RunnerspaceNewsView

2013 Results - Dartmouth Relays

Published by RunnerSpace.com/College
Jan 14th 2013, 3:00am | 815300 views
PrintReport
Social
Images
2013 Results - Dartmouth Relays
Dartmouth Relays
Jan 11, 2013 to Jan 13, 2013
Hanover, NH, US
Timing/Results by: Lancer Timing Services - NH - Timing Company
 
Men: 55m | 60m | 300m | 400m | 600m | 800m | 1k | Mile | 3k | 2 Mile | 55h | 60h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot | Weight | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 55m | 60m | 300m | 400m | 600m | 800m | 1k | Mile | 3k | 2 Mile | 55h | 60h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot | Weight | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 55m High School Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gordon-Maule, Quay 11 Ecole Edouard Mo 06.52 nwi 1 10
2 Dorcelus, Stevens 11 Ecole Edouard Mo 06.52 nwi 1 8
3 Hill, Micaiah 12 Danbury 06.69 nwi 1 6
4 Mello, Zachary 11 Bishop Stang 06.77 nwi 1 4
5 Williams, Ryan 11 East Providence 06.79 nwi 1 2
6 Nemo, Tolbert 12 Concord 06.81 nwi 1 1
7 Pavoldi, Leo 12 Schalmont 06.82 nwi 1  
8 Heathman, William 12 Oxbow 06.85 nwi 1  
 
Mens 55m High School Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
1 Dorcelus, Stevens 11 Ecole Edouard Mo 06.56 nwi 2  
2 Gordon-Maule, Quay 11 Ecole Edouard Mo 06.60 nwi 1  
3 Hill, Micaiah 12 Danbury 06.69 nwi 1  
4 Pavoldi, Leo 12 Schalmont 06.75 nwi 2  
5 Williams, Ryan 11 East Providence 06.76 nwi 1  
6 Heathman, William 12 Oxbow 06.77 nwi 2  
7 Nemo, Tolbert 12 Concord 06.78 nwi 1  
8 Mello, Zachary 11 Bishop Stang 06.78 nwi 2  
9 Baez, Josh 12 Essex 06.79 nwi 2  
10 Ricks, Cory 11 Woodbridge (Amit 06.81 nwi 2  
11 Cicio, Zach 11 Pinkerton Academ 06.82 nwi 1  
12 Crosky, Elliott 11 CBA-Albany 06.84 nwi 2  
13 Pagan, Michael 11 Nashua North 06.91 nwi 2  
 
Mens 55m High School Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gordon-Maule, Quay 11 Ecole Edouard Mo 06.64 nwi 7  
2 Dorcelus, Stevens 11 Ecole Edouard Mo 06.66 nwi 8  
3 Heathman, William 12 Oxbow 06.71 nwi 8  
4 Nemo, Tolbert 12 Concord 06.73 nwi 6  
4 Hill, Micaiah 12 Danbury 06.73 nwi 11  
6 Mello, Zachary 11 Bishop Stang 06.74 nwi 13  
7 Crosky, Elliott 11 CBA-Albany 06.75 nwi 12  
7 Couitt, Adam 11 Somerset 06.75 nwi 10  
9 Smith, Derrick 12 Niskayuna 06.76 nwi 13  
10 Pavoldi, Leo 12 Schalmont 06.80 nwi 3  
11 Pagan, Michael 11 Nashua North 06.81 nwi 3  
11 Cicio, Zach 11 Pinkerton Academ 06.81 nwi 9  
13 Williams, Ryan 11 East Providence 06.82 nwi 11  
14 Baez, Josh 12 Essex 06.83 nwi 2  
14 Ricks, Cory 11 Woodbridge (Amit 06.83 nwi 5  
16 Szuba, Alexander 11 College du Mont 06.84 nwi 5  
17 Wray, Josh 12 Rush Henrietta S 06.86 nwi 7  
18 Brownlie, Cameron 12 Manchester West 06.87 nwi 2  
19 DelVecchio, Marco 12 Bishop Hendricke 06.88 nwi 5  
19 Ingram, Shomari 12 Burnt Hills-Ball 06.88 nwi 4  
21 Dang, Luke 12 Cony 06.89 nwi 6  
21 Vasconcellos, Davi 10 Pembroke 06.89 nwi 9  
21 Kanga, Power 10 Bishop Hendricke 06.89 nwi 9  
24 Conchieri, Kevin 12 Essex 06.90 nwi 10  
25 Amoah, Elijah 12 Danbury 06.91 nwi 12  
26 Ivery, Jordan 11 Niskayuna 06.92 nwi 1  
26 Garlington, Trento 12 Archbishop Willi 06.92 nwi 7  
28 Rodriguez, Joel 12 Londonderry 06.94 nwi 6  
29 Thompson, Dylan 11 La Salle Institu 06.96 nwi 4  
30 Brown, Cyrus 11 Danbury 06.98 nwi 2  
31 Ahmetovic, Denis 11 Colonie Central 07.00 nwi 3  
31 Caldera, Joe 12 Schalmont 07.00 nwi 7  
31 DaSilva, Mitchell 12 LaSalle Academy 07.00 nwi 1  
34 Razney, Eric 11 Bishop Fenwick 07.01 nwi 5  
34 Meyer, Josh 12 Columbia 07.01 nwi 7  
34 Marinos, Greg 12 Plymouth North 07.01 nwi 3  
34 Fowler, Malcolm 12 Rush Henrietta S 07.01 nwi 6  
38 Merchant, Will 10 Lebanon 07.02 nwi 10  
38 George, Steve 10 Lancaster Centra 07.02 nwi 6  
38 Smith, Akiel 10 James E Hillhous 07.02 nwi 9  
38 White, T-Boy 09 LaSalle Academy 07.02 nwi 1  
38 Stravato, Nick 10 Bishop Hendricke 07.02 nwi 4  
38 Joy, Zachary 12 Londonderry 07.02 nwi 1  
44 Carter, Jeremy 12 Mt Mansfield Uni 07.04 nwi 5  
44 Bernier, Antoine 09 Ecole des Vieux 07.04 nwi 6  
46 Vratsenes, Nick 12 Manchester Centr 07.05 nwi 11  
47 Goulding, William 11 Nashua North 07.06 nwi 2  
47 Wicks, Brad 12 Portsmouth 07.06 nwi 13  
49 Feola, Benjamin 11 Woodbridge (Amit 07.08 nwi 4  
50 Batchler, Jack 10 Schalmont 07.09 nwi 4  
50 Lowen, Peter 11 Portsmouth 07.09 nwi 8  
50 Timpko, Joshua 11 Woodbridge (Amit 07.09 nwi 9  
53 Cameron, Luke 11 Burnt Hills-Ball 07.11 nwi 11  
54 Tchana, Xavier 11 Hanover 07.13 nwi 7  
55 Bunch, Matthew 12 Burnt Hills-Ball 07.14 nwi 12  
56 Lemelin, Chris 11 Niskayuna 07.15 nwi 13  
57 Edwards, Devon 11 Colonie Central 07.17 nwi 11  
58 Burro, Tyrone 11 Rush Henrietta S 07.18 nwi 4  
59 Polsinelli, Stephe 12 Guilderland 07.19 nwi 13  
59 Mallard, Zach 12 Columbia 07.19 nwi 3  
59 Demarest, Ethan 12 Hanover 07.19 nwi 8  
59 Seymour, Richardo 12 Lebanon 07.19 nwi 4  
59 Feliz, Angel 09 Concord 07.19 nwi 11  
64 Devereaux, Mike 11 Bishop Guertin 07.20 nwi 8  
64 Bannerman, Martin 12 LaSalle Academy 07.20 nwi 12  
66 Tracey, Owen 09 Merrimack 07.21 nwi 9  
66 Latnie, Zach 12 Colonie Central 07.21 nwi 8  
68 Panaglotopalos, Ge 12 Indian Hills 07.22 nwi 2  
68 Wright, Tanner 12 Ticonderoga 07.22 nwi 2  
70 Lebron, Will 11 Foxboro 07.23 nwi 12  
71 Floyd, Adam 11 Merrimack 07.24 nwi 5  
71 AKPAN, ALEX 11 Kearsarge Region 07.24 nwi 1  
73 Smith, Seimou 11 Concord 07.29 nwi 1  
73 Wilson, Leon 09 La Salle Institu 07.29 nwi 13  
73 Lanoue, Matt 10 Averill Park Cen 07.29 nwi 6  
73 Lukaitis, Elliot 10 Kearsarge Region 07.29 nwi 1  
77 Bennette, Josh 10 Pembroke 07.31 nwi 5  
78 Thompson, Ryan 11 Indian Hills 07.32 nwi 10  
78 Hackshaw, Julian 10 La Salle Institu 07.32 nwi 10  
80 Stowe, Nick 11 Waterville 07.33 nwi 1  
81 Carpenter, Alexand 12 Essex 07.38 nwi 13  
81 Hall, Devon 11 Frontier 07.38 nwi 11  
83 Russell, Mike 11 Austin Preparato 07.42 nwi 4  
83 Caruso, Vincent 10 Averill Park Cen 07.42 nwi 2  
85 Finelli, John 10 Averill Park Cen 07.43 nwi 8  
86 Contreras, Erik 10 Stevens 07.45 nwi 9  
87 Strohbehn, Ian 12 Hanover 07.46 nwi 10  
88 Goodman, Caiden 10 Saranac Central 07.55 nwi 10  
89 Mazzonna, Andrew 12 St. Johnsbury Ac 07.62 nwi 2  
90 Muridian, Areg 12 St. Johnsbury Ac 07.76 nwi 3  
91 Ruppert, Lui 11 St. Johnsbury Ac 07.82 nwi 3  
92 Malsky, Isaac 12 Guilderland 07.84 nwi 12  
-- Rudolph, Max 12 Portsmouth FS nwi 7  
-- Kpee, Promise 11 Manchester West FS nwi 3  
-- Jenkins, Zakari 10 Nashua North FS nwi 12  
 
Mens 60m College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reilly, Connor   Dartmouth 06.94 nwi 1 10
2 Bailey, Romario   Unattached 07.08 nwi 1 8
3 Buskey, Brett   Dartmouth 07.10 nwi 1 6
4 Holtzman, Bryan   Middlebury 07.13 nwi 1 4
5 Henry, Donovan   Northeastern 07.16 nwi 1 2
6 Bain, Will   Middlebury 07.16 nwi 1 1
7 FONTNEAU, ETHAN   LYNDON STATE 07.31 nwi 1  
 
Mens 60m College Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
1 Reilly, Connor   Dartmouth 06.93 nwi 2  
2 Bailey, Romario   Unattached 07.11 nwi 1  
3 Holtzman, Bryan   Middlebury 07.14 nwi 2  
4 Buskey, Brett   Dartmouth 07.16 nwi 1  
5 Henry, Donovan   Northeastern 07.17 nwi 2  
6 Bain, Will   Middlebury 07.21 nwi 1  
7 Miranda, Kaylin   Northeastern 07.25 nwi 2  
8 FONTNEAU, ETHAN   LYNDON STATE 07.28 nwi 1  
10 Brown, Denique Sco   Chebucto Athleti 07.37 nwi 2  
10 Farkas, Abe   Perfmax-Racing d 07.37 nwi 1  
9 Kangni, Jerry   Perfmax-Montreal 07.37 nwi 1  
12 Louis, Andy   St-Laurent Selec 07.41 nwi 1  
13 DeCost, Shawn   Franklin Pierce 07.42 nwi 2  
14 Headrick, Andrew   Middlebury 07.46 nwi 2  
15 Yang, Alexander   Phillips Exeter 07.76 nwi 2  
 
Mens 60m College Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Reilly, Connor   Dartmouth 06.99 nwi 2  
2 Buskey, Brett   Dartmouth 07.05 nwi 1  
3 Bailey, Romario   Unattached 07.12 nwi 4  
5 Holtzman, Bryan   Middlebury 07.17 nwi 1  
4 Henry, Donovan   Northeastern 07.23 nwi 3  
6 Agbontaen, Owie   Boston College 07.24 nwi 4  
7 Bain, Will   Middlebury 07.25 nwi 3  
8 Yang, Alexander   Phillips Exeter 07.28 nwi 3  
10 FONTNEAU, ETHAN   LYNDON STATE 07.30 nwi 3  
9 Miranda, Kaylin   Northeastern 07.30 nwi 4  
11 Farkas, Abe   Perfmax-Racing d 07.34 nwi 2  
12 DeCost, Shawn   Franklin Pierce 07.36 nwi 2  
13 Brown, Denique Sco   Chebucto Athleti 07.39 nwi 4  
14 Kangni, Jerry   Perfmax-Montreal 07.39 nwi 2  
15 Louis, Andy   St-Laurent Selec 07.42 nwi 1  
16 Headrick, Andrew   Middlebury 07.47 nwi 3  
17 Reaves, Spencer   Phillips Exeter 07.49 nwi 1  
18 Bell, MacKensey   Chebucto Athleti 07.49 nwi 2  
19 Rives, Sam   Middlebury 07.53 nwi 3  
20 Johnson, Omari   Arcadia Athletic 07.55 nwi 1  
21 Williams, Greg   Chebucto Athleti 07.68 nwi 4  
22 Bellefontaine, Mat   Chebucto Athleti 07.82 nwi 2  
23 Carey, Douglas   Arcadia Athletic 07.88 nwi 4  
24 Quinby, Jonathan   Arcadia Athletic 08.41 nwi 2  
-- Carter, Rakeem   Arcadia Athletic FS nwi 1  
 
Mens 300m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wray, Josh 12 Rush Henrietta S 35.77 1 10
2 Jenkins, Zakari 10 Nashua North 36.21 3 8
3 Perreault, Alex 12 Bishop Hendricke 36.31 1 6
4 Allen, Ian 11 Plymouth North 36.64 3 4
5 Halloran, Kevin 12 Indian Hills 36.82 2 2
6 Heathman, William 12 Oxbow 36.98 2 1
7 Luongo, Joe 10 Austin Preparato 37.02 2  
8 Dang, Luke 12 Cony 37.15 1  
9 Floyd, Adam 11 Merrimack 37.24 7  
10 Cicio, Zach 11 Pinkerton Academ 37.40 1  
11 Cameron, Luke 11 Burnt Hills-Ball 37.44 4  
12 Cute, John 11 Bishop Hendricke 37.50 4  
13 Maddox, Corey 10 James E Hillhous 37.55 8  
14 Rambert, Joshua 12 East Providence 37.62 1  
15 Barowski, Jack 10 Bishop Guertin 37.67 6  
16 Rodriguez, Joel 12 Londonderry 37.67 5  
17 Conchieri, Kevin 12 Essex 37.70 5  
18 Leefmans, Christia 11 Exeter 37.76 6  
19 Seward, Ben 11 Mt Anthony Union 37.85 8  
20 Beaulieu, Sean 12 Woodbridge (Amit 37.90 3  
21 Cadorette, Mike 12 Nashua North 37.92 10  
22 Thompson, Dylan 11 La Salle Institu 37.97 4  
23 Boucher, Ethan 12 Alvirne 37.99 8  
24 Cornell, Joseph 11 Guilderland 38.04 2  
25 Sharkey, David 12 Londonderry 38.14 7  
26 Maistrellis, Charl 11 Bishop Fenwick 38.15 9  
27 Bonvicini, James 12 Woodbridge (Amit 38.21 4  
28 Garlington, Trento 12 Archbishop Willi 38.25 14  
29 Sullivan, Thomas 12 Timberlane Regio 38.27 6  
30 Marinos, Greg 12 Plymouth North 38.28 8  
31 Martella, Tom 12 Toll Gate 38.31 6  
32 Challenger, Tyler 12 Danbury 38.31 10  
33 Tamulonis, Alex 11 Milford 38.43 14  
34 Brownlie, Cameron 12 Manchester West 38.43 13  
35 Bunch, Matthew 12 Burnt Hills-Ball 38.45 7  
36 Meehan, Marcus 11 Columbia 38.53 14  
37 Carter, Jeremy 12 Mt Mansfield Uni 38.53 15  
38 Boahin, Ben 11 Portsmouth 38.60 8  
39 Bazarnicki, Quenti 11 Monadnock Region 38.62 10  
40 Vratsenes, Nick 12 Manchester Centr 38.63 5  
41 Diehl, Markus 11 Frontier 38.68 12  
42 O'Donnell, Brandon 12 Timberlane Regio 38.75 5  
43 Medeiros, Greg 11 LaSalle Academy 38.85 5  
44 Burns, Austin 12 Woodbridge (Amit 38.86 4  
45 Johnson, Christien 12 Manchester Centr 38.89 9  
46 Dubuque, Parker 12 Exeter 38.90 9  
47 Henry, Paul 10 Rush Henrietta S 38.92 11  
48 Gyampo, Nate 10 Bishop Hendricke 38.96 6  
49 Eyster, Alex 11 Portsmouth 39.02 9  
50 Acosta, Corey 12 Danbury 39.04 7  
51 Gaule, Mike 11 Columbia 39.17 14  
52 Provo, Alec 12 Plymouth North 39.20 13  
53 Durgan, Dustin 11 Saranac Central 39.33 15  
54 Hayes, Mike 12 Averill Park Cen 39.39 15  
55 Harris, Xavier 10 Niskayuna 39.40 12  
56 Caffry, Philip 11 Hanover 39.42 11  
57 Enos, Benjamin 11 Timberlane Regio 39.48 9  
58 Liu, Isaac 12 Bishop Guertin 39.57 11  
59 Darcy, Gerard 11 Foxboro 39.66 12  
60 Wooten, Jason 12 Rush Henrietta S 39.91 6  
61 Wallace, Greg 12 Mt Ararat 40.02 9  
62 Sweeney, Chase 09 Merrimack 40.03 13  
63 Revis, Junior 12 Toll Gate 40.11 10  
64 Mallard, Zach 12 Columbia 40.16 15  
65 Clayton, Wesley 11 Averill Park Cen 40.22 3  
66 Tuttle, Walker 09 Lebanon 40.23 11  
67 Tally, Mike 12 Foxboro 40.28 11  
68 Damphousse, Eric 11 Bishop Guertin 40.29 11  
69 Folds, Zaire 11 Cohoes 40.37 10  
70 Wilson, Leon 09 La Salle Institu 40.41 12  
71 Latnie, Zach 12 Colonie Central 40.45 2  
72 BELL, REED 11 Kearsarge Region 40.52 14  
73 Reyes, Michael 09 Niskayuna 40.54 15  
74 Klotz, Jonathan 10 Hanover 40.62 12  
75 Burne, Colton 12 Mt Ararat 40.92 8  
76 Austin, Jarred 11 Averill Park Cen 41.04 10  
77 Myers, Brad 11 Mt Anthony Union 41.16 13  
78 Murphy, Sean 09 Guilderland 41.34 5  
79 Andrew, Mathew 10 Danbury 41.49 7  
80 Pollock, Charlie 10 St Thomas Aquina 41.63 12  
81 Pfeil, Brian 12 Colonie Central 42.46 13  
-- Smith, Derrick 12 Niskayuna DNF 3  
-- Ng, Brandon 11 Colonie Central DQ 7  
 
Mens 400m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hunter, Kevin   Northeastern 50.57 1 10
2 Wagner, Edward   Dartmouth 51.21 1 8
3 Hennessy, Jack   Boston College 51.38 1 6
4 Bishop, Jalil   Dartmouth 51.49 1 4
5 Shapiro, Alex   Northeastern 51.52 1 2
6 Crowley, Kevin   Dartmouth 51.57 2 1
7 Parker, Fritz   Middlebury 51.74 4  
8 Rooney, Patrick   Middlebury 51.80 3  
9 Cornacchione, Loui   Middlebury 52.00 3  
10 O'Neill, Connor   Boston College 52.60 2  
11 Brady, Jonathan   Dartmouth 52.63 2  
12 Nelson, Kyle   Boston College 52.73 2  
13 Beaulieu-Jones, Br   Dartmouth 53.07 2  
14 Veasey, Chris   Middlebury 53.10 5  
15 Bailey, Romario   Unattached 53.12 5  
16 DeCost, Shawn   Franklin Pierce 53.14 4  
17 Pullerits, Chris   Dartmouth 53.26 3  
18 Cushman, Brandon   Middlebury 53.33 4  
19 Watson, Taylor   Dartmouth 53.36 3  
20 Wood, Jake   Middlebury 53.38 4  
21 Rice, Andrew   Northeastern 53.48 4  
22 Louis, Andy   St-Laurent Selec 53.80 5  
23 Thakker, Neil   Boston College 54.03 3  
24 Scotto, Alexandre   St-Laurent Selec 55.09 6  
25 Reaves, Spencer   Phillips Exeter 55.62 5  
25 Williams, Greg   Chebucto Athleti 55.62 6  
27 Gray, Luke   Phillips Exeter 56.19 6  
28 Martin, Atencio   Unattached 56.69 7  
29 Carter, Rakeem   Arcadia Athletic 57.90 7  
30 Carey, Douglas   Arcadia Athletic 58.20 5  
31 Bissonnette, Paul   Chebucto Athleti 58.42 7  
32 McNanna, Mitch   Franklin Pierce 58.67 7  
 
Mens 400m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tourigny-Plante, A 12 Academie les Est 50.01 1 10
2 Donohue, Dan 12 Old Rochester Re 50.57 1 8
3 Ward, Billy 12 Bishop Feehan 50.68 1 6
4 Powers, Nick 12 Colonie Central 51.92 1 4
5 Szuba, Alexander 11 College du Mont 51.97 2 2
6 Deschenes, Dan 12 Bishop Fenwick 52.14 2 1
7 DiPalma, Joe 12 Chariho Regional 52.41 1  
8 Smith, Ryan 12 Mt Ararat 52.53 2  
9 Tedford, Ty 12 Saranac Central 52.55 3  
10 Boles, Joseph 11 Belmont 52.69 3  
11 McKnight, Noah 12 Cohoes 53.08 4  
12 Hardy, Ross 12 North Andover 53.11 2  
13 Lettko, Joe 10 Averill Park Cen 54.06 8  
14 Wicks, Brad 12 Portsmouth 54.34 2  
15 Lombardi, Matt 12 Bishop Hendricke 54.58 3  
16 Parzych, Mateo 09 Niskayuna 55.03 5  
17 Cambio, Chris 11 Bishop Hendricke 55.05 5  
18 Reyes, Eric 11 Niskayuna 55.20 4  
19 Rosenberg, Tyler 12 Portsmouth 55.50 4  
20 Pasquali, Matt 11 Guilderland 55.96 6  
21 Dickenson, Justin 10 CBA-Albany 56.41 3  
22 Hiller, Austin 11 North Andover 56.49 4  
23 Hoffman, Kyle 12 Pioneer Central 56.55 7  
24 Etnier, Ellison 11 Mt Ararat 57.18 6  
25 Williams, Tyler 10 Bishop Hendricke 57.38 5  
26 Kenney, Ryan 10 Rush Henrietta S 57.65 5  
27 Goetz, Nick 11 Danbury 57.66 5  
28 Brenner, George 10 Burnt Hills-Ball 57.86 6  
29 Micale, Chris 10 Lincoln Senior 58.35 6  
30 Gosselin, Noah 11 Nashua North 58.55 6  
31 Benoit, Allan 11 Colonie Central 58.97 3  
32 Kravitz, Avery 10 Hanover 59.40 6  
33 REHOR, ROUDY 11 Kearsarge Region 1:00.13 7  
34 Pappas, Alexander 12 Nashua North 1:00.75 5  
35 Coyle, Cormac 09 Lebanon 1:01.91 7  
36 Maghini, Dan 12 St. Johnsbury Ac 1:02.32 8  
37 Kelly, Cian 10 Hanover 1:03.02 7  
38 Johnson, Nic 09 Hanover 1:03.88 7  
39 Terhune, Aidan 09 Kearsarge Region 1:05.94 8  
40 Corbin, Jeremy 09 Lebanon 1:07.55 8  
-- Richardson, Kobe 10 St. Johnsbury Ac DQ 8  
-- Andrews-Taylor, Be 11 Colonie Central DQ 4  
 
