RunnerspaceNewsView

2012 Results - Karlstad Grand Prix

Published by RunnerSpace.com/Pro
Jul 19 2012, 07:10 PM | 10271 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Karlstad Grand Prix

Website:Click here

Karlstad GP

Tingvalla IP 19 juli

Tävlingsledare: Jonas Kirvall

Resultat

Men 100 m Vind:-1.9
             
1 Marc Burns 83
Trinidad and Tobago 10.50

2 Stefan Tärnhuvud 85
Sundsvalls FF 10.74

3 Kamil Masztak 84
Poland 10.77

4 Hannes Dreyer 85
South Africa 10.80

5 Benjamin Olsson 91
IFK Helsingborg 10.90

6 Sulayman Bah 86
Ullevi FK 11.00

7 Shahbaz Safdar 92
IF Kville 11.03

   

 

M 100 m B-final Vind:-0.2
             
1 Jan Wocalewski 93
Huddinge AIS 11.08

2 Nasser Sebabi 82
IF Kville 11.13

3 Martin Astner 93
Ullevi FK 11.24

4 Simon Rønsholm Sandvik 91
Molde Olymp 11.24

5 Tobias Karlsson 91
IF Kville 11.49

   

 

M 100 m C-final Vind:-0.3
             
1 Johan Forsberg 92
IFK Lidingö 11.18
PB
2 Erik Annerfalk 94
Mariestads AIF 11.42

3 Martin Holm 89
IF Göta Karlstad 11.81

   

 

Men 200 m Vind:0.3
             
1 Nil de Oliveira 86
Spårvägens FK 20.62
PB
2 Johan Wissman 82
IFK Helsingborg 20.81

3 Kamil Masztak 84
Poland 20.97
SB
4 Hannes Dreyer 85
South Africa 21.65

5 Benjamin Olsson 91
IFK Helsingborg 21.79

   

 

M 200 m B-final Vind:-1.5
             
1 Patrik Andersson 91
IF Kville 21.86

2 David Sennung 91
Ullevi FK 21.87

3 Jan Wocalewski 93
Huddinge AIS 22.53

4 Robin Nordkvist 93
Huddinge AIS 22.57

5 Erik Annerfalk 94
Mariestads AIF 22.72

   

 

M 200 m C-final Vind:-0.6
             
1 Andreas Roth 93
Ullensaker/Kisa IL 22.42
PB
2 Carl Sjöstedt 94
IF Göta Karlstad 22.69

3 Johan Forsberg 92
IFK Lidingö 22.75
PB
4 Johan Eriksson 88
Turebergs FK 22.98

5 Alexander Lesser 93
Ullevi FK 23.10

   

 

Men 800 m
             
1 Mukhtar Mohammed 90
Great Britain 1:47.49

2 Nicolas Kipkoech 00
Kenya 1:48.00

3 Reuben Bett 84
Kenya 1:48.26

4 Thomas Roth 91
Ullensaker/Kisa IL 1:48.33

5 Henrik Ingebrigtsen 91
Norway 1:49.18

6 Johan Walldén 87
Gefle IF 1:49.93

7 Timo Limo 87
Kenya 1:50.28


Martin Conrad 86
Germany DNF

   

400m Conrad 52.47

 

Men 800 m B-final
             
1 Lotfi Chebli 88
Hässelby SK 1:50.31
PB
2 Vidar Dahle 88
IL Gular 1:50.45
SB
3 Christoffer Olsson 93
Umedalens IF 1:50.59
PB
4 Emil Oustad 89
Norway 1:50.90
SB
5 Abdi Guleed 87
BUL IL 1:51.81
SB
6 Aladdin Bouhania 84
AGF Århus 1:51.84
SB
7 Erik Smedhs 91
IFK Mora FIK 1:55.65


Viktor Ekelund 89
Malmö AI DNF


Albin Johansson 81
Hässelby SK DNF

   

 

Men 800 m C-final
             
1 Desmond Manu 92
Sävedalens AIK 1:52.99
PB
2 Johan Kågeman 86
Turebergs FK 1:53.91
SB
3 Snorri Sigurðsson 91
IR 1:54.38
SB
4 Mathias Berntzen Engevik 96
Nittedal IL 1:54.74
PB
5 Klas Persson 91
Turebergs FK 1:54.75

