RunnerspaceNewsView

2012 Results - Oregon OSAA X-C State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Nov 3 2012, 06:20 PM | 298880 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - Oregon OSAA X-C State Championships
Oregon OSAA X-C State Championships - Nov 3, 2012
Lane Community College, Eugene, OR, US
Timing/Results by: Eclectic Edge Racing
 
Men: 5k 3A/2A/1A | 5k 4A | 5k 5A | 5k 6A

Women: 5k 3A/2A/1A | 5k 4A | 5k 5A | 5k 6A

Team Scores
 
Mens 5k 3A/2A/1A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Obletz, Nick 12 Oregon Episcopal  15:58      
2   Ribich, David 11 Enterprise  16:20      
3   Bellew, Zach 11 Creswell  16:34      
4   Gillock, Sisay 11 Portland Christi  16:42      
5   Lane, Trevor 11 Southwest Christ  16:42      
6   Hinkel, Andrew 11 Portland Luthera  16:48      
7   Fettig, Rich 12 Westside Christi  16:48      
8   Osborne, Kody 12 East Linn Christ  16:48      
9   Roach, Cooper 11 Valley Catholic  16:59      
10   Sipp, Kenneth 11 Union  17:01      
11   Jensen, Quentin 11 Nyssa  17:03      
12   Merlos, Chris 10 New Hope Christi  17:06      
13   Susee, Dalton 11 Kennedy  17:16      
14   Boyden, Wilder 10 Valley Catholic  17:16      
15   Martin, Nick 12 Southwest Christ  17:26      
16   Black, Ethan 10 Union  17:26      
17   Cummings, Alex 12 Cascade Christia  17:27      
18   Bogert, David 11 Southwest Christ  17:28      
19   Hooley, Jamin 11 East Linn Christ  17:30      
20   Akery, Tristan 10 Cascade Christia  17:44      
21   Poole, Chris 12 Blanchet Catholi  17:46      
22   Houle, Darin 11 Crow  17:47      
23   Sheehy, Riley 11 Union  17:48      
24   Parra, Adrian 9 Kennedy  17:48      
25   Whitehead, Michael 11 East Linn Christ  17:51      
26   Ostertag-Hill, Luca 9 Catlin Gabel  17:52      
27   Tyler, Alex 11 Enterprise  17:53      
28   Burns, Austin 12 Enterprise  17:57      
29   Chittim, Brandon 12 Pleasant Hill  17:57      
30   Hallmark, Thom 11 Coquille  17:58      
31   Davis, Garrett 12 Pleasant Hill  17:59      
32   Johnson, David 12 New Hope Christi  17:59      
33   Martin, Chris 11 St Mary's  17:59      
34   Schwin, Kyle 10 Crow  18:03      
35   Cameron, Kyle 12 Toledo  18:07      
36   Neal, Garet 10 Catlin Gabel  18:11      
37   Story, Wil 11 Enterprise  18:12      
38   Becker, Taylor 12 East Linn Christ  18:13      
39   Mein, Steven 12 Cascade Christia  18:13      
40   Stockamp, Mark 12 Westside Christi  18:16      
41   O'Reilly, Samuel 9 Union  18:16      
42   Colton, Daniel 11 Union  18:18      
43   Johnson, Tyler 12 Waldport  18:23      
44   Osborne, Orin 9 East Linn Christ  18:26      
45   McPherson, Tim 10 Cascade Christia  18:27      
46   Steele, Zach 12 North Clackamas  18:28      
47   Krostag, Ryan 11 Westside Christi  18:30      
48   Wylie, Zack 11 Union  18:31      
49   Belluschi, Christopher 11 Catlin Gabel  18:35      
50   Trobough, Nathaniel 10 Valley Catholic  18:35      
51   Arndt, Donny 11 East Linn Christ  18:38      
52   Currey-Wilson, Casey 12 Catlin Gabel  18:43      
53   Andrews, Cory 11 Union  18:47      
54   Osborne, Wyatt 10 East Linn Christ  18:48      
55   Kalmeta, Garrick 12 Westside Christi  18:50      
56   Leu, Nate 12 Yoncalla  18:50      
57   Pitcher, Jack 10 Westside Christi  18:51      
58   Croy, Wyatt 9 Cascade Christia  18:52      
59   Post, Dom 12 Pleasant Hill  18:53      
60   Angrove, Justin 12 Bandon  18:54      
61   Nash, Zack 12 Yoncalla  18:57      
62   Hoyt, Cody 12 Catlin Gabel  18:57      
63   Lathan, Christian 12 Bandon  19:00      
64   Schwendiman, Eric 12 Enterprise  19:01      
65   Weaver, Tony 10 Southwest Christ  19:05      
66   Fessler, Jake 10 Blanchet Catholi  19:10      
67   Oberman, Nathaniel 9 Oakland  19:17      
68   Geisler, Mark 10 Blanchet Catholi  19:19      
69   Grossen, Hank 12 Westside Christi  19:24      
70   Savage, John 11 Kennedy  19:26      
71   Gehlen, David 9 Valley Catholic  19:28      
72   Seifer, Wolfgang 9 Blanchet Catholi  19:29      
73   Whittle, Daniel 9 Blanchet Catholi  19:29      
74   Kinyon, Kyle 9 Kennedy  19:33      
75   Osswald, Trevor 10 Southwest Christ  19:34      
76   Green, John 12 Enterprise  19:34      
77   Stiff-Arm, Lucas 9 Catlin Gabel  19:38      
78   Stubblefield, Chase 9 Southwest Christ  19:39      
79   Lovitz, David 12 Catlin Gabel  19:41      
80   Gillespie, Aidan 9 Valley Catholic  19:41      
81   Rogers, Thompson 12 Yoncalla  19:42      
82   Yamamoto, Masahiro 12 Enterprise  19:44      
83   Robino, Ross 12 St Mary's  19:47      
84   Williams, Jackson 10 Cascade Christia  19:52      
85   Leslie, Michael 11 Valley Catholic  19:52      
86   Alvarez, Glenn 12 St Mary's  19:52      
87   Kubeczko, Nathan 10 Southwest Christ  20:01      
88   Kinnamon, T J 11 Pleasant Hill  20:05      
89   Shipley, John 9 Cascade Christia  20:05      
90   McHeehon, Leo 10 Bandon  20:06      
91   Whisler, Zack 10 Yoncalla  20:06      
92   Flores, Jorges 12 Yoncalla  20:08      
93   Undell, Daniel 12 Bandon  20:09      
94   Thiede, Thomas 11 Westside Christi  20:11      
95   Wiprud, Tyler 12 Bandon  20:13      
96   Farry, Rutger 12 Pleasant Hill  20:13      
97   Smith, Nick 10 Valley Catholic  20:16      
98   Jennings, Drayton 9 Bandon  20:25      
99   Lang, Brent 11 Kennedy  20:32      
100   Jennings, Colton 12 Bandon  20:45      
101   Harris, Jose 12 Pleasant Hill  21:17      
102   Larson, Ben 10 Pleasant Hill  21:23      
103   Anderson, Alex 12 Yoncalla  21:30      
104   Evans, Andrew 10 Blanchet Catholi  21:31      
105   Nash, Ben 10 Yoncalla  21:51      
106   Jensen, Harrison 9 St Mary's  21:57      
107   Jablonski, David 10 Blanchet Catholi  22:16      
108   Bauermeister, Sam 12 St Mary's  22:16      
109   Patterson, Will 11 St Mary's  23:02      
 
Mens 5k 4A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Campbell, Matthew 12 Siuslaw  15:49      
2   Butler, Mitchell 11 Siuslaw  15:49      
3   Cornish, Jonathan 12 North Valley  16:02      
4   Cornish, David 12 North Valley  16:02      
5   Marbas, Mack 11 Siuslaw  16:09      
6   Willyard, Brett 12 Seaside  16:09      
7   Benthin, Pake 12 Molalla  16:34      
8   Hiett, Jakob 10 Sweet Home  16:40      
9   Schaffner, Hayden 12 Siuslaw  16:44      
10   Thompson, Will 11 La Salle  16:44      
11   Davalos, Andrew 12 North Valley  16:45      
12   Delaney, Todd 12 Mazama  16:46      
13   Serna, John 10 North Valley  16:47      
14   Pollard, Brandon 11 Sisters  16:47      
15   Munn, Grayson 11 Crook County  16:54      
16   Maszk, Nic 12 Baker  16:57      
17   Schofield, Brian 12 Siuslaw  16:57      
18   Wood, Deklyn 12 Newport  16:58      
19   Blanco, Zach 11 Hidden Valley  16:58      
20   Veasy, Logan 11 La Salle  16:59      
21   Webb, Dakotah 12 Hidden Valley  17:00      
