RunnerspaceNewsView

2012 Results - New York NYSPHSAA Cross Country State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Nov 10 2012, 07:48 PM | 888018 views
PrintReport
Social
Images
2012 Results - New York NYSPHSAA Cross Country State Championships
New York NYSPHSAA Cross Country State Championships - Nov 10, 2012
Elma Meadows Park, 1711 Girdle Road, Elma, NY, US, 14059
Timing/Results by: Leone Timing & Results - Cicero - NY - Timing
 
Men: 5k CLASS A | 5k CLASS B | 5k CLASS C | 5k CLASS D

Women: 5k CLASS A | 5k CLASS B | 5k CLASS C | 5k CLASS D

Team Scores
 
Mens 5k CLASS A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Ryan, Nick 12 Fayetteville-Man  15:07.9  4:53  1
2   Burke, Mickey 11 Rush Henrietta S  15:29.7  5:00  2
3   Holt, Eric 12 Carmel  15:31.2  5:01   
4   millar, Bryce 10 Fayetteville-Man  15:40.8  5:04  3
5   Muniz, Benito 10 Carmel  15:44.8  5:05   
6   Hanson, Sebastian 12 Arlington  15:46.5  5:06  4
7   Peinkofer, Alec 12 Baldwinsville Ce  15:50.0  5:07   
8   Root, Brennan 12 Rush Henrietta S  15:57.2  5:09  5
9   Pease, Keith 12 Greece Athena  15:57.2  5:09   
10   Navin, Jay 11 Saratoga Springs  15:57.4  5:09  6
11   Cammer, Zachary 12 Walt Whitman  15:57.6  5:09   
12   Tooker, Aidan 9 Saratoga Springs  16:01.3  5:11  7
13   Germano, Philo 12 Albany  16:03.4  5:11   
14   Branigan, Mike 10 Northport  16:03.5  5:11  8
15   Petrella, Ben 9 Liverpool  16:04.1  5:11   
16   Damato, Michael 12 Walt Whitman  16:04.5  5:12   
17   Dickinson, James 12 Northport  16:05.7  5:12  9
18   Ranke, Tyler 11 Hilton Central  16:07.0  5:12   
19   dracup, dan 10 Ithaca  16:07.4  5:13   
20   Cicale, Vincent 12 Ward Melville  16:10.4  5:14   
21   Kramer, Alex 12 Northport  16:11.3  5:14  10
22   Depinto, Ryan 11 Syosset  16:11.3  5:14  11
23   Ryley, Aaron 12 Arlington  16:13.0  5:14  12
24   Freestone, Brent 11 Saratoga Springs  16:13.7  5:15  13
25   Ciolkowski, Nick 10 Mcquaid Jesuit  16:13.8  5:15   
26   Huben, Daniel 11 Clarence  16:13.8  5:15  14
27   Quinones, Evan 12 Saratoga Springs  16:14.2  5:15  15
28   Shodai, Alex 11 Middletown  16:14.8  5:15   
29   Gaynor, Gavin 9 Saratoga Springs  16:15.1  5:15  16
30   Fitzgibbons, Colin 12 Fayetteville-Man  16:16.1  5:15  17
31   Curran, Jack 12 Calhoun  16:17.1  5:16   
32   Farrell, Connor 12 Fayetteville-Man  16:18.0  5:16  18
33   Hunt, Adam 10 Fayetteville-Man  16:19.1  5:16  19
34   Peterson, Dan 10 Warwick Valley  16:19.8  5:17  20
35   Hackett, Liam 10 John Jay Cross R  16:21.2  5:17   
36   Dyrland, Josh 11 Irondequoit (Wes  16:22.0  5:17   
37   Vasquez, Galo 12 Lakeland/Panas  16:22.0  5:17   
38   McGowan, Tim 11 Northport  16:23.3  5:18  21
39   Parelli, Grant 12 Warwick Valley  16:23.5  5:18  22
40   Kakkar, Sidharth 12 Paul D Schreiber  16:24.5  5:18   
41   Janeczko, Dan 12 Shenendehowa Cen  16:24.9  5:18   
42   Toner, Zach 12 Calhoun  16:25.5  5:18   
43   Winberg, Erik 12 Rome Free Academ  16:27.0  5:19   
44   Rossettie, Stephen 12 Corning-Painted  16:27.3  5:19  23
45   Peterson, Aaron 12 Warwick Valley  16:28.7  5:19  24
46   Chauvin, Samuel 11 Corning-Painted  16:30.4  5:20  25
47   Vallar, James 12 Walt Whitman  16:33.8  5:21   
48   Landi, Christopher 12 Calhoun  16:35.8  5:22   
49   Schwenzfeier, Adam 12 Shaker  16:36.8  5:22   
50   Olson, Jared 12 Warwick Valley  16:38.3  5:23  26
51   Muldoon, Dan 10 Liverpool  16:38.4  5:23   
52   Burton, Jordan 11 Warwick Valley  16:38.4  5:23  27
53   Kurcoba, Shaun 12 Elmira South  16:38.9  5:23   
54   Schantz, Mikey 12 Rush Henrietta S  16:43.7  5:24  28
55   Briggs, Travis 12 Saratoga Springs  16:44.6  5:25  29
56   Odin, Chris 12 Northport  16:44.7  5:25  30
57   McCarty, Cory 12 Elmira South  16:45.9  5:25   
58   Cooney, Ryan 12 Massapequa  16:45.9  5:25   
59   Scott, Jack 12 Fairport  16:48.3  5:26   
60   Koenitzer, Chris 12 Arlington  16:49.9  5:26  31
61   Perez, Josh 11 Baldwinsville Ce  16:50.2  5:26   
62   McQuade, James 12 Carmel  16:50.8  5:27   
63   Chiavelli, Corey 12 Arlington  16:51.0  5:27  32
64   Sullivan, Kalen 12 West Seneca West  16:51.0  5:27   
65   Senius, Tanner 10 Warwick Valley  16:53.3  5:27  33
66   Morrison, Steve 11 Arlington  16:54.5  5:28  34
67   Booker, Stephen 11 Bethlehem Centra  16:54.8  5:28   
68   Guaragno, John 12 Valley Central  16:55.5  5:28   
69   Italiano, Tyler 10 Syosset  16:56.3  5:28  35
70   Verro, Joe 11 Saratoga Springs  16:59.6  5:29  36
71   Lioacano, Mitch 11 Lockport  17:00.2  5:30   
72   Termine, Nick 11 Northport  17:01.4  5:30  37
73   Beeler, Charlie 12 Fayetteville-Man  17:02.5  5:30  38
74   Moshier, Thomas 11 Corning-Painted  17:04.5  5:31  39
75   Hughes, Riley 10 Fayetteville-Man  17:08.1  5:32  40
76   Larkin, Mike 12 Rush Henrietta S  17:09.0  5:32  41
77   Peruffo, Corey 11 Arlington  17:10.3  5:33  42
78   McCarthy, John 11 Corning-Painted  17:11.6  5:33  43
79   Shenal, Pat 12 Rush Henrietta S  17:14.5  5:34  44
80   Jibb, Jack 10 Niagara-Wheatfie  17:15.0  5:34   
81   Gerhardt, Tyler 12 Rush Henrietta S  17:16.2  5:35  45
82   McEntyre, John Tyler 12 Monroe-Woodbury  17:16.3  5:35   
83   White, Jeremy 12 Washingtonville  17:16.5  5:35   
84   Casullo, Anthony 10 Clarence  17:18.6  5:36  46
85   Moore, Jared 10 Corning-Painted  17:19.5  5:36  47
86   Nwana, Simon 11 Syosset  17:19.7  5:36  48
87   Long, William 9 Syosset  17:20.2  5:36  49
88   Holmes, Jon 12 Colonie Central  17:20.6  5:36   
89   Halligan, Sean 11 Warwick Valley  17:24.4  5:37  50
90   Kaczmarek, Matt 12 Lockport  17:26.9  5:38   
91   Kuloszewski, Zachery 10 Clarence  17:28.4  5:39  51
92   Benzee, John 12 Clarence  17:29.5  5:39  52
93   Wimmers, Tom 11 Arlington  17:30.5  5:39  53
94   Bertrand, Alex 12 Syosset  17:34.7  5:41  54
95   Jake, Schlessinger 12 Syosset  17:37.5  5:42  55
96   hartshorne, hunter 9 Ithaca  17:38.3  5:42   
97   Hauck, James 12 Corning-Painted  17:39.5  5:42  56
98   Hoffman, Hunter 11 Horseheads Centr  17:42.3  5:43   
99   Jones, Dan 11 Lockport  17:42.6  5:43   
100   Coffey, Kieran 12 Clarence  17:45.7  5:44  57
101   Bates, Brian 9 Corning-Painted  17:49.5  5:45  58
102   Alharaizeh, Adam 12 Pine Bush Centra  17:51.8  5:46   
103   Zugnoni, Josh 10 Rush Henrietta S  18:04.5  5:50  59
104   Mittleman, Dale 11 Syosset  18:05.2  5:51  60
105   Knorz, Nicholas 11 Clarence  18:05.6  5:51  61
106   Tryjankowski, Alex 11 Clarence  18:19.5  5:55  62
107   McGowan, Jack 11 Northport  18:42.6  6:03  63
 
Mens 5k CLASS B Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Manahan, Ryan 12 Marcellus Centra  15:30.6  5:01   
2   Hornberger, T.J. 11 Lake Shore Centr  15:35.1  5:02   
3   Cook, Brian 11 Pearl River  15:53.7  5:08   
4   mazzuca, alfredo 12 New Paltz  15:58.9  5:10   
5   Pantalone, Jordan 12 Notre Dame-Bisho  16:05.6  5:12  1
6   Bourguet, Stephen 12 Manhasset  16:06.3  5:12   
7   Wesley, Jack 11 Mendon  16:06.8  5:12  2
8   Gowans, James 12 Mexico  16:08.7  5:13   
9   Udvadia, Ryan 11 Shoreham-Wading  16:08.8  5:13  3
10   Tario, Andrew 12 Averill Park Cen  16:10.0  5:13   
11   Gavigan, Luke 10 Tappan Zee  16:12.7  5:14  4
12   Marlow, Morgan 12 Franklin Academy  16:13.8  5:15  5
13   Tyler, Nick 12 South Jefferson  16:16.2  5:15   
14   Dwyer-McNulty, Declan 12 Red Hook Central  16:17.8  5:16   
15   Meehan, Tom 11 Eastport/Sou  16:18.6  5:16   
16   Brizzolara, Cody 11 Maine-Endwell  16:19.8  5:17  6
17   Lane, Kobie 10 Port Jervis  16:20.4  5:17  7
18   Allard, Jonah 8 Notre Dame-Bisho  16:20.7  5:17  8
19   Edsall, Brian 12 Pearl River  16:20.8  5:17   
20   Lange, Jason 12 Notre Dame-Bisho  16:22.2  5:17  9
21   Knox, John 12 Gloversville  16:24.9  5:18   
22   Baritot, Gene 12 East Aurora  16:26.8  5:19  10
23   Keany, Brendan 12 East Aurora  16:27.7  5:19  11
24   Ahmed, Ahmed 11 Nyack  16:27.8  5:19   
25   Miekley, Jaremy 11 Miller Place  16:28.3  5:19   
26   VanVleck, Matt 12 Mendon  16:30.6  5:20  12
27   LaFemina, Adam 12 Bayport Blue Poi  16:30.9  5:20   
28   Lee, Josh 12 Glens Falls  16:31.3  5:20   
29   McDermott, Ben 10 Pearl River  16:32.2  5:21   
30   Vecchio, Mike 11 Cornwall Central  16:33.3  5:21   
31   Hatala, Bryant 12 Maine-Endwell  16:33.4  5:21  13
32   Hirdt, Nick 12 Miller Place  16:33.4  5:21   
33   Lange, Matt 12 Notre Dame-Bisho  16:34.5  5:21  14
34   Morra, Andrew 12 Garden City  16:34.7  5:21  15
35   Zanger, Hans 11 Port Jervis  16:35.2  5:22  16
36   Panus, John 12 Olean  16:35.7  5:22   
37   Kapuscinski, Ben 12 North Shore  16:36.1  5:22   
38   Rabideau, John 11 Burnt Hills-Ball  16:36.5  5:22   
39   Loftus, Kyle 12 G Ray Bodley (Fu  16:38.1  5:22   
40   Phillips, Sean 12 East Aurora  16:39.1  5:23  17
41   Burke, Liam 10 Tappan Zee  16:39.5  5:23  18
42   Smith, Nate 11 Maine-Endwell  16:40.0  5:23  19
43   Carris, Dana 11 Vestal  16:40.9  5:23   
44   Phelan, Will 12 Sutherland  16:44.7  5:25   
45   Green, Connor 11 Mendon  16:45.7  5:25  20
46   Douglas, Langton 12 Honeoye Falls-Li  16:46.7  5:25   
47   McGuinness, Patrick 11 Burnt Hills-Ball  16:47.1  5:25   
48   Northrup, Brian 11 Greece Arcadia  16:48.5  5:26   
49   Vasbinder, Kenny 9 East Aurora  16:48.9  5:26  21
50   busby, david 12 New Paltz  16:49.1  5:26   
51   Dinan, Joe 12 Tappan Zee  16:52.5  5:27  22
52   Butlak, Calvin 10 Lake Shore Centr  16:53.3  5:27   
53   LaMere, Corey 12 Franklin Academy  16:53.9  5:28  23
54   Flanagan, Pat 11 Tappan Zee  16:57.5  5:29  24
55   Paganelli, Jt 12 Honeoye Falls-Li  16:58.2  5:29   
56   McLaughlin, Matt 9 East Aurora  16:58.5  5:29  25
57   Watts, Mike 11 Islip  16:58.8  5:29   
58   Harron, Nick 12 Jamesville De Wi  16:59.8  5:29   
59   Wojnicki, Jake 11 Hamburg-1  17:00.6  5:30   
60   Gordon, Conor 12 Franklin Academy  17:01.9  5:30  26
61   Young, Robert 12 Mendon  17:03.1  5:31  27
62   Doyle, Nathan 11 Mendon  17:04.6  5:31  28
63   Bunce, Casey 12 Westhill  17:05.1  5:31  29
64   Marlow, Rourk 12 Franklin Academy  17:05.1  5:31  30
