RunnerspaceNewsView

2013 Results - Maryland MPSSAA Indoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool
Feb 19 2013, 08:00 PM | 857973 views
PrintReport
Social
Images
2013 Results - Maryland MPSSAA Indoor State Championships
Maryland MPSSAA Indoor State Championships
Feb 18, 2013 to Feb 19, 2013
Landover, MD, US
 
| 55m | 300m | 500m | 800m | 1600m | 3200m | 55m Hurdles | 4x200m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | High Jump | Pole Vault
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Crenshaw, Tolliver,
Rhoe, Sall
  Pikesville 3:30.50 2 10
2 Grant, Blake,
Harris, Akosa
  Western Tech 3:37.74 2 8
3 Rishell, Garcia,
Cardone, Athey
  Smithsburg 3:39.07 2 6
4 Allnutt, Wallace,
Seabrigh, Brabson
  Boonsboro 3:43.21 2 5
5 Callen, Smith,
Bailey, Miller
  New Town 3:45.52 1 4
6 Lohnas, Poland,
Angella, Redmond
  Mountain Ridge 3:45.86 1 3
7 Austin, Wells,
Marshall, Garrison
  Dunbar 3:48.05 1 2
8 Jones, Waskiewi,
Dell, England
  North Carroll 3:49.78 1 1
9 Littlejo, Brown,
Major, Cumberba
  Surrattsville 3:50.30 2  
10 McCall, Brown,
McCall, Stevens
  Perryville 3:54.09 1  
11 Balogun, Robinson,
Blanchar, Tefarie
  Forestville Mili 3:55.50 2  
12 Wallace, Scannell,
Chance, Voshell
  Kent County 3:56.97 1  
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Harrison, Williams,
Green, Gomez
  Frederick Dougla 3:29.98 2 10
2 Preston, Owens,
Enieruem, Frank
  Largo 3:32.01 2 8
3 Carroll, Wolf,
Hawkins, Lipsky
  Liberty 3:34.50 1 6
4 Foster, Middlebr,
Parker, Teagle
  Edgewood 3:40.30 1 5
5 Walker-H, Jenkins,
Whitfiel, Howell
  Henry E. Lackey 3:40.46 2 4
6 Oyewole, Carter,
Colbert, White
  Long Reach 3:40.65 1 3
7 Ridenour, Blonshin,
Mazur, Foltz
  Patuxent 3:40.92 2 2
8 Yuille, McConnel,
Wiley, Good
  Oakdale 3:41.47 1 1
9 Hermstei, Budsock,
McLeod, Brown
  Marriotts Ridge 3:41.48 2  
10 McQueene, Sidun,
Laucht, Hamilton
  Kent Island 3:45.70 1  
11 Horn, Gorham,
Smith, Williams
  Owings Mills 3:52.50 1  
-- Ofosu-Sa, White,
Burgess, Galloway
  Oakland Mills DQ 2  
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Walker, Stukes,
Flaviano, Cook
  Digital Harbor 3:26.70 2 10
2 Briscoe, Walker,
Robinson, Sims
  Thomas Stone 3:26.83 2 8
3 Black, Peoples,
Charles, Marsh
  Howard 3:30.64 2 6
4 Enomanna, Chung-Ca,
Virostek, Lumpkin
  Wilde Lake 3:31.21 2 5
5 Cody, Lehnert,
Payne, VandeWat
  Hereford 3:32.84 2 4
6 Moore, Reid,
Johnson, Foster
  Tuscarora 3:33.11 2 3
7 Gainey, Goldner,
Humm, Kim
  Mount Hebron 3:33.17 1 2
8 Parker, Velines,
Garrett, Moore
  Woodlawn 3:38.48 1 1
9 Shaw, Ladson,
Shuman, Nobile
  Urbana 3:40.63 1  
10 Fisher, Atchison,
Smith, Gulley
  Potomac 3:40.77 1  
11 Luthers, Riley,
Merwin, Wilson
  Governor Thomas 3:43.16 1  
12 Evans, Fekadu,
Tutt, Gordon
  Patapsco 3:57.72 1  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Jahn-Ric, McDonald,
Rhoderic, Walker
  Northwest 3:28.68 3 10
2 Beard, Brown,
Burke, Richards
  Suitland 3:30.56 3 8
3 Alli, Bynum,
Holland, Johnson
  Clarksburg 3:30.58 2 6
4 Brown, Mack,
Maduka, Robinson
  Eleanor Roosevel 3:31.29 3 5
5 Ampofo, Assoua,
Broadnax, Brown
  James Hubert Bla 3:33.53 2 4
6 Bizzard, Kamara,
Lancaste, Vaughn
  Henry A Wise 3:33.62 2 3
7 Coleman, Davis,
Roberts, Royal
  Bowie 3:33.73 3 2
8 Franklin, Garner,
Barmer, Bae
  Dulaney 3:37.11 3 1
9 Costello, Hankins,
Jaross, Parker
  Broadneck 3:38.21 1  
10 Katajist, Bell,
Simmons, Rice
  North County 3:38.72 1  
11 Butler, Thorn,
Shaw, Codgell
  Old Mill Senior 3:42.00 1  
-- Assan, Bentham,
Graves, Mccants
  C.H. Flowers DNF 3  
-- Fangmo, Jones,
Kaczmare, O'Keefe
  Quince Orchard DQ 2  
 
