RunnerspaceNewsView

2009 Results - TSSAA Tennessee State Outdoor Track & Field Championships

Published by Shane
May 22 2009, 05:29 PM | 6792 views
PrintReport
Social
Images
TSSAA Tennessee State Cross Country / Track Championships

TSSAA Tennessee State Outdoor Track Championships

2009 Results

 

TSSAA website

Results will be posted below.

State Girls Track Meet Results
A-AA ¦ AAA ¦ D-II
State Boys Track Meet Results
A-AA ¦ AAA ¦ D-II

Licensed to AllTrax Timing - Contractor License           HY-TEK's Meet Manager
2009 TSSAA State Track Championships - 5/18/2009 to 5/22/2009
Middle Tennessee State University
Murfreesboro, Tennessee
Results

Event 3 Boys Triple Jump D-II
======================================================================================
State Record: S 49-10 2003 Dominique Smith, Memphis Central
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Reed, Taylor 12 Memphis Univ.Sch 45-03.75 NWI 13.81m 10
2 Allmond, Stephond 11 Memphis Univ.Sch 44-05.25 NWI 13.54m 8
3 Davis, Jared 12 Memphis Univ.Sch 43-11.75 NWI 13.40m 6
4 Hodges, Jonathan 11 E C S 43-08.00 NWI 13.30m 5
5 Owen, Chase 10 Montgomery Bell 43-01.50 NWI 13.14m 4
6 DeRico, Pierce 11 McCallie School 40-10.75 NWI 12.46m 3
7 Bowers, Richard Ensworth 40-05.50 NWI 12.33m 2
8 Oslin, Bryan 9 Montgomery Bell 39-04.75 NWI 12.00m 1

Event 6 Boys Discus Throw D-II
=================================================================================
State Record: S 187-10 1986 Brett Collins, Jefferson County
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brucker, Bruck 12 Christn Brothers 171-05 52.24m 10
2 Cooper, Sam 11 Ensworth 154-04 47.04m 8
3 Bubis, Scott 12 Montgomery Bell 150-00 45.72m 6
4 Richardson, Antonio 9 Ensworth 138-10 42.31m 5
5 Settles, Calvin 11 Ensworth 137-07 41.93m 4
6 Hethmon, Zach 12 Webb Knoxville 135-10 41.40m 3
7 Wigger, Matt 11 Pope JP II 126-01 38.43m 2
-- Mitchell, Lindell 10 Christn Brothers FOUL

Event 7 Boys Pole Vault D-II
=================================================================================
State Record: S 15-11 2008 Christian Waddey, Montgomery Bell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Folk, Barrett 12 Memphis Univ.Sch 15-00.00 4.57m 10
2 Brannon, Chase 12 Brentwood Acad. 14-06.00 4.41m 8 O+ 5 misses
3 Howe, Leland 12 Montgomery Bell J14-06.00 4.41m 6 XXO+ 2 misses
4 Willingham, Dwight 11 Father Ryan 13-06.00 4.11m 5
5 Smith, Tyler 12 E C S 13-00.00 3.96m 4
-- Cox, Sam 10 Memphis Univ.Sch NH
-- Hargrove, Reid 12 Briarcrest Chrst NH

Event 8 Boys Long Jump D-II
======================================================================================
State Record: S 24-07.50 1997 Cameron Howard, Tullahoma
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Caro, Victor 10 Brentwood Acad. 21-09.25 NWI 6.63m 10
2 Crum, Patrick 12 Montgomery Bell 21-06.25 NWI 6.55m 8
3 Allmond, Stephond 11 Memphis Univ.Sch 21-02.25 NWI 6.45m 6
4 Dunn, Michael 12 Ensworth 21-01.75 NWI 6.44m 5
5 Reed, Taylor 12 Memphis Univ.Sch 20-10.75 NWI 6.36m 4
6 Deanes, Virgil 12 Memphis Univ.Sch 20-09.50 NWI 6.33m 3
7 Orians, Whit 12 Christn Brothers 20-04.50 NWI 6.21m 2
8 Shinn, Brian -- McCallie School 20-04.00 NWI 6.19m 1

Event 11 Boys Shot Put D-II
=================================================================================
State Record: S 67-01.25 1997 Scott Denbo, MBA
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Brucker, Bruck 12 Christn Brothers 55-07.25 16.94m 10
2 Murphy, Mathew 10 Christn Brothers 52-02.25 15.90m 8
3 Mitchell, Lindell 10 Christn Brothers 50-09.25 15.47m 6
4 Johnson, Wesley 12 Montgomery Bell 50-05.25 15.37m 5
5 Cooper, Sam 11 Ensworth 49-10.00 15.18m 4
6 Enderle, Rj 12 McCallie School 48-10.50 14.89m 3
7 Fox, Gavin 12 McCallie School 48-03.75 14.72m 2
8 Williams, Dominique 12 Battle Ground 47-08.00 14.52m 1

Event 15 Boys High Jump D-II
=================================================================================
State Record: S 7-02 1996 Eric Draper, White Station
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tate, Wesley 12 Pope JP II 6-06.00 1.98m 10 O+ 3 misses
2 Hodges, Jonathan 11 E C S J6-06.00 1.98m 8 XXO+ 3 misses
3 Gittens, William 11 Ensworth 6-04.00 1.93m 6
4 Hale, Keenan 10 McCallie School 6-02.00 1.87m 5 XO+ 0 misses
5 Davis, Jared 12 Memphis Univ.Sch J6-02.00 1.87m 4 XXO+ 0 misses
6 Folk, Barrett 12 Memphis Univ.Sch 6-00.00 1.82m 3 XO+ 0 misses
7 Venable, Ryan 11 Montgomery Bell J6-00.00 1.82m 2 XXO+ 0 misses
8 Wiseman, Lucas 12 McCallie School 5-10.00 1.77m 0.33 XO
8 Cash, Alex 12 Baylor 5-10.00 1.77m 0.33 XO
8 Wilson, Terrance 10 McCallie School 5-10.00 1.77m 0.33 XO

Event 19 Boys 3200 Meter Run D-II
=======================================================================
State Record: S 8:46.47 2004 Andrew Bumbalough, Brentwood Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Matthews, Bill 12 Baylor 9:32.46 10
2 Lord, Brandon 11 Baylor 9:36.48 8
3 Raby, Will 12 McCallie School 9:37.27 6
4 Trupin, Ian 12 U S N 9:42.14 5
5 Turner, Zack 12 Christn Brothers 10:00.29 4
6 Grisham, Matt 12 Memphis Univ.Sch 10:25.50 3
7 Clayton, John 12 U S N 10:31.59 2

Event 22 Boys 110 Meter Hurdles D-II
============================================================================
State Record: S 13.84 1981 Jeff Powell, Whites Creek
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Lillard, Bryson 10 Brentwood Acad. 14.81 2.7 10
2 Venable, Ryan 11 Montgomery Bell 15.17 2.7 8
3 Taylor, Troy 10 Baylor 15.46 2.7 6
4 Hale, Keenan 10 McCallie School 15.59 2.7 5
5 Tabor, Sam 10 E C S 16.32 2.7 4
6 Forrester, Phil 12 U S N 16.85 2.7 3
7 Anderson, John 12 Webb Knoxville 22.63 2.7 2
8 Vaughn, Jordy 12 E C S 27.69 2.7 1

Event 25 Boys 4x100 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 41.24 1983 , Oakland
School Finals Points
=======================================================================
1 Memphis University School 'A' 42.36 10
2 Brentwood Academy 'A' 42.70 8
3 Ensworth 'A' 43.42 6
4 Christian Brothers 'A' 44.10 5
5 Webb School of Knoxville 'A' 44.25 4
6 Briarcrest Christian 'A' 44.39 3
7 Montgomery Bell Academy 'A' 44.43 2
8 McCallie School 'A' 44.60 1

Event 28 Boys 4x800 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 7:44.74 1982 , Hillsboro
School Finals Points
=======================================================================
1 Ensworth 'A' 8:13.24 10
2 Brentwood Academy 'A' 8:17.80 8
3 Montgomery Bell Academy 'A' 8:18.94 6
4 Christian Brothers 'A' 8:24.68 5
5 McCallie School 'A' 8:36.13 4
6 Harding Academy 'A' 8:37.08 3
7 St. Benedict 'A' 8:37.37 2
8 Evangelical Christian 'A' 8:39.45 1

Event 31 Boys 100 Meter Dash D-II
============================================================================
State Record: S 10.50 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Tate, Wesley 12 Pope JP II 10.82 0.4 10
2 King, Derek 10 Brentwood Acad. 10.85 0.4 8
3 Mcbride, Keith 11 Memphis Univ.Sch 10.94 0.4 6
4 Bryant, Elliott 11 Memphis Univ.Sch 11.06 0.4 5
5 Caro, Victor 10 Brentwood Acad. 11.09 0.4 4
6 Francescon, Joe 11 Father Ryan 11.11 0.4 3
7 Adams, Jordan 10 Pope JP II 11.13 0.4 2
8 Brandow, Stephen -- Webb Knoxville 11.48 0.4 1

Event 34 Boys 1600 Meter Run D-II
=======================================================================
State Record: S 4:05.75 2005 Andrew Bumbalough, Brentwood Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Matthews, Bill 12 Baylor 4:16.13 10
2 Lord, Brandon 11 Baylor 4:17.61 8
3 Young, Riley 12 McCallie School 4:20.45 6
4 Carmichael, Garrett 11 Ensworth 4:27.20 5
5 Catterton, Tyler 12 Christn Brothers 4:29.79 4
6 Raby, Will 12 McCallie School 4:30.30 3
7 Jones, Lucas 11 Webb Knoxville 4:34.69 2
8 Sneed, Will 11 Christn Brothers 4:38.50 1

Event 37 Boys 4x200 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 1:26.08 2006 , Antioch
School Finals Points
=======================================================================
1 Memphis University School 'A' 1:29.64 10
2 Father Ryan 'A' 1:30.63 8
3 Ensworth 'A' 1:30.83 6
4 Christian Brothers 'A' 1:30.86 5
5 Montgomery Bell Academy 'A' 1:31.44 4
6 Brentwood Academy 'A' 1:31.88 3
7 Webb School of Knoxville 'A' 1:32.31 2
8 Briarcrest Christian 'A' 1:33.67 1

Event 40 Boys 400 Meter Dash D-II
=======================================================================
State Record: S 46.74 1970 Darwin Bond, Dobyns-Bennett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bryant, Elliott 11 Memphis Univ.Sch 49.97 10
2 Scott, Terrance 12 Brentwood Acad. 50.80 8
3 Wilson, Taylor 12 Father Ryan 51.01 6
4 Wilson, Devin 12 Pope JP II 51.56 5 51.5542
6 Orians, Whit 12 Christn Brothers 52.18 3
7 Henderson, Rico 12 McCallie School 52.76 2
8 Caro, Victor 10 Brentwood Acad. 56.40 1

Event 43 Boys 300 Meter Hurdles D-II
=======================================================================
State Record: S 36.58 1990 Ralph Thompson, Hillwood
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lillard, Bryson 10 Brentwood Acad. 40.11 10
2 Forrester, Phil 12 U S N 40.74 8
3 Joynes, Tristan 11 Christn Brothers 41.30 6
4 Oslin, Bryan 9 Montgomery Bell 41.46 5
5 Taylor, Troy 10 Baylor 41.49 4
6 Folk, Barrett 12 Memphis Univ.Sch 41.56 3
7 Davis, Jared 12 Memphis Univ.Sch 41.79 2
8 Reeves, Chris 12 Battle Ground 41.94 1

Event 46 Boys 800 Meter Run D-II
=======================================================================
State Record: S 1:50.20 1981 Jim Ashlie, Dobyns-Bennett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Matthews, Bill 12 Baylor 1:55.29 10
2 Catterton, Tyler 12 Christn Brothers 1:56.00 8
3 Carmichael, Garrett 11 Ensworth 1:56.60 6
4 Dixon, Breon 12 Brentwood Acad. 1:57.52 5
5 Scarola, Matt 11 Ensworth 1:58.52 4
6 Mulherin, Baker 12 Montgomery Bell 1:58.93 3
7 Sneed, Will 11 Christn Brothers 2:03.46 2

