RunnerspaceNewsView

2012 Entries - Michigan MHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
May 26 2012, 01:56 AM | 1022246 views
PrintReport
Social
Images
2012 Entries - Michigan MHSAA Outdoor State Championships
05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 1 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Walled Lake Central                              Prena, Cullen(11)          182'11.00"
  2 Bay City Western                                 Costello, Matt(12)         176'03.00"
  3 Walled Lake Western                              Gjokaj, Vinny(12)          173'11.00"
  4 Gibraltar Carlson                                Ready, Kyle(12)            166'08.00"
  5 South Lyon                                       Vanasselt, Trevor(11)      162'04.00"
  6 Bay City Western                                 Costello, John(12)         160'01.00"
  7 Warren Cousino                                   Vitella, Gino(12)          159'01.00"
  8 Howell                                           Cender, Pete(11)           157'10.00"
  9 Davison                                          Morrow, Ben(12)            156'05.00"
 10 Fraser                                           Forton, Tyler(11)          154'08.00"
 11 Detriot Catholic Central                         Becker, Mark(12)           153'02.00"
 12 Pinckney                                         Bloom, Mike(JR)            152'00.00"
 13 Holt                                             Roberts, Chris(12)         150'01.50"
 14 Walled Lake Central                              Dmoch, Sawyer(11)          149'08.00"
 15 Fraser                                           Williams, Brian(11)        149'02.00"
 16 Holly                                            Banes, Colin(12)           147'11.00"
 17 Muskegon Reeths-Puffer                           Glick, Josh(12)            146'10.00"
 18 Highland-Milford                                 Coggins, Kyle(12)          146'09.00"
 19 Rockford                                         Johnson, Ivy(12)           146'04.00"
 20 Battle Creek Lakeview                            Bloch, Jarrod(12)          145'08.00"
 21 Traverse City West                               Richardson, Nick(12)       145'06.00"
 22 Flint Carman-Ainsworth                           Robinson, Cleandre(11)     145'04.00"
 23 Allen Park                                       Brilla, Anthony(12)        144'00.00"
 24 North Farmington                                 Shelton, Justin(11)        143'00.00"
 25 Farmington                                       Ferguson, Connor(12)       141'07.00"
 26 Rochester Hills Stoney Creek                     Eldridge, Michael(12)      140'06.00"
 27 Grosse Pointe North                              Polk, Makai(10)            139'11.00"
 28 Dearborn Fordson                                 Hachem, Karim              137'01.00"
 29 Grosse Pointe North                              Storks, Jalen(12)          136'04.00"
 30 Dearborn Edsel Ford                              Hanson, Troy(12)           135'00.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 Swartz Creek                                     Weiler, Kevin(10)           55'00.00"
  2 Walled Lake Central                              Prena, Cullen(11)           54'03.25"
  3 Gibraltar Carlson                                Ready, Kyle(12)             54'00.50"
  4 Grand Rapids Kenowa Hills                        Nastaj, Jeremy(11)          53'07.75"
  5 Bay City Western                                 Costello, Matt(12)          53'06.00"
  6 Utica                                            Engel, Joe(12)              53'03.00"
  7 Bay City Western                                 Costello, John(12)          53'02.00"
  8 East Kentwood                                    Martin, Adam(12)            52'11.00"
  9 Swartz Creek                                     Campbell, Travis(11)        52'10.00"
 10 Detriot Catholic Central                         Becker, Mark(12)            52'09.00"
 11 Waterford Mott                                   Saikalis, Chris(12)         52'03.50"
 12 Romeo                                            Becker, Buddy(12)           52'02.00"
 13 Portage Central                                  Jeppesen, Nate(10)          51'11.75"
 14 Warren Cousino                                   Vitella, Gino(12)           51'09.00"
 15 Birmingham Brother Rice                          Echols, Austin(12)          50'07.50"
 16 Walled Lake Central                              Bogert, Devyn(11)           50'06.00"
 17 Detriot Catholic Central                         Roney, Dylan(10)            50'04.00"
 18 Ann Arbor Huron                                  Lewis, Mike(12)             49'10.00"
 19 Okemos                                           Horne, Ian(12)              49'09.00"
 20 Midland                                          Elmer, Steve(11)            49'08.50"
 21 Okemos                                           Moton, Taylor(12)           49'07.00"
 22 Southfield                                       Durrett, Darius(12)         49'01.25"
 23 Hudsonville                                      Cole, Dustin(11)            48'11.00"
 24 Livonia Churchill                                Bartig, Bryan(12)           48'06.00"
 25 Livonia Franklin                                 Clay, Adam(12)              47'11.75"
 26 Detroit Mumford                                  Brown, Daron(12)            43'11.00"
 27 Grosse Pointe North                              Kenney, Ryan(12)            42'07.00"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Grand Rapids Northview                           Waldron, Zach                6'09.00"
  2 Grand Ledge                                      Edwards, Harris(12)          6'05.00"
  3 Redford Union                                    Goynes, Tre(12)              6'05.00"
  4 Southfield                                       Phillips, Chris(12)          6'03.30"
  5 Monroe                                           Waltz, Jared(10)             6'03.25"
  6 Farmington Hills Harrison                        Culbertson, Quinn(12)        6'03.20"
  7 East Kentwood                                    Harris, Melvin(12)           6'03.01"
  8 East Kentwood                                    Kimbrel, Brent(9 )           6'03.00"
  9 Battle Creek Central                             Moody, Amaad(12)             6'03.00"
 10 Gibraltar Carlson                                Scheffler, Jake(12)          6'03.00"
 11 Canton                                           Schacht, Matthew(12)         6'03.00"
 12 Walled Lake Northern                             Samborski, Alex(12)          6'03.00"
 13 Holland West Ottawa                              Condelee, Ato(11)            6'03.00"
 14 Oak Park                                         Clinton, Anthony(12)         6'03.00"
 15 Clarkston                                        Gozdor, CJ(12)               6'03.00"
 16 Grand Blanc                                      Fields, Jordan(12)           6'03.00"
 17 Grand Blanc                                      Turner Jr., Clarence(12)     6'03.00"
 18 Detroit U-D Jesuit                               Mcneir, Jared(12)            6'02.00"
 19 Traverse City Central                            Taylor, Aaron(10)            6'01.10"
 20 Hartland                                         Hauk, Zach(JR)               6'01.00"
 21 Saginaw Heritage                                 Watson, Brady(12)            6'01.00"
 22 Utica Ford                                       Murray, Zach(12)             6'01.00"
 23 Grosse Pointe North                              Hamilton, Chris(11)          5'11.00"
 24 Sterling Heights Stevenson                       Laster, Charles(12)          5'11.00"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 Battle Creek Lakeview                            Emery, Dan(12)              15'00.00"
  2 Walled Lake Western                              Westphal, Connor(12)        14'04.00"
  3 Walled Lake Western                              Janke, Jacob(12)            14'01.00"
  4 Walled Lake Northern                             Fisk, Jason(12)             14'01.00"
  5 Rockford                                         Blauser, Jeremy(12)         13'09.00"
  6 Walled Lake Western                              Kothari, Parin(12)          13'07.00"
  7 Flushing                                         Endicott, Turner(jr)        13'04.10"
  8 East Kentwood                                    Williams, Justin(12)        13'04.00"
  9 Okemos                                           Fineout, Ayrton(12)         13'04.00"
 10 Ann Arbor Pioneer                                Leach, Tyler(JR)            13'04.00"
 11 Dexter                                           Gary, Noah(10)              13'04.00"
 12 Howell                                           Babits, Alex(9 )            13'04.00"
 13 Traverse City Central                            Gemmell, Ryan(12)           13'04.00"
 14 Saline                                           Bastien, Steven(12)         12'10.50"
 15 Temperance-Bedford                               Ortiz, Josh(11)             12'10.50"
 16 Bay City Western                                 Samborn, Michael(12)        12'10.10"
 17 Caledonia                                        Andreano, Tom(12)           12'10.00"
 18 Caledonia                                        Patterson, Tyler(12)        12'10.00"
 19 Portage Central                                  Haughn, Kevin(11)           12'10.00"
 20 Southgate Anderson                               Corder, Austin(12)          12'10.00"
 21 Livonia Churchill                                Hage, Jacob(10)             12'10.00"
 22 Livonia Churchill                                Ryktarsyk, Alex(12)         12'10.00"
 23 Midland                                          Andridge, Riley(12)         12'10.00"
 24 Grand Rapids Kenowa Hills                        Alt, David(12)              12'10.00"
 25 Grand Rapids Kenowa Hills                        Kole, Dylan(11)             12'10.00"
 26 Grand Haven                                      Heyboer, Steve              12'10.00"
 27 Ortonville-Brandon                               Haragos, Cody(11)           12'10.00"
 28 Oxford                                           Westmoreland, Cody(12)      12'10.00"
 29 Utica                                            Culberson, Erik(12)         12'04.00"
 30 Utica Ford                                       Jurkowski, Jake(11)         12'04.00"
 31 Warren Cousino                                   Kendra, Dan(12)             12'04.00"
 32 Novi                                             Berenguer, Collin(11)       11'10.00"
 33 Grosse Pointe North                              Balle, Eric(11)             11'04.00"
 34 Farmington Hills Harrison                        Foster, Will(11)            10'11.20"
 35 St. Clair Shores Lakeview                        Waldorf, Chris(10)          10'11.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Saline                                           Bastien, Steven(12)         23'10.00"
  2 Ypsilanti Lincoln                                Waller, Tyree(11)           22'05.25"
  3 East Kentwood                                    Vandentoorn, Branden(12)    21'11.00"
  4 Detroit Cass Tech                                Ferrell, Reginald(11)       21'10.00"
  5 Holland West Ottawa                              Condelee, Ato(11)           21'10.00"
  6 Okemos                                           Motley, Jared(12)           21'09.00"
  7 Bay City Western                                 Mudd, Andrew(11)            21'09.00"
  8 Pinckney                                         Barry, Peter(SR)            21'05.50"
  9 Fraser                                           Severs, Shawn(11)           21'05.50"
 10 East Kentwood                                    Glass, Houston(11)          21'05.00"
 11 Walled Lake Western                              Reed, Devin(12)             21'05.00"
 12 Lansing Everett                                  Williams, Jacqwese(11)      21'04.00"
 13 Novi                                             Taha, Ali(10)               21'04.00"
 14 Detroit Mumford                                  Truitt, Deshawn(12)         21'03.00"
 15 Saline                                           Andreas, Michael(12)        21'02.75"
 16 Lake Orion                                       Roberts, Alex(12)           21'02.75"
 17 Taylor Kennedy                                   Payne, Kymontae(12)         21'02.50"
 18 Portage Northern                                 Sanders, Derrick(12)        21'02.00"
 19 Grand Rapids Union                               Brown, Paul(10)             21'01.50"
 20 Livonia Stevenson                                Podulka, Nick(12)           21'00.00"
 21 West Bloomfield                                  Brathwaite, CJ(12)          20'11.50"
 22 Flint Carman-Ainsworth                           Randle, Jaylen(11)          20'09.75"
 23 Fraser                                           Williams, DeAnte(12)        20'08.50"
 24 Port Huron                                       Debuf, Tyler(11)            20'08.25"
 25 Livonia Stevenson                                Wilson, Tony(12)            20'06.25"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Ypsilanti                                        Sanders, Austin(12)             10.30
  2 Detroit Southeastern                             Pippen, Neil(11)                10.50
  3 Ypsilanti                                        Peascock, Malik(11)             10.70
  4 Rockford                                         Eggenberger, Chris(12)          10.70
  5 Ann Arbor Skyline                                Hansen, Nelson(12)              10.80
  6 Detroit Renaissance                              Norris, Chris(12)               10.80
  7 Southfield                                       Hill, Cedric(12)                10.80
  8 West Bloomfield                                  Aririguzo, Jeff(12)             10.80
  9 Lake Orion                                       Ester, Corey(10)                10.80
 10 Ann Arbor Huron                                  Boyd, Duane(10)                 10.90
 11 Monroe                                           Antwih, Marvin(12)              10.90
 12 Flint Northern                                   Hargrow, Aeriss(11)             10.90
 13 Traverse City West                               Montgomery, Dan(11)             10.90
 14 Birmingham Brother Rice                          Flynn, Justin(11)               10.90
 15 Grand Blanc                                      Yarbrough, Alton(11)            10.90
 16 Grand Blanc                                      Cureton, Jalen(12)              10.90
 17 East Kentwood                                    Smith, Kevin(9 )                11.00
 18 Kalamazoo Central                                Thomas, Jamaal(JR)              11.00
 19 Canton                                           Jones, Ryan(12)                 11.00
 20 Detroit Cody                                     Bell, Kenyon                    11.00
 21 Muskegon                                         Brown, Demetrius(11)            11.00
 22 Walled Lake Western                              Reed, Devin(12)                 11.10
 23 Sterling Heights Stevenson                       Kaip, Brandon(11)               11.10
 24 Walled Lake Central                              Williams, Darrell(12)           11.20
 25 Warren DeLaSalle                                 Thornton, Derek(12)             11.20




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Ann Arbor Pioneer                                Johnson, Drake(SR)              13.90
  2 Utica                                            Crittenden, Freddie(11)         14.20
  3 Grand Haven                                      Dewitt, James                   14.40
  4 Birmingham Groves                                Williams, Ross(10)              14.40
  5 Lake Orion                                       Roberts, Alex(12)               14.50
  6 Lake Orion                                       Maurer, Charlie(12)             14.60
  7 Battle Creek Central                             Harris, Diop(12)                14.70
  8 Portage Northern                                 Lipsey, Jacorey(11)             14.70
  9 Ypsilanti                                        Diane, Kabine(12)               14.90
 10 Salem                                            Amado, Jose(12)                 14.90
 11 Pinckney                                         Wagner, Tyler(SR)               14.90
 12 Saginaw Heritage                                 Trevino, Cesar(12)              14.90
 13 Grand Haven                                      O'Brien, Zak                    14.90
 14 Oak Park                                         Lemonious, Dominick(11)         14.90
 15 Dearborn                                         Simkins, Elijah(12)             15.10
 16 Grosse Pointe North                              Wiggins, Taiwan(11)             15.10
 17 Grosse Pointe North                              Hamilton, Chris(11)             15.20
 18 Waterford Mott                                   Panev, Ilia(11)                 15.40
 19 Traverse City Central                            Liggett, Alex(9 )               15.40
 20 Fraser                                           Severs, Shawn(11)               15.70




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 Ypsilanti                                        Sanders, Austin(12)             21.50
  2 East Kentwood                                    Smith, Kevin(9 )                21.80
  3 Grand Ledge                                      Edwards, Harris(12)             21.80
  4 West Bloomfield                                  Aririguzo, Jeff(12)             21.80
  5 Detroit Southeastern                             Pippen, Neil(11)                21.90
  6 Rockford                                         Eggenberger, Chris(12)          21.90
  7 Grand Blanc                                      Madden, Damonta'(12)            21.90
  8 Jackson                                          Seppa, Ben(11)                  22.00
  9 Birmingham Groves                                Johnson, Phillip(11)            22.00
 10 Northville                                       Love, Brandon(12)               22.10
 11 Flint Northern                                   Boyd, Tony(12)                  22.10
 12 North Farmington                                 Ervin, Jason(12)                22.10
 13 Grand Blanc                                      Yarbrough, Alton(11)            22.10
 14 Fraser                                           Ibranovic, Semin(12)            22.20
 15 Port Huron                                       Chapman, Mark(11)               22.20
 16 Battle Creek Central                             Johnson, Damian(12)             22.30
 17 Brownstown Woodhaven                             Miles, Josh(12)                 22.40
 18 Howell                                           Gardner, Josh(12)               22.40
 19 Walled Lake Western                              Harris, Brian(11)               22.40
 20 Sterling Heights Stevenson                       Strong, Jon(12)                 22.40
 21 Grand Rapids Forest Hills Central                Kanu, Chiduo(12)                22.40
 22 Lake Orion                                       Arnold, Zach(10)                22.40
 23 Ypsilanti                                        Peascock, Malik(11)             22.50
 24 Ypsilanti                                        Thompson, Devon(12)             22.50
 25 Dearborn                                         Walker, Keshawn(12)             22.50
 26 Salem                                            Crawford, Thomas(12)            22.50
 27 South Lyon                                       Schopa, Kyle(10)                22.50
 28 Macomb Dakota                                    Basirico, David(10)             22.50
 29 Southfield                                       Watkins, Brandon(12)            22.50
 30 Birmingham Brother Rice                          Flynn, Justin(11)               22.50
 31 Grand Blanc                                      Cureton, Jalen(12)              22.50
 32 Detroit Renaissance                              Davis, Aaron(11)                22.70
 33 Flint Northern                                   Hargrow, Aeriss(11)             22.70




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Ann Arbor Pioneer                                Johnson, Drake(SR)              38.30
  2 Portage Northern                                 Lipsey, Jacorey(11)             38.50
  3 Lake Orion                                       Roberts, Alex(12)               38.70
  4 Rochester Adams                                  Shive, Jordan(10)               38.90
  5 Birmingham Groves                                Williams, Ross(10)              39.00
  6 Grand Haven                                      Dewitt, James                   39.10
  7 Lake Orion                                       Roberts, Michael(12)            39.10
  8 Utica                                            Crittenden, Freddie(11)         39.10
  8 Salem                                            Amado, Jose(12)                 39.20
  9 Pinckney                                         Wagner, Tyler(SR)               39.40
 10 Birmingham Groves                                Banks, Jordan(12)               39.40
 11 Ypsilanti Lincoln                                Williams, Rare(12)              39.50
 12 Waterford Mott                                   Panev, Ilia(11)                 39.50
 13 Midland                                          Smillie, Lukas(12)              39.50
 14 Utica Eisenhower                                 Kwasnik, Mike(12)               39.50
 15 Walled Lake Northern                             Dade, John(10)                  39.70
 16 Bay City Western                                 Mudd, Andrew(11)                39.70
 17 East Lansing                                     Hamilton-Wray, Elijah(12)       39.90
 19 Grosse Pointe North                              Wiggins, Taiwan(11)             40.50
 20 Livonia Franklin                                 Crechiolo, Andrew(12)           40.60
 21 New Baltimore Anchor Bay                         Waiter, Alec(10)                40.70
 22 Muskegon                                         Melton, Jhamonte(12)            41.10
 23 Detroit U-D Jesuit                               Kirkland, Kyle(12)              41.20




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Flint Northern                                   Boyd, Tony(12)                  47.30
  2 Flint Carman-Ainsworth                           Barron, Shane(12)               48.20
  3 Southfield                                       Walton, Tre(11)                 48.30
  4 Birmingham Groves                                Johnson, Phillip(11)            48.70
  5 Saline                                           Roemer, Garrick(12)             48.80
  6 Grand Blanc                                      Gauthier, Drake(09)             48.80
  7 Jackson                                          Mondy, Marques(12)              48.90
  8 Grand Rapids Forest Hills Central                Eastburg, Nils(12)              49.10
  9 Okemos                                           Motley, Jared(12)               49.30
 10 Grandville                                       Van Eck, Anderson(11)           49.30
 11 Brownstown Woodhaven                             Miles, Josh(12)                 49.50
 12 Walled Lake Northern                             Smitt, Ryan(12)                 49.60
 13 Plymouth                                         Bunting, Lucas(11)              49.70
 14 Detroit Renaissance                              Sutherlan, Jonathon(12)         49.70
 15 Midland                                          Chatman, Aaron(11)              49.70
 16 North Farmington                                 Ervin, Jason(12)                49.70
 17 Battle Creek Lakeview                            Ambs, Brett(11)                 49.80
 18 Livonia Stevenson                                Shareef, Zaid(11)               49.90
 19 East Kentwood                                    Riggins, Joe(11)                50.00
 20 Lincoln Park                                     Peoples, Eric(12)               50.00
 21 Traverse City Central                            Schwannecke, TJ(11)             50.20
 22 New Baltimore Anchor Bay                         Joyce, Zach(11)                 50.40
 23 Lake Orion                                       Balavich, Nick(12)              50.50
 24 Howell                                           Pederson, Austin(12)            50.60
 25 East Detroit                                     Gibbs-Reeder, Michael(12)       50.80
 26 Warren DeLaSalle                                 Zingas, Louis(10)               50.80




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Holly                                            Schwerin, Luke(11)            1:54.90
  2 Highland-Milford                                 Wallace, Brandon(12)          1:55.00
  3 Battle Creek Lakeview                            Bradley, Scott(12)            1:55.30
  4 Saginaw Heritage                                 Jensen, David(12)             1:55.40
  5 Alpena                                           Labarge, Jared(12)            1:55.70
  6 Saline                                           Elms, Matt(11)                1:55.90
  7 Grand Haven                                      Vanniekerk, Schalk            1:55.90
  8 Davison                                          Henderson, Gerald(12)         1:56.00
  9 Grand Ledge                                      Megge, Nathan(10)             1:56.10
 10 Grand Blanc                                      Gauthier, Drake(09)           1:56.10
 11 Sterling Heights Stevenson                       Kirk, Austin(12)              1:56.20
 12 Portage Northern                                 Rabe, Luke(12)                1:56.50
 13 Saline                                           Bishop, Spencer(12)           1:56.50
 14 Brighton                                         Mayfield, Zach(11)            1:56.50
 15 Pinckney                                         Fegan, Eric(SR)               1:56.50
 16 Detriot Catholic Central                         Carolin, Joshua(1 )           1:56.80
 17 Brighton                                         Costello, Nick(12)            1:57.20
 18 Bay City Western                                 Flores, Nathan(12)            1:57.40
 19 White Lake Lakeland                              Neff, Scott(12)               1:57.60
 20 Clarkston                                        Bruderick, Adam(12)           1:57.60
 21 Berkley                                          Braun, Kyle(12)               1:57.80
 22 Utica                                            Scott, Glen(12)               1:57.90
 23 Muskegon Mona Shores                             Lundgren, Gabe                1:58.00
 24 Birmingham Brother Rice                          Wile, Torin(11)               1:58.80
 25 Canton                                           Felton, Miles(12)             1:59.70
 26 Plymouth                                         Rogowski, Max(10)             2:00.20
 27 Grosse Pointe North                              Finley, Nicholas(12)          2:02.30
 28 Detroit U-D Jesuit                               Hoffman, Tim(10)              2:03.10




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Highland-Milford                                 Kettle, Brian(10)             4:16.50
  2 Brighton                                         Costello, Nick(12)            4:18.70
  3 Hartland                                         Mcginn, Ian(SR)               4:19.70
  4 Highland-Milford                                 Ausum, Paul(12)               4:19.80
  5 Walled Lake Western                              Dennis, Mitch(10)             4:20.30
  6 Rockford                                         Woznick, Drew(11)             4:20.70
  7 Highland-Milford                                 Welch, Shawn(12)              4:20.90
  8 Hudsonville                                      Tafelsky, Taylor(11)          4:21.00
  9 Fenton                                           Gilbert, Matt(12)             4:21.10
 10 Bay City Western                                 Vorwerck, Nathan(11)          4:21.80
 11 Pinckney                                         Fegan, Eric(SR)               4:22.60
 12 Traverse City Central                            Dotterrer, Kyle(10)           4:22.90
 13 Northville                                       Sims, Dan(10)                 4:23.20
 14 Saline                                           Wetzel, Logan(9 )             4:23.30
 15 Saginaw Heritage                                 Scharich, Brandon(11)         4:23.50
 16 Dexter                                           Neely, Taylor(12)             4:23.60
 17 Waterford Mott                                   Osika, Tommy(10)              4:24.10
 18 Lake Orion                                       Carey, T.J.(11)               4:24.20
 19 Lake Orion                                       Diaz, David(10)               4:24.30
 20 Rockford                                         Benoit, Austin(11)            4:24.50
 21 Detriot Catholic Central                         Malone, Jonathan(11)          4:24.60
 22 Grand Rapids Northview                           Woldemichael, Esrom           4:24.70
 23 Birmingham Brother Rice                          Girardot, Thomas(12)          4:24.80
 24 Utica                                            Scott, Chris(12)              4:25.00
 25 Grand Blanc                                      Kughn, Zachary(12)            4:25.20
 26 Troy                                             Yau, Will(12)                 4:25.30
 27 Grand Blanc                                      Fisher, Grant(09)             4:26.00
 28 Grand Blanc                                      Truesdell, Carson(11)         4:26.10
 29 Brighton                                         Partridge, Tyler(12)          4:26.20
 30 West Bloomfield                                  Griessmann, Ben(12)           4:26.60
 31 Plymouth                                         Gielarowski, Derek(12)        4:28.30
 32 Dearborn Edsel Ford                              Nassr, Zineabladeen(11)       4:28.40
 33 Saline                                           Praschan, Grant(11)           4:29.00
 34 Detroit U-D Jesuit                               Piepszowski, Isaac(12)        4:30.00
 35 Grosse Pointe North                              Ciaravino, Dan(11)            4:32.00
 36 East Kentwood                                    Cichon, Adam(11)              4:32.30
 37 Mattawan                                         Richardson, Benny(10)         4:34.60




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 White Lake Lakeland                              Zuk, Garret(12)               9:00.90
  2 Waterford Mott                                   Burnand, Nathan(11)           9:20.90
  3 Saginaw Heritage                                 Chiplock, Evan(12)            9:21.10
  4 Hartland                                         Mcginn, Ian(SR)               9:22.70
  5 Hartland                                         Pengelly, Sean(JR)            9:25.40
  6 Rochester                                        Pozolo, Blake(11)             9:25.80
  7 Waterford Mott                                   Carson, Brandon(12)           9:27.50
  8 Grand Blanc                                      Kughn, Zachary(12)            9:28.20
  9 Highland-Milford                                 Snavely, Cody(11)             9:32.20
 10 Hartland                                         Duggan, Jareb(SO)             9:34.00
 11 Highland-Milford                                 Kettle, Brian(10)             9:34.50
 12 Rochester Adams                                  Biebelhausen, Stephen(11)     9:34.90
 13 White Lake Lakeland                              Thomas, Grayson(11)           9:35.00
 14 Grand Blanc                                      Truesdell, Carson(11)         9:35.20
 15 Dexter                                           Neely, Taylor(12)             9:35.90
 16 Oxford                                           Smith, Alec(12)               9:36.20
 17 Waterford Mott                                   Falberg, Dane(11)             9:36.40
 18 Pinckney                                         Cox, Michael(SR)              9:36.70
 19 Dexter                                           Wendorf, Joe(11)              9:37.40
 20 Warren DeLaSalle                                 Davey, Mickey(9 )             9:37.40
 21 Grand Blanc                                      Fisher, Grant(09)             9:37.50
 22 Dexter                                           Greve, Matt(11)               9:37.90
 23 Grand Blanc                                      Derry, Johnathon(11)          9:37.90
 24 Saline                                           Reneberg, Nick(12)            9:38.40
 25 Detriot Catholic Central                         Lanzetta, Nico(11)            9:38.40
 26 Romeo                                            Nelson, Andrew(11)            9:38.50
 27 Fenton                                           Kryza, Max(11)                9:38.60
 28 Northville                                       Sims, Dan(10)                 9:38.90
 29 Dexter                                           Hauke, Mike(11)               9:39.30
 30 Lake Orion                                       Carey, T.J.(11)               9:39.90
 31 Romeo                                            Saliga, Jason(11)             9:39.90
 32 Walled Lake Central                              Holmes, John(12)              9:40.10
 33 Ann Arbor Pioneer                                Willets, Costa(SO)            9:40.20
 34 Grand Rapids Kenowa Hills                        Bajema, Jeff(11)              9:40.60
 35 Ann Arbor Huron                                  Higle-Ralbovsky, Jacob(12)    9:40.90
 36 Walled Lake Northern                             Kimberlin, Devin(10)          9:42.80
 37 Grand Haven                                      Duff, Ryan                    9:43.50
 38 Royal Oak                                        Hill, Ben(9 )                 9:44.30
 39 Traverse City Central                            Moss, Matt(12)                9:47.10
 40 New Baltimore Anchor Bay                         Komph, Eddie(12)              9:47.60
 41 Plymouth                                         Gielarowski, Derek(12)        9:51.30
 42 Livonia Stevenson                                Fenech, Stephen(10)           9:51.70
 43 Mattawan                                         Meeker, Thomas(12)            9:54.40
 44 Royal Oak                                        Benoit, Max(11)               9:56.00
 45 Grand Ledge                                      Buffin, Micheal(10)          10:01.70
 46 Detroit U-D Jesuit                               Fabian, Steven(12)           10:04.90
 47 Detroit U-D Jesuit                               Fabian, Tommy(10)            10:06.60




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Grand Blanc                                                                      41.90
  2 Battle Creek Central                                                             42.20
  3 Lansing Everett                                                                  42.50
  4 Ypsilanti                                                                        42.50
  5 East Kentwood                                                                    42.70
  6 West Bloomfield                                                                  42.70
  7 Jackson                                                                          42.80
  8 Lake Orion                                                                       42.80
  9 Waterford Kettering                                                              42.90
 10 Rockford                                                                         42.90
 11 Pontiac                                                                          43.10
 12 Saline                                                                           43.20
 13 Walled Lake Western                                                              43.20
 14 Birmingham Groves                                                                43.20
 15 Portage Northern                                                                 43.30
 16 East Lansing                                                                     43.40
 17 Flint Carman-Ainsworth                                                           43.40
 18 Midland                                                                          43.40
 19 Oak Park                                                                         43.40
 20 Birmingham Brother Rice                                                          43.40
 21 Canton                                                                           43.50
 22 Detroit Cody                                                                     43.50
 23 Jenison                                                                          43.50
 24 Livonia Franklin                                                                 43.60
 25 Walled Lake Northern                                                             43.60
 26 Hartland                                                                         43.60
 27 Sterling Heights Stevenson                                                       43.60
 28 Warren Mott                                                                      44.00
 29 Grosse Pointe North                                                              44.20
 30 Detroit Cass Tech                                                                44.30




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 Grand Blanc                                                                    1:28.20
  2 Lake Orion                                                                     1:28.50
  3 Southfield                                                                     1:28.70
  4 Detroit Renaissance                                                            1:29.20
  5 Flint Carman-Ainsworth                                                         1:29.20
  6 Ypsilanti                                                                      1:29.30
  7 Battle Creek Central                                                           1:29.60
  8 Grand Ledge                                                                    1:29.60
  9 Saline                                                                         1:29.60
 10 Walled Lake Western                                                            1:29.60
 11 Pontiac                                                                        1:29.80
 12 East Lansing                                                                   1:29.90
 13 Oak Park                                                                       1:30.00
 14 Farmington Hills Harrison                                                      1:30.10
 15 East Kentwood                                                                  1:30.20
 16 Lansing Everett                                                                1:30.30
 17 Walled Lake Northern                                                           1:30.30
 18 Livonia Franklin                                                               1:30.50
 19 Grand Rapids Forest Hills Central                                              1:30.50
 20 Salem                                                                          1:30.60
 21 Rockford                                                                       1:31.00
 22 Detroit Martin Luther King                                                     1:31.30
 23 Davison                                                                        1:31.40
 24 Warren DeLaSalle                                                               1:31.50
 25 Sterling Heights Stevenson                                                     1:31.70




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Saline                                                                         3:20.70
  2 Davison                                                                        3:21.60
  3 Bay City Western                                                               3:21.70
  4 Lake Orion                                                                     3:21.70
  5 Flint Carman-Ainsworth                                                         3:21.90
  6 Grand Ledge                                                                    3:22.20
  7 Southfield                                                                     3:22.20
  8 Birmingham Groves                                                              3:22.30
  9 Midland                                                                        3:22.40
 10 East Kentwood                                                                  3:23.20
 11 Portage Northern                                                               3:24.30
 12 Grand Blanc                                                                    3:24.60
 13 Traverse City West                                                             3:24.70
 14 East Lansing                                                                   3:24.80
 15 Walled Lake Northern                                                           3:25.20
 16 Grand Haven                                                                    3:25.30
 17 Highland-Milford                                                               3:25.40
 18 Ann Arbor Pioneer                                                              3:25.50
 19 Sterling Heights Stevenson                                                     3:25.50
 20 Battle Creek Lakeview                                                          3:25.70
 21 Utica                                                                          3:25.70
 22 Rochester Adams                                                                3:25.80
 23 Holt                                                                           3:25.90
 24 Detriot Catholic Central                                                       3:25.90
 25 Clarkston                                                                      3:26.20
 26 Grandville                                                                     3:27.50
 27 Detroit Renaissance                                                            3:27.60
 28 Livonia Franklin                                                               3:28.10
 29 Salem                                                                          3:28.10
 30 Warren Woods-Tower                                                             3:35.00




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Highland-Milford                                                               7:45.40
  2 Saginaw Heritage                                                               7:50.20
  3 White Lake Lakeland                                                            7:50.30
  4 Davison                                                                        7:52.30
  5 Brighton                                                                       7:55.20
  6 Lake Orion                                                                     7:57.10
  7 Saline                                                                         7:57.90
  8 Rockford                                                                       7:58.80
  9 Grand Blanc                                                                    8:00.20
 10 Midland                                                                        8:00.70
 11 Traverse City Central                                                          8:01.00
 12 Detriot Catholic Central                                                       8:01.10
 13 Ann Arbor Pioneer                                                              8:01.30
 14 Grandville                                                                     8:01.80
 15 Clarkston                                                                      8:02.20
 16 Rochester Adams                                                                8:03.20
 17 Battle Creek Lakeview                                                          8:04.10
 18 Plymouth                                                                       8:04.30
 19 Royal Oak                                                                      8:04.70
 20 Dearborn                                                                       8:05.10
 21 East Kentwood                                                                  8:05.90
 22 Utica                                                                          8:06.80
 23 Grand Haven                                                                    8:06.80
 24 Rochester Hills Stoney Creek                                                   8:07.90
 25 Hartland                                                                       8:08.20
 26 Grand Rapids Kenowa Hills                                                      8:08.40
 27 Livonia Stevenson                                                              8:09.00
 28 Birmingham Seaholm                                                             8:09.00
 29 Sterling Heights Stevenson                                                     8:13.60
 30 Detroit U-D Jesuit                                                             8:14.00
 31 Grosse Pointe North                                                            8:16.60


05/21/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 1 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Harrison Township L'Anse Creuse                  Wortham, Jae'vyn(10)       135'08.00"
  2 Fraser                                           Brunsman, Anna(12)         125'03.00"
  3 Novi                                             Pavlika, Sam(12)           123'04.00"
  4 Alpena                                           Ferguson, Emily(11)        123'00.00"
  5 Saline                                           Bennett, Randi(11)         119'04.00"
  6 Rockford                                         Raab, Rachel               119'00.00"
  7 Novi                                             Pavlika, Taylor(10)        117'02.00"
  8 Fenton                                           Rentschler, Kira           114'11.00"
  9 Plymouth                                         Williams, Chyna(12)        114'08.00"
 10 Troy                                             Pullen, Alexsys            114'07.00"
 11 Livonia Churchill                                Norscia, Emily(11)         114'04.00"
 12 Harrison Township L'Anse Creuse                  D'Almeida, Carly(11)       114'01.00"
 13 Troy Athens                                      Obayashi, Kotomi(12)       113'06.00"
 14 Brighton                                         Pietila, Brita(12)         113'03.00"
 15 Holly                                            Dewealsche, Sarah(12)      112'10.00"
 16 East Kentwood                                    Craft, Justice(10)         112'09.00"
 17 Walled Lake Central                              Jackson, Josephine(11)     110'11.00"
 18 East Kentwood                                    McDaniel, Leah(11)         110'08.00"
 19 Traverse City Central                            Walker, Molly(12)          107'07.00"
 20 Rockford                                         Mccarthy, Megan            106'11.00"
 21 Ann Arbor Pioneer                                Jones-Washingto, Jackie(11)105'05.00"
 22 Grosse Pointe South                              Jackman, Emily(12)         103'02.00"
 23 Grosse Pointe North                              Williams, Brittany(12)      96'06.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Novi                                             Pavlika, Sam(12)            40'08.00"
  2 Farmington Hills Harrison                        Savage, Chelsea(9 )         40'04.50"
  3 Saline                                           Bennett, Randi(11)          38'07.00"
  4 Taylor Truman                                    Micheaux, April(10)         38'07.00"
  5 Bay City Central                                 Thomas, Brandi(09)          38'06.00"
  6 Rockford                                         Raab, Rachel                38'02.50"
  7 East Kentwood                                    Davis, Mariah(11)           38'02.00"
  8 Saginaw Heritage                                 Carter, Dorah(10)           37'08.75"
  9 Traverse City Central                            Walker, Molly(12)           37'07.25"
 10 Hudsonville                                      Delamar, Audra(12)          37'03.25"
 11 Bay City Western                                 Pajot, Stephanie(10)        36'08.00"
 12 Farmington                                       Hurt, Hailey(11)            36'05.50"
 13 Novi                                             Pavlika, Taylor(10)         36'05.00"
 14 Romeo                                            Brunner, Sloane(11)         36'04.50"
 15 Lansing Everett                                  Dunham, Stephanie(12)       35'09.50"
 16 Harrison Township L'Anse Creuse                  D'Almeida, Carly(11)        35'08.00"
 17 Utica                                            Goettsch, Margaret(12)      35'04.00"
 18 Walled Lake Central                              Jackson, Josephine(11)      35'02.50"
 19 Romeo                                            Perry, Erika(12)            35'02.00"
 20 Livonia Stevenson                                Nwankwo, Oly(09)            35'01.50"
 21 Wayne Memorial                                   Hart, Bailey(11)            34'05.50"
 22 Grosse Pointe South                              Samaroo, Aubryn(11)         33'09.00"
 23 Grosse Pointe North                              Williams, Brittany(12)      33'08.00"
 24 Walled Lake Western                              Meienburg, Maria(12)        33'02.00"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Novi                                             McMahan, Kerri(10)           5'06.00"
  2 Southfield Lathrup                               Ingram, Keianna(11)          5'06.00"
  3 Northville                                       Moynes, Alexandra(12)        5'05.00"
  4 South Lyon                                       Covert, Brady(10)            5'05.00"
  5 Ypsilanti                                        Francois, Endia(10)          5'04.00"
  6 Livonia Churchill                                McDonnell, Senclair(12)      5'04.00"
  7 Saginaw Arthur Hill                              Debardalaben, Makeda(12)     5'04.00"
  8 Farmington                                       Howell, Aaron(11)            5'04.00"
  9 Ortonville-Brandon                               Fochesato, Anna(12)          5'04.00"
 10 Troy Athens                                      Russell, Sinclaire(12)       5'03.00"
 11 Grand Haven                                      Skelton, Kaeding             5'03.00"
 12 Ypsilanti                                        Easley, Cara(11)             5'02.50"
 13 Saline                                           Szuminski, Wendy(10)         5'02.40"
 14 Saline                                           Richart, Samantha(12)        5'02.25"
 15 Gibraltar Carlson                                Olah, Kelsey(12)             5'02.20"
 16 Monroe                                           Waltz, Samantha(12)          5'02.15"
 17 Highland-Milford                                 Mergens, Whitney(09)         5'02.10"
 18 Waterford Mott                                   Saikalis, Samantha(10)       5'02.10"
 19 Midland                                          Blake, Victoria(11)          5'02.10"
 20 Okemos                                           Zheng, Jiaxin(12)            5'02.00"
 21 Saline                                           Paxton, Rachel(12)           5'02.00"
 22 Livonia Churchill                                Cochran, Ashley(11)          5'02.00"
 23 Westland John Glenn                              Massey, Joslyn(12)           5'02.00"
 24 Grosse Pointe North                              Mack, La'Shanay(10)          5'02.00"
 25 Grosse Pointe South                              Samaroo, Aubryn(11)          5'02.00"
 26 St. Clair Shores Lakeview                        Koprin, Amber(12)            5'02.00"
 27 St. Clair Shores Lakeview                        Koprin, Ashley(12)           5'02.00"
 28 Highland-Milford                                 Stando, Meg(12)              5'02.00"
 29 Pinckney                                         Yenor, Katie(09)             5'02.00"
 30 Midland                                          Robertson, Taylor(11)        5'02.00"
 31 Flint Carman-Ainsworth                           Proby, Angel(FR)             5'02.00"
 32 Birmingham Seaholm                               Vermoesen, Elizabeth(12)     5'02.00"
 33 Pontiac                                          Owens, Mariah(11)            5'02.00"
 34 Rochester Adams                                  Gerlach, Jennifer(11)        5'02.00"
 35 Walled Lake Northern                             Sherman, Alyssa(12)          5'02.00"
 36 Grand Ledge                                      Lambie, Karlie(10)           5'00.03"
 37 Caledonia                                        Slagter, Asia(12)            5'00.03"
 38 Troy                                             Chmielewski, Sarah           5'00.00"
 39 Greenville                                       Wyse, Rosalyn                5'00.00"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 East Kentwood                                    Rancourt, Katie(12)         11'08.00"
  2 Dexter                                           Conter, Micaela(12)         11'08.00"
  3 Grand Haven                                      Keefe, Jordan               11'08.00"
  4 Port Huron Northern                              Fusee, Monica(11)           11'06.00"
  5 Plymouth                                         Engstrom, Reagan(12)        11'04.00"
  6 Dexter                                           Ferguson, Nicole(12)        11'02.00"
  7 Grand Rapids Kenowa Hills                        Carpenter, Elizabeth(12)    11'02.00"
  8 Livonia Stevenson                                Kitz, Alex(12)              11'00.00"
  9 Plymouth                                         McCurry, Jane(11)           10'08.30"
 10 Plymouth                                         Rieckhoff, Taylor(11)       10'08.20"
 11 Canton                                           Lang, Emily(11)             10'08.00"
 12 Dexter                                           Klien, Michele(12)          10'08.00"
 13 Grand Haven                                      Kendra, Grace               10'08.00"
 14 Holly                                            Domagalski, Rachel(12)      10'08.00"
 15 Salem                                            Krutty, Nancy(11)           10'04.00"
 16 Dexter                                           Powell, Kamie(10)           10'02.10"
 17 Ann Arbor Pioneer                                Wan, Sherry(12)             10'02.00"
 18 Saline                                           Szuminski, Wendy(10)        10'02.00"
 19 Dexter                                           Callaghan, Katie(12)        10'02.00"
 20 Macomb Dakota                                    Bartz, Lindsey(11)          10'02.00"
 21 Grandville                                       Tepper, Taylor(12)          10'02.00"
 22 Rockford                                         Dehaan, Katie               10'02.00"
 23 Oxford                                           Hillebrand, Sarah(12)       10'02.00"
 24 Ortonville-Brandon                               Parry, Olivia(10)           10'02.00"
 25 Battle Creek Lakeview                            Emery, Hannah(09)            9'08.05"
 26 East Kentwood                                    Jacobs, Morgan(11)           9'08.04"
 27 East Kentwood                                    Kim, Cathy(11)               9'08.03"
 28 Grand Ledge                                      Lee, Emma(11)                9'08.03"
 29 Caledonia                                        Hughes, Caitlin(12)          9'08.02"
 30 East Lansing                                     Lurie, Jennica(11)           9'08.01"
 31 Saline                                           Szuminski, Samantha(12)      9'08.00"
 32 Dexter                                           Tessmer, Dana(9 )            9'08.00"
 33 Dexter                                           Tewksbury, Claire(12)        9'08.00"
 34 Highland-Milford                                 Siemiantkowski , Megan(11)   9'08.00"
 35 Macomb Dakota                                    Scruggs, Hannah(12)          9'08.00"
 36 Macomb Dakota                                    Slivik, Taylor(10)           9'08.00"
 37 Sterling Heights Stevenson                       Dixon, Olivia(12)            9'08.00"
 38 Rockford                                         Cornelius, Katie             9'08.00"
 39 Rockford                                         Cuneo, Sammy                 9'08.00"
 40 Greenville                                       Wyse, Audrey                 9'08.00"
 41 Lake Orion                                       Martindale, Madeleine(10)    9'08.00"
 42 Grosse Pointe South                              Kaiser, Madi(12)             9'02.00"
 43 Novi                                             Burr, McKenna(11)            9'02.00"
 44 Traverse City Central                            Olson, Taylor(12)            8'11.00"
 45 Midland Dow                                      Bischoff, Emily(11)          8'08.30"
 46 Farmington Hills Harrison                        Miller, Molly(10)            8'02.00"
 47 Grosse Pointe South                              Adams, Hannah(10)            7'08.00"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Farmington                                       Howell, Aaron(11)           19'00.00"
  2 Saginaw Arthur Hill                              Debardalaben, Makeda(12)    18'05.00"
  3 Muskegon Reeths-Puffer                           Schultz, Christy(11)        18'02.00"
  4 Jackson                                          Pryor, Cierra(11)           18'01.75"
  5 Rochester Adams                                  Howell, Jessica(11)         17'09.25"
  6 Ypsilanti                                        Francois, Endia(10)         17'04.00"
  7 Troy                                             Holliday, Taryn             17'04.00"
  8 Detroit Martin Luther King                       Cotton, Malyha(12)          17'03.75"
  9 West Bloomfield                                  Johnson, Valerie(10)        17'02.25"
 10 Saline                                           Marchildon, Jaqueline(11)   17'02.00"
 11 Okemos                                           Schiro, Ashlynn(10)         17'00.50"
 12 Brighton                                         Dubach, Alex(11)            17'00.00"
 13 Grand Ledge                                      French, Hailey(09)          16'11.75"
 14 Berkley                                          Allen, Shelby(10)           16'10.00"
 15 Livonia Stevenson                                Kitz, Alex(12)              16'08.00"
 16 Highland-Milford                                 Mergens, Whitney(09)        16'08.00"
 17 Grand Haven                                      Kendra, Grace               16'08.00"
 18 Ortonville-Brandon                               Pierce, Maddie(9 )          16'07.50"
 19 Livonia Stevenson                                Jed, Brianna(10)            16'06.50"
 20 St. Clair Shores Lakeview                        Koprin, Ashley(12)          16'06.50"
 21 Midland                                          Robertson, Taylor(11)       16'05.05"
 22 Fraser                                           Kloski, Rachel(10)          15'10.00"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Ann Arbor Huron                                  Ofili, Cindy(12)                11.60
  2 Detroit Cass Tech                                Jefferson, Kyra(12)             11.70
  3 Ortonville-Brandon                               Owens, Tiffany(12)              11.70
  4 Jenison                                          Hopp, Taylor(FR)                11.90
  5 Ypsilanti                                        Francois, Endia(10)             12.10
  6 Muskegon                                         Stewart, Briauna(11)            12.10
  7 Rockford                                         Klawieter, Courtney             12.10
  8 Saline                                           Luurtsema, Amanda(11)           12.20
  9 Ypsilanti Lincoln                                Jones, Jamaika(12)              12.30
 10 Troy                                             Ellis, Gabbi                    12.30
 11 Oxford                                           Jackson, Bri(10)                12.30
 12 Rochester Hills Stoney Creek                     Berry, Berrion(12)              12.30
 13 Rochester Adams                                  Howell, Jessica(11)             12.30
 14 Battle Creek Lakeview                            Dotson, Sarita(11)              12.40
 15 Ann Arbor Pioneer                                Dubreveil, Alexis(09)           12.40
 16 Inkster                                          Davis, Tina(12)                 12.40
 17 Monroe                                           Mata, Jasmine(10)               12.50
 18 Taylor Truman                                    Micheaux, April(10)             12.50
 19 Detroit Renaissance                              Parnell, Paris(11)              12.50
 20 Grosse Pointe South                              Moore, Caitlin(12)              12.50
 21 Hartland                                         Buffa, Ahna(10)                 12.50
 22 Macomb Dakota                                    Gayden, Shawntes(11)            12.50
 23 Muskegon Mona Shores                             Smith, Sharnae                  12.50
 24 Rockford                                         Schierbeek, Elise               12.50
 25 Ortonville-Brandon                               Johnson, Kierra(11)             12.50
 26 East Lansing                                     Lee, Mercedes(12)               12.70
 27 Pinckney                                         Utchel, Sarah(09)               12.70
 28 West Bloomfield                                  Davis, Sydni(11)                12.70
 29 Westland John Glenn                              Johnson, Shekinah(09)           12.80
 30 Novi                                             Davis, D'Maya(12)               12.90
 31 Alpena                                           Mcansh, Emily(12)               13.20
 32 Midland                                          Warner, Kailey(09)              13.40