Mens 600m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tourigny-Plante, A 12 Academie les Est 1:21.76 1 10
2 Winter, Austin 12 Danbury 1:23.17 1 8
3 Kwiecien, Connor 11 Pinkerton Academ 1:23.24 1 6
4 Hirnak, Will 12 Mt Ararat 1:23.87 1 4
5 Mills, Rob 12 Plymouth Regiona 1:26.24 1 2
6 Winter, Chazz 11 Danbury 1:26.40 1 1
7 Kirsty, Robert 11 Burnt Hills-Ball 1:26.62 1  
8 Ericsson, Gunnar 12 Timberlane Regio 1:26.88 1  
9 Swift, Marcus 12 Bishop Hendricke 1:27.35 1  
10 Brociner, Marcelo 11 Somerville 1:27.51 1  
11 Gu, William 12 Londonderry 1:27.61 1  
12 Kristofick, Andrew 12 Indian Hills 1:27.73 1  
13 Bambrick, Mike 11 Plymouth North 1:28.11 1  
14 Miller, Matt 12 Averill Park Cen 1:28.13 1  
15 Bowen, Zachary 12 Timberlane Regio 1:28.35 1  
16 Dudley, Matt 12 Dover 1:28.37 1  
17 Fitzgerald, Sean 12 La Salle Institu 1:28.78 1  
18 Morrett, Sam 12 Cohoes 1:28.89 1  
19 O'Brien, Jon 12 Plymouth North 1:29.76 1  
20 Feil, John 10 Guilderland 1:29.98 1  
21 Lemmel-Hay, Micah 12 Essex 1:30.02 1  
22 Finestone, Alex 12 Billerica Memori 1:30.17 1  
23 Harmon, William 10 Raymond 1:30.28 1  
24 St-Antoine, Samuel 11 Ahuntsic 1:30.32 1  
25 Bultran, Pedro 12 James E Hillhous 1:30.76 1  
26 Bouchard, Gregoire 12 Ahuntsic 1:30.80 1  
27 Ma, Kevin 11 Somerville 1:31.39 1  
28 Galovich, Justin 12 Frontier 1:31.54 1  
29 Woolson, Riley 12 Plymouth North 1:31.57 1  
30 Perry, Keith 10 Londonderry 1:31.94 1  
31 Nayak, Pranav 11 Guilderland 1:32.74 1  
32 Sexton, Ryan 12 Merrimack 1:32.78 1  
33 Laughlin, Connor 12 Cohoes 1:32.79 1  
34 Barritt, Sam 12 South Burlington 1:33.00 1  
35 Sheehan, Jonathan 10 Bishop Guertin 1:33.16 1  
36 Duman, George 11 Pioneer Central 1:33.36 1  
37 Wells, Brian 12 Nashua South 1:33.55 1  
38 Shannon, Ian 10 Danbury 1:33.73 1  
39 Amerault, Jonathan 12 Milford 1:34.02 1  
40 Nichols, Jack 11 Milford 1:34.20 1  
41 Allen, Cody 12 Columbia 1:34.65 1  
42 Kudlacik, Chris 11 Burnt Hills-Ball 1:34.66 1  
43 Stewardson, Brendo 09 James E Hillhous 1:34.99 1  
44 Mason, Shawn 11 Windsor 1:38.19 1  
45 Rimalover, Eric 11 Milford 1:38.47 1  
46 Delucia, William 12 Hanover 1:40.29 1  
47 Carter, Matt 12 Cohoes 1:41.92 1  
48 Boughton, Mohabo 12 St. Johnsbury Ac 1:45.57 1  
49 Bower, Erick 10 Colonie Central 1:51.56 1  
-- Talbot, Andrew 12 Colonie Central DQ 1  
-- Carrick, Elijah 12 Colonie Central DQ 1  
 
Mens 800m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Linehan, Jack   Boston College 1:58.51 1 10
2 Ferris, Timothy   Boston College 1:58.73 1 8
3 Daly, Patrick   Boston College 1:59.55 1 6
4 McConaughy, Joseph   Boston College 2:00.18 1 4
5 Stanko, Kevin   Dartmouth 2:00.42 1 2
6 Hennessy, Tom   Boston College 2:00.51 1 1
7 Dupire, Guillaume   VAINQUEURS 2:00.72 1  
8 Watch, Greg   Boston College 2:00.79 1  
9 McCarey, David   Unattached 2:01.41 1  
10 Craft, Sam   Middlebury 2:01.50 1  
11 Rice, Andrew   Northeastern 2:03.06 1  
12 Corson, Ben   Phillips Exeter 2:03.25 1  
13 Russell, David   Middlebury 2:04.47 1  
14 Andersen, Pete   Middlebury 2:04.81 1  
15 Biunno, Vinny   Franklin Pierce 2:06.53 1  
16 Courville, Tyler   Phillips Exeter 2:07.02 1  
17 Scotto, Alexandre   St-Laurent Selec 2:10.77 1  
18 Hall, Kenedi   LYNDON STATE 2:11.30 1  
 
Mens 800m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rolim, Andre 12 Somerville 1:59.93 1 10
2 Vare, Adam 11 Fairfield Colleg 2:00.04 1 8
3 Stafford, William 11 Pembroke 2:00.41 1 6
4 Lumbert, Bill 12 Hingham 2:01.44 1 4
5 Lalonde, Marc-Anto 09 Ecole des Vieux 2:01.80 1 2
6 Mulliken, James 11 Fairfield Colleg 2:01.85 1 1
7 Tedeschi, Jonathan 11 Ahuntsic 2:01.90 1  
8 Johnson, Jake 09 Colonie Central 2:03.40 1  
9 Labonte, Patrice 12 Ahuntsic 2:03.46 1  
10 Doyle, Connor 12 Bishop Hendricke 2:03.60 1  
11 Brion, Dominick 12 Niskayuna 2:04.13 1  
12 Chapasko, Zach 12 LaSalle Academy 2:04.48 1  
13 Placco, Jamie 10 LaSalle Academy 2:04.74 1  
14 Gardell, Zack 11 Chariho Regional 2:05.78 1  
15 Kinney, Raphael 11 Fairfield Colleg 2:06.10 1  
16 Legendre, Brandon 12 St. Johnsbury Ac 2:06.22 1  
17 Van Epps, Justin 11 CBA-Albany 2:06.58 1  
18 OBrien, Liam 10 CBA-Albany 2:06.73 1  
19 O'Reilly, Evan 12 Lebanon 2:07.77 1  
20 Seward, Andy 11 Mt Anthony Union 2:07.92 1  
21 Robitaille, Kevin 5 Heritage High Sc 2:08.04 1  
22 Muzio, Mike 12 Cohoes 2:08.45 1  
23 Gallagher, Jackson 10 Wakefield 2:09.13 1  
24 Lessard, Trystan 10 Ahuntsic 2:09.75 1  
25 Librizzi, Christia 12 East Catholic 2:09.96 1  
26 Strosser, Stephen 12 Danbury 2:10.48 1  
27 Graceffa, Peter 12 Pembroke 2:10.68 1  
28 Abdurahim, Mehamed 10 Rush Henrietta S 2:11.31 1  
29 Dewitt, Jeremy 12 Danbury 2:11.98 1  
30 Brown, Robert 12 Portsmouth 2:12.11 1  
31 Farkas, Steven 11 Danbury 2:12.13 1  
32 Vince, Colby 11 Waterville 2:12.45 1  
33 Hake, Jason 10 Cohoes 2:13.10 1  
34 Scotto, Alexandre 11 College Charlema 2:13.11 1  
35 Massa, Brock 11 Toll Gate 2:13.14 1  
36 Barbagelata, Karst 11 Burnt Hills-Ball 2:13.59 1  
37 Vlainich, Gavin 09 Burnt Hills-Ball 2:14.09 1  
38 Zine Khelaf, Mohan 09 Ecole des Vieux 2:14.81 1  
39 Arnold, Rodney 10 James E Hillhous 2:15.46 1  
40 DeGenero, Mike 11 Averill Park Cen 2:15.98 1  
41 Grandon, Malcolm 10 Burnt Hills-Ball 2:16.20 1  
42 Garzione, Justin 10 Averill Park Cen 2:17.06 1  
43 Prevratil, Seth 09 Colonie Central 2:19.65 1  
44 Dixon, Tyler 11 St. Johnsbury Ac 2:19.78 1  
45 Ozisik, Metin 10 Niskayuna 2:20.99 1  
46 Gagnon, Shane 09 Nashua North 2:21.73 1  
47 McGill, John 11 Niskayuna 2:24.78 1  
48 Crisafulli, Luke 12 Colonie Central 2:25.44 1  
49 Busick, Colt 12 Monadnock Region 2:29.27 1  
50 Kehoe, Mike 10 Nashua North 2:29.55 1  
51 Thompson, Carl 10 Monadnock Region 2:31.90 1  
52 Inzerillo, Brian 09 Nashua North 2:38.04 1  
53 Hajajra, Omar 11 Hanover 2:56.99 1  
 
Mens 1000m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Arsenault, Scott 12 Billerica Memori 2:33.27 1 10
2 Poggi, Chris 12 Pinkerton Academ 2:33.52 1 8
3 Stafford, Christia 11 Pembroke 2:36.24 1 6
4 Holmes, Jon 12 Colonie Central 2:36.65 1 4
5 Barry, Thomas 12 Barrington 2:37.37 1 2
6 Salsbury, Jack 09 LaSalle Academy 2:37.63 1 1
7 Smithers, Henry 11 Toll Gate 2:37.75 1  
8 Winslow, Peter 12 Exeter 2:38.07 1  
9 Claveau, Maxime 12 Ahuntsic 2:38.15 1  
10 Watterson, Shane 12 LaSalle Academy 2:38.45 1  
11 Finnigan, Ben 10 St Thomas Aquina 2:39.24 1  
12 Burleigh, Duncan 12 Hingham 2:39.77 1  
13 Schantz, Mikey 12 Rush Henrietta S 2:40.13 1  
14 Curran, Liam 12 Nashua North 2:41.96 1  
15 Kozak, Mickey 11 Danbury 2:42.24 1  
16 Sinigagliese, Patr 11 Ahuntsic 2:43.69 1  
17 Leahy, Josh 12 Londonderry 2:44.11 1  
18 Short, Jared 10 Burnt Hills-Ball 2:44.28 1  
19 Camplin, Brady 11 Souhegan 2:44.53 1  
20 OBrien, Nick 10 CBA-Albany 2:44.74 1  
21 Paladini, Jacob 12 Lincoln Senior 2:44.87 1  
22 Platt, Ben 10 Souhegan 2:44.90 1  
23 Stempel, Zachary 11 Danbury 2:44.93 1  
24 Harris, Phil 12 Plymouth North 2:45.84 1  
25 Rose, Doug 10 Dover 2:46.06 1  
26 Aldrich, Kevin 12 Foxboro 2:46.23 1  
27 Whitney, Grant 12 Hingham 2:46.55 1  
28 Cunningham, Charle 11 Danbury 2:47.58 1  
29 Boulanger, Jared 10 Bishop Hendricke 2:48.42 1  
30 Pilar, Koushik 10 CBA-Albany 2:48.42 1  
31 Shaw, Chris 12 Averill Park Cen 2:48.54 1  
32 Busi, James 10 Timberlane Regio 2:48.57 1  
33 Grizzetti, Tom 10 Bishop Hendricke 2:49.36 1  
34 Wilkinson, Colin 12 Hingham 2:49.49 1  
35 Richmond, Cooper 11 Portsmouth 2:49.70 1  
36 Ware, Joshua   Merrimack 2:49.90 1  
37 Smith, Bruin 10 Cohoes 2:50.19 1  
38 Warren, Chris 12 Pembroke 2:50.52 1  
39 McMahon, Mike 12 Pembroke 2:50.85 1  
40 Foust, Josh 10 Averill Park Cen 2:51.17 1  
41 Twizere, Paterne 09 Academie les Est 2:52.63 1  
42 Hartl-Meunier, Ale 09 Ecole des Vieux 2:52.97 1  
43 Stankewiecz, Brian 12 Merrimack 2:53.90 1  
44 Newell, Kristopher 11 Monadnock Region 2:54.12 1  
45 Blythe, Sean 11 Portsmouth 2:54.19 1  
46 Rocchio, Pat 11 Toll Gate 2:55.40 1  
47 Ryan, Nick 10 Lincoln Senior 2:56.42 1  
48 Oppel, John 12 Portsmouth 2:56.68 1  
49 Cragon, Collin 12 Colonie Central 2:56.71 1  
50 Aylward, Dana 12 Timberlane Regio 2:58.64 1  
51 Trant, Patrick 11 Niskayuna 2:59.68 1  
52 Ripka, Mitch 11 Merrimack 3:01.83 1  
53 Dormann, Nick 12 Saranac Central 3:03.29 1  
54 Trainor, Dan 12 Billerica Memori 3:04.00 1  
55 Malcevic, Vladimir 09 Niskayuna 3:09.50 1  
56 Bell, Zach 11 Colonie Central 3:14.06 1  
 
Mens Mile College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gallagher, Wesley   Northeastern 4:15.61 1 10
2 Fullerton, Pat   Unattached 4:15.93 1 8
3 Rupprecht, Paul   New Balance Bost 4:16.17 1 6
4 Sukeforth, Andrew   Bridgewater Stat 4:16.52 1 4
5 Sollowin, Stephen   Northeastern 4:17.18 1 2
6 Kramer, Alex   Brandeis 4:17.74 1 1
7 Decker, Luke   Dartmouth 4:18.39 1  
8 King, Curtis   Dartmouth 4:19.69 1  
9 Plunkett, Malcolm   Unattached 4:22.52 1  
10 Fraeilli, Zachary   Northeastern 4:23.80 1  
11 Serafini, Louis   Boston College 4:24.22 1  
12 Hamm, Jordan   Boston College 4:24.62 1  
13 Chapin, Joey   Dartmouth 4:24.68 1  
14 Weider, James   New Balance Bost 4:25.04 1  
15 Kern, Mik   Brandeis 4:25.31 1  
16 Rex, Woodbury   Dartmouth 4:29.90 1  
17 Claveau, Maxime   VAINQUEURS 4:30.54 1  
18 Carey, Joe   Dartmouth 4:30.87 1  
19 Evanter, Caleb   Greater Boston T 4:31.47 1  
20 Scannell, Kieran   Phillips Exeter 4:31.64 1  
21 Gray, Sam   Phillips Exeter 4:31.72 1  
22 Estevez, Jose   Boston College 4:33.23 1  
23 Cogliano, Christop   Boston College 4:37.95 1  
24 Wolff, Brian   Boston College 4:39.19 1  
25 Bray, Greg   Brandeis 4:39.93 1  
26 Sinigagliese, Patr   VAINQUEURS 4:40.66 1  
27 Spaulding, Andy   Unattached 4:40.72 1  
28 Taranto, David   Boston College 4:41.66 1  
29 Ward, Grady   Brandeis 4:42.43 1  
30 POWERS, KYLE   LYNDON STATE 4:43.32 1  
31 Birotte, Chris   Franklin Pierce 4:43.81 1  
32 Urys, Jacob   Unattached 4:44.92 1  
33 Bouchard, Gregoire   VAINQUEURS 4:46.03 1  
34 Aden, Liban   Brandeis 4:59.49 1  
35 Dean, Bronson   Telstar Regional 5:00.93 1  
36 Frappier, Mike   Franklin Pierce 5:01.81 1  
37 Trujillo, JT   Franklin Pierce 5:13.01 1  
 
Mens Mile High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kelley, Bryce 12 Chariho Regional 4:20.13 1 10
2 O'Donnell, Mike 12 Methuen 4:22.25 1 8
3 Burke, Mickey 11 Rush Henrietta S 4:23.07 1 6
4 Alvarado, Christia 11 Fairfield Colleg 4:23.10 1 4
5 Minors, Dage 12 St. Johnsbury Ac 4:24.82 1 2
6 Wyman, Mike 11 Old Rochester Re 4:25.96 1 1
7 Grosvenor, Daniel 12 Montpelier 4:26.84 1  
8 Root, Brennan 12 Rush Henrietta S 4:27.07 1  
9 Hoffman, Matthew 12 Fonda-Fultonvill 4:27.09 1  
10 Crawley, Trevor 12 Cumberland 4:28.30 1  
11 Barre, Mohamed 12 Lewiston 4:30.79 1  
12 Moskowitz, Eli 10 Souhegan 4:31.09 1  
13 Belenski, Shae 12 Woodbridge (Amit 4:31.15 1  
14 Bellomo, Aaron 12 Alvirne 4:33.12 1  
15 Stephens, Michael 12 LaSalle Academy 4:34.09 1  
16 Gagnon, Griffin 12 Bishop Guertin 4:36.24 1  
17 Chabot, Patrick 12 Pinkerton Academ 4:36.68 1  
18 Paiva, Dan 10 LaSalle Academy 4:36.92 1  
19 Cunningham, Pat 12 Pembroke 4:37.20 1  
20 Dodge, Henry 12 Bishop Feehan 4:41.42 1  
21 Cullinane, Seamus 12 Winnacunnet 4:44.32 1  
-- Neilsen, Nick 12 Hingham DNF 1  
 
Mens Mile High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thomas, Greg 12 Niskayuna 4:35.42 1  
2 Bouthilette, Matt 09 LaSalle Academy 4:36.07 1  
3 Doveno, Tyler 11 Nashua South 4:37.01 1  
4 Moore, Jamie 11 Bellows Falls Un 4:37.10 1  
5 Schultz, Joey 12 Billerica Memori 4:37.22 1  
6 Kelly, Ian 11 Bishop Feehan 4:38.14 1  
7 DeSisto, Robert 11 Bishop Guertin 4:38.48 1  
8 Lynch, Patrick 11 Souhegan 4:39.56 1  
9 Angioli, Tyler 12 Fonda-Fultonvill 4:41.14 1  
9 Tocher, Lucas 11 Pembroke 4:41.14 1  
11 McGuinness, Patric 11 Burnt Hills-Ball 4:42.71 1  
12 Girard, Joe 12 Burnt Hills-Ball 4:42.97 1  
13 Paladini, Jacob 12 Lincoln Senior 4:45.51 1  
14 Moeckel, Josh 10 Burnt Hills-Ball 4:46.14 1  
15 Mendes, Brian 12 Bishop Fenwick 4:46.38 1  
16 Bessette, Teddy 11 Lebanon 4:47.90 1  
17 Tuohy, Matt 10 Indian Hills 4:48.90 1  
18 lord, avery 12 Danbury 4:49.00 1  
19 Leone, Michael 12 Danbury 4:49.20 1  
20 Southiere, Alex 11 Cumberland 4:49.38 1  
21 Mullins, Cory 10 Danbury 4:49.42 1  
22 Rocha, James 12 Lowell 4:51.13 1  
23 Coughlin, Niall 11 La Salle Institu 4:51.18 1  
24 Heavern, Daniel 10 Frontier 4:52.60 1  
25 Rocchio, Pat 11 Toll Gate 4:52.70 1  
25 Lynch, Ryan 11 Souhegan 4:52.70 1  
27 McDermott, Daniel 10 Lowell 4:53.60 1  
28 Gott, Matt 10 Mt Ararat 4:54.33 1  
29 Ingegneri, Avery 09 Bishop Hendricke 4:54.45 1  
30 Nazir, Javeed 12 Ticonderoga 4:54.92 1  
31 Fine, Addison 11 Pembroke 4:55.09 1  
32 Gilman, Brandon 10 Lowell 4:55.81 1  
33 Thane, Andy 10 Fairfield Colleg 4:56.23 1  
34 Gauthier, Grant 10 Bishop Hendricke 4:56.36 1  
35 Zugnoni, Josh 09 Rush Henrietta S 4:56.60 1  
36 Kinsman, Zach 11 Lebanon 4:56.98 1  
37 Downing, Chris 12 Niskayuna 4:57.17 1  
38 Coraluzzo, Anthony 10 St Thomas Aquina 4:59.10 1  
39 Donovan, Ryan 11 Frontier 4:59.29 1  
40 Smith, Quincey 11 Windsor 4:59.32 1  
41 Rossi, Jack 10 Bishop Hendricke 4:59.74 1  
42 Massa, Brock 11 Toll Gate 5:00.61 1  
43 Downs, Zachary 12 Foxboro 5:00.62 1  
44 Allen, Cody 12 Columbia 5:00.85 1  
45 Silliman, Shawn 10 Ticonderoga 5:02.59 1  
46 Brown, James 10 Greenwich 5:02.72 1  
47 Mardo, William 09 Cumberland 5:03.14 1  
48 Hilton, Alec 11 Fairfield Colleg 5:03.68 1  
49 Papa, Jake 11 Mt Ararat 5:04.83 1  
50 Meher, Phil 10 Gloversville 5:06.33 1  
51 Desorbo, Dylan 10 Fonda-Fultonvill 5:07.00 1  
52 Adams, Kyle 09 St. Johnsbury Ac 5:08.09 1  
53 Murray, Steven 11 Seton Catholic C 5:09.72 1  
54 Parrott, Kody 10 Ticonderoga 5:10.11 1  
55 Unislawski, Justin 10 Gloversville 5:10.22 1  
56 Marshall, Hunter 11 Gloversville 5:10.60 1  
57 Carleton, Joe 11 Lancaster Centra 5:11.17 1  
58 Nuqui, Joseph 12 Niskayuna 5:12.64 1  
59 Garzione, Justin 10 Averill Park Cen 5:12.70 1  
60 Smith, Pepper 10 Concord 5:13.29 1  
61 Nelson-Peck, Colin 11 Plymouth Regiona 5:14.12 1  
62 LaFleche, Kevin 09 CBA-Albany 5:14.46 1  
63 Jones, Will 10 St. Johnsbury Ac 5:15.76 1  
64 Taylor, Brandon 09 Colonie Central 5:16.59 1  
65 Guedes, Paulo 11 Somerville 5:19.55 1  
66 O'CONNOR, JACK 09 Fairfield Colleg 5:23.81 1  
67 Smith, Jaxon 09 CBA-Albany 5:25.68 1  
68 Coughlin, Dermot 09 La Salle Institu 5:27.78 1  
69 Bushey, George 09 Colonie Central 5:33.85 1  
70 Buyaskas, Michael 10 CBA-Albany 5:34.63 1  
71 Ngawang, Sonam 11 Somerville 5:34.69 1  
72 Cragon, Connor 10 Colonie Central 5:35.32 1  
73 Grimmke, Sam 7 Greenwich 5:57.85 1  
74 Pemrick, Ellis 7 Greenwich 5:58.57 1  
75 Cryans, Connor 10 Hanover 6:01.76 1  
76 Williams, Reid 10 Hanover 6:26.33 1  
 