Event 49 Boys 200 Meter Dash D-II
============================================================================
State Record: S 20.84 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Mcbride, Keith 11 Memphis Univ.Sch 21.99 +0.0 10
2 King, Derek 10 Brentwood Acad. 22.28 +0.0 8
3 Francescon, Joe 11 Father Ryan 22.30 +0.0 6
4 Tate, Wesley 12 Pope JP II 22.44 +0.0 5
5 Adams, Jordan 10 Pope JP II 22.50 +0.0 4
6 Peabody, Tucker 10 Christn Brothers 22.71 +0.0 3
7 Scott, Terrance 12 Brentwood Acad. 22.85 +0.0 2

Event 52 Boys 4x400 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 3:16.21 2002 , Cordova
School Finals Points
=======================================================================
1 Memphis University School 'A' 3:25.24 10
2 Father Ryan 'A' 3:29.74 8
3 Harding Academy 'A' 3:30.20 6
4 Brentwood Academy 'A' 3:30.22 5
5 Ensworth 'A' 3:31.77 4
6 Webb School of Knoxville 'A' 3:32.29 3
7 Montgomery Bell Academy 'A' 3:32.87 2
8 Christian Brothers 'A' 3:33.98 1

Men - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Memphis University School 147 2) Brentwood Academy 98
3) Christian Brothers 83 4) Ensworth 75
5) Montgomery Bell Academy 65 6) Baylor 56.33
7) McCallie School 48.66 8) Pope John Paul II 38
9) Father Ryan 36 10) Evangelical Christian 28
11) University School of Nashv 18 12) Webb School of Knoxville 17
13) Harding Academy 9 14) St. Andrews - Sewanee 5
15) Briarcrest Christian 4 16) Battle Ground Academy 2
16) St. Benedict 2

Men - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Cordova 64 2) Brentwood 53
3) Ooltewah 46 4) Maryville 39
5) Houston 38 6) White Station 37
7) Hunters Lane 33 8) Centennial 32
9) Ravenwood 29 10) LaVergne 26.50
11) Oak Ridge 23 12) Arlington 19
13) Bartlett 18 14) Fairley 17
15) Knox West 16 15) Science Hill 16
17) Sevier County 15 17) Campbell County 15
19) Riverdale 14 20) Jackson Central-Merry 13
21) Hamilton 12 21) Blackman 12
21) Ridgeway 12 21) Walker Valley 12
21) Stratford 12 26) Independence 11
26) Hillsboro 11 26) Memphis Overton 11
29) Hardin Valley Academy 10 29) Karns 10
31) Oakland 7.50 32) Sullivan South 7
33) Jefferson County 6 33) Whites Creek 6
33) Rossview 6 36) Bearden 5
37) Cleveland 4 37) Dobyns-Bennett 4
37) South-Doyle 4 40) Craigmont 3
41) Memphis Central 2 41) Munford 2
41) Southwind 2 44) Beech 1

Men - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Martin Luther King 50 2) David Lipscomb 48
3) Macon County 39 4) Dyersburg 36
5) Tyner Academy 35 6) Frayser 34
7) Trezevant High School 31 8) Christian Academy of Knox 29
9) Fayette-Ware 25 9) Sheffield 25
9) Univ. School - Johnson Cit 25 12) Goodpasture Christian 24
12) Mitchell 24 14) Christ Presbyterian Acade 23
14) Page High 23 16) Unicoi Co. 20
17) Franklin Road Academy 19 18) Howard 18
19) Station Camp 15 20) Stone Memorial 14
21) Pigeon Forge 12 21) Knoxville Catholic 12
23) Brainerd 11 24) Sycamore 10
24) Fulton 10 24) Notre Dame 10
24) Elizabethton 10 28) Austin-East 9
29) Humboldt 8 29) Hixson 8
31) Jackson Christian School 7 31) Gibbs 7
31) Alcoa 7 34) University School of Jack 6
34) Greenbrier 6 34) Eagleville 6
37) Portland 5 37) Chattanooga Christian 5
37) Madison Academic Magnet 5 40) Haywood 4
40) Lexington 4 42) Hickman County 3
42) Sullivan North 3 42) Pearl Cohn 3
45) Ripley 2 45) Sequatchie County 2
45) Montgomery Central 2 48) East Literature Magnet 1


Event 1  Boys Pole Vault D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 15-11 2008 Christian Waddey, Montgomery Bell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Cook, Ryan 12 Christ Presbytrn 15-00.00 4.57m 10
2 Duffy, Luke 12 Notre Dame 12-06.00 3.81m 7 XO+ 0 misses
2 Gilbert, Les 12 Page High 12-06.00 3.81m 7 XO+ 0 misses
4 Charles, Christopher 8 Christ Presbytrn 11-06.00 3.50m 5
5 Higgins, Thad 11 Unicoi Co. 11-00.00 3.35m 4 O+ 2 misses
6 Wright, Zach 11 Knoxvl. Catholic J11-00.00 3.35m 3 XXO+ 4 misses
7 Becker, Harrison 10 Unicoi Co. J11-00.00 3.35m 2
8 Modlin, Chris 10 Ripley 10-00.00 3.04m 1
9 Martin, Scotty -- Ripley 9-06.00 2.89m

Event 4 Boys High Jump D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 7-02 1996 Eric Draper, White Station
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Fox, Cameron 12 Stone Memorial 6-08.00 2.03m 10
2 Ransom, Christian 12 Fayette-Ware 6-04.00 1.93m 8
3 Foster, Raphael 12 Eagleville 6-02.00 1.87m 6 O+0 misses
4 Walker, Marcus 10 Chrstn Acad-Knxv J6-02.00 1.87m 5 O+1 miss
5 Hill, Matt 12 Chatt. Christian J6-02.00 1.87m 4 XXO+ 2 misses
7 Mead, Dontarious 11 Sheffield 5-10.00 1.77m 2
-- Garner, Demarco 12 Goodpastr Chrstn NH

Event 9 Boys Triple Jump D-I A-AA
======================================================================================
State Record: S 49-10 2003 Dominique Smith, Memphis Central
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Forbes, Cody -- Elizabethton 44-08.00 NWI 13.61m 10
2 Harris, Marcus -- Mitchell 44-02.75 NWI 13.48m 8
3 Miller, Cameron 12 Unicoi Co. 43-11.75 NWI 13.40m 6
4 Carrington, Aaryiane 12 Austin-East 43-09.75 NWI 13.35m 5
5 Golden, Cordaro 11 Sheffield 43-06.75 NWI 13.27m 4
6 Gilbert, Les 12 Page High 41-11.25 NWI 12.78m 3
7 Hoard, Michael 12 Sycamore 41-06.75 NWI 12.66m 2
8 Rudd, Brenden 10 Alcoa 39-06.75 NWI 12.05m 1

Event 12 Boys Discus Throw D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 187-10 1986 Brett Collins, Jefferson County
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Safley, Chris 11 David Lipscomb 142-05 43.40m 10
2 Hood, Daniel 12 Knoxvl. Catholic 141-04 43.07m 8
3 Lenhart, Jeb 12 Pigeon Forge 130-00 39.62m 6
4 Patton, Nate 12 Christ Presbytrn 129-03 39.39m 5
5 Buckley, Quincy 12 Lexington 128-04 39.11m 4
6 Black, Davy 12 Christ Presbytrn 119-05 36.39m 3
7 Douglas, George 12 Sheffield 118-04 36.06m 2
8 Ikpe, Kenny 12 Ripley 109-00 33.22m 1

Event 13 Boys Long Jump D-I A-AA
======================================================================================
State Record: S 24-07.50 1997 Cameron Howard, Tullahoma
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Rogers, Zach 12 David Lipscomb 23-08.00 NWI 7.21m 10
3 Ziegler, Zach 12 Greenbrier 21-10.25 NWI 6.66m 6
4 Simmons, Tobyus 11 Tyner Academy 21-09.50 NWI 6.64m 5
5 Clark, Kenya 12 Haywood 21-06.00 NWI 6.55m 4
7 Barfield, Kevin 11 Frayser 20-02.25 NWI 6.15m 2
8 Branum, Nick 12 Knoxvl. Catholic 16-07.25 NWI 5.06m 1

Event 16 Boys Shot Put D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 67-01.25 1997 Scott Denbo, MBA
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 King, Curtis 12 Trezevant 46-03.50 14.10m 10
2 Davis, Cleve -- Humboldt 45-08.25 13.92m 8
3 Lenhart, Jeb 12 Pigeon Forge 45-02.00 13.76m 6
4 Burn, Walter 09 Franklin Road 45-01.75 13.76m 5
5 Roberts, David 12 Austin-East 43-11.25 13.39m 4
7 Huddleston, Martin 12 Montgmry Central 42-02.25 12.85m 2

Event 21 Boys 3200 Meter Run D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 8:46.47 2004 Andrew Bumbalough, Brentwood Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mahaney, Brandon 12 Macon County 9:48.04 10
2 Musick, Jeff 12 David Lipscomb 9:55.96 8
3 Kaiser, Jack 12 Franklin Road 9:58.71 6
4 Snyder, Steven 12 Macon County 9:59.24 5
5 Newsom, Loren 11 Dyersburg 10:10.67 4
6 Scott, Tallon 12 Dyersburg 10:13.07 3
7 Collins, Alden 11 Univ.School - JC 10:26.42 2
8 Augsburger, Trevor 10 Univ.School - JC 10:45.25 1

Event 24 Boys 110 Meter Hurdles D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 13.84 1981 Jeff Powell, Whites Creek
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
2 Mason Jr., Willie 12 Trezevant 15.68 1.5 8
3 Price, Jacob 12 Gibbs 15.92 1.5 6
4 Olson, Blake 12 Sycamore 15.94 1.5 5
5 Pierce, Briar 11 Stone Memorial 15.95 1.5 4
6 Foster, Garian 12 Brainerd 15.96 1.5 3
7 Nelson, Steve 12 Frayser 15.97 1.5 2
8 Hill, Matt 12 Chatt. Christian 19.16 1.5 1

Event 27 Boys 4x100 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 41.24 1983 , Oakland
School Finals Points
=======================================================================
1 Tyner Academy 'A' 42.38 10
2 Howard 'A' 42.67 8
3 Goodpasture Christian 'A' 42.86 6
4 Frayser 'A' 42.91 5
5 Sheffield 'A' 43.10 4
6 Fayette-Ware 'A' 43.27 3
7 Trezevant High School 'A' 43.31 2

Event 30 Boys 4x800 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 7:44.74 1982 , Hillsboro
School Finals Points
=======================================================================
1 Station Camp 'A' 8:08.22 10
2 Univ. School - Johnson City 'A' 8:16.31 8
3 David Lipscomb 'A' 8:23.48 6
4 Jackson Christian School 'A' 8:23.49 5
6 Notre Dame 'A' 8:32.62 3
7 Christian Academy of Knoxville 'A' 8:45.31 2
8 Mitchell 'A' 8:52.56 1

Event 33 Boys 100 Meter Dash D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 10.50 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Cunningham, Benjamin 12 Goodpastr Chrstn 10.60 NWI 10
2 Emerson, Justin 11 Chrstn Acad-Knxv 10.65 NWI 8
3 Banks, Brandon 11 Howard 10.82 NWI 6
4 Whitfield, Justin 12 Dyersburg 10.83 NWI 5
5 Cleaves, Brandon 12 Fayette-Ware 10.95 NWI 4
6 McGee, Conner 11 David Lipscomb 11.34 NWI 3
7 Ingram, Zacc 12 Trezevant 11.86 NWI 2

Event 36 Boys 1600 Meter Run D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 4:05.75 2005 Andrew Bumbalough, Brentwood Academy
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mahaney, Brandon 12 Macon County 4:29.99 10
2 Kaiser, Jack 12 Franklin Road 4:33.80 8
5 Musick, Jeff 12 David Lipscomb 4:41.71 4
6 Newsom, Loren 11 Dyersburg 4:43.82 3
7 Harper, Dylan 11 Sequatchie Co. 4:45.32 2

Event 39 Boys 4x200 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 1:26.08 2006 , Antioch
School Finals Points
=======================================================================
1 Mitchell 'A' 1:29.03 10
2 Fayette-Ware 'A' 1:29.11 8
3 Tyner Academy 'A' 1:29.50 6
4 Frayser 'A' 1:29.73 5
5 Alcoa 'A' 1:30.62 4
6 Sheffield 'A' 1:30.70 3
7 David Lipscomb 'A' 1:31.72 2
8 East Literature Magnet 'A' 1:31.91 1