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 Ann Arbor Huron                                  Ofili, Cindy(12)                13.30
  2 Saline                                           Dale, Quenee'(10)               13.50
  3 Farmington Hills Harrison                        Sims, Laticia(12)               14.20
  4 Ypsilanti Lincoln                                Williams, Tierra(12)            14.30
  5 Ypsilanti Lincoln                                Williams, Bria(12)              14.50
  6 Ann Arbor Pioneer                                Kunselman, Sophia(12)           14.50
  7 St. Clair Shores Lakeview                        Moen, Sarah(11)                 14.70
  8 Brownstown Woodhaven                             Fortune, Destiny(10)            14.80
  9 Detroit Martin Luther King                       Glover, Kalen(11)               14.80
 10 Farmington                                       Howell, Aaron(11)               14.80
 11 Grandville                                       Gast, Allie(11)                 14.90
 12 Okemos                                           Schiro, Ashlynn(10)             15.10
 13 Ann Arbor Pioneer                                Honeycutt, Janese(12)           15.10
 14 Westland John Glenn                              Smith, Kirsten(11)              15.10
 15 Holland West Ottawa                              Borgman, Molly                  15.10
 16 East Kentwood                                    Davis, Lameeka(12)              15.20
 17 Northville                                       Rodriguez, Lauren(9 )           15.20
 18 Novi                                             Downs, Abby(10)                 15.30
 19 Romeo                                            Peterson, Natalie(11)           15.30
 20 St. Clair Shores Lakeview                        Koprin, Ashley(12)              15.40
 21 Jackson                                          Fowler, Andria(12)              15.50
 22 Rochester Hills Stoney Creek                     Johnston, Laura(11)             15.50
 23 Livonia Franklin                                 O'Brien, Kelly(11)              15.60
 24 Flint Carman-Ainsworth                           Simpson, Lariah(SR)             15.70
 25 Walled Lake Central                              Tucker, Sydney(11)              15.80
 26 Warren Mott                                      Stuckey, Amanda(11)             15.80
 27 Alpena                                           Kollien, Christina(11)          16.30
 28 Fraser                                           Vermiglio, Caitlyn(12)          16.50




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Detroit Cass Tech                                Jefferson, Kyra(12)             23.70
  2 Ann Arbor Huron                                  Long, Maya(12)                  24.70
  3 Ypsilanti                                        Francois, Endia(10)             24.80
  4 Ortonville-Brandon                               Owens, Tiffany(12)              24.80
  5 Rochester Adams                                  Howell, Jessica(11)             25.00
  6 Jackson                                          Pryor, Cierra(11)               25.10
  7 Rochester Hills Stoney Creek                     Berry, Berrion(12)              25.10
  8 Detroit Renaissance                              Parnell, Paris(11)              25.40
  9 Battle Creek Lakeview                            Dotson, Sarita(11)              25.50
 10 Grosse Pointe South                              Moore, Caitlin(12)              25.50
 11 Novi                                             Ward, Jasmine(12)               25.50
 12 Southfield                                       Cross, Latipha(12)              25.50
 13 Harrison Township L'Anse Creuse                  Browning-Watter, Cadeisha(1     25.60
 14 Rockford                                         Cuneo, Sammy                    25.80
 15 Port Huron                                       Brown, Jazmine(12)              25.80
 16 Holt                                             Williams, Shaleen(12)           25.90
 17 Saline                                           Ross, Alexa(10)                 25.90
 18 Detroit Cass Tech                                Hobson, Erica(12)               25.90
 19 East Lansing                                     Jones, Elizabeth(9 )            26.00
 20 Inkster                                          Davis, Tina(12)                 26.00
 21 Rochester                                        Bolden, Davonne(10)             26.00
 22 Pinckney                                         Utchel, Sarah(09)               26.10
 23 Muskegon                                         Stewart, Briauna(11)            26.20
 24 Westland John Glenn                              Jones, Kayla(11)                26.30
 25 Northville                                       Abbott, Alexa(11)               26.30
 26 L'Anse Creuse North                              Zopf-Ellis, Katilyne(12)        26.40
 27 Flint Carman-Ainsworth                           Johnson, Jalesia(SR)            26.60
 28 Traverse City Central                            Cadotte, Courtney(10)           27.20




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 Ann Arbor Huron                                  Ofili, Cindy(12)                44.60
  2 Ann Arbor Pioneer                                Kunselman, Sophia(12)           44.70
  3 Farmington                                       Howell, Aaron(11)               45.20
  4 St. Clair Shores Lakeview                        Moen, Sarah(11)                 45.70
  5 Okemos                                           Schiro, Ashlynn(10)             45.90
  6 Ann Arbor Pioneer                                Kunselman, Sabrina(12)          46.00
  7 Walled Lake Northern                             Quaintance, Rebecca(12)         46.00
  8 Ann Arbor Pioneer                                Uche, Chinonye(10)              46.20
  9 Novi                                             McCloskey, Kelly(12)            46.20
 10 Westland John Glenn                              Smith, Kirsten(11)              46.30
 11 Midland                                          Jarema, Jennifer(12)            46.40
 12 Brownstown Woodhaven                             Fortune, Destiny(10)            46.50
 13 Rochester Adams                                  Johnson, Heather(10)            46.50
 14 Northville                                       Rodriguez, Lauren(9 )           46.70
 15 Greenville                                       Wyse, Rosalyn                   46.70
 16 Grand Ledge                                      Arnouts, Madison(10)            46.80
 17 East Kentwood                                    Davis, Lameeka(12)              46.80
 18 Grandville                                       Gast, Allie(11)                 46.80
 19 Novi                                             Davis, Lina(11)                 46.90
 20 Grand Ledge                                      Schaefer, Emily(12)             47.20
 21 Livonia Churchill                                Jarvis, Molly(11)               47.20
 22 Rochester                                        Leppek, Emily(12)               47.20
 23 Alpena                                           Stepanski, Paige(12)            47.30
 24 Macomb Dakota                                    Micale, Christina(11)           47.70
 25 St. Clair Shores Lakeview                        Koprin, Ashley(12)              47.80
 26 Troy Athens                                      Lo, Tracey(12)                  49.40




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1 Ann Arbor Huron                                  Long, Maya(12)                  54.90
  2 Birmingham Seaholm                               Wilberding, Aubrey(11)          56.10
  3 Grand Ledge                                      Hendler, Ola(12)                56.90
  4 Grand Blanc                                      Cooley, Tere                    57.00
  5 East Kentwood                                    Terry, Brittany(12)             57.10
  6 Macomb Dakota                                    Burnett, Lauren(11)             57.10
  7 Alpena                                           Mcansh, Emily(12)               57.80
  8 Southfield                                       Cross, Latipha(12)              58.30
  9 Detroit Renaissance                              Dalton, Asaundra(11)            58.40
 10 Okemos                                           Alavi, Ayda(10)                 58.50
 11 Ann Arbor Pioneer                                Letang, Alani(12)               58.70
 12 Detroit Cass Tech                                Dismuke, Somonae(9 )            58.80
 13 Rockford                                         Dehaan, Katie                   58.80
 14 Battle Creek Central                             Ellis, Leah(11)                 59.00
 15 Lowell                                           Walters, Rachael(10)            59.10
 16 Ann Arbor Pioneer                                Renfroe, London(10)             59.20
 17 Temperance-Bedford                               Rightnowar, Nicole(9 )          59.20
 18 Kalamazoo Central                                Davis, Khalidha(JR)             59.30
 19 Grandville                                       Webb, Rachael(10)               59.60
 20 East Detroit                                     Grimes, Victoria(9 )            59.80
 21 Northville                                       Abbott, Alexa(11)               59.80
 22 Ann Arbor Skyline                                Vander Meulen, Anita(10)        59.90
 23 Livonia Churchill                                Anderson, Sydney(11)            59.90
 24 Sterling Heights Stevenson                       Ovesen, Gabriella(10)           59.90
 25 Walled Lake Western                              Burke, Morgan(12)             1:00.00
 26 Muskegon Reeths-Puffer                           Homfeld, Tara(12)             1:00.00
 27 Hudsonville                                      Renkes, Natalie(12)           1:00.00
 28 Alpena                                           Stepanski, Taylor(12)         1:00.10
 29 Pontiac                                          Hatter, Domaniqwa(12)         1:00.40
 30 Plymouth                                         Hille, Rachael(12)            1:00.60




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1 Grosse Pointe South                              Meier, Hannah(11)             2:07.30
  2 Grosse Pointe South                              Farrow, Ersula(09)            2:11.10
  3 White Lake Lakeland                              Fisher, Reighan(11)           2:13.50
  4 Rochester Adams                                  Morrissey, Jamie(11)          2:13.90
  5 Grosse Pointe South                              Meier, Haley(11)              2:14.50
  6 Walled Lake Northern                             Cliff, Katelyn(12)            2:15.40
  7 Birmingham Groves                                Fiest, Jackie(10)             2:16.60
  8 Waterford Mott                                   Munley, Courtney(11)          2:16.70
  9 Macomb Dakota                                    Burnett, Lauren(11)           2:16.70
 10 Birmingham Seaholm                               DaDamio, Rachel(09)           2:17.00
 11 Oxford                                           Johnson, Brittany(12)         2:17.00
 12 Grosse Pointe South                              Schwartz, Kelsie(10)          2:17.30
 13 White Lake Lakeland                              Bridgewater, Morgan(12)       2:17.70
 14 Howell                                           Grace, Taylor(10)             2:17.70
 15 Walled Lake Central                              Fulton, Ally(12)              2:18.20
 16 Hudsonville                                      Keur, Karli(12)               2:18.30
 17 Northville                                       Mcnamara, Gina(12)            2:18.80
 18 Ann Arbor Huron                                  Beazley, Kennedy(10)          2:18.90
 19 Saline                                           Green, Lauren(09)             2:19.20
 20 Grand Blanc                                      Cooley, Tere                  2:19.70
 21 Holly                                            Bott, Melissa(12)             2:20.10
 22 Troy                                             Shaheen, Katie                2:20.40
 23 Clarkston                                        Billette, Erin                2:20.40
 24 East Lansing                                     Jones, Carla(11)              2:20.80
 25 Holland West Ottawa                              Deshaw, Lauren                2:20.90
 26 Livonia Stevenson                                Gallagher, Karlie(11)         2:21.10
 27 Alpena                                           Stepanski, Taylor(12)         2:21.10
 28 Alpena                                           Lewis, Kelsey(11)             2:21.30
 29 East Lansing                                     Glew, Mado(10)                2:21.60
 30 Livonia Churchill                                Azar, Michelle(11)            2:26.70




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1 Grosse Pointe South                              Meier, Hannah(11)             4:47.70
  2 Grosse Pointe South                              Meier, Haley(11)              4:54.20
  3 West Bloomfield                                  Finn, Erin(11)                4:55.10
  4 Grosse Pointe South                              Farrow, Ersula(09)            4:56.60
  5 Ann Arbor Pioneer                                Hoevet, Katie(12)             4:57.80
  6 Highland-Milford                                 Barrett, Rachel(10)           4:57.80
  7 Rockford                                         Manett, Taylor                4:58.60
  8 Grosse Pointe South                              Schwartz, Kelsie(10)          4:59.30
  9 Saline                                           Rentschler, Abby(09)          5:01.00
 10 Saline                                           Shwayder, Elianna(10)         5:02.80
 11 Greenville                                       Parmelee, Bailey              5:02.80
 12 Oxford                                           Kovacic, Brooke(11)           5:02.80
 13 Hartland                                         Evenson, Avery(11)            5:03.90
 14 Rochester Adams                                  Morrissey, Jamie(11)          5:04.30
 15 Pinckney                                         Haas, Miranda(12)             5:06.60
 16 Walled Lake Western                              Valencia, Julia(12)           5:07.10
 17 Northville                                       Coleman, Rachel(10)           5:07.11
 18 Birmingham Seaholm                               Wilberding, Tess(11)          5:07.80
 19 Novi                                             Mullins, Jackie(11)           5:09.10
 20 Jenison                                          Leonard, Ellie(SO)            5:09.60
 21 Salem                                            Kavulich, Kayla(10)           5:09.70
 22 Clarkston                                        Smith, Natalie                5:09.70
 23 Canton                                           Muir, Kristen(12)             5:10.10
 24 Grandville                                       Mondry, Sammy(11)             5:10.20
 25 Birmingham Seaholm                               Belf, Audrey(09)              5:10.20
 26 Midland Dow                                      Dent, Kali(10)                5:11.00
 27 Davison                                          McDermitt, Jordann(10)        5:14.00
 28 Macomb Dakota                                    Pugh, Marah(10)               5:15.50
 29 Warren Mott                                      Knoll, Allie(10)              5:15.50
 30 Caledonia                                        Schroder, Hannah(11)          5:16.70
 31 Caledonia                                        Bordewyk, Olivia(9 )          5:19.10




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1 West Bloomfield                                  Finn, Erin(11)               10:22.00
  2 Oxford                                           Kovacic, Brooke(11)          10:55.00
  3 Saline                                           Rentschler, Abby(09)         10:55.80
  4 Hartland                                         Evenson, Avery(11)           10:59.90
  5 Rockford                                         Manett, Taylor               11:07.00
  6 Romeo                                            Jackson, Shelby(12)          11:07.70
  7 Flushing                                         May, Addie(fr)               11:08.30
  8 Walled Lake Western                              Valencia, Julia(12)          11:08.40
  9 Rochester                                        Goethals, Jessica(10)        11:11.40
 10 Rochester Adams                                  Thivierge, Gabrielle(11)     11:11.80
 11 Grosse Pointe South                              Schwartz, Kelsie(10)         11:13.90
 12 Pinckney                                         Haas, Miranda(12)            11:15.30
 13 Greenville                                       Parmelee, Bailey             11:16.40
 14 Saline                                           Shwayder, Elianna(10)        11:16.60
 15 Brighton                                         Lunau, Allison(11)           11:17.10
 16 Midland Dow                                      Dent, Kali(10)               11:17.90
 17 Grand Haven                                      Stock, Julia                 11:18.80
 18 Saline                                           Creutz, Amy(12)              11:19.10
 19 Birmingham Seaholm                               Wilberding, Tess(11)         11:20.50
 20 Saline                                           Park, Gloria(10)             11:22.60
 21 Waterford Mott                                   Wagh, Daya(11)               11:24.50
 22 Clarkston                                        Smith, Natalie               11:27.20
 23 Temperance-Bedford                               Calhoun, Kelsey(12)          11:28.00
 24 Novi                                             Mullins, Jackie(11)          11:28.80
 25 Ann Arbor Huron                                  Cell, Alexandria(10)         11:30.40
 26 Hudsonville                                      Jackson, Kelli(9 )           11:30.80
 27 Grandville                                       Mondry, Sammy(11)            11:31.80
 28 East Lansing                                     Goble, Sarah(9 )             11:32.00
 29 Salem                                            Kavulich, Kayla(10)          11:32.10
 30 Caledonia                                        Schroder, Hannah(11)         11:32.20
 31 Livonia Churchill                                Pilat, Bethany(12)           11:34.70
 32 Sterling Heights Stevenson                       Baumann, Ashlei(9 )          11:40.70
 33 Macomb Dakota                                    Pugh, Marah(10)              11:41.50
 34 Grosse Pointe North                              Francis, Allison(11)         12:02.40




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1 Saline                                                                           48.50
  2 Novi                                                                             48.60
  3 East Lansing                                                                     48.80
  4 Jackson                                                                          48.80
  5 Jenison                                                                          48.80
  6 Ypsilanti Lincoln                                                                48.90
  7 Rockford                                                                         49.00
  8 Ortonville-Brandon                                                               49.20
  9 North Farmington                                                                 49.50
 10 Southfield                                                                       49.50
 11 Livonia Churchill                                                                49.60
 12 East Kentwood                                                                    49.80
 13 Ann Arbor Pioneer                                                                49.80
 14 Monroe                                                                           49.80
 15 Livonia Franklin                                                                 49.80
 16 Grosse Pointe South                                                              49.80
 17 Muskegon Reeths-Puffer                                                           49.80
 18 Birmingham Groves                                                                49.90
 19 Northville                                                                       50.20
 20 Midland                                                                          50.20
 21 Muskegon Mona Shores                                                             50.20
 22 Farmington                                                                       50.20
 23 Detroit Cass Tech                                                                50.30
 24 Harrison Township L'Anse Creuse                                                  50.40
 25 Hudsonville                                                                      50.40
 26 Troy                                                                             50.50
 27 Holt                                                                             50.60
 28 Walled Lake Central                                                              50.60
 29 Flint Carman-Ainsworth                                                           50.80
 30 Pontiac                                                                          51.00




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1 Ann Arbor Huron                                                                1:41.60
  2 Detroit Cass Tech                                                              1:42.20
  3 Rockford                                                                       1:42.30
  4 East Kentwood                                                                  1:42.60
  5 Jackson                                                                        1:42.80
  6 Ann Arbor Pioneer                                                              1:42.90
  7 Ortonville-Brandon                                                             1:42.90
  8 Southfield                                                                     1:43.10
  9 Ypsilanti Lincoln                                                              1:43.30
 10 North Farmington                                                               1:43.50
 11 Saline                                                                         1:43.70
 12 East Lansing                                                                   1:43.80
 13 Grosse Pointe South                                                            1:44.40
 14 Farmington                                                                     1:44.60
 15 Jenison                                                                        1:44.70
 16 Muskegon Reeths-Puffer                                                         1:44.90
 17 Livonia Churchill                                                              1:45.00
 18 Westland John Glenn                                                            1:45.00
 19 South Lyon                                                                     1:45.20
 20 Flint Carman-Ainsworth                                                         1:45.70
 21 Troy                                                                           1:46.60
 22 White Lake Lakeland                                                            1:46.80
 23 Harrison Township L'Anse Creuse                                                1:47.20
 24 Rochester Adams                                                                1:47.30
 25 Traverse City Central                                                          1:47.50




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1 Ann Arbor Huron                                                                3:57.10
  2 Grosse Pointe South                                                            3:57.90
  3 Rockford                                                                       4:00.70
  4 Ann Arbor Pioneer                                                              4:01.30
  5 Grand Blanc                                                                    4:01.80
  6 Alpena                                                                         4:02.30
  7 East Kentwood                                                                  4:02.40
  8 Birmingham Seaholm                                                             4:02.70
  9 Rochester Adams                                                                4:03.60
 10 Muskegon Reeths-Puffer                                                         4:03.90
 11 Howell                                                                         4:04.40
 12 Hudsonville                                                                    4:04.50
 13 East Lansing                                                                   4:04.80
 14 Grand Ledge                                                                    4:04.90
 15 Detroit Renaissance                                                            4:05.10
 16 Novi                                                                           4:05.10
 17 Macomb Dakota                                                                  4:05.20
 18 Highland-Milford                                                               4:05.70
 19 Saline                                                                         4:06.80
 20 Walled Lake Northern                                                           4:06.80
 21 Traverse City Central                                                          4:07.40
 22 Salem                                                                          4:07.50
 23 Livonia Churchill                                                              4:09.20
 24 Sterling Heights Stevenson                                                     4:11.80




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1 Grosse Pointe South                                                            9:14.30
  2 Rockford                                                                       9:18.70
  3 Saline                                                                         9:22.10
  4 Grandville                                                                     9:24.80
  5 Oxford                                                                         9:26.90
  6 Alpena                                                                         9:27.30
  7 Walled Lake Northern                                                           9:28.60
  8 Livonia Churchill                                                              9:29.70
  9 Birmingham Seaholm                                                             9:29.80
 10 Ann Arbor Pioneer                                                              9:30.20
 11 Northville                                                                     9:31.70
 12 Traverse City Central                                                          9:31.80
 13 Salem                                                                          9:34.80
 14 Rochester Adams                                                                9:36.10
 15 East Kentwood                                                                  9:36.30
 16 Hartland                                                                       9:36.70
 17 Plymouth                                                                       9:37.90
 18 Clarkston                                                                      9:38.40
 19 Davison                                                                        9:39.00
 20 Ann Arbor Huron                                                                9:39.80
 21 Midland Dow                                                                    9:40.40
 22 Macomb Dakota                                                                  9:40.40
 23 East Lansing                                                                   9:40.80
 24 Hudsonville                                                                    9:41.20
 25 Rochester Hills Stoney Creek                                                   9:41.40
 26 Temperance-Bedford                                                             9:41.70
 27 Grand Rapids Kenowa Hills                                                      9:41.90
 28 Brighton                                                                       9:44.90
 29 Caledonia                                                                      9:47.30
 30 Troy                                                                           9:47.60
 31 Farmington Hills Mercy                                                         9:55.50
 32 Grosse Pointe North                                                           10:04.30


05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 2 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Zeeland East                                     Beelen, TJ(12)             188'00.00"
  2 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Banagis, Dylan(12)         166'00.00"
  3 Byron Center                                     Burnside, Chad(12)         159'08.00"
  4  Middleville Thornapple-Kellogg                  Mahon, Michael(12)         157'11.00"
  5 Croswell-Lexington                               Jorde, Michael(12)         155'03.00"
  6 Sturgis                                          Miller, Drake(12)          154'08.00"
  7 Carleton Airport                                 Sorenson, Kellen(12)       153'09.00"
  8 Allendale                                        Rodgers, Keith(11)         151'07.00"
  9 Alma                                             Woods, Cole(12)            150'07.00"
 10 Zeeland East                                     Byrd, Quincy(11)           146'10.00"
 11 St. Johns                                        Smith, Devin(11)           146'09.00"
 12 Richland Gull Lake                               Goebel, Patrick(12)        146'06.00"
 13 Standish-Sterling                                Walderzak, Clay(10)        146'04.00"
 14 Cadillac                                         Norman, Riley(11)          145'09.00"
 15 DeWitt                                           Lange, Jake(12)            145'05.88"
 16  Middleville Thornapple-Kellogg                  Foster, Adrian(12)         145'00.00"
 17 Flint Kearsley                                   Irwin, Justin(12)          144'10.00"
 18 Zeeland West                                     VanDort, Jordan(10)        144'08.00"
 19 Cedar Springs                                    Ash, Derek(12)             144'06.00"
 20 Owosso                                           Guyski, Matt(11)           144'03.00"
 21 St. Joseph                                       Rutherford, Alex(11)       142'02.00"
 22 Marine City                                      Russell, JJ(12)            141'03.00"
 23 Dearborn Heights Robichaud                       Land, Diontaye(12)         140'07.00"
 24 Clarenceville                                    Cummings, Shawn(12)        134'03.00"
 25 Pontiac Notre Dame Prep                          McGreevy, Ruairi(12)       133'02.50"
 26 St. Clair Shores South Lake                      Hill, Raylan(10)           133'00.00"
 27 Melvindale                                       Gonzalez, Edgar(SR)        131'02.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 Zeeland East                                     Beelen, TJ(12)              56'09.50"
  2 Sturgis                                          Miller, Drake(12)           55'03.50"
  3 Birch Run                                        Roe, Jeff(12)               55'03.50"
  4  Battle Creek Harper Creek                       Bass, Josh                  54'08.25"
  5 Cadillac                                         Norman, Riley(11)           54'05.00"
  6 Sparta                                           Weidenhamer, Clay(12)       54'04.00"
  7 Fowlerville                                      Coon, Adam(11)              51'08.50"
  8 Berrien Springs                                  Williams, Johnathan(10)     51'06.00"
  9 Harper Woods Chandler Park Academy               Kelly, Robert               51'05.25"
 10 Lansing Sexton                                   Kemp, Kyren(12)             51'03.00"
 11 Redford Thurston                                 Ryles, Devin(12)            50'04.75"
 12 Standish-Sterling                                Walderzak, Clay(10)         50'02.50"
 13 Zeeland East                                     Cramer, Tom(12)             50'00.50"
 14 Redford Thurston                                 Cothron, Adel(12)           49'11.00"
 15 Hamilton                                         Kolean, Matt(11)            49'09.50"
 16  Battle Creek Harper Creek                       Latta, Kelby                49'09.25"
 17 Charlotte                                        Deback, Chase(12)           49'09.25"
 18 Algonac                                          Davey, Collin(12)           47'08.00"
 19 Croswell-Lexington                               Jorde, Michael(12)          47'05.00"
 20 Pontiac Notre Dame Prep                          McGreevy, Ruairi(12)        46'10.00"
 21 Clarenceville                                    Cummings, Shawn(12)         46'06.00"
 22 Grand Rapids Christian                           Cuba, Robert(12)            46'02.50"
 23 Melvindale                                       Gonzalez, Edgar(SR)         45'03.00"
 24 Wyoming Kelloggsville                            McSwain, Cortez(10)         45'01.50"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Petoskey                                         Lamberti, Louis              6'08.00"
  2 Charlotte                                        Pruden, Bryce(11)            6'06.00"
  3 Grand Rapids Christian                           Cok, Jon(12)                 6'06.00"
  4 Paw Paw                                          Leak, Demarcus(11)           6'04.02"
  5 Three Rivers                                     Mrosewske, John(11)          6'04.01"
  6  Middleville Thornapple-Kellogg                  Eckhoff, Tanin(11)           6'04.00"
  7 Adrian                                           Mccann, Chris(12)            6'04.00"
  8 Lapeer East                                      Whatcott, Zach(12)           6'04.00"
  9 Saginaw                                          Dravon, Beverly(12)          6'04.00"
 10 Williamston                                      Bradley, Walker(10)          6'03.00"
 11 Imlay City                                       VanDyk, Matt(12)             6'02.20"
 12 St. Clair                                        Denny, Mike(11)              6'02.10"
 13 Warren Lincoln                                   Ford, Jalen(12)              6'02.10"
 14 South Haven                                      Ferguson, Kameron(10)        6'02.02"
 15 Otsego                                           Kiel, Michael(11)            6'02.01"
 16 Dearborn Divine Child                            Veach, Grant(12)             6'02.00"
 17 Williamston                                      Baldwin, Scott(12)           6'02.00"
 18 Grand Rapids Christian                           Burrell, Jeiel(11)           6'02.00"
 19  Grand Rapids Forest Hills Northern              Brand, Josh(JR)              6'02.00"
 20 Algonac                                          Lee, Terrell(11)             6'02.00"
 21 Warren Lincoln                                   Totty, Darius(10)            6'02.00"
 22 Clawson                                          Ross, Jordan(12)             6'00.00"
 23 Detroit Country Day                              Woodland, Trevor(11)         6'00.00"
 24 Holland Christian                                Steigenga, Kyle(10)          6'00.00"
 25 Zeeland West                                     Kujawa, Kyle(12)             6'00.00"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 Marine City                                      Salisbury, Jaime(12)        15'00.00"
  2 Adrian                                           Arnett, Colton(12)          14'10.00"
  3 Adrian                                           Miller, Cory(12)            14'10.00"
  4 Muskegon Orchard View                            Sutton, Zack(12)            14'10.00"
  5 Chelsea                                          Hovater, Micheal(11)        14'04.00"
  6 Haslett                                          Hagerty, Patrick(12)        13'10.10"
  7 Goodrich                                         Wood, Connor(12)            13'10.00"
  8 Chelsea                                          Weiss, Travis(11)           13'04.02"
  9 Tecumseh                                         Kimmitt, Jared(11)          13'04.01"
 10 Allendale                                        Tibbitts, Noah(12)          13'04.01"
 11 Trenton                                          Wykle, Gabe(11)             13'04.00"
 12 Fowlerville                                      Spisz, Justin(12)           13'04.00"
 13 Coopersville                                     Sullivan, Jordan(11)        13'04.00"
 14 Belding                                          Alexander, Austin(11)       13'01.00"
 15 Yale                                             Hoist, Josh(11)             12'10.10"
 16 Edwardsburg                                      Roy, Skye(11)               12'10.00"
 17  Parma Western                                   Mcumber, Nathan(11)         12'10.00"
 18 Linden                                           O'Connell, Connor(11)       12'10.00"
 19 Williamston                                      Ball, Cody(12)              12'10.00"
 20 East Grand Rapids                                Slamp, Chris(12)            12'10.00"
 21  Grand Rapids Forest Hills Northern              Stepanovich, Gabe(SR)       12'10.00"
 22 St. Clair                                        Denny, Mike(11)             12'10.00"
 23 Allendale                                        Morren, Eric(12)            12'10.00"
 24 Cadillac                                         Heyd, Richie(12)            12'10.00"
 25 Cadillac                                         Hodges, Aaron(11)           12'10.00"
 26 Sturgis                                          Flowers, Bobby(11)          12'04.03"
 27 Ionia                                            Merrifield, Celab           12'04.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 South Haven                                      Thomas, Caprice(12)         22'06.75"
  2 East Grand Rapids                                Drummond, David(12)         21'09.75"
  3 Redford Thurston                                 Wilson, Eric(12)            21'05.50"
  4 Grand Rapids South Christian                     Sterk, Chad(11)             21'04.00"
  5 Armada                                           Sand, Zachary(11)           21'04.00"
  6 Paw Paw                                          Leak, Demarcus(11)          21'03.50"
  7 Wyoming Park                                     Nguyen, Viet(12)            21'01.50"
  8 Dowagiac                                         Highsmith, Dontell(11)      21'01.25"
  9 Marshall                                         Fountaine, Isaiah(12)       21'01.00"
 10 Grand Rapids Christian                           Otterbridge, Austin(11)     20'11.50"
 11 Wyoming Park                                     Smith, Collin(12)           20'11.50"
 12  Battle Creek Harper Creek                       Berning, Jordan             20'10.50"
 13 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Hammond, Andrew(11)         20'10.00"
 14 Whitehall                                        DeCouto, Nick(11)           20'10.00"
 15 Remus Chippewa Hills                             Karcher, Trent(11)          20'09.25"
 16 Eaton Rapids                                     Miller, Sage(12)            20'09.00"
 17 Lansing Sexton                                   Mason, Herman(12)           20'08.50"
 18 Hamilton                                         Lohman, Sam(12)             20'08.50"
 19 Grand Rapids Catholic Central                    Sander, Tyler(11)           20'08.00"
 20 Williamston                                      Lamar, Tyler(9 )            20'07.00"
 21 Bloomfield Hills Andover                         Smith, Juarrezz(12)         20'05.50"
 22 Mt. Pleasant                                     Odykirkk, Colton(12)        20'04.75"
 23 Yale                                             Bicknell, Brandon(12)       20'03.00"
 24 Hazel Park                                       McKinley, Joseph(09)        20'02.25"
 25 Dearborn Heights Robichaud                       Schomack, Josh(11)          20'01.50"
 26 Detroit Southwestern                             Hill, Montrel(12)           18'09.50"
 27 St. Clair Shores South Lake                      Hammons, Ghay'len(11)       18'09.00"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Auburn Hills Avondale                            Redwine, Kyle(12)               10.40
  2 South Haven                                      Thomas, Caprice(12)             10.50
  3 Clarenceville                                    Kelly, Kassius(12)              10.50
  4 Three Rivers                                     Brown, Cory(11)                 10.60
  5 Linden                                           Parcher, Ted(10)                10.60
  6 Grand Rapids Ottawa Hills                        Avery, Teyland(11)              10.60
  7 Remus Chippewa Hills                             Emerson, Jared(11)              10.70
  8 Saginaw Swan Valley                              Grace, Johnathon(12)            10.70
  9 Saginaw Swan Valley                              Simmons, Josh(12)               10.70
 10 Chelsea                                          Edwards, Berkely(11)            10.80
 11 New Boston Huron                                 Lowe, Desmond(12)               10.80
 12 Pontiac Notre Dame Prep                          Romeo, Jake(12)                 10.80
 13 Grand Rapids Christian                           Frazier, Kavon(12)              10.80
 14 Howard City Tri-County                           Vanderhyde, Connor              10.80
 15 Vicksburg                                        Haines, Zak(12)                 10.90
 16 Adrian                                           Gradless, Isaac(11)             10.90
 17 Gaylord                                          Hill, Trae(11)                  10.90
 18 Melvindale                                       Oliver, Daizoun(JR)             10.90
 19 Dearborn Heights Annapolis                       Stephens, Darrien(11)           11.00
 20 Adrian                                           Perez, Josh(11)                 11.00
 21 Hazel Park                                       Campbell, Raeshawn(10)          11.00
 22 Lansing Sexton                                   Goodman, Anthony(12)            11.00
 23 Flint Northwestern                               Byrd, Richard(12)               11.00
 24 Grand Rapids Christian                           Otterbridge, Austin(11)         11.00
 25 Wyoming Rogers                                   Lewis, Tyrease(11)              11.00
 26 Sparta                                           Krum, Roger(12)                 11.00
 27 Niles                                            Palmore, Cicone(12)             11.10
 28 Three Rivers                                     Palmer, Marcus(12)              11.10
 29 Three Rivers                                     Spain, Patrick(12)              11.10
 30 Dowagiac                                         Highsmith, Dontell(11)          11.10
 31 Marshall                                         Fountaine, Isaiah(12)           11.10
 32 Tecumseh                                         Grimm, Drew(11)                 11.10
 33 Bloomfield Hills Andover                         Wilson, Sean(11)                11.10
 34 Zeeland West                                     Bauder, Danny(10)               11.10
 35 Bay City John Glenn                              McCulloh, Devin(12)             11.10
 36 Ogemaw Heights                                   Markel, Grant(12)               11.10
 37 Warren Lincoln                                   Poydrus, Janelle(10)            11.10
 38 Edwardsburg                                      Roy, Skye(11)                   11.20
 39 Eaton Rapids                                     Richards, Bryce(12)             11.20
 40 Milan                                            Kelsey, Kalif(11)               11.20
 41 Clawson                                          Hill, Deonte(12)                11.20
 42 DeWitt                                           Parsons, Brad(11)               11.20
 43 DeWitt                                           Mackinen, Ryan(12)              11.20
 44 Yale                                             Schemansky, Brett(11)           11.20
 45 Sparta                                           Bulloch, Terry(12)              11.20
 46 Alma                                             Coleman, Austin(10)             11.20
 47 Harper Woods Chandler Park Academy               Wade, Clinton                   11.20
 48 Marine City                                      Scarcelli, Anthony(12)          11.30




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Alma                                             Bradshaw, Chaz(12)              13.80
  2 Dearborn Divine Child                            Boyd, Fred(10)                  14.40
  3 Williamston                                      Loewen, Austin(11)              14.50
  4 Benton Harbor                                    Franklin, Raheem(12)            14.60
  5 Muskegon Orchard View                            Hunter-Smith, Justin(11)        14.60
  6 Hastings                                         Comer, Jacob                    14.70
  7 Algonac                                          Davis, Joey(12)                 14.70
  8 Niles                                            Partee, Brandon(12)             14.80
  9 Mt. Pleasant                                     Weissen, Brian(11)              14.80
 10 Wyoming Kelloggsville                            Burrnett, TJ(11)                14.90
 11 Edwardsburg                                      Hall, Greg(12)                  15.00
 12 Ionia                                            White, Tommy                    15.00
 13 Riverview                                        Krach, Kris(12)                 15.00
 14 Fowlerville                                      Neuroth, Galen(11)              15.00
 15 Standish-Sterling                                Kraska, Austin(11)              15.00
 16 Vicksburg                                        Hostetler, Cole(12)             15.10
 17 Lansing Sexton                                   Washington, David(12)           15.10
 18 Algonac                                          Mikolowski, Kyle(12)            15.10
 19 Lapeer East                                      Whatcott, Zach(12)              15.10
 20 Yale                                             Porrett, Drew(11)               15.10
 21 Bloomfield Hills Andover                         Suhrawardy, Taha(12)            15.20
 22 Detroit Country Day                              Perkins, Huel Jared(12)         15.20
 23 Belding                                          Foote, Scotty(12)               15.20
 24 Hamilton                                         Hornik, Austin(11)              15.20
 25 Melvindale                                       Jackson, Sherard(SR)            15.70
 26 Melvindale                                       Mitchell, Kalyn(JR)             16.00




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 South Haven                                      Thomas, Caprice(12)             21.50
  2 Benton Harbor                                    Ellis, Andrew(12)               21.60
  3 Allegan                                          Jones, Gary(11)                 21.60
  4 Clarenceville                                    Kelly, Kassius(12)              21.80
  5 Linden                                           Parcher, Ted(10)                21.90
  6 Lansing Sexton                                   Jackson, Kendell(12)            22.10
  7 Lansing Sexton                                   Goodman, Anthony(12)            22.10
  8 Adrian                                           Gradless, Isaac(11)             22.30
  9 Sparta                                           Krum, Roger(12)                 22.30
 10 Grand Rapids Creston                             Freeman, Sam(11)                22.40
 11 Three Rivers                                     Mrosewske, John(11)             22.50
 12 DeWitt                                           Parsons, Brad(11)               22.50
 13 Grand Rapids Ottawa Hills                        Avery, Teyland(11)              22.50
 14 Remus Chippewa Hills                             Karcher, Trent(11)              22.50
 15 Vicksburg                                        Haines, Zak(12)                 22.60
 16 Dearborn Divine Child                            Johnson, Angelo(11)             22.60
 17 Niles                                            Jones, Ronnie(12)               22.70
 18 Redford Thurston                                 Wilson, Eric(12)                22.70
 19 Howard City Tri-County                           Vanderhyde, Connor              22.70
 20 Zeeland West                                     Bauder, Danny(10)               22.70
 21 Midland Bullock Creek                            Griese, Trey(12)                22.70
 22 Charlotte                                        Palmer, Brad(11)                22.80
 23 Warren Lincoln                                   Poydrus, Janelle(10)            22.90
 24 Melvindale                                       Oliver, Daizoun(JR)             22.90
 25 Battle Creek Pennfield                           Gray, Marquis(12)               22.90
 26 Imlay City                                       Caldwell, A.J.(12)              22.90
 27 Auburn Hills Avondale                            Holloman, Joshuwa(9 )           23.00
 28 Algonac                                          Wirgau, Colton(12)              23.10




