Pershing                    6.00 
   4. Allendale                          32.00    33. Mt. Pleasant                        5.00 
   5. East Grand Rapids                  32.00    34. Algonac                             5.00 
   6. Williamston                        31.00    35. Detroit Northwestern                5.00 
   7. Pontiac Notre Dame Prep            29.00    36. Auburn Hills Avondale               5.00 
   8. Grand Rapids South Christian       26.00    37. Marshall                            5.00 
   9. Grand Rapids Christian             23.00    38. Marine City                         4.50 
  10. Grand Rapids Forest Hills Eastern  20.00    39. Armada                              4.00 
  11. Remus Chippewa Hills               16.00    40. Haslett                             4.00 
  12. Zeeland West                       16.00    41. Mason                               4.00 
  13. Hamilton                           15.00    42. Lansing Sexton                      4.00 
  14. Chelsea                            15.00    43. Benton Harbor                       4.00 
  15. Yale                               14.00    44. Paw Paw                             4.00 
  16. Lansing Waverly                    12.00    45. Flint Kearsley                      4.00 
  17. Zeeland East                       11.00    46. Fowlerville                         3.50 
  18. Spring Lake                        11.00    47. Berrien Springs                     3.00 
  19. Warren Regina                      10.00    48. Charlotte                           3.00 
  20. Eaton Rapids                       10.00    49. Ferndale                            3.00 
  21. Bloomfield Hills Lahser             9.00    50. Grand Rapids Forest Hills Northern  3.00 
  22. Lake Odessa Lakewood                9.00    51. Fruitport                           3.00 
  23. Richland Gull Lake                  9.00    52. Caro                                2.00 
  24. Wyoming Godwin Heights              9.00    53. South Lyon East                     2.00 
  25. Middleville Thornapple-Kellogg      9.00    54. Dearborn Heights Robichaud          2.00 
  26. Cedar Springs                       8.00    55. Marysville                          1.00 
  27. Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 8.00   56. Niles                               1.00 
  28. Redford Thurston                    7.00    57. Ionia                               1.00 
  29. Flint Northwestern                  7.00    58. Grand Rapids Catholic Central       1.00 

                                     *** Boys Division 3 *** 
 
   1. Lansing Catholic                   68.00    34. St. Louis                           8.00 
   2. Union City                         45.00    35. Napoleon                            8.00 
   3. Frankenmuth                        31.00    36. Carrollton                          8.00 
   4. Reed City                          27.00    37. Reese                               6.00 
   5. Hanover-Horton                     24.00    38. Perry                               6.00 
   6. Muskegon Oakridge                  23.00    39. New Haven                           5.00 
   7. Niles Brandywine                   21.00    40. Charlevoix                          5.00 
   8. Clare                              20.00    41. Elk Rapids                          5.00 
   9. Morley-Stanwood                    20.00    42. Harrison                            5.00 
  10. Benzie Central                     16.00    43. Watervliet                          5.00 
  11. Almont                             16.00    44. Kent City                           4.50 
  12. Warren Michigan Collegiate         16.00    45. Southfield Bradford Academy         4.00 
  13. Lakeview                           15.00    46. Detroit Communication Media Arts    4.00 
  14. Pewamo-Westphalia                  14.00    47. Bangor                              4.00 
  15. Marlette                           13.00    48. Houghton Lake                       4.00 
  16. Stockbridge                        13.00    49. Farwell                             4.00 
  17. Hillsdale                          12.00    50. Ithaca                              4.00 
  18. Brooklyn Columbia Central          12.00    51. Clinton                             3.00 
  19. Bath                               11.00    52. Saginaw Valley Lutheran             3.00 
  20. Erie-Mason                         10.00    53. Chesaning                           3.00 
  21. Grandville Calvin Christian        10.00    54. Quincy                              3.00 
  22. Manistee                           10.00    55. Kingsley                            3.00 
  23. Lake Fenton                         9.00    56. Lake City                           2.50 
  24. Galesburg-Augusta                   9.00    57. Ecorse                              2.00 
  25. Jackson Lumen Christi               9.00    58. Schoolcraft                         2.00 
  26. Mason County Central                9.00    59. Comstock                            2.00 
  27. Detroit PEC Preparatory             9.00    60. Onsted                              2.00 
  28. Freeland                            9.00    61. Grayling                            2.00 
  29. Parchment                           8.00    62. Bloomingdale                        1.00 
  30. Grand Rapids West Catholic          8.00    63. East Jackson                        1.00 
  31. Flint Beecher                       8.00    64. McBain                              1.00 
  32. Shelby                              8.00    65. Monroe St. Mary Catholic Central    1.00 
  33. Kalkaska                            8.00    66. Boyne City                          1.00 
 