22   Passmore, Colton 11 La Salle  17:02      
23   Lien, Nick 12 La Salle  17:04      
24   Crofoot, Shane 10 Hidden Valley  17:12      
25   Josi, Aaron 12 Tillamook  17:12      
26   Long, Nicholas 11 Astoria  17:19      
27   Carrier, Dan 10 Scappoose  17:19      
28   Gramson, Christian 12 Astoria  17:20      
29   Graber, Levi 12 North Bend  17:22      
30   Youngblood, Andrew 12 North Valley  17:22      
31   Alba, Caelin 11 Philomath  17:26      
32   Tillery, Hunter 12 Hidden Valley  17:30      
33   Walsh, Patrick 12 La Salle  17:31      
34   Rivera, Luis 11 Crook County  17:31      
35   Hoyt, Hunter 11 Scappoose  17:36      
36   Collins, Gabrial 11 Molalla  17:38      
37   Reardon, Mason 9 Scappoose  17:39      
38   Jonasson, Elliot 10 La Grande  17:40      
39   Krohn, Evan 11 Baker  17:42      
40   Blythe, Brian 11 Philomath  17:42      
41   Campbell, Seth 10 Siuslaw  17:47      
42   Keeny, Davis 11 La Salle  17:48      
43   Edwards, Jeremie 12 Stayton  17:53      
44   Clark, Nick 12 La Pine  17:55      
45   Elkins, Justin 11 Hidden Valley  17:56      
46   Hemphill, Lance 10 Hidden Valley  17:56      
47   Damitio, Andrew 10 Philomath  17:57      
48   Roth, John 11 Cascade  18:00      
49   Myhre, Strider 11 North Bend  18:01      
50   Gift, Stephen 10 Scappoose  18:01      
51   Dettmer, Kirk 12 La Salle  18:04      
52   Stewart, Matthew 10 North Bend  18:06      
53   Smith, Austin 11 La Pine  18:07      
54   Capri, Michael 11 Newport  18:11      
55   Hossley, Nick 10 North Bend  18:15      
56   Fishburn, Avery 11 Philomath  18:17      
57   Fetrow, Dyut 9 Sisters  18:18      
58   Amos, Zeb 11 North Valley  18:18      
59   Adams, Dakota 12 Astoria  18:20      
60   Turner, Jeremy 11 Newport  18:21      
61   Baldessari, Ian 11 Sisters  18:21      
62   Allen, Derek 11 Newport  18:24      
63   Vasquez, Edwin 12 Siuslaw  18:24      
64   Hunter, Mack 12 Astoria  18:30      
65   Kanzig, Izaak 9 Sisters  18:33      
66   Thomas, Mitchell 10 Philomath  18:33      
67   Krohn, Ian 11 Baker  18:34      
68   Celorie, Chase 12 Philomath  18:34      
69   Fischer, Cameron 10 Molalla  18:37      
70   Langlie, Noah 10 North Bend  18:39      
71   Ogle, Taylor 12 La Pine  18:43      
72   Carmack, Nathan 10 Crook County  18:44      
73   TurnsPlenty, Tyress 10 La Pine  18:47      
74   Calvin, Devon 11 Sisters  18:50      
75   Wedgworth, Colby 12 Scappoose  18:50      
76   Yates, Conner 12 Baker  18:52      
77   Doll, Dylan 10 Newport  18:53      
78   Welsh, Timothy 10 Astoria  18:56      
79   Krevi, Shea 10 Sisters  18:59      
80   Haddad, Nicco 11 La Pine  18:59      
81   Rice, Gabriel 9 Sisters  18:59      
82   Pickhardt, Liam 9 Crook County  19:01      
83   Wilson, Thorin 11 La Pine  19:07      
84   Harley, Jacob 10 Scappoose  19:10      
85   Gardner, Daymon 10 Astoria  19:11      
86   Baeth, Nate 11 Baker  19:12      
87   George, Blake 11 Crook County  19:13      
88   Isaacs, Eric 12 Philomath  19:18      
89   Boen, Gavin 12 La Pine  19:29      
90   Hobson, Michael 12 North Bend  19:30      
91   Halbert, Austin 10 Molalla  19:33      
92   Hessel, Collin 12 Baker  19:39      
93   Thurman, Cody 10 Crook County  19:39      
94   Valle, Luke 10 North Valley  19:41      
95   McClean, Andy 12 Astoria  19:45      
96   Bearden, Nathan 12 Newport  19:51      
97   Cutrona, Jim 11 Scappoose  19:53      
98   Clarke, Dima 9 Hidden Valley  19:58      
99   Ancheta, Reno 12 North Bend  20:17      
100   Lee, Pit 11 Crook County  20:20      
101   Gassin, Tyler 12 Baker  20:32      
102   Moeller, Rory 9 Newport  20:56      
103   Wilson, Jesse 9 Molalla  21:23      
104   Fraijo, John 12 Molalla  23:03      
105   Fraijo, Thomas 12 Molalla  23:24      
 
Mens 5k 5A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Neuman, Travis 12 Summit  15:29      
2   Maton, Matthew 10 Summit  15:42      
3   Cisneros, Alejandro 11 Hermiston  15:46      
4   Juarez, Eduardo 12 Hermiston  15:52      
5   Macias, Jose 11 Hermiston  16:06      
6   Alldritt, Eric 12 Summit  16:13      
7   Amin, Nabi 10 Cleveland  16:25      
8   Hinz, Luke 12 Summit  16:26      
9   Thornton, Dakota 10 Mountain View OR  16:27      
10   James, Ty 12 Wilsonville  16:27      
11   Wyllie, Gabe 10 Mountain View OR  16:33      
12   Sultessa, Roba 10 Cleveland  16:34      
13   Livermore, Ethan 12 Cleveland  16:35      
14   Hinkle, Christopher 12 Cleveland  16:35      
15   Thompson, Cody 12 Sherwood  16:36      
16   Hinkle, Adrian 12 Cleveland  16:39      
17   Jones, Tyler 10 Summit  16:41      
18   Thomas, Ben 12 Wilsonville  16:42      
19   Packham, Jackson 12 Franklin  16:44      
20   Holmes, Brennan 12 Springfield  16:45      
21   Martin, Alex 9 Summit  16:45      
22   Kiefer, JP 11 Marist  16:56      
23   Bowlin, James 12 Summit  16:57      
24   Jaime, Efrain 12 Hermiston  16:57      
25   Devereux, Connor 12 Marshfield  16:58      
26   Dailey, Keet 12 Corvallis  17:04      
27   Strang, Bryan 11 St Helens  17:05      
28   Leonard, Noah 11 Franklin  17:07      
29   Gillett, Colby 10 Marshfield  17:09      
30   Pittullo, Dakota 10 Marshfield  17:11      
31   Scrivens, Nick 11 Cleveland  17:11      
32   Volk, Devin 12 Crescent Valley  17:11      
33   Perkins, Milo 12 Wilsonville  17:13      
34   Bylenga, Nolan 9 Pendleton  17:14      
35   Wolfenden, Imran 11 Mountain View OR  17:17      
36   Sultessa, Jalato 9 Cleveland  17:17      
37   Sisley, Jonathan 11 Silverton  17:22      
38   Sanders, Nathan 12 Hermiston  17:22      
39   Hilts, Dane 12 Franklin  17:23      
40   Ferder, Alex 11 Pendleton  17:24      
41   King, Sam 11 Mountain View OR  17:25      
42   Panshin, Maclean 10 Corvallis  17:25      
43   Shilling, Matt 9 Mountain View OR  17:25      
44   Black, Christopher 12 Franklin  17:25      
45   Porter, Andrew 9 Pendleton  17:26      
46   Roper, Ellis 10 Corvallis  17:26      
47   Burnett, Sam 11 Franklin  17:27      
48   Shaw, Nathan 11 Corvallis  17:28      
49   Mitchell, Tristan 11 Corvallis  17:28      
50   Collins, Sam 12 Wilsonville  17:29      
51   Fitzke, Branden 12 Wilsonville  17:32      
52   Reed, Nathan 12 St Helens  17:38      
53   Vandetta, Charlie 11 Lebanon  17:44      
54   Shavere, Kyle 12 Wilsonville  17:47      
55   Wolfenden, Adi 9 Mountain View OR  17:51      
56   Alger, Garison 9 Pendleton  17:52      
57   Meyer, Josh 10 Wilsonville  17:53      
58   Schoenfeld, Gabe 10 Corvallis  17:55      
59   Bill, Weyekin 11 Pendleton  17:56      
60   Rojas, John 11 Franklin  17:58      
61   Sallee, Cody 12 Franklin  17:58      
62   Hanes, Truett 10 Marist  17:58      
63   Swarat, Tim 10 Hermiston  18:03      
64   Silva, Zach 12 Marist  18:07      
65   Gorchels, Theo 9 Corvallis  18:08      
66   McGowan, Elijah 12 Crescent Valley  18:08      