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Muskegon Orchard View                            Hunter-Smith, Justin(11)        38.60
  2 Allendale                                        Couturier, Nate(9 )             39.20
  3 Lansing Sexton                                   Washington, David(12)           39.40
  4 Benton Harbor                                    Franklin, Raheem(12)            39.60
  5 Hastings                                         Comer, Jacob                    39.60
  6 Fowlerville                                      Neuroth, Galen(11)              39.60
  7 Hamilton                                         Hornik, Austin(11)              39.60
  8 Riverview                                        Krach, Kris(12)                 39.80
  9 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Robbins, Nick(11)               40.00
 10 Marine City                                      Scarcelli, Anthony(12)          40.00
 11 Coopersville                                     Shoemaker, Zack(12)             40.10
 12 Benton Harbor                                    Davis, Timothy(11)              40.30
 13 Belding                                          Foote, Scotty(12)               40.30
 14 Ionia                                            White, Tommy                    40.40
 15 Alma                                             Bradshaw, Chaz(12)              40.60
 16 Sparta                                           Miedzielec, Shane(10)           40.70
 17 Redford Thurston                                 Gray, Terrrell(12)              40.90
 18 Algonac                                          Mikolowski, Kyle(12)            41.00
 19 Remus Chippewa Hills                             Emerson, Jared(11)              41.10
 20 Clarenceville                                    Jatta, Ma Sambou(11)            41.30
 21 Clarenceville                                    Brown, Sam(12)                  41.70
 22 St. Clair Shores Lake Shore                      Harris, Jaylin(11)              42.10
 23 Detroit Osborn                                   Scott, Elijah(12)               45.60




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Auburn Hills Avondale                            Chapman, Nathan(12)             48.50
  2 Detroit Country Day                              Mims, Jibril(12)                48.60
  3 Wyoming Kelloggsville                            Burrnett, TJ(11)                48.90
  4 Lansing Waverly                                  Mays, Aaron(12)                 49.60
  5 Detroit Crockett                                 Wyckoff, Marcel(11)             49.60
  6 Stevensville Lakeshore                           Clark, Colby(10)                49.70
  7 Lansing Sexton                                   Jackson, Kendell(12)            49.70
  8 Chelsea                                          Oliver, Luke(12)                49.90
  9 Howard City Tri-County                           Vanderhyde, Connor              50.00
 10 Zeeland West                                     Werley, Braden(11)              50.20
 11 Dearborn Divine Child                            Johnson, Angelo(11)             50.40
 12 Coopersville                                     Carey, Mike(12)                 50.40
 13 St. Joseph                                       Schoeplein, Josh(12)            50.50
 14 Dearborn Heights Robichaud                       Schomack, Josh(11)              50.50
 15 Williamston                                      Syrek, Austin(12)               50.50
 16 Otsego                                           Kiel, Mitchell(11)              50.60
 17 Adrian                                           Lofton, Jeff(11)                50.60
 18 Edwardsburg                                      Woods, Hunter(12)               50.70
 19 Algonac                                          Wirgau, Colton(12)              50.70
 20 Zeeland West                                     Postma, Derek(12)               50.70
 21 St. Joseph                                       DeWitt, Freddie(12)             50.80
 22 Flint Kearsley                                   Minus, Matt(11)                 50.90
 23 Alma                                             DeJong, Tim(11)                 50.90
 24 Niles                                            Irby, Quention(12)              51.00
 25 Vicksburg                                        McCaw, Colin(11)                51.00
 26 Grand Rapids Ottawa Hills                        Kneeland, AJ(SR)                51.00
 27 Cadillac                                         Stalker, David(12)              51.30
 28  Battle Creek Harper Creek                       Bauserman, Connor               51.40
 29 Marine City                                      Salisbury, Jaime(12)            51.40
 30 Marshall                                         Bouwens, Jesse(11)              52.60
 31 Detroit Southwestern                             Perez, Eric(11)                 53.20




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Cedar Springs                                    Mora, Connor(11)              1:54.90
  2 Alma                                             Sanchez, Adam(12)             1:55.40
  3 Cadillac                                         Belt, Josh(12)                1:55.80
  4 Grand Rapids Christian                           Mach, Wuoi(11)                1:55.90
  5 Grand Rapids Christian                           Veldkamp, Eric(12)            1:56.50
  6 Gaylord                                          Fischer, Nate(11)             1:56.60
  7 Dearborn Divine Child                            Soter, Nicholas(12)           1:57.70
  8 Ionia                                            Wharry, Nick                  1:57.90
  9 Battle Creek Pennfield                           Dregne, Brain(12)             1:58.10
 10 Zeeland West                                     Mesbergen, Brad(12)           1:58.10
 11 Richland Gull Lake                               Zahrt, Tom(12)                1:58.20
 12  Battle Creek Harper Creek                       Bauserman, Connor             1:58.30
 13 Edwardsburg                                      Clark, Josh(12)               1:58.60
 14 Mason                                            Jones, Nathan(10)             1:58.90
 15 St. Joseph                                       Felton, Charlie(10)           1:59.10
 16  Grand Rapids Forest Hills Northern              Trice, Will(SR)               1:59.10
 17 Dearborn Divine Child                            Martain, Christain(11)        1:59.40
 18 East Grand Rapids                                Regan, David(12)              1:59.40
 19 Croswell-Lexington                               OConnor, George(12)           1:59.60
 20 Niles                                            Hoppstock, Graham(11)         1:59.80
 21 Owosso                                           Brasseur, Dakota(10)          1:59.80
 22 Grand Rapids Catholic Central                    Vanderzee, David(12)          1:59.80
 23 Sparta                                           Willet, Tom(12)               1:59.80
 24 Zeeland East                                     Tietoff, Mitch(12)            1:59.90
 25 Essexville Garber                                Yagiela, Ben(09)              2:00.00
 26 Charlotte                                        Garn, Matt(12)                2:00.10
 27 Redford Thurston                                 Griffin-Jackson, Jeremy(11)   2:00.10
 28 Howard City Tri-County                           Brewster, Keegan              2:00.10
 29 Standish-Sterling                                Lentz, Ben(10)                2:00.10
 30 Auburn Hills Avondale                            Chapman, Nathan(12)           2:00.20
 31 Zeeland West                                     Lambert, Jordan(10)           2:00.20
 32 Otsego                                           Nunley, Thomas(10)            2:00.30
 33 Williamston                                      Thoenes, Ben(10)              2:00.50
 34 Grand Rapids Christian                           Powers, Cody(12)              2:00.60
 35 Auburn Hills Avondale                            Williston, Geoffery(11)       2:00.90
 36 Croswell-Lexington                               OConnor, Andrew(10)           2:01.00
 37 Melvindale                                       Fells, Kennedy(SR)            2:02.90
 38 Detroit Crockett                                 King, Desmond(11)             2:09.10




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Cedar Springs                                    Mora, Connor(11)              4:19.00
  2 Dearborn Divine Child                            Soter, Nicholas(12)           4:19.50
  3 Chelsea                                          Bradley, Bryce(12)            4:20.60
  4 Muskegon Orchard View                            Deuling, Ben(12)              4:20.80
  5 Croswell-Lexington                               OConnor, George(12)           4:23.70
  6 Big Rapids                                       Ruiz, Clark                   4:24.20
  7 Ludington                                        Johnson, Luke(11)             4:24.20
  8 Mason                                            Hinkle, Tanner(11)            4:24.30
  9  Middleville Thornapple-Kellogg                  Brummel, Dustin(12)           4:25.70
 10 Ionia                                            Wharry, Nick                  4:26.20
 11 Eaton Rapids                                     Wherry, Kenny(11)             4:26.30
 12 Petoskey                                         Liederbach, Freddy            4:26.90
 13 Edwardsburg                                      Clark, Josh(12)               4:27.00
 14 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Crosby, Mowgli(11)            4:27.00
 15 Ionia                                            Winter, Brandon               4:27.40
 16 Zeeland West                                     Mesbergen, Brad(12)           4:27.40
 17 Mason                                            Whitmer, Alex(11)             4:27.50
 18 Dowagiac                                         Gantt, Chris(12)              4:27.60
 19 Ionia                                            Cardenas, Ruben               4:27.60
 20 Paw Paw                                          Richardson, Kyle(12)          4:28.60
 21 Zeeland West                                     Plaska, Sam(9 )               4:28.80
 22 Allendale                                        Hoekstra, Brad(10)            4:29.20
 23 St. Joseph                                       Felton, Charlie(10)           4:29.30
 24 Bloomfield Hills Andover                         Bratley, Jarred(12)           4:29.50
 25 Byron Center                                     Sattler, John(10)             4:29.60
 26 Milan                                            Fink, Ike(12)                 4:29.70
 27 Goodrich                                         Ruff, Ben(12)                 4:29.80
 28 Alma                                             Morey, Jake(10)               4:29.90
 29 Linden                                           Elliott, Graham(11)           4:30.10
 30 Hazel Park                                       Sprat-Shields, Dallas(11)     4:30.40
 31 Grand Rapids Catholic Central                    Lennon, Matt(11)              4:30.80
 32 St. Clair                                        Gottler, Randy(12)            4:35.00
 33 St. Clair Shores Lake Shore                      Sirr, James(12)               4:48.40
 34 St. Clair Shores Lake Shore                      Stetter, Matthew(11)          4:51.20




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Mason                                            Hinkle, Tanner(11)            9:28.00
  2 Mason                                            Vandyke, Mason(10)            9:31.70
  3 Mason                                            Cecil, Joe(12)                9:37.70
  4 Ionia                                            Cardenas, Ruben               9:41.40
  5 Haslett                                          Beyea, Ryan(12)               9:42.70
  6 Hazel Park                                       Sprat-Shields, Dallas(11)     9:43.40
  7 Williamston                                      Baumgarten, Aaron(11)         9:44.90
  8 Sparta                                           George, Brandon(12)           9:48.10
  9  Grand Rapids Forest Hills Northern              Towne, Jacob(SR)              9:49.70
 10 Ionia                                            Winter, Brandon               9:49.90
 11 Sparta                                           Birkeland, Adam(12)           9:49.90
 12 Big Rapids                                       Ruiz, Clark                   9:50.40
 13 Chelsea                                          Bradley, Bryce(12)            9:50.60
 14 Linden                                           Elliott, Graham(11)           9:51.70
 15 Linden                                           Phillips, Roger(11)           9:51.80
 16 Otsego                                           Harvey, Brian(12)             9:52.40
 17 Mason                                            Hanson, Jacob(10)             9:54.10
 18 Sturgis                                          Griffith, Steven(11)          9:55.40
 19 St. Johns                                        Hyatt, Drew(10)               9:55.60
 20 St. Joseph                                       Leahy, Ryan(11)               9:55.70
 21 Haslett                                          Corder, Luke(10)              9:56.00
 22 St. Clair                                        Smith, Cody(10)               9:56.10
 23 Dearborn Divine Child                            Miller, Griffin(11)           9:56.90
 24 Ludington                                        Johnson, Luke(11)             9:57.50
 25 Cedar Springs                                    Brooks, Aaron(12)             9:58.70
 26 Algonac                                          Foote, Alex(11)               9:58.80
 27 Bloomfield Hills Lahser                          Gawlik, Michael(11)          10:09.20
 28 St. Clair Shores Lake Shore                      Stetter, Matthew(11)         10:55.00
 29 St. Clair Shores Lake Shore                      Nicholson, Zach(09)          11:09.00




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Linden                                                                           42.90
  2 Auburn Hills Avondale                                                            43.10
  3 Lansing Sexton                                                                   43.10
  4 Three Rivers                                                                     43.30
  5 Flint Northwestern                                                               43.30
  6 Sparta                                                                           43.30
  7 DeWitt                                                                           43.40
  8 Adrian                                                                           43.50
  9 Grand Rapids Christian                                                           43.50
 10 Bloomfield Hills Andover                                                         43.70
 11 Zeeland East                                                                     43.70
 12 Edwardsburg                                                                      43.80
 13 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                                43.80
 14 Owosso                                                                           43.90
 15 Grand Rapids Creston                                                             43.90
 16 Hamilton                                                                         43.90
 17 Benton Harbor                                                                    44.00
 18 Vicksburg                                                                        44.00
 19 Ferndale                                                                         44.00
 20 Saginaw Swan Valley                                                              44.00
 21 Chelsea                                                                          44.10
 22 Riverview                                                                        44.10
 23 Clarenceville                                                                    44.10
 24 East Grand Rapids                                                                44.10
 25 Yale                                                                             44.10
 26 Midland Bullock Creek                                                            44.10
 27 Remus Chippewa Hills                                                             44.10
 28  Battle Creek Harper Creek                                                       44.20
 29 Grand Rapids Ottawa Hills                                                        44.20
 30 Marine City                                                                      44.20
 31 Algonac                                                                          44.20
 32 Charlotte                                                                        44.30
 33 Eaton Rapids                                                                     44.30
 34 Grand Rapids Catholic Central                                                    44.30
 35 Allendale                                                                        44.30
 36 Melvindale                                                                       44.70
 37 Detroit Crockett                                                                 44.80




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 Lansing Sexton                                                                 1:27.80
  2 Niles                                                                          1:29.60
  3 Vicksburg                                                                      1:29.80
  4 DeWitt                                                                         1:30.00
  5 Saginaw Swan Valley                                                            1:30.50
  6 Three Rivers                                                                   1:30.60
  7 Grand Rapids Ottawa Hills                                                      1:30.60
  8 Adrian                                                                         1:30.70
  9 Williamston                                                                    1:30.80
 10 Hamilton                                                                       1:30.80
 11 Auburn Hills Avondale                                                          1:30.90
 12 Sparta                                                                         1:31.10
 13 Alma                                                                           1:31.20
 14 Wyoming Kelloggsville                                                          1:31.30
 15 Zeeland West                                                                   1:31.30
 16 Detroit Crockett                                                               1:31.40
 17 Bloomfield Hills Andover                                                       1:31.40
 18 Grand Rapids Catholic Central                                                  1:31.40
 19 Grand Rapids Christian                                                         1:31.40
 20 Midland Bullock Creek                                                          1:31.40
 21 Lansing Waverly                                                                1:31.70
 22 Marine City                                                                    1:31.80
 23 Flint Kearsley                                                                 1:32.00
 23 Grand Rapids Creston                                                           1:32.00
 24 Yale                                                                           1:32.40
 25 Chelsea                                                                        1:32.80
 26  Battle Creek Harper Creek                                                     1:33.10
 27 St. Clair Shores South Lake                                                    1:33.50
 28 Hastings                                                                       1:33.70




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Lansing Sexton                                                                 3:24.00
  2 Alma                                                                           3:25.70
  3 Otsego                                                                         3:26.30
  4 Zeeland West                                                                   3:26.30
  5 Vicksburg                                                                      3:27.00
  6 Lansing Waverly                                                                3:27.00
  7 Williamston                                                                    3:27.10
  8 Petoskey                                                                       3:27.20
  9 Edwardsburg                                                                    3:27.50
 10 Auburn Hills Avondale                                                          3:27.70
 11 Niles                                                                          3:27.80
 12 Algonac                                                                        3:28.00
 13 Dearborn Heights Robichaud                                                     3:28.10
 14  Battle Creek Harper Creek                                                     3:28.30
 15 Stevensville Lakeshore                                                         3:28.40
 16  Parma Western                                                                 3:28.40
 17 Grand Rapids Ottawa Hills                                                      3:28.40
 18 Mt. Pleasant                                                                   3:28.70
 19 Adrian                                                                         3:28.80
 20 Croswell-Lexington                                                             3:28.80
 21 Wyoming Kelloggsville                                                          3:29.00
 22 Dearborn Divine Child                                                          3:29.20
 23 Whitehall                                                                      3:29.40
 24 Richland Gull Lake                                                             3:29.90
 25 Grand Rapids Catholic Central                                                  3:30.10
 26 Fruitport                                                                      3:30.10
 27 Gaylord                                                                        3:30.20
 28 Owosso                                                                         3:30.30
 29 Sparta                                                                         3:30.30
 30 Cadillac                                                                       3:30.60
 31 St. Clair Shores Lake Shore                                                    3:32.00
 32 Detroit Country Day                                                            3:33.10
 33 Detroit Crockett                                                               3:33.20




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Ionia                                                                          8:04.50
  2 Trenton                                                                        8:05.90
  3 Richland Gull Lake                                                             8:06.50
  4 St. Joseph                                                                     8:07.40
  5 Alma                                                                           8:08.10
  6 Grand Rapids Christian                                                         8:08.50
  7 Eaton Rapids                                                                   8:11.70
  8 Zeeland West                                                                   8:11.90
  9 Vicksburg                                                                      8:14.50
 10 Three Rivers                                                                   8:15.20
 11 Haslett                                                                        8:15.90
 12 East Grand Rapids                                                              8:16.00
 13 Adrian                                                                         8:16.20
 14  Grand Rapids Forest Hills Northern                                            8:16.20
 15 Dearborn Divine Child                                                          8:16.30
 16 Cadillac                                                                       8:16.50
 17 Croswell-Lexington                                                             8:16.70
 18 Cedar Springs                                                                  8:17.20
 19 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                              8:17.60
 20 Sparta                                                                         8:19.00
 21 Williamston                                                                    8:20.30
 22 Detroit Country Day                                                            8:24.00
 23 Marine City                                                                    8:24.80
 24 Auburn Hills Avondale                                                          8:24.90
 25 Melvindale                                                                     8:39.10
 26 St. Clair Shores Lake Shore                                                    8:44.70


05/21/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 2 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Detroit Country Day                              Mann, Brittany(12)         156'02.00"
  2 Dearborn Divine Child                            O'Neill, Ashley(11)        123'06.00"
  3 Hamilton                                         McMahon, Brogan(10)        119'08.00"
  4 Holland Christian                                Schipper, Olivia(12)       117'05.00"
  5 Lake Odessa Lakewood                             Jemison, Ashley(12)        116'05.00"
  6 Eaton Rapids                                     Baker, Bailey(10)          116'01.00"
  7 Algonac                                          Gouine, Desirae(12)        113'90.00"
  8 Marine City                                      Frost, Breeanne(12)        113'70.00"
  9 Grand Rapids Christian                           Hoekzema, Megan(12)        113'05.00"
 10 Zeeland West                                     DeJong, Brittany(11)       112'09.00"
 11 Middleville Thornapple-Kellogg                   Ellinger, Erin(12)         112'03.00"
 12 Monroe Jefferson                                 Dietz, Megan(11)           112'01.00"
 13 Zeeland East                                     Casey, Brittany(10)        111'03.00"
 14 South Lyon East                                  Pavlinac, Rhiannon(11)     110'09.00"
 15 Byron Center                                     Angell, Julie(12)          109'10.00"
 16 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Clare, Kirkbride(12)       109'09.00"
 17 Remus Chippewa Hills                             Robison, Corey(11)         109'07.00"
 18 Corunna                                          Cnudde, Morgan(12)         109'03.00"
 19 Detroit Country Day                              Hambric, Odessa(12)        108'09.00"
 20 Stevensville Lakeshore                           Curley, Tyler(12)          106'00.00"
 21 Williamston                                      Freeman, Tori(12)          105'05.00"
 22 Paw Paw                                          Miller, Bryce(11)          104'06.00"
 23 Cadillac                                         Baker, Mary Mar            102'11.00"
 24 Melvindale                                       Webster, Alycia(SR)         94'00.00"
 25 St. Clair Shores South Lake                      Herndon, A'Shionna(10)      85'01.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Detroit Country Day                              Mann, Brittany(12)          41'10.00"
  2 Middleville Thornapple-Kellogg                   Ellinger, Erin(12)          38'08.00"
  3 Paw Paw                                          Kmet, Natalie(12)           38'03.75"
  4 Dearborn Divine Child                            O'neill, Ashley(11)         38'00.25"
  5 Zeeland East                                     Casey, Brittany(10)         37'10.00"
  6 Williamston                                      Freeman, Tori(12)           37'09.50"
  7 Coloma                                           McLean, Cali(09)            37'06.00"
  8 Zeeland East                                     Brassard, Dee(12)           37'04.50"
  9 Hamilton                                         Tolsma, Rachael(10)         37'02.50"
 10 Monroe Jefferson                                 Grunwald, Merle(10)         36'07.25"
 11 Lansing Waverly                                  Milton, Victoria(11)        36'07.00"
 12 Bay City John Glenn                              Zielinski, Janelle(11)      36'03.75"
 13 Ludington                                        Thomas, Brandy(09)          36'03.25"
 14 Zeeland East                                     Smallegan, Heather(11)      36'03.00"
 15 Big Rapids                                       O'Brien, Erin               36'01.25"
 16 Cadillac                                         Baker, Mary Mar             35'08.00"
 17  Mason                                           Robinson, Maycee(11)        35'07.50"
 18 Bloomfield Hills Marian                          Bulluck, Kilyn(11)          35'01.25"
 19 Yale                                             Donnellon, Emily(11)        34'05.00"
 20 Algonac                                          Gouine, Desirae(12)         34'02.00"
 21 Detroit Northwestern                             Powell-Rhodes, Ashley(12)   33'11.25"
 22 Byron Center                                     Sievers, Mackenzie(11)      33'08.25"
 23  Grand Rapids Forest Hills Northern              Smith, Alexis(12)           33'02.50"
 24 Melvindale                                       Webster, Alycia(SR)         33'00.50"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Eaton Rapids                                     Mills, Kathryn(10)           5'07.00"
  2 Grand Rapids South Christian                     Hulst, Mycah(12)             5'04.00"
  3 Lapeer East                                      Ciaravino, Angela(10)        5'04.00"
  4 Niles                                            Baker, Miranda(10)           5'03.02"
  5 Dowagiac                                         Rodgers, Creona(10)          5'03.01"
  6 Pontiac Notre Dame Prep                          Pangori, Andrea(9 )          5'03.00"
  7 Hastings                                         Quillen, Rachel              5'02.00"
  8 Marshall                                         Darling, Kelsey(12)          5'02.00"
  9 Milan                                            Odegard, Tess(11)            5'02.00"
 10 Corunna                                          Janca, Janae(11)             5'02.00"
 11 Richmond                                         Breiling, Victoria(11)       5'02.00"
 12 Fruitport                                        Parker, Toni(12)             5'02.00"
 13 Imlay City                                       Walton, Jessica(10)          5'00.01"
 14 Berrien Springs                                  Toliver, Holly(10)           5'00.00"
 15 Ionia                                            VanSyckle, Anna(9 )          5'00.00"
 16 Lake Odessa Lakewood                             Dejong, Hannah(12)           5'00.00"
 17 Charlotte                                        Helfrich, Emily(09)          5'00.00"
 18  Mason                                           Lound, Kaleigh(12)           5'00.00"
 19 Detroit Country Day                              Moore-Willis, Jordan(10)     5'00.00"
 20 Detroit Country Day                              MacLean, Mary(12)            5'00.00"
 21 Williamston                                      Lycos, Jessica(9 )           5'00.00"
 22 Williamston                                      Schultz, Sarah(9 )           5'00.00"
 23 Armada                                           Holston, Katelyn(12)         5'00.00"
 24 Coopersville                                     Wierenga, Sophia(10)         5'00.00"
 25 Hamilton                                         Johnston, Stephanie(9 )      5'00.00"
 26 Hamilton                                         Pikaart, Jordan(9 )          5'00.00"
 27 Spring Lake                                      Peterson, Grace(10)          5'00.00"
 28 Spring Lake                                      Suchecki, Lydia(10)          5'00.00"
 29 Zeeland East                                     Immink, Megan(12)            5'00.00"
 30 Zeeland West                                     Gaiser, Alexis(10)           5'00.00"
 31 Essexville Garber                                Zaucha, Kendra(09)           5'00.00"
 32 Gaylord                                          Johnston, Alanna(11)         5'00.00"
 33 Adrian                                           Stringer, Ebony(11)          4'10.03"
 34 Grand Rapids Catholic Central                    Prins, Emily(11)             4'10.00"
 35 Clinton Township Clintondale                     Pratt, Samychia(12)          4'09.00"
 36 Warren Regina                                    Buscemi, Gabby(10)           4'07.40"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 Grand Rapids Christian                           Pollatz, Janina(11)         11'06.00"
  2 Grand Rapids South Christian                     Whitford, Alex(11)          11'03.00"
  3 Allendale                                        Smith, Sam(11)              11'00.00"
  4 Spring Lake                                      LeRoux, Allie(10)           11'00.00"
  5 Fowlerville                                      Stanley, Ashley(12)         10'09.10"
  6 Corunna                                          Lawcock, Michaila(12)       10'09.00"
  7 Chelsea                                          Johnson, Elaine(12)         10'06.00"
  8 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Reams, Gabby(11)            10'06.00"
  9 Marine City                                      Lynch, Danielle(12)         10'06.00"
 10 Holland Christian                                VanKampen, Brinslea(12)     10'03.00"
 11 Holland Christian                                Bulthuis, Jamie(12)         10'03.00"
 12 Remus Chippewa Hills                             Drouillard, Erin(10)        10'03.00"
 13 Edwardsburg                                      Garcia, Casey(12)           10'00.00"
 14 Marine City                                      Ferqueron, Samantha(12)     10'00.00"
 15 Stevensville Lakeshore                           Herrman, Elisa(11)           9'09.02"
 16 St. Joseph                                       Rose, Jordan(10)             9'09.01"
 17 Battle Creek Harper Creek                        Bonifer, Sydney(12)          9'09.00"
 18 Coldwater                                        Ohm, Ellie(10)               9'09.00"
 19 Zeeland West                                     Medendorp, Emily(10)         9'09.00"
 20 South Haven                                      Simon, Hannah(12)            9'06.00"
 21 Fowlerville                                      Hibbard, Clarice(10)         9'06.00"
 22 Haslett                                          Rehberger, Katie(11)         9'06.00"
 23 Williamston                                      Strange, Ashley(10)          9'06.00"
 24 Paw Paw                                          DePierre, Kayla(11)          9'03.00"
 25  Mason                                           Wren, Meggie(12)             9'03.00"
 26 Parma Western                                    Easton, Lauren(12)           9'03.00"
 27 Wayland Union                                    Steenhoek, Lydia(12)         9'03.00"
 28 Marysville                                       Moldenhauer, Maddy(11)       9'03.00"
 29 Coopersville                                     Huisken, Lydia(9 )           9'03.00"
 30 Hudsonville Unity Christian                      Schnyders, Tasha(11)         9'03.00"
 31 Ludington                                        Shoop, AmyGrace(10)          9'00.00"
 32 Adrian                                           Vargas, Marissa(12)          8'02.00"
 33 Clinton Township Clintondale                     Allen, Tavione(12)           7'08.00"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Yale                                             Bischer, Sidney(12)         17'02.60"
  2 Williamston                                      Dutcher, Elizabeth(12)      17'02.50"
  3 DeWitt                                           Desira, Tori(12)            17'02.00"
  4 Grand Rapids Christian                           Pollatz, Janina(11)         17'02.00"
  5 Richland Gull Lake                               Taylor, Kirsten(09)         17'00.00"
  6 Hamilton                                         Oren, Molly(11)             16'09.50"
  7 Haslett                                          Little, Alysia(11)          16'06.25"
  8 Zeeland East                                     Ebels, Britta(11)           16'06.25"
  9 Williamston                                      Dutcher, Paige(9 )          16'06.00"
 10 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Clonan, Bri(11)             16'05.50"
 11 Mt. Pleasant                                     Bundy, Micheala(12)         16'05.25"
 12 Charlotte                                        Parrish, Ayren(10)          16'04.00"
 13 St. Clair                                        Bruehan, Goldie(10)         16'03.60"
 14 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Reno, Sam(11)               16'03.00"
 15 Williamston                                      Blaylock, Megan(11)         16'02.75"
 16 Wyoming Godwin Heights                           Blaser, Raven(12)           16'02.75"
 17 Grosse Ile                                       Butto, Sabhin(11)           16'02.00"
 18 Owosso                                           Konopacke, Megan(10)        16'02.00"
 19 Haslett                                          Eddy, Marina(10)            16'02.00"
 20 Warren Fitzgerald                                Pitts, Taylor(11)           16'01.50"
 21 Three Rivers                                     Masnari, Laurin(12)         15'11.75"
 22 Trenton                                          Thackeray, Lauren(11)       15'11.00"
 23 Bloomfield Hills Marian                          Semaan, Gina(9 )            15'10.75"
 24 Berrien Springs                                  Anderson, Paige(11)         15'09.75"
 25 Warren Regina                                    Palazzolo, Christine(11)    15'03.00"
 26 Warren Regina                                    Stocker, Abby(11)           15'02.00"
 27 Gaylord                                          Sanders, Grace(09)          15'01.00"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Detroit Country Day                              Cureton, Sydney(12)             11.70
  2 Detroit Pershing                                 Hill, Janae(12)                 11.90
  3 Wyoming Godwin Heights                           Blaser, Raven(12)               12.20
  4 Redford Thurston                                 Smith, Domonique(12)            12.40
  5 Warren Regina                                    White, Ashley(10)               12.50
  6 Flint Northwestern                               Edwards, Yanisha(SR)            12.50
  7  Grand Rapids Forest Hills Northern              Moran, Ashlee(10)               12.50
  8 Cadillac                                         Walker, Katie(12)               12.50
  9 Mt. Pleasant                                     DeFrain, Lindsey(09)            12.50
 10 Benton Harbor                                    Mickie, Jonshequa(11)           12.60
 11 Milan                                            Kitchen, Jealissa(12)           12.60
 12 Fruitport                                        Klinger, Heidi(10)              12.60
 13 Dearborn Heights Robichaud                       Sanders, Amber(12)              12.70
 14 Cedar Springs                                    Hamilton, Aly(10)               12.70
 15 Zeeland East                                     Ebels, Britta(11)               12.70
 16 Petoskey                                         Rajewski, Samantha(12)          12.70
 17 Saginaw                                          Turner, DaRhonda(10)            12.70
 18 Harper Woods Chandler Park Academy               Jordan, Camari                  12.80
 19 Three Rivers                                     Thorton, Alexis(10)             12.80
 20 Middleville Thornapple-Kellogg                   Shea, Fiona(10)                 12.80
 21 Detroit Country Day                              Nwabueze, Jonell(11)            12.80
 22 Auburn Hills Avondale                            Thompson, Patsy(12)             12.80
 23 Flint Kearsley                                   Griffin, Keondra(12)            12.80
 24 East Grand Rapids                                Castleberry, Sierra(10)         12.80
 25 Big Rapids                                       Brown, Mydrisha                 12.80
 26 Richland Gull Lake                               Taylor, Kirsten(09)             13.00
 27 Yale                                             Hicks, Armonni(9 )              13.10
 28 Yale                                             Terpening, Taylor(10)           13.20




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 DeWitt                                           Desira, Tori(12)                14.50
  2 Williamston                                      Dutcher, Elizabeth(12)          14.80
  3 Dearborn Divine Child                            Gandy, Kayla(09)                15.20
  4 Dearborn Divine Child                            Myler, Mallory(11)              15.20
  5 Yale                                             Bischer, Sidney(12)             15.20
  6 Berrien Springs                                  Anderson, Paige(11)             15.30
  7 Algonac                                          Zakalowski, Samantha(11)        15.50
  8 Zeeland East                                     MacDonald, Hayley(12)           15.60
  9 Holland Christian                                Verkaik, Kally(12)              15.70
 10 Eaton Rapids                                     Mills, Kathryn(10)              15.80
 11 Grosse Ile                                       Butto, Sabhin(11)               15.80
 12 Tecumseh                                         Schnur, Alexi(11)               15.80
 13 Grand Rapids South Christian                     Newhof, Anna(11)                15.90
 14 Big Rapids                                       Gosma, Braeden                  15.90
 15 St. Joseph                                       Smith, Dillan(12)               16.00
 16 Cheboygan                                        Charboneau, Emily               16.00
 17 Richland Gull Lake                               Roller, Corinne(12)             16.10
 18 Clinton Township Clintondale                     Harmsen, Brianna(11)            16.20
 19 Ferndale                                         Rice, Alia(12)                  16.20
 20 Grand Rapids Christian                           Byl, Annemarie(12)              16.20
 21 Auburn Hills Avondale                            Smith, Takiyah(11)              16.60
 22 Warren Regina                                    Ballyntyne, Alana(12)           16.90




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Dearborn Divine Child                            Patterson, Paige(11)            24.80
  2  Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood            Blake, Karen(11)                25.30
  3 Flint Northwestern                               Edwards, Yanisha(SR)            25.60
  4 Redford Thurston                                 Smith, Domonique(12)            25.70
  5 Wyoming Godwin Heights                           Blaser, Raven(12)               25.80
  6 Coopersville                                     Cornelius, Catrina(10)          25.80
  7 Ferndale                                         Hawthorne, Danielle(11)         25.90
  8 Middleville Thornapple-Kellogg                   Shea, Fiona(10)                 26.00
  9 Dearborn Heights Robichaud                       Sanders, Amber(12)              26.00
 10 Mt. Pleasant                                     Mielke, Lexi(12)                26.00
 11 Flint Kearsley                                   Griffin, Keondra(12)            26.20
 12 Clarenceville                                    Buckley, Ayanna(10)             26.30
 13 Benton Harbor                                    Mickie, Jonshequa(11)           26.40
 14 Lake Odessa Lakewood                             Ridder, Micah(10)               26.40
 15 Ludington                                        Wroble, Kelsey(12)              26.40
 16 Chelsea                                          Yordanich, Rachel(9 )           26.50
 17 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Dobberstein, Maggie(10)         26.50
 18 Belding                                          Breimayer, Mckenzie(10)         26.60
 19 Petoskey                                         Rajewski, Samantha(12)          26.60
 20 Harper Woods Chandler Park Academy               Jordan, Camari                  26.60
 21 Fruitport                                        Klinger, Heidi(10)              26.70
 22 Sturgis                                          Raiford, Lauren(11)             26.90
 23 Warren Regina                                    White, Ashley(10)               27.10
 24 Caro                                             Wells, Emily(10)                27.50
 25 Yale                                             Macker, Nicole(11)              27.60




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 DeWitt                                           Desira, Tori(12)                44.80
  2 Algonac                                          Zakalowski, Samantha(11)        45.10
  3 Williamston                                      Dutcher, Elizabeth(12)          45.60
  4 Berrien Springs                                  Anderson, Paige(11)             45.90
  5 Dearborn Divine Child                            Myler, Mallory(11)              46.20
  6 Petoskey                                         Rajewski, Samantha(12)          46.20
  7 Dearborn Divine Child                            Reynolds, Rosanna(12)           46.30
  8 Yale                                             Bischer, Sidney(12)             46.50
  9 Allendale                                        Wells, Paige(11)                46.50
 10 Benton Harbor                                    Krause, Candace(12)             46.80
 11 Caro                                             Collins, Gabrielle(09)          47.20
 12 Holland Christian                                Verkaik, Kally(12)              47.20
 13 Grand Rapids South Christian                     Newhof, Anna(11)                47.30
 14 Dearborn Divine Child                            Gandy, Kayla(09)                47.40
 15 St. Joseph                                       Smith, Dillan(12)               47.60
 16 Auburn Hills Avondale                            Haritos, Anna(10)               47.70
 17 Lapeer East                                      Ciaravino, Angela(10)           47.80
 18 Haslett                                          Rich, Alison(10)                47.90
 19 Lansing Waverly                                  Maxwell, Sylvia(12)             48.00
 20 DeWitt                                           Koenigsknecht, Amber(09)        48.10
 21 Gaylord                                          Carlson, Megan(12)              48.10
 22 Richland Gull Lake                               Roller, Corinne(12)             48.20
 23 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Blank, Kasey(12)                48.30
 24 Hastings                                         Redman, Nikki                   48.60
 25 Warren Regina                                    Ballyntyne, Alana(12)           49.30
 26 Ferndale                                         Rice, Alia(12)                  50.10
 27 Detroit Denby                                    Watts, Catera                   51.80




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1 Detroit Country Day                              Baisden, Kendall(11)            56.10
  2 Lansing Waverly                                  Roberts, Chante(10)             56.70
  3 Dearborn Divine Child                            Patterson, Paige(11)            57.50
  4 Fruitport                                        Pekel, Brianna(11)              57.70
  5 Pontiac Notre Dame Prep                          Timko, Taylor(10)               58.10
  6 Ferndale                                         Hawthorne, Danielle(11)         58.40
  7  Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood            Blake, Karen(11)                58.60
  8 DeWitt                                           Koenigsknecht, Audrey(12)       58.60
  9 East Grand Rapids                                Clifford, Lily(12)              58.70
 10 Mt. Pleasant                                     Mielke, Lexi(12)                58.80
 11 Ludington                                        Wroble, Kelsey(12)              59.10
 12 Grand Rapids Catholic Central                    Prins, Emily(11)                59.60
 13 Detroit Country Day                              Nasrollahzadeh , Ava(12)        59.70
 14 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Haley, Kenzie(11)               59.80
 15 Battle Creek Harper Creek                        Novar, Erika(12)                59.90
 16 Spring Lake                                      Arteaga, Carlyn(9 )           1:00.00
 17 Hamilton                                         Oren, Emily(12)               1:00.10
 18 Paw Paw                                          Johnson, Whitney(11)          1:00.20
 19  Grand Rapids Forest Hills Northern              Moran, Ashlee(10)             1:00.20
 20 Pontiac Notre Dame Prep                          Mack, Candice(12)             1:00.40
 21 Zeeland West                                     Kraker, Megan(12)             1:00.40
 22 Niles                                            Taylor, Brandstatter(12)      1:00.60
 23 Romulus                                          Sansom, Jocelyn(12)           1:00.60
 24 DeWitt                                           D'Haene, Jessica(12)          1:00.70
 25 St. Clair                                        Bruehan, Goldie(10)           1:00.70
 26 Comstock Park                                    Sauline, Taryn                1:00.80
 27 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Konsoer-Rose, Mary(12)        1:00.90
 28 Grand Rapids South Christian                     Ritsema, Haley(9 )            1:01.00
 29 Caro                                             Wells, Emily(10)              1:01.20
 30 Eaton Rapids                                     O'Leary, Lindsey(12)          1:01.80
 31 Warren Regina                                    Bloch, Elizabeth(10)          1:02.40
 32 Clinton Township Clintondale                     Williams, Dachaela(9 )        1:05.00




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1 East Grand Rapids                                Baloga, Jessie(12)            2:15.10
  2 Pontiac Notre Dame Prep                          Barron, Sara(12)              2:15.20
  3 Zeeland West                                     Schulist, Rachele(12)         2:16.10
  4 Grand Rapids South Christian                     Diemer, Mckenzie(12)          2:17.20
  5 Warren Regina                                    Bloch, Cassie(10)             2:19.50
  6 Remus Chippewa Hills                             O'Neil, Megan(10)             2:19.60
  7 Armada                                           Durbin, Rachel(11)            2:19.70
  8 Grand Rapids Catholic Central                    Johnson, Addie(12)            2:19.90
  9 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Cullen, Clara(11)             2:20.30
 10 East Grand Rapids                                Gourley, Mckayley(10)         2:20.70
 11 Chelsea                                          Dahl, Danielle(12)            2:20.80
 12 Byron Center                                     Hulst, Trinity(12)            2:21.20
 13 Owosso                                           McClintock, Dillon(9 )        2:21.60
 14 Hamilton                                         Coryell, Cathy(11)            2:21.60
 15 Richland Gull Lake                               Coonrod, Leah(11)             2:22.00
 16 Belding                                          Baylis, Monica(9 )            2:22.30
 17 Spring Lake                                      Cook, Cory(12)                2:22.30
 18 Midland Bullock Creek                            Valliere, Amanda              2:22.30
 19 Marshall                                         Wheatley, Tevy(12)            2:22.50
 20 Jackson Northwest                                Arnold, Kaitlyn(11)           2:22.60
 21 Parma Western                                    Kellar, Mackenzie(10)         2:22.70
 22 Milan                                            Odegard, Tess(11)             2:22.80
 23 Owosso                                           Gilbert, Claire(11)           2:23.00
 24 East Grand Rapids                                Solberg, Becca(9 )            2:23.00
 25 DeWitt                                           Lee, Jordan(09)               2:23.30
 26 East Grand Rapids                                Golladay, Claire(9 )          2:23.40
 27 Armada                                           Heisler, Katie(10)            2:23.50
 28 Mt. Pleasant                                     Bundy, Micheala(12)           2:23.70
 29 Edwardsburg                                      Ritchey, Aubrey(09)           2:23.90
 30 Corunna                                          Bremer, Brooke(11)            2:24.10
 31 Plainwell                                        Evers, Makenzie(SO)           2:24.40
 32 Alma                                             Humphrey, Sami(11)            2:24.50
 33 Bay City John Glenn                              Kriefeldt, Lindsay(9 )        2:25.00
 34 Coopersville                                     Hilton, Brynna(10)            2:25.10
 35 Lapeer East                                      Gaylor, Amy(12)               2:25.30
 36 St. Clair                                        Tippie, Jessica(12)           2:25.30
 37 Bloomfield Hills Lahser                          O'Mara, Alana(11)             2:27.70
 38 St. Clair Shores Lake Shore                      Lynch, Hailey(09)             2:39.70




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1 Allendale                                        Wiersma, Ali(12)              4:49.30
  2 Pontiac Notre Dame Prep                          Barron, Sara(12)              4:52.80
  3 Zeeland West                                     Schulist, Rachele(12)         4:56.20
  4 East Grand Rapids                                Clark, Kassidy(12)            5:03.00
  5 Byron Center                                     Hulst, Trinity(12)            5:03.80
  6 Grand Rapids Christian                           Bos, Julia(11)                5:06.90
  7 St. Johns                                        Smith, Karrigan(9 )           5:08.10
  8 Armada                                           Durbin, Rachel(11)            5:08.40
  9 Hamilton                                         Oren, Molly(11)               5:09.60
 10 DeWitt                                           Hanses, Kayla(12)             5:10.20
 11  Mason                                           Darmofal, Meg(9 )             5:11.20
 12 Cedar Springs                                    Weiler, Katie(11)             5:11.40
 13 Grand Rapids South Christian                     Diemer, Mckenzie(12)          5:11.70
 14 Bloomfield Hills Lahser                          Miller, Elena(11)             5:13.30
 15 Remus Chippewa Hills                             O'Neil, Megan(10)             5:13.30
 16 Grand Rapids South Christian                     Miller, Alexis(9 )            5:13.60
 17 Bloomfield Hills Lahser                          O'Mara, Alana(11)             5:14.50
 18 Coldwater                                        Schott, Becca(11)             5:16.90
 19 Edwardsburg                                      Ritchey, Aubrey(09)           5:17.90
 20  Grand Rapids Forest Hills Northern              Vredveld, Claudia(11)         5:18.00
 21 New Boston Huron                                 Johnson, Brooke(12)           5:19.20
 22 Bloomfield Hills Lahser                          Bredenberg, Jackie(09)        5:19.40
 23 Paw Paw                                          DePierre, Kayla(11)           5:19.50
 24 Spring Lake                                      Beeler, Brittany(11)          5:19.70
 25 Grand Rapids Forest Hills Eastern                Kostielney, Mary(10)          5:20.40
 26 Vicksburg                                        Perrin, Gabrielle(9 )         5:21.60
 27 Allegan                                          Shaw, Jessica(11)             5:21.90
 28 Dearborn Divine Child                            Kerr, Michelle(12)            5:23.00
 29 Big Rapids                                       Kinnally, Chloe(09)           5:24.90
 30 St. Clair                                        Balfour, Kayla(12)            5:28.60
 31 Warren Regina                                    Ponkowski, Jenny(10)          5:43.70
 32 Warren Regina                                    Orlando, Ashley(12)           5:54.60




