RunnerspaceNewsView

2012 Results - Ohio OHSAA Cross Country State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Nov 3rd 2012, 10:33pm | 894427 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Ohio OHSAA Cross Country State Championships

Website:Click here

Results by: Finish Timing

 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 9  Boys 5k Run CC Division I
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #436 Sam Wharton          12 Tippecanoe              4:52.9   15:09.95    1   
  2 #382 Jacob Dumford        12 Wester. North           4:55.4   15:17.61    2   
  3 #325 Brian Brennan        12 Walsh Jesuit            4:57.0   15:22.63    3   
  4 #848 Nick Elswick         11 Chardon                 4:57.4   15:24.01        
  5 #383 Kent Ford            12 Wester. North           4:59.1   15:29.11    4   
  6 #847 Mark Hadley          11 Boardman                4:59.3   15:29.74        
  7 #851 John Sotos           12 Dub. Coffman            5:00.3   15:33.01        
  8 #340 Garrett Crichlow     11 Twinsburg               5:00.5   15:33.43    5   
  9 #411 Jake Grabowski       12 St. Xavier              5:02.2   15:38.76    6   
 10 #875 Jake Brumfield       11 Butler                  5:02.6   15:39.89        
 11 #845 Dan Zupan            12 Berea                   5:02.9   15:40.87        
 12 #398 Jim Pappas           12 Olen. Liberty           5:03.1   15:41.44    7   
 13 #356 Jack Miller          12 St. Ignatius            5:03.4   15:42.55    8   
 14 #860 Vince Moeglin        12 Hudson                  5:03.4   15:42.64        
 15 #852 Jake Mandel          11 Dub. Jerome             5:03.5   15:42.93        
 16 #348 Kevin Blank          11 Solon                   5:04.4   15:45.75    9   
 17 #843 Austin Fasciana      11 Avon                    5:04.6   15:46.12        
 18 #351 John Riordan         12 Solon                   5:04.6   15:46.37   10   
 19 #416 Tom Clark            11 Mason                   5:04.9   15:47.28   11   
 20 #388 Colin Burdette       10 Hil. Davidson           5:05.0   15:47.42   12   
 21 #429 Josh Steible         12 Centerville             5:05.4   15:48.57   13   
 22 #414 Michael Momper       12 St. Xavier              5:05.8   15:50.03   14   
 23 #859 Kyle Mau             10 Hudson                  5:06.1   15:50.87        
 24 #412 Michael Hall         11 St. Xavier              5:06.6   15:52.55   15   
 25 #861 Adam Wise            11 Lancaster               5:06.7   15:52.68        
 26 #870 Kyle Brooks          12 Syl. Northview          5:06.8   15:53.02        
 27 #853 Chase Stewart        11 Dub. Jerome             5:06.9   15:53.51        
 28 #866 Toby Hardwick        11 Newark                  5:07.2   15:54.41        
 29 #331 Jordan Shepherd      12 Walsh Jesuit            5:07.3   15:54.60   16   
 30 #413 Alex Kuvin           12 St. Xavier              5:07.3   15:54.68   17   
 31 #333 Jeff Gudowicz        12 Mentor                  5:07.7   15:55.78   18   
 32 #415 Evan Stifel          11 St. Xavier              5:07.9   15:56.59   19   
 33 #381 Nicholas Chatel      12 Wester. North           5:08.1   15:57.07   20   
 34 #365 David St. John       10 Tol. St. Francis        5:08.3   15:57.57   21   
 35 #396 Andrew Johnston      11 Olen. Liberty           5:08.4   15:57.90   22   
 36 #849 Blake Meyer          12 Oak Hills               5:08.9   15:59.54        
 37 #391 Garrett Knapik       11 Hil. Davidson           5:09.0   15:59.84   23   
 38 #846 Alan Burns           11 Boardman                5:09.7   16:01.98        
 39 #865 Kameron Carpenter    12 Newark                  5:09.7   16:02.14        
 40 #877 Ryan Sullivan        11 Howland                 5:09.9   16:02.77        
 41 #419 Alex Notton          12 Mason                   5:10.0   16:03.03   24   
 42 #876 Andy Harden          12 Butler                  5:10.1   16:03.25        
 43 #353 Joe Arquillo         12 St. Ignatius            5:10.2   16:03.65   25   
 44 #858 Louis Guardiola      11 Fremont Ross            5:10.4   16:04.33        
 45 #844 Blake Pecoraro       12 Avon                    5:10.9   16:05.72        
 46 #869 Tim Doyle            10 Strongsville            5:10.9   16:05.92        
 47 #354 Vince Bartram        12 St. Ignatius            5:11.1   16:06.54   26   
 48 #422 Connor Van Blaricom  12 Mason                   5:11.2   16:06.88   27   
 49 #871 Brandon Gibson       11 Columbian               5:11.5   16:07.65        
 50 #344 Nick Schank          11 Twinsburg               5:11.7   16:08.17   28   
 51 #361 Kyle Lach            12 Tol. St. Francis        5:12.1   16:09.41   29   
 52 #420 Joey Stimler         12 Mason                   5:12.3   16:10.07   30   
 53 #421 Zac Thompson         11 Mason                   5:12.5   16:10.78   31   
 54 #874 Branden Nosker       11 Troy                    5:12.8   16:11.75        
 55 #850 Alaeldin Tirba       11 Turpin                  5:13.0   16:12.36        
 56 #359 Luke Wagner           9 St. Ignatius            5:13.0   16:12.43   32   
 57 #432 Grant Koch           12 Tippecanoe              5:13.3   16:13.25   33   
 58 #334 Jared Keipert        12 Mentor                  5:13.5   16:13.76   34   
 59 #423 Jimmy Barton         10 Centerville             5:13.7   16:14.65   35   
 60 #417 Nick Grismer         10 Mason                   5:13.9   16:15.04   36   
 61 #347 Grant Behnke         12 Solon                   5:14.0   16:15.38   37   
 62 #856 Matt Waaland         12 Findlay                 5:14.1   16:15.74        
 63 #372 Tyler Menear         12 Brunswick               5:14.2   16:15.96   38   
 64 #409 Patrick Drumm        12 St. Xavier              5:14.3   16:16.49   39   
 65 #407 Dennis Maloney       10 New Albany              5:14.4   16:16.69   40   
 66 #862 Matt Rice            12 Lak. East               5:14.7   16:17.57        
 67 #855 Brandon Green        11 Eastlake North          5:14.7   16:17.68        
 68 #389 Anthony Caviolo      12 Hil. Davidson           5:15.0   16:18.55   41   
 69 #873 George McCartney     10 Toledo C.C.             5:15.1   16:18.73        
 70 #854 Anthony Car          12 Eastlake North          5:15.5   16:20.15        
 71 #402 Austin Bach          12 New Albany              5:16.2   16:22.21   42   
 72 #430 Ricky Andrews        12 Tippecanoe              5:16.2   16:22.34   43   
 73 #410 Andrew Gardner       12 St. Xavier              5:16.4   16:22.93   44   
 74 #326 Cole Francetic       12 Walsh Jesuit            5:16.8   16:24.09   45   
 75 #393 Spencer Schlecht     11 Hil. Davidson           5:16.8   16:24.28   46   
 76 #864 Lou Styles           12 Midpark                 5:17.1   16:25.05        
 77 #872 Charlie Gibbons      12 Toledo C.C.             5:17.2   16:25.40        
 78 #418 Dylan McElhenny      11 Mason                   5:17.2   16:25.49   47   
 79 #867 Mikey McKean         12 Watkins Memorial        5:17.4   16:26.10        
 80 #857 Jeremy Ruppert       12 Franklin                5:17.5   16:26.26        
 81 #355 Dylan Lynch          12 St. Ignatius            5:17.8   16:27.33   48   
 82 #863 Mitchell Grose       12 Marietta                5:17.9   16:27.45        
 83 #386 J Matt Parkhurst      9 Wester. North           5:17.9   16:27.67   49   
 84 #426 Ryan Larkin          11 Centerville             5:18.0   16:27.85   50   
 85 #332 Matt Evans           12 Mentor                  5:18.1   16:28.23   51   
 86 #380 Dan Schwendler       11 Medina                  5:18.4   16:29.12   52   
 87 #362 Dan Lenart           12 Tol. St. Francis        5:18.5   16:29.44   53   
 88 #370 Logan Indre          12 Brunswick               5:18.7   16:30.12   54   
 89 #368 Cody Bukszar         12 Brunswick               5:19.5   16:32.44   55   
 90 #335 Tommy Kozlovich      12 Mentor                  5:19.8   16:33.35   56   
 91 #373 Josh Sumerauer       12 Brunswick               5:19.9   16:33.87   57   
 92 #364 Dan Siebenaller      11 Tol. St. Francis        5:20.0   16:34.11   58   
 93 #327 Evan Freeman         12 Walsh Jesuit            5:20.5   16:35.75   59   
 94 #371 Jake Mehalik         12 Brunswick               5:20.6   16:35.97   60   
 95 #403 Zack Buck            10 New Albany              5:21.0   16:37.04   61   
 96 #358 Tim Trentel           9 St. Ignatius            5:21.1   16:37.39   62   
 97 #367 Tim Bizon             9 Brunswick               5:21.3   16:38.04   63   
 98 #395 Chatham Anderson     11 Olen. Liberty           5:21.3   16:38.05   64   
 99 #343 Ryan Scanlon         12 Twinsburg               5:21.3   16:38.06   65   
100 #357 Pat Scanlon          12 St. Ignatius            5:21.4   16:38.40   66   
101 #394 Lou Takahashi        12 Hil. Davidson           5:21.5   16:38.63   67   
102 #341 Josh Gogan            9 Twinsburg               5:21.7   16:39.27   68   
103 #427 Chris Marino         12 Centerville             5:21.8   16:39.57   69   
104 #369 Ben Eyssen           11 Brunswick               5:21.8   16:39.69   70   
105 #366 Jason White          10 Tol. St. Francis        5:21.9   16:40.02   71   
106 #336 Joe Polakowski        9 Mentor                  5:22.1   16:40.72   72   
107 #434 Jay Schairbaum       11 Tippecanoe              5:22.2   16:40.79   73   
108 #374 Dylan Dombi          11 Medina                  5:22.2   16:40.87   74   
109 #342 Chris Reed           12 Twinsburg               5:22.5   16:41.92   75   
110 #384 Evan Larrick         11 Wester. North           5:22.7   16:42.53   76   
111 #376 Ken Kutcel           12 Medina                  5:22.9   16:43.09   77   
112 #392 Johnny McKeown       10 Hil. Davidson           5:23.3   16:44.24   78   
113 #431 Oscar Freyre         10 Tippecanoe              5:23.4   16:44.71   79   
114 #400 Zach Van Gundy       12 Olen. Liberty           5:23.7   16:45.70   80   
115 #339 Matt Andrews         11 Twinsburg               5:23.8   16:45.79   81   
116 #433 Mitch Poynter         9 Tippecanoe              5:23.8   16:45.90   82   
117 #390 Luke Hoover          10 Hil. Davidson           5:23.9   16:46.30   83   
118 #378 Ian McKee            12 Medina                  5:24.3   16:47.45   84   
119 #338 Brandon Stoldt       10 Mentor                  5:24.3   16:47.50   85   
120 #363 Chris Schenk         12 Tol. St. Francis        5:25.1   16:49.84   86   
121 #404 Joydeep Ganguly      12 New Albany              5:25.3   16:50.54   87   
122 #868 Dominik Seitzer      12 Reynoldsburg            5:25.9   16:52.47        
123 #337 Joe Shaker           12 Mentor                  5:26.4   16:54.03   88   
124 #878 Zach Humrichouser    12 Wooster                 5:26.5   16:54.41        
125 #379 Tommy Menyes         12 Medina                  5:26.7   16:54.86   89   
126 #425 Zach Hughes          11 Centerville             5:26.9   16:55.43   90   
127 #401 Brad Wiemels         11 Olen. Liberty           5:27.2   16:56.33   91   
128 #377 Billy Mainwaring     12 Medina                  5:27.3   16:56.66   92   
129 #349 Kevin Burns          11 Solon                   5:27.7   16:57.84   93   
130 #408 David Stanislav      12 New Albany              5:28.4   17:00.11   94   
131 #397 Cameron Lackey       10 Olen. Liberty           5:28.7   17:00.96   95   
132 #328 Andy Harwood         11 Walsh Jesuit            5:29.8   17:04.60   96   
133 #346 Dan Arters           12 Solon                   5:30.0   17:05.17   97   
134 #399 Jack Schoettmer      12 Olen. Liberty           5:30.7   17:07.40   98   
135 #385 Nick Horton          11 Wester. North           5:31.2   17:09.01   99   
136 #387 Seth Wenrich         12 Wester. North           5:32.5   17:12.90  100   
137 #330 Nick Ondracek        11 Walsh Jesuit            5:32.7   17:13.43  101   
138 #360 Pat Davis            12 Tol. St. Francis        5:34.4   17:18.96  102   
139 #424 Austen Fisher        11 Centerville             5:35.6   17:22.64  103   
140 #435 Michael Taylor       10 Tippecanoe              5:35.9   17:23.51  104   
141 #345 Jake Sherer          12 Twinsburg               5:36.0   17:23.88  105   
142 #406 Nathan Lackey        12 New Albany              5:36.1   17:23.98  106   
143 #350 Jacob Pearlman       11 Solon                   5:37.4   17:28.06  107   