Mens Mile Race Walk College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Serianni, Dan   Team ACE 6:26.30 1 10
2 Adamowicz, Marek   Rive-Sud 6:34.48 1 8
3 Talcott, Dave   Shore Athletic C 7:17.50 1 6
4 O'Rourke, Edward   NE Walkers 7:43.60 1 4
5 Dunn, Spencer   Maine Racewalk 7:43.67 1 2
6 Chartier, Dominic   Unattached 8:38.84 1 1
7 Epstein, Larry   NE Race Walkers 9:14.65 1  
 
Mens 3000m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zoblocki, Chris   Unattached 8:19.94 1 10
2 O'Sullivan, Dylan   Dartmouth 8:22.64 1 8
3 Gault, Jon   Dartmouth 8:24.15 1 6
4 Gorman, Tim   Dartmouth 8:37.58 1 4
5 Anzvino, Anthony   Dartmouth 8:43.53 1 2
6 Wahome, Stephen   Bridgewater Stat 8:44.72 1 1
7 Callan, Will   Dartmouth 8:44.90 1  
8 Hamm, Jordan   Boston College 8:45.91 1  
9 Polito, Stephen   New Balance Bost 8:46.75 1  
10 Pierce, Matthew   Dartmouth 8:49.11 1  
11 Gurney, Peter   Unattached 8:49.86 1  
12 Rugabirwa, Makopa   Franklin Pierce 8:52.81 1  
13 Tedeschi, Jonathan   VAINQUEURS 8:54.59 1  
14 Glover, James   Boston College 8:55.32 1  
15 Labonte, Patrice   VAINQUEURS 8:58.64 1  
16 Lucas, Richard   Boston College 8:59.99 1  
17 Grant, Joshua   LYNDON STATE 9:00.22 1  
18 Harrigan, Jarret   Brandeis 9:02.26 1  
19 Fedor, Collin   Boston College 9:03.67 1  
20 Mahoney, Michael   Boston College 9:03.90 1  
21 Conway, Charles   Northeastern 9:05.82 1  
22 Mentas, Chris   Northeastern 9:10.58 1  
23 Beaudette, Kenny   Course Le Coureu 9:12.34 1  
24 Constantine, Shane   Boston College 9:12.81 1  
25 Malloy, Gregory   Boston College 9:16.54 1  
26 Allegret-Pilot, Al   Unattached 9:21.49 1  
27 alliette, kevin   WRT 9:29.78 1  
28 Satterfield, Derek   Middlebury 9:31.45 1  
29 Spaulding, Andy   Unattached 9:37.57 1  
30 Hakimi, Sulaiman   VAINQUEURS 9:42.87 1  
31 Lessard, Trystan   VAINQUEURS 9:43.26 1  
32 St-Antoine, Samuel   VAINQUEURS 9:48.57 1  
-- Phipps, David   Bridgewater Stat DNF 1  
-- Rupprecht, Paul   New Balance Bost DNF 1  
-- Serafini, Louis   Boston College DNF 1  
 
Mens 2 Mile High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tario, Andrew 12 Averill Park Cen 9:27.27 1 10
2 Knox III, John 12 Gloversville 9:27.47 1 8
3 Tierney, Colin 11 Bishop Hendricke 9:34.57 1 6
4 Grandfield, Evan 12 Bishop Feehan 9:36.78 1 4
5 Brandmeyer, Marc 12 Mt Anthony Union 9:38.83 1 2
6 Kilcoyne, Jake 12 Chariho Regional 9:39.31 1 1
7 Decker, Ben 11 Yarmouth 9:41.55 1  
8 Smith, B.J. 12 Concord 9:41.71 1  
9 Spiezio, Jeremy 12 Greenwich 9:47.60 1  
10 Royley, Connor 12 Barrington 9:51.08 1  
11 Hammond, Craig 12 Nashua North 9:51.14 1  
12 Potter, Michael 10 Bishop Hendricke 9:53.76 1  
13 Casazza, Will 12 Barrington 9:58.14 1  
14 Henseler, Tyler 12 Bishop Hendricke 9:58.45 1  
15 Valeri, John 11 Pembroke 9:59.04 1  
16 Rego, Adam 12 LaSalle Academy 10:13.39 1  
17 Hanley, Mike 12 Bishop Feehan 10:29.07 1  
 
Mens 2 Mile High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ryan, Mitchell 12 Seton Catholic C 10:00.83 1  
2 Beaudette, Greg 12 Bishop Hendricke 10:03.95 1  
3 Armstrong, Knute 11 Guilderland 10:05.17 1  
4 Hinrichs, Ryan 12 Souhegan 10:06.95 1  
5 Nordle, Ryan 11 Manchester Centr 10:08.62 1  
6 Knickle, Brendan 12 Billerica Memori 10:09.95 1  
7 Rabideau, John 11 Burnt Hills-Ball 10:10.87 1  
8 Page, Evan 11 Seton Catholic C 10:12.65 1  
9 Fontaine, Josh 10 Lebanon 10:13.22 1  
10 Bowler, Alex 11 Pembroke 10:13.32 1  
11 Isabelle, Alex 12 La Salle Institu 10:14.54 1  
12 Arena, Nick 12 Chelmsford 10:17.41 1  
13 Cote, Chris 10 Waterville 10:21.22 1  
14 Platt, Ben 10 Souhegan 10:22.23 1  
15 Mulson, Ryan 11 Colonie Central 10:24.24 1  
16 McCann, Matt 11 Frontier 10:25.86 1  
17 Higson, Max 11 Chelmsford 10:25.99 1  
18 Suarez, Josh 11 Frontier 10:30.35 1  
19 Ryan, Nick 10 Lincoln Senior 10:32.50 1  
20 Martin, Phil 11 Pembroke 10:32.56 1  
21 Laverty, Sean 09 Cumberland 10:32.65 1  
22 Westman, James 12 Fonda-Fultonvill 10:33.78 1  
23 Drescher, Jacob 11 Milford 10:34.23 1  
24 Larkin, Mike 12 Rush Henrietta S 10:35.70 1  
25 Ozisik, Metin 10 Niskayuna 10:39.01 1  
26 Stalker, Brendan 12 Burnt Hills-Ball 10:40.33 1  
27 Sleezer, Adam 11 Gloversville 10:42.55 1  
28 Clark, Billy 10 Foxboro 10:44.46 1  
29 Gagnon, Abram 10 Manchester Centr 10:45.00 1  
30 Kennedy, Devlin 11 Greenwich 10:45.34 1  
31 Scholl, Matthew 11 Fairfield Colleg 10:46.85 1  
32 Nadeau, Logan 11 Lowell 10:47.14 1  
33 Krull, Dave 10 Lancaster Centra 10:48.54 1  
34 Newcomb, Jack 10 Chelmsford 10:49.61 1  
35 Marchetti, Jack 10 Burnt Hills-Ball 10:49.93 1  
36 Kaba, Abdullah 10 Cumberland 10:51.56 1  
37 Tsering, Ngawang 12 Somerville 10:57.46 1  
38 Twizere, Paterne 09 Academie les Est 10:57.74 1  
39 Crist, George 09 Fairfield Colleg 11:03.87 1  
40 Fortuna, Ryan 11 Frontier 11:06.21 1  
41 McGill, John 11 Niskayuna 11:09.32 1  
42 Andrews, Anthony 11 Lowell 11:12.10 1  
43 Rusin, Matthew 10 Fairfield Colleg 11:12.31 1  
44 Haupt, James 09 Cumberland 11:14.88 1  
45 Barber, Bryce 8 Colonie Central 11:15.01 1  
46 Coogan, Jon 10 Colonie Central 11:15.16 1  
47 Nelson, Shea 11 Mt Ararat 11:16.65 1  
48 D'Acchille, Lucian 09 Greenwich 11:33.07 1  
49 Rock, Kieran 12 CBA-Albany 11:43.60 1  
50 Dashnaw, Chad 11 Saranac Central 11:58.70 1  
-- Coraluzzo, Anthony 10 St Thomas Aquina DNF 1  
 
Mens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hebert, Jay 11 Ticonderoga 07.51 1 10
2 Willis, Devon 11 Schalmont 07.69 1 8
3 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 07.95 1 6
4 DeForest, Ben 11 Souhegan 07.96 1 4
5 Feliz, George 11 Concord 08.03 1 2
6 Osuch, Patrick 12 Frontier 08.12 1 1
7 Florestal, Kensley 11 Ecole Edouard Mo 08.19 1  
8 Fitzgerald, Patric 12 Windham 08.24 1  
 
Mens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Semis H# Pts
1 Hebert, Jay 11 Ticonderoga 07.54 1  
2 Willis, Devon 11 Schalmont 07.85 2  
3 DeForest, Ben 11 Souhegan 07.86 2  
4 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 07.99 1  
5 Feliz, George 11 Concord 08.13 2  
6 Florestal, Kensley 11 Ecole Edouard Mo 08.16 1  
7 Fitzgerald, Patric 12 Windham 08.17 2  
8 Osuch, Patrick 12 Frontier 08.22 1  
9 Sypek, Daniel 12 Bishop Guertin 08.24 2  
10 Bonfilio, Adam 12 Burlington 08.25 2  
11 Fletcher, Shawn 10 James E Hillhous 08.27 1  
12 McDowell, Chris 12 Hingham 08.28 1  
13 Ollivier, Emile 12 Ecole Secondaire 08.52 1  
14 Baker, Sean 12 Burnt Hills-Ball 08.56 2  
15 Moffett, Akim 11 Danbury 09.16 1  
-- Goulding, William 11 Nashua North DNF 2  
 
Mens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Hebert, Jay 11 Ticonderoga 07.65 7  
2 DeForest, Ben 11 Souhegan 08.02 6  
2 Willis, Devon 11 Schalmont 08.02 4  
8 Osuch, Patrick 12 Frontier 08.18 6  
4 Moffett, Akim 11 Danbury 08.19 3  
5 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 08.24 5  
9 Florestal, Kensley 11 Ecole Edouard Mo 08.27 3  
6 Sypek, Daniel 12 Bishop Guertin 08.30 1  
7 Feliz, George 11 Concord 08.31 2  
10 Fitzgerald, Patric 12 Windham 08.32 3  
11 Bonfilio, Adam 12 Burlington 08.34 7  
12 Fletcher, Shawn 10 James E Hillhous 08.35 3  
13 Ollivier, Emile 12 Ecole Secondaire 08.42 1  
14 Goulding, William 11 Nashua North 08.43 2  
15 Baker, Sean 12 Burnt Hills-Ball 08.51 4  
16 McDowell, Chris 12 Hingham 08.54 5  
17 Boucher, Ethan 12 Alvirne 08.56 4  
18 Levine, Jordhan 11 Waterville 08.62 7  
18 Sweet, Michael 11 Fonda-Fultonvill 08.62 6  
20 Dwyer, Andrew 11 Nashua North 08.63 4  
21 McAteer, Adam 12 Bishop Hendricke 08.71 5  
22 West, Chris 11 Colonie Central 08.78 5  
23 Ortiz, Starlin 10 Londonderry 08.80 7  
24 O'Connor, Tyrice 11 Danbury 08.88 7  
25 Telfer, Craig 11 Lebanon 08.92 1  
26 Bowen, Bryce 10 Merrimack 08.97 6  
27 Morris, Alex 11 Essex 08.98 4  
28 Michaud, Ian 11 Milford 09.06 7  
29 Ayub, Sobaan 11 Saranac Central 09.16 2  
29 Webber, Brandon 11 Lancaster Centra 09.16 6  
31 Wolfe, Kyle 12 Burnt Hills-Ball 09.19 2  
31 Tambini, Nick 11 Bishop Fenwick 09.19 3  
33 Powell, Gage 11 Bishop Hendricke 09.25 1  
34 Azer, Ryan 10 Niskayuna 09.27 6  
34 Reyes, Eric 11 Niskayuna 09.27 3  
36 Kozikowski, Jeff 12 Kearsarge Region 09.33 7  
37 Cycon, Lucas 12 Pioneer Central 09.44 4  
38 Bernier, Antoine 09 Ecole des Vieux 09.46 6  
39 Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac 09.48 2  
40 Ryan, Drew 12 Averill Park Cen 09.53 5  
41 Muridian, Areg 12 St. Johnsbury Ac 09.59 5  
42 Goss, Dan 10 La Salle Institu 09.60 7  
43 Jackson, Darrien 12 Nashua North 09.82 5  
44 Neumaier, Steve 09 Lancaster Centra 09.97 2  
45 Wright, Tristan 11 Windsor 10.24 1  
46 Grimes, Mike 10 Colonie Central 10.25 6  
47 Torres, Andres 09 Guilderland 10.26 2  
48 Loftus, Sean 10 Lancaster Centra 10.35 1  
49 Parkinson, Ian 11 La Salle Institu 10.57 3  
50 Corbin, Jeremy 09 Lebanon 14.25 4  
-- Fields, Jordan 11 Colonie Central DQ 3  
 
Mens 60m Hurdles College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lane, Jared   Northeastern 08.20 1 10
2 Evanter, Jacob   Dartmouth 08.39 1 8
3 MacDonald, Jackson   Northeastern 08.53 1 6
4 Biunno, Vinny   Franklin Pierce 08.61 1 4
5 Katz, Daniel   Dartmouth 08.73 1 2
6 Sparling, Grant   Dartmouth 08.80 1 1
7 O'Neill, Kevin   Chebucto Athleti 08.90 1  
-- Chu, Kevin   Middlebury DNF 1  
 
Mens 60m Hurdles College Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Lane, Jared   Northeastern 08.28 3  
2 Evanter, Jacob   Dartmouth 08.48 2  
4 Biunno, Vinny   Franklin Pierce 08.50 3  
5 Chu, Kevin   Middlebury 08.52 3  
3 MacDonald, Jackson   Northeastern 08.59 1  
6 Sparling, Grant   Dartmouth 08.71 3  
7 O'Neill, Kevin   Chebucto Athleti 08.71 2  
8 Katz, Daniel   Dartmouth 08.72 1  
9 Fram, Stuart   Middlebury 08.77 2  
10 Krug, Mickey   Vermont 08.95 2  
11 Bailey, Romario   Unattached 09.00 1  
12 Hunsaker, Todd   Middlebury 09.21 3  
13 Lucas, Dylan   Northeastern 09.23 1  
14 Lynch, James   Middlebury 09.27 2  
15 Blelloh, Nick   Middlebury 09.29 3  
16 Musoke, Matthew   Chebucto Athleti 09.67 2  
17 Tyler, Nick   Northeastern 09.88 1  
18 McGinty, Mitchell   Boston College 10.10 1  
19 McNanna, Mitch   Franklin Pierce 10.16 2  
20 Simons, Conor   Middlebury 10.18 1  
 
Mens 4x200m Relay College Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Henry, Lane,
Miranda, Shapiro
  Northeastern 1:30.56 1 10
2 Thakker, O'Neill,
Hennessy, Agbontae
  Boston College 1:33.17 1 8
3 Chu, Rives,
Headrick, Bent
  Middlebury 1:34.77 1 6
4 Quinby, Johnson,
Carey, Carter
  Arcadia Athletic 1:47.29 1 4
 
Mens 4x200m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Colonie Central 1:33.91 1 10
2 Relay Team   Danbury 1:34.33 1 8
3 Relay Team   Bishop Hendricke 1:34.71 1 6
4 Relay Team   Nashua North 1:35.26 1 4
5 Relay Team   Londonderry 1:35.91 3 2
6 Relay Team   Rush Henrietta S 1:35.99 2 1
7 Relay Team   James E Hillhous 1:36.45 1  
8 Relay Team   Columbia 1:37.33 4  
9 Relay Team   Niskayuna 1:37.43 1  
10 Relay Team   Mt Ararat 1:37.58 2  
11 Relay Team   Burnt Hills-Ball 1:38.65 3  
12 Relay Team   Schalmont 1:38.79 6  
13 Relay Team   Bishop Guertin 1:39.20 2  
14 Relay Team   LaSalle Academy 1:39.41 5  
15 Relay Team   Concord 1:40.00 4  
16 Relay Team   Frontier 1:40.60 6  
17 Relay Team   Lancaster Centra 1:40.79 3  
18 Relay Team   Waterville 1:41.51 2  
19 Relay Team   Manchester West 1:41.67 6  
20 Relay Team   Exeter 1:42.05 5  
21 Relay Team   Averill Park Cen 1:42.16 3  
22 Relay Team   St. Johnsbury Ac 1:42.19 5  
23 Relay Team   Nashua South 1:42.91 3  
24 Relay Team   Milford 1:43.08 5  
25 Relay Team   Indian Hills 1:43.76 4  
26 Relay Team   Cohoes 1:44.62 4  
27 Relay Team   Austin Preparato 1:44.68 6  
28 Relay Team   La Salle Institu 1:45.05 4  
29 Relay Team   Guilderland 1:46.13 6  
-- Relay Team   East Providence DNF 2  
-- Relay Team   Hanover DNF 4  
 
Mens 4x400m Relay College Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Henry, Lane,
Hunter, Shapiro
  Northeastern 3:25.51 1 10
2 Beaulieu, Bishop,
Wagner, Brady
  Dartmouth 3:25.65 1 8
3 Rooney, Cornacch,
Craft, Parker
  Middlebury 3:27.77 1 6
4 O'Neill, McGinty,
Daly, Thakker
  Boston College 3:33.10 1 4
5 Woodbury, Stanko,
Chapin, Carey
  Dartmouth 3:35.70 2  
6 Wood, Cushman,
Andersen, Russell
  Middlebury 3:35.78 2  
7 Powers, Kill,
Hall, Fontneau
  Killer Bees 3:51.70 2 2
 
Mens 4x400m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Burnt Hills-Ball 3:32.69 1 10
2 Relay Team   Bishop Hendricke 3:34.17 1 8
3 Relay Team   St. Johnsbury Ac 3:35.34 2 6
4 Relay Team   Exeter 3:37.68 3 4
5 Relay Team   Indian Hills 3:37.86 1 2
6 Relay Team   Pinkerton Academ 3:38.02 2 1
7 Relay Team   Colonie Central 3:38.29 1  
8 Relay Team   Mt Anthony Union 3:38.70 1  
9 Relay Team   Woodbridge (Amit 3:39.29 2  
10 Relay Team   South Burlington 3:39.33 2  
11 Relay Team   Timberlane Regio 3:44.25 4  
12 Relay Team   La Salle Institu 3:44.53 3  
13 Relay Team   Nashua North 3:45.01 4  
14 Relay Team   Somerville 3:45.51 2  
15 Relay Team   Saranac Central 3:46.81 3  
16 Relay Team   Danbury 3:47.37 3  
17 Relay Team   Columbia 3:47.67 5  
18 Relay Team   Toll Gate 3:47.88 2  
19 Relay Team   Pioneer Central 3:50.46 5  
20 Relay Team   Lancaster Centra 3:52.22 5  
21 Relay Team   Rush Henrietta S 3:53.04 3  
22 Relay Team   Hanover 3:56.27 4  
23 Relay Team   Niskayuna 3:56.49 5  
24 Relay Team   Lincoln Senior 4:02.87 4  
 
Mens 4x800m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Souhegan 8:09.69 1 10
2 Relay Team   Colonie Central 8:16.87 1 8
3 Relay Team   Danbury 8:17.04 1 6
4 Relay Team   Rush Henrietta S 8:19.86 1 4
5 Relay Team   LaSalle Academy 8:21.68 1 2
6 Relay Team   Hingham 8:24.93 1 1
7 Relay Team   Bishop Hendricke 8:26.24 1  
8 Relay Team   Barrington 8:26.95 1  
9 Relay Team   Indian Hills 8:29.92 1  
10 Relay Team   Alvirne 8:31.60 1  
11 Relay Team   Burnt Hills-Ball 8:32.21 1  
12 Relay Team   Guilderland 8:36.31 1  
13 Relay Team   Cohoes 8:38.28 1  
14 Relay Team   La Salle Institu 8:45.85 1  
15 Relay Team   Nashua South 8:45.90 1  
16 Relay Team   Niskayuna 8:46.62 1  
17 Relay Team   Frontier 8:50.80 1  
18 Relay Team   Lebanon 8:58.02 1  
19 Relay Team   St. Johnsbury Ac 9:02.06 1  
20 Relay Team   Saranac Central 9:08.28 1  
21 Relay Team   Manchester West 9:16.48 1  
22 Relay Team   Windsor 9:17.08 1  
23 Relay Team   Lancaster Centra 9:21.15 1  
24 Relay Team   Exeter 9:23.82 1  
25 Relay Team   St Thomas Aquina 9:29.43 1  
26 Relay Team   Hanover 10:08.15 1  
 
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Colonie Central 3:39.99 1 10
2 Relay Team   Woodbridge (Amit 3:43.04 1 8
3 Relay Team   Mt Ararat 3:43.09 2 6
4 Relay Team   Toll Gate 3:45.91 2 4
5 Relay Team   Plymouth North 3:46.42 2 2
6 Relay Team   CBA-Albany 3:47.81 3 1
7 Relay Team   Bishop Hendricke 3:48.60 1  
8 Relay Team   Portsmouth 3:49.51 3  
9 Relay Team   Indian Hills 3:50.02 1  
10 Relay Team   Merrimack 3:52.09 2  
11 Relay Team   St. Johnsbury Ac 3:52.44 5  
12 Relay Team   Greenwich 3:56.96 5  
13 Relay Team   Milford 3:57.00 5  
14 Relay Team   La Salle Institu 3:59.11 4  
15 Relay Team   Lebanon 4:00.01 3  
16 Relay Team   Saranac Central 4:01.32 3  
17 Relay Team   Plymouth South 4:03.85 4  
18 Relay Team   Mt Mansfield Uni 4:03.91 4  
19 Relay Team   Averill Park Cen 4:06.00 3  
20 Relay Team   Pioneer Central 4:06.89 5  
21 Relay Team   Rush Henrietta S 4:07.88 2  
22 Relay Team   Burnt Hills-Ball 4:08.97 4  
23 Relay Team   Schuylerville 4:22.15 5  
24 Relay Team   Hanover 4:23.41 4  
-- Relay Team   Marshfield DQ 1  
 