6 Fredrik Björklund 86
Hälle IF 1:55.73
SB
7 Tim Sundström 89
KFUM Örebro 1:57.10


Kevin Démac 90
USA DNF


Ahmed Tahir 92
Falu IK DNF

   

 

Men 800 m D-final
             
1 Torsten Bergh Moss 94
Tønsberg FIK 1:54.02
PB
2 Abdinasir Xargo 93
Malmö AI 1:54.72
PB
3 Tor Alfred Bredesen 93
Snøgg Friidrett 1:55.10
PB
4 Johan Samuelsson 89
Falu IK 1:56.21
SB
5 Kristian Nedregård 74
IL Tyrving 1:57.42

6 Joakim Frisk 90
Västerås FK 1:59.29

7 Fredrik Finstad 94
Ekshärad FI 2:03.91


Johanthan Waren 86
KFUM Örebro DNF

   

 

Men 800 m E-final
             
1 Mattias Ohlsson 94
Öresund FK 1:58.57

2 Axel Andersson 92
Mölndals AIK 1:59.44
SB
3 Einar Furulund 89
FIK Ren-Eng 1:59.47

4 Warsame Hassan 98
Malmö AI 1:59.65
PB
5 Kevin Hermansson 95
Trollhättans FIK 2:00.38

6 John Dunell 86
Turebergs FK 2:00.48


Albin Olausson 92
KFUM Örebro DNF

   

 

Men 800 m F-final
             
1 Adil Nani 94
Malmö AI 1:59.36
PB
2 Sören Persson 65
IF Göta Karlstad 1:59.61
SB
3 Viktor Stenberg 90
Ullevi FK 2:00.00
SB
4 Abadir Hawley 94
Mölndals AIK 2:03.84
PB
5 Alexander Lötvall 93
Mölndals AIK 2:04.06

6 Hussein Nur 95
Malmö AI 2:05.20
PB
7 Abdirezak Adam 95
Malmö AI 2:07.08
PB

Albin Johansson 81
Hässelby SK DNF

   

 

Men 3000 m
             
1 Cornelius Kangogo 93
Kenya 8:00.66

2 Siarhei Platonau 90
Belarus 8:00.85

3 Monder Rizki 79
Belgium 8:01.39

4 Nacerddine Hallil 88
Hässelby SK 8:01.51

5 Olle Walleräng 85
Spårvägens FK 8:02.58

6 Staffan Ek 91
Björnstorps IF 8:02.69
PB
7 Vincent Mutai 94
Kenya 8:02.93

8 Abdi-Hakin Ulad 91
Korsør AM 8:03.79
PB
9 Eric Senorski 89
Örgryte IS 8:04.94

10 Tom Erling Kårbø 89
Stord IL 8:07.40
PB
11 Anton Danielson 90
GoIF Tjalve 8:08.86
PB
12 Dadafo Tesama Dhaqabi 89
SK Vidar 8:15.78

13 Frank Bollen 82
Belgium 8:18.43


Silas Kimeli Too 93
Kenya DNF

   

1000m Hallil 2:40.19

2000m Kimeli Too 5:26.52

 

M 3000 m B-final
             
1 Daniel Lundgren 85
Turebergs FK 8:15.01
PB
2 Erik Hovlandsdal 89
IL Gular 8:15.30
PB
3 Erik Widing 87
Turebergs FK 8:17.51
PB
4 Patrik Andersson 86
Hälle IF 8:23.54
PB
5 Tomas Windheim 87
Idrottslaget Gular 8:25.95
PB
6 Andreas Åhwall 89
Hässelby SK 8:26.43
SB
7 Fredrik Johansson 86
IFK Växjö 8:27.48
SB
8 Alexander Palm 93
IK Norrköping FI 8:33.03
PB
9 Filip Johansson 92
Sävedalens AIK 8:46.43

10 Lars Andén 77
Heleneholms IF 8:55.45


Emil Blomberg 92
Hässelby SK DNF


Sindre Løchting 93
FIK Orion DNS

   

1000m Blomberg 2:43.67

2000m Lundgren 5:30.81

 

M 3000 m C-final
             
1 Oliver Lämber 94
Hälle IF 8:34.47
PB
2 Simon Toper 89
Sävedalens AIK 8:34.97
PB
3 Abdikadir Abdin 87
Ullevi FK 8:35.83
PB
4 André Ragnelind 91
IF Göta Karlstad 8:52.35
PB
5 Alexander Nilsson 95
Mölndals AIK 8:56.21