144 #375 Tony Kall            12 Medina                  5:37.5   17:28.54  108   
145 #405 Brian Krugh          10 New Albany              5:39.6   17:35.00  109   
146 #329 Will Nouse           12 Walsh Jesuit            5:44.6   17:50.47  110   
147 #428 Matt Osbourne        12 Centerville             5:45.3   17:52.76  111   
148 #352 Kyle Singerman       12 Solon                   5:58.3   18:33.07  112   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 St. Xavier                   71    6   14   15   17   19   39   44           
      Total Time:  1:19:12.61                                                     
         Average:    15:50.53                                                     
   2 Mason                       123   11   24   27   30   31   36   47           
      Total Time:  1:20:18.04                                                     
         Average:    16:03.61                                                     
   3 St. Ignatius                139    8   25   26   32   48   62   66           
      Total Time:  1:20:32.50                                                     
         Average:    16:06.50                                                     
   4 Wester. North               151    2    4   20   49   76   99  100           
      Total Time:  1:19:53.99                                                     
         Average:    15:58.80                                                     
   5 Hil. Davidson               189   12   23   41   46   67   78   83           
      Total Time:  1:21:08.72                                                     
         Average:    16:13.75                                                     
   6 Walsh Jesuit                219    3   16   45   59   96  101  110           
      Total Time:  1:21:21.67                                                     
         Average:    16:16.34                                                     
   7 Tippecanoe                  229    1   33   43   73   79   82  104           
      Total Time:  1:21:11.04                                                     
         Average:    16:14.21                                                     
   8 Mentor                      231   18   34   51   56   72   85   88           
      Total Time:  1:21:51.84                                                     
         Average:    16:22.37                                                     
   9 Tol. St. Francis            232   21   29   53   58   71   86  102           
      Total Time:  1:21:50.55                                                     
         Average:    16:22.11                                                     
  10 Twinsburg                   241    5   28   65   68   75   81  105           
      Total Time:  1:21:40.85                                                     
         Average:    16:20.17                                                     
  11 Solon                       246    9   10   37   93   97  107  112           
      Total Time:  1:21:50.51                                                     
         Average:    16:22.11                                                     
  12 Centerville                 257   13   35   50   69   90  103  111           
      Total Time:  1:22:06.07                                                     
         Average:    16:25.22                                                     
  13 Brunswick                   264   38   54   55   57   60   63   70           
      Total Time:  1:22:28.36                                                     
         Average:    16:29.68                                                     
  14 Olen. Liberty               264    7   22   64   80   91   95   98           
      Total Time:  1:21:59.42                                                     
         Average:    16:23.89                                                     
  15 New Albany                  324   40   42   61   87   94  106  109           
      Total Time:  1:23:06.59                                                     
         Average:    16:37.32                                                     
  16 Medina                      376   52   74   77   84   89   92  108           
      Total Time:  1:23:35.39                                                     
         Average:    16:43.08                                                     





 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 6  Boys 5k Run CC Division II
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #264 Mick Iacofano        12 Akron SVSM              5:00.3   15:32.98    1   
  2 #257 Abel Flores          12 Defiance                5:04.7   15:46.48    2   
  3 #836 Matt Bromley         11 Sheridan                5:05.8   15:49.94        
  4 #303 Michael Tymoski      12 Spr. Shawnee            5:07.3   15:54.53    3   
  5 #250 Ben Bockoven         11 CVCA                    5:08.2   15:57.26    4   
  6 #839 Jon Kase Schalois    12 Van Wert                5:08.7   15:58.83        
  7 #826 Ryan Gallagher       12 Buckeye                 5:09.3   16:00.77        
  8 #247 Matthew Wojcik       12 Woodridge               5:09.4   16:01.22    5   
  9 #823 Nick Molnar          12 Lexington               5:10.9   16:05.82        
 10 #827 J.J. Grzincic        12 Buckeye                 5:11.1   16:06.32        
 11 #255 Alex Barrientos      11 Defiance                5:11.1   16:06.38    6   
 12 #819 Zach Bussard         10 Valley View             5:11.2   16:06.68        
 13 #271 Tyler Otterstedt     11 Granville               5:12.1   16:09.59    7   
 14 #243 Alex Frederick       12 Woodridge               5:12.4   16:10.61    8   
 15 #824 Ben Lehotay          12 Sandy Valley            5:12.7   16:11.39        
 16 #816 Nate Boyer           12 East Liverpool          5:12.8   16:11.62        
 17 #832 Bill Minshall        12 Perkins                 5:13.2   16:12.94        
 18 #270 Kevin Huddle         12 Granville               5:14.1   16:15.69    9   
 19 #245 Sam Scourfield       12 Woodridge               5:14.1   16:15.87   10   
 20 #300 Will Holmes          10 Spr. Shawnee            5:15.2   16:19.31   11   
 21 #307 Ryan Dull            12 Carroll                 5:15.9   16:21.40   12   
 22 #302 Austin Szekacs       12 Spr. Shawnee            5:15.9   16:21.44   13   
 23 #248 Ryan Adams           10 CVCA                    5:16.5   16:23.10   14   
 24 #830 Matias Trampe-Kindt  11 Ottawa-Glandorf         5:16.5   16:23.23        
 25 #260 Nate Wichman         11 Defiance                5:16.7   16:23.67   15   
 26 #266 Matt Oswald          12 Akron SVSM              5:17.1   16:24.96   16   
 27 #812 Alex Hughes          12 Finneytown              5:17.4   16:25.88        
 28 #815 Eric Harris          12 Lakeview                5:17.4   16:26.04        
 29 #244 John Harry           11 Woodridge               5:17.8   16:27.17   17   
 30 #825 James Sheets         12 Morgan                  5:18.1   16:28.19        
 31 #814 Kevin Adams          11 Centennial              5:18.6   16:29.58        
 32 #236 Steve Frandanisa     12 Chardon NDCL            5:18.9   16:30.63   18   
 33 #268 Joe Rossetti         10 Akron SVSM              5:19.1   16:31.33   19   
 34 #818 Kyle Bussard         10 Valley View             5:19.2   16:31.52        
 35 #287 Ethan Richter        11 Unioto                  5:19.2   16:31.55   20   
 36 #214 Colin Eggleston      12 Marlington              5:19.5   16:32.46   21   
 37 #217 Ty Raybuck           10 Marlington              5:19.8   16:33.31   22   
 38 #813 Ben Stites           10 Wyoming                 5:20.0   16:34.10        
 39 #234 Michael Beebe        10 Chardon NDCL            5:20.4   16:35.32   23   
 40 #292 Cully Gordon         12 West Holmes             5:20.6   16:36.03   24   
 41 #298 Tyler Greenwood      12 Spr. Shawnee            5:20.8   16:36.66   25   
 42 #806 Drake Lohnes         12 West Branch             5:20.9   16:37.02        
 43 #828 Josh Laney           12 Fairless                5:21.3   16:37.99        
 44 #840 Corey Miller         11 River View              5:21.3   16:38.15        
 45 #220 Aaran Gessic         11 Perry                   5:21.6   16:38.94   26   
 46 #808 Blake Babcock        12 Canton C.C.             5:21.6   16:39.18        
 47 #229 Blake Freed          12 Claymont                5:22.0   16:40.39   27   
 48 #834 Brandon Townsend     12 Kenton Ridge            5:22.8   16:42.73        
 49 #290 Sam Boyd             11 West Holmes             5:23.0   16:43.26   28   
 50 #269 Ryan Black           10 Granville               5:23.1   16:43.66   29   
 51 #807 Wyatt Uresti         11 Cal. River Valley       5:23.2   16:43.92        
 52 #842 Jonathon Richmond    12 Liberty                 5:23.6   16:45.25        
 53 #841 Steven Scheetz       10 River View              5:23.9   16:46.09        
 54 #252 Noah LeBay           11 CVCA                    5:24.1   16:46.89   30   
 55 #262 Nick Campbell        10 Akron SVSM              5:24.8   16:48.94   31   
 56 #810 Joe Bistritz          9 Chagrin Falls           5:25.1   16:49.87        
 57 #272 Logan Pitcher        12 Granville               5:25.5   16:51.09   32   
 58 #249 Will Anderson        12 CVCA                    5:25.6   16:51.46   33   
 59 #831 Justin Reynolds      11 Rocky River             5:26.0   16:52.64        
 60 #282 Raine Wireman        12 Fairland                5:26.1   16:53.13   34   
 61 #274 Gabe Staats          12 Granville               5:26.3   16:53.49   35   
 62 #218 Matt Wallace         12 Marlington              5:26.3   16:53.61   36   
 63 #820 David Briggs         12 Heb. Lakewood           5:26.4   16:54.08        
 64 #318 Matthaus Ayers       12 Cham. Julienne          5:26.6   16:54.61   37   
 65 #833 Logan Ebersole       11 Spa Highland            5:26.7   16:54.94        
 66 #821 Jakob Weisblat       11 University School       5:27.0   16:55.79        
 67 #805 Chris Lemay          10 Ash. Edgewood           5:27.4   16:56.97        
 68 #838 Conner Holliday      10 Van Wert                5:27.4   16:57.19        
 69 #251 David Cremi          12 CVCA                    5:27.5   16:57.49   38   
 70 #215 Thomas Mason         11 Marlington              5:28.2   16:59.64   39   
 71 #314 Tommy Lane           11 Oakwood                 5:28.4   17:00.23   40   
 72 #221 Dustin Gilbert       10 Perry                   5:28.8   17:01.56   41   
 73 #261 Garrett Wiles        11 Defiance                5:29.0   17:02.06   42   
 74 #829 Spencer Ziegler      12 Norton                  5:29.4   17:03.23        
 75 #241 Noah Bullock         10 Woodridge               5:29.9   17:04.72   43   
 76 #258 Ben Rath             12 Defiance                5:30.1   17:05.35   44   
 77 #284 Anthony Edwards      12 Unioto                  5:30.1   17:05.40   45   
 78 #809 John Brown           10 Carrollton              5:30.2   17:05.73        
 79 #256 Jonathan Crowell      9 Defiance                5:30.3   17:06.04   46   
 80 #817 Branson Bennett      11 Eaton                   5:30.4   17:06.53        
 81 #811 Cory Miles           12 Zane Trace              5:31.0   17:08.18        
 82 #278 Chad McComas         11 Fairland                5:31.1   17:08.56   47   
 83 #227 Derrick Barker       12 Claymont                5:31.3   17:09.31   48   
 84 #289 Brenson Zambarrano   12 Unioto                  5:31.5   17:09.94   49   
 85 #253 Luke Mazanec         11 CVCA                    5:31.8   17:10.82   50   
 86 #238 Brian King           11 Chardon NDCL            5:32.9   17:14.06   51   
 87 #242 Tim Faiken           11 Woodridge               5:33.0   17:14.41   52   
 88 #316 Jeff Mumford         11 Oakwood                 5:34.0   17:17.60   53   
 89 #279 Logan Rowe           12 Fairland                5:34.3   17:18.58   54   
 90 #322 Conor Hickey         11 Cham. Julienne          5:34.4   17:18.87   55   
 91 #263 Marco Colant         10 Akron SVSM              5:34.5   17:19.08   56   
 92 #317 Herbert Sizek        12 Oakwood                 5:34.5   17:19.24   57   
 93 #301 Jordan Penrose       10 Spr. Shawnee            5:34.6   17:19.37   58   
 94 #222 Eric Grubaugh        10 Perry                   5:34.6   17:19.51   59   