Womens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Willridg, Taylor,
Prioleau, Holt
  Western Tech 4:08.75 2 10
2 Daye, Jefferso,
Kemoh, Jones-le
  Northwestern-BC 4:20.46 2 8
3 Mizansky, Walsch,
Hoffman, Cianfari
  North Carroll 4:20.57 2 6
4 Peperak, Cronise,
Tonsil, Sullivan
  Boonsboro 4:20.90 1 5
5 Jones, Jones,
Weaver, Plotkin
  Pikesville 4:26.47 1 4
6 Peak, Bullock-,
Robinson, Blake
  Forestville Mili 4:31.74 1 3
7 Cuevas, Hartney,
Thompson, Zahm
  Smithsburg 4:34.02 1 2
8 Shanks, Shrader,
Cheatwoo, Unkle
  Manchester Valle 4:34.24 2 1
9 Taylor, Sachious,
Williams, Green
  Surrattsville 4:35.46 2  
10 Early, Williams,
Forbes, Azeez
  Fairmont Heights 4:40.24 2  
11 Johnson, Callen,
Spence, Mason
  New Town 4:47.22 1  
12 Eure, Kyger,
Ramsay, Andrews
  Snow Hill 4:58.38 1  
 
Womens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Nworkie, Farrar,
Sweeny, Coleman
  Largo 4:06.74 2 10
2 Kelly, Desimone,
Bidle, Wolfe
  Middletown 4:11.80 2 8
3 Arndt, Tokar,
Zietowsk, Rinehart
  Liberty 4:15.97 1 6
4 Strickla, Mcneill-,
Murry, Tyree
  Henry E. Lackey 4:17.85 2 5
5 Lamb, Guillen,
McGovern, Breon
  Century 4:17.90 1 4
6 Creese, Nardone,
Asher, Volz
  Glenelg 4:25.26 1 3
7 Fawole, Hill,
Cadogan, Scott
  Long Reach 4:26.64 2 2
8 Hayward, Jones,
Jefferso, Corbin
  Harford Tech 4:32.67 1 1
9 Farrell, Norman,
Davis, Antkowia
  Loch Raven 4:33.76 2  
10 McCoy, Erwin,
McGuigan, Ludke
  Patuxent 4:35.15 1  
11 Togun, Berdy,
Martin, McKay
  Marriotts Ridge 4:35.28 1  
 