                                     *** Girls Division 3 *** 
 
   1. Frankenmuth                        63.00    32. Lawton                              6.00 
   2. Benzie Central                     52.00    33. Flat Rock                           6.00 
   3. Pewamo-Westphalia                  45.25    34. Kent City                           6.00 
   4. Reed City                          40.00    35. Reese                               5.00 
   5. Bridgeport                         33.00    36. Stanton Central Montcalm            5.00 
   6. Onsted                             25.00    37. Hartford                            5.00 
   7. Manistee                           21.00    38. Durand                              5.00 
   8. Hanover-Horton                     21.00    39. Freeland                            5.00 
   9. Adrian Madison                     18.00    40. Roscommon                           4.00 
  10. Grand Rapids West Catholic         15.00    41. Hart                                4.00 
  11. Hopkins                            15.00    42. Delton Kellogg                      4.00 
  12. Schoolcraft                        15.00    43. Harbor Springs                      4.00 
  13. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker       14.00    44. Macomb Lutheran North               4.00 
  14. Boyne City                         14.00    45. Napoleon                            3.50 
  15. Leslie                             14.00    46. Mason County Central                3.00 
  16. Buchanan                           14.00    47. McBain                              3.00 
  17. Charlevoix                         13.50    48. Shepherd                            3.00 
  18. Saranac                            13.00    49. Ida                                 3.00 
  19. Lansing Catholic                   13.00    50. Olivet                              3.00 
  20. Grandville Calvin Christian        12.00    51. Saginaw Valley Lutheran             2.50 
  21. Flint Southwestern Academy         11.50    52. Clare                               2.00 
  22. Bronson                            11.00    53. Sanford-Meridian                    2.00 
  23. Leroy Pine River                   10.00    54. Grand Rapids NorthPointe Christia   2.00 
  24. Parchment                           9.00    55. Erie-Mason                          2.00 
  25. St. Louis                           9.00    56. Bath                                2.00 
  26. Union City                          9.00    57. Hillsdale                           1.00 
  27. Gladwin                             8.00    58. Flint Powers                        1.00 
  28. Ovid-Elsie                          8.00    59. Watervliet                          1.00 
  29. Homer                               7.00    60. Dundee                              0.25 
  30. Lakeview                            6.00    61. Vassar                              0.25 
  31. Comstock                            6.00    62. Cass City                           0.25 
 
                                       *** Boys Division 4 *** 
 
   1. Albion                               49.00    32. Flint Hamady                        9.00 
   2. Muskegon Western Michigan Christian  36.00    33. Fremont Providence Christian        8.00 
   3. Big Rapids Crossroads Academy        35.00    34. Eau Claire                          8.00 
   4. Climax-Scotts                        28.00    35. Marion                              8.00 
   5. Hesperia                             24.00    36. Dansville                           8.00 
   6. Reading                              24.00    37. White Cloud                         8.00 
   7. Litchfield                           23.00    38. White Pigeon                        8.00 
   8. Addison                              21.50    39. Dryden                              6.50 
   9. Sand Creek                           21.00    40. Pellston                            6.00 
  10. Lutheran Westland                    19.00    41. Athens                              5.00 
  11. Saginaw Michigan Lutheran Seminary   17.00    42. Mendon                              5.00 
  12. Coleman                              15.50    43. Mio-AuSable                         4.00 
  13. Akron-Fairgrove                      14.00    44. Mesick                              3.00 
  14. Morenci                              14.00    45. Peck                                3.00 
  15. Detroit Loyola                       14.00    46. Carsonville-Port Sanilac            3.00 
  16. Saugatuck                            14.00    47. Southfield Christian                3.00 
  17. Unionville-Sebewaing                 14.00    48. Lawrence                            3.00 
  18. Concord                              13.00    49. Petersburg-Summerfield              3.00 
  19. Au Gres-Sims                         13.00    50. Hillsdale Academy                   3.00 
  20. Muskegon Catholic Central            13.00    51. Auburn Hills Oakland Christian      2.00 
  21. Pittsford                            12.00    52. Kalamazoo Christian                 2.00 
  22. Fowler                               12.00    53. Fulton-Middleton                    2.00 
  23. New Lothrop                          12.00    54. Detroit Allen Academy               2.00 
  24. Centreville                          11.00    55. Breckenridge                        2.00 
  25. Detroit Cristo Rey                   11.00    56. Ravenna                             2.00 
  26. Mt. Pleasant Sacred Heart            11.00    57. Onaway                              2.00 
  27. Colon                                10.00    58. Gobles                              1.50 
  28. Onekama                              10.00    59. Genesee                             1.00 
  29. Evart                                10.00    60. Saginaw Arts & Sciences             1.00 
  30. Holland Black River                  10.00    61. Mayville                            1.00 
  31. North Muskegon                        9.00 