67   Graff, Alec Van De 12 Crescent Valley  18:09      
68   Cooke, Casey 10 St Helens  18:11      
69   Heckard, Sawyer 9 Marshfield  18:12      
70   Gardner, Dalen 10 Mountain View OR  18:20      
71   Sumsion, David 12 St Helens  18:28      
72   Cutter, Eric 12 Crescent Valley  18:30      
73   Boyle, Tanner 11 St Helens  18:34      
74   Harwood, Sam 11 Marist  18:34      
75   Baird, Michael 10 Marist  18:46      
76   Niederwerfer, Josiah 9 Hermiston  18:50      
77   Stollar, Garrett 11 Marist  18:56      
78   Reeves, Sam 12 Pendleton  18:56      
79   Greydanus, Sam 12 Crescent Valley  18:58      
80   Hampton, John 10 Marshfield  19:02      
81   Gagnon, Will 11 Marshfield  19:09      
82   Bedbury, Jackson 12 Marist  19:21      
83   Erickson, Marcel 12 Crescent Valley  19:44      
84   Montgomery, Caleb 12 Pendleton  19:53      
85   Worman, Fuller 10 St Helens  19:59      
86   McDougal, Eric 11 Crescent Valley  20:03      
87   Lopez, Eliazar 12 St Helens  21:21      
 
Mens 5k 6A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Darland, Jackson 12 Sheldon  15:40      
2   Oekerman, Dan 12 Beaverton  15:48      
3   Thompson, Kyle 11 Central Catholic  15:54      
4   Heninger, Julian 12 Lakeridge  16:09      
5   Haselnus, Jackson 12 Barlow  16:13      
6   Chapin-Jones, Liam 12 South Eugene  16:16      
7   Schireman, Ray 11 North Medford  16:16      
8   Morgan, Ryutaro 12 Westview  16:18      
9   Spencer, Blake 12 North Medford  16:19      
10   Smith, Tanner 12 Lincoln  16:19      
11   Lomax, Sam 10 Central Catholic  16:20      
12   Wright, TJ 11 Sheldon  16:22      
13   Kingzett, Matt 12 Westview  16:23      
14   Joseph, Alex 12 Jesuit  16:24      
15   Tooley, Jean Baptiste 10 Central Catholic  16:25      
16   Sealand, Josh 12 Jesuit  16:27      
17   Gasperina, Dante Dalla 11 Central Catholic  16:27      
18   Remington, Sam 11 Jesuit  16:30      
19   Burke, Liam 11 Lincoln  16:31      
20   Piercy, Matt 12 Jesuit  16:32      
21   Stevens, Ian 11 Reynolds  16:33      
22   Diaz, Caleb 12 North Medford  16:33      
23   Thompson, Daniel 9 Central Catholic  16:36      
24   Truax, Sam 10 Central Catholic  16:38      
25   Ansberry, Colton 12 Lakeridge  16:40      
26   Stoiber, Daniel 12 Crater  16:40      
27   Ollar, Roman 9 West Linn  16:41      
28   Raleigh, Brandon 12 Reynolds  16:42      
29   Burns, Auston 12 Barlow  16:42      
30   Bell, Jared 11 Clackamas  16:43      
31   Griffin, Tyler 12 West Linn  16:43      
32   McDavitt, Brian 12 Jesuit  16:43      
33   McGuirk, Hunter 12 Jesuit  16:45      
34   Baldovino, Devyn 12 North Medford  16:46      
35   Roberts, Nathaniel 11 Sprague  16:47      
36   Landstrom, Jordan 12 Central Catholic  16:47      
37   Parson, Judd 12 Forest Grove  16:48      
38   Freeman, Kenny 11 Roseburg  16:51      
39   Godbout, Michael 11 Jesuit  16:51      
40   Kettleson, Austin 12 Barlow  16:52      
41   Bloomer, Reilly 10 South Eugene  16:52      
42   Fagan, Arran 11 North Medford  16:54      
43   Lacey, Al 11 Oregon City  16:57      
44   Johnston, Alex 12 Sheldon  16:57      
45   Rincon, Joey 12 North Medford  16:59      
46   Rouches, Mason 11 Glencoe  17:00      
47   Berdahl, Seth 10 Forest Grove  17:05      
48   Atkinson, Jacob 12 Sprague  17:08      
49   Lovos, Matthew 10 Tualatin  17:11      
50   Hybl, Taylor 12 Centennial  17:12      
51   Kraynick, Emanuel 12 West Salem  17:12      
52   Bybee, Spencer 10 West Salem  17:12      
53   Ollar, Grayson 9 West Linn  17:14      
54   Sellers, Devin 11 Aloha  17:15      
55   Harter, Ben 11 Sheldon  17:16      
56   Ruck, Sam 11 South Salem  17:17      
57   Lukens, Leo 9 Lakeridge  17:18      
58   Snyder, Tyler 11 Tualatin  17:22      
59   Follett, Keenan 12 Reynolds  17:22      
60   Belcik, Noah 9 Lakeridge  17:22      
61   Peterson, Bailey 12 Newberg  17:27      
62   Mertz, Kevin 12 Lakeridge  17:27      
63   Squires, Colin 9 West Linn  17:28      
64   Campbell, Ben 12 Lincoln  17:29      
65   Mestler, Jackson 9 Sheldon  17:29      
66   Takla, Ethan 11 Lincoln  17:32      
67   Barr, Sean 12 West Salem  17:34      
68   Franklin, Tommy 10 Barlow  17:34      
69   Cushman, Connor 12 West Linn  17:37      
70   Cruz, Bryan 12 Forest Grove  17:38      
71   Love, Benjamin 10 Tualatin  17:39      
72   Orr, Aaron 11 Forest Grove  17:39      
73   Covey, Conner 10 North Medford  17:42      
74   Garcia, Michael 11 Forest Grove  17:43      
75   Pitt, Connor 12 Forest Grove  17:46      
76   Allred, Scott 12 Tualatin  17:46      
77   Banks, Nico 12 Lincoln  17:48      
78   Garcia, Manny 11 Barlow  17:50      
79   Belcik, Nathan 12 Lakeridge  17:51      
80   Fowler, Henry 11 Sheldon  17:53      
81   Graham, Ronnie 10 McMinnville  17:54      
82   Goemaere, Tony 12 McNary  17:58      
83   Bybee, Sam 12 West Salem  18:00      
84   Sullivan, Michael 11 West Linn  18:01      
85   Martin, Daylon 10 Barlow  18:02      
86   Mosman, Hunter 9 West Salem  18:03      
87   Calder, William 10 Tualatin  18:03      
88   Kennedy, Camden 10 Forest Grove  18:05      
89   Bellamy, David 11 Sheldon  18:06      
90   Cole, Jackson 11 Grant  18:08      
91   Williams, Brandon 10 Barlow  18:09      
92   Miller, Justin 9 Lakeridge  18:16      
93   McDaniel, Nic 11 McMinnville  18:21      
94   Goetze, John 11 West Linn  18:29      
95   Lopez, Esau 12 North Salem  18:30      
96   Ennis, Daniel 10 Tualatin  18:31      
97   Barr, Isaac 10 West Salem  18:36      
98   Seib, Malachi 9 Tualatin  18:41      
99   Hankins, Riley 11 West Salem  18:44      
100   Rummerfield, Evan 11 McNary  18:48      
101   Fernandez, Adrian 11 McNary  18:48      
102   Lindsey, Dalton 11 McNary  19:07      
103   MacEachern, Duncan 11 Lincoln  19:28      
104   Goemaere, Angel 9 McNary  19:28      
105   Russell, Taylor 11 McNary  19:38      
106   Kortenof, Teddy 11 Lincoln  19:44      
107   Briggs, Tristan 11 McNary  20:23      
 
Womens 5k 3A/2A/1A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   O'Reilly, Katriel 11 Union  19:16      
2   Evans, McKenzie 11 Union  19:33      
3   Powell, Olivia 10 Creswell  19:55      
4   Chau, Josephine 12 Valley Catholic  20:07      
5   Croy, Stephanie 11 Cascade Christia  20:14      
6   Jaroch, Maricela 9 Valley Catholic  20:17      
7   Vanover, Vivan 11 Creswell  20:17      
8   Estabrook, Sarah 11 Triad Christian  20:21      
9   Winn, Madison 11 Burns  20:22      
10   Williams, Bedria 9 Creswell  20:37      
11   Spooner, McKenzie 11 Catlin Gabel  20:41      
12   Bullard, Stormy 10 Union  20:42      
13   Cutler, Sarah 9 Bandon  20:45      
14   Jossi, Hannah 12 Portland Christi  20:56      
15   Weaver, Nina 12 Southwest Christ  20:58      
16   Santoro, Aida 9 Bandon  21:00      
17   Chau, Sophia 12 Valley Catholic  21:04      