Event 42 Boys 400 Meter Dash D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 46.74 1970 Darwin Bond, Dobyns-Bennett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Whitfield, Justin 12 Dyersburg 49.00 10
2 Taylor, Kris 12 Hixson 49.13 8
3 Martindale, Austin 11 Univ.Sch - Jcksn 49.59 6
4 Williams, Chris 12 Tyner Academy 49.96 5
5 Crabtree, Rodney 10 Portland 50.89 4
6 Simms, Jake 12 Sycamore 51.14 3
7 Warren, Lawrence 12 Fayette-Ware 55.22 2

Event 45 Boys 300 Meter Hurdles D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 36.58 1990 Ralph Thompson, Hillwood
Name Year School Finals Points
=======================================================================
2 Mason Jr., Willie 12 Trezevant 40.30 8
3 Darnell, Caleb 11 Macon County 40.74 6
4 Shields, Brian 12 Frayser 41.41 5
5 Foster, Garian 12 Brainerd 41.44 4
6 Gilbert, Les 12 Page High 42.06 3
7 Alexander, Corey 12 Station Camp 42.41 2
8 Price, Jacob 12 Gibbs 42.91 1

Event 48 Boys 800 Meter Run D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 1:50.20 1981 Jim Ashlie, Dobyns-Bennett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, David 12 Univ.School - JC 1:58.37 10
2 Mahaney, Brandon 12 Macon County 1:58.75 8
4 Amonett, Hunter 12 David Lipscomb 2:00.98 5
5 McVeigh, Carter 11 Univ.School - JC 2:01.19 4
6 Murray, Michael 12 Pearl Cohn 2:01.57 3
7 Kahler, Scott 12 Jackson Christn 2:02.25 2
8 Vester, Sam 12 Sheffield 2:09.12 1

Event 51 Boys 200 Meter Dash D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 20.84 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Barfield, Kevin 11 Frayser 21.75 +0.0 10
2 Cunningham, Benjamin 12 Goodpastr Chrstn 21.86 +0.0 8
3 Emerson, Justin 11 Chrstn Acad-Knxv 21.95 +0.0 6
4 Whitfield, Justin 12 Dyersburg 22.26 +0.0 5
5 Banks, Brandon 11 Howard 22.40 +0.0 4
6 Williams, Chris 12 Tyner Academy 22.44 +0.0 3
7 Harris, Marcus -- Mitchell 22.66 +0.0 2
8 Crabtree, Terrez 12 Portland 22.92 +0.0 1

Event 54 Boys 4x400 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 3:16.21 2002 , Cordova
School Finals Points
=======================================================================
1 Fulton 'A' 3:23.77 10
2 Christian Academy of Knoxville 'A' 3:23.94 8
3 Tyner Academy 'A' 3:24.11 6
4 Frayser 'A' 3:26.76 5
5 Brainerd 'A' 3:30.75 4
6 Station Camp 'A' 3:33.18 3
-- Mitchell 'A' DQ interference

Men - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Memphis University School 147 2) Brentwood Academy 98
3) Christian Brothers 83 4) Ensworth 75
5) Montgomery Bell Academy 65 6) Baylor 56.33
7) McCallie School 48.66 8) Pope John Paul II 38
9) Father Ryan 36 10) Evangelical Christian 28
11) University School of Nashv 18 12) Webb School of Knoxville 17
13) Harding Academy 9 14) St. Andrews - Sewanee 5
15) Briarcrest Christian 4 16) Battle Ground Academy 2
16) St. Benedict 2

Men - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Cordova 64 2) Brentwood 53
3) Ooltewah 46 4) Maryville 39
5) Houston 38 6) White Station 37
7) Hunters Lane 33 8) Centennial 32
9) Ravenwood 29 10) LaVergne 26.50
11) Oak Ridge 23 12) Arlington 19
13) Bartlett 18 14) Fairley 17
15) Knox West 16 15) Science Hill 16
17) Sevier County 15 17) Campbell County 15
19) Riverdale 14 20) Jackson Central-Merry 13
21) Hamilton 12 21) Blackman 12
21) Ridgeway 12 21) Walker Valley 12
21) Stratford 12 26) Independence 11
26) Hillsboro 11 26) Memphis Overton 11
29) Hardin Valley Academy 10 29) Karns 10
31) Oakland 7.50 32) Sullivan South 7
33) Jefferson County 6 33) Whites Creek 6
33) Rossview 6 36) Bearden 5
37) Cleveland 4 37) Dobyns-Bennett 4
37) South-Doyle 4 40) Craigmont 3
41) Memphis Central 2 41) Munford 2
41) Southwind 2 44) Beech 1

Men - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Martin Luther King 50 2) David Lipscomb 48
3) Macon County 39 4) Dyersburg 36
5) Tyner Academy 35 6) Frayser 34
7) Trezevant High School 31 8) Christian Academy of Knox 29
9) Fayette-Ware 25 9) Sheffield 25
9) Univ. School - Johnson Cit 25 12) Goodpasture Christian 24
12) Mitchell 24 14) Christ Presbyterian Acade 23
14) Page High 23 16) Unicoi Co. 20
17) Franklin Road Academy 19 18) Howard 18
19) Station Camp 15 20) Stone Memorial 14
21) Pigeon Forge 12 21) Knoxville Catholic 12
23) Brainerd 11 24) Sycamore 10
24) Fulton 10 24) Notre Dame 10
24) Elizabethton 10 28) Austin-East 9
29) Humboldt 8 29) Hixson 8
31) Jackson Christian School 7 31) Gibbs 7
31) Alcoa 7 34) University School of Jack 6
34) Greenbrier 6 34) Eagleville 6
37) Portland 5 37) Chattanooga Christian 5
37) Madison Academic Magnet 5 40) Haywood 4
40) Lexington 4 42) Hickman County 3
42) Sullivan North 3 42) Pearl Cohn 3
45) Ripley 2 45) Sequatchie County 2
45) Montgomery Central 2 48) East Literature Magnet 1


Event 18  Boys Pole Vault D-I AAA
=================================================================================
State Record: S 15-11 2008 Christian Waddey, Montgomery Bell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Crenshaw, Austin 11 Houston 15-00.00 4.57m 10
2 Lazas, Kevin 11 Brentwood 14-06.00 4.41m 8
3 Norcross, Trey 11 Houston 14-00.00 4.26m 6
4 Mcleod, James 11 Ravenwood 13-06.00 4.11m 5
5 Smith, Jordan 12 White Station J13-06.00 4.11m 4
6 Kosack, Clay 11 Brentwood 12-06.00 3.81m 3
7 Gurecki, Matt -- Oak Ridge 12-00.00 3.65m 2
8 Moore, Ben -- Jefferson County J12-00.00 3.65m 1
9 Blevins, Grant 11 Farragut 11-06.00 3.50m
10 Easterly, Blake -- Red Bank 11-00.00 3.35m
10 Dodd, T.J. 12 Dobyns-Bennett 11-00.00 3.35m
12 Davis, Fred 12 Hamilton J11-00.00 3.35m
13 Grisham, Cody 12 Clarksville J11-00.00 3.35m
14 Dodd, Phillip 11 Oakland 9-06.00 2.89m
-- Wonder, Adam 12 Tullahoma NH

Event 23 Boys 110 Meter Hurdles D-I AAA
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 13.84 1981 Jeff Powell, Whites Creek
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Merriweather, Jeremy 11 Bartlett 14.81Q -2.0 2 14.8040
2 Griffith, Kevaughn 11 White Station J14.81Q -1.5 1 14.8055
3 Porter, Jack 12 Blackman 15.03Q -2.0 2
4 Mcswain, Jarmcus 11 Riverdale 15.28Q -1.5 1
5 Gilroy, Bo 12 Ravenwood 15.40Q -2.0 2
6 Wilson, Darius 12 Hamilton 15.51Q -1.5 1
7 Foster, Jeremiah 11 Sevier County 15.55q -2.0 2
8 Martin, Tyler 12 Maryville 15.75q -2.0 2
9 Dutton, Edward 11 Hardin Valley Ac 15.92 -1.5 1
10 Stevison, Aljerrius 12 Hamilton 15.96 -1.5 1
11 Banks, Alfonso 12 LaVergne 16.00 -2.0 2
12 Brown, Adam 11 Maryville 16.38 -2.0 2
13 Warren, TJ -- Ooltewah 16.47 -1.5 1
14 Guthrie, Jarron 12 Hunters Lane 17.09 -1.5 1
15 Balfour, Paul -- Riverdale 18.27 -2.0 2

Event 26 Boys 4x100 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 41.24 1983 , Oakland
School Prelims H#
===================================================================
1 Hunters Lane 'A' 41.75Q 1
2 Centennial 'A' 41.86Q 2
3 Ooltewah 'A' 42.14Q 2
4 Fairley 'A' 42.22Q 1
5 Ravenwood 'A' 42.41Q 1
6 Hamilton 'A' 42.91Q 2
7 Sevier County 'A' 43.03q 2
8 Arlington 'A' 43.06q 1
9 Stratford 'A' 43.10 2 43.0902
10 Oakland 'A' J43.10 2 43.0936
11 William Blount 'A' 43.29 1
12 Oak Ridge 'A' 43.31 1
13 Bolton 'A' 43.69 1
14 Columbia Central 'A' 43.90 2
15 Maryville 'A' 44.23 1
16 Cleveland 'A' 44.92 2

Event 32 Boys 100 Meter Dash D-I AAA
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 10.50 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Jackson, Raymond 12 Centennial 10.66Q 0.6 1
2 Nelvis, Jarael 11 White Station 10.71Q 0.5 2
3 Scales, Chaz 12 Centennial 10.80Q 0.6 1
4 Gray, D'Angelo 12 Stratford 10.81Q 0.5 2
5 Seamster, Samuel 11 Ooltewah 10.88Q 0.5 2
6 Bolds, Kalvin -- Ooltewah 10.92Q 0.6 1
7 Pippin, Aaron 12 Sevier County 10.94q 0.6 1
8 Murrell, Derrick 11 Fairley 10.96q 0.6 1
9 Davis, Jaz 11 Hunters Lane 10.97 0.6 1
10 Moragne, Kendric 12 Memphis Overton 11.07 0.5 2
11 Goddard, Rylie 12 South-Doyle 11.19 0.6 1
12 Wilkerson, Shamar -- Tullahoma 11.21 0.5 2
13 Shelton, Demetrius 10 Oakland 11.22 0.6 1 11.2127
14 Clay, Xavier 12 Fairley J11.22 0.5 2 11.2184
15 Bryant, Tyler 12 William Blount 11.26 0.5 2
16 Spangler, Matt 11 Sevier County 11.59 0.5 2

Event 38 Boys 4x200 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 1:26.08 2006 , Antioch
School Prelims H#
===================================================================
1 Fairley 'A' 1:27.26Q 1
2 Ooltewah 'A' 1:27.87Q 2
3 White Station 'A' 1:28.33Q 1
4 Ravenwood 'A' 1:28.95Q 2
5 Arlington 'A' 1:29.22Q 1
6 Independence 'A' 1:29.43Q 2
7 Stratford 'A' 1:29.54q 2
8 Jackson Central-Merry 'A' 1:29.66q 2
9 Maryville 'A' 1:30.63 2
10 Columbia Central 'A' 1:30.69 1
11 McGavock 'A' 1:31.02 1
12 Oakland 'A' 1:31.03 1
13 William Blount 'A' 1:31.68 1
14 Red Bank 'A' 1:32.20 2
15 Sevier County 'A' 1:36.14 1
16 Oak Ridge 'A' 1:40.52 2

Event 41 Boys 400 Meter Dash D-I AAA
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 46.74 1970 Darwin Bond, Dobyns-Bennett
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Clark, Quartez 12 Cordova 47.93Q 2
2 Short, Joseph 12 Hunters Lane 48.49Q 1
3 Edwards, Ren 11 Arlington 48.64Q 1
4 Darden, Rodney 12 Hunters Lane 49.32Q 2
5 Nunnelly, Trent 11 Walker Valley 49.64Q 2
6 Mahoney, Kevin 11 Karns 49.66Q 1
7 White, Jaleen 11 Southwind 49.96q 1
8 Yates, Thomas 12 White Station 50.21q 2
9 Gore, Ashton 11 Karns 50.67 1
10 Norman, Johnathan 12 Independence 50.69 1
11 Garel, Gregary Jake 12 William Blount 50.74 2
12 Jones, Jeremy 12 Morristown East 51.69 1
13 Greene, Eric -- Ooltewah 51.82 2
14 Phillips, Kenneth 11 Oakland 53.02 2
15 Qualls, David 10 Cumberland Co. 53.46 1
16 Lee, Adrian 12 Hunters Lane 54.30 2