65   Przekurat, Nick 12 Notre Dame-Bisho  17:05.3  5:31  31
66   DeSantis, Mark 11 Garden City  17:06.6  5:32  32
67   Prohaska, Matt 12 Starpoint Centra  17:08.0  5:32   
68   Gordon, Michael 10 Valley Stream So  17:10.4  5:33   
69   Bailey, Nasson 10 Port Jervis  17:10.5  5:33  33
70   Zorn, Justin 12 Somers  17:10.9  5:33   
71   Doyle, Aidan 10 Cornwall Central  17:12.5  5:34   
72   Quigley, Neil 12 Garden City  17:13.1  5:34  34
73   Miller, Joseph 11 Seaford  17:14.6  5:34   
74   Peter, Lynch 12 Westhill  17:17.1  5:35  35
75   Rodgers, Liam 10 Westhill  17:18.0  5:35  36
76   Steinbrecher, Keith 11 Shoreham-Wading  17:20.6  5:36  37
77   Brenon, Jesse 12 Maine-Endwell  17:21.6  5:36  38
78   Felice, James 11 Owego Free Acade  17:22.6  5:37   
79   Trainor, Austin 11 Port Jervis  17:23.9  5:37  39
80   Whelan, Joe 12 Shoreham-Wading  17:27.3  5:38  40
81   Leroy, MacKenzye 11 Port Jervis  17:29.2  5:39  41
82   LaVoie, Dylan 10 Franklin Academy  17:29.2  5:39  42
83   Nason, Matt 12 East Aurora  17:31.6  5:40  43
84   Gladysz, Matt 10 Shoreham-Wading  17:33.7  5:40  44
85   Josephs, Timothy 10 Garden City  17:34.8  5:41  45
86   Fitch, Kyle 11 Westhill  17:35.4  5:41  46
87   Jennings, Brian 12 Vestal  17:35.5  5:41   
88   Ronchetti, Will 11 Brighton  17:36.2  5:41   
89   Branham, Steven 11 Port Jervis  17:36.2  5:41  47
90   Finnegan, Daniel 12 Garden City  17:36.8  5:41  48
91   Agoney, Kyler 12 Peru Central  17:44.5  5:44  49
92   Schanck, Bach 11 Franklin Academy  17:47.0  5:45  50
93   Bridges, Parrish 10 Owego Free Acade  17:47.7  5:45   
94   Feyrer, Timothy 11 Garden City  17:49.4  5:45  51
95   Taylor, Anthony 11 Maine-Endwell  17:49.7  5:46  52
96   Azzara, David 10 Mendon  17:50.0  5:46  53
97   DeMauro, Dan 10 Westhill  17:54.0  5:47  54
98   Carr, Vincenzo 11 Westhill  17:56.2  5:48  55
99   Coulter, Robby 12 East Aurora  17:56.9  5:48  56
100   Purschke, Dan 12 Shoreham-Wading  17:59.4  5:49  57
101   Feigel, Evan 10 Mendon  18:01.3  5:49  58
102   Tsang, Ryan 10 Tappan Zee  18:04.3  5:50  59
103   McAlary, Connor 11 Shoreham-Wading  18:07.3  5:51  60
104   Weber, Oliver 12 Garden City  18:08.1  5:51  61
105   Long, Steve 12 Tappan Zee  18:08.5  5:52  62
106   Ngyuen, Anthony 11 Maine-Endwell  18:08.7  5:52  63
107   Remillard, Garnet 9 Westhill  18:11.1  5:52  64
108   Purdy, Evan 12 Shoreham-Wading  18:11.3  5:53  65
109   Sargent, Patrick 11 Owego Free Acade  18:13.4  5:53   
110   Wood, Alex 12 Ogdensburg Free  18:26.6  5:57   
111   Gordon, Patrick 10 Franklin Academy  18:35.7  6:00  66
112   Lang, Fredric 12 Mineola-2  18:38.3  6:01   
113   Chico, Lucas 12 Notre Dame-Bisho  18:39.4  6:02  67
114   Hehir, Flannan 11 Tappan Zee  18:40.0  6:02  68
115   Zanger, Troy 9 Port Jervis  18:45.9  6:04  69
116   Cole, Andy 12 Ogdensburg Free  18:49.3  6:05   
117   Sinkora, Mike 12 Notre Dame-Bisho  18:52.0  6:06  70
118   Downs, Andrew 11 Peru Central  19:23.0  6:16  71
119   Most, Nick 9 Maine-Endwell  19:25.3  6:16  72
120   Romanowicz, Josh 12 Peru Central  19:35.7  6:20  73
121   Feazzelle, Ethan 9 Peru Central  20:05.2  6:29  74
122   Thew, Andrew 10 Peru Central  20:07.0  6:30  75
123   Kemp, Kyle 12 Peru Central  20:12.6  6:32  76
124   Sovie, Colin 11 Ogdensburg Free  20:21.4  6:34   
125   Feazzelle, Caleb 12 Peru Central  21:43.4  7:01  77
 
Mens 5k CLASS C Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Antolos, Jeffrey 12 Notre Dame  15:41.5  5:04   
2   Shine, Stephen 12 Briarcliff  16:07.3  5:12   
3   Jorgensen, Matt 12 Pawling  16:12.3  5:14  1
4   gill, matt 11 Watkins Glen  16:18.6  5:16   
5   Hoffman, Matt 12 Fonda-Fultonvill  16:22.5  5:17  2
6   Cregan, Matt 12 Solvay  16:23.3  5:18   
7   Flannery, John 11 Bronxville  16:24.4  5:18   
8   Healy, Jordan 11 Maple Hill  16:27.6  5:19   
9   Watson, Matt 12 Schuylerville  16:31.1  5:20   
10   Scott, Reed 12 Sullivan West  16:32.5  5:21   
11   Sander, Peter 12 Dover  16:36.1  5:22   
12   Sutherland, Tyler 11 Trumansburg  16:42.5  5:24  3
13   Langone, Kevin 11 Pawling  16:42.9  5:24  4
14   Flint, Tanner 11 Corinth Central  16:43.5  5:24   
15   Karas, Zach 12 Rhinebeck  16:44.8  5:25  5
16   Stevens, Todd 12 Holland Patent C  16:45.9  5:25   
17   Vinson, Ethan 12 Potsdam Central  16:47.6  5:25   
18   Gugel, Jack 11 Jordan Elbridge  16:49.4  5:26   
19   Acito, Jake 11 North Salem  16:50.0  5:26   
20   Priebe, Mitchell 11 Midlakes  16:50.1  5:26   
21   Turner, Sean 12 Alden Central  16:50.8  5:27  6
22   Degan, Seamus 12 City Honors-2  16:50.8  5:27   
23   Cordella, Nigel 12 John F Kennedy (  16:53.5  5:27   
24   Gadway, Jeriqho 10 Plattsburgh  16:54.2  5:28   
25   Wightman, Ross 12 Chatham  16:55.6  5:28   
26   Capo-Roth, Brandon 12 Pawling  16:56.7  5:28  7
27   Angioli, Tyler 12 Fonda-Fultonvill  16:57.8  5:29  8
28   Lee, Matt 12 Dover  16:59.0  5:29   
29   Burdett, Cullin 12 North Salem  16:59.8  5:29   
30   Whitney, Alex 10 Susquehanna Vall  17:02.1  5:30   
31   Jelinek, Ryan 12 Spackenkill  17:02.2  5:30   
32   Smith, David 12 Holley  17:04.6  5:31   
33   Rawson, Brandon 12 Ilion Senior  17:04.8  5:31   
34   Bogdan, Greg 11 Broadalbin-Perth  17:07.3  5:32   
35   Cruickshank, Rowan 11 Onteora  17:08.3  5:32   
36   Sheely, Grant 10 Dobbs Ferry  17:09.6  5:33   
37   Quackenbush, Colin 11 Beekmantown Cent  17:10.7  5:33  9
38   Celecki, Barrett 11 Holland Patent C  17:11.1  5:33   
39   Hanss, Jacob 11 East Rochester  17:11.2  5:33   
40   Hetrick, Ryan 9 Southwestern Cen  17:12.2  5:33   
41   Powers, Jordan 11 Southwestern Cen  17:15.9  5:35   
42   Buchanan, Richard 10 Susquehanna Vall  17:16.3  5:35   
43   Smith, Dylan 12 Pawling  17:17.1  5:35  10
44   Westman, Jimmy 12 Fonda-Fultonvill  17:18.8  5:36  11
45   Wade, Josh 11 Saranac Central  17:21.9  5:37   
46   McGarvey, Tyler 12 Babylon-2  17:22.0  5:37  12
47   Slate, Ben 11 Hannibal-2  17:23.4  5:37  13
48   Rutan, Garrett 11 Alden Central  17:23.6  5:37  14
49   Zagmester, Nick 12 Medina-2  17:24.8  5:38   
50   Hamlin, Teddy 12 Oyster Bay-East  17:26.2  5:38   
51   Finelli, Matthew 12 Babylon-2  17:27.9  5:39  15
52   Randle, Cal 12 Trumansburg  17:29.9  5:39  16
53   Sess, Tristan 12 Center Moriches  17:33.2  5:40   
54   LePage, Zach 9 Saranac Central  17:34.7  5:41   
55   Cooper, Kyle 12 Hannibal-2  17:35.6  5:41  17
56   McFarland, Jason 9 Hannibal-2  17:36.6  5:41  18
57   Bailey, Jake 9 Williamson Centr  17:38.0  5:42   
58   Servos, Dylan 10 Alden Central  17:39.0  5:42  19
59   Slattery, Mikey 11 Pawling  17:40.3  5:43  20
60   Farrell, Brennen 9 Pawling  17:41.2  5:43  21
61   Desorbo, Dylan 10 Fonda-Fultonvill  17:41.7  5:43  22
62   Gilligan, Cameron 11 Fonda-Fultonvill  17:43.0  5:43  23
63   Graziane, Jon 11 Beekmantown Cent  17:43.4  5:44  24
64   Erdman, Jake 11 Gouverneur Centr  17:44.1  5:44  25
65   Kowalczyk, Derick 12 Pawling  17:45.2  5:44  26
66   Byler, Omar 12 Addison Central  17:45.6  5:44  27
67   Febus, Erick 12 Hannibal-2  17:46.6  5:45  28
68   Lostritto, Glenn 10 Friends Academy  17:48.4  5:45  29
69   Berglin, Nicholas 10 Hampton Bays Sec  17:52.6  5:46   
70   Byler, Israel 10 Addison Central  17:55.6  5:47  30
71   Jacobson, Zach 11 Newark Valley  17:57.2  5:48   
72   Stewart, Sam 10 Newark Valley  17:57.3  5:48   
73   Pesco, Ben 9 Trumansburg  17:58.9  5:49  31
74   Kron, Nick 10 Alden Central  18:00.3  5:49  32
75   Montefusco, Andrew 12 Center Moriches  18:03.4  5:50   
76   Schloth, Jonathan 11 East Rockaway  18:10.0  5:52   
77   Burton, Seth 11 Addison Central  18:10.5  5:52  33
78   Crowley, Patrick 11 Friends Academy  18:10.8  5:52  34
79   Dezago, Tyler 11 Rhinebeck  18:11.6  5:53  35
80   Beasor, Colin 8 Rhinebeck  18:11.6  5:53  36
81   Abbey, Thomas 12 Addison Central  18:13.0  5:53  37
82   West, Jordan 11 Beekmantown Cent  18:13.4  5:53  38
83   Sayre, Evan 12 Friends Academy  18:16.4  5:54  39
84   Fenton, Christopher 12 Babylon-2  18:17.8  5:55  40
85   Lackey, Frank 12 Hannibal-2  18:18.8  5:55  41
86   Dunkelburg, Luke 11 Gouverneur Centr  18:25.6  5:57  42
87   Kenney, Alex 11 Trumansburg  18:27.1  5:58  43
88   Pointon, Zane 11 Hannibal-2  18:28.1  5:58  44
89   Cassano, Chris 10 Rhinebeck  18:29.3  5:58  45
90   Abazis, Matt 11 Mercy (LI)-2  18:30.6  5:59   
91   Hunter, Dalton 11 Fonda-Fultonvill  18:33.7  6:00  46
92   McCabe, Kevin 11 Southampton  18:36.8  6:01   
93   Piening, Omijah 12 Fonda-Fultonvill  18:38.7  6:01  47
94   Wagner, Gary 12 Addison Central  18:40.8  6:02  48
95   Tupper, Nathan 12 Babylon-2  18:41.2  6:02  49
96   Deuel, Dylan 12 Addison Central  18:44.3  6:03  50
97   Byler, Elam 10 Addison Central  18:54.8  6:07  51
98   VanDelden, Kevin 12 Trumansburg  18:57.9  6:08  52
99   Hunt-Stone, Keenan 12 Plattsburgh  18:58.8  6:08   
100   Harvey, Ryan 10 Alden Central  18:59.1  6:08  53
101   Conte, Nicholas 12 Wheatley  19:00.8  6:08   
102   O'Brien, John 12 Friends Academy  19:01.2  6:09  54
103   Merrill, James 12 Potsdam Central  19:06.3  6:10   
104   Sullivan, Patrick 11 Beekmantown Cent  19:07.4  6:11  55
105   Couture, Cory 9 Beekmantown Cent  19:07.4  6:11  56
106   Jones, David 12 Gouverneur Centr  19:10.8  6:12  57
107   Massand, Sahil 11 Friends Academy  19:11.7  6:12  58
108   Tosi, Alexander 9 Oyster Bay-East  19:14.5  6:13   
109   Liechty, Justin 10 Saranac Central  19:17.3  6:14   
110   Miller, Ben 11 Potsdam Central  19:18.0  6:14   
111   Morgan, Justin 11 Alden Central  19:18.2  6:14  59
112   Duke, Will 12 Friends Academy  19:18.8  6:14  60
113   Dunkelburg, Mark 9 Gouverneur Centr  19:22.0  6:15  61
114   Minotti, Matt 11 Alden Central  19:30.7  6:18  62
115   Loscalzo, Erik 11 Friends Academy  19:38.2  6:21  63
116   Houseworth, Sam 12 Trumansburg  19:50.3  6:24  64
117   Grady, William 11 Babylon-2  19:57.7  6:27  65
118   Westlake, Will 10 Trumansburg  20:01.5  6:28  66
119   Breckenridge, Devin 11 Gouverneur Centr  20:04.4  6:29  67