6 Björn Hammar 92
Sävedalens AIK 8:58.20

7 Jonathan Weichbrot 94
Mölndals AIK 9:07.98
PB
8 Andreas Åkesson 90
Örgryte IS 9:08.84

9 Munti Saleh 92
Heleneholms IF 9:14.74


Albin Olausson 92
KFUM Örebro DNF


Rickard Emilsson 89
IK Hakarpspojkarna DNF

   

1000m Olausson 2:53.12

2000m Abdin 5:47.37

 

M 110 m Hurdles Vind:-0.5
             
1 David Ilariani 81
Georgien 14.06

2 Richard Alleyne 83
Great Britain 14.11

3 Alexander Brorsson 90
Växjö 14.18

4 Avdar Gilyazov 87
Russia 14.23

5 Anton Levin 92
IFK Helsingborg 14.69

6 Anders Leifsson 92
IK Orient 15.28

   

 

M High Jump
             








1 Mehdi Alkhatib 87
Hammarby IF 2.11

2 Jakob Thorvaldsson 88
IFK Lidingö 2.11
SB
3 Kristoffer Nilsen 89
Norway 2.08

4 Fredrik Sangberg 90
IF Kville 2.00

4 Joel Spolén 83
Örgryte IS 2.00

4 Erik Liberg 93
Ullevi FK 2.00

 

                             

1.90 1.95 2.00 2.04 2.08 2.11 2.14 2.17 2.19







Fredrik Sangberg o o xo xxx












Joel Spolén o o xo xxx












Erik Liberg o o xo xxx












Jakob Thorvaldsson - - o - xxo xxo xxx









Mehdi Alkhatib - - - o xo o xxx









Kristoffer Nilsen - - o xxo xxo xxx










 

Men Pole Vault
             








1 Simon Gyllensten 92
IF Kville 4.91


Erik Thorstensson 89
Spårvägens FK x


Carl Sténson 93
Hellas FK x


Melker Svärd Jacobsson 94
Malmö AI x


Jeff Coover 87
USA x


Dustin Deleo 86
USA x


Mareks Arents 86
Latvia x


Mark Hollis 84
USA x


Alhaji Jeng 81
Örgryte IS x

 

                             

4.76 4.91 5.06 5.18 5.28 5.38 5.48 5.53








Simon Gyllensten - xxo xxx













Erik Thorstensson - xxx














Carl Sténson xxx















Melker Svärd Jacobsson - - xxx













Jeff Coover - - - xxx












Dustin Deleo - - - xxx












Mareks Arents - - - xxx












Mark Hollis - - - xxx












Alhaji Jeng - - - - xxx











 

Men Long Jump
             
1 Pavel Shalin 87
Russia 7.90
AR
2 Michel Tornéus 86
Hammarby IF 7.79

3 Povilas Mykolaitis 83
Lithuania 7.74

4 Sergey Polyansky 89
Russia 7.65

5 Vetle Utsi Onstad 87
Norway 7.60
SB
6 Nils Winter 77
Germany 7.37

7 George Kitchens 83
USA 7.31

8 El Medhi Kabbachi 92
Morocco 7.08

9 David Frykholm 80
IF Göta Karlstad 6.97

 

                         
Vetle Utsi Onstad X (0.4) X (-0.9) 7.13 (0.5) X (0.1) 7.60 (0.4) 7.48 (-0.4)
El Medhi Kabbachi 6.85 (0.3) 6.99 (-0.6) 6.95
7.08 (0.5) 7.07 (0.8)

David Frykholm X (-0.4) X (-0.9) 6.97 (1.2) -




Povilas Mykolaitis X (1.0) 7.74 (-0.2) 7.74 (0.6) X (1.2) X (0.7) X (0.5)
Sergey Polyansky 7.24 (0.4) 7.51 (-0.4) X (-0.1) X (1.0) 7.65 (0.6) X (1.0)
Nils Winter 7.22 (-0.4) 7.14 (-2.1) 7.32 (0.5) 7.37 (0.9) X (1.6) 7.10 (1.6)
Pavel Shalin 7.46 (0.4) 5.52 (0.0) 7.53 (0.8) 7.64
7.79 (-0.5) 7.90 (1.5)
George Kitchens 7.31 (0.6) 6.97 (0.2) -