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1 Grand Rapids Christian                           Bos, Julia(11)               10:43.10
  2 Cedar Springs                                    Weiler, Kenzie(9 )           10:48.00
  3 Bloomfield Hills Lahser                          Miller, Elena(11)            11:08.10
  4  Mason                                           Darmofal, Meg(9 )            11:10.80
  5 DeWitt                                           Hanses, Kayla(12)            11:20.20
  6 Coldwater                                        Schott, Becca(11)            11:21.10
  7 Allendale                                        Wiersma, Ali(12)             11:23.30
  8 St. Johns                                        Smith, Karrigan(9 )          11:26.30
  9 Cedar Springs                                    Weiler, Katie(11)            11:29.10
 10 Hamilton                                         Oren, Molly(11)              11:30.30
 11 Bloomfield Hills Lahser                          Bredenberg, Jackie(09)       11:30.50
 12 Grand Rapids South Christian                     Miller, Alexis(9 )           11:31.70
 13 Remus Chippewa Hills                             O'Neil, Megan(10)            11:32.20
 14 Hamilton                                         Coryell, Cathy(11)           11:35.70
 15 Spring Lake                                      Beeler, Brittany(11)         11:35.70
 16 Linden                                           Elmer, Sydney(10)            11:36.50
 17 DeWitt                                           Waterson, Shelby(09)         11:36.50
 18 Armada                                           Durbin, Rachel(11)           11:37.20
 19 Caro                                             Hadaway, Casey(09)           11:37.30
 20 Birch Run                                        Dorr, Allison(10)            11:37.60
 21 St. Johns                                        Kraft, Kayla(10)             11:38.40
 22 Grand Rapids Christian                           Fox, Lindsey(9 )             11:38.70
 23 Paw Paw                                          DePierre, Kayla(11)          11:39.50
 24 Holland Christian                                Van Rees, Hannah(11)         11:40.00
 25 Vicksburg                                        Perrin, Gabrielle(9 )        11:41.60
 26 Bloomfield Hills Andover                         Gammons, Mackenzie(10)       11:42.00
 27 Bloomfield Hills Andover                         Sinclair, Lexi(12)           11:43.60
 28 DeWitt                                           Rademacher, Lauren(12)       11:43.70
 29 East Grand Rapids                                Theut, Kaela(9 )             11:46.00
 30 Ludington                                        Sutton, Devon(11)            11:48.10
 31 Allegan                                          Shaw, Jessica(11)            11:48.20
 32 Croswell-Lexington                               Bringard, Abigail(10)        11:50.10
 33 Monroe Jefferson                                 Bachler, Erin(12)            12:01.60
 34 Chelsea                                          Eyster, Artemis(9 )          12:02.80
 35 Warren Regina                                    Ponkowski, Jenny(10)         12:17.00
 36 Warren Regina                                    Ridella, Christina(10)       12:46.00




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                                49.60
  2 DeWitt                                                                           49.70
  3 Lansing Sexton                                                                   50.10
  4 Wyoming Park                                                                     50.10
  5 Benton Harbor                                                                    50.20
  6 Detroit Country Day                                                              50.20
  7 Dearborn Divine Child                                                            50.30
  8 Flint Northwestern                                                               50.30
  9 Charlotte                                                                        50.70
 10 Lansing Waverly                                                                  50.70
 11 Williamston                                                                      50.80
 12 Cedar Springs                                                                    50.80
 13 Lake Odessa Lakewood                                                             50.90
 14 Hamilton                                                                         51.10
 15 East Grand Rapids                                                                51.20
 16 Grand Rapids Christian                                                           51.20
 17 Bloomfield Hills Marian                                                          51.30
 18 Grand Rapids Catholic Central                                                    51.30
 19 Coopersville                                                                     51.30
 20 Big Rapids                                                                       51.30
 21 Berrien Springs                                                                  51.40
 22 Stevensville Lakeshore                                                           51.60
 23 Chelsea                                                                          51.60
 24 Wyoming Godwin Heights                                                           51.60
 25 Mt. Pleasant                                                                     51.60
 26 Warren Regina                                                                    51.60
 27 Fruitport                                                                        51.70
 28 Allendale                                                                        51.70
 29 Yale                                                                             52.20
 30 Marine City                                                                      52.80
 31 Harper Woods Chandler Park Academy                                               52.90




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1 Dearborn Divine Child                                                          1:42.50
  2 Detroit Country Day                                                            1:42.50
  3 Lansing Waverly                                                                1:44.50
  4 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                              1:44.80
  5 Wyoming Park                                                                   1:45.90
  6 Coopersville                                                                   1:45.90
  7 Pontiac Notre Dame Prep                                                        1:46.10
  8 Niles                                                                          1:46.20
  9 DeWitt                                                                         1:46.50
 10 Hamilton                                                                       1:46.70
 11 Chelsea                                                                        1:47.50
 12 Flint Northwestern                                                             1:47.80
 13 Williamston                                                                    1:48.00
 14 Lansing Sexton                                                                 1:48.20
 15 Yale                                                                           1:48.20
 16 Milan                                                                          1:48.40
 17 Linden                                                                         1:48.60
 18 Fowlerville                                                                    1:48.70
 19 Mt. Pleasant                                                                   1:48.70
 20 Warren Regina                                                                  1:48.80
 21 Benton Harbor                                                                  1:49.10
 22 Midland Bullock Creek                                                          1:49.60
 23 Battle Creek Harper Creek                                                      1:49.80
 24 Clinton Township Clintondale                                                   1:50.10
 25 Lake Odessa Lakewood                                                           1:50.50
 26 St. Clair                                                                      1:52.10




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1 East Grand Rapids                                                              4:00.90
  2 DeWitt                                                                         4:02.90
  3 Dearborn Divine Child                                                          4:03.40
  4 Lansing Waverly                                                                4:04.00
  5 Pontiac Notre Dame Prep                                                        4:04.20
  6 Coopersville                                                                   4:04.30
  7 Zeeland West                                                                   4:05.00
  8 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                              4:07.10
  9 Mt. Pleasant                                                                   4:07.20
 10 Niles                                                                          4:07.50
 11 Grand Rapids Catholic Central                                                  4:07.90
 12 Detroit Country Day                                                            4:08.40
 13 Battle Creek Harper Creek                                                      4:09.60
 14 St. Clair                                                                      4:10.00
 15 Corunna                                                                        4:10.10
 16 Lake Odessa Lakewood                                                           4:10.60
 17 Chelsea                                                                        4:10.90
 18 Paw Paw                                                                        4:11.20
 19 Hamilton                                                                       4:11.20
 20 St. Joseph                                                                     4:11.30
 21 Grand Rapids South Christian                                                   4:12.00
 22 Ludington                                                                      4:12.00
 23 Lansing Sexton                                                                 4:12.70
 24 Williamston                                                                    4:14.00
 25 Caro                                                                           4:14.50
 26 Warren Regina                                                                  4:16.90
 27 Detroit Osborn                                                                 4:38.70




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1 East Grand Rapids                                                              9:19.50
  2 Grand Rapids Forest Hills Eastern                                              9:40.60
  3 Hamilton                                                                       9:41.80
  4 St. Clair                                                                      9:42.00
  5 DeWitt                                                                         9:44.30
  6 Dearborn Divine Child                                                          9:44.40
  7 Spring Lake                                                                    9:48.50
  8 Plainwell                                                                      9:52.90
  9 Remus Chippewa Hills                                                           9:53.40
 10 Richland Gull Lake                                                             9:54.90
 11 Otsego                                                                         9:55.90
 12 Zeeland East                                                                   9:56.50
 13 Croswell-Lexington                                                             9:57.20
 14 Caro                                                                           9:58.10
 15 Chelsea                                                                        9:58.50
 16 Cadillac                                                                       9:59.70
 17 Grand Rapids Christian                                                        10:00.10
 18 Allendale                                                                     10:00.50
 19 Corunna                                                                       10:00.60
 20 Alma                                                                          10:03.30
 21 St. Joseph                                                                    10:04.70
 22 Pontiac Notre Dame Prep                                                       10:05.10
 23 Charlotte                                                                     10:07.80
 24 Auburn Hills Avondale                                                         10:14.50
 25 Warren Regina                                                                 11:01.80
 26 Detroit Osborn                                                                11:12.00


05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 3 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Niles Brandywine                                 Hartman, Evan(11)          158'07.00"
  2 Kalkaska                                         Henderson, Dylan(12)       156'09.00"
  3 Napoleon                                         Simon, Jordan(12)          156'03.00"
  4 Quincy                                           Drumm, Levi(11)            155'08.00"
  5 Bangor                                           Howard, Tim                151'03.00"
  6 Beaverton                                        Blades, Casey(11)          150'10.50"
  7 New Haven                                        Evans, Paul(11)            146'10.75"
  8 East Jackson                                     Mathews, Wyatt(11)         146'08.00"
  9 Hanover-Horton                                   Scholl, Kyle(11)           144'00.00"
 10 Roscommon                                        Morley, Matt(12)           141'06.00"
 11 Michigan Center                                  Niecko, Eddie(11)          141'04.00"
 12 Muskegon Oakridge                                Warren, Joey(11)           141'02.00"
 13 Frankenmuth                                      Micho, Jesse(11)           140'07.00"
 14 Schoolcraft                                      Douglas, Drew(12)          140'06.00"
 15 Hopkins                                          Wininger, Cody(12)         139'00.00"
 16 Newaygo                                          Barry, Bobby(12)           139'00.00"
 17 Grandville Calvin Christian                      Tuuk, Jordan(12)           138'02.00"
 18 Whitmore Lake                                    Bouchard, Kevin(10)        137'11.00"
 19 Saginaw Nouvel                                   Giallonardo, Kyle(12)      137'08.00"
 20 Frankenmuth                                      Micho, Jotham(11)          137'04.00"
 21 Shelby                                           Covey, Jordan(12)          137'00.00"
 22 Benzie Central                                   Gray, Logan(12)            136'09.50"
 23 Homer                                            Schlumm, Jeremy(12)        136'01.00"
 24 Vermontville Maple Valley                        Yost, Keegan(11)           135'11.50"
 25 Reese                                            Schian, Eric(11)           135'10.00"
 26 Pewamo-Westphalia                                Smith, Gavin(12)           134'11.00"
 27 Lansing Catholic                                 Liesman, Dan(12)           134'10.00"
 28 Blissfield                                       Willson, Jordan(11)        133'04.00"
 29 Macomb Lutheran North                            Vanfleteren, Evan(11)      123'00.50"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 Hanover-Horton                                   Inman, Ryan(11)             52'08.50"
  2 Kalkaska                                         Henderson, Dylan(12)        51'08.25"
  3 Benzie Central                                   Gray, Logan(12)             51'07.75"
  4 Harrison                                         Hammell Nelson , John(12)   51'06.00"
  5 Lansing Catholic                                 Liesman, Dan(12)            51'05.50"
  6 Stockbridge                                      Hamblin, Jake(12)           50'07.50"
  7 Schoolcraft                                      Edick, Charles(12)          50'06.50"
  8 Hanover-Horton                                   Scholl, Kyle(11)            49'06.25"
  9 Union City                                       Bailey, Jacob(12)           48'09.25"
 10 Kingsley                                         Eickenroth, Tristan(11)     48'05.75"
 11 Reese                                            Gilmore, Mitch(12)          48'04.50"
 12 Vermontville Maple Valley                        Yost, Keegan(11)            48'01.50"
 13 Frankenmuth                                      Helpap, Alex(11)            48'00.00"
 14 Reed City                                        Kailing, Nate(12)           47'09.50"
 15 McBain                                           Smith, Nathan(12)           47'07.75"
 16 Michigan Center                                  Niecko, Eddie(11)           47'05.50"
 17 Homer                                            Conley, Tyrus(12)           47'02.50"
 18 Ann Arbor Gabriel Richard                        Donnellon, Sean(11)         47'02.50"
 19 Bangor                                           Howard, Tim                 46'11.50"
 20 New Haven                                        Evans, Paul(11)             46'11.25"
 21 Saranac                                          Anderson, Noah(11)          46'04.00"
 22 Blissfield                                       Bostick, Zech(11)           45'07.25"
 23 Saginaw Valley Lutheran                          Deneen, Chris(11)           45'07.00"
 24 Saginaw Valley Lutheran                          Howard, Evan(11)            44'11.50"
 25 Detroit University Prep                          Bolton, Xavier              43'05.75"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Morley-Stanwood                                  McCuaig, Travis(11)          6'09.00"
  2 Shelby                                           Landis, Lucas(12)            6'07.00"
  3 Almont                                           Benton, Aaron(12)            6'05.00"
  4 Comstock                                         Davis, Kendrick(11)          6'03.00"
  5 Hanover-Horton                                   Kesterson, Ben(12)           6'03.00"
  6 Laingsburg                                       Wickham, Adam(10)            6'03.00"
  7 Saginaw Valley Lutheran                          Taylor, Darius(12)           6'03.00"
  8 Frankenmuth                                      Borchard, Jeremy(12)         6'03.00"
  9 Morley-Stanwood                                  Wheeler, Adam(12)            6'03.00"
 10 Warren Michigan Collegiate                       Redding, Teo                 6'02.10"
 11 Detroit Communication Media Arts                 Mayo, Mark(12)               6'02.00"
 12 Leslie                                           Dolbee, Michael(11)          6'01.50"
 13 Lansing Catholic                                 Marrah, Joe(12)              6'01.40"
 14 Durand                                           Cherny, Alec(12)             6'01.40"
 15 Stockbridge                                      Prigge, Marcus(11)           6'01.30"
 16 Pewamo-Westphalia                                Pung, Andy(11)               6'01.20"
 17 Blissfield                                       Wold, Nate(11)               6'01.03"
 18 Dundee                                           Karner, Kevin(10)            6'01.02"
 19 Manchester                                       Wilson, Austin(11)           6'01.01"
 20 River Rouge                                      Coleman, Resean(11)          6'01.01"
 21 Buchanan                                         Freeman, Doug(10)            6'01.00"
 22 East Jackson                                     Connelly, Dylan(11)          6'01.00"
 23 Jackson Lumen Christi                            Swart, Jake(12)              6'01.00"
 24 Whitmore Lake                                    Judge, Rory(10)              6'01.00"
 25 Detroit Communication Media Arts                 Sanders, Kevin(12)           6'01.00"
 26 Grand Rapids West Catholic                       Ford, Chris(12)              6'01.00"
 27 Millington                                       Wilkerson, Mitchell(12)      6'01.00"
 28 Delton Kellogg                                   Watson, Ryan(12)             5'11.00"
 29 Hemlock                                          Hagarty, Ryan(11)            5'11.00"
 30 McBain                                           Zuiderveen, Kyle(12)         5'11.00"
 31 Kingsley                                         Eickenroth, Tristan(11)      5'09.00"
 32 Houghton Lake                                    Malcomson, Tim(12)           5'09.00"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 Stockbridge                                      Watson, Scott(12)           14'10.00"
  2 Almont                                           Harris, Matt(12)            14'03.00"
  3 Reese                                            Felske, Austin(11)          14'00.00"
  4 Manton                                           Everett, Aaron(11)          13'08.00"
  5 Bloomingdale                                     Lucas, Danny(10)            13'06.00"
  6 Ida                                              Hulbert, Henry(12)          13'00.01"
  7 Bath                                             Dempsey, Jeff(11)           13'00.01"
  8 Parchment                                        Blankenship, Brandon(12)    13'00.00"
  9 Ida                                              Taylor, Patrick(12)         13'00.00"
 10 Bath                                             Scott, Spencer(12)          13'00.00"
 11 Kent City                                        Taylor, Justin(11)          13'00.00"
 12 Lake City                                        Vincent, Ryan(11)           13'00.00"
 13 Reese                                            Kushion, Matt(11)           12'09.00"
 14 Parchment                                        Dexter, Evan(12)            12'06.00"
 15 Hillsdale                                        Bumpus, Michael(12)         12'06.00"
 16 Michigan Center                                  Kosinski, Matt(12)          12'06.00"
 17 McBain                                           Randall, Matthew(12)        12'06.00"
 18 Farwell                                          Staley, Trevor(11)          12'06.00"
 19 Gladwin                                          Muma, Braxtin(10)           12'00.02"
 20 Sanford-Meridian                                 Fellows, Nathan(12)         12'00.01"
 21 Lakeview                                         Root, Brad(12)              12'00.00"
 22 Leroy Pine River                                 Langworthy, Abel(12)        12'00.00"
 23 Macomb Lutheran North                            Devroy, Andrew(12)          11'09.00"
 24 Macomb Lutheran North                            Moore, Tino(12)             10'03.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Lakeview                                         Wood, Dillon(12)            22'07.00"
  2 Union City                                       Maye, Chris(12)             22'02.75"
  3 Union City                                       Holton, Josh(11)            21'07.00"
  4 Lansing Catholic                                 Macksood, Matt(12)          21'02.00"
  5 Ovid-Elsie                                       Micka, Jacob(11)            21'00.25"
  6 Kingsley                                         Harrison, Deon(12)          20'11.75"
  7 Freeland                                         Schauman, Matt(11)          20'11.00"
  8 Chesaning                                        Schroeder, Ryan(12)         20'10.75"
  9 Sanford-Meridian                                 Glynn, Matthew(12)          20'10.75"
 10 Detroit Communication Media Arts                 Mayo, Mark(12)              20'09.50"
 11 Morley-Stanwood                                  McCuaig, Travis(11)         20'09.50"
 12 Union City                                       Smith, Zach(12)             20'08.75"
 13 Jackson Lumen Christi                            Girodat, Nick(11)           20'08.25"
 14 Shelby                                           Lentz, Nathan(11)           20'07.50"
 15 Vermontville Maple Valley                        Reid, Garrett(12)           20'05.75"
 16 Southfield Bradford Academy                      Champoin, Alize             20'05.00"
 17 Flint Beecher                                    Cooper, Eric(11)            20'04.25"
 18 Benzie Central                                   Bock, Corey(11)             20'03.50"
 19 Quincy                                           Williams, Ryan(12)          20'03.00"
 20 Kent City                                        Brown, Chad(10)             20'02.75"
 21 Almont                                           Benton, Aaron(12)           20'02.75"
 22 Houghton Lake                                    Malcomson, Tim(12)          20'02.50"
 23 Saginaw Valley Lutheran                          Glumm, AJ(12)               20'02.25"
 24 Pewamo-Westphalia                                Pung, Andy(11)              20'01.76"
 25 Ithaca                                           Reyes, Blake(10)            20'01.75"
 26 East Jackson                                     Pantangco, Michael(11)      20'01.50"
 27 Mt. Clemens                                      Williams, Johnathan(12)     20'01.00"
 28 Cassopolis                                       Saxton, Robert(10)          20'00.00"
 29 Ecorse                                           Bruton, Deionte(jr)         19'11.25"
 30 Kalamazoo Hackett                                Weston, Geovante(11)        19'10.00"
 31 Monroe St. Mary Catholic Central                 Jeff, Ryder(11)             19'06.75"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Union City                                       Maye, Chris(12)                 10.70
  2 Detroit PEC Preparatory                          Tolbert, Darrius(12)            10.80
  3 Elk Rapids                                       Grays, Thais(SO)                10.80
  4 Detroit Community                                Paige, Nardarrion(SR)           10.90
  5 Warren Michigan Collegiate                       Sanders, Gabe                   10.90
  6 St. Louis                                        Bergey, Jacob(12)               10.90
  7 Saginaw Valley Lutheran                          Taylor, Darius(12)              10.90
  8 Manistee                                         Slawinski, Evan(11)             10.90
  9 Jackson Lumen Christi                            Girodat, Nick(11)               11.00
 10 Lansing Catholic                                 Lee, Cedric(12)                 11.00
 11 Parchment                                        Hodgson, Jalen(12)              11.10
 12 Flint Beecher                                    Southward, Tyrone(11)           11.10
 13 Marlette                                         Miller, Ryan(11)                11.10
 14 Grayling                                         Dorn, Nick(12)                  11.10
 15 Kingsley                                         Eickenroth, Tristan(11)         11.10
 16 Kalamazoo Hackett                                Weston, Geovante(11)            11.20
 17 Union City                                       Watson, Aaron(09)               11.20
 18 River Rouge                                      Perry, Jshmoz(11)               11.20
 19 Southfield Bradford Academy                      Champoin, Alize                 11.20
 20 Vermontville Maple Valley                        Reid, Garrett(12)               11.20
 21 Flint Southwestern Academy                       Fife, Jonathan(09)              11.20
 22 Shelby                                           Lentz, Nathan(11)               11.20
 23 Ypsilanti Willow Run                             Pipkins, De'vere(11)            11.30
 24 Grandville Calvin Christian                      Bylsma, Jordan(12)              11.30
 25 Lake Fenton                                      Kesler, Rob(12)                 11.40




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Clare                                            McFadden, Jake(12)              14.80
  2 Monroe St. Mary Catholic Central                 Ross, Whitman(11)               14.90
  3 Warren Michigan Collegiate                       Redding, Teo                    15.20
  4 Onsted                                           Rudd, Patrick(12)               15.30
  5 Frankenmuth                                      Stearns, Brian(10)              15.30
  6 Galesburg-Augusta                                Ring, Jesse(11)                 15.40
  7 Erie-Mason                                       Fichtner, Dylan(12)             15.40
  8 Saginaw Valley Lutheran                          Butler, Ricky(9 )               15.40
  9 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Gordon, Nick(12)                15.40
 10 Ida                                              Faber, Gunner(12)               15.50
 11 Muskegon Oakridge                                Jowers, Cameron(12)             15.50
 12 Boyne City                                       Hague, Dean(12)                 15.50
 13 Morley-Stanwood                                  McCuaig, Travis(11)             15.50
 14 Monroe St. Mary Catholic Central                 Mitchell, Couturier(11)         15.60
 15 Suttons Bay                                      Beachnau, Guy(11)               15.60
 16 Leroy Pine River                                 Ecker, Dustin(11)               15.60
 17 Bangor                                           Fales, Matt                     15.70
 18 Grand Rapids West Catholic                       O'Rourke, Steve(12)             15.70
 19 Delton Kellogg                                   Robbins, Brandon(11)            15.70
 20 Whittemore-Prescott                              Matthews, Lane(11)              15.70
 21 Marlette                                         Jickling, Kyle(12)              15.70
 22 Benzie Central                                   Nash, Ronnie(12)                15.70
 23 Shelby                                           Landis, Lucas(12)               15.70
 24 Hanover-Horton                                   Lowe, Steven(12)                15.80
 25 Detroit Communication Media Arts                 Ridgell, David(12)              15.90
 26 Pewamo-Westphalia                                Wirth, Tony(11)                 15.90
 27 Ithaca                                           Evers, Jared(11)                16.10




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 Union City                                       Maye, Chris(12)                 21.90
  2 Manistee                                         Slawinski, Evan(11)             22.00
  3 Jackson Lumen Christi                            Girodat, Nick(11)               22.10
  4 Lansing Catholic                                 Lee, Cedric(12)                 22.10
  5 Perry                                            Brooks, Dillion(10)             22.30
  6 Grand Rapids West Catholic                       Harmon, Joseph(12)              22.50
  7 Morley-Stanwood                                  Hanks, Tyler(12)                22.50
  8 St. Louis                                        Bergey, Jacob(12)               22.60
  9 Union City                                       Watson, Aaron(09)               22.70
 10 Parchment                                        Emig, Mike(12)                  22.80
 11 Ovid-Elsie                                       Micka, Jacob(11)                22.80
 12 Ecorse                                           Jones, Michael(Jr)              22.90
 13 Bath                                             Seddons, Zack(11)               22.90
 14 Millington                                       Hudson, Jordan(10)              22.90
 15 Hanover-Horton                                   Pringle, Isaac(11)              23.00
 16 Macomb Lutheran North                            Whiter, Sean(12)                23.00
 17 Warren Michigan Collegiate                       Sanders, Gabe                   23.00
 18 Lake Fenton                                      Kesler, Rob(12)                 23.00
 19 Whittemore-Prescott                              Foreman, Cody(12)               23.00
 20 Reed City                                        Reed, Eric(12)                  23.00
 21 Watervliet                                       Thumm, Brock                    23.10
 22 Vermontville Maple Valley                        Reid, Garrett(12)               23.20
 23 River Rouge                                      Perry, Jshmoz(11)               23.30
 24 Frankenmuth                                      Fischer, Ian(11)                23.30
 25 Boyne City                                       Larmond, Tevin(12)              23.30
 26 Kingsley                                         Harrison, Deon(12)              23.30




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Niles Brandywine                                 Srmek, AJ(12)                   39.70
  2 Galesburg-Augusta                                Ring, Jesse(11)                 39.80
  3 Muskegon Oakridge                                Jowers, Cameron(12)             39.90
  4 Clare                                            McFadden, Jake(12)              40.30
  5 Manistee                                         Maiville, Tyler(12)             40.40
  6 Onsted                                           Klebba, Reece(11)               40.90
  7 Union City                                       Anderson, Jesse(11)             40.90
  8 Kingsley                                         Simpson, Ben(12)                41.00
  9 Ecorse                                           Freeman, Dayvion(Sr)            41.10
 10 Stockbridge                                      Prigge, Marcus(11)              41.20
 11 Grand Rapids West Catholic                       Slomski, Andy(12)               41.20
 12 Lakeview                                         Wood, Dillon(12)                41.20
 13 Erie-Mason                                       Harmon, Seth(11)                41.30
 14 Detroit Communication Media Arts                 Ridgell, David(12)              41.50
 15 Frankenmuth                                      Stearns, Brian(10)              41.50
 16 Boyne City                                       Hague, Dean(12)                 41.50
 17 Shepherd                                         Sura, Andrew(10)                41.90
 18 Lake Fenton                                      Zielinski, Zac(11)              42.00
 19 Saginaw Valley Lutheran                          Glumm, AJ(12)                   42.00
 20 Marlette                                         Jickling, Kyle(12)              42.70
 21 Mt. Clemens                                      Rice, Eric(11)                  43.00




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Lansing Catholic                                 Caporale, Conner(12)            49.40
  2 Hillsdale                                        Brotherton, Seth(12)            49.60
  3 Parchment                                        Emig, Mike(12)                  49.70
  4 Brooklyn Columbia Central                        Vandeventer, Dominic(11)        49.70
  5 Hanover-Horton                                   Pringle, Isaac(11)              49.90
  6 Comstock                                         Cummins, Cal(12)                50.20
  7 Ovid-Elsie                                       Winans, Hunter(12)              50.20
  8 Grand Rapids West Catholic                       Harmon, Joseph(12)              50.50
  9 Farwell                                          Touchtone, Tanner(10)           50.60
 10 Morley-Stanwood                                  Hanks, Tyler(12)                50.60
 11 Manchester                                       Dunsmore, Zach(11)              50.70
 12 Carrollton                                       Vasquez, Malik(11)              50.80
 13 Bath                                             Seddons, Zack(11)               50.90
 14 Almont                                           Klebba, Josh(12)                50.90
 15 Suttons Bay                                      Kiessel, Nick(12)               50.90
 16 Montrose                                         Diem, Devin(11)                 51.00
 17 Union City                                       Holton, Josh(11)                51.10
 18 Bad Axe                                          Studer, Connor(12)              51.30
 19 Roscommon                                        Rowland, Eric(12)               51.30
 20 Jackson Lumen Christi                            Kuhl, Peter(11)                 51.50
 21 Pewamo-Westphalia                                Thelen, Alex(12)                51.60
 22 Freeland                                         Morris, Kevin(12)               51.80
 23 Saranac                                          Griffith, Justus(12)            52.10
 24 Ida                                              Sampson, Shane(11)              52.30
 25 Southfield Bradford Academy                      Norwood, Mike                   53.80
 26 Mt. Clemens                                      Jones, Philo(11)                54.00
 27 Detroit University Prep                          Earl, Daizon                    54.00




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Lansing Catholic                                 Zingsheim, Zach(12)           1:55.30
  2 Reed City                                        Oehrli, Joe(12)               1:56.20
  3 Brooklyn Columbia Central                        Wesche, Alex(12)              1:56.50
  4 Mason County Central                             Barnett, Chase(10)            1:57.90
  5 Grandville Calvin Christian                      Pinckney, Justus(12)          1:58.30
  6 Morley-Stanwood                                  Parrish, Matt(12)             1:58.60
  7 Frankenmuth                                      Hall, Jake(11)                1:58.90
  8 Clinton                                          Muessig, Dominic(11)          1:59.20
  9 Almont                                           Klebba, Josh(12)              1:59.50
 10 Jonesville                                       Briner, Bradley(12)           1:59.80
 11 Montrose                                         Cragg, Trevor(12)             1:59.90
 12 Ithaca                                           Coston, Kaleb(11)             2:00.10
 13 Lansing Catholic                                 Winter, Austin(12)            2:00.30
 14 Bath                                             Thomas, Nick(11)              2:00.50
 15 East Jordan                                      Hawley, Luke(12)              2:00.50
 16 Benzie Central                                   Buist, Gerrit(11)             2:01.00
 17 Mason County Central                             Radloff, Boris(12)            2:01.30
 18 Bloomingdale                                     Braswell, Michael(12)         2:01.40
 19 Newaygo                                          Lopez, Matt(12)               2:01.40
 20 Monroe St. Mary Catholic Central                 Evan, Pietraniec(12)          2:01.50
 21 Pewamo-Westphalia                                Pennell, Joel(11)             2:01.50
 22 Clare                                            Harper, Jonathan(12)          2:01.50
 23 Harrison                                         Niezguski, Beau(12)           2:01.70
 24 Stockbridge                                      Upshur, Evan(11)              2:01.80
 25 Delton Kellogg                                   Watson, Ryan(12)              2:01.80
 26 Grandville Calvin Christian                      Rylaarsdam, Andrew(11)        2:01.80
 27 Leslie                                           Jansen, Nicholas(12)          2:02.10
 28 Muskegon Oakridge                                Wright, Austin(10)            2:02.20
 29 Comstock                                         Cummins, Cal(12)              2:03.40
 30 Lawton                                           Pineda, Tony(11)              2:03.40
 31 Hemlock                                          Hoffman, Mitchell(11)         2:04.40
 32 Macomb Lutheran North                            Pfund, Tim(12)                2:04.60
 33 Freeland                                         King, Justin(11)              2:05.00
 34 Madison Heights Bishop Foley                     Oster, Craigen(11)            2:09.50




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Erie-Mason                                       Raymond, Nick(11)             4:21.40
  2 Reed City                                        Oehrli, Joe(12)               4:22.60
  3 Mason County Central                             Barnett, Chase(10)            4:23.50
  4 Grandville Calvin Christian                      Reidsma, Simon(12)            4:24.10
  5 Hanover-Horton                                   Stroede, Bryce(11)            4:26.20
  6 Clare                                            Harper, Jonathan(12)          4:26.80
  7 Kent City                                        Wilson, Will(10)              4:26.90
  8 Lansing Catholic                                 Hicks, Jimmy(12)              4:27.60
  9 East Jordan                                      Hawley, Luke(12)              4:27.70
 10 Grandville Calvin Christian                      Kersjes, Josh(12)             4:28.20
 11 Grandville Calvin Christian                      Rylaarsdam, Andrew(11)        4:28.70
 12 Benzie Central                                   Huddleston, William(12)       4:29.80
 13 Whitmore Lake                                    Milbocker, Ron(12)            4:30.30
 14 Hillsdale                                        Hardway, Zach(10)             4:31.20
 15 Marlette                                         Bowman, Jacob(11)             4:31.20
 16 Grayling                                         Dawson, Devon(12)             4:31.40
 17 Pinconning                                       Hemstreet, Ben(11)            4:32.20
 18 Clare                                            Vida, Tanner(12)              4:32.50
 19 Lansing Catholic                                 Winter, Austin(12)            4:32.60
 20 Kingsley                                         Keena, Jake(9 )               4:33.30
 21 Manistee                                         Deisch, Jarret(11)            4:33.70
 22 Watervliet                                       Love, Kirkland                4:36.30
 23 Almont                                           Burkland, David(12)           4:39.30
 24 St. Louis                                        Shaw, Collin(10)              4:39.40
 25 Schoolcraft                                      Wehner, Zach(10)              4:39.50
 26 Madison Heights Bishop Foley                     Oster, Craigen(11)            4:53.50
 27 Macomb Lutheran North                            Taykowski, Jonah(10)          4:55.80




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Lansing Catholic                                 Rebera, Keenan(9 )            9:35.40
  2 Perry                                            Bell, John(12)                9:37.60
  3 Hillsdale                                        Hardway, Zach(10)             9:37.80
  4 Kent City                                        Wilson, Will(10)              9:38.10
  5 Hanover-Horton                                   Stroede, Bryce(11)            9:40.40
  6 Grandville Calvin Christian                      Nowicki, Zac(11)              9:43.40
  7 Erie-Mason                                       Raymond, Nick(11)             9:43.80
  8 Grandville Calvin Christian                      Kersjes, Josh(12)             9:48.10
  9 Lansing Catholic                                 Marrah, Joe(12)               9:50.10
 10 Lansing Catholic                                 Hicks, Jimmy(12)              9:52.30
 11 Perry                                            West, Alex(12)                9:52.90
 12 Whitmore Lake                                    Milbocker, Ron(12)            9:56.70
 13 Ithaca                                           Merchant, Steven(11)          9:56.80
 14 Marlette                                         Bowman, Jacob(11)             9:56.90
 15 Marlette                                         Bowman, Andy(11)              9:57.70
 16 Dundee                                           Scheich, Zach(11)             9:59.80
 17 Pinconning                                       Hemstreet, Ben(11)           10:01.20
 18 Ovid-Elsie                                       Jensen, Tyler(11)            10:01.30
 19 Schoolcraft                                      Wehner, Zach(10)             10:01.40
 20 Michigan Center                                  Utz, Ben(9 )                 10:01.60
 21 Watervliet                                       Love, Kirkland               10:02.20
 22 Chesaning                                        Forsyth, John(12)            10:02.40
 23 Frankenmuth                                      Edmonds, Eric(12)            10:02.40
 24 Byron                                            Whaley, David(11)            10:02.60
 25 Grandville Calvin Christian                      Reidsma, Simon(12)           10:02.70
 26 Olivet                                           Soblesky, Tyler(12)          10:03.30
 27 Leroy Pine River                                 Holmes, Trevor(11)           10:08.50
 28 Clare                                            Nivison, Hunter(10)          10:11.70
 29 Shepherd                                         Hall, Kurtis(12)             10:13.30
 30 East Jordan                                      Wojan, Josh(10)              10:27.10
 31 Benzie Central                                   Huddleston, William(12)      10:31.60
 32 Macomb Lutheran North                            McGoldrick, Parker(11)       10:52.70
 33 Mt. Clemens                                      Felts, Devin(9 )             11:08.00




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Union City                                                                       43.30
  2 Lansing Catholic                                                                 43.60
  3 Muskegon Oakridge                                                                43.60
  4 Parchment                                                                        44.20
  5 Detroit PEC Preparatory                                                          44.30
  6 Lake Fenton                                                                      44.30
  7 Perry                                                                            44.30
  8 Kent City                                                                        44.30
  9 Freeland                                                                         44.40
 10 Lakeview                                                                         44.40
 11 Ecorse                                                                           44.50
 12 Kingsley                                                                         44.50
 13 Chesaning                                                                        44.70
 14 Flint Beecher                                                                    44.70
 15 Farwell                                                                          44.70
 16 Watervliet                                                                       44.80
 17 Michigan Center                                                                  44.80
 18 Reed City                                                                        44.80
 19 Bridgeport                                                                       44.90
 20 Sanford-Meridian                                                                 44.90
 21 St. Louis                                                                        44.90
 22 Whittemore-Prescott                                                              45.00
 23 East Jackson                                                                     45.10
 24 River Rouge                                                                      45.10
 25 Pewamo-Westphalia                                                                45.10
 26 Grand Rapids West Catholic                                                       45.10
 27 Lake City                                                                        45.10
 28 Leroy Pine River                                                                 45.10
 29 Harper Woods                                                                     45.30
 30 Flint Southwestern Academy                                                       45.30




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 Lansing Catholic                                                               1:29.20
  2 Manistee                                                                       1:30.80
  3 Hillsdale                                                                      1:31.10
  4 Morley-Stanwood                                                                1:31.50
  5 Union City                                                                     1:31.60
  6 Grand Rapids West Catholic                                                     1:31.80
  7 Lakeview                                                                       1:31.90
  8 Ovid-Elsie                                                                     1:32.00
  9 Parchment                                                                      1:32.10
 10 Lake Fenton                                                                    1:32.10
 11 Muskegon Oakridge                                                              1:32.10
 12 Reed City                                                                      1:32.20
 13 Warren Michigan Collegiate                                                     1:32.30
 14 River Rouge                                                                    1:32.40
 15 Detroit PEC Preparatory                                                        1:32.50
 16 Freeland                                                                       1:32.60
 17 Frankenmuth                                                                    1:32.60
 18 Delton Kellogg                                                                 1:32.70
 19 Macomb Lutheran North                                                          1:32.80
 20 Muskegon Heights                                                               1:32.80
 21 Kent City                                                                      1:33.10
 22 Watervliet                                                                     1:33.30
 23 Flint Beecher                                                                  1:33.60
 24 Ida                                                                            1:33.90
 25 Bridgeport                                                                     1:33.90
 26 Suttons Bay                                                                    1:34.00
 27 Boyne City                                                                     1:34.80




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Lansing Catholic                                                               3:23.90
  2 Watervliet                                                                     3:25.60
  3 Reed City                                                                      3:25.80
  4 Brooklyn Columbia Central                                                      3:26.70
  5 Manistee                                                                       3:28.30
  6 Ithaca                                                                         3:28.50
  7 Grand Rapids West Catholic                                                     3:28.80
  8 Niles Brandywine                                                               3:29.30
  9 Morley-Stanwood                                                                3:29.80
 10 Frankenmuth                                                                    3:30.80
 11 Hillsdale                                                                      3:30.90
 12 Whittemore-Prescott                                                            3:30.90
 13 Lawton                                                                         3:31.00
 14 Delton Kellogg                                                                 3:31.00
 15 Grandville Calvin Christian                                                    3:31.50
 16 Suttons Bay                                                                    3:31.80
 17 Stockbridge                                                                    3:31.90
 18 Clinton                                                                        3:32.30
 19 Freeland                                                                       3:32.30
 20 Ovid-Elsie                                                                     3:32.50
 21 Vermontville Maple Valley                                                      3:32.80
 22 Millington                                                                     3:32.80
 23 Charlevoix                                                                     3:32.80
 24 Mason County Central                                                           3:32.90
 25 Ida                                                                            3:33.00
 26 Macomb Lutheran North                                                          3:39.50
 27 Warren Michigan Collegiate                                                     3:40.90




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Lansing Catholic                                                               8:02.80
  2 Frankenmuth                                                                    8:08.60
  3 Chesaning                                                                      8:12.70
  4 Marlette                                                                       8:12.80
  5 Benzie Central                                                                 8:12.80
  6 Grandville Calvin Christian                                                    8:15.70
  7 Stockbridge                                                                    8:16.00
  8 Charlevoix                                                                     8:16.70
  9 Kalamazoo Hackett                                                              8:19.30
 10 Muskegon Oakridge                                                              8:19.60
 11 Clinton                                                                        8:19.70
 12 Monroe St. Mary Catholic Central                                               8:19.80
 13 Jackson Lumen Christi                                                          8:20.00
 14 Saranac                                                                        8:20.10
 15 Mason County Central                                                           8:21.60
 16 Ann Arbor Gabriel Richard                                                      8:21.80
 17 Ithaca                                                                         8:22.80
 18 Farwell                                                                        8:23.30
 19 Newaygo                                                                        8:24.60
 20 Suttons Bay                                                                    8:25.00
 21 Pewamo-Westphalia                                                              8:25.80
 22 Lawton                                                                         8:25.90
 23 Hanover-Horton                                                                 8:26.30
 24 Freeland                                                                       8:27.20
 25 Harbor Springs                                                                 8:27.20
 26 Bloomingdale                                                                   8:27.40
 27 Bronson                                                                        8:28.60
 28 Watervliet                                                                     8:28.90
 29 Manistee                                                                       8:28.90
 30 Ida                                                                            8:29.20
 31 Hemlock                                                                        8:29.20
 32 Macomb Lutheran North                                                          9:13.70
 33 Detroit University Prep                                                        9:25.50