Mens Distance Medley High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Chariho Regional 10:34.51 1 10
2 Relay Team   Fairfield Colleg 10:38.93 1 8
3 Relay Team   Pembroke 10:39.82 1 6
4 Relay Team   Bishop Feehan 10:44.66 1 4
5 Relay Team   Bishop Hendricke 10:46.78 1 2
6 Relay Team   Averill Park Cen 10:47.85 1 1
7 Relay Team   LaSalle Academy 11:02.70 1  
8 Relay Team   Fonda-Fultonvill 11:04.85 1  
9 Relay Team   Marshfield 11:06.36 1  
10 Relay Team   Colonie Central 11:13.42 1  
11 Relay Team   Indian Hills 11:20.15 1  
12 Relay Team   CBA-Albany 11:29.40 1  
13 Relay Team   Plymouth North 11:31.88 1  
14 Relay Team   Guilderland 11:39.02 1  
15 Relay Team   Plymouth South 11:39.29 1  
16 Relay Team   Cumberland 11:48.76 1  
17 Relay Team   Rush Henrietta S 11:51.47 1  
18 Relay Team   Portsmouth 11:53.50 1  
19 Relay Team   Merrimack 11:59.93 1  
20 Relay Team   Burnt Hills-Ball 12:00.92 1  
21 Relay Team   Milford 12:06.74 1  
22 Relay Team   Saranac Central 12:09.15 1  
23 Relay Team   Windsor 12:14.55 1  
24 Relay Team   Greenwich 12:25.30 1  
 
Mens Shot Put College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Matthew   Lone Pine TC 16.72m(54'10.25) 1 10
2 Filiano, Dom   Dartmouth 15.58m(51'1.25) 1 8
3 Octeau, Jeremy   Northeastern 15.08m(49'5.5) 1 6
4 Mastone, Mark   Northeastern 14.73m(48'3.75) 1 4
5 Keach, Benjamin   Keene State 14.06m(46'1.5) 1 2
6 Rosenberg, Kevin   Northeastern 13.89m(45'6.75) 1 1
7 Ebbs, Charles   Northeastern 13.76m(45'1.5) 1  
8 Matthews, Frederic   Keene State 12.21m(40'0.5) 1  
9 Plunkett, Daniel   Middlebury 11.99m(39'4) 1  
10 Hill, DeVaughan   Keene State 11.75m(38'6.5) 1  
11 White, Nick   Unattached 11.25m(36'10.75) 1  
12 Fadairo, Ola   Middlebury 10.72m(35'2) 1  
 
Mens Shot Put High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sicurella, Brandon 11 Lancaster Centra 53-07.25(16.34m) 1 10
2 DeYoung, Tony 11 Lancaster Centra 52-10.25(16.11m) 1 8
3 Weeks, Samuel 12 Methuen 52-01.50(15.89m) 1 6
4 McFee, Will 12 Greenwich 51-05.75(15.69m) 1 4
5 Lynch, Mike 12 Nashua North 51-03.50(15.63m) 1 2
6 DeCiantis, Nick 12 Bishop Hendricke 48-05.75(14.78m) 1 1
7 Wagner, Deric 12 Nashua North 48-02.00(14.68m) 1  
8 Vitale, Michael 12 Woodbridge (Amit 48-00.75(14.65m) 1  
9 Corcoran, Pat 12 Bishop Fenwick 44-07.00(13.59m) 1  
10 Hirtle, Jake 12 Hingham 44-01.50(13.45m) 1  
11 Dickson, Scott 12 Plymouth North 43-08.25(13.32m) 1  
12 Guiffre, Kyle 12 Fonda-Fultonvill 43-03.50(13.20m) 1  
13 Rogers, John 12 Averill Park Cen 43-03.50(13.20m) 1  
14 Torro, Zach 12 Woodbridge (Amit 43-01.75(13.15m) 1  
15 Goodreau, Richard 11 Cumberland 42-07.75(13.00m) 1  
16 Mild, Trevor 12 Indian Hills 42-04.75(12.92m) 1  
17 Hatin, Dylan 11 Oxbow 41-11.25(12.78m) 1  
18 Cerbo, Alex 11 Bishop Hendricke 41-10.25(12.76m) 1  
19 Richards, Ryan 11 Pembroke 41-03.25(12.58m) 1  
20 Leubner, Eliot 12 Rush Henrietta S 40-01.75(12.24m) 1  
21 McGovern, Ryan 10 Portsmouth Chris 39-05.00(12.01m) 1  
-- DellaPorta, Chad 12 Billerica Memori FOUL(--) 1  
 
Mens Shot Put High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Danner, Nick 12 Waterville 43-11.00(13.39m) 1  
2 Hollowell, Brayden 11 Nashua South 43-03.00(13.18m) 1  
3 Atwood, Lukas 09 Bishop Guertin 42-01.25(12.83m) 1  
4 Seaman, Dan 12 Stevens 41-09.75(12.74m) 1  
5 Sherby, Shayne 11 Waterville 41-05.50(12.64m) 1  
6 HUssey, Tristan 11 Pembroke 40-10.00(12.45m) 1  
7 Morris, Evan 12 Pembroke 40-08.75(12.41m) 1  
8 Green, Tyler 12 Pioneer Central 40-06.50(12.36m) 1  
9 Nelson, Evan 11 Bishop Hendricke 40-06.00(12.34m) 1  
10 Bresette, Evan 12 Seton Catholic C 40-04.50(12.31m) 1  
11 McAssey, Shaun 12 Bishop Hendricke 39-11.75(12.19m) 1  
12 Hale, Mike 12 Guilderland 39-10.50(12.15m) 1  
13 Loveless, Zach 12 Frontier 39-08.50(12.10m) 1  
14 Wilcox, Alec 12 Frontier 39-08.25(12.10m) 1  
15 Gutierrez, Michael 12 Danbury 39-03.50(11.98m) 1  
16 DiPasquale, Quinn 11 Bishop Guertin 39-01.00(11.91m) 1  
17 Balestra, Stefan 11 Lincoln Senior 39-00.50(11.90m) 1  
18 Gosselin, CJ 12 Stevens 38-11.00(11.86m) 1  
19 Nelson, Ben 11 Bishop Hendricke 38-07.75(11.78m) 1  
20 Quantock, Cody 11 Seton Catholic C 38-06.00(11.73m) 1  
21 Ernest, Tanner 11 Danbury 38-02.50(11.65m) 1  
22 Munro, Liam 12 CBA-Albany 38-01.50(11.62m) 1  
23 Notwora, Kyle 12 Frontier 37-10.75(11.55m) 1  
24 Carlson, Jamie 11 Mt Mansfield Uni 37-10.00(11.53m) 1  
24 Jones, Devar 12 La Salle Institu 37-10.00(11.53m) 1  
26 Gray, Trever 09 Waterville 37-05.75(11.42m) 1  
27 Osumah, Malik 12 East Catholic 37-02.50(11.34m) 1  
28 Gray, Giovanni 11 Lincoln Senior 37-02.00(11.33m) 1  
29 Mitchell, Konrad 10 Hanover 37-00.50(11.29m) 1  
30 Johnson, Kevon 11 Colonie Central 36-10.25(11.23m) 1  
31 Sandmann, Devin 12 Burnt Hills-Ball 36-10.00(11.23m) 1  
32 Chapman, Jake 12 Rush Henrietta S 35-07.75(10.86m) 1  
33 Carlin, Andrew 12 Bishop Fenwick 35-07.25(10.85m) 1  
34 Merchant, Will 10 Lebanon 35-06.50(10.83m) 1  
35 Cosme, Brandon 11 Colonie Central 34-08.25(10.57m) 1  
36 Singleton, Matt 12 Averill Park Cen 34-05.25(10.50m) 1  
37 Bailey, Zack 11 Greenwich 34-04.50(10.48m) 1  
38 Koch, Mike 12 La Salle Institu 34-01.00(10.39m) 1  
39 Estes, Adam 09 Bishop Stang 33-02.75(10.13m) 1  
40 Garner, Taylor 10 Mt Mansfield Uni 33-01.50(10.10m) 1  
40 Burich, Dom 12 Mt Ararat 33-01.50(10.10m) 1  
42 Winkley, Sam 11 Averill Park Cen 32-09.50(9.99m) 1  
43 Pietro, Matt 10 La Salle Institu 32-09.00(9.98m) 1  
44 Eastman, Colby 12 Windsor 32-02.25(9.81m) 1  
45 Berry, Spencer 12 Lebanon 32-00.50(9.77m) 1  
46 Hehir, Mike 10 CBA-Albany 31-10.50(9.72m) 1  
47 Irvine, Chris 12 Bishop Stang 31-03.25(9.53m) 1  
48 Harris, Martin 12 Hanover 28-10.50(8.80m) 1  
49 Swanson, Jake 09 Schuylerville 26-08.50(8.14m) 1  
50 Borders, Kyle 09 Greenwich 25-02.00(7.67m) 1  
-- Milich, Matt 12 Indian Hills FOUL(--) 1  
 
Mens Weight Throw College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Baines, Jason   MAST 17.73m(58'2) 1 10
2 Milder, Max   Northeastern 16.62m(54'6.25) 1 8
3 Filiano, Dom   Dartmouth 16.42m(53'10.25) 1 6
4 Servino, Thomas   Dartmouth 15.65m(51'4) 1 4
5 Hall, James   Northeastern 15.55m(51'0) 1 2
6 Mastone, Mark   Northeastern 13.19m(43'3.25) 1 1
7 Palazzo, Robert   Keene State 13.14m(43'1.25) 1  
8 Ebbs, Charles   Northeastern 12.98m(42'7) 1  
9 Matthews, Frederic   Keene State 12.73m(41'9) 1  
10 Keach, Benjamin   Keene State 12.64m(41'5.5) 1  
11 Rosenberg, Kevin   Northeastern 12.19m(39'11.75) 1  
12 Fadairo, Ola   Middlebury 12.07m(39'7) 1  
13 Hill, DeVaughan   Keene State 11.94m(39'2) 1  
14 White, Nick   Unattached 11.76m(38'6.75) 1  
15 Elmer, Phillip   Keene State 10.91m(35'9.5) 1  
16 Plunkett, Daniel   Middlebury 10.50m(34'5.25) 1  
 
Mens Weight Throw High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ionata, Charlie 12 Barrington 73-10.00(22.50m) 1 10
2 Kelly, Adam 10 Barrington 65-09.25(20.05m) 1 8
3 Lefrebvre, Steve 12 LaSalle Academy 59-02.00(18.03m) 1 6
4 Corcoran, Pat 12 Bishop Fenwick 58-08.25(17.89m) 1 4
5 Woodbine, Cory 12 Bishop Hendricke 58-08.00(17.88m) 1 2
6 Arcaro, Gabe 11 Burlington 57-09.00(17.60m) 1 1
7 Bianchi, Brian 12 West Warwick 57-08.50(17.59m) 1  
8 Vincent, Joe 12 Bishop Hendricke 55-09.00(16.99m) 1  
9 Casbarro, Matt 12 Bishop Hendricke 55-00.25(16.77m) 1  
10 Amo, Brandon 12 Bishop Hendricke 54-04.25(16.57m) 1  
11 Colantonio, Bobby 09 Barrington 52-00.00(15.85m) 1  
12 Santoro, Anthony 11 South Glens Fall 51-06.50(15.71m) 1  
13 Gray, Giovanni 11 Lincoln Senior 51-05.50(15.68m) 1  
14 Shaughnessy, Paul 12 Bishop Hendricke 50-07.50(15.43m) 1  
15 Vitale, Michael 12 Woodbridge (Amit 50-00.75(15.26m) 1  
16 McFee, Will 12 Greenwich 49-07.00(15.11m) 1  
17 Hirtle, Jake 12 Hingham 48-08.75(14.85m) 1  
18 Schilling, Alex 11 Lancaster Centra 47-01.00(14.35m) 1  
19 Lynch, Mike 12 Nashua North 47-00.25(14.33m) 1  
20 DeYoung, Tony 11 Lancaster Centra 46-11.50(14.31m) 1  
21 Miranda, Bryan 12 Burlington 46-01.50(14.06m) 1  
22 Balestra, Stefan 11 Lincoln Senior 41-08.75(12.72m) 1  
23 Wagner, Deric 12 Nashua North 41-04.75(12.62m) 1  
24 Horsford, Brandon 11 Polyvalente comm 40-03.00(12.27m) 1  
25 Torro, Zach 12 Woodbridge (Amit 40-01.25(12.22m) 1  
26 Hochadel, Tyler 10 Frontier 38-09.75(11.83m) 1  
27 Wilcox, Alec 12 Frontier 35-04.00(10.77m) 1  
28 Sobilo, Brent 12 Frontier 34-04.75(10.48m) 1  
29 Saxton, Josh 12 Rush Henrietta S 33-01.50(10.10m) 1  
-- Champlin, Tyler 12 Bishop Hendricke FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Yoder, Sam   Dartmouth 1.99m(6'6.25) 1 10
2 Birck, Jeremy   Dartmouth 1.99m(6'6.25) 1 8
3 Ollivier, Emile   St-Laurent Selec 1.89m(6'2.25) 1 6
4 McGinty, Mitchell   Boston College 1.89m(6'2.25) 1 4
 
Mens High Jump High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 St-Hilaire, Philip 11 Ecole Edouard Mo 6-08.00(2.03m) 1 10
2 Couitt, Adam 11 Somerset 6-08.00(2.03m) 1 8
3 Evans, Robert 12 Essex 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Cioffredi, John 11 Lebanon 6-04.00(1.93m) 1 2.33
4 Ortiz, Starlin 10 Londonderry 6-04.00(1.93m) 1 2.33
4 Ollivier, Emile 12 Ecole Secondaire 6-04.00(1.93m) 1 2.33
7 Hanna, Patrick 11 Ecole Secondaire 6-02.00(1.88m) 1  
10 Thompson, Danny 12 Indian Hills 6-00.00(1.83m) 1  
11 Murphy, Ben 10 Bishop Hendricke 6-00.00(1.83m) 1  
12 Skinner, Philip 12 Alvirne 6-00.00(1.83m) 1  
8 McDowell, Chris 12 Hingham 6-00.00(1.83m) 1  
9 Asselin, Jarad 12 Milford 6-00.00(1.83m) 1  
13 Wolfe, Kyle 12 Burnt Hills-Ball 5-10.00(1.78m) 1  
13 Yandow, Tim 11 Essex 5-10.00(1.78m) 1  
15 Greene, Sean 11 LaSalle Academy 5-08.00(1.73m) 1  
15 Pierce, Justin 11 Mt Ararat 5-08.00(1.73m) 1  
15 Morrow, Mike 10 Danbury 5-08.00(1.73m) 1  
15 Winslow, Peter 12 Exeter 5-08.00(1.73m) 1  
15 Ray, Frankie 12 Bishop Stang 5-08.00(1.73m) 1  
15 Guerrier, Christia 12 Billerica Memori 5-08.00(1.73m) 1  
-- Connolly, Joe 10 Austin Preparato NH(--) 1  
-- Ingram, Shomari 12 Burnt Hills-Ball NH(--) 1  
-- Vasconcellos, Davi 10 Pembroke NH(--) 1  
-- McKnight, Noah 12 Cohoes NH(--) 1  
 
Mens Long Jump College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 MacDonald, Jackson   Northeastern 6.97m(22'10.25) nwi 1 10
2 Miranda, Kaylin   Northeastern 6.83m(22'4.75) nwi 1 8
3 Crowley, Kevin   Dartmouth 6.54m(21'5.25) nwi 1 6
4 Thibodeau, Jeremy   Dartmouth 6.49m(21'3.5) nwi 1 4
5 Drobac, Alec   Middlebury 6.41m(21'0.25) nwi 1 2
6 Davis, Tejorn   Northeastern 6.35m(20'10) nwi 1 1
7 Katz, Daniel   Dartmouth 6.33m(20'9) nwi 1  
8 Biunno, Vinny   Franklin Pierce 6.28m(20'7) nwi 1  
9 Bent, Dan   Middlebury 6.15m(20'2) nwi 1  
10 Krug, Mickey   Vermont 6.13m(20'1.25) nwi 1  
11 Agbontaen, Owie   Boston College 6.11m(20'0.5) nwi 1  
12 Spencer, Nick   Middlebury 6.04m(19'9.75) nwi 1  
13 Musoke, Matthew   Chebucto Athleti 5.90m(19'4.25) nwi 1  
14 Lynch, James   Middlebury 5.78m(18'11.5) nwi 1  
15 McGinty, Mitchell   Boston College 5.64m(18'6) nwi 1  
16 Martinez, Luke   Middlebury 5.61m(18'4.75) nwi 1  
17 Headrick, Andrew   Middlebury 5.52m(18'1.25) nwi 1  
18 Brown, Denique Sco   Chebucto Athleti 4.38m(14'4.25) nwi 1  
 
Mens Long Jump High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dorcelus, Stevens 11 Ecole Edouard Mo 23-08.75(7.23m) nwi 1 10
2 Gayle, Jayson 12 Colonie Central 21-04.75(6.52m) nwi 1 8
3 Moura, Chris 12 East Providence 20-07.25(6.28m) nwi 1 6
4 Moses, Lee 10 Bishop Hendricke 20-06.75(6.27m) nwi 1 4
5 Carter, Gabe 12 Kearsarge Region 20-04.75(6.22m) nwi 1 2
6 Vasconcellos, Davi 10 Pembroke 20-03.75(6.19m) nwi 1 1
7 Thompson, Danny 12 Indian Hills 19-11.25(6.08m) nwi 1  
8 Yandow, Tim 11 Essex 19-08.00(5.99m) nwi 1  
9 Karabinos, David 12 Woodbridge (Amit 19-06.25(5.95m) nwi 1  
10 Peck, Alex 12 Exeter 19-06.00(5.94m) nwi 1  
11 Quinn, Kyle 12 North Andover 19-03.50(5.88m) nwi 1  
12 Baker, Sean 12 Burnt Hills-Ball 19-02.75(5.86m) nwi 1  
13 Lowen, Peter 11 Portsmouth 19-02.00(5.84m) nwi 1  
14 Fitzgerald, Patric 12 Windham 19-01.00(5.82m) nwi 1  
15 Bonfilio, Adam 12 Burlington 18-11.75(5.78m) nwi 1  
16 Ray, Frankie 12 Bishop Stang 18-07.50(5.68m) nwi 1  
17 Cioffredi, John 11 Lebanon 18-06.50(5.65m) nwi 1  
18 McDowell, Chris 12 Hingham 18-06.00(5.64m) nwi 1  
19 Kpee, Promise 11 Manchester West 18-02.50(5.55m) nwi 1  
20 Burgess, Devin 12 Waterville 17-04.00(5.28m) nwi 1  
 
Mens Long Jump High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Merchant, Will 10 Lebanon 19-02.75(5.86m) nwi 1  
2 Guichard, Jeff 12 Merrimack 19-01.75(5.84m) nwi 1  
3 Vasquez, Marc 12 Rush Henrietta S 18-10.00(5.74m) nwi 1  
4 Garcia, Carlos 12 Lancaster Centra 18-09.00(5.72m) nwi 1  
5 Martella, Tom 12 Toll Gate 18-07.75(5.68m) nwi 1  
6 Rattley, Aaron 10 Woodbridge (Amit 18-07.00(5.66m) nwi 1  
7 Gaule, Mike 11 Columbia 17-11.25(5.47m) nwi 1  
8 Demarest, Ethan 12 Hanover 17-09.50(5.42m) nwi 1  
10 Lemelin, Chris 11 Niskayuna 17-08.50(5.40m) nwi 1  
9 Edwards, Devon 11 Colonie Central 17-08.75(5.40m) nwi 1  
11 Lathrop, Ryan 12 Mt Ararat 17-08.00(5.38m) nwi 1  
12 Sidaros, Will 10 Indian Hills 17-07.50(5.37m) nwi 1  
13 Veno, Ty 11 Mt Ararat 17-05.25(5.31m) nwi 1  
14 Wilson, Dekwon 09 Rush Henrietta S 17-00.50(5.19m) nwi 1  
15 Tavares, Marcos 11 St. Johnsbury Ac 16-07.50(5.07m) nwi 1  
16 Clauss, Matt 12 Greenwich 16-06.25(5.04m) nwi 1  
17 Hewitt, Zack 11 Greenwich 16-05.50(5.02m) nwi 1  
18 Schlum, Nick 11 Lancaster Centra 16-01.00(4.90m) nwi 1  
19 Meehan, Marcus 11 Columbia 15-05.00(4.70m) nwi 1  
20 Reyes, Eric 11 Niskayuna 15-03.50(4.66m) nwi 1  
21 Rao, Talha 10 Rush Henrietta S 15-00.50(4.58m) nwi 1  
-- Apicella, Alex 11 La Salle Institu FOUL(--) nwi 1  
-- Bowen, Bryce 10 Merrimack FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Davis, Tejorn   Northeastern 14.02m(45'11.75) nwi 1 10
2 Martin, Atencio   Unattached 13.34m(43'9) nwi 1 8
 
Mens Triple Jump High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Willis, Devon 11 Schalmont 46-08.50(14.24m) nwi 1 10
2 Scissum, Chauncey 12 Rush Henrietta S 46-05.25(14.15m) nwi 1 8
3 Hanna, Patrick 11 Ecole Secondaire 44-01.25(13.44m) nwi 1 6
4 Carter, Gabe 12 Kearsarge Region 43-07.75(13.30m) nwi 1 4
5 Levine, Jordhan 11 Waterville 42-02.50(12.87m) nwi 1 2
6 West, Chris 11 Colonie Central 42-00.25(12.81m) nwi 1 1
7 Gayle, Jayson 12 Colonie Central 41-11.75(12.80m) nwi 1  
8 Asselin, Jarad 12 Milford 41-03.50(12.59m) nwi 1  
9 Hayes, Mike 12 Averill Park Cen 41-01.00(12.52m) nwi 1  
10 Moura, Chris 12 East Providence 40-10.50(12.46m) nwi 1  
11 Dicruttalo, Alden 11 Burnt Hills-Ball 40-00.50(12.20m) nwi 1  
12 Fowler, Malcolm 12 Rush Henrietta S 39-09.00(12.12m) nwi 1  
13 Hellenschmidt, Jak 11 Rush Henrietta S 38-07.75(11.78m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Baker, Sean 12 Burnt Hills-Ball 40-09.00(12.42m) nwi 1  
2 Ozit, Odmark 10 Somerville 39-09.00(12.12m) nwi 1  
3 Duong, David 12 St. Johnsbury Ac 39-04.00(11.99m) nwi 1  
4 Granger, Jarryn 11 Ticonderoga 38-07.75(11.78m) nwi 1  
5 Thompson, Ryan 11 Indian Hills 37-11.25(11.56m) nwi 1  
6 Hoag, Cal 09 Lancaster Centra 37-10.25(11.54m) nwi 1  
7 Mazzonna, Andrew 12 St. Johnsbury Ac 36-09.25(11.21m) nwi 1  
8 Cefali, Matt 12 Lancaster Centra 36-02.00(11.02m) nwi 1  
9 McGrath, Connor 12 Austin Preparato 34-04.25(10.47m) nwi 1  
10 Vincent, Wilbens 10 Somerville 34-03.00(10.44m) nwi 1  
11 Apicella, Alex 11 La Salle Institu 32-00.00(9.75m) nwi 1  
12 Daily, Austin 10 La Salle Institu 30-11.50(9.44m) nwi 1  
-- Guichard, Jeff 12 Merrimack FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chang, Christopher   Unattached 4.75m(15'7) 1 10
2 Gauthier, Rene   Unattached 4.57m(14'11.75) 1 8
3 Cyphers, Josh   Dartmouth 4.42m(14'6) 1 6
4 Gilson, Brett   Dartmouth 4.27m(14'0) 1 4
5 Gill, Brandon   Dartmouth 4.27m(14'0) 1 2
-- Simons, Conor   Middlebury NH(--) 1  
-- Lucas, Dylan   Northeastern NH(--) 1  
-- Tyler, Nick   Northeastern NH(--) 1  
-- Gibbons, Darwin   Northeastern NH(--) 1  
-- Harrold, Kyle   Middlebury NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burgess, Devin 12 Waterville 14-00.00(4.27m) 1 10
2 Tamulonis, Alex 11 Milford 14-00.00(4.27m) 1 8
3 Gandy, Keith 11 Indian Hills 12-06.00(3.81m) 1 6
4 Burton, Samuel 10 Centennial 12-06.00(3.81m) 1 4
5 Baker, Kyle 10 Essex 12-00.00(3.66m) 1 2
6 Roberts, Leland 10 Danbury 12-00.00(3.66m) 1 1
7 Davey, Sam 12 LaSalle Academy 11-06.00(3.51m) 1  
8 Kerr, Jacob 12 Centennial 11-06.00(3.51m) 1  
11 Lewis, Zach 12 Lancaster Centra 10-06.00(3.20m) 1  
9 Partenio, Christia 10 Danbury 10-06.00(3.20m) 1  
9 McCracken, Andrew 10 Mt Ararat 10-06.00(3.20m) 1  
-- Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac NH(--) 1  
-- Quinn, Kyle 12 North Andover NH(--) 1  
-- Guglielmo, Andrew 11 Rush Henrietta S NH(--) 1  
-- Matte, Brian 11 Rush Henrietta S NH(--) 1  
-- Napalitano, Chris 12 Indian Hills NH(--) 1  
-- Ryan, Drew 12 Averill Park Cen NH(--) 1  
-- Masters, Julian 10 Colonie Central NH(--) 1  
-- Maxham, Travis 12 Lebanon NH(--) 1  
 
