RunnerspaceNewsView

2009 Results - NYSPHSAA New York State Cross Country Championships

Published by Shane
Nov 14 2009, 11:14 PM | 17556 views
PrintReport
Social
Images

New York State Cross Country Championships

2009 Results

New York State Cross Country Championships official site 

Boys Results - AA A B C D
Girls Results - AA A B C D

 

    Race : N.Y.S. X-C Boys Merge SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14,2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Fayetteville Manlius 100
2 North Rockland 142
3 Honeoye Falls Lima 168
4 Burnt Hills 187
5 McQuaid 263
6 Warwick Valley 282
7 Port Washington 284
8 Rush Henrietta 303
9 Bayport Bluepoint 355
10 Shenendohowa 359
11 Holland Patent 359
12 Calhoun 395
13 Brewster 425
14 Byram Hills 435
15 Manhasset 458
16 Ithaca 462
17 Beekmantown 474
18 Marcellus 506
19 Sachem East 592
20 Jamesville DeWitt 595
21 Broadalbin Perth 608
22 Vestal 662
23 Windsor 677
24 Beaver River 679
25 Barker 690
26 Pawling 710
27 Seton-Plattsburgh 756
28 Greece Odyssey 778
29 Harborfields 788
30 Newark Valley 788
31 Clarence 821
32 James I O'Neill 827
33 Geneseo 844
34 Gowanda 894
35 East Aurora 899
36 New Paltz 906
37 Williamsville North 961
38 Berne Knox Westerlo 998
39 Port Jefferson 1024
40 Oyster Bay 1032
41 Canton 1042
42 Cornwall 1068
43 Spencer Van Etten 1085
44 Babylon 1184
45 Fonda Fultonville 1282
46 Potsdam 1340
47 SS Seward 1366
48 Tupper Lake 1406
49 Plattsburgh 1541
50 Haldane 1550


Race : N.Y.S. X-C Boys Merge SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14,2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 150 Nick Hughes-12 North Rockland 15:26.3
2 2 2 129 Brandon Freyer-12 Pawling 15:30.9
3 3 1173 Quinn Raseman-12 Ward Melville 15:31.5
4 4 385 Shaun Thompson-11 Baldwinsville 15:37.5
5 5 475 Max Straneva-12 Chenango Valley 15:39.2
6 6 387 Steve Houghmaster-12 West Genesee 15:40.2
7 3 7 825 Marco Bertolotti-12 Port Washington 15:40.5
8 4 8 301 Brendon Farrell-12 Fayetteville Manlius 15:40.9
9 5 9 508 Alex Deir-12 Honeoye Falls Lima 15:41.9
10 10 280 Sam Place-11 Saratoga 15:43.6
11 6 11 209 Otis Ubriaco-11 Burnt Hills 15:44.1
12 12 386 Chris Buchanan-11 Cicero North Syracuse 15:45.3
13 13 670 Drew Perilli-12 Lockport 15:46.0
14 7 14 257 Dan Harris-12 Shenendohowa 15:47.1
15 8 15 509 Steve Mangan-12 Honeoye Falls Lima 15:47.5
16 16 578 Brandon Cowles-12 Newark 15:48.0
17 17 185 Max Robinson-12 Rye 15:48.8
18 9 18 929 Tim Luthin-11 Warwick Valley 15:48.9
19 10 19 823 Jacob Levine-12 Port Washington 15:49.2
20 11 20 329 Jesse Garn-11 Marcellus 15:49.3
21 12 21 1110 Dan Denis-12 Bayport Bluepoint 15:49.8
22 13 22 343 Dylan Racha-11 Holland Patent 15:50.3
23 14 23 558 Robert Hurlbut-11 McQuaid 15:51.3
24 15 24 510 Kevin Hoose-11 Honeoye Falls Lima 15:51.7
25 25 575 Colin Kerr-9 Wayne 15:52.3
26 26 990 Martin Hehir-11 Washingtonville 15:52.8
27 16 27 303 Paul Merriman-12 Fayetteville Manlius 15:53.8
28 17 28 208 Scott Maughan-12 Burnt Hills 15:53.9
29 18 29 708 Mike Champagne-12 Seton-Plattsburgh 15:54.0
30 30 190 Julian Saliani-12 Irvington 15:54.5
31 31 991 Vinny DiSalvo-12 Washingtonville 15:55.0
32 32 177 James McDonough-11 Mahopac 15:58.1
33 33 388 Alex Wilke-12 Liverpool 15:59.6
34 19 34 357 Matt Cheney-11 Beaver River 15:59.7
35 20 35 408 Andris Goncarovs-12 Ithaca 16:00.1
36 36 985 James Boeding-12 Webutuck 16:00.3
37 37 1180 James Hunt-12 Shoreham Wading River 16:00.4
38 38 281 Kyle Wegner-11 Saratoga 16:00.5
39 39 180 Manu Kumar-12 Yorktown 16:00.8
40 21 40 304 Mark McGurrin-11 Fayetteville Manlius 16:00.9
41 22 41 344 Cody Racha-11 Holland Patent 16:01.0
42 42 184 Kyle Eager-12 Horace Greeley 16:02.0
43 43 893 Nick Filippazzo-12 Wantagh 16:03.1
44 23 44 1149 Alex Saavedra-11 Sachem East 16:03.3
45 24 45 536 Ryan Moynihan-11 Geneseo 16:03.4
46 25 46 557 Mike Tripp-12 McQuaid 16:03.5
47 26 47 151 James Naglieri-11 North Rockland 16:04.2
48 48 572 Scotty Smolensky-11 Brighton 16:04.4
49 49 283 Max Groves-12 Ballston Spa 16:06.1
50 50 574 Lou Lipani-11 Greece Arcadia 16:06.3
51 27 51 152 Charlie Lagos-12 North Rockland 16:06.5
52 52 284 Denis Hurley-12 LaSalle Ins 16:07.0
53 53 277 Willie Underwood-11 Lake George 16:07.1
54 28 54 547 Colby Burke-10 Rush Henrietta 16:07.5
55 55 1171 Tyler Murtha-11 Connetquot 16:08.0
56 29 56 302 Andrew Roache-11 Fayetteville Manlius 16:08.4
57 57 680 Bryan Deibel-12 Albion 16:09.2
58 58 595 Jared Rousell-11 Webster Thomas 16:10.2
59 59 183 Henry Koster-12 Horace Greeley 16:10.4
60 30 60 305 Joe Hartnett-12 Fayetteville Manlius 16:10.8
61 61 571 Ricky Looby-12 Irondequoit 16:10.9
61 61 380 Caleb Edmonds-12 Cooperstown 16:10.9
63 63 182 Chris Sacks-12 Fox Lane 16:11.2
64 31 64 210 Sean Pezzuco-12 Burnt Hills 16:11.6
65 32 65 650 Taylor Yerrick-12 Clarence 16:13.0
66 33 66 743 Brendan Courneene-12 Beekmantown 16:13.4
67 34 67 409 Matt Johnson-11 Ithaca 16:13.5
68 35 68 744 Adam Shearer-12 Beekmantown 16:13.9
68 68 894 Owen Skeete-11 Westbury 16:13.9
70 70 675 Brendan Gregg-12 West Seneca West 16:14.2
71 71 898 Joseph Lasher-12 Seaford 16:14.7
71 71 295 Conor Cashin-12 Voorheesville 16:14.7
73 36 73 841 Kevin Harvey-12 Calhoun 16:14.8
74 74 399 Nicholas Barletta-12 Grimes Ludden 16:15.2
75 75 292 Alney Tobias-12 Lansingburgh 16:15.5
76 76 485 Chris Burnett-12 Bainbridge Guilford 16:15.9
77 37 77 852 Joe Nassirian-12 Manhasset 16:16.2
78 78 290 David Richards-12 Cobleskill Richmondville 16:16.6
79 79 282 Erich Voelker-12 Colonie 16:16.9
80 80 294 Zach Nelson-12 Albany Academy 16:17.0
81 81 291 Ben Kraines-11 Scotia Glenville 16:17.3
81 38 81 155 Nick Bien Aime-11 North Rockland 16:17.3
83 83 899 Matthew Savino-11 Seaford 16:17.6
84 84 389 Anthony Brais-12 Liverpool 16:17.7
85 39 85 1001 Matthew Pierce-12 Canton 16:17.8
86 86 285 Jon Flint-12 Queensbury 16:18.0
87 87 175 Tyler Frigge-11 Suffern 16:19.2
88 40 88 345 Robert Baird-12 Holland Patent 16:19.4
89 89 176 Kevin McKenna-12 Suffern 16:20.4
89 41 89 511 Cooper Roach-10 Honeoye Falls Lima 16:20.4
91 91 373 Aaron Walker-12 Canastota 16:20.7
92 42 92 101 Mike Thomas-12 Brewster 16:20.9
93 43 93 543 Brian Hotchkiss-12 Rush Henrietta 16:21.1
94 94 181 Jamie Mitchell-12 Fox Lane 16:21.2
95 95 570 Adam VanVleck-12 Pittsford Mendon 16:21.5
96 44 96 842 Tim Campbell-11 Calhoun 16:21.8
97 45 97 319 Bumkoth Jiak-12 Jamesville DeWitt 16:22.1
98 98 891 Daniel Siegel-11 Great Neck South 16:23.1
99 46 99 908 Kendall Ward-12 James I O'Neill 16:23.4
99 99 393 Noah Carroll-12 Fulton 16:23.4
101 101 371 Mike Marrero-12 Jordan Elbridge 16:23.8
101 47 101 211 Chris Fernandez-12 Burnt Hills 16:23.8
103 103 887 Andrew Valenski-11 Massapequa 16:23.9
104 48 104 315 Dan Frank-11 Jamesville DeWitt 16:24.2
105 49 105 544 Trevor Newton-12 Rush Henrietta 16:24.6
106 50 106 153 Conor Mallon-12 North Rockland 16:25.1
107 51 107 827 Sidharth Kakkar-9 Port Washington 16:25.4
108 108 275 Austin Lane-10 Greenwich 16:25.7
109 52 109 828 Taylor Titcomb-10 Port Washington 16:25.8
110 53 110 306 Owen Strong-11 Fayetteville Manlius 16:26.1
110 53 110 102 Charlie Carr-10 Brewster 16:26.1
110 110 682 Nick Orlowski-11 Alden 16:26.1
113 113 1177 Joe Livote-12 Kings Park 16:26.5
114 114 573 Sean Fischer-11 Pittsford Sutherland 16:26.8
114 114 396 Nate Traynor-11 South Jefferson 16:26.8
116 116 975 Dylan Nowik-12 Rhinebeck 16:27.0
117 117 677 Nick Masiello-11 Grand Island 16:27.1
118 55 118 839 James Panetta-11 Calhoun 16:27.5
119 119 581 Cohen Miles Rath-11 Wayland Cohocton 16:27.9
120 120 370 Calvin Davis-12 Skaneateles 16:28.1
121 56 121 933 Dan Paez-11 Warwick Valley 16:28.6
122 57 122 436 Mike Buchanan-12 Windsor 16:28.7
123 58 123 559 Wyatt Gouldthorpe-11 McQuaid 16:29.2
123 123 1172 Zach Krause-11 Connetquot 16:29.2
123 123 395 Kevin Zych-11 Westhill 16:29.2
126 126 597 Anthony Piacentini-12 Webster Schroeder 16:29.7
127 127 672 Lee Swaydis-12 Frontier 16:30.3
128 59 128 437 David Bates-12 Windsor 16:30.4

129 129 681 Chad Maloy-11 Springville 16:30.6
130 130 687 Vince Donner-12 Royalton-Hartland 16:30.8
131 60 131 116 Chris Cioffoletti-12 Byram Hills 16:30.9
132 61 132 560 Mike Crawford-12 McQuaid 16:31.4
133 133 580 Paul Schwan-11 LeRoy 16:31.6
134 62 134 1144 Matt Fritze-10 Sachem East 16:31.7
135 63 135 630 Kevin Brown-11 Gowanda 16:31.8
136 64 136 258 Ian Dorset-11 Shenendohowa 16:32.1
136 64 136 851 Charlie Morris-10 Manhasset 16:32.1
138 66 138 932 Ian Sullivan-11 Warwick Valley 16:32.5
138 138 1175 Joe McNulty-12 Sayville 16:32.5
140 67 140 1111 Erich Groose-11 Bayport Bluepoint 16:32.9
140 140 372 Ohure Sam-12 Tully 16:32.9
142 68 142 154 Brett Bernard-10 North Rockland 16:33.0
143 143 1182 Kevin Sanders-11 Shoreham Wading River 16:33.9
144 69 144 957 Brian Busby-11 New Paltz 16:34.1
145 70 145 522 Aaron Hechman-12 Greece Odyssey 16:34.3
146 146 994 Isaiah Miller-12 Middletown 16:34.6
147 147 671 Savantuay Boyette-12 Jamestown 16:35.0
148 148 1181 John Lee-10 Shoreham Wading River 16:35.4
149 71 149 259 Mitch Todorov-12 Shenendohowa 16:36.3
150 150 276 Steve Petramale-12 Lake George 16:36.5
151 151 993 Sean Egan-11 Monroe Woodbury 16:36.6
152 72 152 935 Grant Parrelli-9 Warwick Valley 16:37.0
152 152 593 Casey Wellington-10 Arkport 16:37.0
154 154 885 Luke Alber-12 Farmingdale 16:37.5
155 73 155 423 Ben Snodgrass-12 Vestal 16:38.0
156 156 986 Hunter Proscia-10 Eldred 16:38.2
157 157 897 Michael Clausen-12 North Shore 16:38.8
158 158 1174 Tim Odin-11 Northport 16:39.0
159 159 498 Brian Crimmins-10 Horseheads 16:39.2
160 160 576 Yanko Panipinto-11 Wayne 16:39.6
160 74 160 104 Adam McIe-10 Brewster 16:39.6
162 162 685 Kevin Hanes-11 Wilson 16:39.7
163 163 193 Dayton Flannery-10 Bronxville 16:40.1
164 164 1090 Jon Eng-12 Norwood-Norfolk 16:40.2
165 165 995 DaveWilbur-12 Monticello 16:40.3
166 75 166 307 Ben Thomas-10 Fayetteville Manlius 16:40.5
166 166 192 Brendan Wortner-10 Dobbs Ferry 16:40.5
168 76 168 401 Geoffrey Hall-12 Spencer Van Etten 16:40.8
169 77 169 115 Joe Violone-12 Byram Hills 16:41.1
170 170 191 Patrick Wortner-12 Dobbs Ferry 16:41.3
171 78 171 629 Cliff Nielson-12 Gowanda 16:41.5
172 172 890 Angelo Melendez-11 Elmont 16:41.7
173 173 297 Guerin Gagliastri-12 Mechanicville 16:41.9
174 79 174 934 Ray Farinella-10 Warwick Valley 16:42.0
174 174 679 Zach Ahart-12 Starpoint 16:42.0
176 80 176 1114 Joe Ray-11 Bayport Bluepoint 16:42.2
177 177 289 Marshall Pagano-11 Niskayuna 16:42.6
178 178 676 Anthony George-12 West Seneca West 16:43.1
179 179 397 Ryan Demers-12 Mexico 16:43.2
180 180 888 Bryan Buttigieg-11 Massapequa 16:43.6
180 180 892 Marty Egan-11 Wantagh 16:43.6
182 182 476 Brian Cashman-12 Chenango Valley 16:43.8
183 183 1185 Nicolas Collazos-11 Southampton 16:44.0
183 183 398 Aaron Tompkins-11 New Hartford 16:44.0
185 185 287 Aaron Newell-11 Queensbury 16:44.1
186 81 186 1140 Andrew Keresztes-10 Port Jefferson 16:44.2
187 187 683 Ryan Koch-11 Depew 16:44.4
188 188 178 Justin Decker-12 Arlington 16:44.5
189 189 499 Cory McCarty-9 Elmira Southside 16:44.6
190 82 190 410 Liam Cody-11 Ithaca 16:44.9
191 83 191 1108 Mario Buscemi-12 Bayport Bluepoint 16:45.0
192 192 288 Will Frielinghaus-11 Queensbury 16:45.2
193 193 495 Jeremy Anderson-11 Union Endicott 16:45.7
194 84 194 250 Connor Devine-10 Berne Knox Westerlo 16:45.8
195 85 195 1163 Patrick Slutter-12 Harborfields 16:46.0
196 86 196 212 Dan Fernandez-10 Burnt Hills 16:46.3
197 87 197 117 Jamie Love-12 Byram Hills 16:46.5
198 198 889 Max Segall Syosset 16:46.6
199 199 976 Zak Wills-12 Rhinebeck 16:47.4
200 200 381 Sam Anderson-10 South Lewis 16:47.6
201 88 201 855 Patrick Love-12 Manhasset 16:47.8
202 89 202 546 Nate Kozyra-10 Rush Henrietta 16:47.9
203 203 678 Donte Ettipio-12 Hutch Tech 16:48.9
204 204 286 Nick Underwood-10 Queensbury 16:49.3
205 205 974 Greg Johnsmeyer-11 Onteora 16:49.4
205 90 205 260 Sam Kimmey-12 Shenendohowa 16:49.4
207 207 293 C.J.Sousis-11 Lansingburgh 16:49.7
208 208 596 Cole DeClerck-11 Webster Thomas 16:49.8
209 91 209 118 Marc Violone-10 Byram Hills 16:50.0
210 210 599 Tyler Eustance-11 Hilton 16:50.6
211 211 1170 Michael Mauro-12 Bay Shore 16:51.2
212 92 212 909 John Baranik-10 James I O'Neill 16:52.0
213 213 594 Alex Chcihester-12 Mt Morris 16:52.8
214 214 992 Jake Albino-12 Minisink Valley 16:53.0
214 93 214 358 Logan Kempney-10 Beaver River 16:53.0
216 94 216 548 Andrew Sweeney-10 Rush Henrietta 16:53.4
217 95 217 331 Ryan Manahan-9 Marcellus 16:54.3
218 218 896 Matt Wefer-12 North Shore 16:54.5
219 96 219 523 Tyler Zimmerman-12 Greece Odyssey 16:55.2
220 97 220 931 James Wu-12 Warwick Valley 16:55.3
221 98 221 424 Kyle Howerton-11 Vestal 16:56.0
222 99 222 513 Christian Cole-11 Honeoye Falls Lima 16:56.5
222 222 374 Tom Voorheis-12 CBA-Syracuse 16:56.5
222 100 222 359 Ryan Scanlon-12 Beaver River 16:56.5
225 225 479 Jon Cleveland-12 Lansing 16:57.1
226 101 226 156 Alex Andre-11 North Rockland 16:57.2
227 102 227 856 Stephen Bourguet-9 Manhasset 16:57.7
228 228 1179 Terence McElhatton-12 Half Hollow Hills West 16:57.9
229 229 470 Evan VanOsdol-12 Elmira Free Academy 16:58.0
230 103 230 213 Kevin Terbush-11 Burnt Hills 16:58.2
230 103 230 745 Josh Turner-12 Beekmantown 16:58.2
232 105 232 561 Tommy Dunne-12 McQuaid 16:58.5
232 105 232 545 Alex Raymond-10 Rush Henrietta 16:58.5
234 234 895 Thomas Garcia-11 Floral Park 16:58.7
235 235 1178 Zachery Thorne-11 Eastport South Manor 16:58.9
236 107 236 1148 Mike Richards-12 Sachem East 16:59.0
237 108 237 330 Tom Riccardi-12 Marcellus 16:59.1
238 238 187 Victor Palumbo-11 Eastchester 16:59.5
239 109 239 222 Justin Ferguson-10 Broadalbin Perth 16:59.8
240 110 240 451 Jordan Stevens-9 Newark Valley 16:59.9
241 111 241 549 Bradley Sauln-12 Rush Henrietta 17:00.0
242 242 970 Adam Snyder-12 Red Hook 17:00.1
243 112 243 645 Michael Lantinen-10 Barker 17:00.6
244 244 194 James Hertzel-11 Putnam Valley 17:00.9
245 245 390 Pat Lattimore-11 Auburn 17:01.0
246 113 246 1109 Conor Crowley-11 Bayport Bluepoint 17:01.2
246 113 246 347 Tyler Evans-12 Holland Patent 17:01.2
248 248 973 Gavin Gullickson-11 Rondout Valley 17:01.7
249 115 249 450 Devin Crispell-12 Newark Valley 17:01.8
250 250 391 Matt Lyons-12 East Syracuse Minoa 17:02.1
251 116 251 930 Paddy Grandinali-10 Warwick Valley 17:02.2
252 117 252 225 Andrew Bogdan-12 Broadalbin Perth 17:02.3
253 253 873 Ryan Rossmarin-11 Friends Academy 17:02.6
254 118 254 106 Neeraj Suryanarayanan-12 Brewster 17:03.3
255 119 255 438 Brian Svoboda-11 Windsor 17:03.7
256 120 256 119 Miles Applebaum-11 Byram Hills 17:03.9
257 121 257 616 Kevin O'Connor-11 East Aurora 17:04.2
258 122 258 224 James Vainauskas-10 Broadalbin Perth 17:04.6
259 123 259 602 Ryan Perry-12 Williamsville North 17:04.9
259 259 382 Jake Andrews-11 Fabius Pompey 17:04.9
261 261 188 Ryan McKallen-12 Pearl River 17:05.0
262 124 262 452 Chris Friend-11 Newark Valley 17:05.7
263 125 263 643 Erick Bennes-12 Barker 17:05.8
264 126 264 223 Adam Rasefske-12 Broadalbin Perth 17:06.0
265 127 265 261 Mark Unter-12 Shenendohowa 17:06.3
266 128 266 838 Casey Bader-11 Calhoun 17:06.9
267 129 267 512 Tom Ramsdell-11 Honeoye Falls Lima 17:07.0
268 130 268 644 Tyler Scheving-10 Barker 17:07.2
269 269 477 Colin Staiger-11 Chenango Forks 17:07.4
270 131 270 262 Gary Soeller-11 Shenendohowa 17:07.8
271 271 278 Jake Urys-9 Schenectady Christian 17:08.2
272 132 272 837 Brendan Abrams-11 Calhoun 17:08.9
273 133 273 710 Zach Ziemer-11 Seton-Plattsburgh 17:09.0
274 134 274 226 Austin Becker-10 Broadalbin Perth 17:09.8
275 135 275 1158 Austin Coneys-10 Harborfields 17:09.9
276 276 577 Sean Morgan-11 Wayne 17:10.1
277 136 277 422 Cal Michaels-11 Vestal 17:10.9
278 137 278 332 Mike Quercia-12 Marcellus 17:11.3
279 279 886 Aakaash Pillalamarri-10 Herricks 17:11.4
280 280 487 Justin Osorio-12 Edmeston 17:11.6
281 281 189 Thomas Lappas-11 Pearl River 17:11.7
282 282 179 Nick Paolozzi-12 Arlington 17:11.8
282 138 282 103 John Carr-12 Brewster 17:11.8
284 139 284 130 Tim Yu-12 Pawling 17:12.2
285 285 579 Ethan Dinan-12 Geneva 17:12.7
286 140 286 252 Derek Struck-10 Berne Knox Westerlo 17:12.8
287 141 287 538 Evan Magnussen-11 Geneseo 17:13.1
288 288 1176 Ryan Colabella-10 Hauppauge 17:13.5
289 289 1075 Corey LaMere-9 Franklin Academy 17:13.6
290 142 290 922 Rob Gorski-11 SS Seward 17:13.7
291 291 298 Nate Clments-11 Mechanicville 17:13.8
292 143 292 562 Rickey Mesolella-11 McQuaid 17:14.4
293 293 797 Josh Wade-8 Saranac 17:14.6
294 144 294 1112 Evan Haun-12 Bayport Bluepoint 17:14.7
295 295 299 Tucker Hampson-10 Schuylerville 17:14.8
296 296 1183 Evan Purdy-9 Shoreham Wading River 17:15.0
297 145 297 563 Sam Kernan-12 McQuaid 17:15.2
298 146 298 1128 Luke Merz-12 Babylon 17:15.4
298 298 472 John Salva-12 Susquehanna Valley 17:15.4
300 147 300 805 Joe LaCorte-11 Oyster Bay 17:16.0
301 301 383 Peter Donnelly-12 Westmoreland 17:16.4
302 148 302 105 Justin Maguire-10 Brewster 17:16.6
303 303 971 Andrew Dwyer-12 Red Hook 17:16.8
304 304 689 Richard Allen-12 Falconer 17:16.9
305 149 305 958 David Busby-9 New Paltz 17:17.0
306 150 306 425 Joe Spivak-10 Vestal 17:17.2
306 306 978 Devin DeJoode-10 Pine Plains 17:17.2
308 151 308 747 Ethan Waite-12 Beekmantown 17:17.3
309 309 673 Jared Quinn-12 North Tonawanda 17:17.6
310 152 310 746 Justin Collier-11 Beekmantown 17:17.8
311 311 987 Alex Campanella-9 Eldred 17:18.2
312 312 279 Thomas Olehaf-10 Hawthorne Valley 17:18.6
313 153 313 316 Jacob Gorke-12 Jamesville DeWitt 17:19.1
314 154 314 646 Ryan Lamb-12 Barker 17:19.2
315 315 997 Dylan Simonson-12 Goshen 17:19.7
316 155 316 333 Mike Fallon-12 Marcellus 17:19.8
317 156 317 251 Sean Reynolds-10 Berne Knox Westerlo 17:19.9
318 157 318 317 Eamon Kissane-12 Jamesville DeWitt 17:20.0
319 158 319 711 Mitchell Ryan-9 Seton-Plattsburgh 17:20.2
320 320 582 Tim McGowan-10 Dansville 17:20.4
320 159 320 601 Don Seitz-11 Williamsville North 17:20.4
322 322 478 Josh Barber-12 Lansing 17:20.6
323 323 696 Corey Wefing-8 Maple Grove 17:21.2
324 324 695 Tyler Sweet-12 Sherman 17:21.5
325 160 325 1147 Phil Rascona-11 Sachem East 17:21.7
326 161 326 652 Greg Dziuba-12 Clarence 17:21.9
327 327 791 Austin Waid Jones-11 Peru 17:22.1
328 162 328 411 Ari Lewenstein-10 Ithaca 17:22.3
329 163 329 131 Bob Swick-11 Pawling 17:22.4
330 330 686 Mike Reubens-10 Wilson 17:22.7
331 331 583 Adam Mahaney-11 Pembroke 17:23.7
331 164 331 413 Owen Kay-10 Ithaca 17:23.7
333 165 333 949 Dylan Lowry-12 Cornwall 17:24.0
334 334 493 Alec Bates-12 Corning 17:24.1
334 166 334 537 Gabe Rodriguez-9 Geneseo 17:24.1
336 336 296 Taylor Treadgold-12 Voorheesville 17:24.2
337 167 337 850 Andrew Choi-12 Manhasset 17:24.5
338 168 338 826 Paolo Bertolotti-10 Port Washington 17:24.6
339 339 799 Dylan Dawson-11 Saranac Lake 17:25.0
339 169 339 647 Jedadiah Platt-10 Barker 17:25.0
341 170 341 943 Sean Casey-11 Cornwall 17:25.4
342 342 977 Jon Campbell-12 Millbrook 17:25.6
342 342 592 Neil Grayson-12 Marion 17:25.6
344 171 344 348 Steve Lisi-11 Holland Patent 17:25.8
345 172 345 132 Matt Jorgensen-9 Pawling 17:26.1
346 173 346 412 MacKenzie Cummings-Grady-Ithaca 17:26.3
347 174 347 617 Tom Neu-12 East Aurora 17:26.9
348 348 999 Dylan Barringer-12 Wallkill 17:27.0
349 349 870 Brian Spangler Carle Place 17:27.7
350 350 584 Zac Ekdahl-11 Marcus Whitman 17:28.0
351 175 351 840 Kenny Woo-11 Calhoun 17:28.1
351 175 351 514 Joe Brunett-10 Honeoye Falls Lima 17:28.1
353 177 353 910 Jake Kail-11 James I O'Neill 17:28.4
353 353 591 Aaron Markowski-12 Red Creek 17:28.4
355 355 394 Joe Schoen-12 Whitesboro 17:28.5
356 356 486 Mike Grant-11 Thomas A. Edison 17:28.6
357 178 357 1029 Charlie Beaudette-12 Tupper Lake 17:28.8
358 179 358 960 Alfredo Mazzuca-9 New Paltz 17:28.9
359 359 490 Ryan Carl-11 Corning 17:30.1
360 360 497 Josh Chilson-12 Union Endicott 17:30.2
361 361 494 Jake Kammerman-12 Binghamton 17:31.0
362 180 362 618 Sean Phillips-9 East Aurora 17:31.2
363 181 363 214 Joe Chapman-10 Burnt Hills 17:31.7
364 364 496 Kyle Gilyard-12 Union Endicott 17:32.1
365 182 365 806 Nicholas Gizmondi-12 Oyster Bay 17:32.6
366 366 684 Dakota Spencer-10 Olean 17:32.7
367 183 367 346 Eric Stevens-12 Holland Patent 17:32.8
368 184 368 801 Brian Dillman-12 Oyster Bay 17:33.5
368 184 368 1160 Colin Davis-11 Harborfields 17:33.5
370 186 370 227 Trevor McConnell-11 Broadalbin Perth 17:33.7
371 187 371 524 Frank Carroll-11 Greece Odyssey 17:33.9
372 188 372 527 Nick Budinski-11 Greece Odyssey 17:34.1
373 373 474 Scott Stewart-11 Owego 17:34.4
374 189 374 619 Elliott Martynkiewicz-10 East Aurora 17:34.6
375 190 375 1002 Andy Tupper-11 Canton 17:34.9
375 190 375 1157 Alec Boccard-12 Harborfields 17:34.9
377 377 979 Casey Austin-10 Pine Plains 17:35.4
377 377 186 Mason Curtis-11 Rye 17:35.4
379 192 379 318 Tyler Petersen-12 Jamesville DeWitt 17:35.7
380 193 380 263 Kevin Liang-12 Shenendohowa 17:36.0
381 381 590 Sam McCracken-12 Oakfield Alabama 17:36.3
382 382 471 Jacob Eaton Hall-12 Elmira Free Academy 17:36.4
383 194 383 1159 Cameron Coneys-10 Harborfields 17:37.0
384 195 384 854 Jonathan Thomas-11 Manhasset 17:37.2
385 385 996 Thomas Gonzalez-12 Monticello 17:37.3
386 196 386 120 Greg Ferraro-12 Byram Hills 17:37.4
386 196 386 1015 George Morris-12 Potsdam 17:37.4
388 198 388 911 Patrick Weir-12 James I O'Neill 17:37.7
389 199 389 1142 Sean Swords-11 Port Jefferson 17:38.0
390 200 390 944 Blake McGready-12 Cornwall 17:38.1
390 390 1184 Craig DeSimone-12 John Glenn 17:38.1
392 201 392 1016 Max Romey-10 Potsdam 17:38.5
393 202 393 603 Nicholas Konotopskyz-10 Williamsville North 17:38.7
394 203 394 539 Devon Rodriguez-10 Geneseo 17:38.9
395 204 395 709 Jacob DeWitt-12 Seton-Plattsburgh 17:39.3
396 396 1195 Sal Manno-11 Southold 17:40.5
397 397 779 Josh Cook-11 Ticonderoga 17:40.9
398 205 398 426 Matt Johnson-11 Vestal 17:41.0
399 206 399 824 James Gallagher-9 Port Washington 17:42.6
400 207 400 651 Jeff Schmidt-10 Clarence 17:43.4
401 208 401 822 Eddie Grove-12 Port Washington 17:43.9
402 402 688 Alex Wills-12 Fredonia 17:44.1
403 209 403 414 Justin Marcus-11 Ithaca 17:44.5
404 210 404 656 Alex Polino-11 Clarence 17:45.0
405 211 405 653 Michael Ballow-12 Clarence 17:45.6
406 212 406 1137 Cole Conte-10 Port Jefferson 17:45.8
407 213 407 655 Dusty Perdziak-11 Clarence 17:46.1
408 408 598 Tyler Gumina-11 Penfield 17:46.7
409 214 409 442 Dennis Travis Windsor 17:47.1
410 215 410 361 Gabe Shepherd-12 Beaver River 17:47.5
411 216 411 228 Austin Reakes-11 Broadalbin Perth 17:47.9
412 217 412 236 Zak Godfrey-11 Fonda Fultonville 17:48.4
413 218 413 749 Nick Tallon-12 Beekmantown 17:48.5
414 414 674 Adam Zaczek-12 Niagara Falls 17:48.6
415 219 415 453 Ryan Meagher-12 Newark Valley 17:48.7
416 220 416 455 Zach Herman-12 Newark Valley 17:49.4
417 221 417 807 Steven Tortora-10 Oyster Bay 17:50.0
418 418 1187 Nick Troisi-12 Mattituck 17:50.2
418 418 492 Stephen Rossettie-9 Corning 17:50.2
418 222 418 403 Ken Reuter-10 Spencer Van Etten 17:50.2
421 223 421 1162 Connor Murphy-10 Harborfields 17:50.8
422 422 392 Craig Andrianos-12 East Syracuse Minoa 17:51.0
423 224 423 632 Christian Igielinski-11 Gowanda 17:51.7
424 225 424 1113 Pat Kaplan-12 Bayport Bluepoint 17:51.8
425 425 792 Charles Remillard-11 Peru 17:52.2
426 226 426 238 Cody Shave-11 Fonda Fultonville 17:52.5
427 227 427 605 Brian Dobmeier-10 Williamsville North 17:52.8
428 428 488 Nate Ladue-12 Tioga 17:53.1
429 228 429 439 Ryan McMahon-11 Windsor 17:53.2
430 229 430 1126 Ian Mathies-12 Babylon 17:53.9
431 230 431 107 Alec Budd-9 Brewster 17:54.3
432 432 1076 Morgan Marlow-9 Franklin Academy 17:54.5
433 231 433 654 Alex Eaton-10 Clarence 17:55.3
434 434 699 Brandon Orr-12 Frewsburg 17:55.5
435 232 435 428 Jade Marhaba-10 Vestal 17:56.1
436 233 436 1139 Carll Johnson-11 Port Jefferson 17:57.1
437 437 1196 James Jenden-12 Stony Brook 17:57.5
438 234 438 133 Pat Callen-12 Pawling 17:58.0
439 235 439 615 Alex Weberg-11 East Aurora 17:58.9
440 440 697 Nick Zuroski-9 Maple Grove 17:59.2
441 236 441 134 Dave Mayette-12 Pawling 17:59.5
442 442 491 Cedric Forbes-12 Corning 17:59.8
443 443 1080 Thomas Lauzon-11 Salmon River 18:00.3
444 237 444 525 Adrian Bubie-12 Greece Odyssey 18:00.6
445 238 445 427 Nicholas Montesano-11 Vestal 18:00.8
446 239 446 334 Nate Heath-11 Marcellus 18:01.0
447 240 447 1146 Franklin Perez-10 Sachem East 18:02.9
447 447 778 Jay Berube-11 Ticonderoga 18:02.9
449 241 449 121 David Taitz-11 Byram Hills 18:03.1
450 450 489 Taylor Drake-12 Candor 18:04.7
451 242 451 143 Paul Mackey-11 Haldane 18:05.3
452 243 452 713 Barrett Waling-10 Seton-Plattsburgh 18:05.8
453 244 453 1145 Ian Kuhn-12 Sachem East 18:05.9
454 454 874 Sameer Massand-12 Friends Academy 18:06.5
455 245 455 440 Jordan Haviland-11 Windsor 18:06.7
456 456 871 Dominick Vulpis-12 East Rockaway 18:07.1
457 246 457 402 Tyler Holmes-12 Spencer Van Etten 18:07.9
458 247 458 853 Joe Zahn-12 Manhasset 18:08.0
459 459 793 Doug Osborne-12 Peru 18:08.7
460 248 460 1030 Charlie Bencze-11 Tupper Lake 18:09.2
461 461 998 Stephen VanDoran-11 Goshen 18:10.0
461 249 461 959 Hunter Bartlett-11 New Paltz 18:10.0
463 250 463 604 Tom Calandra-12 Williamsville North 18:10.3
464 251 464 836 Bobby McGetrick-12 Calhoun 18:11.2
465 252 465 360 Josh Purcell-10 Beaver River 18:11.4
466 253 466 526 Rich Rizzo-11 Greece Odyssey 18:11.7
467 254 467 1161 Ricardo Gallrgos-11 Harborfields 18:11.9
468 255 468 620 Luke Wolfling-11 East Aurora 18:12.0
469 256 469 405 John Reuter-10 Spencer Van Etten 18:13.5
470 257 470 1003 Zach Kenny-11 Canton 18:13.6
471 258 471 635 Jarred Bogardus-11 Gowanda 18:13.7
472 259 472 1127 Tyler McGarvey-9 Babylon 18:14.0
473 260 473 961 Jeff Rizza-10 New Paltz 18:14.1
474 261 474 335 Owen Dean-11 Marcellus 18:14.7
475 475 1092 Josh Eng-10 Norwood-Norfolk 18:14.8
476 262 476 349 Todd Stevens-9 Holland Patent 18:14.9
477 263 477 947 Robert Flitsch-11 Cornwall 18:15.9
478 264 478 1006 Dustin Newvine-11 Canton 18:16.1
478 264 478 454 Connor Cleveland-10 Newark Valley 18:16.1
480 480 384 Connor Luberto-10 Sandy Creek 18:16.4
481 266 481 712 Justin Bressette-11 Seton-Plattsburgh 18:16.9
482 267 482 321 Austin Davis-11 Jamesville DeWitt 18:17.1
483 268 483 1123 Matthew Finelli-9 Babylon 18:20.9
484 269 484 621 Dan Egan-11 East Aurora 18:21.1
485 270 485 948 Ryan Gagnon-10 Cornwall 18:22.5
486 271 486 631 Nick Snow-11 Gowanda 18:24.2
487 272 487 240 Ian Chapin-12 Fonda Fultonville 18:24.5
488 273 488 320 Jack Healy-9 Jamesville DeWitt 18:24.8
488 488 872 John Schloth-8 East Rockaway 18:24.8
490 274 490 633 David Monat-12 Gowanda 18:25.0
491 491 1186 Eric Wittenberg-10 Southampton 18:26.9
492 275 492 748 Joey Kwarta-11 Beekmantown 18:28.1
493 276 493 441 Tony Griswald-11 Windsor 18:28.4
494 277 494 241 Cody Russell-11 Fonda Fultonville 18:29.3
495 278 495 362 Cody Updike-9 Beaver River 18:29.9
496 279 496 607 Carl Copeland-11 Williamsville North 18:30.6
497 280 497 714 Julian Breyette-9 Seton-Plattsburgh 18:31.0
498 281 498 649 David Poyfair-12 Barker 18:32.5
499 282 499 1125 Matthew Masone-11 Babylon 18:33.0
500 500 1189 Pawel Golyski-11 Hampton Bays 18:33.3
501 283 501 945 Ben Rodd-10 Cornwall 18:34.1
502 284 502 606 Christian Tjahjadi-8 Williamsville North 18:36.5
503 285 503 404 Nate Newbury-12 Spencer Van Etten 18:37.6
504 286 504 634 Brendan Omicioli-12 Gowanda 18:38.1
505 287 505 648 Matthew Sweeney-12 Barker 18:40.4
506 506 1079 Reggie Pierce-12 Ogdensburg Free Academy 18:41.9
507 288 507 528 Jon Katz-12 Greece Odyssey 18:42.6
508 508 775 Matt Saulpaugh-12 Lake Placid 18:43.7
509 289 509 925 Brian McAteer-12 SS Seward 18:44.7
510 290 510 242 Kyle Geniti-11 Fonda Fultonville 18:44.8
511 291 511 923 Kevin O'Neill-9 SS Seward 18:45.4
512 292 512 1004 Matt Corbine-11 Canton 18:45.7
513 293 513 758 Alistair Russell-11 Plattsburgh 18:46.9
514 294 514 456 Mike Giblin-11 Newark Valley 18:48.9
515 295 515 237 Michael Scott-10 Fonda Fultonville 18:49.1
516 516 989 Kyle Chambers-12 John A Coleman 18:49.7
517 296 517 1124 Matteo Leser-12 Babylon 18:50.3
517 517 1091 Kyle Palmer-11 Norwood-Norfolk 18:50.3
519 297 519 1017 Seth Hinman-12 Potsdam 18:51.6
520 520 1077 Justin Marlow-12 Franklin Academy 18:51.8
521 521 777 Tyler Grant-11 Seton-Platt 18:52.1
522 298 522 802 Christopher Kulis-11 Oyster Bay 18:52.5
523 299 523 1136 Mark Butera-12 Port Jefferson 18:52.6
524 300 524 253 Taylor DellaRocco-10 Berne Knox Westerlo 18:53.1
525 301 525 406 Matthew Newbury Spencer Van Etten 18:53.9
526 302 526 1005 Jordan Foster-11 Canton 18:54.7
527 527 776 Will Pellerin-10 Seton-Platt 18:56.2
528 303 528 757 Tejinder Gill-11 Plattsburgh 18:57.1
529 304 529 407 Travis Overly-11 Spencer Van Etten 18:57.7
530 305 530 946 Sean Moran-12 Cornwall 18:58.0
531 306 531 760 Jeff Donlan-12 Plattsburgh 18:58.7
532 532 1197 Carlo Masakayan-12 Stony Brook 18:59.3
533 533 170 Joel Kuruvilla-10 Alexander Hamilton 19:02.3
534 307 534 1122 James Capie-11 Babylon 19:04.0
535 308 535 962 Paul LaMarche-10 New Paltz 19:05.4
535 535 698 Travis Nagle-11 Randolph 19:05.4
537 309 537 1138 Colin Flanagan-11 Port Jefferson 19:05.7
538 310 538 540 Sean Aho-10 Geneseo 19:06.1
539 311 539 924 Joe Pawleczak-12 SS Seward 19:06.4
540 312 540 135 Ben Nagasing-12 Pawling 19:07.4
541 313 541 149 James Olsen-10 Haldane 19:07.5
542 542 794 Brandon Bushey-11 Peru 19:07.7
543 314 543 913 Mike Messitt-12 James I O'Neill 19:10.7
544 544 473 Jesse Hamway-12 Oneonta 19:10.9
545 545 1078 Alex Wood-9 Ogdensburg Free Academy 19:12.0
546 315 546 363 Corey Lyndaker-10 Beaver River 19:12.5
547 316 547 759 Paul Laughlin-12 Plattsburgh 19:14.7
548 548 1198 Joshua Kim-12 Stony Brook 19:16.7
549 317 549 239 Matt Hoffman-9 Fonda Fultonville 19:16.9
550 550 1188 Jason Manzo-12 Mattituck 19:18.8
551 318 551 255 Logan Flavell-10 Berne Knox Westerlo 19:23.4
552 319 552 963 Tony Peterle-12 New Paltz 19:24.6
553 320 553 1018 Zach Hunt-11 Potsdam 19:25.7
554 554 972 Trevor Kent-12 Red Hook 19:26.5
555 321 555 256 Ryan Bellinger-10 Berne Knox Westerlo 19:26.9
556 556 988 Marco DiBella-10 John A Coleman 19:27.6
557 322 557 1007 Josh Tupper-10 Canton 19:28.8
557 557 796 Neil Miller-10 Northeastern Clinton 19:28.8
559 559 173 Jahman Norris-12 The Children's Village 19:29.3
560 323 560 761 Dylan Arvisais Anhalt-9 Plattsburgh 19:29.5
561 324 561 145 Luke Harrold-10 Haldane 19:31.2
562 325 562 1033 Brian Geiger-10 Tupper Lake 19:31.6
563 326 563 1021 Ethan Kelly-10 Potsdam 19:32.2
564 564 798 Josh Herron-12 Saranac 19:33.0
565 327 565 1031 Josh Scranton-12 Tupper Lake 19:34.0
566 328 566 1032 Scott Delair-12 Tupper Lake 19:35.7
567 567 1199 Jeff Zheng-11 Stony Brook 19:38.9
568 329 568 1141 Kevin Sullivan-12 Port Jefferson 19:42.0
569 569 1081 Josh Hinrichs-12 Gouverneur 19:42.8
570 330 570 254 Jon DeLong-12 Berne Knox Westerlo 19:44.9
571 571 1082 Donovan Adams-12 Gouverneur 19:47.0
572 572 795 Jay Campion-12 Ausable Valley 19:51.0
573 331 573 912 Ty Smith-12 James I O'Neill 19:51.8
574 332 574 763 Eti Beguin-10 Plattsburgh 19:53.5
575 575 790 James Bishop-11 Beekmantown HS 19:54.0
576 333 576 926 John Messina-12 SS Seward 19:55.2
577 334 577 541 Sean Rollins-10 Geneseo 20:05.2
578 335 578 144 Ed Bohl-11 Haldane 20:06.8
579 336 579 146 Malachy Cleary-11 Haldane 20:08.3
580 337 580 914 Kurt Weir-10 James I O'Neill 20:08.6
581 581 171 Jiro Nakano-11 Keio Academy 20:12.2
582 582 172 Yusuke Nakayama-9 Keio Academy 20:14.9
583 583 1093 Ryan Bushey-11 Bruston-Moira 20:18.3
584 338 584 148 Mac Horgan-10 Haldane 20:22.1
585 339 585 147 James Dain-12 Haldane 20:22.9
586 340 586 1020 John Bresset-12 Potsdam 20:23.0
587 341 587 803 Eric Horowitz-10 Oyster Bay 20:26.9
588 342 588 1019 James Merrill-9 Potsdam 20:31.3
589 343 589 804 Jack Legueloff-10 Oyster Bay 20:39.4
590 590 174 Anthony Trotter-10 The Children's Village 20:47.7
591 344 591 927 Kalen Eriksson-12 SS Seward 21:11.9
592 345 592 542 Riley Miskell-11 Geneseo 21:18.5
593 346 593 928 Travis McKee-12 SS Seward 22:20.2
594 594 1094 Chaz Blair-9 Bruston-Moira 22:44.1
DNF 1034 Randy Charland-10 Tupper Lake
DNF 762 Kagan Trombley-10 Plattsburgh
DNF 1143 Joe DiRienzo-10 Sachem East