05/21/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 3 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Grand Rapids West Catholic                       Meyers, Kendra(12)         136'11.50"
  2 Gladwin                                          Strait, Megan(12)          131'01.00"
  3 Frankenmuth                                      Frahm, Ashley(11)          129'06.00"
  4 Lawton                                           Willis, Cassandra(12)      120'09.00"
  5 Flat Rock                                        Crain, Joscilyn(12)        117'11.00"
  6 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Deering, Kayla(10)         116'06.00"
  7 Clinton                                          Krauss, Taylor(12)         114'06.00"
  8 McBain                                           Bazuin, Melisa(12)         110'03.00"
  9 Adrian Madison                                   Davis, Samantha(12)        109'09.00"
 10 Adrian Madison                                   Marion, Darcie(10)         109'01.00"
 11 Macomb Lutheran North                            Ignasiak, Nicole(9 )       108'10.25"
 12 Hartford                                         Freehling, Olivia          108'01.00"
 13 Adrian Madison                                   Bussing, Ashley(11)        108'01.00"
 14 Hillsdale                                        Thayer, Mckenna(11)        107'02.00"
 15 Saginaw Valley Lutheran                          Diehl, Madison(11)         105'01.00"
 16 Watervliet                                       Monte, Porshea(12)         104'11.00"
 17 Benzie Central                                   Syrocki, Amy(12)           104'08.50"
 18 Leslie                                           Cousineau, Rebecca(12)     104'03.00"
 19 Morley-Stanwood                                  Starck, Elyse(12)          102'07.00"
 20 Kent City                                        Dreyer, Kendra(10)         101'05.50"
 21 Clare                                            Brugger, Harley(12)        101'03.00"
 22 Macomb Lutheran North                            Selewski, Jenna(11)        101'01.50"
 23 Grass Lake                                       Kiser-Rowlson, Becca(11)   100'03.00"
 24 Perry                                            White, Britney(09)          99'10.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Deering, Kayla(10)          39'10.00"
  2 Leslie                                           Cousineau, Rebecca(12)      38'04.00"
  3 Adrian Madison                                   Bussing, Ashley(11)         38'03.00"
  4 Frankenmuth                                      Frahm, Ashley(11)           38'01.00"
  5 Adrian Madison                                   Marion, Darcie(10)          37'10.00"
  6 Hartford                                         Freehling, Olivia           37'07.00"
  7 Kingsley                                         Franke, Molly(10)           37'04.25"
  8 Clinton                                          Krauss, Taylor(12)          37'03.75"
  9 Grand Rapids West Catholic                       Meyers, Kendra(12)          37'03.00"
 10 Gladwin                                          Strait, Megan(12)           37'00.00"
 11 Lawton                                           Willis, Cassandra(12)       36'10.00"
 12 Pewamo-Westphalia                                Koenigsknecht, Kelsey(12)   36'09.50"
 13 Saginaw Nouvel                                   Sawyer, Shelby(11)          35'11.50"
 14 Adrian Madison                                   Hudson, Haley(10)           35'05.00"
 15 Kent City                                        Dreyer, Kendra(10)          35'05.00"
 16 Dundee                                           Kuhaneck, Emily(12)         34'11.50"
 17 Frankenmuth                                      Janson, Kaitlyn(11)         34'08.50"
 18 Ann Arbor Gabriel Richard                        Dreffs, Kora(10)            34'08.00"
 19 St. Louis                                        Baxter, Kayla(11)           34'05.00"
 20 Macomb Lutheran North                            Ignasiak, Nicole(9 )        34'03.50"
 21 Benzie Central                                   Lutzke, Madison(11)         33'09.75"
 22 Grass Lake                                       Kiser-Rowlson, Becca(11)    33'05.00"
 23 Farwell                                          Rose, Bailey(10)            33'02.50"
 24 Leroy Pine River                                 Vokes, Sheena(12)           32'05.50"
 25 Union City                                       Mitchell, Kaitlyn(9 )       32'04.00"
 26 Macomb Lutheran North                            Hocevar, Erika(12)          31'05.25"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Ovid-Elsie                                       Sandbrook, Rachelle(12)      5'02.10"
  2 Schoolcraft                                      Craig, Kara(11)              5'02.00"
  3 Durand                                           Johnson, Marissa(11)         5'02.00"
  4 Roscommon                                        Gaberdiel, Emilie(12)        5'02.00"
  5 Napoleon                                         Berry, Morgan(12)            5'01.00"
  6 Kalkaska                                         Waddell, Haley(12)           5'01.00"
  7 Harbor Springs                                   Ongaro, Elena(12)            5'01.00"
  8 Saginaw Valley Lutheran                          Shafer, Samantha(11)         5'00.02"
  9 Saginaw Valley Lutheran                          Treiber, Sarah(12)           5'00.01"
 10 Reese                                            Frost, Reyna(9 )             5'00.01"
 11 Watervliet                                       Clark, Casey(11)             5'00.00"
 12 Union City                                       Johnson, Brooke(11)          5'00.00"
 13 Vandercook Lake                                  Dunckel, Emily(11)           5'00.00"
 14 Adrian Madison                                   Warren, Amber(11)            5'00.00"
 15 Lansing Catholic                                 Fields, Erin(10)             5'00.00"
 16 Laingsburg                                       Merchant, Lexi(10)           5'00.00"
 17 Hopkins                                          Brower, Callie(11)           5'00.00"
 18 Beaverton                                        Bennett, Becca(12)           5'00.00"
 19 Flint Southwestern Academy                       Brown, Amore'(10)            5'00.00"
 20 Charlevoix                                       Mackenzie, Sarah(12)         5'00.00"
 21 Lakeview                                         King, Alex                   5'00.00"
 22 Macomb Lutheran North                            Weir, Julianna(10)           4'10.10"
 23 Harper Woods                                     Cotton, Jewel                4'10.00"
 24 Saranac                                          Simpson, Betsy(11)           4'10.00"
 25 Leroy Pine River                                 Kelsey, Michelle(10)         4'10.00"
 26 Ida                                              Brososky, Alexa(10)          4'08.03"
 27 Monroe St. Mary Catholic Central                 Naida, Monica(12)            4'08.03"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 Pewamo-Westphalia                                Wieber, Kirstie(12)         12'00.10"
  2 Lansing Catholic                                 Sailar, Hannah(12)          12'00.00"
  3 Grand Rapids West Catholic                       Schichtel, Libby(12)        11'07.00"
  4 Schoolcraft                                      Devenney, Jordan(11)        11'06.00"
  5 Erie-Mason                                       Saul, Hannah(11)            11'00.00"
  6 Pewamo-Westphalia                                Wieber, Kenzie(10)          10'06.01"
  7 Pewamo-Westphalia                                Schafer, Brianne(11)        10'06.00"
  8 Grand Rapids West Catholic                       Bowe, Lexi(11)               9'08.00"
  9 Roscommon                                        Richter, Crystal(12)         9'07.00"
 10 Grass Lake                                       Taylor, Morgan(12)           9'06.00"
 11 Dundee                                           Slinker, Brittany(12)        9'06.00"
 12 Gladwin                                          Willford, Jacquelyn(11)      9'04.00"
 13 Cass City                                        Leeson, Stephanie(12)        9'04.00"
 14 Vassar                                           Wilson, Latonya(10)          9'01.00"
 15 Morley-Stanwood                                  Paulson, Andie(11)           9'01.00"
 16 Dundee                                           Noworyta, Angel(11)          9'00.00"
 17 Pewamo-Westphalia                                Wirth, Abby(9 )              8'10.01"
 18 Shepherd                                         Cole, Taylor(11)             8'10.01"
 19 Sanford-Meridian                                 Brooks, Taylor(10)           8'10.01"
 20 Parchment                                        Tecca, Liz(12)               8'10.00"
 21 East Jackson                                     Blough, Kassidy(9 )          8'10.00"
 22 Blissfield                                       Goetz, Sara(10)              8'10.00"
 23 Pewamo-Westphalia                                Platte, Sasha(10)            8'10.00"
 24 Vermontville Maple Valley                        Stewart, Jadelyn(9 )         8'10.00"
 25 Beaverton                                        Steele, Val(11)              8'10.00"
 26 Vassar                                           Reames, Whitney(12)          8'10.00"
 27 Lake City                                        Booms, Sophie(11)            8'10.00"
 28 Lakeview                                         Mattix, Sarah                8'10.00"
 29 Leroy Pine River                                 Holmes, Mariah(11)           8'10.00"
 30 Macomb Lutheran North                            Beck, Samantha(9 )           7'06.10"
 31 Macomb Lutheran North                            Gehle, Suzy(10)              7'06.00"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Reed City                                        Michell, Sami(11)           17'08.00"
  2 Olivet                                           Walkowski, Hayley(10)       16'09.00"
  3 Manton                                           Flint, Kailey(12)           16'08.50"
  4 Pewamo-Westphalia                                Schmitt, Rachel(12)         16'07.00"
  5 Olivet                                           Fisk, Maggie(12)            16'06.50"
  6 Hanover-Horton                                   Rule, Tara(10)              16'05.00"
  7 Freeland                                         Niedzwiecki, Shelby(12)     16'04.50"
  8 Pewamo-Westphalia                                Spitzley, Andrea(9 )        16'03.75"
  9 Freeland                                         Finkbiener, Andrea(12)      16'03.75"
 10 Hopkins                                          Brower, Callie(11)          16'02.00"
 11 Saginaw Valley Lutheran                          Shafer, Samantha(11)        16'01.25"
 12 Farwell                                          Hamming, Jenna(11)          16'00.50"
 13 Bath                                             Hammond, Maggie(12)         15'11.25"
 14 Napoleon                                         Weatherspoon, Kaniya(9 )    15'11.00"
 15 Kalkaska                                         Sizemore, Chasity(12)       15'11.00"
 16 Leslie                                           Willett, Hailey(12)         15'10.75"
 17 Grayling                                         Dorn, Stanna(11)            15'10.25"
 18 Lansing Catholic                                 Sailar, Hannah(12)          15'09.75"
 19 Ida                                              Richett, Ryleigh(11)        15'09.50"
 20 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Shively, Gala(12)           15'09.00"
 21 Benzie Central                                   Nye, Jordan(11)             15'09.00"
 22 Montague                                         Hedrick, Katie Jo.(12)      15'09.00"
 23 Hartford                                         Traver, Madison             15'08.75"
 24 Whitmore Lake                                    Henry, Charlotte(10)        15'08.50"
 25 Saginaw Valley Lutheran                          Wehner, Haley(9 )           15'08.25"
 26 Pewamo-Westphalia                                Klein, Aly(12)              15'08.00"
 27 Charlevoix                                       Boss, Madeline(09)          15'08.00"
 28 Lakeview                                         Tarras, Nele                15'08.00"
 29 Galesburg-Augusta                                Repke, Julie(12)            15'07.75"
 30 Macomb Lutheran North                            Matkin, Emily(9 )           15'07.00"
 31 Grand Rapids NorthPointe Christian               Cook, Makayla(9 )           15'06.25"
 32 Marlette                                         Hirsch, Jenna(11)           15'04.00"
 33 Madison Heights Bishop Foley                     Hall, Arrielle(12)          15'00.50"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Frankenmuth                                      Shelton, Olivia(12)             12.30
  2 Benzie Central                                   Hamilton, Alikay(10)            12.40
  3 Buchanan                                         Dinneen, Brianna(11)            12.50
  4 Bridgeport                                       Balls, Kimberly(12)             12.50
  5 Manistee                                         Gustad, Jessica(9 )             12.50
  6 Union City                                       Johnson, Brooke(11)             12.60
  7 Detroit University Prep                          Mitchell, Mary                  12.60
  8 Flint Southwestern Academy                       Young, Mildrenae(9 )            12.60
  9 Grayling                                         Dorn, Stanna(11)                12.60
 10 Bronson                                          Roberts, Mariah(10)             12.70
 11 Ann Arbor Greenhills                             Gardner, Grace(11)              12.70
 12 Mt. Clemens                                      Jones, Katherine(9 )            12.70
 13 Pewamo-Westphalia                                Wieber, Kenzie(10)              12.70
 14 Manton                                           Flint, Kailey(12)               12.70
 15 McBain                                           Bronkema, Kaitlyn(12)           12.70
 16 Cassopolis                                       Coleman, Breanna(11)            12.80
 17 Parchment                                        Berg, Paige(9 )                 12.80
 18 Harper Woods                                     Cooks, Tabriel                  12.80
 19 Pewamo-Westphalia                                Schmitt, Rachel(12)             12.80
 20 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Shively, Gala(12)               12.80
 21 Mason County Central                             King, Nikki(12)                 12.80
 22 Grand Rapids West Catholic                       Dolphin, Rachel(11)             12.90
 23 Hopkins                                          Pavlak, Nicole(9 )              12.90
 24 Harbor Springs                                   Sampson, Salix(09)              12.90
 25 Montague                                         Cudney, Hannah(12)              12.90
 26 Galesburg-Augusta                                Repke, Julie(12)                13.00
 27 Schoolcraft                                      Rice, Micaila(12)               13.00
 28 Olivet                                           Walkowski, Hayley(10)           13.00
 29 Hillsdale                                        Rushing, Anna(10)               13.00
 30 Adrian Madison                                   Enriquez, Accacia(10)           13.00
 31 Macomb Lutheran North                            Matkin, Emily(9 )               13.00
 32 Flint Beecher                                    Robinson, Conyanna(So)          13.00
 33 Bridgeport                                       Myles, Octavia(09)              13.20




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 Reed City                                        Michell, Sami(11)               13.90
  2 Frankenmuth                                      Wee, Emily(12)                  14.90
  3 Boyne City                                       Hicks, Kylie(10)                14.90
  4 Stanton Central Montcalm                         Wright, La-Shae(11)             15.10
  5 Lakeview                                         King, Alex                      15.40
  6 Grand Rapids West Catholic                       Schichtel, Libby(12)            15.70
  7 Laingsburg                                       Halick, Erica(9 )               16.00
  8 Detroit Communication Media Arts                 Lewis, Asha(SR)                 16.10
  9 Ann Arbor Gabriel Richard                        Bindon, Kelly(11)               16.20
 10 New Haven                                        Baade, Grabrielle(12)           16.20
 11 Macomb Lutheran North                            Weir, Julianna(10)              16.30
 12 Reese                                            Findlay, Drew(11)               16.30
 13 Clare                                            Kleinhardt, Addy(12)            16.30
 14 Perry                                            Shellenbarger, Hannah(11)       16.40
 15 Saranac                                          Allen, Morgan(11)               16.40
 16 Frankenmuth                                      Bronner, Sydney(9 )             16.50
 17 Harrison                                         Colville, Brooke(11)            16.50
 18 Vandercook Lake                                  Dunckel, Emily(11)              16.60
 19 Lake Fenton                                      Martin, Alyssa(12)              16.60
 20 Saginaw Valley Lutheran                          Shafer, Samantha(11)            16.60
 21 Flint Southwestern Academy                       Horton, Danielle(9 )            16.60
 22 Kingsley                                         Lueck, Sarah(11)                16.60
 23 Leroy Pine River                                 Holmes, Mariah(11)              16.60
 24 Erie-Mason                                       Lipowski, Paige(12)             16.70
 25 Delton Kellogg                                   Polley, Andrea(12)              16.70
 26 Watervliet                                       Sexton, Tiffany(11)             16.80
 27 Union City                                       Mcintosh, Jasmine(11)           16.80
 28 Parchment                                        Davis, Mallory(12)              16.90
 29 Gladwin                                          Cameron, Katelyn(11)            16.90




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Bridgeport                                       Balls, Kimberly(12)             25.40
  2 Reed City                                        Michell, Sami(11)               25.50
  3 Buchanan                                         Dinneen, Brianna(11)            25.90
  4 Union City                                       Johnson, Brooke(11)             26.10
  5 St. Louis                                        Holmes, Brogan(10)              26.10
  6 Benzie Central                                   Hamilton, Alikay(10)            26.10
  7 McBain                                           Bronkema, Kaitlyn(12)           26.20
  8 Frankenmuth                                      Ritter, Angela(10)              26.30
  9 Parchment                                        Berg, Paige(9 )                 26.60
 10 Quincy                                           Ferrin, Andrea(10)              26.60
 11 Onsted                                           Johnson, Alexis(11)             26.60
 12 Detroit University Prep                          Mitchell, Mary                  26.60
 13 Elkton-Pigeon-Bay Port Laker                     Shively, Gala(12)               26.60
 14 Comstock                                         Baker, Jordan(9 )               26.70
 15 Cassopolis                                       Coleman, Breanna(11)            26.80
 16 Ann Arbor Greenhills                             Gardner, Grace(11)              26.80
 17 Adrian Madison                                   Benschoter, Brittney(12)        26.80
 18 Grayling                                         Dorn, Shanley(11)               26.80
 19 Durand                                           Wildmo, Jasmine(12)             26.90
 20 Manistee                                         Gustad, Jessica(9 )             26.90
 21 Sanford-Meridian                                 Decker, Amanda(11)              27.00
 22 Pewamo-Westphalia                                Barrett, Sarah(9 )              27.10
 23 Grand Rapids West Catholic                       Dolphin, Rachel(11)             27.10
 24 Hopkins                                          Pavlak, Nicole(9 )              27.10
 25 Freeland                                         Finkbiener, Andrea(12)          27.10
 26 Cass City                                        Wynn, Haley(12)                 27.10
 27 Farwell                                          Hamming, Jenna(11)              27.10
 28 Mt. Clemens                                      Jones, Katherine(9 )            27.30




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 Reed City                                        Michell, Sami(11)               43.30
  2 Frankenmuth                                      Wee, Emily(12)                  45.80
  3 Boyne City                                       Hicks, Kylie(10)                45.90
  4 Clare                                            Kleinhardt, Addy(12)            46.20
  5 Bridgeport                                       Richardson, Ce'Aira(10)         46.80
  6 Byron                                            Glass, Amanda(12)               47.30
  7 Perry                                            Shellenbarger, Hannah(11)       47.30
  8 Napoleon                                         Reynard, Hannah(10)             47.80
  9 Frankenmuth                                      Bronner, Sydney(9 )             47.90
 10 Reese                                            Findlay, Drew(11)               47.90
 11 Manistee                                         Gustad, Jessica(9 )             48.00
 12 Bath                                             Kinsey, Krista(11)              48.20
 13 Grand Rapids West Catholic                       Schichtel, Libby(12)            48.30
 14 Harrison                                         Colville, Brooke(11)            48.40
 15 Delton Kellogg                                   Polley, Andrea(12)              48.60
 16 Hanover-Horton                                   Pinkerton, Katie(12)            48.80
 17 Chesaning                                        Richmond, Kayla(10)             49.00
 18 Hillsdale                                        Eves, Maddie(11)                49.20
 19 Saginaw Valley Lutheran                          Shafer, Samantha(11)            49.20
 20 Manistee                                         Stenfanski, Courtney(11)        49.20
 21 Bronson                                          Roberts, Mariah(10)             49.30
 22 Saranac                                          Allen, Morgan(11)               49.30
 23 Vassar                                           Muntz, Alyssa(12)               49.30
 24 Millington                                       Gavitt, Courtney(11)            49.40
 25 Constantine                                      Smith, Kylie(12)                49.70
 26 Charlevoix                                       Kage, Makenzi(12)               49.80
 27 Ann Arbor Gabriel Richard                        Bindon, Kelly(11)               50.00
 28 Macomb Lutheran North                            Freeman, Carrie(12)             50.00
 29 Adrian Madison                                   Villarreal, Shayla(10)          50.50
 30 Macomb Lutheran North                            Weir, Julianna(10)              50.80




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1 Comstock                                         Baker, Jordan(9 )               58.30
  2 Leroy Pine River                                 Powell, Devyn(10)               58.30
  3 Frankenmuth                                      Ritter, Angela(10)              58.40
  4 Sanford-Meridian                                 Decker, Amanda(11)              59.50
  5 McBain                                           Bronkema, Kaitlyn(12)           59.70
  6 Vandercook Lake                                  Ritter, Rachel(10)            1:00.20
  7 Hopkins                                          Pavlak, Nicole(9 )            1:00.30
  8 Reese                                            Fuerst, Jaydn(9 )             1:00.30
  9 Harbor Springs                                   Cullip, Rhi(11)               1:00.30
 10 Lansing Catholic                                 McCarus, Aurelie(12)          1:00.50
 11 Hartford                                         Hill, Hope                    1:00.70
 12 Hillsdale                                        Rushing, Anna(10)             1:00.80
 13 Dundee                                           Slinker, Brittany(12)         1:00.90
 14 Pewamo-Westphalia                                Wirth, Marissa(9 )            1:00.90
 15 Wyoming Lee                                      Parmalee, Amy(JR)             1:00.90
 16 Buchanan                                         Dinneen, Brianna(11)          1:01.20
 17 Millington                                       LeVan, Ashten(10)             1:01.20
 18 Parchment                                        Hinton, Kendyl(10)            1:01.30
 19 Muskegon Heights                                 Jackson, Jasmine              1:01.40
 20 Flint Powers                                     Ovadek, Taylor(10)            1:01.40
 21 Charlevoix                                       Jeakle, Molly(12)             1:01.40
 22 Hanover-Horton                                   Campbell, Samantha(9 )        1:01.50
 23 Erie-Mason                                       Saul, Hannah(11)              1:01.50
 24 Ovid-Elsie                                       Godfrey, Emily(10)            1:01.50
 25 Whitmore Lake                                    Henry, Charlotte(10)          1:01.80
 26 Riverview Gabriel Richard                        Lyons, Casey(9 )              1:01.90
 27 Manchester                                       Pracht, Henrietta(12)         1:01.90
 28 Olivet                                           Walkowski, Hayley(10)         1:02.00
 29 Madison Heights Bishop Foley                     Wonsil, Emma(11)              1:02.00
 30 Kalamazoo Hackett                                Buday, Sadie(9 )              1:02.20
 31 Gladwin                                          Day, Chelsea(9 )              1:02.40
 32 Manistee                                         Chandler, Sarah(10)           1:02.40
 33 Southfield Bradford Academy                      Washington, Jasmine           1:03.10




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1 Onsted                                           Ross, Kelsey(11)              2:16.80
  2 Manistee                                         Fuller, Annie(9 )             2:18.70
  3 Homer                                            Reagle, Amanda(10)            2:19.00
  4 Benzie Central                                   Warsecke, Theresa(12)         2:19.10
  5 Bath                                             Fanta, Annie(9 )              2:20.40
  6 Grandville Calvin Christian                      Doorn, Emma(9 )               2:20.50
  7 Stockbridge                                      Holloway, Jasmine(12)         2:20.90
  8 Kent City                                        Russo, Ashley(10)             2:20.90
  9 Hart                                             Gottardo, Jennie(9 )          2:22.40
 10 Laingsburg                                       Schauer, Katy(12)             2:23.20
 11 Charlevoix                                       Jeakle, Molly(12)             2:23.30
 12 Leslie                                           Subject, Sarah(11)            2:24.20
 13 Benzie Central                                   Cutler, Bryce(10)             2:24.60
 14 Roscommon                                        Moffit, Reagan(09)            2:24.70
 15 Grandville Calvin Christian                      Jourdan, Ashley(11)           2:25.20
 16 Bad Axe                                          Schaible, Crystal(12)         2:25.20
 17 Napoleon                                         Albert, Paige(12)             2:25.50
 18 Vermontville Maple Valley                        Rushford, Jessica(11)         2:25.60
 19 Shepherd                                         Rhynard, Kaylie(10)           2:25.70
 20 Hillsdale                                        Caulkins, Kasey(11)           2:25.80
 21 Dundee                                           Littlefield, Amy(11)          2:26.20
 22 Grass Lake                                       Mahlmeister, Mckenzie(12)     2:26.30
 23 Durand                                           Madrigal, Jamie(11)           2:26.40
 24 Hemlock                                          Petersen, Teresa(12)          2:26.80
 25 Benzie Central                                   Bennett, Alyssa(10)           2:26.80
 26 Delton Kellogg                                   Drum, Jolene(12)              2:27.00
 27 Jonesville                                       Deem, Brandy(11)              2:27.10
 28 Onsted                                           Wobrock, Heidi(12)            2:27.20
 29 Frankenmuth                                      Hammond, Carly(10)            2:27.40
 30 Grass Lake                                       McKay, Emily(11)              2:27.50
 31 Millington                                       Reed, Taylor(10)              2:27.80
 32 Newaygo                                          Rainey, Hannah(10)            2:28.20
 33 Pewamo-Westphalia                                Arens, Betsy(10)              2:28.30
 34 Madison Heights Bishop Foley                     Catalan, Marian(12)           2:30.30
 35 Manchester                                       Chandler, Jenna(12)           2:30.50
 36 Parchment                                        Nordquist, Laura(12)          2:31.50
 37 Schoolcraft                                      Hartlieb, Madeline(12)        2:32.60
 38 Macomb Lutheran North                            Briney, Jenna(9 )             2:32.90




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1 Hanover-Horton                                   Burdette, Lindsey(12)         5:04.40
  2 Saranac                                          Klynstra, Jenna(11)           5:11.80
  3 Benzie Central                                   Warsecke, Theresa(12)         5:12.10
  4 Hanover-Horton                                   Hubbard, Megan(11)            5:12.50
  5 Vermontville Maple Valley                        Rushford, Jessica(11)         5:14.60
  6 Manistee                                         Fuller, Annie(9 )             5:14.70
  7 Ida                                              Sorge, Ashley(9 )             5:16.50
  8 Benzie Central                                   Cutler, Bryce(10)             5:17.00
  9 Charlevoix                                       Way, Amber(09)                5:17.40
 10 St. Louis                                        Serna, Raquel(11)             5:19.20
 11 Benzie Central                                   Bennett, Alyssa(10)           5:19.30
 12 Hart                                             Gottardo, Jennie(9 )          5:21.30
 13 Macomb Lutheran North                            Patterson, Gina(9 )           5:22.50
 14 Leslie                                           Tremaine, Audrey(12)          5:22.60
 15 Lawton                                           Cody, Lauren(12)              5:22.90
 16 Hillsdale                                        Richards, Maddie(10)          5:24.40
 17 Lansing Catholic                                 Frost, Emma(11)               5:24.90
 18 Onsted                                           Wobrock, Heidi(12)            5:25.70
 19 Ovid-Elsie                                       Frantz, Jenny(12)             5:27.10
 20 Charlevoix                                       Dipert, Annie(12)             5:27.30
 21 Grandville Calvin Christian                      Jourdan, Ashley(11)           5:27.90
 22 East Jordan                                      Keane, Kayla(09)              5:28.00
 23 Mason County Central                             LaVigne, Andrea(11)           5:28.90
 24 Bad Axe                                          Schaible, Crystal(12)         5:29.20
 25 Napoleon                                         Haynes, Emily(12)             5:29.40
 26 Ann Arbor Gabriel Richard                        Bodary, Andrea(10)            5:30.20
 27 Shepherd                                         Rhynard, Kaylie(10)           5:30.20
 28 Kent City                                        Truman, Kaitlin(12)           5:30.50
 29 Allen Park Cabrini                               Powell, Jordan(10)            5:30.80
 30 Mason County Central                             Larsen, Lindsay(10)           5:31.10
 31 Schoolcraft                                      Hartlieb, Madeline(12)        5:34.50
 32 Cass City                                        Zdrojewski, Erin(9 )          5:36.20
 33 Macomb Lutheran North                            Schilling, Hannah(12)         5:40.00




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1 Hanover-Horton                                   Burdette, Lindsey(12)        10:57.60
  2 Hanover-Horton                                   Hubbard, Megan(11)           11:19.40
  3 Saranac                                          Klynstra, Jenna(11)          11:20.80
  4 Macomb Lutheran North                            Patterson, Gina(9 )          11:25.20
  5 Ida                                              Sorge, Ashley(9 )            11:35.30
  6 St. Louis                                        Serna, Raquel(11)            11:36.40
  7 Homer                                            Reagle, Amanda(10)           11:36.50
  8 Grandville Calvin Christian                      Disselkoen, Jessica(12)      11:37.90
  9 Jackson Lumen Christi                            Ludlow, Mickey(12)           11:43.30
 10 Lansing Catholic                                 Frost, Emma(11)              11:46.70
 11 Charlevoix                                       Certa, Olivia(11)            11:47.30
 12 Hopkins                                          Weber, Rachael(9 )           11:47.60
 13 Charlevoix                                       Way, Amber(09)               11:48.40
 14 Hillsdale                                        Richards, Maddie(10)         11:49.90
 15 Kent City                                        Ringer, Sadie(12)            11:53.30
 16 Stockbridge                                      Poll, Lindsay(11)            11:53.80
 17 Ovid-Elsie                                       Frantz, Jenny(12)            11:54.20
 18 Saranac                                          Antles, Ashley(11)           11:54.20
 19 Grandville Calvin Christian                      Broek, Raechel(11)           11:56.90
 20 Lawton                                           Cody, Lauren(12)             11:58.20
 21 Shepherd                                         Rhynard, Kaylie(10)          11:58.50
 22 Macomb Lutheran North                            Schilling, Hannah(12)        12:01.10
 23 St. Louis                                        Davis, Hannah(10)            12:01.10
 24 Bath                                             Labioda, Gabi(11)            12:01.70
 25 Carson City-Crystal                              Beyer, Kaitlin(9 )           12:02.40
 26 Ann Arbor Gabriel Richard                        Bodary, Andrea(10)           12:02.60
 27 St. Louis                                        Munderloh, Mallory(09)       12:06.00
 28 Kent City                                        Wilson, Jeanne(12)           12:07.90
 29 Pewamo-Westphalia                                Schafer, Leanna(9 )          12:08.00
 30 Homer                                            Reagle, Jessica(09)          12:08.20
 31 Carson City-Crystal                              McCrackin, Elizabeth(10)     12:09.10
 32 Ithaca                                           Thayer, Hannah(9 )           12:09.20
 33 Benzie Central                                   Huddleston, Makayla(10)      12:11.40
 34 Parchment                                        Hillard, Taylor(9 )          12:12.60
 35 Jackson Lumen Christi                            Penn, Aubrey(9 )             12:13.30
 36 Pewamo-Westphalia                                Bengel, Brooke(9 )           12:14.30
 37 Cass City                                        Zdrojewski, Erin(9 )         12:14.80
 38 Manistee                                         Fuller, Annie(9 )            12:18.20
 39 Newaygo                                          Williams, Brittany(11)       12:23.70
 40 Flint Powers                                     Milne, Kaylie(11)            12:35.30




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1 Pewamo-Westphalia                                                                50.20
  2 Bridgeport                                                                       50.70
  3 Napoleon                                                                         50.90
  4 Bronson                                                                          51.00
  5 Hillsdale                                                                        51.10
  6 Jackson Lumen Christi                                                            51.20
  7 Benzie Central                                                                   51.30
  8 Frankenmuth                                                                      51.50
  9 Montague                                                                         51.50
 10 Freeland                                                                         51.60
 11 Grayling                                                                         51.60
 12 Saranac                                                                          51.70
 13 Grand Rapids West Catholic                                                       51.80
 14 Vandercook Lake                                                                  51.90
 15 Flint Southwestern Academy                                                       51.90
 16 Lakeview                                                                         51.90
 17 Adrian Madison                                                                   52.00
 18 Millington                                                                       52.00
 19 Parchment                                                                        52.20
 20 Detroit University Prep                                                          52.30
 21 Grass Lake                                                                       52.50
 22 Shepherd                                                                         52.50
 23 Lansing Catholic                                                                 52.60
 24 Grandville Calvin Christian                                                      52.60
 25 Kent City                                                                        52.70
 26 Lawton                                                                           52.80
 27 East Jackson                                                                     52.80
 28 Bad Axe                                                                          52.80
 29 Bangor                                                                           52.90
 30 Leroy Pine River                                                                 52.90
 31 Madison Heights Bishop Foley                                                     53.00
 32 Ecorse                                                                           53.20




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1 Frankenmuth                                                                    1:43.60
  2 Onsted                                                                         1:46.70
  3 Pewamo-Westphalia                                                              1:46.90
  4 Lansing Catholic                                                               1:47.90
  5 Detroit University Prep                                                        1:48.10
  6 Benzie Central                                                                 1:48.10
  7 Napoleon                                                                       1:48.80
  8 Adrian Madison                                                                 1:48.80
  9 Millington                                                                     1:48.90
 10 St. Louis                                                                      1:49.30
 11 Clare                                                                          1:49.30
 12 Vandercook Lake                                                                1:49.40
 13 Mt. Clemens                                                                    1:49.40
 14 Leroy Pine River                                                               1:49.40
 15 Jackson Lumen Christi                                                          1:49.50
 16 Erie-Mason                                                                     1:49.60
 17 Flint Southwestern Academy                                                     1:49.70
 18 Grand Rapids West Catholic                                                     1:49.80
 19 Montague                                                                       1:49.90
 20 Parchment                                                                      1:50.00
 21 Saranac                                                                        1:50.10
 22 Union City                                                                     1:50.20
 23 Ithaca                                                                         1:50.30
 24 Grayling                                                                       1:50.40
 25 Kent City                                                                      1:50.60
 26 Shepherd                                                                       1:50.60
 27 Reese                                                                          1:51.10
 28 Olivet                                                                         1:51.20
 29 Bronson                                                                        1:52.20




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1 Onsted                                                                         4:06.30
  2 Frankenmuth                                                                    4:07.70
  3 Pewamo-Westphalia                                                              4:08.90
  4 Benzie Central                                                                 4:09.90
  5 Lansing Catholic                                                               4:11.30
  6 Hopkins                                                                        4:12.90
  7 Stockbridge                                                                    4:13.00
  8 Freeland                                                                       4:14.20
  9 Bath                                                                           4:14.30
 10 Perry                                                                          4:14.50
 11 McBain                                                                         4:14.60
 12 Parchment                                                                      4:15.10
 13 Reese                                                                          4:15.40
 14 Kent City                                                                      4:15.70
 15 Leroy Pine River                                                               4:16.20
 16 Adrian Madison                                                                 4:16.60
 17 Charlevoix                                                                     4:16.60
 18 Napoleon                                                                       4:16.70
 19 Durand                                                                         4:17.00
 20 Hillsdale                                                                      4:17.10
 21 Gladwin                                                                        4:17.20
 22 Hemlock                                                                        4:17.20
 23 Clare                                                                          4:17.20
 24 Erie-Mason                                                                     4:18.20
 25 Pinconning                                                                     4:18.50
 26 Bad Axe                                                                        4:18.60
 27 Delton Kellogg                                                                 4:18.90
 28 Michigan Center                                                                4:19.10
 29 Ithaca                                                                         4:19.80
 30 Ovid-Elsie                                                                     4:20.00
 31 Manistee                                                                       4:20.00
 32 Saranac                                                                        4:20.10
 33 Madison Heights Bishop Foley                                                   4:20.50
 34 Shepherd                                                                       4:20.70
 35 Macomb Lutheran North                                                          4:21.30
 36 Bangor                                                                         4:24.10




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1 Benzie Central                                                                 9:45.00
  2 Grandville Calvin Christian                                                    9:48.20
  3 Onsted                                                                         9:50.70
  4 Charlevoix                                                                     9:54.20
  5 Flint Powers                                                                   9:59.40
  6 Shepherd                                                                       9:59.50
  7 Lansing Catholic                                                              10:00.80
  8 Homer                                                                         10:00.90
  9 St. Louis                                                                     10:03.10
 10 Stockbridge                                                                   10:04.40
 11 Ithaca                                                                        10:04.80
 12 Kent City                                                                     10:06.50
 13 Pewamo-Westphalia                                                             10:07.50
 14 Hopkins                                                                       10:08.00
 15 Perry                                                                         10:08.10
 16 Leslie                                                                        10:08.90
 17 Napoleon                                                                      10:10.20
 18 Newaygo                                                                       10:14.30
 19 Macomb Lutheran North                                                         10:14.80
 20 Michigan Center                                                               10:15.60
 21 Bath                                                                          10:16.90
 22 Ida                                                                           10:17.10
 23 Mason County Central                                                          10:18.10
 24 Harbor Springs                                                                10:20.90
 25 Blissfield                                                                    10:23.30
 26 Manistee                                                                      10:23.40
 27 Hanover-Horton                                                                10:24.20
 28 Hemlock                                                                       10:26.00
 29 Jackson Lumen Christi                                                         10:26.40
 30 Lawton                                                                        10:26.70
 31 Hartford                                                                      10:27.20
 32 Schoolcraft                                                                   10:27.30
 33 Grass Lake                                                                    10:28.20
 34 Marlette                                                                      10:29.30
 35 Madison Heights Bishop Foley                                                  11:27.40


05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 4 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Litchfield                                       Patrick, Jacob(11)         187'01.00"
  2 Addison                                          Millyard, Jake(12)         151'08.00"
  3 Mio AuSable                                      Price, Grant(12)           146'04.00"
  4 White Pigeon                                     Gibson, Robbie             144'10.00"
  5 Sand Creek                                       Livingston, Nolin(12)      143'07.00"
  6 Muskegon Catholic Central                        Campbell, Cari(11)         142'05.00"
  7 Breckenridge                                     Hartnagle, Devin(12)       142'03.00"
  8 Unionville-Sebewaing                             Bednarski, Mike(12)        140'07.00"
  9 Fife Lake Forest Area                            Richards, Jeremy(10)       140'02.00"
 10 Decatur                                          Benavides, Donovan         138'03.00"
 11 Bellevue                                         Madry, Bruce(11)           136'03.00"
 12 Colon                                            Mays, Austin               135'00.00"
 13 White Cloud                                      Smith, Tyler(12)           134'08.00"
 14 Albion                                           Mcdowell, Austin           132'10.00"
 15 Fulton-Middleton                                 Moomey, Korey(11)          132'10.00"
 16 AuGres-Sims                                      Smith, Tomas(12)           132'08.00"
 17 Lutheran Westland                                Davenport, Dawson          131'11.00"
 18 Bellaire                                         Poel, Kasey(12)            130'10.00"
 19 Indian River-Inland Lakes                        Hirn, Riley(12)            130'03.00"
 20 Reading                                          Jenkins, Josh(12)          128'05.00"
 21 Plymouth Christian                               Jipping, Eric(12)          127'11.00"
 22 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Parker, Joel(12)           127'08.00"
 23 Mancelona                                        Richardson, Keegan(10)     127'07.00"
 24 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Younger, Cole(10)          127'06.00"
 25 Port Hope                                        Koglin, Eric(11)           125'10.25"
 26 Traverse City St. Francis                        Norconk, Mackenzie(11)     125'04.00"
 27 Waterford Our Lady                               Dowbenko, Kyle(11)         116'04.00"
 28 Burton Bentley                                   Gaby, Trevor               115'02.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 AuGres-Sims                                      Smith, Tomas(12)            51'00.50"
  2 Pittsford                                        Buckner, Austin(11)         49'06.25"
  3 Dryden                                           Ladner, Brian(12)           48'10.50"
  4 Dansville                                        Stid, Marc(10)              48'07.00"
  5 Muskegon Catholic Central                        Campbell, Cari(11)          48'05.50"
  6 Lutheran Westland                                Davenport, Dawson           48'01.75"
  7 Mio AuSable                                      Price, Grant(12)            47'05.00"
  8 Detroit Loyola                                   Boykins, Willie             47'01.75"
  9 Brown City                                       Crenshaw, Tyler(10)         46'07.00"
 10 Litchfield                                       Patrick, Jacob(11)          45'09.50"
 11 Pittsford                                        Baker, Caleb(10)            45'08.50"
 12 Peck                                             Dankenbring, Brett(12)      45'06.25"
 13 Pittsford                                        Schaedler, Zak(12)          45'05.50"
 14 White Pigeon                                     Gibson, Robbie              45'05.00"
 15 Breckenridge                                     Hartnagle, Devin(12)        45'04.25"
 16 Sand Creek                                       Francoeur, Dakota(11)       45'01.50"
 17 Hillsdale Academy                                Ruchames, Andrew(11)        44'11.25"
 18 Pittsford                                        Timberman, Matt(12)         44'03.00"
 19 Evart                                            Marsh, Dean(10)             43'05.75"
 20 Saugatuck                                        Wiley, Spencer(12)          43'04.50"
 21 Mancelona                                        Spires, Austin(12)          43'02.75"
 22 Bellevue                                         Madry, Bruce(11)            43'02.50"
 23 Johannesburg-Lewiston                            Aisthorpe, Sean(12)         43'02.50"
 24 Frankfort                                        Larsen, Nick(12)            42'11.00"
 25 White Pigeon                                     Hochstetler, Aaron          42'03.75"
 26 Webberville                                      Elkins, Matt(10)            40'09.00"
 27 Novi Franklin Road Christian                     Fusco, Jason(11)            38'08.50"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Coleman                                          Kipp, Jacob(11)              6'05.00"
  2 Saginaw Michigan Lutheran Seminary               Brassow, Todd(12)            6'05.00"
  3 Addison                                          Meyer, Luke(10)              6'05.00"
  4 Dryden                                           Murphy, Sean(12)             6'04.00"
  5 Fairview                                         Eising, Joshua(12)           6'01.00"
  6 Brown City                                       Bartle, Alex(10)             6'01.00"
  7 New Lothrop                                      Coleman, Amari(10)           6'01.00"
  8 Coleman                                          Walton, Ryan(12)             6'01.00"
  9 Vestaburg                                        McKinney, Dewayne(10)        6'01.00"
 10 Centreville                                      Wrathell, Deonta             6'01.00"
 11 Three Oaks-River Valley                          Snyder, Steven               6'01.00"
 12 Camden-Frontier                                  Fink, Gunnar(12)             6'01.00"
 13 Onaway                                           O'Bradovich, Joe(10)         6'00.00"
 14 Plymouth Christian                               Noel, Mick(11)               6'00.00"
 15 Marion                                           Jenema, Markus(12)           6'00.00"
 16 Gobles                                           Vosburg, Adam(11)            5'11.00"
 17 New Buffalo                                      Mullin, Jim                  5'11.00"
 18 McBain Northern Michigan Christian               Gernaat, Trevor(11)          5'11.00"
 19 Litchfield                                       Sykes, Stephen(12)           5'11.00"
 20 Dansville                                        Hamilton, Austin(12)         5'09.00"
 21 Muskegon Western Michigan Christian              Fox, Deon(SR)                5'09.00"
 22 Fowler                                           Hufnagel, Nick               5'07.00"
 23 Detroit Loyola                                   Marcus, Mims(11)             5'07.00"
 24 Morrice                                          McGahey, John(12)            5'07.00"
    Albion 					     Langston, Lonelle		  5'07.00"
 25 Auburn Hills Oakland Christian                   Krieg, Chris(11)             5'04.20"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 North Muskegon                                   Walton, Jake(SO)            13'08.00"
  2 Onekama                                          Fogarty, Tyler(12)          13'06.00"
  3 Pellston                                         Ketterer, Maxwell(12)       13'03.00"
  4 Saugatuck                                        Mcnichoals, Kyle(12)        13'02.00"
  5 North Muskegon                                   Berends, Jacob(JR)          12'08.00"
  6 Beal City                                        Schafer, Adam(12)           12'08.00"
  7 Coleman                                          Bell, Curtis(10)            12'08.00"
  8 Sand Creek                                       Hawkins, Isaac(12)          12'08.00"
  9 Mancelona                                        Burnette, Kenny(10)         12'06.00"
 10 Ravenna                                          Postema, Brett(11)          12'02.00"
 11 Carsonville-Port Sanilac                         Adams, Hayden(12)           12'02.00"
 12 Carsonville-Port Sanilac                         Koehler, Steven(12)         12'02.00"
 13 Blanchard-Montabella                             Durham, Jonny(SO)           12'02.00"
 14 New Lothrop                                      Bennett, Gavin(11)          12'02.00"
 15 Colon                                            Tom, Christopher            12'02.00"
 16 White Pigeon                                     Tullos, John                12'02.00"
 17 Sand Creek                                       Hall, Dan(12)               12'02.00"
 18 Evart                                            Miller, Rick(11)            11'08.02"
 19 Reading                                          Thomas, Mason(09)           11'08.02"
 20 Evart                                            Long, Chapman(11)           11'08.01"
 21 Pittsford                                        Schaedler, Aaron(10)        11'08.01"
 22  Concord                                         Saenz, Parker(11)           11'08.00"
 23 Gobles                                           Gardiner, Chase(10)         11'08.00"
 24 Saugatuck                                        Roach, Shawn(12)            11'08.00"
 25 Traverse City Grand Traverse Academy             Wiggens, Jake(11)           11'08.00"
 26 Britton-Deerfield                                Iott, Kris(11)              11'08.00"
 27  Potterville                                     Curtis, Dominic(11)         11'02.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Akron-Fairgrove                                  Rodriguez, Austin(SR)       21'06.50"
  2 Detroit Cristo Rey                               Abbott, Adam(12)            21'01.25"
  3 Baldwin                                          Perez, Karlos(12)           20'09.50"
  4 Brethren                                         Cullar, John(12)            20'09.00"
  5 Auburn Hills Oakland Christian                   Perrin, Drew(12)            20'08.50"
  6 Gobles                                           Blodgett, Brandon(11)       20'08.00"
  7 Big Rapids Crossroads Academy                    Duddles, Andy(9 )           20'06.00"
  8 Genesee                                          Nelson, Dametrius(10)       20'04.25"
  9 Athens                                           Jenkins, Lucas(11)          20'04.00"
 10 Climax-Scotts                                    Nabozny, Zach(11)           20'02.25"
 11 Fife Lake Forest Area                            Nix, Jermaine(12)           20'02.25"
 12 Brown City                                       Lindsay, Andrew(10)         20'01.00"
 13 Jackson Christian                                Kintigh, Seth(SR)           20'01.00"
 14 Ravenna                                          Brown, Todd(11)             20'00.75"
 15 Muskegon Catholic Central                        Strehle, Marc(12)           19'10.75"
 16 White Pigeon                                     Krajiniak, Cahil            19'10.75"
 17 Climax-Scotts                                    Lodes, Alex(11)             19'10.00"
 18 Albion                                           Cage, Dalen(11)             19'09.75"
 19 Eau Claire                                       Weber, Zach                 19'09.75"
 20 Albion                                           Byrd, Terrance              19'09.25"
 21 Decatur                                          Li, Mike                    19'09.25"
 22 Mesick                                           King, John(SO)              19'09.25"
 23 Petersburg-Summerfield                           Fletcher, Travis(11)        19'09.25"
 24 Mayville                                         Badour, Travis(11)          19'08.00"
 25 Bellevue                                         Oblerlin, Travis(12)        19'07.50"
 26 Dryden                                           Murphy, Sean(12)            19'07.00"
 27 Onaway                                           Bess, Adam(12)              19'06.50"
 28 Lutheran Westland                                Kempf, Caleb                19'03.50"
 29 Flint Hamady                                     Wheeler, Jomontae(11)       19'03.10"
 30 Saginaw Michigan Lutheran Seminary               Towne, Wes(12)              19'01.50"
 31 AuGres-Sims                                      Pendred, Connor(12)         19'01.25"
 32 Ellsworth                                        Seaney, Jake(12)            18'03.00"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Muskegon Western Michigan Christian              Waller, John(SR)                10.60
  2 Addison                                          Wajda, Mark(12)                 10.90
  3 Climax-Scotts                                    Lodes, Alex(11)                 11.00
  4 Detroit Loyola                                   Jones, Da(12)                   11.00
  5 Muskegon Catholic Central                        Budde, Jacob(12)                11.10
  6 Onaway                                           Bess, Adam(12)                  11.10
  7 New Lothrop                                      Coleman, Amari(10)              11.20
  8 Detroit Loyola                                   Blye, Paul(12)                  11.20
  9 Mesick                                           Riojas, Mike(SR)                11.20
 10 Petersburg-Summerfield                           Golkiewicz, Josh(10)            11.20
 11 White Cloud                                      Redman, Hunter(11)              11.30
 12 Posen                                            Kerr, David(12)                 11.30
 13 Morenci                                          Sandusky, Austin(09)            11.30
 14 Camden-Frontier                                  Church, Austin(10)              11.30
 15 Climax-Scotts                                    Grohs, Peter(12)                11.40
 16 Muskegon Catholic Central                        Anderson, Jessie(11)            11.40
 17 Pellston                                         Sydow, Jake(12)                 11.40
 18 Genesee                                          Nelson, Dametrius(10)           11.40
 19 Genesee                                          Spencer, Collin(12)             11.40
 20 Saginaw Arts & Sciences                          Braddock, Normen(12)            11.40
 21 Flint Hamady                                     Williams, Saul(11)              11.40
 22 Frankfort                                        Evans, Tony(11)                 11.40
 23 Baldwin                                          Ware, Andon(11)                 11.40
 24 Morrice                                          Price, Maurice(12)              11.60
 25 Mendon                                           Coler, Mitchel                  11.70
 26 White Pigeon                                     Nichols, Tanner                 11.80