 95 #299 Drew Hickman         10 Spr. Shawnee            5:34.7   17:19.70   60   
 96 #304 Paul Bete            10 Carroll                 5:34.8   17:20.15   61   
 97 #233 Stone Swigert        11 Claymont                5:35.0   17:20.72   62   
 98 #305 Dakota Brunsman      10 Carroll                 5:36.4   17:25.06   63   
 99 #296 Tim Young            12 West Holmes             5:36.6   17:25.68   64   
100 #311 Justin Brenner        9 Oakwood                 5:37.6   17:28.77   65   
101 #213 Mitchell Baxter       9 Marlington              5:37.7   17:29.03   66   
102 #224 Christopher Jordan   12 Perry                   5:38.0   17:30.01   67   
103 #309 Dean Ohde            11 Carroll                 5:38.1   17:30.28   68   
104 #265 Corey Large          10 Akron SVSM              5:38.4   17:31.19   69   
105 #837 Jared Fleming        12 Van Wert                5:39.4   17:34.28        
106 #259 Alex Schrag          12 Defiance                5:39.5   17:34.71   70   
107 #286 David Magda           9 Unioto                  5:40.1   17:36.57   71   
108 #219 Noah Whittington      9 Marlington              5:40.8   17:38.62   72   
109 #223 Alexander Guthrie    12 Perry                   5:41.2   17:39.91   73   
110 #313 Eric Krebs           11 Oakwood                 5:41.6   17:41.17   74   
111 #319 Will Bonner          12 Cham. Julienne          5:41.6   17:41.28   75   
112 #230 Chanler Miles        11 Claymont                5:41.8   17:41.67   76   
113 #285 Jesse Griesheimer    10 Unioto                  5:42.4   17:43.53   77   
114 #273 Will Emery           10 Granville               5:42.5   17:44.13   78   
115 #254 Ben Paisley          12 CVCA                    5:42.8   17:45.01   79   
116 #225 Devin Pritschau      12 Perry                   5:42.9   17:45.11   80   
117 #315 Ben McMillan         11 Oakwood                 5:43.3   17:46.52   81   
118 #246 Andrew Stewart       11 Woodridge               5:43.5   17:47.18   82   
119 #312 Will Hix             11 Oakwood                 5:44.8   17:51.02   83   
120 #291 Nate Ewing           12 West Holmes             5:44.8   17:51.12   84   
121 #280 Josh Sifford         10 Fairland                5:44.8   17:51.22   85   
122 #232 Ricky Roghela        10 Claymont                5:44.8   17:51.24   86   
123 #293 Philip Schaffter     10 West Holmes             5:45.3   17:52.80   87   
124 #277 Taylor Lewis         11 Fairland                5:46.1   17:55.12   88   
125 #237 Mike Hallai          12 Chardon NDCL            5:46.5   17:56.28   89   
126 #323 Ben Reis             11 Cham. Julienne          5:46.5   17:56.33   90   
127 #226 Erik Pritschau       10 Perry                   5:46.8   17:57.21   91   
128 #295 J.R. Yoder           11 West Holmes             5:47.0   17:57.82   92   
129 #276 Conner Flynn          9 Fairland                5:47.0   17:57.99   93   
130 #310 Robbie Smith         12 Carroll                 5:48.7   18:03.14   94   
131 #320 John Carper          11 Cham. Julienne          5:48.7   18:03.37   95   
132 #235 Jared Bottger        10 Chardon NDCL            5:49.0   18:04.11   96   
133 #306 Philip Connair       11 Carroll                 5:49.1   18:04.54   97   
134 #267 Bryce Patrick        10 Akron SVSM              5:49.6   18:06.19   98   
135 #321 John Hawthorn        10 Cham. Julienne          5:50.0   18:07.15   99   
136 #216 Zach Masterson       11 Marlington              5:51.0   18:10.26  100   
137 #297 Seth Brouhard        10 Spr. Shawnee            5:51.6   18:12.20  101   
138 #240 Brett Skursha        11 Chardon NDCL            5:51.6   18:12.21  102   
139 #239 Dan Mcilroy          12 Chardon NDCL            5:51.6   18:12.22  103   
140 #294 Brent Wilson         10 West Holmes             5:52.2   18:14.27  104   
141 #275 Robbie Weaver        10 Granville               5:54.0   18:19.82  105   
142 #281 Adam Taylor          11 Fairland                5:54.0   18:19.84  106   
143 #835 Drake Walker         12 St. Clairsville         6:01.3   18:42.29        
144 #822 Eric Ledford         11 Alter                   6:05.7   18:55.95        
145 #308 Wes Nash             12 Carroll                 6:05.9   18:56.69  107   
146 #324 Sam Wittman          12 Cham. Julienne          6:09.3   19:07.25  108   
147 #228 Corey Beal           12 Claymont                6:10.9   19:12.15  109   
148 #283 Ethan Dills           9 Unioto                  6:12.4   19:16.78  110   
149 #231 Dakota Poole          9 Claymont                6:19.4   19:38.74  111   
150 #288 Luke Sinclair        11 Unioto                  7:03.0   21:54.16  112   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Woodridge                    83    5    8   10   17   43   52   82           
      Total Time:  1:21:59.59                                                     
         Average:    16:23.92                                                     
   2 Defiance                    109    2    6   15   42   44   46   70           
      Total Time:  1:22:23.94                                                     
         Average:    16:28.79                                                     
   3 Spr. Shawnee                110    3   11   13   25   58   60  101           
      Total Time:  1:22:31.31                                                     
         Average:    16:30.27                                                     
   4 Granville                   112    7    9   29   32   35   78  105           
      Total Time:  1:22:53.52                                                     
         Average:    16:34.71                                                     
   5 CVCA                        119    4   14   30   33   38   50   79           
      Total Time:  1:22:56.20                                                     
         Average:    16:35.24                                                     
   6 Akron SVSM                  123    1   16   19   31   56   69   98           
      Total Time:  1:22:37.29                                                     
         Average:    16:31.46                                                     
   7 Marlington                  184   21   22   36   39   66   72  100           
      Total Time:  1:24:28.05                                                     
         Average:    16:53.61                                                     
   8 Unioto                      262   20   45   49   71   77  110  112           
      Total Time:  1:26:06.99                                                     
         Average:    17:13.40                                                     
   9 Perry                       266   26   41   59   67   73   80   91           
      Total Time:  1:26:09.93                                                     
         Average:    17:13.99                                                     
  10 Chardon NDCL                277   18   23   51   89   96  102  103           
      Total Time:  1:26:20.40                                                     
         Average:    17:16.08                                                     
  11 West Holmes                 287   24   28   64   84   87   92  104           
      Total Time:  1:26:28.90                                                     
         Average:    17:17.78                                                     
  12 Oakwood                     289   40   53   57   65   74   81   83           
      Total Time:  1:26:47.01                                                     
         Average:    17:21.41                                                     
  13 Carroll                     298   12   61   63   68   94   97  107           
      Total Time:  1:26:40.03                                                     
         Average:    17:20.01                                                     
  14 Claymont                    299   27   48   62   76   86  109  111           
      Total Time:  1:26:43.33                                                     
         Average:    17:20.67                                                     
  15 Fairland                    308   34   47   54   85   88   93  106           
      Total Time:  1:27:06.61                                                     
         Average:    17:25.33                                                     
  16 Cham. Julienne              352   37   55   75   90   95   99  108           
      Total Time:  1:27:54.46                                                     
         Average:    17:34.90                                                     





 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC Division III
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #803 Samuel Prakel        12 Versailles              4:55.1   15:16.62        
  2 #793 Cory Glines          12 St. Thomas Aquinas      4:56.4   15:20.66        
  3 #126 Kyle Polman          12 Independence            4:57.5   15:24.30    1   
  4 #795 Clayton Murphy       12 Tri-Village             5:00.2   15:32.45        
  5 #110 Bobby Johnson        11 McDonald                5:02.4   15:39.45    2   
  6 #111 Patrick Kunkel       12 McDonald                5:04.3   15:45.31    3   
  7 #151 Jake Graham          12 Columbus Grove          5:04.4   15:45.66    4   
  8 #157 Logan Kettlewell     12 Garaway                 5:06.2   15:51.30    5   
  9 #796 Kody Wolfe           12 Rac. Southern           5:08.7   15:58.98        
 10 #786 Nick McAfee          12 Georgetown              5:08.8   15:59.16        
 11 #115 Jonathan Albaugh     12 New London              5:09.6   16:01.68    6   
 12 #778 Tim Nichols          12 South Range             5:10.4   16:04.11        
 13 #179 Luke Evans           11 Grandview Hts.          5:12.5   16:10.92    7   
 14 #789 Michael Mangus       11 Lee. Fairfield          5:12.8   16:11.67        
 15 #138 Eric Dahlinghaus     12 Minster                 5:12.8   16:11.74    8   
 16 #163 Brady Yoder          12 Garaway                 5:12.8   16:11.77    9   
 17 #135 Jason Willman        11 Seneca East             5:13.6   16:14.19   10   
 18 #103 Wyatt Hartman        12 Maplewood               5:13.7   16:14.47   11   
 19 #804 Shane Berger         11 W.S. Northwestern       5:13.7   16:14.49        
 20 #159 Alex Shrock          11 Garaway                 5:13.7   16:14.56   12   
 21 #107 Solomon Yoder        11 Maplewood               5:13.8   16:14.88   13   
 22 #781 Jon Wenning          10 Coldwater               5:14.0   16:15.45        
 23 #798 Joe Fuller           11 Lehman Cath.            5:14.5   16:17.04        
 24 #130 Carson Pipher        10 Seneca East             5:14.8   16:17.85   14   
 25 #774 Corey Leasure        12 St. John Central        5:14.8   16:18.06        
 26 #189 Mason Moore          10 Sum. Co. Day            5:15.1   16:18.89   15   
 27 #124 Ryan Kuzilla         12 Independence            5:15.2   16:19.21   16   
 28 #784 John Brett           11 Gilmour Academy         5:15.7   16:20.81        
 29 #131 Wes Pipher           10 Seneca East             5:16.2   16:22.29   17   
 30 #145 Aaren Hemmelgarn     12 St. Henry               5:17.4   16:25.99   18   
 31 #797 Kyle Thomas          12 Sher. Fairview          5:17.5   16:26.34        
 32 #779 Jacob Long            9 Cardington-Lincoln      5:18.9   16:30.56        
 33 #102 Tristan Dahmen        9 Maplewood               5:19.3   16:31.87   19   
 34 #132 Jared Stockmaster    10 Seneca East             5:19.4   16:32.06   20   
 35 #165 Jordan Anderson      11 Fort Frye               5:20.3   16:34.93   21   
 36 #208 Charlie Jordan        9 Mariemont               5:20.5   16:35.70   22   
 37 #776 Tanner Harding       10 Caldwell                5:20.7   16:36.22        
 38 #186 Dale Lakes           12 Sum. Co. Day            5:20.9   16:36.72   23   
 39 #785 Adam Berry           12 Hawken                  5:21.0   16:37.10        
 40 #782 Mycah Grandstaff     10 Con. Crestview          5:21.0   16:37.24        
 41 #801 Luke Myers           11 Strasburg-Franklin      5:21.4   16:38.33        
 42 #156 Alex Shafer          12 Columbus Grove          5:21.5   16:38.63   24   