Race : N.Y.S. X-C Boys AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14,2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Fayetteville Manlius 48

2 North Rockland 63

3 Port Washington 103

4 Warwick Valley 122

5 Rush Henrietta 124

6 Shenendohowa 141

7 Ithaca 156

8 Sachem East 184

9 Clarence 232



Race : N.Y.S. X-C Boys AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14,2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 III 165

2 I 326

3 II 368

4 IX 433

5 VIII 496

6 V 530

7 XI 540

8 VI 702

9 IV 745


Race : N.Y.S. X-C Boys AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14,2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 150 Nick Hughes-12 North Rockland 15:26.3
2 2 1173 Quinn Raseman-12 Ward Melville 15:31.5
3 3 385 Shaun Thompson-11 Baldwinsville 15:37.5
4 4 387 Steve Houghmaster-12 West Genesee 15:40.2
5 2 5 825 Marco Bertolotti-12 Port Washington 15:40.5
6 3 6 301 Brendon Farrell-12 Fayetteville Manlius 15:40.9
7 7 280 Sam Place-11 Saratoga 15:43.6
8 8 386 Chris Buchanan-11 Cicero North Syracuse 15:45.3
9 9 670 Drew Perilli-12 Lockport 15:46.0
10 4 10 257 Dan Harris-12 Shenendohowa 15:47.1
11 5 11 929 Tim Luthin-11 Warwick Valley 15:48.9
12 6 12 823 Jacob Levine-12 Port Washington 15:49.2
13 13 990 Martin Hehir-11 Washingtonville 15:52.8
14 7 14 303 Paul Merriman-12 Fayetteville Manlius 15:53.8
15 15 991 Vinny DiSalvo-12 Washingtonville 15:55.0
16 16 177 James McDonough-11 Mahopac 15:58.1
17 17 388 Alex Wilke-12 Liverpool 15:59.6
18 8 18 408 Andris Goncarovs-12 Ithaca 16:00.1
19 19 281 Kyle Wegner-11 Saratoga 16:00.5
20 9 20 304 Mark McGurrin-11 Fayetteville Manlius 16:00.9
21 10 21 1149 Alex Saavedra-11 Sachem East 16:03.3
22 11 22 151 James Naglieri-11 North Rockland 16:04.2
23 23 283 Max Groves-12 Ballston Spa 16:06.1
24 12 24 152 Charlie Lagos-12 North Rockland 16:06.5
25 25 284 Denis Hurley-12 LaSalle Ins 16:07.0
26 13 26 547 Colby Burke-10 Rush Henrietta 16:07.5
27 27 1171 Tyler Murtha-11 Connetquot 16:08.0
28 14 28 302 Andrew Roache-11 Fayetteville Manlius 16:08.4
29 29 595 Jared Rousell-11 Webster Thomas 16:10.2
30 15 30 305 Joe Hartnett-12 Fayetteville Manlius 16:10.8
31 16 31 650 Taylor Yerrick-12 Clarence 16:13.0
32 17 32 409 Matt Johnson-11 Ithaca 16:13.5
33 33 282 Erich Voelker-12 Colonie 16:16.9
34 18 34 155 Nick Bien Aime-11 North Rockland 16:17.3
35 35 389 Anthony Brais-12 Liverpool 16:17.7
36 36 175 Tyler Frigge-11 Suffern 16:19.2
37 37 176 Kevin McKenna-12 Suffern 16:20.4
38 19 38 543 Brian Hotchkiss-12 Rush Henrietta 16:21.1
39 39 887 Andrew Valenski-11 Massapequa 16:23.9
40 20 40 544 Trevor Newton-12 Rush Henrietta 16:24.6
41 21 41 153 Conor Mallon-12 North Rockland 16:25.1
42 22 42 827 Sidharth Kakkar-9 Port Washington 16:25.4
43 23 43 828 Taylor Titcomb-10 Port Washington 16:25.8
44 24 44 306 Owen Strong-11 Fayetteville Manlius 16:26.1
45 25 45 933 Dan Paez-11 Warwick Valley 16:28.6
46 46 1172 Zach Krause-11 Connetquot 16:29.2
47 47 597 Anthony Piacentini-12 Webster Schroeder 16:29.7
48 48 672 Lee Swaydis-12 Frontier 16:30.3
49 26 49 1144 Matt Fritze-10 Sachem East 16:31.7
50 27 50 258 Ian Dorset-11 Shenendohowa 16:32.1
51 28 51 932 Ian Sullivan-11 Warwick Valley 16:32.5
52 29 52 154 Brett Bernard-10 North Rockland 16:33.0
53 53 994 Isaiah Miller-12 Middletown 16:34.6
54 54 671 Savantuay Boyette-12 Jamestown 16:35.0
55 30 55 259 Mitch Todorov-12 Shenendohowa 16:36.3
56 56 993 Sean Egan-11 Monroe Woodbury 16:36.6
57 31 57 935 Grant Parrelli-9 Warwick Valley 16:37.0
58 58 885 Luke Alber-12 Farmingdale 16:37.5
59 59 1174 Tim Odin-11 Northport 16:39.0
60 32 60 307 Ben Thomas-10 Fayetteville Manlius 16:40.5
61 33 61 934 Ray Farinella-10 Warwick Valley 16:42.0
62 62 888 Bryan Buttigieg-11 Massapequa 16:43.6
63 63 178 Justin Decker-12 Arlington 16:44.5
64 34 64 410 Liam Cody-11 Ithaca 16:44.9
65 65 889 Max Segall Syosset 16:46.6
66 35 66 546 Nate Kozyra-10 Rush Henrietta 16:47.9
67 36 67 260 Sam Kimmey-12 Shenendohowa 16:49.4
68 68 596 Cole DeClerck-11 Webster Thomas 16:49.8
69 69 599 Tyler Eustance-11 Hilton 16:50.6
70 70 1170 Michael Mauro-12 Bay Shore 16:51.2
71 71 992 Jake Albino-12 Minisink Valley 16:53.0
72 37 72 548 Andrew Sweeney-10 Rush Henrietta 16:53.4
73 38 73 931 James Wu-12 Warwick Valley 16:55.3
74 39 74 156 Alex Andre-11 North Rockland 16:57.2
75 40 75 545 Alex Raymond-10 Rush Henrietta 16:58.5
76 41 76 1148 Mike Richards-12 Sachem East 16:59.0
77 42 77 549 Bradley Sauln-12 Rush Henrietta 17:00.0
78 43 78 930 Paddy Grandinali-10 Warwick Valley 17:02.2
79 44 79 261 Mark Unter-12 Shenendohowa 17:06.3
80 45 80 262 Gary Soeller-11 Shenendohowa 17:07.8
81 81 886 Aakaash Pillalamarri-10 Herricks 17:11.4
82 82 179 Nick Paolozzi-12 Arlington 17:11.8
83 83 673 Jared Quinn-12 North Tonawanda 17:17.6
84 46 84 1147 Phil Rascona-11 Sachem East 17:21.7
85 47 85 652 Greg Dziuba-12 Clarence 17:21.9
86 48 86 411 Ari Lewenstein-10 Ithaca 17:22.3
87 49 87 413 Owen Kay-10 Ithaca 17:23.7
88 88 493 Alec Bates-12 Corning 17:24.1
89 50 89 826 Paolo Bertolotti-10 Port Washington 17:24.6
90 51 90 412 MacKenzie Cummings-Grady-Ithaca 17:26.3
91 91 490 Ryan Carl-11 Corning 17:30.1
92 92 494 Jake Kammerman-12 Binghamton 17:31.0
93 52 93 263 Kevin Liang-12 Shenendohowa 17:36.0
94 53 94 824 James Gallagher-9 Port Washington 17:42.6
95 54 95 651 Jeff Schmidt-10 Clarence 17:43.4
96 55 96 822 Eddie Grove-12 Port Washington 17:43.9
97 56 97 414 Justin Marcus-11 Ithaca 17:44.5
98 57 98 656 Alex Polino-11 Clarence 17:45.0
99 58 99 653 Michael Ballow-12 Clarence 17:45.6
100 59 100 655 Dusty Perdziak-11 Clarence 17:46.1
101 101 598 Tyler Gumina-11 Penfield 17:46.7
102 102 674 Adam Zaczek-12 Niagara Falls 17:48.6
103 103 492 Stephen Rossettie-9 Corning 17:50.2
104 60 104 654 Alex Eaton-10 Clarence 17:55.3
105 105 491 Cedric Forbes-12 Corning 17:59.8
106 61 106 1146 Franklin Perez-10 Sachem East 18:02.9
107 62 107 1145 Ian Kuhn-12 Sachem East 18:05.9
DNF 1143 Joe DiRienzo-10 Sachem East

Race : N.Y.S. X-C Boys AA SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14,2009
1 Fayetteville Manlius
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
6 3 301 Brendon Farrell-12 15:40.9
14 7 303 Paul Merriman-12 15:53.8
20 9 304 Mark McGurrin-11 16:00.9
28 14 302 Andrew Roache-11 16:08.4
30 15 305 Joe Hartnett-12 16:10.8
44 24 306 Owen Strong-11 16:26.1
60 32 307 Ben Thomas-10 16:40.5
Score : 48 Time gap (1 - 5): 0:29.9 Time total (1 - 5): 79:54.8
2 North Rockland
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 150 Nick Hughes-12 15:26.3
22 11 151 James Naglieri-11 16:04.2
24 12 152 Charlie Lagos-12 16:06.5
34 18 155 Nick Bien Aime-11 16:17.3
41 21 153 Conor Mallon-12 16:25.1
52 29 154 Brett Bernard-10 16:33.0
74 39 156 Alex Andre-11 16:57.2
Score : 63 Time gap (1 - 5): 0:58.8 Time total (1 - 5): 80:19.4
3 Port Washington
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
5 2 825 Marco Bertolotti-12 15:40.5
12 6 823 Jacob Levine-12 15:49.2
42 22 827 Sidharth Kakkar-9 16:25.4
43 23 828 Taylor Titcomb-10 16:25.8
89 50 826 Paolo Bertolotti-10 17:24.6
94 53 824 James Gallagher-9 17:42.6
96 55 822 Eddie Grove-12 17:43.9
Score : 103 Time gap (1 - 5): 1:44.1 Time total (1 - 5): 81:45.5
4 Warwick Valley
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
11 5 929 Tim Luthin-11 15:48.9
45 25 933 Dan Paez-11 16:28.6
51 28 932 Ian Sullivan-11 16:32.5
57 31 935 Grant Parrelli-9 16:37.0
61 33 934 Ray Farinella-10 16:42.0
73 38 931 James Wu-12 16:55.3
78 43 930 Paddy Grandinali-10 17:02.2
Score : 122 Time gap (1 - 5): 0:53.1 Time total (1 - 5): 82:09.0
5 Rush Henrietta
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
26 13 547 Colby Burke-10 16:07.5
38 19 543 Brian Hotchkiss-12 16:21.1
40 20 544 Trevor Newton-12 16:24.6
66 35 546 Nate Kozyra-10 16:47.9
72 37 548 Andrew Sweeney-10 16:53.4
75 40 545 Alex Raymond-10 16:58.5
77 42 549 Bradley Sauln-12 17:00.0

Score : 124 Time gap (1 - 5): 0:45.9 Time total (1 - 5): 82:34.5


6 Shenendohowa

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
10 4 257 Dan Harris-12 15:47.1
50 27 258 Ian Dorset-11 16:32.1
55 30 259 Mitch Todorov-12 16:36.3
67 36 260 Sam Kimmey-12 16:49.4
79 44 261 Mark Unter-12 17:06.3
80 45 262 Gary Soeller-11 17:07.8
93 52 263 Kevin Liang-12 17:36.0

Score : 141 Time gap (1 - 5): 1:19.2 Time total (1 - 5): 82:51.2

7 Ithaca

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
18 8 408 Andris Goncarovs-12 16:00.1
32 17 409 Matt Johnson-11 16:13.5
64 34 410 Liam Cody-11 16:44.9
86 48 411 Ari Lewenstein-10 17:22.3
87 49 413 Owen Kay-10 17:23.7
90 51 412 MacKenzie Cummings-Grady- 17:26.3
97 56 414 Justin Marcus-11 17:44.5

Score : 156 Time gap (1 - 5): 1:23.6 Time total (1 - 5): 83:44.5

8 Sachem East

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
21 10 1149 Alex Saavedra-11 16:03.3
49 26 1144 Matt Fritze-10 16:31.7
76 41 1148 Mike Richards-12 16:59.0
84 46 1147 Phil Rascona-11 17:21.7
106 61 1146 Franklin Perez-10 18:02.9
107 62 1145 Ian Kuhn-12 18:05.9
DNF 1143 Joe DiRienzo-10

Score : 184 Time gap (1 - 5): 1:59.6 Time total (1 - 5): 84:58.6

9 Clarence

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
31 16 650 Taylor Yerrick-12 16:13.0
85 47 652 Greg Dziuba-12 17:21.9
95 54 651 Jeff Schmidt-10 17:43.4
98 57 656 Alex Polino-11 17:45.0
99 58 653 Michael Ballow-12 17:45.6
100 59 655 Dusty Perdziak-11 17:46.1
104 60 654 Alex Eaton-10 17:55.3

Score : 232 Time gap (1 - 5): 1:32.6 Time total (1 - 5): 86:48.9



Race : N.Y.S. X-C Boys AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14,2009

1 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 385 Shaun Thompson-11 15:37.5
4 4 387 Steve Houghmaster-12 15:40.2
6 6 301 Brendon Farrell-12 15:40.9
8 8 386 Chris Buchanan-11 15:45.3
14 14 303 Paul Merriman-12 15:53.8
17 17 388 Alex Wilke-12 15:59.6
20 20 304 Mark McGurrin-11 16:00.9
28 28 302 Andrew Roache-11 16:08.4
30 30 305 Joe Hartnett-12 16:10.8
35 35 389 Anthony Brais-12 16:17.7
44 44 306 Owen Strong-11 16:26.1
60 60 307 Ben Thomas-10 16:40.5

Score : 165 Time gap (1 - 10): 0:40.2 Time total (1 - 10): 159:15.1


2 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 150 Nick Hughes-12 15:26.3
16 16 177 James McDonough-11 15:58.1
22 22 151 James Naglieri-11 16:04.2
24 24 152 Charlie Lagos-12 16:06.5
34 34 155 Nick Bien Aime-11 16:17.3
36 36 175 Tyler Frigge-11 16:19.2
37 37 176 Kevin McKenna-12 16:20.4
41 41 153 Conor Mallon-12 16:25.1
52 52 154 Brett Bernard-10 16:33.0
63 63 178 Justin Decker-12 16:44.5
74 74 156 Alex Andre-11 16:57.2
82 82 179 Nick Paolozzi-12 17:11.8

Score : 326 Time gap (1 - 10): 1:18.2 Time total (1 - 10): 162:14.6


3 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
7 7 280 Sam Place-11 15:43.6
10 10 257 Dan Harris-12 15:47.1
19 19 281 Kyle Wegner-11 16:00.5
23 23 283 Max Groves-12 16:06.1
25 25 284 Denis Hurley-12 16:07.0
33 33 282 Erich Voelker-12 16:16.9
50 50 258 Ian Dorset-11 16:32.1
55 55 259 Mitch Todorov-12 16:36.3
67 67 260 Sam Kimmey-12 16:49.4
79 79 261 Mark Unter-12 17:06.3
80 80 262 Gary Soeller-11 17:07.8
93 93 263 Kevin Liang-12 17:36.0

Score : 368 Time gap (1 - 10): 1:22.7 Time total (1 - 10): 163:05.3


4 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
11 11 929 Tim Luthin-11 15:48.9
13 13 990 Martin Hehir-11 15:52.8
15 15 991 Vinny DiSalvo-12 15:55.0
45 45 933 Dan Paez-11 16:28.6
51 51 932 Ian Sullivan-11 16:32.5
53 53 994 Isaiah Miller-12 16:34.6
56 56 993 Sean Egan-11 16:36.6
57 57 935 Grant Parrelli-9 16:37.0
61 61 934 Ray Farinella-10 16:42.0
71 71 992 Jake Albino-12 16:53.0
73 73 931 James Wu-12 16:55.3
78 78 930 Paddy Grandinali-10 17:02.2

Score : 433 Time gap (1 - 10): 1:04.1 Time total (1 - 10): 164:01.0


5 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 825 Marco Bertolotti-12 15:40.5
12 12 823 Jacob Levine-12 15:49.2
39 39 887 Andrew Valenski-11 16:23.9
42 42 827 Sidharth Kakkar-9 16:25.4
43 43 828 Taylor Titcomb-10 16:25.8
58 58 885 Luke Alber-12 16:37.5
62 62 888 Bryan Buttigieg-11 16:43.6
65 65 889 Max Segall 16:46.6
81 81 886 Aakaash Pillalamarri-10 17:11.4
89 89 826 Paolo Bertolotti-10 17:24.6
94 94 824 James Gallagher-9 17:42.6
96 96 822 Eddie Grove-12 17:43.9

Score : 496 Time gap (1 - 10): 1:44.1 Time total (1 - 10): 165:28.5


6 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
26 26 547 Colby Burke-10 16:07.5
29 29 595 Jared Rousell-11 16:10.2
38 38 543 Brian Hotchkiss-12 16:21.1
40 40 544 Trevor Newton-12 16:24.6
47 47 597 Anthony Piacentini-12 16:29.7
66 66 546 Nate Kozyra-10 16:47.9
68 68 596 Cole DeClerck-11 16:49.8
69 69 599 Tyler Eustance-11 16:50.6
72 72 548 Andrew Sweeney-10 16:53.4
75 75 545 Alex Raymond-10 16:58.5
77 77 549 Bradley Sauln-12 17:00.0
101 101 598 Tyler Gumina-11 17:46.7

Score : 530 Time gap (1 - 10): 0:51.0 Time total (1 - 10): 165:53.3






7 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 1173 Quinn Raseman-12 15:31.5
21 21 1149 Alex Saavedra-11 16:03.3
27 27 1171 Tyler Murtha-11 16:08.0
46 46 1172 Zach Krause-11 16:29.2
49 49 1144 Matt Fritze-10 16:31.7
59 59 1174 Tim Odin-11 16:39.0
70 70 1170 Michael Mauro-12 16:51.2
76 76 1148 Mike Richards-12 16:59.0
84 84 1147 Phil Rascona-11 17:21.7
106 106 1146 Franklin Perez-10 18:02.9
107 107 1145 Ian Kuhn-12 18:05.9
DNF 1143 Joe DiRienzo-10

Score : 540 Time gap (1 - 10): 2:31.4 Time total (1 - 10): 166:37.5


8 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
9 9 670 Drew Perilli-12 15:46.0
31 31 650 Taylor Yerrick-12 16:13.0
48 48 672 Lee Swaydis-12 16:30.3
54 54 671 Savantuay Boyette-12 16:35.0
83 83 673 Jared Quinn-12 17:17.6
85 85 652 Greg Dziuba-12 17:21.9
95 95 651 Jeff Schmidt-10 17:43.4
98 98 656 Alex Polino-11 17:45.0
99 99 653 Michael Ballow-12 17:45.6
100 100 655 Dusty Perdziak-11 17:46.1
102 102 674 Adam Zaczek-12 17:48.6
104 104 654 Alex Eaton-10 17:55.3

Score : 702 Time gap (1 - 10): 2:00.1 Time total (1 - 10): 170:43.9


9 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
18 18 408 Andris Goncarovs-12 16:00.1
32 32 409 Matt Johnson-11 16:13.5
64 64 410 Liam Cody-11 16:44.9
86 86 411 Ari Lewenstein-10 17:22.3
87 87 413 Owen Kay-10 17:23.7
88 88 493 Alec Bates-12 17:24.1
90 90 412 MacKenzie Cummings-Grady- 17:26.3
91 91 490 Ryan Carl-11 17:30.1
92 92 494 Jake Kammerman-12 17:31.0
97 97 414 Justin Marcus-11 17:44.5
103 103 492 Stephen Rossettie-9 17:50.2
105 105 491 Cedric Forbes-12 17:59.8

Score : 745 Time gap (1 - 10): 1:44.4 Time total (1 - 10): 171:20.5


Race : N.Y.S. X-C Boys A SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Burnt Hills 38

2 McQuaid 57

3 Calhoun 78

4 Brewster 88

5 Jamesville DeWitt 132

6 Vestal 144

7 Harborfields 172

8 Williamsville North 208

9 Cornwall 234



Race : N.Y.S. X-C Boys A SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 V 206

2 I 256

3 II 290

4 VIII 316

5 III 587

6 VI 591

7 XI 601

8 IV 601

9 IX 814


Race : N.Y.S. X-C Boys A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 209 Otis Ubriaco-11 Burnt Hills 15:44.1
2 2 2 558 Robert Hurlbut-11 McQuaid 15:51.3
3 3 3 208 Scott Maughan-12 Burnt Hills 15:53.9
4 4 180 Manu Kumar-12 Yorktown 16:00.8
5 5 184 Kyle Eager-12 Horace Greeley 16:02.0
6 6 893 Nick Filippazzo-12 Wantagh 16:03.1
7 4 7 557 Mike Tripp-12 McQuaid 16:03.5
8 8 572 Scotty Smolensky-11 Brighton 16:04.4
9 9 574 Lou Lipani-11 Greece Arcadia 16:06.3
10 10 183 Henry Koster-12 Horace Greeley 16:10.4
11 11 571 Ricky Looby-12 Irondequoit 16:10.9
12 12 182 Chris Sacks-12 Fox Lane 16:11.2
13 5 13 210 Sean Pezzuco-12 Burnt Hills 16:11.6
14 14 894 Owen Skeete-11 Westbury 16:13.9
15 15 675 Brendan Gregg-12 West Seneca West 16:14.2
16 6 16 841 Kevin Harvey-12 Calhoun 16:14.8
17 17 285 Jon Flint-12 Queensbury 16:18.0
18 7 18 101 Mike Thomas-12 Brewster 16:20.9
19 19 181 Jamie Mitchell-12 Fox Lane 16:21.2
20 20 570 Adam VanVleck-12 Pittsford Mendon 16:21.5
21 8 21 842 Tim Campbell-11 Calhoun 16:21.8
22 9 22 319 Bumkoth Jiak-12 Jamesville DeWitt 16:22.1
23 23 891 Daniel Siegel-11 Great Neck South 16:23.1
24 24 393 Noah Carroll-12 Fulton 16:23.4
25 10 25 211 Chris Fernandez-12 Burnt Hills 16:23.8
26 11 26 315 Dan Frank-11 Jamesville DeWitt 16:24.2
27 12 27 102 Charlie Carr-10 Brewster 16:26.1
28 28 1177 Joe Livote-12 Kings Park 16:26.5
29 29 573 Sean Fischer-11 Pittsford Sutherland 16:26.8
30 30 677 Nick Masiello-11 Grand Island 16:27.1
31 13 31 839 James Panetta-11 Calhoun 16:27.5
32 14 32 559 Wyatt Gouldthorpe-11 McQuaid 16:29.2
33 15 33 560 Mike Crawford-12 McQuaid 16:31.4
34 34 1175 Joe McNulty-12 Sayville 16:32.5
35 16 35 423 Ben Snodgrass-12 Vestal 16:38.0
36 36 498 Brian Crimmins-10 Horseheads 16:39.2
37 17 37 104 Adam McIe-10 Brewster 16:39.6
38 38 995 DaveWilbur-12 Monticello 16:40.3
39 39 890 Angelo Melendez-11 Elmont 16:41.7
40 40 679 Zach Ahart-12 Starpoint 16:42.0
41 41 289 Marshall Pagano-11 Niskayuna 16:42.6
42 42 676 Anthony George-12 West Seneca West 16:43.1
43 43 892 Marty Egan-11 Wantagh 16:43.6
44 44 287 Aaron Newell-11 Queensbury 16:44.1
45 45 499 Cory McCarty-9 Elmira Southside 16:44.6
46 46 288 Will Frielinghaus-11 Queensbury 16:45.2
47 47 495 Jeremy Anderson-11 Union Endicott 16:45.7
48 18 48 1163 Patrick Slutter-12 Harborfields 16:46.0
49 19 49 212 Dan Fernandez-10 Burnt Hills 16:46.3
50 50 678 Donte Ettipio-12 Hutch Tech 16:48.9
51 51 286 Nick Underwood-10 Queensbury 16:49.3
52 20 52 424 Kyle Howerton-11 Vestal 16:56.0
53 53 1179 Terence McElhatton-12 Half Hollow Hills West 16:57.9
54 21 54 213 Kevin Terbush-11 Burnt Hills 16:58.2
55 22 55 561 Tommy Dunne-12 McQuaid 16:58.5
56 56 1178 Zachery Thorne-11 Eastport South Manor 16:58.9
57 57 390 Pat Lattimore-11 Auburn 17:01.0
58 58 391 Matt Lyons-12 East Syracuse Minoa 17:02.1
59 23 59 106 Neeraj Suryanarayanan-12 Brewster 17:03.3
60 24 60 602 Ryan Perry-12 Williamsville North 17:04.9
61 25 61 838 Casey Bader-11 Calhoun 17:06.9
62 26 62 837 Brendan Abrams-11 Calhoun 17:08.9
63 27 63 1158 Austin Coneys-10 Harborfields 17:09.9
64 28 64 422 Cal Michaels-11 Vestal 17:10.9
65 29 65 103 John Carr-12 Brewster 17:11.8
66 66 1176 Ryan Colabella-10 Hauppauge 17:13.5
67 30 67 562 Rickey Mesolella-11 McQuaid 17:14.4
68 31 68 563 Sam Kernan-12 McQuaid 17:15.2
69 32 69 105 Justin Maguire-10 Brewster 17:16.6
70 33 70 425 Joe Spivak-10 Vestal 17:17.2
71 34 71 316 Jacob Gorke-12 Jamesville DeWitt 17:19.1
72 72 997 Dylan Simonson-12 Goshen 17:19.7
73 35 73 317 Eamon Kissane-12 Jamesville DeWitt 17:20.0
74 36 74 601 Don Seitz-11 Williamsville North 17:20.4
75 37 75 949 Dylan Lowry-12 Cornwall 17:24.0
76 38 76 943 Sean Casey-11 Cornwall 17:25.4
77 77 999 Dylan Barringer-12 Wallkill 17:27.0
78 39 78 840 Kenny Woo-11 Calhoun 17:28.1
79 79 394 Joe Schoen-12 Whitesboro 17:28.5
80 80 497 Josh Chilson-12 Union Endicott 17:30.2
81 40 81 214 Joe Chapman-10 Burnt Hills 17:31.7
82 82 496 Kyle Gilyard-12 Union Endicott 17:32.1
83 41 83 1160 Colin Davis-11 Harborfields 17:33.5
84 42 84 1157 Alec Boccard-12 Harborfields 17:34.9
85 43 85 318 Tyler Petersen-12 Jamesville DeWitt 17:35.7
86 44 86 1159 Cameron Coneys-10 Harborfields 17:37.0
87 87 996 Thomas Gonzalez-12 Monticello 17:37.3
88 45 88 944 Blake McGready-12 Cornwall 17:38.1
89 46 89 603 Nicholas Konotopskyz-10 Williamsville North 17:38.7
90 47 90 426 Matt Johnson-11 Vestal 17:41.0
91 48 91 1162 Connor Murphy-10 Harborfields 17:50.8
92 92 392 Craig Andrianos-12 East Syracuse Minoa 17:51.0
93 49 93 605 Brian Dobmeier-10 Williamsville North 17:52.8
94 50 94 107 Alec Budd-9 Brewster 17:54.3
95 51 95 428 Jade Marhaba-10 Vestal 17:56.1
96 52 96 427 Nicholas Montesano-11 Vestal 18:00.8
97 97 998 Stephen VanDoran-11 Goshen 18:10.0
98 53 98 604 Tom Calandra-12 Williamsville North 18:10.3
99 54 99 836 Bobby McGetrick-12 Calhoun 18:11.2
100 55 100 1161 Ricardo Gallrgos-11 Harborfields 18:11.9
101 56 101 947 Robert Flitsch-11 Cornwall 18:15.9
102 57 102 321 Austin Davis-11 Jamesville DeWitt 18:17.1
103 58 103 948 Ryan Gagnon-10 Cornwall 18:22.5
104 59 104 320 Jack Healy-9 Jamesville DeWitt 18:24.8
105 60 105 607 Carl Copeland-11 Williamsville North 18:30.6
106 61 106 945 Ben Rodd-10 Cornwall 18:34.1
107 62 107 606 Christian Tjahjadi-8 Williamsville North 18:36.5
108 63 108 946 Sean Moran-12 Cornwall 18:58.0

Race : N.Y.S. X-C Boys A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Burnt Hills
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 209 Otis Ubriaco-11 15:44.1
3 3 208 Scott Maughan-12 15:53.9
13 5 210 Sean Pezzuco-12 16:11.6
25 10 211 Chris Fernandez-12 16:23.8
49 19 212 Dan Fernandez-10 16:46.3
54 21 213 Kevin Terbush-11 16:58.2
81 40 214 Joe Chapman-10 17:31.7
Score : 38 Time gap (1 - 5): 1:02.2 Time total (1 - 5): 80:59.7
2 McQuaid
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 558 Robert Hurlbut-11 15:51.3
7 4 557 Mike Tripp-12 16:03.5
32 14 559 Wyatt Gouldthorpe-11 16:29.2
33 15 560 Mike Crawford-12 16:31.4
55 22 561 Tommy Dunne-12 16:58.5
67 30 562 Rickey Mesolella-11 17:14.4
68 31 563 Sam Kernan-12 17:15.2
Score : 57 Time gap (1 - 5): 1:07.2 Time total (1 - 5): 81:53.9
3 Calhoun
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
16 6 841 Kevin Harvey-12 16:14.8
21 8 842 Tim Campbell-11 16:21.8
31 13 839 James Panetta-11 16:27.5
61 25 838 Casey Bader-11 17:06.9
62 26 837 Brendan Abrams-11 17:08.9
78 39 840 Kenny Woo-11 17:28.1
99 54 836 Bobby McGetrick-12 18:11.2
Score : 78 Time gap (1 - 5): 0:54.1 Time total (1 - 5): 83:19.9
4 Brewster
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
18 7 101 Mike Thomas-12 16:20.9
27 12 102 Charlie Carr-10 16:26.1
37 17 104 Adam McIe-10 16:39.6
59 23 106 Neeraj Suryanarayanan-12 17:03.3
65 29 103 John Carr-12 17:11.8
69 32 105 Justin Maguire-10 17:16.6
94 50 107 Alec Budd-9 17:54.3
Score : 88 Time gap (1 - 5): 0:50.9 Time total (1 - 5): 83:41.7
5 Jamesville DeWitt
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
22 9 319 Bumkoth Jiak-12 16:22.1
26 11 315 Dan Frank-11 16:24.2
71 34 316 Jacob Gorke-12 17:19.1
73 35 317 Eamon Kissane-12 17:20.0
85 43 318 Tyler Petersen-12 17:35.7
102 57 321 Austin Davis-11 18:17.1
104 59 320 Jack Healy-9 18:24.8

Score : 132 Time gap (1 - 5): 1:13.6 Time total (1 - 5): 85:01.1

6 Vestal

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
35 16 423 Ben Snodgrass-12 16:38.0
52 20 424 Kyle Howerton-11 16:56.0
64 28 422 Cal Michaels-11 17:10.9
70 33 425 Joe Spivak-10 17:17.2
90 47 426 Matt Johnson-11 17:41.0
95 51 428 Jade Marhaba-10 17:56.1
96 52 427 Nicholas Montesano-11 18:00.8

Score : 144 Time gap (1 - 5): 1:03.0 Time total (1 - 5): 85:43.1

7 Harborfields

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
48 18 1163 Patrick Slutter-12 16:46.0
63 27 1158 Austin Coneys-10 17:09.9
83 41 1160 Colin Davis-11 17:33.5
84 42 1157 Alec Boccard-12 17:34.9
86 44 1159 Cameron Coneys-10 17:37.0
91 48 1162 Connor Murphy-10 17:50.8
100 55 1161 Ricardo Gallrgos-11 18:11.9

Score : 172 Time gap (1 - 5): 0:51.0 Time total (1 - 5): 86:41.3

8 Williamsville North

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
60 24 602 Ryan Perry-12 17:04.9
74 36 601 Don Seitz-11 17:20.4
89 46 603 Nicholas Konotopskyz-10 17:38.7
93 49 605 Brian Dobmeier-10 17:52.8
98 53 604 Tom Calandra-12 18:10.3
105 60 607 Carl Copeland-11 18:30.6
107 62 606 Christian Tjahjadi-8 18:36.5

