RunnerspaceNewsView

2012 Results - Harbor Creek Dirty Dawg Invitational

Published by RunnerSpace.com/OFSAA
Oct 5 2012, 01:17 PM | 3161 views
PrintReport
Social
Images
RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Tony Mazza, Harbor Creek Cross Country



            Harbor Creek Cross Country Dirty Dawg - 10/6/2012 7:37:46 AM             

                      Harbor Creek High School, Harborcreek, PA                      



                    Varsity Girls 5000 Meter Run                    

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Bernadette Prichard    9 Villa Maria Academy   18:50.39     1   

  2 Alyssa Brandis        12 Central Cambria HS R  19:09.52     2   

  3 Claire Brown           9 Villa Maria Academy   19:55.48     3   

  4 Melissa Perseo        12 McDowell              20:02.99     4   

  5 Grace Trucilla        10 Villa Maria Academy   20:05.98     5   

  6 Kelsey Leasure        11 Seneca                20:06.66    --   

  7 Anne' Lewis           12 North East            20:26.94     6   

  8 Catie Caccionne       10 Villa Maria Academy   20:31.79     7   

  9 Libby Volna           11 Meadville             20:34.38    --   

 10 Alex Artise           12 North East            20:35.25     8   

 11 Courtney Sargent      10 Strong Vincent        20:43.62     9   

 12 Alison Carson         10 Villa Maria Academy   20:44.09    10   

 13 Macy Putman            9 North East            20:46.66    11   

 14 Ashley Keefer         11 Union City Area       20:54.42    12   

 15 Kim Demjanenko        12 Villa Maria Academy   20:56.76    13   

 16 Emily Abramczyk       10 Villa Maria Academy   21:02.01    14   

 17 Abbey Peters          10 Meadville             21:06.35    --   

 18 Jordan Hayward        10 Central Cambria HS R  21:08.16    15   

 19 Kelsey Swantek        10 McDowell              21:12.68    16   

 20 Jackie Bracken         9 Central Cambria HS R  21:18.81    17   

 21 Ashley Buseck         10 McDowell              21:23.03    18   

 22 Ellis Beardsley       12 Warren                21:23.68    19   

 23 Kellie Lindstrom      12 Youngsville           21:23.95    20   

 24 Samtha Goller          9 Northwestern          21:24.63    21   

 25 Alina Nieratko         9 McDowell              21:24.89    22   

 26 Eve Gardner           11 Union City Area       21:26.36    23   

 27 Rebecca Campbell       9 Iroquois              21:27.41    --   

 28 Rachel Willis         11 McDowell              21:31.22    24   

 29 Sammy Whitney         11 Meadville             21:40.92    --   

 30 Olivia Trauner         9 Union City Area       21:42.60    25   

 31 Anna Falvo            10 Warren                21:42.86    26   

 32 Amanda Castagnino     12 Warren                22:08.81    27   

 33 Shelbee Messenger     10 North East            22:20.76    28   

 34 Abbie Swartzbaugh     12 Youngsville           22:21.10    29   

 35 Shelby Barger         12 Central Tech          22:21.29    --   

 36 Jessica Edmondson     12 Harbor Creek          22:22.05    30   

 37 Ashley Cicero         12 McDowell              22:29.93    31   

 38 Amanda Krawiec        11 McDowell              22:31.56    32   

 39 Kacey Bengel          11 Fort Leboeuf          22:34.29    33   

 40 Colleen Campbell      10 Central Tech          22:37.74    --   

 41 Olivia Lipnic         12 Central Cambria HS R  22:38.64    34   

 42 Holly Hudson          10 Oil City              22:45.98    35   

 43 Miranda Williams      11 Oil City              22:55.54    36   

 44 Susan Dunsworth        9 Strong Vincent        22:58.66    37   

 45 Mallory Eastman       10 Youngsville           23:05.13    38   

 46 Deanna Hahn            9 Warren                23:12.85    39   

 47 Piper Olsen           10 Youngsville           23:13.08    40   

 48 Muriel Hook           10 Girard                23:13.53    --   

 49 Lydia Swartzbaugh      9 Youngsville           23:27.22    41   

 50 Katie Bracken         12 Central Cambria HS R  23:28.30    42   

 51 Mary Mehlburger       12 Oil City              23:36.65    43   

 52 Katelyn Maille        12 Youngsville           23:40.63    44   

 53 Jennifer Gelletta     11 Strong Vincent        23:42.77    45   

 54 Sabrina Kosnik         9 Union City Area       23:43.83    46   

 55 Leah Fails            12 North East            23:44.95    47   

 56 Deanne Flanders       12 Harbor Creek          23:47.14    48   

 57 Dawn Craft            11 Central Cambria HS R  23:48.19    49   