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Reading                                          Jenkins, Josh(12)               14.40
  2 Muskegon Western Michigan Christian              Fox, Deon(SR)                   15.10
  3 Centreville                                      Wrathell, Deonta                15.20
  4 Eau Claire                                       Weber, Zach                     15.30
  5 North Muskegon                                   Berends, Jacob(JR)              15.40
  6 Akron-Fairgrove                                  Rodriguez, Austin(SR)           15.40
  7 Litchfield                                       Sykes, Stephen(12)              15.40
  8 Lutheran Westland                                Fairbairn, Jake                 15.60
  9 Pittsford                                        Houser, Andy(11)                15.60
 10 Mendon                                           Steinbarger, Hunter             15.70
 11 Petersburg-Summerfield                           Cilley, Andrew(11)              15.70
 12 Coleman                                          Walton, Ryan(12)                15.80
 13 Detroit Loyola                                   Hewitt, Corey(9 )               15.80
 14 Fruitport Calvary Christian                      Stewart, Patrick(12)            15.90
 15 Hillman                                          Dean, Devon(12)                 15.90
 16 Genesee                                          Massie, Robert(9 )              15.90
 17 Saugatuck                                        Perry, Tannon(11)               16.00
 18 Sand Creek                                       Hawkins, Isaac(12)              16.00
 19  Kalamazoo Christian                             Meldrum, Clayton                16.20
 20 Fairview                                         Eising, Joshua(12)              16.20
 21 Dryden                                           Ladner, Logan(12)               16.20
 22 Mendon                                           Henckel, Cody                   16.20
 23 Sand Creek                                       Mehan, Sam(12)                  16.20
 24 Flint Hamady                                     Layton, Erick(11)               16.50
 25 Traverse City Grand Traverse Academy             Tarbell, Cody(12)               16.50
 26 Albion                                           Estelle, Glenn                  16.60
 27 Coleman                                          Fike, Reno(11)                  16.60
 28 Fife Lake Forest Area                            Richards, Jeremy(10)            16.60
 29 Burton Bentley                                   Taggart, Josh                   17.70




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 Muskegon Western Michigan Christian              Waller, John(SR)                22.00
  2 Climax-Scotts                                    Lodes, Alex(11)                 22.80
  3 Muskegon Catholic Central                        Campbell, Zach(11)              23.00
  4 Mesick                                           Riojas, Mike(SR)                23.00
  5 Addison                                          Wajda, Mark(12)                 23.00
  6 Detroit Loyola                                   Marzette, Jason(12)             23.10
  7 Evart                                            Newton, Alexander(11)           23.10
  8 Centreville                                      Wrathell, Deonta                23.20
  9 Detroit Cristo Rey                               Abbott, Adam(12)                23.20
 10 Flint Hamady                                     Williams, Saul(11)              23.20
 11 Fowler                                           Mueller, Garrett                23.30
 12 Fowler                                           Schafer, Corey                  23.30
 13 Ravenna                                          Brown, Todd(11)                 23.30
 14 Onaway                                           Bess, Adam(12)                  23.30
 15 Mayville                                         Fox, Nick(11)                   23.30
 16 St. Joseph Lake Michigan Catholic                Robinson, Brandon               23.30
 17 Detroit Loyola                                   Jones, Da(12)                   23.30
 18 Big Rapids Crossroads Academy                    Gant, Solomon(12)               23.30
 19 Albion                                           Mitchell, Nolen(10)             23.40
 20 Mayville                                         Walker, Dakota(10)              23.40
 21 Camden-Frontier                                  Fink, Gunnar(12)                23.40
 22 Morenci                                          Sandusky, Austin(09)            23.40
 23 AuGres-Sims                                      Pendred, Connor(12)             23.50
 24 Saginaw Buena Vista                              Rockett, Devin(12)              23.70
 25 Onaway                                           McGinn, Bryer(12)               24.10
 26  Rochester Hills Lutheran Northwest              Gapski, Matt(12)                24.10




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Lutheran Westland                                Fairbairn, Jake                 40.50
  2 Reading                                          Jenkins, Josh(12)               40.70
  3 Marion                                           Russell, Ethan(10)              40.90
  4 Centreville                                      Wrathell, Deonta                41.20
  5 North Muskegon                                   Berends, Jacob(JR)              41.40
  6 Sand Creek                                       Mehan, Sam(12)                  41.40
  7 Muskegon Western Michigan Christian              Fox, Deon(SR)                   41.50
  8 Fruitport Calvary Christian                      Stewart, Patrick(12)            41.70
  9 Coleman                                          Fike, Reno(11)                  41.70
 10  Kalamazoo Christian                             Meldrum, Clayton                42.10
 11 Camden-Frontier                                  Fink, Gunnar(12)                42.20
 12 Saugatuck                                        Perry, Tannon(11)               42.30
 13 Akron-Fairgrove                                  Rodriguez, Austin(SR)           42.30
 14 Big Rapids Crossroads Academy                    Williams, Darrin(12)            42.30
 15 McBain Northern Michigan Christian               Kim, Harim(12)                  42.30
 16 Pellston                                         Ketterer, Maxwell(12)           42.40
 17 Portland St. Patrick                             Ryan, Devin(12)                 42.50
 18 Mendon                                           Henckel, Cody                   42.60
 19 Detroit Loyola                                   Hewitt, Corey(9 )               42.70
 20 Hillman                                          Burger, Jacob(12)               42.90
 21 Flint Hamady                                     Layton, Erick(11)               43.70
 22 Unionville-Sebewaing                             Dutcher, Drew(11)               43.80
 23 AuGres-Sims                                      Maser, Brett(10)                44.20
 24 Auburn Hills Oakland Christian                   Krieg, Chris(11)                44.30




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 White Cloud                                      McGowen, Zack(11)               50.90
  2 St. Joseph Lake Michigan Catholic                Kohler, Jacob                   51.00
  3 North Muskegon                                   Rummery, Zac(JR)                51.10
  4 Muskegon Western Michigan Christian              Jackson, Jason(SR)              51.10
  5 Detroit Loyola                                   Marzette, Jason(12)             51.30
  6 Morenci                                          Sandusky, Austin(09)            51.50
  7 Lawrence                                         Gendron, Josh                   51.60
  8 Mayville                                         Fox, Nick(11)                   51.70
  9 Mayville                                         Walker, Dakota(10)              51.80
 10 Coleman                                          Fike, Dakota(11)                51.80
 11 Sand Creek                                       Howard, Nick(12)                51.90
 12 Hesperia                                         Rumsey, Jeff(10)                52.00
 13 Big Rapids Crossroads Academy                    Duddles, Andy(9 )               52.00
 14 Albion                                           Mitchell, Nolen(10)             52.10
 15 Saugatuck                                        Tobin, Alex(12)                 52.30
 16 Lutheran Westland                                Kempf, Caleb                    52.30
 17 Traverse City Grand Traverse Academy             Floering, Tyler(11)             52.30
 18 Plymouth Christian                               Parks, Jimmy(11)                52.60
 19 Dansville                                        Gochis, Brandon(12)             53.00
 20 Breckenridge                                     Reiber, Zach(12)                53.20
 21 Central Lake                                     Beckman, Zachary(12)            53.30
 22 Morrice                                          Mortimore, Mike(11)             53.50
 23 Bellaire                                         Poel, Kasey(12)                 53.60
 24 Flint Hamady                                     Riley, Devon(12)                54.60




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Holland Black River                              Jones, Cameron(11)            1:59.90
  2 Hesperia                                         Smith, Travess(10)            2:00.00
  3 Muskegon Catholic Central                        McCollum, Brant(11)           2:01.30
  4 Saugatuck                                        Kerr, Zach(11)                2:01.40
  5 Reading                                          Wigent, Austin(12)            2:01.40
  6 Fremont Providence Christian                     Vander Kooi, Nick(11)         2:02.00
  7 Big Rapids Crossroads Academy                    Dantuma, David(12)            2:02.40
  8 Hillsdale Academy                                Calvert, Joel(12)             2:02.90
  9 Ravenna                                          Grimm, Jordan(10)             2:03.00
 10 Carsonville-Port Sanilac                         Adams, Trevor(12)             2:03.00
 11 Marcellus                                        Pompey, Marcus                2:03.10
 12 Centreville                                      Kotschevar, Evan              2:03.20
 13 Hale                                             Katterman, Ben(12)            2:03.30
 14 Mendon                                           Cupp, Parker                  2:03.40
 15 Fowler                                           Goldman, Ken                  2:03.50
 16 Unionville-Sebewaing                             Harris, Grant(11)             2:03.50
 17 Evart                                            Hodges, Max(10)               2:03.60
 18 Reading                                          Rubley, Nick(12)              2:03.90
 19 Breckenridge                                     Reiber, Zach(12)              2:04.30
 20 Coleman                                          Brown, Alex(12)               2:04.90
 21 Holton                                           Simmons, Kelly(12)            2:05.10
 22 Mio AuSable                                      DeGrammont, Bryce(10)         2:05.40
 23 Maple City Glen Lake                             Butts, Nick(10)               2:05.40
 24  Potterville                                     Hardy, Kyle(12)               2:05.90
 25 Pellston                                         Welch, Heath(12)              2:06.20
 26 Auburn Hills Oakland Christian                   Peterson, Josh(12)            2:06.50
 27 Onaway                                           Moreau, Kyle(12)              2:06.90
 28 Royal Oak Shrine                                 Lockman, Connor(11)           2:07.80
 29 Morrice                                          McGahey, John(9 )             2:08.10
 30 Newport Lutheran South                           Roebke, Michael(10)           2:08.80




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Big Rapids Crossroads Academy                    Dantuma, David(12)            4:22.80
  2 Evart                                            Zinger, David(11)             4:23.20
  3 Fremont Providence Christian                     Vander Kooi, Nick(11)         4:27.00
  4 Saugatuck                                        Kelly, Sean(11)               4:28.00
  5 Reading                                          Wigent, Austin(12)            4:29.40
  6 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Voisin, Casey(12)             4:29.80
  7 Addison                                          Biggs, Stephan(12)            4:29.90
  8  Concord                                         Nousain, Spencer(12)          4:32.00
  9 Tekonsha                                         Newcomb, Joseph(JR)           4:34.00
 10  Kalamazoo Christian                             Hollett, Doug                 4:34.70
 11 Fowler                                           Feldpausch, Grant             4:35.60
 12 Fulton-Middleton                                 Hartman, Bohdan(9 )           4:35.70
 13 Evart                                            Hodges, Max(10)               4:37.20
 14 Hesperia                                         Cherry, Jeff(12)              4:38.50
 15 North Muskegon                                   Chovaz, Jacob(JR)             4:41.00
 16 New Buffalo                                      English, Kameran              4:41.30
 17 Fairview                                         Haskin, David(11)             4:43.10
 18 Carsonville-Port Sanilac                         Adams, Trevor(12)             4:43.10
 19 New Buffalo                                      Woerdehoff, Alex              4:45.30
 20 Unionville-Sebewaing                             Southgate, Joey(9 )           4:45.90
 21 Ellsworth                                        Romeyn, Winter(9 )            4:46.40
 22 Waterford Our Lady                               Sullivan, Ryan(11)            4:48.30
 23 Royal Oak Shrine                                 Sutton, Matt(12)              4:50.50
 24 Royal Oak Shrine                                 Kendell, Ben(10)              4:52.40
 25  Rochester Hills Lutheran Northwest              Santangelo, Cameron(10)       4:53.90




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Saugatuck                                        Kelly, Sean(11)               9:51.20
  2  Concord                                         Nousain, Spencer(12)          9:54.40
  3  Potterville                                     Emineth, Norman(11)          10:04.00
  4 Southfield Christian                             Carter, Evan(11)             10:06.30
  5 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Voisin, Casey(12)            10:07.30
  6 Fowler                                           Feldpausch, Grant            10:07.40
  7  Kalamazoo Christian                             Hollett, Doug                10:08.10
  8 Tekonsha                                         Newcomb, Joseph(JR)          10:09.00
  9  Concord                                         Hersha, Jesse(9 )            10:10.20
 10  Concord                                         Comden, Sam(11)              10:10.80
 11 Evart                                            Zinger, David(11)            10:10.80
 12 Hesperia                                         Cherry, Jeff(12)             10:15.50
 13  Concord                                         Hall, Jacob(9 )              10:17.80
 14 Holland Black River                              Clark, Harrison(12)          10:17.80
 15 Fulton-Middleton                                 Hartman, Bohdan(9 )          10:18.20
 16 Beal City                                        Pung, Nick(09)               10:22.60
 17  Concord                                         Neu, Tyler(11)               10:22.70
 18 Addison                                          Biggs, Stephan(12)           10:29.40
 19 Evart                                            Hammer, Logan(11)            10:31.60
 20 St. Joseph Lake Michigan Catholic                Spencer, Ben                 10:33.30
 21 Jackson Christian                                Daugherty, Ian(SO)           10:35.90
 22 Eau Claire                                       Reed, Hunter                 10:37.40
 23 Johannesburg-Lewiston                            Morehouse, Andrew(10)        10:40.20
 24 Ellsworth                                        Romeyn, Winter(9 )           10:44.60
 25 Waterford Our Lady                               Sullivan, Ryan(11)           10:46.40
 26 Royal Oak Shrine                                 Kendell, Ben(10)             10:55.50
 27 Carsonville-Port Sanilac                         Adams, Trevor(12)            10:55.80
 28 Unionville-Sebewaing                             Southgate, Joey(9 )          11:01.40
 29 Royal Oak Shrine                                 Sutton, Matt(12)             11:16.00




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Muskegon Western Michigan Christian                                              44.30
  2 Muskegon Catholic Central                                                        44.80
  3 Climax-Scotts                                                                    44.90
  4 Albion                                                                           45.00
  5 St. Joseph Lake Michigan Catholic                                                45.00
  6 Mesick                                                                           45.00
  7 Maple City Glen Lake                                                             45.10
  8 New Lothrop                                                                      45.20
  9 Evart                                                                            45.20
 10 Eau Claire                                                                       45.30
 11 Detroit Allen Academy                                                            45.50
 12 Petersburg-Summerfield                                                           45.50
 13 Ravenna                                                                          45.60
 14 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                                               45.60
 15 Mendon                                                                           45.60
 16 Onekama                                                                          45.60
 17 Fowler                                                                           45.70
 18 Jackson Christian                                                                45.70
 19 Centreville                                                                      45.80
 20 Lincoln-Alcona                                                                   46.00
 21 Addison                                                                          46.00
 22 Genesee                                                                          46.10
 23 Detroit Loyola                                                                   46.20
 24  Rochester Hills Lutheran Northwest                                              46.30
 25 Mayville                                                                         46.40
 26 Flint Hamady                                                                     46.60
 27 Mancelona                                                                        47.30
 28 Onaway                                                                           47.50




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 Coleman                                                                        1:33.20
  2 Mendon                                                                         1:33.20
  3 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                                             1:33.80
  4 Detroit Loyola                                                                 1:33.80
  5 Muskegon Catholic Central                                                      1:34.00
  6 Mayville                                                                       1:34.00
  7 Fowler                                                                         1:34.20
  8 St. Joseph Lake Michigan Catholic                                              1:34.30
  9 North Muskegon                                                                 1:34.70
 10 Eau Claire                                                                     1:34.70
 11 Maple City Glen Lake                                                           1:34.80
 12 Sand Creek                                                                     1:34.90
 13 White Cloud                                                                    1:35.10
 14 Petersburg-Summerfield                                                         1:35.10
 15 Ravenna                                                                        1:35.30
 16 Muskegon Western Michigan Christian                                            1:35.30
 17 Evart                                                                          1:35.40
 18 Jackson Christian                                                              1:35.50
 19 Royal Oak Shrine                                                               1:35.80
 20 Lincoln-Alcona                                                                 1:35.90
 21 Onaway                                                                         1:36.00
 22 Onekama                                                                        1:36.00
 23 Genesee                                                                        1:36.60
 24 Indian River-Inland Lakes                                                      1:37.30
 25 Albion                                                                         1:38.30
 26 Flint Hamady                                                                   1:39.70
 27 Morrice                                                                        1:39.90




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Fowler                                                                         3:31.80
  2 Hesperia                                                                       3:31.80
  3 Muskegon Catholic Central                                                      3:32.60
  4 Saugatuck                                                                      3:32.90
  5 Mayville                                                                       3:33.70
  6 White Cloud                                                                    3:34.20
  7 Albion                                                                         3:34.80
  8 North Muskegon                                                                 3:34.90
  9 Big Rapids Crossroads Academy                                                  3:34.90
 10 Sand Creek                                                                     3:34.90
 11 Reading                                                                        3:35.20
 12 Flint Hamady                                                                   3:36.00
 13 St. Joseph Lake Michigan Catholic                                              3:36.20
 14 Muskegon Western Michigan Christian                                            3:37.10
 15 Mendon                                                                         3:37.10
 16 Ravenna                                                                        3:37.20
 17 Coleman                                                                        3:37.40
 18 Breckenridge                                                                   3:37.80
 19 Detroit Loyola                                                                 3:38.30
 20 Lutheran Westland                                                              3:38.40
 21 Hillsdale Academy                                                              3:38.50
 22 Marcellus                                                                      3:38.60
 23 Unionville-Sebewaing                                                           3:38.70
 24 Maple City Glen Lake                                                           3:38.80
 25 Morrice                                                                        3:41.10
 26 Hillman                                                                        3:41.60
 27 Indian River-Inland Lakes                                                      3:41.70




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Holland Black River                                                            8:18.70
  2 Reading                                                                        8:19.20
  3 Albion                                                                         8:19.70
  4 Hesperia                                                                       8:20.40
  5 Breckenridge                                                                   8:20.80
  6 Hillsdale Academy                                                              8:21.10
  7 Evart                                                                          8:21.30
  8 Saugatuck                                                                      8:22.00
  9 Mt. Pleasant Sacred Heart                                                      8:23.00
 10  Concord                                                                       8:24.30
 11 Fowler                                                                         8:24.30
 12 St. Joseph Lake Michigan Catholic                                              8:28.90
 13  Potterville                                                                   8:32.20
 14 Jackson Christian                                                              8:32.70
 15 Mendon                                                                         8:33.20
 16 Traverse City Grand Traverse Academy                                           8:33.40
 17 Carsonville-Port Sanilac                                                       8:34.30
 18 Muskegon Catholic Central                                                      8:35.90
 19 Eau Claire                                                                     8:36.30
 20 Marcellus                                                                      8:36.40
 21 Unionville-Sebewaing                                                           8:36.90
 22 Royal Oak Shrine                                                               8:37.70
 23 Plymouth Christian                                                             8:38.30
 24 Big Rapids Crossroads Academy                                                  8:39.00
 25 Mio AuSable                                                                    8:40.30
 26 Indian River-Inland Lakes                                                      8:43.10
 27 Hillman                                                                        8:46.40
 28 Waterford Our Lady                                                             8:51.70
 29 Morrice                                                                        8:55.20


05/21/12                         Girls TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA L.P. DIV 4 FINALS    AT                             06/02/12


                                         Girls DISCUS

  1 Albion                                           Ferguson, Alexander        117'09.00"
  2 Ottawa Lake-Whiteford                            Long, Alexa(12)            115'09.00"
  3 Hesperia                                         Martin, Brooke(12)         113'04.00"
  4 Muskegon Catholic Central                        Jones, Alissa(12)          110'03.00"
  5 Blanchard-Montabella                             Okkema, Cora(SR)           110'02.00"
  6 New Buffalo                                      Madison, Jade(10)          109'05.00"
  7 Marcellus                                        Knapp, Jessica(12)         106'07.00"
  8 Sand Creek                                       Herriman, Elizabeth(11)    104'04.00"
  9 Litchfield                                       Renshaw, Kasey(12)         101'02.00"
 10 Albion                                           Smith, Jaya                100'09.00"
 11 Mason County Eastern                             Appledorn, Jessica(12)     100'04.00"
 12 Centreville                                      Pence, Sage                 98'09.00"
 13 Unionville-Sebewaing                             Eisengruber, Samantha(12)   98'06.25"
 14 Harbor Beach                                     Cole, Crystal(12)           98'01.25"
 15 Blanchard-Montabella                             Irani, Rebecca(SR)          97'10.00"
 16 Marion                                           Coats, Samantha(12)         97'06.00"
 17 Lutheran Westland                                Refenes, Leah               97'01.00"
 18 Webberville                                      Diederich, Sabrina(12)      94'02.00"
 19 Johannesburg-Lewiston                            Makranyi, Meghan(12)        93'11.00"
 20 Plymouth Christian                               Lemieux, Megan(11)          92'02.00"
 21  Rochester Hills Lutheran Northwest              Pierce, Abby(12)            92'02.00"
 22 Ellsworth                                        Veenstra, Emily(12)         88'03.00"




                                        Girls SHOT PUT

  1 Blanchard-Montabella                             Okkema, Cora(SR)            38'04.50"
  2 Birmingham Roeper                                Ratchford, Briana(12)       37'05.00"
  3 New Buffalo                                      Madison, Jade(10)           37'04.25"
  4 Sand Creek                                       Herriman, Elizabeth(11)     36'09.25"
  5 Litchfield                                       Renshaw, Kasey(12)          36'07.25"
  6 Hesperia                                         Martin, Brooke(12)          36'00.00"
  7 Albion                                           Smith, Jaya                 35'07.50"
  8 Albion                                           Ferguson, Alexander         35'01.00"
  9 Climax-Scotts                                    Langs, Janae                35'00.00"
 10 Unionville-Sebewaing                             Kundinger, Kelli(11)        34'08.00"
 11 Sand Creek                                       Herriman, Gabrielle(11)     34'07.00"
 12 New Buffalo                                      Madison, Lena(12)           34'03.00"
 13 Albion                                           Johnson, Brandi             33'05.50"
 14 Newport Lutheran South                           Smrcka, Kristi(10)          33'03.75"
 15 Bellaire                                         Winslow, Julie(12)          33'02.25"
 16 Flint Hamady                                     Horne, Kyra(11)             33'01.00"
 17 Bellevue                                         Sommers, Kayla(11)          33'00.50"
 18 Martin                                           Tuer, Kristi(11)            32'09.00"
 19 Evart                                            Parsons, Kirsten(10)        32'07.00"
 20 Ubly                                             Sorenson, Rachel(11)        32'05.50"
 21 Ottawa Lake-Whiteford                            Long, Alexa(12)             32'05.00"
 22 Marion                                           Coats, Samantha(12)         32'00.00"
 23 Johannesburg-Lewiston                            Makranyi, Meghan(12)        31'03.50"
 24 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Ganong, Nicole(12)          29'10.75"
 25 Lutheran Westland                                Refenes, Leah               27'04.50"




                                       Girls HIGH JUMP

  1 Pellston                                         Friend, Tayler(12)           5'05.00"
  2 Beal City                                        Schumacher, Addie(10)        5'05.00"
  3 Evart                                            Tea-Hui, Jessica(10)         5'04.25"
  4 Posen                                            Hincka, Korynn(10)           5'04.00"
  5 Mendon                                           Lovell, Amanda               5'03.00"
  6 Ottawa Lake-Whiteford                            Kulwicki, Morgan(11)         5'02.25"
  7 Johannesburg-Lewiston                            Schlicher, Abby(11)          5'02.00"
  8 Unionville-Sebewaing                             Pitcher, Lexi(11)            5'01.00"
  9 Muskegon Western Michigan Christian              Bruinsma, Rachel(JR)         5'00.00"
 10 Johannesburg-Lewiston                            Courterier, Ashley(10)       5'00.00"
 11 Morrice                                          DeLu, Jenna(10)              5'00.00"
 12  Athens                                          Davenport, Chantel(11)       4'11.00"
 13  Fowler                                          Hufnagel, Allison            4'11.00"
 14 Muskegon Western Michigan Christian              Ray, Elyse(SR)               4'11.00"
 15 Ravenna                                          Leszinske, Amy(12)           4'11.00"
 16 White Cloud                                      Weaver, Rachel(10)           4'11.00"
 17 Ubly                                             Susalla, Jennifer(12)        4'11.00"
 18 Port Hope                                        Abraham, Otyllia(10)         4'11.00"
 19 Unionville-Sebewaing                             Rievert, Sarah(09)           4'11.00"
 20 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Throop, Tara(12)             4'11.00"
 21 Saginaw Michigan Lutheran Seminary               Klingbeil, Sophie(09)        4'11.00"
 22 Royal Oak Shrine                                 Kilgore, Taylor(10)          4'11.00"
 23 Royal Oak Shrine                                 Romano, Clare(09)            4'11.00"
 24 Morrice                                          Stombaugh, Ashley(12)        4'09.10"
 25 Sand Creek                                       Frank, Shelby(11)            4'09.01"
 26 Onekama                                          Moerdyk, Faith(10)           4'09.00"
 27 Mendon                                           Goritz, Lorana               4'04.00"
 28 St. Joseph Lake Michigan Catholic                Nuter, Katherine(10)         4'04.00"




                                       Girls POLE VAULT

  1 Martin                                           Vanputten, Taylor(12)       10'00.00"
  2 Onekama                                          Brown, Jaylee(12)            9'06.02"
  3 Evart                                            Pylman, Alexis(09)           9'06.01"
  4 Pittsford                                        Belcher, Kristin(11)         9'00.00"
  5  Athens                                          Oswalt, Audrey(10)           8'09.00"
  6 Mancelona                                        Davis, Jenna(12)             8'09.00"
  7 Deckerville                                      McConnachie, Kelly(12)       8'09.00"
  8 Beal City                                        Schafer, Melanie(10)         8'09.00"
  9 Pittsford                                        Kuenzer, Bethany(10)         8'06.02"
 10 Reading                                          Wrozek, Taylor(11)           8'06.01"
 11 Potterville                                      Hogg, Lindsey(11)            8'06.00"
 12 Hesperia                                         Bates, Gabbie(12)            8'06.00"
 13 Coleman                                          MacDonald, Amanda(10)        8'06.00"
 14 Sand Creek                                       Hallett, Lauren(11)          8'06.00"
 15  Fowler                                          Baker, Savanah               8'03.00"
 16 Deckerville                                      Thayer, Teddy(11)            8'03.00"
 17 Beal City                                        Lorenz, Sydney(9 )           8'03.00"
 18 Hillsdale Academy                                Brady, Cece(10)              8'03.00"
 19 Johannesburg-Lewiston                            Hilt, Brittany(12)           7'06.10"
 20 Colon                                            Bruce, Aieesha(12)           7'06.00"
 21 Lutheran Westland                                Flury, Alissa                7'06.00"
 22 Mendon                                           Demink, Kylie                7'00.00"
 23 Lutheran Westland                                Mathews, Elizabeth           7'00.00"
 24 Morrice                                          London, Mary(11)             7'00.00"
 25 Morrice                                          Broomfield, Barbie(10)       6'06.10"




                                       Girls LONG JUMP

  1 Waldron                                          Fidler, Kaila(11)           16'09.00"
  2 Ottawa Lake-Whiteford                            Johnson, Miranda(10)        16'08.50"
  3 Unionville-Sebewaing                             Rievert, Sarah(09)          16'08.00"
  4 Mendon                                           Lovell, Amanda              16'07.50"
  5 Gobles                                           Morris, Rita(12)            16'07.00"
  6 Baldwin                                          Torres, Alex(12)            16'06.00"
  7 Centreville                                      Deale, Rae Rae              16'03.25"
  8 Flint Hamady                                     Love, Dejha(11)             16'03.00"
  9 Onekama                                          Collins, Nisha(10)          16'03.00"
 10 Albion                                           Wilson, Cortazia(9 )        16'02.75"
 11 Johannesburg-Lewiston                            Kievit, Shannon(10)         15'11.75"
 12 Traverse City St. Francis                        Meachum, Grace(09)          15'11.50"
 13 Holton                                           Wallstead, Mandy(12)        15'11.00"
 14  Fowler                                          Weber, Britney              15'09.25"
 15 Decatur                                          Jones, Krissy(11)           15'09.00"
 16 Beal City                                        Frayre, Kaitlynn(10)        15'08.25"
 17 Brown City                                       Lerchenfeldt, Stephanie(11) 15'08.00"
 18 Beal City                                        Arndt, Amber(12)            15'07.50"
 19 Morrice                                          Morris, Ashton(12)          15'07.50"
 20 Fife Lake Forest Area                            Ingersoll, Marissa(12)      15'07.50"
 21 Morrice                                          London, Mary(11)            15'06.50"
 22 Muskegon Western Michigan Christian              Murdaugh, Angel(SR)         15'06.00"
 23  Novi Franklin Road Christian                    Tilton, Akwia(8 )           15'05.50"
 24 Posen                                            Mangei, Valerie(12)         15'05.00"
 25 Traverse City St. Francis                        Ludka, Mckaely(12)          15'04.75"
 26 Hillsdale Academy                                Brady, Emily(12)            15'04.51"
 27 Johannesburg-Lewiston                            Courterier, Ashley(10)      15'04.50"
 28 Traverse City St. Francis                        Hegewald, Kaitlyn(11)       15'04.50"
 29 Port Hope                                        Abraham, Otyllia(10)        15'04.00"
 30 Camden-Frontier                                  Sliter, Cheyenne(9 )        15'04.00"
 31 Detroit Cristo Rey                               Lewis, Summer(12)           14'09.50"
 32 Newport Lutheran South                           Anderson, Melanie(12)       13'09.50"




                                     Girls 100 METER DASH

  1 Ottawa Lake-Whiteford                            Johnson, Miranda(10)            12.40
  2 Albion                                           Wilson, Cortazia(9 )            12.70
  3 Beal City                                        Arndt, Amber(12)                12.70
  4 Detroit Cristo Rey                               Floyd, Jazmene(11)              12.70
  5 Fife Lake Forest Area                            Ingersoll, Marissa(12)          12.70
  6 Jackson Christian                                Deaver, Lyvia(SO)               12.70
  7 Kingston                                         Marquardt, Stephanie(12)        12.80
  8 Saginaw Arts & Sciences                          Donaldson, Chassidy(9 )         12.80
  9 Centreville                                      Williams, Alonda                12.80
 10 Detroit Cristo Rey                               Lewis, Summer(12)               12.80
 11 Sand Creek                                       Ellerholz, Chelsea(11)          12.80
 12 Royal Oak Shrine                                 Liggett, Julia(09)              12.90
 13 Ravenna                                          Drummond, Mikele(12)            13.00
 14 Benton Harbor Countryside Academy                Jackson, Rakeisha(10)           13.00
 15 Mesick                                           Fuller, Paige(jr)               13.00
 16 Climax-Scotts                                    Langs, Janae                    13.10
 17 Mancelona                                        Reichelderfer, Tori(9 )         13.10
 18 Fulton-Middleton                                 Wolfe, Kim(12)                  13.10
 19 Traverse City St. Francis                        Meachum, Grace(09)              13.10
 20 Hudson                                           Ladd, Elizabeth(11)             13.10
 21 Kalamazoo Christian                              Street, Sarah(12)               13.20
 22 Royal Oak Shrine                                 Parham, Qianna(12)              13.20
 23 Onekama                                          Fink, Breanna(11)               13.20
 24 Onaway                                           Estep, Emily(11)                13.30
 25 Flint Hamady                                     Hill, Aaliah(9 )                13.30
 26 Muskegon Western Michigan Christian              Oakes, Miya(SR)                 13.40
 27 Genesee                                          Childress-Colli, Arionna(11     13.40
 28 Flint Hamady                                     Mahan, Ja'Mesh                  13.50




                                      Girls 100M HURDLES

  1 Kingston                                         Marquardt, Stephanie(12)        15.30
  2 Morenci                                          Bovee, Brooke(11)               15.40
  3 Birmingham Roeper                                Ratchford, Briana(12)           15.50
  4  Fowler                                          Feldpausch, Savanah             15.60
  5  Athens                                          Davenport, Chantel(11)          15.70
  6 Traverse City St. Francis                        Ludka, Mckaely(12)              15.90
  7 Unionville-Sebewaing                             Vermeersh, Andrea(12)           16.00
  8 Saginaw Michigan Lutheran Seminary               Hall, Mallory(12)               16.20
  9 Mendon                                           Leighton, Grace                 16.30
 10 Morrice                                          Butcher, Kelsey(12)             16.40
 11 McBain Northern Michigan Christian               Pearson, Jane(12)               16.50
 12 Saugatuck                                        Francis, Melissa(11)            16.60
 13 Ubly                                             Kubacki, Nicole(12)             16.60
 14 Fife Lake Forest Area                            Johnson, Katlin(12)             16.60
 15 Beal City                                        Frayre, Kaitlynn(10)            16.70
 16 Litchfield                                       Jones, Jessica(12)              16.70
 17 Battle Creek St. Philip                          Madeline, Sweeney               16.80
 18 Onekama                                          Brown, Jaylee(12)               16.80
 19 Pittsford                                        Belcher, Kristin(11)            16.80
 20 Deckerville                                      McConnachie, Kelly(12)          16.90
 21 Holton                                           Wallstead, Mandy(12)            17.00
 22 Flint Hamady                                     Taylor, Nandi(12)               17.00
 23 Lutheran Westland                                Terranella, Amanda              17.10
 24 Mancelona                                        Reichelderfer, Tori(9 )         17.20
 25 Posen                                            Mangei, Valerie(12)             17.40
 26 Decatur                                          Jones, Krissy(11)               17.60
 27 Royal Oak Shrine                                 Romano, Clare(09)               17.60




                                     Girls 200 METER DASH

  1 Traverse City St. Francis                        Buckel, Lauren(11)              26.20
  2 Flint Hamady                                     Murphy, Keyocia(11)             26.30
  3 Fife Lake Forest Area                            Ingersoll, Marissa(12)          26.40
  4 McBain Northern Michigan Christian               Pearson, Jane(12)               26.70
  5 Detroit Cristo Rey                               Floyd, Jazmene(11)              26.90
  6 Jackson Christian                                Deaver, Lyvia(SO)               26.90
  7 Kalamazoo Christian                              Street, Sarah(12)               27.10
  8  Fowler                                          Klein, Breann                   27.20
  9  Novi Franklin Road Christian                    Tilton, Akwia(8 )               27.20
 10 Mesick                                           Fuller, Paige(jr)               27.20
 11 Hesperia                                         Yates, Jacklyn(12)              27.30
 12 Beal City                                        Gross, Nicole(9 )               27.40
 13 Unionville-Sebewaing                             Vermeersh, Andrea(12)           27.50
 14 Royal Oak Shrine                                 Kilgore, Taylor(10)             27.50
 15 Gobles                                           Kovach, Jordanne(10)            27.60
 16  Fowler                                          Hufnagel, Allison               27.70
 17 Centreville                                      Williams, Alonda                27.70
 18 Flint Hamady                                     Love, Dejha(11)                 27.70
 19 Onekama                                          Peterson, Alycia(9 )            27.70
 20 Saginaw Arts & Sciences                          Beckom, Loring(10)              27.90
 21 Sand Creek                                       Connor, Hannah(11)              27.90
 22 Johannesburg-Lewiston                            Kievit, Shannon(10)             28.10
 23 Genesee                                          Childress-Colli, Arionna(11     28.10
 24 Benton Harbor Countryside Academy                Jackson, Rakeisha(10)           28.10
 25 Centreville                                      Deale,Rae Rae Deale             28.10
 26 Onaway                                           Estep, Emily(11)                28.20




                                     Girls 300M LOW HURD

  1  Fowler                                          Feldpausch, Savanah             46.00
  2 Morrice                                          Butcher, Kelsey(12)             47.00
  3 Kingston                                         Marquardt, Stephanie(12)        47.50
  4 Morenci                                          Bovee, Brooke(11)               48.00
  5  Fowler                                          Hufnagel, Allison               48.30
  6 Flint Hamady                                     Taylor, Nandi(12)               48.40
  7 Unionville-Sebewaing                             Vermeersh, Andrea(12)           48.50
  8 Battle Creek St. Philip                          Madeline, Sweeney               48.90
  9 Ravenna                                          Drummond, Mikele(12)            48.90
 10 Mendon                                           Leighton, Grace                 49.20
 11 New Lothrop                                      Severn, Brittany(11)            49.30
 12 Traverse City St. Francis                        Ludka, Mckaely(12)              49.80
 13 Addison                                          Corbin, Korinna(10)             49.80
 14 Morenci                                          Gleckler, Madi(09)              49.80
 15 Albion                                           Langston, Monique               50.10
 16 Breckenridge                                     Wendling, Erika(10)             50.10
 17 Onekama                                          Brown, Jaylee(12)               50.10
 18 Lutheran Westland                                Terranella, Amanda              51.20
 19 Bellaire                                         Ciganick, Mckenzie(10)          51.50
 20 Saugatuck                                        Francis, Melissa(11)            51.60
 21 Pellston                                         Maclean, Ainslee(9 )            51.60
 22 New Buffalo                                      Workman, Breanna(11)            52.20
 23 Lutheran Westland                                Flury, Alissa                   52.90




                                     Girls 400 METER DASH

  1 Hillsdale Academy                                Albaugh, Shaley(11)             58.80
  2 Traverse City St. Francis                        Buckel, Lauren(11)            1:00.10
  3 Lincoln-Alcona                                   Quick, Megan(10)              1:00.30
  4 Beal City                                        Gross, Nicole(9 )             1:01.00
  5 McBain Northern Michigan Christian               Pearson, Jane(12)             1:01.10
  6  Athens                                          Plaisir, Leo(11)              1:01.80
  7 Ravenna                                          Grimm, Brianna(9 )            1:01.80
  8 Decatur                                          Simcox, Britney(12)           1:01.80
  9 Battle Creek St. Philip                          Maria, Dechant                1:01.90
 10  Fowler                                          Thelen, Elizabeth             1:02.00
 11 Muskegon Western Michigan Christian              Ray, Elyse(SR)                1:02.00
 12 Reading                                          Davis, Jennifer(9 )           1:02.00
 13 Traverse City St. Francis                        Hegewald, Kaitlyn(11)         1:02.10
 14  Rochester Hills Lutheran Northwest              Rouce, Lizzy(09)              1:02.20
 15 Evart                                            Vanmourik, Katelyne(12)       1:02.30
 16 Centreville                                      Miller, Dora                  1:02.60
 17 Gobles                                           Morris, Rita(12)              1:02.80
 18 Mendon                                           Howard, Brooke                1:02.80
 19 Pittsford                                        Lennox, Morgan(12)            1:02.90
 20 Maple City Glen Lake                             Stowe, Katie(10)              1:03.00
 21 Evart                                            Tea-Hui, Jessica(10)          1:03.10
 22 Unionville-Sebewaing                             Rievert, Sarah(09)            1:03.20
 23 Camden-Frontier                                  Mapes, Kristy(12)             1:03.20
 24 Auburn Hills Oakland Christian                   Wood, Lindsey(9 )             1:03.80
 25 Unionville-Sebewaing                             Treiber, Mackenzie(11)        1:04.20
 26 Posen                                            Hincka, Korynn(10)            1:05.10
 27 Newport Lutheran South                           Anderson, Melanie(12)         1:06.00
 28 Fairview                                         Handrich, Jaelynn(12)         1:06.90
 29 Plymouth Christian                               Smith, Rachel(10)             1:07.30