Score : 208 Time gap (1 - 5): 1:05.4 Time total (1 - 5): 88:07.1

9 Cornwall

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
75 37 949 Dylan Lowry-12 17:24.0
76 38 943 Sean Casey-11 17:25.4
88 45 944 Blake McGready-12 17:38.1
101 56 947 Robert Flitsch-11 18:15.9
103 58 948 Ryan Gagnon-10 18:22.5
106 61 945 Ben Rodd-10 18:34.1
108 63 946 Sean Moran-12 18:58.0

Score : 234 Time gap (1 - 5): 0:58.5 Time total (1 - 5): 89:05.9



Race : N.Y.S. X-C Boys A SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 558 Robert Hurlbut-11 15:51.3
7 7 557 Mike Tripp-12 16:03.5
8 8 572 Scotty Smolensky-11 16:04.4
9 9 574 Lou Lipani-11 16:06.3
11 11 571 Ricky Looby-12 16:10.9
20 20 570 Adam VanVleck-12 16:21.5
29 29 573 Sean Fischer-11 16:26.8
32 32 559 Wyatt Gouldthorpe-11 16:29.2
33 33 560 Mike Crawford-12 16:31.4
55 55 561 Tommy Dunne-12 16:58.5
67 67 562 Rickey Mesolella-11 17:14.4
68 68 563 Sam Kernan-12 17:15.2

Score : 206 Time gap (1 - 10): 1:07.2 Time total (1 - 10): 163:03.8


2 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 180 Manu Kumar-12 16:00.8
5 5 184 Kyle Eager-12 16:02.0
10 10 183 Henry Koster-12 16:10.4
12 12 182 Chris Sacks-12 16:11.2
18 18 101 Mike Thomas-12 16:20.9
19 19 181 Jamie Mitchell-12 16:21.2
27 27 102 Charlie Carr-10 16:26.1
37 37 104 Adam McIe-10 16:39.6
59 59 106 Neeraj Suryanarayanan-12 17:03.3
65 65 103 John Carr-12 17:11.8
69 69 105 Justin Maguire-10 17:16.6
94 94 107 Alec Budd-9 17:54.3

Score : 256 Time gap (1 - 10): 1:11.0 Time total (1 - 10): 164:27.3


3 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 209 Otis Ubriaco-11 15:44.1
3 3 208 Scott Maughan-12 15:53.9
13 13 210 Sean Pezzuco-12 16:11.6
17 17 285 Jon Flint-12 16:18.0
25 25 211 Chris Fernandez-12 16:23.8
41 41 289 Marshall Pagano-11 16:42.6
44 44 287 Aaron Newell-11 16:44.1
46 46 288 Will Frielinghaus-11 16:45.2
49 49 212 Dan Fernandez-10 16:46.3
51 51 286 Nick Underwood-10 16:49.3
54 54 213 Kevin Terbush-11 16:58.2
81 81 214 Joe Chapman-10 17:31.7

Score : 290 Time gap (1 - 10): 1:05.2 Time total (1 - 10): 164:18.9


4 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 893 Nick Filippazzo-12 16:03.1
14 14 894 Owen Skeete-11 16:13.9
16 16 841 Kevin Harvey-12 16:14.8
21 21 842 Tim Campbell-11 16:21.8
23 23 891 Daniel Siegel-11 16:23.1
31 31 839 James Panetta-11 16:27.5
39 39 890 Angelo Melendez-11 16:41.7
43 43 892 Marty Egan-11 16:43.6
61 61 838 Casey Bader-11 17:06.9
62 62 837 Brendan Abrams-11 17:08.9
78 78 840 Kenny Woo-11 17:28.1
99 99 836 Bobby McGetrick-12 18:11.2

Score : 316 Time gap (1 - 10): 1:05.8 Time total (1 - 10): 165:25.3


5 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
22 22 319 Bumkoth Jiak-12 16:22.1
24 24 393 Noah Carroll-12 16:23.4
26 26 315 Dan Frank-11 16:24.2
57 57 390 Pat Lattimore-11 17:01.0
58 58 391 Matt Lyons-12 17:02.1
71 71 316 Jacob Gorke-12 17:19.1
73 73 317 Eamon Kissane-12 17:20.0
79 79 394 Joe Schoen-12 17:28.5
85 85 318 Tyler Petersen-12 17:35.7
92 92 392 Craig Andrianos-12 17:51.0
102 102 321 Austin Davis-11 18:17.1
104 104 320 Jack Healy-9 18:24.8

Score : 587 Time gap (1 - 10): 1:28.9 Time total (1 - 10): 170:47.1


6 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
15 15 675 Brendan Gregg-12 16:14.2
30 30 677 Nick Masiello-11 16:27.1
40 40 679 Zach Ahart-12 16:42.0
42 42 676 Anthony George-12 16:43.1
50 50 678 Donte Ettipio-12 16:48.9
60 60 602 Ryan Perry-12 17:04.9
74 74 601 Don Seitz-11 17:20.4
89 89 603 Nicholas Konotopskyz-10 17:38.7
93 93 605 Brian Dobmeier-10 17:52.8
98 98 604 Tom Calandra-12 18:10.3
105 105 607 Carl Copeland-11 18:30.6
107 107 606 Christian Tjahjadi-8 18:36.5

Score : 591 Time gap (1 - 10): 1:56.1 Time total (1 - 10): 171:02.4






7 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
28 28 1177 Joe Livote-12 16:26.5
34 34 1175 Joe McNulty-12 16:32.5
48 48 1163 Patrick Slutter-12 16:46.0
53 53 1179 Terence McElhatton-12 16:57.9
56 56 1178 Zachery Thorne-11 16:58.9
63 63 1158 Austin Coneys-10 17:09.9
66 66 1176 Ryan Colabella-10 17:13.5
83 83 1160 Colin Davis-11 17:33.5
84 84 1157 Alec Boccard-12 17:34.9
86 86 1159 Cameron Coneys-10 17:37.0
91 91 1162 Connor Murphy-10 17:50.8
100 100 1161 Ricardo Gallrgos-11 18:11.9

Score : 601 Time gap (1 - 10): 1:10.5 Time total (1 - 10): 170:50.6


8 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
35 35 423 Ben Snodgrass-12 16:38.0
36 36 498 Brian Crimmins-10 16:39.2
45 45 499 Cory McCarty-9 16:44.6
47 47 495 Jeremy Anderson-11 16:45.7
52 52 424 Kyle Howerton-11 16:56.0
64 64 422 Cal Michaels-11 17:10.9
70 70 425 Joe Spivak-10 17:17.2
80 80 497 Josh Chilson-12 17:30.2
82 82 496 Kyle Gilyard-12 17:32.1
90 90 426 Matt Johnson-11 17:41.0
95 95 428 Jade Marhaba-10 17:56.1
96 96 427 Nicholas Montesano-11 18:00.8

Score : 601 Time gap (1 - 10): 1:03.0 Time total (1 - 10): 170:54.9


9 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
38 38 995 DaveWilbur-12 16:40.3
72 72 997 Dylan Simonson-12 17:19.7
75 75 949 Dylan Lowry-12 17:24.0
76 76 943 Sean Casey-11 17:25.4
77 77 999 Dylan Barringer-12 17:27.0
87 87 996 Thomas Gonzalez-12 17:37.3
88 88 944 Blake McGready-12 17:38.1
97 97 998 Stephen VanDoran-11 18:10.0
101 101 947 Robert Flitsch-11 18:15.9
103 103 948 Ryan Gagnon-10 18:22.5
106 106 945 Ben Rodd-10 18:34.1
108 108 946 Sean Moran-12 18:58.0

Score : 814 Time gap (1 - 10): 1:42.2 Time total (1 - 10): 176:20.2

Race : N.Y.S. X-C Boys B SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Honeoye Falls Lima 42

2 Bayport Bluepoint 85

3 Byram Hills 104

4 Manhasset 112

5 Beekmantown 122

6 Marcellus 134

7 Broadalbin Perth 164

8 Windsor 166

9 New Paltz 234

10 East Aurora 235

11 Canton 268




Race : N.Y.S. X-C Boys B SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 V 267

2 VIII 396

3 XI 402

4 III 404

5 II 434

6 I 511

7 VI 626

8 IV 741

9 VII 754

10 IX 792

11 X 1014


Race : N.Y.S. X-C Boys B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 508 Alex Deir-12 Honeoye Falls Lima 15:41.9
2 2 2 509 Steve Mangan-12 Honeoye Falls Lima 15:47.5
3 3 578 Brandon Cowles-12 Newark 15:48.0
4 4 185 Max Robinson-12 Rye 15:48.8
5 3 5 329 Jesse Garn-11 Marcellus 15:49.3
6 4 6 1110 Dan Denis-12 Bayport Bluepoint 15:49.8
7 5 7 510 Kevin Hoose-11 Honeoye Falls Lima 15:51.7
8 8 575 Colin Kerr-9 Wayne 15:52.3
9 9 1180 James Hunt-12 Shoreham Wading River 16:00.4
10 10 680 Bryan Deibel-12 Albion 16:09.2
11 6 11 743 Brendan Courneene-12 Beekmantown 16:13.4
12 7 12 744 Adam Shearer-12 Beekmantown 16:13.9
13 13 898 Joseph Lasher-12 Seaford 16:14.7
14 14 399 Nicholas Barletta-12 Grimes Ludden 16:15.2
15 15 292 Alney Tobias-12 Lansingburgh 16:15.5
16 8 16 852 Joe Nassirian-12 Manhasset 16:16.2
17 17 290 David Richards-12 Cobleskill Richmondville 16:16.6
18 18 294 Zach Nelson-12 Albany Academy 16:17.0
19 19 291 Ben Kraines-11 Scotia Glenville 16:17.3
20 20 899 Matthew Savino-11 Seaford 16:17.6
21 9 21 1001 Matthew Pierce-12 Canton 16:17.8
22 10 22 511 Cooper Roach-10 Honeoye Falls Lima 16:20.4
23 23 682 Nick Orlowski-11 Alden 16:26.1
24 24 396 Nate Traynor-11 South Jefferson 16:26.8
25 11 25 436 Mike Buchanan-12 Windsor 16:28.7
26 26 395 Kevin Zych-11 Westhill 16:29.2
27 12 27 437 David Bates-12 Windsor 16:30.4
28 28 681 Chad Maloy-11 Springville 16:30.6
29 13 29 116 Chris Cioffoletti-12 Byram Hills 16:30.9
30 14 30 851 Charlie Morris-10 Manhasset 16:32.1
31 15 31 1111 Erich Groose-11 Bayport Bluepoint 16:32.9
32 32 1182 Kevin Sanders-11 Shoreham Wading River 16:33.9
33 16 33 957 Brian Busby-11 New Paltz 16:34.1
34 34 1181 John Lee-10 Shoreham Wading River 16:35.4
35 35 897 Michael Clausen-12 North Shore 16:38.8
36 36 576 Yanko Panipinto-11 Wayne 16:39.6
37 17 37 115 Joe Violone-12 Byram Hills 16:41.1
38 18 38 1114 Joe Ray-11 Bayport Bluepoint 16:42.2
39 39 397 Ryan Demers-12 Mexico 16:43.2
40 40 398 Aaron Tompkins-11 New Hartford 16:44.0
41 41 683 Ryan Koch-11 Depew 16:44.4
42 19 42 1108 Mario Buscemi-12 Bayport Bluepoint 16:45.0
43 20 43 117 Jamie Love-12 Byram Hills 16:46.5
44 21 44 855 Patrick Love-12 Manhasset 16:47.8
45 45 974 Greg Johnsmeyer-11 Onteora 16:49.4
46 46 293 C.J.Sousis-11 Lansingburgh 16:49.7
47 22 47 118 Marc Violone-10 Byram Hills 16:50.0
48 23 48 331 Ryan Manahan-9 Marcellus 16:54.3
49 49 896 Matt Wefer-12 North Shore 16:54.5
50 24 50 513 Christian Cole-11 Honeoye Falls Lima 16:56.5
51 25 51 856 Stephen Bourguet-9 Manhasset 16:57.7
52 52 470 Evan VanOsdol-12 Elmira Free Academy 16:58.0
53 26 53 745 Josh Turner-12 Beekmantown 16:58.2
54 54 895 Thomas Garcia-11 Floral Park 16:58.7
55 27 55 330 Tom Riccardi-12 Marcellus 16:59.1
56 56 187 Victor Palumbo-11 Eastchester 16:59.5
57 28 57 222 Justin Ferguson-10 Broadalbin Perth 16:59.8
58 58 970 Adam Snyder-12 Red Hook 17:00.1
59 29 59 1109 Conor Crowley-11 Bayport Bluepoint 17:01.2
60 60 973 Gavin Gullickson-11 Rondout Valley 17:01.7
61 30 61 225 Andrew Bogdan-12 Broadalbin Perth 17:02.3
62 31 62 438 Brian Svoboda-11 Windsor 17:03.7
63 32 63 119 Miles Applebaum-11 Byram Hills 17:03.9
64 33 64 616 Kevin O'Connor-11 East Aurora 17:04.2
65 34 65 224 James Vainauskas-10 Broadalbin Perth 17:04.6
66 66 188 Ryan McKallen-12 Pearl River 17:05.0
67 35 67 223 Adam Rasefske-12 Broadalbin Perth 17:06.0
68 36 68 512 Tom Ramsdell-11 Honeoye Falls Lima 17:07.0
69 37 69 226 Austin Becker-10 Broadalbin Perth 17:09.8
70 70 577 Sean Morgan-11 Wayne 17:10.1
71 38 71 332 Mike Quercia-12 Marcellus 17:11.3
72 72 189 Thomas Lappas-11 Pearl River 17:11.7
73 73 579 Ethan Dinan-12 Geneva 17:12.7
74 74 1075 Corey LaMere-9 Franklin Academy 17:13.6
75 39 75 1112 Evan Haun-12 Bayport Bluepoint 17:14.7
76 76 1183 Evan Purdy-9 Shoreham Wading River 17:15.0
77 77 472 John Salva-12 Susquehanna Valley 17:15.4
78 78 971 Andrew Dwyer-12 Red Hook 17:16.8
79 40 79 958 David Busby-9 New Paltz 17:17.0
80 41 80 747 Ethan Waite-12 Beekmantown 17:17.3
81 42 81 746 Justin Collier-11 Beekmantown 17:17.8
82 43 82 333 Mike Fallon-12 Marcellus 17:19.8
83 83 791 Austin Waid Jones-11 Peru 17:22.1
84 44 84 850 Andrew Choi-12 Manhasset 17:24.5
85 45 85 617 Tom Neu-12 East Aurora 17:26.9
86 46 86 514 Joe Brunett-10 Honeoye Falls Lima 17:28.1
87 47 87 960 Alfredo Mazzuca-9 New Paltz 17:28.9
88 48 88 618 Sean Phillips-9 East Aurora 17:31.2
89 89 684 Dakota Spencer-10 Olean 17:32.7
90 49 90 227 Trevor McConnell-11 Broadalbin Perth 17:33.7
91 91 474 Scott Stewart-11 Owego 17:34.4
92 50 92 619 Elliott Martynkiewicz-10 East Aurora 17:34.6
93 51 93 1002 Andy Tupper-11 Canton 17:34.9
94 94 186 Mason Curtis-11 Rye 17:35.4
95 95 471 Jacob Eaton Hall-12 Elmira Free Academy 17:36.4
96 52 96 854 Jonathan Thomas-11 Manhasset 17:37.2
97 53 97 120 Greg Ferraro-12 Byram Hills 17:37.4
98 98 1184 Craig DeSimone-12 John Glenn 17:38.1
99 54 99 442 Dennis Travis Windsor 17:47.1
100 55 100 228 Austin Reakes-11 Broadalbin Perth 17:47.9
101 56 101 749 Nick Tallon-12 Beekmantown 17:48.5
102 57 102 1113 Pat Kaplan-12 Bayport Bluepoint 17:51.8
103 103 792 Charles Remillard-11 Peru 17:52.2
104 58 104 439 Ryan McMahon-11 Windsor 17:53.2
105 105 1076 Morgan Marlow-9 Franklin Academy 17:54.5
106 59 106 615 Alex Weberg-11 East Aurora 17:58.9
107 60 107 334 Nate Heath-11 Marcellus 18:01.0
108 61 108 121 David Taitz-11 Byram Hills 18:03.1
109 62 109 440 Jordan Haviland-11 Windsor 18:06.7
110 63 110 853 Joe Zahn-12 Manhasset 18:08.0
111 111 793 Doug Osborne-12 Peru 18:08.7
112 64 112 959 Hunter Bartlett-11 New Paltz 18:10.0
113 65 113 620 Luke Wolfling-11 East Aurora 18:12.0
114 66 114 1003 Zach Kenny-11 Canton 18:13.6
115 67 115 961 Jeff Rizza-10 New Paltz 18:14.1
116 68 116 335 Owen Dean-11 Marcellus 18:14.7
117 69 117 1006 Dustin Newvine-11 Canton 18:16.1
118 70 118 621 Dan Egan-11 East Aurora 18:21.1
119 71 119 748 Joey Kwarta-11 Beekmantown 18:28.1
120 72 120 441 Tony Griswald-11 Windsor 18:28.4
121 121 1079 Reggie Pierce-12 Ogdensburg Free Academy 18:41.9
122 73 122 1004 Matt Corbine-11 Canton 18:45.7
123 123 1077 Justin Marlow-12 Franklin Academy 18:51.8
124 74 124 1005 Jordan Foster-11 Canton 18:54.7
125 75 125 962 Paul LaMarche-10 New Paltz 19:05.4
126 126 794 Brandon Bushey-11 Peru 19:07.7
127 127 473 Jesse Hamway-12 Oneonta 19:10.9
128 128 1078 Alex Wood-9 Ogdensburg Free Academy 19:12.0
129 76 129 963 Tony Peterle-12 New Paltz 19:24.6
130 130 972 Trevor Kent-12 Red Hook 19:26.5
131 77 131 1007 Josh Tupper-10 Canton 19:28.8
132 132 790 James Bishop-11 Beekmantown HS 19:54.0

Race : N.Y.S. X-C Boys B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Honeoye Falls Lima

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 508 Alex Deir-12 15:41.9
2 2 509 Steve Mangan-12 15:47.5
7 5 510 Kevin Hoose-11 15:51.7
22 10 511 Cooper Roach-10 16:20.4
50 24 513 Christian Cole-11 16:56.5
68 36 512 Tom Ramsdell-11 17:07.0
86 46 514 Joe Brunett-10 17:28.1

Score : 42 Time gap (1 - 5): 1:14.6 Time total (1 - 5): 80:38.0


2 Bayport Bluepoint

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
6 4 1110 Dan Denis-12 15:49.8
31 15 1111 Erich Groose-11 16:32.9
38 18 1114 Joe Ray-11 16:42.2
42 19 1108 Mario Buscemi-12 16:45.0
59 29 1109 Conor Crowley-11 17:01.2
75 39 1112 Evan Haun-12 17:14.7
102 57 1113 Pat Kaplan-12 17:51.8

Score : 85 Time gap (1 - 5): 1:11.4 Time total (1 - 5): 82:51.1


3 Byram Hills

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
29 13 116 Chris Cioffoletti-12 16:30.9
37 17 115 Joe Violone-12 16:41.1
43 20 117 Jamie Love-12 16:46.5
47 22 118 Marc Violone-10 16:50.0
63 32 119 Miles Applebaum-11 17:03.9
97 53 120 Greg Ferraro-12 17:37.4
108 61 121 David Taitz-11 18:03.1

Score : 104 Time gap (1 - 5): 0:33.0 Time total (1 - 5): 83:52.4

4 Manhasset

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
16 8 852 Joe Nassirian-12 16:16.2
30 14 851 Charlie Morris-10 16:32.1
44 21 855 Patrick Love-12 16:47.8
51 25 856 Stephen Bourguet-9 16:57.7
84 44 850 Andrew Choi-12 17:24.5
96 52 854 Jonathan Thomas-11 17:37.2
110 63 853 Joe Zahn-12 18:08.0

Score : 112 Time gap (1 - 5): 1:08.3 Time total (1 - 5): 83:58.3
5 Beekmantown

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
11 6 743 Brendan Courneene-12 16:13.4
12 7 744 Adam Shearer-12 16:13.9
53 26 745 Josh Turner-12 16:58.2
80 41 747 Ethan Waite-12 17:17.3
81 42 746 Justin Collier-11 17:17.8
101 56 749 Nick Tallon-12 17:48.5
119 71 748 Joey Kwarta-11 18:28.1

Score : 122 Time gap (1 - 5): 1:04.4 Time total (1 - 5): 84:00.6


6 Marcellus

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
5 3 329 Jesse Garn-11 15:49.3
48 23 331 Ryan Manahan-9 16:54.3
55 27 330 Tom Riccardi-12 16:59.1
71 38 332 Mike Quercia-12 17:11.3
82 43 333 Mike Fallon-12 17:19.8
107 60 334 Nate Heath-11 18:01.0
116 68 335 Owen Dean-11 18:14.7

Score : 134 Time gap (1 - 5): 1:30.5 Time total (1 - 5): 84:13.8


7 Broadalbin Perth

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
57 28 222 Justin Ferguson-10 16:59.8
61 30 225 Andrew Bogdan-12 17:02.3
65 34 224 James Vainauskas-10 17:04.6
67 35 223 Adam Rasefske-12 17:06.0
69 37 226 Austin Becker-10 17:09.8
90 49 227 Trevor McConnell-11 17:33.7
100 55 228 Austin Reakes-11 17:47.9

Score : 164 Time gap (1 - 5): 0:10.0 Time total (1 - 5): 85:22.5


8 Windsor

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
25 11 436 Mike Buchanan-12 16:28.7
27 12 437 David Bates-12 16:30.4
62 31 438 Brian Svoboda-11 17:03.7
99 54 442 Dennis Travis 17:47.1
104 58 439 Ryan McMahon-11 17:53.2
109 62 440 Jordan Haviland-11 18:06.7
120 72 441 Tony Griswald-11 18:28.4

Score : 166 Time gap (1 - 5): 1:24.5 Time total (1 - 5): 85:43.1


9 New Paltz

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
33 16 957 Brian Busby-11 16:34.1
79 40 958 David Busby-9 17:17.0
87 47 960 Alfredo Mazzuca-9 17:28.9
112 64 959 Hunter Bartlett-11 18:10.0
115 67 961 Jeff Rizza-10 18:14.1
125 75 962 Paul LaMarche-10 19:05.4
129 76 963 Tony Peterle-12 19:24.6

Score : 234 Time gap (1 - 5): 1:40.0 Time total (1 - 5): 87:44.1


10 East Aurora

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
64 33 616 Kevin O'Connor-11 17:04.2
85 45 617 Tom Neu-12 17:26.9
88 48 618 Sean Phillips-9 17:31.2
92 50 619 Elliott Martynkiewicz-10 17:34.6
106 59 615 Alex Weberg-11 17:58.9
113 65 620 Luke Wolfling-11 18:12.0
118 70 621 Dan Egan-11 18:21.1

Score : 235 Time gap (1 - 5): 0:54.7 Time total (1 - 5): 87:35.8


11 Canton

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
21 9 1001 Matthew Pierce-12 16:17.8
93 51 1002 Andy Tupper-11 17:34.9
114 66 1003 Zach Kenny-11 18:13.6
117 69 1006 Dustin Newvine-11 18:16.1
122 73 1004 Matt Corbine-11 18:45.7
124 74 1005 Jordan Foster-11 18:54.7
131 77 1007 Josh Tupper-10 19:28.8

Score : 268 Time gap (1 - 5): 2:27.9 Time total (1 - 5): 89:08.1



Race : N.Y.S. X-C Boys B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 508 Alex Deir-12 15:41.9
2 2 509 Steve Mangan-12 15:47.5
3 3 578 Brandon Cowles-12 15:48.0
7 7 510 Kevin Hoose-11 15:51.7
8 8 575 Colin Kerr-9 15:52.3
22 22 511 Cooper Roach-10 16:20.4
36 36 576 Yanko Panipinto-11 16:39.6
50 50 513 Christian Cole-11 16:56.5
68 68 512 Tom Ramsdell-11 17:07.0
70 70 577 Sean Morgan-11 17:10.1
73 73 579 Ethan Dinan-12 17:12.7
86 86 514 Joe Brunett-10 17:28.1

Score : 267 Time gap (1 - 10): 1:28.2 Time total (1 - 10): 163:15.0


2 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
13 13 898 Joseph Lasher-12 16:14.7
16 16 852 Joe Nassirian-12 16:16.2
20 20 899 Matthew Savino-11 16:17.6
30 30 851 Charlie Morris-10 16:32.1
35 35 897 Michael Clausen-12 16:38.8
44 44 855 Patrick Love-12 16:47.8
49 49 896 Matt Wefer-12 16:54.5
51 51 856 Stephen Bourguet-9 16:57.7
54 54 895 Thomas Garcia-11 16:58.7
84 84 850 Andrew Choi-12 17:24.5
96 96 854 Jonathan Thomas-11 17:37.2
110 110 853 Joe Zahn-12 18:08.0

Score : 396 Time gap (1 - 10): 1:09.8 Time total (1 - 10): 167:02.6


3 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 1110 Dan Denis-12 15:49.8
9 9 1180 James Hunt-12 16:00.4
31 31 1111 Erich Groose-11 16:32.9
32 32 1182 Kevin Sanders-11 16:33.9
34 34 1181 John Lee-10 16:35.4
38 38 1114 Joe Ray-11 16:42.2
42 42 1108 Mario Buscemi-12 16:45.0
59 59 1109 Conor Crowley-11 17:01.2
75 75 1112 Evan Haun-12 17:14.7
76 76 1183 Evan Purdy-9 17:15.0
98 98 1184 Craig DeSimone-12 17:38.1
102 102 1113 Pat Kaplan-12 17:51.8

Score : 402 Time gap (1 - 10): 1:25.2 Time total (1 - 10): 166:30.5



4 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 329 Jesse Garn-11 15:49.3
14 14 399 Nicholas Barletta-12 16:15.2
24 24 396 Nate Traynor-11 16:26.8
26 26 395 Kevin Zych-11 16:29.2
39 39 397 Ryan Demers-12 16:43.2
40 40 398 Aaron Tompkins-11 16:44.0
48 48 331 Ryan Manahan-9 16:54.3
55 55 330 Tom Riccardi-12 16:59.1
71 71 332 Mike Quercia-12 17:11.3
82 82 333 Mike Fallon-12 17:19.8
107 107 334 Nate Heath-11 18:01.0
116 116 335 Owen Dean-11 18:14.7

Score : 404 Time gap (1 - 10): 1:30.5 Time total (1 - 10): 166:52.2


5 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
15 15 292 Alney Tobias-12 16:15.5
17 17 290 David Richards-12 16:16.6
18 18 294 Zach Nelson-12 16:17.0
19 19 291 Ben Kraines-11 16:17.3
46 46 293 C.J.Sousis-11 16:49.7
57 57 222 Justin Ferguson-10 16:59.8
61 61 225 Andrew Bogdan-12 17:02.3
65 65 224 James Vainauskas-10 17:04.6
67 67 223 Adam Rasefske-12 17:06.0
69 69 226 Austin Becker-10 17:09.8
90 90 227 Trevor McConnell-11 17:33.7
100 100 228 Austin Reakes-11 17:47.9

Score : 434 Time gap (1 - 10): 0:54.3 Time total (1 - 10): 167:18.6


6 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 185 Max Robinson-12 15:48.8
29 29 116 Chris Cioffoletti-12 16:30.9
37 37 115 Joe Violone-12 16:41.1
43 43 117 Jamie Love-12 16:46.5
47 47 118 Marc Violone-10 16:50.0
56 56 187 Victor Palumbo-11 16:59.5
63 63 119 Miles Applebaum-11 17:03.9
66 66 188 Ryan McKallen-12 17:05.0
72 72 189 Thomas Lappas-11 17:11.7
94 94 186 Mason Curtis-11 17:35.4
97 97 120 Greg Ferraro-12 17:37.4
108 108 121 David Taitz-11 18:03.1

Score : 511 Time gap (1 - 10): 1:46.6 Time total (1 - 10): 168:32.8






7 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
10 10 680 Bryan Deibel-12 16:09.2
23 23 682 Nick Orlowski-11 16:26.1
28 28 681 Chad Maloy-11 16:30.6
41 41 683 Ryan Koch-11 16:44.4
64 64 616 Kevin O'Connor-11 17:04.2
85 85 617 Tom Neu-12 17:26.9
88 88 618 Sean Phillips-9 17:31.2
89 89 684 Dakota Spencer-10 17:32.7
92 92 619 Elliott Martynkiewicz-10 17:34.6
106 106 615 Alex Weberg-11 17:58.9
113 113 620 Luke Wolfling-11 18:12.0
118 118 621 Dan Egan-11 18:21.1

Score : 626 Time gap (1 - 10): 1:49.7 Time total (1 - 10): 170:58.8


8 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
25 25 436 Mike Buchanan-12 16:28.7
27 27 437 David Bates-12 16:30.4
52 52 470 Evan VanOsdol-12 16:58.0
62 62 438 Brian Svoboda-11 17:03.7
77 77 472 John Salva-12 17:15.4
91 91 474 Scott Stewart-11 17:34.4
95 95 471 Jacob Eaton Hall-12 17:36.4
99 99 442 Dennis Travis 17:47.1
104 104 439 Ryan McMahon-11 17:53.2
109 109 440 Jordan Haviland-11 18:06.7
120 120 441 Tony Griswald-11 18:28.4
127 127 473 Jesse Hamway-12 19:10.9

Score : 741 Time gap (1 - 10): 1:38.0 Time total (1 - 10): 173:14.0


9 Section VII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
11 11 743 Brendan Courneene-12 16:13.4
12 12 744 Adam Shearer-12 16:13.9
53 53 745 Josh Turner-12 16:58.2
80 80 747 Ethan Waite-12 17:17.3
81 81 746 Justin Collier-11 17:17.8
83 83 791 Austin Waid Jones-11 17:22.1
101 101 749 Nick Tallon-12 17:48.5
103 103 792 Charles Remillard-11 17:52.2
111 111 793 Doug Osborne-12 18:08.7
119 119 748 Joey Kwarta-11 18:28.1
126 126 794 Brandon Bushey-11 19:07.7
132 132 790 James Bishop-11 19:54.0

Score : 754 Time gap (1 - 10): 2:14.7 Time total (1 - 10): 173:40.2






10 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
33 33 957 Brian Busby-11 16:34.1
45 45 974 Greg Johnsmeyer-11 16:49.4
58 58 970 Adam Snyder-12 17:00.1
60 60 973 Gavin Gullickson-11 17:01.7
78 78 971 Andrew Dwyer-12 17:16.8
79 79 958 David Busby-9 17:17.0
87 87 960 Alfredo Mazzuca-9 17:28.9
112 112 959 Hunter Bartlett-11 18:10.0
115 115 961 Jeff Rizza-10 18:14.1
125 125 962 Paul LaMarche-10 19:05.4
129 129 963 Tony Peterle-12 19:24.6
130 130 972 Trevor Kent-12 19:26.5

Score : 792 Time gap (1 - 10): 2:31.3 Time total (1 - 10): 174:57.5


11 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
21 21 1001 Matthew Pierce-12 16:17.8
74 74 1075 Corey LaMere-9 17:13.6
93 93 1002 Andy Tupper-11 17:34.9
105 105 1076 Morgan Marlow-9 17:54.5
114 114 1003 Zach Kenny-11 18:13.6
117 117 1006 Dustin Newvine-11 18:16.1
121 121 1079 Reggie Pierce-12 18:41.9
122 122 1004 Matt Corbine-11 18:45.7
123 123 1077 Justin Marlow-12 18:51.8
124 124 1005 Jordan Foster-11 18:54.7
128 128 1078 Alex Wood-9 19:12.0
131 131 1007 Josh Tupper-10 19:28.8

Score : 1014 Time gap (1 - 10): 2:36.9 Time total (1 - 10): 180:44.6

Race : N.Y.S. X-C Boys C SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Holland Patent 40

2 Pawling 91

3 Newark Valley 101

4 Greece Odyssey 107

5 James I O'Neill 127

6 Gowanda 135

7 Oyster Bay 155

8 Babylon 189

9 Fonda Fultonville 214

10 Potsdam 250

11 Plattsburgh 308



Race : N.Y.S. X-C Boys C SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 III 182

2 I 323

3 IV 391

4 V 438

5 IX 477

6 VI 486

7 II 596

8 VIII 695

9 XI 786

10 VII 996

11 X 1047


Race : N.Y.S. X-C Boys C SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 129 Brandon Freyer-12 Pawling 15:30.9
2 2 475 Max Straneva-12 Chenango Valley 15:39.2
3 2 3 343 Dylan Racha-11 Holland Patent 15:50.3
4 4 190 Julian Saliani-12 Irvington 15:54.5
5 3 5 344 Cody Racha-11 Holland Patent 16:01.0
6 6 295 Conor Cashin-12 Voorheesville 16:14.7
7 4 7 345 Robert Baird-12 Holland Patent 16:19.4
8 8 373 Aaron Walker-12 Canastota 16:20.7
9 5 9 908 Kendall Ward-12 James I O'Neill 16:23.4
10 10 371 Mike Marrero-12 Jordan Elbridge 16:23.8
11 11 975 Dylan Nowik-12 Rhinebeck 16:27.0
12 12 581 Cohen Miles Rath-11 Wayland Cohocton 16:27.9
13 13 370 Calvin Davis-12 Skaneateles 16:28.1
14 14 687 Vince Donner-12 Royalton-Hartland 16:30.8
15 15 580 Paul Schwan-11 LeRoy 16:31.6
16 6 16 630 Kevin Brown-11 Gowanda 16:31.8
17 17 372 Ohure Sam-12 Tully 16:32.9
18 7 18 522 Aaron Hechman-12 Greece Odyssey 16:34.3
19 19 685 Kevin Hanes-11 Wilson 16:39.7
20 20 193 Dayton Flannery-10 Bronxville 16:40.1
21 21 192 Brendan Wortner-10 Dobbs Ferry 16:40.5
22 22 191 Patrick Wortner-12 Dobbs Ferry 16:41.3
23 8 23 629 Cliff Nielson-12 Gowanda 16:41.5
24 24 297 Guerin Gagliastri-12 Mechanicville 16:41.9
25 25 476 Brian Cashman-12 Chenango Valley 16:43.8
26 26 1185 Nicolas Collazos-11 Southampton 16:44.0
27 27 976 Zak Wills-12 Rhinebeck 16:47.4
28 9 28 909 John Baranik-10 James I O'Neill 16:52.0
29 10 29 523 Tyler Zimmerman-12 Greece Odyssey 16:55.2
30 30 374 Tom Voorheis-12 CBA-Syracuse 16:56.5
31 31 479 Jon Cleveland-12 Lansing 16:57.1
32 11 32 451 Jordan Stevens-9 Newark Valley 16:59.9
33 33 194 James Hertzel-11 Putnam Valley 17:00.9
34 12 34 347 Tyler Evans-12 Holland Patent 17:01.2
35 13 35 450 Devin Crispell-12 Newark Valley 17:01.8
36 36 873 Ryan Rossmarin-11 Friends Academy 17:02.6
37 14 37 452 Chris Friend-11 Newark Valley 17:05.7
38 38 477 Colin Staiger-11 Chenango Forks 17:07.4
39 15 39 130 Tim Yu-12 Pawling 17:12.2
40 40 298 Nate Clments-11 Mechanicville 17:13.8
41 41 797 Josh Wade-8 Saranac 17:14.6
42 42 299 Tucker Hampson-10 Schuylerville 17:14.8
43 16 43 1128 Luke Merz-12 Babylon 17:15.4
44 17 44 805 Joe LaCorte-11 Oyster Bay 17:16.0
45 45 689 Richard Allen-12 Falconer 17:16.9
46 46 978 Devin DeJoode-10 Pine Plains 17:17.2
47 47 582 Tim McGowan-10 Dansville 17:20.4
48 48 478 Josh Barber-12 Lansing 17:20.6
49 18 49 131 Bob Swick-11 Pawling 17:22.4
50 50 686 Mike Reubens-10 Wilson 17:22.7
51 51 583 Adam Mahaney-11 Pembroke 17:23.7
52 52 296 Taylor Treadgold-12 Voorheesville 17:24.2
53 53 799 Dylan Dawson-11 Saranac Lake 17:25.0
54 54 977 Jon Campbell-12 Millbrook 17:25.6
55 19 55 348 Steve Lisi-11 Holland Patent 17:25.8
56 20 56 132 Matt Jorgensen-9 Pawling 17:26.1
57 57 870 Brian Spangler Carle Place 17:27.7
58 58 584 Zac Ekdahl-11 Marcus Whitman 17:28.0
59 21 59 910 Jake Kail-11 James I O'Neill 17:28.4
60 22 60 806 Nicholas Gizmondi-12 Oyster Bay 17:32.6
61 23 61 346 Eric Stevens-12 Holland Patent 17:32.8
62 24 62 801 Brian Dillman-12 Oyster Bay 17:33.5
63 25 63 524 Frank Carroll-11 Greece Odyssey 17:33.9
64 26 64 527 Nick Budinski-11 Greece Odyssey 17:34.1
65 65 979 Casey Austin-10 Pine Plains 17:35.4
66 27 66 1015 George Morris-12 Potsdam 17:37.4
67 28 67 911 Patrick Weir-12 James I O'Neill 17:37.7
68 29 68 1016 Max Romey-10 Potsdam 17:38.5
69 69 688 Alex Wills-12 Fredonia 17:44.1
70 30 70 236 Zak Godfrey-11 Fonda Fultonville 17:48.4
71 31 71 453 Ryan Meagher-12 Newark Valley 17:48.7
72 32 72 455 Zach Herman-12 Newark Valley 17:49.4
73 33 73 807 Steven Tortora-10 Oyster Bay 17:50.0
74 74 1187 Nick Troisi-12 Mattituck 17:50.2
75 34 75 632 Christian Igielinski-11 Gowanda 17:51.7
76 35 76 238 Cody Shave-11 Fonda Fultonville 17:52.5
77 36 77 1126 Ian Mathies-12 Babylon 17:53.9
78 37 78 133 Pat Callen-12 Pawling 17:58.0
79 38 79 134 Dave Mayette-12 Pawling 17:59.5
80 80 1080 Thomas Lauzon-11 Salmon River 18:00.3
81 39 81 525 Adrian Bubie-12 Greece Odyssey 18:00.6
82 82 874 Sameer Massand-12 Friends Academy 18:06.5
83 83 871 Dominick Vulpis-12 East Rockaway 18:07.1
84 40 84 526 Rich Rizzo-11 Greece Odyssey 18:11.7
85 41 85 635 Jarred Bogardus-11 Gowanda 18:13.7
86 42 86 1127 Tyler McGarvey-9 Babylon 18:14.0
87 43 87 349 Todd Stevens-9 Holland Patent 18:14.9
88 44 88 454 Connor Cleveland-10 Newark Valley 18:16.1
89 45 89 1123 Matthew Finelli-9 Babylon 18:20.9
90 46 90 631 Nick Snow-11 Gowanda 18:24.2
91 47 91 240 Ian Chapin-12 Fonda Fultonville 18:24.5
92 92 872 John Schloth-8 East Rockaway 18:24.8
93 48 93 633 David Monat-12 Gowanda 18:25.0
94 94 1186 Eric Wittenberg-10 Southampton 18:26.9
95 49 95 241 Cody Russell-11 Fonda Fultonville 18:29.3
96 50 96 1125 Matthew Masone-11 Babylon 18:33.0
97 97 1189 Pawel Golyski-11 Hampton Bays 18:33.3
98 51 98 634 Brendan Omicioli-12 Gowanda 18:38.1
99 52 99 528 Jon Katz-12 Greece Odyssey 18:42.6
100 53 100 242 Kyle Geniti-11 Fonda Fultonville 18:44.8
101 54 101 758 Alistair Russell-11 Plattsburgh 18:46.9
102 55 102 456 Mike Giblin-11 Newark Valley 18:48.9
103 56 103 237 Michael Scott-10 Fonda Fultonville 18:49.1
104 57 104 1124 Matteo Leser-12 Babylon 18:50.3
105 58 105 1017 Seth Hinman-12 Potsdam 18:51.6
106 59 106 802 Christopher Kulis-11 Oyster Bay 18:52.5
107 60 107 757 Tejinder Gill-11 Plattsburgh 18:57.1
108 61 108 760 Jeff Donlan-12 Plattsburgh 18:58.7
109 62 109 1122 James Capie-11 Babylon 19:04.0
110 63 110 135 Ben Nagasing-12 Pawling 19:07.4
111 64 111 913 Mike Messitt-12 James I O'Neill 19:10.7
112 65 112 759 Paul Laughlin-12 Plattsburgh 19:14.7
113 66 113 239 Matt Hoffman-9 Fonda Fultonville 19:16.9
114 114 1188 Jason Manzo-12 Mattituck 19:18.8
115 67 115 1018 Zach Hunt-11 Potsdam 19:25.7
116 116 796 Neil Miller-10 Northeastern Clinton 19:28.8
117 68 117 761 Dylan Arvisais Anhalt-9 Plattsburgh 19:29.5
118 69 118 1021 Ethan Kelly-10 Potsdam 19:32.2
119 119 798 Josh Herron-12 Saranac 19:33.0
120 120 1081 Josh Hinrichs-12 Gouverneur 19:42.8
121 121 1082 Donovan Adams-12 Gouverneur 19:47.0
122 122 795 Jay Campion-12 Ausable Valley 19:51.0
123 70 123 912 Ty Smith-12 James I O'Neill 19:51.8
124 71 124 763 Eti Beguin-10 Plattsburgh 19:53.5
125 72 125 914 Kurt Weir-10 James I O'Neill 20:08.6
126 73 126 1020 John Bresset-12 Potsdam 20:23.0
127 74 127 803 Eric Horowitz-10 Oyster Bay 20:26.9
128 75 128 1019 James Merrill-9 Potsdam 20:31.3
129 76 129 804 Jack Legueloff-10 Oyster Bay 20:39.4
DNF 762 Kagan Trombley-10 Plattsburgh