 43 #152 Colton Grothaus      11 Columbus Grove          5:21.5   16:38.85   25   
 44 #108 Allan Coviello       11 McDonald                5:21.6   16:38.98   26   
 45 #136 Andy Albers          11 Minster                 5:22.2   16:41.03   27   
 46 #773 Noah Cook            11 Mapleton                5:22.5   16:41.73        
 47 #117 Alex Copley          10 New London              5:22.9   16:43.17   28   
 48 #190 John Murdock         10 Sum. Co. Day            5:23.2   16:44.09   29   
 49 #113 Tyler Smith          12 McDonald                5:23.2   16:44.14   30   
 50 #791 Cameron Weaks        11 Liberty Center          5:23.4   16:44.68        
 51 #203 Aaron Scott          12 West Liberty-Salem      5:23.4   16:44.73   31   
 52 #149 Spencer Schulze      10 St. Henry               5:23.7   16:45.68   32   
 53 #185 Chris Gallagher      12 Sum. Co. Day            5:24.0   16:46.49   33   
 54 #802 Daniel Burket        12 Toledo Christian        5:24.7   16:48.81        
 55 #164 Jon Anderson         10 Fort Frye               5:26.3   16:53.71   34   
 56 #792 Scott Willeke        11 Lima C.C.               5:26.6   16:54.44        
 57 #193 Brandon Barlage      12 Russia                  5:26.6   16:54.56   35   
 58 #191 Connor Shaw           9 Sum. Co. Day            5:26.8   16:55.05   36   
 59 #799 Jim Weaverling       12 Smithville              5:26.9   16:55.39        
 60 #158 Caleb Morehart       10 Garaway                 5:28.0   16:58.87   37   
 61 #787 Dakota Frost          9 Hicksville              5:28.0   16:59.03        
 62 #199 Alex Adams           12 West Liberty-Salem      5:28.1   16:59.32   38   
 63 #105 Derek Morrison       10 Maplewood               5:28.2   16:59.42   39   
 64 #129 Karl Burgderfer      12 Seneca East             5:28.4   17:00.30   40   
 65 #173 Jeff Hanson          12 Liberty Union           5:28.5   17:00.42   41   
 66 #198 Steven Stickel       11 Russia                  5:28.6   17:00.83   42   
 67 #780 William Thatcher     11 Centerburg              5:28.6   17:00.83        
 68 #166 Matthew Cheeseman    11 Fort Frye               5:29.3   17:02.96   43   
 69 #790 Joe Seedorf          12 Liberty Center          5:29.5   17:03.53        
 70 #211 Emmett Saulnier      12 Mariemont               5:29.5   17:03.60   44   
 71 #144 Clayton Bruggeman    12 St. Henry               5:30.3   17:06.19   45   
 72 #777 Jonathan Niswonger   11 Caldwell                5:30.9   17:07.85        
 73 #109 Zach Hawout          10 McDonald                5:31.0   17:08.12   46   
 74 #116 Jacob Amburgy        12 New London              5:31.2   17:08.91   47   
 75 #125 Shane Mathew         10 Independence            5:31.3   17:09.12   48   
 76 #155 Grant Schroeder      12 Columbus Grove          5:31.5   17:09.66   49   
 77 #794 Drexler McColly      12 Pleasant                5:32.0   17:11.36        
 78 #788 Blake Hildebrant     11 Lee. Fairfield          5:32.1   17:11.65        
 79 #101 Mike Dahmen          12 Maplewood               5:33.3   17:15.38   50   
 80 #172 Michael Cuschleg     10 Liberty Union           5:33.3   17:15.43   51   
 81 #175 Jacob Motts          11 Liberty Union           5:33.4   17:15.83   52   
 82 #181 Chase Gage           12 Grandview Hts.          5:33.6   17:16.38   53   
 83 #137 Ben Butler            9 Minster                 5:33.6   17:16.40   54   
 84 #119 Casey Kropka         10 New London              5:33.9   17:17.39   55   
 85 #195 Jordan Gariety       10 Russia                  5:34.0   17:17.51   56   
 86 #141 Dominic Slonkosky    11 Minster                 5:36.0   17:23.75   57   
 87 #140 Jonathan Fausey      10 Minster                 5:36.4   17:24.92   58   
 88 #118 Neil Goetze          11 New London              5:36.8   17:26.34   59   
 89 #148 Jacob Rindler        12 St. Henry               5:37.1   17:27.25   60   
 90 #114 Bryce Street         10 McDonald                5:37.3   17:27.93   61   
 91 #162 Blake Yoder          10 Garaway                 5:37.5   17:28.29   62   
 92 #192 Caleb Ball            9 Russia                  5:37.9   17:29.55   63   
 93 #153 Jerry Kesselmeyer    10 Columbus Grove          5:37.9   17:29.57   64   
 94 #194 Bryan Drees          11 Russia                  5:39.2   17:33.73   65   
 95 #197 Kyle Poling          11 Russia                  5:39.2   17:33.80   66   
 96 #161 Samuel Wentworth     10 Garaway                 5:39.9   17:35.87   67   
 97 #147 Scott Knapke         10 St. Henry               5:40.2   17:36.73   68   
 98 #104 Nate Keeney           9 Maplewood               5:40.3   17:37.00   69   
 99 #188 Will Mackey           9 Sum. Co. Day            5:40.4   17:37.49   70   
100 #150 Logan Douglas        11 Columbus Grove          5:40.6   17:38.11   71   
101 #122 Shane Bender         10 Independence            5:41.4   17:40.49   72   
102 #800 Wes Haney            12 Spring. ECA             5:42.2   17:43.05        
103 #167 Ford McElroy          9 Fort Frye               5:42.6   17:44.42   73   
104 #187 Chase Lyle           10 Sum. Co. Day            5:42.9   17:45.35   74   
105 #133 Michael Szabo        10 Seneca East             5:43.0   17:45.54   75   
106 #207 Cooper Hayes         10 Mariemont               5:43.3   17:46.33   76   
107 #200 Joey Adams            9 West Liberty-Salem      5:43.4   17:46.66   77   
108 #112 David Natoli         10 McDonald                5:43.5   17:47.06   78   
109 #154 Nick Schmiesing      12 Columbus Grove          5:43.7   17:47.57   79   
110 #783 Bailey Gannon         9 Fredericktown           5:45.2   17:52.35        
111 #775 Cray Sistrunk         9 Belpre                  5:45.5   17:53.40        
112 #212 Jonathan White       11 Mariemont               5:45.8   17:54.22   80   
113 #210 Sam McManus          11 Mariemont               5:45.9   17:54.54   81   
114 #184 Josh Smith           11 Grandview Hts.          5:46.1   17:55.21   82   
115 #134 Bryce Watson         10 Seneca East             5:46.5   17:56.46   83   
116 #171 Brandon Altiers      11 Liberty Union           5:46.6   17:56.72   84   
117 #123 Colin Jedrzejek       9 Independence            5:46.7   17:56.90   85   
118 #142 Ted Trzaska          12 Minster                 5:46.7   17:56.96   86   
119 #128 David Wisniewski      9 Independence            5:46.9   17:57.54   87   
120 #176 Gene Smith           12 Liberty Union           5:47.3   17:58.95   88   
121 #127 Matt Terrano          9 Independence            5:47.4   17:59.36   89   
122 #201 Chris Buschur        11 West Liberty-Salem      5:47.8   18:00.59   90   
123 #143 Ryan Barhorst        10 St. Henry               5:48.8   18:03.40   91   
124 #121 Miklos White         10 New London              5:49.4   18:05.56   92   
125 #196 Alex Herron          10 Russia                  5:51.5   18:12.01   93   
126 #106 Scott Rupe           11 Maplewood               5:53.4   18:17.74   94   
127 #182 Peter Mathes         10 Grandview Hts.          5:54.3   18:20.77   95   
128 #183 Eli Reed             10 Grandview Hts.          5:54.9   18:22.49   96   
129 #174 Matt Maldovan        12 Liberty Union           5:55.7   18:24.91   97   
130 #209 Neal Stehling        12 Mariemont               5:55.8   18:25.28   98   
131 #139 Andrew Fausey        10 Minster                 5:57.2   18:29.61   99   
132 #120 Jacob Pippert        11 New London              5:58.9   18:34.79  100   
133 #206 Noah Dill             9 Mariemont               5:59.4   18:36.44  101   
134 #169 Quintin Webb         11 Fort Frye               5:59.9   18:37.95  102   
135 #202 Ross Kelley           9 West Liberty-Salem      5:59.9   18:38.02  103   
136 #205 Stephen Whetstine     9 West Liberty-Salem      6:00.5   18:40.00  104   
137 #204 Alex Steiner         10 West Liberty-Salem      6:01.6   18:43.43  105   
138 #160 Dakota Thomas         9 Garaway                 6:02.9   18:47.39  106   
139 #146 Alex Hemmelgarn      10 St. Henry               6:10.3   19:10.33  107   
140 #168 Matthew Roush        11 Fort Frye               6:10.8   19:11.85  108   
141 #177 Tim Springer         10 Liberty Union           6:19.6   19:39.21  109   
142 #180 Jon Faris            10 Grandview Hts.          6:36.7   20:32.38  110   
143 #178 Owen McCormick       10 Grandview Hts.          6:46.5   21:02.82  111   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Seneca East                 101   10   14   17   20   40   75   83           
      Total Time:  1:22:26.69                                                     
         Average:    16:29.34                                                     
   2 McDonald                    107    2    3   26   30   46   61   78           
      Total Time:  1:21:56.00                                                     
         Average:    16:23.20                                                     
   3 Garaway                     125    5    9   12   37   62   67  106           
      Total Time:  1:22:44.79                                                     
         Average:    16:32.96                                                     
   4 Maplewood                   132   11   13   19   39   50   69   94           
      Total Time:  1:23:16.02                                                     
         Average:    16:39.21                                                     
   5 Sum. Co. Day                136   15   23   29   33   36   70   74           
      Total Time:  1:23:21.24                                                     
         Average:    16:40.25                                                     
   6 Columbus Grove              166    4   24   25   49   64   71   79           
      Total Time:  1:23:42.37                                                     
         Average:    16:44.48                                                     
   7 New London                  195    6   28   47   55   59   92  100           
      Total Time:  1:24:37.49                                                     
         Average:    16:55.50                                                     
   8 Minster                     204    8   27   54   57   58   86   99           
      Total Time:  1:24:57.84                                                     
         Average:    16:59.57                                                     
   9 Independence                222    1   16   48   72   85   87   89           
      Total Time:  1:24:30.02                                                     
         Average:    16:54.01                                                     
  10 St. Henry                   223   18   32   45   60   68   91  107           
      Total Time:  1:25:21.84                                                     
         Average:    17:04.37                                                     
  11 Russia                      261   35   42   56   63   65   66   93           
      Total Time:  1:26:16.18                                                     
         Average:    17:15.24                                                     
  12 Fort Frye                   273   21   34   43   73  102  108                
      Total Time:  1:26:53.97                                                     
         Average:    17:22.80                                                     
  13 Mariemont                   303   22   44   76   80   81   98  101           
      Total Time:  1:27:14.39                                                     
         Average:    17:26.88                                                     
  14 Liberty Union               316   41   51   52   84   88   97  109           
      Total Time:  1:27:27.36                                                     
         Average:    17:29.47                                                     
  15 Grandview Hts.              333    7   53   82   95   96  110  111           
      Total Time:  1:28:05.78                                                     
         Average:    17:37.16                                                     
  16 West Liberty-Salem          339   31   38   77   90  103  104  105           
      Total Time:  1:28:09.32                                                     