120   Sherbal, Jack 10 Oyster Bay-East  20:04.5  6:29   
121   Couture, Brandon 11 Beekmantown Cent  20:08.2  6:30  68
122   Campbell, Bryan 11 Babylon-2  20:54.9  6:45  69
123   Sweet, Daniel 9 Gouverneur Centr  20:56.7  6:46  70
124   West, Myles 8 Beekmantown Cent  20:58.2  6:46  71
125   Nentwick, Fred 9 Gouverneur Centr  20:58.3  6:46  72
126   Bryington, Brandon 10 Salmon River Cen  21:08.1  6:50   
127   Cook, Jayson 12 Salmon River Cen  21:23.2  6:54   
128   McCormack, Jon 11 Rhinebeck  21:29.7  6:56  73
129   Penepent, Dante 11 Rhinebeck  21:39.2  7:00  74
130   Harberg, Cory 10 Babylon-2  21:45.5  7:02  75
 
Mens 5k CLASS D Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Rodriguez, Gabe 12 Geneseo Central  15:59.9  5:10   
2   Spiezio, Jeremy 10 Greenwich  16:15.0  5:15  1
3   Campanella, Alex 12 Eldred Central  16:22.5  5:17   
4   Wareham, Rufus 12 Mount Academy  16:26.4  5:19  2
5   Wefing, Corey 11 Maple Grove  16:32.4  5:21   
6   McClellan, Tom 12 Mayfield Central  16:37.3  5:22   
7   Spina, Nicholas 11 Sauquoit Valley  16:41.5  5:24   
8   Urys, Jacob 12 Mekeel Christian  16:43.2  5:24   
9   Ryan, Mitch 12 Seton Catholic C  16:53.9  5:28   
10   Bender, Jordan 12 Barker Central  16:57.7  5:29  3
11   Baird, Keith 10 Mount Academy  16:58.8  5:29  4
12   Baker, Seth 12 Weedsport-2  16:59.3  5:29   
13   Hall, Alex 12 Beaver River Cen  17:04.5  5:31  5
14   Page, Evan 11 Seton Catholic C  17:05.9  5:31   
15   Moeller, Bryce 11 Barker Central  17:07.5  5:32  6
16   Fernandez, Nelson 11 S.S. Seward  17:08.7  5:32   
17   Pearl, Jon 12 Campbell-Savona  17:09.4  5:33   
18   Hall, Alex 12 Caledonia Mumfor  17:14.5  5:34  7
19   Geiger, Everett 10 Caledonia Mumfor  17:14.9  5:34  8
20   Hogue, Alex 9 Wheatland-Chili  17:18.7  5:36   
21   Capellaro, Jesse 12 Webutuck Central  17:19.7  5:36   
22   Belden, Tyler 11 Ticonderoga  17:20.7  5:36  9
23   Ryan, Brett 12 Cato-Meridian  17:24.5  5:37   
24   Murphy, Patrick 10 Duanesburg  17:25.4  5:38   
25   Cobb, Nathan 12 Beaver River Cen  17:26.9  5:38  10
26   Wareham, Baxter 9 Mount Academy  17:28.3  5:39  11
27   Field, Tyler 10 Onondaga Central  17:31.0  5:39   
28   Nazir, Javeed 12 Ticonderoga  17:33.7  5:40  12
29   McKinley, Xaviaer 9 Duanesburg  17:34.8  5:41   
30   Webb, Casey 10 Barker Central  17:35.3  5:41  13
31   Zain, Aamir 11 Harley Allendale  17:36.7  5:41   
32   Silliman, Shawn 10 Ticonderoga  17:38.3  5:42  14
33   Thomson, Dwayne 12 Mount Academy  17:38.6  5:42  15
34   Neddo, Dustin 11 Beaver River Cen  17:38.7  5:42  16
35   Moore, Theo 12 Groton Central  17:38.8  5:42   
36   Kennedy, Devlin 11 Greenwich  17:39.2  5:42  17
37   Brummeler, Jake 10 The Stony Brook  17:42.2  5:43   
38   Hughes, John 11 Haldane Central  17:43.7  5:44  18
39   Jenks, Jason 11 Groton Central  17:44.3  5:44   
40   Miller, Thomas 11 Ridge  17:45.1  5:44  19
41   Walker, Brenden 12 Tioga-2  17:45.8  5:44   
42   Ahlstrom, Josh 12 Maple Grove  17:50.0  5:46   
43   Hathaway, Hayden 10 Barker Central  17:50.2  5:46  20
44   Peck, Eric 12 Groton Central  17:50.6  5:46   
45   Brown-Kinsella, James 10 Greenwich  17:51.1  5:46  21
46   Mow, Randy 11 Mount Academy  17:52.3  5:46  22
47   Vertino, Ryan 12 Caledonia Mumfor  17:52.4  5:46  23
48   ortiz, jason 12 Alexander Hamilt  17:54.4  5:47   
49   Edwards, Travis 10 Beaver River Cen  17:55.4  5:47  24
50   Rempe, Jonathan 10 Southold  17:56.6  5:48  25
51   Hansen, Chandler 10 Greenwich  17:56.9  5:48  26
52   Falkena, Brian 12 Chapel Field Chr  17:59.1  5:49   
53   Snyder, Galen 12 Avon Central  18:00.0  5:49   
54   Forti, Adam 11 Berne-Knox-Weste  18:02.2  5:50   
55   Carpenter, Ryan 11 Sherman Central  18:03.3  5:50   
56   Zuroski, Frank 9 Maple Grove  18:05.8  5:51   
57   Walters, Dustin 10 Barker Central  18:06.7  5:51  27
58   Fulk, Kyle 8 Norwood-Norfolk  18:10.4  5:52  28
59   Cruz, Sergio 10 Barker Central  18:11.6  5:53  29
60   Keiderling, Lloyd 12 Mount Academy  18:17.1  5:54  30
61   Purcell, Troy 9 Beaver River Cen  18:19.6  5:55  31
62   Meier, Leroy 12 Mount Academy  18:19.7  5:55  32
63   Henderson, Theo 9 Haldane Central  18:19.7  5:55  33
64   Jarrett, Al 11 Beaver River Cen  18:22.3  5:56  34
65   Hillenbrand, Jack 12 Harpursville Cen  18:26.3  5:57   
66   Mandal, Ayan 11 The Stony Brook  18:30.3  5:59   
67   Valentine, Ricky 12 Haldane Central  18:34.1  6:00  35
68   Bouchane, Nolan 11 Barker Central  18:36.0  6:00  36
69   Schmitt, Lucas 10 Beaver River Cen  18:37.6  6:01  37
70   Hall, Ian 12 Caledonia Mumfor  18:38.0  6:01  38
71   Ryan, Caleb 11 Ross School  18:38.1  6:01   
72   Powers, David 9 Eldred Central  18:40.5  6:02   
73   Green, Colin 12 Maple Grove  18:41.4  6:02   
74   Schultz, Karl 9 Lake Placid Cent  18:41.8  6:02   
75   Parrott, Kody 10 Ticonderoga  18:43.4  6:03  39
76   Young, Jacob 11 Ticonderoga  18:50.5  6:05  40
77   Marchione, Connor 11 Notre Dame Jr/Sr  18:51.5  6:05   
78   Grant, Deven 10 Norwood-Norfolk  19:04.9  6:10  41
79   Casement, Steven 11 Haldane Central  19:05.1  6:10  42
80   Saucier, Adam 8 Norwood-Norfolk  19:05.8  6:10  43
81   Barta, Devan 12 Ridge  19:11.7  6:12  44
82   Guerette, Broyce 11 Tupper Lake  19:21.2  6:15   
83   Oroloio, Gage 9 Norwood-Norfolk  19:23.1  6:16  45
84   Kotsuka, Taishi 12 Keio Of New York  19:24.0  6:16   
85   Bair, Chaz 12 Brushton Moira  19:25.5  6:16   
86   Ando-Hirsh, Joe 11 Ross School  19:26.9  6:17   
87   Klipstein, Owen 8 Southold  19:30.2  6:18  46
88   Nakayama, Yusuke 12 Keio Of New York  19:30.8  6:18   
89   Gill, Brendan 10 Ridge  19:31.3  6:18  47
90   Gagnier, Anson 10 Tupper Lake  19:33.9  6:19   
91   Ducharme, Luke 12 Brushton Moira  19:34.6  6:19   
92   Tseng, William 12 The Stony Brook  19:35.7  6:20   
93   Tsutsumi, Ryohei 12 Keio Of New York  19:39.2  6:21   
94   Cleary, Luke 11 Haldane Central  19:39.9  6:21  48
95   Pemrick, Ellis 7 Greenwich  19:40.6  6:21  49
96   Burroughs, Nick Bogel 10 Ridge  19:42.4  6:22  50
97   Lafountain, Alex 11 Brushton Moira  19:43.2  6:22   
98   Detwiler, Corey 11 Lake Placid Cent  19:43.2  6:22   
99   Rucker, Brandon 11 Haldane Central  19:43.4  6:22  51
100   Radcliff, Patrick 11 Ridge  19:44.5  6:23  52
101   Steindl, Riley 10 Greenwich  19:49.9  6:24  53
102   Milliman, Ian 10 Caledonia Mumfor  19:50.0  6:24  54
103   Shigeta, Shunya 11 Keio Of New York  19:51.7  6:25   
104   Howell, Jacob 10 Haldane Central  19:52.6  6:25  55
105   Ziemer, Erik 12 Seton Catholic C  19:53.4  6:25   
106   Gushlaw, Ben 8 Norwood-Norfolk  20:04.4  6:29  56
107   Shurtleff, Ross 10 Ridge  20:05.1  6:29  57
108   Levison, Connor 11 Norwood-Norfolk  20:17.0  6:33  58
109   Glazer, Martin 11 Ticonderoga  20:19.2  6:34  59
110   Kline, Kyle 12 Caledonia Mumfor  20:30.4  6:37  60
111   Nolan, Sam 9 Ridge  20:39.0  6:40  61
112   Rymer, Gus 10 Southold  20:45.9  6:42  62
113   Stricker, Milo 10 Ticonderoga  20:48.7  6:43  63
114   Jarvis, Peter 9 Norwood-Norfolk  21:33.5  6:58  64
115   Toy, Ian 11 Southold  21:54.5  7:05  65
116   Tomici, John 12 Southold  22:36.2  7:18  66
117   Buono, Christopher 10 Southold  22:36.3  7:18  67
118   Tetreault, Joe 12 Caledonia Mumfor  23:27.9  7:35  68
 
Womens 5k CLASS A Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Reilly, Megan 9 Warwick Valley  17:34.3  5:41  1
2   Burda, Bella 10 Arlington  17:37.2  5:42   
3   Saenger, Marissa 11 Clarence  17:41.3  5:43  2
4   Driscoll, Taylor 12 Saratoga Springs  17:46.4  5:44  3
5   Lembo, Katie 11 Penfield Central  17:52.3  5:46   
6   Frontera, Gianna 11 Newburgh Free  17:59.4  5:49   
7   Jensen, Kennedy 11 Canandaigua  18:01.4  5:49   
8   Pearl, Alana 11 Fayetteville-Man  18:06.9  5:51  4
9   avery, annika 10 Fayetteville-Man  18:12.5  5:53  5
10   Barger, Mary 10 Fayetteville-Man  18:14.1  5:53  6
11   Palermo, Valarie 12 Webster Schroede  18:15.7  5:54   
12   Lansing, Maryanna 9 Shaker  18:19.5  5:55   
13   Leff, Laura 11 West Genesee Sen  18:20.2  5:55   
14   Quinn, Siobhan 10 Rush Henrietta S  18:20.6  5:56  7
15   Tuttle, Georgia 12 Irondequoit (Wes  18:20.7  5:56   
16   O'Hara, Eileen 12 Webster Thomas  18:21.1  5:56   
17   Fanning, Jillian 12 Fayetteville-Man  18:23.8  5:57  8
18   Cleaveland, Delphi 12 Arlington  18:24.3  5:57   
19   Brislin, Katie 12 Fayetteville-Man  18:25.2  5:57  9
20   Cavalluzzo, Holly 12 Valley Central  18:26.3  5:57   
21   Morrow, Olivia 9 Saratoga Springs  18:37.4  6:01  10
22   Hollowood, Keelin 12 Saratoga Springs  18:39.6  6:02  11
23   Hampton, Caroline 12 Shenendehowa Cen  18:41.7  6:02   
24   farrell, jenna 9 Fayetteville-Man  18:42.9  6:03  12
25   Zachgo, Julia 9 Shenendehowa Cen  18:44.1  6:03   
26   Sciortino, Felicia 12 Niskayuna  18:45.2  6:03   
27   Gruber, Lauren 9 Syosset  18:46.8  6:04  13
28   Mahoney, Morgan 11 Liverpool  18:49.5  6:05   
29   Ahern, Shannon 11 Kings Park  18:50.2  6:05   
30   Zendell, Kate 10 Suffern  18:51.9  6:06  14
31   Bower, Bellame 9 Colonie Central  18:52.4  6:06   
32   Morin, Sarah 11 Saratoga Springs  18:55.2  6:07  15
33   Bideaux, Abbie 12 Binghamton  18:55.3  6:07   
34   Duffy, Michelle 12 Fayetteville-Man  18:56.2  6:07  16
35   McNamara, Abigail 10 Liverpool  18:58.5  6:08   
36   Forrester, Kalleigh 11 Newburgh Free  19:01.5  6:09   
37   Hayes, Spencer 10 Saratoga Springs  19:07.8  6:11  17
38   Florie, Corinne 12 Mahopac  19:09.7  6:11   
39   Fitzgerald, Katie 12 Warwick Valley  19:12.5  6:12  18
40   Wheeler, Abby 9 Elmira South  19:15.5  6:13  19
41   Cooper, Alex 10 Rush Henrietta S  19:16.1  6:13  20
42   Jones, Emma 12 Rush Henrietta S  19:18.3  6:14  21
43   MacDonald, Alana 12 Rush Henrietta S  19:18.6  6:14  22
44   Naeher, Kathleen 12 Kings Park  19:19.5  6:15   
45   Peterson, Annie 12 Baldwinsville Ce  19:21.3  6:15   
46   Bottalico, Ariana 12 Brewster  19:22.6  6:16   
47   Rustami, Henna 12 Syosset  19:22.7  6:16  23
48   Ludwikowski, Rachel 8 Suffern  19:23.7  6:16  24
49   Bulter, Katie 10 Corning-Painted  19:24.5  6:16   