Race : N.Y.S. X-C Boys C SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Holland Patent

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
3 2 343 Dylan Racha-11 15:50.3
5 3 344 Cody Racha-11 16:01.0
7 4 345 Robert Baird-12 16:19.4
34 12 347 Tyler Evans-12 17:01.2
55 19 348 Steve Lisi-11 17:25.8
61 23 346 Eric Stevens-12 17:32.8
87 43 349 Todd Stevens-9 18:14.9

Score : 40 Time gap (1 - 5): 1:35.5 Time total (1 - 5): 82:37.7


2 Pawling

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 129 Brandon Freyer-12 15:30.9
39 15 130 Tim Yu-12 17:12.2
49 18 131 Bob Swick-11 17:22.4
56 20 132 Matt Jorgensen-9 17:26.1
78 37 133 Pat Callen-12 17:58.0
79 38 134 Dave Mayette-12 17:59.5
110 63 135 Ben Nagasing-12 19:07.4

Score : 91 Time gap (1 - 5): 2:27.1 Time total (1 - 5): 85:29.6


3 Newark Valley

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
32 11 451 Jordan Stevens-9 16:59.9
35 13 450 Devin Crispell-12 17:01.8
37 14 452 Chris Friend-11 17:05.7
71 31 453 Ryan Meagher-12 17:48.7
72 32 455 Zach Herman-12 17:49.4
88 44 454 Connor Cleveland-10 18:16.1
102 55 456 Mike Giblin-11 18:48.9

Score : 101 Time gap (1 - 5): 0:49.5 Time total (1 - 5): 86:45.5

4 Greece Odyssey

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
18 7 522 Aaron Hechman-12 16:34.3
29 10 523 Tyler Zimmerman-12 16:55.2
63 25 524 Frank Carroll-11 17:33.9
64 26 527 Nick Budinski-11 17:34.1
81 39 525 Adrian Bubie-12 18:00.6
84 40 526 Rich Rizzo-11 18:11.7
99 52 528 Jon Katz-12 18:42.6

Score : 107 Time gap (1 - 5): 1:26.3 Time total (1 - 5): 86:38.1
5 James I O'Neill

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
9 5 908 Kendall Ward-12 16:23.4
28 9 909 John Baranik-10 16:52.0
59 21 910 Jake Kail-11 17:28.4
67 28 911 Patrick Weir-12 17:37.7
111 64 913 Mike Messitt-12 19:10.7
123 70 912 Ty Smith-12 19:51.8
125 72 914 Kurt Weir-10 20:08.6

Score : 127 Time gap (1 - 5): 2:47.3 Time total (1 - 5): 87:32.2


6 Gowanda

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
16 6 630 Kevin Brown-11 16:31.8
23 8 629 Cliff Nielson-12 16:41.5
75 34 632 Christian Igielinski-11 17:51.7
85 41 635 Jarred Bogardus-11 18:13.7
90 46 631 Nick Snow-11 18:24.2
93 48 633 David Monat-12 18:25.0
98 51 634 Brendan Omicioli-12 18:38.1

Score : 135 Time gap (1 - 5): 1:52.4 Time total (1 - 5): 87:42.9


7 Oyster Bay

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
44 17 805 Joe LaCorte-11 17:16.0
60 22 806 Nicholas Gizmondi-12 17:32.6
62 24 801 Brian Dillman-12 17:33.5
73 33 807 Steven Tortora-10 17:50.0
106 59 802 Christopher Kulis-11 18:52.5
127 74 803 Eric Horowitz-10 20:26.9
129 76 804 Jack Legueloff-10 20:39.4

Score : 155 Time gap (1 - 5): 1:36.5 Time total (1 - 5): 89:04.6


8 Babylon

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
43 16 1128 Luke Merz-12 17:15.4
77 36 1126 Ian Mathies-12 17:53.9
86 42 1127 Tyler McGarvey-9 18:14.0
89 45 1123 Matthew Finelli-9 18:20.9
96 50 1125 Matthew Masone-11 18:33.0
104 57 1124 Matteo Leser-12 18:50.3
109 62 1122 James Capie-11 19:04.0

Score : 189 Time gap (1 - 5): 1:17.6 Time total (1 - 5): 90:17.2


9 Fonda Fultonville

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
70 30 236 Zak Godfrey-11 17:48.4
76 35 238 Cody Shave-11 17:52.5
91 47 240 Ian Chapin-12 18:24.5
95 49 241 Cody Russell-11 18:29.3
100 53 242 Kyle Geniti-11 18:44.8
103 56 237 Michael Scott-10 18:49.1
113 66 239 Matt Hoffman-9 19:16.9

Score : 214 Time gap (1 - 5): 0:56.4 Time total (1 - 5): 91:19.5


10 Potsdam

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
66 27 1015 George Morris-12 17:37.4
68 29 1016 Max Romey-10 17:38.5
105 58 1017 Seth Hinman-12 18:51.6
115 67 1018 Zach Hunt-11 19:25.7
118 69 1021 Ethan Kelly-10 19:32.2
126 73 1020 John Bresset-12 20:23.0
128 75 1019 James Merrill-9 20:31.3

Score : 250 Time gap (1 - 5): 1:54.8 Time total (1 - 5): 93:05.4


11 Plattsburgh

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
101 54 758 Alistair Russell-11 18:46.9
107 60 757 Tejinder Gill-11 18:57.1
108 61 760 Jeff Donlan-12 18:58.7
112 65 759 Paul Laughlin-12 19:14.7
117 68 761 Dylan Arvisais Anhalt-9 19:29.5
124 71 763 Eti Beguin-10 19:53.5
DNF 762 Kagan Trombley-10

Score : 308 Time gap (1 - 5): 0:42.6 Time total (1 - 5): 95:26.9



Race : N.Y.S. X-C Boys C SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 343 Dylan Racha-11 15:50.3
5 5 344 Cody Racha-11 16:01.0
7 7 345 Robert Baird-12 16:19.4
8 8 373 Aaron Walker-12 16:20.7
10 10 371 Mike Marrero-12 16:23.8
13 13 370 Calvin Davis-12 16:28.1
17 17 372 Ohure Sam-12 16:32.9
30 30 374 Tom Voorheis-12 16:56.5
34 34 347 Tyler Evans-12 17:01.2
55 55 348 Steve Lisi-11 17:25.8
61 61 346 Eric Stevens-12 17:32.8
87 87 349 Todd Stevens-9 18:14.9

Score : 182 Time gap (1 - 10): 1:35.5 Time total (1 - 10): 165:19.7

2 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 129 Brandon Freyer-12 15:30.9
4 4 190 Julian Saliani-12 15:54.5
20 20 193 Dayton Flannery-10 16:40.1
21 21 192 Brendan Wortner-10 16:40.5
22 22 191 Patrick Wortner-12 16:41.3
33 33 194 James Hertzel-11 17:00.9
39 39 130 Tim Yu-12 17:12.2
49 49 131 Bob Swick-11 17:22.4
56 56 132 Matt Jorgensen-9 17:26.1
78 78 133 Pat Callen-12 17:58.0
79 79 134 Dave Mayette-12 17:59.5
110 110 135 Ben Nagasing-12 19:07.4

Score : 323 Time gap (1 - 10): 2:27.1 Time total (1 - 10): 168:26.9


3 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 475 Max Straneva-12 15:39.2
25 25 476 Brian Cashman-12 16:43.8
31 31 479 Jon Cleveland-12 16:57.1
32 32 451 Jordan Stevens-9 16:59.9
35 35 450 Devin Crispell-12 17:01.8
37 37 452 Chris Friend-11 17:05.7
38 38 477 Colin Staiger-11 17:07.4
48 48 478 Josh Barber-12 17:20.6
71 71 453 Ryan Meagher-12 17:48.7
72 72 455 Zach Herman-12 17:49.4
88 88 454 Connor Cleveland-10 18:16.1
102 102 456 Mike Giblin-11 18:48.9

Score : 391 Time gap (1 - 10): 2:10.2 Time total (1 - 10): 170:33.6




4 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 581 Cohen Miles Rath-11 16:27.9
15 15 580 Paul Schwan-11 16:31.6
18 18 522 Aaron Hechman-12 16:34.3
29 29 523 Tyler Zimmerman-12 16:55.2
47 47 582 Tim McGowan-10 17:20.4
51 51 583 Adam Mahaney-11 17:23.7
58 58 584 Zac Ekdahl-11 17:28.0
63 63 524 Frank Carroll-11 17:33.9
64 64 527 Nick Budinski-11 17:34.1
81 81 525 Adrian Bubie-12 18:00.6
84 84 526 Rich Rizzo-11 18:11.7
99 99 528 Jon Katz-12 18:42.6

Score : 438 Time gap (1 - 10): 1:32.7 Time total (1 - 10): 171:49.7


5 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
9 9 908 Kendall Ward-12 16:23.4
11 11 975 Dylan Nowik-12 16:27.0
27 27 976 Zak Wills-12 16:47.4
28 28 909 John Baranik-10 16:52.0
46 46 978 Devin DeJoode-10 17:17.2
54 54 977 Jon Campbell-12 17:25.6
59 59 910 Jake Kail-11 17:28.4
65 65 979 Casey Austin-10 17:35.4
67 67 911 Patrick Weir-12 17:37.7
111 111 913 Mike Messitt-12 19:10.7
123 123 912 Ty Smith-12 19:51.8
125 125 914 Kurt Weir-10 20:08.6

Score : 477 Time gap (1 - 10): 2:47.3 Time total (1 - 10): 173:04.8


6 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
14 14 687 Vince Donner-12 16:30.8
16 16 630 Kevin Brown-11 16:31.8
19 19 685 Kevin Hanes-11 16:39.7
23 23 629 Cliff Nielson-12 16:41.5
45 45 689 Richard Allen-12 17:16.9
50 50 686 Mike Reubens-10 17:22.7
69 69 688 Alex Wills-12 17:44.1
75 75 632 Christian Igielinski-11 17:51.7
85 85 635 Jarred Bogardus-11 18:13.7
90 90 631 Nick Snow-11 18:24.2
93 93 633 David Monat-12 18:25.0
98 98 634 Brendan Omicioli-12 18:38.1

Score : 486 Time gap (1 - 10): 1:53.4 Time total (1 - 10): 173:17.1






7 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 295 Conor Cashin-12 16:14.7
24 24 297 Guerin Gagliastri-12 16:41.9
40 40 298 Nate Clments-11 17:13.8
42 42 299 Tucker Hampson-10 17:14.8
52 52 296 Taylor Treadgold-12 17:24.2
70 70 236 Zak Godfrey-11 17:48.4
76 76 238 Cody Shave-11 17:52.5
91 91 240 Ian Chapin-12 18:24.5
95 95 241 Cody Russell-11 18:29.3
100 100 242 Kyle Geniti-11 18:44.8
103 103 237 Michael Scott-10 18:49.1
113 113 239 Matt Hoffman-9 19:16.9

Score : 596 Time gap (1 - 10): 2:30.1 Time total (1 - 10): 176:08.9


8 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
36 36 873 Ryan Rossmarin-11 17:02.6
44 44 805 Joe LaCorte-11 17:16.0
57 57 870 Brian Spangler 17:27.7
60 60 806 Nicholas Gizmondi-12 17:32.6
62 62 801 Brian Dillman-12 17:33.5
73 73 807 Steven Tortora-10 17:50.0
82 82 874 Sameer Massand-12 18:06.5
83 83 871 Dominick Vulpis-12 18:07.1
92 92 872 John Schloth-8 18:24.8
106 106 802 Christopher Kulis-11 18:52.5
127 127 803 Eric Horowitz-10 20:26.9
129 129 804 Jack Legueloff-10 20:39.4

Score : 695 Time gap (1 - 10): 1:49.9 Time total (1 - 10): 178:13.3


9 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
26 26 1185 Nicolas Collazos-11 16:44.0
43 43 1128 Luke Merz-12 17:15.4
74 74 1187 Nick Troisi-12 17:50.2
77 77 1126 Ian Mathies-12 17:53.9
86 86 1127 Tyler McGarvey-9 18:14.0
89 89 1123 Matthew Finelli-9 18:20.9
94 94 1186 Eric Wittenberg-10 18:26.9
96 96 1125 Matthew Masone-11 18:33.0
97 97 1189 Pawel Golyski-11 18:33.3
104 104 1124 Matteo Leser-12 18:50.3
109 109 1122 James Capie-11 19:04.0
114 114 1188 Jason Manzo-12 19:18.8

Score : 786 Time gap (1 - 10): 2:06.3 Time total (1 - 10): 180:41.9






10 Section VII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
41 41 797 Josh Wade-8 17:14.6
53 53 799 Dylan Dawson-11 17:25.0
101 101 758 Alistair Russell-11 18:46.9
107 107 757 Tejinder Gill-11 18:57.1
108 108 760 Jeff Donlan-12 18:58.7
112 112 759 Paul Laughlin-12 19:14.7
116 116 796 Neil Miller-10 19:28.8
117 117 761 Dylan Arvisais Anhalt-9 19:29.5
119 119 798 Josh Herron-12 19:33.0
122 122 795 Jay Campion-12 19:51.0
124 124 763 Eti Beguin-10 19:53.5
DNF 762 Kagan Trombley-10

Score : 996 Time gap (1 - 10): 2:36.4 Time total (1 - 10): 188:59.3


11 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
66 66 1015 George Morris-12 17:37.4
68 68 1016 Max Romey-10 17:38.5
80 80 1080 Thomas Lauzon-11 18:00.3
105 105 1017 Seth Hinman-12 18:51.6
115 115 1018 Zach Hunt-11 19:25.7
118 118 1021 Ethan Kelly-10 19:32.2
120 120 1081 Josh Hinrichs-12 19:42.8
121 121 1082 Donovan Adams-12 19:47.0
126 126 1020 John Bresset-12 20:23.0
128 128 1019 James Merrill-9 20:31.3

Score : 1047 Time gap (1 - 10): 2:53.9 Time total (1 - 10): 191:29.8

Race : N.Y.S. X-C Boys D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Barker 66

2 Beaver River 76

3 Seton-Plattsburgh 85

4 Geneseo 107

5 Port Jefferson 123

6 Berne Knox Westerlo 132

7 Spencer Van Etten 135

8 SS Seward 207

9 Tupper Lake 221

10 Haldane 258



Race : N.Y.S. X-C Boys D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 III 294

2 II 329

3 V 357

4 VI 392

5 IV 451

6 VII 488

7 IX 593

8 XI 614

9 X 791

10 I 978


Race : N.Y.S. X-C Boys D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 708 Mike Champagne-12 Seton-Plattsburgh 15:54.0
2 2 2 357 Matt Cheney-11 Beaver River 15:59.7
3 3 985 James Boeding-12 Webutuck 16:00.3
4 3 4 536 Ryan Moynihan-11 Geneseo 16:03.4
5 5 277 Willie Underwood-11 Lake George 16:07.1
6 6 380 Caleb Edmonds-12 Cooperstown 16:10.9
7 7 485 Chris Burnett-12 Bainbridge Guilford 16:15.9
8 8 275 Austin Lane-10 Greenwich 16:25.7
9 9 276 Steve Petramale-12 Lake George 16:36.5
10 10 593 Casey Wellington-10 Arkport 16:37.0
11 11 986 Hunter Proscia-10 Eldred 16:38.2
12 12 1090 Jon Eng-12 Norwood-Norfolk 16:40.2
13 4 13 401 Geoffrey Hall-12 Spencer Van Etten 16:40.8
14 5 14 1140 Andrew Keresztes-10 Port Jefferson 16:44.2
15 6 15 250 Connor Devine-10 Berne Knox Westerlo 16:45.8
16 16 381 Sam Anderson-10 South Lewis 16:47.6
17 17 594 Alex Chcihester-12 Mt Morris 16:52.8
18 7 18 358 Logan Kempney-10 Beaver River 16:53.0
19 8 19 359 Ryan Scanlon-12 Beaver River 16:56.5
20 9 20 645 Michael Lantinen-10 Barker 17:00.6
21 21 382 Jake Andrews-11 Fabius Pompey 17:04.9
22 10 22 643 Erick Bennes-12 Barker 17:05.8
23 11 23 644 Tyler Scheving-10 Barker 17:07.2
24 24 278 Jake Urys-9 Schenectady Christian 17:08.2
25 12 25 710 Zach Ziemer-11 Seton-Plattsburgh 17:09.0
26 26 487 Justin Osorio-12 Edmeston 17:11.6
27 13 27 252 Derek Struck-10 Berne Knox Westerlo 17:12.8
28 14 28 538 Evan Magnussen-11 Geneseo 17:13.1
29 15 29 922 Rob Gorski-11 SS Seward 17:13.7
30 30 383 Peter Donnelly-12 Westmoreland 17:16.4
31 31 987 Alex Campanella-9 Eldred 17:18.2
32 32 279 Thomas Olehaf-10 Hawthorne Valley 17:18.6
33 16 33 646 Ryan Lamb-12 Barker 17:19.2
34 17 34 251 Sean Reynolds-10 Berne Knox Westerlo 17:19.9
35 18 35 711 Mitchell Ryan-9 Seton-Plattsburgh 17:20.2
36 36 696 Corey Wefing-8 Maple Grove 17:21.2
37 37 695 Tyler Sweet-12 Sherman 17:21.5
38 19 38 537 Gabe Rodriguez-9 Geneseo 17:24.1
39 20 39 647 Jedadiah Platt-10 Barker 17:25.0
40 40 592 Neil Grayson-12 Marion 17:25.6
41 41 591 Aaron Markowski-12 Red Creek 17:28.4
42 42 486 Mike Grant-11 Thomas A. Edison 17:28.6
43 21 43 1029 Charlie Beaudette-12 Tupper Lake 17:28.8
44 44 590 Sam McCracken-12 Oakfield Alabama 17:36.3
45 22 45 1142 Sean Swords-11 Port Jefferson 17:38.0
46 23 46 539 Devon Rodriguez-10 Geneseo 17:38.9
47 24 47 709 Jacob DeWitt-12 Seton-Plattsburgh 17:39.3
48 48 1195 Sal Manno-11 Southold 17:40.5
49 49 779 Josh Cook-11 Ticonderoga 17:40.9
50 25 50 1137 Cole Conte-10 Port Jefferson 17:45.8
51 26 51 361 Gabe Shepherd-12 Beaver River 17:47.5
52 27 52 403 Ken Reuter-10 Spencer Van Etten 17:50.2
53 53 488 Nate Ladue-12 Tioga 17:53.1
54 54 699 Brandon Orr-12 Frewsburg 17:55.5
55 28 55 1139 Carll Johnson-11 Port Jefferson 17:57.1
56 56 1196 James Jenden-12 Stony Brook 17:57.5
57 57 697 Nick Zuroski-9 Maple Grove 17:59.2
58 58 778 Jay Berube-11 Ticonderoga 18:02.9
59 59 489 Taylor Drake-12 Candor 18:04.7
60 29 60 143 Paul Mackey-11 Haldane 18:05.3
61 30 61 713 Barrett Waling-10 Seton-Plattsburgh 18:05.8
62 31 62 402 Tyler Holmes-12 Spencer Van Etten 18:07.9
63 32 63 1030 Charlie Bencze-11 Tupper Lake 18:09.2
64 33 64 360 Josh Purcell-10 Beaver River 18:11.4
65 34 65 405 John Reuter-10 Spencer Van Etten 18:13.5
66 66 1092 Josh Eng-10 Norwood-Norfolk 18:14.8
67 67 384 Connor Luberto-10 Sandy Creek 18:16.4
68 35 68 712 Justin Bressette-11 Seton-Plattsburgh 18:16.9
69 36 69 362 Cody Updike-9 Beaver River 18:29.9
70 37 70 714 Julian Breyette-9 Seton-Plattsburgh 18:31.0
71 38 71 649 David Poyfair-12 Barker 18:32.5
72 39 72 404 Nate Newbury-12 Spencer Van Etten 18:37.6
73 40 73 648 Matthew Sweeney-12 Barker 18:40.4
74 74 775 Matt Saulpaugh-12 Lake Placid 18:43.7
75 41 75 925 Brian McAteer-12 SS Seward 18:44.7
76 42 76 923 Kevin O'Neill-9 SS Seward 18:45.4
77 77 989 Kyle Chambers-12 John A Coleman 18:49.7
78 78 1091 Kyle Palmer-11 Norwood-Norfolk 18:50.3
79 79 777 Tyler Grant-11 Seton-Platt 18:52.1
80 43 80 1136 Mark Butera-12 Port Jefferson 18:52.6
81 44 81 253 Taylor DellaRocco-10 Berne Knox Westerlo 18:53.1
82 45 82 406 Matthew Newbury Spencer Van Etten 18:53.9
83 83 776 Will Pellerin-10 Seton-Platt 18:56.2
84 46 84 407 Travis Overly-11 Spencer Van Etten 18:57.7
85 85 1197 Carlo Masakayan-12 Stony Brook 18:59.3
86 86 170 Joel Kuruvilla-10 Alexander Hamilton 19:02.3
87 87 698 Travis Nagle-11 Randolph 19:05.4
88 47 88 1138 Colin Flanagan-11 Port Jefferson 19:05.7
89 48 89 540 Sean Aho-10 Geneseo 19:06.1
90 49 90 924 Joe Pawleczak-12 SS Seward 19:06.4
91 50 91 149 James Olsen-10 Haldane 19:07.5
92 51 92 363 Corey Lyndaker-10 Beaver River 19:12.5
93 93 1198 Joshua Kim-12 Stony Brook 19:16.7
94 52 94 255 Logan Flavell-10 Berne Knox Westerlo 19:23.4
95 53 95 256 Ryan Bellinger-10 Berne Knox Westerlo 19:26.9
96 96 988 Marco DiBella-10 John A Coleman 19:27.6
97 97 173 Jahman Norris-12 The Children's Village 19:29.3
98 54 98 145 Luke Harrold-10 Haldane 19:31.2
99 55 99 1033 Brian Geiger-10 Tupper Lake 19:31.6
100 56 100 1031 Josh Scranton-12 Tupper Lake 19:34.0
101 57 101 1032 Scott Delair-12 Tupper Lake 19:35.7
102 102 1199 Jeff Zheng-11 Stony Brook 19:38.9
103 58 103 1141 Kevin Sullivan-12 Port Jefferson 19:42.0
104 59 104 254 Jon DeLong-12 Berne Knox Westerlo 19:44.9
105 60 105 926 John Messina-12 SS Seward 19:55.2
106 61 106 541 Sean Rollins-10 Geneseo 20:05.2
107 62 107 144 Ed Bohl-11 Haldane 20:06.8
108 63 108 146 Malachy Cleary-11 Haldane 20:08.3
109 109 171 Jiro Nakano-11 Keio Academy 20:12.2
110 110 172 Yusuke Nakayama-9 Keio Academy 20:14.9
111 111 1093 Ryan Bushey-11 Bruston-Moira 20:18.3
112 64 112 148 Mac Horgan-10 Haldane 20:22.1
113 65 113 147 James Dain-12 Haldane 20:22.9
114 114 174 Anthony Trotter-10 The Children's Village 20:47.7
115 66 115 927 Kalen Eriksson-12 SS Seward 21:11.9
116 67 116 542 Riley Miskell-11 Geneseo 21:18.5
117 68 117 928 Travis McKee-12 SS Seward 22:20.2
118 118 1094 Chaz Blair-9 Bruston-Moira 22:44.1
DNF 1034 Randy Charland-10 Tupper Lake

Race : N.Y.S. X-C Boys D SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Barker
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
20 9 645 Michael Lantinen-10 17:00.6
22 10 643 Erick Bennes-12 17:05.8
23 11 644 Tyler Scheving-10 17:07.2
33 16 646 Ryan Lamb-12 17:19.2
39 20 647 Jedadiah Platt-10 17:25.0
71 38 649 David Poyfair-12 18:32.5
73 40 648 Matthew Sweeney-12 18:40.4
Score : 66 Time gap (1 - 5): 0:24.4 Time total (1 - 5): 85:57.8
2 Beaver River
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 357 Matt Cheney-11 15:59.7
18 7 358 Logan Kempney-10 16:53.0
19 8 359 Ryan Scanlon-12 16:56.5
51 26 361 Gabe Shepherd-12 17:47.5
64 33 360 Josh Purcell-10 18:11.4
69 36 362 Cody Updike-9 18:29.9
92 51 363 Corey Lyndaker-10 19:12.5
Score : 76 Time gap (1 - 5): 2:11.7 Time total (1 - 5): 85:48.1
3 Seton-Plattsburgh
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 708 Mike Champagne-12 15:54.0
25 12 710 Zach Ziemer-11 17:09.0
35 18 711 Mitchell Ryan-9 17:20.2
47 24 709 Jacob DeWitt-12 17:39.3
61 30 713 Barrett Waling-10 18:05.8
68 35 712 Justin Bressette-11 18:16.9
70 37 714 Julian Breyette-9 18:31.0
Score : 85 Time gap (1 - 5): 2:11.8 Time total (1 - 5): 86:08.3
4 Geneseo
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
4 3 536 Ryan Moynihan-11 16:03.4
28 14 538 Evan Magnussen-11 17:13.1
38 19 537 Gabe Rodriguez-9 17:24.1
46 23 539 Devon Rodriguez-10 17:38.9
89 48 540 Sean Aho-10 19:06.1
106 61 541 Sean Rollins-10 20:05.2
116 67 542 Riley Miskell-11 21:18.5
Score : 107 Time gap (1 - 5): 3:02.7 Time total (1 - 5): 87:25.6
5 Port Jefferson
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
14 5 1140 Andrew Keresztes-10 16:44.2
45 22 1142 Sean Swords-11 17:38.0
50 25 1137 Cole Conte-10 17:45.8
55 28 1139 Carll Johnson-11 17:57.1
80 43 1136 Mark Butera-12 18:52.6
88 47 1138 Colin Flanagan-11 19:05.7
103 58 1141 Kevin Sullivan-12 19:42.0

Score : 123 Time gap (1 - 5): 2:08.4 Time total (1 - 5): 88:57.7

6 Berne Knox Westerlo
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
15 6 250 Connor Devine-10 16:45.8
27 13 252 Derek Struck-10 17:12.8
34 17 251 Sean Reynolds-10 17:19.9
81 44 253 Taylor DellaRocco-10 18:53.1
94 52 255 Logan Flavell-10 19:23.4
95 53 256 Ryan Bellinger-10 19:26.9
104 59 254 Jon DeLong-12 19:44.9
Score : 132 Time gap (1 - 5): 2:37.6 Time total (1 - 5): 89:35.0
7 Spencer Van Etten
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
13 4 401 Geoffrey Hall-12 16:40.8
52 27 403 Ken Reuter-10 17:50.2
62 31 402 Tyler Holmes-12 18:07.9
65 34 405 John Reuter-10 18:13.5
72 39 404 Nate Newbury-12 18:37.6
82 45 406 Matthew Newbury 18:53.9
84 46 407 Travis Overly-11 18:57.7
Score : 135 Time gap (1 - 5): 1:56.8 Time total (1 - 5): 89:30.0
8 SS Seward
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
29 15 922 Rob Gorski-11 17:13.7
75 41 925 Brian McAteer-12 18:44.7
76 42 923 Kevin O'Neill-9 18:45.4
90 49 924 Joe Pawleczak-12 19:06.4
105 60 926 John Messina-12 19:55.2
115 66 927 Kalen Eriksson-12 21:11.9
117 68 928 Travis McKee-12 22:20.2
Score : 207 Time gap (1 - 5): 2:41.5 Time total (1 - 5): 93:45.4
9 Tupper Lake
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
43 21 1029 Charlie Beaudette-12 17:28.8
63 32 1030 Charlie Bencze-11 18:09.2
99 55 1033 Brian Geiger-10 19:31.6
100 56 1031 Josh Scranton-12 19:34.0
101 57 1032 Scott Delair-12 19:35.7
DNF 1034 Randy Charland-10
Score : 221 Time gap (1 - 5): 2:06.9 Time total (1 - 5): 94:19.3
10 Haldane
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
60 29 143 Paul Mackey-11 18:05.3
91 50 149 James Olsen-10 19:07.5
98 54 145 Luke Harrold-10 19:31.2
107 62 144 Ed Bohl-11 20:06.8
108 63 146 Malachy Cleary-11 20:08.3
112 64 148 Mac Horgan-10 20:22.1
113 65 147 James Dain-12 20:22.9

Score : 258 Time gap (1 - 5): 2:03.2 Time total (1 - 5): 96:58.9



Race : N.Y.S. X-C Boys D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 357 Matt Cheney-11 15:59.7
6 6 380 Caleb Edmonds-12 16:10.9
16 16 381 Sam Anderson-10 16:47.6
18 18 358 Logan Kempney-10 16:53.0
19 19 359 Ryan Scanlon-12 16:56.5
21 21 382 Jake Andrews-11 17:04.9
30 30 383 Peter Donnelly-12 17:16.4
51 51 361 Gabe Shepherd-12 17:47.5
64 64 360 Josh Purcell-10 18:11.4
67 67 384 Connor Luberto-10 18:16.4
69 69 362 Cody Updike-9 18:29.9
92 92 363 Corey Lyndaker-10 19:12.5

Score : 294 Time gap (1 - 10): 2:16.7 Time total (1 - 10): 171:24.3


2 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 277 Willie Underwood-11 16:07.1
8 8 275 Austin Lane-10 16:25.7
9 9 276 Steve Petramale-12 16:36.5
15 15 250 Connor Devine-10 16:45.8
24 24 278 Jake Urys-9 17:08.2
27 27 252 Derek Struck-10 17:12.8
32 32 279 Thomas Olehaf-10 17:18.6
34 34 251 Sean Reynolds-10 17:19.9
81 81 253 Taylor DellaRocco-10 18:53.1
94 94 255 Logan Flavell-10 19:23.4
95 95 256 Ryan Bellinger-10 19:26.9
104 104 254 Jon DeLong-12 19:44.9

Score : 329 Time gap (1 - 10): 3:16.3 Time total (1 - 10): 173:11.1


3 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 536 Ryan Moynihan-11 16:03.4
10 10 593 Casey Wellington-10 16:37.0
17 17 594 Alex Chcihester-12 16:52.8
28 28 538 Evan Magnussen-11 17:13.1
38 38 537 Gabe Rodriguez-9 17:24.1
40 40 592 Neil Grayson-12 17:25.6
41 41 591 Aaron Markowski-12 17:28.4
44 44 590 Sam McCracken-12 17:36.3
46 46 539 Devon Rodriguez-10 17:38.9
89 89 540 Sean Aho-10 19:06.1
106 106 541 Sean Rollins-10 20:05.2
116 116 542 Riley Miskell-11 21:18.5

Score : 357 Time gap (1 - 10): 3:02.7 Time total (1 - 10): 173:25.7



4 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
20 20 645 Michael Lantinen-10 17:00.6
22 22 643 Erick Bennes-12 17:05.8
23 23 644 Tyler Scheving-10 17:07.2
33 33 646 Ryan Lamb-12 17:19.2
36 36 696 Corey Wefing-8 17:21.2
37 37 695 Tyler Sweet-12 17:21.5
39 39 647 Jedadiah Platt-10 17:25.0
54 54 699 Brandon Orr-12 17:55.5
57 57 697 Nick Zuroski-9 17:59.2
71 71 649 David Poyfair-12 18:32.5
73 73 648 Matthew Sweeney-12 18:40.4
87 87 698 Travis Nagle-11 19:05.4

Score : 392 Time gap (1 - 10): 1:31.9 Time total (1 - 10): 175:07.7

5 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
7 7 485 Chris Burnett-12 16:15.9
13 13 401 Geoffrey Hall-12 16:40.8
26 26 487 Justin Osorio-12 17:11.6
42 42 486 Mike Grant-11 17:28.6
52 52 403 Ken Reuter-10 17:50.2
53 53 488 Nate Ladue-12 17:53.1
59 59 489 Taylor Drake-12 18:04.7
62 62 402 Tyler Holmes-12 18:07.9
65 65 405 John Reuter-10 18:13.5
72 72 404 Nate Newbury-12 18:37.6
82 82 406 Matthew Newbury 18:53.9
84 84 407 Travis Overly-11 18:57.7

Score : 451 Time gap (1 - 10): 2:21.7 Time total (1 - 10): 176:23.9


6 Section VII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 708 Mike Champagne-12 15:54.0
25 25 710 Zach Ziemer-11 17:09.0
35 35 711 Mitchell Ryan-9 17:20.2
47 47 709 Jacob DeWitt-12 17:39.3
49 49 779 Josh Cook-11 17:40.9
58 58 778 Jay Berube-11 18:02.9
61 61 713 Barrett Waling-10 18:05.8
68 68 712 Justin Bressette-11 18:16.9
70 70 714 Julian Breyette-9 18:31.0
74 74 775 Matt Saulpaugh-12 18:43.7
79 79 777 Tyler Grant-11 18:52.1
83 83 776 Will Pellerin-10 18:56.2

Score : 488 Time gap (1 - 10): 2:49.7 Time total (1 - 10): 177:23.7




7 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 985 James Boeding-12 16:00.3
11 11 986 Hunter Proscia-10 16:38.2
29 29 922 Rob Gorski-11 17:13.7
31 31 987 Alex Campanella-9 17:18.2
75 75 925 Brian McAteer-12 18:44.7
76 76 923 Kevin O'Neill-9 18:45.4
77 77 989 Kyle Chambers-12 18:49.7
90 90 924 Joe Pawleczak-12 19:06.4
96 96 988 Marco DiBella-10 19:27.6
105 105 926 John Messina-12 19:55.2
115 115 927 Kalen Eriksson-12 21:11.9
117 117 928 Travis McKee-12 22:20.2

Score : 593 Time gap (1 - 10): 3:54.9 Time total (1 - 10): 181:59.4


8 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
14 14 1140 Andrew Keresztes-10 16:44.2
45 45 1142 Sean Swords-11 17:38.0
48 48 1195 Sal Manno-11 17:40.5
50 50 1137 Cole Conte-10 17:45.8
55 55 1139 Carll Johnson-11 17:57.1
56 56 1196 James Jenden-12 17:57.5
80 80 1136 Mark Butera-12 18:52.6
85 85 1197 Carlo Masakayan-12 18:59.3
88 88 1138 Colin Flanagan-11 19:05.7
93 93 1198 Joshua Kim-12 19:16.7
102 102 1199 Jeff Zheng-11 19:38.9
103 103 1141 Kevin Sullivan-12 19:42.0

Score : 614 Time gap (1 - 10): 2:32.5 Time total (1 - 10): 181:57.4


9 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 1090 Jon Eng-12 16:40.2
43 43 1029 Charlie Beaudette-12 17:28.8
63 63 1030 Charlie Bencze-11 18:09.2
66 66 1092 Josh Eng-10 18:14.8
78 78 1091 Kyle Palmer-11 18:50.3
99 99 1033 Brian Geiger-10 19:31.6
100 100 1031 Josh Scranton-12 19:34.0
101 101 1032 Scott Delair-12 19:35.7
111 111 1093 Ryan Bushey-11 20:18.3
118 118 1094 Chaz Blair-9 22:44.1
DNF 1034 Randy Charland-10

Score : 791 Time gap (1 - 10): 6:03.9 Time total (1 - 10): 191:07.0








10 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
60 60 143 Paul Mackey-11 18:05.3
86 86 170 Joel Kuruvilla-10 19:02.3
91 91 149 James Olsen-10 19:07.5
97 97 173 Jahman Norris-12 19:29.3
98 98 145 Luke Harrold-10 19:31.2
107 107 144 Ed Bohl-11 20:06.8
108 108 146 Malachy Cleary-11 20:08.3
109 109 171 Jiro Nakano-11 20:12.2
110 110 172 Yusuke Nakayama-9 20:14.9
112 112 148 Mac Horgan-10 20:22.1
113 113 147 James Dain-12 20:22.9
114 114 174 Anthony Trotter-10 20:47.7