         Average:    17:37.87                                                     





 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 18  Girls 5k Run CC Division I
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #955 Jacquelyn Crow       11 Lebanon                 5:41.0   17:39.31        
  2 #693 Janelle Noe          12 Syl. Northview          5:41.5   17:40.88    1   
  3 #949 Annie Heffernan      10 Cin. St. Urs            5:42.9   17:45.07        
  4 #751 Lauren Wood          12 Mason                   5:45.2   17:52.35    2   
  5 #950 Samantha Siler       12 Sycamore                5:46.6   17:56.57        
  6 #947 Kristen Seiler       12 Colerain                5:49.3   18:05.13        
  7 #769 Sydney Leiher        12 Beavercreek             5:51.1   18:10.73    3   
  8 #964 Erin Gyurke          11 Oregon Clay             5:51.1   18:10.77        
  9 #974 Therese Haiss        12 Solon                   5:52.0   18:13.55        
 10 #706 Maddie Britton       11 Bay                     5:52.0   18:13.64    4   
 11 #946 Corinne Kule         12 Chardon                 5:52.1   18:13.95        
 12 #731 Rachel Bosworth      11 Dub. Coffman            5:53.0   18:16.58    5   
 13 #748 Maegan Murphy         9 Mason                   5:53.2   18:17.34    6   
 14 #958 Abbie VanFossen      10 Lak. East               5:54.0   18:19.62        
 15 #719 Lauren Hoover        12 Hil. Davidson           5:54.4   18:21.08    7   
 16 #971 Leah Wallace         10 Reynoldsburg            5:55.5   18:24.28        
 17 #747 Tori Martin          12 Mason                   5:57.5   18:30.57    8   
 18 #957 Kelly Burrows        12 Lak. East               5:57.7   18:31.17        
 19 #691 Robin Foster         12 Syl. Northview          5:58.1   18:32.59    9   
 20 #980 Heather Sandvik      10 Wester. North           5:58.4   18:33.34        
 21 #687 Melinda Renuart      11 Walsh Jesuit            5:59.6   18:37.15   10   
 22 #761 Lycia Hollon         12 Springboro              6:00.5   18:39.76   11   
 23 #749 Emily Schlimm        12 Mason                   6:00.8   18:40.74   12   
 24 #953 Kaylie Murray         9 Roosevelt               6:00.8   18:40.90        
 25 #679 Kinsey Robinson      10 Mentor                  6:00.9   18:41.28   13   
 26 #746 Leah Ford             9 Mason                   6:01.1   18:41.75   14   
 27 #671 Jody Musser          12 Mas. Jackson            6:01.4   18:42.58   15   
 28 #952 Maryn Lowry          12 Walnut Hills            6:01.6   18:43.21        
 29 #692 Abigail Masters      12 Syl. Northview          6:02.6   18:46.43   16   
 30 #764 Rachael Mahle        12 Springboro              6:02.8   18:47.15   17   
 31 #720 Jane Onders           9 Hil. Davidson           6:03.3   18:48.55   18   
 32 #977 Natalie Camardo      12 Strongsville            6:03.6   18:49.48        
 33 #954 Sammie Zishka        12 Lancaster               6:03.6   18:49.50        
 34 #756 Lainey Studebaker     9 Centerville             6:04.0   18:50.62   19   
 35 #758 Rachel Zavakos       12 Centerville             6:04.1   18:50.94   20   
 36 #969 Kristen Eisenhauer   12 Pick. North             6:04.3   18:51.63        
 37 #664 Caroline Sauers      12 Hudson                  6:04.9   18:53.68   21   
 38 #710 Lauren DiFrancisco   10 No. Royalton            6:05.6   18:55.66   22   
 39 #723 Lilly Saniel-Banrey  10 Hil. Davidson           6:05.6   18:55.87   23   
 40 #978 Stephanie Sherman     9 Tol. N. Dame Acad.      6:05.9   18:56.67        
 41 #951 Christine Frederick  11 Ursuline Academy        6:06.2   18:57.52        
 42 #975 Geneva Sandridge     10 Solon                   6:06.2   18:57.55        
 43 #972 Madison Connelly     12 Rocky River             6:06.4   18:58.32        
 44 #767 D.C. Beranek         11 Beavercreek             6:06.6   18:58.88   24   
 45 #725 Ann Heuerman          9 Upper Arlington         6:06.7   18:59.05   25   
 46 #737 Rachel Weber         12 Dub. Coffman            6:06.7   18:59.18   26   
 47 #707 Abby Christel         9 Bay                     6:06.9   18:59.84   27   
 48 #963 Sydney Lautzenheise  11 Hoover                  6:07.0   19:00.24        
 49 #942 Alexis Szivan        10 Steele                  6:07.1   19:00.41        
 50 #962 Camilla Suarez       10 New Albany              6:07.2   19:00.79        
 51 #673 Greta Taylor          9 Mas. Jackson            6:07.5   19:01.55   28   
 52 #700 Vanessa Pasadyn       9 Brunswick               6:07.7   19:02.23   29   
 53 #970 Claire Wiles         10 Olen. Liberty           6:08.0   19:03.22        
 54 #716 Natalie Vidacs       12 No. Royalton            6:08.2   19:03.85   30   
 55 #754 Emily Pantuso        11 Centerville             6:08.3   19:04.23   31   
 56 #965 Haley Hess            9 Oregon Clay             6:08.6   19:05.09        
 57 #745 Emily Oliver         12 Mason                   6:08.8   19:05.75   32   
 58 #976 Louiza Wise           9 Solon                   6:09.0   19:06.19        
 59 #943 Brooklyn Duewel       9 Ashland                 6:09.1   19:06.51        
 60 #688 Moe Sinko            12 Walsh Jesuit            6:09.2   19:06.92   33   
 61 #750 Nicole Steinbicker   11 Mason                   6:09.4   19:07.41   34   
 62 #752 Meghan Harris        11 Centerville             6:09.4   19:07.69   35   
 63 #735 Sana Qamar            9 Dub. Coffman            6:09.7   19:08.39   36   
 64 #956 Hannah Hartzell      12 Olen. Orange            6:09.9   19:09.09        
 65 #968 Taylor Monheim       11 Perrysburg              6:09.9   19:09.26        
 66 #755 Meredith Rintoul     11 Centerville             6:10.0   19:09.29   37   
 67 #727 Dorrian Jaffe        11 Upper Arlington         6:10.6   19:11.17   38   
 68 #766 Hannah Bailey        12 Beavercreek             6:10.6   19:11.32   39   
 69 #768 Emma Hensley         10 Beavercreek             6:10.9   19:12.32   40   
 70 #959 Mackenzie Rankin     12 Louisville              6:11.2   19:13.17        
 71 #973 Erin Cullen          12 Shaker Hts.             6:12.4   19:16.88        
 72 #770 Maureen McGaha       12 Beavercreek             6:13.0   19:18.61   41   
 73 #702 Jenna Scott           9 Brunswick               6:13.8   19:21.20   42   
 74 #695 Mallory Small        10 Syl. Northview          6:13.8   19:21.21   43   
 75 #765 Kim Streetz          11 Springboro              6:14.5   19:23.35   44   
 76 #944 Lora Overholt        10 Teays Valley            6:14.9   19:24.75        
 77 #961 Leah Vasarhelyi      10 Nordonia                6:15.1   19:25.19        
 78 #661 Madi Hartline        12 Hudson                  6:15.2   19:25.63   45   
 79 #665 Madison VanDyke      11 Hudson                  6:15.6   19:26.75   46   
 80 #662 Kate Mcgregor        11 Hudson                  6:15.7   19:27.10   47   
 81 #760 Mallory Fletcher     11 Springboro              6:15.9   19:27.68   48   
 82 #677 Rosie Magro           9 Mentor                  6:16.5   19:29.49   49   
 83 #966 Hannah Hess           9 Oregon Clay             6:16.7   19:30.36        
 84 #704 Hallie Bechtel       11 Bay                     6:16.9   19:30.78   50   
 85 #757 Christine Zavakos    12 Centerville             6:16.9   19:30.81   51   
 86 #697 Tara Horton          11 Brunswick               6:17.4   19:32.33   52   
 87 #698 Emily LaPolla        10 Brunswick               6:17.9   19:33.83   53   
 88 #672 Olivia Sirpilla       9 Mas. Jackson            6:18.0   19:34.16   54   
 89 #670 Chase Kinney         12 Mas. Jackson            6:18.3   19:35.28   55   
 90 #722 Elsa Saelens         12 Hil. Davidson           6:18.3   19:35.30   56   
 91 #979 Haley Sandvik        10 Wester. North           6:18.4   19:35.57        
 92 #681 Ashlyn Woods         12 Mentor                  6:18.6   19:36.04   57   
 93 #948 Emma Hatch           11 Mother of Mercy         6:20.4   19:41.85        
 94 #772 Aurora Turner        10 Beavercreek             6:21.2   19:44.17   58   
 95 #743 Kimberly Wedinger    12 Dub. Scioto             6:21.6   19:45.33   59   
 96 #945 Emma Lunne           12 Canfield                6:21.6   19:45.54        
 97 #967 Josie Woosley        10 Watkins Memorial        6:21.8   19:46.23        
 98 #667 Sarah Wolanske       10 Hudson                  6:21.9   19:46.31   60   
 99 #733 Julia Fries          11 Dub. Coffman            6:21.9   19:46.44   61   
100 #753 Kelsey Kohls         10 Centerville             6:22.0   19:46.58   62   
101 #705 Olivia Bechtel        9 Bay                     6:23.0   19:49.72   63   
102 #739 Jessica Cronau       12 Dub. Scioto             6:23.0   19:49.92   64   
103 #740 Rachel Groh          12 Dub. Scioto             6:23.1   19:50.07   65   
104 #742 Vanessa Robinson     10 Dub. Scioto             6:23.1   19:50.08   66   
105 #699 Hannah Meyer         10 Brunswick               6:23.2   19:50.45   67   
106 #960 Becky Rohwer         12 Brush                   6:23.9   19:52.56        
107 #674 Madison Williams     11 Mas. Jackson            6:23.9   19:52.74   68   
108 #676 Peggy Magro          10 Mentor                  6:24.0   19:52.83   69   
109 #724 Megan Brewer         10 Upper Arlington         6:24.5   19:54.37   70   
110 #713 Isabella Kuzma        9 No. Royalton            6:24.7   19:55.13   71   
111 #701 Katie Pavlick        10 Brunswick               6:24.8   19:55.35   72   
112 #734 Emily Lynch          11 Dub. Coffman            6:24.9   19:55.70   73   
113 #708 Hailey Russell        9 Bay                     6:25.4   19:57.27   74   
114 #669 Emma Dillon          11 Mas. Jackson            6:25.7   19:58.33   75   
115 #718 Catherine Hildebran  11 Hil. Davidson           6:26.0   19:59.10   76   
116 #726 Sarah Heuerman       11 Upper Arlington         6:26.0   19:59.11   77   
117 #686 Abbey Lenz            9 Walsh Jesuit            6:26.1   19:59.57   78   
118 #741 Rebecca Groh         10 Dub. Scioto             6:26.6   20:00.93   79   
119 #696 Becca Ogorzaly       10 Brunswick               6:26.7   20:01.35   80   
120 #730 Erin Simko           10 Upper Arlington         6:27.9   20:05.04   81   
121 #668 Elena Cornelius       9 Mas. Jackson            6:28.1   20:05.50   82   
122 #763 Kaylee Koch          10 Springboro              6:28.5   20:06.82   83   
123 #709 Maddie Voiers        10 Bay                     6:29.3   20:09.29   84   
124 #666 Casey Watson         11 Hudson                  6:29.7   20:10.51   85   
125 #771 Meg McGaha           12 Beavercreek             6:30.9   20:14.43   86   
126 #759 Keaton Case          10 Springboro              6:31.8   20:17.05   87   
127 #715 Ally Palmer          11 No. Royalton            6:32.2   20:18.35   88   
128 #689 Rachel Audet         11 Syl. Northview          6:32.6   20:19.71   89   
129 #728 Karla Jeggle         11 Upper Arlington         6:32.7   20:19.99   90   
130 #680 Carolyn Skledar       9 Mentor                  6:33.2   20:21.50   91   
131 #683 Abbey Cerroni        11 Walsh Jesuit            6:33.4   20:22.25   92   
132 #712 Atiyyah Herron       12 No. Royalton            6:33.9   20:23.59   93   
133 #703 Alyse Arko           11 Bay                     6:34.4   20:25.36   94   
134 #744 Shayla Wigand        10 Dub. Scioto             6:35.2   20:27.79   95   
135 #732 Tess Cassidy         12 Dub. Coffman            6:35.7   20:29.16   96   
136 #682 Kelly Brennan        10 Walsh Jesuit            6:36.2   20:30.76   97   
137 #694 Taryn Pavain         10 Syl. Northview          6:37.2   20:33.85   98   
138 #721 Lindsey Ruff         10 Hil. Davidson           6:37.6   20:35.26   99   
139 #714 Genna Mori           12 No. Royalton            6:38.2   20:36.93  100   
140 #736 Anna Weber           10 Dub. Coffman            6:39.3   20:40.33  101   
141 #729 Kristen Seely        10 Upper Arlington         6:41.8   20:48.11  102   
142 #738 Ariel Arellano       10 Dub. Scioto             6:43.2   20:52.48  103   
143 #684 Katrina Heil          9 Walsh Jesuit            6:44.7   20:57.34  104   
144 #711 Kaityln Dzuroff       9 No. Royalton            6:44.7   20:57.35  105   
145 #675 Elise Hanson          9 Mentor                  6:45.7   21:00.29  106   
146 #678 Abby Meinen          12 Mentor                  6:48.2   21:08.18  107   