Womens 55m High School Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Paiement, Clemence 11 Ecole Edouard Mo 07.00 nwi 1 10
2 Henson, Amanda 11 Barnstable 07.29 nwi 1 8
3 Grazen, Ashley 09 Lancaster Centra 07.35 nwi 1 6
4 Moore, Alethia 10 James E Hillhous 07.38 nwi 1 4
5 Brooks, McKyla 10 Frontier 07.41 nwi 1 2
6 Sullivan, Lauren 12 Lancaster Centra 07.44 nwi 1 1
7 Gilding, Kayla 10 South Burlington 07.48 nwi 1  
8 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 07.59 nwi 1  
 
Womens 55m High School Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
1 Paiement, Clemence 11 Ecole Edouard Mo 07.07 nwi 1  
2 Henson, Amanda 11 Barnstable 07.28 nwi 2  
3 Grazen, Ashley 09 Lancaster Centra 07.31 nwi 2  
5 Moore, Alethia 10 James E Hillhous 07.38 nwi 2  
4 Brooks, McKyla 10 Frontier 07.40 nwi 1  
6 Gilding, Kayla 10 South Burlington 07.44 nwi 2  
7 Sullivan, Lauren 12 Lancaster Centra 07.45 nwi 1  
8 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 07.55 nwi 2  
9 Coutu-Marcotte, Je 10 Academie les Est 07.57 nwi 1  
10 Savoury, Jorden 09 Polyvalente comm 07.58 nwi 2  
11 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 07.61 nwi 2  
12 Bolduc, Georgia 12 Waterville 07.63 nwi 2  
13 Poisson, Julia 11 Academie les Est 07.66 nwi 1  
14 DiTraglia, Stephan 10 LaSalle Academy 07.68 nwi 1  
15 Hibbad, Leah 11 Portsmouth 07.71 nwi 1  
16 Mullett, Katie 12 Londonderry 07.73 nwi 1  
 
Womens 55m High School Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Paiement, Clemence 11 Ecole Edouard Mo 07.12 nwi 10  
2 Grazen, Ashley 09 Lancaster Centra 07.30 nwi 7  
3 Henson, Amanda 11 Barnstable 07.38 nwi 5  
4 Brooks, McKyla 10 Frontier 07.39 nwi 1  
5 Sullivan, Lauren 12 Lancaster Centra 07.40 nwi 3  
6 Moore, Alethia 10 James E Hillhous 07.49 nwi 3  
7 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 07.53 nwi 1  
8 Poisson, Julia 11 Academie les Est 07.54 nwi 9  
9 DiTraglia, Stephan 10 LaSalle Academy 07.62 nwi 7  
10 Gilding, Kayla 10 South Burlington 07.63 nwi 2  
11 Savoury, Jorden 09 Polyvalente comm 07.64 nwi 4  
12 Mullett, Katie 12 Londonderry 07.64 nwi 2  
13 Coutu-Marcotte, Je 10 Academie les Est 07.66 nwi 9  
14 Bolduc, Georgia 12 Waterville 07.67 nwi 10  
15 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 07.68 nwi 4  
16 Hibbad, Leah 11 Portsmouth 07.70 nwi 8  
17 Jeffries, Tiaja 11 Rush Henrietta S 07.73 nwi 8  
18 Cycon, Tiffany 10 Lancaster Centra 07.73 nwi 3  
19 Hickey, Mikayla 09 Souhegan 07.77 nwi 9  
20 Redding, Christin 09 Lincoln Senior 07.78 nwi 5  
21 Madany, Raheemah 10 Mt Anthony Union 07.79 nwi 6  
22 Fitzgerald, Breagh 09 Pembroke 07.81 nwi 9  
23 Ortiz, Yorgelis 09 Londonderry 07.83 nwi 3  
24 Prescott, Maddison 12 Mt Ararat 07.85 nwi 5  
25 Xu, Alison 12 Niskayuna 07.87 nwi 8  
26 Dalakos, Sarah 09 Niskayuna 07.88 nwi 6  
27 Nowak, Nadia 12 Colonie Central 07.88 nwi 9  
28 Bassette, Elizabet 12 Woodstock Union 07.90 nwi 1  
29 Allstrom, Heather 09 Toll Gate 07.91 nwi 10  
30 Zeitler, Eden 12 Averill Park Cen 07.91 nwi 6  
31 Bruno, Arianna 10 Bishop Feehan 07.92 nwi 5  
32 Lamboy, India 12 LaSalle Academy 07.93 nwi 7  
33 Grabill, Brittany 12 Norwich Free Aca 07.93 nwi 10  
33 Vento, Megan 12 Mt Hope 07.93 nwi 5  
35 Nichols, Carolyn 11 Bishop Guertin 07.94 nwi 7  
36 Oran, Sena 12 Nashua South 07.94 nwi 1  
37 Coatney, Tyana 11 Portsmouth 07.95 nwi 8  
38 Anderson, Charlene 12 Archbishop Willi 07.95 nwi 6  
39 Manly, Kalli 09 Burnt Hills-Ball 07.95 nwi 4  
40 Steede, Kristin 10 Emma Willard 07.96 nwi 6  
41 Thompson, Tori 09 Rush Henrietta S 07.97 nwi 10  
42 Barber, Destin 10 Essex 07.98 nwi 2  
43 Ludew, Kelly 12 Lebanon 08.01 nwi 6  
44 Peck, Dayna 12 Gloversville 08.02 nwi 4  
45 Horton, Natalie 10 Shaker 08.03 nwi 5  
46 Kippley, Ashley 12 Portsmouth Chris 08.03 nwi 7  
47 Lawson, Clare 09 Niskayuna 08.03 nwi 2  
48 Jones, Rickayia 12 Rush Henrietta S 08.06 nwi 3  
49 Fraccalosi, Micael 12 Plymouth North 08.07 nwi 3  
50 Colt, Katherine 11 Lebanon 08.08 nwi 6  
51 Root, Nikki 10 Stevens 08.09 nwi 7  
52 Pelletier, Christi 09 Bishop Guertin 08.11 nwi 2  
53 Joyner, Nia 8 Shaker 08.16 nwi 2  
54 DeAlmedia, Nicole 09 Nashua North 08.16 nwi 10  
55 Smith, Molly 10 St Thomas Aquina 08.16 nwi 1  
56 Walsh, Kaitlin 11 LaSalle Academy 08.17 nwi 4  
57 Moran, Nicole 12 Austin Preparato 08.17 nwi 1  
58 Martin, Shania 10 Pioneer Central 08.19 nwi 1  
59 Wilson, Meaghan 09 Bishop Guertin 08.20 nwi 4  
60 Yaw, Haley 12 Portsmouth 08.20 nwi 1  
61 Mercuro, Rebecca 12 Bishop Fenwick 08.22 nwi 9  
62 Ferneau, Meredith 09 Hanover 08.22 nwi 8  
63 Lukovits, Karina 10 Hanover 08.24 nwi 10  
64 Hyde, Bianca 12 Nashua North 08.25 nwi 4  
65 Cornille, Chloe 10 Burnt Hills-Ball 08.28 nwi 6  
66 Bell, Savannah 10 Kearsarge Region 08.34 nwi 5  
67 Jorge, Cassie 09 Nashua North 08.35 nwi 8  
68 Peck, Allison 09 St. Johnsbury Ac 08.38 nwi 4  
69 Kalloch, Desiree 12 Kearsarge Region 08.38 nwi 7  
70 Travis, Sevi 8 Shaker 08.40 nwi 9  
71 Higgins, Kelsey 10 Plymouth North 08.41 nwi 8  
72 Lizotte, Nicole 12 Bishop Fenwick 08.42 nwi 7  
73 Harrington, Amanda 11 Averill Park Cen 08.44 nwi 2  
74 Young, Jessica 10 Lebanon 08.50 nwi 5  
75 Dodd, Katie 12 Monadnock Region 08.51 nwi 3  
76 Merrifield, Paige 12 Pioneer Central 08.54 nwi 8  
77 Caruso, Sarah 12 Averill Park Cen 08.55 nwi 2  
78 Torres, Jessica 09 West Warwick 08.56 nwi 10  
79 Donahue, Therese 10 Kearsarge Region 09.04 nwi 3  
 
Womens 60m College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gribbin, Mollie   Dartmouth 07.76 nwi 1 10
2 Gooden, Camille   Northeastern 07.83 nwi 1 8
3 Alexander, Victori   Northeastern 07.88 nwi 1 6
4 Frigon, Andréanne   Perfmax-Montreal 07.89 nwi 1 4
5 Howard, Nia   Northeastern 07.89 nwi 1 2
6 Brehm, Allison   Unattached 07.90 nwi 1 1
7 Pitts, Ashlee   Northeastern 08.11 nwi 1  
 
Womens 60m College Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
1 Gribbin, Mollie   Dartmouth 07.81 nwi 2  
3 Howard, Nia   Northeastern 07.89 nwi 2  
5 Brehm, Allison   Unattached 07.91 nwi 2  
2 Gooden, Camille   Northeastern 07.92 nwi 1  
4 Alexander, Victori   Northeastern 07.92 nwi 1  
6 Frigon, Andréanne   Perfmax-Montreal 07.93 nwi 2  
7 Pitts, Ashlee   Northeastern 08.00 nwi 2  
8 Taylor -samuels, D   Unattached 08.01 nwi 1  
9 Estella, Kristel   Dartmouth 08.07 nwi 1  
10 Henry, Lauren   Middlebury 08.08 nwi 2  
11 Paré, Évelyne   Perfmax-Montreal 08.11 nwi 2  
12 Dunnigan, Jessica   Northeastern 08.17 nwi 1  
13 Clarke, Colleen   Chebucto Athleti 08.19 nwi 2  
14 Owen, Anissa   Chebucto Athleti 08.19 nwi 2  
15 Perron-Smith, Jacq   St-Laurent Selec 08.21 nwi 1  
16 Dunchack, Janae   Dartmouth 08.21 nwi 1  
 
Womens 60m College Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gribbin, Mollie   Dartmouth 07.79 nwi 3  
2 Gooden, Camille   Northeastern 07.83 nwi 1  
4 Howard, Nia   Northeastern 07.93 nwi 1  
7 Alexander, Victori   Northeastern 08.00 nwi 1  
3 Frigon, Andréanne   Perfmax-Montreal 08.01 nwi 1  
5 Brehm, Allison   Unattached 08.01 nwi 3  
6 Taylor -samuels, D   Unattached 08.03 nwi 2  
8 Henry, Lauren   Middlebury 08.10 nwi 3  
9 Pitts, Ashlee   Northeastern 08.11 nwi 3  
10 Dunnigan, Jessica   Northeastern 08.12 nwi 2  
10 Perron-Smith, Jacq   St-Laurent Selec 08.12 nwi 3  
12 Paré, Évelyne   Perfmax-Montreal 08.15 nwi 0  
13 Owen, Anissa   Chebucto Athleti 08.26 nwi 2  
14 Dunchack, Janae   Dartmouth 08.27 nwi 1  
15 Estella, Kristel   Dartmouth 08.28 nwi 2  
16 Clarke, Colleen   Chebucto Athleti 08.34 nwi 1  
17 Ready, Lauren   Dartmouth 08.44 nwi 1  
18 Sim, Danielle   Phillips Exeter 08.48 nwi 3  
19 McGuirk, Emma   Middlebury 08.48 nwi 2  
20 Satterwhite, Raque   Unattached 08.67 nwi 2  
21 Silva, Teondra   Eagle Speed 08.90 nwi 3  
22 Louis, Anne-Lissa   St-Laurent Selec 08.91 nwi 3  
23 Hillman, Emilie   LYNDON STATE 09.09 nwi 1  
 
Womens 300m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holmes, Precious 12 James E Hillhous 39.30 1 10
2 Pemberton, Dyshell 12 Norwich Free Aca 40.64 1 8
3 Joyal, Amanda 11 LaSalle Academy 41.89 2 6
4 O'Donnell, Claire 12 Plymouth North 42.20 2 4
5 Petersen, Sydney 11 Exeter 42.25 2 2
6 Savoury, Jorden 09 Polyvalente comm 42.42 1 1
7 Bourque, Kristen 11 Londonderry 42.52 3  
8 Jaquith, Olivia 12 Niskayuna 42.58 2  
10 Bousa, Alicia 12 Colonie Central 42.72 2  
9 Mulkerin, Katie 11 Billerica Memori 42.72 3  
11 Gajewski, Danielle 11 Timberlane Regio 42.99 3  
12 Krafft, Jessica 12 Milford 43.00 3  
13 Leonard, Rachel 10 Exeter 43.16 4  
14 Kranz, Shelby 12 Essex 43.19 7  
15 Ford, Mikaila 12 Academy Of The H 43.45 3  
16 Redding, Christin 09 Lincoln Senior 43.60 7  
17 Romer, Alison 11 Columbia 43.77 8  
18 Ashe, Farrah 12 Londonderry 43.96 5  
19 Freitas, Katie 11 Pembroke 44.11 4  
20 Kane, Erin 12 LaSalle Academy 44.21 7  
21 Hardy, Veronica 11 LaSalle Academy 44.29 6  
22 Oneal, Lizzie 12 Mt Ararat 44.31 8  
23 Scharland, Riley 09 Bishop Feehan 44.34 6  
24 Holland, Maeve 11 Londonderry 44.42 4  
25 Perry, Julia 10 Merrimack 44.52 1  
26 Burchardt, Morgan 11 Burnt Hills-Ball 44.59 6  
27 Ruggiero, Annette 11 Bishop Fenwick 44.63 8  
28 Nerney, Katie 09 Burnt Hills-Ball 44.67 5  
29 Zeafla, Emily 11 Rush Henrietta S 44.70 4  
30 Dovholuk, Lilly 11 Exeter 44.71 5  
31 Page, Grace 09 Mt Anthony Union 44.98 8  
32 Oertel, Allyson 09 Colonie Central 45.01 6  
33 Pena, Erika 10 Toll Gate 45.02 5  
34 McLean, Danielle 12 Shaker 45.10 9  
35 Robinson, Emily 09 Milford 45.18 12  
36 Retell, Jenn 11 Burnt Hills-Ball 45.40 7  
37 Gausland, Brianna 09 Barrington 45.42 8  
38 Smith, Molly 10 St Thomas Aquina 45.77 9  
39 Zeitler, Eden 12 Averill Park Cen 45.82 13  
40 Athanasopoulos, Je 12 Monadnock Region 45.96 5  
41 Pollock, Alex 12 St Thomas Aquina 45.96 11  
42 Whalen, Lilly 11 Plymouth North 45.98 9  
43 Sadaros, Liz 12 Indian Hills 46.13 4  
44 Hockemeier, Taylor 10 Mt Anthony Union 46.16 11  
45 Swanson, Emily 12 Timberlane Regio 46.18 7  
46 Bolduc, Erin 12 Cony 46.21 8  
47 Horton, Natalie 10 Shaker 46.24 12  
48 Coatney, Tyana 11 Portsmouth 46.24 5  
49 Thomas, Mahagani 12 Rush Henrietta S 46.31 6  
50 Root, Nikki 10 Stevens 46.36 10  
51 Bartels, Sophie 12 Hanover 46.38 6  
52 D'Amelio, Marissa 12 Lincoln Senior 46.41 7  
53 Ricci, Natalie 7 Cohoes 46.43 12  
54 Anderson, Charlene 12 Archbishop Willi 46.60 11  
55 Messersmith, Clair 10 Hanover 46.62 9  
56 Stankus, Amanda 11 Colonie Central 46.64 12  
57 Kortz, Abigail 12 Cohoes 46.71 11  
58 Lawson, Clare 09 Niskayuna 46.85 10  
59 Quevedo-Schutter,, 10 Guilderland 46.90 9  
60 Dalakos, Sarah 09 Niskayuna 46.99 10  
61 Kovacs, Emily 09 Lebanon 47.27 10  
62 Yaw, Haley 12 Portsmouth 47.53 10  
63 Uri, Sarah 10 Barrington 47.65 10  
64 Pierce, Julia 12 Bishop Fenwick 47.69 11  
65 Mulligan, Carrie R 10 Guilderland 47.78 14  
66 MacDonald, Cameron 11 Barrington 47.98 9  
67 Han, Emily 10 Lebanon 48.19 13  
68 Joseph, Hayley 11 Kearsarge Region 48.34 12  
69 Dure, Berlendah 09 Foxboro 48.34 13  
70 Connolly, Elle 10 Cohoes 48.39 11  
71 Mears, Samantha 11 Mt Anthony Union 48.44 13  
72 Willis, Chelsea 11 Plymouth North 48.45 13  
73 Han, Claire 10 Lebanon 48.79 14  
74 Frodyma, Katelyn 10 Shaker 48.80 13  
75 Grill, Morgan 09 Milford 48.90 14  
76 Jorge, Cassie 09 Nashua North 49.00 14  
77 Dodd, Katie 12 Monadnock Region 49.74 12  
78 Rickley, Elizabeth 10 Austin Preparato 49.88 14  
79 Carriere, Regan 09 Austin Preparato 55.29 14  
-- Watson, Ceara 10 Rush Henrietta S DQ 1  
 
Womens 400m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Perron-Smith, Jacq   St-Laurent Selec 57.98 1 10
2 Meech, Jennifer   Dartmouth 58.34 1 8
3 Kurkul, Alexandra   Dartmouth 1:00.43c 2 6
4 O'Flynn, Hannah   Dartmouth 1:00.46c 1 4
5 Morris, Alexandra   Middlebury 1:01.37c 2 2
6 Dunchack, Janae   Dartmouth 1:01.40c 1 1
7 Bouchard-Nguyen, J   St-Laurent Selec 1:01.66c 3  
8 Pitts, Ashlee   Northeastern 1:02.20c 2  
9 Césaire, Marilyne   Perfmax-Montreal 1:02.41c 2  
10 Lalonde, Joanie   St-Laurent Selec 1:03.01c 3  
11 Ready, Lauren   Dartmouth 1:03.46c 2  
12 Scott, Veronica   Phillips Exeter 1:03.60c 4  
13 Laricheliere-Banka,   St-Laurent Selec 1:04.28c 4  
14 Bub, Christine   Dartmouth 1:05.29c 3  
15 Lord, Melissa   Dartmouth 1:05.81c 2  
16 Gregoire, Dominiqu   St-Laurent Selec 1:05.91c 4  
17 Silva, Teondra   Eagle Speed 1:07.03c 3  
 
Womens 400m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kelly, Mikeisha 10 Colonie Central 59.28 1 10
2 McDaniel, Jayvona 12 James E Hillhous 1:00.41 1 8
3 Kaufman, Jessica 11 Portsmouth 1:00.62 1 6
4 Hibbad, Leah 11 Portsmouth 1:00.64 1 4
5 Pius, Alexa 12 Essex 1:01.55 3 2
6 Carr, Lanaja 10 James E Hillhous 1:01.85 3 1
7 Ryan, Elaina 12 Averill Park Cen 1:02.12 1  
8 Scott, Greta 10 Portsmouth 1:02.17 2  
9 Leung, Caroline 10 Pembroke 1:02.29 4  
10 Allstrom, Heather 09 Toll Gate 1:03.20 3  
11 Vincelette, Kather 12 Hanover 1:03.65 5  
12 Ross, Nicole 11 Mt Ararat 1:03.68 3  
13 Aubichon, Kelly 12 Academie les Est 1:03.70 4  
14 Manosh, Elyse 10 Burnt Hills-Ball 1:03.79 4  
15 Roy, Lydia 10 Waterville 1:04.16 2  
16 McPherson, Kylie 11 Mt Hope 1:04.52 2  
17 Clark, Emily 11 Burnt Hills-Ball 1:04.96 7  
18 Rusin, Nicole 12 Mt Hope 1:05.24 4  
19 DeAlmedia, Nicole 09 Nashua North 1:05.25 5  
20 Vento, Megan 12 Mt Hope 1:05.32 5  
21 Watson, Sammy 8 Rush Henrietta S 1:05.56 2  
22 Kert, Sarah 12 Nashua North 1:05.61 5  
23 Lopez, Emily 10 Columbia 1:05.84 6  
24 Reis, Chapin 11 Bellows Falls Un 1:05.92 5  
25 Martinez, Elvira 11 Rush Henrietta S 1:05.99 2  
26 Apajee, Jessica 09 LaSalle Academy 1:06.03 7  
27 Miranda, Lily 09 LaSalle Academy 1:06.49 7  
28 Farmer, Anne-Marie 12 South Burlington 1:06.57 6  
29 Green, Katie 12 Shaker 1:06.69 6  
30 Wisniewski, Katie 11 Fonda-Fultonvill 1:06.78 7  
31 Leddin, Kendell 10 Pembroke 1:06.93 6  
32 Rahal, Isabella 11 Guilderland 1:07.39 8  
33 Laporta, Cara 8 Niskayuna 1:08.30 8  
34 Keith, Kristina 10 Exeter 1:08.64 3  
35 Murawski, Sarah 12 Shaker 1:08.75 6  
36 Wesoloski, Cate 10 Colonie Central 1:08.82 7  
37 Morenz, Emily 10 Monadnock Region 1:10.07 8  
38 Aubin, Kendra 10 Cohoes 1:10.51 7  
39 Burns, Carly 09 Colonie Central 1:10.61 6  
40 Ritter, Lauren 09 Nashua North 1:10.78 4  
41 Roberts, Abby 09 St. Johnsbury Ac 1:10.94 8  
42 Metcalf, Daijah 11 Cohoes 1:11.48 8  
43 LaPorta, Sofia 09 Hanover 1:11.54 9  
44 D'Cruze, Tiffany 09 Lebanon 1:12.57 9  
45 Castaldo, Paige 11 Cohoes 1:15.10 8  
46 Tang, Riann 10 Lebanon 1:20.38 9  
-- Fowler, Jaclynn 10 Stevens DQ 9  
-- Brehm, Jacklyn 12 Shaker DQ 5  
 