 58 Lakin McKeel          11 Central Cambria HS R  23:49.44    50   

 59 Lexxus Torres          9 Central Tech          23:50.87    --   

 60 Alyssa Cumberland     10 Warren                24:06.24    51   

 61 Alexis LaRocca        10 Erie Christian Acade  24:10.08    --   

 62 Jordan Seroka          9 Harbor Creek          24:16.33    52   

 63 Lindsay Orzechowski   12 Fort Leboeuf          24:18.94    53   

 64 Amber Matha           11 Central Tech          24:25.82    --   

 65 Paige Brigham         10 Harbor Creek          24:28.06    54   

 66 Mallory Rodgers        9 Oil City              24:29.93    55   

 67 Rachel Nye            10 Seneca                24:34.27    --   

 68 Emily Finke           10 Strong Vincent        24:35.95    56   

 69 Samantha Tome         11 Youngsville           24:38.46    57   

 70 Jolene Bacon           9 Union City Area       24:40.02    58   

 71 Jennifer Rogers        9 Oil City              24:40.62    59   

 72 Taylor Barnett        10 Iroquois              25:08.69    --   

 73 Toni Kramer           12 Northwestern          25:11.47    60   

 74 Annabelle Land         9 North East            25:12.02    61   

 75 Marissa Drobitch      11 Harbor Creek          25:14.82    62   

 76 Sarah Nutt             9 Fort Leboeuf          25:22.47    63   

 77 Maddie Moreland        9 Meadville             25:25.30    --   

 78 Michelle Roasky       12 Northwestern          25:54.45    64   

 79 Taylor Szuchon        10 Strong Vincent        26:08.46    65   

 80 Taylor Bean           10 Harbor Creek          26:17.81    66   

 81 Angela Mattern         9 Oil City              26:21.29    67   

 82 Cassis Phipps          9 Oil City              26:27.25    68   

 83 Brianna Boleratz      11 Northwestern          26:37.01    69   

 84 Kristine Malinowski    9 Fort Leboeuf          26:57.61    70   

 85 Rupp Keagan           10 Seneca                27:07.24    --   

 86 Nicole Hershelman     10 Girard                27:10.08    --   

 87 Deanna Long            9 North East            27:13.57    71   

 88 Dina Sagan            10 Girard                27:18.14    --   

 89 Taylor Campbell        9 Fort Leboeuf          27:20.91    72   

 90 Samantha Shoefstall   12 Seneca                27:22.39    --   

 91 Erica Chamberlain      9 Northwestern          27:39.19    73   

 92 Amber Lewis           11 Union City Area       27:41.80    74   

 93 Annalie Fitzgibbon    11 Fort Leboeuf          27:42.57    75   

 94 Brandi Copeland       11 Northwestern          27:54.75    76   

 95 Brittany Hunter       12 Harbor Creek          28:35.67    77   

 96 Taylor Amon           10 Fort Leboeuf          28:46.97    78   

 97 Erin Debelak          12 Girard                28:49.92    --   

 98 Kennedy Rose          11 Union City Area       30:18.28    79   







              Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores              

====================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 

====================================================================

  1 Villa Maria Academy    26      1    3    5    7   10   13   14  

      1     Bernadette Prichard        18:50.39

      3     Claire Brown               19:55.48

      5     Grace Trucilla             20:05.98

      7     Catie Caccionne            20:31.79

      10    Alison Carson              20:44.09

      13    Kim Demjanenko             20:56.76*

      14    Emily Abramczyk            21:02.01*

      Total Time: 1:40:08      Average: 20:01.55      1-5 Split: 1:54

  2 McDowell               84      4   16   18   22   24   31   32  

      4     Melissa Perseo             20:02.99

      16    Kelsey Swantek             21:12.68

      18    Ashley Buseck              21:23.03

      22    Alina Nieratko             21:24.89

      24    Rachel Willis              21:31.22

      31    Ashley Cicero              22:29.93*

      32    Amanda Krawiec             22:31.56*

      Total Time: 1:45:35      Average: 21:06.97      1-5 Split: 1:29

  3 North East             100     6    8   11   28   47   61   71  

      6     Anne' Lewis                20:26.94

      8     Alex Artise                20:35.25

      11    Macy Putman                20:46.66

      28    Shelbee Messenger          22:20.76

      47    Leah Fails                 23:44.95

      61    Annabelle Land             25:12.02*

      71    Deanna Long                27:13.57*

      Total Time: 1:47:55      Average: 21:34.92      1-5 Split: 3:19