Score : 978 Time gap (1 - 10): 2:17.0 Time total (1 - 10): 196:19.7

Race : N.Y.S. X-C Girls Merge SUNY Plattsburgh(VII) Date : November 14, 2009 Place School Score --------------------------------------------------------------------------------- 1 Fayetteville Manlius 20 2 Saratoga Springs 84 3 Monroe Woodbury 176 4 Queensbury 184 5 East Aurora 191 6 Honeoye Falls Lima 231 7 Arlington 233 8 North Shore 271 9 Northport 278 10 Pearl River 341 11 Mendon 358 12 Greenwich 359 13 Bronxville 452 14 Ithaca 466 15 Tappan Zee 472 16 Cornwall 480 17 Syosset 501 18 Hilton 546 19 Tully 579 20 Wantagh 700 21 Scotia Glenville 703 22 Newark Valley 727 23 Onteora 727 24 Fredonia 732 25 Owego 750 26 Vestal 770 27 Maple Grove 776 28 Marcellus 810 29 Clarence 812 30 Rhinebeck 860 31 Miller Place 862 32 Beaver River 875 33 Grand Island 894 34 Mount Sinai 908 35 Jamesville DeWitt 915 36 Norwood-Norfolk 942 37 Geneseo 963 38 Thomas A. Edison 1050 39 Voorheesville 1066 40 Friends Academy 1127 41 Saranac Lake 1203 42 Seton Plattsburgh 1208 43 Gouverneur 1222 44 Williamson 1243 45 Center Moriches 1351 46 Peru 1421 47 Eldred 1466 48 Ogdensburg Free Academy 1495 49 Stony Brook 1526 50 Haldane 1598 Race : N.Y.S. X-C Girls Merge SUNY Plattsburgh(VII) Date : November 14, 2009 Place ind team sec number name school --------------------------------------------------------------------------- 1 1 1 936 Aisling Cuffe-11 Cornwall 17:00.1 2 2 2 357 Courtney Chapman-11 Fayetteville Manlius 17:25.4 3 3 3 360 Molly Malone-12 Fayetteville Manlius 17:34.7 4 4 4 358 Jillian Fanning-9 Fayetteville Manlius 17:35.3 5 5 5 361 Mackenzie Carter-12 Fayetteville Manlius 17:36.0 6 6 6 359 Katie Sischo-10 Fayetteville Manlius 17:36.7 7 7 276 Nicole Irving-12 Shenendehowa 17:37.1 8 7 8 250 Keelin Hollowood-9 Saratoga Springs 17:38.3 9 9 275 Lizzie Predmore-10 Shenendehowa 17:42.3 10 10 380 Laura Leff-8 West Genesee 17:43.1 11 8 11 202 Danielle Winslow-11 Queensbury 17:43.6 12 9 12 922 Megan Patrignelli-12 Monroe Woodbury 17:45.4 13 10 13 201 Brittany Winslow-11 Queensbury 17:47.7 14 14 1196 Katie Skinner-12 Riverhead 17:51.2 15 15 180 Megan Young-9 Nanuet 17:56.6 16 16 570 Christine Driscoll-11 Geneva 17:57.1 17 17 590 Brianna Deming-12 Webster Thomas 17:59.3 18 11 18 256 Brianne Bellon-12 Saratoga Springs 18:01.7 19 12 19 1137 Brigid Brennan-8 Northport 18:02.7 20 13 20 849 Samantha Nadel-10 North Shore 18:03.7 21 14 21 362 Hannah Luber-12 Fayetteville Manlius 18:04.6 22 15 22 501 Amanda Moreland-12 Honeoye Falls Lima 18:05.1 23 23 170 Jessica Tobin-12 Clarkstown South 18:05.2
24 24 182 Nicki Nesi-10 Pelham 18:05.7
25 16 25 401 Mary Carroll-10 Ithaca 18:05.8
26 17 26 253 Sydney King-11 Saratoga Springs 18:06.1
27 18 27 609 Catherine Phillips-12 East Aurora 18:06.6
28 19 28 550 Shaylyn Tuite-11 Mendon 18:08.8
29 20 29 144 Rachel Sorna-12 Arlington 18:09.5
30 21 30 363 Heather Martin-10 Fayetteville Manlius 18:09.7
31 31 173 Ursala Svoboda-10 Suffern 18:10.3
32 32 980 Holly Cavalluzzo-9 Valley Central 18:14.4
33 33 670 Katie Niblock-12 Sweet Home 18:16.5
34 34 1195 Allison Stapleton-11 Commack 18:19.3
35 35 882 Emily Marchini-12 Massapequa 18:20.1
36 36 280 Molly Pezzulo-11 Burnt Hills Ballston Spa 18:21.7
37 22 37 251 Amanda Borroughs-11 Saratoga Springs 18:23.0
38 38 382 Nicole Watterud-9 Cicero North Syracuse 18:23.4
39 23 39 1139 Lianne Farber-12 Northport 18:24.7
40 40 395 Allison Lasnicki-12 Canastota 18:24.9
41 24 41 608 Marta McLaughlin-8 East Aurora 18:25.4
42 42 375 Katie Weisenburger-11 Pulaski 18:27.1
43 25 43 925 Elizabeth O'Donnell-12 Monroe Woodbury 18:28.1
44 26 44 158 Taylor Jo Gillen-10 Tappan Zee 18:28.7
45 45 1199 Ali Foote-11 West Islip 18:28.9
46 27 46 254 Madison Carr-9 Saratoga Springs 18:29.6
47 28 47 143 Hayley McMahon-11 Arlington 18:29.9
48 48 592 Katie Lembo-8 Penfield 18:30.2
49 49 981 Jacqueline Kasal-11 Warwick Valley 18:30.4
50 50 983 Lauren Hehir-10 Washingtonville 18:30.6
51 29 51 252 Cassandra Goutos-12 Saratoga Springs 18:31.1
52 52 281 Kiersten Anderson-12 Burnt Hills Ballston Spa 18:31.2
53 53 176 Emily Singer-12 Harrison 18:31.4
53 53 377 Victoria Campanian-9 South Lewis 18:31.4
55 30 55 610 Megan Hulton-11 East Aurora 18:34.1
56 56 1198 Mary Kate Anselmini-11 Ward Melville 18:34.7
57 31 57 203 Morgan Mueller-12 Queensbury 18:34.8
58 58 495 Lauren Mullins-10 Johnson City 18:36.1
59 32 59 255 Brianna Freestone-11 Saratoga Springs 18:39.0
60 60 490 Sydney Williams-11 Susquehanna Valley 18:39.4
61 33 61 245 Brittney Lane-12 Greenwich 18:41.2
62 62 385 Katie Day-12 Whitesboro 18:42.1
63 63 278 Cara Janeczko-12 Shenendehowa 18:42.7
64 64 184 Jessica Kendzor-12 Kennedy Catholic 18:43.7
65 65 676 Victoria Sosnowski-12 Amherst 18:44.2
66 34 66 926 Kelsey Esselman-9 Monroe Woodbury 18:44.6
67 35 67 215 Becky Celorio-10 Scotia Glenville 18:44.8
68 68 995 Gabby Mancuso-11 New Paltz 18:46.0
69 36 69 157 Jacqueline Pollack-12 Tappan Zee 18:46.8
70 70 589 Liz Valento-10 Pavilion 18:47.2
71 37 71 244 Cady Kuzmich-11 Greenwich 18:47.4
72 38 72 846 Elizabeth Caldwell-9 North Shore 18:48.1
73 73 1075 Aimee Beaudette-11 Canton 18:48.5
74 39 74 860 Kira Garry-11 Friends Academy 18:48.9
75 75 384 Lesley Bowers-12 Liverpool 18:49.1
76 40 76 820 Rachel Ngu-11 Syosset 18:49.9
77 41 77 551 Allison Hallock-10 Mendon 18:50.1
78 78 675 Jaime Wallace-12 Alden 18:50.3
79 79 497 Maddy Zeitz-9 Windsor 18:50.7
80 80 593 Ashton Hughes-10 Fairport 18:50.8
81 42 81 123 Meredith Rizzo-9 Bronxville 18:51.9
82 43 82 108 Maria Kohlbrenner-10 Pearl River 18:53.1
83 83 277 Danika Simonson-12 Shenendehowa 18:53.3
84 84 174 Jenna Holt-11 Carmel 18:54.5
85 85 1197 Caroline O'Hea-10 Ward Melville 18:55.0
86 44 86 110 Kerry Guerin-11 Pearl River 18:55.6
87 45 87 204 Carly Wynn-11 Queensbury 18:55.8
88 88 284 Catherine Maloy-9 Academy of the Holy Names18:56.0
89 89 282 Rachael Cyrus-12 Burnt Hills Ballston Spa 18:56.3
90 90 595 Kate McCormick-10 Canandaigua 18:57.1
91 91 571 Alison Lockwood-11 Geneva 18:57.3
92 46 92 505 Hannah Cole-9 Honeoye Falls Lima 18:57.7
93 47 93 536 Amanda Cocchiara-11 Hilton 18:58.0
94 94 175 Ariana Bottalico-9 Brewster 18:58.4
95 48 95 957 Emily Waligurski-9 Onteora 18:59.0
96 96 396 Leah Rice-11 Holland Patent 19:00.7
97 97 594 Jodi Robinson-12 Rush Henrietta 19:01.1
98 49 98 503 Allison Hoh-12 Honeoye Falls Lima 19:01.8
99 99 283 Alyssa Drapeau-10 Burnt Hills Ballston Spa 19:01.9
100 100 671 Jenny DelSignore-9 Sweet Home 19:02.4
100 50 100 429 Jessica Scordino-12 Owego 19:02.4
102 102 383 Marissa Colburn-9 Cicero North Syracuse 19:02.9
103 51 103 924 Carly Kless-12 Monroe Woodbury 19:03.3
104 52 104 502 Jessie Brunett-12 Honeoye Falls Lima 19:03.7
105 105 984 Gianna Frontera-8 Newburgh 19:04.0
106 53 106 109 Erica Guerin-11 Pearl River 19:04.8
107 107 596 Kendall D'More-9 Canandaigua 19:05.2
108 54 108 1138 Anna Corrigan-10 Northport 19:05.6
109 55 109 430 Kristy Scordino-12 Owego 19:06.3
110 110 390 Tia Bullard-11 Mexico 19:06.9
111 111 1173 Christine Hagan-11 Kings Park 19:08.2
112 112 1170 Btiana Siele-10 Eastport South Manor 19:09.0
112 56 112 613 Sarah Anstett-10 East Aurora 19:09.0
114 57 114 923 Meaghan Ventarola-10 Monroe Woodbury 19:09.2
115 115 1171 Michelle Gaye-11 Harborfields 19:10.9
116 116 172 Ellie Hekker-10 North Rockland 19:11.1
117 117 573 Angela Jarvela-12 Batavia 19:12.5
118 118 674 Elisa Frazier-11 Williamsville South 19:13.0
119 58 119 537 Rebecca List-12 Hilton 19:14.3
120 59 120 148 Allison Ryley-12 Arlington 19:14.5
120 59 120 322 Rachel Garn-8 Marcellus 19:14.5
120 59 120 937 Amanda Fasano-10 Cornwall 19:14.5
123 62 123 149 Lindsay Asselmeyer-10 Arlington 19:14.8
124 63 124 612 Paige Anderson-10 East Aurora 19:15.2
125 64 125 147 Josephine Boyle-11 Arlington 19:15.9
125 125 572 Kelley Driscoll-12 Geneva 19:15.9
127 127 393 Betsy Black-10 Grimes Ludden 19:16.3
128 65 128 844 Brianna Welch-12 North Shore 19:16.6
129 66 129 843 Brianna Nerud-10 North Shore 19:17.4
130 67 130 901 Annabel Clarke-12 Rhinebeck 19:17.5
131 131 399 Katie Brislin-9 CBA Syracuse 19:18.0
132 132 285 Opal Jessica Bogdan-10 Broadalbin Perth 19:18.5
133 68 133 927 Jennifer Boyle-10 Monroe Woodbury 19:18.9
134 134 279 Kaylee Scott-7 Columbia 19:20.9
135 69 135 506 Ruth Steinke-10 Honeoye Falls Lima 19:21.9
136 70 136 145 Victoria Sanford-12 Arlington 19:22.7
137 71 137 1152 Tiana Guevera-8 Miller Place 19:22.8
138 138 287 Talya Williams-8 Notre Dame Bishop Grimes 19:23.4
139 72 139 122 Henrietta Miers-12 Bronxville 19:23.6
140 140 183 Katherine Doyle-10 Sleepy Hollow 19:23.9
141 141 394 Bori Tozser-11 Homer 19:24.3
142 142 673 Chelsea Needham-11 West Seneca West 19:24.6
143 143 187 Sarah King-10 Dobbs Ferry 19:24.8
144 144 998 Katherine Dewitt-11 Rondout Valley 19:24.9
145 145 189 Libby Lazare-12 Pleasantville 19:25.6
145 145 381 Anna Leo-9 West Genesee 19:25.6
147 147 672 Mikelle Cala-12 Lake Shore 19:26.5
148 73 148 457 Sarah Palmer-12 Thomas A. Edison 19:28.5
149 74 149 337 Ashley Evans-10 Tully 19:29.1
150 75 150 504 Katie Engle-10 Honeoye Falls Lima 19:29.2
151 76 151 443 Jenna Cupp-9 Newark Valley 19:29.5
152 152 185 Caitlin Jelinek-12 Pawling 19:29.8
153 153 982 Lillian Greibesland-12 Warwick Valley 19:30.8
154 77 154 247 Madeline Montague-9 Greenwich 19:31.1
155 78 155 928 Christina Clarkin-11 Monroe Woodbury 19:31.2
156 156 880 Valerie Sanders-12 East Meadow 19:31.6
156 79 156 552 Morgan Atkins-11 Mendon 19:31.6
158 158 498 Taylor Hackett-11 Maine Endwell 19:31.9
159 159 387 Meghan Visser-12 East Syracuse Minoa 19:32.4
159 80 159 815 Amanda Wolfer-12 Syosset 19:32.4
161 81 161 124 Amelia Phillips-9 Bronxville 19:33.2
162 82 162 657 Maritina Tsembelis-12 Grand Island 19:33.4
163 83 163 111 Keeley Bateman-12 Pearl River 19:34.1
164 164 186 Zoe Nagasing-10 Pawling 19:34.5
165 165 599 Mary Aldridge-12 Brighton 19:34.7
166 166 392 Savannah Boucher-12 New Hartford 19:34.8
167 84 167 336 Katherine Ward-10 Tully 19:35.6
168 85 168 350 Karlee Duffer-10 Beaver River 19:36.0
169 86 169 622 Alissa Conti-12 Fredonia 19:36.5
170 87 170 1136 Kelly Abate-12 Northport 19:36.7
171 171 1076 Sophie Goobic-12 Canton 19:37.3
172 88 172 816 Christina diBernardo-11 Syosset 19:38.5
173 173 680 Kaylea Rustay-9 John F. Kennedy 19:38.8
174 89 174 848 Jessica Donohue-9 North Shore 19:39.0
175 90 175 205 Jolie Navatka-10 Queensbury 19:40.1
175 90 175 248 Sarah Lapham-8 Greenwich 19:40.1
177 92 177 614 Sarah Mars-11 East Aurora 19:40.3
178 93 178 701 Anna Rabideau-11 Seton Plattsburgh 19:40.4
179 94 179 1107 Janie Turek-11 Mount Sinai 19:40.8
179 179 885 Ava Fitzgerald-11 Calhoun 19:40.8
181 95 181 1022 Emily Cotey-12 Norwood-Norfolk 19:41.1
182 182 891 Mary Welsh-9 Manhasset 19:41.2
183 96 183 146 Mallory Mecca-12 Arlington 19:41.9
184 97 184 415 Mary Katherine Kulp-11 Vestal 19:42.6
185 185 598 Maggie Lawler-9 Victor 19:42.9
185 98 185 611 Allyssa McLaughlin-10 East Aurora 19:42.9
185 98 185 636 Caroline Benson-8 Maple Grove 19:42.9
188 188 177 Jackie McCarthy-12 Ursuline 19:43.1
189 100 189 554 Lauren Young-12 Mendon 19:43.4
190 101 190 1151 Talia Guevera-8 Miller Place 19:43.7
190 190 188 Annie Field-11 Irvington 19:43.7
192 192 881 Amanda Schmidt-11 Massapequa 19:44.8
193 193 894 Kristen Wraith-12 Valley Stream South 19:45.0
194 194 591 Christina Colon-11 Webster Thomas 19:45.3
195 195 270 Courtney Tedeschi-9 Berne Knox Westerlo 19:46.3
196 196 481 Elizabeth Jewiss-9 Marathon 19:46.5
197 197 971 Danielle Myers-9 Sullivan West 19:46.6
198 102 198 1140 Elizabeth Fierro-11 Northport 19:46.8
199 103 199 644 Chelsea Reinhardt-11 Clarence 19:47.2
200 200 884 Meghan Byrnes-12 Port Washington 19:47.5
201 201 692 Holly Eliason-8 Sherman 19:48.1
202 202 1176 Katie Saroka-9 Bayport Bluepoint 19:48.6
203 104 203 1023 Hannan Sequin-8 Norwood-Norfolk 19:49.0
204 204 391 Lauren MacDonald-12 Vernon Verona Sherrill 19:49.1
205 205 398 Jen MacMillan-11 Holland Patent 19:49.4
206 105 206 833 Kaleigh Craig-10 Wantagh 19:49.5
207 207 378 Alexandra Doney-10 South Lewis 19:50.3
208 208 496 McKenna Coughlin-11 Johnson City 19:50.4
209 106 209 403 Megan Mormile-12 Ithaca 19:50.6
210 107 210 308 Ameena Dye-11 Jamesville DeWitt 19:51.3
211 211 695 Rebecca Love-11 Frontier 19:52.0
212 212 597 Kellie Mack-9 Canandaigua 19:52.2
213 213 684 Emma Wilson-12 Akron 19:52.9
214 214 480 Aubrie Russell-10 Candor 19:54.0
215 215 985 Britany Foote-11 Goshen 19:54.3
216 108 216 160 Meagan Jaskot-10 Tappan Zee 19:55.5
217 217 587 Mary Frances Aini-8 Arkport 19:55.6
218 109 218 817 Hayley Leviachvili-9 Syosset 19:56.1
219 110 219 416 Carly Gates-10 Vestal 19:57.7
220 220 683 Emily Steves-10 Gowanda 19:58.3
220 111 220 407 Taryn VanValen-12 Ithaca 19:58.3
222 222 397 Cheyenne Petrillo Laver-8Holland Patent 20:00.1
223 112 223 1142 Currie Kavanaugh-9 Northport 20:00.3
224 113 224 835 Shaylyn Stehl-11 Wantagh 20:00.4
225 225 681 Shannon Murphy-10 Falconer 20:00.6
226 226 485 Lani Nagle-10 Corning 20:00.9
227 227 973 Deirdre Dwyer-10 Spackenkill 20:01.3
228 228 286 Morgan Wojtusik-9 Albany Academy 20:02.0
229 229 181 Hannah DeMartino-11 Nanuet 20:02.7
230 114 230 128 Emilie Hoffer-8 Bronxville 20:03.0
231 231 574 Erika Steensma-10 Wayne 20:03.1
231 115 231 206 Katie Mannix-12 Queensbury 20:03.1
233 233 678 Sarah Ziemba-8 Newfane 20:04.8
234 234 886 Jenn McLaughlin-12 MacArthur 20:05.1
235 116 235 402 Zoe McAlear-10 Ithaca 20:05.5
236 117 236 404 Jackie Cornell-9 Ithaca 20:05.7
237 118 237 112 Katelyn Garvey-11 Pearl River 20:05.9
238 119 238 553 Krista Roncone-10 Mendon 20:06.1
239 239 697 Maggie Russell-11 Lockport 20:06.5
240 120 240 229 Michelyn Little-10 Voorheesville 20:07.0
241 121 241 938 Christina LoCurto-11 Cornwall 20:08.3
242 122 242 246 Betsy Edinger-11 Greenwich 20:08.8
243 123 243 623 Emily Wendell-12 Fredonia 20:09.1
244 124 244 845 Danielle Muoio-11 North Shore 20:09.3
245 245 696 Allison Bartkowiak-12 Lockport 20:09.4
245 125 245 637 Katelyn Benson-10 Maple Grove 20:09.4
247 126 247 556 Lilly Piepers-8 Mendon 20:09.6
247 247 482 Miranda Drummond-8 Harpursville 20:09.6
249 127 249 507 Bekah Steinke-12 Honeoye Falls Lima 20:09.9
249 127 249 342 Jessica Callie-10 Tully 20:09.9
251 251 986 Jaime Lisack-10 Goshen 20:10.2
251 251 471 Sarah Krizan-11 Chenango Forks 20:10.2
253 253 470 Laura Haley-10 Chenango Forks 20:10.5
254 254 888 Lucia Montefusco-12 MacArthur 20:11.9
255 129 255 444 Katie Weeks-12 Newark Valley 20:12.2
256 130 256 309 Eileen Cody-12 Jamesville DeWitt 20:12.5
257 131 257 555 Danielle Bessette-12 Mendon 20:13.0
257 257 682 Kirsten Holmberg-8 Falconer 20:13.0
259 132 259 351 Deidra Beller-11 Beaver River 20:13.4
260 260 288 Larissa Melendez-11 Cobleskill Richmondville 20:13.5
261 133 261 207 Kirsten Lajoie-12 Queensbury 20:14.3
262 262 178 Madie Federle-12 Ursuline 20:15.2
263 134 263 539 Kara Engle-12 Hilton 20:15.3
264 264 289 Marisa Hitchcock-11 Cobleskill Richmondville 20:15.4
265 135 265 538 Emily Palmeri-11 Hilton 20:15.8
266 266 379 Dia Haffar-12 Fabius Pompey 20:16.2
267 136 267 624 Lauren Reyda-7 Fredonia 20:16.4
268 268 483 Gabriella Rollo-10 Delhi 20:16.5
269 269 890 Karissa Chiantella-12 Locust Valley 20:17.7
270 137 270 942 Michelle Lujan-9 Cornwall 20:18.4
271 271 698 Sally Lindquist-10 Jamestown 20:18.7
272 138 272 161 Kerri Cody-12 Tappan Zee 20:18.8
273 139 273 445 Jessica Johnson-12 Newark Valley 20:20.1
274 140 274 339 Casey Cole-10 Tully 20:20.5
275 275 499 Samantha Wilks-9 Maine Endwell 20:20.6
275 141 275 405 Amelia Kaufman-10 Ithaca 20:20.6
277 142 277 832 Jamie Wandzilak-11 Wantagh 20:20.9
278 143 278 125 Courtney Campbell-8 Bronxville 20:21.0
278 143 278 323 Maggie Dunn-9 Marcellus 20:21.0
280 280 883 Kathleen Fulton-12 Oceanside 20:21.4
281 145 281 907 Anna Clark-10 Rhinebeck 20:21.6
282 282 996 Jordan Stern-12 New Paltz 20:22.2
283 146 283 113 Molly Shine-10 Pearl River 20:22.6
284 147 284 216 Katie Zeppetelli-11 Scotia Glenville 20:22.9
284 284 1174 Molly Bennet-11 Westhampton Beach 20:22.9
286 148 286 217 Josie Zeppetelli-9 Scotia Glenville 20:23.5
286 286 179 Eve Marenghi-11 Somers 20:23.5
286 149 286 645 Kaitlin McCadden-10 Clarence 20:23.5
289 289 970 Mallory Peterson-10 Millbrook 20:25.0
290 290 1077 Chelsea Huyck-10 Canton 20:25.7
291 291 585 sarah Coon-10 Red Jacket 20:26.1
292 292 579 Sierra Devine-10 Mynderse 20:26.2
293 150 293 638 Emma Verdonic-8 Maple Grove 20:26.4
294 294 588 Kim Lovett-8 Byron Bergen 20:26.7
295 151 295 127 Serena Saari-11 Bronxville 20:26.8
296 152 296 1008 Megan Morrow-10 Gouverneur 20:28.2
297 153 297 529 Lindsay Ryan-8 Geneseo 20:28.4
298 298 785 Bailey Weightman-12 Beekmantown 20:29.1
299 299 887 Lindsey McLaughlin-10 MacArthur 20:30.2
299 299 699 Emily Wilks-10 Orchard Park 20:30.2
301 154 301 341 Taillear Denick-11 Tully 20:31.3
302 155 302 959 Cara Ugolino-12 Onteora 20:31.4
303 156 303 961 Alex Nichols-12 Onteora 20:31.9
304 157 304 406 Emilie Dunham-12 Ithaca 20:32.1
305 305 679 Grace Rich-8 Albion 20:32.4
306 306 491 Nikki Deiseroth-11 Horseheads 20:32.6
307 307 1179 Codi Mullen-11 Shoreham Wading River 20:32.7
308 158 308 324 Molly McGuane-9 Marcellus 20:32.9
309 159 309 338 Danny Zgardzinski-12 Tully 20:33.7
310 310 694 Chelsea Smith-9 Frewsburg 20:33.9
311 311 486 Alex Nagle-12 Corning 20:34.3
312 312 892 Caitlin Breen-12 Mineola 20:34.4
313 313 489 Abigail Bideaux-9 Binghamton 20:34.6
313 160 313 625 Jessica Swoyer-11 Fredonia 20:34.6
315 161 315 515 Cassidy Bishop-9 Williamson 20:35.0
316 316 690 Amber Sweeney-12 Barker 20:36.2
317 162 317 940 Mikayla Bittner-11 Cornwall 20:36.3
317 317 1175 Ashley Bofinger-12 Bayport Bluepoint 20:36.3
319 163 319 114 Caitlin Lardaro-10 Pearl River 20:36.9
320 320 889 Cara Feldman-12 JFK Bellmore 20:39.5
321 321 1184 Erika Gulija-8 Southampton 20:39.8
321 321 586 Priscilla Coon-12 Red Jacket 20:39.8
323 323 493 Andrea Prusik-12 Union Endicott 20:39.9
324 324 484 Kristine Reed-10 Walton 20:40.2
325 164 325 162 Elaine Bermudez-12 Tappan Zee 20:40.8
325 164 325 1024 Victoria Hall-11 Norwood-Norfolk 20:40.8
327 166 327 834 Michelle Henderson-9 Wantagh 20:41.2
328 328 291 Kim Geniti-8 Fonda Fultonville 20:42.1
329 167 329 532 Emily Ingalls-12 Geneseo 20:42.2
330 168 330 249 Candace Haskell-9 Greenwich 20:42.8
331 169 331 417 Alicia Sutpin-10 Vestal 20:42.9
332 332 972 Rianna Eriwein-11 Sullivan West 20:43.0
333 170 333 642 Abby Sirwatka-8 Maple Grove 20:43.3
334 171 334 939 Megan O'Donnell-10 Cornwall 20:44.0
335 172 335 541 Monica Griffiths-10 Hilton 20:44.2
336 336 376 Trisha Clark-12 Pulaski 20:44.5
337 173 337 847 Emily Osman-11 North Shore 20:46.6
338 174 338 829 Erin Lavin-11 Wantagh 20:46.8
339 339 974 Caroline Bertholf-11 Tri Valley 20:46.9
340 340 897 Fiona Brunner-12 Oyster Bay 20:47.1
341 341 786 Maile Sapp-9 Beekmantown 20:48.2
342 342 987 Kristen Harrington-11 Monticello 20:49.3
342 175 342 859 Katrina Garry-8 Friends Academy 20:49.3
344 176 344 831 Grace Albert-9 Wantagh 20:49.8
345 345 575 Katie Piechowiak-12 Attica 20:50.0
346 346 977 Kate Shults-10 John A Coleman 20:50.2
347 177 347 751 Elena Beideck-9 Saranac Lake 20:50.3
347 177 347 1101 Brittany Callahan-12 Mount Sinai 20:50.3
349 179 349 958 Kim Wiley-11 Onteora 20:50.6
350 180 350 163 Kellyanne Bondulich-11 Tappan Zee 20:50.9
350 350 487 Mattea Rossettie-12 Corning 20:50.9
352 181 352 218 Becca Kraines-9 Scotia Glenville 20:51.0
353 182 353 646 Cara Zimmerman-12 Clarence 20:51.2
354 183 354 540 Sally Holt-12 Hilton 20:51.4
355 355 494 Kelsey Prosinski-9 Union Endicott 20:52.0
356 184 356 821 Shira Polan-11 Syosset 20:52.4
357 185 357 648 Katelyn Tresino-11 Clarence 20:52.6
358 186 358 1116 Ryleigh Donegan-7 Center Moriches 20:53.3
359 187 359 447 Rebekah Meyers-9 Newark Valley 20:53.5
360 360 976 Justine Vonderheide-11 Chapel Field 20:53.7
361 188 361 352 Monica Interiano-9 Beaver River 20:53.9
362 362 691 Deanna Platt-11 Barker 20:54.2
363 189 363 960 Erica Beesmer-12 Onteora 20:54.4
364 190 364 830 Gabriella Dimaggio-10 Wantagh 20:55.4
365 191 365 230 Jolie Siegel-11 Voorheesville 20:55.9
366 192 366 220 Rosie Brown-11 Scotia Glenville 20:56.0
367 193 367 649 Justina Bonaventura-10 Clarence 20:56.5
367 193 367 1103 Julia Dooley-9 Mount Sinai 20:56.5
369 195 369 661 Dominique DeGregorio-11 Grand Island 20:57.3
370 196 370 421 Sarevah Shafer-9 Vestal 20:57.6
370 196 370 446 Angela Richter-11 Newark Valley 20:57.6
372 198 372 418 Lauren Gates-12 Vestal 20:58.2
373 199 373 643 Marissa Saenger-8 Clarence 20:58.6
374 374 975 Heather St.Germain-9 Chapel Field 20:58.9
375 375 492 Alexis White-12 Horseheads 20:59.5
376 376 577 McKenzie Bennett-10 Dansville 20:59.6
377 200 377 819 Kasey Leverne-11 Syosset 20:59.8
377 377 1085 Becky Dukett-11 Tupper Lake 20:59.8
379 201 379 659 Megan Karpie-10 Grand Island 21:00.2
380 202 380 530 Kristen Wiezel-10 Geneseo 21:00.9
381 381 473 Kathryn Shaw-11 Lansing 21:01.2
382 382 988 Ana Loor-11 Monticello 21:02.8
383 203 383 658 Ayla Marino-9 Grand Island 21:03.5
384 384 576 Justine Swartz-12 Attica 21:04.0
385 204 385 311 Rebecca Bergman-11 Jamesville DeWitt 21:04.1
386 386 474 Danielle Peck-11 Trumansburg 21:05.2
387 205 387 1156 Taylor Young-10 Miller Place 21:05.3
388 206 388 459 Amber Summers-12 Thomas A. Edison 21:05.7
389 207 389 904 Annie Miglino-10 Rhinebeck 21:07.4
390 208 390 1141 Elizabeth Jerome-12 Northport 21:09.5
391 391 271 Allie Tedeschi-7 Berne Knox Westerlo 21:10.4
392 392 1178 Laura Lee-9 Shoreham Wading River 21:11.1
393 209 393 326 Laura Quercia-12 Marcellus 21:11.4
394 210 394 340 Marietta Bert Tully 21:11.7
395 211 395 433 Deirdre Nolis-9 Owego 21:12.3
396 212 396 458 Paige Tompkins-9 Thomas A. Edison 21:13.5
397 397 1190 Keriann Fitzpatrick-10 Pierson 21:14.0
398 213 398 660 Maggie DeMarco-10 Grand Island 21:14.6
399 399 1194 Ivy Croteau-11 Southold 21:14.8
400 214 400 1105 Stephanie Sheehan-10 Mount Sinai 21:14.9
401 215 401 432 Sandy Kastner-12 Owego 21:18.1
402 402 790 Sophie Deshaies-10 Plattsburgh 21:19.4
403 216 403 647 Emily Garrett-8 Clarence 21:19.5
404 404 293 Alicia Clark-10 Granville 21:20.9
405 217 405 533 Leah Moreland-11 Geneseo 21:21.0
406 218 406 419 Amy Sorber-11 Vestal 21:21.5
407 407 273 Megan Erickson-9 North Warren 21:21.6
408 219 408 435 Stephanie Corwin-12 Owego 21:21.9
408 408 578 Taylor Westrich-11 Greece Odyssey 21:21.9
410 220 410 903 Catherine Clarke-12 Rhinebeck 21:22.4
411 221 411 902 Martha Alvarez-12 Rhinebeck 21:22.6
412 222 412 431 Jen Wasileski-11 Owego 21:23.6
413 413 292 Samantha Phelps-8 Fonda Fultonville 21:23.7
414 414 1172 Krystina Choinski-11 Hauppauge 21:23.8
415 223 415 752 Julie Bowler-11 Saranac Lake 21:24.4
416 224 416 750 Kendra Leonidas-11 Saranac Lake 21:24.7
416 224 416 531 Casey Emerson-10 Geneseo 21:24.7
418 226 418 941 Meghan Donovan-11 Cornwall 21:24.9
419 419 272 Kacey O'Brien-11 Lake George 21:25.0
420 227 420 626 Kaitlyn Marshall-12 Fredonia 21:25.2
421 228 421 818 June Illowite-11 Syosset 21:25.5
422 229 422 628 Michaela Tramuta-8 Fredonia 21:25.8
423 230 423 1106 Amanda Stasiewicz-12 Mount Sinai 21:25.9
424 424 770 Katie Karkoski-12 Ticonderoga 21:27.2
425 231 425 221 Ashley Forshey-10 Scotia Glenville 21:27.3
426 426 388 Treshel Terpening-10 Fowler 21:27.5
427 427 978 Lena Reagan-11 John A Coleman 21:28.5
428 428 1177 Meagan Donovan-12 John Glenn 21:29.2
429 429 472 Shanna Swanson-10 Lansing 21:29.6
430 232 430 1150 Carissa Citro-11 Miller Place 21:30.1
431 233 431 639 Isabella Zuroski-12 Maple Grove 21:30.9
432 234 432 355 Kaitlyn Taylor-9 Beaver River 21:31.2
433 235 433 310 Grace Bradshaw-12 Jamesville DeWitt 21:31.7
434 236 434 420 Kelly Maloney-9 Vestal 21:32.0
434 236 434 356 Dallas Briot-9 Beaver River 21:32.0
436 436 792 Kaitlyn Facteau-12 Saranac 21:32.4
437 238 437 1009 Jenn Brown-12 Gouverneur 21:33.4
438 239 438 312 Paige Morrow-11 Jamesville DeWitt 21:33.6
439 240 439 126 Argentina Chiappa-8 Bronxville 21:34.1
439 439 1088 Olivia Walsh-11 Tupper Lake 21:34.1
441 241 441 325 Sarah Kelly-10 Marcellus 21:35.4
442 442 997 Naomi Bouchard-10 New Paltz 21:36.2
443 242 443 219 Blake Colyer-10 Scotia Glenville 21:36.6
443 242 443 233 Casey Morrison-10 Voorheesville 21:36.6
445 445 386 Laura Szczesniak-11 Whitesboro 21:37.4
446 244 446 542 Brianna Kimble-9 Hilton 21:39.4
446 244 446 313 Hannah Cadwell-9 Jamesville DeWitt 21:39.4
448 246 448 449 Emily Gac-12 Newark Valley 21:40.5
449 247 449 519 Haley Appleby-11 Williamson 21:40.8
450 248 450 448 Sommer Tobey-9 Newark Valley 21:41.4
451 249 451 232 Karen Obertubbesing-10 Voorheesville 21:41.9
452 250 452 535 Connie Lin-12 Geneseo 21:42.4
453 251 453 737 Grace Mayhew-9 Peru 21:42.6
454 252 454 159 Megan Curran-11 Tappan Zee 21:43.6
455 253 455 1155 Amanda Yezarski-11 Miller Place 21:44.1
456 254 456 1010 Robin Collyns-12 Gouverneur 21:44.9
457 255 457 915 Christine Donnelly-10 Eldred 21:45.7
458 256 458 663 Amber Spiesz-12 Grand Island 21:46.2
459 257 459 662 Angelina Howe-11 Grand Island 21:47.4
460 460 1089 Brandy Allen-10 Brushton Moira 21:47.7
461 258 461 862 Rose Mangiarotti-8 Friends Academy 21:47.9
462 259 462 314 Amber Blom-10 Jamesville DeWitt 21:49.6
463 463 1181 Nicole Noa-10 Hampton Bays 21:49.7
464 464 899 Michelle Chin-12 Wheatley 21:49.9
465 260 465 460 Lindsay Barnes-12 Thomas A. Edison 21:51.2
466 466 389 Kim Lupo-11 Auburn 21:52.4
467 261 467 753 Hillary Pond-12 Saranac Lake 21:52.5
468 468 1182 Sarah Reed-10 Hampton Bays 21:52.8
469 469 989 Erica Concors-10 Monticello 21:53.2
470 262 470 738 Maria Remillard-8 Peru 21:54.6
471 471 898 Lauren Burke-10 Oyster Bay 21:56.5
472 472 893 Shanice Johnson-10 Valley Stream North 21:57.1
473 473 274 Kayleigh Corrado-10 Berlin 21:59.5
474 263 474 1057 Mithra Mohtasham-10 Ogdensburg Free Academy 22:00.0
475 475 196 Jacey Peers-12 Alexander Hamilton 22:00.2
476 264 476 231 Sawyer Cresap-10 Voorheesville 22:00.6
477 265 477 243 Roxanne Henningson-12 Greenwich 22:02.5
478 266 478 627 Laura Poweski-12 Fredonia 22:02.9
479 267 479 705 Elizabeth Fisher-9 Seton Plattsburgh 22:03.1
480 268 480 1154 Renee Vogelle-12 Miller Place 22:05.9
481 269 481 963 Julia Rubin Armstrong-8 Onteora 22:06.7
482 270 482 516 Heather Ameele-11 Williamson 22:06.9
483 483 677 Kelly Bocknewetch-8 Newfane 22:08.3
484 271 484 327 Olivia Higgins-10 Marcellus 22:08.8
485 485 1078 Emily Sweeney-11 Canton 22:09.7
486 486 999 Melissa Gattuso-9 Marlboro 22:10.8
487 272 487 703 Kathryn Vanherp-11 Seton Plattsburgh 22:11.2
488 273 488 1121 Molly Schaefer-10 Center Moriches 22:11.8
489 489 1192 Katharina Ross-10 Port Jefferson 22:11.9
490 274 490 1102 Amanda Clark-12 Mount Sinai 22:12.6
491 275 491 1120 Georgie Nicholes-8 Center Moriches 22:13.3
492 276 492 706 Sarah Willett-10 Seton Plattsburgh 22:13.6
493 493 1086 Emily Kriwox-11 Tupper Lake 22:14.1
494 277 494 736 Abi Lajti-11 Peru 22:14.2
495 278 495 1025 Jessica Fulk-9 Norwood-Norfolk 22:14.6
496 496 1071 Charlene Scott-8 Franklin Academy 22:15.3
497 497 693 Rhiannon Carnahan-10 Randolph 22:15.4
498 279 498 962 Marlise Combe-12 Onteora 22:16.1
499 280 499 520 RaYanne Luke-10 Williamson 22:17.4
500 281 500 140 K'yla Moran-10 Haldane 22:18.4
501 282 501 234 Zoe Edmunds-12 Voorheesville 22:27.1
501 282 501 640 Arabelle Clark-11 Maple Grove 22:27.1
503 503 294 Maggie Sanderson-10 Hoosic Valley 22:28.0
504 284 504 905 Marli Oxenholm-12 Rhinebeck 22:29.9
505 505 791 Monique Arvisais Anhalt-1Plattsburgh 22:33.7
506 285 506 521 Natali Bogart-11 Williamson 22:44.1
507 286 507 1011 Lindsay McCormick-10 Gouverneur 22:44.4
508 287 508 434 Kara Springsteen-9 Owego 22:45.4
509 288 509 534 Rachel Gambino-12 Geneseo 22:47.9
510 289 510 235 Carla Planz-9 Voorheesville 22:49.9
511 511 895 Alli Pacheco-12 East Rockaway 22:50.4
512 290 512 1104 Kayleigh Olive-12 Mount Sinai 22:54.3
513 513 794 Melissa Whyman-8 Saranac 22:54.6
514 291 514 328 Hayley Knox-11 Marcellus 22:57.3
515 292 515 1012 Caroline Leslie-9 Gouverneur 22:59.8
516 293 516 1133 Sarah Higgins-12 Stony Brook 23:05.2
517 517 793 Tracy Rush-10 Saranac 23:05.9
518 518 1191 Allison Cluett-10 Port Jefferson 23:08.0
519 294 519 919 Enka Vorstadt-11 Eldred 23:09.8
520 520 195 Sydney Bridges-11 Alexander Hamilton 23:10.1
521 295 521 1129 Ayana Aaron-11 Stony Brook 23:10.4
522 522 896 Erin Eschbach-11 East Rockaway 23:10.9
523 523 979 Julie Allen-9 SS Seward 23:12.5
524 296 524 1117 Leigh Anna Fournier-12 Center Moriches 23:12.9
525 297 525 1060 Abby Weegar-11 Ogdensburg Free Academy 23:16.4
526 298 526 1134 Kathy Kim-10 Stony Brook 23:17.8
527 527 1079 Madelyn Ball-12 Potsdam 23:20.6
528 528 1180 Keely Corto Southampton 23:22.4
529 299 529 461 MacKenzie Rice-9 Thomas A. Edison 23:25.6
530 300 530 702 Mary Glynn-9 Seton Plattsburgh 23:26.0
531 301 531 1026 Ashley Woodward-9 Norwood-Norfolk 23:26.3
532 302 532 517 Cherity Baker-11 Williamson 23:29.3
533 303 533 1061 Liz Brennan-10 Ogdensburg Free Academy 23:29.9
534 534 771 Jordana Green-10 Ticonderoga 23:30.4
535 304 535 918 Selena Hudak-9 Eldred 23:43.9
536 305 536 916 Regina Davies-12 Eldred 23:44.4
537 306 537 518 Lindsay Rynders-12 Williamson 23:47.4
538 307 538 641 Carly Wefing-12 Maple Grove 23:48.5
539 308 539 920 Kristina Brown-12 Eldred 23:57.8
540 309 540 906 Stella Iselin-11 Rhinebeck 23:57.9
541 310 541 1058 Megan Grady-10 Ogdensburg Free Academy 23:59.0
542 311 542 740 Brittany Maulding-10 Peru 23:59.4
543 312 543 1131 Allie Damianos-9 Stony Brook 24:00.5
544 313 544 1028 Katherine Catiman-11 Norwood-Norfolk 24:02.4
545 545 1072 Kaitlin Coombe-11 Franklin Academy 24:06.2
546 314 546 917 Jennifer Hickey-8 Eldred 24:06.4
547 547 1087 Samantha Durfey-11 Tupper Lake 24:07.0
548 315 548 704 Dana Chapman-9 Seton Plattsburgh 24:09.7
549 316 549 136 Rachel Conklin-8 Haldane 24:10.2
550 317 550 142 Rose Mackey-10 Haldane 24:17.1
551 318 551 754 Andrea Nye-11 Saranac Lake 24:18.3
552 319 552 857 Amanda Lamothe-11 Friends Academy 24:19.4
553 320 553 739 Sam Bruno-9 Peru 24:23.1
554 554 197 Kathleen Gonzales-11 Alexander Hamilton 24:26.9
555 321 555 1119 Francesca Monaco-10 Center Moriches 24:27.5
556 322 556 1062 Janelle Fredericks-10 Ogdensburg Free Academy 24:38.2
557 323 557 1013 Sarah Jolley-11 Gouverneur 24:38.6
558 324 558 462 Madison Bussman-9 Thomas A. Edison 24:41.6
559 559 787 Sarah Landry-11 Beekmantown 24:48.9
560 560 1183 Sarah Paparatto-9 Mattituck 24:50.0
561 561 198 Dulce Rosas-11 Alexander Hamilton HS 24:50.1
562 562 788 Shannon Passno-12 Beekmantown Central 24:50.2
563 325 563 741 Stephanie Demarais-11 Peru 24:58.4
564 326 564 353 Abigail Zehr-9 Beaver River 25:01.7
565 327 565 756 Haley Bodmer-11 Saranac Lake 25:02.1
566 328 566 1130 Aileen Catapano-11 Stony Brook 25:02.9
567 329 567 742 Dakota Reed-9 Peru 25:06.8
568 330 568 1135 Elizabeth Shin-12 Stony Brook 25:14.7
569 569 1073 Janelle Smith-11 Franklin Academy High 25:21.3
570 331 570 1115 Gabrielle Comanda-12 Center Moriches 25:26.1
571 571 1074 Erica Finnegan-10 Franklin Academy High 25:27.8
572 332 572 755 Geanette Orton-11 Saranac Lake 25:34.3
573 333 573 1118 Kelly Miller-12 Center Moriches 25:39.4
574 334 574 1027 Shannon Harris-11 Norwood-Norfolk 25:40.7
575 335 575 1132 Sarah Han-11 Stony Brook 25:45.1
576 336 576 861 Lynda Negron-11 Friends Academy 25:47.6
577 337 577 1014 Davina Jones-10 Gouverneur 25:49.0
578 338 578 354 Rachael Rice-10 Beaver River 25:49.2
579 339 579 1063 Julia Mitchell-10 Ogdensburg Free Academy 26:22.9
580 580 789 Rebecca Phillips-12 Beekmantown Central 26:38.9
581 340 581 707 Cara Chapman-11 Seton Plattsburgh 26:50.5
582 341 582 138 Skylar Francis-12 Haldane 26:53.2
583 342 583 921 Samantha Warden-9 Eldred 27:06.2
584 343 584 139 Miller Francis-10 Haldane 29:09.4
585 585 199 Sheena Varghese-12 Alexander Hamilton HS 29:46.0
586 344 586 141 Bronwyn Sandoval-10 Haldane 30:08.5
DNF 1193 Sandi Woodhead-9 Port Jefferson
DNF 774 Becky Barber-9 Ticonderoga HS
DNF 773 Tabitha Taylor-10 Ticonderoga HS
DNF 772 Markie teRiele-9 Ticonderoga
DNF 137 Hannah Parks-12 Haldane
DNF 858 Catherine O'Connell StingFriends Academy
DNF 290 Samantha Watson-11 Schuylerville
DNF 1070 Kaylie Lamica-12 Franklin Academy
DNF 1059 Megan Morrison-12 Ogdensburg Free Academy
DNF 1153 Heather Schaeffer-12 Miller Place
DNF 488 Rachel Larson-12 Corning
DNF 171 Alexis Hatcher-10 North Rockland