Event 44 Boys 300 Meter Hurdles D-I AAA
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 36.58 1990 Ralph Thompson, Hillwood
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Harrison, Gerren 11 Bartlett 39.23Q 1
2 Williams, Kiwann -- Whites Creek 39.58Q 2
3 Porter, Jack 12 Blackman 39.63Q 2
4 Wilson, Darius 12 Hamilton 40.67Q 1
5 Oliver, William 11 Ridgeway 39.88Q 2
6 Banks, Alfonso 12 LaVergne 41.28Q 1
7 Dutton, Edward 11 Hardin Valley Ac 40.14q 2
8 Foster, Jeremiah 11 Sevier County 40.43q 2
9 Farmer, Reggie 12 Brentwood 40.69 2
10 Keenen, Marshall 11 Ravenwood 40.98 2
11 Martin, Tyler 12 Maryville 41.46 1
12 Dodd, Phillip 11 Oakland 42.02 1
13 Fitzpatrick, Corey 11 Knoxville Halls 42.11 1
14 Balfour, Paul -- Riverdale 42.75 2
15 Robinson, Josh 10 Red Bank 43.68 1
16 Burton, Larry 12 Memphis Central 48.13 1

Event 47 Boys 800 Meter Run D-I AAA
================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 1:50.20 1981 Jim Ashlie, Dobyns-Bennett
Name Year School Prelims
================================================================
1 Momoh, Leoman 12 Cordova 1:55.13Q
2 James, William 11 Cordova 1:55.34Q
3 Chaney, Jordan 12 Maryville 1:55.46Q
4 Hardy, Chris 12 Houston 1:56.26Q
5 Bell, Ford 11 Brentwood 1:55.88Q
6 Tutor, Ryan 12 Houston 1:57.38Q
7 Whitaker, TJ 12 Ooltewah 1:57.85q
8 Bretz, Steven 12 Beech 1:57.96q
9 Tipton, Hunter 12 Maryville 1:58.30
10 Greene, Jared 11 Riverdale 1:58.79
11 Price, Andrew 11 Daniel Boone 1:59.58
12 Phillips, Jared 10 Blackman 1:59.83
13 Brown, Wes 12 Brentwood 2:00.14
14 Bales, Casey 11 White County 2:00.17
15 Helton, Josh 12 Independence 2:00.23
-- Ostrouchov, Chris 12 Oak Ridge DQ broke early

Event 50 Boys 200 Meter Dash D-I AAA
========================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 20.84 1999 Marquis Davis, Memphis Hamilton
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Nelvis, Jarael 11 White Station 21.32Q -0.6 1
2 Seamster, Samuel 11 Ooltewah 21.51Q +0.0 2
3 Moragne, Kendric 12 Memphis Overton 21.72Q +0.0 2
4 Jackson, Raymond 12 Centennial 21.79Q -0.6 1
5 Scales, Chaz 12 Centennial 21.74Q +0.0 2
6 Davis, Jaz 11 Hunters Lane 22.11Q -0.6 1
7 Darden, Rodney 12 Hunters Lane 21.87q +0.0 2
8 Clay, Xavier 12 Fairley 22.52q -0.6 1
9 Bolds, Kalvin -- Ooltewah 22.60 +0.0 2
10 Gyebison, Stephen 11 West HS 22.61 -0.6 1
11 Pierce, Desmond 11 Morristown West 22.65 +0.0 2
12 Neloms, Martavius 12 Fairley 22.70 +0.0 2
13 Nunnelly, Trent 11 Walker Valley 22.92 +0.0 2 22.9104
14 Shelton, Demetrius 10 Oakland J22.92 -0.6 1 22.9124
15 Bryant, Tyler 12 William Blount 23.15 -0.6 1

Event 53 Boys 4x400 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
State Record: S 3:16.21 2002 , Cordova
School Prelims H#
===================================================================
1 Cordova 'A' 3:21.27Q 2
2 Arlington 'A' 3:23.77Q 1
3 Independence 'A' 3:21.84Q 2
4 Maryville 'A' 3:26.76Q 1
5 Karns 'A' 3:26.23Q 2
6 Brentwood 'A' 3:27.17Q 1
7 Walker Valley 'A' 3:27.22q 2
8 Hunters Lane 'A' 3:27.58q 1
9 Bearden 'A' 3:27.76 2
10 Mt. Juliet 'A' 3:28.32 2
11 Memphis Central 'A' 3:28.62 2
12 White Station 'A' 3:29.25 1
13 Oakland 'A' 3:30.20 1
14 Columbia Central 'A' 3:30.76 1
15 Morristown East 'A' 3:31.14 1
16 Cleveland 'A' 3:34.76 2

Men - D-II - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
1) Memphis University School 24 2) McCallie School 7
3) Evangelical Christian 5 4) Montgomery Bell Academy 3

Men - D-I AAA - Team Rankings - 2 Events Scored
===============================================================================
1) Brentwood 21 2) Houston 16
3) Ravenwood 11 4) Cordova 8
5) Memphis Overton 5 6) Ridgeway 4
6) White Station 4 8) Riverdale 3
9) Oak Ridge 2 9) Memphis Central 2
11) Bartlett 1 11) Jefferson County 1

Men - D-I A-AA - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
1) Page High 10 2) Sheffield 9
3) Unicoi Co. 8 4) Dyersburg 6
5) Mitchell 3 6) Alcoa 2
7) Trezevant High School 1

Event 3  Girls Triple Jump D-II
======================================================================================
State Record: S 43-00.25 2003 Cassie Gullickson, Brentwood
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Brown, Jasmine 12 G P S 36-06.50 NWI 11.13m 10
2 Tillman, Chloe 10 Battle Ground 36-04.25 NWI 11.08m 8
3 Warm, Sally 10 Baylor 36-00.75 NWI 10.99m 6
4 Kemp, Tory 09 G P S 35-06.75 NWI 10.83m 5
5 Conger, Macy 11 Brentwood Acad 35-05.50 NWI 10.80m 4
6 Albright, Allie 11 E C S 34-10.00 NWI 10.61m 3
7 Wilson, Julianne 11 G P S 34-01.75 NWI 10.40m 2
8 Jones, Amanda 11 Hutchison 32-00.00 NWI 9.75m 1

Event 6 Girls Discus Throw D-II
=================================================================================
State Record: S 155-08 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Parman, Heather 12 G P S 114-02 34.79m 10
2 Collier, Katie 11 Pope JP II 108-02 32.96m 8
3 Morrison, Gwyne 12 G P S 102-05 31.21m 6
4 Visbeen, Alyssa 12 Brentwood Acad 99-06 30.32m 5
5 Still, Delaney 12 Baylor 99-05 30.30m 4
6 Rouse, Rejean 9 Ensworth 98-00 29.87m 3
7 Collins, Raquel 11 Bishop Byrne 82-10 25.24m 2

Event 7 Girls Pole Vault D-II
=================================================================================
State Record: S 11-04.50 2003 Erin Gnass, Brentwood
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hasty, Alyson 12 Brentwood Acad 10-06.00 3.20m 10 O+1 miss (J/O win)
2 Baskin, Keeley 9 Harding Academy 10-00.00 3.04m 8 O+1 miss (J/O loss)
3 Bransford, Annie 10 Ensworth J10-00.00 3.04m 6 XO+1 miss
4 Weikert, Emmy 11 Harpeth Hall J10-00.00 3.04m 5 XO+4 miss
5 Mcdowell, Margaret 9 Harpeth Hall 9-06.00 2.89m 4 O+0 miss
6 Davidson, Taylor 12 Baylor J9-06.00 2.89m 3 XXO+0 miss
7 Mcfarland, Brooke 11 Brentwood Acad 9-00.00 2.74m 2 O+2 miss
8 Carruthers, Kate 11 Hutchison J9-00.00 2.74m 1 XO+0 misses
9 Jones, Amanda 11 Hutchison 8-06.00 2.59m

Event 8 Girls Long Jump D-II
======================================================================================
State Record: S 20-06 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Black, Alex 11 Harding Academy 18-05.50 NWI 5.62m 10
2 Lavender, Jordan 10 Unv.Sc-Nashville 18-00.50 NWI 5.49m 8
3 Conger, Macy 11 Brentwood Acad 17-09.25 NWI 5.41m 6
4 McKinney, Morgan 8 Battle Ground 17-08.75 NWI 5.40m 5
5 Cobb, Madison 9 E C S 17-05.25 NWI 5.31m 4
6 Gittens, Nikki 9 Ensworth 16-03.75 NWI 4.97m 3
7 Parks, Chandler 11 Brentwood Acad 16-02.25 NWI 4.93m 2
8 Thomas, Peyton 09 Baylor 15-09.25 NWI 4.80m 1

Event 11 Girls Shot Put D-II
=================================================================================
State Record: S 47-01 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Busby, Simone 09 G P S 35-09.50 10.90m 10
2 Rouse, Rejean 9 Ensworth 35-03.25 10.75m 8
3 Davidson, Taylor 12 Baylor 35-02.75 10.73m 6
4 Moody, Jasmine 11 Hutchison 34-04.50 10.47m 5
5 Burns, Kristen 12 St. Cecilia 33-11.00 10.33m 4 33-11 =2nd best
6 Hotz, Allison 11 St. Benedict-Aub J33-11.00 10.33m 3 29-1.75 =2nd best
7 Visbeen, Alyssa 12 Brentwood Acad 32-01.50 9.79m 2
8 Logan, Alle 11 Harding Academy 31-08.00 9.65m 1

Event 15 Girls High Jump D-II
=================================================================================
State Record: S 6-00 2004 Lauren Stewart, Brentwood
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Terry, Chenelle 12 Brentwood Acad 5-06.00 1.67m 10
2 Gittens, Nikki 9 Ensworth 5-04.00 1.62m 7 O+ 1 miss
2 Dill, Abbie 10 Baylor 5-04.00 1.62m 7 O+ 1 miss
4 Pannell, Taylor 10 Baylor J5-04.00 1.62m 5 XO+ 1 miss
5 Nabors, Teal 12 Baylor 5-02.00 1.57m 4
6 Wilson, Julianne 11 G P S 5-00.00 1.52m 3 O+ 0 misses
7 Scott, Colbee 10 Harding Academy J5-00.00 1.52m 2 XXO+0 misses
8 Jones, Amanda 11 Hutchison 4-10.00 1.47m 0.50 XXO
8 Sandlin, Sophie 11 St. George's 4-10.00 1.47m 0.50 XXO

Event 22 Girls 100 Meter Hurdles D-II
============================================================================
State Record: S 13.27 2007 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Butler, Marjorie 9 Webb Knoxville 14.67 +0.0 10
2 Conger, Macy 11 Brentwood Acad 14.95 +0.0 8
3 Moore, Lacy 11 Hutchison 15.05 +0.0 6
4 Kemp, Tory 09 G P S 15.19 +0.0 5
5 Brown, Jasmine 12 G P S 15.21 +0.0 4
6 Pannell, Taylor 10 Baylor 15.73 +0.0 3
7 Mcfarland, Brooke 11 Brentwood Acad 16.24 +0.0 2
8 Scott, Colbee 10 Harding Academy 16.41 +0.0 1

Event 25 Girls 4x100 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 46.92 2000 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
1 Webb School of Knoxville 'A' 49.28 10
2 Harding Academy 'A' 49.67 8
3 Hutchison School 'A' 49.72 6
4 St. Benedict at Auburndale 'A' 49.95 5
5 Baylor 'A' 50.08 4
6 Battle Ground Academy 'A' 50.23 3
7 Evangelical Christian 'A' 50.46 2
8 Brentwood Academy 'A' 51.09 1

Event 28 Girls 4x800 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 9:12.64 1979 , Farragut
School Finals Points
=======================================================================
1 Baylor 'A' 9:42.99 10
2 Ensworth 'A' 9:43.88 8
3 Girls Prep School 'A' 9:46.22 6
4 Harpeth Hall 'A' 9:48.31 5
5 Brentwood Academy 'A' 9:52.11 4
6 Webb School of Knoxville 'A' 9:54.52 3
7 St. Benedict at Auburndale 'A' 9:56.19 2
8 St. Agnes Academy 'A' 10:02.07 1