  4 Central Cambria HS R   110     2   15   17   34   42   49   50  

      2     Alyssa Brandis             19:09.52

      15    Jordan Hayward             21:08.16

      17    Jackie Bracken             21:18.81

      34    Olivia Lipnic              22:38.64

      42    Katie Bracken              23:28.30

      49    Dawn Craft                 23:48.19*

      50    Lakin McKeel               23:49.44*

      Total Time: 1:47:44      Average: 21:32.69      1-5 Split: 4:19

  5 Warren                 162    19   26   27   39   51    -    -  

      19    Ellis Beardsley            21:23.68

      26    Anna Falvo                 21:42.86

      27    Amanda Castagnino          22:08.81

      39    Deanna Hahn                23:12.85

      51    Alyssa Cumberland          24:06.24

      Total Time: 1:52:35      Average: 22:30.89      1-5 Split: 2:43

  6 Union City Area        164    12   23   25   46   58   74   79  

      12    Ashley Keefer              20:54.42

      23    Eve Gardner                21:26.36

      25    Olivia Trauner             21:42.60

      46    Sabrina Kosnik             23:43.83

      58    Jolene Bacon               24:40.02

      74    Amber Lewis                27:41.80*

      79    Kennedy Rose               30:18.28*

      Total Time: 1:52:28      Average: 22:29.45      1-5 Split: 3:46

  7 Youngsville            168    20   29   38   40   41   44   57  

      20    Kellie Lindstrom           21:23.95

      29    Abbie Swartzbaugh          22:21.10

      38    Mallory Eastman            23:05.13

      40    Piper Olsen                23:13.08

      41    Lydia Swartzbaugh          23:27.22

      44    Katelyn Maille             23:40.63*

      57    Samantha Tome              24:38.46*

      Total Time: 1:53:31      Average: 22:42.10      1-5 Split: 2:04

  8 Strong Vincent         212     9   37   45   56   65    -    -  

      9     Courtney Sargent           20:43.62

      37    Susan Dunsworth            22:58.66

      45    Jennifer Gelletta          23:42.77

      56    Emily Finke                24:35.95

      65    Taylor Szuchon             26:08.46

      Total Time: 1:58:10      Average: 23:37.90      1-5 Split: 5:25

  9 Oil City               228    35   36   43   55   59   67   68  

      35    Holly Hudson               22:45.98

      36    Miranda Williams           22:55.54

      43    Mary Mehlburger            23:36.65

      55    Mallory Rodgers            24:29.93

      59    Jennifer Rogers            24:40.62

      67    Angela Mattern             26:21.29*

      68    Cassis Phipps              26:27.25*

      Total Time: 1:58:29      Average: 23:41.75      1-5 Split: 1:55

 10 Harbor Creek           246    30   48   52   54   62   66   77  

      30    Jessica Edmondson          22:22.05

      48    Deanne Flanders            23:47.14

      52    Jordan Seroka              24:16.33

      54    Paige Brigham              24:28.06

      62    Marissa Drobitch           25:14.82

      66    Taylor Bean                26:17.81*

      77    Brittany Hunter            28:35.67*

      Total Time: 2:00:09      Average: 24:01.68      1-5 Split: 2:53

 11 Northwestern           287    21   60   64   69   73   76    -  

      21    Samtha Goller              21:24.63

      60    Toni Kramer                25:11.47

      64    Michelle Roasky            25:54.45

      69    Brianna Boleratz           26:37.01

      73    Erica Chamberlain          27:39.19

      76    Brandi Copeland            27:54.75*

      Total Time: 2:06:47      Average: 25:21.35      1-5 Split: 6:15

 12 Fort Leboeuf           291    33   53   63   70   72   75   78  

      33    Kacey Bengel               22:34.29

      53    Lindsay Orzechowski        24:18.94

      63    Sarah Nutt                 25:22.47

      70    Kristine Malinowski        26:57.61

      72    Taylor Campbell            27:20.91

      75    Annalie Fitzgibbon         27:42.57*

      78    Taylor Amon                28:46.97*

      Total Time: 2:06:35      Average: 25:18.85      1-5 Split: 4:47

RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Tony Mazza, Harbor Creek Cross Country



            Harbor Creek Cross Country Dirty Dawg - 10/6/2012 7:37:46 AM             

                      Harbor Creek High School, Harborcreek, PA                   

                    Varsity Boys 5000 Meter Run                     

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Ryan Smathers         12 North East            16:39.80     1   