Michel Tornéus 7.56 (-0.9) 7.51 (0.2) 7.64 (1.8) 7.74 (0.5) 7.47 (-0.3) 7.79 (1.3)

 

Men Hammer Throw
             
1 Dilshod Nazarov 82
Tadjikistan 75.75

2 Mattias Jons 82
Hässelby SK 75.18

3 Eivind Henriksen 90
Norway 73.46

4 Ali Al Zankawi 84
Kuwait 73.11

5 Frédéric Pouzy 83
France 71.59

6 Anatoliy Pozdnyakov 87
Russia 71.45

7 Marcus Johansson 90
IF Göta Karlstad 71.11

8 Marco Lingua 78
Italy 70.80

 

               
Marcus Johansson 69.76 70.40 71.11 70.65 X X
Ali Al Zankawi 67.00 70.44 73.11 68.89 71.88 73.10
Eivind Henriksen 72.83 X 72.78 73.46 X 73.08
Anatoliy Pozdnyakov 65.62 71.32 70.74 70.31 70.50 71.45
Marco Lingua 69.85 69.96 X X 70.80 65.03
Frédéric Pouzy 70.46 71.36 70.73 71.33 71.15 71.59
Dilshod Nazarov 72.25 X 71.92 73.22 75.75 74.71
Mattias Jons 70.47 73.98 73.25 72.92 X 75.18

 

M Javelin Throw
             
1 Gabriel Wallin 81
Södertälje IF 76.31

2 Jiannis Smalios 87
KFUM Örebro 71.75

3 Olof Hansson 86
Hässelby SK 68.57

4 Johannes Henriksson 93
IF Göta Karlstad 59.12

 

               
Johannes Henriksson 55.02 56.97 59.12 X X X
Olof Hansson X 62.53 66.76 68.57 68.56 67.08
Jiannis Smalios 69.44 X 69.11 69.39 71.75 X
Gabriel Wallin 75.36 X 76.31 76.19 X X

 

M 4x100 m
           
1 Ullevi FK


41.92





















2 IF Kville


41.93




Tobias Carlsson 89



Patrik Andersson 91



Nasser Sebabi 82



Shahbaz Safdar 92
3 IF Göta Karlstad


42.41




Mathias Dufournier 91



Douglas Stenberg 91



Joakim Djuvfeldt 93



Carl Sjöstedt 94

Huddinge AIS


DNF





















   

 

Women 100 m Vind:0.5
             
1 Mandy White 88
USA 11.69

2 Freja Jernstig 92
IF Göta Karlstad 11.82

3 Irene Ekelund 97
Kils AIK 11.86

4 Merlene Ottey 60
Slovenia 12.12

5 Matilda Hellqvist 93
IK Orient 12.20

6 Elise Malmberg 95
Hässleholms AIS 12.38

   

 

W 100 m B-final Vind:-0.2
             
1 Erica Pettersson 90
IF Göta Karlstad 12.44

2 Isabel Annerfalk 93
Mariestads AIF 12.51
SB
3 Hanna Mattisson 92
Ullevi FK 12.89

   

 

Women 200 m Vind:-2.1
             
1 Carol Rodriguez 85
Puerto Rico 23.96

2 Antonette Carter 84
USA 24.08

3 Irene Ekelund 97
Kils AIK 24.18

4 Mandy White 88
USA 24.21

5 Stine Tomb 86
Norway 25.44


Erica Pettersson 90
IF Göta Karlstad DNS

   

 

W 200 m B-final Vind:0.1
             
1 Julie A Håskjold 93
Norway 25.28

2 Marie Sönnerfors 93
Spårvägens FK 25.54

3 Isabel Annerfalk 93
Mariestads AIF 26.11

4 Stina Kilborn 95
Göteborgs KIK 26.22

5 Caroline Tegel 90
IF Göta Karlstad 26.48

   

 

W 200 m C-final Vind:1.7
             
1 Camilla Olsson 89
Hellas FK 26.46
SB
2 Nina Lundin 95
Göteborgs KIK 26.60

   

 