Event 31 Girls 100 Meter Dash D-II
============================================================================
State Record: S 11.73 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Lavender, Jordan 10 Unv.Sc-Nashville 12.27 +0.0 10
2 Butler, Marjorie 9 Webb Knoxville 12.43 +0.0 8
3 Cross, Madeline 11 Battle Ground 12.51 +0.0 6
4 Payne, Kiera 12 Baylor 12.62 +0.0 5
5 Black, Alex 11 Harding Academy 12.69 +0.0 4
6 Davis, Tiffany 11 Pope JP II 12.73 +0.0 3
7 Williams, Leslye 9 Brentwood Acad 12.74 +0.0 2
8 Bunker, Bethany 9 St. Agnes 13.00 +0.0 1

Event 34 Girls 1600 Meter Run D-II
=======================================================================
State Record: S 4:45.44 1977 Margaret Groos, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Delozier, Sarah 10 Ensworth 5:09.21 10
2 Shea, Aidan 9 St. Agnes 5:12.10 8
3 Mitchell, Hunter 10 St. Mary's 5:12.58 6
4 Jumper, Hannah 10 Baylor 5:14.96 5
5 Townsend, Ruthie 08 Baylor 5:21.07 4
6 Dickens, Fallon 12 Brentwood Acad 5:23.53 3
7 Bishop, Courtney 12 Brentwood Acad 5:29.22 2

Event 37 Girls 4x200 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 1:38.65 2004 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
1 St. Benedict at Auburndale 'A' 1:45.50 10
2 Brentwood Academy 'A' 1:46.15 8
3 Hutchison School 'A' 1:46.70 6
4 Webb School of Knoxville 'A' 1:47.81 5
5 Girls Prep School 'A' 1:47.95 4
6 Evangelical Christian 'A' 1:48.16 3
7 Battle Ground Academy 'A' 1:48.61 2
-- Harding Academy 'A' DNF

Event 40 Girls 400 Meter Dash D-II
=======================================================================
State Record: S 54.54 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lavender, Jordan 10 Unv.Sc-Nashville 55.62 10
2 Gawthrop, Sarah 12 Baylor 58.33 8
3 Davis, Tiffany 11 Pope JP II 58.88 6
4 Christy, Ki'ana 9 Harding Academy 59.67 5
5 Delfavero, Elle 12 Harpeth Hall 59.76 4
6 Bolden, Paige 11 St. Benedict-Aub 1:00.38 3
7 Palms, Christa 11 St. George's 1:01.02 2

Event 43 Girls 300 Meter Hurdles D-II
=======================================================================
State Record: S 41.11 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Butler, Marjorie 9 Webb Knoxville 43.94 10
2 Moore, Lacy 11 Hutchison 45.11 8
3 Brown, Jasmine 12 G P S 45.80 6
4 Conger, Macy 11 Brentwood Acad 46.69 5
5 Parkes, Cydney 12 Baylor 47.81 4
6 Nabors, Teal 12 Baylor 48.73 3
7 Jacobson, Kristin 12 E C S 49.44 2
8 Prior, Elle 11 Brentwood Acad 49.83 1

Event 46 Girls 800 Meter Run D-II
=======================================================================
State Record: S 2:09.44 1978 Tonya Wells, Memphis Melrose
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Danehy, Katie 10 St. Mary's 2:17.63 10
2 Shea, Aidan 9 St. Agnes 2:19.57 8
3 Dickens, Fallon 12 Brentwood Acad 2:19.66 6
4 Harvey, Caylyn 9 Brentwood Acad 2:19.85 5
5 Miller, Erin 9 Ensworth 2:21.05 4
6 Jumper, Hannah 10 Baylor 2:21.94 3
7 Stumb, Grace 11 Harpeth Hall 2:22.26 2
8 Chandler, Haley 08 Baylor 2:25.69 1

Event 49 Girls 200 Meter Dash D-II
============================================================================
State Record: S 24.14 1978 Sheryl Pernell, Southside
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Lavender, Jordan 10 Unv.Sc-Nashville 25.16 -2.2 10
2 Cross, Madeline 11 Battle Ground 25.45 -2.2 8
3 Williams, Leslye 9 Brentwood Acad 26.10 -2.2 6
4 Payne, Kiera 12 Baylor 26.24 -2.2 5
5 Black, Alex 11 Harding Academy 26.29 -2.2 4
6 Davis, Tiffany 11 Pope JP II 26.35 -2.2 3
7 Bunker, Bethany 9 St. Agnes 26.88 -2.2 2
8 Proud, Katie 11 Webb Knoxville 27.31 -2.2 1

Event 52 Girls 4x400 Meter Relay D-II
=======================================================================
State Record: S 3:51.12 2008 Knox West, Knox West
School Finals Points
=======================================================================
1 Baylor 'A' 4:01.33 10
2 Hutchison School 'A' 4:02.28 8
3 Harpeth Hall 'A' 4:05.60 6
4 Evangelical Christian 'A' 4:05.62 5
5 Ensworth 'A' 4:08.90 4
6 Brentwood Academy 'A' 4:10.40 3
7 Battle Ground Academy 'A' 4:16.69 2
8 Webb School of Knoxville 'A' 4:19.21 1

Women - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Baylor 122 2) Brentwood Academy 104
3) Girls Prep School 82 4) Webb School of Knoxville 64
5) Ensworth 59 6) Harding Academy 46
7) Hutchison School 45.50 8) University School of Nash 38
9) Battle Ground Academy 35 10) St. Agnes Academy 28
11) Harpeth Hall 26 12) St. Benedict at Auburndal 23
13) Pope John Paul II 21 14) Evangelical Christian 19
15) St. Mary's 16 16) St. Cecilia Academy 4
17) St. George's 2.50 18) Bishop Byrne 2

Women - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Science Hill 64 2) Knoxville West 59
3) Ridgeway 53 4) Memphis Northside 48
5) Cordova 46 6) Ravenwood 39
7) Hunters Lane 36 8) Hillsboro 32
9) Red Bank 31 10) White Station 29
11) Houston 25.50 12) Brentwood 22.50
13) Maryville 22 14) Cane Ridge 21
15) Bearden 18 16) Dobyns-Bennett 15
17) Dickson County 14 18) Memphis Central 13
19) Hardin Valley Academy 12 20) Tullahoma 11
20) Ooltewah 11 22) Brighton 10
22) Lebanon 10 22) Munford 10
25) Northeast 7 25) Oak Ridge 7
27) Campbell County 6 27) William Blount 6
29) Rossview 5 29) Oakland 5
29) Kenwood 5 29) Arlington 5
29) Southwind 5 34) Bolton 4
34) Whitehaven 4 34) Morristown West 4
34) White County 4 38) Clinton 3
38) McGavock 3 40) Bartlett 2
40) Coffee County Central 2 40) Collierville 2
40) Tennessee 2 40) Memphis Overton 2
40) Morristown East 2 46) Maplewood 1
46) Wooddale High 1 46) Riverdale 1

Women - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Howard 80 2) Martin Luther King 77
3) Knoxville Catholic 55 3) Dyersburg 55
5) Christian Academy of Knoxv 52 6) East Literature Magnet 49
7) David Lipscomb 40 8) Anderson County 36
9) University School of Jacks 27 10) Jackson North Side 20
11) Seymour 18.50 12) Mitchell 17.50
13) Austin-East 17 14) Claiborne 16
14) Brainerd 16 16) Treadwell 14
16) Hume-Fogg 14 16) McMinn Central 14
19) Pearl Cohn 13 20) Notre Dame 10
20) Stone Memorial 10 20) Univ. School - Johnson Ci 10
23) Greenbrier 8 23) Eagleville 8
23) Hillcrest 8 26) Sullivan North 7
27) Tyner Academy 6 28) Christ Presbyterian Acade 5
28) Booker T. Washington 5 28) Elizabethton 5
31) Jackson Christian School 4 32) Dyer County 3
32) Station Camp 3 34) York Institute 2
34) Fayette-Ware 2 34) Union City 2
34) Chattanooga Christian 2 34) Jackson South Side 2
39) Franklin Road Academy 1 39) Ripley 1

Event 2  Girls Long Jump D-I AAA
======================================================================================
State Record: S 20-06 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Morman, Marci 12 Ridgeway 18-06.50 NWI 5.65m 10
2 Walker, Kyla 9 White Station 18-05.00 NWI 5.61m 8
3 Dandy, Amber 10 Red Bank 18-00.75 NWI 5.50m 6
4 Allen, Emily 12 Ravenwood 17-11.25 NWI 5.46m 5
5 Williams, Crystal 10 Munford 17-07.50 NWI 5.37m 4
6 Treasure, Maddie 10 Knoxville West 17-07.25 NWI 5.36m 3
7 Porter, Kate 12 Ravenwood 17-03.50 NWI 5.27m 2
8 Elie, Icelyn 12 Lebanon 17-03.00 NWI 5.25m 1
9 Maxwell, Tymyosha 11 Antioch 17-02.50 NWI 5.24m
10 Pease, Ashley 12 Maryville 16-08.50 NWI 5.09m
11 Landsen, Samantha -- Ooltewah 16-08.25 NWI 5.08m
12 Cummings, Danielle 11 Kenwood 16-04.50 NWI 4.99m
13 Haynes, Aliyyah 12 Siegel 16-03.25 NWI 4.95m
14 Conner, Alexis 10 Sevier Co. 16-00.50 NWI 4.88m
15 Shaw, Lashea 10 Memphis Central 15-09.75 NWI 4.81m
16 Rutledge, Jamie 10 Dobyns-Bennett 15-05.75 NWI 4.71m

Event 5 Girls Shot Put D-I AAA
=================================================================================
State Record: S 47-01 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cumings, Michelle 10 Hunters Lane 41-02.50 12.56m 10
2 Foster, Jasmine 12 Science Hill 40-09.00 12.42m 8
3 Richmond, Sandra 11 Knoxville West 38-04.00 11.68m 6
4 Bell, Ilycia 12 Cordova 37-04.75 11.39m 5
5 Harrison, Jessie 12 Houston 36-01.50 11.01m 4
6 Trice, Chanel 11 Tullahoma 35-10.75 10.94m 3
7 Brock, Nakita 12 Memphis Overton 35-09.75 10.91m 2
8 Dunn, Sheena 12 Maplewood 34-00.75 10.38m 1
9 Gillins, Jordan 12 Siegel 33-11.25 10.34m
10 Teter, Cristina 12 Red Bank 33-04.25 10.16m
11 Borden, Madison 12 William Blount 32-11.00 10.03m
12 Walker, Briana 12 Bartlett 32-10.50 10.02m
13 Key, Clarice -- Gallatin 32-08.75 9.97m
14 Jones, Tyesha 9 Stratford 30-09.25 9.37m
15 Beard, Jordan 12 Cleveland 30-07.00 9.32m
16 Crum, Alyssa 10 Greeneville 30-05.00 9.27m

Event 10 Girls High Jump D-I AAA
=================================================================================
State Record: S 6-00 2004 Lauren Stewart, Brentwood
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Hirst, Mary 12 Bearden 5-06.00 1.67m 10
2 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 5-04.00 1.62m 8 O+0 misses
3 Chapman, Kristin 9 Campbell Co. J5-04.00 1.62m 6 XO+1 miss
4 Elie, Icelyn 12 Lebanon 5-02.00 1.57m 4 O+0 misses
4 Hill, Brianna 10 Bolton 5-02.00 1.57m 4 O+0 misses
4 Goins, Sidney 11 Morristown West 5-02.00 1.57m 4 O+0 misses
7 Story, Taylor -- Houston J5-02.00 1.57m 2 O+2 misses
8 Johnson, Jasmine 10 Arlington J5-02.00 1.57m 1 XO+0 misses
9 Woods, Brittany 11 Independence J5-02.00 1.57m XO+ 2 misses
10 Williams, Kamiko 12 Northeast 5-00.00 1.52m O+ 1 miss
11 Burchfield, Shelbie 10 Morristown West J5-00.00 1.52m XO+ 1 miss
11 Allen, Emily 12 Ravenwood J5-00.00 1.52m XO+ 1 miss
13 Gardner, Taneshia 12 Memphis Overton J5-00.00 1.52m XXO+ 0 misses
14 Weisenburg, Grace 10 Oakland 4-10.00 1.47m XO+0 misses
15 Caruso, Meredith 11 Franklin Co. 4-08.00 1.42m O
-- Grays, Arzetta -- Red Bank NH