Womens 600m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Livingston, Abby 11 Barrington 1:35.93 1 10
2 Kaminski, Kirsten 10 Colonie Central 1:37.06 1 8
3 DeWald, Emily 11 Niskayuna 1:37.57 1 6
4 Curtis, Sydney 11 James E Hillhous 1:40.13 1 4
5 Tilley, Kristen 10 Windham 1:40.97 1 2
6 Close, Kaitlin 10 Academy Of The H 1:40.98 1 1
7 Athanasopoulos, Mi 12 Monadnock Region 1:40.99 1  
8 Stephens, Victoria 12 LaSalle Academy 1:41.20 1  
9 Mangold, Jamie 12 Indian Hills 1:41.37 1  
10 Whyman, Melissa 11 Seton Catholic C 1:41.42 1  
11 Bouchard-Nguyen, J 10 Ecole Secondaire 1:41.66 1  
12 Lavender, Kayleigh 12 Shaker 1:41.84 1  
13 Monsen, Anastasia 11 Burnt Hills-Ball 1:42.19 1  
14 Philpot, Meghan 11 Hollis-Brookline 1:42.20 1  
15 DeCastro, Alicia 11 LaSalle Academy 1:43.12 1  
16 Moran, Mary Kate 12 Niskayuna 1:43.54 1  
17 Fernandez, Allison 10 Burnt Hills-Ball 1:43.71 1  
18 Breiner, Courtney 10 Emma Willard 1:43.76 1  
19 Whitman, Shelby 12 Mt Anthony Union 1:44.30 1  
20 Sencer, Lily 8 Cohoes 1:44.96 1  
21 Frantz, Allison 10 Academie Royal W 1:45.48 1  
22 Cooper, Morgan 12 Academy Of The H 1:46.15 1  
23 Orzechowski, Hanna 12 Concord 1:46.49 1  
24 Sanderson, Katelyn 12 Billerica Memori 1:46.79 1  
25 Mello, Brooke 11 Pembroke 1:46.92 1  
26 Pelletier, Rachel 11 Bishop Guertin 1:47.04 1  
27 Richardson, Gabby 10 Bishop Guertin 1:47.10 1  
28 Vallieres, Marie-H 11 Academie les Est 1:47.24 1  
29 Peck, Carolyn 10 Gloversville 1:47.34 1  
30 Dwyer, Callie 09 Merrimack 1:47.96 1  
31 McKenzie, Camille 11 Norwich Free Aca 1:48.16 1  
32 Lalonde, Joanie 09 Ecole Secondaire 1:48.21 1  
33 Lewis, Lexi 09 Windham 1:48.46 1  
34 Luongo, Ally 11 Bishop Feehan 1:48.68 1  
36 Lary, Haddie 11 Randolph Union 1:49.06 1  
37 Couture, Miranda 10 Milford 1:49.11 1  
38 Sullivan, Jacklyn 09 Plymouth North 1:49.31 1  
39 Smith, Hannah 12 Bishop Fenwick 1:49.35 1  
40 Williams, Jexi 10 Nashua North 1:49.36 1  
41 Beaulieu, Sabrina 10 Bishop Guertin 1:49.64 1  
42 Judge, Madison 8 Colonie Central 1:49.69 1  
43 Barclay, Dana 10 West Warwick 1:50.35 1  
44 Tarr, Meghan 09 Timberlane Regio 1:50.76 1  
45 Deyo, Lizzie 09 Colonie Central 1:50.77 1  
46 Marco, Abby 11 Guilderland 1:50.89 1  
47 Bruno, Alexis 12 Saranac Central 1:51.22 1  
48 Quinn, Tatiana 12 Rush Henrietta S 1:51.83 1  
49 Taylor, Melanie 12 Burnt Hills-Ball 1:51.88 1  
50 Donabedian, Grace 09 Windham 1:52.31 1  
51 Maxwell, Kelsey 11 Barrington 1:52.57 1  
52 Chace, Laney 12 Toll Gate 1:52.84 1  
53 Gordon, Jessica 12 Plymouth North 1:53.26 1  
54 Franko, Emily 12 Shaker 1:53.63 1  
55 Maxwell, Carlie 11 Shaker 1:54.27 1  
56 Mcanney, Taylor 10 Monadnock Region 1:54.76 1  
57 Reed, Alexis 10 Averill Park Cen 1:55.75 1  
58 Barter, Riley 11 St. Johnsbury Ac 1:57.87 1  
59 Sexton, Jessica 10 Timberlane Regio 1:58.14 1  
60 Clark, Laura 12 Manchester Centr 1:58.64 1  
61 Vice-Van Heyde, An 09 Lebanon 1:59.11 1  
62 Weston, Abby 12 Waterville 1:59.69 1  
63 Daviero, Emma 09 Guilderland 2:00.47 1  
64 Hall, Nora 10 Toll Gate 2:04.92 1  
65 Gallimore, Sarah 12 Hanover 2:07.50 1  
 
Womens 800m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Krumpoch, Megan   Dartmouth 2:16.46 1 10
2 Vailas, Arianna   Dartmouth 2:16.65 1 8
3 Hubbard, Jocelyn   Northeastern 2:17.15 1 6
4 D'Orazio, Kaitlyn   Unattached 2:17.42 1 4
5 Markowitz, Elizabe   Dartmouth 2:18.43 1 2
6 Grotz, Emily   Dartmouth 2:20.88 1 1
7 Bedard, Lara   St-Laurent Selec 2:21.07 1  
8 Smith, Courtney   Phillips Exeter 2:27.38 1  
9 Deveau, Bridget   Chebucto Athleti 2:27.94 1  
10 Leib, Kate   Middlebury 2:29.40 1  
11 Lambert, Alyssa   Franklin Pierce 2:29.88 1  
12 Frantz, Kirsten   St-Laurent Selec 2:30.67 1  
13 Arthur, Claire   Dartmouth 2:30.70 1  
14 Hudson, Chelsea   Northeastern 2:33.22 1  
15 Morris, Michaela   Phillips Exeter 2:33.90 1  
16 Dowd, Meaghan   Northeastern 2:36.33 1  
17 Gregoire, Dominiqu   St-Laurent Selec 2:37.21 1  
18 Maresca, Ashley   Franklin Pierce 2:40.31 1  
19 Owens, Nora   Brandeis 2:44.74 1  
20 Guillette, Gabriel   Brandeis 2:51.84 1  
 
Womens 800m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Estela 10 Academy Of The H 2:22.28 1 10
2 Curtis, Whitney 11 James E Hillhous 2:22.60 1 8
3 Marino, Caitlin 12 LaSalle Academy 2:24.18 1 6
4 Falvey, Caroline 11 LaSalle Academy 2:24.75 1 4
5 Richer, Julie 12 Northbridge 2:25.12 1 2
6 Cooper, Alex 10 Rush Henrietta S 2:25.39 1 1
7 Casey, Jordan 10 Burnt Hills-Ball 2:27.79 1  
8 Allen-Caballaro, X 10 Rush Henrietta S 2:27.82 1  
9 Parzych, Anka 12 Niskayuna 2:28.44 1  
10 Martino, Daniele 11 Burnt Hills-Ball 2:29.90 1  
11 Aylwin-Descoteaux,, 11 Ahuntsic 2:30.30 1  
12 DeVito, Anna 10 Pembroke 2:30.69 1  
13 Fahey, Chloe 8 Shaker 2:32.36 1  
14 Lavoie, Mathilde 10 Ahuntsic 2:32.62 1  
15 Stockert, Ellen 12 Shaker 2:33.19 1  
16 Widrig, Klara 12 Burnt Hills-Ball 2:33.95 1  
17 Gregoire, Dominiqu 10 College Charlema 2:34.20 1  
18 Glitch, Kristina 11 Rush Henrietta S 2:36.10 1  
19 Nagle, Tessa 09 Pembroke 2:36.81 1  
20 Klippert, Maia 10 Averill Park Cen 2:37.05 1  
21 Teeter, Emil 8 Shaker 2:37.84 1  
22 Capobianco, Laura 11 Colonie Central 2:37.88 1  
23 Lavallee, Katie 11 Toll Gate 2:37.92 1  
24 Hurley, Sydney 10 Averill Park Cen 2:38.17 1  
25 Mack, Brittney 10 Averill Park Cen 2:38.18 1  
26 Merrill, Ally 09 Portsmouth 2:38.70 1  
27 Saxe, Noelle 8 Colonie Central 2:38.82 1  
28 Shuman, Ellie 12 Nashua North 2:38.89 1  
29 Towle, Macy 11 St. Johnsbury Ac 2:38.93 1  
30 Pike, Christiana 12 Nashua North 2:41.50 1  
31 Ciocca, Emily 12 Portsmouth 2:42.62 1  
32 Heyden, Katarina 10 Mt Hope 2:42.89 1  
33 Carter, Sarah 10 Cohoes 2:43.34 1  
34 Dugan, Tori 10 Colonie Central 2:43.80 1  
35 Hammer, Bettina 09 St. Johnsbury Ac 2:44.11 1  
36 Batzinger, Kathlee 11 Niskayuna 2:44.50 1  
37 Ramos, Vivian 12 Mt Hope 2:45.35 1  
38 Petrangelo, Daniel 11 Toll Gate 2:49.22 1  
39 Farley, Elizabeth 12 Niskayuna 2:49.51 1  
40 Cardone, Maria 11 Portsmouth 2:50.00 1  
41 Kossayda, Carla 09 Nashua North 2:51.01 1  
42 Dion, Aly 12 Mt Hope 2:51.03 1  
43 Waidlich, Chelsea 11 Indian Hills 2:53.52 1  
44 Hammer, Stephanie 11 St. Johnsbury Ac 2:55.54 1  
45 Fowler, Jaclynn 10 Stevens 3:03.37 1  
46 Baillie, Muriel 10 Austin Preparato 3:11.56 1  
 
Womens 1000m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Triller, Leah 11 Academy Of The H 2:55.23 1 10
2 McCabe, Molly 11 Bishop Guertin 3:00.54 1 8
3 Davis, Kellie 12 James E Hillhous 3:02.91 1 6
4 Moen, Haley 12 Toll Gate 3:05.30 1 4
5 Portelli, Julianna 11 Barrington 3:05.63 1 2
6 Harum, Brynna 11 Bishop Feehan 3:05.74 1 1
7 MacDonald, Alana 12 Rush Henrietta S 3:06.84 1  
8 Quinn, Siobhan 10 Rush Henrietta S 3:07.84 1  
9 Pruyn, Schuyler 12 Burnt Hills-Ball 3:09.77 1  
10 Frantz, Kirsten 09 Academie Royal W 3:10.96 1  
11 Aylwin-Descoteaux,, 12 Ahuntsic 3:11.06 1  
12 Papazian, Elise 09 LaSalle Academy 3:11.38 1  
13 Lavender, Shannon 09 Shaker 3:11.86 1  
14 Verner-Crist, Mega 11 Barrington 3:11.87 1  
15 Lombardo, Elizabet 11 Austin Preparato 3:12.02 1  
16 Reardon, Kylie 11 Billerica Memori 3:12.21 1  
17 Libruk, Laura 11 Shaker 3:12.74 1  
18 Sepe, Kayla 10 Foxboro 3:13.13 1  
19 Hannon, Elizabeth 10 Bishop Feehan 3:13.65 1  
20 Scott, Alexis 10 Burnt Hills-Ball 3:13.71 1  
21 Leta, Ashley 11 Peru Central 3:13.76 1  
22 Farren, Kayla 11 Nashua North 3:13.79 1  
23 Sorbello, Brittney 12 Dover 3:13.96 1  
24 Chakmakas, Jean 12 Shaker 3:15.10 1  
25 Sciortino, Lexi 8 Niskayuna 3:15.13 1  
26 Lynch, Cianna 09 LaSalle Academy 3:15.85 1  
27 Poublon, Danielle 09 Bishop Guertin 3:16.14 1  
28 O'Neill, Audrey 09 LaSalle Academy 3:16.79 1  
29 Carrier, Stephanie 11 Burnt Hills-Ball 3:17.33 1  
30 Cawley, Jess 10 Toll Gate 3:18.54 1  
31 Carnino, Michaela 12 Foxboro 3:18.57 1  
32 Bardos, Aidan 12 Hanover 3:18.61 1  
33 Hanlon, Emily 12 Billerica Memori 3:19.03 1  
34 Duncan, Andrea 12 Mt Mansfield Uni 3:20.29 1  
35 James, Teresa 11 Pembroke 3:21.23 1  
36 Wojeski, Brooke 11 Columbia 3:22.90 1  
37 Krafft, Aimee 10 Milford 3:23.54 1  
38 Lary, Haddie 11 Randolph Union 3:23.95 1  
39 McAdams, Nicole 10 West Warwick 3:25.25 1  
40 Fagan, Taylor 11 Milford 3:27.36 1  
41 Jourdin, Aylssa 09 Guilderland 3:27.45 1  
42 Pettit, Crystal 11 Rush Henrietta S 3:27.56 1  
43 Krawczyk, McKenzie 12 Mt Anthony Union 3:28.05 1  
44 Farren, Kelsi 09 Nashua North 3:28.14 1  
45 Tebbits, Katherine 11 Concord 3:28.21 1  
46 Gordon, Allison 10 Plymouth North 3:28.36 1  
47 Cox, Emmie 11 Mt Ararat 3:28.78 1  
48 Gentilhomme, Britt 11 Milford 3:29.07 1  
49 Lemos, Amy 09 Lincoln Senior 3:29.64 1  
50 Borofski, Katrina 12 Plymouth North 3:29.95 1  
51 Larder, Mikala 11 Pioneer Central 3:30.12 1  
52 L'Esperance, Amand 09 Lincoln Senior 3:30.22 1  
53 Schillaci, Kaite 10 Colonie Central 3:30.94 1  
54 Wagner, Megan 11 Niskayuna 3:31.22 1  
55 Marzuq, Yasmeen 11 Pembroke 3:31.27 1  
56 Wood, Lauren 10 Averill Park Cen 3:31.54 1  
57 Ward, Courtney 10 Portsmouth 3:33.48 1  
58 Egan, Hailey 8 Colonie Central 3:34.42 1  
59 Malecki, Jackie 11 Colonie Central 3:37.12 1  
60 Proffitt, Jamie 12 Portsmouth 3:37.26 1  
61 Spangler, Claire 10 Woodstock Union 3:37.51 1  
62 Holland, Raegan 12 Portsmouth 3:38.61 1  
63 Braccio, Nicolina 09 Nashua North 3:39.32 1  
64 Romanzo, Natalia 09 Niskayuna 3:44.31 1  
65 Omecinsky, Michael 11 Averill Park Cen 3:50.11 1  
66 Gray, Ashlee 09 Pioneer Central 3:51.03 1  
67 Rush, Morgan 12 Averill Park Cen 3:57.78 1  
 
Womens Mile College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 D'Agostino, Abbey   Dartmouth 4:34.15 1 10
2 Fitzpatrick, Sydne   New Balance Bost 4:52.21 1 8
3 Millett, Aly   Greater Boston T 4:57.18 1 6
4 Markowitz, Abby   Dartmouth 5:04.65 1 4
5 Dromgoole, Erin   New Balance Bost 5:05.33 1 2
6 Giordano, Dana   Dartmouth 5:12.41 1 1
7 McCubbin, Beth   Unattached 5:12.45 1  
8 O'Brien, Sarah   Middlebury 5:18.34 1  
9 Buonfiglio, Alexan   Unattached 5:18.43 1  
10 Lagasse, Sarah   Unattached 5:20.82 1  
11 Whitaker, Kelsey   Brandeis 5:22.38 1  
12 Sanford, Victoria   Brandeis 5:23.02 1  
13 Lundkvist, Amelia   Brandeis 5:24.12 1  
14 MacDonald, Elizabe   Chebucto Athleti 5:32.28 1  
15 Power, Noelene   Northeastern 5:34.44 1  
16 Corcoran, Jillian   Dartmouth 5:35.36 1  
17 Geasey, Savannah   New Balance Bost 5:36.25 1  
18 Hensel, Maggie   Brandeis 5:39.30 1  
19 Lavoie, Mathilde   VAINQUEURS 5:49.38 1  
20 Paris, Molly   Brandeis 5:50.52 1  
21 Koch, Danielle   Franklin Pierce 5:54.29 1  
22 Keller, Rachel   Brandeis 5:54.60 1  
 
Womens Mile High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilbur, Sheridan 10 LaSalle Academy 5:02.72 1 10
2 Murdock, Shannon 10 Exeter 5:02.88 1 8
3 Maloy, Catherine 12 Academy Of The H 5:03.93 1 6
4 Lenehan, Brianna 12 Norwich Free Aca 5:04.34 1 4
5 Pelletier, Alexa 12 Winnacunnet 5:04.52 1 2
6 McConville, Julie 12 Hingham 5:06.59 1 1
7 Pierce, Charlotte 12 Thornton Academy 5:07.52 1  
8 Newton, Emma 11 Hollis-Brookline 5:08.70 1  
9 Saccoach, Sarah 12 Archbishop Willi 5:10.44 1  
10 Hawkins, Courtney 12 Milford 5:10.50 1  
11 Rego, Eliza 09 LaSalle Academy 5:12.42 1  
12 Sciortino, Felicia 12 Niskayuna 5:13.81 1  
13 Szymanski, Amanda 12 Londonderry 5:14.33 1  
14 Boesch-Dining, Smi 11 Concord 5:17.38 1  
15 Sykes, Haley 11 Foxboro 5:17.66 1  
16 Gothers, Grace 12 East Catholic 5:18.96 1  
17 Bornstein, Quinn 11 St. Johnsbury Ac 5:19.24 1  
18 Coogan, Mary Kate 11 Barrington 5:22.18 1  
19 Borofski, Nicole 12 Plymouth North 5:22.76 1  
20 Scott, Kaylee 10 Academy Of The H 5:24.37 1  
21 Ruffo, Kerri 11 Plainfield 5:24.77 1  
22 Bower, Bellame 09 Colonie Central 5:28.65 1  
23 Kimball, Hannah 12 Timberlane Regio 5:30.22 1  
24 Bedard, Lara 09 Ecole Secondaire 5:31.60 1  
25 Roecker, Meagan 12 Burnt Hills-Ball 5:33.18 1  
 
Womens Mile High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lombardo, Elizabet 11 Austin Preparato 5:23.20 1  
2 Champagne, Margare 09 Seton Catholic C 5:29.55 1  
3 Maida, Arianna 11 Bishop Fenwick 5:30.10 1  
4 Casey, Jordan 10 Burnt Hills-Ball 5:30.54 1  
5 Gorton, Sophie 10 Plymouth North 5:31.78 1  
6 Messere, Josette 11 Burnt Hills-Ball 5:35.19 1  
7 Watson, Ashley 09 Schuylerville 5:36.22 1  
8 Geniti, Kimberly 11 Fonda-Fultonvill 5:36.86 1  
9 Wasserbach, Erica 8 Niskayuna 5:37.07 1  
10 Fahey, Chloe 8 Shaker 5:39.30 1  
11 Chambers, Amanda 8 Colonie Central 5:39.31 1  
12 Bova, Sydney 10 Frontier 5:43.25 1  
13 VanRemmen, Madelin 12 Frontier 5:43.67 1  
14 Burgess, Alice 12 Barrington 5:45.05 1  
15 Teeter, Emil 8 Shaker 5:46.20 1  
16 Czupil, Payton 8 Shaker 5:47.21 1  
17 Santoro, Adrienne 10 Bishop Feehan 5:48.63 1  
18 Cawley, Jess 10 Toll Gate 5:49.05 1  
19 Wojeski, Chelsea 11 Columbia 5:49.56 1  
20 Thompson, Cairo 12 Billerica Memori 5:49.71 1  
21 Harland, Sara 12 Pembroke 5:50.68 1  
22 Rienhardt, Morgan 09 Gloversville 5:50.76 1  
23 DeBenidictus, Juli 10 Pembroke 5:50.79 1  
24 Phelps, Samantha 11 Fonda-Fultonvill 5:51.25 1  
25 Ettinger, Brooke 10 Waterville 5:51.90 1  
26 Pellegrini, Caroly 11 Colonie Central 5:54.20 1  
27 Rosten, Shelby 10 Oxbow 5:55.94 1  
28 Hernandez, Jessica 10 Columbia 5:56.88 1  
29 Mulcahy, Molly 10 St. Johnsbury Ac 5:59.12 1  
30 Hickie, Cassie 09 Pembroke 6:00.78 1  
31 Freemire, Julia 09 Schuylerville 6:00.89 1  
32 Pericozzi, Emily 11 Lancaster Centra 6:01.00 1  
33 Lapham, Hilary 8 Greenwich 6:02.69 1  
34 Lavallee, Katie 11 Toll Gate 6:02.95 1  
35 Munn, Maddy 09 Seton Catholic C 6:03.28 1  
36 Wentworth, Alex 11 St Thomas Aquina 6:06.18 1  
37 Webster, Holly 11 Manchester Centr 6:06.34 1  
38 Jaroszewski, Katel 09 Pioneer Central 6:12.05 1  
39 Salmon, Jillian 12 Emma Willard 6:12.83 1  
40 Lemos, Amy 09 Lincoln Senior 6:15.46 1  
41 Ward, Brianna 12 Indian Hills 6:25.59 1  
42 Hopkins, Jessi 10 Lancaster Centra 6:26.48 1  
43 Petrangelo, Daniel 11 Toll Gate 6:27.35 1  
44 Batty, Mikayla 11 Greenwich 7:28.00 1  
45 Hviid, Annie 12 Greenwich 7:47.65 1  
 
Womens Mile Race Walk College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor-Talcott, Er   Shore Athletic C 7:12.52 1 10
2 Burnett, Katie   Unattached 7:18.27 1 8
3 Barret, Kelsey   Lancaster Centra 9:06.25 1 6
4 Turner, Laura   Gorham 9:08.59 1 4
5 Vaitones, Valentin   Golden Spikes 9:16.04 1 2
6 Gray, Kayla   Lake Region 9:23.47 1 1
7 Roach, Mandy   Rive-Sud 9:29.85 1  
8 Sipior, Christina   Lancaster Centra 9:34.28 1  
9 Luthart, Briona   Lancaster Centra 9:45.41 1  
10 Staskiewicz, Morga   Lancaster Centra 10:18.64 1  
 