Women 800 m
             
1 Diane Cummins 74
Canada 2:03.20

2 Ingvill Måkestad Bovim 81
Norway 2:03.61
SB
3 Annett Horna 87
Germany 2:03.64
SB
4 Karoline Pilawa 85
Germany 2:03.98
SB
5 Olha Lyakhovaya 92
Ukraine 2:04.19

6 Anastasiya Tkachuk 93
Ukraine 2:04.41

7 Angie Smit 91
New Zealand 2:04.54

8 Yusneysi Santiusti 84
Cuba 2:07.02


Anna Luchkina 86
Russia DNF

   

400m Luchkina 59.73

 

Women 800 m B-final
             
1 Lisa Forsberg 89
Spårvägens FK 2:09.40
SB
2 Linn Söderholm 96
Sävedalens AIK 2:10.74
PB
3 Sara Rönnby 93
Enhörna IF 2:11.59

4 Patricia Striner 97
Malmö AI 2:13.39
PB
5 Natalie Rohlén 90
Spårvägens FK 2:14.36

6 Hanna Palmgren 88
Spårvägens FK 2:15.80

7 Isabell Norstedt 95
IFK Helsingborg 2:15.91
SB
8 Elin Axelsson 94
Trollhättans FIK 2:20.44


Sara Jernfält 93
KFUM Örebro DNF

   

 

W 3000 m
             
1 Meraf Bahta 89
Hälle IF 9:32.42

2 Linn Nilsson 90
Hälle IF 9:38.04
PB
3 Cecilia Kleist 82
IK Akele 9:46.96
PB
4 Cecilia Norrbom 88
Spårvägens FK 9:52.13

5 Maria Larsson 94
Ullevi FK 9:58.20
PB
6 Johanna Kahlroth 85
Rånäs 4H 10:16.56
PB
7 Lisa Nauclér 84
Hammarby IF 10:27.49

8 Julia Forsmark 93
IK Stål 10:39.24
PB

Sarah Lahti 95
Klippans IF DNF

   

1000m Lahti 3:05.25

2000m Bahta 6:18.55

 

Women 100 m Hurdles Vind:-0.1
             
1 Jackie Coward 89
USA 13.29

2 Nina Argunova 89
Russia 13.70

3 Jessica Samuelsson 85
Hässelby SK 14.07

4 Malin Eriksson 91
KFUM Örebro 14.18

5 Maja Rogemyr 91
IF Göta Karlstad 14.37

6 Elise Malmberg 95
Hässleholms AIS 14.45


Serita Salomon 90
Great Britain DQ

   

 

Women High Jump
             








1 Levern Spencer 84
Saint Lucia 1.81

2 Victoria Dronsfield 91
IF Göta Karlstad 1.78

3 Sofie Skoog 90
IF Göta Karlstad 1.78
PB
3 Alesya Paklina 88
Russia 1.78

5 Raquel Álvarez 83
Spain 1.75

5 Øyunn Grindem Mogstad 87
Tjalve 1.75

5 Liz Lamb 91
New Zealand 1.75

8 Molly Bergvall 95
IFK Växjö 1.75

9 Karolina Gronau 84
Poland 1.75

 

                             

1.65 1.70 1.75 1.78 1.81 1.85 1.87 1.90 1.92







Molly Bergvall o o xo xxx












Sofie Skoog o o o xxo xxx











Raquel Álvarez - o o xxx












Victoria Dronsfield - o o o xxx











Øyunn Grindem Mogstad - - o xxx












Alesya Paklina - o o xxo xxx











Karolina Gronau - xo xxo xxx












Liz Lamb - - o xxx












Levern Spencer - - o - xo xxx










 

W Triple Jump
             
1 Valeria Zavyalova 88
Russia 13.59

2 Angelica Ström 81
Gefle IF 13.06

3 Sinead Gutzmore 86
Great Britain 12.99

4 Elvira Richardsson 96
IFK Kristinehamn 11.87

5 Frida Lindström 90
Huddinge AIS 11.86
PB
6 Frida Johansson 95
IF Göta Karlstad 11.82

 