Event 14 Girls Triple Jump D-I AAA
======================================================================================
State Record: S 43-00.25 2003 Cassie Gullickson, Brentwood
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Woodard, Courtney 12 Ravenwood 39-01.25 NWI 11.91m 10
2 Morman, Marci 12 Ridgeway 38-08.75 NWI 11.80m 8
3 Williams, Crystal 10 Munford 38-02.50 NWI 11.64m 6
4 Allen, Emily 12 Ravenwood 37-10.50 NWI 11.54m 5
5 Burley, Lexie 11 Science Hill 37-04.00 NWI 11.37m 4
6 Treasure, Maddie 10 Knoxville West 36-07.50 NWI 11.16m 3
7 Hudson, Cenitra 12 White Station 36-03.75 NWI 11.06m 2
8 Cole, Brittnee 10 Kenwood 36-00.25 NWI 10.97m 1
9 Pease, Ashley 12 Maryville 35-11.75 NWI 10.96m
10 Norris, Jessica 9 Science Hill 35-05.75 NWI 10.81m
11 Curry, Jamie 12 Bolton 34-11.50 NWI 10.65m
12 Pate, Chentel 12 Hillsboro 34-09.50 NWI 10.60m
13 Haynes, Aliyyah 12 Siegel 33-08.75 NWI 10.28m
14 Joshen, Kristen 12 Red Bank 33-01.00 NWI 10.08m
15 Washington, Sarah 11 Tullahoma 31-02.00 NWI 9.49m
16 Landsen, Samantha -- Ooltewah 27-06.25 NWI 8.38m

Event 17 Girls Discus Throw D-I AAA
=================================================================================
State Record: S 155-08 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Cumings, Michelle 10 Hunters Lane 136-03 41.52m 10
2 Harrison, Jessie 12 Houston 135-08 41.35m 8
3 Borden, Madison 12 William Blount 124-09 38.02m 6
4 Bell, Ilycia 12 Cordova 122-02 37.23m 5
5 Yslas, Lacy 12 White County 113-01 34.46m 4
6 Foster, Jasmine 12 Science Hill 112-06 34.29m 3
7 Richmond, Sandra 11 Knoxville West 111-04 33.93m 2
8 Coleman, Robynn 10 Collierville 108-02 32.96m 1
9 Sudzius, Amber 9 Brentwood 107-05 32.74m
10 Brown, Breanna 12 Arlington 103-10 31.64m
11 Jones, Tyesha 9 Stratford 101-03 30.86m
12 Ricketts, Emily 12 Soddy Daisy 96-09 29.48m
13 Dunn, Sheena 12 Maplewood 91-08 27.94m
14 Wilson, Jessica 11 Cookeville 85-02 25.95m
-- Brummette, Jordan 10 Lenoir City FOUL
-- Beard, Jordan 12 Cleveland FOUL

Event 23 Girls 100 Meter Hurdles D-I AAA
========================================================================
State Record: S 13.27 2007 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Morman, Marci 12 Ridgeway 14.47Q 2.0 2
2 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 14.53Q -2.1 1
3 McSwain, Akira 12 Hunters Lane 14.57Q 2.0 2
4 Bean, Dinesha 12 Cordova 14.65Q -2.1 1
5 Woodard, Courtney 12 Ravenwood 14.93Q 2.0 2
6 Turner, Erica 9 Wooddale Hig 15.73Q -2.1 1
7 Elie, Icelyn 12 Lebanon 15.20q 2.0 2
8 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 15.40q 2.0 2
9 Cannon, Jennifer 9 Tennessee 15.75 2.0 2
10 Knox, Diamond 12 Science Hill 15.76 -2.1 1
11 Landsen, Samantha -- Ooltewah 16.05 -2.1 1
12 Horsch, Haley 12 Ooltewah 16.06 -2.1 1
13 Bridenbaugh, Ashley 12 Maryville 16.21 -2.1 1
14 Slaughter, Taelor 11 Morristown East 16.40 2.0 2
15 Trice, Chanel 11 Tullahoma 16.59 2.0 2
16 Lockhart, Kadijah 10 Antioch 17.11 -2.1 1

Event 23 Girls 100 Meter Hurdles D-I AAA
============================================================================
State Record: S 13.27 2007 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 14.03 +0.0 10
2 Morman, Marci 12 Ridgeway 14.47 +0.0 8
3 Bean, Dinesha 12 Cordova 14.52 +0.0 6
4 McSwain, Akira 12 Hunters Lane 14.83 +0.0 5
5 Woodard, Courtney 12 Ravenwood 14.92 +0.0 4
6 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 15.24 +0.0 3
7 Elie, Icelyn 12 Lebanon 15.25 +0.0 2
8 Turner, Erica 9 Wooddale Hig 21.54 +0.0 1

Event 26 Girls 4x100 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
State Record: S 46.92 2000 , Memphis East
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cordova 'A' 48.79Q 1
2 Hillsboro 'A' 49.14Q 2
3 Red Bank 'A' 48.97Q 1
4 Knoxville West 'A' 49.19Q 2
5 Northeast 'A' 49.23Q 2
6 Hunters Lane 'A' 49.49Q 1
7 Dobyns-Bennett 'A' 49.33q 2
8 Houston 'A' 49.79q 2
9 Jackson Central-Merry 'A' 49.83 1
10 Oakland 'A' 49.86 2
11 Centennial 'A' 49.90 1
12 Maryville 'A' 50.06 1
13 Memphis East 'A' 50.11 1
14 Morristown East 'A' 50.37 1
15 Ooltewah 'A' 50.71 2
16 Riverdale 'A' 50.72 2

Event 26 Girls 4x100 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 46.92 2000 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cordova 'A' 48.51 10
2 Hillsboro 'A' 48.77 8
3 Knoxville West 'A' 49.01 6
4 Hunters Lane 'A' 49.02 5
5 Red Bank 'A' 49.49 4
6 Houston 'A' 49.50 3
7 Dobyns-Bennett 'A' 49.91 2
8 Northeast 'A' 49.95 1

Event 29 Girls 4x800 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 9:12.64 1979 , Farragut
School Finals Points
=======================================================================
1 Science Hill 'A' 9:28.97 10
2 Dobyns-Bennett 'A' 9:30.50 8
3 Dickson County 'A' 9:52.30 6
4 Knoxville West 'A' 9:53.15 5
5 Brentwood 'A' 9:58.19 4
6 Memphis Central 'A' 9:58.74 3
7 Houston 'A' 10:06.95 2
8 Oak Ridge 'A' 10:08.74 1
9 Siegel 'A' 10:11.34
10 Cordova 'A' 10:12.19
11 Coffee County Central 'A' 10:17.51
12 Arlington 'A' 10:18.16
13 Ravenwood 'A' 10:22.56
14 Soddy Daisy 'A' 10:29.28
15 Independence 'A' 10:35.16
16 Cumberland County 'A' 10:53.35

Event 32 Girls 100 Meter Dash D-I AAA
========================================================================
State Record: S 11.73 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 11.82Q 0.4 1
2 Sales, Quanisha 12 Hillsboro 11.90Q 1.3 2
3 Dandy, Amber 10 Red Bank 12.24Q 1.3 2
4 Yarnell, Emily 9 Hardin Valley Ac 12.30Q 0.4 1
5 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 12.55Q 0.4 1
6 Peters, Tia 12 Houston 12.57Q 1.3 2
7 Sherrod, Aurielle 11 Knoxville West 12.56q 0.4 1
8 Henry, Ashley -- Riverdale 12.58q 1.3 2
9 Haynes, Aliyyah 12 Siegel 12.62 1.3 2
10 Curry, Jamie 12 Bolton 12.65 1.3 2 12.6413
11 Pryor, Janese 12 Whitehaven J12.65 1.3 2 12.6469
12 Goins, Sidney 11 Morristown West 12.67 0.4 1
13 Maxwell, Tymyosha 11 Antioch 12.68 0.4 1
14 Green, Sharlita 12 Knoxville West 12.78 1.3 2
15 Barlow, Cleashonda 11 Centennial 13.00 0.4 1
-- Mills, Chelsea 9 Red Bank FS 0.4 1

Event 32 Girls 100 Meter Dash D-I AAA
============================================================================
State Record: S 11.73 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 11.89 +0.0 10
2 Sales, Quanisha 12 Hillsboro 11.92 +0.0 8
3 Yarnell, Emily 9 Hardin Valley Ac 12.34 +0.0 6
4 Dandy, Amber 10 Red Bank 12.35 +0.0 5
5 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 12.53 +0.0 4
6 Sherrod, Aurielle 11 Knoxville West 12.55 +0.0 3
7 Peters, Tia 12 Houston 12.80 +0.0 2
8 Henry, Ashley -- Riverdale 12.96 +0.0 1

Event 35 Girls 1600 Meter Run D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 4:45.44 1977 Margaret Groos, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Scalf, Allie 12 Science Hill 5:04.09 10
2 Turner, Claire 11 Red Bank 5:11.05 8
3 Cumbee, Mary 12 Brentwood 5:11.10 6
4 Stover, Rebecca 9 Bearden 5:16.45 5
5 King, Rhavean 9 Ridgeway 5:18.35 4
6 Peoples, Erika 9 Ravenwood 5:19.72 3
7 Stuart, Kathryn 12 Brentwood 5:21.03 2
8 Towns, Darian 10 White Station 5:22.86 1
9 Ehrenfried, Ellen 9 Dobyns-Bennett 5:23.88
10 Newby, Alex 11 Farragut 5:26.49
11 Greenwell, Haley 12 Collierville 5:28.91
12 Wooten, Rachel 9 Franklin High 5:28.98
13 Skinner, Ashleigh 10 Cordova 5:32.08
14 Mitchell, Elizabeth 10 Coffee Co.Centrl 5:44.20
15 Arnold, Katie 12 Rhea County 5:44.67
16 Lepley, Loretta 10 Tullahoma 5:46.71

Event 38 Girls 4x200 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
State Record: S 1:38.65 2004 , Memphis East
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 White Station 'A' 1:41.62Q 2
2 Cordova 'A' 1:43.20Q 1
3 Oakland 'A' 1:43.66Q 2
4 Hillsboro 'A' 1:43.87Q 1
5 Dobyns-Bennett 'A' 1:43.90Q 2
6 Northeast 'A' 1:44.30Q 1
7 Knoxville West 'A' 1:45.43q 1
8 Morristown East 'A' 1:45.48q 1
9 Houston 'A' 1:45.87 1
10 Centennial 'A' 1:46.09 2
11 Red Bank 'A' 1:46.49 2
12 Hunters Lane 'A' 1:46.65 2
13 Shelbyville Central 'A' 1:47.05 2
14 Maryville 'A' 1:50.23 1
15 Riverdale 'A' 1:51.82 1
16 Whitehaven 'A' 1:59.95 2

Event 38 Girls 4x200 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 1:38.65 2004 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 White Station 'A' 1:41.44 10
2 Hillsboro 'A' 1:43.40 8
3 Cordova 'A' 1:43.68 6
4 Oakland 'A' 1:44.13 5
5 Northeast 'A' 1:44.31 4 1:44.3032
6 Knoxville West 'A' J1:44.31 3 1:44.3092
7 Morristown East 'A' 1:46.64 2
8 Dobyns-Bennett 'A' 1:46.81 1

Event 41 Girls 400 Meter Dash D-I AAA
===================================================================
State Record: S 54.54 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Petree, Julia 10 Maryville 55.97Q 2
2 Treasure, Maddie 10 Knoxville West 57.42Q 1
3 Katchens, Thelysa 12 Rossview 57.57Q 2
4 Richardson, Briana 12 McGavock 57.70Q 1
5 Horsch, Haley 12 Ooltewah 58.31Q 2
6 Cole, Brittnee 10 Kenwood 58.93Q 1
7 Montague, Arielle 12 Bartlett 58.32q 2
8 Hill, Edith 12 Science Hill 59.43q 2
9 Bickel, Kelly 10 Brentwood 59.50 1
10 Curry, Jamie 12 Bolton 1:00.80 1
11 Cader, Gabby 11 Walker Valley 1:01.01 2
12 Sloan, Whitney 11 Lebanon 1:01.32 1
13 Butterworth, Ashley 11 William Blount 1:01.54 2
14 Owens, Rachel 11 White Station 1:01.71 2
15 Bean, Dinesha 12 Cordova 1:01.96 1
16 Johns, Dearia 10 Tullahoma 1:02.97 1

Event 41 Girls 400 Meter Dash D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 54.54 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Petree, Julia 10 Maryville 55.63 10
2 Horsch, Haley 12 Ooltewah 56.72 8
3 Treasure, Maddie 10 Knoxville West 56.88 6
4 Katchens, Thelysa 12 Rossview 57.40 5
5 Cole, Brittnee 10 Kenwood 57.76 4
6 Richardson, Briana 12 McGavock 57.92 3
7 Montague, Arielle 12 Bartlett 58.14 2
8 Hill, Edith 12 Science Hill 59.68 1