  2 Gary Olson            10 North East            17:00.73     2   

  3 Bobby Danielson       11 Central Tech          17:05.66    --   

  4 Ben Luce              12 Union City Area       17:10.88     3   

  5 Harvinder Aujla       11 Chinguacousy          17:13.85     4   

  6 Pat Kloecker          11 Cathedral Prep        17:22.27     5   

  7 Austin King           11 Oil City              17:26.68     6   

  8 Noah Mandel           10 Harbor Creek          17:34.43     7   

  9 Isiah Gardner         12 Union City Area       17:35.05     8   

 10 Abhishek Joshi        11 Chinguacousy          17:44.53     9   

 11 Kyle Rose             10 Meadville             17:47.73    10   

 12 Sandeep Prabhakar     11 Chinguacousy          17:49.63    11   

 13 Norman Stark          10 Cathedral Prep        17:58.36    12   

 14 Amit Sharma           11 Chinguacousy          18:00.08    13   

 15 Jack Lindenberger     10 Cathedral Prep        18:01.11    14   

 16 Jacob Miller          12 North East            18:04.80    15   

 17 Greg Coppla           11 Cathedral Prep        18:07.07    16   

 18 Jacob Fuhrman         11 North East            18:07.38    17   

 19 Justin Jeffers        11 Central Cambria HS R  18:10.16    18   

 20 Keegan Fordyce         9 McDowell              18:11.61    19   

 21 Brad Streczwilk       12 Oil City              18:12.35    20   

 22 Brandon Garske        12 North East            18:17.92    21   

 23 Jacob Ames            10 Central Tech          18:19.46    --   

 24 Matthew Wheeler       11 Northwestern          18:21.28    22   

 25 Hogan Zegarelli       12 Cathedral Prep        18:21.68    23   

 26 Paris Enterline        9 Seneca                18:25.59    24   

 27 Aaron Peters          12 Fort Leboeuf          18:31.28    25   

 28 Justin Blake          10 McDowell              18:33.37    26   

 29 Alex Burke            12 Seneca                18:34.98    27   

 30 Cody Thomas           12 Union City Area       18:39.71    28   

 31 Noah Freel            12 Union City Area       18:40.63    29   

 32 Javaunte Neumann       9 Central Cambria HS R  18:41.64    30   

 33 Louis McUmber         10 Meadville             18:44.60    31   

 34 Connor Hanlin         10 Union City Area       18:45.25    32   

 35 Evan Fritzke           9 Cathedral Prep        18:50.30    33   

 36 Drake Burgess         11 Union City Area       18:51.51    34   

 37 Francis Stark          9 Cathedral Prep        18:52.40    35   

 38 Nathan Mosier         11 McDowell              18:57.09    36   

 39 Matthew Detar         12 Harbor Creek          18:58.81    37   

 40 Tyler Stetson         10 North East            18:59.47    38   

 41 Michael Brink         10 McDowell              19:00.15    39   

 42 Philip Beyer          11 Iroquois              19:03.07    40   

 43 Dillon Mohr            9 McDowell              19:04.03    41   

 44 Descavish Bryce        9 Central Cambria HS R  19:04.95    42   

 45 Aaron Taylor          12 Union City Area       19:05.15    43   

 46 Aaron Hoover          10 Youngsville           19:05.49    44   

 47 Ryan Connelly         11 Fort Leboeuf          19:06.71    45   

 48 Everett Cotter        10 Central Tech          19:07.05    --   

 49 Matt Svetz            10 Meadville             19:12.50    46   

 50 Seth Mihalak          12 Northwestern          19:13.45    47   

 51 Josh Hodgson          10 Central Cambria HS R  19:13.92    48   

 52 Dillon Kelly          10 McDowell              19:14.31    49   

 53 Joe Stroup            12 Seneca                19:15.91    50   

 54 Theodore Carpentier   10 Harbor Creek          19:21.71    51   

 55 Anthony Cecchetti     12 Iroquois              19:23.93    52   

 56 Hayden Seibert        12 Harbor Creek          19:25.11    53   

 57 Thomas Hildreth       12 Iroquois              19:27.53    54   

 58 Jayme Cooper           9 Iroquois              19:27.75    55   

 59 Clinton Ames          11 Oil City              19:29.92    56   

 60 Connor Unice          11 Meadville             19:31.84    57   

 61 Corey Nadolny         10 Seneca                19:32.04    58   

 62 Pat Kress             12 Fort Leboeuf          19:33.60    59   

 63 Dale Zdunski           9 Seneca                19:36.00    60   

 64 Tommy Leech           10 Meadville             19:36.93    61   

 65 Domenico Montagna     10 McDowell              19:37.12    62   

 66 Jack Middleton        12 Fort Leboeuf          19:40.90    63   

 67 John Miller           10 Oil City              19:41.46    64   

 68 John Holmes           11 Iroquois              19:45.95    65   

 69 Colton Barger         10 Central Tech          19:50.91    --   

 70 Daniel Crockett       10 Oil City              19:51.95    66   

 71 Alex Volna            10 Meadville             19:55.81    67   

 72 Seth Johnson          10 Warren                19:57.95    68   

 73 Jesse Russell         10 Strong Vincent        20:01.59    --   

 74 Christian Olson       10 Warren                20:03.62    69   

 75 Stephen Hiles         10 Iroquois              20:04.06    70   

 76 Eric Zavinski         11 Warren                20:05.44    71   