18   Stokley, Lauren 10 Kennedy  21:06      
19   Lindauer, Samantha 12 Vernonia  21:08      
20   Jaquiss, Hannah 12 Catlin Gabel  21:09      
21   Herbes, Elizabeth 9 Weston-McEwen  21:10      
22   Kreul, Taylor 9 St Mary's  21:18      
23   Jennings, Weston 9 Bandon  21:30      
24   Lee, Ermina 9 Valley Catholic  21:32      
25   Smith, Eliza 12 Blanchet Catholi  21:33      
26   Stubblefield, Sarah 11 Southwest Christ  21:35      
27   Iverson, Hailey 11 Bandon  21:38      
28   Shoemaker, Lynn 11 Union  21:38      
29   Gillespie, Brooklyn 12 St Mary's  21:38      
30   Collins, Kenzie 11 East Linn Christ  21:41      
31   Cesario, Hannah 10 Horizon Christia  21:43      
32   Brazil, Hannah 11 Union  21:44      
33   Sweeney, Anna 9 Coquille  21:49      
34   McNeely, Morgan 12 Myrtle Point  21:54      
35   Gederos, Taylor 12 Coquille  21:55      
36   Holstrom, Annika 11 Valley Catholic  21:59      
37   Burkey, Anna 11 East Linn Christ  22:00      
38   Smith, Sophie 10 Pleasant Hill  22:01      
39   Brown, Brittany 12 Cascade Christia  22:01      
40   Estabrook, Erin 9 Triad Christian  22:02      
41   Boyd, Sabrina 11 Pleasant Hill  22:02      
42   Hawkins, Kimber 10 Vale  22:03      
43   Schwartz, Maddy 10 St Mary's  22:03      
44   Winter, Jessica 12 Central Linn  22:05      
45   Brazil, Sarah 9 Union  22:07      
46   Hills, Jenna 12 Southwest Christ  22:11      
47   Boys, Emma 11 Pleasant Hill  22:12      
48   Whittles, Rebekah 10 Nestucca  22:20      
49   Wahl, Riley 12 Bandon  22:20      
50   Mannen, Grace 11 Valley Catholic  22:24      
51   Wells, Elly 9 Union  22:26      
52   Brownell, Tiffany 12 Salem Academy  22:28      
53   Curtis, Sarah 11 Westside Christi  22:28      
54   Taylor, Elizabeth 10 Portland Waldorf  22:29      
55   Mattos, Daphne 12 Vale  22:36      
56   Hawkins, Kami 10 Vale  22:41      
57   Hitner, Makenzie 12 Myrtle Point  22:42      
58   Froerer, Cecily 11 Vale  22:46      
59   Lomartire, Kaitlyn 12 Valley Catholic  22:49      
60   Bryde, Liana 12 Kennedy  22:58      
61   Hurst, Kelsey 11 Catlin Gabel  22:59      
62   Volk, Madeline 9 St Mary's  23:00      
63   Kight, Chelsea 11 Southwest Christ  23:02      
64   Starr, Abigail 11 Westside Christi  23:06      
65   Minor, Olivia 10 St Mary's  23:09      
66   Wall, Erin 11 Kennedy  23:14      
67   Delgado, Annelise 9 St Mary's  23:24      
68   Hutchings, Riley 10 Catlin Gabel  23:26      
69   Fogelstrom, Lauren 10 Catlin Gabel  23:26      
70   Cruickshank, Grace 9 Westside Christi  23:32      
71   Jauch, Lisa 10 Westside Christi  23:33      
72   Williams, Megan 12 Vale  23:44      
73   Crowl, Maleah 10 Cascade Christia  23:44      
74   Shelton, Sandy 11 Cascade Christia  23:45      
75   Akery, Katie 9 Cascade Christia  23:58      
76   Hanson, Kyra 9 Creswell  23:59      
77   Hills, Rachel 11 Southwest Christ  24:04      
78   Alebeek, Alexandra van 12 Catlin Gabel  24:08      
79   Ledig, Claire 12 Bandon  24:09      
80   Austen, Caitie 12 Southwest Christ  24:22      
81   Cade, Emily 9 East Linn Christ  24:47      
82   Hawkins, Becca 12 Vale  24:56      
83   Stieren, Amelia 12 East Linn Christ  24:59      
84   Skeie, Liza 10 Bandon  25:04      
85   Bowers, Rebecca 11 Creswell  25:08      
86   Dodson, Amanda 12 Creswell  25:11      
87   Parra, Alejandra 12 Kennedy  25:14      
88   Kirms, Mallory 10 Cascade Christia  25:18      
89   Morrell, Maddie 10 Pleasant Hill  25:20      
90   Bates, Hannah 10 Vale  25:25      
91   Cannell, Alyssa 11 East Linn Christ  25:30      
92   Moranchel, Cheyla 11 Kennedy  25:33      
93   Fandel, Chelsie 11 Myrtle Point  25:36      
94   Zochert, Megan 12 Southwest Christ  25:38      
95   Metzgus, Ivy 9 Myrtle Point  25:45      
96   Jones, Rebecca 9 Pleasant Hill  26:30      
97   Brase, Kayla 11 Westside Christi  27:10      
98   Johnson, Sierra 10 Pleasant Hill  27:32      
99   Rodriguez, Bri 11 Creswell  27:38      
100   Hartford, Olivia 10 Westside Christi  27:46      
101   Smith, Chantel 11 Westside Christi  28:06      
102   Mendoza, Edith 12 Kennedy  28:22      
103   Carpenter, Aria 10 Myrtle Point  29:21      
104   Stearns, Nina 9 Pleasant Hill  32:09      
 
Womens 5k 4A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Potter, Katy 12 Siuslaw  18:56      
2   Brown, Sierra 12 Hidden Valley  19:04      
3   Luna, Alisha 12 Klamath Union  19:29      
4   Deluca, Nevina 10 Phoenix  19:45      
5   Welch, Amanda 10 La Grande  19:46      
6   Veasy, Carly 9 La Salle  19:49      
7   Davidson, Charlie 11 Scappoose  19:57      
8   Bever, Emily 11 Molalla  19:58      
9   Tyson, Christina 12 Klamath Union  19:58      
10   Steen, Dakota 11 Ridgeview  19:59      
11   Lonai, Josie 10 McLoughlin  20:03      
12   Rasmussen, Nicole 11 Sweet Home  20:16      
13   Clarizio, Hannah 10 Molalla  20:24      
14   Romero-Diaz, Susie 10 McLoughlin  20:27      
15   Cathcart, Kelsey 12 La Salle  20:29      
16   Desmarteau, Mandi 10 Central  20:31      
17   Olson, Aurora 12 Astoria  20:41      
18   Tholl, Morgan 12 La Salle  20:47      
19   Ogard, Olivia 9 La Salle  20:51      
20   Hildreth, Hannah 12 La Salle  20:52      
21   Falk, Zoe 11 Sisters  20:53      
22   Loughridge, Brianna 9 Molalla  20:54      
23   Reed, Cindy 10 Klamath Union  20:54      
24   Wright, Breanna 9 Cottage Grove  20:59      
25   Wirth, Dana 12 Klamath Union  21:02      
26   Lachapelle, Kristen 11 Cascade  21:03      
27   Loughridge, Heather 9 Molalla  21:05      
28   Colmenero, Mariah 12 Newport  21:10      
29   Wells, Katelyn 11 Siuslaw  21:15      
30   Albee, Raquel 12 Stayton  21:20      
31   Gardner, Savannah 12 Yamhill-Carlton  21:22      
32   Aho, Falisha 12 Molalla  21:22      
33   Vermillion, Lindsey 11 Phoenix  21:27      
34   Britsch, Melissa 12 Klamath Union  21:28      
35   Gardner, Samantha 12 Yamhill-Carlton  21:31      
36   Roland, Tiela 11 Klamath Union  21:31      
37   King, Courtney 10 Siuslaw  21:31      
38   Burris, Zenora 12 North Bend  21:35      
39   Hibbs, Carly 12 Crook County  21:37      
40   Stenbeck, Natalie 12 Crook County  21:37      
41   Calavan, Macadia 9 Sisters  21:39      
42   Carnahan, Tia 12 Scappoose  21:41      
43   Sanders, Paige 12 Sweet Home  21:52      
44   Pimentel, Bailey 10 Klamath Union  21:55      
45   Hanson, Brittany 10 Sutherlin  21:55      
46   Davidson, Lucy 9 Scappoose  21:56      
47   Mock, Ricki 10 Sutherlin  21:56      
48   Bush, Kymberlin 9 Stayton  21:56      
49   Hernandez, Kourtney 10 Stayton  22:01      
50   Leday, Melyssa 10 Cascade  22:02      
51   Vos, Ashlee 10 Phoenix  22:07      
52   Spangler, AJ 10 Cascade  22:10      
53   Christensen, Freya 11 Cascade  22:11      
54   Stewart, Mary 9 Sisters  22:13      
55   Marshall, Natalie 10 Sisters  22:13      