Womens 3000m College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sullivan, Katie   Dartmouth 10:01.34 1 10
2 Lanois, Alison   Dartmouth 10:01.47 1 8
3 D'Orazio, Kaitlyn   Unattached 10:03.39 1 6
4 Delozier, Sarah   Dartmouth 10:16.59 1 4
5 Rouillard, Molly   Bridgewater Stat 10:19.00 1 2
6 Pham, Claudia   Dartmouth 10:26.86 1 1
7 Guiot, Caroline   Middlebury 10:37.32 1  
8 Ulrich, Ashley   Dartmouth 10:42.93 1  
9 St-Gelais, Sabrina   St-Laurent Selec 10:44.38 1  
10 Aylwin-Descoteaux,,   VAINQUEURS 11:14.58 1  
11 Cloonan, Caitlin   Northeastern 11:20.69 1  
12 Aylwin-Descoteaux,,   VAINQUEURS 11:33.05 1  
13 Wardwell, Lauren   Northeastern 11:48.28 1  
14 Harbison, Samantha   Northeastern 12:24.03 1  
15 Brown, Nicole   Unattached 12:40.50 1  
16 Tricou, Cassie   LYNDON STATE 13:14.25 1  
 
Womens 2 Mile High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Bethanie 12 Waterville 10:42.32 1 10
2 McNulty, Abby 11 Bishop Feehan 10:54.90 1 8
3 Sandreuter, Kirsti 11 Greely 11:40.29 1 6
4 Lyman, Lydia 11 Alvirne 11:44.26 1 4
5 Tavares, Karina 09 Mt Hope 11:47.88 1 2
6 McDermott, Elizabe 12 Austin Preparato 11:48.49 1 1
7 Estep, Katherine 12 Timberlane Regio 11:51.21 1  
8 Schultz, Julie 11 Billerica Memori 11:53.66 1  
9 Renzi, Rachael 11 LaSalle Academy 11:54.23 1  
10 Cutillo, Jackie 10 Bishop Feehan 11:56.28 1  
11 Gagnon, Laurel 12 Manchester Centr 11:56.65 1  
12 Hansen, Elizabeth 12 Chariho Regional 12:02.69 1  
13 Burgess, Alice 12 Barrington 12:03.02 1  
14 Smith, Renee 7 Columbia 12:08.15 1  
15 Benz, Emily 12 Hollis-Brookline 12:13.94 1  
16 Harris, Emily 10 Manchester Centr 12:23.17 1  
17 Carbone, Allison 12 Billerica Memori 12:32.71 1  
18 Reid, Emily 12 Academy Of The H 12:49.59 1  
 
Womens 2 Mile High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Murphy, Sarah 11 Bishop Guertin 11:57.56 1  
2 Guilbo, Katie 10 Columbia 12:00.10 1  
3 Ntengeri, Heidi 09 Bishop Guertin 12:01.84 1  
4 Thomas, Tiana 12 Waterville 12:03.44 1  
5 Svensen, Kate 11 Bishop Feehan 12:03.83 1  
6 Varone, Victoria 12 LaSalle Academy 12:16.53 1  
7 Hiatt, Melissa 10 St Thomas Aquina 12:19.63 1  
8 McGurk, Elizabeth 12 Mascenic Regiona 12:21.80 1  
9 Young, Kristen 12 Chelmsford 12:25.04 1  
10 Jourdin, Aylssa 09 Guilderland 12:25.74 1  
11 Taylor, Casey 11 Chelmsford 12:25.92 1  
12 Kasza, Jamie 09 Fonda-Fultonvill 12:32.93 1  
13 Gillis, Hannah 09 Souhegan 12:34.18 1  
14 Rich, Kayla 10 Billerica Memori 12:35.09 1  
15 Dang, Michelle 8 Colonie Central 12:38.45 1  
16 Gigi, Picozzi 09 Burnt Hills-Ball 12:39.64 1  
17 Turner, Ally 12 Chelmsford 12:41.44 1  
18 McGuinness, Mary 10 Burnt Hills-Ball 12:41.87 1  
19 Salem, Shauna 11 Bishop Guertin 12:45.15 1  
20 L'Esperance, Amand 09 Lincoln Senior 12:50.95 1  
21 Ells, Hannah 11 St Thomas Aquina 12:51.96 1  
22 Labate, Laura 09 Niskayuna 12:55.82 1  
23 O'Rourke, Cassidy 09 Niskayuna 12:56.24 1  
24 Pickett, Alexandra 12 Merrimack 13:04.12 1  
25 Remick, Jessica 10 St. Johnsbury Ac 13:06.43 1  
26 Kolakowski, Julian 11 Averill Park Cen 13:14.80 1  
27 Cerqua, Rainey 10 Schuylerville 13:15.39 1  
28 Dobozy, Cheyanne 10 Peru Central 13:16.04 1  
29 Charton, Emily 11 Colonie Central 13:30.31 1  
30 Wilson, Emily 12 Frontier 13:38.26 1  
31 Hall, Kennedy 12 Frontier 13:39.79 1  
32 Medeiros, Amanda 11 Colonie Central 13:41.09 1  
33 Dzialo, Jessica 12 Shaker 13:42.85 1  
 
Womens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Garnick, Betsy 12 Bishop Guertin 08.29 1 10
2 Honan, Mallory 12 Northeastern Cli 08.53 1 8
3 Saccone, Ally 12 Old Rochester Re 08.57 1 6
4 Athanasopoulos, Mi 12 Monadnock Region 08.74 1 4
5 Curtis, Gabrielle 09 James E Hillhous 08.90 1 2
6 Athanasopoulos, Je 12 Monadnock Region 09.05 1 1
7 Redding, Brittany 12 Lincoln Senior 09.07 1  
8 Shulta, Sarah 10 Waterville 09.13 1  
 
Womens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Semis H# Pts
1 Garnick, Betsy 12 Bishop Guertin 08.30 2  
3 Honan, Mallory 12 Northeastern Cli 08.62 2  
2 Saccone, Ally 12 Old Rochester Re 08.71 1  
4 Athanasopoulos, Mi 12 Monadnock Region 08.80 1  
5 Athanasopoulos, Je 12 Monadnock Region 08.92 2  
6 Curtis, Gabrielle 09 James E Hillhous 09.03 1  
7 Shulta, Sarah 10 Waterville 09.10 2  
8 Redding, Brittany 12 Lincoln Senior 09.17 1  
9 Owens, Jaleah 10 Burnt Hills-Ball 09.29 2  
10 Oneal, Lizzie 12 Mt Ararat 09.37 2  
11 Gandiaga, Elena 12 East Catholic 09.41 1  
12 Buck, Kaitlyn 12 Frontier 09.52 1  
13 Therrien, Lindsay 11 Fonda-Fultonvill 09.59 2  
14 Pena, Erika 10 Toll Gate 09.61 2  
15 Bolduc, Erin 12 Cony 10.10 1  
 
Womens 55m Hurdles High School Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Saccone, Ally 12 Old Rochester Re 08.50 6  
2 Garnick, Betsy 12 Bishop Guertin 08.67 9  
3 Honan, Mallory 12 Northeastern Cli 08.87 5  
4 Athanasopoulos, Mi 12 Monadnock Region 08.89 4  
5 Borini, Isabella 12 Schalmont 08.99 4  
6 Athanasopoulos, Je 12 Monadnock Region 09.11 7  
7 Curtis, Gabrielle 09 James E Hillhous 09.26 2  
7 Pena, Erika 10 Toll Gate 09.26 6  
9 Redding, Brittany 12 Lincoln Senior 09.30 3  
10 Shulta, Sarah 10 Waterville 09.32 1  
11 Owens, Jaleah 10 Burnt Hills-Ball 09.34 5  
12 Buck, Kaitlyn 12 Frontier 09.40 1  
13 Bolduc, Erin 12 Cony 09.54 4  
14 Oneal, Lizzie 12 Mt Ararat 09.56 8  
15 Therrien, Lindsay 11 Fonda-Fultonvill 09.60 8  
15 Gandiaga, Elena 12 East Catholic 09.60 3  
17 White, Jaliyah 10 James E Hillhous 09.61 3  
18 Ernster, Mary 10 LaSalle Academy 09.62 8  
19 Ludew, Kelly 12 Lebanon 09.66 8  
20 Flaxington, Taylor 12 Lincoln Senior 09.69 1  
21 Rivas, Hannah 12 Indian Hills 09.71 3  
22 Leung, Caroline 10 Pembroke 09.77 3  
23 Yindra, Hannah 12 Mt Mansfield Uni 09.78 6  
24 Marco, Abby 11 Guilderland 09.79 6  
25 Kaufman, Jessica 11 Portsmouth 09.80 2  
26 McPherson, Kylie 11 Mt Hope 09.82 2  
27 Bassette, Kathryn 10 Woodstock Union 09.85 5  
28 Kelly, Grace 10 Pembroke 09.88 7  
29 Ireland, Keilah 12 Nashua North 09.90 7  
30 D'Amelio, Marissa 12 Lincoln Senior 09.91 7  
31 Stumpf, Amanda 10 Nashua North 09.93 9  
32 Wainwright, Morgan 11 LaSalle Academy 09.96 4  
33 Madden, Hannah 10 Burnt Hills-Ball 09.97 2  
34 Dodd, Jaimie 12 Billerica Memori 10.00 9  
35 Thomas, Chanel 12 Gloversville 10.01 1  
36 Minges, Jenna 11 Rush Henrietta S 10.02 8  
36 Goretaya, Oksana 12 West Warwick 10.02 5  
38 Murphy, Bridget 10 Nashua South 10.07 5  
39 Neverett, Mariah 11 Essex 10.09 7  
40 Kippley, Ashley 12 Portsmouth Chris 10.11 4  
41 Joseph, Hayley 11 Kearsarge Region 10.15 1  
42 Catalfamo, Kayla 12 Shaker 10.16 6  
43 Maloney, Colleen 11 Columbia 10.19 6  
44 Cabrera-Case, Aman 12 Gloversville 10.20 1  
45 Parzych, Anka 12 Niskayuna 10.24 8  
46 Palumbo, Cali 11 Columbia 10.25 2  
47 Coutu-Marcotte, Je 10 Academie les Est 10.27 2  
48 Moyna, Brit 12 Bellows Falls Un 10.31 9  
49 Bishop, Katherine 12 Plymouth Regiona 10.33 3  
50 Root, Nikki 10 Stevens 10.37 6  
51 Carleton, Devon 12 Foxboro 10.47 7  
51 Benoit, Rachel 12 Shaker 10.47 7  
51 Bicknell, Kayla 11 Lancaster Centra 10.47 5  
54 Corelli, Gina 10 Shaker 10.59 1  
55 Huynen, Anneke 10 Plymouth Regiona 10.63 9  
56 Bruno, Sabrina 10 Saranac Central 10.75 5  
57 Lippitt, Brianna 10 Milford 10.78 9  
58 Domenech, Marissa 11 Nashua North 10.89 4  
59 Larson, Lian 10 Guilderland 11.01 2  
60 Bartels, Sophie 12 Hanover 11.05 3  
61 Orth, Bridget 11 Frontier 11.09 9  
62 Wall, Lindsay 12 Guilderland 11.10 8  
62 Wagner, Megan 11 Niskayuna 11.10 3  
64 Wood, Emily 09 Milford 11.45 1  
65 Dulac, Nicole 12 Windsor 11.65 2  
66 Carle, Olivia 12 Kearsarge Region 12.55 4  
-- Lamm, Fenner 09 Hanover DQ 4  
 
Womens 60m Hurdles College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Genard, Nicole   Northeastern 09.02 1 10
2 Frantz, Allison   St-Laurent Selec 09.13 1 8
3 Hendershot, Erica   Dartmouth 09.33 1 6
4 Dodge, Emily   Middlebury 09.43 1 4
5 Baker, Haley   Phillips Exeter 09.44 1 2
6 Trojano, Priscilla   Unattached 09.45 1 1
7 Kearney, Jackie   Middlebury 09.59 1  
8 Durr, Olivia   Dartmouth 09.75 1  
 
Womens 60m Hurdles College Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Genard, Nicole   Northeastern 09.28 1  
2 Frantz, Allison   St-Laurent Selec 09.32 2  
3 Baker, Haley   Phillips Exeter 09.46 2  
4 Trojano, Priscilla   Unattached 09.50 1  
5 Hendershot, Erica   Dartmouth 09.52 1  
6 Dodge, Emily   Middlebury 09.60 1  
7 Durr, Olivia   Dartmouth 09.71 1  
8 Kearney, Jackie   Middlebury 09.84 2  
9 Ryding, Cassandra   Dartmouth 09.98 2  
10 Goodstein, Midi   Middlebury 10.05 2  
11 Walker, Kara   Middlebury 10.89 1  
12 Walsh, Christine   Middlebury 10.92 2  
 
Womens 4x200m Relay College Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ready, Dunchack,
Shapiro, Gribbin
  Dartmouth 1:44.70 1 10
2 Gooden, Alexande,
Howard, Genard
  Northeastern 1:44.80 1 8
3 Clarke, Cullen,
Deveau, Owen
  Chebucto Athleti 1:53.49 1 6
 
Womens 4x200m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   James E Hillhous 1:48.33 1 10
2 Relay Team   LaSalle Academy 1:49.09 1 8
3 Relay Team   Mt Anthony Union 1:49.46 1 6
4 Relay Team   Waterville 1:49.63 2 4
5 Relay Team   Niskayuna 1:51.75 1 2
6 Relay Team   Burnt Hills-Ball 1:51.99 2 1
7 Relay Team   Colonie Central 1:52.47 3  
8 Relay Team   Ecole Secondaire 1:54.14 2  
9 Relay Team   Plymouth North 1:54.58 4  
10 Relay Team   Merrimack 1:56.10 5  
11 Relay Team   Exeter 1:56.95 4  
12 Relay Team   Lebanon 1:56.95 3  
13 Relay Team   Concord 1:57.30 4  
14 Relay Team   Indian Hills 1:58.05 4  
15 Relay Team   Gloversville 1:58.11 4  
16 Relay Team   Cohoes 1:58.43 5  
17 Relay Team   Nashua South 1:58.75 5  
18 Relay Team   Shaker 1:59.76 3  
19 Relay Team   Lincoln Senior 2:00.52 3  
20 Relay Team   St. Johnsbury Ac 2:06.01 5  
-- Relay Team   Hanover DNF 3  
-- Relay Team   Rush Henrietta S DNF 2  
-- Relay Team   Academie les Est DQ 1  
-- Relay Team   Guilderland DQ 5  
-- Relay Team   Lancaster Centra DQ 2  
 
Womens 4x400m Relay College Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kurkul, Vailas,
Meech, Krumpoch
  Dartmouth 3:58.46 1 10
2 Gooden, Hudson,
Hubbard, Alexande
  Northeastern 4:02.67 1 8
3 Grotz, Markowit,
Bub, Arthur
  Dartmouth 4:14.23 1  
4 Dunnigan, Dowd,
Genard, Howard
  Northeastern 4:16.75 1  
5 Bouchard, Frantz,
Lalonde, St-Gelai
  St-Laurent Selec 4:20.83 1  
6 Frantz, Bedard,
Larichel, Louis
  St-Laurent Selec 4:26.82 1 6
-- Relay Team   Dartmouth DNF 1  
 
Womens 4x400m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   James E Hillhous 3:59.33 1 10
2 Relay Team   Colonie Central 3:59.79 1 8
3 Relay Team   Rush Henrietta S 4:08.71 1 6
4 Relay Team   LaSalle Academy 4:08.72 2 4
5 Relay Team   Norwich Free Aca 4:13.58 1 2
6 Relay Team   Winnacunnet 4:14.56 3 1
7 Relay Team   Exeter 4:15.01 4  
8 Relay Team   Burnt Hills-Ball 4:16.89 3  
9 Relay Team   Columbia 4:17.09 4  
10 Relay Team   Toll Gate 4:18.75 2  
11 Relay Team   Concord 4:18.98 4  
12 Relay Team   Indian Hills 4:19.40 3  
13 Relay Team   Hanover 4:21.69 2  
14 Relay Team   Shaker 4:21.72 3  
15 Relay Team   Bishop Feehan 4:21.98 1  
16 Relay Team   Milford 4:25.38 4  
17 Relay Team   Monadnock Region 4:26.07 2  
18 Relay Team   Averill Park Cen 4:26.83 2  
19 Relay Team   Mt Anthony Union 4:28.47 5  
20 Relay Team   Windham 4:29.42 4  
21 Relay Team   Guilderland 4:33.07 5  
22 Relay Team   Barrington 4:35.25 5  
23 Relay Team   Nashua South 4:38.20 6  
24 Relay Team   Pioneer Central 4:39.87 6  
25 Relay Team   Lancaster Centra 4:42.83 6  
26 Relay Team   St. Johnsbury Ac 4:43.05 5  
27 Relay Team   Niskayuna 4:45.44 6  
28 Relay Team   Austin Preparato 4:58.59 6  
29 Relay Team   Lebanon 4:59.12 5  
-- Relay Team   Timberlane Regio DNF 3  
 
Womens 4x800m Relay High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   LaSalle Academy 9:36.88 1 10
2 Relay Team   James E Hillhous 9:44.17 1 8
3 Relay Team   Barrington 9:45.96 1 6
4 Relay Team   Colonie Central 9:50.71 1 4
5 Relay Team   Rush Henrietta S 9:57.18 1 2
6 Relay Team   South Burlington 10:02.38 1 1
7 Relay Team   Burnt Hills-Ball 10:04.32 1  
8 Relay Team   Columbia 10:16.46 1  
9 Relay Team   Merrimack 10:27.43 1  
10 Relay Team   Niskayuna 10:32.15 1  
11 Relay Team   Frontier 10:35.74 1  
12 Relay Team   Milford 10:43.50 1  
13 Relay Team   Nashua North 10:44.10 1  
14 Relay Team   St Thomas Aquina 10:49.14 1  
15 Relay Team   Concord 10:51.45 1  
16 Relay Team   Cohoes 10:52.47 1  
17 Relay Team   Saranac Central 11:13.28 1  
18 Relay Team   Manchester West 11:14.56 1  
19 Relay Team   St. Johnsbury Ac 11:14.69 1  
20 Relay Team   Lancaster Centra 11:34.24 1  
-- Relay Team   Shaker DQ 1  
 
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   James E Hillhous 4:07.05 1 10
2 Relay Team   Colonie Central 4:11.58 1 8
3 Relay Team   Norwich Free Aca 4:12.50 1 6
4 Relay Team   Londonderry 4:17.19 1 4
5 Relay Team   Toll Gate 4:23.90 2 2
6 Relay Team   Portsmouth 4:28.36 2 1
7 Relay Team   Plymouth North 4:28.38 3  
8 Relay Team   LaSalle Academy 4:28.77 2  
9 Relay Team   Notre Dame Acade 4:31.98 1  
10 Relay Team   Pembroke 4:32.35 2  
11 Relay Team   Shaker 4:34.15 2  
12 Relay Team   Mt Hope 4:34.46 3  
13 Relay Team   Schuylerville 4:37.00 3  
14 Relay Team   Merrimack 4:37.65 4  
15 Relay Team   Milford 4:40.56 5  
16 Relay Team   Mt Ararat 4:41.76 3  
17 Relay Team   Niskayuna 4:41.91 5  
18 Relay Team   Indian Hills 4:41.98 6  
19 Relay Team   Rush Henrietta S 4:42.34 3  
20 Relay Team   Plymouth South 4:43.53 4  
21 Relay Team   Burnt Hills-Ball 4:44.34 5  
22 Relay Team   West Warwick 4:48.16 6  
23 Relay Team   Pioneer Central 4:48.31 6  
24 Relay Team   Greenwich 4:49.40 6  
25 Relay Team   Barrington 4:51.38 4  
26 Relay Team   Lancaster Centra 4:52.39 5  
27 Relay Team   Austin Preparato 4:56.97 4  
28 Relay Team   Lebanon 5:03.15 5  
29 Relay Team   St. Johnsbury Ac 5:11.38 4  
30 Relay Team   Windsor 5:36.39 6  
 
Womens Distance Medley High School Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   LaSalle Academy 12:19.63 1 10
2 Relay Team   Barrington 12:29.20 1 8
3 Relay Team   Bishop Feehan 12:29.57 1 6
4 Relay Team   Niskayuna 12:33.44 1 4
5 Relay Team   Rush Henrietta S 12:41.24 1 2
6 Relay Team   Colonie Central 12:54.92 1 1
7 Relay Team   Shaker 12:56.69 1  
8 Relay Team   Indian Hills 13:16.65 1  
9 Relay Team   Greenwich 13:19.23 1  
10 Relay Team   Londonderry 13:20.97 1  
11 Relay Team   Notre Dame Acade 13:34.87 1  
12 Relay Team   St. Johnsbury Ac 13:44.62 1  
13 Relay Team   Burnt Hills-Ball 13:45.60 1  
14 Relay Team   Plymouth North 13:45.93 1  
15 Relay Team   Averill Park Cen 13:56.73 1  
16 Relay Team   Merrimack 13:59.11 1  
17 Relay Team   Plymouth South 14:01.24 1  
18 Relay Team   Portsmouth 14:26.87 1  
19 Relay Team   Saranac Central 14:48.71 1  
 
Womens Shot Put College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berg, Emmaline   Dartmouth 14.32m(46'11.75) 1 10
2 Romano, Corinne   Dartmouth 12.79m(41'11.5) 1 8
3 Liebowitz, Cathy   Dartmouth 12.71m(41'8.25) 1 6
4 Serunian, Jenna   Northeastern 12.24m(40'1.75) 1 4
5 Dunchack, Janae   Dartmouth 11.85m(38'10.5) 1 2
6 Nordick, Katherine   Dartmouth 11.04m(36'2.5) 1 1
7 Genard, Nicole   Northeastern 10.97m(35'11.75) 1  
8 Ditonno, Sarah   Keene State 10.45m(34'3.25) 1  
9 Rose, Alexandra   Northeastern 10.39m(34'1) 1  
10 Cyr, Whitney   Keene State 9.78m(32'1) 1  
11 Odusote, Okunlola   Phillips Exeter 9.75m(31'11.75) 1  
12 Edwards, Jillian   Phillips Exeter 9.69m(31'9.5) 1  
13 Dunnigan, Jessica   Northeastern 9.29m(30'5.75) 1  
14 Scott, Veronica   Phillips Exeter 9.18m(30'1.25) 1  
15 Moffitt, Keeley   Unattached 9.11m(29'10.5) 1  
16 Ready, Lauren   Dartmouth 8.32m(27'3.5) 1  
 