                                      *** Girls Division 4 *** 
 
   1. Fowler                              54.00    29. Johannesburg-Lewiston                  7.00 
   2. Traverse City St. Francis           50.00    30. Pittsford                              6.00 
   3. Beal City                           42.00    31. Rochester Hills Lutheran Northwest     6.00 
   4. Hesperia                            28.33    32. Morrice                                6.00 
   5. Onekama                             28.00    33. Posen                                  5.00 
   6. Sand Creek                          26.00    34. Novi Franklin Road Christian           5.00 
   7. Holland Black River                 24.00    35. Royal Oak Shrine                       5.00 
   8. Unionville-Sebewaing                22.00    36. Saginaw Michigan Lutheran Seminary     5.00 
   9. Flint Hamady                        21.00    37. Centreville                            5.00 
  10. Breckenridge                        20.00    38. Battle Creek St. Philip                5.00 
  11. Hillsdale Academy                   19.00    39. Muskegon Catholic Central              5.00 
  12. Evart                               18.00    40. Mancelona                              5.00 
  13. Fife Lake Forest Area               18.00    41. Marcellus                              4.00 
  14. Albion                              17.00    42. Concord                                4.00 
  15. Ottawa Lake-Whiteford               17.00    43. Detroit Cristo Rey                     4.00 
  16. Athens                              17.00    44. Traverse City Grand Traverse Academy   3.00 
  17. Morenci                             16.00    45. Ellsworth                              3.00 
  18. Birmingham Roeper                   16.00    46. Lincoln-Alcona                         3.00 
  19. McBain Northern Michigan Christian  16.00    47. Reading                                2.33 
  20. Mendon                              15.00    48. Indian River-Inland Lakes              2.00 
  21. Gobles                              13.00    49. Ubly                                   2.00 
  22. Blanchard-Montabella                12.00    50. Deckerville                            2.00 
  23. Saugatuck                           11.00    51. White Cloud                            2.00 
  24. Jackson Christian                   10.00    52. Ravenna                                1.00 
  25. New Buffalo                          8.00    53. Fulton-Middleton                       1.00 
  26. Martin                               8.00    54. Climax-Scotts                          1.00 
  27. Kingston                             8.00    55. Webberville                            1.00 
  28. Pellston                             8.00    56. Potterville                            0.33 

Boys Div 1
TEAM SCORING - 
Marquette 97
Gladstone 82
Manistique 60
Menominee 58
Calumet 58
Houghton 50
Kingsford 44
Escanaba 27
Sault Ste. Marie 23
Iron Mountain 19
Negaunee 9

Girls Div 1
TEAM SCORING - 
Marquette 106
Negaunee 99
Calumet 81
Menominee 53
Houghton 49
Gladstone 43
Escanaba 41
Manistique 19
Sault Ste. Marie 17
Iron Mountain 12
Kingsford 7

Boys Div 2
TEAM SCORING - 
St. Ignace 112
Stephenson 85
Ironwood 63
Newberry 61
Ishpeming 49
Iron River West Iron County 43
Rudyard 30
Ishpeming Westwood 25
Hancock 25
Norway 19
L'Anse 15

Girls Div 2
TEAM SCORING - 
St. Ignace 142
Norway 96
Iron River West Iron County 72
Rudyard 63
Ishpeming 50
Ironwood 34.50
L'Anse 28
Newberry 19
Ishpeming Westwood 16
Stephenson 5
Hancock 1.50

Boys Div 3
TEAM SCORING - 
Pickford 89
Bark River-Harris 58
Crystal Falls Forest Park 57
Rapid River 52
Ontonagon 31
Eben Junction Superior Central 26
Rock Mid-Peninsula 24
Chassell 24
Munising 21
Lake Linden-Hubbell 21
Cooks Big Bay De Noc 18
Iron Mountain North Dickinson 15
Cedarville 14
Brimley 12
Kinross Maplewood Baptist Academy 12
Ewen-Trout Creek 10
Wakefield-Marenisco 10
Bessemer 9
Republic Michigamme 7
Engadine 6
Powers North Central 6
Detour 4
Dollar Bay 1

Girls Div 3
TEAM SCORING - 
Brimley 78
Eben Junction Superior Central 66
Crystal Falls Forest Park 64
Pickford 34
Bessemer 31.25
Engadine 26
Ontonagon 26
Chassell 26
Bark River-Harris 24.25
Cooks Big Bay De Noc 23
Lake Linden-Hubbell 22.25
Baraga 22
Iron Mountain North Dickinson 19
Rapid River 18
Rock Mid-Peninsula 16
Powers North Central 8
Painsedale-Jeffers 8
Detour 7
Wakefield-Marenisco 4
Carney-Nadeau 3
Cedarville 1.25



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version