 77 Dylan Lockart         10 Oil City              20:05.77    72   

 78 Mark McWilliams       11 Fort Leboeuf          20:06.06    73   

 79 Brenham Potts         12 Meadville             20:06.27    74   

 80 Zach Ishman           11 Youngsville           20:08.89    75   

 81 Dave Barnes            9 Central Cambria HS R  20:09.71    76   

 82 Simon DeAngelo        10 Seneca                20:11.37    77   

 83 Steven Vecchi         10 Strong Vincent        20:12.80    --   

 84 Gregg Yost            12 Youngsville           20:13.06    78   

 85 Nate Mcgahen           9 Fort Leboeuf          20:14.16    79   

 86 Andrew Hanes           9 Seneca                20:14.47    80   

 87 Max Pierson           10 Warren                20:15.97    81   

 88 Bobby Bower            9 Youngsville           20:17.22    82   

 89 Andy Lalwani          11 Youngsville           20:20.72    83   

 90 Mark Reiff             9 Warren                20:26.98    84   

 91 Justin Kita            9 Harbor Creek          20:30.26    85   

 92 Chester Ciakuj        11 Youngsville           20:34.43    86   

 93 Mark McKelvey         10 Iroquois              20:48.15    87   

 94 Brad Pier             10 Fort Leboeuf          20:56.51    88   

 95 Cody Davison          11 Northwestern          20:57.49    89   

 96 Noah Carpenter        10 Girard                21:00.09    --   

 97 Caleb Schreiber       10 Harbor Creek          21:13.96    90   

 98 Collin Lehnen         11 Youngsville           21:14.62    91   

 99 Stevenson Brandon     11 Oil City              21:16.28    92   

100 Jim Henson             9 Seneca                21:20.83    --   

101 Daniel Pierson        10 Warren                21:29.66    93   

102 Joseph Lynch          12 Harbor Creek          21:37.16    94   

103 Kanav Setia            9 Chinguacousy          21:38.54    95   

104 Nick Simes            10 Girard                21:39.29    --   

105 Zach Davison           9 Northwestern          21:42.58    96   

106 Ian Rolph             11 Strong Vincent        21:57.73    --   

107 Nathan Carr            9 Youngsville           21:58.64    --   

108 Connor Bryant          9 Chinguacousy          22:21.09    97   

109 Cody Schwarztrauber   12 Girard                22:55.17    --   

110 Mike Luba              9 Northwestern          23:38.40    98   

111 Shivam Patel          11 Chinguacousy          23:47.01    99   

112 Chad Spaulding        10 Northwestern          24:26.34   100   

113 Dylan Oakes            9 Girard                24:27.07    --   

114 Noah Kaufer           10 Northwestern          24:49.39   101   







              Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores               

====================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 

====================================================================

  1 North East             56      1    2   15   17   21   38    -  

      1     Ryan Smathers              16:39.80

      2     Gary Olson                 17:00.73

      15    Jacob Miller               18:04.80

      17    Jacob Fuhrman              18:07.38

      21    Brandon Garske             18:17.92

      38    Tyler Stetson              18:59.47*

      Total Time: 1:28:11      Average: 17:38.13      1-5 Split: 1:39

  2 Cathedral Prep         70      5   12   14   16   23   33   35  

      5     Pat Kloecker               17:22.27

      12    Norman Stark               17:58.36

      14    Jack Lindenberger          18:01.11

      16    Greg Coppla                18:07.07

      23    Hogan Zegarelli            18:21.68

      33    Evan Fritzke               18:50.30*

      35    Francis Stark              18:52.40*

      Total Time: 1:29:51      Average: 17:58.10      1-5 Split: 60

  3 Union City Area        100     3    8   28   29   32   34   43  

      3     Ben Luce                   17:10.88

      8     Isiah Gardner              17:35.05

      28    Cody Thomas                18:39.71

      29    Noah Freel                 18:40.63

      32    Connor Hanlin              18:45.25

      34    Drake Burgess              18:51.51*

      43    Aaron Taylor               19:05.15*

      Total Time: 1:30:52      Average: 18:10.31      1-5 Split: 1:35

  4 Chinguacousy           132     4    9   11   13   95   97   99  

      4     Harvinder Aujla            17:13.85

      9     Abhishek Joshi             17:44.53

      11    Sandeep Prabhakar          17:49.63

      13    Amit Sharma                18:00.08

      95    Kanav Setia                21:38.54

      97    Connor Bryant              22:21.09*

      99    Shivam Patel               23:47.01*

      Total Time: 1:32:27      Average: 18:29.33      1-5 Split: 4:25

  5 McDowell               161    19   26   36   39   41   49   62  

      19    Keegan Fordyce             18:11.61

      26    Justin Blake               18:33.37

      36    Nathan Mosier              18:57.09

      39    Michael Brink              19:00.15

      41    Dillon Mohr                19:04.03

      49    Dillon Kelly               19:14.31*

      62    Domenico Montagna          19:37.12*