50   Colon, Taryn 12 Suffern  19:25.7  6:17  25
51   Williams, Courtney 9 Ward Melville  19:28.2  6:17   
52   Homeyer, Kristen 11 Kings Park  19:31.0  6:18   
53   Eigo, Agnes 9 Warwick Valley  19:32.3  6:19  26
54   Lang, Abbey 10 Lockport  19:32.7  6:19   
55   Brennan, Brigid 11 Northport  19:33.3  6:19  27
56   Thorne, Jackie 9 Northport  19:34.2  6:19  28
57   Collymore, Jodi 10 Pine Bush Centra  19:35.8  6:20   
58   Samuell, Maddie 12 Saratoga Springs  19:37.6  6:20  29
59   trumble, lauren 10 Ithaca  19:38.5  6:21   
60   Hayward, Shania 11 Saratoga Springs  19:40.1  6:21  30
61   Miller, Rachael 10 Baldwinsville Ce  19:41.0  6:21   
62   Borriello, Kristen 11 Valley Central  19:45.7  6:23   
63   Patterson, Katrina 8 Clarence  19:45.8  6:23  31
64   Cortina, Andrea 10 Carmel  19:51.0  6:25   
65   Kurbs, Hannah 10 Lockport  19:53.1  6:25   
66   Wheeler, Melinda 12 Elmira South  19:57.5  6:27  32
67   Jozefowski, Cara 11 Northport  20:02.0  6:28  33
68   Zabrodsky, Olivia 12 Jamestown  20:03.8  6:29   
69   Cornell, Jackie 12 Ithaca  20:07.0  6:30   
70   Zieve, Sarah 12 Northport  20:07.5  6:30  34
71   Rosenzweig, Sara 12 John F Kennedy (  20:09.0  6:30   
72   Knaster, Jade 12 Syosset  20:10.1  6:31  35
73   Peters, Lexi 7 Rush Henrietta S  20:11.2  6:31  36
74   Ustanik, Madeline 10 Corning-Painted  20:14.3  6:32   
75   Irving, Amy 12 Connetquot  20:15.4  6:33   
76   Matwiejczuk, Angelica 11 Suffern  20:16.1  6:33  37
77   Cavanagh, Hanna 12 Warwick Valley  20:22.5  6:35  38
78   Luparello, Bianca 12 Paul D Schreiber  20:23.4  6:35   
79   Macleod, Rebecca 9 Northport  20:24.9  6:36  39
80   Ashley, Khiere 10 Elmira South  20:29.1  6:37  40
81   Ginley, Darby 11 Warwick Valley  20:29.2  6:37  41
82   Kennedy, Hannah 8 Frontier  20:29.9  6:37   
83   Thatcher, Jessica 10 Elmira South  20:30.7  6:37  42
84   Beovich, Kayla 9 Syosset  20:31.3  6:38  43
85   Symons, Alicia 9 Clarence  20:33.1  6:38  44
86   McIntosh, Kamryn 8 Suffern  20:35.7  6:39  45
87   McKenna, Kara 11 Massapequa  20:36.1  6:39   
88   Glitch, Kristina 11 Rush Henrietta S  20:36.4  6:39  46
89   Go, Tracy 9 Syosset  20:38.8  6:40  47
90   Breton, Elina 10 Suffern  20:40.2  6:41  48
91   Cossaro, Marissa 12 Northport  20:42.9  6:41  49
92   Breton, Anna 10 Suffern  20:50.7  6:44  50
93   Bauer, Shannon 12 Warwick Valley  20:54.4  6:45  51
94   Lentkowski, Brianna 11 Elmira South  20:55.4  6:45  52
95   Kurcoba, Jordynn 10 Elmira South  21:04.5  6:48  53
96   Thybulle, Zhaneia 7 Elmont  21:10.4  6:50   
97   Flanagan, Kelly 12 Northport  21:11.5  6:51  54
98   Garrett, Emily 11 Clarence  21:12.0  6:51  55
99   Galvin, Meghan 10 Syosset  21:12.7  6:51  56
100   Jados, Emily 12 Warwick Valley  21:27.0  6:56  57
101   Dorogi, Danielle 10 Williamsville No  21:32.3  6:57   
102   Johnson, Imari 10 Elmira South  21:33.5  6:58  58
103   Quinn, Rachel 11 Syosset  21:37.4  6:59  59
104   Warner, Dana 10 Clarence  22:07.7  7:09  60
105   Cantlon, McKenzie 12 Clarence  22:18.2  7:12  61
106   Watson, Ceara 11 Rush Henrietta S  22:49.4  7:22  62
107   Reinhardt, Hannah 8 Clarence  24:39.8  7:58  63
 
Womens 5k CLASS B Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Young, Megan 12 Nanuet  18:22.6  5:56  1
2   Guevara, Tiana 11 Miller Place  18:28.8  5:58  2
3   Maloy, Catherine 12 Academy Of The H  18:29.6  5:58  3
4   Scott, Kaylee 10 Academy Of The H  18:31.4  5:59  4
5   Tasselmyer, Sophia 9 Starpoint Centra  18:31.8  5:59   
6   Boylan, Beatrice 10 Cornwall Central  18:32.4  5:59  5
7   McLaughlin, Marta 11 East Aurora  18:33.8  6:00  6
8   Gerland, Stephanie 9 Garden City  18:34.5  6:00  7
9   Jaskot, Erin 11 Tappan Zee  18:40.0  6:02   
10   Delsignore, Jenny 12 Sweet Home  18:40.5  6:02   
11   Williams, Lydia 7 Academy Of The H  18:43.1  6:03  8
12   Hopkins, Carolyn 11 Williamsville So  18:44.1  6:03   
13   Murray, Madeline 12 East Aurora  18:44.5  6:03  9
14   Guevara, Talia 11 Miller Place  18:47.1  6:04  10
15   Garn, Rachel 11 Marcellus Centra  18:50.5  6:05   
16   Visca, Mary 10 Sutherland  18:51.5  6:05   
17   Caldwell, Elizabeth 12 North Shore  18:52.7  6:06   
18   Smith, Estela 10 Academy Of The H  18:53.3  6:06  11
19   Digman, Emily 9 Burnt Hills-Ball  18:53.7  6:06   
20   Welsh, Mary 12 Manhasset  18:57.3  6:07   
21   Doyle, Aileen 10 Sweet Home  18:58.7  6:08   
22   Chase, Livia 11 Starpoint Centra  18:59.2  6:08   
23   Bachus, Lindsay 9 Burnt Hills-Ball  19:02.3  6:09   
24   Triller, Leah 11 Academy Of The H  19:02.8  6:09  12
25   O'Meara, MaryKate 11 Nanuet  19:03.5  6:09  13
26   Wallace, Ashley 10 Cornwall Central  19:04.2  6:10  14
27   Baritot, Megan 12 East Aurora  19:05.3  6:10  15
28   Cole, Hannah 12 Honeoye Falls-Li  19:06.0  6:10  16
29   Donahue, Mackenzie 12 East Aurora  19:06.3  6:10  17
30   Gerland, Jen 10 Garden City  19:07.6  6:11  18
31   Danieu, Fiona 9 East Aurora  19:08.2  6:11  19
32   Casey, Jordan 10 Burnt Hills-Ball  19:09.6  6:11   
33   Mevorach, Martha 11 Honeoye Falls-Li  19:10.5  6:12  20
34   Fairbanks, Rachel 10 Jamesville De Wi  19:12.1  6:12   
35   Laura, Nolan 9 Miller Place  19:13.1  6:12  21
36   Ricalton, Maria 10 Canton Central (  19:18.3  6:14  22
37   DelRossi, Rebecca 11 Canton Central (  19:18.7  6:14  23
38   Willsey, Jacqueline 12 Academy Of The H  19:19.1  6:14  24
39   Yancey, Colleen 11 Mendon  19:20.3  6:15   
40   Flynn, Anna 9 Ursuline School  19:20.9  6:15   
41   Douglas, Riley 10 Honeoye Falls-Li  19:21.9  6:15  25
42   Marra, Natalie 9 East Syracuse Mi  19:21.9  6:15   
43   Connolly, Nicole 11 Division Ave-1  19:22.3  6:15   
44   Pierce, Laura 12 Canton Central (  19:23.5  6:16  26
45   Coolican, Annibel 9 Westhill  19:24.0  6:16  27
46   DelRossi, Gemma 11 Canton Central (  19:24.0  6:16  28
47   Metcalf, Sherri 9 Queensbury  19:26.2  6:17   
48   Roecker, Meagan 12 Burnt Hills-Ball  19:29.5  6:18   
49   Pallotta, Gabby 11 East Syracuse Mi  19:34.3  6:19   
50   Madry, Brooke 10 Nanuet  19:40.1  6:21  29
51   Rayward, Catherine 10 Pearl River  19:44.7  6:23   
52   Auchmoody, Jade 11 Homer  19:44.7  6:23   
53   DeCicco, Alexandra 9 Eastport/Sou  19:51.4  6:25   
54   Hardie, Sarah 11 Elwood-John H Gl  19:51.9  6:25   
55   Leta, Ashley 11 Peru Central  19:52.0  6:25  30
56   Washburn, Emily 11 Westhill  19:53.0  6:25  31
57   O'Neill, Katie 11 Garden City  19:53.9  6:26  32
58   Corcoran, Genny 9 Westhill  19:54.6  6:26  33
59   Pieper, Madeleine 11 Mendon  19:58.2  6:27   
60   Mercedes, Tristynn 12 W T Clarke  20:02.7  6:28   
61   Cuffe, Dara 10 Cornwall Central  20:06.2  6:30  34
62   Caroli, Victoria 9 Cornwall Central  20:06.4  6:30  35
63   Rubino, Sarah 11 Garden City  20:06.5  6:30  36
64   Ferri, Caroline 10 Garden City  20:07.7  6:30  37
65   Spaschak, Sidney 11 East Aurora  20:10.0  6:31  38
66   Delzell, Brianna 10 Bayport Blue Poi  20:12.7  6:32   
67   Ferguson, Camila 11 New Paltz  20:14.4  6:32   
68   McDaniel, Sydney 9 Honeoye Falls-Li  20:15.3  6:33  39
69   Atlas, Angeliqe 9 Goshen Central  20:18.3  6:33   
70   Carbone, Kristen 9 Nanuet  20:19.3  6:34  40
71   Fernandez, Lauren 11 Nanuet  20:20.1  6:34  41
72   Zee, Rebekah 11 East Aurora  20:24.1  6:35  42
73   Pomainville, Carrie 11 Franklin Academy  20:25.6  6:36   
74   Schafer, Nicole 12 Eastport/Sou  20:31.6  6:38   
75   Gunther, Erin 12 Owego Free Acade  20:33.6  6:38   
76   Cebulski, Dana 10 East Hampton  20:34.2  6:39   
77   Colson, Hanna 10 Cornwall Central  20:35.3  6:39  43
78   Orosz, Lauren 12 Canton Central (  20:38.1  6:40  44
79   Thomas, Natalie 12 Floral Park  20:39.4  6:40   
80   Morrell, Erin 11 Westhill  20:41.3  6:41  45
81   Close, Kaitlin 10 Academy Of The H  20:42.9  6:41  46
82   Cawkwell, Rebecca 9 Byram Hills  20:43.2  6:42   
83   Mazzella, Meghan 10 Peru Central  20:43.3  6:42  47
84   Campbell, Alexa 11 Brighton  20:43.8  6:42   
85   DiSalvo, Jamie 12 Canton Central (  20:44.2  6:42  48
86   Hayes, Kelly 11 Pearl River  20:46.7  6:43   
87   Lujan, Michelle 12 Cornwall Central  20:46.7  6:43  49
88   Pieper, Lilly 11 Mendon  20:52.9  6:45   
89   Reed, Bailey 9 Honeoye Falls-Li  20:54.3  6:45  50
90   Collinson, Ellie 12 Nanuet  20:56.5  6:46  51
91   Johnson, Camryn 9 Monticello  20:57.4  6:46   
92   Bronner, Morgan 11 Franklin Academy  20:59.4  6:47   
93   Betterbed, Dominique 10 Miller Place  21:03.3  6:48  52
94   Coates, Caroline 11 Westhill  21:04.1  6:48  53
95   Houghton, Georgia 12 Marlboro-2  21:04.4  6:48   
96   Cluck, Emily 9 Johnson City-2  21:06.6  6:49   
97   Dobozy, Cheyanne 10 Peru Central  21:06.7  6:49  54
98   Washburn, Mary Kate 9 Westhill  21:07.0  6:49  55
99   Decker, Jillian 10 Cornwall Central  21:07.6  6:49  56
100   Gates, Natalie 10 Vestal  21:12.0  6:51  57
101   Adams, Abby 10 Peru Central  21:12.1  6:51  58
102   Mannion, Sarah 12 Port Jervis  21:21.2  6:54   
103   Uliva, Elizabeth 12 Peru Central  21:23.0  6:54  59
104   Scott, Charlene 11 Franklin Academy  21:23.5  6:55   
105   Guevara, Siara 7 Miller Place  21:26.5  6:55  60
106   Plaskon, Larissa 10 Maine-Endwell  21:28.4  6:56   
107   Bond, Rebekkah 11 Franklin Academy  21:28.9  6:56   
108   McCarthy, Kelly 12 Miller Place  21:38.3  6:59  61
109   Nolis, Deirdre 12 Owego Free Acade  21:40.2  7:00   
110   Christensen, Erin 11 Westhill  21:40.7  7:00  62
111   Gray, Shayna 12 Vestal  21:41.4  7:00  63
112   Steenkamer, Danielle 10 Ogdensburg Free  21:45.7  7:02   
113   Hanson, Jenna 12 Honeoye Falls-Li  21:46.4  7:02  64
114   Beiter, Jeriann 11 Honeoye Falls-Li  21:49.3  7:03  65
115   Mungroo, Stephanie 12 Nanuet  21:50.3  7:03  66
116   Sexton, Julia 10 Miller Place  21:53.0  7:04  67
117   Maloney, Kelly 12 Vestal  22:03.6  7:07  68
118   Fliss, Shauna 10 Peru Central  22:04.1  7:08  69
119   Maloney, Clare 10 Vestal  22:04.2  7:08  70
120   Shafer, Sarevah 12 Vestal  22:16.9  7:12  71
121   Sazuki, Sawako 9 Vestal  22:19.0  7:12  72