Womens Shot Put High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kuehlewind, McKenz 11 Lancaster Centra 42-00.50(12.81m) 1 10
2 Driscoll, Patty 11 Londonderry 37-05.00(11.40m) 1 8
3 Drozdowski, Courtn 11 Lancaster Centra 35-03.75(10.76m) 1 6
4 Lewis, Brianna 11 Rush Henrietta S 34-07.50(10.55m) 1 4
5 Ellison, Erin 12 Exeter 34-06.00(10.52m) 1 2
6 Perrella, Brenda 11 Frontier 34-01.50(10.40m) 1 1
7 Gratzer, Jessica 11 Pembroke 33-11.00(10.34m) 1  
8 Burdzy, Megan 12 Lancaster Centra 33-07.50(10.25m) 1  
9 Chao, Corina 11 Winnacunnet 33-05.00(10.19m) 1  
10 Cunningham, Megan 11 Nashua South 33-03.75(10.15m) 1  
11 Bergeron, Rachel 11 Waterville 32-10.75(10.03m) 1  
12 Richards, Meghan 10 Pembroke 31-09.00(9.68m) 1  
13 Milks, Justyn 10 Pioneer Central 31-08.00(9.65m) 1  
14 Buck, Emily 11 Frontier 31-06.00(9.60m) 1  
15 Eklund, Maria 12 Hollis-Brookline 30-07.75(9.34m) 1  
16 Fletcher, Helen 12 Dover 30-05.50(9.28m) 1  
17 Stiefler, Rebecca 10 Frontier 29-04.25(8.95m) 1  
18 Gmeinweiser, Reann 12 Rush Henrietta S 28-03.75(8.63m) 1  
 
Womens Shot Put High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brousseau, Merissa 11 Londonderry 32-02.25(9.81m) 1  
2 Comstock, Katey 09 Windsor 31-08.00(9.65m) 1  
3 Caesar, Sonja 12 Merrimack 31-02.00(9.50m) 1  
4 Guenther, Sandy 12 Londonderry 30-07.25(9.33m) 1  
5 Arrington, Chakerr 12 Columbia 29-09.75(9.09m) 1  
6 Grassini, Ashley 10 Merrimack 28-10.25(8.79m) 1  
7 Loveridge, Amy 10 Averill Park Cen 28-04.00(8.64m) 1  
8 Tevnan, Elizabeth 11 Notre Dame Acade 28-02.25(8.59m) 1  
9 Addo, Abigail 11 Shaker 27-10.50(8.50m) 1  
10 Lepley, Margaret 12 Bishop Fenwick 27-09.50(8.47m) 1  
11 Claveau, Carolyn 12 Bishop Fenwick 27-08.75(8.45m) 1  
12 Loomis, Karen 12 Columbia 27-07.00(8.41m) 1  
13 Perron, Haylay 11 Lebanon 27-06.25(8.39m) 1  
14 Dunn-Chesbro, Kirs 12 Columbia 27-04.50(8.34m) 1  
15 Gauthier, Faye 09 West Warwick 26-05.50(8.06m) 1  
16 Pellington, Michel 12 Greenwich 25-10.50(7.89m) 1  
17 Gibson, Kim 11 Averill Park Cen 25-08.25(7.83m) 1  
18 Wright, Sharrai 10 Rush Henrietta S 25-05.75(7.77m) 1  
19 Lamm, Fenner 09 Hanover 24-05.25(7.45m) 1  
20 Brownell, Margaret 10 Greenwich 24-05.00(7.44m) 1  
21 Batzinger, Kathlee 11 Niskayuna 24-03.25(7.40m) 1  
22 Goldup, Kristy 10 Schuylerville 23-11.50(7.30m) 1  
23 Nolan, Jaime 12 Windsor 23-10.25(7.27m) 1  
24 Riley, Caitlin 12 Greenwich 22-05.75(6.85m) 1  
25 St Dennis, Ashley 11 Schuylerville 16-02.75(4.95m) 1  
 
Womens Weight Throw College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Liebowitz, Cathy   Dartmouth 16.63m(54'6.5) 1 10
2 Mintzer, Charlotte   Vermont 15.75m(51'8) 1 8
3 Berg, Emmaline   Dartmouth 14.99m(49'2) 1 6
4 Rose, Alexandra   Northeastern 14.72m(48'3.5) 1 4
5 Procopio, Alexandr   Dartmouth 13.85m(45'5.25) 1 2
6 Serunian, Jenna   Northeastern 13.73m(45'0.5) 1 1
7 Romano, Corinne   Dartmouth 13.11m(43'0) 1  
8 Hartwell, Courtney   Keene State 12.42m(40'8.75) 1  
9 Cyr, Whitney   Keene State 11.93m(39'1.5) 1  
10 Ditonno, Sarah   Keene State 10.97m(35'11.75) 1  
11 Folland, Samantha   Keene State 10.50m(34'5.25) 1  
12 Nordick, Katherine   Dartmouth 10.24m(33'7) 1  
13 Lanchantin, Holly   Middlebury 9.27m(30'4.75) 1  
14 DePaula, Bruna   Keene State 7.81m(25'7.25) 1  
-- Menio, Emma   Dartmouth FOUL(--) 1  
 
Womens Weight Throw High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mistowski, Leia 11 Narragansett 48-05.50(14.77m) 1 10
2 Miller-Wampler, Al 12 Lancaster Centra 44-11.50(13.70m) 1 8
3 Larsen, Acacia 12 Emma Willard 44-00.00(13.41m) 1 6
4 Jacobs, Emily 12 Frontier 43-02.00(13.16m) 1 4
5 Kuehlewind, McKenz 11 Lancaster Centra 42-05.00(12.93m) 1 2
6 Drozdowski, Courtn 11 Lancaster Centra 41-09.75(12.74m) 1 1
7 Stiefler, Rebecca 10 Frontier 39-11.25(12.17m) 1  
8 Alvarez, Leslie 12 West Warwick 38-03.00(11.66m) 1  
9 Tevnan, Elizabeth 11 Notre Dame Acade 37-10.25(11.54m) 1  
10 Fowler, Zoe 11 Emma Willard 37-06.25(11.44m) 1  
11 Lepley, Margaret 12 Bishop Fenwick 36-00.25(10.98m) 1  
12 Graziani, Gina 09 Lancaster Centra 35-09.00(10.90m) 1  
13 Aubee, Tiffany 12 West Warwick 34-05.50(10.50m) 1  
14 Goretaya, Oksana 12 West Warwick 32-02.50(9.82m) 1  
15 Gauthier, Faye 09 West Warwick 30-03.25(9.23m) 1  
16 Kennedy, Melissa 12 Frontier 29-02.50(8.90m) 1  
17 Moran, Mo 12 Lebanon 24-01.00(7.34m) 1  
18 Mack, Sarah 12 Rush Henrietta S 19-11.00(6.07m) 1  
 
Womens High Jump College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitehorn, Kaitlin   Dartmouth 1.74m(5'8.5) 1 10
2 Morris, Kylie   Unattached 1.59m(5'2.5) 1 8
3 Baker, Haley   Phillips Exeter 1.59m(5'2.5) 1 6
4 Doering, Grace   Middlebury 1.54m(5'0.5) 1 4
5 Nee, Alexandra   Unattached 1.54m(5'0.5) 1 2
6 Cullen, Macayla   Chebucto Athleti 1.49m(4'10.5) 1 1
7 LaCoste, Melissa   Holy Cross (MA) 1.49m(4'10.5) 1  
-- Walker, Kara   Middlebury NH(--) 1  
 
Womens High Jump High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frantz, Allison 10 Academie Royal W 5-04.00(1.63m) 1 10
2 Schaeffer, Erin 12 Norwich Free Aca 5-02.00(1.57m) 1 8
3 Borini, Isabella 12 Schalmont 5-02.00(1.57m) 1 6
4 Armstrong, Keishor 12 Emma Willard 5-02.00(1.57m) 1 4
5 Sholtes, Marissa 11 Colonie Central 5-02.00(1.57m) 1 2
6 Lefebvre-Oatis, Mi 09 Ecole Edouard Mo 5-02.00(1.57m) 1 0.50
6 Madison, Hannah 12 Shaker 5-02.00(1.57m) 1 0.50
8 Zesky, Nina 11 East Syracuse Mi 5-02.00(1.57m) 1  
9 Yoder, Tereasa 11 Bishop Feehan 5-00.00(1.52m) 1  
9 Murphy, Bridget 10 Nashua South 5-00.00(1.52m) 1  
9 Goodwin, Natasha 11 Lebanon 5-00.00(1.52m) 1  
9 Yates, Lashaunda   Ecole Royal Vale 5-00.00(1.52m) 1  
9 Palumbo, Cali 11 Columbia 5-00.00(1.52m) 1  
9 Hjelmar, Samantha 09 Burnt Hills-Ball 5-00.00(1.52m) 1  
9 Sopchak, Emma 12 Essex 5-00.00(1.52m) 1  
16 Bolduc, Kellie 10 Waterville 4-10.00(1.47m) 1  
16 Rougeau, Olivia 09 Milford 4-10.00(1.47m) 1  
16 Ireland, Keilah 12 Nashua North 4-10.00(1.47m) 1  
16 Anikis, Lauren 09 Lebanon 4-10.00(1.47m) 1  
16 Ernster, Mary 10 LaSalle Academy 4-10.00(1.47m) 1  
-- Wisniewski, Jessic 12 Rush Henrietta S NH(--) 1  
-- Michaud, Brianna 12 St Thomas Aquina NH(--) 1  
-- Langlois, Michelle 11 Bishop Guertin NH(--) 1  
-- Kiczuk, Rachel 10 Bishop Guertin NH(--) 1  
-- Barrett, Nicole 12 Billerica Memori NH(--) 1  
-- Insero, Alyson 11 Academy Of The H NH(--) 1  
-- Annand, Emily 12 Bishop Guertin NH(--) 1  
-- Olsen, Brooke 12 Milford NH(--) 1  
-- Vaillancourt, Sara 12 Manchester Centr NH(--) 1  
-- Gabrielle, Katheri 12 Norwich Free Aca NH(--) 1  
-- Gervan, Olivia 8 Lancaster Centra NH(--) 1  
-- Ortiz, Yorgelis 09 Londonderry NH(--) 1  
 
Womens Long Jump College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Owen, Anissa   Chebucto Athleti 5.34m(17'6) nwi 1 10
2 Gribbin, Mollie   Dartmouth 5.33m(17'5.75) nwi 1 8
3 Dunnigan, Jessica   Northeastern 5.28m(17'3.75) nwi 1 6
4 Taylor -samuels, D   Unattached 5.19m(17'0.25) nwi 1 4
5 Genard, Nicole   Northeastern 5.08m(16'8) nwi 1 2
6 Deveau, Bridget   Chebucto Athleti 4.83m(15'10) nwi 1 1
7 Stevens, Olivia   Northeastern 4.75m(15'7) nwi 1  
8 Cullen, Macayla   Chebucto Athleti 4.72m(15'5.75) nwi 1  
9 Walker, Kara   Middlebury 4.66m(15'3.25) nwi 1  
10 Silva, Teondra   Eagle Speed 4.55m(14'11) nwi 1  
11 Louis, Anne-Lissa   St-Laurent Selec 4.48m(14'8.25) nwi 1  
12 Rea, Erin   Middlebury 4.44m(14'6.75) nwi 1  
-- Howard, Nia   Northeastern FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Long Jump High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Garnick, Betsy 12 Bishop Guertin 17-08.25(5.39m) nwi 1 10
2 Brooks, McKyla 10 Frontier 17-05.25(5.31m) nwi 1 8
3 Roche, Magali 10 Ecole Edouard Mo 17-03.75(5.28m) nwi 1 6
4 Frantz, Allison 10 Academie Royal W 16-09.00(5.11m) nwi 1 4
5 Honan, Mallory 12 Northeastern Cli 16-06.50(5.04m) nwi 1 2
6 Bassette, Elizabet 12 Woodstock Union 16-05.50(5.02m) nwi 1 1
7 Gilding, Kayla 10 South Burlington 16-05.50(5.02m) nwi 1  
8 Athanasopoulos, Mi 12 Monadnock Region 16-01.75(4.92m) nwi 1  
9 Grazen, Ashley 09 Lancaster Centra 16-00.50(4.89m) nwi 1  
10 Xu, Alison 12 Niskayuna 15-07.50(4.76m) nwi 1  
11 Hickey, Mikayla 09 Souhegan 15-04.75(4.69m) nwi 1  
12 Kiehl, Eva 12 Columbia 15-03.25(4.65m) nwi 1  
13 Checovich, Emma 11 Winnacunnet 14-10.25(4.53m) nwi 1  
14 Athanasopoulos, Je 12 Monadnock Region 14-09.50(4.51m) nwi 1  
15 Grabill, Brittany 12 Norwich Free Aca 14-09.25(4.50m) nwi 1  
16 Walsh, Kaitlin 11 LaSalle Academy 14-03.00(4.34m) nwi 1  
17 Roy, Lydia 10 Waterville 14-01.00(4.29m) nwi 1  
18 Knerr, Lauren 10 Norwich Free Aca 13-11.50(4.25m) nwi 1  
18 Ludew, Kelly 12 Lebanon 13-11.50(4.25m) nwi 1  
 
Womens Long Jump High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Farley, Elizabeth 12 Niskayuna 15-05.00(4.70m) nwi 1  
2 Therrien, Lindsay 11 Fonda-Fultonvill 15-01.00(4.60m) nwi 1  
3 Hanehan, Suzi 09 Schuylerville 15-01.00(4.60m) nwi 1  
4 Michalovic, Georgi 11 Lebanon 14-07.00(4.45m) nwi 1  
5 DeAngelis, Emily 11 Lancaster Centra 14-00.00(4.27m) nwi 1  
6 Davis, Noelle 10 Rush Henrietta S 13-08.00(4.17m) nwi 1  
7 Donzo, Adama 09 Rush Henrietta S 12-02.00(3.71m) nwi 1  
-- Felton, Bryce 09 Rush Henrietta S FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump College Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stevens, Olivia   Northeastern 11.12m(36'5.75) nwi 1 10
2 Avery, Lauren   Unattached 11.02m(36'1.75) nwi 1 8
3 Shapiro, Molly   Dartmouth 10.98m(36'0.25) nwi 1 6
4 Dodge, Emily   Middlebury 10.44m(34'3) nwi 1 4
5 McGuirk, Emma   Middlebury 10.30m(33'9.5) nwi 1 2
 
Womens Triple Jump High School Seeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brooks, McKyla 10 Frontier 37-04.50(11.39m) nwi 1 10
2 Bolduc, Kellie 10 Waterville 36-04.50(11.09m) nwi 1 8
3 Seenathuraie, Neen 10 Ecole Edouard Mo 36-03.25(11.06m) nwi 1 6
4 Kiehl, Eva 12 Columbia 35-06.00(10.82m) nwi 1 4
5 Louis, Anne-Lissa 10 Ecole Secondaire 35-04.25(10.78m) nwi 1 2
6 Bassette, Elizabet 12 Woodstock Union 34-10.50(10.63m) nwi 1 1
7 McLean, Danielle 12 Shaker 34-06.50(10.53m) nwi 1  
8 Olsen, Brooke 12 Milford 32-02.50(9.82m) nwi 1  
9 Gandiaga, Elena 12 East Catholic 31-09.00(9.68m) nwi 1  
10 Michalovic, Georgi 11 Lebanon 31-08.50(9.66m) nwi 1  
11 Bassette, Kathryn 10 Woodstock Union 31-05.50(9.59m) nwi 1  
12 Watson, Ceara 10 Rush Henrietta S 31-04.25(9.56m) nwi 1  
13 Delbene, Gabby 12 Guilderland 30-01.25(9.18m) nwi 1  
-- Spence, Lucy 11 Mt Hope FOUL(--) nwi 1  
-- Wisniewski, Jessic 12 Rush Henrietta S FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump High School Unseeded Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Owen, Shauna 12 Notre Dame Acade 33-00.25(10.06m) nwi 1  
2 Breiner, Courtney 10 Emma Willard 32-02.00(9.80m) nwi 1  
3 Haskell, Candace 12 Greenwich 32-01.00(9.78m) nwi 1  
4 Madden, Hannah 10 Burnt Hills-Ball 31-10.25(9.71m) nwi 1  
5 Byerley, Kayla 10 Saranac Central 31-05.00(9.58m) nwi 1  
6 Larson, Lian 10 Guilderland 30-03.50(9.23m) nwi 1  
7 Grant, Lauren 10 Mt Ararat 30-03.00(9.22m) nwi 1  
8 Young, Emily 11 Lancaster Centra 30-00.00(9.14m) nwi 1  
9 Christensen, Jenn 11 Waterville 29-09.00(9.07m) nwi 1  
10 Murawski, Sarah 12 Shaker 27-05.50(8.37m) nwi 1  
11 Wall, Lindsay 12 Guilderland 27-04.00(8.33m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault College Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Decarteret, Jillen   Northeastern 3.65m(11'11.5) 1 10
2 Krug, Mary   Vermont 3.50m(11'5.75) 1 8
3 Bennett, Lauren   Northeastern 3.50m(11'5.75) 1 6
4 Watts, Katherine   Unattached 3.35m(10'11.75) 1 4
5 Verkouw, Karla   Dartmouth 3.35m(10'11.75) 1 2
6 Walker, Ashley   Vermont 3.20m(10'5.75) 1 1
7 Watts, Alexandra   Unattached 3.20m(10'5.75) 1  
7 Mccallum, Kaitlin   Dartmouth 3.20m(10'5.75) 1  
7 Motulsky, Margo   Middlebury 3.20m(10'5.75) 1  
10 Schweiger, Dana   Northeastern 3.05m(10'0) 1  
-- Bertholf, Amanda   Middlebury NH(--) 1  
-- Benfey, Kelly   Northeastern NH(--) 1  
 
Womens Pole Vault High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thill, Jenny 12 Lancaster Centra 12-00.00(3.66m) 1 10
2 Snyder, Kara 11 Colonie Central 11-06.00(3.51m) 1 8
3 Folsom, Lindsey 12 Cony 11-06.00(3.51m) 1 6
4 Salmon, Brittany 12 Centennial 11-06.00(3.51m) 1 4
5 Reese, Megan 11 Concord 10-06.00(3.20m) 1 2
6 Manly, Kalli 09 Burnt Hills-Ball 10-00.00(3.05m) 1 1
7 Flaxington, Taylor 12 Lincoln Senior 10-00.00(3.05m) 1  
8 Bassette, Kathryn 10 Woodstock Union 10-00.00(3.05m) 1  
9 Allard, Elizabeth 11 Nashua South 9-00.00(2.74m) 1  
10 Smith, Carissa 12 Mt Mansfield Uni 8-06.00(2.59m) 1  
10 Chizuk, Haley 11 Frontier 8-06.00(2.59m) 1  
10 Selmer, Heather 12 Lebanon 8-06.00(2.59m) 1  
10 Bolduc, Georgia 12 Waterville 8-06.00(2.59m) 1  
10 Muse, Sarah 12 Portsmouth 8-06.00(2.59m) 1  
15 Kelly, Nicole 10 Billerica Memori 8-00.00(2.44m) 1  
15 Martin, Sydney 11 Pioneer Valley R 8-00.00(2.44m) 1  
15 Gandy, Kaela 10 Indian Hills 8-00.00(2.44m) 1  
15 Moyna, Brit 12 Bellows Falls Un 8-00.00(2.44m) 1  
15 Shulta, Sarah 10 Waterville 8-00.00(2.44m) 1  
-- Bridger, Gabby 11 Waterville NH(--) 1  
-- Barnett, Mariah 11 Bellows Falls Un NH(--) 1  
-- Beatrice, Sarah 12 LaSalle Academy NH(--) 1  
-- Myott, Mackenzie 09 South Glens Fall NH(--) 1  
-- Yuhas, Rachel 12 Rush Henrietta S NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) Dartmouth College 185 2) Northeastern 91 3) Vermont 17 4) Middlebury 16 5) Bridgewater State 2 Men - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) Dartmouth College 128 2) Northeastern 113 3) Boston College 51 4) Middlebury 19 5) Bridgewater State 5 6) Franklin Pierce 4 7) Keene State 2 8) Brandeis 1 Girls Team Rankings - 20 Events Scored =============================================================================== 1) James Hillhouse CT 81 2) La Salle Academy RI 58 3) Colonie NY 49 4) Lancaster NY 44 5) Bishop Guertin NH 28 5) Norwich Free Academy CT 28 7) Academy of Holy Names NY 27 8) Barrington RI 26 9) Frontier NY 25 10) Edouard Montpetit High Sc 22.50 11) Waterville ME 22 12) Bishop Feehan MA 15 12) Rush-Henrietta NY 15 14) Royal West Academy QC 14 15) Niskayuna NY 12 15) Exeter NH 12 15) Londonderry NH 12 18) Portsmouth RI 11 19) Northeastern Clinton NY 10 19) Emma Willard NY 10 19) Narragansett RI 10 22) Barnstable MA 8 23) Greely ME 6 23) Old Rochester MA 6 23) Mt. Anthony VT 6 23) Toll Gate RI 6 23) Schalmont NY 6 23) Cony ME 6 29) Monadnock NH 5 30) Centennial High School QC 4 30) Plymouth North MA 4 30) Columbia NY 4 30) Alvirne NH 4 34) Winnacunnet NH 3 35) Windham NH 2 35) Burnt Hills-Ballston Lake 2 35) Northbridge MA 2 35) Essex Junction VT 2 35) Mt. Hope RI 2 35) Concord NH 2 35) Dorval-JeanXXIII QC 2 35) Woodstock VT 2 43) Hingham MA 1 43) LaSalle Community QC 1 43) South Burlington VT 1 43) Austin Prep MA 1 47) Shaker NY 0.50 Boys Team Rankings - 20 Events Scored =============================================================================== 1) Colonie NY 45 2) Edouard Montpetit High Sc 38 3) Bishop Hendricken RI 35 4) Danbury CT 30 5) Rush-Henrietta NY 29 6) Chariho RI 21 6) Fairfield College Prep CT 21 8) Barrington RI 20 8) Academie Les Estacades QC 20 10) Pembroke MA 19 11) Lancaster NY 18 11) Schalmont NY 18 13) Pinkerton Academy NH 15 14) Souhegan NH 14 14) Bishop Feehan MA 14 14) Methuen MA 14 14) Nashua North NH 14 18) Waterville ME 12 19) Averill Park NY 11 20) Somerville MA 10 20) Burnt Hills-Ballston Lake 10 20) Billerica MA 10 20) Mt. Ararat ME 10 20) Ticonderoga NY 10 20) Indian Hills NJ 10 26) La Salle Academy RI 9 26) Old Rochester MA 9 28) Stanislas QC 8.33 29) Milford NH 8 29) Essex Junction VT 8 29) Amity Regional CT 8 29) St. Johnsbury Academy VT 8 29) Somerset-Berkley MA 8 29) Gloversville NY 8 29) Mt. Anthony VT 8 29) East Providence RI 8 37) Kearsarge NH 6 37) Plymouth North MA 6 39) Bishop Fenwick MA 5 39) Hingham MA 5 41) Londonderry NH 4.33 42) Bishop Stang MA 4 42) Toll Gate RI 4 42) Greenwich NY 4 42) Centennial High School QC 4 42) Exeter NH 4 47) Concord NH 3 48) Lebanon NH 2.33 49) College du Vieux Montreal 2 49) Plymouth Regional NH 2 49) Ste-Anne QC 2 52) Oxbow VT 1 52) Burlington MA 1 52) Frontier NY 1 52) Christian Brothers NY 1

 



Post to:
Post as: 
 
 
Switch to Full Version