      Total Time: 1:33:47      Average: 18:45.25      1-5 Split: 53

  6 Meadville              205    10   31   46   57   61   67   74  

      10    Kyle Rose                  17:47.73

      31    Louis McUmber              18:44.60

      46    Matt Svetz                 19:12.50

      57    Connor Unice               19:31.84

      61    Tommy Leech                19:36.93

      67    Alex Volna                 19:55.81*

      74    Brenham Potts              20:06.27*

      Total Time: 1:34:54      Average: 18:58.72      1-5 Split: 1:50

  7 Oil City               212     6   20   56   64   66   72   92  

      6     Austin King                17:26.68

      20    Brad Streczwilk            18:12.35

      56    Clinton Ames               19:29.92

      64    John Miller                19:41.46

      66    Daniel Crockett            19:51.95

      72    Dylan Lockart              20:05.77*

      92    Stevenson Brandon          21:16.28*

      Total Time: 1:34:43      Average: 18:56.48      1-5 Split: 2:26

  8 Central Cambria HS R   214    18   30   42   48   76    -    -  

      18    Justin Jeffers             18:10.16

      30    Javaunte Neumann           18:41.64

      42    Descavish Bryce            19:04.95

      48    Josh Hodgson               19:13.92

      76    Dave Barnes                20:09.71

      Total Time: 1:35:21      Average: 19:04.08      1-5 Split: 1:60

  9 Seneca                 219    24   27   50   58   60   77   80  

      24    Paris Enterline            18:25.59

      27    Alex Burke                 18:34.98

      50    Joe Stroup                 19:15.91

      58    Corey Nadolny              19:32.04

      60    Dale Zdunski               19:36.00

      77    Simon DeAngelo             20:11.37*

      80    Andrew Hanes               20:14.47*

      Total Time: 1:35:25      Average: 19:04.91      1-5 Split: 1:11

 10 Harbor Creek           233     7   37   51   53   85   90   94  

      7     Noah Mandel                17:34.43

      37    Matthew Detar              18:58.81

      51    Theodore Carpentier        19:21.71

      53    Hayden Seibert             19:25.11

      85    Justin Kita                20:30.26

      90    Caleb Schreiber            21:13.96*

      94    Joseph Lynch               21:37.16*

      Total Time: 1:35:51      Average: 19:10.07      1-5 Split: 2:56

 11 Fort Leboeuf           265    25   45   59   63   73   79   88  

      25    Aaron Peters               18:31.28

      45    Ryan Connelly              19:06.71

      59    Pat Kress                  19:33.60

      63    Jack Middleton             19:40.90

      73    Mark McWilliams            20:06.06

      79    Nate Mcgahen               20:14.16*

      88    Brad Pier                  20:56.51*

      Total Time: 1:36:59      Average: 19:23.71      1-5 Split: 1:35

 12 Iroquois               266    40   52   54   55   65   70   87  

      40    Philip Beyer               19:03.07

      52    Anthony Cecchetti          19:23.93

      54    Thomas Hildreth            19:27.53

      55    Jayme Cooper               19:27.75

      65    John Holmes                19:45.95

      70    Stephen Hiles              20:04.06*

      87    Mark McKelvey              20:48.15*

      Total Time: 1:37:09      Average: 19:25.65      1-5 Split: 43

 13 Northwestern           352    22   47   89   96   98   100  101 

      22    Matthew Wheeler            18:21.28

      47    Seth Mihalak               19:13.45

      89    Cody Davison               20:57.49

      96    Zach Davison               21:42.58

      98    Mike Luba                  23:38.40

      100   Chad Spaulding             24:26.34*

      101   Noah Kaufer                24:49.39*

      Total Time: 1:43:54      Average: 20:46.64      1-5 Split: 5:18

 14 Youngsville            362    44   75   78   82   83   86   91  

      44    Aaron Hoover               19:05.49

      75    Zach Ishman                20:08.89

      78    Gregg Yost                 20:13.06

      82    Bobby Bower                20:17.22

      83    Andy Lalwani               20:20.72

      86    Chester Ciakuj             20:34.43*

      91    Collin Lehnen              21:14.62*

      Total Time: 1:40:06      Average: 20:01.08      1-5 Split: 1:16

 15 Warren                 373    68   69   71   81   84   93    -  

      68    Seth Johnson               19:57.95

      69    Christian Olson            20:03.62

      71    Eric Zavinski              20:05.44

      81    Max Pierson                20:15.97

      84    Mark Reiff                 20:26.98

      93    Daniel Pierson             21:29.66*

      Total Time: 1:40:50      Average: 20:10.00      1-5 Split: 30

RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Tony Mazza, Harbor Creek Cross Country



            Harbor Creek Cross Country Dirty Dawg - 10/6/2012 7:37:46 AM             

                      Harbor Creek High School, Harborcreek, PA                      


                       JV Boys 5000 Meter Run                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Corey Matteo          10 McDowell              19:10.29     1   