56   Adams, Journey 10 Yamhill-Carlton  22:17      
57   Carrier, Sarah 12 Scappoose  22:18      
58   Ogard, Madeleine 12 La Salle  22:19      
59   Scott, Nicole 12 La Salle  22:22      
60   Lucero, Katerina 12 Molalla  22:31      
61   Marquardt, Lindsey 11 Scappoose  22:34      
62   Hernandez, Anna 12 Scappoose  22:39      
63   Chandler, Jackie 10 Stayton  22:40      
64   Morales, Irene 9 Crook County  22:41      
65   Boettner, Madison 10 Sisters  22:49      
66   West, Natasha 12 Sutherlin  23:00      
67   Siegel, Mikaela 9 Siuslaw  23:02      
68   Morgan, Ashton 9 Crook County  23:03      
69   Fitch, Arin 11 Phoenix  23:07      
70   Vermillion, Katie 10 Phoenix  23:16      
71   Stewart, Katie 12 Sisters  23:25      
72   Knott, Cara 11 Newport  23:25      
73   Marchment, Mikenna 9 Ridgeview  23:26      
74   Holas, Morgan 9 Molalla  23:27      
75   Brewer, Charsie 10 Crook County  23:34      
76   Lee, Katherine 9 Crook County  23:37      
77   Himmelspach, Darcie 11 Cascade  23:42      
78   Bernard, Taylor 10 Ridgeview  23:42      
79   Swanson, Sierra 9 Sweet Home  23:45      
80   Hummer, Hailey 12 Sweet Home  23:46      
81   Ulum, Natalie 11 Ridgeview  23:47      
82   Davidson, Victoria 11 Phoenix  23:50      
83   Britton, Melissa 11 Cascade  23:54      
84   Wallis, Shania 11 Sutherlin  23:54      
85   Machado, Nicole 12 Siuslaw  23:58      
86   Phelps, Emilia 10 Cascade  24:05      
87   O'Loughlin, Cheyenne 11 Yamhill-Carlton  24:07      
88   Mosley, Kayla 11 Sutherlin  24:11      
89   Hanes, Tobi 9 Crook County  24:14      
90   Hernandez, Imilia 10 Stayton  24:16      
91   Difruscia, Emma 10 Phoenix  24:26      
92   Wilbur, Katlin 10 Ridgeview  24:43      
93   Morud, Lucia 12 Scappoose  24:46      
94   Blumm, Aria 10 Sisters  25:11      
95   Henry, Annaliese 12 Siuslaw  25:42      
96   Foley, Shelby 12 Sutherlin  25:59      
97   Schock, Mariah 11 Yamhill-Carlton  26:01      
98   Boya, Agata 11 Siuslaw  26:03      
99   Black, Michaella 9 Sutherlin  26:07      
100   Hakala, Katie 11 Ridgeview  26:21      
101   Steigman, Hanna 9 Ridgeview  26:21      
102   Wilkins, Shelby 10 Stayton  26:31      
103   Howarth, Brianne 11 Stayton  27:13      
104   Haberli, Livia 12 Yamhill-Carlton  27:38      
105   Johnson, Candalynn 12 Sweet Home  30:14      
106   Mithen, Tashana 12 Sweet Home  30:54      
 
Womens 5k 5A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Grim, Grace 11 Hood River Valle  18:40      
2   McGuire, MaryKate 12 Dallas  18:53      
3   Gindlesperger, Hannah 9 Summit  19:09      
4   Wren, Emma 10 Cleveland  19:15      
5   Coleman, Maggie 12 Hermiston  19:15      
6   Rawlings, Taryn 11 Wilsonville  19:19      
7   Markwick, Katie 11 Hermiston  19:20      
8   Anderson, Monica 12 Marist  19:22      
9   Nikolaus, Rylie 11 Mountain View OR  19:26      
10   Khaw, Rachel 9 Liberty  19:35      
11   Mattox, Jenna 12 Bend  19:36      
12   Crook, Shaylen 11 Marshfield  19:43      
13   Gonzalez, Sasha 12 Milwaukie  19:47      
14   Bockius, Sascha 9 Hood River Valle  19:52      
15   Hilsenteger, Kelsey 12 Putnam  19:55      
16   Bohrer, Molly 12 Marist  20:00      
17   Feist, Justine 10 Corvallis  20:01      
18   Clem, Delaney 9 Pendleton  20:03      
19   Waschmann, Malika 12 Corvallis  20:07      
20   Hassell, Sage 9 Mountain View OR  20:08      
21   Markwick, Kylie 9 Hermiston  20:14      
22   Leapaldt, Madison 9 Mountain View OR  20:18      
23   McMorris, Gwyneth 11 Corvallis  20:22      
24   Nelson, Tess 12 Summit  20:23      
25   Moehl, Olivia 10 Summit  20:24      
26   Calmels, Veronique 9 Summit  20:25      
27   Kane, Emma 9 Corvallis  20:30      
28   Cameron-Lewis, Aiyanna 11 Crescent Valley  20:31      
29   McKillop, Bryn 11 Cleveland  20:37      
30   Goodheart, Olivia 11 Churchill  20:37      
31   Su, Emma 11 Summit  20:39      
32   Lauer, Margarita 11 Franklin  20:44      
33   Howe, Haley 9 Sherwood  20:52      
34   Hatton, Tia 10 Mountain View OR  20:53      
35   Dunn-Hartman, Georgia 12 Corvallis  20:54      
36   Winn, Emilie 11 Cleveland  20:55      
37   Gildehaus, Lydia 12 Hood River Valle  21:01      
38   Cisco, Isabelle 12 Liberty  21:02      
39   Schoderbeck, Hadley 11 Summit  21:03      
40   Cornett, Jessica 10 Summit  21:07      
41   Meline, Jasmine 12 Marshfield  21:07      
42   Gutt, Kendra 11 Corvallis  21:10      
43   Retallack, Chloe 12 Franklin  21:10      
44   Ortiz, Brenda 9 Hermiston  21:11      
45   Niebergall, Kelsey 12 Sherwood  21:14      
46   Lind, Allison 12 Crescent Valley  21:14      
47   Gemmell, Brooke 12 Marist  21:15      
48   Yates, Anne 10 Marist  21:15      
49   Trost, Maddy 9 Crescent Valley  21:17      
50   Freeman, Madison 10 Hood River Valle  21:21      
51   Niederwerfer, Kelli 11 Hermiston  21:26      
52   Ingersoll, Maria 9 Corvallis  21:26      
53   Forrest, Ellie 12 Cleveland  21:27      
54   Roth, Ellie 9 Mountain View OR  21:30      
55   Greene, Devon 12 Sherwood  21:39      
56   Rosenbalm, Avery 10 Sherwood  21:45      
57   Cant, Mikayla   Mountain View OR  21:47      
58   Garcia, Zoey 10 Hermiston  21:52      
59   Budge, Madison 10 Sherwood  21:59      
60   Leonard, Isabel 9 Franklin  22:04      
61   Cancino-Ornelus, Anama 12 Hermiston  22:05      
62   Fisher, Alexanna 10 Liberty  22:06      
63   Pearce-Smith, Rachel 11 Crescent Valley  22:07      
64   Dillon, Althea 11 Hood River Valle  22:11      
65   Emmons, Denali 9 Hood River Valle  22:14      
66   Fettig, Molly 10 Sherwood  22:16      
67   McCall, Kelsey 12 Cleveland  22:20      
68   Twenge, Veronica 12 Crescent Valley  22:27      
69   Hatton, Kiersten 12 Mountain View OR  22:27      
70   Sawyer, Nora 11 Cleveland  22:29      
71   Bonin, Kiley 11 Liberty  22:31      
72   McGeer, Kailee 11 Hood River Valle  22:39      
73   Palmer, Bridgett 10 Sherwood  22:51      
74   Klammer, Emily 11 Crescent Valley  22:58      
75   Law, Mona 12 Franklin  23:05      
76   Suppes, Jane 9 Marshfield  23:19      
77   Childs, Emma 11 Franklin  23:21      
78   Martin, Delanee 12 Marist  23:24      
79   Willard-Herr, Madelein 10 Cleveland  23:29      
80   Groth, Isabel 9 Marshfield  23:30      
81   Hoenigman, Allegra 12 Franklin  23:30      
82   Field, Laurel 12 Crescent Valley  23:32      
83   Shepherd, Danica 11 Marist  23:41      
84   Devereux, Lindsay 11 Marshfield  23:45      
85   Rose, Megan 11 Liberty  23:47      
86   Tripp, Lauren 10 Marshfield  23:54      
87   Rose, Sydney 9 Liberty  24:17      
88   Morrison, Caitlin 11 Franklin  24:20      
89   Zebrowski, Sarah 12 Marist  24:22      
90   Barker, Alysen 10 Marshfield  25:04      
91   Escalera, Raquel 11 Liberty  25:26      
 
Womens 5k 6A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Tsai, Sara 10 South Eugene  17:42      