Race : N.Y.S. X-C Girls AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Fayetteville Manlius 15

2 Saratoga Springs 59

3 Monroe Woodbury 98

4 Arlington 122

5 Northport 126

6 Ithaca 186

7 Syosset 192

8 Hilton 199

9 Clarence 256




Race : N.Y.S. X-C Girls AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 III 125

2 II 217

3 XI 373

4 IX 375

5 I 412

6 V 566

7 VIII 665

8 IV 771

9 VI 872


Race : N.Y.S. X-C Girls AA SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 357 Courtney Chapman-11 Fayetteville Manlius 17:25.4
2 2 2 360 Molly Malone-12 Fayetteville Manlius 17:34.7
3 3 3 358 Jillian Fanning-9 Fayetteville Manlius 17:35.3
4 4 4 361 Mackenzie Carter-12 Fayetteville Manlius 17:36.0
5 5 5 359 Katie Sischo-10 Fayetteville Manlius 17:36.7
6 6 276 Nicole Irving-12 Shenendehowa 17:37.1
7 6 7 250 Keelin Hollowood-9 Saratoga Springs 17:38.3
8 8 275 Lizzie Predmore-10 Shenendehowa 17:42.3
9 9 380 Laura Leff-8 West Genesee 17:43.1
10 7 10 922 Megan Patrignelli-12 Monroe Woodbury 17:45.4
11 11 1196 Katie Skinner-12 Riverhead 17:51.2
12 12 590 Brianna Deming-12 Webster Thomas 17:59.3
13 8 13 256 Brianne Bellon-12 Saratoga Springs 18:01.7
14 9 14 1137 Brigid Brennan-8 Northport 18:02.7
15 10 15 362 Hannah Luber-12 Fayetteville Manlius 18:04.6
16 16 170 Jessica Tobin-12 Clarkstown South 18:05.2
17 11 17 401 Mary Carroll-10 Ithaca 18:05.8
18 12 18 253 Sydney King-11 Saratoga Springs 18:06.1
19 13 19 144 Rachel Sorna-12 Arlington 18:09.5
20 14 20 363 Heather Martin-10 Fayetteville Manlius 18:09.7
21 21 173 Ursala Svoboda-10 Suffern 18:10.3
22 22 980 Holly Cavalluzzo-9 Valley Central 18:14.4
23 23 1195 Allison Stapleton-11 Commack 18:19.3
24 24 882 Emily Marchini-12 Massapequa 18:20.1
25 15 25 251 Amanda Borroughs-11 Saratoga Springs 18:23.0
26 26 382 Nicole Watterud-9 Cicero North Syracuse 18:23.4
27 16 27 1139 Lianne Farber-12 Northport 18:24.7
28 17 28 925 Elizabeth O'Donnell-12 Monroe Woodbury 18:28.1
29 29 1199 Ali Foote-11 West Islip 18:28.9
30 18 30 254 Madison Carr-9 Saratoga Springs 18:29.6
31 19 31 143 Hayley McMahon-11 Arlington 18:29.9
32 32 592 Katie Lembo-8 Penfield 18:30.2
33 33 981 Jacqueline Kasal-11 Warwick Valley 18:30.4
34 34 983 Lauren Hehir-10 Washingtonville 18:30.6
35 20 35 252 Cassandra Goutos-12 Saratoga Springs 18:31.1
36 36 1198 Mary Kate Anselmini-11 Ward Melville 18:34.7
37 21 37 255 Brianna Freestone-11 Saratoga Springs 18:39.0
38 38 278 Cara Janeczko-12 Shenendehowa 18:42.7
39 22 39 926 Kelsey Esselman-9 Monroe Woodbury 18:44.6
40 40 384 Lesley Bowers-12 Liverpool 18:49.1
41 23 41 820 Rachel Ngu-11 Syosset 18:49.9
42 42 593 Ashton Hughes-10 Fairport 18:50.8
43 43 277 Danika Simonson-12 Shenendehowa 18:53.3
44 44 174 Jenna Holt-11 Carmel 18:54.5
45 45 1197 Caroline O'Hea-10 Ward Melville 18:55.0
46 24 46 536 Amanda Cocchiara-11 Hilton 18:58.0
47 47 594 Jodi Robinson-12 Rush Henrietta 19:01.1
48 48 383 Marissa Colburn-9 Cicero North Syracuse 19:02.9
49 25 49 924 Carly Kless-12 Monroe Woodbury 19:03.3
50 50 984 Gianna Frontera-8 Newburgh 19:04.0
51 26 51 1138 Anna Corrigan-10 Northport 19:05.6
52 27 52 923 Meaghan Ventarola-10 Monroe Woodbury 19:09.2
53 53 172 Ellie Hekker-10 North Rockland 19:11.1
54 28 54 537 Rebecca List-12 Hilton 19:14.3
55 29 55 148 Allison Ryley-12 Arlington 19:14.5
56 30 56 149 Lindsay Asselmeyer-10 Arlington 19:14.8
57 31 57 147 Josephine Boyle-11 Arlington 19:15.9
58 32 58 927 Jennifer Boyle-10 Monroe Woodbury 19:18.9
59 59 279 Kaylee Scott-7 Columbia 19:20.9
60 33 60 145 Victoria Sanford-12 Arlington 19:22.7
61 61 381 Anna Leo-9 West Genesee 19:25.6
62 62 982 Lillian Greibesland-12 Warwick Valley 19:30.8
63 34 63 928 Christina Clarkin-11 Monroe Woodbury 19:31.2
64 64 880 Valerie Sanders-12 East Meadow 19:31.6
65 35 65 815 Amanda Wolfer-12 Syosset 19:32.4
66 36 66 1136 Kelly Abate-12 Northport 19:36.7
67 37 67 816 Christina diBernardo-11 Syosset 19:38.5
68 38 68 146 Mallory Mecca-12 Arlington 19:41.9
69 69 881 Amanda Schmidt-11 Massapequa 19:44.8
70 70 591 Christina Colon-11 Webster Thomas 19:45.3
71 39 71 1140 Elizabeth Fierro-11 Northport 19:46.8
72 40 72 644 Chelsea Reinhardt-11 Clarence 19:47.2
73 73 884 Meghan byrnes-12 Port Washington 19:47.5
74 41 74 403 Megan Mormile-12 Ithaca 19:50.6
75 75 695 Rebecca Love-11 Frontier 19:52.0
76 42 76 817 Hayley Leviachvili-9 Syosset 19:56.1
77 43 77 407 Taryn VanValen-12 Ithaca 19:58.3
78 44 78 1142 Currie Kavanaugh-9 Northport 20:00.3
79 79 485 Lani Nagle-10 Corning 20:00.9
80 45 80 402 Zoe McAlear-10 Ithaca 20:05.5
81 46 81 404 Jackie Cornell-9 Ithaca 20:05.7
82 82 697 Maggie Russell-11 Lockport 20:06.5
83 83 696 Allison Bartkowiak-12 Lockport 20:09.4
84 47 84 539 Kara Engle-12 Hilton 20:15.3
85 48 85 538 Emily Palmeri-11 Hilton 20:15.8
86 86 698 Sally Lindquist-10 Jamestown 20:18.7
87 49 87 405 Amelia Kaufman-10 Ithaca 20:20.6
88 88 883 Kathleen Fulton-12 Oceanside 20:21.4
89 50 89 645 Kaitlin McCadden-10 Clarence 20:23.5
90 90 699 Emily Wilks-10 Orchard Park 20:30.2
91 51 91 406 Emilie Dunham-12 Ithaca 20:32.1
92 92 486 Alex Nagle-12 Corning 20:34.3
93 93 489 Abigail Bideaux-9 Binghamton 20:34.6
94 52 94 541 Monica Griffiths-10 Hilton 20:44.2
95 95 487 Mattea Rossettie-12 Corning 20:50.9
96 53 96 646 Cara Zimmerman-12 Clarence 20:51.2
97 54 97 540 Sally Holt-12 Hilton 20:51.4
98 55 98 821 Shira Polan-11 Syosset 20:52.4
99 56 99 648 Katelyn Tresino-11 Clarence 20:52.6
100 57 100 649 Justina Bonaventura-10 Clarence 20:56.5
101 58 101 643 Marissa Saenger-8 Clarence 20:58.6
102 59 102 819 Kasey Leverne-11 Syosset 20:59.8
103 60 103 1141 Elizabeth Jerome-12 Northport 21:09.5
104 61 104 647 Emily Garrett-8 Clarence 21:19.5
105 62 105 818 June Illowite-11 Syosset 21:25.5
106 63 106 542 Brianna Kimble-9 Hilton 21:39.4
DNF 488 Rachel Larson-12 Corning
DNF 171 Alexis Hatcher-10 North Rockland

Race : N.Y.S. X-C Girls AA SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
1 Fayetteville Manlius
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 357 Courtney Chapman-11 17:25.4
2 2 360 Molly Malone-12 17:34.7
3 3 358 Jillian Fanning-9 17:35.3
4 4 361 Mackenzie Carter-12 17:36.0
5 5 359 Katie Sischo-10 17:36.7
15 10 362 Hannah Luber-12 18:04.6
20 14 363 Heather Martin-10 18:09.7
Score : 15 Time gap (1 - 5): 0:11.3 Time total (1 - 5): 87:48.1
2 Saratoga Springs
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
7 6 250 Keelin Hollowood-9 17:38.3
13 8 256 Brianne Bellon-12 18:01.7
18 12 253 Sydney King-11 18:06.1
25 15 251 Amanda Borroughs-11 18:23.0
30 18 254 Madison Carr-9 18:29.6
35 20 252 Cassandra Goutos-12 18:31.1
37 21 255 Brianna Freestone-11 18:39.0
Score : 59 Time gap (1 - 5): 0:51.3 Time total (1 - 5): 90:38.7
3 Monroe Woodbury
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
10 7 922 Megan Patrignelli-12 17:45.4
28 17 925 Elizabeth O'Donnell-12 18:28.1
39 22 926 Kelsey Esselman-9 18:44.6
49 25 924 Carly Kless-12 19:03.3
52 27 923 Meaghan Ventarola-10 19:09.2
58 32 927 Jennifer Boyle-10 19:18.9
63 34 928 Christina Clarkin-11 19:31.2
Score : 98 Time gap (1 - 5): 1:23.8 Time total (1 - 5): 93:10.6
4 Arlington
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
19 13 144 Rachel Sorna-12 18:09.5
31 19 143 Hayley McMahon-11 18:29.9
55 29 148 Allison Ryley-12 19:14.5
56 30 149 Lindsay Asselmeyer-10 19:14.8
57 31 147 Josephine Boyle-11 19:15.9
60 33 145 Victoria Sanford-12 19:22.7
68 38 146 Mallory Mecca-12 19:41.9
Score : 122 Time gap (1 - 5): 1:06.4 Time total (1 - 5): 94:24.6
5 Northport
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
14 9 1137 Brigid Brennan-8 18:02.7
27 16 1139 Lianne Farber-12 18:24.7
51 26 1138 Anna Corrigan-10 19:05.6
66 36 1136 Kelly Abate-12 19:36.7
71 39 1140 Elizabeth Fierro-11 19:46.8
78 44 1142 Currie Kavanaugh-9 20:00.3
103 60 1141 Elizabeth Jerome-12 21:09.5

Score : 126 Time gap (1 - 5): 1:44.1 Time total (1 - 5): 94:56.5

6 Ithaca

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
17 11 401 Mary Carroll-10 18:05.8
74 41 403 Megan Mormile-12 19:50.6
77 43 407 Taryn VanValen-12 19:58.3
80 45 402 Zoe McAlear-10 20:05.5
81 46 404 Jackie Cornell-9 20:05.7
87 49 405 Amelia Kaufman-10 20:20.6
91 51 406 Emilie Dunham-12 20:32.1

Score : 186 Time gap (1 - 5): 1:59.9 Time total (1 - 5): 98:05.9

7 Syosset

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
41 23 820 Rachel Ngu-11 18:49.9
65 35 815 Amanda Wolfer-12 19:32.4
67 37 816 Christina diBernardo-11 19:38.5
76 42 817 Hayley Leviachvili-9 19:56.1
98 55 821 Shira Polan-11 20:52.4
102 59 819 Kasey Leverne-11 20:59.8
105 62 818 June Illowite-11 21:25.5

Score : 192 Time gap (1 - 5): 2:02.5 Time total (1 - 5): 98:49.3


8 Hilton

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
46 24 536 Amanda Cocchiara-11 18:58.0
54 28 537 Rebecca List-12 19:14.3
84 47 539 Kara Engle-12 20:15.3
85 48 538 Emily Palmeri-11 20:15.8
94 52 541 Monica Griffiths-10 20:44.2
97 54 540 Sally Holt-12 20:51.4
106 63 542 Brianna Kimble-9 21:39.4

Score : 199 Time gap (1 - 5): 1:46.2 Time total (1 - 5): 99:27.6


9 Clarence

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
72 40 644 Chelsea Reinhardt-11 19:47.2
89 50 645 Kaitlin McCadden-10 20:23.5
96 53 646 Cara Zimmerman-12 20:51.2
99 56 648 Katelyn Tresino-11 20:52.6
100 57 649 Justina Bonaventura-10 20:56.5
101 58 643 Marissa Saenger-8 20:58.6
104 61 647 Emily Garrett-8 21:19.5

Score : 256 Time gap (1 - 5): 1:09.3 Time total (1 - 5): 102:51.0



Race : N.Y.S. X-C Girls AA SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 357 Courtney Chapman-11 17:25.4
2 2 360 Molly Malone-12 17:34.7
3 3 358 Jillian Fanning-9 17:35.3
4 4 361 Mackenzie Carter-12 17:36.0
5 5 359 Katie Sischo-10 17:36.7
9 9 380 Laura Leff-8 17:43.1
15 15 362 Hannah Luber-12 18:04.6
20 20 363 Heather Martin-10 18:09.7
26 26 382 Nicole Watterud-9 18:23.4
40 40 384 Lesley Bowers-12 18:49.1
48 48 383 Marissa Colburn-9 19:02.9
61 61 381 Anna Leo-9 19:25.6

Score : 125 Time gap (1 - 10): 1:23.7 Time total (1 - 10): 178:58.0


2 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 276 Nicole Irving-12 17:37.1
7 7 250 Keelin Hollowood-9 17:38.3
8 8 275 Lizzie Predmore-10 17:42.3
13 13 256 Brianne Bellon-12 18:01.7
18 18 253 Sydney King-11 18:06.1
25 25 251 Amanda Borroughs-11 18:23.0
30 30 254 Madison Carr-9 18:29.6
35 35 252 Cassandra Goutos-12 18:31.1
37 37 255 Brianna Freestone-11 18:39.0
38 38 278 Cara Janeczko-12 18:42.7
43 43 277 Danika Simonson-12 18:53.3
59 59 279 Kaylee Scott-7 19:20.9

Score : 217 Time gap (1 - 10): 1:05.6 Time total (1 - 10): 181:50.9


3 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
11 11 1196 Katie Skinner-12 17:51.2
14 14 1137 Brigid Brennan-8 18:02.7
23 23 1195 Allison Stapleton-11 18:19.3
27 27 1139 Lianne Farber-12 18:24.7
29 29 1199 Ali Foote-11 18:28.9
36 36 1198 Mary Kate Anselmini-11 18:34.7
45 45 1197 Caroline O'Hea-10 18:55.0
51 51 1138 Anna Corrigan-10 19:05.6
66 66 1136 Kelly Abate-12 19:36.7
71 71 1140 Elizabeth Fierro-11 19:46.8
78 78 1142 Currie Kavanaugh-9 20:00.3
103 103 1141 Elizabeth Jerome-12 21:09.5

Score : 373 Time gap (1 - 10): 1:55.6 Time total (1 - 10): 187:05.6


4 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
10 10 922 Megan Patrignelli-12 17:45.4
22 22 980 Holly Cavalluzzo-9 18:14.4
28 28 925 Elizabeth O'Donnell-12 18:28.1
33 33 981 Jacqueline Kasal-11 18:30.4
34 34 983 Lauren Hehir-10 18:30.6
39 39 926 Kelsey Esselman-9 18:44.6
49 49 924 Carly Kless-12 19:03.3
50 50 984 Gianna Frontera-8 19:04.0
52 52 923 Meaghan Ventarola-10 19:09.2
58 58 927 Jennifer Boyle-10 19:18.9
62 62 982 Lillian Greibesland-12 19:30.8
63 63 928 Christina Clarkin-11 19:31.2

Score : 375 Time gap (1 - 10): 1:33.5 Time total (1 - 10): 186:48.9


5 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
16 16 170 Jessica Tobin-12 18:05.2
19 19 144 Rachel Sorna-12 18:09.5
21 21 173 Ursala Svoboda-10 18:10.3
31 31 143 Hayley McMahon-11 18:29.9
44 44 174 Jenna Holt-11 18:54.5
53 53 172 Ellie Hekker-10 19:11.1
55 55 148 Allison Ryley-12 19:14.5
56 56 149 Lindsay Asselmeyer-10 19:14.8
57 57 147 Josephine Boyle-11 19:15.9
60 60 145 Victoria Sanford-12 19:22.7
68 68 146 Mallory Mecca-12 19:41.9
DNF 171 Alexis Hatcher-10

Score : 412 Time gap (1 - 10): 1:17.5 Time total (1 - 10): 188:08.4


6 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 590 Brianna Deming-12 17:59.3
32 32 592 Katie Lembo-8 18:30.2
42 42 593 Ashton Hughes-10 18:50.8
46 46 536 Amanda Cocchiara-11 18:58.0
47 47 594 Jodi Robinson-12 19:01.1
54 54 537 Rebecca List-12 19:14.3
70 70 591 Christina Colon-11 19:45.3
84 84 539 Kara Engle-12 20:15.3
85 85 538 Emily Palmeri-11 20:15.8
94 94 541 Monica Griffiths-10 20:44.2
97 97 540 Sally Holt-12 20:51.4
106 106 542 Brianna Kimble-9 21:39.4

Score : 566 Time gap (1 - 10): 2:44.9 Time total (1 - 10): 193:34.3






7 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
24 24 882 Emily Marchini-12 18:20.1
41 41 820 Rachel Ngu-11 18:49.9
64 64 880 Valerie Sanders-12 19:31.6
65 65 815 Amanda Wolfer-12 19:32.4
67 67 816 Christina diBernardo-11 19:38.5
69 69 881 Amanda Schmidt-11 19:44.8
73 73 884 Meghan byrnes-12 19:47.5
76 76 817 Hayley Leviachvili-9 19:56.1
88 88 883 Kathleen Fulton-12 20:21.4
98 98 821 Shira Polan-11 20:52.4
102 102 819 Kasey Leverne-11 20:59.8
105 105 818 June Illowite-11 21:25.5

Score : 665 Time gap (1 - 10): 2:32.3 Time total (1 - 10): 196:34.7


8 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
17 17 401 Mary Carroll-10 18:05.8
74 74 403 Megan Mormile-12 19:50.6
77 77 407 Taryn VanValen-12 19:58.3
79 79 485 Lani Nagle-10 20:00.9
80 80 402 Zoe McAlear-10 20:05.5
81 81 404 Jackie Cornell-9 20:05.7
87 87 405 Amelia Kaufman-10 20:20.6
91 91 406 Emilie Dunham-12 20:32.1
92 92 486 Alex Nagle-12 20:34.3
93 93 489 Abigail Bideaux-9 20:34.6
95 95 487 Mattea Rossettie-12 20:50.9
DNF 488 Rachel Larson-12

Score : 771 Time gap (1 - 10): 2:28.8 Time total (1 - 10): 200:08.4


9 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
72 72 644 Chelsea Reinhardt-11 19:47.2
75 75 695 Rebecca Love-11 19:52.0
82 82 697 Maggie Russell-11 20:06.5
83 83 696 Allison Bartkowiak-12 20:09.4
86 86 698 Sally Lindquist-10 20:18.7
89 89 645 Kaitlin McCadden-10 20:23.5
90 90 699 Emily Wilks-10 20:30.2
96 96 646 Cara Zimmerman-12 20:51.2
99 99 648 Katelyn Tresino-11 20:52.6
100 100 649 Justina Bonaventura-10 20:56.5
101 101 643 Marissa Saenger-8 20:58.6
104 104 647 Emily Garrett-8 21:19.5

Score : 872 Time gap (1 - 10): 1:09.3 Time total (1 - 10): 203:47.8

Race : N.Y.S. X-C Girls A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Queensbury 34

2 Mendon 64

3 Tappan Zee 97

4 Cornwall 99

5 Wantagh 145

6 Vestal 159

7 Miller Place 186

8 Grand Island 195

9 Jamesville DeWitt 201





Race : N.Y.S. X-C Girls A SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 II 132

2 V 296

3 I 387

4 VI 483

5 IX 539

6 VIII 571

7 XI 578

8 IV 626

9 III 712


Race : N.Y.S. X-C Girls A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 1 936 Aisling Cuffe-11 Cornwall 17:00.1
2 2 2 202 Danielle Winslow-11 Queensbury 17:43.6
3 3 3 201 Brittany Winslow-11 Queensbury 17:47.7
4 4 4 550 Shaylyn Tuite-11 Mendon 18:08.8
5 5 670 Katie Niblock-12 Sweet Home 18:16.5
6 6 280 Molly Pezzulo-11 Burnt Hills Ballston Spa 18:21.7
7 5 7 158 Taylor Jo Gillen-10 Tappan Zee 18:28.7
8 8 281 Kiersten Anderson-12 Burnt Hills Ballston Spa 18:31.2
9 9 176 Emily Singer-12 Harrison 18:31.4
10 6 10 203 Morgan Mueller-12 Queensbury 18:34.8
11 11 490 Sydney Williams-11 Susquehanna Valley 18:39.4
12 12 385 Katie Day-12 Whitesboro 18:42.1
13 7 13 157 Jacqueline Pollack-12 Tappan Zee 18:46.8
14 8 14 551 Allison Hallock-10 Mendon 18:50.1
15 9 15 204 Carly Wynn-11 Queensbury 18:55.8
16 16 284 Catherine Maloy-9 Academy of the Holy Names18:56.0
17 17 282 Rachael Cyrus-12 Burnt Hills Ballston Spa 18:56.3
18 18 595 Kate McCormick-10 Canandaigua 18:57.1
19 19 175 Ariana Bottalico-9 Brewster 18:58.4
20 20 283 Alyssa Drapeau-10 Burnt Hills Ballston Spa 19:01.9
21 21 671 Jenny DelSignore-9 Sweet Home 19:02.4
22 22 596 Kendall D'More-9 Canandaigua 19:05.2
23 23 1173 Christine Hagan-11 Kings Park 19:08.2
24 24 1170 Btiana Siele-10 Eastport South Manor 19:09.0
25 25 1171 Michelle Gaye-11 Harborfields 19:10.9
26 26 674 Elisa Frazier-11 Williamsville South 19:13.0
27 10 27 937 Amanda Fasano-10 Cornwall 19:14.5
28 11 28 1152 Tiana Guevera-8 Miller Place 19:22.8
29 29 673 Chelsea Needham-11 West Seneca West 19:24.6
30 30 672 Mikelle Cala-12 Lake Shore 19:26.5
31 12 31 552 Morgan Atkins-11 Mendon 19:31.6
32 32 387 Meghan Visser-12 East Syracuse Minoa 19:32.4
33 13 33 657 Maritina Tsembelis-12 Grand Island 19:33.4
34 34 599 Mary Aldridge-12 Brighton 19:34.7
35 14 35 205 Jolie Navatka-10 Queensbury 19:40.1
36 36 885 Ava Fitzgerald-11 Calhoun 19:40.8
37 15 37 415 Mary Katherine Kulp-11 Vestal 19:42.6
38 38 598 Maggie Lawler-9 Victor 19:42.9
39 39 177 Jackie McCarthy-12 Ursuline 19:43.1
40 16 40 554 Lauren Young-12 Mendon 19:43.4
41 17 41 1151 Talia Guevera-8 Miller Place 19:43.7
42 18 42 833 Kaleigh Craig-10 Wantagh 19:49.5
43 19 43 308 Ameena Dye-11 Jamesville DeWitt 19:51.3
44 44 597 Kellie Mack-9 Canandaigua 19:52.2
45 45 985 Britany Foote-11 Goshen 19:54.3
46 20 46 160 Meagan Jaskot-10 Tappan Zee 19:55.5
47 21 47 416 Carly Gates-10 Vestal 19:57.7
48 22 48 835 Shaylyn Stehl-11 Wantagh 20:00.4
49 23 49 206 Katie Mannix-12 Queensbury 20:03.1
50 50 886 Jenn McLaughlin-12 MacArthur 20:05.1
51 24 51 553 Krista Roncone-10 Mendon 20:06.1
52 25 52 938 Christina LoCurto-11 Cornwall 20:08.3
53 26 53 556 Lilly Piepers-8 Mendon 20:09.6
54 54 986 Jaime Lisack-10 Goshen 20:10.2
55 55 888 Lucia Montefusco-12 MacArthur 20:11.9
56 27 56 309 Eileen Cody-12 Jamesville DeWitt 20:12.5
57 28 57 555 Danielle Bessette-12 Mendon 20:13.0
58 29 58 207 Kirsten Lajoie-12 Queensbury 20:14.3
59 59 178 Madie Federle-12 Ursuline 20:15.2
60 30 60 942 Michelle Lujan-9 Cornwall 20:18.4
61 31 61 161 Kerri Cody-12 Tappan Zee 20:18.8
62 32 62 832 Jamie Wandzilak-11 Wantagh 20:20.9
63 63 1174 Molly Bennet-11 Westhampton Beach 20:22.9
64 64 179 Eve Marenghi-11 Somers 20:23.5
65 65 887 Lindsey McLaughlin-10 MacArthur 20:30.2
66 66 491 Nikki Deiseroth-11 Horseheads 20:32.6
67 33 67 940 Mikayla Bittner-11 Cornwall 20:36.3
68 68 889 Cara Feldman-12 JFK Bellmore 20:39.5
69 69 493 Andrea Prusik-12 Union Endicott 20:39.9
70 34 70 162 Elaine Bermudez-12 Tappan Zee 20:40.8
71 35 71 834 Michelle Henderson-9 Wantagh 20:41.2
72 36 72 417 Alicia Sutpin-10 Vestal 20:42.9
73 37 73 939 Megan O'Donnell-10 Cornwall 20:44.0
74 38 74 829 Erin Lavin-11 Wantagh 20:46.8
75 75 987 Kristen Harrington-11 Monticello 20:49.3
76 39 76 831 Grace Albert-9 Wantagh 20:49.8
77 40 77 163 Kellyanne Bondulich-11 Tappan Zee 20:50.9
78 78 494 Kelsey Prosinski-9 Union Endicott 20:52.0
79 41 79 830 Gabriella Dimaggio-10 Wantagh 20:55.4
80 42 80 661 Dominique DeGregorio-11 Grand Island 20:57.3
81 43 81 421 Sarevah Shafer-9 Vestal 20:57.6
82 44 82 418 Lauren Gates-12 Vestal 20:58.2
83 83 492 Alexis White-12 Horseheads 20:59.5
84 45 84 659 Megan Karpie-10 Grand Island 21:00.2
85 85 988 Ana Loor-11 Monticello 21:02.8
86 46 86 658 Ayla Marino-9 Grand Island 21:03.5
87 47 87 311 Rebecca Bergman-11 Jamesville DeWitt 21:04.1
88 48 88 1156 Taylor Young-10 Miller Place 21:05.3
89 49 89 660 Maggie DeMarco-10 Grand Island 21:14.6
90 50 90 419 Amy Sorber-11 Vestal 21:21.5
91 91 1172 Krystina Choinski-11 Hauppauge 21:23.8
92 51 92 941 Meghan Donovan-11 Cornwall 21:24.9
93 93 388 Treshel Terpening-10 Fowler 21:27.5
94 52 94 1150 Carissa Citro-11 Miller Place 21:30.1
95 53 95 310 Grace Bradshaw-12 Jamesville DeWitt 21:31.7
96 54 96 420 Kelly Maloney-9 Vestal 21:32.0
97 55 97 312 Paige Morrow-11 Jamesville DeWitt 21:33.6
98 98 386 Laura Szczesniak-11 Whitesboro 21:37.4
99 56 99 313 Hannah Cadwell-9 Jamesville DeWitt 21:39.4
100 57 100 159 Megan Curran-11 Tappan Zee 21:43.6
101 58 101 1155 Amanda Yezarski-11 Miller Place 21:44.1
102 59 102 663 Amber Spiesz-12 Grand Island 21:46.2
103 60 103 662 Angelina Howe-11 Grand Island 21:47.4
104 61 104 314 Amber Blom-10 Jamesville DeWitt 21:49.6
105 105 389 Kim Lupo-11 Auburn 21:52.4
106 106 989 Erica Concors-10 Monticello 21:53.2
107 62 107 1154 Renee Vogelle-12 Miller Place 22:05.9
DNF 1153 Heather Schaeffer-12 Miller Place

Race : N.Y.S. X-C Girls A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
1 Queensbury
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 202 Danielle Winslow-11 17:43.6
3 3 201 Brittany Winslow-11 17:47.7
10 6 203 Morgan Mueller-12 18:34.8
15 9 204 Carly Wynn-11 18:55.8
35 14 205 Jolie Navatka-10 19:40.1
49 23 206 Katie Mannix-12 20:03.1
58 29 207 Kirsten Lajoie-12 20:14.3
Score : 34 Time gap (1 - 5): 1:56.5 Time total (1 - 5): 92:42.0
2 Mendon
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 550 Shaylyn Tuite-11 18:08.8
14 8 551 Allison Hallock-10 18:50.1
31 12 552 Morgan Atkins-11 19:31.6
40 16 554 Lauren Young-12 19:43.4
51 24 553 Krista Roncone-10 20:06.1
53 26 556 Lilly Piepers-8 20:09.6
57 28 555 Danielle Bessette-12 20:13.0
Score : 64 Time gap (1 - 5): 1:57.3 Time total (1 - 5): 96:20.0
3 Tappan Zee
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
7 5 158 Taylor Jo Gillen-10 18:28.7
13 7 157 Jacqueline Pollack-12 18:46.8
46 20 160 Meagan Jaskot-10 19:55.5
61 31 161 Kerri Cody-12 20:18.8
70 34 162 Elaine Bermudez-12 20:40.8
77 40 163 Kellyanne Bondulich-11 20:50.9
100 57 159 Megan Curran-11 21:43.6
Score : 97 Time gap (1 - 5): 2:12.1 Time total (1 - 5): 98:10.6
4 Cornwall
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 936 Aisling Cuffe-11 17:00.1
27 10 937 Amanda Fasano-10 19:14.5
52 25 938 Christina LoCurto-11 20:08.3
60 30 942 Michelle Lujan-9 20:18.4
67 33 940 Mikayla Bittner-11 20:36.3
73 37 939 Megan O'Donnell-10 20:44.0
92 51 941 Meghan Donovan-11 21:24.9
Score : 99 Time gap (1 - 5): 3:36.2 Time total (1 - 5): 97:17.6
5 Wantagh
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
42 18 833 Kaleigh Craig-10 19:49.5
48 22 835 Shaylyn Stehl-11 20:00.4
62 32 832 Jamie Wandzilak-11 20:20.9
71 35 834 Michelle Henderson-9 20:41.2
74 38 829 Erin Lavin-11 20:46.8
76 39 831 Grace Albert-9 20:49.8
79 41 830 Gabriella Dimaggio-10 20:55.4

Score : 145 Time gap (1 - 5): 0:57.3 Time total (1 - 5): 101:38.8

6 Vestal
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
37 15 415 Mary Katherine Kulp-11 19:42.6
47 21 416 Carly Gates-10 19:57.7
72 36 417 Alicia Sutpin-10 20:42.9
81 43 421 Sarevah Shafer-9 20:57.6
82 44 418 Lauren Gates-12 20:58.2
90 50 419 Amy Sorber-11 21:21.5
96 54 420 Kelly Maloney-9 21:32.0

Score : 159 Time gap (1 - 5): 1:15.6 Time total (1 - 5): 102:19.0


7 Miller Place

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
28 11 1152 Tiana Guevera-8 19:22.8
41 17 1151 Talia Guevera-8 19:43.7
88 48 1156 Taylor Young-10 21:05.3
94 52 1150 Carissa Citro-11 21:30.1
101 58 1155 Amanda Yezarski-11 21:44.1
107 62 1154 Renee Vogelle-12 22:05.9
DNF 1153 Heather Schaeffer-12

Score : 186 Time gap (1 - 5): 2:21.3 Time total (1 - 5): 103:26.0


8 Grand Island

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
33 13 657 Maritina Tsembelis-12 19:33.4
80 42 661 Dominique DeGregorio-11 20:57.3
84 45 659 Megan Karpie-10 21:00.2
86 46 658 Ayla Marino-9 21:03.5
89 49 660 Maggie DeMarco-10 21:14.6
102 59 663 Amber Spiesz-12 21:46.2
103 60 662 Angelina Howe-11 21:47.4