Event 44 Girls 300 Meter Hurdles D-I AAA
===================================================================
State Record: S 41.11 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 43.11Q 1
2 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 43.75Q 2
3 Morman, Marci 12 Ridgeway 44.47Q 2
4 Bridenbaugh, Ashley 12 Maryville 44.79Q 1
5 Johnson, Jasmine 10 Arlington 44.66Q 2
6 Shaw, Lashea 10 Memphis Central 44.86Q 1
7 Forsberg., Kristin 12 Knoxville West 46.16q 1
8 Knox, Diamond 12 Science Hill 46.44q 2
9 Miller, Hannah 12 Dickson County 46.63 2
10 Cannon, Jennifer 9 Tennessee 47.24 1
11 McSwain, Akira 12 Hunters Lane 47.57 2
12 Porter, Kate 12 Ravenwood 48.42 1
13 Lemley, Chelsea -- Soddy Daisy 48.61 2
14 Carney, Tia -- Riverdale 49.04 2
15 Nelson, Shartia -- Riverdale 49.54 1
16 Horsch, Haley 12 Ooltewah 50.48 1

Event 44 Girls 300 Meter Hurdles D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 41.11 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 41.99 10
2 Morman, Marci 12 Ridgeway 44.01 8
3 Gleaves, Janetra 10 Cane Ridge 44.18 6
4 Bridenbaugh, Ashley 12 Maryville 44.86 5
5 Shaw, Lashea 10 Memphis Central 45.18 4
6 Johnson, Jasmine 10 Arlington 46.06 3
7 Knox, Diamond 12 Science Hill 46.20 2
8 Forsberg., Kristin 12 Knoxville West 46.89 1

Event 47 Girls 800 Meter Run D-I AAA
================================================================
State Record: S 2:09.44 1978 Tonya Wells, Memphis Melrose
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Stover, Rebecca 9 Bearden 2:16.69Q
2 Stephens, Sara 12 Dickson County 2:19.74Q
3 King, Rhavean 9 Ridgeway 2:17.45Q
4 Kuziola, Kayla 11 Science Hill 2:21.01Q
5 Lowery, Patavia 11 Knoxville West 2:21.15Q
6 Gipson, Autumn 11 Oak Ridge 2:21.20Q
7 Philpott, Jessica 10 Coffee Co.Centrl 2:23.61q
8 Haynes, Joslyn 12 Wooddale Hig 2:23.68q
9 Rowe, Katie 12 Brentwood 2:23.89
10 Montague, Alyssa 10 Bartlett 2:24.12
11 Bortters, Maya 11 Cordova 2:26.06
12 Brenner, Cara 12 Beech 2:26.73
13 Jenkins, Hannah 11 Soddy Daisy 2:27.20
14 McLure, Anita 12 Red Bank 2:31.31
15 Spencer, Andrea 11 Bradley Central 2:35.75

Event 47 Girls 800 Meter Run D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 2:09.44 1978 Tonya Wells, Memphis Melrose
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 King, Rhavean 9 Ridgeway 2:15.29 10
2 Stephens, Sara 12 Dickson County 2:18.13 8
3 Gipson, Autumn 11 Oak Ridge 2:19.04 6
4 Lowery, Patavia 11 Knoxville West 2:22.42 5
5 Kuziola, Kayla 11 Science Hill 2:24.74 4
6 Stover, Rebecca 9 Bearden 2:25.48 3
7 Philpott, Jessica 10 Coffee Co.Centrl 2:27.29 2

Event 50 Girls 200 Meter Dash D-I AAA
========================================================================
State Record: S 24.14 1978 Sheryl Pernell, Southside
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside S 24.06Q -0.8 1
2 Sales, Quanisha 12 Hillsboro 24.57Q -0.9 2
3 Yarnell, Emily 9 Hardin Valley Ac 24.85Q -0.9 2
4 Petree, Julia 10 Maryville 25.42Q -0.8 1
5 Miller, Adrian 9 Northeast 25.24Q -0.9 2
6 Sherrod, Aurielle 11 Knoxville West 25.54Q -0.8 1
7 Head, Tori 12 Dobyns-Bennett 25.66q -0.8 1
8 Horsch, Haley 12 Ooltewah 25.73q -0.8 1
9 Woodard, Courtney 12 Ravenwood 25.75 -0.9 2
10 Haynes, Aliyyah 12 Siegel 25.77 -0.9 2
11 Story, Taylor -- Houston 25.97 -0.8 1
12 Henry, Ashley -- Riverdale 26.12 -0.9 2
13 Richardson, Briana 12 McGavock 26.19 -0.8 1
14 Curry, Jamie 12 Bolton 26.33 -0.9 2
15 Bean, Dinesha 12 Cordova 26.40 -0.9 2
16 Duncan, Deandrea 10 Blackman 26.78 -0.8 1

Event 50 Girls 200 Meter Dash D-I AAA
============================================================================
State Record: S 24.14 1978 Sheryl Pernell, Southside
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Nelvis, Sharika 12 Memphs Northside 24.19 -1.8 10
2 Sales, Quanisha 12 Hillsboro 25.04 -1.8 8
3 Yarnell, Emily 9 Hardin Valley Ac 25.28 -1.8 6
4 Petree, Julia 10 Maryville 25.50 -1.8 5
5 Sherrod, Aurielle 11 Knoxville West 25.64 -1.8 4
6 Horsch, Haley 12 Ooltewah 25.79 -1.8 3
7 Miller, Adrian 9 Northeast 25.87 -1.8 2
8 Head, Tori 12 Dobyns-Bennett 26.78 -1.8 1

Event 53 Girls 4x400 Meter Relay D-I AAA
===================================================================
State Record: S 3:51.12 2008 Knox West, Knox West
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Cordova 'A' 3:58.38Q 1
2 Memphis Central 'A' 4:01.95Q 2
3 Knoxville West 'A' 3:58.81Q 1
4 Science Hill 'A' 4:03.02Q 2
5 Maryville 'A' 3:59.25Q 1
6 Whitehaven 'A' 4:03.68Q 2
7 Southwind 'A' 4:01.55q 1
8 Brentwood 'A' 4:03.00q 1
9 Morristown East 'A' 4:03.98 2
10 Northeast 'A' 4:05.85 1
11 Hunters Lane 'A' 4:06.72 2
12 Tullahoma 'A' 4:14.15 2
13 Ravenwood 'A' 4:14.32 2
14 Blackman 'A' 4:16.88 2
15 Soddy Daisy 'A' 4:18.50 1
16 Cleveland 'A' 4:20.10 1

Event 53 Girls 4x400 Meter Relay D-I AAA
=======================================================================
State Record: S 3:51.12 2008 Knox West, Knox West
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cordova 'A' 3:58.12 10
2 Knoxville West 'A' 3:59.16 8
3 Science Hill 'A' 4:00.57 6
4 Southwind 'A' 4:01.63 5
5 Whitehaven 'A' 4:02.49 4
6 Memphis Central 'A' 4:03.91 3
7 Maryville 'A' 4:06.97 2
8 Brentwood 'A' 4:16.37 1

Women - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Baylor 122 2) Brentwood Academy 104
3) Girls Prep School 82 4) Webb School of Knoxville 64
5) Ensworth 59 6) Harding Academy 46
7) Hutchison School 45.50 8) University School of Nash 38
9) Battle Ground Academy 35 10) St. Agnes Academy 28
11) Harpeth Hall 26 12) St. Benedict at Auburndal 23
13) Pope John Paul II 21 14) Evangelical Christian 19
15) St. Mary's 16 16) St. Cecilia Academy 4
17) St. George's 2.50 18) Bishop Byrne 2

Women - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Science Hill 64 2) Knoxville West 59
3) Ridgeway 53 4) Memphis Northside 48
5) Cordova 46 6) Ravenwood 39
7) Hunters Lane 36 8) Hillsboro 32
9) Red Bank 31 10) White Station 29
11) Houston 25.50 12) Brentwood 22.50
13) Maryville 22 14) Cane Ridge 21
15) Bearden 18 16) Dobyns-Bennett 15
17) Dickson County 14 18) Memphis Central 13
19) Hardin Valley Academy 12 20) Tullahoma 11
20) Ooltewah 11 22) Brighton 10
22) Lebanon 10 22) Munford 10
25) Northeast 7 25) Oak Ridge 7
27) Campbell County 6 27) William Blount 6
29) Rossview 5 29) Oakland 5
29) Kenwood 5 29) Arlington 5
29) Southwind 5 34) Bolton 4
34) Whitehaven 4 34) Morristown West 4
34) White County 4 38) Clinton 3
38) McGavock 3 40) Bartlett 2
40) Coffee County Central 2 40) Collierville 2
40) Tennessee 2 40) Memphis Overton 2
40) Morristown East 2 46) Maplewood 1
46) Wooddale High 1 46) Riverdale 1

Women - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Howard 80 2) Martin Luther King 77
3) Knoxville Catholic 55 3) Dyersburg 55
5) Christian Academy of Knoxv 52 6) East Literature Magnet 49
7) David Lipscomb 40 8) Anderson County 36
9) University School of Jacks 27 10) Jackson North Side 20
11) Seymour 18.50 12) Mitchell 17.50
13) Austin-East 17 14) Claiborne 16
14) Brainerd 16 16) Treadwell 14
16) Hume-Fogg 14 16) McMinn Central 14
19) Pearl Cohn 13 20) Notre Dame 10
20) Stone Memorial 10 20) Univ. School - Johnson Ci 10
23) Greenbrier 8 23) Eagleville 8
23) Hillcrest 8 26) Sullivan North 7
27) Tyner Academy 6 28) Christ Presbyterian Acade 5
28) Booker T. Washington 5 28) Elizabethton 5
31) Jackson Christian School 4 32) Dyer County 3
32) Station Camp 3 34) York Institute 2
34) Fayette-Ware 2 34) Union City 2
34) Chattanooga Christian 2 34) Jackson South Side 2
39) Franklin Road Academy 1 39) Ripley 1

Event 12  Girls Discus Throw D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 155-08 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
2 Peterson, Morgan 12 Seymour 106-06 32.46m 8
3 Brummett, Katelyn 10 Anderson County 105-06 32.15m 6
4 Battle, Shateka 11 Pearl Cohn 104-11 31.97m 5
5 O'Hare, Liz 12 Univ.School - JC 99-01 30.20m 4
6 Nickell, Ariel 11 Claiborne 96-07 29.43m 3
7 Curry, Chelsea 11 M.L. King 89-06 27.27m 2
8 Burnett, Brittany 11 Ripley 88-10 27.07m 1

Event 13 Girls Long Jump D-I A-AA
======================================================================================
State Record: S 20-06 1979 Judy Pollion, Kinsbury
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Macon, Latoria 11 Jcksn North Side 18-02.25 NWI 5.54m 10
2 Cox, Hannah 10 Christn Aca-Knxv 17-11.50 NWI 5.47m 8
3 Smith, Kelli 11 Brainerd 17-09.25 NWI 5.41m 6
4 Snodgrass, Lindsey 10 Claiborne 16-08.25 NWI 5.08m 5
5 Carney, Kanellar 09 East Literature 16-07.50 NWI 5.06m 4
6 Butler, Amia 09 M.L. King 16-05.75 NWI 5.02m 3
7 Mcneal, Whitney 10 Fayette-Ware 16-04.00 NWI 4.97m 2
8 Hunt, Temerica 11 Hillcrest 16-02.50 NWI 4.94m 1

Event 1 Girls Pole Vault D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 11-04.50 2003 Erin Gnass, Brentwood
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Maggart, Renee 11 Knoxvl. Catholic 10-00.00 3.04m 10 XO+2 misses
2 Wall, Skylar 12 Greenbrier J10-00.00 3.04m 8 XXO+0 misses
3 Lowery, Katie 12 Anderson County J10-00.00 3.04m 6 XXO+3 misses
4 Phillips, Ginger 12 Anderson County 9-00.00 2.74m 5
5 Clayton, Ellie 09 Christ Presbytrn 8-00.00 2.43m 4 O+1 miss
6 Elliott, Whitney 12 Anderson County J8-00.00 2.43m 3 XO+0 misses
7 Sweeney, Alyssa 09 David Lipscomb 7-06.00 2.28m 2 O+0 misses
8 Lance, Ansley 11 Franklin Road J7-06.00 2.28m 1