122   Remillard, Maria 11 Peru Central  22:19.6  7:13  73
123   Menierney, Emily 12 Vestal  22:32.9  7:17  74
124   McGannon, Katherine 11 Garden City  22:38.4  7:19  75
125   Hampson, Abbie 12 Canton Central (  22:39.3  7:19  76
126   Kicsak, Krista 12 Maine-Endwell  22:47.2  7:22   
 
Womens 5k CLASS C Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Tanner, Natalie 12 Rye Neck  18:47.8  6:04   
2   Gugel, Abby 9 Jordan Elbridge  18:49.6  6:05   
3   Armstrong, Julia 11 Onteora  18:59.6  6:08   
4   Cupp, Jenna 12 Newark Valley  19:05.7  6:10  1
5   Ryan, Kaitlin 8 Bronxville  19:12.5  6:12  2
6   Zeitz, Maddie 12 Windsor Central  19:14.7  6:13   
7   Pierce, Megan Ann 11 CBA-Syracuse  19:18.7  6:14   
8   Neal, Kaitlyn 9 Skaneateles  19:18.9  6:14   
9   Kasza, Jamie 9 Fonda-Fultonvill  19:28.2  6:17   
10   Heaney, Shanna 12 Hampton Bays Sec  19:29.4  6:18   
11   Crawford, Ashleigh 9 Tully Senior  19:30.5  6:18  3
12   Jaworski, Ellen 9 Tully Senior  19:32.3  6:19  4
13   Bida, Mary-Kate 12 Millbrook Prep  19:32.8  6:19   
14   Bender, Autumn 9 Tri-Valley  19:34.2  6:19  5
15   Waligurski, Emily 12 Onteora  19:34.7  6:19   
16   Bocknewetch, Kelly 11 Newfane  19:36.8  6:20   
17   Hoffer, Emilie 11 Bronxville  19:38.3  6:21  6
18   Hathaway, Victoria 12 Stillwater Centr  19:38.9  6:21   
19   Pasko, Kelly 12 Maple Hill  19:42.8  6:22   
20   Watson, Ashley 8 Schuylerville  19:44.5  6:23  7
21   Hayes, Delia 10 Bronxville  19:49.5  6:24  8
22   Adams, Madeline 11 Skaneateles  19:54.4  6:26   
23   Nobles, Morgan 11 Bronxville  19:54.5  6:26  9
24   Curtin, Meghan 9 Wayland Cohocton  19:57.1  6:27  10
25   Marvin, Sarah 10 Pawling  19:57.2  6:27   
26   Campbell, Courtney 11 Bronxville  19:58.7  6:27  11
27   Meaney, Morgan 12 Pawling  19:59.4  6:27   
28   Cudney, Jeanette 11 Cazenovia  19:59.9  6:28   
29   Pascucci, Isabella 10 Friends Academy  20:00.5  6:28  12
30   Chrappa, Argentina 11 Bronxville  20:01.9  6:28  13
31   McCarthy, Samantha 12 Pawling  20:03.3  6:29   
32   Rizzo, Hilary 9 Bronxville  20:03.5  6:29  14
33   Holmberg, Kirsten 11 Falconer  20:07.3  6:30   
34   Hawkes, Natalie 11 Chenango Valley2  20:19.1  6:34   
35   Auciello, Delina 11 Mercy (LI)-2  20:20.1  6:34   
36   Syewart, Kayla 10 Newark Valley  20:20.5  6:34  15
37   Clark, Erin 9 Chatham  20:25.1  6:36   
38   Booth, Amanda 10 Wayland Cohocton  20:26.0  6:36  16
39   Gatz, Tara 11 Mattituck  20:27.7  6:37  17
40   Foley, Clare 9 Fredonia  20:30.7  6:37  18
41   Geniti, Kimberly 11 Fonda-Fultonvill  20:32.6  6:38   
42   Pfenning, Melanie 8 Mattituck  20:33.0  6:38  19
43   Lyons, Brenna 10 Addison Central  20:33.9  6:39   
44   Gambell, Christine 11 Tully Senior  20:34.1  6:39  20
45   Rustay, Kaylay 12 John F Kennedy (  20:34.7  6:39   
46   Sauer, Samantha 12 Thomas A Edison  20:36.3  6:39   
47   Button, Audrey 10 Marcus Whitman  20:36.4  6:39   
48   Myers, Rebekah 12 Newark Valley  20:36.9  6:39  21
49   Bergen, Kaylee 10 Mattituck  20:38.1  6:40  22
50   Bolt, Mackenzie 8 Tully Senior  20:43.5  6:42  23
51   Franz, Isabella 12 Southampton  20:47.5  6:43   
52   Dutton, Kelsey 10 Sullivan West  20:50.3  6:44   
53   Tramuta, Michaela 11 Fredonia  20:50.8  6:44  24
54   Papke, Eliza 7 Akron Central  20:52.3  6:44   
55   Smith, Samantha 11 Northeastern Cli  20:52.9  6:45   
56   Barbay, Erica 9 Mynderse Academy  20:56.7  6:46   
57   Lewis, Courtney 11 Wayland Cohocton  20:57.6  6:46  25
58   Tuthill, Meg 9 Mercy (LI)-2  20:58.2  6:46   
59   Mushtare, Erin 12 Oneonta  20:58.6  6:46   
60   Pennacchio, Caroline 9 Briarcliff  21:00.2  6:47   
61   Reyda, Lauren 10 Fredonia  21:00.7  6:47  26
62   Freemire, Julia 9 Schuylerville  21:01.2  6:47  27
63   Whitney, Maureen 9 Tully Senior  21:03.4  6:48  28
64   Smith, Sabrena 11 Tri-Valley  21:06.1  6:49  29
65   Nicholes, Georgie 11 Center Moriches  21:07.1  6:49   
66   Cerqua, Rainey 10 Schuylerville  21:07.5  6:49  30
67   Shipman, Alexandra 12 Livonia Central  21:08.6  6:50   
68   Zebracki, Meredith 10 Fredonia  21:08.6  6:50  31
69   Garry, Katrina 11 Friends Academy  21:09.1  6:50  32
70   Sheldon, Sophia 9 Tully Senior  21:11.3  6:51  33
71   Kramberg, Heather 12 Williamson Centr  21:15.6  6:52   
72   Tobey, Sommer 12 Newark Valley  21:17.4  6:53  34
73   Beideck, Elena 12 Saranac Lake  21:18.6  6:53   
74   Hoeg, Audrey 9 Mattituck  21:19.7  6:53  35
75   Blockson, Lexi 10 Saranac Central  21:20.8  6:54  36
76   Graham, Daniell 11 Tri-Valley  21:23.8  6:55  37
77   O'Connell, Elysha 9 Saranac Central  21:25.2  6:55  38
78   Cupp, Taylor 10 Newark Valley  21:26.8  6:56  39
79   Scavone, Caitlin 9 Schuylerville  21:27.1  6:56  40
80   Dow, Madison 10 Potsdam Central  21:27.2  6:56  41
81   Riegal, Leeanne 10 Newark Valley  21:27.9  6:56  42
82   Myers, Dani 12 Sullivan West  21:27.9  6:56   
83   Vasile-Cozzo, Mia 9 Mattituck  21:30.2  6:57  43
84   Grodsky, Harmony 11 Friends Academy  21:31.2  6:57  44
85   Amell, Marie 10 Potsdam Central  21:31.7  6:57  45
86   Heil, Holly 9 Medina-2  21:32.8  6:58   
87   Pellettiere, Aurelia 11 Tully Senior  21:34.2  6:58  46
88   Dunkelburg, Gabby 9 Gouverneur Centr  21:41.4  7:00   
89   Kozubal, Justine 12 Schuylerville  21:45.0  7:01  47
90   Kowalski, Jill 10 Fredonia  21:47.0  7:02  48
91   Stokes, Gwen 9 Fredonia  21:51.3  7:03  49
92   Gillette, Brooke 11 Tri-Valley  21:59.0  7:06  50
93   Markstein, Katie 11 Susquehanna Vall  21:59.8  7:06   
94   D’Arcy, Katia 12 Newark Valley  22:10.1  7:10  51
95   Schwartz, Madelyn 11 Wayland Cohocton  22:11.1  7:10  52
96   Casey-Sanger, Natalie 12 Plattsburgh  22:11.3  7:10   
97   Pennell, Brittany 7 Tri-Valley  22:13.8  7:11  53
98   Gullo, Cori 9 Fredonia  22:13.9  7:11  54
99   Lostritto, Domenica 12 Friends Academy  22:29.9  7:16  55
100   McNelis, Kara 11 Friends Academy  22:30.6  7:16  56
101   Deshaies, Claire 9 Plattsburgh  22:34.4  7:17   
102   Manor, Taylor 9 Saranac Central  22:36.8  7:18  57
103   Sullivan, Maurenn 12 Friends Academy  22:37.2  7:18  58
104   Reynolds, Ali 11 Tri-Valley  22:38.9  7:19  59
105   Anderson, Leigh 10 Wheatley  22:42.6  7:20   
106   Yip, Victoria 9 Saranac Central  22:51.1  7:23  60
107   Mohrs, Johanna 9 Saranac Lake  22:57.4  7:25   
108   Howard, Carly 11 East Rockaway  22:59.2  7:25   
109   Hanel, Morgan 10 Wheatley  23:03.4  7:27   
110   Love, Tiffani 12 Potsdam Central  23:06.4  7:28  61
111   Cerne, Abby 10 Saranac Central  23:07.2  7:28  62
112   Kujawski, Hallie 11 Mattituck  23:07.8  7:28  63
113   Bruno, Alexis 12 Saranac Central  23:09.3  7:29  64
114   Bortle, Rhiannon 12 Wayland Cohocton  23:13.2  7:30  65
115   Paparatto, Sara 12 Mattituck  23:20.6  7:32  66
116   Mchugh, Keira 12 Tri-Valley  23:21.2  7:32  67
117   Miner, Lydia 9 Saranac Central  23:22.3  7:33  68
118   Leslie, Caroline 12 Gouverneur Centr  23:25.6  7:34   
119   Pappas, Katie 10 Friends Academy  23:37.6  7:38  69
120   Juhasz, Aubri 11 Oyster Bay-East  23:38.9  7:38   
121   Keene, Libby 12 Wayland Cohocton  24:13.3  7:49  70
122   Choong, Sarah-marie 12 Potsdam Central  24:20.7  7:52  71
123   Russell, Caroline 9 Salmon River Cen  24:32.3  7:55   
124   Sweet, Martha 11 Gouverneur Centr  24:41.4  7:58   
125   Brownell, Clare 9 Potsdam Central  24:42.2  7:59  72
126   Parkinson, Brianna 11 Wayland Cohocton  25:21.4  8:11  73
127   Pierce, Katie 12 Potsdam Central  25:38.7  8:17  74
 
Womens 5k CLASS D Back to top
  Bib# Name Yr School  Time  Pace  Pts
1   Montague, Madeline 12 Greenwich  18:24.5  5:57  1
2   Spiezio, Tori 9 Greenwich  18:48.3  6:04  2
3   Pietrocarlo, Hope 9 Maple Grove  18:57.0  6:07  3
4   McConnell, Erin 12 Fabius Pompey  19:04.9  6:10   
5   Tedeschi, Courtney 12 Berne-Knox-Weste  19:09.8  6:11   
6   Campanian, Victoria 12 South Lewis Cent  19:12.4  6:12  4
7   Champagne, Margaret 9 Seton Catholic C  19:40.4  6:21  5
8   Fanion, Samantha 8 Cooperstown  19:41.6  6:22   
9   Call, Laurie 11 Notre Dame  19:42.1  6:22  6
10   Marsh, Megan 9 Maple Grove  19:44.4  6:23  7
11   Eliason, Holly 11 Sherman Central  19:45.1  6:23   
12   Thompson, Gabby 11 IHC  19:47.7  6:24   
13   Doody, Shealyn 10 Red Jacket Centr  19:49.7  6:24   
14   Benson, Caroline 11 Maple Grove  19:53.7  6:26  8
15   Jones, Marissa 9 Sauquoit Valley  19:55.5  6:26   
16   Norris, Taylor 11 Maple Grove  19:59.4  6:27  9
17   Phillips, Anna 12 Avon Central  20:00.3  6:28   
18   Cooley, Makenna 11 Remsen  20:02.2  6:28   
19   russell, julia 8 Candor Central  20:02.9  6:29  10
20   Warner, Anna 10 Notre Dame  20:09.0  6:30  11
21   Lapham, Sarah 11 Greenwich  20:13.3  6:32  12
22   Platt, Christina 9 South Lewis Cent  20:13.7  6:32  13
23   Corbett, Sierra 9 South Lewis Cent  20:23.0  6:35  14
24   Bouton, Megan 12 Campbell-Savona  20:23.9  6:35   
25   Sirwatka, Abby 11 Maple Grove  20:30.1  6:37  15
26   Saucier, Kaycie 9 Norwood-Norfolk  20:32.7  6:38  16
27   Mills, Kerry 12 Oakfield-Alab.-2  20:33.4  6:38   
28   Seiders, Emma 8 Silver Creek Cen  20:34.0  6:39   
29   McCracken, Emily 10 Notre Dame  20:35.6  6:39  17
30   Armstrong, Nina 10 Lake Placid Cent  20:36.8  6:39   
31   King, Rebecca 9 Sherman Central  20:37.7  6:40   
32   Pacy, Katie 8 Sherman Central  20:49.0  6:43   
33   Tedeschi, Allie 10 Berne-Knox-Weste  20:51.9  6:44   
34   Erickson, Megan 12 North Warren Cen  20:53.1  6:45   
35   Rashba, Margot 11 The Stony Brook  20:54.3  6:45  18
36   Jewiss, Elizabeth 12 Marathon  20:54.3  6:45   
37   Blazicek, Nicole 11 Seton Catholic C  20:56.9  6:46   
38   Whyman, Melissa 11 Seton Catholic C  20:57.6  6:46  19
39   Seiders, Hannah 9 Silver Creek Cen  20:59.0  6:47   
40   Livernois, Leah 9 Norwood-Norfolk  20:59.5  6:47  20
41   Cronk, Allison 12 Groton Central  21:01.9  6:48   
42   Farrell, Jamie 10 Seton Catholic C  21:04.1  6:48   
43   Murphy, Bethany 10 Ridge  21:10.2  6:50   
44   Tripp, Heather 9 South Lewis Cent  21:12.2  6:51  21
45   Saar, Ally 8 Maple Grove  21:13.5  6:51  22