  2 Tyler Hakel           10 McDowell              19:14.77     2   

  3 Josh Porter           11 Fort Leboeuf          19:17.72     3   

  4 Daniel Gardner        12 Union City Area       19:21.36     4   

  5 Victor Ruffa          10 Cathedral Prep        19:21.68     5   

  6 Andy Wilcox           11 Cathedral Prep        19:32.51     6   

  7 Keith Tucker          10 McDowell              19:35.82     7   

  8 Austin Mitchell       12 General McLane        19:37.77     8   

  9 Charles Lenox          9 McDowell              19:38.21     9   

 10 Ryan Sibbald          10 General McLane        19:43.89    10   

 11 Dan Shields            9 Meadville             19:46.90    --   

 12 Evan Rial             10 Iroquois              19:49.58    --   

 13 michael potts         11 Union City Area       19:51.39    11   

 14 Ryan Anderson         10 North East            19:51.96    --   

 15 Matt Hartmann          9 McDowell              19:54.92    12   

 16 Josh Paluh             9 Fort Leboeuf          20:15.77    13   

 17 Alex Holmstrom         9 General McLane        20:16.02    14   

 18 Paul McAuley          10 North East            20:18.65    --   

 19 Kevin Smith           11 Fort Leboeuf          20:21.50    15   

 20 Matt Neubert           9 Meadville             20:33.43    --   

 21 Jacob Noonan          10 Cathedral Prep        20:39.70    16   

 22 Ranger Scarcello      10 General McLane        20:44.02    17   

 23 Josh Filutze           9 Fort Leboeuf          20:49.98    18   

 24 Ben Stover            10 Youngsville           20:55.52    --   

 25 Alex Wokulich          9 Fort Leboeuf          21:01.62    19   

 26 Craig Ferrante        10 McDowell              21:05.13    20   

 27 Collin McCarty        11 Harbor Creek          21:12.75    --   

 28 Duncan Prather         9 Meadville             21:13.04    --   

 29 Alexander Rose         9 Harbor Creek          21:13.73    --   

 30 Jake Bowers            9 Cathedral Prep        21:14.16    21   

 31 Shaiesh Yogeswaran    10 McDowell              21:21.58    22   

 32 Cody Powell           11 McDowell              21:26.61    --   

 33 Dominic Nucerino       9 Fort Leboeuf          21:46.53    23   

 34 Zach Young             9 Fort Leboeuf          21:51.83    24   

 35 Kameron Davis          9 Meadville             22:02.43    --   

 36 Steven Lavadie        12 General McLane        22:08.50    25   

 37 Trung Kitchener       11 North East            22:09.48    --   

 38 Morgan Sesler          9 McDowell              22:29.01    --   

 39 Nate Jones             9 Union City Area       22:36.30    26   

 40 Collin Alekson        10 Youngsville           22:40.89    --   

 41 Shane Kaliszewski     10 Iroquois              22:43.69    --   

 42 Sam Nuhfer             9 General McLane        22:46.84    27   

 43 Ian Zegarelli         10 Cathedral Prep        22:53.93    28   

 44 Brendon Howland        9 Erie Christian Acade  22:59.28    --   

 45 Cody Wiley             9 Northwestern          23:02.48    29   

 46 Jonathan Dalton        9 Harbor Creek          23:13.86    --   

 47 Anthony Euliano       10 Erie Christian Acade  23:25.08    --   

 48 Tyler Wadding         12 McDowell              23:40.74    --   

 49 Jeremiah Carlson      10 Fort Leboeuf          23:52.45    --   

 50 Jacob Beck            11 Union City Area       24:49.77    30   

 51 Dominic DeSantis       9 Northwestern          24:52.21    31   

 52 Zach Janes            12 North East            25:13.44    --   

 53 Darryl Grace           9 McDowell              25:13.72    --   

 54 Logan Smith           10 Northwestern          25:18.91    32   

 55 Brandon Clark         11 Union City Area       25:30.96    33   

 56 Justin Suess           9 Harbor Creek          25:58.27    --   

 57 Kevin Hilling          9 McDowell              26:05.86    --   

 58 Tyler Gregory          9 McDowell              26:24.77    --   

 59 Markell Hodges         9 Northwestern          26:45.21    34   

 60 Orzeko Seneta         10 Northwestern          29:11.90    35   

 61 Nolan Martin           9 McDowell              29:59.37    --   







                 JV Boys 5000 Meter Run Team Scores                 

====================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 

====================================================================

  1 McDowell               31      1    2    7    9   12   20   22  

      1     Corey Matteo               19:10.29

      2     Tyler Hakel                19:14.77

      7     Keith Tucker               19:35.82

      9     Charles Lenox              19:38.21

      12    Matt Hartmann              19:54.92

      20    Craig Ferrante             21:05.13*

      22    Shaiesh Yogeswaran         21:21.58*

      Total Time: 1:37:35      Average: 19:30.81      1-5 Split: 45

  2 Fort Leboeuf           68      3   13   15   18   19   23   24  

      3     Josh Porter                19:17.72

      13    Josh Paluh                 20:15.77

      15    Kevin Smith                20:21.50

      18    Josh Filutze               20:49.98

      19    Alex Wokulich              21:01.62

      23    Dominic Nucerino           21:46.53*

      24    Zach Young                 21:51.83*

      Total Time: 1:41:47      Average: 20:21.32      1-5 Split: 1:44

  3 General McLane         74      8   10   14   17   25   27    -  

      8     Austin Mitchell            19:37.77

      10    Ryan Sibbald               19:43.89

      14    Alex Holmstrom             20:16.02

      17    Ranger Scarcello           20:44.02

      25    Steven Lavadie             22:08.50

      27    Sam Nuhfer                 22:46.84*

      Total Time: 1:42:31      Average: 20:30.04      1-5 Split: 2:31

  4 Cathedral Prep         76      5    6   16   21   28    -    -  

      5     Victor Ruffa               19:21.68

      6     Andy Wilcox                19:32.51

      16    Jacob Noonan               20:39.70

      21    Jake Bowers                21:14.16

      28    Ian Zegarelli              22:53.93

      Total Time: 1:43:42      Average: 20:44.40      1-5 Split: 3:33

  5 Union City Area        104     4   11   26   30   33    -    -  

      4     Daniel Gardner             19:21.36

      11    michael potts              19:51.39

      26    Nate Jones                 22:36.30

      30    Jacob Beck                 24:49.77

      33    Brandon Clark              25:30.96

      Total Time: 1:52:10      Average: 22:25.96      1-5 Split: 6:10

  6 Northwestern           161    29   31   32   34   35    -    -  

      29    Cody Wiley                 23:02.48

      31    Dominic DeSantis           24:52.21

      32    Logan Smith                25:18.91

      34    Markell Hodges             26:45.21

      35    Orzeko Seneta              29:11.90

      Total Time: 2:09:11      Average: 25:50.15      1-5 Split: 6:10

RaceTab 3 by MileSplit          Registered to: Tony Mazza, Harbor Creek Cross Country