Event 4 Girls High Jump D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 6-00 2004 Lauren Stewart, Brentwood
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Carney, Kanellar 09 East Literature 5-04.00 1.62m 10 XXO+0 misses
2 Browning, Rebecca 09 Eagleville 5-02.00 1.57m 8 XO+1 miss
3 Slater., Jonica 11 Mitchell 5-00.00 1.52m 5.50 O+0 misses
3 Peterson, Morgan 12 Seymour 5-00.00 1.52m 5.50 O+0 misses
5 Ketron, Emilee 12 Sullivan North J5-00.00 1.52m 4 XO+1 miss
6 Burr, Jalyn 10 M.L. King J5-00.00 1.52m 3 XXO+0 misses
7 Smith, Kelli 11 Brainerd 4-10.00 1.47m 2 O
8 Johnson, Savannah 10 Dyersburg J4-10.00 1.47m 1 XO

Event 9 Girls Triple Jump D-I A-AA
======================================================================================
State Record: S 43-00.25 2003 Cassie Gullickson, Brentwood
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Burr, Jalyn 10 M.L. King 35-11.00 NWI 10.94m 10
2 Snodgrass, Lindsey 10 Claiborne 35-06.00 NWI 10.82m 8
3 Smith, Kelli 11 Brainerd 34-10.75 NWI 10.63m 6
4 Holman, April 11 Booker T.Wshngtn 34-08.00 NWI 10.56m 5
5 Keck, Kelli -- Stone Memorial 34-04.75 NWI 10.48m 4
6 Ketron, Emilee 12 Sullivan North 34-01.50 NWI 10.40m 3
7 Parr, Kalli 10 Dyersburg 33-10.25 NWI 10.31m 2
8 Wilkerson, Jade 11 M.L. King 31-11.75 NWI 9.74m 1

Event 12 Girls Discus Throw D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 155-08 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Light, Jessica 12 Dyersburg 106-11 32.58m 10

Event 16 Girls Shot Put D-I A-AA
=================================================================================
State Record: S 47-01 1984 Angie Barker, Elizabethton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Taylor, Antreece 11 Austin-East 38-02.25 11.63m 10
2 Light, Jessica 12 Dyersburg 36-11.00 11.25m 8
3 Curry, Chelsea 11 M.L. King 34-07.00 10.54m 6
4 Anderson, Arin 12 Elizabethton 34-01.75 10.40m 5
5 Hampton, Karissa 11 Hume-Fogg 33-08.00 10.26m 4
6 Bedford, Shankirah -- Mitchell 33-04.75 10.17m 3
7 Forrest, Sharee 11 Union City 32-10.50 10.02m 2

Event 24 Girls 100 Meter Hurdles D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 13.27 2006 Jacquelyn Coward, Know West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Heitzman, Callie 10 Christn Aca-Knxv 15.24 -1.5 10
2 Austin, Tasha 12 Howard 15.30 -1.5 8
3 Sweeney, Kirstyn 12 David Lipscomb 15.94 -1.5 6
4 Haynes, Arielle 10 Dyersburg 16.35 -1.5 5
5 Sain, Alex 12 Anderson County 16.91 -1.5 4
6 Slater., Jonica 11 Mitchell 17.18 -1.5 3
7 Carney, Kanellar 09 East Literature 18.00 -1.5 2

Event 27 Girls 4x100 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 46.92 2000 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
1 Howard 'A' 48.65 10
2 Martin Luther King 'A' 49.14 8
3 East Literature Magnet 'A' 49.23 6
4 Tyner Academy 'A' 49.64 5
5 Austin-East 'A' 50.64 4
6 Anderson County 'A' 50.85 3
7 Dyersburg 'A' 50.95 2
-- Mitchell 'A' DQ no baton at finish

Event 30 Girls 4x800 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 9:12.64 1979 , Farragut
School Finals Points
=======================================================================
1 University School of Jackson 'A' 9:48.10 10
2 Knoxville Catholic 'A' 9:50.81 8
3 Univ. School - Johnson City 'A' 9:55.33 6
4 David Lipscomb 'A' 9:57.93 5
5 Notre Dame 'A' 9:58.65 4
6 Jackson Christian School 'A' 10:11.30 3
7 Christian Academy of Knoxville 'A' 10:13.84 2
8 Station Camp 'A' 10:32.11 1

Event 33 Girls 100 Meter Dash D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 11.73 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Jackson, LaQuisha 9 Howard 11.87 +0.0 10
2 Manning, Veonka 10 East Literature 12.25 +0.0 8
3 Terry, Amber 10 Treadwell 12.35 +0.0 6
4 Macon, Latoria 11 Jcksn North Side 12.40 +0.0 5
5 Taylor, Bria 10 Dyersburg 12.57 +0.0 4
6 Hunt, Temerica 11 Hillcrest 12.62 +0.0 3
7 Battle, Shateka 11 Pearl Cohn 12.73 +0.0 2
8 Williams, Saundra 12 Tyner Academy 12.81 +0.0 1

Event 36 Girls 1600 Meter Run D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 4:45.44 1977 Margaret Groos, Harpeth Hall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferowich, Megan 9 Knoxvl. Catholic 5:19.50 10
2 Eddington, Dianna 10 McMinn Central 5:21.98 8
3 Daniell, Kayla 9 Stone Memorial 5:29.56 6
4 Thompson, Joanna 10 Knoxvl. Catholic 5:31.03 5
5 Klein, Miranda 11 David Lipscomb 5:32.39 4
6 Rammer, Nicole 12 M.L. King 5:34.16 3
7 Jordan, Shelby 9 Univ.Sch-Jackson 5:35.63 2
8 Hazelhurst, Audrey 10 Univ.Sch-Jackson 5:37.50 1

Event 39 Girls 4x200 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 1:38.65 2004 , Memphis East
School Finals Points
=======================================================================
1 Dyersburg 'A' 1:44.44 10
2 Howard 'A' 1:44.99 8
3 Martin Luther King 'A' 1:45.13 6
4 Anderson County 'A' 1:47.42 5
5 East Literature Magnet 'A' 1:47.87 4
6 Mitchell 'A' 1:48.01 3
7 Jackson South Side 'A' 1:48.77 2
-- Fayette-Ware 'A' DQ out of zone

Event 42 Girls 400 Meter Dash D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 54.54 1979 Judy Pollion, Kingsbury
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jones, Kirsten 11 M.L. King 57.24 10
2 Taylor, Ashley 11 Howard 58.07 8
3 Owens, Jasmine 09 M.L. King 58.79 6
4 Mosley, Britney 11 Dyersburg 1:00.33 5
5 Foster, Laura 8 Christn Aca-Knxv 1:00.75 4
6 Joiner, Holly 12 Austin-East 1:01.16 3
7 Thompkins, Samantha 12 York Institute 1:02.14 2
8 Easley, Destinee 8 Jacksn Christian 1:02.38 1

Event 45 Girls 300 Meter Hurdles D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 41.11 2008 Jacquelyn Coward, Knox West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Austin, Tasha 12 Howard 45.68 10
2 Heitzman, Callie 10 Christn Aca-Knxv 45.69 8
3 Butler, Amia 09 M.L. King 47.25 6
4 Carney, Kanellar 09 East Literature 47.34 5
5 Sweeney, Kirstyn 12 David Lipscomb 47.48 4
6 Slater., Jonica 11 Mitchell 48.48 3
7 Haynes, Arielle 10 Dyersburg 48.51 2
8 Gillman, Julianna 12 Christ Presbytrn 49.24 1

Event 48 Girls 800 Meter Run D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 2:09.44 1978 Tonya Wells, Memphis Melrose
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thompson, Mary 11 Christn Aca-Knxv 2:17.25 10
2 Ferowich, Megan 9 Knoxvl. Catholic 2:20.21 8
3 Mullin, Alex 10 Notre Dame 2:22.23 6
4 Hall, Briana 12 Hume-Fogg 2:22.60 5
5 Ball, Barbara Lee 8 David Lipscomb 2:28.90 4
6 Roberson, Chelsey 10 Dyer County 2:29.51 3
7 Hazelhurst, Audrey 10 Univ.Sch-Jackson 2:31.93 2
8 Rammer, Nicole 12 M.L. King 2:34.50 1

Event 51 Girls 200 Meter Dash D-I A-AA
============================================================================
State Record: S 24.14 1978 Sheryl Pernell, Southside
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Jackson, LaQuisha 9 Howard 24.53 -2.2 10
2 Terry, Amber 10 Treadwell 26.00 -2.2 8
3 Battle, Shateka 11 Pearl Cohn 26.17 -2.2 6
4 Macon, Latoria 11 Jcksn North Side 26.33 -2.2 5
5 Hunt, Temerica 11 Hillcrest 26.45 -2.2 4
6 Foster, Laura 8 Christn Aca-Knxv 26.71 -2.2 3
7 Humphrey, NaTasha 12 East Literature 26.97 -2.2 2
-- Manning, Veonka 10 East Literature FS -2.2

Event 54 Girls 4x400 Meter Relay D-I A-AA
=======================================================================
State Record: S 3:51.12 2008 Knox West, Knox West
School Finals Points
=======================================================================
1 Howard 'A' 3:54.56 10
2 Martin Luther King 'A' 3:59.56 8
3 Dyersburg 'A' 4:02.49 6
4 Hume-Fogg 'A' 4:06.88 5
5 Christian Academy of Knoxville 'A' 4:07.58 4
6 Anderson County 'A' 4:11.87 3
7 Station Camp 'A' 4:15.43 2
8 University School of Jackson 'A' 4:24.16 1

Women - D-II - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Baylor 122 2) Brentwood Academy 104
3) Girls Prep School 82 4) Webb School of Knoxville 64
5) Ensworth 59 6) Harding Academy 46
7) Hutchison School 45.50 8) University School of Nash 38
9) Battle Ground Academy 35 10) St. Agnes Academy 28
11) Harpeth Hall 26 12) St. Benedict at Auburndal 23
13) Pope John Paul II 21 14) Evangelical Christian 19
15) St. Mary's 16 16) St. Cecilia Academy 4
17) St. George's 2.50 18) Bishop Byrne 2

Women - D-I AAA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Science Hill 64 2) Knoxville West 59
3) Ridgeway 53 4) Memphis Northside 48
5) Cordova 46 6) Ravenwood 39
7) Hunters Lane 36 8) Hillsboro 32
9) Red Bank 31 10) White Station 29
11) Houston 25.50 12) Brentwood 22.50
13) Maryville 22 14) Cane Ridge 21
15) Bearden 18 16) Dobyns-Bennett 15
17) Dickson County 14 18) Memphis Central 13
19) Hardin Valley Academy 12 20) Tullahoma 11
20) Ooltewah 11 22) Brighton 10
22) Lebanon 10 22) Munford 10
25) Northeast 7 25) Oak Ridge 7
27) Campbell County 6 27) William Blount 6
29) Rossview 5 29) Oakland 5
29) Kenwood 5 29) Arlington 5
29) Southwind 5 34) Bolton 4
34) Whitehaven 4 34) Morristown West 4
34) White County 4 38) Clinton 3
38) McGavock 3 40) Bartlett 2
40) Coffee County Central 2 40) Collierville 2
40) Tennessee 2 40) Memphis Overton 2
40) Morristown East 2 46) Maplewood 1
46) Wooddale High 1 46) Riverdale 1

Women - D-I A-AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Howard 80 2) Martin Luther King 77
3) Knoxville Catholic 55 3) Dyersburg 55
5) Christian Academy of Knoxv 52 6) East Literature Magnet 49
7) David Lipscomb 40 8) Anderson County 36
9) University School of Jacks 27 10) Jackson North Side 20
11) Seymour 18.50 12) Mitchell 17.50
13) Austin-East 17 14) Claiborne 16
14) Brainerd 16 16) Treadwell 14
16) Hume-Fogg 14 16) McMinn Central 14
19) Pearl Cohn 13 20) Notre Dame 10
20) Stone Memorial 10 20) Univ. School - Johnson Ci 10
23) Greenbrier 8 23) Eagleville 8
23) Hillcrest 8 26) Sullivan North 7
27) Tyner Academy 6 28) Christ Presbyterian Acade 5
28) Booker T. Washington 5 28) Elizabethton 5
31) Jackson Christian School 4 32) Dyer County 3
32) Station Camp 3 34) York Institute 2
34) Fayette-Ware 2 34) Union City 2
34) Chattanooga Christian 2 34) Jackson South Side 2
39) Franklin Road Academy 1 39) Ripley 1


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version