46   Perkins, Jillian 10 Greenwich  21:14.6  6:52  23
47   Wade, Raylene 11 Red Creek Centra  21:18.9  6:53   
48   Armstrong, Gabby 8 Lake Placid Cent  21:19.4  6:53   
49   russell, miranda 11 Candor Central  21:19.9  6:53  24
50   Haskell, Candace 12 Greenwich  21:22.8  6:54  25
51   Walker, Clara 7 The Stony Brook  21:27.3  6:56  26
52   Germain, Heather St. 12 Chapel Field Chr  21:35.0  6:58   
53   Russell, Carrissa 10 Candor Central  21:37.3  6:59  27
54   McGinnis, Shelby 9 Notre Dame  21:38.8  6:59  28
55   Fisher, Ciara 12 Duanesburg  21:40.2  7:00   
56   Bronson, Gaelyn 10 South Lewis Cent  21:44.1  7:01  29
57   Nikollaj, Lidija 12 Mayfield Central  22:01.8  7:07   
58   Forkas, Naomi 10 Ticonderoga  22:03.1  7:07   
59   Ibarra, Denise 11 Webutuck Central  22:05.4  7:08   
60   Conklin, Rachel 11 Haldane Central  22:12.3  7:10  30
61   Munn, Maddy 9 Seton Catholic C  22:19.1  7:12  31
62   Yager, Nancy 8 Candor Central  22:23.7  7:14  32
63   Garlough, Alyana 8 Candor Central  22:27.5  7:15  33
64   Krempa, Stephanie 12 Maple Grove  22:30.8  7:16  34
65   Fulk, Jessica 12 Norwood-Norfolk  22:31.8  7:17  35
66   Winne, Heather 7 Haldane Central  22:35.9  7:18  36
67   Maas, Kayla 7 Eldred Central  22:38.0  7:19   
68   Gildea, Shannon 11 John A Coleman C  22:40.7  7:19   
69   O'Leary, Gretchen 12 Tupper Lake  22:41.0  7:19   
70   Riley, Meghan 11 Greenwich  22:41.2  7:20  37
71   Ricketts, Samantha 10 Haldane Central  22:49.1  7:22  38
72   Stowell, Abbey 7 Haldane Central  22:53.8  7:24  39
73   Taveras, Samantha 9 The Stony Brook  22:55.2  7:24  40
74   Dominique, Natasha 9 Norwood-Norfolk  22:57.7  7:25  41
75   Verblauuw, Mikaella 9 S.S. Seward  23:00.5  7:26  42
76   Pogyo, Daisy 12 Alexander Hamilt  23:01.6  7:26   
77   Grimmke, Annie 12 Greenwich  23:07.2  7:28  43
78   Connolly, Katie 11 Southold  23:13.6  7:30   
79   Khol, Kayla 12 Webutuck Central  23:22.3  7:33   
80   Procario, Emilie 12 Haldane Central  23:29.2  7:35  44
81   Chapman, Dana 12 Seton Catholic C  23:35.0  7:37  45
82   Kundmueller, Justine 11 Southold  23:38.2  7:38   
83   Allen, Julie 12 S.S. Seward  23:39.6  7:38  46
84   Shaughnessy, Kara 9 S.S. Seward  23:45.5  7:40  47
85   Crozier, Elsa 10 The Stony Brook  23:48.2  7:41  48
86   Guyer, Shannon 11 Southold  23:53.7  7:43   
87   Jessamy, Robin 11 Alexander Hamilt  23:56.9  7:44   
88   Zhou, Chuhan Jo 12 Ross School  23:59.7  7:45   
89   West, McKayla 9 South Lewis Cent  24:03.5  7:46  49
90   Bishop, Ari 10 Tupper Lake  24:03.8  7:46   
91   Warren, Kathryn 9 S.S. Seward  24:09.7  7:48  50
92   Kobylaski, Kaylee 9 S.S. Seward  24:20.7  7:52  51
93   Flumerfeldt, Rosemary 10 Notre Dame  24:33.0  7:56  52
94   Orzuna, Karen 12 Alexander Hamilt  24:37.6  7:57   
95   Babativa, Anna Maria 11 Alexander Hamilt  24:44.1  7:59   
96   Herbst, Hannah 12 Ticonderoga  25:04.7  8:06   
97   Stewart, Maddie 8 Norwood-Norfolk  25:18.0  8:10  53
98   Alicea, Marissa 12 Alexander Hamilt  25:26.6  8:13   
99   Gluck, Madison 12 Notre Dame  25:28.2  8:13  54
100   Palmer, Ali 12 S.S. Seward  25:31.5  8:15  55
101   Gray, Nicole 9 The Stony Brook  25:45.4  8:19  56
102   Steele, Lily 12 Ross School  25:55.1  8:22   
103   Fetter, Skylar 8 Norwood-Norfolk  26:12.2  8:28  57
104   Teriele, Markie 12 Ticonderoga  26:12.9  8:28   
105   Sherman, Emily 9 Notre Dame  26:16.7  8:29  58
106   Xiao, Jessie 9 The Stony Brook  26:38.7  8:36  59
107   Hastings, Rebecca 11 Brushton Moira  26:52.6  8:41   
108   Tessier, Abby 9 Norwood-Norfolk  26:57.8  8:42  60
109   Grant, Lauren 12 Seton Catholic C  27:04.0  8:44  61
110   Martinez, Nicole 10 S.S. Seward  27:10.2  8:46  62
111   Awan, Chelsea 12 The Stony Brook  27:31.8  8:53  63
112   Shutts, Alicia 9 Brushton Moira  27:39.2  8:56   
113   Olsen, Julia 10 Haldane Central  28:01.2  9:03  64
114   Dumars, Rebecca 12 Seton Catholic C  34:14.3 1  1:03  65
Team Scores
THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 GIRLS CLASS B RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 38 Academy Of Holy Names (18:44.1 93:40.2 0:33.2) ============================================= 1 3 Catherine Maloy SR 18:29.6 2 4 Kaylee Scott SO 18:31.4 3 8 Lydia Williams 7 18:43.1 4 11 Estela Smith SO 18:53.3 5 12 Leah Triller JR 19:02.8 6 ( 24) Jacqueline Willsey SR 19:19.1 7 ( 46) Kaitlin Close SO 20:42.9 2. 66 East Aurora (18:55.7 94:38.1 0:34.4) ============================================= 1 6 Marta McLaughlin JR 18:33.8 2 9 Madeline Murray SR 18:44.5 3 15 Megan Baritot SR 19:05.3 4 17 MacKenzie Donahue SR 19:06.3 5 19 Fiona Danieu FR 19:08.2 6 ( 38) Sidney Spaschak JR 20:10.0 7 ( 42) Rebekah Zee JR 20:24.1 3. 124 Nanuet (19:33.2 97:45.6 1:57.5) ============================================= 1 1 Megan Young SR 18:22.6 2 13 MaryKate O'Meara JR 19:03.5 3 29 Brooke Madry SO 19:40.1 4 40 Kristen Carbone FR 20:19.3 5 41 Lauren Fernandez JR 20:20.1 6 ( 51) Ellie Collinson SR 20:56.5 7 ( 66) Stephanie Mungroo SR 21:50.3 4. 130 Garden City (19:34.1 97:50.2 1:33.2) ============================================= 1 7 Stephanie Gerland FR 18:34.5 2 18 Jen Gerland SO 19:07.6 3 32 Katie O'Neill JR 19:53.9 4 36 Sarah Rubino JR 20:06.5 5 37 Caroline Ferri SO 20:07.7 6 ( 75) Katherine McGannon JR 22:38.4 5. 131 Cornwall (19:40.9 98:24.5 2:02.9) ============================================= 1 5 Beatrice Boylan SO 18:32.4 2 14 Ashley Wallace SO 19:04.2 3 34 Dara Cuffe SO 20:06.2 4 35 Victoria Caroli FR 20:06.4 5 43 Hanna Colson SO 20:35.3 6 ( 49) Michelle Lujan SR 20:46.7 7 ( 56) Jillian Decker SO 21:07.6 6. 143 Canton (19:36.6 98:02.6 1:19.8) ============================================= 1 22 Maria Ricalton SO 19:18.3 2 23 Rebecca DelRossi JR 19:18.7 3 26 Laura Pierce SR 19:23.5 4 28 Gemma DelRossi JR 19:24.0 5 44 Lauren Orosz SR 20:38.1 6 ( 48) Jamie DiSalvo SR 20:44.2 7 ( 76) Abbie Hampson SR 22:39.3 7. 145 Miller Place (19:47.8 98:58.8 2:57.7) ============================================= 1 2 Tiana Guevara JR 18:28.8 2 10 Talia Guevara JR 18:47.1 3 21 Laura Nolan FR 19:13.1 4 52 Dominique Betterbed SO 21:03.3 5 60 Siara Guevara 7 21:26.5 6 ( 61) Kelly McCarthy SR 21:38.3 7 ( 67) Julia Sexton SO 21:53.0 8. 150 Honeoye Falls-Lima (19:45.6 98:48.0 1:48.3) ============================================= 1 16 Hannah Cole SR 19:06.0 2 20 Martha Mevorach JR 19:10.5 3 25 Riley Douglas SO 19:21.9 4 39 Sydney McDaniel FR 20:15.3 5 50 Bailey Reed FR 20:54.3 6 ( 64) Jenna Hanson SR 21:46.4 7 ( 65) Jeriann Beiter JR 21:49.3 9. 189 Westhill-Ludden (20:11.4 100:57.0 1:40.1) ============================================= 1 27 Annibel Coolican FR 19:24.0 2 31 Emily Washburn JR 19:53.0 3 33 Genny Corcoran FR 19:54.6 4 45 Erin Morrell JR 20:41.3 5 53 Caroline Coates JR 21:04.1 6 ( 55) Mary Kate Washburn FR 21:07.0 7 ( 62) Erin Christensen JR 21:40.7 10. 248 Peru (20:51.5 104:17.1 1:31.0) ============================================= 1 30 Ashley Leta JR 19:52.0 2 47 Meghan Mazzella SO 20:43.3 3 54 Cheyanne Dobozy SO 21:06.7 4 58 Abby Adams SO 21:12.1 5 59 Elizabeth Uliva SR 21:23.0 6 ( 69) Shauna Fliss SO 22:04.1 7 ( 73) Maria Remillard JR 22:19.6 11. 329 Vestal (21:51.7 109:18.1 1:04.9) ============================================= 1 57 Natalie Gates SO 21:12.0 2 63 Shayna Gray SR 21:41.4 3 68 Kelly Maloney SR 22:03.6 4 70 Clare Maloney SO 22:04.2 5 71 Sarevah Shafer SR 22:16.9 6 ( 72) Sawako Sazuki FR 22:19.0 7 ( 74) Emily Menierney SR 22:32.9 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 GIRLS CLASS C RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 36 Bronxville (19:42.7 98:33.5 0:46.2) ============================================= 1 2 Kaitlin Ryan 8 19:12.5 2 6 Emilie Hoffer JR 19:38.3 3 8 Delia Hayes SO 19:49.5 4 9 Morgan Nobles JR 19:54.5 5 11 Courtney Campbell JR 19:58.7 6 ( 13) Argentina Chrappa JR 20:01.9 7 ( 14) Hilary Rizzo FR 20:03.5 2. 78 Tully (20:16.8 101:23.8 1:32.9) ============================================= 1 3 Ashleigh Crawford FR 19:30.5 2 4 Ellen Jaworski FR 19:32.3 3 20 Christine Gambell JR 20:34.1 4 23 Mackenzie Bolt 8 20:43.5 5 28 Maureen Whitney FR 21:03.4 6 ( 33) Sophia Sheldon FR 21:11.3 7 ( 46) Aurelia Pellettiere JR 21:34.2 3. 110 Newark Valley (20:33.5 102:47.3 2:21.1) ============================================= 1 1 Jenna Cupp SR 19:05.7 2 15 Kayla Syewart SO 20:20.5 3 21 Rebekah Myers SR 20:36.9 4 34 Sommer Tobey SR 21:17.4 5 39 Taylor Cupp SO 21:26.8 6 ( 42) Leeanne Riegal SO 21:27.9 7 ( 51) Katia D’Arcy SR 22:10.1 4. 136 Mattituck (20:53.8 104:28.7 1:02.5) ============================================= 1 17 Tara Gatz JR 20:27.7 2 19 Melanie Pfenning 8 20:33.0 3 22 Kaylee Bergen SO 20:38.1 4 35 Audrey Hoeg FR 21:19.7 5 43 Mia Vasile-Cozzo FR 21:30.2 6 ( 63) Hallie Kujawski JR 23:07.8 7 ( 66) Sara Paparatto SR 23:20.6 5. 147 Fredonia (21:03.6 105:17.8 1:16.3) ============================================= 1 18 Clare Foley FR 20:30.7 2 24 Michaela Tramuta JR 20:50.8 3 26 Lauren Reyda SO 21:00.7 4 31 Meredith Zebracki SO 21:08.6 5 48 Jill Kowalski SO 21:47.0 6 ( 49) Gwen Stokes FR 21:51.3 7 ( 54) Cori Gullo FR 22:13.9 6. 151 Schuylerville (21:01.1 105:05.3 2:00.5) ============================================= 1 7 Ashley Watson 8 19:44.5 2 27 Julia Freemire FR 21:01.2 3 30 Rainey Cerqua SO 21:07.5 4 40 Caitlin Scavone FR 21:27.1 5 47 Justine Kozubal SR 21:45.0 7. 168 Wayland-Cohocton (21:21.0 106:45.0 3:16.1) ============================================= 1 10 Meghan Curtin FR 19:57.1 2 16 Amanda Booth SO 20:26.0 3 25 Courtney Lewis JR 20:57.6 4 52 Madelyn Schwartz JR 22:11.1 5 65 Rhiannon Bortle SR 23:13.2 6 ( 70) Libby Keene SR 24:13.3 7 ( 73) Brianna Parkinson JR 25:21.4 8. 174 Tri Valley (21:15.4 106:16.9 2:39.6) ============================================= 1 5 Autumn Bender FR 19:34.2 2 29 Sabrena Smith JR 21:06.1 3 37 Daniell Graham JR 21:23.8 4 50 Brooke Gillette JR 21:59.0 5 53 Brittany Pennell 7 22:13.8 6 ( 59) Ali Reynolds JR 22:38.9 7 ( 67) Keira McHugh SR 23:21.2 9. 