                                     Girls 800 METER RUN

  1 Holland Black River                              Zeinstra, Nicole(12)          2:21.80
  2 Saugatuck                                        Price, Heather(12)            2:22.80
  3 Hesperia                                         Zeerip, Lauren(10)            2:22.90
  4 McBain Northern Michigan Christian               Sigafoose, Adri(10)           2:23.40
  5 Potterville                                      Coffman, Lauren(11)           2:24.20
  6  Fowler                                          Feldpausch, Brianna           2:25.00
  7 Dansville                                        Stone, Michaela(11)           2:25.80
  8 Hillsdale Academy                                Albaugh, Shaley(11)           2:25.90
  9 Lincoln-Alcona                                   Quick, Megan(10)              2:26.70
 10 Saginaw Michigan Lutheran Seminary               Hall, Mallory(12)             2:26.90
 11 Traverse City St. Francis                        Danz, Maddy(11)               2:26.90
 12 Maple City Glen Lake                             Friend, Lindsey(12)           2:27.00
 13  Athens                                          Gilroy, Genna(12)             2:27.40
 14 Buckley                                          Morairty, Haley(12)           2:27.70
 15 Maple City Glen Lake                             Grigg, Kaitlin(09)            2:29.90
 17 Ellsworth                                        Neumann, Dana(12)             2:31.10
 18 Plymouth Christian                               Windle, Karen(11)             2:31.10
 19 Sterling Heights Parkway Christian               Seigle, Taylor(9 )            2:31.10
     Travers City Grand Traverse Academy             Molly Ritsma                  2:33.20 
 20 Concord                                          Clark, Rachel(SO)             2:31.30
 21 Traverse City St. Francis                        Mcdonnell, Erin(10)           2:31.30
 22 Traverse City Grand Traverse Academy             White, Lindsey(11)            2:31.40
 23 Lincoln-Alcona                                   Cole, Karina(10)              2:31.90
 24 Centreville                                      Miller, Dora                  2:33.40 
 25 Unionville-Sebewaing                             Desimplear, Leah(09)          2:33.80
 26 Hillsdale Academy                                Heckenlively, Victoria(10)    2:34.90
 27 Johannesburg-Lewiston                            Deluca, Meridith(12)          2:35.30
 28 Unionville-Sebewaing                             Valentine, Cali(12)           2:35.60
 29 Lutheran Westland                                Rice, Jess                    2:36.20
 30 Mendon                                           Samson, Lauren                2:39.40
 31 Auburn Hills Oakland Christian                   Yee, Courtney(11)             2:41.50




                                     Girls 1600 METER RUN

  1 Gobles                                           Dietrich, Lauren(12)          5:03.00
  2 Holland Black River                              Zeinstra, Nicole(12)          5:03.80
  3 Breckenridge                                     Olling, Kirsten(10)           5:07.40
  4 Hesperia                                         Rumsey, Alexa(12)             5:11.10
  5 Johannesburg-Lewiston                            Deluca, Meridith(12)          5:27.50
  6 Sand Creek                                       Perry, Natalie(11)            5:28.00
  7 McBain Northern Michigan Christian               Sigafoose, Adri(10)           5:30.20
  8 Breckenridge                                     Adams, Dominique(10)          5:30.40
  9 Buckley                                          Morairty, Haley(12)           5:30.70
 10 Mt. Pleasant Sacred Heart                        Predum, Meredith(9 )          5:30.90
 11 Concord                                          Clark, Courtney(SR)           5:32.00
 12 Unionville-Sebewaing                             Desimplear, Leah(09)          5:32.60
 13  Fowler                                          Becker, Kieren                5:32.80
 14  Athens                                          Gilroy, Genna(12)             5:32.90
 15 Hesperia                                         Bates, Gabbie(12)             5:33.40
 16 Waldron                                          Fix, Catey(12)                5:33.90
 17 Traverse City Grand Traverse Academy             Campos, Alysia(11)            5:34.90
 18 Deckerville                                      Colesa, Kendra(10)            5:37.90
 19 Morenci                                          Pless, Tatyana(10)            5:38.30
 20 Hudsonville Freedom Christian                    Schenk, Ainslie(10)           5:38.40
 21 Mancelona                                        Tremonti, Isabella(10)        5:38.90
 22 White Cloud                                      Wilk, Caitlin(9 )             5:40.30
 23 Decatur                                          May, Gabi(10)                 5:49.40
 24 Mendon                                           Samson, Lauren                5:55.70
 25 Plymouth Christian                               Crown, Terra(10)              6:08.70
 26 Auburn Hills Oakland Christian                   Yee, Courtney(11)             6:18.80
 27 Huron Valley                                     Froman, Maria(9 )             6:22.40
 28 Morrice                                          Stombaugh, Ashley(12)         6:40.40




                                     Girls 3200 METER RUN

  1 Breckenridge                                     Olling, Kirsten(10)          10:58.90
  2 Holland Black River                              Zeinstra, Nicole(12)         11:25.80
  3 Hesperia                                         Rumsey, Alexa(12)            11:27.00
  4 Saugatuck                                        Price, Heather(12)           11:44.40
  5 Saugatuck                                        Jenkins, Lauren(10)          11:50.60
  6 Hesperia                                         Bates, Gabbie(12)            11:54.50
  7 Gobles                                           Dietrich, Lauren(12)         11:57.60
  8 Mancelona                                        Tremonti, Isabella(10)       11:59.40
  9 Hesperia                                         Aslakson, Donna(12)          12:04.30
 10 Johannesburg-Lewiston                            Deluca, Meridith(12)         12:08.00
 11 North Muskegon                                   Lowe, Avery(FR)              12:13.10
 12  Fowler                                          Becker, Kieren               12:17.50
 13 Onekama                                          Gilbert, Keena(9 )           12:20.10
 14 Ravenna                                          Nerli, Lanie(9 )             12:21.00
 15 Concord                                          Hubbard, Sydnee(JR)          12:27.20
 16 Sand Creek                                       Perry, Natalie(11)           12:29.00
 17 Saugatuck                                        Murzyn, Jade(11)             12:31.60
 18 Breckenridge                                     Adams, Dominique(10)         12:31.90
 19 Pittsford                                        Kafer, Elyssa(09)            12:33.50
 20 Kalamazoo Christian                              McLain, Kate(10)             12:33.80
 21 North Muskegon                                   Meier, Hannah(JR)            12:35.70
 22 Muskegon Western Michigan Christian              Aardema, Adrienne(SO)        12:36.90
 23 Deckerville                                      Colesa, Kendra(10)           12:37.90
 24 Pittsford                                        Letherer, Ruth(09)           12:38.30
 25 Evart                                            Hamilton, Grace(10)          12:43.30
 26 Unionville-Sebewaing                             Desimplear, Leah(09)         12:48.70
 27 Plymouth Christian                               Crown, Terra(10)             13:05.50
 28 Colon                                            Harvey, Skyler(10)           13:08.60
 29 Auburn Hills Oakland Christian                   Isabella, Lucido(9 )         13:39.80
 30 Centreville                                      Odom, Autumn                 14:10.10
 31 Morrice                                          Stombaugh, Ashley(12)        14:38.40
 32 Royal Oak Shrine                                 Schmidt, Gabby(09)           15:15.20




                                    Girls 400 METER RELAY

  1 Onekama                                                                          51.20
  2 Beal City                                                                        52.30
  3  Fowler                                                                          52.50
  4 Royal Oak Shrine                                                                 52.50
  5 Sand Creek                                                                       52.50
  6 Evart                                                                            52.60
  7 Muskegon Western Michigan Christian                                              53.00
  8 Auburn Hills Oakland Christian                                                   53.10
  9 Albion                                                                           53.20
 10 Traverse City St. Francis                                                        53.60
 11 Hillsdale Academy                                                                53.60
 12 Saginaw Arts & Sciences                                                          53.70
 13 Ravenna                                                                          53.80
 14 Mt. Pleasant Sacred Heart                                                        54.00
 15 Marion                                                                           54.00
 16 Climax-Scotts                                                                    54.30
 17 Traverse City Grand Traverse Academy                                             54.30
 18 Detroit Cristo Rey                                                               54.50
 19 Indian River-Inland Lakes                                                        54.90
 20 Ubly                                                                             54.90
 21 Morrice                                                                          55.20
 22 Eau Claire                                                                       55.30
 23 Fairview                                                                         55.50
 24 Brown City                                                                       55.50
 25 Benton Harbor Countryside Academy                                                55.90




                                    Girls 800 METER RELAY

  1  Fowler                                                                        1:48.20
  2 Flint Hamady                                                                   1:48.30
  3 Beal City                                                                      1:48.70
  4 Traverse City St. Francis                                                      1:48.70
  5 Sand Creek                                                                     1:49.50
  6 Onekama                                                                        1:50.60
  7 Centreville                                                                    1:51.10
  8 Hillsdale Academy                                                              1:51.70
  9 Royal Oak Shrine                                                               1:51.90
 10 Pittsford                                                                      1:52.30
 11  Athens                                                                        1:52.50
 12 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                                             1:52.80
 13 Hesperia                                                                       1:53.00
 14 North Muskegon                                                                 1:53.50
 15 Morrice                                                                        1:53.50
 16 Reading                                                                        1:53.60
 17 Mayville                                                                       1:53.90
 18 Mendon                                                                         1:53.90
 19 Ravenna                                                                        1:54.00
 20 Albion                                                                         1:54.10
 21 Johannesburg-Lewiston                                                          1:56.10
 22 Onaway                                                                         1:56.40
 23 Deckerville                                                                    1:56.90
 24 Lutheran Westland                                                              2:00.50




                                    Girls 1600 METER RELAY

  1  Fowler                                                                        4:11.50
  2 Hesperia                                                                       4:13.20
  3 Hillsdale Academy                                                              4:15.20
  4 Gobles                                                                         4:15.40
  5 Traverse City St. Francis                                                      4:15.90
  6  Athens                                                                        4:18.20
  7 McBain Northern Michigan Christian                                             4:18.70
  8 Sand Creek                                                                     4:20.50
  9 Flint Hamady                                                                   4:21.00
 10 Traverse City Grand Traverse Academy                                           4:21.00
 11 Unionville-Sebewaing                                                           4:21.70
 12 Concord                                                                        4:22.70
 13 Morrice                                                                        4:23.70
 14 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                                             4:23.90
 15 Reading                                                                        4:24.00
 16 Saugatuck                                                                      4:24.20
 17 Onekama                                                                        4:24.50
 18 North Muskegon                                                                 4:24.70
 19 Mt. Pleasant Sacred Heart                                                      4:25.50
 20 Mendon                                                                         4:25.50
 21 Pittsford                                                                      4:25.50
 22 Decatur                                                                        4:27.90
 23 Mancelona                                                                      4:28.10
 24 Mayville                                                                       4:29.00
 25 Indian River-Inland Lakes                                                      4:32.40
 26 Lutheran Westland                                                              4:35.70
 27 Royal Oak Shrine                                                               4:42.60




                                    Girls 3200 METER RELAY

  1 Hesperia                                                                       9:57.50
  2  Fowler                                                                       10:06.00
  3 Saugatuck                                                                     10:06.00
  4 Traverse City Grand Traverse Academy                                          10:10.10
  5 McBain Northern Michigan Christian                                            10:16.10
  6 Hillsdale Academy                                                             10:19.30
  7 Traverse City St. Francis                                                     10:22.40
  8 Lincoln-Alcona                                                                10:23.20
  9 Saginaw Michigan Lutheran Seminary                                            10:23.40
 10 Johannesburg-Lewiston                                                         10:24.20
 11 Concord                                                                       10:25.40
 12 Mancelona                                                                     10:25.40
 13 Pittsford                                                                     10:26.00
 14 Breckenridge                                                                  10:26.10
 15 Indian River-Inland Lakes                                                     10:28.20
 16 Mt. Pleasant Sacred Heart                                                     10:28.70
 17 Unionville-Sebewaing                                                          10:29.90
 18 Reading                                                                       10:30.40
 19 Dansville                                                                     10:33.80
 20 Addison                                                                       10:34.00
 21 Mayville                                                                      10:35.40
 22 North Muskegon                                                                10:37.00
 23 Onekama                                                                       10:37.30
 24 Mendon                                                                        10:51.90
 25 St. Joseph Lake Michigan Catholic                                             10:53.30
 26 Plymouth Christian                                                            10:59.10
 27  Rochester Hills Lutheran Northwest                                           11:15.70
 28 Flint Hamady                                                                  11:21.10
 29 Royal Oak Shrine                                                              11:29.40


05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 1 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1  Gladstone                                       Vuksan, Jared(11)          138'11.00"
  2 Iron Mountain                                    Secinaro, Nate(SR)         136'08.00"
  3 Houghton                                         Kyle, Mattson(11)          135'09.00"
  4 Kingsford                                        Beaudoin, Hilding(11)      133'08.00"
  5 Calumet                                          Perreault, Nathan(10)      129'08.00"
  6 Sault Ste. Marie                                 Brown, Austin(11)          120'11.00"
  7  Gladstone                                       Closs, Kyle(12)            120'05.00"
  8  Gladstone                                       Malanowski, Cody(10)       118'09.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1  Gladstone                                       Vuksan, Jared(11)           54'07.50"
  2 Houghton                                         Chuck, Knuckles(12)         47'07.00"
  3 Houghton                                         Damion, Johnson(12)         43'09.50"
  4 Iron Mountain                                    Wender, Joe(SR)             43'07.50"
  5 Marquette                                        Bullock, Josh(12)           42'11.00"
  6  Gladstone                                       Closs, Kyle(12)             42'02.00"
  7 Negaunee                                         Dempsey, Alex               41'08.50"
  8  Gladstone                                       Malanowski, Cody(10)        40'06.00"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1  Gladstone                                       Olesak, Andrew(9 )           6'00.00"
  2  Gladstone                                       Pederson, Justin(11)         6'00.00"
  3 Menominee                                        Budzynski, Zach(11)          5'10.00"
  4 Calumet                                          Roland, Tyler(10)            5'08.00"
  5 Calumet                                          Storm, Ben(12)               5'08.00"
  6 Manistique                                       Yurk, Tanner(Sr)             5'08.00"
  7 Iron Mountain                                    Zambon, Luke(JR)             5'06.00"
  8 Calumet                                          Olson, Daniel(11)            5'03.00"
  9 Calumet                                          Kariniemi, Owen(11)          5'03.00"
 10 Kingsford                                        Maycunich, Nick(11)          5'03.00"




                                        BOYS POLE VAULT

  1  Gladstone                                       Sturdy, Zach(11)            12'06.00"
  2 Manistique                                       Nagy, Adam(Sr)              12'06.00"
  3 Calumet                                          Juntila, Jesse(11)          12'00.00"
  4 Menominee                                        Mathieu, Jacob(12)          12'00.00"
  5 Iron Mountain                                    Gendron, Chase(SR)          11'06.00"
  6 Kingsford                                        Camp, Ryan(10)              11'06.00"
  7 Negaunee                                         Caya, Austin                11'06.00"
  8  Gladstone                                       Thompson, Jason(12)         11'06.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Calumet                                          Frantti, Paul(12)           19'07.50"
  2 Houghton                                         Cole, Salmi(12)             19'00.00"
  3  Gladstone                                       Pederson, Justin(11)        18'09.50"
  4 Kingsford                                        Gregory, Jeff(12)           18'07.00"
  5 Kingsford                                        Larson, Reed(11)            18'07.00"
  6 Menominee                                        Olson, Bobby(12)            18'06.00"
  7 Manistique                                       Broullire, Kenner(Jr)       17'11.50"
  8  Gladstone                                       Tackman, Cody(12)           17'11.50"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Menominee                                        Theisen, Jared(12)              10.89
  2 Calumet                                          Frantti, Paul(12)               10.95
  3  Gladstone                                       Pederson, Justin(11)            10.97
  4 Marquette                                        Pentecost, Garrett(12)          10.97
  5 Marquette                                        Gagnon, Alex(11)                10.98
  6 Negaunee                                         Hetrick, Connor                 11.16
  7 Kingsford                                        Tengesdahl, Cole(10)            11.20
  8 Houghton                                         Heath, Johnson(12)              11.30




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Marquette                                        Taggart, Zach(12)               15.36
  2 Menominee                                        Hines, Bryan(11)                15.76
  3 Houghton                                         Cole, Salmi(12)                 15.79
  4  Gladstone                                       Houle, Ian(12)                  16.03
  5 Calumet                                          Jacques, Brendan(11)            16.08
  6 Kingsford                                        Maycunich, Nick(11)             16.20
  7 Marquette                                        Balko, Tyler(12)                16.65
  8 Kingsford                                        Sexton, Ed(10)                  16.91




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 Marquette                                        Gagnon, Alex(11)                22.66
  2 Calumet                                          Frantti, Paul(12)               22.99
  3 Menominee                                        Theisen, Jared(12)              23.20
  4 Negaunee                                         Hetrick, Connor                 23.49
  5 Menominee                                        Briggs, Leonard(11)             23.50
  6 Sault Ste. Marie                                 Lester, Kyle(12)                23.54
  7 Kingsford                                        Tengesdahl, Cole(10)            23.60
  8 Kingsford                                        Peterson, Cole(11)              23.91




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Manistique                                       Broullire, Kenner(Jr)           40.14
  2 Marquette                                        Taggart, Zach(12)               41.19
  3 Calumet                                          Jacques, Brendan(11)            42.15
  4 Houghton                                         Cole, Salmi(12)                 42.20
  5 Menominee                                        Hines, Bryan(11)                42.62
  6 Kingsford                                        Maycunich, Nick(11)             43.32
  7 Kingsford                                        Diederich, Max(11)              44.23
  8  Gladstone                                       Tackman, Cody(12)               44.86




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Sault Ste. Marie                                 Lester, Kyle(12)                51.74
  2 Manistique                                       Ramey, Ryan(So)                 52.52
  3 Menominee                                        Theisen, Jared(12)              53.35
  4  Gladstone                                       Sedenquist, Chris(10)           53.75
  5 Kingsford                                        Gregory, Jeff(12)               54.01
  6 Houghton                                         Heath, Johnson(12)              54.64
  7 Negaunee                                         Rebertus, Ben                   54.92
  8 Gwinn                                            Kangas, Kaleb(12)               55.06




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Marquette                                        Locke, Leighton(11)           2:07.35
  2 Escanaba                                         Walker, Jacob(10)             2:07.70
  3 Marquette                                        Bannitt, Andrew(9 )           2:07.95
  4 Houghton                                         Brett, Fowler(12)             2:08.12
  5 Manistique                                       Lawerence, Bryson(Jr)         2:08.16
  6 Negaunee                                         Rebertus, Ben                 2:10.00
  7 Calumet                                          Anderson, Eli(11)             2:10.20
  8 Houghton                                         Dylan, Turpeinen(12)          2:11.77




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1  Gladstone                                       Arvan, Kyle(12)               4:43.87
  2 Escanaba                                         Ogren, Jordan(10)             4:45.70
  3 Marquette                                        Rieboldt, Cole(10)            4:46.22
  4 Escanaba                                         Stenberg, Andrew(11)          4:47.63
  5 Houghton                                         Jacob, Colling(9 )            4:49.68
  6 Negaunee                                         Gantz, Keenan                 4:52.42
  7 Negaunee                                         Olson, Steve                  4:54.07
  8 Calumet                                          Farmer, Dylan(12)             4:56.00




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Calumet                                          Berg, Devin(10)              10:29.70
  2  Gladstone                                       Arvan, Kyle(12)              10:30.20
  3 Escanaba                                         Stenberg, Andrew(11)         10:31.48
  4 Sault Ste. Marie                                 Burtt, Sam(11)               10:32.00
  5 Marquette                                        Rieboldt, Cole(10)           10:35.62
  6 Houghton                                         Jacob, Colling(9 )           10:48.44
  7 Iron Mountain                                    Kulas, Daniel(JR)            10:59.13
  8 Negaunee                                         Olson, Steve                 11:04.42




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Marquette                                                                        45.48
  2 Menominee                                                                        45.57
  3  Gladstone                                                                       45.62
  4 Kingsford                                                                        45.94
  5 Calumet                                                                          46.18
  6 Sault Ste. Marie                                                                 46.71
  7 Houghton                                                                         47.52
  8 Iron Mountain                                                                    47.63




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1  Gladstone                                                                     1:34.03
  2 Marquette                                                                      1:34.09
  3 Menominee                                                                      1:34.28
  4 Kingsford                                                                      1:35.63
  5 Houghton                                                                       1:37.43
  6 Sault Ste. Marie                                                               1:37.47
  7 Iron Mountain                                                                  1:39.43
  8 Calumet                                                                        1:40.19




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Marquette                                                                      3:35.77
  2 Manistique                                                                     3:36.78
  3 Menominee                                                                      3:40.37
  4 Escanaba                                                                       3:40.95
  5 Houghton                                                                       3:43.41
  6 Kingsford                                                                      3:45.68
  7 Calumet                                                                        3:47.84
  8 Negaunee                                                                       3:47.90




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1  Gladstone                                                                     8:34.43
  2 Escanaba                                                                       8:34.88
  3 Marquette                                                                      8:40.13
  4 Manistique                                                                     8:40.15
  5 Houghton                                                                       8:47.25
  6 Calumet                                                                        8:52.76
  7 Negaunee                                                                       8:58.41
  8 Kingsford                                                                      9:15.08


05/21/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 1 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Houghton                                         Jurmu, Elisa(10)           108'04.00"
  2 Gladstone                                        Young, Jessica(11)         106'10.00"
  3 Negaunee                                         Molnar, Kitti(10)           96'03.00"
  4 Manistique                                       Giles, Monica(11)           96'03.00"
  5 Escanaba                                         Mathieson, Morgan(12)       95'10.00"
  6  Sault Ste. Marie                                Menard, Eran(11)            94'09.00"
  7 Negaunee                                         Symons, Shawna(12)          93'00.00"
  8 Negaunee                                         Roush, Savannah(10)         90'06.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Negaunee                                         Roush, Savannah(10)         33'01.00"
  2 Manistique                                       Giles, Monica(11)           32'07.00"
  3  Marquette                                       Iwanski, Kirsten(9 )        31'10.50"
  4 Gladstone                                        Young, Jessica(11)          30'04.00"
  5 Calumet                                          Anderson, Martha(12)        29'08.75"
  6 Negaunee                                         Symons, Shawna(12)          29'04.00"
  7 Houghton                                         Hietala, Mackenzie(11)      29'03.00"
  8  Menominee                                       Comyne, Chelsea(11)         28'05.50"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Houghton                                         Grier-Welch, Adeline(12)     5'03.00"
  2 Escanaba                                         Nash, Olivia(12)             5'02.00"
  3 Escanaba                                         Marlett, Meredith(12)        5'00.00"
  4  Sault Ste. Marie                                Thomas, Kaitlyn(11)          5'00.00"
  5 Calumet                                          Pavolich, Carissa(9 )        4'10.00"
  6 Houghton                                         Jurmu, Elisa(10)             4'10.00"
  7  Marquette                                       Viitala, Hunter(9 )          4'10.00"
  8 Negaunee                                         Paquette, Sarah(11)          4'08.00"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 Escanaba                                         Ettenhofer, Holly(11)        9'00.00"
  2 Gladstone                                        Alexander, Laura(12)         8'06.00"
  3 Gladstone                                        Snowaert, Jaime(09)          8'06.00"
  4 Manistique                                       Lockwood, Taylor(12)         8'06.00"
  5 Calumet                                          Clevenger, Valerie(12)       8'00.00"
  6 Negaunee                                         Johnson, Katelynn(9 )        7'06.00"
  7 Negaunee                                         Nyman, Aubrey(9 )            7'06.00"
  8 Kingsford                                        Jennings, Jaelyn(09)         6'06.00"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Houghton                                         Grier-Welch, Adeline(12)    16'04.00"
  2 Kingsford                                        Benzie, Carlee(11)          15'10.50"
  3 Negaunee                                         Clickner, Jocelyn(12)       15'02.00"
  4 Gwinn                                            Asplund, Lydia(11)          15'01.00"
  5 Gladstone                                        Johnson, Dani(12)           14'00.50"
  6  Marquette                                       Beckwith, Destiny(9 )       13'09.25"
  7 Escanaba                                         Marlett, Meredith(12)       13'08.75"
  8 Gladstone                                        Robare, Iris(09)            13'07.50"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Calumet                                          Jacques, Chelsea(9 )            12.46
  2  Marquette                                       Noblet, Kathleen(11)            12.84
  3  Menominee                                       Stewart, Allia(10)              13.01
  4  Menominee                                       Enderby, Jane(10)               13.05
  5 Negaunee                                         Veale, Ashley(11)               13.24
  6 Kingsford                                        Benzie, Carlee(11)              13.26
  7 Kingsford                                        Williams, Emma(11)              13.30
  8 Escanaba                                         Nash, Olivia(12)                13.32




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 Negaunee                                         Veale, Ashley(11)               16.62
  2 Iron Mountain                                    Girard, Sarah(11)               16.63
  3 Gladstone                                        Starr, Andrea(11)               16.95
  4 Houghton                                         Fowler, Kira(11)                17.08
  5 Calumet                                          Erkkila, Terra(11)              17.48
  6 Escanaba                                         Marlett, Meredith(12)           17.73
  7  Marquette                                       Healy, Tori(10)                 18.05
  8  Sault Ste. Marie                                Ferroni, Emily(10)              18.60




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Calumet                                          Jacques, Chelsea(9 )            26.32
  2  Marquette                                       Noblet, Kathleen(11)            27.47
  3 Negaunee                                         Veale, Ashley(11)               27.53
  4  Menominee                                       Enderby, Jane(10)               27.93
  5  Menominee                                       Conery, Courtney(11)            27.95
  6  Sault Ste. Marie                                Swan, Bree(9 )                  28.21
  7 Negaunee                                         Clickner, Jocelyn(12)           28.43
  8 Kingsford                                        Benzie, Carlee(11)              28.50




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 Negaunee                                         Veale, Ashley(11)               47.96
  2 Escanaba                                         Collins, Lynsey(10)             49.98
  3  Marquette                                       Viitala, Hunter(9 )             50.26
  4 Houghton                                         Datto, Natalie(11)              51.44
  5  Marquette                                       Healy, Tori(10)                 51.49
  6 Iron Mountain                                    Girard, Sarah(11)               52.68
  7 Escanaba                                         Marlett, Meredith(12)           53.24
  8 Kingsford                                        Jennings, Jaelyn(09)            54.34




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1  Marquette                                       Huebner, Shayla(9 )           1:01.25
  2  Sault Ste. Marie                                Swan, Bree(9 )                1:03.19
  3  Marquette                                       Noblet, Kathleen(11)          1:03.27
  4 Gladstone                                        Robare, Iris(09)              1:04.47
  5 Negaunee                                         Clickner, Jocelyn(12)         1:05.25
  6 Iron Mountain                                    Lafleur, Hailey(11)           1:06.15
  7 Houghton                                         Richards, Kelsie(10)          1:06.17
  8 Kingsford                                        Roell, Andrea(11)             1:06.66




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1  Marquette                                       Fluette, Jessica(12)          2:25.24
  2  Marquette                                       Huebner, Shayla(9 )           2:25.37
  3 Calumet                                          Kiilunen, Tara(11)            2:29.39
  4 Negaunee                                         Churchill, Clara(10)          2:31.19
  5  Menominee                                       Mathieu, Stacey(12)           2:32.78
  6 Houghton                                         Laux, Ashley(11)              2:33.47
  7 Negaunee                                         Alexander, Jayne(12)          2:34.38
  8  Sault Ste. Marie                                Cook, Rachel(11)              2:36.01




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1  Marquette                                       Fluette, Jessica(12)          5:35.42
  2  Marquette                                       Martysz, Calla(9 )            5:39.70
  3 Calumet                                          Lean, Julia(11)               5:40.59
  4  Menominee                                       Mathieu, Stacey(12)           5:43.80
  5 Houghton                                         Abbott, Marika(9 )            5:43.95
  6 Calumet                                          Poyhonen, Rachel(11)          5:45.38
  7 Escanaba                                         Larson, Brittinie             5:46.68
  8 Negaunee                                         Kniola, Wyleen(10)            5:47.08




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1  Marquette                                       Martysz, Calla(9 )           11:59.00
  2 Calumet                                          Kiilunen, Tara(11)           12:04.04
  3 Calumet                                          Lean, Julia(11)              12:08.77
  4  Menominee                                       Mcclure, Autumn(11)          12:22.00
  5  Marquette                                       Potts, Abby(10)              12:33.00
  6  Marquette                                       Mackey, Nichole(10)          12:41.00
  7 Calumet                                          Delong, Evelyn(11)           12:50.56
  8 Negaunee                                         Savolainen, Mariah(12)       13:00.12




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1  Menominee                                                                       53.15
  2 Manistique                                                                       53.31
  3 Calumet                                                                          53.42
  4 Escanaba                                                                         53.78
  5  Marquette                                                                       53.99
  6 Negaunee                                                                         54.17
  7 Houghton                                                                         55.02
  8 Kingsford                                                                        55.10




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1  Menominee                                                                     1:49.92
  2  Marquette                                                                     1:50.23
  3  Sault Ste. Marie                                                              1:52.15
  4 Escanaba                                                                       1:52.64
  5 Houghton                                                                       1:54.04
  6 Negaunee                                                                       1:54.93
  7 Kingsford                                                                      1:54.95
  8 Iron Mountain                                                                  1:56.32




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1  Marquette                                                                     4:17.86
  2 Negaunee                                                                       4:23.35
  3  Sault Ste. Marie                                                              4:26.30
  4 Escanaba                                                                       4:26.33
  5  Menominee                                                                     4:26.34
  6 Houghton                                                                       4:28.98
  7 Kingsford                                                                      4:29.70
  8 Calumet                                                                        4:34.13




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1  Marquette                                                                    10:15.77
  2 Calumet                                                                       10:21.42
  3 Houghton                                                                      10:23.93
  4 Negaunee                                                                      10:26.33
  5 Escanaba                                                                      10:31.43
  6  Menominee                                                                    10:38.17
  7  Sault Ste. Marie                                                             11:02.26
  8 Kingsford                                                                     11:12.00


05/21/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 2 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Ishpeming                                        Windahl, Jordan(12)        125'07.00"
  2 St. Ignace                                       Marshall, Ryan(12)         122'08.00"
  3 Rudyard                                          Fountain, Tyler            122'06.00"
  4 Hancock                                          Rassio, Shane(11)          118'00.00"
  5 Ironwood                                         Kurta, Cody(12)            115'11.00"
  6 Newberry                                         Young, James(11)           112'00.00"
  7 Hancock                                          Manderfield, Sean(11)       96'06.00"
  8 Hancock                                          Paul, Luke(12)              90'02.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 St. Ignace                                       Mortensen, Dane(11)         46'06.00"
  2 West Iron County                                 Jonet, Chasz                44'04.00"
  3 Rudyard                                          Fountain, Tyler             43'08.00"
  4 Ironwood                                         Kurta, Cody(12)             41'09.00"
  5 St. Ignace                                       Thurston, Gally(11)         41'09.00"
  6 St. Ignace                                       Ostman, Joey(11)            41'07.00"
  7 Hancock                                          Rassio, Shane(11)           39'08.00"
  8 L'Anse                                           Goldsworthy, Cody(11)       37'00.25"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Newberry                                         Sutton, James(11)            6'00.00"
  2 St. Ignace                                       Simmons, Parker(11)          5'10.00"
  3 Newberry                                         Nolan, John(11)              5'06.00"
  4 Ironwood                                         Moore, Ben(12)               5'05.00"
  5 Hancock                                          Rassio, Shane(11)            5'04.01"
  6 L'Anse                                           Wakeham, Tony(12)            5'04.00"
  7 Stephenson                                       Wangerin, Travis(11)         5'04.00"
  8 Hancock                                          Hanke, Wade(10)              5'02.01"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 Ironwood                                         Stevens, Cole(11)           11'06.00"
  2 St. Ignace                                       Bentley, Richard(11)        11'06.00"
  3 Ishpeming                                        Olgren, Noah(10)            11'00.00"
  4 Stephenson                                       Weiss, Levi(11)             10'00.00"
  5 Stephenson                                       Maki, Jake(9 )              10'00.00"
  6 Ironwood                                         Clausen, Colin(9 )           9'00.00"
  7 Ironwood                                         Jacisin, Logan(11)           7'06.00"
  8 Ironwood                                         Freeman, Dan(9 )             7'06.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Stephenson                                       Rasner, Kane(12)            20'04.75"
  2 Ishpeming                                        Prisk, Adam(10)             19'01.00"
  3 St. Ignace                                       Thurston, Gally(11)         18'11.50"
  4 Stephenson                                       Joslin, Skyler(10)          18'11.00"
  5 West Iron County                                 Stafford, Tyler             18'03.50"
  6 Ishpeming Westwood                               Antilla, Ryan(09)           17'08.50"
  7 Ironwood                                         Smith, Alex(10)             17'05.25"
  8 West Iron County                                 Pellizzer, Caleb            16'03.00"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 West Iron County                                 Stafford, Tyler                 11.72
  2 Newberry                                         Legault, Pierce(12)             11.90
  3 St. Ignace                                       Simmons, Parker(11)             11.90
  4 L'Anse                                           Laduron, Tyler(12)              12.00
  5 St. Ignace                                       Helms, James(10)                12.00
  6 Ishpeming Westwood                               Palomaki, Jake(12)              12.13
  7 Stephenson                                       Rasner, Kane(12)                12.20
  8 Ishpeming Westwood                               Antilla, Ryan(09)               12.41




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Newberry                                         Sutton, James(11)               16.50
  2 Ishpeming Westwood                               Carlson, Vincente(09)           17.67
  3 Ironwood                                         Carlson, Josh(12)               17.87
  4 Norway                                           Decremer, Ben(10)               18.20
  5 Hancock                                          Rassio, Shane(11)               18.23
  6 Hancock                                          Jarvis, Jacob(10)               18.53
  7 Stephenson                                       Scarborough, Jamar(11)          18.70
  8 St. Ignace                                       Thompson, Levi(12)              19.00




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 St. Ignace                                       Simmons, Parker(11)             24.00
  2 Newberry                                         Legault, Pierce(12)             24.10
  3 Stephenson                                       Rasner, Kane(12)                24.20
  4 Ishpeming                                        Meyer, Nate(9 )                 24.20
  5 Ishpeming Westwood                               Palomaki, Jake(12)              25.31
  6 West Iron County                                 Rogers, Riley                   25.50
  7 Ishpeming Westwood                               Schultz, Hunter(09)             25.81
  8 Hancock                                          Hanke, Wade(10)                 26.13




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Newberry                                         Sutton, James(11)               43.30
  2 Ishpeming                                        Leonard, Ryan(12)               44.70
  3 Ironwood                                         Carlson, Josh(12)               44.80
  4 Hancock                                          Jarvis, Jacob(10)               45.22
  5 Norway                                           Decremer, Ben(10)               46.30
  6 St. Ignace                                       Krause, Joe(11)                 46.30
  7 Ishpeming Westwood                               Carlson, Vincente(09)           48.89
  8 L'Anse                                           Wakeham, Tony(12)               49.18




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Ishpeming                                        Meyer, Nate(9 )                 53.40
  2 Ishpeming                                        Prisk, Adam(10)                 54.30
  3 St. Ignace                                       Damron, Ben(11)                 54.60
  4 Newberry                                         Nolan, John(11)                 56.20
  5 West Iron County                                 Pangrazzi, Colton               57.01
  6 Ironwood                                         Moore, Ben(12)                  57.78
  7 West Iron County                                 Olson, Brandon                  59.41
  8 Ironwood                                         Beaudette, Trevor(12)           59.43




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Stephenson                                       Newlin, Jono(12)              2:12.40
  2 Norway                                           Raboin, Steven(11)            2:14.70
  3 St. Ignace                                       Damron, Ben(11)               2:16.80
  4 Rudyard                                          Hughes, Brandon               2:19.70
  5 L'Anse                                           Seavoy, Dustin(11)            2:20.95
  6 West Iron County                                 Pangrazzi, Colton             2:24.94
  7 Ironwood                                         DiGiorgio, Jake(9 )           2:26.94
  8 Hancock                                          Peterson, Braden(11)          2:27.10




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Stephenson                                       Newlin, Jono(12)              4:48.90
  2 Stephenson                                       Truitt, Ken(10)               4:49.90
  3 Norway                                           Raboin, Steven(11)            5:01.70
  4 Stephenson                                       Cappaert, Conner(9 )          5:01.80
  5 Ironwood                                         Joki, Jared(9 )               5:10.92
  6 L'Anse                                           Seavoy, Dustin(11)            5:16.50
  7 Ishpeming Westwood                               Giroux, Tanner(10)            5:17.89
  8 West Iron County                                 Clifford, Brandon             5:19.62




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Stephenson                                       Truitt, Ken(10)              10:37.70
  2 Stephenson                                       Cappaert, Conner(9 )         10:45.00
  3 Norway                                           Zygiel, Michael(11)          11:29.50
  4 Ironwood                                         Joki, Jared(9 )              11:44.00
  5 St. Ignace                                       Sjogren, Andrew(10)          11:45.30
  6 Ishpeming Westwood                               Dakota, Skyler(10)           12:26.15
  7 Ishpeming Westwood                               Carlson, Tony(12)            13:26.38
  8 Ironwood                                         Freeman, Dan(9 )             13:47.96




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 St. Ignace                                                                       46.70
  2 Ishpeming                                                                        47.40
  3 L'Anse                                                                           47.86
  4 West Iron County                                                                 47.97
  5 Stephenson                                                                       48.50
  6 Ishpeming Westwood                                                               48.97
  7 Ironwood                                                                         49.94
  8 Rudyard                                                                          51.20




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 West Iron County                                                               1:39.72
  2 Newberry                                                                       1:40.70
  3 St. Ignace                                                                     1:41.30
  4 L'Anse                                                                         1:42.09
  5 Ishpeming Westwood                                                             1:42.65
  6 Stephenson                                                                     1:43.10
  7 Ironwood                                                                       1:44.17
  8 Rudyard                                                                        1:46.00




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 St. Ignace                                                                     3:45.30
  2 Ishpeming                                                                      3:47.10
  3 Stephenson                                                                     3:51.70
  4 Norway                                                                         3:53.30
  5 West Iron County                                                               3:58.70
  6 L'Anse                                                                         3:59.38
  7 Ironwood                                                                       4:06.21
  8 Hancock                                                                        4:11.07




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Stephenson                                                                     9:07.60
  2 Norway                                                                         9:20.00
  3 Rudyard                                                                        9:28.00
  4 Ironwood                                                                       9:55.08
  5 St. Ignace                                                                     9:57.40
  6 West Iron County                                                              10:02.00
  7 Ishpeming Westwood                                                            11:16.00


05/21/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 2 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Rudyard                                          Perry, Hunter(12)          127'08.00"
  2 Rudyard                                          Dugan, Savannah(10)        106'00.00"
  3 Ishpeming Westwood                               VanBuren, Lizzy(10)         98'10.00"
  4 St. Ignace                                       Wright, Kelley(10)          96'10.00"
  5 L'Anse                                           Raymond, Stephanie(12)      93'07.00"
  6 Ironwood                                         Kutz-Davis, Shayla(12)      90'01.00"
  7 West Iron County                                 Miatech, Megan              88'03.00"
  8 Ishpeming                                        Croley, Taylor(11)          87'00.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Rudyard                                          Dugan, Savannah(10)         36'70.00"
  2 Rudyard                                          Perry, Hunter(12)           35'50.00"
  3 St. Ignace                                       Wright, Kelley(10)          34'40.00"
  4 St. Ignace                                       Smith, Sarah(9 )            30'50.00"
  5 West Iron County                                 Miatech, Megan              32'11.00"
  6 Ishpeming Westwood                               Pietro, Lacey(9 )           28'04.00"
  7 Hancock                                          Rouleau, Olivia(10)         27'06.50"
  8 L'Anse                                           Raymond, Stephanie(12)      27'05.25"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Norway                                           Vanderlin, Nicole(12)        5'04.00"
  2 Norway                                           Kallenbach, Alexis(10)       4'10.00"
  3 Rudyard                                          Raffaele, Samantha(12)       4'10.00"
  4 Hancock                                          Boomer, Ashley(9 )           4'08.00"
  5 Ironwood                                         Schwab, Alyssa(11)           4'06.00"
  6 Newberry                                         Stevens, Mandy(11)           4'06.00"
  7 West Iron County                                 Pellizzer, Cassilyn          4'05.00"
  8 West Iron County                                 Christensen, Emilie          4'02.00"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 Ironwood                                         Palmeter, Hannah(11)         8'00.00"
  2 Rudyard                                          Cusick, Victoria(11)         8'00.00"
  3 Stephenson                                       Martin, Breanna(9 )          8'00.00"
  4 St. Ignace                                       Cullip, Sarah(11)            8'00.00"
  5 Ishpeming Westwood                               Carlson, Emily(9 )           7'06.00"
  6 Stephenson                                       Pepin, Tehya(9 )             7'06.00"
  7 West Iron County                                 Capadagli, Ashley            7'00.01"
  8 West Iron County                                 Penkivech, Shannon           7'00.00"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Norway                                           Gagne, Dani(12)             15'09.50"
  2 St. Ignace                                       Orm, Autumn(9 )             14'03.00"
  3 Ishpeming Westwood                               VanBuren, Lizzy(10)         14'01.25"
  4 Newberry                                         Nichols, Caitlin(9 )        13'07.00"
  5 Rudyard                                          Cusick, Victoria(11)        13'06.00"
  6 West Iron County                                 Mazurek, Sydnie             12'10.25"
  7 West Iron County                                 Golfis, Alexis              12'08.75"
  8 Ironwood                                         Chen, Kelly(12)             12'05.00"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Norway                                           Gagne, Dani(12)                 12.80
  2 St. Ignace                                       Hetherington, Rachel(10)        13.10
  3 Ishpeming                                        Dale, Kara(12)                  13.20
  4 Newberry                                         Parker, Katie(9 )               14.00
  5 West Iron County                                 Harrington, Casey               14.11
  6 Ishpeming Westwood                               Hebert, Gabby(9 )               14.45
  7 Hancock                                          Jarvis, Ellen(12)               14.56
  8 Ishpeming Westwood                               VanBuren, Lizzy(10)             14.59




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 Norway                                           Kangas, Megan(12)               16.70
  2 St. Ignace                                       Brown, Haillee(11)              17.20
  3 Ishpeming Westwood                               Hewitt, Caitlin(10)             17.75
  4 Ishpeming                                        Millimaki, Aubrey(12)           18.10
  5 St. Ignace                                       Brown, Margo(9 )                18.10
  6 West Iron County                                 Pellizzer, Joanna               18.31
  7 West Iron County                                 Golfis, Alexis                  18.86
  8 Ishpeming Westwood                               Anderson, Rachel(9 )            19.77




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Norway                                           Gagne, Dani(12)                 26.60
  2 Ishpeming                                        Dale, Kara(12)                  27.10
  3 St. Ignace                                       Hetherington, Rachel(10)        27.80
  4 Ishpeming                                        Millimaki, Aubrey(12)           28.30
  5 West Iron County                                 Pellizzer, Joanna               29.09
  6 Ishpeming Westwood                               Hewitt, Caitlin(10)             30.25
  7 West Iron County                                 Harrington, Casey               30.41
  8 L'Anse                                           Reilley, Alexis(11)             30.91