                         
Frida Lindström X (0.7) X (-0.1) X (0.2) X (0.4) 11.86 (0.8) X (0.7)
Frida Johansson 11.79 (1.7) 11.66
X (0.5) 11.82 (0.7) X (0.4) 11.64 (1.4)
Elvira Richardsson 11.73 (-0.2) 11.76 (1.2) 11.60 (1.6) X (0.8) 11.83 (0.0) 11.87 (0.4)
Angelica Ström X (-0.8) X (0.8) 13.06 (2.2) X (1.2) 11.33 (-0.6) 12.73 (-0.1)
Sinead Gutzmore X (0.7) X (1.4) 12.95 (1.3) 12.87 (1.8) 12.99 (1.1) 12.73 (-0.5)
Valeria Zavyalova 13.51 (1.5) 13.36 (0.2) 13.15 (0.5) X (1.6) 13.59 (2.1) 13.43 (0.1)

 

K/W 4x100 m
           
1 IF Göta Karlstad


48.37




Freja Jernstig 92



Elina Palmquist 91



Caroline Tegel 90



Maryann Andreasson 92
2 IF Kville/Ullevi FK


50.51




Hanna Mattisson 92



Mia Stenvall 92



Louise Eliasson 92



Josefin Dahlkvist 92
   

 

Föreningspoäng totalt Antal grenar 18 / 18
     
Pl Name Points
1 Hässelby SK 120
2 Spårvägens FK 105
3 Ullevi FK 68
4 IF Göta Karlstad 49.5
5 Örgryte IS 47
6 Malmö AI 29
7 Huddinge AIS 27
7 Hammarby IF 27
7 IFK Helsingborg 27
10 Mölndals AIK 26
11 KFUM Örebro 25
12 Hälle IF 22
13 IFK Umeå 20
14 IF Kville 19
15 GoIF Tjalve 18
15 IFK Lidingö 18
17 Gefle IF 17
18 Turebergs FK 15
19 Riviera Friidrott 14
19 Södertälje IF 14
21 IFK Växjö 13
22 IK Akele 12
22 Sundsvalls FF 12
24 Kils AIK 11
25 IFK Tumba 9
26 Göteborgs KIK 8
26 Sävedalens AIK 8
28 Täby IS 7
29 IK Orient 6
30 Eskilstuna FI 5
30 Råby-Rekarne FIF 5
30 Falu IK 5
33 Nyköpings BIS 4
33 Bålsta IK 4
33 KFUM Arvika 4
33 Fredrikshofs FI 4
33 Västerås FK 4
33 Mariestads AIF 4
33 Hässleholms AIS 4
33 IFK Kristinehamn 4
41 KA 2 IF 3
41 FK Studenterna 3
41 Strömstad Löparklubb 3
41 IK Ymer 3
41 Umedalens IF 3
41 Öresund FK 3
41 Rånäs 4H 3
41 Björnstorps IF 3
49 Vallentuna FK 2
49 Stenungsunds FI 2
49 IFK Sunne FI 2
49 Glanshammar IF 2
49 IFK Mora FIK 2
49 IK Norrköping FI 2
55 Red1-IF 1
55 Danderyds FF 1
55 Ystads IF Friidrott 1
55 Ludvika FFI 1
55 Rehns BK 1
55 Sundbybergs IK 1
55 Danderyds SK 1
55 IK Westmannia 1
55 Enhörna IF 1
55 Kvarnsvedens GoIF 1
55 Filipstad IF 1
55 Ärla IF 1
55 Upsala IF 1
55 Lomma FIK 1
55 Lerum Friidrott 1
55 Hellas FK 1
55 Trollhättans FIK 1
55 Ekshärad FI 1
55 IK Stål 1
74 Nynäshamns IF 0
74 Allingsås IF 0
74 Heleneholms IF 0
74 Mälarhöjdens SK 0
74 Hanvikens SK 0
74 Spårvägens SK 0
74 Riviera FI 0
74 IFK Trelleborg 0
74 FIK Orion 0
74 IK Hakarpspojkarna 0
74 Klippans IF 0

 

PF14 4x100 m .
           
1 IFK Kristinehamn


51.66





















2 IF Göta Karlstad 2


52.67




Max Nero 99



Moa Hansson 99



Lovisa Pettersson 99



Alexandra Larsson 99

IF Göta Karlstad 1


DQ




Niclas Svensson 99



Victoria Sandsjoe 99



Erik Palmqvist 99



Minna Svärd 99
   


Post to:  
Post as: 
Hashtags: #karlstad #grand #prix
 
 
 
Switch to Full Version