199 Friends Academy (21:32.3 107:41.3 2:30.1) ============================================= 1 12 Isabella Pascucci SO 20:00.5 2 32 Katrina Garry JR 21:09.1 3 44 Harmony Grodsky JR 21:31.2 4 55 Domenica Lostritto SR 22:29.9 5 56 Kara McNelis JR 22:30.6 6 ( 58) Maurenn Sullivan SR 22:37.2 7 ( 69) Katie Pappas SO 23:37.6 10. 253 Saranac (22:16.3 111:21.1 1:46.4) ============================================= 1 36 Lexi Blockson SO 21:20.8 2 38 Elysha O'Connell FR 21:25.2 3 57 Taylor Manor FR 22:36.8 4 60 Victoria Yip FR 22:51.1 5 62 Abby Cerne SO 23:07.2 6 ( 64) Alexis Bruno SR 23:09.3 7 ( 68) Lydia Miner FR 23:22.3 11. 290 Potsdam (23:01.7 115:08.2 3:15.0) ============================================= 1 41 Madison Dow SO 21:27.2 2 45 Marie Amell SO 21:31.7 3 61 Tiffani Love SR 23:06.4 4 71 Sarah-Marie Choong SR 24:20.7 5 72 Clare Brownell FR 24:42.2 6 ( 74) Katie Pierce SR 25:38.7 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 GIRLS CLASS D RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 42 Maple Grove (19:49.0 99:04.6 1:33.1) ============================================= 1 3 Hope Pietrocarlo FR 18:57.0 2 7 Megan Marsh FR 19:44.4 3 8 Caroline Benson JR 19:53.7 4 9 Taylor Norris JR 19:59.4 5 15 Abby Sirwatka JR 20:30.1 6 ( 22) Ally Saar 8 21:13.5 7 ( 34) Stephanie Krempa SR 22:30.8 2. 63 Greenwich (20:00.7 100:03.5 2:58.3) ============================================= 1 1 Madeline Montague SR 18:24.5 2 2 Tori Spiezio FR 18:48.3 3 12 Sarah Lapham JR 20:13.3 4 23 Jillian Perkins SO 21:14.6 5 25 Candace Haskell SR 21:22.8 6 ( 37) Meghan Riley JR 22:41.2 7 ( 43) Annie Grimmke SR 23:07.2 3. 81 South Lewis (20:33.1 102:45.4 2:31.7) ============================================= 1 4 Victoria Campanian SR 19:12.4 2 13 Christina Platt FR 20:13.7 3 14 Sierra Corbett FR 20:23.0 4 21 Heather Tripp FR 21:12.2 5 29 Gaelyn Bronson SO 21:44.1 6 ( 49) McKayla West FR 24:03.5 4. 114 Notre Dame-Batavia (21:19.7 106:38.5 4:50.9) ============================================= 1 6 Laurie Call JR 19:42.1 2 11 Anna Warner SO 20:09.0 3 17 Emily McCracken SO 20:35.6 4 28 Shelby McGinnis FR 21:38.8 5 52 Rosemary Flumerfeldt SO 24:33.0 6 ( 54) Madison Gluck SR 25:28.2 7 ( 58) Emily Sherman FR 26:16.7 5. 126 Candor (21:34.3 107:51.3 2:24.6) ============================================= 1 10 Julia Russell 8 20:02.9 2 24 Miranda Russell JR 21:19.9 3 27 Carrissa Russell SO 21:37.3 4 32 Nancy Yager 8 22:23.7 5 33 Alyana Garlough 8 22:27.5 6. 161 Seton Plattsburgh (22:43.3 113:36.1 7:23.6) ============================================= 1 5 Margaret Champagne FR 19:40.4 2 19 Melissa Whyman JR 20:57.6 3 31 Maddy Munn FR 22:19.1 4 45 Dana Chapman SR 23:35.0 5 61 Lauren Grant SR 27:04.0 6 ( 65) Rebecca Dumars SR 34:14.3 7. 165 Norwood-Norfolk (22:28.0 112:19.7 4:45.3) ============================================= 1 16 Kaycie Saucier FR 20:32.7 2 20 Leah Livernois FR 20:59.5 3 35 Jessica Fulk SR 22:31.8 4 41 Natasha Dominique FR 22:57.7 5 53 Maddie Stewart 8 25:18.0 6 ( 57) Skylar Fetter 8 26:12.2 7 ( 60) Abby Tessier FR 26:57.8 8. 187 Haldane (22:48.1 114:00.3 1:16.9) ============================================= 1 30 Rachel Conklin JR 22:12.3 2 36 Heather Winne 7 22:35.9 3 38 Samantha Ricketts SO 22:49.1 4 39 Abbey Stowell 7 22:53.8 5 44 Emilie Procario SR 23:29.2 6 ( 64) Julia Olsen SO 28:01.2 9. 188 Stony Brook (22:58.1 114:50.4 4:51.1) ============================================= 1 18 Margot Rashba JR 20:54.3 2 26 Clara Walker 7 21:27.3 3 40 Samantha Taveras FR 22:55.2 4 48 Elsa Crozier SO 23:48.2 5 56 Nicole Gray FR 25:45.4 6 ( 59) Jessie Xiao FR 26:38.7 7 ( 63) Chelsea Awan SR 27:31.8 10. 236 Seward (23:47.2 118:56.0 1:20.2) ============================================= 1 42 Mikaella Verblauuw FR 23:00.5 2 46 Julie Allen SR 23:39.6 3 47 Kara Shaughnessy FR 23:45.5 4 50 Kathryn Warren FR 24:09.7 5 51 Kaylee Kobylaski FR 24:20.7 6 ( 55) Ali Palmer SR 25:31.5 7 ( 62) Nicole Martinez SO 27:10.2 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 GIRLS CLASS A RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 32 Fayetteville-Manlius (18:16.5 91:22.5 0:18.3) ============================================= 1 4 Alana Pearl JR 18:06.9 2 5 Annika Avery SO 18:12.5 3 6 Mary Barger SO 18:14.1 4 8 Jillian Fanning SR 18:23.8 5 9 Katie Brislin SR 18:25.2 6 ( 12) Jenna Farrell FR 18:42.9 7 ( 16) Michelle Duffy SR 18:56.2 2. 56 Saratoga Springs (18:37.3 93:06.4 1:21.4) ============================================= 1 3 Taylor Driscoll SR 17:46.4 2 10 Olivia Morrow FR 18:37.4 3 11 Keelin Hollowood SR 18:39.6 4 15 Sarah Morin JR 18:55.2 5 17 Spencer Hayes SO 19:07.8 6 ( 29) Maddie Samuell SR 19:37.6 7 ( 30) Shania Hayward JR 19:40.1 3. 106 Rush-Henrietta (19:17.0 96:24.8 1:50.6) ============================================= 1 7 Siobhan Quinn SO 18:20.6 2 20 Alex Cooper SO 19:16.1 3 21 Emma Jones SR 19:18.3 4 22 Alana MacDonald SR 19:18.6 5 36 Lexi Peters 7 20:11.2 6 ( 46) Kristina Glitch JR 20:36.4 7 ( 62) Ceara Watson JR 22:49.4 4. 124 Warwick Valley (19:26.2 97:10.8 2:54.9) ============================================= 1 1 Megan Reilly FR 17:34.3 2 18 katie FitzGerald SR 19:12.5 3 26 Agnes Eigo FR 19:32.3 4 38 Hanna Cavanagh SR 20:22.5 5 41 Darby Ginley JR 20:29.2 6 ( 51) Shannon Bauer SR 20:54.4 7 ( 57) Emily Jados SR 21:27.0 5. 145 Suffern (19:42.7 98:33.1 1:43.8) ============================================= 1 14 Kate Zendell SO 18:51.9 2 24 Rachel Ludwikowski 8 19:23.7 3 25 Taryn Colon SR 19:25.7 4 37 Angelica Matwiejczuk JR 20:16.1 5 45 Kamryn McIntosh 8 20:35.7 6 ( 48) Elina Breton SO 20:40.2 7 ( 50) Anna Breton SO 20:50.7 6. 161 Northport (19:56.4 99:41.9 0:51.6) ============================================= 1 27 Brigid Brennan JR 19:33.3 2 28 Jackie Thorne FR 19:34.2 3 33 Cara Jozefowski JR 20:02.0 4 34 Sarah Zieve SR 20:07.5 5 39 Rebecca Macleod FR 20:24.9 6 ( 49) Marissa Cossaro SR 20:42.9 7 ( 54) Kelly Flanagan SR 21:11.5 7. 161 Syosset (19:54.0 99:29.7 1:52.0) ============================================= 1 13 Lauren Gruber FR 18:46.8 2 23 Henna Rustami SR 19:22.7 3 35 Jade Knaster SR 20:10.1 4 43 Kayla Beovich FR 20:31.3 5 47 Tracy Go FR 20:38.8 6 ( 56) Meghan Galvin SO 21:12.7 7 ( 59) Rachel Quinn JR 21:37.4 8. 185 Elmira (20:13.7 101:08.2 1:39.9) ============================================= 1 19 Abby Wheeler FR 19:15.5 2 32 Melinda Wheeler SR 19:57.5 3 40 Khiere Ashley SO 20:29.1 4 42 Jessica Thatcher SO 20:30.7 5 52 Brianna Lentkowski JR 20:55.4 6 ( 53) Jordynn Kurcoba SO 21:04.5 7 ( 58) Imari Johnson SO 21:33.5 9. 192 Clarence (20:16.0 101:19.9 4:26.4) ============================================= 1 2 Marissa Saenger JR 17:41.3 2 31 Katrina Patterson 8 19:45.8 3 44 Alicia Symons FR 20:33.1 4 55 Emily Garrett JR 21:12.0 5 60 Dana Warner SO 22:07.7 6 ( 61) McKenzie Cantlon SR 22:18.2 7 ( 63) Hannah Reinhardt 8 24:39.8 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 BOYS CLASS B RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 63 Notre Dame-Bishop Gibbons (16:29.7 82:28.3 0:59.7) ============================================= 1 1 Jordan Pantalone SR 16:05.6 2 8 Jonah Allard 8 16:20.7 3 9 Jason Lange SR 16:22.2 4 14 Matt Lange SR 16:34.5 5 31 Nick Przekurat SR 17:05.3 6 ( 67) Lucas Chico SR 18:39.4 7 ( 70) Mike Sinkora SR 18:52.0 2. 84 East Aurora (16:40.2 83:21.0 0:31.7) ============================================= 1 10 Gene Baritot SR 16:26.8 2 11 Brendan Keany SR 16:27.7 3 17 Sean Phillips SR 16:39.1 4 21 Kenny Vasbinder FR 16:48.9 5 25 Matt McLaughlin FR 16:58.5 6 ( 43) Matt Nason SR 17:31.6 7 ( 56) Robby Coulter SR 17:56.9 3. 89 Pittsford Mendon (16:42.2 83:30.8 0:57.8) ============================================= 1 2 Jack Wesley JR 16:06.8 2 12 Matt VanVleck SR 16:30.6 3 20 Connor Green JR 16:45.7 4 27 Robert Young SR 17:03.1 5 28 Nathan Doyle JR 17:04.6 6 ( 53) David Azzara SO 17:50.0 7 ( 58) Evan Feigel SO 18:01.3 4. 126 Franklin Academy (16:56.8 84:43.9 1:15.4) ============================================= 1 5 Morgan Marlow SR 16:13.8 2 23 Corey Lamere SR 16:53.9 3 26 Conor Gordon SR 17:01.9 4 30 Rourk Marlow SR 17:05.1 5 42 Dylan LaVoie SO 17:29.2 6 ( 50) Bach Schanck JR 17:47.0 7 ( 66) Patrick Gordon SO 18:35.7 5. 127 Tappan Zee (16:57.3 84:46.5 1:51.6) ============================================= 1 4 Luke Gavigan SO 16:12.7 2 18 Liam Burke SO 16:39.5 3 22 Joe Dinan SR 16:52.5 4 24 Pat Flanagan JR 16:57.5 5 59 Ryan Tsang SO 18:04.3 6 ( 62) Steve Long SR 18:08.5 7 ( 68) Flannan Hehir JR 18:40.0 6. 128 Maine Endwell (16:56.9 84:44.5 1:29.9) ============================================= 1 6 Cody Brizzolara JR 16:19.8 2 13 Bryant Hatala SR 16:33.4 3 19 Nate Smith JR 16:40.0 4 38 Jesse Brenon SR 17:21.6 5 52 Anthony Taylor JR 17:49.7 6 ( 63) Anthony Ngyuen JR 18:08.7 7 ( 72) Nick Most FR 19:25.3 7. 136 Port Jervis (16:59.9 84:59.2 1:08.8) ============================================= 1 7 Kobie Lane SO 16:20.4 2 16 Hans Zanger JR 16:35.2 3 33 Nasson Bailey SO 17:10.5 4 39 Austin Trainor JR 17:23.9 5 41 MacKenzye Leroy JR 17:29.2 6 ( 47) Steven Branham JR 17:36.2 7 ( 69) Troy Zanger FR 18:45.9 8. 174 Garden City (17:13.2 86:06.0 1:02.1) ============================================= 1 15 Andrew Morra SR 16:34.7 2 32 Mark DeSantis JR 17:06.6 3 34 Neil Quigley SR 17:13.1 4 45 Timothy Josephs SO 17:34.8 5 48 Daniel Finnegan SR 17:36.8 6 ( 51) Timothy Feyrer JR 17:49.4 7 ( 61) Oliver Weber SR 18:08.1 9. 181 Shoreham Wading River (17:18.0 86:29.8 1:50.6) ============================================= 1 3 Ryan Udvadia JR 16:08.8 2 37 Keith Steinbrecher JR 17:20.6 3 40 Joe Whelan SR 17:27.3 4 44 Matt Gladysz SO 17:33.7 5 57 Dan Purschke SR 17:59.4 6 ( 60) Connor McAlary JR 18:07.3 7 ( 65) Evan Purdy SR 18:11.3 10. 200 Westhill-Ludden (17:26.0 87:09.6 0:48.9) ============================================= 1 29 Casey Bunce SR 17:05.1 2 35 Peter Lynch SR 17:17.1 3 36 Liam Rodgers SO 17:18.0 4 46 Kyle Fitch JR 17:35.4 5 54 Dan Demauro SO 17:54.0 6 ( 55) Vincenzo Carr JR 17:56.2 7 ( 64) Garnet Remillard FR 18:11.1 11. 