147 #690 Skylar Crandall       9 Syl. Northview          6:49.7   21:12.64  108   
148 #663 Johnsey Erdman       12 Hudson                  6:52.0   21:20.01  109   
149 #717 Jane Haines          11 Hil. Davidson           6:55.0   21:29.31  110   
150 #685 Pamela Karagiozis     9 Walsh Jesuit            7:00.9   21:47.51  111   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Mason                        42    2    6    8   12   14   32   34           
      Total Time:  1:32:02.75                                                     
         Average:    18:24.55                                                     
   2 Centerville                 142   19   20   31   35   37   51   62           
      Total Time:  1:35:02.77                                                     
         Average:    19:00.56                                                     
   3 Beavercreek                 147    3   24   39   40   41   58   86           
      Total Time:  1:34:51.86                                                     
         Average:    18:58.38                                                     
   4 Syl. Northview              158    1    9   16   43   89   98  108           
      Total Time:  1:34:40.82                                                     
         Average:    18:56.17                                                     
   5 Hil. Davidson               180    7   18   23   56   76   99  110           
      Total Time:  1:35:39.90                                                     
         Average:    19:07.98                                                     
   6 Dub. Coffman                201    5   26   36   61   73   96  101           
      Total Time:  1:36:06.29                                                     
         Average:    19:13.26                                                     
   7 Springboro                  203   11   17   44   48   83   87                
      Total Time:  1:36:24.76                                                     
         Average:    19:16.96                                                     
   8 Bay                         218    4   27   50   63   74   84   94           
      Total Time:  1:36:31.25                                                     
         Average:    19:18.25                                                     
   9 Hudson                      219   21   45   46   47   60   85  109           
      Total Time:  1:36:59.47                                                     
         Average:    19:23.90                                                     
  10 Mas. Jackson                220   15   28   54   55   68   75   82           
      Total Time:  1:36:46.32                                                     
         Average:    19:21.27                                                     
  11 Brunswick                   243   29   42   52   53   67   72   80           
      Total Time:  1:37:20.04                                                     
         Average:    19:28.01                                                     
  12 Mentor                      279   13   49   57   69   91  106  107           
      Total Time:  1:38:01.14                                                     
         Average:    19:36.23                                                     
  13 Upper Arlington             291   25   38   70   77   81   90  102           
      Total Time:  1:38:08.74                                                     
         Average:    19:37.75                                                     
  14 No. Royalton                304   22   30   71   88   93  100  105           
      Total Time:  1:38:36.58                                                     
         Average:    19:43.32                                                     
  15 Walsh Jesuit                310   10   33   78   92   97  104  111           
      Total Time:  1:38:36.65                                                     
         Average:    19:43.33                                                     
  16 Dub. Scioto                 333   59   64   65   66   79   95  103           
      Total Time:  1:39:16.33                                                     
         Average:    19:51.27                                                     





 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 15  Girls 5k Run CC Division II
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #653 Mary Kate Vaughn      9 Oakwood                 5:41.7   17:41.57    1   
  2 #580 Rachel Iacofano       9 Akron SVSM              5:54.3   18:20.70    2   
  3 #636 Ellen Isaac          12 Lexington               5:54.8   18:22.24    3   
  4 #938 Taylor Vernot        10 Wauseon                 5:55.7   18:24.88        
  5 #619 Emily Cass            9 Athens                  5:56.4   18:27.27    4   
  6 #913 Hannah Campbell      11 Cal. River Valley       5:57.3   18:29.83        
  7 #936 Allison Sinning      11 Tippecanoe              5:58.1   18:32.33        
  8 #915 Jessie Proehl        12 Zane Trace              5:59.8   18:37.74        
  9 #582 Marissa Rossetti     12 Akron SVSM              6:00.4   18:39.65    5   
 10 #928 Mackenzie Butler     12 Licking Valley          6:00.6   18:40.27        
 11 #925 Kaele Lightfoot      12 Minerva                 6:00.9   18:41.09        
 12 #658 Michelle McKinney    11 Eaton                   6:01.7   18:43.73    6   
 13 #635 Lillian Freundlich   11 Lexington               6:02.2   18:45.20    7   
 14 #581 Julia Mendiola       11 Akron SVSM              6:04.0   18:50.81    8   
 15 #649 Mackie Keller        12 Oakwood                 6:04.4   18:51.98    9   
 16 #570 Katelynn Dillon       9 Claymont                6:06.4   18:58.17   10   
 17 #939 Jen Muhlenkamp       10 Triway                  6:06.6   18:58.76        
 18 #562 Libby Rogenski       12 Poland Seminary         6:08.2   19:03.68   11   
 19 #933 Madison King         11 Northeastern            6:08.3   19:04.13        
 20 #934 Juliana Madzia       12 St. Clairsville         6:08.3   19:04.27        
 21 #559 McKinsie Klim        12 Poland Seminary         6:08.6   19:05.16   12   
 22 #940 Lauren Paul          11 West Muskingum          6:09.3   19:07.38        
 23 #927 Rheanna Wilson       11 John Glenn              6:09.7   19:08.55        
 24 #914 Kinkela Harkins      10 Unioto                  6:09.9   19:08.98        
 25 #639 Elizabeth Volz       12 Lexington               6:11.3   19:13.36   13   
 26 #591 Sammy Bockoven       10 CVCA                    6:11.3   19:13.37   14   
 27 #583 Amanda Sollenberger  12 Akron SVSM              6:11.9   19:15.34   15   
 28 #919 Emily Franz          10 Hartley                 6:12.7   19:17.65        
 29 #643 Alex Groene          11 Alter                   6:13.3   19:19.74   16   
 30 #941 Jordyn Koch          12 Tuscar. Valley          6:13.6   19:20.69        
 31 #602 Abby Soltisz         11 Crestwood               6:13.7   19:20.96   17   
 32 #588 Madison Spreitzer    11 Woodridge               6:13.9   19:21.68   18   
 33 #633 Dominique Clairmont   9 Lexington               6:14.2   19:22.44   19   
 34 #916 Kim Wolfe            10 Zane Trace              6:14.4   19:23.02        
 35 #924 Emily Molnar         11 West Holmes             6:15.5   19:26.60        
 36 #631 Andrea Mick          12 Sheridan                6:16.2   19:28.82   20   
 37 #550 Claire Barcelo       12 Chagrin Falls           6:16.9   19:30.91   21   
 38 #929 Maddie Jackson       11 Eastwood                6:18.8   19:36.66        
 39 #606 Shanan Ashton        10 Fairland                6:18.8   19:36.69   22   
 40 #579 Cynthia Haas         10 Akron SVSM              6:18.8   19:36.79   23   
 41 #911 Courtney Swain       12 Bellbrook               6:19.2   19:37.92        
 42 #909 Allyson Malone       10 Alexander               6:19.2   19:38.11        
 43 #642 Maria Grilliot        9 Alter                   6:19.6   19:39.27   24   
 44 #923 Sarra Taylor         11 London                  6:19.9   19:40.07        
 45 #937 Andrea Foster        11 Van Wert                6:20.6   19:42.32        
 46 #614 Micaela DeGenero      9 Granville               6:20.6   19:42.33   25   
 47 #932 Katelyn McCullough   12 Southeast               6:20.8   19:42.87        
 48 #659 Kayla Ste. Marie      9 Eaton                   6:21.7   19:45.84   26   
 49 #617 Claire Lamb          10 Granville               6:21.8   19:46.07   27   
 50 #561 Michelle Klim        12 Poland Seminary         6:22.1   19:46.86   28   
 51 #645 Emma Schuermann      11 Alter                   6:22.1   19:47.05   29   
 52 #577 Mary Bozsik          12 Akron SVSM              6:22.2   19:47.34   30   
 53 #597 Mia Yeager           12 CVCA                    6:22.3   19:47.70   31   
 54 #634 Susan Fain           11 Lexington               6:22.5   19:48.20   32   
 55 #590 Maggie Zimmerman     12 Woodridge               6:23.0   19:49.84   33   
 56 #624 Lucy Williams        10 Athens                  6:23.1   19:50.23   34   
 57 #575 Courtney Sowers      10 Claymont                6:23.5   19:51.38   35   
 58 #926 Danielle Wilson      12 Fairless                6:23.8   19:52.29        
 59 #918 Jenna Liston         10 Circleville             6:24.0   19:52.98        
 60 #601 Challis Roberts      11 Crestwood               6:24.0   19:53.05   36   
 61 #917 Rhian Horton          9 Indian Hill             6:24.2   19:53.58        
 62 #654 Taylor Broermann     10 Eaton                   6:24.3   19:53.79   37   
 63 #612 Alyssa Atkinson      10 Granville               6:24.4   19:54.09   38   
 64 #627 Heather Findlay      11 Sheridan                6:24.5   19:54.41   39   
 65 #603 Melissa Soltisz       9 Crestwood               6:24.9   19:55.72   40   
 66 #594 Natalie Pasicznyk    10 CVCA                    6:25.1   19:56.45   41   
 67 #630 Jessie Habegger      12 Sheridan                6:25.3   19:56.81   42   
 68 #912 Ericka Hosang        12 Bellevue                6:26.1   19:59.46        
 69 #640 Austin Borton        12 Alter                   6:26.3   20:00.07   43   
 70 #593 Mallory Myers        12 CVCA                    6:26.4   20:00.42   44   
 71 #576 Sierra Swigert       11 Claymont                6:26.9   20:01.86   45   
 72 #644 Kristen Petrosky     10 Alter                   6:27.5   20:03.72   46   
 73 #930 Olivia Chinn         10 Ravenna                 6:27.7   20:04.28        
 74 #641 Kyly Borton          10 Alter                   6:27.7   20:04.44   47   
 75 #628 Katy Foltz           10 Sheridan                6:27.7   20:04.46   48   
 76 #569 Olivia Warther        9 Dover                   6:28.2   20:05.87   49   
 77 #605 Megan Ashton         12 Fairland                6:28.5   20:06.74   50   
 78 #600 Taylor Michael       11 Crestwood               6:28.8   20:07.71   51   
 79 #578 Shea O'Brien         10 Akron SVSM              6:28.9   20:08.06   52   
 80 #910 Katie Kennedy         9 Marlington              6:28.9   20:08.10        
 81 #609 Taylor Perry          9 Fairland                6:29.3   20:09.42   53   
 82 #599 Kira Judd            10 Crestwood               6:29.9   20:11.33   54   
 83 #552 Allie Dustin         10 Chagrin Falls           6:30.6   20:13.53   55   
 84 #587 Julia Moore          10 Woodridge               6:31.0   20:14.66   56   
 85 #616 Caris Kuhn           10 Granville               6:31.2   20:15.27   57   
 86 #935 Catlyn Walker        12 Struthers               6:31.2   20:15.31        
 87 #568 Jesse Stallings      12 Dover                   6:32.0   20:17.64   58   
 88 #615 Tori Flowers          9 Granville               6:32.1   20:18.07   59   
 89 #551 Megg Cantlay         12 Chagrin Falls           6:32.5   20:19.25   60   
 90 #586 Erin Kiley           11 Woodridge               6:33.2   20:21.47   61   
 91 #625 Madison Yerke        10 Athens                  6:33.3   20:21.81   62   
 92 #610 Sydney Pettit        12 Fairland                6:33.4   20:22.04   63   
 93 #555 Jessica Walker       12 Chagrin Falls           6:33.4   20:22.23   64   
 94 #549 Emma Allen           10 Chagrin Falls           6:34.0   20:24.11   65   