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 Norway                                           Kangas, Megan(12)               49.20
  2 L'Anse                                           Larson, Kelly(11)               49.40
  3 St. Ignace                                       Thibault, Alexa(12)             50.10
  4 West Iron County                                 Pellizzer, Joanna               50.84
  5 Ishpeming                                        Spencer, Jessica(9 )            51.90
  6 Ishpeming Westwood                               Hewitt, Caitlin(10)             53.04
  7 St. Ignace                                       Brown, Haillee(11)              53.20
  8 West Iron County                                 Mazurek, Sydnie                 54.07




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1 Norway                                           Gagne, Dani(12)               1:00.50
  2 Ishpeming                                        Dale, Kara(12)                1:01.10
  3 St. Ignace                                       Thibault, Alexa(12)           1:03.40
  4 Norway                                           Kallenbach, Alexis(10)        1:04.60
  5 West Iron County                                 Pellizzer, Cassilyn           1:06.55
  6 West Iron County                                 Lambert, Brianna              1:08.50
  7 L'Anse                                           Hulkonen, Rebecca(11)         1:08.58
  8 West Iron County                                 Serbinski, Rebekah            1:08.66




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1 Ironwood                                         Palmeter, Hannah(11)          2:27.53
  2 West Iron County                                 Waara, Jaclyn                 2:30.94
  3 St. Ignace                                       Cullip, Sarah(11)             2:31.50
  4 L'Anse                                           McCarthy, Heather(11)         2:33.68
  5 Rudyard                                          Jarvie, Leah(11)              2:34.30
  6 St. Ignace                                       Calcaterra, Lillian(9 )       2:38.00
  7 Norway                                           Lebeau, Lydia(10)             2:39.20
  8 West Iron County                                 Erickson, Kylee               2:41.88




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1 St. Ignace                                       Cullip, Sarah(11)             5:35.00
  2 Rudyard                                          Jarvie, Leah(11)              5:44.90
  3 St. Ignace                                       Calcaterra, Lillian(9 )       5:47.40
  4 Ironwood                                         Gering, Jessica(10)           5:50.58
  5 Ishpeming Westwood                               Chapman, Megan(10)            6:03.43
  6 West Iron County                                 Erickson, Kylee               6:04.02
  7 West Iron County                                 Serbinski, Rebekah            6:05.27
  8 Ishpeming                                        Ranta, Bree(9 )               6:06.30




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1 St. Ignace                                       Cullip, Sarah(11)            12:08.00
  2 Ironwood                                         Gering, Jessica(10)          12:51.94
  3 St. Ignace                                       Calcaterra, Lillian(9 )      13:07.20
  4 West Iron County                                 Serbinski, Rebekah           13:36.00
  5 West Iron County                                 Waara, Jaclyn                13:38.54
  6 West Iron County                                 Waara, Madeline              13:38.57
  7 Newberry                                         Symonds, Britini(9 )         13:48.30
  8 Rudyard                                          Hoolsema, Kaylee(9 )         13:52.70




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1 L'Anse                                                                           55.15
  2 St. Ignace                                                                       55.20
  3 Ishpeming                                                                        55.80
  4 Newberry                                                                         56.30
  5 Stephenson                                                                       57.10
  6 Ishpeming Westwood                                                               57.49
  7 West Iron County                                                                 58.00
  8 Hancock                                                                        1:00.08




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1 Ishpeming                                                                      1:53.40
  2 St. Ignace                                                                     1:56.20
  3 Norway                                                                         1:56.70
  4 L'Anse                                                                         1:56.97
  5 West Iron County                                                               2:00.13
  6 Newberry                                                                       2:00.80
  7 Ishpeming Westwood                                                             2:05.35
  8 Hancock                                                                        2:07.07




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1 Norway                                                                         4:27.80
  2 West Iron County                                                               4:31.23
  3 St. Ignace                                                                     4:31.70
  4 Newberry                                                                       4:37.50
  5 Rudyard                                                                        4:38.10
  6 Ironwood                                                                       4:38.54
  7 L'Anse                                                                         4:44.15
  8 Hancock                                                                        4:52.52




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1 West Iron County                                                              10:53.48
  2 Ironwood                                                                      11:05.00
  3 St. Ignace                                                                    11:08.20
  4 Newberry                                                                      11:17.90
  5 Rudyard                                                                       11:22.80
  6 Norway                                                                        12:00.00
  7 L'Anse                                                                        12:26.40
  8 Ishpeming Westwood                                                            13:52.51


05/22/12                         BOYS TRACK AND FIELD                                   PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 3 FINALS    AT                             06/02/12


                                          BOYS DISCUS

  1 Rock Mid-Peninsula                               Branstrom, Brett(11)       140'07.50"
  2 Rapid River                                      Narkooli, Mitch(12)        130'07.00"
  3 Rapid River                                      Hardwick, Hayden(10)       127'11.00"
  4 Republic Michigamme                              Finegan, Jacob(12)         124'09.00"
  5 Cooks Big Bay De Noc                             Reidenga, Kyle(12)         123'09.00"
  6 Pickford                                         Brooks, A.J.(12)           118'08.00"
  7 Cedarville                                       Payment, Martin            116'11.00"
  8 Lake Linden-Hubbell                              Tuovila, Joshua(12)        115'05.00"
  9 Crystal Falls Forest Park                        Hallmann, Steve(10)        114'06.00"
 10 Pickford                                         Bonnell, James(11)         112'09.00"
 11 Iron Mountain North Dickinson                    Mashak, Brady(11)          110'04.00"
 12 Brimley                                          Lewis, Donald(12)          107'00.00"
 13 Wakefield-Marenisco                              Pikka, Jacob(11)           103'07.00"
 14 Baraga                                           Alexander, Richard(12)      93'01.00"
 15 Ontonagon                                        Domitrovich, Dan(12)        91'00.00"
 16 Wakefield-Marenisco                              Sturkol, David(9 )          84'00.00"




                                         BOYS SHOT PUT

  1 Wakefield-Marenisco                              Pikka, Jacob(11)            46'08.00"
  2 Rapid River                                      Pearson, Jake(10)           46'03.00"
  3 Rock Mid-Peninsula                               Branstrom, Brett(11)        46'02.50"
  4 Rapid River                                      Narkooli, Mitch(12)         45'04.00"
  5 Rapid River                                      Hardwick, Hayden(10)        43'11.00"
  6 Brimley                                          Lewis, Donald(12)           42'09.00"
  7 Republic Michigamme                              Finegan, Jacob(12)          42'03.00"
  8 Iron Mountain North Dickinson                    Berg, Cody(11)              42'00.00"
  9 Lake Linden-Hubbell                              Heckel, Lee(12)             40'06.00"
 10 Dollar Bay                                       Westphal, Jake(SR)          39'09.00"
 11 Pickford                                         Brooks, A.J.(12)            39'03.50"
 12 Pickford                                         Bonnell, James(11)          39'03.00"
 13 Watersmeet                                       Lillie, Sam                 38'06.25"
 14 Cedarville                                       Payment, Martin             38'02.00"
 15 Baraga                                           Alexander, Richard(12)      34'01.00"
 16 Baraga                                           Teikari, Dustin(12)         30'11.75"




                                        BOYS HIGH JUMP

  1 Ewen-Trout Creek                                 Laplant, Jordan(Sr)          6'01.00"
  2 Maplewood Baptist Academy                        Burton, Gabe(12)             6'00.00"
  3 Cedarville                                       Payment, Martin              5'10.00"
  4 Ontonagon                                        Kirkley, Dylan(12)           5'10.00"
  5 Iron Mountain North Dickinson                    Johnson, Cory(12)            5'08.04"
  6 Iron Mountain North Dickinson                    Fesnick, Dylan(11)           5'08.03"
  7 Iron Mountain North Dickinson                    Steinbrecher, Dillon(12)     5'08.02"
  8 Cooks Big Bay De Noc                             Potvin, Cole(10)             5'08.01"
  9 Iron Mountain North Dickinson                    Harper, Bryon(12)            5'08.01"
 10 Rock Mid-Peninsula                               Winkelbauer, Alex(12)        5'08.00"
 11 Bessemer                                         Smith, Taylor(11)            5'08.00"
 12 Rapid River                                      Berglund, Jake(12)           5'07.00"
 13 Rock Mid-Peninsula                               Branstrom, Chad(10)          5'06.01"
 14 Pickford                                         Guliato, Victor(12)          5'06.01"
 15 Brimley                                          Bowen, Dakota(11)            5'06.00"
 16 Pickford                                         Robinson, Jake(11)           5'06.00"
 17 Baraga                                           Mukka, Josh(10)              5'04.00"




                                        BOYS POLE VAULT

  1 Rapid River                                      Metter, Robert(11)          12'09.00"
  2 Bark River-Harris                                Degrave, Dustin(12)         12'06.00"
  3 Chassell                                         Michaels, Ross(11)          12'00.00"
  4 Pickford                                         Richard, Jacob(12)          11'06.00"
  5 Bark River-Harris                                Londo, Cody(12)             11'00.00"
  6 Lake Linden-Hubbell                              Ambuehl, Trent(10)          11'00.00"
  7 Bessemer                                         Rundell, Art(11)            10'06.00"
  8 Powers North Central                             Deno, Tyler(12)             10'00.00"
  9 Lake Linden-Hubbell                              Ambuehl, Taylor(12)         10'00.00"
 10 Lake Linden-Hubbell                              Marietta, James(11)          9'06.00"
 11 Wakefield-Marenisco                              Coubal, Alex(11)             9'06.00"
 12 Bessemer                                         Nelson, Alec(9 )             9'00.01"
 13 Cedarville                                       Bouschor, Keith              9'00.00"
 14 Baraga                                           Ling, Edward(9 )             9'00.00"
 15 Pickford                                         Murray, Andrew(12)           8'06.00"
 16 Pickford                                         Batho, Steven( 9)            8'06.00"




                                        BOYS LONG JUMP

  1 Pickford                                         Guliato, Victor(12)         19'02.00"
  2 Bark River-Harris                                Kleiman, Jacob(12)          19'00.75"
  3 Pickford                                         Hatfield, Jared(10)         18'08.50"
  4 Pickford                                         Lavigne, Jordan(12)         18'08.01"
  5 Cedarville                                       Payment, Martin             18'08.00"
  6 Lake Linden-Hubbell                              Kumpula, Cody(11)           18'07.50"
  7 Ewen-Trout Creek                                 Laplant, Jordan(Sr)         18'05.50"
  8 Rock Mid-Peninsula                               Winkelbauer, Evan(10)       18'04.00"
  9 Rapid River                                      Metter, Robert(11)          18'02.50"
 10 Iron Mountain North Dickinson                    Berg, Cody(11)              18'01.00"
 11 Lake Linden-Hubbell                              Klein, Konrad(10)           17'11.00"
 12 Watersmeet                                       Bain, Marcus                17'10.00"
 13 Powers North Central                             Granquist, Josh(10)         17'08.50"
 14 Lake Linden-Hubbell                              Ambuehl, Trent(10)          17'07.00"
 15 Watersmeet                                       Ivey, Kevin                 17'05.75"
 16 Baraga                                           Ross-geroux, William(12)    17'01.00"




                                      BOYS 100 METER DASH

  1 Maplewood Baptist Academy                        Grigsby, Lamont(12)             11.60
  2 Pickford                                         Lavigne, Jordan(12)             11.70
  3 Ontonagon                                        Kirkley, Dylan(12)              11.71
  4 Crystal Falls Forest Park                        Siler, Jacob(12)                11.85
  5 Pickford                                         Coullard, Phillip(11)           11.87
  6 Detour                                           Peterson, Sam(12)               11.88
  7 Watersmeet                                       Ivey, Kevin                     11.93
  8 Chassell                                         Michaels, Ross(11)              11.96
  9 Iron Mountain North Dickinson                    Hruska, Tim(10)                 12.03
 10 Bark River-Harris                                Jorasz, Scott(12)               12.05
 11 Crystal Falls Forest Park                        Lavacque, Kurt(12)              12.20
 12 Ewen-Trout Creek                                 Batchelder, Raul(Sr)            12.26
 13 Ontonagon                                        Soumis, Tony(10)                12.28
 14 Rapid River                                      Metter, Robert(11)              12.43
 15 Munising                                         Rogers, Hayden(11)              12.47
 16 Bark River-Harris                                Londo, Cody(12)                 12.51




                                       BOYS 110M HURDLES

  1 Bark River-Harris                                Cochrane, Trevor(12)            16.33
  2 Maplewood Baptist Academy                        Grigsby, Lamont(12)             16.80
  3 Iron Mountain North Dickinson                    Hruska, Tim(10)                 17.10
  4 Pickford                                         Lavigne, Jarred(11)             17.16
  5 Crystal Falls Forest Park                        Lovato, Tyler(12)               17.86
  6 Eben Junction Superior Central                   Steward, Dan(11)                17.88
  7 Iron Mountain North Dickinson                    Pekarek, Kenny(11)              18.19
  8 Munising                                         Brogan, Joe(11)                 18.54
  9 Rapid River                                      Pajnich, Riley(11)              18.54
 10 Iron Mountain North Dickinson                    O'Neil, Logan(10)               18.74
 11 Cedarville                                       Vogel, Casey                    19.06
 12 Pickford                                         Kamper, Jonathon(10)            19.50
 13 Bessemer                                         Cossi, Nick(10)                 20.51
 14 Ewen-Trout Creek                                 Pertilla, Ryan(Sr)              20.63
 15 Watersmeet                                       Mcgrath, Michael                21.02
 16 Ontonagon                                        Wardynski, Richard(12)          21.60




                                      BOYS 200 METER DASH

  1 Ontonagon                                        Kirkley, Dylan(12)              24.04
  2 Pickford                                         Lavigne, Jordan(12)             24.20
  3 Pickford                                         Coullard, Phillip(11)           24.40
  4 Bark River-Harris                                Jorasz, Scott(12)               24.46
  5 Crystal Falls Forest Park                        Takala, Alex(12)                24.53
  6 Detour                                           Wiltse, Sathya(10)              24.60
  7 Rapid River                                      Bryant, Brett(12)               24.67
  8 Lake Linden-Hubbell                              Tuovila, Joshua(12)             24.77
  9 Lake Linden-Hubbell                              Kumpula, Cody(11)               24.79
 10 Brimley                                          Graham, Justin(12)              24.80
 11 Watersmeet                                       Ivey, Kevin                     24.80
 12 Ontonagon                                        Soumis, Tony(10)                25.00
 13 Crystal Falls Forest Park                        Siler, Jacob(12)                25.07
 14 Cooks Big Bay De Noc                             Potvin, Cole(10)                25.13
 15 Bessemer                                         Trudgeon, Danny(12)             25.45
 16 Rapid River                                      Berglund, Jake(12)              25.61




                                   BOYS 300M INTERM. HURDLES

  1 Bark River-Harris                                Cochrane, Trevor(12)            42.08
  2 Eben Junction Superior Central                   Steward, Dan(11)                43.34
  3 Pickford                                         Lavigne, Jarred(11)             43.80
  4 Iron Mountain North Dickinson                    Pekarek, Kenny(11)              44.95
  5 Crystal Falls Forest Park                        Lovato, Tyler(12)               45.60
  6 Iron Mountain North Dickinson                    O'Neil, Logan(10)               46.02
  7 Iron Mountain North Dickinson                    Hruska, Tim(10)                 46.15
  8 Cedarville                                       Bouschor, Keith                 46.40
  9 Rock Mid-Peninsula                               Branstrom, Chad(10)             46.96
 10 Maplewood Baptist Academy                        Grigsby, Lamont(12)             47.50
 11 Brimley                                          Parminter, Justice(12)          47.90
 12 Bark River-Harris                                Moore, Jeff(11)                 48.59
 13 Bessemer                                         Smith, Taylor(11)               48.66
 14 Bessemer                                         Cossi, Nick(10)                 50.85
 15 Watersmeet                                       Mcgrath, Michael                51.17
 16 Ontonagon                                        Wardynski, Richard(12)        1:01.70




                                      BOYS 400 METER DASH

  1 Rapid River                                      Bryant, Brett(12)               53.34
  2 Crystal Falls Forest Park                        Takala, Alex(12)                53.38
  3 Cooks Big Bay De Noc                             Potvin, Cole(10)                53.53
  4 Crystal Falls Forest Park                        Aberly, Derek(11)               54.45
  5 Brimley                                          Aikens, Tom(10)                 54.50
  6 Detour                                           Peterson, Sam(12)               54.64
  7 Crystal Falls Forest Park                        Divine, Jake(12)                55.06
  8 Brimley                                          Graham, Justin(12)              55.20
  9 Rock Mid-Peninsula                               Winkelbauer, Alex(12)           55.28
 10 Iron Mountain North Dickinson                    Wagner, Derek(9 )               55.44
 11 Ontonagon                                        Kirkley, Dylan(12)              55.61
 12 Powers North Central                             Harper, Tristen(09)             55.93
 13 Pickford                                         Hatfield, Jared(10)             56.90
 14 Ewen-Trout Creek                                 Borseth, Mike(Jr)               57.36
 15 Ontonagon                                        Roberts, Tyler(12)              57.68
 16 Bessemer                                         Mazzon, Jess(9 )                57.69




                                      BOYS 800 METER RUN

  1 Eben Junction Superior Central                   Keinitz, Tyler(11)            2:08.86
  2 Munising                                         Kelto, Andrew(12)             2:09.00
  3 Pickford                                         Brunning, Austin(11)          2:10.00
  4 Pickford                                         Firack, Alec(10)              2:11.00
  5 Crystal Falls Forest Park                        Divine, Jake(12)              2:11.06
  6 Crystal Falls Forest Park                        Hallmann, Mark(12)            2:11.50
  7 Crystal Falls Forest Park                        Aberly, Derek(11)             2:11.54
  8 Powers North Central                             Granquist, Josh(10)           2:11.70
  9 Iron Mountain North Dickinson                    Johnson, Cory(12)             2:12.20
 10 Cedarville                                       Hester, Josh                  2:13.00
 11 Cedarville                                       Haske, Tucker                 2:14.01
 12 Munising                                         Boucher, Zach(12)             2:18.32
 13 Bessemer                                         Buerger, Paul(9 )             2:19.78
 14 Ontonagon                                        Preiss, Troy(11)              2:20.93
 15 Wakefield-Marenisco                              Dean, Sam(8 )                 2:37.14
 16 Bessemer                                         Zielinski, Ben(10)            2:37.46




                                      BOYS 1600 METER RUN

  1 Cedarville                                       Hester, Josh                  4:54.00
  2 Munising                                         Kelto, Andrew(12)             4:54.68
  3 Bark River-Harris                                Degrave, Dustin(12)           4:55.97
  4 Chassell                                         Jarvi, Jared(12)              4:56.48
  5 Lake Linden-Hubbell                              Maynard, Donald(12)           4:59.00
  6 Brimley                                          Aikens, Jayson(11)            5:00.00
  7 Dollar Bay                                       Houle, Brett(JR)              5:01.77
  8 Cooks Big Bay De Noc                             Potvin, Cole(10)              5:04.87
  9 Munising                                         Boucher, Zach(12)             5:08.84
 10 Crystal Falls Forest Park                        Hallmann, Mark(12)            5:08.94
 11 Engadine                                         Dishaw, Jeffery(12)           5:09.00
 12 Cedarville                                       Bowlby, Teddy                 5:14.00
 13 Bessemer                                         Mazurek, Zack(9 )             5:19.41
 14 Bessemer                                         Buerger, Paul(9 )             5:21.42
 15 Painsedale-Jeffers                               Kinnunen, Troy                5:21.66
 16 Bessemer                                         Taivalmaa, Zach(10)           5:21.71




                                      BOYS 3200 METER RUN

  1 Chassell                                         Jarvi, Jared(12)             10:37.87
  2 Dollar Bay                                       Houle, Brett(JR)             10:37.95
  3 Munising                                         Kelto, Andrew(12)            11:02.60
  4 Lake Linden-Hubbell                              Maynard, Donald(12)          11:03.59
  5 Brimley                                          Aikens, Jayson(11)           11:06.00
  6 Cedarville                                       Bowlby, Teddy                11:18.00
  7 Bark River-Harris                                Degrave, Dustin(12)          11:23.36
  8 Rapid River                                      Hough, David(9 )             11:35.88
  9 Pickford                                         Andrzejak, Jacob(10)         11:38.00
 10 Eben Junction Superior Central                   Charlebois, Jacques(12)      11:40.46
 11 Crystal Falls Forest Park                        Ball, Micah(12)              11:45.77
 12 Engadine                                         Dishaw, Jeffery(12)          11:46.00
 13 Bessemer                                         Mazurek, Zack(9 )            11:52.93
 14 Bessemer                                         Taivalmaa, Zach(10)          12:07.57
 15 Painsedale-Jeffers                               Kinnunen, Troy               13:44.97
 16 Wakefield-Marenisco                              Dean, Sam(8 )                15:56.67




                                     BOYS 400 METER RELAY

  1 Pickford                                                                         47.20
  2 Lake Linden-Hubbell                                                              47.64
  3 Bark River-Harris                                                                48.30
  4 Bessemer                                                                         48.50
  5 Rapid River                                                                      48.68
  6 Brimley                                                                          48.80
  7 Crystal Falls Forest Park                                                        49.15
  8 Ewen-Trout Creek                                                                 49.25
  9 Watersmeet                                                                       49.79
 10 Rock Mid-Peninsula                                                               50.27
 11 Munising                                                                         50.45
 12 Carney-Nadeau                                                                    52.15
 13 Baraga                                                                           53.57
 14 Chassell                                                                         54.78




                                     BOYS 800 METER RELAY

  1 Pickford                                                                       1:36.00
  2 Lake Linden-Hubbell                                                            1:37.33
  3 Bark River-Harris                                                              1:37.98
  4 Crystal Falls Forest Park                                                      1:38.86
  5 Ewen-Trout Creek                                                               1:39.98
  6 Bessemer                                                                       1:40.04
  7 Brimley                                                                        1:41.00
  8 Rapid River                                                                    1:41.19
  9 Eben Junction Superior Central                                                 1:41.39
 10 Iron Mountain North Dickinson                                                  1:41.59
 11 Powers North Central                                                           1:43.22
 12 Chassell                                                                       1:48.30
 13 Baraga                                                                         1:55.59




                                     BOYS 1600 METER RELAY

  1 Pickford                                                                       3:44.00
  2 Bark River-Harris                                                              3:44.38
  3 Rapid River                                                                    3:46.64
  4 Brimley                                                                        3:47.00
  5 Crystal Falls Forest Park                                                      3:47.89
  6 Eben Junction Superior Central                                                 3:48.15
  7 Iron Mountain North Dickinson                                                  3:55.80
  8 Bessemer                                                                       3:58.28
  9 Ontonagon                                                                      4:00.69
 10 Lake Linden-Hubbell                                                            4:03.09
 11 Munising                                                                       4:17.18
 12 Dollar Bay                                                                     4:28.49
 13 Baraga                                                                         4:29.91
 14 Wakefield-Marenisco                                                            4:37.92




                                     BOYS 3200 METER RELAY

  1 Crystal Falls Forest Park                                                      8:50.00
  2 Lake Linden-Hubbell                                                            8:55.45
  3 Rapid River                                                                    9:00.76
  4 Iron Mountain North Dickinson                                                  9:00.96
  5 Pickford                                                                       9:02.00
  6 Eben Junction Superior Central                                                 9:10.78
  7 Ontonagon                                                                      9:42.84
  8 Cedarville                                                                     9:44.00
  9 Bark River-Harris                                                              9:52.27
 10 Dollar Bay                                                                    10:12.39
 11 Bessemer                                                                      10:34.29
 12 Baraga                                                                        10:59.76


05/22/12                         GIRLS TRACK AND FIELD                                 PAGE  1
                                    INITIAL SEEDING

     MHSAA U.P. DIV 3 FINALS    AT                             06/02/12


                                         GIRLS DISCUS

  1 Rapid River                                      Brockway, Neena(11)        107'09.00"
  2 Engadine                                         Formolo, Jackie(11)        101'09.00"
  3 Bark River-Harris                                Petrie, Sydni(11)           98'02.00"
  4 Crystal Falls Forest Park                        Graff, Gina(11)             98'02.00"
  5 Rock Mid-Peninsula                               Vandamme, Krysta(11)        97'11.00"
  6 Brimley                                          Beaune, Sydney(12)          94'02.00"
  7 Brimley                                          Archambeau, Anne(9 )        92'10.00"
  8  Baraga                                          Maki, Hunter(12)            92'08.00"
  9 Lake Linden-Hubbell                              Kisul, Brittni(11)          90'09.00"
 10 Bessemer                                         Bogaczyk, Brenna(10)        85'09.00"
 11 Pickford                                         Schwab, Miranda(12)         85'02.00"
 12 Bark River-Harris                                Meyers, Tiffanie(12)        84'03.00"
 13 Lake Linden-Hubbell                              Beauchamp, Ashley(12)       81'01.00"
 14 Lake Linden-Hubbell                              Sundblad, Beth(10)          79'01.00"
 15 Ontonagon                                        Adams, Carly(12)            78'08.00"
 16 Painsedale-Jeffers                               Mattila, Stacy              72'08.00"




                                        GIRLS SHOT PUT

  1 Brimley                                          Beaune, Sydney(12)          32'08.00"
  2  Baraga                                          Maki, Hunter(12)            31'09.50"
  3 Watersmeet                                       Zelinski, Mariah            31'02.25"
  4 Bessemer                                         Bogaczyk, Brenna(10)        30'11.75"
  5 Bark River-Harris                                Petrie, Sydni(11)           30'11.00"
  6 Rock Mid-Peninsula                               Vandamme, Krysta(11)        30'08.00"
  7 Brimley                                          Archambeau, Anne(9 )        30'05.00"
  8 Iron Mountain North Dickinson                    Thoune, Jenna(12)           30'03.00"
  9 Rapid River                                      Brockway, Neena(11)         30'02.00"
 10 Engadine                                         Metcalf, Krista(12)         29'08.50"
 11 Bessemer                                         Jackson, Avery(12)          29'07.00"
 12 Maplewood Baptist Academy                        Love, Bobbie(09)            29'05.50"
 13 Bark River-Harris                                Meyers, Tiffanie(12)        29'04.50"
 14 Crystal Falls Forest Park                        Graff, Gina(11)             28'09.50"
 15 Lake Linden-Hubbell                              Sarazin, Kendall(11)        27'03.00"
 16 Iron Mountain North Dickinson                    Voirol, Mikaela(10)         25'06.00"




                                       GIRLS HIGH JUMP

  1 Wakefield-Marenisco                              Engel, Bethany(11)           5'02.00"
  2 Brimley                                          Graham, Tabitha(10)          5'00.01"
  3 Rock Mid-Peninsula                               Shope, Kelsey(10)            5'00.00"
  4 Detour                                           Bouwma, Nicole(10)           5'00.00"
  5  Baraga                                          Fish, Shannon(11)            5'00.00"
  6 Bark River-Harris                                Parrotta, Alex(11)           4'11.00"
  7  Baraga                                          Sutherland, Rachel(12)       4'10.00"
  8 Cooks Big Bay De Noc                             Leckson, Rachel(11)          4'09.00"
  9 Carney-Nadeau                                    Debacker, Mikayla(11)        4'08.01"
 10 Brimley                                          Frazier, Whitney(12)         4'08.01"
 11 Iron Mountain North Dickinson                    Cary, Kimberly(10)           4'08.00"
 12 Lake Linden-Hubbell                              Kisul, Brittni(11)           4'08.00"
 13 Pickford                                         Mccord, Alyssa(09)           4'08.00"
 14 Bark River-Harris                                Madalinski, Aleesa(10)       4'07.00"
 15 Iron Mountain North Dickinson                    Steele, Lexi(9 )             4'06.00"
 16 Bessemer                                         Bogaczyk, Brenna(10)         4'06.00"




                                       GIRLS POLE VAULT

  1 Iron Mountain North Dickinson                    Starnes, Deborah(10)         8'06.00"
  2  Baraga                                          Welch, Sonja(9 )             8'02.00"
  3 Lake Linden-Hubbell                              Audette, Sarah(9 )           8'00.00"
  4 Bark River-Harris                                Palo, Kim(11)                7'06.00"
  5 Lake Linden-Hubbell                              Corrigan, Brooke(11)         7'06.00"
  6 Ontonagon                                        Stewart, Jennifer(10)        7'06.00"
  7 Powers North Central                             Cryderman, Lexi(11)          7'00.00"
  8 Chassell                                         Hietala, Kaitlyn(11)         7'00.00"
  9 Bessemer                                         Lekies, Nicki(9 )            7'00.00"
 10 Pickford                                         Teneyck, Rileigh(12)         6'06.01"
 11 Cedarville                                       Krackowski, Monica(9 )       6'06.00"
 12 Ontonagon                                        Kioski, Kristi(12)           6'06.00"
 13 Bessemer                                         Rowe, Valerie(9 )            6'06.00"
 14 Powers North Central                             Cryderman, Sam(9 )           6'00.02"
 15 Bark River-Harris                                Petersen, Mallory(10)        6'00.01"




                                       GIRLS LONG JUMP

  1 Eben Junction Superior Central                   Tyner, Teslyn(10)           15'02.25"
  2 Ontonagon                                        Soumis, Olivia(12)          14'11.75"
  3 Rapid River                                      Sanderson, Heather(12)      14'09.50"
  4 Pickford                                         Cline, Kristen(12)          14'06.50"
  5 Brimley                                          Wilson, Mindy(10)           14'05.00"
  6 Brimley                                          Bland, Kelsey(12)           14'03.50"
  7 Iron Mountain North Dickinson                    Jacobson, Miranda(9 )       14'01.00"
  8 Wakefield-Marenisco                              Engel, Bethany(11)          14'00.50"
  9 Iron Mountain North Dickinson                    Starnes, Deborah(10)        14'00.00"
 10 Lake Linden-Hubbell                              Audette, Sarah(9 )          13'11.50"
 11 Engadine                                         Macarthur, Morgan(12)       13'08.00"
 12 Rapid River                                      Kerstner, Kristy(11)        13'05.00"
 13 Carney-Nadeau                                    Dani, Janel(10)             13'04.50"
 14 Bark River-Harris                                Palo, Kim(11)               12'11.25"
 15 Bessemer                                         Sampson, Mikhayla(10)       12'10.00"
 16 Watersmeet                                       Zelinski, Frannie           12'08.50"




                                     GIRLS 100 METER DASH

  1 Chassell                                         Dompier, Jamie(11)              12.63
  2 Brimley                                          Mason, Alexis(12)               12.90
  3 Ontonagon                                        Soumis, Olivia(12)              13.16
  4 Eben Junction Superior Central                   Tyner, Teslyn(10)               13.43
  5 Pickford                                         Cline, Kristen(12)              13.46
  6 Engadine                                         Hood, Aspen(08)                 13.49
  7 Engadine                                         Arseneau, Autumn(09)            13.50
  8 Bessemer                                         Ahnen, Julie(10)                14.01
  9 Iron Mountain North Dickinson                    Starnes, Deborah(10)            14.05
 10 Lake Linden-Hubbell                              Audette, Sarah(9 )              14.07
 11 Crystal Falls Forest Park                        Cornelia, Ana(12)               14.11
 12 Bessemer                                         Sampson, Mikhayla(10)           14.31
 13 Munising                                         Brogan, Paige(9 )               14.39
 14 Powers North Central                             Arnold, Macaela(9 )             14.42
 15 Bessemer                                         Palm, Catalina(9 )              14.48
 16 Cooks Big Bay De Noc                             Stapleton, Kelsi(8 )            14.53




                                      GIRLS 100M HURDLES

  1 Crystal Falls Forest Park                        Sholander, Audrey(12)           17.04
  2 Iron Mountain North Dickinson                    Roell, Heather(12)              17.62
  3 Carney-Nadeau                                    Debacker, Mikayla(11)           17.99
  4 Detour                                           Bouwma, Nicole(10)              18.04
  5 Pickford                                         Gough, Kristi(12)               18.09
  6 Pickford                                         Cruikshank, Kim(09)             18.12
  7 Brimley                                          Frazier, Whitney(12)            18.37
  8 Crystal Falls Forest Park                        Dohl, Georgie(11)               18.38
  9  Baraga                                          Fish, Shannon(11)               18.61
 10 Bessemer                                         Rowe, Valerie(9 )               18.62
 11 Powers North Central                             Granquist, Taylor(12)           18.97
 12 Painsedale-Jeffers                               Pyykkonen, Lexi                 19.41
 13 Bessemer                                         Selin, Heather(12)              19.72
 14 Bark River-Harris                                Barra, Alyson(10)               19.79
 15 Rapid River                                      Micheau, Hannah(10)             20.90
 16 Rock Mid-Peninsula                               Reese, Britney(9 )              21.26




                                     GIRLS 200 METER DASH

  1 Chassell                                         Dompier, Jamie(11)              26.85
  2 Brimley                                          Graham, Tabitha(10)             27.62
  3 Eben Junction Superior Central                   Spranger, Lauren(12)            27.98
  4 Brimley                                          Mason, Alexis(12)               28.02
  5 Ontonagon                                        Soumis, Olivia(12)              28.17
  6 Engadine                                         Hood, Aspen(08)                 28.22
  7 Engadine                                         Arseneau, Autumn(09)            28.36
  8 Crystal Falls Forest Park                        Grandahl, Mary(10)              28.96
  9 Powers North Central                             Arnold, Macaela(9 )             29.07
 10 Munising                                         Marsh, Kaitlyn(11)              29.29
 11 Bark River-Harris                                Jenshak, Kortney(10)            29.50
 12 Bessemer                                         Berwald, Paige(12)              29.58
 13 Crystal Falls Forest Park                        Cornelia, Ana(12)               29.61
 14 Iron Mountain North Dickinson                    Feak, Whitney(12)               30.04
 15 Painsedale-Jeffers                               Makela, Haley                   30.45
 16  Baraga                                          Fish, Shannon(11)               30.78




                                     GIRLS 300M LOW HURD

  1 Engadine                                         Hood, Aspen(08)                 49.40
  2 Crystal Falls Forest Park                        Sholander, Audrey(12)           50.93
  3 Rapid River                                      Sanderson, Heather(12)          52.09
  4 Bessemer                                         Rowe, Valerie(9 )               52.22
  5 Iron Mountain North Dickinson                    Roell, Heather(12)              52.88
  6 Pickford                                         Rambo, Kelsey(09)               52.90
  7  Baraga                                          Fish, Shannon(11)               52.92
  8 Lake Linden-Hubbell                              Fontaine, Mindy(12)             53.67
  9 Pickford                                         Gough, Kristi(12)               53.80
 10 Crystal Falls Forest Park                        Mccole, Becca(09)               54.59
 11  Baraga                                          Sutherland, Rachel(12)          54.72
 12 Brimley                                          Frazier, Whitney(12)            55.80
 13 Watersmeet                                       Zelinski, Frannie               56.88
 14 Bark River-Harris                                Madalinski, Nikki(9 )           57.18
 15 Powers North Central                             Arkens, Kayla(9 )               59.46
 16 Rock Mid-Peninsula                               Reese, Britney(9 )            1:00.05




                                     GIRLS 400 METER DASH

  1 Eben Junction Superior Central                   Spranger, Lauren(12)          1:00.16
  2 Chassell                                         Dompier, Jamie(11)            1:02.19
  3 Brimley                                          Graham, Tabitha(10)           1:04.00
  4 Ontonagon                                        Domitrovich, Molly(10)        1:05.38
  5 Brimley                                          Mason, Alexis(12)             1:06.00
  6 Bessemer                                         Berwald, Paige(12)            1:06.28
  7 Munising                                         Marsh, Kaitlyn(11)            1:07.20
  8 Bark River-Harris                                Keezer, Shirley(12)           1:08.68
  9 Cedarville                                       St andrew, Morgan(9 )         1:08.93
 10 Eben Junction Superior Central                   Pasanen, Brooke(10)           1:09.10
 11 Iron Mountain North Dickinson                    Hunter, Hannah(12)            1:09.21
 12 Pickford                                         Beard, Stacy(12)              1:09.34
 13 Crystal Falls Forest Park                        Sholander, Sierra(09)         1:09.90
 14 Carney-Nadeau                                    Essa, Rebecca(8 )             1:10.52
 15  Baraga                                          Heikkinen, Jenna(10)          1:13.95
 16 Ontonagon                                        Corey, Erica(10)              1:24.82




                                     GIRLS 800 METER RUN

  1 Eben Junction Superior Central                   Spranger, Lauren(12)          2:29.40
  2 Cooks Big Bay De Noc                             Richard, Brittany(12)         2:34.18
  3 Carney-Nadeau                                    Charlier, Casey(11)           2:37.73
  4 Pickford                                         Smith, Olivia(11)             2:39.00
  5 Cedarville                                       Currie, Erin(12)              2:41.00
  6 Powers North Central                             Granquist, Taylor(12)         2:41.96
  7 Cedarville                                       Barr, Alexis(10)              2:42.00
  8 Brimley                                          Parish, Megan(12)             2:43.00
  9  Baraga                                          Heikkinen, Jenna(10)          2:46.91
 10 Munising                                         Desjardins, Emily(11)         2:47.07
 11 Lake Linden-Hubbell                              Knight, Clara(10)             2:47.51
 12 Dollar Bay                                       Nye, Lucia(SR)                2:48.56
 13 Dollar Bay                                       Kariainen, Adeline(SR)        2:50.73
 14 Ontonagon                                        Tarbutton, Audrey(12)         2:52.53
 15 Wakefield-Marenisco                              Engel, Bethany(11)            3:07.34
 16 Bessemer                                         Moon, Rachel(9 )              3:20.69




                                     GIRLS 1600 METER RUN

  1 Cooks Big Bay De Noc                             Richard, Brittany(12)         5:49.43
  2 Brimley                                          Chartrand, Emily(9 )          5:53.00
  3 Pickford                                         Mccord, Alyssa(09)            5:54.00
  4 Dollar Bay                                       Nye, Lucia(SR)                5:56.97
  5 Crystal Falls Forest Park                        Ponchaud, Casey(09)           5:58.85
  6 Lake Linden-Hubbell                              Knight, Clara(10)             5:59.49
  7 Eben Junction Superior Central                   Rittenger, Ali(12)            6:01.25
  8 Powers North Central                             Granquist, Taylor(12)         6:04.02
  9 Cedarville                                       Scott, Lexi(9 )               6:07.00
 10 Crystal Falls Forest Park                        Isaacson, Adel(09)            6:08.74
 11 Brimley                                          Mills, Taylor(11)             6:12.00
 12 Munising                                         Desjardins, Emily(11)         6:12.97
 13  Baraga                                          Sutherland, Rachel(12)        6:18.71
 14 Bessemer                                         Gabka, Megan(10)              6:32.22
 15 Ewen-Trout Creek                                 Pietilla, Sabrina(Sr)         6:39.36
 16 Bessemer                                         Wieringa, Molly(9 )           6:43.89




                                     GIRLS 3200 METER RUN

  1 Cooks Big Bay De Noc                             Richard, Brittany(12)        12:58.92
  2 Brimley                                          Chartrand, Emily(9 )         13:14.00
  3 Painsedale-Jeffers                               Randell, Meeghan             13:15.62
  4 Crystal Falls Forest Park                        Ponchaud, Casey(09)          13:21.07
  5 Eben Junction Superior Central                   Rittenger, Ali(12)           13:28.24
  6 Munising                                         Desjardins, Emily(11)        13:40.27
  7 Bark River-Harris                                Liss, Justina(12)            13:41.17
  8 Pickford                                         Wondergem, Krysta(10)        13:43.00
  9 Chassell                                         Pietila, Julia(8 )           13:44.77
 10 Dollar Bay                                       Nye, Lucia(SR)               13:46.06
 11 Crystal Falls Forest Park                        Isaacson, Adel(09)           13:52.63
 12 Cedarville                                       Scott, Lexi(9 )              14:01.00
 13  Baraga                                          Sutherland, Rachel(12)       14:17.64
 14 Brimley                                          Mills, Taylor(11)            14:24.00
 15 Bessemer                                         Gabka, Megan(10)             14:36.07
 16 Ewen-Trout Creek                                 Pietilla, Sabrina(Sr)        15:16.98




                                    GIRLS 400 METER RELAY

  1 Engadine                                                                         54.30
  2 Brimley                                                                          54.70
  3 Crystal Falls Forest Park                                                        55.45
  4 Eben Junction Superior Central                                                   55.49
  5 Bark River-Harris                                                                56.02
  6 Lake Linden-Hubbell                                                              56.41
  7 Iron Mountain North Dickinson                                                    57.02
  8 Bessemer                                                                         57.08
  9 Rapid River                                                                      57.15
 10  Baraga                                                                          58.02
 11 Powers North Central                                                             58.93
 12 Painsedale-Jeffers                                                               59.94
 13 Ontonagon                                                                      1:02.03




                                    GIRLS 800 METER RELAY

  1 Crystal Falls Forest Park                                                      1:55.09
  2 Pickford                                                                       1:57.00
  3 Bessemer                                                                       1:58.54
  4 Ontonagon                                                                      1:58.74
  5 Eben Junction Superior Central                                                 1:58.80
  6 Bark River-Harris                                                              1:58.99
  7 Brimley                                                                        1:59.03
  8 Lake Linden-Hubbell                                                            2:00.67
  9 Carney-Nadeau                                                                  2:02.84
 10  Baraga                                                                        2:03.17
 11 Iron Mountain North Dickinson                                                  2:03.69
 12 Painsedale-Jeffers                                                             2:08.40
 13 Munising                                                                       2:08.51
 14 Rapid River                                                                    2:11.39




                                    GIRLS 1600 METER RELAY

  1 Crystal Falls Forest Park                                                      4:27.95
  2 Pickford                                                                       4:31.00
  3 Bessemer                                                                       4:37.03
  4 Eben Junction Superior Central                                                 4:37.71
  5 Carney-Nadeau                                                                  4:37.81
  6 Ontonagon                                                                      4:38.70
  7 Iron Mountain North Dickinson                                                  4:39.59
  8 Brimley                                                                        4:41.00
  9 Bark River-Harris                                                              4:49.12
 10 Munising                                                                       4:53.26
 11  Baraga                                                                        4:55.31
 12 Lake Linden-Hubbell                                                            4:59.36
 13 Powers North Central                                                           5:18.85




                                    GIRLS 3200 METER RELAY

  1 Brimley                                                                       10:34.00
  2 Pickford                                                                      10:38.00
  3 Carney-Nadeau                                                                 10:51.55
  4 Lake Linden-Hubbell                                                           10:53.16
  5 Eben Junction Superior Central                                                11:00.89
  6 Bark River-Harris                                                             11:08.71
  7 Rapid River                                                                   11:12.19
  8 Munising                                                                      11:16.13
  9 Dollar Bay                                                                    11:17.10
 10 Crystal Falls Forest Park                                                     11:46.14
 11 Bessemer                                                                      12:23.53
 12 Ontonagon                                                                     12:55.08



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version