2   Schmaedick, Maggie 12 Sheldon  17:46      
3   Kendrick, Parkes 12 Grant  17:58      
4   Donaghu, Ella 9 Grant  18:01      
5   Rice, Paige 11 St Mary's Academ  18:01      
6   Clark, Erin 12 South Eugene  18:08      
7   Todd, Gracie 10 Sheldon  18:27      
8   Corless, Charlotte 11 Sunset  18:36      
9   Chuhlantseff, Brooke 9 West Salem  18:37      
10   Patterson, Ellen 12 St Mary's Academ  18:37      
11   Donaghu, Piper 11 Grant  18:44      
12   Kallgren, Ellie 10 Jesuit  18:45      
13   Griffiths, Nicole 9 Sunset  18:51      
14   Allen, Kennedy 9 David Douglas  18:54      
15   Conner, Lacey 9 St Mary's Academ  18:58      
16   Fahmy, Sarah 12 Sunset  18:58      
17   Medved, Sarah 11 Westview  18:59      
18   Tostenson, Gracie 11 Crater  19:06      
19   Mullaney, Megan 12 Jesuit  19:19      
20   McCollough, Nicole 9 Jesuit  19:20      
21   Sanders, Erin 12 Newberg  19:27      
22   Moscoe, Taylor 11 Jesuit  19:28      
23   Gregoire, Erin 10 Beaverton  19:30      
24   Cramer, Phacelia 10 South Eugene  19:31      
25   Patterson, Kate 9 St Mary's Academ  19:33      
26   Sheaffer, Lindsay 12 Jesuit  19:35      
27   Kendrick, Rennie 9 Grant  19:41      
28   Rich, Whitney 9 McMinnville  19:45      
29   Martin, Kennedy 12 Gresham  19:51      
30   O'Neill, Kelly 12 Lakeridge  19:52      
31   Zhang, Sharon 9 Sunset  19:52      
32   O'Sullivan, Lucy 10 St Mary's Academ  19:54      
33   Mejia, Carmen 12 South Medford  19:58      
34   Brandt, Genevieve 12 South Eugene  19:58      
35   Hensley, Tori 10 Sunset  20:05      
36   McDonald, Haley 12 Gresham  20:10      
37   Niesen, Rachel 11 Southridge  20:11      
38   Stemple, Lela 10 South Medford  20:12      
39   Trosino, Emily 12 Reynolds  20:13      
40   Kaczmarowski, Maddy 12 Grant  20:15      
41   Calderwood, Amanda 9 Sunset  20:18      
42   Qu, Karen 12 Sunset  20:25      
43   Leavy, Katie 9 Jesuit  20:29      
44   Haynes, Victoria 9 South Medford  20:30      
45   Vallaire, Shea 12 Lake Oswego  20:33      
46   Lykins, Lauren 11 Hillsboro  20:35      
47   Clegg, Zoe 10 Clackamas  20:35      
48   Gibbs, Rachel 12 Glencoe  20:35      
49   Kokes, Libby 10 Grant  20:37      
50   Riley, Maggie 12 Central Catholic  20:38      
51   Dean, Elizabeth 10 Tigard  20:41      
52   Stevenson, Julia 10 Central Catholic  20:47      
53   Torry-Schrag, Elena 12 Forest Grove  20:50      
54   Frank, Atalie 12 South Salem  20:51      
55   Stowe, Amanda 12 Aloha  20:51      
56   Vergara-Grindell, Rubi 10 Forest Grove  20:53      
57   Peaslee, Anna 12 Lake Oswego  20:54      
58   Neal, Kaelia 11 North Salem  20:55      
59   McCullough, Molly 10 St Mary's Academ  20:56      
60   Newman, Lia 11 Lakeridge  21:00      
61   Ritter, Stefani 11 South Medford  21:01      
62   Raymond, Celeste 12 St Mary's Academ  21:02      
63   Mosman, Natalie 11 South Eugene  21:02      
64   Hettick, Brooke 11 South Eugene  21:06      
65   Keathley, Erica 11 Gresham  21:08      
66   Watson, Amy 9 South Medford  21:10      
67   Crawford, Rachel 12 Oregon City  21:10      
68   Mowery, Nicole 9 South Eugene  21:11      
69   Nelson, Paige 9 Thurston  21:15      
70   Heesacker, Kimberly 10 Forest Grove  21:19      
71   Deleon, Debora 11 Newberg  21:20      
72   Manning, Laura 11 Lakeridge  21:21      
73   Stanton, Savannah 11 Newberg  21:21      
74   Husted, Tristan 10 South Medford  21:23      
75   Rasmussen, Allie 10 West Salem  21:24      
76   Ramirez, Ana 11 West Salem  21:25      
77   Khoury, Julia 11 Forest Grove  21:26      
78   Anderson, Emilia 11 Forest Grove  21:26      
79   Hammagren, Courtney 11 South Salem  21:30      
80   Repp, Courtney 12 McNary  21:36      
81   Bochereau, Madeline 12 West Salem  21:42      
82   Wang, Dorothy 10 Lakeridge  21:43      
83   Newman, Elli 9 Lakeridge  21:45      
84   Nilan, Abbie 11 Grant  21:48      
85   Deleon, Rebeca 11 Newberg  21:56      
86   Wood, Aleksa 11 South Salem  22:00      
87   Pia, Irena 11 Newberg  22:01      
88   Suzuki, Laura 12 Lakeridge  22:01      
89   Wolfe, McKaelie 12 Newberg  22:02      
90   Tolner, Stefanee 11 South Medford  22:03      
91   Halstead, Margaret 10 Newberg  22:04      
92   Hawkinson, Vivian 11 South Salem  22:05      
93   Phan, Alicia 11 West Salem  22:05      
94   Gross, Jenna 9 Sprague  22:13      
95   Bidwell, Emma 10 South Salem  22:14      
96   Davis, Jacelyn 11 Gresham  22:20      
97   Donaldson, Laura 12 McNary  22:35      
98   Nunziato, Alicia 11 Gresham  22:36      
99   Taylor, Madison 10 Gresham  22:41      
100   Reding, Bethany 12 South Salem  22:42      
101   Hearn, Madeline 11 Lakeridge  22:52      
102   Eyerly, Maddy 9 South Salem  23:05      
103   Steigerwald, Jessica 12 Forest Grove  23:07      
104   Harris, Esther 9 Forest Grove  23:07      
105   Livengood, Grace 10 West Salem  23:25      
106   Cantrell-Cole, Emily 10 West Salem  23:38      
107   Ruff, Leah 11 Gresham  24:37      
Team Scores
6A Boys Team Results 1. Central Catholic 2 8 11 13 18 (19) (27) = 52 Kyle Thompson, Sam Lomax, Jean Baptiste Tooley, Dante Dalla Gasperina, Daniel Thompson, Sam Truax, Jordan Landstrom 2. Jesuit 10 12 14 16 24 (25) (29) = 76 Alex Joseph, Josh Sealand, Sam Remington, Matt Piercy, Brian McDavitt, Hunter McGuirk, Michael Godbout 3. North Medford 5 6 17 26 31 (33) (54) = 85 Ray Schireman, Blake Spencer, Caleb Diaz, Devyn Baldovino, Arran Fagan, Joey Rincon, Conner Covey 4. Sheldon 1 9 32 39 46 (61) (69) = 127 Jackson Darland, Tj Wright, Alex Johnston, Ben Harter, Jackson Mestler, Henry Fowler, David Bellamy 5. Lakeridge 3 20 40 42 43 (60) (71) = 148 Julian Heninger, Colton Ansberry, Leo Lukens, Noah Belcik, Kevin Mertz, Nathan Belcik, Justin Miller 6. Barlow 4 22 30 49 59 (65) (70) = 164 Jackson Haselnus, Auston Burns, Austin Kettleson, Tommy Franklin, Manny Garcia, Daylon Martin, Brandon Williams 7. Lincoln 7 15 45 47 58 (80) (83) = 172 Tanner Smith, Liam Burke, Ben Campbell, Ethan Takla, Nico Banks, Duncan MacEachern, Teddy Kortenof 8. West Linn 21 23 38 44 50 (64) (72) = 176 Roman Ollar, Tyler Griffin, Grayson Ollar, Colin Squires, Connor Cushman, Michael Sullivan, John Goetze 9. Forest Grove 28 34 51 53 55 (56) (68) = 221 Judd Parson, Seth Berdahl, Bryan Cruz, Aaron Orr, Michael Garcia, Connor Pitt, Camden Kennedy 10. West Salem 36 37 48 63 66 (74) (76) = 250 Emanuel Kraynick, Spencer Bybee, Sean Barr, Sam Bybee, Hunter Mosman, Isaac Barr, Riley Hankins 11. Tualatin 35 41 52 57 67 (73) (75) = 252 Matthew Lovos, Tyler Snyder, Benjamin Love, Scott Allred, William Calder, Daniel Ennis, Malachi Seib 12. McNary 62 77 78 79 81 (82) (84) = 377 Tony Goemaere, Evan Rummerfield, Adrian Fernandez, Dalton Lindsey, Angel Goemaere, Taylor Russell, Tristan Briggs 5A Boys Team Results 1. Summit 1 2 6 8 16 (19) (21) = 33 Travis