342 Peru (19:23.1 96:55.4 2:22.5) ============================================= 1 49 Kyler Agoney SR 17:44.5 2 71 Andrew Downs JR 19:23.0 3 73 Josh Romanowicz SR 19:35.7 4 74 Ethan Feazzelle FR 20:05.2 5 75 Andrew Thew SO 20:07.0 6 ( 76) Kemp Kyle SR 20:12.6 7 ( 77) Caleb Feazzelle SR 21:43.4 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 BOYS CLASS D RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 54 Mount Academy (17:16.9 86:24.4 1:25.9) ============================================= 1 2 Rufus Wareham SR 16:26.4 2 4 Keith Baird SO 16:58.8 3 11 Baxter Wareham FR 17:28.3 4 15 Dwayne Thomson SR 17:38.6 5 22 Randy Mow JR 17:52.3 6 ( 30) Lloyd Keiderling SR 18:17.1 7 ( 32) Leroy Meier SR 18:19.7 2. 69 Barker (17:31.5 87:37.4 1:09.0) ============================================= 1 3 Jordan Bender SR 16:57.7 2 6 Bryce Moeller JR 17:07.5 3 13 Casey Webb SO 17:35.3 4 20 Hayden Hathaway SO 17:50.2 5 27 Dustin Walters SO 18:06.7 6 ( 29) Sergio Cruz SO 18:11.6 7 ( 36) Nolan Bouchane JR 18:36.0 3. 86 Beaver River (17:41.1 88:25.1 1:15.1) ============================================= 1 5 Alex Hall SR 17:04.5 2 10 Nathan Cobb SR 17:26.9 3 16 Dustin Neddo JR 17:38.7 4 24 Travis Edwards SO 17:55.4 5 31 Troy Purcell FR 18:19.6 6 ( 34) Al Jarrett JR 18:22.3 7 ( 37) Lucas Schmitt SO 18:37.6 4. 114 Greenwich (17:52.6 89:22.8 3:25.6) ============================================= 1 1 Jeremy Spiezio SO 16:15.0 2 17 Devlin Kennedy JR 17:39.2 3 21 James Brown-Kinsella SO 17:51.1 4 26 Chandler Hansen SO 17:56.9 5 49 Ellis Pemrick 7 19:40.6 6 ( 53) Riley Steindl SO 19:49.9 5. 114 Ticonderoga (18:01.4 90:06.6 1:29.8) ============================================= 1 9 Tyler Belden JR 17:20.7 2 12 Javeed Nazir SR 17:33.7 3 14 Shawn Silliman SO 17:38.3 4 39 Kody Parrott SO 18:43.4 5 40 Jacob Young JR 18:50.5 6 ( 59) Martin Glazer JR 20:19.2 7 ( 63) Milo Stricker SO 20:48.7 6. 130 Caledonia-Mumford (18:10.0 90:49.8 2:35.5) ============================================= 1 7 Alex Hall SR 17:14.5 2 8 Everett Geiger SO 17:14.9 3 23 Ryan Vertino SR 17:52.4 4 38 Ian Hall SR 18:38.0 5 54 Ian Milliman SO 19:50.0 6 ( 60) Kyle Kline SR 20:30.4 7 ( 68) Joe Tetreault SR 23:27.9 7. 176 Haldane (18:40.5 93:22.5 1:56.2) ============================================= 1 18 John Hughes JR 17:43.7 2 33 Theo Henderson FR 18:19.7 3 35 Ricky Valentine SR 18:34.1 4 42 Steven Casement JR 19:05.1 5 48 Luke Cleary JR 19:39.9 6 ( 51) Brandon Rucker JR 19:43.4 7 ( 55) Jacob Howell SO 19:52.6 8. 212 Southern Cayuga (19:11.0 95:55.0 1:59.4) ============================================= 1 19 Thomas Miller JR 17:45.1 2 44 Devan Barta SR 19:11.7 3 47 Brendan Gill SO 19:31.3 4 50 Nick Bogel Burroughs SO 19:42.4 5 52 Patrick Radcliff JR 19:44.5 6 ( 57) Ross Shurtleff SO 20:05.1 7 ( 61) Sam Nolan FR 20:39.0 9. 213 Norwood-Norfolk (19:09.8 95:48.6 1:54.0) ============================================= 1 28 Kyle Fulk 8 18:10.4 2 41 Deven Grant SO 19:04.9 3 43 Adam Saucier 8 19:05.8 4 45 Gage Oroloio FR 19:23.1 5 56 Ben Gushlaw 8 20:04.4 6 ( 58) Connor Levison JR 20:17.0 7 ( 64) Peter Jarvis FR 21:33.5 10. 264 Southold (20:32.7 102:43.4 4:39.6) ============================================= 1 25 Jonathan Rempe SO 17:56.6 2 46 Owen Klipstein 8 19:30.2 3 62 Gus Rymer SO 20:45.9 4 65 Ian Toy JR 21:54.5 5 66 John Tomici SR 22:36.2 6 ( 67) Christopher Buono SO 22:36.3 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 BOYS CLASS A RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 57 Saratoga Springs (16:08.4 80:41.7 0:17.7) ============================================= 1 6 Jay Navin JR 15:57.4 2 7 Aidan Tooker FR 16:01.3 3 13 Brent Freestone JR 16:13.7 4 15 Evan Quinones SR 16:14.2 5 16 Gavin Gaynor FR 16:15.1 6 ( 29) Travis Briggs SR 16:44.6 7 ( 36) Joe Verro JR 16:59.6 2. 58 Fayetteville-Manlius (15:56.4 79:41.9 1:11.2) ============================================= 1 1 Nick Ryan SR 15:07.9 2 3 Bryce Millar SO 15:40.8 3 17 Colin Fitzgibbons SR 16:16.1 4 18 Connor Farrell SR 16:18.0 5 19 Adam Hunt SO 16:19.1 6 ( 38) Charlie Beeler SR 17:02.5 7 ( 40) Riley Hughes SO 17:08.1 3. 78 Northport (16:17.7 81:28.5 0:41.2) ============================================= 1 8 Mike Branigan SO 16:03.5 2 9 James Dickinson SR 16:05.7 3 10 Alex Kramer SR 16:11.3 4 21 Tim McGowan JR 16:23.3 5 30 Chris Odin SR 16:44.7 6 ( 37) Nick Termine JR 17:01.4 7 ( 63) Jack McGowan JR 18:42.6 4. 113 Arlington (16:31.0 82:34.9 1:08.0) ============================================= 1 4 Sebastian Hanson SR 15:46.5 2 12 Aaron Ryley SR 16:13.0 3 31 Chris Koenitzer SR 16:49.9 4 32 Corey Chiavelli SR 16:51.0 5 34 Steve Morrison JR 16:54.5 6 ( 42) Corey Peruffo JR 17:10.3 7 ( 53) Tom Wimmers JR 17:30.5 5. 119 Warwick Valley (16:29.8 82:28.7 0:18.6) ============================================= 1 20 Dan Peterson SO 16:19.8 2 22 Grant Parelli SR 16:23.5 3 24 Aaron Peterson SR 16:28.7 4 26 Jared Olson SR 16:38.3 5 27 Jordan Burton JR 16:38.4 6 ( 33) Tanner Senius SO 16:53.3 7 ( 50) Sean Halligan JR 17:24.4 6. 120 Rush-Henrietta (16:30.9 82:34.1 1:44.8) ============================================= 1 2 Mickey Burke JR 15:29.7 2 5 Brennan Root SR 15:57.2 3 28 Mikey Schantz SR 16:43.7 4 41 Mike Larkin SR 17:09.0 5 44 Pat Shenal SR 17:14.5 6 ( 45) Tyler Gerhardt SR 17:16.2 7 ( 59) Josh Zugnoni SO 18:04.5 7. 177 Corning (16:54.7 84:33.3 0:52.2) ============================================= 1 23 Stephen Rossettie SR 16:27.3 2 25 Samuel Chauvin JR 16:30.4 3 39 Thomas Moshier JR 17:04.5 4 43 John McCarthy JR 17:11.6 5 47 Jared Moore SO 17:19.5 6 ( 56) James Hauck SR 17:39.5 7 ( 58) Brian Bates FR 17:49.5 8. 197 Syosset (17:04.5 85:22.2 1:23.4) ============================================= 1 11 Ryan Depinto JR 16:11.3 2 35 Tyler Italiano SO 16:56.3 3 48 Simon Nwana JR 17:19.7 4 49 William Long FR 17:20.2 5 54 Alex Bertrand SR 17:34.7 6 ( 55) Jake Schlessinger SR 17:37.5 7 ( 60) Dale Mittleman JR 18:05.2 9. 220 Clarence (17:15.2 86:16.0 1:31.9) ============================================= 1 14 Daniel Huben JR 16:13.8 2 46 Anthony Casullo SO 17:18.6 3 51 Zachery Kuloszewski SO 17:28.4 4 52 John Benzee SR 17:29.5 5 57 Kieran Coffey SR 17:45.7 6 ( 61) Nicholas Knorz JR 18:05.6 7 ( 62) Alex Tryjankowski JR 18:19.5 THE 2012 NYSPHSAA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS ELMA MEADOWS GOLF COURSE - NOVEMBER 10 BOYS CLASS C RACE - 5000 METERS Results by Leone Timing & Results Services www.leonetiming.com ------------------------------------------------------------------------------ 1. 42 Pawling (16:57.9 84:49.3 1:28.0) ============================================= 1 1 Matt Jorgensen SR 16:12.3 2 4 Kevin Langone JR 16:42.9 3 7 Brandon Capo-Roth SR 16:56.7 4 10 Dylan Smith SR 17:17.1 5 20 Mikey Slattery JR 17:40.3 6 ( 21) Brennen Farrell FR 17:41.2 7 ( 26) Derick Kowalczyk SR 17:45.2 2. 66 Fonda-Fultonville (17:12.8 86:03.8 1:20.5) ============================================= 1 2 Matt Hoffman SR 16:22.5 2 8 Tyler Angioli SR 16:57.8 3 11 Jimmy Westman SR 17:18.8 4 22 Dylan Desorbo SO 17:41.7 5 23 Cameron Gilligan JR 17:43.0 6 ( 46) Dalton Hunter JR 18:33.7 7 ( 47) Omijah Piening SR 18:38.7 3. 117 Hannibal (17:44.2 88:41.0 0:55.4) ============================================= 1 13 Ben Slate JR 17:23.4 2 17 Kyle Cooper SR 17:35.6 3 18 Jason McFarland FR 17:36.6 4 28 Erick Febus SR 17:46.6 5 41 Frank Lackey SR 18:18.8 6 ( 44) Zane Pointon JR 18:28.1 4. 124 Alden (17:46.6 88:52.8 2:08.3) ============================================= 1 6 Sean Turner SR 16:50.8 2 14 Garrett Rutan JR 17:23.6 3 19 Dylan Servos SO 17:39.0 4 32 Nick Kron SO 18:00.3 5 53 Ryan Harvey SO 18:59.1 6 ( 59) Justin Morgan JR 19:18.2 7 ( 62) Matt Minotti JR 19:30.7 5. 145 Trumansburg (17:55.3 89:36.3 2:15.4) ============================================= 1 3 Tyler Sutherland JR 16:42.5 2 16 Cal Randle SR 17:29.9 3 31 Ben Pesco FR 17:58.9 4 43 Alex Kenney JR 18:27.1 5 52 Kevin VanDelden SR 18:57.9 6 ( 64) Sam Houseworth SR 19:50.3 7 ( 66) Will Westlake SO 20:01.5 6. 175 Addison (18:09.1 90:45.5 0:55.2) ============================================= 1 27 Omar Byler SR 17:45.6 2 30 Israel Byler SO 17:55.6 3 33 Seth Burton JR 18:10.5 4 37 Thomas Abbey SR 18:13.0 5 48 Gary Wagner SR 18:40.8 6 ( 50) Dylan Deuel SR 18:44.3 7 ( 51) Elam Byler SO 18:54.8 7. 181 Babylon (18:21.4 91:46.6 2:35.7) ============================================= 1 12 Tyler McGarvey SR 17:22.0 2 15 Matthew Finelli SR 17:27.9 3 40 Christopher Fenton SR 18:17.8 4 49 Nathan Tupper SR 18:41.2 5 65 William Grady JR 19:57.7 6 ( 69) Bryan Campbell JR 20:54.9 7 ( 75) Cory Harberg SO 21:45.5 8. 182 Beekmantown (18:16.5 91:22.3 1:56.7) ============================================= 1 9 Colin Quackenbush JR 17:10.7 2 24 Jon Graziane JR 17:43.4 3 38 Jordan West JR 18:13.4 4 55 Patrick Sullivan JR 19:07.4 5 56 Cory Couture FR 19:07.4 6 ( 68) Brandon Couture JR 20:08.2 7 ( 71) Myles West 8 20:58.2 9. 194 Rhinebeck (18:37.4 93:07.0 4:44.9) ============================================= 1 5 Zach Karas SR 16:44.8 2 35 Tyler Dezago JR 18:11.6 3 36 Colin Beasor 8 18:11.6 4 45 Chris Cassano SO 18:29.3 5 73 Jon McCormack JR 21:29.7 6 ( 74) Dante Penepent JR 21:39.2 10. 214 Friends Academy (18:29.7 92:28.5 1:23.3) ============================================= 1 29 Glenn Lostritto SO 17:48.4 2 34 Patrick Crowley JR 18:10.8 3 39 Evan Sayre SR 18:16.4 4 54 John O'Brien SR 19:01.2 5 58 Sahil Massand JR 19:11.7 6 ( 60) Will Duke SR 19:18.8 7 ( 63) Erik Loscalzo JR 19:38.2 11. 252 Gouverneur (18:57.4 94:46.9 2:20.3) ============================================= 1 25 Jake Erdman JR 17:44.1 2 42 Luke Dunkelburg JR 18:25.6 3 57 David Jones SR 19:10.8 4 61 Mark Dunkelburg FR 19:22.0 5 67 Devin Breckenridge JR 20:04.4 6 ( 70) Daniel Sweet FR 20:56.7 7 ( 72) Fred Nentwick FR 20:58.3

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version