 95 #567 Caroline Lehman       9 Dover                   6:34.7   20:26.29   66   
 96 #572 Gabby Lewis           9 Claymont                6:35.6   20:29.01   67   
 97 #920 Caroline Hahn        12 Gar. Garfield           6:35.7   20:29.42        
 98 #598 Kira Edic            12 Crestwood               6:36.2   20:30.93   68   
 99 #560 Melissa Klim         12 Poland Seminary         6:36.5   20:31.66   69   
100 #584 Allyson Dryer        11 Woodridge               6:36.5   20:31.90   70   
101 #553 Kate Girouard        12 Chagrin Falls           6:36.9   20:32.90   71   
102 #604 Bella Wagner          9 Crestwood               6:36.9   20:33.13   72   
103 #589 Emiko Waight         12 Woodridge               6:37.1   20:33.55   73   
104 #556 Elizabeth Becherer    9 Poland Seminary         6:37.3   20:34.20   74   
105 #621 Ashton Horsley       10 Athens                  6:37.3   20:34.21   75   
106 #618 Ariana Sotoropolis   12 Granville               6:37.4   20:34.57   76   
107 #611 Jessica Price        10 Fairland                6:38.2   20:36.96   77   
108 #565 Alli Garman           9 Dover                   6:38.2   20:37.15   78   
109 #592 Kelli Janus          11 CVCA                    6:38.7   20:38.44   79   
110 #647 Carder Gilbert       12 Oakwood                 6:39.1   20:39.96   80   
111 #629 Denae Forgrave       12 Sheridan                6:39.1   20:39.96   81   
112 #931 Miranda Hughes       10 Southeast               6:39.2   20:40.10        
113 #554 Anne Moyse           10 Chagrin Falls           6:39.3   20:40.37   82   
114 #566 Frankie Giammo        9 Dover                   6:39.9   20:42.32   83   
115 #648 Emma Gunnell          9 Oakwood                 6:40.7   20:44.66   84   
116 #651 Ally Ross             9 Oakwood                 6:40.8   20:45.20   85   
117 #585 Katrina Folk         11 Woodridge               6:41.9   20:48.61   86   
118 #622 Brooke Kemerer       12 Athens                  6:42.3   20:49.86   87   
119 #921 Domenique Hall        9 Girard                  6:43.9   20:54.65        
120 #638 Susie Sorah          12 Lexington               6:44.2   20:55.72   88   
121 #637 Abby Miller           9 Lexington               6:44.2   20:55.75   89   
122 #650 Erin Kennedy         11 Oakwood                 6:45.2   20:58.72   90   
123 #922 Molly Scott          12 Lima Shawnee            6:46.7   21:03.29        
124 #632 Jane Oberhauser      12 Sheridan                6:47.7   21:06.66   91   
125 #557 Elise Eckman         10 Poland Seminary         6:48.4   21:08.74   92   
126 #595 McKenna Tiley        10 CVCA                    6:48.6   21:09.22   93   
127 #660 Autumn Whirley       10 Eaton                   6:50.8   21:16.09   94   
128 #596 Nicole Wright         9 CVCA                    6:52.3   21:20.87   95   
129 #623 Sue Ryu               9 Athens                  6:56.1   21:32.63   96   
130 #657 Rachel Hartwig       12 Eaton                   6:57.3   21:36.47   97   
131 #620 Sierra Finnearty     12 Athens                  6:57.9   21:38.38   98   
132 #607 Mariah Chaffin       12 Fairland                6:59.6   21:43.36   99   
133 #655 Morgan Evans         10 Eaton                   7:03.4   21:55.28  100   
134 #613 Brittany Atkinson    12 Granville               7:04.1   21:57.47  101   
135 #571 Pauline Fisher       10 Claymont                7:04.8   21:59.73  102   
136 #558 Madison Evans        11 Poland Seminary         7:05.0   22:00.28  103   
137 #652 Megan Schmitz         9 Oakwood                 7:10.1   22:16.15  104   
138 #656 Autum Wilkerson       9 Eaton                   7:10.9   22:18.59  105   
139 #626 Madison Emmert       12 Sheridan                7:13.5   22:26.60  106   
140 #563 Katy Duncan           9 Dover                   7:13.6   22:26.88  107   
141 #564 Bethany Engstrom      9 Dover                   7:13.8   22:27.50  108   
142 #646 Katy Yuhas           11 Alter                   7:16.0   22:34.52  109   
143 #573 Lindsay Long         12 Claymont                7:20.1   22:47.24  110   
144 #608 Sarah Warnock        10 Fairland                7:20.7   22:49.04  111   
145 #574 Alaina Roush         12 Claymont                7:28.1   23:12.19  112   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Akron SVSM                   53    2    5    8   15   23   30   52           
      Total Time:  1:34:43.29                                                     
         Average:    18:56.66                                                     
   2 Lexington                    74    3    7   13   19   32   88   89           
      Total Time:  1:35:31.44                                                     
         Average:    19:06.29                                                     
   3 Alter                       158   16   24   29   43   46   47  109           
      Total Time:  1:38:49.85                                                     
         Average:    19:45.97                                                     
   4 Poland Seminary             194   11   12   28   69   74   92  103           
      Total Time:  1:39:01.57                                                     
         Average:    19:48.32                                                     
   5 Crestwood                   198   17   36   40   51   54   68   72           
      Total Time:  1:39:28.77                                                     
         Average:    19:53.76                                                     
   6 Granville                   206   25   27   38   57   59   76  101           
      Total Time:  1:39:55.83                                                     
         Average:    19:59.17                                                     
   7 CVCA                        209   14   31   41   44   79   93   95           
      Total Time:  1:39:36.38                                                     
         Average:    19:55.28                                                     
   8 Sheridan                    230   20   39   42   48   81   91  106           
      Total Time:  1:40:04.46                                                     
         Average:    20:00.90                                                     
   9 Woodridge                   238   18   33   56   61   70   73   86           
      Total Time:  1:40:19.55                                                     
         Average:    20:03.91                                                     
  10 Oakwood                     259    1    9   80   84   85   90  104           
      Total Time:  1:38:43.37                                                     
         Average:    19:44.68                                                     
  11 Claymont                    259   10   35   45   67  102  110  112           
      Total Time:  1:41:20.15                                                     
         Average:    20:16.03                                                     
  12 Eaton                       260    6   26   37   94   97  100  105           
      Total Time:  1:41:15.92                                                     
         Average:    20:15.19                                                     
  13 Athens                      262    4   34   62   75   87   96   98           
      Total Time:  1:40:03.38                                                     
         Average:    20:00.68                                                     
  14 Chagrin Falls               265   21   55   60   64   65   71   82           
      Total Time:  1:40:50.03                                                     
         Average:    20:10.01                                                     
  15 Fairland                    265   22   50   53   63   77   99  111           
      Total Time:  1:40:51.85                                                     
         Average:    20:10.37                                                     
  16 Dover                       334   49   58   66   78   83  107  108           
      Total Time:  1:42:09.27                                                     
         Average:    20:25.86                                                     





 FinishTiming - Contractor License                           HY-TEK's Meet Manager
                     OHSAA State Cross Country Championships                      
              Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway  - 11/3/2012               
                      Timing/Results by www.FinishTiming.com                      
                               Last Completed Event                               
 
Event 12  Girls 5k Run CC Division III
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #467 Sarah Kanney         10 Coldwater               5:47.0   17:58.03    1   
  2 #472 Brittany Atkinson    10 Liberty Center          5:49.8   18:06.67    2   
  3 #906 Delainey Phelps      12 Toledo Christian        5:52.8   18:16.06        
  4 #890 Alexandra Markovich  12 Hawken                  5:54.0   18:19.55        
  5 #539 Meghan Vogel         12 West Liberty-Salem      5:55.6   18:24.76    3   
  6 #470 Christina Seas       11 Coldwater               5:58.4   18:33.45    4   
  7 #904 Tara Tollett         12 Shadyside               6:01.0   18:41.57        
  8 #528 Emily Borchers       10 Russia                  6:01.4   18:42.65    5   
  9 #474 Kelly Haubert        12 Liberty Center          6:01.9   18:44.18    6   
 10 #505 Rachel Wentworth      9 Garaway                 6:02.8   18:47.08    7   
 11 #881 Fallon Doyle         10 St. John Central        6:04.1   18:51.15        
 12 #530 Lauren Heaton         9 Russia                  6:06.5   18:58.58    8   
 13 #892 Allison Parks        11 United                  6:07.1   19:00.30        
 14 #888 Sarah Fowler         12 Fredericktown           6:07.1   19:00.38        
 15 #473 Paige Chamberlain    11 Liberty Center          6:07.2   19:00.68    9   
 16 #894 Jessica Doepker      12 Kalida                  6:07.6   19:01.93        
 17 #506 Kenzie Widder        10 Garaway                 6:08.0   19:03.13   10   
 18 #889 Dani Blum            12 Northmor                6:09.5   19:07.90        
 19 #897 Victoria Laubacher   12 St. Thomas Aquinas      6:09.7   19:08.50        
 20 #437 Alexis Anton         12 Gilmour Academy         6:10.8   19:11.94   11   
 21 #908 Lois Miller          12 Yellow Springs          6:11.0   19:12.37        
 22 #893 Jennifer Wisniewski  10 Independence            6:11.2   19:13.20        
 23 #525 Hannah Butler        12 Minster                 6:12.2   19:16.14   12   
 24 #461 Erin Moomaw          12 Smithville              6:12.4   19:16.89   13   
 25 #548 Meg Westerheide      11 Ft. Loramie             6:12.5   19:17.12   14   
 26 #513 Abby Wilson          10 Col. Academy            6:12.5   19:17.27   15   
 27 #441 Hannah Markel         9 Gilmour Academy         6:13.1   19:18.90   16   
 28 #903 Jenna Hinds           9 Sand. SMCC              6:13.2   19:19.41        
 29 #466 Jill Kanney          12 Coldwater               6:13.4   19:20.11   17   
 30 #538 Alyssa Strickland    11 West Liberty-Salem      6:13.6   19:20.60   18   
 31 #885 Hannah McKibben      12 Ayersville              6:13.7   19:20.91        
 32 #902 Jessica Finley        9 Grand Valley            6:13.8   19:21.36        
 33 #529 Lauren Francis       12 Russia                  6:14.1   19:22.12   19   
 34 #887 Michaela Foisy       12 Elyria Catholic         6:16.3   19:28.93        
 35 #440 Halle Markel         11 Gilmour Academy         6:16.6   19:29.83   20   
 36 #898 Athena Welsh          9 St. Thomas Aquinas      6:17.0   19:31.06        
 37 #501 Anna Havranek        11 Garaway                 6:17.5   19:32.83   21   
 38 #471 Lauren Seas          10 Coldwater               6:17.8   19:33.53   22   
 39 #446 Melissa Koziol       10 Berkshire               6:18.0   19:34.19   23   
 40 #482 Madi Greiner         10 Liberty-Benton          6:18.6   19:36.11   24   
 41 #879 Emily Trent          12 Ash. Crestview          6:18.9   19:37.07        
 42 #535 Shawnda Henault      12 West Liberty-Salem      6:18.9   19:37.22   25   
 43 #537 Jasmine Smith        12 West Liberty-Salem      6:19.0   19:37.53   26   