Score : 195 Time gap (1 - 5): 1:41.2 Time total (1 - 5): 103:49.0


9 Jamesville DeWitt

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
43 19 308 Ameena Dye-11 19:51.3
56 27 309 Eileen Cody-12 20:12.5
87 47 311 Rebecca Bergman-11 21:04.1
95 53 310 Grace Bradshaw-12 21:31.7
97 55 312 Paige Morrow-11 21:33.6
99 56 313 Hannah Cadwell-9 21:39.4
104 61 314 Amber Blom-10 21:49.6

Score : 201 Time gap (1 - 5): 1:42.3 Time total (1 - 5): 104:13.2



Race : N.Y.S. X-C Girls A SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 202 Danielle Winslow-11 17:43.6
3 3 201 Brittany Winslow-11 17:47.7
6 6 280 Molly Pezzulo-11 18:21.7
8 8 281 Kiersten Anderson-12 18:31.2
10 10 203 Morgan Mueller-12 18:34.8
15 15 204 Carly Wynn-11 18:55.8
16 16 284 Catherine Maloy-9 18:56.0
17 17 282 Rachael Cyrus-12 18:56.3
20 20 283 Alyssa Drapeau-10 19:01.9
35 35 205 Jolie Navatka-10 19:40.1
49 49 206 Katie Mannix-12 20:03.1
58 58 207 Kirsten Lajoie-12 20:14.3

Score : 132 Time gap (1 - 10): 1:56.5 Time total (1 - 10): 186:29.1


2 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 550 Shaylyn Tuite-11 18:08.8
14 14 551 Allison Hallock-10 18:50.1
18 18 595 Kate McCormick-10 18:57.1
22 22 596 Kendall D'More-9 19:05.2
31 31 552 Morgan Atkins-11 19:31.6
34 34 599 Mary Aldridge-12 19:34.7
38 38 598 Maggie Lawler-9 19:42.9
40 40 554 Lauren Young-12 19:43.4
44 44 597 Kellie Mack-9 19:52.2
51 51 553 Krista Roncone-10 20:06.1
53 53 556 Lilly Piepers-8 20:09.6
57 57 555 Danielle Bessette-12 20:13.0

Score : 296 Time gap (1 - 10): 1:57.3 Time total (1 - 10): 193:32.1


3 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
7 7 158 Taylor Jo Gillen-10 18:28.7
9 9 176 Emily Singer-12 18:31.4
13 13 157 Jacqueline Pollack-12 18:46.8
19 19 175 Ariana Bottalico-9 18:58.4
39 39 177 Jackie McCarthy-12 19:43.1
46 46 160 Meagan Jaskot-10 19:55.5
59 59 178 Madie Federle-12 20:15.2
61 61 161 Kerri Cody-12 20:18.8
64 64 179 Eve Marenghi-11 20:23.5
70 70 162 Elaine Bermudez-12 20:40.8
77 77 163 Kellyanne Bondulich-11 20:50.9
100 100 159 Megan Curran-11 21:43.6

Score : 387 Time gap (1 - 10): 2:12.1 Time total (1 - 10): 196:02.2



4 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
5 5 670 Katie Niblock-12 18:16.5
21 21 671 Jenny DelSignore-9 19:02.4
26 26 674 Elisa Frazier-11 19:13.0
29 29 673 Chelsea Needham-11 19:24.6
30 30 672 Mikelle Cala-12 19:26.5
33 33 657 Maritina Tsembelis-12 19:33.4
80 80 661 Dominique DeGregorio-11 20:57.3
84 84 659 Megan Karpie-10 21:00.2
86 86 658 Ayla Marino-9 21:03.5
89 89 660 Maggie DeMarco-10 21:14.6
102 102 663 Amber Spiesz-12 21:46.2
103 103 662 Angelina Howe-11 21:47.4

Score : 483 Time gap (1 - 10): 2:58.1 Time total (1 - 10): 199:12.0


5 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 936 Aisling Cuffe-11 17:00.1
27 27 937 Amanda Fasano-10 19:14.5
45 45 985 Britany Foote-11 19:54.3
52 52 938 Christina LoCurto-11 20:08.3
54 54 986 Jaime Lisack-10 20:10.2
60 60 942 Michelle Lujan-9 20:18.4
67 67 940 Mikayla Bittner-11 20:36.3
73 73 939 Megan O'Donnell-10 20:44.0
75 75 987 Kristen Harrington-11 20:49.3
85 85 988 Ana Loor-11 21:02.8
92 92 941 Meghan Donovan-11 21:24.9
106 106 989 Erica Concors-10 21:53.2

Score : 539 Time gap (1 - 10): 4:02.7 Time total (1 - 10): 199:58.2


6 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
36 36 885 Ava Fitzgerald-11 19:40.8
42 42 833 Kaleigh Craig-10 19:49.5
48 48 835 Shaylyn Stehl-11 20:00.4
50 50 886 Jenn McLaughlin-12 20:05.1
55 55 888 Lucia Montefusco-12 20:11.9
62 62 832 Jamie Wandzilak-11 20:20.9
65 65 887 Lindsey McLaughlin-10 20:30.2
68 68 889 Cara Feldman-12 20:39.5
71 71 834 Michelle Henderson-9 20:41.2
74 74 829 Erin Lavin-11 20:46.8
76 76 831 Grace Albert-9 20:49.8
79 79 830 Gabriella Dimaggio-10 20:55.4

Score : 571 Time gap (1 - 10): 1:06.0 Time total (1 - 10): 202:46.3






7 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
23 23 1173 Christine Hagan-11 19:08.2
24 24 1170 Btiana Siele-10 19:09.0
25 25 1171 Michelle Gaye-11 19:10.9
28 28 1152 Tiana Guevera-8 19:22.8
41 41 1151 Talia Guevera-8 19:43.7
63 63 1174 Molly Bennet-11 20:22.9
88 88 1156 Taylor Young-10 21:05.3
91 91 1172 Krystina Choinski-11 21:23.8
94 94 1150 Carissa Citro-11 21:30.1
101 101 1155 Amanda Yezarski-11 21:44.1
107 107 1154 Renee Vogelle-12 22:05.9
DNF 1153 Heather Schaeffer-12

Score : 578 Time gap (1 - 10): 2:35.9 Time total (1 - 10): 202:40.8


8 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
11 11 490 Sydney Williams-11 18:39.4
37 37 415 Mary Katherine Kulp-11 19:42.6
47 47 416 Carly Gates-10 19:57.7
66 66 491 Nikki Deiseroth-11 20:32.6
69 69 493 Andrea Prusik-12 20:39.9
72 72 417 Alicia Sutpin-10 20:42.9
78 78 494 Kelsey Prosinski-9 20:52.0
81 81 421 Sarevah Shafer-9 20:57.6
82 82 418 Lauren Gates-12 20:58.2
83 83 492 Alexis White-12 20:59.5
90 90 419 Amy Sorber-11 21:21.5
96 96 420 Kelly Maloney-9 21:32.0

Score : 626 Time gap (1 - 10): 2:20.1 Time total (1 - 10): 204:02.4


9 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 385 Katie Day-12 18:42.1
32 32 387 Meghan Visser-12 19:32.4
43 43 308 Ameena Dye-11 19:51.3
56 56 309 Eileen Cody-12 20:12.5
87 87 311 Rebecca Bergman-11 21:04.1
93 93 388 Treshel Terpening-10 21:27.5
95 95 310 Grace Bradshaw-12 21:31.7
97 97 312 Paige Morrow-11 21:33.6
98 98 386 Laura Szczesniak-11 21:37.4
99 99 313 Hannah Cadwell-9 21:39.4
104 104 314 Amber Blom-10 21:49.6
105 105 389 Kim Lupo-11 21:52.4

Score : 712 Time gap (1 - 10): 2:57.3 Time total (1 - 10): 207:12.0

Race : N.Y.S. X-C Girls B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 East Aurora 48

2 Honeoye Falls Lima 60

3 North Shore 74

4 Pearl River 85

5 Scotia Glenville 163

6 Onteora 170

7 Owego 178

8 Marcellus 190

9 Mount Sinai 216

10 Peru 321

11 Ogdensburg Free Academy 339




Race : N.Y.S. X-C Girls B SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 V 231

2 VI 261

3 I 274

4 VIII 433

5 IV 511

6 III 557

7 II 575

8 IX 659

9 XI 793

10 VII 1077

11 X 1192


Race : N.Y.S. X-C Girls B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 180 Megan Young-9 Nanuet 17:56.6
2 2 570 Christine Driscoll-11 Geneva 17:57.1
3 1 3 849 Samantha Nadel-10 North Shore 18:03.7
4 2 4 501 Amanda Moreland-12 Honeoye Falls Lima 18:05.1
5 5 182 Nicki Nesi-10 Pelham 18:05.7
6 3 6 609 Catherine Phillips-12 East Aurora 18:06.6
7 4 7 608 Marta McLaughlin-8 East Aurora 18:25.4
8 5 8 610 Megan Hulton-11 East Aurora 18:34.1
9 9 495 Lauren Mullins-10 Johnson City 18:36.1
10 10 184 Jessica Kendzor-12 Kennedy Catholic 18:43.7
11 11 676 Victoria Sosnowski-12 Amherst 18:44.2
12 6 12 215 Becky Celorio-10 Scotia Glenville 18:44.8
13 13 995 Gabby Mancuso-11 New Paltz 18:46.0
14 7 14 846 Elizabeth Caldwell-9 North Shore 18:48.1
15 15 675 Jaime Wallace-12 Alden 18:50.3
16 16 497 Maddy Zeitz-9 Windsor 18:50.7
17 8 17 108 Maria Kohlbrenner-10 Pearl River 18:53.1
18 9 18 110 Kerry Guerin-11 Pearl River 18:55.6
19 19 571 Alison Lockwood-11 Geneva 18:57.3
20 10 20 505 Hannah Cole-9 Honeoye Falls Lima 18:57.7
21 11 21 957 Emily Waligurski-9 Onteora 18:59.0
22 12 22 503 Allison Hoh-12 Honeoye Falls Lima 19:01.8
23 13 23 429 Jessica Scordino-12 Owego 19:02.4
24 14 24 502 Jessie Brunett-12 Honeoye Falls Lima 19:03.7
25 15 25 109 Erica Guerin-11 Pearl River 19:04.8
26 16 26 430 Kristy Scordino-12 Owego 19:06.3
27 27 390 Tia Bullard-11 Mexico 19:06.9
28 17 28 613 Sarah Anstett-10 East Aurora 19:09.0
29 29 573 Angela Jarvela-12 Batavia 19:12.5
30 18 30 322 Rachel Garn-8 Marcellus 19:14.5
31 19 31 612 Paige Anderson-10 East Aurora 19:15.2
32 32 572 Kelley Driscoll-12 Geneva 19:15.9
33 33 393 Betsy Black-10 Grimes Ludden 19:16.3
34 20 34 844 Brianna Welch-12 North Shore 19:16.6
35 21 35 843 Brianna Nerud-10 North Shore 19:17.4
36 36 285 Opal Jessica Bogdan-10 Broadalbin Perth 19:18.5
37 22 37 506 Ruth Steinke-10 Honeoye Falls Lima 19:21.9
38 38 287 Talya Williams-8 Notre Dame Bishop Grimes 19:23.4
39 39 183 Katherine Doyle-10 Sleepy Hollow 19:23.9
40 40 394 Bori Tozser-11 Homer 19:24.3
41 41 998 Katherine Dewitt-11 Rondout Valley 19:24.9
42 23 42 504 Katie Engle-10 Honeoye Falls Lima 19:29.2
43 43 498 Taylor Hackett-11 Maine Endwell 19:31.9
44 24 44 111 Keeley Bateman-12 Pearl River 19:34.1
45 45 392 Savannah Boucher-12 New Hartford 19:34.8
46 25 46 848 Jessica Donohue-9 North Shore 19:39.0
47 26 47 614 Sarah Mars-11 East Aurora 19:40.3
48 27 48 1107 Janie Turek-11 Mount Sinai 19:40.8
49 49 891 Mary Welsh-9 Manhasset 19:41.2
50 28 50 611 Allyssa McLaughlin-10 East Aurora 19:42.9
51 51 894 Kristen Wraith-12 Valley Stream South 19:45.0
52 52 1176 Katie Saroka-9 Bayport Bluepoint 19:48.6
53 53 391 Lauren MacDonald-12 Vernon Verona Sherrill 19:49.1
54 54 496 McKenna Coughlin-11 Johnson City 19:50.4
55 55 286 Morgan Wojtusik-9 Albany Academy 20:02.0
56 56 181 Hannah DeMartino-11 Nanuet 20:02.7
57 57 574 Erika Steensma-10 Wayne 20:03.1
58 58 678 Sarah Ziemba-8 Newfane 20:04.8
59 29 59 112 Katelyn Garvey-11 Pearl River 20:05.9
60 30 60 845 Danielle Muoio-11 North Shore 20:09.3
61 31 61 507 Bekah Steinke-12 Honeoye Falls Lima 20:09.9
62 62 288 Larissa Melendez-11 Cobleskill Richmondville 20:13.5
63 63 289 Marisa Hitchcock-11 Cobleskill Richmondville 20:15.4
64 64 890 Karissa Chiantella-12 Locust Valley 20:17.7
65 65 499 Samantha Wilks-9 Maine Endwell 20:20.6
66 32 66 323 Maggie Dunn-9 Marcellus 20:21.0
67 67 996 Jordan Stern-12 New Paltz 20:22.2
68 33 68 113 Molly Shine-10 Pearl River 20:22.6
69 34 69 216 Katie Zeppetelli-11 Scotia Glenville 20:22.9
70 35 70 217 Josie Zeppetelli-9 Scotia Glenville 20:23.5
71 71 785 Bailey Weightman-12 Beekmantown 20:29.1
72 36 72 959 Cara Ugolino-12 Onteora 20:31.4
73 37 73 961 Alex Nichols-12 Onteora 20:31.9
74 74 679 Grace Rich-8 Albion 20:32.4
75 75 1179 Codi Mullen-11 Shoreham Wading River 20:32.7
76 38 76 324 Molly McGuane-9 Marcellus 20:32.9
77 77 892 Caitlin Breen-12 Mineola 20:34.4
78 78 1175 Ashley Bofinger-12 Bayport Bluepoint 20:36.3
79 39 79 114 Caitlin Lardaro-10 Pearl River 20:36.9
80 40 80 847 Emily Osman-11 North Shore 20:46.6
81 81 786 Maile Sapp-9 Beekmantown 20:48.2
82 41 82 1101 Brittany Callahan-12 Mount Sinai 20:50.3
83 42 83 958 Kim Wiley-11 Onteora 20:50.6
84 43 84 218 Becca Kraines-9 Scotia Glenville 20:51.0
85 44 85 960 Erica Beesmer-12 Onteora 20:54.4
86 45 86 220 Rosie Brown-11 Scotia Glenville 20:56.0
87 46 87 1103 Julia Dooley-9 Mount Sinai 20:56.5
88 88 1178 Laura Lee-9 Shoreham Wading River 21:11.1
89 47 89 326 Laura Quercia-12 Marcellus 21:11.4
90 48 90 433 Deirdre Nolis-9 Owego 21:12.3
91 49 91 1105 Stephanie Sheehan-10 Mount Sinai 21:14.9
92 50 92 432 Sandy Kastner-12 Owego 21:18.1
93 51 93 435 Stephanie Corwin-12 Owego 21:21.9
94 52 94 431 Jen Wasileski-11 Owego 21:23.6
95 53 95 1106 Amanda Stasiewicz-12 Mount Sinai 21:25.9
96 54 96 221 Ashley Forshey-10 Scotia Glenville 21:27.3
97 97 1177 Meagan Donovan-12 John Glenn 21:29.2
98 55 98 325 Sarah Kelly-10 Marcellus 21:35.4
99 99 997 Naomi Bouchard-10 New Paltz 21:36.2
100 56 100 219 Blake Colyer-10 Scotia Glenville 21:36.6
101 57 101 737 Grace Mayhew-9 Peru 21:42.6
102 58 102 738 Maria Remillard-8 Peru 21:54.6
103 103 893 Shanice Johnson-10 Valley Stream North 21:57.1
104 59 104 1057 Mithra Mohtasham-10 Ogdensburg Free Academy 22:00.0
105 60 105 963 Julia Rubin Armstrong-8 Onteora 22:06.7
106 106 677 Kelly Bocknewetch-8 Newfane 22:08.3
107 61 107 327 Olivia Higgins-10 Marcellus 22:08.8
108 108 999 Melissa Gattuso-9 Marlboro 22:10.8
109 62 109 1102 Amanda Clark-12 Mount Sinai 22:12.6
110 63 110 736 Abi Lajti-11 Peru 22:14.2
111 111 1071 Charlene Scott-8 Franklin Academy 22:15.3
112 64 112 962 Marlise Combe-12 Onteora 22:16.1
113 65 113 434 Kara Springsteen-9 Owego 22:45.4
114 66 114 1104 Kayleigh Olive-12 Mount Sinai 22:54.3
115 67 115 328 Hayley Knox-11 Marcellus 22:57.3
116 68 116 1060 Abby Weegar-11 Ogdensburg Free Academy 23:16.4
117 69 117 1061 Liz Brennan-10 Ogdensburg Free Academy 23:29.9
118 70 118 1058 Megan Grady-10 Ogdensburg Free Academy 23:59.0
119 71 119 740 Brittany Maulding-10 Peru 23:59.4
120 120 1072 Kaitlin Coombe-11 Franklin Academy 24:06.2
121 72 121 739 Sam Bruno-9 Peru 24:23.1
122 73 122 1062 Janelle Fredericks-10 Ogdensburg Free Academy 24:38.2
123 123 787 Sarah Landry-11 Beekmantown 24:48.9
124 124 788 Shannon Passno-12 Beekmantown Central 24:50.2
125 74 125 741 Stephanie Demarais-11 Peru 24:58.4
126 75 126 742 Dakota Reed-9 Peru 25:06.8
127 127 1073 Janelle Smith-11 Franklin Academy High 25:21.3
128 128 1074 Erica Finnegan-10 Franklin Academy High 25:27.8
129 76 129 1063 Julia Mitchell-10 Ogdensburg Free Academy 26:22.9
130 130 789 Rebecca Phillips-12 Beekmantown Central 26:38.9
DNF 1070 Kaylie Lamica-12 Franklin Academy
DNF 1059 Megan Morrison-12 Ogdensburg Free Academy

Race : N.Y.S. X-C Girls B SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 East Aurora

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
6 3 609 Catherine Phillips-12 18:06.6
7 4 608 Marta McLaughlin-8 18:25.4
8 5 610 Megan Hulton-11 18:34.1
28 17 613 Sarah Anstett-10 19:09.0
31 19 612 Paige Anderson-10 19:15.2
47 26 614 Sarah Mars-11 19:40.3
50 28 611 Allyssa McLaughlin-10 19:42.9

Score : 48 Time gap (1 - 5): 1:08.6 Time total (1 - 5): 93:30.3


2 Honeoye Falls Lima

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
4 2 501 Amanda Moreland-12 18:05.1
20 10 505 Hannah Cole-9 18:57.7
22 12 503 Allison Hoh-12 19:01.8
24 14 502 Jessie Brunett-12 19:03.7
37 22 506 Ruth Steinke-10 19:21.9
42 23 504 Katie Engle-10 19:29.2
61 31 507 Bekah Steinke-12 20:09.9

Score : 60 Time gap (1 - 5): 1:16.8 Time total (1 - 5): 94:30.2


3 North Shore

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
3 1 849 Samantha Nadel-10 18:03.7
14 7 846 Elizabeth Caldwell-9 18:48.1
34 20 844 Brianna Welch-12 19:16.6
35 21 843 Brianna Nerud-10 19:17.4
46 25 848 Jessica Donohue-9 19:39.0
60 30 845 Danielle Muoio-11 20:09.3
80 40 847 Emily Osman-11 20:46.6

Score : 74 Time gap (1 - 5): 1:35.3 Time total (1 - 5): 95:04.8

4 Pearl River

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
17 8 108 Maria Kohlbrenner-10 18:53.1
18 9 110 Kerry Guerin-11 18:55.6
25 15 109 Erica Guerin-11 19:04.8
44 24 111 Keeley Bateman-12 19:34.1
59 29 112 Katelyn Garvey-11 20:05.9
68 33 113 Molly Shine-10 20:22.6
79 39 114 Caitlin Lardaro-10 20:36.9

Score : 85 Time gap (1 - 5): 1:12.8 Time total (1 - 5): 96:33.5
5 Scotia Glenville

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
12 6 215 Becky Celorio-10 18:44.8
69 34 216 Katie Zeppetelli-11 20:22.9
70 35 217 Josie Zeppetelli-9 20:23.5
84 43 218 Becca Kraines-9 20:51.0
86 45 220 Rosie Brown-11 20:56.0
96 54 221 Ashley Forshey-10 21:27.3
100 56 219 Blake Colyer-10 21:36.6

Score : 163 Time gap (1 - 5): 2:11.2 Time total (1 - 5): 101:18.2

6 Onteora

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
21 11 957 Emily Waligurski-9 18:59.0
72 36 959 Cara Ugolino-12 20:31.4
73 37 961 Alex Nichols-12 20:31.9
83 42 958 Kim Wiley-11 20:50.6
85 44 960 Erica Beesmer-12 20:54.4
105 60 963 Julia Rubin Armstrong-8 22:06.7
112 64 962 Marlise Combe-12 22:16.1

Score : 170 Time gap (1 - 5): 1:55.4 Time total (1 - 5): 101:47.3


7 Owego

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
23 13 429 Jessica Scordino-12 19:02.4
26 16 430 Kristy Scordino-12 19:06.3
90 48 433 Deirdre Nolis-9 21:12.3
92 50 432 Sandy Kastner-12 21:18.1
93 51 435 Stephanie Corwin-12 21:21.9
94 52 431 Jen Wasileski-11 21:23.6
113 65 434 Kara Springsteen-9 22:45.4

Score : 178 Time gap (1 - 5): 2:19.5 Time total (1 - 5): 102:01.0


8 Marcellus

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
30 18 322 Rachel Garn-8 19:14.5
66 32 323 Maggie Dunn-9 20:21.0
76 38 324 Molly McGuane-9 20:32.9
89 47 326 Laura Quercia-12 21:11.4
98 55 325 Sarah Kelly-10 21:35.4
107 61 327 Olivia Higgins-10 22:08.8
115 67 328 Hayley Knox-11 22:57.3

Score : 190 Time gap (1 - 5): 2:20.9 Time total (1 - 5): 102:55.2



9 Mount Sinai

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
48 27 1107 Janie Turek-11 19:40.8
82 41 1101 Brittany Callahan-12 20:50.3
87 46 1103 Julia Dooley-9 20:56.5
91 49 1105 Stephanie Sheehan-10 21:14.9
95 53 1106 Amanda Stasiewicz-12 21:25.9
109 62 1102 Amanda Clark-12 22:12.6
114 66 1104 Kayleigh Olive-12 22:54.3

Score : 216 Time gap (1 - 5): 1:45.1 Time total (1 - 5): 104:08.4


10 Peru

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
101 57 737 Grace Mayhew-9 21:42.6
102 58 738 Maria Remillard-8 21:54.6
110 63 736 Abi Lajti-11 22:14.2
119 71 740 Brittany Maulding-10 23:59.4
121 72 739 Sam Bruno-9 24:23.1
125 74 741 Stephanie Demarais-11 24:58.4
126 75 742 Dakota Reed-9 25:06.8

Score : 321 Time gap (1 - 5): 2:40.5 Time total (1 - 5): 114:13.9

11 Ogdensburg Free Academy

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
104 59 1057 Mithra Mohtasham-10 22:00.0
116 68 1060 Abby Weegar-11 23:16.4
117 69 1061 Liz Brennan-10 23:29.9
118 70 1058 Megan Grady-10 23:59.0
122 73 1062 Janelle Fredericks-10 24:38.2
129 76 1063 Julia Mitchell-10 26:22.9
DNF 1059 Megan Morrison-12

Score : 339 Time gap (1 - 5): 2:38.2 Time total (1 - 5): 117:23.5



Race : N.Y.S. X-C Girls B SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 570 Christine Driscoll-11 17:57.1
4 4 501 Amanda Moreland-12 18:05.1
19 19 571 Alison Lockwood-11 18:57.3
20 20 505 Hannah Cole-9 18:57.7
22 22 503 Allison Hoh-12 19:01.8
24 24 502 Jessie Brunett-12 19:03.7
29 29 573 Angela Jarvela-12 19:12.5
32 32 572 Kelley Driscoll-12 19:15.9
37 37 506 Ruth Steinke-10 19:21.9
42 42 504 Katie Engle-10 19:29.2
57 57 574 Erika Steensma-10 20:03.1
61 61 507 Bekah Steinke-12 20:09.9

Score : 231 Time gap (1 - 10): 1:32.1 Time total (1 - 10): 189:22.2


2 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 609 Catherine Phillips-12 18:06.6
7 7 608 Marta McLaughlin-8 18:25.4
8 8 610 Megan Hulton-11 18:34.1
11 11 676 Victoria Sosnowski-12 18:44.2
15 15 675 Jaime Wallace-12 18:50.3
28 28 613 Sarah Anstett-10 19:09.0
31 31 612 Paige Anderson-10 19:15.2
47 47 614 Sarah Mars-11 19:40.3
50 50 611 Allyssa McLaughlin-10 19:42.9
58 58 678 Sarah Ziemba-8 20:04.8
74 74 679 Grace Rich-8 20:32.4
106 106 677 Kelly Bocknewetch-8 22:08.3

Score : 261 Time gap (1 - 10): 1:58.2 Time total (1 - 10): 190:32.8


3 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 180 Megan Young-9 17:56.6
5 5 182 Nicki Nesi-10 18:05.7
10 10 184 Jessica Kendzor-12 18:43.7
17 17 108 Maria Kohlbrenner-10 18:53.1
18 18 110 Kerry Guerin-11 18:55.6
25 25 109 Erica Guerin-11 19:04.8
39 39 183 Katherine Doyle-10 19:23.9
44 44 111 Keeley Bateman-12 19:34.1
56 56 181 Hannah DeMartino-11 20:02.7
59 59 112 Katelyn Garvey-11 20:05.9
68 68 113 Molly Shine-10 20:22.6
79 79 114 Caitlin Lardaro-10 20:36.9

Score : 274 Time gap (1 - 10): 2:09.3 Time total (1 - 10): 190:46.1


4 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 849 Samantha Nadel-10 18:03.7
14 14 846 Elizabeth Caldwell-9 18:48.1
34 34 844 Brianna Welch-12 19:16.6
35 35 843 Brianna Nerud-10 19:17.4
46 46 848 Jessica Donohue-9 19:39.0
49 49 891 Mary Welsh-9 19:41.2
51 51 894 Kristen Wraith-12 19:45.0
60 60 845 Danielle Muoio-11 20:09.3
64 64 890 Karissa Chiantella-12 20:17.7
77 77 892 Caitlin Breen-12 20:34.4
80 80 847 Emily Osman-11 20:46.6
103 103 893 Shanice Johnson-10 21:57.1

Score : 433 Time gap (1 - 10): 2:30.7 Time total (1 - 10): 195:32.4


5 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
9 9 495 Lauren Mullins-10 18:36.1
16 16 497 Maddy Zeitz-9 18:50.7
23 23 429 Jessica Scordino-12 19:02.4
26 26 430 Kristy Scordino-12 19:06.3
43 43 498 Taylor Hackett-11 19:31.9
54 54 496 McKenna Coughlin-11 19:50.4
65 65 499 Samantha Wilks-9 20:20.6
90 90 433 Deirdre Nolis-9 21:12.3
92 92 432 Sandy Kastner-12 21:18.1
93 93 435 Stephanie Corwin-12 21:21.9
94 94 431 Jen Wasileski-11 21:23.6
113 113 434 Kara Springsteen-9 22:45.4

Score : 511 Time gap (1 - 10): 2:45.8 Time total (1 - 10): 199:10.7


6 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
27 27 390 Tia Bullard-11 19:06.9
30 30 322 Rachel Garn-8 19:14.5
33 33 393 Betsy Black-10 19:16.3
40 40 394 Bori Tozser-11 19:24.3
45 45 392 Savannah Boucher-12 19:34.8
53 53 391 Lauren MacDonald-12 19:49.1

66 66 323 Maggie Dunn-9 20:21.0
76 76 324 Molly McGuane-9 20:32.9
89 89 326 Laura Quercia-12 21:11.4
98 98 325 Sarah Kelly-10 21:35.4
107 107 327 Olivia Higgins-10 22:08.8
115 115 328 Hayley Knox-11 22:57.3

Score : 557 Time gap (1 - 10): 2:28.5 Time total (1 - 10): 200:06.6






7 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 215 Becky Celorio-10 18:44.8
36 36 285 Opal Jessica Bogdan-10 19:18.5
38 38 287 Talya Williams-8 19:23.4
55 55 286 Morgan Wojtusik-9 20:02.0
62 62 288 Larissa Melendez-11 20:13.5
63 63 289 Marisa Hitchcock-11 20:15.4
69 69 216 Katie Zeppetelli-11 20:22.9
70 70 217 Josie Zeppetelli-9 20:23.5
84 84 218 Becca Kraines-9 20:51.0
86 86 220 Rosie Brown-11 20:56.0
96 96 221 Ashley Forshey-10 21:27.3
100 100 219 Blake Colyer-10 21:36.6

Score : 575 Time gap (1 - 10): 2:11.2 Time total (1 - 10): 200:31.0


8 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
13 13 995 Gabby Mancuso-11 18:46.0
21 21 957 Emily Waligurski-9 18:59.0
41 41 998 Katherine Dewitt-11 19:24.9
67 67 996 Jordan Stern-12 20:22.2
72 72 959 Cara Ugolino-12 20:31.4
73 73 961 Alex Nichols-12 20:31.9
83 83 958 Kim Wiley-11 20:50.6
85 85 960 Erica Beesmer-12 20:54.4
99 99 997 Naomi Bouchard-10 21:36.2
105 105 963 Julia Rubin Armstrong-8 22:06.7
108 108 999 Melissa Gattuso-9 22:10.8
112 112 962 Marlise Combe-12 22:16.1

Score : 659 Time gap (1 - 10): 3:20.7 Time total (1 - 10): 204:03.3


9 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
48 48 1107 Janie Turek-11 19:40.8
52 52 1176 Katie Saroka-9 19:48.6
75 75 1179 Codi Mullen-11 20:32.7
78 78 1175 Ashley Bofinger-12 20:36.3
82 82 1101 Brittany Callahan-12 20:50.3
87 87 1103 Julia Dooley-9 20:56.5
88 88 1178 Laura Lee-9 21:11.1
91 91 1105 Stephanie Sheehan-10 21:14.9
95 95 1106 Amanda Stasiewicz-12 21:25.9
97 97 1177 Meagan Donovan-12 21:29.2
109 109 1102 Amanda Clark-12 22:12.6
114 114 1104 Kayleigh Olive-12 22:54.3

Score : 793 Time gap (1 - 10): 1:48.4 Time total (1 - 10): 207:46.3






10 Section VII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
71 71 785 Bailey Weightman-12 20:29.1
81 81 786 Maile Sapp-9 20:48.2
101 101 737 Grace Mayhew-9 21:42.6
102 102 738 Maria Remillard-8 21:54.6
110 110 736 Abi Lajti-11 22:14.2
119 119 740 Brittany Maulding-10 23:59.4
121 121 739 Sam Bruno-9 24:23.1
123 123 787 Sarah Landry-11 24:48.9
124 124 788 Shannon Passno-12 24:50.2
125 125 741 Stephanie Demarais-11 24:58.4
126 126 742 Dakota Reed-9 25:06.8
130 130 789 Rebecca Phillips-12 26:38.9

Score : 1077 Time gap (1 - 10): 4:29.3 Time total (1 - 10): 230:08.7


11 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
104 104 1057 Mithra Mohtasham-10 22:00.0
111 111 1071 Charlene Scott-8 22:15.3
116 116 1060 Abby Weegar-11 23:16.4
117 117 1061 Liz Brennan-10 23:29.9
118 118 1058 Megan Grady-10 23:59.0
120 120 1072 Kaitlin Coombe-11 24:06.2
122 122 1062 Janelle Fredericks-10 24:38.2
127 127 1073 Janelle Smith-11 25:21.3
128 128 1074 Erica Finnegan-10 25:27.8
129 129 1063 Julia Mitchell-10 26:22.9
DNF 1070 Kaylie Lamica-12
DNF 1059 Megan Morrison-12

Score : 1192 Time gap (1 - 10): 4:22.9 Time total (1 - 10): 240:57.0

Race : N.Y.S. X-C Girls C SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Bronxville 41

2 Tully 65

3 Newark Valley 96

4 Fredonia 98

5 Rhinebeck 123

6 Voorheesville 179

7 Saranac Lake 215

8 Friends Academy 216

9 Gouverneur 228

10 Williamson 234

11 Center Moriches 265




Race : N.Y.S. X-C Girls C SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 I 160

2 III 202

3 VI 334

4 IX 449

5 IV 474

6 X 701

7 V 729

8 II 747

9 VIII 851

10 VII 887

11 XI 958


Race : N.Y.S. X-C Girls C SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 395 Allison Lasnicki-12 Canastota 18:24.9
2 2 1075 Aimee Beaudette-11 Canton 18:48.5
3 1 3 860 Kira Garry-11 Friends Academy 18:48.9
4 2 4 123 Meredith Rizzo-9 Bronxville 18:51.9
5 5 396 Leah Rice-11 Holland Patent 19:00.7
6 3 6 901 Annabel Clarke-12 Rhinebeck 19:17.5
7 7 399 Katie Brislin-9 CBA Syracuse 19:18.0
8 4 8 122 Henrietta Miers-12 Bronxville 19:23.6
9 9 187 Sarah King-10 Dobbs Ferry 19:24.8
10 10 189 Libby Lazare-12 Pleasantville 19:25.6
11 5 11 337 Ashley Evans-10 Tully 19:29.1
12 6 12 443 Jenna Cupp-9 Newark Valley 19:29.5
13 13 185 Caitlin Jelinek-12 Pawling 19:29.8
14 7 14 124 Amelia Phillips-9 Bronxville 19:33.2
15 15 186 Zoe Nagasing-10 Pawling 19:34.5
16 8 16 336 Katherine Ward-10 Tully 19:35.6
17 9 17 622 Alissa Conti-12 Fredonia 19:36.5
18 18 1076 Sophie Goobic-12 Canton 19:37.3
19 19 680 Kaylea Rustay-9 John F. Kennedy 19:38.8
20 20 188 Annie Field-11 Irvington 19:43.7
21 21 971 Danielle Myers-9 Sullivan West 19:46.6
22 22 398 Jen MacMillan-11 Holland Patent 19:49.4
23 23 684 Emma Wilson-12 Akron 19:52.9
24 24 683 Emily Steves-10 Gowanda 19:58.3
25 25 397 Cheyenne Petrillo Laver-8Holland Patent 20:00.1
26 26 681 Shannon Murphy-10 Falconer 20:00.6
27 27 973 Deirdre Dwyer-10 Spackenkill 20:01.3
28 10 28 128 Emilie Hoffer-8 Bronxville 20:03.0
29 11 29 229 Michelyn Little-10 Voorheesville 20:07.0
30 12 30 623 Emily Wendell-12 Fredonia 20:09.1
31 13 31 342 Jessica Callie-10 Tully 20:09.9
32 32 471 Sarah Krizan-11 Chenango Forks 20:10.2
33 33 470 Laura Haley-10 Chenango Forks 20:10.5
34 14 34 444 Katie Weeks-12 Newark Valley 20:12.2
35 35 682 Kirsten Holmberg-8 Falconer 20:13.0
36 15 36 624 Lauren Reyda-7 Fredonia 20:16.4
37 16 37 445 Jessica Johnson-12 Newark Valley 20:20.1
38 17 38 339 Casey Cole-10 Tully 20:20.5
39 18 39 125 Courtney Campbell-8 Bronxville 20:21.0
40 19 40 907 Anna Clark-10 Rhinebeck 20:21.6
41 41 970 Mallory Peterson-10 Millbrook 20:25.0
42 42 1077 Chelsea Huyck-10 Canton 20:25.7
43 43 579 Sierra Devine-10 Mynderse 20:26.2
44 20 44 127 Serena Saari-11 Bronxville 20:26.8
45 21 45 1008 Megan Morrow-10 Gouverneur 20:28.2
46 22 46 341 Taillear Denick-11 Tully 20:31.3
47 23 47 338 Danny Zgardzinski-12 Tully 20:33.7
48 24 48 625 Jessica Swoyer-11 Fredonia 20:34.6
49 25 49 515 Cassidy Bishop-9 Williamson 20:35.0
50 50 1184 Erika Gulija-8 Southampton 20:39.8
51 51 291 Kim Geniti-8 Fonda Fultonville 20:42.1
52 52 972 Rianna Eriwein-11 Sullivan West 20:43.0
53 53 974 Caroline Bertholf-11 Tri Valley 20:46.9
54 54 897 Fiona Brunner-12 Oyster Bay 20:47.1
55 26 55 859 Katrina Garry-8 Friends Academy 20:49.3
56 56 575 Katie Piechowiak-12 Attica 20:50.0
57 27 57 751 Elena Beideck-9 Saranac Lake 20:50.3
58 28 58 1116 Ryleigh Donegan-7 Center Moriches 20:53.3
59 29 59 447 Rebekah Meyers-9 Newark Valley 20:53.5
60 30 60 230 Jolie Siegel-11 Voorheesville 20:55.9
61 31 61 446 Angela Richter-11 Newark Valley 20:57.6
62 62 577 McKenzie Bennett-10 Dansville 20:59.6
63 63 473 Kathryn Shaw-11 Lansing 21:01.2
64 64 576 Justine Swartz-12 Attica 21:04.0
65 65 474 Danielle Peck-11 Trumansburg 21:05.2
66 32 66 904 Annie Miglino-10 Rhinebeck 21:07.4
67 33 67 340 Marietta Bert Tully 21:11.7
68 68 790 Sophie Deshaies-10 Plattsburgh 21:19.4
69 69 293 Alicia Clark-10 Granville 21:20.9
70 70 578 Taylor Westrich-11 Greece Odyssey 21:21.9
71 34 71 903 Catherine Clarke-12 Rhinebeck 21:22.4
72 35 72 902 Martha Alvarez-12 Rhinebeck 21:22.6
73 73 292 Samantha Phelps-8 Fonda Fultonville 21:23.7
74 36 74 752 Julie Bowler-11 Saranac Lake 21:24.4
75 37 75 750 Kendra Leonidas-11 Saranac Lake 21:24.7
76 38 76 626 Kaitlyn Marshall-12 Fredonia 21:25.2
77 39 77 628 Michaela Tramuta-8 Fredonia 21:25.8
78 78 472 Shanna Swanson-10 Lansing 21:29.6
79 79 792 Kaitlyn Facteau-12 Saranac 21:32.4
80 40 80 1009 Jenn Brown-12 Gouverneur 21:33.4
81 41 81 126 Argentina Chiappa-8 Bronxville 21:34.1
82 42 82 233 Casey Morrison-10 Voorheesville 21:36.6
83 43 83 449 Emily Gac-12 Newark Valley 21:40.5
84 44 84 519 Haley Appleby-11 Williamson 21:40.8
85 45 85 448 Sommer Tobey-9 Newark Valley 21:41.4
86 46 86 232 Karen Obertubbesing-10 Voorheesville 21:41.9
87 47 87 1010 Robin Collyns-12 Gouverneur 21:44.9
88 48 88 862 Rose Mangiarotti-8 Friends Academy 21:47.9
89 89 1181 Nicole Noa-10 Hampton Bays 21:49.7
90 90 899 Michelle Chin-12 Wheatley 21:49.9
91 49 91 753 Hillary Pond-12 Saranac Lake 21:52.5
92 92 1182 Sarah Reed-10 Hampton Bays 21:52.8
93 93 898 Lauren Burke-10 Oyster Bay 21:56.5
94 50 94 231 Sawyer Cresap-10 Voorheesville 22:00.6
95 51 95 627 Laura Poweski-12 Fredonia 22:02.9
96 52 96 516 Heather Ameele-11 Williamson 22:06.9
97 97 1078 Emily Sweeney-11 Canton 22:09.7
98 53 98 1121 Molly Schaefer-10 Center Moriches 22:11.8
99 54 99 1120 Georgie Nicholes-8 Center Moriches 22:13.3
100 55 100 520 RaYanne Luke-10 Williamson 22:17.4
101 56 101 234 Zoe Edmunds-12 Voorheesville 22:27.1
102 102 294 Maggie Sanderson-10 Hoosic Valley 22:28.0
103 57 103 905 Marli Oxenholm-12 Rhinebeck 22:29.9
104 104 791 Monique Arvisais Anhalt-1Plattsburgh 22:33.7
105 58 105 521 Natali Bogart-11 Williamson 22:44.1
106 59 106 1011 Lindsay McCormick-10 Gouverneur 22:44.4
107 60 107 235 Carla Planz-9 Voorheesville 22:49.9
108 108 895 Alli Pacheco-12 East Rockaway 22:50.4
109 109 794 Melissa Whyman-8 Saranac 22:54.6
110 61 110 1012 Caroline Leslie-9 Gouverneur 22:59.8
111 111 793 Tracy Rush-10 Saranac 23:05.9
112 112 896 Erin Eschbach-11 East Rockaway 23:10.9
113 62 113 1117 Leigh Anna Fournier-12 Center Moriches 23:12.9
114 114 1079 Madelyn Ball-12 Potsdam 23:20.6
115 115 1180 Keely Corto Southampton 23:22.4
116 63 116 517 Cherity Baker-11 Williamson 23:29.3
117 64 117 518 Lindsay Rynders-12 Williamson 23:47.4
118 65 118 906 Stella Iselin-11 Rhinebeck 23:57.9
119 66 119 754 Andrea Nye-11 Saranac Lake 24:18.3
120 67 120 857 Amanda Lamothe-11 Friends Academy 24:19.4
121 68 121 1119 Francesca Monaco-10 Center Moriches 24:27.5
122 69 122 1013 Sarah Jolley-11 Gouverneur 24:38.6
123 123 1183 Sarah Paparatto-9 Mattituck 24:50.0
124 70 124 756 Haley Bodmer-11 Saranac Lake 25:02.1
125 71 125 1115 Gabrielle Comanda-12 Center Moriches 25:26.1
126 72 126 755 Geanette Orton-11 Saranac Lake 25:34.3
127 73 127 1118 Kelly Miller-12 Center Moriches 25:39.4
128 74 128 861 Lynda Negron-11 Friends Academy 25:47.6
129 75 129 1014 Davina Jones-10 Gouverneur 25:49.0
DNF 858 Catherine O'Connell StingFriends Academy
DNF 290 Samantha Watson-11 Schuylerville