            Harbor Creek Cross Country Dirty Dawg - 10/6/2012 7:37:46 AM             

                      Harbor Creek High School, Harborcreek, PA   

                      JV Girls 5000 Meter Run                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Mackenzie Smith       10 Villa Maria Academy   21:26.56     1   

  2 Monica Zukowski       10 Villa Maria Academy   21:36.60     2   

  3 Hannah Easly          11 Villa Maria Academy   22:18.01     3   

  4 Julia Marn            12 McDowell              22:37.38     4   

  5 Francesca Sicari       9 McDowell              22:41.04     5   

  6 Gina Spinelli         12 McDowell              22:50.27     6   

  7 Raven Clark           11 Villa Maria Academy   23:07.08     7   

  8 Andi Moritz            9 Central Cambria HS R  23:08.80    --   

  9 Rachel Maly            9 Villa Maria Academy   23:10.41     8   

 10 Christina Skelly      10 McDowell              23:11.07     9   

 11 Alyssa Schmidt        10 McDowell              23:11.63    10   

 12 Sarah Wick            12 McDowell              23:12.93    11   

 13 Victoria Hermann      12 McDowell              23:18.13    12   

 14 Ashley Smith          12 Central Cambria HS R  23:18.58    --   

 15 Ashley Rynard         11 McDowell              23:19.70    --   

 16 Mindy Momeyer         11 McDowell              23:21.02    --   

 17 Alexa Haverly         11 Villa Maria Academy   23:28.46    13   

 18 Eryn Menosky           9 McDowell              23:43.01    --   

 19 Sammi Lee             10 McDowell              23:47.60    --   

 20 Chelsea Ptak          11 McDowell              23:58.99    --   

 21 Megan Nelson          11 McDowell              24:18.56    --   

 22 Anna Lacy             10 Villa Maria Academy   24:19.17    14   

 23 Jessica Jung          12 McDowell              24:22.66    --   

 24 Kate Mientkiewicz     11 McDowell              24:28.68    --   

 25 Ali Evans             10 Central Cambria HS R  24:29.41    --   

 26 Amanda Nordin         12 McDowell              24:33.90    --   

 27 Becky Patterson       11 Villa Maria Academy   24:37.33    --   

 28 Alli Lee              10 McDowell              24:39.27    --   

 29 Anna McGovern          9 Villa Maria Academy   24:47.24    --   

 30 Seria Neumann          9 Central Cambria HS R  24:50.68    --   

 31 Amanda Kanonczyk      10 McDowell              25:09.76    --   

 32 Cleo Louis            10 Villa Maria Academy   25:25.44    --   

 33 Samantha Trapp        12 McDowell              25:28.42    --   

 34 Gabrielle Vitale      12 McDowell              25:37.43    --   

 35 Cheyenne Watkins       9 McDowell              25:44.90    --   

 36 Susan Baltes          12 McDowell              25:52.05    --   

 37 Rachel Ackman         11 McDowell              25:52.76    --   

 38 Tori Alekson          12 Youngsville           26:13.32    --   

 39 Shelby Conkling        9 Harbor Creek          26:13.89    --   

 40 Sydney Heberle        10 McDowell              26:23.82    --   

 41 Kara Fucci            12 McDowell              26:34.26    --   

 42 Carly Mizner          12 McDowell              27:13.25    --   

 43 Grace Weichler         9 McDowell              28:43.22    --   

 44 Alyson Kita           11 Harbor Creek          28:53.75    --   

 45 Tara Carone           12 McDowell              29:16.59    --   

 46 Susie Rose            10 Youngsville           31:09.12    --   

 47 Cheyenne Grove        12 Oil City              33:59.84    --   







                JV Girls 5000 Meter Run Team Scores                 

====================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 

====================================================================

  1 Villa Maria Academy    21      1    2    3    7    8   13   14  

      1     Mackenzie Smith            21:26.56

      2     Monica Zukowski            21:36.60

      3     Hannah Easly               22:18.01

      7     Raven Clark                23:07.08

      8     Rachel Maly                23:10.41

      13    Alexa Haverly              23:28.46*

      14    Anna Lacy                  24:19.17*

      Total Time: 1:51:39      Average: 22:19.74      1-5 Split: 1:44

  2 McDowell               34      4    5    6    9   10   11   12  

      4     Julia Marn                 22:37.38

      5     Francesca Sicari           22:41.04

      6     Gina Spinelli              22:50.27

      9     Christina Skelly           23:11.07

      10    Alyssa Schmidt             23:11.63

      11    Sarah Wick                 23:12.93*

      12    Victoria Hermann           23:18.13*

      Total Time: 1:54:32      Average: 22:54.28      1-5 Split: 35


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version