Neuman, Matthew Maton, Eric Alldritt, Luke Hinz, Tyler Jones, Alex Martin, James Bowlin 2. Cleveland 7 12 13 14 15 (29) (34) = 61 Nabi Amin, Roba Sultessa, Ethan Livermore, Christopher Hinkle, Adrian Hinkle, Nick Scrivens, Jalato Sultessa 3. Hermiston 3 4 5 22 35 (59) (72) = 69 Alejandro Cisneros, Eduardo Juarez, Jose Macias, Efrain Jaime, Nathan Sanders, Tim Swarat, Josiah Niederwerfer 4. Mountain View 9 11 33 38 40 (51) (66) = 131 Dakota Thornton, Gabe Wyllie, Imran Wolfenden, Sam King, Matt Shilling, Adi Wolfenden, Dalen Gardner 5. Wilsonville 10 17 31 47 48 (50) (53) = 153 Ty James, Ben Thomas, Milo Perkins, Sam Collins, Branden Fitzke, Kyle Shavere, Josh Meyer 6. Franklin 18 26 36 41 44 (56) (57) = 165 Jackson Packham, Noah Leonard, Dane Hilts, Christopher Black, Sam Burnett, John Rojas, Cody Sallee 7. Corvallis 24 39 43 45 46 (54) (61) = 197 Keet Dailey, Maclean Panshin, Ellis Roper, Nathan Shaw, Tristan Mitchell, Gabe Schoenfeld, Theo Gorchels 8. Pendleton 32 37 42 52 55 (74) (80) = 218 Nolan Bylenga, Alex Ferder, Andrew Porter, Garison Alger, Weyekin Bill, Sam Reeves, Caleb Montgomery 9. Marshfield 23 27 28 65 76 (77) = 219 Connor Devereux, Colby Gillett, Dakota Pittullo, Sawyer Heckard, John Hampton, Will Gagnon 10. St. Helens 25 49 64 67 69 (81) (83) = 274 Bryan Strang, Nathan Reed, Casey Cooke, David Sumsion, Tanner Boyle, Fuller Worman, Eliazar Lopez 11. Marist 20 58 60 70 71 (73) (78) = 279 Jp Kiefer, Truett Hanes, Zach Silva, Sam Harwood, Michael Baird, Garrett Stollar, Jackson Bedbury 12. Crescent Valley 30 62 63 68 75 (79) (82) = 298 Devin Volk, Elijah McGowan, Alec Van De Graff, Eric Cutter, Sam Greydanus, Marcel Erickson, Eric McDougal 4A Boys Team Results 1. Siuslaw 1 2 5 7 14 (36) (56) = 29 Matthew Campbell, Mitchell Butler, Mack Marbas, Hayden Schaffner, Brian Schofield, Seth Campbell, Edwin Vasquez 2. North Valley 3 4 9 10 26 (51) (87) = 52 Jonathan Cornish, David Cornish, Andrew Davalos, John Serna, Andrew Youngblood, Zeb Amos, Luke Valle 3. La Salle Prep 8 17 19 20 29 (37) (44) = 93 Will Thompson, Logan Veasy, Colton Passmore, Nick Lien, Patrick Walsh, Davis Keeny, Kirk Dettmer 4. Hidden Valley 16 18 21 28 39 (40) (91) = 122 Zach Blanco, Dakotah Webb, Shane Crofoot, Hunter Tillery, Justin Elkins, Lance Hemphill, Dima Clarke 5. Scappoose 23 31 33 43 68 (77) (90) = 198 Dan Carrier, Hunter Hoyt, Mason Reardon, Stephen Gift, Colby Wedgworth, Jacob Harley, Jim Cutrona 6. Philomath 27 35 41 49 59 (61) (81) = 211 Caelin Alba, Brian Blythe, Andrew Damitio, Avery Fishburn, Mitchell Thomas, Chase Celorie, Eric Isaacs 7. North Bend 25 42 45 48 63 (83) (92) = 223 Levi Graber, Strider Myhre, Matthew Stewart, Nick Hossley, Noah Langlie, Michael Hobson, Reno Ancheta 8. Astoria 22 24 52 57 71 (78) (88) = 226 Nicholas Long, Christian Gramson, Dakota Adams, Mack Hunter, Timothy Welsh, Daymon Gardner, Andy McClean 9. Sisters 11 50 54 58 67 (72) (74) = 240 Brandon Pollard, Dyut Fetrow, Ian Baldessari, Izaak Kanzig, Devon Calvin, Shea Krevi, Gabriel Rice 10. Newport 15 47 53 55 70 (89) (95) = 240 Deklyn Wood, Michael Capri, Jeremy Turner, Derek Allen, Dylan Doll, Nathan Bearden, Rory Moeller 11. Baker 13 34 60 69 79 (85) (94) = 255 Nic Maszk, Evan Krohn, Ian Krohn, Conner Yates, Nate Baeth, Collin Hessel, Tyler Gassin 12. Crook County 12 30 65 75 80 (86) (93) = 262 Grayson Munn, Luis Rivera, Nathan Carmack, Liam Pickhardt, Blake George, Cody Thurman, Pit Lee 13. Molalla 6 32 62 84 96 (97) (98) = 280 Pake Benthin, Gabrial Collins, Cameron Fischer, Austin Halbert, Jesse Wilson, John Fraijo, Thomas Fraijo 14. La Pine 38 46 64 66 73 (76) (82) = 287 Nick Clark, Austin Smith, Taylor Ogle, Tyress Turnsplenty, Nicco Haddad, Thorin Wilson, Gavin Boen 3A/2A/1A Boys Team Results 1. Union 6 10 16 30 31 (35) (40) = 93 Kenneth Sipp, Ethan Black, Riley Sheehy, Samuel O'Reilly, Daniel Colton, Zack Wylie, Cory Andrews 2. East Linn Christian Academy 4 13 18 27 32 (38) (41) = 94 Kody Osborne, Jamin Hooley, Michael Whitehead, Taylor Becker, Orin Osborne, Donny Arndt, Wyatt Osborne 3. Enterprise 1 20 21 26 51 (62) (68) = 119 David Ribich, Alex Tyler, Austin Burns, Wil Story, Eric Schwendiman, John Green, Masahiro Yamamoto 4. Cascade Christian 11 14 28 33 45 (70) (75) = 131 Alex Cummings, Tristan Akery, Steven Mein, Tim McPherson, Wyatt Croy, Jackson Williams, John Shipley 5. Southwest Christian 2 9 12 52 61 (64) (73) = 136 Trevor Lane, Nick Martin, David Bogert, Tony Weaver, Trevor Osswald, Chase Stubblefield, Nathan Kubeczko 6. Westside Christian 3 29 34 42 44 (55) (80) = 152 Rich Fettig, Mark Stockamp, Ryan Krostag, Garrick Kalmeta, Jack Pitcher, Hank Grossen, Thomas Thiede 7. Catlin Gabel 19 25 36 39 49 (63) (65) = 168 Luca Ostertag-Hill, Garet Neal, Christopher Belluschi, Casey Currey-Wilson, Cody Hoyt, Lucas Stiff-Arm, David Lovitz 8. Valley Catholic 5 8 37 57 66 (71) (83) = 173 Cooper Roach, Wilder Boyden, Nathaniel Trobough, David Gehlen, Aidan Gillespie, Michael Leslie, Nick Smith 9. Kennedy 7 17 56 60 85 = 225 Dalton Susee, Adrian Parra, John Savage, Kyle Kinyon, Brent Lang 10. Blanchet Catholic 15 53 54 58 59 (90) (93) = 239 Chris Poole, Jake Fessler, Mark Geisler, Wolfgang Seifer, Daniel Whittle, Andrew Evans, David Jablonski 11. Pleasant Hill 22 23 46 74 82 (87) (88) = 247 Brandon Chittim, Garrett Davis, Dom Post, T J Kinnamon, Rutger Farry, Jose Harris, Ben Larson 12. Yoncalla 43 48 67 77 78 (89) (91) = 313 Nate Leu, Zack Nash, Thompson Rogers, Zack Whisler, Jorges Flores, Alex Anderson, Ben Nash 13. Bandon 47 50 76 79 81 (84) (86) = 333 Justin Angrove, Christian Lathan, Leo McHeehon, Daniel Undell, Tyler Wiprud, Drayton Jennings, Colton Jennings 14. St. Mary's, Medford 24 69 72 92 94 (95) = 351 Chris Martin, Ross Robino, Glenn Alvarez, Harrison Jensen, Sam Bauermeister, Will Patterson 6A Girls Team Results 1. Grant 2 3 9 21 31 (36) (62) = 66 Parkes Kendrick, Ella Donaghu, Piper Donaghu, Rennie Kendrick, Maddy Kaczmarowski, Libby Kokes, Abbie Nilan 2. St. Mary's Academy 4 8 12 19 25 (40) (43) = 68 Paige Rice, Ellen Patterson, Lacey Conner, Kate Patterson, Lucy O'Sullivan, Molly McCullough, Celeste Raymond 3. Jesuit 10 14 15 17 20 (34) = 76 Ellie Kallgren, Megan Mullaney, Nicole McCollough, Taylor Moscoe, Lindsay Sheaffer, Katie Leavy 4. Sunset 6 11 13 24 28 (32) (33) = 82 Charlotte Corless, Nicole Griffiths, Sarah Fahmy, Sharon Zhang, Tori Hensley, Amanda Calderwood, Karen Qu 5. South Eugene 1 5 18 27 44 (45) (48) = 95 Sara Tsai, Erin Clark, Phacelia Cramer, Genevieve Brandt, Natalie Mosman, Brooke Hettick, Nicole Mowery 6. South Medford 26 30 35 42 47 (53) (68) = 180 Carmen Mejia, Lela Stemple, Victoria Haynes, Stefani Ritter, Amy Watson, Tristan Husted, Stefanee Tolner 7. Lakeridge 23 41 51 60 61 (66) (77) = 236 Kelly O'Neill, Lia Newman, Laura Manning, Dorothy Wang, Elli Newman, Laura Suzuki, Madeline