 44 #884 Laura Gonzalez       12 Seven Hills             6:19.3   19:38.32        
 45 #522 Lisa Barlage          9 Minster                 6:19.7   19:39.70   27   
 46 #516 Ali Lachey           10 Grandview Hts.          6:19.9   19:40.24   28   
 47 #511 Susan Peck           11 Col. Academy            6:20.2   19:41.16   29   
 48 #492 Karri Purdy          11 Spencerville            6:20.3   19:41.34   30   
 49 #527 Julia Slonkosky       9 Minster                 6:21.9   19:46.38   31   
 50 #459 Rachel Gerber        10 Smithville              6:22.0   19:46.64   32   
 51 #455 Bobbi Oakes          10 McDonald                6:22.0   19:46.75   33   
 52 #882 Jenna Furr           11 Caldwell                6:22.3   19:47.58        
 53 #524 Katherine Burke       9 Minster                 6:22.6   19:48.55   34   
 54 #453 Heidi Hoffman         9 McDonald                6:23.1   19:50.12   35   
 55 #477 Olivia Kundo          9 Liberty Center          6:23.2   19:50.54   36   
 56 #439 Madeleine Krakowiak  11 Gilmour Academy         6:23.9   19:52.68   37   
 57 #901 Becca Wheeler        11 Mid. Christian          6:24.1   19:53.15        
 58 #450 Danielle Young       11 Berkshire               6:25.2   19:56.56   38   
 59 #443 Caitlin Whetstone    10 Gilmour Academy         6:25.2   19:56.71   39   
 60 #442 Rachel Novinc        11 Gilmour Academy         6:25.2   19:56.78   40   
 61 #497 Raychel Gress        12 Mount Gilead            6:25.7   19:58.24   41   
 62 #886 Ashton Lowe          11 Chippewa                6:25.8   19:58.46        
 63 #526 Leah Niekamp         11 Minster                 6:25.9   19:58.93   42   
 64 #518 Madison Osborne      10 Grandview Hts.          6:26.3   20:00.01   43   
 65 #895 Katelyn Siebeneck     9 Kalida                  6:26.7   20:01.30        
 66 #907 Madison Grilliot      9 Versailles              6:26.9   20:01.78        
 67 #447 Suzanne Koziol       10 Berkshire               6:26.9   20:02.00   44   
 68 #880 Emily Luli           12 Waterloo                6:27.3   20:03.31        
 69 #456 Rachel Perry          9 McDonald                6:27.4   20:03.41   45   
 70 #896 Taylor Truesdell     12 Lan. Fair Chr.          6:28.0   20:05.49        
 71 #480 Mackenzie Briggs     11 Liberty-Benton          6:28.6   20:07.06   46   
 72 #438 Catherine Dolohanty   9 Gilmour Academy         6:29.7   20:10.49   47   
 73 #478 Rachel Pinson         9 Liberty Center          6:29.7   20:10.73   48   
 74 #546 Rachel Schmitmeyer    9 Ft. Loramie             6:29.7   20:10.76   49   
 75 #883 Maddie Renie          9 Mariemont               6:29.9   20:11.23        
 76 #445 Christin Dornback    10 Berkshire               6:30.2   20:12.11   50   
 77 #900 Sunshine Wrenn       12 Martins Ferry           6:30.7   20:13.64        
 78 #531 Molly Kearns          9 Russia                  6:32.5   20:19.42   51   
 79 #521 Gabrielle Barga      10 Minster                 6:34.4   20:25.21   52   
 80 #493 Bryanna Bolha        10 Mount Gilead            6:34.7   20:26.14   53   
 81 #494 Rachel Bush          10 Mount Gilead            6:34.8   20:26.60   54   
 82 #486 Cierra Adams         10 Spencerville            6:35.8   20:29.46   55   
 83 #891 Carly Gose            9 Genoa Area              6:36.1   20:30.38        
 84 #454 Sarah Jones          12 McDonald                6:36.3   20:31.14   56   
 85 #479 Kate Baumlein        11 Liberty-Benton          6:36.8   20:32.59   57   
 86 #547 Selene Waters        12 Ft. Loramie             6:37.3   20:34.13   58   
 87 #905 Amanda King          11 Strasburg-Franklin      6:37.4   20:34.46        
 88 #523 Kaci Bornhorst        9 Minster                 6:38.5   20:38.09   59   
 89 #460 Joelle Maibach       12 Smithville              6:38.9   20:39.32   60   
 90 #499 Jenna Shipman         9 Mount Gilead            6:39.8   20:41.92   61   
 91 #534 Kirstin Voisard      11 Russia                  6:40.6   20:44.50   62   
 92 #899 Jamie Truchan        10 Martins Ferry           6:41.6   20:47.63        
 93 #485 Taylor Thomas         9 Liberty-Benton          6:41.6   20:47.72   63   
 94 #514 Halli Bair           11 Grandview Hts.          6:42.2   20:49.60   64   
 95 #452 Yasmeen Elnobani      9 McDonald                6:42.7   20:50.88   65   
 96 #449 Sara Patterson       12 Berkshire               6:42.7   20:50.89   66   
 97 #515 Emma Hecker          10 Grandview Hts.          6:45.4   20:59.32   67   
 98 #542 Samantha Bensman      9 Ft. Loramie             6:45.7   21:00.22   68   
 99 #491 Kacie Mulholland     10 Spencerville            6:46.3   21:02.06   69   
100 #462 Allison Muntin        9 Smithville              6:47.4   21:05.56   70   
101 #532 Becca Meyer          12 Russia                  6:48.0   21:07.57   71   
102 #469 Ashley Schoenherr    10 Coldwater               6:48.6   21:09.30   72   
103 #481 Michaela Butler       9 Liberty-Benton          6:49.6   21:12.43   73   
104 #457 Brenna Rupe           9 McDonald                6:49.9   21:13.30   74   
105 #545 Tara Luebke          11 Ft. Loramie             6:51.0   21:16.78   75   
106 #465 Sephanie Honigford   11 Coldwater               6:51.9   21:19.59   76   
107 #488 Tori Hardesty        11 Spencerville            6:52.4   21:21.03   77   
108 #448 Katelyn Luther       10 Berkshire               6:52.4   21:21.27   78   
109 #495 Taryn Chapman        11 Mount Gilead            6:53.1   21:23.44   79   
110 #543 Taylor Gasson         9 Ft. Loramie             6:53.7   21:25.33   80   
111 #533 Claudia Monnin       10 Russia                  6:53.9   21:25.76   81   
112 #498 Makenzie McKirgan    10 Mount Gilead            6:55.0   21:29.23   82   
113 #508 Sydney Brault         9 Col. Academy            6:55.3   21:30.06   83   
114 #484 Megan Saums          12 Liberty-Benton          6:55.3   21:30.13   84   
115 #507 Sydnie Boykins       10 Col. Academy            6:56.0   21:32.38   85   
116 #536 Savanna Shipp        12 West Liberty-Salem      6:57.0   21:35.54   86   
117 #451 Abby D'Amore         12 McDonald                6:59.2   21:42.18   87   
118 #468 Megan Kinninger      11 Coldwater               6:59.8   21:43.99   88   
119 #444 Alexandra Corrigan   12 Berkshire               7:00.0   21:44.76   89   
120 #519 Emma Wheeler          9 Grandview Hts.          7:00.5   21:46.16   90   
121 #463 Savannah Schar       10 Smithville              7:01.8   21:50.39   91   
122 #476 Sara Knapp           11 Liberty Center          7:02.0   21:50.93   92   
123 #544 Alaina Schulze       12 Ft. Loramie             7:05.1   22:00.52   93   
124 #487 Jennifer Burnett     12 Spencerville            7:06.8   22:05.96   94   
125 #504 Alyssa Lower         12 Garaway                 7:07.0   22:06.62   95   
126 #503 Amber Immel          10 Garaway                 7:07.2   22:07.13   96   
127 #496 Sophia Friesen       12 Mount Gilead            7:08.1   22:10.04   97   
128 #510 Sarah Lazarus        12 Col. Academy            7:10.8   22:18.27   98   
129 #483 Devony Miller        10 Liberty-Benton          7:12.2   22:22.80   99   
130 #500 Sophia Feller        12 Garaway                 7:14.3   22:29.18  100   
131 #541 Jordan Smith         12 West Liberty-Salem      7:15.5   22:33.00  101   
132 #512 Cobi Warstler         9 Col. Academy            7:15.8   22:33.95  102   
133 #490 Schylar Miller       10 Spencerville            7:17.3   22:38.54  103   
134 #475 Hanna Knapp           9 Liberty Center          7:18.1   22:40.98  104   
135 #464 Olivia Wilford        9 Smithville              7:22.2   22:53.72  105   
136 #502 Destinee Hershberge  12 Garaway                 7:24.1   22:59.72  106   
137 #509 Grace Christiansen   11 Col. Academy            7:33.3   23:28.24  107   
138 #458 Kailey Christman      9 Smithville              7:34.2   23:31.08  108   
139 #489 Tesa Horton          11 Spencerville            7:42.1   23:55.50  109   
140 #540 Sarah Williams       12 West Liberty-Salem      7:43.4   23:59.70  110   
141 #517 Emma Mihocik         10 Grandview Hts.          7:54.7   24:34.58  111   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Liberty Center              101    2    6    9   36   48   92  104           
      Total Time:  1:35:52.80                                                     
         Average:    19:10.56                                                     
   2 Coldwater                   116    1    4   17   22   72   76   88           
      Total Time:  1:36:34.42                                                     
         Average:    19:18.89                                                     
   3 Gilmour Academy             123   11   16   20   37   39   40   47           
      Total Time:  1:37:50.06                                                     
         Average:    19:34.02                                                     
   4 Russia                      145    5    8   19   51   62   71   81           
      Total Time:  1:38:07.27                                                     
         Average:    19:37.46                                                     
   5 Minster                     146   12   27   31   34   42   52   59           
      Total Time:  1:38:29.70                                                     
         Average:    19:41.94                                                     
   6 West Liberty-Salem          158    3   18   25   26   86  101  110           
      Total Time:  1:38:35.65                                                     
         Average:    19:43.13                                                     
   7 Berkshire                   221   23   38   44   50   66   78   89           
      Total Time:  1:40:35.75                                                     
         Average:    20:07.15                                                     
   8 Garaway                     229    7   10   21   95   96  100  106           
      Total Time:  1:41:36.79                                                     
         Average:    20:19.36                                                     
   9 McDonald                    234   33   35   45   56   65   74   87           
      Total Time:  1:41:02.30                                                     
         Average:    20:12.46                                                     
  10 Liberty-Benton              263   24   46   57   63   73   84   99           
      Total Time:  1:42:15.91                                                     
         Average:    20:27.19                                                     
  11 Ft. Loramie                 264   14   49   58   68   75   80   93           
      Total Time:  1:42:19.01                                                     
         Average:    20:27.81                                                     
  12 Smithville                  266   13   32   60   70   91  105  108           
      Total Time:  1:42:38.80                                                     
         Average:    20:31.76                                                     
  13 Mount Gilead                288   41   53   54   61   79   82   97           
      Total Time:  1:42:56.34                                                     
         Average:    20:35.27                                                     
  14 Grandview Hts.              292   28   43   64   67   90  111                
      Total Time:  1:43:15.33                                                     
         Average:    20:39.07                                                     
  15 Col. Academy                310   15   29   83   85   98  102  107           
      Total Time:  1:44:19.14                                                     
         Average:    20:51.83                                                     
  16 Spencerville                325   30   55   69   77   94  103  109           
      Total Time:  1:44:39.85                                                     
         Average:    20:55.97                                                     





Post to:
Post as: 
1 comment(s)
Miami Valley TC
Congratulations to Lois Miller, Yellow Springs HS.
 
 
Switch to Full Version