Womens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Wood, Williams,
Halmon, Sims
  Thomas Stone 4:05.10 2 10
2 Beden, Dakwa,
Risdell, Galo
  Watkins Mill 4:11.12 2 8
3 Spencer, Williams,
Mushtag, Williams
  Mount Hebron 4:11.21 1 6
4 Markovit, Healey,
Pelikan, Alper
  Atholton 4:12.98 2 5
5 Whitaker, Colbert,
Frederic, Summervi
  Digital Harbor 4:16.24 1 4
6 Wright, Crump,
Rayner, London
  Howard 4:17.46 2 3
7 Schmidt, Ashwood,
Denz, Meehling
  Hereford 4:18.10 2 2
8 Woode, Thornley,
Smith, Rhodes
  Damascus 4:23.10 1 1
9 Mowoe, Maxwell,
Thompson, Clarke
  Tuscarora 4:28.72 1  
10 Smith, Melanson,
Ryan, Battles
  Towson 4:31.32 1  
-- Ballow, Nepomuce,
Rice, Sarro
  Urbana DQ 1 4.60
-- Clifton, Amaefule,
Spencer, Alabi
  Milford Mill DQ 2 5.10
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ramsey, Williams,
Magwood, George
  Bowie 4:01.48 3 10
2 Lake, Sheppard,
Eckerstr, Wellman
  Northwest 4:04.20 3 8
3 Cherry, Bullock,
Mcdowell, Tillman
  North Point 4:04.43 3 6
4 Morris, Allen,
Clark, Tabler
  Henry A Wise 4:08.05 3 5
5 Huie, Byles,
Shaw, Deppen
  Thomas S Wootton 4:08.12 2 4
6 Bishop, Kibler,
Flowers, Day
  Leonardtown 4:08.33 3 3
7 Wagner, Thompson,
Watson, Dawson
  South River 4:10.22 3 2
8 Adebayo, Coleman,
Wurie, Daramola
  Paint Branch 4:10.58 2 1
9 Scott, Baynes,
Matthews, Hargrove
  C.H. Flowers 4:11.07 2  
10 Agandi, Robinson,
Lopez, O'Connor
  Dulaney 4:12.27 2  
11 Hodge, Vital,
Williams, Clarke
  John F Kennedy 4:15.76 1  
12 Childres, Klaus,
Hand, Vonholle
  Severna Park 4:15.90 1  
13 Probst, Cologer,
Barton, Johnson
  Broadneck 4:20.34 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - 1A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Boonsboro 111.50 2) Western Tech 94 3) Northwestern-B 42 4) North Carroll 41 5) Manchester Valley 40 6) Smithsburg 27 7) Mountain Ridge 25 8) Clear Spring 23 9) Surrattsville 22 10) Forestville Military Acad 15 11) Friendship Academy 13 12) Perryville 11 13) Sparrows Point 10 14) Fairmont Heights 8 15) Bohemia Manor 6.50 16) Forest Park 5 16) Pikesville 5 18) Brunswick 4 19) Mardela 2 19) Washington 2 Men - 1A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Pikesville 110 2) Boonsboro 103 3) Smithsburg 54 4) Western Tech 42 5) Bohemia Manor 28 6) New Town 23 7) North Carroll 22 8) Perryville 21 9) Surrattsville 20 10) Brunswick 17 11) Dunbar 16 12) Forestville Military Acad 14 13) Northwestern-B 11 14) Mountain Ridge 10 15) Crisfield 5 16) Clear Spring 3 17) Sparrows Point 2 17) Washington 2 19) Fairmont Heights 1 19) Mardela 1 Women - 2A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Largo 59 2) Liberty 55 3) Middletown 49 4) Henry E Lackey 40 5) Oakdale 35 6) Glenelg 23 6) Long Reach 23 8) Harford Technical 22 9) Poolesville 18 10) Century 16 10) Calvert 16 12) Parkside 15 12) Frederick Douglass-PG 15 14) Williamsport 14 15) Oakland Mills 13 15) Winters Mill 13 15) Catoctin 13 18) Owings Mills 12 19) Fallston 10 19) Walkersville 10 19) Joppatowne 10 22) South Carroll 9 23) Lansdowne 5 23) McDonough 5 25) Patuxent 3 26) North Caroline 2 27) Kent Island 1 Men - 2A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Century 84 2) Long Reach 45 3) Frederick Douglass-PG 36 4) Largo 32 5) Liberty 27 6) Catoctin 26 7) Oakdale 24 7) Henry E Lackey 24 