Race : N.Y.S. X-C Girls C SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

1 Bronxville

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
4 2 123 Meredith Rizzo-9 18:51.9
8 4 122 Henrietta Miers-12 19:23.6
14 7 124 Amelia Phillips-9 19:33.2
28 10 128 Emilie Hoffer-8 20:03.0
39 18 125 Courtney Campbell-8 20:21.0
44 20 127 Serena Saari-11 20:26.8
81 41 126 Argentina Chiappa-8 21:34.1

Score : 41 Time gap (1 - 5): 1:29.1 Time total (1 - 5): 98:12.7


2 Tully

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
11 5 337 Ashley Evans-10 19:29.1
16 8 336 Katherine Ward-10 19:35.6
31 13 342 Jessica Callie-10 20:09.9
38 17 339 Casey Cole-10 20:20.5
46 22 341 Taillear Denick-11 20:31.3
47 23 338 Danny Zgardzinski-12 20:33.7
67 33 340 Marietta Bert 21:11.7

Score : 65 Time gap (1 - 5): 1:02.2 Time total (1 - 5): 100:06.4


3 Newark Valley

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
12 6 443 Jenna Cupp-9 19:29.5
34 14 444 Katie Weeks-12 20:12.2
37 16 445 Jessica Johnson-12 20:20.1
59 29 447 Rebekah Meyers-9 20:53.5
61 31 446 Angela Richter-11 20:57.6
83 43 449 Emily Gac-12 21:40.5
85 45 448 Sommer Tobey-9 21:41.4

Score : 96 Time gap (1 - 5): 1:28.1 Time total (1 - 5): 101:52.9


4 Fredonia

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
17 9 622 Alissa Conti-12 19:36.5
30 12 623 Emily Wendell-12 20:09.1
36 15 624 Lauren Reyda-7 20:16.4
48 24 625 Jessica Swoyer-11 20:34.6
76 38 626 Kaitlyn Marshall-12 21:25.2
77 39 628 Michaela Tramuta-8 21:25.8
95 51 627 Laura Poweski-12 22:02.9
Score : 98 Time gap (1 - 5): 1:48.7 Time total (1 - 5): 102:01.8
5 Rhinebeck

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
6 3 901 Annabel Clarke-12 19:17.5
40 19 907 Anna Clark-10 20:21.6
66 32 904 Annie Miglino-10 21:07.4
71 34 903 Catherine Clarke-12 21:22.4
72 35 902 Martha Alvarez-12 21:22.6
103 57 905 Marli Oxenholm-12 22:29.9
118 65 906 Stella Iselin-11 23:57.9

Score : 123 Time gap (1 - 5): 2:05.1 Time total (1 - 5): 103:31.5


6 Voorheesville

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
29 11 229 Michelyn Little-10 20:07.0
60 30 230 Jolie Siegel-11 20:55.9
82 42 233 Casey Morrison-10 21:36.6
86 46 232 Karen Obertubbesing-10 21:41.9
94 50 231 Sawyer Cresap-10 22:00.6
101 56 234 Zoe Edmunds-12 22:27.1
107 60 235 Carla Planz-9 22:49.9

Score : 179 Time gap (1 - 5): 1:53.6 Time total (1 - 5): 106:22.0


7 Saranac Lake

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
57 27 751 Elena Beideck-9 20:50.3
74 36 752 Julie Bowler-11 21:24.4
75 37 750 Kendra Leonidas-11 21:24.7
91 49 753 Hillary Pond-12 21:52.5
119 66 754 Andrea Nye-11 24:18.3
124 70 756 Haley Bodmer-11 25:02.1
126 72 755 Geanette Orton-11 25:34.3

Score : 215 Time gap (1 - 5): 3:28.0 Time total (1 - 5): 109:50.2


8 Friends Academy

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
3 1 860 Kira Garry-11 18:48.9
55 26 859 Katrina Garry-8 20:49.3
88 48 862 Rose Mangiarotti-8 21:47.9
120 67 857 Amanda Lamothe-11 24:19.4
128 74 861 Lynda Negron-11 25:47.6
DNF 858 Catherine O'Connell Sting

Score : 216 Time gap (1 - 5): 6:58.7 Time total (1 - 5): 111:33.1



9 Gouverneur

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
45 21 1008 Megan Morrow-10 20:28.2
80 40 1009 Jenn Brown-12 21:33.4
87 47 1010 Robin Collyns-12 21:44.9
106 59 1011 Lindsay McCormick-10 22:44.4
110 61 1012 Caroline Leslie-9 22:59.8
122 69 1013 Sarah Jolley-11 24:38.6
129 75 1014 Davina Jones-10 25:49.0

Score : 228 Time gap (1 - 5): 2:31.6 Time total (1 - 5): 109:30.7


10 Williamson

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
49 25 515 Cassidy Bishop-9 20:35.0
84 44 519 Haley Appleby-11 21:40.8
96 52 516 Heather Ameele-11 22:06.9
100 55 520 RaYanne Luke-10 22:17.4
105 58 521 Natali Bogart-11 22:44.1
116 63 517 Cherity Baker-11 23:29.3
117 64 518 Lindsay Rynders-12 23:47.4

Score : 234 Time gap (1 - 5): 2:09.1 Time total (1 - 5): 109:24.2


11 Center Moriches

Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
58 28 1116 Ryleigh Donegan-7 20:53.3
98 53 1121 Molly Schaefer-10 22:11.8
99 54 1120 Georgie Nicholes-8 22:13.3
113 62 1117 Leigh Anna Fournier-12 23:12.9
121 68 1119 Francesca Monaco-10 24:27.5
125 71 1115 Gabrielle Comanda-12 25:26.1
127 73 1118 Kelly Miller-12 25:39.4

Score : 265 Time gap (1 - 5): 3:34.2 Time total (1 - 5): 112:58.8



Race : N.Y.S. X-C Girls C SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 123 Meredith Rizzo-9 18:51.9
8 8 122 Henrietta Miers-12 19:23.6
9 9 187 Sarah King-10 19:24.8
10 10 189 Libby Lazare-12 19:25.6
13 13 185 Caitlin Jelinek-12 19:29.8
14 14 124 Amelia Phillips-9 19:33.2
15 15 186 Zoe Nagasing-10 19:34.5
20 20 188 Annie Field-11 19:43.7
28 28 128 Emilie Hoffer-8 20:03.0
39 39 125 Courtney Campbell-8 20:21.0
44 44 127 Serena Saari-11 20:26.8
81 81 126 Argentina Chiappa-8 21:34.1

Score : 160 Time gap (1 - 10): 1:29.1 Time total (1 - 10): 195:51.1


2 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 395 Allison Lasnicki-12 18:24.9
5 5 396 Leah Rice-11 19:00.7
7 7 399 Katie Brislin-9 19:18.0
11 11 337 Ashley Evans-10 19:29.1
16 16 336 Katherine Ward-10 19:35.6

22 22 398 Jen MacMillan-11 19:49.4
25 25 397 Cheyenne Petrillo Laver-8 20:00.1
31 31 342 Jessica Callie-10 20:09.9
38 38 339 Casey Cole-10 20:20.5
46 46 341 Taillear Denick-11 20:31.3
47 47 338 Danny Zgardzinski-12 20:33.7
67 67 340 Marietta Bert 21:11.7

Score : 202 Time gap (1 - 10): 2:06.4 Time total (1 - 10): 196:39.5


3 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
17 17 622 Alissa Conti-12 19:36.5
19 19 680 Kaylea Rustay-9 19:38.8
23 23 684 Emma Wilson-12 19:52.9
24 24 683 Emily Steves-10 19:58.3
26 26 681 Shannon Murphy-10 20:00.6
30 30 623 Emily Wendell-12 20:09.1
35 35 682 Kirsten Holmberg-8 20:13.0
36 36 624 Lauren Reyda-7 20:16.4
48 48 625 Jessica Swoyer-11 20:34.6
76 76 626 Kaitlyn Marshall-12 21:25.2
77 77 628 Michaela Tramuta-8 21:25.8
95 95 627 Laura Poweski-12 22:02.9

Score : 334 Time gap (1 - 10): 1:48.7 Time total (1 - 10): 201:45.4


4 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 901 Annabel Clarke-12 19:17.5
21 21 971 Danielle Myers-9 19:46.6
27 27 973 Deirdre Dwyer-10 20:01.3
40 40 907 Anna Clark-10 20:21.6
41 41 970 Mallory Peterson-10 20:25.0
52 52 972 Rianna Eriwein-11 20:43.0
53 53 974 Caroline Bertholf-11 20:46.9
66 66 904 Annie Miglino-10 21:07.4
71 71 903 Catherine Clarke-12 21:22.4
72 72 902 Martha Alvarez-12 21:22.6
103 103 905 Marli Oxenholm-12 22:29.9
118 118 906 Stella Iselin-11 23:57.9

Score : 449 Time gap (1 - 10): 2:05.1 Time total (1 - 10): 205:14.3


5 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 12 443 Jenna Cupp-9 19:29.5
32 32 471 Sarah Krizan-11 20:10.2
33 33 470 Laura Haley-10 20:10.5
34 34 444 Katie Weeks-12 20:12.2
37 37 445 Jessica Johnson-12 20:20.1
59 59 447 Rebekah Meyers-9 20:53.5
61 61 446 Angela Richter-11 20:57.6
63 63 473 Kathryn Shaw-11 21:01.2
65 65 474 Danielle Peck-11 21:05.2
78 78 472 Shanna Swanson-10 21:29.6
83 83 449 Emily Gac-12 21:40.5
85 85 448 Sommer Tobey-9 21:41.4

Score : 474 Time gap (1 - 10): 2:00.1 Time total (1 - 10): 205:49.6


6 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
2 2 1075 Aimee Beaudette-11 18:48.5
18 18 1076 Sophie Goobic-12 19:37.3
42 42 1077 Chelsea Huyck-10 20:25.7
45 45 1008 Megan Morrow-10 20:28.2
80 80 1009 Jenn Brown-12 21:33.4
87 87 1010 Robin Collyns-12 21:44.9
97 97 1078 Emily Sweeney-11 22:09.7
106 106 1011 Lindsay McCormick-10 22:44.4
110 110 1012 Caroline Leslie-9 22:59.8
114 114 1079 Madelyn Ball-12 23:20.6
122 122 1013 Sarah Jolley-11 24:38.6
129 129 1014 Davina Jones-10 25:49.0

Score : 701 Time gap (1 - 10): 4:32.1 Time total (1 - 10): 213:52.5







7 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
43 43 579 Sierra Devine-10 20:26.2
49 49 515 Cassidy Bishop-9 20:35.0
56 56 575 Katie Piechowiak-12 20:50.0
62 62 577 McKenzie Bennett-10 20:59.6
64 64 576 Justine Swartz-12 21:04.0
70 70 578 Taylor Westrich-11 21:21.9
84 84 519 Haley Appleby-11 21:40.8
96 96 516 Heather Ameele-11 22:06.9
100 100 520 RaYanne Luke-10 22:17.4
105 105 521 Natali Bogart-11 22:44.1
116 116 517 Cherity Baker-11 23:29.3
117 117 518 Lindsay Rynders-12 23:47.4

Score : 729 Time gap (1 - 10): 2:17.9 Time total (1 - 10): 214:05.9


8 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
29 29 229 Michelyn Little-10 20:07.0
51 51 291 Kim Geniti-8 20:42.1
60 60 230 Jolie Siegel-11 20:55.9
69 69 293 Alicia Clark-10 21:20.9
73 73 292 Samantha Phelps-8 21:23.7
82 82 233 Casey Morrison-10 21:36.6
86 86 232 Karen Obertubbesing-10 21:41.9
94 94 231 Sawyer Cresap-10 22:00.6
101 101 234 Zoe Edmunds-12 22:27.1
102 102 294 Maggie Sanderson-10 22:28.0
107 107 235 Carla Planz-9 22:49.9
DNF 290 Samantha Watson-11

Score : 747 Time gap (1 - 10): 2:21.0 Time total (1 - 10): 214:43.8


9 Section VIII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 860 Kira Garry-11 18:48.9
54 54 897 Fiona Brunner-12 20:47.1
55 55 859 Katrina Garry-8 20:49.3
88 88 862 Rose Mangiarotti-8 21:47.9
90 90 899 Michelle Chin-12 21:49.9
93 93 898 Lauren Burke-10 21:56.5
108 108 895 Alli Pacheco-12 22:50.4
112 112 896 Erin Eschbach-11 23:10.9
120 120 857 Amanda Lamothe-11 24:19.4
128 128 861 Lynda Negron-11 25:47.6
DNF 858 Catherine O'Connell Sting

Score : 851 Time gap (1 - 10): 6:58.7 Time total (1 - 10): 222:07.9






10 Section VII
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
57 57 751 Elena Beideck-9 20:50.3
68 68 790 Sophie Deshaies-10 21:19.4
74 74 752 Julie Bowler-11 21:24.4
75 75 750 Kendra Leonidas-11 21:24.7
79 79 792 Kaitlyn Facteau-12 21:32.4
91 91 753 Hillary Pond-12 21:52.5
104 104 791 Monique Arvisais Anhalt-1 22:33.7
109 109 794 Melissa Whyman-8 22:54.6
111 111 793 Tracy Rush-10 23:05.9
119 119 754 Andrea Nye-11 24:18.3
124 124 756 Haley Bodmer-11 25:02.1
126 126 755 Geanette Orton-11 25:34.3

Score : 887 Time gap (1 - 10): 3:28.0 Time total (1 - 10): 221:16.2


11 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
50 50 1184 Erika Gulija-8 20:39.8
58 58 1116 Ryleigh Donegan-7 20:53.3
89 89 1181 Nicole Noa-10 21:49.7
92 92 1182 Sarah Reed-10 21:52.8
98 98 1121 Molly Schaefer-10 22:11.8
99 99 1120 Georgie Nicholes-8 22:13.3
113 113 1117 Leigh Anna Fournier-12 23:12.9
115 115 1180 Keely Corto 23:22.4
121 121 1119 Francesca Monaco-10 24:27.5
123 123 1183 Sarah Paparatto-9 24:50.0
125 125 1115 Gabrielle Comanda-12 25:26.1
127 127 1118 Kelly Miller-12 25:39.4

Score : 958 Time gap (1 - 10): 4:10.2 Time total (1 - 10): 225:33.5

Race : N.Y.S. X-C Girls D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place School Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 Greenwich 24

2 Maple Grove 80

3 Beaver River 93

4 Geneseo 102

5 Norwood-Norfolk 116

6 Thomas A. Edison 123

7 Seton Plattsburgh 154

8 Eldred 216

9 Stony Brook 235

10 Haldane 280




Race : N.Y.S. X-C Girls D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009


Place Section Score
---------------------------------------------------------------------------------
1 II 240

2 III 262

3 V 313

4 VI 331

5 IV 347

6 X 523

7 IX 636

8 XI 745

9 I 885


Race : N.Y.S. X-C Girls D SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009

Place
ind team sec number name school
---------------------------------------------------------------------------
1 1 375 Katie Weisenburger-11 Pulaski 18:27.1
2 2 377 Victoria Campanian-9 South Lewis 18:31.4
3 1 3 245 Brittney Lane-12 Greenwich 18:41.2
4 4 589 Liz Valento-10 Pavilion 18:47.2
5 2 5 244 Cady Kuzmich-11 Greenwich 18:47.4
6 3 6 457 Sarah Palmer-12 Thomas A. Edison 19:28.5
7 4 7 247 Madeline Montague-9 Greenwich 19:31.1
8 5 8 350 Karlee Duffer-10 Beaver River 19:36.0
9 6 9 248 Sarah Lapham-8 Greenwich 19:40.1
10 7 701* Anna Rabideau-11 Seton Plattsburgh 19:40.4
11 8 10 1022 Emily Cotey-12 Norwood-Norfolk 19:41.1
12 9 11 636 Caroline Benson-8 Maple Grove 19:42.9
13 12 270 Courtney Tedeschi-9 Berne Knox Westerlo 19:46.3
14 13 481 Elizabeth Jewiss-9 Marathon 19:46.5
15 14 692 Holly Eliason-8 Sherman 19:48.1
16 10 15 1023 Hannan Sequin-8 Norwood-Norfolk 19:49.0
17 16 378 Alexandra Doney-10 South Lewis 19:50.3
18 17 480 Aubrie Russell-10 Candor 19:54.0
19 18 587 Mary Frances Aini-8 Arkport 19:55.6
20 11 19 246 Betsy Edinger-11 Greenwich 20:08.8
21 12 20 637 Katelyn Benson-10 Maple Grove 20:09.4
22 21 482 Miranda Drummond-8 Harpursville 20:09.6
23 13 22 351 Deidra Beller-11 Beaver River 20:13.4
24 23 379 Dia Haffar-12 Fabius Pompey 20:16.2
25 24 483 Gabriella Rollo-10 Delhi 20:16.5
26 25 585 sarah Coon-10 Red Jacket 20:26.1
27 14 26 638 Emma Verdonic-8 Maple Grove 20:26.4
28 27 588 Kim Lovett-8 Byron Bergen 20:26.7
29 15 28 529 Lindsay Ryan-8 Geneseo 20:28.4
30 29 694 Chelsea Smith-9 Frewsburg 20:33.9
31 30 690 Amber Sweeney-12 Barker 20:36.2
32 31 586 Priscilla Coon-12 Red Jacket 20:39.8
33 32 484 Kristine Reed-10 Walton 20:40.2
34 16 33 1024 Victoria Hall-11 Norwood-Norfolk 20:40.8
35 17 34 532 Emily Ingalls-12 Geneseo 20:42.2
36 18 35 249 Candace Haskell-9 Greenwich 20:42.8
37 19 36 642 Abby Sirwatka-8 Maple Grove 20:43.3

38 37 376 Trisha Clark-12 Pulaski 20:44.5
39 38 977 Kate Shults-10 John A Coleman 20:50.2
40 39 976 Justine Vonderheide-11 Chapel Field 20:53.7
41 20 40 352 Monica Interiano-9 Beaver River 20:53.9
42 41 691 Deanna Platt-11 Barker 20:54.2
43 42 975 Heather St.Germain-9 Chapel Field 20:58.9
44 43 1085 Becky Dukett-11 Tupper Lake 20:59.8
45 21 44 530 Kristen Wiezel-10 Geneseo 21:00.9
46 22 45 459 Amber Summers-12 Thomas A. Edison 21:05.7
47 46 271 Allie Tedeschi-7 Berne Knox Westerlo 21:10.4
48 23 47 458 Paige Tompkins-9 Thomas A. Edison 21:13.5
49 48 1190 Keriann Fitzpatrick-10 Pierson 21:14.0
50 49 1194 Ivy Croteau-11 Southold 21:14.8
51 24 50 533 Leah Moreland-11 Geneseo 21:21.0
52 51 273 Megan Erickson-9 North Warren 21:21.6
53 25 52 531 Casey Emerson-10 Geneseo 21:24.7
54 53 272 Kacey O'Brien-11 Lake George 21:25.0
55 770* Katie Karkoski-12 Ticonderoga 21:27.2
56 54 978 Lena Reagan-11 John A Coleman 21:28.5
57 26 55 639 Isabella Zuroski-12 Maple Grove 21:30.9
58 27 56 355 Kaitlyn Taylor-9 Beaver River 21:31.2
59 28 57 356 Dallas Briot-9 Beaver River 21:32.0
60 58 1088 Olivia Walsh-11 Tupper Lake 21:34.1
61 29 59 535 Connie Lin-12 Geneseo 21:42.4
62 30 60 915 Christine Donnelly-10 Eldred 21:45.7
63 61 1089 Brandy Allen-10 Brushton Moira 21:47.7
64 31 62 460 Lindsay Barnes-12 Thomas A. Edison 21:51.2
65 63 274 Kayleigh Corrado-10 Berlin 21:59.5
66 64 196 Jacey Peers-12 Alexander Hamilton 22:00.2
67 32 65 243 Roxanne Henningson-12 Greenwich 22:02.5
68 33 705* Elizabeth Fisher-9 Seton Plattsburgh 22:03.1
69 34 703* Kathryn Vanherp-11 Seton Plattsburgh 22:11.2
70 66 1192 Katharina Ross-10 Port Jefferson 22:11.9
71 35 706* Sarah Willett-10 Seton Plattsburgh 22:13.6
72 67 1086 Emily Kriwox-11 Tupper Lake 22:14.1
73 36 68 1025 Jessica Fulk-9 Norwood-Norfolk 22:14.6
74 69 693 Rhiannon Carnahan-10 Randolph 22:15.4
75 37 70 140 K'yla Moran-10 Haldane 22:18.4
76 38 71 640 Arabelle Clark-11 Maple Grove 22:27.1
77 39 72 534 Rachel Gambino-12 Geneseo 22:47.9
78 40 73 1133 Sarah Higgins-12 Stony Brook 23:05.2
79 74 1191 Allison Cluett-10 Port Jefferson 23:08.0
80 41 75 919 Enka Vorstadt-11 Eldred 23:09.8
81 76 195 Sydney Bridges-11 Alexander Hamilton 23:10.1
82 42 77 1129 Ayana Aaron-11 Stony Brook 23:10.4
83 78 979 Julie Allen-9 SS Seward 23:12.5
84 43 79 1134 Kathy Kim-10 Stony Brook 23:17.8
85 44 80 461 MacKenzie Rice-9 Thomas A. Edison 23:25.6
86 45 702* Mary Glynn-9 Seton Plattsburgh 23:26.0
87 46 81 1026 Ashley Woodward-9 Norwood-Norfolk 23:26.3
88 771* Jordana Green-10 Ticonderoga 23:30.4
89 47 82 918 Selena Hudak-9 Eldred 23:43.9
90 48 83 916 Regina Davies-12 Eldred 23:44.4
91 49 84 641 Carly Wefing-12 Maple Grove 23:48.5
92 50 85 920 Kristina Brown-12 Eldred 23:57.8
93 51 86 1131 Allie Damianos-9 Stony Brook 24:00.5
94 52 87 1028 Katherine Catiman-11 Norwood-Norfolk 24:02.4
95 53 88 917 Jennifer Hickey-8 Eldred 24:06.4
96 89 1087 Samantha Durfey-11 Tupper Lake 24:07.0
97 54 704* Dana Chapman-9 Seton Plattsburgh 24:09.7
98 55 90 136 Rachel Conklin-8 Haldane 24:10.2
99 56 91 142 Rose Mackey-10 Haldane 24:17.1
100 92 197 Kathleen Gonzales-11 Alexander Hamilton 24:26.9
101 57 93 462 Madison Bussman-9 Thomas A. Edison 24:41.6
102 94 198 Dulce Rosas-11 Alexander Hamilton HS 24:50.1
103 58 95 353 Abigail Zehr-9 Beaver River 25:01.7
104 59 96 1130 Aileen Catapano-11 Stony Brook 25:02.9
105 60 97 1135 Elizabeth Shin-12 Stony Brook 25:14.7
106 61 98 1027 Shannon Harris-11 Norwood-Norfolk 25:40.7
107 62 99 1132 Sarah Han-11 Stony Brook 25:45.1
108 63 100 354 Rachael Rice-10 Beaver River 25:49.2
109 64 707* Cara Chapman-11 Seton Plattsburgh 26:50.5
110 65 101 138 Skylar Francis-12 Haldane 26:53.2
111 66 102 921 Samantha Warden-9 Eldred 27:06.2
112 67 103 139 Miller Francis-10 Haldane 29:09.4
113 104 199 Sheena Varghese-12 Alexander Hamilton HS 29:46.0
114 68 105 141 Bronwyn Sandoval-10 Haldane 30:08.5
DNF 1193 Sandi Woodhead-9 Port Jefferson
DNF 774* Becky Barber-9 Ticonderoga HS
DNF 773* Tabitha Taylor-10 Ticonderoga HS
DNF 772* Markie teRiele-9 Ticonderoga
DNF 137 Hannah Parks-12 Haldane

Race : N.Y.S. X-C Girls D SUNY Plattsburgh(VII)
Date : November 14, 2009
1 Greenwich
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
3 1 245 Brittney Lane-12 18:41.2
5 2 244 Cady Kuzmich-11 18:47.4
7 4 247 Madeline Montague-9 19:31.1
9 6 248 Sarah Lapham-8 19:40.1
20 11 246 Betsy Edinger-11 20:08.8
36 18 249 Candace Haskell-9 20:42.8
67 32 243 Roxanne Henningson-12 22:02.5
Score : 24 Time gap (1 - 5): 1:27.6 Time total (1 - 5): 96:48.6
2 Maple Grove
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
12 9 636 Caroline Benson-8 19:42.9
21 12 637 Katelyn Benson-10 20:09.4
27 14 638 Emma Verdonic-8 20:26.4
37 19 642 Abby Sirwatka-8 20:43.3
57 26 639 Isabella Zuroski-12 21:30.9
76 38 640 Arabelle Clark-11 22:27.1
91 49 641 Carly Wefing-12 23:48.5
Score : 80 Time gap (1 - 5): 1:48.0 Time total (1 - 5): 102:32.9
3 Beaver River
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
8 5 350 Karlee Duffer-10 19:36.0
23 13 351 Deidra Beller-11 20:13.4
41 20 352 Monica Interiano-9 20:53.9
58 27 355 Kaitlyn Taylor-9 21:31.2
59 28 356 Dallas Briot-9 21:32.0
103 58 353 Abigail Zehr-9 25:01.7
108 63 354 Rachael Rice-10 25:49.2
Score : 93 Time gap (1 - 5): 1:56.0 Time total (1 - 5): 103:46.5
4 Geneseo
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
29 15 529 Lindsay Ryan-8 20:28.4
35 17 532 Emily Ingalls-12 20:42.2
45 21 530 Kristen Wiezel-10 21:00.9
51 24 533 Leah Moreland-11 21:21.0
53 25 531 Casey Emerson-10 21:24.7
61 29 535 Connie Lin-12 21:42.4
77 39 534 Rachel Gambino-12 22:47.9
Score : 102 Time gap (1 - 5): 0:56.3 Time total (1 - 5): 104:57.2
5 Norwood-Norfolk
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
11 8 1022 Emily Cotey-12 19:41.1
16 10 1023 Hannan Sequin-8 19:49.0
34 16 1024 Victoria Hall-11 20:40.8
73 36 1025 Jessica Fulk-9 22:14.6
87 46 1026 Ashley Woodward-9 23:26.3
94 52 1028 Katherine Catiman-11 24:02.4
106 61 1027 Shannon Harris-11 25:40.7
Score : 116 Time gap (1 - 5): 3:45.2 Time total (1 - 5): 105:51.8



6 Thomas A. Edison
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
6 3 457 Sarah Palmer-12 19:28.5
46 22 459 Amber Summers-12 21:05.7
48 23 458 Paige Tompkins-9 21:13.5
64 31 460 Lindsay Barnes-12 21:51.2
85 44 461 MacKenzie Rice-9 23:25.6
101 57 462 Madison Bussman-9 24:41.6
Score : 123 Time gap (1 - 5): 3:57.1 Time total (1 - 5): 107:04.5
7 Seton Plattsburgh
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
10 7 701 Anna Rabideau-11 19:40.4
68 33 705 Elizabeth Fisher-9 22:03.1
69 34 703 Kathryn Vanherp-11 22:11.2
71 35 706 Sarah Willett-10 22:13.6
86 45 702 Mary Glynn-9 23:26.0
97 54 704 Dana Chapman-9 24:09.7
109 64 707 Cara Chapman-11 26:50.5
Score : 154 Time gap (1 - 5): 3:45.6 Time total (1 - 5): 109:34.3
8 Eldred
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
62 30 915 Christine Donnelly-10 21:45.7
80 41 919 Enka Vorstadt-11 23:09.8
89 47 918 Selena Hudak-9 23:43.9
90 48 916 Regina Davies-12 23:44.4
92 50 920 Kristina Brown-12 23:57.8
95 53 917 Jennifer Hickey-8 24:06.4
111 66 921 Samantha Warden-9 27:06.2
Score : 216 Time gap (1 - 5): 2:12.1 Time total (1 - 5): 116:21.6
9 Stony Brook
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
78 40 1133 Sarah Higgins-12 23:05.2
82 42 1129 Ayana Aaron-11 23:10.4
84 43 1134 Kathy Kim-10 23:17.8
93 51 1131 Allie Damianos-9 24:00.5
104 59 1130 Aileen Catapano-11 25:02.9
105 60 1135 Elizabeth Shin-12 25:14.7
107 62 1132 Sarah Han-11 25:45.1
Score : 235 Time gap (1 - 5): 1:57.7 Time total (1 - 5): 118:36.8
10 Haldane
Place
ind team number name time
-----------------------------------------------------------------
75 37 140 K'yla Moran-10 22:18.4
98 55 136 Rachel Conklin-8 24:10.2
99 56 142 Rose Mackey-10 24:17.1
110 65 138 Skylar Francis-12 26:53.2
112 67 139 Miller Francis-10 29:09.4
114 68 141 Bronwyn Sandoval-10 30:08.5
DNF 137 Hannah Parks-12

Score : 280 Time gap (1 - 5): 6:51.0 Time total (1 - 5): 126:48.3



Race : N.Y.S. X-C Girls D SUNY Plattsburgh(VII)

Date : November 14, 2009

1 Section II
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
3 3 245 Brittney Lane-12 18:41.2
5 5 244 Cady Kuzmich-11 18:47.4
7 7 247 Madeline Montague-9 19:31.1
9 9 248 Sarah Lapham-8 19:40.1
13 12 270 Courtney Tedeschi-9 19:46.3
20 19 246 Betsy Edinger-11 20:08.8
36 35 249 Candace Haskell-9 20:42.8
47 46 271 Allie Tedeschi-7 21:10.4
52 51 273 Megan Erickson-9 21:21.6
54 53 272 Kacey O'Brien-11 21:25.0
65 63 274 Kayleigh Corrado-10 21:59.5
67 65 243 Roxanne Henningson-12 22:02.5

Score : 240 Time gap (1 - 10): 2:43.8 Time total (1 - 10): 201:14.7


2 Section III
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
1 1 375 Katie Weisenburger-11 18:27.1
2 2 377 Victoria Campanian-9 18:31.4
8 8 350 Karlee Duffer-10 19:36.0
17 16 378 Alexandra Doney-10 19:50.3
23 22 351 Deidra Beller-11 20:13.4
24 23 379 Dia Haffar-12 20:16.2
38 37 376 Trisha Clark-12 20:44.5
41 40 352 Monica Interiano-9 20:53.9
58 56 355 Kaitlyn Taylor-9 21:31.2
59 57 356 Dallas Briot-9 21:32.0
103 95 353 Abigail Zehr-9 25:01.7
108 100 354 Rachael Rice-10 25:49.2

Score : 262 Time gap (1 - 10): 3:04.9 Time total (1 - 10): 201:36.0


3 Section V
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
4 4 589 Liz Valento-10 18:47.2
19 18 587 Mary Frances Aini-8 19:55.6
26 25 585 sarah Coon-10 20:26.1
28 27 588 Kim Lovett-8 20:26.7
29 28 529 Lindsay Ryan-8 20:28.4
32 31 586 Priscilla Coon-12 20:39.8
35 34 532 Emily Ingalls-12 20:42.2
45 44 530 Kristen Wiezel-10 21:00.9
51 50 533 Leah Moreland-11 21:21.0
53 52 531 Casey Emerson-10 21:24.7
61 59 535 Connie Lin-12 21:42.4
77 72 534 Rachel Gambino-12 22:47.9

Score : 313 Time gap (1 - 10): 2:37.5 Time total (1 - 10): 205:12.6


4 Section VI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
12 11 636 Caroline Benson-8 19:42.9
15 14 692 Holly Eliason-8 19:48.1
21 20 637 Katelyn Benson-10 20:09.4
27 26 638 Emma Verdonic-8 20:26.4
30 29 694 Chelsea Smith-9 20:33.9
31 30 690 Amber Sweeney-12 20:36.2
37 36 642 Abby Sirwatka-8 20:43.3
42 41 691 Deanna Platt-11 20:54.2
57 55 639 Isabella Zuroski-12 21:30.9
74 69 693 Rhiannon Carnahan-10 22:15.4
76 71 640 Arabelle Clark-11 22:27.1
91 84 641 Carly Wefing-12 23:48.5

Score : 331 Time gap (1 - 10): 2:32.5 Time total (1 - 10): 206:40.7


5 Section IV
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
6 6 457 Sarah Palmer-12 19:28.5
14 13 481 Elizabeth Jewiss-9 19:46.5
18 17 480 Aubrie Russell-10 19:54.0
22 21 482 Miranda Drummond-8 20:09.6
25 24 483 Gabriella Rollo-10 20:16.5
33 32 484 Kristine Reed-10 20:40.2
46 45 459 Amber Summers-12 21:05.7
48 47 458 Paige Tompkins-9 21:13.5
64 62 460 Lindsay Barnes-12 21:51.2
85 80 461 MacKenzie Rice-9 23:25.6
101 93 462 Madison Bussman-9 24:41.6

Score : 347 Time gap (1 - 10): 3:57.1 Time total (1 - 10): 207:51.3


6 Section X
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
11 10 1022 Emily Cotey-12 19:41.1
16 15 1023 Hannan Sequin-8 19:49.0
34 33 1024 Victoria Hall-11 20:40.8
44 43 1085 Becky Dukett-11 20:59.8
60 58 1088 Olivia Walsh-11 21:34.1
63 61 1089 Brandy Allen-10 21:47.7
72 67 1086 Emily Kriwox-11 22:14.1
73 68 1025 Jessica Fulk-9 22:14.6
87 81 1026 Ashley Woodward-9 23:26.3
94 87 1028 Katherine Catiman-11 24:02.4
96 89 1087 Samantha Durfey-11 24:07.0
106 98 1027 Shannon Harris-11 25:40.7

Score : 523 Time gap (1 - 10): 4:21.3 Time total (1 - 10): 216:29.9







7 Section IX
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
39 38 977 Kate Shults-10 20:50.2
40 39 976 Justine Vonderheide-11 20:53.7
43 42 975 Heather St.Germain-9 20:58.9
56 54 978 Lena Reagan-11 21:28.5
62 60 915 Christine Donnelly-10 21:45.7
80 75 919 Enka Vorstadt-11 23:09.8
83 78 979 Julie Allen-9 23:12.5
89 82 918 Selena Hudak-9 23:43.9
90 83 916 Regina Davies-12 23:44.4
92 85 920 Kristina Brown-12 23:57.8
95 88 917 Jennifer Hickey-8 24:06.4
111 102 921 Samantha Warden-9 27:06.2

Score : 636 Time gap (1 - 10): 3:07.6 Time total (1 - 10): 223:45.4


8 Section XI
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
49 48 1190 Keriann Fitzpatrick-10 21:14.0
50 49 1194 Ivy Croteau-11 21:14.8
70 66 1192 Katharina Ross-10 22:11.9
78 73 1133 Sarah Higgins-12 23:05.2
79 74 1191 Allison Cluett-10 23:08.0
82 77 1129 Ayana Aaron-11 23:10.4
84 79 1134 Kathy Kim-10 23:17.8
93 86 1131 Allie Damianos-9 24:00.5
104 96 1130 Aileen Catapano-11 25:02.9
105 97 1135 Elizabeth Shin-12 25:14.7
107 99 1132 Sarah Han-11 25:45.1
DNF 1193 Sandi Woodhead-9

Score : 745 Time gap (1 - 10): 4:00.7 Time total (1 - 10): 231:40.2


9 Section I
Place
ind sect number name time
-----------------------------------------------------------------
66 64 196 Jacey Peers-12 22:00.2
75 70 140 K'yla Moran-10 22:18.4
81 76 195 Sydney Bridges-11 23:10.1
98 90 136 Rachel Conklin-8 24:10.2
99 91 142 Rose Mackey-10 24:17.1
100 92 197 Kathleen Gonzales-11 24:26.9
102 94 198 Dulce Rosas-11 24:50.1
110 101 138 Skylar Francis-12 26:53.2
112 103 139 Miller Francis-10 29:09.4
113 104 199 Sheena Varghese-12 29:46.0
114 105 141 Bronwyn Sandoval-10 30:08.5
DNF 137 Hannah Parks-12

Score : 885 Time gap (1 - 10): 7:45.8 Time total (1 - 10): 251:01.6


Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version