Hearn 8. Forest Grove 37 39 49 56 57 (79) (80) = 238 Elena Torry-Schrag, Rubi Vergara-Grindell, Kimberly Heesacker, Julia Khoury, Emilia Anderson, Jessica Steigerwald, Esther Harris 9. Gresham 22 29 46 73 74 (75) (83) = 244 Kennedy Martin, Haley McDonald, Erica Keathley, Jacelyn Davis, Alicia Nunziato, Madison Taylor, Leah Ruff 10. Newberg 16 50 52 63 65 (67) (69) = 246 Erin Sanders, Debora Deleon, Savannah Stanton, Rebeca Deleon, Irena Pia, McKaelie Wolfe, Margaret Halstead 11. West Salem 7 54 55 59 71 (81) (82) = 246 Brooke Chuhlantseff, Allie Rasmussen, Ana Ramirez, Madeline Bochereau, Alicia Phan, Grace Livengood, Emily Cantrell-Cole 12. South Salem 38 58 64 70 72 (76) (78) = 302 Atalie Frank, Courtney Hammagren, Aleksa Wood, Vivian Hawkinson, Emma Bidwell, Bethany Reding, Maddy Eyerly 5A Girls Team Results 1. Summit 2 18 19 20 24 (32) (33) = 83 Hannah Gindlesperger, Tess Nelson, Olivia Moehl, Veronique Calmels, Emma Su, Hadley Schoderbeck, Jessica Cornett 2. Corvallis 12 13 17 21 28 (35) (45) = 91 Justine Feist, Malika Waschmann, Gwyneth McMorris, Emma Kane, Georgia Dunn-Hartman, Kendra Gutt, Maria Ingersoll 3. Hermiston 4 5 15 37 44 (51) (54) = 105 Maggie Coleman, Katie Markwick, Kylie Markwick, Brenda Ortiz, Kelli Niederwerfer, Zoey Garcia, Anamaria Cancino-Ornelus 4. Mountain View 7 14 16 27 47 (50) (62) = 111 Rylie Nikolaus, Sage Hassell, Madison Leapaldt, Tia Hatton, Ellie Roth, Makayla Cant, Kiersten Hatton 5. Hood River Valley 1 10 30 43 57 (58) (65) = 141 Grace Grim, Sascha Bockius, Lydia Gildehaus, Madison Freeman, Althea Dillon, Denali Emmons, Kailee McGeer 6. Cleveland 3 23 29 46 60 (63) (72) = 161 Emma Wren, Bryn McKillop, Emilie Winn, Ellie Forrest, Kelsey McCall, Nora Sawyer, Madeleine Willard-Herr 7. Marist 6 11 40 41 71 (75) (81) = 169 Monica Anderson, Molly Bohrer, Brooke Gemmell, Anne Yates, Delanee Martin, Danica Shepherd, Sarah Zebrowski 8. Sherwood 26 38 48 49 52 (59) (66) = 213 Haley Howe, Kelsey Niebergall, Devon Greene, Avery Rosenbalm, Madison Budge, Molly Fettig, Bridgett Palmer 9. Crescent Valley 22 39 42 56 61 (67) = 220 Aiyanna Cameron-Lewis, Allison Lind, Maddy Trost, Rachel Pearce-Smith, Veronica Twenge, Emily Klammer 10. Liberty 8 31 55 64 77 (79) (83) = 235 Rachel Khaw, Isabelle Cisco, Alexanna Fisher, Kiley Bonin, Megan Rose, Sydney Rose, Raquel Escalera 11. Franklin 25 36 53 68 70 (74) (80) = 252 Margarita Lauer, Chloe Retallack, Isabel Leonard, Mona Law, Emma Childs, Allegra Hoenigman, Caitlin Morrison 12. Marshfield 9 34 69 73 76 (78) (82) = 261 Shaylen Crook, Jasmine Meline, Jane Suppes, Isabel Groth, Lindsay Devereux, Lauren Tripp, Alysen Barker 4A Girls Team Results 1. La Salle Prep 4 11 12 13 14 (49) (50) = 54 Carly Veasy, Kelsey Cathcart, Morgan Tholl, Olivia Ogard, Hannah Hildreth, Madeleine Ogard, Nicole Scott 2. Klamath Union 2 7 17 18 26 (28) (35) = 70 Alisha Luna, Christina Tyson, Cindy Reed, Dana Wirth, Melissa Britsch, Tiela Roland, Bailey Pimentel 3. Molalla 6 10 16 20 24 (51) (64) = 76 Emily Bever, Hannah Clarizio, Brianna Loughridge, Heather Loughridge, Falisha Aho, Katerina Lucero, Morgan Holas 4. Scappoose 5 33 37 48 52 (53) (83) = 175 Charlie Davidson, Tia Carnahan, Lucy Davidson, Sarah Carrier, Lindsey Marquardt, Anna Hernandez, Lucia Morud 5. Siuslaw 1 21 29 58 75 (85) (88) = 184 Katy Potter, Katelyn Wells, Courtney King, Mikaela Siegel, Nicole Machado, Annaliese Henry, Agata Boya 6. Phoenix 3 25 42 60 61 (72) (81) = 191 Nevina Deluca, Lindsey Vermillion, Ashlee Vos, Arin Fitch, Katie Vermillion, Victoria Davidson, Emma Difruscia 7. Sisters 15 32 45 46 56 (62) (84) = 194 Zoe Falk, Macadia Calavan, Mary Stewart, Natalie Marshall, Madison Boettner, Katie Stewart, Aria Blumm 8. Cascade 19 41 43 44 67 (73) (76) = 214 Kristen Lachapelle, Melyssa Leday, Aj Spangler, Freya Christensen, Darcie Himmelspach, Melissa Britton, Emilia Phelps 9. Stayton 22 39 40 54 80 (92) (93) = 235 Raquel Albee, Kymberlin Bush, Kourtney Hernandez, Jackie Chandler, Imilia Hernandez, Shelby Wilkins, Brianne Howarth 10. Crook County 30 31 55 59 65 (66) (79) = 240 Carly Hibbs, Natalie Stenbeck, Irene Morales, Ashton Morgan, Charsie Brewer, Katherine Lee, Tobi Hanes 11. Yamhill-Carlton 23 27 47 77 87 (94) = 261 Savannah Gardner, Samantha Gardner, Journey Adams, Cheyenne O'Loughlin, Mariah Schock, Livia Haberli 12. Sweet Home 9 34 69 70 95 (96) = 277 Nicole Rasmussen, Paige Sanders, Sierra Swanson, Hailey Hummer, Candalynn Johnson, Tashana Mithen 13. Sutherlin 36 38 57 74 78 (86) (89) = 283 Brittany Hanson, Ricki Mock, Natasha West, Shania Wallis, Kayla Mosley, Shelby Foley, Michaella Black 14. Ridgeview 8 63 68 71 82 (90) (91) = 292 Dakota Steen, Mikenna Marchment, Taylor Bernard, Natalie Ulum, Katlin Wilbur, Katie Hakala, Hanna Steigman 3A/2A/1A Girls Team Results 1. Union 1 2 10 22 25 (34) (39) = 60 Katriel O'Reilly, McKenzie Evans, Stormy Bullard, Lynn Shoemaker, Hannah Brazil, Sarah Brazil, Elly Wells 2. Valley Catholic 4 6 14 19 27 (38) (45) = 70 Josephine Chau, Maricela Jaroch, Sophia Chau, Ermina Lee, Annika Holstrom, Grace Mannen, Kaitlyn Lomartire 3. Bandon 11 13 18 21 37 (65) (70) = 100 Sarah Cutler, Aida Santoro, Weston Jennings, Hailey Iverson, Riley Wahl, Claire Ledig, Liza Skeie 4. Creswell 3 7 8 62 71 (72) (85) = 151 Olivia Powell, Vivan Vanover, Bedria Williams, Kyra Hanson, Rebecca Bowers, Amanda Dodson, Bri Rodriguez 5. St. Mary's, Medford 17 23 33 48 51 (53) = 172 Taylor Kreul, Brooklyn Gillespie, Maddy Schwartz, Madeline Volk, Olivia Minor, Annelise Delgado 6. Southwest Christian 12 20 35 49 63 (66) (80) = 179 Nina Weaver, Sarah Stubblefield, Jenna Hills, Chelsea Kight, Rachel Hills, Caitie Austen, Megan Zochert 7. Catlin Gabel 9 16 47 54 55 (64) = 181 McKenzie Spooner, Hannah Jaquiss, Kelsey Hurst, Riley Hutchings, Lauren Fogelstrom, Alexandra Van Alebeek 8. Cascade Christian 5 30 59 60 61 (74) = 215 Stephanie Croy, Brittany Brown, Maleah Crowl, Sandy Shelton, Katie Akery, Mallory Kirms 9. Vale 32 41 42 44 58 (68) (76) = 217 Kimber Hawkins, Daphne Mattos, Kami Hawkins, Cecily Froerer, Megan Williams, Becca Hawkins, Hannah Bates 10. Pleasant Hill 29 31 36 75 82 (84) (90) = 253 Sophie Smith, Sabrina Boyd, Emma Boys, Maddie Morrell, Rebecca Jones, Sierra Johnson, Nina Stearns 11. Kennedy 15 46 52 73 78 (88) = 264 Lauren Stokley, Liana Bryde, Erin Wall, Alejandra Parra, Cheyla Moranchel, Edith Mendoza 12. East Linn Christian Academy 24 28 67 69 77 = 265 Kenzie Collins, Anna Burkey, Emily Cade, Amelia Stieren, Alyssa Cannell 13. Westside Christian 40 50 56 57 83 (86) (87) = 286 Sarah Curtis, Abigail Starr, Grace Cruickshank, Lisa Jauch, Kayla Brase, Olivia Hartford, Chantel Smith 14. Myrtle Point 26 43 79 81 89 = 318 Morgan McNeely, Makenzie Hitner, Chelsie Fandel, Ivy Metzgus, Aria Carpenter

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version