9) Gwynn Park 21 10) Middletown 18 11) Walkersville 17 12) Poolesville 16 12) Queen Anne's 16 14) Williamsport 15.50 15) Parkside 14 16) Owings Mills 10 17) Central 9 18) North Caroline 8 18) Oakland Mills 8 18) Marriotts Ridge 8 21) Edgewood 7 22) Patuxent 6 22) Wicomico 6 22) Dundalk 6 22) Francis Scott Key 6 26) Winters Mill 4.50 27) Loch Raven 3 27) Fallston 3 29) Calvert 2 29) Edmondson-Westside 2 29) Glenelg 2 32) McDonough 1 Women - 3A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Hereford 66.66 2) Thomas Stone 52 3) Huntingtown 40 4) Atholton 32 5) Milford Mill Academy 27 6) Damascus 24 7) Howard 23 8) Franklin 22 9) South Hagerstown 18 9) Friendly 18 11) Linganore 16 11) North Hagerstown 16 13) River Hill 15 14) Gov. Thomas Johnson 14 14) Westlake 14 16) Mount Hebron 12 17) Reservoir 11 18) Tuscarora 10 19) Albert Einstein 9 20) Watkins Mill 8 20) La Plata 8 20) Digital Harbor 8 20) Centennial 8 24) Stephen Decatur 6.33 25) Annapolis 5 26) Hammond 4 26) Urbana 4 26) Northern-Calvert 4 29) Northwood 3 29) Woodlawn 3 31) Wilde Lake 2 31) Potomac 2 31) Towson 2 Men - 3A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Digital Harbor 49 2) Hereford 45 3) Mount Hebron 44 4) Howard 35 4) Linganore 35 6) Thomas Stone 32 7) Gov. Thomas Johnson 29 8) Wilde Lake 25 8) Tuscarora 25 10) Huntingtown 21 11) Reservoir 18.50 12) Baltimore City College 14 13) Stephen Decatur 12 14) North Harford 11 14) Annapolis 11 16) North Hagerstown 10 17) Woodlawn 9 18) Seneca Valley 8 19) La Plata 7 20) Milford Mill Academy 5 20) Atholton 5 20) River Hill 5 20) Northern-Calvert 5 24) Damascus 4.50 25) Frederick 4 25) Friendly 4 25) Northeast-AA 4 25) Centennial 4 25) Rockville 4 25) Hammond 4 31) Franklin 3.50 32) Patapsco 3 32) Patterson 3 32) South Hagerstown 3 32) Watkins Mill 3 36) Westlake 1.50 37) Urbana 1 Women - 4A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Bowie 54 2) North Point 51 3) Thomas Wootton 47 4) Bethesda-Chevy Chase 35 5) Walt Whitman 29 6) Northwest 28 7) Winston Churchill 22 8) Clarksburg 19.50 9) South River 19 10) Leonardtown 18 11) Severna Park 16 11) Eleanor Roosevelt 16 13) Richard Montgomery 15 13) Montgomery Blair 15 15) Dulaney 12 16) Quince Orchard 11 17) Chesapeake-AA 10 18) Oxon Hill 9 18) Henry A. Wise 9 18) Sherwood 9 21) Western 8 21) Westminster 8 21) Baltimore Poly 8 24) Arundel 6 24) Gaithersburg 6 26) Broadneck 5 27) Perry Hall 4.50 28) C.H. Flowers 4 28) Springbrook 4 30) Suitland 3 31) Catonsville 2 31) Magruder 2 33) Paint Branch 1 33) Meade 1 Men - 4A - Team Rankings - 13 Events Scored =============================================================================== 1) Clarksburg 67 2) Northwest 53.50 3) Severna Park 33 4) North Point 31 5) Henry A. Wise 28 6) Perry Hall 26.50 7) Eleanor Roosevelt 25 8) Old Mill 24.50 9) Quince Orchard 23 10) Bowie 22 11) Broadneck 18 12) Dulaney 17 13) Oxon Hill 16 14) Suitland 15 15) Catonsville 14.50 16) John F. Kennedy 12 17) Paint Branch 11 17) Chesapeake-AA 11 19) Leonardtown 10 19) Meade 10 21) Arundel 8 21) James H. Blake 8 23) South River 7 24) Sherwood 4 25) Glen Burnie 3 26) High Point 2 26) Springbrook 2 26) C.H. Flowers 2 29) Walt Whitman 1 29) North County 1 29) Westminster 1

 



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version